Tennis Forum banner

1 - 20 of 334 Posts

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Status:
Many finals in good date order.

Summary:

Lenglen returned to Wimbledon triumph, winning her sixth title (and last). She lost 5 games in five matches and defeated Ryan, Goldsack, Beamish, McKane (last years champion by 60 60) and Fry. Before her Wimbledon title Lenglen wins the first French "Open" over McKane in the final, the championships were the first which was open to foreigners. Wills dominated in the USA winning 7 titles including the USA Championships defeating McKane in the final. Only Elizabeth Ryan defeated Wills during the year (final of Seabright). England returned to the USA to defend the Wightman Cup and won 4-3 due to McKane's win over Mallory and Lambert Chambers playing brilliantly to defeat Goss. Also Daphne Akhurst won her first Australian title (her name would adorn the trophy given to the womens Australian Champions now). This was also the first year Australian women conducted a private seperate tour of Europe and the USA.


Top 10 rankings by Wallis Myers of the Daily Mail

1 Suzanne Lenglen (France)
2 Helen Wills (US)
3 Kitty McKane (England)
4 Elizabeth Ryan (US)
5 Molla Mallory (US)
6 Eleanor Goss (US)
7 Dorothea Chambers (England)
8 Joan Fry (England)
9 Marguerite Billout (France)
10 Marion Jessup (US)

-----------------------------------------------------------------------------
Much of the orignal research and summary was first completed by Andrew Tas.
Austinrunner and "the computer" have also made many contributions to the results.

Newmark401 has mined Ayres Almanac for this year. His original work may be found at:
https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=421543

Thanks to Rollo for his original thread on 1925 at:
https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=422047

----------------------------------------------------------------------------------

Dates unknown


Dieppe, France (Clay)

FI: Mme Derouen d. Y. Rouard 6-3 6-4

----------------

Dinard, France (Clay)

FI: Suzanne Deve d. Mme de la Metrie 7-5 6-2

-----------------

Bordighera, Italy (Clay)

FI: Dorothy Holman (GB) d. ??

--------------------

Danish Covered Court Championships, Copenhagen (Indoors on Wood)

FI: Mrs Laud d. [????]

DF: No women's doubles event was held this year

MX: Germaine Golding (Fra)/Einar Bache d. [????]

The Danish Federation gives the above Singles result
http://www.tennis.dk/Kontakt_OmDTF/Om%20DTF/Tal%20%20fakta/~/media/Files/Om%20DTF/Historiske%20fakta/Historik%20DM%20INDE.ashx

but the B.93 Tennis Club gives a different Singles result:
http://www.b93.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=193&Itemid=160

FI: Germaine Golding (Fra) d. ??

and both give the Doubles, but different:

DF: Ebba Meyer/Mrs Laud d. ??
or
DF: Ebba Meyer/Germaine Golding (Fra) d. ??

The Mixed are the same for both.

-------------------

Finnish Covered Court Championships, Helsinki (Indoors on Wood)

FI: Wera Voss-Schrader d. [????]

DF: The first women's doubles event was held in 1927

MX: Wera Voss-Schrader/Arne Grahn d. [????]

--------------------

in spring, Napoli, Italy, (Clay)
Venue: Tennis Club

FI: Maria Zezza d. ??

MX: Maria Zezza/Carlo d'Avalos d. ??

--------------------

in spring, The Priory Whitsun Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Grass)
Venue: The Priory Club

FI: Joan Fry d. ??

-------------

Danish Outdoor Championships, Copenhagen (Clay)

FI: Elsebeth Brehm d. [????]

MX: Else Dam/Povl Henriksen d. [????]

There was no women's doubles event this year.

-----------------

Norwegian Outdoor Championships, Oslo (Clay)

FI: Caro Dahl d. [????]

DF: Caro Dahl/B. Smith d. [????]

MX: Caro Dahl/Jack Nielsen d. [????]

-------------------

Finnish Outdoor Championships, Helsinki (Clay)

FI: Sigrid Fick d. [????]

DF: Marie Eger/Sigrid Fick d. [????]

MX: Elna Lindfors/Arne Grahn d. [????]

--------------------

Swiss Championships, Champéry (Clay)

FI: Madeline Fisher O'Neill (GB) d. ??

--------------------

Ojai Valley, California, US

FI: Mary K. Browne d. Thelma Patton ??

--------------------

Circa mid-July?, Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Elena Alexandrovna d. Tamira Sukhodolskaya 6-3 6-2

MX: Yevgeny S. Tikhonov/Elena Alexandrovna d. Yevgeny A. Kudryavtsev/Zinaida Klochkova 8-6 1-6 6-3*

*This was the inaugural mixed doubles event at the Soviet Championships.

----------------

Sindh Championships, Karachi, India (nowadays Pakistan)

FI: Mrs T. Marshall d. ??

---------------

Natal Championships, Durban, South Africa

FI: Bobbie Heine d. Mrs Grace R.B. Scott 0-6 10-8 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of December 29, 1924-January 4

December 27, 1924-January 2, New Zealand Championships, Auckland, New Zealand (Grass)
Venue: The Stanley Street Courts

Singles (Draw=32)

1R: May Spiers-bye
1R: EM Ballantyne d. DM Nicholls 6-2 6-2
1R: Myrtle Anderson Melody d. EB Nutting 6-0 6-0
1R: Marjorie Macfarlane d. E Miller 6-2 6-1
1R: M Colebrook d. MB Campbell 6-2 4-6 6-4
1R: Jean McLaren d. MC Cambell 6-2 6-3
1R: Beryl Knight-bye
1R: N Macormick d. MJ Aitken 6-0 6-1

1R: Marion Macfarlane d. JM Ramsay 6-4 6-3
1R: B Cotterill d. B Frankham 6-1 6-2
1R: Nellie Lloyd (Aus) d. DM Pagni 6-1 6-2
1R: Mrs AM Arneil d. M Whitelaw 6-1 7-5
1R: Miss Ferrier d. Witherow 6-1 6-2
1R: M Payton d. Miss Mantell 6-0 6-0
1R: B Witherow d. Miss Cato 6-0 5-7 6-0
1R: M Lawry d. Miss Clarke 5-7 7-5 6-4

2R: McLaren d. Marion Macfarlane 6-0 6-3
2R: Anderson Melody d. Witherow 6-0 6-0
2R: Payton d. Llotd 7-5 2-6 6-2
2R: Ballantyne d. Spiers 6-4 7-5
2R: Knight d. Mcormick 6-1 6-3

2R: Ferrier d. Cotterill 6-0 7-5
2R: Arneil d. Miss Lawry 8-6 6-0
2R: Marjorie Macfarlane d. Colebrook 6-4 4-6 7-5

QF: Ballantyne d. Ferrier 6-1 11-9
QF: McLaren d. Knight 7-5 6-4
QF: Anderson Melody d. Payten 6-4 1-6 6-1
QF: Macfarlane d. Arneil 6-3 3-6 8-6

SF: Myrtle Anderson Melody d. ????
SF: Marjorie Macfarlane d. ????

FI: Myrtle Anderson Melody d. Marjorie Macfarlane 6-3 3-6 7-5

Doubles (Draw=16)

1R: S Clark/M Peytom d May Spiers/ Y Ferrier 9-11 12-10 6-2
1R: J Maclaren/Myrtle Anderson Melody d M Major/ME Neilson 6-1 6-1
1R: Nicholls/Nutting d Crane/Good 6-4 6-3
1R: Knight/Lloyd (Aus) d Ballnatyne/Witherow 7-5 6-2
1R: M Caro/B Cotterill d Lawry/WM Worrill 6-4 4-6 9-7
1R: Macfarlane/Macfarlane d B Hitchings/N Whitelaw 6-0 6-2
1R: Mrs Marshall/Macormick d Mrs Arneil/Campbell 6-4 5-7 6-4
1R: Colebrook/Frankham d Kerr-Taylor/Ramsay 8-6 6-4

QF: Maclaren/Anderson Melody d. Colebrook/Frankham 6-0 6-2
QF: Macfarlane/Macfarlane d. Cato/Cotterill 6-3 9-7

FI: Maclaren/Anderson Melody d. ??

Nicknamed "The wet championships", torrential rain delayed the opening day from Dec 26 to the 27th, and almost every day saw precipitation.

Defending champion Spiers is shocked early in the 2R. May often drove the ball wildly out, even when she had an open court.

The 50 game doubles match in the 1r was watched with considerable interest.

The Stanley Street Courts had 9 grass courts, with enlarged seating for 1,500.

Draw notes:

Papers also call the event the Dominion Championships.

Results taken from Papers Past. There is no error in listing two MC Campbells (from Whangerie)-were they twins or sisters? There are also two Miss Macfarlanes, Marjorie and Marion.

-----

December 20, 1924-January 1, 1925, County of Cumberland Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park

[The following three draws are incomplete]

Singles (Draw=at least 20)

1R: Coral Buttsworth d. Mary Cooling 10-8 6-1
1R: Louie Bickerton d. Edna Gardyne 7-5 6-3
1R: Grace Paterson d. T. Helms 6-0 6-1
1R: Marjorie Cox d. Jean Ferguson 6-0 6-2

2R: Daphne Akhurst d. I. Burns 6-2 6-4
2R: Dr Ella Hunt d. Mrs A. Stokes 6-3 6-2
2R: Mary Elliott d. J. Mackenzie 6-2 6-2
2R: Bickerton d. Buttsworth 4-6 6-1 6-3

2R: Meaney d. ????
2R: Ula Valkenburg d. ????
2R: Floris Saint-George d. Doreen Haughey 6-1 6-4
2R: Cox d. Paterson 6-3 6-3

QF: Akhurst d. Hunt 6-2 6-1
QF: Bickerton d. Elliott 6-1 5-7 7-5
QF: Meaney d. Valkunburg 6-3 7-5
QF: Cox d. Saint-George 7-5 6-4

SF: Akhurst d. Bickerton 6-0 3-6 6-1
SF: Cox d. Meaney 6-2 6-2

FI: Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 9-7 7-5

Doubles

SF: Marjorie Cox/Floris Saint-George d. Mary Elliott/Patricia Meaney 3-6 6-4 6-2
SF: Daphne Akhurst/Millicent Mitchell d. Neva Garland/Daisy Payne 6-2 6-2

FI: Marjorie Cox/Floris Saint-George d. Daphne Akhurst/Millicent Mitchell 6-1 1-6 6-1

Mixed Doubles


SF: Daphne Akhurst/Jim Willard d. Mary Elliott/G.R. Reid 6-4 6-2
SF: Marjorie Cox/Leslie Baker d. Floris Saint-George/Norman Peach 9-7 6-3

FI: Daphne Akhurst/Jim Willard d. Marjorie Cox/Leslie Baker 6-4 7-5

-----

December 26, 1924-January 2, 1925, South Yarra Championships, Melbourne, Victoria, Australia (Grass)
Venue: Royal South Yarra Tennis Club

SF: Esna Boyd d. Mavis McIver 6-0 4-6 6-0
SF: Ruth Stephens d. Frances Hoddle-Wrigley 6-4 6-4

FI: Esna Boyd d. Frances Hoddle-Wrigley 6-3 6-0

Doubles

SF: Helen Outhwaite/Dorothy Rendall d. K. Westmoreland/Vera Wibmer 3-6 6-0 6-3
SF: Esna Boyd/Mavis McIver d. Vera de Bavay/M.U. Taylor 6-3 6-0

FI: Helen Outhwaite/Dorothy Rendall d. Esna Boyd/Mavis McIver 6-8 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: Esna Boyd/Ian MacInnes d. Dorothy Rendall/Beilby V. Hawthorn 6-0 6-4
SF: Violet Mather/Cecil Stuart d. Ursula Bere/Prosper Sandral 4-6 6-1 8-6

FI: Esna Boyd/Ian MacInnes d. Violet Mather/Cecil Stuart 6-3 6-2

-----

December 26, 1924-January 1, 1925, Metropolitan Championships of Adelaide, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)
Venue: Kensington Gardens

SF: Kath Le Messurier d. Vera Mathias 6-1 6-2
SF: Dorothy Weston d. Nellie Hamilton 7-5 6-2

FI: Kath Le Messurier d. Dorothy Weston 6-3 6-3

Doubles

SF: Kath Le Messurier/Flora Rowe d. Edna Lawrence/Anna Menz 6-3 7-5
SF: Vera Mathias/Dorothy Weston d. Hilda Britten-Jones/Nellie Hamilton 6-4 5-7 6-3

FI: Kath Le Messurier/Flora Rowe d. Vera Mathias/Dorothy Weston 6-3 6-0

Mixed Doubles

SF: Kathleen Thomas/Geoffrey Thomas d. Flora Rowe/Donald Mellish 6-3 6-1
SF: Dorothy Weston/Ernest Rowe d. Edna Lawrence/Justin O’Dea 6-2 4-6 6-1

FI: Kathleen Thomas/Geoffrey Thomas vs Dorothy Weston/Ernest Rowe

Note: The mixed doubles final was postponed indefinitely because Ernest Rowe was suffering from a severe case of sunstroke.

-----

December 26, 1924-January 2, 1925, Western Australian Championships, Perth, Western Australia, Australia (Grass)

SF: Ida Wedin d. Margaret Officer 6-1 6-1
SF: Ethel Whitfield d. C. Dods 6-2 6-4

FI: Ida Wedin d. Ethel Whitfield 6-4 6-0

Doubles

SF: Mildred McDougall/Mrs Hilton-Wood d. Ivy Edmondson/Ethel Whitfield 6-4 6-2
SF: Marion Barker/Ida Wedin d. Peggy Murray/Margaret Officer 6-3 6-3

FI: Mildred McDougall/Mrs Hilton-Wood d. Marion Barker/Ida Wedin 6-2 3-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Mildred McDougall/Christopher Ewing d. Margaret Officer/William Kruger 5-7 6-3 6-4
SF: Mrs Hilton-Wood/Percy Mills d. Ethel Whitfield/Lowe 6-3 6-1

FI: Mildred McDougall/Christopher Ewing d. Mrs Hilton-Wood/Percy Mills 8-6 6-4

-----

December 29, 1924-January 4, 1925, Beau-Site New Year Meeting, Cannes, France (Clay)
Venue: Beau-Site Hotel

Singles (Draw=at least 17)

1R: Madeline O’Neill (GB) d. Miss Hall 6-2 6-3

2R: Elizabeth Ryan (US) d. A Redmayne 6-0 6-1
2R: Mrs G Moxey d. Miss Van Alen 6-3 6-0
2R: M H Marriage d. O’Neill 7-5 retired
2R: Betty Crundall-Punnett (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-3 4-6 6-2

2R: Eileen Bennett (GB) d. ????
2R: Margaret Tripp d. Mrs Rambolt 6-2 6-0
2R: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Arthur 6-0 6-0
2R: Camilla Rimington Smith d. Phyllis French 6-3 6-3

QF: Ryan d. [Moxey ot Marriage] ????
QF: Crundall-Punnett d. [Moxey ot Marriage] ????
QF: Tripp d. Bennett 6-1 8-6
QF: Satterthwaite d. Rimington Smith 6-1 6-2

SF: Ryan d. Crundall-Punnett 6-0 6-1
SF: Tripp d. Satterthwaite 6-1 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Margaret Tripp (GB) 6-2 6-4

Doubles (Draw=at least 9)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. L. Hall/Mrs Wentworth Smith 6-0 6-2

QF: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Agnes Hillyard/Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0

SF: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Eileen Bennett (GB)/Phyllis French 6-0 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Camilla Rimington Smith (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-0 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Henry Mayes (Can)/ d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Keats Lester (GB) 6-0 6-2

This was Suzanne Lenglen first event since Wimbledon in 1924. Naturally the Diva of tennis draws big crowds even to see her play doubles. She limited herself to doubles in 9 of her 11 Riviera events, playing singles only at her home club in Nice.

This is the first time on the Riviera for 17 year old Eileen Bennett.

-----

December 24, 1924-January 5, Coupe de Noel, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Sporting Club de Paris

FI: Jeanne Vaussard d. Nicole Desclercs 6-2 6-3

DF: Marie Conquet/Suzanne Deve d. Germaine Golding/Jeanne Vaussard 7-5 6-4

MX: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Suzanne Deve/Paul Feret 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 5-11

January 5-11, Carlton Club New Year Meeting, Cannes, France (Clay)

?R: Betty Crundall-Punnett (GB) d. Eileen Bennett (GB) in 3 sets

SF: Elizabeth Ryan (US) d. Camilla Neville-Smith 6-2 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Betty Crundall-Punnett (GB) 6-2 6-3

Doubles

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. S. Roderick/KM Scott 6-0 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. A. Mallet/Mme Taunay (Neth) 6-0 6-0

SF: Lenglen/Ryan d. M. Ashby/Madeline O'Neill 6-1 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Camilla Neville Smith (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-0 6-1

Mixed

1R: Suzanne Lenglen/Henry Mayes (Can) d. Phyllis French (GB)/PRR Harditch 6-1 6-2

2R: Lenglen/Mayes d. Agnes Hillyard (GB)/Brame Hillyard (GB) 6-0 6-0

QF: Lenglen/Mayes d. Pat Grogan/FA Ward 6-2 6-0

SF: Lenglen/Mayes d. Margaret Tripp/Charles Aeschlimann (Sui) 6-3 6-2

FI: Suzanne Lenglen/Henry Mayes (Can) d. Elizabeth Ryan (US)/Keats Lester (GB) 4-6 6-2 6-0

Draw note:

Pat Grogan=Mrs CW Grogan.

No rain all week, though it was cold enough to frost. Finalist Betty Crundall-Punnett is 52 years old! Her 3 set win over Eileen Bennett may have been as late as the semifinals.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 12-18

January 12-18, Cannes Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

SF: Elizabeth Ryan (US) d. Madeline O'Neill (GB) 6-3 6-1
SF: Leslie Aeschlimann (Sui) d. Eileen Bennett (GB) 6-2 6-1

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Leslie Aeschlimann (Sui) 6-3 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Roosevelt Scovel (GB) d. Miss Delia/Henry Mayes (Can) 6-4 6-1


A club members only event.

-----


January 12-18, Nice Club Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

?R: Suzanne Lenglen d. Mlle Neveu 6-0 6-0

?R: Suzanne Lenglen d. Mlle Just 6-0 6-0

?R: Suzanne Lenglen d. Miss Hulbert 6-0 6-0

FI: Suzanne Lenglen d. Jeanne Franke 6-0 6-0

DF: Suzanne Lenglen/Miss Pat du Cros d. Mlle N. de Casabianca/Mlle J. Martin 6-0 6-2


A club members only event.


-----

January 12-18, Hyères, France (Clay)
Venue: Hyères LTC at Golf Hotel

SF: Cosette Saint-Omer-Roy d. Miss Chenery 6-3 6-3
SF: C. Garfit d. Miss Ingouville Williams 6-1 6-2

FI: Cosette Saint-Omer-Roy d. C. Garfit 6-3 6-1

MX: Mme Latty/Lt. Rene Jaureguiberry d. Miss Parkinson/G Hull default

St Omer Roy won the event without dropping a set. The field was weaked by the Cannes and Nice members tournaments.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 19-25

January 14-25, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Esmé Sandison d. Mrs Hasler 4-6 6-1 7-5

MX: Mrs Odling/S. Okomato (Jap) d. Esmé /Robson4-6 6-3 6-1

-----

January 19-25, Gallia Club, Cannes, France (Clay)
Venue; Gallia Club

Singles (Draw=at least 25)


1R: Elizabeth Ryan (US)-bye
1R: Mis McGee-bye

1R: Madeline O'Neill (GB)-bye

1R: “Mme Delta” d. Mme De Iszkowski 6-4 6-0
1R: Camilla Neville-Smith (GB) d. Mrs C Grey 6-1 6-3
1R: Leslie Aesclimann (Sui)-bye

1R: Lesley Cadle d. A Mallet 6-2 6-1

1R: Miss Travers d. Mrs Bradley 6-1 6-1


1R: Agnes Hillyard (GB) d. ????
1R: ????
1R: ????

1R: Eileen Bennett (GB) d. Mrs H M Creasy 6-0 6-2
1R: Blanche Colston (BGB) d. Mrs Sinclair Westcott 6-0 6-0

1R: Cosette Saint-Omer-Roy d. Mme Taunay 6-3 6-1
1R: Mrs C Pitman d. M Ashby 6-4 7-5
1R: Geraldine Beamish (GB) d. Mrs Geoffrey Morse 6-0 6-0

2R: Ryan d. MacKee 6-2 6-1
2R: O’Neill d. "Delta” 7-5 5-7 6-4
2R: Aeschlimann d. Neville-Smith 7-5 6-4
2R: Cadle d. Travers 6-1 6-2

2R: Bennett d. ????
2R: Agnes Hillyard d. ????
2R: Colston d. Saint-Omer-Roy 6-3 6-2
2R: Beamish d. Pitman 6-1 6-0

QF: Ryan d. O’Neill 6-3 6-2
QF: Aeschlimann d. Cadle 9-7 6-3
QF: Bennett d. Hillyard 6-1 6-1
QF: Beamish d. Colston 6-1 6-4

SF: Ryan d. Aeschlimann 8-6 6-2
SF: Beamish d. Bennett 6-4 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 8-6 6-3

Doubles

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Leslie Aeschlimann (Sui)/Phyllis French (GB) 6-1 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. Pat Grogan/?? default

SF: Lenglen/Ryan d. Eileen Bennett/Mrs C. Neville Smith 6-0 6-1

FI: Geraldine Beamish (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) default

MX: Elizabeth Ryan (US)/Charles Aeschlimann (Sui) d. Geraldine Beamish (GB)/Roosevelt Scovel (GB) 5-7 6-2 6-2

An indisposed Suzanne Lenglen was unable to take part in the doubles final. A controversy ensued due to the tournament using "The American" ball. British players in particular were not used to the different bounce produced by the change. Ryan was in top form in the final, whilst Beamish was below her usual form because of a cold.

First round byes in singles are assumed and not verified.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS

Dates: January 24-30
Site: White City, Sydney
Surface: Grass

---------------------------------------------

Singles (Draw=26)
1st Round

Daphne Akhurst [2]-bye
Muff Wilson d. Adeline Wilkens 6-2 5-7 6-4
Louie Bickerton d. Mrs M Grant 7-5 6-0
Jessie Watson d. Grace Paterson 9-7 7-5
Pattie Meaney d. Kath Le Messurier [4] 4-6 6-4 9-7
D Mackie d. Coral Buttsworth default
Minnie Richardson [6]-bye
Mrs G.B. Stevens- bye

Marjorie Cox [5] d. Ula Valkenburg 6-2 6-0
Flora Cameron d. Doris Smith 6-2 6-4
Esna Boyd [3] d. Floris St. George 6-2 6-0
Dorothy Weston d. R White 6-1 6-2
Margaret Knoblanche d. Elizabeth Cox default
Edith Freudenstein-bye
Iris Woodd-bye
Sylvia Harper [1]-bye

2nd Round


Akhurst [2] d. Wilson 6-4 4-6 6-2
Watson d. Bickerton 6-4 5-7 6-3
Meaney d. Mackie 6-4 5-7 6-3
Richardson [6] d. Stevens 6-4 8-6

Cox [5] d. Cameron 6-3 6-8 6-2
Boyd [3] d. Weston 6-1 6-3
Knoblanche d. Freudenstein 6-2 6-4
Harper [1] d. Wood 6-1 6-1

Quarterfinals

Akhurst [2] d. Watson 6-1 6-4
Richardson [6] d. Meaney 6-4 1-6 6-2
Boyd [3] d. Cox [5] 4-6 6-0 9-7
Harper [1] d. Knoblanche 6-1 6-1

Semifinals

Akhurst [2] d. Richardson [6] 6-1 6-2
Boyd [3] d. Harper [1] 6-2 6-3

Final

Daphne Akhurst [2] d. Esna Boyd [3] 1-6 8-6 6-4

The best Aussie women traveled abroad in 1925



-------------------------------------------------

Doubles (Draw=19)

1st Round

Anna Doyle/Phyllis Lester d. Mrs Evans/Margaret Knoblanche 6-2 6-4
Mrs Docker/Jessie Watson d. Mary Cooling/Mrs G.B. Stevens 6-2 6-2
Muff Wilson/Iris Woodd d. D. Mackie/Ula Valkenburg 6-2 6-8 6-4

2nd Round

Daphne Akhurst/Sylvia Harper [1] d. Doyle/Lester 6-4 6-1
Edith Butcherine/Dot Weston d. ???? default
Louie Bickerton/Grace Paterson d. Gwen Waterhouse/R. White 6-2 9-7
Marjorie Cox/Floris St. George [3] d. Minnie Richardson/Adeline Wilkens 6-3 6-1

Esna Boyd/Kath Le Messurier [2] d. Minnie Goodman/Nion Kenyon 6-3 6-4
Mrs Harper/M Holt d. Coral Buttsworth/O'Connor default
Pattie Meaney/Millie Mitchell [4] d. Flora Cameron/Nancy Fitzhardinge 7-5 7-9 6-3
Docker/Watson d. Wilson/Wood 6-3 9-7

Quarterfinals

Akhurst/Harper [1] d. Butcherine/Weston 6-2 6-1
Cox/St. George [3] d. Bickerton/Paterson 6-4 6-4
Boyd/Le Messurier [2] d. Harper/Holt 6-3 6-2
Meaney/Mitchell [4] d. Docker/Watson 6-4 6-2

Semifinals

Akhurst/Harper [1] d. Cox/St. George [3] 7-5 6-3
Boyd/Le Messurier [2] d. Meaney/Mitchell [4] 6-4 8-6

Final

Daphne Akhurst/Sylvia Harper [1] d. Esna Boyd/Kath Le Messurier [2] 6-4 6-3

-------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=16)

1st Round

Daphne Akhurst/John Willard [1] d. Phyllis Lester/Norman McDougall 8-6 6-3
Pattie Meaney/Aubrey Willard d. Ula Valkenburg/Walter Medcalf 6-4 6-2
Esna Boyd/Gar Hone [3] d. R. White/Frank Blaxland 6-4 6-1
Louie Bickerton/Frank Peach d. Grace Paterson/Henry Marsh 7-5 6-3

Kath Le Messurier/Les Baker [4] d. Muff Wilson/Bob Spencer 6-1 12-10
Flora Cameron/George Crouch d. Dot Weston/Henry Morris Smith 6-3 6-3
Marjorie Cox/Rupert Wertheim d. Minnie Richardson/Robert Berriman 6-2 4-6 6-2
Sylvia Harper/Bob Schlesinger [2] d. Floris St. George/Francis Kalms 6-2 6-4

Quarterfinals

Akhurst/Willard [1] d. Meaney/Willard 8-6 7-5
Boyd/Hone [3] d. Bickerton/Peach 6-2 6-4
Le Messurier/Baker [4] d. Cameron/Crouch 6-3 6-3
Harper/Schlesinger [2] d. Cox/Wertheim 6-1 6-4

Semifinals

Akhurst/Willard [1] d. Boyd/Hone [3] 6-3 3-6 6-2
Harper/Schlesinger [2] d. Le Messurier/Baker [4] 6-4 6-3

Final

Daphne Akhurst/John Willard [1] d. Sylvia Harper/Bob Schlesinger [2] 6-4 6-4

-------------------------------------------------

Draw notes:

Elizabeth Cox=Mrs T.H. Cox, mother of Marjorie Cox.

Sylvia Lance has married since last year's event, She is now Mrs RR Harper.
Iris D Woodd is a correct spelling. Per GeeTee is not a typo.

As late as the quarterfinal of the ladies doubles Dot Weston was listed as being without a partner. The Sydney Herald has "Dot Weston and partner". This goes a good way towards explaining the lack of match in the 2R.


Missing full names for:

Mrs Evans
Mrs M. Grant
Mrs Harper (The Mrs Harper who partners M Holt in the doubles is not Sylvia Lance Harper, who partners Akhurst. Posibly Mrs R. Harper)
Miss M. Holt (member of Illawarra Club with Mrs Harper.
D. Mackie (also played in schoolgirl's event)
Miss O' Connor
Mrs G.B. Stevens
Miss R. White

-------------------------------------------------

Summary:

Akhurst won her 1st Australasian title at the age of 21. She struggled past Wilson in an early round, a rival from her school days but her fitness, speed around the court, hard and low hitting as well as willingness to attack the net earned her an easy passage to the final after that. Esne Boyd struggled in her quarterfinal against Marjorie Cox (later to become Mrs. Jack Crawford) falling behind 3-5 in the 3rd, but winning the final set 9-7. Boyd then handled Sylvia Harper's (Lance) cut shots with ease in the semis, 6-2 6-3 to face Akhurst in the final.
Boyd's game plan was clear from the first point, to attack at all costs. She did it brilliantly in the first set, hitting deep to the corners and coming to the net to smash away Akhurst's lobs. 6-1 to Boyd. She relaxed ever so slightly in the 2nd and Akhurst's superior strength, technique and in the end of a close set, her temperament gave her an 8-6 advantage to level the match.

A tiring Boyd fought hard to reach 4-1 in the decider, but Akhurst steadied and took the final five games.

In an early round match Meaney upset Le Messurier. Kath recovered from 1-4 down in the final set and had a match point, but Meaney's ball, carried by the wind, hit smack on the line.

Notes courtesy of Louloubelle
-------------------------------------------------

Sources:

Gee Tee
Sydney Morning Herald

Discussion thread on event results at:
1925 Australian Draw - TennisForum.com
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 26-February 1

January 22-30, All Burma Championships, Rangoon, Burma

MX: Mrs N.B. Deane/N.B. Deane d. Miss Simons/G. Pears 6-4, 6-4

There was no open women’s singles event at this tournament at this point in time.

-----

Delhi Championships, Delhi, India

FI: Mrs Gough d. Lena McKenna

-----

January 26-February 3, Metropole Club (Second Meeting), Cannes, France (Clay)

Singles (Draw=at least 23)

1R: Mme Vandenbroueque d. Mrs S Schiffer 6-0 6-2
1R: Cristobel Hardie (GB) d. Mme P Deniau 6-1 6-0
1R: Lesley Cadle (GB) d. Mlle Holzschach 6-2 6-0
1R: Diddie Vlasto d. ????

1R: Mabel Reid Dermer (GB) d. M Ashby 7-5 7-5
1R: Madeline O’Neill (GB) d. Mrs Sinclair-Westcott 9-7 6-1
1R: Eileen Connell d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-4 3-6 6-4

2R: Elizabeth Ryan (US) d. Vandenbroueque 6-1 6-1
2R: Hardie d. Mrs A A Hall 6-2 6-3
2R: Cadle d. Blanche Colston (GB) 1-6 6-3 6-2
2R: Eileen Bennett (GB) d. M Smailes 6-4 8-6

2R: Vlasto d. Dermer 6-0 6-4
2R: H Evelyn-Jones d. O’Neill 6-4 6-3
2R: Phyllis French d. “Mme Delta” 6-4 6-1
2R: Geraldine Beamish (GB) d. Connell 6-1 6-0

QF: Ryan d. Hardie 6-2 6-2
QF: Cadle d. Bennett 6-4 6-0
QF: Vlasto d. Evelyn-Jones 6-1 6-1
QF: Beamish d. French 6-1 3-6 6-0

SF: Ryan d. Cadle 6-0 6-0
SF: Beamish d. Vlasto 4-6 6-2 8-6

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 7-5 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Diddie Vlasto d. Geraldine Beamish (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-2 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Lord George Cholmondeley (GB) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-4 7-5

Rain on the first 3 days delayed the event. Per Alan Little "after winning three matches in one day she [Diddie Vlasto] then opposed winifred Beamish in the semifinal. There was a great struggle with the Frenchwoman, twice at match point, at 6-5 in the third set, before her opponent edged back to win 4-6 6-2 8-6. Interestingly both players had acquired overhead services recently to strengthen their game and when uder pressure reverted to underhand deliveries." (Little, page 164 of his book on the Riviera).
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 2-8

February 2-7, Heights Casino Invitational, Brooklyn, New York, United States (Indoors on Wood)

FI: Molla Mallory d. Elizabeth Corbiere 7-5 6-2

DF: Elizabeth Corbiere/Ellice Endicott d. Martha Bayard/Marie Wagner 6-4 6-1

-----

January 31-February 8, French Covered Courts Championships, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club de Paris

1R: Yvonne Bourgeois d. Germaine Golding 6-3 7-5

2R: Marguerite Billout d. Nicole Desclercs 3-6 6-3 6-1

FI: Marguerite Billout d. Marie Conquet 4-6 6-2 6-1

DF: Marguerite Billout/Yvonne Bourgeois d. Nicole Desclercs/Germaine Pigueron 6-2 6-1

MX: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Yvonne Bourgeois/Rene Lacoste 8-6 6-1

-----

February 2-8, South of France Champonships (2nd Meeting), Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Singles (Draw=22)

1R: Suzanne Lenglen d. Mrs Bramley Moore 6-0 6-0
1R: Nancy Radcliffe-Platt (GB) d. Mrs A A Hall 6-1 3-6 8-6
1R: Jeanne Franke d. M Buris 7-5 6-3
1R: Mme De Junca d. Mrs Trevanion 6-0 6-1
1R: Phylis Radcliffe (GB) d. M Smailes 8-6 1-6 6-3
1R: Cristobel Hardie (GB) d. M A Wright 7-5 5-7 7-5

2R: Lenglen d. Radcliffe-Platt 6-0 6-0
2R: Franke d. Mme Del Monte 6-0 6-1
2R: Eileen Bennett (GB) d. Mrs W Dulley 6-1 6-0
2R: Madeline O’Neill (GB) d. Mme R Neveu 6-1 6-0

2R: Lesley Cadle d. Mrs C H Taylor 6-4 6-2
2R: Pat Du Cros d. De Junca 6-4 3-6 7-5
2R: Radcliffe d. Hardie 6-3 6-1
2R: Margaret Tripp (GB) d. M Towler 6-1 6-1

QF: Lenglen d. Franke 6-1 6-0
QF: Bennett d. O’Neill 6-3 6-3
QF: Cadle d. Du Cros 6-1 4-6 6-0
QF: Tripp d. Radcliffe 6-1 6-1

SF: Lenglen d. Bennett 6-0 6-0
SF: Tripp d. Cadle ????

FI: Suzanne Lenglen d. Margaret Tripp (GB) 6-0 6-1

Doubles

1R: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Mrs Bramley Moore/Mme de Junca 6-0 6-0

QF: Lenglen/Vlasto d. Phylis Ratcliffe (GB)/Nancy Radcliffe-Platt (GB) 6-0 6-2

SF; Lenglen/Vlasto d. Eileen Bennett (GB)/Dorothea Chambers (GB) 6-3 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Geraldin Beamish (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-3 6-1

MX: Suzanne Lenglen/Umberto de Morpurgo (Ita) d. Dorothea Chambers (GB)/Ernest T. Lamb (GB) 6-1 6-0


Suzanne returns for a regular singles event after a 7 month hiatus. She had been missing from singles since she defaulted at the 1924
Wimbledon Championships. Unfortunately her biggest rivals were absent in the singles. Elizabeth Ryan was taking a break this week, and Beamish, Satterwaithe, and Vlasto others entered only doubles. Satterthwaite is trying to rest a sore arm



-----


February 2-7, All-India Championships, Allahabad, India (Grass?)

FI: Mrs McKenna d. Mrs Berthoud 6-2 6-4

DF: Mrs Leigh/Mrs McKenna d. Mrs Hasler/Mrs O'Neill 2-6 6-4 8-6

MX: Mrs DM Evans/DM Evans d. Esmé Sandison/J. Robson 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 9-15

February 2-15, Bombay Presidency Hard Court Championship, Bombay, India (Clay)

SF: Mrs F. Portlock d. Meherbai Tata 6-4 6-3
SF: Annie Clayton d. Kshama Row 6-0 2-6 7-5

FI: Mrs F. Portlock d. Annie Clayton 4-6 6-2 6-1

MX: Meherbai Tata/Ernest T. Annett d. Kshama Row/T.A. Wagle 6-3 6-3

-----

February 7-14, Northern Suburbs Championships, Killara, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Killara Lawn Tennis Club

Doubles

SF: Mrs H.R. Fuller/Phyllis Lester
SF: Margaret Docker/Jessie Watson d. Edith Butcherine/Minnie Goodman 2-6 6-2 7-5

FI: Mrs H.R. Fuller/Phyllis Lester d. Margaret Docker/Jessie Watson 6-1 9-7

-----

February 9-16, Carlton Club (Second Meeting), Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

Singles (Draw=at least 44)

1R: Elizabeth Ryan (US)-bye
1R: Miss Hall-bye
1R: Mrs JD Forster-bye
1R: ????
1R: Mme Ellissen-bye
1R: Phyllis French-bye
1R: Miss Woolland-bye
1R: Blanche Colston (GB)-bye

1R: Mme Taunay (Neth)-bye
1R: Miss Dutton-bye
1R: Margaret Tripp (GB) d. Beatrice Horngacher 6-1 6-1
1R: Madeline O’Neill (GB) d. V Richardson 6-2 6-0

1R: Diddie Vlasto d. Miss Israel 6-0 6-0
1R: H Evelyn-Jones d. Mrs C Pitman 6-3 6-4
1R: Domini Crosfield d. Mrs W H Day 6-3 6-3
1R: M Towler d. Mlle Lacarriere 6-0 6-1

1R: Ermyntrude Harvey (GB)-bye
1R: ????
1R: Mme Vandenbroueque-bye
1R: Leslie Aeschlimann (Sui)-bye
1R: Leslie Cadle-bye
1R: M de Fontvillers-bye
1R: Agnes Hillyard (GB)-bye
1R: Eden Petchell (GB)-bye

1R: Cristobel Hardie d. Eileen Connell 6-1 6-0
1R: Eileen Bennett d. Miss Clarke 6-0 6-2
1R: Mrs C Grey-bye
1R: Maud Rosenbaum (US) d. M Bersey 3-6 6-3 7-5
1R: Cosette Saint-Omer-Roy d. Mrs Sinclair Westcott 6-3 6-1
1R: Mrs A A Hall d. Mme De Iszkowski 6-0 4-6 6-2
1R: M Ashby d. Miss Travers 3-6 9-7 6-2
1R: Geraldine Beamish-bye

2R: Ryan d. Miss Hall 6-1 6-3
2R: Forster d. ????
2R: French d. Ellissen 6-2 6-2
2R: Colston d. Woolland 6-1 6-1
2R: O’Neill d. Taunay 6-3 4-6 6-42R: Tripp d. Dutton 6-0 6-0
2R: Vlasto d. Evelyn-Jones 6-1 7-5
2R: Crosfield d. Towler 6-4 6-2

2R: Harvey d. ????
2R: Aeschlimann (Sui) d. Mme Vandenbroueque 6-0 6-0
2R: Cadle d. De Fonvillars 6-1 6-0
2R: Petchell d. Hillyard 6-1 6-1
2R: Hardie d. Bennett 6-3 2-6 6-4
2R: Rosenbaum d. Grey 6-3 6-4
2R: Saint-Omer-Roy d. Hall 6-0 1-6 6-1
2R: Beamish d. Ashby 6-0 6-0

3R: Ryan d. Forster 6-0 6-0
3R: Blanche Colston d. French 6-2 6-2
3R: Tripp d. O’Neill 6-2 6-1
3R: Vlasto d. Crosfield 6-1 6-4

3R: Harvey d. Aeschlimann 6-1 6-3
3R: Eden Petchell d. Lesley Cadle 8-6 6-3
3R: Cristobel Hardie d. Maud Rosenbaum 5-7 6-3 6-2
3R: Geraldine Beamish d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-1

QF: Ryan d. Colston 6-0 6-1
QF: Tripp d. Vlasto default
QF: Harvey d. Petchell 6-3 2-6 6-1
QF: Beamish d. Hardie 6-3 6-0

SF: Ryan d. Tripp default
SF: Beamish d. Harvey 6-3 5-7 6-1

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 6-3 7-5

Doubles (Draw=at least 17)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US)-bye

2R: Lenglen/Ryan d. Mrs WH Day/VM Richardson 6-0 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. Mrs CW Grogan/Madeline O'Neill (GB) 6-0 6-0

SF: Lenglen/Ryan d. Mrs AA Hall/Margaret Tripp (GB) 6-0 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Dorothea Chambers (GB)/Ermyntrude Harvey (GB) 6-0 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Charles Aeschlimann (Sui) d. Dorothea Chambers (GB)/Ernest T. Lamb (GB) default

Much affected by bad weather. It stated with two days of storms, then had a deluge of rain on Friday, followed by a hurricane on Saturday. This reulted in many defaults. Ryan and Aeschlimann won both the semis and the final of the mixed by a default.

*First round byes in singles are assumed.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 16-22

February 16-23, Beaulieu-sur-Mer, France (Clay)
Venue: Bristol Hotel

Singles (Draw=24)

1R: Honor Woolrych (GB) d. S Curtis 6-2 6-1
1R: Ermyntrude Harvey (GB) d. Mme E D’Andria 6-1 6-0
1R: H Keating d. E Manifold 6-3 6-4
1R: Margaret Blake d. J Russell 6-0 6-2
1R: Mrs E De V Tottenham d. Mrs H P Coles 6-0 6-3
1R: Margaret Tripp (GB) d. Mrs Bramley-Moore 6-2 6-1
1R: M Towler d. E M Green 6-1 9-7
1R: Geraldine Beamish (GB) d. Miss Eykyn 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan (US) d. Mme Maroussen 6-2 6-0
2R: Woolrych d. Maud Rosenbaum (US) 9-7 6-4
2R: Ermyntrude Harvey d. Keating 6-0 6-1
2R: Margaret Blake d. Tottenham 6-1 6-2

2R: Tripp d. Joan Lycett (GB) 1-6 7-5 6-2
2R: M Smailes d. Mrs F Taylor 6-4 6-3
2R: Cristobel Hardie (GB) d. M A Wright 6-4 6-2
2R: Beamish d. M Towler 6-0 6-1

QF: Ryan d. Woolrych 6-0 7-5
QF: Harvey d. Blake 6-2 6-3
QF: Tripp d. Smailes 7-5 6-0
QF: Beamish d. Hardie 6-2 6-1

SF: Ryan d. Harvey default
SF: Beamish d. Tripp 6-2 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 6-0 6-1

Doubles (Draw=at least 17)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. P. Bainbridge/S. Curtis 6-0 6-0

2R: Lenglen/Ryan d. M. Towler/MA Wright 6-1 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. EM Green/MC Marshall 6-2 6-0

SF: Lenglen/Ryan d. Eileen Bennett/Joan Lycett 6-1 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Dorothea Chambers (GB)/Ermyntrude Harvey (GB) 6-1 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/Henry Mayes (Can) d. Geraldine Beamish (GB)/Roosevelt Scovel (GB) 6-1 6-3

Scovel usually listed as FR Scovel. Mrs Joan Lycett (nee Austin) was married to 3 time Wimbledon doubles champ Randolph Lycett on 12 February in London. They are honeymooning on the Riviera.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 23-March 1

February 23-28, Bermuda Championships, Hamilton (Grass?)

FI: Mary McIlquham (GB) d. Joan Reid-Thomas (GB) 6-2 6-0

DF: Doris Craddock (GB)/Mary McIlquham (GB) d. Ermyntrude Harvey (GB)/Gladys Hutchings 9-7 6-2

MX: Joan Reid-Thomas (GB)/A. Berger d. Mary McIlquham (GB)/Edward Higgs (GB) 4-6 6-4 6-4

-----

February 23-March 6, Jamaican Championships*, Kingston

FI: Gloria Calder d. Mrs W.H. Miller 6-2 6-1

DF: Maud Farquharson/Mrs W.H. Miller d. A. Bell/M. Lucie Smith 6-4 6-1

MX: Gloria Calder/Bertrand M. Clark** d. Maud Farquharson/Edward W. Feibleman (US) 9-7 8-10 6-2

* This is not the All-Jamaican Championships. It's a type of international tournament which featured some overseas players on a visit to Jamaica.

** A native Jamaican player.

-----

February 23-March 2, Monte Carlo Championships, Monaco (Clay)
Venue: La Festa Club

Singles (Draw=39)

1R: Lesley Cadle d. Joyce Russell 6-0 6-1
1R: Mrs Simmons d. S. Curtis default
1R: Ermyntrude Harvey (GB) d. Mrs Creasy default
1R: Mme E. De Andria d. Mrs Arthur 6-0 6-2
1R: Violet Southam d. Miss Moss 6-3 6-0
1R: M A Wright d. Mrs Taylor 6-1 6-1
1R: Geraldine Beamish (GB) d. Miss Vereker 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan (US) d. M Lees 6-1 6-2
2R: Maud Rosenbaum (U) d. E.M. Green 6-4 6-1
2R: Domini Crosfield (GB) d. Eileen Connell 6-4 6-2
2R: Joan Lycett (GB) d. Mme Truden 6-0 6-0
2R: Diddie Vlasto (Fra) d. Mrs Young 6-2 6-1
2R: Honor Woolrych (GB) d. Phylis French 6-4 9-11 6-2
2R: Cadle d. Simmons 6-0 6-1
2R: Harvey d. Andria 6-1 6-4

2R: Cristobel Hardie (GB) d. Nancy Platt (GB) 6-2 5-7 6-2
2R: Margaret Tripp (GB) d. E Manifold 6-0 6-0
2R: Eileen Bennett (GB) d. Mrs Trevanlon 6-1 6-0
2R: Yvonne Bourgeois (Fra) d. Mrs V Hibbert 6-0 6-3
2R: Joan Ridley (GB) d. Wright 4-6 7-5 6-3
2R: Beamish d. Southam 6-1 6-0
2R: Margaret Blake d. F.B. Monckton 6-2 6-0
2R: Agnes Hillyard (GB) d. Pat du Cros default

3R: Ryan d. Rosenbaum 6-0 6-0
3R: Crosfield d. Lycett 4-6 6-4 7-5
3R: Vlasto d. Woolyrch 6-1 6-1
3R: Harvey d. Cadle 6-2 6-3

3R: Hardie d. Tripp 6-2 8-6
3R: Bennett d. Bourgeois 4-6 6-2 6-0
3R: Beamish d. Ridley 6-0 6-3
3R: Blake d. Hillyard default

QF: Ryan d. Crosfield 6-3 6-2
QF: Vlasto d. Harvey 4-6 6-4 6-3
QF: Hardie d. Bennett 7-5 6-1
QF: Beamish d. Blake 6-2 6-2

SF: Ryan d. Vlasto 6-2 6-2
SF: Beamish d. Hardie 6-1 6-0

FI: Elizabeth Ryan and Geraldine Beamish divided the prizes.

Doubles (Draw=at least 17)

1R: Dorothea Chambers (GB)/Suzanne Lengklen (Fra) d. M Lees/MC Marshall 6-0 6-0

2R: Chambers/Lenglen d. E Connell/Maud Rosembaum 6-0 6-0

QF: Chambers/Lenglen d. Mrs Fernan/K Still default
QF: Margaret Blake (US)/Cristobel Hardie (GB) vs Eileen Bennett (GB)/Domini Crosfield (GB) not played due to rain.

SF: not played due to rain.

The doubles was abandoned at the QF/SF stages due to rain.

Also the mixed doubles was abandoned before the final stage.

-----

February 24-29, Metropolitan Indoor Championships, New York City, New York, United States (Indoors on Wood)
Venue: Seventh Regiment Armory

FI: Edna Hauselt Roeser d. Alice Francis 6-2 6-2

DF: Nora Schmitz/Marie Wagner d. Edna Hauselt Roeser/Adelaide Browning Green 8-6 6-3

Adelaide (nee Browning) listed as Mrs Homer Stuart-Green

-----

February 17-28, Western India Championships, Bombay, India

FI: Gladys Tedman Bayley (GB) d. Lady Tata 6-1 1-6 6-1

MX: Lady Tata/Sunao Okamoto (JPN) d. Mrs Portlock/Milne 6-3 6-2

-----

February 22-March 4, Southern India Chamipionships, Madras, India

FI: Mary Moberly d. Mrs Goodhind 7-5 2-6 8-6

MX: Mrs Gompertz/Cotah Ramaswami d. Mary Moberly/Lieutenant Hutchins 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 2-8

March 2-6, Florida State Championships, Palm Beach, Florida, United States (Clay)

FI: Molla Mallory d. Julie Stenz 6-4 7-5

-----

March 2-8, Riviera Championships, Menton, France (Clay)

Singles (Draw=38)

1R: Joan Ridley (GB) d. Miss Lloyd 6-4 6-0
1R: Miss Houghton d. Mrs Weir 6-4 6-1
1R: K Vereker d. Miss Monckton 4-6 6-1 6-1
1R: Margaret Blake (US) d. M Lees 6-2 6-2
1R: Mrs S Young d. Mrs V Hibbert 6-1 6-4
1R: A M Ritchie d. Miss Bisseker 6-2 6-2

2R: Elizabeth Ryan (US) d. Miss Hoyle 6-0 6-1
2R: Eileen Connell d. Mrs Renny 6-1 6-1
2R: Ridley d. Houghton 6-4 6-4
2R: Vereker d. E M Green 1-6 8-6 6-3
2R: Joan Lycett (Aus) d. M Smailes 4-6 6-4 6-1
2R: Gwen Utz (Aus) d. W Leathes-Prior 6-2 6-3
2R: Cristobel Hardie (GB) d. Joyce Russell 6-0 6-0
2R: Mrs Marsden d. Miss Bainbridge 6-4 1-6 6-2

2R: Ermyntrude Harvey (GB) d. J Russell 6-1 6-1
2R: Violet Southam d. Mrs H Buckler 10-8 4-6 6-1
2R: Blake d. Mrs Buchanan 6-2 6-3
2R: Young d. Ritchie 6-3 6-1
2R: Yvonne Bourgeois d. N Pearson 6-0 6-4
2R: Caro Dahl (Nor) d. Agnes Hillyard (GB) 6-1 6-1
2R: Honor Woolrych (GB) d. Miss Dalton 6-2 6-4

3R: Ryan d. Connell 6-1 6-3
3R: Ridley d. Vereker 6-2 6-4
3R: Lycett d. Utz 6-4 6-3
3R: Hardie d. Marsden 6-2 6-1

3R: Harvey d. Southam 6-3 4-6 6-3
3R: Blake d. Young 3-6 6-4 6-4
3R: Bourgeois d. Dahl 6-2 7-5
3R: Woolrych d. Rosenbaum 6-0 7-5

QF: Ryan d. Ridley 6-1 6-0
QF: Lycett d. Hardie 9-7 6-2
QF: Harvey d. Blake 6-2 6-4
QF: Woolrych d. Bourgeois 3-6 6-2 6-2

SF: Ryan d. Lycett default
SF: Woolrych d. Harvey 6-4 6-8 4-1 retired

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Honor Woolrych (GB) 3-6 6-0 6-2

Doubles (Draw=at least 33)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US)-bye

2R: Lenglen/Ryan d. K Hoyle/K Vereker 6-0 6-0

3R: Lenglen/Ryan d. K Houghton/VB Southam 6-0 6-1

QF: Lenglen/Ryan d. Joan Lycett/Joan Ridley 6-0 6-1

SF: Lenglen/Ryan d. Dorothea Douglass Chambers (GB)/Ermyntrude Harvey (GB) 6-0 6-1

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB)/Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 6-1

MX: Randolph Lycett (GB)/Joan Lycett (GB) d. Gordon Lowe (GB)/Elizabeth Ryan (US) 2-6 6-3 6-4

Invitational international mixed doubles event

1R: Suzanne Lenglen/Rene Lacoste d. Gwen Utz (Aus)/Harold Utz (Aus) 6-0 6-1

SF: Lenglen/Lacoste d. Joan Lycett (Aus)/Randolph Lycett (Aus) 6-2 6-2

FI: Rene Lacoste/Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US)/Roosevelt Scovel (GB) 6-3 6-3

Honor Woolych makes a final in only her 3rd Riviera event. Her ground strokes get the first set before she tire and fades. Little reports that "on the last day the stands were packed with spectators."

The semi between Woolrych and Harvey was a corker. Honor led 6-4 5-4 30-love when the match was held up for 10 minutes due to noise from the adjoining court. All the hubbub came from the end of the men's final. Harvey clawed back to win the middle set 8-6. Honor didn't appear fazed at all, and drove ahead to a 4-1 lead. An exhausted Harvey had to retire.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 9-15

March 6-14, Melbourne Cricket Club Autumn Championships, Melbourne, Victoria, Australia
Venue: The Albert Ground, Saint Kilda

Singles (Draw=18)

1R: Sylvia Harper d. Vera de Bavay 6-3 6-1
1R: Mrs E. Hinton d. Helen Outhwaite 5-7 6-2 retired

2R: Harper d. Mollie Muirhead 6-0 6-0
2R: Ruth Stephens d. Nancy Webb 6-3 6-0
2R: Gladys Toyne d. Molly Meares 6-4 6-3
2R: Gertrude Todd d. Betty Fairbairn 6-1 6-1

2R: Meryl O’Hara Wood d. Ethel Wilcox 6-4 6-1
2R: Ruby Mercer d. Hinton 6-3 6-2
2R: Ursula Bere d. Frances Hoddle-Wrigley 8-6 6-4
2R: Esna Boyd d. Jessie Salter 6-3 6-3

QF: Harper d. Stephens 6-4 6-2
QF: Todd d. Toyne 6-0 6-2
QF: O’Hara Wood d. Mercer 6-2 6-3
QF: Boyd d. Bere 6-1 6-3

SF: Harper d. Todd 6-4 6-2
SF: Boyd d. O’Hara Wood 2-6 7-5 6-4

FI: Sylvia Harper d. Esna Boyd 6-2 6-3

Doubles (Draw=13)

1R: Esna Boyd/Sylvia Harper-bye
1R: Frances Hoddle-Wrigley/B. Parsons d. Mrs Hudson/Jessie Salter 5-7 6-0 6-3
1R: Molly Meares/Ruth Stephens d. Ruby Mercer/Mrs Stockdale 2-6 6-2 6-3
1R: Violet Mather/Helen Outhwaite d. Mrs E. Hinton/Mrs Gardiner 6-0 6-3

1R: Ursula Bere/Vera de Bavay d. Eileen Toyne/Gladys Toyne 8-6 7-5
1R: Meryl O’Hara Wood/Gertrude Todd d. Mrs Mewton-Wood/Miss Rendle 6-2 6-1
1R: Betty Fairbairn/Nancy Webb-bye
1R: M. Farnsworth/I. Morto-bye

QF: Boyd/Harper d. Hoddle-Wrigley/Parsons 6-2 6-4
QF: Mather/Outhwaite d. Meares/Stephens 6-3 6-4
QF: O’Hara Wood/Todd d. Bere/de Bavay 6-3 1-6 6-4
QF: Betty Fairbairn/Nancy Webb d. M. Farnsworth/I. Morton 2-6 7-5 6-4

SF: Boyd/Harper d. Mather/Outhwaite 6-2 5-7 6-1
SF: O’Hara Wood/Todd d. Fairbairn/Webb 6-1 6-1

FI: Esna Boyd/Sylvia Harper d. Meryl O’Hara Wood/Gertrude Todd default

Mixed Doubles (Draw=11)

1R: Sylvia Harper/Basil Fitchett d. Ursula Bere/Prosper Sandral 6-3 6-1
1R: Gladys Toyne/Jim Willard d. Ruth Stephens/Gordon Dickinson 6-3 6-4
1R: Gertrude Todd/Fred Kalms d. Eileen Toyne/Alexander Sandral 6-1 6-2

QF: Esna Boyd/Gar Hone d. Mollie Muirhead/Horace Rice 3-6 6-0 6-1
QF: Harper/Fitchett d. Dorothy Brooke/Richard Schlesinger 6-4 5-7 6-3
QF: Pat O’Hara Wood/Meryl O’Hara Wood d. Vera de Bavay/[Partner] 6-0 6-4
QF: Todd/Kalms d. G. Toyne/Willard 9-7 6-3

SF: Boyd/Hone d. Harper/Fitchett 7-5 7-5
SF: Todd/Kalms d. P. O’Hara Wood/M. O’Hara Wood default

FI: Esna Boyd/Gar Hone d. Gertrude Todd/Fred Kalms 6-4 6-2

-----

March 9-15, South of France Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Singles (Draw=33)

1R: Phyllis French (GB) d. Mme Neveu 6-1 6-1

2R: Suzanne Lenglen d. Irene Maltby (GB) 6-1 6-0
2R: Cristobel Hardie (GB) d. Mrs C Grey 6-2 6-3 (or 6-1 6-2)
2R: Diddie Vlasto d. Mrs E Taylor 6-2 6-1
2R: French d. Jeanne Franke 6-2 7-5
2R: Geraldine Beamish (GB) d. J Martin 6-1 6-0
2R: Colette De Fonvillars d. Miss Sommerfelt 6-2 7-5
2R: Honor Woolrych (GB) d. Mlle Dupuis 6-1 6-3
2R: Gwen Utz (Aus) d. Mme De Andria 6-2 6-1

2R: Mme D Petrocochino d. Elizabeth Ryan (US) default
2R: A. Hulbert d. Phylis Radcliffe (GB) default
2R: G. Doublet d. Joan Lycett (Aus) default
2R: Leslie Aeschlimann (Sui) d. Mrs Bramley Moore 6-2 6-2
2R: Yvonne Bourgeois d. Mme Joyeux 6-0 6-4
2R: Agnes Hillyard (GB) d. M. Smailes default
2R: Ermyntrude Harvey (GB) d. Mme Ellissen 6-1 6-2
2R: Pat Du Cros d. Mrs Faust 4-6 6-0 6-0

3R: Lenglen d. Hardie 6-1 6-2
3R: Woolrych d. Hillyard default
3R: Vlasto d. French 6-3 6-1
3R: Beamish d. De Fonvillars 6-2 6-0

3R: Utz d. Petrocochino 6-1 6-1
3R: Doublet d. Hulbert 7-5 6-3
3R: Bourgeois d. Aeschlimann 6-2 6-3
3R: Harvey d. Du Cros 6-1 6-1

QF: Lenglen d. Woolrych 1-0 retired
QF: Vlasto d. Beamish 7-5 6-2
QF: Utz d. Doublet 6-1 6-2
QF: Harvey d. Bourgeois 6-4 6-8 6-4

SF: Lenglen d. Vlasto 6-2 6-0
SF: Harvey d. Utz 6-1 6-2

FI: Suzanne Lenglen d. Ermyntrude Harvey (GB) default

Doubles (Draw=at least 9)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Miss Higinbotham/Miss de Jongh 6-0 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. G. de Nicot/Miss Somerfelt 6-0 6-0

SF: Lenglen/Ryan d. Ermyntrude Harvey/Joan Lycett default

FI: Suzanne Lenglen/ Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB)/Diddie Vlasto 6-1 6-2

Mixed Doubles

SF: Suzanne Lenglen/Charles Aeschlimann (Sui) d. Diddie Vlasto/Umberto de Murpurgo (Ita) 6-1 5-7 6-1

FI: Suzanne Lenglen/Charles Aeschlimann (Sui) d. Elizabeth Ryan (US)/Randolph Lycett (Aus) 6-1 6-3

Ryan withdraws from the singles-prompting many to speculate she is doing Lenglen a favor. Many fans boycott Nice in protest. Diddie wins the first two games in the semi before fading. Harvey runs a fever and pulls out of the final.

-----

Circa mid-March, Moroccan Championships, ????, Morocco (Clay)

FI: Mme Neville d. Mme Rebourseau 6-1 3-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 16-22

March 16-21, United States Indoor Championships, Chestnut Hill, Boston, Massachusetts, United States(Indoors on Wood)

FI: Marion Jessup d. Anna Fuller 6-3 7-5

DF: Elizabeth Corbiere/Ellice Endicott d. Martha Bayard/Katharine Gardner 8-6 6-4

MX: Marion Jessup/Karl S. Pfaffman d. Isabella Mumford/James E. Davis 4-6 7-5 7-5

-----

March 16-22, Cote d'Azur Champsionsips, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

Singles (Draw=at least 45)

1R: Mrs C Pitman d. M Woolland 6-4 6-0
1R: M Ashby d. Mme De Iszkowski 6-3 6-3
1R: Phyllis French d. Eileen Connell 7-9 6-4 7-5
1R: Mrs J C Forster d. Mrs Sinclair Westcott 6-4 6-1
1R: Pat Grogan d. G C Raphael 6-1 6-4
1R: Gwen Utz d. E Reynolds 6-0 6-0
1R: Mrs C H Taylor d. S Travers 6-2 6-0
1R: Mrs D G Coleman d. F P Monckton 6-0 6-0
1R: Leslie Aeschlimann d. E Bowden Smith 6-1 7-5
1R: Mrs A Slazenger d. Mrs Marsden 6-3 6-3
1R: Cosette Saint-Omer-Roy d. N Dixon 6-0 6-0
1R: L Hall d. F E Winsland 6-1 6-2
1R: Cristobel Hardie d. Colette De Fonvillars 7-5 6-2

2R: Lili De Alvarez d. Madeline O’Neill 6-0 6-1
2R: Nancy Radcliffe-Platt d. D Cowan 6-0 6-1
2R: Mrs C Pitman d. M Ashby 6-2 6-4
2R: Domini Crosfield d. Miss Brown 6-2 6-0
2R: Honor Woolrych d. Phyllis French 6-3 7-5
2R: Mrs J C Forster d. Pat Grogan 6-2 9-7
2R: Gwen Utz d. Mrs C H Taylor 4-6 6-1 6-0
2R: G Coventry d. S Sanderson 10-8 6-2

2R: Yvonne Bourgeois d. Mrs D G Coleman 6-2 6-3
2R: Leslie Aeschlimann d. Mrs A Slazenger 6-3 6-1
2R: Violet Southam d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 6-1
2R: Mme D Petrocochino d. L Hall 4-6 6-2 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Mrs Bramley-Moore 6-1 6-0
2R: Miss Dallett d. ????
2R: Mme Taunay d. Mrs C E Williamson Jones 6-2 6-0
2R: Cristobel Hardie d. Mrs E B Morris 4-5 retired

3R: Alvarez d. Radcliffe-Platt 6-0 6-4
3R: Crosfield d. Pitman 6-3 6-3
3R: Woolrych d. Forster 6-3 6-4
3R: Utz d. Coventry 6-1 6-0

3R: Bourgeois d. Aeschlimann 6-3 0-6 6-2
3R: Southam d. Petrocochino 6-1 6-3
3R: Beamish d. Dallett 6-1 6-0
3R: Hardie d. Taunay default

QF: Alvarez d. Crosfield 6-1 6-1
QF: Woolrych d. Utz 6-4 6-1
QF: Bourgeois d. Southam 6-2 6-2
QF: Hardie d. Beamish 6-3 2-1 retired (has a cold)

SF: Alvarez d. Woolrych 6-2 6-3
SF: Hardie d. Bourgeois 1-6 6-3 7-5

FI: Lili De Alvarez (Sp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-0 6-2

Doubles (Draw=at least 17)

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. D. Cowan/Colette De Fonvillars 6-2 6-0

2R: Lenglen/Ryan d. Domini Crosfield/Cristobel Hardie 6-3 6-1

QF: Lenglen/Ryan d. Gwen Utz/Mrs A. Slazenger 6-0 6-2

SF: Lenglen/Ryan d. Mrs D Coleman/Mrs EB Morris 6-0 6-1

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB)/Phyllis Satterthwaite (GB) 6-1 7-5

Mixed Doubles

SF: Suzanne Lenglen/Charles Aeschlimann (Sui) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/GR Sherwell 6-0 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US)/Umberto de Morpurgo (Ita) d. Suzanne Lenglen/Charles Aeschlimann (Sui) 6-3 6-3

-----

March 16-23, Sutton Hard Courts, England (Clay)

Singles (Draw=50)

1R: H Wood d. M Wallers 6-1 6-3
1R: D M Pickard d. G M Bicknell 6-2 6-1
1R: Eleanor Rose d. Mrs C M Sharman 6-0 6-1
1R: D Bourne d. E F Hart 4-6 6-2 6-4
1R: Mrs L Fletcher d. Mrs J W Alston 6-4 4-6 6-1
1R: Mrs H Gwyer d. Elizabeth Macready 6-0 7-5
1R: Eileen Bennett d. Mrs F A Wright 6-2 6-3
1R: G E Tomblin d. M D Bascombe 6-3 6-1
1R: Mrs E R Atkey d. H Watford 6-4 1-6 6-1
1R: O M Strong d. G M Winch 6-0 6-2
1R: Betty Dix d. Elsa Haylock 6-1 6-0
1R: Mrs B Lord d. N Hobson 4-6 8-6 6-2
1R: Madge Valantine d. Mrs Royle 0-6 6-2 6-1
1R: M Bersey d. G M Boret 4-6 6-1 7-5
1R: V Humphrey d. Mrs J Low 6-0 10-8
1R: P M Healey d. D E Barker 6-1 6-0
1R: C Beauchamp d. Mrs A C Wildish 6-4 6-2
1R: Aurea Edgington d. E A Ramsbottom 6-2 6-1

2R: Jessie Colegate d. D Archer 6-0 6-0
2R: H Wood d. D M Pickard 2-6 8-6 6-3
2R: Eleanor Rose d. D Bourne 6-3 6-3
2R: Mrs L Fletcher d. Mrs H Gwyer 6-3 6-1
2R: Eileen Bennett d. G E Tomblin 6-2 6-0
2R: Mrs E R Atkey d. O M Strong 6-2 6-4
2R: Helen Bourne d. Effie Hemmant 6-2 6-3
2R: Mrs E A Feltham d. Joan Barrett w/o

2R: Betty Dix d. Beatrice Feltham 6-1 6-1
2R: Mrs G M Turner d. Mrs B Lord w/o
2R: Mrs E J Thompson d. E Gourlay 6-1 6-4
2R: Mrs L Garton d. Mrs Caton 4-6 6-4 6-1
2R: Beryl Morrison d. Madge Valantine 6-0 6-2
2R: M Bersey d. V Humphrey 6-2 6-1
2R: P M Healey d. C Beauchamp 7-5 6-4
2R: Aurea Edgington d. Elsie Goldsack 6-1 6-1

3R: Jessie Colegate d. H Wood 6-0 6-2
3R: Eleanor Rose d. Mrs L Fletcher 6-0 6-2
3R: Eileen Bennett d. Mrs E R Atkey 6-1 6-4
3R: Helen Bourne d. Mrs E A Feltham ?

3R: Betty Dix d. Mrs G M Turner 6-2 6-1
3R: Mrs E J Thompson d. Mrs L Garton 6-1 6-0
3R: Beryl Morrison d. M Bersey 6-2 7-5
3R: Aurea Edgington d. M P Healey 6-1 6-2

QF: Jessie Colegate d. Eleanor Rose 3-6 10-8 6-3
QF: Eileen Bennett d. Helen Bourne 7-5 6-3
QF: Betty Dix d. Mrs E J Thompson 7-5 7-5
QF: Aurea Edgington d. Beryl Morrison 6-4 6-3

SF: Jessie Colegate d. Eileen Bennett 6-3 6-2
SF: Aurea Edgington d. Betty Dix 8-6 6-1

F: Jessie Colegate d. Aurea Edgington 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 23-29

March 20-28, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)
Venue: The Adelaide Oval

QF: Esna Boyd d. Vera de Bavay 6-4 6-3
QF: Helen Outhwaite d. Nellie Hamilton 7-5 2-6 7-5
QF: Kath Le Messurier d. Gladys Toyne 6-2 6-0
QF: Meryl O’Hara Wood d. Ursula Bere 8-6 6-2

SF: Boyd d. Outhwaite 6-2 6-0
SF: O’Hara Wood d. Le Messurier 3-6 6-1 6-2

FI: Esna Boyd d. Meryl O’Hara Wood 4-6 6-2 6-3

Doubles

SF: Esna Boyd/Meryl O’Hara Wood d. Vera Mathias/Dorothy Weston 6-1 3-6 6-1
SF: Helen Outhwaite/Gladys Toyne d. Kath Le Messurier/Flora Rowe 6-2 6-3

FI: Esna Boyd/Meryl O’Hara Wood d. Helen Outhwaite/Gladys Toyne 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Kathl Le Messurier/Richard Schlesinger d. Meryl O’Hara Wood/Pat O’Hara Wood 6-4 6-3
SF: Esna Boyd/Gar Hone d. Helen Outhwaite/Thomas Fitchett 6-4 6-3

FI: Kath Le Messurier/Richard Schlesinger d. Esna Boyd/Gar Hone 6-4 6-1

-----

March 23-28, South Atlantic Tournament, Augusta, Georgia, United States

FI: Theodora Sohst d. Clare Cassel 6-0 1-6 6-3

MX: Clare Cassel/Takeichi Harada (Jap) d. Theodora Sohst/ S. Howard Voshell 5-7 6-2 6-1

-----

March 23-29, Cannes Championships, France (Clay)
Venue: Beau-Site Hotel

Due to bad weather, this tournament was abandoned at a very early stage. Only two days play (and 2 rouns of singles) was possible.

Elizabeth Ryan and Suzanne Leglen were to partner in doubles, but never played a match due to weather.

-----

March 24-28, German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Indoors on Wood)

FI: Nelly Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-4

MX: Paula Heimann/Georg Demasius d. Nelly Neppach/Bela von Kehrling (Hun) 6-2 4-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Week of March 30-April 5

March 26-April 4, British Covered Court Championships, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

1R: Aurea Edgington d. Eileen Bennett 7-5 6-1
1R: Margaret Stocks d. Betty Nuthall 6-1 6-3
1R: Evelyn Colyer d. Mrs A Grey w/o
1R: W M Wood d. Mrs H M Bax 6-2 6-1
1R: Annie Cobb d. M Thomasson 7-5 1-6 6-4
1R: Mrs A W Lyon d. Madge Valantine 6-1 3-6 8-6
1R: Mrs Orr d. Mrs E Logan Bell 4-6 9-7 7-5

2R: Joan Reid-Thomas d. Effie Hemmant 6-2 6-4
2R: Doris Craddock d. Mrs T M Bostock 6-1 6-4
2R: Aurea Edgington d. Margaret Stocks 6-2 6-2
2R; Evelyn Colyer d. W M Wood 1-6 6-3 6-2
2R: Annie Cobb d. Mrs A W Lyon 6-2 6-2
2R: Mrs Orr d. Mrs Connolly 6-4 5-7 8-6
2R: M Cambridge d. J Stevens 6-1 6-2
2R: Blanche Colston d. Cecily Marriott 6-1 6-2

QF: Joan Reid-Thomas d. Doris Craddock 6-4 9-7
QF: Aurea Edgington d. Evelyn Colyer 6-1 6-8 6-3
QF: Annie Cobb d. Mrs Orr 6-1 6-3
QF: Blanche Colston d. M Cambridge 6-2 6-4

SF: Joan Reid-Thomas d. Aurea Edgington 6-3 3-6 9-7
SF: Blanche Colston d. Annie Cobb 6-0 6-0

FI: Joan Reid-Thomas d. Blanche Colston 6-2 7-5

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Margaret McKane Stocks/Gordon Crole-Rees 3-6 6-2 6-2

---------------------

March 30-April 4, Hampstead Hard Court Tournament, Belsize Park, Hampstead, London, England (Clay)

Draw of 50

14 players had a bye in the first round.

1R: H. Wood d. Naomi Bannister Feilden, walkover
1R: N. Sternberg d. Sylvia Lumley-Ellis, walkover
1R: Mrs Hamilton-Fleming d. [????], walkover
1R: Joan Fry d. Mrs G S Walker 6-1 6-1
1R: Enid Head d. S Pollak 6-0 6-1
1R: Miss Bond d. Mrs Wilkin 1-6 6-4 6-4
1R: G E Tomblin d. Mrs Dean 6-2 6-1
1R: Alida Klemantaski d. Miss Neal 6-3 6-2
1R: E Dreyfus d. Mrs Boldern 7-5 1-6 6-4
1R: Elizabeth Macready d. H Ramsay 5-7 6-0 6-1
1R: E Gostling d. Mrs H M Bax 4-6 6-2 6-2
1R: Beryl Morrison d. Miss Rowse 6-0 6-1
1R: V Hirsch d. Mrs R Essayan 6-0 6-1
1R: Mrs Tootill d. F Bendit 6-0 6-1
1R: Aimee Reckitt d. Mrs Latey 6-1 6-0
1R: Mrs Robinson d. E Gourlay 6-2 6-3
1R: Mrs J W Alston d. A M Carpenter 6-3 6-0
1R: Joan Ridley d. Miss Geake 6-1 6-0

2R: Joan Fry d. H Wood 6-2 6-1
2R: Enid Head d. N Sternberg 6-0 6-0
2R: Miss Bond d. Mrs Hamilton Fleming 6-3 4-6 6-3
2R: Mabel Clayton d. Mrs J Low 6-0 6-0
2R: Alida Klemantaski d. E Johnson 6-2 6-0
2R: E Caven d. M Cohen 6-1 6-3
2R: Beatrice Brown d. E Dreyfus 6-1 6-1
2R: S Marcus d. B Angel 6-4 6-2
2R: Elizabeth Macready d. E Gostling 1-6 6-2 6-0
2R: Beryl Morrison d. V Hirsch 6-0 6-0
2R: Aimee Reckitt d. Mrs Robinson 6-1 6-1
2R: Joan Ridley d. Mrs J W Alston 8-6 3-6 6-1
2R: Honor Woolrych d. [????], walkover
2R: Isa Watanabe d. A. Falk, walkover
2R: G.E. Tomblin d. Mrs Tootill, walkover
2R: Mrs B. Stranger d. [????], walkover

3R: Joan Fry d. G E Tomblin 6-0 6-3
3R: Enid Head d. Miss Bond 6-2 6-2
3R: Mabel Clayton d. Alida Klemanataski 6-3 6-2
3R: E Caven d. Mrs B Stranger 2-6 6-2 retired
3R: Beatrice Brown d. S Marcus 6-3 6-2
3R: Woolrych d. Watanabe 7-5 6-4
3R: Elizabeth Macready d. Beryl Morrison 6-2 5-7 6-4
3R: Joan Ridley d. Aimee Reckitt 6-2 0-6 6-3

QF: Joan Fry d. Enid Head 6-3 6-3
QF: Mabel Clayton d. E Caven 6-0 6-0
QF: Beatrice Brown d. Honor Woolrych 7-5 6-4
QF: Joan Ridley d. Elizabeth Macready 3-6 8-6 6-1

SF: Joan Fry d. Mabel Clayton 7-5 6-1
SF: Joan Ridley d. Beatrice Brown 6-3 9-7

FI: Joan Fry d. Joan Ridley 6-1 5-7 6-4


DF: Enid Head/Honor Woolrych d. Joan Fry/Miss Ramsay 4-6 8-6 6-2

MX: Joan Ridley/Julian Lezard (SA) d. Mabel Clayton/Frank H. Jarvis 1-6 6-2 6-1

---------------------

March 30-April 5, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Juan-les-Pins LTC

FI: Lili de Alvarez (Esp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-4 6-2

DF: Lili de Alvarez (Esp)/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Coleman (GB)/Cristobel Hardie (GB) 6-2 6-4

MX: Lili de Alvarez (Esp)/Alfred D. Hunter (GB) d. Mrs Grogan/Count Ludi von Salm (Aut) 6-0 6-0

---------------------

March 28-April 8, Easter Tournament, Paris, France (Indoors)
Venue: TC de Paris

FI: Suzanne Devé d. Marie Conquet 6-0 5-7 7-5

DF: in finale Mlle Lecaron/Mme Florand

MX: Marie Conquet/Yan d. Jeanne Vaussard/De Buzelet 6-2 4-6 6-1

--------------------

March 30-April 6, Alassio, Italy (Clay)

FI: Dorothy Holman (GB) d. Coela Herring Pryce-Harrison (GB) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of April 6-12

April 1-13, South African Championships, Port Elizabeth, South Africa
Venue: Saint George’s Park Courts

SF: Irene Peacock d. Mrs W.F. du Plessis 6-2 6-1
SF: Mrs L. McArthur d. Mrs Scott 8-6 4-6 6-2

FI: Irene Peacock d. Mrs L. McArthur 5-7 6-1 6-1

Doubles

SF: Miss Foote/Irene Peacock d. J. Parker/Mrs Scott 3-6 6-4 6-2
SF: Mrs L. McArthur/Mrs Myburgh d. Mrs Beck/Mrs W.F. du Plessis 6-3 6-2

FI: Miss Foote/Irene Peacock d. Mrs L. McArthur/Mrs Myburgh 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Miss Foote/Cecil Blackbeard d. J. Parker/Garbutt 6-3 7-5

FI: Irene Peacock/Arthur Kirby d. Miss Foote/Cecil Blackbeard 7-5 6-3

--------------------------

April 6-12, Barcelona International, Spain (Clay)

FI: Marguerite Broquedis Billout (Fra) d. Yvonne Bourgeois (Fra) 7-5 4-6 6-3

---------------------

April 6-11, Magdalen Park, Wandsworth, London, England (Clay)

Draw of 48

16 players had a bye in the first round.

1R: Joan Reid-Thomas d. M E Brown 6-1 6-0
1R: Miss Rust d. Mrs J Alston 6-3 4-6 7-5
1R: Peggy Saunders d. N McKenzie 6-1 8-6
1R: Mrs Brancker d. H M Wilson 7-5 6-1
1R: Sybil Johnson d. G E Tomblin 6-3 3-6 6-3
1R: Doreen Busby d. Mrs H Gwyer 6-2 6-1
1R: Mrs M Davies d. I W Brown 6-4 6-1
1R: I Watkins d. P Cranfield 6-3 4-6 6-4
1R: Madge Valantine d. Violet Southam 6-2 6-2

The following seven players had a walkover in the first round, though it's not clear against whom:

Joan Lycett
Joan Fry
Effie Hemmant
Eleanor Rose
Isa Watanabe
Mrs Foreshew
Elsie Goldsack

2R: Joan Reid-Thomas d. Miss Rust 6-3 7-5
2R: Peggy Saunders d. Mrs Brancker 6-3 6-2
2R: Sybil Johnson d. Mrs Foreshew 7-5 6-1
2R: Doreen Busby d. Elsie Goldsack 6-0 7-5
2R: Cecily Marriott d. Betty Dix 6-4 6-4
2R: A Schroeder d. J Stevens 6-4 6-3
2R: Doris Craddock d. E F Hart 6-2 4-6 6-2
2R: Edith Clarke d. Betty Nuthall w/o
2R: R Thorne d. Mrs H M Bax 6-3 6-8 6-2
2R: H Ramsay d. Mrs Drew 6-2 6-3
2R: Eleanor Rose d. Mrs M Davies 6-3 6-3
2R: Joan Fry d. I Watkins 6-2 6-1
2R: Joan Lycett d. Madge Valantine 6-2 6-1

The following three players had a walkover in the second round, though it's not clear against whom:

Eileen Bennett
Edith Clarke
Ada Hollick

3R: Joan Reid-Thomas d. Peggy Saunders 3-6 6-4 6-3
3R: Sybil Johnson d. Doreen Busby 7-5 6-8 6-3
3R: Ada Hollick d. Eileen Bennett, walkover
3R: Cecily Marriott d. A Schroeder 6-2 6-2
3R: Doris Craddock d. Edith Clarke w/o
3R: R Thorne d. H Ramsay 6-2 2-6 6-1
3R: Eleanor Rose d. Effie Hemmant 6-2 7-5
3R: Joan Lycett d. Joan Fry 6-3 5-7 7-5

QF: Joan Reid-Thomas d. Sybil Johnson 4-6 7-5 6-3
QF: Ada Hollick d. Cecily Marriott 9-7 6-3
QF: Doris Craddock d. R Thorne 6-2 6-4
QF: Joan Lycett d. Eleanor Rose 6-2 6-2

SF: Joan Reid-Thomas d. Ada Hollick 3-6 6-3 6-1
SF: Joan Lycett d. Doris Craddock 1-6 6-1 9-7

FI: Joan Reid-Thomas d. Joan Lycett 6-2 4-6 6-3


DF: Joan Fry/Peggy Saunders d. Eileen Bennett/Dorothea Douglass Chambers 3-6 6-3 6-0

MX: Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) d. Evelyn Colyer/Patrick Spence 2-6 6-4 6-4

-------------------

April 6-12, Beausoleil Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: La Festa Club

1R: Phyllis Satterthwaite d. N Gilchrist 6-1 6-0
1R: C De Fonvillars d. Miss Sommerfelt 6-1 6-2
1R: Agnes Hillyard d. Mme De Andria 6-3 7-5
1R: Domini Crosfield d. Mrs D M Young 6-3 6-2

2R: Phyllis Satterthwaite d. C De Fonvillars 6-0 6-0
2R: Cosette Saint-Omer-Roy d. E M Green 6-2 6-2
2R: Lili De Alvarez d. V Grabham 6-0 6-0
2R: Mme D Petrocochino d. M A Wright 7-5 6-1
2R: Domini Crosfield d. Agnes Hillyard 6-4 6-0

QF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Arthur 6-1 6-0
QF: Phyllis French d. Lili De Alvarez w/o
QF: Domini Crosfield d. Mme D Petrocochino 6-0 6-3

SF: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0
SF: Domini Crosfield (GB) d. Phyllis French (GB) 6-2 6-1

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Domini Crosfield (GB) 6-1 6-4


Doubles

1R: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. N Gilchrist/V Graham 6-0 6-1

QF: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Auberton/Miss Brackenbury default

SF: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Hooker/MC Marshall 6-0 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy/MA Wright (GB) 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: Suzanne Lenglen/Lord Goerge Cholmondeley (GB) d. Lili de Alvarez (Esp)/B Marion Crawford 6-3 6-2

FI: Suzanne Lenglen/Lord Goerge Cholmondeley (GB) d. Miss G.M. Thomas (GB)/May Smithson 6-2 6-0

--------------------

April 5-13, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Sigrid Fick d. Lindberg 6-1 6-1

DF: Fick/Cederschiöld d. Frau Ramberg/Lindberg 5-7 6-3 6-3

MX: Fick/Weylandt d. Frau Ramberg/Garell 9-7 6-3

---------------------

ends April 12, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Miss K. Murdoch d. Miss M. Hore ??

-------------------------

ends April 12, New England Championships, Armidale, NSW, Australia

FI: Miss F. Cameron d. Mrs J. Cameron 6-2 6-3

DF: Miss F. Cameron/Miss A. Dight d. Mrs J. Cameron/Miss E. MacKenzie 6-4 2-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Week of April 13-19

April 10-16, Tasmanian Championships, Launceston, Tasmania, Australia

Draw of 14

1R: Audrey Clapperton d. Daisy Chandler 6-2 2-6 6-3
1R: Kitty McGough d. Amy Priest 6-0 6-1
1R: Nancy Cuff d. O. Jones 6-2 6-1
1R: Gladys Brownell d. Nancy Clemons 6-2 5-6 6-3
1R: Mrs P.A. Harrison d. Birdie Bond 6-3 6-4
1R: Phyllis Jillett d. Betty Smith 6-2 6-3

Two players had a bye.

QF: Minnie Richardson d. Clapperton 6-3 6-3
QF: Cuff d. McGough 6-3 6-0
QF: Brownell d. Harrison 6-3 6-4
QF: Adeline Wilkins d. Jillett 1-6 6-1 6-2

SF: Richardson d. Cuff 6-2 6-2
SF: Wilkins d. Brownell 5-6 6-4 6-2

FI: Minnie Richardson d. Adeline Wilkins 7-9 6-2 6-1

Women’s doubles

SF: Minnie Richardson/Adeline Wilkins
SF: Mrs Lowe/Kitty McGough d. Anne Barnett/Audrey Clapperton 6-4 6-1

FI: Minnie Richardson/Adeline Wilkins d. Mrs Lowe/Kitty McGough 6-1 6-1

Mixed doubles

SF: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Mrs Curtis/William Stephens 6-2 4-6 6-4
SF: Kitty McGough/James McGough d. Minnie Richardson/Alan Newton 6-3 6-4

FI: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Kitty McGough/James McGough 4-6 6-4 8-6

----------------

April 13-18, British Hard Court Championships, Torquay, Devon, England (Clay)
Venue: Abbey Park

Draw of 15

1R: Elizabeth Ryan d. Evelyn Colyer w/o
1R: Edith Clarke d. G L Aslett 6-0 6-2
1R: Millicent Pitt d. Mrs J Stanley Richards w/o
1R: Nancy Radcliffe-Platt d. Eileen Connell 6-3 6-3
1R: Gwen Sterry d. J E Stevens 6-1 6-1
1R: Betty Nuthall d. V I Maygrove 6-3 6-3
1R: Mrs Lawrence d. Phylis Radcliffe 4-6 6-4 6-2
1R: Joan Fry bye

QF: Elizabeth Ryan d. Edith Clarke 6-2 6-3
QF: Millicent Pitt d. Nancy Radcliffe-Platt 10-8 6-4
QF: Gwen Sterry d. Betty Nuthall 6-3 4-6 6-3
QF: Joan Fry d. Mrs Lawrence 6-0 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Millicent Pitt 6-2 6-2
SF: Joan Fry d. Gwen Sterry 3-6 6-0 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-2 6-2


DF: Evelyn Colyer/Elizabeth Ryan (US) d. Miss Radcliffe/Miss Radcliffe-Platt 6-1 6-3

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Joan Fry/Julian Lezard (SA) 3-6 6-3 6-4

-------------------

April 11-16, Dulwich, London, England (Clay)
Venue: Gallery Club

FI: Cristobel Hardie d. Enid Head 6-2 6-1

DF: Betty Dix/Enid Head d. Mrs Grigg/Irene Maltby 8-6 6-2

MX: Charles Dixon/Irene Maltby and E.G. Serin/Betty Dix divided the prizes

--------------------

April 13-20, Felixstowe, England (Clay)

FI: Aurea Edgington d. Joan Ridley 6-2 4-6 6-1

--------------------

April 13-18, North of England Hard Court Championships, Scarborough, Yorkshire, England (Clay)

FI: Ruth Watson d. Mrs W. Holtby 6-2 6-1

MX: Maurice V. Summerson/Ruth Watson d. G.S. Fletcher/O. Walker 3-6 6-3 8-6

-----------------------

April 13-20, Surrey County Winter Competition, South Croydon, England (Clay?)
Venue: Birdhurst L.T.C.

FI: Jessie Colegate d. Mrs Poynder 6-1 6-3

----------------------

April 13-29, Irish Hard Court Championships, Dublin
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

FI: Norma Stoker d. Mrs Rounds 6-3 6-2

This tournament was extended over three weeks or so.

---------------------

April 16-20, Marseilles, France (Clay)

SF: Diddie Vlasto d. M. Contostavlos 6-0 6-1
SF: Helene Contostavlos d. Régine Vlasto 6-2 6-1

FI: Diddie Vlasto vs Helene Contostavlos

MX: Helene Contostavlos/Antoine Gentien d. Diddie Vlasto/André Ducreux 6-4 7-5

---------------------

April 13-18, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, USA

FI: Martha Bayard d. Ann Cole 6-3 6-3

DF: Molly Thayer/Anne Townsend d. Bronson Batchelor/Mrs M. Brooke-Huff 3-6 6-4 9-7
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Week of April 20-26

April 20-27, Bedford, Bedfordshire, England (Clay?)

FI: Blanche Colston d. Miss MacTier 6-2 6-0

-------------------

April 20-25, Finchley, London, England (Clay)

FI: Cristobel Hardie d. Agnes Tuckey 6-3 8-6

---------------------

April 20-25, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, England (Clay)

1R: Annie Cobb d. Enid Head 7-5 6-2
1R: Geraldine Beamish d. M Cambridge 6-1 6-2
1R: Evelyn Colyer d. Mrs G S Walker 6-4 6-4
1R: Betty Nuthall d. Mrs E Logan Bell 6-0 6-1
1R: Joan Ridley d. G E Tomblin 6-1 6-4

2R: M K Taylor d. Mildred Beckingham 6-0 6-4
2R: Phylis Radcliffe d. A Spanler 6-1 6-0
2R: Aurea Edgington d. Edith Clarke 7-5 6-2
2R: Millicent Pitt d. Betty Dix 3-6 9-7 6-3
2R: Ermyntrude Harvey d. Annie Cobb 6-4 7-5
2R: Geraldine Beamish d. D Mieville 6-4 6-2
2R: Aimee Reckitt d. Claire Beckingham 6-4 6-3
2R: Eleanor Rose d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-1
2R: Mrs G Chambers d. Gwen Sterry w/o
2R: Eileen Bennett d. Cecily Marriott 5-7 6-0 6-3
2R: Evelyn Colyer d. Nancy Platt 6-3 8-6
2R: Joan Ridley d. Betty Nuthall 6-1 6-2

3R: Joan Lycett d. M K Taylor 6-2 6-2
3R: Mildred Guyer d. Phylis Radcliffe 6-2 7-5
3R: Aurea Edgington d. Millicent Pitt 2-6 6-4 6-2
3R: Ermyntrude Harvey d. Geraldine Beamish w/o
3R: Peggy Saunders d. Aimee Reckitt 7-5 6-3
3R: Eleanor Rose d. Mrs G Chambers 6-2 6-0
3R: Joan Reid-Thomas d. Eileen Bennett 6-3 5-7 6-3
3R: Joan Ridley d. Evelyn Colyer 6-2 12-10

QF: Joan Lycett d. Mildred Guyer 6-4 9-7
QF: Aurea Edgington d. Ermyntrude Harvey 6-4 3-6 6-4
QF: Peggy Saunders d. Eleanor Rose 7-5 7-5
QF: Joan Ridley d. Joan Reid-Thomas 9-7 7-5

SF: Joan Lycett d. Aurea Edgington 4-6 6-3 6-4
SF: Joan Ridley d. Peggy Saunders 5-7 7-5 8-6

FI: Joan Lycett d. Joan Ridley 6-0 6-3


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Betty Dix/Eleanor Rose 6-1 8-6

MX: Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) d. Dorothea Douglass Chambers/A Berger 6-2 6-2

----------------

April 19-25, Championships of North Africa, Algiers, Algeria (Clay)

FI: Mme Girou d. S. Damin 6-4 6-4

MX: Mme Girou/Jean Kruger d. Mlle Dupré/Georges Gouttenoire

-----------------

April 20-25, City of Sydney Championships, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Sydney Cricket Ground

QF: Annie Martin d. Grace Paterson 6-0 6-2
QF: Patricia Meaney d. Muriel Wilson 6-3 1-6 6-0
QF: Nell Lloyd d. Coral Buttsworth 9-7 6-4
QF: Marjorie Cox d. Jessie Watson 6-3 6-1

SF: Martin d. Meaney 7-5 6-1
SF: Cox d. Lloyd 4-6 6-1 6-2

FI: Annie Martin d. Marjorie Cox 5-7 6-4 7-5


Doubles

SF: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Mrs Edmonds/Agnes Warburton 6-1 6-4
SF: Mary Elliott/Patricia Meaney d. Nell Lloyd/Annie Martin 8-6 6-2

FI: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Mary Elliott/Patricia Meaney 6-3 9-7


Mixed doubles

SF: Marjorie Cox/Jim Willard d. Mrs Edmonds/Frank Peach 6-4 6-4
SF: Edith Butcherine/Norman Peach d. Margaret Docker/E.J. Smith 7-5 6-3

FI: Marjorie Cox/Jim Willard d. Edith Butcherine/Norman Peach default

-----------------

April 20-25, White Sulphur Springs, West Virginia, USA

FI: Martha Bayard d. Julie Makin Stenz 6-4 6-0

DF: Martha Bayard/Edith Sigourney d. Anna Fuller/Molly Thayer 6-4 8-6

MX: Anna Fuller/Alfred H. Chapin vs Edith Sigourney/Bill Tilden 4-6 7-5 2-2 unfinished
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Week of April 27-May 3

April 27-May 2, Ealing, London, England (Clay)
Venue: West Side Country Club

1R: Elizabeth Ryan d. E M Harris 6-0 6-0
1R: W Saunders d. S Pollak 9-7 6-3
1R: Betty Nuthall d. Mrs J W Alston 6-4 6-3
1R: Mildred Beckingham d. T M Robinson 6-2 6-4
1R: Mildred Guyer d. N Sternberg 6-1 6-0
1R: Cecily Marriott d. V Lermitte 6-0 6-0
1R: Mrs J H King d. Mrs Summers 6-4 4-6 6-2
1R: Peggy Dransfield d. Mrs Clenbell 6-2 6-0
1R: M Apfel d. J Bridges 6-0 6-2
1R: R Batchelor d. V Hirsch 6-1 6-3
1R: J Buckingham d. J W Whyte 8-6 6-2
1R: E Caven d. L S King 10-8 6-2
1R: Beryl Morrison d. Mrs R B Holman 7-5 7-5
1R: Mrs Hargreaves d. Mrs Sinclair Westcott 6-1 6-0
1R: Blanche Colston d. Mrs P Thomas 6-0 6-0
1R: L M Bremner d. E Well 6-4 6-1
1R: Eileen Bennett d. Mrs Warne 6-1 6-2
1R: H Wood d. M P Menzies 6-2 6-1
1R: G M Bicknell d. M Cohen 6-3 6-4
1R: E Ferryman d. Mrs M Dean 6-4 6-3
1R: Honor Woolrych d. Mrs Borein-Brown 10-8 6-2
1R: G E Tomblin d. M W White w/o
1R: Mrs Boobbye d. P E Hill 6-3 6-3
1R: Madge Valantine d. G H Johnson 6-2 6-3

2R: Elizabeth Ryan d. W Saunders 6-1 6-2
2R: Betty Nuthall d. Mildred Beckingham 6-2 6-1
2R: Mildred Guyer d. Cecily Marriott 4-6 6-2 7-5
2R: Millicent Pitt d. Mrs J H King 6-4 6-4
2R: Peggy Dransfield d. M Apfel 6-4 6-3
2R: B Cook d. R Batchelor 7-5 6-4
2R: J Buckingham d. E Caven 7-5 6-4
2R: Beryl Morrison d. Mrs Hargreaves 6-2 6-2
2R: M Folingsby d. E Dreyfyd 6-1 6-3
2R: Blanche Colston d. L M Bremner 6-3 6-1
2R: Eileen Bennett d. M Bayne 6-2 6-0
2R: H Wood d. G M Bicknell 6-1 6-4
2R: E Ferryman d. Mrs G C Blagden 6-3 5-7 6-1
2R: Honor Woolrych d. G E Tomblin 8-6 6-1
2R: Madge Valantine d. Mrs Boobbye 6-2 6-1

3R: Elizabeth Ryan d. Betty Nuthall 6-1 6-2
3R: Mildred Guyer d. Claire Beckingham 3-6 6-1 6-4
3R: Millicent Pitt d. Peggy Dransfield 6-3 6-2
3R: B Cook d. J Buckingham 6-3 6-4
3R: Beryl Morrison d. M Folingsby 6-1 6-2
3R: Blanche Colston d. Eileen Bennett 6-4 6-4
3R: H Wood d. E Ferryman 6-2 8-10 6-3
3R: Madge Valantine d. Honor Woolrych w/o

QF: Elizabeth Ryan d. Mildred Guyer 6-2 6-4
QF: Millicent Pitt d. B Cook 6-1 6-0
QF: Blanche Colston d. Beryl Morrison 6-3 6-2
QF: Madge Valantine d. H Wood 6-3 6-2

SF: Elizabeth Ryan d. Millicent Pitt 6-1 6-0
SF: Madge Valantine d. Blanche Colston 6-3 3-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Claire Beckingham/E. Beckingham 6-2 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Cyril G. Eames d. Eileen Bennett/Charles Kingsley 7-5 6-0

---------------------

April 27-May 2, Croydon Hard Court Tournament, Croydon, London, England (Clay)
Venue: Birdhurst LTC

1R: Mrs Brierley d. D M Hooper 6-4 6-2
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. K M Still 6-0 6-1
1R: Beatrice Brown d. G A Metcalfe 6-2 6-2
1R: Elsie Goldsack d. D M Charles 6-0 6-3
1R: M E Holloway d. Joan Barrett 0-6 6-1 6-1
1R: Irene Maltby d. B M Wilson 6-2 6-1
1R: E H Hopper d. J Tidy 8-6 6-4

2R: Joan Fry d. Lavender Letts 6-0 6-0
2R: Mrs Brierley d. Miss Meller 6-3 6-2
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. D Scott 4-6 6-1 6-1
2R: Beatrice Brown d. G A Metcalfe 1-6 6-4 6-0
2R: Peggy Saunders d. E M Norman 6-3 7-5
2R: Mrs M Friend d. J Hobson 7-5 6-4
2R: B C Corbin d. M Moore 6-1 6-2
2R: Elsie Goldsack d. M E Holloway 8-6 6-1
2R: Irene Maltby d. Miss Capron 6-1 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. E Winston 6-0 6-3
2R: N G Hobson d. V Humphery 6-2 4-1 retired
2R: Kitty McKane d. M R Bellamy 6-1 6-0

3R: Joan Fry d. Mrs Brierley 6-0 6-1
3R: Sylvia Lumley-Ellis d. Beatrice Brown 6-4 6-2
3R: Peggy Saunders d. Mrs M Friend 6-0 6-1
3R: B C Corbin d. Mrs Lawrence 6-0 6-0
3R: Elsie Goldsack d. Irene Maltby 7-5 6-4
3R: Mrs Fletcher d. Mrs Godfrey 6-1 6-2
3R: Ermyntrude Harvey d. Enid Head 3-6 6-4 6-4
3R: Kitty McKane d. N G Hobson 6-0 6-0

QF: Joan Fry d. Sylvia Lumley-Ellis 6-3 6-3
QF: Peggy Saunders d. B C Corbin 6-2 6-1
QF: Elsie Goldsack d. Mrs Fletcher ?
QF: Kitty McKane d. Ermyntrude Harvey 6-4 7-5

SF: Joan Fry d. Peggy Saunders 9-7 8-6
SF: Kitty McKane d. Elsie Goldsack 6-1 6-0

FI: Joan Fry d. Kitty McKane 3-6 6-3 6-4


DF: Kitty McKane/Peggy Saunders d. Betty Dix/Ermyntrude Harvey 7-5 6-2

MX: Kitty McKane/Frank Devlin (Ire) d. Enid Head/PJ Oakley 6-3 6-0

--------------------

April 27-May 4, North London Hard Court Tournament, Highbury, London, England (Clay)

Draw of 22

Ten players had a bye in the first round.

1R: Alida Klemantaski d. Mrs Elger 6-3 10-8
1R: Doreen Busby d. Winifred Lowe 6-0 6-4
1R: Mrs B Stranger d. Mrs Proctor 6-1 6-2
1R: Mrs W F Clarke d. Thelma Cazalet 6-1 6-2
1R: Mrs Bettess d. Mrs Wilkins 6-2 4-6 7-5
1R: Aurea Edgington d. Miss Reeves 6-0 6-0

2R: Joan Reid-Thomas d. Doreen Busby 6-2 6-0
2R: Doris Craddock d. Alida Klemantaski 6-2 6-2
2R: Beatrice Brown d. Mrs Hambr 6-1 6-1
2R: A K Penrose d. P Lamb 6-1 6-1
2R: Peggy Pleydell-Bouverie d. [????]
2R: Mrs D Killby d. M Goff 6-4 6-1
2R: Mrs B Stranger d. Mrs W F Clarke 7-5 6-2
2R: Aurea Edgington d. Mrs Bettess 6-0 6-0

QF: Joan Reid-Thomas d. Doris Craddock 6-4 6-0
QF: Beatrice Brown d. A K Penrose 6-2 6-1
QF: Peggy Pleydell-Bouverie d. Mrs D Killby 6-2 6-1
QF: Aurea Edgington d. Mrs B Stranger 6-1 6-3

SF: Joan Reid-Thomas d. Beatrice Brown 6-0 7-5
SF: Aurea Edgington d. Peggy Pleydell-Bouverie 3-6 6-1 6-1

FI: Joan Reid-Thomas d. Aurea Edgington 6-4 4-6 6-2


DF: Edith Clarke/Aurea Edgington d. Peggy Pleydell-Bouverie/Joan Reid-Thomas 6-3 6-2

MX: H.I.P. Aitken/B. Brown d. H.F. Hunt/Joan Reid-Thomas 6-2 6-3

-----------------------

April 26-May 3, Algerian Championships, Algiers, Algeria (Clay)

FI: S. Damin d. Mlle Laussel 6-4 6-2

DF: Mlle Alphonsi/S. Damin d. Mlle Laussel/Mme Rouland 8-6 4-6 7-5

MX: Mlle Laussel/Clauveau d. S. Damin/Geoffrey 6-3 6-3
 
1 - 20 of 334 Posts
Top