1964
Dates: September 2-13
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass
Singles (Draw=116)
First Round
Margaret Smith (Aus) [2]-bye
Kirsten Robshahn (Nor)-bye
Belmar Gunderson-bye
Kazuko Kurumatsu (Jpn)-bye
Karen Susman [11]-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Janine Lieffrig (Frn) d. Pam Watermeyer (SA) 6-2 6-3
Eva Lundqvist (Swd) d. Dorothy McCarthy 10-8 6-0
Norma Baylon (Arg) [8] d. Deidre Catt (GB) 8-6 6-2
Glenda Swan (SA) d. Ruth Jeffrey 6-3 6-1
Rosie Casals d. Carole Loop 6-1 3-6 8-6
Margrit Schultze (Ger) d. Deborah Garrison 6-3 8-6
Carole Graebner [9] d. Carol Rosser (GB) 6-2 6-4
Geraldine Houlihan (Ire) d. Sue Behlmar 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl (Ity) d. Patricia Reyes (Mex) 7-5 6-2
Joyce Davenport d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-2 6-3
Billie Jean Moffitt [3] d. Roberta Zimman 6-0 6-1
Reiko Miyagi (Jpn) d. Cathy Gagel 3-6 6-1 6-1
Liv Paldan (Nor) d. Alice Wavre (Swit) 6-4 2-6 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Heffelfinger 6-3 6-2
Justina Bricka [14] d. Cynthia Goeltz 6-2 6-0
Peachy Kellmeyer d. Louise Gonnerman 6-4 6-3
Julie Heldman d. Laurie Callaway 7-5 6-2
Ulla Sandulf (Swd) d. Carmela Fernandez 4-6 6-3 6-2
Nancy Richey [5] d. Adria Fisher Price 6-1 6-1
Monique Salfati (Frn) d. Andria Winkler (Aut) 6-3 3-6 6-1
Heide Schildknecht (Ger) d. Linda Lou Crosby 3-6 6-0 6-4
Alice Christer d. Ulla Pantoppidan (Den) 4-6 7-5 9-7
Pat Edrich d. Ruth Hande 6-1 6-2
Kathy Harter d. Rosie Darmon (Frn) 6-1 6-4
Jane Albert d. Carole Wright 6-4 6-1
Peaches Bartkowitz d. Ann Owen (GB) 6-0 6-3
Jitka Horcickova (Cz) d. Virginia Brown 6-2 6-4
Monique Bedoret (Bel) d. Bessie Stockard 6-3 6-1
Louise Brown (Can) d. Nina Vosters 6-8 6-2 6-3
Antonia de Luna (Mex) d. Christina Sandberg (Swd) 7-5 6-3
Carmen Lampe Boland d. Hilary Hodge (GB) 6-1 6-0
Yoko Obata (Jpn) d. Francesca Gordigiani (Ity) 3-6 6-4 6-2
Pia Balling (Den) d. Nancy Reed 2-6 6-4 7-5
Ann Jones (GB) [6] d. Jenny Ridderhof (Neth) default
Maria Guzman (Ecu) d. Jill Philbrick 6-3 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Marie Fourie (SA) 6-2 6-1
Chris Safford d. Sylvia Hooks 6-4 5-7 6-3
Helga Schultze (Ger) [13] d. Betty Stove (Neth) 7-5 4-6 6-3
Irene de Lansalut (Frn) d. Vicki Berner (Can) 6-3 5-7 6-2
Michelle Boulle (Frn) d. Monika Hassmann (Aut) 2-6 6-0 6-2
Carol Hanks d. Eleanor O'Neill (Ire) 6-0 6-1
Lesley Turner (Aus) [4] d. Alice Tym 6-0 6-3
Virginia Wade (GB) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
Katerina Frendelius-Bartholdsen (Swd) d. Bonnie Logan 6-1 6-3
Judy Alvarez d. Peggy Moore 4-6 6-3 8-6
Annette van Zyl (SA) [12] d. Ann-Marie Studer (Swt) 6-4 6-3
Kathy Blake d. Ana Maria Bocio (Arg) 4-6 6-1 6-1
Carol Southmayd d. Brenda Nunns (Can) 6-2 5-7 6-4
Rita Bentley (Can) d. Raymonde Jones 6-1 7-5
Robyn Ebbern (Aus) [7] d. Trudy Groenman (Neth) 8-6 6-2
Judy Tegart (Aus) d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Benita Senn (Can) 6-2 6-2
Francoise Durr (Frn) [10]-bye
Faye Urban (Can)-bye
Donna Floyd Fales-bye
Marilyn Aschner-bye
Jenny Morris (Rhodesia)-bye
Maria Bueno (Brz) [1]-bye
Second Round
Smith [2] d. Robshahn 6-0 6-2
Gunderson d. Kurumatsu 6-1 6-0
Susman [11] d. Mercelis 6-2 6-1
Lieffrig d. Lundqvist 7-5 6-4
Baylon [8] d. Swan 6-1 6-1
Casals d. M. Schultze 4-6 6-2 6-1
Graebner [9] d. Houlihan 11-9 5-7 8-6
Riedl d. Davenport 4-6 6-3 6-3
Moffitt [3] d. Miyagi 6-4 6-1
Eisel d. Paldan 6-0 6-1
Bricka [14] d. Kellmeyer 6-4 6-4
Heldman d. Sandulf 6-2 6-1
Richey [5] d. Salfati 7-5 6-4
Schildknecht d. Christer 6-0 6-0
Harter d. Edrich 2-6 7-5 6-4
Albert d. Bartkowitz 6-2 1-6 6-3
Horcickova d. Bedoret 6-2 6-1
Brown d. de Luna 3-6 6-1 8-6
Obata d. Boland 6-4 6-4
Jones [6] d. Balling 6-2 6-0
Rees-Lewis d. Guzman 6-0 6-1
H. Schultze [13] d. Safford 6-1 6-4
de Lansalut d. Boule 8-6 6-3
Hanks d. Turner [4] 2-6 6-3 6-1
Wade d. Bartholdson 6-2 4-6 6-4
van Zyl [12] d. Alvarez 6-2 6-3
Southmayd d. Blake 6-3 1-6 7-5
Ebbern [7] d. Bentley 6-3 6-0
Tegart d. Surbirats 6-1 6-0
Durr [10] d. Urban 6-1 6-0
Fales d. Aschner 6-1 6-2
Bueno [1] d. Morris 6-2 6-1
Third Round
Smith [2] d. Gunderson 6-1 6-0
Susman [11] d. Lieffrig 6-3 6-1
Baylon [8] d. Casals 4-6 6-2 6-2
Graebner [9] d. Riedl 6-4 7-5
Moffitt [3] d. Eisel 8-6 6-3
Heldman d. Bricka [14] 11-9 6-2
Richey [5] d. Schildknecht 6-1 6-3
Albert d. Harter 4-6 7-5 6-3
Horcickova d. Brown 6-2 6-1
Jones [6] d. Obata 6-1 6-0
Rees-Lewis d. H Schultze [13] 8-6 1-6 6-2
Hanks d. de Lansalut 7-5 6-3
Wade d. van Zyl [12] 6-3 7-5
Ebbern [7] d. Southmayd 6-3 6-4
Tegart d. Durr [10] 6-1 6-1
Bueno [1] d. Fales 7-5 6-3
Fourth Round
Susman [11] d. Smith [2] 4-6 6-4 6-4
Graebner [9] d. Baylon [8] 6-4 6-8 6-2
Moffitt [3] d. Heldman 6-3 6-0
Richey [5] d. Albert 6-3 6-3
Jones [6] d. Horcickova 6-1 6-1
Hanks d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Ebbern [7] d. Wade 9-7 7-5
Bueno [1] d. Tegart 6-1 6-1
Quarterfinals
Graebner [9] d. Susman [11] 4-6 8-6 6-3
Richey [5] d. Moffitt [3] 6-4 6-4
Hanks d. Jones [6] 7-5 2-6 8-6
Bueno [1] d. Ebbern [7] 6-4 6-1
Semifinals
Graebner [9] d. Richey [5] 2-6 9-7 6-4
Bueno [1] d. Hanks 6-4 6-2
Final
Maria Bueno [1] d. Carole Graebner [9] 6-1 6-0
----------------------------------------------
Mixed Doubles (Draw=32)
First Round
Maria Bueno/Dennis Ralston d Kazuko Kuromatsu/Khwaja Saeed default
Rosie Casals/Butch Seewagan d Deidre Catt/John Keller 5-7 6-4 6-4
Virginia Wade/Graham Stilwell d Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 6-3 7-5
Eleanor O'Neill/Eduardo Zuleta d Reiko Miyagi/Rudy Hernando 7-5 9-7
Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17
Elena Subirats/Ernesto Aguirre d Eva Lundqvist/Reino Nyyssonen 6-3 5-7 6-3
Jane Albert/Arthur Ashe d Robyn Ebbern/John Powerless 6-4 6-3
Ann Jones/Nicola Pietrangeli d Faye Urban/Henry Fauquier 6-1 6-4
Billie Jean Moffitt/Jerry Cromwell d Ana-Carola Guzman/Pancho Guzman 6-2 6-2
Rosie Darmon/Pierre Darmon d Kathy Harter/Donald Dell 6-4 7-5
Jacqueline Rees-Lewis/George McKenzie d Sylvia Hooks/Luis Glass 9-7 6-3
Vicki Berner/Frew McMillan d Lesley Turner/Mike Sangster 6-3 6-4
Justina Bricka/Frank Froehling d Katarina Bartholdson/Gene Scott 7-5 6-4
Julie Heldman/Gar Mulloy d Anne-Marie Studer/Dimitri Sturza 6-2 6-4
Norma Baylon/Manolo Santana d Carol Southmayd/John Harrison 6-4 4-6 6-4
Margaret Smith/John Newcombe d Trudy Groenman/Tom Okker 6-3 6-1
Second Round
Bueno/Ralston d Casals/Seewagan 6-0 6-1
O'Neill/Zuleta d Wade/Stilwell 6-2 6-1
Tegart/Rubinoff d Subirats/Aguirre 6-1 6-2
Jones/Pietrangeli d Albert/Ashe 6-2 10-8
Moffitt/Cromwell d Darmon/Darmon 6-2 6-4
Berner/McMillan d Rees-Lewis/Mckenzie 6-1 6-3
Bricka/Froehling d Heldman/Mulloy 6-3 6-2
Smith/Newcombe d Baylon/Santana 10-8 12-10
Quarterfinals
Bueno/Ralston d O'Neill/Zuleta 6-1 6-2
Tegart/Rubinoff d Jones/Pietrangeli 6-2 6-4
Berner/McMillan d Moffitt/Cromwell 9-7 6-3
Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1
Semifinals
Tegart/Rubinoff d Bueno/Ralston default
Smith/Newcombe d Berner/McMillan 6-1 6-2
Final
Margaret Smith/John Newcombe d Judy Tegart/Ed Rubinoff 10-8 4-6 6-3
Draw Notes:
There were 14 seeds in the singles
The doubles was held at Longwood in August. For results please see:
http://www.tennisforum.com/65498889-post41.html
--------------------------------------------------------------
Sources:
World Tennis, October 1964 issue, pages 80-81
--------------------------------------------------------------
Summary:
A badly sunburnt Graebner can offer little resistance to Bueno in one of the more lopsided slam finals in recent memory.
The Mixed doubles saw a long 1R match as, Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17. The 69 game QF topped it, as Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1.