Monday- Day 8 Schedule - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 09:36 AM Thread Starter
-LIFETIME MEMBER-
 
TheBoiledEgg's Avatar
 
Join Date: Sep 2001
Location: in Cloud Cuckoo Land
Posts: 181,777
                     
Monday- Day 8 Schedule

Rod Laver Arena

11:00 AM
Start 1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Nicolas Lapentti (ECU)
Todd Woodbridge (AUS)
vs. Bob Bryan (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Serena Williams (USA)[1] vs. Eleni Daniilidou (GRE)[18]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Younes El Aynaoui (MAR)[18]






Rod Laver Arena

7:30 PM
Start 1. Women's Singles - 4th Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[4] vs. Amanda Coetzer (RSA)[19]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
David Nalbandian (ARG)[10] vs. Roger Federer (SUI)[6]






Vodafone Arena

11:00 AM
Start 1. Men's Singles - 4th Rnd.
Rainer Schuettler (GER)[31] vs. James Blake (USA)[23]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Andy Roddick (USA)[9] vs. Mikhail Youzhny (RUS)[25]
3. Women's Singles - 4th Rnd.
Chanda Rubin (USA)[10] vs. Anastasia Myskina (RUS)[8]
4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Todd Woodbridge (AUS)
Eleni Daniilidou (GRE)
vs. Mike Bryan (USA)[2]
Lisa Raymond (USA)[2]







MCA

11:00 AM
Start 1. Women's Singles - 4th Rnd.
Elena Bovina (RUS)[20] vs. Meghann Shaughnessy (USA)[25]
followed by:
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Barbara Rittner (GER)
Maria Vento-Kabchi (VEN)
vs. Lindsay Davenport (USA)[6]
Lisa Raymond (USA)[6]

3. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[5]
Meghann Shaughnessy (USA)[5]
vs. Nathalie Dechy (FRA)
Emilie Loit (FRA)

4. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Leander Paes (IND)[9]
David Rikl (CZE)[9]
vs. James Blake (USA)
Mark Merklein (BAH)

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Daniel Nestor (CAN)
Kristie Boogert (NED)
vs. Robbie Koenig (RSA)
Els Callens (BEL)







Show Court 2

11:00 AM
Start 1. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
David Adams (RSA)
Wynne Prakusya (INA)
vs. Joshua Eagle (AUS)
Barbara Schett (AUT)

followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Devin Bowen (USA)
Ashley Fisher (AUS)
vs. Donald Johnson (USA)[3]
Jared Palmer (USA)[3]

3. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Nathan Healey (AUS)
Evie Dominikovic (AUS)
vs. Mahesh Bhupathi (IND)
Iroda Tulyaganova (UZB)

4. Legends Mixed
John Newcombe (AUS)
Anne Minter (AUS)
vs. John Alexander (AUS)
Greer Leo Smith (AUS)







Show Court 3

11:00 AM
Start 1. Legends Doubles
Mark Woodforde (AUS)[1]
Peter McNamara (AUS)[1]
vs. Geoff Masters (AUS)
Ross Case (AUS)

followed by:
2. Legends Mixed
Tony Roche (AUS)
Nicole Bradtke (AUS)
vs. Ken Rosewall (AUS)
Lesley Bowrey (AUS)

3. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Cara Black (ZIM)[4]
Elena Likhovtseva (RUS)[4]
vs. Mary Pierce (FRA)
Rennae Stubbs (AUS)

4. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Elena Bovina (RUS)[14]
Justine Henin-Hardenne (BEL)[14]
vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)[2]
Paola Suarez (ARG)[2]

5. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Martin Damm (CZE)
Rita Grande (ITA)
vs. Donald Johnson (USA)[4]
Rennae Stubbs (AUS)[4]







Court 4

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marko Baghdatis (CYP)[1] vs. Frederico Gil (POR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jose Luis Muguruza (ARU)[10] vs. Clint Harris (AUS)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marco Hosang (GER) vs. Foti Fotakis (AUS)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sylvia Montero (FRA) vs. Olivia Lukaszewicz (AUS)






Court 5

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Smeets (AUS) vs. Brendon Evans (USA)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jimmy Schneider (NED) vs. Adam Feeney (AUS)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
David Galic (AUS) vs. Joel Kerley (AUS)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sophie Ferguson (AUS) vs. Charlene Vanneste (FRA)






Court 6

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Todd Ley (AUS) vs. Woong-Sun Jun (KOR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chris Guccione (AUS)[8] vs. Ruben Gonzalez (USA)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Darya Ivanov (AUS) vs. Lara Picone (AUS)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Bojana Bobusic (AUS) vs. Nicole Pitts (USA)






