TennisForum.com - View Single Post - 1965 results
Thread: 1965 results
View Single Post
post #38 of (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:05 PM Thread Starter
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of August 2-8

August 2-8, Ontario International, Toronto, Canada

1R:
Betty Kruty d. Francoise Savy 6-1 6-3
Leslie Sparling d. Sara Mae Turber 6-3 1-6 6-1

2R:
Bennita Senn d. Betty Kruty 6-0 6-2
Faye Urban d. Hilda Walterova Doleschell 6-1 6-2
Louise Brown d. Evelyn Egger 6-3 4-6 6-0
Leslie Sparling d. Judy Traviss 4-6 7-5 6-3

QF:
Vicki Berner d. Inge Weber 6-2 6-0
Faye Urban d. Bennita Senn 6-4 6-2
Louise Brown d. Vivienne Strong 7-5 6-0
Alice Luthy Tym d. Leslie Sparling 6-2 6-2

SF:
Vicki Berner d. Faye Urban 6-2 7-5
Louise Brown d. Alice Luthy Tym 7-5 6-1

FI: Vicki Berner d. Louise Brown 7-5 6-0

DF: Nunns/Urban d. Berner/Luthy Tym 6-4 6-1

--------------

Aug 3-9, Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)

1R:
Tory Ann Fretz d. Peggy Moore 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-4
Stephanie DeFina d. Vicky Rogers 6-3 6-2
Carol Ann Loop d. Joyce Davenport 6-3 6-3
Kathy Harter d. Giuliana Peterson 6-3 6-0
Yale Stockwell d. Carlene Basore 6-3 1-6 6-0
Chris Safford Beck d. Mimi Kanarek 7-9 7-5 6-3
Belmar Gunderson d. Barbara Menoff 6-2 6-0
Carol Southmayd d. Alice Christer Hartman 6-2 6-4
Nadine Netter d. Marilyn Montgomery 6-4 6-1
Laurie Callaway d. Diane Matzner 8-6 6-4
Kathy Blake d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Donna Floyd Fales d. Sue Shrader 6-1 9-7
Connie Cristler d. Virginia Brown 6-4 6-2
Pat Cody d. Nancy Corse Reed 6-3 6-2
Mary Ann Eisel d. Mimi Henreid 9-7 6-2

2R:
Tory Ann Fretz d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Carol Ann Loop 6-4 6-3
Chris Safford Beck d. Belmar Gunderson 6-3 6-0
Kathy Harter d. Yale Stockwell 6-1 6-1
Kathy Blake d. Laurie Callaway 6-4 6-2
Carol Southmayd d. Nadine Netter 2-6 7-5 6-2
Donna Floyd Fales d. Connie Cristler 6-4 6-2
Mary Ann Eisel d. Pat Cody 7-5 6-4

QF:
Tory Ann Fretz d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Kathy Harter d. Chris Safford Beck 6-3 6-3
Kathy Blake d. Carol Southmayd 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 8-6 7-9 6-4

SF:
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-1 9-11 6-3
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-2 6-2

FI: Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-2

DF: Blake/Harter d. DeFina/Eisel 6-2 5-7 6-1

----------------

August 7-9, Wightman Cup, Cleveland, Ohio, US

USA defeats GB 5-2

Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-4
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Virginia Wade 3-6 10-8 6-4
Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-2
Ann Haydon Jones d. Nancy Richey 6-4 8-6

Richey/Caldwell Graebner d. Christine Truman/Starkie 6-1 6-0
Moffitt/Hantze Susman d. Haydon Jones/Wade 6-3 8-6

--------------

August 2-10, International German Championships, Hamburg (Clay)
Venue: Rothenbaum

Draw of 35

Seeded players

[1] Margaret Smith (AUS)
[2] Maria Bueno (BRA)
[3] Lesley Turner (AUS)
[4] Françoise Durr (FRA)
[5] Edda Buding
[6] Helga Schultze
[7] Helga Niessen
[8] Annette van Zyl (RSA)

1R: Glenda Swan (RSA) d. Kerstin Seelbach 6-1 1-6 6-1
1R: Alena Palmeová (TCH) d. Cora Schediwy 4-6 6-4 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS) d. Renate Breuer 6-0 6-3

The remaining players had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS) [1] d. Pam Diepraam (RSA) 6-1 6-0
2R: Jitka Volavková (TCH) d. Michelle Boulle (FRA) 6-1 6-3
2R: Annette van Zyl (RSA) [8] d. Ina Wykowski 6-2 6-2
2R: Sonja Pachta (AUT) d. Ameli Hacks 6-3 5-7 6-3
2R: Françoise Durr (FRA) [4] d. Angelika Pfannenberg 6-2 6-2
2R: Gail Sheriff (AUS) d. Haidl Bohlens 7-5 6-0
2R: Patricia Walkden (RHO) – a bye [?]
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Swan 6-2 6-4
2R: Helga Schultze [6] d. Carol Prosen (USA) 6-1 6-1
2R: Schacht d. Palmeová 4-6 6-3 6-3
2R: Elena Subirats (MEX) – a bye [?]
2R: Lesley Turner (AUS) [3] d. Jacqueline Rees-Lewis (FRA) 6-0 6-1
2R: Norma Baylon (ARG) – a bye [?]
2R: Helga Niessen [7] d. Carol Sheriff (AUS) 6-1 6-2
2R: Regina Kawohl – a bye [?]
2R: Edda Buding [5] – a bye [?]

Note: The byes in the second round were probably defaults by other players, including the no 2. seed Maria Bueno.

3R: Smith d. Volavková 6-2 6-4
3R: van Zyl d. Pachta 6-1 7-5
3R: Durr d. G. Sheriff 6-1 3-6 6-4
3R: Walkden d. Coronado 9-7 6-4
3R: Schultz d. Schacht 6-3 6-3
3R: Turner d. Subirats 6-4 6-2
3R: Niessen d. Baylon 6-1 6-8 6-3
3R: Buding d. Kawohl 6-0 6-0

QF: Smith d. van Zyl 6-4 6-1
QF: Durr d. Walkden 6-1 6-4
QF: Turner d. Schultze 6-3 6-4
QF: Buding d. Niessen 13-11 6-4

SF: Smith d. Durr 6-0 6-3
SF: Buding d. Turner 8-6 6-3

FI: Margaret Smith (AUS) d. Edda Buding 6-2 6-3


Doubles

Draw of 14

1R: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Ameli Hacks/Kerstin Seelbach 6-1 6-2
1R: Alena Palmeová (TCH)/Jitka Volavková (TCH) d. Renate Breuer/Ina Wykowski 6-4 6-3
1R: Norma Baylon (ARG)/Annette van Zyl (RSA) d. Michelle Boulle (FRA)/Cora Schediwy 6-4 6-2
1R: Glenda Swan (RSA)/Patricia Walkden (RHO) d. Helga Niessen/Sonja Pachta (AUT) 6-1 7-5
1R: Carol Sheriff (AUS)/Gail Sheriff (AUS) d. Renate Kawohl/Angelika Pfaffenberg 6-0 6-4
1R: Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Elena Subirats (MEX) 6-1 6-0

Two pairs had a bye.

QF: Smith/Turner d. Palmeová/Volavková 6-1 6-1
QF: Baylon/van Zyl d. Swan/Walkden 6-2 6-2
QF: Buding/Schultze d. C. Sheriff/G. Sheriff 9-7 6-3
QF: Bueno/Durr d. Coronado/Schacht 6-4 6-4

SF: Smith/Turner d. Baylon/van Zyl 6-4 3-6 6-3
SF: Bueno/Durr d. Buding/Schultze 6-3 6-1

FI: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) 6-3 6-1


Mixed doubles

Draw of 28

[A number of the scores in the first and second rounds of the mixed doubles event are unknown]

1R: Jacqueline Rees-Lewis (FRA)/Dimitri Sturdza (SUI) d. Michelle Boulle (FRA)/Patricio Rodríguez (CHI) 4-6 6-1 8-6
1R: Sonja Pachta (AUT)/Bill Bowrey (AUS) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 2-6 6-3 6-2
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Ameli Hacks/Peter Pokorny (AUT) 6-3 6-2
1R: Patricia Walkden (RHO)/Harald Elschenbroich d. Gail Sheriff (AUS)/Michel Lequerq (FRA) [score?]
1R: Edda Buding/Ingo Buding d. Elena Subirats (MEX)/Osamu Ishiguro (JPN) 7-9 6-3 8-6
1R: Alena Palmeová (TCH)/ Milan Holeček (TCH) d. Haidl Bohlens/Jean Borotra (FRA) 6-3 6-2
1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Keith Diepraam (RSA) 6-3 6-2
1R: Norman Baylon (ARG)/Owen Davidson (AUS) d. Renate Breuer/Frank Arendt [score?]
1R: Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) d. Carol Sheriff (AUS)/Ray Ruffels (AUS) [score?]
1R: Lesley Turner (AUS)/Tony Roche (AUS) d. Ina Wykowski/Bernd Weinmann 6-2 6-2
1R: Jitka Volavková (TCH)/Jiří Javorský (TCH) d. Carol Prosen (AUS)/Nikolaos Kalogeropoulos (GRE) [score?]
1R: Madonna Schacht (AUS)/Martin Mulligan (AUS) d. Angelika Pfannenberg/Hajo Plötz [score?]

The remaining pairs had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Glenda Swan (RSA)/Robert Maud (RSA) 6-1 7-5
2R: Rees-Lewis/Sturdza d. Pachta/Bowrey 6-4 6-1
2R: van Zyl/McMillan d. Walkden/Elschenbroich 6-4 6-4
2R: Palmeová/Holeček d. E. Buding/I. Buding [score?]
2R: Coronado/Mandarino d. Baylon/Davidson [score?]
2R: Durr/Dell d. Turner/Roche [score?]
2R: Volavková/Javorský d. Schacht/Mulligan [score?]
2R: Maria Bueno (BRA)/John Newcombe (AUS) d. Cora Schediwy/Georg Pazderka (AUT) [score?]

QF: Smith/Fraser d. Rees-Lewis/Sturdza 6-4 6-1
QF: van Zyl/McMillan d. Palmeová/Holeček 6-4 6-1
QF: Coronado/Mandarino d. Durr/Dell 6-0 4-6 9-7
QF: Bueno/Newcombed. Volavková/Javorský 6-3 6-0

SF: Smith/Fraser d. van Zyl/McMillan 4-6 7-5 6-2
SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Newcombe 6-3 6-4

FI: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) 6-4 7-5

The organisers received a cable from Maria Bueno saying her doctor had advised her not to take part in the singles because of a knee injury. However she played in the Doubles! Bueno has been only in dubs for weeks now.

---------------

ends August 6, Evian-les-Bains, France (Clay)

SF:
Jill Blackman d. Alessandra Gobbo 7-5 6-2
Faye Toyne d. Francoise Repoux 6-0 7-5

FI: Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2

--------------

ends August 11, Kulm Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

QF:
Anne-Marie Studer d. Chiara Ramorino 2-6 6-3 6-0
Janine Bourgnon d. Mary McAnally 6-3 6-2
Monique Salfati d. Totta Zehden 6-4 7-5

SF:
Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-3 6-4
Monique Salfati d. Evelyne Terras 6-1 6-2

FI: Monique Salfati d. Anne-Marie Studer 9-7 0-6 6-2

---------------

August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Wales (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3

DF: Janice Townsend/Susan Tutt d. Mrs J. Campion/Anthea Rigby 6-4 6-2

MX: G.W. James/E. Ernest d. O'Keefe/Mrs J. Campion 6-0 1-6 6-2

----------------

August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Rita Bentley d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-4

DF: Rita Bentley/Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw/Jean Wilson 6-0 5-7 6-4

MX: Graham Stilwell/Rita Bentley d. Gerald Batrick/Winnie Shaw 6-2 6-2

---------------

August 2-7, Penzance, Cornwall, England

FI: E. Harvey d. H. Rose 6-1 7-5

---------------

August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, England (Grass)

FI: Stephanie Percival d. J. French 7-5 6-4

--------------

July 30-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 6-1 6-1

DF: Mrs B. Bean/Ruth Illingworth d. G. Musgrave/J. Lee 6-2 6-3

MX: R.A. Power/G. Liddiard d. J.R. Devereux/Ruth Illingworth 2-6 10-8 6-3

---------------------

July 28-August 6, Singapore Championships, Singapore

FI: Mrs Marcus Chin d. Vivien Gwee 6-2 6-2

DF: Mrs Marcus Chin/Audrey Oh d. J. Derwick/C. Hughes 7-5 6-8 6-3

MX: Vivien Gwee/Felix Bautista, jnr. (Tha) d. C. Hughes/Nestor Grammatica (Tha) 8-6 6-2

Last edited by Jimbo109; Jun 15th, 2017 at 02:13 PM.
Jimbo109 is offline  
 
 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome