Tennis Forum banner

1 - 20 of 117 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Summary

"Little Miss Almost" finally wins a major. The pert, pretty, and personable Sarah Palfrey Cooke is a popular winner at the US Nationals. With Wimbledon not being held for the second year running due to World War II the Forest Hills event is the de facto biggest event of the year.

Sarah becomes the first US Champion from the East Coast since the days of Molla Mallory in the 1920s. She took out #1 seed Pauline Betz in a 7-5 6-2 final.

Betz was lucky to make the final at all. In round one a 16 year old sensation from Florida served for the match. Doris Hart wears long skirts to hide a deformed knee. Knee notwithstanding, she is a rabbit about the court. She took the first set to "hysteric applause". In set two Betz won at love as Doris' shots flew out of court. Hart came back from 2 match points in the third at 4-5 15-40- one saved with a near ace. At 6-5 she served for the upset of the year, but was broken at love. They then held serve until 9-9, when Betz ran off 8 straight points. It was the match of the women's tournament.

Alice Weiwers, who was originally from Luxembourg, won the French Championships, which is probably limited to French Nationals.


Sources
:

American Lawn Tennis
Newmark in particular has contributed many rare results from Europe. I also wish to thank those who contributed to an earlier thread on 1941 at: https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=363982


This thread builds on the shoulders of that thread.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
National Rankings (A to L)

Germany

This list of the top-ranking German/German-speaking players for 1941 was issued by what had become the Fachamt Tennis im National Sozialistischen Reichsbund für Leibesübungen*:

01. Ursula Rosenow (Berlin)
02. Margarethe Käppel (Berlin)
03. Ruth Thiemen (Hanover)
04. Hilde Doleschell (Vienna)
05. Ursula Heidtmann (Hamburg)
06. Gisela Hamann-Enger (Berlin)
07. Annemarie Debusmann (Wiesbaden)
08. I. Kramer (Augsburg)
09. Edith Sander (Berlin)
10. Inge Schumann (Kassel)

India

01. Leila Row
02. Meher Dubash
03. Mrs Cynthia Massey
03. Khanum Haji
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
National Rankings (M to Z)

Philippines

01. Libert Solisa
02. Estrella Alburo
03. Aida Ochoa
04. C. Domine
5-6 Desideria Ampon
5-6 Nenita Herrera
07. Epifania Juban
08. C. Herrera

United States


01. Sarah Palfrey Cooke
02. Pauline Betz
03. Dorothy Bundy
04. Margaret Osborne
05. Helen Hull Jacobs
06. Helen Bernhard
07. Hope Knowles
08. Mary Arnold
09. Viginia Wolfenden Kovacs
10. Louise Brough

11. Doris Hart
12. Patricia Canning
13. Helen Pedersen Rihbany
14. Barbara Bradley
15. Katharine Winthrop
16. Jane Stanton
17. Millicent Hirsch Lang
18. Dorothy Wightman
19. Madge Harshaw Vosters
20. Louise Raymond Ganzenmuller

Class A

Shirley Catton
Pearl Harland
Virginia Rice Johnson
Barbara Krase
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week of December 30-January 5

December 26, 1940-January 1, 1941, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)

Singles (Draw=6)

1R: Rosemary Rees d. Mary Chapman 6-1 6-2
1R: Dorothy Weston d. Mary Matters 3-6 6-4 8-6

SF: Gwen O’Halloran d. Weston 6-3 6-2
SF: Rees d. Mrs K. Litchfield 6-3 3-6 6-2

FI: Gwen O’Halloran d. Rosemary Rees 6-4 6-4

Doubles (Draw=6)

1R: Gwen O’Halloran/Mrs N. Tillett d. Rosemary Rees/Yvette Wilson
1R: A. Haslam/Mary Matters d. J. Robinson/M. Robinson 7-5 6-3

SF: Mary Chapman/Dorothy Weston d. O’Halloran/Tillett 6-2 6-3
SF: Mrs C.E. Davies/Mrs K. Litchfield d. Haslam/Matters 14-12 7-5

FI: Mary Chapman/Dorothy Weston d. Mrs C.E. Davies/Mrs K. Litchfield 6-1 9-7

Mixed Doubles (Draw=5)


1R: Mrs K. Litchfield/Gar Hone d. E. Collison/Brian Hone 6-2 6-4

SF: Gwen O’Halloran/Len Schwartz d. Rosemary Rees/William Mates 6-2 6-4
SF: Mary Chapman/John Bromwich d. Litchfield/G. Hone 6-4 6-1

FI: Gwen O’Halloran/Len Schwartz d. Mary Chapman/John Bromwich 4-6 6-1 6-2


The three draws above are more or less complete. With a war going on draws were lean.

-----

December 26, 1940-January 2, 1941, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Clay)
Venue: Humewood Courts

SF: Joy Wood d. Mrs Malan 6-1 6-4
SF: Joan Scott d. Mrs Pudnim 6-1 6-0

FI: Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7

DF: Joan Scott/Joy Wood d. Mrs Malan/Mrs Pudnim 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Joan Scott/Hughes d. Miss Nash/Willie Muir 6-4 8-6
SF: Joy Wood/Max Bertram d. Mrs Bowles/Klemp 6-2 6-1

FI: Joan Scott/Hughes d. Joy Wood/Max Bertram 4-6 6-2 6-3


-----

December 21, 1940-January 4, 1941, City of Perth Championships, Perth, Western Australia, Australia (Grass)
Venue: Alexander Park Tennis Club, Mount Lawley

Singles (Draw=at least 9) [The singles draw is incomplete]

QF: Joyce Wood d. Joy Ryan 6-0 6-0
QF: Mrs M. Edwards d. Miss Wylie 6-8 6-3 6-2
QF: V. Earle d. Miss Easton 6-4 6-2
QF: Valerie Watts d. Mrs Cooke 6-1 6-1

SF: Wood d. Edwards 6-0 6-0
SF: Watts d. Earle 6-2 6-2

FI: Joyce Wood d. Valerie Watts 6-0 6-0

Doubles (Draw=9)

1R: Miss Morris/Valerie Watts d. Miss Knox/Miss Stinson 6-3 6-2

QF: J. Fitzhardinge/Joyce Wood d. Miss Easton/Miss Weir 6-1 6-2
QF: Morris/Watts d. Miss Bassett/Miss Gunning 6-0 6-2
QF: Mrs Cooke/Miss Jamieson d. Miss Bercove/Mrs Bercove 3-6 6-3 7-5
QF: Mrs M. Edwards/J. Hunter d. Miss Newport/Miss Wylie 6-0 6-2

SF: Fitzhardinge/Wood d. Morris/Watts 6-1 6-0
SF: Mrs M. Edwards/J. Hunter d. Cooke/Jamieson 6-4 6-4

FI: J. Fitzhardinge/Joyce Wood d. Mrs M. Edwards/J. Hunter 6-3 12-10

Mixed Doubles (Draw=12)

1R: Joyce Wood/Max McDermott d. J. Knox/R.A. Davey 6-2 6-3
1R: Mrs Wiley/Harold Jacoby d. Miss Bassett/Spence 6-2 4-6 6-1
1R: Mrs Newport/Taylor d. Miss Jamieson/L.C. Davey 6-3 3-6 6-2

QF: Joyce Wood/Max McDermott d. J. Fitzhardinge/Holten 6-3 6-3
QF: Newport/Taylor d. Miss Jamieson/L.C. Davey 6-3 3-6 6-2
QF: Wylie/Jacoby d. Cooke/Mursell 5-7 7-5 6-3
QF: Valerie Watts/Max Newcombe d. Miss Easton/Purdom 6-3 8-10 6-3

SF: Wood/McDermott d. Newport/Taylor 6-1 6-4
SF: Watts/Newcombe d. Wylie/Jacoby 6-4 6-4

FI: Joy Wood/Max McDermott d. Valerie Watts/Max Newcombe 3-6 6-3 6-0

-----

December 26, 1940-January 8, 1941, Manly Seaside Championships, Manly, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Manly Seaside Lawn Tennis Club, Ivanhoe Park

Singles (Draw=4)

SF: Alison Hattersley d. Olive Stebbing 7-5 5-7 7-5
SF: Joan Hartigan d. Joyce Fitch 6-4 6-3

FI: Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-4 2-6 6-3

Doubles (Draw=at least 4)

SF: Vivienne Berg/Alison Hattersley d. Pearl Grogan/Joyce Fitch 6-1 6-3
SF: Joan Hartigan/Olive Stebbing d. Gwen Fischer/Beris Kelso 8-6 7-5

FI: Vivienne Berg/Alison Hattersley d. Joan Hartigan/Olive Stebbing 7-5 6-0


Mixed Doubles

FI: Joan Hartigan/Vivian McGrath d. ????
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Week of January 6-12

January 6-12, Dixie Championships, Tampa, Florida (Clay)

Singles (Draw=14)

1R: Pauline Betz-bye
1R: Elizabeth Groetsch d. Mary Keller 6-4 6-0
1R: Ann Washington d. Catherine Dean 6-1 6-2
1R: Doris Hart d. Elizabeth Hardie 6-1 6-1

1R: Eunice Dean d. Ann Gray 6-8 6-4 6-3
1R: Betty Morris d. Frances Toole 6-1 6-1
1R: Alice Anderson-bye
1R: Sarah Palfrey Cooke d. Virginia Boulware 6-0 6-2

QF: Betz d. Groetsch 6-0 6-0
QF: Hart d. Washington 6-06 -3
QF: Dean d. Morris 6-2 6-2
QF: Cooke d. Anderson 6-0 6-0

SF: Betz d. Hart 6-4 6-3
SF: Cooke d. Dean 6-0 6-2

FI: Pauline Betz d. Sarah Cooke 6-4 6-3

-----

January 4- 12, All-India Lawn Tennis Championships, Baroda, India

QF: Doreen Sansoni d. Khanum Haji 6-4 9-7
QF: Meher Dubash d. Mrs C Massy 6-1 6-3

SF: Leela Row d. Sansoni 6-4 6-3
SF: Dubash d. Laura Woodbridge 10-8 6-4

FI: Leela Row d. Meher Dubash 6-4 6-1

Doubles

SF: Meher Dubash/Leela Row d. Mrs C.E. Cargin/Mrs Fernands 6-3 6-2
SF: Khanum Haji/Doreen Sansoni d. Mrs Massy/Laura Woodbridge 6-4 5-7 6-4

FI: Khanum Haji/Dora Sansoni d. Meher Dubash/Leela Row 6-1 6-8 6-2

Mixed Doubles


SF: Meher Dubash/Ghaus Mohammed d. Mrs C.E. Cargin/Yeshwant Savoor 6-1 5-7 retired
SF: Laura Woodbridge/Iftikhar Ahmed d. Leela Row/Kunwar Krishan 6-1 6-2

FI: Meher Dubash/Ghaus Mahomed d. Laura Woodbridge/Iftikhar Ahmed 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Week of January 13-19

circa January 1-18, Western Province Championships

SF: Mary Muller d. Margaret Hawkins 6-1 6-2
SF: Billie Robbins d. Phyllis Anderson 7-5 6-0

FI: Mary Muller d. Billie Robbins 6-3 2-6 6-4

Doubles

SF: Margaret Morphew/Mrs Tredgold d. Billie Robbins/Rena Visser 6-0 6-3
SF: Margaret Hawkins/Mary Muller d. Phyllis Anderson/Ethel Brownwell 6-2 6-4

FI: Margaret Morphew/Mrs Tredgold d. Margaret Hawkins/Mary Muller 6-0 7-9 6-4

Mixed Doubles

SF: Margaret Morphew/Cyril Robbs d. Ethel Brownwell/Richard Clarkson 6-2 6-1
SF: Billie Robbins/Pat Hughes (GBR) d. Mrs MacDonald/Weston 6-4 6-1

FI: Margaret Morphew/Cyril Robbs d. Billie Robbins/Pat Hughes (GBR) 6-4 6-0

-----

January 12-20, Parsi Gymkhana Tournament, Bombay, India

FI: Mrs R. Johnstone d. Phyllia de Lima 6-3 8-6

DF: Lakshmi Merchant/Phyllia de Lima d. Mrs R. Johnstone/ Mrs F. Maine 7-5 6-2

MX: Mrs R. Johnstone/O. Sutton d. Mrs Seddon/A.C. Pereira 7-9 6-4 6-4

-----

January 13-19, Florida State Championship, Orlando (Clay)
Venue: Orlando Tennis Club

Singles (Draw=14)

1R: Pauline Betz [1] bye
1R: Mary Keller defeated or advanced by walkover versus Doria Kruse
1R: Doris Hart [4] defeated or advanced by walkover versus Carrie Bell Root
1R: Eunice Dean [5] defeated or advanced by walkover versus ????

1R: Sarah Palfrey Cooke [3] d. Katheryn Johnson 6-0 6-2
1R: Nellie Sheer [6] versus Ann Gray
1R: Betty Morris defeated Babe Evenas by walkover
1R: Dorothy Bundy [2] bye

QF: Keller d. Betz [1] 1-6 6-2 6-2
QF: Hart [4] d. Dean [5] 5-7 6-3 6-2
QF: Cooke [3] defeated or advanced by walkover versus survivor of Sheer [6]/Gray
QF: Bundy [2] defeated Morris by walkover

SF: Hart [4] d. Keller 6-1 6-0
SF: Cooke [3] d. Bundy [2] 6-3 6-3

FI: Sarah Cooke [3] d. Doris Hart [4] 6-3 6-3

-----

January ????, Palm Springs Invitation, Palm Springs, California, United StatesS (Hard)

QF Jane Stanton d. Louise Brough
QF Barbara Bradley d. Gracyn Wheeler Kelleher

SF Virginia Wolfenden d. Mary Arnold
SF Bradley d. Stanton

FI Virginia Wolfenden d. Barbara Bradley
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Week of January 20-26

January 19-26, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Indoors Wood)

FI: Hilde Sperling d. Lili Hals (Nor) 7-5 6-2

DF: Else Hollis/Hilde Sperling d. Tilde Dietz-Hamel (Ger)/Ursula Heidtmann (Ger) 6-3 6-3

MX: Tilde Dietz-Hamel (Ger)/Rolf Göpfert (Ger) d. Hilde Sperling/Anker Jakobsen 2-6 6-0 6-2

* Hals might well have been the daugher of Valborg Bjurstedt Hals and thus the niece of Molla Bjurstedt Mallory.

-----

January 20-26, Florida West Coast Championships, St. Petersburg (Clay)
Venue: St. Petersburg Tennis Club in Bartlett Park.

?R: Saray Palfrey Cooke [2] d. Faith McLaughlin 6-0 6-0
?R: Mary Keller d. Lucille Wackerie 6-0 6-1

2R: Dodo Bundy [1] defeated Frances Lufler 6-0 6-2

QF: Bundy [1] d. Mary Faust 6-0 6-0
QF: Eunice Dean d. Keller 6-1 6-4
QF: Cooke [2] d. Helen Dillon 6-0 6-1
QF: Ann Gray d. Ann Washington 6-1 6-1

SF: Bundy [1] d. Dean 7-5 6-2
SF: Cooke [2] d. Gray 6-2 6-4

FI: Sarah Cooke [2] d. Dodo Bundy [1] 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Week of February 3-9

February 3-9, South Florida Championships, West Palm Beach, Florida, US (Clay)
Venue: Bath and Tennis Club

?R: Dodo Bundy d. Gloria Van Voorhees 6-1 6-1

QF: Louise Raymond [4] d. Nellie Sheer6-1 4-6 6-3
QF: Dodo Bundy [2] d. Doris Hart 6-3 4-6 6-4

SF: Pauline Betz [1] d. Raymond [4] 6-4 6-0
SF: Bundy [2] d. Sarah Palfrey Cooke [3] 8-6 1-6 6-1

FI: Pauline Betz [1] d. Dodo Bundy [2] 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Week of February 10-16

February 1-15, Northern Suburbs Championships, Killara, Sydney, New South Wales, Australia

Singles (Draw=at least 6)


QF: Joan Hartigan d. ????
QF: Mrs Harkness d. J. Prior 6-4 7-5
QF: Alison Hattersley d. ????
QF: Clare Proctor d. Pearl Grogan 6-2 6-0

SF: Hartigan d. Harkness 6-1 6-1
SF: Proctor d. Hattersley

FI: Joan Hartigan d. Clare Proctor 7-9 7-5 6-1

Doubles (Draw=at least 6)

QF: Joan Hartigan/Alison Hattersley d. J. Brown/J. Thompson 6-1 6-1
QF: Hazel Grassick/Betty Kelynack d. Mrs Hack/M. Newlands 5-7 7-5 6-3
QF: Mrs Harkness/B. Wark d. ????
QF: Mary Bevis/Clare Proctor d. ?????

SF: Hartigan/Hattersley d. Grassick/Kelynack 6-0 6-0
SF: Mary Bevis/Clare Proctor d. Mrs Harkness/B. Wark 5-7 6-1 6-1

FI: Joan Hartigan/Alison Hattersley d. Mary Bevis/Clare Proctor 6-3 9-7

Mixed Doubles (Draw=at least 8)

QF: Joan Hartigan/Dinny Pails
QF: Mrs Barry/Robert McNee d. Hazel Grassick/N.P. Westgarth 6-2 6-2
QF: Clare Proctor/Charles Donohue
QF: Alison Hattersley/Albert Felan

SF: Joan Hartigan/Dinny Pails d. Barry/McNee
SF: Alison Hattersley/Albert Felan d. Clare Proctor/Charles Donohue 7-5 6-2

FI: Joan Hartigan/Dinny Pails d. Alison Hattersley/Albert Felan 6-2 6-3


[The following three draws above are incomplete]

-----


February 10-16, Florida Mid-Winter, Ft. Lauderdale, Florida, US (Clay)

Singles (Draw=14)


1R: Pauline Betz d. Mary Keller 6-3 6-3
1R: Nellie Sheer d. Eunice Dean 6-4 6-4
1R: Doris Hart d. Ann Grey 6-2 6-1
1R: Kay Winthrop-bye

1R: Marta Barnett d. Valerie Scott (GB) 6-4 8-6
1R: Louise Raymond d. Barbara Nields 6-4 2-6 6-3
1R: Sara Comer-bye
1R: Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Gensler 6-1 6-2

QF: Betz d. Sheer 6-4 7-5
QF: Hart d. Kay Winthrop 10-8 6-2
QF: Raymond d. Barnett 6-4 5-7 6-2
QF: Cooke d. Comer 6-2 6-2

SF: Hart d. Betz 2-6 6-2 6-4
SF: Cooke d. Raymond 6-1 6-4

FI: Sarah Cooke d. Doris Hart 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Week of February 17-23

February 11-21, Western India Championships, Hindu Gymkhana, Bombay, India

FI: Leela Row d. Khanum Haji 6-3, 6-3

DF: Leela Row/Laura Woodbridge d. Khanum Haji/S. Mehta 6-4, 2-6, 9-7

XDF: M.V. Bobbjee/Khanum Haji d. S.A. Azim/Laura Woodbridge 6-3, 6-1
-----

February, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI Joan Hartigan d. Clare Proctor 7-9 7-5 6-1

Feb 23, Philippine International, Manila
Venue; Rizal Memorial Coliseum

SF: Liberty Solisa d. Desideira Ampon 6-0 6-0
SF: Estrella Alburo d. Epifenia Juban 6-1 6-0

FI: Solisa d. Alburo 6-0 6-3

(Note: Event “instituted by Dwight Davis when he was governor-general of the Philippines”)
-----

February22-23 , Miami Biltmore Round Robin, Coral Gables, Florida
Venue: Miami Biltmore Country Club

*One set matches.

Final Standings
1. Pauline Betz, Santa Monica, 8-0
2. Dodo Bundy, Santa Monica 7-1
3. Doris Hart, Miami 5-3
4. Marta Barnett Andrade, Coral Gables 5-3
5. Kay Winthrop, Boston 5-3
6. Nellie Sheer, Miami Beach 3-5
7. Sara Comer, Coral Gables 2-6
8. Barbara Nields, Cleveland 1-7
9. Helen Harrison, Baltimore 0-8

Day 1 :
Pauline Betz d Kay Winthrop 6-2
Nellie Sheer d. Helen Harrison 6-1
Doris Hart d Barbara Nields 6-1
Dodo Bundy d Sara Comer 6-4
Dodo Bundy d. Barbara Nields 7-5
Marta Barnett Andrade d. Helen Harrison 6-1
Pauline Betz d Sara Comer 6-3
Doris Hart d Nellie Sheer 6-4
Kay Winthrop d Helen Harrison 6-1

Dodo Bundy d. Nellie Sheer 6-1
Marta Barnett Andrade d. Barbara Nields 6-2
Pauline Betz d Barbara Nields 6-1
Kay Winthrop d Sara Comer 7-5
Pauline Betz d Nellie Sheer 6-3
Kay Winthrop d Doris Hart 6-1
Doris Hart d. Marta Barnett Andrade 6-2
Sara Comer d Helen Harrison 6-1
Dodo Bundy d Marta Barnett Andrade 8-6

Day 2
Pauline Betz d Dodo Bundy 6-3
Doris Hart d. Helen Harrison 6-1
Kay Winthrop d. Barbara Nields 6-3
Marta Barnett Andrade d. Sara Comer 6-2
Pauline Betz d. Helen Harrison 6-1
Kay Winthrop d Nellie Sheer 6-3
Dodo Bundy d. Doris Hart 6-4
Pauline Betz d. Doris Hart 6-3
Barbara Nields d. Helen Harrison 6-1

Marta Barnett Andrade d Kay Winthrop 6-3
Nellie Sheer d. Sara Comer 6-4
Nellie Sheer d. Barbara Nields 6-1
Dodo Bundy d Helen Harrison 6-1
Pauline Betz d. Marta Barnett Andrade 6-4
Doris Hart d Sara Comer 6-1
Dodo Bundy d Kay Winthrop 6-4
Marta Barnett Andrade d. Nellie Sheer 7-5
Sara Comer d Barbara Nields 6-1

Austinrunner provided the results. See post #34 in this thread for the invidual record of each lady in the round robin.

-----

Feb 15-23, Northern California Indoor, San Francisco
Venue: Palace of Fine Arts

1R Pat Canning [3] d. Dottie Head 6-2 7-5
1R: Betty Thompson d. Elizabeth Kickhofel 6-0 6-0
1R: Virginia Wolfenden [1] d. Bernice Fross 6-3 6-3
?R: Barbara Krase d. Frances Umpherd 6-3 3-6 6-1

2R: Canning [3] d. Margaret Jessee 6-1 6-2
2R: Nancy Wolfenden d. Margaret Osborne [2] 7-5 6-3
2R: Suzanne Springer versus Krase

QF: V. Wolfenden [1] versus ????
QF: Canning [3] d. Doris Koenig 6-1 6-0
QF: Shirley Catton [4] versus ????
QF: Thompson d. N. Wolfenden 3-6 7-5 7-5

SF: Canning [3] d. Wolfenden [1] 6-4 8-6
SF: Catton [4] d. Thompson 6-3 8-6

FI: Pat Canning [3] d. Shirley Catton [4] 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Week of February 24-March 2

Feb 24- March 2, Southeastern Championships, Jacksonville, Florida

QF Pauline Betz d. Gade 6-0 6-0
QF Kay Wintrhop d. Doris Hart 7-9 6-2 6-1
QF Dorothy Bundy d. Berta Norris 6-2 6-0
QF Sarah Palfrey Cooke d. Barbara Nields 6-1 6-3

SF Betz. d. Winthrop 7-5 6-3
SF Bundy d. Cooke 8-6 6-3

FI: Pauline Betz d. Dodo Bundy 6-4 11-9

Note from Austinrunner: Per the Oakland Tribune the Cooke-Nields QF went 3 sets.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Week of March 24-30

March 24-29, United States National Women's Indoor, Brookline, Massachusetts, United States (Indoors on Wood)
Venue: Longwood Cricket Club

Singles (Draw=17)

1R: Judy Atterbury d. Jean Nash 6-3 6-2

2R: Pauline Betz [1] d. Ann Walker 6-1 6-0
2R: Kay Hubbell d. Atterbury 6-2 6-3
2R: Margaret Cabot d. Peggy Howe 6-3 6-4
2R: Helen Pedersen Rihbany [3] d. Eleanor Smithwick 6-1 6-1

2R: Kay Winthrop [4] d. Dorothy Wightman 6-1 6-4
2R: Virginia Ellis d. Mrs George Kunhardt 6-2 6-3
2R: Mrs. Philip Theopold d. Mrs. T. R. Pennypacker 6-2 6-1
2R: Dodo Bundy [2] d. Mrs Adrian Rubel default

QF: Betz [1] d. Virginia Ellis 6-2 6-4
QF: Hubbell d. Rihbany [3] default
QF: Winthrop [4] d. Cabot 7-5 9-7
QF: Bundy [2] d. Theopold 6-4 6-1

SF: Betz [1] d. Hubbell 6-1 6-1
SF: Bundy [2] d. Winthrop [4] 8-6 3-6 6-3

FI: Pauline Betz [1] d. Dodo Bundy [2] 6-1 10-12 6-2

Doubles (Draw=9)

1R: Mrs. J. Bremer /Edith Sigourney d. Mrs. Stephen Pratt/Ann Walker 6-1 6-3

QF: Pauline Betz /Dodo Bundy [1] d. Judy Atterbury/Peggy Howe 6-2 6-3
QF: Kay Hubbell /Dorothy Wightman d. Bremer/Sigourney 6-3 6-2
QF: Virginia Ellis/Harriet Theopold d. Margaret Cabot/Emily Lincoln 4-6 6-2 6-3
QF: Hazel Wightman/Kay Winthrop [2] d. Mrs Fritz Bundy/Eleanor Smithwick 6-1 6-4

SF: Betz/Bundy [1] d. Hubbell/D. Wightman 6-3 6-3
SF: Winthrop/H. Wightman [2] d. Ellis/Theopold 6-3 7-5

FI: Pauline Betz/Dodo Bundy [1] d. Kay Winthrop/Hazel Wightman [2] 6-4 6-3

Mixed Doubles (Draw=11)


1R: Pauline Betz/Al Stitt [1]-bye
1R: Dorothy Wightnan /A. P. Evarts, Jr.-bye
1R: Margaret Cabot /Blake-bye
1R: Emily Lincoln/Sumner Rodman d. Jean Nash/Lyman Olmstead 6-3 6-1

1R: Harriet Theopold /Robert McIntyre d. Polly Kimball /Edward Serues 6-1 6-3
1R: Katherine Winthrop / Chauncy Steele d. Virginia Ellis / Edward Nash 6-2 6-1
1R: Otillie Gaertner /Drake-bye
1R: Kay Hubbell/Harrison Rowbotham-bye

QF: Betz /Stitt [1] d. D. Wightman / Evarts 6-3 4-6 14-12
QF: Lincoln /Rodman d. Cabot/ Blake 6-2 8-6
QF: Winthrop / Steele d. Royce Theopold / McIntyre 6-3 6-2QF: Hubbell /Rowbotham d. Gaertner / Drake 6-2 6-1

SF: Betz/Stitt [1] d. Lincoln / Rodman 7-5 6-4
SF: Winthrop/Steele d. Hubbell/Rowbotham 4-6 7-5 6-2

FI: Pauline Betz/Al Stitt [1] d. Kay Winthrop/Chauncey Steele 10-8 7-5

Mrs. George Cabot = Margaret (nee Blake) Cabot
Mrs. Phillip Theopold = Harriet (nee Royce) Theopold
Mrs. Joseph Walker = Ann (nee Dolan) Walker
Mrs. Reginald Smithwick = Eleanor (nee Holton) Smithwick

Dorothy Wightman was the daughter of Hazel Hotchkiss Wightman.

-----

March 22-30, Hillcrest Country Club Invitation, Southern California, United States (Hard)
Venue: Hillcrest Country Club

QF: Mary Arnold d. Gussy Moran 6-3 6-3

SF: Arnold d. Louise Brough 6-4 7-5
SF: Catherine Malcolm d. Jane Stanton ????

FI: Mary Arnold d. Catherine Malcolm (losing only 3 games)

-----

March 27-30, Kriegs-Hallenmeisterschaften/Wartime German Covered Court Championships, Hamburg, Germany (Indoors on Wood)

FI: Ursula Heidtmann d. Lotte Tegtmeyer 6-4 4-6 6-4

DF: M. Eberstein/Ursula Heidtmann d. Eva Fuchs/Lotte Tegtmeyer 6-4 3-6 6-4

MX: M. Eberstein/Henner Henkel d. Ursula Heidtmann/Rolf Göpfert 6-4 3-6 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Week of April 7-13

April 10-13, Del Monte Invitation, Monterrey Peninsula, Calififornia, United States (Hard)

SF: Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-4 6-4
SF: Pat Canning d. Shirley Catton 6-2 6-0

FI: Pat Canning d. Margaret Osborne 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Week of April 14-20

April 12-17, Tasmanian Championships, Launceston, Tasmania, Australia (Grass)

Singles (Daw=at least 14)

1R: Molly Turner d. ???? or bye
1R: M. Stratton d. J. Crawford 6-2 6-3
1R: Kitty McGough d. N. Lyne 6-1 6-2
1R: Lucy Milledge d. B. Headlam 6-0 6-0

1R: Mrs F.J.C. White d. B. Little 6-1 6-0
1R: M. Murphy d. H. Sheehan 6-3 6-4
1R: ???? d. ???? or bye
1R: Gwen Hallam d. A. Hay 6-0 6-0

QF: Turner d. Stratton 6-0 6-4
QF: Milledge d. McGough 6-5 6-5
QF: White d. Murphy 6-0 6-1
QF: Hallam d. ????

SF: Turner d. Milledge 6-4 6-2
SF: Hallam d. White 6-2 4-6 7-5

FI: Molly Turner d. Gwen Hallam 6-3 6-2

Doubles (Draw=at least 8)

QF: Kitty McGough/Molly Turner d. M. Kemp/K.B. Martin 6-0 6-5
QF: Gwen Hallam/M. Magner d. B. Headlam/J. Kemp 6-0 6-1
QF: J. Crawford/Mrs F.J.C. White d. A. Hay/N. Lyne 6-3 6-1
QF: Lucy Milledge/M. Stratton d. R. Hutton/Mrs W. Woodward 3-6 6-4 6-3

SF: McGough/Turner d. Hallam/Magner 6-3 9-7
SF: Milledge/Stratton d. Crawford/White 5-6 6-0 6-2

FI: Kitty McGough/Molly Turner d. Lucy Milledge/M. Stratton 4-6 6-2 6-1

Mixed Doubles (Draw=at least 9)

1R: M. Stratton/M.A. Noble d. B. Headlam/E.A. Stewart 6-2 6-2

QF: Molly Turner/Eric Stewart d. H. Sheehan/Peter Harris default
QF: J. Crawford/W.H. Morrison d. Stratton/Noble 6-4 5-6 6-4
QF: Mrs F.J.C. White/Harold Panitzki d. Lucy Milledge/J.R. Harrington 6-3 6-2
QF: Gwen Hallam/Arthur Matthews d. Kitty McGough/S.E. Lade 6-5 6-3

SF: Turner/Stewart d. Crawford/Morrison 6-0 6-4
SF: Hallam/Matthews d. White/Panitzki 6-5 6-1

FI: Molly Turner/Eric Stewart d. Gwen Hallam/Arthur Matthews 7-5 6-2

-----

week of April 14, Beverly Hills Invitation, California

QF: Virginia Wolfenden d. Jacque Virgil Nelson 6-2 3-6 6-1
QF: Louise Brough d. Mary Arnold 6-2 4-6 6-1
QF: Pearl Harland d. Gracyn Wheeler Kelleher
QF: Barbara Bradley d. Catherine Malcolm

SF: Wolfenden d. Brough
SF: Bradley d. Harland

FI: Virginia Wolfenden d. Barbara Bradley 6-1 6-1

-----

ends April 20 , River Oaks Invitation, Houston, Texas, United States (Clay)
Venue: River Oaks Country Club

QF: Pauiine Betz d. Marjorie LeGrand 6-3 6-3
QF: Eunice Dean d Carolyn Weiss 6-4 6-2
QF: Midge Van Ryn d. Betty Joe McCutcheon 6-3 6-0
QF: Dodo Bundy d. Margaret Eby 6-1 6-2

SF: Betz d. Dean 6-4 6-4
SF: Bundy d. Van Ryn 6-1 6-2

FI: Dodo Bundy d. Pauline Betz 5-7 6-4 11-9

Pauline Betz had three match points while serving at 8-7 (40-0) in the third set of the final. Dorothy Bundy then won 5 consecutive points to break serve. Bundy served for the match at 10-9 and finally won the match after 6 deuces and on her fourth match point of that game.


-----

April 14-20, Ceylon Championships, Nuwara Eliya, Ceylon (Clay)
Venue: The Hill Club

Singles (Draw=6)


1R: Sheila Roberts-bye

1R: Doris Fonseka d. Mrs N. Jonklaas 3-6 6-3 7-5
1R: Audrey Scharenguivel d. Mrs. T.F.L. Mack
1R: Mrs D.E. Wijewardena-bye

SF: Roberts d. Fonseka 6-1 10-8
SF: Scharenguivel d. Mrs D.E. Wijewardena 7-5 6-3

FI: Sheila Roberts d. Audrey Scharenguivel 9-7 6-4

Doubles (Draw=4)

1R: Sybil Dando/Mrs D.E. Wijewardana d. Doris Fonseka/Audrey Scharenguivel 6-3 6-3
1R: Mrs N. Jonklaas/Doreen Sansoni d. Mrs T.F.L. Mack/Sheila Roberts 6-4 6-4

FI: Sybil Dando/Mrs D.E. Wijewardana d. Mrs N. Jonklaas/Doreen Sansoni 7-5 6-4

Mixed doubles (Draw=4)

1R: Shelia Roberts/F.C. de Saram d. Mrs T.L.F. Mack/L.P. Ernst 6-4 6-1
1R: Sybil Dando/G. Muttucumaroe d. Audrey Scharenguivel/A.I. Weinman 6-2 3-6 6-4

FI: Shelia Roberts/F.C. de Saram d. Sybil Dando/G. Muttucumaroe 6-4 5-7 8-6

Note: Doreen Sansoni did not take part in the women's singles event at this tournament in 1941.
 
1 - 20 of 117 Posts
Top