1965 results - Page 2 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:57 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of March 29-April 4

March 29-April 3, Pan-American Championships, Mexico City (Clay)

1R:
Mimi Kanarek d. Alina De Balbiers 6-2 3-6 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Ingrid Lofdahl 2-6 7-5 6-1
Farel Footman d. Lulu Gongora 6-4 1-6 7-5
Carmen De Fernandez d. Heidi Schildknecht 6-4 6-8 6-3
Lupita Suarez d. Olga Montano 6-1 6-4
Monique Salfati d. Margarita Flores 6-2 2-6 6-4
Patricia Reyes d. Eva Lundquist 6-3 6-3
Elena Subirats d. Jacqueline Bolens 6-0 6-1
Nancy De Realme d. Patricia Montano 6-4 6-4

2R:
Margaret Smith d. Mimi Kanarek 6-2 6-3
Peaches Bartkowicz d. Michelle Boulle 6-2 7-5
Francoise Durr d. Carmen De Fernandez 6-3 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Farel Footman 6-2 6-0
Norma Baylon d. Lupita Suarez 8-6 6-0
Monique Salfati d. Patricia Reyes 4-6 7-5 6-4
Elena Subirats d. Pilar De Giffenig 6-2 2-6 6-4
Lesley Turner d. Nancy De Realme 6-4 6-3

QF:
Margaret Smith d. Peaches Bartkowicz 4-6 6-1 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Francoise Durr 4-6 7-5 6-3
Monique Salfati d. Norma Baylon 8-6 6-4
Lesley Turner d. Elena Subirats 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-2 6-2
Monique Salfati d. Lesley Turner 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Monique Salfati 6-4 6-2

DF: Smith/Turner d. Reyes Darmon/P.Reyes 6-4 6-0

-------------------

March 30-April 4, Cannes International Championships, France (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

1R:
Carol Sherriff d. Vicki Berner 6-4 7-9 6-2

2R:
Julie Heldman d. Carol Sherriff 7-5 6-2
Klara Bardoczi d. Ulla Sandulf 6-3 3-0 ret.
Faye Toyne d. Irene De Lansalut 6-0 6-2
Christiane Mercelis d. Nicole Filippone 6-1 7-9 6-0

3R:
Chantal Langanay d. Gail Sherriff 8-6 3-6 8-6
Roberta Beltrame d. Mary Habicht 6-4 6-1
Faye Toyne d. Klara Bardoczi 6-3 6-1
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-2 7-5
Julie Heldman d. Almut Sturm 6-4 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Maria Leyrer 6-0 6-0
Pat McClenaughan d. Helga Niessen 6-1 6-4
Dottie Head Knode d. Virginia Wade 6-2 2-6 6-3

QF:
Roberta Beltrame d. Chantal Langanay 6-4 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 3-6 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Julie Heldman 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Dottie Head Knode 6-2 6-2

SF:
Faye Toyne d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Pat McClenaughan d. Jacqueline Rees-Lewis 4-6 9-7 6-4

FI: Faye Toyne d. Pat McClenaughan 8-6 6-0

DF: Toyne/McClenaughan d. Wade/Beltrame 6-3 6-1

-------------------

ends April 4, Spanish National Championships, Barcelona (Clay)

SF:
Pilar Barril d. Marta Pombo De Peredo 6-0 6-2
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-3 6-2

FI: Pilar Barril d. Ana Maria Estalella 6-4 6-1

-----------------

April 5, Champions of Champions Western Australia, Perth

FI: Lesley Hunt d. J. Longson 6-2 3-6 6-3

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 10:46 PM.
Jimbo109 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:58 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of April 5-11

April 5-10, Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, GB (Clay)

1R:
Diane Howe d. V A L Grisogono 6-2 9-7
Shirley Brasher d. Sandra Okin 6-0 6-0
Jean French d. L Cornelius 6-0 7-5
Winnie Shaw d. Hilary Hodge 6-0 6-3
T Masters d. M J Dymock 6-2 7-5

2R:
Joyce Barclay Williams d. Rosemary Deloford 6-8 6-3 8-6
Pamela Brand d. Bente Vagn-Nielsen 6-2 11-9
Nell Truman d. Celia French 4-6 6-3 6-4
M. Alan d. Alex Soady 8-6 6-8 6-1
Robin Lloyd d. E E Price 6-0 6-0
Heather Allen d. Janice Townsend 6-1 6-1
Vivienne Rees d. E Cheney 6-3 6-0
Dorothy Whitely d. S Mildner 6-0 6-3
Virginia Wade d. Mrs B H Davies 6-3 6-0
Frances Walton d. Penny Hardgrave 6-2 7-5
Brasher d. T Masters 6-1 6-0
Elizabeth Starkie d. C George 6-0 6-0
Alison Rigby d. G Bush 6-2 6-0
Winnie Shaw d. Miss Morgan 6-0 6-0
Jean French d. Pat Roberts 6-4 2-6 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Mrs S M Kitovitz 6-1 6-2
Anne Owen d. Lorraine Bellamy 6-3 6-2
Vivienne Dennis d. Penny Spencer 6-0 7-5
Lady Fitzalan-Howard d. J Rotas 6-0 6-2 (or was it 3R?)
Gail Chapman d. L A Gornall 6-4 6-4
Carol Webb d. D St Clair Bowman 6-0 6-1
Christine Truman d. A F Morris 6-0 6-3

3R:
Ann Haydon Jones d. S. Johnson 6-0 6-0
Stephanie Percival d. M. Alan 6-1 5-7 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 0-6 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. M. Bull 6-4 6-2
Virginia Wade d. Frances Walton 7-5 6-3
Marilyn Isaac d. Vivienne Rees 2-6 7-5 7-5
Nell Truman d. Pamela Brand 6-4 6-2
Shirley Bloomer Brasher d. H. Brook 6-1 6-1
Vivienne Dennis d. ??
Winnie Shaw d. Jean French 3-6 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Alison Stroud 6-3 6-3
Elizabeth Starkie d. Anthea Rigby 6-3 6-2
Lorna Cornell Cawthorn d. Anne Owen 7-5 6-4
Jane Fitzalan-Howard d. J. Rotas 6-0 6-2 (or was it 2R?)
Gail Chapman d. ??
Christine Truman d. Carol Webb 6-0 6-1

4R:
Ann Haydon Jones d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. Dorothy Whitely 4-6 6-1 6-1
Virginia Wade d. Marilyn Isaac 6-1 6-3
Nell Truman d. Shirley Bloomer Brasher 4-6 6-3 6-4
Winnie Shaw d. Vivienne Dennis 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Jane Fitzalan-Howard 6-2 6-1
Christine Truman d. Gail Chapman 6-1 6-4

QF:
Ann Haydon Jones d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-0
Virginia Wade d. Nell Truman 6-2 6-4
Elizabeth Starkie d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Christine Truman d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

SF:
Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-1 6-4
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3

FI: Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8

DF: Haydon Jones/Starkie d. Christine Truman/Nell Truman 6-0 5-7 6-2

Winner Ann Haydon at the Cumberland event


----------------

ends April 10, Western Indoors, Winnetka, Illinois, US

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Betty Brown 6-1 6-1
Carol Levy d. Sue Sterrett 6-3 6-1
Helen Pastall Perez d. Sue Eastman 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Olga Palafox 6-1 2-6 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Carol Levy 6-2 6-3
Nancy Corse Reed d. Helen Pastall Perez 6-1 7-5

FI: Carole Caldwell Graebner d. Nancy Corse Reed 6-2 6-1

DF: Caldwell Graebner/Levy d. Pastall Perez/Jeanne Arth 6-3 5-7 6-2

----------------

April 5-11, Caribe Hilton International, San Juan de Puerto Rico (Hard)

1R:
Jacque Tegland Green d. Cindy Golbert Villanueva 6-2 9-11 7-5
Lesley Turner d. Heidi Schildknecht 6-1 6-2
Elena Subirats d. Eileen Pomales 6-3 4-6 6-3
Margaret Smith d. Fina Cabrera 6-0 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-4 6-3
Francoise Durr d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-1
Alice Luthy Tym d. Eva Lundquist 7-9 6-4 8-6
Stephanie DeFina d. Mary Ann Eisel 6-3 2-6 6-2
Nancy Richey d. Michelle Boulle 6-0 6-1
Norma Baylon d. Farel Footman wo
Monique Salfati d. Judy Alvarez Campbell 6-3 6-4
Lesley Turner d. Jacque Tegland Green 6-3 6-0

QF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Alice Luthy Tym 6-0 6-2
Nancy Richey d. Norma Baylon 6-1 6-2
Lesley Turner d. Monique Salfati 6-4 6-1

SF:
Margaret Smith d. Stephanie DeFina 6-1 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-1 6-1

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-8 6-4 9-7
A riveting final in which Smith loses after holding match point.
After 2 hrs in temps over 100 Mags cramps in the third.

DF: Smith/Turner d. Eisel/Alvarez Campbell 6-2 7-5

-----------------

April 5-11, Sicily Internationals, Palermo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis

QF:
Francesca Gordigiani d. P. McLean 6-2 6-2
Almut Sturm d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 6-2
Helga Niessen d. Graziela Perna 6-2 6-2
Madonna Schacht d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 6-3

SF:
Almut Sturm d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4
Madonna Schacht d. Helga Niessen 9-7 8-6

FI: Madonna Schacht d. Almut Sturm 6-0 5-7 6-3

MD: Schacht/Martin Mulligan d. Hernandez-Coronado/Edison Mandarino 8-6 3-6 7-5

------------------

April 5-11, South of France Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club at the Parc Imperial

1R:
Ulla Sandulf d. Robin Lesh 6-1 3-6 6-3
R. Breuer d. Barbara Knapp 8-6 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova d. Chantal Langanay 6-2 6-1
Aline Nenot d. Carol Sherriff 6-3 6-0
Irene De Lansalut d. Margaret Harris 6-2 1-6 7-5

2R:
Mary Habicht d. Elsie Spruyt 2-6 6-4 6-2
Christiane Mercelis d. Ulla Sandulf 6-1 6-0
Jacqueline Rees-Lewis d. R. Breuer 6-0 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Claudine Casa 6-0 6-1
Jitka Horcickova Volavkova d. Christiane Spinoza 6-3 6-4
Aline Nenot d. Anne-Marie Rouchon 6-4 6-1
Janine Lieffrig d. Kirsten Seelbach 7-5 6-3
Gail Sherriff d. Vicki Berner 4-6 6-0 6-2
Irene De Lansalut d. Denise Magnan 6-2 6-3
Pat McClenaughan d. Julie Heldman 8-6 6-4

3R:
Jill Blackman d. Mary Habicht 6-3 6-4
Christiane Mercelis d. Dottie Head Knode 6-0 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-1
Faye Toyne d. Jitka Horcickova Volavkova 6-0 3-6 6-3
Aline Nenot d. Janine Lieffrig 6-3 3-6 6-1
Gail Sherriff d. Roberta Beltrame 4-6 6-3 6-1
Pat McClenaughan d. Irene De Lansalut 5-7 6-0 8-6
Helga Schultze d. Amelie Hacks 7-5 6-3

QF:
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-3 2-6 7-5
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-8 6-1 6-4
Gail Sherriff d. Aline Nenot 6-2 6-3
Helga Schultze d. Pat McClenaughan 4-6 6-1 6-2

SF:
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-1 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 6-4 6-1

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 7-5 6-2

DF: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Heldman/Schultze 6-3 6-8 6-4

Last edited by Rollo; Mar 23rd, 2017 at 01:58 AM.
Jimbo109 is offline  
post #18 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:58 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of April 12-18

April 12-17, Surrey Hard Court Championships, Sutton , GB (Clay)

1R: Sidney Brock d. K Edgecombe 6-2 6-0
1R: Shirley Brasher d. Mrs G M Cooper 6-1 6-0
1R: Wendy Hall d. J N Edmed 6-3 6-2
1R: Sheila Moodie d. C Potterton 6-3 6-2
1R: Hilary Hodge d. S Washbourne 6-2 6-4
1R: M E Alan d. Corinne Molesworth 3-6 6-2 6-2
1R: Rosemary Deloford d. E Hook 6-4 6-2
1R: Lady Jane Fitzalan Howard d. R J Marsh 6-0 6-0
1R: Pamela Brand d. A M Kidd 6-0 6-0
1R: Alison Rigby d. Mrs P M Weston 6-0 6-1
1R: Joyce Williams d. A R Pike 6-0 6-0
1R: Sally Holdsworth d. C J Rosser 6-1 6-1
1R: Valerie Clark d. S A Stapleton 6-3 6-1
1R: Dorothy Whitely d. Mrs A P Haycock 6-0 6-1
1R: D Illingworth d. Mrs E P McGetrick 6-2 6-0
1R: E Pattern d. C Roberts 2-6 6-3 6-1
1R: Lorna Cawthorn d. Mrs E E Price 6-1 6-0
1R: Margaret Cooper d. C T Harris 6-2 6-1
1R: G L Bush d. S Edgecombe 6-8 6-3 6-3
1R: M Bellamy (AUS) d. L Cornelius 6-4 6-4
1R: Mrs Wilson d. Jenny Wagstaff 6-4 6-3

