Tennis Forum banner

41 - 60 of 161 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
Week of September 30-October 6

August 31-September 14, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=14)

1R: Sheila Piercey d. [S.] Lerwill 6-4 6-3
1R: Barbara Connor-bye
1R: Joan Scott-bye
1R: Susie van Niekerk d. Frances Farquharson 4-6 7-5 6-4

1R: Joan Austin d. C. Mulcahy 6-3 6-4
1R: J. Demos d. E. Whittaker 6-3 6-3
1R: Joy Wood d. Beryl Nicholas 6-2 6-2
1R: Bonnie Fick d. Olga Brunette 6-1 6-4

QF: Piercey d. Connor 6-1 6-1
QF: van Niekerk d. Joan Scott 7-5 6-1
QF: Austin d. Demos 6-3 8-6
QF: Fick d. Wood 6-2 6-4

SF: Piercey d. van Niekerk 6-1 6-1
SF: Fick d. Austin 6-4 6-3

FI: Sheila Piercey d. Bonnie Fick 6-4 6-4

Doubles

1R: Doreen Abington/Shelia Piercey-bye
1R: Barbara Connor/Julia Tamsen d. S. Buys/S. Lerwill 6-2 7-5
1R: Beryl Nicholas/Joan Scott d. Miss Gilbert/Doreen Treadwell 6-1 6-2
1R: Susie Hall/R. Paglin d. Miss Howie/Mrs Witte 6-3 7-5

1R: Mrs C. de Jager/Ethel Prescott d. Audrey Bilse/J. Demos 6-4 9-7
1R: Joan Austin/Frances Farquharson d. M. Layfield/C. Mulcahy 6-3 6-1
1R: Olga Brunette/Susie van Niekerk d. Joan Warren/E. Whittaker 6-2 6-1
1R: Bonnie Fick/Joy Wood-bye

QF: Abington/Piercey d. Connor/Tamsen 6-4 6-0
QF: Hall/Paglin d. Nicholas/Scott 7-5 6-4
QF: de Jager/Prescott d. Austin/Farquharson 6-4 2-6 6-3
QF: Fick/Wood d. Brunette/van Niekerk 6-2 6-4

SF: Abington/Piercey d. Hall/Paglin 6-1 6-3
SF: Fick/Wood d. de Jager/Prescott ????

DF: Doreen Abington/Sheila Piercey d. Bonnie Fick/Joy Wood 6-1 7-5

Mixed Doubles (Draw=16)

1R: Sheila Piercey/Eric Sturgess d. J. Demos/Anderson 6-2 6-2
1R: Audrey Bilse/Brian Bilse d. Mrs McDiarmid/Gordon Smith 6-2 6-2
1R: Joan Austin/Vic Harris d. R. Paglin/Davidtz ????
1R: Joan Scott/Louis van der Walt d. Barbara Connor/B. Connor 6-2 7-5

1R: Bonnie Fick/Jack Condon d. Ethel Prescott/Thomas 6-4 7-5
1R: Doreen Abington/D. Ballance d. Joan Warren/Pat Buckley 6-3 7-5
1R: Mrs C. de Jager/Bert Weedon d. Beryl Nicholas/Waterson 12-10 6-3
1R: Frances Farquharson/Norman Farquharson d. Susie van Niekerk/Doman 6-1 6-3

QF: Piercey/Sturgess d Bilse/Bilse 6-2 6-4
QF: Scott/van der Walt d. Austin/Harris 6-2 4-6 6-0
QF: Fick/Condon d. Abington/Ballance 6-8 6-4 8-6
QF: Farquharson/Farquharson d. de Jager/Weedon 6-1 6-4

SF: Piercey/Sturgess d. Scott/van der Walt 6-3 6-4
SF: Farquharson/Farquharson d. Fick/Condon 6-3 7-5

FI: Sheila Piercey/Eric Sturgess d. Frances Farquharson/Norman Farquharson 6-3 7-5

-----

ends October 6, Pacific Coast Championships, Berkeley, California, US

2R: Helen Jacobs d. Daphne Buckell 6-3 6-0

3R: Virginia Wolfenden d. B. Jabs 6-3 6-1
3R: Gracyn Wheeler Kelleher d. Helen Gurley 6-1 6-2
3R: Mary Hardwick (GB) d. Shirley Postel 6-1 6-2
3R: Catherine Malcolm d. N. Simmons 6-1 6-1

3R: Jacobs d. Jacque Virgil Nelson 6-3 6-0
3R: Margaret Osborne d. G. Easton 6-1 6-2
3R: Valerie Scott (GB) d. Pat Canning 6-4 1-6 6-3
3R: Ruth Dieguez d. B. Foss 6-2 6-4

QF: Wolfenden d. Kelleher 7-5 8-6
QF :Hardwick d. Malcolm 6-2 6-4
QF: Jacobs d. Osborne 6-1 6-2
QF: Scott d. Dieguez 6-3 6-1

SF: Wolfenden d. Hardwick 6-0 6-4
SF: Jacobs d. Scott 6-0 8-6

FI: Virginia Wolfenden d. Helen Jacobs 6-4 6-2

Doubles

SF: Hardwick/Osborne d. Barbara Duncan/J.S. Jones 6-1 6-3
SF: Nelson/Kelleher d. Scott/Jacobs 6-3 7-5

FI: Mary Hardwick (GB)/Margaret Osborne d. Gracyn Kelleher/Jacque Nelson 6-4 6-4

Mixed Doubles

QF; Wolfenden/Jack Kramer d. Shirley Catton/Frank Kovacs 6-3 7-5
QF: Hardwick/Jack Tidball d. Nelson/C.Hopper 6-1 6-2
QF: Scott/Bobby Riggs d. Postel/Jack Gurley 6-3 7-5
QF: Kelleher/Robert Kelleher d. Malcolm/W.C. Choy (CHN) 4-6 6-4 6-3

SF: Wolfenden/Kramer d. Hardwick/Tidball 6-3 6-4
SF: Scott/Riggs d. Kelleher/Kelleher 6-1 6-2

FI: Virginia Wolfenden/Jack Kramer d. Virginia Scott (GB)/Bobby Riggs 5-7 6-3 6-4

-----

September 30-October 6, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Lausanne-Sports

FI: Mme Dumuid d. Jacqueline Weiss 6-4 0-6 6-3

MX: Mme Dumuid/Kaesermann d. Mme Almeras/Gonser 6-1 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #45 (Edited)
Week of October 28-November 3

ended November 2 , County of Cumberland Championships, Ashfield (Sydney), NSW, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park

SF: Alison Hattersley d Vivienne Berg 6-2 2-6 6-3
SF: Thelma Coyne d Dot Jenkins 6-0 6-1

FI: Thelma Coyne d. Allison Hattersley 9-7 6-3

DF: Thelma Coyne/Joan Hartigan d Alison Hattersley/Olive Stebbing 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Coyne/Gilchrist d G Fischer/G Kendall 7-5 6-4
SF: Hartigan/Pails v Hattersley/Barnes 7-5 6-3

FI: Thelma Coyne/Gilchrist d Joan Hartigan/Dinny Pails 6-4 6-4

-----

October ??-November 2, City of Brisbane Championships (Patriotic Carnival), Brisbane, Australia

FI Edie Niemeyer d Pearl Stern 6-3 -26 6-2

DF: H Spowers/Emily Westacott d May Hardcastle/D Strahan 6-1 6-3

-----

November 3, United Stated d. Argentina

Dodo Bundy (US) d. Maria Teran 6-2 6-1
Sarah Palfrey Cooke (US) d. Felisa Piedrola 7-5 4-6 6-0
Sarah Cooke/Elwood Cooke (US) d. Felisa Piedrola/Adriano Zappa 7-5 4-6 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Week of November 4-10

November, ???? Championships of the Argentine, Buenos Aires

QF: Maria Teran d. Jane Stanton (US) 6-3 5-7 6-1
QF: Dorothy Bundy (US) d. Annalia Obarrio de Aguirre 6-4 6-2
QF: Felisa Piedrola d. Mrs. F. C. Seaton 6-2 6-4
QF: Sarah Palfrey Cooke (US) d. Anna P de Madrid 6-4 6-1

SF: Bundy d. Teran 6-1 6-3
SF: Cooke d. Piedrola 6-3 6-1

FI: Dodo Bundy (US) d. Sarah Cooke (US) 6-1 4-6 6-3

Doubles


SF: Bundy/Cooke d. Teran/Denise Zappa 6-0 6-3
SF: Stanton/Piedrola d. Aguirre/Delia Balli Caimi Garmendia 6-3 5-7 6-4

FI: Dodo Bundy (US)/Sarah Cooke (US) d. Felisa Piedrola/Jane Stanton (US) 6-0 6-2

Mixed

SF: Bundy/Don McNeill (US) d. Stanton/Frank Guernsey (US) 6-2 8-6
SF: Cooke/Elwood Cooke (US) d. Piedrola/Adriano Zappa 6-2 8-6

FI: Sarah Cooke (US)/Elwood Cooke (US) d. Dodo Bundy (US)/Don McNeill (US) 3-6 6-2 9-7
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #47 (Edited)
Week of November 11-17

November 9- ??, New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Rushcutters Bay

Singles (Draw=11)

1R: Vivienne Berg d Clare Proctor 4-6 6-2 7-5
1R: Alison Hattersley d Beris Kelso 6-2 9-7
1R: Olive Stebbings d Dot Jenkins 7-5 6-0

QF: Nell Hopman d Meg Brooker 6-0 6-0
QF: Vivienne Berg d Joan Hartigan 6-3 1-6 6-3
QF: Thelma Coyne d Mrs Gosbell 6-0 6-4
QF: Olive Stebbing d Hattersley 6-3 6-2

SF: Berg d Hopman 6-4 6-3
SF: Coyne d Stebbing 6-0 6-4

FI: Thelma Coyne d. Vivienne Berg 6-3 6-1

Doubles

QF: Bevis/Proctor d Stebbings/Jenkins 6-3 6-3

SF: Coyne/Hopman d Bevis/Proctor 6-1 6-2
SF: Hartigan/Hattersley d Vivienne Berg/Vera Berg 3-6 6-4 7-5

FI: Thelma Coyne/Nell Hopman d Joan Hartigan/Alison Hattersley 6-1 10-8

Mixed Doubles

QF Alison Hattersley/Max Newcombe d June Bubb/LG Knott 6-2 6-3

SF Hartigan/Crawford d Coyne/Gilchrist 6-1 2-6 9-7
SF Hopman/Bromwich d Hattersley/Newcombe 6-0 3-6 6-1

FI: Nell Hopman/John Bromwich d. Joan Hartigan/Jack Crawford 7-9 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #49 (Edited)
Week of November 25-December 1

November 24-December 1, Covered Court Tournament, Paris, France (Indoors)
Venue: Tennis Club de Paris

FI: Cécile Bertrand d. Paulette Mellerio 6-3 6-3

MX: Cécile Bertrand/Michel Marret d. Paulette Mellerio/Jacques Jamain 6-3 6-2

-----

November 28-December 1, International Tournament of Uruguay, Montevideo

SF Dorothy Bundy (US) d. Jane Stanton (US) 6-3 4-6 6-4
SF Sarah Palfrey Cooke (US) d. Victoria M. de Rodriguez (Uru) 6-3 6-1

FI Bundy d. Palfrey 64- 7-9 6-3

DF Cooke/Bundy d. Stanton/Beatriz Edwards (Uru) 6-1 6-2

Mixed
SF Cooke/Elwood Cooke d. Edwards/Adriano Zappa (Arg) 6-0 6-4
SF Bundy/Don McNeill d. Stanton/Frank Guernsey 9-7 3-6 7-5

FI Bundy/McNeill d. Cooke/Cooke 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #50 (Edited)
Week of December 2-8

December 5, Rio de Janeiro, Brazil (Clay)

FI Sarah Cooke (US) d. Dodo Bundy (US) 6-8 6-3 6-3

DF: Dodo Bundy (US)/Sarah Cooke (US) d. Marcelle Hardy/Stanton 6-1 6-0

MX Stanton/Frank Guernsey d. Dodo Bundy (US)/Don McNeill (US) 6-1 7-5

-----

ended December 7, Victorian War Fund Championship, Melbourne, Australia (Grass)

QF: Nancye Bolton d. Alison Burton 5-7 6-4 6-4
QF: Nell Hopman d. Audrey Lewin 6-2 7-5
QF: Dot Waddell d. Joyce Wood 6-2 4-6 6-4
QF: Thelma Coyne d. Doris Mauger 6-3 6-1

SF: Bolton d. Hopman 6-3 6-3
SF: Coyne d. Waddell 6-4 4-6 6-2

FI: Nancy Wynne d. Thelma Coyne 7-5 2-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #52 (Edited)
Week of December 16-22

December 14-22 Championship of the Fluminense, Rio De Janeirio, Brazil (Clay)

1R: Sarah Palfrey Cooke (US) d. Marly Barros 6-0 6-3

SF: Cooke d. Minnie Monteath 6-2 6-2

FI: Sarah Cooke (US) d. Dodo Bundy (US) 6-2 6-1

DF: Sarah Cooke (US)/Monteath d. Dodo Bundy (US)/Elza Borgerth 8-6 9-7

MX Bundy/Don McNeill (US) d. Jane Stanton/Frank Guernsey (US)

Note:Monteath is Brazilian Champion.
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #54 (Edited)
National Rankings

Australia (issued April 1940)

01 Nancye Wynne VIC
02 Thelma Coyne NSW
03 Nell Hopman VIC
04 Joan Hartigan NSW
05 May Blick VIC
06 May Hardcastle QLD
07 Dot Stevenson-Waddell VIC
08 Allison Hattersley NSW
09 Dot Mauger VICC
10 Gwen O'Halloran SA

Insufficient Performances
Emily Westacott QLD

Germany

This list of the top-ranking German/German-speaking players for 1940 was issued by what had become the Fachamt Tennis im National Sozialistischen Reichsbund für Leibesübungen*:

1. Anneliese Ullstein (Leipzig)
2. Margarethe Käppel (Berlin)
3. Ursula Rosenow (Berlin)
4. Gisela Enger (Berlin)
5. Inge Schumann (Kassel)
6. Annemarie Debusmann (Wiesbaden)
7. Hilde Doleschell (Vienna)
8. Lisa Fabian (Berlin)

* This might be translated as "The Tennis Section in the National Socialist Reich Association for Physical Exercise".

-----

Greece

1. L. Constantinidis
2. Philomene Xydis (often listed as Phyllis Xydis)
3. A. Calogeropoulo

India

1. Leila Row
2. Laura Woodbridge

Class A

C.E. Cargin
M. Haji
C. Massey
C.V.N. Sastri
M.P. Dubash


Ireland Rankings

01. P. Reade
02. J. Creagh Bland
03. Mrs. J. Lee
04. V. Mahony
05. Dorothy Curley
06. Olive Poole
07. H.L. Furney
08. F. Daly
09. Rouguie Moutray
10. P.V. Conway

Netherlands Ranking

1. Madzy Rollin Couquerque
2. Anna Knottenbelt
3. A. Kerckhoff
4. R. Mechel
5. N. Vleugels Schutter
6. M. Jonquiere

Philippine Rankings
(July, 1940)

1. Liberty Solisa
2. Estrella Alburo
3. Aida Ochoa
4. Nenita Herrera
5. Epifania Juban

South Africa Ranking

01. Olive Craze
02. Sheila Piercey
03. Enid Cook Craig
04. Billie Tapscott Robbins
05. Alice Neave
06. Bonnie Fick
07. Mary Dorothy Van Zyl Muller
08. Margaret Morphew
09. Mrs. E. Maclachlan
10. E. Paton
11. Dawn Blake
12. Joan Austin


United States


01. Alice Marble
02. Helen Jacobs
03. Pauline Betz
04. Dorothy Bundy
05. Gracyn Wheeler Kelleher
06. Sarah Palfrey Cooke
07. Virgina Wolfenden
08. Helen Bernhard
09. Mary Arnold
10. Hope Knowles

11. Margaret Osborne
12. Louise Brough
13. Patricia Canning
14. Helen Pedersen
15. Millicent Hirsch
16. Norma Taubele
17. Louise Raymond
18. Doris Hart
19. Marta Barnett Andrade
20. Catherine Malcolm

Class A

Barbara Bradley
Eunice Dean
Margarita Madden
Nellie Sheer

Insufficient Data

Katharine Winthrop
Dorothy Andrus
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
Comings and Goings

BENNETT, EILEEN

Eileen is now Mrs Marcus Marsh and has become a professional coach at the Melbury Club, Kensington.

HARDWICK, MARY

Chicago – November 21 – Mary Hardwick follows in the footsteps of Alice Marble and turns professional.


WHEELER, GRACYN

Gracyn Wheeler married Robert J Kelleher, August 16 in Stamford, Connecticut
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
THE DIXIE CHAMPIONSHIPS TAMPA DAVIS CLUB ISLAND FLORIDA JANUARY 2-7 CLAY

1/4F
Pauline Betz d. Ann Washington 6-2 6-1
Sarah Comer d. Mrs Boulware 6-1 6-0
Jane Stanton d. Mrs Toole 6-0 6-1
Marta Barnett Andrade d. Mrs Hardee 6-1 6-1

SF
Pauline Betz d. Sarah Comer 6-2 6-4
Marta Barnett Andrade d. Jane Stanton 6-2 6-1

FINALE
Pauline Betz d. Marta Barnett Andrade 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
THE FLORIDA STATE CHAMPIONSHIPS ORLANDO JANUARY 8-14 CLAY

1 ROUND
Pauline Betz d. Babe Evans 6-0 6-0
Nina Brown d. Doris Kruse 6-4 6-2
Jane Stanton d. Ruth Resch 6-0 6-1
Mary Hardwick d. Elizabeth Steele ?
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
PALM SPRINGS INVITATION EL MIRADOR TENNIS CLUB CALIFORNIA JANUARY 11-14

1/4F
Dorothy Bundy d. Marjorie Blair 6-2 6-3
Mary Arnold d. ?
Betty Nuthall d. ?
Helen Bernhard d. Catherine Malcolm 6-1 6-1

SF
Dorothy Bundy d. Mary Arnold 6-1 6-2
Helen Bernhard d. Betty Nuthall 1-6 6-4 6-0

FINALE
Helen Bernhard d. Dorothy Bundy 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
THE FLORIDA WEST COAST CHAMPIONSHIPS ST PETERSBURG JANUARY 16-21 CLAY

SF
Pauline Betz d. Valerie Scott 6-4 6-2
Mary Hardwick d. Nina Brown 6-0 6-0

FINALE
I HAVE Mary Hardwick d. Pauline Betz 8-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
THE SOUTH FLORIDA CHAMPIONSHIPS WEST PALM BEACH BETHESDA PARK COURTS JANUARY 23-28 CLAY

2 ROUND
Pauline Betz d. B Tillman 6-0 6-1
Sarah Comer d. Mrs Duganne 6-1 6-3
Kay Winthrop d. V Nicholls 6-1 6-0
Mary Hardwick d. M Buckley 6-0 6-0
Sarah Palfrey Fabyan d. C Savage 6-0 6-0
Jane Stanton d. Countess Rospigliosi 6-0 6-0
Louise Raymond d. K Jordahn 6-2 6-1
Valerie Scott d. Emily Lincoln 8-6 6-4

1/4F
Pauline Betz d. Sarah Comer 7-5 7-5
Mary Hardwick d. Kay Winthrop 6-4 4-6 6-2
Valerie Scott d. Louise Raymond 6-3 6-4
Sarah Palfrey Fabyan d. Jane Stanton 6-3 6-2

SF
Mary Hardwick d. Pauline Betz 6-4 6-4
Sarah Palfrey Fabyan d. Valerie Scott 6-3 6-2

FINALE
Mary Hardwick d. Sarah Palfrey Fabyan 6-1 6-3
 
41 - 60 of 161 Posts
Top