1925 results - Page 2 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of March 30-April 5

March 26-April 4, British Covered Court Championships, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

1R: Aurea Edgington d. Eileen Bennett 7-5 6-1
1R: Margaret Stocks d. Betty Nuthall 6-1 6-3
1R: Evelyn Colyer d. Mrs A Grey w/o
1R: W M Wood d. Mrs H M Bax 6-2 6-1
1R: Annie Cobb d. M Thomasson 7-5 1-6 6-4
1R: Mrs A W Lyon d. Madge Valantine 6-1 3-6 8-6
1R: Mrs Orr d. Mrs E Logan Bell 4-6 9-7 7-5

2R: Joan Reid-Thomas d. Effie Hemmant 6-2 6-4
2R: Doris Craddock d. Mrs T M Bostock 6-1 6-4
2R: Aurea Edgington d. Margaret Stocks 6-2 6-2
2R; Evelyn Colyer d. W M Wood 1-6 6-3 6-2
2R: Annie Cobb d. Mrs A W Lyon 6-2 6-2
2R: Mrs Orr d. Mrs Connolly 6-4 5-7 8-6
2R: M Cambridge d. J Stevens 6-1 6-2
2R: Blanche Colston d. Cecily Marriott 6-1 6-2

QF: Joan Reid-Thomas d. Doris Craddock 6-4 9-7
QF: Aurea Edgington d. Evelyn Colyer 6-1 6-8 6-3
QF: Annie Cobb d. Mrs Orr 6-1 6-3
QF: Blanche Colston d. M Cambridge 6-2 6-4

SF: Joan Reid-Thomas d. Aurea Edgington 6-3 3-6 9-7
SF: Blanche Colston d. Annie Cobb 6-0 6-0

FI: Joan Reid-Thomas d. Blanche Colston 6-2 7-5

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Margaret McKane Stocks/Gordon Crole-Rees 3-6 6-2 6-2

---------------------

March 30-April 4, Hampstead Hard Court Tournament, Belsize Park, Hampstead, London, England (Clay)

Draw of 50

14 players had a bye in the first round.

1R: H. Wood d. Naomi Bannister Feilden, walkover
1R: N. Sternberg d. Sylvia Lumley-Ellis, walkover
1R: Mrs Hamilton-Fleming d. [????], walkover
1R: Joan Fry d. Mrs G S Walker 6-1 6-1
1R: Enid Head d. S Pollak 6-0 6-1
1R: Miss Bond d. Mrs Wilkin 1-6 6-4 6-4
1R: G E Tomblin d. Mrs Dean 6-2 6-1
1R: Alida Klemantaski d. Miss Neal 6-3 6-2
1R: E Dreyfus d. Mrs Boldern 7-5 1-6 6-4
1R: Elizabeth Macready d. H Ramsay 5-7 6-0 6-1
1R: E Gostling d. Mrs H M Bax 4-6 6-2 6-2
1R: Beryl Morrison d. Miss Rowse 6-0 6-1
1R: V Hirsch d. Mrs R Essayan 6-0 6-1
1R: Mrs Tootill d. F Bendit 6-0 6-1
1R: Aimee Reckitt d. Mrs Latey 6-1 6-0
1R: Mrs Robinson d. E Gourlay 6-2 6-3
1R: Mrs J W Alston d. A M Carpenter 6-3 6-0
1R: Joan Ridley d. Miss Geake 6-1 6-0

2R: Joan Fry d. H Wood 6-2 6-1
2R: Enid Head d. N Sternberg 6-0 6-0
2R: Miss Bond d. Mrs Hamilton Fleming 6-3 4-6 6-3
2R: Mabel Clayton d. Mrs J Low 6-0 6-0
2R: Alida Klemantaski d. E Johnson 6-2 6-0
2R: E Caven d. M Cohen 6-1 6-3
2R: Beatrice Brown d. E Dreyfus 6-1 6-1
2R: S Marcus d. B Angel 6-4 6-2
2R: Elizabeth Macready d. E Gostling 1-6 6-2 6-0
2R: Beryl Morrison d. V Hirsch 6-0 6-0
2R: Aimee Reckitt d. Mrs Robinson 6-1 6-1
2R: Joan Ridley d. Mrs J W Alston 8-6 3-6 6-1
2R: Honor Woolrych d. [????], walkover
2R: Isa Watanabe d. A. Falk, walkover
2R: G.E. Tomblin d. Mrs Tootill, walkover
2R: Mrs B. Stranger d. [????], walkover

3R: Joan Fry d. G E Tomblin 6-0 6-3
3R: Enid Head d. Miss Bond 6-2 6-2
3R: Mabel Clayton d. Alida Klemanataski 6-3 6-2
3R: E Caven d. Mrs B Stranger 2-6 6-2 retired
3R: Beatrice Brown d. S Marcus 6-3 6-2
3R: Woolrych d. Watanabe 7-5 6-4
3R: Elizabeth Macready d. Beryl Morrison 6-2 5-7 6-4
3R: Joan Ridley d. Aimee Reckitt 6-2 0-6 6-3

QF: Joan Fry d. Enid Head 6-3 6-3
QF: Mabel Clayton d. E Caven 6-0 6-0
QF: Beatrice Brown d. Honor Woolrych 7-5 6-4
QF: Joan Ridley d. Elizabeth Macready 3-6 8-6 6-1

SF: Joan Fry d. Mabel Clayton 7-5 6-1
SF: Joan Ridley d. Beatrice Brown 6-3 9-7

FI: Joan Fry d. Joan Ridley 6-1 5-7 6-4


DF: Enid Head/Honor Woolrych d. Joan Fry/Miss Ramsay 4-6 8-6 6-2

MX: Joan Ridley/Julian Lezard (SA) d. Mabel Clayton/Frank H. Jarvis 1-6 6-2 6-1

---------------------

March 30-April 5, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Juan-les-Pins LTC

FI: Lili de Alvarez (Esp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-4 6-2

DF: Lili de Alvarez (Esp)/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Coleman (GB)/Cristobel Hardie (GB) 6-2 6-4

MX: Lili de Alvarez (Esp)/Alfred D. Hunter (GB) d. Mrs Grogan/Count Ludi von Salm (Aut) 6-0 6-0

---------------------

March 28-April 8, Easter Tournament, Paris, France (Indoors)
Venue: TC de Paris

FI: Suzanne Devé d. Marie Conquet 6-0 5-7 7-5

DF: in finale Mlle Lecaron/Mme Florand

MX: Marie Conquet/Yan d. Jeanne Vaussard/De Buzelet 6-2 4-6 6-1

--------------------

March 30-April 6, Alassio, Italy (Clay)

FI: Dorothy Holman (GB) d. Coela Herring Pryce-Harrison (GB) 6-3 6-4

Last edited by Jimbo109; Dec 9th, 2017 at 02:30 PM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of April 6-12

April 1-13, South African Championships, Port Elizabeth, South Africa
Venue: Saint George’s Park Courts

SF: Irene Peacock d. Mrs W.F. du Plessis 6-2 6-1
SF: Mrs L. McArthur d. Mrs Scott 8-6 4-6 6-2

FI: Irene Peacock d. Mrs L. McArthur 5-7 6-1 6-1

Doubles

SF: Miss Foote/Irene Peacock d. J. Parker/Mrs Scott 3-6 6-4 6-2
SF: Mrs L. McArthur/Mrs Myburgh d. Mrs Beck/Mrs W.F. du Plessis 6-3 6-2

FI: Miss Foote/Irene Peacock d. Mrs L. McArthur/Mrs Myburgh 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Miss Foote/Cecil Blackbeard d. J. Parker/Garbutt 6-3 7-5

FI: Irene Peacock/Arthur Kirby d. Miss Foote/Cecil Blackbeard 7-5 6-3

--------------------------

April 6-12, Barcelona International, Spain (Clay)

FI: Marguerite Broquedis Billout (Fra) d. Yvonne Bourgeois (Fra) 7-5 4-6 6-3

---------------------

April 6-11, Magdalen Park, Wandsworth, London, England (Clay)

Draw of 48

16 players had a bye in the first round.

1R: Joan Reid-Thomas d. M E Brown 6-1 6-0
1R: Miss Rust d. Mrs J Alston 6-3 4-6 7-5
1R: Peggy Saunders d. N McKenzie 6-1 8-6
1R: Mrs Brancker d. H M Wilson 7-5 6-1
1R: Sybil Johnson d. G E Tomblin 6-3 3-6 6-3
1R: Doreen Busby d. Mrs H Gwyer 6-2 6-1
1R: Mrs M Davies d. I W Brown 6-4 6-1
1R: I Watkins d. P Cranfield 6-3 4-6 6-4
1R: Madge Valantine d. Violet Southam 6-2 6-2

The following seven players had a walkover in the first round, though it's not clear against whom:

Joan Lycett
Joan Fry
Effie Hemmant
Eleanor Rose
Isa Watanabe
Mrs Foreshew
Elsie Goldsack

2R: Joan Reid-Thomas d. Miss Rust 6-3 7-5
2R: Peggy Saunders d. Mrs Brancker 6-3 6-2
2R: Sybil Johnson d. Mrs Foreshew 7-5 6-1
2R: Doreen Busby d. Elsie Goldsack 6-0 7-5
2R: Cecily Marriott d. Betty Dix 6-4 6-4
2R: A Schroeder d. J Stevens 6-4 6-3
2R: Doris Craddock d. E F Hart 6-2 4-6 6-2
2R: Edith Clarke d. Betty Nuthall w/o
2R: R Thorne d. Mrs H M Bax 6-3 6-8 6-2
2R: H Ramsay d. Mrs Drew 6-2 6-3
2R: Eleanor Rose d. Mrs M Davies 6-3 6-3
2R: Joan Fry d. I Watkins 6-2 6-1
2R: Joan Lycett d. Madge Valantine 6-2 6-1

The following three players had a walkover in the second round, though it's not clear against whom:

Eileen Bennett
Edith Clarke
Ada Hollick

3R: Joan Reid-Thomas d. Peggy Saunders 3-6 6-4 6-3
3R: Sybil Johnson d. Doreen Busby 7-5 6-8 6-3
3R: Ada Hollick d. Eileen Bennett, walkover
3R: Cecily Marriott d. A Schroeder 6-2 6-2
3R: Doris Craddock d. Edith Clarke w/o
3R: R Thorne d. H Ramsay 6-2 2-6 6-1
3R: Eleanor Rose d. Effie Hemmant 6-2 7-5
3R: Joan Lycett d. Joan Fry 6-3 5-7 7-5

QF: Joan Reid-Thomas d. Sybil Johnson 4-6 7-5 6-3
QF: Ada Hollick d. Cecily Marriott 9-7 6-3
QF: Doris Craddock d. R Thorne 6-2 6-4
QF: Joan Lycett d. Eleanor Rose 6-2 6-2

SF: Joan Reid-Thomas d. Ada Hollick 3-6 6-3 6-1
SF: Joan Lycett d. Doris Craddock 1-6 6-1 9-7

FI: Joan Reid-Thomas d. Joan Lycett 6-2 4-6 6-3


DF: Joan Fry/Peggy Saunders d. Eileen Bennett/Dorothea Douglass Chambers 3-6 6-3 6-0

MX: Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) d. Evelyn Colyer/Patrick Spence 2-6 6-4 6-4

-------------------

April 6-12, Beausoleil Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: La Festa Club

1R: Phyllis Satterthwaite d. N Gilchrist 6-1 6-0
1R: C De Fonvillars d. Miss Sommerfelt 6-1 6-2
1R: Agnes Hillyard d. Mme De Andria 6-3 7-5
1R: Domini Crosfield d. Mrs D M Young 6-3 6-2

2R: Phyllis Satterthwaite d. C De Fonvillars 6-0 6-0
2R: Cosette Saint-Omer-Roy d. E M Green 6-2 6-2
2R: Lili De Alvarez d. V Grabham 6-0 6-0
2R: Mme D Petrocochino d. M A Wright 7-5 6-1
2R: Domini Crosfield d. Agnes Hillyard 6-4 6-0

QF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Arthur 6-1 6-0
QF: Phyllis French d. Lili De Alvarez w/o
QF: Domini Crosfield d. Mme D Petrocochino 6-0 6-3

SF: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-0 6-0
SF: Domini Crosfield (GB) d. Phyllis French (GB) 6-2 6-1

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Domini Crosfield (GB) 6-1 6-4


Doubles

1R: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. N Gilchrist/V Graham 6-0 6-1

QF: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Auberton/Miss Brackenbury default

SF: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Mrs Hooker/MC Marshall 6-0 6-0

FI: Suzanne Lenglen/Phyllis Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy/MA Wright (GB) 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: Suzanne Lenglen/Lord Goerge Cholmondeley (GB) d. Lili de Alvarez (Esp)/B Marion Crawford 6-3 6-2

FI: Suzanne Lenglen/Lord Goerge Cholmondeley (GB) d. Miss G.M. Thomas (GB)/May Smithson 6-2 6-0

--------------------

April 5-13, Swedish Covered Courts Champs., Stockholm

FI: Sigrid Fick d. Lindberg 6-1 6-1

DF: Fick/Cederschiöld d. Frau Ramberg/Lindberg 5-7 6-3 6-3

MX: Fick/Weylandt d. Frau Ramberg/Garell 9-7 6-3

---------------------

ends April 12, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Miss K. Murdoch d. Miss M. Hore ??

-------------------------

ends April 12, New England Championships, Armidale, NSW, Australia

FI: Miss F. Cameron d. Mrs J. Cameron 6-2 6-3

DF: Miss F. Cameron/Miss A. Dight d. Mrs J. Cameron/Miss E. MacKenzie 6-4 2-6 6-4

Last edited by Rollo; Dec 19th, 2017 at 01:53 AM.
Jimbo109 is offline  
post #18 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of April 13-19

April 10-16, Tasmanian Championships, Launceston, Tasmania, Australia

Draw of 14

1R: Audrey Clapperton d. Daisy Chandler 6-2 2-6 6-3
1R: Kitty McGough d. Amy Priest 6-0 6-1
1R: Nancy Cuff d. O. Jones 6-2 6-1
1R: Gladys Brownell d. Nancy Clemons 6-2 5-6 6-3
1R: Mrs P.A. Harrison d. Birdie Bond 6-3 6-4
1R: Phyllis Jillett d. Betty Smith 6-2 6-3

Two players had a bye.

QF: Minnie Richardson d. Clapperton 6-3 6-3
QF: Cuff d. McGough 6-3 6-0
QF: Brownell d. Harrison 6-3 6-4
QF: Adeline Wilkins d. Jillett 1-6 6-1 6-2

SF: Richardson d. Cuff 6-2 6-2
SF: Wilkins d. Brownell 5-6 6-4 6-2

FI: Minnie Richardson d. Adeline Wilkins 7-9 6-2 6-1

Women’s doubles

SF: Minnie Richardson/Adeline Wilkins
SF: Mrs Lowe/Kitty McGough d. Anne Barnett/Audrey Clapperton 6-4 6-1

FI: Minnie Richardson/Adeline Wilkins d. Mrs Lowe/Kitty McGough 6-1 6-1

Mixed doubles

SF: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Mrs Curtis/William Stephens 6-2 4-6 6-4
SF: Kitty McGough/James McGough d. Minnie Richardson/Alan Newton 6-3 6-4

FI: Adeline Wilkins/Robert Berriman d. Kitty McGough/James McGough 4-6 6-4 8-6

----------------

April 13-18, British Hard Court Championships, Torquay, Devon, England (Clay)
Venue: Abbey Park

Draw of 15

1R: Elizabeth Ryan d. Evelyn Colyer w/o
1R: Edith Clarke d. G L Aslett 6-0 6-2
1R: Millicent Pitt d. Mrs J Stanley Richards w/o
1R: Nancy Radcliffe-Platt d. Eileen Connell 6-3 6-3
1R: Gwen Sterry d. J E Stevens 6-1 6-1
1R: Betty Nuthall d. V I Maygrove 6-3 6-3
1R: Mrs Lawrence d. Phylis Radcliffe 4-6 6-4 6-2
1R: Joan Fry bye

QF: Elizabeth Ryan d. Edith Clarke 6-2 6-3
QF: Millicent Pitt d. Nancy Radcliffe-Platt 10-8 6-4
QF: Gwen Sterry d. Betty Nuthall 6-3 4-6 6-3
QF: Joan Fry d. Mrs Lawrence 6-0 6-1

SF: Elizabeth Ryan d. Millicent Pitt 6-2 6-2
SF: Joan Fry d. Gwen Sterry 3-6 6-0 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-2 6-2


DF: Evelyn Colyer/Elizabeth Ryan (US) d. Miss Radcliffe/Miss Radcliffe-Platt 6-1 6-3

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Joan Fry/Julian Lezard (SA) 3-6 6-3 6-4

-------------------

April 11-16, Dulwich, London, England (Clay)
Venue: Gallery Club

FI: Cristobel Hardie d. Enid Head 6-2 6-1

DF: Betty Dix/Enid Head d. Mrs Grigg/Irene Maltby 8-6 6-2

MX: Charles Dixon/Irene Maltby and E.G. Serin/Betty Dix divided the prizes

--------------------

April 13-20, Felixstowe, England (Clay)

FI: Aurea Edgington d. Joan Ridley 6-2 4-6 6-1

--------------------

April 13-18, North of England Hard Court Championships, Scarborough, Yorkshire, England (Clay)

FI: Ruth Watson d. Mrs W. Holtby 6-2 6-1

MX: Maurice V. Summerson/Ruth Watson d. G.S. Fletcher/O. Walker 3-6 6-3 8-6

-----------------------

April 13-20, Surrey County Winter Competition, South Croydon, England (Clay?)
Venue: Birdhurst L.T.C.

FI: Jessie Colegate d. Mrs Poynder 6-1 6-3

----------------------

April 13-29, Irish Hard Court Championships, Dublin
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

FI: Norma Stoker d. Mrs Rounds 6-3 6-2

This tournament was extended over three weeks or so.

---------------------

April 16-20, Marseilles, France (Clay)

SF: Diddie Vlasto d. M. Contostavlos 6-0 6-1
SF: Helene Contostavlos d. Régine Vlasto 6-2 6-1

FI: Diddie Vlasto vs Helene Contostavlos

MX: Helene Contostavlos/Antoine Gentien d. Diddie Vlasto/André Ducreux 6-4 7-5

---------------------

April 13-18, North and South Tournament, Pinehurst, North Carolina, USA

FI: Martha Bayard d. Ann Cole 6-3 6-3

DF: Molly Thayer/Anne Townsend d. Bronson Batchelor/Mrs M. Brooke-Huff 3-6 6-4 9-7

Last edited by Jimbo109; Feb 10th, 2019 at 07:53 AM.
Jimbo109 is offline  
 
post #19 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of April 20-26

April 20-27, Bedford, Bedfordshire, England (Clay?)

FI: Blanche Colston d. Miss MacTier 6-2 6-0

-------------------

April 20-25, Finchley, London, England (Clay)

FI: Cristobel Hardie d. Agnes Tuckey 6-3 8-6

---------------------

April 20-25, Surrey Hard Court Championships, Roehampton, England (Clay)

1R: Annie Cobb d. Enid Head 7-5 6-2
1R: Geraldine Beamish d. M Cambridge 6-1 6-2
1R: Evelyn Colyer d. Mrs G S Walker 6-4 6-4
1R: Betty Nuthall d. Mrs E Logan Bell 6-0 6-1
1R: Joan Ridley d. G E Tomblin 6-1 6-4

2R: M K Taylor d. Mildred Beckingham 6-0 6-4
2R: Phylis Radcliffe d. A Spanler 6-1 6-0
2R: Aurea Edgington d. Edith Clarke 7-5 6-2
2R: Millicent Pitt d. Betty Dix 3-6 9-7 6-3
2R: Ermyntrude Harvey d. Annie Cobb 6-4 7-5
2R: Geraldine Beamish d. D Mieville 6-4 6-2
2R: Aimee Reckitt d. Claire Beckingham 6-4 6-3
2R: Eleanor Rose d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-1
2R: Mrs G Chambers d. Gwen Sterry w/o
2R: Eileen Bennett d. Cecily Marriott 5-7 6-0 6-3
2R: Evelyn Colyer d. Nancy Platt 6-3 8-6
2R: Joan Ridley d. Betty Nuthall 6-1 6-2

3R: Joan Lycett d. M K Taylor 6-2 6-2
3R: Mildred Guyer d. Phylis Radcliffe 6-2 7-5
3R: Aurea Edgington d. Millicent Pitt 2-6 6-4 6-2
3R: Ermyntrude Harvey d. Geraldine Beamish w/o
3R: Peggy Saunders d. Aimee Reckitt 7-5 6-3
3R: Eleanor Rose d. Mrs G Chambers 6-2 6-0
3R: Joan Reid-Thomas d. Eileen Bennett 6-3 5-7 6-3
3R: Joan Ridley d. Evelyn Colyer 6-2 12-10

QF: Joan Lycett d. Mildred Guyer 6-4 9-7
QF: Aurea Edgington d. Ermyntrude Harvey 6-4 3-6 6-4
QF: Peggy Saunders d. Eleanor Rose 7-5 7-5
QF: Joan Ridley d. Joan Reid-Thomas 9-7 7-5

SF: Joan Lycett d. Aurea Edgington 4-6 6-3 6-4
SF: Joan Ridley d. Peggy Saunders 5-7 7-5 8-6

FI: Joan Lycett d. Joan Ridley 6-0 6-3


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Betty Dix/Eleanor Rose 6-1 8-6

MX: Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) d. Dorothea Douglass Chambers/A Berger 6-2 6-2

----------------

April 19-25, Championships of North Africa, Algiers, Algeria (Clay)

FI: Mme Girou d. S. Damin 6-4 6-4

MX: Mme Girou/Jean Kruger d. Mlle Dupré/Georges Gouttenoire

-----------------

April 20-25, City of Sydney Championships, New South Wales, Australia (Grass)
Venue: Sydney Cricket Ground

QF: Annie Martin d. Grace Paterson 6-0 6-2
QF: Patricia Meaney d. Muriel Wilson 6-3 1-6 6-0
QF: Nell Lloyd d. Coral Buttsworth 9-7 6-4
QF: Marjorie Cox d. Jessie Watson 6-3 6-1

SF: Martin d. Meaney 7-5 6-1
SF: Cox d. Lloyd 4-6 6-1 6-2

FI: Annie Martin d. Marjorie Cox 5-7 6-4 7-5


Doubles

SF: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Mrs Edmonds/Agnes Warburton 6-1 6-4
SF: Mary Elliott/Patricia Meaney d. Nell Lloyd/Annie Martin 8-6 6-2

FI: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Mary Elliott/Patricia Meaney 6-3 9-7


Mixed doubles

SF: Marjorie Cox/Jim Willard d. Mrs Edmonds/Frank Peach 6-4 6-4
SF: Edith Butcherine/Norman Peach d. Margaret Docker/E.J. Smith 7-5 6-3

FI: Marjorie Cox/Jim Willard d. Edith Butcherine/Norman Peach default

-----------------

April 20-25, White Sulphur Springs, West Virginia, USA

FI: Martha Bayard d. Julie Makin Stenz 6-4 6-0

DF: Martha Bayard/Edith Sigourney d. Anna Fuller/Molly Thayer 6-4 8-6

MX: Anna Fuller/Alfred H. Chapin vs Edith Sigourney/Bill Tilden 4-6 7-5 2-2 unfinished

Last edited by Jimbo109; Feb 10th, 2019 at 07:55 AM.
Jimbo109 is offline  
post #20 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of April 27-May 3

April 27-May 2, Ealing, London, England (Clay)
Venue: West Side Country Club

1R: Elizabeth Ryan d. E M Harris 6-0 6-0
1R: W Saunders d. S Pollak 9-7 6-3
1R: Betty Nuthall d. Mrs J W Alston 6-4 6-3
1R: Mildred Beckingham d. T M Robinson 6-2 6-4
1R: Mildred Guyer d. N Sternberg 6-1 6-0
1R: Cecily Marriott d. V Lermitte 6-0 6-0
1R: Mrs J H King d. Mrs Summers 6-4 4-6 6-2
1R: Peggy Dransfield d. Mrs Clenbell 6-2 6-0
1R: M Apfel d. J Bridges 6-0 6-2
1R: R Batchelor d. V Hirsch 6-1 6-3
1R: J Buckingham d. J W Whyte 8-6 6-2
1R: E Caven d. L S King 10-8 6-2
1R: Beryl Morrison d. Mrs R B Holman 7-5 7-5
1R: Mrs Hargreaves d. Mrs Sinclair Westcott 6-1 6-0
1R: Blanche Colston d. Mrs P Thomas 6-0 6-0
1R: L M Bremner d. E Well 6-4 6-1
1R: Eileen Bennett d. Mrs Warne 6-1 6-2
1R: H Wood d. M P Menzies 6-2 6-1
1R: G M Bicknell d. M Cohen 6-3 6-4
1R: E Ferryman d. Mrs M Dean 6-4 6-3
1R: Honor Woolrych d. Mrs Borein-Brown 10-8 6-2
1R: G E Tomblin d. M W White w/o
1R: Mrs Boobbye d. P E Hill 6-3 6-3
1R: Madge Valantine d. G H Johnson 6-2 6-3

2R: Elizabeth Ryan d. W Saunders 6-1 6-2
2R: Betty Nuthall d. Mildred Beckingham 6-2 6-1
2R: Mildred Guyer d. Cecily Marriott 4-6 6-2 7-5
2R: Millicent Pitt d. Mrs J H King 6-4 6-4
2R: Peggy Dransfield d. M Apfel 6-4 6-3
2R: B Cook d. R Batchelor 7-5 6-4
2R: J Buckingham d. E Caven 7-5 6-4
2R: Beryl Morrison d. Mrs Hargreaves 6-2 6-2
2R: M Folingsby d. E Dreyfyd 6-1 6-3
2R: Blanche Colston d. L M Bremner 6-3 6-1
2R: Eileen Bennett d. M Bayne 6-2 6-0
2R: H Wood d. G M Bicknell 6-1 6-4
2R: E Ferryman d. Mrs G C Blagden 6-3 5-7 6-1
2R: Honor Woolrych d. G E Tomblin 8-6 6-1
2R: Madge Valantine d. Mrs Boobbye 6-2 6-1

3R: Elizabeth Ryan d. Betty Nuthall 6-1 6-2
3R: Mildred Guyer d. Claire Beckingham 3-6 6-1 6-4
3R: Millicent Pitt d. Peggy Dransfield 6-3 6-2
3R: B Cook d. J Buckingham 6-3 6-4
3R: Beryl Morrison d. M Folingsby 6-1 6-2
3R: Blanche Colston d. Eileen Bennett 6-4 6-4
3R: H Wood d. E Ferryman 6-2 8-10 6-3
3R: Madge Valantine d. Honor Woolrych w/o

QF: Elizabeth Ryan d. Mildred Guyer 6-2 6-4
QF: Millicent Pitt d. B Cook 6-1 6-0
QF: Blanche Colston d. Beryl Morrison 6-3 6-2
QF: Madge Valantine d. H Wood 6-3 6-2

SF: Elizabeth Ryan d. Millicent Pitt 6-1 6-0
SF: Madge Valantine d. Blanche Colston 6-3 3-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Claire Beckingham/E. Beckingham 6-2 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Cyril G. Eames d. Eileen Bennett/Charles Kingsley 7-5 6-0

---------------------

April 27-May 2, Croydon Hard Court Tournament, Croydon, London, England (Clay)
Venue: Birdhurst LTC

1R: Mrs Brierley d. D M Hooper 6-4 6-2
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. K M Still 6-0 6-1
1R: Beatrice Brown d. G A Metcalfe 6-2 6-2
1R: Elsie Goldsack d. D M Charles 6-0 6-3
1R: M E Holloway d. Joan Barrett 0-6 6-1 6-1
1R: Irene Maltby d. B M Wilson 6-2 6-1
1R: E H Hopper d. J Tidy 8-6 6-4

2R: Joan Fry d. Lavender Letts 6-0 6-0
2R: Mrs Brierley d. Miss Meller 6-3 6-2
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. D Scott 4-6 6-1 6-1
2R: Beatrice Brown d. G A Metcalfe 1-6 6-4 6-0
2R: Peggy Saunders d. E M Norman 6-3 7-5
2R: Mrs M Friend d. J Hobson 7-5 6-4
2R: B C Corbin d. M Moore 6-1 6-2
2R: Elsie Goldsack d. M E Holloway 8-6 6-1
2R: Irene Maltby d. Miss Capron 6-1 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. E Winston 6-0 6-3
2R: N G Hobson d. V Humphery 6-2 4-1 retired
2R: Kitty McKane d. M R Bellamy 6-1 6-0

3R: Joan Fry d. Mrs Brierley 6-0 6-1
3R: Sylvia Lumley-Ellis d. Beatrice Brown 6-4 6-2
3R: Peggy Saunders d. Mrs M Friend 6-0 6-1
3R: B C Corbin d. Mrs Lawrence 6-0 6-0
3R: Elsie Goldsack d. Irene Maltby 7-5 6-4
3R: Mrs Fletcher d. Mrs Godfrey 6-1 6-2
3R: Ermyntrude Harvey d. Enid Head 3-6 6-4 6-4
3R: Kitty McKane d. N G Hobson 6-0 6-0

QF: Joan Fry d. Sylvia Lumley-Ellis 6-3 6-3
QF: Peggy Saunders d. B C Corbin 6-2 6-1
QF: Elsie Goldsack d. Mrs Fletcher ?
QF: Kitty McKane d. Ermyntrude Harvey 6-4 7-5

SF: Joan Fry d. Peggy Saunders 9-7 8-6
SF: Kitty McKane d. Elsie Goldsack 6-1 6-0

FI: Joan Fry d. Kitty McKane 3-6 6-3 6-4


DF: Kitty McKane/Peggy Saunders d. Betty Dix/Ermyntrude Harvey 7-5 6-2

MX: Kitty McKane/Frank Devlin (Ire) d. Enid Head/PJ Oakley 6-3 6-0

--------------------

April 27-May 4, North London Hard Court Tournament, Highbury, London, England (Clay)

Draw of 22

Ten players had a bye in the first round.

1R: Alida Klemantaski d. Mrs Elger 6-3 10-8
1R: Doreen Busby d. Winifred Lowe 6-0 6-4
1R: Mrs B Stranger d. Mrs Proctor 6-1 6-2
1R: Mrs W F Clarke d. Thelma Cazalet 6-1 6-2
1R: Mrs Bettess d. Mrs Wilkins 6-2 4-6 7-5
1R: Aurea Edgington d. Miss Reeves 6-0 6-0

2R: Joan Reid-Thomas d. Doreen Busby 6-2 6-0
2R: Doris Craddock d. Alida Klemantaski 6-2 6-2
2R: Beatrice Brown d. Mrs Hambr 6-1 6-1
2R: A K Penrose d. P Lamb 6-1 6-1
2R: Peggy Pleydell-Bouverie d. [????]
2R: Mrs D Killby d. M Goff 6-4 6-1
2R: Mrs B Stranger d. Mrs W F Clarke 7-5 6-2
2R: Aurea Edgington d. Mrs Bettess 6-0 6-0

QF: Joan Reid-Thomas d. Doris Craddock 6-4 6-0
QF: Beatrice Brown d. A K Penrose 6-2 6-1
QF: Peggy Pleydell-Bouverie d. Mrs D Killby 6-2 6-1
QF: Aurea Edgington d. Mrs B Stranger 6-1 6-3

SF: Joan Reid-Thomas d. Beatrice Brown 6-0 7-5
SF: Aurea Edgington d. Peggy Pleydell-Bouverie 3-6 6-1 6-1

FI: Joan Reid-Thomas d. Aurea Edgington 6-4 4-6 6-2


DF: Edith Clarke/Aurea Edgington d. Peggy Pleydell-Bouverie/Joan Reid-Thomas 6-3 6-2

MX: H.I.P. Aitken/B. Brown d. H.F. Hunt/Joan Reid-Thomas 6-2 6-3

-----------------------

April 26-May 3, Algerian Championships, Algiers, Algeria (Clay)

FI: S. Damin d. Mlle Laussel 6-4 6-2

DF: Mlle Alphonsi/S. Damin d. Mlle Laussel/Mme Rouland 8-6 4-6 7-5

MX: Mlle Laussel/Clauveau d. S. Damin/Geoffrey 6-3 6-3

Last edited by Jimbo109; Oct 8th, 2016 at 11:05 AM.
Jimbo109 is offline  
post #21 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:17 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of May 4-10

May 4-9, London Hard Court Tournament, Hurlingham, England (Clay)

1R: Mrs Hargreaves d. M Folingsby 6-2 6-1
1R: Mrs H B Wells d. Mildred Beckingham 4-6 7-5 12-10

2R: Ermyntrude Harvey d. L K Bond 6-0 6-2
2R: D Mieville d. C Wolseley 6-1 6-3
2R: Mrs L Fletcher d. Miss Throckmorton 6-0 6-0
2R: Mrs Birchenough d. P M White 6-4 6-4
2R: Mabel Mavrogordato d. Mrs Brierley 6-1 6-1
2R: Peggy Dransfield d. Mrs D Connelly 6-1 6-3
2R: Cristobel Hardie d. Miss Woolland 6-1 6-3
2R: Mrs Hargreaves d. S Ramsay 6-3 6-4
2R: Joan Ridley d. Aimee Reckitt 6-4 3-6 7-5
2R: Miss Sutcliffe d. Mrs Blandy 6-1 6-3
2R: Mrs Joyce d. N Pease 6-1 6-1
2R: Mrs H M Creasy d. Mrs Milligan 6-1 6-4
2R: Mrs J Naylor d. Mrs H M Bax 6-4 6-3
2R: D Moore d. Mrs A Grey 6-4 6-4
2R: Mrs J W Alston d. D M B Crowe 6-1 6-1
2R: Claire Beckingham d. Mrs P Gilbsy 6-0 6-1
2R: H Evelyn-Jones d. Mrs M Dean 6-1 6-2
2R: Mrs D G Coleman d. Miss Dowling 6-0 6-0
2R: Mrs H Royle d. Miss Cory 8-6 6-2
2R: Judith Backhouse d. Miss Marriage 6-2 6-1
2R: Beryl Morrison d. Mrs Foreshew 6-2 6-0
2R: Mrs Trevanion d. Eleanor Rose w/o
2R: E N Martyn d. Miss Booth 6-0 6-2
2R: G M Boret d. Miss Shepherd-Cross 6-3 6-2
2R: C C Lewis d. Mrs H R C Martin 6-1 8-6
2R: T M Robinson d. Mrs Sinclair Westcott 6-3 6-2
2R: D M Haydon d. Mrs Wyatt 6-4 6-2
2R: B E Stevenson d. Miss Watkins 2-6 6-1 8-6
2R: Mildred Guyer d. E Morle 6-2 6-1
2R: E F Hart d, Mrs L D Warne 6-2 6-3
2R: Mrs H B Wells d. W A Stevenson 7-5 6-2
2R: Geraldine Beamish d. N Dixon 6-2 6-1

3R: Ermyntrude Harvey d. D Mieville 6-3 6-2
3R: Mrs L Fletcher d. Mrs Birchenough 6-2 6-2
3R: Mabel Mavrogordato d. Peggy Dransfield 7-5 3-6 7-5
3R: Cristobel Hardie d. Mrs Hargreaves 6-4 6-1
3R: Joan Ridley d. Miss Sutcliffe 6-3 6-1
3R: Mrs Joyce d. Mrs H M Creasy w/o
3R: Mrs J Naylor d. D Moore 6-1 6-2
3R: Mrs J W Alston d. Judith Backhouse 8-6 6-3
3R: Claire Beckingham d. H Evelyn-Jones 6-1 6-3
3R: Mrs D G Coleman d. Mrs H Royle 6-1 6-2
3R: Beryl Morrison d. Mrs Trevanion 6-1 6-1
3R: E N Martyn d. G M Boret 6-3 6-2
3R: C C Lewis d. T M Robinson 6-4 7-5
3R: D M Haydon d. B E Stevenson 6-4 6-3
3R: Mildred Guyer d. E F Hart 6-0 6-2
3R: Geraldine Beamish d. Mrs H B Wells 6-2 6-1

4R: Ermyntrude Harvey d. Mrs L Fletcher 6-3 6-1
4R: Mabel Mavrogordato d. Cristobel Hardie 6-1 7-5
4R: Joan Ridley d. Mrs Joyce 6-0 6-2
4R: Mrs J Naylor d. Mrs J W Alston 6-3 6-2
4R: Claire Beckingham d. Mrs D G Coleman 6-0 retired
4R: Beryl Morrison d. E N Martyn 6-4 6-1
4R: C C Lewis d. D M Haydon 6-0 6-2
4R: Geraldine Beamish d. Mildred Guyer 6-1 6-0

QF: Ermyntrude Harvey d. Mabel Mavrogordato 6-3 6-3
QF: Joan Ridley d. Mrs J Naylor 4-6 6-4 6-2
QF: Claire Beckingham d. Beryl Morrison 6-4 2-6 6-3
QF: Geraldine Beamish d. C C Lewis 6-0 6-0

SF: Ermyntrude Harvey d. Joan Ridley 6-1 6-3
SF: Geraldine Beamish d. Claire Beckingham 6-1 6-1

FI: Ermyntrude Harvey d. Geraldine Ramsey Beamish 2-6 6-2 6-4


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Joan Lycett/Joan Ridley 6-0 6-4

MX: Geraldine Ramsey Beamish/Cyril G. Eames d. Mabel Mavrogordato/C. Evers 6-3 6-3

-------------------

May 4-9, Royal Botanic Society, London, England (Clay)
Venue: Regent's Park

1R: Elizabeth Ryan d. Sylvia Lumley-Ellis 6-3 6-3
1R: Domini Crosfield d. Rose Kotzin 6-2 6-0
1R: Mrs E R Lion d. Agnes Hillyard w/o
1R: Mrs L P Stephen d. K Sutcliffe 7-5 4-6 6-2
1R: Aurea Edgington d. L T Toller 6-0 6-3
1R: L Sloane-Stanley d. Mrs J Stuart 5-7 7-5 6-3
1R: Winifred Lowe d. Mrs G S Walker 6-3 6-1
1R: Cecily Marriott d. Mary Burgess-Smith 4-6 6-2 10-8
1R: Ariadne Rodocanachi d. E C Mogg 6-4 7-5
1R: M Cambridge d. E Harris 6-4 6-0
1R: G E Tomblin d. F Bendit 6-2 6-2
1R: Peggy Bouverie d. Lavender Letts 4-6 6-3 6-2
1R: Camilla Rimington Smith d. Mrs R Essayan 6-0 6-0
1R: Joan Fry d. H Ramsay 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan d. Domini Crosfield 6-0 6-2
2R: Mrs E R Lion d. Mrs L P Stephen 6-3 6-3
2R: Aurea Edgington d. L Sloane-Stanley 6-2 6-1
2R: Winifred Lowe d. Eileen Bennett 6-4 7-5
2R: Cecily Marriott d. Ariadne Rodocanachi 6-2 6-4
2R: M Cambridge d. Gwen Utz 6-4 7-5
2R: G E Tomblin d. Peggy Bouverie 6-3 5-7 7-5
2R: Joan Fry d. Camilla Rimington Smith 6-2 6-0

QF: Elizabeth Ryan d. Mrs E R Lion 6-0 6-1
QF: Aurea Edgington d. Winifred Lowe 7-5 9-7
QF: Cecily Marriott d. M Cambridge 6-0 4-2 retired
QF: Joan Fry d. G E Tomblin 6-1 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Aurea Edgington 6-2 6-0
SF: Joan Fry d. Cecily Marriott 6-0 6-0

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-0 7-5


DF: Joan Fry/Sylvia Lumley-Ellis d. Aurea Edgington/Elizabeth Ryan (US) 6-1 8-6

MX: Charles Kingsley/Elizabeth Ryan (US) d. H.F. Hunt/V. Finlayson 6-1 6-0

-------------------

May 4-11, Worthing, England (Clay)

FI: Joyce Brown d. E. M. Norman 6-4 6-3

-------------------

May 3-10, ????, Sweden

FI: Sigrid Fick d. Lindberg 6-1 7-5

------------------

May 9-10, Nevada State Championships, Reno, USA

FI: Mary Rochon d. Emma Ohr, walkover

DF: Emma Berger/Avis Swartz d. Nevada Pedrole/Cordelia Price 6-1 6-0

Last edited by Rollo; Apr 20th, 2017 at 03:04 AM.
Jimbo109 is offline  
post #22 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of May 11-17

May 6-19, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica

SF: Maud Farquharson d. Ethel Poulle 6-1 6-2
SF: Dorothy Calder d. Amy Beckwith 9-7 6-2

FI: Maud Farquharson d. Dorothy Calder 6-2 7-5

DF: Maud Farquharson/Olive Wilson d. Amy Beckwith/Pearl Beckwith 6-2 6-3

MX: Bertrand M. Clark/Dorothy Calder d. Maud Farquharson/Sydney Cargill 6-2 3-6 8-6

--------------------------------

Circa mid-May, Bay Counties Championships, San Francisco, California, USA (Hard)

FI: Helen Baker d. Eleanor Tennant 6-3 6-1

DF: Avery Follett/Eleanor Tennant d. Helen Baker/Marjorie Thorne 9-7 6-4

--------------------

May 11-16, Drive Club, Fulham, London, England (Clay)

1R: Geraldine Beamish d. Miss Hamilton 6-0 6-1
1R: Peggy Saunders d. Camilla Rimington Smith 6-2 6-3

2R: Eileen Bennett d. Mrs E Logan Bell 6-0 6-1
2R: Betty Dix d. Rose Kotzin 6-0 6-0

QF: Geraldine Beamish d. E Taylor 6-0 6-0
QF: Eileen Bennett d. Betty Dix 3-6 6-1 6-1
QF: Peggy Saunders d. Mrs R Bruce May 7-5 3-6 6-3
QF: Joan Lycett d. G M Turner 6-0 6-1

SF: Geraldine Beamish d. Eileen Bennett 6-2 6-3
SF: Joan Lycett d. Peggy Saunders 2-6 6-4 6-3

FI: Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin Lycett 2-6 7-5 6-3


DF: Evelyn Colyer/Joan Austin Lycett d. Geraldine Ramsey Beamish/Edith Clarke 4-6 6-3 6-0

MX: Cyril G. Eames/Geraldine Ramsey Beamish d. Patrick Spence (RSA)/Evelyn Colyer 9-11 6-3 6-4

-------------------

May 11-16, London Country Club, Hendon, London, England (Clay)

1R: Aurea Edgington d. M P Menzies 6-0 6-0
1R: Mary Burgess-Smith d. Mrs R B Holman 6-1 6-3
1R: Irene Maltby d. T N Robinson 7-5 6-4
1R: Mrs W F Clarke d. A M Carpenter 6-4 6-4
1R: Cristobel Hardie d. Mrs A M S Robinson 6-3 6-1
1R: E Gostling d. Mrs Hargreaves 7-5 3-6 9-7
1R: Joan Reid-Thomas d. L T Toller 6-3 8-6
1R: Mrs G S Walker d. S Marcus 6-0 6-0
1R: Enid Head d. E Dreyfus 6-1 6-1
1R: G E Tomblin d. Lady Denman w/o
1R: Mary Hart Mcllquham d. Mrs D G Coleman 6-2 6-4
1R: Millicent Pitt d. A R Sutcliffe 6-1 6-3
1R: Mrs W A McCormick d. W S Bundey 6-1 6-0
1R: Mrs Tootill d. Mrs C Grey 6-2 6-4
1R: Winifred Lowe d. Mrs H M Bax 6-1 6-3
1R: Mrs Jarvis d. Mrs Birchenough 6-4 6-4
1R: Alida Klemantaski d. Miss Valsecchi 6-3 6-4
1R: Mrs Lucking d. M Cohen 6-3 4-2 retired
1R: Cecily Marriott d. Mrs M V Morris 6-4 6-4

2R: Aurea Edgington d. Mary Burgess-Smith 6-1 6-4
2R: Irene Maltby d. Mrs W F Clarke 6-3 6-2
2R: Cristobel Hardie d. E Gostling 7-5 6-4
2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs G S Walker 7-5 6-2
2R: Enid Head d. G E Tomblin 7-5 6-4
2R: Beatrice Brown d. Mrs G C Judd 6-2 6-4
2R: H Ramsay d. Mrs R Essayan 6-0 6-1
2R: Mary Hart Mcllquham d. Millicent Pitt 6-4 6-1
2R: Mrs W A McCormick d. Mrs Tootill 6-0 6-0
2R: Winifred Lowe d. Mrs Jarvis w/o
2R: Alida Klemantaski d. Mrs Lucking 6-2 6-3
2R: Madge Valantine d. S Pollak 6-1 6-2
2R: Doreen Busby d. E Well 6-2 6-1
2R: Cecily Marriott d. H W Neal 6-1 6-1
2R: Joan Ridley d. Naomi Bannister Feilden 6-4 9-7

3R: Aurea Edgington d. Irene Maltby 6-1 6-2
3R: Cristobel Hardie d. Joan Reid-Thomas 6-4 3-6 7-5
3R: Enid Head d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-4
3R: Beatrice Brown d. H Ramsay 6-3 6-4
3R: Mary Hart Mcllquham d. Mrs W A McCormick 6-0 6-3
3R: Winifred Lowe d. Alida Klemantaski 7-5 6-3
3R: Madge Valantine d. Doreen Busby w/o
3R: Joan Ridley d. Cecily Marriott 1-6 6-4 6-3

QF: Aurea Edgington d. Cristobel Hardie 3-6 6-2 6-3
QF: Enid Head d. Beatrice Brown 6-4 1-6 6-3
QF: Mary Hart Mcllquham d. Winifred Lowe 6-4 6-2
QF: Joan Ridley d. Madge Valantine 6-3 6-3

SF: Aurea Edgington d. Enid Head 6-2 6-3
SF: Joan Ridley d. Mary Hart Mcllquham 6-3 3-6 6-1

FI: Aurea Edgington d. Joan Ridley 6-2 6-4

------------------

May 11-16, Phyllis Court, Henley, London, England (Clay)

1R: Ermyntrude Harvey d. E L Walker 6-0 6-1
1R: Coela Herring Pryce-Harrison d. N Headington 6-1 6-1
1R: Muriel Stokes d. N S Cave 4-6 6-3 7-5
1R: Mrs J Creasy d. Mrs Atkinson 2-0 retired
1R: Mildred Beckingham d. Betty Slade 6-3 6-1
1R: Gwen Utz d. M Keyser 6-0 6-2
1R: M Cambridge d. M Woolland 6-1 6-1
1R: M S Baxter d. Mrs N Dickin 6-3 3-6 6-2
1R: Ellen Zoe Stokes d. Mrs Moore 6-1 6-0
1R: E Bobby d. S Keyser 6-4 6-1
1R: Claire Beckingham d. Phylis Radcliffe w/o
1R: Nancy Radcliffe-Platt d. S N Huggins 6-3 6-3
1R: I S Gibson d. H Keating 6-3 6-4
1R: Mrs R H Moore d. Mrs Sinclair Westcott 6-1 3-6 6-2
1R: Doris Craddock d. F M Villiers 6-1 6-0

2R: Ermyntrude Harvey d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-2 6-1
2R: Muriel Stokes d. Mrs J Creasy 7-5 6-1
2R: Mildred Beckingham d. Gwen Utz 3-6 6-4 7-5
2R: M Cambridge d. M S Baxter 8-6 8-6
2R: Ellen Zoe Stokes d. E Bobby 6-2 6-4
2R: Claire Beckingham d. Mrs E Barraclough 6-0 6-2
2R: Nancy Radcliffe-Platt d. I S Gibson 6-4 6-1
2R: Doris Craddock d. Mrs R H Moore 6-0 6-4

QF: Ermyntrude Harvey d. Muriel Stokes 6-2 6-2
QF: Mildred Beckingham d. M Cambridge 6-4 6-1
QF: Ellen Zoe Stokes d. Claire Beckingham 6-3 6-3
QF: Doris Craddock d. Nancy Radcliffe-Platt 6-3 6-2

SF: Ermyntrude Harvey d. Mildred Beckingham 6-0 7-5
SF: Doris Craddock d. Ellen Zoe Stokes 8-10 6-4 7-5

FI: Ermyntrude Harvey d. Doris Craddock 6-3 7-5

DF: Claire Beckingham/Elma Beckingham d. Ellen Zoe Stokes/Muriel Stokes 6-2 9-11 6-1

MX: Gordon Crole-Rees/Ermyntrude Harvey d. G.F. Utz (Aus)/Gwen Chiplin Utz (Aus) 6-3 6-0

Last edited by Rollo; Apr 20th, 2017 at 03:02 AM.
Jimbo109 is offline  
post #23 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of May 18-24

May 18-23, Surrey Championships, Surbiton, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. Enid Head 6-0 6-0
1R: Winifred Lowe d. “M Coles” 6-4 6-0
1R: Aimee Reckitt d. G E Tomblin 6-4 6-3
1R: Annie Cobb d. Mary Hart Mcllquham 4-6 6-2 6-1
1R: Jessie Colegate d. Gwen Sterry 6-3 6-3
1R: Ariadne Rodocanachi d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1R: Betty Dix d. Eleanor Rose 6-4 3-6 6-4
1R: M K Taylor d. Eileen Bennett w/o
1R: Peggy Saunders d. Phoebe Watson 4-6 6-3 7-5
1R: Mrs Barringer d. Beryl Morrison 3-6 6-4 6-1
1R: Violet Southam d. Aurea Edgington w/o
1R: Peggy Bouverie d. Betty Nuthall 6-4 5-7 6-4
1R: Joan Fry d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-2
1R: Kitty McKane d. Millicent Pitt 6-2 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. Winifred Lowe 6-0 6-2
2R: Aimee Reckitt d. Annie Cobb 6-3 4-6 7-5
2R: Jessie Colegate d. Ariadne Rodocanachi 8-10 12-10 6-1
2R: Betty Dix d. M K Taylor 6-0 6-3
2R: Peggy Saunders d. Edith Clarke 7-5 4-6 6-4
2R: Mrs Barringer d. Violet Southam 8-6 7-5
2R: Joan Fry d. Peggy Bouverie 6-0 6-2
2R: Kitty McKane d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. Aimee Reckitt 6-1 6-2
QF: Jessie Colegate d. Betty Dix 6-1 6-4
QF: Peggy Saunders d. Mrs Barringer 6-1 6-4
QF: Kitty McKane d. Joan Fry 4-6 6-4 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Jessie Colegate 6-1 6-1
SF: Kitty McKane d. Peggy Saunders 6-1 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Kitty McKane 7-9 6-1 6-3


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Kitty McKane/Peggy Saunders 6-1 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Gordon Crole-Rees d. Ermyntrude Harvey/Cyril G. Eames 6-4 6-4

---------------------

ended May 24, Austrian Championships, Vienna (Clay)

FI: Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-3 6-3

---------------------

May 21-24, Schlittschuh Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Nelly Neppach d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2

MX: Hans Moldenhauer/Elsebeth Brehm (Den) d. Ludwig Lorenz/Amalie Schurig 6-1 7-9 6-0

----------------------

May 18-23, Pennsylvania and Eastern States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, USA (Grass)

SF: Marion Zinderstein Jessup d. Mildred Willard 6-3 6-1
SF: Molly Thayer d. Mrs M. Brooke-Huff 1-6 6-1 6-2

FI: Marion Zinderstein Jessup d. Molly Thayer 6-4,6-0

DF: Marion Zinderstein Jessup/Molly Thayer d. Mrs M. Brooke-Huff/Mildred Willard 6-1 7-5

Last edited by Jimbo109; Oct 10th, 2014 at 07:56 AM.
Jimbo109 is offline  
post #24 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of May 25-31

May 8-27, New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue Rushcutter Bay

QF: Marjorie Cox d. Gladys Toyne 6-2 7-5
QF: Mavis McIver d. Lorna Utz 6-4 2-6 6-1
QF: Gertrude Todd d. Jessie Watson 6-1 6-1
QF: Annie Martin d. Millicent Mitchell 4-6 6-1 6-2

SF: Cox d. McIver 6-3 6-2
SF: Martin d. Todd 6-3 11-13 9-7

FI: Marjorie Cox d. Annie Martin 7-5 6-1


Doubles

SF: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Nell Lloyd/Annie Martin 6-4 6-4
SF: Gertrude Todd/Gladys Toyne d. Mary Elliott/Patricia Meaney 8-6 6-2

FI: Marjorie Cox/Lorna Utz d. Gertrude Todd/Gladys Toyne 6-4 6-0


Mixed doubles

SF: Marjorie Cox/Jim Willard d. Nell Lloyd/Dr Morris Plomley 6-2 6-4
SF: Mary Elliott/Norman Peach d. Louie Bickerton/Leslie Baker 8-6 8-6

FI: Marjorie Cox/Jim Willard d. Mary Elliott/Norman Peach 6-3 6-1

Note: Heavy, persistent rain caused long delays in play during this tournament in 1925.

-------------------

May 25-30, Middlesex Championships, Chiswick Park, London, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. H Evelyn-Jones 6-1 6-0
1R: Doreen Busby d. R Thorne 6-1 7-5
1R: G E Tomblin d. Phyllis French 6-4 10-12 8-6
1R: Naomi Bannister Feilden d. Mrs Hargreaves 7-5 6-1
1R: Mrs K Bruce May d. E Stafford 6-1 6-1
1R: Aimee Reckitt d. Mrs J Naylor 6-2 6-3
1R: Ada Hollick d. Madge Valantine 4-6 7-5 6-4
1R: Mrs Gough d. “M Coles” 6-3 6-3
1R: Peggy Saunders d. Annie Cobb 6-3 2-6 6-4
1R: Mabel Mavrogordato d. Beatrice Brown 6-2 8-6
1R: Blanche Colston d. Mrs Tomlinson 6-1 6-1
1R: Mrs Cyril Marriott d. Mrs Wilkin 4-6 6-2 6-4
1R: Enid Head d. Beryl Morrison 7-5 6-3
1R: Eileen Bennett d. Myrtle Melody 6-3 6-2
1R: Mrs D G Coleman d. Betty Nuthall 4-6 6-4 6-3
1R: Geraldine Beamish d. Cecily Marriott 6-0 6-0

2R: Elizabeth Ryan d. Doreen Busby 7-5 6-2
2R: G E Tomblin d. Naomi Bannister Feilden 4-6 6-4 6-3
2R: Mrs K Bruce May d. Aimee Reckitt 6-4 7-5
2R: Ada Hollick d. Mrs Gough 4-6 6-2 6-3
2R: Peggy Saunders d. Mabel Mavrogordato 2-6 6-2 7-5
2R: Blanche Colston d. Mrs Cyril Marriott 6-4 6-2
2R: Enid Head d. Eileen Bennett 6-4 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Mrs D G Coleman 6-2 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. G E Tomblin 6-2 6-0
QF: Mrs K Bruce May d. Ada Hollick 6-3 6-1
QF: Peggy Saunders d. Blanche Colston 6-3 3-6 retired
QF: Geraldine Beamish d. Enid Head 6-3 6-3

SF: Elizabeth Ryan d. Mrs K Bruce May 6-3 7-5
SF: Geraldine Beamish d. Peggy Saunders 6-1 6-3

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish 6-4 6-0


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (US) d. Enid Head/Peggy Saunders 6-3 5-7 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/Arthur D. Prebble d. Geraldine Ramsey Beamish/Nigel Sharpe 6-0 6-3

--------------------

May 25-30, West of England Championships, Bristol, England (Grass)

FI: Kathleen Lidderdale Bridge d. Doris Craddock 6-4 1-6 6-3

DF: Kathleen Lidderdale Bridge/Marie Hazel d. Doris Craddock/Mrs Weston 7-5 6-0

MX: Doris Craddock/Frank Riseley d. A. Willcock/JC Hogan 6-4 6-2

-------------------

May 25-30, Winnington Hall, Cheshire, England (Grass)

FI: Claire Beckingham d. Joan Ridley 6-0 6-3

DF: Claire Beckingham/Elma Beckingham d. Alice Pleydell-Bouverie/Joan Reid-Thomas 4-6 6-2 7-5

MX: Samuel E. Charlton/Joan Reid-Thomas d. Gerald R. Sherwell/Alice Pleydell-Bouverie 1-6 6-4 6-3

-------------------

May 25-30, Worcestershire Championships, Malvern, England (Grass)

1R: E M Bicknell d. Mrs G N Heelas 6-2 3-6 6-3
1R: A M Wheatcroft d. M I Burman 9-7 4-6 6-3
1R: P M Cox d. M Lowsley Williams 6-1 6-1
1R: Mrs J J Payne d. Mrs L Williams 6-1 6-1
1R: Kathleen Bevir d. L M Best 6-3 6-3
1R: K M Phillips d. M P M Hewlett 6-3 6-2
1R: H A Pratt d. Mrs W Radcliffe 6-2 4-6 6-3
1R: P Lovatt d. M T Madin 6-4 6-4
1R: V Marshall d. Coela Herring Pryce-Harrison 1-6 7-5 6-1
1R: F Jefferson d. J Bundrit 6-4 11-9
1R: M Robinson d. Mrs Sandilands 6-1 6-4
1R: I Corner d. D Brocklesby 6-3 6-4
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs C Dunn 6-1 6-2

2R: Eleanor Rose d. G C Moon 6-2 6-0
2R: Mrs W H T Cooke d. E M Bicknell 6-4 6-1
2R: Mrs J B Perrett d. B Berkeley 6-0 6-1
2R: Mrs G Browning d. Mrs J H Sabin 6-0 7-5
2R: C P Brocklesby d. A M Wheatcroft 6-3 6-1
2R: P M Cox d. Mrs J J Payne 4-6 6-2 6-3
2R: Kathleen Bevir d. K M Phillips 5-7 6-4 6-0
2R: Mrs H L Askham d. H A Pratt 6-4 6-4
2R: Mrs R M M Hobson d. E Welch 6-0 6-1
2R: Mrs C A Smellie d. I F Burman 6-1 6-2
2R: P Lovatt d. M L Marshall 4-6 6-1 7-5
2R: V Marshall d. F Jefferson 6-2 6-1
2R: Mrs F W Orr d. Agnes Hillyard 6-4 6-2
2R: M Robinson d. A Pearson 6-1 6-4
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. I Corner 6-0 6-4

3R: Eleanor Rose d. Mrs W H T Cooke 6-0 6-0
3R: Mrs J B Perrett d. Mrs G Browning 6-2 6-0
3R: C P Brocklesby d. P M Cox 6-3 6-0
3R: Kathleen Bevir d. Mrs H L Askham 6-1 6-2
3R: Mrs R M M Hobson d. Mrs C A Smellie 6-4 6-4
3R: Mrs F W Orr d. D Palethorpe 6-1 6-4
3R: Sylvia Lumley-Ellis d. M Robinson 6-0 6-1
3R: P Lovatt d. V Marshall 3-6 6-1 6-2

QF: Eleanor Rose d. Mrs J.B. Perrett 6-1 6-3
QF: Catherine Brocklesby d. Kathleen Bevir 6-1 6-4
QF: Mrs R. Hobson d. Mrs F. Orr 6-4 6-0
QF: Sylvia Lumley-Ellis d. P. Lovatt 6-1 6-2

SF: Eleanor Rose d. C P Brocklesby 6-4 6-4
SF: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs R M M Hobson 8-6 6-0

FI: Eleanor Rose d. Sylvia Lumley-Ellis 4-6 7-5 6-3


DF: Sylvia Lumley-Ellis/Eleanor Rose d. C. Brocklesby/Mrs Lumley-Ellis 6-4 8-6

MX: W. Radcliffe/Sylvia Lumley-Ellis d. Sir Charles E. Leonard-Lyle/Eleanor Rose 7-5 6-3

----------------------

circa late May, Budapest International Championships, Hungary (Clay)

FI: Ilona Várady Péteriné d. Paula Heimann (Ger) 6-4 6-4

MX: Bela Kerhling/Paula Heimann (Ger) d. Peteri/Ilona Várady Péteriné 4-6 6-2 6-2

--------------------

Circa 25 May-1 June, Czechoslovakian Championships, Prague (Clay)

FI: Marie Sindelar d. Frau Fröhlich 6-3 6-1

XDF: Jan Kozeluh/Dora Jahn d. Pavel Macenauer/Marie Sindelar 6-1 9-7

----------------------

May 25-29, New Jersey State Championships, Mountain Station, US

FI: Clare Cassel d. Hildegarde Turle Taylor 6-1 6-0

-------------------

May 29-31, Central California Championships, US (Hard)

FI: Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-2 6-2

--------------------

May 21-June 11, Shimla, India

FI: L. Tollington d. Mrs B. Shepherd 0-6 6-3 6-1

MX: L. Tollington/Major E.C. Chesney d. Margaret Jukes/John Jukes 6-1 6-1

Last edited by Jimbo109; Feb 10th, 2019 at 07:58 AM.
Jimbo109 is offline  
post #25 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

May 27-June 7, French International Championships, Paris, France (Clay)
Venue: Stade Français, Parc de Saint-Cloud

Draw of 34

1R: Marie Conquet d. Miss Grierson (USA) 6-1 6-3
1R: Maud Rosenbaum (USA) d. Daisy Spéranza-Wyns 6-4 6-4

The remaining players had a bye.

2R: Suzanne Lenglen [1] d. Simone des Landes de Danoët 6-0 6-0
2R: Élisabeth Macready d. M. Beaugé 7-5 12-10
2R: Jeanne Vaussard [8] d. Mlle Florand default
2R: Evelyn Colyer (GB) d. Germaine Pigueron 8-6 7-5
2R: Hélène Contostavlos [5] d. Lili de Alvarez (Esp) default
2R: Mary MacIlquham (GB) d. Marie Danet 6-4 6-4
2R: Germaine Golding d. Mlle Survana default
2R: Simone Passemard [4] d. Conquet 3-6 6-4 8-6
2R: Diddie Vlasto [7] d. Mme Pierre Canivet 6-1 6-1
2R: Ermyntrude Harvey (GB) d. Germaine Charnelet 6-2 6-1
2R: Yvonne Bourgeois [2] d. Yvonne Huchez 6-2 8-6
2R: Nicole Desclercs d. Isabel Fonrodona (Esp) default
2R: Marguerite Billout [6] d. S. Lecaron 6-2 6-4
2R: G. Grasset d. Leslie Aeschlimann (Sui) 6-3 6-2
2R: Suzanne Dévé d. Lucie Huchez default
2R: Kathleen McKane (GB) d. Rosenbaum 6-2 6-1

3R: Lenglen [1] d. Macready 6-0 6-0
3R: Colyer (GB) d. Vaussard [8] 10-8 3-6 7-5
3R: Contostavlos [5] d. McIlquham 3-6 6-2 6-4
3R: Passemard [4] d. Golding 6-2 6-4
3R: Vlasto [7] d. Harvey 8-6 6-4
3R: Desclercs d. Bourgeois [2] 6-3 2-6 6-3
3R: Billout [6] d. Grasset 8-6 4-6 6-3
3R: McKane (GB) d. Dévé 6-1 6-2

QF: Lenglen [1] d. Colyer 6-0 6-2
QF: Contostavlos [5] d. Passemard [4] 7-5 6-3
QF: Vlasto [7] d. Desclercs 6-1 6-2
QF: McKane (GB) d. Billout [6] 6-0 10-8

SF: Lenglen [1] d. Contostavlos [5] 6-2 6-0
SF: McKane d. Vlasto [7] 6-2 6-2

FI: Suzanne Lenglen [1] d. Kathleen McKane (GB) 6-1 6-2


Draw notes:

The French Tennis Federation (FFT) website lists Mme Pigueron as André. The seeding comes directly from the FFT site. The seeding is “off” in the sense that
it only reflects French-based players. I find it very unlikely that Kathleen McKane would not have been seeded.

Summary:

As the International Tennis Federation had banned the use of the title “World Hard Court”, the French decided to repackage the tournament as the French Open. This is effectively the first edition of the French International Championships tournament in that it is open to both French and overseas players.

Suzanne Lenglen cruises through the women’s singles field with the loss of only seven games in five matches.


Doubles

Draw of 15

1R: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto-bye
1R: Germaine Charnelet/G. Grasset d. Mlle Florand/S. Lecaron default
1R: Marie Conquet/Suzanne Dévé d. Nicole Desclercs/Germaine Pigueron 6-2 6-4
1R: Ermyntrude Harvey (GB)/Mary McIlquham (GB) d. Jacqueline Gallay/Violette Gallay 6-0 61
1R: Marguerite Billout/Yvonne Bourgeois d. Lucie Huchez/Yvonne Huchez default
1R: Blanche Amblard/Suzanne Amblard d. Marie Danet/Daisy Spéranza-Wyns default
1R: Germaine Golding/Jeanne Vaussard d. Isabel Fonrodona (Esp)/Élisabeth Macready default
1R: Evelyn Colyer (GB)/Kathleen McKane (GB) d. Hélène Contostavlos/Simone Passemard 6-1 6-4

QF: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Charnelet/Grasset 6-2 6-1
QF: Harvey/MacIlquham d. Conquet/Dévé 8-6 2-6 6-1
QF: Billout/Bourgeois d. B.Amblard/S.Amblard 2-6 6-4 6-3
QF: Colyer/McKane d. Golding/Vaussard 6-4 6-2

SF: Lenglen/Vlasto d. Harvey/Mc Ilquham 6-1 6-3
SF: Colyer/McKane d. Billout/Bourgeois 6-2 6-1

FI: Suzanne Lenglen/Diddie Vlasto d. Evelyn Colyer (GB)/Kathleen McKane (GB) 6-1 9-11 6-2


Mixed doubles

Draw of 25

1R: Ermytrude Harvey (GB)/Gordon Crole-Rees (GB) d. Simone Amaury/Sidney Jacob (Ind) 6-1 6-2
1R: Yvonne Bourgeois/René Lacoste d. Marie Danet/All Athar Hassan Ali Fyzee (Ind) 6-4 6-1
1R: Mme Pierre Canivet/Pierre Canivet d. Mina Contostavlos/Henri Reynaud 6-1 5-7 6-1
1R: Marie Conquet/Jagat Mohan Lal (Ind) d. Madeleine de Rauch/Alain Bernard 6-4 6-1
1R: Evelyn Colyer (GB)/Patrick Spence (Rsa) d. Nicole Desclercs/Raymond Barbas 6-4 6-1
1R: Germaine Golding/Jean Washer (Bel) d. Daisy Spéranza-Wyns/All Azhar Hassanally Fyzee (Ind) 6-1 6-2
1R: Kathleen McKane (GB)/Cyril Eames (GB) d. Germaine Charnelet/Pierre Landry 6-3 6-1
1R: Germaine Pigueron/Eduardo Flaquer (Esp) d. Simone Passemard/Georges Gouttenoire 6-2 1-6 6-4
1R: Diddie Vlasto/Henri Cochet d. Maud Rosenbaum (USA)/Luis de Olivares (Esp) 6-2 6-3

The remaining pairs had a bye.

2R: Suzanne Lenglen/Jacques Brugnon d. Jeanne Vaussard/Y. Das de Karpurthala (Ind) default
2R: Harvey/Crole-Rees d. Leslie Aeschlimann (Sui)/Charles Aeschlimann (Sui) 6-2 6-3
2R: Bourgeois/Lacoste d. Mme Pierre Canivet/Pierre Canivet 6-2 6-4
2R: Colyer/Spence d. Lal/Conquet 2-6 6-2 6-2
2R: Marguerite Billout/Jean Borotra d. Élisabeth Macready/Raymond Rodel 6-1 6-0
2R: Hélène Contostavlos/Roger Danet d. Mary McIlquham (GB)/Arthur Wallis Myers (GB) 7-5 9-7
2R: Golding/Washer d. Eames/McKane 6-3 4-6 6-2
2R: Vlasto/Cochet d. Pigueron/Flaquer 4-6 8-6 6-4

QF: Lenglen/Brugnon d. Harvey/Crole-Rees 6-0 6-3
QF: Colyer/Spence d. Bourgeois/Lacoste 2-6 6-4 6-3
QF: Billout/Borotra d. H. Contostavlos/R. Danet 7-5 6-4
QF: Vlasto/Cochet d. Golding/Washer 10-12 8-6 6-2

SF: Lenglen/Brugnon d. Colyer/Spence 6-4 6-2
SF: Vlasto/Cochet d. Billout/Borotra 6-4 3-6 6-4

FI: Suzanne Lenglen/Jacques Brugnon d. Diddie Vlasto/Henri Cochet 6-2 6-2

Last edited by Jimbo109; May 4th, 2018 at 06:26 AM.
Jimbo109 is offline  
post #26 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of June 1-7

June 1-6, Northern Tournament, West Didsbury, Manchester, England (Grass)

Draw of 60

Four players had a bye in the first round.

1R: Mrs W Radcliffe d. Miss Holden 6-4 9-7
1R: Joan Reid-Thomas d. Miss Brisnelow 6-1 6-0
1R: M Cambridge d. Miss Wilcock 6-0 6-2
1R: Miss Staffurth d. Dr Willock 5-7 6-2 6-1

2R: E. Dawson d. E.G. Newton 6-2, 8-10, 6-1
2R: Elizabeth Ryan d. Mrs A.V. Wallwork 6-0, 6-1
2R: Claire Beckingham d. R. Hudson 6-0, 6-3
2R: E. Staffurth d. E.M. Luytens 6-4, 6-1
2R: E.B. Crook d. D.A. Holden 6-2, 6-2
2R: Joan Lycett d. M.B. Boumphrey 6-1, 6-1
2R: S. Walker d. Mrs Houston 6-2, 6-1
2R: Mrs M. Haslam d. Mrs Snowden 6-2, 6-1
2R: G.R. Churchill d. M. Deighton 6-2, 5-7, 8-6
2R: Elma Mildred Beckingham d. G.B. Barlow 6-8, 6-3, 6-3
2R: M Cambridge d. H Dyckhoff 7-5 6-3
2R: Joan Ridley d. S R Ward 6-2 6-2
2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs W Radcliffe 6-2 6-0
2R: Catherine Leaf d. N. Hescott 6-3, 6-1
2R: Eileen Connell d. E.D. Brooks 6-0, 6-3
2R: K Boumphrey d. H Chatwood 6-3 6-1

3R: Elizabeth Ryan d. E Dawson 6-0 6-1
3R: Claire Beckingham d. E Staffurth 6-2 8-6
3R: Joan Lycett d. E B Crook 6-0 6-0
3R: S. Walker d. Mrs M. Haslam 6-2 6-1
3R: Elma Mildred Beckingham d. G R Churchill 6-2 3-6 6-4
3R: M Cambridge d. Joan Ridley 6-2 6-2
3R: Joan Reid-Thomas d. C E Leaf 6-1 6-0
3R: Eileen Connell d. K. Boumphrey 6-2 7-5

QF: Elizabeth Ryan d. Claire Beckingham 6-1 6-3
QF: Joan Lycett d. S Walker 6-1 6-3
QF: Elma Mildred Beckingham d. M Cambridge 5-7 6-1 6-4
QF: Joan Reid-Thomas d. Eileen Connell 8-6 9-7

SF: Elizabeth Ryan d. Joan Lycett 6-2 6-1
SF: Joan Reid-Thomas d. Elma Mildred Beckingham 6-4 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Joan Reid-Thomas 6-4 6-3


DF: Joan Lycett/Elizabeth Ryan (US) d. Claire Beckingham/Elma Mildred Beckingham 6-3 6-3

MX: Elizabeth Ryan (US)/Max Woosnam d. Joan Lycett/Randolph Lycett (Aus) 7-5 6-3

The mixed event still had the title of All England Mixed Doubles Championship.

----------------------

June 1-6, North London Championships (Gipsy Tournament), Stamford Hill, London, England (Grass)

1R: G E Tomblin d. B Neville 6-2 6-3
1R: A K Sutcliffe d. Rose Kotzin 6-3 6-1
1R: Blanche Colston d. Mrs Penrose-Welsted 6-1 6-3
1R: Mrs Tomlinson d. M Reeves 6-3 6-1
1R: Mrs C Taylor d. Aurea Edgington w/o
1R: Edith Clarke d. P Shepherd 6-4 6-0

2R: Geraldine Beamish d. Phyllis French 6-0 6-0
2R: F B Hensman d. D B Stafford 6-6 retired
2R: Peggy Bouverie d. Mrs E M Proctor 7-5 4-6 6-4
2R: P Lamb d. R O Peall 4-6 6-4 7-5
2R: Enid Head d. L T Toller 6-4 8-6
2R: G E Tomblin d. A K Sutcliffe 6-2 6-0
2R: Cristobel Hardie d. Winifred Lowe 7-5 6-2
2R: Beatrice Brown d. E M Edell 6-3 6-0
2R: Joyce Brown d. Mabel Clayton 6-4 6-4
2R: Louise Bull d. Mrs M Hawkins 6-0 6-0
2R: Doreen Busby d. D P Hereford 6-0 6-1
2R: Eileen Bennett d. M Walton 6-0 6-1
2R: Alida Klemantaski d. Mrs E Logan Bell 6-3 6-8 6-3
2R: M Jackson d. Mrs T M Bostock 6-4 6-3
2R: Blanche Colston d. Mrs Tomlinson 6-3 6-3
2R: Edith Clarke d. Mrs C Taylor 6-1 6-1

3R: Geraldine Beamish d. F B Hensman 6-1 6-0
3R: Peggy Bouverie d. P Lamb 6-3 6-1
3R: Enid Head d. G E Tomblin 6-1 6-2
3R: Cristobel Hardie d. Beatrice Brown 6-4 6-4
3R: Joyce Brown d. Louise Bull 6-2 6-1
3R: Doreen Busby d. Eileen Bennett 6-4 6-2
3R: Alida Klemantaski d. M Jackson 6-1 6-4
3R: Edith Clarke d. Blanche Colston 6-4 6-3

QF: Geraldine Beamish d. Peggy Bouverie 6-1 6-3
QF: Enid Head d. Cristobel Hardie 6-3 9-7
QF: Joyce Brown d. Doreen Busby 6-1 7-5
QF: Edith Clarke d. Alida Klemantaski 6-0 6-2

SF: Geraldine Beamish d. Enid Head 7-5 10-8
SF: Edith Clarke d. Joyce Brown 6-4 3-6 6-0

FI: Geraldine Beamish d. Edith Clarke 6-1 7-5

DF: Geraldine Beamish/Edith Clarke d. Enid Head/Peggy Bouverie 6-0 6-3

MX: Dorothea Douglass Chambers/A. Berger d. Geraldine Beamish/E Oliver 10-12 6-2 6-2

---------------------

June 1-6, St. George's Hill Tournament, Weybridge, England (Grass)

1R: D Saynor d. Mrs Crombie 6-4 6-2
1R: Eleanor Rose d. Mildred Guyer 6-3 6-3

2R: Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley d. P M Healey 6-3 3-6 6-4
2R: Gwen Sterry d. Floris St George 6-4 6-3
2R: Joan Barrett d. E Bowden Smith 6-3 5-7 6-3
2R: Violet Southam d. Miss Spofforth 6-1 6-1
2R: M K Taylor d. D Saynor 6-3 6-1
2R: E Norman d. Mrs P Thomas 7-9 6-3 6-3
2R: Eleanor Rose d. Sylvia Harper 6-4 6-3

3R: Esna Boyd d. Miss Allbright 6-1 6-3
3R: Mrs Temperley d. Miss Risely 6-4 2-6 6-0
3R: Gwen Sterry d. Joan Barrett 6-2 6-2
3R: Violet Southam d. Miss Rodocanachi 4-6 6-1 6-3
3R: Daphne Akhurst d. R N Shutte 6-0 6-0
3R: K Finnimore d. G M Boret 6-4 6-2
3R: Aimee Reckitt d. M K Taylor 6-4 6-1
3R: Eleanor Rose d. E Norman 6-0 6-2

QF: Esna Boyd d. Mrs Temperley 6-4 6-1
QF: Gwen Sterry d. Violet Southam 6-2 7-5
QF: Daphne Akhurst d. K Finnimore 2-6 6-3 6-2
QF: Eleanor Rose d. Aimee Reckitt w/o

SF: Esna Boyd d. Gwen Sterry 3-6 6-2 6-3
SF: Eleanor Rose d. Daphne Akhurst 7-5 6-1

FI: Esna Boyd (Aus) d. Eleanor Rose 6-3 0-6 6-3


DF: Esna Boyd (Aus)/Floris Saint-George (Aus) d. Mrs J O'Neill/Olive Stebbing 6-1 6-3

MX: Gwen Sterry/CH Watson d. Olive Stebbing/Carl von Braun (Swd) 6-2 6-3

-----------------------

June 1-6, Fleet, Hampshire, England (Grass)

FI: Ellen (?) Stokes d. Agnes Daniell Tuckey 6-1 6-4

DF: Mabel Davy Clayton/Violet Pinckney d. Doris Covell Craddock/Agnes Daniell Tuckey 6-4 6-3

MX: Captain G. Lucas/Agnes Daniell Tuckey d. N. Field/Violet Pinckney 6-4 3-6 6-4

-------------

June 1-6, Hertfordshire Championships, Harpenden, England (Grass)

1R: Naomi Bannister Feilden d. M Goff 6-4 6-1
1R: B Ross d. G Heatley 6-1 6-4
1R: M Shoosmith d. L Green w/o
1R: Cecily Marriott d. E C Terry 6-0 6-2

2R: M F Dalton d. A D Mardall 7-5 6-0
2R: Mrs Ozilvig d. K S Weeks 6-3 1-6 7-5
2R: Mrs H B Wells d. I M Hewitt 6-1 6-1
2R: Mrs F H Jarvis d. M Hollick 6-4 6-3
2R: Mrs Scott d. Mrs Wallace 6-0 6-0
2R: Naomi Bannister Feilden d. B Ross 6-0 6-1
2R: Cecily Marriott d. M Shoosmith 6-2 6-2
2R: M V Phillips d. M Hempbill 6-2 6-0

QF: Phyllis Satterthwaite d. A C V Wells 6-0 6-1
QF: Mrs Scott d. Isa Watanabe 6-2 6-1
QF: Naomi Bannister Feilden d. Mrs H B Wells 6-3 5-7 6-4
QF: Sylvia Lumley-Ellis d. M F Dalton 6-0 6-0

SF: Phyllis Satterthwaite d. Mrs Scott 6-2 6-8 6-4
SF: Sylvia Lumley-Ellis d. Naomi Bannister Feilden 3-6 6-4 6-3

FI: Phyllis Satterthwaite d. Sylvia Lumley-Ellis 6-1 6-0


DF: Sylvia Lumley-Ellis/Phyllis Satterthwaite d. Naomi Bannister Feilden/N. Welch 6-4 6-3

MX: Phyllis Satterthwaite/Edward Higgs d. Sylvia Lumley-Ellis/Frank H. Jarvis 6-2 6-3

-------------------

May 30-June 4, Hexham, Tynedale, Northumberland, England (Grass)

FI: Ruth Watson d. Kathleen Aitchison 10-8 8-6

-----------

May 29-June 4, Skipton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Mrs Holtby d. Norah Fosdick Middleton 8-6 6-3

MX: P.R.T. Garnett/Winifred Bower d. T.P. Taylor/Mrs Holtby 6-2 5-7 6-1

-------------

June 2-7, South Herefordshire Championships, Ross, England (Grass)

FI: Madge Valantine d. Mrs J.B. Perrett 6-2 6-2


DF: Miss Champney/M. Hattersley-Smith d. Mrs Burdon/Mrs Congreve 7-5 1-6 6-4

MX: R. Powell/Madge Valantine d. G.K. McKay/Mrs P. Whitley 6-3 6-3

--------------

June 1-11, West of Scotland Championships, Pollokshields, Glasgow (Grass)

FI: Mary Thom d. Jean Rankine 6-2 6-3

DF: Mrs K. Buchanan/Mrs F. Murray d. Jean Rankine/Mary Thom 6-3 6-1

MX: D.L. Craig/Mrs K. Buchanan d. W. Wiseman/Helen Barr 4-6 6-0 9-7

------------------

June 4-7, Gelb-Weiss Club, Berlin, Germany (Clay)

FI: Nelly Neppach d. Hete Kaeber 6-0 6-3

MX: Albrecht Luedke/Nelly Neppach d. Georg Demasius/Hete Kaeber 9-7 7-9 6-2

------------------

Circa early June, Closed (?) Belgian Championships, Liège, Belgium

FI: Anne Guyot de Mishaegen d. Mme Lévy 7-5 3-6 6-2

DF: Anne de Borman/Myriam de Borman d. Mlle de Spirlet/Mme Lévy 6-3 6-3

MX: Anne de Borman/Maurice van den Bemden d. Mme Lévy/Baudoux 4-6 6-3 6-4

------------------

June 1-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Montchoisi TC

FI: Lolette Payot d. ??

DF: Lolette Payot/Mlle Edward d. ??

-------------------

Circa early June, Lviv, Poland (nowadays Ukraine) (Clay)

FI: Wanda Dubienska d. ??

------------------

June 1-6, Maryland State Championships, Baltimore, USA

FI: Mrs C. Boehm d. Eleanor Cottman 6-3 3-6 6-3

Last edited by Rollo; Apr 20th, 2017 at 03:16 AM.
Jimbo109 is offline  
post #27 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of June 8-14

June 8-12, Englewood Field Club Invitational, New Jersey, USA

FI: Molla Mallory d. Helene Falk 6-1 6-2

----------------------

June 8-13, Texas State Championships, San Antonio, USA

FI: Mrs E. Moser d. Mrs C. Vickers 7-5 7-5

---------------------

June 8-13, Bourton-on-the-Water, Gloucestershire, England (Grass)
Venue: Bourton Vale LTC

FI: Marie Hazel d. Mary Hart McIlquham 6-1 7-5

DF: Mary Hart McIlquham/Mrs P. Whitley d. K. Boumphrey/P. Parke 6-0 6-1

MX: Colonel Ambrose Dudley/Marie Hazel d. H.E. Forman/Mrs Shedden 6-4 3-6 6-3

--------------

June 10-13, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 7-5 9-7

DF: Miss Brocklesby/Mrs J. King d. D. Hamerton/Ruth Watson 12-10 2-6 10-8

MX: Mark D. Hick/Ruth Watson d. T.P. Taylor/M. Williams 6-3 7-5

-----------

June 8-15, Essex Championships, Westcliff-On-Sea, England

FI: Joan Ridley d. Mrs B H Wilkin 6-3 6-2

----------------

June 8-13, Formby, England (Grass)

1R: Joan Reid-Thomas d. Pat Gregson 6-3 6-2
1R: Mrs Miles Formby d. Miss Henry 6-1 6-0
1R: Mrs Taxton d. Miss Spink 6-2 6-3
1R: Mrs Hartman d. M Johnson 6-0 6-1
1R: M Hall d. Miss Hargreaves 8-6 6-2
1R: Miss Hudson d. Miss Stecherley 6-0 6-2
1R: E D Brooks d. Miss Hormalrook 6-0 6-1
1R: Mrs Wrigley d. C L Shaw 6-3 6-3
1R: E M Smith d. E M Johnson 6-4 6-0
1R: Mildred Beckingham d. Mrs Stenlake 6-4 6-0
1R: Miss Eccles d. G M Smith 6-4 6-2
1R: D M Baker d. Mrs Radcliffe 4-6 6-0 6-2
1R: A M Ritchie d. T K Shaw 6-0 6-0
1R: E F Cassidy d. Miss Kirkpatrick 7-5 6-3
1R: B M Brown d. Mrs Farmer 6-3 6-3
1R: Eileen Connell d. Miss Rentall 6-1 6-0
1R: W Hoyle d. Mrs Gordon Walker 6-1 6-3
1R: D Goldsworth d. Miss Hewitson 6-1 6-2
1R: May Baker d. Mrs Laird 6-0 6-1
1R: M Gardner d. Miss Roper 6-2 6-3
1R: Evelyn Goldsworth d. Miss Crispin 7-9 8-6 7-5
1R: Miss Crawford d. Mrs Thomas 6-2 6-4
1R: Miss Staveley d. Miss Dawson 2-6 7-5 9-7
1R: Claire Beckingham d. Miss Bowker 6-1 6-4

2R: Joan Reid-Thomas d. Mrs Miles Formby 6-2 6-2
2R: E D Brooks d. Mrs Wrigley 6-3 6-1
2R: Mrs Middleton d. E M Smith 6-2 8-6
2R: Mildred Beckingham d. Miss Eccles 6-1 6-0
2R: B Nelson d. D M Baker 6-1 8-6
2R: A M Ritchie d. E F Cassidy 6-3 6-1
2R: Ellinor Weston d. B M Brown 6-1 6-3
2R: Eileen Connell d. Mrs Lacton 6-1 6-1
2R: W Hoyle d. D Goldsworth 6-1 6-1
2R: May Baker d. M Gardner 6-1 6-1
2R: Evelyn Goldsworth d. Miss Crawford 1-6 6-4 7-5
2R: Miss Staveley d. C Stewart Brown 6-3 6-1
2R: Claire Beckingham d. Mrs Deane 6-0 6-0

3R: Joan Reid-Thomas d. E D Brooks 6-2 6-2
3R: Mrs Middleton d. M Hall 8-6 6-4
3R: Mildred Beckingham d. B Nelson 6-3 6-1
3R: A M Ritchie d. Miss Hudson 6-2 6-3
3R: Ellinor Weston d. Eileen Connell ?
3R: W Hoyle d. May Baker 4-6 7-5 6-0
3R: Evelyn Goldsworth d. Mrs Scott 6-0 6-3
3R: Claire Beckingham d. Miss Staveley 6-1 6-2

QF: Joan Reid-Thomas d. Mrs Middleton 6-2 6-2
QF: Mildred Beckingham d. A M Ritchie 6-1 2-6 6-4
QF: Ellinor Weston d. W Hoyle 6-0 6-1
QF: Claire Beckingham d. Evelyn Goldsworth 6-0 6-1

SF: Joan Reid-Thomas d. Mildred Beckingham 6-1 13-11
SF: Claire Beckingham d. Ellinor Weston 6-2 6-4

FI: Joan Reid-Thomas d. Claire Beckingham 5-7 6-2 6-2


DF: Joan Reid-Thomas/Mrs H.B. Weston d. Claire Beckingham/Elma Beckingham 4-6 6-2 8-6

MX: Xenophon Casdagli/Joan Reid-Thomas d. Gerald R. Sherwell/Elma Beckingham 6-2 6-1

---------------------

June 8-13, Kent Championships, Beckenham, England (Grass)

1R: Elizabeth Ryan d. Dr Best 6-0 6-1
1R: Cristobel Hardie d. B Dussek 6-1 6-2
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. Mrs Fletcher 6-4 7-5
1R: H Evelyn-Jones d. Ermyntrude Harvey w/o
1R: Joan Lycett d. Millicent Pitt 6-4 6-2
1R: Joyce Brown d. Helen Bourne 6-4 7-5
1R: Peggy Saunders d. Elsie Goldsack 7-5 6-1
1R: G E Tomblin d. Annie Cobb 8-6 4-6 6-3
1R: Jessie Colegate d. Ada Hollick 4-6 7-5 6-0
1R: Kitty McKane d. Mabel Clayton 6-3 6-1
1R: Joan Fry d. Mrs C L Philcox 6-2 6-2
1R: Irene Maltby d. Naomi Bannister Feilden 6-3 6-2
1R: Myrtle Melody d. Eileen Bennett w/o
1R: Beryl Morrison d. Peggy Dransfield w/o
1R: Christine Tyrrell d. Mrs Cyril Marriott 6-2 retired
1R: Geraldine Beamish d. Mrs Hobson 6-0 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. Cristobel Hardie 6-1 6-1
2R: Sylvia Lumley-Ellis d. H Evelyn-Jones 6-2 6-1
2R: Joan Lycett d. Joyce Brown 6-4 6-1
2R: Peggy Saunders d. G E Tomblin 6-4 6-4
2R: Jessie Colegate d. Kitty McKane w/o
2R: Joan Fry d. Irene Maltby 6-2 6-0
2R: Myrtle Melody d. Beryl Morrison 4-6 6-1 6-4
2R: Geraldine Beamish d. Christine Tyrrell 6-1 6-1

QF: Elizabeth Ryan d. Sylvia Lumley-Ellis 6-2 6-1
QF: Joan Lycett d. Peggy Saunders 6-2 6-4
QF: Jessie Colegate d. Joan Fry 8-6 2-6 6-3
QF: Geraldine Beamish d. Myrtle Melody 6-0 6-2

SF: Elizabeth Ryan d. Joan Lycett 6-0 6-4
SF: Geraldine Beamish d. Jessie Colegate 6-1 4-6 6-4

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Beamish 4-6 6-3 6-2


DF: Dorothea Douglass Chambers/Elizabeth Ryan (USA) d. Kitty McKane/Peggy Saunders 7-5 6-3

MX: Kitty McKane/John B. Gilbert d. Elizabeth Ryan (US)/Cyril G. Eames 6-3 6-4

-----------------------

June 8-15, United Bank Championships, Priory Lane, Roehampton, England

FI: L. T. Rowland d. M. Nutter 6-2 6-3

-------------------------

June 8-13, Ulster Championships, Belfast
Venue: Belfast Boat Club

FI: Phoebe Blair-White d. Hilda Wallis 3-6 6-4 6-3

DF: Phoebe Blair-White/Hilda Wallis d. Mrs N. Darling/Miss Fleming 8-6 6-4

MX: Charles Wallis/Hilda Wallis d. Cecil Pedlow/Mrs N. Darling 6-2 3-6 6-0

------------------------

June 8-13, Windlesham, Surrey, England (Grass)

FI: Phyllis Carr Satterthwaite d. Betty Dix 6-4 6-2

DF: Blanche Colston/Phyllis Carr Satterthwaite d. Violet Southam/Mrs (Marguerite Sudgen?)Temperley 6-2 4-6 6-2

MX: G. Millard/Phyllis Carr Satterthwaite d. S.F. Hepburn/Betty Dix 6-2 7-5

---------------------

circa early June, Rot-Weiss Club, Berlin, Germany

For the Championships of Berlin

FI: Ilse Friedleben d. Nelly Neppach 6-2 6-0

MX: Heinrich Kleinschroth/Nelly Neppach d. Bela Kehrling (Hun)/Countess Clara von der Schulenburg 4-6 6-3 9-7

---------------------

June 10-14, Leipzig, Germany (Clay)

for the Championships of Saxony:

FI: Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Hete Kaeber 6-2 7-5 *

MX: Bela Kehrling (Hun)/Hete Kaeber d. Heinrich Schomburgk/Toni Schomburgk 6-4 6-1

for the Championships of Leipzig:

FI: Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Hete Kaeber 6-2 7-5 *

DF: Hete Kaeber/Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Elly Ledig/Toni Schomburgk 6-2 6-0

MX: Bela Kehrling (Hun)/Ilona Várady Péteriné (Hun) d. Heinrich Schomburgk/Toni Schomburgk 6-4 6-1

* Check the 2 same Singles finals.

----------------------

June 8-14, Swiss Closed Championships, Berne, Switzerland (Clay)

FI: Leslie Aeschlimann d. Frau Stalder 6-4 7-5

MX: Leslie Aeschlimann/Charles Martin d. Mlle de Trey/Charles Aeschlimann 6-2 6-8 6-4

Aeschlimann is the married name of Leslie Bancroft whose husband won the men's singles event at this tournament this year.

---------------------

Circa 6-14 June, German Lawn Tennis Club, Prague, Czechoslovakia (Clay)

FI: Margarte Janotta d. Gerta Amende 6-2 4-6 6-0

Last edited by Jimbo109; May 4th, 2015 at 11:19 PM.
Jimbo109 is offline  
post #28 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of June 15-21

June 15-19, Delaware State Championships, Wilmington, USA

FI: Marion Zinderstein Jessup d. Molla Bjurstedt Mallory 6-1 6-3

DF: Marion Zinderstein Jessup/Molly Thayer d. Molla Bjurstedt Mallory/Edith Sigourney 7-5 4-6 6-3

-----------------------

June 15-20, London Championships, England (Grass)
Venue: Queen's Club

1R: Elizabeth Ryan d. Mrs E Taylor 6-4 6-1
1R: M Thomasson d. Mrs E Logan Bell 7-5 6-2
1R: Domini Crosfield d. E Whitelaw 8-6 6-4
1R: Mrs Horsley d. Judith Backhouse 8-10 9-7 retired
1R: Mrs Lang d. Mrs Homer-Smith 6-1 6-0
1R: M Maxwell d. K Ringrose 3-6 6-2 9-7
1R: Myrtle Melody d. M Weatherall 6-1 6-3
1R: Mrs J Naylor d. D S Stanhope 6-1 6-4
1R: Phyllis French d. Mrs Lumb 6-3 6-2
1R: Mabel Clayton d. Mrs Sanderson 6-3 6-0
1R: G E Tomblin d. M O Cane 6-1 7-5
1R: V Maxwell d. Mrs Toye 6-3 9-7
1R: K J Keymer d. Dorothy Holman w/o
1R: Mrs Blagden d. Agnes Hillyard 6-3 6-3
1R: B Soames d. Mrs Gow 6-1 6-2
1R: Mrs Grey d. Miss Verren 6-1 6-2
1R: Mrs Palache d. Mrs Essayan 1-6 6-3 6-4
1R: N Weatherall d. Rose Kotzin 6-0 6-1

2R: Elizabeth Ryan d. M Thomasson 6-1 6-1
2R: M Folingsby d. Mrs M Ellis 6-1 6-1
2R: Mrs Connolly d. Lady Denman 7-5 6-1
2R: Mrs Horsley d. Mrs Lang 6-4 6-4
2R: M Maxwell d. Ada Hollick w/o
2R: Blanche Colston d. Myrtle Melody 6-2 6-3
2R: Mrs J Naylor d. Phyllis French 4-6 6-2 9-7
2R: Mabel Clayton d. G E Tomblin 6-3 6-3
2R: F Chambers d. V Maxwell 6-1 6-1
2R: K J Keymer d. Mrs Blagden 6-1 6-2
2R: B Soames d. Mrs Grey 5-7 6-2 6-0
2R: Annie Cobb d. Mrs H M Bax 6-2 6-0
2R: G E Tomblin d. Mrs Palache 6-1 6-0
2R: Ermyntrude Harvey d. N Weatherall 6-0 6-0

3R: Elizabeth Ryan d. Domini Crosfield w/o
3R: M Folingsby d. Mrs Connolly 6-3 3-6 6-3
3R: Mrs Horsley d. M Maxwell 1-6 6-2 6-0
3R: Blanche Colston d. Mrs J Naylor 6-3 6-3
3R: Mabel Clayton d. F Chambers 7-5 6-1
3R: K J Keymer d. B Soames 5-7 6-2 6-4
3R: Annie Cobb d. Joan Barrett 6-1 6-3
3R: Ermyntrude Harvey d. G E Tomblin 6-3 6-2

QF: Elizabeth Ryan d. M Folingsby 6-0 6-0
QF: Mrs Horsley d. Blanche Colston w/o
QF: Mabel Clayton d. K J Keymer 6-2 6-2
QF: Ermyntrude Harvey d. Annie Cobb 6-3 6-4

SF: Elizabeth Ryan d. Mrs Horsley 6-0 6-0
SF: Ermyntrude Harvey d. Mabel Clayton 6-1 6-2

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-1


DF: Ermyntrude Harvey/Dorothea Douglass Chambers d. Mrs Backhouse/Mrs Carritt 6-0 6-0

MX: Ermyntrude Harvey/Gordon Crole-Rees d. Miss French/Donald Stralem (US) 6-2 6-2

---------------------

June 15-20, Roehampton Invitation, Surrey, England (Grass)

1R: Esna Boyd d. Mrs G S Walker 6-1 6-1
1R: Cristobel Hardie d. R K Frost 6-3 6-3
1R: Daphne Akhurst d. Claire Beckingham 6-0 6-4
1R: Mrs Y C Gough d. Peggy Bouverie 6-4 6-4
1R: Irene Maltby d. Naomi Bannister Feilden 8-6 6-4
1R: Mrs Barringer d. L Dixon 6-3 6-2
1R: Winifred Lowe d. Beryl Morrison 3-6 6-3 6-2
1R: Madge Valantine d. Mildred Guyer 6-2 3-6 6-1
1R: Betty Dix d. Mrs Middleton 6-3 6-1
1R: Floris St George d. Doreen Busby 5-7 9-6 6-1
1R: Ellinor Weston d. EIleen Bennett 6-2 6-3
1R: Joan Ridley d. Peggy Dransfield 3-6 6-3 6-1
1R: Enid Head d. Mrs N K Godfrey 2-6 6-1 6-0
1R: Evelyn Colyer d. B Dussek 6-1 6-0
1R: Christine Tyrrell d. Sybil Johnson 6-0 6-0
1R: Sylvia Lumley-Ellis d. A B Townsend 3-6 6-3 6-4
1R: Elsie Goldsack d. B Corbin 7-5 6-2
1R: Camilla Rimington Smith d. Beatrice Brown 6-3 6-4
1R: Joan Fry d. M K Taylor 7-5 6-0
1R: Sylvia Harper d. Phoebe Watson 6-4 6-0
1R: Gwen Sterry d. Mrs Hargreaves 6-2 6-2
1R: Aimee Reckitt d. Miss Greville 6-1 6-0
1R: Mrs R Bruce May d. Peggy Saunders 6-2 6-3

2R: Esna Boyd d. Cristobel Hardie 2-6 6-4 6-4
2R: Daphne Akhurst d. Mrs Y C Gough 6-3 6-1
2R: Irene Maltby d. Dorothy Hill 6-0 6-0
2R: Mrs J W Alston d. Mrs Barringer 4-6 6-3 6-3
2R: Eleanor Rose d. Miss Brooksmith 6-0 6-1
2R: Winifred Lowe d. Madge Valantine 7-5 6-1
2R: Betty Dix d. Floris St George 6-4 6-3
2R: Ellinor Weston d. Joan Ridley 4-6 6-3 6-3
2R: Enid Head d. Mabel Mavrogordato 8-6 3-6 6-2
2R: Evelyn Colyer d. Mrs D G Coleman 6-0 9-7
2R: Christine Tyrrell d. Sylvia Lumley-Ellis 4-6 6-2 6-4
2R: Elsie Goldsack d. Camilla Rimington Smith 6-4 6-2
2R: Joan Fry d. Sylvia Harper 6-2 2-6 6-2
2R: Millicent Pitt d. Gwen Sterry 6-4 6-2
2R: Mrs R Bruce May d. Aimee Reckitt 6-0 6-0

3R: Esna Boyd d. Daphne Akhurst w/o
3R: Irene Maltby d. Mrs J W Alston 6-0 6-3
3R: Eleanor Rose d. Winifred Lowe 6-4 5-7 6-3
3R: Betty Dix d. Ellinor Weston 5-7 8-6 6-1
3R: Enid Head d. Evelyn Colyer 6-4 9-7
3R: Christine Tyrrell d. Elsie Goldsack 5-7 6-2 6-4
3R: Joan Fry d. Millicent Pitt 6-2 6-0
3R: Mrs R Bruce May d. Effie Hemmant 6-0 6-0

QF: Esna Boyd d. Irene Maltby 3-6 6-2 6-3
QF: Eleanor Rose d. Betty Dix 6-3 6-8 5-0 retired
QF: Enid Head d. Christine Tyrrell 6-4 6-3
QF: Mrs R Bruce May d. Joan Fry w/o

SF: Esna Boyd d. Eleanor Rose 8-6 6-1
SF: Mrs R Bruce May d. Enid Head 6-3 6-3

FI: Esna Boyd (Aus) d. Mrs R. Bruce May 6-4 6-2


DF: Joan Fry/Sylvia Lumley-Ellis d. E. Rose/Floris Saint-George (Aus) 6-3 2-6 6-2

MX: Evelyn Colyer/Patrick Spence d. Christine Tyrrell/Ronald D Poland 6-3 6-1

--------------------

June 15-20, Cheltenham, Gloucestershire, England (Grass)

FI: Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 6-4 6-2

DF: [Kathleen?] Bridge/Mary Hart McIlquham d. Miss Champney/Mrs MacCaulay 6-2 6-2

MX: Clinton McIlquham/Mary Hart McIlquham d. Arthur Blair-White/Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-4

--------------------

June 15-20, Norbreck Hydro, Blackpool, Lancashire, England (Grass)

FI: K.M. Marriott d. V.M. Marriott 6-2 6-3

MX: T.P. Taylor/K.M. Marriott d. G.S. Fletcher/D. Read 6-3 8-6

---------------

June 17-20, Romsey, Hampshire, England (Grass)

FI: Dorothy Holman d. Violet Pinckney 6-1 6-3

DF: Mrs A. Clayton/Violet Pinckney d. Dorothy Holman/K.E. Wynne 6-2 6-0

MX: G.A. Carr/Mrs A. Clayton d. N. Field/Dorothy Holman 6-2 7-5

------------------------

15-21 June, Graz, Austria (Clay)

FI: Hedwig von Satzger (Hun) d. Herta Grave 6-4 6-4

MX: Walter/Hedwig von Satzger (HUN) d. Franz Matejka/Hilde Eisenmenger 6-4 6-3

--------------------

June 18-21, Championships of Cologne, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Paula Finger 6-4 6-2

MX: Willy Hannemann/Cilly Aussem d. Albrecht Luedke/Elly Ledig, walkover

Last edited by Jimbo109; Oct 10th, 2014 at 08:17 AM.
Jimbo109 is offline  
post #29 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:18 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

Week of June 22-28

June ??, Australia vs England , Roehampton, England (England won 5-3)

Sylvia Harper (Aus) d. Joan Fry 6-3 6-2
Kitty McKane d. Esna Boyd (Aus) 8-6 6-3
Gwen Utz (Aus) d. Ermyntrude Harvey 4-6 6-3 6-3
Joan Lycett d. Daphne Akhurst (Aus) 7-5 1-6 6-0

Ermyntrude Harvey/ Kitty Mckane d. Daphne Akhurst/Sylvia Harepr (Aus) 6-2 6-4
Ermyntrude Harvey/ Kitty Mckane d. Esna Boyd/Gwen Utz (Aus) 6-0 14-12
Joan Fry/Joan Lycett d. Esna Boyd/Gwen Utz (Aus) 6-4 5-7 9-7
Daphne Akhurst/Sylvia Harper (Aus) d. Joan Fry/joan Lycett 11-9 1-6 6-1

Part of the Australian World Tour -the first Aussie women's team ever sent overseas. Gwen Utz is not official member but resides in England.

-------------------

June 24-27, Durham Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

FI: Kathleen Aitchison d. Dorothy Alexander 6-3 7-5

DF: Kathleen Aitchison/Miss Walton-Brown d. Lesley Cadle/Mrs Spoor 7-5 10-8

MX: Clive Branfoot/Dorothy Alexander d. A.C. Cook/N. Harries 6-4 6-1

------------

25-30 June, Brno, Czechoslovakia (Clay)

For the Championships of Brno

FI: Lilly or Margit Ellissen (Aut) d. Erna or Mädi Redlich (Aut) 7-5 6-3

-------------------

June 25-28, Dusseldorf, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-1

MX: Otto Froitzheim/Ilse Friedleben d. Willy Hannemann/Cilly Aussem 6-1 6-3

---------------------

Circa late June, Lille, France (Clay)

FI: Germaine Golding d. Maud Six 6-1 6-1

DF: Mme Delasalle/M. Lescornez d. Mme Descamps/Germaine Golding 4-6 6-4 7-5

MX: Leonce Aslangul/Germaine Golding d. Richard/S. Pinard 6-4 9-7

-----------------------

June 22-27, Basel, Switzerland (Clay)

FI: Frau Hoek d. Madeline O'Neill (GB) 6-4 6-4

-----------------------

June 20-28, Pacific Coast Championships, California, US (Hard)

1R: Johanna Gunzberger d. Irma David 6-1 6-0
1R: Carolyn Swartz d. Mrs. Jean Lorbeer 6-2 6-2
1R: Anna Muller Leachman d. Mrs. M. W. Kress 6-0 8-6
1R: Charlotte Hosmer [3] d. Irma Fedderson 6-0 6-0
1R: Mrs. Peggy Deinert d. Celia Schnachter 6-3 7-5
1R: Marjorie Thorne d. Marjorie Pestlethwaite 6-2 6-1

2R: Helen Wills [1] d Lois Hightower default
2R: Pauline Davies d Dorothea Swartz default
2R: Helen Jacobs [4] d. Gunzberger 6-0, 6-0
2R: Carolyn Swartz d. Anna Muller Leachman 4-6 6-1 6-3
2R: Thorne versus ????
2R: Mrs. William Henry d. Mrs. Pearl Hein 6-0, 6-0
2R: Hosmer [3] d. Deinert 6-1 6-1
2R: Golda Gross d. T. Moriwake 6-2 6-4
2R: Avery Follett d Eleanor Tennant [2] default

3R: Wills [1] d. Davies 6-0 6-0
3R: Thorne d. Henry 6-3 6-2

QF: Wills [1] d ????
QF: Jacobs [4] d. Swartz 6-1, 6-1
QF: Hosmer [3] d ????
QF: Gross d ????

SF: Wills [1] d. Jacobs [4] 6-3 6-1
SF: Hosmer [3] d. Gross 6-1 4-6 6-4

FI: Helen Wills [1] d. Charlotte Hosmer [3] 6-4 6-0

------------------

June 22-27, Connecticut State Championships, New Canaan, USA

FI: Theodora Sohst d. Mrs W. Pritchard 6-3 6-3

DF: Mrs E. Raymond/Theodora Sohst d. Mrs Bennett Bronson/Mrs H. Eaton 6-2 6-2

------------------

June 24-29, Virginia State Championships, Norfolk, USA

FI: Marywill Wakeford d. Delphine Heyl 6-3 6-4

DF: Delphine Heyl/Helen Sinclair d. Marywill Wakeford/Margaret Wooden 6-3 7-5

MX: R.R. Jones/Marywill Wakeford d. Wilson White, Jr./Elizabeth Mitchell 6-4 6-1

------------------

June 27-29, District of Columbia Championships, Washington, USA

FI: Frances Krucoff d. Delphine Heyl * 6-4 6-2

* Note that Delphine Heyl played also the Virginia State Championships in the same week. Therefore a date is wrong.

Last edited by Jimbo109; Mar 4th, 2015 at 10:25 AM.
Jimbo109 is offline  
post #30 of 331 (permalink) Old Nov 26th, 2013, 05:19 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,306
                     
Re: 1925 results

--------

Last edited by Jimbo109; Jan 24th, 2014 at 09:42 AM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome