Tennis Forum banner
1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
26,398 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)


15,000$ ANTALYA





COUNTRY: TURKEY

NAME/VENUE: MTA OPEN SERIES

SURFACE: CLAY OUTDOOR

PAST WINNERS:
2021:
Tamara CUROVIC SRB d. Aurora ZANTEDESCHI IT 75 76(4)
2021: Berfu CENGIZ TUR d. Ipek ÖZ TUR 36 62 64
2021: Miriam Bianca BULGARU ROU d. Sohyun PARK KOR 62 63
2021: Polina KUDERMETOVA RUS d. Marta CUSTIC ESP 62 16 63
2021: Andreea PRISACARIU ROU d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 63 75
2021: Dea HERDZELAS BIH d. Nuria BRANCACCIO ITA 67(1) 62 75
2021: Nuria BRANCACCIO ITA d. Su Jeong JANG KOR 75 64
2021: Sohyun PARK KOR d. Nuria BRANCACCIO ITA 64 60
2021: Su Jeong JANG KOR d. Mai HONTAMA JPM 46 63 62
2021: Cristina DINU ROU d. Mai HONTAMA JPN 62 63
2021: Andreea PRISACARIU ROU d. Ane MINTEGI DEL OLMO ESP 63 75
2021: Andreea Amalia ROSCA ROU d. Miriam KOLODZIEJOVA CZE 75 63
2021: Anastasiya SOBOLEVA UKR d. Nuria BRANCACCIO ITA 60 76(5)
2021: Sada NAHIMANA BDI d. Anastasiya SOBOLEVA UKR 64 76(9)
2021: Olivia GADECKI AUS d. Julia AVDEEVA RUS 63 62
2021: Polina LEYKINA RUS d. Julia AVDEEVA RUS 61 60
2021: Cristina DINU ROU d. Gabriela CÉ BRA 63 60
2021: Ylena IN-ALBON SUI d. Luisa MEYER AUF DER HEIDE GER 63 62
2021: Hurricane Tyra BLACK USA d. Federica BILARDO ITA 26 64 64
2021: Vanda LUKACS HUN d. Ilay YÖRÜK TUR 60 57 63
2021: Ilona Georgiana GHIOROAIE ROU d. Federica BILARDO ITA 75 62
2021: Rosa VICENS MAS ESP d. Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL 61 62
2021: Ilona Georgiana GHIOROAIE ROU d. Ziva FALKNER SLO 64 63
2021: Rosa VICENS MAS ESP d. Sonay KARTAL GBR 61 26 63
2021: Sonay KARTAL GBR d. Amarissa Kiara TOTH HUN 75 75
2021: Julia RIERA ARG d. Rosa VICENS MAS ESP 64 57 76(1)
2021: Julia RIERA ARG d. Fangran TIAN CHN 76(3) 61
2021: Diana SHNAIDER RUS d. Pia LOVRIC SLO 63 62
2021: Jazmin ORTENZI ARG d. Diana DEMIDOVA RUS 60 75

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Mavie ÖSTERREICHER AUT vs bye
Tia KAUKENAS LTU d. Liva YILDIZ GER 75 64
Maria Fernanda MORALES SWE d. Anna BOROVINSKAYA USA 64 64
(10) Ralitsa ALEXANDROVA BUL vs bye
(2) Eva GARKUSHA RUS vs bye
Raluca PUSCAS USA d. Viktoriya SANKISYKA BUL 63 36 11-9
Eda ARLI TUR d. Adelisa KAHRIMAN SWE 62 60
Joulia Cristiana CIRSTEA ROU d. (15) Viktoria KURZ AUT 60 62
(3) Anna CHEKANSKAYA RUS vs bye
Fatemesadat ZANJANI IRI d. Mahya KHODAVERDI IRI 60 60
Denisa Elena PLESA ROU d. Setareh RASOULI IRI 61 60
(12) Monique BARRY NZL vs bye
(4) Melis Ayda UYAR TUR vs bye
Arina VARAKSINA RUS d. Rebeca Maria TUDOSE ROU 64 61
Kyoka KUBO JPN d. Victoria GOMEZ ESP 62 75
(9) Greta MEDEGHINI ITA vs bye
(5) Sylvie ZÜND LIE vs bye
Darya VELIKOVA BUL d. Ioana Miruna CRISTEA ROU 61 60
Yara ABED ISR d. Dora OLGUNGÜL TUR 76(4) 63
(11) Klara ODREJCEKOVA SVK vs bye
(6) Stefana LAZAR ROU vs bye
Elena Giovanna GIESSLER GER d. Ema HARAJDA CZE 61 60
Lola MARANDEL FRA d. Maria Alexandra Medeea POPESCU ROU 63 61
(13) Defne CIRPANLI TUR vs bye
(7) Giuliana BESTETTI ITA vs bye
Aoi ITO JPN d. Setora NORMURODOVA UZB 62 64
Iulia Andreea IONESCU ROU d. Defne ERBAKAN TUR 60 60
(16) Valentina MUTILBA ARG d. Mariia MAKSIMOVA RUS 60 62
(8) Nicole POJ ARG vs bye
Kamea MEDORA USA d. Media MESGARY IRI 60 60
Zeynep ERBAKAN TUR d. Mija LJUBIC SRB 61 64
Anastasia SAFTA ROU d. (14) Godze TURHAN TUR 61 60
2nd round
(1) Mavie ÖSTERREICHER AUT d. Tia KAUKENAS LTU 62 60
(10) Ralitsa ALEXANDROVA BUL d. Maria Fernanda MORALES SWE 61 60
(2) Eva GARKUSHA RUS d. Raluca PUSCAS USA 60 61
Eda ARLI TUR d. Joulia Cristiana CIRSTEA ROU 64 64
(3) Anna CHEKANSKAYA RUS d. Fatemesadat ZANJANI IRI 62 60
Denise Elena PLESA ROU d. (12) Monique BARRY NZL 63 76(6)
(4) Melis Ayda UYAR TUR d. Arina VARAKSINA RUS 75 64
(9) Greta MEDEGHINI ITA d. Kyoka KUBO JPN walkover
(5) Sylvie ZÜND LIE d. Darya VELIKOVA BUL 64 62
(11) Klara ODREJCEKOVA SVK d. Yara ABED ISR 62 63
(6) Stefana LAZAR ROU d. Elena Giovanna GIESSLER GER 63 63
Lola MARANDEL FRA d. (13) Defne CIRPANLI TUR 62 61
Aoi ITO JPN d. (7) Giuliana BESTETTI ITA 75 63
Iulia Andreea IONESCU ROU d. (16) Valentina MUTILBA ARG 57 61 10-2
(8) Nicole POJ ARG d. Kamea MEDORA USA 61 62
Anatstasia SAFTA ROU d. Zeynep ERBAKAN TUR 64 62
3rd round
(1) Mavie ÖSTERREICHER AUT d. (10) Ralitsa ALEXANDROVA BUL 61 62
(2) Eva GARKUSHA RUS d. Eda ARLI TUR 61 62
(3) Anna CHEKANSKAYA RUS d. Denisa Elena PLESA ROU 62 46 10-5
(4) Melis Ayda UYAR TUR d. (9) Greta MEDEGHINI ITA 64 63
(5) Sylvie ZÜND LIE d. (11) Klara ONDREJCEKOVA SVK 63 61
Lola MARANDEL FRA d. (6) Stefana LAZAR ROU 64 36 10-7
Aoi ITO JPN d. Iulia Andreea IONSCU ROU 46 62 10-6
Anastasia SAFTA ROU d. (8) Nicole POJ ARG 60 60
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Vanda LUKACS HUN d. Fatma AL NABHANI OMA 63 21 retired
q Lola MARANDEL FRA d. q Sylvie ZÜND LIE 36 63 62
Amarissa Kiara TOTH HUN d. Jana BOJOVIC SRB 30 retired
(5) Claudia HOSTE FERRER ESP d. Sabina DADACIU ROU 76(3) 64
(4) Jazmin ORTENZI ARG d. q Aoi ITO JPN 64 62
q Anna CHEKANSKAYA RUS d. Zoziya KARDAVA GEO 62 62
Romana CISOVSKA SVK d. Doga TURKMEN TUR 64 63
(7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN d. Basak ERAYDIN TUR 62 46 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR d. Vanessa Ioana Georgiana TEIUSANU ROU 63 62
q Mavie ÖSTERREICHER AUT d. Ksenia LASKUTOVA RUS 76(4) 62
wc Angelika SHAPOVALOVA RUS d. q Anastasia SAFTA ROU 64 16 76(3)
(3) Tamara CUROVIC SRB d. q Eva GARKUSHA RUS 63 63
(8) Daria LODIKOVA RUS d. q Melis Ayda UYAR TUR 63 63
Anastasia KOVALEVA RUS d. wc Iuliia NIKITINA RUS 46 61 63
JR Anca Alexia TODONI ROU d. Diana DEMIDOVA RUS 76(0) 61
(2) Anastasiya SOBOLEVA UKR d. Yana KARPOVICH RUS 63 26 62
2nd round
(1) Vanda LUKACS HUN d. q Lola MARANDEL FRA 60 61
Amarissa Kiara TOTH HUN d. (5) Claudia HOSTE FERRER ESP 62 61
(4) Jazmin ORTENZI ARG d. q Anna CHEKANSKAYA RUS 61 63
(7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN d. Romana CISOVSKA SVK 63 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR d. q Mavie ÖSTERREICHER AUT 76(3) 61
(3) Tamara CUROVIC SRB d. wc Angelika SHAPOVALOVA RUS 60 30 retired
(8) Daria LODIKOVA RUS d. Anastasia KOVALEVA RUS 64 61
(2) Anastasiya SOBOLEVA UKR d. JR Anca Alexia TODONI ROU 60 64
QF
Amarissa Kiara TOTH HUN d. (1) Vanda LUKACS HUN 51 retired
(4) Jazmin ORTENZI ARG d. (7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN 26 64 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR d. (3) Tamara CUROVIC SRB 62 62
(8) Daria LODIKOVA RUS d. (2) Anastasiya SOBOLEVA UKR 36 62 62
SF
(4) JazminORTENZI ARG
d. Amarissa Kiara TOTH HUN 26 64 63
(8) Daria LODIKOVA RUS d. (6) Ilay YÖRÜK TUR 75 61
Final
(4) Jazmin ORTENZI ARG
d. (8) Daria LODIKOVA RUS 60 60
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Vanda LUKACS HUN/Amarissa Kiara TOTH HUN d. Anastasia KOVALEVA RUS/Anastasiya SOBOLEVA UKR 63 60
Romana CISOVSKA SVK/Daria LODKOVA RUS d. Anna CHEKANSKAYA RUS/Zoziya KARDAVA GEO 62 63
Yana KARPOVICH RUS/Ksenia LASKUTOVA RUS d. (4) Doga TURKMEN TUR/Melis Ayda UYAR TUR 61 61
Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUSANU ROU/Anca Alexia TODONI ROU d. wc Eda ARLI TUR/Kamea MEDORA USA 61 60
Eva GARKUSHA RUS/Iuliia NIKITINA RUS d. wc Viktoria KURZ AUT/Darya VELIKOVA BUL 61 60
Ralitsa ALEXANDROVA BUL/Monique BARRY NZL d. Giuliana BESTETTI ITA/Valentina MUTILBA ARG 64 75
Iulia Andreea IONESCU ROU/Anastasia SAFTA ROU d. Angelika SHAPOVALOVA RUS/Arina VARAKSINA RUS 62 60
(2) Claudia HOSTE FERRER ESP/Jazmin ORTENZI ARG d. Lola MARANDEL FRA/Mavie ÖSTERREICHER AUT 63 63
QF
Romana CISOVSKA SVK/Daria LODKOVA RUS d. (1) Vanda LUKACS HUN/Amarissa Kiara TOTH HUN walkover
Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUSANU ROU/Anca Alexia TODONI ROU d. Yana KARPOVICH RUS/Ksenia LASKUTOVA RUS 62 26 10-8
Eva GARKUSHA RUS/Iuliia NIKITINA RUS d. Ralitsa ALEXANDROVA BUL/Monique BARRY NZL 26 76(8) 10-7
(2) Claudia HOSTE FERRER ESP/Jazmin ORTENZI ARG d. Iulia Andreea IONESCU ROU/Anastasia SAFTA ROU 61 60
SF
Romana CISOVSKA SVK/Daria LODKOVA RUS d. Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUSANU ROU/Anca Alexia TODONI ROU 62 36 10-4
(2) Claudia HOSTE FERRER ESP/Jazmin ORTENZI ARG d. Eva GARKUSHA RUS/Iuliia NIKITINA RUS 76(4) 64
Final
(2) Claudia HOSTE FERRER ESP/Jazmin ORTENZI ARG
d. Romana CISOVSKA SVK/Daria LODKOVA RUS 62 64
 

·
Registered
Joined
·
26,398 Posts
Discussion Starter · #3 ·
SINGLES MAIN DRAW
(1) Vanda LUKACS HUN vs Fatma AL NABHANI OMA
q vs q
Jana BOJOVIC SRB vs Amarissa Kiara TOTH HUN
(5) Claudia HOSTE FERRER ESP vs Sabina DADACIU ROU
(4) Jazmin ORTENZI ARG vs q
Zoziya KARDAVA GEO vs q
Romana CISOVSKA SVK vs Doga TURKMEN TUR
(7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN vs Basak ERAYDIN TUR
(6) Ilay YÖRÜK TUR vs Vanessa Ioana Georgiana TEIUSANU ROU
Ksenia LASKUTOVA RUS vs q
wc Angelika SHAPOVALOVA RUS vs q
(3) Tamara CUROVIC SRB vs q
(8) Daria LODIKOVA RUS vs q
Anastasia KOVALEVA RUS vs wc Iuliia NIKITINA RUS
Diana DEMIDOVA RUS vs JR Anca Alexia TODONI ROU
(2) Anastasiya SOBOLEVA UKR vs Yana KARPOVICH RUS
 

·
Registered
Joined
·
26,398 Posts
Discussion Starter · #4 ·
SINGLES MAIN DRAW
(1) Vanda LUKACS HUN vs Fatma AL NABHANI OMA
q Sylvie ZÜND LIE vs q Lola MARANDEL FRA
Amarissa Kiara TOTH HUN d. Jana BOJOVIC SRB 30 retired
(5) Claudia HOSTE FERRER ESP d. Sabina DADACIU ROU 76(3) 64
(4) Jazmin ORTENZI ARG vs q Aoi ITO JPN
q Anna CHEKANSKAYA RUS d. Zoziya KARDAVA GEO 62 62
Romana CISOVSKA SVK d. Doga TURKMEN TUR 64 63
(7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN d. Basak ERAYDIN TUR 62 46 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR vs Vanessa Ioana Georgiana TEIUSANU ROU
Ksenia LASKUTOVA RUS vs q Mavie ÖSTERREICHER AUT
wc Angelika SHAPOVALOVA RUS vs q Anastasia SAFTA ROU
(3) Tamara CUROVIC SRB vs q Eva GARKUSHA RUS
(8) Daria LODIKOVA RUS vs q Melis Ayda UYAR TUR
Anastasia KOVALEVA RUS vs wc Iuliia NIKITINA RUS
Diana DEMIDOVA RUS vs JR Anca Alexia TODONI ROU
(2) Anastasiya SOBOLEVA UKR vs Yana KARPOVICH RUS
 

·
Registered
Joined
·
26,398 Posts
Discussion Starter · #5 ·
2nd round
(1) Vanda LUKACS HUN d. q Lola MARANDEL FRA 60 61
Amarissa Kiara TOTH HUN d. (5) Claudia HOSTE FERRER ESP 62 61
(4) Jazmin ORTENZI ARG d. q Anna CHEKANSKAYA RUS 61 63
(7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN d. Romana CISOVSKA SVK 63 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR d. q Mavie ÖSTERREICHER AUT 76(3) 61
(3) Tamara CUROVIC SRB d. wc Angelika SHAPOVALOVA RUS 60 30 retired
(8) Daria LODIKOVA RUS d. Anastasia KOVALEVA RUS 64 61
(2) Anastasiya SOBOLEVA UKR d. JR Anca Alexia TODONI ROU 60 64
 

·
Registered
Joined
·
27,064 Posts
Jazmin winning streak continues.
Good luck in SF :cheer:
 

·
Registered
Joined
·
26,398 Posts
Discussion Starter · #7 ·
QF
Amarissa Kiara TOTH HUN d. (1) Vanda LUKACS HUN 51 retired
(4) Jazmin ORTENZI ARG d. (7) wc Dorka DRAHOTA SZABO HUN 26 64 63
(6) Ilay YÖRÜK TUR d. (3) Tamara CUROVIC SRB 62 62
(8) Daria LODIKOVA RUS d. (2) Anastasiya SOBOLEVA UKR 36 62 62
 

·
Registered
Joined
·
27,064 Posts
Keeps :rain: and according to the weather the rain would not stop until wednesdsy.
 

·
Registered
Joined
·
27,064 Posts
Another win for Ortenzi! Into the final.
I wonder if they play on indoor clay?
 

·
Registered
Joined
·
27,064 Posts
The final has already started it! Outdoor.
They are playing in the shadow! Not lights. Or the lights are very low. Wow. :eek2:
 

·
Registered
Joined
·
27,064 Posts
Singles and Doubles title fo Jaz :cheer:
 
1 - 15 of 15 Posts
Top