Tennis Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)







15,000$ MONASTIR
COUNTRY: TUNISIA
NAME/VENUE: MAGIC TOURS
SURFACE: HARD OUTDOOR
PAST WINNERS:
2020: F1:
Victoria MUNTEAN FRA d. Jodie Anna BURRAGE GBR 61 06 75
2020: F2: Gozal AINITDINOVA KAZ d. Yuliya HATOUKA BLR 62 64
2020: F3: Yuliya HATOUKA BLR d. Jesika MALECKOVA CZE 61 62
ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Yekaterina DMITRICHENKO KAZ d. Giulia BARBERINI ITA 62 61
Arina SOLOMATINA RUS d. (11) Kajsa RINALDO PERSSON SWE 63 64
(2) Arisha LADHANI CAN d. Amel SAMMARI TUN 61 61
(14) Juliane TRIEBE GER d. wc Lilia MAHBOULI TUN 63 62
(3) Federica ROSSI ITA d. Bruna CASASAMPERE ESCODA ESP 63 60
(10) Doroteja JOKSOVIC SRB d. Nicole TEODOSESCU ITA 60 63
(4) Yuka HOSOKI JPN d. Erika DROZD PEREIRA BRA 64 63
(13) Naima KARAMOKO SUI d. Vanessa SABATINI ITA 60 60
(5) Carla TOULY FRA d. Darja SUVIRDJONKOVA SRB 75 62
(9) Bhuvana KALVA IND d. Florencia ARAYA CHI 61 64
Anhelina KALITA BLR d. (6) Tina CVETKOVIC SLO 63 60
Lena RUPPERT GER d. (16) Holly VERNER USA 60 63
(7) Nicole GADIENT SUI vd. Nika NOVIKOVA LTU 61 62
Linda CAGNAZZO ITA d. (13) Sri Vaishnavi PEDDI REDDY IND 76(4) 62
Cheri DARLEY GBR d. (8) Katsiaryna SKACHKOVA BLR 61 61
(12) Corina MADER SUI d. Tara Katarina MILIC SLO 60 75
2nd round
(1) Yekaterina DMITRICHENKO KAZ
d. Arina SOLOMATINA RUS 64 36 16-14
(14) Juliane TRIEBE GER d. (2) Arisha LADHANI CAN 61 63
(10) Doroteja JOKSOVIC SRB d. (3) Federica ROSSI ITA 35 retired
(15) Naima KARAMOKO SUI d. (4) Yuka HOSOKI JPN 63 64
(5) Carla TOULY FRA d. (9) Bhuvana KALVA IND 61 30 retired
Lena RUPPERT GER d. Anhelina KALITA BLR 76(5) 16 10-7
Linda CAGNAZZO ITA d. (7) Nicole GADIENT SUI 63 75
Cheri DARLEY GBR d. (12) Corina MADER SUI 64 60
---------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW

(1) Julia PAYOLA ESP d. Giulia CRESCENZI ITA 63 60
q Lena RUPPERT GER d. q Cheri DARLEY GBR 61 61
Maria TIMOFEEVA RUS d. q Linda CAGNAZZO ITA 60 63
(7) Anastasia TIKHONOVA RUS d. Ling ZHANG HKG 64 76(4)
Bojana MARINKOVIC SRB d. (4) Anastasia PRIBYLOVA RUS 62 61
wc Lucia LLINARES DOMINGO ESP d. Katharina HERING GER 62 64
Margaux ORANGE FRA d. Beatrice LOMBARDO ITA 60 46 62
(6) Lisa PONOMAR GER d. q Doroteja JOKSOVIC SRB 64 62
(5) Nefisa BERBEROVIC BIH d. wc Mey AYARI TUN 60 60
JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP d. q Juliane TRIEBE GER 62 64
LL Corina MADER SUI d. Anastasiya POPLAVSKA UKR 46 62 61
(3) Karin KENNEL SUI d. q Carla TOULY FRA 64 60
(8) Arlinda RUSHITI SUI d. q Yekaterina DMITRICHENKO KAZ 76(5) 67(6) 76(3)
Victoria KALAITZIS BEL vd. wc Sasha WOOD USA 62 36 60
wc Karolayne ALEXANDRE DA ROSA BRA d. q Naima KARAMOKO SUI 76(6) 26 64
JR Sebastianna SCILIPOTI SUI d. (2) Mallaurie NOEL FRA 46 60 62
2nd round
(1) Julia PAYOLA ESP
d. q Lena RUPPERT GER 62 76(2)
Maria TIMOFEEVA RUS d. (7) Anastasia TIKHONOVA RUS 61 76(4)
wc Lucia LLINARES DOMINGO ESP d. Bojana MARINKOVIC SRB 62 10 retired
Margaux ORANGE FRA d. (6) Lisa PONOMAR GER 63 63
JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP d. (5) Nefisa BERBEROVIC BIH 60 62
(3) Karin KENNEL SUI d. LL Corina MADER SUI 64 64
(8) Arlinda RUSHITI SUI d. Victoria KALAITZIS BEL 50 retired
JR Sebastianna SCILIPOTI SUI d. wc Karolayne ALEXANDRE DA ROSA BRA 62 64
QF
Maria TIMOFEEVA RUS d. (1) Julia PAYOLA ESP 63 62
Margaux ORANGE FRA d. wc Lucia LLINARES DOMINGO ESP 60 60
(3) Karin KENNEL SUI d. JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP 64 61
(8) Arlinda RUSHITI SUI d. JR Sebastianna SCILIPOTI SUI 63 62
SF
Maria TIMOFEEVA RUS d. Margaux ORANGE FRA 61 63
(3) Karin KENNEL SUI d. (8) Arlinda RUSHITI SUI 75 26 64
Final
Maria TIMOFEEVA RUS d. (3) Karin KENNEL SUI 75 64
---------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1) Nadia ECHEVERRIA ALAM VEN/Bojana MARINKOVIC SRB d. Yuka HOSOKI JPN/Sasha WOOD USA 62 26 10-8
Katharina HERING GER/Lisa PONOMAR GER d. Karolayne ALEXANDRE DA ROSA BRA/Katsiaryna SKACHKOVA BLR 61 61
Jessica BOUZAS MANEIRO ESP/Julia PAYOLA ESP d. (3) Giulia CRESCENZI ITA/Nicole GADIENT SUI 62 46 10-7
Arisha LADHANI CAN/Kajsa RINALDO PERSSON SWE d. Victoria KALAITZIS BEL/Holly VERNER USA 61 64
Naima KARAMOKO SUI/Arlinda RUSHITI SUI d. Beatrice LOMBARDO ITA/Carla TOULY FRA 64 62
(4) Yekaterina DMITRICHENKO KAZ/Maria TIMOFEEVA RUS d. Mey AYARI TUN/Juliane TRIEBE GER 61 63
Anastasiya POPLAVSKA UKR/Sebastianna SCILIPOTI SUI d. Florencia ARAYA CHI/Erika DROZD PEREIRA BRA 62 61
(2) Anastasia PRIBYLOVA RUS/Anastasia TIKHONOVA RUS d. Linda CAGNAZZO ITA/Mallaurie NOEL FRA walkover
QF
Katharina HERING GER/Lisa PONOMAR GER d. (1) Nadia ECHEVERRIA ALAM/Bojana MARINKOVIC SRB 63 61
Jessica BOUZAS MANEIRO ESP/Julia PAYOLA ESP d. Arisha LADHANI CAN/Kajsa RINALDO PERSSON SWE 64 64
(4) Yekaterina DMITRICHENKO KAZ/Maria TIMOFEEVA RUS d. Naima KARAMOKO SUI/Arlinda RUSHITI SUI 46 60 10-7
(2) Anastasia PRIBYLOVA RUS/Anastasia TIKHONOVA RUS d. Anastasiya POPLAVSKA UKR/Sebastianna SCILIPOTI SUI 64 46 10-2
SF
Katharina HERING GER/Lisa PONOMAR GER d. Jessica BOUZAS MANEIRO ESP/Julia PAYOLA ESP walkover
(2) Anastasia PRIBYLOVA RUS/Anastasia TIKHONOVA RUS d. (4) Yekaterina DMITRICHENKO KAZ/Maria TIMOFEEVA RUS 62 06 10-4
Final
(2) Anastasia PRIBYLOVA RUS/Anastasia TIKHONOVA RUS
d. Katharina HERING GER/Lisa PONOMAR GER 57 76(4) 10-4
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES MAIN DRAW
(1) Julia PAYOLA ESP vs Giulia CRESCENZI ITA
q Lena RUPPERT GER d. q Cheri DARLEY GBR 61 61
Maria TIMOFEEVA RUS d. q Linda CAGNAZZO ITA 60 63
(7) Anastasia TIKHONOVA RUS d. Ling ZHANG HKG 64 76(4)
(4) Anastasia PRIBYLOVA RUS vs Bojana MARINKOVIC SRB
Katharina HERING GER vs wc Lucia LLINARES DOMINGO ESP
Margaux ORANGE FRA d. Beatrice LOMBARDO ITA 60 46 62
(6) Lisa PONOMAR GER vs q Doroteja JOKSOVIC SRB
(5) Nefisa BERBEROVIC BIH d. wc Mey AYARI TUN 60 60
JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP d. q Juliane TRIEBE GER 62 64
Anastasiya POPLAVSKA UKR vs LL Corina MADER SUI
(3) Karin KENNEL SUI vs q Carla TOULY FRA
(8) Arlinda RUSHITI SUI d. q Yekaterina DMITRICHENKO KAZ 76(5) 67(6) 76(3)
Victoria KALAITZIS BEL vd. wc Sasha WOOD USA 62 36 60
wc Karolayne ALEXANDRE DA ROSA BRA d. q Naima KARAMOKO SUI 76(6) 26 64
(2) Mallaurie NOEL FRA vs JR Sebastianna SCILIPOTI SUI
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #3
2nd round
(1) Julia PAYOLA ESP
d. q Lena RUPPERT GER 62 76(2)
Maria TIMOFEEVA RUS d. (7) Anastasia TIKHONOVA RUS 61 76(4)
wc Lucia LLINARES DOMINGO ESP d. Bojana MARINKOVIC SRB 62 10 retired
Margaux ORANGE FRA d. (6) Lisa PONOMAR GER 63 63
JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP d. (5) Nefisa BERBEROVIC BIH 60 62
(3) Karin KENNEL SUI d. LL Corina MADER SUI 64 64
(8) Arlinda RUSHITI SUI d. Victoria KALAITZIS BEL 50 retired
JR Sebastianna SCILIPOTI SUI d. wc Karolayne ALEXANDRE DA ROSA BRA 62 64
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #4
SF
Maria TIMOFEEVA RUS d. Margaux ORANGE FRA 61 63
(3) Karin KENNEL SUI d. (8) Arlinda RUSHITI SUI 75 26 64
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #5


Final
Maria TIMOFEEVA RUS d. (3) Karin KENNEL SUI 75 64
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #6


Doubles Final
(2) Anastasia PRIBYLOVA RUS/Anastasia TIKHONOVA RUS
d. Katharina HERING GER/Lisa PONOMAR GER 57 76(4) 10-4
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #7
16 year old Maria Timofeeva (WTA # 745; ITF #175) claimed her 2nd career title after winning in Antalya in 2019.

24 year old Karin Kennel (WTA # 537; ITF #140) was the runner-up. She has won 4 ITF singles titles so far. Her last final dates back to September 2019 when she won a title in Tabarka.

23 year old Anastasia Pribylova and 19 year old Anastasia Tikhonova claimed the doubles title. It was doubles title # 9 for Pribylova and title # 4 for Tikhonova.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top