1931 results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

June 22-July 4, Wimbledon, London, England (Grass)

Draw of 96.

1st Round
Cilly Aussem (Ger) [1] bye
Jacqueline Goldschmidt (Fra) bye
Gladys Seel bye
E. Alexandroff (Egy) bye

Arlette Neufeld (Fra) bye
Mrs. P. Thomas bye
Betty Soames bye
Joan Marshall bye

Eileen Bennett Whittingstall [8] bye
H.A. Lewis [Q] bye
Kathleen Lidderdale Bridge bye
Peggy Saunders Michell bye

Grace Vaughton bye
Freda Scott bye
Lolette Payot (Sw1) bye
Anita Elton bye

Simone Mathieu (Fra) [3] d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 7-5
Jeanette Morfey d. R. Stephens [Q] 6-1 6-2
Edith Sander (Ger) d. Doris Eastley 6-4 4-6 6-4
Helene Contostavlos Nicolopoulos (Gre) d. Helen Burr [Q] 6-0 3-6 6-2

Elsa McAlpin Haylock d. Edie Rudd [Q] 6-4 4-6 6-0
Marjorie Gladman Van Ryn (US) d. Enid Clarke 6-3 6-3
Freda James d. Mary McIlquham (Net) 6-1 7-5
Naomi Trentham d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-3 6-2

Phyllis Mudford [7] d. Evelyn Dearman 6-0 6-2
Nancy Lyle d. Dorothy Anderson 6-3 6-3
Joan Ridley d. Betty Uber 6-3 6-2
Betty Dix d. Enid Broadbridge 6-3 6-3

Dorothy Shepherd Barron d. Joan Couchman [Q] 6-3 6-2
Mary Heeley d. Andree Lucas [Q] 6-2 6-4
Ermyntrude Harvey d. Vera Montgomery 6-4 6-2
Peggy Scriven d. Josanne Sigart (Bel) 7-5 0-6 6-2

Betty Nuthall [2] d. Rosie Berthet (Fra) 6-0 6-2
Beatrice Feltham d. Effie Hemmnant 6-2 6-4
Anne Peitz (Ger) d. Phyllis Satterthwaite 6-2 6-4
H.M. Brooke d. R. Watson 2-6 8-6 7-5

Vera Marshall d. Violette Gallay (Fra) 6-4 6-2
Anna McCune Harper (US) d. Muriel Thomas 6-3 6-4
Mildred Nonweiler d. Evelyn Goldsworth 6-0 10-8
Olga Webb d. Jacqueline Gallay (Fra) 2-6 6-4 6-1

Helen Jacobs (US) [6] d. Bella Dutton de Pons (Esp) walkover
Billie Yorke d. Sheila Hewitt [Q] 6-2 6-1
Elsie Goldsack Pittman d. Gethyn Harry 6-1 6-2
Janet Lawson d. Margaret McKane Stocks 4-6 6-3 6-2

Ruth Kirk d. Margaretha Canters Dros(Net) 4-6 6-3 6-2
Yvonne Brown Law d. Edith Belliard (Fra) walkover
Kitty McKane Godfree d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 2-6 6-4 6-3
Ida Adamoff (Fra) d. A.T. Price (Aus) [Q] 6-1 6-3

Hilde Krahwinkel (Ger) [4] bye
Madge Slaney bye
Davina Gordon Townsend bye
Dorothy Shaw Jameson bye

Madge List bye
Doris Metaxa (Fra) bye
Gwen Sterry bye
Joan Reid-Thomas Strawson bye

Lili de Alvarez (Esp) [5] bye
Joan Austin Lycett bye
Kay Stammers [Q] bye
Dorothy Round bye

Winifred Bower bye
Sybil Johnson bye
Marjorie Sachs (US) bye
Evelyn Perry [Q] bye

2nd Round
Aussem [1] d. Goldschmidt 6-4 6-1
Alexandroff d. Seel 6-4 6-4
Neufeld d. P.Thomas 4-6 6-3 7-5
Soames d. Marshall 6-3 6-1

Bennett Whittingstall [8] d. Lewis [Q] 6-1 6-2
Saunders Michell d. Lidderdale Bridge 6-3 6-4
Freda Scott d. Vaughton walkover
Payot d. Elton 6-4 6-2

Mathieu [3] d. Morfey 6-2 6-4
Contostavlos Nicolopoulos d. Sander 6-3 6-2
Gladman Van Ryn d. McAlpin Haylock 6-2 3-6 8-6
Trentham d. James 6-1 8-6

Mudford [7] d. Lyle 6-3 6-1
Ridley d. Dix 6-3 6-3
Heeley d. Shepherd Barron 7-5 7-5
Scriven d. Harvey 9-7 6-4

Nuthall [2] d. Feltham 6-2 6-2
Peitz d. Brooke 6-3 1-6 6-0
McCune Harper d. Marshall 6-3 6-2
Webb d. Nonweiler 6-3 11-13 7-5

Jacobs [6] d. Yorke 6-2 7-5
Goldsack Pittman d. Lawson 6-0 6-4
Kirk d. Brown Law 6-2 5-7 7-5
McKane Godfree d. Adamoff 6-3 6-4

Krahwinkel [4] d. Slaney 6-2 6-1
Shaw Jameson d. Gordon Townsend 7-5 7-5
Metaxa d. List 6-2 10-8
Gwen Sterry d. Reid-Thomas Strawson 6-2 6-4

de Alvarez [5] d. Austin Lycett 2-6 6-1 6-2
Round d. Stammers [Q] 6-0 6-4
Johnson d. Bower 6-0 3-6 6-3
Sachs d. Perry [Q] 6-2 6-4

3rd Round
Aussem [1] d. Alexandroff 6-2 6-3
Neufeld d. Soames 6-1 6-4
Bennett Whittingstall [8] d. Saunders Michell 6-4 6-1
Payot d. Freda Scott 6-4 6-4

Mathieu [3] d. Contostavlos Nicolopoulos 6-3 6-0
Gladman Van Ryn d. Trentham 7-5 6-2
Ridley d. Mudford [7] 10-8 1-6 6-4
Scriven d. Heeley 6-4 8-6

Nuthall [2] d. Peitz 4-6 6-0 6-1
McCune Harper d. Webb 6-0 6-4
Jacobs [6] d. Goldsack Pittman 6-3 6-4
McKane Godfree d. Kirk 6-2 6-0

Krahwinkel [4] d. Shaw Jameson 6-3 6-4
Gwen Sterry d. Metaxa 7-5 4-6 6-3
Round d. de Alvarez [5] 6-3 6-3
Johnson d. Sachs 6-2 3-6 7-5

4th Round
Aussem [1] d. Neufeld 6-0 6-2
Payot d. Bennett Whittingstall[8] 6-2 6-2
Mathieu [3] d. Gladman Van Ryn 6-4 6-3
Scriven d. Ridley 6-1 6-4

Nuthall [2] d. McCune Harper 6-4 6-2
Jacobs [6] d. McKane Godfree 6-2 6-1
Krahwinkel [4] d. G. Sterry 8-6 6-0
Round d. Johnson 6-0 6-1

Quarters
Aussem [1] d. Payot 2-6 6-2 6-1
Mathieu [3] d. Scriven 1-6 6-2 7-5
Jacobs [6] d. Nuthall [2] 6-2 6-3
Krahwinkel [4] d. Round 7-5 6-3

Semis
Aussem [1] d. Mathieu [3] 6-0 2-6 6-3
Krahwinkel [4] d. Jacobs [6] 10-8 0-6 6-4

Final
Aussem [1] d. Krahwinkel [4] 6-2 7-5

--------------------------

Wills Moody does not come to Europe this year, leaving the women's field wide open.

The first all-German final in Grand Slam history.

The finalists engaged in "pat-ball" or "stonewalling" (today's moonballing). As the match groaned on some spectators got up to go have tea. Hilde was so worn out (both women had blisters on thier feet before the final) she sank down to her knees afterwards. Scheduling played its part in the poor final, as it was moved up a day to accomodate the injury of male finalist Frank Shields, who ended up defaulting the next day anyway. With two wins in majors for 1931 Cilly Aussem becomes a national heroine in Germany.

Lili de Alvarez shocks social propriety by playing at Wimbledon in shorts on June 24.

A.T. Price of Australia is the first female foreign qualifier in the main draw.

Lottie Dod speaks out:

Dismayed at the poor British showing at Wimbledon which resulted in an All-German Ladies Final, Lottie Dod suggested the English women played far too many tournaments and were stale and lacking in energy. Their services in particular took too much out of them and they cannot last for 3 sets. They cannot keep a good length ball and have no disguise – hence the interminable rallies. They are never encouraged to adopt the ‘carpet –beating’ grip such as Helen Wills possesses and which Lottie herself used. “Personally, I love an opponent very dearly who sent me a slow ball with a slight cut on it” but unfortunately the English ladies lack the energy to do much with it and cant cope with the court dimensions which are too wide for a woman. Lottie also took a shot at Suzanne Lenlgen saying, “Even Mlle Lenglen only volleyed in a Single when the rally drew her to the net and she played mostly at the back of the court.” Our ladies are feeble at the kill, a calm mind and steady eye being non-existent – mostly. “It was galling to see our girls, with better styles and strokes than most of the invaders, not even gaining a place among the last four in the Singles and I feel very strongly indeed that audible remarks round the court should be sternly repressed – In my day I never heard remarks like that.” Finally she took a swing at the tennis reporters “Is it not time to discourage the tendencies of modern newspaper writers to pen articles describing ‘fine dark eyes and rosebud mouths? – extremely ill-bred to dare to do it. (Letter to the Times)

Last edited by Jimbo109; Jan 3rd, 2015 at 10:29 AM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

June 22-July 4, Wimbledon, London, England (Grass)

Doubles
Draw of 48
16 pairs had first round byes

1st Round
Doris Metaxa (Fr)/ Josanne Sigart (Bel) [4] d. Mary McIlquham (Neth)/ Ermyntrude Harvey 5-7 8-6 6-0
Elsa Haylock/ Betty Dix d. R Stephens/ Janet Lawson 6-4 6-2
Mary Heeley/ Freda James d. Ida Adamoff (Fr)/ Arlette Neufeld (Fr) 6-2 6-1
P Thomas/ Freda Scott d. Jacqueline Gallay (Fr)/ Violette Gallay (Fr) 6-3 6-3
Cecily Marriott/ Madge Slaney d. JS Colegate/ Christine Tyrrell 6-4 6-4
Mrs. Bruce May/ Enid Clarke d. Dorothy Anderson/ Jeanette Morfey 6-4 6-2
Betty Uber/ K Lewis d. E Alexandroff (Eg)/ Anne Peitz (Ger) 7-5 6-4
Joan Strawson/ Billie Yorke d. Madge List/ Effie Hemmant 6-4 6-4
Cilly Aussem (Ger)/ Hilda Krahwinkel (Ger) [2] d. Bella Pons (Sp)/ Rosie Berthet (Fr) wo
Helene Nicolopoulo (Gr)/ Lolette Payot (Swz) d. Andree Lucas/ Doris Eastley 6-3 6-4
Eveelyn Dearman/ Olga Webb d. Enid Broadbridge/ Davinia Townsend 7-5 4-6 6-0
Gwen Sterry/ Naomi Trentham d. Geraldine Ramsey Beamish/ Dorothy Jameson 1-6 8-6 6-3
Helen Burr/ Helen Dyson d. Mary Hardwick/ Sheila Hewitt 6-1 6-4
Dorothy Shepherd Barron/ Phyllis Mudford d. Peggy Bouverie/ Joan Ingram 6-0 9-7
Marjorie Elton/ Mildred Nonweiler d. Lucy Johnstone Pennycuick/ Mie Johnstone 3-6 6-3 6-4
JE Hill/ Joan Lycett d. Beatrice Feltham/ Sybil Johnson 6-3 3-6 6-3

2nd Round
Eileen Fearnley Whittingstall/ Betty Nuthall [1] d. Janet Cox/ Ruth Seel 6-3 6-1
Phyllis Satterthwaite/ MA Thomas d. Simone Mathieu (Fr)/ Margaretha Dros Canters (Neth) 7-5 6-0
Margaret Stocks/ Nancy Lyle d. JC Bell/ Kathleen Bridge 7-5 6-2
Anna McCune Harper (US)/ Marjorie van Ryn (US) d. Dorothy Alexander/ R Watson 6-4 6-3
D Metaxa/ J Sigart [4] d. RE Haylock/ ME Dix 8-6 6-2
M Heeley/ F James d. P Thomas/ FK Scott 6-3 6-0
Bruce May/ ER Clarke d. CMB Marriott/ M Slaney 6-1 8-6
FM Strawson/ B Yorke d. HS Uber/ K Lewis 6-2 4-6 7-5

Nicolopoulo/ L Payot d. C Aussem/ Krahwinkel [2] 3-6 6-4 6-4
EM Dearman/ OL Webb d. GR Sterry/ N Trentham 6-2 6-4
DC Shepherd Barron/ PE Mudford d. V Burr/ WJ Dyson 6-3 9-7
J Hill/ R Lycett d. M Elton/ ME Nonweiler 75 64
Phoebe Holcroft Watson/ Peggy Mitchell [3] d. Gethyn Harry/ Janice Floyd Harry 6-3 6-4
Kitty Godfree/ Dorothy Round d. Agnes Tuckey/ Jacqueline Goldschmidt (Fr) 6-0 6-1
Elsie Pittman/ Joan Ridley d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)/ Marjorie Sachs 6-2 6-3
Elizabeth MacReady (Fr)/ Cristobel Wheatcroft d. WT Tucker/ Vera Montgomery 4-6 6-2 6-1

3rd Round
Fearnley Whittingstall/ B Nuthall []1] d. Satterthwaite/ MA Thomas 6-4 7-5
LA Harper/ J van Ryn d. AD Stocks/ NM Lyle 3-6 6-1 6-3
D Metaxa/ J Sigart [4] d. M Heeley/ F James 8-6 3-6 6-3
FM Strawson/ B Yorke d. Bruce May/ ER Clarke 6-0 12-10

EM Dearman/ OL Webb d. Nicolopoulo/ L Payot 3-6 6-3 9-7
DC Shepherd Barron/ PE Mudford d. J Hill/ R Lycett 6-4 6-3
LA Godfree/ DE Round d. Holcroft Watson/ LRC Mitchell [3] 6-4 6-4
JB Pittman/ JC Ridley d. MacReady/ IH Wheatcroft 6-3 6-2

Quarterfinals
Fearnley Whittingstall/ B Nuthall [1] d. LA Harper/ J van Ryn 3-6 7-5 6-3
D Metaxa/ J Sigart [4] d. FM Strawson/ B Yorke 7-5 6-0
DC Shepherd Barron/ PE Mudford d. EM Dearman/ OL Webb 6-1 6-2
LA Godfree/ DE Round d. JB Pittman/ JC Ridley 6-2 6-1

Semifinals
Metaxa/Sigart [4] d. Nuthall/Whittingstall [1] 4-6 8-6 6-4
Shepherd Barron/Mudford d. Godfree/Round 7-5 3-6 6-3

Final
Shepherd Barron/Mudford d. Metaxa/Sigart [4] 3-6 6-3 6-4

-----------------------

Mixed Doubles

80 pairs

1st Round
Colin Gregory/ Elsie Pittman d. Billy Collins/ Margaret Stocks 6-8 6-3 6-2
Harry Lee/ Phyllis Mudford d. Norman Farquharson (SA)/ Helen Jacobs (US) 17-15 6-1
Ted Avory/ Joan Strawson d. Norman Latchford/ Madge List 6-0 6-1
Helge Ploughmann (Den)/ Ruth Watson d. Pierre Goldschmidt (Fr)/ Edith Curdel Belliard wo
Forenc Marsalek (Cz)/ Joan Ingram d. David Williams/ Helen Dyson 6-0 7-5
Andre Merlin (Fr)/ Violette Gallay (Fr) d. Brian Helmore/ JE Hill 4-6 6-3 7-5
Pierre Grandguillot (Eg)/ E Alexandroff Eg) d. Edward Dearman/ Evelyn Dearman wo
Louis Raymond (SA)/ Dorothy Shepherd Barron d. Benny Berthet (Fr)/ Rosie Berthet (Fr) 6-4 6-3

Henri Cochet (Fr)/ Eileen Fearnley Whittingstall d. Bent Panker (Den)/ Madge Slaney 6-2 6-1
Ryuki Miki (Jpn)/ Dorothy Round d. Hira-Lal Soni (Ind)/ Helen Burr 6-3 6-2
Hyotare Satoh (Jpn)/ MA Thomas d. Eberhard Nourney (Ger)/ Hilde Krahwinkel (Ger) 6-3 6-3
Pierre Landry (Fr)/ Arlette Neufeld (Fr) d. Cam Malfroy (NZ)/ Billie Yorke 6-1 6-3
John Olliff/ Kitty Godfree d. Laddie Wheatcroft/ Cristobel Wheatcroft 4-6 6-3 6-3
Enrique Maier (Sp)/ Ida Adamoff (Fr) d. Emmanuel du Plaix (Fr)/ JE Stevens 6-3 6-3
Minoru Kawachi (Jpn)/ Jacqueline Gallay (Fr)d. Coco Gentien (Fr)/ Doris Metaxa (Fr) 6-2 6-4
Douglas Hodges/ Elizabeth MacReady (Fr) d. Franjo Schaeffer (Yug)/ Kathleen Bridge 8-6 6-4

48 byes

2nd Round
Pat Spence (SA)/ Betty Nuthall [2] d. Patrick Wheatley/ Nancy Lyle 6-3 6-3
Guy Cooper/ Gwen Sterry d. CH Watson/ Eleanor Rose 10-8 11-9
Christian Boussus (Fr)/ Joan Lycett d. Teddy Higgs/ Doreen Busby 6-3 8-6
Gottfried von Cramm (Ger)/ Cilly Aussem (Ger)d. Jiro Satoh (Jpn)/ Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-3 6-4
Franjo Kukuljevic (Yug)/ Geraldine Ramsey Beamish d. Eric Peters/ Effie Hemmant 6-1 6-8 6-4
Raymond Tuckey/ Agnes Tuckey d. Alan Brown/ Christine Tyrrell 10-8 3-6 6-4
Iwao Aoki (Jpn)/ Beatrice Feltham d. Ody Koopman (Neth)/ Margarethe Dros Canters (Neth) 6-8 6-4 6-4
Brian Gilbert/ Anne Peitz (Ger) d. Raymond Rodel (Fr)/ Ruth Kirk wo
Pat Hughes/ Ermyntrude Harvey [4] d. Alfred Ingram/ Peggy Bouverie 6-3 8-6
Henry Burrows/ Janet Lawson d. Arthur Vinall/ Dorothy Jameson 3-6 6-3 6-4
Ronald Poland/ Sybil Johnson d. William Powell/ Enid Clarke 4-6 6-3 6-2
Ian Collins/ Joan Ridley d. Jean Lesueur (Fr)/ Simone Mathieu (Fr) 6-4 3-6 6-2
JC Gregory/ JB Pittman d. HGN Lee/ PE Mudford 14-12 12-10
ER Avory/ FM Strawson d. H Ploughmann/ R Watson wo
F Marsalek/ J Ingram d. A Merlin/ V Gallay 6-0 6-2
L Raymond/ DC Shepherd Barron d. P Grandguillot/ E Alexandroff 6-4 6-2

H Cochet/ Fearnley Whittingstall [1] d. R Miki/ DE Round 6-3 6-3
H Satoh/ MA Thomas d. P Landry/ A Neufeld 1-6 6-1 6-4
E Maier/ I Adamoff d. JS Olliff/ LA Godfree 6-3 7-5
DA Hodges/ MacReady d. M Kawachi/ J Gallay 6-3 6-4
George Lott (US) / Anna McCune Harper (US) d. Hermann Artens (Ast)/ Helene Nicolopoulo (Gr) 8-6 6-3
Cyril Eames/ Jacqueline Goldschmidt (Fr) d. Sergei Rodzianko (Rus) / Bella Pons (Sp) wo
Louis Michell/ Peggy Michell d. Jimmy Nuthall/ Marjorie van Ryn (US) 5-7 6-3 6-1
Bela von Kehrling (Hun)/ Phyllis Satterthwaite d. Gordon Crole Rees/ Grace Vaughton wo
Vernon Kirby (SA) / Josanne Sigart (Bel) [3] d. Keats Lester/ Freda James 6-4 6-4
Frank Wilde/ Naomi Trentham d. LHA Hankey/ Olga Webb 6-1 7-5
Charles Kingsley/ Phoebe Holcroft Watson d. Janmeja Charanjiva (Ind)/ Margery Elton 6-3 6-3
Donald Greig/ Mie Johnstone d. Gerald Sherwell (SA)/ Vera Montgomery 2-6 6-1 6-2
Herman David/ Elsa Haylock d. Ladislav Hecht (Cz) / Davinia Townsend 7-5 2-6 6-2
Charles Scroope/ Betty Dix d. Jean Borotra (Fr) / ?Partner wo
Jacques Brugnon (Fr)/ Edith Sander (Ger) d. Edward Flury (Swz)/ Lolette Payot (Swz) wo
Fred Perry/ Mary Heeley d. Edward Buzzard/ Evelyn Goldsworth 6-3 6-2

3rd Round
PD Spence/ B Nuthall [2] d. HGN Cooper/ GR Sterry 4-6 8-6 6-3
C Boussus/ R Lycett d. G von Cramm/ C Aussem 8-6 6-4
F Kukuljevic/ Geraldine Ramsey Beamish d. CRD Tuckey/ CO Tuckey 6-4 6-4
I Aoki/ B Feltham d. JB Gilbert/ A Peitz 7-5 6-1
GP Hughes/ EH Harvey [4] d. HS Burrows/ J Lawson wo
IG Collins/ JC Ridley d. RD Poland/ SK Johnson 4-6 6-2 6-3
JC Gregory/ JB Pittman d. ER Avory/ FM Strawson 10-8 2-6 6-3
L Raymond/ DC Shepherd Barron d. F Marsalek/ J Ingram wo

H Cochet/ Fearnley Whittingstall [1] d. H Satoh/ MA Thomas 6-1 6-4
E Maier/ I Adamoff d. DA Hodges/ MacReady 6-4 4-6 8-6
G Lott/ Harper d. CG Eames/ GOldschmidt 6-1 6-8 6-0
B de Kehrling/ Satterthwaite d. LRC Michell/ Mrs LRC Michell 6-3 6-4
VG Kirby/ J Sigart [3] d. FHD Wilde/ N Trentham 9-7 6-0
CH Kingsley/ Holcroft Watson d. DM Greig/ M Johnstone 6-1 9-7
CF Scroope/ ME Dix d. HF David/ RE Haylock 9-7 6-0
FJ Perry/ M Heeley d. J Brugnon/ Sander 8-6 6-2

4th Round
PD Spence/ B Nuthall [2] d. C Boussus/R Lycett 6-1 6-2
I Aoki/ B Feltham d. F Kukuljevic/Geraldine Ramsey Beamish 6-8 6-2 6-4
IG Collins/ JC Ridley d. GP Hughes/EH Harvey [4] 6-2 8-6
JC Gregory/ JB Pittman d. L Raymond/DC Shepherd Barron 8-6 6-4

E Maier/ I Adamoff d. H Cochet/ Fearnley Whittingstall [1] 6-8 12-10 6-2
G Lott/ Harper d. B de Kehrling/ Satterthwaite 6-3 6-4
VG Kirby/ J Sigart [3] d. CH Kingsley/ Holcroft Watson 6-3 10-8
FJ Perry/ M Heeley d. CF Scroope/ ME Dix 6-3 5-7 7-5

Quarterfinals
PD Spence/ B Nuthall [2] d. I Aoki/ B Feltham 6-4 6-2
IG Collins/ JC Ridley d. JC Gregory/ JB Pittman 6-4 6-8 7-5
G Lott/ Harper d. E Maier/ I Adamoff 6-2 4-6 6-3
FJ Perry/ M Heeley d. VG Kirby/ J Sigart [3] 6-8 6-3 10-8

Semifinals
IG Collins/ JC Ridley d. PD Spence/ B Nuthall [2] 4-6 6-4 6-4
G Lott/ Harper d. FJ Perry/ M Heeley 1-6 3-4 retired

Final
G Lott/ Harper d. IG Collins/ JC Ridley 6-3 1-6 6-1

Thanks to Andrew Tas for the results.

Last edited by Jimbo109; May 11th, 2015 at 01:37 PM.
Jimbo109 is offline  
post #33 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of June 29-July 5

July 2-5, Roubaix, France (Clay)
Venue: TC de Roubaix

FI: Simone Barbier d. Mlle Lesur 6-2 6-2

MX: Mme Inglebert/Grandguillot d. Barbier/Jacques Bonte 6-4 4-6 6-3

-----------------

late June, Trieste, Italy (Clay)

FI: Lucia Valerio d. Ucci Manzutto 6-0 6-3

MX: Lucia Valerio/Placido Gaslini d. Elsa Riboli/Goffredo de Banfield 6-1 6-2

--------------

early July, Chemnitz, Germany (Clay)

FI: Grete Deutschova (Tch) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-4 3-6 6-2

--------------

early July, Ruhr Championships, Duisburg, Germany (Clay)

FI: Frl Weihe d. Frau Vormann 6-1 3-6 6-3

MX: Vormann/Bela Kehrling d. Frl Schem/Meffert 6-2 6-3

--------------

early July, Warnemünde, Germany (Clay)

FI: Irmgard Rost d. Schiering 3-6 6-3 6-3

MX: Frl Ewen/Friedrich Frenz d. Frl Woche/Daller 6-3 2-6 6-2

----------------

June 29-July 4, East of Scotland Championships, Liberton (Clay)

FI: Winnie Mason d. Jeanette Weir 7-5 5-7 6-0

DF: M. Herd/Winnie Mason d. C. Allison/M. Bingham 6-3 6-2

MX: A.E. Sommerville/Mrs J. Clark d. Victor Wood-Hawks/Mrs V. Wood-Hawks 1-6 6-4 6-3

----------------

July 1-4, Durham, Sunderland, England (Grass)

FI: Mrs J. Stephens d. Edie Rudd 6-2 2-6 6-4

DF: Edie Rudd/Mrs J. Stephens d. D. Davidson/Ruth Watson 5-7 7-5 6-4

MX: Maurice V. Summerson/Mrs J. Stephens d. C.M. Parr/Norah Middleton 6-3 6-2

Last edited by Jimbo109; May 11th, 2015 at 01:40 PM.
Jimbo109 is offline  
 
post #34 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of July 6-12

July 5-15, Dutch International Championships, Noordwijk, Netherlands (Clay)

QF: Sylvia Henritin (Fra) d. ????
QF: Toni Schomburgk (Ger)d. ????
QF: Ilse Friedleben (Ger) d. ????
QF: Ida Adamoff (Fra) d. Josane Sigart (Bel) ????

SF: Schomburgk d. Henrotin 6-4 8-6
SF: Adamoff d. Friedleben 6-1 2-6 7-5

FI: Ida Adamoff (Fra) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-2 6-3

DF: Josane Sigart (Bel)/Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Margaretha Canters Dros/Lucia Valerio (Ita) 6-4 6-1

MX: Sylvia Henrotin (Fra)/Adriano Zappa (Arg) d. Margaretha Canters Dros/Ronald Boyd (Arg) 4-6 6-4 10-8

-----

July 6-13, Bath, Somerset, England

FI: Daphne White d. Mrs J C Bell 6-8 6-3 6-3

-----

July 6-11, East of England Championships, Felixstowe

1R: Joy Cunningham d. Mrs G Thompson 6-2 6-0
1R: M L Frost d. M Cunningham 6-2 6-1
1R: E Rodocanachi d. Mrs Brewer 6-8 6-3 6-3
1R: J M A Hinnell d. C Portway 6-2 6-3
1R: B Rogerson d. Mrs C Hamilton 6-1 6-0
1R: M E Ratcliffe d. P Gooderham 8-6 8-10 7-5

2R: Elsie Pittman d. A Bersey 6-0 6-0
2R: Geraldine Beamish d. V Bedford 6-0 6-0
2R: Marjorie Sachs d. Miss Evershed 7-5 6-4
2R: Nancy Lyle d. Nancy Fox 6-1 6-1
2R: Mrs G G Morse d. Mrs R T Robins 6-3 6-2
2R: Lucy Pretty d. Cunningham 6-4 6-1
2R: Frost d. Rodocanachi 3-6 9-7 6-1
2R: Freda Scott d. Hinnell 6-2 6-0
2R: Rogerson d. Ratcliffe 6-1 3-6 10-8
2R: J E Stevens d. Mrs D M Young 6-2 6-2
2R: A Beacon d. Judith Backhouse 8-6 4-6 10-8
2R: Mrs H M Read d. S Back 3-6 6-3 6-3
2R: Margaret Johnson-Taylor d. Sonia Mavrogordato 6-4 6-4
2R: Joan Ridley d. A C Wells 6-3 6-2

3R: Pittman d. Beamish ?
3R: N Wentworth-Reeve d. Sachs 6-3 1-6 8-6
3R: Lyle d. Morse 6-0 6-2
3R: Pretty d. Frost 5-7 6-3 6-1
3R: Scott d. Rogerson 6-3 6-2
3R: Stevens d. Madeleine Moss 6-2 6-4
3R: Beacon d. Read 9-7 6-3
3R: Ridley d. Johnson-Taylor 6-1 6-0

QF: Pittman d. Wentworth-Reeve 6-3 6-3
QF: Lyle d. Pretty 11-9 6-1
QF: Scott d. Stevens 6-3 6-4
QF: Ridley d. Beacon 6-2 6-1

SF: Pittman d. Lyle 10-8 6-3
SF: Ridley d. Scott 6-2 6-3

FI: Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-2 6-2

Mrs J B Pittman solved the difficulty of being in two places at once during the East Of England Championships at Felixstowe. On the Monday Elsie played 2 matches in the Ladies’ Singles, 1 match in the Ladies’ Doubles and a further match in the Mixed Doubles – Then, after stocking the pantry with radio dinners for her husband with whom she was playing mixed she hastily left for Birmingham to join the British Team in a two-day match against the German Ladies. She then sped back to Felixstowe on the Thursday, caught up with the matches and ended by winning the tournament over Miss Joan Ridley in a match where she has scarcely played better. Well done Elsie! Tennis was truly your sack of gold!

----------------

July 6-11, Hertfordshire Championships, Watford, England (Grass)

1R: Kay Stammers d. M Mackenzie 6-1 6-0
1R: Mrs Livingstone-Miller d. V K Holloway 6-2 6-3
1R: Mary Whitmarsh d. S Kendrew 6-1 6-1
1R: Mrs Dudley Cox d. Mrs S R Louden 7-9 11-9 6-4
1R: H Todhunter d. K R Oliver 6-4 6-2
1R: Mrs G Maclean d. J Lambert 6-0 6-2
1R: K Baxter d. Mrs H Cox 6-4 6-1
1R: V Wild d. M Luckman 6-4 9-7
1R: J L Francis d. Mrs D P Good 6-1 6-1

2R: Stammers d. Livingstone-Miller 6-2 6-2
2R: M H Moir d. J Hines 7-9 6-4 6-2
2R: Whitmarsh d. Dudley Cox 7-5 6-4
2R: Mary Hardwick d. Todhunter 6-4 6-4
2R: Aurea Edgington d. Tiny Alston 6-1 6-3
2R: Maclean d. Baxter 6-4 4-6 6-0
2R: J Stanley d. Wild 6-2 6-2
2R: Cristobel Wheatcroft d. Francis 10-12 6-4 6-1

QF: Stammers d. Moir 6-1 6-0
QF: Whitmarsh d. Hardwick 6-3 6-8 8-6
QF: Edgington d. Maclean 6-1 6-3
QF: Wheatcroft d. J Stanley 6-2 0-6 6-0

SF: Stammers d. Whitmarsh 6-1 8-6
SF: Wheatcroft d. Edgington 6-3 6-4

FI: Kay Stammers d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-3 6-2

DF: Joan Ingram/Yvonne Brown Law d. Mrs Dudley Cox/Mrs G. Maclean 6-3 6-2

MX: Edward Higgs/Joan Ingram d. Ian Wheatcroft/Cristobel Hardie Wheatcroft 6-2 4-6 6-4

----------------

July 6-11, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England (Grass)

1R: Olga Webb d. Olga Greenwood 6-3 4-6 6-3
1R: Mrs S Rodway d. Mrs Brotch 6-4 3-6 6-0
1R: Freda James d. M D Crow 6-2 6-0
1R: Helene Contostavlos Nicolopoulos d. Mrs F L Davis 6-2 6-2
1R: Jackie McAlpine d. Evelyn Standring 3-6 6-1 6-3
1R: Arlette Neufeld d. Marion Phayre 1-6 6-1 6-1
1R: M I Burman d. Nancy Kidson 6-0 7-5
1R: Mary Heeley d. Weeta Crawshay Williams 6-2 6-2

2R: Lolette Payot d. Y M David 6-0 6-2
2R: Webb d. Rodway 6-2 6-3
2R: James d. Billie Yorke 6-1 6-8 6-3
2R: Naomi Trentham d. E M Woodhall 6-4 5-7 7-5
2R: Contostavlos Nicolopolous d. Klara Hammer 3-6 6-3 6-2
2R: Irmgard Rost d. McAlpine 6-3 6-3
2R: Heeley d. Burman 6-0 6-2

QF: Payot d. Webb 2-6 6-2 6-4
QF: James d. Trentham 6-2 7-5
QF: Contostavlos Nicolopoulos d. Rost 6-3 6-8 6-3
QF: Heeley d. Neufeld 6-1 6-2

SF: Payot d. James 6-2 6-4
SF: Heeley d. Contostavlos Nicolopoulos 6-1 6-3

FI: Lolette Payot (Swi) d. Mary Heeley 6-4 4-6 6-4

DF: Freda James/Mary Heeley d. Phoebe Holcroft Watson/Billie Yorke 6-1 4-6 6-4

MX: Jiro Satoh (Jpn)/Freda James d. Antoine Gentien (Frn)/Lolette Payot (Swi) 6-3 7-5

----------------

July 6-11, Northumberland Championships, Newcastle, England (Grass)

FI: Mary Hart McIlquham d. Mrs Stephens 7-5 6-3

DF: Mary Hart McIlquham/Mrs Stephens d. Dorothy Alexander/Ruth Watson 6-8 6-3 6-1

MX: Franjo Kukuljevic (Yug)/Ruth Watson d. Franjo Schaeffer (Yug)/Dorothy Alexander 6-2 7-5

----------------

July 6-11, Leicester, Leicestershire, England (Grass)

1R: F B West d. Mrs J Roberts-George 2-6 6-3 7-5
1R: N Greenlees d. P Chapman 6-4 6-4
1R: R Clery d. P A Townsend 6-1 6-2

2R: Beatrice Feltham d. M M Smith 6-0 6-1
2R: E P Hollins d. J Hubbard 6-3 6-3
2R: West d. Mrs E Thorlby 6-4 6-3
2R: Madge List d. Mrs H A Wardle 6-3 6-0
2R: M K Ringrose d. Mrs D M Gimson 5-7 6-3 6-2
2R: Ruth Kirk d. J Smith 6-0 6-2
2R: Florence Ford d. W Hill 6-0 6-2
2R: Evelyn Dearman d. Nancie Grimond 6-0 7-5
2R: Mrs W A R Collins d. C B Owen 7-5 6-3
2R: M Wynne d. J Allinson 6-0 6-2
2R: Elsa Haylock d. F M Burton 6-3 7-5

3R: Feltham d. Hollins 6-1 6-2
3R: West d. Greenlees 7-5 1-6 6-3
3R: List d. Ringrose 6-2 6-3
3R: Mrs I Munro d. D Hickson 6-1 6-0
3R: Margaret Stocks d. Evelyn Goldsworth 6-2 7-5
3R: Kirk d. Ford 8-6 6-0
3R: Dearman d. Collins ?
3R: Elsa Haylock d. M Wynne 6-4 3-6 6-3

QF: Feltham d. West 6-1 6-0
QF: List d. Munro 6-1 6-2
QF: Stocks d. Kirk 2-6 6-3 6-4
QF: Haylock d. Dearman 6-3 6-4

SF: Feltham d. List 6-1 6-3
SF: Haylock d. Stocks 5-7 6-2 6-4

FI: Beatrice Feltham d. Elsa McAlpin Haylock 6-1 5-7 7-5

----------------

July 8-13 (or 8-11), Kingston upon Hull, East Riding of Yorkshire, England (Grass)

FI: Joan Reid-Thomas Strawson d. Betty Dix 6-2 6-2

DF: Betty Dix/Joan Reid-Thomas Strawson d. Janet Lawson/Edie Rudd 6-2 6-0

MX: J. Mayell/E. Whitaker d. E.B. King/Janet Lawson 4-6 6-1 6-4

-------------

July 6-11, Southsea, Hampshire, England (Grass)

FI: Effie Hemmant d. Peggy Brazier 6-2 6-2

DF: G. Gilder/Miss Heaword d. Effie Hemmant/Cecily Hartley Marriott 6-3 6-3

MX: Eric Peters/Effie Hemmant d. Richard Ritchie/Cecily Hartley Marriott 6-3 7-5

--------------

July 6-11, Civil Service Championships, Chiswick, England

FI: K Julyan d. M W Charlton 1-6 6-2 6-3

--------------

July 6-11, Insurance Offices, New Eltham, Greater London, England

FI: W Marchant d. E Lawdham 6-3 6-1

--------------

July 6-12, Strasbourg, France (Clay)

Singles (Draw=at least 9)


1R: Germaine Charnelet d.Mme Meunier 5-7 6-1 6-1

QF: Charnelet d.Toni Richter (Ger) 6-4 2-6 7-5

SF: Françoise Holzschuch d.Charnelet 6-4 6-0
SF: Ilse Friedleben (Ger) d.Nanette LeBesnerais 6-2 6-3

FI: Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Mme F. Holzschuch 6-1 6-1

MX: Mme Meinier/Paul Grandgullot d. Philip Buss (Ger)/Ilse Firdleben (Ger) 6-2 5-7 6-4*


There are differing scores for the mixed final.



According Le Figaro: Mme Meunier/Grandguillot d. Weihermann Friedleben/Philip Buss (Ger) 6-2 5-7 6-4
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k2966604/f4.image

According Tennisz és Golf: Weihermann Friedleben/Philip Buss (Ger) d. Mme Meunier/Grandguillot 6-1 5-7 6-4
http://epa.oszk.hu/02100/02127/00049...1931_3_015.pdf

This magazine has also a different score in Singles Final: 6-2 6-2. For now we are using le Figaro as it is the more local source.

-----

July 6-11, Mont-Revard (near Aix-les-Bains), France (Clay)

FI: Aimée Charpenel d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 3-6 6-2

MX: Simone Barbier/Christian Boussus d. Colette Rosambert/André Merlin 5-7 6-3 6-0

-----

July 9-12, Championships of Swinemünde, (nowadays Swinoujscie) Germany (nowadays Poland) (Clay)

FI: Frl Kuhlmann d Anja Carnatz 7-5 6-3

MX: Dietz/Anja Carnatz d. Stanescu/Emmi Rau 1-6 6-2 6-1


-----


July 10-12, Schwerin, Germany

FI: Gisela Enger d. Margarethe Käppel 8-6 6-4

MX: Frl Stein/Hans Denker d. Gisela Enger/Heinz Remmert default

-----

July 6-11, Rhode Island State Championships, Providence, Rhode Island, United States (Grass)
Venue: Agawam Hunt Club

QF: Virginia Hilleary d. Mrs Shedden 6-3 6-4
QF: Mianne Palfrey d.Elizabeth Corbière 6-4 6-3
QF: Mary Greef d. Dorothy Andrus 6-2 6-8 6-4
QF: Sarah Palfrey d. Alice Francis 6-3 6-3

SF: Hilleary d. M. Palfrey 6-3 6-2
SF: Greef d. S. Palfrey 9-7 6-2

FI: Virginia Hilleary d. Mary Greef 6-2 6-2

DF: Sarah Palfrey/Hazel Wightman d. Dorothy Andrus/Virgiia Hilleary 6-4 6-0

MX: Sarah Palfrey/Clive Sutter d. Dorothy Andrus/Keith Gledhill 6-1 6-1

-----

July 6-12, Illinois State Championships, Chicago, Illinois, United States

FI: Mae Ceurvorst d. Jackie Ayer 6-3 6-1

DF: Mae Ceurvorst/Mrs Wittledord d. Miss Gordon/Miss Trayford 6-2 6-4

-----

July 6-13, Southern Championships, Birmingham, Alabama, United States

FI: Anna Koll d. Eliza Coxe 6-3 3-6 6-0

DF: Eliza Coxe/Anna Koll d. Beatrice Bryan/Helen Carney 1-6 7-5 6-2

MX: Eliza Coxe/Charles Hume d. Beatrice Bryan/Melvin Tarpley 7-5 3-6 6-0

-----

July 6-11, Michigan State Championships, Harbor Springs, Michigan, United States

FI: Catherine Wolf d. Eugenie Sampson 6-3 6-0

Last edited by Rollo; Sep 21st, 2018 at 08:20 PM.
Jimbo109 is offline  
post #35 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of July 13-19

July 13-18, Brockenhurst, Hampshire, England

FI: Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 1-6 6-3 6-3

-----

July 13-18, Cheltenham, Gloucestershire, England (Grass)

FI: Mary McIlquham d. D. White 6-4 6-0

DF: Mary McIlquham/V. Noott d. B. Schwalm/E. Talbot 6-1 6-2

MX: Mary McIlquham/Clinton McIlquham d. V. Noott/H.B. Purcell 7-5 6-3

-----

July 13-18, Frinton-on-Sea, Essex, England (Grass)

Singles (Draw=at least 39)


1R: J E Stevens d. Mrs R Landale 3-6 6-4 6-2
1R: S G Mitchell d. J Hey 6-0 6-2
1R: E Ferens d. Miss Pickin 6-3 6-2
1R: Joy Cunningham d. H Niten 6-4 6-0
1R: M B Leaning d. N Thomas 6-3 6-1
1R: Mary Heagerty d. K Ferens 6-3 6-2
1R: Judith Backhouse d. Doris Craddock 7-5 6-3

2R: Joan Ridley d. J Adam 6-0 6-0*
2R: Stevens d. Mitchell 6-3 6-2
2R: Mrs M Tubbs d. E Ferens 6-0 6-4
2R: L Philip d. ???
2R: Billie Yorke d. R Laramy 6-3 7-5
2R: M E L Cunningham d. Mrs Baker 6-2 3-6 6-4
2R: G. Collins d. ????
2R: M.M. White d. ????

2R: Joy Cunningham d. Mrs Ormrod 6-1 6-0
2R: Leaning d. Heagerty 6-3 6-2
2R: Backhouse d. H F Newberry 8-6 6-4
2R: Dorothy Hill d. ????
2R: M.G. Carter d. ????
2R: Mrs W E A Sandys d. K Garnham 7-5 6-1
2R: C F C Turner d. A Adam 6-3 6-2
2R: Joan Lycett d. ????

3R: Ridley d. Stevens 6-3 6-1
3R: Philip d. Tubbs 7-5 6-2
3R: Yorke d. M. Cunningham 6-1 7-5
3R: Collins d. White 7-5 3-6 6-2

3R: Cunningham d. Leaning 5-7 8-6 6-1
3R: Backhouse d. Hill 4-6 6-2 6-0
3R: Carter d. Sandys 6-2 6-3
3R: Lycett d. Turner 6-1 7-5

QF: Ridley d. Philip 6-3 6-2
QF: Yorke d. Collins 6-1 8-6
QF: Cunningham d. Backhouse 6-4 6-3
QF: Lycett d. Carter 6-0 6-1

SF: Ridley d. Yorke 6-2 6-2
SF: Lycett d. Cunningham 6-1 3-6 6-2

FI: Joan Ridley d. Joan Lycett 7-5 2-6 7-5

DF: Joan Lycett/Joan Ridley d. Joy Cunningham/Billie Yorke 6-1 8-10 6-4

MX: Billie Yorke/Ryuki Miki (Jap) d. Joan Lycett/G. Wilson 7-5 10-8

*Ridley 2R match listed as a 1R match, but we have no record of a 2R match for Ridley.

-----

July 13-18, Herga Club, Harrow, London, England (Clay)

FI: Peggy Michell d. Elisabeth Macready 6-2 6-3

DF: Joan Ingram/Yvonne Law d. H. Eddis/Peggy Michell 6-4 6-0

MX: Joan Ingram/Arthur W. Vinall and Peggy Michell/Lewis Michell divided the prizes

-----

July 13-18, Mannamead, Plymouth, Devon, England (Grass)

FI: Gethyn Harry d. Doris Eastley 7-5 6-4

DF: Doris Eastley/Andree Lucas d. Gethyn Harry/Janice Harry 6-3 0-6 6-3

MX: Andree Lucas/Colonel G. Lucas d. Alice Woodroffe/N.B. Radford 6-3 6-3

-----

July 14-19, Nottinghamshire Championships, Nottingham, England (Grass)

FI: Freda James d. Geraldine Beamish 6-1 6-2

DF: Freda James/Sheila Howitt d. Geraldine Beamish/Beatrice Feltham 4-6 6-4 7-5

MX: Beatrice Feltham/Hira-Lal Soni (Ind) d. Geraldine Beamish/G. Oswald Jameson 8-6 6-4

-----

July 13-18, Reigate, Surrey, England (Grass)

Draw=at least 65. Missing 4R and quaterfinals)

2R: Dorothy Jameson d. A M Liebert 6-1 6-1
2R: G M Price d. P Huddart 6-3 6-1
2R: J M Hill d. N E P Caspersx 6-0 6-2
2R: V Taylor d. Mrs A Hawke 6-1 6-3
2R: B Baynes d. Mrs H A Page 4-6 8-6 6-0
2R: N Merriman d. Miss Graham 6-1 6-4
2R: W Goff d. Mrs V M Brookes 3-6 6-2 6-2
2R: J Marquis d. D M E Gardom 6-3 7-5
2R: M B Hobson d. K H Cohen 7-5 6-4
2R: Betty Uber d. M O Taylor 6-1 6-3
2R: Doreen Pleydell-Bouverie d. B Lewis 8-6 6-3
2R: Mae Elton d. W D Rosling 6-1 6-0
2R: K Sutcliffe d. E Caton 1-6 6-3 6-2
2R: Alexandra McOstrich d. J Young 6-2 6-3
2R: Mrs E M Pamplin d. E L Hooper 9-11 6-1 6-1
2R: Aimee Reckitt d. Betty Holly 6-3 6-4
2R: J F Burton d. P Sinauer 6-2 6-2
2R: Esther Roe d. Z Freshfield 6-0 6-1
2R: J Garton d. M Page 6-3 6-3
2R: Aurea Edgington d. B Sanderson 7-5 6-2
2R: Mrs A Clark d. R Angler 8-6 6-2
2R: M Peacock d. E E Miller 3-6 6-3 6-1
2R: Mrs M K Pears d. M Ball 3-6 6-2 7-5
2R: Lady Simmons d. N Morris 6-2 6-4
2R: Sonia Mavrogordato d. A Buckham 7-5 6-0
2R: Mildred Guyer d. R K Hobson 10-8 9-7
2R: Peggy Brazier d. N Raylor 6-0 6-4
2R: Mildred Nonweiler d. Mrs R Previte 6-0 6-2
2R: E I Caldwell d. L D Myers 6-2 6-0
2R: Eileen Norman d. Mrs J F Kekwick 6-1 6-1
2R: Betty Boas d. G M Willis 6-1 6-0

3R: Jameson d. Price 6-0 6-2
3R: Hill d. V Taylor 6-4 7-5
3R: Baynes d. B Taylor 6-2 6-2
3R: Merriman d. Goff 6-2 7-5
3R: Marquis d. M B Hobson 6-3 6-1
3R: Uber d. Pleydell-Bouverie 6-1 6-0
3R: Elton d. Sutcliffe 6-2 6-2
3R: McOstrich d. Reckitt 8-6 7-5
3R: Burton d. Garton 6-4 6-4
3R: Edgington d. Clark 6-0 6-2
3R: Peacock d. Pears 6-2 6-1
3R: Esther Roe d. Simmons 6-0 6-1
3R: Guyer d. Brazier 9-7 6-3
3R: Caldwell d. Norman 6-4 6-3

[Missing 4th Round]

[Missing quarterfinals]

SF: Jameson d. Uber 13-11 6-1
SF: Boas d. Edgington 2-6 6-2 6-4

FI: Dorothy Jameson d. Betty Boas 6-2 6-1

-----

July 13-18, United Services Tournament, Chatham, Kent, England

FI: Cristobel Wheatcroft d. Madeleine Moss 4-6 6-1 7-5

-----

July 13-18, Warwick, Warwickshire, England (Grass)

FI: Marion Phayre d. Cecily Marriott 6-1 6-4

DF: Mie Johnstone/Lucy Pennycuick d. Marion Phayre/Evelyn Standring 6-3 6-4

MX: Evelyn Standring/Henry Standring d. Mrs M. Scott/M.G. Lea 6-1 6-1

-----

July 13-18, Scottish Championships, Peebles (Grass)


Singles (Draw=34)


1R: Nancie Grimond d. A M Lindsay 6-1 6-1
1R: N B Thornborrow d. D Callard 6-1 6-1

2R: Gwen Sterry d. S Back 6-1 6-1
2R: B H Walker d. I M Simpson 6-4 5-7 6-3
2R: Ruth Watson d. C B Alison 6-2 6-1
2R: G.S. Collins d. ????
2R: Winnie Mason d. M E Robertson 6-0 6-0
2R: Mrs John Clark d. Coela Pryce-Harrison 6-2 4-6 6-3
2R: ???? d. ????
2R: Vera Montgomery d. Grimond 6-0 6-1


2R: Dorothy Alexander d. Thornborrow 6-0 6-0
2R: Helen Barr d. Muriel Bingham 6-3 6-4
2R: Olga Webb d. M T G Herd 6-0 6-1
2R: Manon Hargreaves d. Mrs G H P Alexander 7-5 8-6
2R: Naomi Trentham d. M K Watherston 6-1 6-3
2R: M Brown d. K E Robertson 6-4 8-6
2R: Gwynne Corbett d. ????
2R: Esna Robertson d. Mrs R L Clark 6-2 6-2

3R: Sterry d. Walker 6-0 6-1
3R: Watson d. Collins 6-2 6-0
3R: Mason d. Clark 6-3 5-7 6-2
3R: Montgomery d. ????

3R: Alexander d. Barr 10-8 6-4
3R: Webb d. Hargreaves 7-5 6-4
3R: Trentham d. Brown 6-3 6-3
3R: Robertson d. Corbett 6-4 6-2

QF: Sterry d. Watson 6-2 6-4
QF: Mason d. Montgomery 2-6 6-3 6-2
QF: Alexander d. Webb 6-3 6-4
QF: Robertson d. Trentham 8-10 6-4 6-4

SF: Sterry d. Mason 13-11 6-1
SF: Robertson d. Alexander 4-6 6-1 8-6

FI: Gwen Sterry d. Esna Robertson 7-5 6-4

DF: Gwen Sterry/Naomi Trentham d. Dorothy Alexander/Winifred Mason 6-3 6-4

MX: Gwen Sterry/Norman Farquharson (SA) d. Phoebe Watson/Louis Raymond (SA) 4-6 6-1 6-4

http://epa.oszk.hu/02100/02127/00051...1_3_018_19.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/1931_in_tennis#ref_HunNata

Gwen Sterry's mother, Charlotte Cooper, had won the singles title at the Scottish Championships in the early years of lawn tennis, when there were still no women's doubles or mixed doubles events at this tournament.

-----

July 13-18, Welsh Championships, Newport (Grass)

FI: Effie Hemmant d. Jeanette Morfey 6-3 5-7 6-3

DF: Helen Dyson/Effie Hemmant d. Weeta Donaldson Crawshay-Williams/Jeanette Morfey 7-5 6-4

MX: Effie Hemmant/Jiro Satoh (Jap) d. Helen Dyson/David H. Williams 6-1 6-2

-----

July 13-19, Caen, France (Clay)

FI: Henriette Morel-Deville d. Odier 6-1 6-4

MX: Marguerite Lebailly/Henri Bolelli d. Langanay/Denis 6-3 6-3

-----

July 13-19, Evian-les-Bains Tournament, Evian Les Bains, France (Clay)

QF: Lolette Payot (Sui) d. Lucette Culbert 6-3 5-7 6-1
QF: Colette Rosambert d. Aimée Charpenel 6-1 6-3
QF: Rosie Berthet d. Mme Meunier 6-3 6-1
QF: Ida Adamoff d. Mme Roche 6-0 6-3

SF: Payot d. Rosambert 6-2 2-6 6-2
SF: Adamoff d. Berthet 11-9 12-10

FI: Ida Adamoff and Lolette Payot (Sui) divided the title due to rain

MX: Lolette Payot (Sui)/Hector Fisher (Sui) d. Suzanne Desloges/Grandguillot 6-4 6-1

-----

July 17-20, Bavarian International Championships, Munich, Germany (Clay)

SF: Lucia Valerio (Ita) d. Maria von Ende Pflügner 8-6 6-4
SF: Marie Luise Horn d. Irmgard Rost 6-1 4-6 6-3

FI: Lucia Valerio (Ita) d. Marie Luise Horn 6-2 (or 6-1) 7-5

MX: Lucia Valerio (Ita)/Enrique Maier (Sp) d. Maria von Ende Pflügner/Fritz Kuhlmann 6-4 5-7 6-2

-----

July 16-19, Championships of the Free City of Danzig, Sopot, Germany (nowadays Poland) (Clay)

FI: Klara Hammer (Ger) d. Frl Possert 6-0 6-1

DF: Frl Posslet/Frl Schierig d. Frl Bauer/Klara Hammer 4-6 7-5 6-3

MX: Klara Hammer/Heinz Tüscher d. Frl Rudowska/Heinz Pietzner 7-5 6-2

-----

July, Salzburg, Austria (Clay)

FI: Toni Schomburgk d. Hilde Eisenmenger ??

MX: Hilde Eisenmenger/Mettenheimer Schomburgk d. Szapary/Holter ??

-----

July 13-18, Longwood Bowl Tournament, Longwood, Massachusetts, United States (Grass)

Singles (Draw=at least 33)

2R: Marjorie Morrill d.Mary Whittemore 6-0 6-0
2R: Eleanor Cottman d.Ruby Bishop 6-1 6-4
2R: Elizabeth Corbiere d.Virginia Cross 6-2 6-2
2R: Mary Greef d. Helen Jones 6-0 6-3
2R: Edith Sigourney d.Cecilia Riegel 5-7 6-3 6-4
2R: Virginia Hilleary d. Mrs Endicott 6-2 6-4
2R: Dorrance Chase d. Mrs Morris 6-4 6-3
2R: Sarah Palfrey d. Mae Ceurvorst 6-4 6-0

2R: Dorothy Andrus d. Irene Allen 6-4 6-2
2R: Mianne Palfrey d. Margaret Carspecken 8-6 6-3
2R: Dorothy Weisel d. Agnes Lamme 6-4 4-6 6-4
2R: Virginia Rice d. Florence Le Boutillier 7-5 4-6 12-10
2R: Charlotte Miller d. Mrs Shedden 6-3 6-1
2R: Baroness Maud Levi (Ita) d. Mrs De Lloyd Thompson 6-1 6-1
2R: Anne Page d. Clara Louise Zinke 12-10 4-6 6-4
2R: Joséphine Cruickshank d. Ruth Oexman 6-1 6-3

3R: Morrill d.Cottman 6-0 6-0
3R: Greef d. Corbiere 6-3 6-3
3R: Sigourney d. Hilleary 6-2 4-6 6-2
3R: S Palfrey d. Chase 6-3 6-1

3R: Andrus d. M Palfrey 6-2 6-1
3R: Weisel d.V Rice 6-4 6-1
3R: Levi d.C Miller 6-3 6-3
3R: Cruickshank d.A Page 7-5 6-1

QF: Greef d. Morrill 6-3 3-6 6-3
QF: S Palfrey d. Sigourney 6-4 6-4
QF: Andrus d. Weisel 9-7 6-4
QF: Cruickshank d. Levi 4-6 9-7 6-2

SF: S. Palfrey d. Greef 6-4 6-3
SF: Andrus d. Cruickshank 8-6 6-1

FI: Dorothy Andrus d. Sarah Palfrey 6-2 1-6 6-4

DF: Helen Wills Moody/Hazel Wightman d. Mianne Palfrey/Sarah Palfrey 2-6 6-4 6-3

Mrs Moody only entered the doubles.

-----

began 15 July, La Jolla, California, United States (Hard)
venue: La Jolla Tennis Club

FI: Carolin Babcock d. Esther Bartosh 9-7 3-6 7-5

-----

July 13-18, Pacific Northwest Championships, Tacoma, Washington, United States (Grass)
Venue: Tacoma Lawn Tennis Club

QF: Edith Cross d. Virginia Phelps 6-2 6-2
QF: Mrs William Henry d. Doris Steele 6-0 6-1
QF: Dorothea Perrow d. Carolyn Fringess 4-6 6-3 6-2
QF: Helen Marlowe d. Muriel Nicholas 6-0 6-2

SF: Cross d. Henry 6-2 6-2
SF: Marlowe d. Perrow 6-3 6-4

FI: Edith Cross d. Helen Marlowe 10-8 6-1

DF: Edith Cross/Dorothy Perow d. Helen Marlowe/Mercedes Marlowe 6-2 8-6

MX: Edith Cross/Ray Casey d. Mrs William Henry/Laurason Driscoll 6-4 6-2

-----

July 13-19, New York State Championships, Jackson Heights, New York, United States

FI: Carolyn Roberts d. Carolyn Hirsch 3-6 6-2 6-4

DF: Carolyn Roberts/Norma Taubele d. Millicent Hirsch/Grace Surber 6-4 6-4

-----

July 11-16, Wisconsin State Championships, Milwaukee, Wisconsin, United States

FI: Louise Hofmeister d. Virginia Watson 6-3 6-2

-----

circa mid-July, Iowa State Championships, Des Moines, Iowa, United States

FI: Dorothy Day d. Betty Butler 6-3 6-4

Last edited by Rollo; Sep 24th, 2018 at 04:24 PM.
Jimbo109 is offline  
post #36 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of July 20-26

Americans had hoped that Lili de Alvarez and Cilly Aussem would cross the Atlantic to play in the US-neither one did so though, cutting interest in the women's events and preventing a clash between Aussem and Wills. The dates of the important German Championships clash with Forest Hills, and only the Wightman Cup brings the English women to America.

-----

July 20-25, Essex County Club Invitation, Manchester, Massachusetts (Grass)
Venue: Essex County club

Singles (Draw=72)

1R: Mae Ceurvorst d. Martha Guild 6-3 6-0
1R: Mrs B.E. Cole d. Catherine Boyden 6-0 6-1
1R: Joanna Palfrey d. Louise Slocum 10-12 6-4 6-4
1R: Sarah Palfrey d. Helen Boehm 6-1 6-2
1R: Helen Wills Moody [1] d. Mrs Robert Morris 6-0 6-1
1R: Margaret Blake d. Mrs E. K. Nash 6-2 6-2
1R: Mrs Endicott d. Edwina Campbell 6-1 6-2
1R: Agnes Lamme d. Florence Le Boutillier 6-2 6-4

2R: Anna Harper [2] d. Polly Palfrey 6-0 6-2
2R: Mrs Philip Hawk d. Mrs Herbert Xerxa 6-1 6-2
2R: Elizabeth Corbiere d. Eleonora Sears 6-0 6-0
2R: Eleanor Cottman d. Mrs Seth T. Crawford 6-3 6-1
2R: Mary Cutter d. Marion Jessup [5] default
2R: Cecilia Riegel d. Mrs John Xerxa 6-1 6-1
2R: Virginia Rice d. Ruby Bishop 6-4 6-4
2R: Mary Greef d.Carolyn Roberts default

2R: Marjorie Morrill [3] d. Helen Jones 6-1 6-2
2R: Louise Packer d. Mrs Paul Sanborn 6-3 6-2
2R: Dorothy Andrus [9] d. Mary Freisenbrusch (Ber) 6-0 6-0
2R: Dorrance Chase d. Ruth Oexman 1-6 6-4 6-4
2R: Midge Van Ryn [8] d. Mrs J. L. Bremer default
2R: Anne Page d. Mrs John Amory 6-1 6-4
2R: S. Palfrey d. Joanna Palfrey 6-1 6-3
2R: Cole d. Ceurvorst 6-4 6-3

2R: Moody [1] d. Blake 6-3 6-1
2R: Lamme d. Endicott 6-2 6-1
2R: Charlotte Miller d. Mrs Frank H. Godfrey default
2R: Virginia Cross d. Hilda Boehm 6-2 4-6 7-5
2R: Virginia Hilleary d. Dorothy Jarvis 6-3 6-1
2R: Margaret Haskell d. Elizabeth Chase default
2R: Mianne Palfrey d. Elsie Jansen default
2R: Marian Duane d. Mrs Quincy A. Shaw 6-3 3-6 7-5

2R: Dorothy Weisel d. Clara Greenspan 6-1 6-4
2R: Lee Palfrey d. Mrs William Faversham 6-2 1-6 6-1
2R: Edith Sigourney d. Margaret Carspecken 6-0 6-1
2R: Mrs William A. Martin d. Clover Chace default
2R: Josephine Cruickshank [7] d. Clara louise Zinke 7-5 6-1
2R: Mrs William Shedden d. Mrs Reginald Smithwick 6-3 6-0
2R: Kay Winthrop d. Mrs C.A. Welch 6-1 6-0
2R: Baroness Maud Levi (Ita) d. Mrs William Wolcott 6-1 6-0

3R: Harper [2] d. Hawk 6-4 6-1
3R: Corbiere d. Cottman 6-4 6-1
3R: Riegel d. Cutter 7-5 7-5
3R: Greef d. Rice 6-4 6-3
3R: Morrill [3] d. Packer 6-1 6-1
3R: Andrus [9] d. Chase 6-0 7-5
3R: Van Ryn [8] d. Page 6-4 6-1
3R: S Palfrey d. Cole 6-2 6-2

3R: Moody [1] d. Lamme 6-3 6-1
3R: Miller d. Cross 6-0 6-2
3R: Hilleary d. Haskell 6-1 6-1
3R: M. Palfrey d. Duane 6-0 6-2
3R: Weisel [4] d. L. Palfrey 6-0 6-1
3R: Sigourney d. Martin 6-0 6-1
3R: Cruickshank [7] d. Shedden 6-0 6-1
3R: Levi d. Winthrop 6-3 3-6 6-3

4R: Harper [2] d. Corbiere 6-3 6-2
4R: Greef d. Riegel 6-3 6-4
4R: Morrill [3] d. Andrus [9] 6-3 13-11
4R: S Palfrey d. Gladman [8] 6-2 8-10 8-6

4R: Moody [1] d. Miller 6-0 6-2
4R: Hilleary d. M. Palfrey 6-3 4-6 6-3
4R: Weisel [4] d. Sigourney 6-2 2-6 6-2
4R: Cruickshank [7] d. Levi 6-2 2-6 6-3

QF: Morrill [3] d. S. Palfrey 6-0 6-1
QF: Harper [2] d. Greef 9-7 6-3
QF: Moody [1] d. Hilleary 6-2 6-0
QF: Weisel [4] d. Cruickshank [7] 6-2 6-4

SF: Harper [2] d. Morrill [3] 2-6 6-3 6-3
SF: Moody [1] d. Weisel [4] 6-2 6-3

FI: Helen Wills Moody [1] d. Anna Harper [2] 6-0 6-1

Doubles (Draw=34)

1R: Mrs William A. Martin/Mrs William Shedden d. Joanna Palfrey/Mrs John Xerxa 6-4 6-2
1R: Marjorie Morrill/Hazel Wightman [2] d. Clover Chace/Elizabeth Chace default

2R: Mianne Palfrey/Sarah Palfrey [1] d. Helen Boehm/Hilda Boehm 6-0 6-1
2R: Ruby Bishop/Dorrance Chase d. Catherine Boyden/Edwina Campbell 6-4 6-3
2R: Virginia Rice/Clara Louise Zinke d. Mrs C.A. Welch/Mrs H. Xerxa 6-3 6-0
2R: Mrs JL Bremer/Mrs FH Godfrey d. Mrs Crawford/Miss Jones 4-6 6-4 6-3
2R: Dorothy Andrus/Virginia Hilleary [3] d. Mrs Philip Hawk/Baroness Maud Levi (Ita) 6-2 6-2
2R: Mae Ceurvorst/Ruth Oexman d. Virginia Ellis/Mrs Reginald Smithwick 6-2 6-2
2R: Mary Freisenbruch (Ber)/Mrs Roger Wolcott d. Nancy Jaynes/Mrs Quincy Shaw default
2R: Mrs BE Cole/Dorothy Weisel d. Martin/Shedden 6-1 6-1

2R: Van Ryn/Wightman [2] d. Mrs John Amory/Mrs William Faversham 6-0 6-2
2R: Eleanor Cottman/Cecilia Riegel d. Margaret Blake/Martha Guild 8-6 8-6
2R: Mary Greef/Charlotte Miller d. Margaret Carspecken/Anne Page 12-10 0-6 6-4
2R: Marion Duane/Dorothy Jarvis d. Margaret Haskell/Elsie Jansen 4-6 6-3 6-3
2R: Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn [4] d. ????
2R: Lee Palfrey/Polly Palfrey d. Mary Cutter/Louise Packer 7-5 7-5
2R: Virginia Cross/Kay Winthrop d. Mrs E.K. Nash/Mrs Paul Sanborn6-3 6-4
2R: Elizabeth Corbiere/Mrs William Endicott d. Florence Le Boutillier/Clara Greenspan 6-3 6-4

3R: Bishop/D Chase d. M. Palfrey/S. Palfrey [1] default (Sarah injured)
3R: Rice/Zinke d. Bremer/Godfrey 10-8 6-3
3R: Andrus/Hilleary [3] d. Ceurvorst/Oexman 6-3 3-6 6-1
3R: Cole/Weisel d. Freisenbruch/Wolcott 6-1 6-1

3R: Van Ryn/Wightman d. Cottman/Riegel 6-2 6-1
3R: Greef/Miller d. Duane/Jarvis 6-0 6-0
3R: Cruickshank/Van Ryn [4] d. L. Palfrey/P. Palfrey 6-0 6-3
3R: Corbiere/Endicott d. Cross/Winthrop 6-2 6-1

QF: Rice/Zinke d. Bishop/D Chase 7-5 6-4
QF: Andrus/Hilleary [3] d. Cole/Weisel 6-1 7-5
QF: Van Ryn/Wightman d. Greef/Miller 6-1 9-7
QF: Cruickshank/Van Ryn [4] d. Corbiere/Endicott 6-1 6-1

SF: Andrus/Hilleary [3] d. Rice/Zinke 6-2 6-3
SF: Cruickshank/Van Ryn [4] d. Van Ryn/Wightman 8-6 6-3

FI: Dorothy Andrus/Virginia Hilleary [3] d. Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn [4] 4-6 11-9 6-0

MX: Marjorie Morrill/George Colket Caner d. Midge Van Ryn/Cliff Sutton ????


"Mrs Moody played a morning and an afternoon match before a large-sized gallery of North Shore folk on one of the hottest and muggiest days of the summer". From "The New York Times", July 22, 1931.

The stiffest opposition to Queen Helen came in the semis. Helen never dropped serve the entire week, but in one terrific game vs Weisel she survived a break point in a game that ran to 14 points.

In a 30 minute final "The former American and Wimbledon champion reeled off eight straight games before running into a series of errors that allowed Mrs Harper to win her only service game of the match in the third game of the second set. Following the loss of this ninth game, Mrs Moody won the next four, yielding only eight points." From "The New York Times", July 26, 1931.

Anna McCune Harper was ranked number one in the United States at this point in time. Her forehand chops (slices) befuddles most of her foes until she met Helen, who simply stepped in and blasted balls to the corners or for outright winners.

-----

July 20-26, West Virginia State Championships, White Sulphur Springs, West Virginia, United States (Clay)
Venue: Greenbrier Golf & TC

FI: Naomi Thompson d. Mary Gibbs 5-7 6-4 6-0

DF: Naomi Thompson/Mrs Eloise Beebe d. Mrs Ruth Martinez/Reba Kirson 6-4 3-6 6-2

MX: Earl Taylor/ Naomi Thompson d. Jake Hess/Mary Gibbs 6-1 6-1


-----


circa late July?, British Columbia Championships, Victoria, Canada
Venue: Victoria Lawn Tennis Club

SF: Edith Cross (US) d. M. Campbell 6-4 6-4
SF: Olive Wade d. Marjorie Leeming 2-6 6-3 6-2

FI: Edith Cross (US) d. Olive Wade 7-5 6-4

DF: Edith Cross/Dorothy Perow d. Leeming/Mrs Wilson 6-8 6-1 6-2

MX: Edith Cross/Laurason Driscoll d. Marjorie Leeming/Lieutenant Edards 6-2 6-4

I've placed this event here due to its proximity to the Canadian Chmps. We do not have an exact date. Marjorie Leeming was from Victoria, British Columbia.

-----

July 21-26, Semmering, Austria (Clay)
Venue: Grand Hotel Panhans

FI: Irmgard Rost (Ger) d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 8-6

MX: Lucia Valerio/Satoh (Jap) d. Irmgard Rost (Ger)/Enrique Maier (Sp) 6-4 6-3

-----

July 20-26, Davos, Switzerland (Clay)

FI: Germaine Regnier Golding (Fra) d. Mlle Menges 8-6 7-5

MX: Menges/Gosevisch d. Mme Hoek/Seinfeld 6-4 6-2

-------------

July 18-25, Montana, Switzerland (Clay)

FI: Mme de Weck d. Mlle Turettini 6-2 6-4

MX: Mlle Tavelli/Schoechli d. Miss White/Jules Papon 2-6 12-10 6-2

----------------

July 20-26, Villars-sur-Ollon, Switzerland (Clay)
Venue: Villars-Palace

SF: Lolette Payot d. Marcelle Aubin 6-2 6-2
SF: Suzanne Devé Desloges (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-2 9-7

FI: Lolette Payot d. Suzanne Devé Desloges (Fra) retired

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger)/Erik Worm (Den) 6-2 12-10

--------------

July 22-25, Heringsdorf, Germany (Clay)

FI: Nelly Bamberger Neppach d. Irmgard Rost 6-0 6-1

MX: Neppach/Henner Henkel d. Frau Rau/Heinrich Kleinschroth wo

--------------

July 23-26, Kiel, Germany (Clay)

FI: Hilde Krahwinkel d. Ruth Kohnert 6-2 6-2

MX: Dr Walter Dessart/Hilde Krahwinkel d. H. Meffert/Ruth Kohnert 6-3 6-2

----------------

July 24-26, Bad Warmbrunn (nowadays Cieplice Slaskie-Zdroj), Germany (nowadays Poland) (Clay)

FI: Nelly Bamberger Neppach d. Frl Wilhelm 6-0 6-2

MX: Hans Denker/Nelly Bamberger Neppach d. Koschel/Frl Krumbhaar 6-3 6-3

-----------------

July 20-25, Irish Championships, Wilton Place, Dublin (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Draw of 37

1R: Mrs R.J. Nichols d. E.R. Comerford 6-3 6-1
1R: Patricia McCann d. Vera Mahony 6-2 6-3
1R: Hilda Wallis d. Hope Furney 6-2 6-3
1R: L. Hutton d. P. Grace 6-2 6-2
1R: Violet Foxall d. D. Hunt 6-3 6-0

The remaining players had a bye.

2R: Phoebe Blair-White d. Mary French 6-1 6-3
2R: A. Byrne d. C.T. Duncan (GBR) 5-7 8-6 8-6
2R: S. Moore d. V. Gillespie 6-0 6-3
2R: Mrs H. Meade d. T. Gill 6-1 6-4
2R: Mrs B. O’Reilly d. Mrs V. Irwin 6-3 6-3
2R: W. Aykroyd d. E. Makin 7-5 6-0
2R: P. Fitzherbert d. L. Mahony 6-3 6-4
2R: H. Wallis d. McCann 6-3 3-6 6-2
2R: Phyllis Wallis d. Doreen Good 6-1 6-3
2R: M. Hamilton d. Una Miley 6-3 6-3
2R: H.S. Corry d. Sheilagh Murphy 5-7 6-1 6-0
2R: Muriel Foxall d. A. McDonald 6-3 6-1
2R: Hutton d. R. Davis 6-4 6-1
2R: V. Foxall d. Nichols 12-10 3-6 6-3
2R: N. Moore d. M. Donaldson 6-4 6-4
2R: Norma Stoker d. Miss Craig 6-1 6-1

3R: Blair-White d. Byrne 10-8 6 -2
3R: Meade d. S. Moore 6-3 6-4
3R: O’Reilly d. Aykroyd 6-3 1-0 retired
3R: H. Wallis d. Fitzherbert 7-5 6-2
3R: P. Wallis d. Hamilton 6-3 6-4
3R: M. Foxall d. Corry 6-0 6-3
3R: Hutton d. V. Foxall 6-3 6-3
3R: Stoker d. N. Moore 6-0 6-2

QF: Blair-White d. Meade 6-0 6-0
QF: H. Wallis d. O’Reilly 6-2 6-2
QF: P. Wallis d. M. Foxall 6-4 6-4
QF: Stoker d. Hutton 6-2 6-3

SF: Blair-White d. H. Wallis 6-1 6-2
SF: Stoker d. P. Wallis 6-3 4-6 6-1

FI: Phoebe Blair-White d. Norma Stoker 6-4 6-3


Doubles

Draw of 17

1R: Norma Stoker/Hilda Wallis d. H.S. Corry/Hope Furney 6-1 6-4

The remaining pairs had a bye.

2R: Stoker/H. Wallis d. G. Jellett/Janet Jackson default
2R: Vera Mahony/Sheilagh Murphy d. [????]
2R: P. Fitzherbert/Patricia McCann d. A. Byrne/Moira Scroope 6-2 6-2
2R: Una Miley/Phyllis Wallis d. F. Bonner/O. McDonald 6-0 6-1
2R: N. Moore/Mrs B. O’Reilly d. B. Craig/M. Craig 7-5 6-1
2R: Mary French/M. Hamilton d. L. Hutton/S. Moore 6-2 7-5
2R: Muriel Foxall/Violet Foxall d. C.T. Duncan (GBR)/Mrs H. Meade 6-4 6-3
2R: Phoebe Blair-White/Frances Fleming d. E.J. Comerford M.A. Donaldson 6-1 6-2

QF: Stoker/Wallis d. Mahony/Murphy 6-1 6-2
QF: Miley/P. Wallis d. Fitzherbert/McCann 6-4 6-3
QF: Moore/O’Reilly d. French/Hamilton 4-6 6-2 6-2
QF: Blair-White/Fleming d. M. Foxall/V. Foxall 3-6 6-1 6-1

SF: Stoker/Wallis d. Miley/P. Wallis 6-4 6-4
SF: Blair-White/Fleming d. Moore/O’Reilly 6-0 6-4

FI: Norma Stoker/Hilda Wallis d. Phoebe Blair-White/Frances Fleming 6-4 6-4


Mixed Doubles (Draw=27)

1R: Frances Fleming/Edward McGuire d. Phoebe Blair-White/“Contangos” 6-3 6-2
1R: C.T. Duncan/A. Hamilton d. B. Craig/T.J. MacLaughlin 7-5 6-2
1R: Vera Mahony/A.L. Moore d. O. Macdonald/Captain S. Grehan 6-4 8-6
1R: Norma Stoker/D.D. O’Sullivan d. P. Fitzherbert/P. McCann 6-2 6-4
1R: Phyllis Wallis/Harry Cronin d. Una Miley/B.R. Towers 6-3 6-4
1R: A. Byrne/“John Collins” d. V. Gillespie/W.D Gillespie 6-3 3-6 6-3
1R: Hope Furney/Trevor McVeagh d. Mrs G. Martin/C.J. O’Reilly 6-3 6-1
1R: H.S. Corry/H.C. Brown d. R. Crean/G.P. Regan 7-5 7-9 6-3
1R: Mrs H. Meade/“L.A. Tennis” d. Violet Foxall/A.S. Jeffares 6-3 6-3
1R: Dorothy Mack/Gordon Mack d. Janet Jackson/F.J. McCabe 6-2 4-6 6-2
1R: N. Moore/P.A. Ryan d. T. Keogh/J.H. Copeland 6-3 6-0

2R: Fleming/McGuire d. Duncan/Hamilton 6-2 6-1
2R: Stoker/O’Sullivan d. Mahony/A.L. Moore 6-3 8-6
2R: Muriel Foxall/Dick Sandys d. Betty Pringle/Maxwell Toppin 6-1 6-4
2R: P. Wallis/Cronin d. Byrne/“John Collins” 6-1 6-1


2R: Furney/McVeagh d. Mrs R.J. Nichols/C.S. Almond 6-2 6-4
2R: Meade/“Tennis” d. Corry/Brown 7-5 6-8 6-3
2R: D. Mack/G. Mack d. Moore/Ryan 4-6 6-3 6-3
2R: Hilda Wallis/Charles Scroope d. Mary French/Vincent Allman-Smith 8-6 6-2

QF: Fleming/McGuire d. Stoker/O’Sullivan 7-5 6-3
QF: P. Wallis/Cronin d. M. Foxall/Sandys 6-3 6-3
QF: Furney/McVeagh d. Meade/“Tennis” 6-0 6-3
QF: H. Wallis/C. Scroope d. D. Mack/G. Mack 6-1 7-5

SF: Fleming/McGuire d. P. Wallis/Cronin 2-6 6-3 6-3
SF: H. Wallis/C. Scroope d. Furney/McVeagh 6-1 6-2

FI: Frances Fleming/Edward McGuire d. Hilda Wallis/Charles Scroope 6-2 6-4

-----

July 20-25, East Grinstead, Sussex, England (Grass)

FI: Geraldine Beamish and Elisabeth Macready divided the prizes

DF: Geraldine Beamish/L. Philip d. Tiny Alston/Elisabeth Macready divided the prizes

MX: Geraldine Beamish/G.G. Mathieson and Mrs William Collins/William Collins divided the prizes

-----

July 22-27, Sheffield and Hallamshire, South Yorkshire, England (Grass)

FI: Joan Ridley d. Mrs H. Martin 3-6 6-4 6-1

D: Not completed

MX: Not completed

-----

July 20-25, Winchester, Hampshire, England (Grass)

1R: Sybil Stokes d. M Lefroy 6-4 6-4
1R: Phylis Radcliffe d. M McNaity 6-2 6-0
1R: J Seymour d. E R Foster 6-1 6-0
1R: Mrs R W Gilder d. J Lovell 7-5 4-6 8-6
1R: W Wood d. V Dundas 6-0 6-0
1R: Nancy Radcliffe-Platt d. Mrs D M Good 6-1 6-0

2R: Effie Hemmant d. Mrs A E Lawrence 6-0 6-0
2R: Mrs H F Green d. D F Furse 6-4 6-2
2R: Mrs Bird d. B Jorgensen 6-2 6-4
2R: Isa Watanabe d. D Bacon 6-0 6-0
2R: Stokes d. Mrs A M Miles 6-1 6-2
2R: Sybil De La Pryme d. Radcliffe 3-6 6-1 6-4
2R: Seymour d. N Bull 6-1 6-3
2R: V Lovell d. H Phillimore 11-9 8-6
2R: Mrs J Cave Humfrey d. Mrs G Foley 7-5 6-2
2R: Gilder d. E D Sutton 6-3 1-6 7-5
2R: Joy Cunningham d. Mrs M Gill 6-1 6-3
2R: Esther Roe d. E Green 6-4 6-1
2R: Wood d. Mrs Suter 4-6 6-3 6-2
2R: Ermyntrude Harvey d. Radcliffe-Platt 6-2 6-0

3R: Hemmant d. Mrs H F Green 6-1 6-1
3R: Bird d. Watanabe 7-5 8-6
3R: Stokes d. De La Pryme 2-6 6-2 7-5
3R: Seymour d. V Lovell 6-0 6-2
3R: Cecily Marriott d. J M Hill 6-1 6-3
3R: Humfrey d. Gilder 6-2 6-2
3R: Cunningham d. Roe 6-4 6-3
3R: Harvey d. Wood 6-1 6-1

QF: Hemmant d. Bird 6-3 6-0
QF: Stokes d. Seymour 6-2 6-2
QF: Cunningham d. Marriott 6-0 7-5
QF: Harvey d. Humfrey 6-2 6-8 6-2

SF: Hemmant d. Stokes 6-2 6-2
SF: Harvey d. Cunningham 7-5 6-0

FI: Ermyntrude Harvey and Effie Hemmant divided the prizes

DF: Miss Lefroy and J. Seymour and Ermyntrude Harvey/Effie Hemmant divided the prizes

MX: Effie Hemmant/Eric Peters and Ermyntrude Harvey/Nigel Sharpe divided the prizes

-----

July 20-25, Stratford-on-Avon, Warwickshire, England (Grass)

FI: Betty Boas and Olga Greenwood divided the prizes

DF: Betty Boas/Evelyn Perry and Mrs Arnold/Sylvia Lumley-Ellis Mayne divided the prizes

MX: Betty Boas/S. Flower and Sylvia Lumley-Ellis Mayne/Henry Standring divided the prizes

Last edited by Rollo; Sep 26th, 2018 at 01:09 AM.
Jimbo109 is offline  
post #37 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of July 27-August 2

July 27-August 1, Seabright Invitational, Seabright, New Jersey, United States (Grass)
Venue: Seabright Lawn Tennis and Cricket Club

Singles (Draw=32)

1R: Helen Wills Moody d. Elizabeth Corbiere default
1R: Virginia Rice d. Alice Francis 6-2 6-2
1R: Florence Le Boutillier d. Anne Page 1-6 6-3 10-8
1R: Baroness Maud Levi (Ita) d. Charlotte Miller 6-1 6-2
1R: Mary Greef d. Dorothy Andrus 6-3 6-1
1R: Marjorie Morrill d. Norma Taubele 6-1 6-2
1R: Virginia Hilleary d. Dorothy Weisel 6-3 6-1
1R: Marion Jessup d. Ruth Oexman 6-4 6-3

1R: Helen Jacobs d. Clara Greenspan 6-3 6-4
1R: Mianne Palfrey d. Bonnie Miller 6-1 6-3
1R: Midge Van Ryn d. Eleanor Cottman 6-4 9-7
1R: Mae Ceurvorst d. Penelope Anderson 2-6 6-4 6-3
1R: Clara Louise Zinke d. Mrs Steele 8-6 6-2
1R: Josephine Cruickshank d. Cecilia Riegel 6-0 6-3
1R: Agnes Lamme d. Alice Marble 7-9 6-3 8-6
1R: Anna Harper d. Margaret Carspecken 6-2 6-3

2R: Moody d. Rice 6-0 6-1
2R: Levi d. Le Boutillier 6-0 6-0
2R: Morrill d.Greef 7-5 4-6 6-2
2R: Jessup d. Hilleary 6-2 6-3

2R: Jacobs d. M. Palfrey 6-0 6-4
2R: Ceurvorst d. Van Ryn 6-4 8-6
2R: Cruickshank d. Zinke 6-3 5-0 retired
2R: Harper d. Lamme 6-3 6-4

QF: Moody d. Levi 6-0 6-1
QF: Jessup d. Morrill 9-7 4-6 6-1
QF: Jacobs d. Ceurvorst 6-0 6-2
QF: Harper d. Cruickshank 9-7 6-3

SF: Moody d. Jessup 6-4 6-3
SF: Jacobs d. Harper 8-6 4-0 retired (heat exhaustion)

FI: Helen Wills Moody d. Helen Jacobs 6-0 6-0

Doubles

1R: Dorothy Andrus/Virginia Hilleary-bye
1R: Ruth Oexman/Clara Louise Zinke d. Clara Greenspan/Norma Taubele 3-6 6-1 6-3
1R: Anna Harper/Baroness Maud Levi (Ira) d. Alice Francis/Anne Page 6-3 6-1
1R: Alice Marble/Dorothy Weisel d. Agnes Lamme/Florence Le Boultillier 6-4 6-0

1R: Penelope Anderson/Maron Jessup d. Bonnie Miller/Mrs Steel 6-1 6-2
1R: Mianne Palfrey/Virginia Rice d. Mary Greef/Charlotte Miller 7-5 6-2
1R: Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn d. Margaret Carspecken/Mae Ceurvorst 6-3 4-6 6-2
1R: Eleanor Cottman/Cecilia Riegwl-bye

QF: Andrus/Hilleary d. Oexman/Zinke 6-0 6-4
QF: Harper/Levi d. Marble/Weisel 6-1 6-4
QF: Anderson/Jessup d. M. Palfrey/Rice 6-2 4-6 6-2
QF: Cruickshank/Van Ryn d. Cottman/Riegel 6-0 6-3

SF: Harper/Levi d. Andrus/Hilleary 6-2 6-3
SF: Cruickshank/Van Ryn d. Anderson/Jessup 6-4 6-1

FI: Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn d. Anna Harper/Baroness Maud Levi (Ita) 9-7 0-6 6-4

Mixed Doubles

QF: Penelope Anderson/Bruce Barnes d. Anna Harper/George Lott 10-12 6-2 9-7

SF: Van Ryn/Van Ryn d. Anderson/Barnes

FI: Midge Van Ryn/John Van Ryn d. Josephine Cruickshank/Ellsworth Vines 6-3 6-4

Marion Jessup pushes Wills-Moody hard in the semis before 1,500. The 6-4 6-3 match is the most games anyone will take off Helen all year. Marion turned up the heat and " turned loose a battering attack of masculine vigor and variety." Helen seemed in danger of losing a set for the first time since 1927. Jessup led the first set 4-2, had a point for 5-2, and on game point for a 5-3 lead couldn't convert as Mrs Moody won with a let cord shot that trickled over. Marian, the 1919 US finalist, was considered long past her best. She smiles in holding the lead, with the crowd buzzing with excitement. Helen won the set by using high and deep shots that kept Jessup away from the net.

An overflow crowd of 3,000 witness an absolute slaughter of a final, which mercifully ends after 32 minutes. Jacobs won only 8 points in the first set, 4 in the long opening game, which was the only one to go to deuce in the whole match. The 2nd was better fought, as Jacobs won 20 points yet still failed to win a game. "Little Helen" Jacobs often hit as hard as Mrs Moody, but her shots lacked the depth and angle of
Queen Helen". Error after error piled up as Jacobs repeatedly hit out (33 times) or onto the net (13 times).

This is Helen's first win at Seabright. She lost here in 1921 and 1923 to Eleanor Goss, and in 1925 and 1926 to Elizabeth Ryan. The whole event was held in a blazing furnace-like heat.

-----

July 27-August 1, Kentucky State Championships, Louisville, Kentucky, United States

FI: Helen Schuhmann d. Bernice Ayres 7-5 6-4

-----

July 29-August 2, Los Angeles County Championships, California, United States (Hard)

Singles (Draw=32)

1R: Ethel Arnold [1] d. Ellen Lee 6-0 6-1
1R: Agnes Curtin d. Irene Dodd 6-1 6-1
1R: Dorothy Robinson d. C.B. Mapes 6-1 6-0
1R: Marjorie Lacey d. Elizabeth Anselm 6-4 6-4
1R: Rhoda McCarthy d. L.G. Mathauser 6-3 6-2
1R: Marian Hunt d. Jerry Wall default
1R: Elizabeth Rathbourne d. Evelyn Flebbe 6-3 6-4
1R: Elizabeth Deike [3] d. Patricia Dean 6-1 6-0

1R: Dr. Esther Bartosh [2] d. Marjorie Reed 7-5 6-2
1R: Mary Mixon d. Lin Root 6-4 6-3
1R: Gracyn Wheeler d. Edith Fitzgerald by default
1R: Kate Northcote d. Carolyn Smith 6-0 6-1
1R: Mrs F. Paul Gardner d. Mabel Grubber by default
1R: Melva Roquet d. Dorothy Pettis 6-0 6-0
1R: Dorothy Nichols d. Jane Stanton 3-6 6-4 6-0
1R: Carolin Babcock [4] d. Elizabeth Dean 6-3 6-1

2R: Arnold [1] d. Curtin 6-1 6-2
2R: Robinson d. Lacey 6-2 6-3
2R: Hunt d. McCarthy 6-0 6-1
2R: Deike [3] d. Rathbourne 6-0 6-1

2R: Bartosh [2] d. Mixon 6-3 6-0
2R: Wheeler d. Northcote 6-0 6-4
2R: Roquet d. Gardner 6-0 6-1
2R: Carolin Babcock [4] d. Dorothy Nichols 6-3 6-2

QF: Arnold [1] d. Robinson 2-6 8-6 6-4
QF: Deike [3] d. Hunt 6-0 7-5
QF: Wheeler d. Bartosh [2] 6-2 4-6 8-6
QF: Babcock [4] d. Roquet 6-4 6-4

SF: Deike [3] d. Arnold [1] 6-3 6-4
SF: Babcock [4] d. Wheeler 6-4 3-6 6-2

FI: Elizabeth Deike [3] d. Carolin Babcock [4] 1-6 7-5 6-0

Mixed Doubles (Draw=16)

1R: Dr. Esther Bartosh/Dr. Gerald Bartosh d. Marjorie Reed/Bill McNeil 6-1 3-6 6-3
1R: Rose/Hutchinson d. Ethel Arnold/Albert Arnold 7-5 6-3
1R: Loma Moulton/Larry Myers d. Dorothy Robinson/Harold Dickinson 6-3 3-6 6-4
1R: Marian Hunt/Joe Ciano d. Sturgeon/Mays 6-0 6-2

1R: Elizabeth Deike/Cliff Robbins d. partner/Goodman
1R: Kathryn Wood/Bob Myers d. Evelyn Flebbe/Calvin
1R: Elizabeth Anselm/Butt d. Root/Wells Root 6-2 6-1
1R: Carolin Babcock/Henry Culley d. Frances Herron/Jaime Del Amo 6-1 6-2

QF: Bartosh/Bartosh d. Rose/Hutchinson 9-7 9-7
QF: Hunt/Ciano d.Moulton/Myers 7-5 4-6 6-2
QF: Deike/Robbins d. Wood/Myers 6-2 6-2
QF: Babcock/Culley d. Anselm/Butt 6-4 6-4

SF: Bartosh/Bartosh d. Hunt/Ciano 6-1 6-8 6-2
SF: Deike/Robbins d. Babcock/Culley 4-6 8-6 6-3

FI: Elizabeth Deike/Cliff Robbins d. Dr. Esther Bartosh/Dr. Gerald Bartosh 6-2 6-4

-----

July 26-31, Virginia State Championships, Hot Springs, Virginia, United States

1R: Mary Anderson d. Betty Cochran 8-6 4-6 6-4

QF: Naomi Thompson d. Louise Rogerson 6-0 6-2
QF: ???? d. Anderson ????

SF: Mary Gibbs d. Ellen Bates 6-1 6-2
SF: Thompson d. Cary Mason 6-1 6-0

FI: Naomi Thompson d. Mary Gibbs 6-2 6-2

DF: Eloise Beebe/Naomi Thompson d. Margaret Anderson/Louise Rogerson 5-7 6-4 6-3

-----

began July 27, Canadian Championships, Vancouver, British Columbia, Canada (Grass)

1R: Olive Wade d. Mrs G.T. Yates 6-0 6-0
1R: Marjorie Leeming d. Ethel Thompsno 6-0 6-1



R16: Edith Cross (US) [1] d. Margerie Postelthwaite (US) 6-1 6-0
R16: Wade d. Phyllis White 6-1 6-0
R16: Dorothea Perow (US) d. Lorna Ross 6-3 6-2
R16: Marie McNab d. Mrs F. Lewis 6-2 6-4

QF: ???? d. McNab ????
QF: ???? d. Perow ????

SF: Leeming d. Wade 8-6 6-8 9-7
SF: Cross (US) [1] d. Helen Marlowe (US) 1-6 6-2 6-2

FI: Edith Cross (US) [1] d. Marjorie Leeming 6-2 6-2

Doubles

SF: Edith Cross (US)/Dorothea Perow (US) d. Marjorie Leeming/Jane Sharp (US) 6-3 7-5
SF: Bess O'Shea/Mrs Walter Patrick d. Mrs Haggert/Mrs Ross 2-6 6-3 6-4

FI: Edith Cross (US)/Dorothea Perow (US) d. Bess O'Shea/Mrs Walter Patrick 6-2 6-0

MX: Edith Cross (US)/Laurason Driscoll (US) d. Dorothea Perow (US)/Lloyd Nordstrom (US) 6-3 1-6 6-1


Defending champ Olive Wade goes out in a tight semi.


-----

ended August 3, Riverina Championships, Wagga Wagga, NSW, Australia

FI: Marjorie Crawford d. H.P. Davis 6-0 8-6

-----

July 27-August 2, Chamonix, France (Clay)

FI: Aimée Charpenel d. Ilse Friedleben (Ger) 4-6 6-3 6-3*

MX: Aimée Charpenel/Philippe Gajan d. Ilse Friedleben (Ger)/Edouard Leven 6-2 4-6 6-3


* Le Figaro on 2 August writes it as semifinal by the score of 2-6 6-3 6-3, and the day after writes it as final (with score 4-6 6-3 6-3)

-----

July 27-August 2, Le Touquet (1st Meeting), Le Touquet, France (Clay)


Singles (Draw=16)



1R: Lucette Culbert d. Maud Barger Wallach (US) 6-3 6-3
1R: Cécile Durand-Mercier d. A Warre 6-2 6-0

2R: Simone Mathieu-bye
2R: Henriette Morel-Deville d. Mme Roy 6-3 6-2
2R: Janine Lesur d. M. Ashby 6-4 6-2
2R: Irmgard Rost (Ger) d. Mme Sergeant 6-3 6-2


2R: Ida Adamoff-bye
2R: Durand-Mercier d. Culbert 7-9 6-1 6-0
2R: Leela Row (Ind) d.Marguerite Chanove 6-1 6-1
2R: Lucia Valerio (Ita) d. Mlle Hollier-Larousse 6-0 6-1

QF: Mathieu d. Morel-Deville 6-1 6-2
QF: Rost d. Lesur 6-4 6-0
QF: Adamoff d. Durand Mercier 6-4 6-2
QF: Valerio d. Row 6-2 8-6

SF: Mathieu d.Rost 6-4 5-7 6-3
SF: Valerio d. Adamoff 6-0 2-6 6-4


FI: Simone Mathieu d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 6-4

DF: Simone Mathieu/Elizabeth Ryan (US) d. Ida Adamoff/Valerio (Ita) default

MX: Simone Mathieu/Marcel Bernard d. Janine Lesur/Andre Martin-Legeay 6-4 8-6


Elizabeth Ryan just competes in doubles only


-----

July 31-August 2, Championships of Eastern Prussia, Königsberg, Germany (Clay)

FI: Klara Hammer d. Frl Rosselt 6-0 6-1

MX: Klara Hammer/Heinz Tüscher d. Frau Schierig/Wagner 6-3 retired

-----

July 27-August 1, Angmering-on-Sea, Sussex, England (Grass)

FI: Peggy Brazier d. Helen Burr 7-5 6-2

DF: Geraldine Ramsey Beamish/Helen Burr d. N. Bull/N. Kelman 6-1 1-6 6-1

MX: Mary Hardwick/Ryuki Miki (Jap) d. ????/Hira-Lal Soni (Ind) 5-7 6-4 6-4

-----

July 27-August 1, Colchester Garrison Tournament, Essex, England

FI: Joan Crocker and Doreen Crocker divided the prizes.

-----

July 27-August 1, Shanklin, Isle of Wight, England

FI: Dorothy Jameson d. Betty Uber 6-2 6-3

DF: K. Lewis/Betty Uber d. Dorothy Jameson/Joan Strawson 6-4 6-4

MX: E. Elder/Patrick V.V. Sherwood d. Dorothy Jameson/Charles Jameson 4-6 6-4 6-1

-----

July 27-August 1, Suffolk Closed Championships, Framlingham, England

FI: Freda Scott d. Celia Steward 6-2 6-0

-----

July 27-August 1, West Suffolk, ??, England

FI: Davina Townsend d. Mrs G Hawkins 6-0 6-1

-----

July 27-August 1, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Aline Knapp d. Lucy Pennycuick 7-5 6-4

DF: Aline Knapp/Mrs D. White d. Lucy Pennycuick/Agnes Tuckey 6-2 6-2

MX: Lucy Penncuick/John Pennycuick d. H. White/N. Pike 6-4 6-8 6-2

-----

July 27-August 1, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Olga Webb 6-8 7-5 8-6

-----

July 27-August 1, Wallingford-on-Thames, Oxfordshire, England (Grass)

FI: Andree Lucas d. Gethyn Harry 6-4 6-0

DF: Doris Eastley/Andree Lucas d. Gethyn Harry/Janice Harry 5-7 6-4 8-6

MX: Gethyn Harry/Hon. Colin Ritchie d. Andree Lucas/Colonel G. Lucas 6-2 6-2

-----

July 27-August 1, Warwickshire Championships, Leamington, England (Grass)

FI: Madge Slaney d. Mie Johnstone 6-1 6-3

DF: Mie Johnstone/Sylvia Lumley-Ellis Mayne d. Marion Phayre/Evelyn Standring 6-2 1-6 9-7

MX: Evelyn Standring/Henry Standring d. Cecily Marriott/James E. Giesen (NZ) 6-3 6-3


-----

July 27-August 1, County Dublin Championships, Carrickmines, Dublin, Ireland (Grass)

FI: Phoebe Newell Blair-White d. Phyllis Wallis 6-3 6-3

DF: Phoebe Newell Blair-White/Norma Stoker d. Hilda Wallis/Phyllis Wallis 10-8 6-3

MX: Hilda Wallis/Edward McGuire d. Janet Jackson/P. Ryan 6-2 7-5

-----

July 27-August 5, Malayan Championships, Kuala Lumpur
Venue: Selangor Club

SF: Elizabeth Oldfield d. Mrs Bucknell 8-6 6-1
SF: Mrs Drew d. Mrs Corbett 6-4 6-2

FI: Elizabeth Oldfield d. Mrs Drew 6-3 2-6 6-4

DF: Elizabeth Oldfield/Mrs Drew d. Mrs Bourne/Mrs Bucknell 6-4 6-3

MX: Elizabeth Oldfield/E.N.W. Oliver d. Mrs Drew/D.H. Kleinman 7-5 6-2

Last edited by Rollo; Sep 26th, 2018 at 03:35 AM.
Jimbo109 is offline  
post #38 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of August 3-9

August 2-4, Maidstone Invitational, East Hampton, New York (Grass)

Draw=17

1R: Penelope Anderson d. Eillen Bennett Whitingstall (GB) 6-4 6-3

2R: Betty Barber Corbiere d. Anderson 6-4 5-7 11-9
2R: Midge Gladman Van Ryn d. Sarah Palfrey 7-5 ?-6 6-1
2R: Marion Zinderstein Jessup d. Dorothy Weisel 7-5 2-6 6-1
2R: Virginia Rice d. Bonnie Miller 6-1 6-4
2R: Marjorie Morill d. Ruby Bishop 6-1 6-4
2R: Mary Greef d. Norma Taubele 9-7 6-2
2R: Josephine Cruickshank d. Mianne Palfrey 6-1 6-3
2R: Dorothy Shepherd Barron (GB) d. Alice Marble 6-3 6-4

QF: Gladman Van Ryn d. Betty Barber Corbiere 3-6 6-3 6-1
QF: Zinderstein Jessup d. Rice 6-2 6-4
QF: Greef d. Morrill 2-6 6-2 6-2
QF: Shepherd Barron d. Cruickshank 7-5 3-6 6-3

SF: Gladman Van Ryn d. Zinderstein Jessup 6-4 10-8
SF: Shepherd Barron d. Greef 4-6 6-3 6-2

FI: Midge Gladman Van Ryn d. Dorothy Shepherd Barron (GB) 6-2 6-4

Doubles

SF: Round/Bennett Whittingstall d. Anderson/Greef 6-2 6-4
SF: Mudford/Nuthall d. Zinderstein Jessup/Morill 6-4 6-1

FI: Phyllis Mudford (GB)/Betty Nuthall (GB) d Dorothy Round (GB)/ Eileen Bennett Whittingstall (GB) 5-7 7-5 6-2

The British Wightman Cup team Maidstone to prep for the WC, with many playing only doubles here.

------------------

August 3-9, Tennessee State Championships, Memphis, USA

FI: Anna Koll d. Mrs F. Lee 6-0 6-2

MX: Robert Byron/Anna Koll d. William Hughes/Nita Ehrlich 6-3 8-6

--------------------

August 7-8, Wightman Cup, New York, US (Grass)
Venue: Forest Hills

Captains were Hazel Hotchkiss Wightman (US) and Dorothy Shepherd Barron (GB)

United States d. Great Britain 5-2

Day 1 (2,500 attended)
Helen Wills Moody d. Phyllis Mudford (GB) 6-1 6-4
Helen Jacobs d. Betty Nuthall (GB) 8-6 6-4
Anna McCune Harper d. Dorothy Round (GB) 6-3 4-6 9-7

Day 2 (6,000 attended)
Helen Jacobs d. Phyllis Mudford (GB) 6-4 6-2
Helen Wils Moody d. Betty Nuthall (GB) 6-4 6-2
Phyllis Mudford/Dorothy Shepherd Barron (GB) d. Sarah Palfrey/Hazel Hotchkiss Wightman 6-4 10-8
Betty Nuthall/Eileen Bennett Whittingstall (GB) d. Anna McCune Harper/Helen Wills Moody 8-6 5-7 6-3

---------------

August 2-9, International German Championships, Hamburg (Clay)

Draw of 28

PR = Preliminary round

PR: Hilde Weihe d. Ida Adamoff (FRA) 6-2 6-1
PR: Marie-Luise Horn d. Freda James (GB) 6-3 6-4
PR: Anne Peitz d. Jadwiga Jędrzejowska (POL) 6-4 4-6 7-5
PR: Ilse Friedleben d. Annemarie Löwenthal default
PR: [Erna] Redlich (AUT) d. Frau Fehlmann (SUI) 7-5 9-7
PR: Mary Heeley (GB) d. Frl Haff 7-5 6-2
PR: Hilde Krahwinkel d. Hete Stitzel-Kaeber 6-2 6-2
PR: Irma Kallmeyer d. Grete Deutschova (TCH) 2-6 6-3 6-2
PR: Klara Hammer d. Aimée Charpenel (FRA) 6-1 6-2
PR: Kathleen Godfree (GB) d. Ernestine Kuhlmann 6-2 6-0
PR: Lolette Payot (SUI) d. Gerda Münster 6-1 6-0
PR: Irmgard Rost d. Naomi Trentham (GB) 8-6 7-5

Four players had a bye.

1R: Cilly Aussem d. Marie von Ende-Pflügner 6-0 6-3
1R: Horn d. Weihe 6-3 6-2
1R: Peitz d. Friedleben 6-2 2-6 6-4
1R: Heeley d. Redlich 8-6 6-0
1R: Krahwinkel d. Kallmeyer 8-6 6-2
1R: Hammer d. Godfree 10-8 6-3
1R: Baroness Paula von Rezniceck d. Magda Baumgarten (HUN) 2-6 6-1 6-0
1R: Rost d. Payot 5-7 6-3 10-8

QF: Aussem d. Horn 6-3 3-6 6-2
QF: Heeley d. Peitz 3-6 8-6 6-1
QF: Krahwinkel d. Hammer 2-6 6-2 6-2
QF: Rost d. von Reznicek 6-4 6-1

SF: Aussem d. Heeley 6-2 6-4
SF: Rost d. Krahwinkel 7-5 7-5

FI: Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-1 6-2


Doubles

Draw of 13

PR = Preliminary round

PR: Kathleen Godfree (GB)/Naomi Trentham (GB) d. Frl Haff/Gerda Münster 6-4 7-5
PR: Klara Hammer/Baroness Paula von Reznicek d. Annemarie Löwenthal/Hete Stitzel-Kaeber default
PR: Ida Adamoff (FRA)/Aimée Charpenel (FRA) d. Marie-Luise Horn/Marie von Ende-Pflügner 6-3 8-6
PR: Grete Deutschova (TCH)/Jadwiga Jędrzejowska (POL) d. Ernestine Kulhmann/Hilde Weihe 8-6 4-6 6-2
PR: Irma Kallmeyer/Irmgard Rost d. Madga Baumgarten (HUN)/[Erna] Redlich (AUT) 6-3 6-3

QF: Godfree/Trentham d. Hammer/von Reznicek 6-2 6-3
QF: Hilde Krahwinkel/Anne Peitz d. Frau Fehlmann (SUI)//Lolette Payot (SUI) 6-4 6-4
QF: Kallmeyer/Rost d. Deutschova/Jędrzejowska 10-8 2-6 6-3
QF: Mary Heeley (GB)/Freda James (GB) d. Adamoff/Charpenel 6-1 6-2

SF: Godfree/Trentham d. Krahwinkel/Peitz 5-7 6-2 6-2
SF: Heeley/James d. Kallmeyer/Rost 6-1 6-0

FI: Kathleen Godfree (GB)/Naomi Trentham (GB) d. Mary Heeley (GB)/Freda James (GB) 6-3 6-2


Mixed doubles

Draw of 28

PR = Preliminary round

PR: Lolette Payot (SUI)/Hector Fisher (SUI) d. Frl Haff/Hans Denker 6-2 6-0
PR: Freda James (GB)/Edward Avory (GB) d. Hilde Weihe/Walter Mackenthun 6-3 7-5
PR: Klara Hammer/Leonhard Lorenz d. Baroness Paula von Reznicek/Lucilo del Castillo (ARG) default
PR: Kathleen Godfree (GB)/Hermann David (GB) d. Ernestine Kuhlmann/Feo Hartz 6-1 5-7 6-0
PR: Anne Peitz/Eberhard Nourney d. Magda Baumgarten (HUN)/Count Imre Zichy (HUN) 6-4 6-4
PR: Ida Adamoff (FRA)/René de Buzulet (FRA) d. Gerda Münster/Gustav Jaenecke 6-4 9-7
PR: Irmgard Rost/Enrique Maier (ESP) d. Annemarie Löwenthal/Ferdinand Henkel default
PR: Mary Heeley (GB)/Horace Keats-Lester (GB) d. Hete Stitzel-Kaeber/Heinz Remmert 6-1 6-4
PR: Ilse Friedleben/Ladislav Hecht (TCH) d. Frau Fehlmann (SUI)/Jean Wuarin (SUI) 6-2 4-6 6-4
PR: Marie-Luise Horn/[Augusto] Zappa (ARG) d. Jadwiga Jędrzejowska (POL)/Friedrich Frenz 6-4 9-7
PR: Naomi Trentham (GB)/Nigel Sharpe (GB) d. Irma Kallmeyer/Harry Schwenker 7-5 6-3
PR: Hilde Krahwinkel/Dr Walter Dessart d. [Erna] Redlich (AUT)/Michel Haberl (AUT) 6-1 7-5

The remaining players had a bye.

1R: Fisher/Payot d. James/Avory 6-1 6-1
1R: Cilly Aussem/Ronald Boyd (ARG) d. Aimée Charpenel (FRA)/Marcel Bernard (FRA) 6-2 3-6 6-4
1R: Godfree/David d. Hammer/Lorenz 2-6 6-2 6-0
1R: Adamoff/de Buzulet d. Peitz/Nourney 6-0 6-4
1R: Rost/Maier d. Friedleben/Hecht 6-3 8-6
1R: Heeley/Keats-Lester d. Horn/Zappa 6-1 6-8 6-2
1R: Grete Deutschova (TCH)/Roderich Menzel (TCH) d. Marie von Ende-Pflügner/Fritz Kuhlmann 12-10 6-3
1R: Krahwinkel/Dessart d. Trentham/Sharpe 6-0 6-1

QF: Fisher/Payot d. Aussem/Boyd 6-4 6-4
QF: Adamoff/de Buzulet d. Godfree/David 9-7 6-4
QF: Rost/Maier d. Heeley/Keats-Lester 5-7 7-5 6-3
QF: Krahwinkel/Dessart d. Deutschova/Menzel 6-0 8-6

SF: Fisher/Payot d. Adamoff/de Buzulet 6-2 6-2
SF: Krahwinkel/Dessart d. Rost/Maier 7-5 6-3

FI: Hector Fisher (SUI)/Lolette Payot (SUI) d. Hilde Krahwinkel/Walter Dessart 8-6 6-4

---------------

August 3-9, Championships of the Engadine, Saint Moritz, Switzerland (Clay)

FI: Doris Metaxa (Fra) d. Germaine Regnier Golding (Fra) 6-4 6-1

MX: Metaxa/Erik Worm (Dan) d. Regnier Golding/De Martino (Ita) ??

------------------

August 3-9, Granville, France (Clay)

FI: Rosie Berthet d. Mme F. Holzchuch 6-3 6-1

MX: Mme Engerand/Joba d. Mlle Provencet/Dombreval 6-2 3-6 6-1

-----------------

August 3-9, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Juan-les-Pins LTC

SF: Muriel Thomas (GB) d. Mlle S. Lombard 6-1 6-1
SF: Mlle Boilaive d. Mme Coquard 10-8 6-2

FI: Muriel Thomas (GB) d. Mlle Boilaive 6-0 6-0

MX: Thomas/Emmanuel du Plaix d. Mme Taunay/Vladimir Landau 7-5 6-4

----------------

August 7-9, Saint-Honoré-les-Bains, France (Clay)

FI: Mme Morel-Deville d. Mme Meyboom 6-0 6-2

MX: Morel-Deville/Pastré d. Meyboom/Cosmi 6-0 6-3

---------------

circa August 3-8, Corsica Championships, Ajaccio (Clay)

FI: Mlle P. Omossa d. Mlle Bastelica 6-0 6-4

-----

August 3-6 , Ostend Tournament, Ostend, Belgium (Clay)



SF: Simone Mathieu (Fra) d.Susan Noel (GB) 6-0 6-?
SF: Josane Sigart d. Lucia Valerio (Ita) 3-6 6-1 6-4

FI: Josane Sigart d. Simone Mathieu (Fra) 6-1 4-6 6-3


DF: Simone Mathieu (Fra)/Elizabeth Ryan (US) d. Josane Sigart/Luca Valerio (Ita) 6-3 3-6 6-0


MX: Elizabeth Ryan (US)/George Lyttleton-Rogers (Ire) d. Simone Mathieu (Fra)/Van Zulyen 8-6 4-6 6-0

According Le Figaro, 11 August 1931, it was Belgium Champs.,
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt...7.image.langFR

but the denomination "Belgium Champs." is probably wrong, because these Championships were usually held in Brussels in spring.

-----

early August, Finnish Championships, Helsinki, Finland (Clay)

FI: Hilde Krahwinkel (Ger) d. Elna Lindfors 6-2 6-0

-----

August 3-8, Droitwich Spa, Worcestershire, England (Grass)

FI: Vera Noott d. Mrs H. O'Connor 6-1 6-4

MX: Vera Noott/E.M. Sykes d. M. Eddy/Donald W. Butler 6-4 6-3

-----

August 3-8, Hampshire Championships, Bournemouth, England


Singles (Draw=33)


1R: E Homer d. E H Rose 6-4 1-6 6-2

2R: Madge Slaney d. M E King 6-1 6-1
2R: Pamela Churcher d. M Whyatt 9-7 6-1
2R: D Evered d. ????

2R: Morven Morton d. K Baxter 6-4 6-3
2R: Nancy Lyle d. K M A Steele 6-1 6-0
2R: H Kennedy d. E Croft 6-4 6-1
2R: Constance Yule d. P Scott 6-0 6-0
2R: F T Holden d. S Torbett 6-1 6-3


2R: Evelyn Dearman d. O M Strong 6-2 7-5
2R: Mary Holden d. Mrs C H Baylis 6-2 7-5
2R: Joyce Lyle d. Mary Hardwick 3-6 6-4 6-2
2R: Jean Rankine d. D M Hooper 6-0 6-2
2R: Edith Clarke d. Patience Thomson 6-0 6-0
2R: Mrs A Singer d. Homer 7-5 6-0
2R: B Rising d. M Joyce 5-7 7-5 10-8
2R: Jeanette Morfey d. S Havasy 6-2 7-5

3R: Slaney d. Churcher 6-0 6-1
3R: Morton d. Evered 7-5 6-1
3R: Lyle d. Kennedy 6-0 6-3
3R: Yule d. Holden 6-3 2-6 6-1


3R: Dearman d. Mary Holden 6-0 6-3
3R: Joyce Lyle d. Rankine 6-0 6-8 6-3
3R: Clarke d. Singer 6-4 6-2
3R: Morfey d. Rising 6-2 6-2

QF: Slaney d. Morton 6-2 6-4
QF: Nancy Lyle d. Yule 6-2 6-0
QF: Dearman d. Lyle 6-1 6-2
QF: Morfey d. Clarke default

SF: Slaney d. Nancy Lyle 6-3 3-6 6-3
SF: Morfey d. Dearman 6-3 6-3

FI: Madge Slaney d. Jeanette Morfey 6-3 6-3

-----------------

July 31-August 5, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Winifred Bower d. N. Hellewell 6-2 6-3

DF: Janet Lawson/M. Wynne d. Winifred Bower/N. Hellewell 6-3 6-2

MX: J.S. Harrison/M. Wynne d. Arthur J. Smith/Dorothy Anderson 6-3 6-0

-------------------

August 4-8, Lincolnshire Championships, Spilsby, England (Grass)

FI: A. Beacon and Mrs Munro divided the prizes

D: Divided

MX: Divided

------------------

August 3-8, London Business Houses Championships, East Molesey, Surrey, England

FI: T Newberry d. Mrs C Lacey 4-6 6-4 6-1

--------------

August 3-8, Sandown, Isle of Wight, England

FI: Betty Uber d. G. Gilder 6-3 3-6 6-2

DF: K. Lewis/Betty Uber d. G. Gilder/Y. Pearce 6-2 6-2

MX: Philip F. Glover/Betty Uber d. F.H. Fishwick/K. Lewis 3-6 11-9 6-1

--------------------

August 3-8, Suffolk Championships, Saxmundham, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Ermyntrude Harvey 9-7 6-3

DF: Ermyntrude Harvey/Freda Scott d. M. Cleland/R. Doyle 6-1 6-3

MX: Frank H. Jarvis/Freda Scott d. C.G. Croger/K. Croger 6-1 6-3

-----------------

August 3-8, Seaton, Devon, England

FI: J Whittington d. Mrs Warne 6-2 7-5

-----

August 3-8, Sheringham, Norfolk, England

FI: Margaret Johnson-Taylor d. Mrs Dudley Cox 5-1 retired

-----

July 31-August 5, Wolverhampton, West Midlands, England (Grass)

FI: Phoebe Watson d. Jackie McAlpine 6-3 6-2

MX: Mie Johnstone/Donald Greig d. Jackie McAlpine/A.D. Pitt 6-1 6-1

-----

August 3-8, Mid-Sussex Championships, Hassocks, Sussex, England (Grass)
Venue: Weald Lawn Tennis Club

FI: Gladys Osborne d. Mrs C. Norman 7-5 6-3

DF: Joan Couchman/Gladys Clarke-Jervoise d. E. Caldwell/J. Hill 6-3 6-8 6-4

MX: J. Hill/Neville Melland d. N. Bull/P.H. Partridge 5-7 8-6 6-2

-----

August 3-8, Carmarthenshire Championships, Llanelli, Wales (Grass)

FI: Mary McIlquham d. Daphne Seel 6-4 6-1

DF: Doreen Busby/Daphne Seel and Mary McIquham/Mrs J.B. Perrett divided the prizes

MX: Unfinished

-----


August 3-8, South of Scotland Championships, Moffat

FI: Alexandra McOstrich (Ire) d. Betty Panton 7-5 6-0

DF: Muriel Bingham/Betty Panton d. Alexandra McOstrich (Ire)/Mrs Williamson-Jones 6-2 6-4

MX: Betty Watt/Dr. J.B. Fulton d. Alexandra McOstrich (Ire)/R. Williamson (Bra) 11-9 6-1

-----

August 7-10 Westende Tournament, Westende, Belgium (Clay)

SF: Josane Sigart d. Lucia Valerio (Ita) 6-2 6-3
SF: Simone Mathieu (Fra) d. Susan Noel (GB) 6-3 6-3

FI: Josane Sigart d. Simone Mathieu (Fra) 1-6 10-8 1-1 retired

MX: Simone Mathieu/Paul Féret d. Josane Sigart/De Borman 6-4 2-6 6-3

Last edited by Rollo; Sep 26th, 2018 at 03:51 AM.
Jimbo109 is offline  
post #39 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of August 10-16

August 8-16, Eastern Grass Court Championships, Rye, NewYork, United Stayes (Grass)

Singles (Draw=40)

1R: Virginia Rice d. Cecilia Riegel 6-0 6-4
1R: Mrs Rebold d. Norma Taubele default
1R: Elizabeth Corbiere d.Mrs Hawk 6-0 6-1
1R: Elsie Pittman (GB) d. Babs Freisenbruch (Ber) 6-4 6-0
1R: Marion Jessup d.Mary Keller 6-1 6-0
1R: Carolyn Hirsch d. Mrs Duran 6-1 6-1
1R: Ellice Endicott d.Ruth Oexman 3-6 6-2 6-1
1R: Mae Ceurvorst d. Carolyn Roberts 6-8 6-2 6-2

2R: Alice Francis d. Helen Wills Moody default
2R: Mianne Palfrey d. Agnes Lamme 7-5 6-3
2R: Sarah Palfrey d. Bonnie Miller 6-0 6-2
2R: Baroness Maud Levi (Ita) d. Clara Greenspan 8-6 6-3
2R: Dorothy Weisel d. Eleanor Cottman 7-5 6-1
2R: Rice d. Mrs Cremonin 6-1 6-3
2R: Corbiere d. Florence Le Boutillier 5-7 6-1 7-5
2R: Pittman d. Rebold 6-1 6-0

2R: Jessup d. Hirsch 6-0 6-1
2R: Ceurvorst d. Endicott 6-1 6-3
2R: Mrs Muhl d. Midge Van Ryn default
2R: Lillian Hester d. Clara Louise Zinke 6-4 1-6 6-3
2R: Josephine Cruickshank d. Anne Rainav default
2R: Alice Marble d. Charlotte Miller 6-1 7-5
2R: Barbara Stoddard d. Penelope Anderson default
2R: Joan Ridley (GB) d. Mrs Johnson 6-3 6-0

3R: M Palfrey d. Francis 6-2 6-2
3R: S Palfrey d. Levi 5-7 6-3 6-3
3R: Weisel d. Rice 6-1 6-4
3R: Pittman d. Corbiere 8-6 6-2

3R: Jessup d. Ceurvorst 6-2 7-5
3R: Hester d. Muhl 4-6 7-5 6-3
3R: Cruickshank d. Marble 5-7 7-5 6-2
3R: Ridley d. Stoddard 6-0 8-6

QF: S. Palfrey d. M. Palfrey 6-0 11-9
QF: Pittman d. Weisel 6-2 4-6 6-4
QF: Jessup d. Hester 6-1 6-4
QF: Ridley d. Cruickshank 4-6 6-4 6-2

SF: Pittman d. S. Palfrey 6-3 6-1
SF: Ridley d. Jessup 6-2 6-2

FI: Elsie Pittman (GB) vs Joan Ridley (GB) 6-3 4-6 double retirement

DF: Elsie Pittman (GB)/Joan Ridley (GB) d. Josephine Cruickshank/Midge Van Ryn 13-11 4-6 6-3

Goldsack Pittman and Ridley decided to come to the US "on their own" after being left off their nation's Wightman Cup team. They create a firestorm of controversy when they run to the net and shake hands after splitting sets, announcing they will divide the first prize. No name will go on the trophy and the title is not split, though the tournament director hands both the winners and runner-up prizes to the two ladies to divide. The ladies were surprised at the outburst, stating their action was a common practice back home. Elsie and Joan stated that they wished to default the singles in order to conserve their energy for the doubles final later that afternoon. When their request to play the doubles the next day was denied they formulated their plan to default if sets were split.

-----

August 10-17, Northwest Clay Court Championships, Rochester, Minnesota, United States

FI: Alice Fraser d. Elizabeth Kesting 5-7 6-4 9-7

MX: Elizabeth Kesting/Charles Britzius d. Marion Wisner/Henry Yutzy 5-7 6-4 6-4

-----

August 10-15, Bude, Cornwall, England (Grass)

FI: Isa Watanabe d. Miss Hamm 6-4 7-5

DF: Phyllis Dransfield/Miss Wrangham d. Annie Brunyate/Miss Collins 6-2 6-4

MX: Phyllis Dransfield/R.C.L. Burgess d. Miss Sharp/B.R. Newman 6-0 6-4

-----

August 10-15, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: S. Eccles d. A. Price 6-2 6-2

-----

August 10-15, Derbyshire Championships, Buxton, England (Grass)

FI: Mary Heeley d. F. Scott 6-3 6-2*

DF: Joan Ingram/F. Scott d. Miss Anderson/Mary Heeley 8-6 7-9 6-2

MX: Mary Heeley/Vernon G. Kirby (SA) and Joan Ingram/ Frank Wilde divided the prizes.

* F. Scott's first name could be Freda.

-----

August 10-15, Dorset Championships, Parkstone, England (Grass)

SF: Nancy Lyle d. Kathleen Bridge 6-0 6-3
SF: Evelyn Dearman d. Mary Hardwick 6-2 6-2

FI: Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-2 6-2

DF: Evelyn Dearman/Nancy Lyle d. Mrs A. Clayton/Kathleen Lidderdale Bridge 6-1 7-5

MX: Nancy Lyle/John Wheatley d. Evelyn Dearman/ Sir Charles Leonard Lyle 6-3 6-2

-----

August 10-15, Isle of Wight Championships, Ventnor, England (Grass)

FI: R. Albright d. K. Lewis 7-5 6-2

DF: M. Graham/B. Hole d. Miss Alperton/K. Lewis 7-5 6-4

MX: M. Graham/B.H. Cope d. Miss Alperton/T. Pethick 3-6 6-2 4-3 retired

-----

August 10-15, Norfolk Championships, Cromer, England (Grass)

FI: Mrs Dudley Cox d. G. Tomblin 6-3 6-4

DF: J. Goss/J. Johnson-Taylor d. Mrs C. Barclay/N. Kelman 6-2 6-4

MX: Mrs Dudley Cox/Norman H. Latchford d. Miss Johnson-Taylor/ Nigel Sharpe 6-8 6-2 7-5

-----

August 10-15, North Wales Championships, Criccieth (Grass)

FI: Dora Beazley d. Eileen Antrobus 4-6 6-4 7-5

DF: Eileen Antrobus/Dora Beazley d. Miss Hollins/Miss Lyons 6-4 4-6 7-5

MX: Miss Hollins/E.T. Hollins d. Eileen Antrobus/Lionel Antrobus 6-4 10-8

-----

August 10-15, West Wales Championships, Tenby

FI: V Stephens d. Mrs Gimson 7-5 6-3

-----

August 11-15, South Herefordshire Championships, Ross, England (Grass)

FI: Jeanette Morfey d. Nancy Lyle 6-4 8-6

DF: Ermyntrude Harvey/Peggy Michell d. Evelyn Dearman/Nancy Lyle 6-2 7-5

MX: Ermyntrude Harvey/Frank Wilde d. Evelyn Dearman/Edward Dearman 6-2 6-1

-----

August 10-15, Caesarean Croquet and Lawn Tennis Club, Saint Saviour, Jersey, Channel Islands

FI: Mrs Edwards d. Miss Oswald 6-1 4-6 6-4

DF: Mrs Edwards/Mrs Jensen d. B. Ashpitel/R. Le Maistre 6-3 6-2

MX: Miss Oswald/Colonel R.H. Allen d. Mrs Edwards/F.E. Padgett 6-1 4-6 8-6

-----

August 10-15, Teignmouth, Devon, England (Grass)

FI: Ermyntrude Harvey d. Gethyn Harry 6-4 6-2

DF: Doris Eastley/Ermyntrude Harvey d. Gaby Curtis/Andree Lucas 8-6 6-4

MX: Ermyntrude Harvey/A.T. Hill d. Gethyn Harry/Captain G.R. Ashton 6-4 6-4

-----

August 10-15, Worthing, Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Madge Slaney 9-11 6-4 7-5

DF: Beatrice Feltham/Phoebe Watson d. Cecily Marriott/Madge Slaney 6-4 8-6

MX: Phoebe Watson/John E. Rodocanachi d. Beatrice Feltham/P.C. Gambell 6-3 6-4

-----

August 10-17, Championships of the South-Eastern Counties and of County Wicklow, Bray, County Wicklow, Ireland (Grass)

FI: Hilda Wallis d. Phyllis Wallis, walkover

DF: Norma Stoker/Hilda Wallis vs Una Miley/Phyllis Wallis

MX: Norma Stoker/ D. O'Sullivan d. Hilda Walls/Edward A. McGuire 3-6 6-1 6-4

-----

circa August 10-16, Cabourg, France (Clay)

SF: Andrée Fréville d. Yvonne Kleinadel 6-3 6-2
SF: Jacqueline Goldschmidt d. Jacqueline Gallay 6-4 6-3

FI: Jacqueline Goldschmidt d.Andrée Fréville 6-3 6-2

DF: Jacqueline Gallay/Simone Mathieu d. Germaine Charnelet/Yvonne Kleinadel 6-2 6-1

MX: Simone Mathieu/Paul Feret d. Germaine Charnelet/Edmond Blanc 6-2 6-3

-----

August 10-16, Dinard, France (Clay)

SF: Simone Barbier d. Mme Porée 6-0 6-1
SF: Leila Claude Anet d. Aimée Charpenel 6-2 6-3

FI: Leila Claude-Anet d. Simone Barbier 6-1 3-6 6-4

DF: Simone Barbier/Leila Claude-Anet d. Aimee Charpenel/Mme Poree 6-4 6-1

MX: Simone Barbier/Coco Gentien d. Aimee Charpenel/Alain Bernard 6-3 6-3

-----

August 10-16, Hossegor Tournament, Hossegor, France (Clay)


QF: Jeanne Peyré d. Antoinette Roche 6-3 6-2
QF: Mlle Beaugé d.Lucette Culbert default
QF: Daisy Speranza Wyns d. Mlle Maria 4-6 6-3 6-2
QF: Phyllis Satterthwaite (GB) d.Simone Iribarne 6-1 6-2

SF: Satterthwaite d. ????
SF: Speranza Wyns d. ????

FI: Phyllis Satterthwaite (GB) d. Daisy Speranza-Wyns 6-1 ?

DF: Phyllis Satterthwaite (GB)/Daisy Speranza-Wyns d. Mlle Cerf/Mlle De Chavarri 7-5 4-6 9-7

MX: Daisy Speranza-Wyns/Jack Hillyard (GB) d. Phyllis Satterthwaite (GB)/Jean Borotra 0-6 6-2 6-2

-----

circa August 10-16, Villers-sur-Mer, France (Clay)

FI: Mlle Fougères d. Mlle Haran 6-3 7-5

DF: Haran/Mlle Petrocochino d. Mlle Fougères/Andree Freville 7-5 3-6 7-5

MX: Andree Freville/Claude d. Mlle Fougères/Nicolas Magaloff 6-3 5-7 6-2

-----

August 10-16, New Courts Lawn Tennis Club, Cannes, France (Clay)

Singles (Draw=16)

1R: Muriel Thomas (GB) d. Mlle Versein 6-0 6-2
1R: R Warden d. Mlle Lewishon 3-6 9-7 6-2
1R: Mme De Teissier d. Miss Ginoer 6-1 6-1
1R: Mrs Franks d. Miss Newman 6-0 6-0

1R: Ninon Boilaive d. Mme Lewisohn 6-1 6-2
1R: Mlle Gaste d. Mlle Stern 5-7 6-3 6-1
1R: Mlle De Fabricotti d. Mme De Costanzo 8-6 6-4
1R: Elizabeth MacReady d. Miss Sheldon 6-0 6-0

QF: Thomas d. Warden ????
QF: Franks d. De Teissier 6-2 6-1
QF: Boilaive d. Gaste 6-3 6-1
QF: MacReady d. De Fabricotti ????

SF: Thomas d. Franks 6-2 6-1
SF: MacReady d. Boilaive 1-6 6-2 6-1

FI: Muriel Thomas (GB) d. Elisabeth Macready 6-1 6-3

MX: Muriel Thomas (GB)/Emmanuel du Plaix d. Elisabeth Macready/Count Mikhail Soumarokoff 9-7 6-3

-----

August 10-16, Leukerbad aka Loèche-les-Bains, Switzerland (Clay)

FI: Hélène de Werra d. Mme Thèves (Fra) 6-0 6-4

MX: Hélène de Werra/Paul de Werra d. Mme Thèves (Fra)/G.J. Thèves (Fra) 4-6 6-1 6-4

-----

August 13-16, Montana, Switzerland (Clay)

FI: Miss King (GB) d. Mlle Furrer 6-2 4-6 7-5

MX: Miss White/Bacchus d. Miss King (GB)/King 7-5 1-6 6-0

-----

August 8-16, Spanish International Championships, Santander (Clay)

FI: Bella Pons d. Guadalupe Pombo 6-0 6-3

DF: Bella Pons/Estrada d. Teresa/Guadalupe Pombo 7-5 0-6 7-5

MX: Bella Pons/Eduardo Flaquer d. Milagros Gomez Acebo/Jean Lesueur (Fra) 7-5 6-4

-----

August 12-16, Heiligendamm, Germany (Clay)

FI: Paula Von Reznicek d. Marie Luise Horn 5-7 6-2 6-3

MX: Paula Von Reznicek/Friedrich Frenz d. Frau Suren/Dr Walter Dessart 4-6 6-4 7-5

-----

August 13-16, Championships of Hanover, Germany (Clay)

FI: Maria Pflügner d. Ruth Kohnert 1-6 6-1 6-3

MX: Maria Pflügner/Ferdinand Uhl d. Frl Haff/Eberhard Pachaly 10-8 6-2

-----

August, Breslau, Germany (Clay)

FI: Cilly Aussem d. Redlich (Aut) 6-0 6-2

-----

August 8-12, Viareggio, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis Viareggio

FI: Ucci Manzutto d. Ivana Orlandini 6-2 6-4

MX: Ucci Manzutto/Pier Giovanni Pietra d. Ivana Orlandini/Roberto Supino 6-8 6-2 6-3

Last edited by Rollo; Sep 27th, 2018 at 03:19 PM.
Jimbo109 is offline  
post #40 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of August 17-23

August 15-20, Aldeburgh, Suffolk, England (Hard)

FI: Kay Stammers d. Margaret McKane Stocks 6-3 6-1

DF: N. Fox/Mrs R. Pretty d. Mrs S. Hicks/Margaret McKane Stocks 7-5 6-2

MX: J.E. Giesen/Mrs P. Carthew d. H.A. Buckler/Kay Stammers 2-6 6-3 8-6

---------------

August 17-22, East Kent Championships, Margate, England (Grass)

FI: Nancy Lyle d. Dorothy Crichton 6-2 6-0

DF: Dorothy Crichton/Nancy Lyle d. E. Bobby/C. Tannenbaum 6-1 6-0

MX: Harry Cooper/Nancy Lyle d. Albert Prebble/Dorothy Crichton 6-1 6-2

---------------

August 17-22, Exmouth, England

1R: Mae Elton d. Mrs Kemble 6-2 6-1
1R: Pamela Churcher d. N Romer 6-0 6-1
1R: Olga Haycraft d. P Charlton 6-1 6-3

2R: Madge Slaney d. Mrs M Lawrence 6-0 6-1
2R: J Woodcock d. A Lockley 6-3 3-6 6-2
2R: Elton d. C E Leaf 6-4 6-2
2R: Peggy Michell d. Churcher 6-4 6-4
2R: Mrs W P Cook d. J K Sturch 7-5 6-2
2R: Nora Kelman d. M J P Chappell 7-5 6-2
2R: Lucy Pennycuick d. M Aplin 6-1 6-4
2R: Haycraft d. M M Walton 6-0 6-1
2R: Mrs G Boyd d. E M Bastin 6-0 6-4
2R: B Taylor d. M Pittard 6-4 3-6 6-1
2R: J L Francis d. Mrs C Evans 8-6 6-1
2R: R S Malcolm d. V E Lush 6-2 7-5
2R: Ermyntrude Harvey d. Miss Newbronner 6-0 6-1

3R: Slaney d. Woodcock 6-1 6-1
3R: Elton d. Michell 6-8 10-8 6-2
3R: Billie Yorke d. Cook 6-3 6-3
3R: Kelman d. J Llewelyn 6-1 4-6 6-2
3R: Pennycuick d. Haycraft ?
3R: Boyd d. Taylor 6-4 6-2
3R: Francis d. G Bolt 7-5 6-1
3R: Harvey d. Malcolm 6-0 6-0

QF: Slaney d. Elton 0-6 6-0 6-3
QF: Yorke d. Kelman 6-1 6-0
QF: Pennycuick d. Boyd 6-4 6-3
QF: Harvey d. Francis 6-4 6-1

SF: Slaney d. Yorke ?
SF: Harvey d. Pennycuick 7-5 6-4

F: Madge Slaney d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-0

--------------

August 17-22, Falmouth, Cornwall, England (Grass)

FI: Olga Webb d. Marion Phayre 6-3 6-3

DF: Marion Phayre/Olga Webb d. Mrs Lyle/Cicely Ruault 6-2 6-4

MX: G.F. Mathieson/Olga Webb d. M.V. Callendar/Miss Yeates 6-4 6-2

--------------

August 17-22, Hunstanton, Norfolk, England (Grass)

FI: Mrs Munro d. Mrs Dudley Cox 6-4 6-3

DF: Barbara Adams/S. Back d. Mrs Munro/M. Snaith 6-3 6-4

MX: J.R. Reddall/Mrs Munro d. F.S. Allen/A. Beacon 2-6 6-2 6-3

---------------

August 17-22, Minehead, Somerset, England

FI: Daphne White d. Alexandra McOstrich 1-6 6-3 6-3

----------------

August 17-22, North of England Championships, Scarborough, North Yorkshire (Grass)

1R: Mary Heeley d. E M Whitaker 6-0 6-2
1R: Norah Middleton d. Mrs W P Holtby 9-7 6-1
1R: Janet Lawson d. Joan Ingram 6-2 6-1
1R: Dorothy Alexander d. M Lettington 6-0 6-0

2R: Heeley d. Nora Maingay 6-3 6-0
2R: Winifred Bower d. Middleton w/o
2R: Freda Scott d. Constance Yule 6-3 6-1
2R: Lawson d. Jean Rankine 6-4 6-4
2R: Alexander d. Mrs J G Stephens 7-5 6-3
2R: Dorothy Anderson d. V Watson 6-2 6-1
2R: Nancy Hellewell d. Mrs Wrightson 2-6 6-2 6-0

QF: Heeley d. Bower 6-4 6-1
QF: Scott d. Anderson 6-0 8-6
QF: Lawson d. Alexander 6-4 8-6
QF: Freda James d. Hellewell 6-1 7-5

SF: Heeley d. Scott 6-2 6-3
SF: James d. Lawson 4-6 6-0 9-7

FI: Mary Heeley d. Freda James 2-6 6-1 6-2

DF: Freda James/Mary Heeley d. Joan Ingram/F. Scott 5-7 6-3 6-3

MX: Vernon G. Kirby (SA)/Freda James d. Camille E. Malfroy (NZ)/Mrs Stephens 6-3 6-2

---------------

August 17-22, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Mary Hart McIlquham d. Elsa McAlpin Haylock 4-6 6-1 6-2

DF: J. Harry/Mary Hart McIlquham d. Edith Clarke/Elsa McAlpin Haylock 2-6 6-4 6-4

MX: Jiro Satoh (Jpn)/Elsa McAlpin Haylock d. A.C.D. Campbell/Mary Hart McIlquham 6-1 10-8

---------------

August 17-22, West Sussex Championships, Bognor Regis, England

FI: Louise Bull d. M E Bailey 6-4 6-2

----------------

August 17-22, Scottish Hard Court Championships, Saint Andrews, Scotland

FI: Esna Robertson d. Geraldine Beamish 6-3 6-1

----------------

August 19-24, South of Ireland Championships, Waterford, County Waterford (Grass)

FI: Phyllis Wallis d. Hope Furney 6-1 6-0

At this point in time the women's singles event for the South of Ireland Championships was being held at the Waterford tournament. The original South of Ireland Championships tournament was held in County Limerick; the first edition took place in the summer of 1877, when it was the first lawn tennis tournament in the world to feature a women's singles event.

----------------

August 17-23, La Baule, France (Clay)

FI: Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 7-5

DF: Miss Rudo/Marie Conquet d. Schopfer "Claude-Anet"/Carr Satterthwaite (GB) default

MX: Mme Michel Bernard/Edouard Thurneyssen d. Carr Satterthwaite (GB)/Hillyard (GB) default

---------------

August 17-23, Saint-Lunaire, France (Clay)

FI: Mme Porée d. Mme Lerolle 6-3 6-4

DF: Porée/Mme Guyot d. Mme Sabouraud/Mme Legendre 6-3 6-4

MX: Porée/Robert Bouy d. Lerolle/Coutanson 6-2 6-2

---------------

August 17-23, Gallia Club, Cannes, France (Clay)

Singles (Draw=16)

1R: Muriel Thomas (GB) d. Mrs Goebels default
1R: Mrs Butt d.Melle Moreau default
1R: Ninon Boilaive d. Mme De Teissier 6-2 6-2
1R: Mrs Franks d. Mlle Rosenbaum 6-2 6-1


1R: Mlle De Fabricotti d. Mlle Versein 6-3 6-2
1R: Mme Sampré d. Mrs Wade default
1R: Mlle Loewenstein d. Mme De Costanzo 8-6 6-2
1R: Mme Taunay (Neth) d. Miss Curzon default

QF: Thomas d. Butt 6-1 6-0
QF: Franks d. Boilaive 6-3 6-2
QF: De Fabricotti d. Sampré 8-6 6-4
QF: Taunay d. Loewenstein 6-1 6-2

SF: Thomas d. ????
SF: Taunay d. ????

FI: Muriel Thomas (GB) d. Mme Taunay (Neth) 6-1 8-6

MX: Mme Taunay (Neth)/Rene Gallape d. Mlle de Fabricatti/Vladimir Landau (Mon) 6-4 6-3

-----

August 18-22, Bolzano, Italy (Clay)

SF: Baroness Paula Von Reznicek (Ger) d. Ucci Manzutto 6-0 6-1
SF: Elsa Riboli d. Princess Josephine von Lobkowitz (Cz) 6-2 6-1

FI: Baroness Paula von Reznicek (Ger) d. Elsa Riboli 6-3 2-6 6-4

Mixed doubles

SF: Paula Von Reznicek (Ger)/Count Ludi von Salm (Aut) d. B. De Fecondo/Boscaroli 6-2 6-0
SF: Princess Josephine von Lobkowitz (Cz)/Heinrich Eifermann (Aut) d. Ucci Manzutto/Schieder 6-3 5-7 6-3

FI: Baroness Paula von Reznicek (Ger)/Count Ludwig von Salm (Aut) d. Princess Josephine von Lobkowitz (Cz)/Heinrich Eifermann (Aut) 6-3 6-4

-----

August 17-23, Geneva, Switzerland (Clay)

FI: Lolette Payot d. Ilse Friedleben (Ger) 7-5 3-6 6-3

DF: Lolette Payot/Simone Barbier (Fra) d. Ilse Friedleben (Ger)/Frau Fehlmann 6-1 6-4

MX: Simone Barbier (Fra)/Erik Worm (Den) d. Mme Meurier/Maurice Ferrier 6-2 6-4

-----

August 17-23, Grindelwald, Switzerland (Clay)
Venue: Grand Hotel Baer

FI: Sandra Franchi (Ita) d. Mlle Carrassi del Villar (Ita) 6-3 2-6 6-3

MX: Sandra Franchi (Ita)/Ehrenreich (Aut) d. Miss Brooksmith (GB)/Lindsay (GB) 6-3 2-6 6-4

-----

August 17-23, Gstaad, Switzerland (Clay)
Venue: Sarina LTC

FI: Mme Kornfeld d. Mlle A. Clerc 6-0 6-2

DF: Mlle A. Clerc/Mlle H. Clerc d. Mme Vuichoud/Mrs Fuller 6-2 6-4

MX: Mme Garcia/Boris Maneff d. Mrs Fuller/Charles Aeschlimann 6-1 0-6 6-1

-----

August 15-25, Portschach, Austria (Clay)
Venue: The Werzer Hotel Resort

FI: Elsa Riboli (Ita) d. Miss Travers (GB) 6-3 6-2

XM: Trude Wolf/Ravachi d. Miss Travers (GB)/Satho 6-3 6-1


Note: The unidentified Miss Travers was an English player. The same two players would meet in the final of the same event at the same tournament in 1932, with a very similar result.

-----

Circa mid-August, Bydgoszcz, Poland (Clay)

FI: Frau Gross d. Baroness Dellingshausen 6-3 6-4

DF: Frau Gross/Frl Koch d. Frl Bielowska/Frau Grasoriek 6-1 6-2

MX: Sioda/Baroness Kellingshausen d. Draheim/Frl Koch following the drawing of a lot to decide the winners

-----

August 16-20, Kaposvar, Hungary (Clay)

FI: Mrs Bokorné d. Mrs Schlosserné 7-5 4-6 7-5

DF: Edith Gschwindt/Klari Kellauer Tevelyné d. Mrs Bokorné/Mrs Schlosserné 7-5 8-6

MX: Mrs Schlosserné/Szekely d. Kellauer Tevelyné/Straub 6-3 6-2

-----

August 17-22, American Tennis Association (ATA) Championships, Tuskeegee, Alabama, US
Venue: Tuskeegee Institute

FI: Ora Washington d. Blanche Winston 6-3 6-3

Last edited by Rollo; Sep 27th, 2018 at 02:45 PM.
Jimbo109 is offline  
post #41 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

August 17-24, US Championships, New York (Grass)
Venue: West Side Club, Forest Hills

There were 16 players seeded, 8 domestic and 8 foreign.
An "F" symbol denotes a foreign seed.

1st Round
Helen Wills Moody [1] d. Edith Sigourney 6-0 6-0
Mary Greef d. Alice Marble 6-2 6-2
Ruby Bishop d. Katherine Winthrop 6-1 7-5
Joan Ridley (GB) [6F] d. Clara Zinke 6-3 6-4

Dorothy Weisel [7] d. Dorrance Chase 6-3 6-4
Penelope Anderson d. Mrs. T. Johnson 6-2 6-0
Gracyn Wheeler d. Mrs. Harrison Smith 6-1 12-10
Dorothy Round (GB) [3F] d. Mrs. Agnes Sherwood Lamme 6-3 6-3

Anna McCune Harper [3] d. Olga Kallos 6-1 6-0
Norma Taubele d. Betty Barber Corbiere 4-6 6-2 7-5
Dorothy Andrus d. Virginia Cross 6-3 6-2
Elsie Goldsack Pittman (GB) [7F] d. Mrs. R. Morris 6-3 6-4

Midge Gladman Van Ryn [6] d. Elizabeth Rebold 6-3 6-0
Sarah Palfrey d. Charlotte Miller 6-3 2-6 6-4
Cecilia Riegel d. Ruth Oexman 7-9 6-1 6-2
Phyllis Mudford (GB) [2F] d. Anna Fuller Hubbard 6-3 6-0

Helen Jacobs [2] d. Mae Ceurvorst 6-2 6-2
Virginia Rice d. Mary Cutter 6-3 6-3
Carolyn Swartz Hirsch d. Mrs. Christian Muhl 7-5 8-6
Virginia Hilleary d. Maud Rosenbaum Levi (Ita) [8F] 6-3 6-4

Marjorie Morrill [5] d. Ellice Mack Endicott 6-3 6-4
Alice Francis d. Lillian Scharman Hester 6-3 6-4
Eleanor Cottman d. Florence Le Boutillier 6-3 6-4
Eileen Bennett Whittingstall (GB) [4F] d. Rosamund Newton 6-0 6-1

Marion Zinderstein Jessup [4] d. Anne Page 6-1 6-0
Margaret Carspecken d. Gladys Taylor Hawk 6-3 6-3
Mianne Palfrey d. Bonnie Miller 6-4 6-0
Dorothy Shepherd Barron (GB) [5F] d. Mary Keller 6-1 6-0

Josephine Cruickshank [8] d. Mrs. Wm. Shedden 6-2 6-0
Carolyn Roberts d. Barbara Stoddard 6-3 6-4
Clara Greenspan d. Margaret Blake 6-2 6-4
Betty Nuthall (GB) [1F] d. Julie Makin Stenz 6-2 6-1

2nd Round
Wills Moody [1] d. Greef 6-2 6-3
Ridley [6F] d. Bishop 6-3 4-6 6-0
Weisel [7] d. Anderson 6-4 6-3
Round [3F] d. Wheeler 6-1 6-3

McCune Harper [3] d. Norma Taubele 6-4 6-3
Goldsack Pittman [7F] d. Andrus 6-3 6-2
Sarah Palfrey d. Gladman Van Ryn [6] 1-6 8-6 6-1
Mudford [2F] d. Riegel 6-1 6-1

Jacobs [2] d. Rice 6-0 6-2
Hilleary d. Swartz Hirsch 6-2 6-3
Francis d. Morrill [5] 3-6 7-5 retired
Bennett Whittingstall [4F] d. Cottman 6-1 6-0

Zinderstein Jessup [4] d. Carspecken 6-0 6-2
Shepherd Barron [5F] d. Mianne Palfrey 1-6 6-3 7-5
Cruickshank [8] d. Roberts 6-4 6-2
Nuthall [1F] d. Greenspan 6-4 6-0

3rd Round
Wills Moody [1] d. Ridley [6F] 6-3 6-0
Weisel [7] d. Round [3F] 6-4 6-3
McCune Harper [3] d. Goldsack Pittman [7F] 6-0 5-7 6-1
Mudford [2F] d. Sarah Palfrey 6-2 7-5

Jacobs [2] d. Hilleary 6-3 6-3
Bennett Whittingstall [4F] d. Francis 6-1 6-3
Shepherd Barron d. Zinderstein Jessup [4] 6-8 6-0 6-3
Nuthall [1F] d. Cruickshank [8] 6-2 6-3

Quarters
Wills Moody [1] d. Weisel [7] 6-1 6-2
Mudford [2F] d. McCune Harper [3] 4-6 6-3 6-2
Bennett Whittingstall [4F] d. Jacobs [2] 3-6 6-3 8-6
Nuthall [1F] d. Shepherd Barron [5F] 6-2 6-1

Semis
Wills Moody [1] d. Mudford [2F] 6-2 6-4
Bennett Whittingstall [4F] d. Nuthall [1F] 6-2 3-6 6-4

Final
Wills Moody [1] d. Bennett Whittingstall [4F] 6-4 6-1

------------------------------------------

Wills' domination has become so crushing that she is now undefeated 4 years in a row. The largest crowd of the week was 8,000 for the semis. The visiting Wightman cup team did everything but win the title. For the first time ever 3 of 4 semifinalists were foreign. The entire draw was remade after Alice Marble protested being left out. Apparently the USTA hadn't received her entry forms from her California association or Alice.

Last edited by Jimbo109; Feb 19th, 2014 at 03:07 PM.
Jimbo109 is offline  
post #42 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:14 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

August 17-24, US Championships, New York (Grass)
Venue: West Side Club, Forest Hills

Doubles

Domestic Seeds: (seeds counted as donestic so long as one Americna on team)
[1] Cruickshank/Van Ryn
[2] Harper/Levi
[3] Jessup/Morrill
[4] Andrus/Hilleary
[5] Mianne Palfrey/Sarah Palfrey

Foreign Seeds
[1] Nuthall/Whitingstall
[2] Mudford/Shepherd Barron
[3] Pittman/Ridley

1st Round
Cruickshank/Van Ryn d. Cremonin/Olga Kallos 6-1 6-1
Blake/Hubbard d. Hawk/Hester 5-7 6-4 6-4
M. Palfrey/S. Palfrey d. Lamme/Morris 6-1 6-1
V. Cross/Winthrop d. Cutter/Dwyer 7-9 6-2 7-5

Anderson/Rice d. Andrus/Hilleary [4] 4-6 6-3 6-4
Roberts/Norma Taubele d. Mae Ceurvorst/B. Miller 6-4 6-4
Sigourney/Wightman d. Bishop/Wheeler 6-2 4-6 6-3
Nuthall/Whittingstall d. Dorrance Chase/Shedden 6-1 6-2

Harper/Levi d. Carspecken/Cottman 6-3 6-4
Greef/Charlotte Miller d. Oexman/Zinke 5-7 6-4 6-4
Jacobs/Round d. Marble/Weisel 6-2 6-2
Pittman/Ridley d. Corbiere/Endicott 6-3 6-2

Jessup/Morrill d. Letson/Muhl 6-1 6-1
Francis/Page d. Elizabeth Rebold/Harrison Smith 6-4 6-0
Le Boutillier/Stoddard d. Dorothy Paton/Grace Surber 6-4 6-2
Mudford/Shepherd Barron bye

2nd Round
Cruickshank/Van Ryn d. Blake/Hubbard 9-7 6-1
M. Palfrey/S. Palfrey d. V. Cross/Winthrop 6-2 6-2
Anderson/Rice d. Roberts/Taubele 6-2 6-1
Nuthall/Whittingstall d. Sigourney/Wightman ????

Harper/Levi d. Greef/C. Miller 6-0 6-3
Jacobs/Round d. Pittman/Ridley 6-3 6-3
Francis/Page d. Jessup/Morrill default
Mudford/Shepherd Barron d. Le Boutilier/Stoddard 6-1 6-2

Quarters
Cruickshank/Van Ryn d. M. Palfrey/S. Palfrey 5-7 6-3 6-1
Nuthall/Whittingstall d. Anderson/Rice 6-4 6-2
Jacobs/Round d. Harper/Levi 3-6 6-4 6-2
Mudford/Shepherd Barron d. Francis/Page 6-3 6-0

Semis
Nuthall/Whittingstall d. Cruickshank/Van Ryn 6-3 6-2
Jacobs/Round d. Mudford/Shepherd Barron 6-2 9-7

Final
Nuthall/Whittingstall d. Jacobs/Round 6-2 6-4

Last edited by Jimbo109; Sep 2nd, 2013 at 07:55 AM.
Jimbo109 is offline  
post #43 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:15 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of August 24-30

August 24-30, US Championships, Longwood, Massachesetts (Grass)

Mixed Doubles

1R: Sarah Palfrey/Clifford Sutter d. Anne Rainey/J Flaherty default
1R: Joan Ridley (GB)/Berkeley Bell d. Martha Bayard Guild/Henry R Guild 7-5 6-4
1R: Anna McCune Harper/Willmer Allison d. Margaret Cutter/EW Feibleman 7-5 6-2

2R: Betty Nuthall (GB)/George Lott d. Penelope Anderson/Bruce Barnes 6-2 6-4
2R: Virginia Rice/Gregory Mangin d. Marjorie Morrill/FR Leighton-Crawford 6-4 6-4
2R: S. Palfrey/Sutter d. Helen Jacobs/Frank Shields 5-7 6-2 6-4
2R: Dorothy Shepherd Barron/Pat Hughes d. Ridley/Bell default

2R: Harper/Allison d. Dorothy Round (GB)/Lester Stoefen 5-7 6-1 6-4
2R: Midge Gladman Van Ryn/John Van Ryn d. ????
2R: Eileen Bennett Whittingstall(GB) /Sidney Wood d. Mianne Palfrey/Wilbur "Junior" Coen 5-7 6-2 7-5
2R: Elsie Goldsack Pittman (GB)/Keith Gledhill d. Phyllis Mudford (GB)/Fred Perry (GB) 9-7 6-4

QF: Nuthall/Lott d. Rice/Mangin ??
QF: Shepherd Barron/Hughes d. S. Palfrey/Sutter 6-3 7-5
QF: Harper/Allison d. Gladman Van Ryn/Van Ryn 6-1 5-7 6-4
QF: Pittman/Gledhill d. Whittingstall/Wood 6-1 6-3

SF: Nuthall/Lott d. Shepherd Barron/Hughes 4-6 6-1 6-4
SF: Harper/Allison d. Pittman/Gledhill 6-3 6-4

FI: Betty Nuthall (GB)/George Lott d. Anna McCune Harper/Willmer Allison 6-3 6-3

Invitational Doubles

1R: Betty Nuthall/Dorothy Shepherd Barron d. Helen Jones/V. Arnold 6-1 6-0
1R: Martha Bayard Guild/Virginia Rice d. Virginia Cross/Kay Winthrop 6-2 6-1
1R: Josephine Cruickshank/Midge Gladman Van Ryn d. Mrs R. H. Mortom/Rosemond Newton 6-0 6-1
1R: Mianne Palfrey/Sarah Palfrey d. Mrs Benjamin Cole/Edith Sigourney 6-3 6-2
1R: Anna McCune Harper/Hazel Hotchkiss Wightman d. Margaret Cutter/Louise Packer 6-1 6-3
1R: Elsie Goldsack Pittman/Joan Ridley d. Helen Boehm/Hilda Boehm default
1R: Helen Jacobs/Dorothy Round d Joanna Palfrey/Polly Palfrey 6-1 6-3
1R: Penelope Anderson/Anna Fuller Hubbard -bye ??

QF: Nuthall/Shepherd Barron d. Guild/Rice default
QF: Cruickshank/Van Ryn d. Mianne Palfrey/Sarah Palfrey default
QF: Harper/Wightman d. Pittman/Ridley default
QF: Jacobs/Round d. Anderson/Hubbard 3-6 6-0 6-3

SF: Nuthall/Shepherd Barron d. Cruickshank/Van Ryn 6-4 6-8 6-0
SF: Jacobs/Mudford d. Harper/Wightman 6-3 3-6 9-7

FI: Helen Jacobs/Phyllis Mudford d. Betty Nuthall/Dorothy Shepherd Barron 6-4 6-2

Last rounds are not an error-Mudford "filled in" for Dorothy Round! The events at Longwood were marred by 3 days of rain.

-----

August 24-30, Deauville, France (Clay)

SF: Josane Sigart (Bel) d. Mlle Olivieri 6-2 6-2
SF: Colette Rosambert d. Mlle Godsmitch 6-1 7-5

FI: Josane Sigart (Bel) d. Colette Rosambert 6-3 2-6 7-5

DF: Colette Rosambert/Josane Sigart d. Nicole de Montebello/Arlette Neufeld 6-1 6-3

-----

August 24-30, Cannes Lawn Tennis Club, France (Clay)

FI: Mme Taunay (Neth) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4

MX: Mme Taunay (Neth)/Rene Gallepe d. Muriel Thomas (GB)/Count Mikhail Soumarokoff 1-6 6-3 6-4

-----

Circa 25-30 August, Como, Italy (Clay)
Venue: Villa Olmo

QF: Lucia Valerio d. Maddelena Sertorio 6-0 6-1
QF: Miss Burke d. Baby Manfredi 6-0 6-4
QF: Ucci Manzutto d. Vittoria Tonolli 6-1 6-3
QF: Jacqueline Gallay (Fra) d. [Lalla or Lina or Oda] Gadda default

SF: Valerio d. Burke 6-4 6-4
SF: Gallay d. Manzutto 5-7 6-2 6-4

FI: Lucia Valerio d. Jacqueline Gallay (Fra) 6-4 6-1

Mixed doubles

SF: Lucia Valerio/Bacchi d. Vittoria Tonolli/Augusto Rado 6-4 6-4
SF: Jacqueline Gallay (Fra)/Nino Jatta d. Giulia Perelli/Mario Valerio 9-7 6-2

FI: Lucia Valerio/Bacchi vs Jacqueline Gallay (Fra)/Nino Jatta

Note: The mixed doubles final appears to have been started, but not completed.

-----

August 27-31, Yugoslavian Championships, Belgrade, Serbia, Yugoslavia (Clay)


SF: Albina Korotvickova (Cz) d. Mlle Schrager 7-5 6-2
SF: Klara Hammer (Ger) d. Vlasta Gostisa 6-0 6-1

FI: Klara Hammer (Ger) d. Albina Korotvickova (Cz) 6-0 6-2

MX: Klara Hammer/Emil Gabory d. L. Schreder/Franjo Schaeffer 10-8 6-1

-----

August 24-30, Swedish Outdoor Championships, Stockholm, Sweden (Clay)

FI: Sigrid Fick d. E. Cederholm 6-1 6-2

DF: Sigrid Fick/Signy Wennerholm d. R. Ramberg/Gull Roberg 6-2 6-2

MX: Sigrid Fick/Curt Oestberg d. R. Ramberg/Harry Ramberg 6-4 6-0

-----

August 26-30, Bad Homburg, Germany (Clay)

FI: Anne Peitz d. Marie Luise Horn 6-3 7-5

DF: Marie Luise Horn/Anne Peitz d. Vera Menges/Frau Menzel (Cz) 6-2 6-2

MX: Frl Fischer/Bill Fuchs and Bucky Menzel (Cz)/Roderich Menzel (Cz) divided the prizes

-----

August 24-30, Lucerne, Switzerland (Clay)


QF: Lolette Payot d. Mme Meunier 6-3 6-1
QF: Nelly Neppach (Aut) d. Rosie Berthet (Fra) 8-6 1-6 6-1
QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Germaine Golding (Fra) 6-2 6-3
QF: Simone Barbier (Fra) d. Mme Fehlmann 6-1 9-7


SF: Payot d. Neppach 6-3 6-1
SF: Barbier d. Friedleben 6-4 1-6 7-5

FI: Simone Barbier (Fra) d. Lolette Payot 1-6 8-6 6-2

DF: Bella Pons (Sp)/Nelly Neppach (Ger) d. Simone Barbier(Fra)/Germaine Golding (Fra) 6-4 6-4

MX: Lolette Payot/Georges Glasser (Fra) d. Simone Barbier (Fra)/Pierre Grandguillot (Fra) 6-2 6-0

-----

August 24-29, Berkshire Championships, Reading, England (Grass)

FI: H. Brooke d. N. Truman 6-3 6-2

DF: Ellen Stokes/Sybil Stokes d. A. Knapp/D. Knapp 6-2 6-4

MX: H. Brooke/R.K.Irons d. A. Beacon/L.J. Walter 6-2 6-4

-----

August 24-29, Hastings and Saint Leonards, Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Madge Slaney 6-3 6-3

DF: Cecily Marriott/Madge Slaney d. Beatrice Feltham/Christine Tyrrell 3-6 6-1 6-2

MX: Phoebe Watson/Jiro Satoh (Jap) d. Madge Slaney/Cyril G. Eames 6-2 6-4

-----

August 24-29, Southampton, Hampshire, England (Grass)

FI: Mary Heeley d. Joan Ingram 6-3 6-4

DF: Mary Heeley/Joan Ingram d. D. Heaword/Mrs P. Shedden 6-1 6-4

MX: Mary Heeley/Vernon Kirby (SA) d. Joan Ingram/William Ingram 6-2 6-3

-----

August 24-29, New Malden, London, England (Clay)

Singles (Draw=34)

1R: M E Todd d. W M Hill 6-3 6-3
1R: E E Miller d. Mrs V M Brookes 6-8 7-5 7-5

2R: Dorothy Jameson d. Mrs L I Booker 6-1 6-0
2R: Mrs N Lawrence d. F M Brooks 6-4 3-6 10-8
2R: Billie Yorke d. M Thompson 7-5 6-4
2R: W E Sargeant d. ????
2R: Mrs H Martin d. Mrs Dudley Cox 4-6 7-5 6-3
2R: Todd d. Mrs P M Stammers 6-4 6-3
2R: EE Mitchell d. ????
2R: M McKechney d. Mrs Woodforde 7-9 6-4 6-3

2R: Sybil Edwards d. D Hanalyn 6-0 6-0
2R: E Caldwell d. K Roney 6-0 6-1
2R: Eleanor Rose d. A E Gifford 6-0 6-0
2R: Phyllis Grover d. P M Oliver 6-2 6-3
2R: Mildred Nonweiler d. Mrs D Poynder 6-1 6-2
2R: N Hiscock d. M S Brooks 6-3 6-4
2R: Mrs P Thomas d. Miller 6-2 6-0
2R: Joan Strawson d. E M Ackernley 6-1 6-0

3R: Jameson d. Lawrence 6-2 6-0
3R: Yorke d. Sargeant 6-2 6-8 6-3
3R: Martin d. Todd 6-3 6-3
3R: McKechney d. Mitchell 6-1 6-2

3R: Edwards d. Caldwell 6-8 6-2 8-6
3R: Rose d. Grover 6-3 7-5
3R: Nonweiler d. Hiscock 6-2 6-1
3R: Strawson d. Thomas 6-2 6-1

QF: Jameson d. Yorke 6-3 6-1
QF: Martin d. McKechney 6-2 6-4
QF: Edwards d. Rose 6-4 6-3
QF: Strawson d. Nonweiler 6-1 7-5

SF: Jameson d. Martin 6-2 7-5
SF: Strawson d. Edwards 9-7 6-4

FI: Dorothy Jameson d. Joan Strawson 6-4 6-8 6-4

-----

August 24-29, Carlisle, Cumbria, England (Grass)

FI: Freda James d. Dorothy Anderson 6-1 6-2

DF: Freda James/I.S. Howitt d. V. March/Ruth Watson 6-3 6-4

MX: Freda James/F.B. Kipping d. Ruth Watson/J.G. Locke 6-3 6-4

-----

August 24-29, Budleigh Salterton, Devon, England (Grass)

FI: Andree Lucas and Peggy Michell divided the prizes

-----

August 24-29, Bungay, Norfolk, England (Grass)

FI: Freda Scott d. Barbara Adams 6-4 8-6

DF: Barbara Adams/Vera Shepherd Wellesley d. Mrs Pryce Harrison/Freda Scott 6-4 6-1

MX: Freda Scott/Keith Bantoft d. Vera Wellesley/O.C. Johnson 2-6 6-3 6-3

-----

August 24-29, Saint Ives, Cornwall, England (Grass)

FI: Elizabeth Brunyate d. Louise Bull 6-8 10-8 8-6

DF: Elizabeth Brunyate/Annie Brunyate d. Louise Bull/Miss Partridge 6-3 6-3

MX: Cicely Ruault/L.W. Alderson d. Louise Bull/P.H. Partridge 6-4 7-5

-----

August 24-29, Thanet Championships, Westgate-On-Sea, Kent, England

FI: F B Hensman d. Naomi Jackson-Feilden 6-2 6-1

-----

end of August, Campos Berri Tournament, Saint-Jean-de-Luz, France (Clay)
Venue: Campos Berri

QF: Jeanne Peyré d. Mlle Odier 6-1 6-1
QF: Mlle Beaugé d. Mlle Legendre 6-1 6-1
QF: Simone Iribarne d. Lucette Culbert 6-1 4-0 retired
QF: P Chavarri d. Daisy Speranza Wyns 6-0 6-2

SF: Peyré d. Beaugé 6-2 4-6 6-4
SF: Chavarri d. Iribarne 6-4 2-6 6-1

FI: Jeanne Peyré d. P Chavarri 6-1 6-2

Last edited by Rollo; Sep 27th, 2018 at 04:15 PM.
Jimbo109 is offline  
post #44 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:15 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of August 31-September 6

September 1-13, Hungarian Championships, Budapest (Clay)

SF: Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Elsa Riboli (Ita) default
SF: Klara Hammer (Ger) d. Magda Baumgarten 6-0 6-1

FI: Klara Hammer (Ger) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-3 9-7

DF: Hilde Eisenmenger (Aut)/Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Mlle Csont/Greta Deutschova (Cz) 6-3 6-3

MX: Lenke Ziszovits (Rom)/Count Zichy d. Greta Deutschova (Cz)/Bela Kehrling default

-----

ends September 4, Cannes Tournament, Cannes (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

Singles (Draw=at least 14)


1R: Mme Taunay (Neth) d. Mrs Kerr 6-0 6-0
1R: Mme De Costanzo d. Mme Haguenot De Laistre 7-5 6-1
1R: Mrs Franks d. ????
1R: Miss Crocker d. ????

1R: Mlle De Fabricotti d. Mme Clavier 6-4 6-3
1R: Ninon Boilaive d. Mme Calman-Lévy 6-0 6-0
1R: Mrs MacCoughey d. Mlle De Rothschild 6-1 6-0
1R: Muriel Thomas (GB) d. ???? default

QF: Taunay d. De Costanzo 6-0 6-1
QF: Franks d. Crocker default
QF: De Fabricotti d. Boilaive default
QF: Thomas d. MacCoughey ????

SF: Taunay d.Franks 6-0 6-1
SF: Thomas d. De Fabricotti 6-3 6-2

FI: Mme Taunay (Neth) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4

MX: Mme Taunay (Neth)/Rene Gallepe d. Muriel Thomas (GB)/Count Mikhail Count Soumarokoff 1-6 6-3 6-4

-----

ends September 3, Houlgate Tournament, Houlgate, France (Clay)

SF: Simone Mathieu d. Mlle Rigault default
SF: Andrée Fréville d. Nicole de Montebello 8-6 4-6 6-3

FI: Simone Mathieu d. Andrée Fréville 6-1 6-4

DF: Simone Mathieu/Colette Rosambert d. Mlle Fougères/Andrée Fréville 6-2 7-5

MX: Simone Mathieu/Paul Feret d. Mlle Fougères/Beauvillain 6-2 6-1

-----

August 31-September 5, Bexhill-on-Sea, East Sussex, England (Grass)

FI: Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 6-0 6-2

-----

August 31-September 5, Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England

Singles (Draw=20)

1R: Mary Heeley d. W Robinson 6-1 6-2
1R: Evelyn Standring d. E E Miller 6-3 6-2
1R: Geraldine Beamish d. Mrs Hume-Williams 6-0 6-0
1R: Marion Phayre d. A Beacon 1-6 7-5 7-5

2R: Mary Heeley d. Lucy Pennycuick 6-3 6-3
2R: Madeleine Moss d. Evelyn Standring 2-6 7-5 6-0
2R: Barbara Frye d. E Bobby 6-3 7-5
2R: Mabel Mavrogordato d. Mrs V Hargreaves 6-4 6-3

2R: Geraldine Beamish d. Marion Phayre 6-3 6-3
2R: B Lewis d. Helen Burr 7-5 6-2
2R: Sonia Mavrogordato d. D Lammin 0-6 6-4 6-4
2R: Olga Webb d. Phyllis Grover 6-2 6-2

QF: Heeley d. Moss 6-2 6-3
QF: Frye d. Mavrogordato 6-4 6-4
QF: Beamish d. Lewis 4-6 12-10 6-4
QF: Webb d. Mavrogordato 6-3 6-2

SF: Heeley d. Frye 6-1 6-2
SF: Webb d. Beamish 6-2 6-1

FI: Mary Heeley d. Olga Webb 6-1 7-5

DF: Mary Heeley/Olga Webb d. Geraldine Beamish/Lucy Pennycuick 6-2 7-5

MX: Mary Heeley/Vernon Kirby (SA) d. Olga Webb/Richard Ritchie 6-2 7-5

-----

August 31-September 5, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Jean McAlpine d. V. Gilbert 6-2 5-7 6-2

DF: Naomi Jackson/Ellen Stokes d. T. King/V. King 6-4 6-2

MX: Naomi Jackson/ F.S. Allen and Ellen Stokes/A. Brown divided the prizes

-----

August 31-September 5, Sidmouth, Devon, England

1R: Marie Hazel d. Katherine Keith-Steele 6-2 6-2
1R: Olga Haycraft d. Mary Sweet-Escott 6-0 6-0
1R: Gethyn Harry d. R S Malcolm 6-1 6-0
1R: E I Caldwell d. S M Eastley 6-4 6-1
1R: K Lewis d. N F Hiscock 4-6 6-1 12-10
1R: Betty Holly d. Mrs W Radcliffe 3-6 6-4 6-1
1R: Janice Harry d. B Halliwell 6-0 6-1
1R: G V Willis d. M Strettell 6-1 1-6 6-3
1R: P Horne d. P M Plucknett 6-1 6-1
1R: Mae Elton d. G M Willis 6-0 6-2

2R: Eleanor Rose d. Mrs E S Hall 6-3 6-1
2R: J Whittington d. Mrs M Lawrence 6-2 6-0
2R: Effie Hemmant d. D Strettell 6-0 6-0
2R: Hazel d. E L Beattie 6-1 3-6 6-4
2R: E M Bastin d. G S Armitage 6-4 6-1
2R: M C Aplin d. Olga Haycraft 6-3 7-9 6-2
2R: Gethyn Harry d. Mrs K W Oldridge 6-1 6-3
2R: Ermyntrude Harvey d. M E Todd 6-1 3-6 6-2
2R: Mrs A S Bligh d. Mrs E White 6-1 6-1
2R: E Caldwell d. Lewis 8-6 6-3
2R: Mrs G Boyd d. B Priest 6-4 6-4
2R: Andree Lucas d. Joan Strettell 5-7 6-3 6-3
2R: Holly d. E Ashby Bolton 6-1 6-1
2R: Janice Harry d. G V Willis 6-0 6-0
2R: Elton d. Horne 6-2 6-1

3R: Rose d. Whittington 6-0 6-1
3R: Aplin d. Gethyn Harry 7-9 6-3 6-3
3R: Harvey d. Bligh 6-2 8-6
3R: Caldwell d. Boyd 6-2 6-3
3R: Lucas d. Holly 6-1 6-3
3R: Elton d. Janice Harry 6-0 6-3

[Missing the quarterfinals]

SF: Rose d. Aplin 6-4 2-6 6-0
SF: Elton d. Harvey 6-2 3-6 6-3

FI: Eleanor Rose d. Mae Elton 6-2 9-7

-----

early September, La Baule, France (Clay)


SF: Leila Claude Anet d. Antoinette Roche default
SF: Suzanne Desloges d. Mlle Fournier 7-5 6-4


FI: Leila Claude-Anet d. Suzanne Desloges 6-1 6-4

DF: LeilaClaude-Anet/Suzanne Desloges d. Marie Conquet/Gallay 6-1 6-3

MX: Suzanne Desloges/Pierre Goldschmidt d. Leila Claude-Anet/Philippe Gajan 4-6 6-3 6-2

-----

August 31-September 6, Etretat, France (Clay)

SF: Edith Belliard d.Juliette Martin 6-2 6-3
SF: Arlette Neufeld d.Doris Wolfson 6-1 6-1


FI: Arlette Neufeld d. Edith Belliard 6-0 4-6 6-2

DF: Edith Belliard/Juliette Martin d. Marie Danet/Doris Wolfson 6-2 6-4

MX: Arlette Neufeld/Roger Danet d. Edith Belliard/Jung 6-1 6-1

-----

early September, Plombières-les-Bains, France (Clay)

FI: Mme C. de Renty d. Mlle Bayle 6-3 6-3

MX: Mme Ferriot/Harel d. Mlle Dominguez/Balcells 6-3 6-4

-----

early September, Coutainville, France (Clay)

FI: Mlle Morelle d. Mlle Pomiès 6-4 4-6 6-3

DF: Mlle Pomiès/Mlle Gauckler d. Mme Menard/Mlle Attuyt 6-2 6-4

MX: Mme Siran/Dombreval and Mlle Attuyt/Delaquaize divided the title

-----

August 31-September 6, Lido Tournament, Venice, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 11]


1R: Simone Barbier (Fra) d.Mlle Velo 6-1 6-2
1R: Jacqueline Gallay (Fra) d. Coen Porto 6-0 6-1
1R: Dorothy Andrus Burke (US) d. Anna Luzzati 6-1 6-2

[Missing quaterfinals-Burke lost before the semis]

SF: Irmgaard Rost d. Gallay 7-5 8-10 6-3
SF: Barbier d.Ucci Manzutto 6-1 6-2

FI: Irmgard Rost (Ger) d. Simone Barbier (Fra) 6-1 6-3

DF: Dorothy Andrus Burke (US)/Jacqueline d. Simone Barbier/Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 6-3

MX: Simone Barbier/Jacques Grandguillot (Egy) d. Jacqueline Gallay/Pierre Grandguillot (Egy) 6-2 6-2

-----

September 1-7, Lausanne, Switzerland (Clay)
Venue: Club des Sports

SF: Mlle E. Alexandroff (Egy) d. Bella Pons (Sp) 9-7 6-3
SF: Leela Row (Ind) d. Lolette Payot 2-6 6-1 4-1 retired

FI: Leela Row (Ind) d. Mlle E. Alexandroff (Egy) 6-1 7-5

MX: Lolette Payot/Hector Fisher d. Bella Pons (Sp)/Erik Worm (Den) 6-1 6-2

-----

September, Dutch Closed Championships, Hilversum, Netherlands (Clay)

FI: Els Belzer d. Margaretha Canters-Dros in 2 sets

DF: Soquiere/Bonimij d. ??

MX: Els Belzer/Josef Knottenbelt d. ??

-----

September 3-6, Baden Baden, Germany (Clay)

FI: Ilse Friedleben d. Paula Von Reznicek 6-4 4-6 6-4

MX: Ilse Friedleben/Fritz Kuhlmann d. Paula Von Reznicek/Karel Fuchs 4-6 6-4 7-5

-----

September 3-6, Bad Eilsen, Germany (Clay)

FI: Nelly Stephanus d. Ruth Kohnert 6-4 6-3

MX: Eberhard Pachaly/Frau Rosenbaum d. Nelly Stephanus/Richard Stephanus 6-4 6-2

-----

August 31-September 8, City of Sydney Championships, New South Wales, Australia

FI: Joan Hartigan d. Nell Hall 2-6 6-3 6-3

DF: Daphne Cozens/Gwendoline Utz d. Joan Hartigan/Alison Hattersley 6-3 6-1

MX: Marjorie Crawford/Jack Crawford d. Patricia Meaney/A. Willard 1-6 8-6 6-3

-----

August 29-September 3, Hawaiian Championships, Honolulu

FI: Tokuko Moriwake d. Molly Mihata 7-5 6-1

Last edited by Rollo; Sep 27th, 2018 at 05:08 PM.
Jimbo109 is offline  
post #45 of 407 (permalink) Old Aug 25th, 2013, 07:15 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,307
                     
Re: 1931 results

Week of September 7-13

September 7-15, South of England Championships, Eastbourne, East Sussex (Grass)

1R: Gwen Sterry d. Ruth Kirk 6-3 6-3
1R: Billie Yorke d. Ida Howitt 6-3 6-3
1R: Betty Soames d. Gladys Osborne 6-4 6-4
1R: Joy Cunningham d. Eleanor Rose 6-4 1-6 6-4
1R: Judith Backhouse d. Esther Roe 6-1 2-6 6-3

2R: Sterry d. Yorke 6-1 6-2
2R: Joyce Lyle d. A M Knapp 6-4 7-5
2R: Mary Heeley d. Louise Bull 6-0 6-3
2R: Christine Tyrrell d. Dora Beazley 6-2 6-4
2R: Nancy Lyle d. S F H Eccles 6-1 6-1
2R: Joan Strawson d. E I Caldwell 7-5 6-3
2R: Soames d. Cunningham 6-1 6-2
2R: Freda James d. Backhouse 6-2 6-3

QF: Sterry d. J Lyle 6-2 6-0
QF: Heeley d. Tyrrell 6-3 6-2
QF: N Lyle d. Strawson 6-3 4-6 6-4
QF: James d. Soames 7-5 6-2

SF: Gwen Sterry d. Mary Heeley 1-6 6-0 6-1
SF: Freda James d. Nancy Lyle 6-3 7-5

FI: Gwen Sterry and Freda James divided the prizes.

DF: Nancy Lyle/Gwen Sterry and Joan Reid-Thomas Strawson/Billie Yorke divided the prizes.

MX: Gwen Sterry/Bunny Austin and Nancy Lyle/Charles F. Scroope (Ire) divided the prizes.

-----

September 7-12, Kent Coast Championships, Hythe, England (Grass)

Singles (Draw=at least 48)

1R: Ermyntrude Harvey d. E Rodocanachi 6-1 6-0
1R: Gethyn Harry d. B Rising 6-1 6-3
1R: A R Beacon d. W E Murphy 6-3 12-10
1R: Lucy Pennycuick d. M E Hill 6-0 6-2
1R: Mabel Mavrogordato d. Mrs E I Crawhall 6-4 6-2
1R: Phyllis Grover d. Lucy Pretty 6-1 6-3
1R: Barbara Frye d. J L Gillespie 6-2 6-1
1R: P G Kiernandeer d. J Ritchie 6-2 6-2

1R: Freda Scott-bye
1R: B Lewis-bye
1R: J Clibborn-bye
1R: P Murdoch d. B Halliwell 6-3 6-4
1R: D Lammin-bye
1R: C W Goff-bye
1R: ????-bye
1R: Marion Phayre-bye

1R: Olga Webb d. Mrs M S Leigh 6-3 6-3
1R: E Windsor-Williams-bye
1R: Mrs Hume Williams d. Evelyn Standring 6-2 1-6 6-3
1R: Mrs H K Pilcher d. P Barnes 6-2 6-1
1R: W M Boliver d. E E Miller 6-4 6-4
1R: Sonia Mavogordato-bye
1R: Mrs G Hawkins d. K M Roberts 6-3 6-1
1R: Florence Ford d. Madeleine Moss 1-6 6-4 6-4

1R: Mrs L C Rudge-bye
1R: Mrs F A Wright-bye
1R: K M Persse-bye
1R: Mrs M C P Crane-bye
1R: Mary Wiggins d. A J Moon 2-6 6-2 6-4
1R: P Wetherfield-bye
1R: ????-bye
1R: Evelyn Dearman-bye

2R: Harvey d. Harry 6-4 6-4
2R: Beacon d. Pennycuick 6-1 6-0
2R: M Mavrogordato d. Grover 6-4 6-3
2R: Frye d. Kiernander 6-2 6-3
2R: Scott d. Lewis 6-4 6-3
2R: Clibborn d. Murdoch 6-1 6-1
2R: Lammin d. Goff 6-2 6-2
2R: Phayre d. ????

2R: Webb d. Windsor-Richards 6-2 6-2
2R: Hume Williams d. Pilcher 6-4 6-4
2R: S Mavrogordato d. Boliver 6-1 6-2
2R: Hawkins d. Ford 6-3 6-2
2R: Mrs L C Rudge d. Mrs F A Wright 6-3 6-3
2R: K M Persse d. Mrs M C P Crane 6-4 6-4
2R: Wiggins d. P Wetherfield 6-1 8-6
2R: Evelyn Dearman d. ????

3R: Harvey d. Beacon 6-4 6-2
3R: M Mavrogordato d. Frye 3-6 6-4 6-4
3R: Scott d. Clibborn 6-3 6-3
3R: Phayre d. Lammin 9-7 6-1

3R: Webb d. Hume Williams 6-2 6-2
3R: S Mavrogordato d. Hawkins 13-11 6-4
3R: Rudge d. Persse 6-2 4-6 6-4
3R: Evelyn Dearman d. Wiggins 6-3 6-0

QF: Harvey d. M Mavrogordato 6-3 6-1
QF: Scott d. Phayre 8-6 7-5
QF: Webb d. Sonia Mavrogordato 6-2 4-6 9-7
QF: Dearman d. Rudge 6-2 6-3

SF: Harvey d. Scott 6-0 6-1
SF: Dearman d. Webb 6-3 4-6 9-7

FI: Evelyn Dearman and Ermyntrude Harvey divided the prizes

DF: Eveylny Dearman/Olga Webb and M. Johnstone/Miss Pennycuick divided the prizes

MX: Evelyn Dearman/Harry Cooper and Evelyn Standring/Henry Standring divided the prizes

From "Ayres' Lawn Tennis Almanack" (1932): "An entry well up to the Hythe standard, but a wet Saturday spoilt everything and all events had to be divided."

Note that 1R byes are assumed.

-----

September 8-15, Czechoslovakian Championships, Prague (Clay)

FI: Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Mathieu (Fra) 6-4 6-3

DF: Hilde Krahwinkel (Ger)/Simone Mathieu (Fra) d. Anna Blanarova/Mme Stavel 6-0 6-2

MX: Simone Mathieu (Fra)/Georges Glasser (Fra) d. Hilde Krahwinkel/Siba 6-4 6-4

Grete Deutschova, national champion of Czechoslovakia, did not compete.

-----

September 7-13, Polish Championships, Warsaw (Clay)

FI: Jadwiga Jedrzejowska d. Grete Deutschova (Cz) 6-0 6-1

DF: Rosie Berthet (Fra)/Grete Deutschova d. Jadwiga Jedrzejowska/Frl Pozowska 6-3 1-6 8-6

MX: Jadwiga Jedrzejowska/Ignacy Tloczynski d. Rosie Berthet (Fra)/Beni Berthet (Fra) 5-7 6-3 7-5

* This was the first ever International Polish Championships.

-----

September 8-14, Monte Carlo Tournament,Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

Singles (Draw=at least 11)

1R: Mlle Leblanc d. Mme Hoeppe 6-4 3-6 6-2
1R: Jacqueline Vives (Fra) d. Mrs Meade 6-2 6-0
1R: Elizabeth Ryan (US) d. Mme Burne 6-0 6-0

QF: Ryan d. ????
QF: Paulette De St Férréol d. ????
QF: Edith Belliard d. Leblanc 6-0 6-0
QF: Muriel Thomas (GB) d. ????

*Vives lost in the QF.

SF: Ryan d. De St Férréol 6-2 6-2
SF: Thomas d. Belliard ????

FI: Elizabeth Ryan (US) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-1

DF: Edith Belliard (Fra)/Elzabeth Ryan (US) d. Mme Taunay (Neth)/Muriel Thomas (GB) 6-3 6-4

MX: Elizabeth Ryan (US)/George Lyttleton-Rogers (Ire) d. Muriel Thomas (GB)/Coco Gentien (Fra) 6-1 7-5

The assumption is the quarterfinals=the 2R.

-----

circa mid-September, Grenoble, France (Clay)

FI: Aimée Charpenel d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-0

MX: Cosette Saint-Omer-Roy/Robin d. Aimée Charpenel/Rivoire 6-1 6-4

-----

September 8-14, La Baule II, France (Clay)

SF: Jacqueline Goldschmidt d. Marie Danet 6-2 6-0
SF: Mme Michel d. Marie Conquet 1-6 6-0 6-3

FI: Jacqueline Goldschmidt d. Mme Henri Michel 6-3 6-3

DF: Jacqueline Goldschmidt/Mme Henri Michel d. Marie Conquet/Marie Danet default

MX: Mme Henri Michel/Philippe Gajan d. Jacqueline Goldschmidt/Pierre Goldschmidt 6-8 7-5 6-4

-----

September, Livorno, Italy (Clay)

FI: Ucci Manzutto d. Ivana Orlandini 6-0 6-4

MX: Ucci Manzutto/Giorgio De Stefani d. Ivana Orlandini/Supino 6-2 6-3

-----

September 7-14, Montreux, Switzerland (Clay)
Venue: Montreux-Palace LTC

FI: Lolette Payot d. Leela Row (Ind) 6-3 6-0

MX: Lolette Payot (Ind)/Hector Fisher d. Simone Barbier (Fra)/Erik Worm (Den) 6-4 6-4

-----

mid-September, Lillafüred, Hungary (Clay)

FI: Lenke Ziszovits (Rom) d. Margit Herzog Sternné 6-1 6-3

-----

September 7-15, San Sebastian International, Spain (Clay)

FI: Ida Adamoff (Fra) d. Mlle Marre (Fra) 6–1 6–3

DF: Ida Adamoff (Fra)/Nanette le Besnerais (Fra) d. Josefa Chavarri/Señ. None ????

MX: Mlle Marre (Fra)/Antonio Boter d. Ida Adamoff (Fra)/Roder ????

-----

September 7-13, Middle States Championships, Philadelphia, Pennsylvania, United States (Grass)

SF: Elsie Pittman (GB) d. Alice Francis 7-5 1-6 6-0
SF: Joan Ridley (GB) d. Virginia Hilleary 6-4 3-6 6-4

FI: Elsie Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-4 4-6 6-2

DF: Elsie Pittman (GB)/Joan Ridley (GB) d. Margaret Carspecken/Alice Francis 6-2 6-3

Last edited by Rollo; Oct 10th, 2018 at 12:28 PM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome