1982 results - Page 2 - TennisForum.com
Closed Thread
 
LinkBack Thread Tools
post #16 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of April 5-11
April 5-11, Family Circle Cup, Hilton Head, South Carolina, US (Clay)
Venue: Sea Pines Plantation

Prize Money= $200,000
Status: Toyota Series Category 7, $200,000.

Zina Garrison won two matches to qualify.


Singles (Main Draw=56)


1R: Chris Evert-Lloyd [1]-bye
1R: Wendy White d. Betty Stove (Neth) 6-4 6-4
1R: Paula Smith d. Kim Sands 6-4 6-2
1R: Dana Gilbert d. Anne White 7-5 6-4
1R: Joanne Russell d. Evonne Goolagong-Cawley (Aus)[12] 4-6 6-2 1-0 retired
1R: Bonnie Gadusek d. Nancy Yeargin 6-3 6-3
1R: Lisa Bonder d. Vicki Nelson 6-2 6-1
1R: Pam Shriver [6]-bye

1R: Andrea Jaeger [3]-bye
1R: Catherine Tanvier (Fra) d. Rosie Casals 6-1 6-3
1R: Caludia Kohde-Kilsch (Ger) d. Susan Mascarin 6-4 6-4
1R: Kathy Rinaldi [13] d. Beth Norton 6-3 6-0
1R: Virginia Ruzici (Rom) [9] d. Kate Latham 6-3 6-1
1R: Duk-Hee Lee (Kor) d. Virginia Wade (GB) 4-6 6-4 6-2
1R: Zina Garrison [Q] d. Stacy Margolin 6-4 6-2
1R: Wendy Turnbull (Aus) [7]-bye


Mima JAUSOVEC (YUG) (5) BYE
Petra DELHEES (SUI) defeated Kimberly JONES (USA) 61 61
Sandy COLLINS (USA) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 63 63
Pam CASALE (USA) defeated Billie Jean KING (USA) (11) 67 64 64
Betsy NAGELSEN (USA) (14) defeated Anne HOBBS (GBR) 61 62
Lisa DOHERTY (USA) defeated Barbara GERKEN (USA) 63 46 63
Candy REYNOLDS (USA) defeated Leslie ALLEN (USA) 62 64
Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) BYE
Bettina BUNGE (FRG) (8) BYE
Kathy HORVATH (USA) defeated Renata TOMANOVA (GER) 60 61
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Julie HARRINGTON (USA) 26 61 60
Andrea LEAND (USA) (10) defeated Joyce PORTMAN (USA) 61 61
Jenny KLITCH (USA) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 62 62
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 60 60
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 75 63
Martina NAVRATILOVA (USA) (2) BYE

2R: Evert-Lloyd [1] d. W White 6-2 6-2
2R: Smith d. Gilbert 6-2 6-4
2R: Gadusek d. Russell 6-1 6-2
2R: Shriver [6] d. Bonder 6-4 6-2
2R: Jaeger [3] d. Tanvier 6-3 6-0
2R: Rinaldi [13] d. Kohde-Kilsch 6-1 6-2
2R: Lee d. Ruzici [9] 7-5 4-6 6-4
2R: Garrison [Q] d. Turnbull [7] 6-3 4-6 7-5

2R: Jausovec [5] d. Delhees 6-4 6-7 7-5
2R: Casale d. Collins 6-4 6-1
2R: Nagelson [14] d. Doherty 7-6 6-1
2R: Mandlikova [4] d. Reynolds 6-2 6-4
2R: Horvath d Bunge [8] 7-6 6-4
2R: Leand [10] d. Simmonds 6-4 6-4
2R: Madruga-Osses d. Klitch 6-4 6-3
2R: Navratilova [2] d. Vermaak 7-5 6-0

3R: Evert-Lloyd [1] d. Smith 6-1 6-0
3R: Shriver [6] d. Gadusek 6-1 6-1
3R: Jaeger [3] d. Rinaldi [13] 6-3 6-0
3R: Garrison [Q] d. Lee 6-4 6-0

3R: Jausovec [5] d. Casale 6-3 6-4
3R: Mandlikova [4] d. Nagelson [14] 6-2 6-2
3R: Leand [10] d. Horvath 7-5 6-2
3R: Navratilova [1] d. Madruga-Osses 6-3 6-3

QF: Evert-Lloyd [1] d. Shriver [6] 6-2 6-4
QF: Jaeger [3] d. Garrison [Q] 6-2 6-1
QF: Jausovec [5] d. Mandlikova [4] 7-5 6-0
QF: Navratilova [2] d.leand [10] 6-1 6-7 (3-7) 6-1

SF: Jaeger [3] d. Evert-Lloyd [1] 6-1 1-6 6-2
SF: Navratilova [2] d. Jausovec [5] 6-1 3-6 6-2

FI: Martina Navratilova [2] d. Andrea Jaeger [3] 6-4 6-2


Doubles (Draw=32)

1R: Navratilova/Shriver [1] d. Hobbs (GB)/Leo (Aus) 6-3 6-1
1R: Collins/Wade (GB) d. Delhees (Sui)/Strachanova (Cz) 7-5 7-5
1R: Jordan/Remilton (Aus) d. Goodling/Nelson 6-1 6-2
1R: McDaniel/Steinmetz d. Mandlikova (Cz)/Stove (Neth) [7] 6-7 6-3 7-5
1R: King/Kloss (SA) [4] d. Bonder/Garrison 3-6 7-5 6-1
1R: Leand/White d. Mascarin/Thompson 6-2 6-2
1R: Gergory (Aus)/Pinterova (HUn) d. DuPont/Portman 6-3 6-1
1R: Reynolds/P. Smith [5] d. Vermaak (SA)/Yeargin 6-1 6-0

JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (8) defeated GISCAFRE (ARG) / MONTEIRO (BRA) 61 64
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated CASALE (USA) / FILKOFF (USA) 16 75 63
GADUSEK (USA) / WHITE (USA) defeated DAVIS (USA) / PREYER (USA) 60 60
RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (3) defeated JONES (USA) / NORTON (USA) 63 63
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (6) defeated HARRINGTON (USA) / LEE (KOR) 61 62
HORVATH (USA) / MADRUGA-OSSES (ARG) defeated BLOUNT (USA) / LATHAM (USA) 26 75 61
TANVIER (FRA) / TOMANOVA (GER) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 64 64
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) 64 16 61

2nd Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated COLLINS (USA) / WADE (GBR) 64 64
JORDAN (USA) / REMILTON (AUS) defeated MCDANIEL (USA) / STEINMETZ (USA) 26 63 61
KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) defeated LEAND (USA) / WHITE (USA) 64 61
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (5) defeated GREGORY (AUS) / PINTEROVA (HUN) 36 63 75

JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (8) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 61 61
RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (3) defeated GADUSEK (USA) / WHITE (USA) 64 64
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (6) defeated HORVATH (USA) / MADRUGA-OSSES (ARG) 64 62
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) defeated TANVIER (FRA) / TOMANOVA (GER) 67 76 60

QF: Navratilova/Shriver [1] d. Jordan/Remilton 6-1 6-0
QF: Reynolds/Smith [5] d. King/Kloss [4] 0-6 6-4 6-4
QF: Russell/Ruzici [3] d. Jaeger/Nagelson [8] 6-2 7-5
QF: Casals/Turnbull [2] d. Allen/Jausovec [6] 7-6 5-7 6-2

SF: Navratilova/Shriver [1] d. Reynolds/Smith [5] 6-4 6-2
SF: Russell/Ruzici [3] d. Casals/Turnbull [2] 3-6 7-5 7-5


FI: Martina Navratilova/Pam Shriver [1] d. Joanne Russell/Virginia Ruzici (Rom) [3] 6-1 6-2


"Who says I can't play on clay", declares Martina, in winning the FCC before a capacity crowd of 3,500.

Amateur Zina Garrison impresses by going all the way to the quarters.

When Mima Jausovec is asked why Hana Mandlikova is having problems (mima's win here is her 3rd in a row over Hana) she points to her head "sometihng up here. Last year she din't have anything to lose. She goes on court and hits winners. This year she's lost to a few players and has lost confidence."

Jaeger shocks Evert in the semis. Chris had never lost at the Family Circle, winning 6 titles, 32 straight matches and 64 sets! Evert on Andrea's moonballs: "It's very annoying to play her. But her lobs are very effective on this court. I guess I wasn't willing to stay out there all day and moonball back". At 2-5 down Chris loses patience after a 125 stroke rally goes against her-missing on 2 volleys to drop only her 3rd clay court match in 9 years. The match took 1 hr 57 minutes.

Martina calls her win "the best ever on clay I've had". Playing with controlled agression, the world #2 is clearly making a case for herself as #1. The win also puts Martina at the half way mark of the Playtex Challenge, worth 1 million to the woman who can win the US indoors, Family Circle, Wimbledon ,and the US Open. When asked about who is #1, Martina shot back, "Well, who has the better record?", pointing out she has won 6 of 7 events to Evert's 1 out of 3. But then she added, "it doesn't really matter at this point who you say is #1. My plan is to keep winning so there's no doubt who is #1. You won't even have to ask the question."

Duk Hee Lee vs. Ruzici lasted 3 hours and 30 minutes
One point in the Jaeger-Rinaldi match lasts 10 minutes

-----

April 8-12, Wetherall North of England Hard Court Championships, Southport, England (Clay)

Status: Non-Tour Event

FI: Michele Tyler d. Kate Brasher 3-6 6-4 6-2

-----

April 12 Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

Status: Non-Tour Event

FI: Jackie Pinto d. E. Sinkins 6-1 6-4

-----

in spring, Tally Ho! , Birmingham, England (Clay)

FI: J. Harris d. T. Brazenall 6-1 6-2

Last edited by Rollo; Aug 23rd, 2015 at 02:04 AM.
Rollo is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #17 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of April 12-18


April 15-18 ????. Fort Worth, Texas, US (Indoors on carpet)


Doubles (Draw=8)

1R: Martina Navratilova/Pam Shriver [1] d. Mary Lou Piate/White 6-3 6-3
1R: Sue Baker (GB)/Ann Kiyomura [4] d. Billie Jean King/Ilana Kloss (SA) 7-5 6-1
1R: Leslie Allen/Mima Jausovec (Yug) d. Rosie Casals/Wendy Turnbull (Aus) [3] 2-6 6-4 6-4
1R: Kathy Jordan/Anne Smith [2] d. Barbara Potter/Sharon Walsh 6-4 6-3

SF: Navratilova/Shriver [1] d. Barker/Kiyomura [4] 6-2 3-6 6-2
SF: Jordan/A Smith [2] d. Allen/Jausovec 6-3 6-0

FI: Martina Navratilova/Pam Shriver [1] d. Kathy Jordan/Anne Smith [2] 7-5 6-3

Doubles only.

Last edited by Rollo; Dec 15th, 2014 at 08:24 PM.
Rollo is offline  
post #18 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of April 19-24

Amelia Island


Dates : 19 Apr to 25 Apr 1982
Venue : Amelia Island, FL, USA
Surface : Clay


1st Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) BYE
Barbara JORDAN (USA) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 75 60
Anne HOBBS (GBR) defeated Betty STOVE (NED) 60 76
Susan LEO (AUS) defeated Glynis COLES (GBR) 60 64
Bonnie GADUSEK (USA) (15) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 64 60
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) defeated Anne WHITE (USA) 60 60
Mareen LOUIE (USA) defeated Jill DAVIS (USA) 64 64
Mary-Lou PIATEK (USA) (8) BYE
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) BYE
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Nerida GREGORY (AUS) 61 63
Pilar VASQUEZ (PER) defeated Kim STEINMETZ (USA) 67 61 63
Pam CASALE (USA) (13) defeated Barbi BRAMBLETT (USA) 62 61
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (12) defeated Virginia WADE (GBR) 76 64
Michelle TORRES (USA) defeated Beth NORTON (USA) 64 16 62
Vicki NELSON (USA) defeated Rene BLOUNT (USA) 63 63
Bettina BUNGE (FRG) (5) BYE
Anne SMITH (USA) (7) BYE
Catherine TANVIER (FRA) defeated Candy REYNOLDS (USA) 62 60
Hana STRACHONOVA (SUI) defeated Claudia MONTEIRO (BRA) 62 26 60
Kathy JORDAN (USA) (9) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 62 63
Leslie ALLEN (USA) (14) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 64 64
Jenny KLITCH (USA) defeated Lisa DOHERTY (USA) 63 63
Kathy HORVATH (USA) defeated Joyce PORTMAN (USA) 61 60
Mima JAUSOVEC (YUG) (4) BYE
Virginia RUZICI (ROU) (6) BYE
Lisa BONDER (USA) defeated Nancy NEVIASER (USA) 36 63 64
Paula SMITH (USA) defeated Julie HARRINGTON (USA) 61 63
Kathy RINALDI (USA) (11) defeated Laura DU PONT (USA) 61 63
Petra DELHEES (SUI) defeated Kim SANDS (USA) 61 63
Kimberly JONES (USA) defeated Diane DESFOR (USA) 63 26 75
Susan MASCARIN (USA) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 64 62
Andrea JAEGER (USA) (2) BYE

2nd Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Barbara JORDAN (USA) 60 60
Susan LEO (AUS) defeated Anne HOBBS (GBR) 63 36 62
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (15) 63 64
Mareen LOUIE (USA) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) (8) 16 63 64
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) 76 60
Pam CASALE (USA) (13) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 62 62
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (12) defeated Michelle TORRES (USA) 36 62 76
Bettina BUNGE (FRG) (5) defeated Vicki NELSON (USA) 62 60
Catherine TANVIER (FRA) defeated Anne SMITH (USA) (7) 75 75
Kathy JORDAN (USA) (9) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 63 36 62
Jenny KLITCH (USA) defeated Leslie ALLEN (USA) (14) 64 62
Kathy HORVATH (USA) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (4) 62 64
Virginia RUZICI (ROU) (6) defeated Lisa BONDER (USA) 76 64
Kathy RINALDI (USA) (11) defeated Paula SMITH (USA) 64 76
Petra DELHEES (SUI) defeated Kimberly JONES (USA) 61 64
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Susan MASCARIN (USA) 61 60

3th Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Susan LEO (AUS) 63 61
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) defeated Mareen LOUIE (USA) 64 67 63
Pam CASALE (USA) (13) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 62 60
Bettina BUNGE (FRG) (5) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (12) 62 63
Catherine TANVIER (FRA) defeated Kathy JORDAN (USA) (9) 64 62
Kathy HORVATH (USA) defeated Jenny KLITCH (USA) 60 62
Kathy RINALDI (USA) (11) defeated Virginia RUZICI (ROU) (6) 36 76 64
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Petra DELHEES (SUI) 26 62 60

Quarterfinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) 63 62
Bettina BUNGE (FRG) (5) defeated Pam CASALE (USA) (13) 60 63
Kathy HORVATH (USA) defeated Catherine TANVIER (FRA) 75 62
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Kathy RINALDI (USA) (11) 63 75

Semifinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Bettina BUNGE (FRG) (5) 63 61
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Kathy HORVATH (USA) 64 16 76

FI: Chris Evert-Lloyd [1] d. Andrea Jaeger [2] 6-3 6-1

Doubles (Draw=32)

1st Round

JORDAN (USA) / SMITH (USA) (1) defeated NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) 62 46 63
HOBBS (GBR) / LEO (AUS) defeated HARPER (USA) / LOUIE (USA) 61 61
MANDLIKOVA (TCH) / SMITH (USA) defeated GREGORY (AUS) / PINTEROVA (HUN) 46 61 63
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (5) defeated BONDER (USA) / HERR (USA) 61 63
POTTER (USA) / WALSH (USA) (3) defeated GADUSEK (USA) / STEINMETZ (USA) 60 76
DAVIS (USA) / PORTMAN (USA) defeated BLOUNT (USA) / STRATTON (USA) Walkover
COLES (GBR) / DELHEES (SUI) defeated NORTON (USA) / RUBIN (USA) 62 62
JAEGER (USA) / STOVE (NED) (8) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 62 76
RUZICI (ROU) / WADE (GBR) (7) defeated JORDAN (USA) / REMILTON (AUS) 63 61
MASCARIN (USA) / WHITE (USA) defeated HARRINGTON (USA) / LEE (KOR) 63 63
GISCAFRE (ARG) / MONTEIRO (BRA) defeated DU PONT (USA) / MADRUGA-OSSES (ARG) 64 67 61
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) defeated CASALE (USA) / FILKOFF (USA) 61 64
TANVIER (FRA) / STRACHONOVA (SUI) defeated PIATEK (USA) / REYNOLDS (USA) (6) 57 64 75
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) defeated JONES (USA) / THOMPSON (USA) 62 75
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated MCDANIEL (USA) / NEVIASER (USA) 62 26 75
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) defeated GOODLING (USA) / NELSON (USA) 60 60

2nd Round

JORDAN (USA) / SMITH (USA) (1) defeated HOBBS (GBR) / LEO (AUS) 61 61
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (5) defeated MANDLIKOVA (TCH) / SMITH (USA) 75 63
POTTER (USA) / WALSH (USA) (3) defeated DAVIS (USA) / PORTMAN (USA) 63 61
JAEGER (USA) / STOVE (NED) (8) defeated COLES (GBR) / DELHEES (SUI) 61 63
RUZICI (ROU) / WADE (GBR) (7) defeated MASCARIN (USA) / WHITE (USA) 63 61
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) defeated GISCAFRE (ARG) / MONTEIRO (BRA) 61 61
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) defeated TANVIER (FRA) / STRACHONOVA (SUI) 75 64
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 63 62

Quarterfinal

JORDAN (USA) / SMITH (USA) (1) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (5) 62 75
POTTER (USA) / WALSH (USA) (3) defeated JAEGER (USA) / STOVE (NED) (8) 62 62
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) defeated RUZICI (ROU) / WADE (GBR) (7) 76 63
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) defeated HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) 75 64

Semifinal

POTTER (USA) / WALSH (USA) (3) defeated JORDAN (USA) / SMITH (USA) (1) 36 62 63
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) defeated CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (2) 64 64

FI: Leslie Allen/Mima Jausovec (Yug) [4] d. Barbara Potter/Sharon Walsh [3] 6-1 7-5

-----

April 19-24, BWTA Women's Tournament, West Worthing, Sussex, England

FI: Kate Brasher d. Shelley Walpole 6-4 2-6 6-1

Last edited by Rollo; Dec 15th, 2014 at 08:27 PM.
Rollo is offline  
 
post #19 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of April 26-May 2

Orlando



Dates : 26 Apr to 02 May 1982
Venue : Orlando, FL, USA
Surface : Clay
Status: Toyota Series Category 7-$200,000


1st Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) BYE
Bettina BUNGE (FRG) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) 63 75
Patricia MEDRADO (BRA) BYE
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) 61 62
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) BYE
Duk-Hee LEE (KOR) BYE
Sue BARKER (GBR) defeated Ann KIYOMURA (USA) 75 60
Barbara POTTER (USA) (5) BYE
Pam SHRIVER (USA) (6) BYE
Claudia MONTEIRO (BRA) defeated Renee RICHARDS (USA) 60 62
Chris O'NEIL (AUS) BYE
Wendy TURNBULL (AUS) (4) BYE
Lisa BONDER (USA) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) 36 64 60
Laura ARRAYA (PER) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 76 57 76
Kathy JORDAN (USA) defeated Glynis COLES (GBR) 60 61
Andrea JAEGER (USA) (2) BYE

2nd Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Bettina BUNGE (FRG) 62 36 76
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 75 26 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 36 61 63
Barbara POTTER (USA) (5) defeated Sue BARKER (GBR) 63 62
Pam SHRIVER (USA) (6) defeated Claudia MONTEIRO (BRA) 63 75
Wendy TURNBULL (AUS) (4) defeated Chris O'NEIL (AUS) 61 61
Lisa BONDER (USA) defeated Laura ARRAYA (PER) 64 62
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Kathy JORDAN (USA) 64 62

Quarterfinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 63 60
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Barbara POTTER (USA) (5) 26 63 64
Wendy TURNBULL (AUS) (4) defeated Pam SHRIVER (USA) (6) 76 67 63
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Lisa BONDER (USA) 61 62

Semifinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (3) 16 64 76
Wendy TURNBULL (AUS) (4) defeated Andrea JAEGER (USA) (2) 63 62

Final

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Wendy TURNBULL (AUS) (4) 62 75

1st Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) 63 76
CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (3) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) 62 61
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) defeated BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (4) 64 26 63
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) 64 64

Semifinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (3) defeated NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) 63 46 64
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) 62 63

Final

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (3) defeated JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) 63 63

-----

Sardina


Dates : 26 April to 2 May 1982
Venue : ???, ITY
Surface : Clay
Status: Toyota Series Category 1-$50,000

FI: Liz Sayers (Aus) d. Dana Gilbert (US) 6-3 7-6

DF: Debbie Jevans (GB)/E. Jones

Rather forgotten and obscure, it was nonetheless a tour level event.

-----


Cumberland Tournament


Dates: 26 April to 02 May 1982
Venue: Hampstead, UK
Surface: Clay
Status: Non-tour event.

FI: Kate Brasher d. Yanagi (Jpn) 6-1 6-1

Brasher's mom is Shirley Brasher, 1950s French champion.

-----

Maroochy Championships

Dates: May 3
Venue: Nambour, Queensland, Australia

FI: Helen Davis d. Joanne Butler 6-4 6-4

-----

??, Ojai Valley Tournament, Ojai, California, US (Hard)

FI: Cecilia Fernandez d. Carol Heyman

DF: Jill Beck/Kathy Bryan d. G.Galt/K.Dawson

A minor event at best by the early 1980s, more amateur than professional . Was prize money even offered?

Last edited by Rollo; Jan 15th, 2015 at 01:39 AM.
Rollo is offline  
post #20 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:36 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of May 3-9

May 3-9, Italian Open, Perugia, Italy (Clay)

Prize Money= $100,000
Part of the Toyota Series

Singles (Draw=56)



1st Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) BYE
Barbara ROSSI (ITA) defeated Lucia ROMANOV (ROU) 63 62
Lea PLCHOVA (TCH) defeated Anne MINTER (AUS) 36 62 60
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 63 60
Bonnie GADUSEK (USA) (9) defeated Marianne VAN DER TORRE (NED) 62 62
Laura ARRAYA (PER) defeated Yvona BRZAKOVA (TCH) 61 62
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Lisa DOHERTY (USA) 64 62
Sandy COLLINS (USA) (8) BYE
Virginia RUZICI (ROU) (4) BYE
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Renata SASAK (YUG) 63 36 63
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Iris RIEDEL-KUHN (FRG) 64 64
Kathy HORVATH (USA) (13) defeated Laura DU PONT (USA) 62 64
Jo DURIE (GBR) (12) defeated Lena SANDIN (SWE) 75 62
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Raffaella REGGI (ITA) 62 61
Lisa BONDER (USA) defeated Brenda REMILTON (AUS) 75 67 62
Kathy RINALDI (USA) (5) BYE
Billie Jean KING (USA) (6) BYE
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Eva PFAFF (FRG) 63 76
Ann HENRICKSSON (USA) defeated Corinne VANIER (FRA) 63 64
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) (11) defeated Elly VESSIES (NED) 62 61
Kate LATHAM (USA) (14) defeated Kim SANDS (USA) 61 63
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Carmen PEREA-ALCALA (ESP) 16 62 63
Penny BARG (USA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 63 21
Sylvia HANIKA (FRG) (3) BYE
Pam CASALE (USA) (7) BYE
Renata TOMANOVA (GER) defeated Isabelle VILLIGER (SUI) 75 62
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 36 62 75
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Helena SUKOVA (TCH) (10) 61 61
Michaela PAZDEROVA (TCH) defeated Patrizia MURGO (ITA) 63 64
Susan MASCARIN (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 63 63
Catarina LINDQVIST (SWE) defeated Virginia WADE (GBR) 64 64
Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) BYE

2nd Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Barbara ROSSI (ITA) 63 60
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 64 64
Bonnie GADUSEK (USA) (9) defeated Laura ARRAYA (PER) 63 67 63
Sandy COLLINS (USA) (8) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 62 62
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Virginia RUZICI (ROU) (4) 64 46 76
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Kathy HORVATH (USA) (13) 26 76 64
Jo DURIE (GBR) (12) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 75 62
Lisa BONDER (USA) defeated Kathy RINALDI (USA) (5) 75 76
Billie Jean KING (USA) (6) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 26 64 75
Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) (11) defeated Ann HENRICKSSON (USA) 61 60
Kate LATHAM (USA) (14) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 63 46 63
Sylvia HANIKA (FRG) (3) defeated Penny BARG (USA) 62 64
Pam CASALE (USA) (7) defeated Renata TOMANOVA (GER) 61 76
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 63 60
Susan MASCARIN (USA) defeated Michaela PAZDEROVA (TCH) 63 36 62
Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 63 64

3th Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 62 61
Bonnie GADUSEK (USA) (9) defeated Sandy COLLINS (USA) (8) 61 75
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 76 61
Lisa BONDER (USA) defeated Jo DURIE (GBR) (12) 63 61

Billie Jean KING (USA) (6) defeated Ivanna MADRUGA-OSSES (ARG) (11) 62 06 64
Sylvia HANIKA (FRG) (3) defeated Kate LATHAM (USA) (14) 61 63
Pam CASALE (USA) (7) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 63 63
Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) defeated Susan MASCARIN (USA) 62 62

QF: Evert-Lloyd [1] d. Gadusek [9] 7-5 6-2
QF: Bonder d. Vermaak 6-1 2-6 7-6
QF: King [6] d. Hanika [3] 6-0 0-6 6-3
QF: Mandlikova [6] d. Casale [7] 6-4 7-6

SF: Evert-Lloyd [1] d. Bonder 6-2 6-4
SF: Mandlikova [2] d. King [6] 3-6 6-1 6-3

FI: Chris Evert-Lloyd (US) [1] d. Hana Mandlikova [2] 6-0 6-2

Doubles (Draw=32)

1R: Candy Reynolds (US)/Paula Smith (US) [1] d. Elly Vessies (Neth)/Villaverde (Arg) 6-2 6-1
DU PONT (USA) / WHYTCROSS (AUS) defeated PAZDEROVA (TCH) / SANDIN (SWE) 64 76
PFAFF (FRG) / SANDS (USA) defeated GORDON (USA) / PELLETIER (CAN) 63 63
DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) defeated NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) (8) 36 61 62
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated RUZICI (ROU) / WADE (GBR) (4) 57 64 62
ARRAYA (PER) / MADRUGA-OSSES (ARG) defeated HENRICKSSON (USA) / LATHAM (USA) 62 61
BUDAROVA (TCH) / PLCHOVA (TCH) defeated CASALE (USA) / OHACO (CHI) 75 76
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (6) defeated BONDER (USA) / THOMPSON (USA) 63 36 64

MANDLIKOVA (TCH) / SUKOVA (TCH) (5) defeated VAN DER TORRE (NED) / VANIER (FRA) 61 63
GREGORY (AUS) / LEE (KOR) defeated BRZAKOVA (TCH) / SKRONSKA (TCH) 63 62
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated GILBERT (USA) / VASQUEZ (PER) 60 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated MURGO (ITA) / SIMMONDS (ITA) 46 64 62
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) (7) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 64 62
MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) defeated BRAMBLETT (USA) / MINTER (AUS) 60 61
BARG (USA) / TOBIN (AUS) defeated BASSETT (CAN) / REGGI (ITA) 36 64 75
KING (USA) / KLOSS (RSA) (2) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 64 36 60

2nd Round

REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (1) defeated DU PONT (USA) / WHYTCROSS (AUS) 61 62
DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) defeated PFAFF (FRG) / SANDS (USA) 64 64
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated ARRAYA (PER) / MADRUGA-OSSES (ARG) 76 26 62
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (6) defeated BUDAROVA (TCH) / PLCHOVA (TCH) 62 64

MANDLIKOVA (TCH) / SUKOVA (TCH) (5) defeated GREGORY (AUS) / LEE (KOR) 64 62
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 62 57 64
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) (7) defeated MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) 63 75
KING (USA) / KLOSS (RSA) (2) defeated BARG (USA) / TOBIN (AUS) 60 63

QF: Durie/Temesvari d. Reynolds/P. Smith [1] 2-6 6-1 6-2
QF: Horvath/Vermaak [6] d. Gordon/Mould 3-6 7-6 6-3
QF: Fairbank/Harford [3] d. Mandlikova/Sukova [5] 5-6 6-2 6-3
QF: King/Kloss [2] d. Gadusek/Tomanova [7] 6-3 6-3

SF: Horvath/Vermaak [6] d. Durie/Temesvari 6-4 6-1
SF: King/Kloss [2] d. Fairbank/Harford [3] 4-6 6-0 6-1

FI: Kathy Horvath (US)/Yvonne Vermaak (SA) [6] d. Billie Jean King (US)/Ilana Kloss (SA) [2] 2-6 6-4 7-6

-----

Chris says being ranked #2 is "sensible" after learning that Martina Navratilova has moved to #1 on the latest computer rankings. However, she also says she is "playing well and am confident I can regain the #1 ranking in a few weeks."

Last edited by Rollo; Aug 3rd, 2015 at 03:12 AM.
Rollo is offline  
post #21 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:38 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Swiss Open

Dates : 10 May to 16 May 1982
Venue : Lugano, Switzerland
Surface : Clay
Status: Toyota Series. Category 3. $100,000
Draw=56


1st Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) BYE
Laura ARRAYA (PER) defeated Eva PFAFF (FRG) 75 63
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Isabelle VILLIGER (SUI) 26 61 63
Bonnie GADUSEK (USA) (14) defeated Anne HOBBS (GBR) 64 46 76
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Susan LEO (AUS) 26 64 64
Julie HARRINGTON (USA) defeated Iris RIEDEL-KUHN (FRG) 64 57 61
Dana GILBERT (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 57 64 64
Pilar VASQUEZ (PER) BYE
Virginia RUZICI (ROU) (4) BYE
Hana STRACHONOVA (SUI) defeated Tanya HARFORD (RSA) 75 75
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Elly VESSIES (NED) 64 62
Virginia WADE (GBR) defeated Kate LATHAM (USA) 06 75 63
Joanne RUSSELL (USA) (10) defeated Lena SANDIN (SWE) 63 61
Marcella MESKER (NED) defeated Renata TOMANOVA (GER) 60 62
Catherine TANVIER (FRA) defeated Corinne VANIER (FRA) 62 62
Sue BARKER (GBR) (6) BYE
Andrea LEAND (USA) (5) BYE
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 06 62 64
Chris O'NEIL (AUS) defeated Deborah JEVANS (GBR) 62 16 60
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sandy COLLINS (USA) (9) 60 63
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Anne MINTER (AUS) 62 60
Paula SMITH (USA) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 57 60 60
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Barbara ROSSI (ITA) 62 62
Bettina BUNGE (FRG) (3) BYE
Pam CASALE (USA) (8) BYE
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Penny BARG (USA) 63 75
Beverly MOULD (RSA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 64 16 76
Ivanna MADRUGA (ARG) (13) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 61 64
Kathy HORVATH (USA) defeated Candy REYNOLDS (USA) 75 63
Kim SANDS (USA) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 76 63
Petra DELHEES (SUI) defeated Karin STAMPFLI (SUI) 75 63
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Laura ARRAYA (PER) 64 62
Bonnie GADUSEK (USA) (14) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 64 46 63
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Julie HARRINGTON (USA) 75 62
Dana GILBERT (USA) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 36 60 76
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 61 61
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Virginia WADE (GBR) 61 76
Marcella MESKER (NED) defeated Joanne RUSSELL (USA) (10) 64 26 63
Sue BARKER (GBR) (6) defeated Catherine TANVIER (FRA) 16 64 75
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Andrea LEAND (USA) (5) 16 60 62
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Chris O'NEIL (AUS) 64 76
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Paula SMITH (USA) 63 64
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Bettina BUNGE (FRG) (3) 64 75
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Pam CASALE (USA) (8) 61 26 62
Ivanna MADRUGA (ARG) (13) defeated Beverly MOULD (RSA) 36 61 63
Kathy HORVATH (USA) defeated Kim SANDS (USA) 62 63
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Petra DELHEES (SUI) 63 61

3th Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (14) 76 61
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Dana GILBERT (USA) 26 61 63
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 62 64
Marcella MESKER (NED) defeated Sue BARKER (GBR) (6) 61 76
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 60 62
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 62 62
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) (13) 60 64
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Kathy HORVATH (USA) 64 64

Quarterfinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Helena SUKOVA (TCH) (11) 64 61
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Marcella MESKER (NED) 63 61
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 46 63 60
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 64 64

Semifinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Virginia RUZICI (ROU) (4) 60 61
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 75 64

Final

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 60 63

1st Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated O'NEIL (AUS) / WIKSTEDT (SWE) 75 64
EKBLOM (SWE) / SANDIN (SWE) defeated LEE (KOR) / VASQUEZ (PER) 67 61 61
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MARGOLIN (USA) / SANDS (USA) 63 62
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) defeated BARG (USA) / CASALE (USA) 62 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) 75 64
GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 64 64
ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) defeated JEVANS (GBR) / VILLIGER (SUI) 62 67 75
BUNGE (FRG) / PFAFF (FRG) (6) defeated BRZAKOVA (TCH) / VANIER (FRA) 63 62
BARKER (GBR) / WADE (GBR) (5) defeated MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) 75 36 63
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated GILBERT (USA) / HARRINGTON (USA) 60 62
BUDAROVA (TCH) / SUKOVA (TCH) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 64 26 76
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated LEAND (USA) / TEMESVARI (HUN) 64 60
HOBBS (GBR) / LEO (AUS) (8) defeated LATHAM (USA) / THOMPSON (USA) 61 61
NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 63 57 62
COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 62 64
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (2) 76 63

2nd Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated EKBLOM (SWE) / SANDIN (SWE) 64 63
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 62 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 61 26 62
ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) defeated BUNGE (FRG) / PFAFF (FRG) (6) 62 06 64
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated BARKER (GBR) / WADE (GBR) (5) 16 61 64
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated BUDAROVA (TCH) / SUKOVA (TCH) 64 62
NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) defeated HOBBS (GBR) / LEO (AUS) (8) 64 62
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 64 63

Quarterfinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) 36 62 60
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) 36 63 63
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 61 64
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) 62 64

Semifinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) 64 62
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) 62 57 63

Final

REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) 62 64

******************************************
Gunze World Tennis Tournament

Dates: 10 May to 16 May 1982
Venues: Kobe and Tokyo, JAP
Surface: Indoors
Status: Exhibition
Draw=8

First Round
Tracy Austin d. Betsy Nagelson 6-2 6-0
Kathy Jordan d. Susan Mascarin 6-7 6-1 7-6

Semis
Kathy Jordan d. Andrea Jaeger 3-2 ret.

Final
Tracy Austin d. Kathy Jordan 6-3 6-1

Jaeger retires with back pains-she'll be out 3 weeks to recover.

*********************
Lee on Solent Tournament

Dates: 10 May to 15 May
Venue: Lee on Solent, UK
Surface: Clay
Status: Non-tour event

Final
Walpole d. Annabel Croft 6-7 6-3 7-5
********

South Queensland Championships

Dates: May 16
Venue: Ipswich, Australia
Status: Non-tour event

Final
Helen Davis d. K. Hillman 6-1 6-3

Last edited by DavidK; Sep 9th, 2012 at 01:58 PM.
Rollo is offline  
post #22 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:38 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

German Open

Dates : 17 May to 24 May 1982
Venue : LTTC "Rot-Weiss" e.V., Berlin, Germany F.R.
Surface : Clay

1st Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) BYE
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Brenda REMILTON (AUS) 46 75 64
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 61 61
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sandy COLLINS (USA) (9) 62 57 62
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Kim SANDS (USA) 61 61
Anne MINTER (AUS) defeated Dana GILBERT (USA) 62 46 62
Marcella MESKER (NED) defeated Marianne VAN DER TORRE (NED) 67 63 60
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) BYE
Bettina BUNGE (FRG) (4) BYE
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Lele FOROOD (USA) 76 61
Betty STOVE (NED) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 64 60
Kathy HORVATH (USA) (12) defeated Berit BJORK (SWE) 61 60
Laura ARRAYA (PER) defeated Trey LEWIS (USA) 61 63
Jo DURIE (GBR) defeated Barbara ROSSI (ITA) 62 63
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Elizabeth GORDON (RSA) 63 60
Billie Jean KING (USA) (6) BYE
Kathy RINALDI (USA) (7) BYE
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Iris RIEDEL-KUHN (FRG) 75 60
Hana STRACHONOVA (SUI) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 63 26 61
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 75 64
Kim STEINMETZ (USA) defeated Sheila MCINERNEY (USA) 75 76
Beverly MOULD (RSA) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 62 63
Nancy NEVIASER (USA) defeated Helga LUTTEN (FRG) 75 61
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) BYE
Andrea LEAND (USA) (5) BYE
Julie HARRINGTON (USA) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 64 62
Eva PFAFF (FRG) defeated Petra DELHEES (SUI) 64 62
Lena SANDIN (SWE) defeated Joanne RUSSELL (USA) (10) 26 64 64
Kate LATHAM (USA) (14) defeated Elisabeth EKBLOM (SWE) 76 62
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Katerina SKRONSKA (TCH) 26 63 61
Renata TOMANOVA (GER) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 60 61
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) defeated Lucia ROMANOV (ROU) 63 62
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 63 64
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Anne MINTER (AUS) 63 62
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) defeated Marcella MESKER (NED) 57 61 62
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 61 62
Kathy HORVATH (USA) (12) defeated Betty STOVE (NED) 60 62
Jo DURIE (GBR) defeated Laura ARRAYA (PER) 64 64
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Billie Jean KING (USA) (6) 26 63 62
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 60 60
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 57 62 63
Beverly MOULD (RSA) defeated Kim STEINMETZ (USA) 76 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Nancy NEVIASER (USA) 76 62
Andrea LEAND (USA) (5) defeated Julie HARRINGTON (USA) 61 75
Lena SANDIN (SWE) defeated Eva PFAFF (FRG) 64 46 61
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Kate LATHAM (USA) (14) 63 62
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Renata TOMANOVA (GER) 62 61

3th Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 64 36 75
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) 62 61
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Kathy HORVATH (USA) (12) 76 75
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Jo DURIE (GBR) 26 63 75
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) 60 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Beverly MOULD (RSA) 63 62
Andrea LEAND (USA) (5) defeated Lena SANDIN (SWE) 75 61
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 63 62

Quarterfinal

Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) 75 63
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 60 61
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (3) 46 63 75
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Andrea LEAND (USA) (5) 62 75

Semifinal

Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (13) 76 63
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 63 75

Final

Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Kathy RINALDI (USA) (7) 62 62

1st Round

MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) defeated EKBLOM (SWE) / LINDQVIST (SWE) 46 61 62
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated ROMANOV (ROU) / ROMANOV (ROU) 61 76
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated HARRINGTON (USA) / LEE (KOR) 63 62
FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) defeated LATHAM (USA) / VAN DER TORRE (NED) 62 63
KING (USA) / KLOSS (RSA) (3) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 64 62
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 62 36 60
HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) defeated ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) 36 62 60
JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 62 75
HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) defeated JEVANS (GBR) / VILLIGER (SUI) 64 62
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MINTER (AUS) / RANDALL (AUS) 75 46 63
EBBINGHAUS (FRG) / VASQUEZ (PER) defeated BRAMBLETT (USA) / ROSSI (ITA) 60 61
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated PFAFF (FRG) / TOMANOVA (GER) 62 62
REMILTON (AUS) / VERMAAK (RSA) (8) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 61 60
GADUSEK (USA) / LEAND (USA) defeated BRZAKOVA (TCH) / SKRONSKA (TCH) 75 76
RIEDEL-KUHN (FRG) / SANDIN (SWE) defeated MARGOLIN (USA) / THOMPSON (USA) 75 60
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated LEWIS (USA) / MCINERNEY (USA) 75 57 63

2nd Round

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) 63 76
FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) Walkover
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (3) 26 75 64
JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 67 61 62
HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 62 63
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated EBBINGHAUS (FRG) / VASQUEZ (PER) 75 60
GADUSEK (USA) / LEAND (USA) defeated REMILTON (AUS) / VERMAAK (RSA) (8) 46 62 75
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated RIEDEL-KUHN (FRG) / SANDIN (SWE) 60 75

Quarterfinal

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) 63 62
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) 64 75
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) 60 62
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated GADUSEK (USA) / LEAND (USA) 61 62

Semifinal

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated DURIE (GBR) / SANDS (USA) 63 62
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) 62 57 62

Final

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) 63 64

-----

May 17-23, Paddington, London, England (Hard)

FI: R. Lewis and Amanda Brown divided the prizes with the score at 1-0 in the former's favour

Last edited by Rollo; Jan 15th, 2015 at 01:40 AM.
Rollo is offline  
post #23 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

French

French Open Qualifying:

Q1: Michelle Torres d Donna Rubin 6-4 6-2
Q1: Carmen Perea d Nanette Schütte 6-2 7-6
Q1: Catherine Suire d Elizabeth Ekblom 6-4 6-4
Q1: Beth Herr d Helga Lütten 6-2 6-3
Q1: Michaela Pazderova d Barbi Bramblett 1-6 6-4 6-3
Q1: Raffaela Reggi d Mimi Wikstedt 6-2 6-4
Q1: Pam Whytcross d Susan Rimes 6-1 6-0
Q1: Catarina Lindqvist d Andrea Pesak 6-4 6-3

Q1: Dana Gilbert d Natalia Piskakova 7-5 6-3
Q1: Isabelle Demengeot d Cathy Drury 6-2 6-4
Q1: Carling Bassett d Karen Gulley 6-0 7-5
Q1: Pascale Paradis d Lilana Giussani 6-3 6-3
Q1: Angela Walker d Lucy Gordon 2-6 6-1 6-3
Q1: Kate Brasher d Carina Karlsson 6-3 7-6
Q1: Cornelia Dries d Germaine Ohaco 6-4 6-4
Q1: Lea Plchova d Nathalie Fuchs 2-6 6-2 6-2

Q1: Nancy Neviaser d Maria Romanov 6-4 6-1
Q1: Irina Novakova d Patrizia Murgo 6-0 6-7 6-2
Q1: Isabelle Vernhes d F. Duxin 7-5 6-7 6-2
Q1: Sheila McInerny d Nathalie Phan Thanh 6-4 6-2
Q1: Naoko Sato d S. Mueller 6-3 3-6 7-6
Q1: Bernadette Randall d Anna Iuale 6-7 7-5 7-6
Q1: Manuela Maleeva d Patricia Hy 7-5 6-2
Q1: Jennifer Mundel d Helene Pelletier 7-6 6-2

Q1: Karin Stampfli d Brenda Remilton 6-4 1-6 6-3
Q1: Ann Gabriel d Amreeta Ahluwalia 6-1 6-2
Q1: Amanda Tobin d I. Crudo 6-4 2-6 6-0
Q1: Ann Henricksson d Linda Geeves 6-7 6-0 6-1
Q1: Elizabeth Jones d Kate Glancy 6-0 6-1
Q1: Nerida Gregory d Ellinore Lightbody 7-5 6-3
Q1: Berit Bjork d Catrin Jexell 7-5 3-6 6-2
Q1: Yvette Flu d Chris Newton 6-1 6-4

Q2: Torres d Perea 6-4 7-6
Q2: Herr d Suire 5-7 6-4 6-3
Q2: Pazderova d Reggi 6-3 6-2
Q2: Lindqvist d Whytcross 6-2 6-1
Q2: Gilbert d Demengeot 3-6 6-2 6-0
Q2: Paradis d Bassett 7-5 6-3
Q2: Brasher d Walker 6-0 6-2
Q2: Dries d Plchova 6-3 6-0

Q2: Neviaser d Novakova 6-2 7-6
Q2: Vernhes d McInerny 6-0 5-7 9-7
Q2: Randall d Sato 7-6 6-3
Q2: Maleeva d Mundel 2-6 6-4 6-2
Q2: Gabriel d Stanpfli 6-2 3-6 6-2
Q2: Henricksson d Tobin 4-6 6-2 6-3
Q2: Jones d Gregory 6-1 6-1
Q2: Flu d Bjork 6-4 7-5

Q3: Herr d Torres 6-3 6-1
Q3: Pazderova d Lindqvist 6-3 6-1
Q3: Paradis d Gilbert 6-4 4-6 9-7
Q3: Dries d Brasher 6-0 6-3
Q3: Neviaser d Vernhes 6-2 6-3
Q3: Maleeva d Randall 6-2 6-1
Q3: Gabriel d Henricksson 6-1 6-1
Q3: Jones d Flu 6-1 6-0

Last edited by Rollo; Jan 14th, 2015 at 09:01 PM.
Rollo is offline  
post #24 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

French







**********************************
Northern Tournament

Dates: 01 June to 06 June
Venue: Manchester, United Kingdom
Surface : Grass
Type: Non-tour event



Final
Anne Hobbs d. Latham 62 60

Note: msiing results before QF's except for Aussies.
***********************************


Kentish Times Championships

Dates: 01 June to to 06 June
Venue: Beckenham, UK
Surface: Grass
Type: Non tour event
Draw= At least 37 (6 rounds of play)

First Round
Amanda Tobin d. Watson 6-0 6-2
Pam Whytcross d. Einy 7-6 6-3
Gilchrist d. Lusty 4-6 6-1 6-0
Liz Sayers d. Nana Sato (Jap) 6-4 7-5
Gregory d. Geeves 6-2 6-0

Second Round
Tobin d. Brown 6-4 7-5
Gilchrist d. Marjorie Blackwood 7-6 6-3
Sayers d. Louis 6-0 6-7 6-0
Davis d. N. Gregory 7-6 6-4


Third Round
Pam Shriver d. Amanda Tobin 6-1 6-3
Mundel d. Pam Whytcross 6-1 6-0
Steinmetz d. Wendy Gilchrist 6-2 6-4
Sayers d. L. Gregory 6-1 6-2


Quarters
Pam Shriver d. Mundel 6-0 6-2
Kim Steinmetz d. Gordon 6-7 6-3 6-4
Liz Sayers d. Mould 7-6 3-6 6-4
Preyer d. Davis 6-4 3-6 6-2

Semis
Pam Shriver d. Kim Steinmetz 6-2 6-1
Liz Sayers d. Preyer 6-1 3-6 6-3


Final
Pam Shriver d. Liz Sayers 63 62

Doubles Final
Sue Barker/Pam Shriver d. Billie Jean King/Ilana Kloss 6-2 6-4


An informal poll of male pros lists Susan Mascarin, Bettina Bunge, Kathy Rinaldi, Sue Barker, Anne White, Chris Evert, Mary Lou Piatek and Trey Lewis as the ladies the men "most enjoy watching".

-----

May 31-June 5, GMC-Mobens Kitchens Tournament, Manchester, England (Grass)

SF: Anne Hobbs d. Susan Leo (Aus) 6-2 4-6 6-2
SF: Kate Latham (US) d. Stacy Margolin (US) 6-4 6-3

FI: Anne Hobbs d. Kate Latham (US) 6-2 6-0

DF: Anne Hobbs/Susan Leo (Aus) d. Christine Newton (NZ)/Brenda Remilton (Aus) 6-3 7-5

-----

Last edited by Rollo; Jan 15th, 2015 at 01:42 AM.
Rollo is offline  
post #25 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of June 7-13

Birmingham

Dates : 07 Jun to 13 Jun 1982
Venue : Edgbaston Priory Club, Birmingham, Great Britain
Surface : Grass

1st Round

Tracy AUSTIN (USA) (1) BYE
Susan RIMES (USA) defeated Kim STEINMETZ (USA) 75 16 62
Betty STOVE (NED) defeated Jenny KLITCH (USA) 46 61 61
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anne MINTER (AUS) 62 75
Yvonne VERMAAK (RSA) (11) defeated Marcella MESKER (NED) 63 76
Anne HOBBS (GBR) defeated Jane PREYER (USA) 36 63 63
Annabel CROFT (GBR) defeated Laura DU PONT (USA) 63 75
Ann KIYOMURA (USA) (8) BYE
Barbara POTTER (USA) (3) BYE
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 64 63
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Diane DESFOR (USA) 60 26 63
Pam TEEGUARDEN (USA) defeated Evonne CAWLEY (AUS) (14) 64 26 63
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Kim SANDS (USA) 64 57 64
Elizabeth SAYERS (AUS) defeated Rene BLOUNT (USA) 75 67 61
Catrin JEXELL (SWE) defeated Anne WHITE (USA) 63 76
Sue BARKER (GBR) (5) BYE
Kathy JORDAN (USA) (6) BYE
Rosie CASALS (USA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 61 61
Kate LATHAM (USA) defeated Trey LEWIS (USA) 64 36 63
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Tanya HARFORD (RSA) 61 76
Nancy NEVIASER (USA) defeated Sharon WALSH (USA) (13) 76 75
Marjorie BLACKWOOD (CAN) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 57 63 62
Lele FOROOD (USA) defeated Pam WHYTCROSS (AUS) 76 64
Billie Jean KING (USA) (4) BYE
Betsy NAGELSEN (USA) (7) BYE
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Beverly MOULD (RSA) 64 62
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Barbara JORDAN (USA) 64 61
Alycia MOULTON (USA) defeated Susan LEO (AUS) 64 36 63
Wendy WHITE (USA) (12) defeated Terry HOLLADAY (USA) 62 61
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Corinne VANIER (FRA) 64 64
Nancy YEARGIN (USA) defeated Amanda TOBIN (AUS) 61 60
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Tracy AUSTIN (USA) (1) defeated Susan RIMES (USA) 61 62
Betty STOVE (NED) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 63 61
Yvonne VERMAAK (RSA) (11) defeated Anne HOBBS (GBR) 06 63 76
Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Annabel CROFT (GBR) 63 36 62
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Barbara POTTER (USA) (3) 62 76
Pam TEEGUARDEN (USA) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 46 60 64
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Elizabeth SAYERS (AUS) 61 64
Sue BARKER (GBR) (5) defeated Catrin JEXELL (SWE) 16 62 75
Kathy JORDAN (USA) (6) defeated Rosie CASALS (USA) 62 46 76
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Kate LATHAM (USA) 61 60
Marjorie BLACKWOOD (CAN) defeated Nancy NEVIASER (USA) 63 57 76
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Lele FOROOD (USA) 57 63 61
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 62 75
Alycia MOULTON (USA) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 64 64
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Wendy WHITE (USA) (12) 64 63
Nancy YEARGIN (USA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 64 75

3th Round

Betty STOVE (NED) defeated Tracy AUSTIN (USA) (1) 64 10
Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) (11) 75 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Pam TEEGUARDEN (USA) 26 60 61
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Sue BARKER (GBR) (5) 75 64
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Kathy JORDAN (USA) (6) 64 62
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 76 61
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Alycia MOULTON (USA) 63 36 76
Nancy YEARGIN (USA) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 62 75

Quarterfinal

Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Betty STOVE (NED) 76 26 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Jo DURIE (GBR) (10) 61 63
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Leslie ALLEN (USA) (9) 63 76
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Nancy YEARGIN (USA) 75 61

Semifinal

Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Ann KIYOMURA (USA) (8) 62 63
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Betsy NAGELSEN (USA) (7) 63 67 64

Final

Billie Jean KING (USA) (4) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 62 61

1st Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 26 61 63
SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) defeated SAYERS (AUS) / TOBIN (AUS) 76 62
MCINERNEY (USA) / PREYER (USA) defeated DU PONT (USA) / JORDAN (USA) 64 16 63
FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) defeated MANDLIKOVA (TCH) / STOVE (NED) (8) 67 75 62
KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) defeated JEVANS (GBR) / JONES (GBR) 61 64
AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) defeated BLOUNT (USA) / LATHAM (USA) 61 64
ALLEN (USA) / WHITE (USA) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 46 60 63
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) 63 63
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated JORDAN (USA) / WHITE (USA) (5) 76 63
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MESKER (NED) / TEEGUARDEN (USA) 36 63 64
LEWIS (USA) / MARGOLIN (USA) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 46 76 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated KLITCH (USA) / NELSON (USA) 62 63
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated GISCAFRE (ARG) / MONTEIRO (BRA) 76 62
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 64 76
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 36 63 75
PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) defeated JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (2) 76 63

2nd Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 60 62
FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) defeated MCINERNEY (USA) / PREYER (USA) 67 64 64
KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) defeated AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) 63 36 60
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated ALLEN (USA) / WHITE (USA) 62 75
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 63 64
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated LEWIS (USA) / MARGOLIN (USA) 62 61
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) Walkover
PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 62 26 63

Quarterfinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) 60 61
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) 64 36 75
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 63 46 63
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 67 64 62

Semifinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) 64 36 62
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) 16 64 62

Final

DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) 63 62

-----


ends June 14, Southern Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

FI: E. Burke d. B. Drage 6-3 7-6

Last edited by Rollo; Dec 15th, 2014 at 08:31 PM.
Rollo is offline  
post #26 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of June 14-20

Dates : 14 Jun to 20 Jun 1982
Venue : Devonshire Park, Eastbourne, Great Britain
Surface : Grass

1st Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Candy REYNOLDS (USA) 61 76
Jane PREYER (USA) defeated Wendy WHITE (USA) 64 16 62
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Virginia WADE (GBR) 26 63 62
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Sue BARKER (GBR) (13) 26 75 63
Billie Jean KING (USA) (11) defeated Elizabeth JONES (GBR) 64 62
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Leslie ALLEN (USA) 63 36 60
Beth NORTON (USA) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 62 46 61
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Susan LEO (AUS) 63 62
Anne WHITE (USA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (4) 64 63
Kimberly JONES (USA) defeated Kathy HORVATH (USA) 46 64 63
Betty STOVE (NED) defeated Barbara JORDAN (USA) 76 60
Anne SMITH (USA) (9) defeated Petra DELHEES (SUI) 63 64
Mary-Lou PIATEK (USA) (15) defeated Vicki NELSON (USA) 61 46 86
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Nancy YEARGIN (USA) 62 61
Eva PFAFF (FRG) defeated Laura DU PONT (USA) 62 61
Jo DURIE (GBR) defeated Paula SMITH (USA) 62 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (6) defeated Glynis COLES (GBR) 76 75
Zina GARRISON (USA) defeated Annabel CROFT (GBR) 75 60
Anne HOBBS (GBR) defeated Lisa BONDER (USA) 61 46 62
Marcella MESKER (NED) defeated Pam CASALE (USA) (16) 62 64
Andrea LEAND (USA) (10) defeated Kim SANDS (USA) 64 64
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Sandy COLLINS (USA) 64 16 75
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Shelly WALPOLE (GBR) 61 61
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Ann KIYOMURA (USA) 62 26 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Elise BURGIN (USA) 63 64
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anthea STEWART (GBR) 62 76
Helena SUKOVA (TCH) defeated Mareen LOUIE (USA) 57 76 63
Kathy RINALDI (USA) (12) defeated Kate LATHAM (USA) 64 64
Kathy JORDAN (USA) (14) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 62 63
Anne MINTER (AUS) defeated Susan MASCARIN (USA) 61 61
Rosie CASALS (USA) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 62 63
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 61 26 63

2nd Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Jane PREYER (USA) 75 61
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 64 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Billie Jean KING (USA) (11) 61 16 63
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Beth NORTON (USA) 62 64
Anne WHITE (USA) defeated Kimberly JONES (USA) 63 06 75
Betty STOVE (NED) defeated Anne SMITH (USA) (9) 26 63 86
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) (15) 75 75
Jo DURIE (GBR) defeated Eva PFAFF (FRG) 64 62
Zina GARRISON (USA) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (6) 64 57 61
Marcella MESKER (NED) defeated Anne HOBBS (GBR) 26 75 63
Andrea LEAND (USA) (10) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 61 63
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) 61 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 61 61
Helena SUKOVA (TCH) defeated Kathy RINALDI (USA) (12) 36 64 63
Anne MINTER (AUS) defeated Kathy JORDAN (USA) (14) 64 36 61
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Rosie CASALS (USA) 63 60

3th Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Lucia ROMANOV (ROU) 62 61
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 63 76
Betty STOVE (NED) defeated Anne WHITE (USA) 63 76
Jo DURIE (GBR) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 36 62 62
Zina GARRISON (USA) defeated Marcella MESKER (NED) 26 76 64
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Andrea LEAND (USA) (10) 64 26 62
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Helena SUKOVA (TCH) 64 61
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Anne MINTER (AUS) 75 62

Quarterfinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Barbara POTTER (USA) (7) 63 63
Jo DURIE (GBR) defeated Betty STOVE (NED) 06 63 60
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Zina GARRISON (USA) 61 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Andrea JAEGER (USA) (2) Walkover

Semifinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Jo DURIE (GBR) 63 36 63
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Bettina BUNGE (FRG) (8) 64 26 62

Final

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) 64 63

Doubles-1st Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated MANDLIKOVA (TCH) / STOVE (NED) 64 64
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 63 64
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated NELSON (USA) / PINTEROVA (HUN) 61 63
KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) 63 75
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated CASALE (USA) / THOMPSON (USA) 62 62
HORVATH (USA) / WADE (GBR) defeated LOUIE (USA) / MARGOLIN (USA) 62 63
FOROOD (USA) / VANIER (FRA) defeated BONDER (USA) / GARRISON (USA) 62 64
CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) defeated LATHAM (USA) / ROMANOV (ROU) 60 46 63
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (5) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 62 75
DU PONT (USA) / JORDAN (USA) defeated LEAND (USA) / TEMESVARI (HUN) 60 62
PFAFF (FRG) / SUKOVA (TCH) defeated COLES (GBR) / JEVANS (GBR) 63 62
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) 63 61
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (7) 76 61
MASCARIN (USA) / WHITE (USA) defeated JONES (USA) / NORTON (USA) 64 64
SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 62 62
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated PIATEK (USA) / WHITE (USA) 63 46 75

2nd Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) 62 64
KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 63 64
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated HORVATH (USA) / WADE (GBR) 63 63
CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) defeated FOROOD (USA) / VANIER (FRA) 60 75
DU PONT (USA) / JORDAN (USA) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (5) 36 61 64
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated PFAFF (FRG) / SUKOVA (TCH) 46 61 63
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated MASCARIN (USA) / WHITE (USA) 26 61 62
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 62 64

Quarterfinal

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) 61 62
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) 63 26 61
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated DU PONT (USA) / JORDAN (USA) 76 64
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) 75 63

Semifinal

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) 62 61
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) 63 76

Final

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) 63 64

-----



June 14-20, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US
Venue: Orienta Beach Club

FI: Terry Phelps vs Melissa Brown

-----

June ???? Wimbledon Qualifying, Roehampton, England (Grass)

Singles (Draw=at least 60. 3 rounds of qualies for 8 spots in the main draw)


Q1: Renee Blount d Kim Seddon 6-4 6-3
Q1: Bernadette Randall d Carol Watson 6-2 7-5
Q1: Trey Lewis d Miranda Yates 6-1 6-3
Q1: Amanda Tobin d Isabelle Villiger 4-6 6-2 6-4
Q1: Christiane Jolissaint d Nerida Gregory 6-2 6-2
Q1: Julie Salmon d Donna Rubin 6-3 6-4
Q1: Nicola Lusty d ????
Q1: Susan Rollinson d Patricia Hy 6-3 2-6 7-5

Q1: Carling Bassett d Isabelle Vernhes 6-3 6-3
Q1: Marie Booth d ????
Q1: Brenda Remilton d Pam Whytcross 5-7 6-2 9-7
Q1: Beth Herr d Nancy Harris 6-1 6-4
Q1: Elizabeth Sayers d Germaine Ohaco 6-4 6-0
Q1: Sheila McInerney d Linda Stewart 3-6 7-6 6-3
Q1: Susan Rimes d Catarina Lindqvist 6-2 7-6
Q1: Lewis d Chris Newton 6-4 6-1

Q1: Beverly Mould d Hooker 6-3 6-2
Q1: Heather Ludloff d Tina Mochizuki 6-0 6-0
Q1: Elizabeth Gordon d Sally Reeves 6-3 6-4
Q1: Catrin Jexell d Lise Gregory 6-4 6-3
Q1: Tanya Harford d Naoko Sato 6-2 6-3
Q1: Belinda Thompson d Kerryn Pratt 6-2 1-6 6-2
Q1: Nancy Neviaser d ????
Q1: Linda Cassell d Linda Geeves 6-4 6-1

Q1: Sara Gomer d Cathy Farrell 6-2 6-4
Q1: Cathy Drury d Rina Einy 7-6 6-3
Q1: Joni van Ryck de Groot d ????
Q1: Manuela Maleeva d Kathrin Keil 6-2 4-6 6-0
Q1: Kim Steinmetz d Masako Yanagi 6-3 6-4
Q1: Elizabeth Minter d Joy Tacon 6-3 7-5
Q1: Karin Stampfli d ????
Q1: Jennifer Mundel d Badenhorst 1-6 6-3 6-2

Q2: Blount d Randall 6-2 6-3
Q2: Tobin d Lewis 7-6 6-4
Q2: Jolissaint d Salmon 6-0 6-2
Q2: Rollinson d Lusty 6-2 6-0
Q2: Bassett d Booth 6-4 6-2
Q2: Remilton d Herr 6-4 6-4
Q2: Sayers d McInerney 6-7 6-0 6-1
Q2: Rimes d Lewis 6-2 4-6 9-7

Q2: Mould d Ludloff 7-6 6-4
Q2: Gordon d Jexell 6-2 6-2
Q2: Harford d Thompson 6-4 6-2
Q2: Neviaser d Cassell ????
Q2: Gomer d Drury 5-7 6-3 6-2
Q2: Maleeva d van Ryck de Groot 4-6 6-0 6-3
Q2: Steinmetz d Minter 6-2 3-6 6-2
Q2: Mundel d Stampli 7-5 3-6 6-3

Q3: Blount d Tobin 7-6 6-3
Q3: Rollinson d Jolissaint 6-1 6-4
Q3: Remilton d Bassett 6-1 2-6 7-5
Q3: Sayers d Rimes 4-6 6-1 6-2
Q3: Gordon d Mould 7-6 3-6 9-7
Q3: Harford d Neviaser 6-4 6-3
Q3: Maleeva d Gomer 2-6 7-6 6-4
Q3: Steinmetz d Mundel 7-5 6-0

Note: Have no first and 2nd round result for Nevasier. As Casell won her first round she is the only possible opponent left, so I put her as the second round opponent of Neviaser.

Last edited by Rollo; Mar 1st, 2015 at 03:00 AM.
Rollo is offline  
post #27 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Wimbledon

Qualifying Round 2
Carling Bassett d. M. Booth (Aus) 6-4 6-2

Qualifying Round 3
Brenda Remilton d. Carling Bassett 6-1 2-6 7-5
Maleeva d. Sara Gomer 2-6 7-6 6-4

Last edited by Rollo; Jul 31st, 2007 at 12:11 AM.
Rollo is offline  
post #28 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:39 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Wimbledon









Wimbledon Plate (Draw=21)

1R: Lisa Bonder [1] - bye
1R: Diane Desfor d Amanda Tobin 6-4 2-0 retired
1R: Renee Blount d Debbie Jevans 7-6 6-4
1R: Annabel Croft - bye
1R: Elise Burgin [4] - bye
1R: Naoko Sato - bye
1R: Heather Ludloff - bye
1R: Pam Whytcross d Brenda Remilton 6-2 6-3

1R: Jane Preyer [5] -bye
1R: Ann Henricksson -bye
1R: Claudia Monteiro d Elizabeth Sayers 6-1 7-5
1R: Beth Norton [3] -bye
1R: Elinore Lightbody -bye
1R: Nerida Gregory d Chris Newton 6-2 6-3
1R: Chris O'Neil -bye
1R: Lea Antonopolis [2] -bye

2R: Desfor d Bonder [1] default
2R: Blount d Croft 6-0 6-4
2R: Sato d Burgin [4] default
2R: Ludloff d Whytcross 6-4 6-2

2R: Henricksson d Preyer [5] default
2R: Monteiro d Norton [3] default
2R: Gregory d Lightbody 7-5 3-6 6-3
2R: O'Neil d Antonopolis [2] score???

QF: Blount d Desfor 6-2 6-0
QF: Ludloff d Sato 6-4 6-4
QF: Monteiro d Henricksson 6-1 7-5
QF: O'Neil d Gregory score???

SF: Blount d Ludloff 1-6 6-4 6-4
SF: Monteiro d O'Neil 6-4 6-2

FI: Claudia Monteiro (Brz) d Renee Blount (US) 6-3 2-6 6-2

Last edited by Rollo; Mar 1st, 2015 at 02:09 AM.
Rollo is offline  
post #29 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:40 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Week of July 5-11

July 5-11 Hittfield International, Hittfield, Germany (Clay)

Prize Money= $50,000 US
Status: Part of the Toyota Series

Singles (Draw=32)

1R: Lena Sandin (Swe) d. Duk-Hee Lee (Kor) [1] 7-5 6-3
1R: Manuela Maleeva (Bul) d. Helga Lutten 6-1 6-1
1R: Kathrin Keil (US) d. Katerina Skronska (Cz) 3-6 6-3 7-6
1R: Beth Norton (US) [6] d. Yvona Brzakova (Cz) 6-2 7-6
1R: Lisa Bonder (US) [4] d. Rene Blount (US) 6-3 6-1
1R: Cornelia Dries d. Iris Riedel 4-6 7-6 7-6
1R: Catarina Lindqvist (Swe) d. Pam Whytcross (Aus) 6-1 6-2
1R: Lea Plchova (Cz) d. Christiane Jolissaint (Swt) 6-2 6-3

1R: Claudia Monteiro (Brz) d. Petra Delhees (Swt) [5] 6-2 6-7 6-2
1R: Barbara Jordan (US) d. Liliana Giussiani (Arg) 6-4 6-0
1R: Lilian Drescher (Swt) d.Glaucia Langela (Brz) 6-3 7-5
1R: Pat Medrado (Brz) (3) d. Marianne Van Der Torre(Neth) 6-2 6-3
1R: Renata Tomanova [7] d. Dana Gilbert(US) 7-5 6-4
1R: Myriam Schropp d.Elisabeth Ekblom (Swe) 6-3 7-6
1R: Marcela Skuherska (Cz) d. Kimberly Jones (US) 7-6 6-1
1R: Lucia Romanov (Rom) (2) d. Sheila McInerney (US) 6-4 7-5

2R: Maleeva d. Sandin 6-4 7-5
2R: Keil d. Norton [6] 6-4 4-6 6-4
2R: Bonder [4] d. Dries 6-1 7-5
2R: Plchova d. Lindqvist 6-2 6-0

2R: Monteiro d. Jordan 7-6 6-2
2R: Drescher d. Medrado [3] 3-6 6-2 6-3
2R: Tomanova [7] d. Schropp 6-4 6-1
2R: Skuherska d. Romanov [2] 4-6 6-3 7-5

QF: Maleeva d. Keil 6-3 3-6 6-4
QF: Bonder [4] d. Plchova 6-4 6-7 6-2
QF: Monteiro d. Drescher 6-1 6-1
QF: Tomanova [7] d. Skuherska 6-3 6-0

SF: Bonder [4] d. Maleeva 6-2 6-1
SF: Tomanova [7] d. Monteiro 6-0 6-4

FI: Lisa Bonder (US) [4] d. Renata Tomanova [7] 6-3 6-2

Doubles (Draw=16)

1R: Pat Medrado (Brz)/Claudia Montiero (Brz) [1] d/ McKinney (US)/Whytcross (Aus) 6-3 7-6
1R: Brzakova (Cz)/Skronska (Cz) d. Drescher (Swt)/Maleeva (Bul) 6-3 6-3
1R: Jones (US)/Norton (US) [4] d. Giussani (Arg)/Perea-Alcala (Sp) 5-7 7-6 6-2
1R: Bonder (US)/Lee (Kor) d. Romanov (Rom)/Romanov (Rom) 6-1 6-1

1R: Blount (US)/Gilbert (US) d. Plchova (Cz)/Skuherska (Cz) 5-7 6-3 6-2
1R: Ekblom (Swe)/Sandin (Swe) d. Delhees (Swt)/Jolissaint (Swt) [3] 6-3 retired
1R: Ludloff (US)/Keil (US) d. Lindqvist (Swe)/Riedel (Ger) 6-3 6-2
1R: Barbara Jordan (US)/Tomanova [2] d. Dries/Lutten 6-0 6-0

QF: Medrado/Monteiro [1] d. Brzakova/Skronska 6-2 7-6
QF: Bonder/Lee d. Jones/Norton [4] 6-4 6-2
QF: Ekblom/Sandin d. Blount/Gilbert 6-4 6-4
QF: Jordan/Tomanova [2] d. Ludloff/Keil 7-6 6-3

SF: Medrado/Monteiro [1] d. Bonder/Lee 6-3 6-3
SF: Ekblom/Sandin d. Jordan/Tomanova [2] 6-2 6-2

FI: Elizabeth Ekblom (Swe)/Lena Sandin (Swe) d. Pat Medrado (Bra)/Claudia Monteiro (Bra) [1] 7-6 6-3

http://www.itftennis.com/procircuit/...tid=1020000593

-----

July 5-11 Gstaad, Switzerland

SF: Claudia Kohde (Ger) d. Catherine Tanvier (Fra) 6-3 6-2

FI: Claudia Kohde(Ger) d. Virginia Ruzici (Rom) ????

DF: Virginia Ruzici (Rom)/Catherine Tanvier (Fra) d. ??

-----

July 9-12 Seiko Australian Women's Indoor, Sydney, Australia (Indoors)

Status: Exhibition with prize money of $175,000. Winner $40,000, Ru $25,000

Singles (Draw=8)

1R: Pam Shriver d. Betty Stove 6-2 6-1
1R: Zina Garrison d. Mima Jausovec 6-3 5-7 6-1
1R: Kathy Rinaldi d Barbara Potter 5-3 retired
1R: Hana Mandlikova d. Joanne Russell 6-0 6-3

SF: Shriver d. Garrison 6-1 6-1
SF: Mandlikova d.Rinaldi 6-3 6-3

FI: Hana Mandlikova d. Pam Shriver 7-5 6-3


Doubles (Draw=4)

1R: Garrison/Rinaldi d. Potter/Shriver default

FI: Zina Garrison/Kathy Rinaldi d. Hana Mandlikova/Betty Stove 6-4 6-2

[From AP wire reports, courtesy of HanaFan]

Kathy Rinaldi had only 24 minutes to show the crowd her talent before her opponent, Barbara Potter, defaulted with an ankle injury in the $175,000 Seiko women's indoor tennis tournament tonight.

The 15-year-old Miss Rinaldi was leading, 5-3, in the match between Americans when Miss Potter told the umpire that she could not continue.

Hana Mandlikova, plagued by a back problem since her 1981 Wimbledon final loss to Chris Evert Lloyd, has given the first real indication that she can reestablish herself as a force on the tour. The 20-year-old from Czechoslovakia scored a 7-5, 6-3 victory Sunday over Pam Shriver in the Seiko Ladies Indoor Tennis Classic.

''She's a mystery to me,'' Miss Shriver, of Lutherville, Md., said about Miss Mandlikova. ''She seems to hold back her shots until I have committed myself.''

Miss Mandlikova shrugged off discussion of the injury and said she had been confident of beating Miss Shriver. ''I always feel very comfortable playing against her because she is basically a serve-and-volley player,'' Miss Mandlikova said. Miss Mandlikova, a former Australian Open champion, picked up $40,000 for her victory. Miss Shriver got $25,000.

-----

July 5-10, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk, England (Grass)

FI: Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2

DF: Jayne Plackett/Joy Tacon d. N. Briggs/S. Keach 6-3 6-0

-----

July 5-10, Scottish Championships, Edinburgh, Scotland

FI: Cathy Drury d. Denise Parnell 6-2 6-2

DF: Cathy Drury/Denise Parnell d. Judy Erskine/Sheila Moodie 6-4 6-2

MX: Suzanne Mair/Donald Watt d. Judy Erskine/Ken Revie 6-2 4-6 6-3

-----

July ???? Irish Open, Dublin, Ireland (Clay or Hard)
Venue: Fitzwilliam Club

FI: Diane Desfor (US) d. Lea Antonoplis (US) 6-1 3-6 6-2

DF: Elise Baddenhorst (Namibia)/Liz Gordon (SA) d. Diane Desfor (US)/Lea Antonoplis (US) ????

Last edited by Rollo; May 31st, 2015 at 08:18 PM.
Rollo is offline  
post #30 of 123 (permalink) Old Jul 11th, 2007, 05:40 PM Thread Starter
Moderator - BFTP
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 24,826
                     
re: 1982 results

Kim Cup

Dates : 12 Jul to 18 Jul 1982
Venue : Monte Carlo C.C., Monte Carlo, Monaco
Surface : Clay
Status: Toyota Series, Category 3, $100,000
Draw=32

1st Round

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 61 46 63
Kathrin KEIL (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 63 61
Sheila MCINERNEY (USA) defeated Corinne VANIER (FRA) 75 63
Catherine TANVIER (FRA) (6) defeated Beth NORTON (USA) 62 26 63
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Pam WHYTCROSS (AUS) 61 60
Claudia MONTEIRO (BRA) defeated Lele FOROOD (USA) 76 63
Lisa BONDER (USA) defeated Eva PFAFF (FRG) 62 63
Sabina SIMMONDS (ITA) (8) defeated Barbara JORDAN (USA) 61 60
Deborah JEVANS (GBR) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (5) 63 64
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Fiorella DUXIN (FRA) 64 62
Katerina SKRONSKA (TCH) defeated Yvona BRZAKOVA (TCH) 61 62
Sue BARKER (GBR) (3) defeated Chris O'NEIL (AUS) 36 63 64
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Dianne FROMHOLTZ (AUS) (7) 61 62
Liliana GIUSSANI (ARG) defeated Dana GILBERT (USA) 63 61
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Sherry HULL (MON) 62 62
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Renata TOMANOVA (GER) 63 64

2nd Round

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Kathrin KEIL (USA) 61 75
Catherine TANVIER (FRA) (6) defeated Sheila MCINERNEY (USA) 61 62
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Claudia MONTEIRO (BRA) 60 10
Lisa BONDER (USA) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) (8) 62 61
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 62 60
Sue BARKER (GBR) (3) defeated Katerina SKRONSKA (TCH) 62 63
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Liliana GIUSSANI (ARG) 61 61
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 64 63

Quarterfinal

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Catherine TANVIER (FRA) (6) 75 60
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Lisa BONDER (USA) 63 21
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sue BARKER (GBR) (3) 75 62
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 26 76 76

Semifinal

Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (1) 46 63 64
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 64 76

Final
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (4) 62 76

1st Round
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) BYE
JEVANS (GBR) / PINTEROVA (HUN) defeated GADUSEK (USA) / NORTON (USA) 16 63 63
FROMHOLTZ (AUS) / TOMANOVA (GER) (3) defeated KEIL (USA) / LUDLOFF (USA) 36 76 63
JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) defeated HULL (MON) / ROTHSCHILD (USA) 61 62

GIUSSANI (ARG) / PEREA-ALCALA (ESP) defeated GREGORY (AUS) / PLCHOVA (TCH) 62 26 76
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated BALDOVINOS-CIBEIRA (ESP) / BONDER (USA) 61 63
O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) defeated DRESCHER (SUI) / GILBERT (USA) 62 62
BARKER (GBR) / TEMESVARI (HUN) (2) defeated BRZAKOVA (TCH) / SKRONSKA (TCH) 75 63

Quarterfinal

RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated JEVANS (GBR) / PINTEROVA (HUN) 61 61
JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) defeated FROMHOLTZ (AUS) / TOMANOVA (GER) (3) 57 76 76
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated GIUSSANI (ARG) / PEREA-ALCALA (ESP) 63 64
O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) defeated BARKER (GBR) / TEMESVARI (HUN) (2) 64 62

Semifinal
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) 62 64
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) 63 63

Final
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) 76 62


Gadusek downs top seed Hanika in a grueling 2 hr 14 minute match-Sylvia's 10 double faults are a major factor in her downfall. Ruzici-Medrado took 2 hrs 15 minutes, a walk in the park for Virginia after a marathon 3 and a half hour quarterfinal win over topspinning Andrea Temesvari. Temps on court were 90 degrees.
*****************
Swedish Open

Dates: ??? July
Venue: Bastad, Sweden
Surface: Clay
Status: Non-tour event

Lean Sandin won the event.

Last edited by Rollo; Jul 31st, 2007 at 04:58 PM.
Rollo is offline  
Closed Thread

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in










Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome