Tennis Forum banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Registered
Joined
·
24,830 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)





15,000$ HERAKLION

COUNTRY: GREECE

NAME/VENUE: LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR

SURFACE: CLAY OUTDOOR

PAST WINNERS:
2020:
F1:
Martina SPIGARELLI ITA d. Martina COLMEGNA ITA 62 62
F2: Dalila SPITERI ITA d. Martina SPIGARELLI ITA 64 61
F3: Darya ASTAKHOVA RUS d. Arina Gabriela VASILESCU ROU 16 64 62

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES QUALIFYING DRAW

(1) Anna UREKE RUS vs bye
Helena SPIRIDIS AUS d. Gabriela Aura ZARNOVEANU ROU 64 63
Adelina KRÜGER GER d. Maja RADENKOVIC SWE 63 16 10-3
Sinead LOHAN IRL d. (8) Monica CAPPELLETTI ITA 60 64
(2) Noelia BOUZO ZANOTTI ESP vs bye
Nicole KHIRIN ISR d. Darya SCHWARTZMAN ISR 60 62
Aleksandra ZLATAROVA BUL d. Mathilde DURY FRA 64 16 10-7
Laura SVATIKOVA SVK d. (11) Anna KLASEN GER 75 63
(3) Agustina CHLPAC ARG vs bye
Elena TRENCHEVA BUL d. Olivia MALM SWE 60 63
Diana KRASNOVA RUS d. Sofia LIKHACHEVA RUS 61 61
(9) Julia LOVQVIST SWE d. Lucia HANESOVA SVK 06 61 10-5
(4) Angeles MORENO BARRANQUERO ESP vs bye
Karola Patricia BEJENARU ROU d. Mariia BERGEN UKR 61 62
Sabrina RITTBERGER GER d. Alina MUKHORTOVA RUS 36 63 10-7
(12) Noel SAIDENOVA RUS d. Sofia ROCCHETTI ITA 60 64
(5) Elena-Teodora CADAR ROU vs bye
Sylvie ZÜND LIE d. Marta CUSTIC ESP 62 63
Caitlyn PORTELA AUS d. Maria GOMEZ ECU 41 retired
Martha MATOULA GRE d. (7) Ivania MARTINICH CHI 63 76(5)
(6) Miriam KOLODZIEJOVA CZE vs bye
Vanessa ERSOZ SWE d. Nikol MISHIEVA RUS 60 62
Michaela NIEDERMEIER GER d. Keira BLACKBEARD CAN 60 62
Gabriela DUCA ROU d. (10) Annick MELGERS NED 61 63
2nd round
(1) Anna UKOLOVA RUS
d. Helena SPIRIDIS AUS 61 60
Sinead LOHAN IRL d. Adelina KRÜGER GER 60 63
Nicole KHIRIN ISR d. (2) Noelia BOUZO ZANOTTI ESP 16 63 10-7
Laura SVATIKOVA SVK d. Aleksandra ZLATAROVA BUL 64 76(2)
(3) Agustina CHLPAC ARG d. Elena TRENCHEVA BUL 64 62
Diana KRASNOVA RUS d. (9) Julia LOVQVIST SWE 57 61 61
Karola Patricia BEJENARU ROU d. (4) Angeles MORENO BARRANQUERO ESP 61 75
(12) Noel SAIDENOVA RUS d. Alina MUKHORTOVA RUS 46 75 10-3
(5) Elena-Teodora CADAR ROU d. Sylvie ZÜND LIE 75 16 10-6
Martha MATOULA GRE d. Caitlyn PORTELA AUS 57 60 10-3
(6) Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. Vanessa ERSOZ SWE 60 60
Gabriela DUCA ROU d. Michaela NIEDERMEIER GER 60 60
3rd round
(1) Anna UKOLOVA RUS
d. Sinead LOHAN IRL 64 62
Laura SVATIKOVA SVK d. Nicole KHIRIN ISR 63 62
(3) Agustina CHLPAC ARG d. Diana KRASNOVA RUS 64 26 10-3
(12) Noel SAIDENOVA RUS d. Karola Patricia BEJENARU ROU 46 64 10-6
Martha MATOULA GRE d. (5) Elena-Teodora CADAR ROU 46 62 10-8
(6) Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. Gabriela DUCA ROU 62 60
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW

(1) Martina COLMEGNA ITA d. wc Eleni MTSENTLITZE GRE 57 63 60
Andreea Amalia ROSCA ROU d. SE Arina Gabriela VASILESCU ROU 64 61
wc Martina BIAGIANTI ITA d. JR Caijsa Wilda HENNEMANN SWE 61 61
(7) Romy KÖLZER GER d. Ines MURTA POR 75 62
(4) Corinna DENTONI ITA d. Dalila SPITERI ITA 46 76(7) 63
q Martha MATOULA GRE d. wc Rafaila Nikolett FULOP GRE 60 61
Rebeka MASAROVA ESP d. Gabriela HORAKOVA CZE 60 61
JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP d. (5) Natalia SIEDLISKA GER 61 63
(6) Chantal SKAMLOVA SVK d. q Anna UKOLOVA RUS 64 64
q Agustina CHLPAC ARG d. Mariam DALAKISHVILI GEO 76(4) 64
q Noel SAIDENOVA RUS d. Federica ARCIDIACONO ITA 62 60
Julia STAMATOVA BUL d. (3) Tamara CUROVIC SRB 62 76(1)
(8) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. q Laura SVATIKOVA SVK 75 64
Lina GLUSHKO ISR d. wc Maria KALLISTROU GRE 61 61
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. Ioana GASPAR ROU 64 62
q Karola Patricia BEJENARU ROU d. (2) Fanny ÖSTLUND SWE walkover
2nd round
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (1) Martina COLMEGNA ITA 60 63
(7) Romy KÖLZER GER d. wc Martina BIAGIANTI ITA 76(2) 61
(4) Corinna DENTONI ITA d. q Martha MATOULA GRE 63 64
Rebeka MASAROVA ESP d. JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP 60 76(6)
(6) Chantal SKAMLOVA SVK d. q Agustina CHLPAC ARG 60 30 retired
q Noel SAIDENOVA RUS d. Julia STAMATOVA BUL 61 64
(8) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Lina GLUSHKO ISR 61 57 62
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. q Karola Patricia BEJENARU ROU 61 62
QF
(7) Romy KÖLZER GER
d. Andreea Amalia ROSCA ROU 61 75
Rebeka MASAROVA ESP d. (4) Corinna DENTONI ITA 63 61
(6) Chantal SKAMLOVA SVK d. q Noel SAIDENOVA RUS 60 57 60
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. (8) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 60 60
SF
Rebeka MASAROVA ESP d. (7) Romy KÖLZER GER 63 60
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. (6) Chantal SKAMLOVA SVK 61 61
Final
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. Rebeka MASAROVA ESP 64 64
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1) Martina COLMEGNA ITA/Dalila SPITERI ITA d. Sofia LIKHACHEVA RUS/Noel SAIDENOVA RUS 63 62
Anna KLASEN GER/Romy KÖLZER GER d. Jessica BOUZAS MANEIRO ESP/Marta CUSTIC ESP 26 64 10-3
(3) Ioana GASPAR ROU/Rebeka MASAROVA ESP d. Elena-Teodora CADAR ROU/Julia STAMTOVA BUL 64 62
Mariia BERGEN UKR/Gabriela DUCA ROU d. wc Martha MATOULA GRE/Helena SPIRIDIS AUS 26 76(4) 10-7
Vanessa ERSOZ SWE/Julia LOVQVIST SWE d. Karola Patricia BEJENARU ROU/Darya SCHWARTZMAN ISR 61 63
(4) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO/Natalia SIEDLISKA GER d. wc Michaela NIEDERMEIER GER/Sylvie ZÜND LIE 62 62
Agustina CHLPAC ARG/Ivania MARTINICH CHI d. wc Rafailia Nikoletta FULOP GRE/Maria KALLISTROU GRE 63 62
(2) Tamara CUROVIC SRB/Fanny ÖSTLUND SWE d. Monica CAPPELLETTI ITA/Sofia ROCCHETTI ITA 76(8) 67(5) 10-7
QF
Anna KLASEN GER/Romy KÖLZER GER d. (1) Martina COLEGNA ITA/Dalila SPITERI ITA 57 61 10-6
(3) Ioana GASPAR ROU/Rebeka MASAROVA ESP d. Mariia BERGEN UKR/Gabriela DUCA ROU 62 63
Vanessa ERSOZ SWE/Julia LOVQVIST SWE d. (4) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO/Natalia SIEDLISKA GER 64 64
(2) Tamara CUROVIC SRB/Fanny ÖSTLUND SWE d. Agustina CHLPAC ARG/Ivania MARTINICH CHI walkover
SF
(3) Ioana GASPAR ROU/Rebeka MASAROVA ESP
d. Anna KLASEN GER/Romy KÖLZER GER 26 64 14-12
(2) Tamara CUROVIC SRB/Fanny ÖSTLUND SWE d. Vanessa ERSOZ SWE/Julia LOVQVIST SWE 62 63
Final
(2) Tamara CUROVIC SRB/Fanny ÖSTLUND SWE
d. (3) Ioana GASPAR ROU/Rebeka MASAROVA ESP 64 75
 

·
Registered
Joined
·
24,830 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES MAIN DRAW
(1) Martina COLMEGNA ITA vs wc Eleni MTSENTLITZE GRE
Andreea Amalia ROSCA ROU vs SE Arina Gabriela VASILESCU ROU
JR Caijsa Wilda HENNEMAN SWE vs wc Martina BIAGIANTI ITA
(7) Romy KÖLZER GER vs Ines MURTA POR
(4) Corinna DENTONI ITA vs Dalila SPITERI ITA
wc Rafailia Nikoletta FULOP GRE vs q
Gabriela HORACKOVA CZE vs Rebeka MASAROVA ESP
(5) Natalia SIEDLISKA GER vs JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP
(6) Chantal SKAMLOVA SVK vs q
Mariam DALAKISHVILI GEO vs q
Federica ARCIDIACONO ITA vs q
(3) Tamara CUROVIC SRB vs Julia STAMATOVA BUL
(8) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO vs q
Lina GLUSHKO ISR vs wc Maria KALLISTROU GRE
Ioana GASPAR ROU vs q
(2) Fanny ÖSTLUND SWE vs q
 

·
Registered
Joined
·
24,830 Posts
Discussion Starter #3
2nd round
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (1) Martina COLMEGNA ITA 60 63
(7) Romy KÖLZER GER d. wc Martina BIAGIANTI ITA 76(2) 61
(4) Corinna DENTONI ITA d. q Martha MATOULA GRE 63 64
Rebeka MASAROVA ESP d. JR Jessica BOUZAS MANEIRO ESP 60 76(6)
(6) Chantal SKAMLOVA SVK d. q Agustina CHLPAC ARG 60 30 retired
q Noel SAIDENOVA RUS d. Julia STAMATOVA BUL 61 64
(8) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Lina GLUSHKO ISR 61 57 62
q Miriam KOLODZIEJOVA CZE d. q Karola Patricia BEJENARU ROU 61 62
 

·
Registered
Joined
·
24,830 Posts
Discussion Starter #4


22 year old Miriam Kolodziejova (WTA # 957; ITF # 382) wins her 6th singles title and a first since 2018 when she won the title at the 25,000$ event in Klosters.



20 year old Rebeka Masarova (WTA # 758; ITF # 132) was the runner up. She has won 2 ITF singles titles so far. She reached the QF here last week losing 36 63 46 vs Andreea Amalia Rosca (ROU).



22 year old Fanny Östlund and 25 year old Tamara Curovic claimed the doubles title. It was title # 8 for Fanny and title # 30 for Tamara.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top