Court 7

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Eric Scherer (GER) vs. Christopher Singh (AUS)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Andrei Radulescu (RUS) vs. David Jeflea (AUS)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sheng-Nan Sun (CHN) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Natasha Kersten (AUS) vs. Silvana Bauer (NED)[11]






Court 8

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
David North (RSA) vs. Lukas Rosol (CZE)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Sergey Stakhovsky (UKR) vs. Goran Belosovic (CRO)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Yung Jan Chan (CHN) vs. Viktoria Kutuzova (UKR)[9]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katerina Bohmova (CZE)[7] vs. Daniela Dominikovic (AUS)






Court 10

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brian Hung (HKG) vs. Jarrett Chirico (USA)[13]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Christopher Biro (AUS) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Andrea Hlavackova (CZE)[8] vs. Tatijana Malek (GER)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Nicole Vaidisova (CZE) vs. Jarmila Gajdosova (SVK)[2]






Court 11

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Somdev Dev Varman (IND) vs. Rick Schmidt (GER)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Andis Juska (LAT) vs. Phillip Simmonds (USA)[12]
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA)[14] vs. Ervin Eleskovic (SWE)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ji-Young Kim (KOR) vs. Timna Ticic (CRO)






Court 12

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Chris Kwon (USA)[3] vs. Dejan Cvetkovic (CAN)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michael Zverev (GER)[16] vs. Chris Letcher (AUS)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Hyun-Joon Suk (KOR) vs. Artem Sitak (RUS)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Angelique Kerber (GER) vs. Septi Mende (INA)






Court 13

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alexander Petropolous (AUS) vs. Josselin Ouanna (FRA)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Karan Rastogi (IND) vs. Lachlan Ferguson (AUS)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Florin Mergea (ROM)[6] vs. Sergei Bubka (UKR)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Eden Marama (NZL)[14] vs. Mari Andersson (SWE)






Court 14

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Scott Oudsema (USA)[9] vs. Guy Thomas (GBR)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Roman Kutac (CZE) vs. Juan De Armas (VEN)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Patrick Wolfler (AUT) vs. Lado Chikhladze (GEO)
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Andreja Klepac (SLO)[13] vs. Aleksandra Wozniak (CAN)






Court 19

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Berhard Deussner (AUT) vs. Adrian Ungur (ROM)[7]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Karolj Fodor (YUG) vs. Mathieu Montcourt (FRA)[4]
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Adrian Szatmary (HUN) vs. David Brewer (GBR)[11]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Madalina Gojnea (ROM) vs. Ryoko Fuda (JPN)[4]






Court 21

10:00 AM
Start 1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Patrick Jozwik (AUS) vs. Hora Tecau (ROM)[15]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Richard Irwin (GBR) vs. Gd Jones (NZL)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Ken-Ichiro Nakahara (JPN) vs. Brian Baker (USA)[2]
4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Emma Laine (FIN) vs. Petra Teller (HUN)

Good luck to my favs

AZARENKA

*Kuznetsova*Sharapova**Vesnina*Shvedova*Kasatkina*Pavlyuchenkova*Makarova
Diatchenko*Gasparyan*Zhuk*Potapova*Govortsova*Vikhlyantseva*Kudermetova*Anisimova*
*Svitolina*Yastremska*Kostyuk*Tsurenko
MINELLA Stollar Alize Lim*El Tabakh*Robson*Cirstea
*Juhaszova*Fourlis*Bouchard*
Boulter*Danilovic*
*Bellis*Soylu*Sibille*Eden Silva*Dodin*Mihalikova*Arango*Aksu*Detiuc*

http://www.twitter.com/TheBoiledEgg
TheBoiledEgg is offline  
post #2 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 09:38 AM Thread Starter
-LIFETIME MEMBER-
 
TheBoiledEgg's Avatar
 
Join Date: Sep 2001
Location: in Cloud Cuckoo Land
Posts: 181,777
                     
hopefully Eurosport starts with Elena's match
[email protected] a useless mens doubles on RLA 1st

Good luck to my favs

AZARENKA

*Kuznetsova*Sharapova**Vesnina*Shvedova*Kasatkina*Pavlyuchenkova*Makarova
Diatchenko*Gasparyan*Zhuk*Potapova*Govortsova*Vikhlyantseva*Kudermetova*Anisimova*
*Svitolina*Yastremska*Kostyuk*Tsurenko
MINELLA Stollar Alize Lim*El Tabakh*Robson*Cirstea
*Juhaszova*Fourlis*Bouchard*
Boulter*Danilovic*
*Bellis*Soylu*Sibille*Eden Silva*Dodin*Mihalikova*Arango*Aksu*Detiuc*

http://www.twitter.com/TheBoiledEgg
TheBoiledEgg is offline  
post #3 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 10:02 AM
Senior Member
 
Libertango's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 15,057
                     
What!!! a mens doubles first on centre court??!! Ok, so it is Woodbridge vs 2nd seeds, but I think the scheduling at these championships has been really wierd at times!!Anyways.....

Good luck to:

CHANDA!!!!!!!!!
Serena
Amanda
Ruano Pascual/Suarez
Ken-Ichiro Nakahara
Ryoko Fuda

Venus
Kvitova


Libertango is offline  
post #4 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 10:16 AM
Chionophile
 
Sam L's Avatar
 
Join Date: Oct 2001
Location: Cryosphere
Posts: 39,870
                     
Thank god Hewitt is not on the night match.

I'd get to watch a male player at night, that's NOT an Australian, for once!

Dancing and Skating through Life


Sam L is offline  
post #5 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 10:23 AM
Senior Member
 
Join Date: Jun 2002
Location: South Africa
Posts: 1,820
                     
Go Amanda. The match was obviously scheduled for the night so that it can benefit Clijsters. How pathetic.
butch is offline  
post #6 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 10:32 AM
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 1,747
                     
I wouldnt say Nicole Bradtke quite that old, poor thing playing in the oldies, and Rachel McQuillan still in wta!! Bradtke has been best aussie playr in womens game for years!!

GO CHANDA TOMMOROW!!!!!!!!!!
bello is offline  
post #7 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 12:57 PM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 26,872
                     
I'm quite sure that Eurosport will start with Blake vs. Schüttler unfortunately.

Thank god I also have ARD, hmmmmm, I wonder what they will show first.
GoDominique is offline  
post #8 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:24 PM
Senior Member
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 333
 
Are the men's doubles best of three or best of five? Please say three.
bwguy is offline  
post #9 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:27 PM Thread Starter
-LIFETIME MEMBER-
 
TheBoiledEgg's Avatar
 
Join Date: Sep 2001
Location: in Cloud Cuckoo Land
Posts: 181,777
                     
doubles best of 3

Good luck to my favs

AZARENKA

*Kuznetsova*Sharapova**Vesnina*Shvedova*Kasatkina*Pavlyuchenkova*Makarova
Diatchenko*Gasparyan*Zhuk*Potapova*Govortsova*Vikhlyantseva*Kudermetova*Anisimova*
*Svitolina*Yastremska*Kostyuk*Tsurenko
MINELLA Stollar Alize Lim*El Tabakh*Robson*Cirstea
*Juhaszova*Fourlis*Bouchard*
Boulter*Danilovic*
*Bellis*Soylu*Sibille*Eden Silva*Dodin*Mihalikova*Arango*Aksu*Detiuc*

http://www.twitter.com/TheBoiledEgg
TheBoiledEgg is offline  
post #10 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:33 PM
Senior Member
 
Gunter's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: PC
Posts: 1,702
                     
I must to school when Kim plays

Follow me on twitter: http://www.twitter.com/gunterv
Gunter is offline  
post #11 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:43 PM
Senior Member
 
Join Date: Nov 2001
Posts: 333
 
Thanks, TBE. Maybe I'll be awake for the S.Williams/Daniilidou clash.
bwguy is offline  
post #12 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:43 PM
Senior Member
 
angele87's Avatar
 
Join Date: Jan 2002
Location: Nova Scotia, Canada
Posts: 15,226
                     
Yay, night match for Kimmie Good luck Kim

Speak when you are angry and you will make the best speech you will ever regret. - Ambrose Bierce

There is no saint without a past, and no sinner without a future. - Shri Haidakhan Babaji

Wisdom is the quality that keeps you from getting into situations where you need it. - Doug Larson

It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it. - Aristotle
angele87 is offline  
post #13 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 01:52 PM
Senior Member
 
Julian's Avatar
 
Join Date: Sep 2001
Location: Sunny and rainy.Florida!!
Posts: 4,742
                     
GOOD LUCK:

Eleni Daniilidou
David Nalbandian
Meghann Shaughnessy
Daniela Hantuchova / Meghann Shaughnessy
Nathalie Dechy / Emilie Loit
Mahesh Bhupathi / Iroda Tulyaganova
Elena Bovina / Justine Henin-Hardenne
Julian is offline  
post #14 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 02:17 PM
Senior Member
 
salima's Avatar
 
Join Date: Apr 2002
Location: Kaldbakksbotnur
Posts: 5,574
                     
Good luck to Mahresh and Iroda and to Darya in the girls class
salima is offline  
post #15 of 20 (permalink) Old Jan 19th, 2003, 02:57 PM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2003
Location: USA
Posts: 1,189
                     
GodSpeed - Rubin and Williams.
G_Slammed is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome