Tournament Winners by Event - Page 2 - TennisForum.com
 1Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:46 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 2
*********************************************

Cannes, France (Clay)


Events below are listed by location:


Beau-Site Hotel, Cannes Championships

The Hotel was opened in 1868 and trasformed into a condominium in 1945.
Having been closed the Beau-Site Hotel, it seems that after the WWII the Cannes Championships have been played at the Cannes LTC.

1904 (Mar 22) Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 6-2 7-5
1905 (Mar 28) Connie Wilson (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 6-3 6-3
1906 (Mar 25) Toupie Lowther (GB) d. Antonie Kusenberg Popp (Ger) 6-4 6-4
1907 (Mar 26) Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-0 6-1
1908 (Mar 26) Dorothea Douglass Chambers (GB) d. (Melita or Minnie) Dillon (GB) 6-1 6-4
1909 (Mar 24) Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) wo
1910 (Mar 20) Rosamund Salusbury (GB) d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) 6-1 6-4
1911 (Mar 26) Hedwig Neresheimer (Ger) d. Rosamund Salusbury (GB) 6-4 8-10 7-5
1912 (Mar 17) Jessie Tripp (GB) d. Mieken Rieck (Ger) 6-3 6-1
1913 (Mar 30) Jessie Tripp (GB) d. E. White (GB) 6-3 4-1 ret.
1914 (Mar 30) Elizabeth Ryan (US) d. Jessie Tripp (GB) 6-2 6-1
1915-1918 not held due to WWI
1919 (Apr 1) Suzanne Lenglen d. Elisabeth d'Ayen 6-0 6-0
1920 (Apr 4) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-2 6-2
1921 (Apr 3) Phyllis Howkins (GB) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 2-6 6-1 6-2
1922 (Apr 2) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-4 6-4
1923 (Apr 1) Kitty McKane (GB) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-2 6-2
1924 (Mar 30) Elizabeth Ryan (US) d. Lili de Alvarez (Esp) default
1925 (Mar 29) abandoned at a very early stage due to bad weather.
1926 (Mar 28) Lili de Alvarez (Esp) d. Heather Woolrych (GB) 6-4 6-2
1927 (Mar 27) Lili de Alvarez (Esp) d. Helene Contostavlos 6-2 6-3
1928 (Apr 1) Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-0 6-2
1929 (Mar 31) Sylvia Jung Lafaurie d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 6-3
1930 (Mar 30) divided between Elizabeth Ryan (US) and Paula Heimann von Reznicek (Ger)
1931 (Mar 29) Cilly Aussem (Ger) d. Lolette Payot (Sui) 6-3 6-3
1932 (Mar 27) Lolette Payot (Sui) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 9-7 7-5
1933 (Apr 2) Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 6-3 4-6 6-4
1934 (Apr 1) Jacqueline Goldschmidt d. Simone Passemard Mathieu 6-4 11-9
1935 (Mar 31) Simone Passemard Mathieu d. Kay Stammers (GB) 6-3 6-3
1936 (Mar 29) Simone Passemard Mathieu d. Paulette Marjollet de Saint-Ferreol 6-3 6-1
1937 (Mar 28) Alice Weivers (Lux) d. Grete Deutschova (Tch) 6-0 6-1
1938 (Apr 3) Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Weivers (Lux) 6-1 8-6
1939 (Apr 2) Simone Passemard Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-2


Beau-Site Hotel, New Year Meeting (or First Meeting)

1913 (Jan 5) Adèle Topham (GB) d. Doris Topham (GB) 7-5 3-6 6-4
1914 (Jan 4) Suzanne Lenglen d. Miss M. Ward 6-0 6-0
1915-1919 not held due to WWI
1920 (Jan 11) Suzanne Lenglen d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-1 6-0
1921 (Jan 9) Suzanne Lenglen d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-0 6-0
1922 (Jan 8) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1923 (Jan 7) Suzanne Lenglen d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-2
1924 (Jan 6) Elizabeth Ryan (US) d. Lesley Cadle (GB) 6-3 6-3
1925 (Jan 4) Elizabeth Ryan (US) d. Margaret Tripp (GB) 6-2 6-4
1926 (Jan 3) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Eileen Bennett (GB) 6-2 6-0
1927 (Jan 2) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Mme Taunay (Net) 6-2 6-0
1928 (Jan 1) Eileen Bennett (GB) d. Madge Slaney (GB) 4-6 7-5 6-3
1928 (Dec 23) Esna Boyd (Aus) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-1 6-0
1929 (Dec 29) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-3 1-6 6-3
1930 not held
1931 (Jan 4) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 4-6 8-6 6-1
1932 (Jan 3) Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 8-10 6-2 6-1
1933 (Jan 5) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-3 6-1
1934 (Jan 1) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) 6-2 6-2
1934 (Dec 30) Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-2 7-5
1935 not held
1936 (Jan 5) Simone Passemard Mathieu d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-3
1937 (Jan 3) Simone Passemard Mathieu d. Cosette Saint-Omer-Roy 8-6 6-3
1938 (Jan 2) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 3-6 6-4 6-4
1939 (Jan 1) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 7-5 7-5


Other tournaments played at the Beau-Site Hotel:

1897 (Jan 21) Miss Rooke [HO]
1898 not held
1899 (Feb 26) Edith Riseley (GB) d. Antonie Kusenberg Popp (Ger) 6-4 6-3 [HO]
1900 (Feb) Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) d. Katherine Pillans (GB) 6-3 6-4 [HO]
1901 (Mar 8) Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-2 6-2
1902 not held
1903 (Mar 30) Ruth Pennington-Legh Winch (GB) [HO]

1920 (May 2) Suzanne Lenglen d. Sigrid Frenckell Fick (Swe) 6-1 6-1 3rd meeting

------

Cannes Lawn Tennis Club, Côte d'Azur Championships

The club was opened on 21 February 1908.

1910 (Mar 24) Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-4 6-3
1911 (Apr 2) Hedwig Neresheimer (Ger) d. Margaret Tripp (GB) 6-0 6-2
1912 (Mar 24) Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs Perrett (GB) 6-2 6-4
1913 (Feb 15) Elizabeth Ryan (US) d. Dagmar von Krohn (Ger) 4-6 6-2 6-0
1914 (Feb 22) Elizabeth Ryan (US) d. M. Ward (GB) 6-4 6-0
1915-1919 not held due to WWI
1920 (Mar 28) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 4-6 6-2 6-2
1921 (Mar 27) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 7-5 6-2
1922 (Mar 26) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-4 6-3
1923 (Mar 25) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 8-6 6-4
1924 (Mar 23) Elizabeth Ryan (US) d. Lili de Alvarez (Esp) 6-3 6-3
1925 (Mar 22) Lili de Alvarez (Esp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-0 6-2
1926 (Mar 21) Helen Wills (US) d. Joan Ridley (GB) default
1927 (Mar 20) Lili de Alvarez (Esp) d. Helene Contostavlos 6-3 6-3
1928 (Mar 25) Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Barber Corbiere (US) 6-3 6-0
1929 (Mar 24) Lily de Alvarez (Esp) d. Paula Heimann von Reznicek (Ger) 6-4 6-1
1930 (Mar 23) Cilly Aussem (Ger) d. Violet Chamberlain Owen 6-0 6-0
1931 (Mar 22) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lolette Payot (Sui) 6-2 6-0
1932 (Mar 20) Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Muriel Thomas (GB) 6-3 6-2
1933 (Mar 26) Lolette Payot (Sui) d. Grete Deutschova (Ger) 6-2 6-3
1934 (Mar 25) Nancy Lyle (GB) d. Simone Passemard Mathieu 6-4 6-4
1935 (Mar 17) Simone Passemard Mathieu d. Kay Stammers (GB) 6-1 2-6 6-0
1936 (Mar 15) Simone Passemard Mathieu d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-0 5-7 7-5
1937 (Mar 14) Anita Lizana (Chl) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 5-7 6-1
1938 (Mar 20) Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Weivers (Lux) 6-2 5-7 6-4
1939 (Mar 19) Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne Lafargue 8-6 6-3
1940-19.. not held


Cannes Lawn Tennis Club, Summer Tournament

1931 (Aug 30) Mme Taunay (Net) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4
1932 (Aug 28) Muriel Thomas (GB) d. Maud Rosenbaum Levi (US) 11-9 7-5
1933 (Jun 4) Cosette Saint-Omer-Roy
1933 (Aug 27) Cosette Saint-Omer-Roy d. Jacqueline Vives 6-4 6-1
1934 (Aug 26) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) wo
1935 (Aug 25) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) 6-2 4-6 6-2
1936 (Aug 23) Alice Weivers (Lux) d. Paulette Marjollet de Saint-Ferreol 6-1 6-0
1937 (Aug 22) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 9-7 6-2
1938 (Aug 21) Alice Weivers (Lux)
1939 (Aug 20) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 6-1 6-2

------

Carlton Club, New Year Meeting

It was adjacent to the Carlton Hotel, that was built in 1909-11 and fully opened in 1913.
Although always associated with the Carlton Hotel, the tennis club became privately owned by the Irish tennis Burke family. In 1972 the decision was taken to sell off the 4,000 square metres occupied by the courts and construct on the site a residential building. Sadly, no courts now exist at the hotel.

1914 (Jan 11) Suzanne Lenglen d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) 7-5 3-6 6-1
1915-19 not held due to WWI
1920 (Jan 18) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-1
1921 (Jan 16) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-1
1922 (Jan 16) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung 6-3 6-4
1923 (Jan 14) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 9-7 6-2
1924 (Jan 13) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1925 (Jan 11) Elizabeth Ryan (US) d. Eveline Froude-Bellew Crundall-Punnett (GB) 6-2 6-3


Carlton Club

1914 (Apr 12) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 3-6 6-2
1915-1918 not held due to WWI
1919 (Mar 2) Suzanne Lenglen d. Doris Henrotin Wolfson 6-1 6-1
1920 (Feb 22) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-0 6-1
1920 (Apr 18) Sigrid Frenckell Fick (Swe) d. Dorothy Shepherd (GB) 6-3 6-2
1921 (Feb 20) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-2
1921 (Apr 17) Suzanne Lenglen d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-0
1922 (Feb 19) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 3-6 6-3 6-2
1922 (Apr 16) Sylvia Jung d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-3 7-5
1923 (Feb 18) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 6-1
1924 (Feb 17) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 7-5
1925 (Feb 15) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-3 7-5
1926 (Feb 14) Suzanne Lenglen d. Helen Wills (USA) 6-3 8-6
1926 (Apr 4) Lili de Alvarez (Esp) d. Dorothy Shepherd Barron (GB) 6-2 6-3
1927 (Jan 23) Diddie Vlasto d. Cristobel Hardie (GB) 6-3 6-1
1928 (Feb 12) Elizabeth Ryan (US) d. Helene Contostavlos 6-3 1-6 6-0
1929 (Feb 10) Eileen Bennett (GB) d. Esna Boyd (Aus) 6-4 5-7 6-4
1930 (Feb 9) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie default
1931 (Feb 8) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-2
1932 (Feb 7) Elizabeth Ryan (US) d. Elsa Riboli (Ita) 6-2 6-1
1933 (Feb 12) Sheila Hewitt (GB) d. Cilly Aussem (Ger) 6-2 6-8 8-6
1934 (Feb 11) Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-2
1935 (Feb 10) Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas
1936 (Feb 9) Simone Passemard Mathieu d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 6-1
1937 (Feb 7) Simone Passemard Mathieu d. Anita Lizana (Chl) 7-5 6-0
1938 (Feb 13) Alice Weivers (Lux) d. Gracyn Wheeler (US) 6-3 6-1
1939 (Feb 12) Alice Weivers (Lux) d. Simone Passemard Mathieu 6-3 6-3

1942 (Mar 29) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-4 6-4

1947 (Mar 23) Pauline Betz (US) d. Kay Stammers Menzies (GB) 6-2 6-0
1948 (Mar 21) Jacqueline Foy
1949 (Mar 20) Jacqueline Horner Patorni d. Hilde Walterova Doleschell (Aut) 6-4 4-6 6-1
1950 (Mar 26) Joan Curry (GB) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-3 7-5

1953 (Mar 29) Totta Zehden (Frg) d. Joan Curry (GB) 9-7 0-6 6-4
1954 (Apr 4) Elaine Watson (GB) d. Joan Curry (GB) 6-3 2-6 6-2
1955 (Feb 13) Lorna Cornell Cawthorn (GB) d. Elaine Watson (GB) 3-6 6-4 6-2
1955 (Mar 14) Pat Ward (GB) d. Shirley Bloomer (GB) 6-2 6-4
1956 (Mar 18) Shirley Bloomer (GB) d. Ilse Buding (Frg) 6-3 6-2
1957 (Apr 7) Christaine Mercelis (Bel) d. Ginette Jucker Bucaille 8-6 6-2
1958 (Mar 4) Jerry Carter d. Nadine Jansen 6-1 6-2
1959 (Apr 12) Jacqueline Rees-Lewis d. Ginette Jucker Grandguillot 6-2 6-1
1960 (Apr 10) Suzy Kormoczy (Hun) d. Flo de la Courtie 6-4 6-2
1961 (Feb 26) Elizabeth Starkie (GB) d. Lucia Bassi (Ita) 6-2 6-2
1962 (Mar 18) Almut Sturm (Frg) d. Helga Niessen (Frg) 7-5 6-1
1963 (Mar 31) Ann Haydon Jones (GB) d. Mary Habicht (US) 6-0 6-1
1964 (Mar 8) Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-0 6-2
1965 (Mar 14) Robin Blakelock Lloyd (GB) d. Evelyne Terras 6-1 5-7 6-3
1966 (Mar 20) Jill Blackman (Aus) d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1967 (Apr 16) Almut Sturm (Frg) d. Ingrid Lofdahl (Swe) 7-5 6-3
1968 (Apr 28)

1971 (Mar ?) event cancelled due to snow

------

Gallia Club

Built in late 1922 adjacent to the Gallia Hotel. After the WWII the tournament was re-established in 1950 and continued each year until 1967. In 1960 the Hotel was transformed into apartments.
In 1993 the Tennis Club was refurbished and became the Lucien Barrière Club, but now is no more existent.

1924 (Jan 27) Elizabeth Ryan (US) d. Lesley Cadle (GB) 6-3 6-2
1925 (Jan 25) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 8-6 6-3
1926 (Jan 31) Helen Wills (US) d. Helene Contostavlos (Gre) 6-3 6-2
1927 (Feb 6) Elizabeth Ryan (US) d. Eileen Bennett (GB) 4-6 6-4 6-3
1928 (Feb 5) Eileen Bennett (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 8-6 6-3
1929 (Feb 3) Esna Boyd (Aus) d. Muriel Thomas (GB) 6-1 6-1
1930 (Feb 2) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-3 6-2
1931 (Feb 1) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio (Ita) 5-7 7-5 10-8
1932 (Jan 31) Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 6-3
1933 (Feb 5) Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 6-4 6-0
1934 (Feb 4) Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-0 4-6 6-3
1935 (Feb 3) Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-3 8-6
1936 (Feb 2) Simone Passemard Mathieu d. Susan Noel (GB) 6-1 4-2 retired
1937 (Jan 31) Simone Passemard Mathieu d. Alice Weivers (Lux) 6-2 6-2
1938 (Feb 6) Alice Weivers (Lux) d. Gracyn Wheeler (US) 3-6 6-3 6-0
1939 (Feb 5) Gracyn Wheeler (US) d. Simone Passemard Mathieu 6-4 4-6 7-6
1940-19.. not held
1951 (Mar 11) Hella Kovac Strecker (Aut) d. Lucia Manfredi (Ita) 5-7 6-1 6-2
1952 (Mar 16) Joan Curry (GB) d. Hella Kovac Strecker (Aut) 6-1 6-3
1953 (Mar 8) Joan Curry (GB) d. Shirley Bloomer (GB) 7-5 9-7
1954 (Mar 28) Joan Curry (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 10-8
1955 (Feb 1) Marcelle Beaughon d. Bettina Laisne 6-4 6-4
1955 (Mar 27) Shirley Bloomer (GB) d. Pat Ward (GB) 6-4 6-2
1956 (Feb 26) Althea Gibson (US) d. Shirley Bloomer (GB) 6-2 6-2
1957 (Mar 31) Marta Popp aka Peterdy d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-1 6-4
1958 (Mar 24) Edda Buding (Frg) d. Marie Therese Riedl (Ita) 6-2 6-3
1959 (Mar 15) Suzy Kormozcy (Hun) d. Marie Therese Riedl (Ita) 1-6 6-2 6-2
1960 (Mar 27) Sheila Armstrong (GB) d. Nicole Broccardo 6-2 5-7 6-2
1961 (Mar 26) Christiane Mercelis (Bel) d. Edda Buding (Frg) 11-9 ret.
1962 (Mar 4) Almut Sturm (Frg) d. Rita Bentley (GB) 6-4 6-4
1963
1964 (Mar 15) Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-3 6-1
1965 (Feb 28) Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-1 6-3
1966 (Mar 7) Roberta Beltrame (Ita) d. Ada Bakker (Net) 7-5 7-5
1967 (Mar 13)


Gallia Club, Summer Tournament

1928 (Aug 19)
1929 (Aug 18) Ninon Boilaive and Suzanne Versein divided the title
1930 (Aug 17) Ginette Sineux d. Ninon Boilaive 6-4 6-0
1931 (Aug 23) Muriel Thomas (GB) d. Mme Taunay (Net) 6-1 8-6
1932 (Aug 21) Mme Christiane Boyer d. Lucette Beyt 7-5 6-4

1938 (Jul 31)

------

Metropole Hotel

The Hotel opened on 14 January 1890, after 1931 it was converted into a seminary for priests, and in 1970 was trasformed in apartments, la "Residence du St Paul".

1907 (Mar 31) Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger)
1908 (Apr 6) Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-2 6-1
1909 (Apr 3) Alice Greene (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-0 6-2
1910 (Mar 30) Rosamund Salusbury (GB) d. Eleanor Rose (GB) 6-1 5-2 retired
1911-1912 not held
1913 (Mar 23) Elizabeth Ryan (US) d. Mrs Perrett (GB) 5-7 6-1 10-8
1914 (Apr 5) Elizabeth Ryan (US) d. Jessie Tripp (GB) 4-6 6-3 6-4
1915-1919 not held due to WWI
1920 (Apr 11) Madeline Fisher O'Neill (GB) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1921 (Apr 10) divided between Geraldine Ramsey Beamish (GB) and Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1922 (Apr 9) Sylvia Jung d. Heather Woolrych (GB) 6-0 6-1
1923 (Apr 8) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1924 (Apr 6) Lili de Alvarez (Esp) d. Phyllis Howkins Covell (GB) 9-7 2-6 6-4
1924 (Dec 28) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-4
1925 (Feb 1) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 7-5 6-3
1926 (Jan 24) Helen Wills (US) d. Diddie Vlasto 6-3 7-5
1927 (Jan 16) Diddie Vlasto d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1928 (Jan 29) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1929 (Jan 6) Esna Boyd (Aus) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-2
1929 (Aug 31) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Jacqueline Vives 6-0 6-0
1930 (Jan 5) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 2-5 retired
1931 (Jan 11) Helene Contostavlos d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-3

------

Montfleury

1963 (Mar 3) Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-2 6-4
1964 (Apr 5) Heide Schildknecht (Frg) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-4
1965 (Feb 21) Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-2 6-1
1966 (Feb 27) Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Janice Townsend (GB) 6-3 6-3
1967 (Feb 12) Ingrid Loeys (Bel) d. Jacqueline Rees-Lewis Vives 4-6 8-6 10-8
1968 (Mar 10) Marilyn Aschner (US) d. Alice Luthy Tym (US) 2-6 6-4 6-4

------

New Courts Lawn Tennis Club

It was founded in 1924.
As written by Le Figaro on 24 January 1934, the Club was expelled from the list of affiliated clubs of the French Federation, and from then on the Club ceased to hold international tournaments.

1926 (Jan 17) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Eileen Bennett (GB) 6-2 6-1
1927 (Jan 30) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 10-8
1928 (Jan 22) Eileen Bennett (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-2
1929 (Jan 27) Sylvia Jung Lafaurie d. Esna Boyd (Aus) default *
1930 (Jan 26) Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio (Ita) 6-2 2-6 6-0
1931 (Jan 25) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 10-8
1932 (Jan 22) Lucia Valerio (Ita) d. Ida Adamoff 7-5 4-6 6-4 "Mediterranean Championships"
1932 (Apr 17) Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-2 6-3
1933 (Jan 29) Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 6-4 6-3 "Mediterranean Championships"
1933 (Apr 8) Lolette Payot (Swi) d. Muriel Thomas (GB) 6-2 6-2
1934 (Jan 28) replaced by a tournament held on Cannes LTC
1934 (Aug 15) cancelled

* as the final could not be played due to snow and ice, Boyd insisted that Lafaurie should take the title rather than divide it.


New Courts Lawn Tennis Club, Summer Tournament

1931 (Aug 16) Muriel Thomas (GB) d. Elisabeth D'Ayen Macready 6-1 6-3
1931 (Sep 20) Elizabeth Ryan (US) d. Mme Taunay (Net) 6-1 6-1
1932 (Aug 14) in final Muriel Thomas (GB)
1932 (Sep 25) Paulette Marjollet de Saint-Ferreol d. Muriel Thomas (GB) 6-1 6-4
1933 (Aug 14) Cosette Saint-Omer-Roy d. Elisabeth D'Ayen Macready

------

Tournaments of incertain denomination:

1921 (Jan 23) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 1-6 6-1 6-2 at the Cannes LTC
1922 (Jan 22) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 retired at the Cannes LTC
1923 (Jan 27) Elizabeth Ryan (US) d Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-0 6-0 at the Cannes LTC (club members only event)

1925 (Jan 18) Elizabeth Ryan (US) d. Leslie Bancroft Aeschlimann (US) 6-3 6-3 at the Cannes LTC

1928 (Dec 30) Sylvia Jung Lafaurie d. Mme Taunay (Net) 6-1 4-6 6-4 at the Cannes LTC

1934 (Jan 28) Cosette Saint-Omer-Roy d. Joan Ingram (GB) 3-6 6-1 6-3 at the Cannes LTC
1935 (Apr 21) Simone Passemard Mathieu d.Paula Heimann Stuck(Ger)6-4 6-2 at the Cannes LTC
1936 (Apr 5) Simone Passemard Mathieu d. Susan Noel (GB) 6-1 6-2 at Cannes LTC

1939 (Jan 22) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer Roy 4-6 6-3 6-4 at the Cannes LTC (club members only event)

1942 (Mar 22) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-4 6-4 at the Cannes LTC

1944 (c.Jun) Alice Weivers (Lux) d. Mme Denarié 6-2 6-2

1947 (Apr 20) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova (Tch) 6-3 4-6 6-1 "Cannes International"

1949 (Apr 17) Lucia Manfredi (Ita) d. Alice Weivers (Lux) 6-3 6-0 at the Cannes LTC
1950 (Mar 19) Lucia Manfredi (Ita) d. Gilberte Jamain 2-6 7-5 6-4 at the Cannes LTC
1951 (Mar 25) final between Thelma Coyne Long (Aus) Barbara Scofield (US)
1951 (Apr 22) Hella Kovac Strecker (Aut) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-1 6-4
1952 (Mar 31) Joan Curry (GB) d. Susan Partridge (GB) 6-3 6-2

1954 (Mar 14) Shirley Bloomer (GB) d. Joan Curry (GB) 4-6 7-5 6-0 at the Cannes LTC
1954 (Aug) Anne-Marie Simon Seghers d. Annie Soisbault 6-0 6-2 at the Cannes LTC
1955 (Apr 24) Ilse Schuh Proxauf (Aut) d. C. Triboullier 5-7 8-6 10-8 at the Cannes LTC
1956 (Jan 31) Louise Snow (US) d. Roberta Beltrame (Ita) 6-3 1-6 6-3
1956 (Mar 25) Shirley Bloomer (GB) d. Edda Buding (Frg) 6-4 4-6 6-4 at the Cannes LTC
1956 (Sep 2) Nadine(?) Guinard d. Annie Soisbault 1-6 6-2 6-3

1958 (Apr 21) Flo de la Courtie d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 6-8 8-6
1959 (Mar 23) Suzy Kormozcy (Hun) d. Flo de la Courtie 7-5 6-1 at the Cannes LTC
1960 (Mar 6) Sheila Armstrong d. Vivienne Cox 64 62 at the Cannes LTC
1961 (Mar 12) Elizabeth Starkie (GB) d. Pauline Titchener Roberts (GB) 8-6 6-1 at the Cannes LTC
1962 (Apr 8) Helga Schultze (Frg) d. Deidre Catt (GB) 4-6 7-5 6-4 at the Cannes LTC
1963 (Mar 17) Francoise Durr d. Carole Rosser (GB) 1-6 6-2 6-2
1964 (Feb 23) Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-1 6-2 at the Cannes LTC?
1965 (Apr 4) Faye Toyne (Aus) d. Trish McClenaughan (Aus) 8-6 6-0 at the Cannes LTC
1966 (Feb 20) Ingrid Loeys (Bel) d. Alex Soady 62 62 at the Cannes LTC
1967 (Mar 12) Winnie Shaw (GB) d. Johanne Venturino 3-6 6-3 6-1
1967 (Apr 8) Kathy Harter (US) d. Ingrid Lofdahl (Swe) 6-3 6-2
1968 (Mar 24) Roberta Beltrame (Ita) d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-4
1969 (Mar 23) Marijke Jansen Schaar (Neth) d. Betty Stove (Net) 4-6 6-2 6-0
1970 (Mar 9) Jill Cooper (GB) d. Veronica Burton (GB) 6-3 6-0

1972 (Apr 9) Odile De Roubin d. Judith Szorenyi (Hun) 4-6 6-0 6-2 at the Cannes LTC

Last edited by Jimbo109; Apr 10th, 2018 at 10:57 PM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:46 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 3
*********************************************

Canterbury Championships, Christchurch, New Zealand

1905 Kate Nunneley d. Lucy Powdrell 7-5 6-3 *
1906 Miss Jameson d. Miss Sotham 6-3 6-2 *
1907 Miss Hay d. Mrs Ballantyne 6-0 retired *
1908 M.H. Butterworth d. Miss Williams [score?] *

1910 M.H. Butterworth d. C. Hay 6-1 6-0
1910-11 C. Williams d. Mrs R.A. Ballantyne 6-3 6-1
1911-12 C. Williams d. H.M. Butterworth 6-1 6-0
1912-13 E. Goodman
1913-14 E. Goodman d. L. McDougall 6-4 6-5
1914-15 Mrs J.C. Lord
1915-18 not held due to WWI
1919-20 Mrs P. Greenwood
1920-21 Mrs Brydges-Jones
1921-22 E. Doeman
1922-23 May Spiers
1923-24 May Spiers
1924-25 May Spiers
1925-26 May Spiers
1926-27 May Spiers
1927-28 May Spiers
1928-29 May Spiers
1929-30 M. Andrews
1930-31 M. Wake
1931-32 M. Wake
1932-33 M. Wake
1933-34 E. Rudkin
1934-35 M. Sherris
1935-36 Thelma Poole
1936-37 Thelma Poole
1937-38 not held
1938-39 Thelma Poole
1939-40 Thelma Poole
1940-45 not held due to WWII
1945-46 K. Hart
1946-47 Evelyn Attwood
1947-48 Jean MacGibbon
1948-49 Jean MacGibbon
1949-50 Jean MacGibbon
1950-51 Jean MacGibbon
1951-52 Jean MacGibbon
1952-53 Mrs V. Gow
1953-54 Mrs J. Lewis
1954-55 Ruia Morrison
1955-56 Sonia Cox
1956-57 I. Luxton
1957-58 D. Souter
1958-59 Ruia Morrison
1959-60 Mrs I. Fitzgerald
1960-61 Mrs C. Pearce
1961-62 Judy Davidson
1962-63 Sue Rich d. Dawn Smith 6-2 8-6
1963-64 Judy Davidson d. Elizabeth Terry 2-6 6-2 8-6
1964-65 (11 Feb '65) Rita Bentley (GB) d. Rosa Maria Reyes Darmon (Fra) 6-2 1-6 6-3 (or 6-2 1-6 6-2 or 9-7 4-6 6-2)
1965-66 Dawn Smith
1966-67 Shirley Collins
1967-68 Marilyn Pryde
1968-69 (10 Dec '68) Robyn Legge d. Shirley Collins 6-4 6-3
1969-70 G. Hampton
1970-71 Kathy Harter (US)
1971-72 (2 Jan '72) Mary Struthers (US) d. Marilyn Pryde 6-4 6-2
1972-73 Judy Phillips
1973-74 Robyn Legge Hunt
1974-75 Robyn Legge Hunt
1975-76 Mrs S. Haig
1976-77 Robyn Legge Hunt
1977-78 Robyn Legge Hunt
1978-79 Robyn Legge Hunt
1979-80 ( 6 Feb '80) Chris Newton d. Brenda Remilton 6-2 4-6 6-1
1980-81 Chris Newton
1981-82 Sally Chapman
1982-83 Brenda Perry
1983-84 Michelle Parun
1984-85 Julie Richardson
1985-86 abandoned
1986-87 Elizabeth Daly
1987-88 Claudine Toleafoa
1988-89 Mrs Sally Moorfield
1989-90 A. Lodewyks
1990-91 Ruth Seeman
1991-92 Ruth Seeman
1992-93 Ruth Seeman
1993-94 Robyn Legge Hunt
1994-95 Amanda Trail
1995-96 Amanda Trail
1996-97 Niki Tippins
1997-98 Shelley Stephens
1998-99 Niki Tippins
1999-00 Amanda Augustus (US)
2000-01 J. Penney
2001-02 Pavlina Stoyanova Nola
2002-03 Shelley Stephens
2003-04 Ilke Gers
2004-05 Shelley Stephens
2005-06 Ruth Seeman
2006-07 Dianne Hollands
2007-08 Ellen Barry
2008-09 Dianne Hollands
2009-10 Ellen Barry
2010-11 (23 Jan '11) Karolina Wlodarczak (Aus) d. Leela Beattie 5-7 7-5 6-3
2011-12 (6 Feb '12) Dianne Hollands d. Joelene Fenoen 6-2 6-2
2012-13 (20 Jan '13) Dianne Hollands d. Georgia Hume 6-2 6-2
2013-14 not held

* uncertain denomination

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Caracas, Altamira International, Venezuela (Hard)
Venue: Altamira TC

1958 Althea Gibson (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 4-6 9-7
1959 Christine Truman (GB) d. Maria Bueno (Bra) 6-2 6-3
1960 Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 3-6 7-5 6-2
1961 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 7-5 6-1
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-2 5-7 6-2
1963 Maria Bueno (Bra) d. Lesley Turner (Aus) 7-5 8-6
1964 Francoise Durr (Fra) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-2
1965 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 4-6 6-2 7-5
1966 Norma Baylon (Arg) d. Gail Sherriff (Aus) 2-6 7-5 6-4
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Virginia Wade (GB) 6-2 6-3
1968 Ann Haydon Jones (GB) d. Julie Heldman (US) 6-4 11-9
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Maria Bueno (Bra) walkover
1970 Mary Ann Eisel (US) d. Patti Hogan (US) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caribbean Championships, Montego Bay, Jamaica (Grass)

(incomplete roll)

1950 Nancy Chaffee (US) d. Nancy Morrison (US) 9-7 6-0

1952 Pat Canning Todd (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 6-2 6-0 (in Kingston)
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 8-10 6-4 6-4
1954 Shirley Fry (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 6-2 7-9 6-4
1955 Barbara Breit (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 12-10 6-2
1956 Shirley Fry (US) d. Dottie Head Knode (US) 6-4 6-4
1957 Darlene Hard (US) d. Shirley Bloomer (GB) 11-9 6-4
1958 Althea Gibson (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-3
1959 Christine Truman (GB) d. Janet Hopps (US) 6-3 6-0
1960 divided between Ann Haydon (GB) and Darlene Hard (US) due to rain
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Ann Haydon (GB) 6-3 11-9
1962 Darlene Hard (US) d. Edda Buding (Ger) 6-4 7-5
1963 Lesley Turner (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 3-6 6-0 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caribe Hilton International SEE Puerto Rico (1st entry)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carlisle, Cumbria, England (Grass)

(incomplete roll)

1900 M.E. Morton
1901 Mrs Nicholson
1902 Lucy Kendal d. W. James 6-0 6-0
1903 Lucy Kendal d. Mrs Bourn 6-1 6-1
1904 Lucy Kendal d. F.M. Hollins 6-3 6-3
1905 Lucy Kendal d. F. Hollins 6-3 6-2
1906 Maude Garfit d. Lucy Kendal 2-6 6-2 1-0 retired
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 7-5 5-7 6-2
1908 Maude Garfit d. Mrs J.E. Day 6-3 6-3
1909 Maude Garfit d. M. Watt 6-3 6-3
1910 Maude Garfit
1911 Ethel Thomson Larcombe d. Eleanor Rose 6-2 6-4
1912 Ethel Thomson Larcombe d. Eleanor Rose 6-2 6-2
1913 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Longhurst 6-1 3-0 retired
1914-18 not held due to World War One
1919 Camilla Rimington d. Kathleen Aitchison 6-4 7-5
1920 Ruth Watson d. Beryl Tulloch 6-1 6-1
1921 Camilla Rimington d. Ruth Watson 6-4 2-6 6-2
1922 Camilla Rimington d. Ruth Watson 8-6 6-3
1923 Ruth Watson d. Camilla Rimington 5-7 6-4 6-2
1924 Ruth Watson d. Mary Hart McIlquham 7-5 6-1
1925 Camilla Rimington Smith d. Ruth Watson 1-6 6-2 6-2
1926 Ruth Watson d. M. Thomasson 6-3 6-2
1927 Ruth Watson d. Camilla Rimington Smith 6-4 6-8 6-2
1928 Ruth Watson d. Jean Rankine 6-2 6-4
1929 Ruth Watson d. V. March 6-1 6-2
1930 Freda James d. Ruth Watson 6-1 6-3
1931 Freda James d. Dorothy Anderson 6-1 6-2
1932 Freda James d. Dorothy Anderson 7-5 6-1
1933 M. Wynne d. Edie Rudd Luxton 6-4 6-2
1934 M. Wynne d. Manon Hargreaves 6-2 6-1
1935 Esna Boyd Robertson d. Madge Slaney 8-6 6-0
1936 Esna Boyd Robertson d. Madge Slaney 6-3 2-6 6-4
1937 Olga Webb MacInnes d. Esna Boyd Robertson 4-6 6-4 6-3
1938 Nina Brown d. Olga Webb MacInnes 6-1 6-2
1939-1945 not held due to WWII
1946 Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-1 4-6 6-1
1947 Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-0 6-1
1948 Patsy Rodgers d. Madge Slaney 6-4 8-6
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Helen Proudfoot 6-2 6-0
1950 Helen Proudfoot d. Madge Slaney 6-4 6-4
1951 Pat Harrison d. Jean Trower 6-4 6-4
1952 Pat Harrison d. Joyce Reid 6-4 6-4
1953 Shirley Bloomer d. Rosemary Bulleid 6-1 8-6
1954 Shirley Bloomer d. Rosemary Walsh 6-2 6-4

1956 Sheila Armstrong d. Barbara Knapp 6-2 6-3

1958 Norma Seacy d. Joyce Wilson Boothman 3-6 6-3 6-4

1960 Louise Grundy d. I. Taylor 6-2 6-3
1961 Vivienne Cox d. J. Matthews 6-2 6-2


A contribution by Newmark401

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carlsbad, California, USA (Hard)

Held in San Diego:
(Balboa Park) in 1984
(Hilton Beach and Tennis Resort on Mission Bay Park) in '85 '86
(San Diego Tennis & Racquet Club on Mission Bay Park) from '87 to '90
in Carlsbad: La Costa Resort and Spa from '91

List of the various official titles of the tournament:
1984 Ginny of San Diego
1985-1988 Virginia Slims of San Diego
1989-90 Great American Bank Teenis Classic
1991-93 Mazda Tennis Classic
1994-98 Toshiba Tennis Classic
1999 TIG Tennis Classic
2000-07 Acura Classic
2010-12 Mercury Insurance Open
2013-.. Southern California Open

1984 Debbie Spence d. Betsy Nagelsen 6-3 6-7 6-4
1985 Annabel Croft (GB) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-0 7-6
1986 Melissa Gurney d. Stephanie Rehe 6-2 6-4
1987 Raffaella Reggi (Ita) d. Anne Minter (Aus) 6-0 6-4
1988 Stephanie Rehe d. Ann Grossman 6-1 6-1
1989 Steffi Graf (Frg) d. Zina Garrison 6-4 7-5
1990 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva Fragnière (Sui) 6-3 6-2
1991 Jennifer Capriati d. Monica Seles (You) 4-6 6-1 7-6
1992 Jennifer Capriati d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
1993 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 4-6 6-1
1994 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 6-1
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Lisa Raymond 6-2 6-0
1996 Kimiko Date (Jap) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 3-6 6-3 6-0
1997 Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles 7-6 6-4
1998 Lindsay Davenport d. Mary Pierce (Fra) 6-3 6-1
1999 Martina Hingis (Sui) d. Venus Williams 6-4 6-0
2000 Venus Williams d. Monica Seles 6-0 6-7 6-3
2001 Venus Williams d. Monica Seles 6-2 6-3
2002 Venus Williams d. Jelena Dokic (You) 6-2 6-2
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 3-6 6-2 6-3
2004 Lindsay Davenport d. Anastasia Myskina (Rus) 6-1 6-1
2005 Mary Pierce (Fra) d. Ai Sugiyama (Jap) 6-0 6-3
2006 Maria Sharapova (Rus) d. Kim Clijsters (Bel) 7-5 7-5
2007 Maria Sharapova (Rus) d. Patty Schnyder (Sui) 6-2 3-6 6-0
2008-2009 not held
2010 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Agnieszka Radwanska (Pol) 6-4 6-7 6-3
2011 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-3 6-4
2012 Dominika Cibulkova (Svk) d. Marion Bartoli (Fra) 6-1 7-5
2013 Samantha Stosur (Aus) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-2 6-3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carmarthenshire Championships, Llanelli, Wales (Grass)

(incomplete roll)

1922 E. Bird d. M. Brewer 3-6 10-8 7-5
1923 Mary Hart McIlquham d. Mrs J.B. Perrett 6-1 6-3
1924 E.D. Bird d. Mary Hart McIlquham 6-4 6-4 or E.G. Bird d. Mrs C. Williams 6-4 6-4
1925 Sylvia Lance Harper (Aus) d. Daphne Seel 7-5 6-2
1926 Mary Hart McIlquham d. Daphne Seel 4-6 6-3 6-2
1927 Mary Hart Mcllquham d. Mrs Lemon 6-1 6-2
1928 Mary Hart Mcllquham d. Phyllis Whitley 6-1 3-6 6-3
1929 Daphne Seel d. B. Brown 8-6 5-7 6-3
1930 Daphne Seel d. Effie Hemmant 4-6 6-1 6-3
1931 Mary Hart McIlquham d. Daphne Seel 6-4 6-1
1932 Vera Montgomery d. Daphne Seel 7-5 6-2
1933 Billie Yorke d. Jackie McAlpine 6-4 6-4
1934 Nelly Adamson (Bel) d. Billie Yorke 6-4 6-4
1935 Billie Yorke d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-4
1936 Joan Ingram d. Valerie Scott 6-2 7-5
1937 Effie Hemmant Peters d. Daphne Seel 4-6 6-3 6-1
1938 Joan Ingram d. T. King 7-5 6-3
1939 Jean Nicoll d. Joan Ingram 6-4 6-3

1947 Joan Physick David d. Laura Morgan 9-7 4-6 6-1
1948 Patsy Rodgers d. Joan Physick David 6-4 6-1
1949 Joyce Fitch (Aus) d. Barbara Costerton Behr 6-2 6-8 6-0
1950 A. Bates and Georgie Woodgate divided the prizes
1951 Pat Harrison d. Laura Morgan 7-5 6-1
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Nell Hall Hopman (Aus) 7-5 6-2
1953 Angela Buxton d. Laura Morgan 6-3 6-2
1954 A. Bates d. Lorna Cornell Cawthorn 6-3 7-5

1956 Sheila Armstrong d. Thea Steward Hale (RSA) 8-6 6-3
1957 Rita Bentley d. Pauline Edwards 3-6 7-5 6-4
1958 Deidre Catt d. G. Evans 6-3 4-6 6-1
1959 Pauline Titchener Roberts d. Margaret O'Donnell 8-6 2-6 6-2
1960 Jean Knight d. Janet Kemp 6-0 6-1
1961 Pat Wheeler d. Mrs Kerr 8-6 6-2 *
1962 Alison Stroud d. Jean Knight 6-3 6-3
1963 Judy Tee d. Vivienne Dennis 6-2 3-6 6-2
1964 Robin Blakelock Lloyd d. Margaret O' Donnell 6-0 9-11 6-4 *
1965 Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3
1966 Janice Townsend and P. Coleclough divided the prizes

1968 Corinne Molesworth d. Elizabeth Ernest 5-7 6-1 6-4

1970 Jackie Fayter d. Elizabeth Ernest 9-7 3-6 6-4

1972 Diane Riste d. Cherry Panton 3-6 6-1 8-6
1973 Annette Coe d. Mrs E. James 6-3 6-1
1974 Jenny Dimond (Aus) led Diane Riste 5-2 when play was abandoned due to rain *
1975 Julia Potterton d. J. Willson 6-2 6-3
1976 Anne Hobbs d. Jill Cottrell 6-4 6-2

1978 Debra Parker d. Sonia Davies 6-4 6-0 *
1979 Jill Cottrell d. Julia Lloyd 6-2 6-2
1980 Jill Cottrell d. Eleanor Lightbody 6-4 6-3 *
1981 Eleanor Lightbody d. Mrs K. James 6-1 6-3 *
1982 R. Griffiths d. L. Penry 6-1 6-3
1983 Joy Tacon d. G. Oakenfull 4-6 7-6 6-3


* uncertain denomination

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Casablanca
SEE Moroccan Championships
SEE Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Catania, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1959 Sandra Reynolds (SA) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 2-6 6-3

1964 Madonna Schacht (Aus) d. Vlasta Kodesova (Tch) 6-3 6-4
1965 Helga Niessen (Frg) d. Madonna Schacht (Aus) 6-1 7-5
1966 Helga Niessen (Frg) d. Ulla Sandulf (Swe) 6-1 6-1
1967 Lesley Turner (Aus) d. Galina Baksheeva (USSR) 6-4 6-4
1968 Helen Gourlay (Aus) d. Judith Dibar (Rom) 6-3 6-3
1969 Maria Nasuelli d. Maria Guzman (Ecu) 6-1 6-2
1970 Christina Sandberg (Swe) d. Pamela Austin (US) 6-3 6-0
1971 Virginia Wade (GB) d. Gail Sherriff Chanfreau (Fra) 1-6 7-6 6-2 (or 6-0 6-3)
1972 Evelyne Terras Papale d. Rosalba Vido 6-2 6-1

1978 Elisabeth Ekblom (Swe) d. Dianne Evers (Aus) 5-7 6-2 6-1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caux, Switzerland (Clay)

Caux is a small village located on a mountainside above the town of Montreux.
Venue: the Caux-Palace, opened on 7.7.1902

(incomplete roll)

1910 (Aug 14) Annie or Nellie Chenery (Aus) d. Claire Bardot (Fra) 6-4 6-2

1912 (Aug 3) Annie or Nellie Chenery (Aus) d. Miss Birch 6-2 10-8
1913 (Sep 14) Annie or Nellie Chenery (Aus) d. Jeanne Matthey (Fra) 7-5 8-6

1915 (Aug 15) Mlle (Angelica?) Plantier (Por?) d. Renée de Morsier 6-4 6-2

1920 (Aug 22)
1921 (Aug 21)

1924 (Aug 24) Miss B. Philip d. Mme Zarifi 6-2 6-1

1926 (Aug 22)

1928 (Aug 26) Germaine Regnier Golding (Fra) d. Germaine Hindamian (Fra) 6-1 6-0
1929 (Aug 4) Mme Munck (Aut) d. Mlle Cederskiold 6-0 6-1

1933 (Aug 6) Mme Henri Michel (Fra) d. Mme Jacky 6-1 6-0
1934 (Aug 5) Mme Epstein (Fra) d. Mlle Leroux (Fra) 6-2 6-4
1935 (Aug 4) Mlle O'Neill (Fra?) d. Mme Henri Michel (Fra) 4-6 6-1 6-4

Last edited by Jimbo109; Aug 11th, 2017 at 08:42 AM.
Jimbo109 is offline  
post #18 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:47 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 4
*********************************************

Central American and Caribbean Games (Juegos Centroamericanos y del Caribe)

1926 (Mexico City) not held
1930 (La Habana) Maria L. Garcia d. Maria del C. Camacho ?? only 6 Cubans played
1935 (San Salvador) Maria Tapia d. Maria del C. Camacho ??
1938 (Panama) Raquel Moch d. Esperanza Belmar 7-5 6-3
1946 (Barranquilla) Carmen Christlies d. Hilde Heyn ??
1950 (Guatemala) Hilde Heyn d. Imelda "Melita" Ramirez ??
1954 (Mexico City) Imelda "Melita" Ramirez d. Rosie Reyes 6-1 6-3
1959 (Caracas) Yola Ramirez d. Imelda "Melita" Ramirez de Castro ??
1962 (Kingston) Antonia Prado d. Elena Osuna ??
1966 (San Juan de Puerto Rico) Elena Subirats d. Patricia Montano ??
1970 (Panama) not held
1974 (Santo Domingo) Gina Diaz d. Aleida Spex ??
1978 (Medellin) Alejandra Vallejo d. Maria H. Llamas ??
1982 (La Habana) Claudia Hernandez d. Gigi Fernandez ??
1986 (Santiago de los Caballeros) Crissy Gonzalez d. Marilda Julia ??
1990 (Mexico City) Joelle Schad d. Rita Pichardo ??
1993 (Ponce) Xochitl Escobedo d. Maria Francesa ??
1998 (Maracaibo) Maria Vento d. Maryolis Sequera ??
2002 (San Salvador) Kristina Brandi d. Vilmarie Castellvi ??
2006 (Cartagena) Kristina Brandi d. Milagros Sequera ??
2010 (Mayagüez) Monica Puig d. Adriana Perez 6-3 6-2
2014 (Veracruz) Monica Puig d. Ana Sofia Sanchez 6-2 6-1
2018 (Barranquilla) Monica Puig d. Mariana Duque-Marino 6-1 6-1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central California State Championships, US

(incomplete roll)

1911 [Stockton] Hazel Hotchkiss d. Mary K. Browne 6-2 2-6 6-4
1912 [Stockton] Florence Sutton d. Mary K. Browne 8-6 6-3

1914 [Sacramento] Sarita Van Vliet Wood d. Anita Myers 6-0 6-0

1921 [Sacramento] Helen Baker d. Anna Muller Leachman 6-4 6-4
1922 [Sacramento] Marjore Thorne d. Lucille Murphy 6-1 6-2
1923 [Sacramento] Avery Follett d. Anna Muller Leachman 6-3 6-3

1925 [] Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-2 6-2

1937 [Sacramento] Margaret Osborne d. Virginia Wolfenden 6-1 6-3
1938 [Sacramento] Margaret Jessee d. Pat Canning
1939 [Sacramento] Evelyn Peyre d. Dottie Head 6-2 6-2

1954 [Sacramento] Virginia Wolfenden Kovacs d. Mary Ann Mitchell 6-4 4-6 8-6
1955 [Sacramento] Mimi Arnold d. Anita Kanter 6-2 2-6 6-2
1956 [Sacramento] Mimi Arnold vs Mary Ann Mitchell
1957 [Sacramento] Mary Ann Mitchell d. Barbara Benigni 4-6 6-2 6-3
1958 [Sacramento] Barbara Benigni d. Farel Footman 6-3 5-7 6-3
1959 [Sacramento] Farel Footman d. Gerry Frolli Carter 6-1 6-1
1960 [Sacramento] Gerry Frolli Carter d. Linda Vail 6-3 6-3
1961 [Sacramento] Andria Miller d. Gerry Frolli Carter 7-5 6-1 *
1962 [Sacramento] Jean Danilovich d. Lynne Abbes 6-4 6-3
1963 [Sacramento] Jean Danilovich d. Rosie Casals 6-2 6-1

1965 [Sacramento] Rosie Casals d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-2

1968 [Sacramento] Denise Carter d. Roylee Bailey 7-5 6-3

1970 [Sacramento] Nancy Richey d. Denise Carter 10-8 2-6 6-3


* other final result that we have: Carole Caldwell d. Billie Jean Moffitt

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

(incomplete roll)

1946 Joyce Fitch
1947 Marie Toomey
1948 Nancye Wynne Bolton
1949 Nancye Wynne Bolton

1951 Esme Ashford d. Valda Ashford 5-7 6-1 6-0

1955 Elaine Holstein
1956 Elaine Holstein

1959 Elaine Holstein Higgins

1965 Alison Martin d. Betty Holstein Sweeney 7-5 6-3

1975 Gai Healey d. J. Hicks 6-7 6-3 6-2

1977 Joan Gibson d. Gai Healey 6-1 4-6 6-4

1981 Pamela Bailey d. L. Wayte 6-1 6-3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

(incomplete roll)

1940 May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2

1953 Daphne Seeney d. Gloria Blair 8-6 6-0

1957 Fay Muller d. Eunice Asplin 6-1 6-0

1959 Dot Duff d. S. Burton 6-3 6-4
1960 Robyn Ebbern d. Madonna Schacht 6-3 2-6 9-7
1961 Faye Toyne d. B. Beak 6-0 6-0

1963 Faye Toyne d. Barbara Hawcroft 6-4 6-1

1978 Marilyn Tesch d. K. Stewart 6-1 6-3
1979 U. Hansson d. N. Schubert 6-4 6-2
1980 L. Cox d. A. Jones 6-3 6-3
1981 C. Lacey d. E. Burke 6-3 7-5

1983 J. Hardman d. K. Peach 7-6 6-2
1984 Stephanie Faulkner d. J.Hardman 6-1 6-1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cernobbio, Italy (Clay)
Venue: Villa d'Este

(incomplete roll)

1926 Josane Sigart (Bel) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 1-6 6-3
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Giulia Perelli 6-0 6-0
1928 Meryl Waxman O'Hara Wood (Aus) d. Lucia Valerio 12-10 6-3
1929 Lucia Valerio d. Aurea Farrington Edgington (GB) 6-4 6-4
1930 Lucia Valerio d. Ida Adamoff (Fra) 6-4 6-2
1931 Lucia Valerio d. Josane Sigart (Bel) 8-6 6-1
1932 Lucia Valerio d. Elsa Riboli 6-3 8-6
1933 Ida Adamoff (Fra) d. Lucia Valerio 3-6 6-1 6-4
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Lucia Valerio 6-2 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceylon Championships / Sri Lanka Championships

In 1972 the country changed name, from Ceylon to Sri Lanka.
The clay courts of the Hill Club in Nuwara Eliya have been the venue for most of the Nationals from 1884 to 1971.
Later the venue was in Colombo.
First Men's edition in 1884, the Women's Championships began in 1888.

1888 I. Watson d. Miss D'Esterre 6-1 6-1 6-5
1889 Mrs Norman d. Miss Watson 5-7 6-2 6-3
1890 Miss Wynniatt (or Wymatt) d. Miss Watson 6-1 6-1
1891 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) d. Neva de Saram 4-6 13-11 6-2
1892 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB)
1893 Emily Howard Broun (GB) d. Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) 4-6 6-4 6-1
1894 Emily Howard Broun (GB) d. Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) 6-3 6-2
1895 Emily Howard Broun (GB)
1896 Neva de Saram Manners
1897 Neva de Saram Manners
1898 Miss Shaw
1899 N. de Saran
1900 Emily Howard Broun (GB)
1901 R. Elliot
1902 R. Elliot
1903 R. Elliot
1904 (Margaret Farr?) Mrs D.K. Kelly
1905 R. Elliot
1906 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB)
1907 Margaret Farr Kelly (GB)
1908 Mrs W.S. Rose
1909 Mrs Brook-Smith
1910 Mrs W.S. Rose
1911 Louisa Hill Rennie (GB)
1912 Mrs G. Windus
1913 Mrs G. Windus
1914 Mrs Milne
1915–18 not held due to World War I
1919 Mrs W. B. Bartlett
1920 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1921 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1922 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1923 Mrs G. Gilliat
1924 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1925 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1926 Evelyn Marshall Dewhurst (GB)
1927 Evelyn Marshall Dewhurst (GB) d. Mrs Williams 5-7 6-4 7-5
1928 Mrs C. Gilliat
1929 D.A. "Tiny" Alston (GB)
1930 D.A. "Tiny" Alston (GB) d. M. Brown 6-2 6-1
1931 G. Steiger d. Nedra Obeysekera 6-3 7-5
1932 Clodagh Wright
1933 Clodagh Wright d. Doreen Sansoni 6-3 8-6
1934 Nedra Obeysekera d. Amy Rock
1935 Doreen Sansoni d. Amy Rock
1936 Doreen Sansoni
1937 Doreen Sansoni d. Laura Woodbridge (Ind) 7-5 7-5
1938 Doreen Sansoni
1939 Doreen Sansoni d. Laura Woodbridge (Ind) 7-5 4-6 6-4
1940 Doreen Sansoni d. Sheila Roberts 6-1 6-4
1941 Sheila Roberts
1942–45 not held due to World War II
1946 Doreen Sansoni
1947 Sheila Roberts
1948 Promilla Khanna Singh (Ind)
1949 Sheila Roberts
1950 Sheila Roberts d. Fay Chamberlin Occleshaw (Aus) 6-1 6-2
1951 Sheila Roberts
1952 Barbara Legg Warren (GB)
1953 Barbara Legg Warren (GB) d. Ranjani Jayasuriya 7-5 6-0
1954 Barbara Legg Warren (GB) d. Gladys Loke Chua (Mas) 6-4 7-5
1955 Christobel Fonseka d. Clodagh Wright Keun 6-1 6-2
1956 Inge Reh Vogler (Frg) d. Totta Zehden (Frg) 9-7 2-6 8-6
1957 Ranjani Jayasuriya d. Christobel Fonseka 8-6 6-4
1958 Ranjani Jayasuriya d. Mrs M. Mody
1959 Ranjani Jayasuriya d. Dechu Appaiah (Ind) 6-2 7-5
1960 Dechu Appaiah (Ind) d. Ranjani Jayasuriya
1961 Dechu Appaiah (Ind) d. Ranjani Jayasuriya
1962 Dechu Appaiah (Ind)
1963 Ranjani Jayasuriya d. Lakshmi Mahadevan
1964 Lakshmi Mahadevan (Ind)
1965 Lita Liem (Ina)
1966 Lita Liem (Ina) d. Dechu Appaiah (Ind) 6-1 6-1
1967 Lita Liem (Ina)
1968 Sria Gooneratne
1969 Sria Gooneratne
1970 Mrs Wendy Molligoda
1971 Mrs O. Chanmugam
1972 Udaya Kumar (Ind)
1973 Susan Das (Ind)
1974 Lany Kaligis (Ina) d. Lita Liem Sugiarto (Ina) 7-5 1-6 6-1
1975 Nirupama Vasant Mankad (Ind)
1976 Mrs S.A. Gunawardena
1977 Manisha Perera
1978 Manisha Perera
1979 Manisha Perera
1980 Kamala Hegde (Ind)
1981 Manisha Perera
1982 R. Krishnan (Ind)
1983 S.D. Soysa
1984 Laura Pesenti
1985 Lihini Weerasuriya
1986 Lihini Weerasuriya
1987 Lihini Weerasuriya
1988 Lihini Weerasuriya
1989 Vajira Premaratne d. Sobhini de Silva
1990 Sobhini de Silva
1991 Saranga Sangakkara
1992 Lihini Weerasuriya
1993 Saranga Sangakkara
1994 Saranga Sangakkara
1995 Saranga Sangakkara
1996 Saranga Sangakkara
1997 Saranga Sangakkara
1998 Sobhini de Silva Wickremahewa
1999 Anushka Rajaih
2000 Vajira Premaratne
2001 Shalini Pereira
2002 Dinali de Silva
2003 Thiyumi Abeysinghe
2004 Udanthi Narahenpitage d. Shalini Pereira de Silva 6-0 6-3
2005 Jithmie Jayawickrema
2006 Jithmie Jayawickrema d. Amritha Muttiah 6-3 6-1
2007 Jithmie Jayawickrema d. Amritha Muttiah 4-6 6-3 7-5
2008 Jithmie Jayawickrema
2009 Amritha Muttiah d. Nilupul Goonasekera 6-2 6-0
2010 Amritha Muttiah d. Kemalie Herath 7-6 6-3
2011 Amritha Muttiah d. Nilushi Fernando 7-5 6-2
2012 Amritha Muttiah d. Nethmi Waduge 6-0 6-3
2013 Amritha Muttiah
2014 Amritha Muttiah d. Thisuri Molligoda 6-4 6-0


The Island
The Island

A contribution by Newmark401 and Rollo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chapel Allerton, West Yorkshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1886 Lilla Moir d. Miss Tannett 6-3 5-7 6-3

1899 Ethel Jessop d. Agnes Morton

1911 Katherine Slater Clegg d. Bertha Holder, walkover

1920 G. Grey d. Elsie Goodlass Holtby 4-6 6-3 6-4
1921 Elsie Goodlass Holtby d. Mrs Hobson 2-6 6-1 6-0
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Miss Willans 6-4 6-3
1923 Miss Willans d. V. Watson 6-2 6-0
1924 Miss Willans d. Dorothy Shaw 6-3 6-1
1925 Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 7-5 9-7
1926 Kathleen Aitchison d. Olive Pawson 4-6 6-2 6-2
1927 Winifred Bower d. Kathleen Aitchison 8-6 3-6 6-2
1928 Ruth Watson d. Dorothy Anderson 6-2 6-2
1929 Elsie Goldsack d. Dorothy Anderson 6-3 6-4
1930 Winifred Bower d. Janet Lawson 4-6 6-3 6-2
1931 Janet Lawson d. Winifred Bower 6-1 6-3
1932 Vera Montgomery d. Nancy Hellewell 6-4 7-5
1933 Edie Rudd Luxton d. Nancy Hellewell 6-0 6-2
1934 Freda Scott d. Jean Saunders 6-3 6-1
1935 Jean Saunders d. Effie Hemmant Peters 6-1 6-1
1936 Jean Saunders d. Effie Hemmant Peters 6-4 6-2
1937 Effie Hemmant Peters d. Rosemary Smith 6-4 11-9
1938 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) and Effie Hemmant Peters divided the prizes.
1939 Rosemary Smith d. Betty Clements 6-4 4-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Bea Watson Carris d. Freda James 6-0 6-2
1947 Helena Straubeova (Tch) d. Evelyn Brown Moeller 6-4 6-4
1948 Penny Weekes Durlac d. Betty Fulton 6-2 6-0
1949 Barbara Costerton Behr d. Evelyn Brown Moeller 6-3 6-2
1950 Gertrude Kornfeld (Isr) d. Evelyn Brown Moeller 7-5 6-4
1951 D. James d. Lesley Hunter Fulton 6-1 6-3
1952 Bea Watson Walter d. M. Morgan 6-4 6-4
1953 Evelyn Brown Moeller d. R. Longley 6-3 6-2
1954 Rosemary Walsh d. Billie Woodgate 6-4 4-6 6-1

1956 Phyllis Edwards d. Joyce Fulton 6-3 6-4
1957 Elaine Watson Shenton d. R. Thackeray 6-4 5-7 7-5
1958 Joyce Fulton d. R. Thackeray
1959 P. Edwards d. M.R. Cooper 6-3 0-6 6-3
1960 Margaret Cooper d. B. Richardson 6-1 6-4
1961 Sally Holdsworth d. Joyce Fulton 6-4 3-6 6-2
1962 Margaret Cooper d. Sally Holdsworth 6-2 6-3
1963 Joyce Fulton d. Margaret Cooper 4-6 6-3 8-6
1964 Margaret Cooper d. C. Lindsey 6-2 6-2
1965 Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes

1970 Jane O’Hara (Can) d. Barbara Walsh (Aus) 6-1 6-4

1983 J. Kirby d. Angela Longo (Zim) 6-1 7-6

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chatham, Kent, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Joan Hextall d. Sylvia Lumley-Ellis 5-5 retired
1924 Joan Reid-Thomas d. Mildred Coles 8-6 6-2
1925 Dorothy Holman d. Mrs A Clayton 6-3 6-4

1927 Mildred Coles d. Mrs E Graham 6-4 4-6 6-3
1928 Nancy Lyle d. M. Pearson 1-6 8-6 6-1
1929 Cristobel Hardie d. Nancy Lyle 5-7 7-5 6-4
1930 Cristobel Hardie d. Nancy Lyle, wo
1931 Cristobel Hardie Wheatcroft d. Madeleine Pearson Moss 4-6 6-1 7-5
1932 Sheila Hewitt d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-2 6-4

1935 Rosl Kraus (Aut) d. Joan Ingram 7-5 3-6 9-7
1936 Sally Stoney d. Madeleine Pearson Moss 7-5 2-6 6-2

Last edited by Jimbo109; Aug 28th, 2018 at 09:45 AM.
Jimbo109 is offline  
 
post #19 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:47 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 5
*********************************************

Cheltenham, Gloucestershire, England

(incomplete roll)

1879 Florence Mardall d. Marian Bradley 6-5 6-4 3-6 3-6 6-3
1880 not held
1881 (Apr) Marian Bradley d. Florence Mardall 3-6 6-2 6-2
1881 (Sep) Gertrude Gibbs d. Miss Perry 6-4 6-4
1882 Maud Watson d. Constance Langley Smith 6-2 3-6 7-5
1883 Maud Watson d. F. Davies 6-3 6-0
1884 Edith Davies d. Louisa Martin 3-6 6-5 6-3
1885 Maud Watson d. Connie Butler 6-3 6-1
1886 Louisa Martin d. Maud Watson 6-4 6-4
1887 Louisa Martin d. Maud Watson 6-4 5-7 6-2
1888 Louisa Martin d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-4
1889 Louisa Martin d. Florence Stanuell 6-1 4-6 6-2
1890 Constance Bryan d. Beatrice Wood 6-1 6-0
1891 [Montpelier Gardens] Maud Shackle d. G. Leeds-Paine 6-2 6-1
1891 [East Gloucestershire Cricket Ground] N. Pope d. Florence Mardall 6-1 6-1
1892 Mary Agg d. Florence Mardall 6-0 6-4
1893-1912 not held
1913 Edith Boucher Hannam d. Marjory Hattersley-Smith 6-1 6-2 as "East Gloucestershire Champs."
1914 Edith Boucher Hannam d. Helen Aitchison 6-4 6-4
1915-19 not held due to World War One
1920 Edith Boucher Hannam d. Mrs J.B. Perrett 6-0 6-1
1921 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 6-2 6-1
1922 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 4-6 9-7 6-3
1923 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 6-2 6-3
1924 Marie Hazel d. Miss de Putron 6-3 6-2
1925 Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 6-4 6-2
1926 Mary Hart McIlquham d. Mrs Furness 6-4 6-2
1927 Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 5-7 6-3 6-0
1928 Kathleen Lidderdale Bridge d. Vera Marshall 2-6 6-4 7-5
1929 Effie Hemmant d. Vera Marshall 6-1 4-6 6-2
1930 Mary Hart McIlquham d. Effie Hemmant 6-2 6-3
1931 Mary Hart McIlquham d. D. White 6-4 6-0
1932 Jeanette Morfey d. Kay Smith 8-6 7-5
1933 not held
1934 Jeanette Morfey d. Madge Slaney 2-6 6-4 8-6
1935 Kay Smith d. Gethyn Harry 7-5 6-2
1936 divided between Gaby Curtis and Kay Smith
1937 Olga Webb MacInnes d. Gaby Curtis 6-3 6-2
1938 Gaby Curtis d. Gertrude Valentine-Brown 6-1 6-2
1939 Eva Porokova (Tch) d. Pam Seaton 10-8 6-4
1940-45 not held due to World War Two
1946 Gertrude Valentine-Brown d. Monica Ereaut 6-2 6-3
1947 Pam Seaton Bocquet d. Alison Burton Baker (Aus) 6-1 6-3
1948 Pam Seaton Bocquet d. Patricia Cowney 6-2 6-2
1949 Mary Eyre d. Patricia Cowney 9-7 7-5
1950 Pam Seaton Bocquet d. Sheila Speight 6-2 6-3
1951 Sheila Speight d. Pam Seaton Bocquet 8-6 6-1
1952 (Lorna?) Cornell d. Sheila Speight 1-6 13-11 6-2
1953 Joan Curry d. Hazel Austin Cheadle 6-3 6-4
1954 Joan Curry d. Jenny Middleton 6-3 8-6
1955 Susan Speight d. Marion Craig-Smith 6-4 6-3
1956 Ann Haydon d. Viola White 6-1 5-7 6-1
1957 Joan Curry d. Viola White 6-8 6-1 6-2
1958 Angela Mortimer d. Ann Haydon 6-3 6-3
1959 Patricia Hird and Mary Carter Reitano (Aus) divided the prizes
1960 Sheila Griffin Bramley d. Mrs S. Kerr 6-0 6-4
1961 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 2-6 6-3
1962 Ann Haydon d. Renée Schuurman (SA) 6-2 8-6
1963 Ann Haydon Jones d. Renée Schuurman (SA) 7-5 9-7
1964 abandoned at semi-final stage due to rain
1965 Annette van Zyl (SA) d. Elizabeth Starkie 6-4 3-6 6-3
1966 Elizabeth Starkie d. Carole Rosser 6-4 6-1
1967
1968
1969 Nell Truman d. Kerry Harris (Aus) 2-6 6-3 6-2
1970


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chicago, Virginia Slims / Avon Tournament, USA

Originally held in August, outdoors on clay, this tournament moved indoors in 1973; it was held on carpet from then until its demise in 1997. It had two main sponsors during the years of its existence - Virginia Slims and Avon.

Between 1978 and 1992, Martina Navratilova won a record twelve singles titles at this tournament, including six consecutively from 1978 to 1983.

1971 Françoise Dürr (FRA) d. Billie Jean Moffitt King 6-4 6-2
1972 not held
1973 Margaret Smith Court (AUS) d. Billie Jean Moffitt King 6-2 4-6 6-4
1974 Virginia Wade (GBR) d. Rosie Casals 2-6 6-4 6-4
1975 Margaret Smith Court (AUS) d. Martina Navratilova (TCH) 6-3 3-6 6-2
1976 Evonne Goolagong Cawley (AUS) d. Virginia Wade (GBR) 3-6 6-3 6-2
1977 Chris Evert d. Margaret Smith Court (AUS) 61 63
1978 Martina Navratilova (TCH) d. Evonne Goolagong Cawley (AUS) 6-7 (4-5) 6-2 6-2
1979 Martina Navratilova (TCH) d. Tracy Austin 6-3 6-4
1980 Martina Navratilova (TCH) d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-4
1981 Martina Navratilova (TCH) d. Hana Mandlikova (TCH) 6-4 6-2
1982 Martina Navratilova d. Wendy Turnbull (AUS) 6-4 6-1
1983 Martina Navratilova d. Andrea Jaeger 6-3 6-2
1984 Pam Shriver d. Barbara Potter 7-6 (4) 2-6 6-3
1985 Bonnie Gadusek d. Kathy Rinaldi 6-1 6-3
1986 Martina Navratilova d. Hana Mandlikova (TCH) 7-5 7-5
1987 Martina Navratilova d. Natasha Zvereva 6-1 6-2 (USSR)
1988 Martina Navratilova d. Chris Evert 6-2 6-2
1989 Zina Garrison Jackson d. Larisa Savchenko (USSR) 6-3 2-6 6-4
1990 Martina Navratilova d. Manuela Maleeva Fragnière (SUI) 6-3 6-2
1991 Martina Navratilova d. Zina Garrison Jackson 6-1 6-2
1992 Martina Navratilova d. Jana Novotna (TCH) 7-6(4) 4-6 7-5
1993 Monica Seles (YOU) d. Martina Navratilova 3-6 6-2 6-1
1994 Natasha Zvereva (BLR) d. Chanda Rubin 6-3 7-5
1995 Magdalena Maleeva (BUL) d. Lisa Raymond 7-5 7-6(2)
1996 Jana Novotna (CZE) d. Jennifer Capriati 4-6 6-3 6-1
1997 Lindsay Davenport d. Nathalie Tauziat (FRA) 6-0 7-5
Tournament discontinued
-----

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chichester, West Sussex, England (Grass)

Until 1912 the West Sussex Championships were played in Chichester (see under "W")

(incomplete roll)

1970 Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-1
1971 Judy Tegart Dalton (Aus) d. Janet Newberry (US) 6-1 6-4
1972 Karen Krantzcke (Aus) and Betty Stove (Net) divided the prizes.
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Brigitte Cuypers (RSA) 6-1 6-0
1974 Pauline Peisachov (Isr) d. Sue Barker 6-2 6-2
1975 Greer Stevens (RSA) d. Terry Holladay (US) 6-7 6-4 6-3
1976 Marise Kruger (RSA) d. Bunny Bruning (US) 6-2 6-2
1977 it was rained off at the quarter-final stage.
1978 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Pam Teeguarden (US) 6-4 6-4
1979 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Sue Barker 6-1 6-4
1980 Chris Evert Lloyd (US) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-7 7-5
1981 Rene Uys (RSA) d. Florenta Mihai (Rom) 6-4 6-3


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

China Open, Beijing (Hard)


2004 Serena Williams (US) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6 7–5 6–4
2005 Maria Kirilenko (Rus) d. Anna-Lena Groenefeld (Ger) 6-3 6-4
2006 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 6-0
2007 Agnes Szavay (Hun) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–7 7–5 6–2
2008 Jelena Jankovic (Srb) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-3 6-2
2009 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Agnieszka Radwanska (Pol) 6-2 6-4
2010 Caroline Wozniacki (Den) d. Vera Zvonareva (Rus) 6–3 3–6 6–3
2011 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Andrea Petkovic (Ger) 7–5 0–6 6–4
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Maria Sharapova (Rus) 6-3 6-1
2013 Serena Williams (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 6–2
2014 Maria Sharapova (Rus) d. Petra Kvitova (Cze) 6-4 2-6 6-3
2015 Garbine Muguruza (Esp) d. Timea Bacsinszky (Sui) 7-5 6-4
2016 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Johanna Konta (GB) 6-4 6-2
2017 Caroline Garcia (Fra) d. Simona Halep (Rou) 6-4 7-6
2018 Caroline Wozniacki (Den) d. Anastasija Sevastova (Lat) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chingford SEE Connaught Hard Court Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiswick Park SEE Middlesex Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

(incomplete roll)

1902 Winifred Longhurst d. Edith Austin Greville 6-3 6-1
1903 Winifred Longhurst d. E. Rapson 6-1 6-4
1904 Winifred Longhurst d. "Miss Britain" (a pseudonym) 6-4 3-6 10-8
1905 Agnes Morton d. Winifred Longhurst 6-1 6-0
1906 Dora Boothby d. Mildred Coles 5-7 6-4 6-2
1907 Violet Pinckney d. Dora Boothby 7-5 1-6 6-2
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Dora Boothby 7-5 0-6 6-2
1909 Dora Boothby d. Mildred Coles 7-9 6-4 6-1
1910 Mildred Coles d. Dora Boothby 6-3 2-6 6-2
1911 Dora Boothby d. Mildred Coles 7-5 6-2
1912 Winifred Slocock McNair d. Dora Boothby 6-3 4-6 7-5
1913 Winifred Slocock McNair d. Dora Boothby 7-5 6-1
1914-1918 not held
1919 Winifred Slocock McNair d. Dorothy Shepherd 6-0 6-2
1920 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-3 7-9 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-4 6-3
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-3 6-4
1923 Edith Boucher Hannam d. Dorothy Shepherd Barron 6-3 1-6 6-2
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Claire Beckingham 6-2 7-5
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 7-5 6-1
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Agnes Daniell Tuckey 8-6 6-3
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 2-6 7-5 6-3
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-1
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 6-1 7-5
1930 Mary Heeley d. Betty Dix 6-1 6-3
1931 Mary Heeley d. Olga Webb 6-1 7-5
1932 Peggy Scriven d. Olga Webb 6-2 6-2
1933 Phyllis Howkins Covell d. Lucy Johnstone Pennycuick 6-1 6-1
1934 Barbara Frye d. Madeleine Pearson Moss 8-6 6-3
1935 Ermyntrude Harvey d. Billie Yorke 4-6 6-4 6-2
1936 Barbara Frye d. Madeleine Pearson Moss 0-6 7-5 6-4
1937 Phyllis Grover d. Jeanette Morfey 6-3 6-3
1938 Sally Stoney d. Ida Hutchings 6-1 6-2
1939 J. Holman d. J. Moseley 6-4 7-5
1940-45 not held due to WWII
1946 ?
1947 Betty Hart-Cox d. A. Cloke 6-2 6-3
1948 S. Grubb d. M. Crombie 3-6 6-2 6-3
1949 Barbara Knapp d. S. Grubb 6-2 6-4
1950 Doreen Treadwell Wedderburn (RSA) d. Gladys Southwell Lines 2-6 10-8 7-5
1951 Andy Ross-Dilley d. Sally Stoney Lister 6-4 7-5
1952 Lorna Cornell d. Barbara Knapp 6-2 6-2
1953 Evelyn Attwood (NZ) d. Margaret Grace 6-2 7-5
1954 Margaret Grace d. Sheila Griffin 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cirencester, Gloucestershire, England (Clay

(incomplete roll)

1927 (May) Madge Valantine d. Phyllis Whitley 6-2 6-1
1927 (Oct) Mary Hart Mcllquham d. Dorothy Alexander 6-2 6-4
1928 (Sep) Mary Hart Mcllquham d. Phyllis Whitley 6-2 6-3
1929 (Sep) Phyllis Whitley d. Joan Boucher 6-2 5-7 9-7

1932 (Sep) Geraldine Ramsey Beamish d. Phyllis Whitley 8-6 6-3

1934 (May) “Miss Fluke” d. Gethyn Harry 6-1 4-6 6-4
1934 (Sep) Kay Smith d. Nancy Dickin 1-6 6-1 6-4
1935 (May) Audrey Wright d. Gethyn Harry 6-4 2-6 6-2
1935 (Sep) Vere King d. Gertrude Valentine-Brown 6-4 6-2
1936 (May) Gaby Curtis d. Aline Knapp Chamberlain 4-6 6-0 6-3
1936 (Sep) Audrey Wright d. Vere King 6-2 6-4
1937 (May) Vere King d. Denise Huntbach 6-1 6-3
1937 (Sep) Gertrude Valentine-Brown d. Gaby Curtis 6-3 3-6 7-5
1938 (May) Pam Seaton d. Thelma Jarvis 6-4 6-3
1938 (Sep) Rosl Kraus (Ger) d. Gertrude Valentine-Brown 6-3 6-4
1939 (May) Pam Seaton d. Gertrude Valentine-Brown 6-3 4-6 6-1
1940-1945 not held due to WWII

1948 (Sep) Pam Seaton Bocquet d. Viola White 6-0 3-6 6-4
1949 (May) Hilda Irwin Cleland d. Mary Eyre 6-3 6-4
1950 (May) Pam Seaton Bocquet d. Viola White 6-3 6-0
1950 (Sep) Pam Seaton Bocquet and Elsie Hamilton Phillips divided the prizes

1952 (Sep) Shirley Bloomer d. Elsie Hamilton Phillips 4-6 7-5 6-1


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Fremantle Championships, WA, Australia

(incomplete roll)

1928 possibly held for the first time
1929 Ida Wedin MacBeth d. Helen Fraser 6-1 6-1
1930 Ida Wedin MacBeth d. Marion Barker 6-4 6-4
1931 Mollie McGrath d. Peter Smith 6-1 6-2
1932 Myrtle Herbert d. Venetia Thompson Fyfe 6-2 6-3
1933 Myrtle Herbert d. Ida Wedin MacBeth 6-1 1-6 7-5
1934 Ida Wedin MacBeth d. Myrtle Herbert 6-1 2-6 6-3
1935 Ida Wedin MacBeth d. Ada Peacock 6-4 7-5
1936 Ida Wedin MacBeth d. Ada Peacock 6-2 6-4
1937 Nellie Trewhella d. Ada Peacock 6-2 6-2
1938 Mavis Williams Cooke d. Vi Easton 5-7 6-3 6-4
1939 Nellie Trewhella d. Joyce Hunter 6-2 6-2
1940 Nellie Trewhella d. Mavis Williams Cooke 4-6 6-3 6-2
1941-45 not held due to World War Two
1946 Margot Grace d. Mrs S. Parsons 6-3 6-3
1947 Mrs Mary Edwards d. Joan Crisp 9-7 6-2
1948 Marina Nicholas d. Betty Bahen 3-6 6-3 6-1
1949 Marina Nicholas d. Beth Bradbury Darlison 9-7 6-2
1950 Joan Ryan d. Helen Caldow Collins 6-0 6-2
1951 Joan Ryan d. Valmai Watts Bandy 8-6 7-5

1953 Mrs Mary Edwards d. Mrs M. Chalwell 6-3 6-3

1957 Mrs Mary Edwards d. June McLeod 7-9 6-1 6-3
1958 Mrs Mary Edwards d. Patricia Cunningham Holmes 4-6 6-4 8-6

1960 Patricia Cunningham Holmes d. M. Symonds 6-3 8-6
1961 R. Wilson d. M. Symonds 7-5 6-1
1962 Gwenda Don d. Diane Gugeri 3-6 6-1 6-2
1963 L. Jowett d. Alison McKenzie 3-6 6-3 6-1
1964 J. Bignell d. Lesley Hunt 3-6 6-3 6-3
1965 Gwenda Don d. Pamela Brand 7-5 6-1
1966 Alison McKenzie d. K. Dugan 4-6 6-2 6-4
1967 Alison McKenzie d. M. Bovell 7-5 6-0
1968 J. Edmiston d. L.Collins 5-7 6-2 6-3
1969 S. Roddy d. B. McCarthy 4-6 6-4 6-2

1971 Christine Matison d. R. Giles 6-3 6-3
1972 Christine Matison d. Mandy Morgan 6-3 7-9 6-1
1973 Christine Matison d. Helen Young 6-4 6-2
1974 Dianne Fromholtz d. Vicki Lancaster 6-2 6-2
1975 Mary Sawyer d. Dianne Born Berkinshaw 7-5 6-4
1976 L. Cooper d. Kerryl Chute 6-4 6-1
1977 Dianne Born Berkinshaw d. R. Fisher 6-1 6-2

1979 Christine Matison d. P. Ferguson 6-3 1-6 6-2
1980 Mary Sawyer d. Christine Matison Dorey 6-1 6-1
1981 Christine Matison d. P. Ferguson 6-1 6-3

Last edited by Jimbo109; Oct 7th, 2018 at 12:02 PM.
Jimbo109 is offline  
post #20 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:47 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 6
*********************************************

City of Miami Invitation, Florida, USA (Clay)

(incomplete roll)

1946 Betty Hulbert d. Eleanor Purdy Cushingham 6-2 8-10 6-3
1947 Betty Hulbert d. Laura Lou Jahn 6-3 6-4

1952 Magda Berescu Rurac d. Betty Hulbert James
1953 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Merciadis 6-1 2-6 6-1
1954 Doris Hart d. Joan Merciadis 6-2 6-2

1957 Marta Hernandez (Mex) d. Marilyn Stock 6-2 4-6 6-4
1958 Karol Fageros d. Barbara Scofield Davidson 6-2 7-5
1959 Marie Martin (Aus) d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-1
1960 Marilyn Stock d. Margaret Demogenes 0-6 6-4 6-4
1961 Mary Habicht (Bra) d. Ann Barclay (Can) 2-6 6-1 6-3
1962 Margaret Hellyer (Aus) d. Stephanie DeFina 6-2 6-2
1963 Stepahnie DeFina d. Carol Prosen 6-3 6-3
1964 Stephanie DeFina d. Margarita Bender 6-1 6-4
1965 Betty Stove (Net) d. Trudy Groenman (Net) 6-3 6-2
1966 Stephanie DeFina d. Nancy Corse Reed 2-6 6-4 6-3
1967 Alice Luthy Tym d. Elena Subirats (Mex) 6-3 8-6
1968 Faye Urban (Can) d. Vera Cleto (Bra) 6-2 6-0
1969 Stephanie DeFina d. Suzana Petersen (Bra) 6-1 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Paris Championships, aka International Championships of Paris, France (Clay)

It became International in 1913.
Several venues: Ile de Puteaux, Tennis-Club de Paris, Racing Club de France, Roland Garros.

(incomplete roll)

1901 Hélène Prévost d. Antoinette Gillou 6-2 6-2
1902 Hélène Prévost d. Kate Gillou 6-4 6-4
1903 Hélène Prévost d. Kate Gillou 5-7 6-4 8-6
1904 Kate Gillou d. Hélène Prévost 6-3 3-6 7-5

1907 Catherine d’Elva d. Yvonne de Pfeffel 6-2 6-4
1908 Kate Gillou Fenwick d. A. Péan 6-2 6-4

1911 Marguerite Broquedis d. Germaine Régnier 7-5 8-6
1912
1913 Marguerite Broquedis d. Marie Conquet 5-7 6-2 6-4
1914 Elizabeth Ryan (US) d. Kate Gillou Fenwick 3-6 6-4 6-1

1931 Simone Passemard Mathieu d. Josane Sigart (Bel) 4-6 6-4 6-4
1932 Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 6-2 6-2
1933 Simone Passemard Mathieu d. Colette Rosambert 2-6 6-3 6-0
1934 Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 1-6 6-2 6-1
1935 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne 6-3 6-3
1936 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne 6-2 6-4
1937 Simone Passemard Mathieu d. Lili de Alvarez de la Valdène (Esp) 4-6 8-6 6-3

1945 Anne-Marie Simon Seghers d. Micheline Inglebert 6-2 6-3
1946 Nelly Adamson (Bel) d. Monique Hamelin 6-1 6-2
1947 Nelly Adamson (Bel) d. Magda Berescu Rurac (Rom) 3-6 6-3 6-2

1950 Anne-Marie Simon Seghers d. Maire Harlin Arni (Fin) 6-3 6-0
1951 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 9-7 6-0
1952 Anne-Marie Simon Seghers d. Raymonde Jones Veber 6-4 5-7 8-6
1953 Ginette Jucker Bucaille d. Maire Harlin Arni (Fin) 6-2 6-3
1954 Nelly Adamson (Bel) d. Jacqueline Kermina 6-4 3-6 6-3
1955 Ginette Jucker Bucaille d. Anne-Marie Simon Seghers 6-2 6-3
1956 Ginette Jucker Bucaille d. Jacqueline Kermina 3-6 8-6 6-4
1957 Jacqueline Kermina d. Maud Mottez Galtier 6-1 3-6 8-6
1958 Marta Popp (aka Peterdy) Wolf d. Jacqueline Kermina 8-6 7-5
1959 Flo de la Courtie d. Aline Dubois Nenot 6-2 6-4
1960 Flo de la Courtie d. Pat Ward Hales (GB) 6-2 6-1
1961 Margaret Smith (Aus) d. Flo de la Courtie 6-1 6-3
1962 Flo de la Courtie d. Francoise Durr 6-2 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Mary Habicht (Bra) 6-1 6-1
1964 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Francoise Durr 6-4 7-5
1965 Gail Sherriff (Aus) d. Faye Toyne (Aus) 6-3 1-6 6-3
1966 Jill Blackman (Aus) d. Francoise Durr 6-3 4-6 6-2
1967 Francoise Durr d. Maria Bueno (Bra) 4-6 7-5 6-1
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Helen Amos (Aus) 6-1 6-0

1971 Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Brenda Kirk (SA) 4-6 6-2 6-1

1973 Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-1 6-4 (in the Stade Jean Bouin)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Perth Championships, Australia

(incomplete roll)

1923 Flora Dailey Rowe d. Bertha Kay 6-2 6-4
1924 Bertha Kay d. Mrs Mills 8-6 6-3
1925 Millicent Mitchell d. Margaret Officer 3-6 6-2 6-2
1926 Phyllis Richardson d. Margaret Officer 6-3 6-3
1927 Meryl Waxman O'Hara Wood d. Ida Wedin 6-2 6-4
1928 Margaret Officer d. C. Dodds 8-6 6-4
1929 Mollie McGrath d. Ida Wedin MacBeth 4-6 6-2 6-2
1930 Mollie McGrath d. Enid Morse 6-4 8-6

1934 Myrtle Herbert d. Ailsa Carcary 6-2 4-6 6-4
1935 Jean Glover d. Mollie McGrath 6-2 4-6 6-4
1936 Mary O'Mahoney d. Myrtle Herbert 4-6 6-1 6-2
1937 Nancye Wynne d. Thelma Coyne 8-6 6-3
1938 Mavis Williams Cooke d. Ada Peacock 6-4 6-2
1939 Sadie Berryman d. Mollie McGrath King 6-1 4-6 6-4
1940 Mary O'Mahoney Prindiville d. Mavis Williams Cooke 3-6 6-3 7-5
1941 Joyce Wood d. Valmai Watts 6-0 6-0

1947 Rona Ryan d. Mary O'Mahoney Prindiville 1-6 8-6 6-1
1948 Joyce Wood McDermott d. Rona Ryan 6-3 6-1
1949 Mary MacFarlane White d. Helen Caldow Collins in 2 sets
1950 Rona Ryan d. Valmai Watts Bandy 3-6 6-2 8-6
1951 Valmai Watts Bandy d. Patricia Cunningham 6-3 6-2
1952 Joan Ryan d. Mary Blacklock 6-1 7-5
1953 Helen Caldow Collins d. Patricia Cunningham 6-2 4-6 6-1
1954 June McLeod d. Mary MacFarlane White 6-3 10-8
1955 Margaret Stewart d. Marina Nicholas 6-2 6-3
1956 Patricia Cunningham Holmes d. June Irving 6-2 6-1
1957 June McLeod d. Helen Caldow Collins 9-7 6-4
1958 Jill Langley d. Patricia Cunningham Holmes 6-4 6-2
1959 Jan Lehane d. Jill Langley 6-0 6-2
1960 Jill Langley d. G. Waters 7-5 6-1
1961 Jill Langley d. Dorothy Whitely 1-6 7-5 6-3
1962 Helen Plaisted d. Pamela Brand 6-3 9-7
1963 Gwenda Don d. Dorothy Whitely 6-4 3-6 6-3
1964 Gwenda Don d. Dorothy Whitely 6-1 6-3
1965 Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-4 6-4
1966 Lesley Hunt d. Gwenda Don 6-0 3-6 6-1
1967 Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-1 6-3
1968 Margaret Smith Court d. Lesley Hunt 8-6 6-1
1969 Lesley Hunt d. J. Larritt 6-2 6-0
1970 Lesley Hunt d. Christine Matison 6-4 6-1
1971 Christine Matison d. Kerryl Chute 10-8 2-6 6-1
1972 Christine Matison d. L. Cooper 6-1 6-3
1973 Christine Matison d. L. Cooper 6-3 6-1
1974 Christine Matison d. L. Cooper 6-0 7-5

1976 S. Mack d. Kerryl Chute 3-6 6-3 6-3

1978 L. Cooper d. S. Mack 6-1 7-5

1983 Jenny Byrne d. Shevlin 6-1 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Sydney Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1912 Orea Moustaka Beatty d. Mrs Doyle 6-2 6-0
1913 Orea Moustaka Beatty d. Annie Baker Ford 6-4 ret.
1914 Annie Baker Ford d. Eva Collings 4-6 7-5 6-3

1919 Annie Baker Ford d. Floris St George 6-3 7-5
1920 Annie Baker Ford d. Sylvia Lance 8-6 6-1
1921 Sylvia Lance d. Nellie Halley 6-4 7-5
1922 Sylvia Lance d. Nellie Halley Lascelles 6-1 6-2
1923 Sylvia Lance d. Annie Gray 6-4 5-7 6-1
1924 Annie Gray d. Gwen Chiplin Utz 5-7 9-7 9-7
1925 Annie Gray Martin d. Marjorie Cox 5-7 6-4 7-5
1926 Daphne Akhurst d. Annie Gray Martin 7-5 6-2
1927 Daphne Akhurst d. Annie Gray Martin 6-0 6-1
1928 Gwynneth Waterhouse d. Marjorie Cox 6-3 3-6 6-4
1929 Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 6-3 6-3
1930 Marjorie Cox Crawford d. Joan Hartigan 6-0 6-3
1931 Joan Hartigan d. Nell Hall 2-6 6-3 6-3
1932 Nell Hall d. Ula Valkenburg 4-6 6-2 6-4
1933 Louie Bickerton d. Alison Hattersley 7-5 6-2
1934 Louie Bickerton d. Muriel Wilson 6-1 6-3
1935
1936 Joan Hartigan d. Thelma Coyne 3-6 6-0 7-5
1937 Thelma Coyne d. Vera Selwin 7-5 6-3
1938 May Blick d. Vera Selwin 6-2 2-6 6-2
1939 Joan Hartigan d. Thelma Coyne 4-6 6-3 6-2
1940 Vivienne Berg d. Enid Irwin 6-2 1-6 6-3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cologne, Germany (Clay)

From 1955 in Cologne were often held the German Covered Court Championships too.

(incomplete roll)

1906 Dagmar von Krohn d. Lucie Bergmann 6-4 5-7 6-0

1908 Lucie Bergmann d. M. Kirchholtes 6-3 6-3
1909 Lucie Bergmann
1910 Dagmar von Krohn

1912 Anita Heimann Lent d. M. Wagener 6-2 6-4

1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Lili de Alvarez (Esp) 6-4 6-4

1924 Friedel Jacobiny d. Paula Finger 6-0 6-3
1925 (Jun) Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Finger 6-4 6-2
1925 (Aug) Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-2
1926 Irma Kallmeyer d. Ruth Kohnert 6-1 6-2
1927 Cilly Aussem d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 6-2
1928 Toni Weihermann Richter d. Cilly Aussem 4-6 6-4 ret.

1930 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Irmgard Rost default

1936 Anne Peitz Schneider d. Edith Sander 6-1 6-1

1938 Totta Zehden d. Edith Sander 1-6 6-1 9-7
1939 Magda Berescu (Rom) d. Alice Florian (You) 3-6 6-2 6-1

1950 Dottie Head (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-4 6-1
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Hanna Kozeluhova (Tch) 6-1 6-3

1953 Silvana Lazzarino (Ita) d. Totta Zehden 3-6 9-7 6-4
1954 Christiane Mercelis (Bel) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-3 6-4

1957 Daphne Seeney Fancutt (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-6 ret.
1958 Ilse Buding d. Edda Buding 2-6 6-1 8-6
1959 Erika Obst Vollmer d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 10-8 6-3
1960 Ann Haydon (GB) d. Sandra Reynolds (RSA) default
1961 Jan Lehane (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-8 6-4 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colombian International, Barranquilla, Colombia (Clay)
aka City Of Barranquilla Championships, or, in Spanish, Campeonato Ciudad de Barranquilla

Venue: Country Club of Barranquilla
Billed itself as "The Wimbledon of South America".
First held in 1951. A December tournament from 1951 to 1953, it moved to March to make the event part of the Caribbean Circuit.

(incomplete roll)

1951 Alicia Wright (Ecu)
1952 Melita Ramirez (Mex) d. Betty Rosenquest Pratt (US) ????
1953 Shirley Fry (US) d. Doris Hart (US) 4-6 6-4 6-3
1954 no event due to shift from December to March
1955 Doris Hart (US) d. Dottie Head Knode (US) 8-6 7-5
1956 Shirley Fry (US) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-4 6-2
1957 Shirley Bloomer (GB) d. Angela Buxton (GB) 7-5 7-5
1958 Janet Hopps (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-3 7-5
1959 Dottie Head Knode (US) d. Maria Bueno (Bra) 1-6 6-2 6-2
1960 Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-2
1961 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-3
1962 Renee Schuurman (SA) d. Yola Ramirez (Mex) 6-2 6-4
1963 Lesley Turner (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 3-6 6-3 6-2
1964 Francoise Durr (Fra) d. Judy Alvarez (US) 6-0 6-2
1965 Lesley Turner (Aus) d. Margaret Smith (Aus) 1-6 6-4 6-4
1966 Norma Baylon (Arg) d. Betty Stove (Net) 6-0 6-1
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-4
1968 Nancy Richey (US) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-2 6-0
1969 Julie Heldman (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 5-7 6-2 6-3
1970 Mary Ann Eisel Curtis (US) d. Patti Hogan (US) 6-3 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colombo Championships, Sri Lanka

(incomplete roll)

1930 Zillah Weinman d. M. de Livera 6-4 7-5

1970 Oosha Chanmugam d. Srima Abeyegunawardena 6-4 6-3

2007 Thavindra Ekanayake d. Tashaya Ratnayake

2010 Amritha Muttiah d. Shankari Thayakaran 7-5 6-2
2011 Amritha Muttiah d. Nilushi Fernando 6-1 6-2
2012 Shankari Thayakaran d. Amritha Muttiah 6-4 5-7 6-2
2013 Nethmi Waduge d. Roshenka Fernando 1-6 6-2 7-6
2014 Amritha Muttiah d. Nethmi Waduge 7-5 3-6 6-1 "99th edition"

Last edited by Jimbo109; Feb 16th, 2019 at 02:53 AM.
Jimbo109 is offline  
post #21 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:48 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 7
*********************************************

Colorado State Championships, Denver, US

http://www.gatestenniscenter.info/Wo..._Champions.pdf

1924 Julia Fuller d. Stella Oberlander Daly 6-3 6-4
1925 Julia Fuller d. Stella Oberlander Daly 6-2 6-3
1926 Carol Collins Neville d. Stella Oberlander Daly 4-6 6-3 7-5
1927 Willa Wolcott
1928 Willa Wolcott d. Margaret Ward 3-6 6-2 6-2
1929 Evelyn Parsons d. Willa Wolcott 6-4 6-1 (or 6-4)
1930 Mae Ceurvorst d. Willa Wolcott 6-1 6-1
1931 Willa Wolcott
1932 Dorothy Workman d. Elizabeth Deike 0-6 6-1 6-3
1933 Willa Wolcott d. Edna Fuller 6-1 5-7 6-3
1934 Willa Wolcott
1935 Esther Hare Bartosh
1936 Dorothy Bundy d. Ruby Bishop Bixler 6-1 6-4
1937 Dorothy Bundy d. Carolin Babcock 4-6 6-0 6-3
1938 Carolin Babcock Stark d. Bonnie Miller Blank 1-6 6-4 6-3
1939 Dorothy Bundy d. Midge Gladman Van Ryn 6-3 4-6 6-4
1940 Dorothy Bundy d. Esther Hare Bartosh 7-5 6-4
1941 Nina Brown (GB) d. Dorothy Bundy 8-6 7-5
1942 Dorothy Bundy d. Pearl Harland *
1943-45 not held due to WWII
1946 Phyllis Lockwood
1947 Eleanor Purdy Cushingham
1948 Beverly Baker d. Maureen Connolly 6-0 6-3
1949 Raymonde Veber Jones **
1950 Barbara Green
1951 Diane Hunsaker
1952 Anita Kanter
1953 Anita Kanter d. Joan Merciadis 6-2 8-6
1954 Dorothy Bundy Cheney d. Julia Sampson 6-3 6-4
1955 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 6-4 venue uncertain
1956 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 6-4 6-4
1957 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 8-6 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Janet Hopps 6-2 4-2 retired
1959 Sandra Reynolds (RSA)
1960 Carol Hanks d. Justina Bricka 7-5 6-2
1961 Anne Rose d. Joan Packard Birkland 6-4 6-4
1962 Joan Packard Birkland
1963 Fay Shwayder Morris
1964 Anne Rose
1965 Anne Rose
1966 Joan Packard Birkland
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Carlene Basore Petersen
1970 Carlene Basore Petersen
1971 not held
1972 Ellie McPhail
1973 Stephanie DeFina Johnson
1974 Barbara Mueller
1975 Carlene Basore Petersen
1976 Barbara Mueller
1977 Carlene Basore Petersen
1978 Carol Baily
1979 Carol Baily
1980 Lucy Becerra
1981 Paula Coulter
1982 Stephanie DeFina Hagan
1983 Carol Baily
1984 Karen Ryan Sather
1985 Sheila Ohlsson
1986 Nancy Roe
1987 Kathleen Heckman
1988 Kathleen Heckman
1989 Kathleen Heckman Winegardner
1990 Kathleen Heckman Winegardner
1991 Kathleen Heckman Winegardner
1992 Kathleen Heckman Winegardner
1993 Kathleen Heckman Winegardner
1994 Chris Bowers
1995 Kathleen Heckman Winegardner
1996 Karen McIntosh
1997 Rhona Howett (Irl)
1998 Rhona Howett (Irl)
1999 Becky Varnum
2000 Jessica Garrow
2001 Becky Varnum
2002 Yana Dorodnova
2003 Dominique Lemperle
2004 Alicia Salas
2005 Alicia Salas
2006 Yana Dorodnova Ruegsegger
2007 Lorinda Boothman
2008 Ute Schnoy (Ger)
2009 Sophia Bergner (Ger)
2010 Mallory Voelker
2011 Alexa Glatch
2012 Alex Poorta (Net) d. Vasilisa Bardina (Rus) 7-6 3-6 6-1
2013 Vasilisa Bardina (Rus) d. Lauren Strasburger 6-2 6-4
2014 Vasilisa Bardina (Rus) d. Heather Nobler 7-5 6-2


* This tournament combined the Colorado State Championships with the Intermountain Championships.
** The honour roll shows a Raymond (male name) Dever Jones, but I think is a mistake. The Veber's husband was Raymond Geyer Jones.

A joint contribution by LKK and Jimbo109

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conishead Priory, Cumbria, England (Grass)

http://en.wikipedia.org/wiki/Conishead_Priory

(incomplete roll)

1901 Maude Garfit d. Miss Windsor 6-3 6-3 1st edition
1902 Maude Garfit d. Minnie Hunter 3-6 6-4 6-4
1903 Maude Garfit d. L. Chatterton-Clarke 6-3 8-6
1904 Maude Garfit d. Miss Hart Jackson
1905 Maude Garfit d. Alice Ferguson 7-5 0-6 6-2
1906 Maude Garfit d. Alice Ferguson 6-2 6-1
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 6-4 6-3
1908 Edith Boucher d. Maude Garfit 6-1 6-2
1909 “Miss Grey” d. M. Warman 6-3 6-3

1911 M. Davies d. Miss Hewlett 6-3 6-2

1913 Norah Fosdick Middleton d. Miss Hart Jackson 6-4 6-1

1923 M. Fergus d. Betty Dix 6-3 2-6 6-3
1924 Betty Dix d. E.M. Kenyon 6-4 6-0
1925 Mrs R. Hobson d. Mrs Morrison-Smith 6-1 6-4
1926 Camilla Rimington Smith d. O. Walker 6-0 6-3
1927 M.E. Case d. Mrs Blackett 7-5 6-2
1928 M.E. Case d. M. Herd 6-3 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

(incomplete roll)

1951 Kay Tuckey d. Joy Gannon Mottram 6-4 6-4
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Joy Gannon Mottram 1-6 9-7 6-4
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Leonie Thorn Brighton d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1955 Angela Mortimer d. Elaine Watson 6-1 6-0
1956 Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-3 6-1
1957 Christine Truman d. Elaine Watson Shenton 6-3 6-3
1958 Christine Truman d. Ann Haydon 6-3 8-6
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-3 7-5
1960 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-1 4-6 6-4
1961 Angela Mortimer d. Edda Buding (Frg) 6-3 6-3
1962 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-2 6-4
1963 Norma Baylon (Arg) and Christine Truman divide title due to rain
1964 Norma Baylon (Arg) d. Christine Truman 3-6 6-2 6-4
1965 Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-4 6-3
1967 Virginia Wade d. Pat Walkden (Rho) 6-0 9-7
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Virginia Wade 6-4 8-6
1969 Corinne Molesworth d. Shirley Bloomer Brasher 3-6 6-2 6-4

1972 Cynthia Sieler (Aus) d. Wendy Appleby (US) 7-5 7-5
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Ilana Kloss (SA) 6-1 3-6 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connecticut State Championships, US

From 2014 Connecticut Open

(incomplete roll)

1920 [New Canaan] Louise Hammond Raymond d. Gladys Taylor Lynch 6-4 7-5
1921 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Louise Hammond Raymond 6-3 4-6 6-4
1922 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Lilian Scharman 6-2 7-5
1923 [New Canaan] Lilian Scharman d. Mayme McDonald 4-6 6-2 8-6
1924 [New Canaan] Mayme McDonald d. Adelaide Browning Green 6-2 1-6 6-3
1925 [New Canaan] Theodora Sohst d. Elsie Lang Pritchard 6-3 6-3
1926 [New Canaan] Helen Gilleaudeau Lockhorn d. Helene Pollak Falk 7-5 7-5
1927 [New Canaan] Marjorie Morrill d. Helene Pollack Falk 6-3 5-7 10-8

1929 [New Haven] Dorothy Andrus d. Virginia Hilleary 6-2 8-6

1931 [New Haven] Rosamund Newton d. Barbara Stoddard 6-3 6-3
1932 [New Haven] Charlotte Hosmer Chapin d. Clare Smith 6-1 6-2
1933 [New Haven] Clare Smith d. Barbara Stoddard 6-4 6-0

1936 [New Haven] Olga Kallos d. Mrs S. Noyes 4-6 6-2 6-3
1937 [New Haven] Elizabeth Barber Corbiere d. Olga Kallos 6-4 6-3
1938 [New Haven] Hope Knowles d. Betty Barber Corbiere 6-2 8-6
1939 [New Haven] Argyll Pryor Rice d. Betty Morris 6-2 6-3
1940 [New Haven] Gracyn Wheeler d. Louise Raymond 7-5 7-5
1941 [New Haven] Hope Knowles d. Millicent Hirsch Lang 6-2 5-7 7-5

1949 [] Dottie Head d. Kay Hubbell 6-2 6-4

1952 [] Lois Felix d. Ann Campbell Gray 6-0 12-10

1954 [New Haven] Lois Felix d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-0 6-3
1955 [] Lois Felix
1956 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-1 6-4
1957 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-3 6-3
1958 [New Haven] Lois Felix d. Margaret Varner 8-6 6-3
1959 [New Haven] Lois Felix d. Shirley Fry Irvin, walkover
1960 [New Haven] Kay Hubbell d. Mrs Gloria Martin 1-6 6-4 6-1
1961 [New Haven] Kay Hubbell d. Baba Madden Lewis 6-0 6-1
1962 [New Haven] Kay Hubbell d. Gloria Martin 6-2 7-5
1963 [New Haven] Alice Luthy Tym d. Mimi Kanarek 1-6 6-2 6-4

1966 [New Haven] Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-8 6-0 6-0

1968 [New Haven] Shirley Fry Irvin d. Pat Stewart 4-6 6-1 7-5

2014 [New Haven] Petra Kvitova (Cze) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 6-4 6-2
2015 [New Haven] Petra Kvitova (Cze) d. Lucie Safarova (Cze) 6-7 6-2 6-2
2016 [New Haven] Agnieszka Radwanska (Pol) d. Elina Svitolina (Ukr) 6-1 7-6
2017 [New Haven] Daria Gavrilova (Aus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 4-6 6-3 6-4
2018 [New Haven] Aryna Sabalenka (Blr) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) 6-1 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contrexeville, France (Clay)

It's named Open 88
Held in Vittel until 2006

2003 Eva Birnerova (Cze) d. Tatiana Poutchek (Blr) 6-4 6-4
2004 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Lubomira Bacheva (Bul) 6-2 6-4
2005 Hanna Nooni (Swe) d. Mathilde Johansson 6-2 6-2
2006 Jarmila Gajdosova (Svk) d. Olivia Sanchez 6-4 6-0
2007 Andrea Petkovic (Ger) d. Ksenia Milevskaya (Blr) 6-2 6-0
2008 Ioana-Raluca Olaru (Rou) d. Stephanie Foretz 6-4 6-2
2009 Ekaterina Bychkova (Rus) d. Kathrin Woerle (Ger) 6-4 6-4
2010 Jelena Dokic (Aus) d. Olivia Sanchez 4-6 6-3 6-1
2011 Iryna Kuryanovich Bremond d. Stephanie Foretz Gacon 6-4 6-7 6-2
2012 Aravane Rezai d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 2-6 6-3
2013 Timea Bacsinszky (Sui) d. Beatriz Garcia-Vidagany (Esp) 6-1 6-1
2014 Irina-Camelia Begu (Rou) d. Kaia Kanepi (Est) 6-3 6-4
2015 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-3 1-6 7-5
2016 Pauline Parmentier d. Oceane Dodin 6-1 6-1
2017 Johanna Larsson (Swe) d. Tatjana Malek Maria (Ger) 6-1 6-4
2018 Stefanie Voegele (Sui) d. Sara Sorribes-Tormo (Esp) 6-4 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coral Beach, Bermuda

Coral Beach Invitation

(incomplete roll)

1940 Gracyn Wheeler d. Sarah Palfrey Fabyan 10-8 6-3

1947 Kay Winthrop d. Betty Clements Hilton 6-3 0-6 7-5
1948 Midge Gladman Buck d. Hope Knowles 6-4 4-6 6-1
1949 Dottie Head d. Barbara Scofield 6-1 1-6 6-3
1950 Betty Rosenquest d. Midge Gladman Buck 7-5 10-8
1951 Beverly Baker d. Betty Rosenquest 4-6 6-4 6-2
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-2
1953 Louise Brough d. Thelma Coyne Long 6-3 6-4

1957 Florence Blanchard (US) d. Ana Smith 4-6 8-6 6-3
1958 Barbara Scofield Davidson
1959 Barbara Scofield Davidson d. V. Large 6-1 6-0

1961 Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-1 7-5

1963 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Hughes 6-1 6-2
1964 Barbara Scofield Davidson d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1965 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0

1970 Sally Fuller d. Kay Hubbell 6-2 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Dublin Championships, Carrickmines, Ireland (Grass)

The County Dublin Championships tournament was first held as early as 1887, at the old Lansdowne Lawn Tennis Club in Lansdowne Road, Dublin. This version of the tournament ran until 1894. The tournament was not held in the years 1895-1907, but was revived in 1908 at its permanent and lasting venue of the Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club, in Carrickmines, a suburb in south county Dublin. The club in question was formed in 1903 and today is a member of the Swiss-based International Association of Centenary Tennis Clubs. According to the club website, this enables the club “to cater for all levels of competitive tennis such as International CTC events”.

The County Dublin Championships tournament is still held at the Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club every summer, usually during the week after Wimbledon. In earlier decades, up until the 1980s, the County Dublin Championships tournament used almost always to follow on directly from the Irish Championships tournament, held at the Fitzwilliam Lawn Club. (For several decades, from 1903 until its eventual demise, the Irish Championships tournament was almost always held the week directly after Wimbledon.)

No County Dublin Championships tournament was held during the war years 1915-18, nor in 1940, nor in the years 1942-50. When the tournament was reinstated in 1951, an unsigned article appeared in ‘The Irish Times’ newspaper, part of which stated the following: “One of Ireland’s most famous grass court tournaments, Carrickmines, comes back into the list next week for the first time in ten years. The fact that it was dropped through the war period caused some disappointment; for, if tennis at that time was purely local, it was carried on keenly enough all the same. In 1945 it was unable to find its feet; for, unlike any other prominent club here, it is privately owned, but recently it changed hands and now, under new management, it takes on a fresh lease of life.”

The County Dublin Championships tournament has always been held on grass courts. Unlike a large number of other tennis clubs, Carrickmines has resisted the switch to solely hard or synthetic courts. According to its website, “Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club is an active, family-friendly tennis club offering tennis on 7 synthetic grass, 3 indoor acrylic and up to 8 grass tennis courts at the height of the summer months; the clubhouse incorporates changing rooms, showers, sauna and a gymnasium…”

(incomplete roll)

1908 Miss Beecher d. Ruth Dyas Durlacher 4-6 8-6 6-3
1909 Miss Hazlett d. E. Rennison 6-2 6-0
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 4-6 6-4 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Mrs Keily 6-0 6-0
1912 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. M. Martin 6-0 5-7 6-0
1913 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Monahan 6-2 6-2
1914 Miss Monahan d. Janet Jackson 2-6 6-3 6-1
1915-18 not held due to World War One
1919 Elizabeth Ryan (US) d. Janet Jackson 6-0 6-1
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-3 7-5
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Hilda Wallis 6-4 6-0
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-1
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-3
1924 Kathleen McKane (GB) d. Hilda Wallis 6-3 6-4
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-3
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-4 6-0
1927 Phoebe Newell Blair-White d. Hilda Wallis 8-6 6-4
1928 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 8-6 6-1
1929 Lavender Letts Campbell d. W. Monypenny 2-6 6-2 6-2
1930 Norma Stoker d. Norah Daly Tottenham 6-2 6-1
1931 Phoebe Newell Blair-White d. Phyllis Wallis 6-3 6-3
1932 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-2 6-3
1933 Phyllis Wallis d. Norma Stoker 4-6 6-3 9-7
1934 Alexandra McOstrich d. Phyllis Wallis Leedham-Green 6-3 6-4
1935 Phyllis Wallis Leedham-Green d. Vera Mahony 6-2 6-4
1936 it was abandoned before the final stage due to rain
1937 Vera Mahony d. Josephine Creagh 6-2 6-4
1938 Thelma Jarvis (GB) d. Joy Cunningham Myerscough 6-1 6-4
1939 Susan Noel (GB) d. Thelma Jarvis (GB) 6-4 0-6 6-2
1940 not held
1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister 6-3 3-6 6-4
1942-50 not held
1951 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-0 1-6 8-6
1952 Mary Nichols Fitzgibbon d. Betty Lombard 7-5 6-4
1953 Mary Nichols Fitzgibbon d. June Fitzpatrick 8-6 6-2
1954 Betty Lombard d. June Ann Fitzpatrick 8-6 6-4
1955 Betty Lombard d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-3 6-1
1956 Bernice Carr (RSA) d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 8-6
1957 June Ann Fitzpatrick d. Heather Bretland 6-3 6-3
1958 June Ann Fitzpatrick d. Mary O’Sullivan 10-8 6-2
1959 June Ann Fitzpatrick Byrne d. Heather Cole Flinn 6-2 7-5
1960 Laura Lou Jahn Bryan (US) d. June Ann Fitzpatrick Byrne 6-4 6-1
1961 Eleanor O’Neill d. Jean Wilson (GB) 1-6 6-3 6-2
1962 Eleanor O'Neill d. Mary O'Sullivan 6-3 6-2
1963 Geraldine Houlihan d. Mary O’Sullivan 6-2 6-1
1964 Eleanor O’Neill d. Patricia O’Gorman 6-2 1-6 6-4
1965 Geraldine Houlihan Barniville
1966 Geraldine Houlihan Barniville d. Patricia O’Gorman 6-1 6-3
1967 Patricia O’Gorman d. Maureen O’Brien 8-6 6-1
1968 Eleanor O’Neill McFadden d. Mary O’Sullivan Bryan 6-1 6-2
1969 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Amos (Aus) 6-3, retired
1970 Helen Lennon d. Bernadette Burke 2-6 6-4 6-4
1971 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-1 6-3
1972 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-1 6-2
1973 Geraldine Houlihan Barniville d. Nuala Dwyer (GB) 6-3 6-0
1974 Geraldine Houlihan Barniville d. Maureen O’Brien Ryan 6-0 6-2
1975 Helen Lennon d. Nuala McMordie 6-2 6-3
1976 Helen Lennon d. Margaret Burns 6-2 6-4
1977 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 7-5 6-4
1978 Jo Sheridan d. Bernadette Davy 7-5 2-6 6-4
1979 Jo Sheridan d. Bernadette Davy 4-6 6-3 7-5
1980 Janet Haas (USA) d. Jo Sheridan 6-1 6-1
1981 Maria Bolster d. Laura Roche 6-0 6-2
1982 Rhona Howett d. Bernadette Davy 6-3 6-3
1983 Lesley O’Halloran d. Maria Bolster 6-3 7-5
1984 Mandy Smyth d. Carmel O’Sulivan 6-2 6-2
1985 Siobhan Nicholson d. Lesley O’Halloran 6-1 6-3
1986 Joanna Griffiths (GB) d. Lisa Pamintuan (USA) 6-3 7-6
1987 Lesley O’Halloran d. Margaret Redfearn (RSA) 6-2 6-2
1988 Margaret Redfearn (RSA) d. Lesley O’Halloran 6-3 6-3
1989 Daniella Jones (Aus) d. Lisa Keller (Aus) 7-5 6-4
1990 Shannon Peters d. Fiona Long 6-4 6-3
1991 Karen Fisher (GB) d. Lesley O’Halloran 7-6 1-6 11-9
1992 Gina Niland d. Karen Fisher (GB) 6-4 6-0
1993 Yvonne Doyle d. Siobhan Nicholson 0-6 7-6 6-4
1994 Samantha Smith (GB) d. Deirdre Walsh 6-1 6-1
1995 Joanna Griffiths (GB) d. Loretto Sheales (Aus) 6-1 7-5
1996 Yvonne Doyle d. Claire Curran 6-7 6-2 6-2
1997 Lesley O’Halloran d. Jane White (GB) 6-2 6-1
1998 Claire Curran d. Lesley O’Halloran 6-2 6-2
1999 Karen Nugent d. Anne Marie Hogan 6-1 6-4
2000 Gina Niland d. Lisa O’Shea 6-4 6-4
2001 Claire Curran d. Elsa Ó’Riain 6-2 6-4
2002 Ann Marie Hogan
2003 Karen Nugent
2004 Karen Nugent
2005 Emma Murphy
2006 Yvonne Doyle d. Mariyana Levova (Bul) 6-3 7-5
2007 Rachael Katie Dillon
2008 Mariyana Levova (Bul) d. Leigh Walsh 6-4 6-3
2009 Lynsey McCullough
2010 Lynsey McCullough d. Lesley O’Halloran 6-4 6-1
2011 Gráinne O’Neill d. Susan McCrann 6-4 3-6 6-2
2012 Jenny Claffey d. Mariyana Levova (Bul) 6-0 6-2
2013 Sinéad Lohan d. Rachael Katie Dillon 6-3 6-1
2014 Karola Bejenaru (Rou) d. Mariyana Levova (Bul) 6-3 7-5
2015 Sinéad Lohan d. Anna Bowtell 6-2 6-2
2016 Áine Leonard d. Laura Fitzgerald 6-2 6-1
2017 Karola Bejenaru (Rou) d. Ruth Copas 5-7 6-4 7-5
2018 Anna Bowtell d. Zara Ryan 6-1 6-1


A contribution by Newmark401 (see post #307)

Last edited by Jimbo109; Jan 28th, 2019 at 08:03 PM.
Jimbo109 is offline  
post #22 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:48 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 8
*********************************************

County of Cumberland Championships, Sydney, Australia

Held at Pratten Park. As is the case with a number of important tournaments in Australia, singles competition for women was only introduced from the 1920s.

1924 (Jan) Daphne Akhurst d. Pattie Meaney 6-0 6-1
1925 (Jan) Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 9-7 7-5
1926 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-2 8-6
1927 (Jan) Sylvia Lance Harper d. Daphne Akhurst 6-4 6-1
1928 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 9-7 6-2
1929 (Jan) Coral McInnes Buttsowrth d. Nell Hall 6-2 4-6 11-9
1930 (Jan) Louie Bickerton d. Daphne Akhurst 6-4 6-2
1931 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-3 6-4
1932 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-4 7-5
1933 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 6-1 2-6 6-4
1934 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 8-6 6-2
1935 (Jan) Peggy Menzies d. Vera Selwin 6-3 6-3
1936 (Jan) Alison Hattersley d. Peggy Menzies 6-1 6-4
1937 (Jan) Ida Webb d. Peggy Menzies 5-7 6-1 8-6
1938 (Jan) Nina Vickery d. Vera Selwin 6-3 6-2
1939 (Jan) Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4 6-3
1939 (Oct) Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3 6-3
1940 (Nov) Thelma Coyne d. Alison Hattersley 9-7 6-2

1946 (Jan) Joyce Fitch d. Alison Hattersley 5-7 6-4 6-4
1947 (Jan) Pat Jones d. Alison Hattersley 8-10 6-4 6-4
1948 (Jan) Alison Hattersley d. Dorn McGill Fogarty 5-7 6-2 8-6
1949 (Jan) Phyllis Finn d. Dorothy Jenkins wo
1950 (Jan) Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 7-5
1951 (Jan) Joyce Fitch d. Beryl Penrose 7-5 6-2
1952 (Jan) Beryl Penrose d. Esme Ashford 6-4 6-3
1952 (Dec) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-4 6-2
1953 not held
1954 (Jan) Beryl Penrose d. Barbara Warby 6-3 3-6 6-1
1955 (Jan) Beryl Penrose d. Beth Jones 6-8 6-3 6-4
1956 (Jan) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 3-6 6-2
1957 (Jan) Pat Parmenter d. Norma Marsh 6-3 8-6

1959 (Dec) Madonna Schacht d. Kaye Dening 6-4 6-3

1961 cancelled due to rain


From a starting contribution by GeeTee

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Wicklow Championships SEE South-Eastern Counties and County Wicklow Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Albert Canet SEE Paris, All Saints Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe de Noel SEE Paris, Coupe de Noel

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Marcel Poree SEE Paris, Coupe Marcel Poree

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Pierre Gillou SEE Paris, Coupe Pierre Gillou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Craigside Hydro Hotel, Llandudno, Wales (Grass)

The hotel was built in 1888 and demolished in 1974. It housed the Welsh Covered Court Championships too.
[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1890 Ida Cressy d. K. Grant 7-5 6-1 [HO]

1893 Ellen Cressy and Ida Cressy divided the prizes [HO]

1896 Winifred Longhurst d. Emma Ridding 6-0 6-2

1898 Miss Golding d. Mrs Carson 6-2 7-5
1899 Ida Cressy d. Miss Pollen
1900 Miss Slater d. Ellen Evered 6-2 6-3
1901 Mrs E. Gardner d. Charlotte Everard 6-2 6-1
1902 Mrs E. Gardner d. Mrs J.B. Perrett 5-7 9-7 6-0
1903 E. Gardner d. Katherine Pick 6-2 6-2
1904 Mrs E. Gardner d. Katherine Pick 6-1 6-2
1905 K.I. Manning d. C. Duerden 8-6 6-8 6-0

1907 A. Reeves d. C. Duerden 6-0 6-4
1908 Elizabeth Lunt Heatley d. Charlotte Everard 6-0 6-1
1909 M. Fergus d. Elizabeth Lunt Heatley 4-6 6-2 6-1

1911 Ethel Tanner d. M. Smith 6-2 7-5
1912 M. Smith d. Elizabeth Lunt Heatley 7-9 6-3 6-1
1913 Dorothy Boadle (Arg) d. Charlotte Everard 6-2 6-4
1914 M.K. Smith d. Charlotte Everard 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cranleigh, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Cecily Walters d. E. Kelsey 12-10 6-1
1924 Aurea Farrington Edgington d. Mrs Hume-Williams 6-1 6-0
1925 Madge Slaney d. Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley 2-6 6-1 6-3
1926 Margaret Walsh Mellows d. Mrs (Joan Hextall?) Barrett 6-0 6-0
1927 Eleanor Rose and Madge Slaney divided the prizes
1928 Madge Slaney d. Eleanor Rose 7-5 6-2
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Eleanor Rose 6-1 6-1
1930 Evelyn Goldsworth d. Eleanor Rose 6-4 5-7 7-5
1931 S. Eccles d. A. Price 6-2 6-2
1932 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1933 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1934 Phyllis Howkins Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 6-4
1935 Rosemary Smith d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 6-3
1936 Nancy Lyle d. Peggy Scriven 6-3 10-8
1937 Nancy Lyle and Peggy Scriven divided the prizes.
1938 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 6-1 6-1
1939 Mollie Trouncer d. Evelyn Dearman 6-3 6-4
1940-45 not held due to WWII
1946 Margot Parker d. Thelma Jarvis 6-2 6-3
1947 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-3 6-3
1948 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-4 6-3
1949 Edie Rudd Luxton d. Andy Ross-Dilley 3-6 6-2 7-5
1950 D. Griffith d. Mrs J. Graham 6-3 6-4
1951 Margot Parker d. D. Griffith 6-4 6-2
1952 Betty Wilford d. Margot Parker 5-7 6-2 6-0
1953 Shirley Bloomer d. Pat Harrison 6-3 4-6 7-5
1954 Evelyn Attwood (NZ) d. Margot Parker 6-2 6-1
1955 Jill Rook d. Margot Parker 6-3 11-9
1956 Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5 6-1
1957 Marion Craig-Smith d. Jill Rook 3-6 7-5 6-1
1958 Jill Rook d. Jenny Young 1-6 6-4 6-0
1959 Mrs R. Wilson d. Margot Parker 6-4 6-1
1960 Shirley Bloomer Brasher d. Caroline Yates-Bell 6-3 8-6
1961 Caroline Yates-Bell d. Rosemary Walsh Deloford 6-3 2-6 6-1
1962 Elizabeth Terry (NZ) d. Mary McAnally 8-6 6-2
1963 Lorna Cornell Cawthorn d. P. Mundy 6-1 6-4
1964 Lorna Cornell Cawthorn d. E. Tew 6-2 6-1
1965 Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd
1966 Shirley Bloomer Brasher d. Lorna Cornell Greville-Collins 6-4 6-0

1969 Shirley Bloomer Brasher d. Belinda Orchard 6-2 3-6 6-3
1970 Patti Hogan (US) d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 7-5

1972 Jenny Helliar d. Susan Hole (Aus) 6-0 4-6 6-2
1973 Lorna Cornell Greville-Collins d. Mrs G. Russo (Aus) 6-3 6-1
1974 Clare Harrison d. Lorna Cornell Greville-Collins 2-6 6-4 6-4
1975 Ruth Allan d. Mrs O. Stickney 6-4 6-0
1976 Susan Hole (Aus) d. Susan Imhof 6-4 6-1

1978 Patti Hogan Fordyce (US) d. Josephine Cox 6-2 6-0

1981 Jane Langstaff d. K. Dalton (US) 6-1 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Criccieth SEE North Wales Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croatian Open SEE Bol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cromer SEE Norfolk Championships


Cromer, Norfolk, England (Grass)

Held in mid-August, maybe some results belong to the Norfolk Championships, but at the moment we don't know it.

(incomplete roll)

1908 Mrs Burton d. Mrs Simpson 6-4 6-4 First edition
1909 B. Leader d. Mrs Simpson 6-1, 6-2

1911 Jessie Green d. K. Humble 6-4 6-1

1919 M. Towler

1921 Ethel Tanner d. Miss Todd 6-0 6-3
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Peggy Ingram 6-2 6-2
1923 Ethel Tanner d. Eleanor Rose 6-1 retired
1924 Sylvia Lumley-Ellis d. Elsa McAlpin Haylock 6-3 3-6 6-4
1925 Dorothy Holman d. Joan Ridley 6-4 9-11 6-0
1926 Dorothy Shepherd Barron d. Dorothy Holman 5-7 10-8 6-3
1927 Elsa McAlpin Haylock d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-1
1928 Margaret Walsh Mellows d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-4 6-0

1930 Margaret Walsh Mellows d. Mrs Munro 9-7 3-6 6-3

1969 Susan Tutt d. Yvonne Grimwade 6-4 6-1

1971 Sue Mappin d. Penny Hardgrave 6-4 6-2

1973 A. Lister d. C. Cummings 6-2 6-2

1975 S. Matthews d. Mrs R. Patchey 6-4 6-1

1977 J. (Jacqueline?) Boothman d. S. Matthews 6-3 9-8
1978 V. Nockolds d. B. Tunnard 6-4 6-1
1979 Jill Cottrell d. J. Sculthorpe 6-1 6-1
1980 J. Sculthorpe d. M. MacPherson 6-2 6-0

-------------

Cromer, Norfolk, England (Indoors)

Venue: Newhaven Court Hotel

(incomplete roll)

1925 Eileen Bennett d. Ermyntrude Harvey 5-7 6-3 6-3 First edition
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Ermyntrude Harvey 2-6 7-5 6-3
1927 Joan Fry d. Elsa McAlpin Haylock 6-2 6-0
1928 Dorothy Shaw d. Ermyntrude Harvey 4-6 7-5 6-4
1929 Dorothy Round d. Joan Ridley 6-2 3-6 6-3
1930 Dorothy Round d. Joan Ridley 2-6 9-7 6-4
1931 Dorothy Round d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-0
1932 (Feb) Kay Stammers d. Naomi Trentham 6-2 6-3
1932 (Oct) Dorothy Round d. Kay Stammers 6-0 6-4

1934 (Apr) Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6
1934 (Nov) Joan Reid-Thomas Strawson d. Audrey Wright 6-3 3-6 6-4
1935 (Apr) Joan Ridley d. Freda Scott 5-7 6-4 6-3
1935 (Nov) Audrey Wright d. M. Smith 7-5 6-1
1936 (Apr) Audrey Wright d. Joan Ridley O'Meara 6-1 5-7 6-3
1936 (Sep) Joan Goss d. Nora Maingay 3-6 6-4 6-2
1937 Nora Maingay d. Sheila Paterson 6-3 6-4
1938 (Mar) Kay Stammers d. Rosemary Thomas 6-1 6-1
1938 (Nov) Olga Haycraft d. Nora Maingay 6-3 6-8 6-1
1939 Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Jean Quertier d. Joy Gannon 6-0 5-7 6-3
1947 (Mar) Jean Nicoll Bostock d. Joan Curry 6-2 6-4
1947 (Oct) Jean Nicoll Bostock d. Betty Clements Hilton 6-1 1-6 6-2

1950 (Apr) Edith Middleton d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-8 retired
1950 (Oct) Pat Harrison d. Joy Marriott Hibbert 3-6 6-3 6-3

1955 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-4 3-6 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croydon SEE East Surrey Championships


Croydon, Greater London, England (Clay)

Usually held at South Croydon LTC and at Birdhurst LTC, that seem be the same club, as they have the same address. Maybe was there a merger between the clubs? Nowadays there is the South Croydon LTC.

At least from 1951 it was held at Shirley Park LTC, as Shirley Park Hard Court Championships.

(incomplete roll)

1923 Jessie Russell Colegate d. Blanche Duddell Colston 6-3 6-3 at Birdhurst LTC
1924 Sylvia Lumley-Ellis d. Irene Maltby 6-4 6-4
1925 (Apr) Jessie Russell Colegate d. Mrs Poynder 6-1 6-3 as Surrey County Winter Competition
1925 (May) Joan Fry d. Kitty McKane 3-6 6-3 6-4
1926 Joan Fry d. Elsie Goldsack 6-2 6-1
1927 Elsie Goldsack d. Dorothy Shaw 6-4 2-6 6-3
1928 Elsie Goldsack d. Betty Dix 6-3 2-6 6-1
1929 Elsie Goldsack d. Margery Elton 6-2 6-1
1930 Phyllis Mudford d. Beatrice Feltham 7-5 3-6 6-4
1931 Phyllis Mudford d. Beatrice Feltham 4-6 6-2 6-3
1932 Phyllis Mudford d. Joy Cunningham 6-1 6-1
1933 Evelyn Dearman vs Joan Reid-Thomas Strawson
1934 Kay Stammers d. Patricia Brazier 8-6 6-3
1935 Nancy Dickin d. Ermyntrude Harvey 6-1 4-6 6-4
1936 Phyllis Mudford King d. Nancy Dickin 6-1 4-6 6-4

1951 Kay Tuckey d. Angela Mortimer 8-6 0-6 6-2
1952 Joy Gannon Mottram d. Jean Bridger Walker-Smith 3-6 6-4 6-3
1953 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-1 6-2
1954 Doris Hart (US) d. Shirley Bloomer 3-6 6-1 6-2
1955 Angela Buxton d. Georgie Woodgate 6-4 6-4
1956 Christine Truman d. Vera Roberts 4-6 6-2 6-4 *

1958 Angela Mortimer d. Ruia Morrison (NZL) 6-1 6-0


* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Venue: Cumberland LTC
First edition in 1927

(incomplete roll)

1927 Cristobel Hardie d. Elsie Goldsack 6-4 4-6 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Cristobel Hardie 6-2 6-1
1929 Joan Ridley d. Betty Dix 6-2 6-2
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-3 6-3
1931 Davina Gordon Townsend d. Freda Scott 3-6 6-1 6-2
1932 Mrs H. Martin d. N. Case 6-4 6-2
1933 Jeanette Morfey and Jean Saunders divided the prizes
1934 Cristobel Hardie Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6
1935 Joan Ingram d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-1 6-3
1936 Mary Heeley d. Sheila Paterson 6-1 6-1
1937 Mary Heeley d. Nina Brown 6-1 6-0
1938 Mary Hardwick d. Betty Batt 8-6 6-2
1939-45 not held due to WWII
1946 Joan Curry d. Betty Clements Hilton 7-5 6-4
1947 Joan Curry d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 6-3 6-2
1948 Joan Curry d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-4
1949 Jean Quertier d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-1
1950 Patsy Rodgers d. Joey Physick David 6-4 6-0
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Susan Partridge 4-6 6-2 6-4
1952 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 2-6 6-4 6-3
1953 Angela Mortimer d. Gem Hoahing 6-3 6-1
1954 Angela Buxton d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-0
1955 Pearl Gannon Panton d. Jenny Middleton 5-7 6-2 6-0
1956 Angela Buxton d. Sue Waters 6-0 6-4
1957 Christine Truman d. Sheila Armstrong 4-6 6-1 8-6
1958 Christine Truman d. Sheila Armstrong 6-3 5-7 6-3
1959 Shirley Bloomer d. Ruia Morrison (NZ) 6-2 6-4
1960 Christine Truman d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 6-2
1961 Pauline Titchener Roberts d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-4 6-2
1962 Ann Haydon d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
1963 Christine Truman d. Robin Lesh 7-5 6-8 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 6-3 2-6 6-4
1965 Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8
1966 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-2 6-2
1967 Christine Truman d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 7-5 6-1
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Christine Truman Janes 6-4 6-2
1969 Joyce Barclay Williams d. Winnie Shaw 7-5 6-2
1970 Evonne Goolagong (Aus) d. Jill Cooper 6-2 9-7
1971 Christine Truman Janes d. Jill Cooper 8-6 4-6 6-2
1972 Glynis Coles d. Patti Hogan (US) 8-6 6-4
1973 Linda Mottram d. Veronica Burton 7-5 2-6 6-2
1974 Veronica Burton d. Pauline Peisachov (Isr) 4-6 9-8 6-2
1975 Linda Mottram d. Glynis Coles 7-6 7-5

1977 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-2 5-7 6-4
1978 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-3 6-7 6-2
1979 Jo Durie d. Linda Mottram 6-4 6-1
1980 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 7-6
1981 Jo Durie d. Debbie Jevans 6-3 6-4
1982 Kate Brasher d. Masako Yanagi (Jap) 6-1 6-1
1983 Amanda Brown d. Debbie Jevans Jarrett 6-2 4-6 6-3

1985 Elna Reinach (RSA) d. Nancy Cohen (US) 7-5 7-5
1986 Catrin Jexell (Swe) d. Jane Wood 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Curacao, Netherlands Antilles

(incomplete roll)

1942 Elaine da Costa Gomez d. C. Elvers 6-2 3-6 6-2

1965 Trudy Groenman (Net) d. Elly Krocke (Net) 6-4 6-2
1966 Norma Baylon (Arg) d. Donna Floyd Fales (US) 6-4 6-2
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-2
1968 Nancy Richey (US) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-1 6-2
1969 Julie Heldman (US) d. Nancy Richey (US) 5-7 6-1 10-8
1970 Peaches Bartkowicz (US) d. Nell Truman (GB) 6-4 6-0

Last edited by Jimbo109; Aug 3rd, 2016 at 05:43 PM.
Jimbo109 is offline  
post #23 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:48 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

C 9
*********************************************

Cyprus Championships, Nicosia (Clay)

(incomplete roll)

1950 L. Kaniklides d. Mrs L. Shoosmith 8-6 1-6 6-4 in Larnaca
1951 Mrs L. Shoosmith d. Miss Parker 3-6 6-3 6-2
1952 L. Kaniklides d. Mrs de Glanville 6-2, 6-3
1953 Mrs W. Cooper d. Mrs L. Josephides 6-3 6-3
1954 L. Kanklides d. Mrs W. Cooper 6-2 6-3
1955 L. Kaniklides d. W. Arkell 6-3 7-5
1956 Mrs L. Sawyer d. Mrs P.W. Osborn 6-1 6-0
1957 Mrs L. Sawyer d. P. Papadopoulou 6-1, 6-1

1959 Mrs. Delaney d. Mrs J. Denver 6-1 6-1
1960 Mrs L. Josephides d. O. Vassif 6-2 6-2
1961 Mrs L. Jospehides d. Mrs P. Welch 6-1 6-1
1962 Mrs L. Josephides d. Mrs S. Avraamides 6-4 7-5

-----------------------------------------------------------

Czech Closed Championships, Usti nad Orlici (Clay)

It's named Rieter Cup.

1997 Milena Nekvapilova
1998 Eva Krejcova
1999 Petra Kucova
2000 Andrea Plackova
2001 Lucie Steflova
2002 Gabriela Navratilova d. Lenka Novotna 6-1 6-3
2003 Alena Vaskova d. Lucie Hradecka 6-1 6-3
2004 Hana Sromova d. Gabriela Navratilova 6-3 6-1
2005 Lucie Hradecka d. Zuzana Zalabska 6-2 6-7 7-6
2006 Iveta Gerlova d. Petra Kvitova 6-2 6-7 6-4
2007 Iveta Gerlova d. Tereza Bekerova 4-6 6-2 6-1
2008 Iveta Gerlova d. Petra Krejsova 6-3 6-1
2009 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Martina Borecka 6-4 6-3
2010 Iveta Gerlova d. Tereza Hladikova 6-4 3-6 6-2
2011 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Iveta Gerlova 6-2 6-4
2012 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Petra Krejsova 7-5 1-6 6-2
2013 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Nikola Schweinerova 7-5 7-5
2014 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Diana Sumova 7-5 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian Closed Championships (Clay)

In 1974 it merged with Czechoslovakian International Championships.

(incomplete roll)

1928 [Bratislava] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 5-1 retired

1945 [Prague] Hrdlickova d. Vseteckova 9-7 6-3

1951 [Ostrava] Vlasta Kanturkova Holeckova
1952 [Bratislava] Vera Puzejova
1953 [Ostrava or Prague] Jirina Elgrova d. Vratislava Karmazinova 6-1 6-3
1954 [Ostrava] Vera Puzejova
1955 [Bratislava] Vera Puzejova d. Jirina Elgrova 6-4 6-1
1956 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-2
1957 [Ostrava] Vera Puzejova d. Jana Dvorackova 6-1 6-1
1958 [Ostrava] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-2
1959 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-0
1960 [Ostrava] Vera Puzejova d Olga Miskova Siroka 6-2 7-5
1961 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova
1962 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcikova 6-2 6-2
1963 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-2 6-1
1964 [Ostrava] Jitka Horcickova d. Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2
1965 [Plzen] Jitka Horcickova Volavkova
1966 [Ostrava] Jitka Horcickova Volavkova
1967 [Plzen] Vlasta Kodesova Vopickova
1968 [Ostrava] Alena Palmeova d. Olga Jenistova Lendlova 6-4 6-3
1969 [Ostrava] Alena Palmeova d. Marie Neumannova 6-2 6-2
1970 [Ostrava] Miroslava Holubova d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 2-6 6-4
1971 [Ostrava] Marie Neumannova
1972 [Ostrava] Martina Navratilova d. Vlasta Kodesova Vopickova 7-5 6-4
1973 [Ostrava] Marie Neumannova d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-4 6-2

1982 Helena Suková d. Denisa Szabová 6-0 7-5
1983 Helena Suková d. Regina Maršiková 6-2 3-6 6-4
1984 Regina Maršiková d. Hana Fukarová 7-5 6-3
1985 Helena Sukova d. Jana Novotna 6-4 6-3
1986 Regina Maršiková d. Jana Pospíšilová 6-4 6-0
1987 Helena Suková d. Hana Fukarová 2-6 6-4 6-3

1993 Květoslava Hrdličková d. Jana Biolková 6-2 6-2
1994 Karina Habšudová d. Jana Pospíšilová 6-3 6-2 *


* On 1 January 1993 Czechoslovakia formally separated into two independent countries, the Czech Republic and the Slovak Republic, but seems that in 1994 the tournament was still played combined.

Info provided by Pete7 and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian International Championships (Clay)

(incomplete roll)

1919 [Prague] E. Völker
1920 [Prague] M. Lindova
1921 [Prague] E. Völker
1922 [Prague] Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. E. Völker ??
1923 [Prague] G. (Hete?) Kaeber (Ger)
1924 [Prague] Maria Sindelarova d. Josefine von Lobkoviczova 6-2 7-5
1925 [Prague] Maria Sindelarova d. Frau Fröhlich (Swi?) 6-3 6-1
1926 [Prague] Ilona Varady (Hun) d. Elsebeth Brehm (Den) 6-2 6-2
1927 [Prague] Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Margarete Janotta 6-0 7-5
1928 [Prague] Grete Deutschova d. Albina Korotvickova 6-1 6-0
1929 [Prague] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 6-2 6-4
1930 [Prague] Grete Deutschova d. Frl Fessel 6-2 6-0
1931 [Prague] Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 6-3
1932 [Prague] Klara Hammer (Ger) d. Grete Deutschova 6-2 6-1
1933 [Prague] Grete Deutschova d. Minni Hein 6-4 6-4
1934 [Prague] Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3
1935 [Prague] Minni Hein Muller d. M. Fischerova 6-0 6-2
1936 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 retired
1937 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Minni Hein Muller 11-9 7-5
1938 [Prague] Minni Hein Muller d. J. Pittnerova 6-1 6-1
1939 [Prague] Gracyn Wheeler (US) d. Eva Porokova 6-3 13-11
1940-44 not held
1945 Helena Straubeova
1946 [Prague] (mid-September) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova 4-6 6-2 6-4 (as Czechoslovakian Championships) *
1947 [Prague] Suzy Kormoczy (Hun) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-4 6-1
1948 [Prague] M. Erdödy d. V. Zdviholova 6-3 6-2
1949 Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1950 Suzy Kormoczy (Hun)
1951-55 not held **
1956 [Prague] Erika Obst Vollmer (Ger) d. Totta Zehden (Ger) 6-2 6-4
1957 [Prague] Vera Puzejova d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-3 8-6
1958 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-2 6-3
1959 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-3
1960 [Prague] Vera Puzejova d. Jan Lehane (Aus) 6-4 6-2
1961 [Prague] (July 10-16) Jan Lehane (Aus) d. Olga Jenistova Lendlova 6-2 6-1 (as Czechoslovakian International) ***
1962 [Prague] (ends August 1) Anna Dmitrieva (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-0 ****
1963 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1964 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcickova Volavkova 6-3 6-2
1965 not held
1966 [Prague] Kerry Melville (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-4
1967 not held *****
1968 [Prague] Helen Gourlay (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 6-0
1969 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova
1970 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-4 6-4
1971 [Bratislava] Marie Neumannova d. Miroslava Holubova 6-4 0-6 6-3
1972 not held
1973 [Bratislava] Evonne Goolagong (Aus) d. Renata Tomanova 6-3 6-3
1974 [Ostrava] Renata Tomanova d. Miroslava Kozeluhova Bendlova 6-2 6-3 (it seems be also Ostrava International)
1975 [Bratislava] Regina Marsikova
1976 [Ostrava] Renata Tomanova
1977 [Bratislava] Regina Marsikova d. Renata Tomanova 6-7 6-2 8-6
1978 [Ostrava] Regina Marsikova
1979 [Bratislava] Lea Plchova
1980 [Ostrava] Hana Mandlikova
1981 [Bratislava] Hana Mandlikova
1982 Iva Budarova
1983 Helena Sukova

1985 Helena Sukova

1987 Helena Sukova


* 1946 it was held in Prague, early August, a Czechoslovakian International Tournament. FI: Dodo Bundy (US) d. Olga Miskova 6-3 6-3
** 1955 it was held a tournament that seems not valid for the Championships: FI: Vera Puzejova d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-1 6-1
*** 1961 it was also held in Ostrava, in September, a Czechoslovakian Championships. FI: Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-2 6-3
**** 1962 it was also held in Prague, ends July 12, this tournament: FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-4 6-2
***** 1967 in Bratislava was held a tournament of uncertain denomination, most likely Bratislava City Cup, or Czechoslovak Inter. Champs. FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Alena Palmeova 6-3 6-2


Posted by Newmark401

Last edited by Jimbo109; Apr 11th, 2018 at 08:28 AM.
Jimbo109 is offline  
post #24 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:48 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

D 1
*******************************************

Dallas, Texas, US (Indoors)

List of the various official titles:
1970-75 Maureen Connolly Memorial
1976-78 Virginia Slims of Dallas
1979-82 Avon Championships of Dallas
1983-89 Virginia Slims of Dallas

1970 (Feb) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 1-6 6-3 11-9
1971 Virginia Wade (GB) (uncertain win)
1972 Nancy Richey Gunter d. Billie Jean Moffitt King 7-6 6-1
1973 Virginia Wade (GB) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-1
1974 (Mar) Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 7-5 6-2
1975 Virginia Wade (GB) d. Martina Navratilova (Tch) 2-6 7-6 4-2 ret.
1976 Evonne Goolagong (Aus) d. Martina Navratilova (Tch) 6-1 6-1
1977 Sue Barker (GB) d. Terry Holladay 6-1 7-6
1978 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Tracy Austin 4-6 6-0 6-2
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert 6-4 6-4
1980 Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1981 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6-2 6-4
1982 Martina Navratilova d. Mima Jausovec (Yug) 6-3 6-2
1983 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-0
1984 Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan 7–6 3–6 6–1
1985 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–3 6–4
1986 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–2 6–1
1987 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6–1 6–3
1988 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–0 6–3
1989 Martina Navratilova d. Monica Seles (Yug) 7–6 6–3
Event discontinued

----------

Besides the above main indoors event, in Dallas were played other tournaments:

1963 (Jan, indoors) Karen Hantze Susman d. Justina Bricka 6-3 6-0
1963 (Apr) Nancy Richey d. Vicki Palmer 6-3 7-5
1964 (Jan, indoors) Nancy Richey d. Billie Jean Moffitt 6-2 7-5
1964 (Apr) Nancy Richey d. Vicky Palmer 6-2 13-11
1965 (Feb, indoors) Carol Hanks Aucamp d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
1965 (May) Nancy Richey d. Margaret Smith (Aus) 6-1 6-4

1968 Maryna Godwin (SA) d. Julie Heldman 7-9 6-3 6-4

1970 (Mar) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 6-4 6-4

1974 (Apr) Dianne Fromholtz (Aus) d. Mary Struthers 6-4 2-6 6-3

2011 Sabine Lisicki (Ger) d. Aravane Rezai (Fra) 6-2 6-1 on hard
2012 Roberta Vinci (Ita) d. Jelena Jankovic (Srb) 7-5 6-3 on hard


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Indoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1914.
http://www.b93.dk/index.php?option=c...193&Itemid=160

This tournament has probably always been held in the Danish capital, Copenhagen.

1914 Mieken Rieck (Ger)
1915 not held
1916 Alice Krayenbühl
1917 Asrid Sandby
1918 Alice Krayenbühl
1919 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1920 Alice Krayenbühl
1921 Elsebeth Brehm
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Mrs Laud
1926 Ebba Meyer
1927 Elsebeth Brehm
1928 Elsebeth Brehm
1929 Irmgard Rost (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 7-5 4-6 6-1
1930 Else Støckel d. Mme Daur 4-6 6-1 6-0
1931 Jacqueline Gallay (Fra) d. Else Dam 6-4 3-6 6-4
1932 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6-3 6-2
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Else Støckel Hollis 6-1 6-3
1934 Hilde Krahwinkel Sperling d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) walkover
1935 Hilde Krahwinkel Sperling d. Marie Luise Horn (Ger) 6-4 6-3
1936 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis, walkover
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis 6-1 3-6 6-0
1939 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis 6-4 6-3 (or 6-4 6-1)
1940 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis [score?]
1941 Hilde Krahwinkel Sperling d. Lilleba Hals (Swe) 7-5 6-2
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Lisa Granholm
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Vera Nielsen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-2
1947 Vera Nielsen d. Vera Jensen Nielsen 6-4 6-4
1948 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-1 6-2
1949 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Eva Munthe-Fog 4-6 6-0 6-2
1950 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-3
1951 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 5-7 7-5
1952 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 3-6 6-3
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 5-7 6-4 6-3
1954 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Støckel Schmidt 6-3 6-3
1955 Vera Nielsen Johansen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-4 6-1
1956 Else Støckel Schmidt d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-2 6-4
1957 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Else Støckel Schmidt 6-2 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-3 6-3
1960 Ulla Rise
1961 Pia Balling d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 5-7 7-5 6-2
1962 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Else Støckel Schmidt 6-4 4-6 6-4
1963 Vera Nielsen Johansen
1964 Pia Balling d. Ulla Rise 6-0 6-3
1965 Pia Balling
1966 Pia Balling
1967 Pia Balling
1968 Gitte Grage Ejlerskov d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-3 6-4
1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1970 Gitte Grage Ejlerskov
1971 Gitte Grage Ejlerskov
1972 Lotte Sølbech
1973 Anne-Mette Sørensen
1974 Anne-Mette Sørensen
1975 Mari-Ann Bloch-Jørgensen Klougart
1976 Anne-Mette Sørensen
1977 Anne-Mette Sørensen
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Dorte Ekner
1981 Anne-Mette Sørensen
1982 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Mette Sørensen 3-6 6-4 8-6
1983 Tine Scheuer-Larsen
1984 Tine Scheuer-Larsen
1985 Lone Vandborg
1986 Tine Scheuer-Larsen
1987 Tine Scheuer-Larsen
1988 Lone Vandborg
1989 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-3 6-3
1990 Merete Balling-Stockmann d. Tine Scheuer Larsen 6-3 0-6 7-5
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek
1993 Sofie Albinus
1994 Maria Rasmussen
1995 Not held
1996 Karin Ptaszek
1997 Maria Rasmussen
1998 Eva Dyrberg
1999 Eva Dyrberg
2000 Charlotte Aagaard
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Marie-Louise Frølich-Hansen
2003 Karina I. Jacobsgaard
2004 Marie-Louise Frølich-Hansen
2005 Caroline Wozniacki
2006 Hanne-Skak Jensen
2007 Hanne-Skak Jensen
2008 Karina I. Jacobsgaard
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Karen Barbat
2011 Mai Grage
2012 Karen Barbat
2013 Karen Barbat
2014 Mai Grage
2015 Karen Barbat
2016 Karen Barritza
2017 Hannah Viller Møller


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Outdoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1904 (only men's singles).
http://www.b93.dk/index.php?option=c...193&Itemid=160

This tournament has probably always been held on clay courts in the Danish capital, Copenhagen.

1906 Sophie Castenschiold
1907 Sophie Castenschiold
1908 Sophie Castenschiold
1909 Sophie Castenschiold
1910 Sophie Castenschiold
1911 Mary Herskind
1912 Inger Hammer
1913 Inger Hammer
1914 Inger Hammer
1915 Alice Krayenbühl
1916 Valborg Bjurstedt (Nor)
1917 Alice Krayenbühl
1918 Alice Krayenbühl
1919 Alice Krayenbühl
1920 Amory Scheel Hansen
1921 Margrethe Kähler
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Elsebeth Brehm
1926 Else Dam
1927 Martha Pio
1928 Ilse Weihermann Friedleben (Ger)
1929 Else Støckel
1930 Else Støckel
1931 Else Støckel
1932 Else Støckel
1933 Else Støckel Hollis d. Martha Pio 6-3 6-3
1934 Ida Mølmark-Jensen
1935 Else Støckel Hollis
1936 Else Støckel Hollis d. Johanne Louise Gleerup 7-5 7-5
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling
1939 Hilde Krahwinkel Sperling
1940 Hilde Krahwinkel Sperling
1941 Else Støckel Prochownik
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Else Støckel Prochownik
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Else Støckel Prochownik d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-2
1947 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 6-1
1948 Vera Nielsen d. Barbara Plougmann 6-0 6-0
1949 Else Støckel Prochownik d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-0 5-7 6-3
1950 Else Støckel Prochownik d. Vera Nielsen Johansen 6-3 6-2
1951 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-0
1952 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 7-5 6-2
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Mrs B. Thoresen 6-3 6-4
1954 Vera Nielsen Johansen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-2 4-6 6-2
1955 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 9-7 6-1
1956 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Støckel Schmidt 7-5 6-4
1957 Vera Nielsen Johansen d. Else Støckel Schmidt 1-6 6-3 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Vera Nielsen Johansen
1960 Pia Balling d. Lise Sørensen 6-3 6-1
1961 Pia Balling d. Else Støckel Schmidt 6-1 8-6
1962 Pia Balling
1963 Pia Balling d. Gitte Grage 6-3 6-3
1964 Gitte Grage
1965 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1966 Pia Balling
1967 Gitte Grage Ejlerskov
1968 Pia Balling d. Inger Buchwald 6-3 5-7 6-4
1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. L. Kornum 6-2 6-0
1970 Inger Buchwald
1971 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1972 Gitte Grage Ejlerskov
1973 Anne-Mette Sørensen
1974 Anne-Mette Sørensen
1975 Helle Sparre
1976 Helle Sparre Viragh
1977 Dorte Ekner
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Anne-Mette Sørensen
1981 Tine Scheuer-Larsen
1982 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Mette Sørensen 6-4 6-3
1983 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Moller 6-2 7-5
1984 Lone Vandborg d. Therese Arildsen 7-5 6-3
1985 Lone Vandborg d. Anne Moller 3-6 6-4 6-0
1986 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-0 6-2
1987 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-0 6-2
1988 Merete Balling-Stockmann
1989 Henriette Kjær Nielsen d. Anne Moller 6-0 6-2
1990 Karin Ptaszek d. Lone Vandborg 6-1 6-2
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek d. Anja Kostecki 4-6 7-6 6-4
1993 Tine Scheuer-Larsen
1994 Sofie Albinus
1995 Karin Ptaszek
1996 Karin Ptaszek
1997 Eva Dyrberg
1998 Eva Dyrberg
1999 Charlotte Aagaard
2000 Anne Munch Larsen
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Mette Iversen
2003 Mette Iversen
2004 Caroline Wozniacki
2005 Karina I. Jacobsgaard
2006 Karina I. Jacobsgaard
2007 Karina I. Jacobsgaard
2008 Hanne-Skak Jensen
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Hanne-Skak Jensen
2011 Mai Grage
2012 Mai Grage
2013 Mai Grage
2014 Mai Grage
2015 Mai Grage
2016 Mai Grage
2017 Hannah Viller Møller


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

(incomplete roll)

1929 Mall Mutch Molesworth d. Coleman 6-1 6-1

1935 Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-4 6-2
1936 Thelma Coyne d. Mall Mutch Molesworth 6-3 6-2

1939 Thelma Coyne d. Emily Hood Westacott 6-3 6-2

1946 Norma Martin d. Edith Niemeyer 2-6 6-1 6-1
1947 H. Christensen d. Norma Martin 9-7 6-2
1948 Lavina Singleton Mills d. Dorothy Mansfield Kamp 6-3 4-6 6-3
1949 Lavina Singleton Mills d. Heather Hargraves 6-4 6-4
1950 Lavina Singleton Mills d. F. Olsen 6-4 6-2
1951 Lavina Singleton Mills d. Edith Niemeyer Finney 6-2 6-2
1952 Edith Niemeyer Finney d. Mary Schultz 6-2 6-3
1953 Fay Muller d. Lavina Singleton Mills 6-1 6-4
1954 Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2
1955 Shirley Lee d. Betty Bradfield 6-4 6-2
1956 Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2
1957 Joan Gray d. B. Bull 6-4 8-6
1958 Fay Muller d. Shirley Lee 1-6 9-7 6-3

1961 Val Wicks d. Shirley Lee ??
1962 Rosemary White d. Val Wicks 6-3 6-3
1963 Robyn Ebbern d. Val Wicks 6-3 6-1

1966 Val Wicks d. J. Wicks 6-3 6-3

1968 Marilyn Tesch d. Barbara Hawcroft ??

1976 Janet Fallis d. S. Quinnell 7-5 6-3
1977 Peta Kelly d. Janet Fallis 7-6 7-5
1978 M. Earle d. Peta Kelly 6-4 5-7 10-8
1979 Janet Fallis d. M. Earle 6-4 7-6
1980 C. Kelly d. Joanne Butler 4-6 6-3 6-4
1981 Helen Davis d. Janet Fallis 6-7 6-2 6-4
1982 Jackie Pinto d. E. Sinkins 6-1 6-4
1983 Paula Kelly d. T. Melia 7-5 7-5
1984 Helen Davis d. Rosemary Eden 6-1 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Davos, Switzerland (Clay)

(incomplete roll)

1923 Germaine Regnier Golding (Fra)
1924 Germaine Regnier Golding (Fra)
1925 Frau Kruger (Ger) d. Frau Pietsch 6-2 6-1
1926 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Frau Fehlmann 6-2 6-2
1927 Germaine Régnier Golding (Fra) d. Mrs Gross (US) 6-0 6-2

1929 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Wiera Richter (Pol) 7-5 6-4
1930 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Elsa Riboli (Ita) 6-3 6-3
1931 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Mlle Menges 8-6 7-5

1935 Hilde Weihe (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-2 4-6 10-8

1949 Thelma Coyne Long (Aus) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-3 6-2
1950 Totta Zehden (Frg) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-0 6-0

1973 Alena Palmeova West (Tch) d. Daniele Wild Bouteleux (Fra) 3-6 7-6 6-1

2005 Andrea Petkovic (Ger) d. Janette Bejlkova (Cze) 6-4 6-2
2006 Sandra Martinovic (Bih) d. Tatjana Malek (Ger) 1-6 6-4 6-2
2007 Stephanie Vogt (Lie) d. Jessica Moore (Aus) 6-4 4-6 6-3
2008 Amra Sadikovic d. Michaela Pochabova (Svk) 7-5 7-6
2009 Sandra Martinovic (Bih) d. Anna Giulia Remondina (Ita) 6-1 6-3
2010 Myriam Casanova d. Victoria Kamenskaya (Rus) 6-3 4-6 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dawlish, Devon, England (Grass)

(incomplete roll)

1904 Edith Boucher d. Miss King Stephens 6-0 6-1
1905 M. Brown d. Miss Carter 6-2 6-2

1907 Edith Boucher d. Miss Forrest 6-0 6-0
1908 Ethel Thomson Larcombe d. J. Brown 6-1 6-3
1909 Miss Elliott d. Elsie Lane, walkover
1910 Muriel Lucas d. Evelyn de Vere Scott 6-0 6-0
1911 Muriel Lucas d. Madeline de Vere Scott 6-2 6-2
1912 Nora Bawden d. E. Thomson 6-3 6-2
1913 Nora Bawden d. E. Thomson 7-5 6-2 for the Devon Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deauville, France (Clay)

(incomplete roll)

1912 Marguerite Broquedis d. Blanche Bingley Hillyard (GB) 6-3 6-1
1913 Agnes Morton (GB) d. Marguerite Broquedis 6-4 6-3

1917 Daisy Speranza d. Marie Puissant Storms (Bel) 6-2 6-4

1919 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-3
1920 Sylvia Jung d. Daisy Speranza 6-3 7-5
1921 Sylvia Jung d. Marguerite Broquedis Billout 6-2 6-2
1922 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Sylvia Jung Lafaurie 6-1 6-0
1924 Molla Mallory (US) d. Marguerite Broquedis Billout 4-6 7-5 6-0
1925 Suzanne Lenglen d. Daphne Akhurst (Aus) 6-2 6-2
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 9-7
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. L. Huchez 6-4 6-2
1928 Simone Passemard Mathieu d. Helene Contostavlos Nicolopoulo (Gre) 6-2 6-4
1929 Simone Passemard Mathieu d. Eileen Bennett (GB) 7-5 9-7
1930 (Apr) Nicole Desclercs de Montebello d. Lacarrière 4-6 6-1 6-2
1930 (Aug) Simone Passemard Mathieu d. Doris Metaxa 6-3 6-2
1931 Josane Sigart (Bel) d. Colette Rosambert 3-6 6-2 6-2
1932 Sylvia Jung Henrotin d. Yvonne Kleinadel 6-2 8-6
1933 Sylvia Jung Henrotin d. Sylvia Aubert 6-1 8-6 *
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1 6-1
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-4 6-2
1936 Sylvia Aubert d. Henriette Morel-Deville 9-7 6-3
1937 Susan Noel (GB) d. Marguerite Lebailly 6-3 6-0
1938 Marguerite Lebailly d. Susan Noel (GB) 3-6 7-5 6-0
1939 Jacqueline Goldschmidt d. Henriette Morel-Deville 6-4 3-1 ret.

1955 Susan Partridge Chatrier d. Ann Shilcock (GB) 6-4 6-3
1956 Jennifer Edmondson (Aus) d. Angele Salvet 6-2 6-3
1957 Susan Partridge Chatrier d. Ginette Jucker Bucaille 6-2 5-7 7-5
1958 Suzanne Schmitt Le Besnerais d. C.M.C. Grosveld (Net) 6-2 6-1

1962 Lesley Turner (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-1
1963 Norma Baylon (Arg) d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 6-1

1965 Cora Schediwy (Ger) d. Carol Prosen (US) 10-8 1-0 retired
1966 Rosie Reyes Darmon d. Maria Nasuelli (Ita) 6-1 7-5

1968 Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Reyes Darmon 6-1 2-6 6-1


* final uncertain, because Le Figaro writes that "Dans le simple dames, Mme Aubert triompha aisément, puis emporta le mixte avec Berthet"

Last edited by Jimbo109; Jan 6th, 2019 at 05:49 PM.
Jimbo109 is offline  
post #25 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:49 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

D 2
*******************************************

Delaware State Championships, Wilmington, USA (Grass)

(incomplete roll)

1915 Hildegarde Turle Taylor d. Flora Brown Harvey 5-7 6-4 8-6
1916 Suzanne White d. Edith Kurtz Newhall 6-2 6-1
1917 Molla Bjurstedt (Nor) vs Phyllis Walsh
1918 Molla Bjurstedt (Nor)
1919 Anne Townsend d. Hildegarde Turle Taylor 6-4 3-6 6-2
1920 Marion Zinderstein d. Anne Townsend 6-1 7-5
1921 Marion Zinderstein Jessup d. Molly Thayer 7-5 6-1
1922 Marion Zinderstein Jessup d. Leslie Bancroft 6-2 6-2
1923 Molly Thayer d. Eleanor Cottman 6-4 4-6 6-1

1925 Marion Zinderstein Jessup d. Molla Bjurstedt Mallory 6-1 6-3
1926 Molly Thayer d. Gladys Hutchings (Ber) 7-5 6-2
1927 Marion Zinderstein Jessup d. Margaret Blake 6-2 6-3
1928 Anne Townsend d. Dorothy Andrus 6-2 7-5
1929 Marjorie Gladman d. Virginia Hilleary 6-3 6-1
1930 Marjorie Morrill d. Dorothy Andrus 6-1 6-2
1931 Marion Zinderstein Jessup d. Charlotte Miller 6-3 6-2
1932 Marion Zinderstein Jessup d. Anne Townsend 6-1 6-2
1933 Anne Townsend d. Marion Zinderstein Jessup 7-5 2-6 6-0
1934 Olga Kallos d. Cecilia Riegel 7-5 6-1
1935 Marion Zinderstein Jessup d. Catherine Kendig 6-3 6-3
1936 Dorothy Workman d. Marion Zinderstein Jessup 6-4 6-4
1937 Marion Zinderstein Jessup d. Alison Harrison 6-2 6-3

1943 Louise Brough d. Doris Hart 6-2 2-6 6-4
1944 Margaret Osborne d. Louise Brough 11-13 6-2 6-2
1945 Margaret Osborne d. Pauline Betz 3-6 6-4 7-5

1957 Judy Sylvester d. Sunny Fleitas 6-2 6-1
1958 Judy Sylvester d. Patsy Hitchens 7-5 6-3

1960 Patsy Hitchens d. Nina Vosters 3-6 9-7 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Delhi Championships, India

(incomplete roll)

1925 Yolande Mackinnon Gough d. Lena McKenna
1926 S. Gibson d. Mrs Shepherd
1927 Lena McKenna d. Yolande Mackinnon? Gough
1928 Miss Beckingham d. Mrs Lumby 7-5 5-7 8-6
1929 Jenny Sandison d. Elizabeth Ryan (US) walkover
1930 Jenny Sandison d. Mrs Lumby
1931 Jenny Sandison d. Leila Row 6-3 6-2
1932 Rosie Gibson d. Miss Thorpe
1933 Jenny Sandison d. Rosie Gibson 6-4 6-4
1934 Jenny Sandison d. Marjorie Cosens Stork 6-2 6-1
1935 Jenny Sandison d. Margaret Parrott 6-2 6-1


A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denver City Open Championship, Colorado, USA


1914 Mrs E.R. Cline
1915 May Meyer d. Addie Cronin
1916 Addie Cronin d. Stella Oberlander 6-4 6-2
1917 Stella Oberlander d. Mrs Cline 6-4 6-4
1918 May Meyer d. Annette Meyer 6-4 6-4
1919 Annette Meyer
1920 Annette Meyer d. Julie Loser 5-7 6-2 6-1
1921 May Meyer
1922 Jessie Grieve d. Grace Mungen 6-0 6-1
1923 Julia Fuller
1924 Stella Oberlander Daly
1925 Julia Fuller
1926 Willa Wolcott
1927 Stella Oberlander Daly
1928 Willa Wolcott
1929 Willa Wolcott
1930 Edna Fuller
1931 Willa Wolcott
1932 Willa Wolcott
1933 Fay Shwayder
1934 Edna Fuller
1935 Clarita Teal
1936 Dorothy Bundy d. Fay Schwayder 6-1 6-1
1937 Phyllis Lockwood
1938 Anna Mae Whitehurst
1939 Phyllis Lockwood
1940 Phyllis Lockwood
1941 Mary Jane Metcalf
1942 Mary Jane Metcalf
1943-45 not held
1946 Phyllis Lockwood
1947 Carolyn Roberts Byrne
1948 Phyllis Lockwood d. Carolyn Roberts Byrne
1949 Phyllis Lockwood d. Carolyn Roberts Byrne
1950 Phyllis Lockwood
1951 Carolyn Roberts Byrne
1952 Phyllis Lockwood
1953 Joan Packard Birkland
1954 Phyllis Lockwood d. Packard Birkland 6-4 6-2
1955 Phyllis Lockwood
1956 Phyllis Lockwood
1957 Phyllis Lockwood d. Fay Shwayder Morris 6-2 5-7 6-0
1958 Fay Shwayder Morris
1959 Anne Rose d. Fay Shwayder Morris 0-6 6-1 6-2
1960 Joan Packard Birkland d. Anne Rose 6-1 7-5
1961 Anne Rose
1962 Anne Rose
1963 Anne Rose
1964 Jean Gelner
1965 Joan Packard Birkland
1966 Arlene Barker
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Sherrie Pruitt
1970 Sherrie Pruitt
1971 Stephanie DeFina Johnson
1972 Sherrie Pruitt
1973 Stephanie DeFina Johnson or Sherrie Pruitt?
1974 Mary Nordick
1975 Stephanie DeFina Johnson
1976 Stephanie DeFina Johnson
1977 Stephanie DeFina Johnson
1978 Carol Baily
1979 Valerie Ziegenfuss
1980 Carol Baily
1981 Carol Baily
1982 Carol Baily
1983 Carol Baily
1984 Carol Baily
1985 Karen Ryan
1986 Suzanne Lee
1987 Kathleen Heckman
1988 Nancy Roe
1989 Miko Hemsi
1990 Kathleen Winegardner
1991 Kathleen Winegardner
1992 Kathleen Winegardner
1993 Kathleen Winegardner
1994 Miko Hemsi Ando
1995 Alexandria Creek
1996 Rhona Howett (Irl)
1997 Nadine Kenzelmann (Swi)
1998 Jessica Garrow
1999 Becky Varnum
2000 Yana Dorodnova (Rus)
2001 Nicole Leimbach
2002 Dominque Lemperle
2003 Sara Anundsen
2004 Krista Damico
2005 Alicia Salas
2006 Rhona Howett Kaczmarczyk
2007 Lauren Strasburger
2008 Mallory Voelker
2009 Mallory Voelker
2010 Alexandria Leatu
2011 Vasilisa Bardina (Rus)
2012 Vasilisa Bardina (Rus)
2013 Lauren Strasburger
2014 Jessika Mozia
2015 Lauren Strasburger d. Kelli Woodman 6-1 6-2


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Derbyshire Championships, Buxton, England (Grass)

Originally held in 1884, usually around mid-August, it was for many years one of the most popular tournaments in the British lawn tennis calendar.

The tournament still has a special place in the annals of lawn tennis because for many years it was also the venue for the All England Women's Doubles Championships, there being no official women's doubles event at the Wimbledon tournament until 1913.

The Derbyshire Championships was discontinued in 1953.

1884 Agnes Noon Watts d. Florence Stanuell 6-1 6-2
1885 Blanche Bingley d. Louisa Martin 6-3 6-3
1886 Louisa Martin d. May Langrishe 6-3 6-0
1887 May Langrishe d. Bertha Steedman 6-3 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. May Langrishe 7-5 6-1
1889 Bertha Steedman d. Louisa Martin 5-7 6-4 6-3
1890 Louisa Martin d. Mary Steedman 6-2 6-4
1891 May Marriott d. Beatrice Wood 6-2 6-2
1892 Helen Jackson d. Miss Vicars 6-2 6-1
1893 Blanche Bingley Hillyard d. Helen Jackson 6-0 6-1
1894 Blanche Bingley Hillyard d. Charlotte Cooper 6-4 4-6 7-5
1895 Helen Jackson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 3-6 6-3
1896 Blanche Bingley Hillyard d. Bertha Steedman 6-4 3-6 7-5
1897 Alice Simpson Pickering d. Blanche Bingley Hillyard 6-4 5-7 6-4
1898 Ruth Dyas d. Blanche Bingley Hillyard 6-2 6-4
1899 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1900 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 7-5 6-3
1901 Blanche Bingley Hillyard d. Alice Simpson Pickering 6-2 7-5
1902 Muriel Robb d. Bertha Steedman 6-1 6-1
1903 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 6-1
1904 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 4-6 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 4-6 6-1 7-5
1906 Blanche Bingley Hillyard d. Connie Meyer 6-4 6-3
1907 Maude Garfit d. Connie Meyer 3-6 6-3 6-4
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Maude Garfit 6-2 6-2
1909 Maude Garfit d. Helen Aitchison 2-6 6-2 6-2
1910 Maude Garfit d. Helen Aitchison, walkover
1911 Ethel Thomson Larcombe d. Helen Aitchison 6-3 6-1
1912 Ethel Thomson Larcombe d. Hilda Lane 6-0 6-1
1913 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Longhurst 6-2 6-1
1914-18 not held due to World War One
1919 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Thomson Larcombe 3-6 6-4 7-5
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Tanner 6-1 6-2
1921 Elizabeth Ryan (USA) d. M. Wright 6-0 6-1
1922 Kathleen McKane and Irene Bowder Peacock (RSA) divided the title
1923 Blanche Duddell Colston d. Phylis Radcliffe 6-0 6-4
1924 Joan Fry d. Kathleen McKane 6-4 3-4 retired
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madge Valantine 6-1 6-1
1926 Davina Gordon d. E. Mill 6-4 6-2
1927 Peggy Saunders d. Elsie Goldsack 8-6 3-6 6-3
1928 Beatrice Feltham d. Davina Gordon 6-0 4-6 6-2
1929 Mary Heeley d. Effie Hemmant 3-6 6-2 6-4
1930 Mary Heeley d. Effie Hemmant 6-2 6-0
1931 Mary Heeley d. Freda Scott 6-3 6-2
1932 Freda Scott d. Florence Ford 6-3 6-4
1933 Florence Ford d. Billie Yorke 8-6 6-3
1934 Billie Yorke d. Joy Mowbray-Green 7-5 6-1
1935 Florence Ford d. Billie Yorke 5-7 6-4 10-8
1936 Mary Heeley d. Florence Ford 1-6 6-3 6-0
1937 Denise Huntbach d. Mary Heeley, walkover
1938 Valerie Scott d. Denise Huntbach 6-1 6-8 6-3
1939 Gem Hoahing d. Patience Thomson 6-1 6-4
1940-45 not held due to World War Two
1946 Bea Watson Carris d. Gem Hoahing 4-6 6-3 6-2
1947 Gem Hoahing d. Mrs J. (Judy Foster?) Wallace 6-0 6-2
1948 Gem Hoahing d. Natalia Zinovieff 6-4 6-4
1949 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 6-1 6-1
1950 Doreen Treadwell Wedderburn (RSA) d. Gladys Southwell Lines 6-0 6-8 6-4
1951 Billie Woodgate d. Gladys Southwell Lines 6-3 7-5
1952 Billie Woodgate and Beryl Penrose (Aus) divided the prizes
1953 Mary Harris d. Rosemary Walsh 7-5 5-7 6-2
-----

A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detroit, Virginia Slims / Avon Tournament, Michigan, USA (Indoors)

Virginia Slims in '71, from '73 to '78, '83
Avon from '79 to '82
In '72 was named K-Mart Invitational and held in Rochester, near Detroit.

1971 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 3-6 6-1 6-2
1972 Kerry Melville (Aus) d. Rosie Casals 6-3 6-7 6-4
1973 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 7-6 6-3
1974 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 6-1 6-1
1975 Evonne Goolagong (Aus) d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 3-6 6-3
1976 Chris Evert d. Rosie Casals 6-4 6-2
1977 Martina Navratilova (Tch) d. Sue Barker (GB) 6-4 6-4
1978 Martina Navratilova (Tch) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-3 6-2
1979 Wendy Turnbull (Aus) d. Virginia Ruzici (Rom) 7-5 1-6 7-6
1980 Billie Jean Moffitt King d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-0
1981 Leslie Allen d. Hana Mandlikova (Tch) 6-4 6-4
1982 Andrea Jaeger d. Mima Jausovec (Yug) 2-6 6-4 6-2
1983 Virginia Ruzici (Rom) d. Kathy Jordan 4-6 6-4 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dewar Cup, Great Britain

Sponsored by the whisky firm of Dewar, flourished 1968 to 1976. It was an integrated circuit of British indoor tournaments staged in a continuous series of weeks in the autumn, each event being complete in itself but giving qualifying points for the climax. This was always staged in London, at the Crystal Palace in the first 2 years, subsequently at the Royal Albert Hall.
The growth of open lawn tennis brought increasing difficulties to the staging of the provincial tournaments and the circuit had declined to the one main event for 1975 and 1976.

1968 Virginia Wade d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1969 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-4 6-1
1970 Francoise Durr (Fra) d. Ann Haydon Jones 7-6 2-6 6-2
1971 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-1 6-3
1972 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-1 6-1
1973 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-2 3-6 7-5
1974 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 7-6 6-2
1975 Virginia Wade d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1976 Virginia Wade d. Chris Evert (US) 6-2 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dieppe, France (Clay)

(incomplete roll)

1906 E. Maidment (GB) d. Miss Vaughan 6-1 6-1
1907 Charlotte Cooper Sterry (GB) d. Edith Austin Greville (GB) 4-6 6-0 6-4
1908 Mme Berner d. Daisy Speranza 6-3 6-2
1909 N. Stevens (GB) d. Mrs MacNee (GB) 6-4 6-2
1910 Marguerite Broquedis d. Beryl Tulloch (GB) 6-4 6-1
1911 Marguerite Broquedis d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-4 4-6 7-5
1912 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-2 7-5
1913 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-3 7-5
1914 Marguerite Broquedis
1915-19 not held due to World War One

1922 Marguerite Broquedis Billout d. Germaine Bourgeois Pigueron 6-2 6-3
1923 Marguerite Broquedis Billout
1924 Marguerite Broquedis Billout d.??
1925 Mme Derouen d. Y. Rouard 6-3 6-4
1926 Francoise Holzschuch d. Germaine Charnelet 6-3 6-4
1927 Simone Barbier d. Mlle André 6-4 7-5
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 7-5 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 6-3 6-4
1930 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-3 3-0 retired
1931 Sylvia Jung Henrotin d. Marie-Louise Pomery Meunier 6-0 6-3

1933 Simone Barbier d. Edith Belliard 3-6 6-3 6-4
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2
1935 Lili de Alvarez (Esp) d. Simone Barbier 6-0 6-2
1936 Simone Barbier d. Frédérique Tugendhat 6-1 6-1

1963 Lejeune d. Mrs. Tremblay 7-5 6-1


A contribution by Newmark401 and Jimbo

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dinard, France (Clay)

In the early years a Challenge Round was instituted. An asterisk (*) indicates that the holder was not defending her title, so the last match was an All-Comers' Final.

(incomplete roll)

1892 Miss Parker (GB) d. Miss Wombwell (GB) 6-3 6-4 (handicap event)
1893 Hélène Prévost d. Margaret Manley-Sims (GB) 2-6 6-2 6-3 (handicap event)
1894 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 6-2 6-8 6-4
1895 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 3-6 6-2 7-5
1896 Ivy Arbuthnot (GB) d. May Arbuthnot (GB) default
1897 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 6-3 3-6 6-4
1898 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 2-6 6-4 2-0 ret.
1899 Hélène Prévost d. Ivy Arbuthnot (GB) 6-3 6-4
1900 Hélène Prévost d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 1-6 8-6 2-0 retired
1901 Ellen Thynne Evered (GB) d. Hélène Prévost 6-3 6-1
1902 Hélène Prévost d. Antoinette Gillou 6-0 3-6 6-0 *
1903 Kate Gillou d. Antoinette Gillou 6-4 6-1 *
1904 Kate Gillou d. Amy Ransome (GB) 7-5 6-4
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Kate Gillou 6-3 6-4
1906 Kate Gillou d. Vera Warden (US) 7-5 6-2 *
1907 Miss Fitzgibbon (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 8-6 6-2 *
1908 Hilda Lane (GB) d. Miss Fitzgibbon (GB) 6-1 6-3
1909 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 7-5 6-0
1910 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-1 6-2
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Mrs Marriott (GB) 6-2 6-2
1912 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-3
1913 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-1 6-0
1914-1918 not held
1919 Elisabeth d’Ayen d. Suzanne Devé 7-5 6-3
1920 Suzanne Devé d. Elisabeth d'Ayen 7-5 6-4
1921 Kitty McKane (GB) d. Aurea Farrington Edgington (GB) 6-1 6-3
1922 Dorothy Kemmis-Betty (GB) d. Suzanne Devé 4-6 6-2 6-4
1923 Suzanne Devé d. Cecily Hartley Marriott (GB) 6-2 6-2
1924 Suzanne Devé d. Mme Sgoutta 6-0 6-1
1925 Suzanne Devé d. Mme de la Metrie 7-5 6-2
1926 Suzanne Devé d. Francoise Holzschuch 6-2 6-2
1927 Suzanne Devé Desloges d. Kennedy 6-1 6-1
1928 Suzanne Devé Desloges d. Jacqueline Cantenat 6-3 6-0
1929 (Aug) Simone Barbier d. Suzanne Devé Desloges 1-6 6-1 6-4
1929 (Sep) Ginette Odier d. Mme Porée 6-1 6-2
1930 (Aug) Paulette Guillier d. Mrs Stocks 6-2 5-7 6-0
1930 (Aug) Simone Barbier d. Miss Brown (GB) 7-5 6-0
1931 Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Simone Barbier 6-1 3-6 6-4
1932 Henriette Morel-Deville d. Nadine Lanquest 3-6 6-1 6-1
1933 Nelly Adamson (Bel) d. Jeanne Baudry Vaussard 6-1 7-5
1934 Arlette Neufeld d. Simone Barbier 6-2 6-0
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 7-5 6-3
1936 not held

1953 Challand d. Ereig 6-8 6-1 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Anne-Marie Simon Seghers 7-6 6-0

1963 Anne-Marie Larue d. Chantal Langanay 4-6 6-2 6-2
1964 Pat Walkden (RSA) d. Francoise Courteix 6-1 6-3

Last edited by Jimbo109; Jan 27th, 2019 at 09:08 AM.
Jimbo109 is offline  
post #26 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:49 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

D 3
*******************************************

Dixie International, Tampa, Florida, US (Clay)

Held in early January on the clay courts of Davis Islands--in 1960s held in late Feb/early March as part of Caribbean circuit.

1926 Elizabeth Ryan d. Mary Browne 6-3 8-6

1940 Pauline Betz d. Marta Barnett Andrade 6-2 6-1
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 6-4 6-3
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 3-6 6-3 6-3

1946 Baba Madden Lewis d. Betty Hulbert 6-4 6-3
1947 Doris Hart d. Barbara Scofield 3-6 6-3 6-4
1948 Doris Hart d. Magda Berescu Rurac 6-1 6-3
1949 Nancy Morrison d. Marta Barnett Andrade 6-3 6-4
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 1-6 6-1
1951 Beverly Baker d. Shirley Fry 6-4 6-3
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 7-5 6-1
1953 Shirley Fry d. Thelma Coyne Long 6-1 6-3
1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 6-0 6-3
1955 Shirley Fry d. Karol Fageros 9-7 8-6
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 6-4 3-6 6-3
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-2
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-4 6-1
1959 Laura Lou Jahn Kunnen d. Marie Martin (Aus) 6-3 8-6
1960 Sandy Warshaw d. Laura Lou Jahn 6-3 4-6 6-4
1961 Carole Ann Prosen d. Judy Alvarez 2-6 6-3 6-1
1962 Edda Buding (Frg) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-1 6-3
1963 Darlene Hard d. Lesley Turner (Aus) 9-7 1-6 75 (Final held indoors)
1964 Karen Hantze Susman d. Judy Alvarez 6-4 2-6 6-4
1965 Tory Ann Fretz d. Judy Alvarez 6-2 6-1
1966 Elena Subirats (Mex) d. Alice Luthy Tym 6-1 8-6
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 8-6
1968 Helga Niessen (Frg) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-4 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doha, Qatar (Hard)

2001 Martina Hingis (Swi) d. Sandrine Testud (Fra) 6-3 6-3
2002 Monica Seles (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-6 6-3
2003 Anastasia Myskina (Rus) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-1
2004 Anastasia Myskina (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6 6–4 6–4
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Alicia Molik (Aus) 4–6 6–1 6–4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-3 7-5
2007 Justine Henin (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-4 6-2
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6–1 2–6 6–0
2009-2010 not held
2011 Vera Zvonareva (Rus) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-4
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Samantha Stosur (Aus) 6-1 6-2
2013 Victoria Azarenka (Blr) d. Serena Williams (US) 7-6 2-6 6-3
2014 Simona Halep (Rou) d. Angelique Kerber (Ger) 6-2 6-3
2015 Lucie Safarova (Cze) d. Viktoria Azarenka (Blr) 6-4 6-3
2016 Carla Suarez-Navarro (Esp) d. Jelena Ostapenko (Lat) 1-6 6-4 6-4
2017 Karolina Pliskova (Cze) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-3 6-4
2018 Petra Kvitova (Cze) d. Garbine Muguruza (Esp) 3-6 6-3 6-4
2019 Elise Mertens (Bel) d. Simona Halep (Rou) 3-6 6-4 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dorset Championships, Parkstone, England (Grass)

(incomplete roll)

1910 M. Wright d. Daisy Clark Kercheval-Hole 6-3 4-6 6-2
1911 Agnes Daniell Tuckey d. Madeline Fisher O’Neill 6-1 6-2
1912 Agnes Daniell Tuckey d. Jessie Coles 6-3 6-3
1913 Beatrice Lee d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-3 6-4
1914-18 not held due to World War One
1919 Beatrice Lee d. Agnes Daniell Tuckey 6-0 6-0
1920 Phyllis Howkins d. Violet Pinckney 6-1 6-4
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Aurea Farrington Edgington 6-3 6-4
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Violet Pinckney 6-1 6-1
1923 Agnes Daniell Tuckey d. Kathleen Lidderdale 6-3 6-2
1924 Agnes Daniell Tuckey d. Mrs A. Clayton 6-2 5-7 6-2
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Edith Clarke 6-4 6-2
1926 Violet Chamberlain d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 6-3
1927 Kathleen Lidderdale Bridge and Violet Chamberlain divided the prizes
1928 Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-4 6-0

1931 Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
1932 Evelyn Dearman d. K.V. Baxter 6-0 6-1
1933 Morven Morton d. Patience Thomson 6-2 6-2
1934 Rosemary Smith d. Margot Stewart 6-1 6-2
1935 Anita Lizana (Chi) d. P. Scott 6-3 6-2
1936 Margot Stewart d. S. Pratt 6-0 6-2

1948 Patience Thomson Chapman d. Mrs Stebbings 7-5 6-2 in Weymouth


A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dortmund, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1929 Hilde Krahwinkel d. Nelly Gassmann Stephanus 11-9 6-1

1938 Anne Peitz Schneider d. Margarethe Plümacher 6-2 6-2
1939 Anne Peitz Schneider d. Annemarie Buss 6-3 6-1
1940 Inge Hoffert Buderus d. Ruth Thiemen 6-3 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 5-7 6-2 6-0

1952 Dottie Head (US) d. Erika Obst Vollmer 6-0 6-2

1954 Inge Reh Vogler d. Leoni 6-0 6-3

1956 Edda Buding d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-2 1-6 6-3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovercourt, Essex, England (Clay)

(incomplete roll)

1912 Dorothy Holman d. (Una Evans?) Giffard 6-0 6-0
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madeleine Fison 6-4 6-2
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs im Thurn 6-0 6-4

1919 Ermyntrude Harvey d. M Towler 2-6 10-8 9-7

1921 Phyllis Carr Satterthwaite d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 6-2
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-0 3-6 6-2
1923 Ermyntrude Harvey d. M C Hervey 6-3 6-3
1924 Joan Ridley d. Lavender Letts 6-4 3-6 6-0
1925 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. M Hayles 6-3 6-1
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Doris Covell Craddock 7-5 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dresden, Germany (Clay)

Championships of Dresden

(incomplete roll)

1906 Dora Köring d. Countess Soumarokoff (Rus) 6-4 6-1

1908 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Dora Köring 3-6 6-4 6-0 *
1909 Emmy Matuch (Aut) d. Dora Köring 8-6 3-6 6-4
1910 Dora Köring
1911 Hedwig Neresheimer d. Valborg Bjurstedt (Nor) 6-2 6-0
1912 Dora Köring d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-3 9-11 6-1
1913 Sidi Klaus Maschka (Aut) d. Freya von der Schulenburg 6-2 6-3
1914 Mieken Rieck d. Dora Köring 6-2 6-1
1915-1918 not held due to WWI
1919
1920 Gertrud Hagelin
1921 Mieken Rieck Galvao d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-1 6-3
1922 Gertrud Hagelin d. Mieken Rieck Galvao [score?]
1923
1924 Nelly Bamberger Neppach d. Gertrud Hagelin 6-1 6-2 *
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Varady Peteriné (Hun) 6-1 6-4 *
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Daisy Schultz Uhl 6-0 6-4
1927 Irma Kallmeyer d. Luise Fritsch 7-6 6-4 *
1928 Hilde Eisenmenger (Aut) d. Erna Wachsmann Redlich (Aut) 6-2 6-2 *
1929 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ellen Hoffmann 6-3 6-2

1931 Grete Deutschova (Tch) d. Lotte Ertl (Tch) 6-3 6-4
1932 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 1-6 6-1 7-5
1933 Paula Heimann Stuck d. Grete Deutschova (Tch) 8-6 8-6 *
1934 Anneliese Ullstein d. Edith Sander 8-6 6-3
1935 Totta Zehden d. Toni Mettenheimer Schomburgk

1937 Totta Zehden d. Anneliese Ullstein 3-6 6-4 11-9
1938 Totta Zehden d. Margot Haepp Blumenfeld 7-5 6-2
1939 Minni Hein Müller d. Irmgard Mühlberg 6-0 6-1

1941 Gisela Enger Hamann d. Frl Heinrich 6-1 6-2 *


* uncertain denomination

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drive Club Tournament, Fulham, London, England (Clay)

First edition in 1908, last in 1928. In January 1931 the Club closed.

(incomplete roll)

1908 no women's singles event held
1909 Dorothy Holman d. Molla Bjurstedt (Nor) 6-1 0-6 6-3
1910 Aurea Farrington Edgington d. (Ada Spencer?) Hollick 6-1 6-4
1911 (Cecily Hartley?) Marriott d. Mrs Capon 6-1 6-3
1912 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite 4-6 6-4 6-2
1913 E. White d. (Cecily Hartley?) Marriott 6-2 6-3
1914-19.. not held due to WWI
1920 Dorothy Holman d. Mabel Davy Clayton 6-2 6-1
1921 Eleanor Rose d. Mrs Bruce May 3-6 6-3 6-2
1922 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-2
1923 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-0 6-2
1924 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin 6-3 6-1
1924 (Sep) Kitty McKane d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-1
1925 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin Lycett 2-6 7-5 6-3
1925 (Sep) Phyllis Howkins Covell and Mrs Bruce May divided the prizes.
1926 Cristobel Hardie d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-1
1927 Phyllis Howkins Covell d. Honor Woolrych Lowe 6-1 6-4
1928 Phyllis Mudford d. Dorothy Shaw 6-4 2-6 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Droitwich Spa, Worcestershire, England (Grass)

(incomplete roll)

1928 Vera Marshall d. Vera Noott 6-3 6-2

1931 Vera Noott d. Mrs H. O'Connor 6-1 6-4
1932 Jeanette Morfey d. Gladys Clarke-Jervoise 6-3 6-0
1933 Florence Ford d. Mary Whitmarsh 6-4 6-4

1935 Florence Ford d. Joy Cunningham 6-3 6-2
1936 Dorothy Round d. Florence Ford 6-4 6-4
1937 Florence Ford d. Betty Batt 2-6 6-2 6-2
1938 Gertrude Valentine-Brown d. Florence Ford 6-2 1-6 6-4
1939 Gertrude Valentine-Brown d. Madge Slaney 4-6 7-5 6-1

1969 Janice Townsend d. Brenda Kirk (RSA) 7-5 4-6 6-4 on Clay
1970 Maria Guzman (Ecu) d. Sandra Walsham (Aus) 6-2 12-10

1972 Charlotte Bastin d. S. Preece 6-2 6-3

Last edited by Jimbo109; Mar 15th, 2019 at 07:58 PM.
Jimbo109 is offline  
post #27 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:49 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

D 4
****************************************

Dubai, United Arab Emirates (Hard)

2001 Martina Hingis (Swi) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6-4 6-4
2002 Amélie Mauresmo (Fra) d. Sandrine Testud (Fra) 6-4 7-6
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Monica Seles (US) 4–6 7–6 7–5
2004 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 7-6 6-3
2005 Lindsay Davenport (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 3–6 6–4
2006 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Maria Sharapova (Rus) 7-5 6-2
2007 Justine Henin (Bel) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 7-5
2008 Elena Dementieva (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6, 6–3, 6–2
2009 Venus Williams (US) d. Virginie Razzano (Fra) 6-4 6-2
2010 Venus Williams (US) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-3 7-5
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-1 6-3
2012 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Julia Goerges (Ger) 7-5 6-4
2013 Petra Kvitova (Cze) d. Sara Errani (Ita) 6-2 1-6 6-1
2014 Venus Williams (US) d. Alizé Cornet (Fra) 6-3 6-0
2015 Simona Halep (Rom) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-4 7-6
2016 Sara Errani (Ita) d. Barbora Strycova (Cze) 6-0 6-2
2017 Elina Svitolina (Ukr) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-2
2018 Elina Svitolina (Ukr) d. Daria Kasatkina (Rus) 6-4 6-0
2019 Belinda Bencic (Sui) d. Petra Kvitova (Cze) 6-3 1-6 6-2

--------

Dubai, United Arab Emirates (Hard)

Al Habtoor Tennis Challenge
ITF Tournament

1998 Kira Nagy (Hun) d. Irina Selyutina (Kaz) 6-4 6-1
1999 Katarina Srebotnik (Slo) d. Anne Kremer (Lux) 6-1 6-1
2000 Adriana Gersi (Cze) d. Tathiana Garbin (Ita) 6-4 6-3
2001 Eleni Daniilidou (Gre) d. Aniko Kapros (Hun) 6-4 6-4
2002 Angelique Widjaja (Ina) d. Shinobu Asagoe (Jpn) 7-5 6-2
2003 Jelena Jankovic (Srb) d. Henrieta Nagyova (Svk) 6-2 7-5
2004 not held
2005 Marion Bartoli (Fra) d. Kaia Kanepi (Est) 6-2 6-0
2006 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Ekaterina Dzehalevich (Blr) 6-1 6-3
2007 Maria Kirilenko (Rus) d. Evgeniya Rodina (Rus) 7-5 6-2
2008 Vitalia Diatchenko (Rus) d. Urszula Radwanska (Pol) 7-5 2-6 7-5
2009 Regina Kulikova (Rus) d. Sandra Zahlavova (Cze) 7-6 6-3
2010 Sania Mirza (Ind) d. Bojana Jovanovski (Srb) 4-6 6-3 6-0
2011 Noppawan Lertcheewakarn (Tha) d. Kristina Mladenovic (Fra) 7-5 6-4
2012 Kimiko Date Krumm (Jpn) d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-1 3-6 6-4
2013 Jana Cepelova (Svk) d. Maria Elena Camerin (Ita) 6-1 6-2
2014 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Kimiko Date Krumm (Jpn) 6-3 6-4
2015 Cagla Buyukakcay (Tur) d. Klara Koukalova (Cze) 6-7 6-4 6-4
2016 Su-Wei Hsieh (Tpe) d. Natalia Vikhlyantseva (Rus) 6-2 6-2
2017 Belinda Bencic (Sui) d. Ajla Tomljanovic (Cro) 6-4 ret.
2018 Shuai Peng (Chn) d. Viktoria Kuzmova (Svk) 6-3 6-0

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dulwich, Greater London, England (Clay)

Farm Open at Dulwich Farm Club

Circa before or after the First World War, the Dulwich Farm Club closed, and it was merged into Dulwich Lawn Tennis Club.

(incomplete roll?)

1909 Dora Boothby d. Mildred Coles 6-0 6-2 First edition
1910 Tessa Hore d. Mrs Segrue 6-3 6-2
1911 Dorothy Holman d. Dora Boothby 6-1 7-5
1912 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-4 6-3
1913 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-4
1914 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Holman 4-6 6-2 6-4


Gallery Tournament at Dulwich LTC in Gallery Road

(incomplete roll)

1921 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 3-6 6-2 6-4
1922 Peggy Ingram d. Enid Head 7-5 4-6 7-5 (final played indoor at Dulwich Covered Courts Club due to rain)

1924 Irene Maltby d. W. Wood 6-1 6-2
1925 Cristobel Hardie d. Enid Head 6-2 6-1
1926 Betty Dix d. Elizabeth D'Ayen Macready (Fra) 6-4 6-4
1927 Cristobel Hardie d. Enid Head Broadbridge 6-4 6-3
1928 Cristobel Hardie d. Edith Clarke 6-3 7-5
1929 Joan Ridley d. Cristobel Hardie 6-4 7-5
1930 Joan Ridley d. Madge Valantine List 6-4 6-8 6-3
1931 Joan Ridley d. Jeanette Morfey 2-6 6-1 6-3
1932 Sybil Johnson Edwards d. E I Caldwell 6-2 6-1


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

(incomplete roll)

1901 Lucy Kendal d. Helen Aitchison 6-1 6-1 *
1902 Lucy Kendal d. Charlotte Everard 6-0 10-8 *
1903 Nora Hunter d. Mrs J. Forster 4-6 6-3 7-5 *
1904 Helen Aitchison
1905 Helen Aitchison d. Maude Garfit 6-3 3-6 8-6 *
1906 Helen Aitchison d. N. Jewsbury 6-0 6-2 *
1907 Mrs J. Day d. Sybil Aitchison 7-5 6-0 *
1908 Helen Aitchison d. Alice Aitchison 6-3 6-1
1909 (Mabel Hurlbatt?) Mrs Dudgeon d. Kathleen Aitchison 6-8 9-7 6-4
1910 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1911 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1912 Alice Aitchison Coatsworth d. Mrs J. Day 6-2 6-2
1913 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-2 6-4
1914 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-1 7-5
1915-19 not held due to WWI
1920 Lesley Cadle d. Mrs Spoor 6-2 6-3
1921 Ruth Watson d. Mrs Helps 10-8 8-6
1922 Ruth Watson d. Miss Walton-Brown 7-5 6-3
1923 Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 10-8 3-6 7-5
1924 Lesley Cadle d. Kathleen Aitchison 6-1 4-6 11-9
1925 Kathleen Aitchison d. Dorothy Alexander 6-3 7-5
1926 Kathleen Aitchison d. Camilla Rimington Smith 3-6 6-4 6-2
1927 Kathleen Aitchison d. Miss Brunton, walkover

1930 Ruth Watson d. Lesley Cadle 6-4 6-2 *

1932 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 4-6 6-4 6-4
1933 Ruth Watson d. (Doris?) D. Davison 6-3 7-5 *
1934 Ruth Watson d. Doris Davison 8-6 6-8 6-2 *
1935 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 6-2 4-6 6-1 *

1938 Hella Kovac (You) d. Inge Behrens (Den) 6-3 6-2 *
1939 Elsie Hamilton d. Hella Kovac (You) 6-3 6-2 *
1940-45 not held due to WWII
1946 Doris Davison Heppenstall d. Mrs R. Gibson 6-0 6-0
1947 Doris Davison Heppenstall d. I. Taylor 6-2 7-5
1948 Vera Mattar (Leb) d. Mrs E. Wilson 6-4 6-4
1949 Helena Straubeova (Tch) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-1 6-3
1950 Georgie Woodgate d. Billie Woodgate 6-4 1-6 6-2
1951 Billie Woodgate d. Mrs H. Goodwin 6-3 6-2
1952 Rosemary Walsh d. Joyce Reid 2-6 6-3 6-2
1953 Valerie Lewis d. Chloe Rhodes 6-4 6-1
1954 Hazel Austin Cheadle d. Doreen Spiers 6-3 6-3 (uncertain venue)
1955 Georgie Woodgate d. Hazel Austin Cheadle 6-4 6-2 (uncertain venue)
1956 Ann Haydon d. Kay Newcombe (Aus) 6-1 6-1
1957 Ann Haydon d. Rita Bentley 6-2 6-2 *
1958 Ann Haydon d. H. Clarke 6-0 6-0
1959 Angela Mortimer d. Ann Haydon 6-4 6-3
1960 Lorna Cornell Cawthorn d. Jenny Trewby 6-0 6-4 *
1961 B. Fish d. I. Taylor 6-4 10-8
1962 Diane Tuckey d. Carole Rosser 7-5 6-4
1963 J. Stansfield d. R. Hindhaugh 6-1 9-7
1964 G. Zeissig (Frg) d. Mrs G. Graham 6-3 3-6 6-4
1965 Evelyn Fulton Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4
1966 Virginia Wade d. Elizabeth Starkie 6-3 6-0

1969 Mrs G. Graham d. Mrs J. Hunter 3-6 6-3 6-2

1971 Lesley Charles d. Vicki Lancaster (Aus) 6-2 6-4 *

1977 Mrs P. Clark d. Mrs J. Lilley 6-0 6-4 *


* uncertain denomination.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dusseldorf, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1906 Lucie Bergmann d. E. Holzapfel 6-1 6-3

1908 Dagmar von Krohn d. M. Holzapfel 6-1 6-0

1912 Anita Heimann Lent d. M. Deus 6-3 6-0

1924 (early July) Ilse Weihermann Friedleben d. Friedel Jacobiny 6-1 6-2
1924 (late July) Irma Kallmeyer d. Frau Boesch 6-4 6-3
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-1
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-3 6-3
1927 Nelly Gassmann Stephanus d. Isabel Fonrodona (Esp) 7-5 6-2
1928 Cilly Aussem d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 6-4
1929 Hilde Krahwinkel d. Irma Kallmeyer 6-4 6-1
1930 Paula Heimann von Reznicek d. Ilse Weihermann Friedleben 7-9 retired

1933 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 4-6 6-1 6-4
1934 Cilly Aussem d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-3 6-1
1935 Marie Luise Horn d. Nelly Adamson (Bel) 1-6 6-4 6-1

1937 Anneliese Ullstein d. Hella Kovac (You) 6-1 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Rosl Kraus 6-3 2-6 7-5
1939 Hilde Walterova d. Alice Florian (You) 6-1 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 8-6
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Erika Obst Vollmer 6-3 3-6 6-3
1952 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Curry (GB) 6-0 6-1
1953 Dottie Head Knode (US) d. Inge Hartelt Pohmann 6-0 6-2
1954 Inge Hartelt Pohmann d. Erika Obst Vollmer 3-6 10-8 6-2
1955 Doris Hart (US) d. Erika Obst Vollmer 6-2 6-1
1956 Shirley Fry (US) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-1 13-11
1957 Jean Forbes (SA) d. Pat Ward (GB) 6-1 6-3

1959 Karol Fageros (US) d. Renate Ostermann 6-8 6-1 6-1
1960 Maria Bueno (Brz) d. Edda Buding 6-1 6-1
1961 Lesley Turner (Aus) d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1962 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-1 6-2
1963 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-2
1964 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 1-6 6-1 6-4

1966 Helga Schultze d. Edda Buding 7-5 4-6 6-1
1967 Helga Schultze d. Gail Sherriff (Aus) 3-6 6-3 6-0
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Helga Niessen 6-4 1-6 6-2
1969 Helga Niessen d. Edda Buding 6-1 8-6
1970 Helga Schultze Hoesl d. Helga Niessen ??
1971 Helga Niessen Masthoff d. Betty Stove (Net) 46 63 63
1972 Pat Walkden Pretorius (RSA) d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-2 1-6 6-3
1973 Helga Niessen Masthoff d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-4
1974 Katja Burgemeister Ebbinghaus d. Helga Niessen Masthoff 6-2 6-1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch Closed Championships, The Netherlands

The first official Closed Dutch Championships were held in 1899, the same year in which the Dutch Lawn Tennis Association was formed. In the early years a number of players took part in the tournament under pseudonyms.

The clay courts of the De Metselaars Lawn Tennis Club in Scheveningen used to be the main venue for the Closed Dutch Championships. However, since 1987 the venue has been changed regularly. Since circa 1990 the top Dutch players have tended not to take part in the Closed Dutch Championships because of the demanding nature of the modern calendar of international tournaments.

1899 Louise Teding van Berkhout
1900 Anthonie van Aken
1901 Anthonie van Aken
1902 Anthonie van Aken
1903 (Nettie, or Noesy Holle?) Broese van Groenou
1904 Emilie Dolleman
1905 Louise Dolleman
1906 Loes Everts
1907 Louise Dolleman
1908 Loes Everts
1909 Loes Everts
1910 Loes Everts
1911 C. van Romunde
1912 Loes Everts
1913 C. van Romunde
1914 Loes Everts
1915 Loes Everts
1916 Alida Alting-Mees
1917 Loes Everts
1918 Loes Everts
1919 Loes Everts
1920 M. Otten
1921 Maria Veder Taudin-Chabot
1922 Léonie Lhoëst d. M. Otten 6-3 6-2
1923 Kornelia Bouman d. Léonie L’hoëst 6-3 6-1
1924 Kornelia Bouman
1925 Kornelia Bouman d. A. Schmier 6-2 6-0
1926 Kornelia Bouman
1927 Madzy Rollin-Couquerque
1928 Madzy Rollin-Couquerque
1929 Madzy Rollin-Couquerque
1930 Madzy Rollin-Couquerque
1931 Els Belzer d. Margaretha Canters Dros
1932 Madzy Rollin-Couquerque d. Els Belzer 6-1 6-0
1933 Madzy Rollin-Couquerque
1934 Madzy Rollin-Couquerque
1935 Madzy Rollin-Couquerque
1936 Gertruid Terwindt
1937 Gertruid Terwindt
1938 Madzy Rollin-Couquerque
1939 Madzy Rollin-Couquerque
1940 Madzy Rollin-Couquerque
1941 Madzy Rollin-Couquerque
1942 Madzy Rollin-Couquerque
1943-44 not held
1945 Gertruid Terwindt Blaisse
1946 Gertruid Terwindt Blaisse d. Madzy Rollin-Couquerque 9-7 7-5
1947 Madzy Rollin-Couquerque d. Therese Lubbers 6-3 6-2
1948 Jopie van der Wal Roos d. Nel Hermsen 6-0 6-2
1949 Nel Hermsen d. Jopie van der Wal Roos 6-3 6-2
1950 Nel Hermsen d. Jopie van der Wal Roos 7-5 6-3
1951 Jopie van der Wal Roos d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-1
1952 Jopie van der Wal Roos d. Fenny ten Bosch 6-4 6-3
1953 Fenny ten Bosch d. Zus Schmier Peters 1-6 8-6 6-3
1954 Jopie van der Wal Roos d. Zus Schmier Peters 6-0 6-1
1955 Nel Hermsen van der Storm d. Fenny ten Bosch 4-6 9-7 6-4
1956 Jopie Roos van der Wal d. Nel Hermsen van der Storm 6-0 6-2
1957 Fransje Rouwenhorst d. Fredy Marinkelle 6-0 3-6 6-3
1958 Fenny ten Bosch de Soet d. Mme B. Souter 6-3 6-2
1959 Mientje Tettelaar Vletter
1960 Madeleine Weurman d. Mlle Moritz 5-7 6-2 6-3
1961 Jetty Baars d. Frl Rijn 6-1 5-7 6-2
1962 Eva Duldig de Jong d. Jetty Baars 6-2 7-9 6-4
1963 Jenny Seven Ridderhof d. Betty Stove 6-3 7-5
1964 Trudy Groenman d. Jenny Seven Ridderhof 6-4 6-1
1965 Trudy Groenman
1966 Trudy Groenman d. Betty Stove 6-2 6-4
1967 Astrid Suurbeek d. Marijke Jansen 7-5 6-2
1968 Marijke Jansen d. Astrid Suurbeek 7-5 3-6 6-1
1969 Marijke Jansen Schaar d. Tine Swaan 8-6 6-2
1970 Betty Stove d. Marijke Jansen Schaar 1-6 6-2 6-2
1971 Marijke Jansen Schaar d. Betty Stove 7-5 6-0
1972 Betty Stove d. Elly Appel 0-6 6-1 6-2
1973 Marijke Jansen Schaar
1974 Marijke Jansen Schaar
1975 Elly Appel
1976 Tine Zwaan
1977 Elly Appel Vessies
1978 Elly Appel Vessies
1979 Marianne van der Torre
1980 Marianne van der Torre
1981 Marcella Mesker
1982 Astrid Suurbeek d. Marianne Van Der Torre 6-4 6-3
1983 Nanette Schutte d. Karin Moos 4-6 6-2 6-0
1984 Judith Warringa d. Marianne Van Der Torre 6-1 6-3
1985 Marianne van der Torre d. Manon Bollegraf 3-6 6-4 6-3
1986 Nicole Jagerman d. Nanette Schutte 4-6 6-0 6-3
1987 Eveline Hamers d. Carin Bakkum 2-6 6-4 6-3
1988 Brenda Schultz d. Marianne Van Der Torre 6-0 4-6 6-3
1989 Nicole Jagerman d. Judith Warringa 6-3 1-6 6-2
1990 Linda Niemantsverdriet d. Marlies Reinders 6-3 6-2
1991 Heleen van den Berg d. Esmir Hoogendoorn 6-4 1-6 7-5
1992 Stéphanie Rottier d. Maaike Koutstaal 6-4 6-2
1993 Petra Kamstra d. Maaike Koutstaal 6-4 7-6
1994 not completed due to rain
1995 Petra Kamstra
1996 Amanda Hopmans
1997 Amanda Hopmans
1998 Hanneke Ketelaars
1999 Debby Haak
2000 Hanneke Ketelaars
2001 Lotty Seelen
2002 Lotty Seelen
2003 Michaëlla Krajicek
2004 Michelle Gerards
2005 Renée Reinhard
2006 Daniëlle Harmsen
2007 Renée Reinhard
2008 Marlot Meddens
2009 Richel Hogenkamp
2010 Kiki Bertens
2011 Lesley Kerkhove
2012 Olga Kalyuzhnaya
2013 Kiki Bertens
2014 Richel Hogenkamp
2015 Richel Hogenkamp
2016 Bibiane Schoofs d. Arantxa Rus 7-6 1-6 6-3
2017 Chayenne Ewijk d. Dainah Cameron 7-6 6-1


A contribution by Newmark401

https://nl.wikipedia.org/wiki/Nation...mpioenschappen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch International Championships

Held on clay in The Hague in 1898, in Scheveningen in 1900 '02 '03 '04 '28 '40, in Noordwijk in 1915, from '19 to '27, from '29 to 38, '47 '49 '51 '53 '57, in Amsterdam in '61, in Hilversum (at Lawn Tennis Club ‘t Melkhuisje) from '58 to '60, and from '62 to '73

(incomplete roll)

1902 Anthonie van Aken d. "A. Dri" 6-3 6-3
1903 Violet Pinckney (GB) d. Anthonie van Aken 6-3 6-2
1904 Elisabeth Moore (US) d. "Edo" 4-6 6-3 6-3
1905 Z. van Aken
1906
1907 Anthonie van Aken
1908 Louise Dolleman
1909 Loes Everts
1910 Frau Koch
1911 Jeanetta Broese van Groenou
1912 rained off
1913 C. van Romunde
1914 not held
1915 C. van Romunde d. C. van Rees 6-0 6-2

1918 not held
1919 Frau Loan d. L. Phaff 6-3 6-2
1920 M. Vriesendorp d. L. Schoute 6-1 9-11 7-5
1921 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. M. Vriesendorp [score?]
1922 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Mieken Rieck Galvao (Ger) 6-4 6-3
1923 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Frau Otten 6-1 6-0
1924 Friedel Jacobiny (Ger) d. Hete Kaeber (Ger) 6-2 6-2
1925 Julie Cords Stroink d. Frau Bijleveld 6-0 6-2
1926 Irma Kallmeyer (Ger) d. Julie Cords Stroink 9-7 6-3
1927 Cilly Aussem (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 6-1 6-3
1928 Kea Bouman d. Cilly Aussem (Ger) 2-6 6-4 6-2
1929 Josane Sigart (Bel) d. Kea Bouman 6-4 6-4
1930 Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 5-7 6-1 6-2
1931 Ida Adamoff (Fra) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-2 6-3
1932 Helen Wills Moody (US) d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-1
1933 Paula Heimann Stuck (Ger) d. Ida Adamoff (Fra) 6-2, 6-4
1934 Madzy Rollin-Couquerque d. Cristobel Hardie Wheatcroft (GBR) 6-3, 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-2 6-1
1936 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-3 6-3
1937 Madzy Rollin-Couquerque d. Gertruida Terwindt 1-6 6-2 9-7
1938 Bobbie Heine Miller (SA) d. Nancye Wynne Bolton (Aus) 6-0 6-2

1947 Nancye Bolton (Aus) d. Sheila Piercey Summers (SA) 7-5 7-5
1949 Kay Tuckey (GB) d. Helen Pedersen Rihbany (US) 5-7 7-5 6-4

1951 Jean Quertier (GB) d. Georgie Woodgate (GB) 6-2 3-6 6-2

1953 Dottie Head Knode (US) d. Suzanne Schmidt (Fra) 6-0 6-4

1957 Dottie Head Knode (US) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 9-7
1958 Jennie Wienesse d. Zus Schmier Peters 6-4 6-2
1959 Norma Marsh (Aus) d. Zus Schmier Peters 6-4 6-1
1960 Berenice Carr Vukovich (SA) d. Renée Schuurman (SA) 6-0 6-1
1961 Jan Lehane (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Sandra Reynolds Price (SA) 6-1 4-6 6-2
1963 Lesley Turner (Aus) d. Renée Schuurman (SA) 6-2 6-1
1964 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-0 1-6 6-3
1965 Françoise Durr (Fra) d. Norma Baylon (Arg) 9-11 7-5 6-4
1966 Annette van Zyl (SA) d. Trudy Groenman 6-3 6-1
1967 not held
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Judy Tegart (Aus) 8-6 6-0
1969 Kerry Melville (Aus) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-2 3-6 6-3
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-1
1971 Evonne Goolagong (Aus) d. Christina Sandberg (Swe) 8-6 6-3
1972 Betty Stove d. Marijke Jansen Schaar 7-5 6-3
1973 Betty Stove d. Helga Niessen Masthoff (Frg) 7-5 6-2
1974 Women's event discontinued.


* these tournaments held in Hilversum were not "Dutch International Champs." and I have doubts for those in 1958 and 1959 too.
1955 J.M. Müllermeister
1956 Beatrice de Chambure d. Zus Schmier Peters 6-2 3-6 7-5
1957 Beatrice de Chambure d. Topel 7-5 3rd set

Last edited by Jimbo109; Feb 23rd, 2019 at 04:32 PM.
Jimbo109 is offline  
post #28 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:50 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

d 5
****************************************

Last edited by Jimbo109; Feb 18th, 2016 at 06:48 PM.
Jimbo109 is offline  
post #29 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:50 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

E 1
*******************************************

Ealing Lawn Tennis Championships, London, England (Grass)

An early British grass court event with stronger entries until World War One-after which it became purely a local event.
http://www.ealingtennis.com/champion...rs.html#Ladies

1884 M. Streetem
1885 Charlotte Cooper
1886 Charlotte Cooper d. A. Brown 6-4 5-7 6-4
1887 Charlotte Cooper
1888 A. Brown
1889 Charlotte Cooper
1890 A. Brown
1891 A. Brown
1892 Charlotte Cooper
1893 Charlotte Cooper
1894 Charlotte Cooper
1895 A. Brown
1896 A. Brown
1897 A. Brown
1898 G. Nansen
1899 Dorothea Douglass
1900 Dorothea Douglass
1901 Dorothea Douglass
1902 A. Brown
1903 K.O. Martin
1904 K.O. Martin
1905 Mrs E. Hextall
1906 Mrs E. Hextall
1907 Christina Douglass
1908 Christina Douglass
1909 Christina Douglass
1910 Christina Douglass
1911 Christina Douglass
1912 Christina Douglass
1913 I. Ruston
1914 D.C. Boyne
1915-1918 not held due to WWI
1919 W.M. Ruston
1920 Helen Eddis
1921 Helen Eddis
1922 Joan Reid-Thomas
1923 H. Adams
1924 Mrs Marriott
1925 R.J. Horsley
1926 R.J. Horsley
1927 R.J. Horsley
1928 R.J. Horsley
1929 H. Johnson
1930 R.J. Horsley
1931 R.J. Horsley
1932 R.J. Horsley
1933 R.J. Horsley
1934 Mrs E.J. Tucker
1935 H. Johnson
1936 M.C. Whiteley
1937 R.J. Horsley
1938 Mrs Prisk
1939 Mrs Prisk
1940-1945 not held due to WWII
1946 Mrs J. Darley
1947 Mrs J. Darley
1948 Mrs J. Darley
1949 J. Haselhurst
1950 Mrs W.J. Gallimore
1951 Mrs J. Darley
1952 P. Sinclair
1953 P. Haigh
1954 Anne C. Forster
1955 Anne C. Forster
1956 P. Haigh
1957 Mrs D. Bartlett
1958 P. Haigh
1959 Mrs F.C. Cook
1960 Anne C. Forster Mallinson
1961 Anne C. Forster Mallinson
1962 Anne C. Forster Mallinson
1963 Anne C. Forster Mallinson
1964 Anne C. Forster Mallinson
1965 Mrs D. Hales
1966 Mrs D. Hales d. Mrs F.C. Cook
1967 Anne C. Forster Mallinson d. Susan Wolstenholme
1968 Susan Wolstenholme d. W. Rossington
1969 Mrs J.F.B. Hunter d. M. Howell
1970 Mrs A. Ercegovic d. Mrs R. Watson
1971 Mrs E.M. Hexter d. Mrs J. Hawley
1972 Mrs J. Hawley d. Mrs E.M. Hexter
1973 B.M. Langfield d. Mrs E.M. Hexter
1974 Mrs E.M. Hexter d. B.M. Langfield
1975 Mrs F.M. Cable d. Mrs E.M. Hexter
1976 C. Lewis d. B. Langfield
1977 C. Lewis d. R. Stent
1978 M. MacKay d. J. Mills
1979 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1980 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1981 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1982 R. Stent d. Mrs A. Hext
1983 N. Maraj d. R. Stent
1984 A. Jackson d. S. Chesterman
1985 N. Corbett d. A. Jackson
1986 D. Schauerman d. N. Corbett
1987 D. Schauerman d. P. Clark
1988 D. Schauerman d. P. Clark
1989 Mrs D. James d. P. Clark
1990 S. Hargreaves d. R. Pleace
1991 Mrs D. James d. Mrs C. Beer
1992 Mrs D. James d. S. Harding
1993 Mrs D. James d. H.O. Brien
1994 S. Harding d. G. Narozny
1995 Mrs S. Wong d. J. Donovan
1996 J. Donovan d. C. Willis
1997 A. Campbell d. C. Willis
1998 Mrs S. Wong d. V. Hodges
1999 Mrs D. James d. Mrs A. Hattori
2000 Mrs A. Hattori d. S. Macey
2001 Mrs S. Bell d. C. Bond
2002 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2003 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2004 R. Valentino d. C. Sewell
2005 C. Sewell d. Mrs S. Bell
2006 M. Shah d. Mrs T. Galova
2007 M. Shah d. Alexandra Zaniewski
2008 Alexandra Zaniewski d. Mrs S. Bell
2009 Mrs S. Bell d. Mrs A. Els
2010 C. Espinasse d. Mrs S. Bell
2011 Mrs S. Bell d. T. Yamaguchi
2012 N. Yamaguchi d. R. Markov
2013 N. Yamaguchi d. L. Forbes
2014 N. Yamaguchi d. L. Forbes
2015 M. Shah d. A. Bardeaux

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ealing, The West Side Country Club, London, England (Clay)

(incomplete roll)

1924 (May) Kitty McKane d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1924 (Oct) Kitty McKane d. Joan Reid-Thomas 5-7 6-2 6-3
1925 (May) Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1
1925 (Oct) Kitty McKane d. Phyllis Howkins Covell 6-4 6-4
1926 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Betty Nuthall 5-7 6-4 6-2
1926 (Oct) Peggy Saunders d. Mrs Bruce May 6-4 8-6
1927 (Apr) Joan Ridley d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-4
1927 (Oct) Peggy Saunders d. Phyliss Howkins Covell 6-3 6-3
1928 (Apr) Peggy Saunders d. Betty Nuthall 6-3 4-6 7-5
1928 (Oct) Phyllis Howkins Covell d. Gwen Sterry 6-2 6-4
1929 (Apr) Eileen Bennett d. Betty Nuthall 9-7 7-5
1929 (Oct) Phyllis Mudford d. Peggy Saunders Michell 6-4 6-2
1930 (Apr) Betty Nuthall d. Mary Heeley 6-0 6-3
1930 (Oct) Phyllis Mudford d. Mary Heeley 7-5 3-6 9-7
1931 (Apr) Betty Nuthall and Eileen Bennett Whittingstall divided the prizes.
1931 (Oct) Phyllis Mudford d. Dorothy Round 7-5 2-6 6-3
1932 (Apr) Kay Stammers d. Freda Scott 6-3 6-3
1932 (Oct) Josane Sigart (Bel) and Phyllis Mudford divided the prizes.
1933 (Apr) Peggy Scriven d. Betty Nuthall 6-4 6-4
1933 (Oct) Kay Stammers d. Freda James 6-4 3-6 6-1
1934 Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/29.html

The first edition of this tournament (usually held in late July/early August, outdoors, on clay) was known as the "Eastern Zone Championships".
Between 1954 and 1980, the singles events were held 23 times at the Leipziger Sport-Club 1901 e V., in Leipzig, Saxony.

1949 [Leipzig] Irmgard Hallbauer d. Ursula Heidemann 6-2 6-4
1950 [Leipzig] Irmgard Hallbauer d. Ursula Hörselmann 6-3 6-2
1951 Irmgard Hallbauer Jacke
1952 Irmgard Hallbauer Jacke
1953 Eva Mannschatz
1954 Eva Mannschatz
1955 Inge Fiebig
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Eva Mannschatz Johannes
1959 Eva Mannschatz Johannes
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Eva Mannschatz Johannes
1963 Eva Mannschatz Johannes
1964 Eva Mannschatz Johannes
1965 Hella Vahley Riede
1966 Hella Vahley Riede
1967 [Leipzig] Helga Magdeburg d. Hella Vahley Riede 6-1 7-5
1968 [Leipzig] Veronika Koch d. Eva Mannschatz Johannes 6-2 6-1
1969 Hella Vahley Riede
1970 [Leipzig] Helga Magdeburg Taterczynski d. Brigitte Hoffmann 6-1 6-3
1971 [Leipzig] Brigitte Hoffmann d. Veronika Koch 6-3 7-5
1972 Veronika Koch
1973 Brigitte Hoffmann
1974 Brigitte Hoffmann
1975 Brigitte Hoffmann
1976 Brigitte Hoffmann
1977 [Leipzig] Brigitte Hoffmann
1978 [Leipzig] Christine Schulz d. Sylvia Weiss 6-3 7-5
1979 Brigitte Hoffmann
1980 [Leipzig] Christine Schulz d. Brigitte Hoffmann 6-3 6-3
1981 [Berlin-Friedrichshagen] Ines Schwarz d. Beate Ness 7-6 7-5
1982 [Magdeburg] Christine Schulz d. Grit Schneider 2-6 6-3 6-3
1983 [Leipzig] Christine Schulz d. Grit Schneider 6-2 4-6 6-1
1984 [Berlin-Friedrichshagen] Grit Schneider d. Christine Schulz 6-2 7-6
1985 Grit Schneider
1986 Grit Schneider d. Cornelia Grünes 6-7 7-6 6-1
1987 Grit Schneider
1988 [Berlin-Friedrichshagen] Grit Schneider d. Gabriele Lucke 6-3 6-1
1989 [Karl-Marx-Stadt/Chemnitz] Gabriele Lucke d. Grit Schneider 7-5 6-3
1990 [Eisenach-Johannestal] Juliana Gorka d. Christiane Wagner 6-2 7-5


A contribution by LKK and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Indoor Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/32.html

1953 Gerda Hesse d. Inge Fiebig 3-6 6-4 6-1
1954 Irmgard Hallbauer Jacke
1955 Irmgard Hallbauer Jacke
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Inge Wild d. Anne Lindner 6-1 6-2
1959 Inge Wild Schulz
1960 Eva Mannschatz Johannes d. Inge Wild Schulz default
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Helga Magdeburg
1963 Helga Magdeburg
1964 Hella Vahley d. Helga Magdeburg 6-0 8-6
1965 Hella Vahley
1966 Helga Magdeburg d. Hella Vahley Riede 6-4 6-0
1967 Brigitte Hoffmann d. Hella Vahley Riede 5-7 6-3 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Grinstead, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1882 Mrs Baddington d. May Arbuthnot 6-1 6-5

1884 Miss Cobbold d. Ada Strapp 6-1 6-4
1885 Blanche Bingley d. Edith Davies 6-2 5-7 6-3
1886 Miss Cobbold d. May Jacks 3-6 6-1 6-1
1887 Miss Cobbold d. May Arbuthnot 6-3 6-3
1888 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes
1889 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes

1903 Hilda Lane d. Marion Colbatch-Clark, walkover
1904 Hilda Lane d. Ethel Attfield 6-1 6-2
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-4 6-3
1906 Violet Pinckney d. Gladys Eastlake-Smith 14-16 6-1 8-6
1907 Mildred Brooksmith d. M. Parsons 6-4 6-1
1908 Hilda Lane d. [Amy Wilson?] Kirby 7-5 5-7 7-5
1909 Mildred Coles d. Hilda Lane 4-6 6-1 9-7
1910 Edith Austin Greville d. Mildred Brooksmith 6-1 6-1
1911 Hilda Lane d. Mildred Coles 6-2 6-3
1912 Hilda Lane d. Edith Austin Greville 6-8 7-5 6-3
1913 Hilda Lane d. Jessie Tripp 6-4 1-6 7-5
1914 M. Stuart d. Jessie Tripp 6-4 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Olive Manser d. Aurea Farrington Edgington 4-6 6-2 6-3
1921 Dorothy Holman d. Olive Manser 6-2 6-2
1922 Dorothy Holman d. Olive Manser 9-7 6-3
1923 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite, walkover
1924 Dorothy Holman d. Miss Happell 6-4 6-4 or Dorothy Holman d. Annie Wix Cobb 6-4 6-4 *
1925 Dorothy Holman d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1926 Mrs N. Godfrey d. Dorothy Holman 6-4 11-9
1927 Mary Cambridge d. Aurea Farrington Edgington 6-4 7-5
1928 Joan Ridley d. Phyllis Mudford 9-7 6-0
1929 Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 7-5 3-6 6-4
1930 Joan Ridley d. Helen Bourne 6-3 6-3
1931 Geraldine Ramsey Beamish and Elisabeth d'Ayen Macready divided the prizes
1932 Elisabeth d'Ayen Macready d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 6-2 6-2
1933 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready 6-3 6-0
1934 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready, wo
1935 Ermyntrude Harvey d. Judith Tomkin Backhouse 6-3 7-5
1936 Ermyntrude Harvey d. Josephine Harman 6-2 2-6 7-5
1937 Olga Webb MacInnes d. Ermyntrude Harvey 8-6 6-1
1938 Ermyntrude Harvey d. Doreen Hely-Hutchinson Pleydell-Bouverie 6-4 6-1
1939 Suzy Kormoczy (Hun) d. Ermyntrude Harvey 6-1 9-7
1940-45 not held due to WWII


* the first result is by Newmark401, the second is by "the computer".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of England Championships, Felixstowe, Suffolk

Although an East of England tournament was held in Filey, North Yorkshire, in the late 1880s/early 1890s, this tournament was only local in nature and never achieved the status of the tournament first held in Felixstowe in 1885. The Felixstowe tournament eventually became a compliment to the North of England Championships (usually held in Scarborough, Yorkshire), the South of England Championships (held in Eastbourne, Sussex) and the West of England Championships (originally held in Bath, but in later years held in Bristol).

The Felixstowe tournament was first called the East of England Championships circa 1889, an indication both of the increase in its status and its growing popularity among the top players. Located in the south-eastern county of Suffolk, Felixstowe has for many decades been a popular seaside resort and is one of many tournaments to have their origins in such a location, not just in the British Isles.

During its early years, the women's singles event was quite modest in nature, sometimes local and sometimes handicap only [HO]. However, as the list below indicates, it became popular with a number of the top players relatively quickly and maintained this popularity almost until its demise.

During the early decades of the tournament's existence, the East of England Championships tournament was usually held around mid-August. In later years it was usually held during the second or third week of July, just after Wimbledon. The East of England Championships survived the upheavals of two world wars and open tennis for fifteen years before it was discontinued in 1983.

1885 no women's singles event held
1886 A. Ridley d. Helen Kersey 6-1 6-5
1887 no open women's singles event [HO]
1888 Nellie Turner d. F Green 4-6 6-2 10-8 *
1889 Ivy Arbuthnot d. Helen Kersey 6-3 6-4
1890 Florence Noon Thompson d. Winifred Kersey 6-3 6-4
1891 Winifred Kersey d. C. Tidbury 6-4 6-2
1892 not held
1893 Elsie Lane d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 11-9
1894 M. Burton d. E. Burton 6-3 retired
1895 Elsie Lane d. A. Inge 6-1 6-3 [HO]
1896 Emma Ridding and Henrica Ridding divided the prizes [HO]
1897 Mrs White d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-3
1898 Edith Austin d. Miss Tootell 6-1 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Elsie Lane 6-8 6-2 6-4
1900 Beryl Tulloch d. Winifred Kersey 4-6 6-0 6-2
1901 Connie Wilson d. Hilda Lane 6-2 6-4
1902 Dorothea Douglass d. Winifred Longhurst 6-3 4-6 9-7
1903 Alice Greene d. Connie Wilson 6-3 3-6 7-5
1904 Connie Wilson d. Agnes Morton 6-3 6-3
1905 Alice Greene d. Marion Colbatch-Clark 8-6 6-2
1906 Dorothea Douglass d. Connie Wilson 14-14 retired
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-2 6-2
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-1 6-3
1909 Agnes Morton d. Mary Gray Curtis-Whyte 6-0 6-1
1910 Dorothea Douglass Chambers d. M. Messom 6-0 6-2
1911 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 6-3 3-6 6-2
1912 Agnes Morton d. Dorothea Douglass Chambers 5-7 6-3 retired
1913 Winifred Slocock McNair d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 7-5
1914-18 not held due to World War One
1919 Muriel Ledger Hextall d. Mrs F.W. Hodges 6-4 4-6 6-2
1920 Mabel Dav(e)y Clayton d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-4 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-3 7-5
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-0 6-2
1923 Mabel Dav(e)y Clayton d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-2 10-8
1924 Ermyntrude Harvey d. Claire Beckingham 6-4 6-1
1925 Claire Beckingham d. Geraldine Ramsey Beamish 3-6 6-3 6-3
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 4-6 7-5
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-3
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 5-7 6-3 6-3
1930 Nancy Lyle d. Elsie Goldsack Pittman 6-4 6-3
1931 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-2 6-2
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 6-0 8-6
1933 Geraldine Ramsey Beamish d. Lucy Bond Pretty 6-1 6-1
1934 Freda Scott d. Joan Ridley 12-10 8-8 retired
1935 Leila Row (Ind) d. Freda Scott 6-3 6-2
1936 Audrey de Smidt Allister (RSA) d. Mrs H. Edwards (Nancy Palmer?) 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Audrey Wright 6-1 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Rosemary Thomas 7-5 9-7
1939 Elsie Goldsack Pittman d. Iris Hutchings 2-6 6-1 6-3
1940-46 not held due to World War Two
1947 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Bibi Gullbrandsson (Swe) 6-1 6-2
1948 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 11-9 6-2
1949 Patricia Ward d. Joey Physick David 7-5 6-2
1950 Margaret Emerson d. Anne Shilcock 6-2, 6-2
1951 Anne Shilcock d. Joey Physick Lloyd 1-6 6-4 6-4
1952 Jean Quertier Rinkel d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 4-6 6-2
1953 Lucille van der Westhuizen (RSA) d. D. Midgley 6-0 6-3
1954 Shirley Bloomer d. Heather Redwood Robson (NZ) 6-3 6-1
1955 Bea Watson Walter d. Anthea Gibb 6-4 6-2
1956 Elaine Becroft (NZ) d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4
1957 Patricia Hird d. Inge Overgaard (Den) 6-2 6-0
1958 A. Hardwick d. Pia Balling (Den) 7-5 6-2
1959 Sheila Griffin Bramley d. J. Stedman 6-3 6-2
1960 Sheila Griffin Bramley and Elaine Watson Shenton divided the prizes
1961 J. Watts d. Sheila Griffin Bramley 7-5 1-6 6-3
1962 Judy Davidson (NZ) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-3
1963 Alison Stroud d. Mrs S. Stevenson 6-4 4-6 6-4
1964 Elizabeth Starkie d. Deidre Catt 9-7 4-6 6-4
1965 Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Laura Rossouw (RSA) 6-3 6-4
1967 Patti Hogan (US) d. Lynne Abbes (US) 6-2 6-3
1968 Janice Townsend d. Jenny Staley Hoad (Aus) 11-9 6-1
1969 Anita van Deventer (RSA) d. Brenda Kirk (RSA) 6-2 6-4
1970 Corinne Molesworth d. Robin Blakelock Lloyd 2-6 6-4 6-2
1971 Jill Cooper d. Corinne Molesworth 6-3 6-2
1972 Patti Coleman (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 7-5 8-6
1973 Greer Stevens (RSA) d. Diane Riste 6-2 6-1
1974 Gwen Stirton (Aus) d. Lois Raymond (Aus) 6-3 7-5
1975 Lindsay Blachford d. Annette Coe 2-6 6-2 6-2
1976 J. Wilton d. Julia Lloyd 6-3 7-5
1977 Linda Geeves d. Jill Cottrell 6-2 6-4
1978 Deborah Stewart d. Hagit Zubary (Isr) 6-2 9-7
1979 Phyllis Blackwell (US) d. E. Sharp (US) 6-4 6-3
1980 Elizabeth Little (Aus) d. Sonia Davies 6-1 6-1
1981 Debbie Stewart d. Jane Plackett 6-3 6-3
1982 Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2
1983 Jane Langstaff d. Paulette Moreno (HK) 7-6 6-0
-----


* At this point in time, the women's singles event at this tournament was open only to members of the Felixstowe Cricket and Lawn Tennis Club.

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Ireland Championships, Dublin

The earliest version of the East of Ireland Championships tournament was first held in the mid-1880s at the Howth Lawn Tennis Club in the coastal suburb of Howth in Dublin. It was still being held at this venue in the early 1890s. However, in 1904 it was first held at the Pavilion Grounds in what was then known as Kingstown, but is now called Dún Laoghaire (Dun Leary), a coastal town in Dublin located further down the coast from Howth.

In 1919-20 and 1922-24, the venue for the East of Ireland Championships tournament was the Mount Temple Lawn Tennis Club in Dartry, a suburb in south Dublin. The tournament was not held in 1921 nor in the years 1925-34, and when it was revived in 1935 it had found a permanent venue at the Lansdowne Lawn Tennis Club in Londonbridge Road, Sandymount, a coastal suburb on the south side of Dublin.

In the earliest decades of its existence the East of Ireland Championships were usually held later in the lawn tennis season, in July or August, but from 1935 the tournament had a fixed position in the calendar at or around the beginning of June. Grass courts were initially used for the tournament, but the present-day surface is a hard court. As of 2019, an East of Ireland Tennis Championships tournament is still held annually at the Lansdowne Lawn Tennis Club.

(incomplete roll)

1904 Louisa? Cuppage d. Mrs Jacks 7-5 6-3
1905 Louisa? Cuppage d. Miss Hickey 6-1 7-5
1906 Miss Cressy d. Mrs M.J. Daly 6-3 6-0
1907 Miss Hazlett d. Miss Taylor 8-6 6-0
1908 Miss Hazlett d. Miss Hollins 2-6 7-5 6-3
1909 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-4 7-5
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-1 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Orea Moustaka Beatty 6-4 6-2
1912 M. Martin d. Arabella Hayes Bianconi 6-4 6-2
1913 Mrs A.A. Hall d. Mrs Lyster 8-6 3-6 6-1
1914 Miss Monahan d. Mrs Wood 6-4 6-0
1915-18 not held due to WWI
1919 Miss Monahan d. Janet Jackson 3-6 10-8 9-7
1920 Miss Maguire d. Mrs Rounds 6-4 6-1
1921 not held
1922 Hilda Wallis d. Mrs West 7-5 6-1
1923 Hilda Wallis d. Miss Monahan
1924 Hilda Wallis d. Norah Daly 6-4 6-4
1925-34 not held
1935 Norma Stoker d. Vera Mahony 2-6 6-3 6-2
1936 Norma Stoker d. Olive Poole 6-1 6-3
1937 Dorothy Curley d. Norma Stoker 6-2 6-3
1938 Dorothy Curley d. Olive Poole 4-6 6-2 8-6
1939 Dorothy Curley d. Nora Conway 8-6 7-5
1940 Betty Lombard d. Olive Poole 6-3 6-4
1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-3 3-6 6-4
1942 Betty Lombard d. Dorothy Curley 9-7 6-0
1943 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-2 4-6 6-3
1944 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-4 6-3
1945 Betty Lombard d. Mary Nichols 4-6 6-0 6-3
1946 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-1 7-5
1947 Betty Lombard d. Maeve Brennan 6-2 5-7 6-1
1948 Betty Lombard d. Maeve Brennan 4-6 6-2 8-6
1949 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-1
1950 Betty Lombard d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-3 2-6 6-2
1951 Mary Nichols Fitzgibbon d. Betty Lombard 4-6 6-3 6-4
1952 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-3 6-3
1953 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-0
1954 June Fitzpatrick d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-3 9-7
1955 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 2-6 7-5 6-4
1956 Kay Newcombe (Aus) and Mary Nichols Fitzgibbon divided the prizes
1957 Betty Lombard d. June Fitzpatrick 6-2 6-3
1958 Mary Toomey Martin (Aus) d. Paule Courteix (Fra) 9-7 4-6 6-4
1959 Heather Cole Flinn d. Mrs Joan Morton 6-1 6-1
1960 Eleanor O'Neill d. Heather Cole Flinn 6-3 6-3
1961 Eleanor O’Neill d. Geraldine Houlihan 6-2 8-6
1962 Mary O’Sullivan d. Heather Cole Flinn 6-3 6-4
1963 Geraldine Houlihan d. Eleanor O’Neill 9-7 6-4
1964 Heather Cole Flinn d. Mary O’Sullivan 6-2 6-0
1965 Ann Keegan d. Maureen O’Brien 7-5 6-2
1966 Geraldine Houlihan Barniville d. V. Barry 6-0 6-0
1967 Patricia O’Gorman d. Maureen O’Brien 6-3 3-6 6-1
1968 Eleanor O’Neill McFadden d. Maureen O’Brien 6-3 10-8
1969 Patricia O’Gorman d. Helen Lennon 6-1 4-6 6-2
1970 Patricia O’Gorman d. Helen Lennon 6-1 7-5
1971 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-0 6-2
1972 Helen Lennon d. Ann Keegan 6-3 2-6 6-3
1973 Nuala McMordie d. Catherine O’Reilly O’Neill 6-4 6-2
1974 Helen Lennon d. Margaret Burns 6-2 6-1
1975 Helen Lennon d. Ann Keegan 6-2 6-3
1976 Helen Lennon d. Paula Mullen Ledbetter 6-3 6-0
1977 Helen Doody Johnstone d. Jo Sheridan 6-3 2-6 7-5
1978 Bernadette Davy d. Helen Doody Johnstone 6-3 8-6
1979 Catriona Ruane d. Helen Lennon default

2014 Jenny Claffey d. Tereza Svecova (Cze) 6-1 5-7 6-2


A contribution by Newmark401 (see post #383)

Last edited by Jimbo109; Jan 28th, 2019 at 08:19 PM.
Jimbo109 is offline  
post #30 of 403 (permalink) Old Feb 7th, 2016, 07:50 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,288
                     
Re: Tournament Winners by Event

E 2
*******************************************

East of Scotland Championships

Early years held in Saint Andrews on grass, then mainly in Liberton, a suburb of Edinburgh, on clay. Below when in 1930s is written Edinburgh is likely that it was Liberton.

(incomplete roll)

1889 [Saint Andrews] Miss Moir d. Miss Malcolm 7-9 9-7 6-2

1891 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-0 6-2
1892 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-1 3-6 6-2

1911 [Liberton] Mary Gray Welsh d. G. Laidlaw 6-1 6-1
1912 [Liberton] Mary Gray Welsh d. E. Henderson 6-0 6-2

1914 [Liberton] Mary Gray Welsh d. M. Fergus 6-1 6-1

1919 [Liberton] M. Fergus d. K. Little 6-3 6-0
1920 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Mary Thom 6-2 2-6 6-0
1921 [Liberton] Mary Gray Welsh d. S. Sime 6-1 6-0
1922 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Marie Macfarlane 6-2 6-3
1923 [Liberton] M. Fergus d. A. Wallace 8-6 6-2
1924 [Liberton] L. Hall d. C. Duncan 6-1 6-1
1925 [Liberton] M.K. Jenkins d. L. Hall 6-3 6-4
1926 [Liberton] M. Fergus d. M. Jenkins 6-4 6-3

1928 [Liberton] M. Jenkins d. M. Fergus 6-1 8-6
1929 [Liberton] Jean Rankine d. M. Herd 6-1 6-4
1930 [Liberton] M. Herd d. Jeanette Weir 6-4 6-4
1931 [Liberton] Winnie Mason d. Jeanette Weir 7-5 5-7 6-0
1932 [Edinburgh] Winnie Mason d. Mrs J. Clark 6-1 6-1
1933 [Edinburgh] Lesley Hunter d. Mrs J. Clark 8-6 3-6 6-2
1934 [Liberton] Kathleen Robertson d. Lesley Hunter 8-6 6-3
1935 [Liberton] Winnie Mason d. Mollie Trouncer 6-4 6-3
1936 [Edinburgh] Winnie Mason d. Lesley Hunter Fulton 9-7 6-2
1937 [Edinburgh] Esna Boyd Robertson d. Mollie Trouncer 6-1 6-2
1938 [Liberton] Esna Boyd Robertson d. Lesley Hunter Fulton 8-6 7-5

1946 [Edinburgh] Mrs M. Cornell d. Mollie Welsh 6-2 3-6 6-2
1947 [Edinburgh] Mrs H. Czlowska d. Mollie Welsh 6-3 6-0
1948 [Edinburgh] Heather Macfarlane d. Ella Vlandy 6-3 2-6 6-2

1950 [Edinburgh] Heather Macfarlane d. C. Alison 6-2 7-5
1951 [Edinburgh] Heather MacFarlane d. C. Alison 6-1 6-4
1952 [Edinburgh] C. Alison d. Jean Torrance 6-1 6-3
1953 [Edinburgh] Heather MacFarlane d. Isobel Vallance 7-5 6-4
1954 [Craiglockhart]
1955 [Edinburgh] Norma Seacy d. J. Smart 7-5 6-0
1956 [Edinburgh] Norma Seacy d. K. Gillespie 6-3 3-6 6-3

1958 [Edinburgh] Mollie Welsh Mackay d. K.A. Gillespie 6-3 6-2
1959 [] Mollie Welsh Mackay d. Mrs. R. Atkinson 6-1 6-8 6-0
1960 [Edinburgh] Joyce Barclay d. B.M. Carmichael 6-3 4-6 6-3
1961 [] Yuill d. B.J. McCallum 8-10 6-4 6-4
1962 [Edinburgh] Joyce Barclay d. Mrs. N.T. Buchanan 6-3 6-3
1963 [Edinburgh] M.S. Yuill d. M.K. Harris 1-6 9-7 6-1

1978 [Edinburgh] Judy Erskine d. Helen Lennon (Irl) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Surrey Championships, Croydon, England (Grass)

(incomplete roll)

1905 Ellen Stawell-Brown d. Dora Boothby 6-1 2-6 6-4
1906 Gladys Eastlake-Smith d. (Ellen Stawell-Brown?) Hemsted 6-3 4-6 8-6
1907 Connie Wilson d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-2 6-0
1908 Agnes Morton d. Dora Boothby 6-3 6-2
1909 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-2 6-4
1910 Dora Boothby d. Dorothea Douglass Chambers wo
1911 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-1 6-1
1912 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-3 7-5
1913 Dora Boothby d. Marie Hazel 6-4 7-9 6-3

1915-18 not held due to WWI

1920 not held

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastbourne SEE South of England Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Clay Court Championships, USA

(incomplete roll)

1928 [Montclair] Clara Greenspan d. Florence Sheldon 6-2 9-7
1929 [Montclair] Miller d. Edith Moore 6-1 6-3
1930 [Montclair] Norma Taubele d. Alice Francis 6-2 2-6 6-4
1931 [Montclair] Charlotte Miller d. Clara Greenspan 6-2 6-2
1932 [Montclair] Norma Taubele d. Maud Rosenbaum Levi 6-1 8-6
1933 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-2 4-6 6-2
1934 [Montclair] Penelope Anderson McBride d. Norma Taubele 1-6 6-2 6-1
1935 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-3 9-7
1936 [Jackson Heights] Norma Taubele d. Edith Moore 6-3 6-3
1937 [Jackson Heights] Eunice Dean d. Helen Germaine 1-6 6-2 7-5
1938 [Jackson Heights] Edna Smith d. Helen Bernhard 5-7 9-7 ret.
1939 [Jackson Heights] Millicent Hirsch d. Helen Germaine 10-8 8-6
1940 [Jackson Heights] Virginia Wolfenden d. Dorothy Bundy 4-6 6-4 6-3
1941 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Virginia Wolfenden 6-1 6-1
1942 [Jackson Heights] Pat Canning Todd d. Helen Bernhard 6-4 8-6
1944 [Montclair] Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 6-1 6-2
1945 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Mary Arnold 6-3 6-0
1946 [Jackson Heights] Helen Pedersen Rihbany d. Norma Taubele Barber 3-6 6-2 6-2
1947 [Jackson Heights] Jacque Virgil Fischer d. Millicent Hirsch Lang 6-2 6-3
1948 [Philadelphia] Ann Campbell Gray d. Deborah Welsh 6-2 6-1

1950 [Rye] Elfi von Kriegs-Au Carroll d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-4 3-6 6-0

1952 [Philadelphia] Joan Merciadis d. Connie Bowan 6-0 6-1
1953 [New York] Isabel Troccole d. Jane Breed 6-4 9-7
1954 [New York] Isabel Troccole d. Nellie Sheer Kagan 6-3 7-5
1955 [Bayside] Isabel Troccole d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1956 [Bayside] Carole Wright d. Carmen Lampe 5-7 6-3 6-2

1958 [New Rochelle] Pat Stewart d. Carmen Lampe 6-3 8-6
1959 [Ardsley-on-Hudson] Sally Wilson d. Doris Sullivan Delord 6-1 2-6 6-2
1960 [Ardsley-on-Hudson] Carmen Lampe d. Wendy Stone 6-8 6-3 6-0
1961 [Purchase] Mimi Kanarek d. Sally Wilson 6-3 6-4
1962 [Purchase] Mandy Mandel Einstein d. Nadine Netter 6-3 7-5
1963 [Scarborough-on-Hudson] Nadine Netter d. Elaine Scarpone 6-3 6-0
1964 [] Louise Gonnerman
1965 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6
1966 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Marilyn Aschner 6-0 6-2
1967 [] Mimi Kanarek
1968 [Mamaroneck] Marjorie Gengler d. Pat Stewart 6-4 6-4

1971 [] Louise Gonnerman
1972 [Mamaroneck] Louise Gonnerman vs Sheila McInerney

1981 [] Terry Phelps
1982 [Mamaroneck] final between Terry Phelps and Melissa Brown


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Germany Championships, Sopot (Clay)

At this point in time Sopot was a part of the Kingdom of Prussia and under German rule. Nowadays it's a part of Poland.

(incomplete roll)

1901 Frau von Staden d. Jochem 6-4 6-2 6-2

1903 Maria Dschenfzig d. Helene Wieler 6-0 4-6 6-4

1905 Margarete Tischbein d. Helene Wieler 6-2 8-6
1906 Rose Szczesny d. Margarete Tischbein 6-1 7-5
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Margarete Tischbein 6-2 6-3
1908 Rosamund Salusbury (GB) d. Gertrud Kaminski 6-0 6-0
1909 Emma Köttgen d. Gertrud Kaminski 6-3 6-1
1910 Emma Köttgen d. Gertrud Mittler 6-4 10-8
1911 Hedwig Neresheimer d. Emma Köttgen 6-1 6-1
1912 Dora Köring d. Pepper 6-2 6-2
1913 Frl Werner d. Daisy Schultz 6-2 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Grass Court Championships, USA

Held in August, it began in 1927 at Rye (New York State) in the new Westchester Country Club (aka Westchester Biltmore Club, opened in 1922) where was held until '45. From '46 it moved to South Orange, NJ, at Orange LTC.

1927 Molla Bjurstedt Mallory d. Charlotte Hosmer Chapin 2-6 6-2 7-5
1928 May Sutton Bundy d. Charlotte Hosmer Chapin 4-6 7-5 6-4
1929 Sarah Palfrey d. Mary Greef 6-1 6-3
1930 Marjorie Gladman d. Maud Rosenbaum Levi 7-5 4-6 8-6
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) vs Joan Ridley (GB) 6-3 4-6 double retirement *
1932 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-8 6-1 6-2
1933 Dorothy Round (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-4
1934 Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4
1935 Agnes Sherwood Lamme d. Mary Greef Harris 4-6 8-6 6-3
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Helen Pedersen 5-7 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Marble 7-5 6-4
1938 Alice Marble d. Dorothy Bundy 7-5 6-0
1939 Alice Marble d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1940 Alice Marble d. Helen Jacobs 6-1, 6-0
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 2-6 8-6 7-5
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 7-5
1943 Margaret Osborne d. Doris Hart 6-2 6-4
1944 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 6-1
1945 Sarah Palfrey Cooke d. Pauline Betz 5-7 6-3 6-3
1946 Shirley Fry d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 9-7
1947 Margaret Osborne d. Louise Brough 6-3 4-6 9-7
1948 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 6-3 8-6
1949 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-4
1950 Doris Hart d. Louise Brough 6-4 9-7
1951 Patricia Canning Todd d. Maureen Connolly 3-6 6-4 6-2
1952 Doris Hart d. Shirley Fry 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 2-6 6-2
1954 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 8-6 6-2
1955 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Breit 6-4 1-6 6-1
1956 Althea Gibson d. Louise Brough 6-1 6-3
1957 Mary Ann Mitchell d. Jeanne Arth 75 62
1958 Althea Gibson d. Sally Moore 9-7 6-2
1959 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 6-4 1-6 6-1
1960 Karen Hantze d. Nancy Richey 6-1 6-3
1961 Karen Hantze d. Edda Buding (Frg) 6-2 6-4
1962 Margaret Smith (Aus) d. Karen Hantze Susman 6-3 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-1 6-1
1964 Billie Jean Moffitt d. Nancy Richey 7-5 3-6 8-6
1965 Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3
1966 Donna Floyd Fales d. Rosie Casals 5-7 6-3 6-0
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-3
1968 Mary Ann Eisel d. Kristy Pigeon 3-6 6-1 6-2
1969 Patti Hogan d. Kristy Pigeon 6-3 3-6 6-4
1970 Kerry Melville (Aus) d. Patti Hogan 7-6 6-4
1971 Chris Evert d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-0
1972 Olga Morozova (USSR) d. Marina Kroshina (USSR) 6-2 6-7 7-5
1973 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-4 7-5
1974 Pam Teeguarden d. Dianne Fromholtz (Aus) 7-5 6-3

Event probably discontinued when in 1975 at South Orange were put clay courts.


* 1931 Pittman and Ridley decided to come to the US "on their own" after being left off their nation's Wightman Cup team. They create a firestorm of controversy when they run to the net and shake hands after splitting sets, announcing they will divide the first prize. No name will go on the trophy and the title is not split, though the tournament director hands both the winners and runnerup prizes to the two ladies to divide. The ladies were surprised at the outburst, stating their action was a common practice back home. Elsie and Joan stated that they wished to default the singles in order to conserve their energy for the doubles final later that afternoon. When their request to play the doubles the next day was denied they formulated their plan to default if sets were split.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Indoor Championships, New York, US

(incomplete roll)

1944 Norma Taubele Barber d. Mary Jane Metcalf Donnalley 6-2 6-2
1945 Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 1-6 6-3 6-2
1946 Norma Taubele Barber d. Edna Steinbach 6-2 6-2
1947 Nina Irwin d. Sylvia Knowles 7-5 4-6 7-5
1948 Barbara Wilkins d. Nina Irwin 6-4 4-6 6-4
1949 Betty Rosenquest d. Helen Germaine 6-4 6-0
1950 Althea Gibson d. Millicent Hirsch Lang 6-3 6-1

1966 Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-3 8-10 7 -5

1970 Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-0 7-5 in Warwick, NJ

1977 Barbara Potter d. Kathy Mueller 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Mediterranean Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Province Championships, Port Elizabeth, RSA

At least from the 1950s onwards, these championships were played at the end of the year in December, often extending over the New Year holiday. Nonetheless, the year given refers to the December when they were played.

1904 E. Lumsden d. Mrs Wardrop 6-2 6-2
1905 M. Stones d. N. Pringle 6-3 6-4
1906-12 not held
1913 Mrs G.F. Johnstone d. M. Tudhope wo
1914-19 not held
1920 A.H. Lumsden d. Mrs G.F. Johnstone 6-1 6-1
1921 A.H. Lumsden d. Miss Lane 7-5 3-6 6-1
1922 J. Parker d. A.H. Lumsden 6-0 6-1
1923 Irene Murphy Moor d. Mrs McArthur 6-2 6-4
1924 not held
1925 M. Kingwell d. Mrs W. Tait 6-3 6-4
1926 not held (South African Nationals held in Port Elizabeth)
1927 Bobbie Heine d. G. Richards
1928 Alida Smit Neave d. Billie Tapscott 6-3 2-6 6-4
1929 Winifred Miller d. May Phillips McJannett 11-9 6-4
1930 Audrey De Smidt d. Winifred Miller 2-6 7-5 7-5
1931 Bobbie Heine Miller d. Audrey De Smidt 6-3 6-2
1932 not held
1933 Doreen Cole Malcolm d. Kathleen Rodd [score?]
1934 Billie Tapscott Robbins d. Sheila Johnstone 6-3 6-4
1935 Sheila Piercey d. B. Hime 6-3 7-5
1936 Sheila Piercey d. P. Elton 6-0 6-2
1937 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-2 6-0
1938 I. Michau d. Mrs Haller 6-3 2-6 6-3
1939 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5
1940 Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7
1941 Joy Wood d. Miss Whitely 6-3 6-2
1942-1944 Not held
1945 Hazel Redick d. E. Nash 7-5 10-8
1946 Olive Craze Plessis d. Joan Scott 6-2 6-2
1947 Mary Van Zijl Muller d. Ethel Prescott Watermeyer 6-4 6-2
1948 Ethel Prescott Watermeyer d. Hazel Redick 6-0 6-4
1949 Mary Van Zijl Muller d. Ethel Prescott Watermeyer 3-6 8-6 6-0
1950 Hazel Redick Smith finalist & score not given
1951 Gwendy Love d. Ethel Prescott Watermeyer 6-3 6-4
1952 Ethel Prescott Watermeyer d. Thea Steward Hale 6-3 6-3
1953 Leonie Vermaak d. Jean Forbes 2-6 6-2 6-0
1954 Dora Kilian d. Leonie Vermaak 6-2 2-6 6-2
1955 Dora Kilian d. Jean Forbes 6-1 8-6
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Bernice Carr 6-2 6-2
1957 Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 6-3 5-7 7-5
1958 Margaret Hunt d. Dorelle Roux 6-2 8-6
1959 Heather Nicholls Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman 6-2 2-6 6-0
1961 Dorelle Roux d. Greta Delport 6-1 6-4
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 3-6 6-3
1963 Annette van Zyl d. Darlene Hard (US) 2-6 7-5 6-0
1964 Christine Truman (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3
1965 Annette van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 0-6 6-1 6-3
1966 Annette van Zyl d. Laura Rossouw 6-2 6-3
1967 Patricia Walkden d. Carole Caldwell Graebner (US) 6-1 6-1
1968 Patricia Walkden d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-3
1969 Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones (GB) 6-4 6-2
1970 Tory Ann Fretz (US) d. Ceci Martinez (US) 5-7 6-0 6-1
1971 Linda Tuero (US) d. Sharon Walsh (US) 6-1 6-2
1972 Linky Boshoff d. Ilana Kloss 6-1 6-1
1973 Ilana Kloss d. Linky Boshoff 6-4 3-6 7-5
1974 Annette van Zyl du Plooy d. Linky Boshoff 6-4 6-1
1975 Annette van Zyl du Plooy d. Ilana Kloss 4-6 7-5 6-1
1976 Yvonne Vermaak d. Alison McMillan 6-2 6-2
1977 Anne Hobbs (GB) d. Annette van Zyl du Plooy
1978 Barbara Hambridge d. Rita Agassi (US) 6-1 6-0
1979 Lesley Charles (GB) d. Yvonne Vermaak 6-2 3-6 6-1
1980 Jennifer Mundel d. Rene Uys 7-6 6-4
1981 Yvonne Vermaak d. Rene Uys 6-3 6-2


Posted by Andy T

Last edited by Jimbo109; Mar 15th, 2019 at 08:03 PM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome