Tennis Forum banner

21 - 40 of 334 Posts

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 4-10

May 4-9, London Hard Court Tournament, Hurlingham, England (Clay)

1R: Mrs Hargreaves d. M Folingsby 6-2 6-1
1R: Mrs H B Wells d. Mildred Beckingham 4-6 7-5 12-10

2R: Ermyntrude Harvey d. L K Bond 6-0 6-2
2R: D Mieville d. C Wolseley 6-1 6-3
2R: Mrs L Fletcher d. Miss Throckmorton 6-0 6-0
2R: Mrs Birchenough d. P M White 6-4 6-4
2R: Mabel Mavrogordato d. Mrs Brierley 6-1 6-1
2R: Peggy Dransfield d. Mrs D Connelly 6-1 6-3
2R: Cristobel Hardie d. Miss Woolland 6-1 6-3
2R: Mrs Hargreaves d. S Ramsay 6-3 6-4
2R: Joan Ridley d. Aimee Reckitt 6-4 3-6 7-5
2R: Miss Sutcliffe d. Mrs Blandy 6-1 6-3
2R: Mrs Joyce d. N Pease 6-1 6-1
2R: Mrs H M Creasy d. Mrs Milligan 6-1 6-4
2R: Mrs J Naylor d. Mrs H M Bax 6-4 6-3
2R: D Moore d. Mrs A Grey 6-4 6-4
2R: Mrs J W Alston d. D M B Crowe 6-1 6-1
2R: Claire Beckingham d. Mrs P Gilbsy 6-0 6-1
2R: H Evelyn-Jones d. Mrs M Dean 6-1 6-2
2R: Mrs D G Coleman d. Miss Dowling 6-0 6-0
2R: Mrs H Royle d. Miss Cory 8-6 6-2
2R: Judith Backhouse d. Miss Marriage 6-2 6-1
2R: Beryl Morrison d. Mrs Foreshew 6-2 6-0
2R: Mrs Trevanion d. Eleanor Rose w/o
2R: E N Martyn d. Miss Booth 6-0 6-2
2R: G M Boret d. Miss Shepherd-Cross 6-3 6-2
2R: C C Lewis d. Mrs H R C Martin 6-1 8-6
2R: T M Robinson d. Mrs Sinclair Westcott 6-3 6-2
2R: D M Haydon d. Mrs Wyatt 6-4 6-2
2R: B E Stevenson d. Miss Watkins 2-6 6-1 8-6
2R: Mildred Guyer d. E Morle 6-2 6-1
2R: E F Hart d, Mrs L D Warne 6-2 6-3
2R: Mrs H B Wells d. W A Stevenson 7-5 6-2
2R: Geraldine Beamish d. N Dixon 6-2 6-1

3R: Ermyntrude Harvey d. D Mieville 6-3 6-2
3R: Mrs L Fletcher d. Mrs Birchenough 6-2 6-2
3R: Mabel Mavrogordato d. Peggy Dransfield 7-5 3-6 7-5
3R: Cristobel Hardie d. Mrs Hargreaves 6-4 6-1
3R: Joan Ridley d. Miss Sutcliffe 6-3 6-1
3R: Mrs Joyce d. Mrs H M Creasy w/o
3R: Mrs J Naylor d. D Moore 6-1 6-2
3R: Mrs J W Alston d. Judith Backhouse 8-6 6-3
3R: Claire Beckingham d. H Evelyn-Jones 6-1 6-3
3R: Mrs D G Coleman d. Mrs H Royle 6-1 6-2
3R: Beryl Morrison d. Mrs Trevanion 6-1 6-1
3R: E N Martyn d. G M Boret 6-3 6-2
3R: C C Lewis d. T M Robinson 6-4 7-5
3R: D M Haydon d. B E Stevenson 6-4 6-3
3R: Mildred Guyer d. E F Hart 6-0 6-2
3R: Geraldine Beamish d. Mrs H B Wells 6-2 6-1

4R: Ermyntrude Harvey d. Mrs L Fletcher 6-3 6-1
4R: Mabel Mavrogordato d. Cristobel Hardie 6-1 7-5
4R: Joan Ridley d. Mrs Joyce 6-0 6-2
4R: Mrs J Naylor d. Mrs J W Alston 6-3 6-2
4R: Claire Beckingham d. Mrs D G Coleman 6-0 retired
4R: Beryl Morrison d. E N Martyn 6-4 6-1
4R: C C Lewis d. D M Haydon 6-0 6-2
4R: Geraldine Beamish d. Mildred Guyer 6-1 6-0

QF: Ermyntrude Harvey d. Mabel Mavrogordato 6-3 6-3
QF: Joan Ridley d. Mrs J Naylor 4-6 6-4 6-2
QF: Claire Beckingham d. Beryl Morrison 6-4 2-6 6-3
QF: Geraldine Beamish d. C C Lewis 6-0 6-0

SF: Ermyntrude Harvey d. Joan Ridley 6-1 6-3
SF: Geraldine Beamish d. Claire Beckingham 6-1 6-1

FI: Ermyntrude Harvey d. Geraldine Ramsey Beamish 2-6 6-2 6-4


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Joan Lycett/Joan Ridley 6-0 6-4

MX: Geraldine Ramsey Beamish/Cyril G. Eames d. Mabel Mavrogordato/C. Evers 6-3 6-3

-------------------

May 4-9, Royal Botanic Society, London, England (Clay)
Venue: Regent's Park

1R: Elizabeth Ryan d. Sylvia Lumley-Ellis 6-3 6-3
1R: Domini Crosfield d. Rose Kotzin 6-2 6-0
1R: Mrs E R Lion d. Agnes Hillyard w/o
1R: Mrs L P Stephen d. K Sutcliffe 7-5 4-6 6-2
1R: Aurea Edgington d. L T Toller 6-0 6-3
1R: L Sloane-Stanley d. Mrs J Stuart 5-7 7-5 6-3
1R: Winifred Lowe d. Mrs G S Walker 6-3 6-1
1R: Cecily Marriott d. Mary Burgess-Smith 4-6 6-2 10-8
1R: Ariadne Rodocanachi d. E C Mogg 6-4 7-5
1R: M Cambridge d. E Harris 6-4 6-0
1R: G E Tomblin d. F Bendit 6-2 6-2
1R: Peggy Bouverie d. Lavender Letts 4-6 6-3 6-2
1R: Camilla Rimington Smith d. Mrs R Essayan 6-0 6-0
1R: Joan Fry d. H Ramsay 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan d. Domini Crosfield 6-0 6-2
2R: Mrs E R Lion d. Mrs L P Stephen 6-3 6-3
2R: Aurea Edgington d. L Sloane-Stanley 6-2 6-1
2R: Winifred Lowe d. Eileen Bennett 6-4 7-5
2R: Cecily Marriott d. Ariadne Rodocanachi 6-2 6-4
2R: M Cambridge d. Gwen Utz 6-4 7-5
2R: G E Tomblin d. Peggy Bouverie 6-3 5-7 7-5
2R: Joan Fry d. Camilla Rimington Smith 6-2 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs E R Lion 6-0 6-1
QF: Aurea Edgington d. Winifred Lowe 7-5 9-7
QF: Cecily Marriott d. M Cambridge 6-0 4-2 retired
QF: Joan Fry d. G E Tomblin 6-1 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Aurea Edgington 6-2 6-0
SF: Joan Fry d. Cecily Marriott 6-0 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-0 7-5


DF: Joan Fry/Sylvia Lumley-Ellis d. Aurea Edgington/Elizabeth Ryan (US) 6-1 8-6

MX: Charles Kingsley/Elizabeth Ryan (US) d. H.F. Hunt/V. Finlayson 6-1 6-0

-------------------

May 4-11, Worthing, England (Clay)

FI: Joyce Brown d. E. M. Norman 6-4 6-3

-------------------

May 3-10, ????, Sweden

FI: Sigrid Fick d. Lindberg 6-1 7-5

------------------

May 9-10, Nevada State Championships, Reno, USA

FI: Mary Rochon d. Emma Ohr, walkover

DF: Emma Berger/Avis Swartz d. Nevada Pedrole/Cordelia Price 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 11-17

May 6-19, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica

SF: Maud Farquharson d. Ethel Poulle 6-1 6-2
SF: Dorothy Calder d. Amy Beckwith 9-7 6-2

FI: Maud Farquharson d. Dorothy Calder 6-2 7-5

DF: Maud Farquharson/Olive Wilson d. Amy Beckwith/Pearl Beckwith 6-2 6-3

MX: Bertrand M. Clark/Dorothy Calder d. Maud Farquharson/Sydney Cargill 6-2 3-6 8-6

--------------------------------

Circa mid-May, Bay Counties Championships, San Francisco, California, USA (Hard)

FI: Helen Baker d. Eleanor Tennant 6-3 6-1

DF: Avery Follett/Eleanor Tennant d. Helen Baker/Marjorie Thorne 9-7 6-4

--------------------

May 11-16, Drive Club, Fulham, London, England (Clay)

1R: Geraldine Beamish d. Miss Hamilton 6-0 6-1
1R: Peggy Saunders d. Camilla Rimington Smith 6-2 6-3

2R: Eileen Bennett d. Mrs E Logan Bell 6-0 6-1
2R: Betty Dix d. Rose Kotzin 6-0 6-0

QF: Geraldine Beamish d. E Taylor 6-0 6-0
QF: Eileen Bennett d. Betty Dix 3-6 6-1 6-1
QF: Peggy Saunders d. Mrs R Bruce May 7-5 3-6 6-3
QF: Joan Lycett d. G M Turner 6-0 6-1

SF: Geraldine Beamish d. Eileen Bennett 6-2 6-3
SF: Joan Lycett d. Peggy Saunders 2-6 6-4 6-3

FI: Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin Lycett 2-6 7-5 6-3


DF: Evelyn Colyer/Joan Austin Lycett d. Geraldine Ramsey Beamish/Edith Clarke 4-6 6-3 6-0

MX: Cyril G. Eames/Geraldine Ramsey Beamish d. Patrick Spence (RSA)/Evelyn Colyer 9-11 6-3 6-4

-------------------

May 11-16, London Country Club, Hendon, London, England (Clay)

1R: Aurea Edgington d. M P Menzies 6-0 6-0
1R: Mary Burgess-Smith d. Mrs R B Holman 6-1 6-3
1R: Irene Maltby d. T N Robinson 7-5 6-4
1R: Mrs W F Clarke d. A M Carpenter 6-4 6-4
1R: Cristobel Hardie d. Mrs A M S Robinson 6-3 6-1
1R: E Gostling d. Mrs Hargreaves 7-5 3-6 9-7
1R: Joan Reid-Thomas d. L T Toller 6-3 8-6
1R: Mrs G S Walker d. S Marcus 6-0 6-0
1R: Enid Head d. E Dreyfus 6-1 6-1
1R: G E Tomblin d. Lady Denman w/o
1R: Mary Hart Mcllquham d. Mrs D G Coleman 6-2 6-4
1R: Millicent Pitt d. A R Sutcliffe 6-1 6-3
1R: Mrs W A McCormick d. W S Bundey 6-1 6-0
1R: Mrs Tootill d. Mrs C Grey 6-2 6-4
1R: Winifred Lowe d. Mrs H M Bax 6-1 6-3
1R: Mrs Jarvis d. Mrs Birchenough 6-4 6-4
1R: Alida Klemantaski d. Miss Valsecchi 6-3 6-4
1R: Mrs Lucking d. M Cohen 6-3 4-2 retired
1R: Cecily Marriott d. Mrs M V Morris 6-4 6-4

2R: Aurea Edgington d. Mary Burgess-Smith 6-1 6-4
2R: Irene Maltby d. Mrs W F Clarke 6-3 6-2
2R: Cristobel Hardie d. E Gostling 7-5 6-4
2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs G S Walker 7-5 6-2
2R: Enid Head d. G E Tomblin 7-5 6-4
2R: Beatrice Brown d. Mrs G C Judd 6-2 6-4
2R: H Ramsay d. Mrs R Essayan 6-0 6-1
2R: Mary Hart Mcllquham d. Millicent Pitt 6-4 6-1
2R: Mrs W A McCormick d. Mrs Tootill 6-0 6-0
2R: Winifred Lowe d. Mrs Jarvis w/o
2R: Alida Klemantaski d. Mrs Lucking 6-2 6-3
2R: Madge Valantine d. S Pollak 6-1 6-2
2R: Doreen Busby d. E Well 6-2 6-1
2R: Cecily Marriott d. H W Neal 6-1 6-1
2R: Joan Ridley d. Naomi Bannister Feilden 6-4 9-7

3R: Aurea Edgington d. Irene Maltby 6-1 6-2
3R: Cristobel Hardie d. Joan Reid-Thomas 6-4 3-6 7-5
3R: Enid Head d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-4
3R: Beatrice Brown d. H Ramsay 6-3 6-4
3R: Mary Hart Mcllquham d. Mrs W A McCormick 6-0 6-3
3R: Winifred Lowe d. Alida Klemantaski 7-5 6-3
3R: Madge Valantine d. Doreen Busby w/o
3R: Joan Ridley d. Cecily Marriott 1-6 6-4 6-3

QF: Aurea Edgington d. Cristobel Hardie 3-6 6-2 6-3
QF: Enid Head d. Beatrice Brown 6-4 1-6 6-3
QF: Mary Hart Mcllquham d. Winifred Lowe 6-4 6-2
QF: Joan Ridley d. Madge Valantine 6-3 6-3

SF: Aurea Edgington d. Enid Head 6-2 6-3
SF: Joan Ridley d. Mary Hart Mcllquham 6-3 3-6 6-1

FI: Aurea Edgington d. Joan Ridley 6-2 6-4

------------------

May 11-16, Phyllis Court, Henley, London, England (Clay)

1R: Ermyntrude Harvey d. E L Walker 6-0 6-1
1R: Coela Herring Pryce-Harrison d. N Headington 6-1 6-1
1R: Muriel Stokes d. N S Cave 4-6 6-3 7-5
1R: Mrs J Creasy d. Mrs Atkinson 2-0 retired
1R: Mildred Beckingham d. Betty Slade 6-3 6-1
1R: Gwen Utz d. M Keyser 6-0 6-2
1R: M Cambridge d. M Woolland 6-1 6-1
1R: M S Baxter d. Mrs N Dickin 6-3 3-6 6-2
1R: Ellen Zoe Stokes d. Mrs Moore 6-1 6-0
1R: E Bobby d. S Keyser 6-4 6-1
1R: Claire Beckingham d. Phylis Radcliffe w/o
1R: Nancy Radcliffe-Platt d. S N Huggins 6-3 6-3
1R: I S Gibson d. H Keating 6-3 6-4
1R: Mrs R H Moore d. Mrs Sinclair Westcott 6-1 3-6 6-2
1R: Doris Craddock d. F M Villiers 6-1 6-0

2R: Ermyntrude Harvey d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-2 6-1
2R: Muriel Stokes d. Mrs J Creasy 7-5 6-1
2R: Mildred Beckingham d. Gwen Utz 3-6 6-4 7-5
2R: M Cambridge d. M S Baxter 8-6 8-6
2R: Ellen Zoe Stokes d. E Bobby 6-2 6-4
2R: Claire Beckingham d. Mrs E Barraclough 6-0 6-2
2R: Nancy Radcliffe-Platt d. I S Gibson 6-4 6-1
2R: Doris Craddock d. Mrs R H Moore 6-0 6-4

QF: Ermyntrude Harvey d. Muriel Stokes 6-2 6-2
QF: Mildred Beckingham d. M Cambridge 6-4 6-1
QF: Ellen Zoe Stokes d. Claire Beckingham 6-3 6-3
QF: Doris Craddock d. Nancy Radcliffe-Platt 6-3 6-2

SF: Ermyntrude Harvey d. Mildred Beckingham 6-0 7-5
SF: Doris Craddock d. Ellen Zoe Stokes 8-10 6-4 7-5

FI: Ermyntrude Harvey d. Doris Craddock 6-3 7-5

DF: Claire Beckingham/Elma Beckingham d. Ellen Zoe Stokes/Muriel Stokes 6-2 9-11 6-1

MX: Gordon Crole-Rees/Ermyntrude Harvey d. G.F. Utz (Aus)/Gwen Chiplin Utz (Aus) 6-3 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
Week of May 18-24

May 18-23, Surrey Championships, Surbiton, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. Enid Head 6-0 6-0
1R: Winifred Lowe d. “M Coles” 6-4 6-0
1R: Aimee Reckitt d. G E Tomblin 6-4 6-3
1R: Annie Cobb d. Mary Hart Mcllquham 4-6 6-2 6-1
1R: Jessie Colegate d. Gwen Sterry 6-3 6-3
1R: Ariadne Rodocanachi d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1R: Betty Dix d. Eleanor Rose 6-4 3-6 6-4
1R: M K Taylor d. Eileen Bennett w/o
1R: Peggy Saunders d. Phoebe Watson 4-6 6-3 7-5
1R: Mrs Barringer d. Beryl Morrison 3-6 6-4 6-1
1R: Violet Southam d. Aurea Edgington w/o
1R: Peggy Bouverie d. Betty Nuthall 6-4 5-7 6-4
1R: Joan Fry d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-2
1R: Kitty McKane d. Millicent Pitt 6-2 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. Winifred Lowe 6-0 6-2
2R: Aimee Reckitt d. Annie Cobb 6-3 4-6 7-5
2R: Jessie Colegate d. Ariadne Rodocanachi 8-10 12-10 6-1
2R: Betty Dix d. M K Taylor 6-0 6-3
2R: Peggy Saunders d. Edith Clarke 7-5 4-6 6-4
2R: Mrs Barringer d. Violet Southam 8-6 7-5
2R: Joan Fry d. Peggy Bouverie 6-0 6-2
2R: Kitty McKane d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. Aimee Reckitt 6-1 6-2
QF: Jessie Colegate d. Betty Dix 6-1 6-4
QF: Peggy Saunders d. Mrs Barringer 6-1 6-4
QF: Kitty McKane d. Joan Fry 4-6 6-4 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Jessie Colegate 6-1 6-1
SF: Kitty McKane d. Peggy Saunders 6-1 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Kitty McKane 7-9 6-1 6-3


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Kitty McKane/Peggy Saunders 6-1 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gordon Crole-Rees d. Ermyntrude Harvey/Cyril G. Eames 6-4 6-4

---------------------

ended May 24, Austrian Championships, Vienna (Clay)

FI: Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-3 6-3

---------------------

May 21-24, Schlittschuh Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Nelly Neppach d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2

MX: Hans Moldenhauer/Elsebeth Brehm (Den) d. Ludwig Lorenz/Amalie Schurig 6-1 7-9 6-0

----------------------

May 18-23, Pennsylvania and Eastern States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, USA (Grass)

SF: Marion Zinderstein Jessup d. Mildred Willard 6-3 6-1
SF: Molly Thayer d. Mrs M. Brooke-Huff 1-6 6-1 6-2

FI: Marion Zinderstein Jessup d. Molly Thayer 6-4,6-0

DF: Marion Zinderstein Jessup/Molly Thayer d. Mrs M. Brooke-Huff/Mildred Willard 6-1 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #24 (Edited)
Week of May 25-31

May 8-27, New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue Rushcutter Bay

QF: Marjorie Cox d. Gladys Toyne 6-2 7-5
QF: Mavis McIver d. Lorna Utz 6-4 2-6 6-1
QF: Gertrude Todd d. Jessie Watson 6-1 6-1
QF: Annie Martin d. Millicent Mitchell 4-6 6-1 6-2

SF: Cox d. McIver 6-3 6-2
SF: Martin d. Todd 6-3 11-13 9-7

FI: Marjorie Cox d. Annie Martin 7-5 6-1


Doubles

SF: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Nell Lloyd/Annie Martin 6-4 6-4
SF: Gertrude Todd/Gladys Toyne d. Mary Elliott/Patricia Meaney 8-6 6-2

FI: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Gertrude Todd/Gladys Toyne 6-4 6-0


Mixed doubles

SF: Marjorie Cox/Jim Willard d. Nell Lloyd/Dr Morris Plomley 6-2 6-4
SF: Mary Elliott/Norman Peach d. Louie Bickerton/Leslie Baker 8-6 8-6

FI: Marjorie Cox/Jim Willard d. Mary Elliott/Norman Peach 6-3 6-1

Note: Heavy, persistent rain caused long delays in play during this tournament in 1925.

-------------------

May 25-30, Middlesex Championships, Chiswick Park, London, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. H Evelyn-Jones 6-1 6-0
1R: Doreen Busby d. R Thorne 6-1 7-5
1R: G E Tomblin d. Phyllis French 6-4 10-12 8-6
1R: Naomi Bannister Feilden d. Mrs Hargreaves 7-5 6-1
1R: Mrs K Bruce May d. E Stafford 6-1 6-1
1R: Aimee Reckitt d. Mrs J Naylor 6-2 6-3
1R: Ada Hollick d. Madge Valantine 4-6 7-5 6-4
1R: Mrs Gough d. “M Coles” 6-3 6-3
1R: Peggy Saunders d. Annie Cobb 6-3 2-6 6-4
1R: Mabel Mavrogordato d. Beatrice Brown 6-2 8-6
1R: Blanche Colston d. Mrs Tomlinson 6-1 6-1
1R: Mrs Cyril Marriott d. Mrs Wilkin 4-6 6-2 6-4
1R: Enid Head d. Beryl Morrison 7-5 6-3
1R: Eileen Bennett d. Myrtle Melody 6-3 6-2
1R: Mrs D G Coleman d. Betty Nuthall 4-6 6-4 6-3
1R: Geraldine Beamish d. Cecily Marriott 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan d. Doreen Busby 7-5 6-2
2R: G E Tomblin d. Naomi Bannister Feilden 4-6 6-4 6-3
2R: Mrs K Bruce May d. Aimee Reckitt 6-4 7-5
2R: Ada Hollick d. Mrs Gough 4-6 6-2 6-3
2R: Peggy Saunders d. Mabel Mavrogordato 2-6 6-2 7-5
2R: Blanche Colston d. Mrs Cyril Marriott 6-4 6-2
2R: Enid Head d. Eileen Bennett 6-4 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Mrs D G Coleman 6-2 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. G E Tomblin 6-2 6-0
QF: Mrs K Bruce May d. Ada Hollick 6-3 6-1
QF: Peggy Saunders d. Blanche Colston 6-3 3-6 retired
QF: Geraldine Beamish d. Enid Head 6-3 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Mrs K Bruce May 6-3 7-5
SF: Geraldine Beamish d. Peggy Saunders 6-1 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish 6-4 6-0


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Enid Head/Peggy Saunders 6-3 5-7 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Arthur D. Prebble d. Geraldine Ramsey Beamish/Nigel Sharpe 6-0 6-3

--------------------

May 25-30, West of England Championships, Bristol, England (Grass)

FI: Kathleen Lidderdale Bridge d. Doris Craddock 6-4 1-6 6-3

DF: Kathleen Lidderdale Bridge/Marie Hazel d. Doris Craddock/Mrs Weston 7-5 6-0

MX: Doris Craddock/Frank Riseley d. A. Willcock/JC Hogan 6-4 6-2

-------------------

May 25-30, Winnington Hall, Cheshire, England (Grass)

FI: Claire Beckingham d. Joan Ridley 6-0 6-3

DF: Claire Beckingham/Elma Beckingham d. Alice Pleydell-Bouverie/Joan Reid-Thomas 4-6 6-2 7-5

MX: Samuel E. Charlton/Joan Reid-Thomas d. Gerald R. Sherwell/Alice Pleydell-Bouverie 1-6 6-4 6-3

-------------------

May 25-30, Worcestershire Championships, Malvern, England (Grass)

1R: E M Bicknell d. Mrs G N Heelas 6-2 3-6 6-3
1R: A M Wheatcroft d. M I Burman 9-7 4-6 6-3
1R: P M Cox d. M Lowsley Williams 6-1 6-1
1R: Mrs J J Payne d. Mrs L Williams 6-1 6-1
1R: Kathleen Bevir d. L M Best 6-3 6-3
1R: K M Phillips d. M P M Hewlett 6-3 6-2
1R: H A Pratt d. Mrs W Radcliffe 6-2 4-6 6-3
1R: P Lovatt d. M T Madin 6-4 6-4
1R: V Marshall d. Coela Herring Pryce-Harrison 1-6 7-5 6-1
1R: F Jefferson d. J Bundrit 6-4 11-9
1R: M Robinson d. Mrs Sandilands 6-1 6-4
1R: I Corner d. D Brocklesby 6-3 6-4
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs C Dunn 6-1 6-2

2R: Eleanor Rose d. G C Moon 6-2 6-0
2R: Mrs W H T Cooke d. E M Bicknell 6-4 6-1
2R: Mrs J B Perrett d. B Berkeley 6-0 6-1
2R: Mrs G Browning d. Mrs J H Sabin 6-0 7-5
2R: C P Brocklesby d. A M Wheatcroft 6-3 6-1
2R: P M Cox d. Mrs J J Payne 4-6 6-2 6-3
2R: Kathleen Bevir d. K M Phillips 5-7 6-4 6-0
2R: Mrs H L Askham d. H A Pratt 6-4 6-4
2R: Mrs R M M Hobson d. E Welch 6-0 6-1
2R: Mrs C A Smellie d. I F Burman 6-1 6-2
2R: P Lovatt d. M L Marshall 4-6 6-1 7-5
2R: V Marshall d. F Jefferson 6-2 6-1
2R: Mrs F W Orr d. Agnes Hillyard 6-4 6-2
2R: M Robinson d. A Pearson 6-1 6-4
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. I Corner 6-0 6-4

3R: Eleanor Rose d. Mrs W H T Cooke 6-0 6-0
3R: Mrs J B Perrett d. Mrs G Browning 6-2 6-0
3R: C P Brocklesby d. P M Cox 6-3 6-0
3R: Kathleen Bevir d. Mrs H L Askham 6-1 6-2
3R: Mrs R M M Hobson d. Mrs C A Smellie 6-4 6-4
3R: Mrs F W Orr d. D Palethorpe 6-1 6-4
3R: Sylvia Lumley-Ellis d. M Robinson 6-0 6-1
3R: P Lovatt d. V Marshall 3-6 6-1 6-2

QF: Eleanor Rose d. Mrs J.B. Perrett 6-1 6-3
QF: Catherine Brocklesby d. Kathleen Bevir 6-1 6-4
QF: Mrs R. Hobson d. Mrs F. Orr 6-4 6-0
QF: Sylvia Lumley-Ellis d. P. Lovatt 6-1 6-2

SF: Eleanor Rose d. C P Brocklesby 6-4 6-4
SF: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs R M M Hobson 8-6 6-0

FI: Eleanor Rose d. Sylvia Lumley-Ellis 4-6 7-5 6-3


DF: Sylvia Lumley-Ellis/Eleanor Rose d. C. Brocklesby/Mrs Lumley-Ellis 6-4 8-6

MX: W. Radcliffe/Sylvia Lumley-Ellis d. Sir Charles E. Leonard-Lyle/Eleanor Rose 7-5 6-3

----------------------

circa late May, Budapest International Championships, Hungary (Clay)

FI: Ilona Várady Péteriné d. Paula Heimann (Ger) 6-4 6-4

MX: Bela Kerhling/Paula Heimann (Ger) d. Peteri/Ilona Várady Péteriné 4-6 6-2 6-2

--------------------

Circa 25 May-1 June, Czechoslovakian Championships, Prague (Clay)

FI: Marie Sindelar d. Frau Fröhlich 6-3 6-1

XDF: Jan Kozeluh/Dora Jahn d. Pavel Macenauer/Marie Sindelar 6-1 9-7

----------------------

May 25-29, New Jersey State Championships, Mountain Station, US

FI: Clare Cassel d. Hildegarde Turle Taylor 6-1 6-0

-------------------

May 29-31, Central California Championships, US (Hard)

FI: Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-2 6-2

--------------------

May 21-June 11, Shimla, India

FI: L. Tollington d. Mrs B. Shepherd 0-6 6-3 6-1

MX: L. Tollington/Major E.C. Chesney d. Margaret Jukes/John Jukes 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #25 (Edited)
May 27-June 7, French International Championships, Paris, France (Clay)
Venue: Stade Français, Parc de Saint-Cloud

Draw of 34

1R: Marie Conquet d. Miss Grierson (USA) 6-1 6-3
1R: Maud Rosenbaum (USA) d. Daisy Spéranza-Wyns 6-4 6-4

The remaining players had a bye.

2R: Suzanne Lenglen [1] d. Simone des Landes de Danoët 6-0 6-0
2R: Élisabeth Macready d. M. Beaugé 7-5 12-10
2R: Jeanne Vaussard [8] d. Mlle Florand default
2R: Evelyn Colyer (GB) d. Germaine Pigueron 8-6 7-5
2R: Hélène Contostavlos [5] d. Lili de Alvarez (Esp) default
2R: Mary MacIlquham (GB) d. Marie Danet 6-4 6-4
2R: Germaine Golding d. Mlle Survana default
2R: Simone Passemard [4] d. Conquet 3-6 6-4 8-6
2R: Diddie Vlasto [7] d. Mme Pierre Canivet 6-1 6-1
2R: Ermyntrude Harvey (GB) d. Germaine Charnelet 6-2 6-1
2R: Yvonne Bourgeois [2] d. Yvonne Huchez 6-2 8-6
2R: Nicole Desclercs d. Isabel Fonrodona (Esp) default
2R: Marguerite Billout [6] d. S. Lecaron 6-2 6-4
2R: G. Grasset d. Leslie Aeschlimann (Sui) 6-3 6-2
2R: Suzanne Dévé d. Lucie Huchez default
2R: Kathleen McKane (GB) d. Rosenbaum 6-2 6-1

3R: Lenglen [1] d. Macready 6-0 6-0
3R: Colyer (GB) d. Vaussard [8] 10-8 3-6 7-5
3R: Contostavlos [5] d. McIlquham 3-6 6-2 6-4
3R: Passemard [4] d. Golding 6-2 6-4
3R: Vlasto [7] d. Harvey 8-6 6-4
3R: Desclercs d. Bourgeois [2] 6-3 2-6 6-3
3R: Billout [6] d. Grasset 8-6 4-6 6-3
3R: McKane (GB) d. Dévé 6-1 6-2

QF: Lenglen [1] d. Colyer 6-0 6-2
QF: Contostavlos [5] d. Passemard [4] 7-5 6-3
QF: Vlasto [7] d. Desclercs 6-1 6-2
QF: McKane (GB) d. Billout [6] 6-0 10-8

SF: Lenglen [1] d. Contostavlos [5] 6-2 6-0
SF: McKane d. Vlasto [7] 6-2 6-2

FI: Suzanne Lenglen [1] d. Kathleen McKane (GB) 6-1 6-2


Draw notes:

The French Tennis Federation (FFT) website lists Mme Pigueron as André. The seeding comes directly from the FFT site. The seeding is “off” in the sense that
it only reflects French-based players. I find it very unlikely that Kathleen McKane would not have been seeded.

Summary:

As the International Tennis Federation had banned the use of the title “World Hard Court”, the French decided to repackage the tournament as the French Open. This is effectively the first edition of the French International Championships tournament in that it is open to both French and overseas players.

Suzanne Lenglen cruises through the women’s singles field with the loss of only seven games in five matches.


Doubles

Draw of 15

1R: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto-bye
1R: Germaine Charnelet/G. Grasset d. Mlle Florand/S. Lecaron default
1R: Marie Conquet/Suzanne Dévé d. Nicole Desclercs/Germaine Pigueron 6-2 6-4
1R: Ermyntrude Harvey (GB)/Mary McIlquham (GB) d. Jacqueline Gallay/Violette Gallay 6-0 61
1R: Marguerite Billout/Yvonne Bourgeois d. Lucie Huchez/Yvonne Huchez default
1R: Blanche Amblard/Suzanne Amblard d. Marie Danet/Daisy Spéranza-Wyns default
1R: Germaine Golding/Jeanne Vaussard d. Isabel Fonrodona (Esp)/Élisabeth Macready default
1R: Evelyn Colyer (GB)/Kathleen McKane (GB) d. Hélène Contostavlos/Simone Passemard 6-1 6-4

QF: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Charnelet/Grasset 6-2 6-1
QF: Harvey/MacIlquham d. Conquet/Dévé 8-6 2-6 6-1
QF: Billout/Bourgeois d. B.Amblard/S.Amblard 2-6 6-4 6-3
QF: Colyer/McKane d. Golding/Vaussard 6-4 6-2

SF: Lenglen/Vlasto d. Harvey/Mc Ilquham 6-1 6-3
SF: Colyer/McKane d. Billout/Bourgeois 6-2 6-1

FI: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Evelyn Colyer (GB)/Kathleen McKane (GB) 6-1 9-11 6-2


Mixed doubles

Draw of 25

1R: Ermytrude Harvey (GB)/Gordon Crole-Rees (GB) d. Simone Amaury/Sidney Jacob (Ind) 6-1 6-2
1R: Yvonne Bourgeois/René Lacoste d. Marie Danet/All Athar Hassan Ali Fyzee (Ind) 6-4 6-1
1R: Mme Pierre Canivet/Pierre Canivet d. Mina Contostavlos/Henri Reynaud 6-1 5-7 6-1
1R: Marie Conquet/Jagat Mohan Lal (Ind) d. Madeleine de Rauch/Alain Bernard 6-4 6-1
1R: Evelyn Colyer (GB)/Patrick Spence (Rsa) d. Nicole Desclercs/Raymond Barbas 6-4 6-1
1R: Germaine Golding/Jean Washer (Bel) d. Daisy Spéranza-Wyns/All Azhar Hassanally Fyzee (Ind) 6-1 6-2
1R: Kathleen McKane (GB)/Cyril Eames (GB) d. Germaine Charnelet/Pierre Landry 6-3 6-1
1R: Germaine Pigueron/Eduardo Flaquer (Esp) d. Simone Passemard/Georges Gouttenoire 6-2 1-6 6-4
1R: Diddie Vlasto/Henri Cochet d. Maud Rosenbaum (USA)/Luis de Olivares (Esp) 6-2 6-3

The remaining pairs had a bye.

2R: Suzanne Lenglen/Jacques Brugnon d. Jeanne Vaussard/Y. Das de Karpurthala (Ind) default
2R: Harvey/Crole-Rees d. Leslie Aeschlimann (Sui)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-2 6-3
2R: Bourgeois/Lacoste d. Mme Pierre Canivet/Pierre Canivet 6-2 6-4
2R: Colyer/Spence d. Lal/Conquet 2-6 6-2 6-2
2R: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Élisabeth Macready/Raymond Rodel 6-1 6-0
2R: Hélène Contostavlos/Roger Danet d. Mary McIlquham (GB)/Arthur Wallis Myers (GB) 7-5 9-7
2R: Golding/Washer d. Eames/McKane 6-3 4-6 6-2
2R: Vlasto/Cochet d. Pigueron/Flaquer 4-6 8-6 6-4

QF: Lenglen/Brugnon d. Harvey/Crole-Rees 6-0 6-3
QF: Colyer/Spence d. Bourgeois/Lacoste 2-6 6-4 6-3
QF: Billout/Borotra d. H. Contostavlos/R. Danet 7-5 6-4
QF: Vlasto/Cochet d. Golding/Washer 10-12 8-6 6-2

SF: Lenglen/Brugnon d. Colyer/Spence 6-4 6-2
SF: Vlasto/Cochet d. Billout/Borotra 6-4 3-6 6-4

FI: Suzanne Lenglen/Jacques Brugnon d. Diddie Vlasto/Henri Cochet 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of June 1-7

June 1-6, Northern Tournament, West Didsbury, Manchester, England (Grass)

Draw of 60

Four players had a bye in the first round.

1R: Mrs W Radcliffe d. Miss Holden 6-4 9-7
1R: Joan Reid-Thomas d. Miss Brisnelow 6-1 6-0
1R: M Cambridge d. Miss Wilcock 6-0 6-2
1R: Miss Staffurth d. Dr Willock 5-7 6-2 6-1

2R: E. Dawson d. E.G. Newton 6-2, 8-10, 6-1
2R: Elizabeth Ryan d. Mrs A.V. Wallwork 6-0, 6-1
2R: Claire Beckingham d. R. Hudson 6-0, 6-3
2R: E. Staffurth d. E.M. Luytens 6-4, 6-1
2R: E.B. Crook d. D.A. Holden 6-2, 6-2
2R: Joan Lycett d. M.B. Boumphrey 6-1, 6-1
2R: S. Walker d. Mrs Houston 6-2, 6-1
2R: Mrs M. Haslam d. Mrs Snowden 6-2, 6-1
2R: G.R. Churchill d. M. Deighton 6-2, 5-7, 8-6
2R: Elma Mildred Beckingham d. G.B. Barlow 6-8, 6-3, 6-3
2R: M Cambridge d. H Dyckhoff 7-5 6-3
2R: Joan Ridley d. S R Ward 6-2 6-2
2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs W Radcliffe 6-2 6-0
2R: Catherine Leaf d. N. Hescott 6-3, 6-1
2R: Eileen Connell d. E.D. Brooks 6-0, 6-3
2R: K Boumphrey d. H Chatwood 6-3 6-1

3R: Elizabeth Ryan d. E Dawson 6-0 6-1
3R: Claire Beckingham d. E Staffurth 6-2 8-6
3R: Joan Lycett d. E B Crook 6-0 6-0
3R: S. Walker d. Mrs M. Haslam 6-2 6-1
3R: Elma Mildred Beckingham d. G R Churchill 6-2 3-6 6-4
3R: M Cambridge d. Joan Ridley 6-2 6-2
3R: Joan Reid-Thomas d. C E Leaf 6-1 6-0
3R: Eileen Connell d. K. Boumphrey 6-2 7-5

QF: Elizabeth Ryan d. Claire Beckingham 6-1 6-3
QF: Joan Lycett d. S Walker 6-1 6-3
QF: Elma Mildred Beckingham d. M Cambridge 5-7 6-1 6-4
QF: Joan Reid-Thomas d. Eileen Connell 8-6 9-7

SF: Elizabeth Ryan d. Joan Lycett 6-2 6-1
SF: Joan Reid-Thomas d. Elma Mildred Beckingham 6-4 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Reid-Thomas 6-4 6-3


DF: Joan Lycett/Elizabeth Ryan (US) d. Claire Beckingham/Elma Mildred Beckingham 6-3 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Max Woosnam d. Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) 7-5 6-3

The mixed event still had the title of All England Mixed Doubles Championship.

----------------------

June 1-6, North London Championships (Gipsy Tournament), Stamford Hill, London, England (Grass)

1R: G E Tomblin d. B Neville 6-2 6-3
1R: A K Sutcliffe d. Rose Kotzin 6-3 6-1
1R: Blanche Colston d. Mrs Penrose-Welsted 6-1 6-3
1R: Mrs Tomlinson d. M Reeves 6-3 6-1
1R: Mrs C Taylor d. Aurea Edgington w/o
1R: Edith Clarke d. P Shepherd 6-4 6-0

2R: Geraldine Beamish d. Phyllis French 6-0 6-0
2R: F B Hensman d. D B Stafford 6-6 retired
2R: Peggy Bouverie d. Mrs E M Proctor 7-5 4-6 6-4
2R: P Lamb d. R O Peall 4-6 6-4 7-5
2R: Enid Head d. L T Toller 6-4 8-6
2R: G E Tomblin d. A K Sutcliffe 6-2 6-0
2R: Cristobel Hardie d. Winifred Lowe 7-5 6-2
2R: Beatrice Brown d. E M Edell 6-3 6-0
2R: Joyce Brown d. Mabel Clayton 6-4 6-4
2R: Louise Bull d. Mrs M Hawkins 6-0 6-0
2R: Doreen Busby d. D P Hereford 6-0 6-1
2R: Eileen Bennett d. M Walton 6-0 6-1
2R: Alida Klemantaski d. Mrs E Logan Bell 6-3 6-8 6-3
2R: M Jackson d. Mrs T M Bostock 6-4 6-3
2R: Blanche Colston d. Mrs Tomlinson 6-3 6-3
2R: Edith Clarke d. Mrs C Taylor 6-1 6-1

3R: Geraldine Beamish d. F B Hensman 6-1 6-0
3R: Peggy Bouverie d. P Lamb 6-3 6-1
3R: Enid Head d. G E Tomblin 6-1 6-2
3R: Cristobel Hardie d. Beatrice Brown 6-4 6-4
3R: Joyce Brown d. Louise Bull 6-2 6-1
3R: Doreen Busby d. Eileen Bennett 6-4 6-2
3R: Alida Klemantaski d. M Jackson 6-1 6-4
3R: Edith Clarke d. Blanche Colston 6-4 6-3

QF: Geraldine Beamish d. Peggy Bouverie 6-1 6-3
QF: Enid Head d. Cristobel Hardie 6-3 9-7
QF: Joyce Brown d. Doreen Busby 6-1 7-5
QF: Edith Clarke d. Alida Klemantaski 6-0 6-2

SF: Geraldine Beamish d. Enid Head 7-5 10-8
SF: Edith Clarke d. Joyce Brown 6-4 3-6 6-0

FI: Geraldine Beamish d. Edith Clarke 6-1 7-5

DF: Geraldine Beamish/Edith Clarke d. Enid Head/Peggy Bouverie 6-0 6-3

MX: Dorothea Douglass Chambers/A. Berger d. Geraldine Beamish/E Oliver 10-12 6-2 6-2

---------------------

June 1-6, St. George's Hill Tournament, Weybridge, England (Grass)

1R: D Saynor d. Mrs Crombie 6-4 6-2
1R: Eleanor Rose d. Mildred Guyer 6-3 6-3

2R: Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley d. P M Healey 6-3 3-6 6-4
2R: Gwen Sterry d. Floris St George 6-4 6-3
2R: Joan Barrett d. E Bowden Smith 6-3 5-7 6-3
2R: Violet Southam d. Miss Spofforth 6-1 6-1
2R: M K Taylor d. D Saynor 6-3 6-1
2R: E Norman d. Mrs P Thomas 7-9 6-3 6-3
2R: Eleanor Rose d. Sylvia Harper 6-4 6-3

3R: Esna Boyd d. Miss Allbright 6-1 6-3
3R: Mrs Temperley d. Miss Risely 6-4 2-6 6-0
3R: Gwen Sterry d. Joan Barrett 6-2 6-2
3R: Violet Southam d. Miss Rodocanachi 4-6 6-1 6-3
3R: Daphne Akhurst d. R N Shutte 6-0 6-0
3R: K Finnimore d. G M Boret 6-4 6-2
3R: Aimee Reckitt d. M K Taylor 6-4 6-1
3R: Eleanor Rose d. E Norman 6-0 6-2

QF: Esna Boyd d. Mrs Temperley 6-4 6-1
QF: Gwen Sterry d. Violet Southam 6-2 7-5
QF: Daphne Akhurst d. K Finnimore 2-6 6-3 6-2
QF: Eleanor Rose d. Aimee Reckitt w/o

SF: Esna Boyd d. Gwen Sterry 3-6 6-2 6-3
SF: Eleanor Rose d. Daphne Akhurst 7-5 6-1

FI: Esna Boyd (Aus) d. Eleanor Rose 6-3 0-6 6-3


DF: Esna Boyd (Aus)/Floris Saint-George (Aus) d. Mrs J O'Neill/Olive Stebbing 6-1 6-3

MX: Gwen Sterry/CH Watson d. Olive Stebbing/Carl von Braun (Swd) 6-2 6-3

-----------------------

June 1-6, Fleet, Hampshire, England (Grass)

FI: Ellen (?) Stokes d. Agnes Daniell Tuckey 6-1 6-4

DF: Mabel Davy Clayton/Violet Pinckney d. Doris Covell Craddock/Agnes Daniell Tuckey 6-4 6-3

MX: Captain G. Lucas/Agnes Daniell Tuckey d. N. Field/Violet Pinckney 6-4 3-6 6-4

-------------

June 1-6, Hertfordshire Championships, Harpenden, England (Grass)

1R: Naomi Bannister Feilden d. M Goff 6-4 6-1
1R: B Ross d. G Heatley 6-1 6-4
1R: M Shoosmith d. L Green w/o
1R: Cecily Marriott d. E C Terry 6-0 6-2

2R: M F Dalton d. A D Mardall 7-5 6-0
2R: Mrs Ozilvig d. K S Weeks 6-3 1-6 7-5
2R: Mrs H B Wells d. I M Hewitt 6-1 6-1
2R: Mrs F H Jarvis d. M Hollick 6-4 6-3
2R: Mrs Scott d. Mrs Wallace 6-0 6-0
2R: Naomi Bannister Feilden d. B Ross 6-0 6-1
2R: Cecily Marriott d. M Shoosmith 6-2 6-2
2R: M V Phillips d. M Hempbill 6-2 6-0

QF: Phyllis Satterthwaite d. A C V Wells 6-0 6-1
QF: Mrs Scott d. Isa Watanabe 6-2 6-1
QF: Naomi Bannister Feilden d. Mrs H B Wells 6-3 5-7 6-4
QF: Sylvia Lumley-Ellis d. M F Dalton 6-0 6-0

SF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Scott 6-2 6-8 6-4
SF: Sylvia Lumley-Ellis d. Naomi Bannister Feilden 3-6 6-4 6-3

FI: Phyllis Satterthwaite d. Sylvia Lumley-Ellis 6-1 6-0


DF: Sylvia Lumley-Ellis/Phyllis Satterthwaite d. Naomi Bannister Feilden/N. Welch 6-4 6-3

MX: Phyllis Satterthwaite/Edward Higgs d. Sylvia Lumley-Ellis/Frank H. Jarvis 6-2 6-3

-------------------

May 30-June 4, Hexham, Tynedale, Northumberland, England (Grass)

FI: Ruth Watson d. Kathleen Aitchison 10-8 8-6

-----------

May 29-June 4, Skipton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Mrs Holtby d. Norah Fosdick Middleton 8-6 6-3

MX: P.R.T. Garnett/Winifred Bower d. T.P. Taylor/Mrs Holtby 6-2 5-7 6-1

-------------

June 2-7, South Herefordshire Championships, Ross, England (Grass)

FI: Madge Valantine d. Mrs J.B. Perrett 6-2 6-2


DF: Miss Champney/M. Hattersley-Smith d. Mrs Burdon/Mrs Congreve 7-5 1-6 6-4

MX: R. Powell/Madge Valantine d. G.K. McKay/Mrs P. Whitley 6-3 6-3

--------------

June 1-11, West of Scotland Championships, Pollokshields, Glasgow (Grass)

FI: Mary Thom d. Jean Rankine 6-2 6-3

DF: Mrs K. Buchanan/Mrs F. Murray d. Jean Rankine/Mary Thom 6-3 6-1

MX: D.L. Craig/Mrs K. Buchanan d. W. Wiseman/Helen Barr 4-6 6-0 9-7

------------------

June 4-7, Gelb-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Nelly Neppach d. Hete Kaeber 6-0 6-3

MX: Albrecht Luedke/Nelly Neppach d. Georg Demasius/Hete Kaeber 9-7 7-9 6-2

------------------

Circa early June, Closed (?) Belgian Championships, Liège, Belgium

FI: Anne Guyot de Mishaegen d. Mme Lévy 7-5 3-6 6-2

DF: Anne de Borman/Myriam de Borman d. Mlle de Spirlet/Mme Lévy 6-3 6-3

MX: Anne de Borman/Maurice van den Bemden d. Mme Lévy/Baudoux 4-6 6-3 6-4

------------------

June 1-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Montchoisi TC

FI: Lolette Payot d. ??

DF: Lolette Payot/Mlle Edward d. ??

-------------------

Circa early June, Lviv, Poland (nowadays Ukraine) (Clay)

FI: Wanda Dubienska d. ??

------------------

June 1-6, Maryland State Championships, Baltimore, USA

FI: Mrs C. Boehm d. Eleanor Cottman 6-3 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #27 (Edited)
Week of June 8-14

June 8-12, Englewood Field Club Invitational, New Jersey, USA

FI: Molla Mallory d. Helene Falk 6-1 6-2

----------------------

June 8-13, Texas State Championships, San Antonio, USA

FI: Mrs E. Moser d. Mrs C. Vickers 7-5 7-5

---------------------

June 8-13, Bourton-on-the-Water, Gloucestershire, England (Grass)
Venue: Bourton Vale LTC

FI: Marie Hazel d. Mary Hart McIlquham 6-1 7-5

DF: Mary Hart McIlquham/Mrs P. Whitley d. K. Boumphrey/P. Parke 6-0 6-1

MX: Colonel Ambrose Dudley/Marie Hazel d. H.E. Forman/Mrs Shedden 6-4 3-6 6-3

--------------

June 10-13, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 7-5 9-7

DF: Miss Brocklesby/Mrs J. King d. D. Hamerton/Ruth Watson 12-10 2-6 10-8

MX: Mark D. Hick/Ruth Watson d. T.P. Taylor/M. Williams 6-3 7-5

-----------

June 8-15, Essex Championships, Westcliff-On-Sea, England

FI: Joan Ridley d. Mrs B H Wilkin 6-3 6-2

----------------

June 8-13, Formby, England (Grass)

1R: Joan Reid-Thomas d. Pat Gregson 6-3 6-2
1R: Mrs Miles Formby d. Miss Henry 6-1 6-0
1R: Mrs Taxton d. Miss Spink 6-2 6-3
1R: Mrs Hartman d. M Johnson 6-0 6-1
1R: M Hall d. Miss Hargreaves 8-6 6-2
1R: Miss Hudson d. Miss Stecherley 6-0 6-2
1R: E D Brooks d. Miss Hormalrook 6-0 6-1
1R: Mrs Wrigley d. C L Shaw 6-3 6-3
1R: E M Smith d. E M Johnson 6-4 6-0
1R: Mildred Beckingham d. Mrs Stenlake 6-4 6-0
1R: Miss Eccles d. G M Smith 6-4 6-2
1R: D M Baker d. Mrs Radcliffe 4-6 6-0 6-2
1R: A M Ritchie d. T K Shaw 6-0 6-0
1R: E F Cassidy d. Miss Kirkpatrick 7-5 6-3
1R: B M Brown d. Mrs Farmer 6-3 6-3
1R: Eileen Connell d. Miss Rentall 6-1 6-0
1R: W Hoyle d. Mrs Gordon Walker 6-1 6-3
1R: D Goldsworth d. Miss Hewitson 6-1 6-2
1R: May Baker d. Mrs Laird 6-0 6-1
1R: M Gardner d. Miss Roper 6-2 6-3
1R: Evelyn Goldsworth d. Miss Crispin 7-9 8-6 7-5
1R: Miss Crawford d. Mrs Thomas 6-2 6-4
1R: Miss Staveley d. Miss Dawson 2-6 7-5 9-7
1R: Claire Beckingham d. Miss Bowker 6-1 6-4

2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs Miles Formby 6-2 6-2
2R: E D Brooks d. Mrs Wrigley 6-3 6-1
2R: Mrs Middleton d. E M Smith 6-2 8-6
2R: Mildred Beckingham d. Miss Eccles 6-1 6-0
2R: B Nelson d. D M Baker 6-1 8-6
2R: A M Ritchie d. E F Cassidy 6-3 6-1
2R: Ellinor Weston d. B M Brown 6-1 6-3
2R: Eileen Connell d. Mrs Lacton 6-1 6-1
2R: W Hoyle d. D Goldsworth 6-1 6-1
2R: May Baker d. M Gardner 6-1 6-1
2R: Evelyn Goldsworth d. Miss Crawford 1-6 6-4 7-5
2R: Miss Staveley d. C Stewart Brown 6-3 6-1
2R: Claire Beckingham d. Mrs Deane 6-0 6-0

3R: Joan Reid-Thomas d. E D Brooks 6-2 6-2
3R: Mrs Middleton d. M Hall 8-6 6-4
3R: Mildred Beckingham d. B Nelson 6-3 6-1
3R: A M Ritchie d. Miss Hudson 6-2 6-3
3R: Ellinor Weston d. Eileen Connell ?
3R: W Hoyle d. May Baker 4-6 7-5 6-0
3R: Evelyn Goldsworth d. Mrs Scott 6-0 6-3
3R: Claire Beckingham d. Miss Staveley 6-1 6-2

QF: Joan Reid-Thomas d. Mrs Middleton 6-2 6-2
QF: Mildred Beckingham d. A M Ritchie 6-1 2-6 6-4
QF: Ellinor Weston d. W Hoyle 6-0 6-1
QF: Claire Beckingham d. Evelyn Goldsworth 6-0 6-1

SF: Joan Reid-Thomas d. Mildred Beckingham 6-1 13-11
SF: Claire Beckingham d. Ellinor Weston 6-2 6-4

FI: Joan Reid-Thomas d. Claire Beckingham 5-7 6-2 6-2


DF: Joan Reid-Thomas/Mrs H.B. Weston d. Claire Beckingham/Elma Beckingham 4-6 6-2 8-6

MX: Xenophon Casdagli/Joan Reid-Thomas d. Gerald R. Sherwell/Elma Beckingham 6-2 6-1

---------------------

June 8-13, Kent Championships, Beckenham, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. Dr Best 6-0 6-1
1R: Cristobel Hardie d. B Dussek 6-1 6-2
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs Fletcher 6-4 7-5
1R: H Evelyn-Jones d. Ermyntrude Harvey w/o
1R: Joan Lycett d. Millicent Pitt 6-4 6-2
1R: Joyce Brown d. Helen Bourne 6-4 7-5
1R: Peggy Saunders d. Elsie Goldsack 7-5 6-1
1R: G E Tomblin d. Annie Cobb 8-6 4-6 6-3
1R: Jessie Colegate d. Ada Hollick 4-6 7-5 6-0
1R: Kitty McKane d. Mabel Clayton 6-3 6-1
1R: Joan Fry d. Mrs C L Philcox 6-2 6-2
1R: Irene Maltby d. Naomi Bannister Feilden 6-3 6-2
1R: Myrtle Melody d. Eileen Bennett w/o
1R: Beryl Morrison d. Peggy Dransfield w/o
1R: Christine Tyrrell d. Mrs Cyril Marriott 6-2 retired
1R: Geraldine Beamish d. Mrs Hobson 6-0 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. Cristobel Hardie 6-1 6-1
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. H Evelyn-Jones 6-2 6-1
2R: Joan Lycett d. Joyce Brown 6-4 6-1
2R: Peggy Saunders d. G E Tomblin 6-4 6-4
2R: Jessie Colegate d. Kitty McKane w/o
2R: Joan Fry d. Irene Maltby 6-2 6-0
2R: Myrtle Melody d. Beryl Morrison 4-6 6-1 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Christine Tyrrell 6-1 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-1
QF: Joan Lycett d. Peggy Saunders 6-2 6-4
QF: Jessie Colegate d. Joan Fry 8-6 2-6 6-3
QF: Geraldine Beamish d. Myrtle Melody 6-0 6-2

SF: Elizabeth Ryan d. Joan Lycett 6-0 6-4
SF: Geraldine Beamish d. Jessie Colegate 6-1 4-6 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish 4-6 6-3 6-2


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (USA) d. Kitty McKane/Peggy Saunders 7-5 6-3

MX: Kitty McKane/John B. Gilbert d. Elizabeth Ryan (US)/Cyril G. Eames 6-3 6-4

-----------------------

June 8-15, United Bank Championships, Priory Lane, Roehampton, England

FI: L. T. Rowland d. M. Nutter 6-2 6-3

-------------------------

June 8-13, Ulster Championships, Belfast
Venue: Belfast Boat Club

FI: Phoebe Blair-White d. Hilda Wallis 3-6 6-4 6-3

DF: Phoebe Blair-White/Hilda Wallis d. Mrs N. Darling/Miss Fleming 8-6 6-4

MX: Charles Wallis/Hilda Wallis d. Cecil Pedlow/Mrs N. Darling 6-2 3-6 6-0

------------------------

June 8-13, Windlesham, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis Carr Satterthwaite d. Betty Dix 6-4 6-2

DF: Blanche Colston/Phyllis Carr Satterthwaite d. Violet Southam/Mrs (Marguerite Sudgen?)Temperley 6-2 4-6 6-2

MX: G. Millard/Phyllis Carr Satterthwaite d. S.F. Hepburn/Betty Dix 6-2 7-5

---------------------

circa early June, Rot-Weiss Club, Berlin, Germany

For the Championships of Berlin

FI: Ilse Friedleben d. Nelly Neppach 6-2 6-0

MX: Heinrich Kleinschroth/Nelly Neppach d. Bela Kehrling (Hun)/Countess Clara von der Schulenburg 4-6 6-3 9-7

---------------------

June 10-14, Leipzig, Germany (Clay)

for the Championships of Saxony:

FI: Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Hete Kaeber 6-2 7-5 *

MX: Bela Kehrling (Hun)/Hete Kaeber d. Heinrich Schomburgk/Toni Schomburgk 6-4 6-1

for the Championships of Leipzig:

FI: Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Hete Kaeber 6-2 7-5 *

DF: Hete Kaeber/Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Elly Ledig/Toni Schomburgk 6-2 6-0

MX: Bela Kehrling (Hun)/Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Heinrich Schomburgk/Toni Schomburgk 6-4 6-1

* Check the 2 same Singles finals.

----------------------

June 8-14, Swiss Closed Championships, Berne, Switzerland (Clay)

FI: Leslie Aeschlimann d. Frau Stalder 6-4 7-5

MX: Leslie Aeschlimann/Charles Martin d. Mlle de Trey/Charles Aeschlimann 6-2 6-8 6-4

Aeschlimann is the married name of Leslie Bancroft whose husband won the men's singles event at this tournament this year.

---------------------

Circa 6-14 June, German Lawn Tennis Club, Prague, Czechoslovakia (Clay)

FI: Margarte Janotta d. Gerta Amende 6-2 4-6 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #28 (Edited)
Week of June 15-21

June 15-19, Delaware State Championships, Wilmington, USA

FI: Marion Zinderstein Jessup d. Molla Bjurstedt Mallory 6-1 6-3

DF: Marion Zinderstein Jessup/Molly Thayer d. Molla Bjurstedt Mallory/Edith Sigourney 7-5 4-6 6-3

-----------------------

June 15-20, London Championships, England (Grass)
Venue: Queen's Club

1R: Elizabeth Ryan d. Mrs E Taylor 6-4 6-1
1R: M Thomasson d. Mrs E Logan Bell 7-5 6-2
1R: Domini Crosfield d. E Whitelaw 8-6 6-4
1R: Mrs Horsley d. Judith Backhouse 8-10 9-7 retired
1R: Mrs Lang d. Mrs Homer-Smith 6-1 6-0
1R: M Maxwell d. K Ringrose 3-6 6-2 9-7
1R: Myrtle Melody d. M Weatherall 6-1 6-3
1R: Mrs J Naylor d. D S Stanhope 6-1 6-4
1R: Phyllis French d. Mrs Lumb 6-3 6-2
1R: Mabel Clayton d. Mrs Sanderson 6-3 6-0
1R: G E Tomblin d. M O Cane 6-1 7-5
1R: V Maxwell d. Mrs Toye 6-3 9-7
1R: K J Keymer d. Dorothy Holman w/o
1R: Mrs Blagden d. Agnes Hillyard 6-3 6-3
1R: B Soames d. Mrs Gow 6-1 6-2
1R: Mrs Grey d. Miss Verren 6-1 6-2
1R: Mrs Palache d. Mrs Essayan 1-6 6-3 6-4
1R: N Weatherall d. Rose Kotzin 6-0 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. M Thomasson 6-1 6-1
2R: M Folingsby d. Mrs M Ellis 6-1 6-1
2R: Mrs Connolly d. Lady Denman 7-5 6-1
2R: Mrs Horsley d. Mrs Lang 6-4 6-4
2R: M Maxwell d. Ada Hollick w/o
2R: Blanche Colston d. Myrtle Melody 6-2 6-3
2R: Mrs J Naylor d. Phyllis French 4-6 6-2 9-7
2R: Mabel Clayton d. G E Tomblin 6-3 6-3
2R: F Chambers d. V Maxwell 6-1 6-1
2R: K J Keymer d. Mrs Blagden 6-1 6-2
2R: B Soames d. Mrs Grey 5-7 6-2 6-0
2R: Annie Cobb d. Mrs H M Bax 6-2 6-0
2R: G E Tomblin d. Mrs Palache 6-1 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. N Weatherall 6-0 6-0

3R: Elizabeth Ryan d. Domini Crosfield w/o
3R: M Folingsby d. Mrs Connolly 6-3 3-6 6-3
3R: Mrs Horsley d. M Maxwell 1-6 6-2 6-0
3R: Blanche Colston d. Mrs J Naylor 6-3 6-3
3R: Mabel Clayton d. F Chambers 7-5 6-1
3R: K J Keymer d. B Soames 5-7 6-2 6-4
3R: Annie Cobb d. Joan Barrett 6-1 6-3
3R: Ermyntrude Harvey d. G E Tomblin 6-3 6-2

QF: Elizabeth Ryan d. M Folingsby 6-0 6-0
QF: Mrs Horsley d. Blanche Colston w/o
QF: Mabel Clayton d. K J Keymer 6-2 6-2
QF: Ermyntrude Harvey d. Annie Cobb 6-3 6-4

SF: Elizabeth Ryan d. Mrs Horsley 6-0 6-0
SF: Ermyntrude Harvey d. Mabel Clayton 6-1 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-1


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Mrs Backhouse/Mrs Carritt 6-0 6-0

MX: Ermyntrude Harvey/Gordon Crole-Rees d. Miss French/Donald Stralem (US) 6-2 6-2

---------------------

June 15-20, Roehampton Invitation, Surrey, England (Grass)

1R: Esna Boyd d. Mrs G S Walker 6-1 6-1
1R: Cristobel Hardie d. R K Frost 6-3 6-3
1R: Daphne Akhurst d. Claire Beckingham 6-0 6-4
1R: Mrs Y C Gough d. Peggy Bouverie 6-4 6-4
1R: Irene Maltby d. Naomi Bannister Feilden 8-6 6-4
1R: Mrs Barringer d. L Dixon 6-3 6-2
1R: Winifred Lowe d. Beryl Morrison 3-6 6-3 6-2
1R: Madge Valantine d. Mildred Guyer 6-2 3-6 6-1
1R: Betty Dix d. Mrs Middleton 6-3 6-1
1R: Floris St George d. Doreen Busby 5-7 9-6 6-1
1R: Ellinor Weston d. EIleen Bennett 6-2 6-3
1R: Joan Ridley d. Peggy Dransfield 3-6 6-3 6-1
1R: Enid Head d. Mrs N K Godfrey 2-6 6-1 6-0
1R: Evelyn Colyer d. B Dussek 6-1 6-0
1R: Christine Tyrrell d. Sybil Johnson 6-0 6-0
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. A B Townsend 3-6 6-3 6-4
1R: Elsie Goldsack d. B Corbin 7-5 6-2
1R: Camilla Rimington Smith d. Beatrice Brown 6-3 6-4
1R: Joan Fry d. M K Taylor 7-5 6-0
1R: Sylvia Harper d. Phoebe Watson 6-4 6-0
1R: Gwen Sterry d. Mrs Hargreaves 6-2 6-2
1R: Aimee Reckitt d. Miss Greville 6-1 6-0
1R: Mrs R Bruce May d. Peggy Saunders 6-2 6-3

2R: Esna Boyd d. Cristobel Hardie 2-6 6-4 6-4
2R: Daphne Akhurst d. Mrs Y C Gough 6-3 6-1
2R: Irene Maltby d. Dorothy Hill 6-0 6-0
2R: Mrs J W Alston d. Mrs Barringer 4-6 6-3 6-3
2R: Eleanor Rose d. Miss Brooksmith 6-0 6-1
2R: Winifred Lowe d. Madge Valantine 7-5 6-1
2R: Betty Dix d. Floris St George 6-4 6-3
2R: Ellinor Weston d. Joan Ridley 4-6 6-3 6-3
2R: Enid Head d. Mabel Mavrogordato 8-6 3-6 6-2
2R: Evelyn Colyer d. Mrs D G Coleman 6-0 9-7
2R: Christine Tyrrell d. Sylvia Lumley-Ellis 4-6 6-2 6-4
2R: Elsie Goldsack d. Camilla Rimington Smith 6-4 6-2
2R: Joan Fry d. Sylvia Harper 6-2 2-6 6-2
2R: Millicent Pitt d. Gwen Sterry 6-4 6-2
2R: Mrs R Bruce May d. Aimee Reckitt 6-0 6-0

3R: Esna Boyd d. Daphne Akhurst w/o
3R: Irene Maltby d. Mrs J W Alston 6-0 6-3
3R: Eleanor Rose d. Winifred Lowe 6-4 5-7 6-3
3R: Betty Dix d. Ellinor Weston 5-7 8-6 6-1
3R: Enid Head d. Evelyn Colyer 6-4 9-7
3R: Christine Tyrrell d. Elsie Goldsack 5-7 6-2 6-4
3R: Joan Fry d. Millicent Pitt 6-2 6-0
3R: Mrs R Bruce May d. Effie Hemmant 6-0 6-0

QF: Esna Boyd d. Irene Maltby 3-6 6-2 6-3
QF: Eleanor Rose d. Betty Dix 6-3 6-8 5-0 retired
QF: Enid Head d. Christine Tyrrell 6-4 6-3
QF: Mrs R Bruce May d. Joan Fry w/o

SF: Esna Boyd d. Eleanor Rose 8-6 6-1
SF: Mrs R Bruce May d. Enid Head 6-3 6-3

FI: Esna Boyd (Aus) d. Mrs R. Bruce May 6-4 6-2


DF: Joan Fry/Sylvia Lumley-Ellis d. E. Rose/Floris Saint-George (Aus) 6-3 2-6 6-2

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Christine Tyrrell/Ronald D Poland 6-3 6-1

--------------------

June 15-20, Cheltenham, Gloucestershire, England (Grass)

FI: Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 6-4 6-2

DF: [Kathleen?] Bridge/Mary Hart McIlquham d. Miss Champney/Mrs MacCaulay 6-2 6-2

MX: Clinton McIlquham/Mary Hart McIlquham d. Arthur Blair-White/Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-4

--------------------

June 15-20, Norbreck Hydro, Blackpool, Lancashire, England (Grass)

FI: K.M. Marriott d. V.M. Marriott 6-2 6-3

MX: T.P. Taylor/K.M. Marriott d. G.S. Fletcher/D. Read 6-3 8-6

---------------

June 17-20, Romsey, Hampshire, England (Grass)

FI: Dorothy Holman d. Violet Pinckney 6-1 6-3

DF: Mrs A. Clayton/Violet Pinckney d. Dorothy Holman/K.E. Wynne 6-2 6-0

MX: G.A. Carr/Mrs A. Clayton d. N. Field/Dorothy Holman 6-2 7-5

------------------------

15-21 June, Graz, Austria (Clay)

FI: Hedwig von Satzger (Hun) d. Herta Grave 6-4 6-4

MX: Walter/Hedwig von Satzger (HUN) d. Franz Matejka/Hilde Eisenmenger 6-4 6-3

--------------------

June 18-21, Championships of Cologne, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Paula Finger 6-4 6-2

MX: Willy Hannemann/Cilly Aussem d. Albrecht Luedke/Elly Ledig, walkover
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
Week of June 22-28

June ??, Australia vs England , Roehampton, England (England won 5-3)

Sylvia Harper (Aus) d. Joan Fry 6-3 6-2
Kitty McKane d. Esna Boyd (Aus) 8-6 6-3
Gwen Utz (Aus) d. Ermyntrude Harvey 4-6 6-3 6-3
Joan Lycett d. Daphne Akhurst (Aus) 7-5 1-6 6-0

Ermyntrude Harvey/ Kitty Mckane d. Daphne Akhurst/Sylvia Harepr (Aus) 6-2 6-4
Ermyntrude Harvey/ Kitty Mckane d. Esna Boyd/Gwen Utz (Aus) 6-0 14-12
Joan Fry/Joan Lycett d. Esna Boyd/Gwen Utz (Aus) 6-4 5-7 9-7
Daphne Akhurst/Sylvia Harper (Aus) d. Joan Fry/joan Lycett 11-9 1-6 6-1

Part of the Australian World Tour -the first Aussie women's team ever sent overseas. Gwen Utz is not official member but resides in England.

-------------------

June 24-27, Durham Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

FI: Kathleen Aitchison d. Dorothy Alexander 6-3 7-5

DF: Kathleen Aitchison/Miss Walton-Brown d. Lesley Cadle/Mrs Spoor 7-5 10-8

MX: Clive Branfoot/Dorothy Alexander d. A.C. Cook/N. Harries 6-4 6-1

------------

25-30 June, Brno, Czechoslovakia (Clay)

For the Championships of Brno

FI: Lilly or Margit Ellissen (Aut) d. Erna or Mädi Redlich (Aut) 7-5 6-3

-------------------

June 25-28, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-1

MX: Otto Froitzheim/Ilse Friedleben d. Willy Hannemann/Cilly Aussem 6-1 6-3

---------------------

Circa late June, Lille, France (Clay)

FI: Germaine Golding d. Maud Six 6-1 6-1

DF: Mme Delasalle/M. Lescornez d. Mme Descamps/Germaine Golding 4-6 6-4 7-5

MX: Leonce Aslangul/Germaine Golding d. Richard/S. Pinard 6-4 9-7

-----------------------

June 22-27, Basel, Switzerland (Clay)

FI: Frau Hoek d. Madeline O'Neill (GB) 6-4 6-4

-----------------------

June 20-28, Pacific Coast Championships, California, US (Hard)

1R: Johanna Gunzberger d. Irma David 6-1 6-0
1R: Carolyn Swartz d. Mrs. Jean Lorbeer 6-2 6-2
1R: Anna Muller Leachman d. Mrs. M. W. Kress 6-0 8-6
1R: Charlotte Hosmer [3] d. Irma Fedderson 6-0 6-0
1R: Mrs. Peggy Deinert d. Celia Schnachter 6-3 7-5
1R: Marjorie Thorne d. Marjorie Pestlethwaite 6-2 6-1

2R: Helen Wills [1] d Lois Hightower default
2R: Pauline Davies d Dorothea Swartz default
2R: Helen Jacobs [4] d. Gunzberger 6-0, 6-0
2R: Carolyn Swartz d. Anna Muller Leachman 4-6 6-1 6-3
2R: Thorne versus ????
2R: Mrs. William Henry d. Mrs. Pearl Hein 6-0, 6-0
2R: Hosmer [3] d. Deinert 6-1 6-1
2R: Golda Gross d. T. Moriwake 6-2 6-4
2R: Avery Follett d Eleanor Tennant [2] default

3R: Wills [1] d. Davies 6-0 6-0
3R: Thorne d. Henry 6-3 6-2

QF: Wills [1] d ????
QF: Jacobs [4] d. Swartz 6-1, 6-1
QF: Hosmer [3] d ????
QF: Gross d ????

SF: Wills [1] d. Jacobs [4] 6-3 6-1
SF: Hosmer [3] d. Gross 6-1 4-6 6-4

FI: Helen Wills [1] d. Charlotte Hosmer [3] 6-4 6-0

------------------

June 22-27, Connecticut State Championships, New Canaan, USA

FI: Theodora Sohst d. Mrs W. Pritchard 6-3 6-3

DF: Mrs E. Raymond/Theodora Sohst d. Mrs Bennett Bronson/Mrs H. Eaton 6-2 6-2

------------------

June 24-29, Virginia State Championships, Norfolk, USA

FI: Marywill Wakeford d. Delphine Heyl 6-3 6-4

DF: Delphine Heyl/Helen Sinclair d. Marywill Wakeford/Margaret Wooden 6-3 7-5

MX: R.R. Jones/Marywill Wakeford d. Wilson White, Jr./Elizabeth Mitchell 6-4 6-1

------------------

June 27-29, District of Columbia Championships, Washington, USA

FI: Frances Krucoff d. Delphine Heyl * 6-4 6-2

* Note that Delphine Heyl played also the Virginia State Championships in the same week. Therefore a date is wrong.
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
The Championships (Wimbledon)

June 22-July 6
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London (Grass)

Draw=64

First Round

Phyllis Satterthwaite d. Gladys Seel 6-1 6-2
Beatrice C Brown [Q] d. Margareta Canters (Net) 3-6 6-1 6-0
Kathleen Bridge d. Myrtle Anderson Melody (NZ) 6-3 6-0
Kitty McKane d. Gwen Sterry 6-3 6-1
Millicent Pitt (SA) d. L Dixon default
Esna Boyd (Aus) d. Cristobel Hardie 6-2 6-0
Agnes Tuckey d. Peggy Dransfield 6-3 7-5
Mabel Mavrogordato d. Claire Beckingham [Q] 7-5 2-6 6-2

Elizabeth Ryan (US) d. Joyce Brown 6-3 6-4
Suzanne Lenglen (Fr) d. Aurea Edgington default
Elsie Goldsack [Q] d. Blanche Colston default
Louise Bull d. Naomi Bannister Feilden 2-6 6-1 6-0
Yolande Gough (Ind) d. Anne Townsend (US) 6-3 7-5
Enid Head d. Aimee Reckitt 6-2 6-2
Mary Cambridge [Q] d. Gwen Utz (Aus) default
Geraldine Ramsey Beamish d. Irene Maltby [Q] 6-0 6-2

Joan Fry d. Norah Middleton 6-3 6-2
Peggy Saunders d. Joan Ridley 6-1 6-0
Christine Tyrell d. Eileen Bennett [Q] 7-5 6-8 7-5
Winifred Lowe (SA) d. Joan Reid-Thomas 8-6 13-11
Jessie Colegate d. Mrs Bruce May 6-2 6-4
Evelyn Colyer d. Ermyntrude Harvey 6-2 6-4
Daphne Akhurst (Aus) d. Ellinor Weston 6-3 7-5
Doris Craddock d. MP Tomlinson (Ire) 6-2 2-6 6-2

Marguerite Billout (Frn) d. Joan Lycett 4-6 6-3 11-9
Violet Pinckney d. Violet Southam [Q] 9-7 6-2
Floris St. George (Aus) d. Sybil Johnson [Q] 2-6 6-2 6-2
Marie Hazel d. Edith Clarke 6-4 6-3
Mary McIlquham (Neth) d. Ruth Watson 6-4 5-7 7-5
Eleanor Rose d. Mabel Clayton 6-3 5-7 6-3
Anna Harper (US) d. Phoebe Watson 6-2 8-6
Kea Bouman (Neth) d. Sylvia Lumley-Ellis 4-6 6-3 6-1

Second Round

Satterthwaite d. Brown[Q] 6-2 6-1
McKane d. Bridge 6-0 6-1
Boyd d. Pitt 6-2 6-2
Tuckey d. Mavrogordato 6-2 retired
Lenglen d. Ryan 6-2 6-0
Goldsack [Q] d. Bull 6-2 6-3
Head d. Gough 6-2 6-0
Ramsey Beamish d. Cambridge [Q] 6-0 6-0

Fry d. Saunders 6-1 6-4
Lowe d. Tyrell 7-5 8-6
Colyer d. Colegate 2-6 10-8 6-2
Akhurst d. Craddock 7-5 5-7 6-4
Billout d. Pinckney 6-4 6-2
Hazel d. St. George 4-6 7-5 6-3
McIlquham d. Rose 6-4 6-2
Harper d. Bouman 6-3 6-1

Third Round

McKane d. Satterthwaite 6-3 6-1
Boyd d. Tuckey 3-6 6-1 6-3
Lenglen d. Goldsack [Q] 6-1 6-0
Ramsey Beamish d. Head 6-4 6-4

Fry d. Lowe 7-5 6-1
Akhurst d. Colyer 4-6 6-4 6-4
Billout d. Hazel 6-3 3-6 6-2
McIlquaham d. Harper 6-4 1-6 13-11

Quarterfinals

McKane d. Boyd 6-1 6-1
Lenglen d. Ramsey Beamish 6-0 6-0
Fry d. Akhurst 2-6 6-4 6-3
Billout d. McIlquaham 6-3 6-3

Semifinals

Lenglen d. McKane 6-0 6-0
Fry d. Billout 6-2 4-6 6-3

Final

Suzanne Lenglen d. Joan Fry 6-2 6-0

------------------------------------------------

First year of qualifying.

---------------------------------------------

From ‘The Times’, July 4, 1925:

“Mlle Lenglen again champion

“Miss Fry wins two games

“The start of play in the Championships at Wimbledon yesterday was delayed for half an hour by a drizzle; play, however, was continued until late in the evening. There was another large crowd, in spite of the threat of rain. They saw Mlle Suzanne Lenglen regain her Championship with the loss of two games to Miss Joan Fry, who had to play well to win them. [...]

“The final of the Ladies’ Championship was the first match; it was set down for 2.15 and long before that spectators were standing patiently round the Centre Court, looking at the tarpaulin. Of the two ladies who were to play, the one, Mlle Lenglen, possesses all the attractions for the gallery except that of novelty, and the other, Miss Fry, supplied this one attraction that was lacking. It is an original contribution to bring to a final – the road to which is supposed to wind through many first-class tournaments, and to take years to cover.

“Miss Fry is 19 and this is her first year in the Championships. At least, she is said to be 19 – the standard book of reference recognises the rapidity of her advance in the aptest way by ignoring her; her name is not in its ‘Who’s Who’ section! It would, no doubt, be included in the next edition if Miss Fry had failed at Wimbledon, for she had distinguished herself in the early tournaments of the summer. Her survival to the last round was not the survival of an outsider.

“At the same time, it would be easy to over-estimate the importance of her victories; she was not meeting Mlle Lenglen after establishing herself as the second-best player; her half of the draw was much the easier going. Mlle Lenglen had cleared her own road in her own way from challengers who might well have beaten Miss Fry among them.

“Mrs Aurea Edgington scratched to Mlle Lenglen in the first round; Miss Elsie Goldsack took a game from her in the third; Miss Elizabeth Ryan’s two games won at the beginning of the second [round] were all that Miss Ryan, Miss Kathleen McKane and Mrs Geraldine Beamish could win in six sets. Mlle Lenglen was obviously herself again. So that Miss Fry, who had had close battles with Miss Daphne Akhurst, of Australia, and Mme Marguerite Billout, of France, went on to the court with such comfort as there was in knowing that if she left it champion there could be no discounting her achievement. Records do not affect hope at Wimbledon. ‘Wouldn’t it be splendid if she won?’ said a young person with shining eyes. Well, she didn’t (‘she’ was obviously Miss Fry). There were practical difficulties; Mlle Lenglen gave her only one easy chance, and that she took.

“But Miss Fry played well enough to justify her place. She kept Mlle Lenglen playing for 26 minutes and she wrung from her 22 points. Her length compared with her adversary’s – in consistency if not in variety, and her forehand drive failed her very seldom. Neither did her backhand until the very end, when the strain of running began to tell, and she mishit two balls that were not difficult. She did not volley.

“Neither did Mlle Lenglen volley more than about four times – which may be taken to show that Miss Fry kept her head and her form. She could not wear down her adversary, and it was seldom that she worked her out of a position that suited her; but she kept on trying and she contributed by her own strokes to making long rallies interesting. She had the satisfaction of playing her own best game against the best of all ladies playing hers.

“Miss Fry won the first stroke, but persistently as she drove she had won only three more by the end of the fourth game. The fourth was a love game with a volley in it, and there might have been a collapse from a driver whose measure was taken. Not a bit of it. Miss Fry stuck to her work; earned her lead at 30-40 by her deep hitting, and at no time in the match drove more cleanly than with the prize of a game at stake – games are prizes against Mlle Lenglen. The last rally was a long one and everyone cheered as if the match had been decided when Miss Fry won it. The cheering was the most appreciative of compliments to Mlle Lenglen also.

“Miss Fry won a second two games later. At 15-all she reached at, and returned, a half-volley on the baseline; Mlle Lenglen, surprised, hit the net with her return. Then Miss Fry – her luck in – won the game from a drive that for once in a way Mlle Lenglen mistimed. Mlle Lenglen then won the set, helped by straight backhand drives bending out after pitching.

“In the second game of the next set Mlle Lenglen showed how fast she can move. A long ball dropped in when she thought it going out, and it looked too late when she went after it – but get it she did. There were rallies, but Mlle Lenglen went on her inexorable way, and it was with a love game that the Restoration was completed. To win back her championship she played five matches, and in the course of ten sets lost five games.”
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #32 (Edited)
The Championships (Wimbledon)

June 22-July 6

Doubles (Draw=32)

First Round

Suzanne Lenglen (Fr)/Elizabeth Ryan (US) d. Evelyn Colyer/Joan Lycett 6-0 6-4
Jessie Colegate/Christine Tyrrell d. Eileen Bennett/Dorothy Kemmis-Betty Hill 6-2 6-4
Peggy Dransfield/Hazel Hogarth d. Ada Hollick/Cecily Marriott 5-7 6-2 7-5
Betty Dix/Phoebe Watson d. Doris Craddock/Mabel Mavrogordato 7-5 5-7 6-3
Dorothy Chambers/Ermyntrude Harvey d. Vera Youle/Eleanor Rose 6-1 6-1
Phyllis M. Radcliffe/Nancy Q. Radcliffe Platt d. Anne Townsend (US)/L. Dixon 6-4 6-0
Myrtle Melody (NZ)/Floris St. George (Aus) d. Marie Hazel/Norah Middleton 4-6 6-4 6-3

Second Round

Joan Ridley/Ellinor Weston d. Mrs. Bruce May/van Praagh 3-6 9-7 10-8
Geraldine Ramsey Beamish/Enid Clark d. Kea Bouman (Neth)/Margaretha Canters (Neth) 6-2 7-5
Elizabeth Macready (Fr)/Agnes Tuckey d. Ariadne Rodocanachi/MK Taylor w.o.
Phyllis Satterthwaite/Ruth Watson d. Yolande Gough (Ind)/Beryl Morrison 6-1 6-1
Evelyn Phayre/Marion K Phayre d. Claire Beckingham/Elma Beckingham 1-6 8-6 8-6
Esna Boyd (Aus)/Lorna Utz (Aus) d. Mabel Clayton/M.P. Tomlinson (Irl) 6-1 6-2
Lenglen/Ryan d. Colegate/Tyrrell 6-0 6-2
Dransfield/Hogarth d. Dix/Watson 6-2 2-6 8-6
Chambers/Harvey d. Radcliffe Platt/Radcliffe 6-2 6-2
Daphne Akhurst (Aus)/Sylvia Harper (Aus) d. Melody/St. George 6-2 6-3
Mildred Rhodes Guyer/Gwen Sterry d. A. Clayton/Dorothy Holman 7-9 6-4 6-0
J. O'Neill/Hillary Stebbing d. Mary Burgess Smith/Cristobel Hardie 6-2 6-1
Winifred G Lowe (SA)/Millicent Pitt (SA) d. Peggy Bouverie/Joan Reid Thomas 6-2 6-2
Joan Barrett/Joyce Brown d. DC Bousfield/Clara Kalber 4-6 6-3 6-3
Joan Fry/Sylvia Lumley Ellis d. Enid Head/Irene Maltby 3-6 6-0 6-0
Kathleen Bridge/Mary McIlquham(Neth) d. Kitty McKane/Peggy Saunders 6-3 7-5

Third Round

Ramsey Beamish/Clarke d. Ridley/Weston 6-4 6-1
Macready/Tuckey d. Satterthwaite/Watson 7-5 6-4
Boyd/Utz d. Phayre/Phayre 6-3 6-2
Lenglen/Ryan d. Dransfield/Hogarth 6-2 6-2
Chambers/Harvey d. Akhurst/Harper 6-4 6-1
Guyer/Sterry d. O'Neill/Stebbing 6-4 6-1
Lowe/Pitt d. Barrett/Brown 4-6 6-3 6-4
Bridge/McIlquham d. Fry/Ellis 5-7 6-4 6-3

Quarterfinals

Ramsey Beamish/Clarke d. Macready/Tuckey 6-3 9-7
Lenglen/Ryan d Boyd/Utz 6-0 6-2
Chambers/Harvey d. Guyer/Sterry 6-1 6-3
Bridge/McIlquham d. Lowe/Pitt 6-2 4-6 6-1

Semifinals

Lenglen/Ryan d. Ramsey Beamish/Clarke 6-0 6-2
Bridge/McIlquham d. Chambers/Harvey 6-1 2-6 6-4

Final

Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan d. Kathleen Bridge/Mary McIlquham 6-2 6-2


Mixed Doubles (Draw=64)

First Round

Dorothea Lambert Chambers/John Patrick Wheatley d Mildred Coles/WHM Aitken 9-7 6-0
Margeretha Canters (Neth)/Cornelis Bryan (Neth) d Sylvia Lumley-Ellis/Frank Jarvis 6-3 7-5
Joan Fry/Horace Keats-Lester d Mrs Keith Buchanan/Donald Grieg 6-1 6-0
Jessie Colegate/Gerald Sherwell (SA) d Heathcote/Saeed Mohammed Hadi (Ind) 6-4 6-2
Eileen Bennett/Charles Kingsley d Cristobel Hardie/Irving H. Wheatcroft 7-5 6-2
Anna Harper (US)/Ernest T Lamb d Olvie Stebbing/Erik Von Braun (Swd) 4-6 7-5 6-2
Marguerite Billout (Fr)/Henri Cochet (Fr) d Agnes Tuckey/Vincent Burr 6-3 6-1
Phyllis Satterthwaite/Jean Washer (Bel) d Kathleen Bridge/Ernest Jonklaas (US) 10-8 8-6

Evelyn Colyer/Pat Spence (SA) d. Ruth Watson/Maurice Summerson 62 61
Millicent Pitt (SA)/Sydney Jacob (Ind) d. Myrtle Melody (NZ)/Bill Melody (NZ) 6-2 6-2
Elizabeth Ryan (US)/Count Umberto de Morpurgo (It) d Ermyntrude Harvey/Gordon Crole-Rees 6-4 6-3
Esna Boyd (Aus)/Rodney Heath (Aus) d Mabel Clayton/Leslie Godfree 6-1 7-5
Eleanor Rose/GR Ashton d Ellinor Weston/Charles Roupell 7-5 7-5
Joan Reid-Thomas/Arthur Berger d Mrs MP Tomlinson (Ire)/Charles Scroope (Ire) 6-3 6-4
Peggy Saunders/Lewis Michell d Beatrice C Brown/Francis Stowe 4-6 6-4 6-3
Mrs Bruce May/Bill Swindon d. Elma M Beckingham/HF Hunt 4-6 6-4 6-3

Geraldine Ramsey Beamish/Cyril Eames d Daphne Akhurst (Aus)/Nigel Sharpe 6-2 6-1
Edith Clarke/ENW Oliver (Mal) d Dorothy Hill/George TC Watt 6-3 6-3
Phylis Radcliffe/George Fletcher d Vera Youle/Cecil Tindell Green 6-4 6-4
Mary McIlquham (Neth)/Clinton McIlquham d. Claire Beckingham/Ambrose Dudley 3-6 6-2 6-2
Irene Maltby/JG Hogan d. Mrs Cecily Marriott/Fassett Burnett 6-3 10-8
Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) d. Winifred Lowe (SA)/Nelson Cruze (Brz) 6-3 6-3
Gwen Sterry/CH Watson d. Doris Craddick/Frank MB Fisher (NZ) 6-1 7-5
Peggy Bouverie/Alfred Ingram d. Naomi Bannister Feilden/H Cyril Eltringham 7-5 9-7

Marie Hazel/Jack Hillyard d. Mabel Mavrogordato/Charles St John Evers 6-0 8-6
Christine Tyrrell/Ronald Poland d. Betty Dix/Harold Aitkin 6-1 5-7 6-4
Suzanne Lenglen (Fr)/Jean Borotra (Fr) d. Enid Head/Robert Pryce-Jones 6-2 6-1
Kea Bouman (Neth)/Henk Timmer (Neth) d. Beryl Morrison/EM Nigel Jones 6-1 6-3
Kitty McKane/Brian Gilbert d. Norah Middleton/Reginald C Knight 6-1 6-4
Doreen Busby/JA Fotheringham (NZ) d. Louise Bull/WT Tucker 8-6 6-4
Phoebe Watson/Royden Dash d. Gwen Utz (Aus)/Barney Utz (Aus) 6-3 6-0
Joan Ridley/Julian Lezard (SA) d. Yolande Gough (Ind)/Eric Andreae (Ind) 7-5 2-6 7-5

Second Round

Chambers/Wheatley d. Canters/Bryan 6-2 7-5
Colegate/Sherwell d. Fry/Keats-Lester 7-5 1-6 6-2
Harper/Lamb d. Benett/Kingsley 6-2 7-5
Satterthwaite/Washer d. Billout/Cochet 2-6 12-10 6-4
Colyer/Spence d. Pitt/Jacob 6-4 6-4
Ryan/Morpurgo d. Boyd/Heath 6-2 6-2
Reid-Thomas/Berger d. Rose/Ashton 6-3 6-0
Bruce May/Swinden d. Saunders/Michell 3-6 6-4 10-8

Ramsey Beamish/Eames d. Clarke/Oliver 6-1 6-1
Radcliffe/Fletcher d. McIlquham/ McIlquham 6-2 5-7 6-0
Lycett/Lycett d. Maltby/Hogan 6-3 9-7
Bouverie/Ingram d. Sterry/Watson 8-10 6-3 6-1
Tyrrell/Poland d. Hazel/Hillyard 6-2 6-4
Lenglen/Borotra d. Bouman/Timmer 6-3 6-0
McKane/Gilbert d. Busby/Fotheringham 6-0 6-4
M Watson/Dash d. Ridley/Lezard 6-4 6-4

Third Round

Chambers/Wheatley d. Colegate/Sherwell 8-6 6-4
Satterthwaite/Washer d. Harper/Lamb 6-2 6-2
Ryan/Morpurgo d. Colyer/Spence 6-4 7-5
Reid-Thomas/Berger d. Bruce May/Swinden 6-3 3-6 6-0

Ramsey Beamish/Eames d. Radcliffe/Fletcher 6-2 3-6 6-2
Lycett/Lycett d. Bouverie/Ingram 8-10 6-3 6-1
Lenglen/Borotra d. Tyrrell/Poland 6-1 6-1
McKane/Gilbert d. M Watson/Dash 6-2 6-0

Quarterfinals

Chambers/Wheatley d. Satterthwaite/Washer 3-6 6-2 6-4
Ryan/Morpurgo d. Reid-Thomas/Berger 6-4 6-3
Lycett/Lycett d. Ramsey Beamish/Eames 0-6 6-2 8-6
Lenglen/Borotra d. Mckane/Gilbert 6-1 6-2

Semifinals

Ryan/Morpurgo d. Chambers/Wheatley 9-7 6-4
Lenglen/Borotra d. Lycett/Lycett 6-4 5-7 6-3

Final

Suzanne Lenglen/Jean Borotra d. Elizabeth Ryan/Umberto de Morpurgo 6-3 6-3

---------------------------

Draw notes
:

FMB ("Frank") Fischer of New Zealand preferred to be called FMB.
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #33 (Edited)
Week of June 29-July 5

June 29-July 4, East of Scotland Championships, Liberton (Clay)

FI: M.K. Jenkins d. L. Hall 6-3, 6-4

MX: Dr G.M. Elliott/Mary Welsh d. V.A. Wood-Hawkes/C. Duncan 6-2, 7-5

----------------

circa July 2-6, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

FI: Nelly Bamberger Neppach d. Hedy Dyhrenfurth 6-3 6-3

MX: Leonhard Seiffert/Hedy Dyhrenfurth d. Otto Froitzheim/Frau Heckelmann 6-3 10-8

-------------------

circa July 2-5, Dresden, Germany (Clay)

FI: Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-1 6-4

DF: Nelly Bamberger Neppach/Ilona Várady Péteriné (Hun) d. "Paulchen"*/Frl von Minkwitz 6-0 4-6 6-0

* A pseudonym

MX: Martin Zander/Nelly Bamberger Neppach d. Curt Bergmann/Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-3 8-6

----------------

July 2-5, Frankfurt-am-Main, Germany (Clay)

FI: Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Weihermann 6-3 2-6 9-7

-----------------

July 2-6, Strasbourg, France (Clay)

FI: Genevieve Cousin d. Suzanne Hiltenbrandt ??

------------------

June 29-July 4, Ohio State Championships, Columbus, USA

FI: Marion Leighton d. Clara Zinke 6-4 6-4

DF: Mrs T. Emmons/Marion Leighton d. Mrs Fulton/Clara Zinke 6-1 2-6 6-2

-----------------

July 1-5, Idaho State Championships, Potlatch, USA

FI: Eleanor Hyslop d. Madeline Emigh 6-3 6-2

DF: Madeline Emigh/Eleanor Hyslop d. Edythe Miller/Mrs J. Scott 6-2 6-2

MX: Herbert Southard/Eleanor Hyslop d. Irwin Miller/Madeline Emigh 6-3 6-2

------------------

June 29-July 3, Michigan State Championships, Saginaw, USA

FI: Mrs E.C. Johnson d. Helen Cansfield 3-6 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #34 (Edited)
Week of July 6-12

July 6-12, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk

1R: N Wentworth Reeve d. M Folingsby 6-0 6-0

2R: Claire Beckingham d. M C Hervey 6-1 6-3
2R: Mrs F Orr d. E Willis 6-1 6-0
2R: L K Bond d. D Biddle 6-2 6-3
2R: B Halliwell d. Mabel Clayton w/o
2R: Millicent Pitt d. T Cooper 6-4 6-2
2R: P R Lovatt d. N Mulliner 6-3 6-2
2R: A E Willcock d. Mrs M Askham 6-2 6-1
2R: Dorothy Hill d. Mrs M Robins 6-1 6-1
2R: Mildred Beckingham d. J Platt 6-0 6-3
2R: Nancy Edwards d. Joan Ridley 6-4 4-6 6-4
2R: N K Stanford d. Miss Sheffield 6-0 6-1
2R: Eileen Bennett d. J Hewitt 6-2 6-1
2R: G Woosnam d. Miss Philipson 6-3 7-5
2R: Geraldine Beamish d. N Wentworth Reeve 6-0 6-0

3R: Claire Beckingham d. Mrs F Orr 6-4 6-4
3R: L K Bond d. B Halliwell 6-1 6-0
3R: Millicent Pitt d. P R Lovatt 6-3 6-0
3R: M Cambridge d. A E Willcock 6-4 2-6 6-1
3R: Dorothy Hill d. Mildred Beckingham 6-1 8-10 6-1
3R: Nancy Edwards d. N K Stanford 6-3 6-2
3R: Eileen Bennett d. G Woosnam 8-6 6-4
3R: Geraldine Beamish d. M Folingsby 6-1 6-2

QF: Claire Beckingham d. L K Bond 6-2 6-0
QF: Millicent Pitt d. M Cambridge 6-3 6-3
QF: Dorothy Hill d. Nancy Edwards 6-2 8-6
QF: Geraldine Beamish d. Eileen Bennett 6-4 6-1

SF: Claire Beckingham d. Millicent Pitt 6-1 6-2
SF: Geraldine Beamish d. Dorothy Hill 6-1 6-2

F: Claire Beckingham d. Geraldine Beamish 3-6 6-3 6-3

-------------------

July 7-11, Epsom, Surrey, England (Grass)

1R: Jessie Colegate d. Phyllis French 7-5 6-1
1R: D Bourne d. Mrs Trehearne 6-2 6-2
1R: L Philip d. C Methuen 6-1 6-1
1R: Christine Tyrrell d. J Aitchison 6-2 6-0
1R: Mrs R M M Hobson d. E Bane 6-2 6-0
1R: Mrs Atkey d. D Willis 6-4 6-2
1R: V Bruce d. Miss Mounsey 6-1 6-4
1R: W A Stevenson d. Mrs Leach 6-3 6-1
1R: W E Bisiker d. Mrs Vizard 6-2 7-5
1R: Mrs Woodhouse d. Mrs Goldsmith 6-2 6-4
1R: Elizabeth Macready d. Miss De Courcy Buller 6-1 6-2
1R: Mrs Parbury d. D Saynor 8-6 6-2
1R: Mrs Nightingale d. M D Bascombe 6-4 7-5
1R: Mrs Royle d. Miss Mann 4-6 6-2 6-0
1R: Mrs Hutchinson d. Mrs Philip 6-1 6-2
1R: Helen Bourne d. O M Strong 6-3 3-6 6-2
1R: E Woods d. Mrs Cross 6-2 1-6 6-3
1R: Mrs C Turner d. M Aitchison 6-3 3-6 6-3

2R: Jessie Colegate d. D Bourne 6-2 6-1
2R: L Philip d. M Morrison 6-0 6-2
2R: Violet Pinckney d. Miss Campbell Jones 6-0 6-1
2R: E Norman d. F Taylor 6-1 6-1
2R: Christine Tyrrell d. Mrs R M M Hobson 6-2 6-0
2R: Mrs Atkey d. Mrs Fletcher 7-5 6-1
2R: Eleanor Rose d. W A Stevenson 6-1 6-0
2R: W E Bisiker d. Mrs Woodhouse 6-4 6-4
2R: Elizabeth Macready d. G Price 6-2 6-0
2R: Mrs Parbury d. Mrs Nightingale 6-4 6-2
2R: Beatrice Feltham d. Mrs Hutchinson 6-2 6-4
2R: Helen Bourne d. Mrs E S Hatz 6-3 3-6 6-1
2R: E Woods d. Mrs C Turner 6-1 6-3
2R: Aimee Reckitt d. E Thompson 6-3 6-2

3R: Jessie Colegate d. L Philip 7-9 6-2 6-1
3R: Violet Pinckney d. E Norman 7-5 7-5
3R: Christine Tyrrell d. Mrs Atkey 6-4 6-2
3R: Eleanor Rose d. W E Bisiker 6-2 6-0
3R: Elizabeth Macready d. Mrs Royle 6-2 6-1
3R: Mrs Parbury d. Beatrice Feltham 6-2 1-6 6-3
3R: Helen Bourne d. E Woods 6-4 6-2
3R: Aimee Reckitt d. Mrs Agar-Robartes 6-0 6-1

QF: Jessie Colegate d. Violet Pinckney 6-3 6-4
QF: Christine Tyrrell d. Eleanor Rose 6-3 retired
QF: Elizabeth Macready d. Mrs Parbury 7-5 6-2
QF: Aimee Reckitt d. Helen Bourne 3-6 6-1 9-7

SF: Jessie Colegate d. Christine Tyrrell 8-6 6-3
SF: Aimee Reckitt d. Elizabeth Macready 6-3 6-4

FI: Jessie Colegate d. Aimee Reckitt 6-2 6-3


DF: Mrs J. Colegate/Christine Tyrrell d. D. Bourne/Helen Bourne 6-2 6-1

MX: Royden Dash/Christine Tyrrell d. Lord Charles Hope/Violet Pinckney 6-3 6-0

-------------------

July 6-11, Hertfordshire Championships, Watford, England (Grass)

FI: Enid Head d. Betty Boas 6-2 6-2

DF: Ellen (?) Stokes/Madge Valantine d. Naomi Bannister Feilden/N. Welch 6-2 2-6 6-3

MX: John B. Pittman/Naomi Bannister Feilden d. Edward Higgs/N. Welch 6-4 4-6 7-5

------------------------

July 6-11, Hornsey, London, England (Grass)

FI: B.C. Brown d. Mrs M. Morrison 6-4 4-6 6-1

MX: Harold Aiken/B.C. Brown d. W.T. Tucker/Alice Pleydell-Bouverie 6-2 6-4

--------------

July 8-11, Hull, Yorkshire, England (Grass)

FI: Mrs W. Holtby d. Norah Fosdick Middleton 6-3 6-3

DF: Norah Fosdick Middleton/Dorothy Shaw d. Doris Saxelbye/Mrs Alex Smith 6-2 6-2

MX: John C. Gregory/Mrs J. Gregory d. A.H.G. English/E. English 6-4 6-4

--------------

July 8-13, Leicestershire Championships, Leicester, England (Grass)

FI: Mrs Whitley d. Marie Hazel 10-8 6-3

------------------------

July 8-13, Norfolk Championships, Norwich, England (Grass)

FI: Judith Backhouse d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-0 6-3

DF: E. Aitken/W. Leathes-Prior d. Mrs S. Cook/J. Warwick 8-6 4-6 6-3

MX: S. Winch/Mrs S. Winch d. W.H.M. Aitken/E. Aitken, walkover

--------------------

July 6-11, Sussex Championships, Brighton, England

FI: Phoebe Holcroft Watson d. Joyce Brown 6-2 6-1

DF: Phoebe Holcroft Watson/Mrs Milton d. Miss Ashby/Miss Whiting 8-6 6-2

MX: Phoebe Holcroft Watson/Major Ritchie d. Joyce Brown/G Ashton 8-6 9-7

----------------------

July 7-11, Midland Counties Championships, Edgbaston, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

FI: Phyllis Satterthwaite d. Gwen Sterry 6-1 6-0

DF: Phyllis Satterthwaite/Gwen Sterry d. Mrs Forsyth/Mrs Nelson-Smyth 7-5 6-3

MX: Phyllis Satterthwaite/Arthur D. Prebble d. E Bewlay/George Birtles 6-1 6-1

----------------------

July 6-13, United Service, Chatham, England

FI: Dorothy Holman d. Mrs A Clayton 6-3 6-4

----------------------

July 5-10, The Free City of Gdansk Championships , Sopot, Germany (nowadays in Poland) (Clay)

FI: Erika de Lacroix d. Frl Wieler 6-1 5-7 7-1

-----------------------

Circa mid-July, Danish Championships, Copenhagen (Clay)

FI: Kea Bouman (Net) d. Frau Schmidt 6-2 6-0

MX: Henk Timmer (Net)/Kea Bouman (Net) d. Bruyn/Frau Bruyn (?) 6-1 6-2

-----------------------

July 5-12, Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, USA (Clay)

FI: Marion Leigthon d. Clara Louise Zinke 6-3 6-2

-------------------

July 6-11, Rhode Island State Championships, Providence, US (Grass)

SF: Molla Mallory d. Marion Jessup 3-6 6-0 8-6
SF: Eleanor Goss d. Mary K. Browne 6-2 8-6

FI: Molla Mallory d. Eleanor Goss 6-1 4-6 8-6

DF: Mary K Browne/Eleanor Goss d. Marion Jessup/Edith Sigourney 4-6 6-2 6-1

MX: Marion Jessup/Alfred Ingram d. Eleanor Goss/Gervais Hills 6-2 7-5

----------------------

July 6-11, Missouri State Championships, Kansas City, USA
Venue: Rockhill Tennis Club

FI: Charlotte Fuller d. Mrs J. Gage 6-4 5-7 6-4

--------------------

Circa July 6-11, Canadian Championships, Victoria, British Columbia

FI: Marjorie Leeming d. Mrs F Wright 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #35 (Edited)
Week of July 13-19

July 13-18, Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

3R: Dorothy Holman d. Mrs Creasy 6-0 6-3
3R: Coela Herring Pryce-Harrison d. Mrs Archdale 6-1 6-3
3R: Mabel Mavrogordato d. Mrs Alston 6-1 6-0
3R: M Cambridge d. F E Shepheard 3-6 6-3 6-2
3R: Cristobel Hardie d. Violet Southam 6-1 6-4
3R: Violet Pinckney d. Peggy Bouverie 6-0 6-2
3R: Mrs MacLeod d. B Dussek 6-3 6-1
3R: Edith Clarke d. Mrs A Clayton 6-3 6-2

QF: Dorothy Holman d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-1 6-1
QF: Mabel Mavrogordato d. M Cambridge 6-1 4-6 6-2
QF: Cristobel Hardie d. Violet Pinckney 6-2 6-1
QF: Edith Clarke d. Mrs N MacLeod 6-1 6-3

SF: Dorothy Holman d. Mabel Mavrogordato 9-7 retired
SF: Edith Clarke d. Cristobel Hardie 6-4 6-2

FI: Dorothy Holman d. Edith Clarke 8-6 7-5

--------------------

July 13-20, Chiswick Park Members' Tournament, England

FI: Mrs K Bruce May d. Mrs Taylor 6-1 6-3

----------------------

July 13-18, Frinton-on-Sea, Essex, England (Grass)

Draw of 25

Seven players had a bye in the first round.

1R: Nancy Fox d. Miss Campbell 6-2 7-5
1R: Claire Beckingham d. D Rickle 6-1 6-2
1R: Mrs M Mills d. Miss Ashworth 6-1 6-2
1R: L Laramy d. Mrs Hunter 4-6 6-4 6-1
1R: Millicent Pitt d. Miss Geer 6-4 6-4

2R: Marie Hazel d. Nancy Fox 6-3 6-2
2R: M V Phillips d. N Dixon 6-2 6-1
2R: Claire Beckingham d. Mrs W M Vaughan-Fowler 6-1 6-0
2R: H Evelyn-Jones d. Mrs I F L Elliot 6-2 8-6
2R: Mrs M Mills d. L Laramy 6-1 6-1
2R: Mildred Beckingham d. Cecily Marriott 2-6 6-3 6-0
2R: Millicent Pitt d. Mrs Murchie 6-1 6-0
2R: C F C Turner d. Mrs McGrath 6-1 6-1
2R: Eleanor Rose d. L M Bremner 6-0 6-0

3R: Joan Ridley d. Eileen Bennett 10-8 7-5
3R: Mrs R. Green d. "A. Blank", walkover
3R: Claire Beckingham d. M.V. Phillips 6-2 2-6 6-1
3R: Dorothy Hill d. Marie Hazel 5-7 8-6 6-3
3R: H Evelyn-Jones d. Mrs M Mills 6-3 6-1
3R: Mrs C.K. Pitt d. V. Fitzgerald 6-1 6-1
3R: Mildred Beckingham d. Mrs Sinclair Westcott 6-0 6-4
3R: Eleanor Rose d. C F C Turner 6-1 6-2

QF: Joan Ridley d. R A Green 6-2 6-4
QF: Claire Beckingham d. Dorothy Hill 6-2 5-7 6-4
QF: Millicent Pitt d. H Evelyn-Jones 3-6 6-2 6-4
QF: Eleanor Rose d. Mildred Beckingham 6-4 8-6

SF: Joan Ridley d. Claire Beckingham 6-4 8-6
SF: Eleanor Rose d. Millicent Pitt 6-1 6-4

FI: Joan Ridley d. Eleanor Rose 1-6 6-4 9-7


DF: Claire Beckingham/E. Beckingham d. Eileen Bennett/Joan Ridley 2-6 7-5 6-4

MX: Dorothy Hill/Pat Spence (SA) d. Eileen Bennett/Charles Kingsley 7-5 4-6 6-1

-----------------

July 13-18, Hereford, Herefordshire, England (Grass)

FI: Mrs P. Whitley d. Mrs Lowe 6-3 6-4

MX: Hector C. Fisher (Sui)/Miss Steed d. Frank L. Riseley/Mrs Pritchard 3-6 6-3 6-4

-------------------

July 13-20, Herga LTC, Harrow, England

FI: Elizabeth d'Ayen Macready d. Madge Valantine 6-4 6-2

--------------------

July 13-18, Herne Bay, Kent, England (Grass)

FI: Mildred Coles d. Phyllis Radcliffe 7-5 6-4

DF: Phyllis Radcliffe/Nancy Radcliffe-Platt d. Miss Hawkins/Miss Payne 6-0 6-1

MX: Major Butt/Phyllis Radcliffe d. A.H. Billham/Miss Marriott 3-6 6-4 6-2

---------------

July 13-18, Irish Championships, Dublin (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Draw of 27

1R: Esna Boyd (AUS) d. Mrs Pratt 6-0 6-1
1R: Phoebe Blair-White d. Freda Pearson 6-2 6-4
1R: Margaret Haughton d. Mrs Hillman Gray 6-1 6-1
1R. M.V. Gray d. Mrs Rounds 1-6 2-3, retired
1R: Floris Saint-George (AUS) d. Moira Scroope 6-0 6-2
1R: Arabella Bianconi d. Mrs Mahony 6-0 6-0
1R: Mrs P. Tomlinson d. B.M. Nichols 6-3 6-1
1R: J. Cummins d. Mrs C.C. Carroll 6-2, retired
1R: Hilda Wallis d. Mrs Martin 6-1 6-1
1R: Norma Stoker d. Janet Jackson 6-2 6-1
1R: Hannah Haughton d. Mrs M.F. Simmonds 6-1 6-1

The remaining players had a bye.

2R: Boyd d. D. Julian 6-4 6-1
2R: Blair-White d. A. Byrne 6-2 6-1
2R: M. Haughton d. Gray 6-0 6-0
2R: Sylvia Harper (AUS) d. Saint-George 6-2 6-2
2R: Bianconi d. Tomlinson default
2R: Cummins d. H. O’Reilly 6-1 7-5
2R: Wallis d. Stoker 6-1 6-3
2R: Daphne Akhurst (AUS) d. H. Haughton 6-0 8-6

QF: Boyd d. Blair-White 11-9 6-4
QF: Harper d. M. Haughton 6-1 6-0
QF: Bianconi d. Cummins 6-3 6-2
QF: Akhurst d. Wallis 6-2 6-4

SF: Boyd d. Harper 6-1 1-0, retired
SF: Akhurst d. Bianconi 6-2 6-1

FI: Esna Boyd (Aus) d. Daphne Akhurst (Aus) 9-7 6-1


Doubles

Draw of 19

1R: Janet Jackson/Hilda Wallis d. Freda Pearson/Mrs H. Wilson 6-4 6-3
1R: Hananh Haughton/Margaret Haughton d. G. Mahony/H. Mahony 6-0 6-1
1R: J. Cummins/D. Julian d. Mrs Martin/Mrs Rounds 7-5 6-2

The remaining pairs had a bye.

2R: Esna Boyd (AUS)/Floris Saint-George (AUS) d. Norah Daly/Norma Stoker 6-4 6-1
2R: Mrs F.W. Price/Mrs P. Tomlinson d. M.V. Gray/Mrs Hillman Gray 6-2 6-0
2R: G. Cairnes/K. Cairnes d. Mrs Irwin/R. Leonard 6-2 8-6
2R: Jackson/Wallis d. [????] default
2R: H. O’Reilly/Phoebe Blair-White d. K. Kelly/D. McCann 6-0 6-2
2R: Miss Cherry/Miss Walker d. Miss Lynch/Miss Pigott default
2R: H. Haughton/M. Haughton d. Cummins/Julian 6-2 6-2
2R: Daphne Akhurst (AUS)/Syliva Harper (AUS) d. Ada Good/Mrs M.F. Simmonds 6-0 6-1

QF: Boyd/Saint-George d. Price/Tomlinson 6-1 6-1
QF: Jackson/Wallis d. G. Cairnes/K. Cairnes 6-0 6-4
QF: O’Reilly/Blair-White d. Cherry/Walker 6-2 6-2
QF: Akhurst/Harper d. H. Haughton/M. Haughton 6-4 7-5

SF: Boyd/Saint-George d. Jackson/Wallis 6-2 6-2
SF: Akhurst/Harper d. O’Reilly/Blair-White 6-3 6-0

FI: Esna Boyd (AUS)/Floris Saint-George (AUS) d. Daphne Akhurst (AUS)/Sylvia Harper (AUS) 8-6 6-4


Mixed doubles

Draw of 29

1R: Mrs M.F. Simmonds/J.H. Daly d. Mary French/F.J. McKeon 4-6 6-1 6-4
1R: Floris Saint-George (AUS)/Maurice Summerson (GBR) d. D. McFerran/A.M Sullivan 6-3 6-3
1R: “Mrs Savannah”/“Savannah” d. Ada Good/A.P. Barry 3-6 7-5 6-0
1R: Miss Lynch/Louis Meldon d. Mrs Hillman Gray/J.H. Lane 4-6 6-3 6-3
1R: Hilda Wallis/Charles Wallis d. Arabella Bianconi/P.A. Ryan 6-0 6-2
1R: Esna Boyd (AUS)/E.S. Hornidge d. H. O’Reilly/C.J. O’Reilly 7-5 6-3
1R: Mrs P. Tomlinson/C.F. Montague d. Hannah Haughton/John Stokes 6-2 4-6 8-6
1R: Mrs A. Saint-John Mahony/A. Saint-John Mahony d. M.V. Gray/Henry Foy 6-4 6-1
1R: Freda Pearson/F.K. Patterson d. D. Julian/Maxwell Toppin 4-6 6-2 6-2
1R: Norma Stoker/Jack Miley d. Miss Aktinson/C.S. Almond 6-0 6-2
1R: J. Cummins/O. Plunkett d. Miss Foxall/F.J. McCabe 6-4 6-1
1R: Margaret Haughton/Charles Scroope d. Orea Beatty (AUS)/T.V. Murphy 6-2 6-0
1R: Sylvia Harper (AUS)/Vincent Allman-Smith d. [Janet] Jackson/C.A. Jackson 6-3 6-2

The remaining players had a bye.

2R: Daphne Akhurst (AUS)/Gerald Sherwell (RSA) d. A. Byrne/S.H. Hodson 6-3 6-3
2R: Simmonds/Daly d. Lynch/Meldon 3-6 6-2 6-3
2R: Saint-George/Summerson d. “Mrs Savannah”/“Savannah” 6-3 4-6 6-0
2R: H. Wallis/C. Wallis d. Boyd/Hornidge 6-3 6-1
2R: Tomlinson/Montague d. Mrs A. Saint-John Mahony/A. Saint-John Mahony 6-3 2-6 6-4
2R: Stoker/Miley d. Pearson/Patterson 6-4 6-4
2R: Pheobe Blair-White/Gordon Mack d. Cummins/Plunkett 6-2 6-2
2R: Harper/Allman-Smith d. M. Haughton/Scroope 7-5 6-4

QF: Akhurst/Sherwell d. Simmonds/Daly 6-1 6-0
QF: H. Wallis/C. Wallis d. Saint-George/Summerson 6-2 6-2
QF: Tomlinson/Montague d. Stoker/Miley 6-3 2-6 6-4
QF: Harper/Allman-Smith d. Blair-White/Mack 6-3 4-6 6-2

SF: Akhurst/Sherwell d. H. Wallis/C. Wallis 6-4 4-6 6-3
SF: Harper/Allman-Smith d. Tomlinson/Montague 6-3 6-0

FI: Daphne Akhurst (AUS)/Gerald Sherwell (RSA) d. Sylvia Harper (AUS)/Vincent Allman-Smith 3-6 6-4 7-5

--------------------

July 13-18, Lincoln, Lincolnshire, England (Grass)

FI: Mrs Munro d. Mrs A. Shipley 6-4 6-3

DF: Mrs W. Holtby/Mrs Munro d. Mrs J. Leigh/Ruth Watson 2-6 7-5 6-3

MX: G.L. Tinsley/Mrs A. Shipley d. E.N. Crowder/Mrs Munro 10-8 6-1

--------------

July 14-18, Nottinghamshire Championships, Nottingham, England (Grass)

FI: Geraldine Ramsey Beamish d. K. Marriott 6-1 6-2

DF: Geraldine Ramsey Beamish/Margaret Stocks d. K. Marriott/Mrs V. Taylor 6-4 6-1

MX: K. Marriott/George Fletcher d. M. Snaith/W Eric Attewell 9-7 6-4

-------------------

July 13-18, Reigate, Surrey, England (Grass)

FI: Elsie Goldsack d. Mrs Anstey 6-4 7-5

-----------------

July 13-18, Scottish Championships, Edinburgh (Grass)

FI: M. Thom d. M. Jenkins 6-4 6-1

DF: Mrs Heriot/Mrs Hudleston d. M. Thom/Mary Welsh 6-2 4-6 6-3

MX: Mary Welsh/G Elliott d. Miss Hall/O Miller 6-2 4-6 6-3

Mary Welsh listed as Mrs R Welsh.

-----------------------

July 15-18, Sheffield and Hallamshire, South Yorkshire, England (Grass)

FI: Betty Dix d. Doris Craddock 6-1 6-0

DF: Doris Craddock/Betty Dix d. M. Booth/Mrs Harrison-Smith 6-0 6-3

MX: R.C. Knight/Betty Dix d. Colin Gregory/Doris Craddock 7-5 17-15

----------------------

July 13-18, Southsea, Hampshire, England (Grass)

FI: G. Gilder d. Mary P. Davies, walkover

MX: John E. Pogson-Smith/Miss MacDonnell d. "Martin"/Mary P. Davies, walkover

-----------------

July 14-18, Warwick, Warwickshire, England (Grass)

FI: Jessie Russell Colgate d. Christine Tyrrell 6-2 6-0

DF: Jessie Russell Colegate/Christine Tyrrell d. Mrs J.B. Perrett/Mrs Nelson Smith 6-0 6-0

MX: Nigel Sharpe/Jessie Russell Colegate d. G.F. Birtles/Mrs Nelson Smith 6-1 6-3

-----------------

July 14-18, Welsh Championships, Newport (Grass)

FI: Phyllis Satterthwaite d. Kathleen Bevir 8-10 6-0 6-1

DF: Phyllis Satterthwaite/Gladys Seel d. Kathleen Bevir/Mrs O Sheere 6-1 6-4

MX: Phyllis Satterthwaite/Peter Freeman d. Kathleen Bevir/C Sweet-Escot 6-2 6-1

---------------------

July 12-17, Aix-les-Bains, France (Clay)

FI: Cosette-Saint-Omer-Roy d. Mme Septier Ballas 6-0 6-3

MX: Henri Cochet/Mme Vuillermet d. Fujisawa (Jpn)/Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 4-6 6-1

---------------------

July 13-18, Longwood Invitational, Chestnut Hill, Massachusetts, USA (Grass)

SF: Helen Wills d. Ann Cole 6-4 6-0
SF: Marion Jessup d. Eleanor Goss 6-3 6-0

FI: Helen Wills d. Marion Jessup 7-5 6-2

-------------------

Circa mid-July, Washington State Championships, Seattle?, USA (Hard)

FI: Anna Muller Leachman d. Golda Meyer Gross 6-3 5-7 6-3

--------------------

Circa mid-July, North Dakota State Championships, Grand Forks, USA

FI: Ethel Eddy d. Helen Carroll 6-2 6-2

DF: Helen Carroll/Florence Douglas d. Margaret Donovan/Ethel Eddy 6-4 6-4

MX: J.W. Wilkerson/Ethel Eddy d. Leonard Blaisdell/Marjorie Wilkerson 9-7 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #36 (Edited)
Week of July 20-26

July 20-25, Semmering, Austria (Clay)

FI: Herta Grave d. Lilly Ellissen 6-2 6-1

XDF: Marie Amende/Ernst Gottlieb d. Grete Rohrer/Friedrich Rohrer 6-3 6-2

----------------------

July 20-26, Closed Dutch Championships, Hilversum, Netherlands (Clay)

SF: Kea Bouman d. Julie Cords Stroink 6-0 6-3
SF: A. Schmier d. Marie Castendijk Driebeek 6-1 6-2

FI: Kea Bouman d. A. Schmier 6-2 6-0

DF: Kea Bouman/Julie Cords Stroink d. Miss Goulmey/A. Schmier 8-6 6-1

MX: Kea Bouman/Henk Timmer d. Miss de Bruyn Kops/Cornelius Bryan ????

---------------------

July 20-25, East Grinstead, Sussex, England (Grass)

FI: Dorothy Holman d. Elsie Goldsack 8-6 6-3

DF: Elsie Goldsack/M. Taylor d. Mrs A. Fellowes/M. Parsons 2-6, 6-4 6-2

MX: Mrs Lindsell/J.E. Pogson-Smith d. M. Parsons/Sydney M. Jacob (Ind) 6-4 6-3

--------------------

July 20-27, ‘Evening News’ Cup, Dulwich, England
Venue: Gallery Club

FI: H Lindsey d. E L Simmonds 6-0 6-1

---------------------

July 20-25, Stratford-on-Avon, Warwickshire, England (Grass)

FI: Mrs J.B. Perrett d. M. Cox 6-4 2-6 6-3

MX: Cicely Ruault/ L.W. Alderson d. Miss Johnstone/Nigel Jones 6-2 7-5

---------------

July 20-27, West London Tournament, North Kensington, London, England

FI: Madge Valantine d. Phyllis French 6-4 6-4

------------------

July 20-25, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Mrs Hardress-Stevenson d. Sybil Stokes 8-6 1-6 6-3

DF: Muriel Stokes/Sybil Stokes d. Mrs Hardress-Stevenson/Cecily Marriott 6-4 1-6 6-3

MX: [Ellen] Stokes/D. Powell d. Cecily Marriott/John Pennycuick 6-0 6-3

-------------------

July 23-26, Championships of Southern Germany, Mannheim, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Anna Hemp 6-3 6-4

MX: Frau Mieth/Albrecht Luedke d. Anna Hemp/Stefan Oppenheimer 6-3 6-4

------------------------

July 20-27, Morgins, Switzerland (Clay)

FI: Madeline O'Neill (GB) d. Mme Delacoste 6-1 6-1

--------------------

July 20-26, Vichy, France (Clay)

FI: Germaine Pigueron d. Mlle Damond 6-0 6-0

MX: Mme Meyboom/Henri Cochet d. Mlle Martin/Georges Gouttenoire 6-1 5-7 8-6

--------------------

July 18-26, Illinois State Championships, Glencoe, Illinois, United States.

FI: Charlotte Hosmer d. Helen Jacobs 6-4 1-6 7-5

---------------------

July 20-24, Essex Country Club Invitational, Manchester, Massachusetts, United States (Grass)

SF: Helen Wills d. Marion Jessup 6-2 6-1
SF: Mary K. Browne d. Molla Mallory 6-4 5-7 6-3

FI: Helen Wills d. Mary K. Browne 6-2 6-1

DF: Mary K. Browne/Helen Wills d. Eleanor Goss/Marion Jessup 6-2 6-3

MX: Mary K. Browne/Cranston W. Holman d. Elizabeth Ryan/Nat Niles 6-2 6-4

------------------

Circa late July, American Tennis Association Championships, Bordentown, New Jersey, USA

FI: Lulu Ballard d. ??

DF: Lulu Ballard/Ora Mae Washington d. ??

MX: Miss C. Seames/L.C. Downing d. ??

-------------------

July 20-25, West Virginia State Championships, White Sulphur Springs, USA

FI: Nancy Howard d. Heloise Beebe 2-6 6-3 7-5

DF: Heloise Beebe/Anne Ford d. Nancy Howard/Mildred Ogden 7-5 6-3

MX: Wilson White, Jr./Anne Ford d. Hamilton/Mildred Ogden 6-4 4-6 6-4

------------------

July 20-25, New Hampshire State and White Mountains Championships, Crawford Notch, New Hampshire, USA

FI: Gladys Taylor Hawk d. Penelope Davies 6-3 6-4

-----------------

July 20-25, Iowa State Championships, Fort Dodge, USA

FI: Mrs F. Ebers d. Thelma Kenefick 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #37 (Edited)
Week of July 27-August 2

July 17-30, Pourville, France (Clay)

1R: Suzanne Lenglen d. Mlle Denamur 6-0 6-0

2R: Lenglen d. P Holzchurch 6-1 6-0

QF: Lenglen d. Mme A Quennouelle default

SF: Lenglen d. N. Descleres default

FI: Suzanne Lenglen d. Yvonne Bourgeois 6-0 6-0

MX: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Marie Danet/Andre Aron 6-2 6-0

----------------

circa early August, Gstaad, Switzerland (Clay)

FI: Mme de Prelle d. ??

MX: Mme de Bac/Maurice Ferrier d. ??

----------------

circa July 27-August 2, Les Diablerets, Switzerland (Clay)

FI: Miss Hollis d. ??

--------------------

July 27-August 1, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Mrs M. Watson* d. Betty Boas 6-3 6-0

DF: Naomi Jackson-Feilden/Miss Welch d. Mrs Tottenham/Mrs M. Watson 6-1 6-0

MX: L.S. Henn/Mrs M. Watson d. Albert Prebble/Naomi Jackson-Feilden 5-7 6-2 6-4

Mrs M. Watson is likely the former Phoebe Holcroft, that married on April 7, 1925.

---------------

July 27-August 3, Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs Wilkin d. N Wentworth Reeve 6-3 6-2

----------------

July 27-August 2, Hurlingham, London, England (Grass)

1R: Phylis Radcliffe d. Mrs Brancker 6-3 6-2
1R: Elizabeth Macready d. K Haynes 6-4 6-1
1R: Mabel Reid Dermer d. D Mieville 6-8 7-5 6-1
1R: E Norman d. Mrs Trevanson 6-0 6-1
1R: Nancy Platt d. H M Watts 6-1 6-4
1R: N McKenzies d. B Perkin 6-3 6-4
1R: Mrs E Logan Bell d. Miss Percy Smith 6-4 6-0
1R: Camilla Rimington Smith d. Mrs D Connelly 6-0 6-2
1R: Gwen Sterry d. O Poole 6-1 6-1
1R: E Alexandroff d. Mrs M L Morison 6-3 3-6 10-8
1R: N C Edes d. A Trudean 6-2 6-4
1R: H Evelyn-Jones d. Mrs Blagden 6-1 7-5
1R: Mrs Burr d. Mrs V McDougall 7-5 6-2
1R: Eleanor Rose d. Mrs Cavis-Brown 6-1 6-3

2R: Geraldine Beamish d. H Perkin 6-0 6-1
2R: Phylis Radcliffe d. H Keating 6-0 6-1
2R: Judith Backhouse d. T M Robinson 6-1 7-5
2R: J Watkins d. Mrs A Grey 7-5 4-6 6-4
2R: Elizabeth Macready d. Mabel Reid Dermer 4-6 6-2 6-3
2R: E Norman d. Nancy Platt 6-2 7-5
2R: G E Tomblin d. Mrs Sinclair-Westcott 6-4 6-0
2R: F Chambers d. M Folingsby 4-6 6-2 6-1
2R: Eileen Bennett d. Mrs Murchie 6-2 6-2
2R: N McKenzie d. Mrs E Logan Bell 6-4 6-4
2R: Betty Nuthall d. J Paine 6-0 6-1
2R: D Sanderson d. Mrs M Dean 6-0 6-1
2R: Camilla Rimington Smith d. Gwen Sterry 6-4 7-5
2R: E Alexandroff d. N C Edes 6-3 4-6 6-2
2R: D Moore d. H Evelyn-Jones 6-4 7-9 9-7
2R: Eleanor Rose d. Mrs Burr 6-0 6-3

3R: Geraldine Beamish d. Phylis Radcliffe 6-1 6-3
3R: Judith Backhouse d. J Watkins 6-4 6-4
3R: Elizabeth Macready d. E Norman 6-2 6-1
3R: G E Tomblin d. F Chambers 6-4 6-1
3R: Eileen Bennett d. N McKenzie 6-2 6-2
3R: Betty Nuthall d. D Sanderson 6-3 6-0
3R: Camilla Rimington Smith d. E Alexandroff 6-3 6-2
3R: Eleanor Rose d. D Moore 6-0 6-1

QF: Geraldine Beamish d. Judith Backhouse 6-1 6-1
QF: Elizabeth Macready d. G E Tomblin 6-3 6-2
QF: Eileen Bennett d. Betty Nutall 6-3 6-2
QF: Eleanor Rose d. Camilla Rimington Smith 6-3 6-3

SF: Geraldine Beamish d. Elizabeth Macready 6-2 6-0
SF: Eleanor Rose d. Eileen Bennett 6-3 6-1

FI: Geraldine Beamish d. Eleanor Rose 6-1 6-1


DF: Mildred Rhodes Guyer/Eleanor Rose d. Betty Nuthall/Gwen Sterry 6-3 8-6

MX: Cyril G. Eames/Geraldine Beamish d. Charles Kingsley/Eileen Bennett 6-2 6-2

------------------

July 27-August 1, Parkstone, Dorset, England (Grass)

FI: Mrs A. Clayton d. E. Shepheard 6-2 6-4

DF: M. Barlow/Mrs A. Clayton d. C. Fellowes/E. Shepheard 10-8 6-3

MX: E.B. Hodgkinson/Mrs A. Clayton d. E.R. Langley/C. Fellowes 8-6 6-4

---------------

July 27-August 1, Shanklin, Isle of Wight, England

1R: Blanche Colston d. A G Kidd 6-1 6-1
1R: W M Cates d. D De Winton 7-5 6-2
1R: E Cavan d. M Emerson 6-4 6-1
1R: W Wilkinson d. Hilda Powell 6-4 11-9
1R: Ellen Zoe Stokes d. D Allenby 6-1 6-1

2R: Blanche Colston d. W M Cates 6-1 6-0
2R: C Amor Wright d. E Cavan ?
2R: C Lewis d. K I Thornely 6-1 7-5
2R: F M Howkins d. Mrs Creasy 2-6 6-1 6-2
2R: Phyllis Covell d. B Amor Wright 6-0 6-1
2R: I D Strachan d. A Meares 6-2 6-3
2R: K Lewis d. Miss Thorne 6-3 2-6 6-2
2R: Ellen Zoe Stokes d. W Wilkinson 6-1 6-0

QF: Blanche Colston d. C Amor Wright 6-1 6-2
QF: C Lewis d. F M Howkins 6-0 6-1
QF: Phyllis Covell d. I D Strachan 6-0 6-1
QF: Ellen Zoe Stokes d. K Lewis 6-1 6-0

SF: Blanche Colston d. C Lewis 7-5 1-6 6-4
SF: Ellen Zoe Stokes d. Phyllis Covell ?

FI: Blanche Colston d. Ellen Zoe Stokes 6-3 6-0


DF: Phyllis Covell/Cecily Marriott d. Ellen Zoe Stokes/Miss Thoreley 9-7 6-1

MX: Captain Bousfield/Ellen Zoe Stokes d. T.W. Melhuish/C. Lewis 6-3 3-6 11-9

--------------------

July 27-August 3, Torquay, England

FI: Mrs R. Bruce May d. Mrs Lawrence 6-2 6-1

-----------------------

July 27-August 1, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Violet Chamberlain d. Violet Pinckney 6-0 7-9 6-4

DF: Violet Pinckney/Mrs Shedden d. P. Kempe/Miss Murray 6-2 6-3

MX: John Pennycuick/Violet Chamberlain d. N. Pike/J. Whittingston 6-4 4-6 6-4

-------------

July 27-August 1, Tunbridge Wells, Kent, England

1R: Sylvia Lumley-Ellis d. M E Jones 6-3 6-2
1R: K Patterson d. K E Newton 6-3 6-3
1R: Mrs Douglas Grahame d. E L Palmer 6-4 6-8 6-3
1R: L T Toller d. D M Tait 10-8 6-3
1R: I M Pennycuick d. M Chesnay 6-3 6-0
1R: M W Anson d. P Phipps 6-0 6-1
1R: Mrs I M Walker d. M E Emson 6-0 6-4
1R: D Hely-Hutchinson d. Mrs M A Brooks 6-4 1-6 6-3
1R: Dorothy Holman d. Miss Tolhurst 6-1 6-1
1R: M Crosbie-Hill d. D E Roberts 6-1 6-1
1R: Christine Tyrrell d. Effie Hemmant 6-0 6-1
1R: M Ralph d. J Thompson 6-1 6-2
1R: Helen Bourne d. M Hemmant 7-5 6-3
1R: M Grylls d. D M Pennycuick 6-3 6-1
1R: Elsie Goldsack d. Mrs Ormrod 6-0 6-4
1R: Miss Guthrie d. H Carruthers 7-5 6-3
1R: B M Wilson d. L Hounsfield 6-0 6-1
1R: E M Briggs d. N Williams 6-3 6-2

2R: Sylvia Lumley-Ellis d. K Patterson 6-1 6-2
2R: D K Walters d. M W Anson 6-3 6-3
2R: Mrs I M Walker d. D Hely-Hutchinson 3-6 7-5 6-1
2R: M Crosbie-Hill d. M Ralph 6-2 6-2
2R: Helen Bourne d. M Grylls 6-2 6-2
2R: Elsie Goldsack d. Miss Guthrie 6-0 8-6
2R: B M Wilson d. G Moore 6-1 6-0
2R: Beatrice Brown d. V Coleman 6-3 6-4
2R: Nancy Lyle d. J Burton 6-4 6-2
2R: Olive Manser d. B Emson 6-2 6-2
2R: M Newcomb d. E M Briggs 6-0 6-1

3R: Sylvia Lumley-Ellis d. L T Toller 6-2 6-2
3R: D K Walters d. Mrs I M Walker w/o
3R: Dorothy Holman d. M Crosbie-Hill 6-1 6-3
3R: Christine Tyrrell d. Helen Bourne 6-4 6-4
3R: Elsie Goldsack d. B M Wilson 6-4 6-4
3R: Beatrice Brown d. Nancy Lyle 6-2 6-2
3R: Olive Manser d. J Watson 6-4 6-2
3R: Margaret Knott d. M Newcomb 6-0 6-1

QF: Sylvia Lumley-Ellis d. D K Walters 6-2 6-2
QF: Dorothy Holman d. Christine Tyrrell 10-8 6-4
QF: Elise Goldsack d. Beatrice Brown 6-4 5-7 6-1
QF: Margaret Knott d. Olive Manser 6-4 9-7

FI: Sylvia Lumley-Ellis d. Margaret Knott 6-4 6-0

--------------------

July 27-August 1, Wallingford, Oxfordshire, England (Grass)

1R: Edith Clarke d. J McGuffie 6-1 6-1
1R: Sybil Stokes d. Miss Hunneatt 6-3 6-3
1R: Mrs Kirkaldy d. M Sim 3-6 6-4 6-2
1R: Mrs J W Thorogood d. P Barry 6-1 6-0
1R: S Gibson d. Mrs C S Weekes 6-3 4-6 6-4
1R: Mrs V C Hamersley d. L C Snowdon 6-4 6-2
1R: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Strange 6-0 6-0
1R: Madge Valantine d. M Thomasson 6-3 6-2

2R: Edith Clarke d. Sybil Stokes 6-1 6-3
2R: Mrs Kirkaldy d. Mrs J W Thorogood 6-2 6-1
2R: K Lindsay d. M O Cane 6-1 6-3
2R: Mrs Guillaume d. Miss Glen-Bott 6-4 3-6 6-1
2R: Eileen Connell d. Mrs Dickin 6-1 6-1
2R: Muriel Stokes d. J O Harris 6-0 6-1
2R: S Gibson d. Mrs V C Hamersley 6-2 8-6
2R: Madge Valantine d. Phyllis Satterthwaite w/o

QF: Edith Clarke d. Mrs Kirkaldy 6-2 6-1
QF: K Lindsay d. Mrs Guillaume 6-2 2-6 6-0
QF: Eileen Connell d. Muriel Stokes 6-3 6-3
QF: Madge Valantine d. S Gibson 4-6 1-2 retired

SF: Edith Clarke d. K Lindsay 6-0 6-8 6-1
SF: Madge Valantine d. Eileen Connell 6-2 6-1

FI: Edith Clarke d. Madge Valantine 6-0 3-6 6-2


DF: Muriel Stokes/Sybil Stokes d. Edith Clarke/Phyllis Carr Satterthwaite 4-6 6-3 6-3

MX: Jack Hillyard/Phyllis Carr Satterthwaite d. N. Field/M. Thomasson 2-6 6-1 6-3

-------------------

July 27-August 1, Warwickshire Championships, ????, England (Grass)

FI: Mabel Squire Mavrogordato d. Mrs C. Pratt 6-3 6-3

DF: B. Miller/Mrs C. Pratt d. Mrs J.B. Perrett/Mrs Nelson[-Smith] 6-1 6-3

MX: Theodore Mavrogordato/Mabel Squire Mavrogordato d. D. Stralem/Cecily Marriott 6-3 6-4

------------------------

July 27-August 1, County Dublin Championships, Carrickmines, Dublin, Ireland (Grass)

FI: Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-3

DF: Janet Jackson/Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White/Mrs H. O' Reilly 6-4 4-6 7-5

MX: Charles Wallis/Hilda Wallis d. Charles Scroope/Mrs C. Scroope 6-0 6-4

----------------

July 30-August 2, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

[First two rounds missing]

QF: Nelly Neppach d. Frau Quetsch default
QF: Hete Kaeber d. Frau Balhorn 6-1 6-3
QF: Hilde Weihe d. Frau Holz 6-0 6-0
QF: Paula Heimann d. Baroness Dobeneck 6-1 6-2

SF: Neppach d. Kaeber 6-0 6-2
SF: Heimann d. Weihe 6-4 6-2

FI: Nelly Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-1


Doubles

[First round missing]

QF: Paula Heimann/Nelly Neppach d. Frau Goernemann/Frau Holz 6-0 6-1
QF: Frau Seeliger/Frau von Lautz d. Frau Diedrich/Frau Reisland 6-1 6-0
QF: Baroness Dobeneck/Frau Baroness Dobeneck d. Frl Havenstein/Frl Rohde 6-1 6-2
QF: Ellen Garke/Hilde Weihe d. F. Igersheimer/Margarete Plümacher 6-2 6-2

SF: Heimann/Neppach d. Seeliger/von Lautz 6-0 6-0
SF: Garke/Weihe d. Baroness Dobeneck/Frau Baroness Dobeneck 7-5 6-0

FI: Paula Heimann/Nelly Neppach d. Ellen Garke/Hilde Weihe 6-2 6-1


Mixed doubles

[First round missing]

QF: Nelly Neppach/Albrecht Lüdke d. Hilde Weihe/Brühler 6-0 8-6
QF: Irma Kallmeyer/Strube d. Countess Bredow/Reisland 6-3 6-8 7-5
QF: Ellen Garke/Goernemann d. Margarete Plümacher/Raabe 6-3 6-4
QF: Paula Heimann/Georg Demasius d. Frau Löbenberg/Pancke 6-1 6-1

SF: Neppach/Lüdke d. Kallmeyer/Strube 6-1 7-5
SF: Heimann/Demasius d. Garke/Goernemann 6-3 6-1

FI: Nelly Neppach/Albrecht Lüdke d. Paula Heimann/Georg Demasius 6-4 4-4 retired

Note: This was the first edition of the German Closed Championships.

-------------

July 26-August 2, Bastad, Sweden

FI: Sigrid Fick d. Lindberg ??

MX: Frau Bendz/Malmström d. Lindberg/Charles Wennergren 6-1 8-6

---------------------

July 27-August 2, Seabright Invitational, New Jersey, USA (Grass)

QF: Helen Wills d. Marion Jessup 4-6 6-3 6-1

SF: Helen Wills d. Molla Mallory 6-1 6-0
SF: Elizabeth Ryan d. Mary K. Browne 4-6 6-2 6-4

FI: Elizabeth Ryan d. Helen Wills 6-3 6-3

DF: Eleanor Goss/Elizabeth Ryan d. Mary K. Browne/Helen Wills 11-9 6-1

MX: Elizabeth Ryan/Gerald Patterson (Aus) d. Marion Jessup/Jack Hawkes (Aus) 6-2 6-3

Ryan's first American singles event in 13 years. 4,000 for final. The finals are delayed a day by heavy rain. The soggy court suits Ryan's assortment of chops and spins as the ball skids low off the turf. The match lasted 40 minutes. Net skimming shots caught Wills off guard repeatedly. Helen wore spikes to get footing, while Ryan discarded shoes and played in her stockings.

This was Helen Wills' first loss in singles in the United States since the 1923 Seabright event when she lost to Eleanor Goss.

----------------------

July 25-30, Wisconsin State Championships, Milwaukee, USA

FI: Marion Leighton d. Katherine Waldo 6-2 6-3

DF: Mrs Chester/Marion Leighton d. Mrs Schlesinger/Mrs Wells 7-5 6-3

--------------------

July 27-August 1, Missouri Valley Championships, Des Moines, Iowa, USA
Venue: Wakonda Club

FI: Melicent Baehr d. Charlotte Fuller 2-6 7-5 6-3

DF: Melicent Baehr/Lottie Hagemeyer d. Charlotte Fuller/Sadie Peer 3-6 6-1 6-4

---------------------

July 27-31, Indiana State Championships, Indianapolis, USA
Venue: Woodstock Country Club

FI: Miss Haworth d. Miss Dodson 6-3 6-4

DF: Mrs Kelly/Miss Pugh d. L. Adams/Mrs W. Adams 6-1 1-0 retired

--------------------

July 27-31, Intermountain Championships, Salt Lake City, Utah, USA

FI: Julia Fuller d. Mrs F. Pastorius [score?]

MX: Roderick Bosworth/Julia Fuller d. Craig/V. Evans 6-4 4-6 7-5

----------------------

August 1-3, Malayan Championships, Singapore

FI: Mrs M. Dando d. Miss Holmes 6-4 2-6 6-4

According to this source Miss Holmes "some years ago won the North of England Championships". But we have only a M. Holmes winner the Northern Championships in 1924 at Liverpool. Is she the Holmes RU in Malayan Champs.?
http://newspapers.nl.sg/Digitised/Article.aspx?articleid=straitstimes19250804-1.2.81.1&sessionid=33141bdb68ad433fa4402d64d8e614d4&keyword=malayan+tennis&search=advanced&fromdate=19250720&todate=19250817&articles=1&advertisements=1&illustrations=1&letters=1&obituaries=1&miscellaneous=1&newspaperTitles=beritaharian,dailyadvertiser,easterndaily,malayansatpost,middayherald,singchronicle,singdailynews,singmonitor,singweekherald,straitsadvocate,straitschinherald,straitseurasian,straitsmail,straitsobserver,straitstelegraph,stoverland,stweekly,biztimes,freepress,singfreepressa,singfreepressb,straitstimes,today,weeklysun,nysp,scjp,lhzb&fuzzysearch=Off&token=tennis,malayan

Probably, in 1927 Miss Holmes became Mrs Saffery, because this source writes that "Mrs Saffery was formerly lady champion of the North of England".
http://newspapers.nl.sg/Digitised/Article.aspx?articleid=straitstimes19270727-1.2.71.1&sessionid=be669135701444b390727ac7ee498625&keyword=malayan+tennis&search=advanced&fromdate=19270723&todate=19270816&articles=1&advertisements=1&illustrations=1&letters=1&obituaries=1&miscellaneous=1&newspaperTitles=beritaharian,dailyadvertiser,easterndaily,malayansatpost,middayherald,singchronicle,singdailynews,singmonitor,singweekherald,straitsadvocate,straitschinherald,straitseurasian,straitsmail,straitsobserver,straitstelegraph,stoverland,stweekly,biztimes,freepress,singfreepressa,singfreepressb,straitstimes,today,weeklysun,nysp,scjp,lhzb&fuzzysearch=Off&token=tennis,malayan
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
Week of August 3-9

August 3-8, Angmering-on-Sea, Sussex, England (Grass)

1R: Eleanor Rose d. D Rehder 6-2 6-0

2R: Phoebe Watson d. Mrs D P Walker 6-0 6-1
2R: W E Walker d. R Strong 5-7 6-0 6-2
2R: M Wiggins d. B Hensman 6-1 6-4
2R: Winifred McNair d. S Pollak 6-1 6-4
2R: Mrs Gough d. Mrs Lucking 6-4 6-0
2R: Louise Bull d. E Soames 6-0 6-0
2R: F A Helyer d. E Rodocanachi 6-2 6-1
2R: Ariadne Rodocanachi d. R H Armstrong 7-5 6-1
2R: Doreen Busby d. E Hooker 6-1 6-2
2R: Mary Wiggins d. Mrs G Ross 7-5 6-1
2R: Mrs E M Richardson d. B Soames 4-6 6-2 7-5
2R: Eleanor Rose d. K Ringrose 6-0 6-3

3R: Phoebe Watson d. W E Walker 6-0 6-1
3R: Ethel Tanner d. M Wiggins 6-2 6-2
3R: Winifred McNair d. Mrs Gough 7-5 6-2
3R: Louise Bull d. F A Helyer 6-2 6-0
3R: Ariadne Rodocanachi d. Doreen Busby 6-4 6-1
3R: M Crisp d. Mrs C Lovat Barclay 6-0 7-5
3R: Mary Wiggins d. Mrs E M Richardson 6-4 6-1
3R: Eleanor Rose d. Effie Hemmant 6-2 6-0

QF: Phoebe Watson d. Ethel Tanner 6-2 6-2
QF: Winifred McNair d. Louise Bull 11-9 6-3
QF: Ariadne Rodocanachi d. M Crisp 11-9 6-1
QF: Eleanor Rose d. Mary Wiggins 6-2 6-1

SF: Phoebe Watson d. Winifred McNair 6-1 6-2
SF: Eleanor Rose d. Ariadne Rodocanachi 6-3 6-3

FI: Phoebe Watson d. Eleanor Rose 6-3 6-4


DF: Phoebe Watson/Mrs Milton d. Eleanor Rose/Ethel Tanner 6-3 6-3

MX: Ronald D. Poland/R. Armstrong d. Gordon Crole-Rees/D. Busby 6-2 3-6 6-3

-----------------

August 3-8, Carmarthenshire Championships, Llanelli, Wales (Grass)

QF: Sylvia Harper d. Mrs J B Perrett 6-0 6-2
QF: Mrs Russell d. Miss Johnson 6-3 6-0
QF: Mary Hart Mcllquham d. Miss Stevens 6-4 6-2
QF: Daphne Seel d. Miss Cleeves 6-0 6-1

SF: Sylvia Harper d. Mrs Russell 6-4 6-2
SF: Daphne Seel d. Mary Hart Mcllquham 7-5 6-4

FI: Sylvia Harper d. Daphne Seel 7-5 6-2


DF: Mary McIlquham/Mrs J.B. Perrett d. Sylvia Harper/Lilian John 6-3 3-6 6-3

MX: W.G. Curtis-Morgan/Sylvia Harper d. Clinton McIlquham/Mary McIlquham 6-2 8-6

---------------

August 3-8, Hampshire Championships, Bournemouth, England (Grass)

1R: Geraldine Beamish d. N Phillips 6-0 6-0
1R: Agnes Tuckey d. J Riley 6-0 6-0
1R: C Lyon d. Mrs S G Nobbs 6-0 6-0
1R: K Riley d. V Dewdney 7-5 6-2
1R: Betty Nuthall d. M Hamilton 6-4 6-2
1R: E Bowden-Smith d. D Saynor 6-3 6-4
1R: V M Harrison d. A Nuttall 6-2 6-4
1R: Olive Manser d. M G A Morton 6-0 6-3
1R: Mrs H C Salter d. Mrs G O McCarthy 7-5 6-1

2R: Geraldine Beamish d. Miss Clarke w/o
2R: Mrs A B Wallace d. M D Scholes 6-3 6-3
2R: Agnes Tuckey d. J W Palmer 6-1 6-0
2R: C Lyon d. K Riley 6-2 6-4
2R: Betty Nuthall d. E Bowden-Smith 6-3 3-6 6-3
2R: W S Brown d. V M Harrison 6-4 6-4
2R: Olive Manser d. Mrs H C Salter 6-0 6-3
2R: Violet Chamberlain d. M Angel 6-1 6-1

QF: Geraldine Beamish d. Mrs A B Wallace 6-0 6-0
QF: Agnes Tuckey d. C Lyon 6-1 6-0
QF: Betty Nuthall d. W S Brown 6-0 6-3
QF: Violet Chamberlain d. Olive Manser 6-4 5-7 6-4

SF: Geraldine Beamish d. Agnes Tuckey 6-3 6-4
SF: Violet Chamberlain d. Betty Nuthall 6-3 6-4

FI: Geraldine Beamish d. Violet Chamberlain 2-6 6-2 6-4


DF: Olive Manser/Agnes Tuckey d. Geraldine Beamish/Edith Clarke 1-6 8-6 6-4

MX: Edith Clarke/John Wheatley d. Betty Nuthall/Stanley Doust (Aus) 6-3 6-4

-------------------

August 3-8, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Winifred Bower d. Betty Dix 6-4 2-6 8-6

DF: L. Hall/M. Willans d. Mrs A. Graham/Norah Fosdick Middleton 6-3 6-4

MX: John C. Gregory/Doris Saxelbye d. Ronald Knight/Norah Fosdick Middleton 6-4 7-5

---------------

August 3-8, Lincolnshire Championships, Spilsby, England (Grass)

FI: Joan Ridley d. Miss Snaith 6-3 6-0

DF: Mrs Munro/Miss Snaith d. C. Garfit/Joan Ridley 6-2 6-3

MX: Frank Jarvis/Joan Ridley d. E.N. Crowder/Mrs Munro 6-2 6-3

------------

August 3-8, Sandown, Isle of Wight, England

SF: Phyllis Howkins Covell d. J Gilder 6-2 6-2
SF: C Lewis d. Blanche Colston 7-5 7-5

FI: Phyllis Howkins Covell d. C. Lewis 7-5 6-1

DF: Phyllis Howkins Covell/Miss Howkins d. C. Lewis/K. Lewis 6-3 7-5

MX: J. Gilder/ENW Oliver d. Phyllis Howkins Covell/George Thomas 2-6 6-2 6-4

The two pairs of doubles finalists appear to have been sisters

-------------------------

August 3-8, South of Scotland Championships, Moffat

FI: Alice Ferguson Hudleston d. V. March 3-6, 7-5, 6-4

DF: M. Herd/Alice Ferguson Hudleston d. M. Bird/Mrs Melody (NZL) 6-0, 6-2

MX: W.H.J. Horrocks/Mrs Blackett d. W.B. Butler/Mrs W. Butler 6-1, 6-3

---------------

August 3-8, Suffolk Championships, Saxmundham, England (Grass)

FI: Joan Austin Lycett d. Elieen Bennett 7-5 8-6

DF: Eileen Bennett/Joan Austin Lycett d. Mrs L. Fletcher/K. Stanford 8-6 7-5

MX: Randolph Lycett/Joan Austin Lycett d. Herbert Roper-Barrett/G. Southam 6-1 6-2

----------------------

August 3-8, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: K.M. Marriott d. Margaret Mellows 4-6 7-5 9-7

MX: G.S. Fletcher/K.M. Marriott d. T.N. Kempton/Jacky McAlpin 6-2 6-1

---------------

August 3-8, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Irene Maltby d. Kathleen Lidderdale Bridge 6-4 4-6 6-3

DF: Kathleen Lidderdale Bridge/Marie Hazel d. B. Brown/Irene Maltby 6-2 2-6 6-4

MX: J.G. Hogan/Irene Maltby d. B.H. Cope/Marie Hazel 8-6 6-2

----------------

August 6-9, Cologne, Germany (Clay)

For the Kölner Dompreis/Cologne Cathedral Prize

FI: Ilse Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-2

MX: Oscar Kreuzer/Ilse Friedleben d. Willy Hannemann/Cilly Aussem, walkover

-----------------

August 6-9, Heiligendamm, Germany (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Frl von Minkwitz 6-2 6-4

MX: Titkin/Frl Tietgens d. Knesebek/Erika de Lacroix 6-3 6-0

----------------

August 5-9, International Dutch Championships, Noordwijk (Clay)

FI: J. Stroink d. Frau Bijleveld 6-0 6-2

DF: M. Chabot/Magdalene Rollin-Couquerque d. A. de Bruyn-Kops/J. Stroink 6-3 6-3

MX: Cornelius Bryan/J. Stroink d. Jagat Mohan Lal (Ind)/Magdalene Rollin-Couquerque 7-5 7-5

----------------------

Circa August 3-8, Knokke-sur-Mer, Belgium (Clay)

SF: Pauline Alison d. Nanette le Besnerais (FRA) 6-1, 6-4
SF: Marie Storms d. Mlle (Diddie?) Vlasto (FRA) 6-3, 5-7 6-4

FI: Pauline Alison d. Marie Storms 4-6, 6-3, 7-5

DF: Marie Danet (FRA)/Nanette le Besnerais (FRA) d. Mlle (Diddie?) Vlasto (FRA)/Mme Vlasto (FRA) 6-2, 6-2

MX: Marie Storms/Georges le Besnerais (FRA) d. Nanette le Besnerais (FRA)/Maurice van den Bemden [score?]

---------------------

Circa early August, Salzburg, Austria (Clay)

FI: Hedy Dyhrenfurth d. D. Mayer, walkover

-------------------

circa August 5-9, Champex, Switzerland (Clay)

FI: Mme Isaac d. Mme Schmid ??

MX: Mme Isaac/Robert d. Mlle Beesley/Magnus ??

----------------------

circa August 3-9, Davos, Switzerland (Clay)

FI: Frau Kruger (Ger) d. Frau Pietsch 6-2 6-1

MX: Frau Pietsch/G. Henderson (US) d. Mme Hock/Georg? Siedhoff (Ger) 6-4 1-6 6-3

----------------

August 5-9, Gryon, Switzerland (Clay)

FI: Mlle Dolly Pauw van Wieldrecht d. Mlle van der Hoeve 6-2 6-3

DF: Mlle Mac Gloon/Mlle Carmalt Jones d. Mlle Dolly Pauw van Wieldrecht/Mlle Irene Pauw van Wieldrecht 6-3 2-6 6-4

MX: Mlle Thelma Pauw van Wieldrecht/Faillettaz d. Mme Rouget/Rouget 4-6 8-6 8-6

-----------------

Circa August 3-9, Mont-Dore, France (Clay)

FI: Mlle Desclos d. Mlle Girou 6-1 6-3

-------------------

Circa August 3-9, Saint-Briac, France (Clay)

FI: Suzanne Devé d. Mme la vicomtesse de la Mettrie 6-0 6-2

DF: Mme de la Mettrie/Mme Porée d. Mrs Bolton/Miss Halkett 4-6 6-3 6-2

MX: Devé/Pierre? Joba d. Mme de la Mettrie/Prévost 6-3 6-2

--------------------

5-9 August, Banska-Bystrica, Czechoslovakia (Clay)

For the Championships of Central Slovakia

FI: Margit Herzog d. Frau Barczy 6-2 6-0

MX: Franz Soyka/Margit Herzog d. Dr Czermat/Frau Barczy 6-3 6-0

----------------------

Circa early August, Krakow, Poland (Clay)

FI: Wanda Dubienska d. Wiera Richter 6-2 6-2

* This was the eighth edition of the international Krakow tournament.

-----------------------

August 3-9, New York State Championships, Rye, USA (Grass)
Venue: Westchester-Biltmore Country Club.

(The draw below tracks only the 8 quarterfinalists plus Helen Jacobs.)

1R: Helen Wills bye
1R: Penelope Anderson d. Peggy Loughnane 8-6 6-1
1R: Eleanor Goss d. Florence Sheldon 6-2 6-0
1R: Mary K. Browne bye
1R: Molla Bjurstedt Mallory bye
1R: Marion Zinderstein Jessup bye
1R: Helen Jacobs d Mrs. George Chapman default
1R: May Sutton Bundy d ????
1R: Elizabeth Ryan d. Mrs. W. H. Pritchard 6-0 6-0

2R: Wills d. Beatrice Koukol 6-0 6-0
2R: Anderson d ????
2R: Goss d. Caroma Winn 6-0 6-1
2R: Browne d. Elizabeth Irving 6-1 6-0
2R: Mallory d. Gertrude Dwyer 6-2 6-0
2R: Jessup d. Mrs. George Stanwix 6-0 6-1
2R: Jacobs d ????
2R: Ryan d. Louise Wilson 6-2 6-2
2R: Bundy d. Jessie O. Gott 6-1 6-1

3R: Wills d. Alice Francis 6-1 6-0
3R: Anderson d. Hermine Kuhn 6-2 6-2
3R: Goss d. Marion Williams 6-2 0-6 6-1
3R: Browne d ????
3R: Mallory d. Marguerite Laudini 6-0 6-0
3R: Jessup d. Jacobs 6-0 6-1
3R: Ryan d. Isabelle Mumford 6-1 6-2
3R: Bundy d. Helen Hooker 6-0 6-1

QF: Wills d. Anderson 6-1 6-3
QF: Goss d. Browne 6-3 5-7 6-4
QF: Mallory d. Jessup 6-3 6-4
QF: Ryan d. Bundy 7-5 6-3

SF: Helen Wills d. Eleanor Goss 6-1 6-2
SF: Molla Mallory d. Elizabeth Ryan default

FI: Helen Wills d. Molla Mallory 3-6 6-2 6-2

DF: Mary K. Browne/Helen Wills d. May Bundy/Elizabeth Ryan 8-6 5-7 6-2

Check exact end date. 2,000 see the finals.

----------------------

3-6 August, Southern California Championships, Los Angeles, USA (Hard)

FI: Mrs W. Henry d. Miss McFarland 6-2 6-3

-----------------------

August 3-9, Western Championships, Detroit, Michigan, USA

FI: Mrs J. Johnston d. Marion Leighton 5-7 7-5 7-5

----------------------

August 3-8, Allegheny Mountains Championships, Cumberland, Maryland, USA
Venue: Potomac Tennis Club

FI: Mrs C. Boehm d. Corinne Frazier 6-1 6-0

DF: Frances Krucoff/Helen Schaidt d. Corinne Frazier/E. Heintz 6-2 6-3

MX: A. Guyon King/Anne Ford d. Frederic Mercur/Marjorie Wooden 6-4 8-6
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #39 (Edited)
Week of August 10-16

August 14-15, Wightman Cup, New York, US (Grass)
Venue: West Side Tennis Club at Forest Hills

Great Britain d. United States 4-3

US Captain: Mary Browne
British Captain: Dorothea Douglass Chambers

Day 1:

Kitty McKane (GB) d. Molla Mallory 6-4 5-7 6-0
Helen Wills d Joan Fry (GB) 6-0 7-5
Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers (GB) d. May Sutton Bundy/Molla Mallory 10-8 6-1

Day 2:

Dorothea Douglass Chambers (GB) d. Eleanor Goss 7-5 3-6 6-1
Helen Wills d. Kitty Mckane (GB) 6-1 1-6 9-7
Molla Mallory d. Joan Fry (GB) 6-3 6-0
Evelyn Colyer/Kitty Mckane (GB) d. Mary Browne/Helen Wills 6-0 6-3

Goss gets the third singles slot by virtue of beating Mary Browne 6-3 7-5 the day before the Cup starts.

On the second day's play the crowd of 6,000 is at times unruly, as "storms of protest were showered down upon unhappy officials" at close or disputed line calls (NYT). Wills and Mckane were both visibly affected by the horrible line calls and the protests from the crowd. Their match is a thriller, with Kitty seeking the net at every chance. She had a point ot go up 8-7 in the third but netted a drop volley.

During the final doubles match the crowd responded to the umpire's pleas for quiet by standing up and jeering. When Helen Wills arrived ten minutes late for the last match she was hissed by spectators.

------------------------

Circa mid-August, Del Monte Hotel, Monterrey, California, USA (Hard)

FI: Eleanor Tennant d. Helen Baker 7-5 8-6

DF: Helen Baker/Eleanor Tennant d. Miss Henry/[Anna] McCune 6-3 6-4

--------------------

August 10-15, Maine State Championships, Portland, USA

FI: Rosamond Newton d. Miss Fairfield 6-1 6-1

MX: Rockefellow/Mrs Beyer d. Hockmeyer/Mrs Hockmeyer 7-5 3-6 6-2

------------------

August 10-15, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Madge Slaney d. Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley 2-6 6-1 6-3

DF: Mrs J. Baker/Madge Slaney d. Miss Albright/Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley 3-6 6-1 6-3

MX: R.C. McGrath/E. Kelsey d. J.M. Knott/Mrs J. Baker 6-0 9-7

-------------------

August 10-15, Cromer, Norfolk, England (Grass)

FI: Dorothy Holman d. Joan Ridley 6-4 9-11 6-0

DF: Eileen Bennett/Joan Ridley d. Dorothy Holman/Coela Herring Pryce-Harrison 6-2 5-7 6-4

Mx: William L. Clements/Dorothy Holman d. Norman H. Latchford/M. Davies 8-6 6-3

------------------------

August 10-15, Derbyshire Championships, Buxton, England (Grass)

FI: Phyllis Satterthwaite d. Madge Valantine 6-1 6-1

DF: Phyllis Satterthwaite/Madge Valantine d. Eileen Connell/E. Newton 6-3 6-3

MX: Phyllis Satterthwaite/Gordon Crole-Rees d. C. Brocklesby/L. West 6-2 6-3

----------------------

August 10-15, Dorset Championships, Parkstone, England (Grass)

1R: K R Riley d. M Martin 6-2 2-6 6-3

2R: Geraldine Beamish d. C Lyon 6-0 6-0
2R: K Keymer d. Mrs H C Salter 6-2 6-3
2R: Mrs A Clayton d. Mrs McGrath 6-0 6-1
2R: Violet Chamberlain d. Mrs E McCarthy 6-2 6-0
2R: Agnes Tuckey d. E Bowden-Smith 6-2 6-2
2R: M S Barlow d. E M Roe 6-1 7-5
2R: Edith Clarke d. D Saynor 6-2 6-2

QF: Geraldine Beamish d. K Keymer 6-0 6-1
QF: Mrs A Clayton d. K R Riley 6-4 6-1
QF: Violet Chamberlain d. Agnes Tuckey 6-4 6-3
QF: Edith Clarke d. M S Barlow 8-6 6-1

SF: Geraldine Beamish d. Mrs A Clayton 6-1 6-1
SF: Edith Clarke d. Violet Chamberlain 6-4 7-5

FI: Geraldine Beamish d. Edith Clarke 6-4 6-2


DF: Geraldine Beamish/Agnes Daniell Tuckey d. Mrs A. Clayton/Edith Clarke 9-7 6-2

MX: Cyril G. Eames/Geraldine Beamish d. N.K. Chapman/Edith Clarke 6-4 6-4

----------------------

August 10-17, Dovercourt, England

FI: Dorothy Kemmis-Betty Hill d. M Hayles 6-3 6-1

------------------------

August 10-15, North Wales Championships, Criccieth (Grass)

FI: Joan Reid-Thomas d. Evelyn Goldsworth 6-2 8-6

DF: B. Reid-Thomas/Joan Reid-Thomas d. Miss Price/Mrs Vizard 6-4 3-6 6-2

MX: Samuel E. Charlton/Joan Reid-Thomas d. E.T. Hollins/Miss Cassady 8-10 6-4 6-3

------------------

August 10-15, Teignmouth, Devon, England (Grass)

FI: Violet Pinckney d. Mrs Hopper 6-4 9-7

DF: Mrs Marsden/Violet Pinckney d. E. Coyte/Mrs Hopper 6-2 6-3

MX: A.T. Hill/Violet Pinckney d. H.A. Davis/Mrs Marsden 6-1 6-2

------------------

August 10-15, Worthing, West Sussex, England

1R: Phoebe Watson d. M A Swann 6-3 6-3
1R: M M Wiggins d. Mrs C L Barclay 6-3 retired
1R: Christine Tyrrell d. Cecily Marriott 6-1 6-0
1R: Miss Thorne d. Mrs Radcliffe 6-1 6-1
1R: J Wyatt d. Mrs C Gibson 6-3 6-2
1R: Joyce Brown d. J Russell 6-3 6-1
1R: K M Scott d. Mrs J S Sanderson 7-5 4-6 6-4
1R: M Crisp d. E Rodocanachi 6-2 6-0
1R: B C Summers d. E Collum 6-4 6-1
1R: Mrs M E Porter d. A V Bush 6-2 6-4
1R: K U Phillips d. F B Hensman 6-4 7-5

2R: Phoebe Watson d. M M Wiggins 6-0 6-3
2R: Christine Tyrrell d. Miss Thorne 6-4 6-4
2R: Louise Bull d. J Wyatt 6-3 6-3
2R: Mrs F E Vere Elliot d. Mrs M G Richardson 6-2 6-3
2R: J M Briggs d. E Soames 6-4 6-4
2R: M Cambridge d. Mrs Ormrod 6-2 7-5
2R: W Goff d. R A Clery 5-7 6-4 8-6
2R: Joyce Brown d. K M Scott 6-0 6-3
2R: M Crisp d. B C Summers 6-1 6-1
2R: Mrs M E Porter d. K W Summers 6-1 6-3
2R: Dorothy Hill d. Mrs E H Grimsdell 6-4 6-0
2R: E M Alexander d. S Pollak 7-5 6-1

3R: Phoebe Watson d. Christine Tyrrell 6-2 6-0
3R: Louise Bull d. V Molson 6-3 6-3
3R: Mrs F E Vere Elliot d. J M Briggs 6-1 6-3
3R: M Cambridge d. W Goff 6-1 6-0
3R: Joyce Brown d. Mary Wiggins 6-2 6-3
3R: M Crisp d. Mrs M E Porter 13-11 6-0
3R: Maude Dillon d. Dorothy Hill 6-1 4-6 7-5
3R; Ariadne Rodocanachi d. E M Alexander 6-0 6-1

QF: Phoebe Watson d. Louise Bull 6-1 6-1
QF: Mrs F E Vere Elliot d. M Cambridge 9-7 6-4
QF: Joyce Brown d. M Crisp 6-2 6-4
QF: Ariadne Rodocanachi d. Maude Dillon 6-2 6-0

SF: Phoebe Watson d. Mrs F E Vere Elliot 6-4 6-4
SF: Ariadne Rodocanachi d. Joyce Brown 6-4 3-6 6-4

FI: Phoebe Watson d. Ariadne Rodocanachi 6-1 6-0


DF: Mrs E. Milton/Christine Tyrrell d. Joyce Brown/Phoebe Holcroft Watson 6-2 7-9 6-4

MX: Christine Tyrrell/Ronald Poland d. Joyce Brown/William Radcliffe 8-6 6-4

----------------------

August 10-15, Isle of Wight Championships, Ventnor, England (Grass)

FI: C. Lewis d. Miss Edes 6-1 6-4

DF: C. Lewis/K. Lewis d. Miss Cook/G. Tomblin 6-1 8-10 6-4

MX: E. Oliver/C. Lewis d. A. Belgrave/K. Lewis 2-6 6-4 6-2

----------------------

August 10-15, Championships of County Wicklow and of the Eastern Counties, Bray, County Wicklow, Ireland

FI: Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-4

MX: Charles Wallis/Hilda Wallis d. H. O'Reilly/Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-4

------------------

10-16 August, German Championships, Hamburg (Clay)

FI: Nelly Neppach d. Ilse Friedleben 2-6 6-4 10-8

DF: Hete Kaeber/Nelly Neppach d. Cilly Aussem/Anita Lent 8-6 6-3

MX: Albrecht Ludke/Nelly Neppach d. Oscar Kreuzer/Ilse Friedleben 7-5 7-5

----------------------

August 13-16, Oppeln, Germany (nowadays Opole, in Poland) (Clay)

For the Championships of Upper Silesia

FI: Frau Cohn d. Frl Stephan ??

MX: Hesse/Frl Stephan d. Engelmann/Frl Farmer ??

-----------------

circa mid-August, Bad Neuenahr, Germany (Clay)

FI: Frl Lutzmann d. Lidda Neumerkel

-----------------

Circa mid-August, Portschach, Austria (Clay)

FI: Baroness Tilda von Kriegs-Au d. Frau Dery (Hun) 6-0 2-6 6-1

MX: Rolf Kinzel/Frau Seal d. Baron von Kriegs-Au/Baroness Tilda von Kriegs-Au 6-4 8-6

----------------

August 10-16, Championships of the Pays-d'Enhaut, Château-d'Oex, Switzerland (Clay)

------------------

August 10-16, Championships of the Engadine, Saint Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Kulm-Hotel

SF: Leslie Aeschlimann d. Frau Fischer 6-3 6-3
SF: Mlle Marchini d. Frau Schöller 6-3 6-2

FI: Leslie Aeschlimann d. Mlle Marchini 6-0 6-3

------------------

August 10-14, Les Avants, Switzerland (Clay)

FI: Mlle Varden d. Mlle Ward ??

MX: Mlle Bruce/van Loeben-Sels d. Mlle Ward/Bruce 7-5 4-6 6-1

-------------------

August 10-15, Cabourg, France (Clay)

FI: Daisy Speranza Wyns d. Germaine Charnelet 6-2 6-1

DF: Daisy Speranza Wyns/Germaine Charnelet d. Mlles Gallay 6-1 6-3

MX: Germaine Charnelet/Aron vs Daisy Speranza Wyns/Paul Feret

-------------------

August 10-15, Juan-les-Pins, France (Clay)

FI: Josette Yves d. Juliette Martin 6-4 6-3

MX: Erik Worm (Den)/Josette Yves d. Iszkowski/Mme Iszkowska, walkover

---------------------

Circa August 10-16, Saint-Lunaire, France (Clay)

FI: Suzanne Devé d. Mme Baujean 6-1 6-2

DF: Mme de la Mettrie/Mme Porée d. Miss Stebbins/Miss Moulton 3-6 6-0 6-1

MX: Devé/M. Champin d. Mme de la Mettrie/Prévost 6-1 6-1

----------------------------------

August 9-16, Spanish National Championships, Santander, Spain (Clay)
Venue: Real Sociedad de Tenis de la Magdelena

[Some results are missing from the draw below]

1R: Teresa Pombo d. Carmen Marin 6-4 6-4
1R: Teresa Torres-Quevedo d. Angeles Sanchez-Sarachaga 6-0 6-0
1R: Teresa Liencres d. Gabriela Maura 6-4 6-2
1R: Casilda Gomez-Acebo d. Casilda Pombo 3-6 6-1 9-7

Several players had a bye.

QF: Concha Liencres
QF: Torres d. T. Pombo 6-1 8-6
QF: T. Liencres d. Gomez-Acebo 3-6 6-3 6-2
QF: Sol Fitz-James

SF: C. Liencres d. Torres 2-6 6-0 6-2
SF: Fitz-James d. T. Liencres 6-2 6-0

FI: Concha Liencres d. Sol Fitz-James 6-0 6-0

Note: This was the first time a women's singles event had been held at the Spanish National Championships tournament. The runner-up was a titled lady also known as the Duchess of Santoña.
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #40 (Edited)
Week of August 17-23

August 14-22, Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)
Venue: Frew Park, Milton

Draw of 11

1R: Mrs Underwood d. Phyllis Ballantine 6-1 6-1
1R: Keyden Irving d. Dorothea Bridgford 6-0 6-1
1R: Beryl Turner d. Constance Ballantine 6-0 6-1

Five players had a bye.

QF: Meryl O’Hara Wood d. Underwood 6-0 6-1
QF: Catherine Stanners d. Miss Price 6-1 6-2
QF: Alison Hooper d. Miss Densham 6-3 6-1
QF: Turner d. Irving 1-6 6-3 6-0

SF: O’Hara Wood d. Stanners 6-1 6-0
SF: Turner d. Hooper 6-2 6-3

FI: Meryl O’Hara Wood d. Beryl Turner 6-3 2-6 6-2


Doubles

SF: Keyden Irving/Beryl Turner d. Miss Densham/Miss Price 6-1 6-3
SF: Meryl O’Hara Wood/Catherine Stanners d. Alison Hooper/Miss Parkinson 6-1 6-3

FI: Keyden Irving/Beryl Turner d. Meryl O’Hara Wood/Catherine Stanners 3-6 6-4 8-6


Mixed doubles

SF: Meryl O’Hara Wood/Pat O’Hara Wood d. Catherine Stanners/Frank Drews 13-11 6-2
SF: Beryl Turner/Leonard Thurlow d. Miss Parkinson/Keith Poulton 6-2 6-3

FI: Meryl O’Hara Wood/Pat O’Hara Wood d. Beryl Turner/Leonard Thurlow 6-1 8-6

-------------------

August 17-22, Aldeburgh, Suffolk, England (Grass)

FI: Nancy Palmer Edwards d. J. Hill 6-2 11-9

DF: Miss Bond/Nancy Palmer Edwards d. N. Fox/Mrs Hickling 6-2 4-6 6-3

MX: John E. Pogson-Smith/Mrs Lindsell d. Dr. H.V. Edwards/Nancy Palmer Edwards 8-6 3-6 6-1

-----------------

August 17-22, East Kent Championships, Margate, England (Grass)

FI: Eleanor Rose d. Helen Eddis 6-4 6-0

DF: Betty Dix/Eleanor Rose d. Helen Eddis/Betty Nuthall 6-4 6-0

MX: H.C. Eltringham/Betty Nuthall d. D.C. Nicholls/Helen Eddis 6-8 6-0 6-4

--------------

August 17-24, Exmouth, Devon, England (Grass)

FI: Gwen Sterry d. M Aplin 6-1 7-5

----------------

August 17-22, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Dorothy Holman d. Mrs Munro 7-5 7-5

DF: Olive Manser/Mrs Munro d. Cecily Hartley Marriott/Phyllis Carr Satterthwaite 5-7 7-5 6-4

MX: Jack Hillyard/Phyllis Carr Satterthwaite d. William L. Clements/Dorothy Holman 7-5 11-9

----------------

August 17-22, North of England Championships, Scarborough, North Yorkshire, England (Grass)

1R: Geraldine Beamish d. Miss Fleming w/o
1R: Mabel Mavrogordato d. Miss Bower 6-0 6-4
1R: Joan Ridley d. Miss Burge 6-1 6-0
1R: Miss Watson d. Mrs Wormald 6-1 6-1
1R: Eileen Bennett d. Miss Willans 4-6 7-5 6-1
1R: Dorothy Shaw d. Winifred McNair 7-5 1-6 8-6
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. Miss Harland 6-1 6-3
1R: Claire Beckingham d. Miss Hartley 6-1 6-0

2R: Geraldine Beamish d. Mabel Mavrogordato 6-3 6-2
2R: Joan Ridley d. Miss Watson 3-6 6-3 6-2
2R: Joan Lycett d. Mrs Holtby 6-3 6-2
2R: Mildred Beckingham d. Norah Middleton 6-4 6-8 6-4
2R: Edith Clarke d. Miss Brown 6-0 6-1
2R: Kathleen Aitchison d. Mrs Hobson 9-7 6-2
2R: Eileen Bennett d. Dorothy Shaw 6-4 6-1
2R: Claire Beckingham d. Sylvia Lumley-Ellis 2-6 7-5 6-0

QF: Geraldine Beamish d. Joan Ridley 6-3 5-7 6-2
QF: Joan Lycett d. Mildred Beckingham 6-3 7-5
QF: Edith Clarke d. Kathleen Aitchison 6-3 6-2
QF: Claire Beckingham d. Eileen Bennett 8-6 6-2

SF: Geraldine Beamish d. Joan Lycett 10-12 10-8 6-2
SF: Claire Beckingham d. Edith Clarke 6-8 6-2 6-3

FI: Geraldine Beamish d. Claire Beckingham 6-3 6-2


DF: Sylvia Lumley-Ellis/Joan Lycett d. Eileen Bennett/Joan Ridley 8-6 6-4

MX: Geraldine Beamish/Cyril Eames d. Claire Beckingham/Colin Gregory 4-6 7-5 6-3

------------------

August 17-25, Scottish Hard Court Championships, St.Andrews (Clay)

FI: Mary Welsh d. M F G Herd 6-4 6-4

------------------------

August 17-24, West Sussex Championships, Bognor, England

FI: Christine Tyrrell d. Phyllis Covell 6-3 6-4

---------------------

August 17-24, Weymouth, England

FI: Violet Chamberlain d. I Whittington 6-1 6-3

---------------------

Circa late August, Etretat, France (Clay)

FI: Nicole Desclercs d. Yvonne Bourgeois 6-2 8-6

MX: Leonce Aslangul/Yvonne Bourgeois d. Rauch/Nicole Desclercs 6-4 1-6 6-2

-------------------

August 20-23, Houlgate, France (Clay)

SF: Jacqueline Gallay d. Mlle Chalvin de Mercay 6-8 6-3 6-2
SF: Violette Gallay d. Mme Neveu 6-1 6-2

FI: Jacqueline Gallay d. Violette Gallay 8-6 8-6

-----------------

August 17-23, Saint Moritz Championships, Switzerland (Clay)
Venue: Palace Hotel

SF: Leslie Aeschlimann d. Miss Buttlers 6-1 6-1
SF: Mlle Marchini d. Mlle Theodoli 6-1 6-3

FI: Leslie Aeschlimann d. Mlle Marchini 6-4 6-2

MX: Leslie Aeschlimann/Sydney Jacob (Ind) d. Mlle Marchini/Roberto Bocciardo (Ita) 6-2 6-4

-----------------

August 17-24, Les Diablerets, Switzerland (Clay)

FI: Mme Schlommer d. Mlle Buchs ??

MX: Mlle Perrin/Auckenthaler d. Mlle Buchs/Koella ??
 
21 - 40 of 334 Posts
Top