TennisForum.com - View Single Post - 1962 results
Thread: 1962 results
View Single Post
post #37 of (permalink) Old Feb 7th, 2011, 04:55 PM Thread Starter
country flag Rollo
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,808
                     
Re: 1962 results

Week of July 23-29

July 23-29 Dutch Championships, Hilversum Netherlands (Clay)

Singles (Draw=at least 33)

2R: Maria Bueno (Bra) d. Val Fladgate 6-2 6-0
2R: Val Forbes (SA) d. Eva De Jong 6-1 5-7 11-9
2R: Gerda Hausslein d J. De Jong 6-2 7-9 6-2
2R: Jean Forbes (SA) d. M. Weurman 6-1 6-4

2R: Judy Tegart (Aus) d. Karin Herich (Ger) 8-6 10-8
2R: Marlene Gerson (SA) d. Jenny Ridderhof 4-6 6-2 6-3
2R: Jill Blackman (Aus) d. Jennie Baars 6-0 6-1
2R: Sandra Reynolds Price (SA) d. Jill Glenie 6-0 6-2

QF: Bueno d V Forbes 6-2 6-1
QF: J Forbes d Hausslein 6-2 6-2
QF: Gerson d Tegart 6-4 6-3
QF: Price d Blackman 6-1 6-2

SF: Bueno d. J Forbes 6-0 6-1
SF: Price d. Gerson 6-0 6-1

FI: Maria Bueno (Brz) d. Sandra Price (SA) 6-1 4-6 6-2

Doubles

QF: Gerson/Price d. Berna Thung/C.Siemers 6-2 6-2
QF: Blackman/Baars d. Ridderhof/Weurmann 7-5 6-4
QF: Forbes/Forbes d. Hauszlein/Herich 6-0 6-3
QF: De Jong/Tegart d. Gwen Thiele (Aus)/Heather Ross (Aus) 6-1 6-1

SF: Gerson/Price d. Blackman/Baars 6-0 6-3
SF: De Jong/Tegart d. Forbes/Forbes 6-1 6-4

FI: Eva De Jong/Judy Tegart d. Marlene Gerson/Sandra Price 6-3 6-3

Mixed Doubles

2R: Bueno/Bob Howe (Aus) d. De Jong/Tim Clayton (Aus) 6-3 6-2
2R: van Rijn/Owen Davidson (Aus) d. Siemers/Antonio Palafox (Mex) 6-3 8-6
2R: Blackman/Bill Bowrey (Aus) d. Gerson/Peter Scholtz 6-1 9-7
2R: Ross/Frew McMillan (SA) d. Knoppers/Langendaal 6-2 6-2
2R: J. Forbes/Gordon Forbes (SA) d. Glenie/Geoff Knox (Aus) 6-1 6-1
2R: V. Forbes/Piet Van Eysden d. Herich/Thorwald Moe (Nor) 2-6 6-4 6-3
2R: Tegart/Ed Rubinoff (US) d. Thung/John Sharpe (Aus) 6-4 6-4
2R: Ridderhof/Iyo Pimental (Ven) d. Fladgate/Bill Alvarez (Col) 6-1 6-0

QF: Bueno/Howe d. van Rijn/Davidson 6-2 6-4
QF: Blackman/Bowrey d. Ross/McMillan 6-1 9-7
QF: J. Forbes/G. Forbes d. V. Forbes/van Eysden 6-4 4-6 6-4
QF: Tegart/Rubinoff d. Ridderhof/Pimentel 6-4 6-3

SF: Bueno/Howe d. Blackman/Bowrey 6-4 6-1
SF: Tegart/Rubinoff d. J.Forbes/G.Forbes 6-4 6-2

FI: Judy Tegart/Ed Rubinoff d. Maria Bueno/Bob Howe 6-2 6-2

-----

July 30, Pennsylvania Open, Philadelphia, Pennsylvania, United States

SF: Doris Harrison d. Jeri Mitchell 6-2 6-1
SF: Bessie Stockard d. Dorothy Kornegay 6-2 6-4

