1966 Results - Page 3 - TennisForum.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #31 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:13 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of July 4-10

July 4-9 Welsh Championships Newport, Wales, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 25)

1R: Maria Bueno (Bra) d. M Simmons 6-0 6-0
1R: Vicki Berner (Can) d. Mrs H.G. Swabey 6-1 6-1
1R: Rosie Casals (US) d. Graciela Moran (Arg) 6-1 6-1
1R: Delaille Hewitt (SA) d. Mrs J.C. Rowe 6-1 6-1
1R: Judy Tegart (Aus) d. M. Jones 6-2 6-0
1R: Corinne Molesworth d. ????
1R: Landsfield d. ????
1R: Norma Baylon (Arg) d. Maylis Burel (Fra) 6-4 7-5

1R: Annette Van Zyl (SA) d. Sue Mappin 6-3 6-2
1R: Alex Soady d. ????
1R: Angelique Newcombe (Ger) d. ????
1R: Gail Sherriff (Aus) d. ????

1R: Virginia Wade d. ????
1R: Diane Bridger d. ????
1R: Elizabeth Ernest* d. ????
1R: Billie Jean King (US) d. Jill Cooper 6-1 6-1

2R: Bueno d. Berner 6-1 6-1
2R: Casals d. Hewitt 6-0 6-1
2R: Tegart d. Molesworth 6-0 6-3
2R: Baylon d. Landsfield 6-0 6-2

2R: Van Zyl d. Soady 7-5 6-1
2R: Sherriff d. Newcombe 6-1 6-1
2R: Wade d. Bridger 6-1 7-5
2R: King d. Ernest 6-1 6-3

QF: Bueno d. Casals 3-6 6-2 6-3
QF: Baylon d. Tegart 1-6 6-1 6-??
QF: Van Zyl d. Sherriff 6-2 6-3
QF: Wade d. King 9-7 4-6 6-2

SF: Bueno d. Baylon d. 6-1 6-1
SF: Van Zyl d. Wade 6-4 8-6

FI: Maria Bueno (Brz) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-0

DF: Rosie Casals (US)/Billie Jean King (US) d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 6-0 9-7*

Wade "forcing all the way", upsets the Wimbledon champ. In BJK's defense, her match vs Wade her third of the day, her Wimbledon triumph delaying Mrs King's earlier matches. Casals amazes the crowds with her hit-it-between the legs volley-her specialty.

Draw notes:

* Should it be Evelyn or Elizabeth Ernest in 2R?
* Double check doubles final. Ugarte has 6-0 9-7. I had 6-2 6-0. for now I'm going with Ugarte's score.

-------

July 4-9, Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Singles (Draw=20)

1R: Stephanie DeFina (US) d. Marilyn Roantree 6-0 6-0
1R: Maureen O’Brien d. Anne Lightfoot 6-4 6-1
1R: Geraldine Barniville d. Martha Emerson 6-1 6-0
1R: Lorna Croskerry d. M. Lydon 6-2 6-1

2R: Margaret Smith (Aus) d. Patricia O’Gorman 6-1 6-0
2R: Carol Ann Loop (US) d. Theresa Carton 6-0 6-1
2R: DeFina d. O’Brien 6-1 6-2
2R: Fay Toyne (Aus) d. Eleanor McFadden 6-4 6-1

2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Anthea Goodbody 6-2 6-3
2R: Tory Fretz (US) d. Judy Gallagher 6-0 6-0
2R: Barniville d. Croskerry 6-1 5-7 6-4
2R: Kathy Harter (US) d. Ann Keegan 6-1 6-1

QF: Smith d. Loop 6-3 6-1
QF: Toyne d. DeFina 6-4 2-6 6-3
QF: Starkie d. Fretz 6-1 6-4
QF: Harter d. Barniville 6-3 7-5

SF: Smith d. Toyne 6-2 6-3
SF: Harter d. Starkie 6-4 1-6 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d. Kathy Harter (US) 6-2 6-1

Doubles (Draw=16)


1R: Geraldine Barniville/Margaret Smith (Aus) d. Joan Morton/Annette O’Gorman 6-1 6-0
1R: Mrs M. Fitzpatrick/E. Law d. E. Collopy/C. Short 6-2 6-2
1R: Heather Flinn/Betty Lombard d. Judy Gallagher/Marilyn Roantree 6-0 6-1
1R: Stephanie DeFina (US)/Carol Ann Loop (US) d. Helen Lennon/Catherine O’Reilly 6-0 6-1

1R: Kathy Harter (US)/Tory Fretz (US) d. C. Kevoney/M. McDavitt 6-0 6-0
1R: Jennifer Cronin/Anne Lightfoot d. R. Bredinihan (?)/M. O’Shea 6-0 6-1
1R: Maureen O’Brien/Patricia O’Gorman d. E. Dunne/K. Dunne 6-0 6-0
1R: Elizabeth Stakie (GB)/Fay Toyne (Aus) d. M. Lydon/Eleanor McFadden 6-2 6-0

QF: Barniville/Smith d. Fitzpatrick/Law 6-1 6-0
QF: DeFina/Loop d. Flinn/Lombard 6-3 6-2
QF: Harter/Fretz d. Cronin/Lightfoot 6-0 6-2
QF: Starkie/Toyne d. O’Brien/P. O’Gorman 6-1 6-2

SF: Barniville/Smith d. DeFina/Loop 6-2 7-5
SF: Starkie/Toyne d. Harter/Fretz 6-4 7-5

FI: Geraldine Barniville/Margaret Smith (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB)/Fay Toyne (Aus) 5-7 6-2 6-0

Mixed Doubles (Draw=15)


1R: Fay Toyne (Aus)/Jim Moore (Aus) d. Patricia O’Gorman/B. Anderson 6-2 6-2
1R: Carol Ann Loop (US)/Jerry Cromwell (US) d. Geraldine Barniville/Harry Barniville 6-3 8-6*
1R: Lorna Croskery/Peter Jackson d. Judy Gallagher/John O’Shea 6-4 6-4
1R: Liz Starkie (GB)/Keith Wooldridge (GB) d. M. Lydon/Luis Tavares (Bra) 6-1 6-0

1R: Kathy Harter (US)/Clay Iles (US) d. Eleanor McFadden/Michael Hickey 6-1 6-3
1R: Stephanie DeFina (US)/J. Osbourne d. Maureen O’Brien/J. O’Brien 6-3 6-2*
1R: Tory Fretz (US)/Graham Stilwell (GB) d. Bernadette Burke/Redmond O’Donoghue default
1R: Margaret Smith (Aus)/Premjit Lall (Ind)-bye

QF: Toyne/Moore d. [Loop/Crowell or DeFina/Osbourne] ????
QF: Starkie/Wooldridge d. Croskery/Jackson 5-7 7-5 6-4
QF: Harter/Iles d.
[Loop/Crowell or DeFina/Osbourne] ????
QF: Smith/Lall d. DeFina/Osbourne 6-3 6-4

SF: Toyne/Moore d. Starkie/Wooldridge ????
SF: Smith/Lall d. Harter/Iles 10-8 5-7 6-3

FI: Fay Toyne (Aus)/Jim Moore (Aus) d. Margaret Smith (Aus)/Premjit Lall (Ind) 6-4 6-2

Geraldine Barniville’s success in the women’s doubles event was the first title win by an Irish player at the Irish Championships in thirteen years.

Draw Note:

The two mixed doubles marked * may be switched in the draw.

-----

July 4-9 Scottish Championships Edinburgh, Scotland, UK (Grass)

FI: Winnie Shaw d Joyce Williams 6-4 2-6 7-5

DF: Winnie Shaw/Joyce Williams/B McCallum/J McAlpine 6-1 6-2

-----

July 4-9 East Of England Championships Felixstowe, England, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 33)

2R: Jill Blackman (Aus) d. C George 6-2 6-0
2R: Jean Stedman d. J Lee 6-2 6-3
2R: Margaret Harris d. Penny Hardgrave 6-2 3-6 9-7
2R: Jean French d. G L Bish 6-1 6-1
2R: Greta Delport (SA) d. J Rudland 6-1 6-1
2R: Mrs A R Long d. Mrs J Shearing 6-0 7-5
2R: Nirupama Vasant (Ind) d. Y O Grimwade 6-3 6-0
2R: Robin Lloyd d. J M Scott 6-0 6-0

2R: Laura Rossouw (SA) d. M.M. Davey 6-0 6-0
2R: E.J. Allen d. Celia French 6-2 6-1
2R: Pat Faulkner d. Caroline Camp 6-3 6-3
2R: G. Dove (SA) d. Alison Cox 2-6 6-1 6-2

2R: Wendy Hall d. P A Prentice 6-4 6-1
2R: Mrs J.B. Lillis d. Khan Begum (Ind) 1-6 6-2 9-7
2R: Pepy Munslow d. ????
2R: Rita Bentley d. R P Poole 6-2 6-1

3R: Blackman d. Stedman 6-3 7-5
3R: Harris d. French 6-1 6-1
3R: Delport d. Long 6-1 6-1
3R: Lloyd d. Vasant 7-5 6-3

3R: Rossouw d. Allen 6-0 6-2
3R: Faulkner d Dove (6-2 7-5
3R: Hall d. Lillis 9-7 6-8 6-4
3R: Bentley d. Munslow 6-2 6-1

QF: Blackman d Harris 6-0 2-6 8-6
QF: Delport d Lloyd 6-4 6-3
QF: Rossouw d Faulkner 6-3 6-4
QF: Bentley d Hall 6-2 6-2

SF: Blackman d Delport 6-1 6-1
SF: Rossouw d Bentley 6-4 6-4

FI: Jill Blackman (Aus) d Laura Rossouw (SA) 6-3 6-4

DF: Rita Bentley/Jill Blackman (Aus) d Patricia Faulkner/Robin Lloyd 6-4 7-5

-----

July 5-11 Ostrava Tournament, Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Jitka Volavkova d Alena Palmeova 6-2 6-4
SF: Vlasta Vopickova d Marie Neummanova 6-2 6-2

FI: Jitka Volavkova d Vlasta Vopickova 6-3 6-2

DF: Jitka Volavkova/Vlasta Vopickova d Olga Lendlova/Alena Palmeova 1-6 6-3 12-10

-----

July 4-10 Beerschot International. Antwerp, Belgium (Clay)

SF: Nell Truman (GB) d Michele Kahn 1-6 6-4 6-4
SF: Christiane Mercelis d Monique Bedoret 6-0 6-1

FI: Nell Truman (GB) d Christiane Mercelis 7-5 6-4

DF: Monique Bedoret/Christiane Mercelis d Michele Kahn/Nell Truman (GB) 6-3 6-2

-----

July 3-10 Swedish Championships Bastad, Sweden (Clay)


1R: Liv Paldan (Nor) d Nell Hopman (Aus) 6-2 2-6 6-4
1R: Eva Anderson d Rauza Islanova (USSR) 6-1 6-2

??

SF: Christina Sandberg d Frances McLennan (GB) 4-6 6-2 6-3
SF: Katarina Bartholdson d Eva Lundquist 6-4 6-1

FI: Christina Sandberg d Katarina Bartholdson 6-4 6-4

-----

July 4-10 Dusseldorf Tournament, Dusseldorf, Germany (Clay)

Draw=21

1R: Madonna Schacht (Aus) d Alice Tym (US) 6-4 6-1
1R: Elly Krocke (Neth) d Margrit Schultze 6-0 7-5
1R: Kora Schediwy d Nicole Seghers (Frn) 7-5 6-2
1R: E Szekerka d Helen Gourlay (Aus) 4-6 7-5 6-0
1R: Helga Niessen d Polita Palacios (Col) 6-1 6-0

2R: Edda Buding d Evelyne Terras (Frn) 6-2 5-7 9-7
2R: Trudy Groenman d Laspe 6-1 6-3
2R: Kirsten Seelbach d Schacht 6-1 3-6 6-2
2R: Sonja Pachta (Ast) d Amelie Hacks 6-8 6-2 6-1

2R: Helga Schultze d Glenda Swan (SA) 6-2 6-2
2R: Heidw Schildknecht Orth d Krocke 6-2 6-3
2R: Pat Walkden (Rho) d Schediwy 6-4 6-4
2R: Niessen d Szekerka 6-2 6-4

QF: Buding d Groenman 6-1 6-2
QF: Pachta d Seelbach 6-3 6-1
QF: Schultze d Orth 6-2 6-1
QF: Niessen d Walkden 9-7 6-0

SF: Buding d Pachta 6-2 6-2
SF: Schultze d Niessen 3-6 6-3 6-3

FI: Helga Schultze d Edda Buding 7-5 4-6 6-1

DF: Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) d Helga Niessen/Heide Orth 6-4 6-3

-----

July 9-10 Italy Versus France Sorrento, Italy (Clay)

Italy d France 8-5

Roberta Beltrame d Irene De Lansalut (Fra) 6-2 6-1
Francoise Durr (Fra) d Maria Teresa Riedl 6-2 6-4
Francesca Gordigiani d Chantal Langanay (Fra) 6-8 6-3 6-3
Lea Pericoli d Janine Lieffrig (Fra) 6-2 7-5
Silvana Lazzarino d Christiane Spinoza (Fra) 6-3 6-1
Christiane Spinoza (Fra) d Francesca Gordigiani 6-3 6-4
Silvana Lazzarino d Chantal Langanay (Fra) 6-3 6-4
Lea Pericoli d Francoise Durr (Fra) 6-0 0-6 6-0
Janine Lieffrig (Fra) d Maria Teresa Riedl 10-8 6-4

Francoise Durr/Janine (Fra) d Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 4-6 6-4 6-1
Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl d Irene de Lansalut/Christiane Spinoza (Fra) 6-1 6-0
Francoise Durr/Janine (Fra) d Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl default
Sylvana Lazzarino/lea Pericoli d Irene de Lansalut/Christiane Spinoza (Fra) 6-2 6-4

The Pericoli-Durr scores are almost unprecedented. 6-0 0-6 6-0!

-----

July 4-10 Western Championships, Indianapolis, Indiana, US (Clay)
Venue: Woodstock Club

Foreign Seeds: [1] Karen Krantzcke (Aus) [2] Kerry Melville (Aus)
Domestic: [1] Nancy Richey [2] Peachy Kellmeyer [3] Raymonde Jones [4] Peaches Bartkowicz

Draw=26

1R: Nancy Richey [1]-bye
1R: Carol Marquardt-bye
1R: Maryna Godwin (SA)-bye
1R: Elena Subirats (Mex) d Louise Gonnerman 6-3 6-1
1R: Raymonde Jones [3] d Sue Sterrett 6-2 6-0
1R: Becky Vest d Pat Stewart Edrich 6-4 6-1
1R: Nadine Netter d Pat Mosely 6-1 6-2
1R: Kerry Melville [2] d Anne Kernwein 6-2 6-3

1R: Peachy Kellmeyer [2]-bye
1R: Pat Cody-bye
1R: Patsy Rippy d Margaret Sisson 6-2 6-1
1R: Esme Emanuel d Pam Teeguarden 6-1 4-6 6-0
1R: Peaches Bartkowicz [4]-bye
1R: Mimi Henreid d Mary Anne Scheneber 6-1 6-1
1R: Barbara Mueller d Lulu Gongora (Mex) 6-3 8-6
1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Maria Guzman (Ecu) 6-1 10-8

2R: Richey [1] d Marquardt 6-0 6-0
2R: Subirats d Godwin 9-7 1-6 6-2
2R: Vest [3] d Jones 6-2 5-7 7-5
2R: Melville [2] d Netter 6-4 6-4

2R: Kellmeyer [2] d Cody 6-1 6-2
2R: Rippy d Emanuel 6-2 6-1
2R: Bartkowicz [4] d Henreid 6-0 6-3
2R: Krantzcke [1] d Mueller 6-4 2-6 8-6

QF: Richey [1] d Subirats 6-0 6-3
QF: Melville [2] d Vest [3] 2-6 7-5 6-2
QF: Kellmeyer [2] d Rippy 6-2 8-6
QF: Bartkowicz [4] d Krantzcke [1] 3-6 6-1 6-4

SF: Richey [1] d Melville [2] 6-2 6-0
SF: Kellmeyer [2] d Bartkowicz [4] 7-5 6-2

FI: Nancy Richey [1] d Peachy Kellmeyer [2] 6-0 6-1

DF: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) d Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin 4-6 6-2 6-1

-----

July 4-9 Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, New York, United States (Clay)
Venue: Orienta Beach Club.

2R: Barbara Lippe d Jean French 6-2 6-4
2R: Judy Dixon d Vija Vuskains 5-7 8-6 6-2

3R: Donna Floyd Fales [1] d. Joan Silbersher 6-1 6-1
3R: Doris Delord d. Carolyn Liguori 6-2 6-1
3R: Diane Matzner d. Marjorie Gengler 6-0 6-0
3R: Mimi Kanarek d. Ingrid Poschmann 6-1 6-2

3R: Marilyn Aschner [2] d. ????
3R: Kathy Checkett d. ????
3R: Adria Price d. Bev Packard 6-2 6-0
3R: Judy Dixon d. Barbara Lippe 7-5 6-2

QF: Fales [1] d. Delord 6-1 6-1
QF: Matzner d. Kanarek 6/1-6/2
QF: Aschner [2] d. Checkett 6-0 6-0
QF: Price d. Dixon 6-2 4-6 6-2

SF: Fales [1] d. Matzner 6-4 6-4
SF: Aschner [2] d. Price 6-1 6-4

FI: Donna Fales [1] d. Marilyn Aschner [2] 6-0 6-2

DF: Marilyn Aschner/Judy Dixon [1] d. Margo Mahony/Ann Symmers [2] 6-2 6-4

A minor event. Fales-returning from Wimbledon, is ranked #10 in the US.

-----

ends July 10 La Jolla Championships, La Jolla, California, United STates (Hard)

SF: Patti Hogan d Shirley Jones 10-12 6-1 6-1
SF: Dodo Bundy Cheney d Eileen Rahlens 6-2 9-7

FI: Patti Hogan d Dodo Bundy Cheney 5-7 6-3 6-4

Also used NYT.

Last edited by Rollo; Feb 13th, 2018 at 11:58 PM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #32 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:13 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of July 11-17

July 11-17 US Clay Court Championships, Milwaukee, Wisconsin, US (Clay)

Singles (Draw=32)

Seeds: [1] Richey [2] DeFina [3] Jones [4] Bartkowicz
Foreign Seeds: [1] Krantzcke [2] Melville [3] Subirats

1R: Nancy Richey [1] d. Ann Kerwein 6-0 6-0
1R: Patsy Rippy d. Lulu Gongora (Mex) 6-2 2-6 6-2
1R: Cindy Kemp d. Liz Blackford 6-2 6-2
1R: Maryna Godwin (SA) d. Mimi Henreid 6-3 6-1
1R: Peaches Bartkowicz [4] d. Maria Guzman (Ec) 6-2 6-3
1R: Jean Danilovich d. Louise Gonnerman 6-2 6-0
1R: Patti Hogan d. Roberta Zimman 6-0 6-2
1R: Kerry Melville [2] (Aus) d. Margaret Sisson 6-0 6-0

1R: Stephanie DeFina [2] d. Ellen Friedlander 6-2 6-4
1R: Nadine Netter d. Yale Stockwell 6-2 6-4
1R: Pixie Lamm d. Pat Stewart Edrich 7-5 6-2
1R: Elena Subirats [3] (Mex) d. Barbara Mueller 7-5 8-6
1R: Susan Butt (Can) d. Raymonde Jones [3] 0-6 9-7 6-2
1R: Esme Emanuel (SA) d. Marmme Fry 6-2 6-4
1R: Becky Vest d. Jackie Mueller 6-1 6-1
1R: Karen Kranzcke [1] (Aus) d. Pam Teeguarden 8-6 6-4

2R: Richey [1] d. Rippy 6-0 6-2
2R:Godwin d. Kemp 6-2 8-6
2R: Bartkowicz [3] d. Danilovich 6-0 6-0
2R: Melville [2] d. Hogan 6-3 6-2

2R: DeFina [2] d. Netter 6-1 6-3
2R: Subirats [3] d. Lamm 3-6 7-5 7-5
2R: Emanuel d. Butt 6-4 6-0
2R: Vest d. Krantzcke [1] 6-4 9-7

QF: Richey [1] d. Godwin 6-0 6-0
QF: Melville [2] d. Bartkowicz [3] 6-3 6-2
QF: DeFina [2] d. Subirats [3] 6-2 6-2
QF: Emanuel d. Vest 6-1 6-2

SF: Richey [1] d. Melville [2] 6-3 6-4
SF: DeFina [2] d. Emanuel 6-3 7-5

FI: Nancy Richey [1] d. Stephanie Defina [2] 6-2 6-2

Doubles (Draw=16)

Domestic Seeds [1] DeFina/Richey [2] Rippy/Vest
Foreign Seeds: [1] Krantzcke/Melville [2] Emanuel/Godwin

1R: Defina/Richey [1] d. Blackford/Zimman 6-0 6-0
1R: Barbara Davidson/Orthwein d. Kemp/Stockwell 6-4 6-1
1R: Fry/Lamm d. Holgerson/Western 6-2 6-1
1R: Emanuel/Godwin [2] d. Mueller/Mueller 6-2 6-3

1R: Krantzcke/Melville [1] d. Hogan/Teegurden 6-2 6-2
1R: Gongora/Subirats d. Bleck/Blievernicht 7-5 6-1
1R: Edrich/Gonnerman d ????
1R: Rippy/Vest [2] d. Guzman/Sisson 6-0 6-4*

QF: DeFina/Richey [1] d. Davidson/Orthwein 6-2 6-3
QF: Emanuel/Godwin [2] d Fry/Lamm 6-3 6-4
QF: Krantzcke/Melville [1] d. Gongora/Subirats 6-3 6-2
QF: Rippy/Vest [2] d. Edrich/Gonnerman 6-2 7-9 6-2

SF: Emanuel/Godwin [2] d. DeFina/Richey [1] 11-9 6-4
SF: Krantzcke/Melville [1] d. Rippy/Vest [2] 6-1 6-2

FI: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) [1] d. Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin (SA)[2] 1-6 6-4 6-4

*Check Rippy/Vest in dubs. WT has them losing in 1R to Guzman/Sisson, but then making semis! The result in WT is probably reversed.

-----

July 10-16 Middle States Grass Court Championships Philadelphia

3R: Mimi Arnold d ???
3R: Pat Cody d Carol Heffelfinger 6-1 7-5
3R: Lynn Abbes d Sue Strimel 6-1 6-0
3R: Joyce Davenport d Peggy Michel 1-6 6-4 6-2

3R: Val Ziegenfuss d Jacque Tegland Green 9-7 6-3
3R: Chris Safford Beck d Carolyn Clarke 6-2 6-2
3R: Marilyn Aschner d Mrs Newton Meade 4-6 6-0 6-1
3R: Donna Floyd Fales d Pat Shaffer Deacon 6-4 6-4

QF: Arnold d Cody 6-2 6-0
QF: Abbes d Davenport 6-1 6-4
QF: Ziegenfuss d Beck 6-1 6-4
QF: Fales d Aschner 6-0 6-0

SF: Arnold d Abbes 4-6 6-1 6-2
SF: Fales d Ziegenfuss 6-4 6-2

FI: Donna Fales d Mimi Arnold 6-0 6-3

DF: Tory Fretz/Carol Loop d Lynn Abbes/Val Ziegenfuss 6-1 1-6 6-1

-----

July 11-17 Swiss Championships Gstaad, Switzerland (Clay)

Singles (Draw=12)

1R: Francoise Durr-bye
1R: Raquel Giscafre d Pierrette Seghers Tacchini 3-6 6-2 6-3
1R: Helga Schultze d Irene De Lansalut 6-1 6-1
1R: Eva Lundquist d Angelique Newcombe 6-0 6-0

1R: Ann Jones-bye
1R: Chantal Langanay-bye
1R: Sonja Pachta-bye
1R: Roberta Beltrame d Margrit Schultze 6-4 6-2

QF: Durr d Giscafre 6-0 6-2
QF: Schultze d Lundquist 6-1 6-4
QF: Langanay d Jones default
QF: Pachta d Beltrame 6-3 6-2

SF: H Schultze d Durr 1-6 8-6 6-2
SF: Pachta d Langanay 6-2 6-3

FI: Helga Schultze (Ger) d Sonja Pachta (Aut) 6-1 6-1

DF: Roberta Beltrame (Ity)/Francoise Durr (Frn) d Helga Schultze (Ger)/Sonja Pachta (Aut) default

MX: Francoise Durr (Fra)/Fred Stolle (Aus) d. ????

-----

July 11-17 Belgian Hard Court Championships Bruselles, Belgium (Clay)

SF: Ingrid Loeys d Michele Kahn Rotta 6-1 6-3
SF: Christiane Mercelis d Monique Bedoret 6-2 6-1

FI: Christiane Mercelis d Ingrid Loeys 6-2 6-1

DF: Monique Bedoret/Christiane Mercelis d Ingrid Loeys/Michele Kahn Rotta 6-3 6-0

-----
July 11-17 Centropa Cup ,Beekbergen, Netherlands (Clay)

SF: Vlasta Vopickova (Cz) d Betty Stove 6-0 6-0
SF: Trudy Groenman d Kora Schediwy (Ger) 7-5 6-1

FI: Trudy Groenman d Vlasta Vopickova (Cz) 9-7 4-6 6-1

Event limited to women aged 23 or less.

-----

July 16-17 France Versus Germany Sarrebruck, Germany (Clay)

Germany d France 8-3

Helga Niessen d Janine Lieffrig 7-5 6-2
Edda Buding d Evelyne Terras 6-0 9-7
Christiane Spinoza (Frn) d R Lasper Knobling 6-4 6-4
Heide Orth d Johanne Venturino 6-2 6-2
Kirsten Seelbach d Nicole Seghers 3-6 6-4 6-0
Edda Buding d Janine Lieffrig 6-3 6-2
Helga Niessen d Evelyne Terras 6-1 6-1
Johanne Venturino (Frn) d R Lasper Knobling 4-6 6-3 6-2
Christiane Spinoza (Frn) d Heide Orth 6-3 6-3

Edda Buding/Kerstin Seelbach d Johanne Venturino/Christiane Spinoza (Frn) 6-2 8-6
Helgs Niessen/Heide Orth d Janine Lieffrig/Evelyne Terras (Frn) 4-6 6-1 6-1

-----

July 11-16 Hoylake And West Kirby Tournament, Hoylake, England, UK (Grass)

1R: Jill Blackman d. G Search 6-0 6-4
1R: Vicki Berner d. Mrs D Smethurst 6-1 6-0
1R: Mrs B Newnes d. Delaille Hewitt 6-3 8-6

2R: Margaret Smith d. Mrs M Kyke-Smith 6-0 6-0
2R: Maylis Burel d. L Wellerman 6-1 6-1
2R: Berner d. J B Fraser 6-3 6-1
2R: Maria Bueno* d. Mrs J E Broster 6-0 6-0
2R: Carol Sherriff d. Margaret Dunn 6-1 6-3
2R: Rita Bentley d. Mrs E D S Laing 4-6 6-2 6-1
2R: Annette Van Zyl d. L Baker 6-0 6-0

3R: Smith d. Margaret R O’Donnell 6-2 6-1
3R: Faye Toyne d. S Prysor-Jones 6-4 6-3
3R: Norma Baylon d. Burel 6-2 7-5
3R: Blackman d. Berner 6-4 8-6
3R: Bueno d. Belinda Orchard 6-1 6-0
3R: Bentley d. Diane Bridger 6-0 6-1
3R: Van Zyl d. Jean Wilson 6-1 6-2

*MARIA DEFROCKED

When Maria Bueno went to dress for her first match on Monday she found her tennis clothes had been stolen from her bag. She was given permission to play her match in a red track suit which she won 6-0 6-0 and the secretary Mr John White said the committee would replace Maria’s clothes.

2R: Jill Blackman (Aus) d Vicki Berner (Can) 6-4 8-6

QF: Margaret Smith (Aus) d Faye Toyne (Aus) 6-3 6-2
QF: Norma Baylon (Arg) d Blackman 9-7 6-4
QF: Annette Van Zyl (SA) d Rita Bentley 6-3 6-1
QF: Maria Bueno (Brz) d Carol Sherriff (Aus) 6-0 6-1

SF: Smith d Baylon 7-5 6-4
SF: Van Zyl d Bueno 3-6 7-5 8-6

FI: Margaret Smith (Aus) d Annette Van Zyl (SA) 3-6 6-1 6-4

DF: Maria Bueno (Brz)/Margaret Smith (Aus) d Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-1

-----

July 11-16 Essex Championships, Frinton-on-Sea, England, UK (Grass)

1R: Robin Lloyd d. A F Morris 6-4 6-2
1R: Alison Cox d. Pepy Munslow 6-2 6-3
1R: Gail Chapman d. Mrs S Khan 6-3 11-9
1R: Laura Rossouw d. S C Hale 6-0 6-2
1R: Mary McAnally d. E J Allen 6-4 6-3
1R: Greta Delport d. Anne McAlpine 6-1 6-4
1R: Margaret Harris d. S L Kingsman 6-0 6-0

2R: Judy Tegart d. S J Browne 6-0 6-0
2R: Heather Allen d. Wendy Hall 6-1 4-6 6-1
2R: Lloyd d. Cox 6-4 6-4
2R: Rossouw d. McAnally 6-3 6-2
2R: Winnie Shaw d. Mrs T E Miles 6-0 6-1
2R: Delport d. Nirupama Vasant 6-4 6-0
2R: Harris d. S L Monk 6-3 6-1
2R: Nell Truman d. J E Lee 6-3 6-2

3R: Judy Tegart (Aus) d Mrs Redhead 6-0 6-1
3R: Heather Allen d Gail Chapman 6-1 6-3
3R: Robin Lloyd d Alison Rigby 5-7 6-2 6-2
3R: Laura Rossouw (Sa) d Mrs Byrne 6-1 6-1

3R: Greta Delport d M Bull 6-2 6-0
3R: Nell Truman d Margaret Harris 6-3 6-2
3R: Sally Holdsworth d Mrs H Price 6-2 6-1
3R: Winnie Shaw d Stephanie Percivall 6-3 6-2

QF: Tegart d Allen 6-2 6-3
QF: Lloyd d Rossouw default
QF: N Truman d Delport 6-4 6-2
QF: Shaw d Holdsworth 6-3 7-9 6-3

SF: Tegart d Lloyd 6-1 6-4
SF: N Truman d Shaw 6-4 6-4

FI: Judy Tegart (Aus) d Nell Truman 6-2 6-0

DF: Judy Tegart (Aus)/Winnie Shaw d Robin Lloyd/Nell Truman 6-3 6-4

-----

July 11-16 Sunderland And Durham Championships (Grass)

QF: Virginia Wade d Graciela Moran (Arg) 6-1 6-1
QF: Pat Walkden (Rho) d Carol Rosser 6-4 6-1
QF: Elizabeth Starkie d Patricia Faulkner 6-1 6-0
QF: Gail Sherriff (Aus) d Glenda Swan (SA) 6-2 8-6

SF: Wade d Walkden 6-4 6-4
SF: Starkie d Sherriff 7-5 7-5

FI: Virginia Wade d Elizabeth Starkie 6-3 6-0

DF: Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) d Elizabeth Starkie/Virginia Wade 3-6 6-3 7-5

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2015 at 02:35 AM.
Rollo is offline  
post #33 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:13 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of July 18-24

July 18-24 Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club


Domestic Seeds

1 Mary Ann Eisel
2 Carol Hanks Aucamp
3 Tory Ann Fretz
4 Donna Floyd Fales

Foreign Seeds

1 Karen Krantzcke
2 Esme Emanuel
3 Kerry Melville
4 Elena Subirats


Draw=48

1R: Mary Ann Eisel [1]-bye
1R: Pixie Lamm-bye
1R: Marilyn Aschner-bye
1R: Peaches Bartkowicz-bye
1R: Peachy Kellmeyer-bye
1R: Maryna Godwin-bye
1R: Louise Gonnerman-bye
1R: Kerry Melville (Aus) [3]-bye

1R: Donna Floyd Fales [4] d Peggy Michel 6-4 3-6 6-4
1R: Jacque Green d Patsy Rippy 6-4 6-1
1R: Joyce Davenport d Pat Cody 1-6 6-2 9-7
1R: Lynn Abbes d Pat Stewart Edrich 6-0 6-3
1R: Rosie Casals d Yale Stockwell 6-1 8-6
1R: Carolyn Clarke d Chris Safford Beck 6-3 8-6
1R: Julie Anthony d Becky Vest 6-1 6-4
1R: Esme Emanuel [2] d Roylee Bailey 6-2 6-1

1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Liz Blackford 6-0 6-0
1R: Val Ziegenfuss d Betty Meade 6-0 6-1
1R: Mimi Henreid d Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Patti Hogan d Raymonde Jones ????
1R: Stephanie DeFina d Sue Behlmar 6-2 6-4
1R: Nadine Netter d Wendy Overton 2-6 6-4 6-4
1R: Jean Danilovich d Carol Ann Loop 6-2 6-2
1R: Tory Ann Fretz [3] d Emilie Burrer 6-1 6-0

1R: Elena Subirats (Mex) [4]-bye
1R: Roberta Zimman-bye
1R: Mimi Arnold-bye
1R: Marmee Fry-bye
1R: Ceci Martinez-bye
1R: Nancy Reed-bye
1R: Sue Murdock-bye
1R: Carol Hanks Aucamp [2]-bye

2R: Eisel [1] d Lamm 6-2 10-8
2R: Bartkowicz d Aschner 6-2 6-1
2R: Kellmeyer d Godwin 6-1 6-4
2R: Melville [3] d Gonnerman 6-4 6-3
2R: Fales [4] d Green 6-3 6-2
2R: Abbes d Davenport 6-0 6-2
2R: Casals d Clarke 6-0 6-2
2R: Emanuel [2] d Anthony 6-2 7-5

2R: Krantzcke [1] d Ziegenfuss 6-2 7-9 6-4
2R: Hogan d Henreid 6-1 6-0
2R: DeFina d Netter 6-1 6-2
2R: Fretz [3] d Danilovich 6-4 6-0
2R: Subirats [4] d Zimman 6-2 6-3
2R: Arnold d Fry 6-2 6-1
2R: Martinez d Reed 6-2 6-4
2R: Aucamp [2] d Murdock 6-0 6-0

3R: Bartkowicz [1] d Eisel 2-6 11-9 7-5
3R: Melville [3] d Kellmeyer 6-2 6-0
3R: Emanuel [2] d Casals 6-1 4-6 6-1
3R: Fales [4] d Abbes 6-2 6-2

3R: Krantzcke [1] d Hogan 6-4 6-4
3R: Fretz [3] d DeFina 6-3 6-2
3R: Arnold d Subirats [4] 6-2 7-5
3R: Aucamp [2] d Martinez 6-4 4-6 6-3

QF: Bartkowicz [1] d Melville [3] 10-8 13-11
QF: Fales [4] d Emanuel [2] 7-5 6-1
QF: Krantzcke [1] d Fretz [3] 6-2 7-5
QF: Aucamp [2] d Arnold 8-6 2-6 6-2

SF: Bartkowicz [1] d Fales [4] 6-3 6-3
SF: Krantzcke [1] d Aucamp [2] 6-1 3-6 9-7

FI: Karen Krantzcke (Aus) [1] d Peaches Bartkowicz 6-1 6-2

Doubles

FI: Carol Aucamp/Mary Ann Eisel d Patti Hogan/Peggy Michel 4-6 6-2 6-3

-----

July 18-24 Dutch Championships Hilversum, Netheralnds (Clay)

2R: Ada Bakker d Alice Tym (US) 4-6 6-2 6-4
2R: Lidy Venneboer d Nell Hopman (Aus) 6-2 6-3
2R: Betty Stove d Margaret Harris 6-1 6-4
2R: Helen Gourlay (Aus) d Greta Delport (SA) 6-3 6-2

3R: Annette Van Zyl (SA) d Carol Sherriff (Aus) 6-1 6-1
3R: Astrid Suurbeck d Elly Krocke 1-6 9-7 9-7
3R: Jill Blackman (Aus) d Bakker 6-2 6-3
3R: Pat Walkden (Rho) d Elsie Spruyt 6-2 6-2

3R: Trudy Groenman d Anne-Marie Rouchon (Frn) 6-4 6-1
3R: Gail Sherriff d Venneboer 6-1 6-3
3R: Gourlay d Stove 8-6 3-6 11-9
3R: Kathy Harter d Glenda Swan 6-3 3-6 6-1

QF: Van Zyl d Suurbeck 6-0 6-2
QF: Blackman d Walkden 3-6 6-2 9-7
QF: Groenman d G Sherriff 6-2 4-6 6-0
QF: Harter d Gourlay 6-2 6-3

SF: Van Zyl d Blackman 4-6 6-3 6-3
SF: Groenman d Harter 6-4 6-4

FI: Annette Van Zyl (SA) d Trudy Groenman 6-3 6-1

DF: Elly Krocke/ Annette Van Zyl (SA) d Gail Sherriff (Aus)/Betty Stove 6-3 2-6 6-1

-----

July 18-24 Montana Tournament, Varmala, Switzerland (Clay)

QF: Francoise Durr (Frn) d ????
QF: Faye Toyne (Aus) d Margrit Schultze (Ger) 6-0 6-1
QF: Eva Lundquist (Swd) d Angelique Newcombe (Ger) 6-3 6-3
QF: Madonna Schacht d ????

SF: Durr d Toyne 6-1 6-1
SF: Schacht d Lundquist 6-2 6-8 7-5

FI: Francoise Durr (Frn) d Madonna Schacht (Aus) 6-2 3-6 7-5

MX: Francoise Durr (Frn)/Ryan d Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) 6-4 6-4

-----

ends July 24 Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

FI: Rosie Darmon d Maria Nasuelli (Ity) 6-1 7-5

-----

ends July 24 Villars Tournament, Villars, Switzerland (Clay)

FI: Raquel Giscafre (Arg) d Nicole Filippone 6-4 9-7

MX: Anne-Marie Studer/Addison d Claudine Casa/Decker 6-4 1-6 6-2

-----

ends July 24 Ontario International Toronto, Ontario, Canada


1R: Marion Munro d Lulu Gongora (Mex) 6-4 6-4

2R: Maria Guzman (Ecu) d Brenda Nunns 6-2 6-1
2R: Louise Brown d Andree Martin 6-3 6-1
2R: Penny Sparling d Munro 3-6 6-2 6-4

QF: Faye Urban d Inge Weber 6-0 6-4
QF: Guzman d Bennita Senn 6-4 6-3
QF: Susan Butt d Brown 4-6 6-4 6-3
QF: Vicki Berner d Sparling 6-2 6-2

SF: Urban d Guzman 6-3 1-6 6-3
SF: Butt d Berner 6-4 7-5

FI: Faye Urban d Susan Butt 6-1 6-4

DF: Vivki Berner/Faye Urban d Susan Butt/Brenda Nunns 6-3 6-0
-----

July 11-25, Central American and Caribbean Games, San Juan de Puerto Rico

FI: Elena Subirats (Mex) d. Patricia Montano (Mex)??

DF: Olga Montano/Patricia Montano (Mex) d. Antonieta Garcia/Julia Garcia (Gua) ??

MX: Elena Subirats/Vicente Zarazua (Mex) d. Eileen Pomales/Stanley Pasarell (P Rico) ??

-----

July 18-24, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Helga Niessen d. Edda Buding 6-3 4-6 8-6

DF: Edda Buding/Helga Schultze d. Helga Niessen/Heide Schildknecht Orth 6-0 6-0

MX: Heide Schildknecht Orth/Adolf Kreinberg d. Kora Schediwy/Hans-Joachim Plotz 7-5 6-1

-----

??, Danish Outdoors Champioships, ????, Denmark (Clay)

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. ??

MX: Lise Sørensen Evers/Jan Leschly d. ??

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Galina Baksheeva (Ukr) d. Rena Abzhandadze (Geo) 6-3 6-2

DF: Galina Baksheeva (Ukr)/Anna Dmitrieva d. Alla Ivanova/Irina Ermolova-Ryazanova 6-2 6-2

MX: Galina Baksheeva (Ukr)/Tomas Lejus (Est) d. Anna Dmitrieva/ Alex Metreveli (Geo) 6-4 6-3

Last edited by Rollo; Jan 16th, 2015 at 10:41 PM.
Rollo is offline  
 
post #34 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:14 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of July 25-July 31


July 25-31 Eastern Grass Court Championships South Orange, New Jersey, US (Grass)

Draw=64

1R: Virginia Wade (GB) [2] d Emilie Burrer 6-3 6-3
1R: Marilyn Aschner d Maricaye Christensen default
1R: Peaches Bartkowicz d Raymonde Jones 7-5 6-1
1R: Jean Danilovich d Joyce Davenport default
1R: Carol Hanks Aucamp [6] d Stephanie De Fina 8-6 6-4
1R: Pixie Lamm d Diane Matzner 6-4 6-3
1R: Peggy Moore d Louise Gonnerman 6-4 2-6 6-0
1R: Pat Cody d Marilyn Montgomery 6-4 6-3

1R: Mary Ann Eisel [4] d Becky Vest 6-0 6-3
1R: Mimi Henreid d Mary Gulbenkian 6-0 6-1
1R: Kerry Melville (Aus) d Nadine Netter 3-6 6-3 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) d Vicky Rogers 6-3 9-7
1R: Donna Floyd Fales [8] d Patsy Rippy 6-0 6-0
1R: Ceci Martinez d Anne Kernwein 6-2 6-1
1R: Mimi Arnold d Alison Stroud Cox (GB) 6-3 6-3
1R: Peggy Michel d Mona Schallau default

1R: Kathy Blake d Roylee Bailey 6-4 6-3
1R: Frances McLennan d Mimi Kanarek 6-3 6-4
1R: Val Ziegenfuss d Wendy Overton 7-5 6-4
1R: Karen Krantzcke (Aus) [5] d Carol Ann Loop 6-0 6-0
1R: Peachy Kellmeyer d Cindy Kemp 6-2 6-1
1R: Marmee Fry d Yale Stockwell 6-3 6-1
1R: Julie Anthony d Evelyn Haase 6-2 6-0
1R: Winnie Shaw (GB) [3] d Maryna Godwin (SA) 6-4 6-3

1R: Connie Jaster d Chris Safford Beck 6-4 6-4
1R: Nancy Reed d Pam Stewart 6-0 6-1
1R: Judy Dixon d Roberta Zimman 6-0 6-3
1R: Tory Fretz [7] d Esme Emanuel (SA) 8-6 6-2
1R: Lynn Abbes d Pat Stewart Edrich 6-2 6-0
1R: Rosie Casals d Carolyn Clarke 6-3 6-2
1R: Patti Hogan d Sue Behlmar 13-11 6-3
1R: Billie Jean King [1] d Liz Blackford 6-0 6-0

2R: Wade [2] d Aschner 6-2 6-2
2R: Bartkowicz d Danilovich 6-4 6-1
2R: Aucamp [6] d Lamm 6-2 6-3
2R: Cody d Moore 5-7 6-4 6-2
2R: Eisel d Henreid 6-1 4-6 9-7
2R: Melville d Subirats 6-2 6-4
2R: Fales d Martinez 3-6 7-5 6-2
2R: Michel d Arnold 6-3 3-6 6-3

2R: McLennan d Blake 6-2 4-6 6-2
2R: Krantzcke [5] d Ziegenfuss 6-1 6-4
2R: Kellmeyer d Fry 6-4 6-0
2R: Shaw [3] d Anthony 10-8 6-4
2R: Jaster d Reed 6-2 6-1
2R: Fretz [7] d Dixon 6-1 6-2
2R: Casals d Abbes 11-9 6-4
2R: King [1] d Hogan 7-5 6-4

3R: Wade [2] d Bartkowicz 6-3 5-7 7-5
3R: Aucamp [6] d Cody 6-4 6-2
3R: Fales [8] d Michel 7-5 5-7 10-8
3R: Eisel [4] d Melville 6-0 6-2

3R: Krantzcke [5] d Mclennan 6-4 6-1
3R: Shaw [3] d Kellmeyer 6-1 6-3
3R: Fretz [7] d Jaster 8-6 6-1
3R: Casals d King [1] 6-3 6-8 6-3

QF: Aucamp [6] d Wade [2] 6-3 3-6 6-4
QF: Fales [8] d Eisel [4] 6-2 9-7
QF: Krantzcke [5] d Shaw [3] 7-5 7-5
QF: Casals d Fretz [7] 7-5 8-6

SF: Fales [8] d Aucamp [6] 6-3 6-2
SF: Casals d Krantzcke [5] 6-2 6-4

FI: Donna Fales [8] d Rosie Casals 5-7 6-3 6-0

Doubles

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d Winnie Shaw/Virginia Wade 15-13 7-9 7-5

-----

ends August 1 Baden-Baden, Bade, Baden, Germany (Clay)

Draw= at least 11

1R: Kathy Harter (US) d. Glenda Swan (SA) 6-0 6-2
1R: Pat Walkden (Rho) d. Angelique Newcombe 6-1 6-1
1R: Kora Schediwy d. Norma Baylon (Arg) 7-5 6-4

QF: Annette Van Zyl (SA) d. Almut Sturm 6-1 6-0
QF: Helga Schultze d Edda Buding 6-2 6-0
QF: Helga Niesseb d. Harter 6-4 6-1
QF: Schediwy d. Walkden 8-6 6-3

SF: Schultze d. Van Zyl 7-5 6-3
SF: Niessen d. Schediwy 6-0 6-2

FI: Helga Schultze d. Helga Niessen 6-3 3-6 7-5

Doubles

QF: Harter/Schediwy d Niessen/Sturm 6-4 8-6
QF: Swan/Walkden d Newcombe/szekerka 6-1 6-4

SF: Baylon/van zyl d Harter/Schediwy 7-5 6-2
SF: Buding/Schultze d Swan/Walkden 6-3 6-3

FI: Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) d. Edda Buding/Helga Schultze 4-6 6-4 6-4

Mixed

QF: Baylon/Pilic d Harter/Jaufrret 7-5 4-6 13-11

FI: Anette Van Zyl (SA)/Frew McMillan (SA) d Norma Baylon (Arg)/Nikki Pilic (Yug) 6-3 6-2

Baylon upset in 1R by Schediwy.

-----

July 30-31 France Versus Netherlands, Amersfoort, Netherlands (Clay)

Netherlands d France 11-2

Elly Krocke d Jehanne Venturino (Frn) 6-1 3-6 6-0
Els Spruyt d Evelyne Terras (Frn) 6-2 6-3
Janine Lieffrig (Frn) d Trudy Groenman 6-3 6-2
Francoise Durr (Frn) d Betty Stove 6-2 2-6 7-5
Elly Krocke d Evelyne Terras (Frn) 6-3 6-1
Els Spruyt d Jehanne Venturino (Frn) 6-2 7-5
Marijke Jansen d Chantal Langanay (Frn) 5-7 6-3 6-2
Trudy Groenman d Francoise Durr (Frn) 3-6 6-4 6-1
Betty Stove d Janine Lieffrig (Frn) 6-1 6-1

Trudy Groenman/Elly Krocke d Evelyne Terras/Jehanne Venturino (Frn) 7-5 6-3
Marijke Jansen/Betty Stove d Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) 4-6 6-0 6-1
Trudy Groenman/Betty Stove d Francoise Durr/Janine Lieffrig (Frn) 6-2 6-4
Elly Krocke/Marijke Jansen d Evelyne Terras/Jehanne Venturno (Frn) 6-2 8-6

-----

July 25-30 Northumberland County Championships, England, UK(Grass)

2R: Judy Tegart (Aus) d G Graham 6-1 6-2
2R: G Dove (SA) d N Collingworth 6-2 6-2
2R: Margaret Harris d J Nisbett 6-1 6-2
2R: Sally Holdsworth d ????

2R: Greta Delport d C Howie 6-3 6-4
2R: Sue Mappin d J Marsh 6-1 6-1
2R: Wendy Hall d Mary McAnally 6-4 6-2
2R: Elizabeth Starkie d R Brogdon 6-2 6-0

QF: Tegart d Dove 6-1 6-2
QF: Holdsworth d Harris default
QF: Delport d Mappin 12-10 2-6 6-0
QF: Starkie d Hall 6-1 6-2

SF: Tegart d Holdsworth 6-3 6-2
SF: Starkie d Delport 6-2 6-1

FI: Elizabeth Starkie d Judy Tegart (Aus) 4-6 9-7 6-2

DF: Elizabeth Starkie/Judy Tegart (Aus) d Great Delport (SA)/Sally Holdsworth 6-3 6-3
-----

ends August 1 Quebec Open, Montreal, Canada

SF: Susan Butt d Denise Hunnius 6-1 6-4
SF: Maria Guzman (Ecu) d Andre Martin 6-3 7-5

FI: Susan Butt d. Maria Guzman (Ecu) 7-5 3-6 6-4

DF:Susan Butt/Graham d. Hunnius/Andre Martin 6-2 7-5

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, US
Venue: Wilberforce College

FI: Won by Bonnie Logan

DF: Won by Sylvia Hooks/Bessie Stockard

MX: Won by Syliva Hooks/ William Morton, Jr.

-----

July 25-30, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

FI: Judy Congdon and Ann McAlpine divided the prizes

MX: Judy Congdon/Keith Spurgeon and C. George/S.C. Woodley divided the prizes

-----

July 25-30, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 6-2 6-4

DF: Jane Poynder/Miss Pallister d. Anthea Rigby/Susan Tutt 6-1 6-3

MX: Anthea Rigby/Alberto Esplugas (Sp) d. Susan Tutt/David B. Olney 6-3 6-4

-----

Last edited by Rollo; Jan 16th, 2015 at 10:58 PM.
Rollo is offline  
post #35 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:14 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of August 1-7

August 1-9, International German Championships, Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothenbaum Club

Singles (Draw=36)

1R: Sonja Pachta (Aut) d. Ingrid Menke 6-3 6-4
1R: Jitka Volavková (Cz) d. Karin Herich 6-0 6-1
1R: Kerstin Seelbach d. Nell Truman (GB) 6-4 6-8 6-4
1R: Vlasta Vopičková (Cz) d. Marilen Laspe 6-0 6-1

2R: Margaret Smith (Aus) d. Christiane Spinoza (Fra) 6-0 6-0
2R: Cora Schweidy d. Regina Kawohl 6-4 6-3
2R: Norma Baylon (Arg) d. Gisela Helmes 6-2 6-2
2R: Almut Sturm d. Robin Lloyd (GB) 6-1 6-3
2R: Annette van Zyl (SA) d. Heide Orth 7-5 6-2
2R: Ameli Hacks d. Glenda Swan (SA) 6-3 6-3
2R: Helga Niessen d. Tiiu Simson (USSR) 8-6 6-2
2R: Volavková d. Pachta 6-1 6-1

2R: Vopičková d. Seelbach 6-2 6-1
2R: Edda Buding d. Pat Walkden (Rho) 7-5 6-3
2R: Kathy Harter (US) d. Breuer 6-3 6-0
2R: Ann Jones (GB) d. Alena Palmeová 6-3 6-1
2R: Helga Schultze d. Carol Sheriff (Aus) 6-2 7-5
2R: Françoise Durr (Fra) d. Angelika Newcombe (Aus) 6-2 6-2
2R: Gail Sheriff (Aus) d. Maria Kull (USSR) 6-2 6-2
2R: Maria Bueno (Bra) d. Christina Sandberg (Swe) 6-3 6-1

3R: Smith d. Schwediy 6-0 6-0
3R: Baylon d. Sturm 6-0 3-6 6-4
3R: van Zyl d. Hacks 6-3 6-1
3R: Niessen d. Volavková 6-4 6-3

3R: Buding d. Vopičková 8-6 7-5
3R: Jones d. Harter 6-3 6-3
3R: Durr d. Schultze 8-6 6-1
3R: Bueno d. G. Sheriff 8-6 6-2

QF: Smith d. Baylon 6-4 6-1
QF: van Zyl d. Niessen 6-2 6-4
QF: Jones d. Buding 6-4 6-3
QF: Bueno d. Durr 3-6 6-2 6-3

SF: Smith d. van Zyl 6-2 6-4
SF: Bueno d. Jones 8-6 6-0

FI: Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 8-6 6-3

Doubles (Draw=17)

1R: Maria Kull (USSR)/Tiiu Simson (USSR) d. Robin Lloyd (GB)/Nell Truman (GB) 7-5 3-6 6-4

2R: Ann Jones (GB)/Margaret Smith (Aus) d. Renate Breuer/Marilen Laspe 6-0 6-3
2R: Glenda Swan (SA)/Pat Walkden (Rho) d. Alena Palmeová (Cz)/Carol Sheriff (Aus) 6-3 9-7
2R: Helga Niessen/Heide Orth d. Ameli Hacks/Christiane Spinoza (Fra) 6-3 6-3
2R: Jitka Volavková (Cz)/Vlasta Vopičková (Cz) d. Sonja Pachta (Aut)/Kerstin Seelbach ????

2R: Kull/Simson d. Harter/Sturm 3-6 6-4 6-0
2R: Ingrid Menke/Christina Sandberg (Swe) d. Edda Buding/Helga Schultze 6-0 6-3
2R: Françoise Durr (Fra)/Gail Sheriff (Aus) d. Gisela Helmes/Cora Schwediy 7-5 6-1
2R: Norma Baylon (Arg)/Annette van Zyl (SA) d. Karin Herich/Angelika Newcombe (Aus) 6-4 6-0

QF: Jones/Smith d. Swan/Walkden 6-2 8-6
QF: Niessen/Orth d. Volavková/Vopičková 6-3 7-5
QF: Buding/Schultze d. Kull/Simson 6-3 4-6 6-3
QF: Baylon/van Zyl d. Durr/G. Sheriff 8-6 4-6 7-5

SF: Jones/Smith d. Niessen/Orth 6-2 6-0
SF: Baylon/van Zyl d. Buding/Schultze 6-2 6-4

FI: Ann Jones (GB)/Margaret Smith (Aus) d. Norma Baylon (Arg)/Annette van Zyl (SA) 6-3 6-2

Mixed Doubles (Draw=23

1R: Gisela Helmes/Hans-Jürgen Pohmann d. Ameli Hacks/Nikola Spear (Yug) 7-5 6-4
1R: Glenda Swan (SA)/Robert Maud (SA) d. Heide Orth/Bernd Weinmann 7-5 2-6 6-2
1R: Annette van Zyl (SA)/Frew McMillan (SA) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 2-6 6-1 6-1
1R: Cora Schwediy/Hans-Joachim Plötz d. Françoise Dürr (Fra)/István Gulyás (Yug) 6-3 6-3
1R: Edda Buding/Ingo Buding d. Robin Lloyd (GB)/Keith Wooldridge (GB) 6-2 5-7 6-2
1R: Ingrid Menke/Jürgen Faßbender d. Kathy Harter (US)/François Jauffret (Fra) 9-7 6-4
1R: Renate Breuer/Matthias Werren (Sui) d. Tiiu Simson (USSR)/Alex Metreveli (USSR) 6-3 7-5

2R: Margaret Smith (Aus)/John Newcombe (Aus) d. Helmes/Pohmann 6-1 6-3
2R: Maria Kull (USSR)/Sergei Likhachev (USSR) d. ????
2R: Helga Schultze/Ion Țiriac (Rom) d. Swan/Maud 6-4 6-1
2R: Norma Baylon (Arg)/Niki Pilić (Yug) d. van Zyl/McMillan ????

2R: Schwediy/Plötz d. Buding/Buding ????
2R: Ann Jones (GB)/Roger Taylor (GB) d. Menke/Faßbender 7-5 8-6
2R: Pat Walkden (Rho)/Jerry Cromwell (US) d. Breuer/Werren 3-6 9-7 6-3
2R: Maria Bueno (Bra)/Fred Stolle (Aus) d. ????

QF: Smith/Newcombe d. Kull/Likhachev 6-2 6-2
QF: Baylon/Pilić d. Schultze/Țiriac 3-6 6-3 6-4
QF: Jones/Taylor d. Schwediy/Plötz 6-2 7-5
QF: Bueno/Stolle d. Walkden/Cromwell 6-2 5-7 6-2

SF: Smith/Newcombe d. Baylon/Pilić 6-4 11-9
SF: Bueno/Stolle d. Jones/Taylor 6-1 3-6 7-5

FI: Margaret Smith (Aus)/John Newcombe (Aus) d Maria Bueno (Brz)/Fred Stolle (Aus) 4-6 7-5 6-3

"The Brazilian girl's repeated mistakes" proved her undoing in the final vs the steadier Aussie. Margaret Smith sweeps all 3 events in this major event-the most prestiguous after the 4 slams and Rome.

Note: Some of the players’ names and scores are missing for the second round of the mixed doubles event.

-----

August 1-7 Middle Atlantic Grass Courts Invitation, Baltimore, Maryland, US (Grass)

Domestic Seeds: [1] Billie Jean King [2] Mary Ann Eisle
Foreign Seeds: [1] Winnie Shaw [2] Virginia Wade

Draw=30

1R: Billie Jean King [1] --bye
1R: Emile Burrer d. Connie Jaster 6-1 8-6
1R: Peachy Kellmeyer d. Peggy Moore 6-2 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) d Marilyn Montgomery 6-0 4-6 6-1
1R: Stephanie DeFina d. Raymonde Jones 7-5 6-4
1R: Ceci Martinez d. Cindy "Candy" Kemp 6-3 6-0
1R: Peaches Bartkowicz d. Esme Emanuel (SA) 7-5 2-6 6-1
1R: Winnie Shaw (GB) [1] d. Mimi Henreid 6-0 6-1

1R: Virginia Wade (GB) [2] d Sue Behlmer 6-2 6-1
1R: Kathy Blake d Wendy Overton 6-4 6-3
1R: Nancy Reed d. Mimi Arnold 6-3 6-3
1R: Rosie Casals d. Franves MacLennan (GB) 6-3 10-8
1R: Donna Fales d. Maryna Godwin (SA) 6-2 9-7
1R: Pat Cody d. Carol Loop 6-4 6-1
1R: Jean Danilovich d Liz Blackford 6-1 6-1
1R: Mary Ann Eisel [2] --bye

2R: Burrer d. King [1] default
2R: Subirats d Kellmyer 6-4 2-6 6-1
2R: DeFina d Martinez 10-8 6-2
2R: Bartkowicz d Shaw [1] 6-3 2-6 6-4

2R: Wade d. Blake 6-2 6-2
2R: Casals d. Reed 6-3 6-3
2R: Fales d. Cody 7-5 6-1
2R: Eisel [2] d. Danilovich 6-3 6-2

QF: Burrer d Subirats 6-2 6-3
QF: Bartkowicz d DeFina 6-1 6-1
QF: Wade [2] d. Casals 4-6 6-4 6-4.
QF: Eisel [2] d. Fales 6-0 3-6 12-10

SF: Bartkowitz d. Burrer 6-2 8-6
SF: Wade [2] d. Eisel [2] 4-6 6-2 6-1

FI: Virginia Wade [2] d. Peaches Bartkowitz 6-1 6-4

DF: Rosie Casals/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-3 6-3

King defaults before her 2R singles match. Wade takes the final in 35 minutes.

-----

August 2-6 Canadian National Championships, Vancouver, Canada (Grass ??)

QF: Faye Urban d Jane Wilson (GB) 6-3 6-1
QF: Susan Butt d Louise Brown 6-4 7-5
QF: Vickie Berner d Maria Guzman (Ec) 6-1 6-1
QF: Rita Bentley (GB) d Eleanor Constable 6-3 6-2

SF: Butt d Urban 6-4 6-0
SF: Bentley d Berner 6-1 3-6 6-4

FI: Rita Bentley (GB) d. Susan Butt 6-3 6-3

DF: Vicki Berner/Faye Urban d. Rita Bentley (GB)/Jean Wilson (GB) 6-4 6-1

MX: Vicki Berner/Keith Carpenter d. Rita Bentley(GB)/Allen Stone (US) 8-6 6-3

Note: The NYT reports score as 6-2 6-2 for final, but it also misspells Berner's name.

-----

ends August 7 Ostend Tournament , Ostend, Belgium (Clay)

QF: Jill Blackman (Aus) d Pola Palacios (Col) 6-4 6-2
QF: Evelyn Terras (Fr) d. Michele Kahn 7-5 6-2
QF: Janine Lieffrig (Fr) Lita Liem (Indo) 8-10 6-4 6-1
QF: Judy Tegart (Aus) d. Karin Seltenreich (Ger) 6-1 6-1

SF: Terras d. Blackman 6-3 6-4
SF: Tegart d Lieffrig 6-4 6-4

FI: Evelyn Terras (Frn) d. Judy Tegart (Aus) 6-1 3-6 7-5

Doubles

SF: Blackman/Liefrrig d Nell Hopman/Terras 10-8 6-3
SF: Kahn/Tegart d Courcoi/Liem/Palacios 6-1 6-1

FI: Jill Blackman (Aus)/Janine Lieffrig (Frn) d. Michele Kahn/Judy Tegart (Aus) 6-3 8-6

MX: Judy Tegart (Aus)/Nick Kalo (Gr) d. Janine Lieffrig (Frn)/Eric Drossart ????

-----

ends August 7 Cortina D'Ampezzo, Italy (CL)

SF: Maria Teresa Riedl d Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-2
SF: Madonna Schacht (Aus) d. Francesca Gordigiani 6-1 6-2

FI: Maria Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 6-4 7-5

MX: Madonna Schacht (Aus)/Marty Mulligan (Aus) d Helen Gourlay (Aus)/Guzman 1-6 6-3 6-4

-----

ends August 7 Evian, France

FI: Faye Toyne (Aus) d. Vivianne Dennis (GB) 6-3 6-2


-----

in summer, Houlgate, France (Clay)
Venue: Sporting Club

FI: Jacquemet d. ??

MX: S. Bouclier/O. Brunet d. ??


-----

August 1-6 St Georges Hill Tournament Weybridge, England, UK (Grass)

QF: Shirley Bloomer Brasher d Mrs Fyfe 6-0 6-0
QF: Judy Congdon d Gail Chapman 6-2 6-4
QF: Mary McAnally d E Tew 4-6 6- 4 6-0
QF: Lorna Greville-Collins d Mrs Ambrose 7-5 6-3

SF: Brasher d Congdon 7-5 6-0
SF: Greville Collins d McAnally 11-9 6-1

FI: Divided between Shirley Brasher and Lorna Greville-Collins

-----

August 1-6 Ilkley Tournament, Ilkley, England, UK (Grass)

2R: Elizabeth Starkie d P Coy 6-0 6-0
2R: D Hinchliffe d D Booth 6-2 6-1
2R: G Dove (SA) d G Coy 6-1 6-0
2R: Sue Mappin d T Kitson 6-0 6-0

2R: C Lindsay d A Wigglesworth 6-2 6-2
2R: Sally Holdsworth d S Belltawse 6-1 6-1
2R: Evelyn Moeller d M Wade 6-2 6-4
2R: Greta Delport (SA) d ????

QF: Starkie d Hinchliffe 6-1 6-0
QF: Mappin d Dove 6-4 6-4
QF: Holdsworth d Lindsay 3-6 6-1 6-4
QF: Delport d Moeller 6-1 6-3

SF: Starkie d Mappin 6-3 6-0
SF: Delport d Holdsworth 6-1 7-5

FI: Elizabeth Starkie d Greta Delport (SA) 4-6 6-4 6-0

DF: Sally Holdsworth/Elizabeth Starkie d C Lindsay/Sue Mappin 8-6 7-5

Could M Wade be a realtive of Virginia Wade?

-----

July 29-August 3, Wellingborough, Norhthamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 7-5 6-3

-----

August 1-6, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Janice Townsend and P. Coleclough divided the prizes

-----

August 1-6, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: J. Stedman d. Penny Hardgrave 4-6 6-4 6-2

MX: Ann McAlpine/Onny Parun (NZ) and P. Munslow/Bretherton divided the prizes

-----

August 1-8, Singapore Championships, Singapore

SF: Phanow Sudsawasdi (Thai) d. Vivien Gwee 6-0 6-4
SF: Mrs E.A. Garfit d. C. Karalaksana (Thai) 6-1 6-0

FI: Phanow Sudsawasdi (Thai) vs Mrs E.A. Garfit

DF: C. Karalaksana (Thai)/Phanow Sudsawasdi (Thai) vs Mrs E.A. Garfit/Vivien Gwee

-----

July 15-August 5, All-Jamaica Championships, Kingston, Jamaica

FI: Mrs C.S. Johnstone d. Verity Scott (GB) ????

DF: Marjorie Aris/Mrs C.S. Johnstone vs Mrs H.L. Fox/Mrs Jean Passailaigue 6-0 6-3

MX: Mrs C.S. Johnstone/Arthur Schofield d. Margaret Veira/Richard Thomson 6-3 6-4

Last edited by Rollo; Feb 26th, 2019 at 10:58 PM.
Rollo is offline  
post #36 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:14 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of August 8-14

August 8-13 Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)
Venue: Piping Rock Club

Draw=37 (?)

Domestic Seeds: [1] King, [2] Eisel .... [4] DeFina
Foreign Seeds: [1] Krantzcke, [2] Wade, [3] Shaw

1R: Virginia Wade (GB) [2] d. Emilie Burrer 6-3 6-2
1R: Kathy Blake d. Elena Subirats (Mex) 12-10 6-8 14-12
1R: Karen Krantzcke (Aus) [1] d. Sue Behlmar 6-0 6-3
1R: Nadine Netter d. Carol Loop 5-7 7-5 8-6
1R: Mimi Arnold d. Peggy Moore 6-2 6-1

2R: Billie Jean King [1] d Pat Cody 6-3 6-4
2R: Esme Emanuel (SA) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
2R: Kerry Melville (Aus) ???
2R: Frances MacClennan (GB) ????
2R: Peachy Kellmeyer d Louise Gonnerman 6-0 6-1
2R: Cindy Kemp d ????
2R: Joyce Davenport d Connie Jaster 4-6 6-4 6-1
2R: Wade [2] d. Blake 6-4 6-1

2R: Krantzcke [1] d. Netter 6-2 6-1
2R: Arnold d. Nancy Reed 6-3 6-2
2R: Maryna Godwin (SA) d. Stpehanie DeFina [4] 7-5 6-3
2R: Pat Edrich d ????
2R: Mary Ann Eisel [2] d. Raymonde Jones 6-3 6-2
2R: Wendy Overton d. Mimi Henreid 6-2 10-8
2R: Marilyn Montgomery d ????
2R: Winne Shaw (GB) [3] d. Ceci Martinez 6-4 6-3

3R: King [1] d. Emanuel 7-5 6-4
3R: Melville d. MacLennan 2-6 6-2 10-8
3R: Kellmeyer d. Kemp 6-1 6-2
3R: Wade [2] d Davenport 6-1 6-4

3R: Krantzcke [1] d. Arnold 6-4 6-3
3R: Godwin d Edrich 6-4 6-0
3R: Overton d Eisel [2] 6-2 2-6 7-5
3R: Shaw [3] d Montgomery 6-1 6-2

QF: King [1] d. Melville 6-2 6-1
QF: Wade [2] d. Kellmeyer 6-3 6-2
QF: Krantzcke [1] d. Godwin 6-2 10-8
QF: Shaw [3] d Overton 6-2 6-3

SF: King [1] d. Wade [2] 6-4 6-3
SF: Krantzcke [1] d. Shaw [3] 7-5 7-9 7-5

FI: Billie Jean King [1] d. Karen Krantzcke (Aus) [1] 6-2 6-0

Doubes

SF: Eisel/King d. Blake/MacLennan 9-7 6-4
SF: Shaw/Wade d Krantzcke/Melville 10-8 6-4

FI: Mary Ann Eisel/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 14-16 6-2 6-4

Blake-Subirats took 3 hours and lasted 62 games! In the semis Shaw had 3 sets points at 4-5 0-40. In typical "Kran" style she went on a run to take the next 3 games-eventually triumphing at 7-5 in the third.

The final was one way traffic after Karen held from 0-40. She got only 1 more game. By contrast the doubles final went 48 games.

-----

August 10-15 Bavarian Chmps, Munich, Germany (Clay)

3R: Maria Bueno d. Kathy Harter 7-5 6-2
3R: Almut Sturm d ????
3R: Gail Sherriff d Greta Delport 6-4 4-6 6-3
3R: Helga Niessen d ????

3R: Helga Schultze d ????
3R: Pat Walkden d. Heide Schilknecht-Orth 6-4 6-3
3R: Margaret Smith d Maylis Burel 6-1 6-0

QF: Bueno d. Sturm 6-3 6-1
QF: Niessen d Sherriff 5-7 6-0 7-5
QF: Schultze d. Walkden 6-4 6-3
QF: Vlasta Vopickova d. Smith 6-4 6-8 7-5

SF: Niessen d. Bueno 7-5 6-3
SF: Schultze d. Vopickova 3-6 6-0 6-3

FI: Helga Niessen d Helga Schultze ????

DF: Bueno/Smith d. Nieesen/Orth 6-4 6-3

Bueno and Smith are both upset, but win doubles together. Final postponed until September 24 because of rain.

-----

Aug 8-13 Le Baule Tournament, Le Baule, France (Clay)

FI: Faye Toyne (Aus) d. C Rouire 6-0 6-1

FI: Faye Toyne (Aus)/Vincent d. C Rouire/Vandadeghem 6-3 6-2

-----

August 8-15 Knokke-Le- Zoute Tournament, Knokke-Le Zoute,, Belgium (Clay)

1R: Norma Baylon (Arg) Martine Zacharias (Swd) 6-1 6-0
1R: Michele Kahn d. Nell Hopman (Aus) 6-4 6-3
1R: Ann-Marie Rouchon (Fr) d. Karin Seltenreich (Ger) 6-2 7-5
1R: Monique Bedoret d. Brigitte Frese (ger) 4-6 6-4 6-2

QF: Baylon d. Kahn 6-2 6-3
QF: Judy Tegart(Aus) d. Rouchon 6-2 6-4
QF: Jill Blackman (Aus) d Bedoret 6-4 6-3
QF: Annette van Zyl (SA) d. Christiane Mercelis 6-1 6-2

SF: Baylon d. Tegart 6-4 6-4
SF: van Zyl d Blackman 7-5 6-4

FI: Annette Van Zyl (SA) d. Norma Baylon (Arg) 6-4 12-10

Doubles

SF: Blackman/Mercelis d Kahn/Tegart 8-6 6-3
SF: Baylon/Van Zyl d N. Hopman/Rouchon 6-2 6-2

FI: Jill Blackman (Aus)/Chrstiane Mercelis d. Norma Baylon (Arg)/Annette Van Zyl (SA) 8-6 6-4

MX: Judy Tegart(Aus)/Nick Kalo (Gre) d Norma Baylon (Arg)/Alan Mills (GB) 6-3 6-0

-----

August 8-15 Viareggio Tournament, Viareggio, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis Viareggio

FI: Maria-Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 6-3 4-6 6-3

MX: Helen Gourlay (Aus)/Guzman d. ??



-----

August 8-13 Cranleigh Tournament, Cranleigh, England, UK

SF: Shirley Bloomer Brasher d B Orchard 6-1 6-4
SF: Lorna Greville Collins d ???? 6-1 6-2

FI: Shirley Brasher d Lorna Greville Collins 6-4 6-0

DF: Gladstone/Mrs Turnbull d Shirley Brasher/Donaldson 6-3 1-6 6-2

-----

ends August 14 Netherlands National Championships, ????, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d Betty Stove 6-2 6-4

Open only to Dutch nationals.

-----

ends August 15 Nova Scotia Open, Halifax, Canada

SF: Faye Urban d Barbara Hughes 6-2 6-0
SF: Vicki Berner d Vida Large 6-3 6-4

FI: Vicki Berner d Faye Urban 6-1 4-6 6-3

DF: Myers/Faye Urban d Barbara Hughes/Vida Large 6-1 6-2

-----

August 8-13, Falmouth, Cornwall, England

FI: Mrs N. Watkins d. E. Harvey 6-1 1-6 7-5

-----

August 8-13, Wiltshire Championships, Swindon, Wiltshire, England (Grass)

FI: G. Liddiard d. J. Chamberlain 4-6 6-1 7-6

Last edited by Rollo; Jul 1st, 2016 at 08:58 PM.
Rollo is offline  
post #37 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:14 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of August 15-21

August 16-21 39th Essex County Invitation, Manchester, Massachuesetts, US (Grass)

Seeds: [1] King…[2] Bueno [3] Durr [4] Wade [5] Krantzcke [6] Sherriff [11] Shaw

Draw=36

1R: Cindy Kemp d Chris Beck 6-3 6-3
1R: Peggy Moore d Liz Blackford 6-3 1-6 6-4
1R: Mimi Henreid d Yale Stockwell 4-6 6-4 6-4
1R: Sue Behlmar d Joanne Swanson 6-0 6-2

2R: Billie Jean King [1] d. Elena Subirats (Mex) 7-5 6-2
2R: Kathy Blake d Nancy Reed 6-3 3-6 6-3
2R: Karen Krantzcke (Aus) [5] d Faye Urban (Can) 6-3 6-3
2R: Betty Pratt d. Marilyn Montgomery 6-1 3-6 10-8
2R: Francoise Durr (Frn) [3] d. Kemp 6-2 6-3
2R: Frances Maclennan (GB) d. Wendy Overton 6-4 5-7 6-4
2R: Winnie Shaw (GB) [11] d. Maryna Godwin (SA) 6-3 6-4
2R: Pat Edrich d Carol Loop 6-3 6-4

2R: Esme Emauel (SA) d. Ceci Martinez 7-5 7-5
2R: Tory Fretz d. Moore 6-3 6-4
2R: Vicki Berner (Can) d. Connie Jaster 6-2 6-3
2R: Virginia Wade (GB) [4] d. Kerry Melville (Aus) 6-2 6-4
2R: Henreid d Peacy Kellmeyer default
2R: Behlmar d. Gail Sheriff (Aus) [6] 9-7 6-3
2R: Emilie Burrer d. Nadine Netter 1-6 6-3 6-2
2R: Maria Bueno (Brz) [2] d Joyce Davenport 6-1 6-1

3R: King [1] d. Blake 6-3 6-3
3R: Pratt d Krantzcke [5] default
3R: Durr [3] d. MacLennan 6-0 6-3
3R: Shaw [11] d. Edrich 6-2 3-6 7-5

3R: Emanuel d. Fretz 7-5 4-6 6-2
3R: Wade [4] d Berner 6-3 6-8 6-2
3R: Behlmar d. Henreid 7-5 6-2
3R: Bueno [2] d Burrer 6-3 6-4

QF: Pratt d. King [1] default
QF: Durr [3] d. Shaw [11] 6-2 6-1
QF: Wade [4] d. Emanuel 6-3 6-2
QF: Bueno [2] d. Behlmar 6-2 6-2

SF: Durr [3] d. Pratt 3-6 7-5 6-1
SF: Bueno [2] d Wade [4] 8-6 6-2

FI: Maria Bueno (Brz) [2] d. Francoise Durr (Frn) [3] 6-4 6-8 6-1

Doubles

QF: Wade/Shaw d. Blake/Maclennan 6-1 7-5
QF: Durr/Sherriff Enauel/Godwin 2-6 6-2 8-6
QF: Martinez/Subirats d Jeffrey/Lewis 6-3 6-3
QF: Fretz/Pratt d Bueno/King default

SF: Wade/Shaw d. Durr/G. Sherriff 6-1 6-4
SF: Fretz/Pratt d Martinez/Subirats 6-8 6-1 6-1

FI: Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) Tory d Fretz/Betty Pratt 6-1 6-2

MX: Kerry Melville (Aus)/Colhoun d Winnie Shaw (GB)/Storer 6-4 6-8 6-0

The premier warmup before the US Nationals is won by Bueno. King defaults again in the singles for the second time this month, a viral infection leading her to drop out. Krantzcke defaults after hurting her right ankle skipping rope. 41 year old Betty Pratt (1954 Essxex winner) benefited from the defaults to push into the semis, where she came 3 points away from beating Durr.

After losing to Bueno in the final Francoise is now 1-7 vs the Brazilian. “Miss Durr’s service was slow and she double faulted 11 times, but she managed to bother Miss Bueno with her accurate groundstrokes.’

-----

August 15-21, North of England Championships, Scarborough, GB (Grass)

1R: Margaret Harris d. M S Forbes 6-0 6-0
1R: E A Moeller d. E Allinson 6-8 6-4 7-5
1R: Mrs L M Palfrey d. S G Robinson 7-5 6-4
1R: Sue Mappin d. H M Rose 6-2 6-0
1R: C E George d. C Hughes 6-0 6-2
1R: B L Davies d. Mrs Y T Warne 6-4 6-0

2R: Elizabeth Starkie d. Jane Poynder 6-2 6-3
2R: A Morris d. J Sanderson 7-5 6-4
2R: Harris d. Moeller 6-1 6-1
2R: Alex Soady d. Palfrey 6-3 6-0
2R: Mappin d. George 6-1 6-2
2R: Sue Tutt d. Davies 6-1 6-1
2R: Diane Bridger d. S Prysor-Jones 6-3 3-6 11-9
2R: Robin Lloyd d. Mrs J Davis 6-0 6-0

QF: Elizabeth Starkie d A Morris 6-0 6-2
QF: Margaret Harris (Aus) d Alex Soady 6-0 7-5
QF: Sue Mappin d Susan Tutt 6-4 6-4
QF: Robin Lloyd d D Bridger 6-1 6-2

SF: Starkie d Harris 2-6 6-1 6-2
SF: Lloyd d Mappin 1-6 6-1 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Robin Lloyd 6-1 6-3

DF: Robin Lloyd/Elizabeth Starkie d. Margaret Harris (Aus)/Susan Tutt 6-4 1-6 6-3

MX: Elizabeth Stakie/Woolcott d. Margaret Harris (Aus)/Fairlie 6-4 6-4

-----

August 15-21 Turkish Championships, Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Pat Walkden (Rho) d T Kermen 6-0 6-0
QF: Christiane Spinoza (Frn) d Pierrette Seghers Tacchini (Ity) 6-0 6-1
QF: Nell Truman (GB) d I Beets 6-0 6-1
QF: Glenda Swan (SA) d. Sally Holdsworh (GB) 6-4 6-2

SF Walkden d. Spinoza 9-7 6-2
SF Swan d N Truman (GB) 6-3 8-6

FI Pat Walkden (Rho) d. Glenda Swan (SA) 6-1 3-6 6-1

MX: Pat Walkden (Rho)/Frew McMillan (SA) d. Christiane Spinoza (Frn)/Jan Leschley (Den) 6-1 6-0

-----

August 14-21 Moscow International, Moscow, USSR

Draw=less than 48

2R: T Kini d. Rauza Islanova 6-2 6-3
2R: Maria Kull d. R Abzhandadzye 6-2 5-7 6-1
2R: T Kivi d. Rauza Islanova 6-2 6-3
2R: Janine Lieffrig (Frn) d. Tukhareli 7-5 7-5
2R: Evelyn Terras (Frn) d Elly Krocke (Neth) 6-4 6-3
2R: Anna Dmitrieva d Pia Balling (Den) 6-1 7-5
2R: T Chalko d Kerstin Seelbach (Ger) 6-2 6-3

3R: Ann Jones d. E Kaarmus 6-2 6-1
3R: Betty Stove (Neth) d. Olga Morozova 5-7 8-6 6-3
3R: Kull d. Kivi 1-6 6-3 10-8
3R: Edda Buding (Ger) d Lieffrig 5-7 6-4 6-3

3R: Terras d. Tiuu Simson 9-7 7-5
3R: Dmitrieva d ????
3R: A Ivanova d Trudy Groenman (Neth) 6-4 6-2
3R: Judy Tegart (Aus) d. Chalko 6-3 6-1

QF: Ann Jones d. Stove 6-0 6-2
QF: Buding d. Kull 7-5 6-4
QF: Dmitrieva d Terras 6-1 6-2
QF: Tegart d. Ivanova 6-2 6-2

SF: Jones d. Buding 6-3 6-2
SF: Dmitrieva d. Tegart 7-5 7-5

FI: Ann Jones (GB) d. Anna Dmitrieva 6-1 6-3

DF: Ann Jones (GB)/Betty Stove (Neth) d. Anna Dmitrieva/Judy Tegart (Aus) 6-4 2-6 6-3

MX: Ann Jones (GB)/Alex Metreveli d Judy Tegart (Aus)/Tomas Lejus 7-5 8-6

Ann comes home with 3 Russian cameras-her prizes for the Triple Crown.

Draw note:
It is unclear if Jones and Tegart got extra byes or not

-----

August 16-22 Coupe des Alpes, Kitzbuehel, Austria (Clay)

QF: Norma Baylon (Arg) d ????
QF: Carol Sherriff (Aus) d Helga Niessen (Ger) 0-6 6-3 6-4
QF: Almut Sturm (Ger) d. Kathy Harter (US) 7-5 4-6 6-3
QF: Annette van zyl (SA) d Greta Delport (SA) 6-2 7-5

SF: Baylon d. C Sherriff 6-2 6-2
SF: van Zyl d Sturm 6-3 6-0

FI: Norma Baylon (Arg) d. Annette van Zyl (SA) 3-6 6-2 6-2

-----

August 16-22 Ortisei Tournament, Ortisei, Italy (Clay)

FI: Maria Teresa Riedl d. Madonna Schacht (Aus) 7-5 6-1

-----

August 15-21, September 3-4 City of Brisbane Championships, Brisbane, Australia

2R: Lesley Turner d. B Thomas 6-1 6-1
2R: P Scoines d. Pat Turner 10-8 6-3

QF: L Turner d. C Craig 6-1 6-0
QF: M Tesch d. R White Gibson 4-6 6-4 6-0
QF: P Scoines d. J Wicks 6-2 6-4
QF: Alexis Kenny d. V Caulley 6-4 7-5

SF: Tesch d. L Turner default
SF: Kenny d. Scoines ????

FI: Alexis Kenny d. Tesch 6-2 6-1

DF: Alexis Kenny/R White Gibson d. J Wicks/S Smith 62 4-6 6-1

Mixed Doubles not finished

Tournament was rain affected and the finals moved to September 3-4. Lesley Turner returned to Sydney after the first week and did not return to play her singles semi-final.

-----

August 20-21 Pensacola Invitation Pensacola, Florida, US (Clay)

Draw=4

1R: Carol Hanks Aucamp d Candy Gibson 6-2 6-2
1R: Donna Floyd Fales d Carol Hughes 6-1 6-4

FI: Carol Aucamp d Donna Fales 6-4 8-6

DF: Carol Aucamp/Candy Gibson d Donna Fales/Charlene Grafton 6-4 6-3

Capacity crowds watch in a "blistering sun". As a weekend only event the draw was very small.

-----

ended August 21, Hungarian International Championships, Budapest (Clay)

FI: Wieczorkowna (Pol) d. Magdeburg (E Ger) 6-2 6-1

-----

August 15-20, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Belinda Orchard d. G. Chapman 6-2 5-7 6-1

MX: Jane Lewry/Ian Hewitt d. Belinda Orchard/G.R. Bone 6-4 1-6 7-5

-----

August 15-21, Swiss Closed Championships, Geneva (Clay)

SF: Janine Bourgnon d. Sonia Fetz 6-2 4-6 6-3
SF: Anne-Marie Studer d. Silvia Gubler 6-1 6-2

FI: Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon ??

MX: Fetz/Schoenenberger vs Anne-Marie Studer/Werren

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2015 at 02:31 AM.
Rollo is offline  
post #38 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:15 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of August 22-28

August 22-29 United States National Doubles Championships, Brookline, Massachuesetts, US (Grass)
Venue: Longwood Cricket Club

Draw=40

1st Round

Esme Emanuel/Maryna Godwin [7] d Peachy Kellmeyer/Wendy Overton 6-4 6-2
Maylis Burel/Virginia Welch d Ann Rowbotham/Roberta Zimman 3-6 6-4 7-5
Sue Behlmar/Nancy Reed d Dodo Cheney/Helen McDowell 6-2 6-1
Roylee Bailey/Vicky Rogers d Patsy Rippy/Becky Vest 2-6 6-2 6-4

Carol Loop/Peggy Moore d Nell Hopman/Mary Richards 7-5 6-3
Vicki Berner/Faye Urban d Ceci Martinez/Elena Subirats 6-2 6-3
Lucille Davidson/Doris Popple d Cynthia Kemp/Yale Stockwell 5-7 6-2 6-3
Françoise Dürr/Gail Sherriff [8] d Pat Stewart/Loiuise Gonnerman 6-2 6-4

2nd Round

Maria Bueno/Nancy Richey [1] d Pixie Lamm/Kristy Pigeon 6-0 6-2
Marilyn Aschner/Peaches Bartkowicz d Joan E Sullivan/Mrs Patricia Thompson 6-0 6-1
Carol Aucamp/Mary Ann Eisel [5] d Elizabeth Blackford/Maria Guzman 6-3 6-1
Stefanie Defina/Tory Fretz [10] d Shirley Fry Irvin/Ruth Jeffrey default
Winnie Shaw/Virginia Wade [3] d Nancy Mabrey/Sally Mabrey 6-1 6-0
Kay Hubbell/Charlotte Leed d Frances MacLennan/Betty Rosenquest Pratt default
Emanuel/Godwin [7] d Burel/Welch default
Behlmar/Reed d Bailey/Rogers 3-6 7-5 8-6

Berner/Urban d Loop/Moore 9-7 6-3
Durr/Sherriff [8] d Davidson/Popple 6-2 6-4
Betty Hagerman/Mary Lowdon d June Gay/Rhoda Herron 6-2 7-5
Emily Burrer/Mimi Henreid d Kathleen Blake/Donna Floyd Fales [4] 6-3 9-7
Lynne Abbes/Val Ziegenfuss [9] d Judy Dixon/Anne Moore 64 61
Kerry Melville/Marilyn Montgomery [6] d Baba Lewis/Nadine Netter 6-1 6-3
Patti Hogan/Peggy Michel d Mrs Walter Mahoney/Mrs William Symmers 6-3 6-1
Rosie Casals/Billie Jean King [2] d Virginia Connolly/Edith McGoldrick default

3rd Round

Bueno/Richey [1] d Aschner/Bartkowicz 6-1 6-1
Defina/Fretz [10] d Aucamp/Eisel [5] 4-6 11-9 75
Shaw/Wade [3] d Hubbell/Lee 6-0 6-1
Emanuel/Godwin [7] d Behlmar/Reed 6-2 6-2

Durr/Sherriff [8] d Berner/Urban 1-6 6-3 6-2
Burrer/Henreid d Hagerman/Lowdon 6-4 6-2
Abbes/Ziegenfuss [9] d Montgomery/Melville [6] 4-6 13-11 6-2
Casals/King [2] d Hogan/Michel 4-6 6-3 6-4

Quarterfinals

Bueno/Richey [1] d Defina/Fretz [10] 6-1 6-1
Shaw/Wade [3] d Emanuel/Godwin [7] 6-2 7-5
Durr/Sherriff [8] d Burrer/Henreid 6-1 6-3
Casals/King [2] d Abbes/Ziegenfuss [9] 7-9 6-2 8-6

Semifinals

Bueno/Richey [1] d Shaw/Wade [3] 6-3 6-2
Casals/King [2] d Durr/Sherriff [8] 6-3 1-6 6-3

Final

Maria Bueno/Nancy Richey [1] d Rosie Casals/Billie Jean King [2] 6-3 6-4


Draw notes:

17 year old Margaret Michael listed as Peggy in results section by the NYT=Peggy Michel.
Ann Rowbotham listed as Mrs Harrison Rowbotham Jr
Virginia Welch listed as Mrs James O Welch Jr.

Summary:

Rain on the first two days tresulted in a Monday finish.

5,000 saw the finals. The women's final was over in a mere 41 minutes. By comparison Alison Danzig of the NYT wrote that the Casals/King vs Durr/Sherriff match "was sensational for the fury of the hitting in the first set." Durr/Sheriff won the middle act, and then Rosie and Billie Jean went on a 4 game tear where they gave up only 4 points. Frankie and Gail fought back, but the 0-4 deficit was too much to overcome.

-----

Aug 22-27 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England, UK (Grass)


3R: Kathy Harter d. M E Fitzgerald 6-2 6-1

4R: Elizabeth Starkie d. Corinne Molesworth 6-3 3-0 retired
4R: Alex Soady d. L D Baker 8-6 6-4
4R: Robin Lloyd d. Alison Rigby 7-5 6-0
4R: Judy Congdon d. S Prysor-Jones 6-2 6-4

4R: Carol Rosser d. Diane Bridger 6-1 6-3
4R: Sue Tutt d. Belinda Orchard 6-3 6-2
4R: Margaret Harris d. Jane Poynder 6-3 6-2
4R: Harter d. Janice Townsend 6-2 6-4

QF: Elizabeth Starkie d Alex Soady 6/1-6/3
QF: Robin Lloyd d Judy Congdon 6/4-6/1
QF: Carol Rosser d Susan Tutt 6/2-3/6-6/3
QF: Kathy Harter (US) d Margaret Harris 8/10-6/4-6/2

SF: Starkie d Robin Lloyd 7-5 6-4
SF: Harter d Rosser 7-5 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Kathy Harter (US) 7-5 6-4

DF: Kathy Harter (US)/Elizabeth Starkie d. Robin Lloyd/Carole Rosser 6-4 6-3

-----

August 22-29 Brumana International, Beirut, Lebanon (Clay)

SF: Glenda Swan (SA) d Chrstiane Spinoza (Fr) 4-6 6-4 6-3
SF: Pat Walkden (Rho) d. Nell Truman (GB) 6-1 6-3

FI: Pat Walkden (Rho) d. Glenda Swan (SA) 6-1 6-1

MX: Pat Walkden (Rho)/Frew McMillan (SA) d Glenda Swan (SA)/Robert/Maud (SA) 6-4 6-4

-----

August 23-28 Austrian International, Poertschach, Austria (Clay)

SF: T Schoenberger d Carol Sherriff (Aus) 3-6 6-2 6-3
SF: Kora Schediwy (Ger) d Braener 7-5 2-3 retired

FI: Kora Schediwy (Ger) d. T Schoenberger 6-4 8-6

DF: Sonja Pachta/Heide Orth (Ger) d. Braener/Kora Schediwy (Ger) 3-6 6-2 6-3

-----

ends August 27 Suvretta Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

FI: Edda Buding (Ger) d Norma Baylon (Arg) 6-4 6-3

Last edited by Rollo; Dec 30th, 2015 at 02:28 AM.
Rollo is offline  
post #39 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:17 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

UNITED STATES NATIONAL TENNIS CHAMPIONSHIPS


Dates: September 1-September 11
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York City, New York, US
Surface: Grass

1st Round

Maria Bueno (Brz) [1] d. Kathy Blake 6-0 6-0
Lynn Abbes d. Mary Ann Eisel 7-5 4-7 7-5
Stephanie De Fina d. Peachy Kellmeyer 3-6 6-4 6-0
Vicky Rodgers d. Pat Cody 6-3 6-4
Raymonde Jones d. Joane Swanson 6-3 6-4
Vicki Berner (Can) d. Susan Butt (Can) 10-8 6-0
Wendy Overton d. Linda Tuero 6-4 6-0
Norma Baylon (Arg) [6] d. Bonnie Logan 7-5 6-1

Rosie Casals [5] d. Winnie Shaw (GB) 3-6 6-3 7-5
Patti Hogan d. Becky Vest 6-3 6-4
Peaches Bartkowitz d. Joyce Davenport 6-3 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Nadine Netter 4-6 8-6 6-1
Ceci Martinez d. Jacqueline Green 6-3 6-2
Maryna Godwin (SA) d. Tam O' Shaughnessy 6-3 6-0
Carol Aucamp d. Yale Stockwell 6-0 6-2
Francoise Durr (Frn) [4] d. Marilyn Aschner 6-1 5-7 6-0

Nancy Richey [3] d. Val Ziegenfuss 8-6 6-2
Marilyn Montgomery d. Peggy Moore 6-4 1-6 6-1
Eva Lundqvist (Swd) d. Liz Blackford 6-2 6-0
Esme Emanuel (SA) d. Carol Loop 2-6 6-4 6-2
Maylis Burel d. Adrian Cox 6-2 5-7 6-1
Tory Fretz d. Patsy Rippy 6-2 6-4
Faye Urban (Can) d. Emilie Burrer 6-4 6-3
Virginia Wade (GB) [7] d. Gail Sherriff(Aus) 6-2 6-1

Julie Anthony d. Donna Fales [8] 9-7 2-6 6-3
Nancy Reed d. Cindy Kemp 6-4 6-4
Pixie Lamm d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-3
Madonna Schacht (Aus) d. Chris Beck 6-2 6-3
Peggy Michel d. Mimi Arnold 6-2 3-6 6-1
Judy Tegart (Aus) d. Mimi Henreid 6-2 6-1
Kerry Melville (Aus) d. Kathy Harter 6-2 3-6 6-1
Billie Jean King [2] d. Sue Behlmar 6-2 6-2

2nd Round

Bueno [1] d. Abbes 6-3 6-3
De Fina d. Rodgers 6-2 3-6 8-6
Berner d. Jones 6-0 7-5
Baylon [6] d. Overton 6-4 7-5
Casals [5] d. Hogan 6-1 6-1
Bartkowitz d. Surbirats 4-6 6-2 7-5
Godwin d. Martinez 5-7 6-3 9-7
Durr [4] d. Aucamp 6-1 6-3

Richey [3] d. Montgomery 6-2 6-0
Emanuel d. Lundqvist 6-1 6-3
Fretz d. Burel 6-4 6-4
Wade [7] d. Urban 6-2 6-1
Reed d. Anthony 7-5 6-3
Schacht d. Lamm 6-2 6-4
Tegart d. Michel 6-1 6-3
Melville d. King [2] 6-4 6-4

3rd Round

Bueno [1] d. De Fina 6-2 6-4
Baylon [6] d. Berner 6-2 1-6 6-3
Casals [5] d. Bartkowitz 6-1 7- 5
Durr [4] d. Godwin 6-3 6-3

Richey [3] d. Emanuel 6-2 8-6
Wade [7] d. Fretz 6-0 6-3
Schacht d. Reed 6-3 6-2
Melville d.Tegart 2-6 6-2 6-4

Quarterfinals

Bueno [1] d. Baylon [6] 6-0 6-1
Casals [5] d. Durr [4] 6-4 6-4
Richey [3] d. Wade [7] 6-3 6-1
Melville d. Schacht 6-1 6-2

Semifinals

Bueno [1] d. Casals [5] 6-2 10-12 6-3
Richey [3] d. Melville 6-3 6-2

Final

Maria Bueno [1] d Nancy Richey [3] 6-3 6-1

---------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=26)

6 seeded teams

First Round

Judy Tegart/Alan Stone-bye
Vicky Rogers/John Mangan-bye
Roberta Davis/ Dennis Ralston-bye
Kathleen Blake/George Seewagen d. Val Ziegenfuss/Tom Leonard default
Donna Fales/Owen Davidson d. Rosie Casals/Ian Crookenden 6-4 4-6 6-1
Wendy Overton/Turner Howard d. Elena Subirats/Joaquin Loyo-Mayo 8-10 6-4 6-4
Françoise Durr/Willy Bungert d. Lynne Abbes/Brian Cheney 6-3 3-6 9-7
Kerry Melville/Ray Ruffels d. Kathleen Harter/Jim Osborne 7-5 6-3

Linda Tuero/Zan Guerry d. Emily Burrer & Mario Obando 6-3 7-5
Faye Urban/Peter van Lingen d. Patti Hogan & Gardnar Mulloy 6-3 3-6 6-2
Connie Jaster/Bailey Brown d. Carole Loop & Lew Gerrard 6-3 6-8 6-3
Carol Aucamp/Ed Rubinoff d. Virginia Wade & Mark Cox ????
Nell Hopman/Bill Talbert d. Norma Baylon & Francisco Guzman default
Dorothy Bundy Cheney/Robert Galloway-bye
Winnie Shaw/Graham Stilwell-bye
Madonna Schacht/Marty Mulligan-bye

Second Round

Tegart/Stone d. Rogers/Mangan 6-2 6-2
Blake/Seewagen d. Davis/Ralston 7-5 6-3
Fales/Davidson d. Overton/Howard 6-1 6-1
Melville/Ruffels d. Dürr/Bungert 7-5 6-2

Urban/Van Lingen d. Tuero/Guerry 6-8 6-3 6-4
Aucamp/Rubinoff d. Jaster/Brown 6-4 6-4
Hopman/Talbert d. Cheney/Galloway 2-6 6-4 6-4
Schacht/Mulligan d. Shaw/Stilwell 6-4 6-2

Quarterfinals

Blake/Seewagen d. Tegart/Stone 1-6 10-8 6-3
Fales/Davidson d. Melville/Ruffels 3-6 6-3 6-2
Aucamp/Rubinoff d. Urban/Van Lingen 6-2 6-4
Schacht/Mulligan d. Hopman/Talbert 6-4 6-2

Semifinals

Fales/Davidson d. Blake/Seewagen 9-7 5-7 6-1
Aucamp/Rubinoff d. Schacht/Mulligan 6-8 6-4 7-5

Final
Donna Floyd-Fales/Owen Davidson d. Carol Aucamp/Ed Rubinoff 6-1 6-3

---------------------------------------

Draw notes:

Event began on Thursday, September 1.

Aucamp= married name of Hanks
Lofdahl= maiden name of Bentzer

---------------------------------------

Summary:

The absence of defending champ and former world #1 Margaret Smith and French winner Ann Jones left Wimbledon winner Billie Jean King and Maria Bueno as the prohitbitive favorites.

Casals had a narrow espcape vs Winnie Shaw in the 1R. The 2 teens were by turns brilliant or awful, and between them there were 17 service breaks. Shaw led 5-4 but was broken as she failed to put away overheads.

Billie Jean flames out to Kerry Melville in 2R after objecting to the match being called by the umpire Al Bumann of Dallas . The umpire had been involved in the 1964 US rankings controversy when Billie Jean was co-ranked #1 with Texan Nancy Richey, being the prime instigator behind getting Nancy added to the #1 spot.

One wonders if King felt deliberately slighted by the USTA. She complained about the selection at the start of the match to the tournament referee to no avail.


Kerry played the match of her life; smacking her sidespin forehand with gusto and passing Billie Jean repeatedly. Billie Jean tried her utmost to stem the tide as the Aussie took the opener with a backhand passing shot.


Melville was a point away from going down 0-3 in the second set, but pulled out the game. It at this point that all the fight went out of Billie Jean. According to the New York Times "There were times...when Mrs King stopped and seemed indifferent to the fate that was engulfing her. On other occassions she hit with a careless abandon indicative of a lack of interest."

Even a downcast King made it tough. The #1 seed was at 3-2 and 40-15 when Melville won a thrilling rally with an overhead. Billie Jean dug in and saved 1 match point at 3-5 down, twice serving aces. Kery's forehand fittingly had the last word, as she boomed 3 winner soff that wing to close out the biggest slam upset of 1966.

Bonne Bell sponsored make-up and hairstyling for the women. Norma Baylon, who had never worn makeup in her entire life, entered the salon only after she was told she could take it off immediately if she didn't like the results. She came back every day of the championships! The Bonne Bell experiment was such a success that it will hopefully be repeated.

Rosie Casals at Forest Hills with her father



Last edited by Rollo; Feb 16th, 2018 at 02:44 AM.
Rollo is offline  
post #40 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:17 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of August 29-September 4

August 29-September 3, Lee-on-Solent, Hampshire, England (Clay)

FI: Jane Lewry d. Diane Riste 6-0 5-7 6-2

MX:Jane Lewry/ Ian Hewitt d. Mrs K.A.J. McCready/K. A.J. McCready 4-6 6-4 6-2

-----

August 26 - September 4,11. Sydney Metropolitan Hard Court, Sydney (Clay)

2R: Lesley Turner d. C Oliver 6-2 6-1
2R: S Walsham d. K Hogarth 6-1 6-1
2R: Elizabeth Fenton d. C Cooper default
2R: M Jones d. N Eastburn 7-5 6-2

2R: Joan Gibson d. Wendy Gilchrist 6-0 6-1
2R: S Alexander d. Margaret Starr 6-4 6-0
2R: Pat Turner d. A Martin 6-2 4-6 6-1
2R: Jan Lehane O’Neill d. M Thomas 6-3 6-1

QF: L Turner d. Walsham 6-3 6-2
QF: Fenton d. Jones 6-4 6-1
QF: Gibson d. Alexander 6-3 -61
QF: O’Neill d. P Turner 7-5 6-2

SF: L Turner d. Fenton 6-4 6-1
SF: Gibson d. O’Neill 6-2 6-2

FI: Joan Gibson d. Lesley Turner 6-3 6-3

DF: Elizabeth Fenton/Sandra Walsham d. Norma Marsh/Lesley Turner 7-5 6-2

Under 16 Girls Final: Evoone Goolagong d. J Reakes 8-6 4-6 6-2

The finals of the event were played on September 11th. Turner is returning after a long lay-off

-----

ends September 4 Malaysian Open Ipoh,Malaysia (Clay)

FI: P Sudsawasdi d. M Suhadi 6-8 6-0 6-3

-----

Ends September 6 Bratislava Tournament , Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

FI: Jitka Volovkova d. Marie Neumanova 6-4 7-5

-----

ends September 6 Ceylon National Champs Colombo, Ceylon (Clay)

SF: Lita Liem (Indo) d. Suschikala Moorthy 6-2 6-2
SF: Dechu Appiah d. Sriya Gooneratne 6-3 6-3

FI: Lita Liem (Indo) d. Dechu Appiah 6-1 6-1

-----

August 29-September 3 Exmouth Tournament, Exmouth, England, UK (Grass)

QF: Elizabeth Starkie d E Allinson 6-1 6-2
QF: Margaret Harris d J Buckhorn 8-6 2-6 6-3
QF: Robin Lloyd d Sandra Okin 6-3 6-4
QF: Carol Rosser d Judy Congdon default

SF: Starkie d Harris 6-2 6-3
SF: Lloyd d Rosser 6-4 7-5

FI: Elizabeth Starkie d Robin Lloyd 6-1 6-2

DF: Margaret Harris/Elizabeth Starkie d Robin Lloyd/Carol Rosser 6-4 6-0

Last edited by Rollo; Jan 16th, 2015 at 10:47 PM.
Rollo is offline  
post #41 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:18 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of September 4-10

September 4-9 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)

QF: Wendy Hall d Alex Soady 6-4 7-5
QF: Alison Rigby d Pepy Munslow 7-5 6-2
QF: Susan Tutt d Sandra Okin 6-3 6-2
QF: Margaret Harris d Janice Townsend 6-4 6-3

SF: Tutt d. Harris 7-5 7-5
SF: Rigby d. Hall 6-2 6-3

FI: Susan Tutt d. Alison Rigby 4-6 6-2 6-4

DF: Alison Rigby/Susan Tutt d Wendy Hall/Margaret Harris 6-3 6-3
---------------------------------------------------

ends Sept 11 Heart of America Invitation Kansas City, Missouri (Hard)

QF: Kathy Harter d ????
QF: Maryna Godwin (SA) d. Pam Richmond 9-7 2-6 6-2
QF: Esme Emanuel (SA) d. Connie Cristler 6-4 6-1
QF: Stephanie DeFina d. Sara Hamilton 6-2 6-2

SF: Harter d. Godwin 6-3 6-0
SF: Emanuel d. DeFina 6-2 6-2

FI: Kathy Harter d. Esme Emanuel (SA) 6-0 6-4

DF: Kathy Harter/Stephanie DeFina d. Esme Emanuel (SA)/Maryna Godwin (SA) 6-4 6-4

Confirm surface if possible. Traditionally this event held on clay.

-----

circa September, International Championships of San Sebastian, San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Helga Schultze (Ger) d. ???

Last edited by Rollo; Sep 5th, 2016 at 04:05 PM.
Rollo is offline  
post #42 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:18 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of Sept 12-18

ends September 14 Kenwood Invitation Doubles Bethesda, Maryland, US

QF: Francoise Durr (Frn)/Judy Tegart (Aus) d Eva Lundqvist (Swd)/Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 6-1
QF: Sue Behlmar/Faye Urban (Can) d Blake/Carol Loop 6-2 0-6 6-3
QF: Donna Fales/Nancy Reed d Raymonde Jones/Carol Wendell 6-3 6-2
QF: Esme Emanuel E-godwin D Casals R-o Shaughnessy Tam 6/4-7/5

SF: Durr/Tegart d Behlmar/Urban 6-2 6-1
SF: Fales/Reed d Emanuel/Godwin 8-6 6-8 6-3

FI: Francoise Durr (Frn)/Judy Tegart (Aus) d Donna Fales/Nancy Reed 6-1 6-2

Probably an 8 team event.

-----

ends September 16 Versailles Tournament, Versailles, France (Clay)
FI Fayre Toyne (Aus) d. Jehanne Venturino 6-2 6-0

-----

ends September 18 Yugoslav International Belgrade, Yugoslavia (Clay)

FI Anna Dmitrieva (USSR) d. Alena Palmeova (CZ) 6-2 6-4

-----

September 12-18 Bonfiglio Cup Milan, Italy (Clay)

QF: Ingrid Loeys (Bel) d Nell Truman (GB) 6-3 6-3
QF: Marie Neummanova (Cz) d Christiane Spinoza (Frn) 6-4 6-3
QF: Monica Giorgi d Jana Skonska 1-6 6-1 6-1
QF: Betty Stove (Neth) d Sue Mappin (GB) 6-3 7-5

SF: Neummanova d Loeys 3-6 8-6 6-1
SF: Stove d Giorgi 2-6 6-3 6-1

FI: Marie Neummanova d Betty Stove 8-6 6-3

All entrants for this event have to be aged 21 or younger.

Last edited by DavidK; Jan 5th, 2013 at 02:49 PM.
Rollo is offline  
post #43 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:24 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of September 19-25

September 15-25 Pacific Southwest Los Angeles (Hard/Cement)
Venue: Los Angeles Tennis Club-17 courts.

Qualifying

Q1: Elsie Gabel d Carla Beach 6-1 7-5

Q2: Tam O' Shaughnessy* d Mrs Duke 6-3 6-2
Q2: Roylee Bailey d Stephanie Grant 6-1 6-1
Q2: Winnie Mccoy d Linda Lou Crosby 4-6 6-2 6-4
Q2: Pat Yeomans d Anita Platte 4-6 6-1 6-1
Q2: Cathy Lee Crosby Ingle d Mrs Marshall 6-2 6-2
Q2: Marilyn Shapiro d D Harter 6-1 5-7 6-2
Q2: Gabel d Lalone 6-2 6-4
Q2: Mary Weiss d Flo Powers 4-6 6-3 6-2
Q2: Betty Ann Grubb d Primm 6-0 6-1

Q3: Bailey d McCoy 6-1 6-1
Q3: Pam Teeguarden d Yeomans 6-1 6-0
Q3: Ingle d Shapiro 8-6 6-2
Q3: Kathy Nethery d Joanne Fraley default
Q3: Pat Cody d Mari Ann Poiset 6-2 6-2
Q3: Mary Arnold Prentiss d Gabel 6-0 6-0
Q3: Grubb d Weiss 6-3 6-3

Draw=32

1R: Maria Bueno (Brz) d. Mimi Henreid 6-2 6-4
1R: Ingrid Lofdahl (Swd) d. Nell Hopman (Aus) 6-3 6-1
1R: Kristy Pigeon d. Virginia Wade 7-5 0-6 6-3
1R: Dodo Cheney d. Stephanie DeFina 6-4 7-5
1R: Rosemary Casals d. Roylee Bailey [Q] 6-4 6-0
1R: Pam Teeguarden [Q] d. Alison Stroud 6-1 6-0
1R: Tory Fretz d. Miraslava Vekelich 6-1 6-2
1R: Cathy Lee Crosby Ingle [Q] d. Mimi Arnold 6-2 6-2

1R: Vicki Berner (Can) d. Kathy Nethery [Q] 6-1 6-4
1R: Kerry Melville (Aus) d. Pat Cody [Q] 6-1 6-4
1R: Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss [Q] 6-4 6-2
1R: Betty Ann GrubB [Q] d. Francoise Durr (Frn) default
1R: Carole Loop d. Ceci Martinez 2-6 8-6 6-3
1R: Patti Hogan d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1R: Val Ziegenfuss d. Maylis Burel 6-3 6-0
1R: Billie Jean King d. Peggy Michel 6-2 6-3

2R: Bueno d. Lofdahl 6-0 6-2
2R: Pigeon d. Cheney default
2R: Casals d. Teeguarden [Q] 4-6 6-1 6-1
2R: Fretz d. Ingle [Q] 6-3 7-5

2R: Melville d. Berner 6-3 3-6 6-3
2R: Harter d. Grubb [Q] 6-0 6-4
2R: Hogan d. Loop 6-3 7-9 6-0
2R: Ziegenfuss d. King 3-6 7-5 6-3

QF: Bueno d. Pigeon 6-0 6-2
QF: Fretz d. Casals 13-11 6-4
QF: Harter d. Melville 6-2 6-0
QF: Hogan d. Ziegenfuss 6-4 6-4

SF: Bueno d. Fretz 6-2 6-1
SF: Hogan d. Harter 6-4 6-4

FI: Maria Bueno (Brz) d. Patti Hogan 6-2 6-2

Doubles (Draw=24)

1R: Bienvenu/Gilliland d. Harter/Harter 3-6 6-4 6-3
1R: Irish/Prentiss d. Ingle/Martinez 6-2 6-4
1R: Cody-Tracy d. Crosby/Crosby 9-7 6-3
1R: Melville/Ziegenfuss d. Haase/Wake 6-0 6-0

1R: Cox/Hopman d. Andrews/Bagley 7-5 6-2
1R: Kanter-Kappe/Browning-Rowland d. Adler/Mayer 6-4 4-6 6-4
1R: Burel/Lofdahl d. Ruby/Bixter-Yeomans 6-2 7-5
1R: Hills/Lamb d. Garhart/von Wittenberg 3-6 6-3 6-4

2R: Casals/King d. Bienvenu/Gilliland 6-1 6-0
2R: Irish/Pentiss d. Cody Tracy 6-4 6-3
2R: Melville/Ziegenfuss d. Douglas McCausland 6-0 6-0
2R: Berner/Loop d. Cheney/McDowell d. 6-3 6-3

2R: Hogan/Michel d. Cox/Hopman 6-0 6-1
2R: DeFina/Fretz d. Kappe/Rowland 7-5 6-3
2R: Burel/Lofdahl d. Houseman/Schneider 6-1 7-9 6-4
2R: Shaw/Wade d. Hills/Lamb 6-1 6-3

QF: Casals/King d. Irish/Prentiss 6-0 6-3
QF: Melville/Ziegenfuss d. Berner/Loop 3-6 8-6 7-5
QF: Hogan/Michel d. DeFina/Fretz 6-1 7-5
QF: Shaw/Wade d. Burel/Lofdahl 6-1 6-3

SF: Casals/King d. Melville/Ziegenfuss 7-5 6-4
SF: Shaw/Wade d. Hogan/Michel 4-6 6-2 6-3

FI: Rosie Casals/Billie Jean King d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-2 9-7

Seeded Durr defaults-as she played in France this week one wonders what the story is behind the scheduling snafu-was Durr called back by her federation to play the French Nationals?

Draw note:

Tam O' Shaughnessy won in Q2 but does not appear in draw after that. Did she lose or default in Q3?

Legend Alice Marble (left) with new star Rosie Casals


-----

Ends September 25 Coupe Marcel Poree, Paris, France (Clay)
Venue: Croix-Catelan,which was was a ground of the Racing Club de France.

Draw=11

1R: Irene de Lansalut d. Odile de Roubin 6-2 6-4
1R: Ada Bakker (Neth) d. Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3
1R: Claude Rouire d. Astrid Suurbeek (Neth) 6-3 4-6 6-1

QF: Faye Toyne (Aus) d. Lansalut 6-2 6-1
QF: Rouire d. A Naudin 6-0 6-1
QF: Rosie Reyes Darmon d. Bakker 5-7 6-2 6-4
QF: Francoise Durr d. Anne Marie Rouchon 6-1 6-1

SF: Toyne d. Rouire 6-1 6-1
SF: Durr d. Darmon 6-1 6-1

FI Francoise Durr d. Faye Toyne (Aus) 6-3 6-2

DF: Francoise Durr/Faye Toyne (Aus) d. Rosie Darmon/Anne Marie Rouchon 9-7 6-1

-----

September 25 Santa Clara Open San Jose, California, US (Hard)

FI: Lynne Abbes d. Rhoda Herron 6-1 6-0

-----

September 20-25 Estoril Tournament, Estoril, Portugal (Clay)

FI: Alice Tym d Nati Santacana 6-1 6-2

-----

September 19-23, Opatija, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Alena Palmeova (Cz) d. Olga Lendlova (Cz) 6-8 6-3 6-4

MX: Olga Lendlova (Cz)/Necas d. Frl Stojana/Uwe Gottschalk (Ger) 6-0 6-1


Last edited by Rollo; Feb 26th, 2019 at 11:01 PM.
Rollo is offline  
post #44 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:24 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of September 26-October 2

September 26-October 2 Pacific Coast International Berkeley California, US (Hard)

Draw=35

1R: Margaret Sisson d. Elizabeth Blackford 6-3 6-3
1R: Sue Shrader d. Maylis Burel (Frn) 6-3 6-4
1R: Judy Tegart (Aus) [3] d Debbie John 6-1 6-0

2R: Maria Bueno ( Brz) [1] d. Linda Van Der Meer 6-1 6-1
2R: Diana Gai d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-4
2R: Winnie Shaw (GB) [7] d. Nancy Nikcevich 6-0 6-1
2R: Ceci Martinez d. Toni Alford 6-2 6-2
2R: Kerry Melville (Aus) [4] d. Diane Brooks 6-2 6-1
2R: Kristy Pigeon d. June Gay 6-0 6-3
2R: Virginia Wade (GB) [6] d. Gail Hansen 6-1 6-2
2R: Pixie Lamm d. Sisson 6-0 6-1

2R: Denise Carter d. Shrader 6-4 4-6 6-4
2R: Tegart [3] d Rhoda Herron 6-0 6-1
2R: Tina Lyman d. Vicki Berner 6-2 6-2
2R: Rosie Casals [5] d. Auerbach 6-3 6-0
2R: Narcelyn Louie d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-4 2-6 6-4
2R: Lynne Abbes [8] d. Ulla Garell 6-0 6-0
2R: Pat Welles d. Susan Anawalt 6-4 6-4
2R: Alison Cox d. Billie-Jean King [2] default

3R: Bueno [1] d. Gai 6-0 6-0
3R: Shaw [7] d. Martinez 2-6 9-7 9-7
3R: Pigeon d. Melville [4] 6-2 3-6 6-2
3R: Wade [6] d. Lamm default

3R: Tegart [3] d. Carter 6-3 6-2
3R: Casals [5] d. Lyman 6-4 6-4
3R: Abbes [8] d. Louie 6-1 6-0
3R: Welles d. Cox 7-5 6-0

QF: Bueno [1] d. Shaw [7] 1-6 6-3 8-6
QF: Wade [6] d. Pigeon 6-0 6-1
QF: Casals [5] d. Tegart [4] 13-11 6-8 6-4
QF: Abbes [8] d. Welles 6-2 6-0

SF: Bueno [1] d. Wade [6] 6-4 7-5
SF: Casals [5] d Abbes [8] 6-8 7-5 6-1

FI: Maria Bueno (Brz) [1] d. Rosie Casals [5] 6-4 2-6 6-1

Doubles (Draw=14)

1R: Shaw/Wade d. Brown/Garell 6-0 6-2
1R: Bowes/Brooks-bye
1R: Abbes/Melville d. Auerbach/Kellock 6-1 6-3
1R: Pigeon/Berner d. Carter/Carter 6-2 6-2

1R: Anawait/Van Der Meer d. Burel/Todd 6-1 1-6 7-5
1R: Lofdahl/Martinez d. Hansen/John 6-3 6-4
1R: Gay/Welles d. Cox/Hopman 6-2 6-4
1R: Casals/Tegart-bye

QF: Shaw/Wade d. Bowes/Brooks 6-1 6-1
QF: Abbes/Melville d. Pigeon/Berner 8-6 6-4
QF: Anawait/Van Der Meer d. Lofdahl/Martinez 7-5 7-5
QF: Casals/Tegart d. Gay/Welles 6-1 6-4

SF: Shaw/Wade d. Abbes/Melville 7-5 6-3
SF: Casals/Tegart d. Anawait/Van der Meer 6-3 6-0

FI: Rosie Casals/Judy Tegart (Aus) d. Winnie Shaw (GB)/Virginia Wade (GB) 6-1 6-4

MX: Judy Tegart (Aus)/Jim McManus d Virginia Wade (GB)/Terry Ryan 3-6 13-11 6-2

The most successful Pac coast ever, "Despita a cold misty day the 3,200 capacity stands were sold out
an hour before the finals started. The Casals-Tegart marathon lasted 2 hrs 45 minutes and 48 games.
Bueno was a last minute entry. When interviewed early in the week Maria noted that tennis in Brazil is limited to the wealthy. Maria was not from a rich family, but said she was lucky her house was right across the street from a tennis club. Tegart noted the loudest tennis fans she's ever encountered were in Russia and Poland, where the game is treated like a soccer match.

----------------------------------------------------
ends October 1 Permian Basin R.C. Invitation Midland, Texas, US

Draw=9

1R: Mary Lowden d. Connie Stotts 4-6 6-3 6-3

QF: Patsy Rippy d. Nancy Osborne 6-2 6-2
QF: Lowden d. Sheryl Barger 6-2 6-0
QF: Virginia Brown d. Ivonne Heras 6-2 6-2
QF: Becky Vest d. Debby Darby 6-3 7-5

SF: Rippy d. Lowden 6-3 6-4
SF: Vest d. Brown 6-4 6-2

FI: Patsy Rippy d. Becky Vest 9-7 6-4

Doubles

SF: Brown/Rippy d. Stotts/Barger 6-4 6-4
SF: Vest/Osborne d. Lowden/Dell Ruwwe 6-2 6-4

FI: Virginia Brown/Patsy Rippy d. Becky Vest/Nancy Osborne 6-4 3-6 6-2

------

ends October 2 Venezuelan Clay Courts Caracas, Venezuela (Clay)

FI: B Raytler d. V Mandel 6-3 6-3

-----

ends October 2 Fiestas Patrias Valparaiso, Chile (Clay)

QF: Norma Baylon (Arg) d Ester Lizana 6-2 6-1
QF: Graciela Moran (Arg) d Leyla Musalem 6-4 5-7 6-1
QF: Mabel Bove (Arg) d Sonia Berrios 6-2 8-6
QF: Carmen Ibarra d Ana Cornejo 6-3 6-0

SF: Baylon d Moran 6-3 6-4
SF: Ibarra d Bove 4-6 6-1 6-2

FI: Norma Baylon (Arg) d. Carmen Ibarra 4-6 6-4 6-3

-----

ends October 3 Barcelona International, Barcelona, Spain (Clay)

FI: Helga Schultze (Ger) d Alice Tym (US) 6-1 6-2

-----

October 2, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia (Clay)

FI: Lesley Turner d. Beryl Jenkins 2-6 6-1 11-9

Last edited by Rollo; Oct 4th, 2012 at 02:18 PM.
Rollo is offline  
post #45 of 187 (permalink) Old Mar 20th, 2008, 04:25 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
Re: 1966 Results

Week of October 3-9

ends October 9 Balboa Bay Invitation Newport, California, US (Hard)

SF: Dodo Cheney d. Pat Conger 6-2 7-5
SF: Mimi Henreid d. Kathy Nethery 6-3 6-2

FI: Dodo Cheney d. Mimi Henreid 6-4 6-1

-----

October 2-9 French National Championships Bordeaux, France (Clay)
Venue: Primrose

Qualifying (in Paris)

Q1: Francoise Durr d Francoise Nay default
Q1: Jacqueline Rees-Lewis d Anne Marie Rouchon 6-3 6-1
Q1: Monique Salfati d Jacqueline Morales 1-6 6-2 6-4
Q1: Janine Lieffrig d Suzanne Le Besnerais 6-4 6-3

Q1: Rosie Darmon d M Mizen 6-2 6-2
Q1: Evelyne Terras d Gallard 6-1 6-3
Q1: Christiane Spinoza d Irene De Lansalut 0-6 6-3 6-1
Q1: Jehanne Venturino d Aline Nenot default

Main Draw=8

1R: Jehanne Venturino d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 9-7
1R: Rosie Darmon d. Monique Salfati 6-2 1-6 6-1
1R: Janine Lieffrig d. Evelyn Terras 7-5 4-6 7-5
1R: Francoise Durr d. Christiane Spinoza 6-1 6-2

SF: Darmon d. Venturino 6-1 6-2
SF: Durr d. Lieffrig 6-1 7-5

FI: Francoise Durr d. Rosie Darmon 6-3 6-0

Doubles

SF: Durr/Lieffrig d. M Batsalle/MA Courtois 6-2 6-0
SF: Darmon/Rees-Lewis d. Spinoza/Terras 6-2 0-6 6-3

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Rosie Darmon/Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-3

*Note: This event was only open to French nationals.
---------------------------------------------
ends October 11 Italian National Championships Catania, Sicily, Italy (Clay)

Draw=9


1R: Alessandra Gobbo d Pierrette Seghers Tacchini 2-6 6-3 6-1

QF: Lea Pericoli d Alessandra Gobbo 6-3 6-4
QF: Francesca Gordigiani d Roberta Beltrame 6-1 6-3
QF: Silvana Lazzarino d Lucia Bassi 2-6 6-4 6-3
QF: Maria-Teresa Riedl d Sara De Nigris 6-1 6-2

SF: Pericoli d Gordigiani 6-2 6-2
SF: Riedl d Lazzarino 6-2 6-1

FI: Lea Pericoli d. Maria Teresa Riedl 10-8 7-5

DF: Roberta Beltrame/Francesca Gordigiani d Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-4 6-2

*Note: only open to Italian nationals.

-----

ends October 9 Russian National Championships Alta Ama, Russia, USSR

3R: Tiiu Kivi d Yaremkevich 7-5 7-5
3R: Alla Ivanova d Preobrazhenskaya 8-6 6-1
3R: Rena Abzhandadze d Tatiana Chalko 6-0 4-6 6-0
3R: Anna Dmitrieva d Nina Tukhareli 6-2 8-6

3R: Galina Baksheeva d Rauza Islanova 9-7 6-0
3R: I Yermolova d ????
3R: Olga Morozova d ???
3R: Tiiu Simson Soome d ????

QF: Ivanova d Kivi 6-2 6-4
QF: Abzhandadze d Dmitrieva 7-5 6-4
QF: Baksheeva d Yermolova 6-4 6-0
QF: Morozova d Soome 4-6 6-2 6-2

SF: Abzhandadze d Ivanova 6-2 1-6 6-4
SF: Bakcheeva d Morozova 6-4 4-6 9-7

FI: Galina Baksheeva d Rena Abzhandadze 6-3 6-2

3rd place: Alla Ivanova d Olga Morozova 6-2 6-4

DF: Galina Baksheeva/Anna Dmitrieva d Alla Ivanova/I Yermolova 6-2 6-2

-----

October 8, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Lexie Kenny d. Rosemary White 6-2 6-3

Last edited by Rollo; Oct 4th, 2012 at 02:04 PM.
Rollo is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome