Tennis Forum banner
1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)


15,000$ LOUSADA



COUNTRY: PORTUGAL

NAME/VENUE: LOUSADA INDOOR OPEN

SURFACE: HARD INDOOR

PAST WINNERS:



ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Ingrid VOJCINAKOVA SVK d. Luana PLAZA ARAUJO BRA 63 75
(9) Margaux KOMANO FRA d. Dariia MONAKHOVA RUS 62 62
(2) Naima KARAMOKO SUI d. Sana GARAKANI IRI 61 60
(14) Alina MICHALITSCH AUT d. Emelie GABRAN FIN 61 62
(3) Diana MARTYNOV FRA d. wc Madalena AMIL POR 60 60
(11) Valentina LOSCIALE ITA d. wc Annabelle LAMMAS GBR 62 62
(4) Anna OZEROVA LAT d. wc Beatrice Laura PIRTAC IRL 60 61
(13) Kseniya YERSH BLR d. Anastasiya KUPAREV GER 61 62
(5) Valentina GAGGINI ITA d. Vasanti SHINDE IND 76(5) 62
(12) Nina UGRELIDZE USA d. Urszula NEBELSKA POL 60 61
(6) Magdalena STOILKOVSKA MKD d. Elizabeth JURNA EST 76(5) 62
(16) Nina RUDIUKOVA RUS d. wc Analu FREITAS POR 61 61
(7) Lidia MORENO ARIAS ESP d. wc Rosario LOURO POR 62 62
(10) Amandine CAZEAUX FRA d. wc Lena COUTO POR 64 60
(8) Marine SZOSTAK FRA d. Naia MERCADIER FRA 62 61
Milla SEQUEIRA SUI d. (15) Sasi KEMPSTER GBR 62 36 10-8
2nd round
(1) Ingrid VOJCINAKOVA SVK d. (9) Margaux KOMANO FRA 63 63
(2) Naima KARAMOKO SUI d. (14) Alina MICHALITSCH AUT 63 62
(3) Diana MARTYNOV FRA d. (11) Valentina LOSCIALE ITA 57 75 10-8
(13) Kseniya YERSH BLR d. (4) Anna OZEROVA LAT 16 75 10-8
(5) Valentina GAGGINI ITA d. (12) Nina UGRELIDZE USA 64 61
(6) Magdalena STOILKOVSKA MKD d. (16) Nina RUDIUKOVA RUS 76(6) 64
(10) Amandine CAZEAUX FRA d. (7) Lidia MORENO ARIAS ESP 64 46 10-5
(8) Marine SZOSTAK FRA d. Milla SEQUEIRA SUI 63 63
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) SR Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP d. q Naima KARAMOKO SUI 62 67(2) 64
Natalia SZABANIN HUN d. q Diana MARTYNOV FRA 26 63 63
Matilde JORGE POR d. wc Mariana CAMPINO POR 64 64
(8) Ayla AKSÜ TUR d. q Amandine CAZEAUX FRA 64 57 62
(4) Angelica MORATELLI ITA d. wc Carolina AZADINHO POR 60 60
Jasmjin GIMBRERE NED d. wc Maria SANTOS POR 75 62
Yeonwoo KU KOR d. q Marine SZOSTAK FRA 64 60
(5) Celia CERVINO RUIZ ESP d. q Valentina GAGGINI ITA 64 75
(7) Himeno SAKATSUME JPN d. Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP 62 63
Elizabet HAMALIY POR d. q Ingrid VOJCINAKOVA SVK 61 46 64
Iveta DAPKUTE LTU d. Sara LANCA POR 62 61
(3) Ziva FALKNER SLO d. JR Weronika BASZAK POL 62 62
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. Ines MURTA POR 63 63
q Kseniya YERSH BLR d. q Magdalena STOILKOVSKA MKD 62 60
Emma LENE FRA d. wc Mafalda GUEDES POR 62 61
Amandine MONNOT FRA d. (2) Miriam Bianca BULGARU ROU 62 61
2nd round
Natalia SZABANIN HUN d. (1) Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP 63 62
(8) Ayla AKSÜ TUR d. Matilde JORGE POR 76(5) 61
(4) Angelica MORATELLI ITA d. Jasmijn GIMBRERE NED 64 62
Yeonwoo KU KOR d. (5) Celia CERVINO RUIZ ESP 60 60
(7) Himeno SAKATSUME JPN d. Elizabet HAMALIY POR 64 64
(3) Ziva FALKNER SLO d. Iveta DAPKUTE LTU 62 64
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. q Kseniya YERSH BLR 62 63
Amandine MONNOT FRA d. Emma LENE FRA 61 60
QF
Natalia SZABANIN HUN d. (8) Ayla AKSÜ TUR 63 76(4)
Yeonwoo KU KOR d. (4) Angelica MORATELLI ITA 62 61
(3) Ziva FALKNER SLO d. (7) Himeno SAKATSUME JPN 75 75
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. Amandine MONNOT FRA 64 64
SF
Yeonwoo KU KOR d. Natalia SZABANIN HUN 63 64
(3) Ziva FALKNER SLO d. (6) Ayumi KOSHIISHI JPN 64 46 64
Final
Yeonwoo KU KOR d. (3) Ziva FALKNER SLO 60 75
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
Emma LENE FRA/Diana MARTYNOV FRA d. (1) Celia CERVINO RUIZ ESP/Matilde JORGE POR 64 64
wc Carolina AZADINHO POR/Mafalda GUEDES POR d. Valentina GAGGINI ITA/Nina RUDIUKOVA RUS 63 46 10-4
(4) Jasmijn GIMBRERE NED/Naima KARAMOKO SUI d. Iveta DAPKUTE LTU/Ingrid VOJCNIAKOVA SVK 75 57 10-7
Margaux KOMANO FRA/Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP d. Elizabet HAMALIY POR/Sara LANCA POR 64 76(5)
wc Mariana CAMPINO POR/Maria SANTOS POR d. Madalena AMIL POR/Beatrice Laura PIRTAC IRL 64 64
(3) Ines MURTA POR/Vasanti SHINDE IND d. wc Milla SEQUEIRA SUI/Andra SUTHERLAND GBR 62 60
Anna OZEROVA LAT/Kseniya YERSH BLR d. Valentina LOSCIALE ITA/Amandine MONNOT FRA 76(4) 67(5) 10-2
(2) Miriam Bianca BULGARU ROU/Natalia SZABANIN HUN d. Ayumi KOSHIISHI JPN/Himeno SAKATSUME JPN 75 64
QF
Emma LENE FRA/Diana MARTYNOV FRA d. wc Carolina AZADINHO POR/Mafalda GUEDES POR 64 76(4)
(4) Jasmijn GIMBRERE NED/Naima KARAMOKO SUI d. Margaux KOMANO FRA/Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP 61 62
(3) Ines MURTA POR/Vasanti SHINDE IND d. wc Mariana CAMPINO POR/Maria SANTOS POR 63 62
Anna OZEROVA LAT/Kseniya YERSH BLR d. (2) Miriam Bianca BULGARU ROU/Natalia SZABANIN HUN 63 64
SF
(4) Jasmijn GIMBRERE NED/Naima KARAMOKO SUI
d. Emma LENE FRA/Diana MARTYNOV FRA 62 64
(3) Ines MURTA POR/Vasanti SHINDE IND d. Anna OZEROVA LAT/Kseniya YERSH BLR 63 61
Final
(4) Jasmijn GIMBRERE NED/Naima KARAMOKO SUI
d. (3) Ines MURTA POR/Vasanti SHINDE IND walkover
 

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #2 ·
SINGLES MAIN DRAW
(1) SR Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP vs q Naima KARAMOKO SUI
Natalia SZABANIN HUN vs q Diana MARTYNOV FRA
Matilde JORGE POR vs wc Mariana CAMPINO POR
(8) Ayla AKSÜ TUR vs q Amandine CAZEAUX FRA
(4) Angelica MORATELLI ITA vs wc Carolina AZADINHO POR
Jasmjin GIMBRERE NED vs wc Maria SANTOS POR
Yeonwoo KU KOR vs q Marine SZOSTAK FRA
(5) Celia CERVINO RUIZ ESP vs q Valentina GAGGINI ITA
(7) Himeno SAKATSUME JPN vs Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP
Elizabet HAMALIY POR vs q Ingrid VOJCINAKOVA SVK
Iveta DAPKUTE LTU vs Sara LANCA POR
(3) Ziva FALKNER SLO vs JR Weronika BASZAK POL
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN vs Ines MURTA POR
q Kseniya YERSH BLR vs q Magdalena STOILKOVSKA MKD
Emma LENE FRA vs wc Mafalda GUEDES POR
(2) Miriam Bianca BULGARU ROU vs Amandine MONNOT FRA
 

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #4 ·
SINGLES MAIN DRAW
(1) SR Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP vs q Naima KARAMOKO SUI
Natalia SZABANIN HUN vs q Diana MARTYNOV FRA
Matilde JORGE POR d. wc Mariana CAMPINO POR 64 64
(8) Ayla AKSÜ TUR vs q Amandine CAZEAUX FRA
(4) Angelica MORATELLI ITA vs wc Carolina AZADINHO POR
Jasmjin GIMBRERE NED vs wc Maria SANTOS POR
Yeonwoo KU KOR d. q Marine SZOSTAK FRA 64 60
(5) Celia CERVINO RUIZ ESP d. q Valentina GAGGINI ITA 64 75
(7) Himeno SAKATSUME JPN d. Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP 62 63
Elizabet HAMALIY POR d. q Ingrid VOJCINAKOVA SVK 61 46 64
Iveta DAPKUTE LTU d. Sara LANCA POR 62 61
(3) Ziva FALKNER SLO vs JR Weronika BASZAK POL
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN vs Ines MURTA POR
q Kseniya YERSH BLR vs q Magdalena STOILKOVSKA MKD
Emma LENE FRA d. wc Mafalda GUEDES POR 62 61
Amandine MONNOT FRA d. (2) Miriam Bianca BULGARU ROU 62 61
 

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #6 ·
SINGLES MAIN DRAW
(1) SR Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP d. q Naima KARAMOKO SUI 62 67(2) 64
Natalia SZABANIN HUN d. q Diana MARTYNOV FRA 26 63 63
Matilde JORGE POR d. wc Mariana CAMPINO POR 64 64
(8) Ayla AKSÜ TUR d. q Amandine CAZEAUX FRA 64 57 62
(4) Angelica MORATELLI ITA d. wc Carolina AZADINHO POR 60 60
Jasmjin GIMBRERE NED d. wc Maria SANTOS POR 75 62
Yeonwoo KU KOR d. q Marine SZOSTAK FRA 64 60
(5) Celia CERVINO RUIZ ESP d. q Valentina GAGGINI ITA 64 75
(7) Himeno SAKATSUME JPN d. Almudena SANZ-LLANEZA FERNANDEZ ESP 62 63
Elizabet HAMALIY POR d. q Ingrid VOJCINAKOVA SVK 61 46 64
Iveta DAPKUTE LTU d. Sara LANCA POR 62 61
(3) Ziva FALKNER SLO d. JR Weronika BASZAK POL 62 62
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. Ines MURTA POR 63 63
q Kseniya YERSH BLR d. q Magdalena STOILKOVSKA MKD 62 60
Emma LENE FRA d. wc Mafalda GUEDES POR 62 61
Amandine MONNOT FRA d. (2) Miriam Bianca BULGARU ROU 62 61
 

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #8 ·
2nd round
Natalia SZABANIN HUN d. (1) Guiomar MARISTANY ZULETA DE REALES ESP 63 62
(8) Ayla AKSÜ TUR vs Matilde JORGE POR
(4) Angelica MORATELLI ITA d. Jasmijn GIMBRERE NED 64 62
Yeonwoo KU KOR d. (5) Celia CERVINO RUIZ ESP 60 60
(7) Himeno SAKATSUME JPN d. Elizabet HAMALIY POR 64 64
(3) Ziva FALKNER SLO vs Iveta DAPKUTE LTU
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. q Kseniya YERSH BLR 62 63
Amandine MONNOT FRA d. Emma LENE FRA 61 60
 

·
.
Joined
·
33,775 Posts
Yeonwoo Ku is training in Valencia, Spain. Has been outside of Korea for 6 months. She will finish her season with this and next weeks tournament here.

The Facebook link has stream and small interviews of some of the players.
 

·
Registered
Joined
·
26,374 Posts
Discussion Starter · #10 ·
QF
Natalia SZABANIN HUN d. (8) Ayla AKSÜ TUR 63 76(4)
Yeonwoo KU KOR d. (4) Angelica MORATELLI ITA 62 61
(3) Ziva FALKNER SLO d. (7) Himeno SAKATSUME JPN 75 75
(6) Ayumi KOSHIISHI JPN d. Amandine MONNOT FRA 64 64
 

·
Registered
Joined
·
79,503 Posts
Ku wins the title 6-0 7-5! Continues her good form after a nice run last week too. Destroyed the field here. Nice to see the Korean girls (Jang, Park, Ku) doing well as of late.
 
1 - 14 of 14 Posts
Top