FI: Bessie Stockard d. Doris Harrison 6-1 6-3

-----

ends July 29 Quebec Provincial Open Montreal, Canada

SF: Anne Barclay d I Blais 6-2 6-2
SF: Eleanor Dodge d Shirley Harit 6-4 3-6 6-2

FI: Anne Barclay d Eleanor Dodge 6-0 6-4

Doubles

SF: Barclay/Dodge d. Huard/Miriam (?) Rainboth 6-3 6-4
SF: Blais/Marie Laframboise d. Harit/Denise Hunnius 9-11 6-2 6-3

FI: Anne Barclay/Eleanor Dodge d I Blais/Marie Laframboise 6-2 6-2

-----

July 23-29 Malayan International Championships, Ipoh, Malaysia.

FI: Ethne Greene (NZ) d. Judy Davidson (NZ) 7-5 6-3

DF: Patsy Belton(NZ)/Judy Davidson d. Ethne Green/Anne Smith (NZ) 6-2 3-6 6-4

MX: Judy Davidson/Robert Clarke (NZ) d. Anne Smith/Ian Crookenden (NZ) 7-5 3-6 6-4

-----

July 24-30 Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Singles (Draw=47)


1R: Karen Susman [1]-bye
1R: Liz Crady-bye
1R: Linda Lou Crosby-bye
1R: Belmar Gunderson-bye
1R: Kaye Dening (Aus)-bye
1R: Carol Southmayd-bye
1R: Margaret Osborne Dupont-bye
1R: Mary Habicht (Brz)-bye

1R: Margaret Varner d Connie Jaster 6-0 6-1
1R: Janie Albert d Mary Sherer 6-2 6-1
1R: Sue Behlmar d Vivki Palmer default
1R: Carol Ann Loop d Virginia Brown 6-1 6-3
1R: Tory Fretz d Carol Heffelfinger 6-2 6-1
1R: Carol Hanks d Lynn Haines 6-1 6-2
1R: Mary Hawton (Aus) d Carolyn Rogers 6-4 6-1
1R: Justina Bricka [4] d Tracy Johnson 6-0 6-1

1R: Billie Jean Moffitt [3]-bye
1R: Carol Ann Prosen-bye
1R: Nina Vosters-bye
1R: Jeralyn Badgley-bye
1R: Donna Floyd-bye
1R: Maggie Taylor-bye
1R: Joyce Marinkelle-bye
1R: Gwyneth Thomas-bye

1R: Judy Alvarez d Cathy Lee Crosby 6-1 6-0
1R: Pat Stewart Edrich d Julie Heldman 6-1 6-0
1R: Peachy Kellmeyer-bye
1R: Carole Caldwell d Roberta Rountree default
1R: Marilyn Montgomery d Andria Miller 8-6 1-6 6-2
1R: Roberta Alison d Joyce Davenport 6-2 12-10
1R: Virginia Minor d Mary Arfaras 6-3 6-1
1R: Margaret Smith [1] (Aus) d Chris Safford 6-2 6-1

2R: Susman [1] d Crady 6-1 6-0
2R: Gunderson d LL Crosby 6-1 6-0
2R: Dening d Southmayd 6-3 6-3
2R: Dupont d Habicht 6-1 6-4
2R: Varner d Albert 8-6 7-5
2R: Loop d Behlmar 6-1 6-4
2R: Fretz d Hanks 6-1 11-13 6-4
2R: Bricka [4] d Hawton 6-2 6-0

2R: Moffitt [3] d Prosen 6-2 6-2
2R: Vosters d Badgley 6-4 6-1
2R: Floyd d Taylor 6-2 6-4
2R: Thomas d Marinkelle 6-0 6-2
2R: Alvarez d Edrich 1-6 6-2 6-1
2R: Caldwell d Kellmeyer 6-2 6-2
2R: Montgomery d Alison 6-1 6-1
2R: Smith [2] d Minor 6-0 6-0

3R: Susman [1] d Gunderson 6-3 5-7 6-0
3R: Dupont d Dening 6-0 2-6 6-3
3R: Varner d Loop 6-4 6-2
3R: Bricka [4] d Fretz 6-2 3-6 8-6

3R: Moffitt [3] d N Vosters 6-2 6-3
3R: Thomas d Floyd 7-5 6-4
3R: Alvarez d Caldwell 7-5 1-6 6-0
3R: Smith [2] d Montgomery 6-4 6-0

QF: Susman [1] d Dupont 6-1 9-7
QF: Bricka [4] d Varner 6-1 6-4
QF: Moffitt [3] d Thomas 6-3 6-2
QF: Smith [2] d Alvarez 7-5 8-6

SF: Susman [1] d Bricka [4] 6-1 6-3
SF: Smith [2] d Moffitt [3] 6-4 6-2

FI: Margaret Smith [2] (Aus) d. Karen Susman [1] 6-4 10-8

Doubles

1R: Floyd/Gunderson d. Alison/Habicht 6-0 6-2
1R: N.Vosters/Bunny Vosters d. Arfaras/Sherar 6-4 6-1
1R: Montgomery/Hanks d. Hefflefinger/Minor 6-3 6-3
1R: Caldwell/Alvarez d. Fretz/Crady 6-2 6-1
1R: duPont/Varner d. Miller/Haines 6-2 6-8 6-3
1R: Loop/Jaster d. Edrich/Joy Valderrama 6-2 6-3
1R: Hawton/Denning d. Safford/Jackie Green 6-1 6-2
1R: Crosby/Crosby d. Moessner/Gloria Young 6-46 6-3

2R: Moffitt/Susman d. Rogers/Brown 6-0 6-0
2R: Behlmar/J.Heldman d. Davenport/Albert 9-7 6-4
2R: Floyd/Gunderson d. Vosters/Vosters 6-4 6-4
2R: Caldwell/Alvarez d. Montgomery/Hanks 6-3 6-0
2R: duPont/Varner d. Loop/Jaster 6-1 6-4
2R: Hawton/Denning d. Crosby/Crosby 6-0 6-2
2R: Bricka/Smith d. Kellmeyer/Southmayd 6-2 6-4
2R: Prosen/Marinkelle d. Badgley/Taylor 6-1 1-6 6-3

QF: Moffitt/Susman d. Behlmar/Heldman 6-3 6-1
QF: Floyd/Gunderson d. Caldwell/Alvarez 6-2 6-2
QF: duPont/Varner d. Hawton/Denning 6-0 6-4
QF: Bricka/Smith d. Prosen/Marinkelle 6-4 6-1

SF: Moffitt/Susman d. Floyd/Gunderson 6-2 6-1
SF: Bricka/Smith d. duPont/Varner 6-3 6-2

FI: Justina Bricka/Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt/Karen Susman 7-5 3-6 8-6

Mixed Doubles

1R: Smith/Fred Stolle (Aus) V. Brown/Crawford Henry 6-2 6-1
1R: Marinkelle/Juan Manuel Couder (Sp) Heldman/Ray Senkowski 2-6 6-1 10-8
1R: Alvarez/Clark Graebner d. C. Crosby/Butch Newman 6-4 6-2
1R: Sherar/Bill Higgins d. Nagler/Larry Nagler 6-1 6-2
1R: Caldwell/Bill Bond d. Arfaras/Arthur Ashe 6-3 6-3
1R: Moffitt/Jim McManus d. Haines/Greer 6-4 6-3
1R: Hanks/John Powless d. Albert/Tom Edlefsen 3-6 8-6 6-3
1R: Davenport/Dick Sorlein d. Gunderson/Carter Lenoir 2-6 6-4 6-4
1R: Montgomery/Al Driscole d. Safford/Rawls 6-2 6-4
1R: Edrich/Ron Holmberg d. Loop/Donald Floyd 6-2 6-3
1R: Bricka/Gene Scott d. Taylor/Bill Cullen 6-2 3-6 6-3
1R: B. Vosters/James Schnaars d. L. Crosby/Jim Parker 6-2 5-7 8-6
1R: Susman/Rod Susman d. Clement/Howe 7-5 6-2
1R: Behlmar/Billy Lenoir d. Habicht/Ned Neely 4-6 6-3 6-2
1R: Jaster/Herb FitzGibbon d. Miller/Roger Werksman 6-1 6-2
1R: Deming/Cliff Drysdale (SA) d. N. Voster/Bill Brown 6-1 6-4

2R: Smith/Stolle d. Marinkelle/Couder 7-5 6-2
2R: Alvarez/Graebner d. Sherar/Higgins 6-4 6-1
2R: Caldwell/Bond d. Moffitt/McManus 6-2 7-5
2R: Hanks/Powless d. Davenport/Sorlein 6-4 6-4
2R: Montgomery/Driscole d. Edrich/Holmberg 6-3 6-4
2R: Bricka/Scott d. Vosters/Schnaars 6-2 10-8
2R: Susman/Susman d. Behlmar/B. Lenoir 6-3 6-3
2R: Deming/Drysdale d. Jaster/FitzGibbon 5-7 6-2 6-2

QF: Smith/Stolle d. Alvarez/Graebner 6-4 6-4
QF: Caldwell/Bond d. Hanks/Powless 6-4 6-2
QF: Bricka/Scott d. Montgomery/Driscole 9-11 6-4 7-5
QF: Susman/Susman d. Deming/Drysdale 6-3 6-3

SF: Smith/Stolle d. Caldwell/Bond 6-0 7-5
SF: Bricka/Scott d. Susman/Susman 6-4 16-14

FI: Margaret Smith/Fred Stolle d. Justina Bricka/Gene Scott 6-4 6-2

An overflow crowd sees a close contest as Susman digs out a 2-5 hole in set two. Susman fails to convert a set point at 6-5 and finally falls when Smith serves her 8th ace of the match.

-----

Ends July 30 Bad Neuenahr Tournament, Bad Neuenahr, Germany (Clay)

FI: Renee Schuurman (SA) d. Heide Schildknecht 6-2 6-1

-----

July 29, South Queensland Championships, Ipswich, Australia

FI: Faye Toyne d. Val Wicks 6-3 1-6 6-4

-----

ends August 1 Czechoslovakian International Championships, Prague, Czechoslovakia (Clay)

QF: Elizabeth Starkie (GB) d Eva Johannes (E. Ger) 6-4 6-2
QF: Zdena Strachova d Olga Lendlova 6-8 6-1 8-6
QF: Olga Miskova Siroka d Donna Floyd (US) 7-5 4-6 6-2
QF: Anna Dmitrieva (USSR) d Jitka Horcikova 6-4 7-5

SF: Starkie d Strachova 6-1 6-4
SF: Dmitrieva d Siroka 6-3 6-2

FI: Anna Dmitrieva (USSR) d Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-0

Doubles

SF: Vlasta Kodesova/Jirina Michlova d. Karmazinova/Brabcova 6-4 6-3
SF: Dmitrieva/Jana Volkova d. Johannes/Siroka 6-0 6-0

FI: Anna Dmitrieva (USSR)/Volkova d. Kodesova/Michlova 7-5 6-2

Mixed Doubles

QF: Linhartova/Petr Mls d. Siroka/Jiri Javorsky 3-6 8-6 6-4
OF: Starkie/Jiri Parma d. Kodesova/Pavel Korda 6-3 6-2
QF: Dmitrieva/Tomas Lejus (USSR) d. Horcikova/Richard Schonborn 6-3 6-3
QF: Lendlova/Milan Necas d. Marketa Prochova/Ivan Mikysa 7-6 6-1

SF: Starkie/Parma d. Linhartova/Mls 6-2 3-6 6-2
SF: Dmitrieva/Lejus d. Lendlova/Necas 6-4 6-1

FI: Anna Dmitrieva (USSR)/Tomas Lejus (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB)/Jiri Parma 6-3 5-7 6-1

E Johannes = Eva Mannschatz Johannes (GDR)
Siroka = Olga Miskova Siroka

-----

July 23-29 Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

The Carmen Tessier Cup*
*Apparently a round roun format until the semifinals.

Group 1

Jan Lehane (Aus) d Geraldine Houlihan (Ire) 6-1 6-1
Solange Galtier d Geraldine Houlihan (Ire) 4-6 6-2 6-2
Jan Lehane (Aus) d Solange Galtier 6-1 6-2

Group 2

Lesley Turner (Aus) d Anne-Marie Larue 6-1 6-2
Lesley Turner (Aus) d C Roustan 6-0 6-3
Anne-Marie Larue d C Roustan 12-10 6-1

Group 3

Robyn Ebbern (Aus) d Claudine Pierval 8-6 6-4
Robyn Ebbern (Aus) d Francesca Gordigiani (Ity) 6-4 6-2
Francesca Gordigiani (Ity) d Claudine Pierval 6-4 6-3

Group 4
Madonna Schacht (Aus) d Marie-Jeanne Dusapt 6-3 6-3
Madonna Schacht (Aus) d M Marechal (Bel) 6-2 6-1
M Marechal (Bel) d Marie-Jeanne Dusapt 6-0 7-5

SF: Lesley Turner d Robyn Ebbern 3-6 6-2 6-0
SF: Jan Lehane d Madonna Schacht 6-2 6-2

FI: Lesley Turner (Aus) d Jan Lehane (Aus) 6-0 8-10 6-1

Deauville Cup

1R: Jan Lehane (Aus) d Francesca Gordigiani (Ity) 6-0 6-1
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5
1R: Madonna Schacht (Aus) d M Marechal (Bel) 6-4 6-1
1R: Lesley Turner (Aus) d Solange Galtier 6-4 6-1

SF: Ebbern d Lehane 6-3 7-9 6-3
SF: Turner d Schacht 6-3 8-6

FI: Lesley Turner d Robyn Ebbern 6-3 6-1

Two events held at the same venue with most of the same players-one in a round robin format. Lesley Turner won both events, winning all 7 of her singles matches.


-----

July 28-29 France Versus Germany Paris (Clay)

Germany Defeats France 8-5

Francoise Durr d Edda Buding (Ger) 6-1 6-4
Helga Schultze (Ger) d Monique Coste 6-2 6-0
Almut Sturm (Ger) d Aline Nenot 6-0 6-4
Renate Ostermann (Ger) d Janine Lieffrig 6-4 2-6 6-3
Helga Niessen (Ger) d Daniele Wild 6-2 2-6 6-0
Almut Sturm (Ger) d Monique Coste 12-10 6-2
Helga Schultze (Ger) d Aline Nenot 6-1 6-0
Edda Buding (Ger) d Janine Lieffrig 6-3 3-6 6-1

Suzanne Le Besnerais/Francoise Durr d Edda Buding/Helga Schultze (Ger) 7-5 7-5
Monique Coste/Janine Lieffrig d Foerstendorf/Renate Ostermann 6-3 6-1
Edda Buding/Helga Schultze (Ger) d Monique Coste/Janine Lieffrig 6-2 6-1
Suzanne Le Besnerais/Francoise Durr d Foerstendorf/Renate Ostermann ????

-----

July 28, Santa Cruz County, Santa Cruz, California, United States

FI: Diana Gai d. Annette Stoesser 6-1 6-3

MX: Diana Gai/Nelson d. Russell/Ray Sampson 8-6 6-8 7-5

-----

July 29, Houston TAAF, Houston, Texas, United States

FI: Betty Gray d. Lovie Beard 6-0 6-1

DF: Betty Gray/Charlotte Lorenz d. Clare Childers/Ann Kuykendall 6-2 6-2

MX: Dorothy Crane/John Been d. Bambi Schuette/Richard Schuette 6-2 6-3

-----

July 23-28, Mozambique Championships, Lourenco Marques, Mozambique, Portuguese East Africa

FI: Pam Watermeyer (SA) d. Eunice Passmore 2-6 6-3 6-4

DF: Eunice Passmore/Pam Watermeyer (SA) d. Teresa Peres/Orlanda Pasa 6-2 6-1

Last edited by Rollo; Jul 22nd, 2018 at 12:32 AM.
Rollo is offline  
 
 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome