Tennis Forum banner

41 - 60 of 471 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
Week of August 20-26

UNITED STATES NATIONAL MIXED DOUBLES CHAMPIONHIPS


Dates: August 20-26
Venue: Germantown Cricket Club
Surface: Grass

Mixed Doubles (Draw=28)

First Round

Elizabeth Ryan/Les Stoefen-bye
Mrs Stephen Brubans/Stephen Brubans-bye
Dorothy Andrus/Wilmer Hines d. Anne Parry/Don McClaren 6-4 7-5
Kay Stammers/Frank Wilde d. Edith Wood/Sidney Wood default
Carolin Babcock/Frank Parker d. Mrs Bart Pfingst/Bart Pfingst 6-2 6-3
Charlotte Darling/Bill Tilden d. Mrs Alfred Hunter/Bill Clothier Jr 6-3 6-0
Theodosia Smith/Jack Tidball d. Mrs Clarence H Thayer/Lawrence Baker 6-2 5-7 5-5 retired
Muriel Thomas (GB)/Roderich Menzel (Cz) d. Catherine Kendig/Dr Karl Fischer 6-2 6-3

Helen Jacobs/George Lott d. Olga Kallos/William Nassau 6-0 6-2
Maud Barger-Wallach/Frank Shields d. Esther Daly/Armand Bruneau 6-1 6-4
Josephine Cruickshank/John Van Ryn d. Laura Pittinger/Mark Le Fevre 6-0 6-1
Freda James (GB)/Vernon Kirby (SA) d. Ethel Smith/Arthur Hendrix 6-3 6-2
Midge Van Ryn/Wilmer Allison d. Cecile Bowes/Ralph De Mott 6-0 6-0
Catherine Clothier/Bill Clothier-bye
Mrs J. W. Sargeant/Rowland Evans-bye
Betty Nuthall (GB)/Fred Perry (GB)-bye

Second Round

Ryan/Stoefen d. Brubans/Brubans 6-0 6-2
Stammers/Wilde d. Andrus/Hines 6-4 7-5
Babcock/Parker d. Darling/Tilden 6-0 6-3
Thomas/Menzel d. Smith/Tidball 6-1 3-6 7-5

Jacobs/Lott d. Barger-Wallach/Shields 6-1 6-2
James/Kirby d. Cruickshank/Van Ryn 4-6 6-4 6-3
Van Ryn/Allison d. Clothier 6-2 6-4
Nuthall/Perry d. Sargeant/Evans 6-2 6-3

Quarterfinals

Ryan/Stoefen d. Stammers/Wilde 8-6 4-6 14-12
Babcock/Parker d. Thomas/Menzel 4-6 6-0 6-4
Jacobs/Lott d. James/Kirby 6-3 3-6 6-4
Nuthall/Perry d. Van Ryn/Allison 6-4 7-5

Semifinals


Ryan/Stoefen d. Babcock/Parker 11-9 6-3
Jacobs/Lott d. Nuthall/Perry 4-6 8-6 7-5

Final

Helen Jacobs/George Lott d. Elizabeth Ryan/Les Stoefen 4-6 13-11 6-2

Invitational Doubles (Draw=16)

1R: Helen Jacobs/Elizabeth Ryan d Leonore Adleman/Coralie Peale 6-0 6-1
1R: Charlotte Darling/Catherine Kendig d Laura Pittenger/Mrs Clarence Thayer 6-2 6-4
1R: Mrs Alfred Hunter/Theodosia Smith d Mrs Boulton Earnshaw/Elizabeth West 6-1 7-5
1R: Freda James (GB)/Kay Stammers (GB) d Cecelia Bowes/Esther Daly 6-2 6-1

1R: Carolin Babcock/Dorothy Andrus Burke d Mrs Bart Pfinst/Mrs Harrison Smith 6-3 6-4
1R: Maud Barger-Wallach/Mrs Sidney Wood d Phyllis Bowes/Mrs Stephen Brubans 6-2 6-4
1R: Josephine Cruickshank/Midge Gladman Van Ryn d Helen Davenport/Kathryn Davenport 6-1 6-0
1R: Betty Nuthall (GB)/Muriel Thomas (GB) d Olga Kallos/Anne Parry 6-3 6-0

QF: Jacobs/Ryan d Darling/Kendig 6-1 6-0
QF: James/Stammers d Hunter/T. Smith 6-2 6-2
QF: Babcock/Burke d Barger-Wallach/Wood default
QF: Cruickshank/Van Ryn d Nuthall/Thomas 6-3 5-7 6-2

SF: James/Stammers d Jacobs/Ryan 6-4 6-0
SF: Crucikshank/Van Ryn d Babcock/Burke 8-10 6-3 6-3

FI: Freda James (GB) /Kay Stammers (GB) d Josephine Crucikshank/Midge Van Ryn default

The women played an invitational doubles and the US National Mixed Doubles while the men contested the US National Doubles at Germanton Cricket Club. Cruickshank defaulted the doubles due to a torn ligament in her shoulder.

Source: pages 25 and 27 of the 1935 Wright and Ditson Annual.

Missing first names for:

Mrs Stephen Brubans
Mrs Alfred Hunter
Mrs Bart Pfingst
Mrs J. W. Sargeant.
Mrs Clarence H Thayer (she does not=Molly Thayer)

-----

August 19-25, Polish Championships, Warsaw, Poland (Clay)

FI: Marie Horn (Ger) d. [????]

MX: Marie Horn (Ger)/Herman von Artens (Aut) d. [????]

ALT give sdates of Aug 19-26

-----

August 19-25 Houlgate Tournament (II), Houlgate, France
Venue: The Sporting Club

SF: Jacqueline Horner d. Marjorie Crawford (Aus) ????

FI: Jacqueline Horner d.Rosie Berthet Saoutchik 6-3 3-6 6-1

DF: Henriette Morel-Deville/Mlle Dublane d. J du Monceau (Bel)/Marguerite du Monceau (Bel) 6-0 3-6 6-3

MX: Marjorie Crawford (Aus)/Jack Crawford (Aus) d. Henriette Morel-Deville/Renault 7-5 8-6

*we have an alternate date of August 6-12.

This is the 2nd event at Houlgate this summer.

-----

August 20-25, Cabourg, France (Clay)

FI: Mary Burgess-Smith (GB) d. Sylvia Aubert 6-3 6-3

DF: Mme Petrocochino/Mme Egmell d. Mlle Fet/Mlle Monceau (Bel) 6-0 6-3

MX: Suzanne Desloges/Desloges d. Sylvia Aubert/Paul Aubert 6-1 6-3

Sylvia Aubert listed as Mme P. Aubert.

-----

August 20-26, Aix-les-Thermes, France (Clay)

FI: Simone Mathieu d. Colette Bernard 8-6 6-4

DF: Simone Mathieu/Colette Bernard d. Mme Pfister/Mme Roche 5-7 6-0 10-8

MX: Simone Mathieu/Marcel Bernard d. Andree Roche/Robert Billaudot 6-3 6-1

-----

August 20-25, North of England Championships, Scarborough, North Yorkshire, England

Singles (Draw=19)

1R: Joy Mowbray-Green d. Nancy Hellewell 7-5 6-2
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Helen Burr 6-2 8-6
1R: Florence Ford d. Mary Whitmarsh 6-3 8-6

2R: Joan Hartigan d. C M Burrows 3-6 6-3 6-1
2R: Barbara Stampe d. Joy Cunningham 6-3 6-3
2R: Edie Rudd d. Patience Thomson 6-1 6-3
2R: Mowbray-Green d. Nora Maingay 6-1 6-4

2R: Molesworth d. Ford 6-4 6-1
2R: Freda Scott d. L M Sanderson 6-3 6-1
2R: Jean Saunders d. ????
2R: Susan Noel d. Phyllis Grover 6-2 6-1

QF: Hartigan d. Stampe 9-7 6-1
QF: Rudd d. Mowbray-Green 6-4 6-3
QF: Molesworth d. Scott 6-4 6-2
QF: Noel d. Saunders 3-6 6-3 6-2

SF: Hartigan d. Rudd 6-4 8-6
SF: Noel d. Molesworth 6-3 2-6 6-3

FI: Joan Hartigan (Aus) d. Susan Noel 2-6 6-1 10-8

DF: Mall Molesworth (Aus)/Joy Mowbray-Green d. Helen Burr/Susan Noel 11-9 4-6 6-4

MX: Joan Hartigan (Aus)/Harry Hopman (Aus) d. Freda Scott/Ryuki Miki (Jpn) 5-7 6-3 6-1

-----

August 20-25 Exmouth Tournament, Exmouth, England

Singles (Draw=36)


1R: Mrs Stuart Evans d. M Shrubb 6-0 6-3
1R: J Supple d. Miss Howard Evans 6-4 6-2
1R: Joan Strawson d. Mrs Evershed 6-2 7-5
1R: E Gunnell d. P P Charlton 6-3 6-4

2R: Andrée Lucas d. A B Duthie 6-1 6-0
2R: J L Francis d. P Coxhead 6-2 6-0
2R: Madge Slaney d. Mrs Secker 6-0 6-0
2R: B Vavasour d. A R Beacon 8-6 6-4
2R: Joan Ridley d. Stuart Evans 6-1 6-0
2R: Betty Wade d. Supple 6-1 6-3
2R: HF Charlton d. ?????
2R: Jeanette Morfey d. B Acton 6-1 6-1

2R: Dulcie Kitson (SA) d. B R Riley 6-4 6-4
2R: A Winner d. Mrs G Bramall 6-2 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. J Luxmore 6-0 6-0
2R: D Coxhead d. D Howard 6-2 4-6 6-4
2R: Gaby Curtis d. Cecily Marriott 1-6 6-3 6-1
2R: Strawson d. D M Wood 6-1 7-5
2R: Gunnell d. B A B Wilson 6-0 6-4
2R: Gethyn Harry d. M E Mackintosh 6-4 6-2

3R: Lucas d. Francis 6-2 6-1
3R: Slaney d. Vavasour 6-2 6-2
3R: Ridley d. Wade 6-3 6-1
3R: Morfey d. Charlton 6-2 6-2

3R: Kitson d. Winner 6-3 8-6
3R: Harvey d. Coxhead 6-0 6-0
3R: Curtis d. Strawson 6-4 3-6 6-2
3R: Harry d. Gunnell 6-1 6-3

QF: Lucas d. Slaney 3-6 11-9 6-2
QF: Ridley d. Morfey 6-3 6-3
QF: Kitson d. Harvey 6-1 6-2
QF: Harry d. Curtis 1-6 6-2 7-5

SF: Lucas d. Ridley 1-6 7-5 6-2
SF: Harry d. Kitson 10-8 6-0

FI: Andrée Lucas d. Gethyn Harry 6-1 6-4

-----

August 20-25 Aldeburgh Tournament, Aldeburgh, England

FI: D Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2

-----

August 20-25 West Sussex Championships, Bognor Regis, England

FI: Phyllis King d. Gladys Osborne 6-1 6-0

-----

August 20-25, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Mrs H. Martin d. Dorothy Crichton 6-4 5-7 6-4

DF: Dorothy Crichton/Miss Behrens d. Mrs H. Martin/Mrs Munro 6-4 6-8 11-9

MX: Mrs H. Martin/Alfred L. Della Porta d. Mrs Munro/James R. Reddall 6-3 6-4

-----

August 20-25, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: N.C. Edes d. Mrs E. Holloway 6-3 6-2

DF: N. Bull/M. Partridge d. B. Foster/E. Woodhall 8-6 6-4

MX: E. Woodhall/J.E. Mayell d. Mrs H. Green/C.A. Champion 6-0 3-6 6-2

-----

August 20-25, Alverstoke, Suffolk, England (Clay)

FI: D. Finnigan d. Betty Boas 7-5 5-7 6-2

DF: Mrs P. Carthew/N. Fox d. B. Drew/D. Finnigan 7-5 0-6 8-6

MX: Mrs P. Carthew/J.E. Giesen d. D. Finnigan/B.W. Finnigan 6-1 6-3

------

August 22-26, Yugoslavian Championships, Zagreb, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Emma Cepkova (Cz) d. Rosl Kraus (Aut) 1-6 6-3 6-1

MX: Vlasta Gostisa/Franjo Puncec d. Mme Wurth/Vodicka 6-3 8-6

-----

began August 20 Scottish Hard Court Champioships, St. Andrews, Scotland, UK (Clay)

FI: Olga Webb d. Esna Robertson (Aus) 4-6 6-4 10-8

-----

August 20-26, Genèva, Switzerland (Clay)
Venue: Parc des Eaux-Vives

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 7-5

DF: Joan Ingram (GB)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra)/Frau Fehlmann 6-0 6-4

MX: Lolette Payot/Coco Gentien (Fra) d. Joan Ingram (GB)/Roland Journu (Fra) 6-3 6-2

-----

August 20-26, Interlaken, Switzerland (Clay)

FI: Frau Weber d. Frl von Sinner 6-1 6-0

MX: Frl Weber/Steiner d. Miss Lane/Camenzind 6-1 6-2

-----

August 20-26, Saint-Gervais-les-Bains Tournament, St Gervais-les-Bains, France (Clay)

Singles (Draw=8)

1R: Simone Barbier d. Mlle Fournier 2-6 6-0 6-4
1R: Aimée Cochet Charpenel d. Mlle Callou 4-6 6-1 9-7
1R: Germaine Golding d. Mme Callou 6-1 6-1
1R: Colette Rosambert d.Mme Engerand 6-3 6-1

SF: Charpenel d. Barbier 6-2 6-1
SF: Rosambert d. Golding 6-1 8-6

FI: Colette Rosambert d. Aimée Charpenel 2-6 7-5 6-2

MX: Colette Rosambert/Christian Boussus d. Simone Barbier/Jean Lesueur 3-6 6-3 9-7

-----

August 20-27, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

SF: Alice Weiwers (Lux) d. Jeanette Poncelet 9-7 6-2
SF: Cosette Saint-Omer-Roy d. Pierrette Vives 6-2 6-4

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weiwers (Lux) default

DF: Saint-Omer-Roy/Alice Weiwers (Lux) d. Jeanette Poncelet/Steele 6-4 2-6 6-4

MX: Alice Weiwers/Charles Aeschlimann d. Cosette Saint-Omer-Roy/Rene Galeppe 6-2 6-3

-----

Circa late August, Aix-les-Bains Tournament, Aix-les-Bains, France (Clay)

FI: Ida Adamoff d. Aimée Charpenel 6-1 6-1

MX: Ida Adamoff/Jean Lesueur d. Aimée Charpenel/André Martin-Legeay 6-2 5-7 6-4

-----

August 20-26, Boulogne-sur-Mer Tournament, Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

FI: Françoise Chandon-Moët d. Cécile Durand-Mercier 6-1 5-7 6-3

MX: Mme Sergeant/Sergeant d. Françoise Chandon-Moët/Dujardin 6-0 6-2

-----

August 23-26, Sopot*, Germany (Clay)

FI: Margarethe Käppel d. Edith Sander 6-3 4-6 6-2

DF: M. Pflügner/Erika Weber d. Margarethe Käppel/Edith Sander 7-5 6-3

MX: M. Pflügner/Don Turnbull (Aus) d. Edith Sander/Harry Schwenker 6-3 6-4

* Two large tournaments were held in Sopot in 1934.

-----

week of August 20, Santa Ana Championships, Santa Ana, Caifornia, US

FI: Dodo Bundy [1] d. Melva Roquet [2] 6-2 6-2

MX: Dodo Bundy/Billy Doeg d. Marjorie Lauderbach/Lewis Wetherell 6-4 6-8 9-7

-----

August 20-25, Minnesota State Championships, Saint Paul, Minnesota, US

FI: Mrs A. Russell d. Elizabeth Kesting 4-6 6-2 6-2

DF: Helen Germaine/Elizabeth Kesting d. Betty Butler/Thelma Kenefick 4-6 6-3 6-2

-----

August 20-25, Nebraska State Championships, Grand Island, Nebraska, US
Venue: Shady Bend Courts

FI: Marian McLaren d. Ruth Fulton 6-4 6-2

DF: Ruth Fulton/Marian McLaren d. June Brown/Jane Sears 6-0 6-1

MX: Marian McLaren/Gregg McBride d. Ruth Fulton/Dick Zoesch 7-5 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #42 (Edited)
Week of August 27-September 2

August 27-September 2, Swiss Championships, Lucerne, Switzerland (Clay)
Venue: LTC, Carlton-Hotel Tivoli

QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Simone Barbier (Fra) 6-4 6-1

SF: Lolette Payot d. Joan Ingram (GB) 6-4 6-2
SF: Colette Rosambert (Fra) d. Friedleben 8-6 6-3

FI: Lolette Payot d. Colette Rosambert (Fra) 6-2 8-6

DF: Joan Ingram (GB)/Colette Rosambert (Fra) d. Simone Barbier (Fra)/Lolette Payot 6-3 4-6 6-3

MX: Lolette Payot/Hector C. Fisher d. Frau Fehlmann/Boris Maneff 10-8 6-2

-----

August 27-September 2,, Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1 6-1

DF: Sylvia Henrotin/Arlette Neufeld d. Jeanne Dublanc/Sonia Petrocochino (Rus) 7-5 6-1

MX: Arlette Neufeld/Toto Brugnon d. Sylvia Henrotin/Jung 6-0 5-7 6-4

-----

August 27-September 2, Le Touquet, France (Clay)

FI: Mme Sergeant d. Andree Varin 10-8 6-1

DF: Cécile Durand-Mercier/Andree Varin d. Mlle Lesur/Mme Sergeant 6-4 2-6 7-5

-----

August 25-30 Tournament of the Basque Coast, St Jean de Lutz, Cote Basque, France (Clay)

FI: Simone Iribarne d. Jeanne Peyré 6-8 6-1 6-4

MX: Jeanne Peyre/Valeton d. Josepha Chavarri (Sp)/Linares default

The locale is on the border with Spain in the Basque region of France.

-----

August ???? Bagneres Tournament, Bagneres, Bigorre, France (Clay)

SF: Simone Mathieu d. Mlle De Montety 6-0 6-0
SF: Mme Pfister d. Colette Bernard 6-3 4-6 6-2

FI: Simone Mathieu d. Mme Pfister 6-3 6-3

MX: Simone Mathieu/G Grandguillot d. Colette Bernard /Toto Brugnon 6-2 6-1

Mathieu can't be in 2 events at once (see see event below), but this event could possibly be around this date.

-----

circa August 27-September 2, Sete, France (Clay)

MX: Simone Mathieu/Roland Journu d. Aimée Charpenel/Géraud 6-2 6-3

-----

circa late August, Leondon Tournament, ????, Norway (Clay)

FI: Sonja Henie d. Mlle Walther ????

MX: Sonja Henie/Leif Henie d. Mme Havan/Havan ????

Sonja Henie was a world famous figure skater and Olympian.

-----

???? All-Russian Tennis Championships, London, England
Venue: Anglo-Russian Sports Club, Chiswick

FI: Jean Saunders d. Mme Petrocochino 6-4 6-1

DF: Jean Saunders/Mrs Wallmann d. Mrs Fonscolombe/Mme Petrocochino 6-2 6-2

MX: Mme Petrocochino/ F. de Fonscolombe d. Mrs Dvorjetz/V. Poltanoff 7-5 6-0

* From "Lawn Tennis and Badminton", August 25, 1934:

"The championships of all Russians residing abroad, under the management of the Russian Lawn Tennis Federation, take place alternately in Paris and London. This year they took place at the Anglo-Russian Sports Club, Chiswick [London]."

-----

August 25-September 2 Eastern Grass Court Championships, Rye, NY. US (Grass)
Venue: Westchester Country Club

Singles (Draw=32)


1R: Kay Stammers d. Helen Pederson 7-5 6-3
1R: Betty Nuthall d. Mary Jacoby 6-2 6-0
1R: Freda James d. Helen Murray 6-1 6-0

2R: Kay Stammers d. May Hope Doeg 6-0 7-5
2R: Betty Nuthall d. Carolin Roberts 8-6 6-2
2R: Freda James d. Lilian Scharman Hester 6-1 6-1

QF: Maud Levi d. Florence LeBoutillier 6-3 6-4

SF: Stammers d. Nuthall ????
SF: James d. Levi ????

FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4

Doubles (Draw=16)


????

-----

August 27-September 1 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England (Grass)

Singles (Draw=36)


1R: Vere King d. Isa Watanabe 6-2 6-3
1R: D Howard d. D M I Rogers 5-7 6-4 6-3
1R: B R Riley d. J Warren 4-6 7-5 6-2
1R: D E Homan d. C D Barford 4-6 6-3 6-2

2R: Elsie Pittman d. Mrs N Kennaway 6-1 6-1
2R: Mrs T A Maclagan d. Mrs M Leeming 6-2 7-5
2R: Gaby Curtis d. Nancy Dickin 6-3 6-3
2R: Jeanette Morfey d. E M Cooper 6-1 6-1
2R: Susan Noel d. Mrs D H Secker 6-1 6-0
2R: P P Charlton d. I M Roe 6-4 6-2
2R: King d. E Hamilton 6-1 6-8 6-4
2R: Howard d. Mrs A A Slocock 6-2 6-2

2R: Mona Riddell d. ????
2R: M Hemmant d. H F Charlton 3-6 6-4 6-3
2R: Andrée Lucas d. Mrs A S Bligh 6-2 1-6 7-5
2R: Riley d. Homan 6-3 6-1
2R: Gethyn Harry d. T King 6-3 6-3
2R: Joan Marquis d. V E Mills 6-0 6-0
2R: B Foster d. Mrs Lawson Walton 6-3 6-4
2R: Billie Yorke d. R M Atkey 6-3 7-5

3R: Pittman d. Maclagan 6-2 6-1
3R: Curtis d. Morfey 7-5 6-2
3R: Noel d. P P Charlton 6-2 6-3
3R: King d. Howard 6-3 6-8 6-2

3R: Riddell d. Hemmant 6-2 6-0
3R: Lucas d. Riley 6-3 6-4
3R: Harry d. Marquis 6-3 6-2
3R: Yorke d. Foster 6-1 6-2

QF: Pittman d. Curtis 4-6 7-5 6-4
QF: Noel d. King 6-1 6-0
QF: Riddell d. Lucas 6-2 2-6 6-4
QF: Yorke d. Harry 6-4 6-4

SF: Pittman d. Noel 0-6 6-3 6-2
SF: Yorke d. Riddell 11-9 5-7 6-4

FI: Elsie Pittman d. Billie Yorke 7-5 3-6 6-4

-----

August 27-September 1, Berkshire Championships, Reading, Berkshire, England (Grass)

FI: Gladys Clarke-Jervoise d. A. Beacon 6-1 6-0

DF: J. Beatson-Bell/Gladys Clarke-Jervoise d. Miss Edes/Mrs Holloway 6-2 7-5

MX: E. Stokes/A. Browm d. Gladys Clarke-Jervoise/Henry Billington 8-6 6-1

-----

August 27-September 1, Hastings, Sussex, England

FI: Peggy Brazier d. Joy Mowbray-Green 4-6 6-3 6-4

-----

August 27-September 1, New Malden, London, England (Clay)

FI: Margot Lumb d. Betty Uber 6-2 6-1

-----

August 27-September 1 London Parks Championships, London, England

FI: Mrs S G Stewart d. R R Beech 6-1 6-4

-----

August 28-September 2, Heaton Lawn Tennis Club Tournament, Bradford, Yorkshire, England (Grass)
Venue: Heaton Lawn Tennis Club

FI: Jean Saunders d. Edie Rudd 2-6 6-1 6-2

DF: Edie Rudd/Jean Saunders d. I. Edwards/Mary Whitmarsh 6-3 6-0

MX: Jean Saunders/Alan Stedman (NZ) d. Vera Montgomery/Camille E. Malfroy 6-0 14-12

-----

August 27-September 1, Carlisle Tournament, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: M. Wynne d. Manon Hargreaves 6-2 6-1

DF: V. Child/Manon Hargreaves d. M. Wynne/Patience Thomson 2-6 6-3 6-4

MX: M. Wynne/Clarence Jones and Manon Hargreaves/H. Aldred divided the prizes

-----

August 27-September 1, Westgate-on-Sea, Kent, England

FI: Freda Scott d. Sheila Chuter 6-2 6-0

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/Mrs W. Moorshead 7-5 6-3

MX: Freda Scott/Ryuki Miki (Jpn) d. Sheila Chuter/David H. Williams 6-2 6-2

-----

August 27-September 1, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Joan Ridley d. N. Hill 6-3, 6-2

DF: N. Bull/N. Hill d. Joan Ridley/M. Woods 7-5, 2-6, 6-4

MX: Colonel J.G. Smyth/Joan Ridley d. B.R. Lawrence/Mrs B. Lawrence 6-4, 9-7

-----

August 27-September 1, Bungay, Norfolk, England (Grass)

FI: Audrey Wright d. B. Lound 6-2 6-2

DF: E. Croger/B. Lound d. Mrs Cautley/Miss Routh Clark 6-0 8-6

MX: Mrs F. Downing/G.S. Fitt d. Mrs Johnson Taylor/ G.S. Collier 4-6 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #43 (Edited)
Week of September 3-9

September 1-9, Swedish Outdoor Championships, Stockholm

FI: Mrs Signy Wennerholm d. Marta Isaeus 3-6 7-5 6-3

DF: Britt Bellander/Marta Isaeus d. Mrs R. Ramberg/Gull Roberg 6-3 6-2

MX: Gull Roberg/R. Weylandt d. Mrs Signy Wennerholm/S. Fredell 4-6 6-0 6-4

-----

September 3-9, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Philadelphia Cricket Club

FI: Anne Page d. Eunice Dean 1-6 6-4 7-5

DF: Anne Page/Helen Pedersen d. May Doeg/Priscilla Merwin ????

-----

September 3-10, Lido Tournament, Venice, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 36)

1R: Erika Weber (Ger) d. Grete Rohrer (Cz) 6-2 6-4
1R: Grete Deutschová (Cz) d. C. Ratti 6-4 6-0
1R: Ida Adamoff (Fra) d. E. Stefanelli 6-2 6-1
1R: Anna Luzzatti d. Frl Grumberger 6-1 6-0


2R: Cilly Aussem (Ger) d. Mme Albert 6-1 6-1
2R: Nini Mancini d. Phyllis Xydis (Gre) 5-7 6-4 6-2
2R: Simone Barbier (Fra) d. Maria Avogadro 6-2 6-0
2R: Ivana Orlandini d. ????
2R: Anna Maria Frisacco d. ????
2R: Weber d. ????
2R: Joan Ingram (GB) d. ????
2R: Lucia Valerio d. Deutschová 6-0 6-6 retired

2R: Adamoff d. Ucci Manzutto 6-3 6-4
2R: Effie Peters (GB) d. Eta Neumann (Aut) 4-6 6-0 6-0
2R: Edith Sander (Ger) d. Emma Čepková (Cz) 9-7 6-4
2R: Colette Rosambert (Fra) d. Luzzatti 10-8, retired
2R: Ilse Friedleben (Ger) d. Maria Molon 6-0 6-0
2R: Lisl Herbst (Aut) d. ????
2R: Giuliana Grioni d. ????
2R: Peggy Scriven (GB) d. ????

3R: Aussem d. Mancini 6-0 6-0
3R: Orlandini d. Barbier 6-4 6-3
3R: Frisacco d. Weber ????
3R: Valerio d. Ingram 6-2 6-2

3R: Adamoff d. Peters 6-3 6-1
3R: Rosambert d. Sander 6-3 6-3
3R: Friedleben d. Herbst 6-0 6-3
3R: Scriven d. Grioni 6-2 6-4

QF: Aussem d. Orlandini 6-0 6-0
QF: Valerio d. Frisacco 6-3 6-2
QF: Adamoff d. Rosambert 6-3 6-2
QF: Scriven d. Friedleben 6-0 6-2

SF: Aussem d. Valerio 6-4 6-4
SF: Scriven d. Adamoff 3-6 6-0 6-2

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Peggy Scriven (GB) 6-3 7-5

Doubles

FI: Ida Adamoff (Fra)/Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio/Peggy Scriven (GB) 6-2 6-3

Mixed Doubles

QF: Cilly Aussem (Ger)/Gottfried von Cramm (Ger) d. Joan Ingram (GB)/Alan Stedman (NZ) 6-3 6-3
QF: Giuliana Grioni/Valentino Tarino d. Emma Čepková (Cz)/Josef Maleček (Cz) 6-3 6-8 6-4
QF: Peggy Scriven (GB)/Camille Malfroy (NZ) d. Ilse Friedleben (GER)/Heinrich Eifermann (AUT) 8-6 6-0
QF: Ida Adamoff (Fra)/Christian Boussus (Fra) d. Edith Sander (Ger)/Hermann Artens (Aut) 6-4 6-1

SF: Aussem/von Cramm d. Grioni/Taroni 6-3 6-3
SF: Adamoff/Boussus d. Scriven/Malfroy 6-1 10-8

FI: Cilly Aussem (Ger)/Gottfried von Cramm (Ger) d. Ida Adamoff (Fra)/Christian Boussus (Fra) 6-2 6-3

The prizes were the King of Sweden Cup (singles), the Revedin Cup (Doubles),and the Ruspoli Cup (Mixed).

-----

September 3-10, French Switzerland Championships, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux LTC, in the gardens of the Grand Hotel de Territet.

FI: Lolette Payot d. Hilde Weihe (Ger) 7-5 6-3

DF: Lolette Payot/Stalder d. Hilde Weihe (Ger)/Trude Wolf (Aut) 6-3 2-6 6-3

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Hilde Weihe (Ger)/George Nicolaidis (Gre) 6-4 6-4

-----

September 3-9, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: MC Country Club

FI: Edith Belliard d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-4 6-1

-----

circa September 5-8, Spanish Championships, San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Simone Mathieu (Fra) d. Simone Iribarne (Fra) 6-1 6-4

DF: Josefa de Chavarri/Simone Mathieu (Fra) d. C. Iribarne (Fra)/Simone Iribarne (Fra) 6-1 6-1

MX: Simone Mathieu (Fra)/Andre Martin-Legeay (Fra) d. Helen Dyson (GB)/Donald Jones (GB) 6-3 6-3

-----

September 3-8, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

FI: B. Frye d. Madeleine Moss 8-6 6-3

DF: Gladys Clarke-Jervoise/Penny Weekes d. Madeleine Moss/W. Murphy 9-7 6-1

MX: Gladys Clarke-Jervoise/J.D. Morris d. Penny Weekes/Colin Ritchie 6-3 4-6 6-3

-----

September 3-8, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Elsie Pittman d. B. Lound 4-6 6-2 6-3

DF: Mildred Guyer/Betty Uber d. Dorothy Crichton/J. Marshall 6-2 7 -5

MX: E. Stokes/A. Brown d. J. Ley/R.N.A. Leyton 6-2 6-3

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "The spring meeting at Phyllis Court was discontinued, but a very fair entry appeared at the autumn tournament."

-----

September 3-8 Sidmouth Tournament, Sidmouth, England

Singles (Draw=37)

1R: Joan Strawson d. J Llewelyn 6-0 4-6 6-1
1R: Joan Marquis d. M Strettell 6-4 6-3
1R: Mall Molesworth (Aus) d. O E B Garrish 6-0 6-2
1R: Nancy Dickin d. Mrs Bruce May 6-3 6-4
1R: P Fielden d. D Coxhead 6-2 7-5

2R: Susan Noel d. S K Talbot 6-1 6-2
2R: Gertrude Valentine-Brown d. Gaby Curtis 6-2 6-4
2R: Strawson d. Marquis 6-1 6-3
2R: Andrée Lucas d. B R Riley 6-4 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. D Barnett 6-0 6-1
2R: Mrs M Leeming d. M Thomas 8-6 6-3
2R: Mona Riddell d. R S Malcolm 6-1 6-0
2R: I Hewitt d. D Strettell 6-1 6-4

2R: Gethyn Harry d. B Rising 6-1 6-1
2R: Joan Strettell d. T King 6-1 6-4
2R: B Snook d. K H Bassett 4-6 6-2 6-3
2R: Billie Yorke d. ????
2R: Molesworth d. Dickin 6-3 6-4
2R: Kay Smith d. Fielden 3-6 6-2 6-3
2R: Vere King d. M Woods 6-2 6-1
2R: Joan Ridley d. M E Todd 6-1 7-5

3R: Noel d. Valentine-Brown 8-6 7-5
3R: Strawson d. Lucas 6-2 2-6 6-4
3R: Harvey d. Leeming 6-1 6-1
3R: Riddell d. Hewitt 6-2 6-2

3R: Harry d. Strettell default
3R: Yorke d. Snook 6-1 7-5
3R: Molesworth d. Smith 6-1 7-5
3R: Ridley d. King 6-1 6-2

QF: Noel d. Strawson 6-3 1-6 6-3
QF: Harvey d. Riddell 3-6 6-4 6-2
QF: Harry d. Yorke 6-2 6-2
QF: Ridley d. Molesworth 6-3 1-6 6-4

SF: Noel d. Harvey 6-4 6-0
SF: Ridley d. Harry 6-4 6-2

FI: Susan Noel d. Joan Ridley 4-6 8-6 6-3

-----

September 3-8, Bexhill-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: G. Osborne d. K. Keith-Steele 8-6 6-2

-----

August 29-September 7 Portugeuse Championships , Cascais, Portugal (Clay)

????

-----

ended September 9, Hungarian International Championships, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Mrs Toni Schomburgk (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-2 6-2

-----

Week of September 3 Santa Monica Championships, Santa Monica, California (Hard)

FI: Ethel Burkhardt Arnold d. Gracyn Wheeler 6-2 6-2

DF: Arnold /Wheeler d. Elizabeth Dean /Patricia Dean 6-1 6-2

MX: Gracyn Wheeler/Chuck Otis d. Dodo Bundy/Billy Doeg 6-3 1-6 6-4

-----

September 1-6, New Mexico State Championships, Roswell, New Mexico, US

FI: A. Phillips d. H. White 6-2 6-0

DF: W. Gilland/Miss A. Phillips d. P. Bean/Miss H. White 4-6 8-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #44 (Edited)
Week of September 10-16

September 10-15, Capri, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 9)

QF: Lisl Herbst (Aut) d. Joan Ingram (GB) 8-6 6-4
QF: Lidia Ferrara d. [Ellen] Hoffmann (GER) 6-1 6-3
QF: Frau von Cramm (Ger) d. ????
QF: Ucci Manzutto d. Miss Moykoph (?) 6-1 6-2

SF: Herbst d. Ferrara 6-0 7-5
SF: Manzutto d. von Cramm 2-6 7 5 6-4

FI: Lisl Herbst (Aut) d. Ucci Manzutto 6-3 4-6 6-4

Mixed Doubles

QF: Joan Ingram (GB)/Christian Boussus (Fra) d. Marquise of Dusmet/Ludovico Facchinetti 6-2 6-2
QF: Edith Sander (Ger)/Hermann Artens (Aut) d. Delly Velo/Alessandro Fè d'Ostiani 6-3 10-8
QF: Frl Beltermann (?)/[James] De Martino d. Ucci Manzutto/Emmanuele Sertorio 5-7 7-5 6-2
QF: Ida Adamoff (Fra)/Coco Gentien (Fra) d. Lisl Herbst (Aut)/Adam Baworowski (Pol) 6-1 6-4

SF: Ingram/Boussus d. Sander/Artens 6-3 6-3
SF: Adamoff/Gentien d. Beltermann (?)/De Martino 6-4 6-3

FI: Joan Ingram (GB)/Christian Boussus (Fra) d. Ida Adamoff (Fra)/Coco Gentien (Fra) 6-3 6-4

-----

September 10-15, Stresa, Italy (Clay)

Singles (Draw=12)


1R: Lucia Valerio d. Phyllis Xydis (Gre) 6-2 6-2
1R: Marie-Madeline de Solé (Bel) d. Miss De Bruyn-Kops (Neth) 6-0 6-4
1R: C. Delfino-bye
1R: 1R: Ilse Friedleben (Ger)-bye

1R: Effie Peters (GB)-bye
1R: ????-bye
1R: Lucia Manfredi d. Grete Rohrer (Cz) 6-3 7-5
1R: Grete Deutschová (Cz) d. Frl Mallinger 6-1 6-0

QF: Valerio d. de Solé 6-1 6-3
QF: Friedleben d. Delfino 6-2 6-3
QF: Peters d. ????
QF: Deutschová d. Manfredi 6-1 6-1

SF: Valerio d. Friedleben 6-2 6-1
SF: Deutschová d. Peters default

FI: Lucia Valerio d. Grete Deutschová (Cz) 6-2 6-2

Doubles

SF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. [????}
SF: Miss De Bruyn-Kops (Neth)/Ilse Friedleben (Ger) d. Grete Deutschová (Cz)/Grete Rohrer (Cz) 6-1 7-5

FI: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Miss De Bruyn-Kops (Neth)/Ilse Friedleben (Ger) 6-0 6-0

Mixed Doubles


SF: Ilse Friedleben (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Miss De Bruyn-Kops (Neth)/Kinzel 6-4 6-2
SF: Lucia Valerio/Camille Malfroy (NZ) d. Grete Deutschová (Cz)/Heinrich Eifermann (Aut) 6-2 6-4

FI: Ilse Friedleben (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Lucia Valerio/Camille Malfroy (NZ) 2-6 6-2 6-3

-----

September 10-18, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex, England (Grass)
Venue: Devonshire Park

1R: Dorothy Round d. Katherine Keith-Steele 6-1 6-1
1R: Patricia Brazier d. Dulcie Kitson 2-6 6-4 6-4
1R: Sheila Chuter d. B Gow 6-2 6-1
1R: Gladys Osborne d. M E Polden 6-4 6-0
1R: Billie Yorke d. Gladys Gilder 7-5 6-4
1R: Joy Mowbray-Green d. Sybil Dando 6-4 6-4
1R: Freda Scott d. Patience Thomson 6-1 6-2
1R: Nancy Dickin d. E A Kemp default

1R: Joan Ridley d. B R Lawrence 6-2 6-2
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. Nora Kelman default
1R: Mary Heeley d. Mrs G L Baker 6-2 6-1
1R: J Lacy d. Tiny Alston 6-0 6-4
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Jeanette Morfey 6-2 6-3
1R: Annie Cobb d. P P Charlton 6-3 6-3
1R: Jackie McAlpine d. Penny Weekes 7-9 6-3 6-4
1R: Phyllis King d. N M Hill 6-2 6-1

2R: Round d. Brazier 6-3 6-2
2R: Chuter d. Osborne 6-0 6-4
2R: Yorke d. Mowbray-Green 2-6 8-6 6-1
2R: Scott d. Dickin 7-5 6-2

2R: Ridley d. Pleydell-Bouverie 0-6 6-1 7-5
2R: Heeley d. Lacy 6-3 6-3
2R: Molesworth d. Cobb w/o
2R: King d. McAlpine 6-1 6-1

QF: Round d. Chuter 6-1 7-5
QF: Yorke d. Scott 6-4 6-2
QF: Ridley d. Heeley 6-2 9-7
QF: King d. Molesworth 2-6 6-3 7-5

SF: Round d. Yorke 9-7 6-1
SF: King d. Ridley 6-3 6-2

FI: Dorothy Round d. Phyllis King 6-4 6-1

DF: Mary Heeley/Dorothy Round d. J McAlpine/Billie Yorke 6-4 6-4

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Joan Ridley/Charles Hare 6-3 6-4

-----

September 10-15, Kent Coast Championships, Hythe, Kent, England (Grass)

FI: W. Murphy d. Madeleine Moss 6-3 6-4

DF: Gladys Clarke-Jervoise/M. Fraser d. Madeleine Moss/Sonia Mavrogordato 6-1 6-3

MX: Gladys Clarke-Gervoise/J. D. Morris d. Sonia Mavrogordato/D. Powell 6-4 6-0

------

September 10-15 Stroud Tournament, Stroud, England

QF: Elsie Pittman d. Mrs Tasker 6-2 6-2
QF: Gethyn Harry d. Gertrude Valentine-Brown 2-6 6-0 8-6
QF: Phyllis Whitley d. J Weech 6-3 6-4
QF: Susan Noel d. Vere King 6-2 6-1

SF: Pittman d. Harry 6-3 6-1
SF: Noel d. Whitley 6-1 6-3

FI: Elsie Pittman d. Susan Noel 4-6 6-2 6-2

-----

began September 10 Pitlochry Highland Championships, Scotland

FI: Esna Robertson (Aus) d. KE Robertson 6-2 6-0

-----

September 10-16, Menton, France (Clay)

SF: Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Mme Mackaroff 6-1 6-1
SF: Edith Belliard d. Mrs Pitman 6-2 6-1

FI: Edith Belliard d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-3 6-3

DF: Alice Weiwers (Lux)/Cosette Saint-Omer-Roy d. Edith Belliard/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-4 6-4

MX: Edith Belliard/Jean Lesueur d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Vladimir Landau (Mon) 6-3 6-3


----

September 11-16, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Montchoisi TC

FI: Lolette Payot d. Mlle M. L'Huillier 6-3 6-0

DF: Lolette Payot/Mlle M. L'Huillier d. Mme Boissière/Mlle L. L'Huillier 6-1 6-3

MX: Lolette Payot/Hector Fisher led Mlle L. L'Huillier//Boris Maneff 6-4 abandoned due to rain

-----

September 10-16, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, US

FI: Helen Fulton d. Eugenie Sampson Kamrath 8-6, 6-4

DF: Helen Fulton/Elizabeth Kesting d. Eugenie Sampson Kamrath/Theodosia Smith 6-4 2-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #45 (Edited)
Week of September 17-23

September 14-23 Pacific Southwest Championships, Los Angeles, Califronia, US (Hard)

3R: Kay Stammers (GB) d Dodo Bundy 6-2 2-6 12-10
3R: Betty Nuthall (GB) d Ruby Bishop 1-6 6-2 6-3

4R: Stammers d Midge Van Ryn 0-6 6-2 7-5

FI: Ethel Arnold d. Kay Stammers (GB) 10-8 1-6 6-4

DF: Carolin Babcock/Elizabeth Ryan d Freda James (GB)/Betty Nuthall (GB) 6-3 3-6 6-3

3R=QF?

-----

September 15-20, Como International, Como, Italy (Clay)
Venue: Villa Olmo

Singles (Draw=at least 11)


1R: Ilse Friedleben (Ger) d. Vittoria Tonolli 6-0 4-6 6-2
1R: Grete Deutschová (Cz) d. C. Daelli 6-0 6-0
1R: Miss De Bruyn-Kops (Neth) d. De Leidl 6-1 6-1

QF: Cilly Aussem (Ger) d. Grete Rohrer (Cz) 6-0 6-1
QF: Friedleben d. Negri 6-2 6-1
QF: Deutschová d. Marie-Madeline de Solé (Bel) 6-0 10-8
QF: Lucia Valerio d. De Bruyn-Kops 6-3 6-3

SF: Aussem d. Friedleben 6-1 6-3
SF: Valerio d. Deutschová 6-1 4-6 6-4

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio 6-2 6-3

Mixed Doubles

QF: Grete Deutschová (Cz)/Michel Haberl (Aut) d. Vittoria Tonolli/Emil Ferenczy (Hun) 6-4 6-3
QF: Lucia Valerio/Camille Malfroy (NZ) d. Grete Rohrer (Cz)/Richard von Planner (Aut) 6-3 6-4
QF: Miss De Bruyn-Kops (Neth)/Heinrich Eifermann (Aut) d. Marie-Madeline de Solé (Bel)/Valentino Taroni 7-5 1-6 6-4
QF: Ilse Friedleben (Ger)/Jacques Bonte (FRA) d. Phyllis Xydis (GRE)/Placido Gaslini 6-3 6-3

SF: Deutschová/Haberl d. Valerio/Malfroy 6-3 6-3
SF: Friedleben/Bonte d. De Bruyn-Kops/Eifermann 6-3 6-1

FI: Grete Deutschová (Cz)/Michel Haberl (Aut) d. Ilse Friedleben (Ger)/Jacques Bonte (Fra) 6-4 6-2

-----

September 14-22, City of Sydney Championships, Sydney, New South Wales, Australia

Results are incomplete (18 September particularly)

1R: Allison Hattersley d. Eileen Peach 6-1 6-1
1R: Vera Selwin d. Ethyl Chrystal 6-0 6-4
1R: Thelma Coyne d. Mrs (Elizabeth Sloan?) McTagget 6-4 6-4
1R: Thelma Rice d. Hazel Grassick 6-4 5-7 6-3
1R: Beth Peach d. S Crookston 6-2 6-4
1R: Peggy Menzies d. Joan Kidston 6-4 6-1
1R: Nina Vickery d. Dot Dingle 6-4 6-4
1R: Agnes Tosh d. Erla Corrigan w.o.
1R: Gwen Utz d. B Lockwood 6-0 6-3
1R: Enid. Williams d. A Robinson 6-1 6-0

2R: Louie Bickerton d. Peg Colbert 6-0 6-0
2R: Muriel 'Muff' Wilson d. Pauline Spencer-Parsons 6-4 6-3
2R: Vera Selwin d. Kath Campbell 7-5 6-2
2R: Agnes Tosh d. Allison Hattersley 6-4 5-7 6-4
2R: Thelma Coyne d. Peggy Menzies 4-6 7-5 8-6
2R: Joyce Williams d. Thelma Rice 6-1 6-3

QF: Wilson d. ??
QF: J Williams d. Vickery 6-4 6-1
QF: Coyne d. ??
QF: Bickerton d. E Williams 8-6 6-2

SF: Wilson d. Williams 2-6 6-4 6-0
SF: Bickerton d. Coyne 6-3 6-2

FI: Bickerton d. Wilson 6-1 6-3

Williams led the semi 6-2 4-0 until Wilson changed her tactics

Doubles

1R: Lorna Utz/Nell Lloyd. d. Pam Colbert/B Lockwood 6-0 6-1
1R: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Agnes Tosh/Joyce Williams 4-6 7-5 6-2
1R: Louie Bickerton/Thelma Coyne d. Beth Peach/Thelma Rice 6-0 6-1
1R: Gwen Utz/Muff Wilson d. P Bruce/Ethel Chrystal 6-1 6-2

2R: Gwen Utz/Muriel 'Muff' Wilson d. Edna McColl/Nina Vickery 6-3 5-7 6-3
2R: Vera Selwin/Allison Hattersley d. Peg Menzies/Kath Campbell 6-4 6-2

QF: Bickerton/Coyne d. Utz/Lloyd. 6-1 6-0

SF: Hattersley/Selwin d. McTaggert/Grassick 1311 6-4
SF: Bickerton/Coyne d. Utz/Wilson 6-2 4-6 6-4

FI Bickerton/Coyne d. Hattersley/Selwin 6-3 4-6 6-3

Mixed Doubles

SF: C Donohoe/Valkenburg d. David Chrystal/V Selwin 3-6 6-1 6-4
SF: Dave Thompson/Hattersley d. Ray Dunlop/Muff Wilson 6-3 6-1

FI Thompson/Hattersley d. Donohoe/Valkenburg 2-6 6-2 6-3

* Thelma Rice is the youngest daughter of former star Horace Rice
* Agnes Tosh is the mother of future star Lesley Turner (Bowrey)

-----

circa mid-September, Stresa,, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Grete Deutschova (Cz) 6-2 6-2

DF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Ilse Friedleben (Ger)/Frau Kruenskop 6-0 6-0

MX: Ilse Friedleben (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Lucia Valerio/Camille E. Malfroy (NZ) 2-6 6-2 6-2

-----

ends circa September 18 Central Europe Championships, Belgrade, Yugoslavia (Clay)

Won by Alice Florian

MX: Alice Florian/???? won

Women's final held September 18. The Sydney Herald calls her "a 13 year old prodigy"

-----

September 17-22 Sutton Hard Courts, Sutton, England (Clay)

Singles (Draw=23)

1R: Phyllis King d. J M Evans 6-0 6-1
1R: G E Tomblin d. J M Wilkinson 6-4 6-1
1R: O Garrish d. Dorothy Crouch 8-6 6-0
1R: J M Dawbarn d. Miss Sergeant 6-2 4-6 6-0
1R: Mrs V M St Clair Morford d. Miss Donovan 6-4 6-1
1R: Nina Borein Brown d. Mrs D Burrows 3-6 9-7 6-4
1R: Mildred Freeman d. Mrs D Ward 6-3 6-1

2R: King d. C Fryer 6-0 6-1
2R: Tomblin d. J Dring 6-2 9-7
2R: Garrish d. G E Eggar 6-3 6-1
2R: Phyllis Grover d. E W Winsor 6-0 6-1

2R: Mrs V C Bennett d. U W Park 6-4 7-5
2R: Dawbarn d. St Clair Morford 6-1 3-6 6-4
2R: Sybil Edwards d. Margot Stewart 10-8 6-3
2R: Freeman d. Borein Brown 6-3 6-1

QF: King d. Tomblin 6-3 6-1
QF: Garrish d. Grover 0-6 6-3 6-1
QF: Bennett d. Dawbarn 4-6 6-1 6-2
QF: Freeman d. Edwards 6-1 6-1

SF: King d. Garrish 6-4 6-0
SF: Freeman d. Bennett 6-3 8-6

FI: Phyllis King d. Mildred Freeman 6-3 6-4

-----

September 17-22, Cumberland Club Hard Courts, London, England (Clay)
Venue: Cumberland Club

FI: Cristobel Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6

DF: Helen Burr/Freda Scott and Betty Batt/Mary Burgess-Smith divided the prizes

MX: Cristobel Wheatcroft/Ian Wheatcroft and Freda Scott/Douglas G. Freshwater divided the prizes

-----

September 19-24, Gleneagles, Scotland (Clay)

FI: Joan Ridley d. Susan Noel 7-5 6-3

DF: Susan Noel/Esna Robertson d. Dulcie Kitson (SA)/Joan Strawson 6-2 6-0

MX: Joan Ridley/Charles Hare d. Lady Rowallan/Ian Collins 6-1 10-8

-----

September 17-22 Scottish Lowland Championships, Peebles, Scotland

FI: Winnie Mason d. Billie Yorke default

-----

September 17-22 Cirencester Tournament, Cirencester, England

F: Kay Smith d. Nancy Dickin 1-6 6-1 6-4

-----

September 17-22 Wildernesse Tournament, Seveoaks, England

FI: Sheila Chuter and Betty Soames divided the title

-----

September 17-22, Worthing, Sussex, England (Clay)

FI: Patricia Brazier and Beatrice Russell divided the prizes

DF: Patricia Brazier/Beatrice Russell and Joyce Brown/Kitty Godfree divided the prizes

MX: Beatrice Russell/Malcolm Russell and Mrs B. Lawrence/B. R. Lawrence divided the prizes

-----

September 20-25, Villa D'este, Cernobbio, Lake Como, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 17)


2R: Hilde Sperling (Den) d. ????
2R: Ilse Friedleben (Ger) d. Lucia Manfredi 6-1 6-3
2R: Ida Adamoff (Fra) d. Vittoria Tonolli 4-6 7-5 6-3
2R: Grete Deutschová (Cz) d. ????

2R: Cilly Aussem (Ger) d. Frl Malinger 6-0 6-1
2R: Luciana Rosaspina d. Vanni 6-0 6-1
2R: Giuliana Grioni d. Helen Dyson 6-2 6-1
2R: Lucia Valerio d. Miss De Bruyn-Kops (Neth) 6-1 6-4

QF: Sperling d. Friedleben 6-4 6-1
QF: Deutschová d. Adamoff 6-8 6-0 7-5
QF: Aussem d. Rosaspina 6-0 6-1
QF: Valerio d. Grioni 6-3 6-3

SF: Sperling d. Deutschová 6-1 6-1
SF: Valerio d. Aussem 9-7 6-3

FI: Hilde Sperling (Den) d. Lucia Valerio 6-2 6-2

Doubles

QF: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Miss De Bruyn-Kops (Neth)/Giuliana Grioni 7-5 3-6 6-2
QF: Ilse Friedleben (Ger/Hilde Sperling (Den) d. Grete Deutschová (Cz)/Vittoria Tonolli 7-5 6-4
QF: Helen Dyson (GB)/Luciana Rosaspina d. Grete Rohrer (Cz)/Phyllis Xydis (Gre) 9-7 6-4
QF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. ????

SF: Adamoff/Ingram d. Friedleben/Sperling 4-6 6-3 6-2
SF: Aussem/Valerio d. Dyson/Rosaspina 8-6 6-1

FI: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio 6-2 3-6 6-3

Mixed Doubles

SF: Joan Ingram (GB)/Camille Malfroy (NZ) d. Cilly Aussem (Ger)/Henner Henkel (Ger) 6-2 1-6 6-4
SF: Vittoria Tonolli/Michel Haberl (Aut) d. Grete Deutschová (Cz)/Heinrich Eifermann (Aut) 2-6 6-0 6-1

FI: Joan Ingram (GB)/Camille Malfroy (NZ) d. Vittoria Tonolli/Michel Haberl (Aut) 8-6 4-6 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Week of September 24-30

Circa late September? Capri Tournament, Capri, Italy (Clay)

FI: Lisl Herbst (Aut) d. Ucci Manzutto 6-3 4-6 6-4

MX: Joan Ingram (GB)/Christian Boussus (Fra) d. Ida Adamoff (Fra)/Coco Gentien (Fra) ????

-----

September 24-30, Championships of the Dolomites, Merano, Italy (Clay)

FI: Ilse Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3

DF: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Marie Horn (Ger)/Hilde Sperling (Den) 6-4 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Hermann von Artens (Aut) 1-6 6-1 6-2

The Lenz Cup event

Hilde Sperling (Den) won the round robin women's singles event. Marie Horn (Ger) was second.

-----

September 24-29, Westminster Trophy, Roehampton, Surrey, England (Clay)

Singles (Draw=32)

1R: Effie Peters d. J Dawbarn 6-2 6-1
1R: Patience Thomson d. Mrs W M Cayley 6-4 6-1
1R: Kay Smith d. Mrs E Jordan 6-4 6-4
1R: Joan Marshall d. Betty Smith 6-2 6-3
1R: Gaby Curtis d. Pamela Morison 6-4 3-6 9-7
1R: Mary Hardwick d. M B Hobson 6-1 6-1
1R: Jeanette Morfey d. M Palmer 6-1 6-0
1R: R Gibson d. Nina Borein Brown 6-4 6-4

1R: Jean Saunders d. M Sharp 6-4 6-1
1R: Betty Batt d. B R Riley 6-3 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. B Lound 6-4 6-3
1R: Evelyn Honeyman d. G E Tomblin 6-3 6-2
1R: Gethyn Harry d. Mrs V M St Clair Morford 6-4 6-1
1R: Rita Jarvis d. Aurea Edgington 2-6 7-5 7-5
1R: L M Brown d. Dorothy Crouch 6-3 6-3
1R: Elsie Pittman d. Mrs V H Cosens 7-5 6-4

2R: Peters d. Thomson 6-4 6-3
2R: Smith d. Marshall 6-1 5-7 6-0
2R: Curtis d. Hardwick 0-6 10-8 6-0
2R: Morfey d. Gibson 6-3 6-3

2R: Saunders d. Batt 6-1 7-5
2R: Wheatcroft d. Honeyman 6-2 6-2
2R: Harry d. Jarvis 6-2 7-5
2R: Pittman d. Brown 6-2 6-2

QF: Peters d. Kay Smith 7-5 6-3
QF: Curtis d. Morfey 6-3 7-5
QF: Saunders d. Wheatcroft 6-2 6-4
QF: Pittman d. Harry 0-6 7-5 6-3

SF: Peters d. Curtis 6-1 6-1
SF: Pittman d. Saunders 7-9 6-2 6-2

F: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

FI: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

DF: Evelyn Dearman/Dorothy Shepherd-Barron and Effi Peters/Elsie Pittman divided the prizes.

MX: The mixed doubles event was unfinished.

AKA the Roehampton Autumn Hard Court Tournament
A 43 game final.

-----

September 24-October 1 Melbury Members' Tournament, Kensington, London (Clay)
Venue: Melbury Club

FI: Joy Mowbray Green d. Jeanette Morfey default

The title suggests this was open only to club members.

-----

September 24-29, South Herefordshire Championships, Ross, Herefordshire, England (Grass)

FI: Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes 6-1 6-4

DF: Kay Smith/Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes/Mrs T. Parke 6-2 6-3

MX: Kay Smith/John Pennycuick d. Gertrude Valentine-Brown/H. Stuart 6-2 6-4

-----

September 24-29, Birchington, Kent, England (Clay)

FI: Mona Riddell d. Freda Scott 6-3 6-2

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/J. Notley 6-3 6-2

MX: Gladys Clarke-Jervoise/Henry Billington d. Sheila Chuter/P.V.V. Sherwood 5-7 6-3 6-3

-----

September 25-30 Championships of Paris, Paris, France (Clay)

Singles (Draw=23)

1R: Lolette Payot (Sui)-bye
1R: Andrée Varin d. Mlle Olivieri 6-3 7-5
1R: Suzanne Pannetier d. Hélène Pfister 6-1 6-4
1R: Mlle Burbécé-bye
1R: Simone Iribarne-bye
1R: Edith Belliard d. Cécile Durand-Mercier 6-1 6-1
1R: Mlle E Hamelin-bye
1R: Sylvia Henrotin-bye

1R: Jacqueline Goldschmidt-bye
1R: Andrée Claude d. P Olivier 6-3 6-3
1R: Henriette Bonnard d. Mlle Canet 6-2 6-3
1R: Colette Rosambert-bye
1R: Jeanne Peyre-bye
1R: Mme Michel Bernard d. Sonia Petrocochino 7-5 3-6 6-4
1R: Sylvia Aubert d. Simone Gorotnitchenko 6-4 4-6 7-5
1R: Simone Mathieu-bye

2R: Payot d. Varin 6-1 6-2
2R: Pannetier d. Burbécé default
2R: Iribarne d. Belliard 6-2 3-6 6-3
2R: Henrotin d. Hamelin 6-1 6-1

2R: Goldschmidt d. Claude 6-0 6-1
2R: Bonnard d. Rosambert default
2R: Jeanne Peyre d. Bernard 6-3 7-5
2R: Mathieu d. Aubert 6-0 6-1

QF: Payot d. Pannetier 7-5 6-3
QF: Iribarne d. Henrotin 7-5 8-6
QF: Goldschmidt d. Bonnard 6-1 6-3
QF: Mathieu d. Peyre 6-2 6-1

SF: Payot d. Iribarne 7-5 4-6 6-2
SF: Mathieu d. Goldschmidt 6-2 6-1

FI: Lolette Payot (Swt) d. Simone Mathieu 1-6 6-2 6-1

DF: Simone Mathieu/Sylvia Henrotin d. Lolette Payot (Sui)/Cécile Durand-Mercier 8-6 6-4

MX: Sylvia Henrotin/André Martin-Legeay vs ????

Alternate name Hard Court Chmps of Paris. It may also be the Coupe Poree event.
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #47 (Edited)
Week of October 1-7

began September 29 45th Annual Pacific Coast Championships , Berkeley,California, United States (Hard)
Venue: Berkeley Tennis Club

3R: Betty Nuthall (GB) d. Eleanor Young 6-2 7-5
3R: Freda James (GB) d. Mrs R M Holt 6-1 7-5

QF: Kay Stammers d. Anna Harper 6-3 6-1
QF: Edith Jenson d. ????
QF: James d. ????
QF: Nuthall d. Patsy McCoy 7-5 6-3

SF: Stammers d. Jensen 6-3 6-3
SF: James d. Nuthall 6-2 6-4

FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 4-6 6-3 6-4

-----

September 25-October 5, Merano, Italy (Clay)

The Lenz Cup (Singles Draw=at least 21)
1R: Grete Deutschová (Cz) d. Anna Luzzatti 6-2 6-2
1R: Giuliana Grioni d. Else Huss (Ger) 4-6 6-0 6-1
1R: Ivana Orlandini d. Mária Paksy (Hun) 6-4 6-1
1R: Edith Sander (Ger) d. Helen Dyson (GB) 6-8 6-3 6-4
1R: Annelies Ullstein (Ger) d. Lili Sárkány (Hun) 6-1 6-4


2R: Marie-Luise Horn (Ger) d. Vittoria Tonolli 5-7 6-1 7-5
2R: Ucci Manzutto d. ????
2R: lse Friedleben (Ger) d. ????
2R: Ida Adamoff (Fra) d. Anna Maria Frisacco 6-2 7-5

2R: Grioni d. Deutschová 6-3 3-6 6-1
2R: Orlandini d. Sander 6-2 6-4
2R: Ullstein d. Gabriella Puccinelli 6-2 6-2
2R: Hilde Sperling (Den) d. Lisl Herbst (Aut) 6-4 6-2

QF: Horn d. Ucci Manzutto 6-1 6-1
QF: Adamoff d. Friedleben 1-6 10-8 7-5
QF: Orlandini d. Grioni 6-3 6-3
QF: Sperling d. Ullstein 6-0 6-0

Each of the winners in the quarterfinal round thus qualified to play each other once to decide the winner of the Lenz Cup for 1934:

Round Robin

Hilde Sperling d. Ivana Orlandini 6-4 6-1
Marie-Luise Horn d. Ida Adamoff 6-3 6-3

Hilde Sperling d. Ida Adamoff 6-2 6-1
Marie-Luise Horn d. Ivana Orlandini 6-3 6-0

Hilde Sperling d. Marie-Luise Horn 6-4 6-4
Ivana Orlandini d. Ida Adamoff 2-4 retired

Final standings

1. Hilde Sperling (3-0)– Winner of the Lenz Cup for 1934
2. Marie-Luise Horn (2-1)
3. Ivana Orlandini (1-2)
4. Ida Adamoff (0-3)

Open Women's Singles

QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Vittoria Tonolli 6-3 6-3
QF: Edith Sander (Ger) d. Else Huss (Ger) 6-2 3-6 7-5
QF: Ucci Manzutto d. Mária Paksy (Hun) 6-3 6-3
QF: Anna Luzzatti d. Lili Sárkány (Hun) 6-1 6-0

SF: Friedleben d. Sander 6-2 6-4
SF: Luzzatti d. Manuztto 7-5 6-2

FI: Ilse Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3

Doubles


SF: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Anna Luzzatti/Edith Sander (Ger) 6-3 6-2
SF: Marie-Luise Horn (Ger)/Hilde Sperling (Den) d. Ilse Friedleben (Ger)/Ucci Manzutto 6-1 6-4

FI: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Marie-Luise Horn (Ger)/Hilde Sperling (Ger) 6-4 6-2

Mixed Doubles


QF: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Anna Luzzatti/Josef Maleček (Cz) 4-6 6-3 6-4
QF: Gabriela Szapary (Aut)/Georg Metaxa (Aut) d. Ucci Manzutto/Augusto Rado 6-1 6-3
QF: Edith Sander (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Ilse Friedleben (Ger)/Adam Baworowski (Pol) 7-5 6-2
QF: Hilde Sperling (Den)/Hermann Artens (Aut) d. Annelies Ullstein (Ger)/Kai Lund (Ger) 6-3 6-4

SF: Adamoff/Malfroy d. Szapary/Metaxa 7-5 6-4
SF: Sperling/Artens d. Sander/Haberl 6-1 3-6 6-3

FI: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Hermann Artens (Aut) 1-6 6-1 6-4

-----

October 1-7, Montpellier, France (Clay)

MX: Simone Mathieu/Jean Lesueur d. Edith Belliard/André Martin-Legeay 6-3 2-6 6-3

-----

September - October 13, Metropolitan Championships, Strathfield, Sydney NSW, Australia

1R: Muff Wilson d. Beth Peach 6-1 6-3
1R: Edna Chrystal d. J Colless 6-1 6-1
All others byes?

2R: Vera Selwin d. B Miller 6-2 6-2
2R: Nina Vickery d. B Hilder wo
2R: Joyce Williams d. Ethel Chrystal 6-2 6-2
2R: Muff Wilson d. Peggy Colbert 6-1 6-2
2R: Louise Bickerton d. ??
2R: Thelma Coyne d. Peg Menzies 3-6 8-6 6-0
2R: Allison Hattersley d. Mrs McTaggert 6-0 6-4
2R: Enid Williams d. Hazel Grassick 6-2 6-3

QF: Vera Selwin d. Nina Vickery 6-2 8-6
QF: Joyce Williams d. Muff Wilson 6-1 4-6 6-2
QF: Louie Bickerton d. Thelma Coyne 6-2 6-3
QF: Allison Hattersley d. Enid Williams 6-3 6-4

SF: Vera Selwin d. Joyce Williams 3-6 6-2 6-2
SF: Louie Bickerton d. Allison Hattersley 6-3 1-6 6-1

FI Louie Bickerton d. Vera Selwin 6-4 6-4

Doubles
QF: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Peg Colbert/Dorothy Derrin 6-0 6-1
QF: Mrs H Betts/Peg Menzies d. Mrs McTaggert/E Chrystal 3-6 6-2 6-2
QF: Erla Corrigan/Nina Vickery d. Thelma Rice/Cherie Bubb 6-1 6-4
QF: Louie Bickerton/Thelma Coyne d. Beth Peach/Enid Williams 6-2 6-1

SF: Hattersley/Selwin d. Betts/Menzies 8-6 6-0
SF: Bickerton/Coyne d. Vickery/Corrigan 6-0 6-1

FI Bickerton/Coyne d. Hattersley/Selwin

MIXED
QF: Dsve Thompson/L Bickerton d. A. Goode/J Bruce 4-6 7-5 6-3
QF: O. Smith/Miss R Cassidy d. D. Ferguson/Thelma Coyne wo
QF: David Chrystal Jr/Mrs H Betts d. R. Pearson/J Colless 6-4 68 6-2
QF: Ray Dunlop/M Wilson d. ??

SF: Thompson/Bickerton d. Smith/Cassidy
SF: R Dunlop/M Wilson d. Chrystal/Betts

FI: Thompson/Bickerton d. Dunlop/Wilson

GIRLS
SF: Edna McColl d. Thelma Rice 6-3 5-7 6-1
SF: Thelma Coyne d. ??

FI Thelma Coyne d. Edna McColl 6-1 6-1


Rain interrupted. the championships on a number of occasions. Louie Bickerton defended her 'triple crown' from the previous year's titles.

-----

October 1-6, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Eunice Dean d. Theodosia Smith 6-2, 6-3

-----

circa early October, Balkan Championships, Athens, Greece (Clay)

FI: Simona Butculescu (Rom) d. Mlle Racota (Rom) 6-3 6-3

MX: Schmidt/Simona Butculescu (Rom) d. Botez/Mlle Racota (Rom) 6-2 6-2

-----

October 1-9, Welsh Covered Court Championships, Craigside, Wales (Indoors on Wood)

FI: Dulcie Kitson (SA) d. Barbara Drew 7-5 6-2

DF: Jackie McAlpine/Billie Yorke d. Dora Beazley/Barbara Drew 7-5 6-0

MX: Billie Yorke/Nigel Sharpe d. Mrs D. Pratt/Charles Hare 5-7 6-2 6-3

-----

October 1-6 Godalming, England

FI: Jean Saunders d. Nancy Dickin 6-3 5-7 6-3

-----

October ????. Montpellier Tournament, Montpellir, France (Clay)

SF: Simone Mathieu d. Edith Belliard 6-0 6-2
SF: Aimée Cochet Charpenel d. Colette Bernard 6-3 6-4

FI: Simone Mathieu d.Aimée Cochet Charpenel 6-2 7-5

Though we lack exact dates Montpellier and Ganges are in the same region of the south of France. No doubt these two events were held back in back, probably in early October.
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #48 (Edited)
Week of October 8-14

October ????. Ganges Tournament, Ganges, Hérault , France (Clay)

SF: Simone Mathieu d.Mme Courtés 6-2 6-2
SF: Colette Bernard d.Mme Pfister 6-3 1-6 9-7

FI: Simone Mathieu d. Colette Bernard 6-3 6-2

MX: Simone Mathieu/Jean Lesueur d. Colette Bernard /Cormouls 7-5 6-4

-----

October 8-13 Felixstowe Tournament, Felixstowe, England

Singles (Draw=23)

1R: Joan Ridley d. E Worrall 6-2 6-4
1R: Lucy Pretty d. I D Rowlstone 6-1 6-4
1R: M MacTier d. Mrs E Biddle 6-4 6-3
1R: Mrs B R Lawrence d. Mrs E D Johnson 6-1 6-1
1R: Nancy Palmer Edwards d. E Winlove 8-6 6-1
1R: M Wynne d. B R Riley 4-6 6-1 11-9
1R: Jean Saunders d. Mrs M G Smith 6-4 6-2

2R: Ridley d. Pretty 6-3 6-3
2R: MacTier d. Lawrence 6-1 8-6
2R; Gethyn Harry d. M Woods 6-0 6-0
2R: Freda Scott d. Mrs E A Kemp 6-0 6-2

2R: Effie Peters d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 4-6 6-4
2R: Helen Burr d. J Anderson 6-3 6-3
2R: Nelly Adamson d. Palmer Edwards 6-3 6-0
2R: Saunders d. Wynne 7-5 6-2

QF: Ridley d. MacTier 6-4 6-3
QF: Harry d. Scott 4-6 6-2 6-4
QF: Peters d. Burr 6-1 6-2
QF: Saunders d. Adamson 6-2 7-5

SF: Ridley d. Harry 6-1 6-2
SF: Saunders d. Peters 7-5 3-6 6-2

F: Joan Ridley d. Jean Saunders 4-6 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #49 (Edited)
Week of October 15-21

October 15-20 and 22-23, British Covered Court Championships, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=32)

1R: Phyllis King d. Nina Borein Brown 6-0 6-0
1R: M B Hobson d. Aurea Edgington 6-3 6-4
1R: Jeanette Morfey d. Joy Cunningham 6-3 10-8
1R: Joan Strawson d. Tiny Alston 6-2 6-2
1R: Elsie Pittman d. Sheila Paterson default
1R: Gethyn Harry d. Rita Jarvis 6-3 6-2
1R: Effie Peters d. Dorothy Crouch 6-4 6-2
1R: Betty Soames d. Catherine Willoughby 6-3 6-1

1R: Joan Ridley d. Penny Weekes 6-2 6-0
1R: Helen Dyson d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: Betty Batt d. Judith Backhouse 8-6 6-1
1R: Patsy O’Connell d. Cecily Marriott 3-6 6-1 6-3
1R: Alexandra McOstrich d. J D Ley 6-4 6-2
1R; Eileen Whittingstall d. Kathleen Robertson 6-1 6-3
1R: Susan Noel d. Dorothy Hill 6-0 6-3
1R: Mary Hardwick d. G E Tomblin 6-3 6-4

2R: King d. Hobson 6-1 6-1
2R: Morfey d. Strawson 6-1 6-0
2R: Pittman d. Harry 6-3 6-4
2R: Peters d. Soames 6-1 6-2

2R: Ridley d. Dyson 7-5 6-3
2R: Batt d. O’Connell 6-4 6-1
2R: McOstrich d. Whittingstall default
2R: Hardwick d. Noel 7-5 6-1

QF: King d. Morfey 6-3 6-4
QF: Pittman d. Peters 4-6 6-2 7-5
QF: Ridley d. Batt 6-3 6-2
QF: Hardwick d. McOstrich 7-5 6-4

SF: King d. Pittman 6-1 6-1
SF: Hardwick d. Ridley 8-6 6-1

FI: Phyllis King d. Mary Hardwick 6-3 4-6 6-2

DF: Elsie Pittman/Billie Yorke d. Kitty Godfree/Susan Noel 0-6 6-3 6-4

MX: Peggy Scriven/Jean Borotra (Fra) d. Phyllis King/Ryuki Miki (Jpn) 4-6 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #50 (Edited)
Week of October 22-28

October 22-27, Surrey Covered Court Championships, Dulwich, Surrey, England (Indoors on Wood)

Singles (Draw=31)

1R: Elsie Pittman d. Gethyn Harry default
1R: Phyllis Grover d. Catherine Willoughby 4-6 6-2 6-3
1R: Joy Cunningham d. Rita Jarvis 6-2 6-4
1R: Betty Batt d. Penny Weekes 6-4 6-1
1R: Joan Strawson d. Sheila Paterson 6-2 6-2
1R: M E Polden d. F J Hewitt default
1R: Sheila Chuter d. B R Riley 6-3 6-4
1R: G F Mathias d. Joan Ridley default

1R: Billie Yorke d. M S Mathias 6-1 6-1
1R: M B Hobson d. Patience Thomson 6-0 6-2
1R: Gladys Southwell d. Betty Soames 6-1 7-5
1R: Pamela Morison d. Mariana Wittenström 7-5 3-6 6-2
1R: Gladys Clarke-Jervoise d. Mary Whitmarsh 3-6 10-8 6-3
1R: F Hewitt-bye
1R: Mrs R L Allen d. Mrs W M Cayley 3-6 6-2 7-5
1R: Phyllis King d. Doreen Pleydell-Bouverie default

2R: Pittman d. Grover 7-9 6-2 6-2
2R: Cunningham d. Batt 6-4 7-5
2R: Strawson d. Polden 6-0 6-0
2R: Chuter d. Mathias 6-1 6-0

2R: Yorke d. Hobson 8-6 0-6 6-2
2R: Southwell d. Morison 6-2 6-1
2R: Clarke-Jervoise d. F Hewitt 6-1 6-1
2R: King d. Allen 6-0 6-1

QF: Pittman d. Cunningham 6-3 6-0
QF: Strawson d. Chuter 3-6 6-3 6-4
QF: Yorke d. Southwell 2-6 6-1 6-3
QF: King d. Clarke-Jervoise 6-0 6-0

SF: Pittman d. Strawson 8-6 6-3
SF: King d. Yorke 6-2 6-0

F: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2 2-6 6-4

FI: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2, 2-6, 6-4
--

DF: Joan Ingram/Billie Yorke d. Elsie Pittman/Joan Strawson 6-8, 6-4, 6-2
--

XDF: Ryuki Miki (JPN)/Phyllis King d. John Olliff/Joan Ingram 6-4, 4-6, 6-1
-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #51 (Edited)
Week of October 29-November 4

October 29-November 3, Cromer Covered Court Tournament, Cromer, Norfolk, England

FI: Joan Strawson d. Audrey Wright 6-3, 3-6, 6-4
--

DF: Peggy Bouverie/Joan Strawson d. Helen Dyson/Joan Ingram 7-5, 6-2
--

XDF: George Lyttleton-Rogers (IRL)/Joan Ingram d. David Jones/Helen Dyson 7-5, 6-3
-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Week of November 5-11

November 1-11, All Saints Tournament , Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club of Paris

FI: Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld 7-5 6-4*

DF: Simone Barbier/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Mme Olivieri 6-4 6-3

MX: Jean Lesueur/Simone Barbier d. Marcel Bernard/Jacqueline Horner 4-6 6-4 6-4

*The Singles was valid for the Canet Cup
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Week of November 12-18

Circa November 12-17, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia

QF: Emily Westacott d. A Lewis 6-8 6-1 6-0
QF: Ada Bowness d. Mrs Brown 6-2 6-0
QF: Mrs R Stone d. Sadie Moon wo
QF: May Hardcastle d. Mrs Gennon 6-0 6-3

SF: Westacott d. Bowness 6-3 6-4
SF: Hardcastle d. Stone 6-0 6-0

FI Westacott d. Hardcastle 6-4 7-5

Mixed doubles
SF: Gar Moon/Sadie Moon d. Les Hancock/Ada Bowness 6-0 6-4
SF: Adrian Quist/Emily Westacott d. John Grinstead/May Hardcastle 3-6 6-1 6-1

FI: ??

GIRLS
FI Edie Niemayer d. Lavina Singleton 9-7 6-2

Emily Westacott may have had. to default from the mixed. final as she had. to travel to Sydney to play in the test match against the visiting English squad.

The ladies' doubles championship may not have been played.
-----

November 12-18 Geneva, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA) 6-2, 7-5

DF: Joan Ingram (GBR)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA)/Frau Fehlmann 6-0, 6-2

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Lolette Payot d. Roland Journu (FRA)/Joan Ingram (GBR) 6-3, 6-2
------------------------------------------------------

November 12-18, Rouen, France (Indoors)

FI: Mme Aubert d. Edith Belliard 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #54 (Edited)
Week of November 19-25

November 3-24 Argentine Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Monica Ricketts d. Maria Garcia de Sola 2-6 6-1 6-3

DF: Maria Garcia de Sola/Maria Moss d. I. Leonard/Monica Ricketts 6-2 7-5

MX: Mrs Edwards/ Hector Cattaruzza d. Mrs Cable/Ollua 6-1 6-4

-----

November 21-22, Australia vs Great Britain, Sydney, Australia

Day One


Emily Westacott d. Evelyn Dearman (GB) 6-3 10-8
Joan Hartigan d. Nancy Lyle (GB) 2-6 6-3 6-3
Dorothy Round (GB) d. Louie Bickerton 6-4 6-2
Westacott/Hartigan d. Dearman/Lyle (GB) 6-4 2-6 8-6

Day Two


Evelyn Dearman (GB) d. Louie Bickerton 6-4 5-7 6-1
Dorothy Round (GB) d. Joan Hartigan 6-2 2-6 6-3
Emily Westacott d. Nancy Lyle (GB) 4-6 6-3 6-2
Round/Dearman (GB) d. Bickerton/Hartigan 1-6 6-4 9-7

AUS won by one game!

-----

November 19-25, Swiss Covered Court Tournament, Zurich, Switzerland (Indoors on Wood)

SF: Lolette Payot d. Frau Fehlmann 6-2 6-1
SF: Ida Adamoff (Fra) d. Paula Stuck (Ger) 6-3 6-0

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 5-7 6-2

DF: Ilse Friedleben (Ger)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra)/Mlle von Eisen 6-3 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Marcel Bernard (Fra) d. Lolette Payot/Coco Gentien (Fra) 6-4 9-11 6-3

-----

November 19-30, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica

SF: Ethel Poulle d. Mrs Richardson 6-2 0-6 6-4
SF: Madge Farquharson d. Marion Wortley 3-6 6-2 6-4

FI: Ethel Poulle d. Madge Farquharson 6-2 11-9

DF: Madge Farquharson/Ethel Poulle d. Joyce Dent/Dorothy Watson 6-3 6-4

MX: Dorothy Watson/Donald Leahong vs Edna da Costa/Bertrand Clark, unfinished with score at 1 set-all

This tournament was usually held circa April. Madge Farquharson was more than likely a relation of Maud Farquharson, who retired from tournament play circa 1930.

-----

late November, Saint-Quentin, France (Indoors)

FI: Suzanne Pannetier d. Mme V. Pouillard ????
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #55 (Edited)
Week of November 26-December 2

November 24-December 1, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)

Qualifying


Q1: Thelma Rice d. J Colless 4-6 7-5 6-3
Q1: Dulcie Eldridge d. Peg Colbert 6-3 6-4
Q1: Helen Bowker d. Mrs Donaldson 6-4 3-6 6-4
Q1: Pauline Spencer-Parsons d. C Mack 6-4 6-3

Q2: Rice d. Eldridge 6-1 5-7 6-2
Q2: Spencer-Parsons d. Bowker 6-4 6-4
Q2: Marcia Chew d. J Bruce 4-6 6-4 7-5
Q2: Beth Peach d. S Crookston 3-6 6-3 6-3

Singles: (Main Draw=32)


1R: (2)Joan Hartigan d. May Blick 7-5 6-3
1R: Vera Selwin d. Joyce Williams 6-2 1-6 6-3
1R: (*)Shirley Whittaker d. Thelma Rice 6-2 6-2
1R: (8)Nell Hopman d. Eileen Peach 6-2 6-0
1R: (3)Evelyn Dearman (GB) d. Beth Peach 6-0 6-1
1R: (*)Ula Valkenburg d. Agnes Tosh 6-4 6-2
1R: Allison Hattersley d. Muff Wilson 6-1 6-2
1R: (6)Emily Westacott d. Thelma Coyne 7-5 6-3
1R: (4)Nancy Lyle (GB) d. Dot Dingle 6-1 6-2
1R: (*)Nancy Chitty d. Kath Campbell 6-4 6-4
1R: Frances Hoddle-Wrigley d. Cherie Bubb 6-1 6-3
1R: (5)Louie Bickerton d. Pauline Spencer-Parsons 6-2 6-3
1R: (7)Mall Molesworth d. Mrs McTaggart 6-1 6-2
1R: (*)Marjorie McFarlane (NZ) d. Gwen Utz wo
1R: Peg Menzies d. Marcia Chew 4-6 6-4 13-11
1R: (1)Dorothy Round (GB) d. Enid Williams 6-2 6-0

2R: Hartigan d. Selwin 6-1 6-3
2R: Hopman d. Whittaker 1-6 6-2 6-4
2R: Dearman d. Valkenburg 6-4 6-4
2R: Westacott d. Hattersley 6-2 2-6 6-2
2R: Lyle d. Chitty 6-3 6-2
2R: Bickerton d. Hoddle-Wrigley 6-2 6-2
2R: Molesworth d. MacFarlane 7-5 6-2
2R: Round d. Menzies 6-3 6-1

QF: Hartigan d. Hopman 6-8 6-1 6-3
QF: Westacott d. Dearman 12-10 ret.
QF: Lyle d. Bickerton 6-4 8-6
QF: Round d. Molesworth 6-1 6-2

SF: Westacott d. Hartigan 7-5 6-4
SF: Round d. Lyle 7-5 6-3

FI: Dorothy Round (GB) d. Emily Westacott 6-2 6-0

Doubles
Q1: Mrs Roderick Menzel (Cz)/Eileen Peach d. Cherie Bubb/Pauline Spencer-Parsons wo
Q1: Mrs Humphreys/Peg Menzies d. C Mack/M Storey 6-3 6-3
Q1: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs McKenzie/Miss Hill 6-0 6-0
Q1: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. J Colless/W Huxley 6-4 3-6 10-8

Q2: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. Mrs R Menzel/Eileen Peach 6-2 6-1
Q2: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs Humphreys/Peg Menzies 6-3 21 ret
Q2: Beth Peach/Thelma Rice d. Helen Bowker/D. McCourt 6-2 4-6 6-2
Q2: Ethel Chrystal/Garlick d. Mrs McTaggett/J Bruce 6-3 79 6-2

1R: Hopman/Round d. Chew/Campbell 6-2 6-4
1R: Molesworth/Westacott d. Macfarlane Wilson 5-7 6-4 6-4
1R: Dearman/Lyle d. Sylvia Harper/Valkenburg 6-0 6-0
1R: Hattersley/Selwin d. Beth Peach/Rice 6-0 6-3
1R: Chitty/Blick d. Travers/Gosbell 6-3 6-3
1R: Dingle/Coyne d. Betts/Harper 7-5 108
1R: Bickerton/Hartigan d. Whittaker/Hoddle-Wrigley 6-1 6-1
1R: Chrystal/Garlick d. J Williams/Tosh 6-3 4-6 7-5

QF: Molesworth/Westacott d. Dingle/Coyne 4-6 6-3 6-2
QF: Bickerton/Hartigan d. Selwin/Hattersley 5-7 7-5 6-0
QF: Hopman/Round. d. Chrystal/Garlick 6-0 8-6
QF: Dearman/Lyle d. Chitty/Blick 6-1 6-1

SF: Hopman/Round. d. Molesworth/Westacott 6-4 6-1
SF: Dearman/Lyle d. Bickerton/Hartigan 6-4 6-0

FI: Evelyn Dearman (GB)/Nancy Lyle (GB) d. Nell Hopman/Dorothy Round (GB) 6-4 6-0

Mixed Doubles

PR: John Grinstead/Hoddle-Wrigley d. Norman Peach/Gwen Utz 5-7 6-3 97
PR: J Huxtable/H Bowker d. G Fry/Mrs H Betts 6-1 6-4

1R: Adrian Quist/Ula Valkenurg d. Dave Thompson/Allison Hattersley 1-6 6-3 9-7
1R: Harry Hopman/Nell Hopman d. J Huxtable/H Bowker 6-0 1-6 6-1
1R: Enrique Maier (Sp)/Joan Hartigan d. Grinstead/Hoddle-Wrigley 6-3 4-6 6-4
1R: Vernon Kirby (SA)/Nancy Lyle (GB) d. D. Ferguson/Thelma Coyne 6-3 6-2
1R: G Pat Hughes (GB) /Evelyn Dearman (GB) d. HB Austin/C Mack 6-0 8-6
1R: Roderich Menzel (Cz)/Louie Bickerton d. ??
1R: Ray Dunlop/Emily Westacott d. Arthur Huxley/Shirley Whittaker 6-1 6-4
1R: Fred Perry (GB)/Dorothy Round (GB) d. Bruce Moore/Marjorie MacFarlane (NZ) 6-3 6-4

QF: Hopman/Hopman d. Maier/Hartigan 6-2 6-4
QF: Kirby/Lyle d. Hughes/Dearman 7-5 6-3
QF: Menzel/Bickerton d. Quist/Valkenburg 1-6 6-4 108
QF: Perry/Round. d. Dunlop/Westacott 6-3 6-1

SF: Hopman/Hopman d. Bickerton/Menzel 6-4 6-4
SF: Round/Perry d. Lyle/Kirby 6-4 6-4

FI: Dorothy Round (GB)/Fred Perry (GB) d. Nell Hopman/ Harry Hopman 6-3 6-4

In the singles, eight were seeded. and. four 'were placed' in the draw. Players listed. with (*) are those 'placed'. Muff Wilson was also named. in the initial list, but seems to have been discounted.

-----

November 28-December 3, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Jenny Sandison d. Leila Row 6-3 6-3

DF: Mrs Graham/Jenny Sandison d. Lena McKenna/Miss Parrot 6-4 6-1

MX: Lena McKenna/Douglas A. Hodges d. Miss Homan/Ronald G. McInnes 7-5 6-4

-----

November 26- December 1 Queen's Electric Light Tournament, London, England (Indoors)
Venue: Queen's Club

F: Elsie Pittman d. Joan Ingram 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #57 (Edited)
Week of December 10-16

circa December 10-15, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia
Venue: Played mostly at Albert Park as Kooyong Grounds were under 20ft of water from torrential downpours

1R: Dorothy Round (GB)[1] d. Lorna Smith 6-4 6-0
1R: Shirley Whittaker d. Kath Le Messurier 6-4 7-5
1R: Nancy Chitty d. Gwen Griffiths 6-1 6-4
1R: Nancy Wynne d. Allison Hattersley [8] 6-4 6-4
1R: Evelyn Dearman (GB)[4] d. Frances Hoddle-Wrigley 6-2 6-1
1R: Dot Bellamy d. Doris Mauger 3-6 6-3 6-1
1R: Marjorie MacFarlane (NZ) d. Gwen Stevenson 6-3 6-4
1R: Sylvia Harper d. Thelma Rice 6-2 6-1
1R: Nell Hopman [6] d. Edna Harry 6-2 6-1
1R: Truda Cox d. ?
1R: Nancy Lyle (GB)[5] d. Thora Chittick 6-0 6-1
1R: Thelma Coyne d. Gladys Toyne 6-1 6-2
1R: Lorna Dickens d. Doreen Cole Malcolm (SA)[7] 6-3 6-3
1R: May Blick bye? (or walkover from Westacott[3]?)
1R: Dot Stevenson d. Mary Chapman 6-2 6-2
1R: Joan Hartigan [2] d. A. Cox 6-2 6-1

2R: Round [1] d. Whittaker 6-3 6-2
2R: Chitty d. Wynne 6-4 6-4
2R: Dearman [4] d. Bellamy 6-1 6-2
2R: MacFarlane d. Harper 8-6 3-6 6-4
2R: Hopman [6] d. Cox 6-1 6-3
2R: Lyle [5] d. Coyne 6-4 6-1
2R: Blick d. Dickins 6-4 6-4
2R: Hartigan [2] d. Stevenson 6-2 6-3

QF: Round [1] d. Chitty 6-1 6-1
QF: Dearman [4] d. MacFarlane 6-2 6-2
QF: Hopman [6] d. Lyle [5] 7-5 1-6 6-4
QF: Hartigan [2] d. Blick 3-6 6-4 6-1

SF: Round [1] d. Dearman [4] 6-4 8-6
SF: Hartigan [2] d. Hopman [6] 6-8 6-1 7-5

FI: Dorothy Round (GBR) d. Joan Hartigan 9-7, 6-0
--

Doubles
1R: Pett/Chittick d. E Harry/A Scott 6-4 6-0
1R: Chitty/Bellamy d. MacFarlane NZL/Mrs HV (Mavis?)McKay 6-4 6-3
1R: Hoddle-Wrigley/Rosemary?Rees d. Marcia Chew/T Rice 6-1 6-1
1R: Dearman/Lyle d. Bayley/partner w/o
1R: Toyne/T Cox d. Chapman/N Sara 6-4 6-3

2R: Round/Harper [2] d. Mrs CF Barnes/C McCrae 6-1 6-1
2R: Blick/Woodward d. Edna Collison/O'Halloran 6-1 6-3
2R: Hartigan/Hopman [3] d. Pett/Chittick 6-3 6-3
2R: Chitty/Bellamy d. Hoddle-Wrigley/Rees 6-8 6-3 6-4
2R: Malcolm/Sadie Berryman d. L Smith/L Dickens 12-10 0-6 6-3
2R: Gwen Stevenson/Dot Stevenson d. Griffith/Le Messurier 6-2 5-7 7-5
2R: Hattersley/Coyne d. Whittaker/Mauger 6-3 6-3
2R: Dearman/Lyle [1] d. Toyne/Cox 6-0 7-5

QF: Round/Harper [2] d. Blick/Woodward 4-6 6-2 6-4
QF: Hartigan/Hopman [3] d. Chitty/Bellamy 6-4 5-7 12-10
QF: Stevenson/ Stevenson d. Malcolm/Berryman 4-6 6-1 6-2
QF: Dearman/Lyle [1] d. Hattersley/Coyne 6-1 4-6 6-2

SF: Round/Harper [2] d. Hartigan/Hopman [3] 6-4 3-6 6-3
SF: Lyle/Dearman [1] d. Stevenson/Stevenson 6-2 6-0

FI: Lyle/Dearman [1] d Round/Harper [2] 6-2 6-2

Note: 4th seeds were Malcolm and Emily Westacott. Berryman appears to have replaced Westacott

Mixed Doubles
SF Round/Fred Perry (GB) [1] d Malcolm/Roy Malcolm (SA) 7-5 6-3
SF Hopman/Harry Hopman [2] d Hattersley /Dave Thompson 6-3 7-5

FI Hopman/Hopman [2] d Perry/Round [1] 6-4 6-4

(Note: Seeded 3: Dearman/Adrian Quist; seeded 4: Hartigan/Don Turnbull
The mixed final was postponed and played 12 January during Australian Champs

GIRLS
FI: Nancy Wynne d Coyne 8-6 4-6 10-8

DF D. Stevenson/Wynne d O'Halloran/Walters 6-3 6-1

-----

December 2-17, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)
Venue: Ellis Park

FI: Audrey de Smidt d. Alida Neave 5-7 6-3 6-1

DF: Audrey de Smdit/Irene Peacock d. Alice Hathorn/Winifred Lowe 6-4 6-4

MX: Winifred Lowe/Cyril Robbs d. Audrey de Smidt/Jack Condon 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #58 (Edited)
Week of December 17-23

December 17-22 Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

FI: Dorothy Round (GB) d. Birdy Bond 7-5 6-4

-----

Circa mid-December, Calcutta Lawn Tennis Championship, Calcutta, India
Venue: Calcutta Lawn Tennis Club

SF: Jenny Sandison d. Miss Homan 6-2 8-6
SF: M. Parrott d. Marjorie Stork 6-4 7-5

FI: Jenny Sandison d. M. Parrott 7-5 6-3

DF: Jenny Sandison/Marjorie Stork d. Hyacinth Harvey-Johnston/M. Parrott 6-4 6-3

MX: Jenny Sandison/[Cotah] Krishnaswamy d. Mrs E.S. Graham/Subba Sawnhey 6-4 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,372 Posts
Discussion Starter #59 (Edited)
Week of December 24-30

December 16-30 Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Paris, France (Wood)

FI: Suzanne Pannetier d. Nelly Adamson (Bel) 6-4 7-5

DF: Ida Adamoff/Nelly Adamson (Bel) d. Simone Barbier/Suzanne Pannetier 6-3 6-2

MX: Marcel Bernard/Simone Gorednitchenko d. Giorgio Palmieri (Ity)/Yvana Orlandini 6-0 6-2

-----


December 24-30, Beau Site Christmas Meeting, Cannes, France (Clay)
Venue: Beau Site Hotel

SF: Simone Mathieu d. Alice Weiwers (Lux) 6-1 8-6
SF: Muriel Thomas (GB) d. Cosette St Omer Roy 6-3 6-1

FI: Simone Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-2 7-5

DF: Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu/Muriel Thomas (GB) 6-2 8-6

MF: Vladimir Landau (Mon)/Simone Mathieu d. Edmond Lotan/Muriel Thomas 9-7 4-6 6-3
 
41 - 60 of 471 Posts
Top