Tennis Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #1







15,000$ ANTALYA

COUNTRY: TURKEY

NAME/VENUE: SAHINLER CUP SERIES

SURFACE: CLAY OUTDOOR


PAST WINNERS:
new venue in 2020


ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
--------------------------------------------------------------------------------------------

SINGLES QUALIFYING DRAW

(1) Doga TURKMEN TUR vs Gloria CONTRINO ITA
Katerina PETROVA RUS vs Gözde TURHAN TUR
(2) Ayla AKSÜ TUR vs Daniela JELINKOVA CZE
Carol PLAKK EST vs Aylin ABDIOGLU TUR
(3) Yixuan LI CHN vs Liubov DEMIDOVA RUS
(10) Anna DAVYDOVA RUS vs Milana ZHABRAILOVA RUS
(4) Chiara BORDO ITA vs Natalie FEHR SUI
(9) Yasmeen GHAOUI LTU vs Elif Sanem KARADAG TUR
(5) Emily WELKER GER vs Bruna CASASAMPERE ESCODA ESP
(7) Anna MARTEMYANOVA UKR vs Maria NIKITINA RUS
(6) Nina RUDIUKOVA RUS vs Ayano SONODA JPN
(8) Laure Line GLAUDE BEL vs Mariia KOSTYUK UKR
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW

(1)
--------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW

(1)
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #2
SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Doga TURKMEN TUR d. Gloria CONTRINO ITA 61 60
Gözde TURHAN TUR d. Katerina PETROVA RUS 63 16 10-4
(2) Ayla AKSÜ TUR d. Daniela JELINKOVA CZE 26 63 10-5
Carol PLAKK EST d. Aylin ABDIOGLU TUR 61 64
(3) Yixuan LI CHN d. Liubov DEMIDOVA RUS 63 61
Milana ZHABRAILOVA RUS d. (10) Anna DAVYDOVA RUS 62 63
(4) Chiara BORDO ITA d. Natalie FEHR SUI 62 60
(9) Yasmeen GHAOUI LTU d. Elif Sanem KARADAG TUR 63 62
(5) Emily WELKER GER d. Bruna CASASAMPERE ESCODA ESP 62 62
(7) Anna MARTEMYANOVA UKR d. Maria NIKITINA RUS 63 60
(6) Nina RUDIUKOVA RUS d. Ayano SONODA JPN 62 63
(8) Laure Line GLAUDE BEL d. Mariia KOSTYUK UKR 62 64
2nd round
Gözde TURHAN TUR d. (1) Doga TURKMEN TUR 64 36 10-7
(2) Ayla AKSÜ TUR d. Carol PLAKK EST 60 60
(3) Yixuan LI CHN d. Milana ZHABRAILOVA RUS 64 63
(4) Chiara BORDO ITA d. (9) Yasmeen GHAOUI LTU 60 63
(7) Anna MARTEMYANOVA UKR d. (5) Emily WELKER GER 36 63 10-4
(8) Laure Line GLAUDE BEL d. (6) Nina RUDIUKOVA RUS 26 62 10-3
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #3
SINGLES MAIN DRAW
(1) Nina POTOCNIK SLO d. Franziska SZIEDAT GER 62 63
q Ayla AKSÜ TUR d. Ayaka OKUNO JPN 63 63
Jiangxue HAN CHN d. Honoka KOBAYASHI JPN 76(4) 64
(8) Lucia CORTEZ LLORCA ESP d. wc Beyda BAYKAL TUR 61 75
(4) Chiara SCHOLL USA d. Nana KAWAGISHI JPN 61 62
q Emily WELKER GER d. Nikita UBEROI USA 61 36 61
Nicole FOSSA HUERGO ITA d. Vasilisa APONASENKO RUS 62 60
(6) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ d. q Yixuan LI CHN 75 61
(7) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO d. q Chiara BORDO ITA 75 30 retired
Diana DEMIDOVA RUS d. Costanza TRAVERSI ITA 64 63
Taisya PACHKALEVA RUS d. Valentina LOSCIALE ITA 26 61 62
(3) Anastasia NEFEDOVA USA d. q Gözde TURHAN TUR 61 62
(5) Silvia NJIRIC CRO d. Anna UREKE RUS 63 64
q Laure Line GLAUDE BEL d. Ekaterina OVCHARENKO RUS 62 63
Ksenia LASKUTOVA RUS d. Olivia GRAM DEN 75 64
Sapfo SAKELLARIDI GRE d. (2) Ye Xin MA CHN 64 63
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #4
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Silvia NJIRIC CRO/Nina POTOCNIK SLO d. Lucia CORTEZ LLORCA ESP/Nicole FOSSA HUERGO ITA 63 76(5)
Anna DAVYDOVA RUS/Ayano SONODA JPN d. Diana DEMIDOVA RUS/Liubov DEMIDOVA RUS 64 63
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN d. Nana KAWAGISHI JPN/Honoka KOBAYASHI JPN 62 63
Jiangxue HAN CHN/Yixuan LI CHN d. Laure Line GLAUDE BEL/Emily WELKER GER 76(5) 63
Anastasia NEFEDOVA USA/Nina RUDIUKOVA RUS d. Olivia GRAM DEN/Milana ZHABRAILOVA RUS 61 61
(3) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO/Chiara SCHOLL USA d. Ayaka OKUNO JPN/Nikita UBEROI USA 61 61
Taisya PACHKALEVA RUS/Costanza TRAVERSI ITA d. Ayla AKSÜ TUR/Doga TURKMEN TUR 63 63
(2) Ksenia LASKUTOVA RUS/Anna UREKE RUS d. Vasilisa APONASENKO RUS/Valentina LOSCIALE ITA 60 61
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #5
2nd round
(1) Nina POTOCNIK SLO
d. q Ayla AKSÜ TUR 36 63 62
Jiangxue HAN CHN d. (8) Lucia CORTEZ LLORCA ESP 63 63
(4) Chiara SCHOLL USA d. q Emily WELKER GER 61 63
Nicole FOSSA HUERGO ITA d. (6) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ 75 61
Diana DEMIDOVA RUS d. (7) Oleksandra OLIYNYKOVA CRO 61 61
Taisya PACHKALEVA RUS d. (3) Anastasia NEFEDOVA USA 16 75 62
(5) Silvia NJIRIC CRO d. q Laure Line GLAUDE BEL 61 62
Ksenia LASKUTOVA RUS d. Sapfo SAKELLARIDI GRE 61 61
QF
(1) Nina POTOCNIK SLO
d.Jiangxue HAN CHN 62 64
(4) Chiara SCHOLL USA d. Nicole FOSSA HUERGO ITA 63 75
Taisya PACHKALEVA RUS d. Diana DEMIDOVA RUS 41 retired
Ksenia LASKUTOVA RUS d. (5) Silvia NJIRIC CRO 63 36 63
SF
(1) Nina POTOCNIK SLO
d. (4) Chiara SCHOLL USA 63 61
Taisya PACHKALEVA RUS d. Ksenia LASKUTOVA RUS 63 36 61
Final
(1) Nina POTOCNIK SLO
d. Taisya PACHKALEVA RUS 63 62
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #6
DOUBLES FINAL
(4) Zhibek KULAMBAYEVA KAZ/Ye Xin MA CHN d. (2) Ksenia LASKUTOVA RUS/Anna UREKE RUS 64 62
 

·
Registered
Joined
·
24,755 Posts
Discussion Starter #7

23 year old Nina Potocnik (WTA # 445) claims a 3rd career title and a first since 2017.


18 year old Taisya Pachkaleva (WTA # 732; ITF # 91) still waits for her maiden title. She lost her last final in September in Bucha, Ukraine 57 26 vs Justina Mikulskyte.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top