Tennis Forum banner
281 - 300 of 332 Posts

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update

August 8-14, International German Championships, Rothenbaum, Hamburg, Germany (Clay)

Seeded players

[1] Maria Weiss (ARG)
[2] Dorothy Head (USA)
[3] Inge Pohmann
[4] Mini Müller-Hein

Draw of 32

1R = First round

1R: Maria Weiss (ARG) [1] d. Käthe Peters 6-2 6-2
1R: Thilde Dietz d. Susanne Flemming 6-0 6-1
1R: Erna Reimann d. Annemarie Tübben 6-2 6-2
1R: Anne Schneider d. Käthe Sanders 6-2 7-5
1R: Mini Müller-Hein [4] d. Marga Fitting-Trede 6-1 6-0
1R: Rita Anderson (USA) d. Lisa Fabian 6-4 6-1
1R: Gertrud von Ladiges d. Edith Sutz-Böhm (SUI) 10-8 4-6 6-3
1R: Ursula Heidtmann d. Frau Nottebohm 6-3 7-5
1R: Lotte Tidow d. Marie-Luise Jencquel 1-6 6-3 6-3
1R: Maria Eberstein d. Ruth von Falkenhayn 6-4 3-6 10-8
1R: Joan Kramer d. Miss Cooper (GBR) 5-7 7-5 6-2
1R: Inge Pohmann [3] d. Ursula Heidemüller 6-2 6-2
1R: Totta Zehden d. Frau Klein 6-0 6-0
1R: ‘Henny’ Buja d. Frau Jensen 6-1 6-3
1R: Erika Vollmer d. Eva Fuchs 6-4 6-4
1R: Dorothy Head (USA) [2] d. Gertrud Volkmer-Jacobsen 6-1 6-1
--

2R = Second round

2R: Weiss d. Dietz 6-2 6-2
2R: Schneider d. Reimann 3-6 6-1 6-4
2R: Anderson d. Müller-Hein 6-1 6-2
2R: Heidtmann d. von Ladiges 6-1 6-2
2R: Tidow d. Eberstein 7-5 7-9 6-2
2R: Pohmann d. Kramer 6-1 6-2
2R: Zehden d. Buja 3-6 6-1 6-2
2R: Head d. Vollmer 6-3 4-6 6-2
--

QF: Schneider d. Weiss default
QF: Heidtmann d. Anderson 3-6 7-5 6-4
QF: Pohmann d. Tidow 7-5 6-4
QF: Head d. Zehden 6-2 6-0
--

SF: Heidtmann d. Schneider 2-6 10-8 6-2
SF: Head d. Pohmann 6-2 6-1
--

FI: Dorothy Head (USA) d. Ursula Heidtmann 6-3 6-0
--

Women’s doubles

Draw of 16

1R = First round

1R: Rita Anderson (USA)/Totta Zehden [1] d. ‘Henny’ Buja/Annemarie Tübben 6-3 6-4
1R: Marie-Luise Jencquel/Edith Sutz-Böhm (SUI) d. Lisa Fabian/Anne Schneider 6-2 8-6
1R: Thilde Dietz/Ursula Heidtmann [4] d. Susanne Flemming/Käthe Sanders 7-5 6-4
1R: Marga Fitting-Trede/Maria Weiss (ARG) d. Miss Cooper (GBR)/Frau Nottebohm 6-4 3-6 6-4
1R: Ruth von Falkenhayn/Gertrud von Ladiges d. Frau Jensen/Frau Klein 6-2 6-1
1R: Joan Kramer/Mini Müller-Hein [3] d. Käthe Peters/Gertrud Volkmer-Jacobsen 6-2 4-6 6-2
1R: Eva Fuchs/Erika Vollmer d. Ursula Heidemüller/Lotte Tidow 6-3 7-5
1R: Dorothy Head (USA)/Inge Pohmann [2] d. Maria Eberstein/Erna Reimann 6-3 6-2
--

QF: Anderson/Zehden d. Jencquel/Sutz-Böhm 6-3 3-6 6-4
QF: Dietz/Heidtmann d. Fitting-Trede/Weiss default
QF: von Falkenhayn/von Ladiges d. Kramer/Müller-Hein 6-1 4-6 8-6
QF: Head/Pohmann d. Fuchs Vollmer 6-2 6-2
--

SF: Dietz/Heidtmann d. Anderson/Zehden 6-3 6-3
SF: Head/Pohmann d. von Falkenhayn/von Ladiges 6-4 6-3
--

FI: Dorothy Head (USA)/Inge Pohmann d. Thilde Dietz/Ursula Heidtmann 8-6 6-3
--

Mixed doubles

Draw of 28

QF: Thilde Dietz/Bill Sidwell (AUS) d. Mini Müller-Hein/Horst Hermann 6-1 6-1
QF: Inge Pohmann/Engelbert Koch d. Totta Zehden/Jan Dostál (TCH) 6-4 6-3
QF: Rita Anderson (USA)/Jaroslav Drobný (EGY) d. Ruth von Falkenhayn/Hans Denker 6-0 6-3
QF: Dorothy Head (USA)/Jean Borotra (FRA) d. Käthe Peters/Naresh Kumar (IND) 2-6 6-2 6-2
--

SF: Dietz/Sidwell d. Pohmann/Koch 6-2 6-1
SF: Anderson/Drobný d. Head/Borotra 6-1 6-4
--

FI: Thilde Dietz/Bill Sidwell (AUS) d. Rita Anderson (USA)/Jaroslav Drobný (EGY) 3-0, retired
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update

April 17-26, International Italian Championships, Rome, Italy (Clay)

Draw of 37

1R = First round

1R: Jean Quertier (GB) d. Gloria Butler (USA 6-0 6-2
1R: Frl Neumann d. I. del Frate 6-3 6-1
1R: Joy Mottram (GB) d. Andreina Sciaudone 6-0 6-2
1R: Hilde Doleschell (AUT) d. Edith Sutz-Böhm (SUI) 6-3 6-4
1R: Bibi Gullbrandsson (SWE) d. Alice Charbonnier (FRA) 6-3 6-0

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Betty Hilton (GB) d. Jacqueline Marcellin (FRA) 6-0 6-2
2R: Lucia Manfredi d. Helena Straubeova (TCH) 6-2 3-6 6-4
2R: Barbara Scofield (USA) d. Violette Rigollet (SUI) 6-4 6-0
2R: Kay Tuckey (GB) d. Marica Crnadak (YOU) 6-1 6-1
2R: Annelies Bossi d. Nel Hermsen (NTH) 6-2 6-1
2R: Jacqueline Boutin (FRA) d. Mme Isaac 6-4 6-2
2R: Jean Quertier (GB) d. Gem Hoahing (GB) 6-1 6-4
2R: Mottram d. Neumann 6-3 7-5
2R: Gullbrandsson d. Doleschell 2-6 6-2 6-2
2R: Jean Walker-Smith (GB) d. [] Gambro 6-1 6-0
2R: Nicla Migliori d. Michelle Bourbonnais (FRA) 6-0 6-2
2R: Maria Weiss (ARG) d. Silvana Lazzarino 6-3 4-6 6-0
2R: Manuela Bologna d. Colette Boegner (FRA) 6-3 retired
2R: Joan Curry d. Gertrude Kornfeld (ISR) 6-2 6-3
2R: Anne-Marie Seghers (FRA) d. Vittoria Tonolli 6-0 6-4
2R: Gertrude Moran (USA) d. Janine de Ridder (BEL) 6-1 6-0
--

3R: Hilton d. Manfredi 9-7 6-2
3R: Scofield d. Tuckey 6-1 6-3
3R: Bossi d. Boutin 6-2 6-1
3R: Quertier d. Mottram 1-6 6-4 6-1
3R: Walker-Smith d. Gullbrandsson 6-4 1-6 6-2
3R: Migliori d. Weiss 6-3 6-1
3R: Curry d. Bologna 6-2 8-6
3R: Moran d. Sehgers 7-5 6-3
--

QF: Scofield d. Hilton 7-5 3-6 6-2
QF: Bossi d. Quertier 6-3 1-6 8-6
QF: Migliori d. Walker-Smith 6-3 0-6 6-3
QF: Curry d. Moran 0-6 6-4 6-2
--

SF: Bossi d. Scofield 1-6 6-3 6-3
SF: Curry d. Migliori 6-4 6-0
--

FI: Annelies Bossi d. Joan Curry (GB) 6-4 6-4
--

Women’s doubles

Draw of 19

1R = First round

1R: Annelies Bossi/Gem Hoahing (GB) d. Alice Charbonnier (FRA)/Violette Rigollet (SUI) 6-2 6-2
1R: Gloria Butler (USA)/Nel Hermsen (NTH) d. Jacqueline Boutin (FRA)/Jacqueline Marcellin (FRA) 6-4 6-3
1R: Hilde Doleschell (AUT)/Frl Neumann d. Manuela Bologna/Vittoria Tonolli 3-6 6-4 6-1

The remaining pairs had a bye.
--

2R = Second round

2R: Lucia Manfredi/Nicla Migliori d. Janine de Ridder (BEL)/Edith Sutz-Böhm (SUI) 6-2 6-2
2R: Jean Quertier (GB)/Jean Walker-Smith (GB) d. Marica Crnadak (YOU)/Gertrude Kornfeld (ISR) 6-1 6-1
2R: Gloria Butler (USA)/Nel Hermsen (NTH) d. Bossi/Hoahing 6-3 6-2
2R: Gerturde Moran (USA)/Barbara Scofield (USA) d. [????]
2R: Colette Boegner (FRA)/Anne-Marie Seghers (FRA) d. Doleschell/Neumann 5-7 6-3 6-0
2R: Joan Curry (GB)/Joy Mottram (GB) d. Bibi Gullbrandsson (SWE)/Helena Straubeova (TCH) 6-3 6-3
2R: Mme Isaac/Maria Weiss (ARG) d. [] Gambro/Andreina Sciaudone 6-4 7-5
2R: Betty Hilton (GB)/Kay Tuckey (GB) d. Michelle Bourbonnais (FRA)/Silvana Lazzarino 6-1 8-6
--

QF: Quertier/Walker-Smith d. Butler/Hermsen default
QF: Moran/Scofield d. Manfredi/Migliori 6-3 6-4
QF: Curry/Mottram d. Boegner/Seghers 10-8 10-8
QF: Hilton/Tuckey d. Isaac/Weiss 6-1 6-3
--

SF: Quertier/Walker-Smith d. Moran/Scofield 6-3 6-0
SF: Hilton/Tuckey d. Curry/Mottram 6-2 6-2
--

FI: Jean Quertier (GB)/Jean Walker-Smith (GB) d. Betty Hilton (GB)/Kay Tuckey (GB) 1-6 6-2 6-2
--

Mixed doubles

[Incomplete draw]

QF: Gertrude Moran (USA)/Adrian Quist (AUS) d. Joy Mottram (GB)/Tony Mottram (GB) 5-7 7-5 10-8
QF: Maria Weiss (ARG)/Bill Talbert (USA) d. Manuela Bologna/Carletto Sada 6-4 7-5
QF: Barbara Scofield (USA)/Irvin Dorfmann (USA) d. Jacqueline Marcellin (FRA)/Torsten Johansson (SWE) default
QF: Annelies Bossi/Gianni Cucelli d. Jean Quertier (GB)/Bill Sidwell (AUS) 6-2 2-6 6-4
--

SF: Moran/Quist d. Weiss/Talbert default
SF: Bossi/Cucelli d. Scofield/Dorfmann default
--

FI: Gertrude Moran (USA)/Adrian Quist (AUS) vs Annelies Bossi/Gianni Cucelli 6-3 1-1, suspended
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update [see post no. 34 above]

July 10-15, Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Draw of 23

1R = First round

1R: Patricia Todd (USA) d. M. Hassett 6-0 6-1
1R: Joan Ross-Dilley (GBR) d. J. Carey 6-0 6-1
1R: Mary Halford (GBR) d. R. Strachan 6-1 6-2
1R: Maeve Brennan d. I. McDonnell 6-1 6-0
1R: Patricia Ward (GBR) d. C. O’Connor 6-1 6-0
1R: Mary Fitzgibbon d. Mrs N.J. Green 6-3 6-2
1R: Barbara Scofield (USA) d. Pam O’Brien 6-0 6-2

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Todd d. Alice Miley 6-1 6-1
2R: J. Ross-Dilley d. Veronica Miley 6-1 4-6 8-6
2R: Andy Ross-Dilley (GBR) d. N.M. Lacey default
2R: Halford d. Pam O’Reilly 6-0 6-1
2R: Brennan d. Heather Bretland 6-1 6-4
2R: Ward d. I. Fitzgerald 6-2 6-1
2R: Fitzgibbon d. Joan Plews 6-2 6-2
2R: Scofield d. Mrs R. Luce 6-3 6-2
--

QF: Todd d. J. Ross-Dilley 6-3 6-1
QF: A. Ross-Dilley d. Halford 5-7 6-4 7-5
QF: Brennan d. Ward 6-1 6-1
QF: Scofield d. Fitzgibbon 6-2 6-1
--

SF: Todd d. A. Ross-Dilley 6-1 6-3
SF: Scofield d. Brennan 6-1 6-4
--

FI: Patricia Todd (USA) d. Barbara Scofield (USA) 6-3 6-4
--

Women’s doubles

Draw of 10

1R = First round

1R: Andy Ross-Dilley (GBR)/Joan Ross-Dilley (GBR) d. Mrs Nicholl/Joan Plews 6-1 6-2
1R: Mrs R.E. Ince/Pam O’Brien d. N. Buchanan/R.W. Haughton 6-1 6-3

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Barbara Scofield (USA)/Patricia Todd (USA) d. Heather Bretland/June Fitzpatrick 6-2 6-4
QF: Ince/O’Brien d. A. Ross-Dilley/J. Ross-Dilley 6-4 6-3
QF: Mary Halford (GBR)/Patricia Ward (GBR) d. O. Carroll/N. Luizi 6-1 6-0
QF: Mary Fitzgibbon/Betty Lombard d. C. O’Connor/Pam O’Reilly 6-2 6-4
--

SF: Scofield/Todd d. Ince/O’Brien 6-0 6-2
SF: Fitzgibbon/Lombard d. Halford/Ward 6-4 6-1
--

FI: Barbara Scofield (USA)/Patricia Todd (USA) d. Mary Fitzgibbon/Betty Lombard 6-2 6-2
--

Mixed doubles

Draw of 14

1R = First round

1R: Pam O’Brien/Brian Rooke (RSA) d. Joan Ross-Dilley (GBR)/Ivor Boden 6-3 6-4
1R: Andy Ross-Dilley (GBR)/Joe McHale d. B. Byrne/J. Gibbons 6-2 6-1
1R: Patricia Ward (GBR)/Johan Linck (NED) d. Mrs R.E. Ince/Gerry Fitzpatrick 6-2 6-1
1R: Patricia Todd (USA)/Matt Murphy d. Maeve Brennan/Raymond Egan 6-4 10-8
1R: Mary Fitzgibbon/Jim Fitzgibbon d. Mrs W. Green/Frank Kenny 6-1 6-2
1R: Mary Halford (GBR)/Cyril Kemp d. Joy Myerscough/Trevor McVeagh 6-2 6-1

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Halford/Kemp d. Heather Bretland/G. Mahony 6-1 6-1
QF: M. Fitzgibbon/J. Fitzgibbon d. Todd/Murphy 10-8 7-5
QF: Ward/Linck d. A. Ross-Dilley/McHale 6-3 15-13
QF: Barbara Scofield (USA)/David Lurie (RSA) d. O’Brien/Rooke 6-3 6-2
--

SF: Halford/Kemp d. M. Fitzgibbon/J. Fitzgibbon 7-5 7-5
SF: Scofield/Lurie d. Ward/Linck 7-5 6-1
--

FI: Mary Halford (GBR)/Cyril Kemp d. Barbara Scofield (USA)/David Lurie (RSA) 6-2 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update

August 9-15, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Nicla Migliori d. Violette Rigollet (SUI) 6-0 6-3
--

XDF: Nicla Migliori/Mario Belardinelli d. Gertrude Kornfeld (ISR)/Giuseppe Merlo 6-4 8-6
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
The following are some updates on South African tournaments featured in the first few sections of this thread:

Circa December 26, 1949-January 2, 1950, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Clay)
Venue: Humewood Courts

FI: Mary Muller d. Ethel Watermeyer 3-6 8-6 6-0
--

DF: Hazel Redick-Smith/Ethel Watermeyer d. Phyllis Dimbleby/Mary Muller 6-2 6-3
-----

Circa December 26, 1949-January 2, 1950, Border Championships, East London, South Africa (Clay)

FI: Ruth Stevens d. Mrs K. Bowyer 6-4 6-4*

* The runner-up in the women's singles event was from Southern Rhodesia.
--

DF: Mrs B. Lewis/Ruth Stevens d. Mrs Pretorius/Mrs van Straaten 6-2 6-2
--

XDF: Ruth Stevens/R. Stevens d. J. Palmer/R. Hartley 6-3 5-7 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
January 8-16, Western Province Championships, Cape Town, South Africa (Clay)
Venue: Rondebosch Courts

SF: Mary Muller d. Mrs Copeland 6-4 6-4
--

FI: Mary Muller d. Phyllis Dimbleby 6-3 6-2
--

DSF: Phyllis Dimbleby/Solveig Glietenberg d. Mary Muller/Miss Valentine-Brown 6-2 6-4
DSF: Mrs Copeland/Miss Worthington d. Barbara Connor/Mrs Fairhead 6-3 7-5
--

DF Phyllis Dimbleby/Solveig Glietenberg vs Mrs Copeland/Miss Worthington
--

XDF: Mary Muller/Leon Norgarb d. Phyllis Dimbleby/Nigel Cockburn 6-4 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
December 26, 1950, January 3, 1951, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Clay)

FI: Won by Hazel Redick-Smith
--

XDF: Won by Beryl Bartlett/Eric Sturgess
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
June 8-11, Oslo, Norway (Clay)

SF: Hilde Sperling (DEN) d. Betty Rosenquest (USA) 6-4 6-3
SF: Dorothy Head (USA) d. Helen Rihbany (USA) 6-4 6-1
--

FI: Hilde Sperling (DEN) d. Dorothy Head (USA) 6-4 6-1
--

DF: Laila Schou-Nielsen/Hilde Sperling (DEN) d. Dorothy Head/Frau Staubo 6-4 6-1
--

XDF: Hilde Sperling (DEN)/Johan Haanes d. Dorothy Knode (USA)/Jan Staubo 4-6 7-5 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
June 30-July 2, Strasbourg, France (Clay)

FI: Jacqueline Foy d. Mme Corre 6-3 6-2
--

XDF: Jacqueline Foy/Marcel Bernard d. Mme Corre/Robert Abdesselam (ALG) 6-8 6-2 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update [see section no. 18 above]

March 30-April 10, South African Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)
Venue: Ellis Park

[The following three draws are in various states of incompleteness]

Draw of 40 or so

3R: Shirley Fry (USA) d. Zelda Le Roux 6-3 6-0
3R: Hazel Redick-Smith
3R: Julia Wipplinger
3R: Sheila Summers
3R: Ethel Watermeyer d. Beryl Bartlett 14-12 6-3
3R: Ruth Stevens
3R: Mary Muller
3R: Doris Hart (USA)
--
M
QF: Fry d. Redick-Smith 3-6 6-4 6-1
QF: Summers d. Wipplinger 6-1 6-4
QF: Watermeyer d. Stevens 6-1 10-8
QF: Hart d. Muller 6-2 6-3
--

SF: Fry d. Summers 3-6 6-1 6-4
SF: Hart d. Watermeyer 6-4 6-4
--

FI: Shirley Fry (USA) d. Doris Hart (USA) 4-6 7-5 6-3
--

Women’s doubles

3R: Shirley Fry (USA)/Doris Hart (USA) d. Thea Hale/Ruth Stevens 6-3 6-4
3R: Mrs Bouch/Mrs P. Hart d. Mrs Hawkins/Julia Wipplinger 7-5 6-4
3R: Hazel Redick-Smith/Joan Tooth d. I. Erasmus/Anne Pretorius 6-0 6-3
3R: Beryl Bartlett/Mrs Wimble d. Olga Brunette/Mrs Spence [score?]
3R: Zelda Le Roux/Dawn Walton d. Alida Neave/Penelope Pentelow 11-9 6-3
3R: Margaret Morphew/Mary Muller d. Jone Dowell/Doreen Wedderburn 6-1 6-1
3R: May Munro/Susie Smit d. Lily Adair/Betty Slater 6-0 6-2
3R: Sheila Summers/Ethel Watermeyer d. Mrs Copeland/Miss Worthington 2-6 6-3 6-1
--

QF: Fry/D. Hart d. Bouch/Mrs P. Hart 6-2 6-1
QF: Bartlett/Wimble d. Redick-Smith/Tooth 4-6 8-6 6-2
QF: Le Roux/Walton d. Morphew/Muller [score?]
QF: Summers/Watermeyer d. Munro/Smit 6-2 6-3
--

SF: Fry/D. Hart d. Bartlett/Wimble 6-4 6-2
SF: Summers/Watermeyer d. Le Roux/Walton [score?]
--

FI: Doris Hart (USA)/Shirley Fry (USA) d. Sheila Summers/Ethel Watermeyer 6-3 0-6 6-2
--

Mixed doubles

3R: Doris Hart (USA)/Vic Seixas (USA) d. Mrs Sladden/David Wright [score?]
3R: Zelda Le Roux/Denis Breetzke d. Ruth Stephens/Martin [score?]
3R: Ethel Watermeyer/Nigel Cockburn d. Dawn Walton/Alfred Ric-Hansen 6-4 7-5
3R: Lily Adair/Eustace Fannin d. Thea Hale/Brian Woodroffe [score?]
3R: Shirley Fry (USA)/Art Larsen (USA) d. Mrs Copeland/Tony Charnock 6-2 6-3
3R: Hazel Redick-Smith/Pat Buckley d. Val Lessing/Schneider 6-4 6-1
3R: Beryl Bartlett/Leon Norgarb d. Gwendy Love/Miller default
3R: Sheila Summers/Eric Sturgess d. Olga Brunette/John Hurry 6-3 6-1
--

QF: Hart/Seixas d. Le Roux/Breetzke 3-6 6-1 6-3
QF: Lily Adair/Fannin d. Watermeyer/Cockburn 6-0 6-2
QF: Fry/Larsen d. Mrs Redick-Smith/Buckley 6-2 4-6 6-4
QF: Summers/Sturgess d. Bartlett/Norgarb 7-5 7-5
--

SF: Hart/Seixas d. Adair/Fannin [score?]
SF: Summers/Sturgess d. Fry/Larsen [score?]
--

FI: Doris Hart (USA)/Vic Seixas (USA) d. Sheila Summers/Eric Sturgess 6-3 4-6 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
April 29-30, Bulawayo, Rhodesia

April 29

USA d. Rhodesia 6-0

Doris Hart (USA) d. Gwendy Love 6-1 6-2
Art Larsen (USA) d. Cecil Irvine 6-2 7-5
Shirley Fry (USA)/Larsen d. Love/G. Hodder 6-0 6-4
Hart/Fry d. Gwendy Love/J. Tunaley 6-3 6-1
Larsen/Vic Seixas (USA) d. Irvine/Jimmy Mackay 6-4 6-4
Hart/Seixas d. Patricia Davenport/Dudley Morris 6-1 6-2
--

Exhibition mixed doubles match

Doris Hart (USA)/Vic Seixas (USA) d. Shirley Fry (USA)/Art Larsen (USA) 6-3 6-1
--

April 30

USA d. Matabeleland 4-0

Vic Seixas (USA) d. Jimmy Mackay 6-3 6-0
Doris Hart (USA)/Shirley Fry (USA) d. Mrs Ferneyhough/Mrs Millar 6-0 6-3
Art Larsen (USA)/Vic Seixas (USA) d. Basil Katz/Francis Rink 6-4 6-2
Hart/Larsen d. Gwendy Love/Atkinson 7-5 9-7
--

Exhibition mixed doubles match

Doris Hart (USA)/Art Larsen (USA) d. Shirley Fry (USA)/Vic Seixas (USA) 7-5 6-4
--

Note: The following weekend, May 6-7, the American team also defeated teams representing Rhodesia and Salisbury, in Salisbury, without losing a match.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update

August 14-21, Yugoslavian International Championships, Opatija, Croatia, Yugoslavia (Clay)

Draw of at least 16

1R: Maria Weiss (ARG) d. Frl Leovic 6-3 6-0
1R: Marica Crnadak d. T. Worisek (AUT) 6-1 6-1
1R: Liesl Broz (AUT) d. Frl Zamanja 6-0 6-0
1R: Kay Tuckey d. Frl Ciffra 6-0 6-0
1R: Hilde Doleschell (AUT) d. Lela Backor 6-1 6-2
1R: Patricia Ward (GBR) d. Frau Redl 6-2 6-1
1R: Mme Maire d. Frau Laszlo 6-3 6-8 6-2
1R: Dorothy Head (USA) d. Frl Krstonosic 6-0 6-2
--

QF: Weiss d. Crnadak 7-5 6-4
QF: Tuckey d. Broz 6-1 6-0
QF: Hilde Doleschell (AUT) d. Ward 6-4 6-1
QF: Head d. Maire 6-4 6-4
--

SF: Weiss d. Tuckey 6-2 6-3
SF: Head d. Doleschell 6-4 6-4
--

FI: Maria Weiss (ARG) d. Dorothy Head (USA) default
--

Mixed doubles

Draw of at least 14

1R: Marica Crnadak/Wirt d. Frl Ciffra/Hans Redl (AUT) 6-1 6-2
1R: Liesl Broz (AUT)/Franz Weisz (AUT) d. Mme Maire/Hannes Angerer (AUT) 6-0 6-1
1R: Patricia Ward (GBR)/Naresh Kumar (IND) d. Frl Krstonosic/Voja Ristic 6-4 6-2
1R: Lela Backor/Ladislav Legenstein (AUT) d. Frl Leovic/Vladan Pavlovic 6-2 6-3
1R: Frau Laszlo/Laszlo d. T. Worisek (AUT)/Schwendenwein 7-5 1-6 9-7
1R: Kay Tuckey (GBR)/Milan Branovic d. Frau Redl/Orastein 6-2 6-1
Two pairs had a bye.
--

QF: Dorothy Head (USA)/Rupert Huber (FRG) d. Crnadak/Wirt 7-5 6-2
QF: Ward/Kumar d. Broz/Weisz 6-2 5-7 7-5
QF: Hilde Doleschell (AUT)/Dragutin Mitic d. Backor/Legenstein 6-3 6-3
QF: Tuckey/Branovic d. Frau Laszlo/Laszlo 6-4 6-4
--

SF: Head/Huber d. Ward/Kumar 7-5 11-9
SF: Tuckey/Branovic d. Doleschell/Mitic 9-11 6-1 6-2
--

FI: Dorothy Head (USA)/Rupert Huber (FRG) d. Kay Tuckey (GBR)/Milan Branovic 6-3 7-9 8-6
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
Update [see post no. 47 above (delete note, which should be added to the entry for this tournament in 1949. See post no. 193 in that thread)]

August 30-September 2, East German Closed Outdoor Championships, Leipzig, Germany (Clay)
Venue: Zentrale Sportgemeinschaft Industrie-Mitte am Ziegeleiweg

FI: Irmgard Hallbauer d. Ursula Hörselmann 6-3 6-2
--

DF: Irmgard Hallbauer/Ursula Hörselmann d. Gerda Hesse/Irmgard Mühlberg 6-2 6-2
--

XDF: Irmgard Hallbauer/Wolfgang Jacke d. Frl Stein/Fessner 6-1 6-0
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,507 Posts
June 2-5, West Australian Hard Court Championships, Kalgoorlie, Western Australia, Australia (Hard)

QF: Valmai Bandy d. Joan Ryan 6-4 4-6 6-4
QF: Helen Collins d. Margaret Heron 7-5 6-2
QF: Mary Blacklock d. Marina Nicholas 7-5 6-4
QF: Mrs Robinson d. Rona Ryan 6-2 6-0
--

SF: Bandy d. Collins 2-6 6-4 6-1
SF: Robinson d. Blacklock 6-0 6-4
--

FI: Valmai Bandy d. Mrs Robinson 4-6 6-1 6-2
--

Women’s doubles

FI: Valmai Bandy/Rona Ryan d. Helen Collins/Joan Ryan 4-6 6-2 6-3
--

Mixed doubles

SF: Una Prater/Clive Wilderspin d. Joan Ryan/Edward Hamilton 6-8 7-5 8-6
SF: Rona Ryan/William Montgomery d. Helen Collins/George Holten 6-4 3-6 6-3
--

FI: Una Prater/Clive Wilderspin d. Rona Ryan/William Montgomery 6-2 6-4
-----
 
281 - 300 of 332 Posts
Top