Tennis Forum banner

1 - 20 of 471 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
1934


Summary by Andrew Tas

The most dominant figure in womens tennis for the past decade, Moody, was missing due to injury and so Round stepped up and became the first British woman to win Wimbledon since Kitty McKane in 1926. Jacobs had a good year with losses to Round in the Wimbledon final, to Scriven in the French final but then winning the US Championships (She also won the Italian Champs). Sperling won the German while Palfrey was runner-up at the US Championships. At the Wightman Cup America defeated England 5-2 with Palfrey and Jacobs both defeating Round and Scriven during singles play.

World Top Ten Rankings by A Wallis Myers of the London Daily Mirror.

01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Hilde Krahwinkel Sperling (Den)
04. Sarah Palfrey (US)
05. Peggy Scriven (GB)
06. Simone Mathieu (Frn)
07. Lolette Payot (Swt)
08. Joan Hartigan (Aus)
09. Cilly Aussem (Ger)
10. Carolin Babcock (US)

World Top Ten (according to Pierre Gillou, President of the ITF)

*According to the New York Times this top ten list, announced on August 22, was a compilation
vote by the International Tennis Federation

01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Margaret (Peggy) Scriven (GB)
04. Simone Mathieu (Frn)
05. Joan Hartigan (Aus)
06. Sarah Palfrey (US)
07. Hilde Krahwinkel (Ger)
08. Lolette Payot (Swt)
09. Carolin Babcock (US)
10. Madzy Rollin Couquerque (Neth)

World Rankings by Sir Gordon Lowe(of the "Star" - British paper)

01. Dorothy Round (GB)
02. Helen Jacobs (US)
03. Hilda Krahwinkel Sperling (Ger)
04. Margaret (Peggy) Scriven (GB)
05. Simone Mathieu (Fr)
06. Sarah Palfrey (US)
07. Cilly Ausem (Ger)
08. Joan Hartigan (Aus)
09. Lolette Payot (Swt)
10. Carolin Babcock (US)

------------------

Andrew Tas deserves credit for many results culled from Lowes Lawn Tennis Annual and Almanack. He also wrote the summary.

Newmark was a major contributor. He used editions of "Lawn Tennis and Badminton". For Mark's results in their original form go to:
Results from 1934 - TennisForum.com

------------------

So far I have covered January and February in the London Times.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Week of January 1-7

December ????-January 1, Coupe de Noel, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Sporting Club de Paris

Singles (Draw=13 to 16)

1R: Yvanna Orlandini (Ita) d.Simone Barbier 8-6 6-1
1R: Daisy Speranza Wyns d. ????
1R: Nelly Adamson (Bel) d.Lucette Caron Culbert 6-4 6-3
1R: Yvonne Kleinadel d. ????

1R: Simone Gorodnitchenko d.Suzanne Pannetier 6-4 7-9 6-4
1R: Hélène Haran d.Joan Ingram (GB) 4-6 9-7 6-4
1R: Colette Bernard d. ????
1R: Jacqueline Goldschmidt d. Mme Callou 6-0 6-0

QF: Orlandini d. Speranza Wyns 6-3 7-5
QF: Kleinadel d.Adamson ????
QF: Gorodnitchenko d. Haran ????
QF: Goldschmidt d. Bernard ????

SF:Orlandini d. Kleinadel 6-3 6-2
SF: Goldschmidt d. Gorodnitchenko 6-2 6-4

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Yvana Orlandini (ITA) 3-6 6-3 6-3

DF: Ida Adamoff/Simone Barbier d. Simone Gorodnitchenko/Yvana Orlandini (Ita) 6-4 6-4

MX: Simone Barbier/Christian Boussus d. Mlle Fournier/Henri Bolelli 8-6 6-2

Goldschmidt defends her title.

-----

end of December 1933/Beginning of January 1934, Western Australian Championships, Perth, Western Australia, Australia

FI: Myrtle Herbert d. Mrs Macbeth 9-7 6-0

DF: Myrtle Herbert/Miss O'Mahony d. Mollie McGrath/Miss Smith 6-2 2-6 6-3

MX: Myrtle Herbert/Carpenter d. Mrs [Kiesey]/Lamb 6-1 6-2

-----

ended January ????, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 6-3 7-5

DF: Mitchell/Henry d. ??

-----

circa December 30, 1933-January 4, 1934, New Zealand Championships, Wellington, New Zealand (Grass)

FI: Louie Bickerton (Aus) d. Ula Valkenburg (Aus) 6-3 1-6 6-3

DF: Louie Bickerton (Aus)/Nell Hall (Aus) d. Dulcie Nicholls/Gldays Melody 6-3 6-3

MX: Nell Hall (Aus)/Eskel D. Andrews d. Ula Valkenburg (Aus)/Charles Donohoe (Aus) 6-1 6-4

-----

December 30, 1933-January 10, 1934, Western Province Championships, Cape Town, South Africa
Venue: The Rondebosch Courts

FI: Billie Robbins d. Audrey de Smidt 6-2 8-6

DF: Audrey de Smidt/Dulcie Kitson d. Billie Robbins/Elaine Tapscott 6-4 6-4

Mixed Doubles

SF: Audrey de Smidt/Richard Clarkson d. Dulcie Kitson/Jack Kitson 6-0 4-6 6-2
SF: Billie Robbins/Cyril Robbs d. Mrs H. Mandelbaum/H. Mandelbaum 6-2 6-2

FI: Audrey de Smidt/Richard Clarkson d. Billie Robbins/Cyril Robbs 1-6 6-4 6-2

-----

January 1-7, Juan-les-Pins International, Juan-Les-Pins, France (Clay)
Venue: Juan-les-Pins LTC

QF: Alice Weivers (Lux) d. Grete Deutsch (Cz) 6-0 6-1

SF: Weivers d. Aimée Charpenel 6-8 6-4 10-8
SF: Cosette Saint-Omer-Roy d. ????

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weiwers (Lux) 6-2 6-3

A small entry. The long semi vs Mme Charpenal may have tired Weiwers. No doubles events.
Source: Little, Riviera, page 253.

-----

January 1-7, Saint Moritz Covered Court Tournament, Saint Moritz, Switzerland (Indoors on Wood)
Venue: Palace Hotel

SF: Colette Rosambert d.Mme Fehlmann 5-7 6-1 6-3
SF: Joan Ingram (GB) d.Ida Adamoff (Fra) retired

FI: Colette Rosambert (Fra) d. Joan Ingram (GB) 2-6 6-2 6-0

MX: Joan Ingram (GB)/Coco Gentien (Fra) d. Colette Rosambert (Fra)/Toto Brugnon (Fra) 4-6 8-6 6-3

Sources: Le Figaro and Lowe's Annual.

Note Ugarte has end date of Jan 10.


-----

December 23, 1933-January 7, 1934, Parsi Gymkhana Open, Bombay, India

SF: Leela Row d. Mrs G. Johnstone 6-2 6-1
SF: Mucca H. Dinshaw d. Parin Dinshaw 6-2 3-6 7-5

FI: Leela Row d. Mucca H. Dinshaw 6-0 6-0

DF: Kshama Row/Leela Row d. Mucca H. Dinshaw/Parin Dinsahw 6-1 6-0

MX: Leela Row/Janmeeja Charanjiva d. M.R. Kavasji/Andrew Pereira 6-1 8-6

First edition.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Week of January 8-14

January 8-14, 4th Monegasque Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: La Condamine Club

QF: Violet Lermitte d. Mlle Morane 6-0 6-0

SF: Lermitte d.H Morane 6-1 6-4
SF: Cosette St Omer Roy d. Mlle Créput 6-3 6-2

FI: Cosette Saint-Omer-Roy (Fra) d. Violet Lermitte 6-3 7-5

MX: Paulette de Saint-Ferreol (Fra)/Vladimir Landau d. Cosette Saint-Omer-Roy/Charles Aeschlimann (Sui) 8-6 6-0

Cosette St. Omer Roy continues her success on the Riviera circuit. The title here makes her 3rd consecutive singles trophy. Little writes "the ladies singles entry was very weak." (Riviera, p. 254).

No ladies doubles.

-----

January ????, Metropolitan Championships of Adelaide, Adelaide, Australia

FI: Mary Chapman d. Gwen Griffiths 8-6 6-3

-----

January 13-20, Bengal Championships, Calcutta, Bengal, India

FI: Marjorie Stork d. Miss Parrott 6-0 4-6 6-2

MX: Miss Harvey-Johnston/Sohan Lal d. Eileen Homan/C.G. Pountney 9-11 6-3 6-2

The dates for this tournament were changed after this edition, and a second edition in 1934 began on November 28.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week of January 15-21

January, Royal South Yarra Championships, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Royal South Yarra Lawn TC

FI: Nancy Lewis d. Gwen Stevenson 6-2 6-4

-----

January 13-20, Bengal Championships, Calcutta, Bengal, India

SF: Marjorie Stork d. Lena McKenna-Baker 6-2 6-1
SF: Margaret Parrott d. Hyacinth Harvey-Johnston 6-4 6-4

FI: Marjorie Stork d. Margaret Parrott 6-0 4-6 6-2

DF: Mrs Duncan Smith/Marjorie Stork d. Mrs Brown/Margaret Parrott 6-2 6-1

MX: Hyacinth Harvey-Johnston/Sohan Lal d. Eileen Homan/C.G. Pountney 9-11 6-3 6-2

-----

January15-21 Cannes Club Members Tournament, Cannes,Farnce (Clay)
Venue; Cannes Club


FI: Muriel Thomas (GB) d.Cosette St Omer Roy 6-2 6-1

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Coseete St Omer Roy/Alice Weiwers (Lux) 6-1 6-2
Ryan E-Thomas M d.St Omer Roy-Weiwers 6-1 6-2

A small members only event.

-----

The British Wightman Cup team, headed up by Dorothy Round, leaves for a Caribbean tour on January 21. They will contest the Jamaican Championships
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS

Dates: January 18-27
Venue: Rushcutter Bay, Sydney
Surface: Grass

---------------------------------------------------

Singles (Draw=32)

1st Round

Joan Hartigan [1] d. Truda Cox 6-0 8-6
Erla Corrigan d. Eileen Corbett 8-6 6-3
Ivy Purdy d. Dorothy Dingle default (injured thumb in a splint)
Ula Valkenburg [8] d. Gwen Stevenson 6-2 6-2
Alison Hattersley d. Nancy Chitty [4] 6-8 9-7 6-4
May Blick d. Beth Peach 6-3 6-2
Helen McTaggett d. Nancy Lewis 6-4 8-6
Louie Bickerton [6] d. Dot Bellamy 6-1 6-3

Mall Molesworth [2] d. Mary Chapman 6-0 6-2
Miss P O' Connor d. Kath Commins 6-2 6-3
Nell Hall [5] d. Peg Menzies 6-1 6-2
Joyce Williams d. Cherie Bubb 6-2 6-1
Muff Wilson d. Dot Stevenson 7-5 6-3
Kath Le Messurier [7] d. Nina Vickery 6-4 7-9 6-3
Nancy Lewis d. Vera Selwin 6-1 6-8 6-1
Emily Westacott [3] d. Gwen Utz 6-3 6-3

2nd Round

Hartigan [1] d. Corrigan 6-3 6-1
Valkenburg [8] d. Purdy 6-2 6-4
Hattersley d. Blick 13-11 6-4
Bickerton [6] d. McTaggett 6-2 6-0

Molesworth [2] d O' Connor 6-3 6-4
Hall [5] d. Williams default
Wilson d. Le Messurier [7] 6-1 6-1
Westacott [3] d. Lewis 8-6 7-5

Quarterfinals

Hartigan [1] d. Valkenburg [8] 6-1 6-4
Bickerton [6] d. Hattersley 6-3 6-1
Molesworth [2] d. Hall [5] 6-4 6-1
Wilson d. Westacott [3] 2-6 10-8 6-3

Semifinals

Hartigan [1] d Bickerton [6] 6-1 6-3
Molesworth [2] d Wilson 7-5 6-4

Final

Joan Hartigan [1] d. Mall Molesworth [2] 6-1 6-4

---------------------------------------------------

Doubles (Draw=15)

1st Round

Mall Molesworth/Emily Westacott [1] d. Sylvia Harper/Helen McTaggett [Q] 6-2 7-5
Gwen Cassidy/Muff Wilson d. partner/Gwen Utz default
Nancy Chitty/Nancy Lewis [4] d. Edna Collison/Joyce Hone [Q] 6-2 7-5
Dot Stevenson/Gwen Stevenson d. Edna Gardyne/Kath Le Messurier 1-6 8-6 7-5

Joan Hartigan/Ula Valkenburg [2] d. Peg Menzies/Miss P O'Connor [Q] 6-1 6-4
Dot Bellamy/Sylvia Harper d. Floris Conway/Marjorie Crawford 7-5 6-4
Louie Bickerton/Nell Hall [3] d. Thelma Coyne/Agnes Tosch [Q] 6-4 6-2
Alison Hattersley/Vera Selwyn d. May Blick/Truda Cox 6-3 2-6 6-3

Quarterfinals

Molesworth/Westacott [1] d Cassidy/Wilson 6-2 6-3
Chitty/Lewis [4] d Stevenson/Stevenson 6-3 7-5
Hartigan/Valkenburg [2] d Bellamy/Harper 6-2 6-4
Bickerton/Hall [3] d Hattersley/Selwin 6-2 8-6

Semifinals

Molesworth/Westacott [1] d. Chitty/Lewis [4] 6-4 6-3
Hartigan/Valkenburg [2] d. Bickerton/Hall [3] 6-3 6-1

Final

Mall Molesworth/Emily Westacott [1] d. Joan Hartigan/Ula Valkenburg [2] 6-8 6-4 6-4

------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=19)

1st Round

Nell Hall/Harry Hopman [1]-bye
Vera Selwin/R. C. Smith default-bye
Kath Le Messurier/Don Turnbull-bye
Gwen Stevenson/Charles Angus (NZ)-bye
Emily Westacott/Roy Dunlop [4]-bye
Mary Chapman/Len Schwartz-bye
Sylvia Harper/Gar Hone d. Eileen Corbett/George Kendall 6-2 6-4
Truda Cox/David Thompson d. Nancy Chitty/Allan Knight 6-1 6-4

Mall Molesworth/Hughie Goodwin d. Mary Storey/Harry Austin 6-4 6-2
Gwen Utz/Norman Peach-bye
Edna Gardyne/Joe Rodgers-bye
Alison Hattersley/Aubrey Willard [3]-bye
Nancy Lewis/Reg Erwin-bye
Nina Vickery/Bruce Moore-bye
Dot Bellamy/Jack Clemenger-bye
Joan Hartigan/Gar Moon [2]-bye

2nd Round

Hall/Hopman [1] d. Selwin/default
Le Messurier/Turnbull d. Stevenson/Angus default
Westacott/Dunlop [4] d. Chapman/Schwartz 6-4 6-4
Cox/Thompson d. Harper/Hone3-6 6-3 6-2

Utz/Peach d. Molesworth/Goodwin 6-2 6-3
Hattersley/Willard [3] d. Gardyne/Rodgers 6-3 6-3
Lewis/Erwin d. Vickery/Moore 6-4 8-6
Hartigan/Moon [2] d. Bellamy/Clemenger 6-2 6-2

Quarterfinals

Hall/Hopman [1] d. Le Messurier/Turnbull 6-2 6-3
Westacott/Dunlop [4] d. Cox/Thompson 6-1 7-5
Hattersley/Willard [3] d. Utz/Peach 6-1 6-2
Hartigan/Moon [2] d. Lewis/Erwin 6-1 8-6

Semifinals

Westacott/Dunlop [4] d. Hall/Hopman 6-1 6-3
Hartigan/Moon [2] d. Hattersley/Willard 13-11 8-6

Final

Joan Hartigan/Gar Moon [2] d. Emily Westacott/Roy Dunlop [4] 6-3 6-4

---------------------------------------------------

Draw notes:

Marjorie Crawford=Mrs J. Crawford
Nell Hall = the maiden name of Nell Hopman.
Nancy Lewis=Miss A. T. Lewis
Eileen Corbet=Mrs M. C. Corbett (Mrs Maxwell Campbell Corbett)
Elizabeth McTaggett = Mrs RE McTaggett, nee Elizabeth Sloane
Beth Peach listed as E. Peach. Her full name was Elizabeth Peach
Ivy Purdy

Harry Austin=H. B. Austin from Riverina
Joe Rodgers=J. Rodgers. GeeTee also has the name "Jim".

Miss full names for
:

Miss P. O' Connor represents the Ground Members' Club in Sydney.

Mr R. S. Smith

---------------------------------------------------

Sources:

The Argus provides the draw in exact draw order:
13 Jan 1934 - LAWN TENNIS - Trove

[The Sydney Morning Herald handicaps the field]
18 Jan 1934 - LAWN TENNIS. - Trove

25 Jan 1934 - GREAT ASSEMBLY OF TENNIS STARS IN SYDNEY - Trove

[A photo of Hartigan in action]
29 Jan 1934 - TENNIS CHAMPIONSHIPS. - Trove
---------------------------------------------------

Summary:

Mall Molesworth, age 39, made a stunning run to the final. In the final she was unable to beat her 21 year old opponent, but she won the doubles crown. She is the oldest singles finalist and doubles champ on record in Oz.

Hartigan's defence in Sydney was not as arduous as the year before. She showed how much her game had improved under the coaching of Jim Willard, reaching the final without dropping a set. In the other half of the draw, New South Wales country champion Muff Wilson defeated Westacott 2-6 10-8 6-3, with Westacott being too fearless on her drives going for a clean winner on every shot. Muff survived a match point in moving on. Wilson found Molesworth a different proposition in the semifinal. The former champion broke up Wilson's game by mixing short chips and deep drives to win 6-4 7-5. If she had tried this tactic against Hartigan in the final she might have had more success than she did by trying to outhit and out-run someone so much younger. It was 11 years since Molesworth's first national final, and she could not keep the pace with her stronger and more mobile opponent, going down 1-6, 4-6.

2,500 came for the quarterfinals.

[Summary courtesy of Louloubelle]
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Week of January 22-28

January 22-28, German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Indoors on Wood)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Annemarie Buss d. Cécile Durand Mercier (Fra) 6-3 6-2
1R: Ucci Manzutto (Ita) d. Miss Wallace 6-3 6-4

QF: Hilde Sperling d. ????
QF: Maria Von Ende d. Colette Bernard (Fra) 6-2 7-5
QF: ????
QF: ????

SF: Sperling d.Von Ende 6-0 6-2
SF: Schomburgk d. Horn 6-0 6-3

FI: Hilde Sperling (Den) d. Toni Schomburgk 2-6 6-1 6-2

DF: Marie Horn/Hilde Sperling (Den) d. Toni Schomburgk/Frau von Ende 6-2 6-1

MX: Hilde Sperling (Den)/ Gottfried von Cramm d. Annemarie Buss/Curt Oestberg (Swd) 6-3 6-0

Though we are missing scores it is evident that Buss and Manzutto both lose in the QFs

-----

January 22-28, Cannes New Courts Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: New Courts LTC

?R: Joan Ingram (GB) d. Alice Weiwers (Lux) 6-2 6-2

SF: Cosette Saint-Omer-Roy d. Betty Hobson (GB) 6-3 6-0
SF: Ingram (GB) d. Gladys Clarke-Gervoise (GB) 6-3 6-4

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Joan Ingram (GB) 3-6 6-1 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers (Lux) 6-0 6-0

MX: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-2 9-7

Newmark writes: This tournament replaced New Courts LTC, that was expelled from the list of affiliated clubs of the French Federation, as written by Le Figaro on 24 January.

Therefore Alan Little may be error when he places this tournament at the New Courts LTC. Another possibility is the expulsion announced on January 24 makes this the last New Courts LTC event.

-----

January 20-27, All India Championships, Allahabad, India

DF: Hyacinth Harvey-Johnston/Jenny Sandison d. Margaret Parrott/Olive Stebbing 6-2 6-3

MX: Jenny Sandison/Leonard Brooke-Edwards d. Margaret Parrott/Edward V. Bobb 3-6 6-1 6-2

-----

January 20-29, Bombay Presidency Hard Court Championship, Bombay, India (Clay)

FI: Leela Row d. Meher Dubash 6-1 6-1

DF: Olive Stebbing/Mrs M.E. Stephens d. Kshama Row/Leela Row 4-6 8-6 8-6

MX: Olive Stebbing/Anand Gupte d. Mrs A.E. Bell/John Tew 6-4 0-6 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Week of January 29-February 4

January 29-February 4, Gallia International, Cannes, France (Clay)
Venue: Gallia Lawn Tennis Club at the Gallia Hotel.

SF: Joan Ingram (GB) d. Paulette de Saint-Ferreol 3-6 8-6 6-2
SF: Muriel Thomas (GB) d.Countess Gabriela Szapary (Hun) 6-3 6-2

FI: Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-0 4-6 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB)/Paulette de Saint-Ferreol 6-3 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Toto Brugnon d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-4 6-2

Ingram led 2-0 in the 3rd set of the final but then lost control, dropping 6 of the next 7 games.

-----

ends February 4, French Covered Court Championships, Paris, France (Indoors on wood)
Venue: Tennis Club de Paris

Singles (Draw=at least 16)

2R: Colette Rosambert d. ??? [possible bye]
2R: Simone Gorodnitchenko d. Andrée Roche 10-12 6-1 6-0
2R: Mlle Gauthier d. Colette Bernard default
2R: Suzanne Pannetier d. Ucci Manzutto (Ita) 6-1 6-2

2R: Yvonne Kleinadel d.Mary Hardwick (GB) 6-3 6-2
2R: Germaine Golding d.Doris Wolfson 6-3 6-4
2R: Yvanna Orlandini (Ita) d.Daisy Speranza Wyns default
2R: Simone Barbier d. Mme Olivieri default

QF: Rosambert d. Gorodnitchenko 6-0 6-3
QF: Pannetier d. Gauthier 6-0 6-2
QF: Kleinadel d. Golding 6-3 6-2
QF: Orlandini d. Barbier 6-4 1-6 6-3

SF:Rosambert d. Pannetier 6-4 4-6 6-3
SF: Kleinadel d. Orlandini 3-6 6-2 8-6

FI: Colette Rosambert d. Yvonne Kleinadel 6-2 3-6 6-3

DF: Mary Hardwick (GB)/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Simone Barbier 6-4 9-7

MX: Colette Rosambert/Jean Borotra d. Mary Hardwick (GB)/Paul Feret 7-5 3-6 6-2

The Times writes that Hardwick is the only British entry here.


If Rosambert had a 2nd round bye the draw could have been as low as 16.

-----

January 29-February 2, Estoril International, Estoril, Portugal (Clay)

Singles (Draw=at least 11)


1R: Peggy Scriven (GB) d. Miss Evans (GB) 6-0 6-0
1R: Miss Hamilton (GB) d Mrs Collett (GB) 8-6 1-6 6-3
1R: Miss Lloyd George d Mme Concaicao Costa 8-6 6-2

??

SF: Scriven d. Hamilton 6-2 6-3
SF: Joan Ridley (GB) d Gabriela Cantarino 6-0 6-0

FI: Peggy Scriven (GB) d. Joan Ridley (GB) 1-6 7-5 6-1

Doubles

1R: Miss Lloyd George (GB)/Joan Ridley (GB) d Miss Evans (GB)/Miss Smith (GB) 6-1 7-5

????

FI: Joana Heredia/Peggy Scriven (GB) d. Gabriela Centarino/Maria Teresa Cunha 6-1 6-2

MX: Joan Ridley (GB)/Vernon G. Kirby (SA) d. Peggy Scriven (GB)/Roland Journu (Frn) ????

-----

Circa late January, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Indoors on Wood)

FI: Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (Ger) default

DF: Marie Horn/Hilde Sperling d. Toni Schomburgk (Ger)/M. Pflügner (Ger) 6-0 6-1

MX: Hilde Sperling/Gottfried von Cramm (Ger) d. Toni Schomburgk (Ger)/Einer Ulrich 6-4 6-2

The timing of the German Indoors makes this the probable week for this event.

-----

January 25-February 2, Delhi Championships, Delhi, India

FI: Jenny Sandison d. Marjorie Stork 6-2 6-1

DF: Mrs E. Jordan/Marjorie Stork d. Hyacinth Harvey-Johnston/Margaret Parrott 6-3 6-1

MX: Jenny Sandison/Edward V. Bobb d. Margaret Parrott/[N.] Ramaswami 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Week of February 5-11

February 5-11, Carlton Club International, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

Singles (Draw=at least 17)

QF: Betty Hobson (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-4 6-4

SF: Cosette St Omer Roy d. Hobson 6-4 6-2
SF: Muriel Thomas (GB) d.Countess Gabriela Szapary (Hun) 6-2 6-2

FI: Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-2

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB)/Gabriele Szapary (Aut) 7-5, 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Toto Brugnon d. Muriel Thomas (GB)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-1 6-2

Thomas won the event easily.

Joan Ingram, "the one competitor who could have given Muriel Thomas problems", was upset by Betty Hobson in the 3rd round. (Little, Riviera, page 254). The 3R=the quarterfinals.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Week of February 12-18

February 12-18, South of France Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Singles (Draw=at least 12)

1R: Gabriele Szapary (Aut) d. B R Riley 6-0 6-1
1R: Jackie McAlpine (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-1 6-1
1R: Billie Yorke (GB) d. Paulette St Ferréol 6-4 6-1
1R: Sylvia Henrotin d. Dorothy Andrus Burke (US) 6-0 6-1

QF: Muriel Thomas (GB) d. Szapary 4-6 6-1 6-3
QF: McAlpine d. Yorke 6-3 5-7 7-5
QF: Henrotin d. Betty Hobson (GB) 6-3 6-3
QF: Mary Hardwick (GB) d. Mme Buchelet 6-1 6-1

SF: Thomas d. McAlpine 6-3 6-0
SF: Hardwick d. Henrotin 6-3 6-3

FI: Muriel Thomas (GB) d. Mary Hardwick (GB) 6-1 6-0

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Dorothy Burke (US)/Sylvia Henrotin 6-2 6-3

MX: Muriel Thomas (GB)/ Wilmer Hines (US) d. Elizabeth Ryan (US)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-2 6-3

Muriel wins the "hat trick". Hardwick was worn out before the final, having played matches earlier in the day.

Draw note: M. B. Hobson=Betty Hobson.

-----

February 7-19, Western India Championships, Bombay, India

FI: Leela Row d. Esther Bonjour 6-2 6-1

DF: Esther Bonjour/Leela Row d. Yolande Gough/Olive Stebbing 7-5 6-2

MX: Olive Stebbing/Leonard Brooke-Edwards d. Leela Row/[N.] Ramaswami 4-6 6-3 6-1

-----

February 17-20 Kingston Invitation Tournament, Kingston, Jamaica

Round Robin

RR: Helen Jacobs (US) d. Freda James (GB) 6-3 6-3
RR: Kay Stammers d. Mary Heeley 6-4 6-2
RR: Dorothy Round d. Virginia Rice (US) 6-3 6-1
RR: Helen Jacobs (US) d. Mary Heeley 7-5 6-0
RR: Kay Stammers d. Freda James 6-3 6-3
RR: Dorothy Round d. Kay Stammers 6-2 6-2
RR: Freda James d. Dorothy Round 6-2 6-4
RR: Helen Jacobs(US) d. Dorothy Round 6-4 6-1

DF: Freda James (GB)/Kay Stammers (GB) d. Mary Heeley (GB)/Dorothy Round (GB) 7-5 7-9 6-1

MX: Helen Jacobs (US)/George Lott (US) d. Dorothy Round (GB)/M Rainville 1-6 6-3 6-4


Jacobs appears to have won the event with a 3-0 record, but there are inconsistencies. Round was 2-2. We only have 1 results for Virginia Rice for example.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Week of February 19-25

February 18-25, Beaulieu Championships, Beaulieu, France (Clay)
Venue: Beaulieu Club

Singles (Draw=16)

1R: Billie Yorke (GB) d. Gabriele Szapary (Hun) 6-1 5-7 7-5
1R: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Giuliana Grioni (Ita) 6-3 6-3
1R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Betty Hobson 6-4 6-2
1R: Joan Ridley (GB) d. Violet Lermitte (GB) 6-4 6-3

1R: Lucia Valerio (Ita) d. Mlle Morane 6-0 6-0
1R: Mary Hardwick (GB) d. Joan Marquis 6-4 3-6 6-3
1R: Joan Ingram (GB) d. Jackie McAlpine (GB) 6-4 6-3
1R: Sylvia Henrotin d. Mona Riddell (GB) 6-3 6-2

QF: Yorke d. Satterthwaite 3-6 6-0 6-4
QF: Burke d. Ridley 6-4 6-1
QF: Valerio d. Hardwick 3-6 6-3 6-3
QF: Henrotin d. Ingram 6-1 6-0

SF: Yorke d. Burke 10-12 6-2 7-5
SF: Henrotin d. Valerio 4-6 7-5 6-4

FI: Billie Yorke (GB) d. Sylvia Henrotin 6-1 4-6 6-4

Doubles

QF: Radcliffe/Radcliffe-Platt d Mlle Morane/Mlle Morane 6-1 6-4
QF: Hardwick/Satterthwaite d Grioni/Lermitte 0-6 6-2 6-3

????

FI: Sylvia Henrotin/Elizabeth Ryan (US) d. Joan Ingram (GB)/Joan Ridley (GB) default

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gottfried Von Cramm (Ger) d. Gabriele Szapary (Aut)/Roderich Menzel (Cz) 7-5 6-3

Adeline "Billie" Yorke's win is a huge surprise. Coming off a recent illness, this is only her 3rd event on the Riviera and her 2nd in singles. The net loving Yorke won 4 matches-all of which went the distance. Her 42 game semi over Dorothy Burke was the match of the week.

Note: Alan Little writes Dorothy Burke competed as Andrus (p. 256).

-----

began February 17 , Jamaican Championships, Kingston, Jamaica (Clay)

FI: Helen Jacobs (US) d. Dorothy Round (GB) 6-4 6-1

-----

February 20 United States and British Commonwealth vs Jamaica Exhibition, Kingston, Jamaica (Clay)

United States and British Commonwealth d. Jamaica 10-0

Mary Heeley (GB)/Freda James (GB) d Miss Dacosta/Mrs Poulle 6-2 6-2
Helen Jacobs (US) d Mrs Davis 6-0 6-0
Virginia Rice (US) d N Slater 6-3 6-3
Dorothy Round (GB) d Mrs Davis 6-1 9-7

Kay Stammers (GB) d Mrs Poulle 6-1 6-1

A one day exhibition, with 5 ladies and 5 men's matches

-----

February 19-24. United States Women's National Indoor Championships, New York City, United States (Indoors on Wood)
Venue; 7th Regiment Armoury

Singles (Draw-at least 17)

2R: Norma Taubele d. Ly Cremonin 6-4 6-3
2R: Florence Le Boutillier d. Ludmilla Isnard 7-5 6-2
2R: Jane Sharp d.Ann Freeman 6-1 6-1
2R: Helen Germaine d.Ruth Leo 6-3 6-2

2R: Helen Petersen d.Mrs Brunie 2-6 10-8 7-5
2R: Mary Smith King d.Helen Grawn 6-4 6-4
2R: Millicent Hirsch d.Miss Bolt 6-1 6-1
2R: Marie Lafforgue d.Mary McGusty 6-2 6-1

QF: Taubele d .Le Boutillier 6-2 7-5
QF: Sharp d. Germaine 2-6 6-2 6-4
QF: Pedersen d. Smith King 6-2 6-1
QF: Hirsch d. Lafforgue 6-0 6-1

SF: Taubele d. Sharp 3-6 6-4 7-5
SF: Pedersen d. Hirsch 10-8 1-6 6-4

FI: Norma Taubele d.Helen Pedersen 6-4 6-1

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d.Mrs Brunie/Hester Lillian 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Week of February 26-March 4

February 25-March 6, Monte Carlo Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

Singles (Draw=18)

1R: Jackie McAlpine (GB) d. Mme De Bruyn Kops (Neth) 6-4 6-0
1R: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Butler 6-0 6-2

2R: Sylvia Henrotin (Fra) d. ????
2R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Mary Hardwick 6-2 6-1
2R: Lucia Valerio (Ita) d. McAlpine 6-3 6-2
2R: Billie Yorke (GB) d. Edith Sander (Ger) 3-6 6-3 6-0

2R: Gabriele Szapary (Aut) d. Colette Rosambert (Fra) default
2R: Joan Ridley (GB) d. Joan Marquis 6-2 6-3
2R: Satterthwaite d. Ida Adamoff (Fra) 6-3 4-6 6-0
2R: Muriel Thomas (GB) d. Grete Deutschova (Cz) 6-1 6-0

QF: Henrotin d. Burke 6-0 10-8
QF: Valerio d. Yorke 6-1 6-0
QF: Szapary d. Ridley 6-1 6-2
QF: Thomas d. Satterthwaite 6-3 7-5

SF: Henrotin d. Valerio 6-4 6-2
SF: Thomas d. Szapary 4-6 7-5 6-2

FI: Sylvia Henrotin (Frn) d. Muriel Thomas (GB) default

DF: Muriel Thomas (GB)/Billie Yorke (GB) d. Dorothy Andrus Burke (US)/Elizabeth Ryan (US) 3-6 6-4 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gottfried Von Cramm (Ger) d. Sylvia Henrotin (Fra)/Roderich Menzel (Cz) 6-4 6-1

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Sylvia Henrotin (Fra)/Joan Ingram (GB) ????

For the Beaumont International Cup (teams must be from same nation).

SF: Muriel Thomas/Billie Yorke (GB) d. Sylvia Henrotin/Colette Rosambert (Fra) 3-6 6-3 6-3
SF: Dorothy Andrus Burke/Elizabeth Ryan (US) d. Mary Hardwick/Joan Ingram (GB) 6-1 6-2

FI: Muriel Thomas/Billie Yorke (GB) d. Dorothy Andrus Burke/Elizabeth Ryan (US) 3-6 6-4 6-3

Thomas defaults from the singles final to save energy for the prestigious Beamont Cup doubles final. It pays off, as she nd Billie Yorke just clip past Americans Dorothy Andrus Burke and Elizabeth Ryan.


-----

February 26-March 3. Bermuda Championships, Hamilton, Bermuda (Grass)

SF: Marjorie Sachs (US) d. Babs Freisenbruch 6-8 6-4 6-1
SF: Penelope McBride (US) d.Virginia Ellis (US) 5-7 6-0 6-1


FI: Marjorie Sachs (US) d. Penelope McBride (US) 5-7 6-4 6-2


DF: Jane Sharp (US)/Grace Surber (US) d. Florence Le Boultillier (US)/Penelope McBride 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Week of March 5-11

From "Lawn Tennis and Badminton", March 10, 1934:

"The German Tennis Bund has also announced that certain clubs have been suspended from membership as not conforming to the new Hitler Code. It is pointed out, however, that the individual members of these clubs may join other Bund clubs by proving that they are not disciples of Marxism, by producing a certificate of good conduct, and by supplying evidence of adherence to the present German Government System."

-----

Circa March 5-10, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)

1R: May Blick d. Thelma Flinn 6-2 6-2

2R: Dot Weston d. Nancy Phelps 6-1 6-0
2R: Mary Chapman d. Jean Wilson 6-2 6-2
2R: Frances Hoddle-Wrigley d. Gwen Griffiths 6-1 6-3
2R: May Blick d. Hilda Sara 6-3 6-2
2R: Kath Le Messurier d. Ruby Skinner 6-3 6-0
2R: Betty Ward d. ??
2R: Edna Collison d. ??
2R: Shirley Whittaker d. Flossie Newman 6-0 6-3

QF: Weston d. Chapman 6-1 6-1
QF: Hoddle-Wrigley d. Blick 7-5 4-6 6-1
QF: Le Messurier d. Ward 6-2 6-4
QF: Collison d. Whittaker 6-2 6-3

SF: Weston d. Hoddle-Wrigley 6-4 5-2 def
SF: Le Messurier d. Collison 6-2 6-1

FI: Dot Weston d. Kath Le Messurier 7-5 6-3

Hot weather (108 degrees in the shade) caused a distressed Hoddle-Wrigley to retire in the SF. She collapsed by the umpire's chair and was 'out' for ten minutes. Weston herself collapsed in the dressing rooms afterwards. The trying weather continued through until the finals.

Doubles

1R: Frances Hoddle-Wrigley/Shirley Whittaker d. Edna Collison/Hilda Sara 8-6 6-3
1R: Nancy Phelps/Gwen O'Halloran d. Betty Ward/Jean Wilson 6-4 6-4
1R: Yvette Wilson/Myra Pearce d. Thelma Flinn/Lorna Bollen 6-2 7-5
1R: May Blick/Edna Lawrence d. Lyndale Morris/Anna Menz 6-2 1-6 6-3

QF Le Messurier/Chapman d. Blick/Lawrence 6-4 6-3
QF Phelps/O'Halloran d. Kath Wemyss/Mrs HC Martin 6-4 8-6
QF Dot Weston/Gwen Griffiths d. Wilson/Pearce 6-2 8-6
QF Hoddle-Wrigley/Whittaker d. Mrs E Britten-Jones/Gwen Hack 6-0 6-2

SF Le Messurier/Chapman d. Phelps/O'Halloran 6-3 6-1
SF Weston/Griffiths d. Hoddle-Wrigley/Whittaker 6-4 7-5

FI Le Messurier/Chapman d. Weston/Griffiths 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Le Messurier/Jack Crawford d. Weston/Len Schwartz 9-11 7-5 6-4
SF: Griffiths/Gar Moon d. Blick/Vivian McGrath 6-4 0-6 6-4

FI: Le Messurier/Crawford d. Griffiths/Moon 9-7 7-5

Mixed final was replayed after first match stopped at 86 57 to Crawford/Le Messurier

------

March 7-12, Riviera Championships, Menton, France (Clay)
Venue: Menton LTC

Singles (Draw=18)

1R: Colette Rosambert d. Miss Spalding 6-1 6-0
1R: Edith Belliard d. Totte Zehden 6-1 6-2

2R: Sylvia Henrotin d. ????
2R: Joan Ridley d. B R Riley 6-1 6-2
2R: Gabriele Szapary d. Joan Marquis 6-2 6-4
2R: Ida Adamoff d. Violet Lermitte 6-2 6-0

2R: Dorothy Andrus Burke d. Anna Luzzatti 6-1 6-2
2R: Rosambert d. Helen Andrus 6-1 6-0
2R: Edith Sander d. ????
2R: Lucia Valerio d. ????

QF: Sylvia Henrotin d. Ridley 6-1 6-3
QF: Szapary d. Adamoff 2-6 6-0 6-2
QF: Andrus Burke d. Rosambert 1-6 6-1 6-3
QF: Lucia Valerio d. Edith Sander 6-2 6-0

SF: Henrotin d. Szapary 6-3 6-1
SF: Valerio d. Andrus Burke 6-4 4-6 12-10

FI: Sylvia Henrotin d. Lucia Valerio (Ita) 3-6 6-3 6-0

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Ida Adamoff/Dorothy Andrus Burke (US) 6-0 6-2

Coupe des Nations (Mixed Doubles event where teams must be from same nation)

FI: Sylvia Henrotin/Andre Martin-Legeay d. Elizabeth Ryan/Wilmer Hines (US) 13-11 2-6 6-3

Many of the top English players depart. Henrotin's only set lost was in the final. In the Coupe des Nations, a special Mixed Doubles event, Henrotin and legeay came back from 1-3 down to best Ryan and Hines 13-11 2-6 6-3


-----

March 5-8, Montego Bay, Jamaica

Singles (Draw=8)

1R: Kay Stammers (GB) d. Dorothy Watson 6-0 6-2
1R: Mary Heeley (GB) d. Miss Edwards 6-1 6-1
1R: Freda James (GB) d. Virginia Rice (US) default
1R: Dorothy Round (GB) d. Loris Leyden 6-1 6-1

SF: Stammers d. Heeley 6-4 6-3
SF: James d. Round 6-2 6-4

FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James(GB) 6-4 6-1

This tournament featured both some of the overseas players visiting Jamaica this year and some of Jamaica's own best players.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Week of March 12-18

March 11-18, Egyptian Championshps, Cairo, Egypt (Clay)

FI: I. Lenos (Gre) d. Mlle Jensen 6-3 6-3

DF: I. Lenos (Gre)/Phyllis Xydis (Gre) d. Mlle Jensen/Mrs Whittington 8-6 6-4

MX: Mlle Baird/ Franjo Kukuljevic (Yug) d. I. Lenos/Sanna 7-5 6-2

-----

March 13-18, Nice Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Nice Lawn Tennis Club

QF: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mme Pulcinelli 6-1 6-0
QF: Paulette Marjollet De St Férréol d. Mme Gillineu 6-2 6-4
QF: Totta Zehden (Ger) d. Joan Marquis 6-3 3-6 6-4
QF: Mona Riddell (GB) d.Grete Deutschova (Cz) 6-3 2-6 7-5

SF: Satterthwaite d.Zehden 6-4 6-4
SF: Riddell d. De St Férréol 6-2 6-1

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mona Riddell (GB) 6-2 6-0

DF: Grete Deutschova (Cz)/Totta Zehden (Ger) d. Paulette de Saint-Ferreol/Phyllis Satterthwaite (GB) 8-6 4-6 6-4

MX: Paulette de Saint-Ferreol/ Emil Lotan d. Grete Deutschova (Cz)/Max Ellmer (Sui) default

A weak field. The heavies are competing in Italy.

-----

Circa mid-March, Bordighera International, Bordighera, Italy (Clay)

FI: Muriel Thomas (GB) d. Lucia Valerio 8-6 3-6 6-4

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Ida Adamoff (Fra)/Dorothy Andrus Burke (US) 6-2 5-7 6-4

MX: Ida Adamoff (Fra)/Jean Lesueur (Fra) d. Muriel Thomas (GB)/Henry McCulley (US) 6-4 3-6 6-2

-----

March ????, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia

FI: Alison Hattersley d. Joyce Williams 6-3 3-6 13-11

-----

March 10-18, Southern India Championships, Madras, India

FI: Olive Stebbing d. Mrs C.V.N. Sastri 6-1 7-5

DF: Mrs C.V.N. Sastri/Olive Stebbing d. Mrs Birely/Mrs Lawrence 6-1 4-6 6-2

MX: Mrs C.V.N. Sastri/N. Krishnaswamy d. Olive Stebbing/Leonard Brooke-Edwards 6-2 3-6 12-10

-----

March 8-17, Ballygunge Cricket Club, Calcutta, India

FI: Margaret Parrott d. Marjorie Stork 6-1 4-6 6-2


-----

March 12-17, West Twickenham Hard Court Championships, West Twickenham (Clay)

Singles (Draw=28)

1R: Mrs Louden d. N Morris 6-3 6-1
1R: Joan Marshall d. M Richardson 6-1 6-2
1R: Rita Jarvis d. Mrs Crook 6-4 6-1
1R: Mrs Dudley Cox-bye
1R: M Young d. O Todd 1-6 6-3 7-5
1R: Jenny St John Maule-bye
1R: Jill Notley d. Mrs Sears 6-2 4-6 6-1
1R: Norah Edes-bye

1R: P Scott-bye
1R: Joy Cox d.K Kirby 6-1 6-1
1R: Mrs Thorlby d.D Stevens 6-2 6-1
1R: Joan Ennals d.Sheila Paterson 4-6 6-3 6-0
1R: Patience Thomson d.Pat Owen 3-6 6-2 6-2
1R: M Polden d.A Richardson default
1R: Naomi Trentham Gladstone d.Nina Brown 6-4 6-3
1R: Sheila Chuter d.L Thorn 6-0 6-1

2R: Louden d. Marshall 8-6 7-5
2R: Dudley Cox d. Jarvis 12-10 5-7 6-4
2R: St John Maule d. Young 6-1 6-0
2R: Edes d. Notley 6-4 6-2

2R: Scott d. Cox 6-2 6-2
2R: Ennals d. Thorlby 6-2 7-5
2R: Polden d. Thomson 6-3 6-4
2R: Gladstone d. Chuter 6-4 0-6 6-4

QF: Louden d. Dudley Cox 9-11 6-4 6-4
QF: Edes d. St John Maule 6-1 6-2
QF: Scott d. Ennals 3-6 6-0 6-4
QF: Gladstone d Polden 6-0 3-6 6-3

SF: Louden d. Edes 6-1 5-7 6-3
SF: Gladstone d. Scott 6-4 5-7 6-1

FI: Naomi Gladstone d.Mrs Louden 8-6 6-3

DF: Ermyntrude Harvey/Cecily Marriott d. Nina Brown/Rita Jarvis 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Week of March 19-25

March 18-23, Swedish Covered Courts Championships, Stockholm, Sweden (Indoors)

FI: Eyvor Aquilon d. Miss E. Cederholm in 2 sets

DF: Enegran Aquilon/Gull Roberg d. Britt Bellander/Marta Isaeus in 2 sets

MX: Enegran Aquilon/Curt Oestberg d. K. Nyberg/Kalle Schroeder in 2 sets

-----

March 17-24, London Covered Court Championships, West Kensington, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=24)


1R: Ermnyntrude Harvey-bye
1R: Sylvia Mayne d. Thelma Jarvis 11-9 4-6 6-4
1R: Gethyn Harry d. G E Tomblin 4-6 6-3 8-6
1R: Joan Strawson d. Sheila Chuter 6-2 6-2
1R: Kathleen Robertson-bye
1R: Tiny Alston-bye
1R: Phyllis King-bye
1R: Cecily Marriott d. Weeta Crawshay Williams 6-0 3-6 6-0

1R: Elsie Pittman d. Dorothy Crouch 4-6 6-3 6-1
1R: Mrs A W Lyon d. Penny Weekes 6-4 7-5
1R: Jeanette Morfey d. Aurea Edgington 6-3 6-1
1R: Effie Peters-bye
1R: Joy Cunningham-bye
1R: M Goff-bye
1R: Joan Marshall d. I D Edwards default
1R: Eileen Whittingstall-bye

2R: Harvey d. Mayne 6-2 6-1
2R: Harry d. Strawson default
2R: Robertson d. Alston 6-3 6-4
2R: Marriott d. King default

2R: Pittman d. Lyon 6-4 6-2
2R: Peters d. Morfey 7-5 6-3
2R: Joy Cunningham d. M Goff 6-4 6-3
2R: Eileen Whittingstall d. Marshall 6-1 6-1

QF: Harvey d. Harry 6-4 6-1
QF: Robertson d. Marriott 7-5 6-1
QF: Pittman d. Peters 3-6 6-3 6-4
QF: Whittingstall d. Cunningham 6-4 6-3

SF: Harvey d. Robertson 6-4 6-4
SF: Whittingstall d. Pittman 7-5 4-6 6-3

FI: Ermyntrude Harvey d. Eileen Whittingstall 4-6 10-8 6-0

DF: Elsie Pittman/Joan Strawson d. Ermyntrude Harvey/Effie Peters 6-2 6-2

MX: Ermyntrude Harvey/Vernon G. Kirby (SA) d. Mrs Marriott/John Olliff 6-0 6-0

Eileen was one game from winning the title at 6-4 5-2.

-----

circa March 19-25, San Remo, Italy (Clay)

QF: Cilly Aussem (Ger) d. Miss Rotheram 6-0 6-0
QF: Dorothy Andrus (US) d. Magda Baumgarten (Hun) 6-0 6-1
QF: Lili Sárkány (Hun) d. Klara Hammer (Ger) 4-6 6-2 6-2
QF: Lucia Valerio d. Edith Sander (Ger) 6-2 6-0

SF: Aussem d. Andrus 4-6 6-1 6-2
SF: Valerio d. Sárkány 6-2 7-5

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Lucia Valerio 6-4 1-6 6-1

Doubles

SF: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Edith Sander (Ger)/Lucia Valerio 7-5 6-4
SF: Ida Adamoff (Fra)/Dorothy Andrus (US) d. Miss Hambury/Olga Haycraft (GB) 6-2 6-3

FI: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Ida Adamoff (Fra)/Dorothy Andrus (US) 6-2 4-6 6-4

Mixed Doubles


SF: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Lucia Valerio/Vladimir Landau (Mon) 6-2 6-3
SF: Ida Adamoff (Fra)/Jean Lesueur (Fra) d. Dorothy Andrus (US)/Henry Culley (US) 6-1 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Ida Adamoff (Fra)/Jean Lesueur (Fra) 6-4 6-2

-----

March 22-26, Cote d'Azur Championships, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

QF: Muriel Thomas (GB) d. ????
QF: Nancy Lyle (GB) d. Cosette St Omer Roy 6-2 6-3
QF: Grete Deutsch (Cz) d. Mona Riddell 7-5 6-1
QF: Simone Mathieu d. ????

SF: Lyle d. Thomas 4-6 9-7 6-3
SF: Mathieu d. Deutsch 7-5 6-2

FI: Nancy Lyle (GB) d. Simone Mathieu 6-4 6-4

DF: Simone Mathieu/Muriel Thomas (GB) d. Gladys Clarke-Jervoise (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-3 6-2

MX: Muriel Thomas (GB)/Hector C. Fisher (Sui) d. Simone Mathieu/Jack Lysaght (GB) 6-2 6-2

A surprise win for Nancy Lyle over clay court maven Simone Mathieu. This is the 1st Riviera event this year for both ladies. Lyle recovered from 4-6 2-5 to storm back over Muriel Thomas 4-6 9-7 6-3 in the semis. Nancy dodged 3 match points on the damp court to grab the middle set. Play was then stopped (it is unclear if this was due to rain or a break). When play resumed Lyle took the 3rd.

In the final Lyle was steady from the baseline and drew Mathieu up with drop shots and slices.

Source: Little, Riviera, page 258.

-----

March 23-25, Hotel Huntington Invitation, Pasadena, California, United States (Hard)
Venue: Hotel Huntington

Singles (Draw=10)

1R: Alice Marble d.May Doeg 7-5 6-0
1R: Ethel Burkhardt Arnold d.Ruby Bishop 6-1 6-1

QF: Marble d. Gracyn Wheeler 6-4 6-2
QF: Helen Marlowe Dimitrijevic d.Theodosia Smith 4-6 6-4 6-2
QF: Arnold d.Helen Fulton 6-3 6-1
QF: Esther Bartosch d.Marianne Hunt 6-3 3-6 6-3

SF: Marble d. Dimitrijevic 6-3 6-3
SF: Arnold d. Bartosch 6-2 6-2

FI: Ethel Burkhardt Arnold d. Alice Marble 6-3 6-4

MX: Alice Marble/Don Budge d. Helen Dimitrjevic/Gene Mako 6-1 7-5

-----

March 25-26 Northern California Interclub Championships, Berkeley, California, United States (Hard)
Venue: Berkeley Tennis Club


Berkeley d. California Tennis Club 5-4

Anna Harper d. Edith Jensen 6-2 6-4
Margaret Smith d. Dorothea Swartz 6-3 6-2
Golda Myer Gross d. Elsie Gabel 6-4 6-3
Barbara Weil d. Margaret Fitch 6-3 6-3
Patsy McCoy d. Claire Buckner 6-0 9-7
Geneviève Grant d. Jeanne Smeltzer 6-3 6-0
Golda Myer Gross/Anna Harper d.Edith Jensen/Dorothea Swartz 6-4 6-1
Claire Buckner/Margaret Fitch d. Grant/Barbara Weil 9-7 6-3
Patsy McCoy/Marjorie Thorne d. Jeanne Smeltzer/Margaret Smith 6-3 1-6 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Week of March 26-April 1

March 24-April 2, South African Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=at least 17)

2R: Billie Robbins d. ????
2R: Laura James d. Mrs E. McLachlan 6-3 4-6 6-4
2R: Sheila Johnstone d. Kathleen Rodd 5-7 9-7 8-6
2R: Audrey de Smidt d. Maisie Hopkins 6-3 5-7 6-1

2R: Dulcie Kitson d. Enid Cook 4-6 6-3 6-3
2R: Doreen Malcolm d. ????
2R: Alida Neave d. Winnie King 6-2 6-3
2R: Winifred Lowe d. Phyllis Walker 6-3 6-1

QF: Robbins d. James 6-3 6-0
QF: de Smidt d. Johnstone 6-2 6-2
QF: Kitson d. Doreen Malcolm 6-1 6-3
QF: Lowe d. Neave 6-3 6-1

SF: Robbins d. de Smidt 6-1 6-4
SF: Lowe d. Kitson ????

FI: Billie Robbins d. Winifred Lowe 6-0 6-3

Doubles


SF: Winifred Lowe/Kathleen Rodd d. Vera Everett/Susie Hall 6-4 7-5

FI: Audrey de Smidt/Dulcie Kitson d. Winifred Lowe/Kathleen Rodd 9-7 5-7 6-4

Mixed Doubles

SF: Winifred Lowe/Jack Condon d. Alida Neave/Max Bertram 6-0 6-4

FI: Audrey de Smidt/ Norman Farquharson d. Winifred Lowe/Jack Condon 6-1 2-6 6-1

-----

Circa end of March, Norwegian Covered Court Championships, Oslo, Norway (Wood)

FI: Ada Werring d. [????]

* From "Lawn Tennis and Badminton", April 7, 1934: "The finals were played at Oslo last week. Mme A. Werring won the women's singles for the eighth time."

-----

March 26-31, Hampstead Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Singles (Draw=45)

1R: L M Thorn d. Helen Burr 6-1 6-1
1R: Yvonne Law d. Weeta Crawshay Williams 6-0 6-1
1R: Jenny St John Maule d. B R Riley 1-6 6-0 6-4
1R: Joan Marshall d. Pat Owen 3-6 6-2 6-2
1R: G E Tomblin d. Rita Jarvis 6-3 6-1
1R: Tiny Alston d. K M Greaves 6-0 6-2
1R: Nathalie Feiron d. Nina Borein Brown 6-4 7-5

1R: Patience Thomson d. Norah Edes 6-4 6-4
1R: Cristobel Wheatcroft d. Mrs E H Bakewell 6-0 6-0
1R: Mary Hardwick d. Sheila Paterson 7-5 6-3
1R: Mrs J C R Reneall d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: Jeanette Morfey d. Cecily Marriott default
1R: P Scott d. Penny Weekes default

2R: Phyllis King d. Thorn 6-0 6-0
2R: Audrey Richardson d. O Minchin 6-1 6-2
2R: Sylvia Mayne d. C Mellor 6-3 6-4
2R: Aurea Edgington d. P E Lannon 6-1 6-2
2R: Law d. Maule 6-1 6-1
2R: Marshall d. Tomblin 6-3 6-2
2R: Dorothy Shepherd-Barron d. Alston 6-1 6-1
2R: Joan Goss d. Feiron 7-9 6-4 9-7

2R: Betty Batt d. J Mills 6-2 6-2
2R: M E Polden d. Mrs E Winter 6-2 6-1
2R: Gethyn Harry d. Thomson 7-5 6-3
2R: Wheatcroft d. Hardwick 6-4 3-6 6-4
2R: Gladys Southwell d. Morfey default
2R: Evelyn Dearman d. Scott 6-1 6-3

3R: King d. Richardson 6-3 6-1
3R: Mayne d. Edgington 8-6 7-5
3R: Law d. Marshall 13-11 6-4
3R: Shepherd-Barron d. Goss 5-7 6-2 6-2

3R: Batt d. E W Winsor 7-5 6-4
3R: Polden d. Ermyntrude Harvey default
3R: Harry d. Wheatcroft 9-7 5-7 6-2
3R: Dearman d. Southwell 6-3 6-4

QF: King d. Mayne 6-0 6-0
QF: Law d. Shepherd-Barron 9-7 6-1
QF: Batt d. Polden 6-1 6-4
QF: Dearman d. Harry 6-2 6-3

SF: King d. Law 6-4 6-1
SF: Dearman d. Batt 6-2 6-4

FI: Phyllis King d. Evelyn Dearman 6-2 6-2

DF: Evelyn Dearman/Dorothy Shepherd-Barron d. Ermyntrude Harvey/Phyllis King 8-6 6-2

MX: Billie Yorke/Alan Stedman (NZ) d. Phyllis King/Ryuki Miki (Jpn) 6-4 6-4

-----

March 26-April 1, Cannes Championships, Cannes, France (Clay)
Venue: Beau Site Hotel

SF: Jacqueline Goldschmidt d. Nancy Lyle (GB) 6-1 8-6
SF: Simone Mathieu d. Dorothy Andrus Burke (US) 2-6 6-4 6-1

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Simone Mathieu 6-4 11-9

DF: Nancy Lyle (GB)/Muriel Thomas (GB) d. Dorothy Andrus Burke (US)/Simone Mathieu 6-4 6-2

MX: Muriel Thomas (GB)/Hector C. Fisher (Swt) d. Nancy Lyle (GB)/Charles Aeschlimann (Swt) 6-2 6-3

Jacqueline Goldschmidt, French #4, upsets both Nancy Lyle and Simone Mathieu. Whittling down a 4-1 lead by Simone in set tow, Jacqueline saved 4 set points and prevailed 6-4 11-9.

-----

???? Dieppe Tournament, Dieppe, France (Clay)

SF: Sylvia Henrotin d. Mme Michel Bernard 6-0 6-1
SF: Ida Adamoff d. Simone Barbier 0-6 6-1 6-1

FI: Sylvia Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2

-----

March 30-April 4, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

Singles (Draw=at least 19)

1R: Billie Yorke d.A Hooper 6-2 6-1
1R: Ruth Kirk d.B Goodman 6-0 6-0
1R: Florence Ford d.P Fisher 6-1 6-4

2R: Yorke d.A Rye default
2R: Madge Slaney d. Ford 6-8 6-1 6-3

QF: Yorke d.E Woodhall 6-2 6-4
QF: Mary Whitmarsh d. Kirk 7-5 6-2
QF: Slaney d.Jackie McAlpine 6-2 6-4
QF: Elsa Haylock d.B Forster 6-1 6-1

SF: Yorke d. Whitmarsh 5-7 8-6 8-6
SF: Haylock d. Slaney 6-3 5-7 7-5

FI: Billie Yorke d. Elsa Haylock 4-6 6-1, 6-1

DF: Mary Heeley/Dorothy Round d. Mrs Marriott/Madge Slaney 7-5, 6-8, 6-4

MX: Billie Yorke/Alan Stedman (NZ) d. Mary Whitmarsh/Charles Hare 6-2 6-0

-----

ended April 2, Queensland Hard Court Championships, Toowoomba, Australia (Clay)

FI: Emily Westacott d. May Hardcastle 7-5 6-4

-----

March 24-29, Saint Louis District Indoor Championships, St Louis, Missouri, US (Indoors)
Venue: Washington University Fieldhouse

FI: Alita Davis d. Anne Lindemann 6-3 6-4

MX: Violet Furlong/[Joyce]Portnoy d. Florabelle Peer/Charles McMillen 6-3 6-4

Violet seems as odd name for a man-rechceck

-----

circa late March, Alassio, Italy (Clay)

SF: Cilly Aussem (Ger) d. Klara Hammer (Ger) 6-0 3-6 6-1
SF: Elizabeth Ryan (US) d. Frl Winkler 6-4 6-2

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 6-4

Doubles

SF: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Miss Hambury/Luciana Rosaspina 6-1 6-1
SF: Olga Haycraft (GB)/Mme de Bruyn Kops (Neth) d. Klara Hammer (Ger)/Frl Winkler 6-2 2-6 6-4

FI: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Olga Haycraft (GB)/Mme de Bruyn Kops (Neth) 6-1 6-1

Mixed Doubles

SF: Elizabeth Ryan (US)/Giovanni Palmieri d. Klara Hammer (Ger)/Dr Walter Buss (Ger) 6-0 6-1
SF: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Frl Winkler/Emmanuele Sertorio 6-1 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US)/Giovanni Palmieri d. Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) 6-1 6-2

-----

March 30-April 3. North of England Championships, Scarborough, England (Clay)

Singles (Draw=12)

1R: Doris Bullock-bye
1R: Rosemary Smith d.J Matheson 6-1 6-2
1R: Mrs Attewell d.L Saner 6-1 6-2
1R: Nora Maingay-bye

1R: Mrs Kay-bye
1R: B Stampe d.J Harrison 6-1 6-4
1R: R Nichols d.J Litherland 6-1 6-2
1R: Nancy Kidson-bye

QF: Bullock d.Smith 6-4 7-5
QF: Attewell d. Maingay 6-3 6-2
QF: Stampe d. Kay 3-6 6-2 8-6
QF: Kidson d. Nichols 6-0 6-0

SF:Bullock d. Attewell 6-2 6-0
SF: Kidson d. Stampe 6-2 6-0

FI: Doris Bullock d.N. Kidson 2-6 6-2 6-3

DF: Miss Attewell/Roseamry Smith d. Mrs F. Kay/Nora Maingay 8-6 13-11

MX: Rosemary Smith/J.D. Burrows d. Nancy Kidson/ Raymond V. Fontes 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Week of April 1-7

ended April 4, Tasmanian Championships, Hobart, Australia

FI: Birdy Bond d. M. Arnold 6-1 6-0

-----

April 2-7 River Oaks Tournament, Houston, Texas, United States (Clay)

QF: Jane Sharp d. Katherine Pearson ?
QF: Mary Greef Harris d. ????
QF: Eugenie Sampson d.Eunice Dean ????
QF: Anna Mae Reichert d. ????

SF: Sharp d. Harris ?
SF: Sampson d. Reichert 7-5 6-2

FI: Jane Sharp d.Eugenie Sampson 6-2 6-3

DF: Mary Greef Harris/Jane Sharp d. Katherine Pearson/Eugenie Sampson 6-1 6-2

-----

circa early April, Toulon, France (Clay)

FI: Sylvia Henrotin d. Aimee Charpenel 6-1 6-2

-----

April ????, City of Perth Championships, Australia

FI: Myrtle Herbert d. Ailsa Carcary 6-2 4-6 6-4

-----

circa April 2-6, Naples International, Naples, Italy (Clay)

QF: Lucia Valerio d. Klara Hammer (Ger) 6-0 6-2
QF: Ida Adamoff (Fra) d. Anna Luzzatti 6-2 6-1
QF: Madzy Rollin-Couquerque (Neth) d. Ivana Orlandini 6-1 3-6 6-3
QF: Cilly Aussem (Ger) d. Ucci Manzutto 6-1 6-2

SF: Valerio d. Adamoff 7-5 2-3 retired
SF: Aussem d. Rollin-Couquerque 6-4 9-7

FI: Lucia Valerio d. Cilly Aussem (Ger) 7-5 6-0

Doubles

QF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. ????
QF: Ucci Manzutto/Madzy Rollin-Courquerque (Neth) d. Klara Hammer (Ger)/Erna Springer (Ger) 6-3 6-4
QF: Ida Adamoff (Fra)/Edith Sander (Ger) d. Jacqueline Gallay (FRA)/Luciana Rosaspina 6-3 6-2
QF: Anna Luzzatti/Ivana Orlandini d. Violette Gallay (Fra)/Rosl Kraus (Aut) 6-3 5-7 6-4

SF: Aussem/Valerio d. Manzutto/Rollin-Couquerque 6-4 6-4
SF: Luzzatti/Orlandini d. Adamoff/Sander default

FI: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Anna Luzzatti/Ivana Orlandini 6-4 6-3

Mixed Doubles

QF: Lucia Valerio/Wilmer Hines (US) d. [????]
QF: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Ivana Orlandini/M. Krasny (Cz) 3-6 8-6 7-5
QF: Ucci Manzutto/Stefano Rado d. Jacqueline Gallay (Fra/Coco Gentien (Fra) 6-1 6-4
QF: Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/George Lyttleton Rogers (Ire) d. Anna Luzzatti/Giovanni Palmieri 8-10 6-2 6-2

SF: Valerio/Hines d. Aussem/Culley 3-6 6-4 6-4
SF: Rollin-Couquerque/Rogers d. Manzutto/Rado default

FI: Lucia Valerio/Wilmer Hines (US) d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/George Lyttleton Rogers (Ire) 3-6 6-3 6-1

-----

April 2-7, Paddington Hard Court Tournament, Paddington, London, England (Clay)

Singles (Draw=35)


1R: Betty Batt d. Nina Borein Brown 6-3 3-6 6-3
1R: Edith Clarke d. O J Minchin 6-1 6-1
1R: M E Polden d. Audrey Richardson 6-1 6-4

2R: Kay Stammers d. Batt 6-1 7-5
2R: Joan Marshall d. Helen Turnbull 6-0 6-3
2R: Mary Burgess-Smith d. B R Riley 6-1 6-0
2R: Katherine Keith-Steele d. D Owen 6-1 6-1
2R; Enid Broadbridge d. Patsy O’Connell 6-3 6-4
2R: Joan Goss d. Mrs R A Brews 6-4 6-2
2R: Jean Saunders d. P E Lannon 6-0 6-1
2R: Pat Owen d. Sylvia Mayne default

2R: Clarke d. G E Tomblin default
2R: Polden d. Mrs S R Louden 9-11 6-3 6-1
2R: Alexandra McOstrich d. J D Ley 6-2 6-4
2R: Tiny Alston d. M Goff default
2R: Gladys Southwell d. L E Porteous 6-0 6-1
2R: Aurea Edgington d. M G Treharne 6-0 6-0
2R: Jeanette Morfey d. K M Greaves 6-1 6-1
2R: Cristobel Wheatcroft d. J Mills 6-0 6-0

3R: Stammers d. Marshall 7-5 3-6 7-5
3R: Burgess-Smith d. Keith-Steele 4-6 9-7 6-1
3R: Broadbridge d. Goss 3-6 6-1 6-4
3R: Saunders d. P Owen 8-6 6-4

3R: Clarke d. Polden default
3R: McOstrich d. Alston 6-3 6-1
3R: Southwell d. Edgington 4-6 6-4 6-3
3R: Wheatcroft d. Morfey 6-3 6-4

QF: Stammers d. Burgess-Smith 6-3 6-4
QF: Broadbridge d. Saunders 7-5 retired
QF: Clarke d. McOstrich 1-6 6-1 6-4
QF: Wheatcroft d. Southwell 6-3 5-7 6-4

SF: Stammers d. Broadbridge 6-3 6-2
SF: Wheatcroft d. Clarke 6-2 7-5

FI: Kay Stammers d. Cristobel Wheatcroft 6-3 7-5

DF: Joan Ingram/Elsie Pittman d. Aurea Edgington/Cristobel Wheatcroft 4-6 6-4 6-4

MX: Joan Ingram/Frank Wilde d. Kay Stammers/Ryuki Miki (Jpn) 6-1 3-6 10-8

-----

April 2-7 London Parks Winter Hard Court Championships, West Kensington, London, England (Clay)
Venue: Queen's Club

FI: P Gatfield d. P Hodgkinson default

-----

April 3-8, Birchington Hard Court Championships, Birchington, Kent, England (Clay)

QF: Madie Moss d. ????
QF: Phyllis Grover d. Mrs Lawrence 8-6 6-4
QF: Lucy Pennycuick d. Mrs Gilbertson 6-2 6-2
QF: Joan Ennals d. ????

SF: Moss d. Grover 6-2 6-0
SF: Ennals d. Pennycuick 4-6 6-4 6-0


FI: Phyllis Ennals d. Madie Moss 6-3 6-1

DF: Phyllis Ennals/Agnes Tuckey d. Phyllis Grover/Mrs B. Lawrence 6-1 6-2

MX: Madie Moss/Hon. Colin Ritchie d. Phyllis Grover/R.C. Wackett 6-4 5-7 6-3

Ennals is the married name of Phyllis Couchman.

-----

April 2-7 Felixstowe, England (Clay)

QF: Joan Ridley d. B Lound 6-2 6-1
QF: Nancy Palmer Edwards d. Joy Cunningham 6-3 6-3
QF: Freda Scott d. Mrs E Biddle 6-4 6-1
QF: Effie Peters d. J Allen 6-1 6-0

SF: Ridley d. Palmer Edwards 6-4 6-2
SF: Peters d. Scott 6-1 4-6 6-2

F: Joan Ridley d. Effie Peters 2-6 6-4 6-4

-----

circa April 2-9, Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Cilly Aussem (Ger) 7-5 6-0

DF: Cilly Aussem (Ger)/Lucia Valerio d. Anna Luzzatti/Ivana Orlandini 6-4 6-4

MX: Lucia Valerio/Wilmer Hines (US) d. Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/George Lyttleton-Rogers (Ire) 3-6 6-3 6-1

-----

April 2-10, Beausoleil Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

QF: Grete Deutsch (Cz) d. Daisy Speranza-Wyns 6-3 6-0
QF: Dorothy Andrus Burke (US) d. Jacqueline Horner (Fra) 6-3 5-7 11-9
QF: Paula Stuck (Ger) d. Edith Belliard (Fra) 4-6 6-1 7-5

SF: Henrotin d. Deutsch 6-3 4-6 6-4
SF: Burke d. Stuck ????

FI: Sylvia Henrotin (Fra) d. Dorothy Burke (US) 6-1 6-1

DF: Dorothy Burke (US)/Sylvia Henrotin (Fra) d. Grete Deutsch (Cz)/Totta Zehden (Ger) 8-6 7-5

MX: Dorothy Burke (US)/Hector Fisher (Sui) d. Sylvia Henrotin (Fra)/Wilmer Hines (US)7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Week of April 9-15

Circa mid-April, Rapallo International, Rapallo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Golf e Tennis

SF: Elizabeth Ryan (US) d. Magda Baumgarten (Hun) 6-2 6-3
SF: Cilly Aussem (Ger) d. Lili Sárkány (Hun) 6-3 9-7

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-1 6-2

Doubles


FI: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Madga Baumgarten (Hun)/ Lili Sárkány (Hun) 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Lili Sárkány (Hun)/Valentino Taroni 6-3 7-5
SF: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Frl Winkler/Fr Walter Buss (Ger) 6-2 8-6

FI: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) 4-6 6-3 6-4

This event fits perfectly in this week as there are no players who enter both here and in Capri.

-----

April 7-14, Capri International, Capri, Italy (Clay)
Venue: Capri Sports Club

SF: Lucia Valerio d. Ivana Orlandini 6-2 6-4
SF: Edith Sander (Ger) d. Ucci Manzutto 6-4 1-6 6-1

FI: Lucia Valerio d. Edith Sander (Ger) 6-2 6-1

Doubles

SF: Ucci Manzutto/Lucia Valerio d. Ada Howard/Violette Gallay (Fra) d. 0-6 6-4 6-4
SF: Jacqueline Gallay (Fra)/Ivana Orlandini d. Ida Adamoff (Fra)/Edith Sander (Ger) 2-6 8-6 6-4

FI: Ucci Manzutto/Lucia Valerio d. Jacqueline Gallay (Fra)/Ivana Orlandini 6-4 5-7 6-0

Mixed Doubles


SF: Ada Howard/Coco Gentien (Fra) d. Ida Adamoff (Fra)/M. Krasny (Cz) 6-2 4-6 6-4
SF: Ucci Manzutto/Augusto Rado d. Lucia Valerio/Roland Journu (Fra) 6-3 0-6 6-2

FI: Ada Howard/Coco Gentien (Fra) d. Ucci Manzutto/Augusto Rado 6-4 6-4

-----

April 9-15, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

SF: Sylvia Henrotin d. Jacqueline Horner 6-4 3-6 6-2
SF: Dorothy Burke (US) d. Paulette de St. Ferreol 6-4 6-1

FI: Sylvia Henrotin d. Dorothy Burke (US) 5-7 8-6 6-4

MX: Sylvia Henrotin/Charles Aeschlimann (Sui) d. Paulette de Saint-Ferreol/Emil Lotan 6-3 6-1

-----

April 9-14, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, Surrey, England (Clay)

Singles (Draw=53)

1R: Kay Stammers-bye
1R: Norah Edes d. Aimée Reckitt default
1R: Naomi Gladstone d. Margot Stewart 6-0 3-6 6-4
1R: Margaret Engel d. Thelma Jarvis 6-4 2-6 7-5
1R: Cristobel Wheatcroft d. Katherine Keith-Steele 6-2 1-6 6-2
1R: Gladys Southwell d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: J D Ley d. Mary Whitmarsh 8-6 6-2
1R: L M Thorn d. Betty Smith 8-6 6-2

1R: Ermyntrude Harvey-bye
1R: Irene Cater-bye
1R: Mollie Trouncer-bye
1R: ME Polden-bye
1R: Joan Marshall d. Mrs Dudley Cox 6-2 6-1
1R: Betty Batt d. Mrs J C S Rendall 6-1 6-1
1R: Joan Strawson d. Pat Owen 6-0 6-2
1R: Aurea Edgington d. D M Stevens 6-3 6-0

1R: Elsie Pittman d. Bella Pons (Sp) 3-6 6-0 6-2
1R: Tiny Alston d. Phylis Radcliffe 8-6 7-5
1R: Patricia Brazier d. Nina Borein Brown 2-6 6-0 7-5
1R: Gladys Clarke-Jervoise-bye
1R: Edith Clarke d. G E Tomblin 6-4 10-8
1R: Sylvia Mayne d. Mrs G Hawkins 6-3 3-6 6-3
1R: Alexandra McOstrich d. Rita Jarvis 6-2 6-3
1R: Penny Weekes d. Nancy Radcliffe-Platt 6-3 6-3

1R: Madge Slaney-bye
1R: Mary Hardwick d. M Palmer 7-5 4-6 6-3
1R: Susan Noel d. Joan Ennals 6-3 6-0
1R: Jeanette Morfey d. Helen Burr 6-2 6-3
1R: Dorothy Crouch-bye
1R: I D Edwards-bye
1R: Mrs HH Drew-bye
1R: Phyllis King-bye

2R: Stammers d. Edes 6-2 6-2
2R: Gladstone d. Engel 6-4 6-3
2R: Wheatcroft d. Southwell 6-4 6-4
2R: Ley d. Thorn 6-2 6-2
2R: Harvey d. Cater 6-1 6-2
2R: Mollie Trouncer d. Polden 6-3 6-2
2R: Marshall d. Batt 9-7 4-6 6-1
2R: Strawson d. Edgington 1-6 6-2 6-1

2R: Pittman d. Alston 6-3 6-4
2R: Brazier d. Clarke-Jervoise 6-3 5-7 6-4
2R: Clarke d. Mayne 6-3 6-4
2R: McOstrich d. Weekes 6-4 6-1
2R: Slaney d. Hardwick 5-7 8-6 6-1
2R: Noel d. Morfey 6-2 6-1
2R: Dorothy Crouch d. I D Edwards 6-1 6-1
2R: Phyllis King d. Mrs H H Drew 6-0 6-1

3R: Stammers d. Gladstone 2-6 6-4 6-2
3R: Wheatcroft d. Ley 6-1 6-3
3R: Harvey d. Trouncer 6-2 7-5
3R: Marshall d. Strawson 12-10 6-4

3R: Pittman d. Brazier 3-6 6-4 6-4
3R: Clarke d. McOstrich 7-5 6-4
3R: Slaney d. Noel 6-1 5-7 6-3
3R: King d. Crouch 6-0 6-0

QF: Stammers d. Wheatcroft 6-3 3-6 6-3
QF: Harvey d. Marshall 7-5 6-8 6-2
QF: Pittman d. Clarke 6-3 6-4
QF: King d. Slaney 10-8 6-1

SF: Stammers d. Harvey 6-3 2-6 6-1
SF: King d. Pittman 6-4 6-2

FI: Kay Stammers d. Phyllis King 7-5, 6-1

DF: Evelyn Dearman/Nancy Lyle d. Elsie Pittman/Kay Stammers 6-4, 4-6, 6-2

MX: Ermyntrude Harvey/Vernon G. Kirby (SA) d. Billie Yorke/Richard Ritchie 6-3 3-6 8-6

-----

April 9-15, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, United States (Clay)



QF: Jane Sharp d.Evangeline McLennan 6-0 6-0
QF: Florence Le Boutillier d.Gladys Vallebuona 6-2 6-1
QF: Grace Surber d.Mrs De Boucherville 6-0 6-1
QF: Norma Taubele d.Mrs Jenks 6-4 6-1

SF: Sharp d. Le Boutillier 1-6 6-3 6-3
SF: Taubele d.Surber 6-2 7-5


FI: Jane Sharp d. Norma Taubele 8-6 6-2

-----

April 9-15, Pan-Hellenic Games, Athens, Greece (Clay)

FI: Phyllis Xydis d. I. Lenos 6-4 8-6

MX: I. Lenos/Xydis d. Lavender Campbell (Ire)/Nicolaides 6-2 6-2

-----

April 16, Melbury Hard Courts

FI: Phyllis King d. Peggy Scriven 6-2 5-7 7-5

-----

April 9-14 London Business Houses Championships, London, England

FI: Hilaire Newberry d. P Hodgkinson 6-0 6-0

-----

April 9-14*, Cromer Covered Courts Championships, Norfolk, England (Indoors on Wood)
Venue: Cromer Covered Courts

Singles (Draw=11)

1R: Nora Maingay d.Mrs Johnson Taylor 8-6 7-5
1R: Mrs Lawrence d.Mrs Cecile Marriott 6-2 6-0
1R: Audrey Wright d.J Jolly 6-0 6-0

QF: Freda Scott d. Maingay 6-0 6-0

QF: Joan Goss d.MC Smith 6-2 7-5
QF: Mrs Lawrence d.N Brooks default
QF: A Wright d. ????

SF: Scott d.J Goss ????
SF: Wright d. Lawrence 6-2 6-3

FI: Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6

DF: Freda Scott/Audrey Wright d. Joan Goss/Mrs Johnson-Taylor 6-4 6-3

MX: Freda Scott/Alan Stedman (NZ) d. Dorothy Shepherd-Barron/"Norham" 8-6 2-6 6-1

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1935): "Reopening under new management the Covered Courts Club enjoyed a good entry at their first tournament."

Ugarte has April 9-11.


-----

April 12-17, Nevada State Championships, Reno, Nevada, US

FI: Alta Kennoyer d. May Crew 6-4 7-5

DF: May Crew/Jean Mills d. June Gardner/Gale Tritch 9-7 6-3

MX: Elizabeth Hawkins/ Douglas Busey d. Helen Fulton/Kerwin Foley 6-1 6-4

-----

April 12-17, Arizona State Championships, Phoenix, Arizona, US

FI: Beatrice Liddell d. Lorette Cooper 6-3 6-1

DF: Beatrice Liddell/Charlene Rose d. Ruth Coles/Lorette Cooper 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Week of April 16-22

Circa April 16-23, Rome Championships, Rome, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 9)


QF: Cilly Aussem (Ger) d. Ucci Manzutto 6-2 6-0
QF: Madzy Rollin-Couquerque (Neth) d. Rosl Kraus (Aut) 7-5 6-2
QF: Ida Adamoff (Fra) d. Anna Luzzatti 6-1 6-1
QF: Elizabeth Ryan (US) d. Ivana Orlandini 6-1 6-4

SF: Aussem d. Rollin-Couquerque 6-3 6-2
SF: Ryan d. Adamoff 6-2 6-1

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 4-6 6-2

Doubles

FI: Cilly Aussem (Ger)/Elizabeth Ryan (US) d. Anna Luzzatti/Ivana Orlandini 6-2 6-2

Mixed Doubles (Draw=at least 9)


QF: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Ucci Manzutto/Alberto del Bono 6-3 6-1
QF: Madzy Rollin-Couquerque (Neth)/George Lyttleton Rogers (Ire) d. Jacqueline Gallay (Fra)/Clemente Serventi 7-5 6-3
QF: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Anna Luzzatti/Roland Journu (Fra) 6-0 12-14 7-5
QF: Ida Adamoff (Fra)/Roderich Menzel (Cz) d. Ivana Orlandini/Dr Walter Buss (Ger) 6-2 6-3

SF: Ryan/Hines d. Rollin-Couquerque/Rogers 6-3 7-5
SF: Adamoff/Menzel d. Aussem/Culley 6-2 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US)/Wilmer Hines (US) d. Ida Adamoff (Fra)/Roderich Menzel (Cz) 6-1 6-0

-----

April 17-22 Côte D’Azur Regional Championships, Nice, France (Clay)

FI: Muriel Thomas (GB) d. Violet Lermitte (GB) 6-3 6-1

-----

April 16-22, Mason & Dixon Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, United States (Clay)
Venue: Greenbrier Golf and Tennis Club

Singles (Draw=at least 17)

2R: Norma Taubele d. M Myrick 6-0 6-0
2R: Josephine Gray d. Margaret Anderson 6-4 6-3
2R: Jane Sharp d. A Kaltenborn 7-5 6-3
2R: Serita Bartlett d. Jean Schweppe 6-3 5-7 6-4

2R: Kay Winthrop d. M Clark 6-0 6-0
2R: Mary Reed d. Mrs Shields 6-1 6-0
2R: Grace Surber d. Maud Barger Wallach 9-7 6-1
2R: Florence Le Boutillier d. Eliza Coxe 2-6 6-0 6-0

QF: Taubele d. Gray 6-1 6-3
QF: Sharp d. Bartlett 6-2 6-3
QF: Winthrop d. Reed 6-3 6-1
QF: Surber d. Le Boutillier 7-5 2-6 6-1

SF:Sharp d. Taubele 6-4 6-4
SF: Winthrop d. Surber 6-3 6-8 6-2

FI: Jane Sharp d. Kay Winthrop 6-3 8-6

DF: Jane Sharp/Norma Taubele d. Florence Le Boutillier/Kay Winthrop 6-2 5-7 6-1

MX: Jane Sharp/Les Stoefen d. Florence Le Boutillier/Berkeley Bell 6-2 6-4

-----

April 16-21 Melbury, England (Clay)

Singles (Draw=44)

1R: Phyllis King d. Effie Peters 6-1 6-3
1R: Mary Whitmarsh d. Joy Mowbray-Green 6-1 7-5
1R: Yvonne Law d. Mary Hardwick 6-3 6-2
1R: G E Tomblin d. Doris Howard (Fra) default
1R: Jeanette Morfey d. Nancy Lyle 3-6 7-5 6-4
1R: Naomi Gladstone d. Bella Pons 9-7 4-6 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. Eileen Whittingstall 4-6 6-4 6-4
1R: Florence Ford d. Gethyn Harry 6-3 1-6 8-6
1R: Susan Noel d. Margot Lumb 6-2 6-2
1R: Monica Ricketts d. J D Ley 6-1 6-1
1R: Alexandra McOstrich d. Sonia Mavrogordato 6-3 6-4
1R: Peggy Scriven d. Norah Edes default

2R: King d. Whitmarsh 6-0 6-1
2R: Law d. Tomblin 4-6 6-3 6-2
2R: Morfey d. Gladstone 7-5 8-6
2R: Elsie Pittman d. Andrée Lucas 6-3 3-6 8-6
2R: Dorothy Round d. Mrs S R Louden 6-0 7-5
2R: Cecily Marriott d. Joy Cunningham 6-4 3-6 6-2
2R: Patricia Brazier d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 7-5
2R: Mary Burgess-Smith d. Enid Broadbridge 8-6 6-3

2R: Mary Heeley d. Helen Turnbull 6-0 6-1
2R: Madeleine Moss d. Elisabeth Macready 6-4 6-3
2R: Joan Marshall d. Kathleen Robertson 0-6 6-3 6-3
2R: E M Woodhall d. Evelyn Honeyman 6-1 6-4
2R: Evelyn Dearman d. Aurea Edgington 7-5 6-3
2R: Wheatcroft d. Ford 6-0 6-0
2R: Noel d. Ricketts 6-1 6-2
2R: Scriven d. McOstrich 7-5 6-2

3R: King d. Law 6-2 6-1
3R: Morfey d. Pittman default
3R: Round d. Marriott 9-7 6-1
3R: Brazier d. Burgess-Smith 6-3 2-6 6-1

3R: Heeley d. Moss 6-2 6-2
3R: Marshall d. Woodhall 6-4 6-3
3R: Dearman d. Wheatcroft 6-3 3-6 6-1
3R: Scriven d. Noel 6-2 2-6 6-3

QF: King d. Morfey 6-0 6-3
QF: Round d. Brazier 4-6 6-3 6-4
QF: Heeley d. Marshall 6-3 7-5
QF: Scriven d. Dearman 7-5 6-8 9-7

SF: King d. Round 6-3 6-1
SF: Scriven d. Heeley 6-4 6-2

FI: Phyllis King d. Peggy Scriven 6-2 5-7 7-5

-----

April 26-29, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux LTC, in the gardens of the Grand Hotel de Territet.

SF: Simone Mathieu (Fra) d. Frau Fehlmann 6-0 6-2

FI: Lolette Payot d. Simone Mathieu (Fra) 6-3 6-2

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Simone Mathieu (Fra)/Herman Artens (Aut) 7-5 6-4


-----

April 16-21, 1st Annual Northen California Indoor Championships, San Francisco, California, United States (Indoors)

FI: Edith Jensen d.Gussie Raegener ????

MX: Dorothea Swartz/Ted Lindner d. Edith Jensen/Joseph Coughlin ????
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Week of April 23-29

April 26-29, Ojai Valley Tournament, Ojai, California, United States (Hard)

SF: Ethel Burkhardt Arnold d. Helen Fulton 3-6 6-3 6-0
SF: Marianne Hunt d. May Doeg 1-6 6-1 6-4

FI: Ethel Burkhardt Arnold d. Marianne Hunt 7-5, 6-4

MX: May Doeg/Gerald Bartosh d. Marianne Hunt/Wallace Bates 6-0 6-2

-----

April 23-28, West Side Country Club Hard Courts, Ealing, London, England (Clay)
Venue: West Side Country Club

Singles (Draw=50)

1R: Dorothy Round-bye
1R: O Todd-bye
1R: Joy Mowbray-Green d. Gladys Clarke-Jervoise 6-4 6-4
1R: Mrs V C Warne d. E Collins 6-2 6-1
1R: Mary Hardwick d. Pat Owen 6-1 6-3
1R: Penny Weekes d. Margot Stewart 7-5 4-6 6-2
1R: Lucy Pennycuick-bye
1R: Nelly Adamson (Bel) d. D Owen 6-1 6-2

1R: Freda James-bye
1R: G E Tomblin d. A R Philip 6-2 6-2
1R: Monica Ricketts d. E M Devereux 6-4 7-5
1R: Andrée Lucas-bye
1R: Elsie Pittman d. C Mellor 6-3 6-3
1R: M B Hobson d. Patsy O’Connell 6-2 6-0
1R: Mie Johnstone d. R Gibson 6-3 6-3
1R: Jeanette Morfey-bye

1R: Mary Heeley-bye
1R: Nina Borein Brown-bye
1R: Florence Ford d. P E Lannon 6-0 6-0
1R: Kay Smith d. J L Francis 6-2 6-2
1R: Eileen Whittingstall d. R Moutray 6-1 6-2
1R: Mary Whitmarsh d. Jenny St John Maule 6-1 6-1
1R: Joan Ridley d. Patiene Thomson 6-1 6-1
1R: Myriam De Borman (Bel) d. Mrs H M Bax 6-3 6-3

1R: M MacTier d. E M Cooper 6-0 6-2
1R: AB Duthie-bye
1R: LM Thorn-bye
1R: Rita Jarvis-bye
1R: Mrs G Hawkins d. Mrs B R Lawrence 6-1 6-4
1R: DE Clapp-bye
1R: D Rowe-bye
1R: Betty Nuthall-bye

2R: Round d. Todd 6-2 6-2
2R: Mowbray-Green d. Warne 6-0 6-2
2R: Hardwick d. Weekes 6-1 2-6 6-3
2R: Adamson d. Pennycuick 6-1 4-6 6-1
2R: James d. Tomblin default
2R: Ricketts d. Andrée Lucas default
2R: Pittman d. Hobson 6-3 6-2
2R: Morfey d. Johnstone 6-1 6-3

2R: Heeley d. Brown 6-1 6-3
2R: Ford d. Smith 6-4 6-2
2R: Whittingstall d. Whitmarsh 6-1 6-3
2R: Ridley d. De Borman 6-2 6-2
2R: MacTier d. A B Duthie 6-1 6-0
2R: Rita Jarvis d. L M Thorn 6-2 6-0
2R: Hawkins d. D E Clapp 6-3 6-2
2R: Betty Nuthall d. D Rowe 6-2 6-0

3R: Round d. Mowbray-Green 8-6 4-6 6-4
3R: Hardwick d. Adamson 6-4 4-6 6-3
3R: James d. Ricketts 6-3 6-3
3R: Pittman d. Morfey 6-1 6-4

3R: Heeley d. Ford 6-1 6-1
3R: Whittingstall d. Ridley 6-2 6-2
3R: MacTier d. Jarvis 6-2 6-3
3R: Nuthall d. Hawkins 6-2 6-4

QF: Round d. Hardwick 1-6 7-5 6-3
QF: James d. Pittman 4-6 8-6 6-4
QF: Heeley d. Whittingstall 2-6 3-5 retired*
QF: Nuthall d. MacTier 6-1 6-0

SF: Round d. James 6-2 6-2
SF: Nuthall d. Heeley 6-3 6-2

FI: Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5

DF: Elsie Pittman/Joan Ridley d. Freda James/Betty Nuthall 6-2 6-8 6-2

MX: Betty Nuthall/Patrick Spence (SA) d. Joan Ridley/Richard Ritchie 6-4 6-8 6-1

*Eileen retired at Match Point because she had to go to Bournemouth to play in the Women’s County Championships.

-----

April 23-28 South Croydon Hard Courts, Croydon, England (Clay)

Singles (Draw=34)

1R: Mrs D Burrows d. Mrs W M Cayley 6-3 6-4
1R: M Palmer d. Mrs V M Brookes 6-0 6-0

2R: Kay Stammers d. J M Vicars 6-0 6-2
2R: Sonia Mavrogordato d. Mrs O M Day 6-4 6-2
2R: Jackie McAlpine d. Enid Sutton 6-1 6-1
2R: B Baynes d. L M Hooper 6-3 7-5
2R: Pamela Morison d. E Winsor 6-1 6-0
2R: Mildred Nonweiler d. Mary Heagerty 6-2 6-3
2R: Burrows d. D Boxford 6-1 6-3
2R: Thelma Jarvis d. Miss Kenward 6-0 6-4

2R: Olga Webb d. M E Polden 6-2 6-2
2R: Phyllis Grover d. Mrs Stammers 6-2 5-7 15-13
2R: F N Fryer d. H G Hooper 6-1 6-4
2R: Cecily Marriott d. ????
2R: Sybil Edwards d. M K Young 6-3 6-0
2R: Norah Edes d. Palmer 6-0 6-1
2R: Joan Marshall d. Irene Cater 6-2 6-4
2R: Patricia Brazier d. B Lound 6-3 6-4

3R: Stammers d. Mavrogordato 6-1 6-4
3R: McAlpine d. Baynes 6-3 6-2
3R: Morison d. Nonweiler 6-1 6-4
3R: Burrows d. Jarvis 6-2 1-6 8-6

3R: Webb d. Grover 6-3 6-0
3R: Marriott d. Fryer 6-3 6-1
3R: Edwards d. Edes 6-8 6-2 6-3
3R: Brazier d. Marshall 6-3 6-3

QF: Stammers d. McAlpine 7-5 6-1
QF: Morison d. Burrows 6-2 7-5
QF: Webb d. Marriott 5-7 6-3 6-1
QF: Brazier d. Edwards 6-4 6-3

SF: Stammers d. Morison 6-4 6-1
SF: Brazier d. Webb 7-5 6-4

FI: Kay Stammers d. Patricia Brazier 8-6 6-3

DF: Kay Stammers/Billie Yorke and Sybil Edwards/Betty Uber divided the prizes

MX: Not completed due to bad weather

-----

April 23-28,North London Hard Court Championships, Highbury, London, England (Clay)

Singles (Draw=33)

1R: Kathleen Robertson d. Mrs Brews 6-2 7-5

2R: Naomi Gladstone d. ?????
2R: M Briscoe d. Mrs Fisher 6-1 6-1
2R: Enid Broadbridge d. J Mills 6-1 6-1
2R: Joan Goss d. Dorothy Crichton 3-6 6-2 6-3
2R: Mrs Terrell d. Mrs Myatt 6-1 6-3
2R: Robertson d. Joan Ingram default
2R: Helen Burr d. Alida Klemantaski 3-6 6-4 6-3
2R: Nancy Dickin d. ????

2R: Joy Cunningham d. Mrs Louden 6-1 6-3
2R: Peggy Bouverie d. ????
2R: Gladys Seel d. Mrs Gabbertas 6-2 4-6 6-1
2R: Helen Turnbull d. Mrs Mannooch 6-2 6-4
2R: Aurora Edgington d. I Edwards 6-0 6-1
2R: Sylvia Mayne d. Madie Moss 6-3 4-6 9-7
2R: Gladys Southwell d. Doreen Busby 6-1 6-4
2R: Cristobel Wheatcroft d. ????

3R: Gladstone d. Briscoe 6-2 6-3
3R: Goss d. Broadbridge 6-3 6-3
3R: Robertson d. Terrell 6-1 6-1
3R: Dickin d. Burr 6-4 6-2

3R: Cunningham d. Bouverie 6-3 6-3
3R: Seel d. Turnbull 3-6 6-1 6-1
3R: Edgington d. Mayne 6-2 6-3
3R: Southwell d. Wheatcroft 1-6 6-1 6-4

QF: Gladstone d. Goss 6-2 4-6 6-3
QF: Robertson d. Dickin 6-2 1-6 6-3
QF: Cunningham d. Seel 6-3 6-2
QF: Southwell d. Edgington 6-2 6-1

SF: Gladstone d. Robertson 11-9 2-6 6-3
SF: Southwell d. Cunningham ????

FI: Naomi Gladstone led Gladys Southwell 6-3 4-6 3-2 when rain stopped play; the prizes were divided

The doubles event were not completed due to rain.

The 33 size draw depends on no 2nd round byes.

-----

April 30-May 5, Irish Hard Court Championships, Dublin, Ireland (Clay)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

FI: Phyllis Leadham-Green d. Hope Furney 6-3 6-2

-----

April ????, Rapallo Tournament, Rapallo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Golf e Tennis

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-1 6-2

MX: Cilly Aussem (Ger)/Henry Culley (US) d. Elizabeth Ryan (US) /Wilmer Hines (US) 4-6 6-3 6-4

-----

April 23-28, Virginia State Championships, Hot Springs, Virginia, United States
Venue: Virginia Golf and Tennis Club


Singles (Draw=at least 17)

2R: Jane Sharp d .A Ingalls 6-1 6-1
2R: Eliza Coxe d. M Myrick 6-1 6-1
2R: Mary Reed d. Florence Le Boutillier 6-3 6-4
2R: Helen Grawn d. Mrs Eells 6-0 6-2


2R: Kay Winthrop d. Mrs Clyde 6-0 6-0
2R: Jean Schweppe d. ?????
2R: Josephine Gray d. Mrs Sheedy 6-2 6-2
2R: Midge Van Ryn d. Maud Barger Wallach 6-0 6-0

QF: Sharp d. Coxe 6-1 6-1
QF: Reed d. Grawn 6-8 6-1 6-0
QF: Winthrop d. Schweppe 6-3 4-6 6-3
QF: Van Ryn d. Gray 6-0 6-1

SF: Sharp d. Reed 6-4 6-3
SF: Winthrop d. Van Ryn 4-6 6-2 7-5

FI: Jane Thorp d. Kay Winthrop 3-6 6-1 6-3

DF: Midge Van Ryn/Kay Winthrop d. Florence LeBoutillier/Jane Sharp 8-6 8-6

MX: Jane Sharp/ Les Stoefen d. Midge Van Ryn/Wilmer Allison 2-6 6-3 6-1

-----

April 26-29, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux LTC, in the gardens of the Grand Hotel de Territet.

SF: Simone Mathieu (Fra) d. Frau Fehlmann 6-0 6-2

FI: Lolette Payot d. Simone Mathieu (Fra) 6-3 6-2

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Simone Mathieu (Fra)/Herman Artens (Aut) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Week of April 30-May 6

April 29-May 6, Czechoslovakian Championships, Prague, Czechoslovakia (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Mlle Stucora (Hun) d. Grete Deutschova/Mme Rohrer 6-1 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Roderich Menzel d. Gabriele Szapary (Hun)/Wilmer Hines (US) 6-2 7-9 6-2

-----

April 30-May 5, British Hard Court Championships, Bournemouth, Dorset, England (Clay)
Venue: West Hants Club

Singles (Draw=64)

1R: Dorothy Round d. Joyce Lyle 6-0 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. Olga Webb 6-2 3-6 6-3
1R: Freda James d. Florence Ford 6-4 5-7 7-5
1R: Monica Ricketts d. Patricia Brazier 6-4 6-8 6-4
1R: Eileen Whittingstall d. Nell Hopman (Aus) 7-5 6-1
1R: Sylvia Mayne d. Mary Whitmarsh 6-4 7-5
1R: Effie Peters d. Andrée Lucas 6-4 6-3
1R: Joan Ridley d. Rita Jarvis 6-1 6-1

1R: Kay Stammers d. Alexandra McOstrich 6-2 7-5
1R: Mona Riddell d. Margaret Mellows 6-0 6-3
1R: Dorothy Shepherd-Barron d. J D Ley 6-4 6-2
1R: Billie Yorke d. Joan Ennals 6-2 6-3
1R: Evelyn Dearman d. Joan Marshall 6-3 8-6
1R: Manon Hargreaves d. Gladys Clarke-Jervoise 6-3 2-6 7-5
1R: Freda Scott d. Gaby Curtis 3-6 6-3 6-3
1R: Mall Molesworth (Aus) d. Sybil Edwards 7-5 8-6

1R: Betty Nuthall d. Dorothy Crouch 6-2 6-1
1R: Gethyn Harry d. M E Polden 6-4 6-3
1R: Susan Noel d. Edith Clarke 6-4 6-2
1R: Nancy Dickin d. Margot Stewart 6-4 6-3
1R: Mary Heeley d. Kay Smith 6-0 6-3
1R: Joy Mowbray-Green d. P Scott 6-2 6-3
1R: Joan Hartigan (Aus) d. Helen Burr 6-4 6-4
1R: Patience Thomson d. Jenny St John Maule 7-5 6-3

1R: Nancy Lyle d. Mary Hardwick 4-6 6-3 6-2
1R: Jackie McAlpine d. Joan Goss 5-7 6-2 6-7 retired
1R: Joy Cunningham d. Dorothy Crichton 0-6 6-2 6-4
1R: Nina Borein Brown d. Phyllis King default
1R: Elsie Pittman d. Thelma Jarvis default
1R: M B Hobson d. Joan Strawson default
1R: Jeanette Morfey d. Joan Marquis 6-3 6-3
1R: Peggy Scriven d. Betty Batt 6-0 6-2

2R: Round d. Wheatcroft 7-5 6-4
2R: James d. Ricketts 6-2 6-4
2R: Whittingstall d. Mayne 6-2 4-6 6-3
2R: Peters d. Ridley 7-5 6-2
2R: Stammers d. Riddell 7-5 5-7 6-4
2R: Shepherd-Barron d. Yorke 6-2 6-2
2R: Dearman d. Hargreaves 7-5 6-3
2R: Scott d. Molesworth 1-6 6-3 7-5

2R: Nuthall d. Harry 6-4 6-4
2R: Noel d. Dickin 6-2 6-2
2R: Heeley d. Mowbray-Green 6-1 6-1
2R: Hartigan d. Thomson 5-7 6-2 9-7
2R: Nancy Lyle d. McAlpine 6-3 6-4
2R: Cunningham d. Borein Brown 6-4 6-2
2R: Pittman d. Hobson 6-4 6-0
2R: Scriven d. Morfey 6-2 6-4

3R: Round d. James 6-2 6-2
3R: Whittingstall d. Peters 6-2 6-4
3R: Stammers d. Shepherd-Barron 6-1 6-3
3R: Dearman d. Scott 6-1 6-2

3R: Nuthall d. Noel 6-3 6-2
3R: Heeley d. Hartigan 6-2 6-3
3R: Nancy Lyle d. Cunningham 6-2 6-1
3R: Scriven d. Pittman 6-0 6-4

QF: Round d. Whittingstall 3-6 6-4 6-3
QF: Stammers d. Dearman 7-9 7-5 6-2
QF: Nuthall d. Heeley 6-4 7-5
QF: Scriven d. Nancy Lyle 6-2 6-2

SF: Round d. Stammers 6-1 6-4
SF: Scriven d. Nuthall 8-6 6-2

FI: Dorothy Round d. Peggy Scriven 6-2 2-6 8-6

DF: Kitty Godfree/Susan Noel d. Evelyn Dearman/Nancy Lyle 5-7 6-4 6-3

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jpn) d. Kay Stammers/ Camille E. Malfory (NZ) 8-6 6-8 6-2

In the last set of the women's final Peggy Scriven had a 5-2 lead and five match points.

-----

May 3-6, Wiesbaden Tournament, Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Marie Horn d. Cilly Aussem 5-7 6-2 6-2

DF: Marie Horn/Paula Stuck d. Emmi Rau/Hilde Weihe 6-3, 6-1

MX: Paula Stuck/Johann Philipp Buss d. Margarethe Käppel/Eberhard Pachaly 6-0 6-1

-----

ended May 7, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-2 6-4

DF: Hood Westacott/Hardcastle d. Sadie Moon/Pratten 6-2 6-1

MX: Sadie Moon/Edgar Moon d. Hardcastle/Alfred Chave 6-2 6-4

-----

Circa early May, Belgian Closed Championshps, Ghent, Belgium (Clay)

FI: Nelly Adamson d. M.M. Sole 3-6 6-2 6-4

DF: Nelly Adamson/Myriam de Borman d. M. Davignon/Margueurite du Monceau 9-7 6-3

MX: Nelly Adamson/Andre Lacroix d. M.M. Sole/J. Nuyens 7-5 6-3

-----

???? [Date?] River Plate Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Leonilda Giusti d. L. Duffy 6-2 6-1

DF: L. Duffy/Mrs C. Garmendia d. Mrs A. de Madrid/Leonilda Giusti 6-4 10-8

MX: Leonilda Giusti/Pelliza d. Maria de Moss/M.V. Gonzalez 6-4 6-2

Traditionally held in May

-----

May 2-6, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Montchoisi TC

FI: Lolette Payot d. Miss White 6-2 6-0

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Miss Beardsley/Boris Maneff 2-6 6-2 6-2
 
1 - 20 of 471 Posts
Top