Tennis Forum banner
1 - 11 of 11 Posts

· Banned
Joined
·
16,972 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Qualy round:

1st round


Maritxell Mimo Esp/1 bye
Anna Vitosinskaya Rus def Jennifer Longin Fra 6-1 6-4
Tatjana Priachin Ger def Arami Akiyama Jap 6-1 6-2
Ana Cirerol Esp bye
Gemma Olle Esp/2 bye
Petra Bajerovska Svk def Tania Martinez Gimenez Esp 7-6 6-2
Maria Perez Garcia Esp def Samantha Wilson Gbr 6-3 6-3
Paula Fondevila Esp bye
Ivana Visic Cro/3 bye
Montse Ferre Esp def Sara Casasnovas Esp 6-1 6-3
Juana Miras Navarro Esp def Blanca Martinez Perez Esp 3-6 6-2 6-4
Alicia Ramirez Esp bye
Irena Nossenko Ukr/4 bye
Esther Tur Tur Esp def
Beatriz Belda Esp 6-4 7-5
Maja Kovacek Cro def Patricia Lopez Illan Esp 6-1 6-3
Celia Canales Esp bye
Laura Figuerola Esp/5 bye
Katherin Wittgruber Svk bye
Barbara Oria Boer Esp def Sara Tarraso Barber Esp 6-3 6-3
Lika Chkuseli Geo bye
Pamela Gonzalez Medina Arg/6 bye
Sandra Volk Slo def Alesa Bagola Slo 6-4 6-1
Patricia Perez de Viñaspre Esp def Tarninder Grover Ind 6-1 6-0
Gala Gasset Esp bye
Ana Martin Ramirez Esp/7 bye
Fakina Roldan Hofman Esp def Estefania Salvador Esp 6-2 6-2
Elena Poliakova Rus def Marina Garcia Vertiz Esp 6-3 6-2
Nana Urotadze Geo/10 bye
Ivana Bracun Esp/8 bye
Lucia Asensio Esp def Rebeca Estupiña Esp 6-0 6-0
Anna Gil Mares Esp def Esperanza Viñals Esp 6-3 6-2
Lenka Potocarova Svk/9 bye

2nd round

Maritxell Mimo Esp/1 def Anna Vitosinskaya Rus 6-3 6-0
Tatjana Priachin Ger def Ana Cirerol Esp 6-3 6-0
Gemma Olle Esp/2 def Petra Bajerovska Svk 6-4 6-2
Paula Fondevila Esp def Maria Perez Garcia 6-1 6-1
Ivana Visic Cro/3 def Montse Ferre Esp 6-0 6-0
Juana Miras Navarro Esp def Alicia Ramirez Esp 6-4 6-7 6-2
Irena Nossenko Ukr/4 def Esther Tur Tur Esp 6-4 6-2
Maja Kovacek Cro def Celia Canales Esp 6-1 6-1
Katherin Wittgruber Svk def Laura Figuerola Esp/5 1-6 6-1 6-3
Barbara Oria Boer Esp def Lika Chkuseli Geo 6-3 6-1
Sandra Volk Slo def Pamela Gonzalez Medina Arg/6 1-6 7-5 6-0
Patricia Perez de Viñaspre Esp def Gala Gasset Esp 6-0 6-1
Ana Martin Ramirez Esp/7 def Fakina Roldan Hofman Esp 6-0 6-0
Nana Urotadze Geo/10 def Elena Poliakova Rus 7-6 6-3
Lucia Asensio Esp def Ivana Bracun Esp/8 6-2 7-6
Lenka Potocarova Svk/9 def Anna Gil Mares Esp 6-2 6-1

Qualifying round

Meritxell Mimo Esp/1 def Tatjana Pricahin Ger 6-1 6-3
Paula Fondevila Esp def Gemma Olle Esp/2 6-1 6-2
Ivana Visic Cro/3 def Juana Miras Navarro Esp 7-5 6-2
Maja Kovacel Cro def Irena Nossenko Ukr/4 6-3 2-6 6-3
Katherin Wittgruber Svk def Barbara Oria Boer Esp 6-0 6-2
Sandra Voll Svo def Patricia Perez de Viñaspre Esp 6-2 6-2
Ana Martin Remirez Esp/7 def Nana Urotadze Geo/10 6-1 6-4
Lenka Potocarova Svk/9 def Lucia Asensio Esp 6-4 1-6 6-1
Good luck all Spanish players!! :D :D
 

· Banned
Joined
·
16,972 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main draw

<font color=blue>Mariam Ramon Esp/1</font> def Isabel Collischonn Ger 7-5 6-1
Karina Jacobsgaard Den def Jennifer Schmidt Aut 5-7 6-3 6-3

<font color=blue>Meritxell Mimo Esp/q</font> def Sandra Volk Slo/q 6-0 6-4
Lotty Seelen Ned/7 def <font color=blue>Pilar Escandell Esp/wc</font> 7-5 6-0

Margalita Chakhnashvili Geo def <font color=blue>Paula Garcia Esp/3</font> 6-4 6-3
<font color=blue>Carolina Rodriguez Esp</font> def <font color=blue>Veronika Rizhik Esp</font> 6-3 6-4

Christina Fitz Ger def Jacqueline Froehlich Ger 6-2 4-6 6-2
Antonela Voina Ger/8 def Katherin Wittgruber Svk/q 6-2 6-7 6-3

Dinara Safina Rus/6 def <font color=blue>Ana Martin Ramirez Esp/q</font> 6-0 7-6
<font color=blue>Paula Fondevila Esp/q</font> def Evghenia Ablovatchi Mda 3-6 6-4 6-2

<font color=blue>Marta Mir Portell Esp/wc</font> def Daniela Salomon Ger 6-7 6-1 6-4
<font color=blue>Julia Gandia Esp/wc</font> def <font color=blue>Gemma Olle Esp/ll 6-1 6-1</font>

Maria Wolfbrandt Swe/5 def Ivana Visic Cro 6-3 6-1
Maja Kovacek Cro def <font color=blue>Anna Font Esp</font> 6-4 6-1

Andrea Masarykova Svk def <font color=blue>Sonia Delgado Esp</font> 7-5 6-4
<font color=blue>Rosa Maria Andres Esp/2</font> def Lenka Potocarova Svk 6-3 4-1 w.o.


2nd round

<font color=blue>Mariam Ramon Esp/1</font> def Karina Jacobsgaard Den 6-0 6-2

Lotty Seelen Ned/7 def <font color=blue>Meritxell Mimo Esp/q</font> 2-6 7-5 6-4

Margalita Chakhnashvili Geo def <font color=blue>Carolina Rodriguez Esp</font> 6-2 7-6

Christina Fitz Ger def Antonela Voina Ger/8 6-3 5-7 6-1

Dinara Safina Rus/6 def <font color=blue>Paula Fondevila Esp/q</font> 6-0 6-2

<font color=blue>Julia Gandia Esp/wc</font> def <font color=blue>Marta Mir Portell Esp/wc</font> 6-3 1-6 7-6

Maria Wolfbrandt Swe/5 def Maja Kovacek Cro 6-4 6-0

<font color=blue>Rosa Maria Andres Esp/2</font> def Andrea Masarykova Svk ??


Quarters

<font color=blue>Mariam Ramon Esp/1</font> def Lotty Seelen Ned/7 1-6 6-1 7-6

Margalita Chakhnashvili Geo def Christina Fitz Ger 6-3 2-6 6-3

Dinara Safina Rus/6 def <font color=blue>Julia Gandia Esp/wc</font> 6-2 6-2

<font color=blue>Rosa Maria Andres Esp/2</font> def Maria Wolfbrandt Swe/5 7-5 7-5


Semis

Margalita Chakhnashvili Geo def <font color=blue>Mariam Ramon Esp/1</font> 4-6 6-1 6-2

Dinara Safina Rus/6 def <font color=blue>Rosa Maria Andres Esp/2</font> 6-1 6-0


Final

Dinara Safina Rus/6 def Margalita Chakhnashvili Geo 6-3 3-6 7-5
 

· Banned
Joined
·
16,972 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Doubles Main draw

Karina Jacobsgaard / Irena Nossenko (Den/Ukr) def <font color=blue>Ana Martin Ramirez / Esperanza Viñals (Esp/q)</font> 6-0 6-1

Margalita Chakhnashvili / Nana Urotadze (Geo) def Jacqueline Froehlich / Andrea Masarykova (Ger/Svk) 3-6 7-5 6-1

<font color=blue>Paula Garcia</font> / Dinara Safina <font color=blue>(Esp</font>/Rus/4) def Maja Kovacek / Sandra Volk (Cro/Slo) 6-3 6-2

<font color=blue>Beatriz Belda / Blanca Martinez Peres (Esp/ll)</font> def Isabel Collischonn / Ivana Visic (Ger/Cro) 6-4 1-6 7-5

Daniela Salomon / Antonela Voina (Ger) def <font color=blue>Laura Figuerola / Tania Martinez (Esp/q)</font> ??

Jennifer Schmidt / Maria Wolfbrandt (Aut/Swe/3) def <font color=blue>Ivanna Bracun</font> / Lika Chkuaseli <font color=blue>(Esp</font>/Geo) 6-3 6-1

<font color=blue>Meritxell Mimo / Anna Font (Esp)</font> def <font color=blue>Sonia Delgado / Patricia Perez de Viñas (Esp)</font> 6-1 6-4

Evghenia Ablovatchi / Lotty Seelen (Mad/Ned/2) def Ayami Akiyama / Lenka Potocarova (Jap/Svk/wc) 6-1 6-0


Quarters

Karina Jacobsgaard / Irena Nossenko (Den/Ukr) def Margalita Chakhnashvili / Nana Urotadze (Geo) 7-5 7-6

<font color=blue>Paula Garcia</font> / Dinara Safina <font color=blue>(Esp</font>/Rus/4) def <font color=blue>Beatriz Belda / Blanca Martinez Peres (Esp/ll)</font> 6-0 6-0

Jennifer Schmidt / Maria Wolfbrandt (Aut/Swe/3) def Daniela Salomon / Antonela Voina (Ger) 6-2 5-7 6-2

Evghenia Ablovatchi / Lotty Seelen (Mad/Ned/2) def <font color=blue>Meritxell Mimo / Anna Font (Esp)</font> 6-2 7-6


Semis

Karina Jacobsgaard / Irena Nossenko (Den/Ukr) def <font color=blue>Paula Garcia</font> / Dinara Safina <font color=blue>(Esp</font>/Rus/4) 6-3 7-5

Jennifer Schmidt / Maria Wolfbrandt (Aut/Swe/3) def Evghenia Ablovatchi / Lotty Seelen (Mad/Ned/2) 6-1 6-1


Final

Jennifer Schmidt / Maria Wolfbrandt (Aut/Swe/3) def Karina Jacobsgaard / Irena Nossenko (Den/Ukr) 7-6 7-5
 

· Banned
Joined
·
16,972 Posts
Discussion Starter · #11 ·
singles & doubles updated :)

Julia Gandia def Gemma Olle who got Lucky loser spot at Carnilla Kremer's place.

Too bad for Gemma :sad: anyway congrats Julia :)

Welldone Mariam :D Carolina Marta & Julia :)
 
1 - 11 of 11 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top