Tennis Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)











15,000$ ANTALYA

COUNTRY: TURKEY

NAME/VENUE: MEGASARAY ACADEMY CUP

SURFACE: CLAY OUTDOOR

PAST WINNERS:
2020:
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Sapfo SAKELLARIDI GRE 63 26 63
2020: Nina POTOCNIK SLO d. Taisya PACHKALEVA RUS 63 62
2020: Valeriya OLYANOVSKAYA RUS d. Silvia NJIRIC CRO 60 62
2020: Georgia Andreea CRACIUN ROU d. Tara WÜRTH CRO 26 63 63
2020: Andreea Amalia ROSCA ROU d. Anastasia NEFEDOVA USA 64 75
2020: Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Jiangxue HAN CHN 63 46 64
2020: Nina POTOCNIK SLO d. Julia STAMATOVA BUL 63 62

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------

SINGLES QUALIFYING DRAW

(1) Melanie STOKKE NOR vs bye
Rita ATIK MAR d. Inga KOMLEVA RUS 61 60
Doga TURKMEN TUR d. Zijun JIANG CHN 46 61 10-5
(9) Katyarina PAULENKA BLR d. Tuana TINAZTEPE TUR 60 60
bye vs bye
Ekaterina OVCHARENKO RUS d. Ilayda BAYKAN TUR 63 62
Kerstin PECKL AUT d. Jordina CEGARRA RAMIREZ ESP 26 75 10-3
(8) Marion VIERTLER ITA d. Elif Sanem KARADAG TUR 60 60
(3) Pauline WUARIN SUI vs bye
Kristina MILENKOVIC SUI d. Gabriella MUJAN NED 75 64
Aino ALKIO FIN d. Deniz PAYKOC TUR 16 62 10-8
(10) Anna GABRIC GER d. Viktoriia KALININA RUS 75 62
(4) Sapfo SAKELLARIDI GRE vs bye
Ena KAJEVIC CRO d. Anna CHEKANSKAYA RUS 76(4) 64
Cemre ANIL TUR d. Perla NIEUWBOER NED 63 76(5)
(7) Jiangxue HAN CHN vs bye
(5) Carmen SCHULTHEISS GER vs bye
Elisa Andrea CAMERANO ITA d. Lara ÖNAL TUR 60 62
Francesca CURMI MLT d. Iuliia NIKITINA RUS 63 75
(11) Ana Bianca MIHAILA ROU d. Oryna STOLIARCHUK UKR 63 60
(6) Anja WILDGRUBER GER vs bye
Tina CVETKOVIC SLO d. Anna DAVYDOVA RUS 60 30 retired
Beyda BAYKAL TUR d. Sai Samhitha CHAMARTHI IND 57 63 11-9
Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. (12) Zoziya KARDAVA GEO 57 64 10-2
2nd round
(1) Melanie STOKKE NOR
d. Rita ATIK MAR 61 61
(9) Katyarina PAULENKA BLR d. Doga TURKMEN TUR 62 46 10-7
Ekaterina OVCHARENKO RUS vs bye
(8) Marion VIERTLER ITA d. Kerstin PECKL AUT 63 61
(3) Pauline WUARIN SUI d. Kristina MILENKOVIC SUI 62 20 retired
(10) Anna GABRIC GER d. Aino ALKIO FIN 61 61
(4) Sapfo SAKELLARIDI GRE d. Ena KAJEVIC CRO 61 62
(7) Jiangxue HAN CHN d. Cemre ANIL TUR 64 64
(5) Carmen SCHULTHEISS GER d. Elisa Andrea CAMERANO ITA 16 62 10-8
Francesca CURMI MLT d. (11) Ana Bianca MIHAILA ROU 67(5) 75 10-5
Tina CVETKOVIC SLO d. (6) Anja WILDGRUBER GER 76(4) 62
Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. Beyda BAYKAL TUR 63 61
3rd round
(1) Melanie STOKKE NOR
d. (9) Katyarina PAULENKA BLR 64 62
(8) Marion VIERTLER ITA d. Ekaterina OVCHARENKO RUS 62 62
(10) Anna GABRIC GER d. (3) Pauline WUARIN SUI 62 26 10-6
(7) Jiangxue HAN CHN d. (4) Sapfo SAKELLARIDI GRE 46 62 10-8
Francesca CURMI MLT d. (5) Carmen SCHULTHEISS GER 61 63
Tina CEVTKOVIC SLO d. Kamila KERIMBAYEVA KAZ 60 63
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Eleonora MOLINARO LUX d. wc Aysegül MERT TUR 61 60
q Anna GABRIC GER d. JR Pia LOVRIC SLO 41 retired
Eliessa VANLANGENDONCK BEL d. Lucie WARGNIER FRA 06 76(6) 64
(6) Caroline WERNER GER d. wc Olivia GRAM DEN 46 63 61
q Jiangxue HAN CHN d. (3) Oana Georgeta SIMION ROU 62 67(7) 76(3)
q Marion VIERTLER ITA d. Linnea MALMQVIST SWE 60 63
q Tina CVETKOVIC SLO d. Manca PISLAK SLO 63 62
(7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d. Yuliana LIZARAZO COL 26 76(4) 61
Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. (8) Suzan LAMENS NED 75 62
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Anastasia NEFEDOVA USA 26 76(3) 63
q Melanie STOKKE NOR d. Francisca JORGE POR 76(4) 61
Shuo FENG CHN d. (4) Meiqi GUO CHN 76(1) 60
Silvia NJIRIC CRO d. (5) Gozal AINITDINOVA KAZ 61 64
Ipek ÖZ TUR d. Ekaterina SHALIMOVA RUS 75 64
wc Melis SEZER TUR d. q Francesca CURMI MLT 62 62
(2) Nina POTOCNIK SLO d. wc Sem WENSVEEN NED 60 61
2nd round
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. q Anna GABRIC GER 62 62
Eliessa VANLANGENDONCK BEL d. (6) Caroline WERNER GER 26 75 61
q Jiangxue HAN CHN d. q Marion VIERTLER ITA 60 61
(7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d. q Tina CVETKOVIC SLO 62 75
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 62 62
q Melanie STOKKE NOR d. Shuo FENG CHN 64 63
Ipek ÖZ TUR d. Silvia NJIRIC CRO 76(2) 64
(2) Nina POTOCNIK SLO d. wc Melis SEZER TUR 61 60
QF
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. Eliessa VANLANGENDONCK BEL 75 75
q Jiangxue HAN CHN d. (7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL 64 63
Zeynep SÖNMEZ TUR d. q Melanie STOKKE NOR 61 62
Ipek ÖZ TUR d. (2) Nina POTOCNIK SLO walkover
SF
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. q Jiangxue HAN CHN 61 64
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Ipek ÖZ TUR 64 63
Final
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. Zeynep SÖNMEZ TUR 62 62
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL/Yuliana LIZARAZO COL d. Eleonora MOLINARO LUX/Manca PISLAK SLO 62 63
Ipek ÖZ TUR/Melis SEZER TUR d. wc Olivia GRAM DEN/Zeynep SÖNMEZ TUR 62 62
(4) Cemre ANIL TUR/Oana Georgeta SIMION ROU d. Katyarina PAULENKA BLR/Ekaterina SHALIMOVA RUS 63 62
Aino ALKIO FIN/Shuo FENG CHN d. wc Ana Bianca MIHAILA ROU/Doga TURKMEN TUR 63 62
Anastasia NEFEDOVA USA/Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Beyda BAYKAL TUR/Melanie STOKKE NOR 64 76(5)
Gozal AINITDINOVA KAZ/Zoziya KARDAVA GEO d. (3) Francisca JORGE POR/Lucie WARGNIER FRA 64 64
Linnea MALMQVIST SWE/Caroline WERNER GER d. Viktoriia KALININA RUS/Ekaterina OVCHARENKO RUS 60 64
(2) Silvia NJIRIC CRO/Nina POTOCNIK SLO d. Suzan LAMENS NED/Sem WENSVEEN NED 64 75
QF
(1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL/Yuliana LIZARAZO COL
d. Ipek ÖZ TUR/Melis SEZER TUR d. wc Olivia GRAM DEN/Zeynep SÖNMEZ TUR 64 62
(4) Cemre ANIL TUR/Oana Georgeta SIMION ROU d. Aino ALKIO FIN/Shuo FENG CHN 63 36 10-6
Gozal AINITDINOVA KAZ/Zoziya KARDAVA GEO d. Anastasia NEFEDOVA USA/Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 63 64
Linnea MALMQVIST SWE/Caroline WERNER GER d. (2) Silvia NJIRIC CRO/Nina POTOCNIK SLO 10 retired
SF
(1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL/Yuliana LIZARAZO COL
d. (4) Cemre ANIL TUR/Oana Georgeta SIMION ROU 76(5) 76(3)
Gozal AINITDINOVA KAZ/Zoziya KARDAVA GEO d. Linnea MALMQVIST SWE/Caroline WERNER GER 61 46 10-7
Final
Gozal AINITDINOVA KAZ/Zoziya KARDAVA GEO d. (1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL/Yuliana LIZARAZO COL 67(4) 76(1) 12-10
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES MAIN DRAW
(1) Eleonora MOLINARO LUX vs wc Aysegül MERT TUR
JR Pia LOVRIC SLO vs q
Lucie WARGNIER FRA vs Eliessa VANLANGENDONCK BEL
(6) Caroline WERNER GER vs wc Olivia GRAM DEN
(3) Oana Georgeta SIMION ROU vs q
Linnea MALMQVIST SWE vs q
Manca PISLAK SLO vs q
(7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL vs Yuliana LIZARAZO COL
(8) Suzan LAMENS NED vs Oleksandra OLIYNYKOVA CRO
Anastasia NEFEDOVA USA vs Zeynep SÖNMEZ TUR
Francisca JORGE POR vs q
(4) Meiqi GUO CHN vs Shuo FENG CHN
(5) Gozal AINITDINOVA KAZ vs Silvia NJIRIC CRO
Ipek ÖZ TUR vs Ekaterina SHALIMOVA RUS
wc Melis SEZER TUR vs q
(2) Nina POTOCNIK SLO vs wc Sem WENSVEEN NED
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #4
2nd round
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. q Anna GABRIC GER 62 62
Eliessa VANLANGENDONCK BEL d. (6) Caroline WERNER GER 26 75 61
q Jiangxue HAN CHN d. q Marion VIERTLER ITA 60 61
(7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d. q Tina CVETKOVIC SLO 62 75
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 62 62
q Melanie STOKKE NOR d. Shuo FENG CHN 64 63
Ipek ÖZ TUR d. Silvia NJIRIC CRO 76(2) 64
(2) Nina POTOCNIK SLO d. wc Melis SEZER TUR 61 60
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #5
QF
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. Eliessa VANLANGENDONCK BEL 75 75
q Jiangxue HAN CHN d. (7) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL 64 63
Zeynep SÖNMEZ TUR d. q Melanie STOKKE NOR 61 62
Ipek ÖZ TUR d. (2) Nina POTOCNIK SLO walkover
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #6
SF
(1) Eleonora MOLINARO LUX
d. q Jiangxue HAN CHN 61 64
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Ipek ÖZ TUR 64 63
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #7


19 year old Eleonora Molinaro (WTA # 239; ITF # 18) claimed her 8th ITF singles title. The top-seed did not lose a single set and claims a first title since September 2019 when she beat Federica di Sarra (ITA) 64 63 to win the 25,000$ event in Brno. In 2020 she represented Luxembourg at the Fed Cup and beat Johanna Larsson (SWE) 06 63 61 and Nina Stojanovic (SRB) 63 63 but lost 36 46 vs Pemra Özgen (TUR). In Petit-Bourg, Guadeloupe at the 25,000$ level she reached the SF where she lost 36 16 vs Harmony Tan (FRA). It followed a 1st round exit in Andrezieux-Boutheon at the 60,000$ level where she lost 46 46 vs Richel Hogenkamp (NED) and a final in Grenoble at the 25,000$ level which she lost 75 57 26 vs Clara Burel (FRA).



17 year old Zeynep Sönmez (WTA # 656; ITF # 199) claimed her maiden title this year in Antalya when she beat Sapfo Sakellaridi (GRE) 63 26 63 in early January. After a break for 4 weeks she was back the week of February 17 in Antalya but already lost her 1st round match 16 63 46 vs Melanie Stokke (NOR).




21 year old Gozal Ainitdinova and 18 year old Zoziya Kardava claimed the doubles title. It was the maiden doubles title for both of them.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top