1965 results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:03 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

1R:
Maria Bueno (Bra) bye
Winnie Shaw bye
Maria Teresa Riedl (Ita) bye
Madonna Schacht (Aus) bye

Monika Hassmann (Aut) bye
Christina Sandberg (Swe) bye
Mary Habicht (US) bye
Ann Haydon Jones bye

Francoise Durr (Fra) bye
Carmen Hernandez-Coronado (Esp) bye
Mary Anne Eisel (US) bye
Glenda Swan (SA) bye

Norma Baylon (Arg) bye
Jane Albert (US) bye
Heather Allen bye
Helga Schultze (Frg) bye

Lesley Turner (Aus) d. Janine Lieffrig (Fra) 6-0 6-1
Gail Sherriff (Aus) d. Alice Luthy Tym (US) 9-7 6-3
Kathy Blake (US) d. Ana Maria Estalella (Esp) 6-4 6-3
Patricia McClenaughan (Aus) d. Roberta Beltrame (Ita) 8-6 6-3

Tory Ann Fretz (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 10-8 6-3
Jitka Horcickova Volavkova (Tch) d. Katarina Frendelius Bartholdson (Swe) 6-3 6-1
Carol Sherriff (Aus) d. Diane Bennett 6-3 11-9
Lea Pericoli (Ita) d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 6-3

Billie Jean Moffitt (US) d. Elsie Spruyt (Net) 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Faye Toyne (Aus) 4-6 6-4 6-2
Jill Blackman (Aus) d. Vivienne Dennis 6-2 6-1
Isabelle de Lansalut (Fra) d. Betty Stove (Net) 6-3 1-6 8-6

Elly Krocke (Net) d. Vivienne Wiggill (SA) 7-5 6-1
Sonia Pachta (Aut) d. Sue Tutt 2-6 6-2 6-1
Lorna Cornell Cawthorn d. Dorothy Whitely (Aus) 9-7 6-3
Robin Lesh (Aus) d. Carol Prosen (US) 6-0 6-4

Julie Heldman (US) d. Jenny Seven Ridderhof (Net) 2-6 6-0 6-0
Ann Owen d. Ruth Illingworth 6-4 13-11
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 6-3
Lucia Bassi (Ita) d. Pilar Barril (Esp) 7-5 6-1

Anna Dmitrieva (USSR) d. Anthea Rigby 6-2 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Jill Rook Mills 6-2 6-1
Christine Truman d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
Carole Caldwell Graebner (US) d. Pat Walkden (Rho) 7-5 6-8 6-2

Joyce Barclay Williams d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-2 8-6
Ingrid Lofdahl (Swe) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 1-6 6-3 8-6
Nell Truman d. Edda Buding (Frg) 4-6 6-3 6-1
Carole Rosser d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 6-1 6-1

Rosemary Walsh Deloford d. Almut Sturm (Frg) 6-4 6-4
Margaret O'Donnell d. Vicki Berner (Can) 6-3 6-1
Pauline Titchener Roberts d. Heather Nicholls Segal (SA) 6-4 6-2
Nancy Richey (US) d. Esme Emanuel (SA) 6-0 7-5

Justina Bricka (US) bye
Francesca Gordigiani (Ita) bye
Monique Salfati (Fra) bye
Liv Paldan (Nor) bye

Virginia Wade bye
Marta Peterdy Wolf (Fra) bye
Christiane Mercelis (Bel) bye
Michelle Boulle (Fra) bye

Ulla Sandulf (Swe) bye
Frances MacLennan bye
Helga Niessen (Frg) bye
Margaret Lee bye

Rita Bentley bye
Trudy Groenman (Net) bye
Maria Leyrer (Aut) bye
Margaret Smith (Aus) bye
-----------------------------------------------------

2R:
Maria Bueno d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Madonna Schacht d. Maria Teresa Riedl 6-2 6-0
Christina Sandberg d. Monika Hassmann 6-3 3-6 6-1
Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-2 6-2

Francoise Durr d. Carmen Hernandez-Coronado 6-1 6-2
Glenda Swan d. Mary Anne Eisel 6-3 3-6 6-3
Jane Albert d. Norma Baylon 6-3 6-4
Helga Schultze d. Heather Allen 7-5 6-2

Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-1 6-3
Patricia McClenaughan d. Kathy Blake 4-6 7-5 6-2
Tory Ann Fretz d. Jitka Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Carol Sherriff 6-4 3-6 9-7

Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-3
Jill Blackman d. Isabelle de Lansalut 6-3 6-2
Elly Krocke d. Sonia Pachta 6-2 6-1
Robin Lesh d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

Julie Heldman d. Ann Owen 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Lucia Bassi 6-1 6-1
Judy Tegart d. Anna Dmitrieva 6-4 4-6 8-6
Christine Truman d. Carole Caldwell Graebner 5-7 8-6 6-1

Joyce Barclay Williams d. Ingrid Lofdahl 6-1 6-4
Carole Rosser d. Nell Truman 6-2 10-8
Rosemary Walsh Deloford d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
Nancy Richey d. Pauline Titchener Roberts 6-4 6-3

Justina Bricka d. Francesca Gordigiani 7-5 6-2
Monique Salfati d. Liv Paldan 6-1 7-5
Virginia Wade d. Marta Peterdy Wolf 6-1 6-3
Michelle Boulle d. Christiane Mercelis 3-6 6-1 6-3

Frances MacLennan d. Ulla Sandulf 6-4 6-3
Margaret Lee d. Helga Niessen 6-3 6-1
Rita Bentley d. Trudy Groenman 4-6 7-5 9-7
Margaret Smith d. Maria Leyrer 6-0 6-1
-------------------------------------------------------

3R:
Maria Bueno d. Madonna Schacht 6-4 7-5
Ann Haydon Jones d. Ulla Sandberg 6-0 6-3
Francoise Durr d. Glenda Swan 6-1 6-2
Jane Albert d. Helga Schultze 6-4 6-3

Lesley Turner d. Patricia McClenaughan 7-5 6-2
Lea Pericoli d. Tory Ann Fretz 8-6 3-6 6-4
Billie Jean Moffitt d. Jill Blackman 7-5 12-10
Robin Lesh d. Elly Krocke 6-2 6-4

Julie Heldman d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-2
Christine Truman d. Judy Tegart 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Carole Rosser 3-6 6-2 6-2
Nancy Richey d. Rosemary Walsh Deloford 6-1 6-0

Justina Bricka d. Monique Salfati 6-2 3-6 7-5
Virginia Wade d. Michelle Boulle 6-0 6-2
Frances MacLennan d. Margaret Lee 6-3 6-4
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-1
------------------------------------------------------

4R:
Maria Bueno d. Ann Haydon Jones 6-4 7-5
Jane Albert d. Francoise Durr 6-4 7-5
Lesley Turner d. Lea Pericoli 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Robin Lesh 6-2 6-0

Christine Truman d. Julie Heldman 3-6 6-2 6-3
Nancy Richey d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-3
Justina Bricka d. Virginia Wade 5-7 6-4 8-6
Margaret Smith d. Frances MacLennan 6-2 6-1
-------------------------------------------------

QF:
Maria Bueno d. Jane Albert 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Nancy Richey 6-4 1-6 7-5
Margaret Smith d. Justina Bricka 6-3 6-0

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-4 5-7 6-3
Margaret Smith d. Christine Truman 6-4 6-0

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-4 7-5

--------------------------------
Draw notes:
Boulle takes the place of seed # 7 Van Zyl who withdrew due to her father's death.

The first time ever no British female is seeded.

1 Maria Bueno
2 Margaret Smith
3 Lesley Turner
4 Nancy Richey
5 Billie Jean Moffitt
6 Carole Caldwell Graebner
7 Annette Van Zyl (withdrew)
8 Francoise Durr

Last edited by Jimbo109; Nov 23rd, 2012 at 01:04 PM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:03 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

Doubles

SF:
Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey 6-4 6-2
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Edda Buding/Helga Schultze 6-4 7-5

FI: Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-2 7-5


Mixed

(80 pairs)

1R:
24 byes

McClenaughan/Carmichael d. Pombo Pereda/Gisbert 6-1 3-6 6-3
Buding/Ingo Buding d. Toyne/James Moore 6-1 6-8 6-2
Clark/J. Fletcher d. WV Hall/CE McHugo 13-11 6-4
Estalella/Ernesto Aguirre d. Boulle/Arilla 0-6 6-1 7-5
Tegart/Roche d. Tory Fretz/Jack Tidball 7-5 9-7
Spruyt/Pinto Bravo d. Whitely/Iles 2-6 7-5 9-7
Shaw/Battrick d. Alice Luthy Tym/Rodriguez 6-3 6-0
Bentley/Bluett d. Gordigiani/Naresh Kumar 7-5 6-1
Swan/Maud d. Dalaille Nicholas/Bob Hewitt 6-2 6-4
Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos d. Habicht/Stubs 6-3 9-11 6-2
Nell Truman/Ray Weedon d. Pierette Seghers Taccchini/Sergio Tacchini 6-2 6-1
Anna Dmitrieva/Lejus d. ???? (this usually indicates a default)
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Vicki Berner/Werksman 6-2 6-8 6-3
Irene de Lanslalut/Konishi d. Houlihan/Derek Arthurs 6-1 6-4
Wade/Hann d. Spinoza/Jauffret 6-2 6-8 6-3
Jacqueline Rees-Lewis/Pabst d. Heather Nicholls Segal/Ray Summers 6-1 6-3

24 byes

2R:
Lesley Turner/Fred Stolle [1] d. Carole Rosser/Harry Matheson 7-5 6-0
SM Ambrose/RD Ambrose d. Silvana Lazzarino/Albert Lazzarino default
Pat Walkden/Phillips d. O'Neill/MP Hickey 6-2 6-2
Mary Ann Eisel/Steele d. Gail Sherriff/Bill Bowrey 5-7 6-2 6-4
Elena Subirats/Zarazua d. Pam Watermeyer Diepraam/Diepraam 3-6 6-4 6-2
McAnally/Keldie d. Stroud/Mark Cox 7-5 9-11 6-2
Francoise Durr/Barclay d. Janine Lieffrig/Contet 4-6 6-3 6-2
Knight/Bobby Knight d. Elizabeth Starkie/Mark Otway 3-6 6-2 6-0
Nancy Richey/Donald Dell d. Helga Schultze/Neale Fraser [4] 7-5 5-7 6-3
Esme Emanuel/Ray Moore d. Jill Blackamn/Ray Ruffels 6-3 7-5
Robin Blakelock Lloyd/Matthews d. Jenny Seven Ridderhof/Hajer default
Carol Sherriff/Zeeman d. Christiane Mercelis/Gronckel 9-7 6-8 6-2
Buding/Buding d. McClenaughan/Carmichael 6-2 6-4
Clark/J. Fletcher d. Estalella/Aguirre 4-6 8-6 8-6
Tegart/Roche d. Spruyt/Pinto Bravo 6-4 7-9 11-9
Shaw/Battrick d. Bentley/Bluett 7-5 4-6 8-6
Swan/Maud d. Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos 4-6 6-3 6-4
Nell Truman/Weedon d. Anna Dmitrieva/Lejus 6-2 6-3
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Irene de Lanslalut/Konishi 6-1 6-1
Wade/Hann d. Jacqueline Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-4
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Owen/Bruce Larkham 6-3 7-5
Norma Baylon/Bob Howe d. Allen/Baulch 6-4 6-3
Joyce Barclay Williams/Wooldridge d. Monique Salfati/Leclercq 11-9 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Wiggill/Cliff Drysdale default
Albert/Cooper d. Carmen Hernandez-Coronado/Mandarino 6-4 3-6 7-5
Jill Rook Mills/Alan Mills d. Jenny Morris/Dowdeswell 6-4 2-6 6-1
Blake/Scott d. Angela Mortimer/John Barrett 6-4 6-4
Bricka/Froehling d. Katarina Frendelius Bartholdson/Ken Andersson 2-6 6-2 6-2
Christine Truman/Humphrey Truman d. Ingrid Lofdahl/Pimentel 3-6 6-3 6-2
Lesh/Sharpe d. Trudy Groenman/Tom Okker 12-14 9-7 6-4
Schacht/Davidson d. Betty Stove/Gerrard 6-3 6-1
Smith/Ken Fletcher [2] d. M. Rees/GM Price 6-3 6-0

3R:
Turner/Stolle [1] d. Ambrose/Ambrose 6-1 6-0
Eisel/Steele d. Walkden/Phillips 6-3 3-6 6-4
Subirats/Zarazua d. McAnally/Keldie 12-10 6-2
Durr/Barclay d. Knight/Knight 6-4 3-6 6-3
Richey/Dell d. Emanuel/Ray Moore 5-7 6-2 6-4
Carol Sherriff/Zeeman d. Robin Blakelock Lloyd/Matthews 7-5 6-2
Buding/Buding d. Clark/J. Fletcher 3-6 6-3 6-3
Tegart/Roche d. Shaw/Battrick 7-5 6-3
Swan/Maud d. Nell Truman/Weedon 6-0 6-2
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Wade/Hann 6-2 6-1
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Baylon/Howe 11-9 5-7 6-2
Bueno/Ralston [3] d. Joyce Barclay Williams/Wooldridge 6-1 6-2
Jill Rook Mills/Mills d. Albert/Cooper 6-2 1-6 9-7
Blake/Scott d. Bricka/Froehling 6-3 3-6 9-7
Lesh/Sharpe d. Christine Truman/Humphrey Truman 6-2 8-6
Smith/Ken Fletcher [2] d. Schacht/Davidosn 6-3 6-1

4R:
Turner/Stolle [1] d. Eisel/Steele 6-2 6-2
Durr/Barclay d. Subirats/Zarazua 8-6 6-2
Richey/Dell d. Carol Sherriff/Zeeman 7-5 8-6
Tegart/Roche d. Buding/Buding 4-6 6-3 6-4
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Swan/Maud 6-1 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Patricia Wheeler Roberts/Kelso 6-0 6-2
Blake/Scott d. Jill Rook Mills/Mills 14-12 6-3
Smith/Ken Fletcher [2] d. Lesh/Sharpe 3-6 6-2 6-2

QF:
Turner/Stolle [1] d. Durr/Barclay 9-7 3-6 6-2
Tegart/Roche d. Richey/Dell 9-7 6-4
Bueno/Ralston [3] d. Carole Caldwell Graebner/Graebner 6-2 6-4
Smith/Ken Fletcher [2] d. Blake/Scott 6-4 6-4

SF:
Tegart/Roche d. Turner/Stolle [1] 6-1 7-5
Smith/Ken Fletcher [2] d. Bueno/Ralston [3] 7-5 6-4

FI: Margaret Smith/Ken Fletcher [2] d. Judy Tegart/Tony Roche 12-10 6-3

Last edited by Jimbo109; Nov 23rd, 2012 at 01:05 PM.
Jimbo109 is offline  
post #33 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:03 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of June 28-July 4

July 1, Indonesian Gravel Invitational, Jakarta

FI: Lita Liem d. Miewn Suhadi 6-1 6-1

DF: Liem/Suhadi d. Kalihis/Ong 6-1 6-3

------------------

ends July 5, Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

1R:
Peachy Kellmeyer d. Louise Owen 6-1 6-3
Sue Shrader d. Sara Mae Turber 7-5 6-4
Mimi Henreid d. Elizabeth Blackford 6-0 6-4
Pat Cody d. Ginger Pfeiffer 6-2 6-1
Marmee Fry d. Sheila Pearl 6-4 6-1
Faye Urban d. Carlene Basore 6-3 6-1
Connie Cristler d. Sue Sterrett 4-6 6-2 7-5
Nadine Netter d. Francoise Savy 6-3 6-3
Chris Koutras d. Ann Rockwell 4-6 6-2 6-4

2R:
Peachy Kellmeyer d. Barbara Mueller 6-3 7-9 6-1
Sue Shrader d. Pat North 6-1 8-6
Roberta Alison d. Becky Vest 6-1 7-5
Mimi Henreid d. Pat Cody 6-1 6-3
Faye Urban d. Marmee Fry 6-3 6-4
Patsy Rippy d. Connie Cristler 6-3 6-4
Nadine Netter d. Janice Kuechenmeister 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-2 6-1

QF:
Peachy Kellmeyer d. Sue Shrader 6-1 6-2
Roberta Alison d. Mimi Henreid 6-4 6-2
Faye Urban d. Patsy Rippy 6-3 6-4
Stephanie DeFina d. Nadine Netter 6-1 6-1

SF:
Roberta Alison d. Peachy Kellmeyer 6-1 6-2
Stephanie DeFina d. Faye Urban 6-3 8-6

FI: Stephanie DeFina d. Roberta Alison 10-8 5-7 6-4

DF: Alison/DeFina d. M. Fry/Pfeiffer 6-4 6-2

----------------------

ends July 5, Mississippi State Open, Jackson, US

QF:
Olga Montano d. Joffre Boyd 6-2 3-6 6-2
Linda Tuero d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1
Patricia Montano d. Gloria Payne 6-2 6-2

SF:
Olga Montano d. Ruth Shoptaugh ???
Linda Tuero d. Patricia Montano 6-2 6-0

FI: Olga Montano d. Linda Tuero 3-6 6-4 6-4

DF: Olga Montano/Patricia Montano d. Rumpanos/Payne 6-1 6-2

-------------------

ends July 6, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US

1R:
Laura Krieger d. Karol Gagliano 6-4 6-4
Eleanor Blair d. Jacqueline Bolens 6-0 6-2
Lillian O'Donnell d. Sue Geller 5-7 6-2 6-3

2R:
Donna Floyd Fales d. Jean French 6-2 6-2
Marilyn Shapiro d. Ingrid Poschmann 6-4 6-1
Doris De Lord d. Laura Krieger 6-4 6-3
Louise Gonnerman d. Eleanor Blair 6-1 6-3
Nancy Corse Reed d. Jade Schiffman 6-2 6-1
Mimi Kanarek d. Yoko Kimura 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Lillian O'Donnell 6-0 6-2
Carolyn Liguori d. Joan Silbersher 1-6 6-2 6-3

QF:
Donna Floyd Fales d. Marilyn Shapiro 6-1 6-0
Louise Gonnerman d. Doris De Lord 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Mimi Kanarek 6-0 6-7 7-5
Pat Stewart Edrich d. Carolyn Liguori 6-1 6-0

SF:
Donna Floyd Fales d. Louise Gonnerman 1-6 6-1 6-0
Nancy Corse Reed d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-2

FI: Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6

DF: Stewart Edrich/Floyd Fales d. Kanarek/Corse Reed 7-5 4-6 6-0

Last edited by Jimbo109; May 31st, 2016 at 12:00 AM.
Jimbo109 is offline  
 
post #34 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:04 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of July 5-11

July 5-10, Chapel Allerton, West Yorkshire, England (Grass)

FI: Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes

-----------------

July 5-10, Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

FI: E. Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4

---------------

July 5-10, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye

2R: Margaret Smith d. Pepy Munslow 6-2 6-0
2R: Sue Mappin d. Beryl Parker 6-4 6-3
2R: L G Tew d. Mrs M Carver 6-2 6-1
2R: Judy Tegart d. B Lates 6-0 6-0
2R: Glenda Swan d. Mrs V Lunt 6-1 6-2
2R: Anne Owen d. J Hall 6-2 6-2
2R: Pat Walkden d. Enid Kerr 6-1 6-1
2R: Hilary Hodge d. Mrs A Smith 8-6 6-3
2R: Ann Jones d. J McFarlane 6-0 6-0
2R: Lesley Turner d. S V Lancaster 6-1 6-1
2R: Faye Toyne d. Susan Tutt 6-2 6-3
2R: A. Morris d. Alex Soady 6-4 2-6 6-3

3R:
Margaret Smith d. Sue Mappin 6-1 6-0
Glenda Swan d. Anne Owen 6-1 6-3
Virginia Wade d. A. Morris 6-1 6-3
Ann Haydon Jones d. Jean Haskew 6-2 6-2
Faye Toyne d. Tew w/o
Tegart d. H Barnden 6-1 6-0
Walkden d. Hodge 6-2 6-1
Turner d. P A Gent 6-2 6-2

QF:
Margaret Smith d. Faye Toyne 6-4 6-2
Judy Tegart d. Glenda Swan 7-5 4-6 6-0
Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones 6-3 8-6
Virginia Wade d. Lesley Turner 6-2 3-6 6-3

SF:
Margaret Smith d. Judy Tegart 6-3 6-3
Virginia Wade d. Patricia Walkden 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5

DF: Smith/Turner d. Haydon Jones/Tegart 6-4 1-6 6-2

---------------

July 5-10, Irish Championship, Dublin (Grass)

1R: Robin Lesh d. A Lightfoot 6-2 6-0
1R: Mary O’Brien d. C Shortt 6-2 6-2
1R: Kathy Blake d. M Roantree 6-1 6-0
1R: E Firmin d. A O’Gorman 6-1 6-3
1R: Heather Allen d. J Cronin 6-3 6-1
1R: Geraldine Houlihan d. M Kearns 6-1 6-3
1R: C Roustan d. C Myerscough 6-0 6-1

2R:
Maria Bueno d. P. O'Gorman 6-2 6-0
L. Croskerry d. ???
Robin Lesh d. M. O'Brien 6-1 6-1
Kathy Blake d. E. Firmin 6-1 6-2
Mary Ann Eisel d. Heather Allen 6-3 6-3
Geraldine Houlihan d. C. Roustan 6-1 6-0
Maylis Burel d. B. Burke 6-1 6-2
Christine Truman d. M. Lydon 6-0 6-1

QF:
Maria Bueno d. L. Croskerry 6-1 6-3
Robin Lesh d. Kathy Blake 8-6 4-6 6-2
Mary Ann Eisel d. Geraldine Houlihan 2-6 6-3 6-4
Christine Truman d. Maylis Burel 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Robin Lesh 7-5 6-0
Christine Truman d. Mary Ann Eisel 6-3 6-4

FI: Maria Bueno d. Christine Truman 10-8 6-4

DF: Bueno/Truman d. Blake/Eisel 6-0 6-1

----------------

July 5-10, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk (Grass)

1R: Pat McClenaughan d. P Prentice 6-1 6-2
1R: M E Allan d. L Cornelius 7-5 6-4
1R: Robin Lloyd d. Wendy Hall 6-3 6-4
1R: Jean French d. A F Wood 6-2 6-0
1R: Carol Rosser d. Mrs J Shearing 6-0 6-0
1R: Nirupama Vasant d. G L Bush 6-1 6-8 6-4
1R: Margaret Harris d. Penny Hardgrave 6-3 6-1
1R: Alison Stroud d. J E Lee 6-4 6-3

2R:
Elizabeth Starkie d. C. French 6-1 6-0
Margaret Harris d. Alison Stroud 6-3 6-1
Nell Truman d. J. French 6-0 6-1
Carol Rosser d. Nirupama Vasant 6-1 6-3
Rita Bentley d. A. Long 6-1 6-0
Vivienne Dennis d. Mary McAnally 6-4 4-6 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. J. Stedman 6-3 6-2
Pat McClenaughan d. M. Alan 6-1 7-5

QF:
Elizabeth Starkie d. Margaret Harris 6-3 6-0
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Pat McClenaughan d. Robin Blakelock Lloyd 6-0 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-3 3-6 6-3
Rita Bentley d. Pat McClenaughan 6-2 6-2

FI: Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2

DF: McClenaughan/Nell Truman d. Bentley/Starkie 6-3 2-6 15-13

----------------

July 5-11, Western Championships, Milwaukee, Wisconsin, US (Clay)

1R:
Sue Sterrett d. Ann Rockwell 8-6 6-2
Patsy Rippy d. Francoise Savy 6-3 6-3
Kathy Harter d. Sue Shrader 6-3 6-1
Julie Heldman d. Pat Cody 6-0 6-8 6-2
Pat Parks d. Elizabeth Blackford 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Andrea Western 6-3 6-2
Peaches Bartkowicz d. Kathy Nethery 6-1 6-3
Faye Urban d. Ann Kernwein 8-6 6-3

2R:
Becky Vest d. Cathy Gagel 6-0 6-4
Dottie Head Knode d. Sharon Pritula 6-1 6-3
Rosemary Casals d. Connie Cristler 2-6 6-2 6-2
Raymonde Veber Jones d. Giuliana Peterson 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Sue Sterrett 6-1 6-3
Kathy Harter d. Jackie Mueller wo
Julie Heldman d. Yale Stockwell 6-4 4-6 6-2
Mimi Henreid d. Pat Parks 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Faye Urban 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-4 6-1
Pat North d. Alice Luthy Tym 7-5 8-10 6-0
Barbara Mueller d. Carlene Basore 6-4 6-4
Roberta Alison d. Nadine Netter 6-1 6-0

3R:
Nancy Richey d. Becky Vest 6-1 6-3
Dottie Head Knode d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-8 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Kathy Harter 3-6 6-3 6-4
Julie Heldman d. Mimi Henreid 6-1 3-6 6-0
Stephanie DeFina d. Peaches Bartkowicz 3-6 6-1 6-1
Pat North d. Barbara Mueller 1-6 7-5 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Roberta Alison 12-10 6-4

QF:
Nancy Richey d. Dottie Head Knode 6-0 6-0
Rosemary Casals d. Patsy Rippy 6-4 8-6
Julie Heldman d. Stephanie DeFina 3-6 6-1 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Pat North 6-1 6-1

SF:
Nancy Richey d. Rosemary Casals 6-1 6-3
Carole Caldwell Graebner d. Julie Heldman 6-2 6-4

FI: Nancy Richey d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-0

DF: Caldwell Graebner/Richey d. Casals/Heldman 7-5 8-6

---------------------

July 5-11, Swedish Championships, Bastad (Clay)

1R:
Ingrid Lofdahl d. Ulla Sandulf 7-5 3-6 6-3

2R:
Ann Mari Almgren d. Katarina Frendelius Bartholdson 6-4 2-6 6-3
Leena Ahonen d. Ingrid Lofdahl 6-1 9-7
Liv Paldan d. Eva Lundquist 4-6 6-2 6-3

QF:
Christina Sandberg d. Carol Ann Prosen 6-4 6-0
Liv Paldan d. Gudrun Rosin 6-4 6-3
Leena Ahonen d. Ann Mari Almgren 3-6 7-5 6-2
Birgitta Lindstrom d. Martine Zacharias 6-4 3-3 ret.

SF:
Christina Sandberg d. Liv Paldan 6-4 3-6 6-0
Leena Ahonen d. Birgitta Lindstrom 6-3 8-6

FI: Christina Sandberg d. Leena Ahonen 6-8 6-4 6-4

DF: Paldan/Sandulf d. Ahonen/Rosin 6-2 6-4

----------------------

ends July 11, Eindhoven, Netherlands

FI: Betty Stove d. Vicki Berner 6-4 6-1

DF: Stove/Lidy Jansen-Venneboer d. Eva Duldig de Jong/Elsie Spruyt 6-3 9-7

-------------------

ends July 11, La Jolla Summer Tournament, California, US
Venue: La Jolla TC

QF:
Dodo Bundy Cheney d. Winnie McCoy 6-3 6-0
Toni Alford d. Weiss 6-2 6-2
Alice Evans d. Tracy 6-3 6-2
Patti Hogan d. Winans 6-3 6-0

SF:
Dodo Bundy Cheney d. Toni Alford 6-3 7-5
Patti Hogan d. Alice Evans 6-0 6-0

FI: Patti Hogan d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-4

--------------------

July 9-11, Italy versus France, Menton, France (Clay)

Italy beats France 10-3

Roberta Beltrame d. Janine Lieffrig 6-4 6-0
Maria Teresa Riedl d. Michelle Boulle 6-1 6-2
Francoise Durr d. Francesca Gordigiani 3-6 6-2 6-2
Lea Pericoli d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
Lucia Bassi d. Christiane Spinoza 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl d. Janine Lieffrig 6-3 6-2
Roberta Beltrame d. Michelle Boulle 6-3 6-3
Francoise Durr d. Lea Pericoli 6-2 5-7 6-4
Jacqueline Rees-Lewis d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4

Lazzarino/Pericoli d. Durr/Lieffrig 4-6 6-2 6-4
Bassi/Riedl d. Rees-Lewis/Boulle 8-6 3-6 6-2
Bassi/Riedl d. d. Durr/Lieffrig 1-6 6-3 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Rees-Lewis/Boulle 6-2 6-0

Last edited by Jimbo109; May 31st, 2016 at 12:01 AM.
Jimbo109 is offline  
post #35 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:04 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of July 12-18

July 12-17, Hoylake & West Kirby, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye
1R: Glenda Swan d. P Hampson 6-0 6-1
1R: U M Hamilton d. T E Walters 6-4 6-2
1R: Enid Kerr d. J L Clarke 6-1 6-0
1R: Mrs R A J Hewitt d. S Winter 6-2 6-3

2R: Margaret Smith d Scott Thomsen 6-0 6-0
2R: Margaret Harris d. A M Sleath 6-0 6-0
2R: Rita Bentley d. G Hampson 6-1 6-0
2R: E M Logan d. L A Search 6-2 6-0
2R: Swan d. Hamilton 7-5 6-3
2R: Pat Walkden d. Mrs R M Gardiner 6-1 6-0
2R: M R Lord d. F Baker 4-6 6-2 6-2
2R: Judy Tegart d. P G Hancock 6-0 6-0

3R: Margaret Smith d E Loughrey 6-0 6-0
3R: Harris d. Jean Wilson 9-7 6-0
3R: Margaret O’Donnell d. Mrs J F Kershaw 4-6 6-1 6-1
3R: Tegart d. Lord 6-0 6-0

QF:
Margaret Smith d. Margaret Harris 6-0 6-0
Rita Bentley d. Glenda Swan 6-1 6-4
Jill Blackman d. Patricia Walkden 8-10 6-1 6-4
Judy Tegart d. Margaret O'Donnell 6-1 6-1

SF:
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-3
Judy Tegart d. Jill Blackman 6-4 4-6 6-3

FI: Margaret Smith d. Judy Tegart 6-4 6-4

DF: Smith/Tegart d. Bentley/Blackman 6-1 7-5

MX: Margaret Smith/bob Howe d pat Walkden/Pimental 6-1 6-2

----------------

July 12-17, Welsh Championships, Newport (Grass)

1R: Corinne Molesworth d. D Van Bergen 6-0 6-0
1R: Virginia Wade d. E Young 6-0 6-0
1R: Janice Townsend d. C Bevan 6-1 6-1
1R: Carol Rosser d. J Thomas 6-0 6-0
1R: Frances MacLennan d. Hilary Hodge 6-2 6-0
1R: Elizabeth Starkie d. B Langfield 6-0 6-1
1R: Jill Rook Mills d. R Morgan 6-1 6-0
1R: Joyce Barclay Williams d. Sue Hole w/o
1R: Pepy Munslow d. Elizabeth Ernest 6-4 6-2
1R; Winnie Shaw d. P Coleclough 6-0 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Mrs C Bishop 6-1 6-1
2R: Molesworth d. Miss O’Boyle 6-1 7-9 6-4
2R: Wade d. Townsend 6-4 6-3
2R: Carol Rosser d. Frances Maclennan 6-3 6-0
2R: Elizabeth Starkie d. Jill Rook Mills 6-2 6-0
2R: Barclay Williams d. Munslow 6-0 6-3
2R: Christine Truman d. Mrs H Swabey 6-0 6-0
2R: Winnie Shaw d. Alex Soady 6-1 6-2

QF:
Annette Van Zyl d. Corinne Molesworth 6-1 6-1
Virginia Wade d. Carol Rosser 5-7 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-1
Christine Truman d. Winnie Shaw 8-6 6-3

SF:
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-4 6-3
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-4 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 2-6 6-4 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Maclennan/Wade 6-3 6-2

-----------------

July 12-17, Essex Championships, Frinton On Sea, England (Grass)

In the first two rounds the draw is not sure.

1R:
Lesley Turner d. ??
S E Johnson d. ??
M E Bull d. ??
P J Foster d. ??
Mary McAnally d. ??
Y O Grimwade d. ??
Anne Owen d. ??
J M Dyer d. ??
Wendy Hall d. ??
Mrs C J V Barford d. ??
Stephanie Percival d. ??
A M Morris d. ??
J T Titherington d. ??
Jean French d. ??
Alison Stroud d. M Palframan 6-2 6-3
M E Alan d. G L Bush 6-2 7-5
Heather Allen d. ??
P A Hardgrave d. J Rudland 6-0 6-3
N Vasant d. D M Clapp 6-1 6-0
Pat McClenaughan d. J D Taylor 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. ??
S Porter d. ??
Celia French d. L Rutland 6-0 6-0
J M Davey d. ??
Robin Lloyd d. ??
J E Coleman d. ??
Sally Holdsworth d. ??
Ann Jones d. ??

2R:
Lesley Turner d. S E Johnson 6-0 6-0
M E Bull d. P J Foster 6-1 6-1
Mary McAnally d. Y O Grimwade 6-3 6-2
Anne Owen d. J M Dyer 6-0 6-0
Wendy Hall d. Mrs C J V Barford 6-0 6-0
Stephanie Percival d. A M Morris 6-1 4-6 6-4
Jean French d. J T Titherington 6-1 6-0
Alison Stroud d. M E Alan 6-0 9-7
Heather Allen d. P A Hardgrave 6-3 6-1
N Vasant d. ??
Pat McClenaughan d. ??
Vivienne Dennis d. S Porter 6-1 7-5
Celia French d. ??
Robin Lloyd d. J M Davey 6-1 6-1
Sally Holdsworth d. J E Coleman 6-2 6-1
Ann Jones d. ??

3R:
Lesley Turner d. M E Bull 6-1 6-0
Mary McAnally d. Anne Owen 5-7 6-3 6-4
Wendy Hall d. Stephanie Percival 6-2 6-4
Alison Stroud d. Jean French 6-4 7-5
Heather Allen d. Nirupama Vasant 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Vivienne Dennis 6-0 8-6
Robin Lloyd d. Celia French 6-0 6-2
Sally Holdsworth d. Ann Jones w/o

QF:
Lesley Turner d. Mary McAnally 7-5 7-5
Alison Stroud d. Wendy Hall 6-2 3-6 6-4
Heather Allen d. Pat McClenaughan 7-5 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Sally Holdsworth 6-3 6-0

SF:
Lesley Turner d. Alison Stroud 6-1 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 6-1 7-5

FI: Lesley Turner d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3

DF: Blakelock Lloyd/McClenaughan d. Allen/McAnally 6-1 6-4

--------------

July 12-18, Gstaad International, Switzerland (Clay)

1R:
Mary Habicht d. Carol Sherriff 6-1 7-5
Carmen Hernandez-Coronado d. Anne-Marie Studer 6-1 6-3
Madonna Schacht d. Michelle Boulle 8-6 6-4

2R:
Maria Bueno d. Evelyne Terras 6-0 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 1-6 6-2 6-1
Madonna Schacht D Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 5-7 6-4 6-4
Norma Baylon d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 8-6 6-4
Mary Habicht d. Pierrette Seghers Tacchini 6-0 6-4
Francoise Durr d. Alice Wavre 6-3 6-1

QF:
Maria Bueno d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5
Helga Schultze d. Madonna Schacht 6-4 8-6
Norma Baylon d. Robin Lesh 7-5 5-7 6-3
Francoise Durr d. Mary Habicht 8-6 6-1

SF:
Maria Bueno d. Helga Schultze 6-2 3-6 6-4
Francoise Durr d. Norma Baylon 6-2 6-3

FI: Francoise Durr d. Maria Bueno 10-8 6-1

DF: Baylon/Schultze d. Durr/Lieffrig 7-5 6-2

MX: Bueno/John Newcombe d. ??

-------------------

July 12-18, US Clay Court Championships, River Forest (Chicago), Illinois

1R:
Nancy Richey d. Connie Cristler 6-2 6-2
Mimi Henreid d. Pat North 6-1 4-6 8-6
Roberta Alison d. Cathy Gagel 6-2 6-3
Pat Cody d. Yale Stockwell 7-5 6-4
Sue Sterrett d. Susan Graves 6-1 5-7 6-3
Nancy Corse Reed d. Sue Shrader 6-3 6-2
Cecilia Martinez d. Nadine Netter 6-3 6-3
Stephanie DeFina d. Sheryl Pruitt 6-1 7-5
Patsy Rippy d. Faye Urban 6-1 6-3
Becky Vest d. Dottie Knode 6-4 0-6 6-3
Julie Anthony d. Pixie Lamm 4-6 7-5 6-2
Julie Heldman d. Susan Butt 6-2 6-3
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-4 7-5
Kathy Harter d. Peaches Bartkowicz 6-4 6-3
Peachy Kellmeyer d. Francoise Savy 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Alice Luthy Tym 0-6 7-5 6-3

2R:
Nancy Richey d. Mimi Henreid 6-4 6-0
Roberta Alison d. Pat Cody 6-0 6-4
Nancy Corse Reed d. Sue Sterrett 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-1 6-2
Becky Vest d. Patsy Rippy 7-5 6-2
Julie Heldman d. Julie Anthony 7-5 6-0
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-3 7-5
Carole Caldwell Graebner d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-3

QF:
Nancy Richey d. Roberta Alison 6-2 6-3
Stephanie DeFina d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Julie Heldman d. Becky Vest 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Carole Caldwell Graebner 6-4 6-4

SF:
Nancy Richey d. Stephanie DeFina 6-2 6-2
Julie Heldman d. Rosemary Casals 11-9 7-5

FI: Nancy Richey d. Julie Heldman 5-7 6-3 9-7

DF: Caldwell Graebner/Richey d. Casals/Heldman 7-5 6-4

--------------------

ends July 18, Le Touquet, France (Clay)

QF:
Chantal Langanay d. Patricia Reyes 6-1 6-1
Jacqueline Kermina d. Jenny Morris 6-1 6-4

SF:
Jacqueline Kermina d. Carol Ann Prosen 6-4 6-0
Chantal Langanay d. Anne Marie Rouchon 6-2 6-3

FI: Jacqueline Kermina d. Chantal Langanay 6-2 6-4

MX: Prosen/Parker d. Kermina/Leclercq 4-6 6-4 8-6

--------------------

ends July 18, Belgian Hard Court Championships, Bruxelles

SF:
Michelle Kahn Rotta d. Poucette Tagnon 6-1 6-0
Ingrid Loeys d. Monique Bedoret 6-3 6-4

FI: Michelle Kahn Rotta d. Ingrid Loeys 6-2 6-1

DF: Bedoret/Tagnon d. Mercelis/Sliepen wo

Last edited by Jimbo109; Oct 30th, 2015 at 09:57 AM.
Jimbo109 is offline  
post #36 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:04 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of July 19-25

July 16-24, Penang Championships, Penang, Malaysia

FI: Audrey Oh d. Lian Lai Yee 6-4 6-3

DF: Mrs B. Oates/Mrs J. Paterson d. Audrey Oh/Mrs Too Joon Ting, walkover

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Mrs Claire Cheah/Toh Boon Theng 6-1 6-2

---------------------

July 19-25, Dutch Championships, Hilversum (Clay)

1R:
Elly Krocke d. Vivienne Wiggill 11-9 6-3
Glenda Swan d. Anja Lepoutre 6-2 6-3
Norma Baylon d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-3 7-5
Elsie Spruyt d. Janine Lieffrig 8-6 3-6 6-4
Johanne Venturino d. Jenny Seven Ridderhof 5-7 6-4 6-3
Esme Emanuel d. Betty Stove 6-1 6-2
Robin Lesh d. Eva Duldig de Jong 6-1 2-6 6-2
Trudy Groenman d. Chantal Langanay 6-3 5-7 6-3
Patricia Walkden d. Mary Habicht 10-8 6-2

2R:
Lesley Turner d. Ulla Sandulf 6-2 6-1
Edda Buding d. Elly Krocke 7-5 6-1
Judy Tegart d. Glenda Swan 6-4 6-0
Norma Baylon d. Elsie Spruyt 6-1 4-6 6-2
Annette Van Zyl d. Johanne Venturino 6-2 6-1
Robin Lesh d. Esme Emanuel 6-2 6-2
Patricia Walkden d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-2
Francoise Durr d. Madeleine Pegel 6-0 6-1

QF:
Edda Buding d. Lesley Turner 6-4 6-3
Norma Baylon d. Judy Tegart 8-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 6-4 6-4
Francoise Durr d. Patricia Walkden 6-1 6-1

SF:
Edda Buding d. Norma Baylon 7-5 6-4
Francoise Durr d. Annette Van Zyl 7-5 6-8 6-4

FI: Francoise Durr d. Edda Buding 9-11 7-5 6-4

DF: Durr/Lieffrig d. Tegart/Turner 8-6 2-6 6-4

----------------

July 19-25, Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, US
Venue: Merion Cricket Club

1R:
Lynne Abbes d. Belmar Gunderson 6-4 6-4
Donna Floyd Fales d. Joyce Davenport 6-4 6-4
Rosemary Casals d. Chris Safford Beck 6-2 6-2
Dottie Head Knode d. Sue Shrader 9-11 6-3 6-4
Wendy Overton d. Faye Urban 6-0 6-1
Justina Bricka d. Peggy Moore 6-1 6-1
Jane Albert d. Carol Southmayd 8-6 6-1
Connie Cristler d. Sheryl Pruitt 6-1 6-2
Gretchen Vosters d. Kathy Nethery 2-6 6-3 6-2
Kathy Blake d. Francoise Savy 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Alice Luthy Tym 6-4 8-6
Mimi Henreid d. Nancy Corse Reed 6-1 5-7 6-4

2R:
Carole Caldwell Graebner d. Laurie Callaway 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Paulette Verzin 6-4 7-5
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 3-6 7-5 6-4
Raymonde Veber Jones d. Carol Ann Loop 6-3 6-1
Carol Hanks Aucamp d. Becky Vest 6-0 6-0
Donna Floyd Fales d. Lynne Abbes 10-12 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Dottie Head Knode 6-3 6-2
Justina Bricka d. Wendy Overton 6-2 6-0
Jane Albert d. Connie Cristler 6-3 6-1
Kathy Blake d. Gretchen Vosters 6-0 6-4
Peaches Bartkowicz d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Karen Hantze Susman d. Yale Stockwell 6-1 6-4
Kathy Harter d. Bonnie Logan 6-0 6-3
Tory Ann Fretz d. Alice Crister 6-0 6-0
Patsy Rippy d. Louise Gonnerman 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Julie Anthony 6-3 6-1

3R:
Carole Caldwell Graebner d. Stephanie DeFina 6-1 6-4
Peachy Kellmeyer d. Raymonde Veber Jones 8-6 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Hanks Aucamp 4-6 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Justina Bricka 6-3 6-4
Karen Hantze Susman d. Peaches Bartkowicz 6-2 3-6 6-4
Jane Albert d. Kathy Blake 6-4 6-1
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 7-5
Billie Jean Moffitt d. Patsy Rippy 6-0 6-1

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Peachy Kellmeyer 6-2 11-9
Donna Floyd Fales d. Rosemary Casals 6-3 2-6 6-2
Karen Hantze Susman d. Jane Albert 4-6 7-5 6-2
Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-1 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Donna Floyd Fales 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-1 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-2

DF: Moffitt/Hantze Susman d. Osborne duPont/Varner 6-4 6-1
* Osborne duPont aged 46.

--------------

July 20-25, Montana, Switzerland (Clay)

QF:
Maria Bueno d. Christiane Spinoza 6-1 6-1
Faye Toyne d. Gail Sherriff 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Patricia Reyes 6-2 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Sherriff 6-2 6-1

SF:
Maria Bueno d. Faye Toyne 6-1 6-1
Madonna Schacht d. Jacqueline Rees-Lewis 5-7 10-8 6-3

FI: Cancelled due to rain

-----------------

ends July 25, Villars International, Switzerland (Clay)

QF:
Michelle Boulle d. Michele Bourgnon 6-3 5-7 6-1
Nicole Filippone d. Martine Zacharias 3-6 6-2 6-1
Evelyne Terras d. Pat Welles 6-0 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Maya Roth 6-3 1-6 6-3

SF:
Michelle Boulle d. Nicole Filippone 6-3 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Evelyne Terras 6-4 3-6 8-6

FI: Carmen Hernandez-Coronado d. Michelle Boulle 4-6 6-1 6-2

MX: Hernandez-Coronado/Mandarino d. Boulle/Rodriguez 6-1 6-4

------------------

ends July 25, Deauville, France (Clay)

SF:
Kora Schediwy d. C. Roustan 6-1 6-3
Carol Ann Prosen d. A. Pfannenberg 6-2 3-6 6-2

FI: Kora Schediwy d. Carol Ann Prosen 10-8 1-0 retired

-----------------

July 16-30, All-Jamaica Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Sabina Park

FI: Mrs Jill Hutchinson (GB) d. Susan Leyden 6-3 7-5

DF: Rosemary Desnoes/Mrs Jill Hutchinson (GB) d. Lorna Chung/Angela Stephenson 6-1 6-0

MX: Mrs Jill Hutchinson (GB)/Mervyn Morris d. Susan Leyden/Arthur Schofield 6-0 6-1

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 11:16 PM.
Jimbo109 is offline  
post #37 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:05 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of July 26-August 1

July 26-Aug 1, Eastern Grass Court Championships, South Orange, New Jersey, US

1R:
Pat Stewart Edrich d. Rosemary Casals 6-4 3-6 6-3
Kathy Harter d. Marilyn Aschner 6-1 6-3
Pat Cody d. Joyce Davenport 6-3 3-6 6-4
Julie Heldman d. Gretchen Vosters 6-3 6-2
Kathy Nethery d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4
Peggy Moore d. Paulette Verzin 8-6 1-6 6-3
Becky Vest d. Diane Matzner 6-4 6-4
Justina Bricka d. Faye Urban 6-2 6-2
Ceci Martinez d. Carlene Basore 6-0 6-0
Carol Southmayd d. Wendy Overton 2-6 6-4 6-4
Nadine Netter d. Sue Shrader 6-1 6-2
Mimi Henreid d. Giuliana Peterson 6-4 1-6 6-1
Yale Stockwell d. Raymonde Veber Jones wo
Nancy Corse Reed d. Louise Gonnerman 6-3 7-5
Alice Luthy Tym d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Yoko Kimura d. Sheryl Pruitt 3-6 6-3 6-3
Donna Floyd Fales d. Dottie Head Knode 6-3 12-10
Kathy Blake d. Mimi Kanarek 6-1 6-2
Jane Albert d. Carol Ann Loop 6-4 6-2
Lynne Abbes d. Julie Anthony 6-0 8-6
Laurie Callaway d. Mary Gulbenkian 6-4 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Pat Parks 6-0 6-2
Connie Cristler d. Pixie Lamm wo
Mary Ann Eisel d. Pat Stewart Edrich 3-6 6-2 6-3
Kathy Harter d. Pat Cody 6-2 6-0
Julie Heldman d. Kathy Nethery 6-2 6-1
Peggy Moore d. Becky Vest 6-2 6-3
Justina Bricka d. Ceci Martinez 6-3 6-3
Carol Southmayd d. Nadine Netter 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Yale Stockwell 6-4 6-4
Nancy Corse Reed d. Alice Luthy Tym 3-6 6-2 6-4
Donna Floyd Fales d. Yoko Kimura 6-2 6-1
Jane Albert d. Kathy Blake 6-2 6-2
Lynne Abbes d. Laurie Callaway 1-6 7-5 6-4
Tory Ann Fretz d. Belmar Gunderson 8-6 6-0
Stephanie DeFina d. Virginia Brown 6-1 6-4
Karen Hantze Susman d. Alice Christer Hartman 6-3 6-0

3R:
Billie Jean Moffitt d. Connie Cristler 6-0 6-1
Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 6-3 7-9 6-2
Justina Bricka d. Carol Southmayd 6-1 6-3
Julie Heldman d. Peggy Moore 6-3 5-7 6-1
Jane Albert d. Donna Floyd Fales 6-3 6-1
Nancy Corse Reed d. Mimi Henreid 3-6 6-3 9-7
Tory Ann Fretz d. Lynne Abbes 6-0 6-1
Karen Hantze Susman d. Stephanie DeFina 6-3 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-3 6-1
Julie Heldman d. Justina Bricka 3-6 6-2 8-6
Jane Albert d. Nancy Corse Reed 6-2 4-6 6-0
Tory Ann Fretz d. Karen Hantze Susman 6-4 1-0 ret.

SF:
Billie Jean Moffitt d. Julie Heldman 6-3 6-3
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3

DF: Bricka/Eisel d. Blake/Harter 1-6 6-3 6-2

----------------

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Bonnie Logan d. ??

DF: Bonnie Logan/Bessie Stockard d. ??

MX: William Morton, Jr./Syliva Hooks d. ??

---------------------

ends August 1, Quebec Championships, Montreal, Canada

SF:
Susan Harit d. D. Hunnias 6-1 6-2
Andree Martin d. Francoise Savy 8-6 6-2

FI: Andree Martin d. Susan Harit 7-5 6-2

DF: Martin/Hunnias d. A. Bedard/Harit 2-6 6-1 6-4

----------------

July 28-Aug 1, Baden Baden, Germany (Clay)

1R: Margaret Smith-bye

QF: Smith d Almut Sturm 6-1 6-2

SF: Smith d Annette Van Zyl ????

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 6-1

DF: Smith/Turner d. Van Zyl/Schildknecht 6-3 6-2

-----------------

July 31-Aug 1, France versus Netherlands, Royan, France (Clay)

Netherlands defeats France 7-6

Evelyne Terras d. Jenny Seven Ridderhof 6-4 6-1
Elsie Spruyt d. Michelle Boulle 6-4 6-3
Elly Krocke d. Johanne Venturino 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 8-6
Francoise Durr d. Betty Stove 6-4 6-2
Francoise Durr d. Trudy Groenman 6-4 6-2
Betty Stove d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-2
Michelle Boulle d. Elly Krocke 6-1 6-2
Elsie Spruyt d. Johanne Venturino 9-7 0-6 6-4

Durr/Rees-Lewis d. Stove/Krocke 6-4 6-2
Groenman/Spruyt d. Terras/Boulle 9-7 6-2
Durr/Rees-Lewis d. Groenman/Spruyt 6-4 6-4
Stove/Krocke d. Terras/Boulle 3-6 6-3 6-1

-----------------

Aug 1, Santpoort, Netherlands (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Gail Sherriff 6-0 0-6 6-4

----------------

July 26-31, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3 6-1

DF: Jean Haskew/Susan Tutt d. G. Hogan/T. Masters 6-3 6-3

MX: Billy Knight/Susan Tutt d. David B. Olney/G. Hogan 6-3 6-2

---------------

July 27-31, Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4 7-5

MX: A.G. Long/Mrs A. Long d. S.M. Hill/C. French 6-4 6-4

----------------

July 26-31, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

FI: Alison Stroud d. Mrs S. Steventon 8-6 6-2

DF: Mrs S. Steventon/Sue Waters Teubler d. Stephanie Percival/Alison Stroud 6-3 6-4

MX: P.W. Curtis/Alison Stroud d. Keith Spurgeon/Mrs S. Steventon 6-4 ??

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 11:17 PM.
Jimbo109 is offline  
post #38 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:05 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of August 2-8

August 2-8, Ontario International, Toronto, Canada

1R:
Betty Kruty d. Francoise Savy 6-1 6-3
Leslie Sparling d. Sara Mae Turber 6-3 1-6 6-1

2R:
Bennita Senn d. Betty Kruty 6-0 6-2
Faye Urban d. Hilda Walterova Doleschell 6-1 6-2
Louise Brown d. Evelyn Egger 6-3 4-6 6-0
Leslie Sparling d. Judy Traviss 4-6 7-5 6-3

QF:
Vicki Berner d. Inge Weber 6-2 6-0
Faye Urban d. Bennita Senn 6-4 6-2
Louise Brown d. Vivienne Strong 7-5 6-0
Alice Luthy Tym d. Leslie Sparling 6-2 6-2

SF:
Vicki Berner d. Faye Urban 6-2 7-5
Louise Brown d. Alice Luthy Tym 7-5 6-1

FI: Vicki Berner d. Louise Brown 7-5 6-0

DF: Nunns/Urban d. Berner/Luthy Tym 6-4 6-1

--------------

Aug 3-9, Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)

1R:
Tory Ann Fretz d. Peggy Moore 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-4
Stephanie DeFina d. Vicky Rogers 6-3 6-2
Carol Ann Loop d. Joyce Davenport 6-3 6-3
Kathy Harter d. Giuliana Peterson 6-3 6-0
Yale Stockwell d. Carlene Basore 6-3 1-6 6-0
Chris Safford Beck d. Mimi Kanarek 7-9 7-5 6-3
Belmar Gunderson d. Barbara Menoff 6-2 6-0
Carol Southmayd d. Alice Christer Hartman 6-2 6-4
Nadine Netter d. Marilyn Montgomery 6-4 6-1
Laurie Callaway d. Diane Matzner 8-6 6-4
Kathy Blake d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Donna Floyd Fales d. Sue Shrader 6-1 9-7
Connie Cristler d. Virginia Brown 6-4 6-2
Pat Cody d. Nancy Corse Reed 6-3 6-2
Mary Ann Eisel d. Mimi Henreid 9-7 6-2

2R:
Tory Ann Fretz d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Carol Ann Loop 6-4 6-3
Chris Safford Beck d. Belmar Gunderson 6-3 6-0
Kathy Harter d. Yale Stockwell 6-1 6-1
Kathy Blake d. Laurie Callaway 6-4 6-2
Carol Southmayd d. Nadine Netter 2-6 7-5 6-2
Donna Floyd Fales d. Connie Cristler 6-4 6-2
Mary Ann Eisel d. Pat Cody 7-5 6-4

QF:
Tory Ann Fretz d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Kathy Harter d. Chris Safford Beck 6-3 6-3
Kathy Blake d. Carol Southmayd 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 8-6 7-9 6-4

SF:
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-1 9-11 6-3
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-2 6-2

FI: Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-2

DF: Blake/Harter d. DeFina/Eisel 6-2 5-7 6-1

----------------

August 7-9, Wightman Cup, Cleveland, Ohio, US

USA defeats GB 5-2

Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-4
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Virginia Wade 3-6 10-8 6-4
Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-2
Ann Haydon Jones d. Nancy Richey 6-4 8-6

Richey/Caldwell Graebner d. Christine Truman/Starkie 6-1 6-0
Moffitt/Hantze Susman d. Haydon Jones/Wade 6-3 8-6

--------------

August 2-10, International German Championships, Hamburg (Clay)
Venue: Rothenbaum

Draw of 35

Seeded players

[1] Margaret Smith (AUS)
[2] Maria Bueno (BRA)
[3] Lesley Turner (AUS)
[4] Françoise Durr (FRA)
[5] Edda Buding
[6] Helga Schultze
[7] Helga Niessen
[8] Annette van Zyl (RSA)

1R: Glenda Swan (RSA) d. Kerstin Seelbach 6-1 1-6 6-1
1R: Alena Palmeová (TCH) d. Cora Schediwy 4-6 6-4 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS) d. Renate Breuer 6-0 6-3

The remaining players had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS) [1] d. Pam Diepraam (RSA) 6-1 6-0
2R: Jitka Volavková (TCH) d. Michelle Boulle (FRA) 6-1 6-3
2R: Annette van Zyl (RSA) [8] d. Ina Wykowski 6-2 6-2
2R: Sonja Pachta (AUT) d. Ameli Hacks 6-3 5-7 6-3
2R: Françoise Durr (FRA) [4] d. Angelika Pfannenberg 6-2 6-2
2R: Gail Sheriff (AUS) d. Haidl Bohlens 7-5 6-0
2R: Patricia Walkden (RHO) – a bye [?]
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Swan 6-2 6-4
2R: Helga Schultze [6] d. Carol Prosen (USA) 6-1 6-1
2R: Schacht d. Palmeová 4-6 6-3 6-3
2R: Elena Subirats (MEX) – a bye [?]
2R: Lesley Turner (AUS) [3] d. Jacqueline Rees-Lewis (FRA) 6-0 6-1
2R: Norma Baylon (ARG) – a bye [?]
2R: Helga Niessen [7] d. Carol Sheriff (AUS) 6-1 6-2
2R: Regina Kawohl – a bye [?]
2R: Edda Buding [5] – a bye [?]

Note: The byes in the second round were probably defaults by other players, including the no 2. seed Maria Bueno.

3R: Smith d. Volavková 6-2 6-4
3R: van Zyl d. Pachta 6-1 7-5
3R: Durr d. G. Sheriff 6-1 3-6 6-4
3R: Walkden d. Coronado 9-7 6-4
3R: Schultz d. Schacht 6-3 6-3
3R: Turner d. Subirats 6-4 6-2
3R: Niessen d. Baylon 6-1 6-8 6-3
3R: Buding d. Kawohl 6-0 6-0

QF: Smith d. van Zyl 6-4 6-1
QF: Durr d. Walkden 6-1 6-4
QF: Turner d. Schultze 6-3 6-4
QF: Buding d. Niessen 13-11 6-4

SF: Smith d. Durr 6-0 6-3
SF: Buding d. Turner 8-6 6-3

FI: Margaret Smith (AUS) d. Edda Buding 6-2 6-3


Doubles

Draw of 14

1R: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Ameli Hacks/Kerstin Seelbach 6-1 6-2
1R: Alena Palmeová (TCH)/Jitka Volavková (TCH) d. Renate Breuer/Ina Wykowski 6-4 6-3
1R: Norma Baylon (ARG)/Annette van Zyl (RSA) d. Michelle Boulle (FRA)/Cora Schediwy 6-4 6-2
1R: Glenda Swan (RSA)/Patricia Walkden (RHO) d. Helga Niessen/Sonja Pachta (AUT) 6-1 7-5
1R: Carol Sheriff (AUS)/Gail Sheriff (AUS) d. Renate Kawohl/Angelika Pfaffenberg 6-0 6-4
1R: Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Elena Subirats (MEX) 6-1 6-0

Two pairs had a bye.

QF: Smith/Turner d. Palmeová/Volavková 6-1 6-1
QF: Baylon/van Zyl d. Swan/Walkden 6-2 6-2
QF: Buding/Schultze d. C. Sheriff/G. Sheriff 9-7 6-3
QF: Bueno/Durr d. Coronado/Schacht 6-4 6-4

SF: Smith/Turner d. Baylon/van Zyl 6-4 3-6 6-3
SF: Bueno/Durr d. Buding/Schultze 6-3 6-1

FI: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) 6-3 6-1


Mixed doubles

Draw of 28

[A number of the scores in the first and second rounds of the mixed doubles event are unknown]

1R: Jacqueline Rees-Lewis (FRA)/Dimitri Sturdza (SUI) d. Michelle Boulle (FRA)/Patricio Rodríguez (CHI) 4-6 6-1 8-6
1R: Sonja Pachta (AUT)/Bill Bowrey (AUS) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 2-6 6-3 6-2
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Ameli Hacks/Peter Pokorny (AUT) 6-3 6-2
1R: Patricia Walkden (RHO)/Harald Elschenbroich d. Gail Sheriff (AUS)/Michel Lequerq (FRA) [score?]
1R: Edda Buding/Ingo Buding d. Elena Subirats (MEX)/Osamu Ishiguro (JPN) 7-9 6-3 8-6
1R: Alena Palmeová (TCH)/ Milan Holeček (TCH) d. Haidl Bohlens/Jean Borotra (FRA) 6-3 6-2
1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Keith Diepraam (RSA) 6-3 6-2
1R: Norman Baylon (ARG)/Owen Davidson (AUS) d. Renate Breuer/Frank Arendt [score?]
1R: Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) d. Carol Sheriff (AUS)/Ray Ruffels (AUS) [score?]
1R: Lesley Turner (AUS)/Tony Roche (AUS) d. Ina Wykowski/Bernd Weinmann 6-2 6-2
1R: Jitka Volavková (TCH)/Jiří Javorský (TCH) d. Carol Prosen (AUS)/Nikolaos Kalogeropoulos (GRE) [score?]
1R: Madonna Schacht (AUS)/Martin Mulligan (AUS) d. Angelika Pfannenberg/Hajo Plötz [score?]

The remaining pairs had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Glenda Swan (RSA)/Robert Maud (RSA) 6-1 7-5
2R: Rees-Lewis/Sturdza d. Pachta/Bowrey 6-4 6-1
2R: van Zyl/McMillan d. Walkden/Elschenbroich 6-4 6-4
2R: Palmeová/Holeček d. E. Buding/I. Buding [score?]
2R: Coronado/Mandarino d. Baylon/Davidson [score?]
2R: Durr/Dell d. Turner/Roche [score?]
2R: Volavková/Javorský d. Schacht/Mulligan [score?]
2R: Maria Bueno (BRA)/John Newcombe (AUS) d. Cora Schediwy/Georg Pazderka (AUT) [score?]

QF: Smith/Fraser d. Rees-Lewis/Sturdza 6-4 6-1
QF: van Zyl/McMillan d. Palmeová/Holeček 6-4 6-1
QF: Coronado/Mandarino d. Durr/Dell 6-0 4-6 9-7
QF: Bueno/Newcombed. Volavková/Javorský 6-3 6-0

SF: Smith/Fraser d. van Zyl/McMillan 4-6 7-5 6-2
SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Newcombe 6-3 6-4

FI: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) 6-4 7-5

The organisers received a cable from Maria Bueno saying her doctor had advised her not to take part in the singles because of a knee injury. However she played in the Doubles! Bueno has been only in dubs for weeks now.

---------------

ends August 6, Evian-les-Bains, France (Clay)

SF:
Jill Blackman d. Alessandra Gobbo 7-5 6-2
Faye Toyne d. Francoise Repoux 6-0 7-5

FI: Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2

--------------

ends August 11, Kulm Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

QF:
Anne-Marie Studer d. Chiara Ramorino 2-6 6-3 6-0
Janine Bourgnon d. Mary McAnally 6-3 6-2
Monique Salfati d. Totta Zehden 6-4 7-5

SF:
Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-3 6-4
Monique Salfati d. Evelyne Terras 6-1 6-2

FI: Monique Salfati d. Anne-Marie Studer 9-7 0-6 6-2

---------------

August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Wales (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3

DF: Janice Townsend/Susan Tutt d. Mrs J. Campion/Anthea Rigby 6-4 6-2

MX: G.W. James/E. Ernest d. O'Keefe/Mrs J. Campion 6-0 1-6 6-2

----------------

August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Rita Bentley d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-4

DF: Rita Bentley/Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw/Jean Wilson 6-0 5-7 6-4

MX: Graham Stilwell/Rita Bentley d. Gerald Batrick/Winnie Shaw 6-2 6-2

---------------

August 2-7, Penzance, Cornwall, England

FI: E. Harvey d. H. Rose 6-1 7-5

---------------

August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, England (Grass)

FI: Stephanie Percival d. J. French 7-5 6-4

--------------

July 30-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 6-1 6-1

DF: Mrs B. Bean/Ruth Illingworth d. G. Musgrave/J. Lee 6-2 6-3

MX: R.A. Power/G. Liddiard d. J.R. Devereux/Ruth Illingworth 2-6 10-8 6-3

---------------------

July 28-August 6, Singapore Championships, Singapore

FI: Mrs Marcus Chin d. Vivien Gwee 6-2 6-2

DF: Mrs Marcus Chin/Audrey Oh d. J. Derwick/C. Hughes 7-5 6-8 6-3

MX: Vivien Gwee/Felix Bautista, jnr. (Tha) d. C. Hughes/Nestor Grammatica (Tha) 8-6 6-2

Last edited by Jimbo109; Jun 15th, 2017 at 03:13 PM.
Jimbo109 is offline  
post #39 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:05 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of August 9-15

August 9-15, Canadian Championships, Toronto

1R:
Ann Bedard d. Francoise Savy 6-2 6-4

2R:
Vivienne Strong d. Shirley Harit 6-2 2-6 6-2
Bennita Senn d. Judy Traviss 3-6 6-4 6-1
Vicki Berner d. Leslie Sparling 6-3 6-0
Faye Urban d. Ann Bedard 6-2 6-4
Louise Brown d. Sara Mae Turber 6-2 6-1
Pat Cody d. Andree Martin 6-1 6-2

QF:
Julie Heldman d. Vivienne Strong 6-3 6-0
Bennita Senn d. Vicki Berner 7-5 6-4
Pat Cody d. Louise Brown 6-3 6-2
Faye Urban d. Trudy Lees 6-2 6-4

SF:
Julie Heldman d. Bennita Senn 6-1 6-0
Faye Urban d. Pat Cody 6-1 6-3

FI: Julie Heldman d. Faye Urban 6-3 8-6

Seeded
1 Julie Heldman
2 Pat Cody
3 Faye Urban
4 Vicki Berner


Doubles

QF: Traviss/Strong d. Brown/Walterova Doleschell 8-6 10-12 6-0

FI: Nunns/Urban d. Heldman/Senn 6-8 6-4 6-1

---------------

ends August 15, Portuguese Championships, Estoril (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-3 6-4

--------------

August 11-15, Moscow International, USSR

1R:
Margaret Smith d. Alena Ivanova 6-0 6-1
M. Kull d. Rita Bentley 6-2 6-4

QF:
Margaret Smith d. M. Kull 6-0 6-1
Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-4

SF:
Margaret Smith d. Tiu Kivi 6-1 6-3
Galina Baksheeva d. Judy Tegart 2-6 6-4 6-1

FI: Margaret Smith d. Galina Baksheeva 6-2 6-4

DF: Smith/Tegart d. Gordigiani/Bassi 6-1 6-1

MX: Margaret Smith/Bob Howe d Galina Baksheeva/Lejus 6-4 6-2

Andrew Tas has an end date of August 18-double check.

--------------

August 11-15, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

SF:
Esme Emanuel d. Michele Kahn Rotta 7-5 6-4
Anne-Marie Larue Rouchon d. Monique Bedoret 14-12 6-1

FI: Anne-Marie Larue Rouchon d. Esme Emanuel 6-4 8-6

DF: Mercelis/Larue Rouchon d. Emanuel/Wiggill 4-6 6-4 6-4

--------------

August 11-16, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

QF:
Francoise Durr d. Helga Niessen 6-3 6-3

SF:
Lesley Turner d. Francoise Durr 6-4 7-5
Norma Baylon d. Edda Buding 6-2 3-6 6-4

FI: Norma Baylon d. Lesley Turner 4-6 7-5 6-4

DF: Baylon/Coronado d. Bueno/Durr 6-8 8-6 6-1

***Maria Bueno competes only in Doubles

---------------

ends August 18, Berlin - Grünewald Tournament, Germany (Clay)

FI: Robin Lesh d. Kerstin Seelbach 6-3 3-6 6-3

-------------

ends August 16, Scheveningen, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d. Elsie Spruyt 6-1 6-1

DF: Groenman/Spruyt d. Krocke/Stove 6-1 3-6 7-5

---------------

August 12-16, Saint Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

QF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Evelyne Terras 6-1 6-1
Anne-Marie Studer d. Josette Billaz 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Chiara Ramorino 6-3 6-0
Monique Salfati d. Janine Bourgnon 6-2 10-8

SF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Anne-Marie Studer 0-6 6-4 8-6
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-3 6-2

FI: Pat McClenaughan Faulkner d. Monique Salfati 6-4 2-6 6-0

DF: McClenaughan Faulkner/Terras d. Salfati/Spinoza 6-3 6-0

---------------

August 11-17, Austrian Championships, Coupe des Alpes, Kitzbuhel (Clay)

1R:
Anne Owen d. Heather Allen 6-2 6-3

2R:
Annette Van Zyl d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Anne Owen 6-2 6-1
Maria Teresa Riedl d. Margaret Harris 6-4 6-1

QF:
Annette Van Zyl d. Andrea Winkler 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Jill Blackman 6-2 6-4
Maria Teresa Riedl d. Alena Palmeova 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Marketa Prochova 6-2 6-1

SF:
Annette Van Zyl (RSA) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) ??
Gail Sherriff (Aus) d. Maria Teresa Riedl (Ita) 6-0 3-6 6-2

FI: Annette Van Zyl (RSA) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-3

DF: Annette Van Zyl (RSA)/Gail Sherriff (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch)/Alena Palmeova (Tch) 6-1 6-0

XDF: Jitka Horcickova Volavkova (Tch)/Jiri Javorsky (Tch) d. Gail Sherriff (Aus)/Robert Maud (Aus) 6-0 9-7

-----------

August 9-14, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd

------------

August 9-14, Falmouth, Cornwall, England

FI: M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4

-------------

August 9-14, Wiltshire Championships, Trowbridge, England (Grass)

FI: G. Liddiard d. B. Chamberlain 6-2 5-7 6-1

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 2-6 6-4 6-2

MX: Sertin/Mrs W. Shearing d. J. Stillman/J. Smallman 6-4 3-6 6-4

------------

August 9-14, Worthing, West Sussex, England (Grass)

FI: G. Chapman d. Mrs S. Steventon 9-7 6-4

------------

circa mid August, Houlgate, France (Clay)
Venue: Sporting Club

FI: Mme Trancart d. ??

MX: Mme Trancart/Gallard d. ??

Last edited by Jimbo109; Aug 21st, 2018 at 03:15 PM.
Jimbo109 is offline  
post #40 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:06 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of August 16-22

ends August 19, Arcachon, France (Clay)

FI: Carol Sherriff d. J. Benoussan 9-11 7-5 6-4

----------

August 15-21, Le Touquet, France (Clay)

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Chantal Langanay 6-3 6-2
Carmen Hernandez-Coronado d. Patricia Reyes 6-4 6-4

FI: Rosa Maria Reyes Darmon d. Carmen Hernandez-Coronado 8-6 7-9 6-4

DF: Hernandez-Coronado/Langanay d. Reyes Darmon/P. Reyes 6-4 5-7 9-7

------------

August 16-21, Scottish Hard Court Championships, St. Andrews

FI: Carol Rosser d. Winnie Shaw 6-3 6-4

DF: Rosser/Robin Lesh d. Shaw/Sheila Moodie 8-6 6-3

-----------

August 16-21, North of England Championships, Scarborough, GB

QF:
Sally Holdsworth d. L. Cullen Smith 4-6 7-5 6-1
V. Rees d. Corinne Molesworth 6-2 4-6 9-7
A. Morris d. Sue Mappin 6-3 6-3
Stephanie Percival d. S. Prysor Jones 6-1 6-0

SF:
Sally Holdsworth d. V. Rees 6-1 7-5
Stephanie Percival d. A. Morris 6-0 6-3

FI: Stephanie Percival d. Sally Holdsworth 6-3 6-2

DF: Mappin/Cullen Smith d. Holdsworth/A. Morris 6-3 6-2

------------

August 16-21, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Elaine Watson Shenton d. Anthea Rigby 4-6 8-6 6-2

-------------

August 16-22, Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, US (Grass)

1R:
Billie Jean Moffitt d. Alice Christer Hartman 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Peggy Moore 6-1 10-8
Mary Ann Eisel d. Giuliana Peterson 6-2 6-0
Kathy Blake d. Virginia Brown 6-2 6-8 7-5
Tory Ann Fretz d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Carol Ann Loop d. Faye Urban 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Virginia Wade d. Joyce Davenport 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Francoise Savy 6-1 6-3
Donna Floyd Fales d. Pat Cody 4-5 ret.
Chris Safford Beck d. Raymonde Veber Jones 6-4 6-1
Julie Heldman d. Laurie Callaway 6-0 6-0
Nell Truman d. Peachy Kellmeyer 1-6 6-1 7-5
Belmar Gunderson d. Mimi Henreid 3-6 6-1 6-3
Kathy Harter d. Carol Southmayd 6-2 3-6 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4

2R:
Billie Jean Moffitt d. Stephanie DeFina 6-2 5-7 6-2
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-3 5-7 6-3
Tory Ann Fretz d. Carol Ann Loop 6-3 6-4
Virginia Wade d. Pat Stewart Edrich 6-1 6-4
Julie Heldman d. Chris Safford Beck 7-5 6-2
Elizabeth Starkie d. Donna Floyd Fales 8-6 7-5
Belmar Gunderson d. Nell Truman 6-3 6-3
Carol Hanks Aucamp d. Kathy Harter 6-3 13-11

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-2 6-4
Virginia Wade d. Tory Ann Fretz 6-0 6-1
Julie Heldman d. Elizabeth Starkie wo
Carol Hanks Aucamp d. Belmar Gunderson 6-2 6-4

SF:
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Carol Hanks Aucamp d. Julie Heldman 6-3 6-0

FI: Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-2 10-8

DF: Bueno/Moffitt d. Blake/Harter 6-4 6-2

***Maria Bueno competes only in Doubles

--------------

August 17-23, Turkish Championships or Istanbul International, Istanbul (Clay)

SF:
Francoise Durr d. Frances Maclennan 6-2 6-2
Annette Van Zyl d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 5-7 6-2

FI: Annette Van Zyl d. Francoise Durr 6-2 6-3

-------------

August 17-23, Polish Championships, Warsaw (Clay)

FI: Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5

--------------

August 17-23, Vidago, Portugal (Clay)

FI: Pat Walkden d. Glenda Swan 6-2 6-4

---------------

ends August 24, St. Moritz - Palace Hotel, Switzerland (Clay)

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan Faulkner 6-2 6-3
Edda Buding d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4

FI: Edda Buding d. Gail Sherriff 6-1 4-6 6-3

Last edited by Jimbo109; Oct 15th, 2013 at 08:13 AM.
Jimbo109 is offline  
post #41 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:06 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of August 23-29

ends August 27, World University Games, Budapest, Hungary (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Irina Riazanova Ermolova 4-6 8-6 6-0

DF: Riedl/Gobbo d. Riazanova Ermolova/Vera Sasanova 8-6 8-6

-------------------

August 23-29, Portschach, Austria (Clay)

1R: Margaret Smith-bye

QF:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-1 6-2
Vlasta Kodesova Vopickova d. Sonya Pachta 6-4 8-6
Gail Sherriff d. Jitka Horcickova Volavkova 6-1 6-2
Norma Baylon d. Alena Palmeova 6-1 5-7 6-0

SF:
Margaret Smith d. Vlasta Vopickova 6-1 4-6 11-9
Norma Baylon d. Gail Sherriff 4-6 6-2 6-4

FI: Margaret Smith d. Norma Baylon 6-1 6-3

DF: Smith/Pachta d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-3 6-2

MX: Margaret Smith/Bob Howe d Norma Baylon/Bojo Jovanovic 6-3 6-1

--------------------

August 23-29, Saint-Gervais-les-Bains, France (Clay)

SF:
Monique Salfati d. Evelyne Terras 7-5 6-1
Janine Lieffrig d. Chantal Langanay 3-6 6-4 8-6

FI: Monique Salfati d. Janine Lieffrig 11-9 6-2

--------------------

August 24-29, San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Faye Toyne d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-1

-----------------------

August 24-30, Brumana International, Brumana, Lebanon (Clay) *

QF:
Francoise Durr d. Nemat Baz 6-1 6-1
Pam Watermeyer Diepraam d. Mounira Zeydan 6-2 6-3
Frances Maclennan d. Eva Duldig de Jong 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. R. Manasseh 6-1 6-0

SF:
Francoise Durr d. Pam Watermeyer Diepraam 7-5 6-1
Annette Van Zyl d. Frances Maclennan 6-4 6-1

FI: Francoise Durr d. Annette Van Zyl 6-4 6-1

MX: Durr/Ingo Buding d. Van Zyl/Thomaz Koch ??

* It was certainly Brumana International, maybe Lebanon Championships too.

------------

August 26-29, Malaysian Championships, Penang

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha) 7-5 2-6 6-0

DF: Phisamai Samerpong (Tha)/C. Pinthanonda (Tha) d. Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) 6-4 7-5

MX: Mrs L. Topfer/John Cooper (Aus) d. Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda 6-4 8-6

---------------

ends September 1, Maccabiah Games, Tel Aviv, Israel

QF:
Vicki Berner d. Roberta Zimman 6-1 6-0
Nadine Netter d. Janet Bergman 6-1 4-6 6-0
Esme Emanuel d. Bonnie Mencher 6-2 6-4
Carole Wright d. Sandra Okin 6-3 6-0

SF:
Vicki Berner d. Nadine Netter 6-0 6-3
Esme Emanuel d. Carole Wright 6-0 6-2

FI: Vicki Berner d. Esme Emanuel 6-4 6-4

DF: Emanuel/Wolpert d. Netter/Wright 8-6 6-3

Last edited by Jimbo109; May 31st, 2016 at 12:05 AM.
Jimbo109 is offline  
post #42 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:06 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of August 30-September 5

ends September 5, Ceylon National Championships, Colombo

SF:
Lita Liem d. Ranjani Jayasuriya 5-7 6-1 6-0
Cheri Chihyana d. Mien Sohadi 6-4 4-6 7-5

FI: Lita Liem d. Cheri Chihyana 6-0 6-0

DF: Liem/Sohadi d. Gooneratne Sriya/Murthy Sashikala 6-4 7-5

----------------------

September 5, Sydney Metropolitan Hard Court Championships, NSW, Australia

FI: Joan Gibson d. Elizabeth Fenton 6-1 6-3

--------------------

ends September 6, Santa Monica Championships, California, US

2R:
Betty Ann Grubb d. Sue Behlmar 6-2 6-3

QF:
Dodo Bundy Cheney d. Diana Mosgofian 6-2 7-5
Owen McHaney d. Pam Teeguarden 6-3 6-0
Eileen Rahlens d. Sheryl Pruitt 6-2 6-3
Betty Ann Grubb d. Stephanie Grant 6-2 3-6 6-0

SF:
Owen McHaney d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-3
Eileen Rahlens d. Betty Ann Grubb 6-4 7-5

FI: Owen McHaney d. Eileen Rahlens 6-1 5-7 6-1

DF: Sheryl Pruitt/Debra Pruitt d. McHaney/Mimi Raney 6/3-3/6-8/6

--------------

August 30-September 4, Lee-on-Solent, Hampshire, England (Grass)

FI: Anthea Rigby d. G. Chapman 6-3 6-3

DF: G. Chapman/Anthea Rigby d. Sue Mappin/Jenny Morris 6-2 4-6 7-5

MX: K. Wiseman/Anthea Rigby d. G.C. Warner/G. Chapman 6-3 6-4

Last edited by Jimbo109; May 31st, 2016 at 12:05 AM.
Jimbo109 is offline  
post #43 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:07 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

September 3-12, U.S. Championships, Forest Hills, NY (Grass)

1R:
Margaret Smith (Aus) d. Louise Brown (Can) 6-1 6-0
Ceci Martinez d. d. Elena Subirats 9-11 6-4 8-6
Justina Bricka d. Emilie Burer 6-2 4-6 6-3
Virginia Wade (GB) d. Carole Heffelfinger 6-1 6-1

Carolyne Clarke d. Francoise Savy (Ven) 6-3 6-0
Jane Albert d. Kathy Blake 6-3 7-5
Gail Sherriff (Aus) d. Sylvia Hocks 6-0 6-0
Francoise Durr (Fra) d. Belmar Gunderson 5-7 7-5 6-2

Norma Baylon (Arg) d. Rosie Casals 6-3 6-4
Carol Southmayd d. Marilyn Montgomery 6-3 7-5
Judy Tegart (Aus) d. Peggy Moore 6-3 6-2
Nadine Netter d. Yale Stockwell 9-7 6-2

Donna Floyd Fales d. Mimi Henreid 6-2 3-6 7-5
Tory Ann Fretz d. Alice Christer Hartman 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Raymonde Veber Jones 6-2 6-0
Nancy Richey d. Pat Stewart Edrich 6-3 6-2

Maria Bueno (Bra) d. Ann Bedard (Can) 6-2 6-0
Janine Lieffrig (Fra) d. Christine Safford Beck 6-1 6-3
Mary Ann Eisel d. Vicki Berner (Can) 6-2 6-3
Carol Hanks Aucamp d. Carol Ann Loop 6-4 7-5

Carol Caldwell Graebner d. Paulette Verzin 6-0 6-3
Alice Luthy Tym d. Bessie Stockard 6-0 6-2
Mimi Arnold d. Yoko Kimura (Jap) 6-2 6-0
Wendy Overton d. Laurie Callaway 6-3 6-4

Nell Truman (GB) d. Nancy Corse Reed 6-3 6-3
Patsy Rippy d. Paula Palacios (Col) 6-0 6-4
Roberta Alison Baumgardner d. Sue Shrader 6-2 6-3
Ann Haydon Jones (GB) d. Joyce Davenport 6-2 6-1

Peaches Bartkowicz d. Stephanie DeFina 6-4 7-5
Patricia Cody d. Faye Urban (Can) 6-2 6-4
Kathy Harter d. Julie Heldman 5-7 6-4 11-9
Billie Jean Moffitt d. Maylis Burel (Fra) 6-0 6-2
----------------------------------------------------

2R:
Margaret Smith (Aus) d. Ceci Martinez 6-0 6-3
Justina Bricka d. Virginia Wade 6-2 6-3
Jane Albert d. Carolyne Clarke 6-1 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Gail Sherriff 6-4 6-3

Norma Baylon (Arg) d. Carol Southmayd 6-0 6-4
Judy Tegart d. Nadine Netter 6-2 7-5
Tory Ann Fretz d. Donna Floyd Fales 1-6 6-3 6-4
Nancy Richey d. Peachy Kellmeyer 6-3 6-0

Maria Bueno (Bra) d. Janine Lieffrig 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Hanks Aucamp 4-6 6-3 6-4
Carol Caldwell Graebner d. Alice Luthy Tym 6-1 6-4
Peaches Bartkowicz d. Patricia Cody 6-2 6-1

Patsy Rippy d. Nell Truman 4-6 6-4 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Roberta Alison Baumgardner 6-4 6-1
Mimi Arnold d. Wendy Overton 6-1 6-2
Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-0 6-2
-----------------------------------------------------

3R:
Margaret Smith (Aus) d. Justina Bricka 6-0 6-0
Francoise Durr (Fra) d. Jane Albert 6-3 4-6 7-5
Norma Baylon (Arg) d. Judy Tegart 7-5 6-4
Nancy Richey d. Tory Ann Fretz 6-2 6-4

Maria Bueno (Bra) d. Mary Ann Eisel 6-2 6-3
Carol Caldwell Graebner d. Peaches Bartkowicz 6-4 6-2
Ann Haydon Jones (GB) d. Patsy Rippy 6-0 6-0
Billie Jean Moffitt d. Mimi Arnold 6-4 6-2
---------------------------------------------------

QF:
Margaret Smith (Aus) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-0
Nancy Richey d. Norma Baylon (Arg) 6-4 7-5
Maria Bueno (Bra) d. Carol Caldwell Graebner 8-6 1-6 9-7
Billie Jean Moffitt d. Ann Haydon Jones (GB) 16-14 6-2

SF:
Margaret Smith (Aus) d. Nancy Richey 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Maria Bueno (Bra) 6-2 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt 8-6 7-5


Seeded:
1 Margaret Smith (Aus)
2 Maria Bueno (Bra)
3 Ann Haydon Jones (GB)
4 Nancy Richey
5 Billie Jean Moffitt
6 Francoise Durr (Fra)
7 Carol Caldwell Graebner
8 Norma Baylon (Arg)

Karen Hantze Susman defaulted in protest for not being seeded after she drew world #1 Margaret Smith in round one. She is replaced in the draw.
Another absentee was Christine Truman, who injured her Achilles tendon in the Wightman Cup.

Last edited by Jimbo109; Oct 21st, 2015 at 10:45 AM.
Jimbo109 is offline  
post #44 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:07 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

September 3-12, U.S. Championships, Forest Hills, NY (Grass)

Doubles

Carol Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Billie Jean Moffitt/Karen Hantze Susman 6-4 6-4

Mixed

Draw=20

1R:
Elena Subirats/Vicente Zarazua d. Peaches Bartkowicz/Guzman wo
Justina Bricka/Marty Riessen d. Virginia Wade/Roger Taylor 7-5 6-4
Jane Albert/Gardnar Mulloy d. Ceci Martinez/Lara 6-4 6-4
Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo d. Kathy Blake/Gene Scott 7-5 6-4

2R:
Maria Bueno/Dennis Ralston d. Nell Truman/Mark Cox 6-2 9-11 6-4
Pat Stewart Edrich/John Mangan d. Ann Bedard/Robert Bedard wo
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Kathy Harter/Lew Gerrard 7-5 3-6 6-2
Elena Subirats/Vicente Zarazua d. Justina Bricka/Marty Riessen wo
Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo d. Jane Albert/Gardnar Mulloy 5-7 6-0 6-3
Ann Haydon Jones/Arthur Ashe d. Vickie Berner/Moody 6-1 6-4
Francoise Durr/Donald Dell d. Rosie Casals/McManus 6-3 8-6
Margaret Smith/Fred Stolle d. Norma Baylon/Nikki Pilic 6-4 6-3

QF:
Pat Stewart Edrich/John Mangan d. Maria Bueno/Dennis Ralston wo
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Elena Subirats/Vicente Zarazua 6-2 6-2
Ann Haydon Jones/Arthur Ashe d. Tory Ann Fretz/Joaquin Loyo Mayo 6-4 6-4
Margaret Smith/Fred Stolle d. Francoise Durr/Donald Dell 6-2 6-2

SF:
Judy Tegart/Frank Froehling III d. Pat Stewart Edrich/John Mangan 6-0 6-0 *
Margaret Smith/Fred Stolle d. Ann Haydon Jones/Arthur Ashe 6-3 6-4

FI: Margaret Smith/Fred Stolle d. Judy Tegart/Frank Froehling III 6-2 6-2

*Pat Stewart Edrich/John Mangan get two default to reach the semis without hitting a ball, then fail to win a game.

Last edited by Jimbo109; Nov 23rd, 2012 at 01:25 PM.
Jimbo109 is offline  
post #45 of 140 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 01:07 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,433
                     
Re: 1965 results

Week of September 6-12

September 6-12, South of England Championships, Eastbourne (Grass)

1R: Winnie Shaw d. Thelma Lister 6-2 6-4
1R: Hilary Hodge d. Mrs S M Steventon 7-9 8-6 8-6
1R: Robin Lloyd d. G L Bush 6-1 6-0
1R: Wendy Hall d. J Cridland 6-4 4-6 7-5
1R: Sue Tutt d. Margaret Harris 7-5 4-6 6-3
1R: Stephanie Percival d. Jenny Wagstaff 6-0 6-4
1R: Elaine Shenton d. Shirley Hannah 6-0 6-0
1R: Mirs E D S Smith d. Sidney Brock 7-5 6-3

2R: Jill Blackman d. J A Pitts 6-1 6-0
2R: Sally Holdsworth d. Pepy Munslow 8-6 6-3
2R: Shaw d. Hodge 6-3 6-1
2R: Lloyd d. Hall 3-6 6-2 6-2
2R: Tutt d. Percival 7-5 6-4
2R: Shenton d. Smith 6-3 6-2
2R: Robin Lesh d. Jean Wilson 6-4 6-0
2R: Rita Bentley d. Penny Hardgrave 6-3 6-3

QF: Blackman d. Holdsworth 6-3 3-6 6-1
QF: Shaw d. Lloyd 6-2 6-3
QF: Tutt d. Shenton 6-3 6-4
QF: Bentley d. Lesh 6-4 6-4

SF:
SF:

FI: Jill Blackman and Rita Bentley divided the title due to bad weather

---------------------

ends September 12, Heart of America Championships, Kansas City, Missouri, US (Clay) *

QF:
Kathy Harter d. Terry Tippin 7/5-6/1
Connie Cristler d. Pam Richmond 7/5-6/3
Lucilli Davidson d. Barbara Dorsey 6/4-11/9

SF:
Kathy Harter d. Connie Cristler 6/1-6/2
Gail Sherriff d. Lucilli Davidson 6/4-6/2

FI: Kathy Harter d. Gail Sherriff 6-3 6-1

DF: Gail Sherriff/Richmond d. Harter/Cristler 7/5-6/2

*Minor draw of 8 enlivened by Aussie Sherriff.

------------------

ends September 12, Thessaloniki International, Greece (Clay)

FI: Jenny Morris (Rho) d. Carol Ann Prosen (US) 6-3 6-0

Last edited by Jimbo109; May 31st, 2016 at 12:07 AM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in













Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome