Tennis Forum banner

Predict the winner

1 - 20 of 94 Posts

·
Registered
Joined
·
25,251 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
10000$ Hvar, Croatia


Suncani Hvar Open


Surface: Clay









(Italian Lesina) is a Croatian island in the Adriatic Sea, located off the Dalmatian coast. The island's length, east to west, measures approximately 80 km.
Hvar is separated from the island of Brač by the Hvar Channel (Hvarski kanal), from Vis by the Vis Channel, from Korčula by the Korčula Channel, from Pelješac by the Neretva Channel, while the east cape of the island is located just three nautical miles away from the mainland.
The major divisions of the island include:
  • the town of Hvar (population 4,138 in 2001), the site of the first public theatre in Europe, opened in 1612.
  • the town of Stari Grad, located on the north part of the island (population 2,817 in 2001), the site of one of the first human settlements on the Adriatic islands during the Antiquity Stari Grad is the main sea port on the island; most visitors arrive here via car ferries from Split.
  • Jelsa is a town in the central-northern part of the island (population 3,672 in 2001)
  • Sucuraj is a picturesque small town (more than 2,300 years old) on the east cape of the island Hvar in Croatia. The population of 400 people exists by tourism and fishing. Thanks to the very mild climate and beautiful countryside, many tourists come to Sucuraj. The town is the official centre of the east part of the island.
Along the southern coast of the island there are several smaller islands, notably the Paklenski otoci in the west and the Šćedro island in the south.
Residents of Hvar mostly work in the fishing and tourism industries. Hvar has a very mild Mediterranean climate, beautiful beaches and Mediterranean vegetation that make it one of the most attractive tourist centers in Europe. The island promotes itself as "the sunniest spot in Europe," with 2715 hours of sunlight in an average year.


Previous Winners:
1997: Milena NEKVAPILOVA CZE d. Helena VILDOVA CZE 76 64
1998: Nadia PETROVA RUS d. Jelena KOSTANIC TOSIC CRO 62 62
1999: Mervana JUGIC SALKIC BIH d. Petra KUCOVA RACLAVKSA CZE 64 64
2000: Petra KUCOVA RACLAVKSA CZE d. Mervana JUGIC SALKIC BIH 75 63
2001: Petra CETKOVSKA CZE d. Sanda MAMIC CRO 63 61
2002: Edina GALLOVITS ROM d. Sandra KLEMENSCHITZ AUT 62 61
2003: Lucia KRZELJ CRO d. Nika OZEGOVIC CRO 26 76 64
2004: Tereza VEVERKOVA CZE d. Sandra MARTINOVIC BIH 64 63
2005: Sanja ANCIC CRO d. Masa ZEC PESKIRIC SLO 46 62 64
2006: Natasa ZORIC SRB d. Dijana STOJIC BIH 62 61
2007: Karolina JOVANOVIC SRB d. Zuzana KUCOVA SVK 61 64
2008: Patricia MAYR AUT d. Lenka JURIKOVA SVK 62 64

2009 Draws


Quali
(1) Tereza MRDEZA CRO vs bye
Dasa ORLIC SLO vs Natalie PROESE GER 67 46
Alexandra KUDRYAVTSEVA RUS vs bye
Dragana POJUZINA SRB vs Claudia-Geanina DUMITRESCU ROU 75 63
Alexandra ION ROU vs bye
Andreea Daniela GEORGESCU ROU vs bye
Martina FRANTOVA SVK vs Francesca CAMPIGOTTO ITA 67 26
(10) Matea MEZAK CRO vs bye
(2) Agnese ZUCCHINI ITA vs bye
Bibiana ALMEIDA POR vs bye
Milana SPREMO SRB vs bye
Yasmine GUIMARAES BRA vs Ivana KLEPIC CRO 75 26 64
Bianca TEPPER AUS vs bye
Veronika BIRIOUKOVA USA vs bye
Tatiana ILLOVA SVK vs Tea FABER CRO 64 63
(9) Chloe BABET FRA vs bye
(3) Simona-Iulia MATEI ROU vs bye
Alice VICINI ITA vs Kristina KOROCHINSKAYA RUS 26 46
Kristina BEKAVAC CRO vs bye
Martina KUBICKOVA CZE vs Sabina STILU ROU 76 62
Karolina NAVRATILOVA CZE vs bye
Yulia PILNIK UKR vs bye
Matea CUTURA CRO vs Alessia BERTOIA ITA 62 36 64
(15) Elena BOGDAN ROU vs bye
(4) Reka-Luca JANI HUN vs bye
Elena BERTOIA ITA vs Marine SORG FRA 26 63 67
Roberta GEROVAC CRO vs bye
Raluca Elena PLATON ROU vs Margarida MOURA POR 75 62
Diana MARCU ROU vs bye
Zeljka GAVRILOVIC SRB vs bye
Anneliese TEPPER AUS vs Jasmin RAZUMOVIC GER 60 60
(11) Zorica PETROV SRB vs bye
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs bye
Isabella REIBMAYR AUT vs bye
Alexandra KIESL GER vs bye
Andrea REBROVA SVK vs Lina LILEIKITE LTU 26 63 61
Kim STIERLI SUI vs bye
Dijana BANOVEC CRO vs bye
Carlotta ORLANDO ITA vs Ana Maria STROE ROU 75 26 57
(16) Teresa MALIKOVA CZE vs bye
(6) Mika URBANCIC SLO vs bye
Christine KANDLER AUT vs bye
Milena KACHAR SRB vs bye
Daniela ISLAMAJ ALB vs Kristyna HANCAROVA CZE 62 26 36
Petra MAGLOV SUI vs bye
Mina GARDIC SRB vs bye
Nilgen AHMETSPAHIC SUI vs Marina JOZIPOVIC CRO 60 63
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs bye
(7) Tina OBREZ SLO vs bye
Andjela KANKARAS MNE vs bye
Julia JAGODZINSKA POL vs bye
Yaroslava ZHISHCHENKO RUS vs Martina BORECKA CZE 16 46
Anna GORUNOVICH RUS vs bye
Karen FILIPPOU AUS vs bye
Milena RMUS SLO vs Natascha BREDL AUT 16 16
(14) Lucie KRIEGSMANNOVA CZE vs bye
(8) Ema POLIC SRB vs bye
Ana-Maria NEDELCU ROU vs bye
Xenia KNOLL SUI vs bye
Renata KURICOVA SVK vs Krisztina KOVACS HUN 36 46
Neira FATIC BIH vs bye
Petra CAPIN CRO vs bye
Katarina MARACKOVA SVK vs Petra SUNIC CRO 36 16
(13) Constance SIBILLE FRA vs bye
2nd round
(1) Tereza MRDEZA CRO vs Natalie PROESE GER 61 62
Dragana POJUZINA SRB vs Alexandra KUDRYAVTSEVA RUS 60 60
Alexandra ION ROU vs Andreea Daniela GEORGESCU ROU 60 60
(10) Matea MEZAK CRO vs Francesca CAMPIGOTTO ITA 46 63 75
(2) Agnese ZUCCHINI ITA vs Bibiana ALMEIDA POR 60 60
Milana SPREMO SRB vs Yasmine GUIMARAES BRA 62 60
Bianca TEPPER AUS vs Veronika BIRIOUKOVA USA 67 46
(9) Chloe BABET FRA vs Tatiana ILLOVA SVK 63 75
(3) Simona-Iulia MATEI ROU vs Kristina KOROCHINSKAYA RUS 62 60
Kristina BEKAVAC CRO vs Martina KUBICIKOVA CZE 16 16
Karolina NAVRATILOVA CZE vs Yulia PILNIK UKR 16 46
(15) Elena BOGDAN ROU vs Matea CUTURA CRO 60 61
(4) Reka-Luca JANI HUN vs Marine SORG FRA 63 62
Roberta GEROVAC CRO vs Raluca Elena PLATON ROU 36 36
Diana MARCU ROU vs Zeljka GAVRILOVIC SRB 67 61 6ß
(11) Zorica PETROV SRB vs Anneliese TEPPER AUS 60 61
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs Isabella REIBMAYR AUT 61 61
Alexandra KIESL GER vs Andrea REBROVA SVK 75 67 46
Kim STIERLI SUI vs Dijana BANOVEC CRO 76 62
(16) Teresa MALIKOVA CZE vs Ana Maria STROE ROU 63 63
(6) Mika URBANCIC SLO vs Christine KANDLER AUT 36 46
Marina KACHAR SRB vs Kristyna HANCAROVA CZE 64 64
Petra MAGLOV SUI vs Mina GARDIC SRB 06 75 16
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs Nilgen AHMETSPAHIC SUI 63 62
(7) Tina OBREZ SLO vs Andjela KANKARAS MNE 62 63
Julia JAGODZINSKA POL vs Martina BORECKA CZE 16 06
Karen FILIPPOU AUS vs Anna GORUNOVICH RUS 62 60
(14) Lucie KRIEGSMANNOVA CZE vs Natascha BREDL AUT 62 62
(8) Ema POLIC SRB vs Ana-Maria NEDELCU ROU 63 36 46
Xenia KNOLL SUI vs Krisztina KOVACS HUN 60 57 06
Neira FATIC BIH vs Petra CAPIN CRO 63 76
(13) Constance SIBILLE FRA vs Petra SUNIC CRO 26 36
3rd round
(1) Tereza MRDEZA CRO d. Dragana POJUZINA SRB 64 62
(10) Matea MEZAK CRO d. Alexandra ION ROU 60 62
Milana SPREMO SRB d. (2) Agnese ZUCCHINI ITA 61 60
(9) Chloe BABET FRA d. Vernonika BIRIOUKOVA USA 60 62
(3) Simona-Iulia MATEI ROU d. Martina KUBICIKOVA CZE 63 61
(15) Elena BOGDAN ROU d. Yulia PILNIK UKR 60 60
(4)Reka-Luca JANI HUN d. Raluca Elena PLATON ROU 61 62
(11) Zorica PETROV SRB d Diana MARCU ROU 62 62
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs Andrea REBROVA SVK 61 63
(16) Teresa MALIKOVA CZE vs Kim STIERLI SUI 76 62
Christine KANDLER AUT vs Milena KACHAR SRB 06 26
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs Mina GARDIC SRB 46 75 64
(7) Tina OBREZ SLO vs Martina BORECKA CZE 06 26
(14) Lucia KRIEGSMANNOVA CZE vs Karen FILIPPOU AUS 62 63
Ana-Maria NEDELCU ROU vs Krisztina KOVACS HUN 63 64
Petra SUNIC CRO vs Neira FATIC BIH 62 75
4th round
(1) Tereza MRDEZA CRO vs (10) Matea MEZAK CRO 67 62 63
(9) Chloe BABET FRA vs Milana SPREMO SRB 26 62 63
(3) Simona-Iulia MATEI ROU vs (15) Elena BOGDAN ROU 06 36
(4) Reka-Luca JANI HUN vs (11) Zorica PETROV SRB 63 64
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs (16) Teresa MALIKOVA CZE 60 62
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs Marina KACHAR SRB 60 46 46
(14) Lucie KRIEGSMANNOVA CZE vs Martina BORECKA CZE 76 64
Ana-Maria NEDELCU ROU vs Petra SUNIC CRO 61 16 63
---------------------------------------------------------------------------

SINGLES MAIN DRAW
(1) Florence HARING FRA vs wc Michaela FRLICKA GER 60 61
Paola CIGUI ITA vs q Marina KACHAR SRB 63 46 63
wc Anja PRISLAN SLO vs Conny PERRIN SUI 57 46
(5) Karolina PLISKOVA CZE vs q Tereza MRDEZA CRO 60 61
(3) Ana SAVIC CRO vs SE Annalisa BONA ITA 36 76 36
Simona DOBRA CZE vs LL Teresa MALIKOVA CZE 64 62
Appollonia MELZANI BEL vs Amra SADIKOVIC SUI 26 61 63
(8) Valentina SULPIZIO ITA vs q Reka-Luca JANI HUN 46 26
(6) Naomi BROADY GBR vs q Ana-Maria NEDELCU ROU 63 63
Ashley WEINHOLD USA vs Charlotte RODIER FRA 36 36
q Elena BOGDAN ROU vs Karolina KOSINSKA POL 63 46 36
(4) Noppawan LERTCHEEWAKARN THA vs Yasminn CLARKE GBR 46 64 61
q Chloe BABET FRAvs q Lucie KRIEGSMANNOVA CZE 36 63 63
wc Antonela SUSAK CRO vs q Aleksandra FILIPOVSKI HUN 46 26
wc Jasmina KAJTAZOVIC SLO vs LL Simona-Iulia MATEI ROU 36 67
(2) Nika OZEGOVIC CRO vs SE Sarah GRONERT GER 61 63
2nd round
(1) Florence HARING FRA d. Paola CIGUI ITA 63 63
q Tereza MRDEZA CRO d. Conny PERRIN SUI 64 64
Simona DOBRA CZE d. SE Annalisa BONA ITA 62 76
q Reka-Luca JANI HUN d. Appollonia MELZANI BEL 62 61
(6) Naomi BROADY GBR d. Charlotte RODIER FRA 64 62
Karolina KOSINSKA POL d. (4) Noppawan LERTCHEEWAKARN THA 62 63
q Chloe BABET FRA d. q Aleksandra FILIPOVSKI HUN 62 10 ret
(2) Nika OZEGOVIC CRO d. LL Simona-Iulia MATEI ROU 62 62
QF
q Tereza MRDEZA CRO d. (1) Florence HARING FRA 61 26 62
q Reka-Luca JANI HUN d. Simona DOBRA CZE 61 61
Karolina KOSINSKA POL d. (6) Naomi BROADY GBR 63 62
q Chloe BABET FRA d. (2) Nika OZEGOVIC CRO 61 61
SF
q Tereza MRDEZA CRO d. q Reka-Luca JANI HUN 64 63
Karolina KOSINSKA POL d. q Chloe BABET FRA 63 63
Final
Karolina KOSINSKA POL d. q Tereza MRDEZA CRO 64 63
----------------------------------------------------------------------

DOUBLES MAIN DRAW
(1) Simona DOBRA/Lucie KRIEGSMANNOVA CZE vs wc Yasmine GUIMARAES BRA/Kristina KOROCHINSKAYA RUS 61 63
wc Claudia-Geanina DUMITRESCU/Raluca Elena PLATON ROU vs q Elena BOGDAN ROU/Martina BORECKA CZE 16 36
(3) Naomi BROADY/Yasmin CLARKE GBR vs q Eva FISLOVA/Andrea REBROVA SVK 36 76 10-0
Michaela FRLICKA GER/Anja PRISLAN SLO vs Shabnam and Maryam ESLAMI USA 63 64
Reka-Luca JANI HUN/Martina KUBICKOVA CZE vs Jasmina KAJTAZOVIC/Tina OBREZ SLO 67 61 10-7
(4) Florenca HARING/Constance SIBILLE FRA vs Tereza MRDEZA CRO/Amra SAADIKOVIC SUI 36 64 7-10
Diana MARCU/Simona-Iulia MATEI ROU vs Julia JAGODZINSKA POL/Ashley WEINHOLD USA 46 46
(2) Karolina KOSINSKA POL/Valentina SULPIZIO ITA vs Matea MEZAK/Nika OZEGOVIC CRO 76 64
QF
q Elena BOGDAN ROU/Martina BORECKA CZE d. (1) Simona DOBRA/Lucie KRIEGSMANNOVA CZE 62 63
(3) Naomi BROADY/Yasmin CLARKE GBR d. Michaela FRLICKA GER/Anja PRISLAN SLO 63 64
Reka-Luca JANI HUN/Martina KUBICKOVA CZE d. Tereza MRDEZA CRO/Amra SADIKOVIC SUI 61 61
(2) Karolina KOSINSKA POL/Valentina SULPIZIO ITA d. Julia JAGODZINSKA POL/Ashley WEINHOLD USA 62 75
SF
q Elena BOGDAN ROU/Martina BORECKA CZE d. (3) Naomi BROADY/Yasmin CLARKE GBR 62 64
Reka-Luca JANI HUN/Martina KUBICKOVA CZE d. (2) Karolina KOSINSKA POL/Valentina SULPIZIO ITA 57 64 10-8
Final
Reka-Luca JANI HUN/Martina KUBICKOVA CZE d. q Elena BOGDAN ROU/Martina BORECKA CZE 64 06 10-6
 

·
Registered
Joined
·
152,750 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Entry

GL:

Karolina PLISKOVA
Pauline WONG
Marcella KOEK
Simona DOBRA
Sarah GRONERT
Kristyna PLISKOVA
Martina BORECKA
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Singles Qualifying Draw

Tereza MRDEZA (CRO) (1) BYE
Dasa ORLIC (SLO) Vs Natalie PROESE (GER)

Alexandra KUDRYAVTSEVA (RUS) BYE
Dragana POJUZINA (SRB) Vs Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU)

Alexandra ION (ROU) BYE
Andreea Daniela GEORGESCU (ROU) BYE

Martina FRANTOVA (SVK) Vs Francesca CAMPIGOTTO (ITA)
Matea MEZAK (CRO) (10) BYE

Agnese ZUCCHINI (ITA) (2) BYE
Bibiana ALMEIDA (POR) BYE

Milana SPREMO (SRB) BYE
Yasmine GUIMARAES (BRA) Vs Ivana KLEPIC (CRO)

Bianca TEPPER (AUS) BYE
Veronika BIRIOUKOVA (USA) BYE

Tatiana ILLOVA (SVK) Vs Tea FABER (CRO)
Chloe BABET (FRA) (9) BYE

Simona-Iulia MATEI (ROU) (3) BYE
Alice VICINI (ITA) Vs Kristina KOROCHINSKAYA (RUS)

Kristina BEKAVAC (CRO) BYE
Martina KUBICIKOVA (CZE) Vs Sabina STILU (ROU)

Karolina NAVRATILOVA (CZE) BYE
Yulia PILNIK (UKR) BYE

Matea CUTURA (CRO) Vs Alessia BERTOIA (ITA)
Elena BOGDAN (ROU) (15) BYE

Reka-Luca JANI (HUN) (4) BYE
Elena BERTOIA (ITA) Vs Marine SORG (FRA)

Roberta GEROVAC (CRO) BYE
Raluca Elena PLATON (ROU) Vs Margarida MOURA (POR)

Diana MARCU (ROU) BYE
Zeljka GAVRILOVIC (SRB) BYE

Anneliese TEPPER (AUS) Vs Jasmin RAZUMOVIC (GER)
Zorica PETROV (SRB) (11) BYE

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) (5) BYE
Isabella REIBMAYR (AUT) BYE

Alexandra KIESL (GER) BYE
Andrea REBROVA (SVK) Vs Lina LILEIKITE (LAT)

Kim STIERLI (SUI) BYE
Dijana BANOVEC (CRO) BYE

Carlotta ORLANDO (ITA) Vs Ana Maria STROE (ROU)
Teresa MALIKOVA (CZE) (16) BYE

Mika URBANCIC (SLO) (6) BYE
Christine KANDLER (AUT) BYE

Marina KACHAR (SRB) BYE
Daniela ISLAMAJ (ALB) Vs Kristyna HANCAROVA (CZE)

Petra MAGLOV (SUI) BYE
Mina GARDIC (SRB) BYE

Nilgen AHMETSPAHIC (SUI) Vs Marina JOZIPOVIC (CRO)
Kristyna PLISKOVA (CZE) (12) BYE

Tina OBREZ (SLO) (7) BYE
Andjela KANKARAS (MNE) BYE

Julia JAGODZINSKA (POL) BYE
Yaroslava ZHISHCHENKO (RUS) Vs Martina BORECKA (CZE)

Anna GORUNOVICH (RUS) BYE
Karen FILIPPOU (AUS) BYE

Milena RMUS (SLO) Vs Natasha BREDL (AUT)
Lucie KRIEGSMANNOVA (CZE) (14) BYE

Ema POLIC (SRB) (8) BYE
Ana-Maria NEDELCU (ROU) BYE

Xenia KNOLL (SUI) BYE
Renata KURICOVA (SVK) Vs Krisztina KOVACS (HUN)

Neira FATIC (BIH) BYE
Petra CAPIN (CRO) BYE

Katarina MARACKOVA (SVK) Vs Petra SUNIC (CRO)
Constance SIBILLE (FRA) (13) BYE
 

·
Registered
Joined
·
152,750 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Q: Mrdeza, Jani, Filipovski
 

·
From island to island
Joined
·
12,607 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Gracia didn't withdraw again and yet she is not in the Q draw. :(

Q Babet, Jani, Bogdan
 

·
Registered
Joined
·
26,592 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Q: Mrdeza, Jani & Bogdan
 

·
Registered
Joined
·
8,163 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Q: Mrdeza, Bogdan, Filipovski
 

·
Registered
Joined
·
2,243 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Q: Bogdan, Filipovski, Urbancic
 

·
Registered
Joined
·
3,820 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

Q : Bogdan,jani,urbancic
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

First Round

Tereza MRDEZA (CRO) (1) BYE
Natalie PROESE (GER) defeated Dasa ORLIC (SLO) 7-6(1) 6-4

Alexandra KUDRYAVTSEVA (RUS) BYE
Dragana POJUZINA (SRB) defeated Claudia-Gianina DUMITRESCU (ROU) 7-5
6-3

Alexandra ION (ROU) BYE
Andreea Daniela GEORGESCU (ROU) BYE

Francesca CAMPIGOTTO (ITA) defeated Martina FRANTOVA (SVK) 7-6(2) 6-2
Matea MEZAK (CRO) (10) BYE

Agnese ZUCCHINI (ITA) (2) BYE
Bibiana ALMEIDA (POR) BYE

Milana SPREMO (SRB) BYE
Yasmine GUIMARAES (BRA) defeated Ivana KLEPIC (CRO) 7-5 2-6 6-4

Bianca TEPPER (AUS) BYE
Veronika BIRIOUKOVA (USA) BYE

Tatiana ILLOVA (SVK) defeated Tea FABER (CRO) 6-4 6-3
Chloe BABET (FRA) (9) BYE

Simona-Iulia MATEI (ROU) (3) BYE
Kristina KOROCHINSKAYA (RUS) defeated Alice VICINI (ITA) 6-2 6-4

Kristina BEKAVAC (CRO) BYE
Martina KUBICIKOVA (CZE) defeated Sabina STILU (ROU) 7-6(4) 6-2

Karolina NAVRATILOVA (CZE) BYE
Yulia PILNIK (UKR) BYE

Matea CUTURA (CRO) defeated Alessia BERTOIA (ITA) 6-2 3-6 6-4
Elena BOGDAN (ROU) (15) BYE

Reka-Luca JANI (HUN) (4) BYE
Marine SORG (FRA) defeated Elena BERTOIA (ITA) 6-2 3-6 7-6(1)

Roberta GEROVAC (CRO) BYE
Raluca Elena PLATON (ROU) defeated Margarida MOURA (POR) 7-5 6-2

Diana MARCU (ROU) BYE
Zeljka GAVRILOVIC (SRB) BYE

Anneliese TEPPER (AUS) defeated Jasmin RAZUMOVIC (GER) 6-0 6-0
Zorica PETROV (SRB) (11) BYE

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) (5) BYE
Isabella REIBMAYR (AUT) BYE

Alexandra KIESL (GER) BYE
Andrea REBROVA (SVK) defeated Lina LILEIKITE (LAT) 2-6 6-3 6-1

Kim STIERLI (SUI) BYE
Dijana BANOVEC (CRO) BYE

Ana Maria STROE (ROU) defeated Carlotta ORLANDO (ITA) 5-7 6-2 7-5
Teresa MALIKOVA (CZE) (16) BYE

Mika URBANCIC (SLO) (6) BYE
Christine KANDLER (AUT) BYE

Marina KACHAR (SRB) BYE
Kristyna HANCAROVA (CZE) defeated Daniela ISLAMAJ (ALB) 2-6 6-2 6-3

Petra MAGLOV (SUI) BYE
Mina GARDIC (SRB) BYE

Nilgen AHMETSPAHIC (SUI) defeated Marina JOZIPOVIC (CRO) 6-0 6-3
Kristyna PLISKOVA (CZE) (12) BYE

Tina OBREZ (SLO) (7) BYE
Andjela KANKARAS (MNE) BYE

Julia JAGODZINSKA (POL) BYE
Martina BORECKA (CZE) defeated Yaroslava ZHISHCHENKO (RUS) 6-1 6-4

Anna GORUNOVICH (RUS) BYE
Karen FILIPPOU (AUS) BYE

Natasha BREDL (AUT) defeated Milena RMUS (SLO) 6-1 6-1
Lucie KRIEGSMANNOVA (CZE) (14) BYE

Ema POLIC (SRB) (8) BYE
Ana-Maria NEDELCU (ROU) BYE

Xenia KNOLL (SUI) BYE
Krisztina KOVACS (HUN) defeated Renata KURICOVA (SVK) 6-3 6-4

Neira FATIC (BIH) BYE
Petra CAPIN (CRO) BYE

Petra SUNIC (CRO) defeated Katarina MARACKOVA (SVK) 6-3 6-1
Constance SIBILLE (FRA) (13) BYE

2nd Round

Tereza MRDEZA (CRO) (1) Vs Natalie PROESE (GER)
Alexandra KUDRYAVTSEVA (RUS) Vs Dragana POJUZINA (SRB)

Alexandra ION (ROU) Vs Andreea Daniela GEORGESCU (ROU)
Francesca CAMPIGOTTO (ITA) Vs Matea MEZAK (CRO) (10)

Agnese ZUCCHINI (ITA) (2) Vs Bibiana ALMEIDA (POR)
Milana SPREMO (SRB) Vs Yasmine GUIMARAES (BRA)

Bianca TEPPER (AUS) Vs Veronika BIRIOUKOVA (USA)
Tatiana ILLOVA (SVK) Vs Chloe BABET (FRA) (9)

Simona-Iulia MATEI (ROU) (3) Vs Kristina KOROCHINSKAYA (RUS)
Kristina BEKAVAC (CRO) Vs Martina KUBICIKOVA (CZE)

Karolina NAVRATILOVA (CZE) Vs Yulia PILNIK (UKR)
Matea CUTURA (CRO) Vs Elena BOGDAN (ROU) (15)

Reka-Luca JANI (HUN) (4) Vs Marine SORG (FRA)
Roberta GEROVAC (CRO) Vs Raluca Elena PLATON (ROU)

Diana MARCU (ROU) Vs Zeljka GAVRILOVIC (SRB)
Anneliese TEPPER (AUS) Vs Zorica PETROV (SRB) (11)

Aleksandra FILIPOVSKI (HUN) (5) defeated Isabella REIBMAYR (AUT) 6-1 6-1
Alexandra KIESL (GER) Vs Andrea REBROVA (SVK)

Kim STIERLI (SUI) defeated Dijana BANOVEC (CRO) 7-6(4) 6-2
Ana Maria STROE (ROU) Vs Teresa MALIKOVA (CZE) (16)

Christine KANDLER (AUT) defeated Mika URBANCIC (SLO) (6) 6-3 6-4
Marina KACHAR (SRB) Vs Kristyna HANCAROVA (CZE)

Mina GARDIC (SRB) defeated Petra MAGLOV (SUI) 6-0 5-7 6-1
Nilgen AHMETSPAHIC (SUI) Vs Kristyna PLISKOVA (CZE) (12)

Tina OBREZ (SLO) (7) defeated Andjela KANKARAS (MNE) 6-2 6-3
Julia JAGODZINSKA (POL) Vs Martina BORECKA (CZE)

Karen FILIPPOU (AUS) defeated Anna GORUNOVICH (RUS) 6-2 6-0
Natasha BREDL (AUT) Vs Lucie KRIEGSMANNOVA (CZE) (14)

Ana-Maria NEDELCU (ROU) defeated Ema POLIC (SRB) (8) 3-6 6-3 6-4
Xenia KNOLL (SUI) Vs Krisztina KOVACS (HUN)

Neira FATIC (BIH) defeated Petra CAPIN (CRO) 6-3 7-6(8)
Petra SUNIC (CRO) Vs Constance SIBILLE (FRA) (13)
 

·
Registered
Joined
·
25,251 Posts
Discussion Starter #19
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

2nd round
(1) Tereza MRDEZA CRO vs Natalie PROESE GER 61 62
Dragana POJUZINA SRB vs Alexandra KUDRYAVTSEVA RUS 60 60
Alexandra ION ROU vs Andreea Daniela GEORGESCU ROU 60 60
(10) Matea MEZAK CRO vs Francesca CAMPIGOTTO ITA 46 63 75
(2) Agnese ZUCCHINI ITA vs Bibiana ALMEIDA POR 60 60
Milana SPREMO SRB vs Yasmine GUIMARAES BRA 62 60
Bianca TEPPER AUS vs Veronika BIRIOUKOVA USA 67 46
(9) Chloe BABET FRA vs Tatiana ILLOVA SVK 63 75
(3) Simona-Iulia MATEI ROU vs Kristina KOROCHINSKAYA RUS 62 60
Kristina BEKAVAC CRO vs Martina KUBICIKOVA CZE 16 16
Karolina NAVRATILOVA CZE vs Yulia PILNIK UKR 16 46
(15) Elena BOGDAN ROU vs Matea CUTURA CRO 60 61
(4) Reka-Luca JANI HUN vs Marine SORG FRA 63 62
Roberta GEROVAC CRO vs Raluca Elena PLATON ROU 36 36
Diana MARCU ROU vs Zeljka GAVRILOVIC SRB 67 61 6ß
(11) Zorica PETROV SRB vs Anneliese TEPPER AUS 60 61
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs Isabella REIBMAYR AUT 61 61
Alexandra KIESL GER vs Andrea REBROVA SVK 75 67 46
Kim STIERLI SUI vs Dijana BANOVEC CRO 76 62
(16) Teresa MALIKOVA CZE vs Ana Maria STROE ROU 63 63
(6) Mika URBANCIC SLO vs Christine KANDLER AUT 36 46
Marina KACHAR SRB vs Kristyna HANCAROVA CZE 64 64
Petra MAGLOV SUI vs Mina GARDIC SRB 06 75 16
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs Nilgen AHMETSPAHIC SUI 63 62
(7) Tina OBREZ SLO vs Andjela KANKARAS MNE 62 63
Julia JAGODZINSKA POL vs Martina BORECKA CZE 16 06
Karen FILIPPOU AUS vs Anna GORUNOVICH RUS 62 60
(14) Lucie KRIEGSMANNOVA CZE vs Natascha BREDL AUT 62 62
(8) Ema POLIC SRB vs Ana-Maria NEDELCU ROU 63 36 46
Xenia KNOLL SUI vs Krisztina KOVACS HUN 60 57 06
Neira FATIC BIH vs Petra CAPIN CRO 63 76
(13) Constance SIBILLE FRA vs Petra SUNIC CRO 26 36
3rd round
(1) Tereza MRDEZA CRO d. Dragana POJUZINA SRB 64 62
(10) Matea MEZAK CRO d. Alexandra ION ROU 60 62
Milana SPREMO SRB d. (2) Agnese ZUCCHINI ITA 61 60
(9) Chloe BABET FRA d. Vernonika BIRIOUKOVA USA 60 62
(3) Simona-Iulia MATEI ROU d. Martina KUBICIKOVA CZE 63 61
(15) Elena BOGDAN ROU d. Yulia PILNIK UKR 60 60
(4)Reka-Luca JANI HUN d. Raluca Elena PLATON ROU 61 62
(11) Zorica PETROV SRB d Diana MARCU ROU 62 62
(5) Aleksandra FILIPOVSKI HUN vs Andrea REBROVA SVK
(16) Teresa MALIKOVA CZE vs Kim STIERLI SUI
Christine KANDLER AUT vs Milena KACHAR SRB
(12) Kristyna PLISKOVA CZE vs Mina GARDIC SRB
(7) Tina OBREZ SLO vs Martina BORECKA CZE
(14) Lucia KRIEGSMANNOVA CZE vs Karen FILIPPOU AUS
Ana-Maria NEDELCU ROU vs Krisztina KOVACS HUN
Petra SUNIC CRO vs Neira FATIC BIH
 

·
Registered
Joined
·
32,343 Posts
Re: 10,000$ Hvar, Croatia, Apr13, Quali

tereza struggling more than i expected...matea might take her out
 
1 - 20 of 94 Posts
Top