1964 results - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 198 (permalink) Old Nov 1st, 2011, 03:48 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
1964 results

1964

Summary:




Thanks to Ugarte for his wonderful work on 1964, which may be found at:
https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=453156

I also thank Newmark and Peter2003 for their help with many results.

Last edited by Rollo; Oct 31st, 2017 at 03:47 AM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 198 (permalink) Old Mar 15th, 2012, 05:57 PM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1964 results

Week of December 30-January 5

ends January 3 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Manly Seaside Club

QF: Rita Bentley d Jill Blackman 5-7 6-4 6-4

SF: Lesley Turner d Madonna Schacht 6-2 6-3
SF: Jan Lehane d Rita Bentley 6-2 9-7

FI: Jan Lehane d Lesley Turner default

Doubles

FI: Norma Marsh/Madonna Schacht d Jan Lehane/Lesly Turner default

-----

December 26-January 1 Royal South Yarra Championships, Melbourne, Australia (Grass)

QF: Margaret Smith d Rosemary Rosman ????

SF: Smith d Helen Slattery 7-5 6-1

FI: Margaret Smith d Judy Tegart 6-1 6-0

DF: Margaret Smith/Judy Tegart d. Cheryl Begbie/Jenny Robinson 6-0 6-0

-----

ends January 1 Bivort Cup, Paris, France (Indoors)

QF: Maylis Burel d. Bourgoin 6-2 6-3
QF: Anne Marie Vissault d. A. Parmentier 6-0 6-1
QF: M Coulondre d. Vincent 7-5 6-1
QF: Virginia Wade (GB) d. O Parmentier 6-0 6-0

SF: Burel d Vissault 0-6 7-5 6-3
SF: Wade d Coulondre 6-2 6-3

FI: Virginia Wade (GB) d. Maylis Burel 6-3 6-3

-----

ends January 4 Wellington Tournament , Wellington, New Zealand

SF: Marion Law d Ethne Green 6-2 6-4
SF: Judy Davidson d Elizabeth Terry 6-4 6-2

FI: Marion Law d Judy Davidson 6-1 6-4

Doubles

SF: Davidson/Green d. Sue Rich/Pat O'Carroll 4-6 6-0 10-8
SF: Clement/Terry d. Law/ E. Wentzel 6-1 9-7

FI: Judy Davidson/Ethne Green d. Sue Clement/Elizabeth Terry 6-2 0-6 6-1

Mixed Doubles

SF: Heather Robson/Alan Burns d. Sue Clement/Richard Hawkes 11-9 6-3
SF: Judy Davidson/John Souter d. Allison Mitchell/Jim Ferguson 6-3 6-4

FI Judy Davidson/John Souter d. Heather Robson/Alan Burns 6-3 6-4

-----

January 5, Fort Tennis Club, Colombo, Ceylon

FI: Rukmani Kodagola d. S. Kodagola 6-8 6-2 6-0

DF: Rukmani Kodagola/Pieris d. Kuruppu/De Silva 6-0 6-1

-----

ends January 6 San Sebastian, Valencia, Spain (Clay)

FI: Carmen Coronado d Ana Maria Estalella 7-5 6-4

MX: Ana Maria Estalella/Jose Luis Arilla d. Carmen Coronado/Edson Mandarino (Bra) 5-7 6-2 6-3

-----

ends January 6 Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Darlene Hard d. Maryna Godwin 6-2 8-6
2R: Elizabeth Starkie d. Heather Segal 8-6 6-2
2R: Margaret Hunt d. Hodgman 4-6 6-2 6-1
2R: Ann Jones d. Dorelle Roux 6-2 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Ingrid Frohling 6-1 9-7
2R: Deidre Catt d. Eunice Passmore 4-6 6-1 6-2
2R: Greta Delport d. S. Stott 6-0 6-2
2R: Maria Bueno d. Rosemary Bunn 6-2 6-2

QF: Hard d Starkie 6-1 6-3
QF: Jones d Hunt 7-5 4-6 6-0
QF: Van Zyl d Catt 9-7 6-1
QF: Bueno d Delport 6-1 6-2

SF: Hard d Jones 6-3 6-4
SF: Van Zyl d Bueno 6-2 7-5

FI: Annette Van Zyl d. Darlene Hard (US) 2-6 7-5 6-0

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Frohling/Godwin 6-2 6-2
QF: Starkie/Catt d. Delport/Cowley 2-6 6-3 6-3
QF: Hunt/Van Zyl d. Hesse/Swan 6-4 6-4
QF: Passmore/Roux d. Segal/Jones 6-4 6-4

SF: Bueno/Hard d. Starkie/Catt 6-1 6-1
SF: Hunt/Van Zyl d. Passmore/Roux 6-0 0-6 6-1

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Annette Van Zyl 6-3 7-5

Mixed Doubles

QF: Van Zyl/Gordon Forbes d. Frohling/Dave Phillips 6-0 6-1
QF: Hunt/Cliff Drysdale d. Bueno/Basil Katz (Rho) 7-5 6-4
QF: Hard/Brian Woodroffe d. Catt/Keith Diepraam 6-3 3-6 6-3
QF: Jones/Abe Segal d. Starkie/Frew McMillan 5-7 6-3 7-5

SF: Hunt/Drysdale d. Van Zyl/Forbes 6-2 6-2
SF: Jones/Segal d. Hard/Woodroffe 6-4 6-1

FI: Margaret Hunt/Cliff Drysdale d. Ann Jones (GB)/Abe Segal 3-6 6-3 8-6

-----

January 5, Fullerton Annual Doubles, Fullerton, California, US

Doubles

SF: Bonnie Ellis/Mimi Henreid d. Peggy Landtroup/P. Upton 6-3 6-4
SF: Pat Yeomans/Mary Arnold Prentiss d. P. Conger/G. Salas 6-3 6-0

FI: Pat Yeomans/Mary Arnold Prentiss d. Bonnie Ellis/Mimi Henreid 6-2 6-0

Mixed Doubles

QF: Kathy Blake/Jim Buck d. Upton/G. Dowd ?-? 6-4
QF: Pat Cushing/Keith Nielson d. Ellis/Jim Hobson 6-4 3-6 8-6
QF: Helen Watanabe/F. Boots d. Conger/Sten Kula 6-? 6-4
QF: Prentiss/A. Boyles d. Armstrong/J. Penney 6-3 6-0

SF: Blake/Buck d. Cushing/Nielson 2-6 6-4 6-3
SF: Watanabe/Boots d. Prentiss/Boyles 6-1 8-6

FI: Kathy Blake/Jim Buck d. Helen Watanabe/F. Boots 6-3 7-5

-----

Last edited by DavidK; Oct 13th, 2018 at 06:37 PM.
Jimbo109 is offline  
post #3 of 198 (permalink) Old Mar 16th, 2012, 09:46 PM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1964 results

Week of January 6-12

ends January 12 Dallas Indoor Invitation, Dallas,Texas, United States (Indoors)

SF: Billie Jean Moffitt d Justina Bricka 6-3 4-6 6-3
SF: Nancy Richey d Yola Ramirez Ochoa 6-3 6-4

FI: Nancy Richey d Billie Jean Moffitt 6-2 7-5

-----

ends January 12, Florida State Championships, Winter Park, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

1R: Francoise Savy (Ven) d Pam Lewis 6-2 6-1

2R: Cheryl Swift d. Karol Gagliano 4-6 6-4 6-0
2R: Elena Subirats (Mex) d. Margie Cooper 6-1 6-1
2R: Sue Gerber d. Savy 6-3 8-6

QF: Carol Ann Prosen d. Estella Ripalda 6-0 6-4
QF: Subirats d. Swift 6-0 6-0
QF: Gerber d. Maria Guzman (Ecu) 6-3 6-2
QF: Connie Clifton Ball d. Rocky Sullivan 6-2 6-3

SF: Subirats d Prosen 6-2 6-0
SF: Ball d Gerber 6-4 6-3

FI: Elena Subirats (Mex) d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3

Doubles

SF: Prosen/Swift d. Guzman/Savy 2-6 7-5 6-3
SF: Ripalda/Subirats d. Sullivan/Gerber 7-5 6-1

FI: Carole Prosen/Cheryl Swift d. Estella Ripalda/Elena Subirats (Mex) 6-4 1-6 6-3

-----

ends January 11, North Island Championships, Wanganui, New Zealand

QF: Sue Clement d Judy Davidson 6-4 5-7 6-4
QF: Elizabeth Terry d Elaine Stephen 6-4 8-6
QF: Jill Glenie d Alison Glenie 6-3 6-2
QF: Ethne Green d Sue Rich 6-4 6-1

SF: Terry d Clement 6-3 6-4
SF: Green d Glenie 6-3 6-1

FI: Elizabeth Terry d Ethne Green 6-4 2-6 8-6

DF: Judy Davidson/Ethne Green d Alison Glenie/Jill Glenie 7-5 6-2

MX: Elizabeth Terry/Lew Gerrard d. Judy Davidson/John Souter 6-4 7-9 6-3

----

January?, Pretoria Championships, Pretoria, South Africa

QF: Annette Van Zyl d. G. Ferreira 6-2 6-1
QF: Margaret Hunt d. Anita van Deventer 6-2 6-4
QF: Annette Nel d. I. Greyling 6-0 6-2
QF: Helene van Niekirk d. Margaret Marais 6-4 6-1

SF: Van Zyl d. van Niekirk 6-3 6-2
SF: Hunt d. Nel 6-0 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Margaret Hunt 6-2 6-3

Doubles

SF: Van Zyl/Hunt d. N. Horak/G. Joubert 6-1 6-2
SF: Pat Taylor/Nel d. van Deventer/Penny Beale 6-3 8-6

FI: Annette Van Zyl/Margaret Hunt d. Pat Taylor/Annette Nel 6-2 6-2

Mixed Doubles

FI: Margaret Hunt/Nico Coetzer d. Annette Van Zyl/Peter Mors 4-6 6-3 7-5

-----

January, Carlton Club, Colombo, Ceylon

FI: Ratnavale d. Gunasekera 6-1 6-2

MX: Rukmani Kodagola/Lessantha Fernando d. Sirani Wickremesinghe/G. Chandrasoma 6-2 6-0

-----

ends January 13 Pierre Gillou Cup, Paris, France (Indoors)

QF: Francoise Courteix d. Francoise Nay 8-6 3-6 6-4
QF: Anne Marie Vissault d. Jehanne Venturino 6-3 1-6 6-3
QF: Maylis Burel d. B. Huet 3-6 6-3 6-4
QF: Suzanne Le Besnerais d. ????

SF: Courteix d Vissault 2/6-6/2-6/2
SF: Burel d Le Besnerais 7-5 9-7

FI: Maylis Burel d. Francoise Courteix 8-6 6-3

Doubles

QF: Claudine Rouire/H. Valois d. Maud Galtier/Ann-Marie Seghers 3-6 6-3 6-1
QF: Burel/Venturino d. Michel Boulle/Solange Galtier 6-3 6-4
QF: Le Besnerais/Daniele Wild d. E. Firmin/D. Jeanjean 6-8 6-3 6-2

SF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Burel/Venturino 6-4 6-1
SF: Rouire/Valois d. Le Besnerais/Wild 6-2 6-1

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Claudine Rouire/H. Valois 6-4 7-5

Mixed Doubles

QF: Durr/Paul Jalabert d. Venturino/Bruno Vallee 6-4 6-4
QF: Le Besnerais/Jacques Chaban-Delmas d. Couurteix/Jean-Pierre Cartier 7-5 6-4
QF: Wild/Alain Bouteleux d. Nay/Philippe Lagarde 6-2 6-3
QF: Lieffrig/Francois Jauffret d. Galtier/Marcel Schaff 6-2 6-2

SF: Durr/Jalabert d. Le Besnerais/Chaban-Delmas 6-1 6-1
SF: Lieffrig/Jauffret d. Wild/Bouteleux 6-3 7-5

FI: Francoise Durr/Paul Jalabert d. Janine Lieffrig/Francois Jauffret 7-5 6-8 6-2

Last edited by DavidK; Nov 11th, 2018 at 01:32 PM.
Jimbo109 is offline  
 
post #4 of 198 (permalink) Old Mar 26th, 2012, 01:57 PM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1964 results

Australian Championships

Dates: January 4-13
Venue: Milton Courts, Brisbane
Surface: Grass

-----------------------------------------

Singles (Draw=27)

1st Round

Lesley Turner [2]-bye
Margaret Kynaston d. Norma Eastburn 6-2 6-2
Jill Blackman [7] d. Lynn Bellamy 6-1 6-3
Ann Jenkins d. Pat Turner 7-5 4-6 6-3
Robyn Ebbern [4]-bye
Joan Gibson d. Reiko Miyagi (Jap) 7-5 6-2
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-1 6-0
Judy Tegart [5]-bye

Helen Gourlay d. Jill Starr 3-6 6-3 6-0
Kay Dening d. Rita Bentley (GB) [8] 2-6 6-1 6-3
Kerry Melville d. Teresa Van Haran 6-2 6-4
Jan Lehane [3]-bye
Dorothy Whitely d. Carol Sherriff 6-1 6-2
Madonna Schacht [6] d. Anne Boucaut 6-0 6-1
Mary Hawton d. Karen Krantzcke 6-3 6-3
Margaret Smith [1]-bye

2nd Round

Lesley Turner [2] d. Kynaston 6-1 6-2
Blackman [7] d. Jenkins 6-4 6-2
Ebbern [4] d. Gibson 4-6 8-6 6-4
Tegart [5] d. Sheriff 6-3 3-6 6-2

Gourlay d. Dening 6-4 6-4
Lehane [3] d. Melville 6-2 6-0
Schacht [6] d. Whitely 6-4 5-7 6-4
Smith [1] d. Hawton 6-1 6-0

Quarterfinals

Turner [2] d. Blackman [7] 6-1 6-3
Ebbern [4] d. Tegart [5] 6-2 6-4
Lehane [3] d. Gourlay 6-2 6-4
Smith [1] d. Schacht [6] 4-6 6-1 6-1

Semifinals

Turner [2] d. Ebbern [4] 6-3 6-1
Smith [1] d. Lehane [3] 6-4 6-2

Final

Margaret Smith [1] d. Lesley Turner [2] 6-3 6-2

-----------------------------------------

Doubles (Draw=13)

1st Round

Robyn Ebbern/Margaret Smith[1]-bye
Norma Eastburn/Karen Krantzcke d. Gwen Thiele/Jill Starr 6-2 6-4
Kaye Dening/Madonna Schacht [4] d. Lynn Bellamy/Pat Turner 6-1 6-3
Ann Jenkins/Dorothy Whiteley d. Janice Foster/Maree Schacht 6-4 6-3

Caroline Easy/Joan Gibson d. Reiko Miyagi (Jap) /Teresa Van Haren 6-2 6-3
Rita Bentley (GB)/Jill Blackman [3]-bye
Mary Hawton/Faye Toyne d. Anne Boucaut/L. Scally 6-2 6-2
Judy Tegart/Lesley Turner [2] bye

Quarterfinals

Ebbern/Smith [1] d. Eastman/Krantzcke 6-1 6-0
Dening/Schacht [4] d. Jenkins/Whitely 3-6 6-1 6-2
Easy/Gibson d. Bentley/Blackman [3] 6-3 6-3
Tegart/Turner [2] d. Hawton/Toyne 6-2 6-0

Semifinals

Ebbern/Smith [1] d. Dening/Schacht [4] 6-1 6-1
Tegart/Turner [2] d. Easy/Gibson 6-2 6-3

Final

Judy Tegart/Lesley Turner [2] d. Robyn Ebbern/Margaret Smith [1] 6-4 6-4

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=18)

1st Round

Gwen Thiele/Ross Sherriff d. Anne Boucaut/Hong-Duc Luc (Viet) 6-2 6-8 6-3
Ann Jenkins/Brian Tobin d. Val Wicks/Maurice Guse 6-1 6-2

2nd Round

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Caroline Easy/R. Langford 6-4 6-0
Madonna Schacht/Warren Jacques d. Jill Starr/Barry Phillips-Moore 6-4 6-4
Judy Tegart/Roger Taylor (GB) [4] d. Thiele/Sherriff 7-5 5-7 6-4
Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Janice Foster/Gary Baulch 6-1 6-1

Dorothy Whitely/Brian Bowman d. Mary Hawton/John Newcombe default
Jan Lehane/Mike Sangster (GB) [3] d. Faye Toyne/Jim Moore 9-11 6-2 6-3
Jill Blackman/Tim Clayton d. Rita Bentley/Barry Geraghty default
Jenkins/Tobin d. Lesley Turner/Fred Stolle default

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Schacht/Jacques 7-5 6-2
Ebbern/Davidosn d Tegart/Taylor [4] 6-2 6-3
Lehane/Sangster [3] d Whitely/Bowman 6-2 6-2
Blackman/Clayton d. Jenkins/Tobin 4-6 6-4 6-4

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Ebbern/Davidson 6-2 9-7
Lehane/Sangster [3] d Blackman/Clayton 6-4 6-3

Final

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Jan Lehane/Mike Sangster [3] 6-3 6-2

-----------------------------------------

Draw notes:

Missing full names for:

R. Langford (a male in the mixed doubles)
L. Scally (in doubles)

-----------------------------------------

Summary:

Poor Jan Lehane loses to Smith for the 5th straight year. Lehane and Turner have both beaten Smith on clay, but the fast grass is too much of an advantage for net-rushing Margaret.

With only 2 foreign players in the women's singles the importance of the event itself is being questioned in some quarters. Bill Edwards, President of the Queensland LTA, said that without foreign stars the championships have become "a second-rate event."

The semis in the womens singles were contested in temps of over 100 degrees.

The women's doubles saw the big upset of the event, as Judy Tegart stole the show with impressive overheads and volleys. Judy wore spikes due to the wet and slippery court. The Tegart/Turner combo had played as a team for only a month. It was the only defeat for Ebbern/Smith over the entire 1963-64 Aussie season.

-----------------------------------------

Sources:

Thanks to Andrew Tas for results
Also used the New York Times.

Last edited by Rollo; Feb 17th, 2018 at 07:41 AM.
Jimbo109 is offline  
post #5 of 198 (permalink) Old Mar 31st, 2012, 04:18 PM
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7,286
                     
Re: 1964 results

Week of January 13-19

ends January 19, March Of Dimes Tournament, San Diego, California, United States (Hard)

SF: Karen Susman d Val Ziegenfuss 6-1 6-1
SF: Paulette Verzin d Kathy Harter 6-4 6-1

FI: Karen Susman d Paulette Verzin 6-4 6-2

Doubles

SF: Apple/Ziegenfuss d. Susman/McCabe 11-9 6-4
SF: Hinds/Turner d. Lapinksi/Olds 3-1 ret.

DF: Hinds/G. Turner d. Apple/Val Ziegenfuss 4-6 6-3 6-4

-----

mid January ???? Border Championships East London, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Ann Jones (GB) d. H Goldstein 6-0 6-0
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Jenny Garner 6-1 6-1

2R: Deidre Catt d. Ingird Frohling 4-6 6-4 6-3
2R: Starkie d. Eunice Passmore 2-6 6-4 6-4
2R: Jones d. Maryna Godwin 6-1 6-4

QF: Darlene Hard (US) d Heather Segal 6-3 6-3
QF: Catt d. Starkie 3-6 6-4 6-4
QF: Annette Van Zyl d. Jones 9-7 6-2
QF: Maria Bueno (Bra) d. Margaret Hunt 6-1 6-0

SF: Hard d Catt 6-0 6-1
SF: Bueno d Van Zyl 5-7 6-3 6-2

FI: Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-4

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB)/Heather Segal 6-3 6-3

-----

ends January 21, New Zealand Championships, Wellington, New Zealand (Grass)

Singles (Draw=20)

1R: Janice Hayvice d Glenys Fleming 6-2 6-3
1R: Sue Rich d Alison Mitchell 6-4 6-3
1R: Elisabeth Cavaye d Alison Glenie 6-2 7-5
1R: Stephanie Field d Lynley Smith 6-2 6-1

2R: Ethne Green d Lorraine Raisbeck 6-1 6-1
2R: Elaine Stephen d H Clarke 6-2 6-4
2R: Jill Glenie d L Farrell 6-4 6-3
2R: Rita Bentley (GB) d Pat O' Carroll 6-3 6-2

2R: Hayvice d Rich 3-6 6-2 6-2
2R: Elizabeth Terry d Dawn Smith 6-4 6-2
2R: Cavaye d Sue Clement 6-1 6-4
2R: Judy Davidson d Field 6-1 6-1

QF: Green d Stephen 6-3 6-4
QF: Bentley d Glenie 6-1 6-1
QF: Hayvice d Terry 5-7 7-5 7-4
QF; Davidson d Cavaye 4-6 6-1 6-2

SF: Bentley d Green 6-4 6-0
SF: Davidson d Hayvice 6-1 6-1

FI: Rita Bentley (GB) d. Judy Davidson 3-6 10-8 6-4

Women's Plate

FI: Pat O'Carroll d. Alison Glenie 6-3 6-2

Doubles

SF: Bentley/Robson d. Terry/Clement 6-4 6-4
SF: Davidson/Green d. Rich/O'Carroll 6-4 6-3

FI: Rita Bentley (GB)/Heather Robson d Judy Davidson/Ethne Green 6-4 6-3

Mixed Doubles

SF: Davidson/John Souter d. Terry/Lew Gerrard 6-4 6-4
SF: Bentley/Barry Taylor d. Marion Law/Gene Scott (US) 6-3 6-3

FI: Judy Davidson/John Souter d. Rita Bentley (GB)/Barry Taylor 9-7 6-4

-----

January, Philippine Championships (Closed), Manila

SF: Desideira Ampon d. Linda Lanusa 6-0 6-1
SF: Pia Yngayo d. Ana Lim 6-1 6-1

FI: Desideira Ampon d. Pia Yngayo 6-3 6-2

MX: Patricia Yngayo/Sam Ang d. Desideira Ampon/Delfin Contreras 6-3 6-1

Last edited by DavidK; Oct 28th, 2018 at 02:15 PM.
Jimbo109 is offline  
post #6 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:01 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of January 20-26

January 20-26 Australian Hard Court Championships Hobart, Tasmania, Australia (Clay)

Singles (Draw=13)

1R: Robyn Ebbern-bye
1R: J. Foster-bye
1R: Helen Gourlay d. R. Bowling 6-1 6-1
1R: Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-3 6-3

1R: Madonna Schacht d. Lyn Holstein 6-3 2-6 8-6
1R: Kerry Melville d. Kaye Dening 2-6 6-2 8-6
1R: Joan Gibson d. B Henderson 6-0 6-1
1R: Jan Lehane-bye

QF: Ebbern d Foster 6-1 6-0
QF: G Sherriff d Gourlay 7-5 8-6
QF: Schacht d Melville 6-4 6-2
QF: Lehane d Gibson 6-1 6-3

SF: G Sherriff d Ebbern 6-1 7-5
SF: Schacht d Lehane default

FI: Madonna Schacht d Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8*

DF: Robyn Ebbern/Joan Gibson d Kerry Melville/Gail Sherriff 2-6 6-4 7-5

note from Ugarte on final: but I Have Too This Score 6-1 6-8 6-1

-----

January 19-26, Scandinavian Covered Court Championships Copenhagen, Denmark (Indoors on wood)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Christine Truman (GB) d. V Johansen 6-0 6-3
1R: Carol Rosser (GB) d. Ulla Sandulf 7-5 6-2

QF: Truman d. Liv Paldan 6-2 6-1
QF: Heide Schidknecht (Ger) d. Gudrun Rosin 6-1 6-4
QF: Helga Niessen (Ger) d. Ulla Rise 6-1 6-0
QF: Rosser d. Gitte Grage 6-3 11-9

SF: Truman d. Schildknecht 6-3 6-3
SF: Niessen d. Rosser 7-5 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Helga Niessen (Ger) 6-4 6-4

DF: Helga Niessen/Heide Schilknecht d Carol Rosser/Christine Truman 6-3 4-6 7-5

MX: Gudrun Rosin (Swd)/Reino Nyyssonen (Fin) d. Christine Truman (GB)/Bobby Wilson (GB) 6-4 6-3

-----

ends January 26 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, United States (Hard)

SF: Patti Hogan d Pat Cody 6-3 4-6 7-5
SF: Joan Johnson d Jean Inez 6-1 6-2

FI: Joan Johnson d Patti Hogan 6-3 6-3

Doubles

SF: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Winnie McCoy/Moseley 6-1 6-1
SF: Jean Richardson/Helen Watanabe d Diane Lang/Billie Jean Moffitt 7-5 3-6 8-6

FI: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Jean Richardson/Helen Watanabe 6-3 6-0

Mixed Doubles

SF: Joan Johnson/Gary Russell d. Winnie McCoy/Stan Ellis
SF: Sherrie Pruitt/Jerry Boras d. Jeri Shephard/Plancia 4-6 6-4 6-4

FI: Joan Johnson/Gary Russell d. Sherrie Pruitt/Jerry Boras 11-13 6-3 7-5

-----

January ???? Canterbury Championships Christchurch, New Zealand

SF: Judy Davidson d. Pat Leopold 6-3 6-1
SF: Elizabeth Terry d. Dawn Smith 5-7 6-2 6-1

FI: Judy Davidson d. Elizabeth Terry 2-6 6-2 8-6

DF: Judy Davidson/Elizabeth Terry d. Dawn Smith/Sue Rich 6-1 5-7 6-3

-----

January 25-27, Carillion City Championships, Bathurst, Australia

FI: Lesley Turner d Elizabeth Fenton 6-2 6-1

DF: P. Birch/Lesley Turner d. Elizabeth Fenton/T. Fenton 6-4 7-5

-----

January 20-26, City Of Miami Invitation, Miami, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Margaret Driscoll d. Carol Reid 6-1 1-6 6-3
2R: Barbara Cook d. Cynthia Bruce 6-2 2-6 6-4

QF: Stephanie De Fina d Barbara Lossone 6-1 6-0
QF: Maria Guzman (Ecu) d Driscoll 6-1 6-3
QF: Cook d Francoise Savy (Ven) 6-8 6-3 6-4
QF: Margarita Bender (Chi) d Karol Gagliano 11-9 6-3

SF: De Fina d Guzman 6-0 6-2
SF: Bender d Cook 9-7 6-3

FI: Stephanie De Fina d. Margarita Bender (Chi) 6-1 6-4

-----

January 26, Eastern Indoors, New York, US

SF: Pat Stewart Edrich d. Arvilia Mitchell 6-2 6-3
SF: Mimi Kanarek d. Judy Dixon 6-4 6-2

FI: Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-2 8-6

-----

January 24-27 Tasmanian Championships, Launceston Tasmania, Australia (Grass)

FI: Madonna Schacht d. Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8

Last edited by DavidK; Oct 12th, 2018 at 03:29 PM.
Rollo is offline  
post #7 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:02 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of January 27-February 2

ends February 2 Western Suburbs Championships Sydney, Australia

FI: Jill Blackman d Kaye Dening 12-10 6-2

-----

February 1, Bangkok Championships, Bangkok, Thailand

FI: Panow Sutsawat d. Semsri Khamsombat 6-2 6-2

MX: Mrs. Sugawan Sucharitkul/Col. Krawee d. Semsri Khamsombat/Korlak Charachuinda 6-4 4-6 6-3

-----

January 27-February 2, Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Margaret Bender (Chile) d. June Harbett 6-1 6-3
2R: Denise Wall d. Francoise Savy (Ven) 6-3 6-3
2R: Frances Farrar d. Karol Gagliano 6-1 6-0

QF: Stephanie De Fina d. ???
QF: Maria Guzman d. Margaret Babbitt 6-1 6-1
QF: Alex Reynal d. Bender 6-2 5-7 12-10
QF: Frances Farrar d. Denise Wall 4-6 6-3 7-5

SF: De Fina d Guzman 6-1 6-4
SF: Farrar d Reynal 6-2 6-0

FI: Stephanie De Fina d. Frances Farrar 6-3 6-0

Doubles

SF: Frances Farrar/Reynal d. Wall/Bender 6-4 6-4
SF: Babbitt/De Fina d. Savy/Guzman 6-3 3-6 6-1

DF: Frances Farrar/Alex Reynal d Margaret Babbitt/Stephanie De Fina 3-6 6-4 6-3

Last edited by DavidK; Nov 4th, 2018 at 01:30 PM.
Rollo is offline  
post #8 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:04 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of February 3-9

February 3-9, Wills International, Auckland, New Zealand (Grass)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Margaret Smith (Aus) d. Jill Glenie 6-1 6-1
1R: Rita Bentley d. Elaine Stephan 6-2 6-4

QF: Smith d Ruia Morrison Davy 6-0 6-4
QF: Ethne Green d. ????
QF: Bentley d. Elizabeth Terry 6-4 6-1
QF: Jan Lehane (Aus) d. ????

SF: Smith d. Green 6-3 6-0
SF: Lehane d Bentley 6-1 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-0

Doubles

SF: Lehane/Smith d. Davy/Sue Clement 6-1 6-1
SF: Green/Terry d. Bentley/Heather Robson 6-4 6-2

FI: Jan Lehane (Aus)/Margaret Smith (Aus) d. Ethne Green/Elizabeth Terry 6-2 6-2

Mixed Doubles

QF: Smith/Fred Stolle (Aus) d. Glenie/John Souter 7-5 6-2
QF: Green/Tony Roche (Aus) d. Terry/Lew Gerrard 8-6 3-6 6-4
QF: Lehane/John Newcombe (Aus) d. Judy Burke Tinnock/Eric White 6-1 6-3
QF: Bentley/Owen Davidson (Aus) d. Clement/Richard Hawkes


SF: Smith/Stolle d. Green/Roche 7-5 4-6 6-2
SF: Lehane/Newcombe d. Bentley/Davidson 6-3 7-5

FI: Margaret Smith (Aus)/Fred Stolle (Aus) d. Jan Lehane (Aus)/John Newcombe (Aus) 6-4 6-4

-----

ends February 9, Desert Invitational, Palm Desert, California, United States (Hard)

Singles (Draw=8)

1R: Karen Susman d. Dawn Sniff 6-0 6-0
1R: Kathy Harter d. Patti Hogan 6-1 6-2
1R: Kathy Blake d. Bonnie Ellis 6-1 4-6 6-0
1R: Dodo Cheney d. Paulette Verzin 6-3 7-5

SF: Susman d. Harter 3-6 7-5 6-4
SF: Cheney d. Blake 6-2 3-6 6-4

FI: Karen Susman d. Dodo Cheney 7-5 6-4

Mixed Doubles

SF: K. Susman/Rod Susman d. Hogan/John Tidball 7-5 6-2
SF: Harter/Tom Edlefsen d. Blake/Jim Buck 7-5 6-3

FI: Karen Susman/Rod Susman d. Kathy Harter/Tom Edlefsen 6-3 9-7

-----

February 3-9 South Florida Championships West Palm Beach (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Vicki Berner (Can) d. Alex Reynal 6-1 4-6 6-3
2R: Frances Farrar d. Estella Ripalda 7-5 6-0
2R: Carol Ann Prosen d. Margaret Babbitt 6-2 6-0

QF: Stephanie De Fina d ????
QF: Berner d. Maria Guzman (Ecu) 6-2 8-6
QF: Farrar d. Alice Tym 6-2 6-3
QF: Prosen d. Margarita Bender (Chile) 6-0 6-2

SF: DeFina d Berner 6-1 6-2
SF: Prosen d Farrar 9-7 1-6 6-2

FI: Stephanie De Fina d Carol Ann Prosen 1-6 6-4 6-2

Mixed Doubles

QF: De Fina/Norm Perry d. Francoise Savy (Ven)/Lester Sack 6-3 6-2
QF: Farrar/Ed Rubinoff d. Reynal/King Thaxton 5-7 6-3 6-1
QF: Prosen/Nick Kalo (Gr) d. Ripalda/Washington Suarez (Ec) 6-3 6-1
QF: Bender/Eduardo Zuleta (Ec) d. Guzman/Pancho Guzman (ec) 1-6 6-4 6-1

SF: Farrar/Rubinoff d. De Fina/Perry 6-4 1-6 6-3
SF: Prosen/Kalo d. Bender/Zuleta 6-3 6-4

FI: Frances Farrar/Ed Rubinoff d. Carole Prosen/Nick Kalo 6-3 6-4

-----

ends February 8, Philippine Open Championships, Manila, Philippines

SF: Dottie Knode (US) d. Patricia Yngayo 6-1 6-1
SF: Reiko Miyagi (Jpn) d. Desideria Ampon 6-2 6-2

FI: Reiko Miyagi (Jap) d. Dottie Knode (US) 6-3 6-1

DF: Dottie Knode (US)/Reiko Miyagi (Jpn) d. Desideria Ampon/Patricia Yngayo 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: Miyagi/Isao Watanabe (Jpn) d. Yngayo/Miguel Dungo Jr. 2-6 7-5 6-3
SF: Knode/Ryochi Mori (Jpn) d. Ampon/Samuel Ang Jr. 6-1 3-6 6-2

FI: Dottie Knode (US)/Ryochi Mori (Jpn) d. Reiko Miyagi (Jpn)/Isao Watanabe (Jpn) 6-2 6-3

-----

February 2-8 Hulett's Natal Championships, Durban, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 23)

1R: Darlene Hard (US)-bye
1R: Greta Delport-bye
1R: Jean Forbes-bye
1R: Heather Segal d. Marie Fourie 6-3 6-2
1R: Margaret Hunt d. Val Forbes 6-3 2-6 6-0
1R: Joan Wiltshire-bye
1R: Vivienne Wiggill-bye
1R: Ann Jones (GB) d. Glenda Swan 6-1 6-1

1R: Annette Van Zyl-bye
1R: M Nielson-bye
1R: Deidre Catt (GB) d. Ingrid Frohling 6-3 4-6 6-3
1R: Yvonne Wilkinson-bye
1R: Maryna Godwin-bye
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Sandra Hesse 6-4 6-0
1R: Pat Walkden (Rho) d. Jenny Garner 7-5 6-2
1R: Maria Bueno (Bra) d. Sally Fiore 6-0 6-1

2R: Hard d. Delport 6-1 6-1
2R: Segal d. Forbes 6-2 6-3
2R: Hunt d. Wilshire 6-1 6-3
2R: Jones d. Wiggill 6-2 6-1

2R: Van Zyl d. Nielson 6-3 6-2
2R: Catt d. Wilkinson 6-4 6-2
2R: Godwin d Starkie 9-7 7-5
2R: Bueno d Walkden 6-2 6-2

QF: Hard d Segal 6-1 6-1
QF: Jones d Hunt 7-5 6-1
QF: Van Zyl d Catt 6-3 3-6 6-4
QF: Bueno d Godwin 6-2 6-2

SF: Hard d Jones 6-2 0-6 6-2
SF: Van Zyl d Bueno 6-3 7-9 6-1

FI: Darlene Hard (US) d. Annette Van Zyl 6-1 6-2

Doubles

QF: Bueno/Hard d. V. Forbes/Segal 6-3 6-2
QF: Catt/Starkie d. J. Forbes/Fourie 2-6 ?-? 6-4
QF: Delport/Jones d. Frohling/Goodwin 6-3 6-2
QF: Hunt/Van Zyl d. Bartlett/Hale 6-4 6-1

SF: Bueno/Hard d. Catt/Starkie 6-3 6-3
SF: Delport/Jones d. Hunt/Van Zyl 6-3 6-3

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Greta Delport/Ann Jones (GB) 6-3 6-4

Mixed Doubles

1R: Hunt/Cliff Drysdale d. Bartlett/Graham Stilwell (GB) 7-5 6-2
1R: Segal/Jeff Sacks d. Vos/Pat Cramer 7-5 6-2
1R: Tomlinson/Terry Ryan d. Swan/Tony Wolpert 6-2 5-7 6-3
1R: Hale/Brian Woodroffe d. Frohling/Dave Phillips 6-? ?-? 6-4
1R: Starkie/Keith Diepraam d. V. Forbes/Ray Moore 6-3 5-7 6-2
1R: Wiggill/Derek Capell d. J. Doig/Jacobus Coetzer 9-7 6-4
1R: Jones/Roger Taylor (GB) d. Godwin/Colin Zeeman 2-6 6-4 6-1
1R: J. Forbes/Gordon Forbes d. Garner/Graydon Garner 6-4 6-2
1R: Fourie/Peter Mors . Rossouw/Barry Butcher 7-5 8-6
1R: Delport/Stanley Matthews (GB) d. Owen/Rohan Summers 6-1 4-6 6-4
1R: Catt/Mike Sangster (GB) d. E. Wiles/Jackie Saul 6-3 7-5
1R: Van Zyl/Frew McMillan d. McDonald/McDonald 6-2 6-3
1R: Wilshere/R. Mardell d. Fiore/Gordon Birt 6-3 6-4
1R: Nielsen/Derek Schroder d. Wilkinson/Peter Spengler 6-2 12-14 6-4
1R: Hard/Alan Lane (Aus) d. Mrs. J. Ritchie/M. North 6-1 6-1

2R: Hunt/Drysdale d. Segal/Sacks 6-2 6-2
2R: Hale/Woodroffe d. Tomlinson/Ryan 6-3 10-12 6-4
2R: Starkie/Diepraam d. Walkden/Anthony Hagen 6-0 6-3
2R: Jones/Taylor d. Wiggill/Capell 7-5 6-4
2R: J. Forbes/Forbes d. Fourie/Moore 6-3 6-8 6-4
2R: Catt/Sangster d. Delport/Matthews 6-3 6-3
2R: Van Zyl/McMillan d. Wishere/Mardell 6-3 7-5
2R: Hard/Lane d. Nielsen/Schroder 6-1 6-3

QF: Hale/Woodroffe d. Hunt/Drysdale w.o.
QF: Jones/Taylor d. Starkie/Diperaam 6-2 6-2
QF: J.Forbes/G.Forbes d. Catt/Sangster 6-1 6-1
QF: Van Zyl/McMillan d. Hard/Lane 6-3 7-5

SF: Jones/Taylor d. Hale/Woodroffe 9-7 6-4
SF: Van Zyl/McMillan d. J. Forbes/G. Forbes 4-6 7-5 6-3

FI: Ann Jones (GB)/Roger Taylor d. Annette van Zyl/Frew McMillan 6-8 6-3 6-3

-----

February 3-9 Monte Carlo Winter Tournament, Monte Carlo, Monaco (Clay)

FI: Nicole Filipone d Jean Townsend 8-6 6-3

-----

ends February 9, Cozon Cup, Lyon, France (Indoors)

QF: Michelle Boulle d Chevalier 6-1 6-0
QF: Mary McAnally (gb) d S Balay 6-2 6-2

SF: Boulle d Rosie Reyes Darmon 7-5 10-8
SF: Monique Salfati d McAnally 6-3 6-3

FI: Monique Salfati d Michelle Boulle 6-0 6-4

Mixed Doubles

SF: Darmon/Bon Howe (Aus) d. McAnally/Peter Curtis (GB) 7-5 10-8
SF: Salfati/Patrice Beust d. Boulle/Michel Leclercq, scores not given

FI: Rosa Darmon/Bob Howe (Aus) d. Monique Salfati/Patrice Beust 6-3 6-3

-----

January 30-February 9 Asian Championships, Calcutta, India (Grass)
Venue: Calcutta South Club

SF: Jill Mills (GB) d. Rita Suriya 6-0 6-2

FI: Lakshmi Mahadevan d. Jill Mills (GB) 6-3 6-2

DF: Begum Khan/Jill Mills (GB) d. Kumarani of Bobb/Lakshmi Mahadevan 6-1 6-1

MX: Jill Mills (GB)/Alan Mills (GB) d. Lakshmi Mahadevan/V.R. Balasubramaniyan 7-5 6-1

Last edited by DavidK; Nov 4th, 2018 at 02:08 PM.
Rollo is offline  
post #9 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:06 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of February 10-16

February 9-15, Western Province Championships, Capetown, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Maria Bueno (Bra) d. Ena Brimer 6-4 6-2
2R: Marie Fourie d. A. Cohen 6-3 6-1
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Muller 6-0 6-0
2R: Ann Jones (GB) d. Dorelle Roux 6-3 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Kavnat 6-0 6-0
2R: Deidre Catt (GB) d. Greta Delport 7-5 6-2
2R: Vivienne Wiggill d. Y. Rossen 7-5 3-6 6-2
2R: Darlene Hard (US) d. S. Houba 6-1 6-1

QF: Bueno d Fourie 6-2 6-0
QF: Jones d Starkie 6-1 6-1
QF: Catt d Van Zyl 4-6 6-3 6-0
QF: Hard d Wiggill 6-4 6-1

SF: Bueno d Jnoes 2-6 6-3 6-4
SF: Hard d Catt 6-3 6-1

FI: Maria Bueno (Bra) and Darlene Hard (US) divide title due to rain.

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Bell/Manderson 6-0 6-1
QF: Delport/Roux d. Fourie/van Heerden 6-3 6-4
QF: Catt/Starkie d. Worthington/Neville 6-1 6-2
QF: Jones/Van Zyl d. Brimer/Morris 6-1 6-3

SF: Bueno/Hard d. Delport/Roux 6-1 6-1
SF: Jones/Van Zyl d. Catt/Starkie 8-10 8-6 6-0

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) led Anne Jones (GB)/Annette Van Zyl 6-2 1-0 (divided due to rain)

Mixed Doubles

QF: Hard/Bob Hewitt d. Delport/Anthony Lane (Aus) 6-2 2-6 7-5
QF: Starkie/Cliff Drysdale d. Dumaresqu/Janne? De Villiers 6-2 6-3
QF: Catt/Graham Stilwell (GB) d. Van Zyl/Frew McMillan 6-3 6-2
QF: Jones/Roger Taylor (GB) d. Roux/Dave Phillips 6-2 6-1

event abandoned

-----

February 8-16, French Covered Court Championships, Paris, France (Indoors)
Venue: Stade Pierre De Coubertin

Singles (Draw=25)

1R: Janine Lieffrig [2]-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Solange Galtier-bye
1R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Evelyne Terras 6-1 6-3
1R: Carole Rosser (GB) [4] d. Daniele Bouteleux default
1R: Jehane Venturino d. Anne Marie Vissault 6-3 6-3
1R: Michelle Boulle d. Nell Truman (GB) 6-4 5-7 6-4
1R: Rosie Darmon d. Maylis Burel 6-0 11-9

1R: Maud Galtier d. V Coombs 6-1 6-3
1R: Anne-Marie Larue d. Mary McAnally (GB) 6-3 3-2 retired
1R: Jacqueline Berson d. Claude Rouire 6-4 6-4
1R: Lorna Cawthorn (GB) [4] d. Aline Nenot default
1R: Suzanne Le Besnerais-bye
1R: Francoise Nay-bye
1R: Anne Marie Seghers-bye
1R: Christine Truman (GB) [1]-bye

2R: Lieffrig [2] d N Seghers 6-1 6-3
2R: Bartholdson d S Galtier 6-4 6-0
2R: Rosser [3] d Venturino 6-3 7-5
2R: Darmon d Boulle 6-3 6-4

2R: Larue d M Galtier 6-1 6-2
2R: Cawthorn [4] d Berson 4-6 6-4 6-4
2R: Le Besnerais d Nay 6-3 6-3
2R: C Truman d AM Seghers 6-0 6-0

QF: Lieffrig [1] d Bartholdson 6-2 7-5
QF: Rosser [3] d Darmon 6-1 6-4
QF: Larue d Cawthorn [4] 6-1 8-6
QF: C Truman d Le Besnerais 6-1 6-2

SF: Lieffrig [2] d Rosser [3] 6-4 7-5
SF: C Truman [1] d Larue 4-6 6-0 6-3

FI: Janine Lieffrig [2] d. Christine Truman (GB) [1] 6-4 8-6

Doubles

QF: Darmon/Larue d. McAnally/Cawthorn w.o.
QF: Claudine Rouire/Henriette Vallois d. Burel/Venturino 6-3 6-2
QF: Bartholsden/Rosser d. Bouteleux/Le Besneraix 6-3 6-1
QF: Durr/Lieffrig d. Coombs/Nay 6-2 6-3

SF: Darmon/Larue d. Rouire/Vallois 6-1 7-5
SF: Durr/Lieffrig d. Bartholsden/Rosser 4-6 6-4 6-3

FI: Rosie Darmon/Anne-Marie Larue d Francoise Durr/Janine Lieffrig 3-6 6-3 6-2

Mixed Doubles

1R: Truman/Jaroslav Drobny (GB) d. Ann Marie Seghers/Jean Borotra 6-2 6-1

QF: Truman/Drobny d. Boulle/Michel Leclercq 8-6 9-7
QF: Lieffrig/Daniel Contet d. Rosser/Harry Matheson (GB) 6-3 6-1

SF: Truman/Drobny d. Bartholsden/Ken Andersson (Swd) 6-2 6-1
SF: Darmon/Pierre Darmon d. Lieffrig/Contet 3-6 11-9 7-5

FI: Rosa Darmon/Pierre Darmon d. Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) 6-4 13-15 7-5

-----

ends February 16, Antibes International, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (It) 6-4 6-0

DF: Roberta Beltrame (It)/Gloria Butler (US) d Nicole Filipone/Jacqueline Rees-Lewis 10-8 2-6 6-3

-----

ends February 16 Budapest Indoor Championships, Budapest, Hungary (Indoors)

QF: Vera Sukova (Cz) d. Gyongyi Feher 6-2 6-2
QF: Klara Bardoczi d. Posta 6-0 6-4
QF: Erszebet Szell d .Erszebet Solyom 4-6 6-4 6-3
QF: Sonja Pachta (Aut) d. Zsuzsa Kunovits 6-2 6-4

SF: Sukova d Bardoczi 6-3 6-2
SF: Pachta d Szell 6-2 6-1

FI: Vera Sukova (Cz) d. Sonja Pachta (Aut) 6-4 6-3

-----

February 17, United Arab Republic Championships, Cairo, UAR

SF: Mrs. Aly Ibrahim d. Mrs. Mansour 5-7 6-1 6-1
SF: Mrs. Themeli d. Magda Nimatellah 5-7 7-5 6-4

FI: Mrs. Themeli d. Mrs. Ibrahim 8-10 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Mrs. Hussein Saleh/Ismail El-Shafei d. Nimatellah/Ahmed Hassan 6-2 3-6 6-1
SF: Mensour/Shaher Mourad d. Ibrahim/Badr-el-Din El Sayed 2-6 6-3 6-4

FI: Mrs. Hussein Saleh/Ismail El-Shafei d. Mrs. Mensour/Shaher Mourad 6-1 3-6 8-6

-----

February 15, Colombo Championships, Colombo, Ceylon

SF: Marcia Street d. Wendy Molligoda 6-2 6-1
SF: Sriya Gooneratne d. Rukmani Kodagoda 9-7 3-6 6-1

FI: Sriya Gooneratne d. Marcia Street 2-6 7-5 6-3

Doubles

SF: R. Kodagoda/Molligoda d. Gooneratne/Nalkanthi DeSilva 6-3 6-2
SF: Warren/Austin d. S. Kodagoda/Claessen 6-4 2-6 7-5

FI: Rukmani Kodagoda/Wendy Molligoda d. Warren/Austin 6-1 6-8 6-3

Last edited by DavidK; Nov 11th, 2018 at 01:01 PM.
Rollo is offline  
post #10 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:11 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of February 17-23

February 16-22, Hulett's Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Hard)

Singles (Draw=19)

1R: Eunice Passmore d. Glenda Swan 5-7 6-1 6-3
1R: Deidre Catt (GB) d. Pat Walkden (Rho) 6-4 4-6 6-4
1R: Ann Jones (GB) d. Mrs J. Johnson 6-0 6-1

2R: Heather Segal d Elizabeth Starkie (GB) 6-1 6-0

QF: Maria Bueno (Bra) d. Passmore 6-2 6-2
QF: Margaret Hunt d. Catt 6-3 6-3
QF: Jones d. Segal 6-2 6-4
QF: Darlene Hard (US) d. Val Forbes 6-1 6-0

SF: Bueno d. Hunt 6-2 4-6 6-1
SF: Hard d. Jones 6-0 6-0

FI: Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-4 6-4

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Walkden/Maryna Godwin 6-1 6-0
QF: Johnson/Passmore d. Jean Forbes/Marie Fourie 7-5 6-4
QF: Starkie/Catt d. Segal/V. Forbes 6-4 6-3
QF: Hunt/Jones d. Swan/Esme Emanuel 6-4 6-2

SF: Bueno/Hard d. Johnson/Passmore 6-3 6-1
SF: Hunt/Jones d. Starkie/Catt 6-3 6-3

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Ann Jones (GB) 6-1 9-7

Mixed Doubles

QF: J. Forbes/Gordon Forbes d. Starkie/Stanley Matthews (GB) 6-4 6-2
QF: Segal/Terry Ryan d. Jones/Roger Taylor (GB) 3-6 7-5 6-4
QF: Hard/Keith Diepraam d. Catt/Mike Sangster (GB) 6-2 9-7
QF: Hunt/Cliff Drysdale d. Passmore/Clive Brebnor 6-3 6-4

SF: Forbes/Forbes d. Segal/Ryan 6-3 6-0
SF: Hard/Diepraam d. Hunt/Drysdale 8-10 8-6 6-1

FI: Darlene Hard (US)/Keith Diepraam d. Jean Forbes/Gordon Forbes 7-5 6-3
-----

February 17-23 German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Indoors)

Singles (Draw=20)

1R: Heide Schildnecht d. Ulla Smith (Nor) 6-3 6-1
1R: Elly Krocke (Neth) d. Renate Stollberg 6-4 6-3
1R: Jenny Ridderhof (Neth) d. C. Cardell (Sp) 6-4 6-1
1R: Amelie Hacks d. U. Segnitz 6-2 6-1

2R: Christine Truman (GB) d. J Schad 6-1 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Betty Stove (Neth) 7-5 2-6 6-2
2R: Trudy Groenman (Neth) d. R Breuer 6-0 6-1
2R: Schildnecht d. Krocke 6-3 6-1

2R: Gudrun Rosin (Swe) d. Helga Niessen 6-3 1-6 6-4
2R: Anna Lepoutre (Neth) d. Karin Herich 6-0 4-6 6-1
2R: Ridderhof d. Hacks 6-4 4-6 6-4
2R: Carole Rosser (GB) d. Liv Paldan (Nor) 6-2 7-5

QF: Truman d Bartholdson 6-2 6-0
QF: Groenman d Schildnecht 6-2 6-4
QF: Lepoutre d Rosin 6-4 6-1
QF: Rosser d Ridderhof 6-2 6-3

SF: Truman d Groenman 6-4 6-4
SF: Rosser d Lepoutre 6-3 3-6 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Carole Rosser (GB) 6-3 5-7 6-1

Doubles

SF: Rosser/Truman d. Groenman/Lapoutre 6-1 6-4

FI: Carole Rosser (GB)/Christine Truman (GB) d. Elly Krocke (Neth)/Betty Stove (Neth) 6-3 6-4

Mixed Doubles

QF: Truman/Jaroslav Drobny (GB) d. Stove/Vladimir Presecki (Yug) 6-2 6-3

SF: Truman/Drobny d. Stollberg/Hans Joachim Ploetz 6-2 6-3
SF: Groenman/Patrice Beust (Fr) d. Niessen/Adolf Kreinberg 2-6 6-3 6-1

FI: Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) d. Trudy Groenman (Neth)/Patrice Beust (Fr) 6-2 7-5

-----

ends February 23, Cannes Tournament, Cannes, France (Clay)

FI: Jacqueline Rees Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-1 6-2

DF: Roberta Beltrame (Ita)/Gloria Butler (US) d. Nicole Filipone/Jacqueline Rees-Lewis ????

-----

ends February 23, Indian Championships, New Delhi, India

FI: Jill Mills (GB) d L. Mahadevan 6-3 4-6 6-4

-----

February 22-23. Pitt Cup. Shepparton. Victoria, Australua

Victoria d. New South Wales 9-3

Margaret Smith (Vic) d Jan Lehane (NSW) 6-0 6-4
Judy Tegart (Vic) d Lesley Turner (NSW) 6-1 6-4
Bev Rae (Vic) d Kaye Dening (NSW) 4-6 6-0 8-6
Gail Sherriff (NSW) d Kerry Melville (Vic) 8-6 3-6 7-5
Lesley Turner (NSW) d Margaret Smith (Vic) 4-6 6-2 6-4
Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane (NSW) 8-6 8-6
Bev Rae (Vic) d Gail Sherriff (NSW) 6-3 6-4
Kerry Melville (Vic) d Kaye Dening (Nsw) 6-2 6-2

Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Kaye Dening/Gail Sherriff (NSW) 6-1 6-1
Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane/Lesley Turner (NSW) 2-6 6-1 6-4

-----

ends February 24 San Francisco City Class, San Francisco, California, United States (Hard)

First Class
FI: Jean Danilovich d Rosie Casals 6-1 8-6

Second Class
FI: WenChou MacBride d. Gracie Shephard 6-0 6-1

Third Class
FI: Kristy Pigeon d. Marcellyn Louie 6-2 6-4

Fourth Class
Barbara Wojick d. Ril Colver 6-0 6-0

Bisque Doubles
FI: Jean Danilovich/Sue Shrader d. Barbara Wojcik/Strickland 6-2 6-2

Bisque Mixed Doubles
FI: Nancy Sluiter/Bob Adams d. Betty Cookson/Bob Cookson 6-4 6-3

-----

February 17-23, Arizona Intercollegiates, Tucson, Arizona, United States (Hard)

QF: Billie Jean Moffitt d. Toni Alford 6-1 6-1
QF: Laurie Callaway d. Lynn Haines Becker ????
QF: Sue Behlmar d. ????
QF: Vicki Palmer d. Annette Stoesser 6-2 7-5

SF: Moffitt d. Callaway 6-0 6-3
SF: Palmer d. Behlmar 6-4 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d. Vicki Palmer 2-6 6-1 6-0

DF: Sue Behlmar/Billie Jean Moffitt d. Laurie Callaway/Vicki Palmer 11-9 6-3

Last edited by DavidK; Nov 11th, 2018 at 01:13 PM.
Rollo is offline  
post #11 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:14 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of February 24-March 1

February 27-March 2 New South Wales Hard Court Championships Tamworth, NSW, Australia (Clay)

Singles (Draw=17)


1R: Karen Krantzcke d. Gail Sherriff 1-6 6-3 6-1

2R: Robyn Ebbern d. Therese Mckay 6-2 6-1
2R: Merryl Jones d. M Marchant 6-0 6-0
2R: Krantzcke d. D Brennan 6-2 3-6 6-3
2R: Kaye Dening d Lynn Bellamy 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht d. .P Gallagher 6-1 6-0
2R: Pat Turner d. Sue Hole 6-1 6-3
2R: Carol Sherriff d. Lyn Holstein 3-6 6-1 6-3
2R: Lesley Turner d. C. Oliver 6-4 6-1

QF: Ebbern d Jones 6-2 6-1
QF: Dening d Krantzcke 6-3 6-3
QF: Schacht d P Turner default
QF: L Turner d C Sherriff 6-3 6-3

SF: Ebbern d Dening ????
SF: L Turner d Schacht 5-7 6-3 6-0

FI: Robyn Ebbern d Lesley Turner 6-2 6-3

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-4 6-2

-----

February 23-28, US National Women's Indoor Championships, Chesnut Hill, Massachussets, United States (Indoors)
Venue: Longwood Tennis Club

Singles (Draw=24)


1R: Carole Wright [1]-bye
1R: Vicky Rogers-bye
1R: Sally Mabrey-bye
1R: Susan Sterrett d. Betty Swanson 6-4 6-3
1R: Louise Gonnerman d. Marjorie Rowbotham 6-2 5-7 6-1
1R: Donna Barker d. Jacqueline Bolens 6-4 6-2
1R: Diane Matzner d. Nancy Derenna 6-1 6-2
1R: Kay Hubbell d. Janice Levitan 6-1 6-1

1R: Mary Ann Eisel d. Roberta Zimman 6-0 6-4
1R: Ruth Jeffery-bye
1R: Yale Stockwell d. Joan Sullivan 7-5 6-3
1R: Barbara Menoff d. Nadine Netter 6-0 6-1
1R: Leslie Sparling (Can)-bye
1R: Marilyn Aschner-bye
1R: Lena Green-bye
1R: Belmar Gunderson [2]-bye

2R: Wright [1] d. Rogers 6-2 6-4
2R: Sterrett d. Mabrey 6-1 6-0
2R: Gonnerman d. Barker 6-2 6-2
2R: Hubbell d. Matzner 6-3 6-0

2R: Eisel d. Jeffery 6-0 6-4
2R: Stockwell d. Menoff 9-7 6-2
2R: Sparling d. Aschner 7-9 13-11 6-3
2R: Gunderson [2] d. Green 6-1 6-1

QF: Wright [1] d. Sterrett 6-2 6-4
QF: Gonnerman d. Hubbell 6-4 1-6 6-2
QF: Eisel d. Stockwell 6-2 6-3
QF: Gunderson [2] d. Sparling 7-5 6-3

SF: Wright [1] d. Gonnerman 6-1 6-1
SF: Eisel d. Gunderson [2] 6-4 6-3

FI: Mary Ann Eisel d. Carole Wright [1] 6-3 6-4

Doubles

1R: Green/Wright d. Dorothy Hills/Lois Rockwell 6-2 6-4
1R: Rogers/Stockwell d. Aschner/Gonnerman 6-3 6-2
1R: Menoff/Sullivan d. Deming Pratt/Mildred Dubitzky 6-0 6-2
1R: Gunderson/Swanson d. M. Archard/Lila Mehlman 6-0 6-3
1R: Sparling/Sterrett d. Zimman/Levitan 6-0 6-4
1R: Mrs. Frank Wilson/Rowbotham d. Matzner/Hannabeth Jackson 6-0 6-3
1R: Netter/Mabry d. Mrs. Duncan Nelson/Mrs. Lyman Olmsted 6-1 6-0

QF: Green/Wright d. Rogers/Stockwell 6-4 6-4
QF: Gunderson/Swanson d. Menoff/Sullivan 6-3 6-2
QF: Sparling/Sterrett d. Wilson/Rowbotham 6-2 6-1
QF: Eisel/Hubbell d. Netter/Mabry 6-2 6-4

SF: Gunderson/Swanson d. Green/Wright 10-8 6-3
SF: Eisel/Hubbell d. Sparling/Sterrett 6-2 6-1

FI: Mary Ann Eisel/Kay Hubbell d. Belmar Gunderson/Betty Swanson 6-3 6-3

Mixed Doubles

1R: Eisel/Clive Kileff (Rhod) d. Gonnerman/Sumner Rodman 6-2 7-5
1R: Stockwell/Robert Stewart d. Zimman/Donald Manchester 7-5 6-1
1R: Menoff/Edgar McClung d. Barker/Donald Barker 3-6 6-0 6-3
1R: Swanson/Paul Faden d. Green/Harry Kirsch 6-2 6-4

QF: Gunderson/Chauncey Steele III d. Sullivan/Jeff Harvey 6-3 6-3
QF: Eisel/Kileff d. Stockwell/Stewart 4-6 6-3 6-2
QF: Menoff/McClung d. Rowbotham/Harrison Rowbotham 6-3 9-11 6-3
QF: Wright/Chauncey Steele Jr. d. Swanson/Faden 6-1 6-0

SF: Gunderson/Steele III d. Eisel/Kileff 6-3 6-4
SF: Wright/Steele Jr. d. Menoff/McClung 6-1 6-3

MX: Belmar Gunderson/Chauncey Steele III d Carole Wright/Chauncey Steele Jr. 6-3 6-3

Seeding per NYT. Mrs Betty Swanson-doubles finalist, hails from Minneapolis. In the mixed doubles the son (Chauncey 3rd) beats his father (Chuancey 2nd).

-----

ends March 1, Dixie International Tampa, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=12)

1R: Karen Susman-bye
1R: Margarita Bender (Chile)-bye
1R: Mary Arfaras d. Francoise Savy (Ven) 6-2 6-1
1R: Rita Bentley (GB) d. Sara Sansbury 6-2 6-0

1R: Judy Alvarez d. Karol Gagliano 6-1 6-1
1R: Maria Guzman (Ecu) d. Carol Powers 6-4 6-1
1R: Sandy Warshaw-bye
1R: Francoise Durr (Fra)-bye

QF: Susman d. Bender 6-3 6-1
QF: Bentley d. Arfaras 6-0 6-2
QF: Alvarez d. Guzman 6-0 6-2
QF: Durr d. Warshaw 6-1 6-1

SF: Susman d. Bentley 6-1 7-5
SF: Alvarez d. Durr 6-1 7-5

FI: Karen Susman d. Judy Alvarez 6-4 2-6 6-2

Doubles

SF: Alvarez/Bentley d. Arfaras/Warshaw 6-2 6-2

FI: Francoise Durr (Fra)/Karen Susman d. Judy Alvarez/Rita Bentley (GB) 6-3 6-0

-----

ends March 1 Jaipur Tournament, Jaipur, Rajastan, India

FI: Jill Mills (GB) d. Lakshmi Mahadevan 6-0 6-2

-----

ends March 1 Eastern Transvaal Championships Benoni, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Darlene Hard (US) d. ????
2R: Heather Segal d. ????
2R: Jean Forbes d. Annette Van Zyl 3-6 7-5 6-1
2R: Deidre Catt (GB) d. Val Forbes 3-6 6-4 6-4

2R: Ann Jones (GB) d. ????
2R: Margaret Hunt d. ?????
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Eunice Passmore 6-4 6-1
2R: Maria Bueno (Bra) d. Pat Walkden (Rho) 6-3 6-1

QF: Hard d. Segal 6-1 6-1
QF: Catt d. J. Forbes 2-6 6-3 6-2
QF: Jones d. Hunt 6-0 6-0
QF: Bueno d. Starkie 6-0 6-3

SF: Hard d Catt 7-5 6-1
SF: Jones d Bueno default

FI: Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB) 7-5 6-4

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Walkden/Fourie 6-2 6-0
QF: Forbes/Forbes d. Catt/Starkie w.o.
QF: Jones/Segal d. Swan/Passmore 6-1 6-1
QF: Hunt/Van Zyl d. J. Riddell/Papenfus 6-0 6-1

SF: Forbes/Forbes d. Bueno/Hard w.o.
SF: Hunt/Van Zyl d. Jones/Segal 6-2 10-8

FI: Margaret Hunt/Annette Van Zyl d. Jean Forbes/Val Forbes 6-3 6-4

Mixed Doubles

QF: Hard/Bob Mark (Aus) d. V. Forbes/Dave Phillips 8-6 6-4
QF: Jones/Roger Taylor (GB) d. Hunt/Cliff Drysdale 6-8 6-1 6-1
QF: Van Zyl/Frew McMillan d. Catt/Mike Sangster (GB) w.o.
QF: Starkie/Clive Brebnor d. J. Forbes/Gordon Forbes 6-3 6-2

SF: Hard/Mark d. Jones/Taylor 8-6 7-5
SF: Starkie/Brebnor d. Van Zyl/McMillan 6-4 6-2

FI: Darlen Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB)/Clive Brebnor 6-0 7-5

-----

ends March 2 Beaulieu Lawn Tennis Tournament, Beaulieu, France (Clay)

SF: Carole Rosser (GB) d. Nicole Filipone 6-4 6-1

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Carole Rosser (GB) 6-1 6-1

-----

ends March 1 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Indoors)

QF: Ulla Rise d. Vera Johansen 8-6 3-6 6-3
QF: Lisa Gram Andersen d. Solveig Finneberg 8-6 6-2
QF: Gitte Grage d. Bente Vagn Nielsen 6-4 8-6
QF: Pia Balling d. Aase Boll 6-1 6-2

SF: Rise d. Gram Andersen 4-6 6-0 6-2
SF: Balling d. Grage 8-6 7-5

FI: Pia Balling d. Ulla Rise 6-0 6-3

Doubles

SF: Grage/Sorensen d. Johansen/Gram Anderson 9-7 5-7 8-6
SF: M. Vagn Nielsen/B. Vagn Nielsen d. Balling/Birte Klingenberg 6-3 4-6 6-4

FI: Gitte Grage/Lisa Sørensen d. Milly Vagn Nielsen/Bente Vagn Nielsen 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Lisa Kaae Sorensen/Jan Leschly d. Balling/Niels Knudsen 6-2 6-3
SF: Rise/Jorgen Ulrich d. M. Vagn Nielsen/Jens Christian Andersen 6-1 6-3

FI: Lise Sørensen/Jan Leschly d. Ulla Rise/Jorgen Ulrich 3-6 6-3 6-3

-----

February 28-March 1, East German Closed Indoor Championships, Berlin, East Germany (Indoors)

SF: Hella Vahley d. Eva Johannes 6-1 6-0
SF: Helga Magdeburg d. Irmgard Jacke 6-2 6-1

FI: Hella Vahley d. Helga Magdeburg 6-0 8-6

DF: Eva Johannes/Hella Vahley d. Irmgard Jacke/Anne Lindner 6-1 6-3

MX: Hella Vahley/Werner Rautenberg d. Helga Magdeburg/Peter Fährmann 5-7 13-11 6-0

Last edited by DavidK; Nov 11th, 2018 at 01:29 PM.
Rollo is offline  
post #12 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:17 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of March 2-8

March 2-8, Northern Transvaal Championships Pretoria, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

1R: Darlene Hard (US) d. ????
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Jean Forbes 3-6 6-4 6-0
2R: Margaret Hunt d. Pat Walkden (Rho) 3-6 6-2 6-2
2R: Ann Jones (GB) d. Marie Fourie 6-0 6-0

2R: Heather Segal d. ????
2R: Annette Van Zyl d. ????
2R: Val Forbes d. Deidre Catt (GB) 6-3 6-4
2R: Maria Bueno (Bra) d. ?????

QF: Hard d. Starkie 7-5 6-2
QF: Jones d. Hunt 6-0 6-3
QF: Segal d Annette Van Zyl 6-2 4-6 6-1
QF: Bueno d V. Forbes 6-4 6-3

SF: Hard d Jones 0-6 6-3 6-3
SF: Bueno d Segal 10-8 6-4

FI: Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 3-6 7-5

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d Margaret Hunt/Annette Van Zyl 8-6 7-5

MX: Ann Jones (GB)/Roger Taylor (GB) d. Annette Van Zyl/Peter Van Lingen 6-2 6-3

-----

March 2-8 Caracas International, Caracas, Venezuela (Hard)
Venue: Altamira TC

Singles (Draw= at least 9)

1R: Margarita Bender (Chile) d. Francoise Savy 6-4 6-3

QF: Karen Susman (US) d. M De Herlieq 6-1 6-1
QF: Rita Bentley (GB) d. A De Jongh 8-6 6-0
QF: Judy Alvarez (US) d. Elena Subirats 7-5 6-0
QF: Francoise Durr (Fra) d. Bender 6-0 6-2

SF: Bentley d Susman default (back injury)
SF: Durr d Alvarez 6-2 6-3

FI: Francoise Durr (Fr) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-2

Doubles

SF: Durr/Susman d. Bender/O. Soto 6-1 7-5
SF: Alvarez/Bentley d. Subirats/Savy 6-4 6-3

FI: Francoise Durr (Fr)/Karen Susman (US) d. Judy Alvarez (US)/Rita Bentley (GB) 6-3 6-4

Susman injures back in semis vs. Bentley and is off the Carib circuit.

-----

March 1-8, USSR Indoor Championships, Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Anna Dmitrieva d. Valeria Titova 8-6 6-2

Note there was also an end date of 19 February for this event. Which is correct? Verify if possible. For now I am going with this date.

-----

ends March 8 Redwood Invitation, California, United States (Hard)

QF: Julie Heldman d. Linda Van Der Meer 6-4 6-4
QF: Andria Miller d. Diana Gai 6-0 6-0
QF: Jean Danilovich d. Pat Naud Mottes 3-6 6-3 7-5
QF: Mimi Arnold d. Rosie Casals 6-3 8-6

SF: Miller d. Heldman 6-4 3-6 6-3
SF: Arnold d. Danilovich 7-5 8-6

FI: Andria Miller d. Mimi Arnold 4-6 7-5 6-3

-----

ends March 8 Carlton International, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

Singles (Draw=at least 36)

1R: Yvonne Achermann d. V Coombs 6-8 6-4 6-1
1R: Evelyn Terras d. Alex Soady 6-2 8-6
1R: S Mildner d. J George 6-2 6-1
1R: Liv Paldan (Nor) d. Stephanie Percival 6-1 6-2

2R: Paldan d. Margaret Lee 7-5 3-6 7-5
2R: Sally Holdsworth (GB) d. C Ortally 6-1 6-0
2R: Helen Plaisted (Aus) d. Elly Krocke (Neth) 6-4 6-3

3R: Carole Rosser (GB) d. Paldan 6-2 6-3
3R: Anja Lepoutre (Neth) d. Robin Lloyd (GB) 6-2 6-0
3R: Terras d. Mildner 6-3 6-2

QF: Jacqueline Rees-Lewis d. ????
QF: Trudy Groenman (Neth) d. Rosser 7-5 6-4
QF: Monique Salfati d. Holdsworth 5-7 6-3 7-5
QF: Robin Lesh d. ????

SF: Salfati d. Lesh 3-6 6-0 6-3
SF: Jacqueline Rees-Lewis d. Groenman ????

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-0 6-2

Doubles

SF: Holdsworth/Lloyd d. Groenman/Lepoutre 6-1 6-8 8-6

FI: Roberta Beltrame (Ita)/Monique Salfati d. Sally Holdsworth (GB)/Robin Lloyd (GB) 6-2 6-3

Mixed Doubles

FI: Jacqueline Rees-Lewis/Ron McKenzie (NZ) d. Roberta Beltramer/Pierre Loizeau 6-1 6-4

-----

Ends March 7 Belgium Indoor Championships Brussels, Belgium (Indoors)

SF: Christiane Mercelis d. Joelle Van Landeghem 6-3 6-2
SF: Christine Loeys d. Ingrid Loeys 6-2 6-4

FI: Christiane Mercelis d. Christine Loeys 6-2 6-1

DF: Christine Loeys/Christiane Mercelis d. Monique Bedoret/Jagnon Poucette 8-6 6-1

Mixed Doubles

SF: Mercelis/Eric Drossart d. Micheline Five Rouquois/Michel Kelecom 6-2 6-2
SF: Bedoret/Claude de Gronckel d. Odette Jacob/Patrich Hombergen 6-4 8-6

FI: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Monique Bedoret/Claude de Gronckel 6-1 6-2

-----

March 5-8, Tournament Of Flandres, Roubaix, France (Indoors)

FI: Michelle Boulle d, Johanne Venturino 8-6 4-6 6-2

Last edited by DavidK; Nov 25th, 2018 at 02:32 PM.
Rollo is offline  
post #13 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:18 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of March 9-15

March 9-15, Ciudad Of Barranquilla, Barranquila, Columbia (Clay)

Singles (Draw=10)

1R: Margarita Bender (Chile) d Beatriz Del Corral 3-6 8-6 4-1 retired
1R: Polita Palacios d. Francoise Savy (Ven) 4-6 6-4 6-4

QF: Francoise Durr (Fra) d. Maria Escobar 6-1 6-0
QF: Elena Subirats (Mex) d. Frances Farrar 6-4 6-3
QF: Rita Bentley (GB) d. Bender 6-2 6-4
QF: Judy Alvarez (US) d. Palacios 6/2-6/1

SF: Durr d Subirats 6-1 6-0
SF: Alvarez d Bentley 7-5 2-6 8-6

FI: Francoise Durr (Fra) d. Judy Alvarez (US) 6-0 6-2

Doubles

SF: Alvarez/Durr d. Bender/ Del Corral 3-6 8-6 4-1 ret.
SF: Savy/Subirats d. Bentley/Farrar 7-5 6-3

FI: Judy Alvarez (US)/Francoise Durr (Fra) d. Francoise Savy (Ven)/Elena Subirats (Mex) 6-2 6-3

Mixed Doubles

1R: Farrar/Gene Scott (US) d. Palacios/Dario Behar 6-3 4-6 6-4

QF: Durr/Patricio Rodriguez (Chi) d. Del Corral/Ray Senkowski (US) 8-6 7-5
QF: Farrar/Scott d. Subirats/Roger Werksman (US) 6-3 5-7 6-4
QF: Bentley/Nicola Pilic (Yug) d. Bender/Eduardo Zuleta (Ec) 6-4 6-2
QF: Alvarez/Jose Luis Arilla (Sp) d. Savy/Iyo Pimentel (Ven) 6-3 6-4

SF: Durr/Rodriguez d. Farrar/Scott 6-3 7-5
SF: Bentley/Pilic d. Alvarez/Arilla 6-3 6-4

FI: Rita Bentley (GB)/Nicola Pilic (Yug) d. Francoise Durr (Fr)/Patricio Rodriguez (Chi) 6-3 8-6
-----

March 9-15, Orange Free State Championships, Bloemfontein, South Africa (Hard)

QF: Darelene Hard (US) d. ????
QF: Elizabeth Starkie (GB) d. Deidre Catt (GB) 6-2 5-7 6-4
QF: Ann Jones (GB) d. ?????
QF: Maria Bueno (Bra) d. ????

SF: Hard d Starkie 6-2 6-2
SF: Bueno d. Jones 5-7 6-3 6-3

FI: Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 8-6 2-6 6-1

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Deidre Catt (GB)/Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-2

-----

March 6-15 Cairo International Tournament*, Cairo, Egypt (Clay)

Singles (Draw=14)

1R: Christine Truman (GB) d. S. Brummit 6-1 6-0
1R: Carmen Coronado (Sp) d Clelia Gaeta 6-2 2-6 6-2
1R: Vicki Berner (Can) d. Vivienne Dennis (GB) 6-4 6-4
1R: Madonna Schacht (Aus) d. Carol Ann Prosen (US) 6-1 6-4

1R: Helga Schultze (Ger)-bye
1R: Carole Rosser (GB) d. I Vassiliades 6-2 6-4
1R: Mary Habicht (Bra) d. Jill Mills (GB) 6-1 1-6 6-4
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

QF: Truman d Coronado 6-2 9-7
QF: Schacht d Berner 6-1 6-0
QF: Schultze d. Rosser 3-6 6-2 6-3
QF: Lehane d Habicht 6-4 6-3

SF: Truman d Schacht 6-4 6-2
SF: Lehane d Schultze 4-6 6-4 6-3

FI: Jan Lehane (Aus) d. Christine Truman (GB) 6-2 6-1

Doubles

QF: Lehane/Schacht d. Prosen/Schultze 6-2 6-2
QF: Rosser/Mills d. Coronado/Themeli 6-2 6-1
QF: Habicht/Berner d. Ibrahim/Vassiliadis 6-1 6-0

SF: Lehane/Schacht d. Rosser/Mills 6-0 6-0
SF: Schultze/Truman d. Habicht/Berner 8-6 6-3

FI: Helga Schultze (Ger)/Christine Truman (GB) d. Jan Lehane (Aus)/Madonna Schacht (Aus) 6-4 6-4

Mixed Doubles

QF: Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Schultze/Harald Elschenbroich (Ger) 6-1 6-3
QF: Lehane/Pierre Barthes (Fr) d. Prosen/Nick Kalogeropoulos 6-8 6-3 6-4
QF: Truman/Bobby Wilson (GB) d. Berner/Norm Perry (US) 6-4 6-1

SF: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Coronado/Mandarino 6-1 6-0
SF: Lehane/Barthes d. Truman/Wilson 3-6 6-3 6-4

FI: Madonna Schacht (Aus)/Martin Mulligan (Aus) d. Jan Lehane (Aus)/Pierre Barthes (Fr) 7-5 6-4

*Alternate title UAR (United Arab Republic) International.

-----

March 9-15 Gallia International Cup, Cannes, France (Clay)

Singles (Draw=18)

1R: Margaret Lee (GB) d. Maylis Burel ????
1R: Monique Salfati d. Sally Holdsworth (GB) ????

2R: Jacqueline Rees-Lewis d. Robin Blakelock (GB) default
2R: Betty Stove (Neth) d. Liv Paldan (Nor) 6-4 6-0
2R: Lee d. Christiane Spinoza 9-7 5-7 6-3
2R: Robin Lesh (GB) d. Robin Lloyd (GB) 6-4 6-8 6-4

2R: Roberta Beltrame (Ita) d. Cordellan 6-1 6-1
2R: Trudy Groenman (Neth) d. Nicole Filipone 6-2 6-0
2R: Elly Krocke (Neth) d. Anne Marie Studer 6-2 4-6 6-2
2R: Salfati d. Marilyn Greenwood (GB) default

QF: Rees-Lewis d Stove 4-6 6-1 7-5
QF: Lesh d Lee 6-4 4-6 6-3
QF: Beltrame d Groenman 3-6 6-2 6-4
QF: Salfati d Krocke 6-2 2-6 6-2

SF: Rees-Lewis d Lesh 6-1 6-3
SF: Salfati d Beltrame 6-4 2-6 7-5

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Monique Salfati 6-3 6-1

Rees-Lewis mops up lesser events on the Riviera this year.

-----

March 15, Arizona State Closed, Phoenix, US

SF: Laurie Callaway d. Sheila Wilson 6-2 5-7 6-1
SF: Dot Clayton d. Lynn Haines Becker 6-4 10-12 6-1

FI: Laurie Callaway d. Dot Clayton 14-12 6-2

-----

March 15, West Hollywood, West Hollywood, California, US

QF: Eileen Rahlens d. Pat Cody 6-3 6-2

SF: Linda Lou Crosby d. Rahlens 6-3 3-6 6-2
SF: Cathy Lee Crosby d. Myra Vukelich 6-1 2-6 6-1

FI: Linda Lou Crosby d. Cathy Lee Crosby 6-4 7-5

Last edited by DavidK; Dec 9th, 2018 at 01:33 PM.
Rollo is offline  
post #14 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:28 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of March 16-22

March 16-22 Alexandria Tournament, Alexandra, Egypt (Clay)

Singles (Draw=13)

1R: Christine Truman (GB) d. R. Schultz (Ger) 6-3 6-1
1R: Vicki Berner (Can) d. Carol Ann Prosen (US) 6-2 7-5
1R: Carole Rosser (GB) d. Vassiliades 6-4 9-7
1R: Helga Schultze (Ger)-bye

1R: Carmen Coronado (Sp)-bye
1R: Madonna Schacht (Aus) d. Jill Mills (GB) 6-2 6-1
1R: Mary Habicht (Bra) d. Vivienne Dennis (GB) 6-3 6-0
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

QF: Truman d. Berner 6-0 6-2
QF: H. Schultze d. Rosser 3-6 6-4 6-0
QF: Schacht d. Coronado 6-1 6-0
QF: Lehane d. Habicht 6-2 6-1

SF: H. Schultze d. Truman 6-1 6-8 6-1
SF: Lehane d. Schacht 6-3 6-2

FI: Jan Lehane (Aus) d. Helga Schultze (Ger) 3-6 6-3 6-4

Doubles

QF: Lehane/Schacht d. Dennis/R. Schultz 6-3 6-3
QF: Rosser/Mills d. Coronado/Prosen 6-4 6-4

SF: Truman/H. Schultze d. Habicht/Berner 6-1 6-0
SF: Lehane/Schacht d. Rosser/Mills 6-2 6-4

FI: Christine Truman (GB)/Helga Schultze (Ger) d. Jan Lehane (Aus)/Madonna Schacht (Aus) 6-4 7-5

Mixed Doubles

2R: Mills/Alan Mills (GB) d. Prosen/Nick Kalogeropoulos (Gr) 6-4 3-6 6-1
2R: Rosser/Juan Gisbert (Sp) d. Dennis/Ismai El Shafei 6-2 6-2

QF: Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Mills/Mills 7-5 9-7
QF: Rosser/Gisbert d. Lehane/Pierre Barthes (Fr) 2-6 6-0 6-4

SF: Coronado/Mandarino d. Rosser/Gisbert ??
SF: Schultze/Harald Elschenbroich (Ger) d. Truman/Bobby Wilson (GB) 6-4 6-1

FI: Carmen Coronado (Sp)/Jose Eson Mandarino (Bra) d. Helga Schultze (Ger)/Harald Elschenbroich (Ger) 6-2 6-1

-----

March 17-23, Pan American Championships, Mexico City, Mexico (Clay)

Singles (Draw=10)

1R: Beatriz Martinez d. Frances Farrar 6-3 7-5
1R: Elena Subirats d. Olga Montano 3-6 6-1 6-2

QF: Francoise Durr (Fra) d. Carmen Fernandez 6-2 6-3
QF: Martinez d. Alina De Balbiers 6-2 2-6 8-6
QF: Kathy Harter (US) d. Subirats 8-6 6-0
QF: Yola Ochoa d. Patricia Reyes 6-0 6-4

SF: Durr d. Martinez 6-0 6-2
SF: Ochoa d. Harter 6-4 6-2

FI: Yola Ochoa d Francoise Durr (Fra) 6-4 4-6 6-3

Doubles

1R: Ochoa/Subirats d. Flores/Farrar 6-3 6-1

SF: Ochoa/Subirats d. Fernandez/Martinez 6-1 6-0
SF: Durr/Harter d. Balbiers/Reyes 7-5 6-2

DF: Yola Ochoa/Elena Subirats d. Francoise Durr (Fra)/Kathy Harter (US) 7-5 6-8 6-2

-----

March 16-22, Nice International Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Singles (Draw=25)

1R: Jacqueline Rees-Lewis-bye
1R: Ulla Sandulf (Swe)-bye
1R: Anna Lepoutre (Neth) d Stephanie Percivall (GB) 6-1 retired
1R: Roberta Beltrame (Ita) d. Robin Lloyd (GB) 6-4 6-0
Almut Sturm d Christiane Spinoza

1R: Virginia Wade d. V Coombs 6-1 7-5
1R: Lorna Cawthorn d. Elly Krocke 6-4 6-8 7-5
1R: Margaret Lee d. Betty Stove 10-8 1-6 6-3
1R: Liv Paldan d. Rosie Darmon 6-1 6-3

1R: Sally Holdsworth d Irene De Lansalut 4-6 6-0 6-3
1R: Maylis Burel d Robin Lesh 8-6 9-11 6-2
1R: Christiane Mercelis d Anne Owen 3-6 6-4 6-1
1R: Liv Paldan d Rosie Darmon 6-1 6-3

2R: Rees-Lewis d. Sandulf 6-1 6-1
2R: Lepoutre d Beltrame 6-4 8-6
2R: Almut Sturm d Christiane Spinoza 6-2 6-3
2R: Wade d Holdsworth 6-1 6-4

2R: Trudy Groenman d Cawthorn 6-3 6-2
2R: A Winkler d Monique Salfati default
2R: Lee d Burel 6-2 11-9
2R: Mercelis d Paldan 6-2 6-0

QF: Rees-Lewis d. Lepoutre 6-1 6-0
QF: Sturm d. Wade 4-6 6-1 7-5
QF: Groenman d. Winkler 6-1 6-4
QF: Mercelis d. Lee 5-7 6-3 7-5

SF: Sturm d. Rees-Lewis 2-6 7-5 6-7 retired
SF: Mercelis d. Groenman 6-2 3-6 6-2

FI: Almut Sturm (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 0-6 6-2 6-4

Doubles

QF: Groenman/Lepoutre d. Cawthorn/Lloyd 6-2 6-2
QF: Sturm/Wade d. Lofdahl/Sandulf 6-4 6-2
QF: Knocke/Stove d. Burel/de Lanslut 4-6 6-4 6-1
QF: Beltrame/Mercelis d. Lee/Owen 6-1 6-2

SF: Groenman/Lepoutre d. Sturm/Wade 6-3 6-1
SF: Knocke/Stove d. Beltrame/Mercelis 6-4 6-2

FI: Trudy Groenman (Neth)/Anna Lepoutre (Neth) d. Elly Krocke (Neth)/Betty Stove (Neth) 3-6 6-2 6-2

Mixed Doubles

OF: Lepoutre/Dimitri Sturdza (Swz) d. Wade/Peter Curtis (GB) 8-6 6-4
QF: Lesh/Bob Carmichael (Aus) d. Stove/Andrej Licis (Pol) 9-7 7-5
QF: Mercelis/Claude de Gronckel (Bel) d. de Lanslut/Bodo Nitsche (Ger) 6-1 6-1

SF: Beltrame/Ron McKenzie (NZ) d. Lepoutre/Sturdza 4-6 6-2 6-1
SF: Mercelis/de Gronckel d. Lesh/Carmichael 6-2 6-1

FI: Roberta Beltrame (It)/Ron McKenzie (NZ) d. Christiane Mercelis (Bel)/Claude de Gronckel (Bel) 6-8 6-2 6-4

-----

March 15, Coupe Andre Ewbank, France

FI: Anne-Marie Vissault d. Jacqueline Leboubenec 6-4 6-3

-----

ends March 24, Trinidad International, Trinidad

Singles (Draw=at east 6)

QF: Rita Bentley (GB) d. S. Ince 6-2 6-1
QF: Midlred Cambridge d. ????
QF: Francoise Savy (Ven) d Jean Marsden 6-2 3-6 6-1
QF: Judy Alvarez (US) d. ????

SF: Bentley d. Cambridge 6-2 10-8
SF: Judy Alvarez d. Savy 6-0 6-2

FI: Judy Alvarez (US) d. Rita Bentley (GB) 6-1 8-6

Mixed Doubles

QF: Alvarez/Jose Luis Arilla (Sp) d. S. Wiggins/Ken Fletcher (Aus) 6-1 8-6
QF: J. Horn/Roy Emerson (Aus) d. Marsden/Eduardo Zuleta (Ec) 6-3 7-5
QF: Savy/Iyo Pimentel (Ven) d. S. Kelsick/Manuel Santana (Sp) 6-1 7-5
QF: Bentley/Ron Holmberg (US) d. Rogan/Roger Werksman (US) 7-5 6-3

SF: Alvarez/Arilla d. Horn/Emerson 6-1 6-1
SF: Bentley/Holmberg d Savy/Pimentel 6-1 6-0

FI: Rita Bentley (GB)/Ron Holmberg (US) d. Judy Alvarez (US)/Jose Luis Arilla (Sp) 2-6 6-3 6-4

The Carib circuit is split in two this week-with the other girls playing Mexico City. Thus the field is a small one.

-----

March, Fullerton Invitation, Fullerton, California, US

QF: Kathy Harter d. Mira Vukelich 6-1 6-0

SF: Harter d. Eileen Rahlens 6-1 6-1
SF: Kathy Blake d. Pat Conger 6-4 6-1

FI: Kathy Blake d. Kathy Carter 0-6 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Winnie McCoy/Stan Ellis d. Jeri Shepard/Russell 6-3 5-7 6-4
SF: Conger/Jack Teal d. Armstrong/Armstrong 6-3 6-0

FI: Pat Conger/Jack Teal d. Winnie McCoy/Stan Ellis 6-3 4-6 10-8

Last edited by DavidK; Dec 9th, 2018 at 01:41 PM.
Rollo is offline  
post #15 of 198 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:31 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,735
                     
Re: 1964 results

Week of March 23-29

March 18-30 South African Championships Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=37)

1R: M. Hodgman d. Janine Riddell 7-5 6-1
1R: Maryna Godwin d. Glenda Swan 6-8 6-4 6-1
1R: Annette Van Zyl d. Sally Fiore 6-1 6-3
1R: Annette Nel d. Anne Papenfus 2-6 6-2 10-8
1R: Estelle Dellar d. Esme Emanuel 10-8 6-3

2R: Maria Bueno (Bra) d. Sandra Hesse 6-4 6-1
2R: Greta Delport d. Coleen Callanan 6-2 6-2
2R: Heather Segal d. K Owen 6-1 6-1
2R: Marie Fourie d. Jenny Garner 6-2 6-2
2R: Eunice Passmore d. Yvonne Wilkinson 6-3 6-0
2R: Margaret Hunt d. Jenny Morris (Rho) 6-2 6-1
2R: Vivienne Wiggill d. Hodgman 7-5 7-5
2R: Ann Jones (GB) d. Godwin 6-1 6-1

2R: Van Zyl d. Dellar 6-2 6-3
2R: Nel d. Liz Starkie (GB) 3-6 6-3 6-4
2R: Jean Forbes d. P Taylor 6-1 6-0
2R: Renee Schuurman d. Yvonne Rossen 6-1 6-3
2R: Pat Walkden d. Margaret Marais 6-0 7-5
2R: Deidre Catt (GB) d. Elizabeth Bunn 6-1 6-1
2R: Ingrid Frohling d. Val Forbes 6-3 3-6 6-4
2R: Darlene Hard d. Margaret Nielson 6-1 6-1

3R: Bueno d. Delport 6-1 6-1
3R: Segal d. Fourie 8-6 6-0
3R: Hunt d. Passmore 6-3 4-6 7-5
3R: Jones d. Wiggill 6-0 6-3

3R: Van Zyl d. Nel 6-4 6-2
3R: Schuurman d. J. Forbes 6-4 6-3
3R: Catt d. Walkden 6-2 6-1
3R: Hard d. Frohling 6-1 6-1

QF: Bueno d. Segal 6-2 6-1
QF: Jones d. Hunt 6-3 6-4
QF: Van Zyl d. Schuurman 6-3 6-3
QF: Hard d. Catt 6-1 8-6

SF: Jones d. Bueno 6-4 6-1
SF: Hard d. Van Zyl 6-3 6-4

FI: Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB) 6-3 7-5

Doubles (Draw=21)

1R: Coleen Callanan/Marie Fourie d. Sandra Hesse/Glenda Swan 4-6 6-3 6-1
1R: Elizabeth Bunn/Vivienne Wiggill d. Estelle Dellar/Bernice Vukovich 3-6 8-6 6-3
1R: Deidre Catt (GB)/Liz Starkie (GB) d. Sally Fiore/Margaret Nielson 6-4 6-4
1R: Ann Jones (GB)/Renée Schuurman d. Christina Bell/M. Hodgman default
1R: Esmé Emanuel/K. Owen d. L. Marks/Yvonne Rossen 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Annette Nel/P. Taylor 6-0 6-1
2R: Greta Delport/Heather Segal d. Jenny Garner/Yvonne Wilkinson 6-3 6-2
2R: Jean Forbes/Val Forbes d. Callanan/Fourie 8-6 6-1
2R: Catt/Starkie d. Bunn/Wiggill 6-4 6-3

2R: Jones/Schuurman d. Emanuel/Owen 6-0 6-4
2R: Marais/Passmore d. Thea Hale/Mrs Moss 6-1 6-1
2R: Ingrid Frohling/Maryna Godwin d. Jenny Morris (Rho)/Pat Walkden 6-2 6-4
2R: Hunt/van Zyl d. Anne Papenfus/Janine Riddell 6-2 6-1

QF: Bueno/Hard d. Delport/Segal 6-1 6-3
QF: Catt/Starkie d. Forbes/Forbes 7-5 6-4
QF: Jones/Schuurman d. Marais/Passmore 6-1 6-2
QF: Hunt/van Zyl d. Frohling/Godwin 6-2 7-5

SF: Bueno/Hard d. Catt/Starkie 6-3 6-1
SF: Hunt/van Zyl d. Jones/Schuurman 6-3 6-4

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Annette van Zyl 6-4 6-8 6-0

Mixed Doubles (Draw=38)

1R: Deidre Catt (GB)/Graham Stilwell (GB) d. Bernice Vukovich/Lewis Sylvester 2-6 6-2 6-3
1R: Vivienne Wiggill/Tom Okker (Neth) d. K. Owen/J. Bulbring 6-4 5-7 7-5
1R: Annette van Zyl/Ray Moore d. Esmé Emanuel/Bokkie Niemand 6-3 6-0
1R: Renée Schuurman/Abe Segal d. Elizabeth Bunn/Quentin Pretorius 6-1 6-1
1R: Coleen Callanan/Kenneth Smith d. Janine Riddell/Basil Wheeler 6-2 6-3
1R: Val Forbes/Clive Brebnor d. Estelle Dellar/Brian Woodroffe 6-4 7-5

2R: Darlene Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. M. Hodgman/Errol Sapire 6-1 6-4
2R: Margaret Marais/Tony Hagan d. P. Taylor/Nicky Coetzer 7-5 4-6 6-2
2R: Heather Segal/Peter van Lingen d. Jenny Garner/Graydon Garner 6-3 6-3
2R: Greta Delport/Cliff Drysdale d. Sally Fiore/O.S. Morris 6-1 6-1
2R: Catt/Stilwell d. Marie Fourie/Peter Mors 6-1 6-1
2R: van Zyl/Moore d. Wiggill/Okker 4-6 7-5 6-2
2R: Maryna Godwin/Colin Zeeman d. Mrs Moss/Patrick Cramer 4-6 7-5 6-2
2R: Ann Jones (GB)/Roger Taylor (GB) d. Eunice Passmore/Piet Snyman 6-4 6-3

2R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. Yvonne Rossen/Noel Harford 6-2 8-6
2R: Anne Papenfus/Rohan Summers d. Margaret Nielson/O.N. Martin 6-1 4-6 6-3
2R: Pat Walkden/Terry Ryan d. Annette Nel/Etienne de Villiers 6-0 7-5
2R: Liz Starkie (GB)/Stanley Matthews (GB) d. Yvonne Wilkinson/Jackie Saul 10-8 7-5
2R: Schuurman/A. Segal d. Callanan/Smith 7-5 6-2
2R: Glenda Swan/Bob Maud d. V. Forbes/Brebnor 9-7 3-6 6-2
2R: Ingrid Frohling/David Phillips d. Jenny Morris (Rho)/Roger Dowdeswell (Rho) 4-6 8-6 6-2
2R: Margaret Hunt/Frew McMillan d. Sandra Hesse/Tony Wolpert 6-4 6-3

3R: Hard/Mark d. Marais/Hagan 6-1 6-4
3R: Delport/Drysdale d. Segal/van Lingen 6-4 6-2
3R: Catt/Stilwell d. van Zyl/Moore 4-6 6-4 6-4
3R: Jones/Taylor d. Godwin/Zeeman 6-4 6-4

3R: J. Forbes/Forbes d. Papenfus/Summers default
3R: Starkie/Matthews d. Walkden/Ryan 6-4 6-4
3R: Schuurman/A. Segal d. Swan/Maud 6-1 6-4
3R: Hunt/McMillan d. Frohling/Phillips 6-0 6-1

QF: Hard/Mark d. Delport/Drysdale 6-4 6-3
QF: Jones/Taylor d. Catt/Stilwell 6-3 6-4
QF: J. Forbes/G. Forbes d. Starkie/Matthews 6-1 6-1
QF: Hunt/McMillan d. Schuurman/A. Segal 3-6 6-3 6-3

SF: Hard/Mark d. Jones/Taylor 6-1 6-4
SF: Hunt/McMillan d. J. Forbes/G. Forbes 6-1 9-7

FI: Darlene Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. Margaret Hunt/Frew McMillan 3-6 6-3 6-3

Hard wins the jewel of the circuit and retires from tennis. She will make brief appearances after the start of Open tennis in 1968, but this event marks the end of her career as a world top tenner.

-----

March 23-29 Good Neighbor Championships Miami Beach, Florida, US (Clay)

1R: Nancy Richey [1] d Francoise Savy (Ven) 6-1 6-1
1R: Judy Alvarez d Barbara Lossone 6-2 6-2
1R: Carol Hanks d Sandy Warshaw 6-1 6-1
1R: Rita Bentley (GB) d Elena Subirats (Mex) 6-2 6-2
1R: Stephanie DeFina d Donna Barker 6-3 6-0
1R: Martha Hernandez Burchers d Olga Kalo (Gr) 6-1 6-1

2R: Richey [1] d June Harbett 6-0 6-0
2R: Donna Floyd Fales d ????
2R: Justina Bricka d ????
2R: Francoise Durr (Fr) d ????

2R: Alvarez d Sue Sterrett 6-1 4-6 6-3
2R: Hanks d Margaret Babbitt 6-0 6-0
2R: Bentley d Peachy Kellmeyer 2-6 6-1 6-2
2R: DeFina d Burchers 6-2 6-3

QF: Richey [1] d Fales 6-0 6-3
QF: Durr d Bricka 6-4 5-7 6-0
QF: Hanks d Alvarez 6-4 6-1
QF: DeFina d Bentley 6-4 6-1

SF: Richey [1] d Durr 6-2 9-7
SF: DeFina d Hanks 1-6 6-3 6-3

FI: Nancy Richey [1] d Stephanie De Fina 6-4 6-2

Doubles

1R: Salichs/Fuller d. Subirats/Savy 9-7 6-4
1R: Williams/Kalo d. Bessey/O'Neal 6-3 2-6 8-6

QF: Richey/Fales d. Salichs/Fuller 6-3 6-2
QF: Bricka/Hanks d. Williams/Kalo 6-1 6-0
QF: De Fina/Burchers d. Lossone/Barker 6-1 6-3
QF: Durr/Alvarez d. Belsen/Evans 6-0 6-0

SF: Bricka/Hanks d. Richey/Fales 6-4 8-6
SF: Durr/Alvarez d. De Fina/Burchers 6-2 6-1

FI: Justina Bricka/Carol Hanks d Judy Alvarez/Francoise Durr 2-6 8-6 6-3

-----

March 23-29 San Luis Potosi Tournament, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF: Yola Ramirez Ochoa d. ????
QF: Patricia Reyes d. Maria De Luz Hernandez 11-9 7-5
QF: Antonia Prado d. Beatriz Lavin Martinez 6-1 6-3
QF: Kathy Harter (US) d. Amparo Perez 6-0 6-2

SF: Ochoa d. Reyes 6-2 6-1
SF: Harter d. Prado 6-2 6-4

FI: Yola Ochoa d Kathy Harter US) 6-3 6-3

Doubles

SF: Ochoa/Ramirez d. Reyes/Lavin 6-3 6-2
SF: Harter/Perez d. Susana Hernandez de Guizar/Hortensia Hernandez de Lopez 6-1 6-4

DF: Yola Ochoa/Patricia Ramirez d Kathy Harter (US)/Amparo Perez 6-3 6-0

-----

Ends March 30 Thunderbird Invitation Phoenix Arizona, US (Hard)

Singles (Draw=16)

1R: Linda Lou Crosby d. Melissa Callaway 10-8 7-9 6-3

2R: Carole Caldwell-bye
2R: Jean Danilovich d. Vicki Stone 6-0 6-1
2R: Lynne Abbes d. Nancy Neeld 6-2 6-3
2R: Jane Albert d. Linda Lou Crosby 6-4 6-2

2R: Vicki Palmer d. Penny Scott 6-3 6-2
2R: Cathy Gagel d. Mary Kay Veenboer 6-2 6-0
2R: Julie Heldman d. Cathy Lee Crosby 6-2 6-1
2R: Mimi Arnold d. Lynn Haines Becker 6-1 6-1

QF: Danilovich d. Caldwell 6-4 4-6 6-3
QF: Albert d. Abbes 6-3 6-4
QF: Palmer d. Gagel 6-2 4-6 7-5
QF: Arnold d. Heldman 6-2 6-4

SF: Albert d. Danilovich 6-3 6-4
SF: Arnold d. Palmer 6-2 6-4

FI: Jane Albert d. Mimi Arnold 6-3 7-5

Mixed Doubles

1R: Gagel/Jim McManus d. Callaway/Jim Rombeau 6-4 6-4
1R: Palmer/Whitney Reed d. Veenboer/Van Grant 6-2 6-3
1R: L. Crosby/Butch Newman d. Abbes/Bill Hoogs 2-6 6-2 6-4
1R: C. Crosby/Andy Lloyd d. Becker/George Druliner 2-6 6-4 7-5

QF: Gagel/McManus d. Caldwell/Gene Scott w.o.
QF: Albert/Bill Bond d. C. Crosby/Lloyd 6-3 6-1
QF: Palmer/W. Reed d. L. Crosby/Newman 6-8 6-3 8-6
QF: Heldman/Ian Crookenden (NZ) d. Danilovich/Dave Reed w.o.

SF: Albert/Bond d. Gagel/McManus 6-3 6-2
SF: Heldman/Crookenden d. Palmer/W. Reed 13-11 8-6

FI: Janie Albert/Bill Bond d. Julie Heldman/Ian Crookenden (NZ) 6-3 2-6 7-5

-----

March 27-29 Albury Easter Tournament , Albury, NSW, Australia

SF: Margaret Smith d. Robyn Ebbern 6-3 6-2
SF: Lesley Turner d. Judy Tegart 7-5 3-6 6-1

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 5-7 6-3 6 ?? (copy score from Ugarte)

DF: Kerry Melville/Margaret Smith d. Judy Tegart/Lesley Turner 6-1 6-1

-----

March 31, Indonesian National Hardcourts, Semarang, Java, Indonesia

SF: Otty Oey d. Vonny Djoa 3-6 6-3 6-0
SF: Mieh Suhadi d. Liam Soen Bie 3-6 6-2 6-2

FI: Mieh Suhadi d. Otty Oey 6-3 6-3

DF: Mien Suhadi/Noeke Mudjoko d. Liam Soen Bie/Otty Oey 6-1 2-6 6-2

MX: Liam Soen Bie/Oei Han Liem d. Tan Giem Bing/Ami Sadjiman 6-3 6-4

-----

March 30, Ostend Easter, Ostend, Belgium

FI; Odette Jacob d. Monique Van Haver 6-2 6-4

March 27-31 North Of England Hard Court , ????, England (Clay)

SF: Nell Truman d Louise Grundy 6-4 6-1
SF: Heather Allen d Alison Stroud 0-6 6-3 6-2

FI: Nell Truman d Heather Allen 2-6 6-2 6-1

-----

March 23-30 Monte Carlo International Championships , Monte Carlo, Monaco (Clay)

Singles (Draw=31)

1R: Vera Sukova (Cz) d. Ulla Sandulf (Swe) 6-0 6-3
1R: Roberta Beltrame (Ita) d. Betty Stove (Neth) 2-6 6-1 6-0
1R: Vicki Berner (Can) d. Madonna Schacht (Aus) 3-6 retired
1R: Christiane Mercelis (Bel) d. Carole Rosser (GB) 4-6 6-0 6-0
1R: Christine Truman (GB) d. Haroun default
1R: Irene De Lansalut (Fra) d. Lorna Cawthorn (GB) 6-0 6-3
1R: Helga Schultze (Ger) d. Katarina Bartholdson (Swe) 2-6 6-4 6-3
1R: Lucia Bassi (Ita) d. Anne-Marie Larue (Fra) 0-6 6-4 9-7

1R: Virginia Wade (GB) d. Elly Krocke (Neth) 6-3 6-4
1R: Jacqueline Rees-Lewis (Fra) d. Mary Habicht (US) 4-6 6-4 6-2
1R: Vlasta Kodesova (Cz) d. Rosie Darmon (Fra) 6-3 6-2
1R: Heide Schildknecht (Ger) d. Lea Pericoli (Ita) 6-1 6-1
1R: Silvana Lazzarino (Ita) d. Anna Lepoutre (Neth) 6-4 6-4
1R: Almut Sturm (Ger) d. Carol Ann Prosen (US) 8-6 6-1
1R: Trudy Groenman (Neth) d. Maria Leyrer (Aus) 6-1 6-2
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

2R: Sukova d Beltrame 6-0 8-6
2R: Mercelis d Berner 6-2 6-0
2R: Truman d De Lansalut 6-2 6-2
2R: Schultze d Bassi 6-3 6-1

2R: Rees Lewis d Wade 6-4 6-2
2R: Kodesova d Schildknecht 6-3 7-5
2R: Sturm d Lazzarino 7-5 6-1
2R: Lehane d Groenman 6-3 6-2

QF: Sukova d Mercelis 2-6 6-3 6-2
QF: Truman d Schultze 6-2 6-4
QF: Rees Lewis d Kodesova 6-2 6-0
QF: Lehane d Sturm 6-0 6-0

SF: Truman d Sukova 6-4 3-6 7-5
SF: Lehane d Rees Lewis 6-0 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-4

Iliffe Trophy Doubles (Draw=at least 9-teams must represent the same nation)

1R: Rosser/Truman (GB) d. Krocke/Stove (Neth) 6-1 6-3
1R: De Lanslut/Larue (Fr) d. Bartholdsen/Sandulf (Swd) 7-5 6-3
1R: Rosa Darmon/Janine Lieffrig (Fr) d. R. Hassman/Adria Winkler (Ast) 6-3 6-4
1R: Kodesova/Sukova (Cz) d. Groenman/LePoutre (Neth) 7-5 8-6
1R: Lazzarino/Pericoli (It) d. Mary Habicht/Carol Prosen (US) 6-4 7-5
1R: Lorna Cawthorn/A. Lloyd (GB) d. Kirsten Seelbach/Almut Sturm (Ger) w.o.

QF: Rosser/Truman (GB) d. De Lansalut/Larue (Fr) 6-0 6-4
QF: Schildknecht/Schultze (Ger) d. Darmon/Lieffrig (Fr) 6-1 6-1
QF: Lazzarino/Pericoli (It) d. Kodesova/Sukova (Cz) 8-6 6-3
QF: Lehane/Schacht (Aus) d. Cawthorn/Lloyd (GB) 8-6 2-6 6-3

SF: Schultze/Schildknecht (Ger) d Rosser/Truman (GB) 6-1 6-0
SF: Lazzarino/Pericoli (It) d Lehane/Schacht (Aus) 6-2 6-2

FI: Sylvana Lazzarino/Lea Pericoli (Ita) d. Heide Schildknecht/Helga Schultze (Ger) 4-6 6-2 6-0

Truman employs drop shots to beat Lehane for the first time on clay.

-----

March 27-31, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

FI: Susan Tutt d. Carol Webb 6-2 6-2

Last edited by DavidK; Dec 9th, 2018 at 01:47 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome