Tennis Forum banner

41 - 60 of 407 Posts

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
August 17-24, US Championships, New York (Grass)
Venue: West Side Club, Forest Hills

There were 16 players seeded, 8 domestic and 8 foreign.
An "F" symbol denotes a foreign seed.

1st Round
Helen Wills Moody [1] d. Edith Sigourney 6-0 6-0
Mary Greef d. Alice Marble 6-2 6-2
Ruby Bishop d. Katherine Winthrop 6-1 7-5
Joan Ridley (GB) [6F] d. Clara Zinke 6-3 6-4

Dorothy Weisel [7] d. Dorrance Chase 6-3 6-4
Penelope Anderson d. Mrs. T. Johnson 6-2 6-0
Gracyn Wheeler d. Mrs. Harrison Smith 6-1 12-10
Dorothy Round (GB) [3F] d. Mrs. Agnes Sherwood Lamme 6-3 6-3

Anna McCune Harper [3] d. Olga Kallos 6-1 6-0
Norma Taubele d. Betty Barber Corbiere 4-6 6-2 7-5
Dorothy Andrus d. Virginia Cross 6-3 6-2
Elsie Goldsack Pittman (GB) [7F] d. Mrs. R. Morris 6-3 6-4

Midge Gladman Van Ryn [6] d. Elizabeth Rebold 6-3 6-0
Sarah Palfrey d. Charlotte Miller 6-3 2-6 6-4
Cecilia Riegel d. Ruth Oexman 7-9 6-1 6-2
Phyllis Mudford (GB) [2F] d. Anna Fuller Hubbard 6-3 6-0

Helen Jacobs [2] d. Mae Ceurvorst 6-2 6-2
Virginia Rice d. Mary Cutter 6-3 6-3
Carolyn Swartz Hirsch d. Mrs. Christian Muhl 7-5 8-6
Virginia Hilleary d. Maud Rosenbaum Levi (Ita) [8F] 6-3 6-4

Marjorie Morrill [5] d. Ellice Mack Endicott 6-3 6-4
Alice Francis d. Lillian Scharman Hester 6-3 6-4
Eleanor Cottman d. Florence Le Boutillier 6-3 6-4
Eileen Bennett Whittingstall (GB) [4F] d. Rosamund Newton 6-0 6-1

Marion Zinderstein Jessup [4] d. Anne Page 6-1 6-0
Margaret Carspecken d. Gladys Taylor Hawk 6-3 6-3
Mianne Palfrey d. Bonnie Miller 6-4 6-0
Dorothy Shepherd Barron (GB) [5F] d. Mary Keller 6-1 6-0

Josephine Cruickshank [8] d. Mrs. Wm. Shedden 6-2 6-0
Carolyn Roberts d. Barbara Stoddard 6-3 6-4
Clara Greenspan d. Margaret Blake 6-2 6-4
Betty Nuthall (GB) [1F] d. Julie Makin Stenz 6-2 6-1

2nd Round
Wills Moody [1] d. Greef 6-2 6-3
Ridley [6F] d. Bishop 6-3 4-6 6-0
Weisel [7] d. Anderson 6-4 6-3
Round [3F] d. Wheeler 6-1 6-3

McCune Harper [3] d. Norma Taubele 6-4 6-3
Goldsack Pittman [7F] d. Andrus 6-3 6-2
Sarah Palfrey d. Gladman Van Ryn [6] 1-6 8-6 6-1
Mudford [2F] d. Riegel 6-1 6-1

Jacobs [2] d. Rice 6-0 6-2
Hilleary d. Swartz Hirsch 6-2 6-3
Francis d. Morrill [5] 3-6 7-5 retired
Bennett Whittingstall [4F] d. Cottman 6-1 6-0

Zinderstein Jessup [4] d. Carspecken 6-0 6-2
Shepherd Barron [5F] d. Mianne Palfrey 1-6 6-3 7-5
Cruickshank [8] d. Roberts 6-4 6-2
Nuthall [1F] d. Greenspan 6-4 6-0

3rd Round
Wills Moody [1] d. Ridley [6F] 6-3 6-0
Weisel [7] d. Round [3F] 6-4 6-3
McCune Harper [3] d. Goldsack Pittman [7F] 6-0 5-7 6-1
Mudford [2F] d. Sarah Palfrey 6-2 7-5

Jacobs [2] d. Hilleary 6-3 6-3
Bennett Whittingstall [4F] d. Francis 6-1 6-3
Shepherd Barron d. Zinderstein Jessup [4] 6-8 6-0 6-3
Nuthall [1F] d. Cruickshank [8] 6-2 6-3

Quarters
Wills Moody [1] d. Weisel [7] 6-1 6-2
Mudford [2F] d. McCune Harper [3] 4-6 6-3 6-2
Bennett Whittingstall [4F] d. Jacobs [2] 3-6 6-3 8-6
Nuthall [1F] d. Shepherd Barron [5F] 6-2 6-1

Semis
Wills Moody [1] d. Mudford [2F] 6-2 6-4
Bennett Whittingstall [4F] d. Nuthall [1F] 6-2 3-6 6-4

Final
Wills Moody [1] d. Bennett Whittingstall [4F] 6-4 6-1

------------------------------------------

Wills' domination has become so crushing that she is now undefeated 4 years in a row. The largest crowd of the week was 8,000 for the semis. The visiting Wightman cup team did everything but win the title. For the first time ever 3 of 4 semifinalists were foreign. The entire draw was remade after Alice Marble protested being left out. Apparently the USTA hadn't received her entry forms from her California association or Alice.
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #42 (Edited)
August 17-24, US Championships, New York (Grass)
Venue: West Side Club, Forest Hills

Doubles

Domestic Seeds: (seeds counted as donestic so long as one Americna on team)
[1] Cruickshank/Van Ryn
[2] Harper/Levi
[3] Jessup/Morrill
[4] Andrus/Hilleary
[5] Mianne Palfrey/Sarah Palfrey

Foreign Seeds
[1] Nuthall/Whitingstall
[2] Mudford/Shepherd Barron
[3] Pittman/Ridley

1st Round
Cruickshank/Van Ryn d. Cremonin/Olga Kallos 6-1 6-1
Blake/Hubbard d. Hawk/Hester 5-7 6-4 6-4
M. Palfrey/S. Palfrey d. Lamme/Morris 6-1 6-1
V. Cross/Winthrop d. Cutter/Dwyer 7-9 6-2 7-5

Anderson/Rice d. Andrus/Hilleary [4] 4-6 6-3 6-4
Roberts/Norma Taubele d. Mae Ceurvorst/B. Miller 6-4 6-4
Sigourney/Wightman d. Bishop/Wheeler 6-2 4-6 6-3
Nuthall/Whittingstall d. Dorrance Chase/Shedden 6-1 6-2

Harper/Levi d. Carspecken/Cottman 6-3 6-4
Greef/Charlotte Miller d. Oexman/Zinke 5-7 6-4 6-4
Jacobs/Round d. Marble/Weisel 6-2 6-2
Pittman/Ridley d. Corbiere/Endicott 6-3 6-2

Jessup/Morrill d. Letson/Muhl 6-1 6-1
Francis/Page d. Elizabeth Rebold/Harrison Smith 6-4 6-0
Le Boutillier/Stoddard d. Dorothy Paton/Grace Surber 6-4 6-2
Mudford/Shepherd Barron bye

2nd Round
Cruickshank/Van Ryn d. Blake/Hubbard 9-7 6-1
M. Palfrey/S. Palfrey d. V. Cross/Winthrop 6-2 6-2
Anderson/Rice d. Roberts/Taubele 6-2 6-1
Nuthall/Whittingstall d. Sigourney/Wightman ????

Harper/Levi d. Greef/C. Miller 6-0 6-3
Jacobs/Round d. Pittman/Ridley 6-3 6-3
Francis/Page d. Jessup/Morrill default
Mudford/Shepherd Barron d. Le Boutilier/Stoddard 6-1 6-2

Quarters
Cruickshank/Van Ryn d. M. Palfrey/S. Palfrey 5-7 6-3 6-1
Nuthall/Whittingstall d. Anderson/Rice 6-4 6-2
Jacobs/Round d. Harper/Levi 3-6 6-4 6-2
Mudford/Shepherd Barron d. Francis/Page 6-3 6-0

Semis
Nuthall/Whittingstall d. Cruickshank/Van Ryn 6-3 6-2
Jacobs/Round d. Mudford/Shepherd Barron 6-2 9-7

Final
Nuthall/Whittingstall d. Jacobs/Round 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of August 24-30

August 24-30, US Championships, Longwood, Massachesetts (Grass)

Mixed Doubles

1R: Sarah Palfrey/Clifford Sutter d. Anne Rainey/J Flaherty default
1R: Joan Ridley (GB)/Berkeley Bell d. Martha Bayard Guild/Henry R Guild 7-5 6-4
1R: Anna McCune Harper/Willmer Allison d. Margaret Cutter/EW Feibleman 7-5 6-2

2R: Betty Nuthall (GB)/George Lott d. Penelope Anderson/Bruce Barnes 6-2 6-4
2R: Virginia Rice/Gregory Mangin d. Marjorie Morrill/FR Leighton-Crawford 6-4 6-4
2R: S. Palfrey/Sutter d. Helen Jacobs/Frank Shields 5-7 6-2 6-4
2R: Dorothy Shepherd Barron/Pat Hughes d. Ridley/Bell default

2R: Harper/Allison d. Dorothy Round (GB)/Lester Stoefen 5-7 6-1 6-4
2R: Midge Gladman Van Ryn/John Van Ryn d. ????
2R: Eileen Bennett Whittingstall(GB) /Sidney Wood d. Mianne Palfrey/Wilbur "Junior" Coen 5-7 6-2 7-5
2R: Elsie Goldsack Pittman (GB)/Keith Gledhill d. Phyllis Mudford (GB)/Fred Perry (GB) 9-7 6-4

QF: Nuthall/Lott d. Rice/Mangin ??
QF: Shepherd Barron/Hughes d. S. Palfrey/Sutter 6-3 7-5
QF: Harper/Allison d. Gladman Van Ryn/Van Ryn 6-1 5-7 6-4
QF: Pittman/Gledhill d. Whittingstall/Wood 6-1 6-3

SF: Nuthall/Lott d. Shepherd Barron/Hughes 4-6 6-1 6-4
SF: Harper/Allison d. Pittman/Gledhill 6-3 6-4

FI: Betty Nuthall (GB)/George Lott d. Anna McCune Harper/Willmer Allison 6-3 6-3

Invitational Doubles

1R: Betty Nuthall/Dorothy Shepherd Barron d. Helen Jones/V. Arnold 6-1 6-0
1R: Martha Bayard Guild/Virginia Rice d. Virginia Cross/Kay Winthrop 6-2 6-1
1R: Josephine Cruickshank/Midge Gladman Van Ryn d. Mrs R. H. Mortom/Rosemond Newton 6-0 6-1
1R: Mianne Palfrey/Sarah Palfrey d. Mrs Benjamin Cole/Edith Sigourney 6-3 6-2
1R: Anna McCune Harper/Hazel Hotchkiss Wightman d. Margaret Cutter/Louise Packer 6-1 6-3
1R: Elsie Goldsack Pittman/Joan Ridley d. Helen Boehm/Hilda Boehm default
1R: Helen Jacobs/Dorothy Round d Joanna Palfrey/Polly Palfrey 6-1 6-3
1R: Penelope Anderson/Anna Fuller Hubbard -bye ??

QF: Nuthall/Shepherd Barron d. Guild/Rice default
QF: Cruickshank/Van Ryn d. Mianne Palfrey/Sarah Palfrey default
QF: Harper/Wightman d. Pittman/Ridley default
QF: Jacobs/Round d. Anderson/Hubbard 3-6 6-0 6-3

SF: Nuthall/Shepherd Barron d. Cruickshank/Van Ryn 6-4 6-8 6-0
SF: Jacobs/Mudford d. Harper/Wightman 6-3 3-6 9-7

FI: Helen Jacobs/Phyllis Mudford d. Betty Nuthall/Dorothy Shepherd Barron 6-4 6-2

Last rounds are not an error-Mudford "filled in" for Dorothy Round! The events at Longwood were marred by 3 days of rain.

-----

August 24-30, Deauville, France (Clay)

SF: Josane Sigart (Bel) d. Mlle Olivieri 6-2 6-2
SF: Colette Rosambert d. Mlle Godsmitch 6-1 7-5

FI: Josane Sigart (Bel) d. Colette Rosambert 6-3 2-6 7-5

DF: Colette Rosambert/Josane Sigart d. Nicole de Montebello/Arlette Neufeld 6-1 6-3

-----

August 24-30, Cannes Lawn Tennis Club, France (Clay)

FI: Mme Taunay (Neth) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4

MX: Mme Taunay (Neth)/Rene Gallepe d. Muriel Thomas (GB)/Count Mikhail Soumarokoff 1-6 6-3 6-4

-----

Circa 25-30 August, Como, Italy (Clay)
Venue: Villa Olmo

QF: Lucia Valerio d. Maddelena Sertorio 6-0 6-1
QF: Miss Burke d. Baby Manfredi 6-0 6-4
QF: Ucci Manzutto d. Vittoria Tonolli 6-1 6-3
QF: Jacqueline Gallay (Fra) d. [Lalla or Lina or Oda] Gadda default

SF: Valerio d. Burke 6-4 6-4
SF: Gallay d. Manzutto 5-7 6-2 6-4

FI: Lucia Valerio d. Jacqueline Gallay (Fra) 6-4 6-1

Mixed doubles

SF: Lucia Valerio/Bacchi d. Vittoria Tonolli/Augusto Rado 6-4 6-4
SF: Jacqueline Gallay (Fra)/Nino Jatta d. Giulia Perelli/Mario Valerio 9-7 6-2

FI: Lucia Valerio/Bacchi vs Jacqueline Gallay (Fra)/Nino Jatta

Note: The mixed doubles final appears to have been started, but not completed.

-----

August 27-31, Yugoslavian Championships, Belgrade, Serbia, Yugoslavia (Clay)


SF: Albina Korotvickova (Cz) d. Mlle Schrager 7-5 6-2
SF: Klara Hammer (Ger) d. Vlasta Gostisa 6-0 6-1

FI: Klara Hammer (Ger) d. Albina Korotvickova (Cz) 6-0 6-2

MX: Klara Hammer/Emil Gabory d. L. Schreder/Franjo Schaeffer 10-8 6-1

-----

August 24-30, Swedish Outdoor Championships, Stockholm, Sweden (Clay)

FI: Sigrid Fick d. E. Cederholm 6-1 6-2

DF: Sigrid Fick/Signy Wennerholm d. R. Ramberg/Gull Roberg 6-2 6-2

MX: Sigrid Fick/Curt Oestberg d. R. Ramberg/Harry Ramberg 6-4 6-0

-----

August 26-30, Bad Homburg, Germany (Clay)

FI: Anne Peitz d. Marie Luise Horn 6-3 7-5

DF: Marie Luise Horn/Anne Peitz d. Vera Menges/Frau Menzel (Cz) 6-2 6-2

MX: Frl Fischer/Bill Fuchs and Bucky Menzel (Cz)/Roderich Menzel (Cz) divided the prizes

-----

August 24-30, Lucerne, Switzerland (Clay)


QF: Lolette Payot d. Mme Meunier 6-3 6-1
QF: Nelly Neppach (Aut) d. Rosie Berthet (Fra) 8-6 1-6 6-1
QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Germaine Golding (Fra) 6-2 6-3
QF: Simone Barbier (Fra) d. Mme Fehlmann 6-1 9-7


SF: Payot d. Neppach 6-3 6-1
SF: Barbier d. Friedleben 6-4 1-6 7-5

FI: Simone Barbier (Fra) d. Lolette Payot 1-6 8-6 6-2

DF: Bella Pons (Sp)/Nelly Neppach (Ger) d. Simone Barbier(Fra)/Germaine Golding (Fra) 6-4 6-4

MX: Lolette Payot/Georges Glasser (Fra) d. Simone Barbier (Fra)/Pierre Grandguillot (Fra) 6-2 6-0

-----

August 24-29, Berkshire Championships, Reading, England (Grass)

FI: H. Brooke d. N. Truman 6-3 6-2

DF: Ellen Stokes/Sybil Stokes d. A. Knapp/D. Knapp 6-2 6-4

MX: H. Brooke/R.K.Irons d. A. Beacon/L.J. Walter 6-2 6-4

-----

August 24-29, Hastings and Saint Leonards, Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Madge Slaney 6-3 6-3

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. Beatrice Feltham/Christine Tyrrell 3-6 6-1 6-2

MX: Phoebe Watson/Jiro Satoh (Jap) d. Madge Slaney/Cyril G. Eames 6-2 6-4

-----

August 24-29, Southampton, Hampshire, England (Grass)

FI: Mary Heeley d. Joan Ingram 6-3 6-4

DF: Mary Heeley/Joan Ingram d. D. Heaword/Mrs P. Shedden 6-1 6-4

MX: Mary Heeley/Vernon Kirby (SA) d. Joan Ingram/William Ingram 6-2 6-3

-----

August 24-29, New Malden, London, England (Clay)

Singles (Draw=34)

1R: M E Todd d. W M Hill 6-3 6-3
1R: E E Miller d. Mrs V M Brookes 6-8 7-5 7-5

2R: Dorothy Jameson d. Mrs L I Booker 6-1 6-0
2R: Mrs N Lawrence d. F M Brooks 6-4 3-6 10-8
2R: Billie Yorke d. M Thompson 7-5 6-4
2R: W E Sargeant d. ????
2R: Mrs H Martin d. Mrs Dudley Cox 4-6 7-5 6-3
2R: Todd d. Mrs P M Stammers 6-4 6-3
2R: EE Mitchell d. ????
2R: M McKechney d. Mrs Woodforde 7-9 6-4 6-3

2R: Sybil Edwards d. D Hanalyn 6-0 6-0
2R: E Caldwell d. K Roney 6-0 6-1
2R: Eleanor Rose d. A E Gifford 6-0 6-0
2R: Phyllis Grover d. P M Oliver 6-2 6-3
2R: Mildred Nonweiler d. Mrs D Poynder 6-1 6-2
2R: N Hiscock d. M S Brooks 6-3 6-4
2R: Mrs P Thomas d. Miller 6-2 6-0
2R: Joan Strawson d. E M Ackernley 6-1 6-0

3R: Jameson d. Lawrence 6-2 6-0
3R: Yorke d. Sargeant 6-2 6-8 6-3
3R: Martin d. Todd 6-3 6-3
3R: McKechney d. Mitchell 6-1 6-2

3R: Edwards d. Caldwell 6-8 6-2 8-6
3R: Rose d. Grover 6-3 7-5
3R: Nonweiler d. Hiscock 6-2 6-1
3R: Strawson d. Thomas 6-2 6-1

QF: Jameson d. Yorke 6-3 6-1
QF: Martin d. McKechney 6-2 6-4
QF: Edwards d. Rose 6-4 6-3
QF: Strawson d. Nonweiler 6-1 7-5

SF: Jameson d. Martin 6-2 7-5
SF: Strawson d. Edwards 9-7 6-4

FI: Dorothy Jameson d. Joan Strawson 6-4 6-8 6-4

-----

August 24-29, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: Freda James d. Dorothy Anderson 6-1 6-2

DF: Freda James/I.S. Howitt d. V. March/Ruth Watson 6-3 6-4

MX: Freda James/F.B. Kipping d. Ruth Watson/J.G. Locke 6-3 6-4

-----

August 24-29, Budleigh Salterton, Devon, England (Grass)

FI: Andree Lucas and Peggy Michell divided the prizes

-----

August 24-29, Bungay, Norfolk, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Barbara Adams 6-4 8-6

DF: Barbara Adams/Vera Shepherd Wellesley d. Mrs Pryce Harrison/Freda Scott 6-4 6-1

MX: Freda Scott/Keith Bantoft d. Vera Wellesley/O.C. Johnson 2-6 6-3 6-3

-----

August 24-29, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Elizabeth Brunyate d. Louise Bull 6-8 10-8 8-6

DF: Elizabeth Brunyate/Annie Brunyate d. Louise Bull/Miss Partridge 6-3 6-3

MX: Cicely Ruault/L.W. Alderson d. Louise Bull/P.H. Partridge 6-4 7-5

-----

August 24-29, Thanet Championships, Westgate-On-Sea, Kent, England

FI: F B Hensman d. Naomi Jackson-Feilden 6-2 6-1

-----

end of August, Campos Berri Tournament, Saint-Jean-de-Luz, France (Clay)
Venue: Campos Berri

QF: Jeanne Peyré d. Mlle Odier 6-1 6-1
QF: Mlle Beaugé d. Mlle Legendre 6-1 6-1
QF: Simone Iribarne d. Lucette Culbert 6-1 4-0 retired
QF: P Chavarri d. Daisy Speranza Wyns 6-0 6-2

SF: Peyré d. Beaugé 6-2 4-6 6-4
SF: Chavarri d. Iribarne 6-4 2-6 6-1

FI: Jeanne Peyré d. P Chavarri 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of August 31-September 6

September 1-13, Hungarian Championships, Budapest (Clay)

SF: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Elsa Riboli (Ita) default
SF: Klara Hammer (Ger) d. Magda Baumgarten 6-0 6-1

FI: Klara Hammer (Ger) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-3 9-7

DF: Hilde Eisenmenger (Aut)/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Mlle Csont/Greta Deutschova (Cz) 6-3 6-3

MX: Lenke Ziszovits (Rom)/Count Zichy d. Greta Deutschova (Cz)/Bela Kehrling default

-----

ends September 4, Cannes Tournament, Cannes (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

Singles (Draw=at least 14)


1R: Mme Taunay (Neth) d. Mrs Kerr 6-0 6-0
1R: Mme De Costanzo d. Mme Haguenot De Laistre 7-5 6-1
1R: Mrs Franks d. ????
1R: Miss Crocker d. ????

1R: Mlle De Fabricotti d. Mme Clavier 6-4 6-3
1R: Ninon Boilaive d. Mme Calman-Lévy 6-0 6-0
1R: Mrs MacCoughey d. Mlle De Rothschild 6-1 6-0
1R: Muriel Thomas (GB) d. ???? default

QF: Taunay d. De Costanzo 6-0 6-1
QF: Franks d. Crocker default
QF: De Fabricotti d. Boilaive default
QF: Thomas d. MacCoughey ????

SF: Taunay d.Franks 6-0 6-1
SF: Thomas d. De Fabricotti 6-3 6-2

FI: Mme Taunay (Neth) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4

MX: Mme Taunay (Neth)/Rene Gallepe d. Muriel Thomas (GB)/Count Mikhail Count Soumarokoff 1-6 6-3 6-4

-----

ends September 3, Houlgate Tournament, Houlgate, France (Clay)

SF: Simone Mathieu d. Mlle Rigault default
SF: Andrée Fréville d. Nicole de Montebello 8-6 4-6 6-3

FI: Simone Mathieu d. Andrée Fréville 6-1 6-4

DF: Simone Mathieu/Colette Rosambert d. Mlle Fougères/Andrée Fréville 6-2 7-5

MX: Simone Mathieu/Paul Feret d. Mlle Fougères/Beauvillain 6-2 6-1

-----

August 31-September 5, Bexhill-on-Sea, East Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 6-0 6-2

-----

August 31-September 5, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England

Singles (Draw=20)

1R: Mary Heeley d. W Robinson 6-1 6-2
1R: Evelyn Standring d. E E Miller 6-3 6-2
1R: Geraldine Beamish d. Mrs Hume-Williams 6-0 6-0
1R: Marion Phayre d. A Beacon 1-6 7-5 7-5

2R: Mary Heeley d. Lucy Pennycuick 6-3 6-3
2R: Madeleine Moss d. Evelyn Standring 2-6 7-5 6-0
2R: Barbara Frye d. E Bobby 6-3 7-5
2R: Mabel Mavrogordato d. Mrs V Hargreaves 6-4 6-3

2R: Geraldine Beamish d. Marion Phayre 6-3 6-3
2R: B Lewis d. Helen Burr 7-5 6-2
2R: Sonia Mavrogordato d. D Lammin 0-6 6-4 6-4
2R: Olga Webb d. Phyllis Grover 6-2 6-2

QF: Heeley d. Moss 6-2 6-3
QF: Frye d. Mavrogordato 6-4 6-4
QF: Beamish d. Lewis 4-6 12-10 6-4
QF: Webb d. Mavrogordato 6-3 6-2

SF: Heeley d. Frye 6-1 6-2
SF: Webb d. Beamish 6-2 6-1

FI: Mary Heeley d. Olga Webb 6-1 7-5

DF: Mary Heeley/Olga Webb d. Geraldine Beamish/Lucy Pennycuick 6-2 7-5

MX: Mary Heeley/Vernon Kirby (SA) d. Olga Webb/Richard Ritchie 6-2 7-5

-----

August 31-September 5, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Jean McAlpine d. V. Gilbert 6-2 5-7 6-2

DF: Naomi Jackson/Ellen Stokes d. T. King/V. King 6-4 6-2

MX: Naomi Jackson/ F.S. Allen and Ellen Stokes/A. Brown divided the prizes

-----

August 31-September 5, Sidmouth, Devon, England

1R: Marie Hazel d. Katherine Keith-Steele 6-2 6-2
1R: Olga Haycraft d. Mary Sweet-Escott 6-0 6-0
1R: Gethyn Harry d. R S Malcolm 6-1 6-0
1R: E I Caldwell d. S M Eastley 6-4 6-1
1R: K Lewis d. N F Hiscock 4-6 6-1 12-10
1R: Betty Holly d. Mrs W Radcliffe 3-6 6-4 6-1
1R: Janice Harry d. B Halliwell 6-0 6-1
1R: G V Willis d. M Strettell 6-1 1-6 6-3
1R: P Horne d. P M Plucknett 6-1 6-1
1R: Mae Elton d. G M Willis 6-0 6-2

2R: Eleanor Rose d. Mrs E S Hall 6-3 6-1
2R: J Whittington d. Mrs M Lawrence 6-2 6-0
2R: Effie Hemmant d. D Strettell 6-0 6-0
2R: Hazel d. E L Beattie 6-1 3-6 6-4
2R: E M Bastin d. G S Armitage 6-4 6-1
2R: M C Aplin d. Olga Haycraft 6-3 7-9 6-2
2R: Gethyn Harry d. Mrs K W Oldridge 6-1 6-3
2R: Ermyntrude Harvey d. M E Todd 6-1 3-6 6-2
2R: Mrs A S Bligh d. Mrs E White 6-1 6-1
2R: E Caldwell d. Lewis 8-6 6-3
2R: Mrs G Boyd d. B Priest 6-4 6-4
2R: Andree Lucas d. Joan Strettell 5-7 6-3 6-3
2R: Holly d. E Ashby Bolton 6-1 6-1
2R: Janice Harry d. G V Willis 6-0 6-0
2R: Elton d. Horne 6-2 6-1

3R: Rose d. Whittington 6-0 6-1
3R: Aplin d. Gethyn Harry 7-9 6-3 6-3
3R: Harvey d. Bligh 6-2 8-6
3R: Caldwell d. Boyd 6-2 6-3
3R: Lucas d. Holly 6-1 6-3
3R: Elton d. Janice Harry 6-0 6-3

[Missing the quarterfinals]

SF: Rose d. Aplin 6-4 2-6 6-0
SF: Elton d. Harvey 6-2 3-6 6-3

FI: Eleanor Rose d. Mae Elton 6-2 9-7

-----

early September, La Baule, France (Clay)


SF: Leila Claude Anet d. Antoinette Roche default
SF: Suzanne Desloges d. Mlle Fournier 7-5 6-4


FI: Leila Claude-Anet d. Suzanne Desloges 6-1 6-4

DF: LeilaClaude-Anet/Suzanne Desloges d. Marie Conquet/Gallay 6-1 6-3

MX: Suzanne Desloges/Pierre Goldschmidt d. Leila Claude-Anet/Philippe Gajan 4-6 6-3 6-2

-----

August 31-September 6, Etretat, France (Clay)

SF: Edith Belliard d.Juliette Martin 6-2 6-3
SF: Arlette Neufeld d.Doris Wolfson 6-1 6-1


FI: Arlette Neufeld d. Edith Belliard 6-0 4-6 6-2

DF: Edith Belliard/Juliette Martin d. Marie Danet/Doris Wolfson 6-2 6-4

MX: Arlette Neufeld/Roger Danet d. Edith Belliard/Jung 6-1 6-1

-----

early September, Plombières-les-Bains, France (Clay)

FI: Mme C. de Renty d. Mlle Bayle 6-3 6-3

MX: Mme Ferriot/Harel d. Mlle Dominguez/Balcells 6-3 6-4

-----

early September, Coutainville, France (Clay)

FI: Mlle Morelle d. Mlle Pomiès 6-4 4-6 6-3

DF: Mlle Pomiès/Mlle Gauckler d. Mme Menard/Mlle Attuyt 6-2 6-4

MX: Mme Siran/Dombreval and Mlle Attuyt/Delaquaize divided the title

-----

August 31-September 6, Lido Tournament, Venice, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 11]


1R: Simone Barbier (Fra) d.Mlle Velo 6-1 6-2
1R: Jacqueline Gallay (Fra) d. Coen Porto 6-0 6-1
1R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Anna Luzzati 6-1 6-2

[Missing quaterfinals-Burke lost before the semis]

SF: Irmgaard Rost d. Gallay 7-5 8-10 6-3
SF: Barbier d.Ucci Manzutto 6-1 6-2

FI: Irmgard Rost (Ger) d. Simone Barbier (Fra) 6-1 6-3

DF: Dorothy Andrus Burke (US)/Jacqueline d. Simone Barbier/Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 6-3

MX: Simone Barbier/Jacques Grandguillot (Egy) d. Jacqueline Gallay/Pierre Grandguillot (Egy) 6-2 6-2

-----

September 1-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Club des Sports

SF: Mlle E. Alexandroff (Egy) d. Bella Pons (Sp) 9-7 6-3
SF: Leela Row (Ind) d. Lolette Payot 2-6 6-1 4-1 retired

FI: Leela Row (Ind) d. Mlle E. Alexandroff (Egy) 6-1 7-5

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Bella Pons (Sp)/Erik Worm (Den) 6-1 6-2

-----

September, Dutch Closed Championships, Hilversum, Netherlands (Clay)

FI: Els Belzer d. Margaretha Canters-Dros in 2 sets

DF: Soquiere/Bonimij d. ??

MX: Els Belzer/Josef Knottenbelt d. ??

-----

September 3-6, Baden Baden, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Paula Von Reznicek 6-4 4-6 6-4

MX: Ilse Friedleben/Fritz Kuhlmann d. Paula Von Reznicek/Karel Fuchs 4-6 6-4 7-5

-----

September 3-6, Bad Eilsen, Germany (Clay)

FI: Nelly Stephanus d. Ruth Kohnert 6-4 6-3

MX: Eberhard Pachaly/Frau Rosenbaum d. Nelly Stephanus/Richard Stephanus 6-4 6-2

-----

August 31-September 8, City of Sydney Championships, New South Wales, Australia

FI: Joan Hartigan d. Nell Hall 2-6 6-3 6-3

DF: Daphne Cozens/Gwendoline Utz d. Joan Hartigan/Alison Hattersley 6-3 6-1

MX: Marjorie Crawford/Jack Crawford d. Patricia Meaney/A. Willard 1-6 8-6 6-3

-----

August 29-September 3, Hawaiian Championships, Honolulu

FI: Tokuko Moriwake d. Molly Mihata 7-5 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of September 7-13

September 7-15, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex (Grass)

1R: Gwen Sterry d. Ruth Kirk 6-3 6-3
1R: Billie Yorke d. Ida Howitt 6-3 6-3
1R: Betty Soames d. Gladys Osborne 6-4 6-4
1R: Joy Cunningham d. Eleanor Rose 6-4 1-6 6-4
1R: Judith Backhouse d. Esther Roe 6-1 2-6 6-3

2R: Sterry d. Yorke 6-1 6-2
2R: Joyce Lyle d. A M Knapp 6-4 7-5
2R: Mary Heeley d. Louise Bull 6-0 6-3
2R: Christine Tyrrell d. Dora Beazley 6-2 6-4
2R: Nancy Lyle d. S F H Eccles 6-1 6-1
2R: Joan Strawson d. E I Caldwell 7-5 6-3
2R: Soames d. Cunningham 6-1 6-2
2R: Freda James d. Backhouse 6-2 6-3

QF: Sterry d. J Lyle 6-2 6-0
QF: Heeley d. Tyrrell 6-3 6-2
QF: N Lyle d. Strawson 6-3 4-6 6-4
QF: James d. Soames 7-5 6-2

SF: Gwen Sterry d. Mary Heeley 1-6 6-0 6-1
SF: Freda James d. Nancy Lyle 6-3 7-5

FI: Gwen Sterry and Freda James divided the prizes.

DF: Nancy Lyle/Gwen Sterry and Joan Reid-Thomas Strawson/Billie Yorke divided the prizes.

MX: Gwen Sterry/Bunny Austin and Nancy Lyle/Charles F. Scroope (Ire) divided the prizes.

-----

September 7-12, Kent Coast Championships, Hythe, England (Grass)

Singles (Draw=at least 48)

1R: Ermyntrude Harvey d. E Rodocanachi 6-1 6-0
1R: Gethyn Harry d. B Rising 6-1 6-3
1R: A R Beacon d. W E Murphy 6-3 12-10
1R: Lucy Pennycuick d. M E Hill 6-0 6-2
1R: Mabel Mavrogordato d. Mrs E I Crawhall 6-4 6-2
1R: Phyllis Grover d. Lucy Pretty 6-1 6-3
1R: Barbara Frye d. J L Gillespie 6-2 6-1
1R: P G Kiernandeer d. J Ritchie 6-2 6-2

1R: Freda Scott-bye
1R: B Lewis-bye
1R: J Clibborn-bye
1R: P Murdoch d. B Halliwell 6-3 6-4
1R: D Lammin-bye
1R: C W Goff-bye
1R: ????-bye
1R: Marion Phayre-bye

1R: Olga Webb d. Mrs M S Leigh 6-3 6-3
1R: E Windsor-Williams-bye
1R: Mrs Hume Williams d. Evelyn Standring 6-2 1-6 6-3
1R: Mrs H K Pilcher d. P Barnes 6-2 6-1
1R: W M Boliver d. E E Miller 6-4 6-4
1R: Sonia Mavogordato-bye
1R: Mrs G Hawkins d. K M Roberts 6-3 6-1
1R: Florence Ford d. Madeleine Moss 1-6 6-4 6-4

1R: Mrs L C Rudge-bye
1R: Mrs F A Wright-bye
1R: K M Persse-bye
1R: Mrs M C P Crane-bye
1R: Mary Wiggins d. A J Moon 2-6 6-2 6-4
1R: P Wetherfield-bye
1R: ????-bye
1R: Evelyn Dearman-bye

2R: Harvey d. Harry 6-4 6-4
2R: Beacon d. Pennycuick 6-1 6-0
2R: M Mavrogordato d. Grover 6-4 6-3
2R: Frye d. Kiernander 6-2 6-3
2R: Scott d. Lewis 6-4 6-3
2R: Clibborn d. Murdoch 6-1 6-1
2R: Lammin d. Goff 6-2 6-2
2R: Phayre d. ????

2R: Webb d. Windsor-Richards 6-2 6-2
2R: Hume Williams d. Pilcher 6-4 6-4
2R: S Mavrogordato d. Boliver 6-1 6-2
2R: Hawkins d. Ford 6-3 6-2
2R: Mrs L C Rudge d. Mrs F A Wright 6-3 6-3
2R: K M Persse d. Mrs M C P Crane 6-4 6-4
2R: Wiggins d. P Wetherfield 6-1 8-6
2R: Evelyn Dearman d. ????

3R: Harvey d. Beacon 6-4 6-2
3R: M Mavrogordato d. Frye 3-6 6-4 6-4
3R: Scott d. Clibborn 6-3 6-3
3R: Phayre d. Lammin 9-7 6-1

3R: Webb d. Hume Williams 6-2 6-2
3R: S Mavrogordato d. Hawkins 13-11 6-4
3R: Rudge d. Persse 6-2 4-6 6-4
3R: Evelyn Dearman d. Wiggins 6-3 6-0

QF: Harvey d. M Mavrogordato 6-3 6-1
QF: Scott d. Phayre 8-6 7-5
QF: Webb d. Sonia Mavrogordato 6-2 4-6 9-7
QF: Dearman d. Rudge 6-2 6-3

SF: Harvey d. Scott 6-0 6-1
SF: Dearman d. Webb 6-3 4-6 9-7

FI: Evelyn Dearman and Ermyntrude Harvey divided the prizes

DF: Eveylny Dearman/Olga Webb and M. Johnstone/Miss Pennycuick divided the prizes

MX: Evelyn Dearman/Harry Cooper and Evelyn Standring/Henry Standring divided the prizes

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1932): "An entry well up to the Hythe standard, but a wet Saturday spoilt everything and all events had to be divided."

Note that 1R byes are assumed.

-----

September 8-15, Czechoslovakian Championships, Prague (Clay)

FI: Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Mathieu (Fra) 6-4 6-3

DF: Hilde Krahwinkel (Ger)/Simone Mathieu (Fra) d. Anna Blanarova/Mme Stavel 6-0 6-2

MX: Simone Mathieu (Fra)/Georges Glasser (Fra) d. Hilde Krahwinkel/Siba 6-4 6-4

Grete Deutschova, national champion of Czechoslovakia, did not compete.

-----

September 7-13, Polish Championships, Warsaw (Clay)

FI: Jadwiga Jedrzejowska d. Grete Deutschova (Cz) 6-0 6-1

DF: Rosie Berthet (Fra)/Grete Deutschova d. Jadwiga Jedrzejowska/Frl Pozowska 6-3 1-6 8-6

MX: Jadwiga Jedrzejowska/Ignacy Tloczynski d. Rosie Berthet (Fra)/Beni Berthet (Fra) 5-7 6-3 7-5

* This was the first ever International Polish Championships.

-----

September 8-14, Monte Carlo Tournament,Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

Singles (Draw=at least 11)

1R: Mlle Leblanc d. Mme Hoeppe 6-4 3-6 6-2
1R: Jacqueline Vives (Fra) d. Mrs Meade 6-2 6-0
1R: Elizabeth Ryan (US) d. Mme Burne 6-0 6-0

QF: Ryan d. ????
QF: Paulette De St Férréol d. ????
QF: Edith Belliard d. Leblanc 6-0 6-0
QF: Muriel Thomas (GB) d. ????

*Vives lost in the QF.

SF: Ryan d. De St Férréol 6-2 6-2
SF: Thomas d. Belliard ????

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-1

DF: Edith Belliard (Fra)/Elzabeth Ryan (US) d. Mme Taunay (Neth)/Muriel Thomas (GB) 6-3 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/George Lyttleton-Rogers (Ire) d. Muriel Thomas (GB)/Coco Gentien (Fra) 6-1 7-5

The assumption is the quarterfinals=the 2R.

-----

circa mid-September, Grenoble, France (Clay)

FI: Aimée Charpenel d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-0

MX: Cosette Saint-Omer-Roy/Robin d. Aimée Charpenel/Rivoire 6-1 6-4

-----

September 8-14, La Baule II, France (Clay)

SF: Jacqueline Goldschmidt d. Marie Danet 6-2 6-0
SF: Mme Michel d. Marie Conquet 1-6 6-0 6-3

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Mme Henri Michel 6-3 6-3

DF: Jacqueline Goldschmidt/Mme Henri Michel d. Marie Conquet/Marie Danet default

MX: Mme Henri Michel/Philippe Gajan d. Jacqueline Goldschmidt/Pierre Goldschmidt 6-8 7-5 6-4

-----

September, Livorno, Italy (Clay)

FI: Ucci Manzutto d. Ivana Orlandini 6-0 6-4

MX: Ucci Manzutto/Giorgio De Stefani d. Ivana Orlandini/Supino 6-2 6-3

-----

September 7-14, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux-Palace LTC

FI: Lolette Payot d. Leela Row (Ind) 6-3 6-0

MX: Lolette Payot (Ind)/Hector Fisher d. Simone Barbier (Fra)/Erik Worm (Den) 6-4 6-4

-----

mid-September, Lillafüred, Hungary (Clay)

FI: Lenke Ziszovits (Rom) d. Margit Herzog Sternné 6-1 6-3

-----

September 7-15, San Sebastian International, Spain (Clay)

FI: Ida Adamoff (Fra) d. Mlle Marre (Fra) 6–1 6–3

DF: Ida Adamoff (Fra)/Nanette le Besnerais (Fra) d. Josefa Chavarri/Señ. None ????

MX: Mlle Marre (Fra)/Antonio Boter d. Ida Adamoff (Fra)/Roder ????

-----

September 7-13, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, United States (Grass)

SF: Elsie Pittman (GB) d. Alice Francis 7-5 1-6 6-0
SF: Joan Ridley (GB) d. Virginia Hilleary 6-4 3-6 6-4

FI: Elsie Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-4 4-6 6-2

DF: Elsie Pittman (GB)/Joan Ridley (GB) d. Margaret Carspecken/Alice Francis 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of September 14-20

September 14-19, Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, London, England
Venue: Cumberland Club

Singles (Draw=43)

1R: Geraldine Beamish d. Miss Bishop 6-0 6-0
1R: D Reeves d. K V Baxter 8-10 7-5 6-2
1R: L Porteous d. J M Brightman 7-5 2-6 6-2
1R: Helen Burr d. P Buckland 6-0 6-3
1R: Mrs P Thomas d. G J Allen 6-2 6-1
1R: Mrs H Martin d. Mrs Hurston 7-5 6-2
1R: Betty Uber d. B Pitts 6-0 6-0
1R: Nancy Kidson d. D Callard 6-1 6-2
1R: Joan Ingram d. Mrs Bertish 8-6 7-5
1R: Mrs G Hawkins d. M B Hobson 6-4 5-7 6-3
1R: Freda Scott d. E Callard 6-1 6-0

2R: Davina Townsend d. Betty Holly 6-2 6-3
2R: V Clow d. N S Sidney 6-2 6-1
2R: Mary Burgess-Smith d. E Pierce 6-3 11-9
2R: Lucy Pennycuick d. P E Lannon 6-0 6-0
2R: Beamish d. E M Aitken 6-2 6-1
2R: Reeves d. Porteous 6-4 6-1
2R: Burr d. R Angler 6-0 6-0
2R: Thomas d. H W Neal 6-0 6-2

2R: Norah Edes d. W Edwards 6-2 6-0
2R: Mrs Dudley Cox d. M Sutherland 6-0 6-0
2R: Enid Broadbridge d. E Weakley 6-2 6-0
2R: Judith Backhouse d. M G Elphick 6-0 6-0
2R: Martin d. Sylvia Mayne 7-5 6-3
2R: Uber d. Kidson 6-1 6-4
2R: Ingram d. Hawkins 6-3 7-5
2R: Scott d. H MacLeod 6-0 6-3

3R: Townsend d. Clow 6-1 6-3
3R: Burgess-Smith d. Pennycuick 6-1 6-4
3R: Beamish d. Reeves 6-0 6-1
3R: Burr d. Thomas 6-3 6-1

3R: Edes d. Dudley Cox 6-3 6-4
3R: Broadbridge d. Backhouse 6-2 2-6 6-3
3R: Martin d. Uber 6-4 4-6 6-2
3R: Scott d. Ingram 7-5 6-0

QF: Townsend d. Burgess-Smith 3-6 6-4 6-4
QF: Beamish d. Burr 6-3 7-5
QF: Edes d. Broadbridge 7-5 5-7 13-11
QF: Scott d. Martin 6-3 6-2

SF: Townsend d. Beamish 6-2 3-6 6-2
SF: Scott d. Edes 6-1 6-2

FI: Davina Gordon Townsend d. Freda Scott 3-6 6-1 6-2

DF: Joan Ingram/Freda Scott d. Judith Backhouse/Betty Soames 6-2 7-5

MX: Joan Ingram/Jiro Satoh (Jap) d. Freda Scott/Edward Avory 6-1 8-6

-----

September 14-19, Worthing, Sussex, England (Clay)

FI: Peggy Brazier d. Beatrice Feltham 6-3 6-3

DF: Beatrice Feltham/Phoebe Watson d. Joyce Brown/Kitty Godfree 6-4 2-6 6-4

MX: Kitty Godfree/G.E.M. de Sainte Croix d. Phoebe Watson/John E. Rodocanachi 6-3 8-6

-----

September 14-19, Sevenoaks, Kent, England
Venue: Wildernesse Club

FI: Petronella Cargill d. Betty Boas 6-4 4-6 6-4

-----

September 14-19, St.Mildred's Tournament, Westgate-On-Sea, Kent, England

FI: Jeanette Morfey d. Alida Klemantaski 6-4 6-2

-----

September 14-19, London Parks Tennis Association, England
Venue: Queen’s Club

FI: V. Brown d. S Connelly 2-6 6-1 6-2

-----

September 14-20, Swiss Championships, Montreux (Clay)
Venue: Montreux LTC, in the gardens of the Grand Hotel de Territet.

QF: Lolette Payot d. Bella Pons (Sp) 6-0 6-1
QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Simone Barbier (Fra) 6-3 3-6 6-2
QF: Lucia Valerio (Ita) d. Mme Jacky 6-0 6-1
QF: Hilde Krahwinkel (Ger) d. Josane Sigart (Bel) 6-4 6-2

SF: Payot d. Friedleben 7-5 6-2
SF: Valerio d. Krahwinkel 6-3 4-6 6-2

FI: Lolette Payot d. Lucia Valerio (Ita) 6-4 5-7 6-3

DF: Simone Barbier (Fra)/Lolette Payot d. Josane Sigart (Bel)/Lucia Valerio (Ita) 6-3 6-4

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Josane Sigart (Bel)/Charles Aeschlimann 8-6 3-6 6-3

-----

September 14-20, 16th Annual Ardsley Women's Invitation, Ardsley-on-Hudson, New York, United States (Grass)
Venue: Ardsley Country Club

Singles (Draw=64)

1R: Elsie Pittman (GB) [1] d. Mrs F. M. Haines default
1R: Mrs Jerry Lang d. Carolyn Sayles 6-0 6-2
1R: Clara Greenspan d. Mrs E.W. Black 6-0 6-2
1R: Millicent Hirsch d. Bertha pagensticker default
1R: Mrs J.V. Cremonin d. Mrs J.V. Dillon 6-0 6-1
1R: Margaret Cluett d. Mrs Paul Randall 6-4 7-5
1R: Mrs W.V. Wunderlich d. Mrs R.M. Duncan efault
1R: Carolyn Roberts [7] d. ????

1R: Agnes Lamme [6] d. Mrs Paul Mead default
1R: Dorothy Doty d. Mrs B.B. Gundlach 3-6 11-9 6-1
1R: Mrs Carolyn Hirsch d. ????
1R: Mrs Frank Laffergue d. Helen Hagerty 4-6 7-5 6-1
1R: Sally Childress d. Mrs Paul Martin 6-1 6-1
1R: Rose Taubele d. Mrs C. E. Greenwood 6-0 6-2
1R: Gertrude Dywer d. Virginia Callan default
1R: Norma Taubele [4] d. Jane Baldwin 6-0 6-2

1R: Baroness Maud Levi (Ita) [3] d. Mrs Ellsworth Littler 6-0 8-6
1R: Mrs Donald Moorhead d. D. B. Hawk default
1R: Florence Le Boutillier d. Mrs F.J. Koss 6-3 6-1
1R: Elinor Crowe d. Mrs F. D. Carter default
1R: Bearice Moore d. JessieWacherheim 6-0 6-0
1R: Olga Kallos d. ????
1R: Mrs Fred D. Letson d. ????
1R: Alice Francis [5] d. Virginia Gordon 6-0 6-1

1R: Adelaide Green [8] d. ????
1R: Edwina Campbell d. Susan Battelle 9-7 7-5
1R: Mrs W.M. Hall d. ????
1R: Margaret Muhl d. Mrs John Hincks 6-0 6-2
1R: Clara Smith d. Catherine Thurber 6-0 6-0
1R: Helen Murray d. Frances Watt default
1R: Mrs W. H. Pritchard d. Mrs George Dickinson default
1R: Joan Ridley (GB) d. Mrs George Beavers default

2R: Pittman [1] d. Lang 6-2 6-1
2R: Greenspan d. M. Hirsch 6-1 6-3
2R: Cremonin d. Cluett 11-9 8-6
2R: Roberts [7] d. Wunderlich 6-1 6-1
2R: Lamme [6] d. Doty 6-2 6-1
2R: C. Hirsch d. Laffergue 6-0 6-2
2R: R. Tauble d. Childress 6-3 6-3
2R: N. Taubele [4] d. Dwyer 6-1 6-4

2R: Levi [3] d. Moorhead 6-1 6-0
2R: Le Boutillier d. Crowe 6-3 6-0
2R: Moore d. Letson 6-0 6-1
2R: Francis [5] d. Kallos 6-0 6-1
2R: Green [8] d. Campbell 6-3 6-0
2R: Muhl d. Hall 6-2 2-6 11-9
2R: Smith d. Murray 6-0 6-3
2R: Ridley [2] d. Pritchard 6-0 6-0

3R: Pittman [1] d. Greenspan 6-3 4-6 6-1
3R: Roberts [7] d. Cremonin 6-1 6-0
3R: Lamme [6] d. C. Hirsch 6-2 6-2
3R: N. Taubele [4] d. R. Taubele 6-3 6-3

3R: Levi [3] d. Le Boutillier 6-2 6-2
3R: Francis [5] d. Moore 6-3 6-2
3R: Green [8] d. Muhl 6-4 0-6 8-6
3R: Ridley [2] d. Smith ????

QF: Pittman [1] d. Roberts [7] 6-3 6-2
QF: Lamme [6] d. N. Taubele [4] 6-2 6-2
QF: Levi [3] d. Francis [5] 6-4 6-4
QF: Ridley [2] d. Green [8] 6-3 6-3

SF: Pittman [1] d. Lamme ????
SF: Ridley [2] d. Levi [3] 9-11 7-5 6-2

FI: Elsie Pittman (GB) [1] d. Joan Ridley (GB) [2] 3-6 6-3 6-3

Doubles

FI: Agnes Lamme/Helen Longhorn d. Carolyn Rogers/Norma Taubele 4-6 6-0 6-3

Mixed Doubles

FI: Joan Ridley (GB)/B.H. Whitbek d. Norma Taubele.Frank Bonneau 5-7 6-3 6-1

The mixed final was held on A.J. Drexel's indoor court.

The NYT reports Mrs F.M. Siston d. Mrs E.E. Gresham default as a 1R match, but there is no place for her in the draw.

-----

September 14-20, Cannes New Court Tournment, Cannes, France (Clay)
Venue: New Courts LTC

Singles (Draw=13 or 14)

1R: Muriel Thomas bye
1R: Mme Boyer d. Mme De Costanzo 6-1 3-6 6-3
1R: Ninon Boilaive d. Mme Makaroff 6-0 6-4
1R: Mme Taunay (Neth) d. Miss Duke 6-0 6-0

1R: Paulette De St Férréol d. Mlle Dufrene 6-1 6-2
1R: Edith Belliard d. ????
1R: Jacqueline Vives d. Mrs Smallwood 6-1 6-2
1R: Elizabeth Ryan (US)-bye

QF: Thomas d. Boyer 6-0 6-2
QF: Taunay d. Boilaive 6-1 6-1
QF: De St Férréol d. Belliard 2-6 8-6 retired
QF: Ryan d. Vives 6-0 6-1

SF: Taunay d. Thomas 6-3 retired
SF: Ryan d. De St Férréol 6-3 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Mme Taunay (Neth) 6-1 6-1

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Edith Belliard/Mme de Saint-Ferreol default

MX: Elizabeth Ryan (US)/George Lyttleton-Rogers (Ire) d. Muriel Thomas (GB)/Coco Gentien 6-1 6-1

-----

circa late September, Annecy, France (Clay)

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. Mlle Huillier 6-1 6-2

MX: Cosette Saint-Omer-Roy/Bigard d. Mme Boissier/Croco ??

-----

late September, Stresa, Italy (Clay)

FI: ??

MX: Ucci Manzutto/Georges Glasser d. Mlle Hermant/Emmanuel Du Plaix (Fra) 2-6 6-0 6-4

-----

September, Polish Closed Championships, Lvov, Poland (Clay)

FI: Jadwiga Jedrzejowska d. Gertruda Volkmer 6-2 6-1

DF: Jadwiga Jedrzejowska/Wanda Dubienska d. Gertruda Volkmer/Rudowska 6-2 6-2

MX: Gertruda Volkmer/Poplawski d. Wanda Dubienska/Ignacy Tloczynski 7-5 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of September 21-27

September 18-27, Pacific Southwest Championships, Los Angeles (Hard)
Venue: Los Angeles Tennis Club

QF=3R

QF: Anna McCune Harper [1] d. Dorothy Workman 6-0 6-0
QF: Midge Gladman Van Ryn d. Ethel Burkhardt Arnold 3-6 6-3 10-8
QF: Josephine Cruickshank d. Carolin Babcock 7-5 7-5
QF: Edith Cross d. Gladys Patz 3-6 6-3 6-0

SF: McCune Harper [1] d. Gladman Van Ryn 6-2 6-4
SF: Cruickshank d. Cross 6-3 1-6 6-2

FI: Anna McCune Harper [1] d. Josephine Cruickshank 3-6 6-3 6-4

Doubles

SF: Cruickshank/Gladman Van Ryn d. Esther Hare Bartosch/Patz 6-4 6-2
SF: Cross/McCune Harper d. Elizabeth Deike/Dorothy Workman 6-4 6-3

FI: Edith Cross/Anna McCune Harper d. Josephine Cruickshank/Midge Gladman Van Ryn 6-2 4-6 6-4

MX: Edith Cross/Wilmer Allison d. Anna McCune Harper/George Lott 7-5 2-6 7-5

------------------

ends September 26, Bronxville Field Club Invitation, Bronxville, New York

SF: Joan Ridley (GB) [2] d. Adelaide Stuart Green 6-0 6-1
SF: Elsie Goldsack Pittman (GB) [1] d. Maud Rosenbaum Levi (Ita) [3] 6-3 7-5

FI: Elsie Goldsack Pittman (GB) [1] d. Joan Ridley (GB) [2] 5-7 8-6 7-5

Doubles

SF: Goldsack Pittman/Ridley d. Mrs L Gouverneur Morris/Beatrice Moore 6-3 6-3
SF: Gladys Taylor Hawk/Maud Rosenbaum Levi d. Mrs Ari Lamme/Helen Gilleaudeau Lockhorn 6-1 4-6 9-7

FI: Elsie Goldsack Pittman/Joan Ridley d. Gladys Taylor Hawk/Maud Rosenbaum Levi 6-3 6-3

Goldsack Pittman wins the Vivian Harcourt Challenge Trophy.

---------------

September 21-26, Birchington, Kent, England

FI: Joan Strawson d. Gladys Lewis 6-4 6-2

----------------

September 21-26, Westminster Trophy , Roehampton, Surrey, England (Clay)

1R: Jeanette Morfey d. Joan Marshall 6-0 6-0
1R: Geraldine Beamish d. Judith Backhouse 6-4 7-5
1R: Betty Soames d. Joy Cunningham 6-3 6-4
1R: Peggy Michell d. Susan Noel 0-6 6-3 8-6
1R: Davina Townsend d. Alexandra McOstrich 7-5 4-6 7-5
1R: Billie Yorke d. Evelyn Dearman 7-5 6-2
1R: Ermyntrude Harvey d. Mary Hardwick 6-3 6-1
1R: Mrs H Martin d. M Leeming w/o
1R: Jean Saunders d. Margaret Stocks 6-4 6-2
1R: Mrs P Thomas d. N M Bull 7-5 6-1
1R: Mrs G Hawkins d. Eleanor Rose w/o
1R: Aurea Edgington d. Norah Edes 6-2 6-3
1R: Ursula Price d. R K Hobson 6-2 6-2
1R: Nancy Lyle d. Mrs Dudley Cox 6-0 6-3

2R: Morfey d. Beamish 6-3 6-2
2R: Soames d. Michell 5-7 6-4 7-5
2R: Townsend d. Betty Dix 6-1 4-6 6-0
2R: H M Brooke d. Yorke w/o
2R: Harvey d. Martin 4-6 6-3 6-3
2R: Saunders d. Thomas 6-1 6-3
2R: Hawkins d. Edgington 6-4 6-3
2R: Lyle d. Price 6-2 6-0

QF: Morfey d. Soames 6-3 6-4
QF: Townsend d. Brooke 7-5 6-1
QF: Harvey d. Saunders 6-2 6-4
QF: Lyle d. Hawkins 6-2 6-1

SF: Morfey d. Townsend 6-2 8-6
SF: Lyle d. Harvey 6-3 6-2

FI: Jeanette Morfey d. Nancy Lyle 6-4 8-6

DF: Ermyntrude Harvey/Peggy Saunders Michell d. Evelyn Dearman/Nancy Lyle 6-2 7-5

MX: Frank Wilde/Ermyntrude Harvey d. Edward A. Dearman/Evelyn Dearman 6-2 6-1

--------------------

September 21-26, Sutton, Greater London, England (Clay)

1R: Phyllis Mudford d. Mrs W M Cayley 6-1 6-0
1R: O E B Garrish d. D Poulton 6-1 6-1
1R: F N Fryer d. Barbara Bridges 6-2 8-6
1R: Phyllis Grover d. Mrs Richardson 6-2 6-2
1R: Betty Uber d. Mrs D Poynder 6-1 6-1
1R: Sybil Edwards d. S M Anderson 6-1 6-1
1R: Betty Holly d. Mary Heagerty 6-2 6-2
1R: Mildred Nonweiler d. D Pochin 6-0 6-0
1R: Esther Roe d. S R Nott 6-0 6-2
1R: W E Sargeant d. Mrs Wildish 6-1 7-5
1R: Cecily Marriott d. Mrs N Lawrence 6-3 6-2
1R: Pamela Morison d. E Blades 6-4 6-4

2R: Mudford d. E S S Baker 6-3 6-1
2R: Garrish d. Fryer 6-4 8-10 6-0
2R: Uber d. Edwards 6-2 8-6
2R: Holly d. Grover 8-6 6-3
2R: Mae Elton d. Mrs A E N Clark 6-2 6-2
2R: E I Caldwell d. Mrs D M Hanna 6-2 7-5
2R: Petronella Cargill d. E Fraser 6-4 6-1
2R: Irene Maltby d. B W Hooper 6-4 6-1
2R: Beatrice Feltham d. Gladys Southwell 6-3 6-4
2R: E Stevenson d. B Taylor 6-1 6-3
2R: M E Mumme d. Mrs N Nightingale 6-1 6-1
2R: M Blades d. L Fraser 6-2 6-3
2R: Nonweiler d. Roe 7-5 6-2
2R: K Sutcliffe d. Sargeant 9-7 6-2
2R: Marriott d. B Baynes 6-1 6-3
2R: Dorothy Jameson d. Morison 6-1 6-0

3R: Mudford d. Garrish 6-2 6-0
3R: Uber d. Holly 6-1 6-1
3R: Elton d. Caldwell 7-5 6-0
3R: Cargill d. Maltby 6-4 6-2
3R: Feltham d. Stevenson 6-1 6-2
3R: Mumme d. M Blades 4-6 6-2 6-3
3R: Nonweiler d. Sutcliffe 6-4 7-5
3R: Jameson d. Marriott 6-2 6-4

QF: Mudford d. Uber 6-2 6-1
QF: Elton d. Cargill 6-3 6-1
QF: Feltham d. Mumme 6-1 6-1
QF: Jameson d. Nonweiler 6-0 6-3

SF: Mudford d. Elton 6-3 6-2
SF: Jameson d. Feltham 6-4 6-4

F: Phyllis Mudford d. Dorothy Jameson 6-4 3-6 6-3

-------------------

circa late September, Gleneagles, Scotland (Clay)

FI: Olga Webb d. Kay Stammers 8-6 6-1

DF: Dorothy Alexander/Phoebe Holcroft Watson d. Naomi Trentham/Olga Webb 6-8 6-2 10-8

MX: Ian Collins/Hon. Mrs G. Corbett d. W. Collins/Olga Webb 6-2 6-3

-----------------

September 21-26, Vevey, Switzerland (Clay)
Venue: Vevey LTC courts de Bellaria

FI: Mlle Gallay (Fra) d. Germaine Regnier Golding (Fra) 6-4 8-6

MX: Regnier Golding/Giorgio De Stefani (Ita) d. Marie Conquet (Fra)/Boris Maneff 12-10 6-4

---------------

September 21-28, Cernobbio, Italy (Clay)
Venue: Villa d'Este

Draw of 12 or so

1R: Effie Hemmant (GB) d. [] De Mesa 6-0 6-0
1R: Mrs Row d. [????]
1R: Helen Dyson d. [????]
1R: Josane Sigart (BEL) d. Vittoria Tonolli 6-2 6-3

The remaining players had a bye.

QF: Lucia Valerio d. [] Enderle default
QF: Row d. Hemmant 6-1 6-1
QF: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Giulia Perelli 6-0 6-1
QF: Sigart d. Dyson 6-2 6-0

SF: Valerio d. Row 6-0 6-3
SF: Sigart d. Satterthwaite 6-4 6-3

FI: Lucia Valerio d. Josane Sigart (BEL) 8-6 6-1

[The following two draws are incomplete]

Doubles

SF: Josane Sigart (BEL)/Lucia Valerio d. Giulia Perelli/Vittoria Tonolli 6-1 6-2
SF: Helen Dyson (GB)/Effie Hemmant (GB) d. Mrs Row/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-2 8-6

FI: Josane Sigart (BEL)/Lucia Valerio d. Helen Dyson (GB)/Effie Hemmant (GB) 6-1 6-2


Mixed doubles

QF: Lucia Valerio/Heinrich Kleinschroth (GER) d. Mrs Row/Robert Jourde (FRA) default
QF: Effie Hemmant (GB)/Emmanuel du Plaix (FRA) d. Giulia Perelli/Leonardo Bonzi 6-1 6-3
QF: Helen Dyson (GB)/Georges Glasser (FRA) d. Josane Sigart (BEL)/Emmanuele Sertorio 7-9 6-4 7-5
QF: Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) d. [] Enderle/Enderle 6-3 6-0

SF: Valerio/Kleinschroth d. Hemmant/du Plaix 1-6 6-4 6-4
SF: Satterthwaite/Hillyard d. Dyson/Glasser 6-2 8-6

FI: Lucia Valerio/Heinrich Kleinschroth (GER) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) 6-4 4-6 6-4

------------------

September, Oradea, Romania (Clay)

FI: Mrs Schreder (Hun) d. Gertruda Volkmer (Pol) 3-6 7-5 8-6

MX: Volkmer/Stolarow (Pol) d. Mrs Schreder/Bano (Hun) 3-6 6-4 6-4

-----------------

late September-early October, Tatra Championships, Rimavska Sobota, Slovakia (Clay)

FI: ??

MX: Mrs Weidenhoffer/Blabol d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/Ernest Wittmann wo
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of September 28-October 4

September 26-October 4, Pacific Coast Championships, Berkeley, California (Hard)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Helen Jacobs [1] d. Edith Schoonmaker 6-0 6-0
1R: Anna Harper [2] d. Edith Tough 6-0 6-0

2R: Jacobs [2] d. Genevieve Grant 6-0 6-0
2R: Harper [2] d. Mary Jane Foster 6-1 6-1

QF: Edith Cross d. Jacobs [1] 3-6 8-6 6-3

SF: Cross d. Alice Marble 6-4 6-2
SF: Weisel d. Harper [2] 10-8 6-4

FI: Edith Cross d. Dorothy Weisel 6-4 2-6 7-5

DF: Edith Cross/Anna Harper d. Alice Marble/Dorothy Weisel 6-4 6-4

MX: Helen Wills Moody/George Lott d. Edith Cross/George Hughes 6-3 3-6 6-0

Helen Wills Moody didn't defend her singles title but does play the mixed.

-----

began September 28, Greenbrier Autumn Tournament, White Sulphur Springs, West Virginia, United States (Clay)
Venue: Greenbrier Country Club

SF: Baroness Maud Levi (Ita) d. Virginia Hilleary 6-4 6-0
SF: Elsie Pittman (GB) d Joan Ridley (GB) 6-3 7-9 7-5

FI: Baroness Maud Levi (Ita) d. Elsie Pittman (GB) 6-4 7-5

DF: Elsie Pittman (GB)/Joan Ridley (GB) d. Margaret Carspecken/Virginia Hilleary 6-1 6-0

MX: Elsie Pittman (GB)/Frank Goeitz d. Florence Le Boutillier/Howard Voshell 8-6 4-6 6-3

-----

September 21-October 4, Championships of Paris (AKA the Coupe Marcel Poree), Paris, France (Clay)
Venue: Racing Club de France

Singles (Draw=24)

Q1: Edith Belliard d. Helene Haran 6-4 6-4
Q1: Leila Claude Anet d. Mlle Huchez 6-4 6-1
Q1: Mlle Lacarriere d.Mme Meunier 6-0 2-6 6-3
Q1: Mme Roche d. Marguerite Lebailly 6-2 9-7

Q1: Rosie Berthet d. Mlle Fournier 6-2 6-4
Q1: Andrée Fréville d. Bella Pons (Sp) 6-2 6-2
Q1: Mlle Thomasson d. Mme Sabouraud 6-3 3-6 6-4
Q1: Jacqueline Goldschmidt d. Cecile Durand Mercier 6-1 6-1

1R: Simone Mathieu d. Belliard [Q] 8-6 6-4
1R: Anet [Q] d. ????
1R: Anne Peitz (Ger) d. Lacarriere [Q] 6-2 6-1
1R: Ida Adamoff d. Roche [Q] 6-2 7-5

1R: Lolette Payot (Sui) d. Berthet [Q] 9-7 7-9 6-0
1R: Fréville [Q] d.Suzanne Desloges 6-2 6-2
1R: Doris Metaxa d. Thomasson [Q] 6-3 6-4
1R: Josane Sigart (Bel) d.Jacqueline Goldschmidt [Q] 7-5 6-3

QF: Mathieu d. Anet [Q] 6-4 6-1
QF: Adamoff d.Peitz 6-1 6-1
QF: Payot d. Fréville [Q] 6-2 7-5
QF: Sigart d. Metaxa 6-2 6-3

SF: Mathieu d. Adamoff 6-1 6-1
SF: Sigart d. Payot 6-4 15-17 6-2

FI: Simone Mathieu d. Josane Sigart (Bel) 4-6 6-4 6-4

DF: Doris Metaxa/Josane Sigart (Bel) d. Ida Adamoff/Leila Claude-Anet 1-6 6-4 6-1

MX: Josane Sigart (Bel)/Jean Borotra d. Lolette Payot (Sui)/Hector Fisher (Sui) 6-2 3-6 9-7

Ugarte has the title as the Championships of Paris, or the Croix Catelan. It was popularly known as the Coupe Poiree.

-----

September 28-October 4, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Muriel Thomas (GB) 6-2 6-0

DF: Elizabeth Ryan (US)/Muriel Thomas (GB) d. Paulette de Saint-Ferreol/Mme Taunay 6-0 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/George Lyttleton-Rogers (Irle) d. Muriel Thomas (GB)/Vladimir Landau 7-5 6-3

-----

September 28-October 3, Welsh Covered Court Championships, Craigside (Indoors on Wood)

FI: Mie Johnstone d. N. Case 6-3 6-0

DF: Freda James/I. Howitt d. Mie Johnstone/J. McAlpine 6-1 6-1

MX: Joan Ingram/V. Allman-Smith (Ire) d. N. Case/William G. Ireland (Ire) 6-3 6-4

-----

September 28-October 3, Ealing Autumn Hard Courts, Ealing, England (Clay)
Venue: West Side Country Club

Singles (Draw=at least 38)

1R: Susan Noel d. Norah Edes 5-7 6-3 7-5
1R: Alexandra McOstrich d. D I Cool 6-1 6-3
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. Mrs Sherber 6-2 6-4
1R: Mrs H Martin d. M Rogers 6-0 6-0
1R: M B Hobson d. Mrs E J Tucker 6-1 6-3
1R: E I Caldwell d. K Baxter 6-1 6-3

2R: Phyllis Mudford d. Sheila Chuter 6-0 6-0
2R: Mrs C Welch d. ????

2R: I M Robinson d. M Pittard 6-4 6-0
2R: Judith Backhouse d. E Callard 6-1 6-0
2R: Noel d. Betty Holly 6-2 6-2
2R: Aurea Edgington d. Miss Wynn Weston 6-0 6-1
2R: McOstrich d. Mrs W G Mullins 6-1 6-3
2R: L M Brown d. Gwen Sterry default

2R: Peggy Michell d. Pleydell-Bouverie 7-5 8-6
2R: Martin d. Hobson 6-1 6-3
2R: Caldwell d. Mrs M Miles 6-1 6-1
2R: D Callard d. Margaret Stocks default
2R: M Lefroy d. E R Angler 11-9 6-1
2R: F B Hensman d. [Caldwell] ???
2R: VMH Wild d. ????
2R: Dorothy Round d. Mrs D B Sullivan 6-2 6-0

3R: Mudford d. Welch 6-1 6-0
3R: Robinson d. Backhouse 7-9 6-4 6-1
3R: Noel d. Edgington 6-3 6-1
3R: McOstrich d. Brown 6-3 6-2

3R: Michell d. Martin 6-0 7-5
3R: Caldwell d. Callard 6-0 6-0
3R: Hensman d. Lefroy 6-3 6-0
3R: Round d. Wild 6-1 6-1

QF: Mudford d. Robinson 6-0 6-1
QF: Noel d. McOstrich 6-1 6-0
QF: Michell d. Caldwell 6-0 1-6 6-4
QF: Round d. Hensman 7-5 6-1

SF: Mudford d. Noel 6-4 6-0
SF: Round d. Michell 6-2 6-1

FI: Phyllis Mudford d. Dorothy Round 7-5 2-6 6-3

DF: Betty Nuthall/Eileen Bennett Whittingstall d. Phyllis Mudford/Dorothy Round 6-4 6-3

MX: Dorothy Round/Ryuki Miki (Jap) d.Phyllis Mudford/ Edward R. Avory 2-6 6-1 6-4

Draw note: E I Caldwell loses to an unknown foe in the 2R.

-----

September 28-October 3, Felixstowe, Suffolk, England (Clay)

Singles (Draw=22)

1R: Freda Scott d. Nora Kelman 8-6 6-4
1R: E Rodocanachi d. B E C Kerrison 6-0 6-3
1R: B Edwards d. M K Ringrose 7-5 8-6
1R: Nancy Lyle d. P E Gooderham 6-1 6-0
1R: J Fillary d. Mrs C G Eames 3-6 6-3 7-5
1R: Mrs G Morse d. Mrs J L Mills 6-1 6-1

2R: K M Marriott d. Celia Steward 6-3 6-3
2R: Scott d. Rodocanachi 6-1 6-1
2R: Edwards d. W Goff 6-3 10-8
2R: Lyle d. Fillary 6-0 6-1

2R: N Wentworth-Reeve d. Morse 4-6 6-3 6-2
2R: Lucy Pretty d. Barbara Stampe 6-4 6-2
2R: Evelyn Dearman d. A F Drooglever 6-1 6-0

QF: Ermyntrude Harvey d. Marriott 6-1 6-0
QF: Scott d. B Edwards 6-0 6-0
QF: Lyle d. Wentworth-Reeve 8-6 6-1
QF: Dearman d. Pretty 6-3 7-5

SF: Harvey d. Scott 2-6 6-2 6-3
SF: Dearman d. Lyle 6-2 6-0

FI: Ermyntrude Harvey d. Evelyn Dearman 6-4 6-4

DF: Evelyn Dearman/Nancy Lyle d. Ermyntrude Harvey/F. Scott 6-1 9-7

MX: Charles F. Scroope (Ire)/Nancy Lyle d. Cyril G. Eames/Ermyntrude Harvey 6-3 5-7 6-4

-----

September 28-October 3, Godalming, Surrey, England

FI: Joan Strawson d. Peggy Brazier 7-5 6-2

-----

September 28-October 3, Melbury Members' Tournament, Kensington, England

FI: Betty Soames d. D M Stack 6-2 2-6 6-3

-----

late September-early October, Milan Tournament, Milan, Italy (Clay)

FI: Rosetta Prouse d. Miss Manfredi 6-1 6-1

MX: Lucia Valerio/Bonzi d. Miss Manfredi/Valerio 6-3 6-1

------

late September-early October, Italian Closed Championships, Padua, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Elsa Riboli 6-1 6-2

DF: Anna Luzzatti/Rosetta Prouse d. Elsa Riboli/Lucia Valerio 6-3 6-0

MX: Lucia Valerio/Placido Gaslini d. Ucci Manzutto/Sabbadini 7-5 8-6

Mrs Prouse, recently wed, is better known as Rosetta Gagliari.
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #49 (Edited)
Week of October 5-11

October?, Queensland Championships, Brisbane (Grass)

FI: Mall Mutch Molesworth d. Emily Hood Westacott 6-1 6-3

-------------------

October 5-10, Bournemouth, Dorset, England (Clay)

1R: D Strettell d. Margaret Engel 8-6 7-5
1R: Joan Strettell d. Mrs D Rhys 6-0 6-0
1R: P Scott d. Mlle Gompel 6-1 6-0
1R: Daphne White d. M Strettell 6-1 6-0
1R: Joy Cunningham d. M Joyce 6-2 9-7
1R: Nancy Lyle d. Mrs E Mason 6-1 6-0

2R: Kitty Godfree d. T Barnes 6-1 6-0
2R: H S White d. Pamela Churcher 6-3 6-4
2R: Evelyn Dearman d. D Strettell 6-1 retired
2R: Joan Strettell d. Scott 3-6 6-3 6-3
2R: Margaret Stocks d. Patience Thomson 6-3 6-3
2R: Gladys Seel d. Esther Roe 6-1 4-6 6-3
2R: Daphne White d. Cunningham 11-9 6-3
2R: Lyle d. M Stewart 6-1 6-4

QF: Godfree d. H S White 6-1 6-3
QF: Dearman d. Joan Strettell 4-6 6-4 6-1
QF: Stocks d. Seel 8-6 6-3
QF: Lyle d. Daphne White 10-8 1-6 6-1

SF: Godfree d. Dearman w/o
SF: Lyle d. Stocks 6-0 6-4

FI: Kitty McKane Godfree d. Nancy Lyle 6-4 6-4

DF: Kitty McKane Godfree/Joan Reid-Thomas Strawson d. Margaret McKane Stocks/Diana Sloane-Stanley Rhys 6-0 6-0

MX: Noel G. Holmes (Ire)/Nancy Lyle d. Jack Lysaght/Kitty McKane Godfree 6-4 6-4

-------------------

October 5-11, Merano, Italy (Clay)

For the Lenz Cup:

Elimination rounds

Field of 14

First round

Ilse Friedleben (GER) d. Rosetta Prouse default
Hilde Krahwinkel (GER) d. Simone Barbier (FRA) default
Phyllis Satterthwaite (GB) d. Magda Baumgarten (HUN) default
Klara Hammer (GER) d. Paula von Reznicek (GER) 6-4 6-2
Ida Adamoff (FRA) d. Toni Schomburgk default
Jadwiga Jędrzejowska (POL) d. Elsa Riboli default

Lolette Payot (SUI) and Betty Nuthall (GB) were exempt from playing first round matches.

Second round

Lolette Payot (SUI) d. Friedleben 6-3 6-3
Krahwinkel d. Satterthwaite default
Adamoff d. Hammer 8-6 4-6 6-3
Jędrzejowska d. Betty Nuthall (GB) default

Each of the winners in the second round thus qualified to play each other once to decide the winner of the Lenz Cup.

Round robin event results

Krahwinkel d. Payot 0-6 8-6 6-2; d. Jędrzejowska 3-6 6-4 6-3; d. Adamoff 4-6 7-5 6-3
Payot d. Jędrzejowska 6-2 1-6 6-4; d. Adamoff 7-5 6-2
Jędrzejowska d. Adamoff 2-1, retired

Final standings

1. Hilde Krahwinkel – Winner of the Lenz Cup for 1931
2. Lolette Payot
3. Jadwiga Jędrzejowska
4. Ida Adamoff
--

[The following three draws are incomplete]

Open women's singles event

QF: Marie-Luise Horn (GER) d. Elsa Riboli 6-2 6-1
QF: Toni Schomburgk (GER) d. Magda Baumgarten (HUN) 8-6 7-5
QF: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Lilly Ellissen (AUT) 6-0 6-1
QF: Grete Deutschova (TCH) d. Effie Hemmant (GB) 6-1 6-1

SF: Horn d. Schomburgk 3-6 6-1 6-3
SF: Deutschova d. Satterthwaite 6-2 2-6 6-2

FI: Marie Luise Horn (GER) d. Grete Deutschova (TCH) 8-6 7-5


Doubles

FI: Ilse Friedleben (GER)/Hilde Krahwinkel (GER) d. Marie Luise Horn (GER)/Paula von Reznicek (GER) 6-2 6-2


Mixed doubles

QF: Lolette Payot (SUI)/Hector Fisher (SUI) d. Toni Schomburgk (GER)/Franz Matejka (TCH) 6-4 6-4
QF: Ilse Friedleben (GER)Hermann Artens (AUT) d. Marie-Luise Horn (GER)/Harry Schwenker (GER) 6-4 6-4
QF: Magda Baumgarten (HUN)/Josef Maleček d. Hilde Krahwinkel (GER)/Count Ludwig von Salm (AUT) 6-3 5-7 6-4
QF: Helen Dyson (GB)/Georges Glasser (FRA) d. Frau Egeler/Egeler 6-3 6-4

SF: Payot/Fisher d. Friedleben/Artens [score?]
SF: Dyson/Glasser d. Baumgarten/Maleček [score?]

FI: Lolette Payot (SUI)/Hector Fisher (SUI) d. Helen Dyson (GB)/Georges Glasser (FRA) default

-------------------

began October 5, Hot Springs, Virginia, US
Venue: Gold and Tennis Club

SF: Joan Ridley (GB) d. Maud Rosenbaum Levi (Ita) 4-6 6-4 8-6
SF: Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Florence LeBoutillier 6-3 6-3

FI: Joan Ridley (GB) d. Elsie Goldsack Pittman (GB) 6-2 2-6 6-4

DF: Goldsack Pittman/Ridley d. LeBoutillier/Levi 6-0 6-1

MX: Elsie Goldsack Pittman/Victor Hockmeyer d. Maud Rosenbaum Levi/Charles Halsey 6-4 3-6 6-4

-------------------

early October, Santa Barbara, California, USA

FI: Midge Gladman van Ryn d. Josephine Cruickshank 2-6 6-4 6-4

--------------------

October 7 and 8, Interprovincial Tennis Tournament Finals, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Natal d. Southern Transvaal 3-2

October 7

Bobbie Miller (N) d. Irene Peacock 6-4 6-3
Audrey de Smidt d. Winifred Miller (N) 6-2 6-0
B. Miller (N)/W. Miller (N) d. de Smidt/Peacock 2-6 13-11 7-5

October 8

B. Miller (N) d. de Smidt 6-3 6-4
Peacock d. W. Miller (N) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #50 (Edited)
Week of October 12-18

October 12-20, British Covered Court Championships, Queen's Club, London (Indoors on Wood)

1R: Mary Heeley d. Susan Noel 6-2 6-2
1R: Esther Roe d. K Robertson 9-11 6-3 6-4
1R: Ermyntrude Harvey d. Aurea Edgington 4-6 6-4 6-1
1R: Judith Backhouse d. Gethyn Harry w/o
1R: Kay Stammers d. Betty Holly 6-3 6-4
1R: Betty Soames d. Mary Hardwick 5-7 6-4 6-1
1R: Jean Saunders d. Alexandra McOstrich w/o
1R: Peggy Michell d. W Goff w/o
1R: Joan Strawson d. Annie Cobb 6-1 6-1
1R: Doreen Pleydell-Bouverie d. V M H Wild 6-2 4-6 6-1
1R: Olga Webb d. Phyllis French 6-3 6-0
1R: Billie Yorke d. Mrs G Hawkins w/o
1R: Geraldine Beamish d. G E Tomblin 6-3 6-1
1R: Doreen Busby d. Mrs E L Woodforde w/o
1R: E I Caldwell d. M A Parrott 6-4 6-2
1R: Jeanette Morfey d. Elizabeth Macready 6-1 6-1

2R: Heeley d. Roe 6-0 6-2
2R: Harvey d. Backhouse 6-1 6-3
2R: Stammers d. Soames 6-3 7-5
2R: Saunders d. Michell 6-3 3-6 7-5
2R: Strawson d. Pleydell-Bouverie 6-4 6-1
2R: Webb d. Yorke 6-3 4-6 7-5
2R: Beamish d. Busby 6-1 6-2
2R: Morfey d. Caldwell 6-0 6-2

QF: Heeley d. Harvey 4-6 6-1 6-3
QF: Stammers d. Saunders 9-7 6-1
QF: Strawson d. Webb 6-3 6-0
QF: Morfey d. Beamish 6-1 6-2

SF: Heeley d. Stammers 6-0 6-4
SF: Morfey d. Strawson 7-5 2-6 6-4

FI: Mary Heeley d. Jeanette Morfey 6-1 6-0

DF: Ermyntrude Harvey/Peggy Saunders Michell d. Mary Heeley/Billie Yorke 6-0 7-5

MX: John Olliff/Patricia Brazier d. Ryuki Miki (JPN)/Mary Heeley 6-4 8-6

----------------

October 12-18, Bolzano, Italy (Clay)

SF: Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Ucci Manzutto 6-2 6-1
SF: Elsa Riboli d. Josephine von Lobkowitz (Tch) 6-2 6-1

FI: Paula Heimann von Reznicek d. Elsa Riboli 6-4 2-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #51 (Edited)
Week of October 19-25

September 26-October 24, Sydney Metropolitan Grass Court Championships, Strathfield, New South Wales, Australia

FI: Louie Bickerton d. Coral McInnes Buttsworth 6-4 6-3

DF: Louie Bickerton/Nell Hall d. Daphne Akhurst Cozens/Mrs C. Edgar 6-1 2-6 6-0

MX: Jack Crawford/Marjorie Cox Crawford d. Ray Dunlop/Nell Hall 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #52 (Edited)
Week of October 26-November 1

October 29-November 3, Southwestern Championships, Phoenix, Arizona, USA

FI: Inez Harding d. Laura Herron 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #53 (Edited)
Week of November 2-8

November 2-7, Cromer Covered Court Tournament, Cromer, Norfolk, England (Hard, indoors)

2R: Freda Scott d. Mrs B L Air 6-3 6-1
2R: Billie Yorke d. Vera Noott 6-3 7-5
2R: Mie Johnstone d. Mrs McKelvie 6-3 9-7
2R: Margaret Johnson-Taylor d. Jackie McAlpine 6-2 6-4

QF: Dorothy Round d. Scott 6-1 6-4
QF: Naomi Trentham d. Yorke 6-0 7-5
QF: Johnstone d. Johnson-Taylor 6-0 3-6 6-3
QF: Ruth Kirk d. M Pryce-Harrison 6-2 6-2

SF: Round d. Trentham 6-3 6-0
SF: Kirk d. Johnstone 6-3 6-2

F: Dorothy Round d. Ruth Kirk 6-4 6-0

DF: Dorothy Round/Naomi Trentham d. M. Johnstone/J. McAlpine 6-3 8-6

MX: Ryuki Miki (JPN)/Dorothy Round d. Fred Perry/Mary Heeley 3-6 7-5 8-6

Kirk also listed as "JS Kirk".

----------------

October 31-November 11, All Saints Tournament, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club de Paris

The Singles was valid for the Canet Cup
FI: Germaine Regnier Golding d. Jeanne Vaussard 6-4 6-1

DF: Andree Freville/Jacqueline Goldschmidt d. Suzanne Devé Desloges/Leila Schopfer "Claude-Anet" 5-7 6-3 9-7

MX: Marcel Bernard/Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Raymond Rodel/Germaine Regnier Golding 6-1 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #54 (Edited)
Week of November 9-15

November 12-15, Championships of Gothenburg, Sweden (Clay)

FI: Klara Hammer (GER) d. Else Stoeckel (Den) 6-0 6-4

MX: Sven Sperling (Den)/Else Stoeckel (Den) d. Einer Ulrich (Den)/Frau Sperling 4-6 6-3 6-3

---------------

mid November, Rouen, France (Indoors)

FI: Edith Belliard d. Mlle Valtier 6-3 8-6

MX: Edith Belliard/Marcel Bernard d. Mlle Herment/Guy Troncin 6-3 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #55 (Edited)
Week of November 16-22

November 15-22, Argentine Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

SF: Rost d. Anita Lizana (Chi) 6-4 8-6
SF: Aussem d. Mona Ricketts 6-1 6-2

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 6-1 6-4

DF: Cilly Aussem (Ger)/Irmgard Rost (Ger) d. Dellapiazzo/Monica Ricketts 6-1 6-2

MX: Ronald Boyd/Cilly Aussem (Ger) d. Lucillo de Castillo/Monica Ricketts 6-1 6-3

It was no easy feat to travel to South America in 1931. Cilly and Irmgrad left Hamburg by ship on Sept 16 and didn't arrive in Buenos Aires until Oct 15. Aussem got seriously sick on her jaunt and never returned to her 1931 form.

------------------

November 14-22, Covered Court Championships of Western Germany, Essen (Wood)

FI: Anne Peitz d. Frl Rosenbaum 6-1 6-0

MX: Dr Ludmar Heitmann/Hilde Krahwinkel d. Erwin Statz/Anne Peitz 6-0 4-6 6-2

---------------

November 16-22, Zurich, Switzerland (Indoors)

FI: Simone Barbier (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 4-6 6-3 6-3

DF: Simone Barbier (Fra)/Mlle Schaublin d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger)/Mme Steinfelds 6-3 6-4

MX: Simone Barbier (Fra)/Antoine Gentien (Fra) d. Mlle Schaublin/Boris Maneff 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #57 (Edited)
Week of November 30-December 6

November 30-December 6, Chile Championships, Santiago (Clay)

FI: Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 8-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of December 7-13

December 8 Hong Kong Exhibition, Hong King

E.C. Fincher d. Helen Wills Moody 11-9

Mr Fincher is the best male player in the colony of Hong Kong. He barely defeats Mrs Moody in an exhibion. Helen, who came down with a cold shortly after arriving in China, seemed to tire after the score reached 7 all.

On the boar sailing home she stated that Japanese female players lacked any real power but were very accurate.

-----

November 29-December 15, Catalonia Championships, Barcelona (Clay)

FI: Yolanda Chailly d. Rosa Torras 6-1 6-0

DF: Bella Pons/Torras d. Isabel Fontrodona/Herberg 6-3 6-2

MX: Rosa Torras/Enrique Maier d. Bella Pons/Eduardo Flaquer 8-6 7-5

-----

December 5-12, Victorian Championships, Melbourne, Australia (Grass)

FI: Esna Robertson d. Kath Le Mesurier 6-2 6-4

DF: Meryl O'Hara Wood/Gladys Toyne d. Frances Hoddle-Wrigley/Kath Le Mesurier 4-6 8-6 8-6

MX: JMarjorie Crawford/Jack Crawford d. Nell Hall/Harry Hopman 8-6 6-8 6-4.

At one point in the doubles final the eventual winners were down 0-5 in the final set.
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #59 (Edited)
Week of December 14-20

December 5-19, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

SF: Bobbie Miller d. Audrey de Smidt 4-6 6-4 6-1
SF: Irene Peacock d. Vera Everett 6-2 6-2

FI: Bobbie Miller d. Irene Peacock in 2 sets

DF: Vera Everett/Bobbie Miller d. Audrey de Smidt/Mrs Hall 7-5 9-11 6-1

XDSF: Bobbie Miller/Norman Farquharson d. Doreen Cole/Max Bertram 6-4 6-4
XDSF: Audrey de Smidt/Vernon Kirby d. Irene Peacock/Louis Raymond 6-3 6-3

XDF: Bobbie Miller/Norman Farquharson d. Audrey de Smidt/Vernon Kirby [score?]
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #60 (Edited)
Week of December 21-27

December 22-30, Calcutta Championships, Calcutta, India

FI: Jenny Sandison d. Marjorie Stork 3-6 6-3 7-5

DF: Jenny Sandison/Mrs E.C. Simon d. Marjorie Stork/Mrs Williams 2-6 9-7 6-1

MX: Jenny Sandison/Ryuki Miki (JPN) d. Mrs E.C. Simon/Minoru Kawachi (JPN) 6-4 6-4
 
41 - 60 of 407 Posts
Top