Tennis Forum banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
















15,000$ ANTALYA

COUNTRY: TURKEY

NAME/VENUE: SAHINLER CUP SERIES - MEGASARAY ACADEMY

SURFACE: CLAY OUTDOOR

PAST WINNERS:
2020:
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Sapfo SAKELLARIDI GRE 63 26 63
2020: Nina POTOCNIK SLO d. Taisya PACHKALEVA RUS 63 62
2020: Valeriya OLYANOVSKAYA RUS d. Silvia NJIRIC CRO 60 62
2020: Georgia Andreea CRACIUN ROI d. Tara WÜRTH CRO 26 63 63

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------

SINGLES QUALIFYING DRAW

(1) Nikita UBEROI USA vs bye
Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. Isabella NUNEZ GBR 60 60
Natalia MORA BALLO ESP vs bye
(7) Valentina LOSCIALE ITA vs bye
(2) Eva GARKUSHA RUS vs bye
Irina SHCHETININA RUS d. Marina MAGAI RUS 60 60
Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES GBR d. Liubov DEMIDOVA RUS 63 60
(11) Laure Line GLAUDE BEL vs bye
(3) Vitalia STAMAT MDA vs bye
Linda SEVCIKOVA CZE d. Maria MIKHAILOVA RUS 62 60
Laura BERESOVA SVK d. Jovana GVOZDENOVIC SRB 61 60
(10) Vladislava PETROVSKAYA RUS vs bye
(4) Nevena SOKOVIC SRB vs bye
Anna DAVYDOVA RUS d. Ezgi TEZEL TUR 61 64
Zuzana PAVELEKOVA SVK vs bye
(8) Martina BIAGIANTI ITA vs bye
(5) Sabrina RITTBERGER GER vs bye
Andra Cristina CAPTAN ROU d. Ksenia AGUREEVA RUS 64 60
Ioana DUMITRESCU ROU d. Olga EVSTIGNEEVA RUS 60 60
(12) Sara GVOZDENOVIC SRB vs bye
(6) Alisa AXYANOVA RUS vs bye
Teresia LONDOL USA d. Isabela Ioana DIMA ROU 63 67(1) 16-14
Alexandra VASILYEVA RUS d. Valeria MONKO RUS 75 61
(9) Nadine KELLER SUI vs bye
2nd round
Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. (1) Nikita UBEROI USA 61 62
(7) Valentina LOSCIALE ITA d. Natalia MORA BALLO ESP 64 61
(2) Eva GARKUSHA RUS d. Irina SHCHETININA RUS 62 61
Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES GBR d. (11) Laure Line GLAUDE BEL 62 64
Linda SEVCIKOVA CZE d. (3) Vitalia STAMAT MDA 63 31 retired
(10) Vladislava PETROVSKAYA RUS d. Laura BERESOVA SVK 16 60 10-7
(4) Nevena SOKOVIC SRB d. Anna DAVYDOVA RUS 62 61
(8) Martina BIAGIANTI ITA d. Zuzana PAVELEKOVA SVK 61 61
(5) Sabrina RITTBERGER GER d. Andra Cristina CAPTAN ROU 60 62
(12) Sara GVOZDENOVIC SRB d. Ioana DUMITRESCU ROU 61 36 10-7
(6) Alisa AXYANOVA RUS d. Teresia LONDOL USA 62 64
(9) Nadine KELLER SUI d. Alexandra VASILYEVA RUS 62 62
3rd round
Kamila KERIMBAYEVA KAZ d. (7) Valentina LOSCIALE ITA 76(4) 61
(2) Eva GARKUSHA RUS d. Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES GBR 64 64
Linda SEVCIKOVA CZE d. (10) Vladislava PETROVSKAYA RUS 62 61
(8) Martina BIAGIANTI ITA d. (4) Nevena SOKOVIC SRB 62 76(4)
(12) Sara GVOZDENOVIC SRB d. (5) Sabrina RITTBERGER GER 76(6) 63
(9) Nadine KELLER SUI d. (6) Alisa AXYANOVA RUS 61 61
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW

(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Margarita LAZAREVA RUS 63 60
Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Julia STAMATOVA BUL 63 63
Ayaka OKUNO JPN d. Jiangxue HAN CHN 36 62 64
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (7) Andreea PRISACARIU ROU 75 67(4) 64
(3) Natalia SIEDLISKA GER d. q Kamila KERIMBAYEVA KAZ 61 62
q Nadine KELLER SUI d. wc Beyda BAYKAL TUR 62 63
Margarita IGNATJEVA LAT d. wc Deniz PAYKOC TUR 61 75
(6) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Ekaterina VISHNEVSKAYA RUS 62 61
(8) Federica ARCIDIACONO ITA d. Diana DEMIDOVA RUS 21 retired
q Sara GVOZDENOVIC SRB d. q Linda SEVCIKOVA CZE 62 60
q Martina BIAGIANTI ITA d. wc Julia KERANOVIC SWE 61 60
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. Gloria CESCHI ITA 64 64
(5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ d. q Eva GARKUSHA RUS 63 63
Anita HUSARIC BIH d. Melis SEZER TUR 75 62
JR Nastasja Mariana SCHUNK GER d. wc Cemre ANIL TUR 75 76(4)
Sapfo SAKELLARIDI GRE d. (2) Ye Xin MA CHN 75 57 63
2nd round
(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER
d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 63 76(5)
Andreea Amalia ROSCA ROU d. Ayaka OKUNO JPN 62 60
(3) Natalia SIEDLISKA GER d. q Nadine KELLER SUI 57 75 61
(6) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Margarita IGNATJEVA LAT 26 61 64
(8) Federica ARCIDIACONO ITA d. q Sara GVOZDENOVIC SRB 63 61
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. q Martina BIAGIANTI ITA 60 63
(5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ d. Anita HUSARIC BIH 67(0) 61 64
Sapfo SAKELLARIDI GRE d. JR Nastasja Mariana SCHUNK GER 63 62
QF
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (1) Julyette Maria Josephine STEUR GER 62 61
(3) Natalia SIEDLISKA GER d. (6) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 62 64
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. (8) Federica ARCIDIACONO ITA 76(6) 64
(5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ d. Sapfo SAKELLARIDI GRE 57 63 61
SF
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (3) Natalia SIEDLISKA GER walkover
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. (5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ 61 75
Final
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (4) Anastasia NEFEDOVA USA 64 75
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1) Natalia SIEDLISKA GER/Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Anna DAVYDOVA RUS/Deniz PAYKOC TUR 62 60
Eva GARKUSHA RUS/Margarita LAZAREVA RUS d. Diana DEMIDOVA RUS/Liubov DEMIDOVA RUS 61 60
(4) Anita HUSARIC BIH/Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Nikita UBEROI USA 61 61
Laure Line GLAUDE BEL/Sapfo SAKELLARIDI GRE d. Kamila KERIMBAYEVA KAZ/Ekaterina VISHNEVSKAYA RUS 36 63 10-5
Alisa AXYANOVA RUS/Linda SEVCIKOVA CZE d. Gloria CESCHI ITA/Valentina LOSCIALE ITA 63 76(4)
(3) Federica ARCIDIACONO ITA/Andreea PRISACARIU ROU d. Cemre ANIL TUR/Beyda BAYKAL TUR 36 62 10-3
Jiangxue HAN CHN/Ayaka OKUNO JPN d. Melis SEZER TUR/Irina SHCHETININA RUS 61 63
(2) Anastasia NEFEDOVA USA/Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Nadine KELLER SUI/Nevena SOKOVIC SRB 61 63
QF
(1) Natalia SIEDLISKA GER/Julyette Maria Josephine STEUR GER
d. Eva GARKUSHA RUS/Margarita LAZAREVA RUS 63 62
(4) Anita HUSARIC BIH/Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Laure Line GLAUDE BEL/Sapfo SAKELLARIDI GRE 63 67(2) 10-7
Alisa AXYANOVA RUS/Linda SEVCIKOVA d. (3) Federica ARCIDIACONO ITA/Andreea PRISACARIU ROU walkover
Jiangxue HAN CHN/Ayaka OKUNO JPN d. (2) Anastasia NEFEDOVA USA/Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 26 64 10-4
SF
(1) Natalia SIEDLISKA GER/Julyette Maria Josephine STEUR GER
d. (4) Anita HUSARIC BIH/Aurora ZANTEDESCHI ITA 63 57 10-6
Jiangxue HAN CHN/Ayaka OKUNO JPN d. Alisa AXYANOVA RUS/Linda SEVCIKOVA CZE 62 63
Final
Jiangxue HAN CHN/Ayaka OKUNO JPN d. (1) Natalia SIEDLISKA GER/Julyette Maria Josephine STEUR GER 46 63 14-12
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES MAIN DRAW
(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Margarita LAZAREVA RUS 63 60
Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Julia STAMATOVA BUL 63 63
Ayaka OKUNO JPN d. Jiangxue HAN CHN 36 62 64
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (7) Andreea PRISACARIU ROU 75 67(4) 64
(3) Natalia SIEDLISKA GER vs q Kamila KERIMBAYEVA KAZ
wc Beyda BAYKAL TUR vs q Nadine KELLER SUI
Margarita IGNATJEVA LAT vs wc Deniz PAYKOC TUR
(6) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Ekaterina VISHNEVSKAYA RUS 62 61
(8) Federica ARCIDIACONO ITA d. Diana DEMIDOVA RUS 21 retired
q Sara GVOZDENOVIC SRB vs q Linda SEVCIKOVA CZE
wc Julia KERANOVIC SWE vs q Martina BIAGIANTI ITA
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. Gloria CESCHI ITA 64 64
(5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ vs q Eva GARKUSHA RUS
Melis SEZER TUR vs Anita HUSARIC BIH
JR Nastasja Mariana SCHUNK GER vs wc Cemre ANIL TUR
Sapfo SAKELLARIDI GRE d. (2) Ye Xin MA CHN 75 57 63
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #3
2nd round
(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER
d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 63 76(5)
Andreea Amalia ROSCA ROU d. Ayaka OKUNO JPN 62 60
(3) Natalia SIEDLISKA GER d. q Nadine KELLER SUI 57 75 61
(6) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. Margarita IGNATJEVA LAT 26 61 64
(8) Federica ARCIDIACONO ITA d. q Sara GVOZDENOVIC SRB 63 61
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. q Martina BIAGIANTI ITA 60 63
(5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ d. Anita HUSARIC BIH 67(0) 61 64
Sapfo SAKELLARIDI GRE d. JR Nastasja Mariana SCHUNK GER 63 62
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #4



Doubles Final
Jiangxue HAN CHN/Ayaka OKUNO JPN d. (1) Natalia SIEDLISKA GER/Julyette Maria Josephine STEUR GER 46 63 14-12

SF
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (3) Natalia SIEDLISKA GER walkover
(4) Anastasia NEFEDOVA USA d. (5) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ 61 75
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #5


20 year old Andreea Amalia Rosca (WTA # 708; ITF # 621) wins a 9th career singles title and a first since 2018.



21 year old Anastasia Nefedova (WTA # 568; ITF # 296) was the runner-up and still waits for her maiden singles title. It was her first final since September 2019 when she lost in Lawrence, KS 06 57 vs Vanessa Ong (USA).



18 year old Jiangxue Han claimed her maiden ITF doubles title, while 24 year old Ayaka Okuno celebrates title # 16.
 
1 - 5 of 5 Posts
Top