Tennis Forum banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)






15,000$ ANTALYA

COUNTRY: TURKEY

NAME/VENUE: MEGASARAY CUP SERIES

SURFACE: CLAY OUTDOOR

PAST WINNERS:
2020:
Zeynep SÖNMEZ TUR d. Sapfo SAKELLARIDI GRE 63 26 63
2020: Nina POTOCNIK SLO d. Taisya PACHKALEVA RUS 63 62
2020: Valeriya OLYANOVSKAYA RUS d. Silvia NJIRIC CRO 60 62

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------

SINGLES QUALIFYING DRAW

(1) Sapfo SAKELLARIDI GRE d. Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES GBR 61 64
wc Semra AKSÜ TUR d. Barbara DESSOLIS ITA 36 62 12-10
Sara GVOZDENOVIC SRB d. Jovana GVOZDENOVIC SRB 60 61
(8) Alba REY GARCIA ESP d. Begum Elif GÜMÜSSOY TUR 60 60
Giuliana BESTETTI ITA d. (2) Diana DEMIDOVA RUS walkover
Laure Line GLAUDE BEL c. wc Elif Sanem KARADAG TUR walkover
Natalia MORA BALLO ESP d. wc Olga EVSTIGNEEVA RUS 60 60
Yasmeen GHAOUI LTU d. (7) Nikita UBEROI USA 64 67(4) 10-6
(3) Margarita IGNATJEVA LAT d. Andra Cristina CAPTAN ROU 67(2) 62 10-4
Ioana DUMITRESCU ROU d. Isabela Ioana DIMA ROU 64 63
Linda SEVCIKOVA CZE d. wc Deniz PAYKOC TUR 61 64
(11) Sabrina RITTBERGER GER d. Yixuan LI CHN 63 46 10-5
(4) Honoka KOBAYASHI JPN d. Ayano SONODA JPN 61 62
wc Eda NUMANOGLU TUR d. Michelle DE GROOT NED 60 61
Martina BIAGIANTI ITA d. Greta MEDEGHINI ITA 63 60
(9) Eva GARKUSHA RUS d. Vivien CHARVATOVA CZE 61 61
(5) Nana KAWAGISHI JPN d. Alexandra VASILYEVA RUS 63 64
Nadine KELLER SUI d. Stefana LAZAR ROU 64 60
wc Billür GÖNLÜSEN TUR d. Anita BERTOLONI ITA 63 75
(12) Simona OGESCU ROU d. Francesca RUMI ITA 76(4) 62
(6) Carlota MARTINEZ CIREZ ESP d. Liubov DEMIDOVA RUS 60 60
Julia KERANOVIC SWE d. Tuana TINAZTEPE TUR 63 57 10-6
Gözde TURHAN TUR d. wc Alara AYAZ TUR walkover
(10) Ekaterina OVCHARENKO RUS d. wc Eda ARLI TUR 61 62
2nd round
(1) Sapfo SAKELLARIDI GRE
d. wc Semra AKSÜ TUR 60 60
(8) Alba REY GARCIA ESP d. Sara GVOZDENOVIC SRB 62 64
Giuliana BESTETTI ITA d. Laure Line GLAUDE BEL 63 62
Yasmeen GHAOUI LTU d. Natalia MORA BALLO ESP 64 62
(3) Margarita IGNATJEVA LAT d. Ioana DUMITRESCU ROU 63 63
(11) Sabrina RITTBERGER GER d. Linda SEVCIKOVA CZE 64 62
(4) Honoka KOBAYASHI JPN d. wc Eda NUMANOGLU TUR walkover
Martina BIAGIANTI ITA d. (9) Eva GARKUSHA RUS 63 46 10-8
Nadine KELLER SUI d. (5) Nana KAWAGISHI JPN 62 16 10-8
(12) Simona OGESCU ROU d. wc Billür GÖNLÜSEN TUR 64 61
(6) Carlota MARTINEZ CIREZ ESP d. Julia KERANOVIC SWE 62 62
(10) Ekaterina OVCHARENKO RUS d. Gözde TURHAN TUR 61 63
3rd round
(1) Sapfo SAKELLARIDI GRE
d. (8) Alba REY GARCIA ESP 63 62
Yasmeen GHAOUI LTU d. Giuliana BESTETTI ITA 26 61 10-6
(3) Margarita IGNATJEVA LAT d. (11) Sabrina RITTBERGER GER 64 64
(4) Honoka KOBAYASHI JPN d. Martina BIAGIANTI ITA 63 57 10-8
Nadine KELLER SUI d. (12) Simona OGESCU ROU 63 63
(10) Ekaterina OVCHARENKO RUS d. (6) Carlota MARTINEZ CIREZ ESP 64 64
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW

(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Federica ARCIDIACONO ITA 61 63
Andreea PRISACARIU ROU d. Zhibek KULAMBAYEVA KAZ 64 75
Gebriela MIHAYLOVA BUL d. wc Beyza YANIKLAR TUR 60 60
JR Tara WÜRTH CRO d. (5) Marina YUDANOV SWE 63 62
(3) Ye Xin MA CHN d. wc Doga TURKMEN TUR 60 62
Ayaka OKUNO JPN d. Jiangxue HAN CHN 64 61
Andreea Amalia ROSCA ROU d. wc Özlem USLU TUR 60 62
(8) Silvia NJIRIC CRO d. Viktoriya PETRENKO UKR 64 64
(6) Anastasia NEFEDOVA USA d. wc Beyda BAYKAL TUR 62 63
q Sapfo SAKELLARIDI GRE d. q Ekaterina OVCHARENKO RUS 61 75
Anja WILDGRUBER GER d. q Margarita IGNATJEVA LAT 75 57 76(7)
(4) Martina COLMEGNA ITA d. q Nadine KELLER SUI 63 26 62
(7) Barbora MIKLOVA CZE d. q Yasmeen GHAOUI LTU 61 40 retired
Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Margarita LAZAREVA RUS 63 36 62
Valeriya OLYANOVSKAYA RUS d. Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 16 62 60
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. q Honoka KOBAYASHI JPN 63 75
2nd round
Andreea PRISACARIU ROU d. (1) Julyette Maria Josephine STEUR GER 61 62
JR Tara WÜRTH CRO d. Gebriela MIHAYLOVA BUL 61 61
Ayaka OKUNO JPN d. (3) Ye Xin MA CHN 62 64
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (8) Silvia NJIRIC CRO 61 76(2)
q Sapfo SAKELLARIDI GRE d. (6) Anastasia NEFEDOVA USA 75 26 63
Anja WILDGRUBER GER d. (4) Martina COLMEGNA ITA 61 26 64
Aurora ZANTEDESCHI ITA d. (7) Barbora MIKLOVA CZE 61 62
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. Valeriya OLYANOVSKAYA RUS 76(2) 63
QF
JR Tara WÜRTH CRO d. Andreea PRISACARIU ROU 67(7) 64 63
Andreea Amalia ROSCA ROU d. Ayaka OKUNO JPN 62 75
q Sapfo SAKELLARIDI GRE d. Anja WILDGRUBER GER 63 62
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 62 75
SF
JR Tara WÜRTH CRO d. Andreea Amalia ROSCA ROU 76(4) 75
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. q Sapfo SAKELLARIDI GRE 64 62
Final
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU
d. JR Tara WÜRTH CRO 26 63 63
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1) Georgia Andreea CRACIUN ROU/Andreea Amalia ROSCA ROU d. Tuana TINAZTEPE TUR/Gözde TURHAN TUR 60 60
Eva GARKUSHA RUS/Margarita LAZAREVA RUS d. Linda SEVCIKOVA CZE/Anja WILDGRUBER GER 63 64
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN d. Gebriela MIHAYLOVA BUL/Sabrina RITTBERGER GER 62 62
Ekaterina OVCHARENKO RUS/Nikita UBEROI USA d. Beyda BAYKAL TUR/Doga TURKMEN TUR 64 63
Martina BIAGIANTI ITA/Aurora ZANTEDESCHI ITA d. wc Özlem USLU TUR/Tara WÜRTH CRO 62 61
(3) Federica ARCIDIACONO ITA/Martina COLMEGNA ITA d. Oleksandra OLIYNYKOVA CRO/Sapfo SAKELLARIDI GRE 46 64 10-3
Margarita IGNATJEVA LAT/Valeriya OLYANOVSKAYA RUS d. Nana KAWAGISHI JPN/Honoka KOBAYASHI JPN 62 64
(2) Ayaka OKUNO JPN/Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Anastasia NEFEDOVA USA/Andreea PRISACARIU ROU 62 62
QF
(1) Georgia Andreea CRACIUN ROU/Andreea Amalia ROSCA ROU
d. Eva GARKUSHA RUS/Margarita LAZAREVA RUS 62 75
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN d. Ekaterina OVCHARENKO RUS/Nikita UBEROI USA 61 63
(3) Federica ARCIDIACONO ITA/Martina COLMEGNA ITA d. Martina BIAGIANTI ITA/Aurora ZANTEDESCHI ITA 60 63
(2) Ayaka OKUNO JPN/Julyette Maria Josephine STEUR GER d. Margarita IGNATJEVA LAT/Valeriya OLYANOVSKAYA RUS 67(3) 64 10-5
SF
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN
d. (1) Georgia Andreea CRACIUN ROU/Andreea Amalia ROSCA ROU 26 76(3) 10-2
(2) Ayaka OKUNO JPN/Julyette Maria Josephine STEUR GER d. (3) Federica ARCIDIACONO ITA/Martina COLMEGNA ITA 64 61
Final
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN
d. (2) Ayaka OKUNO JPN/Julyette Maria Josephine STEUR GER 64 16 10-4
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES MAIN DRAW
(1) Julyette Maria Josephine STEUR GER vs Federica ARCIDIACONO ITA
Zhibek KULAMBAYEVA KAZ vs Andreea PRISACARIU ROU
Gebriela MIHAYLOVA BUL vs wc Beyza YANIKLAR TUR
(5) Marina YUDANOV SWE vs JR Tara WÜRTH CRO
(3) Ye Xin MA CHN vs wc Doga TURKMEN TUR
Jiangxue HAN CHN vs Ayaka OKUNO JPN
Andreea Amalia ROSCA ROU vs wc Özlem USLU TUR
(8) Silvia NJIRIC CRO vs Viktoriya PETRENKO UKR
(6) Anastasia NEFEDOVA USA vs wc Beyda BAYKAL TUR
q vs q
Anja WILDGRUBER GER vs q
(4) Martina COLMEGNA ITA vs q
(7) Barbora MIKLOVA CZE vs q
Aurora ZANTEDESCHI ITA vs Margarita LAZAREVA RUS
Valeriya OLYANOVSKAYA RUS vs Oleksandra OLIYNYKOVA CRO
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU vs q
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #3
2nd round
Andreea PRISACARIU ROU d. (1) Julyette Maria Josephine STEUR GER 61 62
JR Tara WÜRTH CRO d. Gebriela MIHAYLOVA BUL 61 61
Ayaka OKUNO JPN d. (3) Ye Xin MA CHN 62 64
Andreea Amalia ROSCA ROU d. (8) Silvia NJIRIC CRO 61 76(2)
q Sapfo SAKELLARIDI GRE d. (6) Anastasia NEFEDOVA USA 75 26 63
Anja WILDGRUBER GER d. (4) Martina COLMEGNA ITA 61 26 64
Aurora ZANTEDESCHI ITA d. (7) Barbora MIKLOVA CZE 61 62
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. Valeriya OLYANOVSKAYA RUS 76(2) 63
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #4
QF
JR Tara WÜRTH CRO d. Andreea PRISACARIU ROU 67(7) 64 63
Andreea Amalia ROSCA ROU d. Ayaka OKUNO JPN 62 75
q Sapfo SAKELLARIDI GRE d. Anja WILDGRUBER GER 63 62
(2) Georgia Andreea CRACIUN ROU d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 62 75
 

·
Registered
Joined
·
24,803 Posts
Discussion Starter #5


20 year old Georgia Andreea Craciun (WTA # 386; ITF # 69) won her 10th title today after her 26 63 63 win over young Tara Wurth. At the end of December 2019 she lost the final in Antalya 46 63 36 vs Polina Kudermetova (RUS) but started into the 2020 season with a 26 46 loss vs Silvia Njiric (CRO).



17 year old Tara Würth played her very first ITF Pro event but lost the final 62 36 36. She started the 2020 season at the Junior level and reached the QF at the J1 event in Prague losing 67(4) 46 vs Aliona Falei (BLR).


19 year old Zhibek Kulambayeva and 20 year old Ye Xin Ma claimed the doubles title. It was the 4th doubles title for both and the second in 2020.
 
1 - 5 of 5 Posts
Top