Tennis Forum banner

121 - 140 of 161 Posts

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update

May 16-19, Wiesbaden, Germany (Clay)

[First round missing]

QF: Wally San Donnino (ITA) d. Hella Kovač (YOU) 3-6 6-3 6-3
QF: Margarethe Käppel d. Ursula Rosenow 7-5 6-1
QF: Annelies Ullstein d. Gertrud Rosenthal 6-3 6-2
QF: Vittoria Tonolli (ITA) d. Ruth Thiemen 6-2 6-2
--

SF: San Donnino d. Käppel 6-0 7-5
SF: Tonolli d. Ullstein 3-6 6-4 7-5
--

FI: Wally San Donnino (ITA) d. Vittoria Tonolli (ITA) 6-1 4-6 6-1
--

Women's doubles

SF: Wally San Donnino (ITA)/Vittoria Tonolli (ITA) d. Hella Kovač (YOU)/Dagmar Schilf 8-6 4-6 6-3
SF: Gertrud Rosenthal/Margarethe Käppel d. Marie-Luise Jencquel/Annelies Ullstein 6-4 6-2
--

FI: Wally San Donnino (ITA)/Vittoria Tonolli (ITA) d. Margarethe Käppel/Gertrud Rosental 6-2 6-4
--

Mixed doubles

SF: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Margarethe Käppel/Georg Metaxa 4-6 6-3 6-2
SF: Marie-Luise Horn/Henner Henkel d. Wally San Donnino (ITA)/Helmut Gulcz 6-2 1-6 6-4
--

FI: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Marie-Luise Horn/Henner Henkel 6-1 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
May 29-June 3, Allgemeines Turnier/General Tournament, Vienna (Clay)
Venue: Rot-Weiss-Rot Club

[The following three draws are incomplete]

SF: Margarethe Käppel d. Gertrud Rosenthal 6-3 6-1
SF: Ursula Rosenow d. Marie-Luise Jencquel 8-6 6-3
--

FI: Margarethe Käppel d. Ursula Rosenow 8-6 3-6 6-0

Note: With the score in the third set of the women's singles final standing at 0-4, 15-40 against her, Ursula Rosenow had to leave, so Margarethe Käppel was awarded victory by the above score.
--

Women's doubles

SF: Margarethe Käppel/Gertrud Rosenthal d. Emmi Fröhlich/Jojo Koschel 6-1 6-3
SF: Marie-Luise Jencquel/Ursula Rosenow d. Hilde Doleschell/Trude Wolf 6-4 6-3
--

FI: Margarethe Käppel/Gertrud Rosenthal d. Marie-Luise Jencquel/Ursula Rosenow 6-3 3-6 9-7
--

Mixed doubles

SF: Ursula Rosenow/Ernst Buchholz d. Jojo Koschel/Gerhard Koschel 6-3 6-2
SF: Margarethe Käppel/Georg Metaxa d. Gertrud Rosenthal/Schieder 6-3 6-2
--

FI: Ursula Rosenow/Ernst Buchholz d. Margarethe Käppel/Georg Metaxa 6-1 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update

June 5-8, Saxony Championships, Leipzig, Germany (Clay)

[First round missing]

QF: Annelies Ullstein d. Frl Halbauer 6-0 6-1
QF: Irmgard Mühlberg d. Lisa Rost 6-2 6-2
QF: Frl Gentsch d. Jojo Koschel 6-2 6-2
QF: Lisa Fabian d. Frl Kurowski 6-3 6-1
--

SF: Ullstein d. Mühlberg 6-2 8-6
SF: Fabian d. Gentsch 6-3 7-5
--

FI: Annelies Ullstein d. Lisa Fabian 6-1 4-6 7-5
--

Women's doubles

SF: Frl Gentsch/Toni Schomburgk d. Annelies Ullstein/Ullstein 6-2 6-1
SF: Irmgard Mühlberg/Frau Förster d. Frl Kurowski/Käthe Richter 6-2 6-2
--

FI: Frl Gentsch/Toni Schomburgk d. Irmgard Mühlberg/Frau Förster 6-1 6-2
--

Mixed doubles

SF: Jojo Koschel/Gerhard Koschel d. Lisa Rost/Rolf Heydenreich 6-1, retired
SF: Irmgard Mühlberg/Ferdinand Henkel d. Lisa Fabian/Werner Beuthner 1-6 6-2 7-5
--

FI: Jojo Koschel/Gerhard Koschel d. Irmgard Mühlberg/Ferdinand Henkel 6-2 1-6 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update

June 7-9, Dortmund, Germany (Clay)

[The following three draws are incomplete]

QF: Inge Buderus d. Käthe Unckendbold-Wendels 5-7 6-1 6-1
QF: Frl Teudt d. Frl Schreeb 6-2 6-1
QF: Frl Rduch d. Irmgard Stöpel 6-3 6-3
QF: Ruth Thiemen d. Lotte Tegtmeyer 2-6 6-2 6-0
--

SF: Buderus d. Teudt 6-2 7-5
SF: Thiemen d. Rduch 6-3 6-4
--

FI: Inge Buderus d. Ruth Thiemen 6-3 6-3
--

Women's doubles

SF: Ursula Schmeil/Ruth Thiemen d. Frl Schreeb/Frl Schulze 6-3 6-0
SF: Irma Bartels/Inge Buderus d. Frl Mölk/Irmgard Stöpel 6-0 6-1
--

FI: Ursula Schmeil/Ruth Thiemen d. Irma Bartels/Inge Buderus 2-6 7-5 9-7
--

Mixed doubles

SF: Ruth Thiemen/Ernst Buchholz d. Irma Bartels/Dr Ludmar Heitmann 6-2 6-2
SF: Irmgard Stöpel/Kurt Gies d. Frl Teudt/Hans Marx 6-4 8-6
--

FI: Ruth Thiemen/Ernst Buchholz d. Irmgard Stöpel/Kurt Gies 6-3 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update

August 8-11, Closed German Championships, Braunschweig, Germany (Clay)

Draw of 26

1R = First round

1R: Inge Buderus d. Frl Gentsch 6-4 3-6 6-3
1R: Inge Schumann d. Frl Mölk 6-0 6-3
1R: Annemarie Debusmann d. Irma Bartels 4-6 6-3 6-2
1R: Ruth Thiemen d. Ruth Fiege 8-6 6-2
1R: Eva Fuchs d. Frl Stein 2-6 6-4 6-4
1R: Joan Cramer d. Edith Bösel 6-1 3-6 6-2
1R: Gertrud Rosenthal d. Ursula Schmeil 6-4 6-2
1R: Edith Sander d. Jojo Koschel 6-4 6-1
1R: Ursula Heidtmann d. Frl Schmücking 6-0 6-3
1R: Frl Klockow d. Anni Class default

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Ursula Rosenow d. Frl Aster 6-2 6-3
2R: Schumann d. Buderus 6-2 2-6 7-5
2R: Debusmann d. Thiemen 6-2 2-6 7-5
2R: Gisela Enger d. Fuchs 4-6 6-1 6-4
2R: Cramer d. Rosenthal 4-6 6-2 6-4
2R: Sander d. Lisa Fabian 6-3 6-4
2R: Heidtmann d. Klockow 6-1 6-0
2R: Margarethe Käppel d. Anneliese Timme 7-5 6-2
--

QF: Rosenow d. Schumann 2-6 7-5 6-4
QF: Enger d. Debusmann 6-4 6-1
QF: Cramer d. Sander 5-7 6-3 7-5
QF: Käppel d. Heidtmann 6-3 6-4
--

SF: Rosenow d. Enger 6-1 2-6 6-3
SF: Käppel d. Cramer 6-4 6-1
--

FI: Ursula Rosenow d. Margarethe Käppel 7-5 6-4
--

Women's doubles

Draw of 10

1R = First round

1R: Joan Cramer/Ursula Schmeil d. Edith Bösel/Frl Mölk 6-4 1-6 6-3
1R: Ruth Thiemen/Anneliese Timme d. Eva Fuchs/Frl Stein 6-0 7-5

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Irma Bartels/Gisela Enger d. Annemarie Debusmann/Frl Gentsch 6-3 6-2
QF: Edith Sander/Inge Schumann d. Cramer/Schmeil 7-5 6-0
QF: Margarethe Käppel/Gertrud Rosenthal d. Inge Buderus/Lisa Fabian 6-1 6-3
QF: Thiemen/Timme d. Ruth Fiege/Jojo Koschel 6-3 6-1
--

SF: Bartels/Enger d. Sander/Schumann 3-6 6-4 6-4
SF: Thiemen/Timme d. Käppel/Rosenthal 4-6 6-4 7-5
--

FI: Irma Bartels/Gisela Enger d. Ruth Thiemen/Anneliese Timme 6-4 2-6 6-4
--

Mixed doubles

Draw of 26

1R = First round

1R: Frl Aster/Hintsch d. Inge Buderus/Dr Peitler 6-4 4-6 6-0
1R: Gisela Enger/Helmut Gulcz d. Ruth Fiege/Pancke 6-3 6-4
1R: Jojo Koschel/Gerhard Koschel d. Frl Klockow/Bischof 6-2 6-2
1R: Irma Bartels/Werner Beuthner d. Ursual Heidtmann/Edmund Bartkowiak default
1R: Annemarie Debussmann/Jürgen Günther d. Joan Cramer/Willy Bauer default
1R: Frl Stein/Richter d. Edith Sander/Feo Hartz default
1R: Anneliese Timme/Loof d. Frl Gentsch/Ferdinand Uhl 6-4 6-2
1R: Lisa Fabian/Krengel d. Eva Fuchs/Angerer 2-6 6-2 6-2
1R: Edith Bösel/Benedek d. Frl Schmücking/Kolb 6-0 6-1
1R: Ruth Thiemen/Willi Stingl d. Ursula Schmeil/Ernst Buchholz 6-2 4-6 6-3

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Aster/Hintsch 6-2 6-1
2R: J. Koschel/G. Koschel d. Enger/Gulcz default
2R: Bartels/Beuthner d. Debusmann/Günther 6-0 6-8 6-3
2R: Gertrud Rosenthal/Engelbert Koch d. Anni Class/Class default
2R: Margarethe Käppel/Georg Metaxa d. Frl Mölk/Kurtz 6-2 6-1
2R: Stein/Richter d. Timme/Loof 6-4 2-6 6-0
2R: Inge Schumann/Kai Lund d. Fabian/Krengel 6-3 6-2
2R: Thiemen/Stingl d. Bösel/Benedek 6-3 6-4
--

QF: Rosenow/Gies d. J. Koschel/G. Koschel 6-0 4-6 6-4
QF: Rosenthal/Koch d. Bartels/Beuthner 6-2 6-3
QF: Käppel/Metaxa d. Stein/Richter 4-6 6-2 6-1
QF: Schumann/Lund Schumann/Lund 6-1 6-4
--

SF: Rosenow/Gies d. Rosenthal/Koch 6-4 3-6 6-3
SF: Thiemen/Stingl d. Käppel/Metaxa 8-10 6-4 6-3
--

FI: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Ruth Thiemen/Willi Stingl 6-1 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update

March 21-25, German Covered Court Championships, Hamburg, Germany (Indoors on Wood)

Draw of 7

QF: Maria Eberstein d. Ursula Rosenow 6-2 6-2
QF: Gertrud Rosenthal d. Anneliese Timme 7-5 6-2
QF: Thilde Dietz d. Dagmar Schilf 6-1 5-7 6-2

Ursula Heidtmann had a bye.
--

SF: Ursula Heidtmann d. Eberstein 4-6 6-3 6-3
SF: Dietz d. Rosenthal 0-6 6-4 6-3
--

FI: Ursula Heidtmann d. Thilde Dietz 6-1 10-12 6-4
--

Women's doubles

Draw of 3

SF: Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Maria Eberstein/Anneliese Timme 6-1 6-4

Thilde Dietz/Ursula Heidtmann had a bye.
--

FI: Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Thilde Dietz/Ursula Heidtmann 7-5 6-3
--

Mixed doubles

Draw of 7

QF: Ursula Heidtmann/Willi Stingl d. Anneliese Timme/Engelbert Koch 6-2 2-6 6-2
QF: Gertrud Rosenthal/Helmut Gulcz d. Maria Eberstein/Fredy Wulff 6-2 6-2
QF: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Dagmar Schilf/Hans Denker 6-2 6-4

Thilde Dietz/Werner Beuthner had a bye.
--

SF: Thilde Dietz/Werner Beuthner d. Heidtmann/Stingl6-4 6-4
SF: Rosenow/Gies d. Rosenthal/Gulcz 6-4 6-4
--

FI: Thilde Dietz/Werner Beuthner d. Ursula Rosenow/Kurt Gies 6-3 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
March 26-31, Fascist Federation Cup/Coppa Federazione Fascista, Genoa, Italy (Clay)

Singolare femminile libero – Open women's singles event

Draw of 23

1R = First round

1R: Ida Quintavalle d. [] Vivalda 6-2 6-3
1R: Lucia Manfredi d. Miss De Bruyn-Kops (NED) 6-2 6-4
1R: Maria Teresa Bozano d. [] Spadon 6-4 6-1
1R: Wally San Donnino d. [] Trecanni 6-0 6-2
1R: Ingeborg Schumann (GER) d. [] Martinenghi 6-2 6-2
1R: Franca Arosio d. [] Alfonso 6-0 6-2
1R: Annelies Ullstein (GER) d. [] Garzolini 6-1 6-1

The remaining players had a bye.
--

2R: Hella Kovač (YOU) d. [] Profumo 6-2 6-1
2R: Edith Szilvássy (HUN) d. Lucia Valerio 8-6 6-4
2R: Magda Berescu (ROU) d. Schumann 6-3 4-6 6-3
2R: Wally San Donnino d. Bozano 6-4 6-4
2R: Klára Somogyi (HUN) d. Lucia Manfredi 6-1 6-0
2R: Alice Florian (YOU) d. Ida Quintavalle 6-2 6-4
2R: Vittoria Tonolli d. Amelia Maffei 6-2 6-1
2R: Annelies Ullstein (GER) d. Arosio 6-0 6-2
--

QF: Kovač d. Szilvássy 6-3 6-3
QF: San Donnino d. Berescu 6-3 4-6 6-3
QF: Somogyi d. Florian 6-4 6-0
QF: Ullstein d. Tonolli 6-4 6-2
--

SF: Kovač d. San Donnino 6-3 13-11
SF: Ullstein d. Somogyi 6-4 7-5
--

FI: Hella Kovač (YOU) d. Anneliese Ullstein (GER) 3-6 6-3 6-0
--

Mixed doubles

Draw of 12

1R = First round

1R: Ida Quintavalle/Constantin Tanacescu (ROU) d. Franca Arosio/Szempetery 6-4 6-2
1R: Ingeborg Schumann (GER)/Franjo Punčec (YOU) d. Madga Berescu (ROU)/Arnulf Schmidt (ROU) 6-4 6-8 6-4
1R: Edith Szilvássy (HUN)/George Lyttleton Rogers (IRL) d. Amelia Maffei/Marcello Del Bello 8-6 6-1
1R: Klara Somogyi (HUN)/József Asbóth (HUN) d. Lucia Manfredi/Carlo Sada 6-2 6-4

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Vittoria Tonolli/Gino Vido d. Schumann/Punčec 7-5 2-6 8-6
QF: Hella Kovač (YOU)/Renato Bossi d. Quintavalle/Tanacescu 8-6 6-3
QF: Wally San Donnino/Emil Gábori (HUN) d. Szilvássy/Rogers [score?]
QF: Somogyi/Asbóth d. Florian/Pallada 6-3 6-8 6-3
--

SF: Tonolli/Vido d. Kovač /Bossi 6-2 6-8 7-5
SF: Somogyi/Asbóth d. San Donnino/Gábori 6-1 7-5
--

FI: Vittoria Tonolli/Gino Vido d. Klara Somogyi (HUN)/József Asbóth (HUN) 6-4 3-6 6-1

Although no evidence was found that a women's doubles event was held at this tournament, it is very likely that one was indeed held, given the presence of most the top players from the fascist axis countries (Germany/Italy/Yugoslavia/Hungary/Romania).
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
April 9-15, Taormina, Italy (Clay)

Draw of 12

1R: Alice Florian (YOU) d. Lucia Manfredi 3-6 6-0 8-6
1R: Elsa Gaviraghi d. Klára Somogyi (HUN) 7-5 6-3
1R: Ingeborg Schumann (GER) d. Ucci Manzutto 8-6 6-3
1R: Edith Szilvássy (HUN) d. Magda Berescu (ROU) 7-5 2-6 6-4

The remaining players had a bye.
--

QF: Annelies Ullstein (GER) d. Miss De Bruyn-Kops (NED) 6-0 6-1
QF: Gaviraghi d. Florian 6-0 6-2
QF: Schumann (Ger) d. Szilvassy 7-5 6-3
QF: Hella Kovač (YOU) d. Claudia Guidi 6-1 6-3

SF: Ullstein d. Gaviraghi 6-2 6-4
SF: Kovač d. Schumann 6-2 6-3

FI: Annelies Ullstein (GER) d. Hella Kovač (YOU) 6-3 6-3
--

Women’s doubles

Draw of 5

1R = First round

1R: Lucia Manfredi/Edith Szilvássy d. [????]

The remaining pairs had a bye.
--

SF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovač (YOU) d. Manfredi/Szilvássy 6-4 1-6 6-3
SF: Magda Berescu (ROU)/Klára Somogyi (HUN) d. Ingeborg Schumann (GER)/Annelies Ullstein (GER) 2-6 6-2 6-4
--

FI: Alice Florian (YOU)/Hella Kovač (YOU) d. Magda Berescu (ROU)/ Klára Somogyi (HUN) 6-2 6-3
--

Mixed doubles

Draw of 11

1R = First round

1R: Ingeborg Schumann (GER)/Franjo Punčec (YOU) d. Lucia Manfredi/Ferrante Cavriani 6-2 6-2
1R: Klára Somogyi (HUN)/Constantin Tanacescu (ROU) d. Elsa Gaviraghi/Marcello del Bello 6-4 6-3
1R: Hella Kovač (YOU)/Gianni Cucelli d. Magda Berescu (ROU)/Arnulf Schmidt (ROU) 7-5 12-10

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Alice Florian (Yug)/Josip Pallada (Yug) d. Edith Szilvássy (HUN)/Ottó Szigeti (HUN) 6-3 6-2
QF: Somogyi/Tanacescu d. Kovač/Cucelli 6-3 6-1
QF: Schumann/Punčec d. Annelies Ullstein (GER)/Renato Bossi 4-6 6-4 6-1
QF: Ucci Manzutto/Valentino Taroni d. Claudia Guidi/Szempetery 7-5 4-6 6-3
--

SF: Florian/Pallada d. Somogyi/Tanacescu 8-6 5-7 6-4
SF: Manzutto/Taroni d. Schumann/Punčec default
--

FI: Alice Florian (YOU)/Josip Pallada (YOU) d. Ucci Manzutto/Valentino Taroni 6-2 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
April 15-23, Rome Championships, Rome, Italy (Clay)

Draw of 20

1R: Edith Szilvássy (HUN) d. Vittoria Tonolli 6-1 8-6
1R: Ester Alliata d. Isabel Maier (ESP) 3-6 7-5 6-4
1R: Thilde Dietz (GER) d. Alice Florian (YOU) 3-6 8-6 retired
1R: Claudia Guidi d. Edith Sutz (SUI) 6-3 6-4

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Anneliese Ullstein (GER) d. Ida Quintavalle 6-4 6-3
2R: Klára Somogyi (HUN) d. Magda Berescu (ROU) 6-1 6-3
2R: Dietzd. Guidi 6-1 6-3
2R: Wally San Donnino d. [????]
2R: Hella Kovač (YOU) d. [] Aliotti 6-1 6-0
2R: Elsa Gaviraghi d. Ingeborg Schumann (GER) 6-3 6-4
2R: Szilvássy d. Alliata 6-4 6-4
2R: Ucci Manzutto d. Lucia Manfredi 2-6 6-2 6-1
--

QF: Ullstein d. Somogyi 7-5 3-6 8-6
QF: Donnino d. Dietz 6-0 6-3
QF: Kovač d. Gaviraghi 6-4 6-0
QF: Manzutto d. Szilvássy7-5 6-3
--

SF: Ullstein d. San Donnino 4-6 8-6 7-5
SF: Manzutto d. Kovac 4-6 7-5 6-1
--

FI: Anneliese Ullstein (GER) d. Ucci Manzutto 6-3 1-6 6-4
--

Women’s doubles

[Incomplete draw]

SF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Thilde Dietz (GER)/Ingeborg Schumann (GER) 6-1 6-4
SF: Magda Berescu (ROU)/Klára Somogyi(HUN) d. Alice Florian (YOU)/Hella Kovač (YOU) 6-4 4-6 6-3
--

FI: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Magda Berescu (ROU)/Klára Somogyi (HUN) 6-2 6-1
--

Mixed doubles

Draw of 17

1R = First round

1R: Thilde Dietz (GER)/Helmut Gulcz (GER) d. Claudia Guidi/Helge Plougmann (DEN) 6-1 1-6 6-1

The remaining pairs had a bye.
--

2R = Second round

2R: Wally San Donnino/Valentino Taroni d. Nini Mancini/Ferrante Cavriani 6-2 8-6
2R: Isabel Maier (ESP)/Juan Manuel Blanc d. Edith Szilvássy (HUN)/Dragutin Mitić (YOU) 4-6 10-8 6-1
2R: Hella Kovač (YOU)/Renato Bossi d. Dietz/Gulcz 6-2 6-4
2R: Alice Florian (YOU)/Josip Pallada (YOU) d. Ester Alliata/Pier Luigi Martinelli 6-3 6-3
2R: Klára Somogyi (HUN)/Ottó Szigeti (HUN) d. Ingeborg Schumann (GER)/Engelbert Koch (GER) 6-2 6-3
2R: Vittoria Tonolli/Francesco Romanoni d. [????]
2R: Annelies Ullstein (GER)/Rolf Göpfert (GER) d. Ida Quintavalle/Carlo Sada 6-4 7-9 6-2
2R: Magda Berescu (ROU)/ConstantinTanacescu (ROU) d. Edith Sutz (SUI)/Gianni Cucelli 6-3 6-3
--

QF: San Donnino/Taroni d. Maier/Blanc 6-2 6-4
QF: Florian/Pallada d.Kovač/Bossi 6-2 6-8 6-4
QF: Somogyi/Szigeti d.Tonolli/Romanoni 6-3 6-3
QF: Berescu/Tanacescu d. Ullstein/Göpfert [score?]
--

SF: San Donnino/Taroni d. Florian/Pallada 3-6 6-3 7-5
SF: Berescu/Tanacescu d. Somogyi/Szigeti 6-1 6-4
--

FI: Wally San Donnino/Valentino Taroni d. Magda Berescu (ROU)/Constantin Tanacescu (ROU) 6-1 3-6 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
April 23-28, Capri, Italy (Clay)

Draw of 15

1R = First round

1R: Klára Somogyi (HUN) d. [] Serena 6-0 6-0
1R: Nini Mancini d. Miss De Bruyn-Kops (NED) 6-4 6-0
1R: Alice Florian (YOU) d. Señorita Scipiones (ESP) 6-2 6-0
1R: Lucia Manfredi d. Isabel Maier (ESP) 4-6 6-4 6-1
1R: Magda Berescu (ROU) d. Ida Quintavalle 6-2 4-6 6-4
1R: Thilde Dietz (GER) d. Frl Busch 6-1 6-4
1R: Edith Szilvássy (HUN) d. Claudia Guidi 6-1 6-1

Hella Kovač (YOU) had a bye.
--

QF: Somogyi (HUN) d. Mancini 6-2 6-2
QF: Manfredi d. Florian 6-8 6-4 6-4
QF: Berescu d. Hamel 6-3 6-4
QF: Hella Kovač (YOU) d. Szilvássy 6-2 6-3
--

SF: Somogyi d. Manfredi 6-4 6-1
SF: Kovač d. Berescu 6-2 6-3
--

FI: Klára Somogyi (HUN) d. Hella Kovač (YOU) 6-2 6-1
--

Women’s doubles

Draw of 5

1R = First round

1R: Magda Berescu (ROU)/Edith Szilvássy (HUN) d. Claudia Guidi/Nini Mancini 6-4 6-3

Three pairs had a bye.
--

SF: Alice Florian (YOU)/Hella Kovač (YOU) d. Isabel Maier (ESP)/Lucia Manfredi 6-4 4-6 6-1
SF: Berescu/Szilvássy d. Thilde Dietz (GER)/Klára Somogyi (HUN) 3-6 8-6 6-4
--

FI: Alice Florian (YOU)/Hella Kovač (YOU) d. Magda Berescu (ROU)/Edith Szilvássy (HUN) 7-5 4-6 6-0
--

Mixed doubles

Draw of 13

1R = First round

1R: Nini Mancini/Carles d. Miss De Bruyn-Kops (NED)/Thielsen 6-3 7-5
1R: Hella Kovač (YOU)/Arnulf Schmidt (ROU) d. Señorita Scipiones (ESP)/Astarita 6-0 6-1
1R: Edith Szilvássy(HUN)/Pedro Castella (ESP) d. Ida Quintavalle/Carlo Sada 2-6 6-4 6-4
1R: Thilde Dietz (GER)/Ferrante Cavriani d. Lucia Manfredi/Szempetery 8-6 6-3
1R: Isabel Maier (ESP)/Juan Manuel Blanc (ESP) d. Claudia Guidi/Helge Plougmann (DEN) 6-1 6-4

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Isabel Maier (ESP)/Juan Manuel Blanc (ESP) d. Magda Berescu (ROU)/Constantin Tanacescu (ROU) 7-5 7-5
QF: Klára Somogyi (HUN)/Pier Luigi Martinelli d. Dietz (GER)/Cavriani 9-7 6-2
QF: Alice Florian (YOU)/Ottó Szigeti (HUN) d. Mancini/Carles 10-8 6-4
QF: Edith Szilvássy (HUN)/Pedro Castella (ESP) d. Kovač/Schmidt 4-6 8-6 6-1
--

SF: Maier/Blanc d. Somogyi/Martinelli 7-5 7-5
SF: Szilvássy/Castella d. Florian/Szigeti 4-6 6-0 6-4
--

FI: Isabel Maier (ESP)/Juan Manuel Blanc (ESP) d. Edith Szilvássy (HUN)/Pedro Castella (ESP) 7-5 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
September 16-22, Merano, Italy (Clay)

Note: There was no Lenz Cup as such at the Merano tournament in 1940; instead an event much reduced in class, and using a similar format to that used for the Lenz Cup, was held. It was the only women’s singles event held during the Merano tournament this year. The Second World War brought an end to the glory days of this tournament.

Singolare femminile libero - Open women's singles event

Elimination rounds

First round

Ilona Jusits (HUN) d. [] Ellena 6-1 6-2
Ursula Rosenow (GER) d. [] Cantone 6-1 6-0
Ingeborg Schumann d. [] Fasola 6-0 6-0
Vittoria Tonolli d. [] Tosi 6-0 6-0
Ida Quintavalle d. Frl Rosenblatt 6-1 6-1
Wally San Donnino d. Frl Langloh 6-1 6-3
Lucia Manfredi d. Amelia Maffei 6-1 6-0
Edith Szilvássy (HUN) d. [] Borghi 6-2 6-3
--

Second round

Jusits d. Rosenow 6-4 8-6
Tonolli d. Schumann 8-6 6-1
Quintavalle d. San Donnino 6-4 6-2
Szilvássy d. Manfredi 6-2 6-3
--

Each of the winners in the second round thus qualified to play each other once to decide the winner of this event for 1940:

Tonolli d. Szilvássy 6-3 6-1; d. Jusits 6-1 6-2; d. Quintavalle 6-3 6-2
Jusits d. Quintavalle 6-3 6-8 6-1; d. Szilvássy 6-4 6-4
Quintavalle d. Szilvássy 6-3 6-3

Final standings

1. Vittoria Tonolli
2. Ilona Jusits
3. Ida Quintavalle
4. Edith Szilvássy
--

Women’s doubles

[Incomplete draw]

SF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Lucia Manfredi/Ida Quintavalle 6-0 6-4
SF: Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvássy (HUN) d. Ursula Rosenow (GER)/Ingeborg Schumann (GER) 6-2 4-6 6-1
--

FI: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Ilona Jusits (HUN)/Edith Szilvássy (HUN) 6-4 3-6 6-4
--

Mixed doubles

Draw of 11

1R = First round

1R: Ilona Jusits (HUN)/Emil Gábori (HUN) d. [] Ellena/Storti 6-3 8-6
1R: Ida Quintavalle/Ferrucio Quintavalle d. Maria Forlanini/Forlanini 6-2 6-1
1R: Ingeborg Schumann (GER)/Gino Vido d. Frl Langloh/Ferrante Cavriani 6-2 6-2

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Wally San Donnino/Gianni Cucelli d. Ursula Rosenow (GER)/Ernst Buchholz (GER) 6-4 2-6 6-3
QF: Jusits/Gábori d. I. Quintavalle/F. Quintavalle 6-3 3-6 6-2
QF: Edith Szilvássy (HUN)/Carlo Sada d. Schumann/Vido 8-6 8-6
QF: Vittoria Tonolli/József Asbóth (HUN) d. Lucia Manfredi/Caniato 7-5 6-2
--

SF: San Donnino/Cucelli d. d. Jusits/Gábori 6-3 6-2
SF: Tonolli/Asbóth d. Szilvássy/Sada 6-3 5-7 7-5
--

FI: Wally San Donnino/Gianni Cucelli d. Vittoria Tonolli/József Asbóth (HUN) 6-3 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
November 24-December 1, Covered Court Tournament, Paris, France (Indoors)
Venue: Tennis Club de Paris

FI: Cécile Bertrand d. Paulette Mellerio 6-3 6-3
--

XDF: Cécile Bertrand/Michel Marret d. Paulette Mellerio/Jacques Jamain 6-3 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Circa December 26, 1939-January 2, 1940, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa

SF: Olive Craze d. Mrs Trembling 6-0 6-0
SF: Sheila Piercey d. I. Michau 6-2 6-2
--

FI: Olive Craze d. Sheila Piercey
--

DSF: Mrs Golding/Mrs Trembling d. Doreen Abington/A. de Villiers 6-2 6-3
--

DF:
--
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
January 7-13, Western Province Championships, Cape Town, South Africa

FI: Olive Craze d. Margaret Currie 6-1 6-3
--

DF: Olive Craze/Mrs Kempthorne d. Dulcie Kitson/Mary Muller 6-2 2-6 6-4
--

XDF: Olive Craze/Norman Farquharson d. Dulcie Kitson/Jack Kitson 6-2 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
October 31-September 14, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Draw of 14

1R: Sheila Piercey d. [S.] Lerwill 6-4 6-3
1R: Susie van Niekerk d. Frances Farquharson 4-6 7-5 6-4
1R: Joan Austin d. C. Mulcahy 6-3 6-4
1R: J. Demos d. E. Whittaker 6-3 6-3
1R: Joy Wood d. Beryl Nicholas 6-2 6-2
1R: Bonnie Fick d. Olga Brunette 6-1 6-4

Two players had a bye.
--

QF: Piercey d. Barbara Connor 6-1 6-1
QF: van Niekerk d. Joan Scott 7-5 6-1
QF: Austin d. Demos 6-3 8-6
QF: Fick d. Wood 6-2 6-4
--

SF: Piercey d. van Niekerk 6-1 6-1
SF: Fick d. Austin 6-4 6-3
--

FI: Sheila Piercey d. Bonnie Fick 6-4 6-4
--

Women’s doubles

Draw of 14

1R: Barbara Connor/Julia Tamsen d. S. Buys/S. Lerwill 6-2 7-5
1R: Beryl Nicholas/Joan Scott d. Miss Gilbert/Doreen Treadwell 6-1 6-2
1R: Susie Hall/R. Paglin d. Miss Howie/Mrs Witte 6-3 7-5
1R: Mrs C. de Jager/Ethel Prescott d. Audrey Bilse/J. Demos 6-4 9-7
1R: Joan Austin/Frances Farquharson d. M. Layfield/C. Mulcahy 6-3 6-1
1R: Olga Brunette/Susie van Niekerk d. Joan Warren/E. Whittaker 6-2 6-1

Doreen Abington/Shelia Piercey and Bonnie Fick/Joy Wood had a bye.
--

QF: Doreen Abington/Sheila Piercey d. Connor/Tamsen 6-4 6-0
QF: Hall/Paglin d. Nicholas/Scott 7-5 6-4
QF: de Jager/Prescott d. Austin/Farquharson 6-4 2-6 6-3
QF: Bonnie Fick/Joy Wood d. Brunette/van Niekerk 6-2 6-4
--

SF: Abington/Piercey d. Hall/Paglin 6-1 6-3
SF: Fick/Wood d. de Jager/Prescott [score?]
--

DF: Doreen Abington/Sheila Piercey d. Bonnie Fick/Joy Wood 6-1 7-5
--

Mixed doubles

Draw of 16

1R: Sheila Piercey/Eric Sturgess d. J. Demos/Anderson 6-2 6-2
1R: Audrey Bilse/Brian Bilse d. Mrs McDiarmid/Gordon Smith 6-2 6-2
1R: Joan Austin/Vic Harris d. R. Paglin/Davidtz [score?]
1R: Joan Scott/Louis van der Walt d. Barbara Connor/B. Connor 6-2 7-5
1R: Bonnie Fick/Jack Condon d. Ethel Prescott/Thomas 6-4 7-5
1R: Doreen Abington/D. Ballance d. Joan Warren/Pat Buckley 6-3 7-5
1R: Mrs C. de Jager/Bert Weedon d. Beryl Nicholas/Waterson 12-10 6-3
1R: Frances Farquharson/Norman Farquharson d. Susie van Niekerk/Doman 6-1 6-3
--

QF: Piercey/Sturgess d A. Bilse/Bilse 6-2 6-4
QF: Scott/van der Walt d. Austin/Harris 6-2 4-6 6-0
QF: Fick/Condon d. Abington/Ballance 6-8 6-4 8-6
QF: F. Farquharson/N. Farquharson d. de Jager/Weedon 6-1 6-4
--

SF: Piercey/Sturgess d. Scott/van der Walt 6-3 6-4
SF: F. Farquharson/N. Farquharson d. Fick/Condon 6-3 7-5
--

FI: Sheila Piercey/Eric Sturgess d. Frances Farquharson/Norman Farquharson 6-3 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
March 16-25, South African Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

3R: Olive Craze d. Mrs E. McLachlan 6-3 8-6
3R: Dulcie Kitson d. P. Whiteley 6-8 6-1 6-4
3R: Billie Robbins d. Margaret Currie default
3R: Enid Craig d. Joan Scott 6-1 6-3
3R: Mary Muller d. Margaret Morphew 6-2 7-5
3R: Alida Neave d. [????]
3R: Bonnie Fick d. J. Boyes 3-6 6-4 6-3
3R: Sheila Piercey d. Elizabeth Paton 3-6 6-2 6-2
--

QF: Craze d. Kitson 7-5 6-2
QF: Craig d. Robbins 6-1 7-5
QF: Muller d. Neave 6-8 6-3 6-2
QF: Piercey d. Fick 3-6 6-3 6-2
--

SF: Craze d. Craig [score?]
SF: Piercey d. Muller [score?]
--

FI: Olive Craze d. Sheila Piercey 4-6 6-4 6-4
--

Women’s doubles

[The following draw is very incomplete]

2R: Olive Craze/Sheila Piercey d. Joan Austin/D. Christie default
2R: Susie Hall/R. Paglin d. Sheila Johnstone/Ethel Prescott 6-4 6-2
2R: Margaret Currie/Mary Muller d. Mrs Reynolds/C. Russouw 6-0 6-2
2R: Alida Neave/Mrs Wimble d. Olga Crowhurst/Joy Wood 6-3 6-8 6-3
2R: Doreen Malcolm/Elizabeth Paton d. May Fougstedt/Joan Warren 6-3 6-1
2R: Bonnie Fick/Margaret Morphew d. Sheila McCann/Beryl Nicholas 6-1 6-0
2R: Dulcie Kitson/Mrs E. McLachlan d. Frances Farquharson/Miss Pitt 6-3 6-1
2R: Enid Craig/Billie Robbins d. Doreen Abington/Joan Scott 8-6 6-3
--

QF: Craze/Piercey d. Hall/Paglin [score?]
QF: Fick/Morphew vs Malcolm/Paton
QF: Currie/Muller vs Neave/Wimble
QF: Craig/Robbins d. Kitson/McLachlan [score?]
--

SF: Craze/Piercey d. [????]
SF: Craig/Robbins d. [????]
--

DF: Olive Craze/Sheila Piercey d. Enid Craig/Billie Robbins 6-3 11-9
--

Mixed doubles

3R: Margaret Morphew/Vernon Kirby d. Margaret Currie/Alan Milne 6-2 6-2
3R: Bonnie Fick/Willie Muir d. Olga Crowhurst/G. Heyns 9-7 6-2
3R: Mrs E. McLachlan/Dennis Taylor d. Susie Hall/G. Vallance 6-3 6-4
3R: Sheila Piercey/Eric Sturgess d. Elizabeth Paton/Eustace Fannin [score?]
3R: Olive Craze/Norman Farquharson d. Beryl Nicholas/Peter de Beer [score?]
3R: Dulcie Kitson/Jack Kitson d. J. Boyes/T. Martin [score?]
3R: Enid Craig/Victor Harris d. C. Russouw/Lawrie 6-3 6-1
3R: Billie Robbins/John Hendrie d. R. Paglin/Louis van der Walt 6-1 6-2
--

QF: Morphew/Kirby d. Fick/Muir [score?]
QF: Piercey/Sturgess d. McLachlan/Taylor 8-6 8-6
QF: Craze/Farquharson d. D. Kitson/J. Kitson 6-2 6-2
QF: Robbins/Hendrie d. Craig/Harris 6-4 6-3
--

SF: Morphew/Kirby d. Piercey/Sturgess 6-4 6-3
SF: Robbins/Hendrie d. Craze/Farquharson 6-3 8-6
--

XDF: Margaret Morphew/Vernon Kirby d. Billie Robbins/John Hendrie 6-3 6-1
-----
 
121 - 140 of 161 Posts
Top