1940 results - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:05 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
1940 results

Summary

The bloodbath now known as World War II spread, eliminating tennis as usual in Europe. Forest Hills was the only major that went on in usual fashion. Alice Marble won the US Nationals handily. All she did was win, not suffering a defeat again for the second consecutive year. It's a pity she won't get to defend her Wimbledon title, as without doubt she would have been the odds on favorite.





I wish to thank David K and others who contributed results from an earlier thread on 1940. This work may be found at:
https://www.tennisforum.com/showthrea...highlight=1940

Last edited by Rollo; Dec 17th, 2017 at 05:45 AM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:06 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of January 1-7

December 26-January 1 South Australian Championships, Adelaide (Grass)
Venue: Memorial Drive

Singles (Draw=14)

1R: Thelma Coyne-bye
1R: Dot Weston-bye
1R: Joan Walters d Joyce Traegar 6-0 6-3
1R: Connie Coate d B Cooper 6-0 6-3

1R: May Blick d Mary Chapman 6-0 6-2
1R: Dot Mauger d E Parsons 6-2 6-1
1R: Yvette Wilson d Barbara Welbourne 7-5 6-4
1R: Nell Hopman d Gwen O'Halloran 6-2 6-1

QF: Coyne d Weston 6-3 6-2
QF: Coate d Walters 6-2 6-1
QF: Mauger d Blick 2-6 6-1 6-2
QF: Hopman d Wilson 6-3 6-0

SF: Coyne d Coate 2-6 6-4 6-1
SF: Hopman d Mauger 6-3 6-3

FI: Nell Hopman d Thelma Coyne 6-4 6-8 6-2

Doubles

SF Thelma Coyne/Nell Hopman d Gwen O'Halloran/Joan Walters 6-4 6-8 6-3
SF Blick/Mauger d Mary Chapman/Ruby Skinner 6-2 4-6 6-2

FI: Thelma Coyne/Nell Hopman d Blick/Mauger 6-4 3-6 6-3

Mixed Doubles

QF Gwen O'Halloran/Len Schwartz d Yvette Wilson/RB Burr 62 62
QF Thelma Coyne/Long d Joan Walters/Don Turnbull 36 75 63
QF May Blick/Tom Warhurst d Mary Chapman/AC Harvey 63 64
QF Nell Hopman/Harry Hopman d Dot Mauger/GA Holland 64 64

SF O'Halloran/Schwartz d Coyne/Long 57 ?? 63
SF Hopman/Hopman d Blick/Warhurst 63 62

FI: Nell Hopman/Harry Hopman d Gwen O'Halloran/Len Schwartz 6-2 6-1

-----

circa December 26, 1939-January 2, 1940, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Clay)

SF: Olive Craze d. Mrs Trembling 6-0 6-0
SF: Sheila Piercey d. I. Michau 6-2 6-2

FI: Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5

Doubles

SF: Mrs Golding/Mrs Trembling d. Doreen Abington/A. de Villiers 6-2 6-3

FI: Olive Craze/Sheila Piercey d. Mrs Golding/Mrs Trembling 6-1 6-0

MX: Olive Craze/Max Bertram d. Sheila Piercey/J. Large 6-0 6-3

-----

circa December 26, 1939-January 2, 1940, Border Championships, East London, South Africa

SF: Mrs I. Baikie d. Mrs E. McLachlan 4-6 6-2 6-4
SF: Joy Wood d. H. Duncan-Brown 7-5 6-4

FI: Mrs I. Baikie d. Joy Wood 7-5 7-5

Mixed Doubles

SF: Joy Wood/Eric Sturgess d. Molly Miles/Laurie Miles 6-2 6-3
SF: Mrs E. McLachlan/Dennis Taylor d. Mrs I. Baikie/George Mills 6-3 6-4

MX: Joy Wood/Eric Sturgess d. Mrs E. MacLachlan/Dennis Taylor 6-2 6-4

-----

ended January 6, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)
Venue: Ivanhoe Park

QF: Joyce Fitch d Beris Kelso 6-2 7-5
QF: Alison Hattersley d Beth Peach 6-2 6-0
QF: Olive Stebbing d ????
QF: Joan Hartigan d Clare Proctor 6-2 6-4

SF: Hattersley d Fitch ????
SF: Hartigan d Stebbing 6-2 6-1

FI: Alison Hattersley d. Joan Hartigan 6-3 6-4

DF: Joan Hartigan/Olive Stebbing d. ????

-----

January 2-7 Dixie Championships, Tampa, Florida, US (Clay)
Venue: Davis Club Island

Singles (Draw=at least 8)

QF: Pauline Betz d. Ann Washington 6-2 6-1
QF: Sarah Comer d. Mrs Boulware 6-1 6-0
QF: Jane Stanton d. Mrs Toole 6-0 6-1
QF: Marta Barnett Andrade d. Mrs Hardee 6-1 6-1

SF: Betz d. Comer 6-2 6-4
SF: Andrade d. Stanton 6-2 6-1

FI: Pauline Betz d. Marta Andrade 6-2 6-1

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2017 at 09:51 PM.
Rollo is offline  
post #3 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:06 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of January 8-14

January 8-14, Florida State Championships, Orlando, Florida, US (Clay)

Singles (Draw=12)

1R: Pauline Betz d. Babe Evans 6-0 6-0
1R: Nina Brown (GB) d. Doris Kruse 6-4 6-2
1R: Nellie Sheer-bye
1R: Valerie Scott (GB)-bye

1R: Jane Stanton d. Ruth Resch 6-0 6-1
1R: Al Bowen-bye
1R: Sara Comer-bye
1R: Mary Hardwick (GB) d. Elizabeth Steele ????

QF: Betz d. Brown 6-0 6-1
QF: Sheer d. Scott 4-6 6-1 6-4
QF: Stanton d. Bowen 6-0 6-3
QF: Hardwick d. Comer 6-0 6-4

SF: Betz d. Sheer 6-2 8-10 6-2
SF: Hardwick d. Stanton 6-1 6-0

FI: Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 6-2 7-9 6-4

DF: Nina Brown (US)/Valerie Scott (GB) d. Pauline Betz/Jane Stanton 6-3 6-4

-----

January 11-14, Palm Springs Invitation, Palm Springs, California, US (Hard)
Venue: El Mirador Tennis Club

QF: Dodo Bundy d. Marjorie Lauderbach Blair 6-2 6-3
QF: Mary Arnold d. ????
QF: Betty Nuthall (GB) d. ????
QF: Helen Bernhard d. Catherine Malcolm 6-1 6-1

SF: Bundy d. Arnold 6-1 6-2
SF: Bernhard d. Nuthall 1-6 6-4 6-0

FI Helen Bernhard d. Dodo Bundy 6-3 6-4

DF: Mary Arnold/Betty Nuthall (GB) d. Catherine Malcolm/Marjorie Blair 8-6 7-5

Mrs Blair was Lauderbach before her marriage.

-----

January 2-14, Parsi Gymkhana Tournament, Bombay, India

FI: Khanum Haji d. Phyllia de Lima 6-3 1-6 6-2

DF: Mrs W. Bell/M. Kavasji d. M. Dias/Mrs G. Genge 6-1 6-2

MX: M. Kavasji/F. Bekkevud d. Mrs E. Rodrigues/A.C. Pereira 7-5 8-6

-----

-----

January 7-13, Western Province Championships, Cape Town, South Africa

FI: Olive Craze d. Margaret Currie 6-1 6-3

DF: Olive Craze/Mrs Kempthorne d. Dulcie Kitson/Mary Muller 6-2 2-6 6-4

MX: Olive Craze/Norman Farquharson d. Dulcie Kitson/Jack Kitson 6-2 6-1

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2017 at 09:53 PM.
Rollo is offline  
 
post #4 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:07 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of January 15-21

January 16-21 , Florida West Coast Championships, St. Petersburg, Florida, US (Clay)

SF:Pauline Betz d. Valerie Scott (GB) 6-4 6-2
SF: Mary Hardwick (GB) d. Nina Brown (GB) 6-0 6-0

FI: Mary Hardwick (GB) d. Pauline Betz 8-6 6-3

DF: Nina Brown (GB)/Valerie Scott (GB) d. Paukine Betz/Jane Stanton 6-2 6-3

-----

January 15-22, Danish Indoor Championships., Copenhagen, Denmark (Indoors on wood)

FI: Hilde Sperling d. Else Hollis ????

DF: Else Hollis/Hilde Sperling d. ??

MX: Hilde Sperling/Anker Jacobsen d. Inge Schroeder/Kalle Schroeder 6-3 6-2

-----

January 15-21, Princess Mary Victoria Gymkhana Open, Bombay, India

FI: Khanum Haji d. Lakshmi Merchant 6-3 6-2

DF: Khanum Haji/Mrs Kania d. Mrs Johnstone/Mrs F. Maine 2-6 6-3 6-3

A women-only tournament.

Last edited by Rollo; Nov 9th, 2014 at 05:19 AM.
Rollo is offline  
post #5 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:07 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of January 22-28

AUSTRALIAN NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Dates: January 19-29
Venue: Lawn Tennis Ground, Rushcutter Bay,Sydney
Surface: Grass

Singles (Draw=19)

1st Round

Gwen O'Halloran [7] d. M Manzie 6-0 6-0
Alison Hattersley [6] d. Mary Chapman 6-1 6-2
Edie Niemeyer d. Mrs K Gosbell 6-2 6-4

2nd Round

Nancye Wynne[1] d. B Griffiths 6-0 6-0
O'Halloran [7] d. Olive Stebbing 6-1 9-7
Joan Hartigan[5] d. M Brooker 6-1 6-2
May Hardcastle[4] d. Audrey Lewin 6-2 18-16

Thelma Coyne[2] d. Joan Burke 6-0 6-1
Connie Coate [8] d. Joyce Lack 6-2 6-8 6-3
Nell Hopman [3] d. J Clarke 6-0 6-1
Hattersley [6] d. Niemeyer 6-1 4-6 8-6

Quarterfinals

Wynne[1] d. O'Halloran [7] 6-0 6-3
Hartigan[5] d. Hardcastle[4] 6-2 6-3
Coyne[2] d. Coate [8] 6-1 6-3
Hopman [3] d. Hattersley [6] 6-3 6-4

Semifinals

Wynne[1] d. Hartigan[5] 6-0 3-6 6-1
Coyne[2] d. Hopman [3] 6-4 2-6 6-3

Final

Nancye Wynne[1] d. Thelma Coyne[2] 5-7 6-4 6-0

Junior Girls Final: JB Wood d G Fischer 6-2 6-1

---------------------------------------------

Doubles (Draw=11)

1st Round

May Hardcastle/Nell Hopman [2]-bye
Rosemary Rees/Kath Woodward-bye
Joan Hartigan/Edie Niemeyer [4] d. Mary Chapman/P Searl 6-1 6-3
Doris Mauger/Gwen O'Halloran d. Clare Proctor/Thelma Rice default

Nancye Bolton/Thelma Coyne [1] d. J Clark/J Lack default
Vivienne Berg/Dorothy Jenkins-bye
Alison Hattersley/Olive Stebbing[3]-bye
Connie Coate/Audrey Lewin-bye

Quarterfinals

Rees/Woodward d. Hardcastle/Hopman [2] 9-7 3-6 6-4
Hartigan/Niemeyer [4] d. Mauger/O'Halloran 7-5 6-2
Bolton/Coyne [1] d. Berg/Jenkins unknown score or default
Hattersley/Stebbing [3] d. Coate/Lewin 6-2 6-1

Semifinals


Hartigan/Niemeyer [4] d. Rees/Woodward 7-5 6-4
Bolton/Coyne [1] d. Hattersley/Stebbing [3] 6-2 6-3

Final


Nancye Bolton/Thelma Coyne [1] d. Joan Hartigan/Edie Niemeyer [4] 7-5 6-2
---------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=16)

1st Round

Joan Hartigan/Viv McGrath [2] d Alison Hattersley/Les Hancock 6-4 6-4
Olive Stebbing/James Gilchrist d Rosemary Rees/Max Newcombe 6-4 6-2
Nancye Wynne/Colin Long [4] d Gwen O'Halloran/Fred Bennett 6-1 6-3
Edie Niemeyer/Bill Sidwell d Kath Woodward/Max Bonner 6-3 6-4

Nell Hopman/Harry Hopman [1] d. Clare Proctor/Ronald Cummings 6-2 6-4
Mary Chapman/Don Turnbull d Connie Coate/Harold Whillians 6-2 6-3
Audrey Lewin/Roy Felan d Thelma Rice/Arthur Huxley default
May Hardcastle/John Bromwich d Joan Clark/R Henry default

Quarterfinals

Hartigan/McGrath [2] d Stebbing/Gilchrist 6-3 6-2
Wynne/Long [4] d Niemeyer/Sidwell 6-3 6-3
Hopman/Hopman [1] d Chapman/Turnbull 6-4 6-2
Hardcastle/Bromwich d Lewin/Felan 6-2 4-6 6-1

Semifinals

Wynne/Long [4] d Hartigan/McGrath [2] 4-6 6-4 6-3
Hopman/Hopman [1] d Hardcastle/Bromwich 9-7 5-7 6-2

Final

Nancye Wynne/Colin Long [4] d Nell Hopman/Harry Hopman [1] 7-5 2-6 6-4

---------------------------------------------

Draw notes:

J Clarke from Tasmania according to the Sydney Herald

---------------------------------------------

Summary:

All 8 seeds reached quarters. Supposedly, there were "no surprises" other than Hartigan defeating Hardcastle. Hattersley narrowly survived Niemwyer and her deadly forehand, drawing up from 0-5 down in the third (and 4 match points at 2-5) to stage a brilliant comeback.

Nancye Bolton won the singles title in 1940. It was relatively uneventful until the semifinals apart from a minor upset in the quarterfinals from no. 5 Hartigan defeating no. 4 May Hardcastle 6-2 6-3.

Thelma Coyne who always had trouble with Nell Hopman scrapped through in a see-sawing semifinal 6-4 2-6 6-3. Wynne, except for a lapse of concentration in the second set, hit with great pace and accuracy to defeat Hartigan 6-0 3-6 6-1.

The final was played in excessive heat and humidity. Numerous fans were seen in sunglasses-a new vogue. According to the Sydney Herald Nancye started with "a flood of errors." Coyne won the first set 7-5, after having to leave the court for a few minutes at 5-4. She reached 3-0 in the 2nd and seemed set for victory, but her stamina began to fail her. Wynne pulled up to 3 all; Coyne went to 4-3, but that was final effort. Wynne lifted her play against her flagging opponent and took the last nine games to win 5-7 6-4 6-0.

Wynne got in trouble for hitting a ball into the gallery, which happened to land near the Governor of New South Wales. The President of the LTAA rebuked her, and said that if the team about to tour New Zealand had been an official one, she'd have been debarred.

In doubles Rees and Woodward hit a "purple patch" to oust the #2 seeds.

---------------------------------------------

Sources:

The Sydney Morning Herald
Thanks to Andrew Tas for the results and Austinrunner for the seeding.

-----

January 23-28, South Florida Championships, West Palm Beach, Florida, US (Clay)
Venue: Bethesda Park Courts

Singles (Draw=at least 17)

2R: Pauline Betz d. B Tillman 6-0 6-1
2R: Sarah Comer d. Mrs Duganne 6-1 6-3
2R: Kay Winthrop d. V Nicholls 6-1 6-0
2R: Mary Hardwick (GB) d. M Buckley 6-0 6-0

2R: Sarah Palfrey Fabyan d. C Savage 6-0 6-0
2R: Jane Stanton d. Countess Rospigliosi 6-0 6-0
2R: Louise Raymond d. K Jordahn 6-2 6-1
2R: Valerie Scott (GB) d. Emily Lincoln 8-6 6-4

QF: Betz d. Comer 7-5
QF: Hardwick d. Winthrop 6-4 4-6 6-2
QF: Scott d. Raymond 6-3 6-4
QF: Fabyan d. Stanton 6-3 6-2

SF: Hardwick d. Betz 6-4 6-4
SF: Fabyan d. Scott 6-3 6-2

FI: Mary Hardwick (GB) d. Sarah Fabyan 6-1 6-3

-----

January 21-27 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, US (Hard)
Venue: Griffith Playground Courts

SF: Mary Arnold d. Eleanor Purdy 6-1 4-6 6-4
SF: Catherine Malcolm d. Gertrude Dockstader 6-2 6-3

FI: Mary Arnold d. Catherine Malcolm 6-8 6-3 6-3

-----

January 22-28, Bombay Presidency Hard Court Championships, Bombay, India (Clay)
Venue: Hindu Gymkhana

FI: Leela Row d. Khanum Haji 6-4 6-0

DF: Mrs K. Row/Leela Row d. Mrs F. Maine/Lakshmi Merchant 6-2 6-0

MX: Leela Row/E. Vivian Bobb d. P. de Lima/G.L. Lytton 7-5 6-2

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2017 at 09:53 PM.
Rollo is offline  
post #6 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:08 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of January 29-February 4

January 29-February 5, Western India Championships, Bombay, India
Venue: Hindu Gymkhana

FI: Leela Row d. Khanum Haji 6-2 6-2

DF: S. Emery/Leela Row d. Phyllia de Lima/Khanum Haji 6-2 4-6 6-2

MX: Leela Row/E. Vivian Bobb d.Khanum Haji/F. Bekkevold/Khanum Haji 6-4 7-5

Last edited by Rollo; Mar 6th, 2017 at 05:32 PM.
Rollo is offline  
post #7 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:08 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of February 5-11

February 5-13, New Zealand Championships, Wellington, New Zealand (Grass)

Singles (Draw=at least 17)

[Incomplete draw-missing first round results]

2R: Nancy Wynne (Aus) d. Rebe Wilson 6-2 6-1
2R: Dora Miller d. Eileen France 6-3 6-3
2R: Nessie Beverley d. Freda Milburn 6-2 6-3
2R: Margaret Beverley d. Mavis Howe 4-6 6-2 6-2

2R: May Hardcastle (Aus) d. Pat Longton 6-1 6-1
2R: Joyce Douthett d. Z. Castle 6-1 6-2
2R: Thelma Poole d. Pam Cooke 6-4 3-6 6-3
2R: Thelma Coyne (Aus) d. Arita Adams 6-0 6-1

QF: Wynne d. Miller 6-3 6-1
QF: M. Beverley d. N. Beverley 6-3 6-3
QF: Hardcastle d. Douthett 6-3 6-3
QF: Coyne d. Poole 9-7 6-1

SF: Wynne d. M. Beverley 6-3 6-4
SF: Coyne d. Hardcastle 3-6 6-4 9-7

FI: Nancy Wynne (Aus) d. Thelma Coyne (Aus) 6-4 6-1

Doubles

SF: Thelma Coyne (Aus)/Nancye Wynne (Aus) d. Margaret Beverley/Nessie Beverley
SF: May Hardcastle (Aus)/Dulcie Gallagher d. Irene Hatherley/Thelma Poole 6-3 6-1

FI: Thelma Coyne (Aus)/Nancye Wynne (Aus) d. Dulcie Gallagher/May Hardcastle (Aus) 6-2 6-1

Mixed doubles

SF: Thelma Coyne (Aus)/John Bromwich (Aus) d. Margaret Beverley/Roy Howe 6-3 6-3
SF: Nancye Wynne (Aus))/Jack Crawford (Aus) d. Pam Cooke/Robert Barnes (Aus) 7-5 6-2

FI: Thelma Coyne (Aus)/John Bromwich (Aus) d. Nancy Wynne (Aus)/Jack Crawford (Aus) 7-5 6-2


Mrs Hatherley= Irene Hatherley

-----

February 6-11, First Annual Roney Plaza Championships, Miami Beach, Florida, US (Clay)
Venue: Roney Plaza

1R: Marta Barnett Andrade d. Valerie Scott (GB) 6-4 6-2

2R: Mary Hardwick (GB) d. Catherine Sample 6-1 6-3
2R: Sara Comer d. P. Wolfson 6-1 6-1
2R: Pauline Betz d. Helen Pedersen 6-2 6-1
2R: E. Lincoln d. Nellie Sheer 6-3 7-5

QF: Comer d. Hardwick 5-7 8-6 6-1
QF: Betz d. Lincoln 6-4 6-3
QF: Sarah Palfrey Fabyan d. ????
QF: Hart d. ????

SF: Betz d. Comer 6-0 6-3
SF: Fabyan d. Hart 10-8 6-2

FI: Pauline Betz d. Sarah Fabyan 7-5 6-4

Mixed Doubles

QF Hart/John Mahoney d. Fabyan/Elwood Cooke 9-7 6-3
QF Pedersen/J. Foreman d. Scott/Edwin Alloo 4-6 9-7 6-3
QF Andrade/Bobby Riggs d. Comer/Frank Froehling 6-2 6-2
QF Hardwick/Charles Hare (GB) d. Sheer/L. Brownstein 6-4 3-6 6-1

SF Hart/Mahoney d. Pedersen/Foreman 5-7 6-4 6-4
SF Hardwick/Hare d. Andrade/Riggs 9-7 7-3

FI: Mary Hardwick (GB)/Charles Hare (GB) d. Doris Hart/John Mahoney 6-3 6-2

*Other than the semis and final the sequence and scores of earlier rounds is unclear.

Last edited by Rollo; Mar 6th, 2017 at 05:32 PM.
Rollo is offline  
post #8 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:08 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of February 12-18

February 12-18, South Atlantic Championships, Daytona Beach, Florida, US (Clay)

SF: Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 6-8 6-3 6-3
SF: Sarah Palfrey Fabyan d. Valerie Scott (GB) 6-2 6-3

FI: Sarah Fabyan d. Pauline Betz 8-6 7-5

DF: Mary Hardwick (GB)/Valerie Scott (GB) d. Paukine Betz/Sarah Fabyan 6-4 3-6 6-2

-----

February 10-16 Northern California Championships, San Francisco, California, US (Hard)

QF: Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-0 6-0

SF: Virginia Wolfenden d. Osborne 8-6 7-5
SF: Pat Canning d. Evelyn Peyre 6-2 6-3

FI: Virginia Wolfenden d. Patricia Canning 6-2 6-4

Last edited by Rollo; Nov 9th, 2014 at 10:47 PM.
Rollo is offline  
post #9 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:09 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of February 19-25

February ????, Northern California Indoors, San Francisco, California, US (Indoors)

QF: Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-0 6-0

SF: Virginia Wolfenden d. Osborne 8-6 7-5
SF: Pat Canning d. ????

FI: Virginia Wolfenden d. Pat Canning 6-2 6-4

-----

January 27-February 24*, Northern Suburbs Championships, Killara, NSW, Australia (Grass)

QF: Joan Hartigan d ??
QF: Olive Stebbing d Beth Peach 6-0 6-2
QF: Alison Hattersley d Betty Lipscombe 6-4 6-3
QF: Clare Proctor d Mrs Harkness 6-2 6-2

SF: Hartigan d Stebbing 6-3 6-1
SF: Hattersley d Proctor 6-3 8-6

FI: Joan Hartigan d. Alison Hattersley 2-6 6-3 6-2

Doubles

QF: Joan Hartigan/Alison Hattersley d N Dunlop/S Menzies 6-1 6-1
QF: Anderson/Edmondson d Mrs Harkness/Mrs Rainger 3-6 8-6 6-3
QF: Mrs Howarth/Beth Peach d Betty Lipscombe/M Moran 6-4 6-3
QF: Mary Bevis/Clare Proctor d ????

SF: Hartigan/Hattersley d Howarth/Peach 6-3 6-2
SF: Bevis/Proctor d Mrs Anderson/Mrs Edmondson 6-2 6-2

FI: Joan Hartigan/Alison Hattersley d Mary Bevis/Clare Proctor 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Hartigan/McGrath d Mrs Barry/R McNee 6-4 6-1
SF: Stebbing/Felan d Hattersley/GL Smith 6-2 6-4

FI: Joan Hartigan/Vivian McGrath d Olive Stebbing/Felan 7-5 6-4

The big gap between the start and finish may be due to the event being played over a series of weekends.

