2019 Asia/Oceania Group II - TennisForum.com
 
LinkBack Thread Tools
Old May 26th, 2019, 12:07 PM Thread Starter
Senior Member
 
Join Date: Jul 2010
Location: Melbourne
Posts: 75,597
                     
2019 Asia/Oceania Group II

Event A
Dates: 12-15 June 2019
Venue: Dushanbe Central Stadium
City: Dushanbe, Tajikistan
Surface: Hard (outdoors)

Event B
Dates: 19-23 June 2019
Venue: National Tennis Centre
City: Kuala Lumpur, Malaysia
Surface: Hard (outdoors)

Format

14 nations will compete across two different venues.

8 nations will join hosts Malaysia in Kuala Lumpur, including Bangladesh, Hong Kong, China, Kyrgyzstan, New Zealand, Pakistan, Turkmenistan and Uzbekistan.

6 nations will join hosts Tajikistan in Dushanbe, including Chinese Taipei, Iran, Philippines, Singapore and Sri Lanka.

Round-robin basis.

In Dushanbe, six teams will compete across two Pools of 3 teams (Pools A & B). The winners of each pool will play-off to determine which nation will advance to Asia/Oceania Zone Group I.

In Kuala Lumpur, eight teams will compete across 2 pools (Pools A & B). The winners of each pool will play-off to determine which nation will advance to Asia/Oceania Zone Group I.

Two promoted (one from each of Event A & B)

Teams
Bangladesh: Eshita Afrose, Jarin Sultana Jolly, Mashfia Afrin, Susmita Sen
Chinese Taipei: En Shuo Liang, Ya-Hsuan Lee, Chieh-Yu Hsu, Latisha Chan, Hao-Ching Chan
Hong Kong: Eudice Chong, Ling Zhang, Kwan Yau Ng, Ho Ching Wu, Hong Yi Cody Wong
Iran: Meshkatolzahra Safi, Mahta Khanloo, Shahrzad Banisaeid, Dorsa Cheraghi, Kimiya Asbaghipour
Malaysia: Suhana Sofia Mohd Adam Das, Sharifah Elysia Wan Abdul Rahman, Sara Nayar, Sharifah Elsa Wan Abdul Rahman, Jawairiah Noordin
New Zealand: Paige Hourigan, Emily Fanning, Erin Routliffe, Valentina Ivanov
Pakistan: Sara Mansoor, Sarah Mahboob Khan, Meheq Khokhar, Noor Malik
Philippines: Marian Jade Capadocia, Anna Clarice Patrimonio, Khim Iglupas, Katharina Lehnert, Shaira Hope Rivera
Singapore: Charmaine Shi Yi Seah, Lynelle En Tong Lim, Hx Isabella Tan, Ashley Kei Yim
Sri Lanka: Anjalika Kurera, Savini Jayasuriya, Rukshika Wijesooriya, Oneli Perera, Anika Seneviratne
Tajikistan: Anastasiya Tursunova, Nargizakhon Yakhyaeva, Diana Ivanikhina, Ramina Mulloeva, Tamanno Sharipova
Turkmenistan: Guljan Muhammetkuliyeva, Jahan Bayramova, Anastasiya Azimbayeva, Rozhan Karajayeva, Arzuv Klycheva
Uzbekistan: Sabina Sharipova, Nigina Abduraimova, Akgul Amanmuradova, Sevil Yuldasheva, Setora Normurodova

Last edited by Daebak.; May 29th, 2019 at 07:00 AM.
Daebak. is offline  
 

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the TennisForum.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Thread Tools



Posting Rules  
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome