Tennis Forum banner

1 - 20 of 57 Posts

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #1
Entry List - MD

1 BABOS Timea HUN
2 GUMULYA Beatrice INA
3 TUMOVA Monika CZE
4 ZANEVSKA Maryna UKR
5 JAMES Hannah GBR
6 ISHIZU Sachie JPN
7 SHROFF Kyra IND
8 EJDESGAARD Malou DEN
9 WESTBURY Katherine NZL
10 YSIDORA Grace Sari INA
11 NIKITINA Ekaterina RUS
12 SEZER Melis TUR
13 CUROVIC Tamara SRB
14 ALLGURIN Ellen SWE
15 UPAPONG Kobkanok THA
16 SHEAHAN Harriet AUS
17 SHRIVASTAVA Ashvarya IND
18 HONG Seung Yeon KOR
19 GRAGE Mai DEN
20 FREDERIKA Nadia INA
21 RAHMAWATI ULFA Laili INA
22 YAMAMOTO Shoko JPN
23 ALLERTOVA Denisa CZE
24 BHAMBRI Prerna IND
25 GEOTTI Celina SIN
26 MELITA Cynthia INA
27 PRESTON Briar NZL
28 TAN Li Yun, Stefanie SIN
29 GOSPODINOVA Ksenia RUS
30 FRAMPTON Jade USA
31 BURGER Cindy NED
32 BALU Sharmada IND
33 YANG Zi CHN
34 AYUKAWA Mana JPN
35
36
37 THIRUMALAICHELVAM Neesha MAS
38 BOEY Adelle MAS
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #2
Singles Qualifying Draw

(1)Zhaoxuan Yang (CHN) v BYE
(10)Despina Papamichail (GRE) d. (wc)Wena Tsan (MAS) 61 60

(2)Hao-Ching Chan (TPE) v BYE
(8)Sanae Ota (JPN) d. (wc)Sofia Dimitrieva (RUS) 63 63

(3)Bella Destriana (INA) v BYE
(12)Ai Wen Zhu (CHN) d. Francesca Stephenson (GBR) 64 26 63

(4)Di Zhao (CHN) d. Yin Ying Chang (MAS) 60 60
(9)Hjoyoung Yea (KOR) d. Dan Ni Wang (CHN) Def.

(5)Hannah Martin-Merchant (GBR) d. Abhinaya Sg (IND) 61 61
(7)Duygu Ozturk (TUR) d. Chlo Wee Tan (MAS) 60 76(5)

(6)Shu-Ying Hsieh (TPE) d. Evgeniya Svintsova (RUS) 16 75 76(5)
(11)Xiaorong Dong (CHN) v Haley Octavia Martin (USA)
 

·
Registered
Joined
·
50,589 Posts
Despina:woohoo:
Qualify, and then do some damage in the MD;)
IMO, you are probably the only ranked girl here:shrug:
^Allgurin is ranked I think.
 

·
Registered
Joined
·
334 Posts
not see ZHENG Saisai and JUAN Ting-Fei here :(
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #6
Final Round

Despina PAPAMICHAIL (GRE) d. Zhaoxuan YANG (CHN) (1) 61 62
Hao-Ching CHAN (TPE) (2) d. Sanae OTA (JPN) (8) 75 60
Ai Wen ZHU (CHN) d. Bella DESTRIANA (INA) (3) 76(2) 36 62
Di ZHAO (CHN) (4) d. Hyojung YEA (KOR) 64 75
Hannah MARTIN-MERCHANT (GBR) (5) d. Duygu OZTURK (TUR) (7) 76(4) 57 63
Shu-Ying HSIEH (TPE) (6) d. Xiaorong DONG (CHN) (11) 76(4) 36 62
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #7
Singles Main Draw

(1)Timea Babos (HUN) v BYE
Prerna Bhambri (IND) v (wc)Jessica-Marie Agra (PHI)

Mana Ayukawa (JPN) v Nadia Frederika (INA)
(16)Ellen Allgurin (SWE) v BYE

(12)Melis Sezer (TUR) v BYE
Seung-Yeon Hong (KOR) v (Q)Di Zhao (CHN)

Mai Grage (DEN) v (SE)Trang Huynh Phuong Dai (VIE)
(5)Hannah James (GBR) v BYE

(3)Monika Tumova (CZE) v BYE
Harriet Sheahan (AUS) v Shoko Yamamoto (JPN)

Cynthia Melita (INA) v (SE)Saisai Zhang (CHN)
(13)Ashvarya Shrivastava (IND) v BYE

(10)Grace Sari Ysidoria (INA) v BYE
Li-Yun "Stefanie" Tan (SIN) v (Q)Shu-Ying Hsieh (TPE)

(wc)Nikita Meka (USA) v (wc)Neesha Thirumalaichelvam (MAS)
(7/wc)Polina Leikina (RUS) v BYE

(6)Sachie Ishizu (JPN) v BYE
Sharmada Balu (IND) v Cindy Burger (NED)

Briar Preston (NZL) v (wc)Min Liu (CHN)
(11)Ekaterina Nikitina (RUS) v BYE

(15)Kobkanok Upapong (THA) v BYE
Celina Goetti (SIN) v (wc)Adelle Boey (MAS)

Jade Frampton (USA) v Laili Rahmawati Ulfa (INA)
(4)Maryna Zanevska (UKR) v BYE

(8)Kyra Shroff (IND) v BYE
Zi Yang (CHN) v (Q)Hao-Ching Chan (TPE)

Ksenia Gospodinova (RUS) v (Q)Despina Papamichail (GRE)
(9)Malou Ejdesgaard (DEN) v BYE

(14)Tamara Curovic (CRO) v BYE
(Q)Ai Wen Zhu (CHN) v (Q)Hannah Martin-Merchant (GBR)

Denisa Allertova (CZE) v (LL)Hjoyoung Yea (KOR)
(2)Beatrice Gumulya (INA) v BYE
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Go Allgurin :)
 

·
Registered
Joined
·
5,354 Posts
mixed results for number 1 and 2 Indonesians

R32

Denisa Allertova CZE d (2) Beatrice Gumulya 62 62 not a surprise loss though

(10) Grace Sari Ysidora d Hsieh Shu-Ying TPE 63 60:kiss:

in R16 Grace (ITF 92) will face tough battle vs Polina Leykina (ITF 88) of Russia...good luck, Ysidora!!!:cool:
 

·
Registered
Joined
·
24,901 Posts
Hannah:)

Hannah James in same section as Babos again :rolleyes:
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #12
1st Round

Timea BABOS (HUN) (1) BYE
Prerna BHAMBRI (IND) defeated Jessica-Marie AGRA (PHI) 6-1 6-1

Nadia FREDERIKA (INA) defeated Mana AYUKAWA (JPN) 6-7(7) 6-3 6-4
Ellen ALLGURIN (SWE) (16) BYE

Melis SEZER (TUR) (12) BYE
Di ZHAO (CHN) defeated Seung-Yeon HONG (KOR) 7-5 6-2

Mai GRAGE (DEN) defeated Trang HUYNH PHUONG DAI (VIE) 6-2 6-1
Hannah JAMES (GBR) (5) BYE

Monika TUMOVA (CZE) (3) BYE
Harriet SHEAHAN (AUS) defeated Shoko YAMAMOTO (JPN) 4-6 6-0 6-3

Saisai ZHENG (CHN) defeated Cynthia MELITA (INA) 6-2 6-3
Ashvarya SHRIVASTAVA (IND) (13) BYE

Grace Sari YSIDORA (INA) (10) BYE
Shu-Ying HSIEH (TPE) defeated Li-Yun "Stefanie" TAN (SIN) 6-2 6-1

Nikita MEKA (USA) Vs Neesha THIRUMALAICHELVAM (MAS)
Polina LEYKINA (RUS) (7) BYE

Sachie ISHIZU (JPN) (6) BYE
Cindy BURGER (NED) defeated Sharmada BALU (IND) 6-2 6-1

Min LIU (CHN) defeated Briar PRESTON (NZL) 6-4 6-3
Ekaterina NIKITINA (RUS) (11) BYE

Kobkanok UPAPONG (THA) (15) BYE
Celina GOETTI (SIN) defeated Adelle BOEY (MAS) 6-0 6-0

Jade FRAMPTON (USA) defeated Laili RAHMAWATI ULFA (INA) 6-2 6-4
Maryna ZANEVSKA (UKR) (4) BYE

Kyra SHROFF (IND) (8) BYE
Hao-Ching CHAN (TPE) Vs Zi YANG (CHN)

Despina PAPAMICHAIL (GRE) Vs Ksenia GOSPODINOVA (RUS)
Malou EJDESGAARD (DEN) (9) BYE

Tamara CUROVIC (SRB) (14) BYE
Ai Wen ZHU (CHN) defeated Hannah MARTIN-MERCHANT (GBR) 6-4 7-5

Denisa ALLERTOVA (CZE) defeated Hyojung YEA (KOR) 6-2 6-1
Beatrice GUMULYA (INA) (2) BYE
 

·
Registered
Joined
·
5,354 Posts
R16
(11) Grace Sari Ysidora def. (7) Polina Leykina RUS 6-1, 7-5:kiss::bounce:

In QF, it will be very tough rematch vs Zheng Sai Sai - the ultimate China's Great Wall:devil::fiery:

Good luck, Ysidora!!! Horasss!:)
 

·
Registered
Joined
·
50,589 Posts
What about Papamichail? How has she been doing this week?
 
1 - 20 of 57 Posts
Top