Last edited by Rollo; Nov 10th, 2014 at 12:52 AM.
Rollo is offline  
post #10 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:09 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of February 26-March 3

February 21-March 2, US National Women's Indoor, New York City, New York, US (Indoors)
Venue: 7th Regiment Armory

Singles (Draw=37)

1R: Josephine Sanfilippo d. Gerry Mallory 6-3 6-0
1R: Betty Morris d. Judy Atterbury 6-2 6-2
1R: Millicent Hirsch d. Lillian Lopaus 6-3 6-2
1R: Ann Gray d. Betty Rosenquest 6-2 8-6
1R: Sarah Palfrey Fabyan d. Mrs. Hubbard 6-0 6-1

2R: Pauline Betz d. Barbara Kaminer 6-1 6-2
2R: Helen Germaine d. Jane Kalkman 6-3 6-3
2R: Anne Freeman d. Mariette Arguimbeau 6-3 6-4
2R: Norma Taubele d. Olga Kallos 3-6 6-3 6-1
2R: Sanfilippo d. Morris 8-6 6-4
2R: Hirsch d. Phyllis Richard 6-2 6-0
2R: Helen Lynen d. Molla Archer 6-1 6-1
2R: Gracyn Wheeler d. Margaret Alfaro 6-2 6-3

2R: Kay Winthrop d. Mary Bostwick 6-3 7-5
2R: Pat Cumming d. Jean Wright 6-3 6-2
2R: Edna Steinbach d. Jane Kelterborn 6-1 6-1
2R: Louise Raymond d. Dorothy Relyea 6-1 6-2
2R: Ingrid Lakatos d. Rose Taubele 3-6 6-4 6-1
2R: Charlotte Mcneill d. Lois Kempe 6-2 6-1
2R: Shirlie Norton d. Olga Markey 6-4 5-7 7-5
2R: Fabyan d. Gray 6-1 6-3

3R: Betz d. Germaine 6-3 6-4
3R: Taubele d. Freeman 6-4 6-4
3R: Hirsch d. Sanfilippo 6-4 6-3
3R: Wheeler d. Helen Lynen 6-1 6-2

3R: Winthrop d. Cumming 9-7 6-3
3R: Louise Raymond d. Steinbach 5-7 6-2 6-3
3R: McNeill d. Lakatos 7-5 9-7
3R: Fabyan d. Norton 6-0 6-0

QF: Betz d. Taubele 6-3 6-2
QF: Wheeler d. Hirsch 9-7 7-5
QF: Winthrop d. Raymond 7-5 5-7 6-2
QF: Fabyan d. McNeill 6-1 6-4

SF: Betz d. Wheeler 6-3 6-0
SF: Fabyan d. Winthrop 6-1 6-2

FI: Sarah Fabyan d. Pauline Betz 6-4 1-6 7-5

DF: Norma Taubele/Gracyn Wheeler d. Pat Cumming/Louise Raymond 7-5 6-4

-----

February 24-March 3, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Inge Schroeder d. Kerstin Nilsson 6-1 7-5

DF: Birgit Gullbrandsson/Kerstin Nilsson d. Britt Bellander Carlgren/Gull Roberg 6-4 6-2

MX: Kerstin Nilsson/Stig Martensson d. Bellander Carlgren/Curt Oestberg 6-2 6-2

-----

February 26-March ??, MCC Autumn Championships, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Melbourne Cricket Club

Singles (Draw=13)

1R: May Blick [2]-bye
1R: Lewin [8] d. M Fethers 6-2 6-4
1R: Mauger [4] d Elliget 6-1 6-3
1R: Burton [6] d Dockendorff 6-3 6-0

1R: Thomas [7] d Dorothy Moran 8-6 6-8 8-4
1R: Nell Hopman [1] d VC Woods 6-1 6-0
1R: Wood [5]-bye
1R: Connie Coate [3]-bye

QF: Blick [2] d Lewin [8] ????
QF: Mauger [4] d Burton [6] 7-5 6-4
QF: Hopman [1] d Thomas [7] 6-3 2-6 6-4
QF: Coate [3] d Wood [5] 6-1 8-6

SF: Blick [2] d Mauger [4] 6-4 6-4
SF: Hopman [1] d Coate [3] 6-3 6-1

FI: May Blick [2] d Nell Hopman [1] 2-6 8-6 6-4

Doubles

SF: Coate/Lewin [2] d Geddes/Pett 6-2 4-6 8-6
SF: Hopman/Wood [1] d Dockendorff/Rees [4] 6-4 6-3

FI: Nell Hopman/Wood [1] d Connie Coate/Lewin [2] 4-6 8-6 9-7

MX: May Blick/Harper d. Nell Hopman/Harry Hopman 6-4 0-6 10-8

Last edited by Rollo; Nov 10th, 2014 at 12:52 AM.
Rollo is offline  
post #11 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:12 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of March 4-10


March ????, Orange Championships, Orange, NSW, Australia

SF: Florrie Walker d Olive Stebbing 6-0 7-5
SF: Joan Hartigan d Dot Jenkins 6-2 6-3

FI: Joan Hartigan d Florrie Walker 7-5 6-8 6-1

DF: Dot Jenkins/Webb d Joan Hartigan/Olive Stebbing ????

MX: Joan Hartigan/Viv McGrath d Dot Jenkins/Dave Thompson 6-4 6-2

Last edited by Rollo; Nov 9th, 2014 at 02:00 AM.
Rollo is offline  
post #12 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:12 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of March 11-17

March 10-16, Bermuda Championships, Hamilton, Bermuda (Grass?)

Singles (Draw=22)

1R: Gracyn Wheeler d. Sheila West 6-3 6-0
1R: Louise Raymond d. Gladys Trimingham 6-2 6-2
1R: Pauline Betz d. Mrs Herapath 6-1 6-0
1R: Pat Cumming d. M. Bertels 6-1 6-0
1R: Mariette Arguimbeau d. Very Richards 6-3 6-1
1R: Gladys Hutchings d. J. Mead 6-0 6-3

2R: Sarah Palfrey Fabyan d. Pauline Richards 6-1 6-0
2R: Babs Freisenbruch d. Arguimbeau 6-1 7-5
2R: Wheeler d. Mrs. E.W.Harte 6-1 6-1
2R: Raymond d. Margot Powell 8-6 6-3

2R: Pauline Betz d. A.Mann 12-10 6-3
2R: Cumming d. Hutchings 6-3 6-2
2R: Helen Pedersen d. Mrs. McDaniel 6-0 6-2
2R: Millicent Hirsch d. M. Lee 6-4 10-8

QF: Fabyan d. Freisenbruch 6-1 6-0
QF: Wheeler d. Raymond 6-1 6-1
QF: Betz d. Cumming 7-5 7-5
QF: Pedersen d. Hirsch 6-4 6-1

SF: Fabyan d. Wheeler 7-5 6-0
SF: Betz d. Pedersen 6-0 6-3

FI: Sarah Fabyan (US) d. Pauline Betz (US) 6-2 6-4

Doubles

QF: Betz/Fabyan d. Mrs. Herepath/Powell 6-1 6-4
QF: Hirsch/Lee d. Arguimbeau/Mead 6-1 6-4
QF: Pedersen/Wheeler d. M.A.Bertles/H. Jones 6-2 6-0
QF: Freisenbruch/Hutchings d. Cumming/Raymond 6-4 5-7 6-0

SF: Betz/Fabyan d. Hirsch/Lee 6-3 6-2
SF: Pedersen/Wheeler d. Freisenbruch/Hutchings 6-3 7-5

FI: Pauline Betz/Sarah Fabyan d. Helen Pedersen/Gracyn Wheeler 6-3 6-2

MX: Sarah Fabyan/Elwood Cooke d. Paukine Betz/Hank Prusoff ????

-----

March 13-18, San Remo, Italy (Clay)

QF: Hella Kovac (Yug) d. Elsa Gaviraghi 6-4 6-3
QF: Wally San Donnino d. Lucia Valerio default
QF: Vittoria Tonolli d. Alice Florian (Yug) 7-5 3-6 6-4
QF: Annelies Ullstein (Ger) d. Ida Quinatavalle 6-2 6-2

SF: Kovac d. San Donnino 6-1 6-4
SF: Ullstein d. Tonolli 6-3 6-1

FI: Hella Kovac (Yug) d. Annelies Ullstein (Ger) 4-6 6-1 6-1

Doubles

SF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Edith Szilvassy (Hun)/Ida Quintavalle 6-1 6-3
SF: Alice Florian (Yug)/Hella Kovac (Yug) d. Elsa Gaviraghi/Lucia Valerio 6-4 6-4

DF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Alice Florian (Yug)/Hella Kovac (Yug) 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Vittoria Tonolli/Francesco Romanoni d. Lucia Valerio/Gottfried von Cramm (Ger) 6-2 6-3
SF: Wally San Donnino/Renato Bossi d. Ida Quintavalle/Augusto Rado 6-0 6-3

FI: Vittoria Tonolli/Francesco Romanoni d. Wally San Donnino/Renato Bossi 6-3 7-5

Last edited by Rollo; Nov 9th, 2014 at 10:56 PM.
Rollo is offline  
post #13 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:13 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of March 18-24

March ????, South African Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)
Venue: Ellis Park

FI: Olive Craze d. Sheila Piercy 4-6 6-4 6-4

Usually ending Easter weekend

-----

March 19-25, Alassio, Italy (Clay)

QF: Hella Kovac (Yug) d. Lucia Manfredi 6-3 8-6
QF: Vittoria Tonolli d. Inge Schumann (Ger) 8-6 6-4
QF: Elsa Gaviraghi d. Annelies Ullstein (Ger) 6-4 6-2
QF: Alice Florian (Yug) d. Wally San Donnino 2-6 6-0 6-4

SF: Hella Kovac (Yug) d. Tonolli 4-6 7-5 6-2
SF: Alice Florian (Yug) d. Gaviraghi default

FI: Hella Kovac (Yug) d. Alice Florian (Yug) 6-2 7-5

Doubles


SF: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Elsa Gaviraghi/Ida Quintavalle default
SF: Alice Florian (Yug)/Hella Kovac (Yug) d. Lucia Manfredi/Edith Szilvassy (Hun) 6-4 3-6 6-4

FI: Wally San Donnino/Vittoria Tonolli d. Alice Florian (Yug)/Hella Kovac (Yug) 7-5 6-1

Mixed Doubles


SF: Hella Kovac (Yug)/Renato Bossi d. Vittoria Tonolli/Francesco Romanoni 4-6 6-3 7-5
SF: Wally San Donnino/Gino Vido d. Alice Florian (Yug)/Josip Pallada (Yug) default

FI: Hella Kovac (Yug)/Renato Bossi d. Wally San Donnino/Gino Vido 10-8 6-2

-----

March 21-25, German Covered Court Championships, Hamburg, Germany (Indoors on wood)

FI: Ursula Heidtmann d. Tilde Dietz 6-1 10-12 6-4

DF: Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Tilde Dietz/Ursula Heidtmann 7-5 6-3

MX: Tilde Dietz/Beuthner d. Ursula Rosenow/Kurt Gies 6-3 6-2

-----

March 17-23, Coral Beach Club, Bermuda

QF: Sarah Palfrey Fabyan d. M. Lee 6-0 6-2
QF: Millicent Hirsch d. Mariette Arguimbeau 6-2 6-3
QF: Gracyn Wheeler d. Gladys Hutchings 6-4 6-4
QF: Helen Pedersen d. A. Mann 6-3 6-4

SF: Sarah Palfrey Fabyan d. Millicent Hirsch 6-1 6-2
SF: Gracyn Wheeler d. Helen Pedersen 7-5 6-2

FI: Gracyn Wheeler (US) d. Sarah Fabyan (US) 10-8 6-3

MX: Sarah Fabyan (US)/Elwood Cooke (US) d. Helen Pedersen (US)/Frank Shields (US) 7-5 6-1

-----

March ????, New England Indoors


SF:Kay Winthrop d. Cissy Madden 4-6 6-2 9-7
SF: Marjorie Sachs Pickhardt d. Emily Lincoln 6-3 6-2

FI: Kay Winthrop d. Marjorie Pickhardt 6-4 6-3

-----

March 22-26, Western Australian Championships, Perth (Grass)
Venue: Kings Park

SF: Mary O'Mahoney Prindiville d Paterson 2-6 6-1 8-6
SF: Joyce Wood d McNamara 6-1 6-1

FI: Joyce Wood d. Mary Prindiville 6-0 6-1

Doubles


SF: Val Watts/Joyce Wood d Mrs Odgaard/Jamieson 63 57 63
SF: Cooke/Prindiville d Gaze/Richads 61 64

FI: Val Watts/Joyce Wood d Cooke/Mary Prindiville 3-6 6-3 8-6

Mixed Doubles


SF: Joyce Wood/Max McDermott d Val Watts/Bill Sidwell 6-2 3-6 7-5
SF: Mary Prindiville/Colin Long d Mrs Cooke/Dinny Pails 6-1 1-6 6-1

FI: Mary Prindiville/Colin Long d Joyce Wood/Max McDermott 36 63 75

-----

March 24, Southern Rhodesia Championship, Bulawayo, Rhodesia
Venue: Bulawayo Tennis Club

FI: L. Franklin d. D. Gumpertz 6-3 6-1

DF: L. Franklin/Pat Parr d. Gumpertz/Pithey

-----

ends Easter Sunday, Championships of Chile, Santiago, Chile (Clay)

FI: Lizana d. Lizana (Loreto Lizana vs. Clotilde Lizana, winner not specified)

MX Loreto Lizana/Elias Gonzales d. Clotilde Lizana/Alejo Russell (Arg) 6-1 7-5

The singles finalists are younger sisters of Anita Lizana.

-----

ends March 25, Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

FI: May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2

DF May Hardcastle/H Marwedel d Dorn McGill/Mrs McGill 7-9 9-7 6-1

MX: Dorn McGill/George Thorogood d May Hardcastle/F Cole 6-1 6-2

-----

March 21-25, German Covered Court Championships, Hamburg, Germany (Indoors on Wood)

Singles (Draw=7)


1R: Ursula Heidtmann-bye
1R: Maria Eberstein d. Ursula Rosenow 6-2 6-2
1R: Gertrud Rosenthal d. Anneliese Timme 7-5 6-2
1R: Thilde Dietz d. Dagmar Schilf 6-1 5-7 6-2

SF: Ursula Heidtmann d. Eberstein 4-6 6-3 6-3
SF: Dietz d. Rosenthal 0-6 6-4 6-3

FI: Ursula Heidtmann d. Thilde Dietz 6-1 10-12 6-4

Doubles (Draw=3)


1R: : Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Maria Eberstein/Anneliese Timme 6-1 6-4
1R: Thilde Dietz/Ursula Heidtmann-bye

FI: Ursula Rosenow/Gertrud Rosenthal d. Thilde Dietz/Ursula Heidtmann 7-5 6-3

Mixed Doubles (Draw=7)

1R: Thilde Dietz/Werner Beuthner-bye
1R: Ursula Heidtmann/Willi Stingl d. Anneliese Timme/Engelbert Koch 6-2 2-6 6-2
1R: Gertrud Rosenthal/Helmut Gulcz d. Maria Eberstein/Fredy Wulff 6-2 6-2
1R: Ursula Rosenow/Kurt Gies d. Dagmar Schilf/Hans Denker 6-2 6-4

SF: Thilde Dietz/Werner Beuthner d. Heidtmann/Stingl6-4 6-4
SF: Rosenow/Gies d. Rosenthal/Gulcz 6-4 6-4

FI: Thilde Dietz/Werner Beuthner d. Ursula Rosenow/Kurt Gies 6-3 6-2

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2017 at 10:05 PM.
Rollo is offline  
post #14 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:13 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of March 25-31

March ????, Egyptian Championship, Cairo, Egypt (Clay)
Venue: Gezira Sports Club

Won by Georgina Greiss

-----

March 23-30, Australian Hardcourt Championships and Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Clay)
Venue: New Town Courts

Singles (Draw=16)

1R: Thelma Coyne d M Greenwood 6-0 6-1
1R: Kath Hayes d Mrs F White 6-0 6-0
1R: Gwen Farrell d D Jackson 6-1 6-1
1R: Vivienne Berg d Mrs L Wilson 6-0 6-0

1R: Mrs AO Burrows d Mrs P Lewis default
1R: Connie Coate d M Stratton 6-2 6-0
1R: Nell Hopman d Mrs Grahm-Jones 6-3 6-1
1R: Phyllis Newton d N McKenzie ????

QF: Coyne d Hayes 6-3 6-0
QF: Berg d Farrell 6-1 6-1
QF: Coate d Burrows 6-2 6-1
QF: Hopman d Phyllis Newton 6-0 6-1

SF: Coyne d Berg 6-2 7-5
SF: Hopman d Coate 6-3 6-4

FI: Nell Hopman d Thelma Coyne 6-4 3-6 6-1

Doubles
(Draw=8)

1R: Thelma Coyne/Nell Hopman d Greenwood/Stratton 6-3 6-0
QF: N Mackenzie/Minnie Magner d Newton/Newton 6-3 6-4
QF: Berg/Coate d Graham-Jones/Jackson 6-3 6-2
QF: Farrell/Hayes d Mrs AO Burrows/Mrs JL McGough 6-2 6-3

SF: Coyne/Hopman d MacKenzie/Magner 6-0 6-3
SF: Berg/Coate d Farrell/Hayes 6-1 1-6 6-4

FI: Thelma Coyne/Nell Hopman d Vivienne Berg/Connie Coate 75 46 63

Mixed

SF: Hopman/Hopman d Hayes/Gilchrist 7-5 8-6
SF: Coyne/Crawford d Farrell/Newcombe 6-0 6-2

FI: Thelma Coyne/Jack Crawford d Nell Hopman/Harry Hopman 6-2 6-2

Thelma Coyne is runner up in singles and the winner in doubles and mixed on en tout cas courts.

-----

March 26-31, Fascist Federation Cup/Coppa Federazione Fascista, Genoa, Italy (Clay)

Singolare femminile libero – Open women's singles event

Singles (Draw=23)


1R: Ida Quintavalle d. [] Vivalda 6-2 6-3
1R: Lucia Manfredi d. Miss De Bruyn-Kops (Neth) 6-2 6-4
1R: Maria Teresa Bozano d. Spadon 6-4 6-1
1R: Wally San Donnino d. Trecanni 6-0 6-2
1R: Ingeborg Schumann (Ger) d. Martinenghi 6-2 6-2
1R: Franca Arosio d. Alfonso 6-0 6-2
1R: Annelies Ullstein (Ger) d. Garzolini 6-1 6-1

2R: Hella Kovač (Yug) d. Profumo 6-2 6-1
2R: Edith Szilvássy (Hun) d. Lucia Valerio 8-6 6-4
2R: Magda Berescu (Rom) d. Schumann 6-3 4-6 6-3
2R: Wally San Donnino d. Bozano 6-4 6-4

2R: Klára Somogyi (Hun) d. Lucia Manfredi 6-1 6-0
2R: Alice Florian (Yug) d. Ida Quintavalle 6-2 6-4
2R: Vittoria Tonolli d. Amelia Maffei 6-2 6-1
2R: Annelies Ullstein (Ger) d. Arosio 6-0 6-2

QF: Kovač d. Szilvássy 6-3 6-3
QF: San Donnino d. Berescu 6-3 4-6 6-3
QF: Somogyi d. Florian 6-4 6-0
QF: Ullstein d. Tonolli 6-4 6-2

SF: Kovač d. San Donnino 6-3 13-11
SF: Ullstein d. Somogyi 6-4 7-5

FI: Hella Kovač (Yug) d. Annelies Ullstein (Ger) 3-6 6-3 6-0

Mixed Doubles (Draw=12)


1R: Vittoria Tonolli/Gino Vido-bye
1R: Ida Quintavalle/Constantin Tanacescu (Rom) d. Franca Arosio/Szempetery 6-4 6-2
1R: Ingeborg Schumann (Ger)/Franjo Punčec (Yug) d. Madga Berescu (Rom)/Arnulf Schmidt (Rom) 6-4 6-8 6-4
1R: Hella Kovač (Yug)/Renato Bossi-bye

1R: Wally San Donnino/Emil Gábori (Hun)-bye
1R: Edith Szilvássy (Hun)/George Lyttleton Rogers (Ire) d. Amelia Maffei/Marcello Del Bello 8-6 6-1
1R: Alice Florian (Yug)/Josip Pallada (Yug)-bye
1R: Klara Somogyi (Hun)/József Asbóth (Hun) d. Lucia Manfredi/Carlo Sada 6-2 6-4

QF: Tonolli/Vido d. Schumann/Punčec 7-5 2-6 8-6
QF: Kovač/Bossi d. Quintavalle/Tanacescu 8-6 6-3
QF: San Donnino/Gábori d. Szilvássy/Rogers ????
QF: Somogyi/Asbóth d. Florian/Pallada 6-3 6-8 6-3

SF: Tonolli/Vido d. Kovač /Bossi 6-2 6-8 7-5
SF: Somogyi/Asbóth d. San Donnino/Gábori 6-1 7-5

FI: Vittoria Tonolli/Gino Vido d. Klara Somogyi (Hun)/József Asbóth (Hun) 6-4 3-6 6-1

Although no evidence was found that a women's doubles event was held at this tournament, it is very likely that one was indeed held, given the presence of most the top players from the fascist axis countries (Germany/Italy/Yugoslavia/Hungary/Romania).

Last edited by Rollo; Jan 3rd, 2018 at 08:55 PM.
Rollo is offline  
post #15 of 149 (permalink) Old Nov 8th, 2014, 01:14 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
re: 1940 results

Week of April 1-7

April 1-8, Internazionali di Sicilia (Sicilian International), Palermo, Italy (clay)
Venue: Circolo Tennis

2R: Klara Somogyi (Hun) d. Inge Schumann (Ger) 6-4 6-2
2R: Edith Szilvassy (Hun) d. Magda Berescu (Rom) 6-2 6-4
2R: Hella Kovac (Hun) d. Frl Plaja (Yug) 6-2 6-0

QF: Anneliese Ullstein (Ger) d. Alice Florian (Yug) 6-4 6-4
QF: Somogyi d. Ucci Manzutto 6-2 retired
QF: Szilvassy d. Kovac 5-7 9-7 6-1
QF: Wally San Donnino d. ????

SF: Ullstein d. Somogyi default
SF: San Donnino d. Szilvassy 6-4 3-6 6-4

FI: Annalies Ullstein d. Wally San Donnino 6-1 6-2

Doubles


SF: Magda Berescu (Rom)/Klara Somogyi (Hun) d. Alice Florian (Hun)/Hella Kovac (Hun) 6-4 6-4
SF: Inge Schumann (Ger)/Annelies Ullstein (Ger) d. Ucci Manzutto/Wally San Donnino 6-3 4-6 retired

FI: Klara Somogy (Hun)/Magda Berescu (Rom) d. Annalies Ullstein/Inge Schumann (Ger) 6-4 7-5

Mixed Doubles

SF: Alice Florian(Yug)/Josip Palada (Yug) d. Lucia Manfredi/Gianni Cucelli 8-6 6-0
SF: Inge Schumann (Ger)/Franjo Puncec d. Wally San Donnino/Valentino Taroni 6-2 4-6 6-2

FI: Alice Florian(Yug)/Josip Palada (Yug) d. Inge Schumann (Ger)/Franjo Puncec (Yug) default

-----

ends April 7 Hillcrest Country Club Invitation, Los Angeles, California, US (Hard)
Venue: Hillcrest Country Club

SF: Mary Arnold d. Louise Brough ?
SF: Barbara Bradley d. ?

FI: Mary Arnold d. Barbara Bradley ????

-----

April ???? Del Monte Hotel Invitation, Monterray, California, US (Hard)
Venue: Del Monte Hotel

SF: Margaret Osborne d. Barbara Winslow ????
SF: Pat Canning d. ?

FI: Margaret Osborne d. Pat Canning ????

Last edited by Rollo; Nov 9th, 2014 at 11:05 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome