Tournament Winners by Event - Page 3 - TennisForum.com
 1Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:51 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

E 3
*******************************************

Eastern Suburbs Hard Court Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1947 [Kensington East] Dorn McGill Fogarty d. J. Morgan 6-2 6-2

1950 [Kensington East] Thelma Coyne Long d. Esme Ashford 6-3 9-7
1951 [Kensington East] Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 6-3
1952 [Kensington East] Esme Ashford d. Joyce Martin 6-2 6-0
1953 [Kensington East] Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 6-2
1954 [Kensington East] Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5

------

Eastern Suburbs Open, NSW, Australia

(incomplete roll)

1970 [Coogee] Evonne Goolagong d. Anne Coleman 6-2 6-0
1971 [Coogee] Lesley Turner Bowrey d. Pat Coleman 4-6 6-2 6-2
1972 [Coogee] Kathy Walker d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-0
1973 [Coogee] Dianne Fromholtz d. Jenny Walker 6-3 6-1
1974 [Sydney] Lesley Turner Bowrey d. Kathy Walker 2-6 6-3 6-0
1975 [Coogee] Kaye Hallam d. C. McCann 6-4 6-4
1976 [Coogee] Jan Lehane O'Neill d. Kaye Hallam 6-4 6-2
1977 [Sydney] Amanda Tobin d. Kaye Hallam 6-4 3-6 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

(incomplete roll)

1929 E. Lambourn
1930 E. Lambourn
1931 E. Lambourn
1932 Mrs D. Crowley
1933 E. Lambourn
1934 ????
1935 ????
1936 ????
1937 Miss Taylor
1938 Mrs C. de Jager
1939 Mrs C. de Jager
1940 not held
1941 Mrs C. de Jager
1942-45 not held
1946 Ethel Prescott Watermeyer
1947 Ethel Prescott Watermeyer
1948 Ethel Prescott Watermeyer
1949 Hazel Redick
1950 Madzy Rollin-Couquerque (Net)
1951 Barbara Connor
1952 Ethel Prescott Watermeyer
1953 Gwendy Love
1954 Ethel Prescott Watermeyer
1955 Bernice Carr
1956 Bernice Carr d. Estelle van Tonder 6-2 6-3
1957 ????
1958 ????
1959 Lynn Hutchings
1960 Margaret Hunt
1961 Annette van Zyl
1962 Annette van Zyl
1963 Margaret Hunt
1964 Eunice Passmore *
1965 Glenda Swan *
1966 Wendy Tomlinson
1967 Ruth Wolpert
1968 Brenda Kirk
1969 Brenda Kirk
1970 Brenda Kirk
1971 Ilana Kloss
1972 Lynette Montgomery
1973 Ilana Kloss
1974 Nicky Kruger
1975 Annette van Zyl du Plooy
1976 Sabina Simmonds
1977 Gwynn Sammel


A contribution by Rollo

* in our yearly thread we have this finals, held in Benoni:
1964 Darlene Hard (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 7-5 6-4
1965 Margaret Hunt Price and Carol Rosser (GB) divided the prizes.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edgbaston / Midland Counties Championships, Edgbaston (Birmingham), West Midlands, England (Grass)

The origins of Edgbaston Priory Club date back around 130 years. The Club as we know it today was formed in December 1964 as a result of a merger between two very long established clubs: Edgbaston Lawn Tennis Club, founded in 1878 and Priory Lawn Tennis Club, founded in 1875. This merger came about when, in May 1963, a disastrous fire completely destroyed Priory's Clubhouse - hence the Club's logo which is a Phoenix rising from the ashes.

List of the various titles of the tournament:
until 1970s Midland Counties Championships
1982-1986 Edgbaston Cup
1987-1988 Dow Chemical Classic
1989-1992 Dow Classic
1993-2008 DFS Classic
2009-2017 AEGON Classic
2018-....... Nature Valley Classic

[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1881 Maud Watson d. Lilian Watson [score?]
1882 Constance Langley Smith d. Miss Heaton 6-2 6-1
1883 Miss Hutton d. L. Sanders 6-5 8-6
1884 Edith or Florence Noon d. Miss Richardson 6-3 8-6 6-3
1885 Margaret Bracewell d. Mary Steedman 6-3 6-2
1886 Blanche Bingley d. Lilian Watson 6-0 6-2
1887 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 6-0 4-6 7-5 [HO]
1888 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 7-5 6-1
1889 Maud Watson d. Mrs G. Elkington 6-3 9-7 [HO]
1890 L. Johnstone d. Ethel Taylor Valentin 6-2 5-6 6-4 [HO]
1891 Alice Simpson Pickering d. Mrs Wills 6-1 6-3 [HO]
1892 Edith Longhurt and Winifred Longhurst divided the prizes [HO]
1893 D. Morgan d. Blanche Bingley Hillyard 12-10 retired [HO]
1894 the women's singles event was handicap only
1895 Winifred Longhurst d. C. Jones 4-6 6-4 7-5 [HO]
1896 Bertha Steedman d. Katherine Grey 6-4 6-2
1897 Ruth Dyas d. Alice Simpson Pickering 8-6 3-6 6-3
1898 Blanche Bingley Hillyard d. Maude Garfit 6-3 6-1
1899 ACF: Charlotte Cooper d. Ruth Dyas Durlacher 3-6 6-4 8-6
1900 Muriel Robb d. Constance Hill 6-3 2-6 6-3
1901 Ruth Dyas Durlacher d. Maude Garfit 6-4 6-4
1902 Winifred Longhurst d. Muriel Robb 7-5 7-5
1903 Ethel Thomson d. Gertrude Provis Houselander 6-4 6-2
1904 Connie Wilson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 7-5 6-4
1906 Connie Wilson d. Alice Greene 6-1 3-6 6-4
1907 Charlotte Cooper Sterry d. Alice Greene 6-3 9-7
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Edith Boucher 6-3 6-0
1909 Helen Aitchison d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 4-6 6-3
1910 Dora Boothby d. Helen Aitchison 7-5 7-5
1911 Edith Boucher Hannam d. Dora Boothby 6-4 2-6 7-5
1912 Edith Boucher Hannam d. Ethel Thomson Larcombe 2-6 6-4 7-5
1913 Edith Boucher Hannam d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-0
1914 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 4-6 6-3 9-7
1915-18 not held due to World War One
1919 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Slocock McNair 4-6 6-2 7-5
1920 Dorothy Shepherd d. Lesley Cadle 8-6 7-5
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Dorothy Shepherd 8-6 6-2
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. M. Fergus 6-1 6-1
1923 Jessie Russell Colegate d. Dorothy Shepherd Barron 10-8 2-6 6-4
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Gwyneth Sterry 6-1 6-0
1926 Ermyntrude Harvey d. Joan Fry 2-6 6-4 6-3
1927 Jessie Russell Colegate d. Mary Hart McIlquham 6-2 6-1
1928 Naomi Trentham d. Gwyneth Sterry 3-6 9-7 9-7
1929 Dorothy Round d. Joan Fry 6-1 6-4
1930 Naomi Trentham d. Mary Hart McIlquham 6-1 1-6 7-5
1931 Lolette Payot (Swi) d. Mary Heeley 6-4 4-6 6-4
1932 Marie-Luise Horn (Ger) d. Freda James 6-2 6-3
1933 Olga Webb d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-4 6-4
1934 Countess Gabriela Szapary (Hun) d. E. Woodhall 6-3 4-6 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Anita Lizana (Chi) 3-6 6-3 6-2
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Irmgard Rost (Ger) 6-3 6-3
1937 Mary Heeley d. Anita Lizana (Chi) 0-6 6-4 6-3
1938 Mary Hardwick d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-1
1939 Freda James Hammersley and Simone Passemard Mathieu (Fra) divided the prizes due to rain, with the former leading 3-2 in the first set
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-3
1947 Joan Curry d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 6-0
1948 Barbara Knapp d. Dorothy Round Little 7-5 6-0
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joy Gannon 9-7 6-3
1950 Nancy Chaffee (US) d. Rita Jarvis Anderson 6-0 6-2
1951 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 4-6 6-2 7-5
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 7-5 3-6 9-7
1953 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Billie Woodgate 6-4 6-1
1954 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Joan Curry 6-3 3-6 6-4
1955 Hazel Redick Smith (SA) d. Beryl Penrose (Aus) 11-9 2-6 11-9
1956 Angela Mortimer d. Jenny Staley Hoad 6-2 4-6 6-0
1957 Angela Mortimer d. Maria Helena Amorim (Bra) 6-1 6-1
1958 cancelled
1959 Hazel Austin Cheadle d. Miss Bishop 6-4 8-6
1960 Angela Mortimer d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-1
1961 Barbara Knapp d. S. Morris 6-0 6-3
1962 Rita Bentley and Ann Haydon divided the prizes
1963 Renée Schuurman (SA) d. Ann Haydon Jones 8-6 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 7-5 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5
1966
1967
1968 Susan Tutt d. Hazel Austin Cheadle 6-4 6-3
1969 J. MacFarlane d. Mrs K. Tillin 6-2 6-4
1970 Sandra Walsham (Aus) d. Beatriz Araujo (Arg) 1-6 7-5 6-1
1971
1972
1973 Hazel Austin Cheadle d. Mrs P. Reynolds 3-6 6-2 7-5
1974 C. Aitken d. Hazel Austin Cheadle 7-6 6-3
1975 Ann Haydon Jones d. Inge Korsten (Net) 6-0 6-1
1976 Inge Korsten (Net) d. Janice Townsend Wainwright 4-6 6-1 6-3
1977 Ann Haydon Jones d. Corinne Molesworth 6-4 6-4
1978
1979
1980
1981
1982 Billie Jean Moffitt King (US) d. Rosalyn Fairbank (SA) 6-2 6-1
1983 Billie Jean Moffitt King (US) d. Alycia Moulton (US) 6-0 7-5
1984 Pam Shriver (US) d. Anne White (US) 7-6 6-3
1985 Pam Shriver (US) d. Betsy Nagelsen (US) 6-1 6-0
1986 Pam Shriver (US) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 7-6
1987 Pam Shriver (US) d. Larissa Savchenko (USSR) 4-6 6-2 6-2
1988 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Pam Shriver (US) 6-2 6-1
1989 Martina Navratilova (US) d. Zina Garrison (US) 7-6 6-3
1990 Zina Garrison Jackson (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-1
1991 Martina Navratilova (US) d. Natalia Zvereva (USSR) 6-4 7-6
1992 Brenda Schultz (Net) d. Jenny Byrne (Aus) 6-2 6-2
1993 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-4 2-6 6-3
1994 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-2 6-2
1995 Zina Garrison Jackson (USA) d. Lori McNeil (US) 6-3 6-3
1996 Meredith McGrath (US) d. Nathalie Tauziat 2–6 6–4 6–4
1997 Nathalie Tauziat (Fra) d. Yayuk Basuki (Ind) 2–6 6–2 6–2
1998 cancelled at quarter-final stage due to rain
1999 Julie Halard Decugis (Fra) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6–2 3–6, 6–4
2000 Lisa Raymond (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 6–2 6–7 6–4
2001 Nathalie Tauziat (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6–3 7–5
2002 Jelena Dokic (Srb) d. Anastasia Myskina (Rus) 6–2 6–3
2003 Magdalena Maleeva (Bul) d. Shinobu Asagoe (Jap) 6–1 6–4
2004 Maria Sharapova (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 4–6 6–2 6–1
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 4–6 6–1
2006 Vera Zvonareva (Rus) d. Jamea Jackson (US) 7–6 7–6
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Maria Sharapova (Rus) 4–6 6–3 7–5
2008 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-6 3-6 7-6
2009 Magdalena Rybarikova (Svk) d. Na Li (Chn) 6–0 7–6
2010 Na Li (Chn) d. Maria Sharapova (Rus) 7–5 6–1
2011 Sabine Lisicki (Ger) d. Daniela Hantuchova (Svk) 6–3 6–2
2012 Melanie Oudin (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 6–2
2013 Daniela Hantuchova (Svk) d. Donna Vekic (Cro) 7-6 6-4
2014 Ana Ivanovic (Srb) d. Barbora Strycova Zahlavova (Cze) 6-3 6-2
2015 Angelique Kerber (Ger) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-7 6-3 7-6
2016 Madison Keys (US) d. Barbora Strycova (Cze) 6-3 6-4
2017 Petra Kvitova (Cze) d. Ashleigh Barty (Aus) 4-6 6-3 6-2
2018 Petra Kvitova (Cze) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 4-6 6-1 6-2


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Egypt International Championships, Cairo

Held on clay at Gezira Sporting Club.
Not to be confused with the Alexandria International Championships, which usually followed the week after Cairo.
But, according to our yearly threads, in 1937 '39 '46 '50 '52 '53 '55 the name "Egypt International Championships" was assigned to the Alexandria's tournament. I use the winners of Cairo's tournament, but it's need consider this thing and check it again.
In some years there was in Cairo another tournament also, the Cairo Championships, of which I show far down the results that I know. (in 1937 and '39 I use the Cairo Champs. as Egypt International Champs.)
Always according to our yearly threads, in 1954 '63 '64 '65 '66 '71 the Egypt International Championships was named United Arab Repubblic Championships, and in 1960 '68 '69 '72 '76 was named Cairo International.

??
1928 Lavender Letts Campbell (Irl)
1929 Ena Alexandroff
1930 Ena Alexandroff
1931 Ena Alexandroff d. I. Lenos (Gre) 5-7 6-1 6-3
1932 Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 6-3 6-4
1933 Ena Alexandroff d. Whittington 6-1 6-0
1934 I. Lenos (Gre) d. Jensen 6-3 6-3
1935 (March 25-30) Helen Jacobs (US) d. Evelyn Dearman 6-2 6-0
1936 Billie Yorke (GB) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 1-6 6-4
1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0
1938 Billie Yorke (GB) d. Gracyn Wheeler (US) 6-4 1-6 6-2
1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0
1940 Georgeina Greiss
1941 G. Michaelidis
1942 Mrs Marie Brown (GB)
1943-1944 not held
1945 Mrs Marie Brown (GB)
1946 (March 11-24) Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Vera Mattar 6-3 6-3
1947 Billie Yorke (GB) d. Betsy Venter 1-6 6-2 6-3
1948 Nelly Adamson (Bel) d. Suzanne Pannetier (Fra) 6-4 6-2
1949 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) 6-3 6-8 6-0
1950 Gussy Moran (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-2 6-3
1951 Shirley Fry (US) d. Louise Brough (US) 6-3 6-4
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 2-6 6-1 6-2
1953 Dottie Head Knode (US) d. Pat Ward (GB) 8-6 6-1
1954 (March 5-14) Totta Zehden (Frg) d. Betsy Venter Abbas 6-3 6-3
1955 Angela Mortimer (GB) d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
1956 Angela Mortimer (GB) d. Althea Gibson (US) 6-0 6-1
1957 Suzy Kormoczy (Hun) d. Edda Buding (Frg) 10-8 1-6 7-5
1958 Dottie Head Knode (US) d. Colette Holvoet 6-1 6-1
1959 Vera Puzejova (Tch) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-3 4-6 6-2
1960 Margaret Hellyer (Aus) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 5-7 6-2 6-2
1961 Vera Puzejova (Tch) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-0
1962 Donna Floyd (US) d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-0 6-2
1963 Rita Bentley (GB) d. V. Dennis (GB) 6-4 9-7
1964 Jan Lehane (Aus) d. Christine Truman (GB) 6-2 6-1
1965 Gail Sherriff (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 6-4 6-1
1966 Helga Niessen (Frg) d. Carole Prosen (US) 6-2 6-1
1967 Helga Schultze (Frg) d. Lea Pericoli (Ita) 6-2 6-3
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Monique Salfati (Fra) 6-4 6-2
1969 Lea Pericoli (Ita) d. Olga Morozova (USSR) 6-1 6-2
1970 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 6-3 3-6 9-7
1971 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 7-5 6-0
1972 Gail Sherriff Chanfreau (Fra) d. Lea Pericoli (Ita) 6-1 6-2
1973 Marina Chuvyrina (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 2-6 8-6 3-4 retired EO
1974 Marie Neumannova (Tch) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 2-6 6-1 6-2
1975 Yelena Gorina Granaturova (USSR) d. Iris Riedel (Frg) 6-4-1-6-6-3
1976 Yelena Gorina Granaturova (USSR) d. Lydia Zinkevich (USSR) 0-6 6-0 6-1

1978 Heidi Eisterlehner (Frg) d. Nathalie Fuchs (Fra) 5-7 6-2 6-0


1999 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Irina Spirlea (Rom) 6-1 6-0

-----

Cairo Championships

1932 (Jan) Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 0-6 6-1 7-5

1935 (March 18-24) Helen Jacobs (US) d. Lisl Herbst (Aut) 6-1 6-2

1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0

1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0

1954 (Feb 9) Betsy Venter Abbas d. Saul 6-0 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Engadine Championships SEE Saint Moritz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Epsom, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1903 Alice Greene d. Edith Bromfield 7-5 6-3
1904 Alice Greene d. Charlotte Cooper Sterry 6-4 1-6 6-4
1905 Ethel Thomson d. Dora Boothby 6-1 6-2
1906 Ethel Thomson d. Edith Johnson 6-2 6-0
1907 Dora Boothby d. Violet Pinckney 3-6 6-0 6-4
1908 Dora Boothby d. Hilda Lane 9-7 7-5
1909 Agnes Daniell Tuckey d. Helen Aitchison 3-6 6-4 6-3
1910 Jessie Coles d. B. Leader 6-3 6-2
1911 Mabel Squire Parton d. Edith Johnson 6-1 6-3
1912 Edith Johnson d. K. Goodwin 6-4 6-1
1913 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 2-6 6-4 6-1
1914 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 6-3 6-2

1921 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Kemmis-Betty 6-4 9-7
1922 Vera Spofforth Youle d. Aurea Farrington Edgington 7-9 6-2 8-6
1923 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-4 6-4
1924 Eleanor Rose d. Jessie Russell Colegate 6-3 6-3
1925 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-2 6-3
1926 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 3-6 6-0 11-9
1927 Elizabeth d'Ayen Macready d. Helen Bourne 3-6 6-3 8-6
1928 Phyllis Howkins Covell d. Beatrice Feltham 6-4 6-0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex Championships, England

An Essex Championships tournament was being held as early as 1879, although the tournament in question featured only a men’s singles event. This early tournament was held in late July, in Woodford, in the western part of the county of Essex, which itself is located in the south-east of England.

According to the records, a tournament was also held in Colchester, in north-east Essex, in 1882. However, this tournament featured only two handicap events, a men’s singles and a men’s doubles. It was held at the Colchester Lawn Tennis Club on Whit Monday, May 29. In later years, from about 1895 onwards, Colchester would be the venue for what eventually became the first large-scale Essex Championships tournament, i.e. one featuring open events not just for men, but also for women.

In the interim, in the years circa 1882-95, tournaments were held in several parts of Essex, with Chingford and Leyton being additional venues (both of these areas, formerly located in the western part of Essex, are now part of Greater London). The first women’s singles event of any significance was held in Leyton in 1887. However, it was not until 1895 that challenge cups were presented for both a men’s and women’s single event, at the Colchester tournament.

According to a report carried in “Pastime” on August 7, 1895: “A glance at the names of the competitors in the various events below will suffice to show that the meeting is steadily gaining in popularity, especially with the first-rate players of both sexes. It has now a Ladies’ Challenge Cup, presented by Lady Pearson [née Annie Cass]. […] The prizes were presented by Lady Pearson, the donor of the Ladies’ Cup, and the wife of the MP for Colchester [Weetman Pearson].”

A Challenge Round was thus in force at the Essex Championships from 1896 until about 1905. An asterisk (*) indicates that the holder did not therefore have to play through in the year in question.
[HO] means that the event was handicap only.

In the early years the Essex Championships tournament was usually held in early to mid-August. After World War One the tournament was moved to Westcliff-on-Sea, a popular seaside resort in the south of the county. During its final decades, the Essex Championships were held in Frinton-on-Sea, in the north-east of the county. By this time the tournament had been moved up to the calendar, to mid-July, just after Wimbledon. This popular tournament was discontinued in 1983.

From 1894 to 1914 held in Colchester
From 1920 to 1939 held in Westcliff-on-Sea
From 1946 held in Frinton-on-Sea
--

1879 [Woodford] No women’s singles event held
1880 [Woodford] No women’s singles event held
1881 [Woodford] No women’s singles event held
1882 [Colchester] No women’s singles event held
1883 [Brentwood] No women’s singles event held
1884 [Brentwood] No women’s singles event held
1885 probably not held
1886 [Brentwood] No women’s singles event held
1887 [Leyton] B. James d. May Jacks 6-8 6-2 6-4
1888 [Chingford] Miss Triscott d. B. James 6-4 0-6 6-4 [HO]
1889 [Colchester] Miss Norman d. Helen Kersey 6-2 6-2
1890 [Chingford] B. James d. Miss Swift 2-6 6-4 6-1 [HO]
1890 [Colchester] Winifred Kersey d. Agnes Morton 5-7 6-1 6-2
1891 [Chingford] Men's singles event only
1892 [Chingford] C. Day d. E. Brown 6-2 4-6 6-3
1893 [Chingford] Women’s singles event handicap only
1894 [Colchester] Women’s singles event handicap only
1895 Agatha Templeman d. Agnes Morton 6-4 6-2
1896 Ruth Pennington-Legh d. Agatha Templeman 6-4 7-5
1897 Henrietta Govey Horncastle d. Ursula Templeman 6-0 6-2*
1898 Beryl Tulloch d. Henrietta Govey Horncastle 6-0 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Agnes Morton 6-1 3-6 7-5
1900 Ruth Pennington-Legh Winch d. Beryl Tulloch 6-0 6-0
1901 Dorothea Douglass d. Agnes Morton 6-3 6-3*
1902 Winifred Longhurst d. Dorothea Douglass 1-6 6-3 6-4
1903 Edith Austin Greville d. Agnes Morton 6-1 6-3*
1904 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-1 6-3
1905 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1906 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1907 Agnes Morton d. Mrs C.E. Hunter, walkover
1908 Agnes Morton d. E. White 6-0 6-0
1909 Agnes Morton d. Mildred Brooksmith 6-1 6-0
1910 Mildred Brooksmith d. Madeline Fisher O'Neill 4-6 6-1 6-4
1911 Agnes Morton d. Mrs C.E. Hunter 6-1 6-1
1912 Elizabeth Ryan (US) d. Jessie Coles 6-3 6-4
1913 not held
1914 Mrs Leigh-Day d. Miss Daniell 6-1 3-6 6-3
1915-1919 not held due to World War One
1920 [Westcliff-on-Sea] Irene Bowder Peacock (SA) d. Mrs Malleson 6-2 6-1
1921 Irene Bowder Peacock (SA) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 2-6 6-4
1922 Irene Bowder Peacock (SA) d. Eleanor Rose 6-4 6-4
1923 M. Best d. Mrs P. Wilkin 6-2 6-1
1924 Mrs P. Wilkin d. Davina Gordon 6-1 6-1
1925 Joan Ridley d. Mrs B.H. Wilkin 6-3 6-2
1926 Joan Ridley d. Mary Cambridge 6-4 6-2
1927 Eleanor Rose d. Joan Ridley 6-2 2-6 7-5
1928 Eleanor Rose d. Sybil Johnson 6-0 6-1
1929 Eleanor Rose d. Joan Marshall 11-9 3-6 6-2
1930 Billie Yorke d. D. Sloane-Stanley 6-2 6-4
1931 Billie Yorke d. E. Weakley 6-1 6-1
1932 Jean Saunders d. Billie Yorke 7-5 6-8 6-4
1933 Patricia Brazier d. Gladys Southwell 3-6 6-4 9-7
1934 Sheila Chuter d. Joan Marshall 6-3 6-2
1935 Gladys Southwell d. Sheila Chuter 7-5 6-2
1936 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-4 6-2
1937 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-2 8-6
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Alexandra Ostrich McKelvie 9-7 2-6 6-1
1939 Valerie Scott d. Kay Stammers 6-0 5-7 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 [Frinton-on-Sea] Jean Nicoll Bostock d. Kay Stammers Menzies 4-6 6-3 6-2
1947 Jean Nicoll Bostock d. Gem Hoahing 6-1 6-1
1948 Jean Nicoll Bostock d. Natalia Zinovieff 6-2 6-1
1949 Patricia Canning Todd (US) d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-2
1950 Patricia Canning Todd (US) d. Betty Wilford 6-1 6-0
1951 Althea Gibson (US) d. Arvila McGuire (US) 6-0 6-2
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Jean Quertier Rinkel 7-5 6-3
1953 Joan Scott (SA) d. Betty Wilford Dawes 6-2 6-0
1954 Anne Shilcock d. Judy Burke (NZ) 6-3 6-3
1955 Beryl Penrose (Aus) d. Mary Carter (Aus) 8-6 4-6 6-3
1956 Anne Shilcock d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
1957 Ruia Morrison (NZ) d. Heather Redwood Robson (NZ) 3-6 6-2 7-5
1958 Christine Truman d. Anne Shilcock 6-3 7-5
1959 Shirley Bloomer Brasher d. Patricia Hird 7-5 1-6 6-3
1960 Deidre Catt d. Patricia Hird 6-2 6-4
1961 Patricia Hird d. Caroline Yates-Bell 6-2 6-3
1962 Jan Lehane (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-2
1963 Deidre Catt d. Christine Truman 7-5 7-5
1964 Deidre Catt d. Carole Rosser 8-6 6-4
1965 Lesley Turner (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
1966 Judy Tegart (Aus) d. Nell Truman 6-2 6-0
1967 Ann Haydon Jones d. Gail Sherriff (Aus) 6-0 6-2
1968 Robin Blackelock Lloyd d. Nell Truman 6-3 8-6
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Patricia Walkden (SA) 6-2 4-6 6-4
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones 2-6 7-5 6-2
1971 Kerry Harris (Aus) d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-4
1972 Lindsay Beaven d. Cherry Panton 6-2 6-0
1973 Corinne Molesworth d. Greer Stevens (SA) 7-5 8-6
1974 Corinne Molesworth d. Beverley Vercoe (NZ) 7-6 6-4
1975 Annette Coe d. Belinda Thompson 6-3 6-4
1976 Corinne Molesworth d. Jo Durie 6-4 9-8
1977 Ann Haydon Jones d. Debra Parker 6-3 7-5
1978 Corinne Molesworth d. Ann Haydon Jones 6-3 7-6
1979 Corinne Molesworth d. Annette Coe 6-2 6-4
1980 Denise Taylor led Elinore Lightbody 6-3 4-2 when rain interrupted play; the final was then divided
1981 Joy Tacon (Hkg) d. Debbie Stewart, walkover
1982 Rina Einy d. Lorrayne Gracie 6-0 6-0
1983 Bernadette Randall (Aus) d. Vicki Marler (Aus) 6-2 6-3
Tournament discontinued.
-----

A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, Usa (Grass)

(incomplete roll)

1925 Helen Wills d. Mary K. Browne 6-2 6-1
1926 Elizabeth Ryan d. Eleanor Goss 6-0 6-3
1927 Helen Wills d. Helen Jacobs 6-1 6-2
1928 Helen Wills d. Edith Cross 6-1 6-3
1929 Edith Cross d. Mary Greef 3-6 6-4 6-2
1930 Marjorie Morrill d. Marjorie Gladman 6-1 6-2
1931 Helen Wills Moody d. Anna McCune Harper 6-0 6-1
1932 Marjorie Morrill Painter d. Josephine Cruickshank 9-7 8-6
1933 Alice Marble d. Carolin Babcock 7-5 6-3
1934 Jane Sharp d. (Marjorie Morrill?) Painter 6-4 6-3
1935 Ethel Burkhardt Arnold d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1936 Helen Jacobs d. Alice Marble 6-3 0-6 6-4
1937 Dorothy Andrus d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 6-4 6-4 *
1938 Alice Marble d. Nancye Wynne (Aus) 6-3 6-1
1939 Alice Marble d. Valerie Scott (GB) 6-1 6-2
1940 Alice Marble d. Pauline Betz 6-2 6-2
1941 Margaret Osborne d. Helen Bernhard 6-4 6-3
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 1-6 6-3
1943-45 not held
1946 Mary Arnold Prentiss d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 6-4
1947 Barbara Krase d. Helen Pedersen Rihbany 7-5 7-5
1948 Doris Hart d. Helen Pedersen Rihbany 6-1 6-2
1949 Margaret Osborne duPont d. Doris Hart 3-6 6-4 6-3
1950 Margaret Osborne duPont d. Beverly Baker 6-3 6-0
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-3
1952 Maureen Connolly d. Louise Brough 4-6 6-0 6-3
1953 Maureen Connolly d. Shirley Fry 7-5 6-0
1954 Betty Rosenquest Pratt d. Barbara Scofield Davidson 7-5 2-6 6-1
1955 Shirley Fry d. Doris Hart 7-5 3-6 6-2
1956 Shirley Fry d. Louise Brough 6-4 4-6 6-2
1957 Althea Gibson d. Louise Brough 9-7 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Mary Ann Mitchell 6-3 6-0
1959 Angela Mortimer (GB) d. Barbara Green Weigandt 6-3 3-6 6-3
1960 Ann Haydon (GB) d. Darlene Hard 6-3 2-6 6-1
1961 Darlene Hard d. Edda Buding (Frg) 6-4 6-2
1962 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-4 11-9
1964 Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-4 4-6 11-9
1965 Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-3 10-8
1966 Maria Bueno (Bra) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 6-8 6-1
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kerry Melville (Aus) 8-6 6-1
1968 Maria Bueno (Bra) d. Margaret Smith Court (Aus) 7-5 3-6 6-3


* the final was played the next year, during the tournament 1938

Last edited by Jimbo109; Jan 30th, 2019 at 07:25 AM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:51 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

E 4
*******************************************

Estonian Championships

Usually held in mid-summer, most likely always outdoors on clay courts in the capital, Tallinn.

1920 Ilse Grünberg
1921 Elli Orgussaar
1922 Salme Redlich (Ger)
1923 Ilse Grünberg Hesse
1924 Ilse Grünberg Hesse
1925 Ilse Grünberg Hesse
1926 Ilse Grünberg Hesse
1927 Ilse Grünberg Hesse
1928 Ilse Grünberg Hesse
1929 Elisabeth Bagh
1930 Elisabeth Bagh
1931 Tournament not held
1932 Veera Nõmmik
1933 Veera Nõmmik
1934 Veera Nõmmik
1935 Veera Nõmmik
1936 Veera Nõmmik
1937 Antonina Bagh
1938 Veera Nõmmik
1939 Veera Nõmmik
1940 Veera Nõmmik b. Ella Tikenberg
1941 not held
1942 Veera Nõmmik b. Ella Tikenberg
1943-44 not held
1945 Paula Prass d. Aino Utso
1946 Iida Lellep d. Ilme Peebo
1947 Iida Lellep d. Benita Kerman
1948 Iida Lellep d. Aleksandra Ivanova
1949 Aleksandra Ivanova d. Iida Lellep
1950 Iida Lellep d. Aino Utso
1951 Iida Lellep d. Aino Utso
1952 Velve Tamm d. Taivi Väli
1953 Taivi Väli d. Aino Utso
1954 Velve Tamm d. Talvi Märja
1955 Talvi Märja d. Velve Tamm
1956 Velve Tamm d. Helgi Ustav
1957 Helgi Ustav d. Lia Steinberg
1958 Maila Tõruke d. Virve Kottav
1959 Helgi Ustav d. Ann Puudist
1960 Inna Häling d. Virve Kottav
1961 Maria Kull d. Velve Tamm
1962 Tiiu Kivi d. Velve Tamm
1963 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1964 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1965 Tiiu Soome d. Eva Kärmas
1966 Eva Kärmas d. Tiiu Soome Simson
1967 Tiiu Kivi d. Tiiu Soome Simson
1968 Tiiu Kivi d. Liidia Sinkevitš
1969 Liidia Sinkevitš d. Aita Kree
1970 Maria Kull d. Tiiu Kivi Parmas
1971 Tiiu Soome Simson d. Maria Kull
1972 Liidia Sinkevitš d. Maria Kull
1973 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1974 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1975 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1976 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1977 Liidia Nurme d. Tiiu Kivi Parmas
1978 Tiiu Kivi Parmas d. Katrin Alvin
1979 Elena Lapimaa d. Tiiu Kivi Parmas
1980 Elena Lapimaa d. Liidia Nurme
1981 Liidia Nurme d. Elina Lapimaa
1982 Katrin Alvin d. Elina Lapimaa
1983 Tournament probably not held
1984 Kaja Kõnd d. Merike Steinberg
1985 Kaja Kõnd d. Merike Steinberg
1986 Marge Laast d. Kaja Kõnd
1987 probably not held
1988 Piret Ilves d. Merike Steinberg
1989 Helen Holter d. Kaja Kõnd
1990 Helen Holter d. Kaja Kõnd
1991 Marje Redel d. Ilona Polkajova
1992 Kaja Kõnd d. Helen Holter 6-2 7-6
1993 Kaja Kõnd d. Helina Lill
1994 Helen Holter d. Helina Lill
1995 Helen Holter d. Helina Lill
1996 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1997 Helen Holter d. Sandra Kvelstein
1998 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1999 Kaia Kanepi d. Liina Suurvarik
2000 Kaia Kanepi d. Piret Ilves
2001 Piret Ilves d. Julia Matojan
2002 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova
2003 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova
2004 Margit Rüütel d. Gajane Vage
2005 Jekaterina Jeritševa d. Julia Matojan
2006 Margit Rüütel d. Anett Schutting
2007 Kaia Kanepi d. Maret Ani
2008 Margit Rüütel d. Anett Schutting
2009 Anett Kontaveit d. Julia Matojan
2010 Anett Kontaveit d. Margit Rüütel
2011 Tatjana Vorobjova d. Kadi Ilves
2012 Eva Paalma d. Erika Hendsel 6-2 6-2
2013 Eva Paalma d. Tatjana Vorobjova 6-3 6-2
2014 Anett Kontaveit d. Eva Paalma 6-2 6-1
2015 Maria Lota Kaul d. Eva Paalma 6-2 6-1
2016 Maria Lota Kaul d. Liina Suurvarik 6-1 7-5
2017 Sofiya Chekhlystova d. Maria Lota Kaul 5-7 6-2 6-4


Created by Newmark401 from information provided by Meelis.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Estoril SEE Portugal Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etretat, France (Clay)

Usually held in the late summer.

(incomplete roll)

1895 Rita Garet d. Mme Wallet 6-2 6-2
1896 Mme Taunton-Collins d. Mlle Kahn 6-1 6-0
1897 Elsie Renault d. Miss Ellis 6-0 6-1
1898 Miss Elgood d. Miss Maclean 6-3 6-0

1903 Mme A. Magnus d. Miss Carrew-Hunt (GB) [score?]
1904 Mrs Galloway (GB) d. Mrs Moritz, walkover

1907 E.L.Bosworth (GB) d. Lucienne Tschaggeny (Bel) 6-0 6-1

1910 Virginia MacVeagh (US) d. Marie Engrand Danet 7-5 6-2

1913 Marie Engrand Danet d. Marthe Trasenster Dupont (Bel) 6-3 6-1

1920 Jeanne Baudry Vaussard d. Marie Engrand Danet ??
1921 Sylvia Jung
1922 Germaine Bourgeois Pigueron d. Marie Engrand Danet 6-2 6-2
1923 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-4 2-6 6-0
1924 Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 6-2
1925 Nicole Desclercs d. Yvonne Bourgeois 6-2 8-6
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 3-6 6-0
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 6-2
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Simone Barbier 6-3 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Arlette Neufeld 4-6 7-5 6-2
1930 Arlette Neufeld d. Sylvia Jung Henrotin 6-1 6-3
1931 Arlette Neufeld d. Edith Belliard 6-0 4-6 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

European Amateur Championships

The short-lived European Amateur Championships tournament was usually held in early August, although the first edition was held in mid-September. In most years it attracted some of the top players, mainly from Eastern Bloc/Soviet countries. This is not surprising, given that the tournament was held in Communist countries for all but five years of its existence.

1969 [Torino, Ita] Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) d. Marie Neumannova (Tch) 6-4 6-3
1970 [Sofia, Bul] Olga Morozova (USSR) d. Katalin Borka (Hun) 6-4 6-2
1971 [Esch, Lux] Olga Morozova (USSR) d. Evgenia Biryukova (USSR) 6-1 6-4
1972 [Budapest, Hun] Marina Kroshina (USSR) d. Olga Morozova (USSR) 1-6 6-2 6-2
1973 [Pescara, Ita] Olga Morozova (USSR) d. Eva Szabo (Hun) 6-0 1-6 9-7
1974 [Wroclaw, Pol] Martina Navratilova (Tch) d. Marina Kroshina (USSR) 7-9 6-3 6-2
1975 [Vienna, Aut] Renata Tomanova (Tch) d. Regina Marsikova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1976 [Prerov, Tch] Mima Jausovec (You) d. Natalia Chmyreva (USSR) 3-6 6-2 7-5
1977 [Maribor, You] Marina Kroshina (USSR) d. Yelena Gorina Granaturova (USSR) 6-1 2-6 6-3
1978 [Brasov, Rom] Virginia Ruzici d. Renata Tomanova (Tch) 6-4 6-2
1979 [Sopot, Pol] Olga Morozova (USSR) d. Hana Mandlikova (Tch) 4-6 7-6 6-3
1980 [Belgrade, You] Elena Eliseenko (USSR) d. Olga Zaitseva (USSR) 6-1 6-1
1981 [Athens, Gre] Elena Eliseenko (USSR) d. Natalia Borodina (USSR) 4-6 6-1 6-3
1982 [Nyiregyhaza, Hun] Natalia Borodina (USSR) d. Yulia Salnikova (USSR) 6-2 6-2
1983 [Jurmala, Lat] Larisa Savchenko (USSR) d. Svetlana Cherneva (USSR) 6-2 3-6 6-3
Tournament discontinued
-----

From an original contribution by AndyT; expanded by Newmark401.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evian-les-Bains, France (Clay)

(incomplete roll)

1908 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Elsie Lane (GB) 6-0 4-6 6-4
1909 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Miss Maidment 6-1 6-1
1910 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Mildred Brooksmith (GB) 14-12 6-1 as "Savoie Championships"
1911 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs L. Clery (GBR) 3-6 6-1 6-2

1922 Mme Vuillermet d. A. Pollard (GB) 4-6 9-7 8-6
1923 Marcelle Septier Balas d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-3 6-2 as "Savoie Championships"
1924 (Aug) Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 6-2
1924 (Sep) Aimée Cochet d. Germaine Charnelet 8-6 2-6 6-2 as "Savoie Championships"
1925 Aimée Cochet d. Jeanne Maurel 6-3 6-3
1926 Jeanne Baudry Vaussard d. Aimée Cochet 6-0 6-0 as "Savoie Championships"
1927 Aimée Cochet Charpenel d. Daisy Speranza Wyns 6-3 7-5
1928 Mme Taunay (Net) d. Germaine Charnelet 6-1 6-4
1929 Ida Adamoff d. Aimée Cochet Charpenel 6-0 3-0 ret. as "Savoie Championships"
1930 Ida Adamoff d. Rosie Berthet 6-3 6-4
1931 Ida Adamoff and Lolette Payot (Swi) divided the title
1932 Simone Passemard Mathieu d. Lolette Payot (Swi) 6-4 6-3

1938 Frl Holubova (Tch) d. Mme Brouillet 6-3 6-4
1939 Mlle Brouillet d. Mlle Larcher 4-6 6-2 6-3

1955 Josefa de Riba (Esp) d. Myrtil Brunerius Dubois 4-6 6-0 6-3
1956 Joan Curry (GB) d. N. Matton 6-2 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
1961 Rosie Reyes Darmon d. Pilar Barril (Esp) 6-2 7-5
1962 Chantal Langanay d. Ruth Nathan Kaufmann (Sui) 3-6 6-3 6-2
1963 Mrs. Simon-Gremillet d. Toffier 3-6 6-1 6-2

1965 Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2
1966 Faye Toyne (Aus) d. Vivianne Dennis (GB) 6-3 6-2
1967 Faye Toyne (Aus) d. (Caroline?) Langsford 6-2 6-4
1968 Faye Toyne (Aus) d. Carol Sherriff (Aus) 6-2 5-7 6-1


A contribution by Newmark401 and Jimbo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Exmouth, Devon, England (Grass)

Inaugurated in 1881, the Exmouth tournament was one of the earliest English tournaments to feature a women's singles event. Exmouth is a port town situated at the mouth of the river Exe in the eastern part of the county of Devon, in south-west England.
[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1881 Lilian Cole d. Eveline Belfield 6-0 6-0
1882 Lilian Cole d. Charlotte Taylor 6-4 6-2
1883 Maud Watson d. Lilian Cole 6-4 6-2
1884 Maud Watson d. Agnes Watts 6-1 7-5 6-3
1885 not held
1886 Maud Watson d. Blanche Bingley 7-5 0-6 6-3
1887 Blanche Bingley Hillyard d. Maud Watson 6-4 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. Constance Bryan 6-3 6-1
1889 Katharine Hole d. Lilian Cole Pine-Coffin 2-6 7-5 6-4
1890 Lilian Cole Pine-Coffin d. Katharine Hole 6-1 5-7 6-4
1891 Edith Austin d. Lilian Cole Pine-Coffin 6-3 9-7
1892 Lilian Cole Pine-Coffin d. Constance Bryan 8-6 4-6 6-2
1893 Lilian Cole Pine-Coffin d. Constance Bryan 6-4 6-2
1894 Lilian Cole Pine-Coffin d. Helen Jackson 6-2 6-3
1895 Helen Jackson d. Jane Corder 6-0 3-6 6-3
1896 not held
1897 Violet Pinckney d. Elsie Pinckney, walkover
1898 Ellen Thynne d. Edith Riseley 9-11 6-3 8-6
1899 Phoebe Riseley Hausburg d. Winifred Longhurst 6-3 2-6 6-3

1901 Mrs Thompson d. Amy Mooijaart 6-1 6-1 [HO]

1903 D. Compton-Lundie d. Miss Brown 6-3 6-4

1907 Aurea Farrington d. Miss McDonald 6-0 6-0

1909 Joan Retallack d. (Margaret Compton-Lundie?) Snowden 6-1 5-5 retired
1910 M. Fergus d. Lois Putman Hawker 6-3 2-6 6-4
1911 Winifred Longhurst d. Phyllis Carr 6-3 6-3
1912 Joan Retallack d. M. Leacroft 5-1 retired
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madeline Fisher O’Neill 6-4 6-4
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. E. White 6-0 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. M. Aplin 6-3 6-0
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Mrs Hall 6-1 6-2
1922 E. Bristowe d. Mrs M.E. Stebbing 5-7 6-2 6-2
1923 Mrs Nelson-Smith d. Violet Pinckney 6-0 6-2
1924 Violet Pinckney d. M. Aplin 5-7 6-2 6-1
1925 Gwyneth Sterry d. M. Aplin 6-1 7-5
1926 Agnes Daniell Tuckey d. Gwyneth Sterry 6-3 6-4
1927 Violet Chamberlain d. M. Aplin 6-2 7-5
1928 Violet Chamberlain d. Margaret McKane Stocks 6-1 1-6 6-2
1929 Violet Chamberlain d. Jenny Sandison (Ind) 2-6 6-2 6-4
1930 Ermyntrude Harvey d. Joan Reid-Thomas Strawson 5-7 6-3 6-3
1931 Madge Slaney d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-0
1932 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 6-2 6-1
1933 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 9-7 6-4
1934 Andrée Lucas d. Gethyn Harry 6-1 6-4
1935 Ermyntrude Harvey and Billie Yorke divided the title
1936 Phyllis Mudford King d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-3
1937 Elsie Hamilton d. Ermyntrude Harvey 6-2 8-6
1938 Peggy Scriven d. Madge Slaney 6-2 6-3
1939 Elsie Hamilton d. Nancy Dickin Macpherson-Grant 6-4 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-2
1947 Joan Curry d. Joey Physick David 2-6 6-3 8-6
1948 Joey Physick David and Barbara Stampe Lance divided the title
1949 Viola White d. Joey Physick David 6-3 7-5
1950 Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-0
1951 Rosemary Bulleid d. Mrs H.R. Knight 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (US) d. Elaine Watson 6-2 6-0
1953 Anita Lizana Ellis d. Jennifer Middleton 9-7 6-3
1954 Anita Lizana Ellis d. Hazel Austin Cheadle 11-9 5-7 6-1
1955 Sonia Cox (NZ) d. Penny Burrell 6-1 4-6 6-2
1956 Christine Truman d. Mrs J. Parker 6-1 6-1
1957 S. Porter d. Honor Durose 2-6 6-4 6-4
1958 Deidre Catt d. Sonia Cox (NZ) 7-5 1-6 6-2
1959 Elizabeth Starkie d. Pam Seaton Bocquet 6-3 6-3
1960 Carole Webb d. Frances Walton 6-2 6-3
1961 Margaret O'Donnell d. Carole Rosser 2-6 6-4 6-2
1962 Margaret Lee d. Margaret Cooper 6-4 6-1
1963 Robin Blakelock Lloyd d. Joyce Barclay 6-2 1-6 6-2
1964 Faye Toyne (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-3 6-4
1965 Robin Lesh d. Winnie Shaw 6-2 2-6 6-1
1966 Elizabeth Starkie d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
1967 Corinne Molesworth d. Margaret Harris (Aus) 2-6 7-5 9-7
1968 Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (SA) 6-3 5-7 6-4
1969 Jill Cooper d. Rita Bentley 6-4 3-6 6-1
1970 Rita Bentley d. Nuala Dwyer 6-2 6-3
1971 Susan Alexander (Aus) d. Vicki Lancaster (Aus) 6-4 4-6 6-2

1973 Sue Barker d. Annette Coe 6-3 6-1
1974 Sue Barker d. Annette Coe 6-2 6-2
1975 Jana Simonova (Tch) d. Jo Durie 7-5 7-6


Major contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Jan 6th, 2019 at 07:04 PM.
Jimbo109 is offline  
post #33 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:51 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

e 5
*******************************************

Last edited by Jimbo109; Feb 18th, 2016 at 06:40 PM.
Jimbo109 is offline  
 
post #34 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:52 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

F 1
********************************************

Falmouth, Cornwall, England (Grass)

(incomplete roll)

1892 Miss Boyd d. I. Foster [score?]

1894 Agatha Templeman d. Miss Boyd 6-4 6-4

1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Miss Wix 6-1 6-1

1919 Miss Hearn d. Mrs Nalder 6-0 8-6
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs Nelson Smith 6-0 6-0
1921 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs F.L. Horsey 6-0 6-0
1922 Annie Wix Cobb d. Miss Frost 12-10 6-4
1923 Mrs G. Nalder d. Miss Nix 6-4 6-2
1924 Mrs Naylor d. Mrs Burns 2-6 6-1 6-2

1926 G. Tomblin d. Betty Corbin Uber 6-4 6-1
1927 Aimee Peppercorn Reckitt d. Mrs J. Naylor 6-4 6-3
1928 Gwen Sterry d. Madge Slaney 6-1 6-3
1929 Mrs Naylor d. Mrs Whatley 4-6 6-3 9-7
1930 Olga Webb d. Marion Phayre 7-5 6-4
1931 Olga Webb d. Marion Phayre 6-3 6-3
1932 Joan Strettel d. Marion Phayre 6-0 4-6 6-4
1933 Mrs E. Holloway d. N. Bull 6-2 6-3
1934 Norah Edes d. Mrs E. Holloway 6-3 6-2
1935 N. Hill d. Norah Edes 6-3 6-1
1936 Margot Stewart d. Norah Edes 6-1 6-1

1938 Margot Stewart d. Valerie Cooper 6-3 6-2
1939 Evelyn Dearman d. Viola White 6-2 7-5

1947 Viola White d. M. White 6-4 8-6
1948 Audrey Mothersole d. P. Wells 6-1 6-1
1949 Elaine Watson d. B. Rigano 0-6 7-5 6-0
1950 E. Ward d. Mrs Myers 6-4 1-6 6-1
1951 A. Margaret Carlisle d. Mrs P. Johns 6-4 3-6 6-4
1952 Laura Morgan d. Billie Woodgate 6-4 6-3
1953 Angela Buxton d. Gem Dore Gilbert 6-3 6-1
1954 Anita Lizana Ellis d. Jane Godfrey 6-1 6-1

1956 Joan Curry d. Mollie Govett 6-0 6-1
1957 A. Hardwick d. J. Grant 6-3 6-4
1958 M. Box d. Helen Tingley 6-1 6-3
1959 Mollie Govett d. M. Box 4-6 6-3 6-2
1960 M. Box d. P. Andrew 6-4 3-6 6-2

1962 M. Box d. S. Elliott 6-2 3-6 8-6
1963 Victoria Coombs d. M. Box 4-6 9-7 6-1
1964 Margaret Cooper d. M. Box 8-6 6-1
1965 M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4
1966 Mrs N. Watkins d. E. Harvey 6-1 1-6 7-5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Family Circle Cup, USA (Clay)

Held in Hilton Head Island, SC, in 1973 '74, and from '77 to 2000, in Amelia Island, FL, in '75 '76, in Charleston, SC, from 2001

1973 Rosie Casals d. Nancy Richey Gunter 3-6 6-1 7-5
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-3
1975 Chris Evert d. Martina Navratilova (Tch) 7-5 6-4
1976 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-2
1977 Chris Evert d. Billie Jean Moffitt King 6-0 6-1
1978 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-0
1979 Tracy Austin d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-6 7-6
1980 Tracy Austin d. Regina Marsikova (Tch) 3-6 6-1 6-0
1981 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6-3 6-2
1982 Martina Navratilova d. Andrea Jaeger 6-4 6-2
1983 Martina Navratilova d. Tracy Austin 5-7 6-1 6-0
1984 Chris Evert Lloyd d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-2 6-3
1985 Chris Evert Lloyd d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-4 6-0
1986 Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Lloyd 6-4 7-5
1987 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 4-6 6-3
1988 Martina Navratilova d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 4-6 6-4
1989 Steffi Graf (Frg) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-1 6-1
1990 Martina Navratilova d. Jennifer Capriati 6-2 6-4
1991 Gabriela Sabatini (Arg) d. Leila Meskhi (USSR) 6-1 6-1
1992 Gabriela Sabatini (Arg) d. Conchita Martinez (Esp) 6-1 6-4
1993 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-1
1994 Conchita Martinez (Esp) d. Natasha Zvereva (Blr) 6-4 6-0
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-1 6-1
1996 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Barbara Paulus (Aut) 6-2 2-6 6-2
1997 Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles 3-6 6-3 7-6
1998 Amanda Coetzer (RSA) d. Irina Spirlea (Rom) 6-3 6-4
1999 Martina Hingis (Sui) d. Anna Kournikova (Rus) 6-4 6-3
2000 Mary Pierce (Fra) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-0
2001 Jennifer Capriati d. Martina Hingis (Sui) 6-0 4-6 6-4
2002 Iva Majoli (Cro) d. Patty Schnyder (Sui) 7-6 6-4
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Serena Williams 6-3 6-4
2004 Venus Williams d. Conchita Martinez (Esp) 2-6 6-2 6-1
2005 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 7-5 6-4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Patty Schnyder (Sui) 6-3 4-6 6-1
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Dinara Safina (Rus) 6-2 6-2
2008 Serena Williams d. Vera Zvonareva (Rus) 6-4 3-6 6-3
2009 Sabine Lisicki (Ger) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-2 6-4
2010 Samantha Stosur (Aus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-0 6-3
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Elena Vesnina (Rus) 6-2 6-3
2012 Serena Williams d. Lucie Safarova (Cze) 6-0 6-1
2013 Serena Williams d. Jelena Jankovic (Srb) 3-6 6-0 6-2
2014 Andrea Petkovic (Ger) d. Jana Cepelova (Svk) 7-5 6-2
2015 Angelique Kerber (Ger) d. Madison Keys 6-2 4-6 7-5
2016 Sloane Stephens d. Elena Vesnina (Rus) 7-6 6-2
2017 Daria Kasatkina (Rus) d. Jelena Ostapenko (Lat) 6-3 6-1
2018 Kiki Bertens (Net) d. Julia Goerges (Ger) 6-2 6-1
2019 Madison Keys d. Caroline Wozniacki (Den) 7-6 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Federation Cup

Finals:

1963 (London, GB, Queen's Club, grass, June 20) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard (USA) 6-3 6-0
Billie Jean Moffitt (USA) d. Lesley Turner (Aus) 5-7 6-0 6-3
Hard/Moffitt (USA) d. Smith/Turner (Aus) 6-3 11-13 6-3
1964 (Philadelphia, USA, Germantown Cricket Club, grass, Sep 5) Australia d. USA 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-2 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Nancy Richey (USA) 7-5 6-1
Moffitt/Hantze Susman (USA) d. Smith/Turner (Aus) 4-6 7-5 6-1
1965 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, January 18) Australia d. USA 2-1
Lesley Turner (Aus) d. Carole Caldwell Graebner (USA) 6-3 2-6 6-3
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-4 8-6
Caldwell Graebner/Moffitt (USA) d. Smith/Judy Tegart (Aus) 7-5 4-6 6-4
1966 (Torino, Italy, Sporting Club, clay, May 15) USA d. West Germany 3-0
Julie Heldman (USA) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Edda Buding (Frg) 6-3 3-6 6-1
Caldwell Graebner/Moffitt King (USA) d. Edda Buding/Helga Schultze (Frg) 6-4 6-2
1967 (Berlin, Germany, Blau-Weiss TC, clay, June 11) USA d. Great Britain 2-0
Rosie Casals (USA) d. Virginia Wade (GB) 9-7 8-6
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
Wade/Haydon Jones (GB) and Casals/Moffitt King (USA) 8-6 7-9 unfinished
1968 (Paris, France, Roland Garros, clay, May 21-26) Australia d. Netherlands 3-0
Kerry Melville (Aus) d. Marijke Jansen (Net) 4-6 7-5 6-3
Margaret Smith Court (Aus) d. Astrid Suurbeck (Net) 6-1 6-3
Melville/Smith Court (Aus) d. Suurbeck/Venneboer (Net) 6-3 6-8 7-5
1969 (Athens, Greece, TC, clay, May 25) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 8-6
Nancy Richey (USA) d. Kerry Melville (Aus) 6-4 6-3
Peaches Bartkowicz/Richey (USA) d. Smith Court/Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4
1970 (Freiburg, W.Germany, TC, clay, May 24) Australia d. West Germany 3-0
Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 6-2 6-3
Judy Tegart Dalton (Aus) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 6-3 6-3
Krantzcke/Tegart Dalton (Aus) d. Niessen/Schultze Hoesl (Frg) 6-2 7-5
1971 (Perth, Australia, Royal King's Park TC, grass, 29 December 1970) Australia d. Great Britain 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-8 6-3 6-3
Smith Court/Lesly Hunt (Aus) d. Wade/Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1972 (Johannesburg, S.Africa, Ellis Park, hard, March 25) South Africa d. Great Britain 2-1
Virginia Wade (GB) d. Patricia Walkden (SA) 6-3 6-2
Brenda Kirk (SA) d. Winnie Shaw (GB) 4-6 7-5 6-0
Kirk/Walkden (SA) d. Wade/Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 7-5
1973 (Bad Homburg, W.Germany, TC, clay, May 6) Australia d. South Africa 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Patricia Walkden (SA) 6-0 6-2
Pat Coleman (Aus) d. Brenda Kirk (SA) 10-8 6-0
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Kirk/Walkden (SA) 6-1 6-2
1974 (Napoli, Italy, TC, clay, May 13-19) Australia d. USA 2-1
Evonne Goolagong (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 7-5
Jeanne Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 7-5 6-4
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Heldman/Sharon Walsh (USA) 7-5 8-6
1975 (Aix-en-Provence, France,Aixoise CC, clay, May 5-11) Czechoslovakia d. Australia 3-0
Renata Tomanova (Tch) d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-2
Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-3 6-4
Navratilova/Tomanova (Tch) d. Dianne Fromholtz/Gourlay (Aus) 6-3 6-1
1976 (Philadelphia, USA, The Spectrum, indoor, August 22-29) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Rosie Casals (USA) 1-6 6-3 7-5
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Evonne Goolagong (Aus) 7-6 6-4
Casals/Moffitt King (USA) d. Goolagong/Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
1977 (Eastbourne, GB, Devonshire Park, grass, June 13-18) USA d. Australia 2-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-1 2-6 6-2
Chris Evert (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) d. Rosie Casals/Evert (USA) 6-3 6-3
1978 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, Nov 27-Dec 3) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Tracy Austin (USA) 6-3 6-3
Chris Evert (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-1 6-1
Evert/Billie Jean Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Turnbull (Aus) 4-6 6-1 6-4
1979 (Madrid, Spain, RSHE Club Campo, clay, Apr 30-May 6) USA d. Australia 3-0
Tracy Austin (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-3 6-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 6-3 8-6
Rosie Casals/B.J. Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-3 8-6
1980(Berlin, Germany, Rot-Weiss TC, clay, May 19-25) USA d. Australia 3-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 4-6 6-1 6-1
Tracy Austin (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-3 6-2
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Fromholtz/Susan Leo (Aus) 2-6 6-4 6-4
1981 (Tokyo, Japan, Tamagawa en Racquet Club, clay, Nov 9-15) USA d. Great Britain 3-0
Andrea Jaeger (USA) d. Virginia Wade (GB) 6-3 6-1
Chris Evert (USA) d. Sue Barker (GB) 6-2 6-1
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Wade/Jo Durie (GB) 6-4 7-5
1982 (Santa Clara, USA, Decathlon Club, hard, July 19-25) USA d. West Germany 3-0
Chris Evert (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 2-6 6-1 6-3
Martina Navratilova (USA) d. Bettina Bunge (Frg) 6-4 6-4
Evert/Navratilova (USA) d. Bunge/Kohde-Kilsch (Frg) 3-6 6-1 6-2
1983 (Zurich, Switzerland, Albisguetli TC, clay, July 17-24) Czechoslovakia d. West Germany 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-4 2-6 6-2
Hana Mandlikova (Tch) d. Bettina Bunge (Frg) 6-2 3-0 ret.
Kohde-Kilsch/Eva Pfaff (Frg) d. Iva Budarova/Marcela Skuherska (Tch) 3-6 6-2 6-1
1984 (Sao Paulo, Brazil, Pinheiros Sports Club, clay, July 15-22) Czechoslovakia d. Australia 2-1
Anne Minter (Aus) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-5
Hana Mandlikova (Tch) d. Liz Sayers (Aus) 6-1 6-0
Mandlikova/Sukova (Tch) d. Sayers/Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-2
1985 (Nagoya, Japan, Green TC, hard, October 6-14) Czechoslovakia d. USA 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Elise Burgin (USA) 6-3 6-7 6-4
Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan (USA) 7-5 6-1
Burgin/Sharon Walsh Pete (USA) d. Andrea Holikova/Regina Marsikova (Tch) 6-2 6-3
1986 (Prague, Czechoslovakia, Stavnice Stadium, clay, July 20-27) USA d. Czechoslovakia 3-0
Chris Evert (USA) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-6
Martina Navratilova (USA) d. Hana Mandlikova (Tch) 7-5 6-1
Navratilova/Pam Shriver (USA) d. Mandlikova/Sukova (Tch) 6-4 6-2
1987 (Vancouver, Canada, Hollyburn CC, hard, July 26-Aug 2) West Germany d. USA 2-1
Pam Shriver (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-0 7-6
Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert (USA) 6-2 6-1
Graf/Kohde-Kilsch (Frg) d. Evert/Shriver (USA) 1-6 7-5 6-4
1988 (Melbourne, Australia, Flinders Park, hard, Dec 4-11) Czechoslovakia d. USSR 2-1
Radomira Zrubakova (Tch) d. Larisa Savchenko (USSR) 6-1 7-6
Helena Sukova (Tch) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-3 6-4
Savchenko/Zvereva (USSR) d. Jana Novotna/Jana Pospisilova (Tch) 7-6 7-5
1989 (Tokyo, Japan, Ariake Forest Park, hard, October 1-9) USA d. Spain 3-0
Chris Evert (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
Martina Navratilova (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 0-6 6-3 6-4
Zina Garrison/Pam Shriver (USA) d. Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
1990 (Atlanta, USA, Peachtree W.O.T, hard, July 21-29) USA d. USSR 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Leila Meskhi (USSR) 7-6 6-2
Natasha Zvereva (USSR) d. Zina Garrison (USA) 4-6 6-3 6-3
Gigi Fernandez/Garrison (USA) d. Larisa Savchenko/Zvereva (USSR) 6-4 6-3
1991 (Nottingham, GB, T.Centre, hard, July 28) Spain d. USA 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 4-6 7-6 6-1
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Zina Garrison (USA) 3-6 6-1 6-1
1992 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 19) Germany d. Spain 2-1
Anke Huber (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-7 6-1
Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-2
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Huber/Barbara Rittner (Ger) 6-1 6-2
1993 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 25) Spain d. Australia 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Michelle Jaggard Lai 6-0 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Nicole Provis 6-2 6-3
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Liz Sayers Smylie/Rennae Stubbs (Aus) 3-6 6-1 6-3
1994 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 24) Spain d. USA 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-2 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Lindsay Davenport (USA) 6-2 6-1
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
1995 (Valencia, Spain, TC, clay, November 25-26) Spain d. USA 3-2
Conchita Martinez (Esp) d. Chanda Rubin (USA) 7-5 7-6
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-2
Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Rubin (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 1-6 6-4 6-4
Lindsay Davenport/Gigi Fernandez (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Maria Sanchez-Lorenzo (Esp) 6-3 7-6
1996 (Atlantic City, USA, Convention Centre, indoor, Sep 28-29) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
Seles (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 3-6 6-3 6-1
Davenport (USA) d. Gala Leon-Garcia (Esp) 7-5 6-2
Mary Joe Fernandez/Linda Harvey-Wild (USA) d. Leon-Garcia/Virginia Ruano-Pascual (Esp) 6-1 6-4
1997 ('s-Hertogenbosch, Netherlands, Brabant Hall, indoor, October 4-5) France d. Netherlands 4-1
Sadrine Testud (Fra) d. Brenda Schultz McCarthy (Net) 6-4 4-6 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6-4 6-1
Schultz McCarthy (Net) d. Pierce (Fra) 4-6 6-3 6-4
Testud (Fra) d. Oremans (Net) 0-6 6-3 6-3
Alexandra Fusai/Nathalie Tauziat (Fra) d. Manon Bollegraf/Caroline Vis (Net) 6-3 6-4
1998 (Geneva, Switzerland, Palexpo Hall, indoor, Sep 19-20) Spain d. Switzerland 3-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 3-6 6-2
Martina Hingis (Swi) d. Conchita Martinez (Esp) 6-4 6-4
Hingis (Swi) d. Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-3
Martinez (Esp) d. Schnyder (Swi) 6-3 2-6 9-7
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Hingis/Schnyder (Swi) 6-0 6-2
1999 (Stanford, USA, Taube T.Stadium, hard, September 18-19) USA d. Russia 4-1
Venus Williams (USA) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Elena Dementieva (Rus) 6-4 6-0
Davenport (USA) d. Likhovtseva (Rus) 6-4 6-4
Dementieva (Rus) d. Venus Williams (USA) 1-6 6-3 7-6
Serena Williams/Venus Williams (USA) d. Dementieva/Elena Makarova (Rus) 6-2 6-1
2000 (Las Vegas, USA, Mandalay Bay Events Center, indoor, November 24-25) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-3
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-6 6-3
Davenport (USA) d. Martinez (Esp) 6-1 6-2
Jennifer Capriati (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-0 ret.
Capriati/Lisa Raymond (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Magui Serna (Esp) 4-6 6-4 6-2
2001 (Madrid, Spain, Parque Ferial Juan Carlos I, clay indoor, November 11) Belgium d. Russia 2-1
Justine Henin (Bel) d. Nadia Petrova (Rus) 6-0 6-3
Kim Clijsters (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 6-0 6-4
Elena Likhovtseva/Petrova (Rus) d. Els Callens/Laurence Courtois (Bel) 7-5 7-6
2002 (Gran Canaria, Spain, Palacio de Congresos de Maspalomas, indoor, Nov 2-3) Slovak Republic d. Spain 3-1
Conchita Martinez (Esp) d. Janette Husarova (Svk) 6-4 7-6
Daniela Hantuchova (Svk) d. Magui Serna (Esp) 6-2 6-1
Hantuchova (Svk) d. Martinez (Esp) 6-7 7-5 6-4
Husarova (Svk) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-0 6-2
2003 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, November 22-23) France d. USA 4-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Lisa Raymond (USA) 6-4 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Meghann Shaughnessy (USA) 6-3 3-6 8-6
Mauresmo (Fra) d. Shaughnessy (USA) 6-2 6-1
Emilie Loit (Fra) d. Alexandra Stevenson (USA) 6-4 6-2
Martina Navratilova/Raymond (USA) d. Loit/Stephanie Cohen-Aloro (Fra) 6-4 6-0
2004 (Moscow, Russia, Ice Stadium Krylatskoe, indoor, Nov 27-28) Russia d. France 3-2
Nathalie Dechy (Fra) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 3-6 7-6 8-6
Anastasia Myskina (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 6-4 7-6
Myskina (Rus) d. Dechy (Fra) 6-3 6-4
Golovin (Fra) d. Kuznetsova (Rus) 6-4 6-1
Myskina/Vera Zvonareva (Rus) d. Marion Bartoli/Emilie Loit (Fra) 7-6 7-5
2005 (Paris, France, Roland Garros, clay, September 17-18) Russia d. France 3-2
Elena Dementieva (Rus) d. Mary Pierce (Fra) 7-6 2-6 6-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Anastasia Myskina (Rus) 6-4 6-2
Dementieva (Rus) d. Mauresmo (Fra) 6-4 4-6 6-2
Pierce (Fra) d. Myskina (Rus) 4-6 6-4 6-2
Dementieva/Dinara Safina (Rus) d. Mauresmo/Pierce (Fra) 6-4 1-6 6-3
2006 (Charleroi, Belgium, Spiroudome, indoor, September 16-17) Italy d. Belgium 3-2
Francesca Schiavone (Ita) d. Kirsten Flipkens (Bel) 6-1 6-3
Justine Henin (Bel) d. Flavia Pennetta (Ita) 6-4 7-5
Henin (Bel) d. Schiavone (Ita) 6-4 7-5
Mara Santangelo (Ita) d. Flipkens (Bel) 6-7 6-3 6-0
Schiavone/Roberta Vinci (Ita) d. Flipkens/Henin (Bel) 3-6 6-2 2-0 ret.
2007 (Moscow, Russia, Arena Luzhniki, indoor, September 15-16) Russia d. Italy 4-0
Anna Chakvetadze (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-4 4-6 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Mara Santangelo (Ita) 6-1 6-2
Kuznetsova (Rus) d. Schiavone (Ita) 4-6 7-6 7-5
Elena Vesnina (Rus) d. Santangelo (Ita) 6-2 6-4
2008 (Madrid, Spain, Club de Campo, clay, September 13-14) Russia d. Spain 4-0
Vera Zvonareva (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-3 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) 6-3 6-1
Kuznetsova (Rus) d. Medina-Garrigues (Esp) 5-7 6-3 6-4
Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rus) d. Nuria Llagostera-Vives/Suarez-Navarro (Esp) 6-2 6-1
2009 (Reggio Calabra, Italy, CT Polimeni, clay, November 7-8) Italy d. USA 4-0
Flavia Pennetta (Ita) d. Alexa Glatch (USA) 6-3 6-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Melanie Oudin (USA) 7-6 6-2
Pennetta (Ita) d. Oudin (USA) 7-5 6-2
Sara Errani/Roberta Vinci (Ita) d. Liezel Horn Huber/Vania King (USA) 4-6 6-3 [11-9]
2010 (San Diego, USA, Sports Arena, indoor, November 6-7) Italy d. USA 3-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Coco Vandeweghe (USA) 6-2 6-4
Flavia Pennetta (Ita) d. Bethanie Mattek Sands (USA) 7-6 6-2
Melanie Oudin (USA) d. Schiavone (Ita) 6-3 6-1
Pennetta (Ita) d. Vandeweghe (USA) 6-1 6-2
2011 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, Nov 5-6) Czech Republic d. Russia 3-2
Petra Kvitova (Cze) d. Maria Kirilenko (Rus) 6-2 6-2
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Lucie Safarova (Cze) 6-2 6-3
Kvitova (Cze) d. Kuznetsova (Rus) 4-6 6-2 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Safarova (Cze) 6-2 6-4
Kveta Hrdlickova Peschke/Lucie Hradecka (Cze) d. Kirilenko/Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-2
2012 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 3-4) Czech Republic d. Serbia 3-1
Lucie Safarova (Cze) d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 6-3
Petra Kvitova (Cze) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-4 6-1
Ivanovic (Srb) d. Kvitova (Cze) 6-3 7-5
Safarova (Cze) d. Jankovic (Srb) 6-1 6-1
2013 (Cagliari, Italy, TC Cagliari, clay, November 2-3) Italy d. Russia 4-0
Roberta Vinci (Ita) d. Alexandra Panova (Rus) 5-7 7-5 8-6
Sara Errani (Ita) d. Irina Khromacheva (Rus) 6-1 6-4
Errani (Ita) d. Alisa Kleybanova (Rus) 6-1 6-1
Karin Knapp/Flavia Pennetta (Ita) d. Margarita Gasparyan/Khromacheva (Rus) 4-6 6-2 [10-4]
2014 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 8-9) Czech Republic d. Germany 3-1
Petra Kvitova (Cze) d. Andrea Petkovic (Ger) 6-2 6-4
Lucie Safarova (Cze) d. Angelique Kerber (Ger) 6-4 6-4
Kvitova (Cze) d. Kerber (Ger) 7-6 4-6 6-4
Julia Goerges/Sabine Lisicki (Ger) d. Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka (Cze) 6-4 6-3
2015 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 14-15) Czech Republic d. Russia 3-2
Petra Kvitova (Cze) d. Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 2-6 6-1 6-1
Maria Sharapova (Rus) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-3 6-4
Sharapova (Rus) d. Kvitova (Cze) 3-6 6-4 6-2
Karolina Pliskova (Cze) d. Pavlyuchenkova (Rus) 6-3 6-4
Karolina Pliskova/Barbora Strycova (Cze) d. Pavlyuchenkova/Elena Vesnina (Rus) 4-6 6-3 6-2
2016 (Strasbourg, France, Rhenus Sport, indoor, Nov 12-13) Czech Republic d. France 3-2
Karolina Pliskova (Cze) d. Kristina Mladenovic (Fra) 6-3 4-6 16-14
Caroline Garcia (Fra) d. Petra Kvitova (Cze) 7-6 6-3
Garcia (Fra) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-3 3-6 6-3
Barbora Strycova (Cze) d. Alizé Cornet (Fra) 6-2 7-6
Karolina Pliskova/Strycova (Cze) d. Garcia/Mladenovic (Fra) 7-5 7-5
2017 (Minsk, Belarus, Chizhovka Arena, indoor, Nov 11-12) USA d. Belarus 3-2
Coco Vandeweghe (USA) d. Aliaksandra Sasnovich (Blr) 6-4 6-4
Aryna Sabalenka (Blr) d. Sloane Stephens (USA) 6-3 3-6 6-4
Vandeweghe (USA) d. Sabalenka (Blr) 7-6 6-1
Sasnovich (Blr) d. Stephens (USA) 4-6 6-1 8-6
Vandeweghe/Shelby Rogers (USA) d. Sabalenka/Sasnovich (Blr) 6-3 7-6
2018 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 10-11) Czech Republic d. USA 3-0
Barbora Strycova (Cze) d. Sofia Kenin (USA) 6-7 6-1 6-4
Katerina Siniakova (Cze) d. Alison Riske (USA) 6-3 7-6
Siniakova (Cze) d. Kenin (USA) 7-5 5-7 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Felixstowe SEE East of England Championships


Felixstowe, Suffolk, England (Clay)

(incomplete roll)

1923 (Oct) Joan Ridley d. M. Hervey 6-3 6-2
1924 (May) Joan Ridley d. Nancy Palmer Edwards 7-5 6-1
1924 (Oct) Elizabeth Ryan d. Ermyntrude Harvey 6-0 7-5
1925 (Apr) Aurea Farrington Edgington d. Joan Ridley 6-2 4-6 6-1
1925 (Oct) Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 6-3 3-6 6-1
1926 (Apr) Joan Ridley d. Joan Reid-Thomas Strawson 6-8 6-4 6-1
1926 (Oct) Kitty McKane Godfree d. Joan Ridley 6-1 6-4
1927 (Apr) Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-2 6-3
1927 (Oct) Sybil Johnson d. Joan Ridley 6-2 7-5
1928 (Apr) Betty Nuthall d. Phoebe Holcroft Watson 2-6 6-2 7-5
1928 (Oct) Mary Hart Mcllquham d. Dorothy Shepherd Barron 3-6 6-1 6-4
1929 (Apr) Betty Nuthall d. Phoebe Holcroft Watson 6-1 6-2
1929 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Elsie Goldsack 6-3 6-3
1930 (Apr) Joan Ridley d. E H Smith 6-3 6-4
1930 (Oct) Joan Ridley d. Elsie Goldsack Pittman 6-2 2-6 7-5
1931 (Apr) Betty Dix d. Edith Clarke 6-8 6-3 6-3
1931 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Evelyn Dearman 6-4 6-4
1932 (Apr) Joan Ridley d. Joan Ingram 6-0 6-3
1932 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Betty Holly 6-3 6-3
1933 (Apr) Peggy Scriven d. Josane Sigart (Bel) 6-4 9-7
1933 (Oct) Susan Noel d. Ermyntrude Harvey 6-3 9-7
1934 (Apr) Joan Ridley d. Effie Hemmant Peters 2-6 6-4 6-4
1934 (Oct) Joan Ridley d. Jean Saunders 4-6 6-2 6-1
1935 (Apr) Jean Saunders d. Doris Metaxa Howard (Fra) 1-6 6-4 7-5
1935 (Oct) Audrey Wright d. Jean Saunders 6-3 3-6 6-2
1936 (Apr) Mary Heeley d. Audrey Wright 6-0 9-7
1936 (Oct) Anita Lizana (Chi) d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
1937 (Apr) Peggy Scriven d. Audrey Wright 6-1 6-8 6-0
1937 (Oct) Irmgard Rost (Ger) d. Nancy Palmer Edwards 7-5 6-4
1938 (Apr) Freda Scott Underwood d. Nora Maingay 8-6 6-1
1938 (Oct) Rosemary Thomas d. Thelma Jarvis 8-6 6-1
1939 (Apr) Freda Scott Underwood d. Betty Nuthall 0-6 13-11 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fes SEE Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Filderstadt SEE Stuttgart, Porsche Grand Prix

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Indoor Championships

1924 Marianne Sandelin
1925 Wera Voss-Schrader
1926 Anita Brunou
1927 Elna Lindfors
1928 Elna Lindfors
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Anita Brunou
1932 Elna Lindfors
1933 Elna Lindfors
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Marianne Sandelin
1937 Marianne Sandelin
1938 Vera Pavlova Nömmik (Est)
1939 Tournament not held due to World War Two
1940 Thelma Löfgren
1941-45 not held due to World War Two
1946 Ery Broman d. Mrs M. Hellstrom 7-5 6-4
1947 Thelma Löfgren Salo
1948 Greta Ståhle
1949 Maire Harlin
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Greta Ståhle d. Mrs E. Hirn 6-2 6-8 6-4
1953 Greta Ståhle
1954 Maire Harlin Arni
1955 Maire Harlin Arni
1956 Greta Ståhle
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Thelma Löfgren Salo
1959 Thelma Löfgren Salo
1960 Greta Ståhle
1961 Greta Ståhle
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Birgitta Lindström
1965 Birgitta Lindström
1966 Birgitta Lindström
1967 Christina Lindström
1968 Birgitta Lindström d. Christina Lindström 6-1 6-4
1969 Leena Ahonen d. Kastehelmi Vihko 6-3 6-1
1970 Birgitta Lindström d. Christina Söderström 6-1 6-1
1971 Christina Lindström
1972 Leena Ahonen Mutanen d. Helena Laitinen 6-2 5-7 6-4
1973 Christina Lindström
1974 Elina Durchman
1975 Erja Saraste
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Pirjo Ojala
1979 Pirjo Ojala
1980 Anne Happonen
1981 Anne Happonen d. Hanna Thorén 6-4 5-7 6-2
1982 Hanna Thorén d. Marianna Ansio 7-5 6-4
1983 Marianna Ansio
1984 Mervi Männistö
1985 Marianna Ansio
1986 Anne Aallonen
1987 Petra Thorén
1988 Anne Aallonen
1989 Nanne Dahlman
1990 Nanne Dahlman
1991 Petra Thorén
1992 Nanne Dahlman
1993 Petra Thorén
1994 Marissa Lincoln
1995 Nanne Dahlman
1996 Nanne Dahlman
1997 Nanne Dahlman
1998 Hanna-Katri Aalto
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Hanna-Katri Aalto
2001 Emma Laine
2002 Maarit Nieminen
2003 Essi Laine
2004 Carina Björnström
2005 Piia Suomalainen
2006 Piia Suomalainen
2007 Essi Laine
2008 Heini Salonen
2009 Veera Nurmi
2010 Heini Salonen
2011 Ella Leivo
2012 Mia Eklund
2013 Ella Leivo
2014 Pia Suomalainen
2015 Milka-Emilia Pasanen
2016 Oona Orpana


Posted by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Outdoor Championships

Began in 1912, a women's singles event was first held in 1915. The tournament has probably always been held on clay courts.

1915 Ingrid Schildt
1916 Marianne Hackman
1917 Marianne Hackman
1918 not held
1919 Marianne Hackman
1920 Marianne Sandelin
1921 Marianne Sandelin
1922 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1923 Anita Brunou
1924 Anita Brunou
1925 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1926 Anita Brunou
1927 Salme Redlich (Ger)
1928 Anita Brunou
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Elna Lindfors 6-2 6-0
1932 Elna Lindfors
1933 Marianne Sandelin
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Annemarie Morczeck (Ger)
1937 Britt Carlgren (Swe)
1938 Greta Lahtinen
1939 Greta Lahtinen
1940 Thelma Löfgren
1941-44 not held due to World War Two
1945 Greta Ståhle
1946 Stina Stenman d. Thelma Salo 8-10 6-4 6-3
1947 Kaija Horsma
1948 Maire Harlin
1949 Maire Harlin Arni
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Maire Harlin Arni
1953 Maire Harlin Arni
1954 Maire Harlin Arni
1955 Kaija Horsma
1956 Thelma Löfgren Salo
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Kaija Horsma
1959 Greta Ståhle
1960 Kaija Horsma
1961 Kaija Horsma
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Leena Ahonen
1965 Leena Ahonen
1966 Leena Ahonen
1967 Christina Lindström
1968 Christina Lindström d. Leena Ahonen 6-2 2-6 6-3
1969 Birgitta Lindström d. Kastehelmi Vihko 6-1 6-0
1970 Leena Ahonen Mutanen d. Laila Pirilä 7-5 6-0
1971 Birgitta Lindström d. Laila Pirilä 6-0 6-3
1972 Leena Ahonen Mutanen d. Helena Laitinen 6-4 6-4
1973 Elina Durchman
1974 Leena Pirilä
1975 Leena Pirilä
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Elina Durchman
1979 Pirjo Ojala
1980 Tarja Koho
1981 Tarja Koho d. Hanna Thorén 4-6 7-6 6-3
1982 Tarja Koho d. Hanna Thorén 6-0 6-0
1983 Mervi Männistö d. Marianna Ansio 6-4 6-0
1984 Anne Aallonen d. Anne Happonen 6-2 6-1
1985 Tarja Koho d. Anne Aallonen 6-2 6-4
1986 Anne Aallonen d. Hanna Thorén 4-6 6-2 6-1
1987 Petra Thorén d. Anne Aallonen 6-4 2-6 7-6
1988 Petra Thorén d. Nanne Dahlman 6-2 6-3
1989 Petra Thorén d. Katja Kokko 7-5 6-3
1990 Petra Thorén d. Katja Kokko 6-2 6-3
1991 Nanne Dahlman d. Petra Thorén 6-3 6-3
1992 Nanne Dahlman d. Petra Thorén 6-3 6-4
1993 Petra Thorén d. Jarita Selenus 6-2 6-1
1994 Petra Thorén d. [] Lincoln 5-7 6-3 6-2
1995 Petra Thorén
1996 Petra Thorén
1997 Minna Rautajoki
1998 Minna Rautajoki
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Emma Laine
2001 Katriina Saarinen
2002 Piia Suomalainen
2003 Carina Björnström
2004 Emma Laine
2005 Emma Laine
2006 Piia Suomalainen
2007 Veera Nurmi
2008 Heini Salonen
2009 Ella Leivo
2010 Saana Saarteinen
2011 Ella Leivo
2012 Tanja Tuomi
2013 Pia Suomalainen
2014 Emma Laine
2015 Ella Leivo
2016 Oona Orpana


Posted by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Apr 8th, 2019 at 01:54 PM.
Jimbo109 is offline  
post #35 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:52 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

F 2
********************************************

Firenze, Italy (Clay)

While the men played in Firenze also in 1969 '70 and from '73 to '94, the women played few years only. But tournaments were played in Firenze in the early 1900s too, and we have some results of those years.

(incomplete roll)

1902 L. Ranney
1903 Ranner (or Ranney?) d. Cornelia Scovel (US)

1929 Maud Rosenbaum Levi d. Anna Luzzatti 5-7 6-4 6-2
1930 Anna Luzzatti d. Gabriella Malenchini 6-1 6-1
1931 Anna Luzzatti d. Ippolita Griccioli 6-1 6-0

1933 Elizabeth Ryan (US) d. Anna Luzzatti 6-2 6-2

1947 Nicla Artigiani Migliori d. Herta Pestinelli 6-2 6-1
1948 Nicla Artigiani Migliori d. Manuela Bologna 6-3 7-5
1949 Manuela Bologna d. Eleonora Campo 6-3 6-2

1951 Manuela Bologna d. Nicla Artigiani Migliori 6-3 1-6 6-3
1952 Silvana Lazzarino d. Manuela Bologna 6-4 6-2
1953 Dottie Head Knode (US) d. Totta Zehden (Frg) 7-5 6-0
1954 Elaine Watson (GB) d. Totta Zehden (Frg) 3-0, retired
1955 Totta Zehden (Frg) d. Ginette Jucker Bucaille (Fra) 6-4 6-2
1956 Althea Gibson (US) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-2 6-2
1957 Margaret Hellyer (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) default

1959 Francesca Gordigiani d. Alessandra Gobbò 6-2 6-1

1965 Maria Bueno (Bra) d. Annette Van Zyl (SA) 6-4 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fleet, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1922 Madeline Fisher O’Neill d. Maude Cooper Jackson (Irl) 6-1 3-6 6-0

1924 Agnes Daniell Tuckey d. Gladys Hutchings (Mon) 6-1 6-1
1925 Ellen (?) Stokes d. Agnes Daniell Tuckey 6-1 6-4
1926 Dorothy Holman d. Agnes Daniell Tuckey 4-6 6-3 retired
1927 Phyllis Dransfield d. Agnes Daniell Tuckey 2-6 6-3 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Betty Dix 6-4 6-3
1929 Violet Chamberlain d. Nancy Lyle 6-1 6-4
1930 Nancy Lyle d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1931 Peggy Scriven d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-4
1932 Andrée Lucas d. Mrs P. Thomas 6-4 7-5
1933 Andrée Lucas d. Jean Saunders 6-2 6-1
1934 Andrée Lucas d. Gaby Curtis 4-6 6-4 6-3
1935 Andrée Lucas d. N. Truman 6-2 6-0
1936 Gaby Curtis d. Andrée Lucas 6-3 6-4
1937 Gaby Curtis d. Josephine Creagh (Irl) 6-3 6-4
1938 Andrée Lucas d. Betty Cooke 6-4 3-6 6-4


Posted by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida Federal Open, US

From 1986 it changed denomination: Eckerd Open
Until 1986 played on hard in autumn, from '87 on clay in April.

1977 [Palm Harbor] Virginia Ruzici (Rom) d. Laura DuPont 6–4 4–6 6–2
1978 [Clearwater] Virginia Wade (GB) d. Anna Maria Fernandez 6–4 7–6
1979 [Tampa] Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6–0 6–3
1980 [Tampa] Andrea Jaeger d. Tracy Austin, walkover
1981 [Tampa] Martina Navratilova d. Bettina Bunge (Frg) 5–7 6–2 6–0
1982 [Tampa] Chris Evert Lloyd d. Andrea Jaeger 3–6 6–1 6–4
1983 [Tarpon Springs] Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–3 6–2
1984 [Tampa] Michelle Torres d. Carling Bassett (Can) 6–1 7–6
1985 [Tampa] Stephanie Rehe d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–4 6–7 7–5
1986 [Tampa or Largo] Lori McNeil d. Zina Garrison 2–6 7–5 6–2
1987 [Tampa] Chris Evert d. Kate Gompert 6–3 6–2
1988 [Tampa] Chris Evert d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7–6 6–4
1989 [Tampa] Conchita Martinez (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–3 6–2
1990 [Tampa] Monica Seles d. Katerina Maleeva (Bul) 6–1 6–0

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida State Championships, USA

until 1931 in Palm Beach, then in Orlando, except in '62 and '63 in Delray Beach, in '64 in Winter Park

(incomplete roll)

1912 Alice Cunningham d. Adelaide Chatfield-Taylor 6-4 6-3
1913 Adelaide Browning d. Mrs Haight 6-0 6-1
1914 Teresa Schwab Wood d. Hilda Holmes 6-2 1-6 8-6
1915 Maud Barger Wallach d. Mary Snyder 6-4 6-3
1916 Mary Bigelow Bremer d. Teresa Schwab Wood 6-3 6-4
1917 Martha Guthrie d. Margaret Taylor 6-0 6-3
1918 only men's doubles and mixed doubles were held, in a patriotic tournament
1919 Molla Bjurstedt (Nor) d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1920 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1921 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-1
1922 Clare Cassel d. Phyllis Walsh 4-6 7-5 6-4 or Palm Beach Champs.
1923 Clare Cassel d. Anna Townsend Godfrey 9-7 6-2
1924 Molla Bjurstedt Mallory d. Leslie Bancroft 9-7 9-7
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Julie Makin Stenz 6-4 7-5
1926 Elizabeth Ryan d. Mary K. Browne 6-4 6-0
1927 Clare Cassel d. Julie Makin Stenz 6-1 6-4
1928 Eleanor Goss d. Clare Cassel 6-1 4-6 6-1
1929 Eleanor Goss d. Eleanor Cottman 6-3 6-0
1930 Julie Makin Stenz d. Virginia Hilleary 6-0 6-3 or Palm Beach Champs.
1931 Eleanor Goss d. Marjorie Gladman Van Ryn 6-1 7-5

1937 Catherine Sample d. Eunice Evers 6-2 2-6 8-6
1938 Marta Barnett d. Lila Porter 4-6 6-0 6-4
1939 Pauline Betz d. Marta Barnett 12-10 6-1
1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 6-2 7-9 6-4
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Doris Hart 6-3 6-3
1942 Pauline Betz d. Dorothy Bundy 6-1 6-4

1946 Shirley Fry d. Eleanor Purdy Cushingham 6-0 2-6 6-3
1947 Shirley Fry d. Doris Hart 6-4 6-3
1948 Shirley Fry d. Magda Berescu Rurac 6-3 6-3
1949 Shirley Fry d. Jean Clarke 6-1 8-6
1950 Doris Jensen d. Laura Lou Jahn 7-5 7-9 7-5

1952 Karol Fageros d. Pat Stewart 6-3 2-6 6-4

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Connie Clifton Ball 6-3 4-6 6-3
1955 Karol Fageros d. Connie Clifton Ball 6-3 9-7
1956 Ann Bagge (Den) d. Nancy Corse 6-2 6-2

1958 Maria Bueno (Bra) d. Janet Hopps 6-4 6-3
1959 Marie Martin (Aus) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-2 6-2
1960 Carol Ann Prosen d. Owen McHaney 6-2 6-3
1961 Carol Ann Prosen d. Belmar Gunderson 6-2 6-3
1962 Judy Alvarez d. Stephanie DeFina 5-7 6-1 7-5
1963 Stephanie DeFina d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3
1964 Elena Subirats (Mex) d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3
1965 Trudy Groenman (Net) d. Nancy Corse Reed 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Nancy Corse Reed 6-8 7-5 6-3
1967 Vera Cleto (Bra) d. Betty Rosenquest Pratt 4-6 7-5 6-4
1968 Kazuko Sawamatsu (Jap) d. Vera Cleto (Bra) 6-1 6-2
1969 Stephanie DeFina d. Wendy Overton 6-3 6-3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida, Virginia Slims / Avon Tournament, USA

Avon only in 1979
Held indoors the first 3 years, on clay in '84, on hard from '85
In '95 was named Winter Championships.

1977 [Hollywood] Chris Evert d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1978 [Hollywood] Evonne Goolagong (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-3
1979 [Hollywood] Greer Stevens (SA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-4 2-6 6-4
1980-1983 not held
1984 [Palm Beach] Chris Evert Lloyd d. Bonnie Gadusek 6-0 6-1
1985 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Martina Navratilova 6-2 6-4
1986 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Steffi Graf (Frg) 6-3 6-1
1987 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Helena Sukova (Tch) 6-2 6-3
1988 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Frg) 2-6 6-3 6-1
1989 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Mill 4-6 6-2 6-3
1990 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Jennifer Capriati 6-4 7-5
1991 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 6-4 7-6
1992 [Boca Raton] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 3-6 6-2 6-0
1993 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-3
1994 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 7-5
1995 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida West Coast Championships, St.Petersburg, USA

(incomplete roll)

1937 Marta Barnett d. Eunice Evers 6-4 7-5
1938 (Mar) Marta Barnett d. Lila Porter 6-2 6-3
1938 (Nov) Mrs Helen Dillon d. Mrs Ann Washington 6-0 6-2

1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 8-6 6-3 *
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Bundy 7-5 6-1
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 8-6 7-5

1944 Helen Cowes d. Nancy Morrison 7-5 6-1
1945 Betty Hulbert d. Jean Clarke 6-1 9-7
1946 Eleanor Purdy Cushingham d. Baba Madden Lewis 3-6 8-6 6-3
1947 Ada Wing d. Laura Lou Jahn 9-11 7-5 7-5
1948 Magda Berescu Rurac d. Shirley Fry 10-8 6-3
1949 Nancy Morrison d. Helen Pedersen Rihbany 6-4 6-1
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 6-1
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-4 2-6 6-0
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-1

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 3-6 6-2 7-5
1955 Doris Hart d. Shirley Fry 7-9 6-4 7-5
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 3-6 6-4 7-5
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 8-6
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-3


* Ugarte has this final: Mary Hardwick (GB) d. Pauline Betz 8-6 6-3

Last edited by Jimbo109; Jan 12th, 2018 at 09:33 PM.
Jimbo109 is offline  
post #36 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:52 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

F 3
********************************************

Folkestone SEE Cinque Ports Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Formby, Merseyside, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Dorothy Holmes and Mary Holmes divided the prizes. First edition
1921 Ellinor Satterthwaite Weston d. A.M. Ritchie 6-4 5-7 6-1
1922 Dorothy Holman d. Norah Fosdick Middleton 6-3 6-1
1923 Dorothy Holman d. Ellinor Satterthwaite Weston 6-1 0-6 6-1
1924 Joan Reid-Thomas d. Ellinor Satterthwaite Weston 6-4 4-6 6-3
1925 Joan Reid-Thomas d. Claire Beckingham 5-7 6-2 6-2
1926 Claire Beckingham d. Joan Reid-Thomas Strawson 7-5 4-6 6-3
1927 Claire Beckingham d. Ellinor Satterthwaite Weston 7-5 6-4
1928 Joan Reid-Thomas Strawson d. E. Bird 6-3 6-1
1929 Joan Reid-Thomas Strawson d. Helen Evelyn-Jones 6-4 6-4
1930 Evelyn Dearman d. Margaret Walsh Mellows 6-2 6-2
1931 Joan Ingram d. Ena Alexandroff (Egy) 6-4 8-6
1932 Evelyn Goldsworth d. Dora Beazley 6-0 6-2
1933 Marie-Luise Horn (Ger) d. Evelyn Goldsworth 6-3 7-5
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Joan Reid-Thomas Strawson 6-8 6-1 6-3
1935 Jean Saunders d. Dora Beazley 4-6 6-2 6-2
1936 Jean Saunders d. T. Lake 6-1 6-0
1937 Dora Beazley d. Mrs S. James 6-3 3-6 6-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fort Lauderdale SEE Austin Smith Championships

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frankfurt-am-Main, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1903 Frau D. Gardner d. Lucie Bergmann 6-1 3-2 retired
1904 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 3-6 6-3 7-5
1905 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 6-3 6-1
1906 Lucie Bergmann d. Stettheimer 6-1 6-1
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Lucie Bergmann 3-6 7-5 8-6
1908 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 6-4 6-2
1909 Hedwig Neresheimer d. Lucie Bergmann 6-3 6-1
1910 Lucie Bergmann d. Hedwig Neresheimer 6-3 8-6
1911 Emmy Matuch (Ast) d. Kircholtes 6-4 6-3
1912 Nelly Bamberger d. Ilse Weihermann
1913 Mieken Rieck d. Ilse Weihermann 7-5 4-6 6-3

1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Hete Kaeber 6-1 6-2

1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-3 6-3
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Weihermann Richter 6-3 2-6 9-7
1926 Ilse Weihermann Friedleben vs Toni Weihermann *
1927 Anna Weihermann Hemp d. Elly Ledig 6-3 4-6 6-4
1928 (Jun) Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Weihermann Richter 6-1 8-6
1928 (Jul) Toni Weihermann Richter d. Cilly Aussem 4-6 6-3 retired
1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-2 6-3
1930 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 6-4

1938 Vera Menges d. Ulrike Herbst 7-5 0-6 6-4


* The final was postponed to a later date, but it's not clear if it was ever held.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Franzensbad, (nowadays Františkovy Lázne), Czech Republic (Clay)

(incomplete roll)

1906 Rosamund Salusbury (GB) d. Emmy Matuch (Aut) 7-5 6-0

1911 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Sidi Klaus Maschka (Aut) default
1912 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Sidi Klaus Mashcka (Aut) 6-2 6-3
1913 M. Ellissen d. Sidi Klaus Maschka (Aut) 2-6 6-0 6-0


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Free City of Gdansk Championships, Sopot, Poland (Clay)

(incomplete roll)

1925 Erika de Lacroix (Ger) d. Frl Wieler 6-1 5-7 7-1
1926 Nelly Gassmann Stephanus (Ger) d. Frl von Minkwitz (Ger) 4-6 8-6 6-2
1927 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Nelly Gassmann Stephanus (Ger) [score?]
1928 Wanda Nowak Dubienska d. Frau Carlotta (a pseudonym?) 6-0 6-1
1929 Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Hilde Weihe (Ger) 6-4 6-1
1930 Irmgard Rost (Ger) d. Frl Rosselt (Ger) 6-0 6-1 *
1931 Klara Hammer d. Frl Posselt (Ger) 6-0 6-1 *
1932 Maria Pflügner (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 9-7 6-3
1933 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 6-4 3-6 6-3
1934 Eva Wedekind (Ger) d. Anja Carnatz (Ger) 6-2 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-1 6-1
1936 Anne Peitz Schneider (Ger) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-0 6-4
1937 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Luise Fritsch (Ger) 6-2 6-3
1938 Thilde Hamel (Ger) d. Gracyn Wheeler (US) 4-6 7-5 12-10
1939 Hella Kovac (You) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-4 7-5


* the runner-up was probably the same woman.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Closed Championships, (Clay)

For a detailed thread on the women's singles event at the French Closed Championships in the years 1897-1914, see here:
The women's singles event at the Closed French Championships (1897-1914)

Held at Paris, Ile de Puteaux, in 1897 '99 '01 '03 '05 '07, at Racing Club de France de Paris-Auteuil in 1898 '00 '02 '04 '06 '08 '13, in Bordeaux in 1909 '56 '63 '66, in Marseille in '62, in Aix-en-Provence in '64, in Cannes '61 '65
From 1925 the French Championships became open to all amateurs internationally, and from 1928 was played at the Stade Roland-Garros.
* From 1941 to 1944 the Vichy regime organized a French Championships for French players only or members of French clubs.
Also in 1945, after the French liberation, was held a such tournament, but all these 5 tournaments are not officially considered.

1897 Adine Masson d. Mme P. Girod 6-3 6-1
1898 Adine Masson is unchallenged as champion
1899 Adine Masson is again unchallenged as champion
1900 Hélène Prévost is the only entrant and thus champion without playing a match
1901 Mme P. Girod d. Mlle Leroux 6-1 6-1
1902 Adine Masson d. Mme P. Girod 6-0 6-1
1903 Adine Masson d. Kate Gillou 6-0 6-8 6-0
1904 Kate Gillou d. Adine Masson [score?]
1905 Kate Gillou d. Yvonne de Pfeffel 6-0 11-9
1906 Kate Gillou d. Virginia MacVeagh (USA) [score?]
1907 Countess Thérèse Villard de Kermel d. Catherine d'Aliney d'Elva 6-1 retired
1908 Kate Gillou Fenwick d. Adrienne Péan 6-2 6-2
1909 Jeanne Matthey d. Abeille Villard Gallay 10-8 6-4
1910 Jeanne Matthey d. Germaine Régnier 1-6 6-1 9-7
1911 Jeanne Matthey d. Marguerite Broquedis 6-2 7-5
1912 Jeanne Matthey d. Marie Engrand Danet 6-2 7-5
1913 Marguerite Broquedis d. Jeanne Matthey 6-3 6-3
1914 Marguerite Broquedis d. Suzanne Lengen 5-7 6-4 6-3
1915-1919 Tournament not held due to World War One
1920 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 7-5
1921 Suzanne Lenglen d. Germaine Régnier Golding, walkover
1922 Suzanne Lenglen d. Germaine Régnier Golding 6-4 6-0
1923 Suzanne Lenglen d Germaine Régnier Golding 6-1 6-4
1924 Diddie Vlasto d. Jeanne Baudry Vaussard 6-2 6-3
1925-1940 not held
1941 Alice Weivers (Lux) d. Anne-Marie Simon Seghers 6-3 6-0 *
1942 Alice Weivers (Lux) d. Lolette Payot Dodille 6-4 6-4 *
1943 Simone Iribarne Lafargue d. Alice Weivers (Lux) 6-1 7-5 *
1944 Raymonde Veber d. Jacqueline Horner Patorni 6-4 6-7 ?? *
1945 Lolette Payot Dodille d. Simone Iribarne Lafargue 6-4 6-3 *
1946-1950 not held
1951 Nelly Adamson Landry
1952 Nelly Adamson Landry d. Jacqueline Kermina
1953 Susan Partridge Chatrier d. Ginette Jucker Bucaille
1954 Maud Mottez Galtier
1955 Suzanne Schmitt Le Besnerais
1956 Jacqueline Kermina d. Ginette Jucker Bucaille 10-8 2-6 6-4
1957 Suzanne Schmitt Le Besnerais d. Arlette de Cazalet 6-4 6-4
1958 Paule Courteix d. Flo de La Courtie 6-3 6-3
1959 Flo de la Courtie d. Josette Billaz 5-7 6-1 7-5
1960 Paule Courteix d. Flo de la Courtie 8-6 6-2
1961 Flo de la Courtie d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 5-7 6-3
1962 Francoise Durr d. Suzanne Schmitt Le Besnerais 6-1 6-2
1963 Monique Salfati d. Jacqueline Rees-Lewis 10-8 6-2
1964 Francoise Durr d. Monique Salfati 6-2 6-4
1965 Francoise Durr d. Jacqueline Rees-Lewis 7-5 6-3
1966 Francoise Durr d. Rosie Reyes Darmon 6-3 6-0
1967 Monique Salfati d. Rosie Reyes Darmon 6-1 6-2
1968 Rosie Reyes Darmon d. Odile de Roubin 6-1 6-3
1969 Gail Sherriff Chanfreau d. Evelyne Terras 6-0 6-2
1970 Gail Sherriff Chanfreau d. Francoise Durr 9-7 6-2
1971 Gail Sherriff Chanfreau d. Nathalie Fuchs 6-0 6-3
1972 Gail Sherriff Chanfreau
1973 Nathalie Fuchs
1974 Gail Sherriff Chanfreau
1975 Gail Sherriff Chanfreau
1976 Brigitte Simon
1977 Sylvie Raul
1978 Brigitte Simon
1979 Gail Sherriff Lovera
1980 Brigitte Simon
1981 Gail Sherriff Lovera d. Frédérique Thibault 6-3 7-5
1982 Catherine Tanvier
1983 Nathalie Herreman d. Catherine Suire 6-0 6-2
1984 Nathalie Herreman
1985 Nathalie Tauziat d. Pascale Paradis 6-4 7-5
1986 Nathalie Herreman d. Sybille Niox-Chateau 6-1 6-1
1987 Catherine Suire d. Alexia Déchaume 0-6 6-2 6-3
1988 Maider Laval d. Karine Quentrec 6-3 1-6 6-4
1989 Isabelle Demongeot d. Nathalie Herreman 6-2 6-0
1990 Catherine Tanvier
-----

Posted by Newmark and Jimbo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Covered Court Championships

In Paris, except in 1947 '48 '61 '63 '69 '70 '71 in Lyon
In 1920s there were French Closed Covered Court Champs. too, and is possible that some result are referred to that Closed tournament.
In 1968 it seems that were held two tournaments, in Paris and Lyon

(incomplete roll)

1895 Adine Masson d. Mrs Underwood (GB) 6-3 6-2
1896 Adine Masson
1897 Adine Masson d. Phoebe Riseley Hausburg (GB) 7-5 6-4

1902 Blanche Duddell (GB) d. Marie-Louise de Pfeffel 6-0 6-2 [HO]
1903 Katie Gillou d. Mlle de Pfeffel 4-6 6-4 6-2 [HO]

1905 Vera Warden (US)
1906 Vera Warden (US) d. Miss Andrews (GB) 6-3 6-2
1907 Gladys Eastlake-Smith (GB) d. Yvonne de Pfeffel 7-5 6-1
1908 Adine Masson d. Abeille Villard Gallay 6-1 6-2
1909 Adine Masson d. Jeanne Matthey 6-3 6-2
1910 Marguerite Broquedis d. Daisy Speranza 11-9 7-5
1911 Germaine Régnier d. Madeline Fisher O’Neill (GB) 6-8 6-2 6-4
1912 Marie Conquet d. Jeanne Matthey 1-6 6-4 10-8
1913 Marguerite Broquedis d. Marie Engrand Danet 6-2 6-1
1914 Marie Conquet d. Germaine Régnier Golding 6-3 6-4
1915-1918 not held
1919 [one of the twins Blanche or Suzanne] Amblard d. Jeanne Baudry Vaussard 6-0 6-2
1920 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-8 6-3 6-1
1921 Germaine Régnier Golding d. Daisy Speranza 6-2 6-2
1922 Marguerite Broquedis Billout d. Marie Conquet 7-9 7-5 6-1
1923 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-2 6-2
1924 Germaine Régnier Golding d. Suzanne Deve 6-2 6-4
1925 Marguerite Broquedis Billout d. Marie Conquet 4-6 6-3 6-1
1926 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-3 2-6 6-3
1927 Marguerite Broquedis Bordes d. Germaine Régnier Golding 6-2 6-3
1928 Suzanne Deve d. Germaine Régnier Golding 1-6 12-10 8-6
1929 Simone Kleinadel d. Germaine Régnier Golding
1930 Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Marguerite Broquedis Bordes 6-2 6-2
1931 Germaine Régnier Golding d. Arlette Neufeld 6-2 2-6 6-0
1932 Lolette Payot (Sui) d. Yvonne Kleinadel 6-4 6-0
1933 Jacqueline Goldschmidt d. Colette Bonnard de Fonvillars Bernard 6-1 6-3
1934 Colette Rosambert d. Yvonne Kleinadel 6-2 3-6 6-3
1935 Lolette Payot (Sui) d. Ida Adamoff 1-6 6-3 6-4
1936 Nelly Adamson (Bel) d. Simone Iribarne 2-6 7-5 6-2
1937 Suzanne Pannetier d. Yvonne Kleinadel 6-2 6-0
1938 Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld Halff 7-5 6-4
1939 Suzanne Pannetier d. Gracyn Wheeler (US) 4-6 6-2 6-2
1940-1945 not held
1946 Nelly Adamson Landry
1947 Nelly Adamson Landry d. Colette Rosambert Boegner 6-0 6-2
1948 Nelly Adamson Landry d. Colette Rosambert Boegner 3-6 6-3 6-3
1949 Maud Mottez Galtier d. Jacqueline Saladin Boutin 0-6 6-1 6-3
1950 Anne-Marie Simon Seghers d. Arlette Neufeld Halff 6-1 6-2
1951 Jean Quertier d. Joan Curry (GB) 6-3 1-6 8-6
1952 Jean Quertier d. Nelly Adamson Landry 9-7 7-5
1953 Susan Partridge (GB) d. Suzanne Schmidt 8-6 7-5
1954 Maud Mottez Galtier d. Jacqueline Kermina 6-3 6-4
1955 Pat Ward (GB) d. Susan Partridge Chatrier 7-5 6-4
1956 Althea Gibson (US) d. Angela Buxton (GB) 6-2 8-6
1957 Thelma Coyne Long (Aus) d. Angela Buxton (GB) 6-1 1-6 6-2
1958 Christiane Mercelis (Bel) d. Pat Ward (GB) 6-3 7-9 8-6
1959 Angela Mortimer (GB) d. Flo de la Courtie 6-2 6-1
1960 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-4 9-7
1961 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 7-5 6-3
1962 Ann Haydon (GB) d. Rosie Reyes Darmon (Mex) 6-3 6-1
1963 Ann Haydon Jones (GB) d. Janine Lieffrig 8-6 6-1
1964 Janine Lieffrig d. Christine Truman (Aus) 6-4 8-6
1965 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-8 6-2
1966 Ann Haydon Jones d. Frances MacLennan (GB) 62 61
1967 Monique Salfati d. Winnie Shaw (GB) 6-2 10-8
1968 Nell Truman (GB) d. Evelyne Terras 6-4 6-1 in Paris
1968 Rosie Reyes Darmon d. Daniele Wild Bouteleux 6-1 1-6 9-7 in Lyon
1969 Betty Stove (Net) d. Janine Lieffrig 6-3 6-2
1970 Odile de Roubin d. Gail Sherriff Chanfreau 6-2 6-2
1971 Marilyn Greenwood (GB) d. Odile de Roubin 6-2 6-4

1975 Virginia Wade (GB) d. Sue Barker (GB) 6-1 6-7 9-7
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Internationals SEE Roland Garros

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Switzerland Championships SEE Montreux

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frinton-on-Sea, Essex, England (Grass)

It seems that only since 1946 it had the denomination of Essex Championships, whose winners are findable under that tournament.

(incomplete roll)

1905 Ruth Dyas Durlacher d. Evelyn Blencowe Driver 7-5 6-2

1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs Marriott 6-1 6-1

1919 Kitty McKane d. Ruth Pennington-Legh Winch, wo
1920 Kitty McKane d. Winifred Slocock McNair 6-4 6-2
1921 Kitty McKane d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 7-5
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-2
1923 Phoebe Holcroft d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-1
1924 Eleanor Rose d. Doris Covell Craddock 6-2 6-4
1925 Joan Ridley d. Eleanor Rose 1-6 6-4 9-7
1926 Joan Ridley d. Jessie Russell Colegate 3-6 6-2 6-2
1927 not held
1928 Ermyntrude Harvey d. Eileen Bennett 7-5 6-2
1929 Evelyn Colyer d. Dorothy Kemmis-Betty Hill 6-4 6-2
1930 Eileen Bennett Whittingstall d. Joan Ridley 6-3 0-6 6-1
1931 Joan Ridley d. Joan Austin Lycett 7-5 2-6 7-5
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-4 7-5
1933 Eileen Bennett Whittingstall d. Kay Stammers 6-4 6-2
1934 Joan Ridley d. Mall Mutch Molesworth (Aus) 3-6 9-7 6-2
1935 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-3 6-3
1936 Kay Stammers d. Elsie Goldsack Pittman 6-1 6-4
1937 Lili de Alvarez de la Valdène (Esp) d. Valerie Scott 7-5 3-6 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Alexandra McOstrich McKelvie 9-7 2-6 6-1
1939 Valerie Scott d. Kay Stammers 6-0 5-7 7-5
1940-45 not held due to World War Two

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fulham SEE Drive Club Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Jimbo109; Jan 30th, 2019 at 07:26 AM.
Jimbo109 is offline  
post #37 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:53 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

f 4
*******************************************

Last edited by Jimbo109; Feb 18th, 2016 at 06:38 PM.
Jimbo109 is offline  
post #38 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:53 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

G 1
********************************************

Geelong Easter Tournament, Victoria, Australia

1887-1912 No open women’s singles event
1913 Alice Watson d. K. Westmoreland 6-5 6-2
1914 Dorothy Schlesinger d. Enid Wilkinson 6-2 7-5
1915 Dorothy Schlesinger d. Miss Roberts 6-3 6-2
1916-18 not held due to World War One
1919 No open women’s singles event
1920 Dorothy Schlesinger d. Esna Boyd 6-2 6-4
1921 M. Farnsworth d. Ethel Wilcox 6-3 6-1
1922 Daisy Batten d. Ethel Wilcox 6-3 6-1
1923 Esna Boyd d. Daisy Batten 6-1 6-0 (or Esna Boyd d. Cowley 6-4 6-2)
1924 Lily Addison d. Esna Boyd 7-5 9-7
1925 Gladys Toyne d. Mavis McIver 6-3 1-6 6-1
1926 Gladys Toyne d. Lorna Cox 6-2 6-2
1927 Gladys Toyne d. Lorna Cox 6-2 6-1
1928 Gladys Toyne d. Mollie Alexander 6-1 6-0


A contribution by Newmark401 (see post #369)

------------------------------------------------------------------------------------------------

German Championships / German Open

An open, international women’s singles event was first held at the German Championships in 1896. The venue for the years 1896 and 1897 was the Uhlenhorst Club in Hamburg; from 1898-1901, the German Championships were held in Bad Homburg, a popular spa town in the state of Hesse. In 1902, the tournament returned to Hamburg; from this year onwards for a number of years it was held alternately at the Uhlenhorst Club and the Eisbahnverein vor dem Dammtor, the latter being another lawn tennis club in Hamburg.

Certain sources state that the German Championships were held in Berlin in the years immediately following the end of World War One (1920-27), but this is very unlikely, and the tournament was probably held in Hamburg once again during that particular period. As a consequence of World War One, tournaments in German-speaking countries were closed to overseas players in the years 1920-27, but became open to them again in 1928, when a large contingent of Australian players dominated the first truly international German Championships to be held for many years.

From 1928-35 and 1937-39, the tournament was definitely held in Hamburg. The German Championships were not held in 1936 because Germany was hosting the summer Olympic Games in that year, nor was the tournament held in the years 1940-47, due to World War Two and its consequences.

From 1948 to 1978 (inclusive), the tournament was once again held in Hamburg.
From 1949 to 1990, it was more exactly West German Championships, as East Germany had its own International Championships.
In 1979, the women’s events were moved to a different venue and city, the Rot-Weiß lawn tennis club in Berlin; the men’s events continued to be held in Hamburg. In 1979, the women’s tournament was also moved up the calendar, to late May; the tournament as a whole had originally been held circa mid-August. The surface was always clay.

No women’s German Open was held in 1980. From 1981 until 2008, the women’s German Championships tournament had the following official names:

1981-1988 German Open
1989-1990 Lufthansa Open
1991-1992 Lufthansa Cup German Open
1993-2000 German Open
2001-2002 Eurocard German Open
2003 MasterCard German Open
2004 Ladies’ German Open
2005 Qatar Total German Open
2006-2008 Qatar Telecom German Open

In 2008, the women’s events at the German Championships were discontinued. A men’s tournament continues to be held in Hamburg.
---

1896 Maren Thomsen d. E. Lantzius 6-3 6-2 7-5
1897 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Charlotte Cooper (GB) 6-3 6-2 6-2
1898 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 7-5 7-5
1899 Charlotte Cooper (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 7-5 6-4
1900 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Muriel Robb (GB) 2-6 8-6 7-5
1901 Toupie Lowther (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-0 6-0
1902 Mary Roß d. Hilda Meyer 8-6 6-0
1903 Violet Pinckney (GB) d. Hilda Meyer 6-2 6-1
1904 Elsie Lane (GB) d. Lucie Bergmann 6-3 6-0
1905 Elsie Lane (GB) d. Käthe Krug 6-0 6-1
1906 Luise Berton d. M. Jewsbury (GB) 4-6 6-3 6-1
1907 Margit Madarász (Hun) d. Hedwig Neresheimer 7-5 0-6 6-2
1908 Margit Madarász (Hun) d. Rosamund Salusbury (GB) 2-6 6-4 6-0
1909 Anita Heimann d. Mieken Rieck 6-4 0-6 6-4
1910 Mieken Rieck d. Dora Köring 6-1 6-3
1911 Mieken Rieck d. Molla Bjurstedt (Nor) 6-1 4-6 6-1
1912 Dora Köring d. Anita Heimann 6-2 6-2
1913 Dora Köring d. Hedwig Neresheimer von Satzger (Hun) 6-4 6-4
1914-19 not held due to World War One
1920 Ilse Weihermann Friedleben d. Lilly Müller Vormann 6-0 6-0
1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Daisy Schultz Uhl 9-7 6-1
1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 6-1
1923 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 2-6 9-7 7-5
1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 1-6 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Ilse Weihermann Friedleben 2-6 6-4 10-8
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 5-7 6-4 6-2
1927 Cilly Aussem d. Ilse Weihermann Friedleben 6-3 6-3
1928 Daphne Akhurst (Aus) d. Cilly Aussem 2-6 6-0 6-4
1929 Paula Heimann von Reznicek d. Violet Chamberlain (GB) 6-2 4-6 6-0
1930 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 6-4 6-4
1931 Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-1 6-2
1932 Lolette Payot (Swi) d. Hilde Krahwinkel 6-2 1-6 6-4
1933 Hilde Krahwinkel d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 6-2 6-1
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Cilly Aussem 6-2 6-3
1935 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Cilly Aussem 9-7 6-0
1936 not held due to Germany’s hosting of summer Olympic Games
1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Marie-Luise Horn 4-6 6-2 6-2
1938 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Margot Lumb (GB) 6-1 6-0
1939 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Hella Kovac (You) 6-0 6-1
1940-47 not held due to World War Two and aftermath
1948 Ursula Rosenow d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 8-6
1949 Maria Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 6-8 9-7
1950 Dorothy Head (US) d. Uschi Heidtmann 6-0 6-3
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (US) d. Erika Obst Vollmer 6-1 6-3
1953 Dorothy Head Knode (US) d. Joy Gannon Mottram (GB) 6-0 4-6 6-4
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Inge Hartelt Pohmann 2-6 7-5 6-2
1955 Beryl Penrose (Aus) d. Erika Obst Vollmer 6-4 6-4
1956 Thelma Coyne Long (Aus) d. Silvana Lazzarino (Ita) 7-5 6-2
1957 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 7-5 6-3
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Shirley Bloomer (GB) 6-4 7-5
1959 Edda Buding d. Suzy Kormoczy (Hun) walkover
1960 Sandra Reynolds (RSA) d. Maria Bueno (Bra) 7-5 8-6
1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Yola Ramirez (Mex) 5-7 7-5 6-1
1962 Sandra Reynolds Price (RSA) d. Ann Haydon (GB) 4-6 6-3 7-5
1963 Renée Schuurman (RSA) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 1-6 6-3
1964 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Edda Buding 6-3 6-2
1966 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 8-6 6-3
1967 Françoise Durr (Fra) d. Lesley Turner (Aus) 6-4 6-4
1968 Annette van Zyl (RSA) d. Judy Tegart (Aus) 6-1 7-5
1969 Judy Tegart (Aus) d. Helga Niessen 6-3 6-4
1970 Helga Schultze Hoesl d. Helga Niessen 6-3 6-3
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Helga Niessen Masthoff 6-3 6-2
1972 Helga Niessen Masthoff d. Linda Tuero (US) 6-3 3-6 8-6
1973 Helga Niessen Masthoff d. Patricia Walkden Pretorius (RSA) 6-4 6-1
1974 Helga Niessen Masthoff d. Martina Navratilova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1975 Renata Tomanova (Tch) d. Kazuko Sawamatsu (Jap) 7-6 5-7 10-8
1976 Sue Barker (GB) d. Renata Tomanova (Tch) 6-3 6-1
1977 Laura DuPont (US) d. Heidi Eisterlehner 6-1 6-4
1978 Mima Jausovec (You) d. Virginia Ruzici (Rom) 6-2 6-3
1979 Caroline Stoll (US) d. Regina Marsikova (Tch) 7-6 6-0
1980 not held
1981 Regina Marsikova (Tch) d. Ivanna Madruga (Arg) 6-2 6-1
1982 Bettina Bunge d. Kathy Rinaldi (US) 6-2 6-2
1983 Chris Evert Lloyd (US) d. Kathy Horvath (US) 6-4 7-6
1984 Claudia Kohde-Kilsch d. Kathy Horvath (US) 7-6 6-1
1985 Chris Evert Lloyd (US) d. Steffi Graf 6-4 7-5
1986 Steffi Graf d. Martina Navratilova (US) 6-2 6-3
1987 Steffi Graf d. Claudia Kohde-Kilsch 6-2 6-3
1988 Steffi Graf d. Helena Sukova (Tch) 6-3 6-2
1989 Steffi Graf d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-3 6-1
1990 Monica Seles (You) d. Steffi Graf 6-4 6-3
1991 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 4-6 7-6
1992 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 4-6 7-5 6-2
1993 Steffi Graf d. Gabriela Sabatini (Arg) 7-6 2-6 6-4
1994 Steffi Graf d. Brenda Schultz (Net) 7-6 6-4
1995 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-4 6-1
1996 Steffi Graf d. Karina Habsudova (Svk) 4-6 6-2 7-5
1997 Mary Joe Fernandez (US) d. Mary Pierce (Fra) 6-4 6-2
1998 Conchita Martinez (Esp) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 6-4
1999 Martina Hingis (Swi) d. Julie Halard Decugis (Fra) 6-0 6-1
2000 Conchita Martinez (Esp) d. Amanda Coetzer (RSA) 6-1 6-2
2001 Amélie Mauresmo (Fra) d. Jennifer Capriati (US) 6-4 2-6 6-3
2002 Justine Henin (Bel) d. Serena Williams (US) 6-2 1-6 7-6
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 6-4 4-6 7-5
2004 Amélie Mauresmo (Fra) d. Venus Williams (US) walkover
2005 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Nadia Petrova (Rus) 6-3 4-6 6-3
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 4-6 6-4 7-5
2007 Ana Ivanovic (Srb) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 3-6 6-4 7-6
2008 Dinara Safina (Rus) d. Elena Dementieva (Rus) 3-6 6-2 6-2
Discontinued


A contribution by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

German Closed Championships

This national championship was orignally held outdoors, on clay, in Braunschweig. The first women's singles event was held in 1925.
From 1949 to 1990, it was more exactly the West German Closed Championships, as East Germany also had its own Closed Championships.

1925 Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-1 (in Braunschweig)
1926 Ilse Weihermann Friedleben
1927 Nelly Gassmann Stephanus d. Anna Weihermann Hemp 3-6 6-4 7-5 (in Braunschweig)
1928 Ellen Hoffmann d. Irma Kallmeyer 6-3 5-7 8-6 (in Braunschweig)
1929 Hilde Krahwinkel d. Anne Peitz 6-3 6-1 (in Braunschweig)
1930 Toni Mettenheimer Schomburgk
1931
1932 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-2 6-2 (in Braunschweig)
1933 Hilde Krahwinkel Sperling d. Edith Sander, walkover (in Braunschweig)
1934 Cilly Aussem
1935 Margarethe Käppel d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-2 7-5 (in Braunschweig)
1936
1937 Annelies Ullstein
1938 Maria-Luise Horn d. Annelies Ullstein 6-2 6-3 (in Braunschweig)
1939 Annelies Ullstein d. Thilde Hamel Dietz 6-4 9-7 (in Braunschweig)
1940 Ursula Rosenow d. Margarethe Käppel 7-5 6-4 (in Braunschweig)
1941 Ursula Rosenow d. Margarethe Käppel 6-1 2-6 6-4 (in Braunschweig)
1942 Margarethe Käppel d. Hilde Walterova Doleschell 7-5 6-3 (in Braunschweig)
1943 Hilde Walterova Doleschell d. Inge Hartelt 6-1 6-4 (in Braunschweig)
1944-48 not held
1949 Alice Florian von Tarnay d. Minni Hein Müller 6-0 6-4 (in Wiesbaden)
1950 Inge Hartelt Pohmann d. Alice Florian von Tarnay 10-8 7-5 (in Mönchengladbach)
1951 Inge Hartelt Pohmann d. Totta Zehden 7-5 1-6 7-5 (in Essen)
1952 Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann 6-4 6-3 (in Gelsenkirchen)
1953 Inge Hartelt Pohmann d. Erika Obst Vollmer 6-1 6-2 (in Braunschweig)
1954 Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann [score?] (in Braunschweig)
1955 Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 6-3 (in Braunschweig)
1956 Edda Buding d. Erika Obst Vollmer 6-3 6-2 (in Braunschweig)
1957 Erika Obst Vollmer d. Margot Dittmeyer 3-6 6-4 10-8 (in Braunschweig)
1958 Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 7-5 6-2 (in Braunschweig)
1959 Erika Obst Launert d. Margot Dittmeyer 6-2 6-3 (in Braunschweig)
1960 Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 9-7 6-2 (in Braunschweig)
1961 Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 6-3 6-2 (in Braunschweig)
1962 Edda Buding d. Renate Ostermann ?? (in Braunschweig)
1963 Edda Buding d. Helga Schultze ?? (in Braunschweig)
1964 Helga Schultze d. Helga Niessen 3-6 8-6 6-2 (in Braunschweig)
1965 Helga Niessen d. Heide Schildknecht 6-4 5-7 6-0 (in Braunschweig)
1966 Helga Niessen d. Edda Buding 6-3 4-6 8-6 (in Braunschweig)
1967 Helga Schultze d. Helga Niessen ?? (in Braunschweig)
1968 Helga Niessen d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-2 6-1 (in Braunschweig)
1969 Helga Niessen d. Almut Sturm 6-2 6-2 (in Stuttgart)
1970 Helga Schultze Hösl d. Helga Niessen 6-3 2-6 6-2 (in Braunschweig)
1971 Helga Niessen Masthoff d. Heide Schildknecht Orth 3-6 6-0 6-2 (in Essen)
1972 Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-1 5-7 6-4 (in Braunschweig)
1973 Helga Schultze Hösl d. ???? (in Braunschweig)
1974 Helga Schultze Hösl d. Helga Niessen Masthoff ?? (in Berlin)
1975 Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 7-6 7-5 (in Mannheim)
1976 Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-1 6-0 (in Braunschweig)
1977 Helga Niessen Masthoff d. Ameli Hacks Ring 6-2 6-1 (in Berlin)
1978 Helga Niessen Masthoff
1979 Sylvia Hanika d. Iris Riedel 6-0 6-3 (in Nürnberg)
1980 Iris Riedel Kühn d. Sylvia Hanika ?? (in Braunschweig)
1981 Iris Riedel Kühn d. Claudia Kohde-Kilsch 6-4 6-4 (in Braunschweig)
1982 Claudia Kohde-Kilsch d. Eva Pfaff 6-3 6-1 (in Braunschweig)
1983 Eva Pfaff d. Cornelia Dries 6-3 6-2
1984 Isabel Cueto d. Elke Renz ?? (in Braunschweig)
1985 Sabine Hack d. Petra Keppeler 6-0 2-6 8-6 (in Amberg)
1986 Isabel Cueto d. Cornelia Lechner 7-5 6-4 (in Braunschweig)
1987 Isabel Cueto d. Silke Meier 6-0 6-2
1988 Sabine Gerke d. A. Müller 1-6 6-1 6-2
1989 Silke Frankl d. A. Marchl 6-0 6-2
1990 Sabine Hack d. Sabine Gerke 6-0 2-6 6-0
1991 Karin Kschwendt
1992 Veronika Martinek d. Christina Singer 7-5 6-0 (in Dresden)
1993 Karin Kschwendt d. d. Katja Oeljeklaus 6-1 3-6 7-6 (in Braunschweig)
1994 Petra Winzenhöller d. Kerstin Traube 4-6 6-4 6-1
1995 Kerstin Traube
1996 not held

From 1997 onwards, there has been just one German Closed Championships tournament, played indoors.

------

From circa 1961 onwards, there is also a German Indoor Closed Championships, held at several different venues over the years.
Until 1990, it was more exactly West German Indoor Closed Championships, as East Germany had its own Indoor Closed Championships.

1961 [Dortmund] Edda Buding d. Brigitte Forstendorf 6-3 6-2
1962 [Dortmund] Edda Buding
1963 [Dortmund] Almut Sturm

1969 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1970 [Hannover] Edith Winkens d. Kerstin Seelbach 6-4 6-2
1971 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1972 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1973 [Hannover] Heide Schildknecht Orth

1976 [Hamburg] Helga Niessen Masthoff
1977 [Hamburg] Heidi Eisterlehner
1978 [Hamburg] Sylvia Hanika
1979 [Hamburg] Katja Burgemeister Ebbinghaus
1980 [Hamburg] Eva Pfaff
1980/81 [Hamburg] Heidi Eisterlehner
1981 [Neumünster] Claudia Kohde-Kilsch
1982 [Landshut] Eva Pfaff
1983 [Mainz] Eva Pfaff
1984 [Mainz] Steffi Graf d. Isabel Cueto 6-2 6-0
1985 [Mainz] Steffi Graf
1986 [Mainz] Steffi Graf
1987 [Mainz] Christina Singer d. Silke Meier 4-6 7-6 6-4
1988 [Mainz] Steffi Menning

1990 [Mainz] Claudia Porwik

1992 [Bremen] Claudia Porwik

1996 [Mainz] Christina Singer
1997 [Mainz] Andrea Glass
1998 [Mainz] Julia Abe
1999 [Mainz] Martina Müller
2000 [Mainz] Miriam Schnitzer d. Adriana Barna 6-4 4-6 7-6
2001 [Quierschied] Anca Barna d. Barbara Rittner 4-6 6-2 6-3
2002 [Quierschied] Anca Barna d. Angelika Bachmann 6-0 6-0
2003 [Quierschied] Steffi Gehrlein d. Angelika Bachmann 7-5 6-3
2004 [Isernhagen] Angelika Bachmann d. Kristina Barrois 6-4 7-5
2005 [Isernhagen] Martina Müller d. Tatjana Malek 3-6 6-1 6-3
2006 [Berlin] Kristina Barrois d. Lydia Steinbach 6-3 6-7 6-2
2007 [Biberach] Andrea Petkovic d. Julia Goerges 7-5 6-7 6-4
2008 [Offenburg] Kristina Barrois d. Lydia Steinbach 7-6 6-1
2009 [Offenburg] Andrea Petkovic d. Nicola Geuer 6-4 6-2
2010 [Biberach] Sina Haas d. Mona Barthel 7-6 6-4
2011 [Biberach] Dinah Pfizenmaier d. Jana Nabel 7-6 6-2
2012 [Biberach] Annika Beck d. Antonia Lottner 6-1 6-0
2013 [Biberach] Anna-Lena Friedsam d. Carina Witthöft 6-3 4-6 7-6
2014 [Biberach] Antonia Lottner d. Carina Witthöft 6-4 2-6 7-5
2015 [Biberach] Anna-Lena Friedsam d. Katharina Hobgarski 6-0 6-1
2016 [Biberach] Carina Witthöft d. Laura Schraeder 6-7 7-6 6-3
2017 Tamara Korpatsch d. Katharina Hobgarski 5-7 6-0 6-1


Posted by Newmark401

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

German Covered Court Championships

From 1955 it was more exactly West German Covered Court Championships.
This tournament was held early in the season, presumably on wooden indoor courts.

1911 [Bremen] Mieken Rieck d. Doris Breyer 6-3 3-6 6-2
1912 [Bremen] Mieken Rieck d. "Frau Larida" 6-3 8-6
1913 [Bremen] Mieken Rieck d. Daisy Schultz 6-4 6-4
1914 [Bremen] Mieken Rieck d. Else Koch 6-2 6-1
1915-19 not held due to World War One
1920 [Bremen] Mieken Rieck Galvao d. Frau Gätjen 6-0 6-2
1921 [Bremen] Gertrud Hagelin *
1922 [Bremen] Mieken Rieck Galvao d. Nelly Gassmann Stephanus 4-6 6-2 6-2
1923 [Bremen] Sigrid Frenckell Fick (Swe) d. Mieken Rieck Galvao 6-1 4-6 7-5
1924 [Bremen] Nelly Bamberger Neppach d. Else Klatte 6-3 6-4
1925 [Bremen] Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-4
1926 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-4
1927 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 10-8 6-3
1928 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Frl Frese 6-2 9-7
1929 [Bremen] Irmgard Rost d. Ilse Weihermann Friedleben 11-9 2-6 7-5
1930 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Ellen Hoffmann 7-5 6-0
1931 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Irmgard Rost 6-2 6-3
1932 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Klara Hammer 6-0 6-2
1933 [Bremen] Lolette Payot (Swi) d. Marie-Luise Horn 6-3 2-6 6-2
1934 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 2-6 6-1 6-2
1935 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Lolette Payot (SWI) 6-4 6-1
1936 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Marie-Luise Horn 6-0 6-3
1937 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Totta Zehden 6-1 6-2
1938 [Bremen] Totta Zehden d. Trude Wolf (Aut) 8-6 6-3
1939 [Bremen] Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Rom) 6-4 6-4
1940 [Hamburg] Ursula Heidtmann d. Tilde Hamel Dietz 6-1 10-12 6-4
1941 [Hamburg] Ursula Heidtmann d. Lotte Tegtmeyer 6-4 4-6 6-4
1942-1954 Tournament not held due to World War Two and aftermath
1955 [Cologne] Bibi Gullbrandsson (Swe) d. Shirley Bloomer (GB) 6-1 1-6 6-3
1956 [Cologne] Althea Gibson (US) d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 6-3 6-2
1957 [Cologne] Anne Shilcock (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 11-9
1958 [Cologne] Anne Shilcock (GB) d. Edda Buding default
1959 [Cologne] Christiane Mercelis (Bel) d. Renate Ostermann 6-3 6-4
1960 [Cologne] Ann Haydon (GB) d. Sheila Armstrong 6-3 6-0
1961 [Cologne] Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-2 4-6 6-4
1962 [Bremen] Elizabeth Starkie (GB) d. Renate Ostermann 6-4 2-6 6-1
1963 [Cologne] Ann Haydon Jones (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-1 4-6 8-6
1964 [Bremen] Christine Truman (GB) d. Carole Rosser (GB) 6-4 5-7 6-1
1965 [Cologne] Elizabeth Starkie (GB) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
1966 [Bremen] Ann Haydon Jones (GB) d. Helga Niessen 7-9 7-5 6-3
1967 [Cologne] Ann Haydon Jones (GB) d. Ingrid Loeys (Bel) 6-1 6-1
1968 [Bremen] Joyce Barclay Williams (GB) d. Helga Niessen 6-2 6-1
1969 [Cologne] Christina Sandberg (Swe) d. Christine Truman Janes (GB) 6-3 2-6 8-6
1970 [Munich] Virginia Wade (GB) d. Joyce Barclay Williams (GB) 6-2 6-4
1971 [Bremen] Nell Truman (GB) d. Heide Schildknecht Orth 63 63

1973 [Bremen] Ingrid Lofdahl Bentzer (Swe) d. Heide Schildknecht Orth 6-2 1-6 6-3

1976 [Bremen] Linda Mottram (GB) d. Edith Winkens 6-0 6-1
1977 [Bremen] Helga Niessen Masthoff d. Sylvia Hanika 6-4 6-2
1978 [] Sylvia Hanika d. Heidi Eisterlehner ??
1979 [Bremen] Sylvia Hanika d. Heidi Eisterlehner 6-1 6-0
1980 [Stuttgart] Heidi Eisterlehner d. Claudia Pasquale (Swi) 6-2 6-3


* The 1927 DTB yearbook mentions that in 1921 won Mieken Rieck Galvao.

Posted by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gipsy Tournament SEE North London Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

(incomplete roll)

1956 Lorraine Coghlan d. Eva Duldig 6-2 6-4
1957 Loris Nichols d. Beverly Mance Rae 3-6 7-5 6-2
1958 Eva Duldig d. Margot Rayson 1-6 13-11 6-3
1959 Lorraine Coghlan d. Margaret Smith 6-2 6-1
1960 Beverly Mance Rae d. Maureen McCalman 6-2 6-3
1961 Beverly Mance Rae d. Judy Tegart 6-3 6-2
1962 Lorraine Coghlan Robinson d. Beverly Mance Rae 4-6 6-3 6-4

1964 Margaret Smith d. Kerry Melville 6-1 6-0
1965 Margaret Smith d. Maureen McCalman Pratt 6-2 6-0

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gleneagles, Scotland (Clay)

(incomplete roll)

1924 Dorothy Shepherd Barron d. Elizabeth Ryan (US) 1-6 8-6 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Domini Elliadi Crosfield 6-0 6-2
1926 Phyills Carr Satterthwaite d. Helen Barr 6-2 6-2
1927 Violet Chamberlain d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-1 3-6 6-2
1928 Esna Boyd (Aus) d. Betty Nuthall 9-7 6-4
1929 Ermyntrude Harvey d. Violet Chamberlain 1-6 6-3 6-3
1930 Naomi Trentham d. Jenny Sandison (Ind) 7-5 6-4
1931 Olga Webb d. Kay Stammers 8-6 6-1
1932 Kay Stammers d. Josane Sigart (Bel) 6-4 7-5
1933 Kay Stammers d. Josane Sigart (Bel) 6-3 6-1
1934 Joan Ridley d. Susan Noel 7-5 6-3
1935 Jean Saunders d. Esna Boyd Robertson 6-4 6-3
1936 Anita Lizana (Chi) d. Peggy Scriven 6-3 2-6 6-4
1937 Valerie Scott d. Nancy Dickin 7-5 4-6 8-6
1938 Anita Lizana Ellis d. Alexandra McOstrich McKelvie 6-2 6-0

Last edited by Jimbo109; Nov 9th, 2018 at 11:08 AM.
Jimbo109 is offline  
post #39 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:53 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

G 2
********************************************

Godalming, Surrey, England (Clay)

(incomplete roll)

1928 Joan Reid-Thomas Strawson d. Agnes Daniell Tuckey 7-5 1-6 6-3
1929 Nancy Lyly d. Joan Reid-Thomas Strawson 8-6 3-6 6-2

1931 Joan Reid-Thomas Strawson d. Peggy Brazier 7-5 6-2
1932 Jean Saunders d. Joan Couchman 6-8 6-3 6-1
1933 Jean Saunders d. Joan Couchman 6-3 6-4
1934 Jean Saunders d. Nancy Dickin 6-3 5-7 6-3
1935 Nancy Dickin d. Ermyntrude Harvey 1-1 retired
1936 Nancy Dickin d. Bea Watson 6-0 6-4
1937 Irmgard Rost (Ger) d. Mollie Trouncer 6-2 6-1
1938 Mollie Trouncer d. N Truman 6-0 7-9 6-1


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Good Neighbor Championships SEE Miami Beach

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Morocco (Clay)


2001 [Casablanca] Zsofia Gubacsi (Hun) d. Maria Elena Camerin (Ita) 1–6 6–3 7–6
2002 [Casablanca] Patricia Wartusch (Aut) d. Klara Koukalova (Cze) 5–7 6–3 6–3
2003 [Casablanca] Rita Grande (Ita) d. Antonella Serra-Zanetti (Ita) 6–2 4–6 6–1
2004 [Casablanca] Emilie Loit (Fra) d. Ludmila Cervanova (Svk) 6-2 6-2
2005 [Rabat] Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Jie Zheng (Chn) 6-4 6-2
2006 [Rabat] Meghann Shaughnessy (US) d. Martina Sucha (Svk) 6–2 3–6 6–3
2007 [Fes] Milagros Sequera (Ven) d. Aleksandra Wozniak (Can) 6-1 6-3
2008 [Fes] Gisela Dulko (Arg) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 7-6 7-6
2009 [Fes] Anabel Medina-Garrigues (Esp) d. Ekaterina Makarova (Rus) 6-0 6-1
2010 [Fes] Iveta Benesova (Cze) d. Simona Halep (Rom) 6-4 6-2
2011 [Fes] Alberta Brianti (Ita) d. Simona Halep (Rom) 6-4 6-3
2012 [Fes] Kiki Bertens (Net) d. Laura Pous-Tio (Esp) 7-5 6-0
2013 [Marrakech] Francesca Schiavone (Ita) d. Lourdes Dominguez-Lino (Esp) 6-1 6-3
2014 [Marrakech] Maria Teresa Torro-Flor (Esp) d. Romina Oprandi (Swi) 6-3 3-6 6-3
2015 [Marrakech] Elina Svitolina (Ukr) d. Timea Babos (Hun) 7-5 7-6
2016 [Rabat] Timea Bacsinszky (Sui) d. Marina Erakovic (NZ) 6-2 6-1
2017 [Rabat] Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 7-5 7-5
2018 [Rabat] Elise Mertens (Bel) d. Ajla Tomljanovic (Aus) 6-2 7-6
2019 [Rabat] Maria Sakkari (Gre) d. Johanna Konta (GB) 2-6 6-4 6-1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greek Closed Championships

1928 Kassimati
1929 Kassimati
1930 I. Lenos
1931 Kassimati
1932 I. Lenos d. Miss Campbell 6-3 6-2
1933 I. Lenos
1934 Phyllis Xydis
1935 Phyllis Xydis
1936 Phyllis Xydis
1937 Phyllis Xydis
1938 Phyllis Xydis
1939 Konstantinidou
1940 Phyllis Xydis
1941-45 not held due to World War Two
1946 Kyriakou
1947 Kyriakou
1948 V. Georgandas d. Mrs D. Drinis 2-6 6-3 7-5
1949 V. Georgandas d. L. Voultzos 6-3 6-1
1950 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-2 6-4
1951 Mrs A. Kyriakas d. Mrs Petroyanni 6-3 6-0
1952 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-3 6-1
1953 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-4 6-1
1954 V. Georgandas d. E. Vassilikou 9-7 6-4
1955 T. Voulgaris d. E. Vassilikou 9-11 6-4 6-3
1956 E. Vassilikou d. T. Voulgaris 6-4 6-2
1957 Mrs V. Karavia d. E. Vassilikou 9-7 6-1
1958 Karavia
1959 Vassiliadou
1960 Vassiliadou
1961 Vassiliadou
1962 Kypreou
1963 Xanthippi Vassiliadou d. Rita Patrikiou 6-3 6-1
1964 Vassiliadou
1965 Dionissia Asteri
1966 Dionissia Asteri
1967 Dionissia Asteri
1968 Dionissia Asteri
1969 Dionissia Asteri d. E. Vasileadou 6-0 6-2
1970 Dionissia Asteri
1971 Carol-Ann Prosen Kalogeropoulos d. Alice Koutsouri 7-5 6-2
1972 Dionissia Asteri
1973 Dionissia Asteri
1974 Dionissia Kotsia
1975 Dionissia Asteri
1976 Dionissia Asteri
1977 Denise Panagopoulou
1978 Denise Panagopoulou
1979 Angelikí Kanellopoulou
1980 Angelikí Kanellopoulou
1981 Angelikí Kanellopoulou
1982 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-1 6-0
1983 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-3 6-0
1984 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-3 6-3
1985 Angelikí Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-2 6-0
1986 Angelikí Kanellopoulou
1987 Olga Tsarbopoulou d. Xenia Anastasiadou 6-1 6-1
1988 Angeliki Kanellopoulou d. Christina Papadaki 6-2 6-3
1989 Angeliki Kanellopoulou d. Christina Papadaki 6-1 6-0
1990 Olga Tsarbopoulou d. Christina Papadaki 6-4 7-6
1991 Christina Papadaki d. Christina Zachariadou 6-3 6-2
1992 Christina Papadaki
1993 Christina Papadaki d. Alexandra Pentzoula 6-0 6-4
1994 Christina Papadaki
1995 Christina Papadaki
1996 Eleni Daniilidou
1997 Eleni Daniilidou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greek International Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grenoble, France (Indoors)

(incomplete roll)

1954 Marie-Louise Billaz d. Rostaing 6-1 7-5
1955 Josette Billaz d. Rostaing 6-2 6-2
1956 Josette Billaz d. Rostaing 6-2 6-1

1959 Josette Billaz d. Lucia Bassi (Ita) 7-5 6-2
1960 Josette Billaz d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 5-7 6-1
1961 Josette Billaz d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 6-2

1970 Odile de Roubin d. Nathalie Fuchs 6-4 6-2


"Open de l'Isère"

2002 Sybille Bammer (Aut) d. Virginie Pichet 6-4 6-4
2003 Karolina Sprem (Cro) d. Sophie Lefevre 7-5 7-5
2004 Martina Muller (Ger) d. Aravane Rezai 7-5 6-1
2005 Mervana Jugic-Salkic (Bih) d. Karen Paterson (GB) 6-3 6-1
2006 Virginie Pichet d. Gaelle Desperrier 6-3 6-1
2007 Anna Korzeniak (Pol) d. Florence Haring 7-6 6-4
2008 Claire Feuerstein d. Anne-Laure Heitz 6-3 4-6 6-4
2009 Naomi Broady (GB) d. Yulia Fedossova 6-4 6-2
2010 Anais Laurendon d. Victoria Larriere 6-3 6-2
2011 Marta Domachowska (Pol) d. Naomi Broady (GB) 6-4 6-4
2012 Karolina Pliskova (Cze) d. Kristyna Pliskova (Cze) 7-6 7-6
2013 Sandra Zahlavova (Cze) d. Maryna Zanevska (Ukr) 6-4 5-7 6-2
2014 Pauline Parmentier d. Anastasiya Vasylyeva (Ukr) 2-6 6-0 6-4
2015 Magda Linette (Pol) d. Tereza Martincova (Cze) 7-6 4-6 6-1
2016 Myrtille Georges d. Indy De Vroome (Net) 7-6 6-2
2017 Marketa Vondrousova (Cze) d. Anna Blinkova (Rus) 7-5 6-4
2018 Fiona Ferro d. Eleonora Molinaro (Lux) 6-4 6-7 7-6

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Griqualand West Championship, South Africa

usually (or perhaps always) played at Kimberley, time of year unkwown.

1904 Miss Shields d. Miss Stark 6-5 6-2
1905 E. Wells d. Mrs Van Rooyen 6-2 6-5
1906 E. Wells d. Miss Pett 3-6 6-0 6-1
1907 E. Wells d. Miss Frieslich 6-2 6-5
1908 Mrs Vermaak d. Miss Frieslich 6-2 6-5
1909 E. Wells
1910 E. Wells d. Mrs Van Rooyen 6-3 6-0
1911 No event as the South African Championships held in Kimberley
1912 Miss Wilson d. Miss Solomon 7-5 6-1
1913 Miss Winterbach d. Miss Fuller 6-3 6-1
1914 Miss Tom d. Miss Fuller
1915-1918 not held due to World War I
1919 M. Haarhoff d. Dolly Rogers 6-4 6-2
1920 Dolly Rogers d. Miss Solomon 6-1 retired
1921 Dolly Rogers d. Billie Tapscott 6-1 6-1
1922 Billie Tapscott d. Dolly Rogers 2-6 11-9 6-2
1923 Dolly Rogers
1924 Billie Tapscott d. Miss Lloyd
1925 Miss Lloyd d. Miss Cawood 6-3 6-1
1926 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-3 7-5
1927 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-2 10-12 6-2
1928 Miss Lloyd d. Miss Norton 6-2 6-0
1929 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-2 1-6 6-4
1930 Mrs Clark Kennedy d. Mrs Myburgh 6-3 0-6 6-3
1931 Miss Lloyd d. Mrs Myburgh 6-4 7-5
1932 Miss Lloyd d. Mrs Myburgh 6-4 3-6 7-5
1933 Mrs Myburgh
1934 Mrs van Renen d. Miss Currie 6-2 9-7
1935 Miss Lloyd d. Mrs van Renen
1936 Dolly Rogers Harvey d. Miss Lloyd 6-2 6-2
1937 Dolly Rogers Harvey or Miss Gill (possibly an unfinished or divided title match)
1938 Mrs B. Ledger d. Mrs De Wet 6-0 6-0
1939 Miss Biercey* d. (Frances Woods?) Farquharson 6-1 6-4
1940 Mrs B. Ledger d. Mrs I. Hendry 6-3 6-2
1941-1945 not held due to World War II
1946 Mrs M. Richmond d. Mrs M. Gill 6-2 6-4
1947 S. le Roux d. Mrs M. Richmond 6-4 7-5
1948 Mrs M. Richmond d. Mrs V. Smith 6-1 6-1
1949 Mrs M. Richmond d. Mrs V. Smith
1950 Ruth (Smith?) Stevens d. M. Morphey 6-0 6-2
1951 Mrs I. Hendry d. Mrs V. Smith 7-5 6-3
1952 Mrs G. Harley d. Mrs Fourie 6-4 6-3
1953 Sheila Waddington
1954 Mrs Fourie d. Sheila Wadddington 6-2 6-2
1955 Sandra Reynolds d. Mrs Fourie 6-8 6-4 6-1
1956 Sheila Waddington d. Heather Heckler 6-3 4-6 7-5
1957 Sandra Reynolds d. Daphne Seeney 11-9 6-2
1958 Sheila Waddington d. Heather Heckler 6-2 6-0
1959 Dora Kilian Shaw d. Sheila Waddington MacLachlan 6-1 6-2
1960 Heather Heckler d. Mrs Fourie 6-4 6-0
1961 Heather Heckler d. Mrs Fourie default
1962 Elizabeth Bunn d. Mrs D. Eaton 6-0 6-1
1963 Sheila Waddington MacLachlan d. I. Smit
1964 Mrs D. Eaton d. A. Wessels 6-4 6-4
1965 Margaret Farrer Hawthorne d. A. Wessels 6-0 6-3
1966 Margaret Farrer Hawthorne d. Sheila Waddington MacLachlan 8-6 6-2
1967 Sheila Waddington MacLachlan d. E. Venter 6-4 6-0
1968 Sheila Waddington MacLachlan d. Mrs S. Viljoen 6-0 4-6 6-0
1969 E. Ackerman d. Mrs S. Viljoen 6-4 7-5
1970 E. Ackerman d. Sheila Waddington MacLachlan 6-0 6-1
1971 L. Viljoen d. E. Ackermann 6-4 6-3
1972 Rowena Whitehouse d. Brigitte Cuypers 6-1 14-12
1973 Elizabeth Truter d. Rowena Whitehouse 6-4 3-6 6-4
1974 Yvonne Vermaak d. Elizabeth Truter 6-3 6-4
1975 Sabina Simmonds d. Nicky Kruger 6-4 2-6 7-5
1976 Yvonne Vermaak d. Elizabeth Truter Vlotman 6-1 6-3


*Biercey is very similar to Piercey. Could this person=Sheila Piercey, later Mrs Summers?

Most Titles

8--Won by Dolly Rogers Harvey. Won as Miss Rogers in 1920-1921, 1923, 1925-1926, and 1929. Won as Mrs Harvey in 1936 and 1937. She was born circa 1900.
6--Won by Sheila Waddington MacLachlan. Sheila won in 1953, 1956, 1958, and 1967-1968. She made the final as late as 1970.


A contribution by Rollo

Last edited by Jimbo109; May 5th, 2019 at 05:40 AM.
Jimbo109 is offline  
post #40 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:54 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

G 3
********************************************

Gstaad, Switzerland (Clay)

In 1937 '48 '49 '52 '54 '55 '57 '58 '60 '61 '63 '66 '67 and from '69 to '80 it was valid for the Swiss International Championships.

(incomplete roll)

1915 Mlle "Conte" d. Miss Harris 5-7 6-5 retired (in order to catch a train) First edition

1923 Mme Monk
1924 Germaine Regnier Golding (Fra)
1925 Mme de Prelle
1926 Mme Mendès de Léon
1927 Emmy Schaublin d. Mrs O'Neill (GB) 6-1 9-7
1928 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Emmy Schaublin 6-4 6-4
1929 Lolette Payot d. Germaine Regnier Golding (Fra) walkover
1930 Mrs O'Neill (GB)
1931 Mme Kornfeld d. Mlle A. Clerc 6-0 6-2 at the Sarina LTC
1932 (Jul) Mme Jacky d. Miss Weekes 6-1 6-0
1932 (Aug) Mlle Voegelin d. Giuliana Grioni (Ita) 3-6 6-4 7-5
1933 (Jul) Mme Jacky d. Mme Merker 6-3 6-4
1933 (Aug) Pittmann d. Mme Garcia 6-3 2-6 6-4
1934 (Jul) Mme Stalder d. Mme Jacky 6-1 6-2
1934 (Aug) Mme Chabloz d. Mme Casamayor 0-6 8-6 6-4

1936 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Lucette Caron Culbert (Fra) 6-4 6-3
1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Arlette Neufeld Halff (Fra) 6-2 6-4
1938 Mme Koch
1939 Magda Baumgarten (Hun) d. Arlette Neufeld Halff (Fra) 6-4 3-6 6-1
1940 Edith Sutz d. Luzia Studer 3-6 7-5 6-1
1941 Mme Weiss d. Mme Jacky in 3 sets.
1942 Steffi Chapuis d. Frl van Lennep 6-4 6-2
1943 Pierette Dubois
1944 Edith Sutz d. Mlle Halneschin ??
1945 Steffi Chapuis
1946 Dodo Bundy (US) d. Helena Straubeova (Tch) 6-4 6-1
1947 Myriam De Borman (Bel) d. Mme Beck 2-6 6-3 6-3
1948 semi-finals and final abandoned due to rain
1949 Sheila Piercey Summers (RSA) d. Joan Curry (GB) 6-3 6-3
1950 Betty Rosenquest (US)
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus)
1952 Dorothy Head (US) d. Erika Obst Vollmer (Frg) 6-2 0-6 6-2
1953 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joan Curry (GB) 10-8 6-2
1954 Violette Rigollet Von Alvensleben d. Pat Ward (GB) 6-1 6-3
1955 Hazel Redick Smith (RSA) d. Ruth Nathan Kaufmann 1-6 6-1 6-4
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Nicla Artigiani Migliori (Ita) 6-3 6-1
1957 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Sandra Reynolds (RSA) 2-6 7-5 6-4
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Yola Ramirez (Mex) 3-6 6-2 6-0
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Mary Carter Reitano (Aus) 7-5 6-1
1960 Maria Bueno (Brz) d. Sandra Reynolds (RSA) 6-2 6-3
1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Yola Ramirez (Mex) 7-5 6-3
1962 Sandra Reynolds Price (RSA) d. Lesley Turner (Aus) 7-9 6-4 8-6
1963 Robyn Ebbern (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-4
1964 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-4 6-2
1965 Francoise Durr (Fra) d. Maria Bueno (Brz) 10-8 6-1
1966 Helga Schultze (Frg) d. Sonja Pachta (Aut)
1967 Annette Van Zyl (RSA) d. Jan Lehane O'Neill (Aus) 6-1 3-6 6-3
1968 Annette Van Zyl du Plooy (RSA) d. Julie Heldman (US) 6-0 6-1
1969 Francoise Durr (Fra) d. Rosie Casals (US) 6-4 4-6 6-2
1970 Rosie Casals (US) d. Francoise Durr (Fra) 6-2 5-7 6-2
1971 Francoise Durr (Fra) d. Lesley Hunt (Aus) 6-3 6-3
1972 Kazuko Sawamatsu (Jpn) d. Pam Teeguarden (US) 6-3 4-6 6-2
1973 Julie Anthony (US) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-4 7-5
1974 Helga Schultze Hosl (Frg) d. Lea Pericoli (Ita) 4-6 6-4 6-3
1975 Glynis Coles (GB) d. Linky Boshoff (RSA) 9-7 2-6 8-6
1976 Michele Gurdal (Bel) d. Gail Sherriff Lovera (Fra) 4-6 6-2 6-3
1977 Lesley Hunt (Aus) d. Helen Gourlay Cawley (Aus) 4-6 7-5 6-1
1978 Virginia Ruzici (Rom) d. Petra Delhees 6-2 6-2
1979 Petra Delhees d. Yvona Brzakova (Tch) 6-4 1-6 6-1
1980 Virginia Ruzici (Rom) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-4 6-3
1981 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Isabelle Villiger 6-1 4-6 6-2
1982 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Virginia Ruzici (Rom)
1983 Sabina Simmonds (Ita) d. Christiane Jolissaint 6-3 6-7 6-3
1984-2015 not held
2016 Viktorija Golubic d. Kiki Bertens (Net) 4-6 6-3 6-4
2017 Kiki Bertens (Net) d. Anett Kontaveit (Est) 6-4 3-6 6-1
2018 Alizé Cornet (Fra) d. Mandy Minella (Lux) 6-4 7-6

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Guangzhou (aka Canton), China (Hard)


2004 Na Li d. Martina Sucha (Svk) 6-3 6-4
2005 Zi Yan d. Nuria Llagostera-Vives (Esp) 6–4 4–0 ret.
2006 Anna Chakvetadze (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6–1 6–4
2007 Virginie Razzano (Fra) d. Tzipora Obziler (Isr) 6-0 6-3
2008 Vera Zvonareva (Rus) d. Shuai Peng 6–7 6–0 6–2
2009 Shahar Peer (Isr) d. Alberta Brianti (Ita) 6-3 6-4
2010 Jarmila Gajdosova Groth (Aus) d. Alla Kudryavtseva (Rus) 6-1 6-4
2011 Chanelle Scheepers (RSA) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 6–2 6–2
2012 Su-Wei Hsieh (Tpe) d. Laura Robson (GB) 6-3 5-7 6-4
2013 Shuai Zhang d. Vania King (US) 7-6 6-1
2014 Monica Niculescu (Rom) d. Alize Cornet (Fra) 6-4 6-0
2015 Jelena Jankovic (Srb) d. Denisa Allertova (Cze) 6-2 6-0
2016 Lesia Tsurenko (Ukr) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-4 3-6 6-4
2017 Shuai Zhang d. Aleksandra Krunic (Srb) 6-2 3-6 6-2
2018 Qiang Wang d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-1 6-2

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Guildford, Surrey, England (Clay)

Venue: Pit Farm Club

(incomplete roll)

In 1960s and 1970s in Guildford were played the Surrey Hard Court Championships, but sometimes the tournament's denomination is uncertain. The tournaments below seem lacking in that denomination.

1948 Joey Physick David d. Kay Tuckey 6-3 3-6 6-4
1949 Kay Tuckey d. Arvilla McGuire (US) 6-2 6-1
1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Dottie Head (US) 7-5 4-6 6-1
1951 Jean Bridger Walker-Smith d. Angela Mortimer 6-2 6-3
1952 Hazel Redick Smith (RSA) d. Julia Wipplinger (RSA) 6-3 6-2
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 13-11 6-1

1955 Hazel Redick Smith (RSA) d. Dora Kilian (RSA) 6-2 4-6 6-4
1956 Pat Hird d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-3 6-0
1957 Ann Shilcock d. Ruia Morrison (NZ) 6-1 7-5
1958 Pat Nettleton (NZ) d. Ruia Morrison (NZ) 6-4 5-7 7-5

1962 Deidre Catt d. Lorna Cornell Cawthorn 4-6 9-7 6-2

1965 Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 2-6 6-4 6-1
1966 Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 6-1 6-0
1967 Judy Tegart (Aus) d. Margaret Harris (Aus) 6-1 6-0

Last edited by Jimbo109; Sep 23rd, 2018 at 07:34 AM.
Jimbo109 is offline  
post #41 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:54 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

H 1
*******************************************

Hamburg, Germany (Clay)

Originally held in Hittfeld, to the south of Hamburg, it was moved to Hamburg itself in 1987, when it was held in September. After some early changes, in 1989 its position in the calendar became fixed at the end of April/beginning of May. The tournament was not held in the three years 1984-86. From the late 1980s until 2002, it was one of the main women's clay court tournaments in the run-up to the French Open.
In later years the permanent venue was the Rothenbaum Club. However, this tournament had a rather short life, being discontinued after 2002.

Official names of the tournament:
1982 Casino Cup
1983 Fila Europa Cup
1984-86 not held
1987-98 Citizen Cup
1999-2002 Betty Barclay Cup

1982 [July] Lisa Bonder (USA) d. Renata Tomanova (Tch) 6-3 6-2
1983 [July] Andrea Temesvari (Hun) d. Eva Pfaff 6-4 6-2
1984-86 not held
1987 [September] Steffi Graf d. Isabel Cueto 6-2 6-2
1988 [July] Steffi Graf d. Katerina Maleeva (Bul) 6-4 6-2
1989 [May] Steffi Graf d. Jana Novotna (Tch) walkover
1990 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 5-7 6-0 6-1
1991 Steffi Graf d. Monica Seles (You) 7-5 6-7 6-3
1992 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-2
1993 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Steffi Graf 6-3 6-3
1994 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Steffi Graf 4-6 7-6 7-6
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Martina Hingis (Swi) 6-1 6-0
1996 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Conchita Martinez (Esp) 4-6 7-6 6-0
1997 Iva Majoli (Cro) d. Ruxandra Dragomir (Rom) 6-3 6-2
1998 Martina Hingis (Swi) d. Jana Novotna (Cze) 6-3 7-5
1999 Venus Williams (USA) d. Mary Pierce (Fra) 6-0 6-3
2000 Martina Hingis (Swi) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 6-3
2001 Venus Williams (USA) d. Meghann Shaughnessy (USA) 6-3 6-0
2002 Kim Clijsters (Bel) d. Venus Williams (USA) 1-6 6-3 6-4
Tournament discontinued


A contribution by Newmark401.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hampshire Championships, Bournemouth, England (Grass)

This tournament was being called the Hampshire Championships from at least 1906 onwards.

(incomplete roll)

1883 Mrs Hornby d. M. Richards 5-6 6-3 6-1

1885 Mrs Surman and Mrs Hornby drew for prizes, the former taking the first. *
1886 Mrs Hornby d. B. Hannaford 6-3 6-3
1887 Constance Bryan d. Beatrice Langrishe 6-1 6-3
1888 May Langrishe d. Constance Bryan 6-1 7-5
1889 May Langrishe d. Constance Bryan 6-4 6-4
1890 May Langrishe d. Constance Bryan 6-1 4-6 6-3
1891 Violet Pinckney d. Elsie Pinckney, walkover
1892 Violet Pinckney d. Charlotte Cooper, walkover (The CR could not be played due to rain)
1893-1895 not held
1896 Violet Pinckney (holder) d. Amy Ransome 6-3 6-1
1897 not held
1898 divided between Charlotte Cooper and Blanche Bingley Hillyard
1899 Ruth Pennington-Legh Winch d. Alice Greene 6-2 6-0
1900 not held
1901 Ruth Pennington-Legh Winch d. Violet Pinckney 6-1 6-4
1902 Ruth Pennington-Legh Winch d. Amy Ransome 11-9 6-1
1903 Connie Wilson d. Ellen Stawell-Brown 6-4 6-2
1904 Connie Wilson d. “Miss Britain” 6-2 6-4
1905 Violet Pinckney d. Amy Ransome 1-6 6-1 6-2
1906 Gladys Eastlake-Smith d. Ellen Thynne Evered 6-2 6-3
1907 Gladys Eastlake-Smith d. Ellen Thynne Evered 1-6 6-2 7-5
1908 Edith Boucher d. Gladys Eastlake-Smith Lamplough 6-1 6-3
1909 Violet Pinckney d. Beryl Tulloch 8-6 6-3
1910 Beryl Tulloch d. Jessie Tripp 5-7 6-1 6-1
1911 Edith Boucher Hannam d. Agnes Daniell Tuckey 6-4 6-3
1912 Edith Boucher Hannam d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 6-2
1913 Edith Boucher Hannam d. Agnes Daniell Tuckey 8-6 6-0
1914 Agnes Daniell Tuckey b. Lavinia Radeglia 6-0 6-4
1915-18 not held due to World War One
1919 Kitty McKane d. Doris Covell Craddock 6-2 6-1
1920 Doris Covell Craddock d. Mrs A.A. Hall 6-2 6-1
1921 Kathleen Lidderdale d. Doris Covell Craddock 6-3 6-2
1922 Aurea Farrington Edgington and Eleanor Rose divided the title
1923 Eleanor Rose d. E. Tanner 6-4 8-6
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Eleanor Rose 5-7 7-5 6-4
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Violet Chamberlain 2-6 6-2 6-4
1926 Violet Chamberlain d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 6-2 6-1
1927 Violet Chamberlain d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-3
1928 Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-3 6-3
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 6-4 8-6
1930 Joan Ridley d. Elsie Goldsack Pittman 4-6 6-4 6-1
1931 Madge Slaney d. Jeanette Morfey 6-3 6-3
1932 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 6-4 6-3
1933 Margaret Walsh Mellows d. Muff Wilson (Aus) 1-6 7-5 6-1
1934 Joan Hartigan (Aus) d. Madge Slaney 3-6 6-3 6-3
1935 Leila Row (Ind) d. Joan Ingram 7-5 6-8 retired
1936 Madge Slaney d. Patience Thomson 6-2 6-2
1937 Margot Stewart d. Betty Cooke 7-5 6-3
1938 Mary Hardwick d. Mona Riddell 6-0 6-4
1939 Margot Stewart d. Edie Rudd Luxton 6-4 6-3
1940-45 not held due to World War II
1946 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Janet Morgan 6-3 6-4
1947 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Jean Bridger Walker-Smith 6-2 6-2
1948 Jean Bridger Walker-Smith d. Kathleen Tuckey 6-3 4-6 6-2
1949 Margaret Emerson d. N. Newberry 6-0 6-2
1950 Jean Bridger Walker-Smith d. Kathleen Tuckey 1-6 6-2 6-2
1951 Angela Buxton and [] Chapman divided the title
1952 Anne Shilcock d. Angela Buxton 6-8 6-1 6-2
1953 Marion Boundy d. Mrs R. Chapman 6-1 6-2
1954 Viola White d. Margaret Grace 6-4, 6-2
1955 Anita Lizana Ellis d. Viola White 6-0 5-7 6-0
1956 Sheila Griffin Bramley d. Mrs R. Chapman 6-3 6-3
1957 divided due to rain when Sheila Griffin Bramley led Elaine Watson Shenton 4-1
1958 Sheila Griffin Bramley d. J. Chamberlain 10-8 7-5
1959 Anita Lizana Ellis d. Elizabeth Starkie 3-6 6-2 6-4
1960 Sheila Griffin Bramley d. Margaret Lee 6-3 6-1
1961 A. O'Neill d. K. Howarth 3-6 6-3 6-2
1962 Ann Owen d. K. Wainwright 6-1 6-4
1963 M. White d. Anthea Rigby 6-1 7-5
1964 Anthea Rigby d. G. Chapman 8-6 8-6
1965 Elaine Watson Shenton d. G. Chapman 6-3 6-1
1966 Anthea Rigby and Elaine Watson Shenton divided the title

1968 Brenda Kirk (SA) d. Marianne Brummer (SA) 6-0 7-5
1969 Penny Moor and Diane Riste divided the title
1970 Diane Riste d. Barbara Walsh (Aus) 8-6 6-1
1971 Mrs P. Blackburn d. Diane Riste 6-2 6-4
1972 Rosemary Pearson d. Nuala Dwyer 6-4 3-6 6-3
1973 Nuala Dwyer d. M. O'Toole 6-2 6-2

1975 Dianne Evers (Aus) d. Michelle Ballheimer (Aus) 6-1 6-4
1976 P. Roberts d. L. Hobley 6-3 9-7
1977 L. Hobley d. Judy Erskine 6-3 6-1
1978 A. Tripp d. Josephine Smedley 6-2 6-2
1979 (Jun) Mary Carillo (US) d. Belinda Thompson 6-2 6-3 *
1979 (Aug) Helen De Giorgio (Mal) d. J. Andrews (US) 3-6 6-3 7-5 *
1980 (May) Susan Rollinson (RSA) d. Kate Gulley (Aus) 6-3 6-4 *
1980 (Aug) Elspeth Young d. K. Treloar 6-3 6-3 *
1981 Judy Tegart Dalton (Aus) d. Jane Langstaff 6-0 6-0

* uncertain denomination

A joint contribution by newmark401 and jimbo109.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hampstead SEE Cumberland Hard Court Tournament


Hampstead Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Venue: The Canforde LTC at Belsize Park, that was know as the Hampstead Hard Court Lawn Tennis Club from January 1, 1925.

1922 Dorothy Holman d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 8-6
1923 Dorothy Holman d. Mabel Davy Clayton 5-7 6-3 6-1
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Honor Woolrych 5-7 6-1 6-3
1925 Joan Fry d. Joan Ridley 6-1 5-7 6-4
1926 Joan Fry d. Sylvia Lumley-Ellis 5-7 8-6 6-0
1927 Madge Valantine d. Cristobel Hardie 7-5 4-6 7-5
1928 Phoebe Holcroft Watson d. Cristobel Hardie 6-2 6-2
1929 Phoebe Holcroft Watson d. Peggy Saunders Michell 6-2 6-1
1930 Betty Nuthall d. Vera Montgomery 6-4 6-1
1931 Eileen Bennett Whittingstall d. Betty Nuthall 6-3 6-2
1932 Ermyntrude Harvey d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-4 1-6 6-1
1933 Dorothy Round d. Freda James 6-1 6-3
1934 Phyllis Mudford King d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
Tournament discontinued


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hannover Championships, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1906 Frl Knapp d. G. Schwanenberg 6-2 3-6 7-5

1908 Frl Knapp d. G. Schwanenberg 6-3 6-3
1909 Mieken Rieck
1910 M. Wagener
1911 Hedwig Neresheimer d. Mieken Rieck 6-0 6-1
1912 Anita Heimann Lent d. H.V. Schmidt default

1927 Anna Weihermann Hemp d. Nelly Gassmann Stephanus 6-0 2-6 7-5
1928 Nelly Gassmann Stephanus d. Annemarie Buss 8-6 6-0
1929 Annemarie Buss d. Margot Warschauer 2-6 8-6 6-3

1931 Maria Pflügner d. Ruth Kohnert 1-6 6-1 6-3

1939 Ingeborg Schumann d. Ruth Thiemen 6-3 8-6

1954 Elena Lehmann (Arg) d. Mrs A. Hamann 6-1 6-2
1955 Silvana Lazzarino (Ita) d. Inge Hartelt Pohmann 6-4 6-4
1956 Erika Obst Vollmer d. Ingrid Metzner (Bra) 6-2 1-6 6-3

1963 Lesley Turner (Aus) d. Renee Schuurman (RSA) 5-7 7-5 6-2
1964 Margaret Smith (Aus) d. Sonja Pachta (Aut) 6-0 6-1


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harpenden SEE Hertfordshire Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harrogate, North Yorkshire, England

(incomplete roll)

1886 Margaret Bracewell d. Mabel Boulton 5-7 8-6 3-0 retired

1927 (Apr) Dorothy Alexander d. Kate Anningson 6-4 1-6 6-3
1927 (May) Elsa McAlpin Haylock d. Marjorie Macfarlane 6-2 9-7
1927 (Sep) Dorothy Anderson d. Norah Fosdick Middleton 6-3 7-5
1928 Elsa McAlpin Haylock d. Betty Dix 4-6 6-0 6-3
1929 Elsa McAlpin Haylock d. Betty Dix 3-6 6-0 8-6
1930 Elsa McAlpin Haylock d. Betty Dix 6-3 6-4
1931 Vera Montgomery d. Betty Dix 11-9 6-4
1932 Freda Scott d. Edie Rudd 6-1 6-4
1933 Winifred Bower d. Manon Hargreaves 6-2 6-3
1934 Freda Scott d. Elsa McAlpin Haylock 6-4 1-6 6-4
1935 (May) Joan Ridley d. Joan Hartigan (Aus) 6-2 6-3
1935 (Sep) Madge Slaney d. Esna Boyd Robertson (Aus) 6-2 9-7

1937 Freda James d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-2
1938 Freda James d. Susan Noel 6-4 6-3
1939 Freda James Hammersley d. Gem Hoahing 6-3 6-3
1940-45 not held due to WWII
1946 Betty Clements Hilton d. Elsa McAlpin Haylock 6-3 6-2
1947 Magda Berescu Rurac (Rom) d. Molly Lincoln Blair 6-3 6-2
1948 Patsy Rodgers d. Sheila Paterson Dowdeswell (Rho) 6-0 6-3
1949 Patsy Rodgers d. Joey Physick David 6-2 6-1
1950 Georgie Woodgate d. Patsy Rodgers 6-2 6-3
1951 Beryl Nicholas Bartlett (SA) d. Georgie Woodgate 6-0 6-1
1952 Vera Dace Thomas d. Beryl Penrose (Aus) 9-7 6-2
1953 Helen Fletcher d. Shirley Bloomer 6-1 6-1
1954 Helen Fletcher d. Valerie Lewis 6-4 7-5
1955 Shirley Bloomer d. Anne Shilcock 3-6 7-5 6-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harrow, Greater London, England (Clay)

Venue: Herga LTC

(incomplete roll)

1922 Mrs E. Horsley d. Madeline Fisher O'Neill 6-2 6-4 (Grass)
1923 Mrs E. Horsley d. Enid Head 6-2 6-0 (Grass)
1924 Enid Head d. Joan Reid-Thomas 12-10 4-6 6-2
1925 Elizabeth d'Ayen Macready d. Madge Valantine 6-4 6-2
1926 Helen Eddis d. Enid Head Broadbridge 6-4 6-3
1927 (May) Claire Beckingham d. Aurea Farrington Edgington 11-13 6-3 6-2 at Northwick Park
1927 (Jul) Phyllis Howkins Covell d. Dorothy Shaw 6-2 6-2 (Grass)
1928 (May) Edith Clarke d. Cristobel Hardie 7-5 6-1 at Northwick Park
1928 (Jul) Phyllis Howkins Covell d. Cristobel Hardie 4-6 6-0 7-5 (Grass)
1929 (May) Effie Hemmant d. Peggy Saunders Michell 6-2 4-6 6-3 at Northwick Park
1929 (Jul) Enid Head Broadbridge d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-4
1930 (May) Jenny Sandison (Ind) d. Cristobel Hardie 6-1 3-6 6-2 at Northwick Park
1930 (Jul) Davina Gordon d. Enid Head Broadbridge 6-3 8-6
1931 Peggy Saunders Michell d. Elisabeth d'Ayen Macready 6-2 6-3
1932 Peggy Saunders Michell d. Mabel Davy Clayton 6-2 6-4
1933 Joan Ingram d. Helen Foster Dyson 6-2 6-1

1935 Nelly Adamson (Bel) d. Mary Whitmarsh 6-4 6-4
1936 Dorothy Round d. Mary Heeley 6-3 5-7 8-6
1937 Dorothy Round d. Mary Heeley 4-6 6-3 6-3
1938 Mary Heeley and Kay Stammers dvided the prizes
1939 Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2
1940-51 not held partly due to WWII
1952 Billie Woodgate d. Lorna Cornell 6-2 6-4

1955 Jean Forbes (SA) d. Pat Hird 6-1 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hassocks SEE Mid-Sussex Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hastings and Saint Leonards, East Sussex, England

Usually held around the end of August.

(incomplete roll)

1887 C. Smith d. E. King 6-5 6-2

1908 Agnes Morton d. Miss Tootell 8-6 6-1
1909 (Jun) Agnes Morton d. Jessie Tripp 7-5 6-0
1909 (Jul) Mrs Swan d. Mrs Wood, walkover
1910 (Jun) Mildred Coles d. E.E. Sargeant 6-1 6-0
1910 (Aug) Miss Harrison d. Mrs Swan 6-2 6-3
1911 (Aug 12) Mildred Coles d. Doris Bullock 6-3 6-3
1911 (Aug 19) Mildred Coles d. E. Firth 6-1 6-2
1912 Madeline Fisher O’Neill d. Christine Tyrrell 6-2 6-0
1913 Aurea Farrington Edgington d. Connie Wilson Luard, walkover
1914 M. Towler d. Ada Spencer Hollick 6-4 6-3

1920 Madeline Fisher O'Neill d. Christine Tyrrell 6-1 6-4
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Dorothy Kemmis-Betty 6-2 6-4
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Christine Tyrrell 6-0 6-1
1923 Phoebe Holcroft d. Joan Hextall 6-1 6-2
1924 Phoebe Holcroft d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 8-6 6-2
1925 Phoebe Holcroft Watson d. Phyllis Howkins Covell 6-4 6-1
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Joan Fry 6-1 3-6 6-3
1927 Phoebe Holcroft Watson d. Christine Tyrrell 6-4 6-1
1928 Christine Tyrrell d. Vera Montgomery 6-2 6-4
1929 Beatrice Feltham d. Madge Slaney 6-3 6-3
1930 Margaret Walsh Mellows d. Madge Slaney 6-4 3-6 6-1
1931 Beatrice Feltham d. Madge Slaney 6-3 6-3
1932 Beatrice Feltham d. Rita Jarvis 6-2 6-1
1933 Effie Hemmant Peters d. Katherine Keith-Steele 6-1 7-5
1934 Peggy Brazier d. Joy Mowbray-Green 4-6 6-3 6-4
1935 Leila Row (Ind) d. Peggy Brazier 6-2 9-7
1936 Anita Lizana (Chi) d. Gladys Southwell 6-1 6-3
1937 Jean Saunders d. Katherine Keith-Steele 6-2 6-4
1938 Patience Thomson d. Dulcie Kitson (RSA) 6-2 6-1
1939 Thelma Jarvis d. Patience Thomson 6-2 6-1
1940-45 not held due to WWII

1954 Evelyn Attwood (NZ) d. Mrs R. (Gem Dore?) Gilbert 6-1 6-2


Major contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Mar 15th, 2019 at 08:01 PM.
Jimbo109 is offline  
post #42 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:54 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

H 2
*******************************************

Havant, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1950 M. Harris d. P. A. Lewis 6-4 6-4

1952 Mary Harris d. J. A. Covell 3-6 6-3 6-3

1959 P. Edwards d. Barbara Knapp 6-0 6-4
1960 Ruia Morrison (NZ) d. Pauline Titchener Roberts 6-2 6-0
1961 Patricia Ward Hales d. B. Nicholson 6-2 6-0
1962 Alison Stroud d. Mrs White 6-4 6-2
1963 Jacqueline Rees-Lewis d. Pam Watermayer (SA) 6-2 6-3
1964 divided between Faye Toyne (Aus) and Betty Stove (Net)
1965 Dorothy Whitely d. Mary Mcanally 6-2 6-4
1966 Dorothy Whitely d. Elaine Watson Shenton 6-4 6-3

1969 Susan Tutt d. Dorothy Head Knode (US) 8-6 7-5
1970 J. Stedman d. Mrs R. Collings 6-2 6-3
1971 Penny Hardgrave d. Barbara Walsh (US) 6-2 6-3

1973 Diane Riste d. B. Wojeik 6-2 6-2
1974 Susan Imhof d. Jacqueline Boothman 4-6 6-3 6-4
1975 Dianne Evers (Aus) d. Belinda Thompson 6-3 7-5

1977 Fiona Moffitt and J. Willson divided the prizes
1978 A. Tripp d. Elizabeth Locke 6-0 4-6 6-2
1979 Elizabeth Locke d. Elizabeth Jones 6-4 7-5
1980 Kim Hotston d. Nicola Lusty 3-6, 6-2 6-3
1981 Nicola Lusty d. Kim Hotston 6-0 6-4


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Haverford SEE Pennsylvania and Eastern States Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heart of America Championships, Kansas City, Missouri, US

(incomplete roll)

1939 Bertha Jost Thompson d. Frances Jacobson 6-1, 6-2
1940 Virginia Wolfenden d. Mary Hardwick (GB) 6-0 6-2
1941 Dorothy Bundy d. Pauline Betz 6-2 2-6 6-3

1946 Virginia Wolfenden Kovacs d. Mary Arnold Prentiss 11-9 6-3
1947 Baba Madden Lewis d. Laura Lou Jahn 6-0 6-1
1948 Magda Berescu Rurac d. Marta Barnett Andrade 6-0 6-8 6-2
1949 not held
1950 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn 1-6 6-0 6-0

1962 Carmen Hernandez-Coronado (Esp) d. Mary Ann Eisel 4-6 7-5 6-2
1963 Monique Salfati (Fra) d. Pia Balling (Den) 6-2 8-6
1964 Helga Schultze (Frg) d. Heidi Schildknecht (Frg) 4-6 6-3 6-2
1965 Kathy Harter d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 6-1
1966 Kathy Harter d. Esme Emanuel (SA) 6-0 6-4
1967 Stephanie DeFina d. Esme Emanuel (SA) 6-4 4-6 6-4
1968 Julie Heldman d. Laura Rossouw (SA) 4-6 6-2 7-5
1969 Lesley Turner Bowrey (Aus) d. Kerry Harris (Aus) 8-6 4-6 7-5
1970 Valerie Ziegenfuss d. Corinne Molesworth (GB) 6-0 6-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heights Casino Invitation, New York, USA (Indoors)

Venue: The Heights Casino, Brooklyn

1917 Molla Bjurstedt (Nor) d. Nora Meyer Schmitz 6-2 6-2
1918 Molla Bjurstedt (Nor) d. Marie Wagner 6-1 6-1
1919 Molla Bjurstedt (Nor) d. Marie Wagner 6-2 6-4
1920 (Jan) Molla Bjurstedt Mallory d. Eleanor Goss 6-0 8-6
1920 (Feb) Molla Bjurstedt Mallory d. Eleanor Goss 6-3 6-4
1921 Marion Zinderstein d. Marie Wagner 6-2 6-1
1922 Molla Bjurstedt Mallory d. Leslie Bancroft 6-4 6-1
1923 Leslie Bancroft d. Lilian Scharman 6-1 6-8 6-2
1924 Marion Zinderstein Jessup d. Lilian Scharman 6-4 6-8 6-4
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Elizabeth Barber Corbiere 7-5 6-2
1926 Mary K. Browne d. Martha Bayard 6-3 2-6 6-4
1927 Edna Hauselt Roeser d. Edith Sigourney 6-2 5-7 6-3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heiligendamm, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1903 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Antonie Kusenberg Popp, walkover (the two finalists were sisters)

1905 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Rose Szczesny 6-0 6-0
1906 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Frl Baschwitz
1907 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Rosamund Salusbury (GB) 6-3 6-3
1908 Rosamund Salusbury (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg, walkover
1909 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. R. Stöhr (Aut) 6-1 6-1

1911 Mieken Rieck d. Frl Fuchs 7-5 retired
1912 Melanie Achenbach Bruns d. L. Rudolphi 6-1 6-4
1913 Dora Köring d. Elsa Kleinschmidt 6-1 6-4
1914-19.. not held

1922 Lili de Alvarez (Esp) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-2 6-1

1924 Gertrud Hagelin d. Paula Heimann 7-5 6-3
1925 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Frl von Minkwitz 6-2 6-4
1926 Cilly Aussem d. Daisy Schultz Uhl 7-5 in the third set
1927 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Daisy Schultz Uhl 5-5 retired
1928 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Elly Ledig [score?]
1929 Irmgard Rost d. Toni Mettenheimer Schomburgk 5-7 7-5 6-0
1930 Erna Wachsmann Redlich (Aut) d. Hilde Eisenmenger (Aut) 6-3 6-3
1931 Paula Heimann von Reznicek d. Marie Luise Horn 5-7 6-2 6-3
1932 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Lisa Fabian 2-6 6-4 6-0
1933 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Maria Pflügner 3-6 7-5 7-5
1934 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Rosemarie Buja 6-1 6-0

1936 Lotte Ertl (Tch) d. Margot Haepp Blumenfeld 6-2 6-4
1937 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Luise Fritsch 6-2 6-3


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Henley-on-Thames SEE Phyllis Court Tournament

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hereford, Herefordshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1924 Mary Hart Mcllquham d. Mrs Young 6-1 6-1
1925 Mrs P. Whitley d. Mrs Lowe 6-3 6-4
1926 Cristobel Hardie d. Mrs J. Burdon 6-2 6-0
1927 Phyllis Whitley d. V Marshall 6-3 6-3
1928 Cristobel Hardie d. Phyllis Whitley 7-5 6-1
1929 K. Ringrose d. Mrs J. Burdon 4-6 6-3 6-0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Heringsdorf, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1909 E.S. Hadra d. Frl Reinicke 6-3 8-6
1910 Hedwig Neresheimer
1911 Anita Heimann Lent d. Frl Fuchs 4-6 6-4 6-1

1921 Nelly Bamberger Neppach d. Frau Mund (?) 6-4 6-1
1922 Nelly Bamberger Neppach d. Margarete Janotta (Tch) 6-0 6-4
1923 Gerta Amende (Tch) d. Hedy Dyhrenfurth 4-6 5-2 ??

1927 Paula Heimann von Reznicek d. Ellen Hoffmann 6-1 6-0

1931 Nelly Bamberger Neppach d. Irmgard Rost 6-0 6-1
1932 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Nelly Bamberger Neppach 4-6 9-7 6-2

1934 Erika Weber d. Edith Sander 6-3 6-2
1935 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Erika Halpaus 6-3 6-1

1937 Eva Wedekind d. Käthe Peters 6-3 8-10 6-1
1938 E. Peters d. Frl von Normann 6-1 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herne Bay, Kent, England (Grass)

(incomplete roll)

1911 M. King-Stephens d. L. Rawling 5-7 7-5 6-4
1912 T. Bradbury d. K. Murton 6-1 10-8
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. P.M. Bradbury 6-1 6-4
1914 Norah Lattey d. V. Shaw 6-3 6-3

1920 Miss Hollins d. Mrs Huntley 3-6 9-7 2-0 retired

1922 Mrs Ellis d. E. Kelsey 6-3 6-4
1923 Mrs Horsley d. N. Upton 6-4 6-0
1924 Mildred Coles d. M. Platt 6-3 6-1
1925 Mildred Coles d. Phylis Radcliffe 7-5 6-4
1926 Mildred Coles d. E. Bobby 8-6 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hertfordshire and North Middlesex Tournament, New Barnet, Hertfordshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1898 Edith Austin d. Edith Bromfield 6-0 6-1 Unknown venue
1899 Henrica Ridding d. Agnes Morton 6-0 6-4
1900 Agnes Morton d. Miss Ford 6-4 6-3
1901 Mrs Lawrence d. E.E. Passmore 6-8 6-0 6-1
1902 Winifred Longhurst d. Elsie Lane 6-3 6-3
1903 Mrs Paine d. Beryl Tulloch, walkover , in Finchley
1904 Mabel Squire d. Elsie Lane 6-4 6-4
1905 Mabel Squire d. Mrs Paine 6-1 6-0
1906 Dora Boothby d. Mrs Pank 6-1 6-3
1907 Gertrude Provis Houselander d. Mrs Lawrence, walkover
1908 Aurea Farrington Edgington d. Madeline Fisher O'Neill 6-4 6-4

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hertfordshire Championships, England (Grass)

(incomplete roll)

1913 [Harpenden] Winifred Slocock McNair d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-1 5-7 6-1
1914 [Harpenden] Geraldine Ramsey Beamish d. Edith Austin Greville 6-3 8-6 *
1915-19 not held due to World War One
1920 [Harpenden] Phyllis Carr Satterthwaite d. Helen Aitchison Leisk 6-3 7-5
1921 [Harpenden] Dorothy Shepherd d. Helen Aitchison Leisk 2-6 6-3 6-1 *
1922 [Harpenden] Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-1
1923 [Harpenden] Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 2-6 6-3 6-3
1924 [Harpenden, Jun] Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-4 6-2 **
1924 [Watford, Jul] Sylvia Lumley-Ellis d. Naomi Bannister Feilden 6-2 6-4 **
1925 [Harpenden, Jun] Phyllis Carr Satterthwaite d. Sylvia Lumley-Ellis 6-1 6-0 **
1925 [Watford, Jul] Enid Head d. Betty Boas 6-2 6-2 **
1926 [Harpenden, May] Mary Hart McIlquham d. Joan Ridley 6-2 6-3 *
1926 [Watford, Jul] Enid Head Broadbridge d. K. Finnimore 6-2 9-7
1927 [Harpenden, May] Mary Hart McIlquham d. Dorothy Kemmis-Betty Hill 6-3 3-6 6-4 *
1927 [Watford, Jul] Enid Head Broadbridge d. Peggy Dransfield 6-4 6-4
1928 [Harpenden, May] Mary Hart McIlquham d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-4 *
1928 [Watford, Jul] Aurea Farrington Edgington d. Enid Head Broadbridge 10-8 6-2
1929 [Harpenden, May] Davina Gordon d. Aurea Farrington Edgington 6-3 2-6 6-1 *
1929 [Watford, Jul] Jenny Sandison (Ind) d. Cristobel Hardie 6-1 6-3
1930 [Harpenden, May] Cristobel Hardie d. Helen Ramsey Burr 3-6 6-3 6-3
1930 [Watford, Jul] Cristobel Hardie d. Davina Gordon 6-2 6-8 6-1
1931 [Harpenden, May?] Ermyntrude Harvey and Freda Scott divided the title *
1931 [Watford, Jul] Kay Stammers d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-3 6-2
1932 [Watford, Jul] Kay Stammers d. Elisabeth d'Ayen Macready 5-7 6-2 6-3
1933 [Watford, Jul] Kay Stammers d. Elisabeth d'Ayen Macready 7-5 6-0
1934 [Watford, Jul] Elisabeth d'Ayen Macready d. Mrs G. Maclean 6-4 4-6 6-2
1935 [Harpenden, Jun] Kay Stammers d. Freda James 6-1 6-8 6-2 *
1935 [Watford, Jul] Elisabeth d'Ayen Macready d. J. Francis 8-6 8-6
1936 [Harpenden, Jun] Kay Stammers d. Alexandra McOstrich 6-2 6-3 *
1937 [Harpenden, Jun] Kay Stammers d. Jean Saunders 3-6 6-2 6-1
1938 [Harpenden, Jun] Helen Jacobs (US) d. Jean Nicoll 6-0 6-2 (or 6-2 6-1)
1939 [Harpenden, Jun] Kay Stammers d. Florence Smith 6-1 6-1
1940-49 not held due to WWII and consequences
1950 [Harpenden, May] Andy Ross-Dilley d. Frances (but likely Hilary) Stoodley-Morgan 6-3 6-3*
1951 [Harpenden, Aug] Arvilla McGuire (US) d. Andy Ross-Dilley 9-7 2-6 6-3 *
1952 [Harpenden, Jun] Pat Lewis d. Elaine Watson 7-5 6-4 *
1953 [Harpenden, Jun] Lucille Van Der Westhuizen (SA) d. Billie Woodgate 6-1 6-1 *

1955 [Harpenden, Jul] Angela Buxton d. Renee Schuurman (SA) 6-0 6-0
1956 [Harpenden, Jul] Elaine Watson d. Barbara Knapp 6-1 6-2
1957 [Harpenden, Jul] Billie Woodgate d. Sheila Griffin Bramley 6-2 6-1
1958 [Harpenden, Jul] Rita Bentley d. Billie Woodgate, walkover


* uncertain denomination.
** it seems to have been played two Championships

Major contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Mar 15th, 2019 at 08:02 PM.
Jimbo109 is offline  
post #43 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:55 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

H 3
*******************************************

Hexham, Northumberland, England (Grass)

[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1890 Jane Corder d. Helen Jackson 8-6 6-0 (HO)

1894 Helen Jackson d. Lottie Paterson 6-3 6-2
1895 Lucy Kendal d. B. Jackson, walkover
1896 Beatrice Wood Draffen d. Lucy Kendal 6-4 8-6
1897 Lucy Kendal d. Miss Lister 6-0 6-3
1898 Muriel Robb d. Mrs Lewis 2-6 6-4 6-2

1907 Helen Aitchison and Mrs J.E. Day divided the prizes
1908 Mrs J.E. Day d. P. Lee 6-2 6-1
1909 Mabel Hurlbatt Dudgeon d. Annie Mack 7-5 6-4

1911 Mabel Hurlbatt Dudgeon d. Mrs Wilkinson
1912 M. Fergus d. Miss Walton-Brown 6-0 6-1

1914 M.E. Morton d. Mrs Neilson 6-4 6-2

1920 Ruth Watson d. Mrs Spoor 8-6 6-4
1921 M. Hart d. Mrs Helps 3-6 6-1 9-7

1923 Lesley Cadle d. Dorothy Alexander 6-2 2-6 6-2
1924 Lesley Cadle d. C.D. Shafto 6-1 7-5
1925 Ruth Watson d. Kathleen Aitchison 10-8 8-6
1926 Ruth Watson d. Lesley Cadle, walkover
1927 Ruth Watson d. Kathleen Aitchison 6-4 6-3
1928 Ruth Watson d. V. March 7-5 6-1
1929 E. Carrick d. V. March 6-2 6-1

1931 Ruth Watson d. Dorothy Alexander 6-4 3-6 6-0


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Highbury SEE North London Hard Court Tournament

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Highland Championships, Pitlochry, Scotland (Grass)

(incomplete roll)

1922 Mary Gray Welsh d. Mary Thom 6-1 9-7

1934 Esna Boyd Robertson d. Kathleen Robertson 6-2 6-0
1935 Madge Slaney d. Esna Boyd Robertson 6-2 6-1

1950 Mrs C.M. Mitchell d. Chloe Rhodes 6-4 2-6 8-6

1952 Joyce Reid d. E. Vlandy 6-0 7-5

1961 Ann McAlpine d. Sally Holdsworth 6-1 6-4
1962 Joyce Barclay d. Alison Stroud 7-5 6-3

1975 Joyce Barclay Hume d. Winnie Shaw Wooldridge 6-8 6-0 6-3
1976 Joyce Barclay Hume d. Jill Cottrell 6-3 7-5
1977 Jill Cottrell d. Marjorie Love 1-6 6-1 6-2
1978 Jill Cottrell d. E. Armstrong 6-1 6-4
1979 G. Armstrong d. Eleanor Lightbody 7-5 6-8 6-3
1980 D. Boothman d. L. Ristic 10-8 6-2
1981 L. Reid d. D. Boothman 6-4 6-1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hobart
SEE Tasmanian Championships
SEE Tasmanian International Open

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hong Kong, China

Indoor, on hard from 2014

1980 Wendy Turnbull (Aus) d. Marcie Louie (US) 6-0 6-2
1981 Wendy Turnbull (Aus) d. Sabina Simmonds (Ita) 6-3 6-4
1982 Catrin Jexell (Swe) d. Alycia Moulton (US) 6-3 7-5
1983-1992 not held
1993 Shi-ting Wang (Tpe) d. Marianne Werdel Witmeyer (US) 6-4 3-6 7-5
1994-2013 not held
2014 Sabine Lisicki (Ger) d. Karolina Pliskova (Cze) 7-5 6-3
2015 Jelena Jankovic (Srb) d. Angelique Kerber (Ger) 3-6 7-6 6-1
2016 Caroline Wozniacki (Den) d. Kristina Mladenovic (Fra) 6-1 6-7 6-2
2017 Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Daria Gavrilova (Aus) 5-7 6-3 7-6
2018 Dayana Yastremska (Ukr) d. Qiang Wang 6-2 6-1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hopman Cup, Perth, Western Australia, Australia (Indoors)

A team indoor hardcourt tournament held in early January (sometimes commencing in late December), which plays mixed teams on a country by country basis.
It's named in honour of Harry Hopman (1906–1985), the Australian tennis player and coach who guided the country to 15 Davis Cup titles between 1938 and 1969. Since the Hopman Cup was founded in 1989, it has been attended each year by Harry Hopman's widow, his second wife Lucy, who travels to the tournament annually from her home in the United States.
The tournament is a sanctioned event in the calendar of the International Tennis Federation (ITF), but individual player results are not included in the calculation of the tennis world rankings.
Venues: Burswood Dome until 2012, the Perth Arena from 2013, with retractable roof.

1989 Czechoslovakia d. Australia 2-0
Helena Sukova (Tch) d. Hana Mandlikova (Aus) 6-4 6-3
Helena Sukova/Miloslav Mecir (Tch) d. Hana Mandlikova/Pat Cash (Aus) 6-2 6-4
1990 Spain d. USA 2-1
Emilio Sanchez (Esp) d. John McEnroe (USA) 5-7 7-5 7-5
Pam Shriver/John McEnroe (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario/Emilio Sanchez (Esp) 6-3 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Pam Shriver (USA) 6-3 6-3
1991 Yugoslavia d. USA 3-0
Monica Seles (Yug) d. Zina Garrison (USA) 6-1 6-1
Goran Prpic (Yug) d. David Wheaton (USA) 4-6 6-3 7-5
Monica Seles/Goran Prpic (Yug) d. Zina Garrison/David Wheaton (USA) 8-3
1992 Switzerland d. Czechoslovakia 2-1
Manuela Maleeva Fragnière (Swi) d. Helena Sukova (Tch) 6-2 6-4
Jakob Hlasek (Swi) d. Karel Novacek (Tch) 6-4 6-4
Helena Sukova/Karel Novacek (Tch) d. Manuela Maleeva Fragnière/Jakob Hlasek (Swi) 8-4
1993 Germany d. Spain 2-1
Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-3
Michael Stich (Ger) d. Emilio Sanchez (Esp) 7-5 6-3
Arantxa Sanchez-Vicario/Emilio Sanchez (Esp) d. Steffi Graf/Michael Stich (Ger) wo
1994 Czech Republic d. Germany 2-1
Jana Novotna (Cze) d. Anke Huber (Ger) 1-6 6-4 6-3
Petr Korda (Cze) d. Bernd Karbacher (Ger) 6-3 6-3
Anke Huber/Bernd Karbacher (Ger) d. Jana Novotna/Petr Korda (Cze) 8-3
1995 Germany d. Ukraine 3-0
Anke Huber (Ger) d. Natalia Medvedeva (Ukr) 6-4 3-6 6-4
Boris Becker (Ger) d. Andrei Medvedev (Ukr) 6-3 6-7 6-3
Anke Huber/Boris Becker (Ger) d. Natalia Medvedeva/Andrei Medvedev (Ukr) wo
1996 Croatia d. Switzerland 2-1
Martina Hingis (Swi) d. Iva Majoli (Cro) 6-3 6-0
Goran Ivanisevic (Cro) d. Marc Rosset (Swi) 7-6 7-5
Iva Majoli/Goran Ivanisevic (Cro) d. Martina Hingis/Marc Rosset (Swi) 3-6 7-6 4-5 ret.
1997 USA d. South Africa 2-1
Chanda Rubin (USA) d. Amanda Coetzer (RSA) 7-5 6-2
Wayne Ferreira (RSA) d. Justin Gimelstob (USA) 6-4 7-6
Chanda Rubin/Justin Gimelstob (USA) d. Amanda Coetzer/Wayne Ferreira (RSA) 3-6 6-2 7-5
1998 Slovakia d. France 2-1
Mary Pierce (Fra) d. Karina Habsudova (Svk) 6-4 7-6
Karol Kucera (Svk) d. Cedric Pioline (Fra) 7-6 6-4
Karina Habsudova/Karol Kucera (Svk) d. Mary Pierce/Cedric Pioline (Fra) 6-3 6-4
1999 Australia d. Sweden 2-1
Jelena Dokic (Aus) d. Asa Carlsson (Swe) 6-2 7-6
Mark Philippoussis (Aus) d. Jonas Bjorkman (Swe) 6-3 7-6
Asa Carlsson/Jonas Bjorkman (Swe) d. Jelena Dokic/Mark Philippoussis (Aus) 8-6
2000 South Africa d. Thailand 3-0
Amanda Coetzer (RSA) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 3-6 6-4 6-4
Wayne Ferreira (RSA) d. Paradorn Srichaphan (Tha) 7-6 6-3
Amanda Coetzer/Wayne Ferreira (RSA) d. Tamarine Tanasugarn/Paradorn Srichaphan (Tha) 8-1
2001 Switzerland d. USA 2-1
Martina Hingis (Swi) d. Monica Seles (USA) 7-5 6-4
Roger Federer (Swi) d. Jan-Michael Gambill (USA) 6-4 6-4
Monica Seles/Jan-Michael Gambill (USA) d. Martina Hingis/Roger Federer (Swi) 2-6 6-4 7-6
2002 Spain d. USA 2-1
Monica Seles (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 7-6
Tommy Robredo (Esp) d. Jan-Michael Gambill (USA) 6-3 2-6 7-6
Arantxa Sanchez-Vicario/Tommy Robredo (Esp) d. Monica Seles/Jan-Michael Gambill (USA) 6-4 6-2
2003 USA d. Australia 3-0
Serena Williams (USA) d. Alicia Molik (Aus) 6-2 6-3
James Blake (USA) d. Lleyton Hewitt (Aus) 6-3 6-4
Serena Williams/James Blake (USA) d. Alicia Molik/Lleyton Hewitt (Aus) 6-3 6-2
2004 USA d. Slovakia 2-1
Lindsay Davenport (USA) d. Daniela Hantuchova (Svk) 6-3 6-1
Karol Kucera (Svk) d. James Blake (USA) 4-6 6-4 7-6
Lindsay Davenport/James Blake (USA) d. Daniela Hantuchova/Karol Kucera (Svk) 6-2 6-3
2005 Slovakia d. Argentina 3-0
Daniela Hantuchova (Svk) d. Gisela Dulko (Arg) 1-6 6-4 6-4
Dominik Hrbaty (Svk) d. Guillermo Coria (Arg) 6-4 6-1
Daniela Hantuchova/Dominik Hrbaty (Svk) d. Gisela Dulko/Guillermo Coria (Arg) wo
2006 USA d. Netherlands 2-1
Michaella Krajicek (Net) d. Lisa Raymond (USA) 6-4 7-6
Taylor Dent (USA) d. Peter Wessels (Net) 6-1 6-4
Lisa Raymond/Taylor Dent (USA) d. Michaella Krajicek/Peter Wessels (Net) 4-6 6-2 7-6
2007 Russia d. Spain 2-0
Nadia Petrova (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-0 6-4
Dmitrj Tursunov (Rus) d. Tommy Robredo (Esp) 6-4 7-5
2008 USA d. Serbia 2-1
Serena Williams (USA) d. Jelena Jankovic (Srb) wo
Novak Djokovic (Srb) d. Mardy Fish (USA) 6-2 6-7 7-6
Serena Williams/Mardy Fish (USA) d. Jelena Jankovic/Novak Djokovic (Srb) 7-6 6-2
2009 Slovakia d. Russia 2-0
Dominika Cibulkova (Svk) d. Dinara Safina (Rus) 6-7 6-1 6-4
Dominik Hrbaty (Svk) d. Marat Safin (Rus) 6-7 7-5 7-6
2010 Spain d. Great Britain 2-1
Laura Robson (GB) d. Maria José Martinez-Sanchez (Esp) 6-1 7-6
Tommy Robredo (Esp) d. Andy Murray (GB) 1-6 6-4 6-3
Maria José Martinez-Sanchez/Tommy Robredo (Esp) d. Laura Robson/Andy Murray (GB) 7-6 7-5
2011 USA d. Belgium 2-1
Justine Henin (Bel) d. Bethanie Mattek Sands (USA) 7-6 6-3
John Isner (USA) d. Ruben Bemelmans (Bel) 6-3 6-4
Bethanie Mattek Sands/John Isner (USA) d. Justine Henin/Ruben Bemelmans (Bel) 6-1 6-3
2012 Czech Republic d. France 2-0
Petra Kvitova (Cze) d. Marion Bartoli (Fra) 7-5 6-1
Tomas Berdych (Cze) d. Richard Gasquet (Fra) 7-6 6-4
2013 Spain d. Serbia 2-1
Novak Djokovic (Srb) d. Fernando Verdasco (Esp) 6-3 7-5
Anabel Medina-Garrigues (Esp) d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 6-7 6-2
Anabel Medina-Garrigues/Fernando Verdasco (Esp) d. Ana Ivanovic/Novak Djokovic (Srb) 6-4 7-5
2014 France d. Poland 2-1
Jo-Wilfried Tsonga (Fra) d. Grzegorz Panfil (Pol) 6-3 3-6 6-3
Agnieszka Radwanska (Pol) d. Alizé Cornet (Fra) 6-3 6-7 6-2
Alizé Cornet/Jo-Wilfried Tsonga (Fra) d. Agnieszka Radwanska/Grzegorz Panfil (Pol) 6-0 6-2
2015 Poland d. USA 2-1
Agnieszka Radwanska (Pol) d. Serena Williams (USA) 6-4 6-7 6-1
John Isner (USA) d. Jerzy Janowicz (Pol) 7-6 6-4
Agnieszka Radwanska/Jerzy Janowicz (Pol) d. Serena Williams/John Isner (USA) 7-5 6-3
2016 Australia Green d. Ukraine 2-0
Daria Gavrilova (Aus) d. Elina Svitolina (Ukr) 6-4 7-6
Nick Kyrgios (Aus) d. Alexander Dolgopolov (Ukr) 6-3 6-4
2017 France d. USA 2-1
Richard Gasquet (Fra) d. Jack Sock (USA) 6-3 5-7 7-6
Coco Vandeweghe (USA) d. Kristina Mladenovic (Fra) 6-4 7-5
Kristina Mladenovic/Richard Gasquet (Fra) d. Coco Vandeweghe/Jack Sock (USA) 4-1 4-3
2018 Switzerland d. Germany 2-1
Roger Federer (Sui) d. Alexander Zverev (Ger) 6-7 6-0 6-2
Angelique Kerber (Ger) d. Belinda Bencic (Sui) 6-4 6-1
Belinda Bencic/Roger Federer (Sui) d. Angelique Kerber/Alexander Zverev (Ger) 4-3 4-2
2019 Switzerland d. Germany 2-1
Roger Federer (Sui) d. Alexander Zverev (Ger) 6-4 6-2
Angelique Kerber (Ger) d. Belinda Bencic (Sui) 6-4 7-6
Belinda Bencic/Roger Federer (Sui) d. Angelique Kerber/Alexander Zverev (Ger) 4-0 1-4 4-3


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hornsey, Greater London, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Mabel Davy Clayton d. Madeline Fisher O'Neill 7-5 6-4
1921 Evelyn Colyer d. Camilla Rimington 5-7 12-10 retired
1922 Louise Bull d. Madeline Fisher O'Neill 6-0 6-1
1923 Enid Head d. Mrs E.M. Hunt 6-1 6-2
1924 Beatrice Brown d. G.E. Tomblin 6-2 7-5
1925 B.C. Brown d. Mrs M. Morrison 6-4 4-6 6-1
1926 Mrs M. Morison d. Doreen Busby 4-6 8-6 9-7
1927 Anna McCune Harper (US) d. Cecily Hartley Marriott 6-3 7-9 6-0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hot Springs, Virginia, USA

"Fall Tournament"

(incomplete roll)

1913 Edith Rotch d. Teresa Schwab Wood 6-4 6-3
1914 Teresa Schwab Wood d. Mary Snyder 6-8 6-4 8-6
1915 Eleanora Sears d. Marion Fenno

1917 Phyllis Walsh d. Marion Vanderhoef 8-6 4-6 9-7

1919 Teresa Schwab Rawson-Wood d. Phyllis Walsh 11-9 9-7
1920 Molla Bjurstedt Mallory d. Phyllis Walsh 6-2 6-2
1921 Phyllis Walsh d. Brenda Hedstrom 6-3 6-2
1922 Grace Moore LeRoy d. Holden 6-2 6-0
1923 Grace Moore LeRoy d. Mrs L. Curtiss Jr. 6-1 6-2
1924 Mrs J. McMillen d. Mrs J. Haynes 6-0 6-1 *
1925 Elizabeth Ryan
1926 Molla Bjurstedt Mallory d. Elizabeth Ryan 7-5 5-7 6-3
1927 Mrs H. Smith d. Margaret Robinson 6-4 6-3
1928 Ruth Smith Riese d. Phyllis Walsh 6-2 6-1
1929 Helen Gilleaudeau Lockhorn d. Penelope Anderson 6-3 6-2
1930 Mrs H. Drowne d. Suzanne Armstrong 6-0 6-4
1931 Joan Ridley (GB) d. Eslie Goldsack Pittman (GB) 6-2 2-6 6-4
1932 Joan Ridley (GB) d. Virginia Rice 7-5 10-8
1933 Joan Ridley (GB) d. Anna Fuller Brunie 6-3 8-6
1934 Eunice Dean d. Theodosia Smith 6-2 6-3
1935 Eunice Dean d. Jean Schweppe 6-1 6-1
1936 Katherine Stammers (GB) d. Eunice Dean 5-7 6-2 9-7
1937 Penelope Anderson McBride d. Virginia Ellis 6-8 8-6 6-4
1938 Mary Cootes d. Lillian Scharman Hester 6-0 6-4
1939 Louise Raymond d. Kay Winthrop

1953 Mrs Harold Farrington d. Mrs Frank Pilling 6-2 6-4

1956 Sally Walker d. Terry Thomas 6-2 6-4
1957 Barbara Stearns d. Sally Walker 3-6 8-6 6-2


* uncertain if held in fall or spring.

---------

"Spring Tournament"

(incomplete roll)

1933 (Apr) Agnes Sherwood Lamme d. Virginia Hilleary 6-1 6-4
1934 (Apr) Jane Sharp d. Katharine Winthrop 3-6 6-1 6-3

1937 (Apr) Eunice Dean d. Florence Le Boutillier 7-5 6-2
1938 (May) Hope Knowles d. Florence Le Boutillier 6-0 6-2
1939 (Apr) Sarah Palfrey Fabyan d. Florence Le Boutillier 6-2 6-3
1940 (May) Mary Hardwick (GB) d. Gracyn Wheeler 6-4 6-3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Houlgate, France (Clay)

From 1947 it was held at the Sporting Club, and very likely in the previous years too.

(incomplete roll)

1910 Mlle Mény d. Abeille Villard Gallay 3-6 6-1 7-5
1911 Abeille Villard Gallay d. Daisy Speranza 8-6 6-4
1912 Marguerite Broquedis d. Marie Flameng Decugis 6-4 6-2
1913 Kate Gillou Fenwick d. Mlle Brun

1921 Marguerite Broquedis Billout d. Daisy Speranza 6-4 6-4

1924 (Aug 23) Yvonne Bourgeois d. Marie Engrand Danet 6-3 4-6 6-4
1924 (Aug 29) Elizabeth d'Ayen Macready d. Jacqueline Gallay 4-6 6-0 6-1
1925 Jacqueline Gallay d. Violette Gallay 8-6 8-6
1926 Simone Amaury d. [Lucie] Huchez 8-6 6-1
1927 Rosie Berthet d. Mlle Cornille 6-4 6-1

1929 Doris Metaxa d. Paulette Guillier 6-3 6-2
1930 Colette Bonnard de Fonvillars Bernard d. Hélène Haran, walkover
1931 Simone Passemard Mathieu d. Andrée Freville 6-1 6-4
1932 (Aug 14?) Jacqueline Goldschmidt d. Mme Vallier 6-1 6-1
1932 (Sep 4?) Jacqueline Goldschmidt d. Mme Gillette 6-0 6-2

1935 Jacqueline Goldschmidt d. Arlette Neufeld 6-1 6-3
1936 Jacqueline Horner d. Sylvia Aubert 6-3 6-4
1937 Marguerite Lebailly d. Henriette Morel-Deville 10-8 6-4
1938 Cécile Bertrand d. Jacqueline Egnel 3-6 6-4 6-3
1939 Marguerite Lebailly d. Andrée Freville Varin 3-6 6-2 6-2
1940-46 not held
1947 Mme Ratier
1948 Jacqueline Marcellin
1949 Mme Egnell
1950 Larcade
1951 N. Huré
1952 N. Huré
1953 Mme Lebailly
1954 Mme Salvet
1955 Andree Freville Varin
1956 Paule Courteix
1957 Marcilhacy
1958 Mme Tanneau
1959 Francoise Lemal
1960 Mme Vincent
1961 Mme Trancart
1962 Mme (Monique Hamelin?) Coste
1963 Mme (Monique Hamelin?) Coste
1964 Mme Pecquenard
1965 Mme Trancart
1966 Jacquemet
1967 Boy
1968 Mme Pecquenard
1969 Mme Henrotin
1970 Mme Nay
1971 Rime
1972 Mme Delamare
1973 Mme Delamare
1974 Colette? De Matteo
1975 final not held
1976 Villaverde
1977 Christel? Mangenot
1978 Boyaval
1979 Mme Delamare
1980 maybe not held
1981 Clarisse Grill
1982 Anne-Marie Cassaigne
1983 C. Joubert
1984 M. Komdova
1985 E. Zlezicka
1986 M. Komdova
1987 M. Gonzales
1988 Irene Lecointre
1989 Fernanda Gonzales Rosseeuw
1990 I. André
1991 E. Hunes
1992 I. André
1993 I. André
1994 N. Guillemain
1995 Laetitia Renault
1996 Y. Gonzales
1997 Angelique Olivier
1998 Valerie Feger
1999 Cornelia Villemur
2000 M. Sanchez
2001 Natacha Randriantefy (Mad)
2002 C. Dewinne
2003 Virginie Pichet
2004 Anne Michel
2005 Alice Bellicha
2006 S. Benamar
2007 Charlotte Douwma
2008 Anna Savitskaya (Rus)
2009 Naomi Broady (GB)
2010 Laura Rocchi
2011 Bermet Duvanaeva (Kgz)
2012 Anne-Sophie Remy
2013 Iryna Kuryanovich Bremond
2014 Iryna Kuryanovich Bremond
2015 Audrey Albie
2016 M. Garcia
2017 C. Maisonnave

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Houston, River Oaks International, Texas, USA (Clay)

Venue: River Oaks Country Club

1932 Anna Mae Reichert d. Eugenie Sampson 6-2 6-2
1933 Bonnie Miller d. Eugenie Sampson 6-1 6-3
1934 Jane Sharp d. Eugenie Sampson 6-2 6-3
1935 Jane Sharp d. Eunice Dean 2-6 10-8 6-1
1936 Eunice Dean d. Marjorie Gladman van Ryn 4-6 6-3 7-5
1937 Marjorie Gladman van Ryn d. Gracyn Wheeler 6-3 6-2
1938 Marjorie Gladman van Ryn d. Eunice Dean 6-2 6-3
1939 Marta Barnett d. Eunice Dean 6-2 7-5
1940 Sarah Palfrey Fabyan d. Mary Hardwick (GB) 6-4 5-7 6-2
1941 Dodo Bundy d. Pauline Betz 5-7 6-4 11-9
1942-1945 not held
1946 Virginia Wolfenden Kovacs d. Eleanor Purdy Cushingham 6-4 6-4
1947 Barbara Krase d. Dottie Head 6-1 6-3
1948 Gussie Moran d. Dottie Head 6-2 6-4
1949 Virginia Wolfenden Kovacs d. Dottie Head 6-1 6-4
1950 Dottie Head d. Louise Brough 7-5 6-1
1951 Gladys Medalie Heldman d. Ethel Norton 10-8 8-6
1952 Gladys Medalie Heldman d. Lucille Scoggins 6-3 6-2
1953 Ethel Norton d. Joan Merciadis 6-2 5-7 6-3
1954 Ethel Norton d. Peggy Eby Startzman 6-0 6-2
1955 Ethel Norton d. Peggy Eby Startzman 6-3 6-3
1956 Pat Naud d. Marilyn Montgomery 6-3 6-2
1957 Pat Naud d. Anne Bagge (Den) 6-2 6-2
1958 Maria Bueno (Bra) d. Nancy Richey 6-4 6-2
1959 Marilyn Montgomery d. Nancy Morrison Montgomery 6-2 6-3
1960-1967 no women's event
1968 Nancy Richey d. Peaches Bartkowicz 6-1 6-1
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Judy Tegart (Aus) 3-6 7-5 6-1

Women's event discontinued thereafter

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Houston, Virginia Slims/Avon Tournaments, Texas, USA

....where it all began back in 1970 when the "original nine", with the encouragement and backing of Gladys Heldman and Joe Cullman, staged the first event on what was to become the women's pro circuit.

Indoors from 1975 to '84, clay from '85

List of the various official titles:
1970-78 Virginia Slims of Houston
1979-82 Avon Championships of Houston
1983-94 Virginia Slims of Houston
1995 Gallery Furniture

1970 Rosie Casals d. Judy Tegart Dalton (Aus) 5-7 6-1 7-5
1971 Billie Jean Moffitt King d. Kerry Melville (Aus) 6-4 4-6 6-1 *
1972 not held
1973 Françoise Dürr (Fra) d. Rosie Casals 6-4 1-6 6-4
1974 Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 6-3 5-7 6-1
1975 Chris Evert d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-2
1976 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert 6-3 6-4
1977 Martina Navratilova (Tch) d. Sue Barker (GB) 7-6 75
1978 Martina Navratilova (Tch) d. Billie Jean Moffitt King 1-6 6-2 6-2
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Virginia Wade (GB) 6-3 6-2
1980 Billie Jean Moffitt King d. Martina Navratilova (Tch) 6-1 6-3
1981 Hana Mandlikova (Tch) d. Bettina Bunge (Frg) 6-4 6-4
1982 Bettina Bunge (Frg) d. Pam Shriver 6-2 3-6 6-3
1983 Martina Navratilova d. Sylvia Hanika (Frg) 6-3 7-6 (5)
1984 Hana Mandlikova (Tch) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-4 6-2
1985 Martina Navratilova d. Elise Burgin 6-4 6-1
1986 Chris Evert Lloyd d. Kathy Rinaldi 6-4 2-6 6-4
1987 Chris Evert d. Martina Navratilova 3-6 6-1 7-6
1988 Chris Evert d. Martina Navratilova 6-0 6-4
1989 Monica Seles (You) d. Chris Evert 3-6 6-1 6-4
1990 Katerina Maleeva (Bul) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 1-6 6-4
1991 Monica Seles (You) d. Mary Joe Fernandez 6-4 6-3
1992 Monica Seles (You) d. Zina Garrison Jackson 6-1 6-1
1993 Conchita Martinez (Esp) d. Sabine Hack (Ger) 6-3 6-2
1994 Sabine Hack (Ger) d. Mary Pierce (Fra) 7-5 6-4
1995 Steffi Graf (Ger) d. Asa Carlsson (Swe) 6-1 6-1


* It was the first edition of Virginia Slims Championships (the present WTA Championships ) but some people don't accept this denomination, because was held before the end of the series.

Last edited by Jimbo109; Jan 6th, 2019 at 09:06 AM.
Jimbo109 is offline  
post #44 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:55 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

H 4
********************************************

Hoylake, Merseyside, England

played on public park courts (grass) at West Kirby, near Liverpool. Largely a local event for the first decade of its existence, it became a major stop on the circuit in July just after Wimbledon until its demise in the mid-70s.

In 1960 and from '67 was valid as North of England Championships.

1949 Mrs B. Dixon d. Mrs P. Williams 6-4 6-1
1950 Ann Layfield d. Peggy Astill Knight 6-3 1-6 6-2
1951 Ann Layfield d. Mrs H. (Elsie Hamilton?) Phillips 7-5 1-6 6-2
1952 Rosemary Walsh (US) d. Georgie Woodgate 2-6 6-2 6-3
1953 Mary Harris d. Evelyn Attwood (NZL) 7-5 5-7 6-4
1954 Joan Curry d. Georgie Woodgate 10-8 6-1
1955 Shirley Bloomer d. Rita Bentley 6-3 6-0
1956 Shirley Bloomer d. Georgie Woodgate 6-0 6-1
1957 Margaret O'Donnell d. Kay Newcombe (Aus) 6-3 6-4
1958 Margaret O'Donnell d. Sonia Cox (NZL) 6-1 6-3
1959 Sheila Armstrong d. Deidre Catt 5-7 7-5 6-2
1960 Renée Schuurman (RSA) d. Sheila Armstrong 6-3 7-5
1961 Margaret O'Donnell d. Louise Grundy 6-0 6-0
1962 Angela Mortimer d. Jill Blackman (Aus) 6-4 6-4
1963 Ann Haydon Jones d. Jill Blackman (Aus) 6-2 6-1
1964 Rita Bentley and Madonna Schacht (Aus) divided the title
1965 Margaret Smith (Aus) d. Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4
1966 Margaret Smith (Aus) d. Annette van Zyl (RSA) 3-6 6-1 6-4
1967 Virginia Wade d. Judy Tegart (Aus) 6-3 6-4
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-2 6-4
1969 Virginia Wade d. Christine Truman Janes 0-6 6-4 8-6
1970 Evonne Goolagong (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 2-6 6-2 6-1
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Rosie Casals (US) 6-3 6-3
1972 Evonne Goolagong (Aus) and Betty Stove (Net) divided the title
1973 Patti Hogan (US) d. Sharon Walsh (US) 11-9 4-6 6-4
1974 Jackie Fayter d. Patti Hogan (US) 6-0 7-5
Event discontinued

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Huddersfield, West Yorkshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1946 Barbara Costerton Behr d. Isobel Raffan 6-1 6-4

1950 D. James d. Isobel Raffan 9-7 6-1

1952 Mrs F. Webb d. Mrs S. Leader 6-3 1-6 7-5

1954 Mrs W. Mason d. Mrs J. Sugden 7-9 6-1 6-0

1956 B. Richardson d. Mrs J. Sugden 6-0 6-1

1960 Elizabeth Starkie d. Mrs F. Webb 6-3 6-2

1962 Margaret Cooper d. Mrs G. Marshall 8-6 6-2

1966 Sally Holdsworth d. C. Lindsay 6-2 6-3

1971 Wendy Appleby (US) d. Sally Holdsworth 6-3 7-5 (or 4-6 6-3 6-3)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hull SEE Kingston-upon-Hull

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hungarian Closed Championships SEE Budapest, 2nd entry

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hungarian International Championships SEE Budapest, 3nd entry

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Mrs Munro d. Mrs D. Street 6-2 6-2
1924 Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs Munro 6-4 4-6 6-3
1925 Dorothy Holman d. Mrs Munro 7-5 7-5
1926 Mrs Munro d. Olive Manser 9-7 6-2
1927 Mrs Munro d. Mrs Roberts George 0-6 6-0 6-4
1928 Barbara Adams d. Mrs Ireland 6-4 8-6
1929 Barbara Adams d. Mrs D. Munro 7-5 1-6 8-6
1930 Joan Ridley d. Margaret Walsh Mellows 2-6 6-2 6-4
1931 Mrs Munro d. Mrs Dudley Cox 6-4 6-3
1932 Mrs H. Martin d. Mrs Munro 6-3 6-2
1933 M. Wilson d. Elsie Goldsack Pittman 6-4 6-0
1934 Mrs H. Martin d. Dorothy Crichton 6-4 5-7 6-4
1935 Audrey Wright d. Joan Ridley 4-6 6-1 6-0
1936 Dora Beazely d. E. Bull 1-6 6-2 6-2
1937 Dora Beazley d. Ruth Armstrong Kirk 6-3 6-4
1938 Rosl Kraus (Ger) d. M.C. Smith 6-1 6-3
1939 Ruth Armstrong Kirk d. Rosemary Smith 6-4 9-7

1950 Andy Ross Dilley d. Joan Ross Dilley 10-12 7-5 10-8

1952 E A G Love d. M Gell 6-2 6-3

1954 Sheila Colebrooke d. Joan Nilen 6-1 6-2
1955 Ann Haydon d. Mary Harris 6-2 6-1
1956 Caroline Yates-Bell d. Joan Nilen 6-2 6-3


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hurlingham SEE London Hard Court Championships


Hurlingham, London, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Aurea Farrington Edgington d. Vera Spofforth Youle 6-3 6-4
1921 Irene Bowder Peacock (Ind) d. Aurea Farrington Edgington 6-4 7-5
1922 Doris Covell Craddock d. Christine Tyrrell 6-2 1-6 6-3
1923 Aurea Farrington Edgington d. Ada Spencer Hollick 6-2 6-1
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Annie Wix Cobb 6-3 6-1
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Eleanor Rose 6-1 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hyères, France (Clay)

Venue: Hyères LTC at Golf Hotel

1910 Régine Lidoriki Vlasto
1911 Emmeline Ward Warburg (GB) d. Régine Lidoriki Vlasto
1912 Mrs J.B. Perrett (GB) d. Helen Reckitt Flavelle (GB) 6-4 6-2
1913 E.M. White (GB) d. M. Towler (GB) 6-2 6-4
1914 E.M. White (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 5-1 retired
1915-1919 not held
1920 Geraldine Ramsey Beamish (GB) d. Macartney 6-0 6-0
1921 Blanche Duddell Colston (GB) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1922 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-2 6-1
1923 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lesley Cadle (GB) 6-0 6-1
1924 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Phyllis Howkins Covell (GB) 6-3 6-1
1925 Cosette Saint-Omer-Roy d. C. Garfit 6-3 6-1
1926 not held
1927 Mary Harland (GB) d. B. Lewis (GB) 6-1 6-1


at New Courts Club:

1928 Esna Boyd d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 8-6 ret.
1929 Doris Metaxa d. Régine Vlasto 6-3 3-6 6-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hythe SEE Kent Coast Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Jimbo109; Oct 24th, 2016 at 07:44 AM.
Jimbo109 is offline  
post #45 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:55 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

h 5
********************************************

Last edited by Jimbo109; Feb 18th, 2016 at 06:35 PM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome