Tennis Forum banner

41 - 60 of 136 Posts

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
Week of September 4-10

September 4-9, Highland Championships, Pitlochry, Scotland (Grass)

FI: Mary Welsh d. Mary Thom 6-1 9-7

MX: G.M. Elliott/Mary Welsh d. W.H. Cooke/Mrs A. Baddeley 6-3 6-2

--------------------

September 4-9, Bexhill-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: Phoebe Holcroft d. Christine Tyrrell 6-1 6-3

-----------------------

September 4-9, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

1R: Mrs C K Attlee d. C J Walters 6-1 0-6 6-1
1R: L Davenport d. Mrs Landale 6-1 6-3
1R: Mrs V Elphinstone d. Mrs Hamersley 4-6 7-5 7-5
1R: Winifred McNair d. P Parker 6-0 6-0

2R: Geraldine Beamish d. P G Davies 6-0 6-1
2R: Mrs C K Attlee d. G White 6-1 10-8
2R: U Dunsterville d. L Davenport 6-4 6-2
2R: “Miss M Coles” d. B Morrison 6-0 6-1
2R: Mabel Parton d. D Lammin 6-2 6-4
2R: Mrs V Elphinstone d. W E Hawkins 3-6 6-4 6-0
2R: Mrs Hodgson d. Beatrice Brown 6-1 3-6 6-4
2R: Winifred McNair d. Mrs Hume Williams 6-2 6-2

3R: Geraldine Beamish d. Miss Humphreys 6-0 6-0
3R: Maude Dillon d. Mrs C K Attlee 6-2 6-4
3R: U Dunsterville d. Mrs H Martin 6-4 2-6 14-12
3R: “Miss M Coles” d. Mrs E B Axworthy 6-2 6-1
3R: Mabel Parton d. Mrs V Elphinstone 6-1 6-2
3R: Winifred McNair d. Mrs Hodgson 6-1 6-1

QF: Geraldine Beamish d. M E Booth 6-2 6-1
QF: Maude Dillon d. U Dunsterville 6-3 6-2
QF: “Miss M Coles” d. M L Paine 6-4 6-1
QF: Winifred McNair d. Mabel Parton 6-3 6-0

SF: Geraldine Beamish d. Maude Dillon 6-1 6-1
SF: Winifred McNair d. “Miss M Coles” * 6-1 8-6

FI: Geraldine Beamish d. Winifred McNair 6-3 6-4

DF: Geraldine Beamish/Winifred McNair d. "Miss Coles"/Miss Dillon 6-2 6-1

MX: Geraldine Beamish/Cecil Campbell (Ire) d. Winifred McNair/Arthur Prebble 6-3 6-2

---------------------

September 4-9, Phyllis Court, Henley, London, England (Clay)

FI: Doris Craddock d. Mrs R. Jackson 8-6 6-1

MX: R. Peyrelongue (FRA)/Nancy Platt d. A.W. Buzzard/M. Buzzard 6-2 7-5

-------------------

September 4-9, Sidmouth, Devon, England (Grass)

FI: Phyllis Satterthwaite d. Marie Hazel 6-1 5-7 6-4

DF: Phyllis Satterthwaite/Ellinor Weston d. Miss Bristowe/Mrs J.B. Perrett 6-2 6-2*

* The winners of the women's doubles event were sisters-in-law, Ellinor being the former Miss Satterthwaite and Phyllis being the former Miss Carr, who married Clement Satterthwaite, Ellinor's brother.

MX: E.G. Bisseker/Marie Hazel d. Arthur M. Lovibond (USA)/Ellinor Weston 7-5 6-4

------------------

September 4-9, Sussex Championships, Brighton, England

2R: Dorothy Holman d. Mrs H T Cubbon 6-0 6-1
2R: Joyce Brown d. Mrs S G Carr 6-2 6-2
2R: Mrs Seaburne May d. D Pim 6-1 6-3
2R: Mrs M Stedman d. M Kenderdine 6-2 6-0
2R: Ariadne Rodocanachi d. Mrs Sinclair Westcott 6-1 6-4
2R: G Price d. Mrs M M Bostock 6-1 6-1
2R: A D Adamson d. Mrs Nelson 6-4 6-2
2R: M Crisp d. B Hodder 6-4 6-3
2R: Aimee Reckitt d. Mrs O Keith 6-2 6-0
2R: M A Swann d. Mrs L Stedman 2-6 6-2 6-4
2R: Louise Bull d. Mrs R B Parry 6-1 6-0
2R: Violet Pinckney d. Mrs Meredith Rice 6-0 6-3
2R: Agnes Tuckey d. Mrs Warboys 6-0 6-1

3R: Dorothy Holman d. Joyce Brown 4-6 6-1 6-4
3R: Mrs Seaburne May d. Mrs M Stedman 6-4 6-3
3R: Ariadne Rodocanachi d. G Price 4-6 7-5 6-0
3R: Mrs H W Goldberg d. L K Wallis 8-6 6-0
3R: A D Adamson d. M Crisp 6-3 12-10
3R: Aimee Reckitt d. M A Swann 9-7 6-1
3R: Louise Bull d. M K Wallis 6-2 6-2
3R: Agnes Tuckey d. Violet Pinckney 6-4 6-0

QF: Dorothy Holman d. Mrs Seaburne May 6-2 6-0
QF: Ariadne Rodocanachi d. Mrs H W Goldberg 4-6 6-3 6-3
QF: A D Adamson d. Aimee Reckitt 6-3 6-3
QF: Agnes Tuckey d. Louise Bull 6-0 8-6

SF: Dorothy Holman d. Ariadne Rodocanachi 6-0 6-3
SF: Agnes Tuckey d. A D Adamson 5-7 6-2 6-1

FI: Dorothy Holman d. Agnes Tuckey default

DF: Dorothy Holman/Agnes Tuckey d. Louise Bull/Ariadne Rodocanachi 6-1 6-1

MX: Dorothy Holman/Stanley Doust (Aus) d. Agnes Tuckey/Charles Tuckey 6-1 9-7

---------------------

September 4-10, Le Touquet First Meeting, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club du Touquet

Draw of 30

1R: Elizabeth Ryan (USA) d. A. de Toledo 6-1 6-0
1R: Monique Six d. G. Doublet 4-6 6-4 6-1
1R: Aurea Edgington (GBR) d. Mrs Willmott-Harker 6-1 6-0
1R: M.A. Wright d. Mrs Harris 6-2 6-3
1R: Nicole Descleres d. Miss Ashby 3-6 8-6 6-0
1R: A. Doublet d. Mrs Bowater default
1R: Marie Danet d. Mrs A. Page 6-0 6-0
1R: C.E. Bosworth (GBR) d. Katharine Yolland (GBR) 6-1 6-1
1R: G.B. Foster (GBR) d. O. Granger default
1R: Suzanne Lenglen d. G. Fournier 6-0 6-0
1R: S. Letort d. Mrs R.M. Bullen 6-3 6-2
1R: Mrs T.P. Stewart d. Mme de Tessier 6-3 6-4
1R: Doris Wolfson d. Mrs Echalaz default
1R: Edith Hannam d. V. Cordonnier 6-1 6-1

The remaining players had a bye.

2R: Ryan d. Six 6-1 6-1
2R: Edgington d. J. Anderson 6-0 6-0
2R: Wright d. Descleres 6-4 1-6 6-4
2R: Danet d. A. Doublet 6-0 6-3
2R: Bosworth d. Foster 6-0 7-5
2R: Lenglen d. Mrs F.A. Jackson default
2R: Letort d. Stewart 6-0 6-1
2R: Hannam d. Wolfson 6-2 7-5

QF: Ryan d. Edgington 6-4 6-3
QF: Danet d. Wright 6-1 6-1
QF: Bosworth d. Lenglen default * or Lenglen d. Bosworth 6-0 6-1
QF: Hannam d. Letort 6-3 6-1

SF: Ryan d. Danet 6-2 6-1
SF: Hannam d. Bosworth default * or Hannam d. Lenglen default

FI: Elizabeth Ryan (USA) d. Edith Hannam (GBR) 6-3 6-0


Doubles

Draw of 20

1R: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (USA) d. Mlle Lorthois/Maud Six 6-0 6-0
1R: N. Heywood/D.M. Morrison d. Mrs Willmott-Harker/Katharine Yolland (GBR) 8-6 6-4
1R: Mrs F.A. Jackson/M.A. Wright d. G. Fournier/Monique Six 6-4 6-2
1R: Madame Perdry/S. Saunier d. Mrs A. Page/Mlle Rouqier 6-8 6-4 6-4

The remaining pairs had a bye.

2R: Lenglen/Ryan d. Heywood/Morrison 6-0 6-0
2R: A. Doublet/G. Doublet d. C.E. Bosworth (GBR)/R. Neumann 6-0 6-3
2R: A. de Toledo/S. Letort d. Mme Max/Mme Misson 6-2 3-6 6-2
2R: Marie Danet/Doris Wolfson d. Mrs Bowater/Mrs T.P. Stewart 6-0 6-0
2R: G.B. Foster (GBR)/Edith Hannam (GBR) d. Mrs Harris/[????] default
2R: M. Ashby/Mrs H.S. Taylor-Young d. Mrs R.M. Bullen/Mrs S. Wombwell default
2R: Jackson/Wright d. Perdry/Saunier 6-2 6-0
2R: Dora Armstrong (GBR)/Aurea Edgington (GBR) d. Nicole Descleres/O. Granger 6-3 6-0

QF: Lenglen/Ryan d. A. Doublet/G. Doublet 6-0 6-1
QF: Danet/Wolfson d. de Toledo/Letort 6-0 6-0
QF: Foster/Hannam d. Ashby/Taylor-Young 6-1 6-2
QF: Armstrong/Edgington d. Jackson/Wright 4-6 6-2 6-3

SF: Lenglen/Ryan d. Danet/Wolfson 6-1 6-1
SF: Armstrong/Edgington d. Foster/Hannam 7-5 6-8 9-7

FI: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (USA) d. Dora Armstrong (GBR)/Aurea Edgington (GBR) default


Mixed doubles

Draw of 40

1R: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. G.B. Foster/J. Norris 6-0 6-0
1R: Mrs S. Wombwell/N. McGregor d. R. Neumann/A.F. Bosworth 6-3 6-4
1R: Mrs Willmott-Harker/General H. Knox d. Mme Decottignies/Captain Percy Davis 6-1 6-0
1R: Mme A. Piel/A. Piel d. Mrs P.D. Robson/P.D. Robson 6-4 6-4
1R: A. Doublet/P. O'Neill d. Miss Robinson Riley/Georges Manset default
1R: Nicole Descleres/Felix Poulin d. Maud [?] Six/D. Vernier 3-6 6-2 6-4
1R: C.E. Bosworth/L.O. Bosworth d. Mrs Pollock/Captain C.P. Roche 6-1 8-6
1R: Elizabeth Ryan (USA)/Gordon Lowe (GBR) d. D. Villette/B. Messian 6-0 6 -1

The remaining pairs had a bye.

2R: Lenglen/R. Danet d. Wombwell/McGregor 6-3 6-4
2R: Mme A. Piel/A. Piel d. Willmott-Harker/Knox 6-4 6-4
2R: M. Ashby/L. Levy d. M. Dubus/G. Dubus 8-6 6-2
2R: M.A. Wright/W.P. Wright d. Mrs S. Harris/F. Houtart 6-1 6-2
2R: Edith Hannam (GBR)/Henry Yolland (GBR) d. Mrs Bowater/A.H. Lymn 6-0 6-0
2R: Edith Lyle (GBR)/Leo Lyle (GBR) d. Mrs S.H. Roche/S.H. Roche default
2R: Doris Wolfson/Arthur W. Gore (GBR) d. S. Saunier/P. Villette 6-0 6-0
2R: Dora Armstrong (GBR)/H.A. Davis (GBR) d. C. Lambin/J. Vignon 6-0 6-4
2R: Aurea Edgington (GBR)/Arthur Wallis Myers (GBR) d. Mrs F.A. Jackson/F.J.B. Ellsmoor 6-0 6-1
2R: A. de Toledo/H.S. Owen d. G. Doublet/Captain de Teissier 8-6 6-4
2R: D.M. Morrison/F.D. Ascoli d. Mrs T.P. Stewart/C.J.F. Ashby 6-4 6-4
2R: Marie Danet/Jean Sabès d. J. Francks/J. Mouro 6-0 6-1
2R: S. Letort/P. Hoppenot d. Mrs A. Page/A. Page 6-2 8-6
2R: Mrs H.S. Taylor-Young/H.S. Taylor-Young d. Katharine Yolland (GBR)/S. Gordon Luker 6-8 6-3 6-2
2R: A. Doublet/O'Neill d. Descleres/Poulin default
2R: Ryan/Lowe d. C.E. Bosworth/L.O. Bosworth 6-3 6-1

3R: Lenglen/R. Danet d. A. Piel/M. Piel 6-1 6-2
3R: M.A. Wright/W.P. Wright d. Ashby/Levy 7-5 6-1
3R: Hannam/H. Yolland d. E. Lyle/L. Lyle 6-3 6-2
3R: Armstrong/Davis d. Wolfson/Gore 6-2 8-6
3R: Edgington/Wallis Myers d. de Toledo/Owen 6-4 6-4
3R: M. Danet/Sabės d. Morrison/Ascoli 6-2 6-0
3R: Letort/Hoppenot d. Mrs H.S. Taylor-Young/H.S. Taylor-Young 7-5 6-4
3R: Ryan/Lowe d. A. Doublet/O'Neill 6-2 6-1

QF: Lenglen/R. Danet d. M.A. Wright/W.P. Wright 6-0 6-3
QF: Armstrong/Davis d. Hannam/H. Yolland 5-7 6-3 6-3
QF: Edgington/Wallis Myers d. M. Danet/Sabès 6-1 6-3
QF: Ryan/Lowe d. Letort/Hoppenot 6-1 6-2

SF: Lenglen/R. Danet d. Armstrong/Davis 6-0 6-2
SF: Ryan/Lowe d. Edgington/Wallis Myers 6-2 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Elizabeth Ryan (USA)/Gordon Lowe (GBR) 7-5 6-1

* We have two different results for Lenglen QF and SF in Singles, and also this note: Lenglen defaults in semis after her opponent refuses to postpone the match. Returning to Paris, she tells friends it will be her last singles match ever due to "heart trouble". In fact she is back winning in Marseilles in just a couple of weeks.

--------------------

ended September 10, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Ilona Várady d. Médi Krencsey 6-2 6-2

-----------------

Circa September 6-14, Yugoslavian Championships*, Zagreb, Croatia (Clay)

FI: Frau Würth d. Baroness Cornaro (AUT) [score?]

MX: Antolovic (?)/Frau Würth d. Dr Munk (AUT)/Frau Munk (AUT) 6-4 6-3

* This was the fifth edition of an international championships in Yugoslavia.

------------------

Circa September 4-10, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux Palace

FI: Germaine Golding (FRA) d. Margaret Tripp (GBR) [score?]

MX: Won by Charles Aeschlimann/Germaine Golding (FRA)

------------------------

Circa September 5-12, Borussia Lawn Tennis Club, Berlin, Germany (Clay)

SF: Lili de Alvarez (ESP) d. Hete Käber 6-4 6-3
SF: Nelly Neppach d. Sigrid Fick (SWE) 6-2 2-6 6-1

FI: Lili de Alvarez (ESP) d. Nelly Neppach 6-4 6-2

XDF: Lili de Alvarez (ESP)/[Ferdinand Uhl] d. Nelly Neppach/Albrecht Lüdke 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #42 (Edited)
Week of September 11-17

September 11-16, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, USA (Grass)

SF: Molla Mallory d. Leslie Bancroft 6-3 6-3
SF: Marion Jessup d. Helen Wills 9-7 6-3

FI: Molla Mallory d. Marion Jessup 6-1 6-1

DF: Molla Mallory/Edith Sigourney d. Marion Jessup/Molly Thayer 6-3 8-10 7-5

--------------------

September 11-19, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex, England (Grass)

1R: Irene Peacock d. Mrs R Roberts 6-0 6-1
1R: Dorothy Holman d. C Murgatroyd 6-1 6-2
1R: Miss Towler d. E Jackson 6-2 6-0
1R: Ermyntrude Harvey d. Mrs T F Hull 6-2 6-0
1R: Winifred McNair d. E Wix 6-0 6-2
1R: Annie Cobb d. Miss Holdich 6-1 6-1
1R: Olive Manser d. A Brandt 6-1 6-0
1R: Mrs Atkey d. Mrs Hamersley 6-1 6-2
1R: Viol Southam d. F Howett 6-1 6-4
1R: N R Durlacher d. N G Maidlow 6-4 6-3
1R: J Cazalet d. M Hemmant 6-2 6-3
1R: C Bradford d. J R Tomkin 4-6 6-2 6-1
1R: Jessie Colegate d. Mrs R A C Harding 6-0 6-1
1R: Miss Gander d. Mrs R David 6-4 6-0
1R: Eleanor Rose d. H Hills 6-1 6-2
1R: Miss Asquith d. E Prowse 6-4 5-7 7-5
1R: V Tester d. Mrs W Radcliffe 6-4 6-2
1R: Joan Hextall d. Helen Eddis 6-4 4-6 6-3
1R: P G Davies d. A M O’Brien 6-0 6-1
1R: J Coote d. E Hancock 6-1 6-0
1R: L Davenport d. M Stokes 6-3 6-2
1R: Mrs J B Perret d. Mrs M H Johnson 9-7 6-2
1R: Phoebe Holcroft d. Agnes Tuckey w/o
1R: Kitty McKane d. Sylvia Lumley Ellis 6-2 6-2

2R: Irene Peacock d. Dorothy Holman 6-1 6-3
2R: Miss Towler d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-4
2R: Winifred McNair d. Annie Cobb 6-3 7-5
2R; G Price d. W E Burton 6-2 6-2
2R: Olive Manser d. H Bourne 6-2 6-4
2R: Mrs Atkey d. Mrs Denton 6-0 6-1
2R: Violet Southam d. N R Durlacher 6-1 6-1
2R: J Cazalet d. C Bradford 6-1 6-4
2R: Jessie Colegate d. Miss Gander 6-0 6-4
2R: Eleanor Rose d. Joan Fry 6-0 6-1
2R: Miss Asquith d. V Tester 6-3 6-2
2R: Joan Hextall d. P G Davies 6-2 6-2
2R: J Coote d. C J Walters 6-2 6-3
2R: B Hartley d, A Jones 6-1 6-4
2R: Mrs J B Perrett d. L Davenport 2-6 6-2 8-6
2R: Kitty McKane d. Phoebe Holcroft 6-0 6-1

3R: Irene Peacock d. Miss Towler 6-0 6-1
3R: Winifred McNair d. G Price 7-5 6-2
3R: Olive Manser d. Mrs Atkey 6-2 6-3
3R: Violet Southam d. J Cazalet 6-4 6-2
3R: Jessie Colegate d. Miss Asquith 6-1 6-1
3R: Eleanor Rose d. Joan Hextall 6-2 6-2
3R: J Coote d. B Hartley 6-4 6-3
3R: Kitty McKane d. Mrs J B Perrett 6-2 6-1

QF: Irene Peacock d. Winifred McNair 6-1 6-2
QF: Olive Manser d. Violet Southam 6-3 6-2
QF: Jessie Colegate d. Eleanor Rose 6-4 2-6 6-3
QF: Kitty McKane d. J Coote 6-1 6-1

SF: Irene Peacock d. Olive Manser 6-2 6-2
SF: Kitty McKane d. Jessie Colegate 6-3 7-5

FI: Irene Peacock (SA) d. Kitty McKane 6-0 3-6 7-5

DF: Kitty McKane/Irene Peacock (SA) d. Mrs A. Hall/Phoebe Holcroft 6-2 6-0

MX: Kitty McKane/Stanley Doust (Aus) d. Dorothy Holman/Cyril Eames 6-3 5-7 6-3

--------------------

Circa mid-September, Le Touquet Second Meeting, France (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d Aurea Edgington (GB) 6-2 6-4

DF: Aurea Edginton (GB)/Elizabeth Ryan (US) d. Domini Crosfield (GB)/Marie Danet 6-3 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/AW Asthalter d. Aurea Edgington (GB)/P Hoppenot 6-0 6-1

-----------------------

September 11-17, Championships of the Alpine States, Graz, Austria (Clay)

FI: Emmy Hagenauer d. Dora Jahn 8-6 6-1

--------------------

September 11-19, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux LTC, in the gardens of the Grand Hotel de Territet.

FI: Germaine Golding (FRA) d. Margaret Tripp (GB) [score?]

MX: Jean Couiteas (FRA)/Germaine Golding (FRA) d. Augustos Zerlendis (GRE)/Madeline O'Neill (GB) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #43 (Edited)
Week of September 18-24

September 16-21, Castle Point Trophy, Hoboken, New Jersey, USA

FI: Marie Wagner d. Margaret Grove 6-3 10-8

Wagner retires the trophy by winning at Hoboken for the 3rd time.

-----------------------

September 18-25, Pennsylvania Clay Courts, Philadelphia (Clay)

FI: Leslie Bancroft d. Helen Gilleaudeau 6-4 6-2

DF: Leslie Bancroft/Helen Gilleaudeau d. Molly Thayer/Phyllis Walsh 3-6 6-4 7-5

---------------------

September 18-23, Kent Coast Championships, Hythe, England

FI: Mildred Coles d. Mrs Perrett 6-2 6-3

DF: M Bersey/Mabel Parton d. Mildred Coles/M Dillon 7-5 6-3

MX: Mabel Parton/Theodore Mavrogordato d. Mildred Coles/Herbert Roper Barrett 4-6 6-3 6-1

--------------------

September 18-23, Dovercourt, Essex, England

FI: Phyllis Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-0 3-6 6-2

--------------------

September 18-23, Drive Club, Fulham, London, England (Clay)

1R: Dorothy Holman d. S Westcott 6-1 6-0
1R: V White d. Mrs H P Wright 6-2 6-1
1R: R Thorne d. Mrs K Bruce May 7-5 6-2
1R: Mrs Donisthorpe d. Mrs Foresthew 6-4 7-5
1R: Kitty McKane d. Mrs Belcher w/o
1R: Louise Bull d. Miss Seager 9-7 6-1
1R: Margaret Stocks d. M Stevenson 6-4 6-3
1R: Mrs E Horsley d. J W Gardiner 6-0 6-0
1R: Doris Craddock d. Mrs W Bell 6-2 6-2
1R: Mrs Swanston d. Sheila Barton 6-1 6-3
1R: Aurea Edgington d. Miss Pocock 6-0 6-2

2R: Dorothy Holman d. V White 6-2 6-1
2R: R Thorne d. Mrs P Thomas 6-0 6-1
2R: Mrs Keays d. Mrs Donisthorpe 6-0 6-3
2R: Mrs Noel Hume d. Kitty McKane w/o
2R: E Kelsey d. Louise Bull 6-3 5-7 6-4
2R: Margaret Stocks d. Mrs E Horsley 6-3 6-4
2R: Doris Craddock d. Mrs Swanston 6-2 7-5
2R: Aurea Edgington d. “Miss A Ball” 6-1 6-4

QF: Dorothy Holman d. R Thorne 6-2 6-2
QF: Mrs Keays d. Mrs Noel Hume 6-3 6-2
QF: Margaret Stocks d. E Kelsey 6-2 4-6 6-3
QF: Aurea Edgington d. Doris Craddock 5-7 6-1 6-4

SF: Dorothy Holman d. Mrs Keays 6-1 6-0
SF: Aurea Edgington d. Margaret Stocks 6-4 6-4

FI: Dorothy Holman d. Aurea Edgington 6-2 6-2

MX: Dorothea Lambert Chambers/Donald Greig d. Kitty McKane/Walter Crawley 2-6 6-4 10-8

--------------------

September 18-23, North London Hard Court Tournament, Highbury, London, England (Clay)

1R: Blanche Colston d. Mrs Rowntree 6-1 6-0
1R: Miss Rubens d. Mrs R G Mark 6-1 6-4
1R: Betty Dix d. Enid Head 9-7 0-6 6-3
1R: Mrs G M Bates d. H P Bristow 6-1 6-0
1R: E M Gould d. Mrs W F Clarke 6-2 7-5
1R: Mrs Bettess d. Mrs D A Palmer 6-3 6-3
1R: V Richardson d. E M Edell 6-2 3-6 6-3
1R: Joan Reid-Thomas d. A M Bennett 6-2 6-1
1R: Mrs D Killby d. A J Dove 6-0 6-2
1R: Alida Klemantaski d. Miss Higgins 6-1 6-4

2R: Blanche Colston d. Miss Rubens 6-0 6-1
2R: Joan Austin d. Betty Dix 7-5 4-6 6-2
2R: Mrs G M Bates d. E M Gould 6-2 6-3
2R: Mrs Bettess d. V Richardson 6-8 6-2 6-4
2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs D Killby 6-1 6-3
2R: A E Samson d. M A Barber 6-0 7-5
2R: Dorothy Kemmis-Betty d. Alida Klemantaski 6-2 6-2

QF: Blanche Colston d. Peggy Ingram 6-3 6-3
QF: Mrs G M Bates d. Mrs Bettess 6-2 6-1
QF: Joan Reid-Thomas d. A E Samson 7-5 6-4
QF: Dorothy Kemmis-Betty d. Joan Austin 6-3 6-4

SF: Blanche Colston d. Mrs G M Bates 6-1 6-2
SF: Dorothy Kemmis-Betty d. Joan Reid-Thomas 7-5 6-2

FI: Blanche Colston d. Dorothy Kemmis-Betty 6-4 6-2

DF: Joan Austin/Evelyn Colyer d. Enid Head/Peggy Ingram 6-4 6-4

MX: H.I.P. Aitken/Enid Head d. Charles H. Kingsley/Peggy Ingram 1-6 6-3 6-4

----------------

September 18-23, Public Parks Cup, Walthamstow, England
Venue: Lloyd Park

F: Olwen Sheere (Victoria Park, Cardiff) d. Madge Valantine (Lammas Park, Ealing) 6-4 6-4

-----------------

September 20-25, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Club des Sports

SF: Germaine Golding (FRA) d. Mme Altenbach 6-0 6-1

FI: Germaine Golding (FRA) d. Madeline O'Neill (GB) 6-1 6-3

MX: Charles Aeschlimann/Mrs Monk (GB) d. Charles Martin/Madeline O'Neill (GB) 6-2 6-2

--------------

Circa mid-September, Biarritz, France (Clay)

FI: Marguerite Billout d. Mme Le Conte 1-6 6-3 6-1

MX: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Nanette Le Besnerais/Marcel Dupont 6-4 6-3

----------------------

September 14-24, Rot-Weiss Club Autumn Tournament, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Lawn-Tennis-Turnier-Club

SF: Nelly Neppach d. Lili de Alvarez (ESP) in 3 sets

FI: Nelly Neppach d. Sigrid Fick (SWE) 6-4 6-2

XDF: Lili de Alvarez (ESP)/Ferdinand Uhl d. Nelly Neppach/U. Windels 6-1 6-4

-------------------------------

ended September 25, Wiesbaden, Germany

SF losers: Goldschmidt and Apolant

FI: Ilse Weihermann Friedleben d. Weihermann 7-5 6-1

MX: Ilse Weihermann Friedleben/Oscar Kreuzer d. Diergardt/Klemm 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #44 (Edited)
Week of September 25-October 1

September 24-30, Marseille Second Meeting, France (Clay)

FI: Suzanne Lenglen d. Helene Contostavlos (Gre) 6-1 6-0

DF: Helene Contostavlos (Gre)/Suzanne Lenglen d. Diddie Vlasto/Regina Vlasto 6-1 6-0

MX: Suzanne Lenglen/Roger Danet d. Helene Contostavlos (Gre)/Jean Borotra 6-2 6-4

-----------------------

September 24-October 3, Marcel Poree Cup, Paris (Clay)
Venue: Racing Club de France

FI: (which?) Bourgeois d. Germaine Bourgeois Pigueron ??

MX: Germaine Bourgeois Pigueron/Pierre Hirsch vs Danet/René Lacoste

--------------

September 26-October 3, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Hotel Savoy

FI: Germaine Golding (Fra) d. Mme Sautter 6-3 6-1

MX: Mme Sautter/Guy Sautter d. Golding (Fra)/Holm 8-6 3-6 8-6

---------------------

September 25-30, Roehampton, Surrey, England (Clay)

1R: N Q Platt d. Mrs C Branfoot 6-1 6-0
1R: L L’Hoest d. Mrs Forsham 6-3 6-1
1R: Mrs Godfree d. Mildred Beckingham 3-6 6-3 6-2
1R: Camilla Rimington d. H Herridge 6-4 6-1

2R: Kitty McKane d. Mrs Elliott 6-3 6-3
2R: Mrs Royle d. Mrs I M Bostock 1-6 6-2 6-2
2R: Mrs K Bruce May d. F Haldane 6-2 6-2
2R: Sylvia Lumley Ellis d. N Q Platt 6-4 6-3
2R: Joan Austin d. E H Pearson 6-2 6-3
2R: Claire Beckingham d. Mrs P N Vacux 6-3 6-3
2R: Ermyntrude Harvey d. E Bristowe 6-2 6-1
2R: Margaret Stocks d. M Brutton 7-5 6-4
2R: Blanche Colston d. Peggy Ingram 6-3 2-6 8-6
2R: Mrs Johnston d. Miss Blenkinsop 6-2 6-1
2R: Mrs E Brierley d. Mrs H Proctor 6-1 6-0
2R: M Bray d. Mrs England 6-1 6-0
2R: Doris Craddock d. V E Chigwidden 6-1 6-2
2R: W Mieville d. M Folingsby 6-1 6-4
2R: Mrs Keays d. M Aitchison 6-0 6-4
2R: Mrs R Roberts d. Mrs H M Creasy 6-2 6-0
2R: J Coote d. Lady Floud 6-3 6-3
2R: Mrs E B Axworthy d. Nancy Hollick 6-2 6-3
2R: Mrs Courtauld d. Mrs A Grey 1-6 6-3 6-4
2R: Aurea Edgington d. J Heaver 6-0 6-0
2R: M L Stevenson d. D Spofforth 6-4 6-1
2R: Mrs S W Gilbey d. Mrs M F Ellis 7-5 6-2
2R: Aimee Reckitt d. G N Boret 6-0 6-1
2R: L L’Hoest d. Mrs Naylor 6-4 6-3
2R: Mrs Coleman d. D Mieville 6-1 6-1
2R: V Dussek d. Sheila Barton 6-1 6-3
2R: D E Soames d. Mrs Godfree 6-2 6-1
2R: Phylis Radcliffe d. Camilla Rimington 5-7 6-4 7-5
2R: D J Colpoys d. Mrs J Dewhurst 6-1 6-4
2R: Irene Peacock d. Honor Woolrych 6-1 6-4

3R: Kitty McKane d. Mrs Royle 6-1 6-1
3R: Mrs K Bruce May d. Sylvia Lumley Ellis 7-5 6-3
3R: Joan Austin d. Claire Beckingham 6-3 6-0
3R: Ermyntrude Harvey d. Margaret Stocks w/o
3R: Blanche Colston d. Mrs Johnston 6-1 6-0
3R: Mrs E Brierley d. M Bray 6-8 6-1 6-2
3R: Doris Craddock d. W Mieville 6-4 6-3
3R: Mrs Keays d. Mrs R Roberts 6-4 6-2
3R: J Coote d. Mrs E B Axworthy 6-2 6-1
3R: Mrs V Elphinstone d. Mrs Courtauld 6-4 2-6 6-2
3R: Eleanor Rose d. Aurea Edgington 6-4 3-6 6-2
3R: M L Stevenson d. Mrs S W Gilbey 4-6 6-2 6-4
3R: Aimee Reckitt d. L L’Hoest 6-4 6-6 retired
3R: Mrs Coleman d. V Dussek w/o
3R: D E Soames d. Phylis Radcliffe 4-6 6-4 2-0
3R: Irene Peacock d. D J Colpoys 6-1 6-3

4R: Kitty McKane d. Mrs K Bruce May 6-4 6-0
4R: Joan Austin d. Ermyntrude Harvey 4-6 6-1 6-4
4R: Blanche Colston d. Mrs E Brierley 6-3 6-3
4R: Doris Craddock d. Mrs Keays 6-2 6-2
4R: J Coote d. Mrs V Elphinstone 12-10 6-3
4R: Eleanor Rose d. M L Stevenson 6-1 6-2
4R: Aimee Reckitt d. Mrs Coleman w/o
4R: Irene Peacock d. D E Soames 6-1 6-0

QF: Kitty McKane d. Joan Austin 6-1 7-5
QF: Blanche Colston d. Doris Craddock 9-7 6-1
QF: Eleanor Rose d. J Coote 6-2 6-2
QF: Irene Peacock d. Aimee Reckitt 6-0 6-0

SF: Kitty McKane d. Blanche Colston 6-2 6-2
SF: Irene Peacock d. Eleanor Rose 6-2 6-0

FI: Kitty McKane d. Irene Peacock (SA) 6-1 1-6 6-1

DF: Aurea Edgington/Kitty McKane d. Evelyn Colyer/Sylvia Lumley-Ellis 6-1 6-2

MX: Kitty McKane/Walter Crawley/ d. Irene Peacock (SA)/AJ Jimenez 7-5 6-3

------------------------

September 25-30, St.Mildred's Tournament, Westgate-On-Sea, Kent, England

F: Mrs Fletcher d. M E Pilcher 4-6 6-1 6-0

----------------------

September 25-30, Ardsley-on-Hudson Invitational, NY, USA

FI: Molla Mallory d. Mary K. Browne 6-1 2-6 7-5

DF: Molla Mallory/Mrs L Morris d. Leslie Bancroft/Mrs B Briggs 8-6 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #45 (Edited)
Week of October 2-8

Circa October 2-7, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Mrs R. Le Roy d. Holden 6-2 6-0

----------------------

October 2-7, Welsh Covered Court Championships, Craigside, Wales (Wood)

FI: Mrs Welsh d. Mrs Forster 6-0 6-1

MX: Mrs Welsh/RD Watson d. Mrs Holtby/Cecil Campbell (Ire) 6-4 6-4

--------------------

October 2-7, London Country Club, Hendon, London, England (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. E W Edwards 6-1 6-0
1R: Domini Crosfield d. Mrs Easter 6-2 6-3
1R: Monica Grenfell d. Miss Simmonds 6-3 6-2

2R: Elizabeth Ryan d. L Moorland 6-1 6-0
2R: N Q Platt d. P V Spofforth 6-2 6-2
2R: Mrs Horsley d. Domini Crosfield 8-6 6-1
2R: Honor Woolrych d. Monica Grenfell 9-7 7-5
2R: E Bristowe d. Victoria Oppenheimer Burgess-Smith 6-8 6-2 6-3
2R: Lady Denman d. P Hill 6-0 6-1
2R: C Huleatt d. Mrs Lett 6-4 6-1
2R; Cristobel Hardie d. Sheila Barton 8-6 6-4
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. Phylis Radcliffe 4-6 6-2 6-4
2R: Miss Herridge d. Mrs A M B Foreshew 6-2 6-1
2R: Mrs E Brierley d. M Caslon 6-1 6-2
2R: I C Rushbrooke d. E P Samuel 6-2 6-4
2R: Claire Beckingham d. E C Mogg 2-6 6-2 6-2
2R: Aurea Edgington d. A M Carpenter 6-0 6-0

3R: Elizabeth Ryan d. N Q Platt w/o
3R: Mrs Horsley d. Honor Woolrych 7-5 2-6 6-3
3R: E Bristowe d. Lady Denman 6-0 7-5
3R: C Huleatt d. Cristobel Hardie 6-3 3-6 6-3
3R: Sylvia Lumley-Ellis d. Mildred Beckingham 6-1 10-8
3R: Mrs Gifford d. Miss Herridge 6-2 6-2
3R: Mrs E Brierley d. I C Rushbrooke 6-2 6-2
3R: Aurea Edgington d. Claire Beckingham 6-4 6-4

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs Horsley 6-1 6-1
QF: E Bristowe d. C Huleatt 6-3 7-5
QF: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs Gifford 6-1 4-6 6-2
QF; Aurea Edgington d. Mrs E Brierley 6-2 6-2

SF: Elizabeth Ryan d. E Bristowe 6-2 6-2
SF: Aurea Edgington d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Aurea Edgington 6-4 4-6 6-1

DF: Aurea Edgington/Elizabeth Ryan (US) d. Peggy Ingram/Syliva Lumley-Ellis 6-2 5-7 7-5

MX: Elizabeth Ryan (US)/Brian Norton (SA) d. Aurea Edgington/Julian Lezard (SA) 6-2 retired
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Week of October 9-15

September 23-October 14, Metropolitan Grass Court Championships, Strathfield, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Strathfield Tennis Club

Note: This was the first time an open women’s singles event had been held at this tournament.

2R: Gwen Utz d. Louie Bickerton 6-3 3-6 6-1
2R: Nell Lloyd d. Minnie Goodman default
2R: Kathleen Hayes d. Noelle Goodwin 6-0 6-1
2R: Floris Saint-George d. Miss Metcalfe 6-2 6-1
2R: Jessie Watson d. Sylvia Lance 6-3 1-6 6-3
2R: Nellie Lascelles d. Reva Garland 6-2 6-2
2R: Phyllis Evans
2R: Daphne Akhurst d. Patricia Meaney 6-4 6-2

QF: Utz d. Lloyd 6-4 6-3
QF: Saint-George d. Hayes 6-1 6-3
QF: Watson d. Lascelles 6-1 6-0
QF: Akhurst d. Evans 6-1 8-6

SF: Utz d. Saint-George 3-6 6-1 7-5
SF: Akhurst d. Watson 6-3 4-6 6-1

FI: Gwen Utz d. Daphne Akhurst 6-4 6-3

Doubles

SF: Sylvia Lance/Floris Saint-George d. Kathleen Hayes/Jessie Watson 6-4 6-1
SF: Nell Lloyd/Gwen Utz d. Lorna Bull/Mary Elliott 6-4 7-5

FI: Sylvia Lance/Floris Saint-George d. Nell Lloyd/Gwen Utz 7-5 6-4

Mixed doubles

SF: Sylvia Lance/Frank Peach d. Nell Lloyd/Stewart H. Anderson 6-2 6-0
SF: Gwen Utz/H.W. Fitzpatrick d. Nellie Lascelles/Norman Peach 6-2 6-4

FI: Sylvia Lance/Frank Peach d. Gwen Utz/H.W. Fitzpatrick 6-4 1-6 8-6
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #47 (Edited)
Week of October 16-22

October 11-21, London Covered Court Championships, England (Wood)
Venue: Queen's Club

1R: Kitty McKane d. Annie Cobb 6-2 6-1
1R: Jessie Colegate d. E Winston 6-1 6-0
1R: Cecily Marriott d. Madge Valantine w/o
1R: E Besso d. M Bersey 6-3 5-7 8-6
1R: Aurea Edgington d. Miss Hogarth w/o
1R: Mrs Langdale d. Mrs Atkey 6-2 6-3
1R: Weeta Donaldson d. R Thorne 6-1 6-2
1R: Claire Beckingham d. Peggy Ingram w/o
1R; Blanche Colston d. Emmeline Warburg 6-4 6-2
1R: Ada Hollick d. “Miss R Astley” 6-4 6-1
1R: Eleanor Rose d. Madeline O’Neill 10-12 6-2 6-0
1R: Genevieve Cousin d. Mrs Parbury 6-2 6-1
1R: Doris Craddock d. Miss Martyn 6-0 6-1
1R: Peggy Dransfield d. Mrs Noel Hume 6-3 6-1
1R: Mrs L Fletcher d. L Letts 6-0 6-1
1R: Geraldine Beamish d. Mrs M Grogan 6-0 6-2

2R: Kitty McKane d. Jessie Colegate 6-3 6-1
2R: Cecily Marriott d. E Besso w/o
2R: Aurea Edgington d. Mrs Langdale 6-0 6-2
2R: Weeta Donaldson d. Claire Beckingham 6-4 10-8
2R: Blanche Colston d. Ada Hollick 6-1 6-1
2R: Eleanor Rose d. Genevieve Cousin 6-4 6-2
2R: Doris Craddock d. Peggy Dransfield w/o
2R; Geraldine Beamish d. Mrs L Fletcher 6-1 6-0

QF: Kitty McKane d. Cecily Marriott w/o
QF: Aurea Edgington d. Weeta Donaldson 6-3 6-2
QF: Blanche Colston d. Eleanor Rose 6-2 6-4
QF: Geraldine Beamish d. Doris Craddock 6-4 6-2

SF: Kitty McKane d. Aurea Edgington 6-0 6-1
SF: Geraldine Beamish d. Blanche Colston 6-2 6-2

FI: Kitty McKane d. Geraldine Beamish 6-4 6-4

DF: Aurea Edgington/Kitty McKane d. Geraldine Beamish/Doris Craddock 7-5 6-2

MX: Mlle Cousin (Frn)/Donald Greig d. Geraldine Beamish/Cecil Campbell (Ire) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #48 (Edited)
Week of October 23-29

October 22-25 (or October 26-November 4), Brent Bridge (Hendon), London, England (Hard)

1R: Mildred Beckingham d. A G Kidd 6-4 6-2
1R: Victoria Oppenheimer Burgess-Smith d. Mrs Creasy 6-3 6-0

2R; Mildred Beckingham d. Mrs Noel Hume 3-6 6-1 6-4
2R: Madeline O’Neill d. Aurea Edgington w/o
2R: Victoria Oppenheimer Burgess-Smith d. Mrs Grimsdell 6-1 6-1

QF: Honor Woolrych d. L Letts 6-0 6-2
QF: Claire Beckingham d. Mildred Beckingham 3-6 6-4 11-9
QF: Peggy Ingram d. Mrs C E Hunter w/o
QF: Victoria Oppenheimer Burgess-Smith d. Madeline O’Neill 5-7 9-7 6-4

SF: Honor Woolrych d. Claire Beckingham 6-2 6-1
SF: Victoria Oppenheimer Burgess-Smith d. Peggy Ingram 1-6 6-3 7-5

FI: Honor Woolrych d. Victoria Oppenheimer Burgess-Smith 6-4 4-6 6-0

DF: Oppenheimer Burgess-Smith/Mrs Hind d. Enid Head/Peggy Ingram 8-6 6-2

MX: John Wheatley/Peggy Ingram d. Randolph Lycett/Claire Beckingham 7-5 3-6 8-6

This was the first edition of this tournament.

----------------------

October 22-27, Border State Championships, Tucson, Arizona, USA (Clay)

FI: Marion Williams d. Marguerite Chesney 6-1 6-1

DF: Helen Ballard/Marguerite Chesney d. Miss Sherman/Marions Williams 7-5 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #49 (Edited)
Week of October 30-November 5

[November] San Francisco City Championships*, California, USA (Hard)

FI: Charlotte Hosmer d. Avery Follett 6-3 7-5

DF: Avery Follett/Carolyn Swartz d. Mrs Dollin/Anna Leachman 6-4 6-4

MX: Herbert Suhr/Winifred Suhr d. John Basham/Ruth Patrick 6-2 5-7 8-6

*This tournament was held on weekends throughout the month of November.
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #50 (Edited)
Week of November 6-12

October 28-November ??, Tournoi de la Toussaint (All Saints Tournament), Paris, France (Indoor)
Venue: TC de Paris

In Singles for the Coupe Gault:
SF: Phyllis Carr Satterthwaite d. Germaine Regnier Golding 2-6 6-2 6-3

FI: ??
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #52 (Edited)
Week of November 20-26

November 17-27, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia (Grass)
Venue: The Albert Ground, Saint Kilda Road

Draw of 41

1R: Esna Boyd d. J. Crane 6-0 6-1
1R: Eileen Toyne d. B. Parsons 7-9 6-2 6-2
1R: Jessie Keltie d. Lola Blashki 1-6 6-4 6-3
1R: Frances Hoddle-Wrigley d. Nancy Heath 4-6 6-4 6-1
1R: Kathleen Le Messurier d. Kathleen Roberts 6-1 6-2
1R: L. Cutting d. Mary Herring 6-1 6-1
1R: Joan McArthur d. Bertha Kay 6-3 10-8
1R: Dorothy Fox d. Rosemary Clapperton 6-4 6-1
1R: Jean Ferguson d. Mrs Colville-Steele 6-0 6-0

The remaining players had a bye.

2R: Boyd d. Toyne 6-1 6-1
2R: Dorothy Rendall d. Keltie 4-6 6-4 11-9
2R: M. Kerry d. Hoddle-Wrigley 6-4 6-3
2R: Jessie Salter d. A.L. Wiseman 6-2 6-1
2R: K. Westmoreland d. Gwen Bedggood 6-2 6-2
2R: Mrs F.W. Falkiner d. Ethel Wilcox 7-5 6-0
2R: Mrs V.L. Adams d. A. Abrahams 6-0 6-4
2R: Marjorie Mountain d. Lorna Bollen 6-1 7-5
2R: Le Messurier d. Cutting 6-3 6-0
2R: McArthur d. Fox 6-4 6-4
2R: Vera Wibmer d.
2R: Helen Outhwaite
2R: Ursula Bere d. O. Hodgson 6-4 6-4
2R: Ruby Mercer d. Heath 6-4 6-1
2R: Doris Chinn d. P. Elder 7-5 2-6 6-4
2R: Meryl Lister d. Miss Stapley 6-0 6-2

3R: Boyd d. Rendall 4-6 6-0 6-3
3R: Salter d. Kerry 6-1 6-2
3R: Westmoreland d. Falkiner 6-4 10-8
3R: Mountain d. Adams 6-2 6-2
3R: Le Messurier d. McArthur 6-0 6-1
3R: Wibmer d. Outhwaite default
3R: Bere d. Mercer default
3R: Lister d. Chinn 6-1 6-4

QF: Boyd d. Salter 6-3 6-2
QF: Mountain d. Westomoreland 6-1 6-4
QF: Le Messurier d. Wibmer 6-2 6-2
QF: Lister d. Bere 6-2 6-1

SF: Boyd d. Mountain 6-0 6-2
SF: Lister d. Le Messurier 3-6 6-3 6-3

FI: Esna Boyd d. Meryl Lister 6-2 6-3

Doubles

1R: Meryl Lister/Marjorie Mountain d. Gwen Bedggood/Dorothy Fox 6-4 6-3
1R: Kathleen Le Messurier/Flora Rowe d. Doris Chinn/Ethel Wilcox 6-3 6-4
1R: C. Broadhurst/Marjorie Warnock d. J. Nicholas/M. Nicholas 6-4 6-4
1R: Jean Ferguson/Miss Watson d. Joan McArthur/R. Macleod 6-4 6-1
1R: Mrs Goodes/Vera Wibmer d. Louie Bury/Helen Outhwaite 6-4 6-3
1R: M. Farnsworth/I. Morton d. Mrs G.B. Walker/A. Williams 6-2 6-0
1R: Ruby Mercer/Isabel Wade d. A. Abrahams/S.D. Gillett 6-4 4-6 9-7
1R: G.B. Ferguson/Mrs Telford-Smith d. D. Roberts/D. Wischer 4-6 7-5 6-3
1R: Mrs V.L. Adams/Lorna Bollen d. Muriel Kettlewell/Quentin Winter-Irving 6-3 6-4
1R: Nancy Heath/Kathleen Roberts d. Mary Addison/Jessie Salter 6-3 6-3
1R: Eileen Rischbieth/J. Wald d. Miss Kuhnel/Miss Stapley default
1R: Esna Boyd/Dorothy Rendall d. L. Cutting/Miss Rendle 6-2 6-3

The remaining pairs had a bye.

2R: Lister/Mountain d. Bertha Kay/Mrs P.W. Marshall 6-0 6-4
2R: Le Messurier/Rowe d. Broadhurst/Warnock 6-1 6-4
2R: Eileen Toyne/Gladys Toyne d. Mrs Mabin/Mollie Muirhead 4-6 7-5 6-2
2R: Goodes/Wibmer d. Ferguson/Watson 6-2 6-4
2R: Farnsworth/Morton d. Mercer/Wade 6-3 6-4
2R: Adams/Bollen d. G.B. Ferguson/Mrs Telford-Smith 4-6 9-7 6-4
2R: Heath/K. Roberts d. P. Elder/Mrs Pollock 6-4 6-3
2R: Boyd/Rendall d. Rischbieth/Wald 6-2 6-1

QF: Lister/Mountain d. Le Messurier/Rowe 7-9 6-2 6-3
QF: Goodes/Wibmer d. Toyne/Toyne 6-4 8-6
QF: Farnsworth/Morton d. Adams/Bollen 9-7 6-2
QF: Boyd/Rendall d. Heath/Roberts 6-4 6-2

SF: Lister/Mountain d. Goodes/Wibmer 6-0 6-2
SF: Boyd/Rendall d. Farnsworth/Morton 6-3 10-8

FI: Meryl Lister/Marjorie Mountain d. Esna Boyd/Dorothy Rendall 12-10 5-7 7-5

Mixed doubles

1R: Meryl Lister/P. O’Hara Wood d. E. Johnstone/H.A. Waxman 6-1 6-2
1R: P. Forrester/Richard Schlesinger d. Miss Kennedy/Dr Keith Fairley 6-4 4-6 6-2
1R: Jessie Keltie/Alexander Sandral d. J. Wald/Clive Fitts 3-6 8-6 6-4
1R: Dorothy Rendall/Edward Yencken d. Ethel Wilcox/Leslie Roebuck 6-3 6-3
1R: Helen Outhwaite/George N. Roberts d. Nancy Heath/Arthur Yencken 6-3 6-3
1R: Marjorie Mountain/Noel M. Heath d. Eileen Rischbieth/Pierre Sandral 6-1 6-1
1R: Louie Bury/Jack Clemenger d. M. Farnsworth/W.A. Wise 4-6 12-10 6-3
1R: Mary Herring/Edward Herring d. E. Swinburne/Charles Buckley 6-0 6-4
1R: Kathleen Roberts/Leslie Addison d. I. Morton/H.J. Magaw 4-6 6-3 6-1
1R: Kathleen Le Messurier/Harold Penny d. Lorna Bollen/Cecil Stuart 6-2 2-6 6-4
1R: G. Wertheim/Ruperth Wertheim d. Mrs G.R. Walker/B.A. Hunt 6-1 6-2
1R: Gwen Bedggood/H.W. Kirkpatrick d. Lucy Bryce/C.B. Chadwick 6-0 6-3

The remaining pairs had a bye.

2R: Lister/O’Hara Wood d. Forrester/Schlesinger 6-1 6-1
2R: Rendall/E. Yencken d. Keltie/A. Sandral 6-3 12-10
2R: Eileen Toyne/S.E. Jamison d. Mrs P.W. Marshall/Dr [????] 6-3 2-6 6-2
2R: Mountain/N.M. Heath d. Outhwaite/Roberts 6-3 4-6 6-0
2R: Bury/Clemeger d. Mrs M. Herring/E. Herring 7-5 1-6 6-2
2R: Le Messurier/Penny d. Roberts/Addison 6-4 3-6 6-2
2R: G. Wertheim/R. Wertheim d. Bedggood/Kirkpatrick 7-5 5-7 7-5
2R: Esna Boyd/Jack Hawkes d. Vera de Bavay/E.J. Ryan 6-2 6-2

QF: Lister/O’Hara Wood d. Rendall/E. Yencken 6-2 6-3
QF: Mountain/N.M. Heath d. Toyne/Jamison 6-2 6-2
QF: Bury/Clemenger d. Le Messurier/Penny 2-6 6-3 6-4
QF: Boyd/Hawkes d. G. Wertheim/R. Wertheim default

SF: Lister/O’Hara Wood d. Mountain/N.M. Heath 6-2 6-2
SF: Boyd/Hawkes d. Bury/Clemenger 6-4 6-2

FI: Meryl Lister/Pat O'Hara Wood d. Esna Boyd/Jack Hawkes 13-11 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS

Dates: December 1-9
Site: White City, (Rushcutter's Bay) Sydney.
Surface: Grass

---------------------------------------------

Singles (Draw=15)

1st Round

Mall Molesworth d. Annie Gray 7-5 6-3
Marjorie Mountain d. Cora Stevens 6-4 6-3
Syd Carr d. Mrs Rock 6-2 1-6 8-6
Gwen Utz d. Esme Doddemeade 6-4 6-2

Esna Boyd d. Floris St.George 6-4 6-1
Jessie Watson d. Mrs M. Grant 6-3 6-2
Sylvia Lance d. Lorna Bull 6-3 6-1
Mary Elliott-bye

Quarterfinals

Molesworth d. Mountain 6-4 6-4
Utz d. Carr default
Boyd d. Watson 6-3 6-2
Lance d. Elliot 6-1 6-2

Semifinals

Boyd d. Lance 6-4 10-8
Molesworth d. Utz 6-2 6-3

Final

Mall Molesworth d. Esna Boyd 6-3 10-8

Mrs Molesworth-1st Aussie ladies champion




-------------------------------------------------

Doubles (Draw=9)

Preliminary Round

Annie Gray/Nellie Lloyd d. Lorna Bull/Mary Elliott 6-4 6-3

Quarterfinals

Esna Boyd/Marjorie Mountain d. Mrs Docker/Marjorie Schultze 6-1 6-4
Mall Molesworth/Jessie Watson d. Syd Carr/Esme Doddemeade 7-5 4-6 6-3
Irene Forbes-Smith/Sylvia Lance d. Gray/Lloyd 5-7 13-11 6-2
Floris St.George/Gwen Utz d. Daisy Garland/D. Menzies 6-3 6-2

Semifinals

Boyd/Mountain d. Molesworth/Watson 7-5 6-3
St.George/Utz d. Forbes-Smith/Lance default

Final

Esna Boyd/Marjorie Mountain d. Floris St.George/Gwen Utz 1-6 6-4 7-5

-------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=15)

1st Round

Gwen Utz/Harold Utz-bye
Sylvia Lance/Stewart Henderson d. Mary Elliott/Jack Clemenger 6-0 6-0
Marjorie Mountain/Rupert Wertheim d. Lorna Bull/Keith Poulton 3-6 6-4 6-3
Hazel Webber/Arthur Yencken d. Minnie Goodman/Bruce Dive 6-0 9-7

Esna Boyd/John Hawks d. Syd Carr/Dudley Bullough 6-4 6-0
Mall Molesworth/Leslie Baker d. Millie Mitchell/Prosper Sandral 6-1 7-5
Jessie Watson/Edward Jordan d. Grace Paterson/William Sheehan 6-4 6-3
Annie Gray/Percy Lane d. Floris St. George/Frank Peach 8-6 5-7 10-8

Quarterfinals

Utz/Utz d. Lance/Henderson default
Mountain/Wertheim d. Webber/Yencken 6-0 6-2
Boyd/Hawkes d. Molesworth/Baker 6-2 5-7 6-2
Watson/Jordan d. Gray/Love ????? (probable default)

Semifinals

Utz/Utz d. Mountain/Wertheim 6-3 6-3
Boyd/Hawkes d. Watson/Jordan 6-3 6-3

Final

Esna Boyd/Jack Hawkes d. Gwen Utz/Harold Utz 6-1 6-1

-------------------------------------------------

Draw notes and resolves:

The official site does not have the complete draw for any of the five events. It also lists our 2 missing Mixed QF results as byes, clearly an oversight. It also has an incorrect doubles semifinal result. All results stemming from The Australian site should thus be double-checked.

Wednesday 6th and Thursday 7th washed out and tournament didn't finish until Saturday 9th December. The backup in play explains the defaults in the doubles events.

The Sydney Morning Herald, in its Dec 9 edition, indicated that Miss Lance had to default in the women's doubles and the mixed with her partner Henderson. The reason given was her departure for New Zealand. Note that the rand Slam book and official Aussie sites have a score for this semi. However, unless these scores can be verified in another source (such as a newspaper) the default in the semis of the doubles is the likely score.

Match points saved:

1R Doubles: Irene Forbes-Smith/Sylvia Lance d. Gray/Lloyd 5-7 13-11 6-2 (saved at least 1 mp in the 2nd set. Other sources mention "several" match points)

Missing full names for:

Mrs Docker. Possibly=Mrs Keith Brougham Docker of Strathfield
Mrs M. Grant
Miss D Menzies (Who is not 'Peg'. Miss AG 'Peg' Menzies was a junior NSW player in the 1930s)
Mrs Rock. Listed as Mrs in newspapers. Or a Miss? "I suspect Miss ROCK (1922) is a Sydney University (circa 1918) tennis player." (Per Gee Tee)

Notes on Names:

Some sources list Gladys Paterson (rather than Grace Paterson). The SMH uses Patterson and Paterson. GeeTee writes that the 1922 entrant here is Gladys Paterson, daughter of "Banjo" Paterson, the famous writer of "Waltzing Matilda." Other newspaper sources thrughout 1922 back this up.

Mrs GB Stevens is most likely Mrs George B Stevens (nee Cora Smith) but this is not verifiable at this time.

The official site has Lorna Utz. It is wrong. It is Gwen (Gwendolyn). There were two Utz's. Lorna Utz (nee Bull-listed in the 1922 singles draw) was maried to Leslie Utz in 1924. Gwen (nee Chiplin) was married to her mixed partner H. S. "Barney" Utz. This is the pair that traveled to England and played Wimbledon in 1925. Major thanks go out to GeeTee for pointing this out.

Jack Clemenger is also listed as John in some sources.
Wilfred Bruce Dive went by his middle name.

-------------------------------------------------

Sources:

GeeTee (who deserves major thanks for many identities uncovered here)
Andrew Tas
The Grand Slam Record Book

Trove Australian Newspapers online, especially the Sydney Morning Herald and Adelaide Advertiser.

https://trove.nla.gov.au/newspaper/article/140789206

-------------------------------------------------

Summary

Molesworth's variety, power and precision stood her in good stead during the tournament. She defeated Utz who was a crafty tactician, but her courtcraft failed against Molesworth's power and versatility. Boyd survived in the other semi despite being 2-4 down in each set against Lance. In the final Molesworth played the bigger points better as Boyd had several set points at 7-6 in the 2nd set. According to the Adelaide Advertiser "The final of the ladies singles...was throughly enjoyed by all. The rallies were long and frequent, and the quality high class. Miss Molesworth's service and backhand were superior to those of Miss Boyd." Boyd excelled in crosscourt forehands, but Mall's crosscourt backhand winners were more frequent.

Gray and Lloyd held a match point in the ladies QF with Forbes-Smith and Lance. Lance then had to default in the next match (and the mixed) to go to New Zealand.

The doubles final was most exciting. The NSW pair of St George/Utz led 4-3. The next game, with Utz serving, had spectators in a fever pitch, as deuce was called 16 times. Boyd/Molesworth won the key game and the minutes later the title. "Mrs Utz played the game of her life", while Mall set up Boyd at net with her great returns. Boyd was noticeably tired from the singles final.

5,000 came on finals day. Earlier week figures were between 2 and 3,000.
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Week of December 25-31

December 26-31, New Zealand Championships, Hastings (Grass)

FI: Sylvia Lance (Aus) d. Nellie Lascelles (Aus) 6-2 6-0

DF: Sylvia Lance (Aus)/Nellie Lloyd (Aus) d. Annie Gray (Aus)/Nellie Lascelles (Aus) 6-3 6-4

MX: Sylvia Lance (Aus)/A Sims d. Marjorie Macfarlane/H Robson 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #59 (Edited)
National Rankings

Germany

1. Isle Friedleben
2. Nelly Neppach
3. Mieken Galvao
4. Gertrud Hagelin
5. Hete Kaeber
6. Anita Lent
7. Toni Weihermann
8. F. Jacobiny/Jacobinus
9. Nelly Stephanus
10. Toni Schomburgk

Note: Official Ranking List issued by German Lawn Tennis Association


United States

01 Mrs Molla B Mallory-New York
02 Leslie Bancroft-West Newton, Mass
03 Helen Wills-Berkeley, CA
04 Mrs Marion Z Jessup-Wilmington, DE
05 Mrs May Sutton Bundy-Los Angeles, CA
06 Martha Bayard-Short Hills, NJ
07 Helen Gilleaudeau-Mamoraneck, NJ
08 Mollie Thayer-Philadelphia, PA
09 Marie Wagner-Yonkers, NY
10 Florence Ballin, New York

11 Clare Cassel-New York
12 Edith Sigourney-Boston, MA
13 Margaret Grove-New York
14 Mrs EV Lynch-New York
15 Marion Leighton-Chicago, ILL
16 Helen Hooker-Greenwich, Conn
17 Phyllis Walsh-Overbrook, PA
18 Annie Townsend-Overbrook, PA
19 Mrs MB Huff-Philadelphia
20 Ceres Baker-East Orange, NJ
 

·
Registered
Joined
·
7,452 Posts
Discussion Starter #60 (Edited)
Comings and Goings


Married

Dorothy Kemmis-Betty on 28 September, to John Hill. Listed as Mrs JE Hill or Mrs John Hill after marriage.
 
41 - 60 of 136 Posts
Top