2R: Vera Roberts * d. Marilyn Isaac 6-1 5-7 6-4
2R: M. Alan d. Mrs Wilson 1-6 6-2 6-2
2R: Pamela Brand d. Agnes Rigby 6-3 1-6 6-4
2R: Rosemary Deloford d. Jane Fitzalan-Howard 6-1 6-2
2R: Joyce Barclay Williams d. Sally Holdsworth 6-2 6-1
2R: Dorothy Whitely d. Robin Blakelock Lloyd 1-6 6-3 6-3
2R: Winnie Shaw d. M. Bellamy 6-4 2-6 6-4
2R: Ann Jones d. I L Mundy 6-1 6-0
2R: Brock d. Mrs B A Davis 2-6 6-2 6-1
2R: Brasher d. Hall 6-2 6-0
2R: Moodie d. Hodge 6-2 6-2
2R: Valerie Clark d. Gail Chapman 6-0 6-2
2R: D Illingworth d. E Patten 6-4 6-1
2R: J E Lee d. S J Huntingdon 6-4 6-0
2R: Margaret Cooper d. G Bush 6-1 6-4

3R:
Ann Haydon Jones d. H. Brock 6-0 6-1
Shirley Bloomer Brasher d. Sheila Moodie 6-2 6-2
Vera Roberts d. M. Alan 6-0 6-2
Rosemary Deloford d. Pamela Brand 6-1 7-5
Joyce Barclay Williams d. Mrs Clark 6-3 6-1
Dorothy Whitely d. D. Illingworth Gb 5-7 6-0 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. J. Lee 6-2 6-2
Winnie Shaw d. M. Cooper 7-5 6-2

QF:
Ann Haydon Jones d. Shirley Bloomer Brasher 6-0 6-2
Vera Roberts d. Rosemary Deloford 3-6 6-4 6-1
Joyce Barclay Williams d. Dorothy Whitely 6-3 6-2
Winnie Shaw d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Vera Roberts 6-1 9-7
Winnie Shaw d. Joyce Barclay Williams 4-6 7-5 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-3 6-0

DF: Mortimer/Vera Roberts d. Haydon Jones/Cornell Cawthorn 6-1 5-7 3-2 ret.

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

---------------

April 12-17, Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

1R: Jean Wilson d. M Bull 6-4 6-3
1R: Stephanie Percival d. Miss Soking 6-1 11-9
1R: Mrs R Martin d. J Percival 6-3 7-5

2R: Elizabeth Starkie d. Jean French 6-1 6-0
2R: Mary McAnally d. Wilson 4-6 6-2 6-1
2R: Pat Walkden d. Elizabeth Ernest 6-2 6-3
2R: Alison Stroud d. Elaine Shenton 6-4 6-2
2R: Rita Bentley d. Janice Townsend 9-7 6-0
2R: D Hare d. Frances Walton 6-2 6-4
2R: Vivienne Dennis d. Mrs A P Radford 6-2 6-2
2R: Alex Soady d. Nell Truman w/o
2R: Virginia Wade d. M A Cox 6-4 6-2
2R: Stephanie Percival d. Celia French 6-8 6-2 6-4
2R: Carol Rosser d. Penny Hardgrave 6-0 6-1
2R: Janet Kemp Ward d. F Johnson 6-1 6-0
2R: Anne Owen d. Heather Allen 6-4 6-1
2R: Glenda Swan d. S Jones 6-3 6-3
2R: Christine Truman d. Martin 6-2 6-0

3R:
Christine Truman d. J. Walton 6-0 6-0
Anne Owen d. Glenda Swan 6-3 2-6 7-5
Virginia Wade d. Stephanie Percival 8-6 5-7 6-2
Carol Rosser d. J. Ward Gb 4-6 6-4 6-1
Rita Bentley d. D. Hare wo
Vivienne Dennis d. Alex Soady 6-4 6-3
Patricia Walkden d. Alison Stroud 7-5 6-1
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Anne Owen 6-1 6-2
Virginia Wade d. Carol Rosser 6-4 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-3 7-5
Elizabeth Starkie d. Patricia Walkden 6-3 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 8-10 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Rita Bentley 7-5 6-2

FI: Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3

DF: divided between Bentley/Starkie and Swan/Walkden

--------------

April 16-20, North of England Hard Court Championships, Southport, Merseyside, England (Clay)

FI: Margaret O’Donnell d. J. Hope 7-5 6-3

-------------

April 17-20, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

No women’s singles event was held this year.

-------------

April 12-18, Catania, Italy (Clay)

QF:
Helga Niessen d. Almut Sturm 6-4 6-2
Francesca Gordigiani d. ???
Carmen Hernandez-Coronado d. Pierrette Seghers Tacchini 8-6 6-0
Madonna Schacht d. Pat McClenaughan 6-1 6-0

SF:
Helga Niessen d. F Gordigiani 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 4-6 6-4

FI: Helga Niessen d. Madonna Schacht 6-1 7-5

--------------

April 12-18, Monte Carlo Championships, Monaco (Clay)
"Faucigny Lucinge Cup"

1R:
Francoise Durr d. Ulla Sandulf 6-4 6-2
Robin Lesh d. Lucia Bassi 6-2 6-2
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-3 6-3
Mimi Arnold d. Vicki Berner 9-7 6-1
Lea Pericoli d. Mary Habicht 6-2 6-4
Edda Buding d. Pat McClenaughan 6-0 6-4
Monique Salfati d. Dottie Head Knode 4-6 6-4 6-1
Gail Sherriff d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 0-6 6-2
Faye Toyne d. Patricia Reyes 6-3 6-0
Julie Heldman d. Michelle Boulle 6-4 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-1
Helga Schultze d. Christiane Spinoza 6-0 8-6
Carol Sherriff d. Janine Lieffrig 6-3 6-3
Silvana Lazzarino d. Klara Bardoczi 8-6 6-3
Irene De Lansalut d. Roberta Beltrame 6-2 6-3
Judy Tegart d. Anne-Marie Studer 6-0 6-2

2R:
Francoise Durr d. Robin Lesh 6-0 6-0
Jill Blackman d. Mimi Arnold 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Edda Buding 7-5 6-4
Gail Sherriff d. Monique Salfati 6-3 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 6-1 6-4
Helga Schultze d. Julie Heldman 6-2 6-3
Silvana Lazzarino d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Judy Tegart d. Irene De Lansalut 6-2 6-0

QF:
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-4 6-2
Gail Sherriff d. Lea Pericoli 6-3 10-12 7-5
Helga Schultze d. Jacqueline Rees-Lewis 6-2 9-7
Judy Tegart d. Silvana Lazzarino 2-6 6-1 6-4

SF:
Francoise Durr d. Gail Sherriff 9-7 1-6 6-4
Helga Schultze d. Judy Tegart 8-6 6-2

FI: Francoise Durr d. Helga Schultze 7-5 6-3


Doubles "Ilife Trophy"

1R
Durr/Lieffrig d. Mimi Arnold/Head Knode 6-2 6-3
Toyne/McClenaughan d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Habicht/Heldman d. Salfati/Boulle 6-3 9-7
Edda Buding/Schultze d. Jansen-Venneboer/Spruyt 6-2 6-1

QF:
Tegart/Gail Sherriff d. Lofdahl/Sandulf 6-1 6-3
Durr/Lieffrig d. Toyne/McClenaughan 6-1 6-4
Habicht/Heldman d. Edda Buding/Schultze 6-8 10-8 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Blackman/Lesh 6-3 0-6 6-3

SF:
Tegart/Gail Sherriff d. Durr/Lieffrig 6-2 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Habicht/Heldman 6-4 6-2

DF: Lazzarino/Pericoli d. Tegart/Gail Sherriff 6-2 6-4


"Olivier Duncan Cup Under 22"

1R:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Vicki Berner 6-0 6-1
Ulla Sandulf d. Renate Stolberg 3-6 6-2 6-2

2R:
Nicole Seghers d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-1
Ulla Sandulf d. Michelle Boulle 9-7 6-4
Vlasta Kodesova Vopickova d. Margaret Harris 6-2 6-4
Carol Sherriff d. Mary Habicht 6-4 6-4
Amelie Hacks d. Maylis Burel 6-4 6-4
Evelyne Terras d. Patricia Reyes 6-2 6-3

3R:
Gail Sherriff d. R. Breuer 6-1 6-3
Nicole Seghers d. S. Bouclier 5-7 7-5 6-1
Julie Heldman d. Chantal Langanay 6-0 3-6 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Ulla Sandulf 6-2 6-2
Christiane Spinoza d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Amelie Hacks d. Evelyne Terras 6-4 6-1
Johanne Venturino d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4
Monique Salfati d. Kora Schediwy 6-3 6-4

QF:
Nicole Seghers d. Gail Sherriff wo
Vlasta Kodesova Vopickova d. Julie Heldman 6-3 6-2
Christiane Spinoza d. Amelie Hacks 6-2 6-4
Monique Salfati d. Johanne Venturino 6-4 6-4

SF:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Nicole Seghers 6-3 6-1
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-4 7-5

FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Monique Salfati 6-8 7-5 6-3

------------

April 19, Goulburn Valley Championships, Shepparton, Victoria, Australia

FI: Kerry Melville d. Ann Jenkins 9-11 6-2 6-2

------------

April 19, St.Kilda Easter Tournament, Victoria, Australia

FI: Maureen McCalman Pratt d. ??

--------------

April 12-18, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF:
Olga Montano d. Suzana Zenea 5-7 6-2 6-2
Lupita Suarez d. Cecilia Chavez 6-1 7-5
Maria Luz Hernandez d. Lulu Gongora 6-1 11-9
Pilar Roldan De Giffenig d. Hortensia De Lopez 6-1 4-6 9-7

SF:
Olga Montano d. Lupita Suarez 6-3 7-5
Maria Luz Hernandez d. Pilar Roldan De Giffenig 8-6 6-1

FI: Maria Luz Hernandez d. Olga Montano 6-0 6-0

DF: De Giffenig/Gongora d. Patricia Montano/Olga Montano 6-0 6-0

--------------

April 12-18, The Masters Invitational, St.Petersburg, Florida, US (Clay)

1R:
Norma Baylon d. Connie Clifton Ball 6-2 6-1
Elena Subirats d. Vera Mechem 6-2 6-1
Heidi Schildknecht d. Carol Powers 6-0 6-1
Eva Lundquist d. Barbara Lossone 6-2 6-2
Nancy Richey d. Carol Ann Prosen 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Beth Bird 6-0 6-0
Margaret Smith d. Patti Ann Reese 6-2 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-3 6-0
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 6-4 6-0
Raymonde Veber Jones d. ???
Norma Baylon d. Wendy Overton 7-5 6-4
Nancy Richey d. Stephanie DeFina 6-2 6-0
Heidi Schildknecht d. Eva Lundquist 6-1 3-0 ret.
Alice Luthy Tym d. Judy Alvarez Campbell 3-6 6-2 6-3
Lesley Turner d. ???

QF:
Margaret Smith d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Norma Baylon d. Raymonde Veber Jones 6-4 3-6 8-6
Nancy Richey d. Heidi Schildknecht 6-0 6-0
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-0
Nancy Richey d. Lesley Turner 7-5 6-3

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-3 6-2

***Richey upends Turner and Smith for second week in a row.

DF: Smith/Turner d. Baylon/Richey 6-1 6-3

---------------------------

April 12-19, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

FI: Bernice Carr Vukovich d. Jean Forbes 6-4 7-5

DF: Marlene Bethlehem/Bernice Carr Vukovich d. Jean Forbes/Valerie Forbes 7-5 7-5

XDF: Jean Forbes/Clive Brebnor d. Bernice Carr Vukovich/Fred Weigelt 6-3 3-6 8-6

Last edited by Jimbo109; Mar 11th, 2018 at 05:44 PM.
Jimbo109 is offline  
 
post #19 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:58 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of April 19-25

April 19-24, British Hard Court Championships, Bournemouth (Clay)

1R:
Esme Emanuel d. V. Rees 6-0 6-1
J. Ward d. Lyn Bellamy 6-3 6-3
Patricia Walkden d. M. Alan 6-1 6-1
Heather Allen d. Marilyn Isaac 6-4 6-2
Vivienne Wiggill d. Anne Owen 11-9 6-4
Vera Roberts * d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Jill Rook Mills d. Sally Holdsworth 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Alison Stroud 6-0 6-0
Mary McAnally d. Elaine Shenton 6-2 6-8 6-4
Pamela Brand d. Vivienne Dennis 5-7 6-4 7-5
Winnie Shaw d. Glenda Swan 7-5 6-2
Alex Soady d. Wendy Hall 7-5 10-8
Dorothy Whitely d. Heather Cheadle 6-4 6-3
Rita Bentley d. Margaret Cooper 6-1 6-3

2R:
Ann Haydon Jones d. G. Chapman 6-1 6-0
Agnes Rigby d. Pam Watermeyer Diepraam 6-2 6-2
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-0
Joyce Barclay Williams d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Esme Emanuel d. Pamela Brand 6-4 6-3
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-2 6-1
Jill Rook Mills d. J. Ward 6-4 6-3
Judy Tegart d. Patricia Walkden 1-6 6-1 6-2
Annette Van Zyl d. Vera Roberts 6-3 3-6 6-2
Heather Allen d. Vivienne Wiggill 6-1 6-4
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-2 8-10 6-4
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-3 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Jean Wilson 7-5 6-3
Virginia Wade d. Sue Mappin 6-1 6-3
Janice Townsend d. Mrs Preston wo
Christine Truman d. Sheila Moodie 6-1 6-1

3R:
Ann Haydon Jones d. Agnes Rigby 6-0 6-2
Joyce Barclay Williams d. Nell Truman 2-6 9-7 8-6
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Judy Tegart d. Jill Rook Mills 6-4 6-1
Annette Van Zyl d. Heather Allen 6-3 6-3
Winnie Shaw d. Rita Bentley 6-8 6-1 6-3
Virginia Wade d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Christine Truman d. Janice Townsend 6-1 6-0

QF:
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-1 6-0
Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 8-6
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-2 6-4
Christine Truman d. Virginia Wade 8-6 6-4

SF:
Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Haydon Jones/Tegart 7-9 6-3 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

April 19-25, Napoli, Italy (Clay)

1R:
Helga Niessen d. Vicki Berner 6-0 6-2
Alessandra Gobbo d. Maria Leyrer 6-2 6-1
Julie Heldman d. Cendali 6-0 6-0
Almut Sturm d. Graziela Perna wo
Francesca Gordigiani d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-4
Christiane Spinoza d. Elena Subirats 6-2 4-6 6-0
Ingrid Lofdahl d. Patricia Reyes 6-4 8-6
Madonna Schacht d. Micillo 6-0 6-0

QF:
Helga Niessen d. Alessandra Gobbo 3-6 6-1 4-3 ret.
Julie Heldman d. Almut Sturm 6-1 6-0
Christiane Spinoza d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Madonna Schacht d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-3

SF:
Julie Heldman d. Helga Niessen 8-6 4-6 6-3
Madonna Schacht d. Christiane Spinoza 11-9 5-7 6-3

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 6-3 4-6 6-0

MX: Niessen/Giordano Maioli d. Schacht/Ion Tiriac 4-6 6-4 12-10
------

April 19-25, Madrid International, Spain (Clay)

SF:
Helga Schultze d. Ana Maria Estalella 7-5 6-2
Edda Buding d. Carmen Hernandez-Coronado 6-4 6-2

FI: Helga Schultze d. Edda Buding 3-6 6-0 6-3
------

April 19-25, International Prix Racquette D'Or, Aix-en-Provence, France (Clay)

1R:
Carol Sherriff d. S. Domenach 6-3 6-0
Pat McClenaughan d. Mj. Domenach 6-1 6-0
Janine Lieffrig d. Anne-Marie Studer 6-3 6-1
Robin Lesh d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-2
Mimi Arnold d. Ulla Sandulf 6-4 6-1

2R:
Gail Sherriff d. ???
Margaret Harris d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 6-4 6-2
Mary Habicht d. Christiane Mercelis 1-6 6-2 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Pat McClenaughan 5-7 6-4 6-3
Mimi Arnold d. Carol Sherriff 6-2 9-7
Faye Toyne d. N. Tardy 6-0 6-3
Jill Blackman d. Evelyne Terras 3-6 6-4 6-2

QF:
Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-2 6-3
Robin Lesh d. Mary Habicht 3-6 6-3 6-3
Jitka Horcickova Volavkova d. Mimi Arnold 7-5 7-5
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-2 3-6 6-3

SF:
Robin Lesh d. Gail Sherriff 11-9 4-6 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Jil Blackman 6-1 6-1

FI: Robin Lesh d. Jitka Horcickova Volavkova 3-6 6-4 6-4

DF: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Blackman/Mercelis 7-5 4-6 6-3
------

April 19-25, Charlotte Invitation, North Carolina, US (Hard)
Draw 16

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Pat Kenehan 6-4 6-0
Peachy Kellmeyer d. Cynthia Goeltz 6-0 6-1
Alice Luthy Tym d. Judy Cromwell 6-3 6-0
Raymonde Veber Jones d. Nancy Falkenberg 6-1 6-1
Chris Safford Beck d. Judy Alvarez Campbell wo
Stephanie DeFina d. Jean Evans 6-3 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Southmayd 6-2 6-3
Mary Ann Eisel d. Sandra Zeese 6-2 6-3

QF:
Peachy Kellmeyer d. Carole Caldwell Graebner 6-2 6-4
Raymonde Veber Jones d. Alice Luthy Tym wo
Stephanie DeFina d. Chris Safford Beck 6-2 6-1
Donna Floyd Fales d. Mary Ann Eisel 6-3 8-6

SF:
Raymonde Veber Jones d. Peachy Kellmeyer 6-4 6-3
Donna Floyd Fales d. Stephanie DeFina 6-4 6-3

FI: Raymonde Veber Jones d. Donna Floyd Fales 6-2 6-2

DF: Eisel/DeFina d. Caldwell Graebner/Floyd Fales 6-4 1-6 6-4
------

ends April 25, Ojai Valley Invitation, California, US (Hard)

1R:
Billie Jean Moffitt d. R. Berry 6-2 6-1
Carol Ann Loop d. Kathy Nethery 6-4 6-3
Kathy Blake d. Pat Yeomans 6-0 6-1
Kathy Harter d. N. Kellenberg 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Pat Cody 6-1 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 10-8 6-0
Kathy Blake d. Sue Behlmar 6-8 6-3 6-2
Kathy Harter d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Paulette Verzin 6-2 6-1

SF:
Billie Jean Moffitt d. Kathy Blake 7-9 7-5 6-4
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-4 6-2

DF: Moffitt/Fretz d. Harter/Blake 6-1 4-6 6-2

-----

April 19-24, River Plate Championships , Buenos Aires, Argentina (Clay)

1R: Margaret Smith d H Schafer 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Mabel Bove 6-2 6-3
Lesley Turner d. Norma Baylon 1-6 7-5 10-8

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-3

DF: Smith/Turner d. Bove/Graziela Lombardi 6-0 7-5
------

Last edited by Rollo; Nov 28th, 2012 at 09:58 PM.
Jimbo109 is offline  
post #20 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:59 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of April 26-May 2

April 26-May 2, Dallas Invitation, Texas, US
Draw 8

1R:
Margaret Smith d. Betty Sue Hagerman 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Owen McHaney 6-4 7-5
Lesley Turner d. Patty Lowden 6-3 6-2
Nancy Richey d. Mary Lowden 6-1 6-0

SF:
Margaret Smith d. Carole Caldwell Graebner 6-4 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-4 6-4

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-1 6-4

DF: Smith/Turner d. Richey/Caldwell Graebner 6-4 6-4

River Plate Championships and Dallas Invitation cannot have the same dates, because Lesley Turner is present in both.

---------------------

April 26-May 2, Northern California Championships, San Francisco, US (Hard)

QF:
Rosemary Casals d. Elizabeth Parker 6-1 6-0
June Gay d. Anne Heck 6-2 9-7
Cecilia Martinez d. Marlene Muench 6-2 6-1
Pixie Lamm d. Cathy Douglas 7-5 7-5

SF:
Rosemary Casals d. June Gay 6-3 6-2
Pixie Lamm d. Cecilia Martinez 2-6 6-3 6-2

FI: Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-3 6-1

----------------

April 26-May 1, London Hard Court Championships, Hurlingham, GB (Clay)

1R:
Joyce Barclay Williams d. Ruth Wolpert 6-1 6-1
Esme Emanuel d. Stephanie Percival 6-2 6-2
G. Chapman d. Jane Fitzalan-Howard 1-6 6-3 9-7
Vera Roberts * d. Mrs Wilson 6-1 6-4
Rita Bentley d. Jenny Morris w/o
Robin Lloyd d. Anne Owen 6-3 6-0
Penny Hardgrave d. E M S Horne 4-6 6-3 6-1
Pat Roberts d. Mrs R Nagle 7-5 6-1
Mrs S M Steventon d. C A Camp 6-0 6-1
Glenda Swan d. M D Furness 6-1 6-2
Elizabeth Ernest d. J E Lee 6-1 7-5
Carol Webb d. L E Boyd 6-1 6-3

2R:
Marilyn Isaac d. Patricia Walkden 6-4 1-6 7-5
Ruth (or J.?) Wolpert d. S. Edgecombe 8-6 6-3
Hanna Kozeluhova Sladek d. A. Morris 6-1 4-6 6-3
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-2 6-1
Elizabeth Starkie d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vera Roberts d. Steventon 6-1 6-1
Gail Chapman d. Sally Holdsworth 2-6 6-0 8-6
Robin Blakelock Lloyd d. Mrs Brock 6-1 6-1
V. Grisogono d. D. Howe 6-2 4-6 6-2
Joyce Barclay Williams d. Rita Bentley 6-2 6-4
Heather Allen d. Hilary Hodge 6-1 6-1
Shirley Brasher d. Hardgrave 6-3 6-0
Annette Van Zyl d. T Masters 6-2 6-0
Rosemary Deloford d. Mrs S M Cooper 6-3 6-4
Jenny Wagstaff d. G L Bush 6-1 6-1
Virginia Wade d. Janice Townsend 6-2 6-1
Pam Diepraam d. Mrs A P D Haycock 6-1 7-5
Vivienne Wiggill d. Mrs P Bradford 6-1 6-0
Ann Jones d. Sandra Okin 6-1 6-3
Mrs R Martin d. M J Dymock 6-4 6-1
Pat Roberts d. L A Cornelius 6-1 6-2
M E Bull d. B Orchard 6-4 6-4
Lorraine Bellamy d. N Villiers 6-0 6-1
Swan d. C Roberts 6-0 6-4
Esme Emanuel d. Sheila Moodie 6-2 9-7
Ernest d. Webb 6-1 2-6 6-1
Dorothy Whitely d. Mrs C F Penn 6-2 6-3
Mary McAnally d. Mrs E E Price 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. S M Washbourn 6-0 6-0
Judy Tegart d. Wendy Hall 6-0 6-0

3R:
R. Martin d. Patricia Wheeler Roberts 6-2 3-6 7-5
Lorna Cornell Cawthorn d. Lyn Bellamy 7-5 6-3
Judy Tegart d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 10-8
Vera Roberts d. Glenda Swan 3-6 6-1 6-4
Joyce Barclay Williams d. Robin Blakelock Lloyd 8-6 6-3
Heather Allen d. Ruth (or J.?) Wolpert 6-1 6-2
Pam Watermeyer Diepraam d. Vivienne Wiggill 6-4 6-2
Virginia Wade d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-3 6-1
Winnie Shaw d. Jenny Wagstaff 6-4 5-7 6-1
Annette Van Zyl d. Rosemary Deloford 6-3 6-2
Elizabeth Starkie d. V. Grisogono 6-0 3-0 ret.
Shirley Brasher d. Chapman 6-1 6-2
Jones d. Marilyn Isaac 6-0 6-2
Carol Rosser d. M Bull 6-1 6-3
Emanuel d. Ernest 6-4 6-0

4R:
Ann Haydon Jones d. R. Martin 6-2 6-2
Carol Rosser d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
Vera Roberts d. Esme Emanuel 6-4 1-6 6-4
Judy Tegart d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-3 4-6 6-3
Virginia Wade d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 6-0
Joyce Barclay Williams d. Shirley Bloomer Brasher 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Heather Allen 6-0 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Carol Rosser 6-0 6-1
Judy Tegart d. Vera Roberts 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-2 6-0

SF:
Judy Tegart d. Ann Haydon Jones wo
Elizabeth Starkie d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

FI: Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Mortimer/Vera Roberts 8-6 6-2

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

----------------

April 24-May 3, Championships of Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

1R:
Jacqueline Berson d. Solange Galtier 6-1 6-3
Mary Habicht d. Gallard wo
Margaret Harris d. Anne-Marie Rouchon 6-2 6-1
Pat McClenaughan d. Johanne Venturino 6-3 6-1
Chantal Langanay d. Anne-Marie Vissault 6-8 6-2 6-2
Robin Lesh d. Daniele Wild Bouteleux 6-4 2-6 6-4
Anne-Marie Simon Seghers d. Rosa Maria Reyes Darmon wo
Carol Sherriff d. Michele Mizen wo
Janine Lieffrig d. Nicole Seghers 6-1 6-2
Evelyne Terras d. Jacqueline Kermina wo
Faye Toyne d. Suzanne Le Besnerais 7-5 6-0
Dottie Head Knode d. Aline Nenot 8-6 4-6 6-0
Mimi Arnold d. Michelle Boulle 6-3 6-2
Marion Cristiani d. Maylis Burel wo

2R:
Gail Sherriff d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Mary Habicht d. Margaret Harris 6-0 6-3
Pat McClenaughan d. Chantal Langanay 3-6 8-6 6-2
Robin Lesh d. Anne-Marie Seghers 6-1 6-1
Carol Sherriff d. Janine Lieffrig 6-4 6-3
Faye Toyne d. Evelyne Terras 6-2 6-3
Dottie Head Knode d. Mimi Arnold 6-2 6-3
Jill Blackman d. Marion Cristiani 6-1 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Mary Habicht 6-2 6-4
Pat McClenaughan d. Robin Lesh 6-3 6-2
Faye Toyne d. Carol Sherriff 6-2 7-5
Jill Blackman d. Dottie Head Knode 6-3 6-1

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-0 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 6-1 1-6 6-3

FI: Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-3 1-6 6-3

DF: Blackman/Lieffrig d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-4 6-3

---------------

April 26-May 2, Reggio Calabria, Italy (Clay)

QF:
Julie Heldman d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-1
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 6-0 6-2

SF:
Julie Heldman d. Alice Luthy Tym 6-1 6-1

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 2-4 ret.

Last edited by Jimbo109; Oct 21st, 2015 at 08:11 AM.
Jimbo109 is offline  
post #21 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:59 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of May 3-9

May 3-8, Guildford Hard Court, England (Clay)

1R:
Winnie Shaw d. Jane Fitzalan-Howard 6-0 6-3
Patricia Walkden d. Carol Rosser 8-6 6-0
Pam Watermeyer Diepraam d. Mrs Brock 6-2 6-2
Vivienne Wiggill d. Pamela Brand 6-3 6-1
Glenda Swan d. Heather Allen 6-2 6-1
Dorothy Whitely d. Alison Stroud 3-6 6-3 6-1
Judy Tegart d. Mrs Wilson 10-8 6-3
Esme Emanuel d. Hilary Hodge 6-0 6-3
Sue Hole d. J Lee 6-3 6-2
Lorna Cawthorn d. Mrs P J Watson 6-1 6-0
Marilyn Isaac d. Alison Rigby 5-7 6-4 6-4
Mrs S M Steventon d. S Nalder 6-0 6-0
Shirley Brasher d. Lorraine Bellamy 7-5 7-5
Rita Bentley d. A N Kidd 6-0 6-0
Anne Owen d. Sandra Okin 6-0 9-7
T Masters d. M J Dymock 6-4 1-6 6-3
Sally Holdsworth d. G Bush 6-2 6-0
M E Alan d. S Masson 6-4 6-1

2R:
Elizabeth Starkie d. Elizabeth Ernest 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Owen 6-4 6-3
Alex Soady d. L Cornelius 6-2 7-5
Sally Holdsworth d. M. Alan 6-2 2-6 6-2
Patricia Walkden d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-3
Wendy Hall d. E. Price 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Stephanie Percival 6-3 6-3
Glenda Swan d. I. Masters 6-0 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. S. Johnson 6-0 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Rita Bentley 7-5 6-3
S. Steventon d. Janice Townsend 6-3 6-13
Judy Tegart d. Marilyn Isaac 6-3 6-1
Esme Emanuel d. Sue Hole 6-1 6-3
Dorothy Whitely d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 2-6 8-6

3R:
Ann Haydon Jones d. Alex Soady 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Sally Holdsworth 6-1 1-6 6-1
Glenda Swan d. Vivienne Wiggill 6-3 6-3
Patricia Walkden d. Wendy Hall 6-3 6-2
Judy Tegart d. S. Steventon 6-1 6-3
Shirley Bloomer Brasher d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 3-6 8-6
Esme Emanuel d. Dorothy Whitely 6-4 6-0
Elizabeth Starkie d. A. Morris 6-3 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-4 6-0
Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-4 6-4
Judy Tegart d. Shirley Bloomer Brasher 6-3 6-0
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-4 8-6

SF:
Ann Haydon Jones d. P Walkden 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. J Tegart 6-1 7-5

FI: Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 2-6 6-4 6-1

DF: Swan/Walkden d. Bentley/Starkie 6-4 9-7

----------------

May 1-9, Southern California Championships, Los Angeles, US (Hard)

2R:
Barbara Strong d. Miroslava Vukelich 6-2 5-7 6-1
Mimi Henreid d. Anita Platte 6-3 6-1
Kathy Blake d. Stephanie Grant 6-2 6-1
Patti Hogan d. Violet Walker 6-0 6-1
Sue Behlmar d. I. Davies 7-5 6-1
Sheryl Pruitt d. Julie Anthony 6-4 6-2
Pam Teeguarden d. Kathy Nethery 6-0 6-4
Carol Ann Loop d. Pat Yeomans 6-2 6-1
Eileen Rahlens d. Sue Shrader 8-6 6-1
Pat Cody d. Linda Lou Crosby 6-1 6-1
Peggy Michel d. Bonnie Ellis 6-3 6-3
Kathy Harter d. Yale Stockwell 8-6 6-2
Mary Arnold Prentiss d. Marilyn Shapiro 6-1 6-3

3R:
Billie Jean Moffitt d. Barbara Strong 6-0 6-2
Mimi Henreid d. Farel Footman 6-1 6-1
Carol Ann Loop d. Peggy Michel 6-0 6-1
Kathy Blake d. Pam Teeguarden 6-2 8-6
Pat Cody d. Tory Ann Fretz 6-0 6-3
Sue Behlmar d. Sheryl Pruitt 6-3 6-4
Patti Hogan d. Eileen Rahlens 6-4 6-3
Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss 13-11 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Carol Ann Loop d. Kathy Blake 4-6 6-4 6-2
Pat Cody d. Sue Behlmar 6-1 8-6
Kathy Harter d. Patti Hogan 1-6 7-5 6-3

SF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 6-1 6-1
Kathy Harter d. Pat Cody 6-3 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-3 6-1

DF: Blake/Harter d. Fretz/Footman 6-2 4-6 6-3

----------------

May 6-9, Stuttgart, Germany (Clay)

SF:
Faye Toyne d. Helga Niessen 7-5 7-5
Jill Blackman d. Almut Sturm 6-4 3-6 6-1

FI: Faye Toyne d. Jill Blackman 6-3 6-1

DF: divided Blackman/Lesh and Toyne/McClenaughan

-----------------

May 3-11, Italian Championships, Roma (Clay)
Venue: Foro Italico

Draw of 36

1R: Lea Pericoli d. Ingrid Lofdahl (SWE) 6-2 6-2
1R: Maria Scagnolari d. G. Erk 6-3 7-5
1R: Carol Sherriff (AUS) d. Pierrette Tacchini 3-6 6-3 7-5
1R: Roberta Beltrame d. Christiane Spinoza (FRA) 6-3 8-6

The remaining players had a bye.

2R: Maria Bueno (BRA) d. Maria Leyrer (AUT) 6-1 4-6 6-2
2R: Elena Subirats (MEX) d. Maria Nasuelli 5-7 6-3 6-2
2R: Jitka Volavkova (CZE) d. Alessandra Gobbò 6-4 6-2
2R: Maria Teresa Riedl d. Jean Wilson (GBR) 6-0 6-4
2R: Beltrame d. C. Sherriff (AUS) 6-2 6-4
2R: Joyce Williams (GBR) d. Graziella Perna 6-2 6-1
2R: Jane Albert d. Madonna Schacht (AUS) default
2R: Annette van Zyl (RSA) d. Monique Salfati (FRA) 6-4 6-4
2R: Helga Schultze (FRG) d. Margarita Zuleta (ECU) 6-1 6-4
2R: Mimi Arnold (USA) d. Francesca Gordigiani 6-3 7-5
2R: Julie Heldman (USA) d. Patricia Reyes (MEX) 6-4 6-0
2R: Pericoli d. Scagnolari 6-1 6-1
2R: Gail Sherriff (AUS) d. Monica Giorgi 6-2 6-2
2R: Silvana Lazzarino d. Alice Tym (USA) 6-1 6-3
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Vlasta Vopickova (CZE) 3-6 6-2 6-1
2R: Nancy Richey (USA) d. Vicki Berner (CAN) 9-7 6-0

3R: Bueno d. Subirats 6-2 6-3
3R: Volavkova d. Riedl 6-2 6-2
3R: Beltrame d. Williams 6-0 6-3
3R: van Zyl d. Albert 6-3 6-3
3R: Schultze d. Arnold 6-4 6-1
3R: Heldman d. Pericoli 6-3 1-6 7-5
3R: G. Sherriff d. Lazzarino 6-3 7-5
3R: Richey d. Coronado 6-2 7-5

QF: Bueno d. Volavkova 6-1 6-0
QF: van Zyl d. Beltrame 6-3 6-2
QF: Heldman d. Schultze 4-6 6-2 6-1
QF: Richey d. G. Sherriff 6-3 6-4

SF: Bueno d. van Zyl 6-4 6-0
SF: Richey d. Heldman 6-1 6-4

FI: Maria Bueno (BRA) d. Nancy Richey (USA) 6-1 1-6 6-3


Doubles

Draw of at least 16

1R: Madonna Schacht (AUS)/Annette van Zyl (RSA) d. Monica Giorgi/Graziella Perna 6-2 6-3
1R: Carol Sherriff (AUS)/Gail Sherriff (AUS) d. Francesca Gordigiani/Maria Teresa Riedl 2-6 9-7 6-2
1R: Jane Albert (USA)/Mimi Arnold (USA) d. Vicki Berner (CAN)/Julie Heldman (USA) 6-3 9-7
1R: Nancy Richey (USA)/Helga Schultze (FRG) d. Maylis Burel (FRA)/Carol Ann Prosen (USA) 6-1 6-1
1R: Carmen Coronado (ESP)/Joyce Williams (GBR) d. Jitka Volavkova (CZE)/Vlasta Vopickova 7-5 6-2
1R: Patricia Reyes (MEX)/Elena Subirats (MEX) d. Maria Nasuelli/Maria Scagnolari 3-6 6-3 6-0
1R: Roberta Beltrame/Alessandra Gobbò d. Monique Salfati (FRA)/Christiane Spinoza (FRA) 6-3 6-2
1R: Silvana Lazzarino/Lea Pericoli d. Ingrid Lofdahl (SWE)/Alice Tym (USA) 6-1 6-4

QF: Schacht/van Zyl d. C. Sheriff/G. Sheriff 6-3 6-4
QF: Richey/Schultze d. Albert/Arnold 8-6 13-11
QF: Coronado/Williams d. Reyes/Subirats 6-0 6-3
QF: Lazzarino/Pericoli d. Beltrame/Gobbò 6-0 6-1

SF: Schacht/van Zyl d. Richey/Schultze 6-4 6-3
SF: Lazzarino/Pericoli d. Coronado/Williams 6-3 6-3

FI: Madonna Schacht (AUS)/Annette van Zyl (RSA) d. Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 2-6 6-2 12-10


Mixed doubles

Draw of at least 26

1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Patricia Reyes (MEX)/Ivan Molina (CZE) 6-1 6-0
1R: Carol Sherriff (AUS)/Colin Stubs (AUS) d. Roberta Beltrame/Michele Pirro 6-2 6-4
1R: Julie Heldman (USA)/Donald Dell (USA) d. Graziella Perna/Giorgio Bologna 6-3 3-6 6-2
1R: Jitka Volavkova (CZE)/Stefan Koudela (CZE) d. Ingrid Lofdahl (SWE)/Gaetano di Maso 3-6 6-4 6-2
1R: Gail Sherriff (AUS)/Tom Okker (NED) d. Silvana Lazzarino/Alberto Lazzarino 6-3 6-1
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Joyce Williams (GBR)/Lew Gerrard (NZL) 7-5 4-6 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS)/Owen Davidson (AUS) d. Carol Ann Prosen (USA)/Nicky Kalogeropoulos (GRE) 6-1 6-2
1R: Vlasta Vopickova (CZE)/Bob Howe (AUS) d. Lea Pericoli/E. Maggi 6-1 7-5
1R: Christiane Spinoza/Dimitri Sturzda (SUI) d. Vicki Berner (CAN)/Franco Olivieri 6-1 6-4
1R: Elena Subirats (MEX)/Vicente Zarazua (MEX) d. Maria Scagnolari/Gianni Capozza 6-1 6-1

Several pairs had a bye.

[This round is incomplete]

2R: Coronado/Mandarino d. C. Sherriff/Stubs [score?]
2R: Heldman/Dell d. Maylis Burel (FRA)/Nikola Spear (YOU) 6-4 6-2
2R: Volavkova/Koudelka
2R: Maria Bueno (BRA)/Tony Roche (AUS)
2R: G. Sherriff/Okker d. van Zyl/McMillan 7-5 4-6 9-7
2R: Vopickova/Howe d. Schacht/Davidson 4-6 9-7 6-4
2R: Helga Schultze (FRG)/Jiri Javorsky (CZE)
2R: Subirats/Zarazua d. Spinoza/Sturdza 6-2 7-5

QF: Coronado/Mandarino d. Heldman/Dell 6-2 1-6 6-3
QF: Bueno/Roche d. Volavkova/Koudelka default
QF: G. Sherriff/Okker d. Vopickova/Howe default
QF: Subirats/Zarazua d. Schultze/Javorvsky default

SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Roche 6-8 6-4 6-4
SF: Subirats/Vicente d. G. Sherriff/Okker 9-7 6-4

FI: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Elena Subirats (MEX)/Vicente Zarazua (MEX) 6-1 6-1


****High drama in the women's doubles-as the Italian lob queens are cheered by a crowd so noisy and unruly that Aussie Mulligan throws his racquet to the ground and walks off court during his semifinal. Madonna Schacht ignores the crowds jeers as she insists on a linesman being removed. After surviving 3 mps the Aussie-South African duo win

Last edited by Jimbo109; Feb 24th, 2018 at 05:29 AM.
Jimbo109 is offline  
post #22 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 11:59 AM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of May 10-16

May 10-15, Phyllis Court Tournament, Henley, England (Clay)

QF:
Shirley Bloomer Brasher d. Sue Hole 6-1 6-1
Jenny Wagstaff d. F. Morris 6-3 5-7 6-3
Stephanie Percival d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-4 6-4
Jenny Morris d. M. Alan 6-2 8-6

SF:
Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Wagstaff 6-0 6-1
Jenny Morris d. Stephanie Percival 5-7 6-4 6-3

FI: Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Morris 6-1 4-6 6-2

DF: F. Morris/Jenny Morris d. Ruth Wolpert/J. Wolpert 4-6 6-3 6-2

----------------

May 12-16, Firenze, Italy (Clay)

QF:
Mimi Arnold d. Jane Albert 7-5 7-5

SF:
Maria Bueno d. Francesca Gordigiani 6-4 6-3
Annette Van Zyl d. Mimi Arnold 6-3 6-3

FI: Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-4

----------------

May 10-16, Atlanta Invitation, Georgia, US (Clay)
Draw 8

1R:
Margaret Smith d. Nancy Corse Reed 7-5 6-3
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 6-8 6-4 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 9-7
Lesley Turner d. Stephanie DeFina 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Mary Ann Eisel 6-2 6-2
Lesley Turner d. Carol Hanks Aucamp 6-2 6-0

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner wo

DF: Corse Reed/Floyd Fales d. Smith/Turner wo

**Turner trips over a ball warming up in final and has to default.

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 10:48 PM.
Jimbo109 is offline  
post #23 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of May 17-23

May 17-23, California State Championships, Portola Valley, US (Hard)

1R:
Ann Heck d. Gerry Carter 6-3 9-7
Kristie Pigeon d. Linda Van Der Meer 6-4 1-6 6-4
Sharon Russell d. Anne Kernwein 6-2 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Julie Janes 6-1 6-1
Cecilia Martinez d. Sue Shrader 6-0 6-3
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 6-4 4-6 6-2
Lynne Abbes d. Sue Anawalt 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Ann Heck 6-0 7-5
Sharon Russell d. Farel Footman 6-0 6-3
Kristie Pigeon d. ???
Kathy Harter d. Florence Tout 6-2 6-0

QF:
Billie Jean Moffitt d. Cecilia Martinez 16-14 6-2
Lynne Abbes d. Cathy Gagel 6-3 6-4
Rosemary Casals d. Sharon Russell 6-2 6-1
Kathy Harter d. Kristie Pigeon 6-3 6-2

SF:
Billie Jean Moffitt d. Lynne Abbes 6-3 6-3
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-2 6-3

FI: Billie Jean Moffitt d. Rosemary Casals 6-2 8-6

DF: Casals/Martinez d. Harter/Shrader 6-4 1-6 6-4

Last edited by Jimbo109; Oct 20th, 2012 at 07:37 PM.
Jimbo109 is offline  
post #24 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw of 98
Seeded:
1 Margaret Smith (Aus)
2 Maria Bueno (Bra)
3 Lesley Turner (Aus)
4 Nancy Richey (US)
5 Francoise Durr
6 Ann Haydon Jones (GB)
7 Annette van Zyl (SA)
8 Helga Schultze (Frg)
9 Norma Baylon (Arg)
10 Jane Albert (US)
11 Julie Heldman (US)
12 Madonna Schacht (Aus)
13 Elizabeth Starkie (GB)
14 Jacqueline Rees-Lewis
15 Gail Sherriff (Aus)
16 Tory Ann Fretz (US)

1R with byes:
Maria Bueno
Mme Francoise Repoux
Betty Stove
Irene de Lansalut
Gail Sherriff
Anne-Marie Rouchon
Ingrid Lofdahl
Mrs Margarita Zuleta

Annette van Zyl
Anne-Marie Simon Seghers
Janine Lieffrig
Maria Leyrer
Jane Albert
Faye Toyne
Anna Dmitrieva
Sally Holdsworth

Lesley Turner
Aline Nenot
Monique Salfati d. Roberta Beltrame 6-3 6-2
Mimi Arnold d. Danielle Bouteleux 0-6 6-3 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Glenda Swan d. Suzanne Schmitt le Besnerais 6-4 6-0
Edda Buding d. Pilar Barril 6-3 3-6 6-0
Elly Krocke d. Farel Footman wo

Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-0 6-3
Carmen Hernandez-Coronado d. Graziella Perna wo
Jacqueline Kermina d. Heide Schildknecht 3-6 6-2 7-5
Pat Walkden d. Eva Lundquist 6-3 6-2
Julie Heldman d. Maud Mottez Galtier 6-4 6-0
Jitka Horcickova Volavkova d. Margot Schultze 6-3 6-0
Robin Lesh d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Elena Subirats d. Maylis Burel 6-3 6-1

Almut Sturm d. Margaret Harris 6-2 7-5
Nicole Seghers d. Ana-Maria Estalella 6-4 6-3
Christiane Spinoza d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Madonna Schacht d. Racquel Giscafre 6-3 6-2
Trudy Groenman d. Vicki Berner 6-1 6-2
Jill Blackman d. Marta Peterdy Wolf 6-4 6-3
Pam Watermeyer Diepraam d. Mary McAnally wo
Francoise Durr d. Anne-Marie Studer wo

Johanne Venturino d. Marta Pombo de Peredo 6-4 6-1
Patricia Reyes d. Vivienne Wiggill 4-6 6-3 6-2
Alice Luthy Tym d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 4-6 6-4
Elizabeth Starkie d. Helga Niessen 6-4 6-4
Esme Emanuel d. Rosie Reyes Darmon 6-1 7-5
Christiane Mercelis
Evelyne Terras
Nancy Richey

Pat McClenaughan
Michelle Mizen
Carol Prosen
Norma Baylon
Robin Blakelock Lloyd
Maureen Schwartz
Michelle Boulle
Helga Schultze

Lorna Cawthorn
Carol Sherriff
Vlasta Kodesova Vopickova
Tory Ann Fretz
Maria Teresa Riedl
Chantal Langanay
Mme Andrée Varin
Margaret Smith

2R:
Maria Bueno d. Mme Francoise Repoux wo
Betty Stove d. Irene de Lansalut 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Anne-Marie Rouchon 6-1 6-1
Iingrid Lofdahl d. Margarita Bender Zuleta 5-7 6-2 6-2
Annette van Zyl d. Anne-Marie Simon Seghers 6-0 6-1
Janine Lieffrig d. Maria Leyrer 6-3 6-3
Faye Toyne d. Jane Albert 6-1 6-3
Anna Dmitrieva d. Sally Holdsworth 6-3 6-1

Lesley Turner d. Aline Nenot 6-4 6-2
Mimi Arnold d. Monique Salfati 5-7 6-1 6-1 8-6
Jacqueline Rees-Lewis d. Glenda Swan 6-3 6-2
Edda Buding d. Elly Krocke 6-2 6-4
Ann Haydon Jones d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 6-1
Pat Walkden d. Jacqueline Kermina 6-1 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Julie Heldman 6-2 6-3
Robin Lesh d. Elena Subirats 6-1 5-7 6-1

Nicole Seghers d. Almut Sturm 3-6 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Madonna Schacht wo
Jill Blackman d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-1
Francoise Durr d. Pam Watermeyer Diepraam 7-5 6-0
Johanne Venturino d. Patricia Reyes 6-4 10-8
Elizabeth Starkie d. Alice Luthy Tym 6-4 6-1
Christiane Mercelis d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Nancy Richey d. Evelyne Terras 6-4 6-2

Pat McClenaughan d. Michelle Mizen 6-0 6-4
Norma Baylon d. Carol Prosen 6-0 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Maureen Schwartz wo
Helga Schultze d. Michelle Boulle 6-2 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. Carol Sherriff 2-6 6-1 6-1
Vlasta Kodesova Vopickova d. Tory Ann Fretz 6-4 6-2
Maria Teresa Riedl d. Chantal Langanay 6-2 6-4
Margaret Smith d. Mme Andrée Varin 6-0 6-0

3R:
Maria Bueno d. Betty Stove 6-1 6-2
Gail Sherriff d. Ingrid Lofdahl 6-3 4-6 6-4
Annette van Zyl d. Janine Lieffrig 6-3 6-4
Faye Toyne d. Anna Dmitrieva 8-6 6-3
Lesley Turner d. Mimi Arnold 6-2 6-1
Edda Buding d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-4
Ann Haydon Jones d. Pat Walkden 6-3 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Robin Lesh 6-2 6-1

Nicole Seghers d. Christiane Spinoza 2-6 6-1 6-4
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-0 8-10 7-5
Elizabeth Starkie d. Johanne Venturino 6-3 6-2
Nancy Richey d. Christiane Mercelis 6-1 6-1
Norma Baylon d. McClenaghan 6-1 2-6 6-0
Helga Schultze d. Robin Blakelock Lloyd 5-7 6-1 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-4
Margaret Smith d. Maria Teresa Riedl 6-1 6-0

4R:
Maria Bueno d. Gail Sherriff 6-1 3-6 6-4
Annette van Zyl d. Faye Toyne 6-2 7-5
Lesley Turner d. Edda Buding 7-5 6-4
Ann Haydon Jones d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 6-1
Francoise Durr d. Nicole Seghers 6-3 6-0
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3
Norma Baylon d. Helga Schultze 1-6 6-4 6-2
Margaret Smith d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-3

QF:
Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-3
Lesley Turner d. Ann Haydon Jones wo
Nancy Richey d. Francoise Durr 8-6 9-7
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-1

SF:
Lesley Turner d. Maria Bueno 2-6 6-4 8-6
Margaret Smith d. Nancy Richey 7-5** 6-4

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-4

Last edited by Jimbo109; Nov 10th, 2012 at 02:21 PM.
Jimbo109 is offline  
post #25 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:00 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Doubles

1R:
Langanay/Peterdy Wolf d. Lundqvist/Zuleta 6-3 6-4
Berner/Habicht d. Beltrame/Riedl 6-4 7-5
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Albert/Mimi Arnold 2-6 6-3 7-5
Blackman/Mercelis d. Schmitt Le Besnerais/Mottez Galtier 6-2 6-1
Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova d. Burel/Prosen 6-3 6-2

2R:
Helga Schultze/Baylon d. Giscafré/Rouchon 6-2 6-2
Swan/Walkden d. Barril/Pombo de Peredo 7-5 7-5
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Patricia Reyes/Subirats 3-6 6-2 6-4
Watermeyer Diepraam/Margaret Harris d. Kermina/Seghers Tacchini 7-5 7-5
Haydon Jones/Starkie d. Lofdahl/Luthy Tym 6-1 6-2
Emanuel/Wiggil d. Niessen/Sturm wo
Durr/Lieffrig d. Langanay/Peterdy Wolf 7-5 6-1
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Berner/Habicht 6-4 6-2
Blackman/Mercelis d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-3 6-2
Fretz/Heldman d. Bouteleux/de Lansalut 6-2 6-1
Krocke/Barclay Williams d. Reyes Darmon/Schildeknecht 3-6 6-2 7-5
Edda Buding/van Zyl d. Dennis/Lesh 6-4 6-2
Hernandez-Coronado/Estalella d. Holdsworth/Margot Schultze 6-2 6-2
McClenaughan/Toyne d. Leyrer/Terras 6-1 6-2
Groenman/Stove d. Salfati/Spinoza 6-3 6-1
Smith/Turner d. Simon Seghers/Venturino 6-1 6-0

3R:
Helga Schultze/Baylon d. Swan/Walkden 4-6 6-1 6-4
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Watermeyer Diepraam/Margaret Harris 6-3 6-3
Haydon Jones/Starkie d. Emanuel/Wiggil 6-2 6-3
Durr/Lieffrig d. Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd 6-2 5-7 6-3
Blackman/Mercelis d. Fretz/Heldman 4-6 7-5 6-2
Edda Buding/van Zyl d. Krocke/Barclay Williams 6-2 6-1
McClenaughan/Toyne d. Hernandez-Coronado/Estalella 4-6 6-3 6-3
Smith/Turner d. Groenman/Stove 10-8 6-1

QF:
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Baylon/Helga Schultze 6-2 10-8
Durr/Lieffrig d. Haydon Jones/Starkie wo
Edda Buding/van Zyl d. Blackman/Mercelis 6-3 6-3
Turner/Smith d. McClenaughan/Toyne 6-3 6-4

SF:
Durr/Lieffrig d. Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-2 6-3
Turner/Smith d. Edda Buding/van Zyl 6-1 6-3

FI: Smith/Turner d. Durr/Lieffrig 6-3 6-1


Mixed Doubles (Draw of 70)

1R:
Habicht/Stubs d. Emanuel/Moore 6-4 1-6 6-3
Barclay Williams/Kelso d. Giscafre/Cornejo 6-2 6-4
Subirats/Zarazua d. Bouteleux/Bouteleux 6-3 6-2
Lieffrig/Contet d. Luthy Tym/Pimental 6-4 6-3
Carol Sherriff/Pinto Bravo d. Horcickova Volavkova/Holecek 6-4 6-3
Fretz/Tidball d. Terras/Chanfreau 6-1 6-3

2R:
Bueno/Newcombe d. Swan/Maud 7-5 11-9
Spinoza/Sturdza d. Holdsworth/Hernandez 6-2 6-2
Schildknecht/Gerrard d. Simon Seghers/Jean Borotra 6-0 5-7 6-2
Langanay/Licis d. Seghers Tacchini/Tacchini 2-6 7-5 6-1
Gail Sherriff/Bowrey d. Krocke/Christoen 6-3 6-3
Wiggill/Cramer d. Sturm/Grandet wo
Lesh/Sharpe d. Pompo Peredo/Baulch 6-0 6-1
van Zyl/McMillan d. Prosen/Kalogeropoulos wo
Turner/Stolle d. Patricia Reyes/Treodo wo
Groenman/Okker d. Zuleta/Zuleta 6-1 6-4
McClenaughan/Carmichael d. Estalella/William Alvarez 4-6 7-5 11-9
Hernandez-Coronado/Mandarino d. Starkie/Stilwell 6-2 6-3
Baylon/José Luis Arilla d. Burel/Lagos 6-4 6-0
Kodesova Vopickova/Tiriac d. Dmitrieva/Lejus wo
Durr/Donald Dell d. Habicht/Stubs 6-3 6-1
Subirats/Zarazua d. Barclay Williams/Kelso 8-6 12-10

Lieffrig/Contet d. Carol Sherriff/Pinto Bravo 6-2 6-3
Albert/Owen Davidson d. Fretz/Tidball 6-3 6-1
Blackman/Aguirre d. Lofdahl/Niemand 6-3 6-3
Schultze/Javorsky d. Margaret Harris/Brennan 6-2 6-2
Toyne/Jim Moore d. Schmitt Le Besnerais/Chaban-Delmas 11-9 6-4
Walkden/Keldie d. Dennis/Roquette wo
Rees-Lewis/Pabst d. Leyrer/Ivan Molina 7-5 6-0
Richey/Frank Froehling III d. Kermina/Pierre Pellizza 7-5 6-0
Mercelis/Howe d. Berner/Werksman 6-2 6-2
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Salfati/Boutboul 6-4 6-3
Stove/Leclercq d. Lundquist/Bautista 3-6 6-3 6-4
Jones/ Sangster d. Rouchon/Goven 6-1 6-3
Edda Buding/Ingo Buding d. de Lansalut/Konishi 7-5 6-2
Reyes Darmon/Patricio Rodriguez d. Cornell Cawthorn/Ryan wo
Heldman/Hoggs d. Peterdy Wolf/Stone wo
Smith/Ken Fletcher d. Seghers/Hombergen 6-0 6-2

3R:
Bueno/Newcombe d. Spinoza/Sturdza 6-4 6-0
Schildknecht/Gerrard d. Langanay/Licis 6-2 6-2
Gail Sherriff/Bowrey d. Wiggill/Cramer 6-2 6-4
van Zyl/McMillan d. Lesh/Sharpe 6-4 6-4
Turner/Stolle d. Groenman/Okker 6-3 9-7
McClenaughan/Carmichael d. Hernandez-Coronado/Mandarino 7-5 6-2
Baylon/José Luis Arilla d. Kodesova Vopickova/Tiriac 6-4 3-6 6-3
Durr/Donald Dell d. Subirats/Zarazua 8-6 3-6 6-2

Albert/Owen Davidson d. Lieffrig/Contet 6-4 15-13
Schultze/Javorsky d. Blackman/Aguirre 8-6 6-1
Toyne/Jim Moore d. Walkden/Keldie 6-0 6-1
Richey/Frank Froehling III d. Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-0
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Mercelis/Howe 4-6 6-1 6-3
Haydon Jones/Sangster d. Stove/Leclercq 12-10 3-6 9-7
Edda Buding/Ingo Buding d. Reyes Darmon/Patricio Rodriguez 6-4 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Heldman/Hoggs 6-3 6-3

4R:
Bueno/Newcombe d. Schildknecht/Gerrard 11-9 6-2
van Zyl/McMillan d. Gail Sherriff/Bowrey 3-6 7-5 6-2
Turner/Stolle d. McClenaughan/Carmichael 6-3 6-0
Durr/Donald Dell d. Baylon/José Luis Arilla wo
Albert/Owen Davidson d. Schultze/Javorsky 6-2 6-4
Richey/Frank Froehling III d. Toyne/Jim Moore 6-8 7-5 6-1
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Haydon Jones/Sangster wo
Smith/Ken Fletcher d. Edda Buding/Ingo Buding 6-1 6-4

QF:
Bueno/Newcombe d. van Zyl/McMillan 7-5 6-2
Durr/Donald Dell d. Turner/Stolle 6-4 6-1
Albert/Owen Davidson d. Richey/Frank Froehling III 6-3 6-2
Smith/Ken Fletcher d. Watermeyer Diepraam/Diepraam wo

SF:
Bueno/Newcombe d. Durr/Donald Dell 6-3 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Albert/Davidson 2-6 6-4 6-4

FI: Smith/Ken Fletcher d. Bueno/Newcombe 6-4 6-4

Last edited by Jimbo109; Nov 10th, 2012 at 02:20 PM.
Jimbo109 is offline  
post #26 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:01 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of May 24-30

May 24-29, Malvern, England (Grass)

1R: M Thomas d. Beryl Parker 3-6 6-2 6-4
1R: Vivienne Wiggill d. Mrs J Davies 6-4 6-3
1R: Alex Soady d. E Starey 6-0 6-2
1R: E D Smith d. Jenny Morris 6-4 9-7
1R: Trudy Groenman d. C Castell 6-4 6-4
1R: Jean Haskew d. S Ballard 8-6 6-3
1R: F Morris d. Elizabeth Ernest 3-6 6-2 6-3
1R: E Kerr d. Jean Poynder 11-9 6-2
1R: Betty Stove d. Wendy Hall 6-1 6-2

2R: Elizabeth Starkie d. R Davis 6-1 6-0
2R: Elly Krocke d. Thomas 6-2 6-0
2R: Wiggill d. Soady 7-5 6-2
2R: Brenda Nunns d. Smith 6-1 6-4
2R: Groenman d. Haskew 6-0 6-0
2R: F Morris d. Pepy Munslow 6-3 6-2
2R: Stove d. Kerr 6-0 6-2

QF:
Elizabeth Starkie d. Elly Krocke 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Brenda Nunns 6-3 12-10
Betty Stove d. Carol Rosser 6-2 6-4
Trudy Groenman d. F Morris 7-5 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Vivienne Wiggill 9-7 6-1
Betty Stove d. Trudy Groenman 6-0 6-4

FI: Elizabeth Starkie d. Betty Stove 6-4 6-2

DF: Krocke/Stove d. Groenman/Rook Mills 6-1 7-5

----------------

May 24-29, St.Annes-on-Sea, England (Grass)

SF:
Patricia Walkden d. Jean Wilson 6-3 6-1
Glenda Swan d. Sally Holdsworth wo

FI: Glenda Swan d. Patricia Walkden 6-2 10-8

DF: Swan/Walkden d. O'Donnell/Wilson 8-6 6-1

------------------

May 24-29, Surrey Grass Court Championships, Surbiton, England

1R:
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek 8-6 6-2
Geraldine Houlihan d. Agnes Rigby 5-7 6-4 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vivienne Dennis d. P. O'Carroll 6-4 8-6
Lidy Jansen-Venneboer d. J. Wolpert 6-1 3-6 6-4
M. Alan d. Elsie Spruyt 7-5 3-6 6-4
Virginia Wade d. Mrs Wilson 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 2-6 6-4
Mrs R D Ambrose d. Mrs A P D Haycock 6-0 6-2
Heather Allen d. Lorraine Bellamy 6-3 6-0
Pauline Roberts * d. Sue Hole 6-3 6-2
Mimi Arnold d. Marilyn Isaac 6-2 6-3
Dorothy Whitely d. Mrs B H Davis 6-2 6-1

2R:
Rita Bentley d. Patricia Wheeler Roberts 6-3 6-4
Tory Ann Fretz d. Vivienne Dennis 6-1 6-1
Christine Truman d. Ruth Wolpert 6-0 6-2
Billie Jean Moffitt d. A. Morris 6-1 6-1
Judy Tegart d. Heather Allen 6-1 6-4
Virginia Wade d. Lidy Jansen-Venneboer 6-1 7-5
Mary McAnally d. M. Alan 6-2 7-5
Dorothy Whitely d. Jenny Wagstaff 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. S. Steventon 6-3 6-4

3R:
Christine Truman d. Ambrose 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 3-6 6-2
Anne Owen d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4
Virginia Wade d. Rosemary Walsh Deloford 6-2 7-5
Judy Tegart d. Vera Roberts * 7-5 6-2
Mimi Arnold d. Geraldine Houlihan 11-9 6-1
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Billie Jean Moffitt d. Sue Rich 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-2
Virginia Wade d. Anne Owen 6-2 6-2
Judy Tegart d. Mimi Arnold 6-1 6-0
Rita Bentley d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 6-4 6-3
Rita Bentley d. Judy Tegart 6-2 3-6 6-4

FI: Christine Truman d. Rita Bentley 7-5 6-1

DF: Bentley/Tegart d. Moffitt/C. Truman 6-4 10-8

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

----------------

ends May 31, Tulsa Invitation, Oklahoma, US (Clay)
Draw 8

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Justina Bricka d. Sissy Skinner 6-0 6-0
Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 6-4 6-3
Karen Hantze Susman d. Patsy Rippy 6-2 8-6

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Justina Bricka 6-3 5-7 8-6
Yola Ramirez Ochoa d. Karen Hantze Susman 6-4 6-4

FI: Graebner d. Yola Ramirez Ochoa 5-7 6-3 6-1

DF: Bricka/Eisel d. Caldwell Graebner/Ramirez Ochoa 6-1 6-2

----------------

May 26-31, Bruxelles, Belgium (Clay)
Venue: La Rasante

1R:
Robin Lesh d. Carol Ann Prosen 6-4 6-1
Julie Heldman d. Stephanie Percival 6-4 6-0
Nicole Seghers d. Carol Sherriff 7-5 6-1
Faye Toyne d. Alison Stroud 6-0 6-0
Mary Habicht d. Lisette Sliepen 7-5 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Michelle Kahn Rotta 6-4 6-0
Faye Toyne d. Mary Habicht 6-1 6-3
Christiane Mercelis d. Robin Lesh 6-2 6-4
Julie Heldman d. Nicole Seghers 6-3 6-0

SF:
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-4 6-0
Julie Heldman d. Christiane Mercelis 6-3 4-6 11-9

FI: Julie Heldman d. Gail Sherriff 9-7 6-1

Last edited by Jimbo109; Oct 21st, 2015 at 09:36 AM.
Jimbo109 is offline  
post #27 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:01 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of May 31-June 6

ends June 2, Alabama State Open Championships, Mobile, US

1R:
Candy Gibson d. Marcia Weinacker 3-6 6-2 10-8
Carol Hughes d. Marsha Masterson 6-3 6-3

QF:
Francoise Savy d. Gertrude Rumpanos 6-0 7-9 6-3
Peggy Moore d. Candy Gibson 6-0 6-1
Linda Tuero d. Carol Hughes 6-2 6-2
Stephanie DeFina d. Licky Moore 6-1 6-1

SF:
Peggy Moore d. Francoise Savy 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Linda Tuero 6-1 10-8

FI: Stephanie DeFina d. Peggy Moore 3-6 6-1 7-5

DF: divided between DeFina/Savy and Weinacker/Peggy Moore

----------------

ends June 3, Finland Championships, Helsinki

FI: Alice Luthy Tym d. Annika Nydeus 6-1 6-2

----------------

May 29-June 6, US Hard Court Championships, Sacramento, California

Qualifications

2R:
Sharon Russell d. Margie Ose 6-0 6-0
Roylee Bailey d. Jane Hummeny 6-3 6-0
Denise Carter d. Sue Shrader wo
June Gay d. Cecilia Martinez 7-5 9-11 6-3
Connie Ink d. Linda Van Der Meer wo

3R:
Pixie Lamm d. Sharon Russell 6-2 2-6 6-3
Roylee Bailey d. Marie Sidone 6-8 6-3 6-1
June Gay d. Denise Carter 6-1 6-1
Sue Anawalt d. Connie Ink 6-1 6-0

Final Draw 8

1R:
Rosemary Casals d. Sue Anawalt 6-0 6-4
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 7-5 1-6 6-2
Pat Cody d. June Gay 6-2 3-6 6-4
Kathy Harter d. Pixie Lamm 6-3 8-6

SF:
Rosemary Casals d. Cathy Gagel 6-2 6-2
Kathy Harter d. Pat Cody 6-1 6-1

FI: Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-2

DF: Harter/Shrader d. Casals/Ceci Martinez 6-4 2-6 8-6

-------------

May 31-June 5, Wolverhampton, England (Grass)

QF:
Stephanie Percival d. Patricia Reyes 6-2 6-3

SF:
Mary Habicht d. S. Tutt 6-0 6-8 7-5
Jean Haskew d. Stephanie Percival 7-5 5-7 6-2

FI: Mary Habicht d. Jean Haskew 4-6 6-4 6-1

DF: Habicht/P. Reyes d. Tutt/Haskew 6-2 6-1

----------------

May 31-June 5, Havant, England (Grass)
Venue: The Avenue LT & Squash Club

QF:
Dorothy Whitely d. Ruth Wolpert 7-5 6-1
Agnes Rigby d. S. Tomlinson 6-2 6-2
Mary McAnally d. J. Wolpert 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. Pamela Brand 6-4 6-3

SF:
Dorothy Whitely d. Agnes Rigby 7-9 6-3 6-0
Mary McAnally d. Vivienne Dennis wo

FI: Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 6-4

DF: Whitely/Brand d. Dennis/McAnally wo

---------------

May 31-June 5, Cheltenham, England (Grass)

1R: Annette Van Zyl d. Pepy Munslow 6-2 6-2
1R: Elizabeth Ernest d. Jean Poynder 6-2 4-6 6-0
1R: Carol Rosser d. Alex Soady 6-4 6-4
1R: Nell Truman d. C Faugert 7-5 6-1
1R: F Morris d. Enid Kerr 6-0 9-7
1R: Madeleine Pegel d. Mrs W N Shearing 3-6 6-3 6-1
1R: Elizabeth Starkie d. Vivienne Rees 6-2 6-4

2R:
Van Zyl d. Ernest 6-1 6-1
Christine Truman d. Stephanie Percival w/o
Carol Sherriff d. Geraldine Houlihan 6-1 3-6 6-4
Carol Rosser d. Jenny Morris 6-1 6-2
Nell Truman d. Pam Watermeyer Diepraam 8-6 6-3
Gail Sherriff d. F. Morris 6-4 6-1
Elizabeth Starkie d. Madeleine Pegel 6-1 6-2

QF:
Christine Truman d. Carol Sherriff 6-0 6-2
Annette Van Zyl d. Carol Rosser 6-4 6-1
Nell Truman d. S. Sparkes 6-0 6-0
Elizabeth Starkie d. Gail Sherriff 7-5 3-6 7-5

SF:
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 7-5
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-2 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Elizabeth Starkie 6-4 3-6 6-2

DF: Christine Truman/Nell Truman d. Van Zyl/Rosser 6-4 1-6 8-6

---------------

May 31-June 5, Lowther Tournament, Barnes, England (Grass)

1R:
Anne Owen d. Brenda Nunns 9-7 4-6 6-1

2R:
Anne Owen d. S. Steventon 6-3 6-4
Hanna Kozeluhova Sladek d. Esme Emanuel 2-6 6-3 7-5
Rosemary Deloford d. Elsie Spruyt 3-6 6-4 6-1
Alison Stroud d. Jenny Wagstaff 6-3 6-0

QF:
Vera Roberts * d. Lidy Jansen-Venneboer 5-7 6-2 6-1
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-2 4-5 ret.
Rosemary Deloford d. D. Roberts 6-1 6-0
Pat McClenaughan d. Alison Stroud 6-2 6-0

SF:
Vera Roberts * d. Anne Owen 6-4 6-8 6-1
Pat McClenaughan d. Rosemary Deloford 6-2 6-3

FI: Pat McClenaughan d. Vera Roberts * 6-3 6-4

DF: Emanuel/Masters d. Jansen-Venneboer/Spruyt 6-8 6-2 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

-----------------

May 31-June 5, Northern Championships, Manchester, England (Grass)

1R:
Rita Bentley d. G. Lloyd 6-0 6-0
Trudy Groenman d. Patricia Walkden 4-6 6-2 9-7
Elly Krocke d. Jean French 6-0 6-4
Judy Tegart d. Margaret O'Donnell 6-2 6-0
Margaret Smith d. Jean Wilson 6-0 6-0
Betty Stove d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4
Jane Albert d. Heather Allen 7-9 6-1 6-1
Glenda Swan d. M S Knowles 6-0 6-0
Joyce Williams d. Cathie Lyon 6-0 6-2
Lesley Turner d. A Jackson 6-1 6-0
Lorna Cawthorn d. Mrs J M Whitehead 6-2 6-4
Robin Lloyd d. C A Hartwell 6-1 6-0
Winnie Shaw d. J Stead 6-0 6-2
Maria Bueno d. Mrs R M Gardiner 6-1 6-1

2R:
Maria Bueno d. Elly Krocke 6-0 6-1
Rita Bentley d. Winnie Shaw 6-0 6-4
Betty Stove d. Robin Blakelock Lloyd 3-6 6-2 8-6
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 4-6 6-3
Judy Tegart d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-2
Vicki Berner d. Jane Albert 3-6 6-4 7-5
Glenda Swan d. D. Craven 6-3 6-1
Margaret Smith d. Trudy Groenman 6-3 6-0

QF:
Maria Bueno d. Rita Bentley 6-1 6-3
Lesley Turner d. Betty Stove 6-1 6-3
Judy Tegart d. Vicki Berner 6-1 6-1
Margaret Smith d. Glenda Swan 6-1 6-0

SF:
Maria Bueno d. Lesley Turner 6-3 7-5
Margaret Smith d. Judy Tegart 4-6 7-5 6-3

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-1 7-5

DF: Smith/Turner d. Tegart/Bentley 7-5 6-4

-----------------

May 31-June 6, Count of Godo, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Club Tennis

QF:
Pilar Barril d. Anne-Marie Larue Rouchon 3-6 6-2 6-4
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-2 8-6

SF:
Madonna Schacht d. Pilar Barril 6-3 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Ana Maria Estalella 6-4 3-6 6-0

FI: Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 7-5

DF: Hernandez-Coronado/Estalella d. Rouchon/Schacht 6-3 6-1

------------------

May 31-June 6, Swiss Championships, Lugano, Switzerland (Clay)

1R:
Evelyne Terras d. Anne-Marie Studer 6-3 6-2
Roberta Beltrame d. Maria Leyrer 6-2 6-0

2R:
Nancy Richey d. Elena Subirats 6-1 7-5
Roberta Beltrame d. Evelyne Terras 4-6 8-6 6-2
Julie Heldman d. Chantal Langanay 7-5 6-4
Edda Buding d. Daniele Wild Bouteleux 6-2 6-3
Norma Baylon d. ???
Janine Lieffrig d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-2
Christiane Mercelis d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-3
Francoise Durr d. Graziela Perna 6-1 6-2

QF:
Nancy Richey d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Edda Buding d. Julie Heldman 7-5 9-7
Norma Baylon d. Janine Lieffrig 6-1 6-1
Francoise Durr d. Christiane Mercelis 6-1 6-3

SF:
Edda Buding d. Nancy Richey 8-6 6-4
Norma Baylon d. Francoise Durr 7-5 6-3

FI: Norma Baylon tied with Edda Buding at 6-1 10-12 5-5 cancelled due to rain.

DF: Lazzarino/Pericoli d. Durr/Lieffrig 6-1 6-1

---------------

ends June 6, Southwest Open Championships, Little Rock, Arkansas, US

QF:
Carol Hanks Aucamp d. Andrea Sanders 6-3 6-1
Owen McHaney d. Sissy Skinner 6-0 6-2
Yola Ramirez Ochoa d. Nancy Osborne 6-0 6-1
Patsy Rippy d. Mimi Raney 10-8 6-4

SF:
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 6-3
Yola Ramirez Ochoa d. Patsy Rippy 6-3 6-1

FI: Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 2-6 6-2 6-2

DF: Aucamp/Ramirez Ochoa d. McHaney/Raney 6-0 7-5

----------------

June 2-7, Berlin International, Germany (Clay)
Venue: LTTC Rot-Weiss

QF:
Helga Schultze d. Robin Lesh 6-2 6-0
Francesca Gordigiani d. Monique Salfati 7-5 6-4
Helga Niessen d. Maria Teresa Riedl 6-4 6-2
Jill Blackman d. Almut Sturm 7-5 6-2

SF:
Helga Schultze d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Jill Blackman d. Helga Niessen 6-4 9-7

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 6-4 6-8 6-1

DF: Gordigiani/Riedl d. Niessen/Sturm 6-1 2-6 6-0

-----------------

ends June 7, Swedish Clay Court Championships, Saltsjoebaden

FI: Alice Luthy Tym d. Birgitta Lindstrom 7-5 6-3

MX: Leena Ahonen/Pekka Saila d. Carol Prosen/Nick Kalogeropoulos 3-6 6-2 6-3

-----------------

June 6-7, Great Britain versus Rest of World, Beckenham, England (Grass)

Dorothy Whitely d. Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 6-4
Trudy Groenman d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-2
Christine Truman (GB) d. Judy Tegart 2-6 6-2 8-6
Elizabeth Starkie (GB) d. Anna Dmitrieva 6-3 5-7 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Annette Van Zyl 6-0 6-1
Virginia Wade (GB) d. Madonna Schacht 6-3 6-4

Doubles:
Barclay Williams/Shaw (GB) d. Stove/Krocke 6-1 6-3

---------------

June 7, Western Australian Hardcourt Championships, Kalgoorlie

FI: S. Stephen d. Dianne Born 9-7 ??

Last edited by Jimbo109; Oct 21st, 2015 at 09:40 AM.
Jimbo109 is offline  
post #28 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:01 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of June 7-13

June 7-12, Cardiff, Wales (Grass)

1R: Pam Diepraam d. J M Jackson 6-0 6-1
1R: Esme Emanuel d. Mrs C E Richards 6-2 6-0
1R: Jenny Morris d. J Hall 6-1 3-6 10-8
1R: Carol Rosser d. Raquel Giscafre 6-3 6-1

2R: Jill Blackman d. Mrs H O’Boyle 6-4 6-3
2R: Diepraam d. Lucy Campion 6-1 6-2
2R: Elena Subirats d. Mrs R A J Hewitt 6-3 6-1
2R: Emanuel d. Janice Townsend 6-3 3-6 6-3
2R: Morris d. Elizabeth Ernest 6-2 6-4
2R: Robin Lesh d. Patricia Reyes 6-2 6-3

QF:
Jill Blackman d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-2
Elena Subirats d. Margaret Harris 1-6 6-3 6-2
Robin Lesh d. Esme Emanuel 4-6 6-0 6-1
Carol Rosser d. Jenny Morris 7-5 6-2

SF:
Jill Blackman d. Elena Subirats 6-3 6-1
Carol Rosser d. Robin Lesh 6-2 6-0

FI: Jill Blackman d. Carol Rosser 5-7 6-3 7-5

DF: Blackman/Lesh d. Jill Rook MIlls/Rosser 6-2 3-6 6-1

----------------

June 7-12, Sutton Coldfield, England (Grass)

QF:
Pat McClenaughan d. Georgina Bush 6-1 6-0
Stephanie Percival d. L. Tew 6-1 6-2
Alex Soady d. S. Steventon 7-5 6-2
Faye Toyne d. J. Parker 6-0 6-2

SF:
Pat McClenaughan d. Stephanie Percival 6-4 6-0
Faye Toyne d. Alex Soady 6-2 6-1

FI: Pat McClenaughan d. Faye Toyne 6-3 6-1

DF: McClenaughan/Toyne d. Percival/Steventon wo

----------------

June 7-12, West of England Championships, Bristol (Grass)

In the first three rounds the draw is not sure.

1R:
Nancy Richey d. P Munslow 6-0 6-3
Monique Salfati d. Geraldine Houlihan 8-6 6-4
Rita Bentley d. ??
S Adye d. ??
Francoise Durr d. Wendy Hall 6-4 6-1
Justina Bricka d. Jean French 6-2 6-4
Margarita Bender Zuleta d. ??
Kathy Blake d. Vivienne Rees 8-6 6-2
Judy Congdon d. ??
Janine Lieffrig d. S M Langdale 6-4 6-2
Edda Buding d. E Nottingham 6-1 6-0
Enid Kerr d. ??
Carole Caldwell Graebner d. ??
Christiane Spinoza d. Carol Prosen 6-1 6-3
Norma Baylon d. S Fitt 6-0 6-0
Breda Nunns d. ??
Julie Heldman d. J L Clarke 6-0 6-0
M Bevan d. ??
Mary Ann Eisel d. ??
Jean Wilson d. ??
Mrs A Fox (US) d. ??
M Merson d. ??
Elizabeth Starkie d. G P Coleclough 6-0 6-0

2R:
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-2 6-1
Rita Bentley d. S Adye 6-0 6-1
Francoise Durr d. ??
Justina Bricka d. Margarita Bender Zuleta 6-0 6-3
Kathy Blake d. Judy Congdon 6-1 6-0
Janine Lieffrig d. ??
Edda Buding d. Enid Kerr 6-3 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Christiane Spinoza 6-4 6-4
Norma Baylon d. Brenda Nunns 6-3 6-1
Julie Heldman d. M Bevan 6-3 6-1
Mary Ann Eisel d. Jean Wilson 6-0 6-1
Mrs A Fox (US) d. ??
Elizabeth Starkie d. M Merson 6-0 6-0

3R:
Nancy Richey d. ??
Rita Bentley d. Francoise Durr 6-4 6-2
Justina Bricka d. Kathy Blake 6-1 6-4
Janine Lieffrig d. Edda Buding 4-6 6-2 9-7
Carol Caldwell Graebner d. ??
Norma Baylon d. ??
Julie Heldman d. Mary Ann Eisel 10-8 6-1
Elizabeth Starkie d. Mrs A Fox (US) w/o

QF:
Nancy Richey d. Rita Bentley 6-2 6-0
Justina Bricka d. Janine Lieffrig 6-2 7-5
Carole Caldwell Graebner d. Norma Baylon 4-6 6-4 6-4
Elizabeth Starkie d. Julie Heldman 6-3 6-2

SF:
Nancy Richey d. Justina Bricka 6-2 6-0
Elizabeth Starkie d. Carole Caldwell Graebner 6-1 1-6 6-4

FI: Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 7-5 6-2

In a one hour final Richey breaks Starkie 7 out of 10 times. Nancy lost serve 4 times herself. The match ended on " a powerful crosscourt smash" by the Texan.

Julie Heldman won 3 marches in one day to get to the quarterfinals.

DF: Durr/Lieffrig d. Caldwell Graebner/Richey 6-3 6-4

-----------------

June 7-12, Kent Championships, Beckenham, England (Grass)

1R:
Frances Maclennan d. Ruth Wolpert 6-3 6-2
Alison Stroud d. Olga Morozova 6-0 2-6 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Ulla Sandulf 6-1 6-0
Billie Jean Moffitt d. Vera Roberts * 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Irene De Lansalut 7-5 3-6 6-4
Trudy Groenman d. Francesca Gordigiani 7-5 6-3
Joyce Barclay Williams d. Anna Dmitrieva 6-2 6-0
Ann Haydon Jones d. Maylis Burel 6-0 6-0
Lesley Turner d. Margaret Cooper 6-0 6-2
Virginia Wade d. Pamela Brand 6-4 6-4
Liv Paldan d. J. Knight 8-6 3-6 8-6
Winnie Shaw d. Jenny Seven Ridderhof 6-2 6-2
Tory Ann Fretz d. Elly Krocke 6-0 4-6 6-1
Dorothy Whitely d. Mary Habicht 6-1 6-4

2R:
Maria Bueno d. Mary McAnally 6-0 6-1
Heather Allen Bye?
Anne Owen Bye?
Judy Tegart Bye?
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Winnie Shaw d. Frances Maclennan 6-2 6-1
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Madonna Schacht d. Trudy Groenman 6-3 1-6 9-7
Tory Ann Fretz d. Alison Stroud 6-1 6-2
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. Liv Paldan 6-1 6-2
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Jane Albert d. Nell Truman 6-3 6-2
Annette Van Zyl d. Betty Stove 6-4 6-2
Rosemary Walsh Deloford d. Vicki Berner 4-6 6-1 7-5
Margaret Smith-bye

3R:
Maria Bueno d. Heather Allen 6-0 6-1
Judy Tegart d. Anne Owen 6-4 6-1
Lesley Turner d. Winnie Shaw 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht 6-4 6-2
Christine Truman d. Tory Ann Fretz 6-1 6-4
Ann Haydon Jones d. Dorothy Whitely 6-2 6-1
Annette Van Zyl d. Jane Albert 6-1 3-6 6-2
Margaret Smith d. Rosemary Walsh Deloford 6-0 6-0

QF:
Maria Bueno d. Judy Tegart 6-1 7-5
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Ann Haydon Jones wo
Margaret Smith d. Annette Van Zyl 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-0
Margaret Smith d. Christine Truman 6-3 6-4

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 4-6 6-3 6-3

DF: Bueno/Moffitt d. Smith/Turner 7-9 7-5 9-7

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
Margaret Smith had byes in both the 1R and 2R.

--------------------

June 8-12, Nottingham, England (Grass)

QF:
Susan Tutt d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-4
Lidy Jansen-Venneboer d. Alice Luthy Tym 6-3 6-4
Elsie Spruyt d. J. Hope 6-3 6-0
E. Kipping d. Jean Haskew wo

SF:
Lidy Jansen-Venneboer d. Susan Tutt 2-6 6-3 6-4
Elsie Spruyt d. E. Kipping 6-4 6-0

FI: Lidy Jansen-Venneboer d. Elsie Spruyt 9-7 6-3

DF: Bee/Tutt d. Spruyt/Jansen-Venneboer 7-5 4-6 6-4

------------------

June 7-13, Southern Championships, Jackson, Missouri, US (Clay)

1R:
Roberta Alison d. Marcia Weinacker 6-0 6-0
Ann Moore d. Ann Rockwell 6-1 6-2
Linda Tuero d. Francoise Savy 6-1 6-3
Gertrude Rumpanos d. Cathy Hatfield 4-6 6-1 6-4
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-0 6-2

QF:
Roberta Alison d. Ann Moore 6-1 6-3
Becky Vest d. Peggy Moore 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Linda Tuero 6-2 6-0
Stephanie DeFina d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-0

SF:
Roberta Alison d. Becky Vest 6-4 4-6 6-2
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-4 6-2

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-3

DF: DeFina/Alison d. Peggy Moore/Ann Moore 6-4 6-1

----------------

ends June 13, Bruxelles International, Belgium (Clay)
Venue: Leopold Club

QF:
Christiane Mercelis d. Astrid De Wasseige 6-3 6-1
Michelle Kahn Rotta d. Monique? Bedoret 6-2 8-6
Lisette Sliepen d. Mallentjer 6-3 15-13
Carmen Hernandez-Coronado d. Tagnon 6-0 6-3

SF:
Christiane Mercelis d. Michelle Kahn Rotta 6-1 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Lisette Sliepen 6-1 10-8

FI: Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 9-7

----------------

June 14, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Lorraine Coghlan Robinson d. Maureen McCalman Pratt 6-3 3-6 6-0

----------------

June 14, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Alison Martin d. Betty Holstein Sweeney 7-5 6-3

Last edited by Jimbo109; Oct 30th, 2015 at 08:37 AM.
Jimbo109 is offline  
post #29 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:02 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of June 14-20

June 14-19, London Grass Court Championships, England
Venue: Queen's Club

1R:
Christine Truman d. Julie Heldman 6-3 6-2
Anna Dmitrieva d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Edda Buding d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Betty Stove d. Olga Morozova 6-1 6-1
Janine Lieffrig d. Carol Rosser 6-4 9-11 6-4
Winnie Shaw d. Judy Tegart 6-4 1-6 4-0 ret.
Robin Blakelock Lloyd d. Liv Paldan 6-4 6-1
Jill Blackman d. Christina Sandberg 6-3 6-8 6-3
Jane Albert d. Christiane Mercelis 6-0 6-0
Tory Ann Fretz d. Mary McAnally 6-1 6-1
Annette Van Zyl d. Irene De Lansalut 6-4 6-1
Rita Bentley d. Carol Ann Prosen 6-3 6-1
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-2
Vicki Berner d. Glenda Swan 6-2 6-1
Helga Schultze d. Mary Habicht 6-4 6-4
Madonna Schacht d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-4
Nell Truman d. Vivienne Wiggill 6-1 6-3
Gail Sherriff d. Vera Roberts * 6-1 6-1
Patricia Walkden d. Katarina Bartholdson 9-7 6-3
Virginia Wade d. Francesca Gordigiani 3-6 6-4 7-5
Geraldine Houlihan d. Kathy Blake 6-4 4-6 6-1
Sue Hole d. Marta Peterdy Wolf 7-5 4-2 ret.
Pat McClenaughan d. Fiona Morris 6-2 6-0
Robin Lesh d. Anne Owen 10-8 6-3
Heather Allen d. Heidi Schildknecht 7-5 9-7

2R:
Rita Bentley d. Lorna Cornell Cawthorn 7-5 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw 6-1 6-2
Faye Toyne d. Vicki Berner 6-4 6-1
Edda Buding d. Betty Stove 6-2 6-2
Jane Albert d. Nell Truman 6-3 6-4
Robin Lesh d. Margaret Lee 6-0 6-2
Madonna Schacht d. Helga Schultze 6-3 3-6 6-2
Janine Lieffrig d. Esme Emanuel 5-7 6-1 6-2
Anna Dmitrieva d. Geraldine Houlihan 6-3 6-4
Christine Truman d. Trudy Groenman 6-2 12-10
Jill Blackman d. Sue Hole 6-4 6-2
Tory Ann Fretz d. Gail Sherriff 6-2 6-3
Justina Bricka d. Patricia Walkden 4-6 6-2 6-4
Virginia Wade d. Pat McClenaughan 6-3 6-2
Annette Van Zyl d. Heather Allen 7-5 6-3
Monique Salfati d. Dorothy Whitely 6-3 7-5

3R:
Rita Bentley d. Edda Buding 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Janine Lieffrig 6-2 7-9 7-5
Anna Dmitrieva d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
Christine Truman d. Faye Toyne 6-1 6-1
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 2-6 6-3 8-6
Monique Salfati d. Jill Blackman 1-6 6-3 6-4
Virginia Wade d. Justina Bricka 6-2 2-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 14-12 6-4

QF:
Rita Bentley d. Madonna Schacht 2-6 6-3 9-7
Christine Truman d. Anna Dmitrieva 6-3 8-6
Jane Albert d. Monique Salfati 13-11 8-6
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-3 6-2

SF:
Christine Truman d. Rita Bentley 6-2 7-5
Annette Van Zyl d. Jane Albert 2-6 6-0 6-3

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-3 4-6 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

Doubles

SF:
Bueno/Moffitt d. Tegart/Dmitrieva 6-2 6-2
Smith/Turner d. Albert/Fretz ??

FI: Smith/Turner d. Bueno/Moffitt 10-8 6-2
**4 doubles finalists entered the doubles only.

----------------

ends June 19, New York State Championships, Mamaroneck (Grass or Clay)

2R:
Donna Floyd Fales d. Karol Gagliano 6-1 6-0
Nadine Netter d. Lillian O'Donnell 6-1 6-1
Eleanor Blair d. Marjorie Gengler 10-8 6-1

3R:
Donna Floyd Fales d. Joan Silbersher 6-0 6-0
Barbara Menoff d. Judy Dixon 9-7 8-6
Nadine Netter d. Carolyn Liguori 6-1 7-5
Louise Gonnerman d. Jacqueline Bolens 6-0 6-0
Pat Stewart Edrich d. Eleanor Blair 6-1 6-1
Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-4 6-3
Diane Matzner d. Alice Sinkoff 6-0 6-1
Carole Wright d. Laura Krieger 6-0 6-1

QF:
Donna Floyd Fales d. Barbara Menoff 6-0 6-0
Nadine Netter d. Louise Gonnerman 6-3 6-0
Marilyn Aschner d. Pat Stewart Edrich 6-3 6-3
Carole Wright d. Diane Matzner 6-3 6-2

SF:
Donna Floyd Fales d. Nadine Netter 6-1 6-1
Carole Wright d. Marilyn Aschner 6-1 6-1

FI: Donna Floyd Fales d. Carole Wright 4-6 6-0 6-0

DF: Stewart Edrich/Floyd Fales d. Doris DeLord/Kanarek 6-2 6-2

-------------------

June 14-20, Blue and Gray Championships, Montgomery, Alabama, US (Clay)

2R:
Stephanie DeFina d. Alberta Baggette 6-2 6-3
Pat Parks d. Sara Mae Turber 6-4 6-2
Joffre Boyd d. Jean Weckworth 3-6 6-4 6-1
Roberta Alison d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1

QF:
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-4 6-3
Becky Vest d. Nancy Falkenberg 7-5 6-2
Peggy Moore d. Joffre Boyd 6-1 6-3
Roberta Alison d. Sandy Zeese 6-0 6-1

SF:
Stephanie DeFina d. Becky Vest 7-5 6-2
Roberta Alison d. Peggy Moore 6-2 6-3

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-0

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 10:49 PM.
Jimbo109 is offline  
post #30 of 137 (permalink) Old Sep 21st, 2012, 12:02 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1965 results

Week of June 21-27

June 20-26, Rose Taubele Memorial, Bronx, New York, US

2R:
Diane Matzner d. Melanie Adler 6-0 6-0

QF:
Jade Schiffman d. Ingrid Poschmann 3-6 8-6 6-2
Mimi Kanarek d. Barbara Menoff 6-3 3-1 ret.
Diane Matzner d. Lillian O'Donnell 6-3 6-4
Pat Stewart Edrich d. Karol Gagliano 6-0 6-3

SF:
Mimi Kanarek d. J Schiffman 6-4 6-1
Pat Stewart Edrich d. Diane Matzner 6-0 6-1

FI: Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-4 6-2

DF: Stewart Edrich/Kanarek d. Audrey Lamont/Maureen Clifford 6-3 6-0

-----------------

ends June 27, Tennessee Valley Invitation, Chattanooga, Tennessee, US

1R:
Francoise Savy d. Joffre Boyd 6-4 3-6 6-3

2R:
Roberta Alison d. Jean Weckworth 6-0 6-0
Owen McHaney d. Ann Moore 6-2 6-2
Wendy Overton d. Sheila Pearl 9-7 6-2
Becky Vest d. Ruth Lay 6-3 6-0
Patsy Rippy d. Francoise Savy 6-0 6-0
Chris Koutras d. Ann Rockwell 6-0 6-4

QF:
Roberta Alison d. Pat Parks 6-2 6-1
Owen McHaney d. Wendy Overton 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Becky Vest 8-6 6-4
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-3 6-1

SF:
Roberta Alison d. Owen McHaney 6-0 6-4
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-0 6-4

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 6-2 7-5

DF: Alison/DeFina d. Rippy/Vest 1-6 6-3 6-1

------------------

June 21-27, North Germany Championships, Bremen (Clay)

FI: Helga Niessen d. Almut Sturm 6-0 6-2

DF: Helga Niessen/Almut Sturm d. Renate Stollberg/Freya Weiland 6-4 7-5

MX: Almut Sturm/Gunter Reimann d. Regina Kawohl/Uwe Gottschalk 6-3 7-5

Last edited by Jimbo109; May 30th, 2016 at 10:50 PM.
Jimbo109 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome