1934 results - Page 4 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #46 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:54 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of September 24-30

Circa late September? Capri Tournament, Capri, Italy (Clay)

FI: Lisl Herbst (Aut) d. Ucci Manzutto 6-3 4-6 6-4

MX: Joan Ingram (GB)/Christian Boussus (Fra) d. Ida Adamoff (Fra)/Coco Gentien (Fra) ????

-----

September 24-30, Championships of the Dolomites, Merano, Italy (Clay)

FI: Ilse Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3

DF: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Marie Horn (Ger)/Hilde Sperling (Den) 6-4 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Hermann von Artens (Aut) 1-6 6-1 6-2

The Lenz Cup event

Hilde Sperling (Den) won the round robin women's singles event. Marie Horn (Ger) was second.

-----

September 24-29, Westminster Trophy, Roehampton, Surrey, England (Clay)

Singles (Draw=32)

1R: Effie Peters d. J Dawbarn 6-2 6-1
1R: Patience Thomson d. Mrs W M Cayley 6-4 6-1
1R: Kay Smith d. Mrs E Jordan 6-4 6-4
1R: Joan Marshall d. Betty Smith 6-2 6-3
1R: Gaby Curtis d. Pamela Morison 6-4 3-6 9-7
1R: Mary Hardwick d. M B Hobson 6-1 6-1
1R: Jeanette Morfey d. M Palmer 6-1 6-0
1R: R Gibson d. Nina Borein Brown 6-4 6-4

1R: Jean Saunders d. M Sharp 6-4 6-1
1R: Betty Batt d. B R Riley 6-3 6-3
1R: Cristobel Wheatcroft d. B Lound 6-4 6-3
1R: Evelyn Honeyman d. G E Tomblin 6-3 6-2
1R: Gethyn Harry d. Mrs V M St Clair Morford 6-4 6-1
1R: Rita Jarvis d. Aurea Edgington 2-6 7-5 7-5
1R: L M Brown d. Dorothy Crouch 6-3 6-3
1R: Elsie Pittman d. Mrs V H Cosens 7-5 6-4

2R: Peters d. Thomson 6-4 6-3
2R: Smith d. Marshall 6-1 5-7 6-0
2R: Curtis d. Hardwick 0-6 10-8 6-0
2R: Morfey d. Gibson 6-3 6-3

2R: Saunders d. Batt 6-1 7-5
2R: Wheatcroft d. Honeyman 6-2 6-2
2R: Harry d. Jarvis 6-2 7-5
2R: Pittman d. Brown 6-2 6-2

QF: Peters d. Kay Smith 7-5 6-3
QF: Curtis d. Morfey 6-3 7-5
QF: Saunders d. Wheatcroft 6-2 6-4
QF: Pittman d. Harry 0-6 7-5 6-3

SF: Peters d. Curtis 6-1 6-1
SF: Pittman d. Saunders 7-9 6-2 6-2

F: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

FI: Effie Peters d. Elsie Pittman 9-7 1-6 11-9

DF: Evelyn Dearman/Dorothy Shepherd-Barron and Effi Peters/Elsie Pittman divided the prizes.

MX: The mixed doubles event was unfinished.

AKA the Roehampton Autumn Hard Court Tournament
A 43 game final.

-----

September 24-October 1 Melbury Members' Tournament, Kensington, London (Clay)
Venue: Melbury Club

FI: Joy Mowbray Green d. Jeanette Morfey default

The title suggests this was open only to club members.

-----

September 24-29, South Herefordshire Championships, Ross, Herefordshire, England (Grass)

FI: Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes 6-1 6-4

DF: Kay Smith/Gertrude Valentine-Brown d. N.C. Edes/Mrs T. Parke 6-2 6-3

MX: Kay Smith/John Pennycuick d. Gertrude Valentine-Brown/H. Stuart 6-2 6-4

-----

September 24-29, Birchington, Kent, England (Clay)

FI: Mona Riddell d. Freda Scott 6-3 6-2

DF: Helen Burr/Freda Scott d. Sheila Chuter/J. Notley 6-3 6-2

MX: Gladys Clarke-Jervoise/Henry Billington d. Sheila Chuter/P.V.V. Sherwood 5-7 6-3 6-3

-----

September 25-30 Championships of Paris, Paris, France (Clay)

Singles (Draw=23)

1R: Lolette Payot (Sui)-bye
1R: Andrée Varin d. Mlle Olivieri 6-3 7-5
1R: Suzanne Pannetier d. Hélčne Pfister 6-1 6-4
1R: Mlle Burbécé-bye
1R: Simone Iribarne-bye
1R: Edith Belliard d. Cécile Durand-Mercier 6-1 6-1
1R: Mlle E Hamelin-bye
1R: Sylvia Henrotin-bye

1R: Jacqueline Goldschmidt-bye
1R: Andrée Claude d. P Olivier 6-3 6-3
1R: Henriette Bonnard d. Mlle Canet 6-2 6-3
1R: Colette Rosambert-bye
1R: Jeanne Peyre-bye
1R: Mme Michel Bernard d. Sonia Petrocochino 7-5 3-6 6-4
1R: Sylvia Aubert d. Simone Gorotnitchenko 6-4 4-6 7-5
1R: Simone Mathieu-bye

2R: Payot d. Varin 6-1 6-2
2R: Pannetier d. Burbécé default
2R: Iribarne d. Belliard 6-2 3-6 6-3
2R: Henrotin d. Hamelin 6-1 6-1

2R: Goldschmidt d. Claude 6-0 6-1
2R: Bonnard d. Rosambert default
2R: Jeanne Peyre d. Bernard 6-3 7-5
2R: Mathieu d. Aubert 6-0 6-1

QF: Payot d. Pannetier 7-5 6-3
QF: Iribarne d. Henrotin 7-5 8-6
QF: Goldschmidt d. Bonnard 6-1 6-3
QF: Mathieu d. Peyre 6-2 6-1

SF: Payot d. Iribarne 7-5 4-6 6-2
SF: Mathieu d. Goldschmidt 6-2 6-1

FI: Lolette Payot (Swt) d. Simone Mathieu 1-6 6-2 6-1

DF: Simone Mathieu/Sylvia Henrotin d. Lolette Payot (Sui)/Cécile Durand-Mercier 8-6 6-4

MX: Sylvia Henrotin/André Martin-Legeay vs ????

Alternate name Hard Court Chmps of Paris. It may also be the Coupe Poree event.

Last edited by Rollo; Jul 7th, 2015 at 11:37 AM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #47 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:56 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of October 1-7

began September 29 45th Annual Pacific Coast Championships , Berkeley,California, United States (Hard)
Venue: Berkeley Tennis Club

3R: Betty Nuthall (GB) d. Eleanor Young 6-2 7-5
3R: Freda James (GB) d. Mrs R M Holt 6-1 7-5

QF: Kay Stammers d. Anna Harper 6-3 6-1
QF: Edith Jenson d. ????
QF: James d. ????
QF: Nuthall d. Patsy McCoy 7-5 6-3

SF: Stammers d. Jensen 6-3 6-3
SF: James d. Nuthall 6-2 6-4

FI: Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 4-6 6-3 6-4

-----

September 25-October 5, Merano, Italy (Clay)

The Lenz Cup (Singles Draw=at least 21)
1R: Grete Deutschová (Cz) d. Anna Luzzatti 6-2 6-2
1R: Giuliana Grioni d. Else Huss (Ger) 4-6 6-0 6-1
1R: Ivana Orlandini d. Mária Paksy (Hun) 6-4 6-1
1R: Edith Sander (Ger) d. Helen Dyson (GB) 6-8 6-3 6-4
1R: Annelies Ullstein (Ger) d. Lili Sárkány (Hun) 6-1 6-4


2R: Marie-Luise Horn (Ger) d. Vittoria Tonolli 5-7 6-1 7-5
2R: Ucci Manzutto d. ????
2R: lse Friedleben (Ger) d. ????
2R: Ida Adamoff (Fra) d. Anna Maria Frisacco 6-2 7-5

2R: Grioni d. Deutschová 6-3 3-6 6-1
2R: Orlandini d. Sander 6-2 6-4
2R: Ullstein d. Gabriella Puccinelli 6-2 6-2
2R: Hilde Sperling (Den) d. Lisl Herbst (Aut) 6-4 6-2

QF: Horn d. Ucci Manzutto 6-1 6-1
QF: Adamoff d. Friedleben 1-6 10-8 7-5
QF: Orlandini d. Grioni 6-3 6-3
QF: Sperling d. Ullstein 6-0 6-0

Each of the winners in the quarterfinal round thus qualified to play each other once to decide the winner of the Lenz Cup for 1934:

Round Robin

Hilde Sperling d. Ivana Orlandini 6-4 6-1
Marie-Luise Horn d. Ida Adamoff 6-3 6-3

Hilde Sperling d. Ida Adamoff 6-2 6-1
Marie-Luise Horn d. Ivana Orlandini 6-3 6-0

Hilde Sperling d. Marie-Luise Horn 6-4 6-4
Ivana Orlandini d. Ida Adamoff 2-4 retired

Final standings

1. Hilde Sperling (3-0)– Winner of the Lenz Cup for 1934
2. Marie-Luise Horn (2-1)
3. Ivana Orlandini (1-2)
4. Ida Adamoff (0-3)

Open Women's Singles

QF: Ilse Friedleben (Ger) d. Vittoria Tonolli 6-3 6-3
QF: Edith Sander (Ger) d. Else Huss (Ger) 6-2 3-6 7-5
QF: Ucci Manzutto d. Mária Paksy (Hun) 6-3 6-3
QF: Anna Luzzatti d. Lili Sárkány (Hun) 6-1 6-0

SF: Friedleben d. Sander 6-2 6-4
SF: Luzzatti d. Manuztto 7-5 6-2

FI: Ilse Friedleben (Ger) d. Anna Luzzatti 7-9 6-1 6-3

Doubles


SF: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Anna Luzzatti/Edith Sander (Ger) 6-3 6-2
SF: Marie-Luise Horn (Ger)/Hilde Sperling (Den) d. Ilse Friedleben (Ger)/Ucci Manzutto 6-1 6-4

FI: Ida Adamoff (Fra)/Joan Ingram (GB) d. Marie-Luise Horn (Ger)/Hilde Sperling (Ger) 6-4 6-2

Mixed Doubles


QF: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Anna Luzzatti/Josef Maleček (Cz) 4-6 6-3 6-4
QF: Gabriela Szapary (Aut)/Georg Metaxa (Aut) d. Ucci Manzutto/Augusto Rado 6-1 6-3
QF: Edith Sander (Ger)/Michel Haberl (Aut) d. Ilse Friedleben (Ger)/Adam Baworowski (Pol) 7-5 6-2
QF: Hilde Sperling (Den)/Hermann Artens (Aut) d. Annelies Ullstein (Ger)/Kai Lund (Ger) 6-3 6-4

SF: Adamoff/Malfroy d. Szapary/Metaxa 7-5 6-4
SF: Sperling/Artens d. Sander/Haberl 6-1 3-6 6-3

FI: Ida Adamoff (Fra)/Camille Malfroy (NZ) d. Hilde Sperling (Den)/Hermann Artens (Aut) 1-6 6-1 6-4

-----

October 1-7, Montpellier, France (Clay)

MX: Simone Mathieu/Jean Lesueur d. Edith Belliard/André Martin-Legeay 6-3 2-6 6-3

-----

September - October 13, Metropolitan Championships, Strathfield, Sydney NSW, Australia

1R: Muff Wilson d. Beth Peach 6-1 6-3
1R: Edna Chrystal d. J Colless 6-1 6-1
All others byes?

2R: Vera Selwin d. B Miller 6-2 6-2
2R: Nina Vickery d. B Hilder wo
2R: Joyce Williams d. Ethel Chrystal 6-2 6-2
2R: Muff Wilson d. Peggy Colbert 6-1 6-2
2R: Louise Bickerton d. ??
2R: Thelma Coyne d. Peg Menzies 3-6 8-6 6-0
2R: Allison Hattersley d. Mrs McTaggert 6-0 6-4
2R: Enid Williams d. Hazel Grassick 6-2 6-3

QF: Vera Selwin d. Nina Vickery 6-2 8-6
QF: Joyce Williams d. Muff Wilson 6-1 4-6 6-2
QF: Louie Bickerton d. Thelma Coyne 6-2 6-3
QF: Allison Hattersley d. Enid Williams 6-3 6-4

SF: Vera Selwin d. Joyce Williams 3-6 6-2 6-2
SF: Louie Bickerton d. Allison Hattersley 6-3 1-6 6-1

FI Louie Bickerton d. Vera Selwin 6-4 6-4

Doubles
QF: Allison Hattersley/Vera Selwin d. Peg Colbert/Dorothy Derrin 6-0 6-1
QF: Mrs H Betts/Peg Menzies d. Mrs McTaggert/E Chrystal 3-6 6-2 6-2
QF: Erla Corrigan/Nina Vickery d. Thelma Rice/Cherie Bubb 6-1 6-4
QF: Louie Bickerton/Thelma Coyne d. Beth Peach/Enid Williams 6-2 6-1

SF: Hattersley/Selwin d. Betts/Menzies 8-6 6-0
SF: Bickerton/Coyne d. Vickery/Corrigan 6-0 6-1

FI Bickerton/Coyne d. Hattersley/Selwin

MIXED
QF: Dsve Thompson/L Bickerton d. A. Goode/J Bruce 4-6 7-5 6-3
QF: O. Smith/Miss R Cassidy d. D. Ferguson/Thelma Coyne wo
QF: David Chrystal Jr/Mrs H Betts d. R. Pearson/J Colless 6-4 68 6-2
QF: Ray Dunlop/M Wilson d. ??

SF: Thompson/Bickerton d. Smith/Cassidy
SF: R Dunlop/M Wilson d. Chrystal/Betts

FI: Thompson/Bickerton d. Dunlop/Wilson

GIRLS
SF: Edna McColl d. Thelma Rice 6-3 5-7 6-1
SF: Thelma Coyne d. ??

FI Thelma Coyne d. Edna McColl 6-1 6-1


Rain interrupted. the championships on a number of occasions. Louie Bickerton defended her 'triple crown' from the previous year's titles.

-----

October 1-6, Hot Springs, Virginia, USA

FI: Eunice Dean d. Theodosia Smith 6-2, 6-3

-----

circa early October, Balkan Championships, Athens, Greece (Clay)

FI: Simona Butculescu (Rom) d. Mlle Racota (Rom) 6-3 6-3

MX: Schmidt/Simona Butculescu (Rom) d. Botez/Mlle Racota (Rom) 6-2 6-2

-----

October 1-9, Welsh Covered Court Championships, Craigside, Wales (Indoors on Wood)

FI: Dulcie Kitson (SA) d. Barbara Drew 7-5 6-2

DF: Jackie McAlpine/Billie Yorke d. Dora Beazley/Barbara Drew 7-5 6-0

MX: Billie Yorke/Nigel Sharpe d. Mrs D. Pratt/Charles Hare 5-7 6-2 6-3

-----

October 1-6 Godalming, England

FI: Jean Saunders d. Nancy Dickin 6-3 5-7 6-3

-----

October ????. Montpellier Tournament, Montpellir, France (Clay)

SF: Simone Mathieu d. Edith Belliard 6-0 6-2
SF: Aimée Cochet Charpenel d. Colette Bernard 6-3 6-4

FI: Simone Mathieu d.Aimée Cochet Charpenel 6-2 7-5

Though we lack exact dates Montpellier and Ganges are in the same region of the south of France. No doubt these two events were held back in back, probably in early October.

Last edited by Rollo; Mar 4th, 2019 at 05:33 PM.
Rollo is offline  
post #48 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:56 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of October 8-14

October ????. Ganges Tournament, Ganges, Hérault , France (Clay)

SF: Simone Mathieu d.Mme Courtés 6-2 6-2
SF: Colette Bernard d.Mme Pfister 6-3 1-6 9-7

FI: Simone Mathieu d. Colette Bernard 6-3 6-2

MX: Simone Mathieu/Jean Lesueur d. Colette Bernard /Cormouls 7-5 6-4

-----

October 8-13 Felixstowe Tournament, Felixstowe, England

Singles (Draw=23)

1R: Joan Ridley d. E Worrall 6-2 6-4
1R: Lucy Pretty d. I D Rowlstone 6-1 6-4
1R: M MacTier d. Mrs E Biddle 6-4 6-3
1R: Mrs B R Lawrence d. Mrs E D Johnson 6-1 6-1
1R: Nancy Palmer Edwards d. E Winlove 8-6 6-1
1R: M Wynne d. B R Riley 4-6 6-1 11-9
1R: Jean Saunders d. Mrs M G Smith 6-4 6-2

2R: Ridley d. Pretty 6-3 6-3
2R: MacTier d. Lawrence 6-1 8-6
2R; Gethyn Harry d. M Woods 6-0 6-0
2R: Freda Scott d. Mrs E A Kemp 6-0 6-2

2R: Effie Peters d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 4-6 6-4
2R: Helen Burr d. J Anderson 6-3 6-3
2R: Nelly Adamson d. Palmer Edwards 6-3 6-0
2R: Saunders d. Wynne 7-5 6-2

QF: Ridley d. MacTier 6-4 6-3
QF: Harry d. Scott 4-6 6-2 6-4
QF: Peters d. Burr 6-1 6-2
QF: Saunders d. Adamson 6-2 7-5

SF: Ridley d. Harry 6-1 6-2
SF: Saunders d. Peters 7-5 3-6 6-2

F: Joan Ridley d. Jean Saunders 4-6 6-2 6-1

Last edited by Rollo; Mar 4th, 2019 at 05:30 PM.
Rollo is offline  
 
post #49 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:56 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of October 15-21

October 15-20 and 22-23, British Covered Court Championships, London, England (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=32)

1R: Phyllis King d. Nina Borein Brown 6-0 6-0
1R: M B Hobson d. Aurea Edgington 6-3 6-4
1R: Jeanette Morfey d. Joy Cunningham 6-3 10-8
1R: Joan Strawson d. Tiny Alston 6-2 6-2
1R: Elsie Pittman d. Sheila Paterson default
1R: Gethyn Harry d. Rita Jarvis 6-3 6-2
1R: Effie Peters d. Dorothy Crouch 6-4 6-2
1R: Betty Soames d. Catherine Willoughby 6-3 6-1

1R: Joan Ridley d. Penny Weekes 6-2 6-0
1R: Helen Dyson d. Doreen Pleydell-Bouverie default
1R: Betty Batt d. Judith Backhouse 8-6 6-1
1R: Patsy O’Connell d. Cecily Marriott 3-6 6-1 6-3
1R: Alexandra McOstrich d. J D Ley 6-4 6-2
1R; Eileen Whittingstall d. Kathleen Robertson 6-1 6-3
1R: Susan Noel d. Dorothy Hill 6-0 6-3
1R: Mary Hardwick d. G E Tomblin 6-3 6-4

2R: King d. Hobson 6-1 6-1
2R: Morfey d. Strawson 6-1 6-0
2R: Pittman d. Harry 6-3 6-4
2R: Peters d. Soames 6-1 6-2

2R: Ridley d. Dyson 7-5 6-3
2R: Batt d. O’Connell 6-4 6-1
2R: McOstrich d. Whittingstall default
2R: Hardwick d. Noel 7-5 6-1

QF: King d. Morfey 6-3 6-4
QF: Pittman d. Peters 4-6 6-2 7-5
QF: Ridley d. Batt 6-3 6-2
QF: Hardwick d. McOstrich 7-5 6-4

SF: King d. Pittman 6-1 6-1
SF: Hardwick d. Ridley 8-6 6-1

FI: Phyllis King d. Mary Hardwick 6-3 4-6 6-2

DF: Elsie Pittman/Billie Yorke d. Kitty Godfree/Susan Noel 0-6 6-3 6-4

MX: Peggy Scriven/Jean Borotra (Fra) d. Phyllis King/Ryuki Miki (Jpn) 4-6 6-4 6-4

Last edited by Rollo; Feb 2nd, 2015 at 10:48 PM.
Rollo is offline  
post #50 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:57 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of October 22-28

October 22-27, Surrey Covered Court Championships, Dulwich, Surrey, England (Indoors on Wood)

Singles (Draw=31)

1R: Elsie Pittman d. Gethyn Harry default
1R: Phyllis Grover d. Catherine Willoughby 4-6 6-2 6-3
1R: Joy Cunningham d. Rita Jarvis 6-2 6-4
1R: Betty Batt d. Penny Weekes 6-4 6-1
1R: Joan Strawson d. Sheila Paterson 6-2 6-2
1R: M E Polden d. F J Hewitt default
1R: Sheila Chuter d. B R Riley 6-3 6-4
1R: G F Mathias d. Joan Ridley default

1R: Billie Yorke d. M S Mathias 6-1 6-1
1R: M B Hobson d. Patience Thomson 6-0 6-2
1R: Gladys Southwell d. Betty Soames 6-1 7-5
1R: Pamela Morison d. Mariana Wittenström 7-5 3-6 6-2
1R: Gladys Clarke-Jervoise d. Mary Whitmarsh 3-6 10-8 6-3
1R: F Hewitt-bye
1R: Mrs R L Allen d. Mrs W M Cayley 3-6 6-2 7-5
1R: Phyllis King d. Doreen Pleydell-Bouverie default

2R: Pittman d. Grover 7-9 6-2 6-2
2R: Cunningham d. Batt 6-4 7-5
2R: Strawson d. Polden 6-0 6-0
2R: Chuter d. Mathias 6-1 6-0

2R: Yorke d. Hobson 8-6 0-6 6-2
2R: Southwell d. Morison 6-2 6-1
2R: Clarke-Jervoise d. F Hewitt 6-1 6-1
2R: King d. Allen 6-0 6-1

QF: Pittman d. Cunningham 6-3 6-0
QF: Strawson d. Chuter 3-6 6-3 6-4
QF: Yorke d. Southwell 2-6 6-1 6-3
QF: King d. Clarke-Jervoise 6-0 6-0

SF: Pittman d. Strawson 8-6 6-3
SF: King d. Yorke 6-2 6-0

F: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2 2-6 6-4

FI: Elsie Pittman d. Phyllis King 6-2, 2-6, 6-4
--

DF: Joan Ingram/Billie Yorke d. Elsie Pittman/Joan Strawson 6-8, 6-4, 6-2
--

XDF: Ryuki Miki (JPN)/Phyllis King d. John Olliff/Joan Ingram 6-4, 4-6, 6-1
-----

Last edited by Rollo; Feb 2nd, 2015 at 10:52 PM.
Rollo is offline  
post #51 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:58 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of October 29-November 4

October 29-November 3, Cromer Covered Court Tournament, Cromer, Norfolk, England

FI: Joan Strawson d. Audrey Wright 6-3, 3-6, 6-4
--

DF: Peggy Bouverie/Joan Strawson d. Helen Dyson/Joan Ingram 7-5, 6-2
--

XDF: George Lyttleton-Rogers (IRL)/Joan Ingram d. David Jones/Helen Dyson 7-5, 6-3
-----

Last edited by Rollo; Sep 15th, 2010 at 02:36 AM.
Rollo is offline  
post #52 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:58 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of November 5-11

November 1-11, All Saints Tournament , Paris, France (Indoors on Wood)
Venue: Tennis Club of Paris

FI: Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld 7-5 6-4*

DF: Simone Barbier/Suzanne Pannetier d. Ida Adamoff/Mme Olivieri 6-4 6-3

MX: Jean Lesueur/Simone Barbier d. Marcel Bernard/Jacqueline Horner 4-6 6-4 6-4

*The Singles was valid for the Canet Cup

Last edited by DavidK; Jan 12th, 2013 at 02:24 PM.
Rollo is offline  
post #53 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:58 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of November 12-18

Circa November 12-17, Queensland Championships, Brisbane, Queensland, Australia

QF: Emily Westacott d. A Lewis 6-8 6-1 6-0
QF: Ada Bowness d. Mrs Brown 6-2 6-0
QF: Mrs R Stone d. Sadie Moon wo
QF: May Hardcastle d. Mrs Gennon 6-0 6-3

SF: Westacott d. Bowness 6-3 6-4
SF: Hardcastle d. Stone 6-0 6-0

FI Westacott d. Hardcastle 6-4 7-5

Mixed doubles
SF: Gar Moon/Sadie Moon d. Les Hancock/Ada Bowness 6-0 6-4
SF: Adrian Quist/Emily Westacott d. John Grinstead/May Hardcastle 3-6 6-1 6-1

FI: ??

GIRLS
FI Edie Niemayer d. Lavina Singleton 9-7 6-2

Emily Westacott may have had. to default from the mixed. final as she had. to travel to Sydney to play in the test match against the visiting English squad.

The ladies' doubles championship may not have been played.
-----

November 12-18 Geneva, Switzerland (Wood)

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA) 6-2, 7-5

DF: Joan Ingram (GBR)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (FRA)/Frau Fehlmann 6-0, 6-2

XDF: Antoine Gentien (FRA)/Lolette Payot d. Roland Journu (FRA)/Joan Ingram (GBR) 6-3, 6-2
------------------------------------------------------

November 12-18, Rouen, France (Indoors)

FI: Mme Aubert d. Edith Belliard 7-5 6-3

Last edited by DavidK; Apr 7th, 2013 at 01:53 PM.
Rollo is offline  
post #54 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:58 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of November 19-25

November 3-24 Argentine Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

FI: Monica Ricketts d. Maria Garcia de Sola 2-6 6-1 6-3

DF: Maria Garcia de Sola/Maria Moss d. I. Leonard/Monica Ricketts 6-2 7-5

MX: Mrs Edwards/ Hector Cattaruzza d. Mrs Cable/Ollua 6-1 6-4

-----

November 21-22, Australia vs Great Britain, Sydney, Australia

Day One


Emily Westacott d. Evelyn Dearman (GB) 6-3 10-8
Joan Hartigan d. Nancy Lyle (GB) 2-6 6-3 6-3
Dorothy Round (GB) d. Louie Bickerton 6-4 6-2
Westacott/Hartigan d. Dearman/Lyle (GB) 6-4 2-6 8-6

Day Two


Evelyn Dearman (GB) d. Louie Bickerton 6-4 5-7 6-1
Dorothy Round (GB) d. Joan Hartigan 6-2 2-6 6-3
Emily Westacott d. Nancy Lyle (GB) 4-6 6-3 6-2
Round/Dearman (GB) d. Bickerton/Hartigan 1-6 6-4 9-7

AUS won by one game!

-----

November 19-25, Swiss Covered Court Tournament, Zurich, Switzerland (Indoors on Wood)

SF: Lolette Payot d. Frau Fehlmann 6-2 6-1
SF: Ida Adamoff (Fra) d. Paula Stuck (Ger) 6-3 6-0

FI: Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 5-7 6-2

DF: Ilse Friedleben (Ger)/Lolette Payot d. Ida Adamoff (Fra)/Mlle von Eisen 6-3 6-2

MX: Ida Adamoff (Fra)/Marcel Bernard (Fra) d. Lolette Payot/Coco Gentien (Fra) 6-4 9-11 6-3

-----

November 19-30, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica

SF: Ethel Poulle d. Mrs Richardson 6-2 0-6 6-4
SF: Madge Farquharson d. Marion Wortley 3-6 6-2 6-4

FI: Ethel Poulle d. Madge Farquharson 6-2 11-9

DF: Madge Farquharson/Ethel Poulle d. Joyce Dent/Dorothy Watson 6-3 6-4

MX: Dorothy Watson/Donald Leahong vs Edna da Costa/Bertrand Clark, unfinished with score at 1 set-all

This tournament was usually held circa April. Madge Farquharson was more than likely a relation of Maud Farquharson, who retired from tournament play circa 1930.

-----

late November, Saint-Quentin, France (Indoors)

FI: Suzanne Pannetier d. Mme V. Pouillard ????

Last edited by Rollo; Jun 7th, 2016 at 03:59 PM.
Rollo is offline  
post #55 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:59 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of November 26-December 2

November 24-December 1, New South Wales Championships, Sydney, New South Wales, Australia (Grass)

Qualifying


Q1: Thelma Rice d. J Colless 4-6 7-5 6-3
Q1: Dulcie Eldridge d. Peg Colbert 6-3 6-4
Q1: Helen Bowker d. Mrs Donaldson 6-4 3-6 6-4
Q1: Pauline Spencer-Parsons d. C Mack 6-4 6-3

Q2: Rice d. Eldridge 6-1 5-7 6-2
Q2: Spencer-Parsons d. Bowker 6-4 6-4
Q2: Marcia Chew d. J Bruce 4-6 6-4 7-5
Q2: Beth Peach d. S Crookston 3-6 6-3 6-3

Singles: (Main Draw=32)


1R: (2)Joan Hartigan d. May Blick 7-5 6-3
1R: Vera Selwin d. Joyce Williams 6-2 1-6 6-3
1R: (*)Shirley Whittaker d. Thelma Rice 6-2 6-2
1R: (8)Nell Hopman d. Eileen Peach 6-2 6-0
1R: (3)Evelyn Dearman (GB) d. Beth Peach 6-0 6-1
1R: (*)Ula Valkenburg d. Agnes Tosh 6-4 6-2
1R: Allison Hattersley d. Muff Wilson 6-1 6-2
1R: (6)Emily Westacott d. Thelma Coyne 7-5 6-3
1R: (4)Nancy Lyle (GB) d. Dot Dingle 6-1 6-2
1R: (*)Nancy Chitty d. Kath Campbell 6-4 6-4
1R: Frances Hoddle-Wrigley d. Cherie Bubb 6-1 6-3
1R: (5)Louie Bickerton d. Pauline Spencer-Parsons 6-2 6-3
1R: (7)Mall Molesworth d. Mrs McTaggart 6-1 6-2
1R: (*)Marjorie McFarlane (NZ) d. Gwen Utz wo
1R: Peg Menzies d. Marcia Chew 4-6 6-4 13-11
1R: (1)Dorothy Round (GB) d. Enid Williams 6-2 6-0

2R: Hartigan d. Selwin 6-1 6-3
2R: Hopman d. Whittaker 1-6 6-2 6-4
2R: Dearman d. Valkenburg 6-4 6-4
2R: Westacott d. Hattersley 6-2 2-6 6-2
2R: Lyle d. Chitty 6-3 6-2
2R: Bickerton d. Hoddle-Wrigley 6-2 6-2
2R: Molesworth d. MacFarlane 7-5 6-2
2R: Round d. Menzies 6-3 6-1

QF: Hartigan d. Hopman 6-8 6-1 6-3
QF: Westacott d. Dearman 12-10 ret.
QF: Lyle d. Bickerton 6-4 8-6
QF: Round d. Molesworth 6-1 6-2

SF: Westacott d. Hartigan 7-5 6-4
SF: Round d. Lyle 7-5 6-3

FI: Dorothy Round (GB) d. Emily Westacott 6-2 6-0

Doubles
Q1: Mrs Roderick Menzel (Cz)/Eileen Peach d. Cherie Bubb/Pauline Spencer-Parsons wo
Q1: Mrs Humphreys/Peg Menzies d. C Mack/M Storey 6-3 6-3
Q1: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs McKenzie/Miss Hill 6-0 6-0
Q1: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. J Colless/W Huxley 6-4 3-6 10-8

Q2: Mrs Gosbell/Mrs Travers d. Mrs R Menzel/Eileen Peach 6-2 6-1
Q2: Mrs H Betts/Mrs Harper d. Mrs Humphreys/Peg Menzies 6-3 21 ret
Q2: Beth Peach/Thelma Rice d. Helen Bowker/D. McCourt 6-2 4-6 6-2
Q2: Ethel Chrystal/Garlick d. Mrs McTaggett/J Bruce 6-3 79 6-2

1R: Hopman/Round d. Chew/Campbell 6-2 6-4
1R: Molesworth/Westacott d. Macfarlane Wilson 5-7 6-4 6-4
1R: Dearman/Lyle d. Sylvia Harper/Valkenburg 6-0 6-0
1R: Hattersley/Selwin d. Beth Peach/Rice 6-0 6-3
1R: Chitty/Blick d. Travers/Gosbell 6-3 6-3
1R: Dingle/Coyne d. Betts/Harper 7-5 108
1R: Bickerton/Hartigan d. Whittaker/Hoddle-Wrigley 6-1 6-1
1R: Chrystal/Garlick d. J Williams/Tosh 6-3 4-6 7-5

QF: Molesworth/Westacott d. Dingle/Coyne 4-6 6-3 6-2
QF: Bickerton/Hartigan d. Selwin/Hattersley 5-7 7-5 6-0
QF: Hopman/Round. d. Chrystal/Garlick 6-0 8-6
QF: Dearman/Lyle d. Chitty/Blick 6-1 6-1

SF: Hopman/Round. d. Molesworth/Westacott 6-4 6-1
SF: Dearman/Lyle d. Bickerton/Hartigan 6-4 6-0

FI: Evelyn Dearman (GB)/Nancy Lyle (GB) d. Nell Hopman/Dorothy Round (GB) 6-4 6-0

Mixed Doubles

PR: John Grinstead/Hoddle-Wrigley d. Norman Peach/Gwen Utz 5-7 6-3 97
PR: J Huxtable/H Bowker d. G Fry/Mrs H Betts 6-1 6-4

1R: Adrian Quist/Ula Valkenurg d. Dave Thompson/Allison Hattersley 1-6 6-3 9-7
1R: Harry Hopman/Nell Hopman d. J Huxtable/H Bowker 6-0 1-6 6-1
1R: Enrique Maier (Sp)/Joan Hartigan d. Grinstead/Hoddle-Wrigley 6-3 4-6 6-4
1R: Vernon Kirby (SA)/Nancy Lyle (GB) d. D. Ferguson/Thelma Coyne 6-3 6-2
1R: G Pat Hughes (GB) /Evelyn Dearman (GB) d. HB Austin/C Mack 6-0 8-6
1R: Roderich Menzel (Cz)/Louie Bickerton d. ??
1R: Ray Dunlop/Emily Westacott d. Arthur Huxley/Shirley Whittaker 6-1 6-4
1R: Fred Perry (GB)/Dorothy Round (GB) d. Bruce Moore/Marjorie MacFarlane (NZ) 6-3 6-4

QF: Hopman/Hopman d. Maier/Hartigan 6-2 6-4
QF: Kirby/Lyle d. Hughes/Dearman 7-5 6-3
QF: Menzel/Bickerton d. Quist/Valkenburg 1-6 6-4 108
QF: Perry/Round. d. Dunlop/Westacott 6-3 6-1

SF: Hopman/Hopman d. Bickerton/Menzel 6-4 6-4
SF: Round/Perry d. Lyle/Kirby 6-4 6-4

FI: Dorothy Round (GB)/Fred Perry (GB) d. Nell Hopman/ Harry Hopman 6-3 6-4

In the singles, eight were seeded. and. four 'were placed' in the draw. Players listed. with (*) are those 'placed'. Muff Wilson was also named. in the initial list, but seems to have been discounted.

-----

November 28-December 3, Bengal Championships, Calcutta, India

FI: Jenny Sandison d. Leila Row 6-3 6-3

DF: Mrs Graham/Jenny Sandison d. Lena McKenna/Miss Parrot 6-4 6-1

MX: Lena McKenna/Douglas A. Hodges d. Miss Homan/Ronald G. McInnes 7-5 6-4

-----

November 26- December 1 Queen's Electric Light Tournament, London, England (Indoors)
Venue: Queen's Club

F: Elsie Pittman d. Joan Ingram 6-2 6-3

Last edited by Rollo; Feb 3rd, 2015 at 12:45 AM.
Rollo is offline  
post #56 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 01:59 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of December 3-9


Last edited by Rollo; Feb 3rd, 2015 at 12:13 AM.
Rollo is offline  
post #57 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 02:00 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of December 10-16

circa December 10-15, Victorian Championships, Melbourne, Victoria, Australia
Venue: Played mostly at Albert Park as Kooyong Grounds were under 20ft of water from torrential downpours

1R: Dorothy Round (GB)[1] d. Lorna Smith 6-4 6-0
1R: Shirley Whittaker d. Kath Le Messurier 6-4 7-5
1R: Nancy Chitty d. Gwen Griffiths 6-1 6-4
1R: Nancy Wynne d. Allison Hattersley [8] 6-4 6-4
1R: Evelyn Dearman (GB)[4] d. Frances Hoddle-Wrigley 6-2 6-1
1R: Dot Bellamy d. Doris Mauger 3-6 6-3 6-1
1R: Marjorie MacFarlane (NZ) d. Gwen Stevenson 6-3 6-4
1R: Sylvia Harper d. Thelma Rice 6-2 6-1
1R: Nell Hopman [6] d. Edna Harry 6-2 6-1
1R: Truda Cox d. ?
1R: Nancy Lyle (GB)[5] d. Thora Chittick 6-0 6-1
1R: Thelma Coyne d. Gladys Toyne 6-1 6-2
1R: Lorna Dickens d. Doreen Cole Malcolm (SA)[7] 6-3 6-3
1R: May Blick bye? (or walkover from Westacott[3]?)
1R: Dot Stevenson d. Mary Chapman 6-2 6-2
1R: Joan Hartigan [2] d. A. Cox 6-2 6-1

2R: Round [1] d. Whittaker 6-3 6-2
2R: Chitty d. Wynne 6-4 6-4
2R: Dearman [4] d. Bellamy 6-1 6-2
2R: MacFarlane d. Harper 8-6 3-6 6-4
2R: Hopman [6] d. Cox 6-1 6-3
2R: Lyle [5] d. Coyne 6-4 6-1
2R: Blick d. Dickins 6-4 6-4
2R: Hartigan [2] d. Stevenson 6-2 6-3

QF: Round [1] d. Chitty 6-1 6-1
QF: Dearman [4] d. MacFarlane 6-2 6-2
QF: Hopman [6] d. Lyle [5] 7-5 1-6 6-4
QF: Hartigan [2] d. Blick 3-6 6-4 6-1

SF: Round [1] d. Dearman [4] 6-4 8-6
SF: Hartigan [2] d. Hopman [6] 6-8 6-1 7-5

FI: Dorothy Round (GBR) d. Joan Hartigan 9-7, 6-0
--

Doubles
1R: Pett/Chittick d. E Harry/A Scott 6-4 6-0
1R: Chitty/Bellamy d. MacFarlane NZL/Mrs HV (Mavis?)McKay 6-4 6-3
1R: Hoddle-Wrigley/Rosemary?Rees d. Marcia Chew/T Rice 6-1 6-1
1R: Dearman/Lyle d. Bayley/partner w/o
1R: Toyne/T Cox d. Chapman/N Sara 6-4 6-3

2R: Round/Harper [2] d. Mrs CF Barnes/C McCrae 6-1 6-1
2R: Blick/Woodward d. Edna Collison/O'Halloran 6-1 6-3
2R: Hartigan/Hopman [3] d. Pett/Chittick 6-3 6-3
2R: Chitty/Bellamy d. Hoddle-Wrigley/Rees 6-8 6-3 6-4
2R: Malcolm/Sadie Berryman d. L Smith/L Dickens 12-10 0-6 6-3
2R: Gwen Stevenson/Dot Stevenson d. Griffith/Le Messurier 6-2 5-7 7-5
2R: Hattersley/Coyne d. Whittaker/Mauger 6-3 6-3
2R: Dearman/Lyle [1] d. Toyne/Cox 6-0 7-5

QF: Round/Harper [2] d. Blick/Woodward 4-6 6-2 6-4
QF: Hartigan/Hopman [3] d. Chitty/Bellamy 6-4 5-7 12-10
QF: Stevenson/ Stevenson d. Malcolm/Berryman 4-6 6-1 6-2
QF: Dearman/Lyle [1] d. Hattersley/Coyne 6-1 4-6 6-2

SF: Round/Harper [2] d. Hartigan/Hopman [3] 6-4 3-6 6-3
SF: Lyle/Dearman [1] d. Stevenson/Stevenson 6-2 6-0

FI: Lyle/Dearman [1] d Round/Harper [2] 6-2 6-2

Note: 4th seeds were Malcolm and Emily Westacott. Berryman appears to have replaced Westacott

Mixed Doubles
SF Round/Fred Perry (GB) [1] d Malcolm/Roy Malcolm (SA) 7-5 6-3
SF Hopman/Harry Hopman [2] d Hattersley /Dave Thompson 6-3 7-5

FI Hopman/Hopman [2] d Perry/Round [1] 6-4 6-4

(Note: Seeded 3: Dearman/Adrian Quist; seeded 4: Hartigan/Don Turnbull
The mixed final was postponed and played 12 January during Australian Champs

GIRLS
FI: Nancy Wynne d Coyne 8-6 4-6 10-8

DF D. Stevenson/Wynne d O'Halloran/Walters 6-3 6-1

-----

December 2-17, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Clay)
Venue: Ellis Park

FI: Audrey de Smidt d. Alida Neave 5-7 6-3 6-1

DF: Audrey de Smdit/Irene Peacock d. Alice Hathorn/Winifred Lowe 6-4 6-4

MX: Winifred Lowe/Cyril Robbs d. Audrey de Smidt/Jack Condon 6-2 6-3

Last edited by Rollo; Jan 5th, 2018 at 05:08 PM.
Rollo is offline  
post #58 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 02:00 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of December 17-23

December 17-22 Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

FI: Dorothy Round (GB) d. Birdy Bond 7-5 6-4

-----

Circa mid-December, Calcutta Lawn Tennis Championship, Calcutta, India
Venue: Calcutta Lawn Tennis Club

SF: Jenny Sandison d. Miss Homan 6-2 8-6
SF: M. Parrott d. Marjorie Stork 6-4 7-5

FI: Jenny Sandison d. M. Parrott 7-5 6-3

DF: Jenny Sandison/Marjorie Stork d. Hyacinth Harvey-Johnston/M. Parrott 6-4 6-3

MX: Jenny Sandison/[Cotah] Krishnaswamy d. Mrs E.S. Graham/Subba Sawnhey 6-4 3-6 6-3

Last edited by Rollo; Apr 6th, 2016 at 12:05 AM.
Rollo is offline  
post #59 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 02:00 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Week of December 24-30

December 16-30 Coupe de Noel, Sporting Club de Paris, Paris, France (Wood)

FI: Suzanne Pannetier d. Nelly Adamson (Bel) 6-4 7-5

DF: Ida Adamoff/Nelly Adamson (Bel) d. Simone Barbier/Suzanne Pannetier 6-3 6-2

MX: Marcel Bernard/Simone Gorednitchenko d. Giorgio Palmieri (Ity)/Yvana Orlandini 6-0 6-2

-----


December 24-30, Beau Site Christmas Meeting, Cannes, France (Clay)
Venue: Beau Site Hotel

SF: Simone Mathieu d. Alice Weiwers (Lux) 6-1 8-6
SF: Muriel Thomas (GB) d. Cosette St Omer Roy 6-3 6-1

FI: Simone Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-2 7-5

DF: Cosette Saint-Omer-Roy/Alice Weivers (Lux) d. Simone Mathieu/Muriel Thomas (GB) 6-2 8-6

MF: Vladimir Landau (Mon)/Simone Mathieu d. Edmond Lotan/Muriel Thomas 9-7 4-6 6-3

Last edited by Rollo; Jan 16th, 2015 at 02:19 AM.
Rollo is offline  
post #60 of 471 (permalink) Old Sep 15th, 2010, 02:01 AM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1934 results

Comings and Goings

Married: Sarah Palfrey, to Mr Fabyan
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome