1964 results - Page 2 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:34 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of March 30-April 5

March 30-April 5 Caribe Hilton Championships, San Juan, Puerto Rico (Hard)

Singles (Draw=18)

1R: Peachy Kellmeyer d. Elena Subirats (Mex) 3-6 6-1 6-2
1R: Rita Bentley (GB) d. Pam Stewart 6-0 6-1

2R: Nancy Richey d. Fina Cabrera 6-0 6-0
2R: Donna Fales d. Martita Torros 6-2 6-0
2R: Judy Alvarez d. Pat Stewart 6-1 7-5
2R: Francoise Durr (Fra) d. Carole Wright 6-1 6-3

2R: Carol Hanks d. Eileen Pomales 6-1 6-1
2R: Stephanie DeFina d. Bentley 14-12 4-6 6-3
2R: Justina Bricka d. Kellmeyer 6-2 6-2
2R: Karen Susman d. Lilian O Donnell 6-0 6-0

QF: Richey d. Fales 6-1 6-2
QF: Durr d. Alvarez 6-2 6-1
QF: Hanks d. DeFina 7-5 6-3
QF: Bricka d. Susman 6-1 6-3

SF: Richey d. Durr 6-4 6-0
SF: Hanks d. Bricka 6-4 4-6 9-7

FI: Nancy Richey d. Carol Hanks 6-3 6-0

Doubles

1R: E. Pomales/Violetta Pomales d Cabrera/O'Donnell 8-6 6-4

QF: Bricka/Hanks d. Bentley/Subirats d. 3-6 6-2 6-4
QF: Durr/Alvarez d. Torros/Pat Stewart 6-2 6-3
QF: Susman/Wright d. DeFina/Kellmeyer 6-0 6-3
QF: Richey/Fales d. Pomales/Pomales 6-2 6-1

SF: Bricka/Hanks d. Durr/Alvarez 7-5 4-6 6-4
SF: Wright/Susman d Richey/Fales 4-6 7-5 6-2

FI: Justina Bricka/Carol Hanks d. Karen Susman/Carole Wright 6-4 6-3

-----

March 30-April 5, Montfleury International Tournament, Cannes, France (Clay)

QF: Christiane Mercelis (Bel) d. Jehanne Venturino 6-3 6-0
QF: Aline Nenot d. Amelie Hacks (Ger) 6-3 6-8 6-2
QF: Anne-Marie Larue d. Sally Holdsworth (GB) 10-8 6-0
QF: Heide Schildknecht (Ger) d. Francoise Courteix 6-4 6-2

SF: Mercelis d. Nenot 6-2 6-4
SF: Schildknecht d. Larue 6-3 6-3

FI: Heide Schildknecht (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-4

DF: Christiane Mercelis (Bel)/Heide Schildknecht (Ger) d. Anne-Marie Larue/Aline Nenot 6-0 6-2

-----

March 30-April 5, Aix En Provence Tournament Prix Racquette d Or, Aix-en-Provence, France (Clay)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Robin Lesh (GB) d. Irene De Lansalut [7] 6-4 2-6 10-8
1R: Christiane Spinoza d. Ulla Sandulf (Swe) 6-4 4-6 6-0

2R: Jan Lehane (Aus) [1] d. ????
2R: Vlasta Kodesova [8] d. ????
2R: Virginia Wade (GB) [5] d. Katarina Bartholdson (Swe) 6-3 0-6 7-5
2R: Janine Lieffrig [4] d. Helen Plaisted 6-4 4-6 6-4

2R: Pat McClenaughan d Helga Schultze [3] 8-6 6-0
1R: Madonna Schacht [6] d. ????
2R: Lesh d. Spinoza 8-6 6-3
2R: Vera Sukova [2] d. ????

QF: Lehane [1] d. Kodesova [8] 6-1 6-0
QF: Wade [5] d Lieffrig [4] 6-3 6-1
QF: Schacht [6] d McClenaughan 4-6 6-3 6-1
QF: Sukova [2] d. Lesh 6-3 6-3

SF: Lehane [1] d. Wade [5] 6-0 6-2
SF: Schacht [6] d. Sukova [2] 5-7 8-6 6-4

FI: Jan Lehane (Aus) [1] d. Madonna Schacht (Aus) [6] 6-1 6-0

DF: Jan Lehane (Aus)/Helga Schultze (Ger) d. Janine Lieffrig/Madonna Schacht (Aus) 6-3 7-5

MX: Helga Schultze (Ger)/Istvan Gulyas (Hun) d. Jan Lehane (Aus)/Laci Legenstein (Ast) 6-2 2-6 6-4

-----

March 30-April 5, San Remo Tournament, San Remo, Italy (Clay)

SF: Almut Sturm (Ger) d. Mary Habicht (US) 8-6 6-0
SF: Annalisa Bellani d. Carol Ann Prosen (US) 6-1 6-0

FI: Almut Sturm (Ger) d. Annalissa Bellani 4-6 6-4 6-4

MX: Almut Sturm (Ger)/Peter Pokorny (Ast) d. Leyer/Ron McKenzie (Aus) 6-1 6-1

-----

ends April 3 Israeli Spring Tournament Tel Aviv, Israel

SF: Tova Epstein d. Ester Rosengarten 6-4 6-1
SF: Magda Werzberger d. Palma Winkler 6-4 6-1

FI: Tova Epstein d. Magda Werzberger 7-5 6-0

DF: Magda Werzberger/Palma Winkler d. Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 7-5 6-2

MX: Tova Epstein/Alan Lane (Aus) d. Ester Rosengarten/Gabirel Wolf 6-1 6-1

-----

April 5, Bay Counties, Marin, California, US

SF: Diana Gai d. R. Olivi 6-1 6-0
SF: Leslie Abrahams d. C. Douglas 6-2 6-4

FI: Diana Gai d. Leslie Abrahams 6-3 6-3

-----

April 5, Clearwater Sun, Clearwater, Florida, US

SF: Alice Tym d. Lucille Defraties 6-0 6-0
SF: Mary Arfaras d. Sara Sansbury 6-2 4-6 6-1

FI: Alice Tym d. Mary Arfaras 3-6 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Arfaras/Dick Kearney d. Defraites/Bailey 6-3 6-4
SF: Mechem/Dick Mechem d. Tym/Ron Rebuhn 6-2 0-6 10-8

FI: Mary Arfaras/Dick Kearney d. Mechem/Dick Mechem 6-4 3-6 6-3

Last edited by DavidK; Jan 27th, 2019 at 01:29 PM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of April 6-12

April 6-12, Riviera Tournament, Menton, France (Clay)

Singles (Draw=at least 19)

1R: Liv Paldan (Nor) d. Barbara Knapp (US) 6-1 6-2
1R: Ulla Smith d. Jean Poynder (US) 6-3 6-4
1R: Katerina Bartholdson (Swd) d. E Starey 6-0 6-1

2R: Christiane Mercelis (Bel) d. D Magnan 6-0 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Christiane Spinoza 1-6 6-3 7-5
2R: Robin Lesh (GB) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 2-6 6-4
2R: Virginia Wade (GB) d. E Andersson (Swd) 6-3 6-2

2R: Heide Schildknecht (Ger) d. Paldan 6-3 6-0
2R: Carol Ann Prosen (US) d. Heather Cheadle (GB) 6-1 6-3
2R: Ulla Sandulf (Swd) d. J. Hall 6-0 6-2
2R: Jacqueline Rees-Lewis d. U. Smith 6-0 6-0

QF: Mercelis d. Bartholdson 6-0 6-1
QF: Lesh d. Wade 5-7 6-4 8-6
QF: Schildknecht d. Prosen 5-7 6-0 6-2
QF: Rees Lewis d. Sandulf 6-2 7-5

SF: Mercelis d. Lesh 6-2 6-1
SF: Rees-Lewis d. Schildknecht 6-4 4-6 6-3

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 7-5 6-3

Doubles

QF: Lesh/Wade d. Bartholdson/Anderson 6-2 6-2
QF: Lofdahl/Sandulf d. Paldan/Smith 6-2 8-6
QF: Mercelis/Schildknecht d. Cheadle/Knapp 6-3 6-3

SF: Prosen/Riboli d. Lesh/Wade 6-4 6-4
SF: Mercelis/Schildknecht d. Lofdahl/Sandulf 6-2 6-2

DF: Chritiane Mercelis (Bel)/Heide Schildknecht (Ger) d. Carole Ann Prosen (US)/Elsa Riboli (Ita) 3-6 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Bartholsdon/Istvan Gulyas (Hun) d. Smith/Felix Bautista (Tha) 6-4 3-6 6-2
SF: Wade/Bob Carmichael (Aus) d. Anderson/Nestor Grammatica (Tha) 6-1 12-10

FI: Katerina Bartholdson (Swd)/Istvan Gulyas (Hun) d. Virginia Wade (GB)/Bob Carmichael (Aus) 6-4 1-6 6-1

Nations' Mixed Doubles

1R: Lofdahl/Ken Anderson (Swe) d. Prosen/Norm Perry (US) 6-3 3-6 8-6

QF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Mercelis/Claude de Gronckel (Bel) 6-4 6-4

SF: Schildknecht/Gerhard Muller (Ger) d. Rees-Lewis/Pierre Loizeau 6-2 9-7
SF: Lesh/Kendall d. Spinoza/jean Claude Barclay 8-6 6-2

FI: Heide Schildknecht/Gerhard Muller (Ger) d. Robin Lesh/Alan Kendall (Aus) 6-3 6-2

-----

April 6-11, Cumberland Hard Court Championships, Hampstead, England, UK (Clay)

Singles (Draw=70)


1R: Heather Allen d. Gwen Chapman 6-3 6-3
1R: Margaret Lee d. S Mildner 6-3 6-2
1R: Joyce Williams d. C Sivers 6-3 6-2
1R: Nell Truman d. S Goldberg 6-2 6-0
1R: Lorna Cawthorn d. S E Ballard 6-2 6-4
1R: Sue Mappin d. Hilary Hodge 6-3 6-3

2R: Jan Lehane (Aus) d. C. Ashton 6-0 6-2
2R: M.F. Georgeson d. ????
2R: Caroline Peerless d. Sheila Moodie 6-3 6-4
2R: Judith Jackson d. ????
2R: Faye Toyne (AUS) d. ????
2R: Milly Vagn Nielson (Den) d. P. Harman 6-3 6-4
2R: E. A. Cheney d. ?????
2R: Margaret Harris d. A.F. Morris 6-2 6-3

2R: Carole Rosser d. Shirley Hannah 6-3 6-3
2R: Marilyn Greenwood (NZ) d. Mrs C.H. Robinson 6-3 6-3
2R: C French d. Mrs F.E. Barker 3-6 6-4 6-4
2R: S. Jones d. ????
2R: Alison Stroud d. ????
2R: Margaret Cooper d. Barbara Horton 3-6 6-3 6-2
2R: Allen d. Vivienne Dennis 6-0 6-3
2R: Lee d. Williams 6-2 8-6

2R: Truman d. Cawthorn 6-4 6-2
2R: Mappin d. Mrs S.M. Kitovitz 6-4 6-3
2R: Stephanie Percival d. R.F. Brunning 6-4 7-9 6-2
2R: Sandra Okin d. R. Thadani 6-3 8-6
2R: S French d. ????
2R: Webb d. ????
2R: Loggin d. ????
2R: Alex Soady d. S.F. Johnson 6-0 6-1

2R: Robin Lloyd d. J.D. Brown 6-0 6-1
2R: Helen Plaisted (Aus) d. ????
2R: Sally Holdsworth d. Vivienne Rees 6-0 6-1
2R: Valerie Clark d. B.H. Davis 6-1 6-0
2R: Anne Owen d. Wendy Hall 6-4 6-8 8-6
2R: M.A. Cox d. ????
2R: P. Mundy d. Mrs H. L. K. Brock 1-6 7-5 6-4
2R: Ann Jones d. ????

3R: Lehane d. Georgeson 6-0 6-2
3R: Peerless d. Jackson 11-9 6-2
3R: Toyne d. Vagn Nielson 6-2 6-0
3R: Harris d. d. Cheney 6-0 6-0
3R: Rosser d. Greenwood 6-4 6-3
3R: C French d. S Jones 6-4 6-2
3R: Stroud d. Cooper 7-5 6-2
3R: Lee d. Allen 6-2 6-4

3R: N Truman d. Mappin 6-2 6-0
3R: Percivall d. Okin 10-8 6-4
3R: S French d. Webb 4-6 6-1 7-5
3R: Loggin d. Soady 2-6 6-2 6-3
3R: Lloyd d. Plaisted 5-7 6-1 6-4
3R: Holdsworth d. Clark 7-5 6-4
3R: Owen d. Cox 6-2 6-2
3R: Jones d. Mundy 6-1 6-4

4R: Lehane d. Peerless 6-0 6-1
4R: Toyne d. Harris 4-6 6-1 6-0
4R: Rosser d. C French 6-0 6-0
4R: Lee d. Stroud 4-6 6-2 7-5

4R: N Truman d. Percivall 6-2 6-0
4R: S French d. Loggin 6-4 3-6 6-3
4R: Lloyd d. Holdsworth 6-2 6-0
4R: A Jones d. Owen 6-1 6-0

QF: Lehane d. Toyne 6-1 6-0
QF: Rosser d. Lee 2-6 6-0 6-4
QF: N Truman d. S French 7-5 6-4
QF: A Jones d. Lloyd 6-2 6-1

SF: Lehane d. Rosser 6-2 6-0
SF: A Jones d. N Truman 6-0 6-2

FI: Jan Lehane (Aus) d. Ann Jones 6-3 2-6 6-4

Doubles


SF: Christine Truman/Nell Truman d. Carole Rosser/Joyce Williams 3-6 6-4 6-3
SF: Ann Jones/Jan Lehane (Aus) d. Angela Mortimer/Pauline Roberts 6-4 6-3

FI: Christine Truman/Nell Truman d. Ann Jones/Jan Lehane (Aus) 6-3 6-3

MX: Jan Lehane (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Joyce Williams/John Hillebrand 6-4 6-2

Mrs C. M. Peerless=Caroline Peerless
Mrs V. A. Roberts=Pauline Roberts

-----

April 6-12, Masters Invitation, St Petersburg, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=15) *Note 2 byes in 2R

1R: Judy Alvarez d. Elena Subirats (Mex) 6-4 6-1

2R: Nancy Richey-bye
2R: Martha Burchers (Mex) d. Ann Gray 1-6 6-3 6-4
2R: Carol Powers d. Margarita Bender (Chile) 6-4 3-6 6-1
2R: Rita Bentley (GB) d. Nellie Kettner 6-1 6-4

2R: Judy Alvarez .d Raymonde Jones 7-5 4-6 6-3
2R: Gloria Sullivan d. Francoise Savy (Ven) 8-6 6-2
2R: Francoise Durr (Fra) d. Alice Tym 6-1 6-3
2R: Karen Susman-bye

QF: Richey d. Burchers 6-0 6-3
QF: Bentley d. Powers 6-0 6-1
QF: Alvarez d. Sullivan 6-2 6-2
QF: Durr d. Susman 6-1 6-3

SF: Richey d. Bentley 6-1 6-2
SF: Alvarez d. Durr 6-0 3-6 8-6

FI: Nancy Richey d. Judy Alvarez 6-3 6-4

Doubles

QF: Burchers/Subirats d. Bentley/Savy 6-3 7-5

SF: Richey/Susman d. Gray/Jones 6-1 6-0
SF: Alvarez/Durr d. Burchers/Subirats 6-3 8-6

FI: Nancy Richey/Karen Susman d Judy Alvarez/Francoise Durr (Fr) 6-2 6-1

-----

April 6-12, Catania Tournament, Catania, Italy (Clay)

QF: Madonna Schacht (Aus) d. Mary Habicht (Bra) 6-0 6-0

SF: Schacht d. Vera Sukova (Cz) 6-3 7-5
SF: Vlasta Kodesova (Cz) d. Maria-Teresa Riedl (Ita) 6-3 7-5

FI: Madonna Schacht (Aus) d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-3 6-4

MX: Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Carmen Coronado (Bra)/Edson Mandarino (Bra) 6-3 6-4

-----

ends April 13, Pasadena Metropolitan Tournament, Pasadena, California, United States (Hard)

SF: Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 6-3 8-6

FI: Billie Jean Moffitt d. Mimi Arnold 6-4 7-5

-----

April 11-12, Australian-South African Test Match, Durban, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 3-1

Renee Schuurman d. Margaret Smith (Aus) 6-4 9-7
Lesley Turner (Aus) d. Annette Van Zyl 6-0 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Renee Schuurman ????

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d. Renee Schuurman/Annette Van Zyl 2-6 8-6 7-5

-----

April 12, Venezuelan National Championships, Caracas, Venezuela

SF: Olga Soto d. Maria de Heimbeck 3-6 7-5 7-5
SF: Veronica de Mendel d. Agugust de Jongh 6-4 7-5

FI: Veronica de Mendel d. Olga Soto 6-2 4-6 10-8

-----

April 12, SOS Invitation, Modesto, California, US

SF: Linda Van Der Meer d. Hedy Rutzebeck 2-6 6-1 6-4
SF: Toni Alford d. Diana Gai 6-2 4-6 6-2

FI: Toni Alford d. Linda Van Der Meer 5-7 6-1 6-4

-----

April 12, University of Arizona Open, Tucson, Arizona, US

2R: Jane Keeney d. Ingrid Poschmann 6-1 6-0
2R: Alice Christer d. Stella Brewster 6-2 6-1

QF: Vicki Palmer d. Beverly Ball 6-2 6-1
QF: Melissa Callaway d. Keeney 6-3 9-7
QF: Ann Rockwell d. Christer 6-3 6-0
QF: Lynn Haines Becker d. Christie Brightwell 6-3 6-1

SF: Palmer d. Callaway 6-3 6-4
SF: Rockwell d. Becker 6-0 9-9 ret.

FI: Vicki Palmer d. Ann Rockwell 6-2 6-0

Doubles

QF: Christer/Poschmann d. Brewster/Judy Wade 8-6 1-6 6-1

SF: Palmer/Keeney d. Ball/Susan Blanchard 6-0 6-0
SF: Becker/Rockwell d. Christer/Poschmann 6-4 6-3

FI: Vicki Palmer/Jane Keeney d. Lynn Haines Becker/Ann Rockwell 6-4 2-6 6-4

Mixed Doubles

QF: Palmer/Butch Palmer Becker/Robyn Ray 5-7 6-2 6-1
QF: Callaway/Tom Parker d. Vicki Stone/Ted Russell 6-4 6-3
QF: Christer/Herman Carrillo d. Helen Driver/Greg Stone 6-0 6-2
QF: Rockwell/Steve Field d. Lucy Wilson/Fred Drilling 6-4 6-2

SF: Palmer/Palmer d. Callaway/Parker 6-4 6-3
SF: Rockwell/Field d. Christer/Carrillo 6-4 6-4

FI: Vicki Palmer/Butch Palmer d. Ann Rockwell/Steve Field 6-4 3-6 6-3

Last edited by DavidK; Jan 27th, 2019 at 01:51 PM.
Rollo is offline  
post #18 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of April 13-19

April 14-15 Second Test Match Capetown, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-1

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-1
Annette Van Zyl d Lesley Turner (Aus) 6-2 1-6 6-2

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman/Annette Van Zyl 7-5 6-1

-----

April 17-18 Third Test Match Johannesburg, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-0

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-4
Lesley Turner (Aus) d Margaret Hunt 6-1 2-6 6-3

-----

April ???? North Transvaal Exhibition Pretoria, South Africa

Annette Van Zyl d Margaret Smith (Aus) 0-6 6-4 6-3

-----

April 19, Ceylon Nationals, Newera Eliya, Ceylon

SF: Laxshmi Mahadevan d. Marcia Street 4-6 6-4 6-4
SF: Rukmani Kodagoda d. Kumarini of Bobili 3-6 6-1 8-6

FI: Laxshmi Mahadevan d. Rukmani Kodagoda 6-1 6-0

DF: Rukmani Kodagoda/Wendy Molligodde d. Wickremesinghe/Shanti Kodagoda 6-2 6-1

MX: Wendy Molligodde/Pestonjee d. Laxshmi Mahadevedan/Lassantha Fernando 2-6 6-3 6-2

-----

April 13-18 Connaught Hard Court Tournament Chingford, England, UK (Clay)

Draw=26

1R: Faye Toyne (AUS) d S Steventon 6-2 6-0
1R: Rita Bentley d Mrs Ward 8-6 6-4
1R: Ulla Sandulf (Swd) d. Jenny Morris 6-1 6-0
1R: Pat Walkden (Rhod) d. A Bowman 6-1 6-0
1R: Elaine Shenton d. Judith Jackson 8-6 6-2
1R: Penny Spencer d. Mrs A A L Bradford 6-1 6-0
1R: Nell Truman d. R Brunning 6-0 6-0
1R: Margaret Harris (Aus) d. M E Bull 6-0 6-4
1R: D F Franklin d. S Ferris 6-2 7-5
1R: Liv Paldan*(Nor) d. M A Cox 6-4 6-2

2R: Christine Truman d Liv Paldan 6-0 2-6 6-3
2R: Pam Watermayer (SA) d Jean French 0-6 6-3 6-4
2R: Bentley d Toyne 6-3 6-2
2R: Elizabeth Starkie d D Franklin 6-1 6-2

2R: Helga Schultze (Ger) d P Spencer 6-2 6-1
2R: Nell Truman d Margaret Harris 6-1 3-6 6-2
2R: Pat Walkden d Elaine Shenton 7-5 6-2
2R: Norma Baylon (Arg) d Ulla Sandulf 6-2 6-3

QF: C Truman d Watermayer 6-0 6-4
QF: Starkie d Bentley 3-6 6-3 6-3
QF: Schultze d N Truman 4-6 6-1 6-2
QF: Baylon d Walkden 6/2-6/1

SF: C Truman d Starkie 6-1 6-3
SF: Baylon d Schultze 6-4 4-6 9-7

FI: Norma Baylon d Christine Truman 3-6 6-2 6-4

Doubles
SF: Bentley/Starkie d. Baylon/Schultze 8-6 6-4
SF: Harris/Toyne d. Truman/Truman 6-4 6-4

FI: Rita Bentley/Elizabeth Starkie d Margaret Harris/Faye Toyne 6-4 8-6

Mixed Doubles

SF: Schultze/Mike Sangster d. Starkie/Peter Curtis 7-5 6-1
SF: Baylon/Roger Taylor d. Watermeyer/Ray Weedon (SA) 6-1 6-4

FI: Norma Baylon/Roger Taylor d. Helga Schultze/Mike Sangster 6-1 64


*Liv Paldan is described as ‘Pert, Pretty and Precise’ – were they were confusing her with Roy Emerson?

-----

April 13-18 Surrey Hard Court Tournament Sutton, England, UK (Clay)

Singles (Draw=40)

1R: Sheila Moodie d. M Dymock 6-4 6-2
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d. E Hook 7-5 10-8
1R: Caroline Peerless d. Sandra Okin 6-3 6-2
1R: Alison Stroud d. Valerie Clark 8-6 7-9 6-1
1R: Margaret Lee d. Jenny Morris w/o
1R: Helen Plaisted (Aus) d. Elizabeth Ernest 6-0 6-3
1R: Ann Owen d. C M Roberts 6-0 6-2
1R: Sally Holdsworth d. P B Harman 6-4 9-7

2R: Jan Lehane (Aus) d. Wendy Hall 6-2 6-0
2R: Mrs B H Davis d. Vivienne Rees 7-5 1-6 6-3
2R: Mrs D G Haugh d. L A Cornelius 6-3 5-7 6-1
2R: Joyce Williams d Heather Allen 6-4 6-3
2R: Pauline Roberts d. Peerless 6-2 6-2
2R: Stroud d. R Hughes default
2R: Robin Lloyd d Marilyn Greenwood 6-4 6-4
2R: Deidre Catt d. Moodie 6-4 6-2

2R: Lee d. Bobbie Wilson 7-5 6-4
2R: Lorna Cawthorn d. Mrs S Cooper 6-1 6-4
2R: Carol Rosser d. Plaisted 6-1 6-2
2R: Owen d. Holdsworth 6-2 1-6 6-2
2R: Margaret Cooper d. Mrs S M Kitovitz 6-0 6-1
2R: Vivienne Dennis d. C T Harris 6-4 7-5
2R: Jenny Wagstaff d. Hilary Hodge 6-1 6-1
2R: Ann Jones d. Alex Soady 6-1 6-2

3R: Jan Lehane d Mrs Davis 6-1 6-0
3R: Williams d Mrs Haugh 6-0 6-0
3R: Vera Roberts d Alison Stroud 3-6 6-2 7-5
3R: Deidre Catt d Lloyd 6-4 6-3

3R: Carol Rosser d Anne Owen 6-4 9-7
3R: Margaret Lee d Lorna Cawthorn 6-0 6-2
3R: Margaret Cooper d Vivienne Dennis 6-0 6-2
3R: Ann Jones d Jenny Wagstaff 6-0 6-0

QF: Lehane d Williams 6-1 6-1
QF: Catt d Roberts 6-3 3-6 7-5
QF: Lee d Rosser 2-6 9-7 8-6
QF: Jones d Cooper 6-2 6-0

SF: Lehane d Catt 6-1 6-3
SF: Jones d Lee 6-2 6-1

FI: Jan Lehane d Ann Jones 2-6 6-3 6-4

Doubles

SF: Catt/Jones d. Roberts/Angela Mortimer 6-3 6-0
SF: Rosser/Williams d. Plaisted/Holdsworth 6-4

FI: Deidre Catt/Ann Jones d Carol Rosser/Joyce Williams 6-4 7-5

MX: Ann Jones/Billy Knight d. Carol Rosser/Harry Matheson 6-1 6-0

-----

April 13-19 Sicilian International Palermo, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 9)

1R: Madonna Schacht (Aus) d. Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-3

QF: Vera Sukova (Cz) d ????
QF: Almut Sturm (Ger) d Carmen Coronado (Sp) 6-1 6-1
QF: Schacht d Carol Ann Prosen (US) 6-3 7-5
QF: Vlasta Kodesova (Cz) d Robyn Ebbern (Aus) 7-5 6-3

SF: Sukova d Strurm 6-2 6-2
SF: Kodesova d Schacht 7-5 6-4

FI: Vlasta Kodesova d Vera Sukova 6-1 6-1

Mixed Doubles

1R: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Crosby/Bob Trappenburg (US) 6-0 6-4

QF: Mary Habicht (Bra)/Peter Strobl (Cz) d. Schacht/Mulligan 6-1 6-4
QF: Sukova/Stefan Koudelka (Cz) d. Maria Teresa Riedl/Girodano Majoli 3-6 7-5 6-3
QF: Pat McClenaughan (Aus)/Bill Bowrey (Aus) d. Coronado/Edson Mandarino (Bra) 0-6 6-3 6-1
QF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Kodesova/Iyo Pimentel (Ven) 6-1 6-1

SF: Sukova/Koudelka d. Habicht/Strobl 6-4 4-6 6-2
SF: Ebbern/Hewitt d. McClanaughan/Bowrey 6-3 3-6 6-4

FI: Robyn Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Vera Sukova/Stefan Koudelka (Cz) 6-4 6-3

-----

April 13-19 Mediterranean Tennis Club Championships Nice, France (Clay)
Venue: Mediterranean Tennis Club

SF: Jacqueline Rees-Lewis d E. Andersson (Swd) 6-0 6-0
SF: Heide Schidknecht (Ger) d Robin Lesh (Aus) 6-2 6-0

FI: Title divided between Jacqueline Rees-Lewis and Heide Schildknecht (Ger)

Mixed Doubles

SF: Rees-Lewis/Nick Kalogeropoulos (Gr) d. Schildknecht/Herbert Schmidt 6-2 6-3
SF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Ann McAlpine (GB)/Lester Sack (US) 6-0 6-0

FI: Jacqueline Rees-Lewis/Nick Kalogeropoulos (Gr) d. Robin Lesh (Aus)/Alan Kendall (Aus)


-----

Ends April 21 Dallas Invitation, Dallas,Texas, US

Draw=8

1R: Nancy Richey d Anne Bagge Vieira 6-0 6-1
1R: Yola Ramirez Ochoa d Owen McHaney 6-2 6-4
1R: Vicki Palmer d Justina Bricka 6-2 7-5
1R: Karen Susman d Nancy Penson 6-0 6-0

SF: Richey d Ochoa 14-12 3-5 retired
SF: Palmer d Susman 6-1 6-8 6-3

FI: Nancy Richey d Vicky Palmer 6-2 13-11

Doubles

SF: Bricka/Palmer d. Ochoa/McHaney 6-4 6-0
SF: RIchey/Susman d. Vieira/Penson 6-1 6-2

FI: Justina Bricka/Vicki Palmer d Nancy Richey/Karen Susman 7-5 6-8 6-3

Last edited by DavidK; Jan 27th, 2019 at 01:37 PM.
Rollo is offline  
 
post #19 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:43 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of April 20-26


April 20-25 British Hard Court Championships Bournemouth, England, UK (Clay)

Draw=44

1R: Ann Jones-bye
1R: Jenny Garner-bye
1R: Margaret Harris (Aus)-bye
1R: Mrs Chapman-bye
1R: Rita Bentley-bye
1R: DS Steventon-bye
1R: Margart Lee-bye
1R: Virginia Wade-bye

1R: Liv Paldan (Nor)-bye
1R: Stephanie Percivall-bye
1R: Robin Lloyd d Heather Allen 7-5 2-6 6-2
1R: Helen Plaisted (Aus) d Jenny Trewby 6-2 6-1
1R: Carol Rosser d Alison Stroud 5-7 6-2 6-3
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d Jean Wilson 6-3 6-2
1R: Joyce Williams d Ulla Sandulf (Swd) 6-2 6-3
1R: Norma Baylon (Arg) d Heather Cheadle 6-2 6-3

1R: Deidre Catt-bye
1R: Pat Walkden (Rhod)-bye
1R: Nell Truman d Jean French 4-6 6-0 6-1
1R: Pat Hird d Glenda Swan (SA) 6-2 6-4
1R: Helga Schultze (Ger) d Marie Fourie (SA) 6-1 6-1
1R: Vivienne Dennis d A Rigby 7-5 6-3
1R: K Howarth d Jenny Morris (Rhod) 9-7 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Pam Watermayer (SA) 6-3 6-2

1R: Sally Holdsworth-bye
1R: Anne Owen-bye
1R: Elizabeth Starkie-bye
1R: Mrs Peerless-bye
1R: Faye Toyne (Aus)-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: W Hall-bye
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

2R: Jones d Garner 6-0 6-0
2R: Harris d Chapman 6-2 6-2
2R: Bentley d Steventon 6-2 6-0
2R: Wade d Lee 8-6 6-3
2R: Paldan d Percivall 6-4 6-3
2R: Lloyd d Plaisted 6-2 4-6 6-3
2R: Rosser d Greenwood 6-3 7-5
2R: Baylon d Williams 2-6 6-4 8-6

2R: Catt d Walkden 6-1 6-2
2R: N Truman d Hird 6-1 6-3
2R: Schultze d Dennis 7-5 6-3
2R: Cawthorn d Howarth 6-1 6-3
2R: Holdsworth d Owen 7-5 6-3
2R: Starkie d Peerless 6-2 6-1
2R: Roberts d Toyne 7-5 6-4
2R: Lehane d Hall 6-0 6-3

3R: Jones d Harris 6-1 6-1
3R: Bentley d Wade 6-4 6-1
3R: Paldan d Lloyd 2-6 6-3 6-4
3R: Baylon d Rosser 6-3 6-2

3R: Catt d N Truman 4-6 10-8 7-5
3R: Schultze d Cawthorn 6-2 6-0
3R: Starkie d Holdsworth 6-1 6-2
3R: Lehane d Roberts 6-3 6-2

QF: Jones d Bentley 6-2 6-1
QF: Baylon d Paldan 6-1 6-0
QF: Catt d Schultze 3-6 11-9 6-3
QF: Lehane d Starkie 6-8 6-2 6-2

SF: Jones d Baylon 6-2 6-0
SF: Lehane d Catt 6-1 6-4

FI: Ann Jones d Jan Lehane 6-2 12-10

Doubles

1R: Rosser/Williams d. Cheadle/Barbara Knapp 6-2 7-9 7-5
1R: Swan/Watermeyer d. French/Stroud 6-1 1-6 6-3
1R: Jones/Wade d. Hird/Mary McAnally 6-2 6-1
1R: Harris/Toyne d. Allen/Wilson 6-2 6-1
1R: Baylon/Bentley d. Shirley Hannah/Jusith Jackson 6-1 6-0
1R: Dennis/Steventon d. Hayes/Mrs. W.T. Pool 6-2 7-5
1R: Angela Mortimer/Roberts d. Margaret Eyre/Greenwood 6-1 6-1
1R: Holdsworth/Plaisted d. Chapman/Pericval 6-1 6-3
1R: Catt/Starkie d. Alex Soady/J. Townsend 6-2 6-1
1R: Lee/Owen d. Peerless/Trewby 8-6 6-3
1R: Morris/Walkden d. Fourie/Garner 3-6 6-2 6-3

2R: Hall/N. Truman d. Howarty/Rigby 4-6 6-4 6-2
2R: Rosser/Williams d. Swan/Watermeyer 6-1 3-6 6-2
2R: Jones/Wade d. Harris/Toyne 7-5 6-3
2R: Baylon/Bentley d. Paldan/Sandulf 6-1 4-6 6-0
2R: Mortimer/Roberts d. Dennis/Steventon 6-1 6-2
2R: Catt/Starkie d. Holdsworth/Plaisted 6-2 6-1
2R: Morris/Walkden d. Lee/Owen 6-4 7-5
2R: Lehane/Schultze d. Cawthorn/Lloyd 6-1 5-7 6-2

QF: Rosser/Williams d. Hall/N. Truman 8-6 6-1
QF: Jones/Wade d. Baylon/Bentley 6-3 6-3
QF: Mortimer/Roberts d. Catt/Starkie 6-3 6-1
QF: Lehane/Schultze d. Morris/Walkden 7-5 6-1

SF: Rosser/Williams d. Jones/Wade 6-4 6-3
SF: Lehane/Schultze d. Mortimer/Roberts 6-1 6-2

FI: Jan Lehane/Helga Schultze d Carol Rosser/Joyce Williams 8-6 6-1

Mixed Doubles

1R: Lehane/Bob Howe (Aus) d. Percival/Geoff Bluett w.o.
1R: Paldan/D. Rick d. Greenwood/M.E. Ratcliff 6-4 10-8
1R: Williams/Keith Wooldridge d. Rigby/C.R. Trippe 4-6 6-4 8-6
1R: Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Morris/D.P. Howorth 6-4 6-4
1R: Baylon/Bob Carmichael (Aus) d. Hird/Jeffrey Robinson 6-4 6-4
1R: Mortimer/John Barrett d. Allen/Clay Iles 6-4 3-6 6-2
1R: Garner/Jackie Saul (SA) d. Rosser/Harry Matheson 2-6 6-3 6-3
1R: Schultze/Bruce Larkham (Aus) d. Walkden/Howard Walton 7-5 5-7 6-4
1R: Bentley/John Keller (Aus) d. Fouire/Pat Cramer (SA) 6-1 7-5
1R: Wade/Peter Curtis d. Harris/Gary Baulch (Aus) 6-4 6-3
1R: Plaisted/Lew Sylvester (SA) d. Cawthorn/Nestor Grammatica (Tha) w.o.
1R: Watermeyer/Keith Diepraam (SA) d. Soady/K.F. Buswell w.o.
1R: Starkie/Cliff Drysdale (SA) d. Lee/Paul Hutchins 6-1 6-3
1R: Roberts/Clive Brebnor (SA) d. Sandulf/Felix Bautista (Tha) 6-1 6-1
1R: Swan/Bob Maud (SA) d. Knapp/Jeff Robertson 5-1 ret.
1R: Catt/Billy Knight d. Hannah/John Satchwell-Smith 6-1 6-4

2R: Lehane/Howe d. Paldan/Rick 6-0 6-1
2R: Toyne/Moore d. Williams/Wooldridge 8-10 6-4 6-0
2R: Baylon/Carmichael d. Mortimer/Barrett 1-6 8-6 6-4
2R: Schultze/Larkham d. Garner/Saul 6-3 6-3
2R: Bentley/Keller d. Wade/Curtis 4-6 9-7 6-2
2R: Watermeyer/Diepraam d. Plaisted/Sylvester 6-2 6-2
2R: Roberts/Brebnor d. Starkie/Drysdale w.o.
2R: Swan/Maud d. Catt/Knight w.o.

QF: Lehane/Howe d. Toyne/Moore 6-1 6-2
QF: Schultze/Larkham d. Baylon/Carmichael 2-6 6-3 6-4
QF: Bentley/Keller d. Roberts/Brebnor 6-4 6-2
QF: Swan/Maud d. Watermyer/Diepraam 6-4 0-6 7-5

SF: Lehane/Howe d. Larkham/Schultze 6-1 4-6 6-4
SF: Swan/Maud d. Bentley/Keller, scores not given

FI: Jan Lehane (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Glenda Swan (SA)/Bob Maud (SA) 8-6 6-3

Third consecutivre week Lehane and Jones contest a final.
-----

April 20-26 Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)
Venue: The Tennis Club

Draw=19

1R: Robin Lesh (Aus) d V Coombs 6-2 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-2
1R: Pat McClenaughan (Aus) d. L Gasparini 6-0 6-0

2R: Robyn Ebbern (Aus) d Alessandra Gobbo 6-2 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swd) d Paola Monami 6-2 6-1
2R: Carmen Coronado (Sp) d McClenaughan 6-4 6-3
2R: Lea Pericoli d Lesh 5-7 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht (Aus) d Roberta Beltrame 3-6 7-5 6-2
2R: Carol Ann Prosen (US) d Silvana Lazzarino 6-4 8-6
2R: Vicki Berner d Riedl 6-4 3-6 6-2
2R: Judy Tegart (Aus) d Helga Niessen (Ger) 6-4 2-6 6-3

QF: Ebbern d Bartholdson 6-1 6-4
QF: Pericoli d Coronado 6-3 6-1
QF: Schacht d Prosen 6-3 6-4
QF: Tegart d Berner 6-8 6-1 6-1

SF: Ebbern d Pericoli 8-6 6-3
SF: Schacht d Tegart 6-1 2-6 9-7

FI: Robyn Ebbern d Madonna Schacht 6-0 6-3

Mixed Doubles

QF: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Prosen/Jaime Pinto-Bravo (Chi) 0-6 6-3 7-5
QF: Tegart/Fred Stolle (Aus) d. Riedl/Giordano Majoli 6-2 6-3
QF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino 6-1 6-1

SF: Tegart/Stolle d. Schacht/Mulligan w.o.
SF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Lesh/Kendall 6-4 6-1

FI: Robyn Ebbern/Bob Hewitt d Judy Tegart/Fred Stolle 3-6 6-2 6-3

The serve and volley Ebbern overcomes clay and a tough match vs Tegart in the semis.
-----

April 20-26 Madrid International Tournament, Madrid, Spain (Clay)
Venue: Real Club Puerta Del Hierro

Draw=at least 9

1R: Mary Habicht d Marta Pombo Pereda 6-1 6-2

QF: Jacqueline Rees-Lewis d Elke Zantop 6-1 6-0
QF: Pilar Barril d E Andersson 6-4 6-4
QF: Habicht d Nati Santacana 6-1 6-1
QF: Heide Schildknecht d Ana Maria Estalella 6-2 8-6

SF: Rees-Lewis d Barril 6-1 6-3
SF: Schildknecht d Habicht 6-2 6-2

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Heide Schildknecht 6-4 6-2

DF: Maria Estalella/Marta Pereda d Pilar Barril/Hedie Schildknecht 4-6 6-2 6-1

-----

April 20-26 Paris International Championships, Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw=22

1R: Vera Sukova (Cz) [2]-bye
1R: Jacqueline Berson-bye
1R: Marielle Lombard-bye
1R: Marie Jeanne Dusapt-bye
1R: Irene De Lansalut [3]-bye
1R; Francoise Nay d Anne Marie Seghers 6-3 5-5 retired
1R: Chantal Langanay d Evelyne Terras 6-4 6-4
1R: Maylis Burel d Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3

1R: Claudine Rouire d Jacqueline Kermina 6-0 6-2
1R: Aline Nenot d Michelle Boulle 6-1 6-3
1R: Anne Marie Vissault d Daniele Bouteleux default
1R: Vlasta Kodesova (Cz) [4]-bye
1R: Marta Peterdy (Hun) -bye
1R: Jehanne Venturino-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Francoise Durr [1] -bye

2R: Sukova d Berson 6-0 6-1
2R: Lombard d Dusapt 12-10 7-5
2R: De Lansalut d Nay 10-8 6-4
2R: Burel d Langanay 6-4 6-3

2R: Rouir d Nenot 2-6 7-5 9-7
2R: Kodesova d Vissault 6-1 6-1
2R: Peterdy d Venturino 6-0 7-5
2R: Durr d Seghers 6-2 6-1

QF: Sukova d Lombard 6-0 6-1
QF: De Lansalut d Burel 6-4 3-6 6-4
QF: Kodesova d Rouire 6-3 6-3
QF: Durr d Peterdy 6-3 6-2

SF: Sukova d De Lansalut 6-3 6-2
SF: Durr d Kodesova 6-2 6-3

FI: Vera Sukova d Francoise Durr 6-4 7-5

Doubles

QF: Durr/Jeanine Lieffrig d. N. Seghers/Terras 8-6 6-0
QF: de Lanslut/Peterdy d. Rouire/M. Valois 6-1 1-6 6-2
QF: Monique Hamelin/Suzanne Le Besnerais 6-1 6-1
QF: Kodesova/Sukova d. Lombard/Vissault 6-2 6-4

SF: Durr/Lieffrig d. de Lanslut/Peterdy 6-2 6-4
SF: Kodesova/Sukova d. Hamelin/Le Besnerais 6-1 6-1

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Vlasta Kodesova (Cz) /Vera Sukova (Cz) 6-4 7-5

Mixed Doubles

1R: De Lanslut/Milan Holecek (Cz) d. Le Besnerais/Jacques Chaban Delmas 6-4 4-6 6-2

QF: Lieffrig/Daniel Contet d. Lombard/Bernard Paul 6-3 6-2
QF: Sukova/Stefan Koudelka (Cz) d. Bowles/Michel Leclercq 6-2 6-2
QF: Durr/Paul Jalabert d. Kermina/Alain Bresson 7-5 6-4
QF: Kodesova/Petr Stobl (Cz) d. de Lanslut/Holecek 8-6 6-3

SF: Lieffrig/Contet d. Kodesova/Strobl 6-2 0-6 6-4
SF: Durr/Jalabert d. Sukova/Koudelka 6-4 6-4

FI: Francoise Durr/Paul Jalabert d Jeanine Lieffrig/Daniel Contet 6-4 0-6 7-5

-----

April 25, Bandarawela, Ceylon

FI: Wendy Molligodde d. Kumaranee of Bobili* 6-2 8-6

DF: Wendy Molligodde/Shanti Kodgagoda d. Rukmani Kodagoda Nelakanthi de Silva 6-4 6-4

MX: Wendy Molligodde/Pestonjee d. ? Kodagoda/Livera 6-4 6-3

* WT spells Kumaranee here and Kumarini at Ceylon Nationals

-----

April 16-20* Women S Intercollegiate Singles Ojai Valley, California (Hard)
*could dates be April 20-26-held with Ojai event?

Draw=at least 17

2R: Billie Jean Moffitt d Tina Rodi 6-1 6-1
2R: Lammers d Yost 6-4 6-4
2R: Laurie Callaway d Cathy Gagel 6-3 6-8 6-1
2R: Jane Albert d Toni Alford 6-0 6-0

2R: Connie Jaster d Mary Weiss 6-2 6-1
2R: Mimi Henreid d Alice Christer 6-1 6-0
2R: Hedy Rutzebeck d Heck 6-3 6-8 6-3
2R: Julie Heldman d Murray 6-2 6-1

QF: Moffitt d Lameers 6-1 6-1
QF: Albert d Callaway 6-1 6-0
QF: Henreid d Jaster 6-2 3-6 7-5
QF: Heldman d Rutzebeck 6-3 6-1

SF: Moffitt d Albert 6-1 6-2
SF: Heldman d Henreid 8-6 5-7 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d Julie Heldman 3-6 6-1 6-4

DF: Sue Behlmar/Robey d Garluck/Hill 6-0 6-2
-----

ends April 26 Ojai Valley Tournament, Ojai, California, US (Hard)

Draw=11

1R: Diane Wootton d Pat Yeomans 8-6 6-3
1R: Carol Ann Loop d Linda Van Der Meer 6-2 6-1
1R: Mimi Arnold d Martha Gowans 3-6 6-4 6-2

QF: Carole Caldwell d Wootton 6-2 6-4
QF: Dodo Bundy Cheney d Kathy Blake 10-8 6-2
QF: Tory Fretz d Kathy Harter 7-5 6-3
QF: Arnold d Loop 6-4 4-6 6-4

SF: Caldwell d Cheney 6-4 6-1
SF: Arnold d Fretz 7-5 3-6 6-1

FI: Mimi Arnold d Carole Caldwell 2-6 6-4 6-4

DF: Carole Caldwell/Dodo Cheney d Kathy Blake/Kathy Harter 3-6 6-3 6-1

Dodo Cheney, star of the 30s and 40s, still rolling.
-----

Last edited by DavidK; Dec 31st, 2018 at 01:58 PM.
Rollo is offline  
post #20 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 09:45 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of April 27-May 3


April 27-May 2 Reggio De Calabria Tournament, Reggio, Italy (Clay)

Draw=15

1R: Margaret Smith (Aus) -bye
1R: Judy Tegart (Aus) d Graziella Perna 6-0 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby (US) 6-3 6-0
1R: Madonna Schacht (Aus) d Mary Habicht (Bra) 6-1 6-0

1R: Robyn Ebbern (Aus) d Carol Ann Prosen (US) 6-2 6-1
1R: Roberta Beltrame d Ingrid Lofdahl (Swd) 7-5 6-2
1R: Helga Niessen (Ger) d Cathy Lee Crosby (US) 6-3 6-4
1R: Lesley Turner (Aus) d Vicki Berner (Can) 6-1 6-2

QF: Smith d Tegart 6-2 7-5
QF: Riedl d Schacht 6-3 2-6 7-5
QF: Ebbern d Beltrame 6-0 6-1
QF: Turner d Niessen 6-2 4-6 6-1

SF: Smith d Riedl 6-1 6-1
SF: Ebbern d Turner 2-6 6-4 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d Robyn Ebbern (Aus) 6-0 6-4

Mixed Doubles

QF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Berner/Ray Senkowski (US) 6-3 7-5
QF: Smith/John Newcombe (Aus) d. Habicht/Iyo Pimentel (Ven) 6-0 6-0

SF: Ebbern/Hewitt d. Turner/Tony Roche (Aus) 6-1 6-1
SF: Smith/Newcombe d. Schacht/Carlos Fernandes w.o.

FI: Robyn Ebbern (Aus) /Bob Hewitt (Aus) d. Margaret Smith (Aus) /John Newcombe (Aus) 6-3 6-4

-----

April 27-May 3 River Plate Championships Buenos Aires, Argentina (Clay)

Draw=13

1R: Donna Floyd Fales-bye
1R: Ana Maria Bocio d Gladys De Barboza 7-5 6-4
1R: Elena De Eguiguren d Doris Gildemeister 6-1 6-1
1R: Graciela Moran d Mabel Bove 7-5 1-6 7-5

1R: Nora De Somoza-bye
1R: Viola De Almeda d Leyla Musalem (Chile) 6-3 6-4
1R: Graciela Lombardi d Mabel Vrancovich 5-7 6-1 6-2
1R: Carole Wright-bye

QF: Fales d Bocio 4-6 6-0 6-0
QF: Moran d Eguiguren 5-7 7-5 6-4
QF: Somoza d Almeda 6-2 6-3
QF: Lombardi d Wright 6-3 6-3

SF: Fales d Moran 6-3 6-1
SF: Somoza d Lombardi 8-6 6-4

FI: Nora de Somoza d Donna Fales 6-2 6-1

Doubles

SF: Bove/Lombardi d. Somoza/Bocio 6-3 6-4
SF: Fales/Wright d. Barboza/Arias 6-2 6-4

FI: Mabel Bove/Graciela Lombardi d Donna Fales/Carole Wright 10-8 2-6 8-6

Mixed Doubles

SF: Fales/Enrique Morea d. Lombardi/Oscar Escribano 6-2 6-4
SF: Somoza/Eugene Scott (US) d. Wright/Jim McManus (US) 6-4 3-6 6-4

FI: Donna Fales (US)/Enrique Morea d. Nora Somoza/Eugene Scott (US) 4-6 6-4 6-4

-----

April 27-May 2 London Hard Court Championships Hurlingham, London, England, UK (Clay)

Singles (Draw=64)

1R: Jan Lehane (Aus) d. Diane Howe 6-0 6-0
1R: Liv Paldan (Nor) d Jenny Wagstaff 6-2 8-6
1R: Faye Toyne (Aus) d. d. M E Bull 6-2 6-2
1R: Heather Allen d Rosemary Deloford 8-6 6-3
1R: Jenny Morris (Rhod) d. C Ashton 4-6 6-1 6-2
1R: JM Young d Mrs Brock 6-0 6-4
1R: Mrs Shearing d Z Schreiber (Arg) 6-2 6-1
1R: Carole Rosser d. P Orchard 6-2 6-0

1R: Helga Schultze (Ger) d B Horton 6-2 6-2
1R: P Harman d. Mrs B H Davis 2-6 6-1 6-0
1R: Marie Fourie (SA) d D Roberts 4-6 6-0 6-1
1R: W Hall d Ulla Sandulf (Swe) 0-6 6-2 10-8
1R: Virginia Wade d R Wilson 6-4 6-2
1R: Anne Owen d. Mrs C H Robinson 6-1 6-1
1R: Helen Plaisted (Aus) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-2 6-3
1R: Deidre Catt d. M J Dymock 6-1 6-2

1R: Norma Baylon (Arg) d. L A Cornelius 6-0 6-1
1R: Robin Lloyd d Margaret Lee 6-3 6-2
1R: Jenny Garner (SA) d Stephanie Percivall 6-2 6-2
1R: E Ernest d Vivienne Dennis 1-6 6-4 6-2
1R: Pam Watermeyer (SA) d. M Domenach 6-0 6-2
1R: S Steventon d C Roberts 6-3 6-0
1R: Nell Truman d. Caroline Peerless 6-2 6-3
1R: Rita Bentley d Sally Holdsworth 6-2 6-3

1R: Elizabeth Starkie d Jean French 6-1 6-0
1R: Joyce Williams d Shirley Hannah 6-0 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Glenda Swan (SA) 5-7 8-6 6-1
1R: R Thadani (Ind) d Mrs Phillips (Aus) 6-3 1-6 6-2
1R: Vera Roberts d. Judith Jackson 6-0 6-2
1R: Pat Walkden (Rho) d. A R Fraser-Black 6-1 6-1
1R: Margaret Harris (Aus) d. C E George 6-0 6-1
1R: Nancy Richey (US) d V Rees 6-3 6-1

2R: Lehane d. Paldan ????
2R: Toyne d Allen 6-3 2-6 6-3
2R: Morris d Young 6-3 6-1
2R: Rosser d Shearing 6-0 6-0
2R: Schultze d Harman 6-2 6-2
2R: Fourie d Hall 6-3 6-4
2R: Wade d Owen 4-6 6-4 6-3
2R: Catt d Plaisted 6-3 6-2

2R: Baylon d Lloyd 1-6 6-1 6-0
2R: Garner d Ernest 6-1 6-3
2R: Watermayer d Steventon 6-2 6-1
2R: Bentley d N Truman 6-2 6-4
2R: Starkie d Williams 6-1 6-1
2R: Cawthorn d Thadani 6-0 6-1
2R: Roberts d Walkden 6-0 6-3
2R: Richey d Harris 6-1 6-3

3R: Lehane d Toyne 6-2 6-2
3R: Rosser d Morris 6-1 6-1
3R: Schultze d Fourie 6-2 6-2
3R: Wade d Catt 0-6 6-3 6-2

3R: Baylon d Garner 6-2 6-2
3R: Bentley d Watermayer 1-6 6-3 6-1
3R: Starkie d Cawthorn 6-1 6-2
3R: Richey d Roberts 6-3 6-2

QF: Lehane d Rosser 6-4 6-2
QF: Schultze d Wade 6-4 6-2
QF: Baylon d Bentley 6-3 6-1
QF: Richey d Starkie 3-6 6-3 6-4

SF: Lehane d Schultze 6-2 6-4
SF: Baylon d Richey 4-6 12-10 10-8

FI: Jan Lehane d Norma Baylon 6-3 6-1

Doubles

SF: Baylon/Schultze d. Roberts/Angela Mortimer 6-2 8-6
SF: Lehane/Richey d. Bentley/Watermeyer 4-6 6-3 6-2

FI: Norma Baylon/Helga Schultze d Jan Lehane/Nancy Richey 7-5 6-4

A 50 game semifinal between Baylon and Richey

-----

ends May 3 Northern California Championships San Francisco, California, US (Hard)

QF: Gerry Carter d Cecii Martinez 6-3 6-3
QF: Jean Danilovich d ????
QF: Diana Gai d Sue Shrader 6-4 4-6 9-7
QF: Rosie Casals d Jean Saloman 6-0 6-0

SF: Carter d Danilovich default
SF: Casals d Gai 6-2 6-3

FI: Rosie Casals d Gerry Carter 6-0 6-0

Doubles

SF: D. Bacon/Pat Whitman d. Lou Gates/Bea Conroy 7-5 6-3
SF: Pat Mattes/Sharon Russell d. Cathy Gagel/Linda Van der Meer 6-1 6-3

FI: Pat Mattes/Sharon Russell d D. Bacon/Pat Whitman 6-0 6-3

Mixed Doubles

SF: Gai/Henry Kamakana d. Ara Hammond/Tom Muench 6-3 6-4
SF: Russell/Ed Beale d. Julie Bracken/Jack Bracken 6-4 6-4

FI: Diana Gai/Henry Kamakana d. Sharon Russell/Ed Beale 10-8 6-3

Casals is so young (15) she also wins the juniors

-----

May 3, Northern Virginia Championships, Arlington, Virginia, US

QF: Nancy Reed d. Bessie Stockard 6-1 6-2

SF: Raymonde Jones d. Carol Wendell 6-3 6-1
SF: Nina Russell d. Nancy Reed 6-8 6-4 6-4

FI: Raymonde Jones d. Nina Russell 6-4 6-1

Doubles

SF: Jones/Ann Gray d. Doris Harrison/Stockard 6-1 6-0
SF: Russell/Mary Belin d. Wendell/Reed 8-6 6-3

FI: Raymonde Jones/Ann Gray d. Nina Russell/Mary Belin 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Jones/Nick Powell d. Russell/Jim Collins 8-6 4-6 6-3
SF: Wendell/Griff Payne d. Johanna Hill/Marshall Wheeler 2-6 7-5 9-7

FI: Raymonde Jones/Nick Powell d. Carol Wendell/Griff Payne 3-6 6-4 6-2

-----

May 1 East Java Open Hard Courts, Surabaya, Indonesia (Clay)

FI: Otty Oey d. Liem Soen Gie 6-0 6-8 6-2

DF: Oei Liem/J. Mandias d. Jenny Gan/Otty Oey 2-6 7-5 6-3

MX: E. Sleebos/Henry Tjioe d. Gan Sieuw Kie/Lie Boen Swan 6-4 6-1

*Oey wins a 3 hr. 30 min. semi.

Last edited by DavidK; Jan 13th, 2019 at 01:15 PM.
Rollo is offline  
post #21 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:25 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of May 4-10

May 4-12 Italian Championships, Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Singles (Draw=47)

1R: Margaret Smith (Aus) [1]-bye
1R: Carol Ann Prosen (US)-bye
1R: Elizabeth Starkie (GB)-bye
1R: Mary Habicht (Bra)-bye
1R: Vlasta Kodesova (Cz)-bye
1R: Anne Marie Studer (Sui)-bye
1R: Yvonne Acherman (Sui)-bye
1R: Helga Schultze (Ger)-bye

1R: Vera Sukova (Cz) d. Joyce Williams (GB) 6-3 6-2
1R: Silvana Lazzarino d. Ingrid Lofdahl (Swe) 6-1 6-3
1R: Judy Tegart (Aus) d. Maria Frigerio default
1R: Helga Niessen (Ger) d. Tory Fretz (US) 10-8 6-4
1R: Maria Teresa Riedl d. Linda Lou Crosby (US) 6-2 6-3
1R: Carmen Coronado (Sp) d. Judy Alvarez (US) default
1R: Francoise Durr (Fra) d. Francesca Gordigiani default
1R: Jan Lehane (Aus) [4]-bye

1R: Lesley Turner (Aus) [3] d. Elena Subirats (Mex) 6-1 6-4
1R: Roberta Beltrame d. Helen Plaisted (Aus) 6-1 7-5
1R: Norma Baylon (Arg) d. Pat Mcclenaughan (Aus) 6-2 6-2
1R: Monique Salfati (Fra) d. Chiara Ramorino 7-5 5-7 6-4
1R: Nancy Richey (US) [6] d. Helen Slattery (Aus) 6-0 6-3
1R: Jacqueline Rees-Lewis (Fra) d. Suzy Kormoczy (Hun) 3-6 6-3 6-3
1R: Lea Pericoli d. Cathy Lee Crosby (US) 6-1 6-1
1R: Karen Susman (US) d. Heide Schildknecht (Ger) 6-4 6-2

1R: Robyn Ebbern (Aus)-bye
1R: Renate Ostermann (Ger)-bye
1R: Deidre Catt (GB)-bye
1R: Robin Lesh (Aus)-bye
1R: Madonna Schacht (Aus)-bye
1R: Alessandra Gobbo-bye
1R: Vicki Berner (Can)-bye
1R: Maria Bueno (Bra) [2]-bye

2R: Smith [1] d Prosen 6-1 6-0
2R: Starkie d Habicht 6-1 6-1
2R: Kodesova d Studer 6-1 6-1
2R: Schultze d Acherman 6-1 6-4
2R: Sukova d Silvana Lazzarino 6-1 6-0
2R: Tegart d Helga Niessen 6-2 3-6 7-5
2R: Riedl d Carmen Coronado 6-2 6-2
2R: Lehane [4] D Francoise Durr 7-5 2-6 10-8

2R: Turner [3] d Beltrame 9-7 6-1
2R: Baylon d Salfati 10-8 6-2
2R: Richey [6] d Rees Lewis 3-6 7-5 6-4
2R: Pericoli d Susman 6-4 0-6 7-5
2R: Ebbern d Ostermann 6-1 6-3
2R: Catt d Lesh 6-2 2-6 6-1
2R: Schacht d Gobbo 6-3 6-1
2R: Bueno [2] d Berner 6-2 6-2

3R: Smith [1] d Starkie 6-2 6-4
3R: Schultze d Kodesova 4-6 6-1 6-0
3R: Sukova d Tegart 6-0 6-3
3R: Lehane [4] d Riedl 6-2 6-2

3R: Turner [3] d Baylon 6-4 2-6 6-1
3R: Richey [6] d Pericoli 2-6 6-2 6-3
3R: Ebbern d Catt 6-4 6-4
3R: Bueno [2] d Schacht 6-1 6-3

QF: Smith [1] d Schultze 7-5 6-3
QF: Sukova d Lehane [4] 6-4 6-4
QF: Turner [3] d Richey [6] 8-6 8-6
QF: Ebbern d Bueno [2] 6-2 3-6 6-2

SF:Smith [1] d Sukova 6-1 6-1
SF: Turner [3] d Ebbern 6-3 2-6 6-4

FI: Margaret Smith [1] d Lesley Turner [3] 6-1 6-1

Doubles (Draw=at least 14)

1R: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Heide Schildknecht (Ger)/Renate Ostermann (Ger) 6-4 6-2
1R: Robin Lesh (Aus)/Helen Slattery (Aus)-bye
1R: Robyn Ebbern (Aus)/Madonna Schacht (Aus) d. Deidre Catt (GB)/Elizabeth Starkie (GB) 4-6 6-4 8-6
1R: Nancy Richey (US)/Karen Susman (US)-bye

1R: Jan Lehane (Aus)/Judy Tegart (Aus) d. Vicki Berner (Can)/Mary Habicht (Bra) 6-4 6-2
1R: Norma Baylon (Arg)/Helga Schultze (Ger) d. Alessandra Gobbò/Francesca Gordigiani 6-1 7-5
1R: Vlasta Kodesova (Cz)/Vera Sukova (Cz) d. Roberta Beltrame/Suzy Kormoczy (Hun) 6-3 6-4
1R: Lea Pericoli/Silvana Lazzarino d. Elena Subirats (Mex)/Joyce Williams (GB) 6-2 2-6 8-6

QF: Smith/Turner d. Lesh/Slattery 6-1 6-1
QF: Ebbern/Schacht d. Richey/Susman 6-2 6-0
QF: Lehane/Tegart d. Baylon/Schultze 4-6 6-4 6-0
QF: Lazzarino/Pericoli d. Kodesova/Sukova 3-6 6-1 6-3

SF: Smith/Turner d. Ebbern/Schacht 6-1 7-5
SF: Lazzarino/Pericoli d. Lehane/Tegart 3-6 12-10 6-3

FI: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-1 6-2

Mixed Doubles (Draw=30)

1R: Margaret Smith (Aus)/John Newcombe (Aus) d. Francesca Gordigiani/Eduardo Zuleta (Bra) 6-0 6-1
1R: Karen Susman (US)/Rod Susman (US) d. Roberta Beltrame/Michele Pirro 4-6 7-5 8-6
1R: Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) d. Carol Ann Prosen (US)/Nicky Kalogeropoulos (Gre) 6-2 2-6 6-1
1R: Helga Schultze (Ger)/Istvan Gulyas (Hun) d. Carmen Coronado (Sp)/Ed Mandarino (Bra) 3-6 6-4 6-4
1R: Lea Pericoli/Alberto Lazzarino d. Cathy Lee Crosby (US)/Jairo Loureiro (Bra) 6-2 6-2
1R: Norma Baylon (Arg)/Eduardo Soriano (Arg) d. Vicki Berner (Can)/Norman Perry (US) 6-0 6-3
1R: Robyn Ebbern (Aus)/Bob Hewitt (Aus) d. Mary Habicht (Bra)/Jaime Pinto-Bravo (Chile) 3-6 6-4 6-3
1R: Renate Ostermann (Ger)/Maurizio Drisaldi-bye

1R: Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus)-bye
1R: Robin Lesh (Aus)/Allan Kendall (Aus) d. Tory Fretz (US)/Ray Senkowski (US) 6-0 6-1
1R: Deidre Catt (GB)/Graham Stilwell (GB) d. Laura Lou Crosby (US)/Isias Pimentel (Ven) 6-3 6-2
1R: Elizabeth Starkie (GB)/Adrian Bey (Rho) d. Nancy Richey (US)/Cliff Richey (US) 6-1 6-4
1R: Judy Tegart (Aus)/Tony Roche (Aus) d. Maylis Burel (Fra)/Oscar Wegner (Arg) 6-0 6-1
1R: Vlasta Kodesova (Cz)/Ronald McKenzie (Aus) d. Françoise Durr (Fra)/Pierre Barthès (Fra) 6-4 4-6 6-0
1R: Silvana Lazzarino/Antonio Maggi d. Vera Sukova (Cz)/Lew Gerrard (NZ) 7-5 6-4
1R: Maria Bueno (Bra)/Thomaz Koch (Bra) d. Helen Slattery (Aus)/John Stephens (Aus) 6-1 6-0

2R: Smith/Newcombe d. Susman/Susman 9-7 8-6
2R: Schultze/Gulyas d. Schacht/Mulligan 2-6 6-1 7-5
2R: Pericoli/A. Lazzarino d. Baylon/Soriano 5-7 6-0 6-3
2R: Ebbern/Hewitt d. Ostermann/Drisaldi 7-5 6-1

2R: Turner/Stolle d. Lesh/Kendall 6-3 6-3
2R: Starkie/Bey d. Catt/Stilwell 6-4 6-2
2R: Tegart/Roche d. Kodesova/McKenzie 6-2 6-1
2R: Bueno/Koch d. S. Lazzarino/Maggi 6-1 6-3

QF: Smith/Newcombe d. Schultze/Gulyas 6-1 6-1
QF: Ebbern/Hewitt d. Pericoli/A. Lazzarino 6-3 6-1
QF: Turner/Stolle d. Starkie/Bey 6-3 7-5
QF: Bueno/Koch d. Tegart/Roche 6-3 6-1

SF: Smith/Newcombe d. Ebbern/Hewitt 6-1 6-2
SF: Bueno/Koch d. Turner/Stolle default

FI: Margaret Smith (Aus)/John Newcombe (Aus) d. Maria Bueno (Bra)/Thomaz Koch (Bra) 3-6 7-5 6-2

Draw note

Missing a #5 seed.

Susman accuses Pericoli of cheating in a match as Italian fans yell at her. Lehane-Richey "went on for hours."

The doubles semifinal is a lobfest. Italians Lazzarion and Pericoli lob the Aussies to death-400 overheads are hit in one set alone. The Italians save match point on a spectacular get before a full house of adoring partisans. The final is no contest; Margaret Smith has a pulverizing overhead.

-----

May 2-10 Southern California Championships Los Angeles, California (Hard)

2R: Sherryl Pruitt d Violet Walker 6-4 6-4
2R: Mira Vukelich d Pat Yeomans 14-12 7-5
2R: Mary Weiss d Flo Powers 8-10 603 603
2R: Mary Arnold Prentiss d Eileen Rahlens 6-1 8-6
2R: Bonnie Ellis d Lei Matthews 11-9 6-2

3R: Billie Jean Moffitt d Mandy Einstein 6-2 5-7 6-3
3R: Carol Ann Loop D Patti Hogan 12-10 6-2
3R: Pat Cody d Pruitt 6-3 6-2
3R: Kathy Harter d Vukelich 6-0 6-4

3R: Mimi Arnold d Weiss 6-3 6-0
3R: Kathy Blake d Mimi Henreid 6-2 6-0
3R: Sue Behlmar d Prentiss 6-3 4-6 6-2
3R: Carole Caldwell d Ellis 6-2 6-3

QF: Moffitt d Loop 6-4 2-6 6-1
QF: Harter d Cody 6-4 6-2
QF: Arnold d Blake 6-4 6-8 6-3
QF: Caldwell d Behlmar 6-3 6-2

SF: Moffitt d Harter 6-2 6-4
SF: Caldwell d Arnold 6-3 6-0

FI: Carole Caldwell d Billie Jean Moffitt 7-5 3-6 6-1

Doubles

QF: Caldwell/Arnold d. Dodo Cheney/Helen McDowell 6-3 6-3
QF: Yeomans/Prentiss d. Rahlens/Vukelich 6-2 6-2

SF: Blake/Harter d. Caldwell/Arnold 2-6 6-4 7-5
SF: Behlmar/Moffitt d. Yeomans/Prentiss 6-1 6-3

FI: Kathy Blake/Kathy Harter d Sue Behlmar/Billie Jean Moffitt 7-9 6-2 8-6

Mixed Doubles

QF: Caldwell/Ian Crookenden (NZ) d. Matthews/John Norgauer 6-3 9-7
QF: Blake/Jim Buck d. Cody/Gilbert 6-3 6-3
QF: Rand/Hugh Stewart d. Barbara Kimbrell/Jim Bisch 6-4 9-7
QF: Behlmar/Gil Rodriguez d. Hays/Harvey Grimshaw 6-2 6-2

SF: Caldwell/Crookenden d. Blake/Buck 9-7 6-2
SF: Behlmar/Rodriguez d. Rand/Stewart 5-7 6-4 6-3

FI: Carole Caldwell/Ian Crookenden (NZ) d. Sue Behlmar/Gil Rodriguez 7-9 6-2 8-6

Carole upsets Moffitt as BJ wilts in the heat.

-----

May 7-10 Stuttgart Tournament, Stuttgart, Germany (Clay)

SF: Christine Truman (GB) d E Szekerka 6-1 6-1
SF: Almut Sturm d Amelie Hacks 6-1 8-6

FI: Christine Truman (GB) d Almut Sturm 6-3 6-2

MX: Chrstine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) d. Pam Watermeyer (SA)/Keith Diepraam (SA) 6-1 6-3

-----

ends May 11 Brussels Tournament, Brussels, Belgium (Clay)

SF: Jacqueline Kermina (Fr) d. J. French (GB) 6-3 7-5

FI: Christiane Mercelis d Jacqueline Kermina (Fr) 6-1 6-4

-----

ends May 8 Ujpesti Dozsa , Hungary (Clay)

FI: Erszebet Polgar d. Gyongyi Feher 8-6 6-4

-----

May 4-10, Westchester Championships, Armonk, NY, US
Venue: Armonk TC

QF: Adria Fisher Price d. Carmen Lampe Boland 6-2 6-0
QF: Dorothy McCarthy d. Louise Gonnerman 4-6 8-6 6-2
QF: Sheila Marsochick d. Audrey Lamont 12-10 6-3
QF: Yale Stockwell d. Mimi Kanarek 6-2 6-3

SF: Price d. McCarthy 3-6 6-2 12-10
SF: Stockwell d. Marsochick 6-0 6-1

FI: Yale Stockwell d. Adria Fisher Price 6-0 6-0

-----

May 10, Livermore Open, Livermore, California, US

SF: Helen Wong d. Dot Svets 6-0 6-2
SF: Pat Mattes d. Stella Brewster 6-1 6-0

FI: Pat Mattes d. Helen Wong 6-0 6-0

DF: Pat Mattes/Sharon Russell d. Helen Wong/G. Woods 6-4 6-3

MX: Sharon Russell/Ed Beale d. Stella Brewster/Zink 6-3 6-2

Last edited by DavidK; Jan 13th, 2019 at 01:48 PM.
Rollo is offline  
post #22 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:33 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of May 11-17

May 13-18 Berlin International, Berlin, Germany (Clay)

Singles (Draw=at least 12)

1R: Margaret Smith (Aus) d Tory Fretz (US) 6-0 6-0
1R: Deidre Catt (GB) d Heide Schildknecht 4-6 6-3 6-3
1R: Almut Sturm d Christine Truman (GB) 6-0 6-4
1R: Nanct Richey (US)-bye

1R: Norma Baylon (Arg)-bye
1R: Karen Susman (US)-bye
1R: Helga Schultze d Annette Van Zyl (SA) ????
1R: Lesley Turner (Aus)-bye

QF: Smith d Catt 6-2 6-4
QF: Richey d Sturm 6-3 10-8
QF: Baylon d Susman 6-2 9-7
QF: Schultze d Turner 6-1 9-7

SF: Smith d Richey 6-2 6-2
SF: Schultze d Baylon 9-7 5-2 retired

FI: Margaret Smith (Aus) d Helga Schultze 6-2 6-1

DF: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Nancy Richey (US)/Karen Susman (US) 7-5 6-2

MX: Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) d. Madonna Schacht (Aus)/Martin Mulligan (Aus) 6-4 6-3

A small but quality field the week before the French starts

-----

ends May 18 Algiers Tournament, Algiers, Algeria (Clay)

FI: Anna Dmitrieva (USSR) d. Francoise Durr (Fr) 6-3 6-2

MX: Anna Dmitrieva (USSR)/Jiri Jacorsky (Cz) d. Francoise Durr (Fr)/Alain Bresson (Fr) 6-2 6-3

-----

ends May 15 Diosgyor, Hungary. (Clay)

FI: Judit Monori d. Erzsebet Solyom 11-9 6-2

-----

ends May 17 Indonesian Gravel Courts, Jakarta, Indonesia (Clay)

FI: Lita Liem d. Otty Oey 6-1 6-0

DF: Nuke Mudjoko/Yolanda d. Oei Han Liem/J. Mandias 6-0 6-2

MX: Lita Liem/Diko Murdono d. Nuke Mudjoko/Tjahpono 6-2 7-5

Lita Liem wins at age 18.

-----

May 15-18, Rhodesian International Championships, Salisbury, Rhodesia

FI: Margaret Hunt (SA) d. Heather Segal (SA) 6-3 6-4

DF: Margaret Hunt (SA)/Heather Segal (SA) d. Eve Sladden/Joan Walker 6-3 6-4

MX: Jean Forbes (SA)/Gordon Forbes (SA) d. Margaret Hunt (SA)/Abe Segal (SA) 6-2 6-2

Last edited by DavidK; Jan 6th, 2019 at 02:12 PM.
Rollo is offline  
post #23 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:34 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

FRENCH CHAMPIONSHIPS

Dates: May 19-May 31
Venue: Roland Garros, Paris
Surface: Clay

Singles (Draw=85)

First Round

Maria Bueno (Brz)[2]-bye
Joyce Williams(GB)-bye
Carol Ann Prosen(US)-bye
Maylis Burel-bye
Judy Tegart(Aus)[15]-bye
Christianne Spinoza-bye
Vicki Berner (Can)-bye
Ulla Sandulf (Swd)-bye

Francoise Durr [7]-bye
Anne-Marie Studer (Swt)-bye
Karen Susman(US)-bye
Jehanne Venturino-bye
Annette Van Zyl (SA)[10]-bye
Marilyn Stock (US)-bye
Sally Holdsworth (GB)-bye
Cathy Lee Crosby(US)-bye

Lesley Turner (Aus)[3]-bye
Pat Walkden (Rhod)-bye
Maud Galtier-bye
Linda Lou Crosby (US)-bye
Monique Salfati[14]-bye
Carmen Coronado (Sp)d. Suzanne Le Besnerais 5-7 7-5 6-4
Madonna Schacht (Aus)d. Heather Segal (SA) default
Francesca Gordigiani(Ity) d. Daniele Bouteleux 3-6 6-1 6-2

Christine Truman (GB)[6] d. Jacqueline Berson 6-0 6-0
Anne Marie Vissault d. Pilar Barril (Sp) default
Jacqueline Rees-Lewis d. Pam Watermeyer(SA) 6-1 6-3
Pat McLean (Aus) d. Elena Subirats (Mex) 1-6 6-3 8-6
Robyn Ebbern (Aus) [11] d. Solange Galtier default
Almut Sturm (Ger) d. Liv Paldan (Nor) 6-0 6-2
Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Kermina 6-3 6-2
Tory Fretz (US) d. Nell Truman (GB) 6-2 6-2

Evelyne Terras d. Marta Pombo Pereda(Sp) default
Elizabeth Starkie(Aus) d. Ingrid Lofdahl (Swd) default
Robin Lesh (Aus) d. Francoise Nay 6-2 6-2
Norma Baylon (Arg)[12] d. Heide Schildknecht (Ger) 6-0 6-0
Suzy Kormoczy (Hun)d. Chantal Langanay 6-0 6-1
Vlasta Kodesova (Cz) d. Francoise Repoux 6-4 6-3
Helga Niessen (Ger) d. Francoise Savy (Ven)6-2 6-0
Jan Lehane (Aus) [5] d. Mary Habicht (Brz)6-1 6-2

Helga Schultze (Ger) d. Marie Jeanne Dusapt 6-3 6-1
Irene de Lansalut d. Carol Rosser (GB) 7-5 6-4
Pat McClenaughan-bye
Janine Lieffrig[13]-bye
Roberta Beltrame (Ity-bye
M Lombard-bye (or Betty Lombard)
Unni Smith (Nor)-bye
Nancy Richey (US)[4]-bye

Helen Plaisted (Aus)-bye
Michele Mizen-bye
Deidre Catt (GB)-bye
Judy Alvarez (US)[9]-bye
Aline Nenot-bye
Anne-Marie Bocio(Arg)-bye
Claudine Rouire-bye
Vera Sukova (Cz)[8]-bye

Michelle Boulle-bye
Anna Maria Estalella (Sp)-bye
Helen Slattery(Aus)-bye
Lea Pericoli (Ity)[16]-bye
Silvana Lazzarino(Ity)-bye
Margot Schultze (Ger)-bye
Jenny Morris (Rhod) * (or Mary Kay Morris?)-bye
Margaret Smith(Aus)[1]

Second Round

Bueno [2] d. Williams 6-2 6-2
Prosen d. Burel 6-3 5-7 6-3
Tegart [15] d. Spinoza 7-5 6-1
Berner d. Sandulf 6-4 6-2
Studer d. Durr[7] default (injured foot)
Susman d. Venturino 6-0 6-4
Van Zyl [10] d. Stock 6-2 6-1
Holdsworth d. CL Crosby 6-4 6-2

Turner [3] d. Walkden default
M Galtier d. LL Crosby 6-4 6-2
Coronado d. Salfati [14] 5-7 6-4 7-5
Schacht d. Gordigiani 4-6 6-3 6-1
Truman [6] d. Visault 6-2 6-1
Rees-Lewis d. McLean scores not given
Ebbern [11] d. Sturm 6-3 6-2
Mercelis d. Fretz 6-1 7-5

Starkie d. Terras 6-0 6-2
Baylon[12]d. Lesh 6-3 6-2
Kormoczy d. Kodesova 1-6 10-8 6-0
Lehane[5] d. Niessen 6-0 6-2
Schultze d. de Lansalut7-5 6-1
Lieffrig[13] d McClenaughan 3-6 9-7 6-3
Beltrame d. Lombard default
Richey [4] Smith 6-2 6-0

Plaisted d. Mizen 6-0 6-4
Catt d. Alvarez [9] 6-3 2-6 6-3
Nenot d. Bocio default
Sukova [8] d. Rouire 6-0 6-1
Boulle d. Estalella default
Pericoli [16] d. Slattery 6-1 6-2
Lazzarino d. M Schultze 6-3 6-3
Smith [1] d. Morris default

Third Round

Bueno [2] d. Prosen 6-3 6-2
Tegart [15] d. Berner6-3 6-0
Susman d. Studer 6-3 6-2
Van Zyl [10] d. Holdsworth 6-2 6-4
Turner [3] d. M Galtier 6-1 6-2
Schacht d. Coronado 6-2 6-2
Truman [6] d. Rees-Lewis 6-2 6-3
Ebbern [10] d. Mercelis 6-4 6-4

Baylon [12] d. Starkie 4-6 6-4 6-2
Lehane [5]d. Kormoczy 7-5 6-3
Schultze d. Lieffrig [14] 8-6 6-1
Richey [4]d. Beltrame 6-1 6-3
Catt d. Plaisted 6-2 6-3
Sukova [8] d. Nenot 6-2 7-5
Pericoli[ 16] d. Boulle 6-3 8-6
Smith [1] d. Lazzarino 6-2 6-2

Fourth Round

Bueno [2] d. Tegart [15] 4-6 6-4 7-5
Susman d. Van Zy l[10] 6-4 7-5
Turner [3] d. Schacht 6-4 6-4
Truman [6] d. Ebbern [10] 6-2 6-0

Lehane [5] d. Baylon [12] 6-2 6-3
Schultze d. Richey [4] 1-6 6-3 6-3
Sukova [8] d. Catt 6-1 1-6 6-0
Smith [1] d. Pericoli 7-5 6-1

Quarterfinals

Bueno [2] d. Susman 6-4 6-0
Turner [3] d. Truman [6] 6-1 6-3
Schultze d. Lehane [5] 2-6 7-5 6-3
Smith [1] d. Sukova [8] 6-1 6-1

Semifinals

Bueno [2] d. Turner [3]3-6 6-2 6-0
Smith [1] d. Schultze 6-3 4-6 6-2

Final
Margaret Smith [1] d. Maria Bueno [2] 5-7 6-1 6-2

-------------------
Source: World Tennis

Draw notes:

Unni Smith of Norway (per NYT)

Summary:

Schultze upset Lehane in an exciting match lasting 2 hrs and 58 minutes. Lehane was up a set and almost closed it out in two after coming back from 1-5 to tie it. As often happens with Jan she then suffered from bad luck when she fell heavily in chasing down a drop volley. Schultze took the next 2 games to tie it at a set apiece.

Last edited by Rollo; Jun 1st, 2012 at 08:13 PM.
Rollo is offline  
post #24 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:38 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

FRENCH CHAMPIONSHIPS (Doubles and Mixed)


Doubles (Draw=39)

First Round

Liv Paldan/Ulla Smith d. Francoise Durr/Janine Lieffrig default (Durr injured foot)
Patricia McClenaughan/Helen Plaisted d. Francoise Repoux/Anne-Marie Studer 6-4 6-4
Helga Niessen/Heide Schildknecht d. Roberta Beltrame/Christiane Mercelis 7-5 6-4
Christine Truman/Nell Truman d. Jacqueline Kermina/Pat Mclean 6-0 6-1
Rosie Darmon/Monique Salfati d. Robin Lesh/Helen Slattery 6-3 7-5
Carol Rosser/Joyce Williams d. Irene de Lansalut/Carole Ann Prosen 6-3 7-5
Daniele Bouteleux/Francoise Nay d. Margot Schultze/Almut Sturm 6-3 3-6 6-3

Second Round

Bueno/Ebbern d. Berner/Habicht 6-0 6-3
Bocio/Savy d. Barril/Pombo Pereda default
Catt/Starkie d. Langanay/Vissault 6-4 6-0
Alvarez/Fretz d. Berson/Dusapt 6-2 6-4

Richey/Susman d. Gordiginai/Kormoczy 6-4 5-7 6-2
Baylon/Schultze d. Seghers/Terras6-1 6-3
McClenaughan/Plaisted d. Paldan/U Smith 7-5 6-0
C Truman/N Truman d. Niessen/Schildknecht 6-0 6-3

Darmon/Salfati d. Rosser/Williams 7-5 6-2
Lehane/Tegart d. Bouteleux/Nay 6-1 6-3
Schact/Van Zyl d. Burel/Surbirats 6-4 6-4
Lazzarino/Pericoli d. Morris/Walkden default

M Galtier/Le Besnerais d. Crosby/Crosby 6-1 6-4
Kodesova/Sukova d. Holdsworth/Watermeyer 6-1 6-2
Rouire/Valois d. Coronado/Estellala 7-5 9-7
Smith/Turner d. Lofdahl/Sandulf default

Third Round

Bueno/Ebbern d. Bocio/Savy default
Catt/Starkie d. Alvarez/Fretz 6-1 6-3
Baylon/Schultze d. Richey/Susman 10-8 3-6 6-2
C. Truman/N. Truman d. McClenaughan/Plaisted 6-4 6-3

Lehane/Tegart d. Darmon/Salfati 6-0 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Schacht/Van Zyl 3-6 6-4 6-4
Kodesova/Sukova d. M. Galtier/Le Besnerais 6-2 6-3
Smith/Turner d. Rouire/Valois 6-2 6-0

Quarterfinals

Bueno/Ebbern d. Catt/Starkie 6-8 6-3 6-4
Baylon/Schultze d. Truman/Truman 7-5 7-5
Lazzarino/Pericoli d. Lehane/Tegart 6-0 6-4
Smith/Turner d. Kodesova/Sukova 6-3 7-5

Semifinals

Baylon/Schultze d. Bueno/Ebbern 6-3 1-6 6-3
Smith/Turner [1] d. Lazzarino/Pericoli 6-4 6-4

Final
Margaret Smith/Lesley Turner [1] d. Norma Baylon/Helga Schultze 6-3 6-0
----------------------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=64)

First Round

Lesley Turner/Fred Stolle d. Ulla Smith/Jarl Bibow 6-3 6-3
Joyce Williams/Bill Hoggs d. Christiane Mercelis/Eric Drossart 6-4 6-1
Robin Lesh/Allan Kendall d. Almut Sturm/Michel Leclerq 6-3 6-4
Karen Susman/Rod Susman d. Francoise Repoux/Habibi Bouchaib 9-7 6-1
Deidre Catt/Mike Sangster d. Chantal Langanay/Nestor Giammatica 6-4 6-3
Roberta Beltrame/John Stephens d. Linfa Lou Crosby/Isaias Pimentel 6-3 6-4
Madonna Schacht/Marty Mulligan d. Suzanne Le Besnerais/Jacques Chaban 6-2 6-4
Helen Slattery/Brian Tobin d. Monique Salfati/Christian Duxin 6-1 3-6 6-3

Robyn Ebbern/Bob Hewitt d. Christiane Spinoza/Dimitri Sturdza 6-3 6-1
Heide Schildknecht/Willy Bungert d. Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 7-5 10-8
Norma Baylon/Jose-Luis Arilla d. Jacqueline Kermina/Alain Bresson 6-0 6-1
Irene de Lansalut/Ichizo Konishi d. Carol Ann Prosen/Nicky Kalogeropoulos 2-6 6-4 6-4
Judy Tegart/Tony Roche d. Margot Schultze/Clive Brebnor default
Vicki Berner/Norman Perry d. Marie Dusapt/Felix Bautista 6-2 6-3
Nancy Richey/Cliff Richey d. Ulla Sandulf/Ferenc Komaromi default
Helen Plaisted/Pat Cramer d. Evelyne Terras/Bernard Paul 6-2 9-7

Janine Lieffrig/Daniel Contet d. Liv Paldan/Weegner 6-1 6-3
Judy Alvarez/Jim McManus d. Francoise Nay/Koji Watanabe 6-1 6-2
Lea Pericoli/Beppe Merlo d. Carol Rosser/Harry Matheson 6-1 7-5
Jan Lehane/Lew Gerrard d. Mary Habicht /Jaime Pinto-Bravo 6-4 6-2
Pam Watermeyer/Keith Diepraam d. Cathy Lee Crosby/Eduardo Zuleta 6-4 6-2
Annette Van Zyl/John Newcombe d. Claudine Rouire/George McCall 6-3 6-2
Jacqueline Rees-Lewis/Ronald McKenzie d. Vlasta Kodesova/Milan Holecek 1-6 6-3 7-5
Maria Bueno/Tomas Koch d. Sally Holdsworth/bob Maud 6-2 6-3

Rosie Darmon/Tony Palafox d. Helga Niessen/Osamu Ishiguro default
Carmen Coronado/Ed Mandarino d. Pat Clenaughan/Bill Bowrey 6-0 6-3
Elizabeth Starkie/Graham Stilwell d. Anne-Marie Vissault/Lester Sack 7-5 6-4
Vera Sukova/Bob Howe d. Jacqueline Berson/Frew McMillan 6-0 6-2
Elena Subirats/Loureiro d. Daniele Bouteleux/Alain Bouteleux 6-3 9-11 6-3
Helga Schultze/istvan Gulyas d. Francoise Savy/Roger Werksman 6-2 6-1
Tory Fretz/Raymond Senkowski d. Anne-Marie Seghers/Jean Borotra 6-0 6-1
Margaret Smith/Ken Fletcher d. Maylis Burel/Andrzej Licis default

Second Round

Turner/Stolle d. Williams/Hoggs 7-5 6-4
Susman/Susman d. Lesh/Kendall 6-4 2-6 6-4
Catt/Sangster d. Beltrame/Stephens 6-4 6-4
Schacht/Mulligan d. Slattery/Tobin 6-8 7-5 6-3
Ebbern/Hewitt d. Schildknecht/Bungert default
Baylon/Arilla d. de Lansalut/Konishi 6-2 6-1
Tegart/Roche d. Berner/Perry 6-4 6-2
Richey/Richey d. Plaisted/Cramer 6-2 7-5

Lieffrig/Contet d. Alvarez/McManus 6-2 6-4
Pericoli/Merlo d. Lehane/Gerrard 6-2 7-5
Van Zyl/Newcombe d. Watermeyer/Diepraam 6-3 6-4
Bueno/Koch d. Rees Lewis/McKenzie 2-6 6-1 6-1
Coronado/Mandarino d. Darmon/Palofox 5-7 6-4 6-3
Sukova/Howe d. Starkie/Stilwell 2-6 10-8 6-4
Subirats/Loureiro d. Schultze/Gulyas 2-6 6-2 7-5
Smith/Fletcher d. Fretz/Senkowski 6-2 6-3

Third Round

Turner/Stolle d. Susman/Susman 6-4 11-9
Catt/Sangster d. Schacht/Mulligan 4-6 6-3 6-2
Baylon/Arilla d. Ebbern/Hewitt 4-6 8-6 8-6
Richey/Richey d. Tegart/Roche 6-3 9-7

Lieffrig/Contet d. Pericoli/Merlo default
Bueno/Koch d. Van Zyl/Newcombe 6-0 6-3
Sukova/Howe d. Coronado/Mandarino default
Smith/Fletcher d. Subirats/Loureiro 6-3 6-3

Quarter Finals

Turner/Stolle d. Catt/ Sangster 9-7 6-3
Baylon/Arilla d. Richey/Richey 9-7 4-6 6-0
Bueno/Koch d. Lieffrig/Contet 6-4 3-6 6-0
Smith/Fletcher d. Sukova/Howe 6-3 2-6 6-4

Semifinals

Turner/ Stolle d. Baylon/ Arilla 6-3 4-6 8-6
Smith/ Fletcher d. Bueno/ Koch 6-2 4-6 7-5

Final
Margaret Smith/Ken Fletcher d. Lesley Turner/Fred Stolle 6-3 6-4
----------------------------------------------------------------------

Draw notes:

Missing two first names for male players:
1 ???? Loureiro. The name sounds Brazilian or Portugeuse.
2. ???? Weegner.

U Smith=Ulla Smith of Norway. The Grand Slam Tennis book uses Annie Smith. Both of her doubles partners are from Norway. World Tennis and Andrew Tas also confirm her identity.

----------------------------------------------------------------------

Sources

Andrew Tas
New York Times
World Tennis

Last edited by Rollo; Jun 13th, 2012 at 10:28 PM.
Rollo is offline  
post #25 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:41 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of May 18-24


May 18-23 Malvern Tournament, Malvern, England, UK (Grass)

QF: Anne Owen d Marie Fourie (SA) 6-3 4-6 6-2
QF: Margaret Lee d Glenda Swan (SA) 6-3 6-3
QF: Mary McAnally d Pat Walkden (Rhod) 2-6 8-6 12-10
QF: W Hall d Jenny Garner (SA) 3-6 6-4 6-3

SF: Lee d Owen 6-4 7-5
SF: Hall d McAnally 6-2 retired

FI: Margaret Lee d W Hall 6-3 6-2

DF: Jenny Morris (Rhod)/Pat Walkden (Rhod) d Marie Fourie (SA)/Jenny Garner SA) 8-6 6-4

MX: Jenny Garner (SA)/Bruce Larkham (Aus) d. Pat Walkden (Rho)/Peter Curtis 6-8 6-4 6-4

-----

May 18-23 St Annes On Sea Tournament, Enlgand, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d Mrs Peerless 6-2 4-6 6-0
QF: Margaret Harris (Aus) d Margaret Cooper 6-4 6-1
QF: Robin Lloyd d Jean Wilson 6-4 6-1
QF: Faye Toyne (Aus) d Heather Allen 6-3 6-1

SF: Cawthorn d Harris 6-0 7-5
SF: Lloyd d Toyne 6-4 6-1

FI: Lorna Cawthorn d Robin Lloyd 7-5 3-6 6-3

DF: Lorna Cawthorn/Robin Lloyd d Margaret Harris (Aus)/Faye Toyne (Aus) 6-1 7-5

MX: Faye Toyne (Aus)/Jimmy Moore (Aus) d. Lorna Cawthorn/Charlie Applewhaite 6-3 3-6 6-2

-----

May 18-23 Dinas Powys Tournament Glamorgan, Wales, UK (Grass)

FI: Trudy Groenman (Neth) d Elly Krocke (Neth) 6-1 6-3

DF: Elly Krocke (Neth) /Betty Stove (Neth) d Trudy Groenman (Neth)/Anja Lepoutre (Neth) 6-4 6-8 9-7

MX: Trudy Groenman (Neth)/Tom Okker (Neth) d. Anja Lepoutre (Neth)/ John Keller (Aus) 6-3 6-4

-----


May 18-23 Sutton Coldfield Tournament , England, UK (Grass)

2R: Ann Jones d. K D Clarke 6-0 6-0
2R: Jean Haskew d. I Riddoch 6-1 6-1
2R: Sue Tutt d. A M Craven Smith 6-0 6-0
2R: Mrs S M Steventon d. V S Smith 6-3 6-0

2R: Hazel Cheadle d. Mrs K Hall 6-0 6-0
2R: Alex Soady d. C D Frazer 6-0 6-0
2R: Penny Hardgrave d. S Olsen 6-2 6-4
2R: Rita Bentley d. Mrs M Stokes 6-1 6-1

QF: Jones d. Haskew 6-0 6-2
QF: Tutt d. Steventon ????
QF: Cheadle d. Soady ????
QF: Bentley d. Hardgrave 6-1 6-2

SF: Ann Jones d Tutt 6-0 6-0
SF: Rita Bentley d Cheadle 6-2 6-1

FI: Ann Jones d Rita Bentley 1-6 8-6 6-4

DF: Rita Bentley/Ann Jones d Mrs. S. Steventon/Sue Tutt 6-4 6-4

MX: Rita Bentley/John Hillebrand (Aus) d. Ann Jones/Tony Pickard 6-0 3-6 7-5

-----

ends May 24 Atlanta Invitation Georgia (Hard)

Draw=10

1R: Betty Jo Braselton d Sara Mae Turber 6-2 6-1
1R: Alice Tym d Gloria Payne 6-2 3-6 6-0


QF: Carol Hanks d Braselton 6-1 6-0
QF: Raymonde Jones d Peachy Kellmeyer 2-6 6-3 6-1
QF: Mary Ann Eisel d Sally Seebeck 6-2 6-3
QF: Stephanie DeFina d Tym 6-4 7-5

SF: Hamks d Jones 3-6 6-4 6-2
SF: Eisel d Defina 4-6 6-4 7-5

FI: Carol Hanks d Mary Ann Eisel 6-2 8-6

Doubles

QF: Payne/Marion Archard d. Jones/Turber 2-6 6-2 6-3

SF: Eisel/Hanks d. Seebeck/Braselton 6-1 6-1
SF: DeFina/Kellmeyer d. Payne/Archard 3-6 6-1 6-1

FI: Mary Ann Eisel/Carol Hanks d Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer 1-6 7-5 6-4

-----

ends May 24 California State Championships Menlo Park (Hard)

Draw=18

1R: Ceci Martinez d Arvilla Manning 6-1 6-3
1R: Leslie Abrahams d Gerry Carter 1-6 6-4 9-7

2R: Julie Heldman d Julie James 6-0 6-0
2R: Sue Shrader d Sharon Russell 8-6 5-7 6-3
2R: Pat Naud Mattes d Linda Van Der Meer 5-7 6-1 6-4
2R: Mimi Arnold d Martinez 6-2 6-1

2R: Jean Danilovich d Bessie Fickert 6-2 6-0
2R: Cathy Gagel d Abrahams 6-3 6-0
2R: Rosie Casals d Rhoda Herron 6-3 6-0
2R: Janie Albert d Roni Oliva 6-0 6-0

QF: Shrader d Heldman 6-4 6-4
QF: Arnold d Mattes 6-3 6-8 6-3
QF: Danilovich d Gagel 6-0 6-3
QF: Albert d Casals 6-2 6-8 6-4

SF: Arnold d Shrader 6-2 6-1
SF: Albert d Danilovich 6-0 6-0

FI: Janie Albert d Mimi Arnold 3-6 6-1 6-1

Doubles

OF: Albert/Heldman d. Herron/Fickert 6-1 7-5
QF: Gagel/Van Der Meer d. Danilovich/Shrader 7-5 4-6 6-4
QF: Mattes/Russell d. Casals/Carter 6-3 9-7
QF: Arnold/Barbara Benigni d. Abrahms/Manning 6-1 6-3

SF: Albert/Heldman d. Gagel/Van Der Meer 6-1 6-2
SF: Arnold/Benigni d. Mattes/Russell 2-6 6-4 6-2

FI: Mimi Arnold/Barbara Benigni d Janie Albert/Julie Heldman 8-6 6-1

Mixed Doubles

QF: Albert/Arthur Ashe Ann Voorhees/Sandy MacKay 6-1 6-0
QF: Casals/Gil Howard d. Benigni/Jim Demas 3-6 8-6 6-1
QF: Gagel/Don Jacobus d. Manning/Ed Amark 6-4 6-1
QF: Heldman/Whitney Reed d. Ann Hunecke/John Hunecke 6-3 6-2

SF: Albert/Ashe d. Casals/Howard 6-3 6-2
SF: Heldman/Reed d. Gagel/Jacobus 2-6 6-4 6-2

FI: Janie Albert/Arthur Ashe d. Julie Heldman/Whitney Reed 1-6 7-5 6-3

-----

May 24, Phoenix District, Phoenix, Arizona, US

FI: Dot Clayton d. Sheila Wilson 6-3 7-5

DF: Dot Clayton/Cecily Grange d. Vangie Livingood/Marie Hubbell 6-0 6-3

MX: Dot Clayton/Van Grant d. Nancy Herrick/Bob Hudson 6-0 6-0

-----

May 24, Central Indiana, Indianapolis, Indiana, US

FI: Mary Ann Schengber d. Kim Witsman 6-1 8-6

DF: Florence Cartlidge/Kay King d. Lee Miller/Mary Ann Schengber 2-6 6-4 6-3

Last edited by DavidK; Jan 13th, 2019 at 01:35 PM.
Rollo is offline  
post #26 of 204 (permalink) Old Apr 11th, 2012, 10:42 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of May 25-31

May 25-30 Surrey Grass Court Championships Surbiton, England, UK (Grass)

Draw=42 plus


1R: Lorna Cawthorn d Vivienne Dennis 7-5 6-3
1R: Trudy Groenman (Neth) d Mrs C. Peerless 7-7 7-5
1R: Margaret Lee d Mrs Brock 0-6 7-5 6-2
1R: Tory Fretz (US) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-1 6-1

1R: Rita Bentley d Pat Walkden (Rho) 6-4 5-7 6-3
1R: Caroline Yates Bell d Mrs. T. Hashmat (Pak) 6-2 6-4
1R: Jenny Garner (SA) d J.W. Allen 3-6 10-8 6-2
1R: Pat Hird d Mrs. S. Steventon 6-3 11-9
1R: Robin Lloyd d Jenny Morris (Rho) 8-6 6-3
1R: Betty Stove (Neth) d Helen Plaisted (Aus) 1-6 7-5 6-3

2R: Ann Jones d V.A. Coombs 6-1 6-1
2R: ???? d ????
2R: Anne Owen d Parveen Ahmed (Pak) 6-4 6-2
2R: Pat McClenaughan (Aus) d Elly Krocke (Neth) 5-7 6-1 6-4
2R: Cawthorn d Jenny Wagstaff 6-2 4-6 6-4
2R: Groenman d Vera Roberts 1-6 6-3 9-7
2R: Lee d Marie Fourie (SA) 6-0 2-6 6-2
2R: Fretz d ????
2R: Bentley d Yates-Bell 7-5 6-2
2R: Garner d Hird 4-6 6-1 6-4
2R: Lloyd d Stove 6-3 6-4
2R: Virginia Wade d Sally Holdsworth 6-0 6-4
2R: Ulla Sandulf (Swd) d Shirley Hannah 7-5 6-3
2R: J French d Mary McAnally 9-7 6-2
2R: Glenda Swan (SA) d Anja Lepoutre (Neth) 7-5 6-3
2R: Carole Caldwell (SU) d Mrs Young 6-4 6-0

3R: Jones d ????
3R: McClenaughan d Owen 6-3 9-7
3R: Cawthorn d Groenman 6-3 4-6 6-3
3R: Fretz d Lee 6-8 6-0 6-2

3R: Bentley d Garner 6-1 6-2
3R: Wade d Lloyd 6-0 6-2
3R: Sandulf d French 6-3 8-6
3R: Caldwell d Swan 7-5 6-2

QF: Jones d McClenaughan 6-3 6-0
QF: Fretz d Cawthorn 6-4 6-1
QF: Bentley d Wade 7-5 4-7 7-5
QF: Caldwell d Sandulf 6-1 7-5

SF: Jones d Fretz 6-4 6-1
SF: Caldwell d Bentley 6-3 6-2

FI: Ann Jones d Carole Caldwell 6-3 6-1

Doubles

SF: Caldwell/Fretz d. Cawthorn/Lloyd 6-2 6-1
SF: Jones/Wade d. Hird/Yates-Bell, scores not given

FI: Ann Jones/Virginia Wade d Carole Caldwell (US) /Tory Fretz (US) 7-5 6-4

MX: Marie Fourie (SA)/Dave Phillips (SA) divided with Ann Jones/John Keller (Aus)
-----

May 25-30 Wolverhampton Tournament, London, England, UK (Grass)

2R: Alex Soady d. Pat McLean (Aus) 6-3 8-6

QF: Margaret Harris (Aus) d Mrs B. Parker 6-2 6-0
QF: Alison Stroud d Soady 6-4 6-1
QF: Heather Cheadle d M Phillips 6-1 6-4
QF: Faye Toyne (Aus) d S Tutt 3-6 6-4 6-0

SF: Stroud d Harris 6-3 7-5
SF: Toyne d Cheadle 8-6 7-5

FI: Faye Toyne d Alison Stroud 6-1 6-3

Doubles

SF: Jean Haskew/Tutt d. Harris/Toyne 6-1 6-0

FI: Jean Haskew/S/ Tutt d Heather Cheadle/Alex Soady 6-4 6-2

-----

ends May 31 Tulsa Invitation , Tulsa, Oklahoma, US (Clay)

Draw=6


1R: Yola Ramirez Ocghoa-bye
1R: Owen McHaney d Babs Givens 6-4 6-2
1R: Patsy Rippy d Patty Lowden 6-2 6-2
1R: Justina Bricka-bye

SF: Ochoa d McHaney 6-2 6-2
SF: Bricka d Rippy 6-2 6-1

FI: Yola Ochoa d Justina Bricka 7-5 4-6 6-3

SF: McHaney/Ochoa d. Sandy Wilson/Andrea Sanders 6-1 6-1
SF: Bricka/Rippy d. Lowdon/Givens 6-2 6-1

FI: Owen McHaney/Yola Ramirez Ochoa d Justina Bricka/Patsy Rippy 1-6 6-4 6-3

-----

May 26-31, Austrian Championships, Vienna, Austria (Clay)

QF: Sonja Pachta d. Etta Herdy 6-1 6-0
QF: Monika Hassmann d. Marketa Prochova (Cz) 10-8 6-3
QF: Roberta Beltrame (Ita) d. Andrea Winkler 1-6 6-3 8-6
QF: Almut Sturm (Ger) d. Trude Schonberger 6-4 6-0

SF: Pachta d. Hassmann 6-3 6-2
SF: Sturm d. Beltrame 6-1 6-2

FI: Sonja Pachta d. Almut Sturm (Ger) 6-2 6-2

Mixed doubles

SF: Sonja Pachta/Jack Frost (US) d. Marketa Prochova (Cz)/Jiri Javorsky (Cz)/ 7-5 5-7 6-2
SF: Roberta Beltrame (Ita)/Ray Senkowski (US) d. Almut Sturm (Ger)/Osamu Ishiguro (Jap) 6-4 4-6 7-5

FI: Sonja Pachta/Jack Frost (US) d. Roberta Beltrame (Ita)/Ray Senkowski (US) 0-6 7-5 6-3

-----

ends May 30 Central District Championships Stirling, Scotland

FI: Winnie Shaw d Sheila Moodie 6-4 2-6 6-2

DF: Sheila Moodie/Winnie Shaw d C.E. Dunglison/M Ferguson 6-0 6-1

MX: C.E. Dunglison/W.C. Gillespie d. A.G. Miller/K.B. Gray 6-3 6-4

-----

May 31, Pasadena District, Pasadena, California, US

SF: Sherrie Pruitt d. Beverly Winans 6-1 6-2
SF: Alice Evans d. Lei Matthews 8-6 6-3

FI: Sherrie Pruitt d. Alice Evans 6-1 6-3

DF: Sherrie Pruitt d. Dorothy Matthiessen d. Lei Matthews/Marjorie Neuschafer 6-0 6-0

MX: Sherrie Pruitt/Jerry Boss d. Mrs. Oscar Harper/Oscar Harper 7-5 6-1

-----

May 31, Connecticut State, New Haven, US

SF: Virginia Rice Johnson d. Baba Madden Lewis 2-6 6-4 6-3
SF: Louise Gonnerman d. Mary Richards 6-2 6-2

FI: Louise Gonnerman d. Virginia Rice Johnson, w.o. (illness)

DF: Kay Hubbell/Mary Richards d. Virginia Rice Johnson/Baba Madden Lewis 6-1 6-4

-----

June 1, Jacksonville Invitation, Jacksonville, Florida, US

FI: Alice Tym d. Elesa Nelson 6-1 6-0

DF: Alice Tym/Elesa Nelson d. Barbara Lossone/Carol Riley 6-3 6-0

MX: Alice Tym/Richard Chace d. Carol Castell/Manuel Gallardo (Mex) ?

-----

June 1, Evansville Invitation, Evansville, Indiana, US

FI: Marilynn Mueller d. Louise Owens 6-0 7-5

DF: Debby Simmons/Louise Owens d. Marilynn/Mueller/Lydia Wieberg 7-5 7-5

-----

June 1, New Mexico Open, Albuquerque, New Mexico, US

SF: Nancy Neeld d. Sheila Wilson 6-0 6-1
SF: Pat Parks d. Judy Waid 5-7 6-0 6-2

FI: Nancy Neeld d. Pat Parks 6-3 6-0

Dobules

SF: Ann Rockwell/Paula Scott d. J. Waid/Barbara Waid 6-1 8-6
SF: Parks/Stella Brewster d. Vivian Bull/Paige Shunny 6-3 6-2

FI: Pat Parks/Stella Brewster d. Ann Rockwell/Paula Scott 8-10 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Neeld/Paul Butt d. J Waid/Steve Carlton 6-1 6-0
SF: Rockwell/Bill Wright d. Parks/John Whistler 6-4 9-7

FI: Nancy Neeld/Paul Butt d. Ann Rockwell/Bill Wright 6-4 13-11

-----

June 1, Univesity City Open, St. Louis, Missouri, US

FI: Cheryl English d. Merceina Parker 6-4 3-2 ret.

DF: Sarita Fundenberg/Elizabeth Lord d. Dodo Strandring/Anita Wagner 10-8 5-7 12-10

FI: Merceina Parker/Ward Parker d. Linda Meckfessel/Rcih Meckfessel 6-0 6-2

Last edited by DavidK; Feb 24th, 2019 at 02:02 PM.
Rollo is offline  
post #27 of 204 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 01:49 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of June 1-7

June 1-6 Northern Championships Manchester, England, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 45)

1R: Elaine Shenton d Glenda Swan 6-4 6-3
1R: Joyce Fulton d Vicki Palmer 8-6 6-4
1R: Nancy Richey d Dorothy Campbell 6-0 6-2
1R: Carole Caldwell d Helen Lockington (NZ) 6-0 6-0
1R: Joyce Williams d Pat Walkden 6-1 6-4
1R: Sally Holdsworth d Jenny Garner 6-4 6-3
1R: Christine Truman d Margaret O' Donnell 6-1 6-3

1R: Trudy Groenman d. M Muncaster 6-3 6-4
1R: Ulla Sandulf d. Mrs R Cooper 6-1 6-1
1R: Deidre Catt d. Mrs J Whitehead 6-3 6-1
1R: Robin Lloyd d. Jenny Morris 6-2 8-6
1R: Anja Lepoutre d. D Hinchcliffe 6-2 6-2
1R: Stephanie DeFina d. Z Schreiber ?

2R: Maria Bueno d J Jackson 6-0 6-0
2R: Marie Fourie d Nell Truman 6-4 2-6 6-4
2R: Tory Fretz d ????
2R: Rita Bentley d Francoise Savy 6-3 6-3
2R: Deidre Catt d Shenton 6-4 6-1
2R: Robin Lloyd d Fulton 6-1 6-3
2R: Ulla Sandulf d Peachy Kellmeyer 3-6 6-2 7-5
2R: Richey d Trudy Groenman 6-3 6-2

2R: Caldwell D Anja Lepoutre 6-4 6-1
2R: Williams D Alison Stroud 6-1 6-1
2R: Stephanie DeFina d Holdsworth 1-6 8-6 6-1
2R: Truman D Pat Mcclenaughan 6-0 3-6 6-1
2R: Virginia Wade d ????
2R: Jean Wilson d Elizabeth Starkie 6-3 2-6 6-4
2R: Heather Allen d ????
2R: Billie Jean Moffitt D Margaret Cooper 6-2 6-2

3R: Bueno d Fourie 6-0 6-2
3R: Bentley d Fretz 6-2 4-6 6-3
3R: Catt d Lloyd 6-3 6-4
3R: Richey d Sandulf 6-1 6-1

3R: Caldwell d Williams 6-2 6-0
3R: Truman d DeFina 6-0 6-2
3R: Wade d Wilson 6-4 9-7
3R: Moffitt d Allen 6-2 7-5

QF: Bueno d Bentley 6-0 6-4
QF: Richey d Catt 8-6 8-6
QF: Caldwell d Truman 6-2 7-7 retired
QF: Moffitt d Wade 6-4 6-3

SF: Caldwell led Moffitt 6-2 0-6 1-0 unfinished due to rain.
SF: Bueno vs Richey unplayed due to rain.

event cancelled because rain.

Doubles

SF: Bentley/Wade d. Allen/Stroud 8-6 6-4
SF: McClenaughan/Fretz d. Lloyd/Williams 3-6 6-1 7-5

event cancelled because of rain

Christine Truman's Wimbledon hopes go down in flames in the QF as she fell on a slippery court, tearing her shoulder and elbow.

The four semifinalists wait for 5 hours while it rains. When officials ask them to go on they refuse after examing the court. No one wanted to take the chance after seeing what happened to Christine. "Our first loyalties lie with the team. It would be foolish to play on this court", stated Billie Jean Moffitt.

-----

June 1-6 Cheltenham Tournament, Cheltenham, England (Grass)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Vivienne Rees d. J Lewis 6-3 6-1
1R: Pat McLean d. R F Brunning 6-0 6-2

2R: Marilyn Greenwood d Mary McAnally 6-1 5-7 6-3
2R: W Hall d Mrs Shearing 6-4 4-6 6-2
2R: Annette Van Zyl d V Rees 6-2 6-2
2R: Elizabeth Starkie d. S Murphy 7-5 6-1

QF: Ann Jones d P Murphy 6-0 6-1
QF: Greenwood d E Ernest 9-11 6-3 6-3
QF: Norma Baylon d Hall 6-3 6-1
QF: Van Zyl d Starkie 6-0 6-1

SF: Jones led Greenwood 6-1 1-1 cancelled due to rain.
SF: Baylon vs Van Zyl cancelled due to rain.

Offically cancelled on June 6. It rained all six days, and the with semis not completed it was decided to cancel the event for 1964.

-----

June 1-7 Swiss Championships Lausanne, Switzerland (Clay)

Draw=21

1R: Renee Schuurman (SA) d Yvonne Achermann 6-4 9-7
1R: Monique Salfati (Fr) d Janine Bourgnon 7-5 3-6 6-2
1R: Pam Watermayer (SA) d Silvana Lazzarino (It) default
1R: Jan Lehane (Aus) d Boleyns 6-0 6-0
1R: Judy Tegart (Aus) d Anne Marie Studer 6-1 6-2

2R: Margaret Smith (Aus) d Vreni Reutercrona 6-0 6-0
2R: Justina Bricka (US) d Ginette Bucaille Grandguillot (Fr) 6-3 6-4
2R: Schuurman d Roberta Beltrame (It) 8-6 6-1
2R: Karen Susman (US) d Monique Salfati 6-2 6-0

2R: Lehane d Watermayer 6-3 6-1
2R: Tegart d Christiane Mercelis 7-5 4-6 6-0
2R: Carol Rosser (GB) d Alice Wavre 6-2 4-6 6-1
2R: Lesley Turner d ????

QF: Smith d Bricka 6-4 6-2
QF: Schuurman d Susman 3-6 7-5 6-1
QF: Lehane d Tegart 6-3 6-0
QF: Rosser d Turner 7-9 6-4 6-2

SF: Smith d Schuurman 6-2 6-2
SF: Lehane d Rosser 6-0 6-0

FI: Margaret Smith d Jan Lehane 2-6 8-6 6-2

Doubles

1R: Tegart/Lehane d. Achermann/Heidi Reimann 6-2 6-1
1R: Salfati/Watermeyer d. Hufschmid/Studer 6-4 6-3
1R: Beltrame/Mercelis d. Grandguillot/Wavre 6-1 6-1

QF: Schuurman/Susman d. Reutercrona/Froehlicher 6-1 6-3
QF: Boudry/Bourgnon d. ?
QF: Beltrame/Mercelis d. Rosser/Bricka 1-6 6-3 6-2
QF: Tegart/Lehane d. Salfati/Watermeyer 6-4 6-4

SF: Schuurman/Susman d. Boudry/Bourgnon 6-0 6-1
SF: Beltrame/Mercelis d. Tegart/Lehane 6-4 11-9

FI: Renee Schuurman/Karen Susman d Roberta Beltrame/Christiane Mercelis 7-5 6-4

Mixed Doubles

1R: Beltrame d.Michele Pirro (It) d. Froehlicher/Jairo Loureiro (Bra) 4-6 6-1 6-3

QF: Smith/John Newcombe (Aus) d. Studer/Dimitri Sturdza 6-2 6-0
QF: Bricka/Frank Froehling (US) d. Susman/Rod Susman (US) 6-3 6-1
QF: Lehane/Lew Gerrard (NZ) d. Reiman/Nick Kalyvas (Gr) 6-1 6-0

SF: Smith/Newcombe d. Schuurman/Donald Dell (US) 2-6 6-2 6-4
SF: Bricka/Froehling d. Lehane/Gerrard 2-6 6-1 8-6

FI: Margaret Smith/John Newcombe d. Justina Bricka/Frank Forehling 6-0 6-0

-----

June 4, Oklahoma State Open, Oklahoma City, Oklahoma, US

SF: Ellen Scheer d. Doris Shofner 6-1 6-2
SF: Marsha Anderson d. Barbara Taylor 6-3 6-4

FI: Ellen Scheer d. Marsha Anderson 6-4 6-8 6-2

Doubles

SF: Nancy Fullerton/Jeannette Boudreau d. Scheer/Shofner 8-6 6-4
SF: Anderson/Kaye DeShields d. Mary Bailey/Joan McCampbell 7-9 9-7 8-6

FI: Marsha Anderson/Kaye DeShields d. Nancy Fullerton/Jeannette Boudreau 8-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Teddy Dukeminier/Gene Land d. Patty Bowles/Ira Parker 6-0 6-0
SF: Anderson/Wayne Hirst d. Shofner/S.L. Shofner 4-6 6-3 6-3

FI: Marsha Anderson/Wayne Hirst d. Teddy Dukeminier/Gene Land w.o.

-----

June 1-7 Count of Godo Tournament, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Tennis Club

QF: Carmen Coronado d. E. Blanco 6-1 6-0
QF: Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-1 6-1
QF: Michelle Boulle (Fra) d. Elena Subirats (Mex) 6-1 5-7 6-4
QF: Pilar Barril d. Anne-Marie Larue (Fra) 6-2 6-3

SF: Coronado d. Estalella 6-2 6-3
SF: Boulle d. Barril 6-0 8-6

FI: Carmen Coronado d. Michelle Boulle (Fra) 6-3 6-4

DF: Carmen Coronado/Ana-Maria Estalella d. Pilar Barril/Elena Subirats (Mex) 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Carmen Coronado/Ed Mandarino (Bra) d. Anne-Marie Vissault (Fra)/Alberto Esplugas 6-2 6-3
SF: Michelle Boulle (Fra)/José-Luis Arilla d. Elena Subirats (Mex)/Ken Fletcher (Aus) 6-3 4-6 6-3

FI: Carmen Coronado/Ed Mandarino (Bra) d. Michelle Boulle (Fra)/José-Luis Arilla 4-6 6-3 6-3

-----

May 31-June 7 Championships of Morocco, Casablanca, Morocco (Clay)

Singles (Draw=11)


1R: Francoise Durr (Fra) d. Francoise Repoux (Fra) 6-4 6-1
1R: Judy Alvarez (US) d. Francesca Gordigiani (Ita) 6-4 6-8 8-6
1R: Irene De Lansalut (Fra) d. Suzy Kormoczy (Hun) 3-6 6-1 6-0

QF: Durr d. Alvarez 6-1 6-0
QF: Madonna Schacht (Aus) d. Jacqueline Morales (Fra) 6-4 6-3
QF: Jacqueline Rees-Lewis (Fra) d. Lansalut 6-2 6-2
QF: Robyn Ebbern (Aus) d. Chantal Langanay (Fra) 6-2 7-5

SF: Durr d. Schacht 6-1 4-6 6-3
SF: Ebbern d. Rees-Lewis 6-2 6-2

FI: Francoise Durr (Fra) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-4 6-3

Mixed Doubles (Drsw=11)

1R: Françoise Durr (Fra)/Alain Bresson (Fra) d. Françoise Repoux (Fra)/Ernesto Aguirre (Chile) 6-4 7-5
1R: Judy Alvarez (US)/Alvarez d. Isabelle de Lansalut (FRa)/Jean-Claude Barclay (Fra) 6-2 6-3
1R: Suzy Kormoczy (Hun)/Istvan Gulyas (Hun) d. Francesca Gordigiani (Ita)/Fernandez 6-0 3-6 6-1

QF: Robyn Ebbern (Aus)/Bob Hewitt (SA) d. Chantal Langanay (Fra)/Haibibi Bouchaib 11-9 6-1
QF: Durr/Bresson d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra)/McKenzie 2-6 6-4 6-4
QF: Kormoczy/Gulyas d. Alvarez/Alvarez 6-3 6-2
QF: Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) d. Jacqueline Morales (Fra)/Lahcen Chaldi 6-2 6-4

SF: Ebbern/Hewitt d. Durr/Bresson 6-0 6-4
SF: Schacht/Mulligan d. Kormoczy/Gulyas 6-0 1-6 6-1

FI: Robyn Ebbern (Aus)/Bob Hewitt (SA) d. Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) 6-4 4-6 6-2

-----

June 7, Cyprus Open, Nicosia, Cyprus

FI: Mrs. L. Jospehides d. Mrs. T.R. Rossi 4-6 6-1 6-3

DF: Mrs. L. Jospehides/Mrs. S. Avramides d. Mrs. de Glanville/Mrs. Potoudes 6-3 8-6

MX: Mrs. E.T. Rossi/J. Leonidis d. Mrs. L. Jopsehides/P. Neofytou 6-2 6-4

-----

June 6-7 Pre -Wightman Cup Event Beckenham, England (Grass)

Britian tied Rest of World 4-4

Anna Dmitrieva (USSR) d Carol Rosser 8-6 6-2
Virginia Wade d Trudy Groenman (Neth) 6-3 4-6 6-4
Ann Jones d Judy Tegart (Aus) 8-6 6-2
Deidre Catt d Norma Baylon (Arg) 8-6 6-2
Annette Van Zyl (SA) d Elizabeth Starkie 6-4 6-0
Anna Dmitrieva (USSR)/Judy Tegart (Aus) d Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-2 6-1
Trudy Groenman (Neth) Robin Lesh (Aus) d Carol Rosser/Virginia Wasw 6-4 10-8
Ann Jones/Angela Mortimer d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 7-5 4-6 6-1

-----

ends June 7 United States National Hard Court Championships Sacramento California, US (Hard)

Qualifying

Q2: Linda Vail Van Der Meer d Denise Carter 6-1 6-2
Q2: Roylee Bailey d Carol Gay 6-2 6-4
Q2: Toni Alford d Ceci Martinez 6-4 4-6 6-2
Q2: June Gay d Margaret Ose 6-2 3-6 6-2

Main Draw=16

1R: Mimi Arnold d Toni Alford [Q] 6-3 6-0
1R: Linda Van Der Meer [Q] d Margaret Fredericks 3-6 6-3 6-1
1R: Sue Shrader d June Gay [Q] 6-4 6-2
1R: Kathy Blake d Roylee Bailey [Q] 7-5 6-3

1R: Jean Danilovich d Hedy Rutzebeck 6-1 7-5
1R: Pat Cody d Gerry Carter 6-2 6-2
1R: Cathy Gagel d Cathy Douglas 6-2 6-1
1R: Kathy Harter d Marie Sidone 6-2 6-1

QF: Arnold d Van Der Meer [Q] 6-3 6-1
QF: Blake d Shrader 6-4 6-1
QF: Danilovich d Cody 6-2 6-4
QF: Harter d Gagel 6-1 6-3

SF: Blake d Arnold 9-7 6-2
SF: Harter d Danilovich 6-4 6-4

FI: Kathy Harter d Kathy Blake 6-1 6-0



QF: Gagel/Van Der Meer d. Cody/Alford 4-6 9-7 6-3
QF: Danilovich/Shrader d. Murio/G. Shephard 6-0 6-2
QF: Harter/Blake d. G. Carter/L. Beer 6-0 8-6

SF: Arnold/Benigni d. Gagel/Van Der Meer 6-0 4-6 6-4
SF: Danilovich/Shader d. Harter/Blake 6-4 2-6 6-1

FI: Mimi Arnold/Barbara Benigni d Jean Danilovich/Sue Shrader 6-4 6-3

-----

June 7, Alabama State Open, Mobile, Alabama, US

QF: Alice Tym d. Kay Wells 6-0 6-4
QF: Becky Vest d. Ann Moore 6-0 6-3
QF: Carol Hughes d. Maria Guzman (Ec) 6-2 6-4
QF: Peggy Moore d. Marcia Weinacker 6-2 6-2

SF: Tym d. Vest 6-2 6-2
SF: P. Moore d. Hughes 6-2 6-2

FI: Alice Tym d. Peggy Moore 8-6 6-3

Doubles

SF: A. Moore/Walls d. Claire Black/Tym 6-4 6-1
SF: Hughes/Vest d. P. Moore/Weinacker 6-4 6-4

FI: Ann Moore/Kay Walls d. Carol Hughes/Becky Vest 6-4 6-2

Mixed Doubles

SF: Black/Bill Lenoir d. Weinacker/John Powless 6-1 6-2
SF: Tym/Bill Tym d. Gertrude Rumpanos/Ernest Cox 6-1 7-9 6-4

FI: Claire Black/Bill Lenoir d. Alice Tym/Bill Tym w.o.

-----

June 1-6 Lowther Tournament Barnes, UK (Grass)

Singles (Draw=27)

1R: Vera Roberts-bye
1R: Mrs Peerless-bye
1R: S Steventon-bye
1R: Jenny Wagstaff d Helen Slattery 3-6 6-2 6-0
1R: V Coombs d Parveen Ahmed (Pak) 6-4 6-2
1R: N Kitovitz d E Patten 1-6 6-3 5-3 retired
1R: Jenny Young d. Mrs B H Davis 6-2 7-5
1R: Pat Hird d. L Cornelius 6-0 6-1

1R: Caroline Yates Bell-bye
1R: C Ashton-bye
1R: Valerie Clark d. Mrs E Sharpe 6-1 6-0
1R: Pat Roberts d. Mrs V Hughes 6-0 6-2
1R: Robin Lesh d Jenny Morris 6-2 8-6
1R: Mrs Brock d Howe (Aus) 7-5 6-1
1R: Vivienna Dennis d M Bull 4-6 6-4 6-4
1R: Lorna Cawthorn d R Hughes 6-3 7-5

2R: Roberts d Peerless 6-3 6-1
2R: Wagstaff d Steventon 7-5 9-7
2R: Coombs d Kitovitz 6-0 6-3
2R: Hird d Young 6-3 6-2

2R: Yates Bell d Ashton 6-4 6-1
2R: Clarke d Roberts 6-4 10-8
2R: Lesh d Brock 6-2 6-2
2R: Cawthorn d Dennis 6-0 6-1

QF: Roberts d Wagstaff 6-0 6-1
QF: Coombs d Hird 7-5 8-6
QF: Clarke d Yates Bell 6-3 6-4
QF: Lesh d Cawthorn 6-4 7-5

SF: Roberts d Coombs 6-2 6-2
SF: Lesh d Clarke 6-4 6-3

FI: Robin Lesh d Vera Roberts 6-2 6-4

-----

ends June 8 Bielefeld Tournament,Bielefeld, Germany (Clay)

FI: Madonna Schacht d Scheibner 6-2 6-4
-----

ends June 4 Norwegian Championships Oslo, Norway (Clay)

FI: Liv Paldan d Gudrun Rosin 6-3 6-1
-----

ends June 6 Czechoslovakian Championships Prague, Czechoslovakia (Clay)

QF: Vera Sukova d Mary Habicht 6-2 6-4
QF: Mrs Wahley (Ger) d Jana Volkova 6-2 2-0 retired
QF: Jitka Horcikova d Alena Palmeova 2-6 6-2 9-7
QF: Vlasta Kodesova d Olga Lendlova 6-3 6-1

SF: Sukova d Wahley 7-5 6-3
SF: Horcikova d Kodesova 8-6 6-3

FI: Vera Sukova d Jitka Horcikova 6-3 6-2

DF: Vlasta Kodesova/Vera Sukova d Matejkova/Pilarova 6-0 6-1

MX: Vera Sukova/Jiri Javorsky d. Jitka Horcikova/Frantisek Pala 6-4 3-6 6-2

-----

June 1-6 Havant Tournament , England, UK (Grass)

QF: Margaret Lee d G Levic 6-0 6-0
QF: Faye Toyne d Elly Krocke 6-4 3-6 7-5
QF: Anne Owen d Christiane Spinoza 9-7 6-2
QF: Betty Stove d S Mildner 6-0 6-2

SF: Toyne d Lee 6-4 4-6 6-0
SF: Stove d Owen 6-4 6-4

FI: Faye Toyne and Betty Stove divide title due to rain.

Doubles

FI: Helen Plaisted/Spinoza divide title with Elly Krocke/Betty Stove

Last edited by DavidK; Feb 24th, 2019 at 03:18 PM.
Rollo is offline  
post #28 of 204 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 01:50 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of June 8-14

June 12-14 Wightman Cup London, England, UK (Grass)
Venue: The All-England Club, Wimbledon

British captain: Angela Mortimer
US Captain: Donna Floyd Fales

United States d Great Britian 5-2

Day 1 (June 12)-4,000 attend

Nancy Richey (US) d Deidre Catt 4-6 6-4 7-5
Billie Jean Moffitt (US) d Ann Jones 4-6 6-2 6-3
Deidre Catt/Ann Jones d Carole Caldwell/Billie Jean Moffitt (US) 6-3 4-6 6-0

Day 2 (June 13)-4,000 attend

Carole Caldwell (US) d Elizabeth Starkie 6-4 1-6 6-3
Nancy Richey (US) d Ann Jones 7-5 11-9

Day 3 (June 14)

Billie Jean Moffitt (US) d Deidre Catt 6-3 4-6 6-3
Angela Mortimer/Elizabeth Starkie d Donna Fales/Nancy Richey 2-6 6-3 6-4

Britain was in a hole before the event started due to the injury of their #1 Christine Truman. Betting in legal in England, and until Christine landed the wrong way on the grass at Manchester Brits were betting on their team for the Cup. Britains's chances fell with the thud that tore Truman's shoulder and elbow. Interest in the Cup dimmed appreciably.

Catt-Richey was the 'classic baseline duel" match that captivated on day 1. 4,000 schoolgirls squealed with delight as Deidre raced to 5-2 40-0. It took 3 sets points before Catt secured it with a smash that an off balance Richey netted. Nancy proceded to simply hit harder from that point. That got her to 5-2 in the third-then Catt pulled up to 5-5. Two blazing winners from the Texan ended it-a forehand down the line and a backhand crosscourt.

Moffitt "booged down with studies at Cal State until a fortnight ago", earned the appreciation of the crowd in her match by refusing to play a point over after a straw hat blew onto the court.Billie Jean started slowly with many an error and double fault, but once she righted her game the natural serve and volleyer overcame Jone's defensive skills.

The day ended with at least 1 British victory in the the doubles. Billie jean gave a yelp of distress after the first set of doubles due to leg cramps. For the rest of the match she was unable to follow her serve to net.

The US clinches the Cup on the second day. Carole Caldwell clinched it all for the Yanks on a netcord forehand that took forever to fall over and in. "I said a whole prayer before it fell in", she later said. Day 2 began with Richey's hard hitting overcoming all the tactical wiles of Jones-who in the end resorted to coming to net to try and stave off defeat. Nancy won her second singles of the Cup as she did the first-in a blaze of winners.

Rain and darkness force play over into day 3. This was a first for the All-England Club, which had never permitted Sunday play before.
-----

June 8-13 Kent Championships Beckenham (Grass)

1R: Margaret Smith-bye
1R: Trudy Groenman-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: ???-bye
1R: Ulla Sandulf-bye
1R: Nell Truman-bye
1R: ???-bye
1R: Joyce Williams-bye

1R: Tory Fretz d Alison Stroud 6-4 6-4
1R: Betty Stove d Mary McAnally 9-7 6-1
1R: Judy Tegart d Marie Fourie 3/6-6/3-6/1
1R: Jenny Morris d Alessandra Gobbo 5-7 7-5 6-4
1R: Vicki Berner d Liv Paldan 6-4 8-6
1R: Anja Lepoutre d Sally Holdsworth 6-4 6-2
1R: Robin Lloyd d Pat McClenaughan 6-4 6-3
1R: Annette Van Zyl d Marilyn Greenwood 6-0 6-3

1R: Robyn Ebbern d Mrs Clark 6-1 6-2
1R: Maylis Burel d Jenny Garner 6-2 6-3
1R: Helen Slattery d V Coombs 6-2 6-1
1R: Vicki Palmer d Vivienne Dennis 6-4 6-2
1R: Helen Plaisted d J French 6-2 6-0
1R: Elly Krocke d Robin Lesh 6-3 6-3
1R: Lesley Turner d Lorna Cawthorn 6-2 6-1
1R: Heather Allen-bye

1R: Anne-Marie Studer-bye
1R: Katarina Bartholdson-bye
1R: Anna Dmitrieva-bye
1R: S Steventon-bye
1R: Glenda Swan-bye
1R: Irene De Lansalut-bye
1R: Pat Walkden-bye
1R: Maria Bueno-bye

2R: Smith d Groenman 6-1 6-1
2R: Roberts d ????
2R: Sandulf d N Truman 6-8 6-4 7-5
2R: Williams d ????
2R: Fretz d Stove 6-3 6-2
2R: Tegart d Morris 6-0 6-4
2R: Berner d Lepoutre 6-1 6-1
2R: Van Zyl d Lloyd 6-2 8-6

2R: Ebbern d Burel 6-0 6-1
2R: Slattery d Palmer 6-2 6-2
2R: Plaisted d Krocke 6-4 6-2
2R: Allen d Turner default
2R: Studer d Bartholdson default
2R: Dmitrieva d Steventon 6-2 6-1
2R: Swan d Lansalut 9-7 6-3
2R: Bueno d Walkden 6-2 6-3

3R: Smith d Roberts 6-2 6-0
3R: Williams d Sandulf ????
3R: Fretz d Tegart 5-7 6-4 6-3
3R: Van Zyl d Berner 6-0 4-6 6-2

3R: Ebbern d Slattery 6-1 6-3
3R: Plaisted d Allen 6-4 6-2
3R: Dmitrieva d Studer 6-1 6-2
3R: Bueno d Swan 6-2 6-1

QF: Smith d Williams 6-0 6-1
QF: Van Zyl d Fretz 6-2 6-3
QF: Ebbern d Plaisted 6-2 6-4
QF: Bueno d Dmitrieva 4-6 6-0 6-3

SF: Smith d Van Zyl 6-3 6-2
SF: Bueno d Ebbern 6-4 6-2

FI: Margaret Smith led Maria Bueno 5-3. Title divided due to rain

Doubles

SF: Smith/Roberts d. van Zyl/Williams 6-3 6-4
SF: Bueno/Ebbern d. Tegart/Holdsworth 6-0 6-3

Title divided due to rain

Mixed Doubles title divided due to rain.

Mortimer played doubles with Jones as Wightman Cup prep

-----

June 8-13 West Of England Championships Bristol, England, UK (Grass)

Draw=32


PR: Geraldine Houlihan d. R F Brunning 6-1 6-2
PR: Elena Subirats d. A Foster 6-0 6-1

1R: Karen Susman d J Brown 6-0 6-0
1R: Jean Wilson d P Mclean (Aus) 6-3 retired
1R: Carol Ann Prosen d W Hall 6-4 6-4
1R: Rita Bentley d P Spencer 6-1 6-0
1R: Margaret Lee d Monique Salfati 6-2 6-4
1R: Justina Bricka d Shirley Hannah 6-0 6-0
1R: Mary Ann Eisel d Gwen Chapman 6-4 6-2
1R: Norma Baylon-bye

1R: Helga Schultze-bye
1R: Stephanie DeFina d Mrs H O' Boyle 6-2 6-2
1R: Subirats d Mary Habicht 8-6 6-4
1R: Carol Hanks d Houlihan 6-4 9-7
1R: Anne Owen d Eleanor O' Neill 6-4 6-3
1R: Vera Sukova d Janice Townsend 6-0 6-0
1R: Peachy Kellmeyer d Vivienne Rees 6-2 6-1
1R: Francoise Durr d H Morris 6-1 6-2

2R: Susman d Wilson 6-2 6-1
2R: Bentley d Prosen 6-1 6-1
2R: Bricka d Lee 2-6 6-1 6-2
2R: Baylon d Eisle 6-1 6-1

2R: Schultze d DeFina 6-2 2-6 6-3
2R: Hanks d Subirats 6-2 6-2
2R: Sukova d Owen 8-6 6-2
2R: Durr d Kellmeyer 6-2 6-3

QF: Susman d Bentley 6-2 4-6 6-2
QF: Bricka d Baylon 6-1 7-5
QF: Hanks d Schultze 9-7 6-4
QF: Durr d Sukova 6-8 7-5 6-2

SF: Susman d Bricka 6-2 6-4
SF: Durr d Hanks 5-7 6-2 6-0

FI: Karen Susman d Francoise Durr 6-8 6-3 6-3

Doubles

FI: Rita Bentley/Karen Susman d Norma Baylon/Helga Schultze 6-4 7-5

Durr overcame serving problems to win the semi in a mild upset. In the final her slow-ball tactics bewildered Susman for 1 set. The American's attacking game eventually overwhelmed Durr.

Draw notes:

Gwen Chapman is married.
Mrs H O'Boyle is Welsh
-----

June 9-13 Nottingham Tournament, Nottingham, England, UK (Grass)

QF: Jan Lehane d P White 6-0 6-2
QF: Christiane Spinoza d Cathy Lee Crosby 6-2 4-6 6-2
QF: S Tutt d ????
QF: Madonna Schacht d ????

SF: Lehane d Spinoza 6-0 6-1
SF: Schacht d Tutt 6-0 6-1

FI: Jan Lehane d Madonna Schacht 6-2 6-1

Doubles

SF: Lehane/Schacht d. Tutt/Jean Haskew 6-4 6-1
SF: Mrs. Jean Bee/J. White d. C. Crosby/Linda Lou Crosby (US) 6-2 4-6 6-2

FI: Jan Lehane/Madonna Schacht d Jean Bee/J White 7-5 6-1

MX: Jan Lehane/Lew Gerrard (NZ) d. Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) 9-7 7-5

-----

June 8-13 West Of Scotland Championships Glasgow, Scotland, UK (Grass)

FI: Frances MacLennan d B McCallum 6-1 6-3

DF: Frances MacLenan/Paul d Sheila Moodie/Winnie Shaw 6-3 6-2

MX: Winnie Shaw/Colin Baxter d. Frances MacLennan/N. Thompson 10-8 6-1

-----

ends June 14 Blue And Gray Tournament Montgomery Alabama, US

2R: Becky Vest d. Marcia Weinacker 6-1 6-0
2R: Sandra Zeese d. Ingrid Poschman 5-7 6-4 6-2

QF: Roberta Alison d Putsy Trice 6-2 6-0
QF: Peggy Moore d Sara Mae Turber 6-2 6-4
QF: Becky Vest d Alice Christer 6-1 2-6 6-3
QF: Alice Tym d Sandy Zeese 7-5 4-6 6-0

SF: Alsion d Moore 6-1 6-1
SF: Vest d Tym 3-6 6-5 7-5

FI: Roberta Alison d Becky Vest 6-0 6-4

Doubles

QF: Vest/Carol Hughes d. Poschmann/Christer 1-6 6-1 6-3
QF: Moore/Weinacker d. Zeese/Virginia Weckwarth 6-1 1-6 6-2

SF: Alison/Turber d. Vest/Hughes 1-6 6-4 6-0
SF: Tym/Trice d. Moore/Weinacker 6-4 6-3

FI: Roberta Alison/Sara MaeTurber d. Alice Tym/Putsy Trice 6-1 6-2

Mixed Doubles

QF: Hughes/Manuel Gallardo d. Turber/John Powless 4-6 6-2 6-1
QF: Moore/Frank LaMothe d. Weinacker/Harry Fauquier (Can) 2-6 6-1 6-1
QF: Vest/Frank Tutvin (Can) d. Alison/Ed Terrell 7-5 6-3

SF: Tym/Bill Tym d. Hughes/Gallardo 9-11 8-6 6-0
SF: Vest/Tutvin d. Moore/LaMothe 6-4 6-4

FI: Becky Vest/Frank Tutvin d. Alice Tym/Bill Tym 6-2 6-2

-----

June 14, Greater Lafayette, Lafayette, Louisiana, US

FI: Eustis Reiley d. Ruth Shoptaugh 6-4 6-3

DF: Eustis Reilly/Betty McLelland d. Cindy Burkett/Lynn Davis 4-6 6-4 6-3

-----

June 14, Atlanta City, Atlanta, Georgia, US

SF: Gloria Payne d. Carol Lenahan 6-4 6-2
SF: Sally Seebeck d. Ethel Robertson 6-1 6-1

FI: Sally Seebeck d. Gloria Payne 6-3 4-6 6-0

Doubles

SF: Seebeck/Betty Jo Braselton d. Rice/King 6-0 6-2
SF: Payne/Robertson d. Lenahan/Ruth Lay 6-3 6-2

FI: Sally Seebeck/Betty Jo Braselton d. Gloria Payne/Ethel Robertson 6-1 6-1

-----

June 13, District of Columbia Public Championships, Washington D.C. US

SF: Nancy Martin d. Marian Trenis 8-6 6-3
SF: Suzy Ornstein d. Diane LaBakas 6-2 6-3

FI: Nancy Martin d. Suzy Ornstein 6-2 4-6 6-4

DF: Maureen Cardinale/Marise La Porte d. Nancy Martin/Carol Winston 6-4 3-6 6-2

-----

ends June 15 New York State Championships Mamaroneck, New York, US (Clay)

Draw=21

1R: Barbara Menoff d Joan Liebmann 6-2 6-1
1R: Louise Gonnerman d Diane Matzner 6-0 6-3
1R: Adria Price d Sue Geller 6-1 6-0
1R: Doris Delord d Karol Gagliano 6-0 6-1
1R: Carmen Lampe Boland d Joan Silbersher 3-6 6-2 6-3

2R: Carole Wright d Laura Krieger 6-4 6-0
2R: Yale Stockwell d Sheila Maroshick 6-2 6-4
2R: Menoff d Jacqueline Bolens 6-0 6-1
2R: Pat Stewart Edrich d Eileen Rahlens 6-1 6-1

2R: Gonnerman d Elaine Scarpone 6-0 6-2
2R: Dorothy Mccarthy d Carolyn Liguori 6-4 6-0
2R: Price d Delord 6-2 6-3
2R: Boland d Lillian O' Donnell 6-1 8-6

QF: Wright d Stockwell 6-3 6-2
QF: Edrich d Menoff 6-3 6-2
QF: Gonnerman d Mccarthy 6-1 6-2
QF: Price d Boland 6-1 6-4

SF: Wright d Edrich 6-2 6-4
SF: Gonnerman d Price 6-3 6-0

FI: Carole Wright d Louise Gonnerman 6-3 6-1

Doubles

QF: Gonnerman/Stockwell d. Boland/betty Coumbe 6-2 6-2
QF: Edrich/Mimi Kanarek d. Archaud/Long 1-6 6-1 8-6
QF: Effi Carroll/Louise Ganzenmuller d. Betty Eisler/Williams 6-3 6-1
QF: Price/McCarthy d. Rahlens/Liguori 6-3 6-2

SF: Gonnerman/Stockwell d. Edrich/Kanarek 7-5 6-4
SF: Carroll/Ganzenmuller d. Price/McCarthy 6-2 3-6 6-3

FI: Effi Carroll/Louise Ganzenmuller d Louise Gonnerman/Yale Stockwell 6-3 6-0

-----

June 14, Madison Open, Madison, Wisconsin, US

SF: Barbara Mueller d. Barbara Whitlock 6-0 5-7 6-2
SF: Jean Schroeder d. Joan Schilling 6-3 6-0

FI: Barbara Mueller d. Jean Schroeder 6-1 6-3

-----

ends June 15 Victorian Hard Court Championships Melbourne, Victoria, Australia (Clay)

Draw=11

1R: Kerry Melville d Bev Rae 6-3 7-5
1R: Anne Jenkins d Margaret Kynaston 6-4 4-6 6-3
1R: Maureen Pratt d N Jackson 6-1 6-1

QF: Melville d Barbara Jenkins 6-3 6-4
QF: Lorraine Coghlan Robinson d Pam Southcombe Wearne 8-6 7-5
QF: A Jenkins d J Twitt 8-6 7-5
QF: Pratt d M Buck 6-1 6-1

SF: Melville d Robinson 6-4 2-6 8-6
SF: Pratt d Jenkins 6-3 3-6 6-3

FI: Kerry Melville d Maureen Pratt 6-3 6-4

DF: Foster/Kerry Melville d Anne Jenkins/Lorraine Robinson 4-6 6-4 8-6

-----

ends June 15, Southern Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. Lexie Kenny 6-0 6-1

-----

June?, Eastern Clay Court Championships, US

FI: Louise Gonnerman d. ??

Last edited by DavidK; Feb 24th, 2019 at 02:28 PM.
Rollo is offline  
post #29 of 204 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 01:58 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Week of June 15-21

June 17, Wimbledon Southern Qualifying, Roehampton, England

1R: Belmar Gunderson (US) d. V. A. Coombs 6-3 6-2
1R: Parveen Ahmed (Pak) d. Joyce Fulton 4-6 8-6 6-2
1R: Pat McClenaughan (Aus) d. Mrs. M. Satchwell-Smith 6-3 6-1
1R: Vicki Berner (Can) d. Jean Bee 6-2 7-5
1R: Anne-Marie Studer (Swz) d. Christine Webb 6-3 6-0
1R: Jane Poynder d. Mrs. H. L. K. Brock 9-7 6-0
1R: Ana Maria Bocio (Arg) d. Jenny Young 6-4 6-1
1R: Diane Tuckey d. Alessandra Gobbo (It) 6-1 5-7 6-2
1R: Heide Schildknecht (Ger) d. M.E. Bull 6-2 7-5
1R: Christiane Spinoza (Fr) d. Jeanne Chamberlain 6-4 6-4
1R: Pam Watermeyer (SA) d. Mrs. R.B.R. Wilson 6-0 6-1
1R: Margaret Harris (Aus) d. Stephanie Percival 6-0 4-6 7-5
1R: Michelle Boulle (Fr) d. J. French 6-2 6-3
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d. M. Phillips (Aus) 6-2 6-1
1R: Jenny Wagstaff d. Heather Lockington (NZ) 6-2 6-4
1R: Betty Stove (Neth) d. Rosemary Deloford 6-2 6-1
1R: Mrs. D.H. Roberts d. Rattan Thadani (Ind) 6-0 6-0
1R: Helen Plaisted (Aus) d. V. Rees 6-1 6-3
1R: Elly Krocke (Neth) d. G. Chapman 6-4 6-1
1R: Alison Stroud d. Maylis Burel (Fr) 6-0 6-2
1R: Pat Walkden (Rhod) d. S.M. Steventon 6-2 6-0
1R: Helen M. Slattery (Aus) d. W.V. Hall 5-7 6-3 7-5
1R: A. L. Owen d. P.B. Harman 6-1 6-3
1R: P.A. Spencer d. Ann G. McAlpine (Scot) 6-4 5-7 8-6
1R: Mrs. Norman Kitovitz d. E.M. Ernest 2-6 6-4 6-4
1R: Marie Fourie (SA) d. Shirley Hannah 6-2 6-3
1R: Ruth Illington d. Barbara M. Horton 4-6 6-3 7-5
1R: Caroline Peerless d. Mrs. C.T. Clark 6-4 6-4
1R: Mrs. P.J. Kerr d. D.F. Franklin 9-7 6-2
1R: Mrs. C.B. Hutchings d. Francoise Savy (Ven) 6-4 6-3
1R: Frances E. Walton d. Jenny Morris (Rhod) 3-6 8-6 6-2
1R: S. Worsfield d. M. A. Houghton 6-1 6-4

2R: Gunderson d. Ahmed 6-2 11-13 6-1
2R: McClenaughan d. Berner 2-6 8-6 7-5
2R: Studer d. Poynder 6-2 6-4
2R: Tuckey d. Boccio 6-1 6-0
2R: Schildknecht d. Spinoza 7-5 6-3
2R: Harris d. Watermeyer 6-3- 7-5
2R: Boulle d. Greenwood 7-5 6-1
2R: Stove d. Wagstaff 6-4 6-2
2R: Plaisted d. Roberts 4-1 ret.
2R: Stroud d. Krocke 6-3 6-3
2R: Walkden d. Slattery 6-3 6-1
2R: Owen d. Spencer 8-6 6-3
2R: Fourie d. Kitovitz 6-1 6-1
2R: Illingworth d. Peerless 6-3 6-3
2R: Kerr d. Hutchings 6-0 6-3
2R: Walton d. Worsfield 6-4 6-3

3R: McClanaughan d. Gunderson 6-1 6-3
3R: Tuckey d. Studer 6-2 6-1
3R: Schildknecht d. Harris 6-2 6-1
3R: Stove d. Boulle 6-4 6-3
3R: Plaisted d. Stroud 6-4 6-2
3R: Owen d. Walkden 9-7 6-2
3R: Fourie d. Illingworth 6-3 6-4
3R: Walton d. Kerr 3-6 6-4 6-2

Doubles

3R: Clark/Fulton d. Franklin/A.R. Bowman 6-4 6-1
3R: Owen/M. Lee d. McAlpine/Jenny Garner (SA) 6-2 7-5
3R: Harris/Faye Toyne (Aus) d. Morris/Walkden 6-1 0-6 6-4
3R: J. Knight/Wagstaff d. Stroud/French 4-6 7-5 7-5

Mixed Doubles

3R: Spencer/M. Price d. French/Steve Woodley 6-2 7-5

-----

June 17, Wimbledon Northern Qualifying, Manchester, England

1R: Geraldine Houlihan (Ire) d. Louise Grundy 6-2 4-6 6-1
1R: Jean Wilson d. Judith Jackson 6-3 6-3
1R: Sally Holdsworth d. Mary Muncaster (Aus) 6-4 7-5
1R: Sue Tutt d. B.J. McCallum (Scot) 6-2 6-3
1R: Margaret O'Donnell d. Caroline Lyon 6-2 9-7
1R: Eleanor O'Neill (Ire) d. Mrs. R. Cooper 6-0 6-4
1R: B. Fish d. Jean Haskew 7-5 1-6 8-6
1R: Alex Soady d. Frances MacLennan (Scot) 7-5 6-4

2R: Houlihan d. Wilson 6-2 6-4
2R: Tutt d. Holdsworth 6-3 7-5
2R: O'Donnell d. O'Neill 6-3 7-5
2R: Soady d. Fish 6-2 6-8 6-3

3R: Houlihan d. Tutt 6-2 10-8
3R: O'Donnell d. Soady 6-1 4-1 ret.

Doubles

FI: Jane Rushton/J.R. White d. Lyon/Wilson 6-4 3-6 6-1

Mixed Doubles

FI: Lyon/Roy Dixon d. Holdsworth/Freddy Field 6-4 6-4

June 15-20 London Grass Court Championships, London, England, UK (Grass)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=58)

1R: Margaret Smith (Aus)-bye
1R: Janine Lieffrig (Fra)-bye
1R: Lorna Cawthorn d. Vlasta Kodesova (Cz) 7-5 7-5
1R: Donna Floyd Fales (US) d Vera Roberts 7-5 8-6
1R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Carol Ann Prosen (US) 6-1 6-2
1R: Elizabeth Starkie d. Carol Hanks (US) 6-4 6-3
1R: Vera Sukova (Cz) d. Robin Lesh 6-2 6-4
1R: Anna Dmitrieva (USSR) d. Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-1

1R: Sonja Pachta (Aut) d. Almut Sturm (Ger) 6-1 4-6 6-3
1R: Monique Salfati (Fra) d. Elena Subirats (Mex) 6-4 7-5
1R: Vicki Palmer (US) d. Carmen Coronado (Sp) 7-5 3-6 7-5
1R; Annette Van Zyl (SA) d. Joyce Williams 6-2 6-3
1R: Nell Truman d. Liv Paldan (Nor) 6-4 6-3
1R: Judy Tegart (Aus) d. Peachy Kellmeyer (US) 6-1 9-7
1R: Jenny Ridderhof (Neth) d. Pat Hird 9-7 4-6 6-2
1R: Deidre Catt d. Mimi Arnold (US) 6-4 7-5

1R: Ann Jones-bye
1R: Helga Niessen (Ger)-bye
1R: Justina Bricka (US) d. Caroline Yates-Bell 6-2 6-4
1R: Irene De Lansalut (Fra) d. Madonna Schacht (Aus) 6-3 2-6 7-5
1R: Rita Bentley d. Cathy Lee Crosby (US) 6-2 6-1
1R: Helga Schultze (Ger) d. Heather Allen 6-3 6-4
1R: Virginia Wade d. Francoise Durr (Fra) 4-6 6-3 6-3
1R: Robin Lloyd-bye

1R: Tory Fretz (US) d. Anja Lepoutre (Neth) 6-3 6-4
1R: Mary Ann Eisel (US) d. Carole Rosser 6-4 7-5
1R: Mary Mcanally d. F. Regent 6-0 6-0
1R: Jacqueline Rees-Lewis (Fra) -bye
1R: Trudy Groenman (Neth) d. Francesca Gordigiani (Ita) 6-2 6-0
1R: Stephanie DeFina (US) d. A. Ivanova (USSR) 6-2 7-5
1R: Christiane Mercelis (Bel) d. Mary Habicht (US) 6-2 2-6 6-2
1R: Lesley Turner (Aus) d. Glenda Swan (SA) 6-2 6-3

2R: Smith d Lieffrig 6-2 6-1
2R: Fales d Cawthorn 6-2 6-0
2R: Starkie d Bartholdson 6-4 6-1
2R: Dmitrieva d Sukova 6-2 6-1
2R: Salfati d Pachta 6-4 6-2
2R: Palmer d Van Zyl default
2R: N Truman d Tegart 6-4 8-6
2R: Catt d Ridderhof 6-3 6-1

2R: Jones d Niessen 6-2 6-0
2R: Bricka d Lansalut 6-4 6-3
2R: Bentley d Schultze 3-6 6-2 6-1
2R: Wade d Lloyd 2-6 6-4 7-5
2R: Fretz d Eisel 6-3 6-3
2R: Rees-Lewis d McAnally 6-2 7-5
2R: DeFina d Groenman 6-2 6-4
2R: Turner d Mercelis 7-5 7-5

3R: Smith d Fales 6-0 6-1
3R: Dmitrieva d Starkie 6-2 4-6 7-5
3R: Salfati d Palmer 6-2 6-3
3R: Catt d Truman 6-4 5-7 6-4

3R: Jones d Bricka 6-2 6-1
3R: Bentley d Wade 4-6 6-2 9-7
3R: Fretz d Rees Lewis 7-5 7-5
3R: Turner d DeFina 6-3 6-1

QF: Smith d Dmitrieva 6-4 8-6
QF: Salfati d Catt 7-5 9-7
QF: Jones d Bentley 6-1 6-2
QF: Turner d Fretz 6-3 5-7 7-5

SF: Smith d Salfati 6-1 6-0
SF: Jones d Turner 6-1 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d Ann Jones 6-3 6-3

Doubles

SF: Jones/Schuurman d. Moffitt/Susman 10-8 3-6 6-3
SF: Catt/Starkie d. Alvarez/Fretz 6-2 6-3

FI: Ann Jones/ Renee Schuurman (SA) d. Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-1 6-3

-----

June 15-21, Southern Championships, Charlotte, North Carolina, United States (Clay)

Singles (Draw=25)

1R: Roberta Allison-bye
1R: Sue Sterrett d. Judy Cromwell 4-6 7-5 6-4
1R: Pam Sullivan d. Sandra Zeese 6-3 6-3
1R: Maria Guzman (Ecu) d. Jean Weckwarth 6-4 6-2
1R: Tish Adams d. Chris Safford 7-5 4-6 6-4
1R: Putsy Trice d. Ingrid Poschmann 6-0 6-0
1R: Julia Ann Holt d. Jackie Adams 6-3 6-4
1R: Peggy Moore d. Verna Mechem 6-0 6-3

1R: Raymonde Jones-bye
1R: Becky Vest d. Betty Brown 3-6 6-2 6-1
1R: Jean Evans d. Sara Mae Turber 6-4 6-2
1R: Nancy Falkenberg-bye
1R: Carol Cappozi-bye
1R: Carol Southmayd-bye
1R: Elizabeth Crady-bye
1R: Alice Tym-bye

2R: Alison d Sterrett 6-2 6-1
2R: Sullivan d Guzman 3-6 6-3 7-5
2R: Trice d Adams 6-1 4-6 6-1
2R: Moore d Holt 6-8 6-4 7-5

2R: Jones d Vest 8-6 6-4
2R: Evans d Falkenberg 7-5 6-1
2R: Southmayd d Cappozzi 6-4 6-4
2R: Tym d Crady 6-2 6-1

QF: Alison d Sullivan 6-2 6-0
QF: Trice d Moore 6-4 6-2
QF: Jones d Evans 6-2 6-2
QF: Tym d Southmayd 6-3 6-2

SF: Alison d Trice 6-0 6-0
SF: Jones d Tym 6-1 6-1

FI: Roberta Alison d Raymonde Jones 6-3 6-1

[U]Doubles/U]

QF: Alison/Tym d. Crady/Sullivan 6-2 6-3
QF: Jones/Turber d. Vest/Evans 8-6 3-6 6-4
QF: Southmayd/Stafford d. Cromwell/Cappozzi 6-0 6-4
QF: Trice/Moore d. Sterrett/Brown 4-6 7-5 6-2

SF: Alison/Tym d. Jones/Turber 6-4 6-4
SF: Southmayd/Stafford d. Trice/Moore 6-3 6-1

DF: Roberta Alison/Alice Tym d. Carol Southmayd/Chris Safford 7-5 4-6 7-5

-----

June 20, Texas Open, Corpus Christi, US

QF: Gwen Bussa d. Ann Vieira 6-4 1-6 6-4
QF: Billie Domingue d. Linda Gardner 6-1 6-2
QF: Patty Lowdon d. Sissky Skinner 6-4 6-0
QF: Lovie Beard d. Barbara Reaves 7-5 6-1

SF: Busse d. Domingue 6-4 6-2
SF: Lowdon d. Beard 6-2 6-3

FI: Gwen Bussa d. Patty Lowdon 6-4 8-10 8-6

Doubles

FI: Riepen/Emily Nurrer d. Patty Lowdon/Mary Lowdon 5-7 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Vieira/John Newman d. Bussa/Sherwood Stewart 4-6 6-1 6-0
SF: Lowdon/Gabino Palafox (Mex) d. Skinner/Gary Kesl 6-4 6-2

FI: Patty Lowdon/Gabino Palafox d. Ann Vieira/John Newman 4-6 6-4 6-0

-----

June 21, Sun City Open, El Paso, Texas, US

SF: Nancy Neeld d. Christie Brightwell 6-0 6-3
SF: Judy Waid . Vicki Stone 6-3 3-6 6-3

FI: Nancy Neeld d. Judy Waid 6-1 6-2

-----

June 21, Portola Valley, Alpine Hills, California, US

FI: Sharon Russell d. Cathy Douglas 6-3 6-1

DF: Sharon Russell/Pat Mattes d. Pat Welles/Nancy Sluiter 6-2 6-3

MX: Pat Mattes/Ed Beale d. Ara Hammon/Tom Mauch 6-0 6-1

-----

June 21, Middle States Clay Courts, Philadelphia, Pennsylvania, US

FI: Mrs. Newton Meade d. Nina Vosters 9-7 6-3

-----

June 22, Rose Taubele Memorial, New York, US

3R: Yale Stockwell d. Eleanor Blair 6-1 6-1
3R: Sheila Maroschick d. Vicky Rogers 6-4 6-3
3R: Mimi Kanarek d. Eileen Rahlens 6-2 6-3

QF: Adria Price d. Dorothy McCarthy 7-5 6-2
QF: Stockwell d. Carmen Lampe Boland 6-1 6-3
QF: Louise Gonnerman d. Maroschick 4-6 6-2 6-1
QF: Kanarek d. Inez Long 6-3 7-5

SF: Stockwell d. Price 6-3 6-1
SF: Gonnerman d. Kanarek 6-1 2-6 6-2

FI: Louise Gonnerman d. Yale Stockwell 6-4 3-6 6-3

Doubles

SF: Price/McCarthy d. Maroschick/Rogers 6-3 6-3
SF: Gonnerman/Stockwell d. Long/M. Archard 6-3 10-8

FI: Adria Price/Dorothy McCarthy d. Louise Gonnerman/Yale Stockwell 1-6 6-2 6-4

-----

June 21, Springfield Open, Springfield, Illinois, US

FI: Martha Downing d. Jean Propst 6-1 6-2

-----

June 21, New England Championships, Newton, Massachusetts, US

QF: Baba Lewis d. Jan Levitan 6-2 6-2
QF: Ruth Jeffery d. Mrs. Harrison Rowbotham 6-2 8-6
QF: Joanne Swanson d. Roberta Zimman 6-2 6-1

SF: Mary Richards d. Lewis 10-8 6-1
SF: Jeffery d. Swanson 6-2 6-2

FI: Ruth Jeffery d. Mary Richards 8-6 6-3

Doubles

SF: Lewis/Jeffery d. Levitan/Rowbotham 6-2 6-4
SF: Swanson/Virginia Gilbane d. Richards/Edy McGoldrick 3-6 8-6 7-5

FI: Baba Lewis/Ruth Jeffery d. Joanne Swanson/Virginia Gilbane 4-6 6-3 6-1

-----

June 21, Nebraska Open, Omaha, Nebraska, US

FI: Connie Cristler d. Margie Ringwalt 6-2 6-2

DF: Connie Cristler/Jackie Kelly d. Margie Ringwalt/Kathy Welsh

-----

June 21, Seattle City, Seattle, Washington, US

SF: Linda Yee d. Sylvia Kelly 6-0 6-2
SF: Ruth Knight d. Liz Blackford 6-0 6-4

FI: Linda Yee d. Ruth Knight 6-1 6-1

Doubles

FI: Amy Yee/Joyce Yee d. Sylvia Kelty/Barbara Olney 6-1 6-0

Mixed Doubles

SF: Amy Yee/Danny Lim d. Thelma Bliss/Thayer Bliss 6-1 6-0
SF: Joyce Yee/Alberto Olmedo d. Barbara Kievat/Dick Chauner 6-4 3-6 6-2

FI: Amy Yee/Danny Lim d. Joyce Yee/Alberto Olmedo 6-4 11-9

Last edited by DavidK; Feb 24th, 2019 at 02:14 PM.
Rollo is offline  
post #30 of 204 (permalink) Old Apr 12th, 2012, 01:59 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1964 results

Wimbledon

Dates: June 22-July 4
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London, England
Surface: Grass

Singles (Draw=96)

1st Round

Margaret Smith (Aus) [1]-bye
Annette Van Zyl (SA)-bye
Karen Susman (US)-bye
Anna Dmitrieva (USSR)-bye
Francesca Gordigiani (Ity)-bye
Margaret O'Donnell [Q]-bye
Katarina Bartholdson (Swd)-bye
Anja Lepoutre (Neth)-bye

Jan Lehane (Aus) [7]-bye
Francoise Durr (Frn)-bye
Carmen Coronado (Sp)-bye
Norma Baylon (Argentina)-bye
Helga Niessen (Ger)-bye
Rosie Darmon (Frn)-bye
Deirdre Catt-bye
Vera Sukova (CZ)-bye

Billie Jean Moffitt (US) [3] d. Roberta Beltrame (Ity) 7-5 4-6 6-3
Donna Fales (US) d. Fay Toyne (Aus) 6-3 6-1
Margaret Lee d. Alison Stroud [Q] 6-4 4-6 6-4
Diane Tuckey [Q] d. Anna Maria Estalella (Sp) 6-2 6-3
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Cathy Lee Crosby (US) 6-1 6-3
Heather Segal (SA) d. Jean Knight 8-6 6-2
Catherine Yates-Bell d. Frances Walton [Q] 2-6 6-3 6-0
Lea Pericoli (Ity) d. Heather Allen 6-2 6-2

Ann Jones [6] d. Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-0
Robin Lloyd d. Geraldine Houlihan (Ire) [Q] 4-6 7-5 11-9
Pauline Roberts d. Lorna Cawthorn 6-0 3-6 6- 4
Carole Rosser d. Isabelle de Lansalut (Frn) 8-6 8-6
Betty Stove (Neth) [Q] d. Patricia McClenaughan (Aus) [Q] 6-4 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Joyce Williams 6-2 6-1
Tory Fretz (US) d. Helga Schultze (Ger) 6-2 6-4
Heide Schildknecht (Ger) d. Mary Habicht (US) 6-4 0-6 6-3

Sonia Pachta (Aut) d. Stephanie DeFina (US) 6-3 8-6
Rita Bentley d. Renata Ostermann (Ger) 6-4 6-1
Judy Alvarez (US) d. Janine Lieffrig (Frn) 0-6 8-6 7-5
Virginia Wade d. Jean Gardner (SA) 9-7 6-2
Jenny Trewby d. Enid Kerr [LL] 6-1 6-3
Liz Starkie d. Marie Fourie (SA) [Q] 6-2 6-3
Renee Haygarth (SA) d. Mary McAnally 6-3 6-2
Nancy Richey (US) [5] d. Justina Bricka (US) 6-0 6-2

Glenda Swan (SA) d. Jenny Ridderhof-Seven (Neth) 10-8 6-2
Vivienne Dennis d. Suzy Kormoczy (Hun) 1-0 retired
Gudrun Rosin (Swd) d. Maria-Teresa Riedl (Ity) 6-2 4-6 6-2
Peachy Kellmeyer (US) d. Ann Owen [Q] 6-4 9-7
Mary Anne Eisel (US) d. Heather Cheadle 7-5 6-1
Robin Lesh (Aus) d. Nell Truman 6-3 6-3
Carol Hanks (US) d. Elaine Shenton 6-3 6-3
Lesley Turner (Aus) [4] d. Judy Tee 6-3 6-3

Ulla Sandulf (Sweden)-bye
Christine Truman-bye
Carole Caldwell (US)-bye
Helen Plaisted (Aus) [Q]-bye
Madonna Schacht (Aus)-bye
Almut Sturm (Ger)-bye
Monique Salfati (Frn)-bye
Robyn Ebbern (Aus) [8]-bye

Vicki Palmer (US)-bye
Trudy Groenman (Neth)-bye
Vlasta Kodesova (CZ)-bye
Pilar Barril (Sp)-bye
Liv Paldan (Norway)-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Carol Prosen (US)-bye
Maria Bueno (Brz) [2]-bye

2nd round

Smith [1] d. Van Zyl 6-2 6-1
Susman d. Dmitrieva 4-6 6-3 7-5
Gordigiani d. O'Donnell [Q] 6-4 6-2
Lepoutre d. Bartholdson 4-6 7-5 6-0
Lehane [7] d. Durr 6-2 6-1
Baylon d. Coronado 6-4 6-2
Niessen d. Darmon 2-6 6-4 6-4
Catt d. Sukova 6-4 6-2

Moffitt [3] d. Fales 6-2 6-2
Lee d. Tuckey [Q] 6-3 7-5
Rees-Lewis d. Segal 4-6 6-4 6-4
Pericoli d. Yates-Bell 6-1 6-3
Jones [6] d. Lloyd 6-1 7-5
Rosser d. Roberts 6-4 6-4
Tegart d. Stove [Q] 6-2 6-1
Fretz d. Schildknecht 7-5 3-6 6-1

Bentley d. Pachta 6-3 6-3
Alvarez d. Wade 7-9 6-3 8-6
Starkie d. Trewby 6-1 6-2
Richey [5] d. Haygarth 6-1 6-2
Swan d. Dennis 6-2 7-5
Rosin d. Kellmeyer 6-1 6-2
Eisel d. Lesh 0-6 6-2 6-2
Turner [4] d. Hanks 6-2 6-0

Sandulf d. C Truman default
Caldwell d. Plaisted [Q] 6-3 6-4
Schacht d. Sturm 6-4 6-3
Ebbern [8] d. Salfati 6-2 6-4
Groenman d. Palmer 2-6 6-2 6-4
Kodesova d. Barril 6-4 4-6 6-1
Mercelis d. Paldan 6-1 6-2
Bueno [2] d. Prosen 6-0 6-3

3rd Round

Smith [1] d. Susman 11-9 6-0
Lepoutre d. Gordigiani 6-3 4-6 6-1
Baylon d. Lehane [7] 6-3 2-6 7-5
Catt d. Niessen 6-4 6-0
Moffitt [3] d. Lee 3-6 6-4 6-2
Rees-Lewis d. Pericoli 1-6 6-1 7-5
Jones [6] d. Rosser 6-1 6-0
Tegart d. Fretz 6-2 6-1

Alvarez d. Bentley 6-2 6-3
Richey [5] d. Starkie 6-1 10-8
Swan d. Rosin 6-4 6-4
Turner [4] d. Eisel 6-3 6-2
Caldwell d. Sandulf 6-2 6-2
Ebbern [8] d. Schacht 6-3 6-2
Groenman d. Kodesova 6-4 6-2
Bueno [2] d. Mercelis 6-1 6-1

4th Round

Smith [1] d. Lepoutre 6-1 6-1
Baylon d. Catt 4-6 6-0 6-3
Moffitt [3] d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Jones [6] d. Tegart 10-8 6-3

Richey [5] d. Alvarez 6-2 6-2
L.Turner [4] d. Swan 6-0 5-7 6-2
Ebbern [8] d. Caldwell 6-4 6-0
Bueno [2] d. Groenman 6-1 6-1

Quarterfinals

Smith [1] d. Baylon 6-0 2-0 retired
Moffitt [3] d. Jones [6] 6-3 6-3
L.Turner [4] d. Richey [5] 6-3 6-4
Bueno [2] d. Ebbern [8] 6-4 6-1

Semifinals

Smith [1] d. Moffitt [3] 6-3 6-4
Bueno [2] d. L.Turner [4] 3-6 6-4 6-4

Final

Maria Bueno [2] d. Margaret Smith [1] 6-4 7-9 6-3
------------------------------------------------
Draw notes

Cheadle listed as "Hazel" by Barrett. Yet we also have her as "Heather". As the NYT uses Heather we are sticking with the latter.

J Gardner of SA=Jean Gardner according to the NYT.
Haygarth=married name of Schuurman
Segal=Brewer
Susman=married name of Hantze.

-----------------------------------------------

Plate
1R: Yates-Bell d. C. Crosby 3-6 6-1 6-1
1R: Wade d. Barril 6-0 6-2
1R: Garner d. Kerr 2-6 8-6 6-2
1R: Roberts d. Prosen w.o.
1R: Bricka d. Cheadle 6-1 6-2
1R: Paldan d. McAnally 2-6 8-6 6-0
1R: Lloyd d. Kellmeyer 6-0 6-2

2R: Cawthorn d. Stove 6-4 6-0
2R: Estalella d. Tee 4-6 6-3 6-2
2R: Sukova d. Stroud 6-2 6-1
2R: Toyne d. Knight 6-2 3-6 6-1
2R: Darmon d. N. Truman 6-0 8-6
2R: Houlihan d. Williams 6-2 2-6 6-2
2R: Wade d. Yates-Bell 8-6 8-6
2R: Roberts d. Garner 6-2 6-0
2R: Bricka d. Paldan 6-0 6-0
2R: Lloyd d. de Lanslut w.o.
2R: Owen d. Ridderhof 3-6 6-3 6-2
2R: De Fina d. Trewby 6-2 6-2
2R: Coronado d. Walton 6-3 7-5
2R: Dmitrieva d. Allen 6-0 6-4
2R: Dennis d. L. Crosby 7-5 6-2
2R: McClenaughan d. Habicht 6-4 6-2

3R: Cawthorn d. Estalella 6-1 6-3
3R: Sukova d. Toyne 6-4 6-3
3R: Darmon d. Houlihan 6-4 6-2
3R: Wade d. Roberts 8-6 6-2
3R: Bricka d. Lloyd 6-1 6-4
3R: DeFina d. Owen 6-3 6-3
3R: Dmitrieva d. Coronado 6-1 6-3
3R: McClenaughan d. Dennis 6-2 6-4

QF: Sukova d. Cawthorn 6-3 6-1
QF: Wade d. Darmon 2-6 6-1 6-2
QF: Bricka d. DeFina 6-3 6-3
QF: Dmitrieva d. McClenaughan 6-4 6-3

SF: Sukova d. Wade 6-2 3-6 6-1
SF: Bricka d. Dmitrieva 6-2 6-1

FI: Helena Sukova d. Justina Bricka 0-6 6-3 6-3

------------------------------------------------

Bookies have Smith as the 1-2 betting favorite at the start. Her opening match on Centre Court as the defending champ did nothing to change that, as she knocked off volleys "like clay pigeons in a shooting match". Bueno also won easily on "Ladies Day". 1962 champ Susman followed on Centre-having gottem married and a mom in the two-year interval. The rain and Russian Anna Dmitrieva "who has learned to put away a volley", give her fits. The first set ends dramtically-an ace, a double fault, and a footfault "on what was certainly as ace"-then another double for the set. The match was called due to darkness after Karen fell headfirst sliding towards the net.

Rain dampened the women's fashions a bit on Ladies Day. Nothing could hold back Lea Pericoli though, as she paraded about in a Ted Tinling dress that had 300 swan feathers!

The next day Susman broke at 5-5 in the third-next up for her is Mighty Margaret. Billie Jean Moffitt, who has enchanted the Brits with her outgoing personality, was happy to talk to reporters about her perceived flaws after Italian language student Roberta Beltrame gave her a scare with soft ball tactics.

Smith-Susman was a magnificent encounter on Centre. Susman "playing like a demon", opened up a 3-1 lead. Smith broke back to 3-3, with serve holds the rest of the way until Margaret broke at 10-9 on a Susman double fault and a volley error. The second looked to stay close early on too until Smith won a critical game of 8 deuces to break in the second game. After that game Karen's game collapsed-final score 11-9 6-0.

On the other side of the draw Billie Jean "was pat-balled into near panic by a London typist, Margaret Lee, before she won 3-6 6-4 6-2."

"She drove me crazy with all that slow stuff. I'm used to slugging it out with power hitters like Nancy Richey", said the bespeckled American.

------------------------------------------------

Sources:

Many quotes come from the New York Times

Wimbledon, by John Barrett.

Billie Jean in her semi loss to Margaret Smith


Last edited by DavidK; Feb 3rd, 2019 at 02:44 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome