Tennis Forum banner

61 - 80 of 96 Posts

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Re: 1897

July 21-24, Washington State Championships, Seattle, Washington, USA
Venue: Seattle Tennis Club

[Incomplete draw]

1R? Mrs Rollins d. Mrs Ballard 6-0, 6-3
--

QF: Miss Riley d. Miss Banks 6-2, 6-5
QF: Miss Keown d. Miss Wood 6-1, 6-1
QF: Mrs A.K. Fisken d. [????]
QF: Miss Riggs d. Mrs Rollins 6-2, 6-4
--

SF: Riley d. Keown 6-2, 6-0
SF: Riggs d. Mrs Fisken 6-1, 6-4
--

FI: Miss Riley d. Miss Riggs 6-3, 6-2
--

DF: Miss Riggs/Miss Riley d. Miss Banks/Mrs A.F. Fisken 6-1, 6-1
--

XDF: Miss Riley/Samuel Russell d. Miss Riggs/George Hurd 5-7, 7-5, 8-6
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Re: 1897

August 11-15, Pacific Northwest Championships, Tacoma, Washington, USA
Venue: Tacoma Lawn Tennis Club

[Incomplete draw]

SF: Miss Riley d. Miss Freare (CAN) 6-1, 6-1
SF: Miss Keown d. [score?]
--

FI: Miss Riley d. Miss Keown 6-1, 6-1
--

DF: Miss Freare (CAN)/Mrs Langley d. Miss Riley/Miss Struve [score?]
--

Mixed doubles

SF: Miss Freare (CAN)/John Foulkes (CAN) d. Henry Carstens/Mrs H. Carstens 6-3, 6-2
SF: Miss Struve/George Hurd d. Miss Keown/W.A. Sternberg 6-2, 6-2
--

XDF: Miss Freare (CAN)/John Foulkes (CAN) d. Miss Struve/George Hurd by 2 sets to 1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
December 27-30, New Zealand Championships, Auckland, New Zealand

Draw of 6

1R = First round

1R: Miss Bull d. A. Nicholson 6-2 6-2

Three players had a bye.
--

SF: M. Kennedy d. Bull 6-1 2-6 6-4
SF: Miss Gorrie d. Miss Read 6-2 6-2
--

ACF: M. Kennedy d. Miss Gorrie 6-0, 6-3
--

CR: Kate Nunneley (holder) d. M. Kennedy 6-1 6-0
--

Doubles

Draw of 2

FI: M. Kennedy/Kate Nunneley d. A. Nicholson/Miss Bull 6-1 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Completed draws

March 13-20, South Australian Championships

Draw of 4

SF: Lillian Payne d. Alice Hone 6-2 6-3
SF: Maisie Parr d. Miss Brown 6-1 6-2
--

FI: Maisie Parr d. Lillian Payne (holder), walkover

An ill Lillian Payne was unable to take part in the final match in the women’s singles and mixed doubles events.
--

Doubles

Draw of 2

DF: Miss Brown/Maisie Parr d. Alice Hone/Lillian Payne 3-6 6-5 8-6

Lilian Payne/Miss Wyatt were the holders of the women’s doubles title.
--

Mixed doubles

Draw of 4

SF: Alice Hone/Robert Bowen d. Maisie Parr/Dr Charles Halcomb 6-4 7-9 6-3
SF: Lillian Payne/William Lang d. Mrs Goldsmith/Roland Kelsey 6-2 6-1
--

ACF: Alice Hone/Robert Bowen d. Lillian Payne/William Lang, walkover

Lillian Payne/Robert Bowen were the holders of the mixed doubles title.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
A completed draw

April 17-22, Tasmanian Championship

Draw of 6

QF: Gertrude Swan d. Miss Maxwell 6-4 6-4
QF: Miss Bernard d. Mrs Chancellor 6-1 6-2

H. Gibson and Amy Rex had a bye.
--

SF: Swan d. Amy Rex 6-2 6-4
SF: Gibson d. Bernard 2-6 6-2 6-1
--

ACF: Gertrude Swan d. H. Gibson 6-0 61
--

CR: Gertrude Swan d. Nina Rock (holder) 6-2 6-2
--

There was also an open mixed doubles event at this tournament this year.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Completed draws

May 3-8, New South Wales Championships

Draw of 4

1R = First round

1R: Maisie Parr d. Miss Bremer 6-3 6-1

Phoebe Howitt had a bye.
--

ACF: Phoebe Howitt d. Maisie Parr 6-2 6-3
--

CR: Phoebe Howitt d. Kate Nunneley (NZ) (holder) 6-3 3-6 6-4
--

Doubles

Draw of 3

1R = First round

1R: Phoebe Howitt/Kate Nunneley (NZ) d. Miss Bremer/Miss Elliott 6-4 6-3
--

ACF: Phoebe Howitt/Kate Nunneley (NZ) d. Miss Dransfield/Maisie Parr 6-3 7-5

Phoebe Howitt/Mabel Shaw were the holders of the women’s doubles title.
--

Mixed doubles

Draw of 7

QF: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Miss Elliott/Wright 6-1 6-3
QF: Miss Bremer/Dr Albert Curtis d. Miss Dransfield/Henry Crossman 6-3 6-3
QF: Kate Nunneley/Edward Dewhurst d. Maisie Parr/Robert Bowen 4-6 8-6 6-3

Miss Freeman/Archibald Windeyer had a bye.
--

SF: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Miss Freeman/Archibald Windeyer 8-6 6-2
SF: Nunneley/Dewhurst d. Bremer/Dr Curtis 6-2 6-3
--

ACXDF: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Kate Nunneley (NZ)/Edward Dewhurst 9-7 6-8 6-2
--

XDCR: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Mabel Shaw/Percy Colquhoun (holders), walkover
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Completed draws

August 23-30, Queensland Championships
Venue: Woolloongabba Cricket Ground

Draw of 8

QF: Eileen Persee d. Miss Newton 4-6 7-5 6-3
QF: E. Jones d. Ethel Mant, walkover
QF: H. Roehricht d. B.G. Evans [score?]
QF: Mabel Mant d. Mrs Tilston [score?]

Ethel Mant, the defending champion, appears to have been entered in the draw for the women’s All-Comers’ singles event by mistake.
--

SF: Eileen Persee d. Jones 9-7 6-2
SF: Mabel Mant d. Roehricht 5-7 6-2 6-2
--

FI: Eileen Persee d. Mabel Mant 6-2 6-3
--

CR: Ethel Mant (holder) d. Eileen Persee 6-3 5-7 6-[?]*

*The complete score of the Challenge Round match in the women’s singles event is not known.
--

Mixed doubles

Draw of 7

QF: Ethel Mant/Francis Waller d. Miss Graham/A.D. Graham 6-0 6-2
QF: Mrs Tilston/T.G. Wilson d. Eileen Persee/Arthur Pixley 6-3 3-6 6-3
QF: Miss Newton/Dr Samuel Hughes d. Miss Larard/Meadows Lovegrove 5-7 9-7 6-3

Mabel Mant/H. Cook had a bye.
--

SF: Ethel Mant/Francis Waller d. Mrs Tilston/T.G. Wilson [score?]
SF: Miss Newton/Dr Hughes d. Mabel Mant/H. Cook 6-0 6-3
--

XDF: Ethel Mant/Francis Waller d. Miss Newton/Dr Samuel Hughes 3-6 6-4 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Completed draws

November 15-20, Victorian Championships

Draw of 3

Phoebe Howitt d. Sarah Howitt [score?]
--

FI: Phoebe Howitt d. Florence Waters 6-3 2-6 6-3
--

Doubles

Draw of 3

Phoebe Howitt/Sarah Howitt d. Miss Black/Miss Bond 6-3, 6-1

Florence Waters/A. Wilmoth had a bye
--

DF: Phoebe Howitt/Sarah Howitt d. Florence Waters/Gertrude Wilmoth 6-3 6-4
--

Mixed doubles

Draw of 4

SF: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Gertrude Wilmoth/Archibald Windeyer 6-2 6-3
SF: Florence Waters/Thomas Irving d. May Brookes/Norman Brookes [score?]
--
XDF: Phoebe Howitt/Alfred W. Dunlop d. Florence Waters/Thomas Irving 6-3 2-6 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Completed draws

May 24-31, Irish Championships
Venue: Fitzwilliam Square

Draw of 8

QF: Blanche Hillyard d. Miss Young 6-1 6-0
QF: Miss Arbuthnot d. Constance Bloxsome 6-3 7-5
QF: Charlotte Cooper d. Mrs Thompson 6-1 6-2
QF: Ruth Dyas d. Miss Birch 6-0 6-1
--

SF: Mrs Hillyard d. Arbuthnot 4-6 6-3 6-1
SF: Ruth Dyas d Charlotte Cooper (GB) 6-4 0-6 6-3
--

FI: Blanche Hillyard d. Ruth Dyas 7-5, 2-6, 6-3
--

Doubles

Draw of 4

SF: Charlotte Cooper/Blanche Hillyard d. Miss Birch/Miss Young 6-0 6-1
SF: Ruth Dyas/Mrs Thompson d. Miss Arbuthnot/Constance Bloxsome 6-3 4-6 6-2
--

DF: Charlotte Cooper/Blanche Hillyard d. Ruth Dyas/Mrs Thompson 7-5 6-8 6-4
--

Mixed doubles

Draw of 8

QF: Blanche Hillyard/George Greville d. Ruth Dyas/Laurie Doherty 6-4 6-0
QF: Charlotte Cooper/Harold Mahony d. Miss Arbuthnot/Sidney Smith 4-6 6-0 8-6
QF: M. Golding/William Saint-George Perrott d. Miss Birch/Neville Durlacher 6-3 6-4
QF: Constance Bloxsome/Frank Riseley d. Miss Young/Walter Boyd 7-5 6-1
--

SF: Mrs Hillyard/Greville d. Cooper/Mahony 6-1 6-3
SF: Bloxsome/Riseley d. Golding/Perrott 7-5 6-2
--

XDF: Blanche Hillyard/George Greville d. Constance Bloxsome/Frank Riseley 6-4 4-6 6-3 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
A completed draw

June 14-19, Northern Tournament

All-England Mixed Doubles Championship

Draw of 11

1R = First round

1R: Louisa Martin/Frank Riseley d. Maud Garfit/Gillibrand Evered 6-3 6-1
1R: Muriel Robb/Arthur Riseley d. Lucy Kendal/David Davy 6-3 6-2
1R: Ruth Dyas/Sidney H. Smith d. Miss Kidd/George Lingard, walkover

Five pairs had a bye.
--

QF: Martin/Frank Riseley d. Robb/Arthur Riseley 6-3 6-4
QF: Ida Cressy/Clement Cazalet d. E. Makinson/Herbert N. Craig 6-2 6-2
QF: Mrs Hillyard/Reggie Doherty d. Ellen Cressy/John C. Bythell 6-0 6-2
QF: Dyas/Smith d. Miss Forster/F. Carter 6-2 6-1
--

SF: Martin/Frank Riseley d. Ida Cressy/Cazalet 6-4 7-5
SF: Dyas/Smith d. Mrs Hillyard/Doherty 6-3 6-2
--

ACF: Louisa Martin/Frank Riseley d. Ruth Dyas/Sidney H. Smith 6-3 6-3
--

CR: Charlotte Cooper/Harold Mahony (holders) d. Louisa Martin/Frank Riseley 6-3 4-6 6-4
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
July 5-10, North London Championships (Gipsy Open)

Draw of 18

1R = First round

1R: Maud Garfit d. E.P. Gearing 6-0 6-3
1R: Mrs Mott d. Mrs Wood 6-3 6-3

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Edith Austin d. Ellen Thynne 6-3 6-1
2R: Ruth Pennington-Legh d. D. Gould 6-0 6-2
2R: Mrs Mott d Ada Spashett 1-6 6-2 7-5
2R: Miss Miles d. Henrietta Horncastle, walkover
2R: Helen Smythe d. Ursula Templemann 6-3 6-2
2R: Miss Stacey d. Mrs Lane, walkover
2R: Garfit d C.R. Day 6-2 6-4
2R: E.R. Morgan d. Mrs White 6-4 6-2
--

QF: Austin d. Pennington-Legh 6-4 6-2
QF: Miles d. Mrs Mott 6-3 6-2
QF: Smythe d. Stacey 6-3 6-4
QF: Morgan d. Garfit 6-2 6-3
--

SF: Austin d. Miles 6-0 6-1
SF: Morgan d. Smythe 6-2 6-4
--

ACF: Edith Austin d. E.R. Morgan 6-1 6-0
--

CR: Edith Austin d. Agatha Templeman (holder), walkover
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
July 7-10, Welsh Championships

Draw of 9

1R = First round

1R: Edith Longhurst d. Emily Stoddart 6-2 6-3

Seven players had a bye.

QF: Henrica Ridding d. Maud Cochrane 2-6 6-1 6-3
QF: Winifred Longhurst d. Mrs Davies 6-0 6-0
QF: Ethel Valentin d. Ethel Cochrane 6-2 6-1
QF: Miss Cochrane d. Edith Longhurst 4-6 6-3 6-2
--

SF: Ridding d. Winifred Longhurst 3-6 6-0 6-2
SF: Miss Cochrane d. Mrs Valentin 6-1 4-6 6-2
--

FI: Henrica Ridding d. Miss Cochrane 9-7 7-5
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Correction

July 3 and 5, Sleepy Hollow Tournament

This tournament needs to be moved to its correct place in the chronological order.
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
A completed draw

July 19-24, Midland Counties Championships

Draw of 19

1R = First round

1R: Alice Parr d. Miss Johnstone 6-3 6-2
1R: Edith Longhurst d. Mrs Melrose 6-1 8-6
1R: C.M. Jones d. I.G. Smyth 7-5 6-2

Thirteen players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Ruth Dyas d. Winifred Longhurst 6-2 6-0
2R: Lucy Kendal d. Mabel Snook 6-2 6-0
2R: D. Morgan d. Ethel Mott 6-1 6-0
2R: Bertha Steedman d. Henrica Ridding 6-0 6-4
2R: Jones d. E. Buzzard 6-3 6-3
2R: Parr d. Edith Longhurst 6-3 7-5
2R: Jessie Rose d. S.E. Smith 6-4 7-9 6-2
2R: Alice Pickering d. G. Hughes 6-1 6-2
--

QF: Dyas d. Kendal 7-5 6-2
QF: Steedman d. Morgan 6-2 7-5
QF: Jones d. Parr [score?]
QF: Mrs Pickering d. Rose 6-0 7-5
--

SF: Dyas d. Steedman 2-6 6-4 6-1
SF: Mrs Pickering d. Jones [score?]
--

FI: Ruth Dyas d. Alice Pickering 8-6 3-6 6-3
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
July 28-29, Colchester, Essex, England (Grass)

ACF: Henrietta Horncastle d. Ursula Templeman 6-0 6-2
--

CR: Henriette Horncastle d. Agatha Templeman (holder), walkover
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
A completed draw

August 2-7, Scottish Championships, Moffat

Draw of 6

1R = First round

1R: Minnie Hunter d. Madeline O'Neill 6-3 9-7
1R: L. Doig d. Miss Fergus 7-5 6-1

Two players had a bye.
--

SF: Hunter d. Miss Dickinson 6-2 6-4
SF: Lucy Kendal d. Doig 6-3 6-0
--

ACF: Minnie Hunter d. Lucy Kendal 6-4 7-5
--

CR: Minnie Hunter d. Lottie Paterson (holder), walkover
-----
 
61 - 80 of 96 Posts
Top