Tennis Forum banner

101 - 120 of 136 Posts

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Circa September 5-12, Borussia Lawn Tennis Club, Berlin, Germany (Clay)

SF: Lili de Alvarez (ESP) d. Hete Käber 6-4 6-3
SF: Nelly Neppach d. Sigrid Fick (SWE) 6-2 2-6 6-1
--

FI: Lili de Alvarez (ESP) d. Nelly Neppach 6-4 6-2
--

XDF: Lili de Alvarez (ESP)/[Ferdinand Uhl] d. Nelly Neppach/Albrecht Lüdke 7-5 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
September 14-24, Rot-Weiss Club Autumn Tournament, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Lawn-Tennis-Turnier-Club

SF: Nelly Neppach d. Lili de Alvarez (ESP) in 3 sets
--

FI: Nelly Neppach d. Sigrid Fick (SWE) 6-4 6-2
--

XDF: Lili de Alvarez (ESP)/Ferdinand Uhl d. Nelly Neppach/U. Windels 6-1 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update [see post no. 33 above]

July 14-20, La Bourboule, France (Clay)

Draw of 7

1R: Suzanne Lenglen d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0
1R: Mina Contostavlos d. Mlle Gachou 6-2 6-3
1R: Hélène Contostavlos d. Mlle Schmitt 6-0 6-2

Mme Poupinel had a bye.
--

SF: Lenglen d. M. Contostavlos 6-1 6-0
SF: H. Contostavlos d. Mme Poupinel 6-2 6-1
--

FI: Suzanne Lenglen d. Hélène Contostavlos 6-0 6-1
--

Mixed doubles

[Incomplete draw]

1R: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Mlle Gachou/Herelle 6-0 6-0
1R: Mlle Cheneau/Jean Kruger d. Mlle Schmitt/Chauvot 6-3 6-2
1R: Mlle Rousselin//Le Quellec d. Mlle Parent/Roque 6-1 6-4
--

SF: Lenglen/Danet d. Mina Contostavlos/Henri Gouttenoire 6-1 6-0
SF: Hélène Contostavlos/Champin d. Rousselin/Le Quellec 6-3 1-6 9-7
--

FI: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Hélène Contostavlos/Champin 6-0 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update [see post no. 41 above]

September 4-10, Le Touquet, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club du Touquet

Draw of 30

1R: Elizabeth Ryan (USA) d. A. de Toledo 6-1 6-0
1R: Monique Six d. G. Doublet 4-6 6-4 6-1
1R: Aurea Edgington (GBR) d. Mrs Willmott-Harker 6-1 6-0
1R: M.A. Wright d. Mrs Harris 6-2 6-3
1R: Nicole Descleres d. Miss Ashby 3-6 8-6 6-0
1R: A. Doublet d. Mrs Bowater default
1R: Marie Danet d. Mrs A. Page 6-0 6-0
1R: C.E. Bosworth (GBR) d. Katharine Yolland (GBR) 6-1 6-1
1R: G.B. Foster (GBR) d. O. Granger default
1R: Suzanne Lenglen d. G. Fournier 6-0 6-0
1R: S. Letort d. Mrs R.M. Bullen 6-3 6-2
1R: Mrs T.P. Stewart d. Mme de Tessier 6-3 6-4
1R: Doris Wolfson d. Mrs Echalaz default
1R: Edith Hannam d. V. Cordonnier 6-1 6-1

The remaining players had a bye.
--

2R: Ryan d. Six 6-1 6-1
2R: Edgington d. J. Anderson 6-0 6-0
2R: Wright d. Descleres 6-4 1-6 6-4
2R: Danet d. A. Doublet 6-0 6-3
2R: Bosworth d. Foster 6-0 7-5
2R: Lenglen d. Mrs F.A. Jackson default
2R: Letort d. Stewart 6-0 6-1
2R: Hannam d. Wolfson 6-2 7-5
--

QF: Ryan d. Edgington 6-4 6-3
QF: Danet d. Wright 6-1 6-1
QF: Bosworth d. Lenglen default
QF: Hannam d. Letort 6-3 6-1
--

SF: Ryan d. Danet 6-2 6-1
SF: Hannam d. Bosworth default
--

FI: Elizabeth Ryan (USA) d. Edith Hannam (GBR) 6-3 6-0
--

Women's doubles

Draw of 20

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (USA) d. Mlle Lorthois/Maud Six 6-0 6-0
1R: N. Heywood/D.M. Morrison d. Mrs Willmott-Harker/Katharine Yolland (GBR) 8-6 6-4
1R: Mrs F.A. Jackson/M.A. Wright d. G. Fournier/Monique Six 6-4 6-2
1R: Madame Perdry/S. Saunier d. Mrs A. Page/Mlle Rouqier 6-8 6-4 6-4

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Lenglen/Ryan d. Heywood/Morrison 6-0 6-0
2R: A. Doublet/G. Doublet d. C.E. Bosworth (GBR)/R. Neumann 6-0 6-3
2R: A. de Toledo/S. Letort d. Mme Max/Mme Misson 6-2 3-6 6-2
2R: Marie Danet/Doris Wolfson d. Mrs Bowater/Mrs T.P. Stewart 6-0 6-0
2R: G.B. Foster (GBR)/Edith Hannam (GBR) d. Mrs Harris/[????] default
2R: M. Ashby/Mrs H.S. Taylor-Young d. Mrs R.M. Bullen/Mrs S. Wombwell default
2R: Jackson/Wright d. Perdry/Saunier 6-2 6-0
2R: Dora Armstrong (GBR)/Aurea Edgington (GBR) d. Nicole Descleres/O. Granger 6-3 6-0
--

QF: Lenglen/Ryan d. A. Doublet/G. Doublet 6-0 6-1
QF: Danet/Wolfson d. de Toledo/Letort 6-0 6-0
QF: Foster/Hannam d. Ashby/Taylor-Young 6-1 6-2
QF: Armstrong/Edgington d. Jackson/Wright 4-6 6-2 6-3
--

SF: Lenglen/Ryan d. Danet/Wolfson 6-1 6-1
SF: Armstrong/Edgington d. Foster/Hannam 7-5 6-8 9-7
--

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (USA) d. Dora Armstrong (GBR)/Aurea Edgington (GBR) default
--

Mixed doubles

Draw of 40

1R: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. G.B. Foster/J. Norris 6-0 6-0
1R: Mrs S. Wombwell/N. McGregor d. R. Neumann/A.F. Bosworth 6-3 6-4
1R: Mrs Willmott-Harker/General H. Knox d. Mme Decottignies/Captain Percy Davis 6-1 6-0
1R: Mme A. Piel/A. Piel d. Mrs P.D. Robson/P.D. Robson 6-4 6-4
1R: A. Doublet/P. O'Neill d. Miss Robinson Riley/Georges Manset default
1R: Nicole Descleres/Felix Poulin d. Maud [?] Six/D. Vernier 3-6 6-2 6-4
1R: C.E. Bosworth/L.O. Bosworth d. Mrs Pollock/Captain C.P. Roche 6-1 8-6
1R: Elizabeth Ryan (USA)/Gordon Lowe (GBR) d. D. Villette/B. Messian 6-0 6 -1

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Lenglen/R. Danet d. Wombwell/McGregor 6-3 6-4
2R: Mme A. Piel/A. Piel d. Willmott-Harker/Knox 6-4 6-4
2R: M. Ashby/L. Levy d. M. Dubus/G. Dubus 8-6 6-2
2R: M.A. Wright/W.P. Wright d. Mrs S. Harris/F. Houtart 6-1 6-2
2R: Edith Hannam (GBR)/Henry Yolland (GBR) d. Mrs Bowater/A.H. Lymn 6-0 6-0
2R: Edith Lyle (GBR)/Leo Lyle (GBR) d. Mrs S.H. Roche/S.H. Roche default
2R: Doris Wolfson/Arthur W. Gore (GBR) d. S. Saunier/P. Villette 6-0 6-0
2R: Dora Armstrong (GBR)/H.A. Davis (GBR) d. C. Lambin/J. Vignon 6-0 6-4
2R: Aurea Edgington (GBR)/Arthur Wallis Myers (GBR) d. Mrs F.A. Jackson/F.J.B. Ellsmoor 6-0 6-1
2R: A. de Toledo/H.S. Owen d. G. Doublet/Captain de Teissier 8-6 6-4
2R: D.M. Morrison/F.D. Ascoli d. Mrs T.P. Stewart/C.J.F. Ashby 6-4 6-4
2R: Marie Danet/Jean Sabès d. J. Francks/J. Mouro 6-0 6-1
2R: S. Letort/P. Hoppenot d. Mrs A. Page/A. Page 6-2 8-6
2R: Mrs H.S. Taylor-Young/H.S. Taylor-Young d. Katharine Yolland (GBR)/S. Gordon Luker 6-8 6-3 6-2
2R: A. Doublet/O'Neill d. Descleres/Poulin default
2R: Ryan/Lowe d. C.E. Bosworth/L.O. Bosworth 6-3 6-1
--

3R: Lenglen/R. Danet d. A. Piel/M. Piel 6-1 6-2
3R: M.A. Wright/W.P. Wright d. Ashby/Levy 7-5 6-1
3R: Hannam/H. Yolland d. E. Lyle/L. Lyle 6-3 6-2
3R: Armstrong/Davis d. Wolfson/Gore 6-2 8-6
3R: Edgington/Wallis Myers d. de Toledo/Owen 6-4 6-4
3R: M. Danet/Sabės d. Morrison/Ascoli 6-2 6-0
3R: Letort/Hoppenot d. Mrs H.S. Taylor-Young/H.S. Taylor-Young 7-5 6-4
3R: Ryan/Lowe d. A. Doublet/O'Neill 6-2 6-1
--

QF: Lenglen/R. Danet d. M.A. Wright/W.P. Wright 6-0 6-3
QF: Armstrong/Davis d. Hannam/H. Yolland 5-7 6-3 6-3
QF: Edgington/Wallis Myers d. M. Danet/Sabès 6-1 6-3
QF: Ryan/Lowe d. Letort/Hoppenot 6-1 6-2
--

SF: Lenglen/R. Danet d. Armstrong/Davis 6-0 6-2
SF: Ryan/Lowe d. Edgington/Wallis Myers 6-2 6-0
--

FI: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Elizabeth Ryan (USA)/Gordon Lowe (GBR) 7-5 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update [see post no. 35 above]

July 29-August 6, Deauville, France (Clay)
Venue: Sporting Club de Deauville

Draw of 16

1R: Suzanne Lenglen d. Mme Brochot 6-0 6-0
1R: Doris Wolfson d. Mlle Duquesnel 6-2 6-2
1R: Daisy Spéranza-Wyns d. Comtesse Pastré default
1R: Marie Danet d. O. Schiff 6-4 6-2
1R: Sylvia Jung d. Mlle Fender default
1R: Mme Derouen d. "Miss Blank" default
1R: Mme Mouton d. Mrs Lewisohn 6-2 6-3
1R: Marguerite Billout d. Mrs Reith 6-0 6-0
--

QF: Lenglen d. Wolfson 6-0 6-1
QF: Danet d. Spéranza-Wyns 6-1 6-2
QF: Jung d. Derouen 6-0 7-5
QF: Billout d. Mouton 6-0 6-0
--

SF: Lenglen d. Danet 6-0 6-0
SF: Billout d. Jung 7-5 6-3
--

FI: Suzanne Lenglen d. Marguerite Billout 6-1 6-1
--

Women's doubles

Draw of 8

1R: Suzanne Lenglen/Doris Wolfson d. Mme Mouton/Comtesse Pastré 6-0 6-0
1R: Mme Derouen/Mme Gauthier d. Lady Gardon/Mrs Reith default
1R: Marie Danet/Daisy Spéranza-Wyns d. Miss Burke/Mrs White 6-2 6-1
1R: Marguerite Billout/Sylvia Jung d. Mrs Lewisohn/Mrs Rutherford 6-1 6-3
--

SF: Lenglen/Wolfson d. Derouen/Gauthier 6-0 6-0
SF: Billout/Jung d. Danet/Spéranza-Wyns 6-3 6-2
--

FI: Suzanne Lenglen/Doris Wolfson d. Marguerite Billout/Sylvia Jung 6-2 6-1
--

Mixed doubles

Draw of 16

1R: Suzanne Lenglen/Marcel Dupont d. Mrs Lewisohn/Lewisohn 6-0 6-0
1R: Syliva Jung/Raoul Lafaurie d. Mlle Duquesnel/Robiglio 6-2 6-2
1R: Comtesse Pastré/Roger Danet d. Mme Derouen/Olsen 6-1 8-6
1R: Daisy Spéranza-Wyns/René Lacoste d. Mlle Pinta/Paul Lebreton 6-2 6-0
1R: Doris Wolfson/Nicolae Mishu (ROU) d. Mme Vignerie/P. Darrigol default
1R: Marie Danet/Harran d. Mme Mouton/Paul Féret 6-2 6-2
1R: Mlle Delapalme/Jacques Arago d. Mlle Gauveau/Jacques Brugnon default
1R: Marguerite Billout/Pierre Hirsch d. Mlle Brochot/Barbier 6-3 6-0
--

QF: Lenglen/Dupont d. Jung/Lafaurie 6-1 6-1
QF: Spéranza-Wyns/Lacoste d. Pastré/R. Danet 6-3 3-6 6-1
QF: Wolfson/Mishu d. M. Danet/Harran 6-1 9-7
QF: Billout/Hirsch d. Delapalme/Arago default
--

SF: Lenglen/Dupont d. Spéranza-Wyns/Lacoste 6-2 6-2
SF: Billout/Hirsch d. Wolfson/Mishu 6-3 6-0
--

FI: Suzanne Lenglen/Marcel Dupont d. Marguerite Billout/Pierre Hirsch 6-2 4-6 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update [see post no. 2 above]

December 23, 1921-January 8, 1922, Coupe de Noël, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Sporting Club de Paris

Draw of 47

1R: Mlle Lefébure-Dibon d. Mme Derouen default
1R: Geneviève Cousin d. Mlle Pinard 6-1 6-1
1R: Madeleine Barbas d. Mme Dupri 3-6 6-1 6-2
1R: Mme Eyemoud d. Mlle Jarre 6-2 6-1
1R: Germaine Pigueron d. J. Faure-Beaulieu 6-1 6-0
1R: Mme Florand d. Mme P. André 6-0 6-1
1R: Nicole Descleres d. H. Duvivier default
1R: Mlle Wattebled d. Mme Clouart 6-0 6-0
1R: Mlle Rumeau d. Mlle Labesse 8-6 6-4
1R: Marie Danet d. Mlle Bally 6-1 6-3
1R: Mlle Dupuis d. Mme P. Boyer 6-3 6-4
1R: Yvonne Huchez d. Mlle Rouard 6-0 6-0
1R: Mme Lanquert d. Mme Golding 6-0 6-1
1R: Mme Canivet d. Mlle Neveux 6-0 6-1
1R: Mme Polachi d. Mme Goy 6-0 6-3

The remaining players had a bye.
--

2R: Marguerite Billout d. Mlle Lecarou 6-1 6-2
2R: Jacqueline Gallay d. Mlle Pfeiffer 6-0 6-1
2R: Mlle Chanlaire d. Mme Deforges 6-3 6-2
2R: Suzanne Dévé d. Mme Beaujean 6-0 6-1
2R: Pigueron d. Florand 6-0 6-2
2R: Wattebled d. Descleres default
2R: Barbas d. Eymeoud 6-1 6-1
2R: Cousin d. Lefébure-Dibon 6-0 6-3
2R: Danet d. Rumeau 6-2 6-0
2R: Huchez d. Dupuis 6-3 6-4
2R: Mlle Delagenière d. Lanquert 7-5 6-1
2R: Canivet d. Polachi 6-0 6-1
2R: Nanette Le Besnerais d. G. Gaspard 6-1 6-0
2R: Mlle Boret d. Mrs Reith 6-4 6-0
2R: Germaine Charnelet d. Mlle Dupont 6-3 6-2
2R: Marie Conquet d. Mlle Clerc 6-0 6-4
--

3R: Billout d. Gallay 6-0 6-0
3R: Dévé d. Chanlaire 6-2 6-8 6-1
3R: Pigueron d. Wattebled 6-1 6-2
3R: Cousin d. Barbas 6-0 6-1
3R: Danet d. Huchez 6-3 6-2
3R: Canivet d. Delagenière 10-8 6-1
3R: Le Besnerais d. Boret 6-0 6-1
3R: Conquet d. Charnelet 7-5 6-2
--

QF: Billout d. Dévé 6-0 6-3
QF: Cousin d. Pigueron 2-6 7-5 6-2
QF: Danet d. Canivet 7-5 6-2
QF: Conquet d. Le Besnerais 6-0 6-1
--

SF: Billout d. Cousin 6-1 6-0
SF: Conquet d. Danet 6-2 6-2
--

FI: Marguerite Billout d. Marie Conquet 6-2 2-6 7-5
--

Women's doubles

Draw of 16

1R: Geneviève Cousin/Suzanne Dévé d. Mlle Lefébure-Dibon/[????] 6-1 6-3
1R: Mme Boyer/Mlle Rouard d. Mlle Gaspard/Mlle Gaspard 6-4 8-6
1R: Mlle Chanlaire/Germaine Charnelet d. Mlle Conroy/Mme Beaujean default
1R: Marguerite Billout/Germaine Pigueron d. [????] 6-0 6-4
1R: Nanette Le Besnerais/Jeanne Vaussard d. Mme Gay/Mme Polachi 6-0 6-0
1R: Mme Clouart/Mlle Jacquin d. [????]
1R: Madeleine Barbas/Mlle Dupont d. Mlle Bally/Mlle Brochot 1-6 6-1 6-2
1R: Marie Conquet/Marie Danet d. Mme Canivet/Mme J. Porée 6-2 6-4
--

QF: Cousin/Dévé d. Boyer/Rouard 6-1 6-0
QF: Billout/Pigueron d. Chanlaire/Charnelet 6-4 6-1
QF: Le Besnerais/Vaussard d. Clouart/Jacquin 6-0 6-0
QF: Conquet/Danet d. Barbas/Dupont 6-2 6-2
--

SF: Cousin/Dévé d. Billout/Pigueron 3-6 6-2 6-4
SF: Conquet/Danet d. Le Besnerais/Vaussard 6-3 6-2
--

FI: Geneviève Cousin/Suzanne Dévé d. Marie Conquet/Marie Danet 6-3 7-5
--

Mixed doubles

Draw of 39

1R: Mme P. Canivet/Pierre Canivet d. Mme Vuillermet/Henri Cochet default
1R: Madeleine Barbas/Raymond Barbas d. Mme Beaujean/Védrunes 6-1 6-2
1R: Mlle Landry/de Monteil d. Mlle Legras/Legras default
1R: Jeanne Vaussard/Erik Tegner (DEN) d. Mlle Lefébure-Dibon/Braun 6-0 6-2
1R: Marie Danet/Jean Couitéas d. Mme Clouart/Clouart default
1R: Germaine Charnelet/René Meunier d. Mme Deladne/Augustin 6-3 6-1
1R: Jacqueline Gallay/Leroux d. Mlle Landry/Salaberry default

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Mme Perchot/Dubose default
2R: Mlle Pinard/Roche d. Mlle Joaquin/Siguier 6-0 6-1
2R: Abeille Gallay/Watt d. Mme Boyer/Boyer 6-0 6-1
2R: Geneviève Cousin/Marcel Cousin d. Mme Polachi/Mortier 6-2 6-3
2R: Nanette Le Besnerais/Jean Le Besnerais d. Mrs Reith/Seligmann 6-3 6-3
2R: Mme Goy/Hoppenot d. Mme Deniau/Deniau 6-2 6-1
2R: Mme P. Canivet/P. Canivet d. M. Barbas/R. Barbas 3-6 6-3 6-2
2R: Vaussard/Tegner d. Landry/de Monteil default
2R: Marie Conquet/Marcel Dupont d. Mlle Chanlaire/Mlle Chanlaire/Chanlaire 6-2 6-3
2R: M. Danet/Couitéas d. Mme Pellerin/Pellerin default
2R: J. Gallay/Roux d. Germaine Charnelet/Meunier default
2R: Mme Delagenière/Blanc d. Nicole Descleres/Antoine Gentien 1-6 6-4 6-2
2R: J. Jacquin/Roux d. Germaine Golding/Sam Hardy (USA) default
2R: Mme del Monté/R. Danet d. Mlle Hachette/Pierre Bordes 6-1 6-1
2R: Germaine Pigueron/Pierre Hirsch d. Mme Derouen/Etienne Picard 6-2 6-1
--

3R: Billout/Borotra d. Pinard/Roche 6-4 6-2
3R: G. Cousin/M. Cousin d. Gallay/Watt 6-3 6-1
3R: N. Le Besnerais/J. Le Besnerais d. Goy/Hoppenot 6-1 6-3
3R: Vaussard/Tegner d. Mme P. Canivet/P. Canivet 6-2 6-2
3R: Conquet/Dupont d. Bovet/Lefébure-Dibon 6-1 6-0
3R: M. Danet/Couitéas d. Gallay/Roux 6-1 6-2
3R: Delagenière/Blanc d. J. Jacquin/Roux default
3R: Pigueron/Hirsch d. Mme del Monté/R. Danet 7-5 6-3
--

QF: Billout/Borotra d. G. Cousin/M. Cousin 6-1 6-0
QF: Vaussard/Tegner d. N. Le Besnerais/J. Le Besnerais 6-8 6-2 6-3
QF: Conquet/Dupont d. M. Danet/Couitéas 6-4 6-3
QF: Pigueron/Hirsch d. Delagenière/Blanc 6-4 6-1
--

SF: Billout/Borotra d. Vaussard/Tegner 0-6 6-4 6-2
SF: Pigueron/Hirsch d. Conquet/Dupont 7-5 5-7 6-3
--

FI: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Germaine Pigueron/Pierre Hirsch 6-3 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Update [see post no. 23 above]

May 23-28, Bordeaux, France (Clay)

Draw of 13

1R: Germaine Pigueron d. Mlle Cantenat 6-2 6-3
1R: Nanette Le Besnerais d. Mme R. Barbas 64- 6-4
1R: Yvonne Bourgeois d. Mme P. Canivet 6-4 6-4
1R: Mme Leconte d. Jacqueline Gallay 6-2 6-3
1R: Mlle Flouch d. Mlle Gabotti 6-1 6-1

The remaining players had a bye.
--

QF: Pigueron d. Le Besnerais 6-2 7-5
QF: Violette Gallay d. Marguerite Billout default
QF: Bourgeois d. Leconte 6-4 6-3
QF: Flouch d. Mlle Gazeaud 6-2 6-1
--

SF: Pigueron d. V. Gallay 6-0 6-0
SF: Flouch d. Bourgeois 2-6 6-4 6-2
--

FI: Germaine Pigueron d. Mlle Flouch 6-2 6-1
--

Women's doubles

Draw of 9

1R: Mlle Flouch/Mlle Roullet d. Marguerite Billout/”X” default

The remaining pairs had a bye.
--

QF: Nanette Le Besnerais/Germaine Pigueron d. Flouch/Roullet 6-1 6-3
QF: Jacqueline Gallay/Violette Gallay d. Mlle Barac/Mlle Saint-Anac 6-1 6-1
QF: Yvonne Bourgeois/Germaine Pigueron d. Suzanne Lenglen/”X” default
QF: Mlle Cantenat/Mme Lacoste d. Madeleine Barbas/Mme P. Canivet 6-1 4-6 6-3
--

SF: Le Besnerais/Pigueron d. J. Gallay/V. Gallay 6-4 6-3
SF: Cantenat/Lacoste d. Bourgeois/Pigueron 6-1 6-2
--

FI: Nanette Le Besnerais/Germaine Leconte d. Mlle Cantenat/Mme Lacoste 6-3 6-3

Note: Mme Lacoste could have been the mother of future champion René Lacoste. She was born Marie Madeleine Larrieu-Let.
--

Mixed doubles

Draw of 20

1R: Mlle Flouch/François Blanchy d. Comtesse du Vivier/Duhneq 6-0 6-1
1R: Germaine Pigueron/Raymond Barbas d. “X”/Jean de Clouet default
1R: Germaine Leconte/Leconte d. Jacqueline Gallay/de Vivier 6-4 6-4
1R: Mlle Cantenat/Brunet d. Mme P. Canivet/Pierre Canivet 6-4 4-6 6-2

The remaining pairs had a bye. Note: Jean de Clouet appears to have originally entered with a partner who did not appear and to have changed partners to Jacqueline Gallay.
--

2R: Suzanne Lenglen/Jean Borotra d. Mlle Gabotti/Raymond Rodel 6-0 6-0
2R: Jacqueline Gallay/Jean de Clouet d. Mlle Van der Land/Du Magny 6-2 7-5
2R: Mllle Gazeaud/Gauyan d. “X”/Manuel de Gomar (ESP) default
2R: G. Pigueron/R. Barbas d. Flouch/Blanchy 6-2 6-4
2R: Yvonne Bourgeois/Eduardo Flaquer (ESP) d. “X”/P. Borotra default
2R: Mlle Cantenat/Brunet d. G. Leconte/Leconte 6-3 6-1
2R: Violette Gallay/Flouch d. Madeleine Barbas/Francis Pigueron 6-2 6-3
2R: Nanette Le Besnerais/Jean Samazeuilh d. Mlle Barral/José Alonso (ESP) 6-4 6-2
--

QF: Lenglen/J. Borotra d. J. Gallay/de Clouet 6-0 6-1
QF: G. Pigueron/R. Barbas d. Gazeaud/Gauyan default
QF: Bourgeois/Flaquer d. Cantenat/Brunet 6-0 6-4
QF: N. Le Besnerais/Samazeuilh d. V. Gallay/Flouch 6-1 7-5
--

SF: Lenglen/J. Borotra d. G. Pigueron/R. Barbas 6-1 6-2
SF: N. Le Besnerais/Samazeuilh d. Bourgeois/Flaquer 6-3 4-6 6-3
--

FI: Suzanne Lenglen/Jean Borotra d. Nanette Le Besnerais/Jean Samazeuilh 6-4 6-0

Note: Suzanne Lenglen did not take part in the singles event at this tournament and although she appears to have entered the women's doubles event, she did not take part in this event either, probably because she could not find a suitable partner.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
April 12-22, South African Championships, Pretoria, South Africa
Venue: Eastern Sports Grounds

QF: May McJannett d. Mrs Wood 7-5 6-1
QF: Mrs L. McArthur d. Mrs W.F. du Plessis 6-2 6-3
QF: Olive Winslow d. N. Edwards 6-2 9-11 6-1
QF: J. Parker d. Mrs K.M. Galpin 6-1 6-1
--

SF: McJannett d. McArthur 6-3 4-6 7-5*
SF: Parker d. Winslow 5-7 6-4 6-1

* It appears that, at one stage, Mrs L. McArthur led by the score of 5-0, 40-15 in the third set of this semi-final match.
--

FI: May McJannett d. J. Parker 6-2 6-2
--

Women’s doubles

SF: Amy Kirby/Olive Winslow d. Mrs Cant/Mrs L. McArthur 6-4 6-4
SF: Mrs W.F. du Plessis/Mrs Reid d. Mrs Fuller/May McJannett 6-3 6-3
--

FI: Amy Kirby/Olive Winslow d. Mrs W.F. du Plessis/Mrs Reid 2-6 6-2 8-6
--

Mixed doubles

QF: J. Parker/Guy Eaglestone d. Mrs Cant/S.L. Taylor-Taswell 6-4 6-3
QF: N. Edwards/Louis Raymond d. Mrs L. McArthur/Connor 3-6 6-4 6-4
QF: Doreen or Hope Tandy/Brigadier John Holthouse d. Miss Kellar/Style 8-6 6-4
QF: Millicent Pitt/Cecil Blackbeard d. Amy Kirby/Arthur Kirby 6-0 5-7 6-3
--

SF: Parker/Eaglestone d. Edwards/Raymond 7-5 5-7, retired
SF: Pitt/Blackbeard d. D. or H. Tandy/Holthouse 6-4 6-4
--

FI: J. Parker/Guy Eaglestone d. Millicent Pitt/Cecil Blackbeard 6-1 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Minor update

Mrs Moor, who was runner-up in the women's singles and mixed doubles events at the Southern Transvaal Championships this year, had the first name Irene.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
December 26, 1921-January 13, 1922, Western Province Championships, Cape Town, South Africa
Venue: The Rondebosch Courts

SF: Millicent Pitt d. Miss Bisset 6-2 6-3
SF: Miss West d. Mrs Nash default
--

ACF: Millicent Pitt d. Miss West 6-4 6-4
--

CR: Millicent Pitt d. Mrs S.M. Wood (holder) default
--

DF: Mrs Hall/Millicent Pitt d. Alison Frater/Miss Kingswell 6-0 6-1
--

Mixed doubles

SF: Mrs Leary/J. Holthouse d. Mrs Wilkinson/Brooks 6-3 8-6
SF: Millicent Pitt/Dold d. Miss West/Balthazar Vlotman 3-6 14-12 6-3
--

FI: Mrs Leary/J. Holthouse d. Millicent Pitt/Dold 6-4 6-0
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Results from Australian tennis tournaments held in the years 1920-29

In the following sections and results threads I'll add updates to and new results from a number of the Australian tournaments held in this year, not just the state championships but also smaller tournaments. This will help build an overall picture of how the sport developed in Australia in the years following the end of the First World War. A number of the draws, especially the singles draws, are complete, but some are not. The words "Draw of" indicate that a particular draw is complete. The draws are listed chronologically and should be added in the correct order.

Due to the increasing availability of genealogical sources, especially online, it has been possible to identify many of the players, both male and female, who took part in tennis tournaments in those years, and not just the most successful players. To avoid confusion I have included the correct first names of players in a draw, e.g. Kathleen for "Kath", and they should be included in the threads in question as such.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
1921/22

December 29, 1921-January 21, 1922, County of Cumberland Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park

Women’s doubles

SF: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Sara Cox/Marjorie Cox 7-5 7-5
SF: Floris Saint-George/Leah Sinclair d. Gladys Dive/Miss Taylor 6-3 6-1
--

FI: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Floris Saint-George/Leah Sinclair 6-1 8-6
--

Mixed doubles

SF: Sylvia Lance/James Anderson d. Marjorie Cox/Frank Peach 6-3 6-3
SF: Floris Saint-George/Norman Peach
--

FI: Sylvia Lance/James Anderson d. Floris Saint-George/Norman Peach 6-3 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
1921/22

December 29, 1921-January 26, 1922, County Carnival Tournament, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Double Bay

SF: Marjorie Cox d. Flora Cameron 6-1 8-6
SF: Annie Gray d. Vera Sheriff 6-1 6-1
--

FI: Marjorie Cox d. Annie Gray 5-7 6-1 6-4
--

Women’s doubles

FI: Sara Cox/Marjorie Cox d. Annie Gray/Grace Gray 6-3 7-5
--

Mixed doubles

SF: Annie Gray/Aubrey Sieler d. Muriel Wilson/Robert Spencer 6-1 6-1
SF: Marjorie Cox/Donald Yeo d. Alice Dight/Lisle Terrey 6-4 6-3
--

FI: Annie Gray/Aubrey Sieler d. Marjorie Cox/Donald Yeo 6-3 10-8
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
March 4-11, Metropolitan Cricket Club Autumn Tournament, Melbourne, Victoria, Australia (Grass)
Venue: The Albert Ground, Saint Kilda Road

SF: Esna Boyd d. Nell Thyne 6-1 6-3
SF: Meryl Lister d. Marjorie Mountain 6-2 4-6 7-5
--

FI: Esna Boyd d. Meryl Lister 6-4 6-4
--

Women’s doubles

SF: Esna Boyd/Meryl Lister d. Dorothy Hope/Dorothy Rendall 6-4 6-2
SF: Louie Bury/Marjorie Mountain d. Dr Mary Lyle/Helen Outhwaite 6-3 6-4
--

FI: Esna Boyd/Meryl Lister d. Louie Bury/Marjorie Mountain 1-6 6-2 6-3
--

Mixed doubles

SF: Dorothy Hope/Pat O’Hara Wood d. Ruth Stephens/Ian McInnes 6-2 6-3
SF: Esna Boyd/Gerald Patterson d. Marjorie Mountain/Alexander Sandral 6-4 8-6
--

FI: Dorothy Hope/Pat O’Hara Wood d. Esna Boyd/Gerald Patterson 3-6 6-3 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
March 17-25, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)
Venue: The Adelaide Oval

Draw of 41

1R: Esna Boyd d. B. Howard 6-1 6-1
1R: E. Davidson d. F.A. Symon 6-2 6-3
1R: Kathleen Le Messurier d. Marjorie Halliday 6-1 6-2
1R: Joyce Lillecrapp d. Dorothy Weston 6-2 1-6 6-4
1R: Marjorie Mountain d. Gladys Cleland 6-1 6-1
1R: Anna Menz d. Mrs Naismith d. 6-0 6-0
1R: E.R. Reed d. D. Thompson default
1R: Eileen Rischbieth d. Mrs A.G. Bowers 6-1 6-4
1R: Meryl Lister d. F. Good 6-3 6-2

The remaining players had a bye.
--

2R: Boyd d. Davidson 6-1 6-2
2R: Le Messurier d. Erika O’Dea 6-0 6-0
2R: Mrs F. Porter d. Alice Haslam 6-3 6-3
2R: Mountain d. Lillecrapp 6-2 6-2
2R: Sydney Hocking d. Ivy Bowen 4-6 6-1 6-3
2R: Katherine Wemyss
2R: Maggie Edmunds d. Miss Jackman 8-6 retired
2R: Mrs V.L. Adams d. Ethelwynne Sharp default
2R: R. Rook d. Miss Hogarth 6-4 6-3
2R: Phyllis Evans d. Maisie Parr 6-4 8-10 6-2
2R: Bertha Kay d. Mrs C.H. Goode 6-3 6-0
2R: Gwen Bedggood d. L. Hawker 6-1 6-0
2R: Gwen Hack d. K. Naismith 6-4 6-3
2R: Flossie Twelftree d. G. Good 6-1 6-3
2R: Menz d. Reed 6-3 6-1
2R: Lister d. Rischbieth 6-2 6-1
--

3R: Boyd d. Le Messurier 7-5 7-5
3R: Mountain d. Porter 6-0 6-1
3R: Hocking d. Wemyss 6-1 6-2
3R: Adams d. Edmunds 6-2 6-1
3R: Rook d. Evans 6-4 6-2
3R: Bedggood d. Kay 6-1 6-4
3R: Hack d. Twelftree 6-4 7-5
3R: Lister d. Menz 6-1 6-2
--

QF: Boyd d. Mountain 6-1 6-2
QF: Adams d. Hocking 6-2 6-3
QF: Rook d. Bedggood 6-4 4-6 6-1
QF: Lister d. Hack 6-2 6-4
--

SF: Boyd d. Adams 8-6 8-6
SF: Lister d. Rook 6-0 6-1
--

ACF: Esna Boyd d. Meryl Lister 6-2 6-2
--

CR: Esna Boyd d. Flora Rowe (holder) 6-2 6-0
--

Women’s doubles

1R: Marjorie Mountain/Dorothy Rendall d. Nora Hosking/Erika O’Dea 6-0 6-0
1R: Anna Menz/Maisie Parr d. K. Naismith/E.R. Reed 6-2 6-2
1R: E. Bower/S. Hocking d. Alice Haslam [?]/G. Hogarth 7-5 6-4
1R: Kathleen Le Messurier/Flora Rowe d. L. Gordon/Kathleen Thomas 6-0 6-1
1R: Marjorie Halliday/Ethelwynne Sharp d. Mrs V.L. Adams/FlossieTwelftree 6-3 7-5
1R: Eileen Rischbieth/J. Wald d. Gladys Cleland/Gladys Winzor 9-7 8-6
1R: Alice Haslam/Dorothy Weston d. Maggie Edmunds/Mrs C.S. Stokes 6-1 7-5
1R: E. Davidson/Joyce Lillecrapp d. C. Good/L. Hawker 7-5 4-6 6-2
1R: Esna Boyd/Meryl Lister d. Mrs A.G. Bowers/M. Connor 6-2 6-0

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Mountain/Rendall d. Menz/Parr 6-4 6-0
2R: Phyllis Evans/Bertha Kay d. Miss Somerville/Gwen Ure 6-1 6-4
2R: Gwen Hack/Mrs P.W. Marshall d. Ivy Bowen/Sydney Hocking 6-2 6-3
2R: Le Messurier/Rowe d. Gwen Bedggood/Mrs C.H. Goode 6-0 6-4
2R: Halliday/Sharp d. B. Howard/F.A. Symon 6-2 6-2
2R: F. Good/Mrs F. Porter d. Rischbieth/Wald 8-6 4-6 7-5
2R: Haslam/Weston d. Mrs A.D. Chrispe/Miss Jackman 6-2 6-4
2R: Boyd/Lister d. Davidson/Lillecrapp 6-1 6-3
--

QF: Mountain/Rendall d. Evans/Kay 6-0 6-2
QF: Le Messurier/Rowe d. Hack/Marshall 6-1 6-2
QF: Halliday/Sharp d. Good/Porter 6-2 6-2
QF: Boyd/Lister d. Haslam/Weston 6-2 6-2
--

SF: Mountain/Rendall d. Le Messurier/Rowe 6-0 6-1
SF: Boyd/Lister d. Halliday/Sharp 6-0 9-7
--

FI: Marjorie Mountain/Dorothy Rendall d. Esna Boyd/Meryl Lister 6-3 4-6 7-5
--

Mixed doubles

1R: Esna Boyd/Pat O’Hara Wood d. Gwen Hack/Erika O’Dea 6-4 6-0
1R: Marjorie Mountain/Alexander Sandral d. Helen Burston/Harry Nott 6-4 6-1
1R: L. Hawker/J. Evans d. A. Howard/J.G. Howard 4-6 6-1 6-1
1R: Kathleen Le Messurier/Geoffrey Thomas d. Mrs P.W. Marshall/Colin Gurner 6-3 6-4
1R: Anna Menz/H.E. Solomon d. Flossie Twelftree/Stanley Milligan 4-6 6-3 6-3
1R: Mrs V.L. Adams/Cecil Stuart d. R. Rook/R.J. Stennett 6-4 6-3
1R: Maggie Edmunds/E.H. Cave d. Joyce Lillecrapp/A.F. Turner 6-4 3-6 8-6
1R: Katherine Wemyss/R.A. Goode d. G. Good/A. McFarlane 2-6 9-7 6-1
1R: Ethelwynne Sharp/Harold Penny d. Bertha Kay/Edward Jordan 4-6 6-0 6-4
1R: F.A. Symon/C.S. Stokes d. Meryl Lister/Guy Fisher 8-6 4-6 6-3
1R: Dorothy Rendall/Noel Heath d. F. Good/Samuel Burston 6-1 6-2

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Boyd/O’ Hara Wood d. Gwen Bedggood/Arthur Scott 6-3 6-4
2R: Dorothy Weston/E. Richmond d. Hawker/Evans 2-6 9-7 6-4
2R: Messurier/G. Thomas d. Menz/Solomon 6-1 4-6 6-2
2R: Flora Rowe/Gar Hone d. Adams/Stuart 6-3 4-6 6-2
2R: Eileen Rischbieth/N. Thomas d. Edna Lawrence/E.K. Roberts 6-4 14-12
2R: Wemyss/Goode d. Edmunds/Cave 6-1 2-6 6-2
2R: Mountain/Sandral d. Sharp/Penny 6-0 6-2
2R: Rendall/Heath d. Symon/Stokes 6-1 6-4
--

QF: Boyd/O’ Hara Wood d. Weston/Richmond 6-1 6-3
QF: Rowe/G. Hone d. Le Messurier/G.K. Thomas 6-0 2-6 8-6
QF: Rischbieth/N. Thomas d. Wemyss/Goode 8-6 5-7 6-3
QF: Rendall/Heath d. Mountain/Sandral 6-2 4-6 6-0
--

SF: Boyd/O’Hara Wood d. Rowe/Hone 6-3 6-4
SF: Rendall/Heath d. Rischbieth/N. Thomas 7-5 6-0
--

FI: Esna Boyd/Pat O’Hara Wood d. Dorothy Rendall/Noel Heath 6-2 6-2
-----
 
101 - 120 of 136 Posts
Top