1981 results - Page 4 - TennisForum.com
 1Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #46 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:57 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week November 2-8

Nov 2-8 Seiko Classic, Hong Kong CHN

Qualifying

Q1: Leigh Ann Thompson d. Vicki Beggs 6-1 6-0
Q1: Andrea Galloway d. Paulette Moreno 6-0 6-2
Q1: Ionita Nesti d. Patrizia Murgo 6-3 6-3
Q1: Suzana Rojas d. N Spelman 6-0 6-2
Q1: Heather Ludloff d. Ellinore Lightbody 6-3 6-3
Q1: Nanette Schutte d. C Lee 6-0 6-0
Q1: Kate Glancy d. Carmen Perea 7-6 6-1
Q1: Claudia Monteiro d. Shelby Torrance 6-2 6-0

Q2: Thompson d. Galloway 6-1 6-2
Q2: Rojas d. Nesti 6-3 6-2
Q2: Ludloff d. Schutte 6-3 6-1
Q2: Monteiro d. Glancy 6-2 6-3

Main Draw

1R: Wendy Turnbull [1] d Laura du Pont 6-1 6-0
1R: Suzana Rojas [Q] d Heather Ludloff [Q] 3-6 6-4 6-2
1R: Sue Leo d Roberta McCallum 3-6 6-1 6-1
1R: Ann Hobbs [6] d Barbara Jordan 6-3 6-3
1R: Ann Kiyomura [4] d Renee Blount 6-1 6-3
1R: Pat Medrado d Patricia Hy 6-1 6-3
1R: Marianne van der Torre d Liz Smylie 6-3 6-1
1R: Dana Gilbert d Rosie Casals [8] 6-3 7-6

1R: Sharon Walsh [5] d Nerida Gregory 6-7 6-3 7-5
1R: Leigh Ann Thompson [Q] d Claudia Monteiro [Q] 7-6 4-6 6-2
1R: Marcella Mesker d Nanette Schütte [LL] 3-6 6-1 6-0
1R: Ionita Nesti [LL] d Andrea Galloway [LL] 6-4 7-6
1R: Kate Glancy [LL] d Patricia Murgo [LL] 7-5 6-2
1R: Sabina Simmonds d Barbara Rossi 6-7 7-6 6-3
1R: Duk Hee Lee d Elly Vessies 6-4 6-3
1R: Kathy Jordan [2] d Kim Steinmetz 6-4 6-4

2R: Turnbull [1] d Rojas [Q] 6-0 6-1
2R: Hobbs [6] d Leo 0-6 6-1 6-0
2R: Medrado d Kiyomura [4] 6-1 6-2
2R: van der Torre d Gilbert 6-2 3-6 6-2
2R: Thompson [Q] d Walsh [5] 6-3 6-4
2R: Mesker d Nesti [LL] 6-0 6-2
2R: Simmonds d Murgo [LL] 6-3 7-5
2R: Lee d Jordan [2] 3-6 6-4 7-5

QF: Turnbull [1] d Hobbs [6] 6-4 6-2
QF: van der Torre d Medrado 7-6 6-3
QF: Mesker d Thompson [Q] 6-4 6-1
QF: Simmonds d Lee 2-6 6-3 6-0

SF: Turnbull [1] d van der Torre 6-1 6-4
SF: Simmonds d Mesker 6-1 6-4

F: Wendy Turnbull [1] d Sabina Simmonds 6-3 6-4


Nov 4-7 Kim Cup, Turin, Italy (IN) USA d Europe 14-11
*Exhibition event. Rubbers played on last day worth double points.

Nov 4 Navratilova d Barker 2-6 6-3 7-6, Wade (E) d King 6-2 6-3, Nagelson d Ruzici 6-3 6-4, Allen d Bunge 7-6 1-6 6-4, Allen/King d Ruzici/Wade 7-5 6-2

Nov 5 Ruzici (E) d Navratilova 7-6 6-3, Bunge (E) d King 7-6 6-4. , Wade (E) d Nagelson 6-7 6-2 6-3. , Allen d Barker 7-6 6-2, Allen/Navratilova d Barker/Bunge 4-6 6-2 6-2

Nov 6: Navratilova d Wade 6-2 6-2, Ruzici (E) d Allen 6-3 5-1 ret, Bunge (E) d Nagelson default, Barker (E) d King &-6 6-0, King/Navratilova d Barker/Bunge 6-4 6-4

Nov 7: Navratilova d Bunge 6-0 6-2, King d Ruzici 6-4 2-6 6-3, Barker (E) d Bunge default, Wade (E) d
Allen 6-4 4-6 6-4, King/Navratilova d Ruzici/Wade 6-3 6-2

Last edited by chaton; Mar 21st, 2015 at 03:21 PM.
chaton is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #47 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:57 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week November 9-15

ends Nov 15, Victorian Hard Court Championships, Bulleen, Australia

F: Elizabeth Minter d Gwen Warnock 6-3 6-2


Nov 9-15 Tokyo JPN FEDERATION CUP

1st Round

USA DEFEATS KOREA 3-0
Chris Evert Lloyd d. Duk Hee Lee 6-1 6-0
Andrea Jaeger d. Min Kyeong Seol 6-1 6-3
Casals-Jordan k d. Lee-S O Kim 6-2 6-2

SPAIN DEFEATS MEXICO 2-1
Maria Elena Llamas d. Vicki Baldovinos 2-6 6-3 6-3
Carmen Perea d. Heliane Steden 6-4 6-2
Perea-Baldovinos d. Llamas-Reifkohl 6-3 6-2

ISRAEL DEFEATS INDONESIA 3-0
Rakefet Benyamini d. Yolanda Sumarno 7-5 6-1
Orly Bialistozky d. Susana 6-0 7-5
Benyamini-Bialistozky d. Sumarno-Sugiarto 4-6 6-4 6-1

ROMANIA DEFEATS HUNGARY 3-0
Virginia Ruzici d. Eva Rozsavolgyi 6-1 6-0
Lucia Romanov d. Andrea Temesvari 6-2 2-5 ab
Ruzici-Mihai d. Bartos-Rozsavolgyi 0-6 6-1 6-0

WEST GERMANY DEFEATS JAPAN 3-0
Bettina Bunge d. Kiyoko Nomura 6-2 6-2
Iris Riedel Kuhn d. Masko Yanagi 6-4 6-4
Bunge-Riedel Kuhn d. Yanagi-Furuhashi 5-7 7-5 6-0

BRAZIL DEFEATS IRELAND 3-0
Patricia Medrado d. Maria Bolster 6-1 6-0
Claudia Monteiro d. Rhona Howett 6-1 6-3
Medrado-Monteiro d. Bolster-Ruane 6-3 6-2

CHINA TAIPEI DEFEATS NEW ZEALAND 2-1
Chio Mei Ho d. Chris Newton 6-2 6-2
Hsiu Tsuan Wen d. Judith Chaloner 6-2 6-4
Newton-Stewart Linda d. Ho-Wen 6-2 6-3

SWITZERLAND DEFEATS GREECE 3-0
Claudia Pasquale d. Denise Panagopoulos 6-1 6-0
Petra Delhees d. Angeliki Kanellopoulos 6-4 6-3
Delhees-Jolissaint d. Panagopoulos-Kanellopoulos 6-2 6-3

NETHERLANDS DEFEATS HONG KONG 2-1
Patrizia Hy d. Marcela Mesker 7-6 6-3
Marianne Van Der Torre d. Nancy Spelman 6-0 6-0
Mesker-Van Der Torre d. Hy-Ling Yuen 6-1 6-1

ITALY DEFEATS YUGOSLAVIA 2-1
Mima Jausovec d. Barbara Rossi 6-0 6-3
Sabina Simmonds d. Renata Sasak 7-6 6-1
Murgo-Simmonds d. Jausovec-Sasak 6-3 6-2

CHINA REPUBLIC DEFEATS THAILAND 3-0
Ping Wang d. Panomporn Choochom 6-1 6-0
Li Qiao Yu d. Chaladda Chanmareong 6-0 6-2
Hu Na-Li Xinyi d. Chanmareong-Choochom 6-0 6-3

AUSTRALIA DEFEATS PHILIPPINES 3-0
Dianne Fromholtz d. Dyan Castillejo 6-1 6-0
Susan Leo d. Marissa Sanchez 6-0 6-0
Fromholtz-Minter A d. Imperial Gladys-Castillejo 6-2 6-1

GREAT BRITAIN DEFEATS BELGIUM 3-0
Virginia Wade d. Marion De Witte 6-3 6-3
Jo Durie d. Anne Gabriel 5-7 6-3 6-3
Durie-Barker d. DeWouters-DeWitte 6-3 6-2

FRANCE DEFEATS CANADA 3-0
Catherine Tanvier d. Karen Dewis 6-3 6-4
Corinne Vanier d. Nina Bland 6-4 6-7 7-5
Vanier-Amiach d. Dewis-Pelletier 7-6 6-4

USSR DEFEATS DENMARK 3-0
Elena Elissenko d. Anne Mette Soerensen 7-5 6-2
Julia Salnikova d. Tine Scheuer Larsen 6-4 6-3
Cherneva-Zaitseva d. Soerensen-Hermansen 6-0 6-2

CZECHOSLOVAKIA DEFEATS SWEDEN 3-0
Hana Mandlikova d. Elizabeth Ekblom 6-2 6-3
Renata Tomanova d. Mimi Wikstedt 6-2 6-4
Mandlikova-Tomanova d. Wikstedt-Lindquist Catarina 4-6 7-6 6-2

2nd Round

USA DEFEATS SPAIN 3-0
Chris Evert Lloyd d. Carmen Perea 6-2 6-0
Andrea Jaeger d. Vicki Baldovinos 6-0 6-2
Casals-Jordan K d. Perea-Baldovinos 6-0 6-3

ROMANIA DEFEATS ISRAEL 3-0
Virginia Ruzici d. Rakefet Benyamini 6-1 6-2
Lucia Romanov d. Orly Bialistozky 6-3 6-2
Ruzici-Mihai d. Benyamini-Bialistozky 6-3 6-2

WEST GERMANY DEFEATS BRAZIL 3-0
Bettina Bunge d. Patricia Medrado 6-3 6-2
Iris Riedel Kuhn d. Claudia Monteiro 7-6 6-1
Bunge-Riedel Kuhn d. Medrado-Monteiro w.0

SWITZERLAND DEFEATS CHINA TAIPEI 3-0
Isabelle Villiger d. Chin Mei Ho 6-2 6-0
Petra Delhees d. Hsiu Tsuan Wen 6-1 6-0
Delhees-Jolissaint d. Ho-Wen 6-0 6-0

NETHERLANDS DEFEATS ITALY 2-1
Marcela Mesker d. Barbara Rossi 7-6 6-2
Marianne Van Der Torre d. Sabina Simmonds 4-6 6-1 6-1
Murgo-Simmonds d. Mesker-Van Der Torre 7-6 6-4

AUSTRALIA DEFEATS CHINA REPUBLIC 3-0
Wendy Turnbull d. Ping Wang 7-5 6-4
Dianne Fromholtz d. Li Qiao Yu 6-4 6-2
Turnbull-Leo d. Hu Na-Li Xinyi 6-2 6-1

GREAT BRITAIN DEFEATS FRANCE 3-0
Virginia Wade d. Catherine Tanvier 6-2 6-3
Sue Barker d. Corinne Vanier 4-6 6-2 10-8
Wade-Barker d. Amiach-Tanvier 5-7 6-1 6-2

USSR DEFEATS CZECHOSLOVAKIA 2-1
Julia Salnikova d. Renata Tomanova 6-1 7-5
Hana Mandlikova d. Elena Elissenko 7-6 6-1
Cherneva-Zaitseva d. Mandlikova-Tomanova 6-4 6-3

Quarterfinal

USA DEFEATS ROMANIA 3-0
Chris Evert Lloyd d. Virginia Ruzici 6-1 6-2
Andrea Jaeger d. Lucia Romanov 6-1 6-0
Casals-Jordan K d. Mihai-Romanov L 6-4 6-1

SWITZERLAND DEFEATS WEST GERMANY 2-1
Petra Delhees d. Iris Riedel Kuhn 7-6 6-0
Bettina Bunge d. Isabelle Villiger 6-3 6-1
Delhees-Jolissaint d. Bunge-Riedel Kuhn 6-2 6-3

AUSTRALIA DEFEATS NETHERLANDS 3-0
Dianne Fromholtz d. Marianne Van Der Torre 6-4 6-3
Wendy Turnbull d. Marcela Mesker 7-6 6-1
Turnbull-Leo d. Mesker-Van Der Torre 6-4 6-3

GREAT BRITAIN DEFEATS USSR 2-1
Julia Salnikova d. Virginia Wade 6-4 7-6
Sue Barker d. Elena Elissenko 4-6 6-4 6-4
Wade-Barker d. Cherneva-Zaitseva 6-3 6-1

Semifinal

USA DEFEATS SWITZERLAND 3-0
Chris Evert Lloyd d. Petra Delhees 6-2 6-2
Andrea Jaeger d. Claudia Pasquale 6-2 6-1
Casals-Jordan K d. Delhees-Jolissaint 6-7 6-3 6-4

GREAT BRITAIN DEFEATS AUSTRALIA 2-1
Dianne Fromholtz d. Virginia Wade 6-2 6-3
Sue Barker d. Wendy Turnbull 7-6 3-6 6-2
Wade-Barker d. Turnbull-Leo 7-6 6-3

Final

USA DEFEATS GREAT BRITAIN 3-0
Chris Evert Lloyd d. Sue Barker 6-2 6-1
Andrea Jaeger d. Virginia Wade 6-3 6-1
Casals-Jordan K d. Durie-Barker 6-4 7-5

Last edited by chaton; Mar 21st, 2015 at 03:34 PM.
chaton is offline  
post #48 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:58 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week November 16-22

November 16-22. Western Australian National Panasonic Championships, Perth, Australia (Grass)


Prize Money= $125,000
Status: Part of the Colgate Series.

Qualifying

Q1: Elizabeth Gordon d. Kerryn Pratt 6-3 7-5
Q1: K Smith d. M Collins 6-1 6-3
Q1: Greig d. Chris Newton 6-2 7-6
Q1: Miranda Yates d. Linda Cassell 5-7 6-4 6-3
Q1: Kim Steinmetz d. Andrea Galloway 6-0 4-6 6-4
Q1: Jenny Walker d. S Hodgkin 6-3 6-4
Q1: Sophie Amiach d. Karen Gulley 7-6 6-1
Q1: Lucy Gordon d. Maree Booth 6-1 4-6 6-1

Q1: Karin Hinterwith d. Marie Christine Calleja w/o
Q1: Christa Pickwick d. Brenda Perry 7-6 2-6 6-2
Q1: Annette Gulley d. Wendy Gilchrist 6-2 6-2
Q1: Ann Henricksson d. Debbie Chesterton 6-4 6-2
Q1: Pam Whytcross d. Brenda Catton 6-4 0-6 6-3
Q1: Natalia Leipus d. E Smith 6-1 6-0
Q1: Helga Luetten d. Helena Sukova 6-0 6-0
Q1: Bernadette Randall d. Elizabeth Little 6-2 7-6

Q2: Gordon d. Smith ?
Q2: Yates d. Greig 7-5 2-6 7-6
Q2: Steinmetz d. Walker 6-3 6-2
Q2: Amiach d. Gordon 6-2 6-0
Q2: Pickwick d. Hinterwith 6-3 6-1
Q2: Gulley d. Henricksson 6-4 6-4
Q2: Whytcross d. Leipus 6-2 4-6 6-2
Q2: Randall d. Luetten 6-2 6-3

Singles (Main Draw=56)

1R: Andrea Jaeger [1] - bye
1R: Bernadette Randall [Q] d Diane Desfor 6-3 3-6 6-4
1R: Marjorie Blackwood d Corinne Vanier 7-5 4-6 6-0
1R: Chris Matison-Dorey [WC] d Paula Smith 3-6 6-1 6-4
1R: Leslie Allen [10] d Anne White 6-4 6-2
1R: Barbara Hallquist d Catherine Tanvier 6-3 6-3
1R: Carol Baily d Renee Blount 6-4 6-1
1R: Kathy Jordan [7] - bye

1R: Barbara Potter [3] - bye
1R: Sherry Acker d Elizabeth Gordon [Q] 6-2 6-2
1R: Bonnie Gadusek d Miranda Yates [Q] 6-3 6-2
1R: Sharon Walsh [13] d Annette Gulley [Q] 6-1 6-2
1R: Candy Reynolds [12] d Natalia Leipus [LL] 6-3 6-3
1R: Lea Antonopolis d Nancy Yeargin 6-4 6-2
1R: Brenda Remilton d Sue Saliba 4-6 6-1 7-5
1R: Mima Jausovec [5] - bye

1R: Evonne Goolagong-Cawley [6] - bye
1R: Katerina Skronska d Marie Pinterova 6-4 3-6 7-6
1R: Jane Preyer d Karen Smith [LL] 6-2 6-3
1R: Pam Whytcross [Q] d Claudia Kohde 6-4 6-1
1R: Anne Kiyomura [14] d Elizabeth Sayers 6-4 6-4
1R: Anne Minter d Marcella Mesker 6-1 7-6
1R: Kim Steinmetz [Q] d Sue Leo 6-3 6-4
1R: Virginia Ruzici [4] - bye

1R: Mary Lou Piatek [8] - bye
1R: Sophie Amiach [Q] d Jenny Walker [LL] 6-7 6-2 7-5
1R: Anne Hobbs d Christa Pickwick [Q] 6-1 6-2
1R: Anne Smith [9] d Amanda Tobin 6-2 6-7 6-3
1R: Debbie Freeman d Ann Henricksson [LL] 7-5 7-5
1R: Eva Pfaff d Nerida Gregory 6-3 6-2
1R: Helga Lütten [LL] d Lucy Gordon 7-5 7-5
1R: Pam Shriver [2] - bye

2R: Jaeger [1] d Randall [Q] 6-3 6-3
2R: Matison-Dorey d Blackwood 6-7 6-3 6-4
2R: Allen [10] d Hallquist 6-1 6-3
2R: Baily d Jordan [7] 1-6 7-5 6-2
2R: Potter [3] d Acker 6-7 6-4 6-4
2R: Walsh [13] d Gadusek 6-0 6-2
2R: Antonopolis d Reynolds [12] 5-7 7-5 7-6
2R: Jausovec [5] d Remilton 6-3 7-6

2R: Goolagong-Cawley [6] d Skronska 6-4 6-3
2R: Preyer d Whytcross [Q] 7-5 7-5
2R: Kiyomura [14] d Minter 4-6 7-5 6-3
2R: Ruzici [4] d Steinmetz [Q] 6-3 6-2
2R: Piatek [8] d Amiach [Q] 6-4 6-1
2R: Smith [9] d Hobbs 6-1 6-3
2R: Pfaff d Freeman 6-0 6-3
2R: Shriver [2] d Lütten [LL] 6-3 6-2

3R: Jaeger [1] d Matison-Dorey 6-1 6-2
3R: Allen [10] d Baily 6-1 6-2
3R: Potter [3] d Walsh [13] 6-2 6-7 6-3
3R: Jausovec [5] d Antonopolis 6-1 6-2

3R: Preyer d Goolagong-Cawley [6] 6-3 6-3
3R: Kiyomura [14] d Ruzici [4] 7-6 6-3
3R: Smith [9] d Piatek [8] 6-3 6-2
3R: Shriver [2] d Pfaff 6-2 6-2

QF: Jaeger [1] d Allen [10] 6-3 7-6
QF: Jausovec [5] d Potter [3] 6-2 6-0
QF: Kiyomura [14] d Preyer 6-1 1-6 7-5
QF: Shriver [2] d Smith [9] 6-2 7-6

SF: Jaeger [1] d Jausovec [5] 2-6 6-3 6-2
SF: Shriver [2] d Kiyomura [14] 6-3 6-1

FI: Pam Shriver [2] d Andrea Jaeger [1] 6-1 7-6

DF: Barbara Potter/Sharon Walsh [3] d. Betsy Nagelsen/Candy Reynolds [4] 6-4 6-2

-----

November 17-20 Angolo-American Life South African Indoors, Johannesburg, South Africa (Indoors)

Singles (Draw=8)

A round robin format with winners from each group in the finals

Group 1

RR1: Pam Casale d. Ros Fairbank 6-2 6-4
RR1: Kathy Rinaldi d. Sue Rollinson 6-2 6-4
RR2: Ros Fairbank d. Kathy Rinaldi 4-6 7-5 6-3
RR2: Pam Casale d. Sue Rollinson 6-2 6-3
RR3: Kathy Rinaldi d. Pam Casale 6-2 6-7 6-3
RR3: Ros Fairbank v Sue Rollinson wasn't played neither player could qualify for the Final or Third Place match.

Wade d Tanya Harford 6-4 3-6 6-1
Wade d Rene Uys 1-6 6-2 6-3
Horvath d Wade 5-7 6-3 7-5
Harford d Uys 7-6 6-2

Anglo-American Life Tournament - Some Additional Results

Pam Casale d. Sue Rollinson 6-2 6-3
Kathy Horvath d. Rene Uys 2-6, 6-4, 7-5



This leaves only the Kathy Horvath v Tanya Harford match with a missing result.

SF Pam Casale and Virginia Wade

FI Kathy Rinaldi d. Kathy Horvath 6-3 6-3

DF Fairbank/Harford d. Casale/Wade 6-3 6-4



Nov 21-22 Tokyo JPN Lion's Ladies Cup (IN) Draw=4

1R: Chris Evert-Lloyd d Hana Mandlikova 5-7 6-2 7-5
1R: Martina Navratilova d Tracy Austin 6-3 6-4
third place: Austin d Mandlikova 7-6 7-6

F: Martina Navratilova d Chris Evert-Lloyd 6-3 6-2

Last edited by Rollo; Jun 13th, 2018 at 05:29 PM.
chaton is offline  
 
post #49 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:58 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week November 23-29

Nov 23-29 Sydney AUS New South Wales Open 125K (GR)

Qualifying

Q1: Anne Minter d. Brenda Remilton 6-1 4-6 6-3
Q1: Kim Steinmetz d. Jenny Walker 6-1 6-3
Q1: Brenda Catton d. Maree Booth 6-4 6-2
Q1: Katerina Skronska d. Wendy Gilchrist 6-3 6-7 6-2
Q1: Nerida Gregory d. Renata Sasak 6-2 6-3
Q1: Pam Whytcross d. Elizabeth Little 6-4 6-4
Q1: Karen Gulley d. Helen Luscombe 6-3 6-3
Q1: Amanda Tobin d. Ann Henricksson 6-2 7-6

Q1: Carol Baily d. Brenda Perry 6-3 6-4
Q1: Linda Cassell d. Helga Luetten 4-6 6-4 6-2
Q1: Chris Newton d. Lucy Gordon 6-4 2-6 6-1
Q1: Elizabeth Gordon d. Betty Ann Dent 6-2 7-5
Q1: Jane Preyer d. Elizabeth Sayers 6-2 6-1
Q1: Miranda Yates d. Kerryn Pratt 2-6 6-3 6-4
Q1: Christine O Neil d. Sophie Amiach 6-2 6-2
Q1: Catherine Tanvier d. Mimi Wikstedt 6-1 5-7 7-5

Q2: Steinmetz d. Minter 6-1 3-6 6-2
Q2: Catton d. Skronska 6-3 0-6 6-4
Q2: Gregory d. Whytcross 6-4 6-4
Q2: Tobin d. Gulley 6-1 6-3
Q2: Baily d. Cassell 6-2 6-2
Q2: Gordon d. Newton 7-5 6-7 6-4
Q2: Preyer d. Yates 6-2 6-2
Q2: O'Neil d. Tanvier 7-6 6-3

Main Draw

1R: Chris Evert-Lloyd [1] - bye
1R: Ann Kiyomura d Barbara Hallquist 6-2 6-4
1R: Nancy Yeargin d Sherry Acker 6-2 6-2
1R: Candy Reynolds d Nerida Gregory [Q] 6-2 6-1
1R: Mima Jausovec [9] d Renee Blount 7-6 6-2
1R: Marie Pinterova d Lucy Gordon [Q] 6-1 6-1
1R: Sharon Walsh d Marcella Mesker 4-6 6-3 6-2
1R: Evonne Goolagong-Cawley [8] - bye

1R: Catherine Tanvier [LL] - bye
1R: Anne Hobbs d Kim Steinmetz [Q] 6-1 6-3
1R: Betsy Nagelsen d Brenda Catton [Q] 6-4 3-6 6-4
1R: Anne Smith [13] d Chris O'Neil [Q] 4-6 6-3 6-3
1R: Bettina Bunge [11] d Diane Desfor 6-1 6-0
1R: Anne White d Sue Leo 6-3 4-6 6-4
1R: Corinne Vanier d Renata Tomanova 6-4 6-3
1R: Pam Shriver [5] - bye

1R: Wendy Turnbull [6] - bye
1R: Lea Antonopolis d Rosie Casals 3-6 7-5 6-2
1R: Leslie Allen d Carol Baily [Q] 7-5 46 6-2
1R: Virginia Ruzici [10] d JoAnne Russell 6-0 3-6 6-3
1R: Kathy Jordan [14] d Jo Durie 6-1 2-6 6-4
1R: Claudia Kohde d Debbie Freeman 6-2 6-3
1R: Bonnie Gadusek d Dianne Fromholz 6-2 6-3
1R: Andrea Jaeger [3] - bye

1R: Barbara Potter [7] - bye
1R: Pam Teeguarden d Mary Lou Piatek 6-2 6-3
1R: Jane Preyer [Q] d Betty Stove 6-2 3-6 6-1
1R: Sue Barker [12] d Isabelle Villiger 6-2 6-4
1R: Anne Minter [LL] d Amanda Tobin [Q] 6-4 6-3
1R: Sue Saliba d Eva Pfaff 5-7 6-2 6-1
1R: Marjorie Blackwood d Paula Smith 6-4 7-6
1R: Martina Navratilova [2] - bye

2R: Evert-Lloyd [1] d Kiyomura 6-2 6-4
2R: Yeargin d Reynolds 6-1 6-0
2R: Pinterova d Jausovec [9] 6-3 1-6 6-4
2R: Goolagong-Cawley [8] d Walsh 6-4 6-0
2R: Hobbs d Tanvier [LL] 3-6 6-2 6-3
2R: Smith [13] d Nagelsen 6-7 7-6 6-4
2R: Bunge [11] d White 5-7 7-5 7-5
2R: Shriver [5] d Vanier 6-2 6-1

2R: Turnbull [6] d Antonopolis 6-2 6-2
2R: Ruzici [10] d Allen 6-4 7-6
2R: Jordan [14] d Kohde 6-2 7-5
2R: Jaeger [3] d Gadusek 7-6 6-0
2R: Potter [7] d Teeguarden 6-1 7-6
2R: Preyer [Q] d Barker [12] 6-4 6-3
2R: Saliba d Minter [LL] 6-3 6-4
2R: Navratilova [2] d Blackwood 6-1 6-3

3R: Evert-Lloyd [1] d Yeargin 6-4 6-3
3R: Goolagong-Cawley [8] d Pinterova 7-6 6-1
3R: Smith [13] d Hobbs 3-6 6-4 6-4
3R: Bunge [11] d Shriver [5] 6-4 4-6 7-6
3R: Turnbull [6] d Ruzici [10] 6-3 6-2
3R: Jaeger [3] d Jordan [14] 6-3 1-0 ret. (stomach illness)
3R: Potter [7] d Preyer [Q] 6-4 6-4
3R: Navratilova [2] d Saliba 6-0 6-3

QF: Evert-Lloyd [1] d Goolagong-Cawley [8] 6-2 6-0
QF: Bunge [11] d Smith [13] 6-3 6-4
QF: Turnbull [6] d Jaeger [3] 7-5 6-3
QF: Navratilova [2] d Potter [7] 6-3 4-6 6-2

SF: Evert-Lloyd [1] d Bunge [11] 6-7 6-4 6-1
SF: Navratilova [2] d Turnbull [6] 6-1 5-7 6-1

F: Chris Evert-Lloyd [1] d Martina Navratilova [2] 6-4 2-6 6-1

DF: Navratilova/Shriver [1] d Jordan/Smith [2] 6-7 6-2 6-4


Tracy Austin opts to enter the doubles only. The only other top 10 absentee was the injured Sylvia Hanika-though 4th seed Hana Mandlikova pulled out with her ongoing back problems. Capacity crowds filled White City on the last two days. In the quarters Chris destroyed Evonne Goolagong Cawley, once again on the comeback trail after the birth of her second child, Morgan.

The Bunge-Evert semi took 2 and half hours. Chris's victory gives her a slim 30 point margin in the Toyota Series points heading onto the Aussie Open, the final series event of 1981 before the championships. [LL] Tanvier replaced #4 seed Mandlikova.


Nov 23-30 Johannesburg RSA South African Open

1R: Pam Casale [1] d Ros Riach 6-4 6-2
1R: Barbara Harmer d Ianthe Cunningham 6-3 6-3
1R: Andrea Leand d Gail Boon 6-4 6-2
1R: Sue Rollinson [6] d Theresa Kleynhans 6-1 6-2
1R: Kathy Rinaldi [4] d Gail Joss 6-0 6-1
1R: Jennifer Mundel d Anita Summers 6-4 6-3
1R: Beverly Mould d Nicole Mabile 6-2 6-2
1R: Tanya Harford [7] d Vicki Martin 6-1 6-3

1R: Yvonne Vermaak [5] d Lena Jacobs 6-2 7-5
1R: Elvyn Barrable d Ingrid Reynecke 6-4 4-6 6-2
1R: Lorna Zietsman d Pye Moreton 7-6 7-5
1R: Kathy Horvath [3] d Rutha Human 6-2 6-3
1R: Rene Uys [8] d Lienkie Snyman 6-2 6-2
1R: Monika Reinach d Karin Boshoff 6-4 6-2
1R: Annelise Müller d Elana Smukler 5-7 7-6 6-1
1R: Virginia Wade [2] d Helen Moore 6-0 6-1

2R: Casale [1] d Harmer 7-5 6-0
2R: Rollinson [6] d Leand 6-3 1-6 6-4
2R: Rinaldi [4] d Mundel 6-0 6-2
2R: Harford [7] d Mould 7-6 6-0
2R: Vermaak [5] d Barrable 6-1 6-2
2R: Horvath [3] d Zietsman 6-1 6-1
2R: Uys [8] d Reinach 6-2 6-2
2R: Wade [2] d Müller 6-1 6-1

QF: Rollinson [6] d Casale [1] 6-3 6-4
QF: Rinaldi [4] d Harford [6] 6-2 6-1
QF: Horvath [3] d Vermaak [5] 7-6 6-4
QF: Wade [2] d Uys [8] 4-6 6-4 9-7

SF: Rinaldi [4] d Rollinson [6] 6-3 2-6 6-4
SF: Horvath [3] d Wade [2] 7-6 6-4

F: Kathy Horvath [3] d Kathy Rinaldi [4] 7-6 6-4

DF: Mould/Uys [4] d Kloss/Vermaak [2] 6-4 1-6 6-3

The combined age of the finalists is 30-Rinaldi is only 14!

Last edited by chaton; Mar 23rd, 2015 at 05:43 PM.
chaton is offline  
post #50 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:58 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week November 30 - December 6

Nov 30 - Dec 6 AUSTRALIAN OPEN, Melbourne

Qualifying

Q1: Chris O'Neil d Marcella Mesker [1/Q] 6-7 6-3 6-3
Q1: Helena Sukova d Brenda Catton 6-3 6-2
Q1: Mimi Wikstedt d Naoko Sato 6-7 7-5 6-0
Q1: Brenda Remilton [8/Q] d Linda Cassell 4-6 6-1 6-1
Q1: Catherine Tanvier [2/Q] d Chris Newton 6-3 6-3
Q1: M. Booth d Elizabeth Sayers 6-3 6-1
Q1: Elizabeth Gordon d Sophie Amiach 5-7 7-6 6-4
Q1: Katerina Skronska [7/Q] d Pam Whytcross 6-2 6-1

Q1: Amanda Tobin [3/Q] d Debbie Chesterton 6-4 6-3
Q1: S. Hodgkin d Brenda Perry 6-4 6-3
Q1: Helga Lütten d Lucy Gordon 6-7 6-3 6-2
Q1: Debbie Freeman [6/Q] d Kerryn Pratt 6-3 6-4
Q1: Carol Baily [4/Q] d Brenda Randall 3-6 6-1 6-1
Q1: Karen Gulley d Renata Sasak 6-1 5-7 6-4
Q1: Kim Steinmetz d Ann Henricksson 6-1 6-4
Q1: Elizabeth Little d Jane Preyer [5/Q] 6-7 7-5 7-6

Q2: Sukova d O'Neil 6-3 6-4
Q2: Remilton [8/Q] d Wikstedt 2-6 6-1 6-4
Q2: Tanvier [2/Q] d Booth 6-3 6-1
Q2: Skronska [7/Q] d Gordon 6-3 6-3
Q2: Tobin [3/Q] d Hodgkin 6-4 4-6 6-0
Q2: Lütten d Freeman [6/Q] 6-3 6-3
Q2: Gulley d Baily [4/Q] 0-6 6-2 6-3
Q2: Steinmetz d Little 7-6 6-4

Singles Main-Draw=56

1R: Chris Evert-Lloyd (US)[1] - bye
1R: Bonnie Gadusek (US) d Dianne Fromholtz 6-3 6-1
1R: Betty Stove (Neth) d Helga Lutten (Ger) [Q] 6-2 6-4
1R: Candy Reynolds (US) d Claudia Kohde-Kilsch (Ger) 6-1 6-2
1R: Barbara Potter (US) [9] d Katerina Skronska (Cz) [Q] 6-4 6-2
1R: Helena Sukova (CZ) [Q] d Anne Smith (US) 6-4 6-1
1R: Nancy Yeargin (US) d Paula Smith (US) 7-6 6-3
1R: Hana Mandlikova (Cz) [5] - bye

1R: Andrea Jaeger (US) [4] - bye
1R: Anne Hobbs (GB) d Isabelle Villiger (Swt) 6-1 2-6 6-2
1R: Eva Pfaff (Ger) d Rosie Casals (US) 3-6 6-4 6-4
1R: Sue Barker (GB) [13] d Anne Minter 6-1 6-3
1R: Bettina Bunge (GER) [12] d Brenda Remilton [Q] 6-0 6-0
1R: Ann Kiyomura (US) d Ros Fairbank (SA) 6-2 7-5
1R: Anne White (US) d Corinne Vanier (Frn) 6-3 6-3
1R: Wendy Turnbull [7] - bye

1R: Evonne Goolagong-Cawley [8] - bye
1R: Leslie Allen (US) d Karen Gulley [Q] 6-1 6-2
1R: Sharon Walsh (US) d Marie Pinterova (Cz) 6-1 7-5
1R: Mima Jausovec (Yug) [10] d Nerida Gregory (US) 6-3 6-3
1R: Kathy Jordan (US) [14] d Pam Teeguarden (US) 4-6 6-3 6-3
1R: Betsy Nagelsen (US) d Maty Lou Piatek (US) 7-6 6-1
1R: Amanda Tobin [Q] d Shery Acker (US) 6-4 7-5
1R: Martina Navratilova (US) [3] - bye

1R: Pam Shriver (US) [6] - bye
1R: Diane Desfor (US) d Renee Blount (US) 4-6 6-1 6-1
1R: Jo Durie (GB) d Barbara Hallquist (US) 6-4 6-1
1R: Lea Antonoplis (US) d Virginia Ruzici (Rom) [11] 6-3 6-4
1R: Marjorie Blackwood (Can) d.Renata Tomanova (CZ) 6-4 6-3
1R: Sue Saliba d Catherine Tanvier (Frn) [Q] 6-2 3-6 7-6
1R: Susan Leo d Kim Steinmetz (US) [Q] 7-6 6-4
1R: Tracy Austin (US)[2] - bye

2R: Evert-Lloyd [1] d Gadusek 6-2 6-1
2R: Reynolds d Stove 7-5 6-3
2R: Sukova [Q] d Potter [9] 6-4 6-3
2R: Mandlikova [5] d Yeargin 6-2 6-3
2R: Jaeger [4] d Hobbs 6-3 6-1
2R: Barker [13] d Pfaff 6-3 1-6 6-2
2R: Bunge [12] d Kiyomura 6-0 6-4
2R: Turnbull [7] d WWhite 6-2 4-6 6-3

2R: Goolagong-Cawley [8] d Allen 5-7 6-3 6-4
2R: Jausovec [10] d Walsh 4-6 6-2 6-3
2R: Jordan [14] d Nagelsen 6-4 7-5
2R: Navratilova [3] d Tobin [Q] 6-0 6-1
2R: Shriver [6] d Desfor 6-1 6-2
2R: Durie d Antonoplis 6-0 7-6
2R: Blackwood d Saliba 4-6 6-3 6-2
2R: Austin [2] d Leo 6-1 6-1

3R: Evert-Lloyd [1] d Reynolds 6-4 6-2
3R: Mandlikova[ 5] d Sukova [Q] 6-2 6-1
3R: Jaeger [4] d Barker [13] 6-4 7-5
3R: Turnbull [7] d. Bunge [12] 3-6 6-2 6-1
3R: Goolagong-Cawley [8] d Jausovec [10] 6-3 6-1
3R: Navratilova [3] d Jordan [14] 7-5 3-6 6-2
3R: Shriver [6] d Durie 6-3 6-2
3R: Austin [2] d Blackwood 6-3 7-5

QF: Evert-Lloyd [1] d Mandlikova [5] 6-4 7-5
QF: Turnbull [7] d Jaeger [4] 6-3 7-6 (12-10)
QF: Navratilova [3] d Goolagong-Cawley [8] 6-3 6-1
QF: Shriver [6] d Austin [2] 7-5 7-6 (7-4)

SF: Evert-Lloyd [1] d Turnbull [7] 6-4 7-6 (7-1)
SF: Navratilova [3] d Shriver [6] 6-3 7-5

F: Martina Navratilova (US) [3] d Chris Evert-Lloyd (US) [1] 6-7 (4-7) 6-4 7-5

Doubles (Draw=32)

1R: Martina Navratilova (US)/Pam Shriver (US) [1] d Marjorie Blackwood (Can)/Sue Leo 6-3 6-2
1R: Sherry Acker (US)/Paula Smith (US) d Leslie Allen (US)/Mima Jausovec (Yug) 6-2 6-1
1R: Dianne Fromholtz/Pam Teeguarden (US) d Sophie Amiach (Frn)/Corinne Vanier (Frn) 6-0 6-1
1R: Chris Newton (NZ)/Brenda Remilton d Betsy Nagelsen (US)/Candy Reynolds (US) [7] 6-0 6-2
1R: Sue Barker (GB)/Ann Kiyomura (US) [4] d Mary Lou Piatek (US)/Anne White (US) 6-4 4-6 6-3
1R: Anne Hobbs (GB)/Jo Durie (GB) d Sue Saliba/Elizabeth Little 6-2 5-7 7-5
1R: Linda Cassell/Keryn Pratt d Blount/Villiger 7-6 (8-6) 6-3
1R: Evonne Goolagong/Betty Stove (Neth) d Ros Fairbank (SA)/Tanya Harford (SA) [6] 6-1 6-1

1R: Barbara Potter (US)/Sharon Walsh (US) [5] d Carol Baily (US)/Nerida Gregory 6-1 6-1
1R: Bonnie Gadusek (US)/Jane Preyer (US) d Bettina Bunge (Ger)/Claudia Kohde (Ger) 6-3 3-6 7-6 (7-5)
1R: Elizabeth Sayers/Amanda Tobin d Diane Desfor (US)/Barbara Hallquist 6-3 6-4
1R: Rosie Casals (US)/Wendy Turnbull[3] d Marie Pinterova (Cz)/Naoko Sato (Jpn) 4-6 7-5 6-1
1R: Andrea Jaeger (US)/Hana Mandlikova (Cz) [8] d Marcella Mesker (Neth)/Katerina Skronska (Cz) 6-1 4-6 6-3
1R: Renata Tomanova (Cz)/Helena Sukova (Cz) d Debbie Freeman/Pam Whytcross 6-4 4-6 6-4
1R: Chris O'Neil/Mimi Wikstedt (Swd) d Eva Pfaff (Ger)/Corinne Vanier (Frn) 6-2 6-4
1R: Kathy Jordan (US)/Anne Smith (US) [2] d Brenda Catton/Karen Gulley 6-1 6-1

2R: Navratilova/Shriver [1] d Acker/P Smith 6-4 6-2
2R: Fromholtz/Teeguarden d Newton/Remilton 7-6 6-4
2R: Barker/Kiyomura [4] d Hobbs/Durie 6-7 6-4 6-4
2R: Goolagong-Cawley/Stove d Cassell/Pratt 6-4 6-3
2R: Potter/Walsh [5] d Gadusek/Preyer 6-7 6-4 6-4
2R: Casals/Turnbull [3] d Sayers/Tobin 6-4 6-3
2R: Tomanova/Sukova d Jaeger/Mandlikova [8] 4-6 7-5 6-4
2R: K Jordan/A Smith [2] d O'Neil/Wikstedt 6-2 6-3

QF: Navratilova/Shriver [1] d Fromholtz/Teeguarden 6-3 6-3
QF: Barker/Kiyomura [4] d Goolagong-Cawley/Stove 6-4 6-1
QF: Casals/Turnbull [3] d Potter/Walsh [5] 4-6 7-6 6-1
QF: K Jordan/A Smith [2] d Tomanova/Sukova 7-6 6-1

SF: Navratilova/Shriver [1] d Barker/Kiyomura [4] 6-3 6-4
SF: K Jordan/A Smith [2] d Casals/Turnbull [3] 6-4 5-7 6-4

DF: Kathy Jordan (US)/Anne Smith (US) [2] d Martina Navratilova (US)/Pam Shriver (US) [1] 6-2 7-5

Last edited by chaton; Jan 14th, 2015 at 11:55 AM.
chaton is offline  
post #51 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:58 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week December 7-13

Dec 9-13 German National Indoor Championships, Neumünster

1R: Druen d. Deerbergen 6-3 6-2
1R: Loleit d. Edith Winkens 7-6 7-6
1R: Reinhardt d. Seibuchler 6-2 6-3
1R: Sabine Muller d. Lippert 6-3 6-0
1R: Kehl d. Ludewig 6-2 6-1
1R: Lippold d. Wieser 6-0 6-4
1R: Witthoft d. Kerstin Seelbach 6-3 6-2
1R: Steffi Graf d. Ute Strakerjahn 6-4 6-4

2R: Claudia Kohde d. Druen 6-4 6-0
2R: Loleit d. Kiki Reuter 3-6 7-5 6-4
2R: Gabriela Dinu d. Reinhardt 6-3 6-1
2R: Heidi Eisterlehner d. Muller 6-2 6-1
2R: Helga Luetten d. Lippold 5-7 6-1 6-1
2R: Kehl d. Elke Renz 3-6 6-0 6-4
2R: Schonherr d. Witthoft 6-4 6-2
2R: Eva Pfaff d. Graf 6-2 4-6 6-4

QF: Kohde d. Loleit 6-0 6-0
QF: Eisterlehner d. Dinu 6-2 6-2
QF: Luetten d. Kehl 7-5 3-6 6-0
QF: Pfaff d. Schonherr 6-3 6-3

SF: Kohde d. Eisterlehner 3-6 6-3 6-4
SF: Pfaff d. Luetten 6-1 7-6

F: Claudia Kohde d. Eva Pfaff 7-5 6-1

DF: Kohde-Pfaff d. Dinu-Eisterlehner 7-6 7-6

Interesting Draw because of the appearance of Steffi Graf. She was just 12 years old and won her first round match giving a tough fight to 20 years old Eva Pfaff, ranked #70 in the world at this time.


7-13 Dec Queensland Championships, Brisbane AUS

SF: Chris O'Neil d Helena Sukova 7-6 4-6 7-6
SF: K. Pratt d B. Remilton 6-2 7-6

F: Chris O'Neil d K. Pratt 63 75

Last edited by chaton; Mar 23rd, 2015 at 05:53 PM.
chaton is offline  
post #52 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:59 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week December 14-20

December ???? Western Australian Open, Perth, AUS

F: Liz Sayers d Amanda Tobin 7-5 6-3


December 14-20, Toyota Championships, East Rutherford NJ

SINGLES

Red Group
1R: Martina Navratilova [1] d Mima Jausovec 6-2 6-4
1R: Andrea Jaeger [4] d Hana Mandlikova 6-4 6-1
2R: Navratilova [1] d Jaeger [4] 6-2 6-3
Play off 1R-losers: Jausovec d Mandlikova 6-4 6-1

white group
1R: Chris Evert-Lloyd [1] d Pam Shriver 3-6 7-6 6-3
1R: Tracy Austin [3] d Virginia Ruzici 6-1 6-1
2R: Evert-Lloyd [2] d Austin [3] 4-6 6-4 7-6
Play off 1R-losers: Shriver d Ruzici 6-2 4-6 6-2

Play off 2R losers and Winners of 1R-losers play off
PO: Austin [3] d Jausovec 1-6 6-4 6-4
PO: Shriver d Jaeger [4] 6-3 6-2

SF: Navratilova [1] d Shriver 6-4 7-6
SF: Austin [3] d Evert-Lloyd [2] 6-1 6-2

F: Tracy Austin [3] d Martina Navratilova [1] 2-6 6-4 6-2

DOUBLES

1R: Casals/Turnbull [1] d Jordan/Smith [3] 6-2 6-3
1R: Navratilova/Shriver [2] d Fairbank/Harford [4] 6-0 6-2

DF: Navratilova/Shriver [2] d Casals/Turnbull [1] 6-3 6-4

Last edited by chaton; Dec 14th, 2014 at 03:14 PM.
chaton is offline  
post #53 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:59 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week December 21-27
chaton is offline  
post #54 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 06:59 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

week December 28 - January 3
chaton is offline  
post #55 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 07:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

stats I
chaton is offline  
post #56 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 07:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

stats II
chaton is offline  
post #57 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 07:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

stats III
chaton is offline  
post #58 of 256 (permalink) Old Oct 26th, 2014, 07:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16,828
                     
re: 1981 results

stats IV
chaton is offline  
post #59 of 256 (permalink) Old Mar 1st, 2015, 07:11 AM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,248
                     
re: 1981 results

HI CHATON
I HAVE THESE RESULTS TO COMPLETE THIS THREAD

AVON FUTURES OF FORT MYERS DECEMBER 30 1980- JANUARY 11

QUALIFYING
1 ROUND
Catherine Tanvier d. Anthea Cooper 4-6 6-1 6-0
Rita Agassi d. Nancy Ornstein 6-3 6-3
Kathleen Cummings d. Beatrix Klein 6-1 6-2
Marie Christine Calleja d. Deborah Stewart 6-1 7-6
Lisa Doherty d. Sophie Amiach 6-3 6-2
Genevieve Greiwe d. Karen Dewis 6-3 6-4
Lillian Drescher d. Patrizia Murgo 7-5 3-6 6-3
Jodi Appelbaum d. Karin Moos 6-4 1-6 6-2
Shelly Solomon d. Phyllis Blackwell 6-3 6-2
Felicia Raschiatore d. Masako Yanagi 6-3 1-6 6-1
Sonoe Yonezawa d. Stefania Cicognani 6-0 6-2
Sue Rollinson d. Andrea Pesak 6-3 6-2
Jennifer Mundel d. Kim Steinmetz 6-1 6-0
Bonnie Gadusek d. Clare Harrison 6-0 6-2
Barbara Rossi d. Cathy Fink 6-2 6-1
Corinne Vanier d. Kelly Henry 6-3 6-2
ugarte is offline  
post #60 of 256 (permalink) Old Mar 1st, 2015, 07:16 AM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,248
                     
re: 1981 results

2 ROUND
Catherine Tanvier d. Rita Agassi 6-1 6-2
Kathleen Cummings d. Marie Christine Calleja 6-4 6-1
Lisa Doherty d. Genevieve Greiwe 6-2 6-4
Jodi Appelbaum d. Lillian Drescher 7-6 1-6 6-3
Shelly Solomon d. Felicia Raschiatore 6-3 6-4
Sue Rollinson d. Sonoe Yonezawa 6-1 6-0
Bonnie Gadusek d. Jennifer Mundel 6-2 6-2
Corinne Vanier d. Barbara Rossi 6-2 6-4

FINAL ROUND
Kathleen Cummings d. Catherine Tanvier 6-2 6-3
Lisa Doherty d. Jodi Appelbaum 5-7 7-5 6-2
Shelly Solomon d. Sue Rollinson 4-6 6-3 6-4
Bonnie Gadusek d. Corinne Vanier 2-6 7-5 6-2
ugarte is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome