Tennis Forum banner

Predict the winner

  • Carla Beltrami

    Votes: 0 0.0%
  • Carla Tiene

    Votes: 0 0.0%
  • Valentine Confalonieri

    Votes: 0 0.0%
  • Nathalia Rossi

    Votes: 0 0.0%
1 - 20 of 62 Posts

·
Registered
Joined
·
25,225 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
10,000$ Lima III, Peru

Rinconada Country Club

Surface: Clay






Lima, is the capital and largest city of Peru. It is located in the valleys of the Chillón, Rímac and Lurín rivers, on a coast overlooking the Pacific Ocean. It forms a contiguous urban area with the seaport of Callao.
Lima was founded by SpanishconquistadorFrancisco Pizarro on January 18, 1535, as the City of the Kings. It became the most important city in the Spanish Viceroyalty of Peru and, after the Peruvian War of Independence, the capital of the Republic of Peru. Today around one-third of the Peruvian population lives in its metropolitan area
The first name of the city was City of the Kings (Spanish: Ciudad de los Reyes) because its foundation was decided on January 6, date of the feast of the Epiphany. However, Lima, the original native name, persisted. It is uncertain where this name originated; it may derive either from the Aymara word lima–limaq, (yellow flower) or from Quechuan rimaq (talking), pronounced IPA: ['li-ma:] in the ancient local variety. In the oldest Spanish maps of Peru, Lima and Ciudad de los Reyes can be seen together as names of the city. The river that feeds Lima is still called Rimac, Quechua for "Talking river

Previous winners:
2000: Cecilia GUILLENEA URU d. Paloma COLLANTES USA 62 61
2001: Carla TIENE BRA d. Melisa AREVALO ARG 63 64
2007: Maria-Fernanda ALVAREZ TERAN BOL d. Vivian SEGNINI BRA 76 62
2008: Bianca BOTTO PER d. Karen-Emeli CASTIBLANCO DUARTE COL 61 63
2008: Vanesa FURLANETTO ARG d. Marina GIRAL LORES VEN 62 46 64
2008: Bianca BOTTO PER d. Julia SAMUSEVA RUS 61 62

2009 Draws

Quali
(1) Amanda CARRERAS GBR vs bye
Carolina ZEBALLOS ARG vs Valentina PARRILLA ARG 57 61 60
Claudia LORENZO FERNANDEZ ESP vs Ana-Maria CHAVEZ FRANCO PAR 62 75
(11) Lucia JARA LOZANO ARG vs bye
(2) Andrea KOCH BENVENUTO CHI vs bye
Marcela GUIMARAES BUENO BRA vs Jimena WU PER 60 75
Pilar DOMINGUEZ LOPEZ ESP vs Bruna MACEDO SOARES BRA 61 61
(15) Karen-Johanna RAMIREZ RIVERA COL vs Bibiana ALMEIDA POR 61 61
(3) Rebeca NEVES BRA vs bye
Fabiana CHIAPARINI BRA vs Carolina LARCO PER 60 62
Linda MAIR ITA d. Marcela GOMEZ COL 61 61
(12) Zuzana ZLOCHOVA SVK d. Karina SOUZA BRA 63 61
(4) Emilia YORIO ARG vs bye
Lucia BOSIO ARG d. Mariah PLAUTH BRA 61 61
Romina BRANTE CHI d. Johana Maria VITANZO MARAVI PER 64 63
(10) Gabriela ROUX CHI VS BYE
(5) Natalia CHENG BRA vs bye
Andressa GARCIA BRA d. Maria Grazia TONANI PER 60 60
Maria-Florencia NOVILLO ARG d. Jordana LUJAN ARG 62 30 ret
(16) Melina FERRERO ARG d. Ana Claudia CARBAJAL ESPINOSA PER 63 60
(6) Luciana SARMENTI ARG vs bye
Anastasia KHARCHENKO UKR d. Daria KULBIKOVA RUS 50 ret
Carla LUCERO ARG d. Katherine Gabriela MIRANDA CHANG PER 61 61
(13) Lucia CERVERA VAZQUEZ ESP d. Anastasia KRIZ AUT 61 62
(7) Josymar ESCALONA VEN vs bye
Victoria LARRIERE FRA d. Reka ROHONYI HUN 61 61
Rebecca HOROMPOLIOVA SVK d. Maria-Eugenia TORRES URU 75 76
(14) Isabella ROBBIANI PAR d. Raphaela CHAVES BORGES BRA 63 60
(8) Paula Catalina ROBLES GARCIA COL vs bye
Mayte CALMET PER d. Cristiana NARCHI BRA 63 76
Yana KOROLEVA RUS d. Jara GHADRI GER 62 67 62
(9) Estefania DONNET ARG vs bye
2nd round
(1) Amanda CARRERAS GBR d. Carolina ZEBALLOS ARG 61 60
(11) Lucia JARA LOZANO ARG d. Claudia LORENZO FERNANDEZ ESP 75 62
(2) Andrea KOCH BENVENUTO CHI d. Marcela GUIMARAES BUENO BRA 60 61
Pilar DOMINGUEZ LOPEZ ESP d. (15) Karen Johanna RAMIREZ RIVERA COL 62 61
(3) Rebeca NEVES BRA d. Fabiana CHIAPARINI BRA 75 67 63
Linda MAIR ITA d. (12) Zuzana ZLOCHOVA SVK 46 62 62
(4) Emilia YORIO ARG d. Lucia BOSIO ARG 60 63
(10) Gabriela ROUX CHI d. Romina BRANTE CHI 60 61
(5) Natalia CHENG BRA d. Andressa GARCIA BRA 76 64
Maria-Florencia NOVILLO ARG d. (16) Melina FERRERO ARG 67 63 75
Anastasia KHARCHENKO UKR d. (6) Luciana SARMENTI ARG 75 36 75
Carla LUCERO ARG d. (13) Lucia CERVERA VAZQUEZ ESP 63 76
Victoria LARRIERE FRA d. (7) Josymar ESCALONA VEN 61 50 ret
(14) Isabella ROBBIANI PAR d. Rebecca HOROMPOLIOVA SVK 36 61 30 ret
(8) Paula-Catalina ROBLES GARCIA COL d. Mayte CALMET PER 63 61
Yana KOROLEVA RUS d. (9) Estefania DONNET ARG 63 63
3rd round
(11) Lucia JARA LOZANO ARG d. (1) Amanda CARRERAS GBR 64 62
(2) Andrea KOCH BENVENUTO CHI d. Pilar DOMINGUEZ LOPEZ ESP 06 61 61
(3) Rebeca NEVES BRA d. Linda MAIR ITA 63 60
(4) Emilia YORIO ARG d. (10) Gabriela ROUX CHI 64 64
(5) Natalia CHENG BRA d. Maria-Florencia NOVILLO ARG 64 64
Carla LUCERO ARG d. Anastasia KHARCHENKO UKR 36 64 63
Victoria LARRIERE FRA d. (14) Isabella ROBBIANI PAR 64 64
Yana KOROLEVA RUS d. (8) Paula-Catalina ROBLES GARCIA COL 75 76
-----------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Veronica SPIEGEL ARG vs wc Mariana DEMICHELLI VERGARA PER 62 61
Viky NUNEZ FUENTES COL vs q Lucia JARA LOZANO ARG 26 26
Paula Cristina GONCALVES BRA vs q Carla LUCERO ARG 67 61 63
(6) Carla BELTRAMI ARG vs SE Valentine CONFALONIERI ITA 76 63
(3) Vanesa FURLANETTO ARG vs Ingrid-Esperanza VARGAS CALVO PER 46 63 62
q Victoria LARRIERE FRA vs q Emilia YORIO ARG 57 26
Indire AKIKI CRO vs q Andrea KOCH BENVENUTO CHI 46 60 46
(8) Fernanda HERMENGILDO BRA vs wc Guadalupe MORENO ARG 46 64 63
(5) Nathalia ROSSI BRA vs Bianca BOTTO PER 36 06
Natalia GUITLER BRA vs q Yana KOROLEVA RUS 26 26
Karen-Emelia CASTIBLANCO DUARTE COL vs wc Ximena Jenniffer SILES LUNA VIOLETA PER 62 61
(4) Tatiana BUA ARG vs q Rebeca NEVES BRA 76 64
(7) Melisa MIRANDA OTAROLA CHI vs Patricia VERESOVA SVK 67 02 ret Miranda
Claudia RAZZETO PER vs Carla TIENE BRA 67 46
wc Patricia Iveth KU FLORES PER vs q Natalia CHENG BRA 57 14 ret Ku Flores
(2) Maria IRIGOYEN ARG vs Paula ZABALA COL 63 64
2nd round
(1) Veronica SPIEGEL ARG d. q Lucia JARA LOZANO ARG 62 61
Paula Cristina GONCALVES BRA d. (6) Carla BELTRAMI ARG 62 62
(3) Vanesa FURLANETTO ARG d. q Emilia YORIO ARG 62 64
q Andrea KOCH BENVENUTO CHI d. (8) Fernanda HERMENEGILDO BRA 61 75
Bianca BOTTO PER d. q Yana KOROLEVA RUS 64 63
(4) Tatiana BUA ARG d. Karen-Emelia CASTIBLANCO DUARTE COL 75 61
Patricia VERESOVA SVK d. Carla TIENE BRA 62 62
(2) Maria IRIGOYEN ARG d. q Natalia CHENG BRA 60 60
QF
(1) Veronica SPIEGEL ARG d. Paula Cristina GONCALVES BRA 46 64 76
(3) Vanesa FURLANETTO ARG d. q Andrea KOCH BENVENUTO CHI 64 63
Bianca BOTTO PER d. (4) Tatiana BUA ARG 62 63
(2) Maria IRIGOYEN ARG d. Patricia VERESOVA SVK 76 61
SF
(1) Veronica SPIEGEL ARG d. (3) Vanesa FURLANETTO ARG 30 ret
Bianca BOTTO PER d. (2) Maria IRIGOYEN ARG 76 75
Final
Bianca BOTTO PER d. (1) Veronica SPIEGEL ARG 63 75
-----------------------------------------------------------------------------------

DOUBLES MAIN DRAW
(1) Carla BELTRAMI/Maria IRIGOYEN ARG vs Katherine Gabriela MIRANDA CHANG/Ximena Jenniffer SILES LUNA VIOLETA PER 61 60
Isabella ROBBIANI PAR/Nathalia ROSSI BRA vs Tatiana BUA/Lucia JARA LOZANO ARG 67 16
(3) Karen-Emilia CASTIBLANCO DUART/Paula ZABALA COL vs Patricia VERESOVA/Zuzana ZLOCHOVA SVK 36 36
Viky NUNEZ FUENTES/Paula-Catalina ROBLES GARCIA COL vs Fabiana CHIAPARINI BRA/Gabriela ROUX CHI 64 46 11-13
Indire AKIKI CRO/Ingrid Esperanza VARGAS CALVO PER vs Bianca BOTTO PER/Natalia GUITLER BRA 26 26
(4) Andrea KOCH BENVENUTO CHI/Carla TIENE BRA vs Melisa MIRANDA OTAROLA CHI/Emilia YORIO ARG 64 46 10-7
Carolina LARCO/Maria Grazia TONANI PER vs Paula Cristina GONCALVES/Fernanda HERMENGILDO BRA 26 26
(2) Vanesa FURLANETTO/Veronica SPIEGEL ARG vs Ana Claudia CARBAJAL ESPINOSA PER/Anastasia KRIZ AUT 61 63
QF
(1) Carla BELTRAMI/Maria IRIGOYEN ARG d. Tatiana BUA/Lucia JARA LOZANO ARG 76 62
Fabiana CHIAPARINI BRA/Gabriela ROUX CHI d. Patricia VERESOVA/Zuzana ZLOCHOVA SVK 62 46 10-5
Bianca BOTTO PER/Natalia GUITLER BRA d. (4) Andrea KOCH BENVENUTO CHI/Carla TIENE BRA 62 62
(2) Vanesa FURLANETTO/Veronica SPIEGEL ARG d. Paula Cristina GONCALVES/Fernanda HERMENGILDO BRA 64 63
SF
(1) Carla BELTRAMI/Maria IRIGOYEN ARG d. Fabiana CHIAPARINI BRA/Gabriela ROUX CHI 64 64
Bianca BOTTO PER/Natalia GUITLER BRA d. (2) Vanesa FURLANETTO/Veronica SPIEGEL ARG 63 46 12-10
Final
(1) Carla BELTRAMI/Maria IRIGOYEN ARG d. Bianca BOTTO PER/Natalia GUITLER BRA 46 63 10-5
 

·
Registered
Joined
·
2,243 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Entry

I hope Alejandra Granillo plays this time.
 

·
Registered
Joined
·
152,750 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Entry

GL Tati, Petra
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Entry

PTW picking qualifiers event for this tournement cancelled.
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
79,793 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Entry

QR1

Amanda CARRERAS (GBR) (1) BYE
Carolina ZEBALLOS (ARG) defeated Valentina PARRILLA (ARG) 5-7 6-1 6-0

Claudia LORENZO FERNANDEZ (ESP) defeated Ana-Maria CHAVEZ FRANCO (PAR) 6-2 7-5
Lucia JARA-LOZANO (ARG) (11) BYE

Andrea KOCH-BENVENUTO (CHI) (2) BYE
Marcela-Guimaraes BUENO (BRA) defeated Jimena WU (PER) 6-0 7-5

Pilar DOMINGUEZ-LOPEZ (ESP) defeated Bruna MACEDO-SOARES (BRA) 6-1 6-1
Karen Johanna RAMIREZ RIVERA (COL) (15) defeated Bibiana ALMEIDA (POR) 6-2 6-0

Rebeca NEVES (BRA) (3) BYE
Fabiana CHIAPARINI (BRA) defeated Carolina LARCO (PER) 6-0 6-2

Linda MAIR (ITA) defeated Marcela GOMEZ (COL) 6-1 6-1
Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (12) defeated Karina SOUZA (BRA) 6-3 6-1

Emilia YORIO (ARG) (4) BYE
Lucia BOSIO (ARG) defeated Mariah PLAUTH (BRA) 6-1 6-1

Romina BRANTE (CHI) defeated Johana Maria VITANZO MARAVI (PER) 6-4 6-3
Gabriela ROUX (CHI) (10) BYE

Natalia CHENG (BRA) (5) BYE
Andressa GARCIA (BRA) defeated Maria Grazia TONANI (PER) 6-0 6-0

Maria-Florencia NOVILLO (ARG) defeated Jordana LUJAN (ARG) 6-2 3-0 Retired
Melina FERRERO (ARG) (16) defeated Ana Claudia CARBAJAL ESPINOSA (PER) 6-3 6-0

Luciana SARMENTI (ARG) (6) BYE
Anastasia KHARCHENKO (UKR) defeated Daria KULBIKOVA (RUS) 5-0 Retired

Carla LUCERO (ARG) defeated Katherine Gabriela MIRANDA-CHANG (PER) 6-1 6-1
Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) (13) defeated Anastasia KRIZ (AUT) 6-1 6-2

Josymar ESCALONA (VEN) (7) BYE
Victoria LARRIERE (FRA) defeated Reka ROHONYI (HUN) 6-1 6-1

Rebecca HOROMPOLIOVA (SVK) defeated Maria-Eugenia TORRES (URU) 7-5 7-6(3)
Isabella ROBBIANI (PAR) (14) defeated Raphaela CHAVES BORGES (BRA) 6-3 6-0

Paula-Catalina ROBLES-GARCIA (COL) (8) BYE
Mayte CALMET (PER) defeated Cristiana NARCHI (BRA) 6-3 7-6(6)

Yana KOROLEVA (RUS) defeated Jara GHADRI (GER) 6-2 6-7(4) 6-2
Estefania DONNET (ARG) (9) BYE
 

·
Registered
Joined
·
6,161 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Quali

QR2

Amanda CARRERAS (GBR) (1) defeated Carolina ZEBALLOS (ARG) 6-1 6-0
Lucia JARA-LOZANO (ARG) (11) defeated Claudia LORENZO FERNANDEZ (ESP) 7-5 6-2 ;)

Andrea KOCH-BENVENUTO (CHI) (2) defeated Marcela-Guimaraes BUENO (BRA) 6-0 6-1
Pilar DOMINGUEZ-LOPEZ (ESP) defeated Karen Johanna RAMIREZ RIVERA (COL) 6-2 6-1

Rebeca NEVES (BRA) (3) defeated Fabiana CHIAPARINI (BRA)7-5 6-7(5) 6-3
Linda MAIR (ITA) defeated Zuzana ZLOCHOVA (SVK) (12) 4-6 6-2 6-2

Emilia YORIO (ARG) (4) defeated Lucia BOSIO (ARG) 6-0 6-3 :kiss:
Gabriela ROUX (CHI) (10) defeated Romina BRANTE (CHI) 6-0 6-1 ;)

Natalia CHENG (BRA) (5) defeated Andressa GARCIA (BRA) 7-6(5) 6-4
Maria-Florencia NOVILLO (ARG) defeated Melina FERRERO (ARG) (16) 6-7(3) 6-3 7-5 :eek:

Anastasia KHARCHENKO (UKR) defeated Luciana SARMENTI (ARG) (6) 7-5 3-6 7-5
Carla LUCERO (ARG) defeated Lucia CERVERA-VAZQUEZ (ESP) (13) 6-3 7-6(3) :eek:

Victoria LARRIERE (FRA) defeated Josymar ESCALONA (VEN) (7) 6-1 5-0 ret.
Isabella ROBBIANI (PAR) (14) defeated Rebecca HOROMPOLIOVA (SVK) 3-6 6-1 3-0 ret.

Paula-Catalina ROBLES-GARCIA (COL) defeated (8) Mayte CALMET (PER) 6-3 6-1
Yana KOROLEVA (RUS) defeated Estefania DONNET (ARG) (9) 6-3 6-3 :sad: :help:
 

·
Registered
Joined
·
6,161 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Quali

Main Draw:

1- Veronica Spiegel (ARG) vs WC Mariana Demichelli (PER)
Q vs Viky Nuñez Fuentes (COL)
Paula Goncalvez (BRA) vs Q
SE Valentine Confalonieri (ITA) vs 6- Carla Beltrami (ARG)

3- Vanesa Furlanetto (ARG) vs Ingrid Vargas (PER)
Q vs Q
Q vs Indire Akiki (CRO)
WC Guadalupe Moreno (ARG) vs 8- Fernanda Hermenegildo (BRA)

5- Nathalia Rossi (BRA) vs Bianca Botto (PER)
Q vs Natalia Guitler (BRA)
Karen Castiblanco (COL) vs WC Ximena Siles (PER)
Q vs 4- Tatiana Bua (ARG)

7- Melisa Miranda (CHI) vs Patricia Veresova (SVK)
Claudia Razzeto (PER) vs Carla Tiene (BRA)
Q vs WC Patricia Ku (PER)
Paula Zabala (COL) vs 2- Maria Irigoyen (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
6,161 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Quali

Predict the winner:

Winner: Tatiana Bua
Runner Up: Vanesa Furlanetto
 

·
Registered
Joined
·
152,750 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Quali

W: Furlanetto
RU: Bua
 

·
Registered
Joined
·
3,820 Posts
Re: 10,000$ Lima III, Peru, Mar30, Quali

W : Beltrami
RU : Bua
 
1 - 20 of 62 Posts
Top