Tennis Forum banner

1 - 20 of 136 Posts

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Summary by Andrew Tas

Wimbledon was on the move and the Challenge Round abolished. But Lenglen continued her dominance and won her 4th Wimbledon. From six matches she lost 20 games and had to defeat McKane, Ryan and Mallory. She also won the womens and mixed doubles. Also Lenglen won the Hard Court Championships (d. Ryan) and the French Closed. Helen Wills was also a star of the year and at the age of 16 reached the final of the US Championships losing to Mallory 6-3 6-1. Also at the end of the year the first womens Australian Championships was played with Mall Molesworth winning out of a field of 15.

World rankings by Wallis Myers-London Daily Telegraph
1 Suzanne Lenglen France
2 Molla Mallory US
3 Helen Wills US
4 Kitty McKane England
5 Geraldine Beamish England
6 Irene Peacock South Africa
7 Elizabeth Ryan US
8 Marion Zinderstein Jessup US
9 May Sutton Bundy US
10 Margaret Molesworth Australia

--------------------------------

Unknown Dates

Danish Covered Court Championships, Copenhagen (Wood)

FI: Margrethe Kaehler d. [????]

DF: Margrethe Kaehler/Tove Morville d. [????]

MX: M Sandelin/CV Sandelin d. [????]

-----------------

Feb ??, South Florida Championships, Miami, USA

FI: Floyd d. Clare Cassel, wo

-------------

Championships of Mexico

FI: Angeles Gonzales d. Ochoa 6-2 6-4

----------------

in Spring, Napoli, Italy (Clay)
Venue: Tennis Club

FI: Maria Zezza d. Eva di Gaeta ??

----------------

Danish Outdoor Championships, Copenhagen (Clay)

FI: Margrethe Kaehler d. [????]

DF: Elsebeth Brehm/Margrethe Kaehler d. [????]

MX: Elsebeth Brehm/Erik Worm d. [????]

-------------------

Norwegian Outdoor Championships, Oslo (Clay)

FI: Anna Rogge d. [????]

D: No women's doubles event was held this year.

MX: Anna Rogge/Conrad Langaard d. [????]

----------------

Kentucky State Championships, Louisville, USA

FI: Christine Jensing d. Mrs Tafel 6-0 6-4

--------------

Evian-les-Bains, France (Clay)

FI: Mme Vuillermet d. A. Pollard (GB) 4-6 9-7 8-6

---------------------------------

Southern India Championships, Madras

FI: Mrs Kirkpatrick d. Mrs Gompertz

-----------------------

Sindh Championships, Karachi, India (nowadays Pakistan)

FI: Mrs T. Robinson d. ??

-------------------------

This thread uses an older thread started by Rollo at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=421263

AndrewTas laid out the first thread for 1922-I credit him for it here. He used Lowe's Almanack

Many thanks to Mark Ryan "Newmark" for his recent contributions and for his original 1922 results thread: http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=420323

and many thanks to Graham ("the computer") that has provided many results.
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #2 (Edited by Moderator)
Week of January 2-8

December 16, 1921-January 2, 1922, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa

SF: Irene Moor d. Alice Botting 6-3 7-5
SF: Mrs J.W. McLaren d. Mrs F. Gilbert 4-6 11-9 6-4

FI: Irene Moor d. Mrs J.W. McLaren 6-3 6-1

Doubles

SF: Mrs W.F. du Plessis/Irene Moor d. Mrs J.W. McLaren/Mrs Sullivan 6-4 6-4

FI: Mrs W.F. du Plessis/Irene Moor d. Amy Kirby/Olive Winslow 6-3 5-7 6-3

Mixed Doubles


SF: Alice Botting/Rex Tucker d. Amy Kirby/Kirby 4-6 7-5 6-3*
SF: Olive Winslow/R.F. Le Sueur d. Mrs F. Gilbert/Bertram Floquet 6-4 3-6 7-5

FI: Alice Botting/Rex Tucker d. Olive Winslow/R.F. Le Sueur 7-5 5-7 6-4

Apparently the two Kirbys in the mixed semis were mother and son.

-----

December 26, 1921-January 2, 1922, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa

SF: A.H. Lumsden d. Mrs Burgess 6-1 6-2
SF: Miss Lane d. Mrs Hall 6-3 6-2

FI: A.H. Lumsden d. Miss Lane 7-5 3-6 6-1

MX: A.H. Lumsden/Ivie Richardson d. Miss Temperley/Whiteley 4-6 6-0 6-2

-----

December 26, 1921-January 2, Monaco Championships, Monte Carlo (Clay)
Venue: La Festa Club

SF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs J H Cabot 6-0 6-2
SF: Madeline O’Neill d. Mme Gallepe 6-1 6-1

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Madeline O'Neill (GB) 7-5 6-3

MX: Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) d. Madeline O'Neill (GB)/Lord George Rocksavage (GB) 6-3 2-6 6-2

-----

December 23, 1921-January 2, 1922, Western Australia Championships, Perth, Western Australia, Australia (Grass)
Venue: Kitchener Park

Singles (Draw=at least 17; estimated to be 32)

2R: Violet Mather d. Peter Smith default
2R: Ethel Whitfield d. Mildred McDougall 8-6 6-4
2R: Dorothy Weston d. B. King 6-0 6-1
2R: Kath Le Messurier d. Bertha Burmeister 6-1 6-0

2R: Flossie Twelftree d. Annabel Plaistowe 6-3 6-0
2R: Lily La Nauze d. Helen Fraser 6-1 3-6 6-1
2R: Mrs V.L. Adams d. Phyllis Richardson 6-1 1-6 6-2
2R: Flora Rowe d. Olga Ainslie 6-2 6-2

QF: Mather d. Whitfield 6-0 6-0
QF: Le Messurier d. Weston 6-4 6-2
QF: Twelftree d. La Nauze 6-2 6-2
QF: Rowe d. Adams 6-4 6-3

SF: Mather d. Le Messurier 6-3 6-1
SF: Rowe d. Twelftree 6-3 6-3

FI: Violet Mather d. Flora Rowe 8-6 1-6 8-6

Doubles

SF: Kath Le Messuirer/Flora Rowe d. Mrs V.L. Adams/Flossie Twelftree 6-0 6-0
SF: Mrs V.L. Adams/Flossie Twelftree d. Dolly Brook/Violet Mather 6-2 6-4

FI: Kath Le Messuirer/Flora Rowe d. Mrs V.L. Adams/Flossie Twelftree 6-4 5-7 6-2

Mixed Doubles


SF: Violet Mather/Ivan Gibbs d. Mrs V.L. Adams/George Linwood 6-4 7-9 6-2
SF: Flora Rowe/Percy Mills d. Kath Le Messurier/Phyllis Richardson 7-5 6-2

FI: Violet Mather/Ivan Gibbs d. Flora Rowe/Percy Mills 6-3 2-6 6-1

For the first time in lawn tennis history, a team of female players from another state, South Australia, visited Western Australia and took on a team of female players from the home state before the start of the tournament itself. The state matches are found in late December of the 1921 thread.

-----

December 23, 1921-January 8, 1922, Coupe de Noël, Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Sporting Club de Paris

Singles (Draw=47)

1R: Mlle Lefébure-Dibon d. Mme Derouen default
1R: Geneviève Cousin d. Mlle Pinard 6-1 6-1
1R: Madeleine Barbas d. Mme Dupri 3-6 6-1 6-2
1R: Mme Eyemoud d. Mlle Jarre 6-2 6-1
1R: Germaine Pigueron d. J. Faure-Beaulieu 6-1 6-0
1R: Mme Florand d. Mme P. André 6-0 6-1
1R: Nicole Descleres d. H. Duvivier default
1R: Mlle Wattebled d. Mme Clouart 6-0 6-0
1R: Mlle Rumeau d. Mlle Labesse 8-6 6-4
1R: Marie Danet d. Mlle Bally 6-1 6-3
1R: Mlle Dupuis d. Mme P. Boyer 6-3 6-4
1R: Yvonne Huchez d. Mlle Rouard 6-0 6-0
1R: Mme Lanquert d. Mme Golding 6-0 6-1
1R: Carmen Canivet d. Mlle Neveux 6-0 6-1
1R: Mme Polachi d. Mme Goy 6-0 6-3

2R: Marguerite Billout d. Mlle Lecarou 6-1 6-2
2R: Jacqueline Gallay d. Mlle Pfeiffer 6-0 6-1
2R: Mlle Chanlaire d. Mme Deforges 6-3 6-2
2R: Suzanne Dévé d. Mme Beaujean 6-0 6-1
2R: Pigueron d. Florand 6-0 6-2
2R: Wattebled d. Descleres default
2R: Barbas d. Eymeoud 6-1 6-1
2R: Cousin d. Lefébure-Dibon 6-0 6-3

2R: Danet d. Rumeau 6-2 6-0
2R: Huchez d. Dupuis 6-3 6-4
2R: Mlle Delagenière d. Lanquert 7-5 6-1
2R: Canivet d. Polachi 6-0 6-1
2R: Nanette Le Besnerais d. G. Gaspard 6-1 6-0
2R: Mlle Boret d. Mrs Reith 6-4 6-0
2R: Germaine Charnelet d. Mlle Dupont 6-3 6-2
2R: Marie Conquet d. Mlle Clerc 6-0 6-4

3R: Billout d. Gallay 6-0 6-0
3R: Dévé d. Chanlaire 6-2 6-8 6-1
3R: Pigueron d. Wattebled 6-1 6-2
3R: Cousin d. Barbas 6-0 6-1

3R: Danet d. Huchez 6-3 6-2
3R: Canivet d. Delagenière 10-8 6-1
3R: Le Besnerais d. Boret 6-0 6-1
3R: Conquet d. Charnelet 7-5 6-2

QF: Billout d. Dévé 6-0 6-3
QF: Cousin d. Pigueron 2-6 7-5 6-2
QF: Danet d. Canivet 7-5 6-2
QF: Conquet d. Le Besnerais 6-0 6-1

SF: Billout d. Cousin 6-1 6-0
SF: Conquet d. Danet 6-2 6-2

FI: Marguerite Billout d. Marie Conquet 6-2 2-6 7-5

Doubles (Draw=16)

1R: Geneviève Cousin/Suzanne Dévé d. Mlle Lefébure-Dibon/[????] 6-1 6-3
1R: Mme Boyer/Mlle Rouard d. Mlle Gaspard/Mlle Gaspard 6-4 8-6
1R: Mlle Chanlaire/Germaine Charnelet d. Mlle Conroy/Mme Beaujean default
1R: Marguerite Billout/Germaine Pigueron d. [????] 6-0 6-4

1R: Nanette Le Besnerais/Jeanne Vaussard d. Mme Gay/Mme Polachi 6-0 6-0
1R: Mme Clouart/Mlle Jacquin d. [????]
1R: Madeleine Barbas/Mlle Dupont d. Mlle Bally/Mlle Brochot 1-6 6-1 6-2
1R: Marie Conquet/Marie Danet d. Mme Canivet/Mme J. Porée 6-2 6-4

QF: Cousin/Dévé d. Boyer/Rouard 6-1 6-0
QF: Billout/Pigueron d. Chanlaire/Charnelet 6-4 6-1
QF: Le Besnerais/Vaussard d. Clouart/Jacquin 6-0 6-0
QF: Conquet/Danet d. Barbas/Dupont 6-2 6-2

SF: Cousin/Dévé d. Billout/Pigueron 3-6 6-2 6-4
SF: Conquet/Danet d. Le Besnerais/Vaussard 6-3 6-2

FI: Geneviève Cousin/Suzanne Dévé d. Marie Conquet/Marie Danet 6-3 7-5

Mixed doubles (Draw=about 39)

1R: Carmen Canivet/Pierre Canivet d. Mme Vuillermet/Henri Cochet default
1R: Madeleine Barbas/Raymond Barbas d. Mme Beaujean/Védrunes 6-1 6-2
1R: Mlle Landry/de Monteil d. Mlle Legras/Legras default
1R: Jeanne Vaussard/Erik Tegner (DEN) d. Mlle Lefébure-Dibon/Braun 6-0 6-2
1R: Marie Danet/Jean Couitéas d. Mme Clouart/Clouart default
1R: Germaine Charnelet/René Meunier d. Mme Deladne/Augustin 6-3 6-1
1R: Jacqueline Gallay/Leroux d. Mlle Landry/Salaberry default

2R: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Mme Perchot/Dubose default
2R: Mlle Pinard/Roche d. Mlle Joaquin/Siguier 6-0 6-1
2R: Abeille Gallay/Watt d. Mme Boyer/Boyer 6-0 6-1
2R: Geneviève Cousin/Marcel Cousin d. Mme Polachi/Mortier 6-2 6-3
2R: Nanette Le Besnerais/Jean Le Besnerais d. Mrs Reith/Seligmann 6-3 6-3
2R: Mme Goy/Hoppenot d. Mme Deniau/Deniau 6-2 6-1
2R: Canivet/Canivet d. M. Barbas/R. Barbas 3-6 6-3 6-2
2R: Vaussard/Tegner d. Landry/de Monteil default

2R: Marie Conquet/Marcel Dupont d. Mlle Chanlaire/Mlle Chanlaire/Chanlaire 6-2 6-3
2R: M. Danet/Couitéas d. Mme Pellerin/Pellerin default
2R: J. Gallay/Roux d. Germaine Charnelet/Meunier default
2R: Mme Delagenière/Blanc d. Nicole Descleres/Antoine Gentien 1-6 6-4 6-2
2R: J. Jacquin/Roux d. Germaine Golding/Sam Hardy (USA) default
2R: Mme del Monté/R. Danet d. Mlle Hachette/Pierre Bordes 6-1 6-1
2R: Germaine Pigueron/Pierre Hirsch d. Mme Derouen/Etienne Picard 6-2 6-1

3R: Billout/Borotra d. Pinard/Roche 6-4 6-2
3R: G. Cousin/M. Cousin d. Gallay/Watt 6-3 6-1
3R: N. Le Besnerais/J. Le Besnerais d. Goy/Hoppenot 6-1 6-3
3R: Vaussard/Tegner d. Mme P. Canivet/P. Canivet 6-2 6-2

3R: Conquet/Dupont d. Bovet/Lefébure-Dibon 6-1 6-0
3R: M. Danet/Couitéas d. Gallay/Roux 6-1 6-2
3R: Delagenière/Blanc d. J. Jacquin/Roux default
3R: Pigueron/Hirsch d. Mme del Monté/R. Danet 7-5 6-3

QF: Billout/Borotra d. G. Cousin/M. Cousin 6-1 6-0
QF: Vaussard/Tegner d. Le Besnerais/Le Besnerais 6-8 6-2 6-3
QF: Conquet/Dupont d. M. Danet/Couitéas 6-4 6-3
QF: Pigueron/Hirsch d. Delagenière/Blanc 6-4 6-1

SF: Billout/Borotra d. Vaussard/Tegner 0-6 6-4 6-2
SF: Pigueron/Hirsch d. Conquet/Dupont 7-5 5-7 6-3

FI: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Germaine Pigueron/Pierre Hirsch 6-3 6-3

-----

January 2-8, Beau Site (First Meeting), Cannes, France (Clay)
Venue: Beau Site

Singles (Draw=at least 13)

1R: Elizabeth Ryan (US) d. Mrs E N Howard 6-0 6-0
1R: ????
1R: Madeline O’Neill d. Miss Martin 6-0 6-1
1R: Agnes Visart De Bocarme d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0

1R: Sylvia Jung d. ????
1R: Miss Hunnewell d. ????
1R: Miss Christian d. Mlle Braillard 9-7 6-4
1R: Phyllis Satterthwaite d. Miss Kavanagh 6-0 6-0

QF: Ryan d. ????
QF: O’Neill d. De Bocarme 6-3 6-3
QF: Jung d. Hunnewell 6-0 6-0
QF: Satterthwaite d. Christian 6-0 6-0

SF: Ryan d. O’Neill 6-2 6-3
SF: Satterthwaite d. Jung 7-5 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-1 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/Lord George Rocksavage (GB) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Week of January 9-15

January 9-15, Carlton Club First Meeting, Cannes, France (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. Miss Hunnewell 6-1 7-5
1R: Phyllis Satterthwaite d. H Orr-Lewis 6-0 6-0
1R: Mme Floresco d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0
1R: Agnes Visart De Bocarme d. E Best 6-3 6-1
1R: Sylvia Jung d. M Coats w/o

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs Martin w/o
QF: Phyllis Satterthwaite d. Mme Floresco 6-0 6-1
QF: Madeline O’Neill d. Agnes Visart De Bocarme 6-1 6-0
QF: Sylvia Jung d. Thelma Cazalet 6-2 3-6 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Phyllis Satterthwaite 6-3 6-3
SF: Sylvia Jung d. Madeline O’Neill 7-5 4-6 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung 6-3 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Frank Fisher (NZ) d. Madeline O'Neill (GB)/Charles Aeschlimann (Swi) 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week of January 16-22

December 29, 1921-January 21, 1922, County of Cumberland Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Pratten Park

FI: [????]


Doubles

SF: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Sara Cox/Marjorie Cox 7-5 7-5
SF: Floris Saint-George/Leah Sinclair d. Gladys Dive/Miss Taylor 6-3 6-1

FI: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Floris Saint-George/Leah Sinclair 6-1 8-6


Mixed doubles

SF: Sylvia Lance/James Anderson d. Marjorie Cox/Frank Peach 6-3 6-3
SF: Floris Saint-George/Norman Peach

FI: Sylvia Lance/James Anderson d. Floris Saint-George/Norman Peach 6-3 6-4

-----------------------------------

December 29, 1921-January 26, 1922, County Carnival Tournament, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Double Bay

SF: Marjorie Cox d. Flora Cameron 6-1 8-6
SF: Annie Gray d. Vera Sheriff 6-1 6-1

FI: Marjorie Cox d. Annie Gray 5-7 6-1 6-4


Doubles

FI: Sara Cox/Marjorie Cox d. Annie Gray/Grace Gray 6-3 7-5


Mixed doubles

SF: Annie Gray/Aubrey Sieler d. Muriel Wilson/Robert Spencer 6-1 6-1
SF: Marjorie Cox/Donald Yeo d. Alice Dight/Lisle Terrey 6-4 6-3

FI: Annie Gray/Aubrey Sieler d. Marjorie Cox/Donald Yeo 6-3 10-8

----------------------------

January 16-22, Cannes Club First Meeting, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes LTC

1R: Elizabeth Ryan d. Mrs E N Howard 6-0 6-1
1R: Nicole Desclercs d. E Best 6-1 6-4
1R: Sylvia Jung d. Miss Kavanagh 7-5 6-2
1R: Madeline O’Neill d. M Smailes 6-4 6-1
1R: Agnes Visart De Bocarme d. Mme Floresco 6-3 6-1
1R: Phylis Radcliffe d. Miss Hunnewell 6-4 8-6
1R: Phyllis Satterthwaite d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Nicole Desclercs 6-1 6-4
QF: Sylvia Jung d. M Coats 6-3 6-1
QF: Madeline O’Neill d. Agnes Visart De Bocarme 6-0 6-4
QF: Phyllis Satterthwaite d. Phylis Radcliffe 6-0 6-0

SF: Elizabeth Ryan d. Sylvia Jung 6-1 6-2
SF: Phyllis Satterthwaite d. Madeline O’Neill 6-2 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-4 retired

MX: Elizabeth Ryan (US)/Lord George Rocksavage (GB) d. Sylvia Jung/Arthur Wallis Myers (GB) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Week of January 23-29

January 23-29, Mentone, France (Clay)

FI: Margrethe Kaehler (Den) d. Miss Aylmer (GB) 6-1 6-0

MX: Madeline O'Neill (GB)/Samuel Hardy (US) d. Miss Bristow (GB)/R Wilkinson (GB) 6-1 6-0

-------------

Circa January 23-30, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Dorothy Shepherd-Barron (GB) d. Miss Eddis 6-4 5-7 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Week of January 30-February 5

January 30-February 4, Heights Casino Invitation, Brooklyn, New York, USA (Indoors on Wood)
Venue: Brooklyn Heights Casino

Draw=31

1R Molla Bjurstedt Mallory d. Mrs. Wilbourne 6-0 6-1.

2R Mallory d. Mrs. Waring 6-1 6-2

QF Mallory d. Marie Wagner 6-4 6-4

SF: Molla Mallory d. Martha Bayard 6-0 6-4
SF: Leslie Bancroft d. Edith Sigourney 6-4 5-7 6-3

FI: Molla Mallory d. Leslie Bancroft 6-4 6-1

DF: Molla Mallory/Edith Sigourney d. Leslie Bancroft/Martha Bayard 6-2 10-8

Molla wins the Heights event for the 6th time in 7 years.

------------------

January 30-February 5, Hyères, France (Clay)
Venue: Hyères LTC at Golf Hotel

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Madeline O'Neill (GB) 6-2 6-1

MX: Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) d. Dransfield/L Nouveau 6-0 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Week of February 6-12

February 6-11, Nice First Meeting, Nice, France (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-2
1R: Mrs Hoy d. Mme Bardas 6-0 6-0
1R: Margrethe Kahler d. Margaret Tripp 6-4 7-5
1R: M Smailes d. Mlle Franke 6-4 6-8 6-1
1R: Phylis Radcliffe d. Mlle Neveu 6-1 6-1
1R: Mrs Boyd d. Geraldine Beamish w/o
1R: Nicole Desclercs d. C P Brocklesby 6-0 6-1
1R: Phyllis Satterthwaite d. N Platt w/o

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs Hoy 6-1 6-1
QF: Margrethe Kahler d. M Smailes 6-3 6-2
QF: Phylis Radcliffe d. Mrs Boyd 6-1 6-0
QF: Phyllis Satterthwaite d. Nicole Desclercs 6-0 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Margrethe Kahler 6-1 6-1
SF: Phyllis Satterthwaite d. Phylis Radcliffe 6-1 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-2 6-0

DF: Ryan(US)/Satterthwaite(GB) d. Geraldine Beamish (GB)/Dorothea Lambert Chambers (GB) 6-4 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/Samuel Hardy (US) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) default

------------------

February 6-11, Dulwich Covered Courts, Dulwich, Greater London, England

F: Maude Jackson d. I A Maltby 6-2 4-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Week of February 13-19

February 13-19, Carlton Club Second Meeting, Cannes, France (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. Miss Major 6-0 6-0
1R: Sylvia Jung d. Miss Sidebottom 6-0 6-0
1R: Honor Woolrych d. C P Brocklesby 4-6 6-0 6-2
1R: Madeline O’Neill d. Mrs Lyle 6-0 6-1
1R: Miss Hunnewell d. Miss Coats 6-0 6-1
1R: N Platt d. Mlle Leblanc 6-3 6-1
1R: G M Mann d. Lady Rocksavage 6-2 6-4
1R: Sigrid Fick d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 6-0
1R: Mrs J C Forster d. E Best 6-0 3-6 6-4
1R: Nicole Desclercs d. Vera Howett 6-4 6-1
1R: “Miss Gully” d. Miss O’Brien 6-1 6-0

2R: Sylvia Jung d. Honor Woolrych 7-5 8-6
2R: Madeline O’Neill d. Miss Hunnewell 6-3 6-2
2R: N Platt d. G M Mann 9-7 6-1
2R: Sigrid Fick d. Mrs J C Forster 6-2 6-4
2R: Nicole Desclercs d. “Miss Gully” 7-5 6-3
2R: Geraldine Beamish d. E Besso w/o

QF: Elizabeth Ryan d. Sylvia Jung 6-0 6-4
QF: Madeline O’Neill d. N Platt 6-2 6-2
QF: Phyllis Satterthwaite d. Sigrid Fick 6-0 6-2
QF: Geraldine Beamish d. Nicole Desclercs 6-0 6-0

SF: Elizabeth Ryan d. Madeline O’Neill 6-1 6-1
SF: Geraldine Beamish d. Phyllis Satterthwaite w/o

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 3-6 6-3 6-2

DF: Ryan (US)/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Geraldine Beamish (GB)/Dorothea Lambert Chambers (GB) 6-3 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/Alain Gerbault d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) 6-3 7-5

-------------------

Circa mid-February, All-India Championships, Allahabad, India (Grass?)

FI: Phyllis Covell (GB) d. Dorothy Shepherd-Barron (GB) 6-3 7-5

DF: Phyllis Covell (GB)/Dorothy Shepherd-Barron (GB) d. Mrs Gibson/Miss Gibson 6-2 6-2

MX: Dorothy Shepherd-Barron (GB)/Lewis Barclay d. Mrs Kellie/Mohammed Sleem 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Week of February 20-26

February 16-25, World Covered Court Championships, Saint Moritz, Switzerland (Indoors on Wood)

Draw=8

1R: Yvonne Bourgeois (Frn) d. Mlle B Muller 6-2 6-2
1R: Germaine Golding (Frn) d. Mme Cavinet (Frn) 6-2 6-3
1R: Jeanne Vaussard (Frn) d. Dorothy Kemmis-Betty (GB) default
1R: Mme Monk d. Geramine Pigueron (Frn) default

SF: Golding d. Bourgeois 6-2 6-3
SF: Vaussard d. Momk 6-0 6-1

FI: Germaine Golding (Frn) d. Jeanne Vaussard (Frn) 6-2 7-5

Doubles (Draw=3)

1R: Bourgeois/Canivet d. Monk/Muller 6-4 6-3

FI: Germaine Golding (Frn)/Jeanne Vaussard (Frn) d. Yvonne Bourgeois (Frn)/Mme Canivet (Frn) default

MX: Jean Borotra (Frn)/Germaine Golding (Frn) d. Max Decugis (Frn)/Jeanne Vaussard (Frn) 6-3 6-4

-------------------

February 20-26, Beaulieu, France (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. Mlle Poupinell 6-0 6-0
1R: M Smailes d. G Bethell 6-1 6-1
1R: Margrethe Kahler d. Margaret Stocks 10-8 6-4
1R: Geraldine Beamish d. D Bethell 6-0 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. M Smailes 6-3 6-3
QF: Madeline O’Neill d. Vera Howett 6-2 6-3
QF: Phyllis Satterthwaite d. Mme Le Cherpy 6-0 6-0
QF: Geraldine Beamish d. Margrethe Kahler 6-3 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Madeline O’Neill 6-2 6-0
SF: Geraldine Beamish d. Phyllis Satterthwaite w/o

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 7-5 8-6

DF: Ryan (US)/Satterthwaite (GB) d. Geraldine Beamish (GB)/Dorothea Lambert Chambers (GB) 6-2 6-2

MX: Elizabeth Ryan (US)/RC Wertheim* d. Dorothea Lambert Chambers (GB)/Arthur Wallis Myers (GB) 7-5 6-3

Could RC Werthein be Aussie Rupert Wertheim?

-------------------

ended February 28, Sydney LTC Tournament, NSW, Australia

FI: Ellen Halley Lascelles d. Daphne Akhurst 6-0 6-4

-------------------

February 18-24, Bahamas Championships, Nassau (Grass?)

FI: Mrs F Godfrey (US) d. Mrs F Bishop 6-1 6-0

MX: Mrs F Bishop/GC Shafer (US) d. Miss Carlebach/M Goldman [score?]

------------------

Circa February 20-24, Palm Beach Championships, Florida, USA (Clay)

FI: Clare Cassel d. Phyllis Walsh 4-6 7-5 6-4

*Double check. My notes have Feb 21-25 and title as Chmps of Florida.
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Week of February 27-March 5

February 25-March 2, French Closed Covered Court Championships, Paris, France (Indoors on Wood)

FI: Marguerite Billout d. Marie Conquet 7-5 7-5

DF: Marie Conquet/Marie Danet d. Germaine Golding/Jeanne Vaussard 5-7 6-2 6-1

MX: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Marie Conquet/Marcel Dupont 6-4 6-0

------------------

February 27-March 3, Metropolitan Indoor Championships, New York, USA (Indoors on Wood)
Venue: Seventh Regiment Armory

FI: Marie Wagner d. Martha Bayard 6-3 6-3

DF: Ceres Baker/Lilian Scharman d. Mrs B. Stenz/Marie Wagner 3-6 8-6 6-4

-------------------

February 27-March 5, Monte Carlo Championships, Monaco (Clay)
Venue: La Festa Club

1R: Elizabeth Ryan d. Mrs Scarlsbrick 6-1 6-1
1R: Mrs J C Forster d. G Mann 6-2 3-6 7-5
1R: G Bristed d. Mme R Brian 6-1 6-0
1R: Phyllis Satterthwaite d. M R Bellamy 6-0 6-0
1R: Madeline O’Neill d. Dorothea Lambert Chambers w/o
1R: N Platt d. A M Bennett 6-1 6-2
1R: Vera Howett d. E Best 6-1 6-2

2R: Elizabeth Ryan d. Margaret Stocks 6-1 6-3
2R: Mrs J C Forster d. G Bristed 6-3 6-2
2R: Phyllis Satterthwaite d. M Smailes 6-1 6-0
2R: Mrs W P Holtby d. Lady Rocksavage 3-6 6-4 6-0
2R: Margrethe Kahler d. C P Brocklesby 6-1 6-0
2R: Madeline O’Neill d. N Platt 6-2 6-1
2R: Vera Howett d. Mme Floresco 6-0 7-5
2R: Geraldine Beamish d. Mrs H Musker 6-0 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs J C Forster 6-2 6-2
QF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs W P Holtby 6-1 6-0
QF: Margrethe Kahler d. Madeline O’Neill 1-6 6-1 6-3
QF: Geraldine Beamish d. Vera Howett 6-0 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Phyllis Satterthwaite 6-2 8-6
SF: Geraldine Beamish d. Margrethe Kahler 6-1 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 6-2 6-1

DF: Elizabeth Ryan/Phyllis Satterthwaite d. Geraldine Beamish (GB)/Dorothea Lambert Chambers (GB) 6-3 6-1

MX: Elizabeth Ryan (US)/RC Wertheim d. Dorothea Lambert Chambers (GB)/Jean Samazeuilh (Frn) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Week of March 6-12

March 4-11, Metropolitan Cricket Club Autumn Tournament, Melbourne, Victoria, Australia (Grass)
Venue: The Albert Ground, Saint Kilda Road

SF: Esna Boyd d. Nell Thyne 6-1 6-3
SF: Meryl Lister d. Marjorie Mountain 6-2 4-6 7-5

FI: Esna Boyd d. Meryl Lister 6-4 6-4

Doubles

SF: Esna Boyd/Meryl Lister d. Dorothy Hope/Dorothy Rendall 6-4 6-2
SF: Louie Bury/Marjorie Mountain d. Dr Mary Lyle/Helen Outhwaite 6-3 6-4

FI: Esna Boyd/Meryl Lister d. Louie Bury/Marjorie Mountain 1-6 6-2 6-3

Mixed doubles

SF: Dorothy Hope/Pat O’Hara Wood d. Ruth Stephens/Ian McInnes 6-2 6-3
SF: Esna Boyd/Gerald Patterson d. Marjorie Mountain/Alexander Sandral 6-4 8-6

FI: Dorothy Hope/Pat O’Hara Wood d. Esna Boyd/Gerald Patterson 3-6 6-3 6-3

------------------

March 6-11, Bermuda Championships (Hard)

FI: Marie Wagner (US) d. Miss Yuillo 6-0 3-6 6-1

MX: Marie Wagner (US)/Frederick Anderson (US) d. Mrs F Gosling/Lawrence Rice (US) 6-4 6-4

The New York Times states the event was "played on cement court painted green." Gladys Hutchings, #1 in Bermuda, was unable to play due to an illness.

----------------

March 6-12, Riviera Championships, Mentone, France (Clay)

1R: Margrethe Kahler d. Mrs W P Holtby 3-6 7-5 9-7
1R: Peggy Dransfield d. Mme Floresco 6-2 6-1
1R: Miss Wood d. Margaret Stocks w/o
1R: Miss French d. A M Bennett 6-4 6-2

2R: Elizabeth Ryan d. Mrs Brian w/o
2R: Mrs J C Forster d. Mrs Stansfield w/o
2R: Margrethe Kahler d. Peggy Dransfield 6-2 6-3
2R: G Bristed d. Miss Wood 6-3 6-3
2R: Geraldine Beamish d. Mrs Barker Mill 6-0 6-1
2R: Madeline O’Neill d. Miss French 6-1 6-4
2R: Vera Howett d. Miss Arthur 6-0 6-1
2R: Phyllis Satterthwaite d. M R Bellamy 6-0 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs J C Forster 6-1 6-2
QF: Margrethe Kahler d. G Bristed 6-0 6-3
QF: Geraldine Beamish d. Madeline O’Neill 6-3 15-13
QF: Phyllis Satterthwaite d. Vera Howett 6-0 6-0

SF: Elizabeth Ryan d. Margrethe Kahler 6-4 6-4
SF: Phyllis Satterthwaite d. Geraldine Beamish w/o

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite (GB) 6-3 6-3

DF: Elizabeth Ryan (US)/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Geraldine Beamish (GB)/Margaret Stocks (GB) 6-4 7-5

MX: Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) d. Geraldine Beamish (GB)/Sam Hardy (US) 6-1 6-2

------------------------

March 5-10, German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Wood)

FI: Mieken Galvao d. Nelly Stephanus 4-6 6-2 6-2

XDF: Mieken Galvao/Friedrich Rahe d. Anna MacDornan/Curt Bergmann 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Week of March 13-19

March 13-19, South of France Championships, Nice, France (Clay)

1R: Elizabeth Ryan d. M Smailes 6-1 6-2
1R: Margaret Tripp d. Mrs E A Boyd 6-2 6-0
1R: Marcelle Septier d. D Dupuis 6-3 6-2
1R: A Hulbert d. Mrs Arthur 6-1 6-0
1R: Geraldine Beamish d. Mlle Du Pasquier 6-0 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Margaret Tripp 6-1 6-3
QF: Marcelle Septier d. Mrs C H Thorn 6-2 6-0
QF: E Besso d. Mme Dupuis 6-1 9-7
QF: Geraldine Beamish d. A Hulbert 6-0 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Marcelle Septier 6-2 6-1
SF: Geraldine Beamish d. E Besso 6-0 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 3-6 6-3 6-1

DF: Suzanne Lenglen/Elizabeth Ryan (US) d. Miss Platt (GB)/Miss Radcliffe (GB) 6-0 6-0

MX: Suzanne Lenglen/Count Mikhail Soumarokoff d. Elizabeth Ryan (US)/Lord George Rocksavage (GB) 6-2 6-2

This tournament marked Suzanne's return to competitive play after six months' absence following her retirment to Molla Mallory in the second round of the 1921 US Championships. Suzanne did not play in the singles event in Nice.

-------------------

March 13-19, Bordighera, Italy (Clay)

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Madeline O'Neill (GB) 8-6 6-0

MX: Phyllis Satterthwaite (GB)/Jack Hillyard (GB) d. Madeline O'Neill (GB)/CW Murray (GB) 6-1 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Week of March 20-26

March 17-25, South Australian Championships, Adelaide, South Australia, Australia (Grass)
Venue: The Adelaide Oval

Draw of 41

1R: Esna Boyd d. B. Howard 6-1 6-1
1R: E. Davidson d. F.A. Symon 6-2 6-3
1R: Kathleen Le Messurier d. Marjorie Halliday 6-1 6-2
1R: Joyce Lillecrapp d. Dorothy Weston 6-2 1-6 6-4
1R: Marjorie Mountain d. Gladys Cleland 6-1 6-1
1R: Anna Menz d. Mrs Naismith d. 6-0 6-0
1R: E.R. Reed d. D. Thompson default
1R: Eileen Rischbieth d. Mrs A.G. Bowers 6-1 6-4
1R: Meryl Lister d. F. Good 6-3 6-2

The remaining players had a bye.

2R: Boyd d. Davidson 6-1 6-2
2R: Le Messurier d. Erika O’Dea 6-0 6-0
2R: Mrs F. Porter d. Alice Haslam 6-3 6-3
2R: Mountain d. Lillecrapp 6-2 6-2
2R: Sydney Hocking d. Ivy Bowen 4-6 6-1 6-3
2R: Katherine Wemyss
2R: Maggie Edmunds d. Miss Jackman 8-6 retired
2R: Mrs V.L. Adams d. Ethelwynne Sharp default
2R: R. Rook d. Miss Hogarth 6-4 6-3
2R: Phyllis Evans d. Maisie Parr 6-4 8-10 6-2
2R: Bertha Kay d. Mrs C.H. Goode 6-3 6-0
2R: Gwen Bedggood d. L. Hawker 6-1 6-0
2R: Gwen Hack d. K. Naismith 6-4 6-3
2R: Flossie Twelftree d. G. Good 6-1 6-3
2R: Menz d. Reed 6-3 6-1
2R: Lister d. Rischbieth 6-2 6-1

3R: Boyd d. Le Messurier 7-5 7-5
3R: Mountain d. Porter 6-0 6-1
3R: Hocking d. Wemyss 6-1 6-2
3R: Adams d. Edmunds 6-2 6-1
3R: Rook d. Evans 6-4 6-2
3R: Bedggood d. Kay 6-1 6-4
3R: Hack d. Twelftree 6-4 7-5
3R: Lister d. Menz 6-1 6-2

QF: Boyd d. Mountain 6-1 6-2
QF: Adams d. Hocking 6-2 6-3
QF: Rook d. Bedggood 6-4 4-6 6-1
QF: Lister d. Hack 6-2 6-4

SF: Boyd d. Adams 8-6 8-6
SF: Lister d. Rook 6-0 6-1

ACF: Esna Boyd d. Meryl Lister 6-2 6-2

CR: Esna Boyd d. Flora Rowe (holder) 6-2 6-0


Doubles

1R: Marjorie Mountain/Dorothy Rendall d. Nora Hosking/Erika O’Dea 6-0 6-0
1R: Anna Menz/Maisie Parr d. K. Naismith/E.R. Reed 6-2 6-2
1R: E. Bower/S. Hocking d. Alice Haslam [?]/G. Hogarth 7-5 6-4
1R: Kathleen Le Messurier/Flora Rowe d. L. Gordon/Kathleen Thomas 6-0 6-1
1R: Marjorie Halliday/Ethelwynne Sharp d. Mrs V.L. Adams/FlossieTwelftree 6-3 7-5
1R: Eileen Rischbieth/J. Wald d. Gladys Cleland/Gladys Winzor 9-7 8-6
1R: Alice Haslam/Dorothy Weston d. Maggie Edmunds/Mrs C.S. Stokes 6-1 7-5
1R: E. Davidson/Joyce Lillecrapp d. C. Good/L. Hawker 7-5 4-6 6-2
1R: Esna Boyd/Meryl Lister d. Mrs A.G. Bowers/M. Connor 6-2 6-0

The remaining pairs had a bye.

2R: Mountain/Rendall d. Menz/Parr 6-4 6-0
2R: Phyllis Evans/Bertha Kay d. Miss Somerville/Gwen Ure 6-1 6-4
2R: Gwen Hack/Mrs P.W. Marshall d. Ivy Bowen/Sydney Hocking 6-2 6-3
2R: Le Messurier/Rowe d. Gwen Bedggood/Mrs C.H. Goode 6-0 6-4
2R: Halliday/Sharp d. B. Howard/F.A. Symon 6-2 6-2
2R: F. Good/Mrs F. Porter d. Rischbieth/Wald 8-6 4-6 7-5
2R: Haslam/Weston d. Mrs A.D. Chrispe/Miss Jackman 6-2 6-4
2R: Boyd/Lister d. Davidson/Lillecrapp 6-1 6-3

QF: Mountain/Rendall d. Evans/Kay 6-0 6-2
QF: Le Messurier/Rowe d. Hack/Marshall 6-1 6-2
QF: Halliday/Sharp d. Good/Porter 6-2 6-2
QF: Boyd/Lister d. Haslam/Weston 6-2 6-2

SF: Mountain/Rendall d. Le Messurier/Rowe 6-0 6-1
SF: Boyd/Lister d. Halliday/Sharp 6-0 9-7

FI: Marjorie Mountain/Dorothy Rendall d. Esna Boyd/Meryl Lister 6-3 4-6 7-5

Mixed doubles

1R: Esna Boyd/Pat O’Hara Wood d. Gwen Hack/Erika O’Dea 6-4 6-0
1R: Marjorie Mountain/Alexander Sandral d. Helen Burston/Harry Nott 6-4 6-1
1R: L. Hawker/J. Evans d. A. Howard/J.G. Howard 4-6 6-1 6-1
1R: Kathleen Le Messurier/Geoffrey Thomas d. Mrs P.W. Marshall/Colin Gurner 6-3 6-4
1R: Anna Menz/H.E. Solomon d. Flossie Twelftree/Stanley Milligan 4-6 6-3 6-3
1R: Mrs V.L. Adams/Cecil Stuart d. R. Rook/R.J. Stennett 6-4 6-3
1R: Maggie Edmunds/E.H. Cave d. Joyce Lillecrapp/A.F. Turner 6-4 3-6 8-6
1R: Katherine Wemyss/R.A. Goode d. G. Good/A. McFarlane 2-6 9-7 6-1
1R: Ethelwynne Sharp/Harold Penny d. Bertha Kay/Edward Jordan 4-6 6-0 6-4
1R: F.A. Symon/C.S. Stokes d. Meryl Lister/Guy Fisher 8-6 4-6 6-3
1R: Dorothy Rendall/Noel Heath d. F. Good/Samuel Burston 6-1 6-2

The remaining pairs had a bye.

2R: Boyd/O’ Hara Wood d. Gwen Bedggood/Arthur Scott 6-3 6-4
2R: Dorothy Weston/E. Richmond d. Hawker/Evans 2-6 9-7 6-4
2R: Messurier/G. Thomas d. Menz/Solomon 6-1 4-6 6-2
2R: Flora Rowe/Gar Hone d. Adams/Stuart 6-3 4-6 6-2
2R: Eileen Rischbieth/N. Thomas d. Edna Lawrence/E.K. Roberts 6-4 14-12
2R: Wemyss/Goode d. Edmunds/Cave 6-1 2-6 6-2
2R: Mountain/Sandral d. Sharp/Penny 6-0 6-2
2R: Rendall/Heath d. Symon/Stokes 6-1 6-4

QF: Boyd/O’ Hara Wood d. Weston/Richmond 6-1 6-3
QF: Rowe/G. Hone d. Le Messurier/G.K. Thomas 6-0 2-6 8-6
QF: Rischbieth/N. Thomas d. Wemyss/Goode 8-6 5-7 6-3
QF: Rendall/Heath d. Mountain/Sandral 6-2 4-6 6-0

SF: Boyd/O’Hara Wood d. Rowe/Hone 6-3 6-4
SF: Rendall/Heath d. Rischbieth/N. Thomas 7-5 6-0

FI: Esna Boyd/Pat O’Hara Wood d. Dorothy Rendall/Noel Heath 6-2 6-2

-----------------

March 20-25, US Indoor Championships, Chestnut Hill, Boston, Massachussetts, USA (Wood)

Draw=38

1R Molla Bjurstedt Mallory d. Rosamund Newton 6-2 6-2

2R Mallory d. Mrs. Sheddon 6-4 6-1

3R Mallory d. Lilian Scharman 6-3 6-2

QF Mallory d. Mrs Saunders Taylor 6-4 6-1

SF: Molla Mallory [1] d. Edith Sigourney [4] 6-1 6-3
SF: Leslie Bancroft [2] d. Marion Jessup [3] 1-6 6-3 6-0

FI: Molla Mallory [1] d. Leslie Bancroft [2] 7-5 6-1

DF: Marion Jessup/Mrs F Godfrey d. Molla Mallory/Mrs L. Morris 6-4 6-3

MX: Molla Mallory/Bill Tilden d. Mrs F Godfrey/Richard Norris Williams 6-2 7-5

Double check dates. I have March 18-21 (and used the NYT).

The first ever seeding is a US national event. Largely due to the Lenglen debacle from the summer of 1921. Record crowds see the event.

-------------------

March 20-26, Cote d'Azur Championships, Cannes, France (Clay)

1R: Daisy Speranza d. E Besso 6-3 8-10 7-5
1R: “Miss Gully” d. Mme Vagilano 6-1 6-0
1R: Mrs J C Forster d. Miss Dana 6-2 6-1
1R: J Wethered d. Miss Kavanagh 6-8 6-1 6-4
1R: Sylvia Jung d. Mlle Economos 6-4 6-3
1R: Marcelle Septier d. Mme S Leblanc 6-0 6-2
1R: Miss Hunnewell d. Miss Brownlow 6-0 7-5
1R: N Platt d. Miss O’Brien 6-1 6-0

2R: Elizabeth Ryan d. M J Dransfield 6-1 6-0
2R: Peggy Dransfield d. Mme Floresco 6-1 6-0
2R: Madeline O’Neill d. Mme Vuillermet 6-1 6-1
2R; M E Booth d. Agnes Hillyard 6-3 6-3
2R: Phyllis Satterthwaite d. M Smailes 6-0 6-0
2R: Margaret Tripp d. Mrs E N Howard 6-0 6-0
2R: Honor Woolrych d. Marcelle Septier 7-5 5-7 3-0 retired
2R: Lady Rocksavage d. Miss Hunnewell 3-6 6-0 6-4

3R: Elizabeth Ryan d. Daisy Speranza 6-2 6-1
3R: Peggy Dransfield d. “Miss Gully” 3-6 6-3 6-3
3R: Madeline O’Neill d. Mrs J C Forster 6-1 6-1
3R: Phyllis Satterthwaite d. Margaret Tripp 6-0 7-5
3R: Geraldine Beamish d. N Platt 6-0 6-0

SF: Elizabeth Ryan d. Madeline O’Neill 6-2 6-4
SF: Geraldine Beamish d. Phyllis Satterthwaite 6-4 7-5

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 6-4 6-3

MX: Elizabeth Ryan/Lord George Rocksavage d. Dorothea Lambert Chambers/Charles Aeschlimann 7-5 5-7 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Week of March 27-April 2

March 23-April 1, City of Sydney Championships, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Sydney Cricket Ground

QF: Sylvia Lance
QF: Floris Saint-George d. Millicent Mitchell 6-0 3-2 retired
QF: Annie Baker-Ford d. Sadie Carr 6-3 6-1
QF: Nellie Lascelles d. Nell Lloyd 6-3 6-4

SF: Lance d. Saint-George 6-3 6-1
SF: Lascelles d. Baker-Ford 6-2 6-3

FI: Sylvia Lance d. Nellie Lascelles 6-1 6-2

Doubles

SF: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Daphne Akhurst/Millicent Mitchell 6-1 6-2
SF: Nellie Lascelles/Floris Saint-George d. Phyllis Lester/Agnes Warburton 6-2 6-2

FI: Sylvia Lance/Nell Lloyd d. Nellie Lascelles/Floris Saint-George 6-0 6-4

Mixed doubles

SF: Floris Saint-George/Norman Peach d. Sylvia Lance/Frank Peach 6-4 7-5
SF: Margaret Docker/Jack Clemenger d. Gwen Utz/Harold Utz 6-3 6-4

FI: Floris Saint-George/Norman Peach d. Margaret Docker/Jack Clemenger 6-4 6-4

--------------------------

March 27-April 1, Surrey Covered Court Championships, Dulwich, England (Indoors, hard)

1R: Doris Craddock d. Mrs W Huntley 6-2 6-2
1R: E N Smith d. A Judd 6-8 6-4 11-9
1R: Maude Jackson d. F Joyce Wood 6-4 6-1
1R: G B Mann d. E Winston 6-1 8-6
1R: Irene Peacock d. Sheila Barton 6-1 6-2

QF: Doris Craddock d. I A Maltby 6-1 6-3
QF: Evelyn Colyer d. E N Smith 6-4 6-3
QF: Maude Jackson d. Mrs Blackmore 6-3 6-4
QF: Irene Peacock d. G B Mann 6-1 6-0

SF: Doris Craddock d. Evelyn Colyer 6-1 6-3
SF: Irene Peacock d. Maude Jackson 6-2 6-2

FI: Doris Craddock d. Irene Peacock (SA) 6-4 6-8 6-4

MX: Irene Peacock (SA)/G Murat (SA) d. G Mann/Brian Helmore 6-1 6-1

-----------------

March 27-April 2, Cannes Championships, France (Clay)
Venue: Beau-Site Hotel

1R: Elizabeth Ryan d. Peggy Dransfield 6-2 6-2
1R: Mrs A H Chapin d. Mrs Arthur 6-2 6-4
1R: E Besso d. Miss Economos 6-3 6-0
1R: Phyllis Satterthwaite d. N Platt w/o
1R: Phylis Radcliffe d. M E Booth w/o
1R: M Smailes d. M J Dransfield 6-4 8-6
1R: Honor Woolrych d. Madeline O’Neill 4-6 6-2 6-4
1R: Miss O’Brien d. Miss Hunnewell w/o
1R: Miss Major d. Lady Rocksavage 2-6 6-2 6-4
1R: Mrs J C Forster d. Sylvia Jung 5-7 6-4 6-4
1R: Margaret Tripp d. J Wethered 6-2 6-1
1R: Daisy Speranza d. Agnes Hillyard 6-3 6-3
1R: Geraldine Beamish d. Mme Vuillermet 6-2 6-0

2R: Phyllis Satterthwaite d. Phylis Radcliffe 6-1 6-0
2R: M Smailes d. Domini Crosfield 6-3 12-10
2R: Honor Woolrych d. Miss O’Brien 6-0 6-2
2R: Margaret Tripp d. M Septier 6-1 7-5
2R: Geraldine Beamish d. Daisy Speranza 6-1 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Mme S Leblanc 6-3 6-0
QF: Phyllis Satterthwaite d. M Smailes 6-0 6-0
QF: Honor Woolrych d. Mrs J C Forster 6-1 6-3
QF: Geraldine Beamish d. Margaret Tripp 6-1 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Phyllis Satterthwaite w/o
SF: Geraldine Beamish d. Honor Woolrych 6-2 6-1

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish (GB) 6-4 6-4

MX: Dorothea Lambert Chambers (GB)/Sam Hardy (US) d. Suzanne Lenglen/Jean Borotra default

Borotra was due in Paris for an army football match and had to scratch.
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Week of April 3-9

April 2-5, Cuban Championships, Havana, Cuba (Clay)
Venue: Vedado Tennis Club

Draw of 6

1R: Rosita Sardina d. Angelica Lancis 6-2 6-3
1R: Dorothy Creesweel d. Doris Melhuish 6-1 6-4

Two players had a bye.

SF: Sardina d. Maria Luisa Arellano 6-4 6-4
SF: Creeswell d. Miss Hope 6-4 6-3

FI: Rosita Sardina d. Dorothy Creeswell 6-1 6-4

Women’s doubles

Draw of 3

1R: Dorothy Creeswell/Doris Melhuish d. Maria Luisa Arelllano/Rosario Allerano 6-1 7-5

Angelica Lancis/Rosita Sardina had a bye.

FI: Angelica Lancis/Rosita Sardina d. Dorothy Creeswell/Doris Melhuish 6-0 6-4

Mixed doubles

Draw of 7

1R: Rosita Sardina/Ignacio Zayas d. Angelica Lancis/Vincente Banet 6-2 6-4
1R: Maria Luisa Arellano/Carlos de Zaldo d. Doris Melhuish/Jorge Sanchez 7-5 6-2
1R: Clemencia Correa/Gustavo Gay d. Carlacita Gay/Eduardo R. Moreno default

Mrs Tyau/Tyau had a bye.

SF: Sardina/Zayas d. Arellano/Zaldo 6-3 6-3
SF: Gay/Correa d. Mrs Tyau/Tyau 6-3 6-3

FI: Rosita Sardina/Ignacio Zayas d. Clemencia Correa/Gustavo Gay 6-1 8-6

----------------------------------------------

April 4-10, Metropole Club, Cannes, France (Clay)

1R: Sylvia Jung d. Mrs Musker 6-1 6-0
1R: Madeline O’Neill d. Mme Zarif 6-1 6-1
1R: Miss Hunnewell d. Miss O’Brien 6-2 6-2
1R: Miss French d. Suzanne Lenglen w/o
1R: Miss Economos d. Mrs Arthur 6-3 6-0
1R: Domini Crosfield d. M Smailes 8-6 1-6 6-4

QF: Sylvia Jung d. Madeline O’Neill 3-6 6-1 6-2
QF: Phyllis Satterthwaite d. Miss Hunnewell 6-0 6-0
QF: Miss French d. Miss Economos 6-0 6-2
QF: Honor Woolrych d. Domini Crosfield ?

SF: Sylvia Jung d. Phyllis Satterthwaite 6-1 4-6 8-6
SF: Honor Woolrych d. Miss French 6-1 9-7

FI: Sylvia Jung d. Heather Woolrych (GB) 6-0 6-1

MX: Suzanne Lenglen/Jean Borotra d. Madeline O'Neill (GB)/Jack Nielsen (Nor) 6-1 6 -2
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Week of April 10-16

April 6-15, British Covered Court Championships, London, England (Wood)
Venue: Queen's Club

1R: Blanche Colston d. Maude Jackson 7-9 6-1 6-1
1R: Weeta Donaldson d. C N Daly w/o

2R: Doris Craddock d. R Greene 6-3 6-1
2R: Blanche Colston d. G M Mann 6-2 6-1
2R: Dorothy Kemmis Betty d. Emmeline Warburg 6-0 6-4
2R: J Martyn d. Mrs Toye 6-4 6-2
2R: Mabel Clayton d. Mrs Willford w/o
2R: Margaret Stocks d. Mrs Raphael 6-3 6-1
2R: M Bersey d. Lady Beaverbrook 6-4 6-2
2R; Aurea Edgington d. Weeta Donaldson 6-0 6-1

QF: Doris Craddock d. Blanche Colston 6-1 6-3
QF: Dorothy Kemmis Betty d. J Martyn 6-1 6-2
QF: Mabel Clayton d. Margaret Stocks 7-5 4-6 6-2
QF: Aurea Edgington d. M Bersey 6-0 6-2

SF: Doris Craddock d. Dorothy Kemmis Betty 6-4 9-7
SF: Aurea Edgington d. Mabel Clayton 6-3 6-1

FI: Doris Craddock d. Aurea Edgington 7-5 6-2

CR: Dorothy Holman (holder) d. Doris Craddock 6-2 6-1

MX: Kitty McKane/Randolph Lycett (Aus) d. Doris Craddock/GTC Watt 6-2 6-2

Mixed holders FMB Fisher (NZ) and Irene Peacock (SA) did not defend.

* This tournament and Wimbledon still had a Challenge Round in all its events at this point in time. It was abolished at both tournaments this year.

---------------

April 8-16, French Covered Court Championships, Paris, France (Wood)
Venue: Tennis Club de Paris

FI: Marguerite Billout d. Marie Conquet 7-9 7-5 6-1

DF: Mlle Cousin/Suzanne Deve d. Germaine Golding/Jeanne Vaussard 6-3 5-7 11-9

MX: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Mlle Cousin/Pierre Albarran 6-4 4-6 6-2

*Alternate score of 6-1 7-5 for doubles final. The current accepted score of 6-3 5-7 11-9 comes from Le Figaro per Jimbo.

----------------

April 10-16, Carlton Club Third Meeting, Cannes, France (Clay)

FI: Sylvia Jung d. Madeline O'Neill 6-3 7-5

MX: Sylvia Jung/Jimmy van Allen (US) d. Madeline O'Neill (GB)/DL Morgan (GB) 1-6 6-4 6-2

---------------

Circa April 10-13, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, USA (Clay)

FI: Marion Jessup d. Martha Bayard 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Week of April 17-23

April 12-22, South African Championships, Pretoria, South Africa
Venue: Eastern Sports Grounds

QF: May McJannett d. Mrs Wood 7-5 6-1
QF: Mrs L. McArthur d. Mrs W.F. du Plessis 6-2 6-3
QF: Olive Winslow d. N. Edwards 6-2 9-11 6-1
QF: J. Parker d. Mrs K.M. Galpin 6-1 6-1

SF: McJannett d. McArthur 6-3 4-6 7-5*
SF: Parker d. Winslow 5-7 6-4 6-1

* It appears that, at one stage, Mrs L. McArthur led by the score of 5-0, 40-15 in the third set of this semi-final match.

FI: May McJannett d. J. Parker 6-2 6-2


Doubles

SF: Amy Kirby/Olive Winslow d. Mrs Cant/Mrs L. McArthur 6-4 6-4
SF: Mrs W.F. du Plessis/Mrs Reid d. Mrs Fuller/May McJannett 6-3 6-3

FI: Amy Kirby/Olive Winslow d. Mrs W.F. du Plessis/Mrs Reid 2-6 6-2 8-6


Mixed doubles

QF: J. Parker/Guy Eaglestone d. Mrs Cant/S.L. Taylor-Taswell 6-4 6-3
QF: N. Edwards/Louis Raymond d. Mrs L. McArthur/Connor 3-6 6-4 6-4
QF: Doreen or Hope Tandy/Brigadier John Holthouse d. Miss Kellar/Style 8-6 6-4
QF: Millicent Pitt/Cecil Blackbeard d. Amy Kirby/Arthur Kirby 6-0 5-7 6-3

SF: Parker/Eaglestone d. Edwards/Raymond 7-5 5-7, retired
SF: Pitt/Blackbeard d. D. or H. Tandy/Holthouse 6-4 6-4

FI: J. Parker/Guy Eaglestone d. Millicent Pitt/Cecil Blackbeard 6-1 6-1

------------------------------

April 17-22, Gallery Tournament, Dulwich, England (Clay)

FI: Peggy Ingram d. Enid Head 7-5 4-6 7-5

The Final was played on the fast wooden courts of the Dulwich Covered Courts Club because the ground at the Gallery Courts was water-logged

---------------------

April 15-22, North of England Hard Court Championships, Scarborough, Yorkshire, England (Clay)

FI: Phyllis Satterthwaite d. Joan Austin 6-1 6-3

MX: Jack Hillyard/Phyllis Satterthwaite d. Samuel Charlton/Mrs Fletcher 6-4 3-6 6-2

----------------

April 17-23, Championships of Barcelona, Spain (Clay)

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Isabel Fonrodona 6-1 7-5

DF: Isabel Fonrodona/Luisa Marnet d. Elizabeth Ryan (US)/M. Satrusategui 2-6 6-2 10-8

MX: Elizabeth Ryan (US)/Count Manuel de Gomar d. Maria-Luisa Marnet/Manuel Alonso 6-4 6-4

--------------

April 17-25, Beausoleil Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: La Festa Club

1R: Suzanne Lenglen d. M Smailes 6-0 6-0
1R: Eleonora Sears d. J Francke 1-6 6-1 6-3
1R: Madeline O’Neill d. Mme Gallepe 6-0 6-0
1R: Miss Baldock Fry d. Mrs Arthur 6-3 0-6 6-2
1R: Miss Kavanagh d. Agnes Hillyard 3-6 8-6 6-0
1R: Eleanor Goss d. Mrs Howard 6-0 6-0

QF: Suzanne Lenglen d. G Bristed 6-0 6-0
QF: Margaret Tripp d. Eleonora Sears 7-5 6-2
QF: Madeline O’Neill d. Miss Baldock Fry 6-0 6-0
QF; Eleanor Goss d. Miss Kavanagh 6-0 6-1

SF: Suzanne Lenglen d. Margaret Tripp 6-0 6-0
SF: Eleanor Goss d. Madeline O’Neill 3-6 6-4 6-3

FI: Suzanne Lenglen d. Eleanor Goss (US) 6-0 6-0

MX: Suzanne Lenglen/Alain Gerbault d. Madeline O'Neill (GB)/Alfred Chapin (US) 6-1 6-1

* Suzanne won four singles matches without losing a game. Drops 12 points in final.

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1923): "None of the players ever looked like winning a game from the champion. Miss Goss, who was not merely the strongest of her opponents, but was the only one who retained any form or courage after the first two games, only won four points in the first set, and eight points in the second. These twelve points represented the number of times in the course of the match when Mlle Lenglen failed to put the ball exactly where she intended. Her sustained accuracy, despite the seemingly 'risky' shots which she perpetually made, simply proved that such shots are not risky for her. The faultlessness of the display was the outcome, not of caution and carefulness, but of mastery."

----------------

circa April 17-23, Pau, France (Clay)

SF: Mme Lecomte d. Mme Rivas 6-2 6-2
SF: Nanette Carbonel Le Besnerais d. Mlle de Palaminy 6-0 6-0

FI: ??

MX: Mme Rivas/Rivas vs Mlle Cintrat/Blanchy

---------------

April 15-22, Tasmanian Championships, Hobart, Tasmania, Australia

SF: Adeline Wilkins d. G. Edwards 6-1 6-1
SF: Joyce Chancellor d. Gladys Brownell 1-6 6-5 6-2

FI: Adeline Wilkins d. Joyce Chancellor 6-2 6-4

Doubles

SF: Minnie Richardson/Adeline Wilkins d. Anne Humphreys/Kathleen Pardey 6-2 6-2
SF: Lesley Agnew/Caroline Propsting d. Maud Bushby/Robina Bushby 6-5 6-3

FI: Minnie Richardson/Adeline Wilkins d. Lesley Agnew/Caroline Propsting 6-2 6-4

Mixed doubles

SF: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Amy Rex/James McGough 3-6 7-5 6-4
SF: Robina Bushby/William Stephens d. Minnie Richardson/Roy Crawford 6-3 7-5

FI: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Robina Bushby/William Stephens 6-2 6-1

-----------------

April 17-24, White Sulphur Springs , West Virginia, USA (Grass?)

FI: Martha Bayard d. Florence Ballin 6-0 6-0

MX: Dorothy Briggs/S Howard Voshell d. Florence Ballin/Mr Shafer 6-3 7-5

-------------------

Circa April 19-24, Ojai Valley Championships, Ojai, California, USA (Hard)

FI: May Bundy d. Mary Browne 8-6 6-2

DF: Mary K. Browne/Louise Williams d. May Bundy/Mrs W. Henry 6-2 2-6 6-4

MX: Nathaniel Browne/Mary K. Browne d. Tom Ferrandini/Louise Williams 4-6 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Week of April 24-30

April 26-30, Hampstead, London, England (Clay)
Venue: Canforde LTC at Belsize Park

1R: Mrs E C Palmer d. Mrs Branfoot 6-1 6-1
1R: Dorothy Kemmis-Betty d. Sheila Barton 6-1 6-1

2R: Dorothy Holman d. Mrs Keays 6-4 6-2
2R: Mabel Clayton d. Mrs H Kraft 6-1 6-1
2R: Enid Head d. Mrs Lion 6-3 6-0
2R: Mrs E C Palmer d. Mrs Hilary Taylor 6-0 6-1
2R: Peggy Ingram d. R A Green 6-1 6-2
2R: Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs Roberts 6-2 6-0

QF: Dorothy Holman d. K Selby ?
QF: Mabel Clayton d. A Judd 6-0 6-2
QF: Enid Head d. Mrs E C Palmer 6-1 6-3
QF: Dorothy Kemmis-Betty d. Peggy Ingram 7-5 6-4

SF: Dorothy Holman d. ??
SF: Dorothy Kemmis-Betty d. ??

FI: Dorothy Holman d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 8-6

------------------

April 24-29, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, England (Clay)

1R: Eleanor Rose d. W Melville 6-2 6-2
1R: Mrs A A Hall d. E M Stafford 6-1 6-2
1R: Aurea Edgington d. F Lazarus w/o
1R: Mrs K Bruce May d. D M Gilbert 6-1 6-2
1R: Ermyntrude Harvey d. D Mieville 6-1 7-5
1R: K A H Todd d. M V Ganthony 6-0 6-3
1R: C W Grogan d. D E Soames 6-3 6-2
1R: J Martyn d. Mrs E B Axworthy 6-1 6-2
1R: Doris Craddock d. R Foulger 6-0 6-4
1R: S Fison d. J P Anderson 6-3 6-1
1R: P M Stevenson d. Betty Dix 6-2 6-1
1R: Mrs Goldberg d. Annie Cobb 8-6 4-6 7-5
1R: Peggy Dransfield d. M Wade 6-1 6-3
1R: D M B Crowe d. Elizabeth Ryan w/o
1R: Mrs N Hart d. “Miss Fitter” 6-1 7-5
1R: Geraldine Beamish d. U Dunsterville 6-1 6-1

2R: Kitty McKane d. Mrs S Nuthall 6-1 6-2
2R: Joan Hextall d. G B Mann 6-3 5-7 6-4
2R: Emmeline Warburg d. B Levy 6-1 6-1
2R: M L Stevenson d. Mrs G S Walker 6-4 6-2
2R: Eleanor Rose d. Mrs A A Hall 8-6 2-6 6-2
2R: Aurea Edgington d. Mrs K Bruce May 8-6 2-6 6-2
2R: Ermyntrude Harvey d. K A H Todd 6-0 6-2
2R: C W Grogan d. J Martyn 6-2 6-2
2R: Irene Peacock d. Mrs Chesterton 6-1 6-0
2R: Margaret Stocks d. Cristobel Hardie 6-1 6-3
2R: Mrs Elliott d. Joan Reid Thomas 7-5 7-5
2R: Weeta Donaldson d. Miss Raphael 8-6 5-7 6-4
2R: Doris Craddock d. S Fison 6-1 6-1
2R: P M Stevenson d, Mrs Goldberg 7-5 4-6 6-1
2R: Peggy Dransfield d. D M B Crowe 6-1 6-2
2R: Geraldine Beamish d. Mrs N Hart 6-1 6-1

3R: Kitty McKane d. Joan Hextall 6-0 6-0
3R: Emmeline Warburg d. M L Stevenson 13-11 6-3
3R: Eleanor Rose d. Aurea Edgington 6-2 2-6 6-3
3R: Ermyntrude Harvey d. C W Grogan 6-0 6-0
3R: Irene Peacock d. Margaret Stocks 6-2 6-8 6-2
3R: Mrs Elliott d. Weeta Donaldson 5-7 6-4 6-4
3R: Doris Craddock d. P M Stevenson 6-3 6-1
3R: Geraldine Beamish d. Peggy Dransfield 6-1 6-1

QF: Kitty McKane d. Emmeline Warburg 6-0 6-2
QF: Eleanor Rose d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-2
QF: Irene Peacock d. Mrs Elliott 6-1 6-1
QF: Geraldine Beamish d. Doris Craddock 6-3 6-3

SF: Kitty McKane d. Eleanor Rose 6-0 7-5
SF: Geraldine Beamish d. Irene Peacock 6-3 9-7

FI: Kitty McKane d. Geraldine Beamish 6-3 3-6 6-1

DF: Doris Craddock/Irene Peacock (SA) d. Kitty McKane/Margaret Stocks 6-3 6-4

MX: Kitty McKane/Walter Crawley d. Geraldine Beamish/Ernest Lamb 6-1 6-2

-----------------

Circa April 24-30, Montreux, Switzerland (Clay)

FI: Jeanne Vaussard (FRA) d. Germaine Golding (FRA) 2-6 6-2 6-4

MX: Jean Borotra (FRA)/Germaine Golding (FRA) d. Umberto de Morpurgo (ITA)/Jeanne Vaussard (FRA) 6-4 9-7

-----------------

April 30 & May 1, Exhibition Matches, Los Angeles, California, USA (Hard)

WS: May Bundy d. Mary K. Browne 6-4 2-6 6-4

MX: William Tilden/May Bundy d. William Johnston/Mary K. Browne 6-8 6-1 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Week of May 1-7

April 23-May 6, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica

FI: Maud Farquharson d. Moira Lucie-Smith Fink 6-1 4-6 6-1

DF: Maud Farquharson/Moira Lucie-Smith Fink d. May Lucie-Smith/Muriel Lucie-Smith 6-1 6-2

MX: Mrs Wilson/Bertrand Clark d. Major Ralph Fink/Moira Lucie-Smith Fink 1-6 7-5 6-4

--------------------------------

May 1-6, Highbury, London, England (Hard)

1R: Doris Craddock d. Miss Watson Munro 8-6 6-2
1R: Enid Head d. Weeta Donaldson 6-1 6-3
1R: Beatrice Brown d. G Mann 7-5 6-4
1R: Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs A M Thomas 6-2 6-1
1R: M A Barber d. C W Grogan 4-6 6-3 6-3
1R: Mrs Keays d. J Martin 6-1 6-1
1R: Miss Kaye d. Alida Klemantaski 6-3 6-4
1R: Mrs Wilkin d. Betty Dix 2-6 6-4 6-1
1R: Madeline O’Neill d. E Bristowe 6-1 6-2
1R: Mrs Clarke d. Mrs Jameson 6-2 6-2
1R: Aurea Edgington d. Mrs Palmer 7-5 6-0

2R: Doris Craddock d. Ermyntrude Harvey 4-6 6-4 9-7
2R: Enid Head d. Beatrice Brown 6-4 6-2
2R: Dorothy Kemmis-Betty d. M A Barber 6-0 6-2
2R: Mrs Keays d. Mrs Hunter 6-2 6-3
2R: Evelyn Colyer d. Miss Kaye 6-3 6-0
2R: Mrs Wilkin d. Peggy Ingram 3-6 6-4 7-5
2R: Madeline O’Neill d. Vera Howett 6-3 6-4
2R: Aurea Edgington d. Mrs Clarke 6-2 6-2

QF: Doris Craddock d. Enid Head 7-5 10-8
QF: Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs Keays 6-2 6-2
QF: Evelyn Colyer d. Mrs Wilkin 6-2 6-4
QF: Aurea Edgington d. Madeline O’Neill 6-1 12-10

SF: Doris Craddock d. Dorothy Kemmis-Betty 5-7 6-1 6-4
SF: Aurea Edgington d. Evelyn Colyer 6-3 6-3

FI: Doris Craddock d. Aurea Edgington 8-6 6-1

DF: Evelyn Colyer/Doris Craddock d. Ermyntrude Harvey/Madeline O'Neill 6-4 3-6 6-3

MX: Peggy Ingram/Victor Penman d. Betty Dix/Ali-Hassan Fyzee (Ind) 6-2 6-4

-----------------

May 3-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Club des Sports

????

----------------

May, Shimla, India

FI: Mrs J.E.C. Jukes d. Mrs Marsh
 

·
Registered
Joined
·
7,438 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Week of May 8-14

April 24-May 12, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: The Double Bay Ground

Draw of 39

1R: Mrs H.R. Fuller d. M. Payton (NZL) 6-1 6-3
1R: Dorothy Duesbury d. Mrs Ernest Ferguson 6-4 6-1
1R: Annie Gray d. Grace Paterson 6-2 6-6 retired
1R: Meryl Lister d. Nancy Green (NZL) 6-3 6-4
1R: Beryl Turner d. Dorothy Fitzhardinge 6-2 6-2
1R: Gwen Bedggood d. Gwen Waterhouse default
1R: Daphne Akhurst d. D.C. Bloomfield default

The remaining players had a bye.

2R: Nancy Curtis (NZL) d. Fuller 6-4 6-4
2R: Nell Lloyd d. Duesbury 6-4 6-3
2R: D.M. Taylor d. Mrs Grant 9-7 10-8
2R: Gray d. Alice Brewster (NZL) 6-3 6-3
2R: Annie Baker-Ford d. Margaret Docker 6-4 6-3
2R: Mrs Greer d. F.A. Symon 6-2 6-1
2R: Mrs V.L. Adams d. Gladys Dive 6-3 6-1
2R: Esna Boyd d.
2R: Floris Saint-George d. Marjorie Cox 6-0 6-3
2R: Zeta Wellwood (NZL) d. E. Stubbs 6-1 6-2
2R: Gwen Utz d. Peggy Menzies 6-1 6-0
2R: Ethelwynne Sharp d. Ella Hunt 6-1 6-2
2R: Lister d. Turner 6-4 6-1
2R: Marjorie Mcfarlane d. Bedggood 6-2 4-6 6-3
2R: Akhurst d. Jessie Watson 6-3 9-11 6-2
2R: Mall Molesworth d. Marjorie Thitchener 6-2 6-2

3R: Curtis d. Lloyd 6-3 6-1
3R: Gray d. Taylor 6-1 6-4
3R: Ford d. Greer 6-3 6-1
3R: Boyd d. Adams 7-5 6-1
3R: Saint-George d. Wellwood 6-1 11-9
3R: Sharp d. Utz 6-2 6-4
3R: Lister d. Mcfarlane 6-2 6-4
3R: Molesworth d. Akhurst

QF: Curtis d. Gray 6-2 6-1
QF: Boyd d. Ford 6-1 6-2
QF: Saint-George d. Sharp 7-5 6-4
QF: Molesworth d. Lister 6-3 5-7 8-6

SF: Curtis d. Boyd 6-2 3-6 6-3
SF: Molesworth d. Saint-George 6-0 6-3

FI: Nancy Curtis (NZL) d. Mall Molesworth 10-8 5-7 7-5

From ‘The Referee’, May 10, 1922

By Austral

Miss May Curtis, of New Zealand, defeats Mrs Mall Molesworth in brilliant final

It was a cruel hardship on all enthusiasts that three finals of the championships were played at the one time on adjacent courts, and it was only possible to watch two in fits and starts. Winning the toss, Miss May Curtis took the opening game after deuce. In the next three games Mrs Mall Molesworth won by good length driving, and led at 3-1. Miss Curtis answered by a similar sequence and led at 4-3. A ding-dong fight followed, in which each won her service games to 9-8. During this severe fight Miss Curtis gave Mrs Molesworth many severe chases, the latter making the mistake often of cross-courting her drives when out of position. At 9-8 the New Zealand lady won against the service, but this game lasted for twenty points – seven deuces.

Four long games followed in the second set, each winning her service game, and each won easily to 3-all. Miss Curtis then won two games, each to 15, and then looked all out a winner at a set in and 5-3. Mrs Molesworth then found an answer, and playing with grit won the next game after deuce, and then scored the next three, each to two points. She scored these games by change from severe driving to short chops, when Miss Curtis was at the baseline, and Miss Curtis running in netted her drives through lack of care in handling the slow bounces. Mrs Molesworth won the last three games to two points – a splendid performance.

Commencing the third set again with the service, Miss Curtis took the first game, and each won her service game to 3-2. Then once again Miss Curtis took command to lead at 5-2. Although she lacked the physical perfection of the lady from New Zealand, Mrs Molesworth was not yet done with. Grit supplied the lack of staying power. Calling on all her reserves of skill and speed of foot, she won the next three games, each to 15. Once more she had overwhelmed her opponent when faced with impending defeat.

Once more Miss Curtis then found a new attack. Handling the chops with great care, she took the net after playing them, and once there she showed volleying never equalled here by any lady since Miss Rose Payten’s time. In one rally she volleyed three passing strokes to alternate sidelines, the galleries holding the play up with their applause at the end of each. So Miss Curtis won the eleventh game to 30, and then, against the service, led at 0-40, with three match points in hand. Pressing for the net, she was beaten in the next rally; but coming in again she forced Mrs Molesworth to at last hit out, and the title was hers, and thoroughly well deserved the win was.

Mrs Molesworth had tried out every device save deep tossing on top of her short drop cuts, and one wondered why she did not toss more often against such close net play. The match should almost have been awarded a draw; but Miss Curtis’ final volleying effort deserved success. Some of her low volleys could not have been bettered by Norman Brookes himself at his zenith, and when she won them she looked charmingly surprised at the success of her attempt; but there was no element of luck in them.


Doubles

Draw of 23

1R: Esna Boyd/Meryl Lister d. Mrs Ernest Ferguson/Eileen Fowler 6-1 6-3
1R: Nancy Curtis (NZL)/Nellie Lascelles d. Mary Cooling/Patricia Meaney 6-1 6-0
1R: K. Smith/Zeta Wellwood (NZL) d. Alice Brewster (NZL)/Nancy Green (NZL) 7-5 6-3
1R: Irene Forbes-Smith/Dorothy Rendall d. Daphne Akhurst/Millicent Mitchell 7-5 6-4
1R: Mall Molesworth/Floris Saint-George d. Mrs Hale/Agnes Warburton 6-4 6-3
1R: Mrs Nicholson/Beryl Turner d. Marjorie Macfarlane (NZL)/M. Payton (NZL) 6-1 7-5
1R: Marjorie Cox/Annie Gray d. Louie Bickerton/Ella Hunt 6-0 6-2

The remaining pairs had a bye.

2R: Boyd/Lister d. Marjorie Schulze/Jessie Watson 6-1 6-2
2R: Smith/Wellwood
2R: Curtis/Lascelles d. Mrs H.R. Fuller/Leah Sinclair 6-2 6-2
2R: Smith/Wellwood d. Sadie Carr/Esmé Doddemeade 8-6 6-0
2R: Molesworth/Saint-George d. Forbes-Smith/Rendall 8-6 6-3
2R: Daisy Payne/Marjorie Thitchener d. Mrs Grant/Gwen Bedggood 6-1 4-6 6-3
2R: Mrs Adams/Ethelwynne Sharp d. Lorna Bull/Mary Elliott 6-2 6-3
2R: Cox/Gray d. Nicholson/Turner 4-6 6-0 11-9

QF: Boyd/Lister d. Curtis/Lascelles 6-4 6-4
QF: Lloyd/Utz d. Smith/Wellwood 6-3 6-3
QF: Molesworth/Saint-George d. Payne/Thitchener 6-3 6-3
QF: Cox/Gray d. Adams/Sharp 6-3 7-5

SF: Boyd/Lister N. Lloyd/Utz 6-1 6-8 6-4
SF: Cox/Gray d. Molesworth/Saint-George 6-1 6-4

FI: Esna Boyd/Meryl Lister d. Marjorie Cox/Annie Gray 1-6 6-0 6-3


[The following draw is incomplete]

Mixed doubles

2R: Dorothy Rendall/Dr Leonard Darby d. Jessie Watson/George McElhone 6-3 6-1
2R: Mall Moleworth/Matthew Marsh d. Nellie Lascelles/H.W. Kirkpatrick 8-6 6-2
2R: M. Payton (NZL)/Wilfred Dive d. Floris Saint-George/Norman Peach default
2R: Mrs V.L. Adams/Austin Storey (NZL) d. Sadie Carr/Shepherd Laidley 6-3 6-2
2R: Nancy Curtis (NZL)/Frank Peach d. Nancy Green (NZL)/Norman Green (NZL) 6-2 6-1
2R: Gwen Utz/Harold Utz d. Phyllis Lester/Edward Jordan 6-3 4-6 6-2
2R: Mrs H.R. Fuller/G.P. Lane d. Meryl Lister/Ronald Thomas 6-3 8-6
2R: Annie Gray/Aubrey Sieler d. Hazel Webber/W.H. Anderson 6-1 6-3

QF: Rendall/Darby d. Molesworth/Marsh 6-3 6-8 6-3
QF: Adams/Storey d. Payton/Dive 6-1 4-6 6-4
QF: Curtis/F. Peach d. G. Utz/H.S. Utz 7-5 6-1
QF: Gray/Sieler d. Fuller/Lane 2-6 7-5 6-4

SF: Rendall/Darby d. Adams/Storey 6-2 6-4
SF: Gray/Sieler d. Curtis/F. Peach 6-3 2-6 6-3

FI: Dorothy Rendall/Dr Leonard Darby d. Annie Gray/Aubrey Sieler 3-6 6-4 6-3

-------------------------

May 6-14, Marseille, France (Clay)

FI: Helene Contostavlos (Gre) d. Regina Vlasto 6-1 6-1

MX: Helene Contostavlos (Gre)/J Vidal d. LH Norwe/ Vlasto 6-3 6-3

--------------------

Circa May 8-13, Cologne, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Lili de Alvarez (ESP) 6-4 6-4

XDF: Ilse Friedleben/Franz d. Lili de Alvarez (ESP)/Hoffmann 6-4 6-4

---------------

May 8-13, Hurlingham Hard Court Tournament, Hurlingham, London, England (Clay)

1R: Honor Woolrych d. Thelma Cazalet w/o
1R: Madeline O’Neill d. Mrs E B Axworthy 6-0 6-1
1R: Mrs K Bruce May d. R Fraser 6-2 6-0
1R: C W Grogan d M S Scott 3-6 6-1 6-2
1R: Blanche Colston d. Mrs T H Cabot 6-4 6-1
1R: U Dunsterville d. M Wade 13-15 6-1 6-3
1R: Miss Seager d. Lady Wodehouse 6-2 6-0
1R: W Mieville d. Mrs Cooper 6-2 6-0
1R: Margaret Stocks d. Agnes Hillyard 6-0 6-0
1R: D Mieville d. Betty Dix 2-6 6-2 7-5
1R: Mrs F E V Elliott d. J Martyn 8-6 6-4
1R: G B Mann d. Mrs F H Jarvis 8-6 3-6 6-2
1R: R Foulger d. Mrs H H Bleck 6-1 6-0
1R: P M Stevenson d. Lady Beaverbrook 8-6 4-6 6-3
1R: Mrs G S Walker d. W Gibson 6-2 6-1
1R; Aurea Edgington d. Joan Hextall 6-4 6-0

2R: Doris Craddock d. E Besso 6-2 6-3
2R: Annie Cobb d. Mrs S Westcott 6-1 6-2
2R: Peggy Dransfield d. Aimee Reckitt 6-2 6-4
2R: Mrs W P Keays d. D M B Crowe 6-0 6-2
2R: Honor Woolrych d. Madeline O’Neill 7-5 6-3
2R: Mrs K Bruce May d. C W Grogan 6-0 6-2
2R: Blanche Colston d. U Dunsterville 6-2 7-5
2R: Miss Seager d. W Mieville 6-4 6-2
2R: M L Stevenson d. D Peel 6-1 6-0
2R: E M Stafford d. M Fritten 6-3 6-3
2R: Mrs D G Coleman d. Camilla Rimington 6-2 6-1
2R: E R Atkey d. Mrs V Elphinstone 6-2 6-2
2R: Margaret Stocks d. D Mieville 6-4 6-2
2R: Mrs F E V Elliot d. G B Mann 6-4 6-4
2R: R Foulger d. P M Stevenson 6-2 5-7 6-3
2R: Aurea Edgington d. Mrs G S Walker 6-0 6-0

3R: Doris Craddock d. Annie Cobb 6-3 1-1 retired
3R: Peggy Dransfield d. Mrs W P Keays 6-3 6-2
3R: Honor Woolrych d. Mrs K Bruce May 8-6 6-4
3R: Blanche Colston d. Miss Seager 6-3 6-2
3R: M L Stevenson d. E M Stafford 6-1 6-1
3R: Mrs D G Coleman d. E R Atkey 6-0 0-6 6-4
3R: Margaret Stocks d. Mrs F E V Elliot 4-6 6-3 6-1
3R: Aurea Edgington d. R Foulger 6-4 6-3

QF: Doris Craddock d. Peggy Dransfield 6-3 6-2
QF: Honor Woolrych d. Blanche Colston 6-1 1-6 retired
QF: M L Stevenson d. Mrs D G Coleman w/o
QF: Aurea Edgington d. Margaret Stocks 3-6 6-4 6-0

SF: Doris Craddock d. Honor Woolrych 6-2 6-1
SF: Aurea Edgington d. M L Stevenson 6-1 6-1

FI: Doris Craddock d. Aurea Edgington 3-6 6-4 6-4

DF: Doris Craddock/Peggy Ingram d. Aurea Edgington/Margaret Stocks 6-2 3-6 6-0

MX: Miss Foulger/PJ Oakley d. Dorothea Lambert Chambers/Arthur Wallis Myers default

-----------------

May 8-13, London Country Club, Hendon, England (Hard)

1R: Mabel Clayton d. Lady Denman w/o
1R: E Bristowe d. L T Toller 6-4 2-6 7-5

2R: Mabel Clayton d. Cristobel Hardie 6-3 6-2
2R: Weeta Donaldson d. Emmline Warburg 6-3 6-3
2R: Vera Howett d. Mrs L J Reid 6-1 6-1
2R: Mrs C E Hunter d. L Sloane Stanley 6-4 6-1
2R: Dorothy Holman d. D Humphreys 6-2 6-1
2R: Victoria Oppenheimer Burgess-Smith d. E Bristowe 7-5 8-6
2R: Dorothy Kemmis-Betty d. E P Samuel 6-0 6-2

QF: Mabel Clayton d. Weeta Donaldson 7-5 6-2
QF: Vera Howet d. Mrs C E Hunter 8-6 6-4
QF: Dorothy Holman d. Victoria Oppenheimer Burgess-Smith 6-1 6-1
QF: Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs W A McCormick 6-2 6-3

SF: Mabel Clayton d. Vera Howett 6-1 6-3
SF: Dorothy Kemmis-Betty d. Dorothy Holman 6-4 2-6 7-5

FI: Mabel Clayton d. Dorothy Kemmis-Betty 6-4 6-4

DF: Mabel Clayton/Dorothy Holman d. Victoria Oppenheimer Burgess-Smith/Mrs McCormick 6-2 6-2

MX: Gerald Sherwell/Dorothy Kemmis-Betty d. V. Burr/Mrs Hind 6-4 6-1

----------------

Circa May 9-13, Pacific Coast Championships, Berkeley, California, USA (Hard)

FI: Helen Wills d. Rea Leachman 6-1 6-0

----------------

Circa mid-May, River Plate Championships (or Argentine Championships?), Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Catalina MacKenzie de Norris d. Maria Turnbull de Rendtorff 8-6 6-2

DF: Ines Anderson/Catalina MacKenzie de Norris d. Analia Obarrio/Julieta Ezcurra 6-3 6-0

MX: Alfredo Villegas/Dorothy Boadle d. Enrique Obarrio/Analia Obarrio 6-3 5-7 6-4
 
1 - 20 of 136 Posts
Top