15,000$ Tabarka, Tunisia, Sep23, winner: Aurora Zantedeschi; M.Colmegna/M.F.Herazo - TennisForum.com
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 1 (permalink) Old Sep 22nd, 2019, 02:30 PM Thread Starter
Senior Member
 
Xian's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Vienna
Posts: 24,414
                     
15,000$ Tabarka, Tunisia, Sep23, winner: Aurora Zantedeschi; M.Colmegna/M.F.Herazo



15,000$ TABARKA

COUNTRY: TUNISIA

NAME/VENUE: MAGIC TENNIS TOUR - HOTEL THABRACA

SURFACE: CLAY OUTDOOR




















PAST WINNERS:
2019:
F1: Rosa VICENS MAS ESP d. Daria LODIKOVA RUS 64 64
F2: Malene HELGO NOR d. Daria LODIKOVA RUS 61 36 75
F3: Mirjam BJÖRKLUND SWE d. Chantal SKAMLOVA SVK 63 62
F4: Daria LODIKOVA RUS d. Oana GAVRILA ROU 64 62
F5: Camilla SCALA ITA d. Sarah LEE USA 62 61
F6: Ana LANTIGUA DE LA NUEZ ESP d. Marie TEMIN FRA 64 64
F7: Rosa VICENS MAS ESP d. Amanda CARRERAS GBR 64 62
F8: Alice RAMÉ FRA d. Emeline DARTRON FRA 64 62
F9: Estelle CASCINO FRA d. Lea THOLEY FRA 76(3) 76(4)
F10: Eva VEDDER NED d. Ani VANGELOVA BUL 61 64
F11: Julieta Lara ESTABLE ARG d. Barbara GATICA CHI 62 36 76(4)
F12: cancelled
F13: Maiar SHERIF EGY d. Barbara GATICA CHI 64 64
F14: Maiar SHERIF EGY d. Nina STADLER SUI 63 62
F15: Margaux ROUVROY FRA d. Maria Paulina PEREZ-GARCIA COL 64 63
F16: Julieta Lara ESTABLE ARG d. Eugenia GANGA ARG 64 46 64
F17: Anna TURATI ITA d. Fanny ÖSTLUND SWE 62 61
F18: Anna TURATI ITA d. Yvonne NEUWIRTH AUT 64 76(4)
F19: Yuliana LIZARAZO COL d. Louise BRUNSKOG SWE 63 60
F20: Federica ARCIDIACONO ITA d. Paula ARIAS MANJON ESP 36 61 63
F21: Eva VEDDER NED d. Maelys BOUGRAT FRA 75 62
F22: Anna TURATI ITA d. Daria KUDASHOVA RUS 60 63
F23: Angela FITA BOLUDA ESP d. Oana GAVRILA ROU 57 64 64
F24: Andreea PRISACARIU ROU d. Sandra SAMIR EGY 64 64
F25: Andreea PRISACARIU ROU d. Aurora ZANTEDESCHI ITA 26 62 61
F26: Seone MENDEZ AUS d. Karin KENNEL SUI 67(5) 61 63
F27: Karin KENNEL SUI d. Constance SIBILLE FRA 62 64
F28: Lisa PIGATO ITA d. Anna UREKE RUS 60 20 retired
F29: Martina COLMEGNA ITA d. Chelsea VANHOUTTE BEL 76(2) 64

ACCEPTANCE LIST/FURTHER INFO:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2019 DRAWS:

SINGLES QUALIFYING DRAW
(1) Lana SIPEK CRO vs bye
Annika KHANNAN IND d. Lilly DÜFFERT GER 63 62
(2) Eline AUDENAERT BEL vs bye
Sarah MÜLLER GER d. Laura BÖHNER GER 61 63
(3) Perla NIEUWBOER NED vs bye
Karoline LAURSEN DEN d. Delisha GUTTIKONDA USA 61 63
(4) Francesca DELL'EDERA ITA vs bye
Humera Begum SHAIK IND d. (10) Vibhasree GOWDA IND walkover
(5) Fabienne GETTWART GER vs bye
(13) Ginevra PEIRETTI ITA d. Pia PRÄFKE GER 63 26 10-6
(6) Anfisa DANILCHENKO RUS vs bye
(9) Hannah VILLER MÖLLER DEN d. Eszter MERI SVK 60 60
Oceané BABEL FRA d. (7) Anouk KOEVERMANS NED 63 63
Daniella DIMITROVA BUL d. (12) Barbora CIBAKOVA SVK 62 62
Matilde MARIANI ITA d. (8) Anna USTINOFF KAZ 64 57 10-1
(11) Nicole POJ ARG d. Mariia ANTONIUK UKR 61 61
2nd round
(1) Lana SIPEK CRO d. Annika KHANNAN IND 62 60
(2) Eline AUDENAERT BEL d. Sarah MÜLLER GER 75 63
Karoline LAURSEN DEN d. (3) Perla NIEUWBOER NED 46 63 10-3
Humera Begum SHAIK IND d. (4) Francesca DELL'EDERA ITA 50 retired
(13) Ginevra PEIRETTI ITA d. (5) Fabienne GETTWART GER 63 61
(6) Hannah VILLER MÖLLER DEN d. (6) Anfisa DANILCHENKO RUS 31 retired
Oceané BABEL FRA d. Daniella DIMITROVA BUL 63 63
Matilde MARIANI ITA d. (11) Nicole POJ ARG 61 64
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SINGLES MAIN DRAW
(1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d. Ines NICAULT FRA 57 64 63
wc Aurora ZANTEDESCHI ITA d. q Oceané BABEL FRA 63 63
Sophia BIOLAY FRA d. q Eline AUDENAERT BEL 62 61
(8) Julia STAMATOVA BUL d. q Karoline LAURSEN DEN 62 61
Agustina CHLPAC ARG d. (4) Alice GILLAN GBR 63 46 75
Franziska SZIEDAT GER d. wc Chelsea VANHOUTTE BEL 21 retired
Diana CHEHOUDI NED d. wc Paula PREHN GER 62 60
(6) Anna PRIBYLOVA RUS d. q Matilde MARIANI ITA 61 26 62
(5) Katharina HERING GER d. q Ginevra PEIRETTI ITA 63 62
q Hannah VILLER MÖLLER DEN d. Louise BRUNSKOG SWE 62 60
q Humera Begum SHAIK IND d. Margaux ROUVROY FRA 63 22 retired
Jennifer LUIKHAM IND d. (3) Noelia ZEBALLOS BOL 64 63
(7) Sadafmoh TOLIBOVA BLR d. q Lana SIPEK CRO 75 61
Chiraz BECHRI TUN d. Sofia Nami SAMAVATI DEN 63 75
Adithya KARUNARATNE HKG d. JR Julie BELGRAVER FRA 62 62
(2) Martina COLMEGNA ITA d. wc Alessandra SIMONE ITA 61 61
2nd round
wc Aurora ZANTEDESCHI ITA d. (1) Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL 62 63
Sophia BIOLAY FRA d. (8) Julia STAMATOVA BUL 64 75
Franziska SZIEDAT GER d. Agustina CHLPAC ARG 64 76(4)
(6) Anna PRIBYLOVA RUS d. Diana CHEHOUDI NED 62 64
q Hannah VILLER MÖLLER NED d. (5) Katharina HERING GER 26 75 64
q Humera Begum SHAIK IND d. Jennifer LUIKHAM IND 64 46 75
(7) Sadafmoh TOLIBOVA BLR d. Chiraz BECHRI TUN 63 60
(2) Martina COLMEGNA ITA d. Adithya KARUNARATNE HKG 61 63
QF
wc Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Sophia BIOLAY FRA 62 64
Franziska SZIEDAT GER d. (6) Anna PRIBYLOVA RUS 63 61
q Hannah VILLER MÖLLER DEN d. q Humera Begum SHAIK IND 64 62
(2) Martina COLMEGNA ITA d. (7) Sadafmoh TOLIBOVA BLR 62 60
SF
wc Aurora ZANTEDESCHI ITA d. Franziska SZIEDAT GER 63 62
(2) Martina COLMEGNA ITA d. q Hannah VILLER MÖLLER DEN 61 62
Final
wc Aurora ZANTEDESCHI ITA d. (2) Martina COLMEGNA ITA 63 60
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
DOUBLES MAIN DRAW
(1) Martina COLMEGNA ITA/Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d. Agustina CHLPAC ARG/Aurora ZANTEDESCHI ITA 61 61
Francesca DELL'EDERA ITA/Alessandra SIMONE ITA d. Ines NICAULT FRA/Ginevra PEIRETTI ITA 64 46 10-5
(3) Chelsea VANHOUTTE BEL/Noelia ZEBALLOS BOL d. Adithya KARUNARATNE HKG/Perla NIEUWBOER NED 64 63
Louise BRUNSKOG SWE/Sadafmoh TOLIBOVA BLR d. Laura BÖHNER GER/Lana SIPEK CRO 64 60
wc Julie BELGRAVER FRA/Daniella DIMITROVA BUL d. Fabienne GETTWART GER/Franziska SZIEDAT GER 63 63
(4) Diana CHEHOUDI NED/Isabelle HAVERLAG NED d. wc Barbora CIBAKOVA SVK/Eszter MERI SVK 61 61
Anfisa DANILCHENKO RUS/Jennifer LUIKHAM IND d. Sophia BIOLAY FRA/Margaux ROUVROY FRA walkover
(2) Anna PRIBYLOVA RUS/Julia STAMATOVA BUL d. wc Mariia ANTONIUK UKR/Pia PRÄFKE GER 61 61
QF
(1) Martina COLMEGNA ITA/Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d.
Francesca DELL'EDERA ITA/Alessandra SIMONE ITA 60 61
Louise BRUNSKOG SWE/Sadafmoh TOLIBOVA BLR d. (3) Chelsea VANHOUTTE BEL/Noelia ZEBALLOS BOL walkover
(4) Diana CHEHOUDI NED/Isabelle HAVERLAG NED d. wc Julie BELGRAVER FRA/Daniella DIMITROVA BUL 64 62
(2) Anna PRIBYLOVA RUS/Julia STAMATOVA BUL d. Anfisa DANILCHENKO RUS/Jennifer LUIKHAM IND 61 61
SF
(1) Martina COLMEGNA ITA/Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d.
Louise BRUNSKOG SWE/Sadafmoh TOLIBOVA BLR 63 63
(2) Anna PRIBYLOVA RUS/Julia STAMATOVA BUL d. (4) Diana CHEHOUDI NED/Isabella HAVERLAG NED 63 57 10-7

Final
(1) Martina COLMEGNA ITA/Maria Fernanda HERAZO GONZALEZ COL d.(2) Anna PRIBYLOVA RUS/Julia STAMATOVA BUL 63 61

Last edited by Xian; Sep 29th, 2019 at 11:34 AM.
Xian is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome