1964 results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:01 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

WIMBLEDON (Doubles and Mixed)

Doubles (Draw=48)

1st Round

Margaret Smith/Lesley Turner [1]-bye
Trudy Groenman/Anja Lepoutre-bye
Helga Niessen/Almut Sturm-bye
Marie Fourie/Glenda Swan-bye
Vlasta Kodesova/Vera Sukova-bye
Liv Paldan/Ulla Sandulf-bye
Angela Mortimer/Pauline Roberts-bye
Katerina Bartholdson/Gudrun Rosin-bye

Deidre Catt/Elizabeth Starkie d. Carmen Coronado/Anna-Maria Estalella 6-1 6-2
Margaret Harris/Faye Toyne d. Irene de Lansalut/Monique Salfati 8-6 6-2
Rita Bentley/Virginia Wade d. Francesca Gordigiani/Maria-Teresa Riedl default
Margaret Lee/Anne Owen d. Cathy Lee Crosby/Linda Lou Crosby 6-4 7-5
Carole Caldwell/Vicki Palmer d. Gerladine Houlihan/Eleanor O'Neill 6-2 6-2
Jan Lehane/Judy Tegart d. Jane Rushton/JR White 6-2 7-5
Norma Baylon/Helga Schultze d. Pat Hird/Caroline Yates-Bell 6-1 6-4
Renee Haygarth/Ann Jones [4] d. Robin Lesh/Helen Slattery 6-1 6-0

Maria Bueno/Robyn Ebbern [3] d. Madonna Schacht/Annette Van Zyl 6-1 6-4
Rosie Darmon/Pam Watermeyer d. Carol Rosser/Joyce Williams 7-5 7-5
CT Clark/Joyce Fulton d. Jacqueline Rees-Lewis/Jenny Ridderhof-Seven 6-2 1-6 6-3
Anna Dmitrieva/Sonia Pachta d Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer 6-2 3-6 7-5
Judy Alvarez/Tory Fretz d. Christine Truman/Nell Truman default
Justina Bricka/Carol Hanks d. Renate Ostermann/Heide Schildknecht 6-2 6-1
Jean Knight/Jenny Wagstaff d. Heather Allen/Mary McAnally 6-0 2-6 6-2
Carol Prosen/Heather Segal d Suzy Kormoczy/Christinae Mercelis default

Donna Fales/Belmar Gunderson-bye
Francoise Durr/Janine Lieffrig-bye
Vicki Berner/Mary Habicht-bye
Marta Pombo/Mercedes Solsona-bye
Mary Ann Eisel/Lea Pericoli-bye
Patricia McClenaughan/Helen Plaisted-bye
Lorna Cawthorn/Robin Lloyd-bye
Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2]-bye

2nd Round

Smith/Turner [1] d. Groenman/Lepoutre 6-1 6-2
Niessen/Sturm d. Fourie/Swan 4-6 9-7 8-6
Kodesova/Sukova d. Paldan/Sandulf 6-4 6-3
Mortimer/Roberts d. Bartholdson/Rosin 6-2 6-1
Catt/Starkie d. Harris/Toyne 6-1 6-3
Bentley/Wade d. Lee/Owen 4-6 6-1 9-7
Lehane/Tegart d. Caldwell/Palmer default
Haygarth/Jones [4] d. Baylon/Schultze 6 6-2

Bueno/Ebbern [3] d. Darmon/Watermeyer 6-1 6-0
Dmitrieva/Pachta d. Clark/Fulton 6-3 6-3
Bricka/Hanks d. Alvarez/Fretz 6-2 6-2
Prosen/Segal d. Knight/Wagstaff 6-3 3-6 6-2
Fales/Gunderson d. Durr/Lieffrig 7-5 6-4
Berner/Habicht d. Pombo/Solsona 6-1 6-2
Eisel/Pericoli d. McClenaughan/Plaisted 6-1 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Cawthorn/Lloyd 6-1 8-6

3rd Round

Smith/Turner [1] d. Niessen/Sturm 6-1 6-1
Kodesova/Sukova d. Mortimer/Roberts 6-4 7-5
Bentley/Wade d. Catt/Starkie 3-6 6-3 9-7
Haygarth/Jones [4] d. Lehane/Tegart 7-5 5-7 10-8

Bueno/Ebbern [3] d. Dmitrieva/Pachta 6-1 6-2
Bricka/Hanks d. Prosen/Segal 6-1 6-2
Fales/Gunderson d. Berner/Habicht 3-6 6-3 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Eisel/Pericoli 6-1 6-3

Quarterfinals

Smith/Turner [1] d. Kodesova/Sukova 6-0 6-2
Haygarth/Jones [4] d. Bentley/Wade 6-0 6-0
Bueno/Ebbern [3] d. Bricka/Hanks 7-5 2-6 6-3
Moffitt/Susman [2] d. Fales/Gunderson 6-2 6-3

Semifinals

Smith/Turner [1] d. Haygarth/Jones [4] 6-3 6-2
Moffitt/Susman [2] d. Bueno/Ebbern [3] 4-6 6-2 6-3

Final

Margaret Smith/Lesley Turner [1] d. Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2] 7-5 6-2

------------------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=80)

1st Round

Margaret Smith/Ken Fletcher [1]-bye
Gudrun Rosin/Reino Nyyssonen-bye
Joyce Williams/Keith Wooldridge-bye
Alison Stroud/Mark Cox-bye
Angela Mortimer/Clive Brebnor-bye
Jenny Ridderhof-Seven/Pieter Van Eysden-bye
Judy Tegart/Willy Bungert-bye
Vicki Palmer/Butch Newman-bye

Deidre Catt/John Keller-bye
Carol Prosen/Nicky Kalogeropoulos-bye
Jan Lehane/Lew Gerrard-bye
Vlasta Kodesova/Milan Holecek-bye
PA Spencer/GM Price-bye
Caroline Yates-Bell/Gene Scott-bye
Heather Segal/Tom Brown-bye
Christine Truman/Humphrey Truman-bye

Norma Baylon/Bob Howe [4]-bye
Jacqueline Rees-Lewis/Ronald Mckenzie-bye
Francoise Durr/Alain Bresson-bye
Janine Lieffrig/Daniel Contet-bye
Elizabeth Starkie/Mark Otway-bye
Justina Bricka/Frank Froehling-bye
Nell Truman/John McDoanld-bye
Carol Caldwell/Clark Graebner-bye

Caroline Lyon/Roy Dixon d. Mrs JE Hillebrand/JB Hillebrand 3-6 8-6 8-6
Judy Alvarez/Jim McManus d. Jean Knight/WA Knight default
Madonna Schacht/Marty F Mulligan d. Carol Rosser/HS Matheson 6-4 6-1
Helen Plaisted/Brian Tobin d. RF Woodgate/Geoff Paish 6-2 6-2
Glenda Swan/Bob Maud d. K Bartholdson/O Bengtson 4-6 6-2 6-2
Ann Jones/Roger Taylor d. Robin Lesh/RJ Carmichael 6-3 6-2
Renee Haygarth/Abe Segal d. Vicki Berner/NJ Perry 6-4 6-4
Nancy Richey/Cliff Richey d. Mary Habicht/Juan Gisbert 9-7 4-6 6-3

Marie Fourie/David Phillips d. Helen Slattery/EA Zuleta 6-2 6-4
Pat Hird/Gerald Oakley d. Linda Lou Crosby/I Pimental 6-3 6-4
Lea Pericoli/Alberto Lazzarino d. Heather Allen/C Iles 9-7 3-6 6-3
Carmen Coronado/Ed Mandarino d. BI Shenton/GL Ward 8-6 6-1
Irene de Lansalut/Jean Borotra d. SME Porter/RD Ambrose 13-11 7-5
Robyn Ebbern/Ian Crookenden d. Pam Watermeyer/Keith Diepraam 9-7 7-5
Trudy Groenman/Tom Okker d. A Bey/ JG Morris 6-1 6-1
Faye Toyne/Jim Moore d. Sonja Pachta/Jan Leschly default

Patricia McClenaughan/Bill Bowrey-bye
Carol Hanks/Arthur Ashe-bye
Christiane Mercelis/Eric Drossart-bye
Michelle Boule/Jose-Luis Arilla-bye
Geraldine Houlihan/Derek Arthurs-bye
Pauline Roberts/Naresh Kumar-bye
D Rand/Hugh Stewart-bye
Maria Bueno/Bob Hewitt [3]-bye

Lorna Cawthorn/LJ Silvester-bye
Mary McAnally/Keith Carpenter-bye
Karen Susman/Rod Susman-bye
Billie Jean Moffitt/Donald Dell-bye
Pat Walkden/Anthony Ryan-bye
Christaine Spinoza/Jean-Claude Barclay-bye
Virginia Wade/Peter Curtis-bye
Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev-bye

Annette Van Zyl/Raymond Weedon-bye
Vera Sukova/Kiri Javorsky-bye
Robin Lloyd/Pat Cramer-bye
Francesca Gordigiani/Bill Alvarez-bye
Rosie Darmon/Pierre Darmon-bye
Monique Salfati/Michel Leclerc-bye
Donna Fales/Ned Neely-bye
Lesley Turner/Fred Stolle [2]-bye

2nd Round

Smith/Fletcher [1] d Rosin/Nyyssonen 6-1 6-0
Williams/Woolbridge d Stroud/Cox 6-1 6-0
Mortimer/Brebnor d Ridderhof Seven/Van Eysden 6-1 6-3
Tegart/Bungert d Palmer/Newman default
Catt/Keller d Prosen/Kalogeropoulos 6-3 2-6 6-4
Lehane/Gerrard d. Kodesova/Holecek 6-3 6-0
Spencer/Price d. Yates-Bell/Scott 6-4 6-3
Segal/Brown d. Truman/Truman default

Baylon/Howe [4] d Rees-Lewis/McKenzie 9-7 3-6 7-5
Durr/Bresson d Lieffrig/Contet 6-4 6-2
Bricka/Froehling d. Starkie/Otway 7-5 6-2
Caldwell/Graebner d. N Truman/McDonald 6-1 6-1
Alvarez/McManus d. Lyon/Dixon 11-9 6-1
Plaisted/Tobin d. Schacht/Mulligan 8-6 7-5
Jones/Taylor d. Swan/Maud 4-6 7-5 7-5
Haygarth/Segal d. Richey/Richey 6-3 6-1

Fourie/Phillips d. Hird/Oakley 6-4 6-1
Coronado/Mandarino d. Pericoli/Lazzarino 6-2 6-3
Ebbern/Crookenden d. Lansalut/Borotra 6-3 6-0
Groenman/Okker d. Toyne/Moore 6-4 6-1
McClenaughan/Bowrey d. Hanks/Ashe 9-7 3-6 9-7
Mercelis/Drossart d. Boulle/Arilla 6-2 6-3
Roberts/Kumar d. Houlihan/Arthurs 6-2 6-1
Bueno/Hewitt [3] d. Rand/Stewart 6-1 6-1

Cawthorn/Silvester d McAnally/Carpenter 7-5 6-4
Susman/susman d Moffitt/Dell 8-6 6-4
Walkden/Ryan d. Spinoza/Barclay 4-6 6-3 6-2
Dmitrieva/Likhachev d. Wade/Curtis 6-1 6-4
Walkden/Weedon d Sukova/Javorsky default
Lloyd/Cramer d. Gordigiani/Alvarez 3-6 6-3 6-4
Salfati/Leclerc d. Darmon/Darmon 6-3 6-2
Turner/Stolle [2] d. Fales/Neely 6-1 6-4

3rd Round

Smith/Fletcher [1] d Williams/Wooldridge 6-2 6-3
Tegart/Bungert d Mortimer/Brebnor 12-10 6-1
Catt/Keller d Lehane/Gerrard 8-10 10-8 6-2
Segal/Brown d Spencer/Price 6-3 6-3
Durr/Bresson d Baylon/Howe [4] default
Bricka/Froehling d Caldwell/Graebner 7-5 7-5
Plaisted/Tobin d Alvarez/McManus 6-0 6-4
Haygarth/Segal d Jones/Taylor 6-3 3-6 6-1

Fourie/Phillips d Coronado/Mandarino 6-4 5-7 5-1
Groenman/Okker d Ebbern/Crookenden 3-6 6-3 8-6
Mercelis/Drossart d McClenaughan/Bowrey 4-6 11-9 6-3
Bueno/Hewitt [3] d Roberts/Kumar 6-1 6-2
Susman/Susman d Cawthorn/Silvester 6-4 6-1
Walkden/Ryan d Dmitrieva/Likhachev default
Van Zyl/Weedon d Lloyd/Cramer 6-1 3-6 6-2
Turner/Stolle [2] d Salfati/Leclerc 6-3 6-4

4th Round

Smith/Fletcher [1] d Tegart/Bungert 4-6 6-3 6-4
Catt/Keller d Segal/Brown 3-6 6-0 6-2
Bricka/Froehling d Durr/Bresson 6-1 6-4
Haygarth/Segal d Plaisted/Tobin 6-2 4-6 6-1

Groenman/Okker d Fourie/Phillips 7-5 3-6 6-2
Bueno/Hewitt [3] d Mercelis/Drossart 4-6 6-3 6-0
Susman/Susman d Walkden/Ryan 6-1 6-3
Turner/Stolle [2] d Van Zyl/Weedon 7-5 6-3

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Catt/Keller 6-4 8-6
Bricka/Froehling d Haygarth/Segal 6-4 6-4
Groenman/Okker d Bueno/Hewitt [3] 6-2 6-4
Turner/Stolle [2] d Susman/Susman 6-4 5-7 6-0

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Bricka/Froehling 7-5 6-3
Turner/Stolle [2] d Groenman/Okker 2-6 6-2 6-3

Final

Lesley Turner/Fred Stolle [2] d. Margaret Smith/Ken Fletcher [1] 6-4 6-4
------------------------------------------------------------------------------

Draw notes:

Need a first name for CT Clark
Rothamns lists Roberts as VA (Vera) Roberts. She is in fact the same as Pauline Titchener Roberts. I am using Pauline Roberts.
Need a first name for JR White (doubles)

------------------------------------------------------------------------------
Summary

Eastern bloc participants ibn some cases are ordered to default in matches involving South Africans as a protest against apartheid. This is the first time in Wimbledon history politics has intruded into the the tournament. Wimbledon officials hint that actions of this sort in the future will prevent entries from Eastern bloc nations.
------------------------------------------------------------------------------
Sources:

Rothman's Lawn Tennis Almanack

Last edited by Rollo; Jun 26th, 2012 at 02:00 PM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:02 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of June 22-28

ends June 30 Tennessee Valley Tournament Chattannoga, Tennessee, US

Draw=16 (note 2 top seeds get byes in 2R)

1R: Suzanne Venning d Debbie Simmons 1-6 6-3 7-5
1R: Doris Morris d Cheryl Ornes 4-6 6-2 8-6

2R: Owen Mchaney-bye
2R: Brenda Nunns (Can) d Pam Sullivan 6-4 6-2
2E: Ginger Pfeiffer D Liz Crady 6/3-6/4
2R: Faye Urban (Can) d Venning 3-6 6-2 6-3

2R: Patsy Rippy d Gertrude Rumpanos 6-2 6-0
2R: Jean Evans d Morris 6-1 6-1
2R: Wendy Overton d Marcia Weinacker 6-0 6-0
2R: Maria Guzman (Ecu)-bye

QF: McHaney d Nunns 6-3 6-1
QF: Urban d Pfeiffer 6-3 6-3
QF: Rippy d Evans 6-1 6-1
QF: Overton d Guzman 6-3 6-1

SF: McHaney d Urban 6-1 6-1
SF: Rippy d Overton 7-5 2-6 6-4

FI: Patsy Rippy d Owen Mchaney 7-5 6-3

Doubles

QF: Overton/Rippy d. Sullivan/Crady 6-1 6-1
QF: Bagette/Weinacker d. McHaney/Raney 6-2 1-6 6-2

SF: Overton/Rippy d. Guzman/Rumpanos 7-5 6-1
SF: Nunns/Urban d. Bagette/Weinacker 6-4 6-4

FI: Brenda Nunns/Faye Urban d Patsy Rippy/Wendy Overton 6-4 6-3

-----

June 28, Chicago District Women's, Chicago, Illinois, US

SF: Carol Levy d. Sue Eastman 6-3 8-6
SF: Isabel Van Overberghe d. Fan Brown 6-4 6-3

FI: Carol Levy d. Isabel Van Overberghe 6-3 6-0

Doubles

SF: Helen Shockley/Marilyn Baird d. Emily Hughes/Kay Waltman 6-2 6-0
SF: Levy/Stella Tetar d. Eastman/Jane Schick 3-6 6-4 6-4

FI: Helen Shockley/Marilyn Baird d. Carol Levy/Stella Tetar 6-1 4-6 7-5

-----

June 13, District of Columbia Public Parks, Washington D.C. US

QF: Diane LaBakas d. Marian Trenis 1-6 6-4 8-6
QF: Bessie Stockard d. Charlene Smith 1-6 6-4 6-1

SF: Ruth Fulmer d. LaBakas 6-4 7-5
SF: Stockard d. Mary Irvine 7-5 9-7

FI: Bessie Stockard d. Ruth Fulmer 9-7 6-2

DF: Bessie Stockard/Doris Harrison d. Ruth Fulmer/Marian Trenis 7-9 6-2 6-3

-----

June 28, Kenwood Invitation , Bethesda, Maryland, US

2R: Ann Gray d. Charlotte Goeltz 7-5 4-6 6-2
2R: Nancy Corse Reed d. Charlotte Decker 6-1 3-6 7-5

QF: Pat Kenahan d. Phronie Bauserman 6-8 6-4 6-4
QF: Gray d. Nancy Martin 6-0 6-1

SF: Gray d. Kenahan 6-2 6-2
SF: Reed d. Carol Wendell 6-2 6-2

FI: Nancy Reed d. Ann Gray 6-1 4-5 ret.

DF: Carol Wendell/Carol Bentley d. Nancy Reed/Charlotte Decker 1-6 6-1 6-2

MX: Charlotte Decker/Bill Costello d. Carol Wendell/Peyton Howard 4-6 7-5 11-9

-----

June 26, Dwight Davis Championships, St. Louis, Missouri, US

SF: Jean Gelner d. Nina Hamilton 6-0 6-1
SF: Marilyn Mueller d. S.N. Boyd 6-0 6-0

FI: Marilyn Mueller d. Jean Gelner 6-1 4-6 6-3

Doubles

FI: Marilyn Mueller/Merceina Parker d. Nancy Gelner/Jean Gelner 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Lydia Wieberg/Harry Burrus Jr. d. M. Parker/Ward Parker 6-3 6-3

FI: Marilyn Mueller/Bill Heinbecker d. Lydia Wieberg/Harry Burrus Jr. 6-1 6-0

June 18-28, Perak Championships, Ipoh, Malaysia

FI: Mrs Claire Cheah d. Mrs Too Joon Ting 2-6 7-5 6-3

DF: Mrs Claire Cheah/Audrey Oh d. Mrs Cheah Hoong Yean/Mrs Too Joon Ting 6-2 8-6

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Mrs Too Joon Ting/Sultan Azman 6-3 6-4

-----

Circa June 25-30, Riga, Latvia Soviet Union (Clay)

SF: Alena Palmeova (Cz) d. Larisa Preobrazhenskaya 3-6 6-4 6-3
SF: Erzsebet Polgar (Hun) d. Valeria Titova 6-1 6-3

FI: Alena Palmeova (Cz) d. Erzsebet Polgar (Hun) 7-5 6-1

DF: Larisa Preobrazhenskaya/Valeria Titova d. Tiiu Kivi/Tiiu Soome 7-5 7-5

MX: Maria Kull/Ion Ţiriac (Rom) d. Larisa Preobrazhenskaya/Horst Stahlberg (E.Ger) 6-4 6-3

-----

June 23, Rouen, Rouen, France

FI: Chantal Langanay d. C. Viron 6-0 6-1

-----

June 27, Ayrshire Championships, Troon, Scotland

FI: Mrs. E.A. Paul d. J. Morton 6-3 4-6 6-1

DF: Mrs. E. A. Paul/Mrs. M. Gilchrist d. Mrs. V. Affleck/J. Bimson 6-2 6-3

MX: Mrs. E.A. Paul/F.A.S. Paul d. Mrs M. Gilchrist/J. A. Wlaker 6-4 6-3

-----

June 27 Clyde Coast, Helensburgh, Scotland

FI: B.J. McCallum d. L. Weisbecker 6-2 6-3

DF: B.J. McCallum/C. E. Dunglinson d. L. Weisbecker/Y. Gray 6-2 6-1

MX: C.E. Dunglinson/T. Walker d. E. Warren/J.I. Smith 6-2 7-5

Last edited by DavidK; Feb 24th, 2019 at 02:37 PM.
Rollo is offline  
post #33 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:03 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of June 29-July 5

ends July 5 Tri -State Championships Cincinnati, Ohio, US (Clay)

Singles (Draw=24)


1R: Julie Heldman-bye
1R: Peggy Moore-bye
1R: Wendy Overton-bye
1R: Susan Sterrett d Brenda Nunns (Can) 6-3 6-4
1R: Jean Danilovich d Ginger Pfeiffer 6-3 6-1
1R: Marilyn Aschner d Marmee Fry 6-2 6-1
1R: Faye Urban (Can) d Pam Sullivan 6-1 8-6
1R: Cathy Gagel-bye

1R: Maria Guzman (Ec)-bye
1R: Patsy Rippy d Jocil Janas 10-8 6-4
1R: Susan Dykes d Sandra Zeese 6-4 7-5
1R: Carol Loop-bye
1R: Liz Crady d Jill Philbrick 7-5 6-3
1R: Connie Szkill-bye
1R: Pat Cody d Linda West 6-1 6-3
1R: Alice Tyn-bye

2R: Heldman d Moore 5-7 6-0 6-4
2R: Overton d Sterrett 6-2 6-1
2R: Danilovich d Aschner 6-2 6-2
2R: Urban d Gagel 6-3 6-2

2R: Rippy d Guzman 6-1 6-1
2R: Dykes d Loop 6-4 2-6 4-0 retired
2R: Crady d Szkill 6-2 6-2
2R: Tym d Cody 6-0 6-3

QF: Heldman d Overton 6-4 6-4
QF: Danilovich d Urban 6-4 6-4
QF: Rippy d Dykes 6-2 6-2
QF: Tym d Crady 6-0 6-3

SF: Danilovich d Heldman 6-8 9-7 6-2
SF: Tym d Rippy 6-0 6-0

FI: Jean Danilovich d Alice Tym 6-1 6-2

Doubles

1R: Nunns/Urban d. Crady/Sullivan 7-5 7-5
1R: Overton/Rippy d. Fry/Pfeiffer 6-1 7-5

QF: Heldman/Loop d. Cody/Guzman 7-5 6-2
QF: Nunns/Urban d. Tym/West 6-2 6-3
QF: Moore/Zeese d. Overton/Rippy 4-6 6-2 6-2
QF: Danilovich/Gagel d. Philbrick/Mardie Warner 6-4 6-2

SF: Nunns/Urban d. Heldman/Loop 4-6 7-5 6-2
SF: Danilovich/Gagel d. Moore/Zeese 6-3 6-4

FI: Brenda Nunns/Faye Urban d Jean Danilovich/Cathy Gagel 6-0 7-9 6-2

-----

July 5, Northern Indiana Open, South Bend, Indiana, US

SF: Lorraine Bradford d. Ann Gibbs 7-5 6-0
SF: Jana Vedejs d. Martha Karabell 6-2 6-8 6-2

FI: Lorraine Bradford d. Jana Vedejs 6-1 3-6 6-2

DF: Ann Gibbs/Lorraine Bradford d. Brower/Helfrick 6-4 6-3

-----

July 5, Quad City and Quad State, Moline, Illinois, US

FI: Irma Gripp d. Betty Benker 6-3 5-7 6-3

DF: Irma Gripp/Betty Benker d. Diane Harvey/Jacki Litts 6-1 7-5

-----

July 5, YMCA Open, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Barbara Mueller d. Janet Smith 6-3 6-3

-----

July 6, Eastern Clay Courts, Mamaroneck, New York, US

2R: Laura Krieger d. Eileen Rahlens 6-27-5
2R: Alice Christer d. Lillian O'Donnell 6-4 6-2
2R: Carllyn Liguori d. Nancy Derenna 6-3 6-0
2R: Sheila Maroshick d. Sue Geller 6-4 6-2

3R: Louise Gonnerman d.Doris DeLord 6-4 4-6 6-3
3R: Christer d. Krieger 7-5 7-5
3R: Carmen Lampe Boland d. Harriet Lewis 6-1 6-3
3R: Mimi Kanarek d. Liguori 6-4 7-5
3R: Adria Price d. Marion Archard 6-1 6-1
3R: Maroshick d. Inez Long 6-0 6-0
3R: Dorothy McCarthy d. Ruth Latner 6-2 6-1
3R: Pat Stewart Edrich d. Joan Piken Silbersher 6-0 6-4

QF: Gonnerman d. Christer 6-2 4-6 6-3
QF: Boland d. Kanarek 6-2 6-4
QF: Price d. Maroshick 6-1 6-0
QF: Edrich d. McCarthy 6-0 6-2

SF: Gonnerman d. Boland 8-6 6-3
SF: Price d. Edrich 6-0 6-2

FI: Louise Gonnerman d. Adria Price 1-6 6-2 9-7

Doubles

QF: Price/McCarthy d. Liguori/Susan Nicol 6-2 6-1
QF: Boland/Betty Coumbe d. Long/Archard 6-8 6-4 6-1
QF: Kanarek/Edrich d. Silbersher/Krieger 6-4 4-6 7-5
QF: Gonnerman/Christer d. DeLord/Geller 10-8 8-10 6-4

SF: Price/McCarthy d. Boland/Coumbe 6-8 6-2 6-4
SF: Kanarek/Edrich d. Gonnerman/Christer 4-6 6-1 6-4

FI: Mimi Kanarek/Pat Stewart Edrich d. Adria Price/Dorothy McCarthy 6-3 3-6 6-2

MX: Pam Sullivan/Tom Roesch d. Louise Ganzenmuller/Gus Ganzenmuller 6-0 6-2

-----

July 4, Inland Empire, Spokane, Washington, US

FI: Cande Webb d. Sharon Kaye 6-0 6-1

-----

July 5, Willamette Valley Open, Willamette, Oregon, US

SF: Julie Kaspari d. Mary Hill 6-0 6-1
SF: Graham d. Betsy Soreng 6-1 6-0

FI: Graham d. Julie Kaspari 6-0 6-4

MX: Julie Kaspari/Harvey King d. Linda Neale/Emery Neale 6-1 6-2

-----

July 5, Oakland City, Oakland, California, US

QF: Pixie Lamm d. Carol Gay 6-4 6-0
QF: Farel Footman d. Pat Welles 6-4 6-2
QF: June gay d. Elizabeth Parker 6-0 6-3
QF: Linda Van der Meer d. Pat Whitman 6-3 6-2

SF: Lamm d. Footman 7-5 3-6 6-0
SF: Van der Meer d. J. Gay 6-3 6-3

FI: Linda Van der Meer d. Pixie Lamm 6-1 6-0

Doubles

SF: Sally Coen/Joan Hughey d. Lois Hodges/Martha Skelly 6-4 10-8
SF: Gay/Gay d. Pat Dawkins/Joan Phillips 6-3 3-6 6-4

FI: Carol Gay/June Gay d. Sally Coen/Joan Hughey 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Welles/Paul Welles d. Van der Meer/George Rice 6-4 6-4
SF: Diana Gai/Don Jacobus d. Jan Huggans/Rich Mota 5-7 75- 12-10

FI: Diana Gai/Don Jacobus d. Pat Welles/Paul Welles 4-6 6-1 6-2

-----

July 1, Newington Open, Newington, Connecticut, US

FI: Betty McCauliff d. Barbara Lossone 6-2 6-3

-----

July 5, Fort Walton Beach, Fort Walton Beach, Florida, US

FI: Gloria Payne d. Alberta Baggette 6-3 6-3

DF: Alberta Baggette/Gertrude Rumpanos d. Gloria Payne/Carolyn Riley 2-6 9-7 ret.

-----

July 4-5 France Versus Germany Royan, France (Clay)

France Defeats Germany 7-6

Monique Salfati d Renate Ostermann (Ger) 6-2 8-6
Almut Sturm (Ger) d Jacqueline Rees Lewis 6-4 6-4
Irene De Lansalut d Heide Schildknecht (Ger) 6-2 1-6 6-4
Francoise Durr d Helga Niessen (Ger) 6-2 6-0
Janine Lieffrig d Helga Schultze (Ger) 6-8 6-4 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d Renate Ostermann (Ger) 6-4 6-3
Almut Sturm (Ger) d Monique Salfati 7-5 3-6 6-4
Janine Lieffrig d Helga Niessen (Ger) 6-4 4-6 7-5
Helga Schultze (Ger) d Francoise Durr 3-6 6-2 6-3

Niessen/Ostermann (Ger) d Durr/Lieffrig 3-6 6-3 8-6
Schildknecht/Schultze (Ger) d De Lansalut/Salfati 6-2 6-3
Niessen/Ostermann (Ger) d De Lansalut/Salfati 6-3 6-2
Durr/Lieffrig d Schildknecht/Schultze (Ger) 3-6 6-4 6-3

-----

July 4, Border Championships, Galashiels, Scotland

FI: D.H. McNeill d. Mrs J. Mather 6-3 6-3

DF: D.H. McNeill/S. Braverman d. J. Scott/D.H. Erskine 6-4 6-1

MX: J. Scott/A.N. Dick d. G.C. Hardy/J. K. McNeilage 7-5 3-6 7-5

-----

ends July 6 Coupe Nott Lyon, France

FI: Carmen Coronado d Josette Billaz 6-0 6-3

-----

July 6, Enghien, Enghien-Les-Bains, France

FI: Lombard d. Colette Monnot 7-5 6-2

-----

July 6, Ankara, Ankara, Turkey

FI: Aida Winkler (Ast) d. Gonul Erk 6-1 6-0

Last edited by DavidK; May 19th, 2019 at 01:10 PM.
Rollo is offline  
 
post #34 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:06 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of July 6-12

July 6-11 East Of England Championships, Felixstowe, England (Grass)

Singles (Draw=at least 21)

1R: Pat McClenaughan d. Penny Hardgrave 6-3 6-3
1R: Carol Rosser d. A Morris 6-1 6-4
1R: Robin Lloyd d. V Coombs 6-0 6-4
1R: Rita Bentley d. P A Murphy 6-2 6-2
1R: Mrs S M Steventon d. S Hall 6-1 6-1

2R: Elizabeth Starkie d. J Coleman 6-1 6-0
2R: Alison Stroud d. ????
2R: McClenaughan d. A Wood 6-0 6-1
2R: Rosser d. Z Schreiber 6-0 6-4

2R: Lloyd d. Belmar Gunderson 3-6 6-3 6-1
2R: Bentley d. Stephanie Percival 6-4 6-3
2R: Steventon d. J Lewis 6-0 6-0
2R: Deidre Catt d. S Murphy 6-2 6-1

QF: Starkie d Stroud 6-3 6-0
QF: Mcclenaughan d Rosser 2-6 7-5 7-5
QF: Lloyd d Bentley 6-1 1-6 6-3
QF: Catt d Steventon 6-0 6-1

SF: Starkie d. McClenaughan 6-2 6-0
SF: Catt d. Lloyd 3-6 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d Deidre Catt 9-7 4-6 6-4

DF: Deidre Catt/Elizabeth Starkie d Rita Bentley/Belmar Gunderon 0-6 11-9 6-4

MX: Elizabeth Starkie/Iyo Pimentel (Ven) d. Rita Bentley/Graham Stilwell 6-1 6-4

-----

July 6-11, Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Singles (Draw=24)

1R: Maria Bueno (Bra) [1]-bye
1R: Maureen O’Brien-bye
1R: Lorna Croskery-bye
1R: Justina Bricka (US)-bye
1R: Nell Truman (GB) d. Margaret Burns 6-3 6-2
1R: Patricia O’Gorman d. Joan Morton 3-6 6-2 6-1
1R: Heather Allen (GB) d. M. Lydon 6-0 7-5
1R: Tory Fretz (US) [4] d. Mary Rose Kearns 6-3 6-0

1R: Christine Truman (GB) [2]-bye
1R: Mary O’Sullivan-bye
1R: Eleanor O’Neill d. Ann Keegan 6-2 6-4
1R: Mary Ann Eisel (US) d. Heather Boyd 6-0 6-1
1R: Geraldine Houlihan-bye
1R: Frances Keegan-bye
1R: Marilyn Roantree d. Heather Flinn 5-7 retired
1R: Věra Suková (Cz) [3] d. Patricia Doyle 6-0 6-1

2R: Bueno [1] d. O’Brien 6-0 6-1
2R: Bricka d. Croskery 6-3 6-1
2R: O’Gorman d. N. Truman 6-4 6-1
2R: Fretz [4] d. Allen 6-3 6-1

2R: Truman [2] d. O’Sullivan 6-4 3-6 6-0
2R: O’Neill d. Eisel 6-3 6-8 6-3
2R: Houlihan d. Keegan 6-2 6-1
2R: Suková [3] d. Roantree 6-0 6-1

QF: Bueno [1] d. Bricka 6-3 4-6 6-2
QF: Fretz [4] d. O’Gorman 6-3 6-2
QF: Suková [3] d. O’Neill 6-2 6-2
QF: C. Truman [2] d. Houlihan 4-6 8-6 6-2

SF: Bueno [1] d. Fretz [4] 6-3 6-2
SF: Suková [3] d. C. Truman [2] 6-3 3-6 6-4

FI: Maria Bueno (Bra) [1] d. Věra Suková (Cz) [3] 6-0 6-1

Doubles (Draw=15)


1R: Justina Bricka (US)/Mary Ann Eisel (US) d. Judy Gallagher/Isobel Ryan 6-0 6-0
1R: Heather Allen (GB)/Tory Fretz (US) d. Margaret Burns/Mrs F. Peard 6-2 6-0
1R: Maureen O’Brien/Patricia O’Gorman d. M. Reynolds/D. Sherlock 6-0 6-0
1R: Joan Morton/Mary O’Sullivan d. V. Barry/Heather Boyd 6-0 6-4

1R: Geraldine Houlihan/Eleanor O’Neill-bye
1R: Christine Truman (GB)/Nell Truman (GB) d. Ann Keegan/Frances Keegan 8-6 6-0
1R: Heather Flinn/Betty Lombard d. A. Dempsey/Jennifer Cronin 6-2 6-2
1R: Maria Bueno (Bra)/Věra Suková (Cz) d. Bernadette Burke/Annette O’Gorman default

QF: Bricka/Eisel d. Flinn/Lombard 6-2 6-1
QF: Truman/Truman d. O’Brien/O’Gorman 6-3 6-2
QF: Geraldine Houlihan/Eleanor O’Neill d. Allen/Fretz 6-2 7-5
QF: Bueno/Suková d. Morton/O’Sullivan 6-2 6-3

SF: Bricka/Eisel d. Truman/Truman 6-4 2-6 6-4
SF: Bueno/Suková d. Houlihan/O’Neill 6-1 6-3

FI: Justina Bricka (US)/Mary Ann Eisel (US) d. Maria Bueno (Bra)/Věra Suková (Cz) 6-4 3-6 6-4

Mixed Doubles (Draw=14)


1R: Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobný (GB) d. Betty Lombard/Joe Hackett 6-3 6-1
1R: 1R: Justina Bricka (US)/A. Lee Fentress (US)-bye
1R: Eleanor O’Neill/Roger Werksman (US) d. Geraldine O’Houlihan/Harry Barniville 4-6 6-3 6-4
1R: Heather Allen (GB)/Geoff Bluett (GB) d. Margaret Burns/Tony Burns 6-0 6-4

1R: Bobby Wilson (GB)/Tory Fretz (US) d. Lorna Croskery/Michael Rainey 6-2 8-6
1R: Mary Ann Eisel (US)/Harry Sheridan d. Patricia Doyle/J. de Courcy 6-2 6-1
1R: Valerie Barry/Ian McKenzie (GB)-bye
1R: Mary O’Sullivan/Michael Hickey d. Věra Suková (Cz)/Willy Hernandez (Phil) 6-3 6-3

QF: C. Truman/Drobný d. Bricka/Fentress 5-7 6-2 6-2
QF: Fretz/Wilson d. Eisel/Sheridan 6-2 6-2
QF: Allen/Bluett d. O’Neill/Werksman 6-2 6-2
QF: O’Sullivan/Hickey d. Barry/McKenzie 6-1 6-3

SF: C. Truman/Drobný d. Fretz/Wilson 9-7 3-6 6-3
SF: O’Sullivan/Hickey d. Allen/Bluett 7-5 6-4

FI: Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobný (GB) d. Mary O’Sullivan/Michael Hickey 6-3 7-5

-----

July 6-11 Midland Counties Championships Edgbaston, England, UK (Grass)

Singles (Draw=37)

1R: Margaret Harris (Aus) d. Alex Soady 6-3 6-3
1R: Rosie Darmon (Fr) d. Beryl Parker 6-1 6-0

1R: Virginia Wade d. A P Thacker 6-1 6-0
1R: Jan Lehane (Aus) d. K Clarke 6-0 6-1
1R: Judy Tegart (Aus) d. P Gent 6-2 6-0

2R: Ann Jones d. Janice Townsend 6-1 6-0
2R: Hazel Cheadle d. Vivienne Dennis 6-0 2-6 6-3
2R: Faye Toyne (Aus) d. R Abrahams 6-2 6-2
2R: Marie Fourie (SA) d. A V Evans 6-0 6-3
2R: Margaret Lee d. J Lee 6-0 6-1
2R: Mrs Y Hillman d. I Riddock 9-7 7-5
2R: Harris d. H Mackie 6-0 6-0
2R: Darmon d. Mrs V Lunt 6-0 6-1

2R: Wade d. F MacDonald 6-3 6-3
2R: Susan Tutt d. ????
2R: Tegart d. ????
2R: Barbara Knapp d. S Johns 6-2 6-3
2R: Glenda Swan (SA) d. ????
2R: Wendy Hall* d. Mrs A Reynol 6-3 6-2
2R: Jean Wilson d. H Earnden 6-1 6-3
2R: Jan Lehane (Aus) d. ????

3R: Jones d Cheadle 6-2 6-0
3R: Toyne d Fourie 4-6 6-0 7-5
3R: Lee d Hillman 6-0 6-3
3R: Darmon d Harris 6-2 6-2

3R: Virginia Wade d Tutt 6-0 12-10
3R: Tegart d Knapp 6-4 6-2
3R: Glenda Swan d Hall 6-1 6-1
3R: Lehane d. Wilson 6-3 6-0

QF: Jones d Toyne 6-3 9-7
QF: Darmon d Lee 6-4 6-0
QF: Wade d Tegart 6-4 3-6 6-4
QF: Lehane d Swan 6-0 6-2

SF: Jones d Darmon 6-1 6-2
SF: Lehane d Wade 6-3 6-0

FI: Jan Lehane d Ann Jones 7-5 6-1

DF: Ann Jones/Virginia Wade d Jan Lehane/Judy Tegart 1-6 6-1 6-2

MX: Judy Tegart/Bob Hewitt (Aus) d. Virginia Wade/Ray Senkowski (US) 6-2 6-3

Wendy Hall also listed as J Hall.

-----

July 5-12, Swedish International Championships, Bĺstad, Sweden (Clay)

Singles (Draw=at least 27)

1R: Donna Fales (US)-bye
1R: Frl Brakenheim-bye
1R: Annika Nydeus d. A. Vagn Nielsen (Den) 6-3 6-3
1R: Christina Sandberg d. Ellen Grindvold (Nor) 6-1 6-0
1R: Liv Paldan (Nor) d. Madeleine Pegel 6-2 6-2
1R: Martine Zacharias d. Agneta Bjork 6-3 6-3
1R: C. Faugert d. Unni Smith (Nor) 6-1 6-3
1R: Katarina Bartholdson d. Frl Johansson 6-0 7-5

1R: Ann Mari Almgren d. Eva Lejonhufvud 6-4 6-4
1R: Milly Vagn Nielsen (Den) d. Eva Lundquist 7-5 7-5
1R: Frl Andersson d. Gudrun Rosin 6-4 6-3
1R: Ingrid Lofdahl d. Kirsten Robsahm (Nor) 6-2 6-4
1R: Ulla Sandulf d. Frl Edgren 9-7 6-2
1R: Frl Holmboe-bye
1R: ????-bye
1R: Ulla Hultkrantz-bye

2R: Fales d. Brakenheim 6-2 6-4
2R: Sandberg d. Nydeus 12-10 6-0
2R: Paldan d. Zacharias 4-6 6-3 6-3
2R: Bartholdson d. Faugert 6-2 6-1

2R: Ann Mari Almgren d. M. Vagn Nielsen 4-6 6-4 6-1
2R: Lofdahl d. Andersson 6-4 1-6 6-1
2R: Sandulf d. Holmboe 6-1 6-4
2R: Hultkrantz d. ????

QF: Fales d. Sandberg 2-6 6-4 6-0
QF: Bartholdson d. Paldan 7-5 4-6 6-3
QF: Almgren d. Lofdahl 12-10 6-4
QF: Sandulf d. Hultkranz 6-4 6-3

SF: Fales d. Bartholdson 6-4 6-0
SF: Sandulf d. Almgren 6-2 6-0

FI: Donna Fales (US) d. Ulla Sandulf 6-3 5-7 6-3

Doubles (Draw=at least 12)

1R: Donna Fales (US)/Christina Sandberg-bye
1R: Agneta Bjork/Miss Bjork-bye
1R: Ulla Hultkrantz/Madeleine Pegel d. Kirsten Robsahm (Nor)/Unni Smith (Nor) 1-6 6-4 6-4
1R: Annika Nydeus/Ulla Sandulf d. Frl Andersson/Frl Johansson 6-0 6-1

1R: A. Vagn-Nielsen (Den)/Milly Vagn-Nielsen (Den) d. Ann Mari Almgren/Eva Lejonhufvud 6-3 7-5
1R: Ingrid Lofdahl/Eva Lundquist d. Liv Paldan (Nor)/Martine Zacharias 6-2 3-6 10-8
1R: Ellen Grindvold (Nor)/Frl Holmboe-bye
1R: Katarina Bartholdson/Gudrun Rosin-bye

QF: Fales/Sandberg d. Bjork/Bjork 6-0 6-0
QF: Nydeus/Sandulf d. Hultkranz/Pegel 8-6 6-4
QF: Lofdahl/Lundquist d. Vagn-Nielsen/Vagn-Nielsen 6-3 6-4
QF: Bartholdson/Rosin d. Grindvold/Holmboe 6-3 6-3

SF: Fales/Sandberg d. Nydeus/Sandulf 8-6 5-7 7-5
SF: Lofdahl/Lundquist d. Bartholdson/Rosin 6-4 1-6 7-5

FI: Donna Fales (US)/Christina Sandberg d. Ingrid Lofdahl/Eva Lundqvist 6-2 6-4

-----

July 6-11 Scottish Championships, Edinburgh, Scotland (Grass)

QF: Joyce Williams d Scott 6-1 6-1
QF: B.J. McCallum d S Reid 6-3 1-6 6-3
QF: Winnie Shaw d A Mcalpine 6-4 6-4
QF: Frances MacLennan d D McNeill 6-1 6-3

SF: Williams d McCallum 6-4 6-2
SF: Shaw d MacLennan 9-7 4-6 6-3

FI: Joyce Williams d Winnie Shaw 4-6 6-4 6-3

DF: B.J. McCallum/Joyce Williams d Frances MacLennan/S.M. Reid 8-10 6-4 6-4

MX: Joyce Williams/Colin Baxter d. S.E.L. Moodie/A.S.Nicol 7-5 7-5

-----

ends July 12 Dusseldorf Tournament, Dusseldorf, Germany (Clay)

QF: Margaret Smith (Aus) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 7-5

SF: Smith d Helga Schultze 6-3 6-2
SF: Lesley Turner (Aus) d. Norma Baylon (Arg) 8-6 6-1

FI: Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 1-6 6-1 6-4

DF: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Francoise Durr (Fra)/Janine Lieffrig (Fra) 6-3 8-10 6-4

-----

ends July 12 Eindhoven Tournament, Einhoven, Netherlands (Clay)

FI: Robin Lesh (Aus) d Jehanne Venturino (Fra) 6-4 4-6 6-4

-----

ends July 12 Czechoslovakian National Championships Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Vlasta Kodesova d Olga Lendlova 8-6 6-2
SF: Jitka Horcikova d Alena Palmeova 4-6 6-4 6-1

FI: Jitka Horcikova d Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2

DF: Olga Lendlova/Alena Palmeova d Jitca Horcikova/Vlasta Kodesova 6-2 8-6

MX: Olga Lendlova/Milan Necas d. Rosslerova/Jan Kodes 6-4 3-6 6-3

-----

Ends July 13 Garmisch Partenkirchen Tournament, Germany (Clay)

FI: Marilen Knobling d. Kora Schediwy 6-2 6-3

MX: Marie Jean Dusapt (Fr)/Ernesto Aguirre (Chi) d. Ameli Hacks/Gunther Prell 6-2 2-6 6-4

-----

ends July 12 Budapest International, Budapest, Hungary (Clay)

QF: Carol Ann Prosen (US) d. Katalin Posta 4-6 6-2 7-5

SF: Klara Bardoczi d. Prosen 6-2 2-6 6-2
SF: Gyengyi Feher d. Edith Polgar 6-2 3-6 6-3

FI: Klara Bardoczi d. Gyengyi Feher 6-0 6-4

Doubles

SF: Berner/Prosen d. Feher/Hentsch 6-2 9-7

FI: Vicki Berner (Can)/Carole Ann Prosen (US) d. Edith Polgar/Katalin Posta 7-5 6-4

Mixed Doules

SF: Polgar/Andras Szikszai d. Monori/Arthur Ashe (US) 6-3 6-2
SF: Berner/Jim McManus (US) d. Bardoczi/Istvan Gulyas 7-5 6-1

FI: Erszebet Polgar/Andras Szikszai d. Vicky Berner/Jim McManus 6-4 6-2

The Hungarian International was in August.

-----

July 6-12 Western Championships, Indianapolis, Indiana, US (Clay)

Singles (Draw=21)


1R: Linda West d Liz Crady 6-3 6-4
1R: Faye Urban (Can) d Pat Cody 6-0 6-2
1R: Peggy Moore d Louise Owens 6-8 6-2 6-3
1R: Carol Ann Loop d Brenda Nunns (Can) 6-3 6-1
1R: Cathy Gagel d Sandra Zeese 6-2 6-2

2R: Julie Heldman d West 6-1 6-0
2R: Urban d Patsy Rippy 7-5 6-4
2R: Alice Tym d Sue Shrader 6-4 6-3
2R: Sue Sterrett d Maria Guzman (Ec) 6-2 6-1

2R: Loop d Moore 6-8 6-0 8-6
2R: Jean Danilovich d Jill Philbrick 6-2 6-4
2R: Wendy Overton d Linda Lou Crosby 6-3 6-4
2R: Judy Alvarez d Gagel 6-2 6-2

QF: Heldman d Urban 6-3 6-2
QF: Tym d Sterrett 6-1 7-5
QF: Danilovich d Loop 6-1 6-1
QF: Alvarez d Overton 6-3 3-6 6-2

SF: Heldman d Tym 6-2 6-4
SF: Danilovich d Alvarez 6-4 3-6 6-1

FI: Julie Heldman d Jean Danilovich 6-4 0-6 7-5

Doubles

2R: Owens/Florence Cartlidge d. Philbrick/West 5-7 7-5 6-3
2R: Danilovich/Shrader d. Cody/Crady 6-1 6-2
2R: Moore/Zeese d. Crosby/Buck 6-2 6-2

QF: Alvarez/Heldman d. Overton/Rippy 6-3 10-8
QF: Gagel/Loop d. Sterrett/Guzman 7-5 3-6 6-2
QF: Danilovich/Shrader d. Owens/Cartlidge 6-4 6-2
QF: Nunns/Urban d. Moore/Zeese 6-4 6-2

SF: Alvarez/Heldman d. Gagel/Loop 6-0 6-3
SF: Danilovich/Shrader d. Nunns/Urban 6-4 2-6 8-6

FI: Judy Alvarez/Julie Heldman d Jean Danilovich/Sue Shrader 2-6 6-3 6-1

-----

July 12, Wisconsin State Open, Oshkosh, Wisconsin, US

FI: Barbara Mueller d. Sue Sterrett 6-4 4-6 6-1

-----

ends July 12 La Jolla Tournament, La Jolla, California, United States (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Jane Keeney 6-4 6-3
SF: Patti Hogan d Sheryl Pruitt 5-7 6-3 6-1

FI: Dodo Bundy Cheney d Patti Hogan 7-5 6-1

-----

July 12, Mississippi State Open, Jackson, Mississippi, US

SF: Putsy Trice d. Ruth Shoptaugh 6-1 6-4
SF: Freddie Reily d. Janice Meyers 6-3 6-4

FI: Putsy Trice d. Freddie Reily 6-0 6-1

Doubles

SF: Alberta Baggette/Reily d. Shoptaugh/Weckwarth 6-2 6-1
SF: Trice/Marcia Weinacker d. Gertrude Rumpanos/Meyers 6-2 6-0

FI: Alberta Bagette/Freddie Reily d. Putsy Trice/Marcia Weinacker 6-0 9-7

-----

July 12, Delaware Valley Clay Courts, Philadelphia, Pennsylvania, US

SF: Alice Fehrenbach d. Judy Clay 6-2 3-6 6-2
SF: Anne Hoffmann d. Lorraine Moyer 6-4 6-3

FI: Alice Fehrenbach d. Anne Hoffmann 6-3 6-2

-----

July 12, Central Connecticut, Waterbury, Connecticut, US

FI: Elizabeth McCauliff d. Karol Gagliano 6-4 6-1

-----

July 12, New Hampshire State, Concord, New Hampshire, US

FI: Carol Pierce d. Nolie Howard 6-1 6-2

DF: Nolie Howard/Norma Moore d. Mary Moore/Mary Lane 6-4 6-4

-----

July 12, Verdun, Verdun, Canada

SF: Mariette Laframboise d. Shirley Harit 10-8 6-3
SF: Eleanor Dodge-Constable d. Andree Martin, 7-5 6-2

FI: Eleanor Dodge-Constable d. Mariette Laframboise 6-2 6-2

-----

July 6-11, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Margaret Cooper d. C. Lindsey 6-2 6-2

-----

July 6-11, Durham Championships, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: G. Zeissig (Ger) d Mrs G. Graham 6-3 3-6 6-4

Last edited by DavidK; Apr 21st, 2019 at 01:39 PM.
Rollo is offline  
post #35 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:10 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of July 13-19

July 13-19 United States Clay Court Championships River Forest, Illinois, US (Clay)

Draw=32

1R: Nancy Richey [1] d Faye Urban (Can) 6-1 6-1
1R: Ulla Pontoppidian (Den) d Liz Crady 1-6 7-5 6-2
1R: Cathy Gagel d Sara Mae Turber 6-0 7-5
1R: Jean Danilovich d Tory Fretz 6-1 6-4
1R: Raymonde Jones d Barbara Mueller 6-4 6-0
1R: Carol Ann Loop d Brenda Nunns (Can) 6-3 6-0
1R: Alice Tym d Virginia Brown 6-0 7-5
1R: Judy Alvarez [4] d Carole Levy 6-1 6-3

1R: Gwyneth Thomas [3] d Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Peaches Bartkowicz d Joyce Davenport 6-1 6-4
1R: Stephanie DeFina d Jill Philbrick 6-4 6-3
1R: Patsy Rippy d Sue Sterrett 6-2 6-2
1R: Paulette Verzin d Linda Lou Crosby 7-5 6-4
1R: Karen Susman d Maria Guzman (Ec) 6-3 6-2
1R: Julie Heldman d Sue Shrader 6-1 6-2
1R: Carole Caldwell Graebner [2] d Sandra Zeese 6-0 6-0

2R: Richey [1] d Pontoppidian 6-0 6-1
2R: Danilovich d Gagel 6-3 6-3
2R: Jones d Loop 6-4 6-3
2R: Alvarez [4] d Tym 6-1 6-3

2R: Bartkowicz d Thomas [3] 6-3 2-1 retired
2R: Rippy d DeFina 6-4 4-6 6-4
2R: Susman d Verzin 6-1 6-4
2R: Graebner [2] d Heldman 3-6 6-3 6-3

QF: Richey [1] d Danilovich 6-2 6-1
QF: Alvarez [4] d Jones 6-2 6-2
QF: Bartkowicz d Rippy 6-4 6-4
QF: Graebner [2] d Susman 7-9 6-3 6-2

SF: Richey [1] d Alvarez [4] 6-2 6-0
SF: Grabner [2] d Bartkowicz 6-2 6-0

FI: Nancy Richey [1] d Carole Graebner [2] 6-2 6-1

Doubles

1R: Alvarez/Fretz [2] d. Sterrett/Davidson w.o.
1R: Brown/Jones d. Crady/Crosby 6-1 3-6 6-3
1R: Danilovich/Shrader d. Guzman/Philbrick 6-3 6-4
1R: DeFina/Gagel d. Davenport/Tym 6-3 6-1
1R: Heldman/Loop d. Levy/Pontopiddan 8-6 6-4
1R: Bartkovicz/Turber d. Moore/Zeese 6-4 8-6
1R: Nunns/Urban d. Rippy/Verzin 6-0 6-2

QF: Brown/Jones d. Alvarez/Fretz [2] 2-6 8-6 6-2
QF: Danilovich/Shrader d. DeFina/Gagel 8-6 6-2
QF: Heldman/Loop d. Bartkovicz/Turber 6-2 6-3
QF: Graebner/Richey [1] d. Nunns/Urban 6-0 6-3

SF: Danilovich/Shrader d. Brown/Jones 8-6 6-4
SF: Graebner/Richey [1] d. Heldman/Loop 8-6 6-2

FI: Carole Grabner/Nancy Richey [1] d. Jean Danilovich/Sue Shrader 6-1 6-4

-----

July 13-18 Frinton On Sea Tournament , Frinton on Sea, England, UK (Grass)

1R: Heather Allen d Marilyn Greenwood (NZ) 4-6 6-1 6-1
1R: Deidre Catt d. C R Ashton 6-0 6-3
1R: Pat McClenaughan d. Mrs J M Macdonald 6-0 6-0
1R: Caroline Peerless d. Stephanie Percivall 6-3 1-6 6-2
1R: ? d. P J Foster 6-0 6-1
1R: Pat Hird d. Mrs P J Watson 6-3 6-2
1R: Jan Lehane d. C M French 6-2 6-0
1R: P Orchard d. Mrs C J S Barford 2-6 6-2 6-3
1R: Ann McAlpine d. J M Dyer 6-1 7-5
1R: Mary McAnally d. Jean French 5-7 6-4 6-4
1R: Robin Lloyd d. Z Schreiber 6-1 6-2
1R: Alison Stroud d. Mrs A Rebule 6-1 6-3
1R: Caroline Yates-Bell d. S Carter 6-3 6-2
1R: Carol Rosser d. Mrs D W Denpuise 6-1 6-2

2R: Robin Lloyd d Alison Stroud 6-3 6-1
2R: Carol Rosser d Caroline Yates Bell 6-2 3-6 7-5
2R: Elizabeth Starkie d Mrs Peerless 6-3 6-3
2R: Allen d Pat Hird 6-4 6-3
2R: Deidre Catt d Penny Hardgrave 6-4 6-4
2R: McClenaughan d. V A Coombs 6-0 6-2
2R: Hird d. McAnally 6-3 6-1
2R: Stroud d. McAlpine 12-10 6-2

3R: Jan Lehane d. Orchard 6-0 6-2
3R: Jenny Young d. S M Dale 6-0 6-3

QF: Jan Lehane d J Young 6-3 6-0
QF: Rosser d Lloyd 12-10 6-4
QF: Starkie d Allen 3-6 6-2 6-3
QF: Catt d Pat Mcclenaughan 7-5 15-13

SF: Rosser d Lehane 4-6 retired
SF: Catt d Starkie 8-6 6-0

FI: Deidre Catt d Carol Rosser 8-6 6-4

DF: Deidre Catt/Elizabeth Starkie d Jan Lehane/Pat McClenaughan 9-11 6-3 6-4

MX: Caroline Yates-Bell/Roger Taylor d. Carole Rosser/Harry Matheson 7-5 6-2

-----

July 13-18 Welsh Championships Newport, Wales, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 29)

1R: Vivienne Rees d. M Freesmith 6-2 6-1
1R: Faye Toyne (Aus) d. C T Harris 6-1 6-2
1R: Joyce Williams d. C De Winton 6-0 6-4
1R: Virginia Wade d. Penny Spencer 5-7 6-4 6-3
1R: Marie Fourie (SA) d. Elizabeth Ernest 8-6 6-0
1R: Norma Baylon (Arg) d. Mrs H O’Boyle 6-0 6-3
1R: Pam Watermeyer (SA) d. Enid Kerr 6-0 6-2
1R: Lorna Cawthorn d. Janice Townsend 6-4 6-4
1R: Vicki Berner (Can) d. Mrs G T Thompson 6-1 6-8 8-6
1R: Margaret Lee d. Lucy Campion 6-0 6-2
1R: Glenda Swan (SA) d. R Turner 6-3 6-2
1R: Margaret Harris (Aus) d. P Bowyer 8-6 6-2
1R: J E Lee d. P Coleclough 6-4 6-1

2R: Maria Bueno (Bra) d. Rees 6-1 6-0
2R: Toyne d ????
2R: Wade d ????
2R: Renee Schuurman Haygarth (SA) d Williams 1-6 6-2 6-2
2R: Baylon d Watermayer 5-7 6-1 6-1
2R: Cawthorn d Berner 6-4 6-4
2R: Swan d Harris 11-9 6-2
2R: Ann Jones d J Lee 6-1 6-0

QF: Bueno d Toyne 6-4 6-0
QF: Haygarth d Wade 8-6 6-4
QF: Baylon d Cawthorn 7-5 6-4
QF: Jones d Swan 6-1 6-1

SF: Bueno d Haygarth 6-4 6-3
SF: Jones d Baylon 4-6 6-3 7-5

FI: Maria Bueno d Ann Jones 6-3 6-2

DF: Ann Jones/Renee Haygarth d Norma Baylon/Maria Bueno 7-5 7-5

MX: Renee Schuurman Haygarth/Bob Hewitt (Aus) d. Ann Jones/Keith Diepraam (SA) 6-3 6-2

-----

July 13-18 Hoylake And West Kirby Tournament, Hoylake, England, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 34)

1R: Belmar Gunderson d. Margaret Cooper 6-1 6-4
1R: J Fraser d. Mrs M Kyrke-Smith 6-4 6-4

2R: Christine Truman d. R Meck 6-1 6-0
2R: Madonna Schacht d. M C Fulton 6-0 6-2
2R: Gunderson d. E Townley 6-0 6-3
2R: Rita Bentley d. M R Lord 6-2 6-0
2R: Mrs S M Selby d. E Logan 6-1 6-2
2R: Nell Truman d. G M Griffiths 6-4 6-1
2R: Vera Sukova d. V J Strange 6-0 6-0

3R: Christine Truman d. G Search 6-1 6-1
3R: Margaret O’Donnell d. Jean Wilson 6-2 6-3
3R: Schacht d. L D Hallwood 6-0 6-2
3R: Gunderson d. Fraser 6-3 6-1

3R: Bentley d. Mrs S M Selby 6-3 6-2
3R: Nell Truman d. H Knott 6-2 6-2
3R: Cullen Smith d. ????
3R: Sukova d. J M Hope 6-0 6-1

QF: Christine Truman d Margaret O Donnell 6-4 6-4
QF: Madonna Schacht d Belmar Gunderson 6-1 6-1
QF: Rita Bentley d Nell Truman 6-3 4-6 6-0
QF: Vera Sukova d Cullen Smith 6-1 6-1

SF: Schacht d C Truman 6-4 4-6 8-6
SF: Bentley d Sukova 6-4 2-5 retired

FI: Rita Bentley and Madonna Schacht divide the title.

-----

July 13-19 Gstaad International, Gstaad, Switzerland (Clay)

Singles (Draw=14)

1R: Margaret Smith (Aus) d Alexandra Reynel (US) 6-2 6-2
1R: Roberta Beltrame (It) d De Mott (US) 6-2 6-1
1R: Judy Tegart (Aus) d Jehanne Venturino (Fr) 6-1 7-5
1R: Annette Van Zyl (SA) d Vreni Reutercrona 6-4 6-3

1R: Robyn Ebbern (Aus) d Michelle Boulle (Fr) 4-6 6-4 6-2
1R: Anne-Marie Studer-bye
1R: Alice Wavre-bye
1R: Lesley Turner (Aus) d Marie-Jeanne Dusapt (Fr) 6-3 6-1

QF: Smith d Beltrame 6-1 6-0
QF: Van Zyl d Tegart 10-8 6-2
QF: Ebbern d Studer 6-2 2-0 retired
QF: Turner d Wavre 6-2 6-1

SF: Smith d Van Zyl 6-3 4-6 6-4
SF: Turner d Ebbern 3-6 6-1 6-2

FI: Margaret Smith d Lesley Turner 6-4 6-2

Doubles

QF: Ebbern/Tegart d. DeMott/Rand 6-0 6-0
QF: Beltrame/Van Zyl d. Etter/Reynel 6-2 6-4
QF: Boulle/Venturino d. Reutercrona/Wavre 3-6 6-2 6-4
QF: Smith/Turner d. Dusapt/Seghers 6-1 6-0

SF: Beltrame/Van Zyl d. Ebbern/Tegart 6-4 6-4
SF: Smith/Turner d. Boulle/Venturino 6-0 6-4

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d Roberta Beltrame/Annette Van Zyl 6-4 6-1

Mixed Doubles

1R: Smith/Brian Tobin (Aus) d. DeMott/Hugh Stewart (US) 6-1 6-2

QF: Van Zyl/Thomas Koch (Bra) d. Tegart/Alan Kendall (Aus) 6-2 6-3
QF: Smith/Tobin d. Beltrame/Jan Leschly (Den) w.o.
QF: Ebbern/Beppe Merlo (It) d. Boulle/Jose Luis Arilla (Sp) 7-5 0-6 6-3
QF: Turner/Nicola Pietrangeli (It) d. Reutercrona/Dmitri Sturdza 8-6 6-1

SF: Smith/Tobin d. Van Zyl/Koch 11-9 6-4
SF: Turner/Pietrangeli d. Ebbern/Merlo 6-2 6-1

FI: Lesley Turner/Nicola Pietrangeli d. Margaret Smith/Brian Tobin 6-3 5-7 6-4

Note the official Swiss Championships were held earlier in June at Lausanne.
-----

ends July 20 Pescara Tournament, Pescara, Italy (Clay)

FI: Vlasta Kodesova (Cz) d Heide Schildknecht (Ger) 3-6 6-4 9-7

MX: Heide Schildknecht (Ger)/Hans Joachim Plotz(Ger) d. Erszebet Polgar (Hun)/Atttila Korpas (Hun) 1-6 6-3 6-2

-----

July 13-19 Middle States Grass Courts Championships Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)

Draw= at least 43

1R: Nina Vosters d Edith Cressman 6-0 6-0
1R: Pat Cody d Karol Gagliano 6-2 6-3
1R: Vija Vuskains d Susan Murdock 7-5 3-6 9-7
1R: Mrs Rubincam d Alice Gottshall 1-6 6-3 6-3
1R: Nancy Falkenberg d Louise Moessner 6-3 6-3
1R: Chris Safford d Jacqueline Bolens 6-0 6-2

1R: Virginia Minor d Lena Greene 6-3 8-6
1R: Judy Clay d Nancy Derenna 7-5 6-4
1R: Alice Christer d Gloria Young 6-2 6-2
1R: Kathy Harter d Mrs Meade 6-2 6-1
1R: Dorothy Kornegay d Mrs Woolsey Gilbert 4-6 6-1 6-4

2R: Justina Bricka d Anne Clement 6-2 6-0
2R: Mrs Cody d Cynthia Ireland 6-1 6-0
2R: Nina Vosters d Carol Heffelfinger 6-4 6-4
2R: Kathy Blake d Lyn Gordon 6-2 6-0
2R: P Cody d Vuskains 10-8 6-3
2R: Rubincam d ????
2R: Sheryl Pruitt d Jane Hartman 6-3 7-5
2R: Chris Safford d Nancy Falkenberg 6-3 7-5

2R: Yale Stockwell d Minor 4-6 6-4 10-8
2R: Clay d Barbara Menoff 6-4 6-0
2R: Harter d Christer 8-6 6-0
2R: Carolyn Liguori d Kornegay 6-1 6-3
Mrs Baba Lewis D Mrs Green 6-4 6-3
2R: Mrs Newlin d ????
2R: Gretchen Vosters d ????
2R: Carole Wright d Joy Valderrama 6-4 6-2

3R: Bricka d Mrs Cody 6-2 6-1
3R: Blake d Vosters 10-8 6-4
3R: P Cody d Rubincam 6-3 6-1
3R: Safford d Pruitt 4-6 6-2 7-5

3R: Stockwell d Clay 6-0 6-0
3R: Harter d Liguori 6-4 6-2
3R: Lewis d Newlin 6-0 6-1
3R: Wright d Vosters 6-2 6-1

QF: Bricka d Blake 6-4 6-2
QF: Safford d P Cody 7-7 9-7
QF: Harter d Stockwell 7-5 6-4
QF: Wright d Lewis 6-2 6-2

SF: Bricka d Safford 6-1 6-1
SF: Harter d Wright 7-5 6-3

FI: Justina Bricka d Kathy Harter 7-5 4-6 6-0

Doubles

1R: Lewis/Stockwell d. Liguori/Nancy Derenna 6-1 6-2
1R: Mrs. J. Cody/Rubincam d. Pruitt/Greene 6-4 6-4

2R: Margaret Varner/Margaret duPont d. Hartman/Clement 6-1 6-1
2R: Bunny Vosters/G. Vosters d. Heffelfinger/Minor 4-6 6-3 6-1
2R: Harter/Blake d. Mrs. Cody/Rubincam 6-0 6-0
2R: Kate Tredennick/Barbara Smoyer d. Newlin/Roz Greenwood 3-6 6-4 7-5
2R: Margaret Varner/Margaret duPont d. Hartman/Clement 6-1 6-1

QF: Bricka/Wright d. Young/Moessner 6-0 6-0
QF: Lewis/Stockwell d. Safford/N.Vosters 6-3 6-2
QF: Harter/Blake d. B.Vosters/G.Vosters 6-3 6-2
QF: duPont/Varner d. Tredennick/Smoyer ??

SF: Justina Bricka/Carole Wright d Baba Lewis/Yale Stockwell 6-1 6-0
SF: Kathy Blake/Kathy Harter d Margaret DuPont/Margaret Varner 6-4 6-4

FI: Justina Bricka/Carole Wright d Kathy Blake/Kathy Harter 7-5 6-1

-----

July 15, MIddle Atlantic, Staunton, Virginia, US

QF: Nancy Reed d. Bonnie Logan 6-1 6-1

SF: Reed d. Junie Dooley 6-1 6-3
SF: Cynthia Goeltz d. Sylvia Hooks 6-2 6-3

FI: Nancy Reed d. Cynthia Goeltz 6-2 6-1

DF: Nancy Reed/Cynthia Goeltz d. Bonnie Logan/Sylvia Hooks 6-1 6-4

-----

July 19, National Capital, Washington, D.C., US

SF: Sylvia Hooks d. Elaine Busch 6-4 6-4
SF: Bessie Stockard d. Dorothy Kornegay 2-6 6-3 6-4

FI: Sylvia Hooks d. Bessie Stockard 12-10 0-6-6 2

-----

July 19, Savannah Southland Open, Savannah, Georgia, US

FI: Gloria Payne d. Carolyn Riley 6-1 6-2

DF: Gloria Payne/Carolyn Riley d. Jane Daniels/Margaret Schley 6-4 6-0

-----

July 18, Toledo City, Toledo, Ohio, US

FI: Penny Carver d. Bev Damrauer 6-1 6-1

DF: Penny Carver/Bev Damraurer d. Linda Brower/Janet Helfrich 6-3 6-0

-----

July 19, Pacific Northwest, Tacoma, Washington, US

QF: Marie Poiset d. Toni Alford 8-4
QF: Linda Yee d. Dorothea Hurst 8-1
QF: Pat Parks d. Liz Blackford 12-10
QF: Sharon Russell d. Hedy Rutzebeck 8-3

SF: Poiset d. Yee 3-6 6- 6-3
SF: Russell d. Parks 6-1 6-0

FI: Sharon Russell d. Marie Poiset 6-4 6-0

Doubles

SF: L. Yee/Joyce Yee d. Jennifer Loven/Roni Olivia 6-2 6-2
SF: A. Yee/Ruth Knight d. Greenup/Parks 2-6 6-3 6-4

FI: Linda Yee/Joyce Yee d. A. Yee/Ruth Knight 6-2 6-?

MX: Sharon Russell/Ray Sampson d. Tanya Hills/Larry Collins 6-2 6-4

-----

July 19, Fremont Hills, Los Altos Hills, California, US

SF: Pat Naud Mattes d. Edith Wong 6-1 6-1
SF: Judy Minna d. Julie James 6-1 6-0

FI Pat Naud Mattes d. Judy Minna 6-4 6-1

DF: Pat Naud Mattes/Judy Minna d. Jan Huggans/Julie James 6-1 6-2

-----

ends July 20 Le Touquet Tournament, Le Touquet, France (Clay)

FI: Donna Fales (US) d J Toffier 6-3 6-2

MX: Donna Fales/Ned Neely (US) d. Jacqueline Kermina/Michel Leclercq 7-5 10-8

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Anna Dmitrieva d. Vera Troshkina 6-2 6-1

DF: Galina Baksheeva (Ukr)/Anna Dmitrieva d. Alla Ivanova/Irina Ryazanova-Ermolova/Vera Troshinka* 6-1 6-1

MX: Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev (Azer) d. Valeria Kuzmenko-Titova/Mikhail I. Mozer (Ukr) 6-4 6-1

Something is off here-we can't have 3 women on a doubles team!

-----

July 13-19, Grindelwald, Switzerland (Clay)

FI: Pat Walkden (Rho) d. Frau Kohlschutter 3-6 6-3 6-1

MX: Miss Morris (Rho)/Terry Ryan (RSA) d. Boccio (Arg)/Eduardo Zuleta (Ecu) 6-2 9-7

-----

July 21, Belgian Hardcourts, Brussels, Belgium

SF: Christiane Mercelis d. Lisette Sliepen 6-2 6-1
SF: Michelle Kahn-Rotta d. Ingrid Loeys 6-2 6-3

FI: Christiane Mercelis d. Michelle Kahn-Rotta 6-4 6-2

Doubles

FI: Christiane Mercelis/Lisette Sliepen d. Monique Bedoret/Poucette Tagnon 4-6 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: Mercelis/Eric Drossart d. Francine Isaac/Andre Tielemans 6-0 6-1
SF: Tagnon/Patrick Hombergen d. Bedoret/Etienne Houdmont 6-4 5-7 6-3

FI: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Poucette Tagnon/Patrich Hombergen 6-1 6-2

-----

July 19, City of La Paz, La Paz, Bolivia

FI: Delia de Ayala d. Nelly Herrera 6-4 6-1

-----

Last edited by DavidK; May 19th, 2019 at 02:21 PM.
Rollo is offline  
post #36 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:13 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of July 20-26

July 20-26 Dutch Championships Hilversum, Netherlands (Clay)

Draw=at least 10

1R: Margaret Smith d Belmar Gunderson 6-2 7-5
1R: Maria Bueno d. Elsie Spruyt 6-3 6-2

QF: Smith d Donna Floyd Fales 6-2 6-2
QF: Lesley Turner d Annette Van Zyl 6-2 7-5
QF: Norma Baylon d Judy Tegart 6-2 6-3
QF: Bueno d Robyn Ebbern 6-3 6-0

SF: Smith d Turner 6-3 6-4
SF: Bueno d Baylon 6-4 6-2

FI: Margaret Smith d Maria Bueno 6-0 1-6 6-3

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Norma Baylon/Annette Van Zyl 6-2 6-2
-----

July 20-26 Montana Tournament, Montana, Switzerland (Clay)

Draw=16

1R: Carmen Coronado (Sp) d Jelena Gencic (Yug) 6-3 6-1
1R: Carol Prosen (US) d Maja Djukic (Yug) 6-3 6-0
1R: Mary Habicht (Bra) d Ingrid Lofdahl (Swd) 6-3 7-5
1R: Faye Toyne (Aus) d F Bonstrom 6-2 6-3

1R: Helen Slattery (Aus) d Alessandra Gobbo (It) 6-3 7-5
1R: Elena Subirats (Mex) d Martine Zacharias (Swd) 6-2 6-2
1R: Margaret Harris (Aus) d L Weisbecker 6-0 6-2
1R: Madonna Schacht (Aus) d Heather Lockington (NZ) 6-1 6-0

QF: Coronado d Prosen 4-6 6-2 6-1
QF: Toyne d Habicht 7-5 6-3
QF: Slattery d Subirats 5-7 6-2 6-4
QF: Schacht d Harris 6-1 6-4

SF: Toye d Coronado 2-6 6-2 6-1
SF: Schacht d Slattery 6-3 6-2

FI: Madonna Schacht d Faye Toyne 6-1 6-1

Mixed Doubles

2R: Harris/Ernesto Aguirre (Arg) d. Habicht/Bill Alvarez (Col) 6-1 7-5
2R: Prosen/Jaime Pinto-Bravo (Chi) d. Subirats/Jan Leschly (Den) 7-5 6-4

QF: Coronado/Jose Mandarino (Bra) d. Lockington/Allen Fox (US) 11-9 6-1
QF: Prosen/Pinto-Bravo d. Gobbo/Norm Perry (US) 6-3 4-6 7-5
QF: Slattery/Carlos Fernandes (Bra) d. Harris/Aguirre 6-1 6-4
QF: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Toyne/Jimmy Moore (Aus) 4-6 6-4 6-3

SF: Coronado/Mandarino d. Prosen/Pinto-Bravo 6-3 6-2
SF: Schacht/Mulligan d. Slattery/Fernandes 7-5 6-4

FI: Cornonado/mandarino d. Schacht/Mulligan 6-4 6-1

-----

July 20-26, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Schultze d. Helga Niessen 3-6 8-6 6-2

DF: Helga Schultze/Heide Schildknecht d. Helga Niessen/Renate Ostermann 6-1 1-6 6-2

MX: Helga Niessen/Gunther Sanders d. Renate Ostermann/Peter Scholl 1-6 6-3 6-1

-----

July 20-26 Villars Tournament , Villars, Switzerland (Clay)

FI: Robin Lesh (Aus) d Helen Plaisted (Aus) 6-1 6-4

MX: Robin Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Helen Plaisted/Bill Bowrey (Aus) 6-1 6-4

-----

July 24-26 France Versus Italy Viareggio, Italy (Clay)

Italy d France 9-4

Lucia Bassi d Irene De Lansalut (Frn) 6-0 6-4
Francoise Durr (Frn) d Maria-Teresa Riedl 6-4 6-3
Francesca Gordigiani d Monique Salfati (Frn) 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d Silvana Lazzarino 6-1 6-2
Lea Pericoli d Janine Lieffrig (Frn) 6-1 1-6 6-4
Silvana Lazzarino d Monique Salfati (Frn) 6-1 6-4
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d Francesca Gordigiani 6-2 6-4
Francoise Durr (Frn) d Lea Pericoli 6-4 6-0
Maria-Teresa Riedl d Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-2

Lazzarino/Pericoli d Durr/Lieffrig (Frn) 7-5 6-4
Bassi/Riedl d Lansalut/Larue (Frn) 6-1 6-4
Lazzarino/Pericoli d Lansalut/Larue (Frn) 6-2 6-2
Bassi/Riedl d Durr/Lieffrig (Frn) 8-6 7-9 6-3

-----

July 20-26 Pennsylvania Grass Courts Championships Philadelphia, PA, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Draw=44

1R: Karen Susman-bye
1R: Brenda Nunns-bye
1R: Carol Ann Loop-bye
1R: Jane Hartman-bye
1R: Sharon Pritula-bye
1R: Peachy Kellmeyer-bye
1R: Sue Shrader
1R: Jill Philbrick-bye

1R: Carol Southmayd d Margaret Fredericks 7-5 7-5
1R: Kathy Harter d Cathy Gagel 6-1 6-2
1R: Judy Alvarez-bye
1R: Louise Gonnerman-bye
1R: Chris Safford d Alice Christer 6-3 6-4
1R: Virginia Brown d Susan Murdoch 6-4 6-4
1R: Alice Tym d Kathy Blake 3-6 6-0 6-2
1R: Justina Bricka d Mrs Meade 6-1 6-1

1R: Carol Hanks-bye
1R: Linda Lou Crosby-bye
1R: Wendy Overton d Nina Vosters 6-2 6-2
1R: Tory Fretz d Peggy More 6-3 6-0
1R: Virginia Minor d Raymonde Jones 4-6 8-6 6-3
1R: Laurie Callaway d Sheryl Pruitt 5-7 8-6 8-6
1R: Nancy Falkenberg d Joyce Davenport 6-3 7-5
1R: Mary Ann Eisel d Cynthia Goetz 6-1 6-3

1R: Faye Urban-bye
1R: Jean Danilovich-bye
1R: Yale Stockwell-bye
1R: Maria Guzman-bye
1R: Stephanie DeFina-bye
1R: Gretchen Vosters-bye
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Carole Caldwell Graebner-bye

2R: Susman d Nunns 6-0 6-0
2R: Loop d Hartman 6-1 6-1
2R: Kellmeyer d Pritula 6-2 6-2
2R: Shrader d Philbrock 6-2 6-2
2R: Harter d Southmayd 6-1 4-6 7-5
2R: Alvarez d Gonnerman 6-3 6-2
2R: Safford d Brown 6-4 6-2
2R: Bricka d Tym 6-0 6-3

2R: Hanks d LL Crosby 6-4 6-2
2R: Fretz d Overton 6-4 6-3
2R: Minor d Callaway 6-2 4-6 6-2
2R: Eisel d Falkenberg 6-3 6-3
2R: Urban d Danilovich 10-8 6-4
2R: Stockwell d Guzman 6-0 6-2
2R: DeFina d Gretchen Vosters 5-7 6-3 6-1
2R: Graebner d Heffelfinger 6-0 6-1

3R: Susman d Loop 6-3 6-4
3R: Shrader d Kellmeyer 9-7 8-6
3R: Harter d Alvarez 6-3 6-4
3R: Bricka d Safford 6-4 6-4

3R: Hanks d Minor 6-1 2-6 6-0
3R: Fretz d Eisel 6-2 6-1
3R: Urban d Stockwell 5-7 6-4 6-2
3R: Graebner d DeFina 6-1 6-3

QF: Susman d Shrader 6-3 6-4
QF: Bricka d Harter 6-2 1-6 6-1
QF: Hanks d Fretz 6-1 6-2
QF: Graebner d Urban 6-2 6-1

SF: Bricka d Susman 6-4 4-6 6-2
SF: Graebner d Hanks 4-6 6-3 6-4

FI: Justina Bricka d Carole Graebner 6-4 18-16

Doubles

SF: Brown/Graebner d Justina Bricka/Carol Hanks 2-6 6-3 6-2
SF: Alvarez/Fretz d Margaret Dupont/Margaret Varner 7-5 6-4

FI: Virginia Brown/Carole Graebner d Judy Alvarez/Tory Fretz 6-3 2-6 6-4

-----

July 18-26, Penang Championships, Penang

FI: Mrs Claire Cheah d. Mrs P. Layton 3-6 6-2 6-1

DF: Mrs M. Durkin/Mrs J. Oliver d. Mrs A. Lennon/Mrs P. Layton 6-1 6-4

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Mrs Claire Cheah/Sultan Azman 8-6 6-3

-----

July 16-30, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Sabina Park

SF: Jill Hutchinson (GB) d. Mrs Gladstone Chang 6-0 6-0
SF: Lorna Chung d. Loris Leyden default

FI: Jill Hutchinson (GB) d. Lorna Chung 6-, 6-0

DF: Jill Hutchinson (GB)/Babs Praczukowski d. Loris Leyden/Jean Passailaigue 6-3 6-1

Mrs Hutchinson's maiden name is not known at present.

-----

July 26, Santa Cruz County Open, Aptos, California, US

FI: Pat Welles d. Diana Drummond 6-2 7-5

MX: Pat Welles/Paul Welles d. Diana Drummond/Don Drummond 6-2 6-1

-----

July 26, South Dakota Open, Sioux Falls, South Dakota, US

SF: Nancy Countryman d. Ann Craney 1-6 6-2 6-2
SF: Jo Warner d. Libby Rogers 6-3 6-2

FI: Postponed

DF: Nancy Countryman/Jo Warner d. Fran Owen/Cheryl Anderson 6-4 6-3

-----

July 26, Omaha City, Omaha, Nebraska, US

FI: Marjie Ringwalt d. Sharon Kemp 6-1 6-0

DF: Marjie Ringwalt/Kathy Welsh d. Sharon Kemp/Barbara Rasmussen 6-2 6-4

MX: Marjie Ringwalt/Bill Brown d. Sharon Kem/Bill Foster 6-2 7-5

-----

July 26, New Jersey State, South Orange, New Jersey, US

SF: Sheila Maroschick d. Ruth Duhan 6-1 6-1
SF: Pat Stewart Edrich d. Ingrid Poschmann 6-0 6-1

FI: Pat Stewart Edrich d. Sheila Maroschick 6-0 6-2

Doubles

SF: Edrich/Mimi Kanarek d. Carolyn Liguori/Nancy De Renna 7-5 6-3
SF: Celeste Phipps/Nancy Cross d. Harriet Stokes/Mrs. Robert Bubb 6-2 6-1

FI: Pat Stewart Edrich/Mimi Kanarek d. Celseste Phipps/Nancy Cross 6-2 6-1

-----

July 26, Watertown Open, Watertown, Connecticut, US

FI: Karol Gagliano d. J. Peterson 6-2 8-6

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, US

FI: Won by Bonnie Logan

DF: Won by Jean Richardson/Helen Watanabe

MX: Won by Bessie Stockard/Charles Berry

-----

??, Swiss Closed Championships (Clay)

FI: Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-0 6-2

-----

July 28, Dieppe, Dieppe, France

FI: Fontaliran d. Clement 6-4 6-4

Last edited by DavidK; Apr 21st, 2019 at 02:11 PM.
Rollo is offline  
post #37 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:17 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of July 27-August 2

July 28-August 1, Bury and West Suffolk, Suffolk, England (Grass)

FI: J. Stedman d. C. French 6-2,6-1

DF: Mrs F. Lillis/Mrs A. Long d. C. French/P. Gent 4-6 6-1 6-4

MX: Mrs A. Long/A. Long d. Mrs F. Lillis/C. Cole 7-5 6-2

-----

July 27-August 1, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Heather Allen d. Susan Tutt default

DF: Heather Allen/M. Greenwood d. J. Heskew/Susan Tutt default

MX: M. Greenwood/Eberstein d. Susan Tutt/ Bretherton default

-----

ends August 2 Quebec Open Quebec City, Canada

QF: Vicki Berner d Norr De Lamos 6-3 6-4
QF: Peggy Moore d Denise Hannius 6-3 6-3
QF: Shirley Harit d Sandra Zeese 6-3 6-0
QF: Alice Tym d Hedy Rutzebeck 6-1 6-2

SF: Moore d Berner 6-2 6-3
SF: Tym d Harit 6-4 6-3

FI: Alice Tym d Peggy Moore 9-7 6-4

Doubles

SF: Berner/Tym d. Simone Jolicoeur/De Lamos 6-2 6-0
SF: Moore/Zeese d. Harit/Hunnius 2-6 6-2 7-5

FI: Vicki Berner/Alice Tym d Peggy Moore/Sandra Zeese 6-0 6-3

-----

July 27-August 1 Tunbridge Wells Tournament , Enlgand, UK (Grass)

QF: Virginia Wade d V Rees 6-4 6-3
QF: G Chapman d S Steventon 2-6 6-3 6-2
QF: Lorna Cawthorn d Robin Lloyd 6-4 4-6 6-1
QF: Vera Roberts d Stephanie Percivall 6-0 7-5

SF: Wade d Chapman 6-1 6-1
SF: Roberts d Cawthorn 6-2 6-1

FI: Virginia Wade d Vera Roberts 2-6 9-7 6-1

DF: Vera Roberts/Virginia Wade d M Grace/B Horton 6-2 6-1

-----

July 30-August 2 Hannover Tournament, Hannover, Germany (Clay)

QF: Margaret Smith (Aus) d Almut Sturm 6-3 6-1
QF: Madonna Schacht (Aus) d Lesley Turner (Aus) 6-2 2-6 6-2

SF: Smith d Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-1
SF: Sonja Pachta (Ast) d Schacht 7-5 2-6 7-5

FI: Margaret Smith d Sonja Pachta 6-0 6-1

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d Robyn Ebbern/Jan Lehane 6-4 6-2

-----

July 30-August 2 Baden Baden Tournament, Baden, Germany (Clay)

QF: Maria Bueno d ????
QF: Helga Schultze d Janine Lieffrig 2-6 6-1 6-1
QF: Norma Baylon d Donna Floyd Fales 4-6 7-6 6-4
QF: Francoise Durr d Christine Truman 6-2 6-2

SF: Bueno d Schultze 8-10 6-1 6-2
SF: Baylon d Durr 9-7 6-0

FI: Maria Bueno d Norma Baylon 6-3 4-6 6-4

Doubles

SF: Bueno/Fales d Silvana Lazarino/Lea Pericoli 6-3 7-5
SF: Baylon/Schultze d Judy Tegart/Christine Truman 7-5 6-4

FI: Maria Bueno/Donna Fales d Norma Baylon/Helga Schultze 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Bueno/Ingo Buding d. Tegart/Bobby Wilson (GB) 3-6 6-4 7-5
SF: Baylon/Jose Luis Arilla (Sp) d. Truman/Jaroslav Drobny 4-6 7-5 6-3*

FI: Maria Bueno/Ingo Buding d. Norma Baylon/Jose Luis Arilla 4-6 7-5 6-3*

*Unlikely same scores given by WT

-----

July 29-August 2 Ostende Tournament , Ostende, Belgium (Clay)

Draw=11

1R: Anne-Marie Larue d Lisette Sliepen 6-4 13-11
1R: Jacqueline Rees-Lewis (Fr) d N Noterdeam 6-1 6-1
1R: Helen Plaisted (Aus) d Joanne Venturino (Fr) 6-3 3-6 6-4

QF: Deidre Catt (GB) d Martine Zacharias (Swd) 6-4 9-7
QF: Larue d Pat McClenaughan (Aus) 9-7 6-4
QF: Robin Lesh (Aus) d Rees Lewis 7-5 6-2
QF: Christiane Mercelis d Plaisted 6-4 8-6

SF: Catt d Larue 6-2 3-0 retired
SF: Mercelis d Lesh 6-3 6-2

FI: Deidre Catt d Christiane Mercelis 6-4 8-6

DF: Deidre Catt/Christiane Mercelis d Pat McClenaughan/Helen Slattery 5-7 6-4 9-7*
* World Tennis has McClenaughan/Slaughter winning by this same score

-----

July 30-August 2 Bad Neuenahr Tournament, Bad Neuenahr, Germany (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Carmen Coronado 6-4 6-0

FI: Elizabeth Starkie d Faye Toyne 6-1 6-2

-----

ends August 2 Hungarian National Championships, ????, Hungary (Clay)

QF: Erszebet Polgar d Erzsebet Solyom 6-0 6-4
QF: Judit Monori d Erzsebet Szell 2-6 6-2 6-3
QF: Zsuzsu Kunovits d Gyongyi Feher 7-5 6-4
QF: Klara Bardoczi d Katalin Posta 6-4 6-0

SF: Polgar d Monori 6-0 3-6 6-1
SF: Bardoczi d Kunovits 6-2 5-7 6-3

FI: Edith Polgar d Klara Bardoczi 6-4 6-3

Doubles

SF: Bardoczi/Szell d. Szabo/Monori 7-5 6-1
SF: Polgar/Posta d. Kunovits/Paula Vajda 8-6 6-4

FI: Klara Bardoczi/Erzsebet Szell d Edith Polgar/Katalin Posta 5-7 9-7 6-3

Mixed Doubles

SF: Bardoczi/Istvan Gulyas d. Toth/Tamas Prichrandi 6-3 6-4
SF: Polgar/Andras Szikszai d. Feher/Ferenc Komaromi 6-4 5-7 7-5

FI: Erszebet Polgar/Andras Szikszai d. Klara Bardoczy/Istvan Gulyas 5-7 8-6 6-4

-----

ends August 2 Dinard Tournament, Dinard, France (Clay)

SF: Pat Walkden d Beust 6-1 6-1
SF: Francoise Courteix d Jenny Morris (Rho) 6-4 8-6

FI: Pat Walkden d Francoise Courteix 6-1 6-3

MX: Pat Walkden/Colin Zeeman (SA) d. Paule Courteix/Frew McMillan (SA) 6-4 6-8 6-4

-----

August 2, Le Touquet, Second Meeting, Le Touquet, France

FI: L. Desbordes d. C. Durbec 6-8 6-1 6-1

-----

August 1, Negombo, Negombo, Ceylon

FI: P. Kodagoda d. M. Street 0-6, 6-3 6-0

-----

July 27-August 2 Eastern Grass Court Championships South Orange, New Jersey, US (Grass)

Draw=45

1R: Billie Jean Moffitt [1]-bye
1R: Chris Safford-bye
1R: Mary Ann Eisel-bye
1R: Virginia Brown-bye
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Pat Stewart Edrich-bye
1R: Adria Price Fisher-bye
1R: Jean Danilovich-bye

1R: Carole Caldwell Graebner-bye
1R: Julie Heldman d Peachy Kellmeyer 6-2 6-1
1R: Linda Lou Crosby d Pam Stewart 6-2 6-1
1R: Carole Wright d Joyce Davenport 6/4-6/1
1R: Judy Alvarez d Baba Lewis 6-3 6-3
1R: Alice Christer d Raymonde Jones default
1R: Justina Bricka d Carmen Lampe Boland 6-2 6-1
1R: Kathy Harter d Laurie Callaway 3-6 6-4 6-2

1R: Bonnie Logan d Brenda Nunns (Can) 6-2 6-0
1R: Carol Southmayd d Ruth Jeffrey 6-2 6-4
1R: Sheila Maroshick d Nina Vosters 7-5 6-8 6-3
1R: Carol Hanks d Mimi Kanarek 6-3 6-0
1R: Carol Ann Loop d Stephanie DeFina 6-3 6-4
1R: Cathy Gagel d Tory Fretz default
1R: Maria Guzman (Ec)-bye
1R: Karen Hantze Susman [4]-bye

1R: Faye Urban (Can)-bye
1R: Sue Shrader-bye
1R: Belmar Gunderson-bye
1R: Sylvia Hooks-bye
1R: Jill Philbrick-bye
1R: Cynthia Goeltz-bye
1R: Katrhy Blake-bye
1R: Nancy Richey [2]-bye

2R: Moffitt [1] d Safford 6-2 6-0
2R: Eisel d Brown 6-2 6-0
2R: Edrich d Heffelfinger 6-3 6-1
2R: Danilovich d Fisher 6-1 6-2
2R: Graebner [3] d Heldman 8-6 6-3
2R: Wright d LL Crosby 6-0 6-3
2R: Alvarez d Christer 6-3 6-1
2R: Harter d Bricka 7-5 5-7 6-3

2R: Southmayd d Logan 6-0 6-1
2R: Hanks d Maroshick 6-3 6-2
2R: Loop d Gagel 6-1 6-0
2R: Susman [4] d Guzman 6-0 6-3
2R: Urban d Shrader 6-3 6-0
2R: Gunderson d Hooks 6-1 6-2
2R: Philbrick d Goeltz 7-5 3-6 6-4
2R: Richey [2] d Blake 6-2 6-3

3R: Mofitt [1] d Eisel 6-3 6-2
3R: Edrich d Danilovich 8-6 6-3
3R: Graebner [3] d Wright 6-0 6-1
3R: Alvarez d Harter 6-2 6-4

3R: Hanks d Southmayd 6-4 6-1
3R: Susman [4] d Loop 6-1 6-2
3R: Gunderson d Urban 6-3 6-1
3R: Richey d Philbrick 6-0 6-0

QF: Moffitt [1] d Edrich 6-0 6-2
QF: Graebner [3] d Alvarez 6-3 6-3
QF: Susman [4] d Hanks 6-1 6-4
QF: Richey [2] d Gunderson 6-4 6-3

SF: Moffitt [1] d Graebner [3] 6-3 3-6 6-1
SF: Richey [2] d Susman 6-4 7-5

FI: Billie Jean Moffitt [1] d Nancy Richey [2] 7-5 3-6 8-6

Doubles (Draw=at least 16)

1R: Jean Danilovic/Sue Shrader d. Carol Loop/Cathy Gagel 6-4 3-6 7-5
1R: Julie Heldman/Carole Wright d. Sylvia Hooks/Bonnie Logan 6-3 7-5

2R: Billie Jean Moffit/Karen Hantze Susman d. Joyce Davenport/Carol Heffelfinger 6-4 6-2
2R: Virginia Brown/Belmar Gunderson d. Cynthia Goellz/Jill Philbrick 6-2 6-4
2R: Brenda Nunns (Can)/Faye Urban (Can) d. Christine Safford/Nina Vosters, 3-6 6-2 6-3
2R; Danilovich/Shrader d. Heldman/Wright 6-3 2-6 6-4
2R: Carole Graebner/Nancy Richey d. Laurie Callaway/Alice Christer, 6-2 6-1.
2R: Kathleen Blake/Kathleen Harter d. Patricia Edrich/Mimi Kanarek, 7-5 6-2
2R: Linda Lou Crosby/Maria Guzman (Ec) d. Ruth Jeffrey/Baba Lewis, 7-9 7-5 6-3
2R: Justina Bricka/Carol Hanks d. Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd 6-4 6-3

QF: Moffitt/Susman d. Brown/Gunderson 6-0 6-2
QF: Nunns/Urban d. Danilovic/Shrader 6-3 7-9 7-5
QF: Graebner/Richey d. Blake/Harter 6-0 6-3
QF: Bricka/Hanks d. Crosby/Guzman 6-1 6-1

SF: Moffitt/Susman d. Nunns/Urban 6-3 6-3
SF: Graebner/Richey d. Bricka/Hanks 31-33 6-1 6-4

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Carole Graebner/Nancy Richey 3-6 6-3 6-4

-----

July 30-August 2, Crans-sur-Sierre, Switzerland (Clay)

FI: Mlle de Croon d. Mlle Rossi (Ity) 7-5 6-3

MX: Mlle Rossi/André Viscolo d. Mlle de Croon/Schulmann 6-3 6-8 10-8

-----

August 1, Greater Washington, Washington, D.C., US

1R: Nancy Martin d. Mary Irvine 2-6 6-4 6-3

2R: Martin d. Nickie Fish 6-3 6-8 7-5
2R: Carol Wendell d. Phronie Bauserman 7-5 6-0

QF: Raymonde Jones d. Claudine Malone 6-0 6-1
QF: Ann Gray d. Pat Kenahan 6-2 6-2
QF: Nancy Reed d. Bessie Sotckard 6-4 6-1
QF: Wendell d. Martin 6-0 6-0

SF: Jones d. Gray 6-2 6-0
SF: Reed d. Wendell 6-3 6-2

FI: Raymonde Jones d. Nancy Reed 6-1 6-0

Doubles

QF: Bauserman/Kenahan d. Charlotte Decker/Mary Belin 8-6 5-7 6-3

SF: Jones/Gray d. Bauserman/Kenahan 6-2 6-1
SF: Wendell/Carol Bentley d. Reed/Mildred Latona 6-3 5-7 6-4

FI: Raymonde Jones/Ann Gray d. Carol Wendell/Carol Bentley 6-4 6-4

-----

August 2, Capes Invitation, Virginia Beach, Virginia, US

SF: Chris Safford d. Betty Gustafson 6-0 6-0
SF: Jackie Green d. Sarah Townsend 6-2 6-2

FI: Chris Safford d. Jackie Green 8-6 6-8 9-7

-----

August 2, Eastern Carolina Closed, Raleigh, North Carolina, US

FI: Linda Peacock d. Ruth Cook 6-4 8-6

MX: Marsha Daniel/Jim Emmons d. Gladys Brendenberg/Paul Brendenberg 6-2 6-2

-----

August 2, Montgomery County Open, Dayton, Ohio, US

FI: Betty Miller d. Melinda Terry 6-4 4-6 6-4

DF: Betty Miller/Janice Miller d. Melinda Terry/Susan Terry 8-6 6-3

-----

August 2, Akron District, Akron, Ohio, US

FI: Tina Turnblacer d. Nancy Wilbirt 6-2 7-5

DF: Madeline Fifer/Palmer d. Ingrid Hunter/Nancy Wilbert 0-6 6-1 6-4

-----

August 1*, Martin J. Kennedy, St. Louis, Missouri, US*

SF: Marilyn Mueller d. Betty Schwab 6-1 6-2
SF: Bonnie Deppe d. Mary Bonkrud 6-3 8-6

FI: Marilyn Mueller d. Bonnie Deppe 6-1 6-3

Doubles

SF: Mueller/Merceina Parker d. Deppe/Gloria Engelbart 11-9 0-6 6-2

FI: Mary Waller/Lydia Wieberg d. Marilyn Mueller/Merceina Parker 6-4 3-6 7-5

Mixed Doubles

SF: Mueller/Gary Rieser d. Bonkrud/Bart Green 6-2 6-0
SF: Lydia Wieberg/Harry Burrus Jr. d. Deppe/Larry Kast 6-0 6-1

FI: Marilyn Mueller/Gary Rieser d. Lydia Wieberg/Harry Burrus Jr., ???

-----

August 2*, Westwood Country Club, St. Louis, Missouri, US*

SF: Marilyn Mueller d. Eva Karl 6-2 6-0
SF: Linda Meckfessel d. Bonnie Depper 6-3 3-6 6-2

FI: Marilyn Mueller d. Linda Meckfessel 6-2 6-1

DF: Marilyn Mueller/Jane Pratt d. Brenda Rueter/Mary Jane Waller 6-3 8-6

* Note - the dates from World Tennis are wrong for one of the above two tournaments.*

-----

August 2, Jayhawk Open, Topeka, Kansas, US

FI: Connie Cristler d. Carlene Basore 6-0 6-1

DF: Nora Prosser/Nan Higginson d. Connie Cristler/Carlene Basore 7-5-3-6 6-4

MX: Nan Higginson/Leonard Prosser d. Carlene Basore/Larry Belt 6-3 6-2

-----

August 2, Sooner State Open, Ada, Oklahoma, US

FI: Sandra Wilson d. Ellen Scheer 6-4 6-1

DF: Sandra Wilson/Virginia Burlingame d. Marsha Anderson/Kay DeShields 6-3 6-1

MX: Jodie Sullivan/Dick Gilkie d. Jeannette Boudreau/Francis Baxter 6-2 9-7

-----

July 30-August 5, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Nell Truman d. Jean Wilson 7-5 6-2

DF: Nell Truman/Jean Wilson d. C. Lindsay/Miss Moeller 6-1 6-1

MX: Sally Holdsworth/Stubbs d. C. Lindsay/N.W. Wright 4-6 6-3 6-4

-----

July 31-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Jean Knight d. Ruth Illingworth 17-15 6-4

-----

August ?, Danish Outdoors Championships, Copenhagen, Denmark

QF: Mily Vagn Nielsen d. Kirsten Schou 6-4 6-3
QF: Inger Buchwald d. Aase Bold 8-6 6-1
QF: Lisa Kaae d. Inge Nielsen 6-2 6-0
QF: Gitte Grage d. Kirsten Thormod 6-3 6-2

SF: Buchwald d. M. Nielsen 6-4 6-4
SF: Grage d. Kaae 6-2 6-1

FI: Gitte Grage d. Inger Buchwald 5-7 6-2 6-1

Doubles

SF: M. Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. Agnete Varn/Sys Westh 2-6 7-5 6-3
SF: Grage/Kaae d. Buchwald/S. Bjorlow 6-3 4-6 6-1

FI: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. Gitte Grage/Lisa Kaae 7-5 1-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Kaae/Jan Leschley d. Bold/E. Kornerup 6-0 2-6 6-3
SF: Grage/Jan Raffel d. Schou/Poul Nielsen 6-1 6-1

MX: Lise Kaae/Jan Leschly d. Gitte Grage/Jan Raffel 6-1 6-1

Last edited by DavidK; Jun 2nd, 2019 at 02:12 PM.
Rollo is offline  
post #38 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:20 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of August 3-9

August 3-11, International German Championships, Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothenbaum Club

Singles (Draw=35)

Seeded players

[1] Margaret Smith (Aus)
[2] Maria Bueno (Bra)
[3] Lesley Turner (Aus)
[4] Robyn Ebbern (Aus)
[5] Christine Truman (GB)
[6] Ann Jones (GB)
[7] Helga Schultze
[8] Jan Lehane (Aus)


1R: Alena Palmeová (Cz) d. Angelika Pfannenberg 6-0 6-2
1R: Helga Niessen d. Eva Lundqvist (Swe) 7-5 6-2
1R: Jitka Horčíková (Cz) d. Haidl Bohlens 6-0 6-3

2R: Margaret Smith (Aus) [1] d. Regina Kawohl 6-0 6-0
2R: Françoise Durr (Fra) d. Almut Sturm 6-0 6-3
2R: Jan Lehane (Aus) [8] d. Cora Schediwy 6-2 6-0
2R: Renate Ostermann d. Pam Watermeyer (SA) 6-4 6-0
2R: Robyn Ebbern (Aus) [4] d. Kerstin Seelbach 6-0 6-0
2R: Annette van Zyl (SA) d. Elizabeth Starkie (GB) 8-6 2-6 6-3
2R: Christine Truman (GB) [5] d. Ameli Hacks 6-4 6-3
2R: Niessen d. Palmeova 6-4 6-2

2R: Horčíková d. Maria Teresa Riedl (Ita) 6-3 6-2
2R: Ann Jones (GB) [6] d. Marilen Knobling 6-0 6-1
2R: Madonna Schacht (Aus) d. Carmen Coronado (Sp) 6-3 6-2
2R: Lesley Turner (Aus) [3] d. Cornelia Scheibner 6-1 6-3
2R: Sonja Pachta (Aut) d. Renate Stollberg 6-2 3-6 6-4
2R: Helga Schultze [7] d. Liv Paldan (NOR) 6-1 6-1
2R: Heide Schildknecht d. ???? [probable default]
2R: Maria Bueno (Bra) [2] d. Karin Herich 6-0 6-1

3R: Smith [1] d. Durr 6-3 6-1
3R: Lehane [8] d. Ostermann 6-2 6-0
3R: Ebbern [4] d. van Zyl 6-1 9-7
3R: Truman [5] d. Niessen 4-6 6-4 6-0

3R: Jones [6] d.Horčíková 6-2 6-3
3R: Turner [3] d. Schacht 7-5 6-3
3R: Schultze [7] d. Pachta 6-4 6-8 6-1
3R: Bueno [2] d. Schidknecht 6-1 6-1

QF: Smith [1] d. Lehane [8] 6-2 6-2
QF: Ebbern [4] d. Truman [5] 7-5 6-2
QF: Turner [3] d. Jones [6] 6-3 6-3
QF: Bueno [2] d. Schultze [7] 6-2 6-1

SF: Smith [1] d. Ebbern [4] 6-3 6-0
SF: Bueno [2] d. Turner 9-11 6-3 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) [1] d. Maria Bueno (Bra) [2] 6-1 6-4

Doubles (Draw=17)

1R: Ameli Hacks/Cora Schwediy d. Angelika Pfannenberg/Cornelia Scheibner 6-1 6-2

2R: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Haidl Bohlens/Regina Kawohl 6-1 6-3
2R: Sonja Pachta (Aut)/Heide Schildknecht d. Eva Lundqvist (Swe)/Liv Paldan (Nor) 6-3 6-1
2R: Ann Jones (GB)/Christine Truman (GB) d. Karin Herich/Marilen Knobling 6-1 6-3
2R: Madonna Schacht (Aus)/Annette van Zyl (SA) d. Kerstin Seelbach/Renate Stollberg 6-1 6-2

2R: Jan Lehane (GB)/Elizabeth Starkie (GB) d. Hacks/Schediwy 6-3 6-3
2R: Norma Baylon (Arg)/Helga Schultze d. Jitka Horčíková (Cz)/Alena Palmeová (Cz) 6-3 6-0
2R: Helga Niessen/Renate Ostermann d. Carmen Coronado (SP)/Almut Sturm 1-6 6-1 6-0
2R: Maria Bueno (Bra)/Robyn Ebbern (Aus) d. Maria Teresa Riedl (Ita)/Pam Watermeyer (SA) 6-2 7-5

QF: Smith/Turner d. Pachta/Schildknecht 6-2 6-1
QF: Jones/Truman d. Schacht/van Zyl 6-3 6-4
QF: Baylon/Schultze d. Lehane/Starkie 6-2 6-4
QF: Bueno/Ebbern d. Niessen/Ostermann 6-2 6-3

SF: Smith/Turner d. Jones/Truman 6-2 6-3
SF: Baylon/Schultze d.Bueno/Ebbern 7-5 6-2

FI: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Norma Baylon (Arg)/Helga Schultze 6-2 3-6 6-2

Mixed Doubles (Draw=26)

1R: Norma Baylon (Arg)/Wilhelm Bungert-bye
1R: Ameli Hacks/Ernst Blanke (Aut) -bye
1R: Heide Schildknecht/Alberto Arilla (SP) d. Eva Lunqvist (Swe)/Fathi Mohammed Ali (Egy) 6-4 6-2
1R: Annette van Zyl (SA)/Thomaz Koch (Bra)-bye
1R: Robyn Ebbern (Aus)/Brian Tobin (Aus) d. Regina Kawohl/Dieter Schultheiss (Aut) 6-0 6-1
1R: Alena Palmeová (Cz)/Milan Holeček (Cz) d. Haidl Bohlens/Jean Borotra (Fra) 6-3 8-6
1R: Pam Watermeyer (SA)/Keith Diepraam (SA) d. Renate Stollberg/Karl Fichtel 6-1 6-3
1R: Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus)-bye

1R: Christine Truman (GB)/Bobby Wilson (GB) d. Marilen Knobling/Pancho Guzmán (Ecu) 6-4 6-3
1R: Françoise Durr (Fra)/Ingo Buding d. Karin Herich/Bert Giesecke 6-2 6-2
1R: Jitka Horčíková (Cz)/Jiří Javorský (Cz) d. Elizabeth Starkie (GB)/Clive Brebnor (RSA) 9-7 7-5
1R: Helga Schultze/NikiPilić (Yug) d. Kerstin Seelbach/Ismail El Shafei (EGY) 9-7 6-0
1R: Ann Jones (GB)/Billy Knight (GB) d. Sonja Pachta (AUT)/Peter Porkorny (AUT) 6-1 6-3
1R: Carmen Coronado (SP)/José Edison Mandarino (Bra) d. Angelika Pfannenberg/Bernd Kube 6-2 6-3
1R: Cornelia Scheibner/Gerhard Müller-bye
1R: Lesley Turner (Aus)/Donald Dell (US)-bye

2R: Baylon/Bungert d. Hacks/Blanke 6-1 6-3
2R: Ebbern/Tobin d. Schildknecht/Arilla 6-4 6-3
2R: van Zyl/Koch d. Palmeova/Holeček 6-4 8-6
2R: Schacht/Mulligan d. Watermeyer/Diepraam 6-2 4-6 6-3

2R: Truman/Wilson d. Durr/Buding 7-5 6-0
2R: Schultze/Pilić d. Horčíková/Javorský 12-10 6-1
2R: Coronado/Mandarino d. Jones/Knight 6-3 6-2
2R: Turner/Dell d. Scheibner/Müller 6-0 6-2

QF: Ebbern/Tobin d. Baylon/Bungert 6-2 2-6 6-3
QF: van Zyl/Koch d. Schacht/Mulligan 6-4 7-5
QF: Schultze/Pilić d. Truman/Wilson 6-3 3-6 6-2
QF: Coronado/Mandarino d. Turner/Dell 6-3 7-5

SF: van Zyl/Koch d. Ebbern/Tobin 6-4 6-3
SF: Schultze/Pilić d.Coronado/Mandarino 6-3 7-5

FI: Helga Schultze/Niki Pilić (Yug) d. Annette van Zyl (SA)/Thomaz Koch (Bra) 3-6 6-2 6-1

Bueno's infected hand hampered her in a straight set loss to Smith, whose backhand was "lightening quick" according to the NYT. 6,000 see the final.

Note: Margaret Smith did not take part in the mixed doubles event.

-----

August 3-8 Moseley Tournament , Moseley, England, UK (Grass)

QF: Glenda Swan d Mrs Parker 6-0 6-0
QF: Janice Townsend d Alex Soady 6-3 6-2
QF: Jean Poynder d F Macdonald 6-2 8-6
QF: Jean Haskew d Marie Fourie 6-3 6-4

SF: Swan d Townsend 6-4 6-1
SF: Haskew d Poynder 6-1 6-4

FI: Glenda Swan d Jean Haskew 2-6 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan d J Hall/Jean Poynder 6-4 6-2

Moseley is a suburb of Birmingham.

-----

August 3-8 St George's Hill Tournament, Weybridge, England, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d E Tew 6-1 2-6 7-5
QF: Mrs Clark d Heather Allen 3-6 6-3 6-1
QF: Mary Mcanally d S Steventon 6-2 6-2
QF: Vivienne Dennis d Mrs Wilson 6-3 6-4

SF: Cawthorn d Clark 6-4 4-6 6-4
SF: McAnally d Dennis 6-1 6-4

FI: Lorna Cawthorn d Mary Mcanally 10-8 6-2

DF: Lorna Cawthorn/Mrs Clark d M Grace/S Steventon 6-4 6-2

-----

August 3-8 Llanelly Tournament , Llanelly, Wales, UK (Grass)

QF: Robin Lloyd d M Thomas 6-0 6-0
QF: Mrs O' Boyle d Campion 3-6 6-3 6-3
QF: P Bowyer d P Kerr 5-7 6-3 6-3
QF: Margaret O' Donnell d E Ernest 6-2 6-0

SF: Lloyd d O'Boyle 6-1 6-3
SF: O' Donnell d Bowyer 6-0 6-4

FI: Robin Lloyd d Margaret O' Donnell 6-0 9-11 6-4

DF: Robin Lloyd/Margaret O'Donnell d E Ernest/M Thomas 8-6 6-1

-----

August 3-8 Suffolk Championships, Framlingham, England

QF: Nell Truman d Miles 6-1 6-1
QF: J Stedman d Celia French 6-1 6-4
QF: Penny Hardgrave d B Nicholson 6-2 6-3
QF: Jean French d D Portway 6-2 6-1

SF: Truman d Stedman 6-1 6-0
SF: French d Hardgrave 2-6 6-2 6-2

FI: Nell Truman d Jean French 6-2 6-2
-----

August 3-8 South Of Scotland Championships, Moffat, Scotland, UK

FI: Carol Rosser d Winnie Shaw 6-3 6-3

DF: Caol Rosser/Winnie Shaw d Sheila Moodie/Stevenson 6-0 6-3

-----

August 8, Stonehaven, Stonehaven, Scotland

FI: M. Robson d. H.T. Kelly 7-5 6-2

DF: H.T. Kelly/M. Kelly d. M. Robson/Mrs. H. Strachan 6-4 5-7 8-6

MX: H.T. Kelly/W. F. Mason d. M. Robson/J.T. Wood 7-5 6-2

-----

ends August 10 Lisbon International , Lisbon, Portugal (Clay)

FI: Pilar Barril (Sp) d Faye Toyne (Aus) 6-2 6-2

-----

August 6, Evian, Evian, France

FI: Michelle Lombard d. E. Simon 6-4 6-4

MX: Michelle Lombard/Mustapha Belkhodja (Tun) d. Evelyn Terras/Andrej Licis (Pol) 6-4 4-6 6-3

----

August 9, France vs. Belgium, Le Zoute, Belgium

Christiane Mercelis (B) d. Anne Mariel Larue 6-3 5-7 6-0
Michele Kahn-Rotta (B) d. Jeannine Lieffrig 6-4 8-6

Doubles

Lieffrig/Larue (F) d. Mercelis/Lisette Sliepen 6-4 6-2

Mixed Doubles

Mercelis/Eric Drossart (B) d. Lieffrig/Francois Jaufret 6-4 8-6
Monique Bedoret/Claude de Gronckel (B) d. Danielle Boutleux/Alain Bouteleux 6-4 4-6 6-3

-----

August 3-9 Piping Rock Invitation Locust Valley, New York, US (Grass)

Draw=32

1R: Nancy Richey d Chris Safford 6-2 6-2
1R: Jill Philbrick d Brenda Nunns 6-4 5-7 7-5
1R: Belmar Gunderson d Carol Ann Loop 7-5 8-6
1R: Nancy Reed d Carol Heffelfinger 6-3 6-4
1R: Justina Bricka d Cynthia Goeltz 6-2 6-3
1R: Joyce Davenport d Cathy Gagel 5-7 7-5 10-8
1R: Mimi Kanarek d Ann Owen (GB) 6-1 6-3
1R: Karen Hantze Susman d Diane Matzner 6-0 6-0

1R: Carole Caldwell Graebner d Adria Price Fisher 6-4 6-2
1R: Pat Stewart Edrich d Maria Guzman (Ecu) 6-0 6-2
1R: Carole Wright d Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
1R: Linda Lou Crosby d Carmen Lampe Boland 3-6 8-6 6-0
1R: Julie Heldman d Laurie Callaway 3-6 6-3 6-4
1R: Carol Southmayd d Virginia Brown 6-2 6-0
1R: Faye Urban (Can) d Nina Vosters 6-1 6-1
1R: Billie Jean Moffitt d Alice Christer 6-1 6-2

2R: Richey d Philbrick 6-0 6-1
2R: Gunderson d Reed 6-1 6-0
2R: Bricka d Davenport 6-1 6-2
2R: Susman d Kanarek 6-0 6-0

2R: Graebner d Edrich 6-2 6-2
2R: Wright d Crosby 6-1 6-4
2R: Heldman d Southmayd 2-6 6-2 6-3
2R: Moffitt d Urban 6-1 6-4

QF: Richey d Gunderson 6-1 6-3
QF: Susman d Bricka 6-2 6-2
QF: Graebner d Wright 6-4 6-4
QF: Moffitt d Heldman 9-7 6-2

SF: Richey d Susman 7-5 6-0
SF: Moffitt d Graebner 6-3 3-6 6-1

FI: Nancy Richey d Billie Jean Moffitt 6-3 1-6 6-4

Doubles

1R: Heffelfinger/Davenport d. Maxwell/Merrill 6-2 6-3
1R: Vosters/Safford d. Martin/D. Moore 6-3 6-1
1R: Brown/Gunderson d. Walters/Wellington 6-2 6-2
1R: Wright/Heldman d. Miller/Miller 6-0 6-1
1R: Guzman/Price d. Brunneau/Carolyn Liguori 6-2 9-7
1R: Kellmeyer/Southmayd d. Gengler/Ingrid Poschmann(?) 6-0 6-1

2R: Moffitt/Susman d. Edrich/Kanarek 6-0 6-2
2R: Nunns/Urban d. Goeltz/Philbrick 6-1 6-1
2R: Heffelfinger/Davenport d. Crosby/P. Moore 4-6 10-8 7-5
2R: Vosters/Safford d. Brown/Gunderson 6-8 6-2 6-2
2R: Wright/Heldman d. Guzman/Price 6-0 6-0
2R: Kellmeyer/Southmayd d. Gagel/Loop 6-3 6-1
2R: Callaway/Christer d. Owen/Boyd 6-0 6-3
2R: Graebner/Richey d. Reed/Jacqueline Boland 6-3 7-5

QF: Moffitt/Susman d. Nunns/Urban 7-5 6-1
QF: Vosters/Safford d. Heffelfinger/Davenport 6-4 11-9
QF: Wright/Heldman d. Kellmeyer/Southmayd 1-6 8-6 6-3
QF: Graebner/Richey d. Callaway/Christer 6-1 6-0

SF: Moffitt/Susman d. Vosters/Safford 6-1 6-2
SF: Graebner/Richey d. Wright/Heldman 6-2 6-3

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Carole Graebner/Nancy Richey 6-2 12-10
-----

August 3-9 Canadian National Championships Montreal, Canada


2R: Louise Brown d Marielle Daoust 6-0 6-2
2R: Hedy Rutzebeck d Denise Hunnius 6-3 0-6 7-5
2R: Susan Butt d M Dennison 6-3 6-0
2R: Alice Tym (US) d Andree Martin 6-0 6-0

2R: Vicki Berner d Leslie Sparling 3-6 6-4 8-6
2R: Benita Senn d Eleanor Constable 6-2 6-4
2R: Shirley Harit d I Borecky 6-3 6-1
2R: Judy Traviss d Hannah Sladek 6-3 6-4

QF: Brown d Rutzebeck 6-3 6-2
QF: Tym d Butt 4-6 6-4 7-5
QF: Senn d Berner 6-3 4-6 6-2
QF: Harit d Traviss 6-1 6-4

SF: Brown d Tym 6-4 3-6 9-7
SF: Senn d Harit 6-4 6-2

FI: Benita Senn d Louise Brown 6-4 6-4

Doubles

QF: Rutzebeck/Tym d. Berner/Butt 6-4 6-1
QF: Harit/Trudy Blais d. Hunnius/Martin 6-4 6-4
QF: Constable/Sladek d. Borecky/Leslie 6-0 7-5

SF: Rutzebeck d. Harit/Blais 6-2 7-5
SF: Brown/Senn d. Constable/Sladek 6-4 6-3

FI: Hedy Rutzebeck/Alice Tym d Louise Brown/Benita Senn 6-4 8-6

Mixed Doubles

QF: Berner/Keith Carpenter d. Borecky/Henri Rochon w.o.
QF: Tym/Owen Davidson (Aus) d. Butt/Reider Getz 6-1 11-9
QF: Hunnius/Ron Holmberg (US) d. Rutzebeck/Bob Puddicombe 6-1 6-4
QF: Constable/Mike Carpenter d. Martin/Francois Godbout w.o.

SF: Tym/Davidson d. Berner/K. Carpenter 1-6 6-4 6-2
SF: Hunnius/Holmberg d. Constable/M. Carpenter 6-1 6-1

FI: Alice Tym/Owen Davidson d. Denise Hunnius/Ron Holmberg 6-3 9-7

-----

August 3-8, Penzance, Cornwall, England

FI: Margaret Cooper d. E. Harvey 6-0 6-0

-----

August 9, Bolvian National Championship, La Paz, Bolivia

FI: Delia de Ayala d. Nelly Herrera 6-4 4-6 6-2

-----

August 8, Chattanooga City, Chattanooga, Tennessee, US

FI: Betty Robinson d. Marilyn Brown 6-3 6-2

DF: Karen Stee/Marilyn Brown d. Betty Robinson/Andrea Evert 6-3 6-3

-----

August 9, Blue Ridge Invitation, Orange, Virginia, US

SF: Mary Slaughter d. Nancy Martin 6-1 6-1
SF: Sarah Townsend d. Phronie Bauserman ?-6 6-4 6-0

FI: Mary Slaughter d. Sarah Townsend 6-1 6-3

Mixed Doubles

SF: Bonnie Loving/Tom Tomes d. Nancy Martin/Ed Mills 4-6 6-4 6-2
SF: Mary Slaughter/Dick Glover d. Carol Winston/Marty Dowd 6-3 6-4

FI: Bonnie Loving/Tom Tomes d. Mary Slaughter/Dick Glover 4-6 6-1 6-1

-----

August 9, Crackerland Championships, Athens, Georgia, US

SF: Irene Ward d. Mary Anne Connerat Pinkerton 9-11 6-3 6-2
SF: Claudia Garrett d. Ruth Lay 12-10 6-2

FI: Irene Ward d. Claudia Garrett 6-3 6-2

DF: Irene Ward/Claudia Garrett d. Ruth Lay/Carrie Howell 8-6 6-3

-----

August 8, Illinois State Women's, Skokie, Illinois, US

SF: Sue Eastman d. Carol Levy 6-3 2-6 6-4
SF: Jean Gelner d. Sara Mae Yruber 6-2 6-0

FI: Jean Gelner d. Sue Eastman 6-2 6-0

DF: Jean Gelner/Ann Rockwell d. Sara Mae TurberStella Tetar 6-4 6-1

-----

August 9, Ozark Invitation, Springfield, Missouri, US

FI: Jackie Kelley d. Barbara Dorsey 3-6 6-4 6-4

DF: Barbara Dorsey/Karen Zaker d. Doris Tracy/JoAnn Klugston 8-6 6-2

MX: Jackie Kelley/G. Perry d. Francis Salsman/Tommy Adams 7-5 6-3

-----

August 9, Kirkwood Invitation, Kirkwood, Missouri, US

DF: Sue Westmeyer/Bobbie Ranney d. Jane Clarkson/Elbelle Moore 7-5 6-3

-----

August 9, Norman Rotary, Norman, Oklahoma, US

FI: Marsha Anderson d. Ellen Scheer 8-6 8-6

DF: Ellen Scheer/Susan Worley d. Marsha Anderson/Kay DeShields 6-2 6-4

-----

August 9, Allegheny County, Pittsburgh, Pennsylvania, US

FI: Ruth Haude d. Janet Thomas 6-2 6-1

DF: Ruth Haude/Goldie Edwards d. C. Barnes/D. Wilden 6-0 8-6

-----

August 9, Troy Open, Troy, New York, US

FI: Karol Gagliano d. Rose Spalding 9-7 7-5

-----

Last edited by DavidK; Jun 2nd, 2019 at 02:31 PM.
Rollo is offline  
post #39 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:23 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of August 10-16

August 11-17 Polish International Championships, Katowice, Poland (Clay)

FI: Vahley (E Ger) d. Danuta Rylska ????

MX: Jadwiga Jedrzejowska/Jean-Claude Barclay (Fra) d. Stroudova/Mark Cox (GB) 6-4 7-5

-----

ends August 13 Kulm Tournament St Moritz,Switzerland (Clay)
Venue: Kulm Hotel

FI: Francoise Durr d Donna Floyd Fales 6-4 3-6 6-0

-----

August 10-15, Cranleigh, England (Grass)

FI: Lorna Cawthorn d. E. Tew 6-2 6-1

-----

August 15, North of Scotland, Elgin, Scotland

FI: L.E. Thomson d. M.P. Glen 8-6 8-6

DF: L.E. Thomson/S. G. Taylor d. Mrs. E.H. Cole/Mrs. R. Hughes 5-7 6-1 6-1

-----

August 15, East Lothian, North Berwick, Scotland

FI: Sheila Moodie d. S.C. McClure 6-4 6-0

MX: D.H. McNeill/S/C/ McClure d. Sheila Moodie/A.D. Cameron 6-3 5-7 7-5

-----

ends August 16 Le Zoute Tournament, Le Zoute, Belgium (Clay)

QF: Christiane Mercelis d Christiane Loeys 6-4 0-6 7-5

SF: Mercelis d Ingrid Loeys default
SF: Anne-Marie Larue d Michele Kahn Rotta 1-6 6-3 6-4

FI: Christiane Mercelis d Anne-Marie Larue 6-1 6-0

DF: Anne-Marie Larue/Christiane Mercelis d Odette Jacob/Viviane Mallentjer 6-0 6-2

Mixed Doubles

SF: Larue/Philippe Fremiot (Fr) d. Julia Hultkrantz (Swd)/Ove Bengtson (Swd) 3-6 6-2 6-2
SF: Mercelis/Eric Drossart d. Hilde Pfannenberg (Ger)/Ken Andersson (Swd) 7-5 6-1

FI: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Anne Marie Larue/Philippe Fremiot 1-6 6-2 6-3

-----

ends August 16 Brumana International /Lebanon Championships Brumana, Lebanon (Clay)

QF: Deidre Catt (GB) d N Baz 6-1 6-2
QF: Ulla Sandulf (Swd) d M Zeydan 6-2 6-2
QF: Michelle Boulle (Fr) d Helen Slattery (Aus) 6-3 6-4
QF: Judy Tegart (Aus) d R Manasseh 6-0 6-0

SF: Catt d Sandulf 6-3 2-6 6-3
SF: Tegart d Boulle 6-0 6-1

FI: Judy Tegart d Deidre Catt 4-6 6-4 6-3

Mixed Doubles

QF: Catt/John Keller (Aus) d. Zeydan/Mounir Zeydan 6-1 6-1
QF: Slattery/Ernst Blanke (Ast) d. Boulle/Dmitri Sturdza (Swz) 6-3 7-5
QF: Sandulf/Donald Dell (US) d. Yaverian/Roger Taylor (GB) 6-1 6-3
QF: Tegart/Ken Fletcher (Aus) d. Baz/Samuel 6-1 6-1

SF: Catt/Keller d. Slattery/Blanke 6-3 6-4
SF: Tegart/Fletcher d. Sandulf/Dell 10-8 3-6 6-4

MX: Judy Tegart/Ken Fletcher d. Deidre Catt/John Keller 6-2 6-3

-----

ends August 17 Bavarian Championships Munich, Germany (Clay)

Singles (Draw=at least 13)

1R: Maria Teresa Riedl d Elena Subirats 6-3 6-1
1R: Sonja Pachta d Helga Niessen 1-6 6-4 6-1
1R: Ann Jones d. H Berk 6-0 6-0
1R: Christine Truman d. H Wever 6-0 6-1
1R: Heide Schildknecht d Carmen Coronado 6-3 6-4

QF: Ann Jones d Riedl 6-1 6-0
QF: Madonna Schacht d Pachta 5-7 6-2 7-5
QF: Van Zyl d Norma Baylon 2-6 6-1 7-5
QF: Schildknecht d Christine Truman 6-1 6-2

SF: Jones d Schacht 1-1 retired
SF: Van Zyl d Schildknecht ????

FI: Ann Jones d Annette Van Zyl 3-6 6-2 6-4

DF: Norma Baylon/Carmen Coronado d Ann Jones/Christine Truman 6-2 7-5

MX: Ann Jones/Billy Knight d. Annette Van Zyl/Cliff Drysdale 7-5 6-4

-----

ends August 18 Coupe Des Alpes , Kitzbuhel, Austria (Clay)

2R: Elizabeth Starkie d. Miss Volkmer 6-1 6-1

QF: Starkie d. U Foeger 6-2 6-1
QF: Pat McClenaughan d Jitka Horcikova 3-6 6-2 6-4

SF: Vlasta Kodesova d Janine Lieffrig 9-7 7-5
SF: Elizabeth Starkie d McClenaughan 6-2 7-5

FI: Vlasta Kodesova d Elizabeth Starkie 6-3 6-0

DF: Janine Lieffrig/Elizabeth Starkie d Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova 6-2 6-2

-----

August 12, La Baule, La Baule, France

FI: Francoise Courteix d. Murielle Sobbe 6-1 6-1

-----

Ends August 17, Arcachon Tournament , Arcachon, France (Clay)

FI: Jenny Morris (Rho) d Pat Walkden (Rho) 6-0 6-3

-----

ends August 17 Suvretta Tournament ,St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

SF: Robin Lesh d Donna Floyd Fales 6-4 3-6 6-3

FI: Francoise Durr (Fr) d Robin Lesh (Aus) 6-0 6-2

MX: Francoise Durr (Fr)/Torben Ulrich (Den) d. Robin Lesh (Aus)/Clive Brebnor (SA) 6-8 6-3 6-3

-----

August 9-16, 7th Soviet International Championships, Moscow, Russia, Soviet Union (Clay)

Singles (Draw=24)

1R: Anna Dmitrieva-bye
1R: Vera Filippova-bye
1R: Tiiu Soome-bye
1R: Ecaterina Rosianu (Rom)-bye
1R: Olga Lendlova (Cz) d. Alla Ivanova 4-6 6-4 6-1
1R: Tiiu Kivi d. Tatiana Chalko 6-3 3-6 7-5
1R: Maria Kull d. Eva Szabo (Hun) 6-3 6-4
1R: Yuen-Chin Huui (Chn) d. Vera Troshkina 6-3 6-3

1R: Helga Magdeburg (E.Ger) d. Frl Taranova 6-3 6-4
1R: T. Taranova d. Svetlana Aspisova 6-3 6-4
1R: Jana Sonska (Cz) d. Zaiga Yansone 6-1 6-2
1R: Valeria Titova d. Frau Potanin 6-3 4-6 6-3
1R: Marina Chuvyrina-bye
1R: Fung-jih Chim(Chn)-bye
1R: Larisa Preobrazhenskaya-bye
1R: Irina Ermolova-bye

2R: Dmitrieva d. Filippova 6-0 6-4
2R: Soome d. Rosianu 6-3 6-2
2R: Lendlova d. Kivi 6-4 6-2
2R: Huui d. Kull 6-4 1-6 6-3

2R: Magdeburg d. Taranova 6-4 6-2
2R: Titova d. Sonska 6-0 6-0
2R: Chi d. Chuvyrina 6-1 6-2
2R: Ermolova d. Preobrazhenskaya 6-2 6-2

QF: Dmitrieva d. Soome 6-4 7-5
QF: Huui d. Lendlova 6-4 3-6 6-3
QF: Titova d. Magdeburg 6-4 6-0
QF: Chi d. Ermolova 6-3 6-3

SF: Dmitrieva d. Huui 6-2 6-4
SF: Titova d. Chi 8-6 6-4

FI: Anna Dmitrieva d. Valeria Titova 6-2 6-2

DF: Olga Lendlova (Cz)/Jana Sonska (Cz) d. Anna Dmitrieva/Valeria Titova 3-6 6-3 7-5

Mixed Doubles (Draw=22)

1R: Vera Troshkina/Alex Metreveli d. Eva Szabo (Hun)/Ferenc Komaromi (Hun) 6-3 7-5
1R: T. Taranova/Burko d. Jana Sonska (Cz)/Jan Kodes (Cz) 6-4 6-2
1R: Tiiu Soome/Jaak Simson d. Chi Fung-jih Chi (Chn)/Gao Huon-Mu (Chn) 4-6 6-3 6-1
1R: Irina Ermolova/Vyacheslav Egorov d. Svetlana Aspisova/Submaramian 6-1 9-7
1R: Maria Kull/Jaak Parmas d. Larisa Preobrazhenskaya/Hans-Jürgen Luttropp (E.Ger) 12-10 3-6 7-5
1R: Tiiu Kivi/Toomas Lejus d. Vera Filippova/Abdeselam Mahmoudi (Alg) 6-4 10-8

2R: Troshkina/Metreveli d. T. Taranova/Burko6-3 6-4
2R: Ermolova/Egorov d. Soome/Simson 6-3 6-4
2R: Marina Chuvyrina/Vladimir Korotkov d. Ecaterina Rosianu (Rom)/Dumitru Viziru (ROU) 6-0 6-0
2R: Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev d. Iskasova/Lall 6-1 6-0

2R: Valeria Titova/Mikhail Mozer d. Zaiga Yansone/Juska 4-6 6-1 6-1
2R: Olga Lendlova (Cz)/Stefan Koudelka (Cz) d. Frl Taranova/Vladimir Palman 6-3 6-0
2R: Kull/Parmas d. Yuen-Chin Huui (Chn)/Ciu Cen-hua (Chn) 4-6 6-4 8-6
2R: Kivi/Lejus d. Helga Magdeburg (E.Ger)/Ulrich Trettin (E.Ger) 6-1 6-4

QF: Troshkina/Metreveli d. Ermolova/Egorov 3-6 6-2 6-1
QF: Dmitrieva/Likhachev d. Chuvyrina/Korotkov 6-3 6-1
QF: Titova/Mozer d. Lendlova/Koudelka 9-7 2-6 7-5
QF: Kivi/Lejus d. Kull/Parmas 6-4 6-3

SF: Troshkina/Metreveli d. Dmitrieva/Likhachev 1-6 6-2 6-4
SF: Kivi/Lejus d. Titova/Mozer 6-0 5-7 6-2

FI: Vera Troshkina/Alex Metreveli d. Tiiu Kivi/Toomas Lejus 5-7 6-1 6-4

This is also called the Moscow International by World Tennis

-----

August 10-15 North Angus Championships Montrose Scotland, UK

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-3

DF: Marie Fourie/Glenfa Swan d Faye Toyne d A McAlpine 3-6 7-5 6-2

-----

August 10-16 Essex County Invitation Manchester Massachussets, US (Grass)
Venue: Essex County Country Club

Draw=32

1R: Billie Jean Moffitt [1] d Peggy Moore 6-4 6-4
1R: Joyce Davenport d Linda Lou Crosby 6-2 6-4
1R: Anne Owen (GB) d Brenda Nunns 6-3 8-6
1R: Belmar Gunderson d Nancy Reed 6-1 6-2
1R: Carol Hanks [4] d Carol Loop 6-2 6-4
1R: Peachy Kellmeyer d Chris Safford 1-6 6-2 9-7
1R: Carol Rosser d Maria Guzman 6-3 6-4
1R: Julie Heldman d Alice Christer 6-2 4-6 6-2

1R: Karen Hantze Susman [2] d Jill Philbrick 6-2 6-0
1R: Alice Tym d Cathy Gagel 6-1 5-7 6-4
1R: Carol Heffelfinger d Joanne Swanson 7-5 6-3
1R: Virginia Wade d Cynthia Goeltz 6-0 6-3
1R: Justina Bricka [3] d Carol Southmayd 3-6 6-4 6-3
1R: Virginia Brown d Baba Lewis 1-6 7-5 6-2
1R: Faye Urban d Laurie Callaway 6-4 7-5
1R: Tory Fretz d ????

2R: Moffitt [1] d Davenport 6-2 6-2
2R: Gunderson d Owen 6-3 6-2
2R: Hanks [4] d Kellmeyer 8-6 6-2
2R: Rosser d Heldman 4-6 6-4 6-4

2R: Susman [2] d Tym 6-2 6-4
2R: Wade d Heffelfinger 6-0 6-2
2R: Bricka [3] d Brown 6-1 7-5
2R: Fretz d Urban 9-7 9-7

QF: Moffitt [1] d Gunderson 6-3 5-7 6-0
QF: Hanks [4] d Rosser 6-3 6-1
QF: Susman [2] d Wade 6-1 6-3
QF: Bricka [3] d Fretz 6-4 6-2

SF: Moffitt [1] d Hanks [4] 7-5 8-6
SF: Susman [2] d Bricka [3] 2-6 6-0 6-4

FI: Billie Jean Moffitt [1] d Karen Susman [2] 6-4 4-6 11-9

Doubles

1R: Bricka/Hanks d. Guzman/Owen 6-3 6-1
1R: Nunns/Urban d. Crosby/Moore 6-2 6-2
1R: Brown/Gunderson d. Callaway/Reed 6-8 6-2 6-1
1R: Midge Buck/Mrs. Q.A.S. McKean d. Christer/Swanson 6-0 6-2
1R: Moffitt/Susman d. Davenport/Heffelfinger 6-1 6-1
1R: Kellmeyer/Southmayd d. Gagel/Safford 8-6 6-2
1R: Fretz/Loop d. Goeltz/Philbrick 6-4 6-1
1R: Rosser/Wade d. Lewis/Ruth Jeffery 6-2 7-5

QF: Bricka/Hanks d. Nunns/Urban 6-2 6-4
QF: Brown/Gunderson d. Buck/McKean 7-5 6-2
QF: Moffitt/Susman d. Kellmeyer/Southmayd 12-10 6-3
QF: Rosser/Wade d. Fretz/Loop 6-3 4-6 6-4

SF: Moffitt/Susman d Roser/Wade 6-4 7-5
SF: Bricka/Hanks d Brown/Gunderson 6-3 6-0

FI: Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Justina Bricka/Carol Hanks 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: Hanks/R.T.P. Storer Jr. d. Gunderson/Appleton King 2-6 6-3 9-7
SF: Kellmeyer/Hans Estin d. Fretz/Robert Mehlman 6-4 6-3

FI: Peachy Kellmyer/Hans Estin d. Carol Hanks/R.T.P. Storer Jr. 3-6 6-2 7-5

The close final saw Susman save 3 match points. Karen herself was within 3 points of victory at one point. This is the longest final in the 367 year history of the event.

-----

August 10-15, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: J. Chamberlain d. B. Chamberlain 6-0 2-6 6-3

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 7-5 6-4

MX: Viola White/G. Bone d . Mrs W. Shearing/A. D. Ward 6-2 6-3

-----

August 10-15, Falmouth, Cornwall, England

FI: Margaret Cooper d. M. Box 8-6 6-1

-----

August 10-15, Worthing, Sussex, England

FI: Mrs S. Steventon d. G[itte] Grage 6-4 2-6 6-2

Maybe the RU is Birgit "Gitte" Grage (Den) born 12 January 1944

-----

August 10-16, Dutch Closed Championships, Scheveningen, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d. Jenny Ridderhof 6-4 6-1

-----

August 17, Hibbing Open, Hibbing, Minnesota, US

FI: Sue Erickson d. Connie Clausen 6-4 6-8 6-1

-----

August 16, Missouri Valley Championships, Kansas City, Missouri, US

FI: Connie Cristler d. Marilyn Mueller 6-2 6-4

DF: Marilyn Mueller/Lydia Wieberg d. Nan Higginson/Nora Prosser 6-1 6-4

MX: Marilyn Mueller/Bill Heinbecker d. Sandy Wilson/Rick Perry 6-2 6-2

-----

August 16, Tulsa Tribune Recreational City, Tulsa, Oklahoma, US

FI: Sandy Wilson d. Jodie Davis 6-0 6-1

DF: Sandy Wilson/Virginia Burlingame d. Linda Martin/Jodie Davis 6-2 6-3

MX: Sandy Wilson/Ollie Gresham d. Donnie Holden/Buddy McCune 7-5 6-2

-----

August 15, North Central Washington, Wenatchee, Washington, US

SF: Mary Sypert d. Jan Sinsel 6-1 6-1
SF: Julie Kaspari d. Pat Van Amberg 6-3 6-3

FI: Mary Sypert d. Julie Kaspari 6-3 6-1

DF: Julie Kaspari/Sue Jennings d. Jan Sinsel/Pat Van Amberg 10-4

Last edited by DavidK; Jun 2nd, 2019 at 02:27 PM.
Rollo is offline  
post #40 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:25 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of August 17-23

UNITED STATES NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIPS

Dates: August 17-24
Venue: Longwood Cricket Club, Brookline, Massachuesetts
Surface: Grass

At Longwood ending August 23.

Doubles (Draw=41)

First Round

Margaret Smith/Lesley Turner [1] bye
Midge Buck/Kay McKean-bye
Ruth Jeffrey/Baba Lewis-bye
Chris Safford/Nina Vosters-bye
Mary Lowdon/Patty Lowdon-bye
Merceina Parker/Mrs. H Rothbotham-bye
Virginia Brown/Raymonde Jones-bye
Kathy Blake/Kathy Harter-bye

Carole Graebner/Nancy Richey [4]-bye
Mary Belin/Mrs Thomas Williams-bye
Dodo Cheney/Helen McDowell-bye
Maria Guzman/Ann Owen d. Gail Johnson/Virginia Johnson 6-1 8-6
Joyce Davenport/Carol Heffelfinger d. Susan Mabrey/Patricia Thompson 6-4 6-2
Rosie Casals/Patricia Reyes d. Ann Rothbotham/Joan Sullivan 6-3 6-1
Tory Fretz/Belmar Gunderson d. Cathie Gagel/Joanne Swanson 6-2 6-2
Mary Ann Eisel/Wendy Overton d. Mrs William McLellan/Eustis Reiley 6-2 6-2

Patsy Rippy/Paulette Verson d. Katherine Stanton/ Carol Woodstock 6-1 6-3
Lucille Davidson/Doris Popple d. Sally Mabrey/Roberta Zimman 6-3 6-4
Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd d. Kay Hubbell/Charlotte Lee 6-1 6-3
Justina Bricka/Carol Hanks [5] d. Brenda Nunns/Faye Urban 6-0 6-1
Margo Mahanoy/Ann Symmers-bye
Edy McGoldrich/Mrs Arklay Richards-bye
Charlotte Decker/Nancy Reed-bye
Maria Bueno/Robyn Ebbern [3]-bye

Carole Rosser/Virginia Wade-bye
Laurie Callaway/Alice Crister-bye
Linda Lou Crosby/Peggy Moore-bye
Pat Stewart Edrich/Carol Loop-bye
Cynthia Goeltz/Jill Philbrick-bye
Clare O'Connell/Mrs James O. Welch-bye
Julie Heldman/Carol Wright-bye
Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2]-bye

Second Round

Smith/Turner [1] d. Buck/McKean 6-1 6-1
Jeffrey/Lewis d. Safford/Vosters 6-2 3-6 6-4
Lowdon/Lowdon d. Parker/H Rothbotham 6-3 6-4
Blake/Harter d. V. Brown/R. Jones 6-2 4-6 6-3
Graebner/Richey [4] d. Belin/ T Williams 6-3 6-0
Cheney/McDowell d. Guzman/Owen 6-2 7-5
Casals/P. Reyes d. Davenport/Heffelfinger 7-5 6-3
Eisel/Overton d. Fretz/Gunderson 5-7 6-1 7-5

Rippy/Verson d. Davidson/Popple 6-1 6-2
Bricka/Hanks [5] d. Kellmeyer/Southmayd 7-5 6-3
Mahanoy/Symmers d. McGoldrich/Richards 6-2 2-6 6-4
Bueno/Ebbern [3] d. Decker/Reed 6-0 6-1
Rosser/Wade d. Callaway/Crister 6-4 6-1
Crosby/P. Moore d. Edrich/Loop 6-4 4-6 7-5
Goeltz/Philbrick d. O'Connell/Welch 6-1 2-6 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Heldman/Wright 6-0 6-3

Third Round

Smith/Turner [1] d. Jeffrey/Lewis 6-2 6-1
Blake/Harter d. Lowdon/Lowdon 6-0 6-1
Graebner/Richey [4] d. Cheney/McDowell 6-1 6-1
Casals/P. Reyes d. Eisel/Overton 1-6 6-0 6-4

Bricka/Hanks [5] d. Rippy/Verson 6-4 6-1
Bueno/Ebbern [3] d. Mahanoy/Symmers 6-0 6-1
Rosser/Wade d. Crosby/P. Moore 6-2 6-3
Moffitt/Susman [2] d. Goeltz/Philbrick 6-3 6-0

Quarterfinals

Smith/Turner [1] d. Blake/Harter 4-6 6-3 6-2
Graebner/Richey [4] d. Casals/P. Reyes 6-3 7-5
Bricka/Hanks [5] d. Bueno/Ebbern [3] 6-2 9-7
Moffitt/Susman [2] d. Rosser/Wade 6-3 6-2

Semifinals

Smith/Turner [1] d. Graebner/Richey [4] 6-4 6-4
Moffitt/Susman [2] d. Bricka/Hanks [5] 8-6 6-1

Final

Billie Jean Moffitt/Karen Susman [2] d. Margaret Smith/Lesley Turner [1] 3-6 6-2 6-4


Draw notes:

Maria Guzman, not Ana-Carola.
Margo Mahoney-Mrs Walter Mahoney
Katherine Stanton=Mrs J Stanton
Ann Symmers=Mrs William Symmers

Missing first names for:

Mrs William McLellan
Mrs Arkley Richards
Mrs Harrison Rothbotham
Mrs James O Welch
Mrs Thomas Williams


Moffitt and Susman win in a massive upset before an appreciative crowd of 4,500. Smith and Turner had won 48 consecutive doubles matches up to this point. The aussies had captured the Italian, French, Wimbledon and many other minor doubles titles during their streak. Lobs played a key in the comeback for the Americans. As crowd excitement mounted the Aussies cracked. The NYT reporter wrote, "Miss Smith's service began to falter and her double faults were costly, as was one by Miss Turner at thre end. The breaks went against the Australians on the netcords
-----

ends August 23 City Of Beverly Hills Tournament, Beverly Hills, California, US (Hard)

QF: Mimi Arnold d Lei Mathews 6-2 6-0
QF: Betsy Roberti d Anita Kappe 2-6 7-5 6-0
QF: Pat Yeomans d Barbara Strong 5-7 6-4 9-7
QF: Joan Johnson d Mandy Einstein 2-6 8-6 6-3

SF: Arnold d Roberti 6-0 6-2
SF: Johnson d Yeomans 6-0 6-3

FI: Mimi Arnold d Joan Johnson 8-6 4-6 6-4

Doubles

SF: Johnson/Jeri Shepard d. Kappe/Roberti 6-2 7-5
SF: Mimi Arnold/Taylor d. Einstein/Suki Mandel 6-2 7-5

FI: Joan Johnson/Jeri Shepard d Mimi Arnold/Taylor 4-6 6-1 6-0

Mixed Doubles

SF: Einstein/Vladimir Petrovic d. Shepard/Sam Plancia 6-2 6-3
SF: Sue Behlmar/Gary Russell d. Johnson/Albert 6-3 6-4

FI: Mandy Einstein/Vladimir Petrovic d. Sue Behlmar/Gary Russell 6-2 6-1

-----

August 17-23 Turkish Championships Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Deidre Catt (GB) d Morgan 6-1 6-0
QF: Michelle Boulle (Fr) d Helen Slattery (Aus) 6-2 6-4
QF: Ulla Sandulf (Swd) d Esk 6-2 6-1
QF: Judy Tegart (Aus) d Buyukfirat 6-3 6-2

SF: Catt d Boulle 6-3 6-3
SF: Tegart d Sandulf 6-3 6-0

FI: Judy Tegart d Deidre Catt 7-5 7-5

Mixed Doubles

QF: Slattery/Allen Fox (US) d. Sandulf/Dmitri Sturdza (Swz) 8-6 6-4

SF: Tegart/Larry Nagler (US) d. Slattery/Fox 6-0 3-6 6-4
SF: Boulle/Donald Dell (US) d. Catt/John Keller (Aus) 1-6 6-0 6-1

FI: Judy Tegart/Larry Nagler d. Michelle Boulle/Donald Dell 6-2 6-3

-----

August 17-22 North Of England Championships Scarborough, England, UK (Grass)

QF: Robin Lloyd d V Coombs 6-1 7-5
QF: Sally Holdsworth d Margaret Cooper 6-2 7-5
QF: Marilyn Greenwood d Heather Allen 10-8 6-3
QF: Nell Truman d E Smith 6-3 6-1

SF: Lloyd d Holdsworth 6-4 6-2
SF: Truman d Greenwood 6-2 6-1

FI: Robin Lloyd d Nell Truman 6-4 1-6 7-5

DF: Robin Lloyd/Nell Truman d Heather Allen/Marilyn Greenwood 6-0 6-4

MX: Susan Holdsworth/Peter Moores d. Margaret Cooper/Peter Curtis 6-3 4-6 9-7

-----

August 20, Le Touquet, third meeting, Le Touquet, France

FI: Chantal Langanay d. F. Leclerc 6-0 6-1

----

August 24, Saint Palais, Saint-Palais, France

FI: F. Arnaud d. I. Domenach 8-6 6-2

-----

August 25, Granville, Granville, France

FI: Maylis Burel d. E. Viel 2-6 6-1 6-1

-----

ends August 23 Palace Tournament St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: The Palace Hotel

SF: Francoise Durr d Robin Lesh 6-2 6-2
SF: Annette Van Zyl d Christiane Spinoza 6-2 6-2

FI: Francoise Durr d Annette Van Zyl 12-10 6-2
-----

ends August 23 Ontario Tournament, Toronto, Canada

SF: Alice Tym d Benita Senn 6-3 6-2

FI: Vicki Berner d Alice Tym 5-7 6-3 6-3
-----

ends August 23 Hungarian International Budapest, Hungary (Clay)

QF: Erzsebet Solyom d Posta 6-2 2-6 6-1
QF: Tsen Tsu Sun (Chn) d Zsuzsu Kunovits 1-6 6-4 6-2

SF: Sun d Solyom 2-6 8-6 6-1
SF: Alena Palmeova d Helga Madgeburg (E. Ger) 6-3 6-2

FI: Alena Palmeova d Tsen Tsu Sun 4-6 6-3 6-1

Doubles

SF: Helga Magdeburg (E. Ger)/Danuta Rylska (Pol) d. Gyongyi Szabo/Eva Szabo 6-3 2-6 6-3

FI: Tsi Feng Ti (Chn)/Hun Sen (Chn) d. Magdeburg/Danuta Rylska (Pol)

Mixed Doubles

SF: Klara Bardoczy/Istvan Gulyas d. Doba/Antal Jansco 7-5 1-6 6-2
SF: Polgar/Andras Szikszai d. Palmeova/Frantisek Pala (Cz) 6-4 6-4

FI: Erszebet Plogar/Andras Szikszai d. Klara Bardoczy/Istvan Gulyas 6-3 4-6 6-0

-----

August 17-22* Scottish Hard Court Tournament St Andrews, Scotland, UK (Clay)
*also given as ending October 23

FI: Faye Toyne d Marie Fourie 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan d. A. McAlpine/Winnie Shaw 6-2 6-4

-----

August 23, Illinois & Indiana, Danville, Illinois, US

FI: D. Clayton d. Connie Szkil 6-3 6-3

MX: D. Clayton/Montgomery d. Weakley/Kast 6-4 6-4

-----

August 23, Inidiana State Open, Indianopolis, Indiana, US

FI: Louise Owen d. Karen Knowles 6-3 6-4

DF: Louise Owen/Florence Cartlidge d. Kar King/Cheryl Becker 6-2 6-2

MX: Louise Owen/R. Levrernz d. Mary Ann Schengber/Harold Smolenski 7-5 6-2

-----

August 23, Colorado State Open, Denver, Colorado, US

QF: Ann Rose d. Ann Wilhelm 2-6 6-1 6-1
QF: Joan Birkland d. Ann Rockwell 4-6 6-3 6-2

SF: Rose d. Fay Morris 2-6 6-1 7-5
SF: Pat Parks d. Birkland 6-3 6-2

FI: Ann Rose d. Pat Parks 6-4 6-4

Doubles

SF: Morris/Rockwell d. Cathy Wrenn/Joy Archer 6-2 6-1
SF: Parks/Phyllis Lockwood d. Birkland/Rose 2-6 6-0 6-4

FI: Fay Morris/Ann Rockwell d. Pat Parks/Phyllis Lockwood 7-5 1-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Lockwood/Rich Hillway d. Birkland/Jack Cella 6-3 2-6 7-5
SF: Rose/Jim Landin d. Parks/John Whistler 7-5 6-2

FI: Ann Rose/Jim Landin d. Phyllis Lockwood/Rich Hillway 11-13 6-3 6-2

-----

August 23, Kansas City Closed, Kansas City, Missouri, US

FI: Terry Tippen d. Barbara Dorsey 6-4 6-0

DF: Connie Cristler/Carlene Basore d. Nancy Young/Terry Tippen 6-3 6-3

MX: Carlene Basore/Larry Belt d. Connie Cristler Jim McCullough 6-1 2-6 6-3

-----

August 23, Georgia State Open, Atlanta, Georgia, US

FI: Sally Seebeck d. Gloria Payne 6-1 6-2

DF: Sally Seebeck/Betty Jo Braselton d. Caryl Lenahan/Dana Lenahan 8-6 6-0

-----

August 23, Tennessee State Closed, Nashville, Tennessee, US

SF: Bonnie Dondeville d. Marilyn Brown 3-6 6-3 6-2
SF: Irene Ward d. Betty Robinson 6-2 4-6 6-2

FI: Bonnie Dondeville d. Irene Ward 6-3 3-6 6-3

DF: Pam Hickman/Betty Gray d. Marilyn Brown/Karen Stec 4-6 6-1 6-2

-----

August 23, Burrien City, Burrien, Washington

FI: Linda Yee d. Liz Blackford 6-1 6-1

DF: Linda Yee/Joyce Yee d. Liz Blackford/Ruth Knight 6-0 6-0

MX: Joyce Yee/Lim d. Thelma Bliss/Thayer Bliss 6-3 6-1

Last edited by DavidK; Jun 2nd, 2019 at 02:21 PM.
Rollo is offline  
post #41 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:29 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of August 24-30

ends August 30 US National Public Parks Championships Arcadia California, US (Hard)

QF: Mimi Arnold d Winnie Mccoy 6-1 6-0
QF: Betsy Roberti d Joan Johnson 7-5 6-0
QF: Sheryl Pruitt d Libby Weiss 6-3 6-4
QF: Mandy Einstein d Mary Arnold Prentiss 6-3 6-2

SF: Arnold d Roberti 6-2 6-1
SF: Einstein d Pruitt 9-7 6-0

FI: Mimi Arnold d Mandy Einstein 6-4 5-7 6-0

Doubles

QF: Gertie Irish/Doreen Irish d. Donna Lammers/Julie Tracy 6-2 6-3
QF: Norma Dixon/Prentiss d. Valerie Ziegenfuss/Ann Chaboudny 8-6 ?-?
QF: June Gay/Carol Gay d. Violet Walker/helen Neuschafer 6-4 4-6 6-0
QF: Johnson/Jeri Shepard d. Beverly Winans/Alice Evans 6-3 6-2

SF: Dixon/Prentiss d. Irish/Irish 6-2 6-2
SF: Johnson/Shepard d. Gay/Gay 6-8 6-3 6-1

FI: Joan Johnson/Jeri Shepard d Norma Dixon/Mary Prentiss 6-4 4-6 6-2

Mixed Doubles

QF: Johnson/Gary Russell d. Chris Mattson/Robert Bacon 6-4 6-4
QF: Ziegenfuss/Mickey Allison d. Lammers/Jim Mithcell 6-2 8-6
QF: Shepard/Sam Plancia d. Jocil Janas/Jim Novitsky 5-7 8-6 7-5
QF: Roberti/Ed Kauder d. Pruitt/Jerry Boas 7-5 6-4

SF: Johnson/Russell d. Ziegenfuss/Allison 4-6 6-1 6-1
SF: Roberti/Kauder d. Shepard/Plancia 6-1 6-4

FI: Betsy Roberti/Ed Kauder d. Joan Johnson/Gary Russell 6-4 6-2

-----

August 29, Florida Clay Courts, Miami Beach, Florida, US

FI: Denise Wall d. Barbara Cook 6- 6-2

DF: Sally Fuller/Fullwood d. Denise Wall/Barbara Cook 6-2 2-6 8-6

MX: Sally Fuller/Meek Robinette d. McDougall/John Karabasz 6-4 6-3

-----

September 1, Harbor Club Invitation, Seal Harbor, Maine, US

FI: Margaret Rowbotham d. Donna Barker 6-2 6-4

MX: Louise Ganzenmuller/Gus Ganzenmuller d. Margaret Rowbotham/Harrison Rowbotham 6-4 7-5

-----

August 30, Wisconsin Closed, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Barbara Mueller d. Janet Smith 6-1 11-9

DF: Barbara Mueller/Jackie Mueller d. Jean Schroeder/Ann Klug 6-2 6-4

-----

September 1, Hawkeye Open, Des Moines, Iowa

FI: Sheila Pearl d. Marilyn Mueller 6-1 3-6 6-4

DF: Marilyn Mueller/Lydia Wieberg d. Sheila Pearl/Pam Richmond 6-3 6-1

MX: Lydia Wieberg/Harry Burrus d. Barbara Mueller/Frank Conner 6-4 2-6 6-1

-----

September 1, Oklahoma State Closed, Oklahoma City, Oklahoma, US

FI: Andreas Sanders d. Marsha Anderson 6-1 6-3

DF: Doris Shofner/Ellen Scheer d. Marsha Anderson/Kay DeShields 6-4 6-2

MX: Doris Shofner/S.L. Shofner d. Jodie Sullivan/Coley w.o.

-----

September 1, Intermountain Championships, Denver, Colorado, US

FI: Jane Freed d. Pat Parks 6-3 6-3

DF: Jane Freed/Ann Rockwell d. Pat Parks/Phyllis Lockwood 2-6 6-4 7-5

MX: Ann Rose/Jim Landin d. Jane Birkland/Jack Cella 6-3 4-6 6-4

-----

ends August 30 Poertschach Tournament, Poertschach, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Sonja Pachta 6-3 6-2
SF: Helga Niessen d Norma Baylon 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d Helga Niessen 8-6 6-4

DF: Sonja Pachta/Elizabeth Starkie d Norma Baylon/Janine Lieffrig 4-6 6-3 6-4

-----

ends August 30 St Gervais Tournament, Saint-Gervais-les-Bains, France. (Clay)

SF: Francoise Durr d Francoise Courteix 6-4 6-0
SF: Monique Salfati d Claudine Rouire 6-4 6-3

FI: Francoise Durr d Monique Salfati 1-6 6-2 6-2

-----

August 24-29 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England, UK (Grass)

QF: Heather Allen d Lorna Cawthorn 6-1 6-4
QF: Faye Toyne d Marilyn Greenwood 6-3 7-5
QF: Robin Lloyd d S Tutt 6-8 7-5 6-23
QF: Nell Truman d Mrs Preston 6-3 5-7 6-2

SF: Toyne d Allen 6-4 6-2
SF: Lloyd d Truman 1-6 7-5 7-5

FI: Robin Lloyd d Faye Toyne 8-6 8-10 6-3

DF: Fay Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-3 6-3

-----

August 24-29, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Mary McAnally d. Mrs S. Steventon 6-2 6-3

-----

August 29, Grantown-on Spey, Grantown-on-Spey, Scotland

FI: Winnie Shaw d. Ann McAlpline 6-2 6-0

DF: Winnie Shaw/B.M. Carmichael d. Sue Mappin/S. L. Cullen 6-4 6-2

MX: Winnie Shaw/D.C. Baird d. Ann McAlpine/N. Thomson 6-3 2-6 6-1

-----

August 24-30, Singapore Championships, Singapore

SF: Maisie Lal (H Kong) d. Mrs Phyllis Bennett 6-3 6-3

FI: Mrs Martha Young d. Maisie Lal (H Kong) 6-4 6-2

DF: Mrs Phyllis Bennet/Mrs Martha Young d. Mrs Claire Cheah/Audrey Oh 6-3 6-0

MX: Mrs Martha Young/Sharin Osman vs Mrs Phyllis Bennett/R. Horne

-----

August 30, Indonesian Grass Courts, Sourabaja, Indonesia

FI: Lita Liem d. Mien Suhadi 6-2 6-4

DF: Mien Suhadi/Vonny Djoa d. Lita Liem/Aldjuiri 6-2 4-6 6-1

MX: Mien Suhadi/Sutarjo Sugiarto d. Lita Liem/Diko Murdono 6-2 6-0

-----

September 1, Otter Aquatic Club, Ceylon

FI: Rukmani Kodagoda d. Marcia Street 6-2 4-6 6-4

MX: Marcia Street/Kangaratnam Arichandran d. Shiranie Wickremesinghe/George Ernst 6-3 4-6 6-3

-----

Last edited by DavidK; Jul 7th, 2019 at 01:05 PM.
Rollo is offline  
post #42 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:32 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of August 31-September 6

September 2-5 Federation Cup Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Germantown Cricket Club

Draw=20 Teams

1 Round

France d Switzerland 3-0

Francoise Durr d Alice Wavre 6-3 6-2
Jacqueline Rees Lewis d Anne Marie Studer 6-2 6-3
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Anne-Marie Studer/Alice Wavre 8-6 6-2

Czechoslovakia d Mexico 3-0

Jitka Horcikova d Antonia Prado 6/4-6/1
Vlasta Kodesova d Patricia Reyes 6/3-4/6-6/2
Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova d Antonia Prado/Patricia Reyes 6-4 6-3

Netherlands d Austria 2-1

Trudy Groenman d Andrea Winkler 6/3-1/6-6/1
Monika Hassman (Aut) d Betty Stove 1/6-6/2-6/2
Trudy Groenman/Betty Stove d Monika Hassman/Andrea Winkler 6-2 6-0

South Africa d Japan 3-0

Annette Van Zyl d Reiko Miyagi 6/2-6/3
Glenda Swan d Kazuko Kuramatsu 6/0-7/5
Glenda Swn/Annette Van Zy d Reiko Miyagi/Yoko Obata 6-4 6-0

2nd Round

Australia [1] d Denmark 3-0

Margaret Smith d Pia Balling 6/2-6/1
Lesley Turner d Ulla Pontoppidian 6/1-6/1
Robyn Ebbern/Margaret Smith d Pia Balling/Ulla Pontoppidian 6-0 6-1

Canada d Sweden 2-1

Katarina Bartholdson (Swd) d Benita Senn 6-1 6-3
Vicki Berner d Ulla Sandulf 6-3 6-4
Vicki Berner/Louise Brown d Katarina Bartholdson/Ulla Sandulf 6-3 6-3

France d Netherlands 2-1

Francoise Durr d Trudy Groenman 4-6 6-3 6-3
Betty Stove (Neth) d Jacqueline Rees-Lewis 6-4 3-6 6-4
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Trudy Groenman/Betty Stove 12-10 6-3

Germany d Italy 3-0

Helga Schultze d Maria-Teresa Riedl 6-4 7-5
Heide Schildknecht d Francesca Gordigiani 6-4 6-4
Heide Schildknecht/Helga Schultze d Francesca Gordigiani/Maria-Teresa Riedl 6-4 6-2

Great Britain d Norway 3-0

Ann Jones d Liv Paldan 6-1 6-1
Deidre Catt d Kirsten Robsahm 6-0 10-8
Deidre Catt/Ann Jones d Liv Paldan/Kirsten Robsahm 6-2 6-2

South Africa d Czechoslovakia 2-1

Annette Van Zyl d Jitka Horcikova 6-2 6-4
Vlasta Kodesova (Cz) d Glenda Swan 6-4 9-7
Glenda Swan/Annette Van Zyl d Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova 6-0 6-2

Argentina d Belgium 3-0

Norma Baylon d Christiane Mercelis 8-6 6-2
Ana Maria Bocio d Monique Bedoret 6-1 6-3
Norma Baylon/Ana Maria Bocio d Monique Bedoret/Christiane Mercelis 1-6 6-3 6-3

United States d Ireland 3-0

Billie Jean Moffitt D Geraldine Houlihan 6/2-6/2
Nancy Richey D Eleanor O Neill 6/3-6/2
Moffitt B-susman K D Houlihan -o Neill E 6/1-6/2

Quarterfinals

Australia [1] d Canada 3-0

Margaret Smith d Benita Senn 6-1 6-0
Lesley Turner d Vicki Berner 6-3 6-1
Margaret Smith/lesley Turner d Vicki Berner.Louise Brown 6-1 6-2

France d Germany 2-1

Francoise Durr d Helga Schultze 6-4 6-2
Heide Schildknecht (Ger) d Jacqueline Rees-Lewis 6-2 7-5
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Heide Schildknecht/Helga Schultze 7-5 6-3

Great Britain d South Africa 2-1

Annette Van Zyl (SA) d Ann Jones 4-6 7-5 6-4
Deidre Catt d Glenda Swan 6-3 6-1
Deidre Catt/Ann Jones d Glenda Swan/Annette Van Zyl 7-5 8-6

United States d Argentina 3-0

Billie Jean Moffitt d Norma Baylon 12-10 9-7
Nancy Richey d Ana Maria Bocio 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Norma Baylon/Ana Maria Bocio 6-4 6-1

Semifinals

Australia [1] d France 3-0

Margaret Smith d Francoise Durr 6-4 6-1
Lesley Turner d Janine Lieffrig 6-1 6-2
Margaret Smith/Lesley Turner d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 9-7

United States d Great Britain 3-0

Billie Jean Moffitt d Ann Jones 6-4 6-3
Nancy Richey d Deidre Catt 6-4 6-3
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Deidre Catt/Ann Jones 6-1 6-3

Final

Australia [1] d United States 2-1

Margaret Smith d Billie Jean Moffitt 6-2 6-3
Lesley Turner d Nancy Richey 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt/Karen Susman (US) d Margaret Smith/Lesley Turner 4-6 7-5 6-1

-----

August 31-September 5, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

SF: Bernice Vukovich d. Jean Forbes 5-7 6-4 6-3
SF: Heather Segal d. Eunice Passmore 6-4 6-3

FI: Bernice Vukovich d. Heather Segal 7-5 9-7

DF: Jean Forbes/Heather Segal d. Marlene Bethlehem/Bernice Vukovich 7-9 6-3 5-3*

MX: R. Wolpert/A. Wolpert d. ????

Note: Although suspended due to bad light with the score as above, the women's doubles final was subsequently completed and won by Forbes and Segal.

-----

August 31 -September 5 Exmouth Tournament, Exmouth, England, UK

QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood 3-6 6-1 7-5
QF: Faye Toyne d Vivienne Dennis 7-5 3-6 6-1
QF: Heather Allen d Nell Truman 6-2 6-3
QF: Robin Lloyd d Mrs Preston 5-7 8-6 6-4

SF: Toyne d Cawthorn 6-4 6-4
SF: Lloyd d Allen 6-4 9-11 6-2

FI: Faye Toyne d Robin Lloyd 6-3 6-4

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 2-6 6-4

-----

ends September 7 Graz Tournament , Graz, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie (GB) d Maria Leyrer 6-3 6-1

FI: Elizabeth Starkie (GB) d Almut Sturm (Ger) 7-5 6-2

-----

September 6, Herrelall International, Herrelall, Germany

SF: Marilen Knobling d. Heather Lockington (NZ) 6-1 9-7
SF: Szekerka-Kovats (Hun) d. Cardell 6-1 6-0

FI: Marilen Knobling d. Szekerka-Kovats 6-1 6-3

-----

September 6, Greek National Championships, Athens, Greece

FI: Xanthippi Vassiliadou d. Sia Asteri 6-2 4-6 8-6

MX: Sia Asteri/Pericles Gavriilidis d. Xanthippi Vassiliadou/Dimitrios Kanellopoulos 6-3 6-2

-----


ends September 7 Santa Monica Championships, Santa Monica, California, US (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Mandy Einstein 6-3 4-6 6-4
SF: Mimi Arnold d Anita Kappe 6-2 6-3

FI: Mimi Arnold d Dodo Bundy Cheney 6-1 6-2

Doubles

SF: Arnold/Taylor d. Cheney/Helen McDowell 7-5 6-4
SF: Kappe/Roberti d. Mattson/Mary Weiss 6-8 6-1 6-2

FI: Mimi Arnold/Taylor d Anita Kappe/Betsy Roberti 8-6 6-4

Mixed Doubles

FI: Dodo Cheney/George Conway d. Mattson/Cheney ???

-----

September 7, National Chinese Championships, San Francisco, California, US

SF: Edith Wong (Per) d. Marcelyn Louie 7-5 6-2
SF: Betty Kwan d. Leona Sue 6-2 6-2

FI: Edith Wong d. Betty Kwan 6-3 6-4

Mixed Doubles

SF: Wong/Yit Nan Louie d. M. Louie/Ja Fong 6-2 6-0
SF: Patricia Chu/Lincoln Chu d. Mae Gin/Jerry Gin 5-7 8-6 6-4

FI: Edith Wong/Yit Nan Louie d. Patricia Chu/Lincoln Chu 6-3 6-1

-----

September 7, Nevada State Championships, Reno, Nevada, US

FI: Toni Alford d. Winnie McCoy 6-0 6-0

DF: Jane Hummeny/Muench d. Burgan/Reynolds 6-4 6-2

MX: Winnie McCoy/Richard Shires d. Ink/Harper Ink 6-4 4-6 6-4

-----

September 7, KOZY Open, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Janet Smith d. Susan Kasten 6-0 6-0

-----

September 7, Tri-State, Burllington, Iowa, US

FI: Phyllis Bleck d. Judy Kruse 7-5 6-3

DF: Phyllis Bleck/Beth Stock d. Judy Kruse/Cathy Bowman 6-4 6-2

-----

September 7, Henryetta Labor Day, Henryetta, Oklahoma, US

FI: Patsy Rippy d. Sandy Wilson 6-4 6-2

DF: Patsy Rippy/Jody Sullivan d. Sandy Wilson/Virginia Burlingame 6-4 7-5

MX: Patsy Rippy/Bob McKenna d. Sandy Wilson/Gerry Perry 6-3 6-2

-----

September 7, El Paso City Open, El Paso, Texas, US

DF: Judith Rose/Alice Crombie d. Beverley Barrett/Bettye Dickerson 6-3 6-1

MX: Jackie Guadagnoli/Van Hill d. Alice Crombie/Leland Housman 6-4 6-2

-----

September 7, Austin Labor Day, Austin, Texas, US

FI: Emilie Burrer d. Lovie Beard 6-1 6-1

DF: Emilie Burrer/Karen Linden d. Charlotte Zimmerman/Sheryl Yeary 8-6 6-2

MX: Emilie Burrer/Mike Liddle d. Shirley Sparks/David Nelson 6-4 6-4

-----

September 7, Louisiana State Open, Princess Park, Louisiana, US

FI: Marlis Moulton d. Marilyn Garner 6-3 6-3

DF: Marlis Moulton/Marilyn Garner d. Flo Sproull/Em Averett 6-2 6-2

MX: Flo Sproull/Ray Lake d. Marlis Moulton/Bob Borders 1-6 6-2 6-3

-----

September 7, Georgia-Carolina Open, Augusta, Georgia, US

FI: Ethel Robertson d. Gloria Payne 2-6 6-4 6-4

DF: Ethel Robertson/Gloria Payne d. Mary Ann Connerat Pinkerton/Jody Williams 6-2 6-4

-----

September 7, Montrose Club, Montrose, New York, US

FI: Virginia Minor d. Loraine Moyer 6-2 6-2

MX: Virginia Minor/Alden Durham d. Bate/Bate 6-3 6-3

-----

September 2-6, Malaysian Championships, Kuala Lumpur

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Maisie Lai (HK) 6-4 6-2

DF: Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha)/S. Klumsombud (Tha) default

MX: Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda d. Maisie Lai (HK)/V. Sun 6-8 6-3 6-3

-----

Circa early September, Opatija, Yugoslavia (Clay)

FI: Patricia McClenaughan (Aus) d. V. Landlova (Cz) 6-3 4-6 8-6

Last edited by DavidK; Jul 7th, 2019 at 01:27 PM.
Rollo is offline  
post #43 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:32 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

United States National Championships

Dates: September 2-13
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass


Singles (Draw=116)

14 seeds.

First Round

Margaret Smith (Aus) [2]-bye
Kirsten Robshahn (Nor)-bye
Belmar Gunderson-bye
Kazuko Kurumatsu (Jpn)-bye
Karen Susman [11]-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Janine Lieffrig (Frn) d. Pam Watermeyer (SA) 6-2 6-3
Eva Lundqvist (Swd) d. Dorothy McCarthy 10-8 6-0

Norma Baylon (Arg) [8] d. Deidre Catt (GB) 8-6 6-2
Glenda Swan (SA) d. Ruth Jeffrey 6-3 6-1
Rosie Casals d. Carole Loop 6-1 3-6 8-6
Margrit Schultze (Ger) d. Deborah Garrison 6-3 8-6
Carole Graebner [9] d. Carol Rosser (GB) 6-2 6-4
Geraldine Houlihan (Ire) d. Sue Behlmar 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl (Ity) d. Patricia Reyes (Mex) 7-5 6-2
Joyce Davenport d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-2 6-3

Billie Jean Moffitt [3] d. Roberta Zimman 6-0 6-1
Reiko Miyagi (Jpn) d. Cathy Gagel 3-6 6-1 6-1
Liv Paldan (Nor) d. Alice Wavre (Swit) 6-4 2-6 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Heffelfinger 6-3 6-2
Justina Bricka [14] d. Cynthia Goeltz 6-2 6-0
Peachy Kellmeyer d. Louise Gonnerman 6-4 6-3
Julie Heldman d. Laurie Callaway 7-5 6-2
Ulla Sandulf (Swd) d. Carmela Fernandez 4-6 6-3 6-2

Nancy Richey [5] d. Adria Fisher Price 6-1 6-1
Monique Salfati (Frn) d. Andria Winkler (Aut) 6-3 3-6 6-1
Heide Schildknecht (Ger) d. Linda Lou Crosby 3-6 6-0 6-4
Alice Christer d. Ulla Pantoppidan (Den) 4-6 7-5 9-7
Pat Edrich d. Ruth Hande 6-1 6-2
Kathy Harter d. Rosie Darmon (Frn) 6-1 6-4
Jane Albert d. Carole Wright 6-4 6-1
Peaches Bartkowitz d. Ann Owen (GB) 6-0 6-3

Jitka Horcickova (Cz) d. Virginia Brown 6-2 6-4
Monique Bedoret (Bel) d. Bessie Stockard 6-3 6-1
Louise Brown (Can) d. Nina Vosters 6-8 6-2 6-3
Antonia de Luna (Mex) d. Christina Sandberg (Swd) 7-5 6-3
Carmen Lampe Boland d. Hilary Hodge (GB) 6-1 6-0
Yoko Obata (Jpn) d. Francesca Gordigiani (Ity) 3-6 6-4 6-2
Pia Balling (Den) d. Nancy Reed 2-6 6-4 7-5
Ann Jones (GB) [6] d. Jenny Ridderhof (Neth) default

Maria Guzman (Ecu) d. Jill Philbrick 6-3 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Marie Fourie (SA) 6-2 6-1
Chris Safford d. Sylvia Hooks 6-4 5-7 6-3
Helga Schultze (Ger) [13] d. Betty Stove (Neth) 7-5 4-6 6-3
Irene de Lansalut (Frn) d. Vicki Berner (Can) 6-3 5-7 6-2
Michelle Boulle (Frn) d. Monika Hassmann (Aut) 2-6 6-0 6-2
Carol Hanks d. Eleanor O'Neill (Ire) 6-0 6-1
Lesley Turner (Aus) [4] d. Alice Tym 6-0 6-3

Virginia Wade (GB) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
Katerina Frendelius-Bartholdsen (Swd) d. Bonnie Logan 6-1 6-3
Judy Alvarez d. Peggy Moore 4-6 6-3 8-6
Annette van Zyl (SA) [12] d. Ann-Marie Studer (Swt) 6-4 6-3
Kathy Blake d. Ana Maria Bocio (Arg) 4-6 6-1 6-1
Carol Southmayd d. Brenda Nunns (Can) 6-2 5-7 6-4
Rita Bentley (Can) d. Raymonde Jones 6-1 7-5
Robyn Ebbern (Aus) [7] d. Trudy Groenman (Neth) 8-6 6-2

Judy Tegart (Aus) d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Benita Senn (Can) 6-2 6-2
Francoise Durr (Frn) [10]-bye
Faye Urban (Can)-bye
Donna Floyd Fales-bye
Marilyn Aschner-bye
Jenny Morris (Rhodesia)-bye
Maria Bueno (Brz) [1]-bye

Second Round

Smith [2] d. Robshahn 6-0 6-2
Gunderson d. Kurumatsu 6-1 6-0
Susman [11] d. Mercelis 6-2 6-1
Lieffrig d. Lundqvist 7-5 6-4
Baylon [8] d. Swan 6-1 6-1
Casals d. M. Schultze 4-6 6-2 6-1
Graebner [9] d. Houlihan 11-9 5-7 8-6
Riedl d. Davenport 4-6 6-3 6-3

Moffitt [3] d. Miyagi 6-4 6-1
Eisel d. Paldan 6-0 6-1
Bricka [14] d. Kellmeyer 6-4 6-4
Heldman d. Sandulf 6-2 6-1
Richey [5] d. Salfati 7-5 6-4
Schildknecht d. Christer 6-0 6-0
Harter d. Edrich 2-6 7-5 6-4
Albert d. Bartkowitz 6-2 1-6 6-3

Horcickova d. Bedoret 6-2 6-1
L Brown d. de Luna 3-6 6-1 8-6
Obata d. Boland 6-4 6-4
Jones [6] d. Balling 6-2 6-0
Rees-Lewis d. Guzman 6-0 6-1
H. Schultze [13] d. Safford 6-1 6-4
de Lansalut d. Boule 8-6 6-3
Hanks d. Turner [4] 2-6 6-3 6-1

Wade d. Bartholdson 6-2 4-6 6-4
van Zyl [12] d. Alvarez 6-2 6-3
Southmayd d. Blake 6-3 1-6 7-5
Ebbern [7] d. Bentley 6-3 6-0
Tegart d. Surbirats 6-1 6-0
Durr [10] d. Urban 6-1 6-0
Fales d. Aschner 6-1 6-2
Bueno [1] d. Morris 6-2 6-1

Third Round

Smith [2] d. Gunderson 6-1 6-0
Susman [11] d. Lieffrig 6-3 6-1
Baylon [8] d. Casals 4-6 6-2 6-2
Graebner [9] d. Riedl 6-4 7-5
Moffitt [3] d. Eisel 8-6 6-3
Heldman d. Bricka [14] 11-9 6-2
Richey [5] d. Schildknecht 6-1 6-3
Albert d. Harter 4-6 7-5 6-3

Horcickova d. L Brown 6-2 6-1
Jones [6] d. Obata 6-1 6-0
Rees-Lewis d. H Schultze [13] 8-6 1-6 6-2
Hanks d. de Lansalut 7-5 6-3
Wade d. van Zyl [12] 6-3 7-5
Ebbern [7] d. Southmayd 6-3 6-4
Tegart d. Durr [10] 6-1 6-1
Bueno [1] d. Fales 7-5 6-3

Fourth Round

Susman [11] d. Smith [2] 4-6 6-4 6-4
Graebner [9] d. Baylon [8] 6-4 6-8 6-2
Moffitt [3] d. Heldman 6-3 6-0
Richey [5] d. Albert 6-3 6-3

Jones [6] d. Horcickova 6-1 6-1
Hanks d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Ebbern [7] d. Wade 9-7 7-5
Bueno [1] d. Tegart 6-1 6-1

Quarterfinals

Graebner [9] d. Susman [11] 4-6 8-6 6-3
Richey [5] d. Moffitt [3] 6-4 6-4
Hanks d. Jones [6] 7-5 2-6 8-6
Bueno [1] d. Ebbern [7] 6-4 6-1

Semifinals

Graebner [9] d. Richey [5] 2-6 9-7 6-4
Bueno [1] d. Hanks 6-4 6-2

Final

Maria Bueno [1] d. Carole Graebner [9] 6-1 6-0
----------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=32)

First Round

Maria Bueno/Dennis Ralston d Kazuko Kuromatsu/Khwaja Saeed default
Rosie Casals/Butch Seewagan d Deidre Catt/John Keller 5-7 6-4 6-4
Virginia Wade/Graham Stilwell d Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 6-3 7-5
Eleanor O'Neill/Eduardo Zuleta d Reiko Miyagi/Rudy Hernando 7-5 9-7
Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17
Elena Subirats/Ernesto Aguirre d Eva Lundqvist/Reino Nyyssonen 6-3 5-7 6-3
Jane Albert/Arthur Ashe d Robyn Ebbern/John Powerless 6-4 6-3
Ann Jones/Nicola Pietrangeli d Faye Urban/Henry Fauquier 6-1 6-4

Billie Jean Moffitt/Jerry Cromwell d Ana-Carola Guzman/Pancho Guzman 6-2 6-2
Rosie Darmon/Pierre Darmon d Kathy Harter/Donald Dell 6-4 7-5
Jacqueline Rees-Lewis/George McKenzie d Sylvia Hooks/Luis Glass 9-7 6-3
Vicki Berner/Frew McMillan d Lesley Turner/Mike Sangster 6-3 6-4
Justina Bricka/Frank Froehling d Katarina Bartholdson/Gene Scott 7-5 6-4
Julie Heldman/Gar Mulloy d Anne-Marie Studer/Dimitri Sturza 6-2 6-4
Norma Baylon/Manolo Santana d Carol Southmayd/John Harrison 6-4 4-6 6-4
Margaret Smith/John Newcombe d Trudy Groenman/Tom Okker 6-3 6-1

Second Round

Bueno/Ralston d Casals/Seewagan 6-0 6-1
O'Neill/Zuleta d Wade/Stilwell 6-2 6-1
Tegart/Rubinoff d Subirats/Aguirre 6-1 6-2
Jones/Pietrangeli d Albert/Ashe 6-2 10-8

Moffitt/Cromwell d Darmon/Darmon 6-2 6-4
Berner/McMillan d Rees-Lewis/Mckenzie 6-1 6-3
Bricka/Froehling d Heldman/Mulloy 6-3 6-2
Smith/Newcombe d Baylon/Santana 10-8 12-10

Quarterfinals

Bueno/Ralston d O'Neill/Zuleta 6-1 6-2
Tegart/Rubinoff d Jones/Pietrangeli 6-2 6-4
Berner/McMillan d Moffitt/Cromwell 9-7 6-3
Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1

Semifinals

Tegart/Rubinoff d Bueno/Ralston default
Smith/Newcombe d Berner/McMillan 6-1 6-2

Final

Margaret Smith/John Newcombe d Judy Tegart/Ed Rubinoff 10-8 4-6 6-3

A badly sunburnt Graebner can offer little resistance to Bueno in one of the more lopsided slam finals in recent memory.

The Mixed doubles saw a long 1R match as, Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17. The 69 game QF topped it, as Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1.

Last edited by Rollo; Jun 28th, 2012 at 01:11 PM.
Rollo is offline  
post #44 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:34 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of September 7-13

September 7-12 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)
Venue: Devonshire Park

QF: Robin Lloyd d S Tutt 6-1 10-8
QF: Faye Toyne d Vivienne Dennis 6-2 6-3
QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood 6-1 6-4
QF: Nell Truman d Elsie Spruyt 6-1 6-4

SF: Toyne d Truman 3-6 6-2 6-4
SF: Cawthorn d Lloyd 6-4 6-2

FI: Faye Toyne d Lorna Cawthorn 6-0 5-7 6-3

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 6-3

-----

ends September 13 Bratislava Tournament, Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

FI: Elizabeth Starkie (GB) d Dora Schuster (Ast) 6-3 6-0

MX: Elizabeth Starkie (GB)/Hugh Stewart (US) d. Souska/Karel Safarik 6-4 3-6 6-3

-----

ends September 14 Toulouse Tournament , Toulouse, France (Clay)

FI: Mary Habicht (Bra) d Jacqueline Kermina 6-4 6-0

-----

September 14, French Second Series, Paris

SF: Chantal Langanay d. Mizen 2-6 6-4 8-6
SF: Marie-Jeanne Dusapt d. Danielle Bouteleux 6-4 7-5

FI: Chantal Langanay d. Marie-Jeanne Dusapt 6-2 6-3

DF: Maylis Burel/Chantal Langanay d. Collette Monot/Michelle Lombard 6-4 6-1

MX: Danielle Bouteleux/Jean Loop Rouyer d. Evelyn Terras/Bernard Paul 9-7 6-2

-----

September 9, Eagles Mere, Eagles Mere, Pennsylvania, US

FI: Joan Crunden d. Carol Kauffman 3-6 7-5 6-4

DF: Joan Crunden/Marjorie Crunden d. Mary Malloy/A. Parker 6-1 6-1

MX: Carol Kauffman/Buddy Goeltz d. Joan Crunden/Walter Milbourne 6-2 4-6 6-4

-----

ends September 13 Heart Of America International Kansas City, Misouri, US (Clay)

QF: Patsy Rippy d Connie Christler 6-3 6-1
QF: Helga Schultze d Pam Richmond 6-1 6-1
QF: Sheila Pearl d Lucille Davidson 6-4 6-4
QF: Heide Schildknecht d Terry Tippin 6-1 6-2

SF: Schultze d Rippy 6-8 6-4 6-3
SF: Schildknecht d Pearl 6-2 8-6

FI: Helga Schultze d Heide Schildknecht 4-6 6-3 6-2

Doubles

SF: Schildknecht/Schultze d. Nan Higginson/Nora Prosser 6-2 6-2
SF: Pearl/Rippy d. Cristler/Davidson 8-6 6-4

FI: Heide Schildknecht/Helga Schultze d Sheila Pearl/Patsy Rippy 6-1 6-2

-----

September 13, Berkeley City Championships, Berkeley, California, US

FI: Pixie Lamm d. Pat Welles 6-4 6-3

DF: Linda Van Der Meer/Marcelyn Louie d. Pixie Lamm/Jean Lamm 1-6 6-3 6-4

MX: Pat Welles/Paul Welles d. Jean Otterson/Tom Mauch 2-6 6-4 6-1

-----

September 13, Eureka City Open, Eureka City, California, US

FI: Michele Nance d. Jeannette Stroh 6-2 8-6

DF: Hill/Rogers d Michele Nance/Jeannette Stroh 6-2 3-6 6-3

-----

NAUGHTY CHRISTINE IS SPANKED BY LTA

All privileges were withdrawn from former Schoolgirl Christine Truman because according to the LTA she refused to partner Virginia Wade in America during the US Championships. Christine said that she had already agreed to partner Robyn Ebbern and that she was led to believe by the LTA that the decision was entirely hers.

Last edited by DavidK; Jul 7th, 2019 at 01:35 PM.
Rollo is offline  
post #45 of 206 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 02:35 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,839
                     
Re: 1964 results

Week of September 14-20

September ???? Yugoslavian Championships

SF: Madonna Schacht d Gencic 6-4 6-3
SF: Alessandra Gobbo d Kokeza 6-0 6-0

FI: Alessandra Gobbo d Madonna Schacht 6-3 3-6 stopped

Unclear result-did Schacht retire or was the title divided?

------

September 20, Mission Valley Tennis Club, San Diego, California, US

FI: Alice Lapinski d. Georgia Granger 6-2 6-0

DF: Alice Lapinksi/Terry Lapinski d. Pat Barth/Jean Bussy 6-3 6-4

MX: Alice Lapinski/Walt Lapinski d. Jean Bussy/Dick Lareau 6-3 2-6 6-1

-----

September 19, Highland Championships, Pitlochry, Scotland

FI: Sheila Moodie d. B.M. Horton 6-1 3-6 6-2

DF: Sheila Moodie/B.M. Horton d. B.M Carmichael/B.D. Paterson 8-6 6-4

Last edited by DavidK; Jul 7th, 2019 at 01:39 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome