2011 Czech weekly results thread! - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Jan 20th, 2011, 05:55 PM   #1
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
2011 Czech weekly results thread!

It's back! (Mods, please un-sticky the 2009 thread! )

Events the week of January 3

WTA Events

Brisbane (International)

1st round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Petra Martic (CRO) 6-4 6-4
(8) Andrea Hlavackova (CZE) d. Anastasia Yakimove (BLR) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. (5) Sorana Cirstea (ROU) 6-0 4-6 6-4
Alison Riske (USA) d. (8) Andrea Hlavackova (CZE) 6-0 6-3

3rd round qualifying:
Lucie Hradecka (CZE) d. Christina McHale (USA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Samantha Stosur (AUS) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 7-6(1) 6-1
Iveta Benesova (CZE) d. Polona Hercog (SLO) 6-2 7-5
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Anna Tatishvili (GEO) 7-5 6-2
Petra Kvitova (CZE) d. (3) Nadia Petrova (RUS) 7-6(3) 6-3
Lucie Safarova (CZE) d. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-3 3-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Marion Bartoli (FRA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 3-6 6-0
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-4 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. (LL) Ksenia Pervak (RUS) 1-6 6-4 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. (2) Shahar Peer (ISR) 3-6 6-1 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(4) Marion Bartoli (FRA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. Dominika Cibulkova (SVK) 6-0 6-4
(5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-3

Main Draw Semifinals:
Petra Kvitova (CZE) d. (5) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4 4-6 6-2

Main Draw Final:
Petra Kvitova (CZE) d. Andrea Petkovic (GER 6-1 6-3

Auckland (International)

1st round qualifying:
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-4 6-4
Florencia Molinero (ARG) d. Eva Birnerova (CZE) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Renata Voracova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 4-6 7-6(8) 6-0
Greta Arn (HUN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-0
Alize Cornet (FRA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 3-6 7-5 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Maria Sharapova (RUS) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Quanzhou 50K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Martin 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Jan 20th, 2011, 06:22 PM   #2
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of January 10

Australian Open (GS)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. (17) Tatjana Malek (GER) 7-5 6-2
Erika Sema (JPN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 3-6 6-3
Anna-Lena Groenefeld (GER) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-4
Kathrin Woehrle (GER) d. (21) Petra Cetkovska (CZE) 6-4 7-5

2nd round qualifying:
Irina-Camelia Begu (ROU) d. Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-2 6-3

Sydney (Premier)

1st round qualifying:
Olga Savchuk (UKR) d. (1) Petra Kvitova (CZE) W/O
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Chanelle Scheepers (RSA) 7-6(5) 6-4
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Marija Mirkovic (AUS) 6-0 6-1
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 7-6(4) 6-7(7) 6-3
Lucie Hradecka (CZE) d. (3) Gisela Dulko (ARG) 6-3 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. Maria Elena Camerin (ITA) 6-1 7-5
Renata Voracova (CZE) d. (WC) Jade Hopper (AUS) 6-1 6-4
(6) Vera Dushevina (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Monica Niculescu (ROU) 6-3 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Jill Craybas (USA) 6-1 3-6 6-4
Virginie Razzano (FRA) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-1 3-2 ret.
Lucie Hradecka (CZE) d. Vania King (USA) 0-6 6-4 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. Rebecca Marino (CAN) 6-4 4-6 6-0
(9) Sybille Bammer (AUT) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(8) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Petra Martic (CRO) 6-4 6-3
Virginie Razzano (FRA) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-4
Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 6-4 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. (9) Sybille Bammer (AUT) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Nadia Petrova (RUS) 6-2 6-2
(Q) Virginie Razzano (FRA) d. (Q) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(4) 6-2
Flavia Pennetta (ITA) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Kim Clijsters (BEL) d. (Q) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-4

Hobart (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Melianie Oudin (USA) 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 1-6 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Klara Zakopalova (CZE) d. (1) Marion Bartoli (FRA) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
(6) Jarmila Groth (AUS) d. (5) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-2

ITF Events

Plantation, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pingguo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gosier 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 20th, 2011, 06:57 PM   #3
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of January 17

Australian Open (GS)

Qualifying results in previous post.

Main Draw 1st round:
Alberta Brianti (ITA) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-4 7-5
Sandra Zahlavova (CZE) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Jelena Dokic (AUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-2
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (17) Aravane Rezai (FRA) 6-0 3-6 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) d. Patricia Mayr-Achleitner (AUT) 7-5 6-4
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (WC) Sally Peers (AUS) 6-2 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. Anabel Medina Garrigues (ESP) 6-1 6-0
(31) Lucie Safarova (CZE) d. Shuai Zhang (CHN) 7-5 4-6 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. Melanie Oudin (USA) 6-1 3-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(4) Venus Williams (USA) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-7(8) 6-0 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Jelena Dokic (AUS) 7-6(3) 6-1
(8) Victoria Azarenka (BLR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-4
(25) Petra Kvitova (CZE) d. Anna Chakvetadze (RUS) 6-3 6-4
Iveta Benesova (CZE) d. (18) Maria Kirilenko (RUS) 6-3 6-1
(31) Lucie Safarova (CZE) d. Klara Zakopalova 6-3 6-7(2) 7-5

Main Draw 3rd round:
(9) Na Li (CHN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-1
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (5) Samantha Stosur (AUS) 7-6(5) 6-3
Iveta Benesova (CZE) d. (16) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3 1-6 7-5
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. (31) Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-6(9)

ITF Events

Muzzaffarnagar 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lutz, FL 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Andrezieux-Boutheon 25K

1st round qualifying:
Lina Stanciute (LTU) d. (9) Eva Hrdinova (CZE) 2-6 6-4 7-6(7)

No Czechs in main draw

Wrexham 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Krejsova (CZE) d. Kim-Alice Grajdek (GER) 6-3 6-2
(WC) Emma Devine (GBR) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Petra Krejsova (CZE) d. (7) Patrycja Sanduska (POL) 5-7 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(4) Elixane Lechemia (FRA) d. Petra Krejsova (CZE) 6-2 6-4

Tallinn 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Martina Borecka (CZE) d. Alexandra Artamonova (RUS) 7-6(2) 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Diana Marcinkevica (LAT) d. Martina Borecka (CZE) 4-6 6-0 7-5

Stuttgart-Stammheim 10K

1st round qualifying:
Antonia Markuskova (SVK) d. (16) Simona Dobra (CZE) 3-6 6-4 7-6(4)
(3) Monika Tumova (CZE) d. (WC) Jessica Raith (GER) 6-2 6-0
Teresa Malikova (CZE) d. (6) Nicollette Van Uitert (NED) 6-3 7-5
(15) Nikola Frankova (CZE) d. Michaela Frlicka (GER) 6-4 6-0
Tereza Martincova (CZE) d. (11) Barbara Bonic (SRB) 6-3 6-4

2nd round qualifying:
(3) Monika Tumova (CZE) d. (WC) Christina Shakovets (GER) 6-3 7-5
Teresa Malikova (CZE) d. (15) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-3 6-2
Tereza Martincova (CZE) d. Sandy Marti (SUI) 5-7 7-5 6-2

Main Draw 1st round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-4 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Daria Gajos (GER) 6-4 7-6(4)
(Q) Marina Melnikova (RUS) d. (5) Zuzana Zalabska (CZE) 1-6 6-4 6-4
Julia Stamtova (BUL) d. Martina Kubicikova (CZE) 3-6 6-1 6-2
(Q) Viktorija Golubic (SUI) d. Teresa Malikova (CZE) 0-6 7-5 7-5
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. Danielle Harmsen (NED) 1-6 6-3 7-6(3)

Main Draw 2nd round:
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-1 6-3
(WC) Jasmin Kling (GER) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-6(5) 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jan 23rd, 2011 at 05:25 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Jan 24th, 2011, 02:04 AM   #4
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 1/24

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Main Draw 4th round:
(25) Petra Kvitova (CZE) d. (22) Flavia Pennetta (ITA) 3-6 6-3 6-3
(2) Vera Zvonareva (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(2) Vera Zvonareva d. (25) Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4

ITF Events

Grenoble 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Naomi Broady (GBR) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-3 3-6 6-3

Tallinn 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Piia Suomalainen (FIN) d. Martina Borecka (CZE) 4-6 7-6(4) 6-2

Kolkata 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Kaarst 10K

1st round qualifying:
(14) Julia Wachaczyk (GER) d. Nikola Horakova (CZE) 6-3 6-4
(2) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(3) Yuka Higuchi (JPN) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3
Karolina Cechova (CZE) d. Valeria Podda (NED) 7-5 4-6 6-3
Tereza Martincova (CZE) d. Antonela Susak (CRO) 6-2 6-1
(13) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Sabrina Kruchen (GER) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Daphne Van Den Heuvel (NED) d. (2) Monika Tumova (CZE) 6-4 6-3
(3) Yuka Higuchi (JPN) d. Karolina Cechova (CZE) 4-6 6-2 7-6(2)
Tereza Martincova (CZE) d. (11) Jelena Simic (BIH) 6-7(4) 7-5 6-2
(13) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Alicia Itkis (GER) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Tereza Martincova (CZE) d. (4) Nicolette Van Uitert (NED) 6-2 6-4
(13) Nikola Frankova (CZE) d. Carolin Daniels (GER) 6-7(3) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. Lena-Marie Hoffmann (GER) 4-2 ret.
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Adrija Runcha (LAT) 6-2 6-3
Korina Perkovic (GER) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-3 6-2
(4) Zuzana Zalabska (CZE) d. (Q) Constanze Lott (GER) 3-6 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (Q) Sabine Van Der Sar (NED) 6-3 1-6 6-2
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Stephanie Wagner (GER) 7-5 7-6(2)
Korina Perkovic (GER) d. (4) Zuzana Zalabska (CZE) 6-4 3-6 7-6(7)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Sarah Gronert (GER) d. (Q) Teresa Martincova (CZE) 6-4 6-0
Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Julia Kimmelman (GER) 7-5 6-3

Main Draw Semifinals:
(1) Sarah Gronert (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 7-6(7)

Bucaramanga 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 10th, 2011 at 07:12 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 10th, 2011, 07:45 PM   #5
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 1/31

WTA Tour

No events this week.

Fed Cup

World Group Quarterfinals

Czech Republic d. Slovakia 3-2
Lucie Safarova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 7-5 6-1
Petra Kvitova (CZE) d. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2 6-3
Petra Kvitova (CZE) d. Daniela Hantuchova (SVK) 6-4 6-2
Jana Cepelova (SVK) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 7-6(5) 0-0 ret.
Jana Cepelova/Magdalena Rybarikova (SVK) d. Kveta Peschke/Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 4-6 7-6(4)

ITF Events

Rabat 25K

1st round qualifying:
(7) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Bye
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(7) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (WC) Fatyha Berjane (MAR) 6-4 6-2
(9) Carolina Pillot (ITA) d. (8) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Nina Bratchikova (RUS) d. (LL) Iveta Gerlova (CZE) 7-6(4) 6-1
(Q) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 2nd round:
(3) Anna Floris (ITA) d. (Q) Lucie Kriegsmannova (CZE) 7-6(3) 7-5

Burnie 25K

1st round qualifying:
(10) Denisa Allertova (CZE) d. Nicole Collie (AUS) 5-7 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(4) Saisai Zheng (CHN) d. (10) Denisa Allertova (CZE) 2-0 ret.

No Czechs in main draw

Rancho Santa Fe, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Ashley Weinhold (USA) d. (6) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(Q) Nicole Gibbs (USA) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-1 6-3

Sutton 25K

1st round qualifying:
(12) Sandra Martinovic (BIH) d. Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-2
Katerina Klapkova (CZE) d. (7) Darija Jurak (CRO) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(13) Anna Zaja (GER) d. Katerina Klapkova (CZE) 2-6 6-3 7-6(1)

Main Draw 1st round:
Marta Domachowska (POL) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 4-6 6-4

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Giulia Mastellone (ITA) d. Linda Dubska (CZE) 6-1 7-6(9)

Main Draw 1st round:
Jana Jandova (CZE) d. (Q) Marina Margulis (RUS) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Claudia Giovine (ITA) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Coimbra 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Alice Savoretti (ITA) d. Monika Tumova (CZE) 5-7 7-5 6-2
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 11th, 2011, 12:12 AM   #6
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 2/7

WTA Events

Paris (Premier)

1st round qualifying:
(1) Sandra Zahlavova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 7-6(1) 7-5

2nd round qualifying:
Kristina Kucova (SVK) d. (1) Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 1st round:
Kristina Barrois (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 5-7 6-4 6-4
Jelena Dokic (AUS) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
Klara Zakopalova (CZE) d. Timea Bacsinszky 6-3 6-3
Barbora Zalavova Strycova (CZE) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 7-6(5) 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) d. (Q) Vesna Manasieva (RUS) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
(7/WC) Yanina Wickmayer (BEL) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(6) 7-6(9)

Main Draw Quarterfinals:
(4) Petra Kvitova (CZE) d. (7/WC) Yanina Wickmayer (BEL) 5-7 6-3 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
(4) Petra Kvitova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2 6-0

Main Draw Final:
(1) Kim Clijsters vs. (4) Petra Kvitova (CZE)

Pattaya City (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Midland, MI 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Jamie Hampton (USA) 7-5 6-4

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Anna Tatishvili (GEO) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-1 2-6 7-6(3)

Main Draw Semifinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. (7) Ksenia Pervak (RUS) 6-4 6-4

Main Draw Final:
Lucie Hradecka (CZE) vs. Irina Falconi (USA)

Cali 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. Florencia Moliniero (ARG) 2-6 6-4 6-2
Petra Cetkovska (CZE) d. Julia Cohen (USA) 6-3 6-1
Nina Bratchikova (RUS) d. (3) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Eva Birnerova (CZE) d. (1) Arantxa Parra-Santonja (ESP) 6-1 6-4
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 0-6 7-5

Main Draw Quartefinals:
Kathrin Woerle (GER) d. Eva Birnerova (CZE) 7-5 6-2

Rancho Mirage, CA 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (LL) Ellen Tsay (USA) 7-6(3) 7-5
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Chichi Scholl (USA) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Olga Puchkova (RUS) 4-6 6-1 6-3
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (LL) Piia Suomalainen (FIN) 4-6 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(4) Karolina Pliskova (CZE) d. (6) Tetiana Luzhanska (UKR) 2-6 7-5 7-6(1)
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Shuko Aoyama (JPN) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
Ashley Weinhold (USA) d. (4) Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-4
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. (3) Lauren Albanese (USA) 7-5 1-6 7-6(3)

Main Draw Final:
Ashley Weinhold (USA) vs. (5) Kristyna Pliskova (CZE)

Antalya 10K

1st round qualifying:
(3) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Simona Dobra (CZE) d. Julija Lukac (SRB) 7-5 6-2
Sophia Dzulynsky (USA) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
Evelina Virtanen (SWE) d. (3) Simona Dobra (CZE) 6-3 ret.

Main Draw 1st round:
(Q) Melis Sezer (TUR) d. (6) Martina Kubicikova (CZE) 6-1 6-3

Mallorca 10K

1st round qualifying:
Amandine Cazeaux (FRA) d. (WC) Linda Dubska (CZE) 6-0 6-0
(8) Jana Jandova (CZE) d. Gemma Triay-Pons (ESP) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(8) Jana Jandova (CZE) d. Andrea Rodriguez Company (ESP) 6-0 6-1

3rd round qualifying:
(8) Jana Jandova (CZE) d. (11) Viktorija Golubic (SUI) 3-6 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(5) Reka-Luka Jani (ROU) d. (Q) Jana Jandova (CZE) 5-7 6-1 6-2

Vale de Lobo 10K

1st round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Barbara Luz (POR) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. (8) Samantha Powers (USA) 6-4 6-1

3rd round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Maria Martinez Martinez (ESP) 6-1 6-1

4th round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Charlotte Rodier (FRA) 1-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(4) Natalia Orlova (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 6-1
(Q) Teresa Malikova (CZE) d. (5) Anastasia Mukhametova (RUS) 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
Ulrikke Eikeri (NOR) d. (Q) Teresa Malikova (CZE) 3-6 6-4 6-1

Buenos Aires 10K

1st round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

3rd round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Lucia Zelenka (ARG) 6-2 6-1

4th round qualifying:
(2) Katerina Kramperova (CZE) d. Cecilia Barrionuevo (ARG) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (6) Karolina Nowak (GER) 6-2 6-0

Main Draw 2nd round:
(Q) Yvonne Neuwirth (AUT) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 2-6 7-5
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 13th, 2011 at 12:59 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 13th, 2011, 01:20 AM   #7
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 2/14

WTA Tour Events

Dubai (Premier 5)

1st round qualifying:
(5) Kristina Barrois (GER) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Ayumi Morita (JPN) d. (13) Petra Kvitova (CZE) 7-6(2) 7-6(3)
Timea Bacsinszky (SUI) d. Iveta Benesova (CZE) 2-6 6-3 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(11) Flavia Pennetta (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 5-7 6-1 6-2

Memphis (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Michaella Krajicek (NED) d. (1) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (4) Alla Kudryavtseva (RUS) 7-6(6) 6-4
Lucie Hradecka (CZE) d. Julie Ditty (USA) 6-1 6-3
(7) Renata Voracova (CZE) d. Christina McHale (USA) 6-2 6-1
(Q) Heather Watson (GBR) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-3
Ksenia Pervak (RUS) d. (7) Renata Voracova (CZE) 6-1 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ksenia Pervak (RUS) 6-4 6-3

Main Draw Semifinals:
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 4-6 6-4

Bogota (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eva Birnerova (CZE) d. (Q) Bianca Botto (PER) 6-1 0-1 ret.
(Q) Corinna Dentoni (ITA) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 2-6 6-3
Petra Martic (CRO) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(7) Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Surprise, AZ 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(3) Kristyna Pliskova (CZE) d. Maria-Fernanda Alvarez-Teran (BOL) 6-1 6-7(2) 6-4
Olga Puchkova (RUS) d. (2) Karolina Pliskova (CZE) 2-6 7-6(7) 6-4

Main Draw 2nd round:
Nadejda Guskova (RUS) d. (3) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 6-7(5) 6-3

Mallorca 25K

1st round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. Sarah-Rebecca Sekulic (SUI) 6-1 6-2
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (15) Nina Zander (GER) 6-3 6-4
Lucia Paz-Monteagudo (ESP) d. Linda Dubska (CZE) 6-1 6-3

2nd round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. Amanda Carrerras (GBR) 2-6 6-2 6-1
Vivien Juhaszova (SVK) 6-7(5) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
Iveta Gerlova (CZE) d. (12) Sofia Kvatsabaia (GEO) 6-4 6-4

Main Draw 1st round:
(6) Lenka Jurikova (SVK) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-1 6-3

Antalya 10K

1st round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Lorena Gheorge (ROU) 6-0 6-4
(7) Ekaterina Yashina (RUS) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE( d. Sophia Dzulynksy (USA) 6-3 6-3

4th round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Marina Danzini (BRA) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Valerie Verhamme (BEL) 6-2 6-4
(Q) Valeria Patiuk (ISR) d. (7) Martina Kubicikova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Aminat Kushkhova (RUS) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 7-6(4) 7-6(6)

Leimen 10K

1st round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Bye
Lisa-Marie Maetschke (GER) d. Tereza Budilova (CZE) 1-6 6-3 6-2
(5) Petra Krejsova (CZE) d. Bye
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Bye
Martina Pradova (CZE) d. Fabienne Vincon (GER) W/O
Tereza Hejlova (CZE) d. Karolina Cechova (CZE) 6-2 6-7(4) 6-1
Tereza Martincova (CZE) d. Steffi Bachoffer (GER) 6-3 6-1

2nd round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-3 6-1
(5) Petra Krejsova (CZE) d. Adrija Runcha (LAT) 6-2 6-1
(11) Nikola Frankova (CZE) d. Regina Husak (NED) 6-1 6-2
(6) Nicolette Van Uitert (NED) d. Martina Pradova (CZE) 6-2 6-4
Tereza Hejlova (CZE) d. (9) Elyne Boeykens (BEL) 6-3 3-6 7-6(3)
Tereza Martincova (CZE) d. (10) Natalija Kostic (SRB) 6-2 6-3

3rd round qualifying:
(2) Martina Borecka (CZE) d. Jasmin Kling (GER) 6-2 6-3
(11) Nikola Frankova (CZE) d. (5) Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. (6) Nicolette Van Uitert (NED) 3-6 7-6(3) 6-1
Tereza Martincova (CZE) d. (7) Quirine Lemoine (NED) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (Q) Yuliya Lysa (UKR) 1-6 6-4 7-6(7)
Lena-Marie Hoffmann (GER) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-4 0-6 6-1
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (Q) Tereza Hejlova (CZE) 6-4 6-1
Albina Khabibulina (UKR) d. (2) Eva Hrdinova (CZE) 5-7 7-6(4) 6-4

Main Draw 2nd round:
(1/WC) Sarah Gronert (GER) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-1
(4) Gioia Barbieri (ITA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 7-6(4) 6-4

Albufeira 10K

1st round qualifying:
Teresa Malikova (CZE) d. Nuria Ormena Ruiz (ESP) 6-1 6-2
Sandra Bendlova (CZE) d. Bye

2nd roung qualifying:
(16) Renata Kuricova (SVK) d. Teresa Malikova (CZE) W/O
Ema Polic (SRB) d. Sandra Bendlova (CZE) 3-6 7-5 6-1

No Czechs in main draw

Aurangabad 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

1st round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Katerina Kramperova (CZE) d. Giuliana Pino (ARG) 3-6 6-2 6-1

3rd round qualifying:
Tatiana Carpio (ARG) d. (4) Katerina Kramperova (CZE) 3-6 6-4 7-6(1)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 20th, 2011 at 05:31 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 20th, 2011, 06:17 PM   #8
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 2/21

WTA Tour Events

Doha (Premier)

1st round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Tatjana Malek (GER) 6-0 6-4

2nd round qualifying:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 6-1 6-2

3rd round qualifying:
(8) Vera Dushevina (RUS) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 2-6 7-6(3) 6-1

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (8) Agnieszka Radwanska (POL) 7-6(6) 6-3
(LL) Klara Zakopalova (CZE) d. Alexandra Dulgheru (ROU) 7-6(4) 6-2

Main Draw 2nd round:
Flavia Pennetta (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 4-6 6-3 6-4
(LL) Klara Zakopalova (CZE) d. (4) Na Li (CHN) 6-2 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(5) Jelena Jankovic (SRB) d. (LL) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-4

Acapulco (International)

1st round qualifying:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Arina Rodionova (RUS) 5-7 6-1 6-1
Eva Birnerova (CZE) d. (WC) Carolina Betancourt (MEX) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(7) Petra Cetkovska (CZE) d. Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) 6-3 6-2
Corinna Dentoni (ITA) d. Eva Birnerova (CZE) 4-6 6-2 6-1

3rd round qualifying:
(1) Anna Tatishvili (GEO) d. (7) Petra Cetkovska (CZE) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-2 6-1
(Q) Madalina Gojnea (ROU) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-4 6-1
(7) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 6-4 4-6 6-4
Pauline Parmentier (FRA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 2nd round:
(3) Greta Arn (HUN) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 2-6 6-4

ITF Events

Mildura 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 10K

1st round qualifying:
Andrea Martinovska (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(3) Ana Bogdan (ROU) d. Andrea Martinovska (CZE) 6-0 6-0

Main Draw 1st round:
(8) Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Sultan Gonen (TUR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Chen Liang (CHN) d. (8) Martina Kubicikova (CZE) 6-3 6-4

Zell Am Harmersbach 10K

1st round qualifying:
(15) Tereza Martincova (CZE) d. Lisa Brinkmann (GER) 6-1 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. (4) Vladislava Kuzmenkova (BLR) 6-3 6-2
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Aleksandra Nionova (LAT) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(15) Tereza Martincova (CZE) d. (2) Alice Moroni (ITA) 7-6(5) 6-4
(10) Nikola Frankova (CZE) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Tereza Martincova (CZE) d. (LL) Tori Kinard (USA) 6-4 6-2
(8) Zuzana Zalabska (CZE) d. Bianca Koch (GER) 7-5 6-1
(Q) Nikola Frankova (CZE) d. (Q) Chiara Mendo (ITA) 6-4 6-1
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. Diana Marcinkevica (LAT) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(7) Darija Jurak (CRO) d. (Q) Tereza Martincova (CZE) 4-6 7-5 6-4
Nina Zander (GER) d. (8) Zuzana Zalabska (GER) 4-3 ret.
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 3-6 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (6) Gioia Barbieri (ITA) 6-4 2-6 7-5

Main Draw Semifinals:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. (2) Sarah Gronert (GER) 4-6 7-6(2) 6-4

Main Draw Final:
Nina Zander (GER) d. (3) Eva Hrdinova (CZE) 6-7(3) 7-5 6-1

Portimao 10K

1st round qualifying:
(9) Majoly De Wilde (BEL) d. Sandra Bendlova (CZE) 6-0 6-2

No Czechs in main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Feb 28th, 2011 at 01:16 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Feb 28th, 2011, 01:36 PM   #9
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 2/28

WTA Events

Kuala Lumpur (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Zarina Diyas (KAZ) 7-5 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. Dinara Safina (RUS) 6-3 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. (2) Marion Bartoli (FRA) 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Lucie Safarova (CZE) d. (4) Jarmila Groth (AUS) 6-2 3-6 6-3

Main Draw Final:
Jelena Dokic (AUS) d. (5) Lucie Safarova (CZE) 2-6 7-6(9) 6-4

Monterrey (International)

1st round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasia Pivovarova (RUS) 6-4 3-6 6-1
(6) Christina McHale (USA) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Heather Watson (GBR) 5-7 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(2) Lucie Hradecka (CZE) d. Jamie Hampton (USA) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
Sybille Bammer (AUT) d. Andrea Hlavackova (CZE) 4-6 6-3 6-3
Olga Govortsova (BLR) d. Renata Voracova (CZE) 6-3 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Romina Oprandi (ITA) 6-0 4-6 6-1
Gisela Dulko (ARG) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-2 7-6(3)
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-2
Greta Arn (HUN) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-4

Main Draw 2nd round:
(8) Polona Hercog (SLO) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-2
Ksenia Pervak (RUS) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-7(4) 6-3

ITF Events

Sydney 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Hammond, LA 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Lyon 10K

1st round qualifying:
(3) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Clara Fiquet (FRA) 6-0 6-0
(4) Petra Krejsova (CZE) d. Giulia Pasini (ITA) 6-0 6-1

2nd round qualifying:
(12) Xenia Knoll (SUI) d. (3) Martina Borecka (CZE) 6-1 1-6 6-2
(4) Petra Krejsova (CZE) d. Ciara Mendo (ITA) 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (LL) Jennifer Migan (FRA) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. Maria Abramovic (CRO) 2-6 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Claire Feuerstein (FRA) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 2-6 6-1

Antalya 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Eugeniya Pashkova (RUS) d. Zuzana Linhova (CZE) 4-6 6-2 6-4
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 6th, 2011 at 11:46 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 6th, 2011, 11:45 PM   #10
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 3/7

WTA Events

Indian Wells

1st round qualifying:
Petra Cetkovska (CZE) d. (13) Virginie Razzano (FRA) 6-4 1-6 6-1
(24) Vesna Manasieva (RUS) d. Eva Birnerova (CZE) 6-4 4-6 7-5
Nuria Llagostera Vives (ESP) d. (18) Sandra Zahlavova (CZE) 2-6 6-3 6-4
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. Anastasiya Yakimova (BLR) 5-7 6-3 6-4
(15) Andrea Hlavackova (CZE) d. Irina Falconi (USA) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
(1) Rebecca Marino (CAN) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 1-6 6-2
(8) Lucie Hradecka (CZE) d. (14) Petra Martic (CRO) 6-4 6-3
(11) Tamira Paszek (AUT) d. (15) Andrea Hlavackova (CZE) 2-6 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 6-1 6-2
(31) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Lauren Davis (USA) 6-2 6-1
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(6) 6-2
Peng Shuai (CHN) d. Renata Voracova (CZE) 7-5 6-1
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (WC) Alison Riske (USA) 6-2 6-1
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Bye
Lucie Safarova (CZE) d. Kristina Barrois (GER) 7-6(9) 6-7(6) 6-0

Main Draw 2nd round:
(9) Agniezska Radwanska (POL) d. Iveta Benesova (CZE) 7-6(6) 6-4
Urszula Radwanska (POL) d. (31) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 5-7 6-2
(5) Francesca Schiavone (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-0
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (27) Alexandra Dulgheru (ROU) 4-6 6-4 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (12) Petra Kvitova (CZE) 3-6 6-2 7-5
(21) Andrea Petkovic (GER) d. Lucie Safarova (CZE) 7-6(8) 7-5

Main Draw 3rd round:
(Q) Lucie Hradecka (CZE) vs. Shuai Peng (CHN)
(19) Ana Ivanovic (SRB) vs. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)

ITF Events

Clearwater, FL 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Karolina Pliskova (CZE) d. Nathalie Piquion (FRA) 6-2 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Alexis King (USA) 6-4 7-5

Main Draw 2nd round:
(8) Karolina Pliskova (CZE) d. Chanel Simmonds (RSA) 6-1 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) d. (2) Stephanie Foretz Garcon (FRA) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Ajla Tomljanovic (CRO) d. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 6-3
(6) Michelle Larcher de Brito (POR) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-4

Irapuato 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Dijon 10K

1st round qualifying:
(8) Martina Borecka (CZE) d. (WC) Camille Cheli (FRA) 6-0 6-1
(10) Petra Krejsova (CZE) d. d. Beatriz Maria Martins Cecato (BRA) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(8) Martina Borecka (CZE) d. (10) Petra Krejsova (CZE) 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (Q) Nicolette Van Uitert (NED) 6-2 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Martina Borecka (CZE) d. (2) Naomi Broady (GBR) 4-6 7-6(5) 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(5) Claire Feuerstein (FRA) d. (Q) Martina Borecka (CZE) 6-3 6-4

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. Bye
Simona Dobra (CZE) d. Gizen Melisa Atem (TUR) 6-0 6-1
Aysenur Durmus (TUR) d. Lucie Kuderova (CZE) 6-1 6-0
Tereza Budilova (CZE) d. Eylul Benli (TUR) 3-6 7-5 6-1

2nd round qualifying:
(1) Martina Kubickova (CZE) d. Ekin Bahtili (TUR) 6-0 6-0
Monika Sirilova (SVK) d. Simona Dobra (CZE) 6-2 4-6 6-4
Tereza Budilova (CZE) d. Marta Smiechowska (POL) 6-4 6-0

3rd round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. Despoina Vogasari (GRE) 7-5 6-1
Kateryna Pyatakova (UKR) d. Tereza Budilova (CZE) 6-4 6-3

4th round qualifying:
(1) Martina Kubicikova (CZE) d. (11) Bianca Hincu (ROU) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
Martina Gledacheva (BUL) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 6-2
(Q) Martina Kubicikova (CZE) d. (LL) Vanda Lukacs (HUN) 3-6 7-6(3) 6-3

Main Draw 2nd round:
(Q) Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Cemre Anil (TUR) 6-1 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Bibiane Schoofs (NED) d. (Q) Martina Kubicikova (CZE) 6-0 6-2

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Concepcion 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Camila Silva (CHI) 6-3 4-6 7-6(5)

Main Draw 2nd round:
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-4 2-6 6-3
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 14th, 2011 at 12:35 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 14th, 2011, 02:12 AM   #11
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 3/14

WTA Events

Indian Wells (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
Shuai Peng (CHN) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-3 4-6 7-5
(19) Ana Ivanovic (SRB) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-2

ITF Events

Nassau 100K+H

1st round qualifying:
(5) Eva Birnerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Piia Suomalainen (FIN) d. (5) Eva Birnerova (CZE) 1-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Kristina Barrois (GER) d. (1/WC) Petra Kvitova (CZE) 1-6 7-5 6-3
(2) Tsvetana Pironkova (BUL) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-4

Sanya 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Amiens 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Barbara Sobaskiewicz (POL) 6-3 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Vivien Juhaszova (SVK) 6-4 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-1 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. (5) Anne Schaefer (GER) 7-5 7-6(7)

Main Draw Quarterfinals:
Nastassja Burnett (ITA) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(2) 6-4

Antalya 10K

1st round qualifying:
Lucie Kuderova (CZE) d. Bye
(5) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(15) Tereza Budilova (CZE) d. Bye
(10) Simona Dobra (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(14) Huliya Velieva (BUL) d. Lucie Kuderova (CZE) 6-3 6-1
(5) Monika Tumova (CZE) d. Eylul Benli (TUR) 6-1 6-2
(15) Teresa Budilova (CZE) d. Lisa Ehrensberger (GER) 6-2 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Louise Reis de Campos (BRA) 6-0 6-0

3rd round qualifying:
(5) Monika Tumova (CZE) d. Catherine Chantraine (BEL) 6-3 6-3
(15) Teresa Budilova (CZE) d. Nadiia Baryshpolets (UKR) 6-4 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Demi Schuurs (NED) 6-2 6-3

4th round qualifying:
(5) Monika Tumova (CZE) d. (15) Tereza Budilova (CZE) 6-2 6-2
(10) Simona Dobra (CZE) d. Eleni Konstantinidou (GRE) 4-6 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Dia Evtimova (BUL) d. (Q) Monika Tumova (CZE) 6-1 6-0
Martina Kubicikova (CZE) d. (WC) Seda Arantekin (TUR) 6-4 4-6 6-2
(Q) Ilona Bremen (BLR) d. (7) Zuzana Linhova (CZE) 6-1 6-0
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Huliya Velieva (BUL) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
Cristina Dinu (ROU) d. Martina Kubicikova (CZE) 7-5 6-2
Danielle Harmsen (NED) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-3 6-4

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Fallanden 10K

1st round qualifying
(13) Tereza Martincova (CZE) d. Romaine Zenhausern (SUI) 6-1 6-1
Belinda Bencic (SUI) d. (7) Petra Rohanova (CZE) 6-4 2-6 6-4

2nd round qualifying:
(1) Ksenia Kirillova (RUS) d. (13) Tereza Martincova (CZE) 6-2 6-4

No Czechs in main draw

Bath 10K

1st round qualifying:
(13) Jennifer Ren (GBR) d. Nela Platkova (CZE) 7-5 6-3
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Matilda Hamlin (SWE) 6-4 6-2

2nd round qualifying:
(7) Nikola Frankova (CZE) d. (14) Eleanor Dean (GBR) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
(6) Claudia Giovine (ITA) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-3 6-4

Metepec 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Miyazaki 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santiago 10K

1st round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Ivania Martinich (CHI) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(1) Katerina Kramperova (CZE) d. (10) Desiree Schlenz (GER) 6-3 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. Daniela Seguel (CHI) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Andrea Koch-Benevuto (CHI) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Natasa Zoric (SRB) d. (Q) Katerina Kramperova (CZE) 7-5 6-3
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 22nd, 2011 at 02:54 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 22nd, 2011, 02:48 PM   #12
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 3/21

WTA Tour Events

Miami (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Eva Birnerova (CZE) d. (22) Pauline Parmentier (FRA) 7-5 4-6 6-3
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Beatrice Capra (USA) 6-3 6-1
Irina Falconi (USA) d. (15) Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-1 6-3
(8) Renata Voracova (CZE) d. Corinna Dentoni (ITA) 6-3 6-3
Yung-Jan Chan (TPE) d. (10) Andrea Hlavackova (CZE) 7-6(4) 7-6(1)

2nd round qualifying:
(5) Shuai Zhang (CHN) d. Eva Birnerova (CZE) 6-2 2-6 6-4
(7) Lucie Hradecka (CZE) d. Irina Falconi (USA) 6-1 5-7 6-1
(19) Sania Mirza (IND) d. (8) Renata Voracova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Iveta Benesova (CZE) d. Roberta Vinci (ITA) 7-5 6-4
(32) Klara Zakopalova (CZE) d. Bye
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Sloane Stephens (USA) 6-4 6-2
(30) Lucie Safarova (CZE) d. Bye
(Q) Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Yung-Jan Chan (TPE) 7-5 7-5
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Bye
Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Iveta Benesova (CZE) d. (13) Flavia Pennetta (ITA) 6-3 6-0
(32) Klara Zakopalova (CZE) d. Elena Baltacha (GBR) 7-6(4) 6-3
(9) Agnieszka Radwanska (POL) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-0
(30) Lucie Safarova (CZE) d. Patty Schnyder (SUI) 6-2 6-4
(8) Victoria Azarenka (BLR) d. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 7-5 4-6 6-0
(12) Petra Kvitova (CZE) d. Varvara Lepchenko (USA) 6-1 6-2

Main Draw 3rd round:
(21) Andrea Petkovic (GER) vs. Iveta Benesova (CZE)
(32) Klara Zakopalova (CZE) vs. (8) Jelena Jankovic (SRB)
(4) Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Lucie Safarova (CZE)
(17) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (12) Petra Kvitova (CZE)

ITF Events

Bath 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 4-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(Q) Marta Domachowska (POL) d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-7(7) 6-3

Moscow 25K

1st round qualifying:
Karolina Cechova (CZE) d. (13) Polina Rodionova (RUS) W/O
(6) Yana Buchina (RUS) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-2
(16) Tereza Martincova (CZE) d. Irina Glimakova (RUS) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(5/WC) Angelina Gabueva (RUS) d. Karolina Cechova (CZE) 7-6(3) 6-1
(6) Yana Buchina (RUS) d. (16) Tereza Martincova (CZE) 4-6 6-2 6-3

No Czechs in main draw

Namangan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kunming 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gonesse 10K

1st round qualifying:
(11) Denisa Allertova (CZE) d. Mathilde Cor (FRA) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
Eva Wacanno (NED) d. (11) Denisa Allertova (CZE) 7-6(4) 6-3

Main Draw 1st round:
Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Rachel Girard (FRA) 6-1 6-2
(8) Anne Schaefer (GER) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 4-6 6-4 7-6(1)

Main Draw 2nd round:
(4) Gioia Barbieri (ITA) d. Iveta Gerlova (CZE) 6-3 6-1

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Irina Constantinide (ROU) 6-2 6-4
(3) Monika Tumova (CZE) d. Bye
(14) Nikola Horakova (CZE) d. Bye
Benedetta Fasciani (ITA) d. Nikola Tomanova (CZE) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Melisa Martinov (MDA) 6-2 6-2
Kristyna Hancarova (CZE) d. Noelia Zeballos (BRA) 1-6 7-5 6-2
(3) Monika Tumova (CZE) d. Busra Kayrun (TUR) 6-3 6-2
Ilona Kremen (BUL) d. (14) Nikola Horakova (CZE) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Lyutfya Velieva (BUL) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-7(1) 6-4 6-1
(10) Natalia Kolat (POL) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1
Giulia Pairone (ITA) d. (3) Monika Tumova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Anaeve Pain (CAL) d. Martina Kubicikova (CZE) 5-7 6-4 7-5

Madrid 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Poza Rica 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Rancagua 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (5) Karolina Nowak (GER) 6-4 4-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Aleksandrina Naydenova (BUL) d. Katerina Kramperova (CZE) 6-3 3-6 6-3
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Mar 26th, 2011 at 04:42 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 5th, 2011, 09:09 PM   #13
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 3/28

WTA Events

Miami (Premier Mandatory)

Main Draw 3rd round:
(21) Andrea Petkovic (GER) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-3
(8) Jelena Jankovic (SRB) d. (32) Klara Zakopalova (CZE) 7-5 6-1
(4) Samantha Stosur (AUS) d. (30) Lucie Safarova (CZE) 6-0 7-6(1)
(17) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. (12) Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-0

ITF Events

Monzon 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (WC) Beatriz Leon Hernandez (ESP) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (Q) Leticia Costas-Moreira (ESP) 4-6 6-3 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-3 6-2

Main Draw Semifinals:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (5) Nina Bratchikova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Final:
(6) Petra Cetkovska (CZE) d. (2) Kirsten Flipkens (BEL) 5-7 6-4 6-2

Wenshan 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Ipswich 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya 10K

1st round qualifying:
Nikola Tomanova (CZE) d. Alina Ageichik (BLR) 6-1 6-4
Ani Gogvadze (GEO) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 2-6 6-1

2nd round qualifying:
(2) Claudia Antonia Enache (ROU) d. Nikola Tomanova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(LL) Agni Stefanou (GRE) d. Nikola Horakova (CZE) 6-4 6-2
(LL) Victoria Kan (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 3-6 6-1 6-3

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Astana 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ribeirao Preto 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 5th, 2011, 10:05 PM   #14
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 4/4

WTA Events

Charleston (Premier)

1st round qualifying:
(7) Eva Birnerova (CZE) d. Mashona Washington (USA) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(7) Eva Birnerova (CZE) d. (16) Ekaterina Bychkova (RUS) 6-3 6-2

Main Draw 1st round:
Anastasia Rodionova (RUS) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 4-6 6-1 6-2
(15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 2-6 7-6(6)
(WC) Sabine Lisicki (GER) d. Renata Voracova (CZE) 3-6 6-4 6-2
(Q) Eva Birnerova (CZE) d. Melinda Czink (HUN) 7-5 2-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Anastasia Rodionova (AUS) 6-3 1-6 6-3
(12) Julia Goerges (GER) d. (Q) Eva Birnerova (CZE) 1-6 7-5 2-0 ret.

Main Draw 3rd round:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) d. (15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-6(6) 7-6(9)

Marbella (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Anabel Medina Garrigues (ESP) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Anastasia Yakimova (BLR) 1-6 7-5 6-3
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Roberta Vinci (ITA) 7-5 6-3

Main Draw 2nd round:
(6) Klara Zakopalova (CZE) d. Lourdes Dominguez Lino (ESP) 7-6(3) 1-6 7-6(0)
(Q) Lara Arruabarena-Vecino (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-5 3-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (6) Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-3

ITF Events

Bundaberg 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Jackson, MS 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(2) Julia Cohen (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-5 6-2

Pomezia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Sibenik 10K

1st round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Bye
Lucie Chrastecka (CZE) d. Rea Paripovic (CRO) 6-2 6-3
Veronika Savodska (CZE) d. Bye
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Sofiya Bogatova (RUS) 6-0 6-0
(4) Katarina Marackova (SVK) d. Lucie Chrastecka (CZE) 6-3 6-1
Veronika Savodksa (CZE) d. Nina Nagode (SLO) 6-3 7-5
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Valentina Demini (ITA) 7-6(2) 6-0

3rd round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Georgina Fedosenkova (UKR) 6-2 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. (16) Ema Mikulcic (CRO) 6-3 6-1
(15) Teresa Malikova (CZE) d. Rebeca Mitrea (ROU) 6-7(2) 6-0 4-1 ret.

4th round qualifying:
(11) Simona Dobra (CZE) d. Saska Gavrilovksa (SRB) 3-6 7-6(4) 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. Larisa Sporea (ROU) 6-0 6-4
Matea Curic (CRO) d. (15) Teresa Malikova (CZE) 1-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Veronika Zavodksa (CZE) d. (Q) Agnes Bukta (HUN) 3-6 6-3 6-3
Jana Jandova (CZE) d. (3) Marcella Koek (NED) 1-6 7-6(2) 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Silvia Njiric (CRO) 7-5 6-3
(7) Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Blaga Delic (CRO) 4-6 6-3 6-3
Martina Borecka (CZE) d. Chantal Skamlova (SVK) 7-5 3-6 6-4

Main Draw 2nd round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. (Q) Veronika Zavodska (CZE) 6-1 4-6 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (Q) Matea Curic (CRO) 4-6 6-1 6-1
(Q) Simona Dobra (CZE) d. (7) Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-1
(4) Paola Cigui (ITA) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(3) 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Simona Dobra (CZE) d. Jana Jandova (CZE) 7-5 6-2

Main Draw Semifinals:
(Q) Jessica Ginier (FRA) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-4 6-2

Antalya 10K

1st round qualifying:
(16) Nikola Horakova (CZE) d. Madalina Lupu (ROU) 6-4 7-6(2)
Tereza Budilova (CZE) d. Gloire Mfoumouangana (FRA) 0-6 7-5 6-2

2nd round qualifying:
Lorenza Stefanelli (ITA) d. (16) Nikola Horakova (CZE) 6-4 6-4
(7) Alina Wessel (GER) d. Tereza Budilova (CZE) 6-7(4) 6-1 7-5

Main Draw 1st round:
Denisa Allertova (CZE) d. (4) Korina Perkovic (GER) 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(Q) Quirine Lemoine (NED) d. Denisa Allertova (CZE) 6-3 7-5

Lucknow 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Caracas 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Isabela Miro (BRA) 4-6 6-2 6-2
(Q) Jessica Roland-Rosario (PUR) d. Katerina Kramperova (CZE) 7-6(5) 7-5

Main Draw 2nd round:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Nicole Robinson (USA) 6-4 1-6 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(1) Zuzana Linhova (CZE) d. Jessica Sabeshinskaja (GER) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
(4) Adriana Perez (VEN) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 6-2

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 10th, 2011 at 11:41 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 11th, 2011, 01:24 AM   #15
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,686
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2011 Czech weekly results thread!

Events the week of 4/11

WTA Tour Events

No WTA events this week.

Fed Cup

World Group Semifinals
Czech Republic at Belgium

ITF Events

Johannesburg 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Valeria Savinykh (RUS) d. (4) Eva Birnerova (CZE) 2-6 6-3 6-2
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Anais Laurendon (FRA) 6-3 6-3

Casablanca 25K

1st round qualifying:
Tereza Martincova (CZE) d. Barbara Luz (POR) 6-1 6-4
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Camilia Benabdeljalil (MAR) 6-4 6-4
Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
Camelia-Elena Hristea (ROU) d. Martina Pradova (CZE) 6-1 6-2

2nd round qualifying:
(1) Alexandra Panova (RUS) d. Tereza Martincova (CZE) 6-4 6-1
(9) Magali De Lattre (POR) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-4 6-7(3) 6-2
Iveta Gerlova (CZE) d. (6) Eva Fernandez-Brugues (ESP) 7-6(5) 6-3

3rd round qualifying:
(14) Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Iveta Gerlova (CZE) 7-6(5) 6-2

Main Draw 1st round:
Arina Rodionova (RUS) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-7(5) 7-6(3)
(Q) Mervana Jugic-Salkic (BIH) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE)

Incheon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Osprey, FL 25K

1st round qualifying:
(3) Eva Hrdinova (CZE) d. Dina Bajramovic (USA) 6-0 6-3

2nd round qualifying:
Di Zhao (CHN) d. (3) Eva Hrdinova (CZE) 6-4 6-2

No Czechs in main draw

Pomezia 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
Katerina Kaminkova (CZE) d. Edita Raca (GBR) 6-2 6-2
Veronika Zavodska (CZE) d. Marijana Vlahinic (CRO) 6-2 6-0
Lucie Chrastecka (CZE) d. Neda Koprcina (CRO) W/O
Katja Milas (CRO) d. Gabriela Markova (CZE) 6-0 6-3
Mateja Kraljevic (SUI) d. Klara Dohnalova (CZE) 6-0 6-0
Karolina Pondusova (SVK) d. Barbora Trestikova (CZE) 6-1 6-0
Teresa Hejlova (CZE) d. Helena Klun (CRO) 6-1 6-4

2nd round qualifying:
Katerina Kaminkova (CZE) d. Alexandra Sokolova (RUS) 6-1 6-1
Veronika Zavodska (CZE) d. Sara Pilic (ITA) 6-0 6-2
Julija Jauk (SLO) d. Lucie Chrastecka (CZE) 7-6(4) 6-3
Tereza Hejlova (CZE) d. Danica Milinkovicova (SVK) 4-1 ret.

3rd round qualifying:
Tena Lukas (CRO) d. Katerina Kaminkova (CZE) 6-2 6-1
Veronika Zavodska (CZE) d. (2) Emma Flood (NOR) 6-4 3-6 6-1
(7) Gracia Radovanovic (FRA) d. Tereza Hejlova (CZE) 6-1 6-2

4th round qualifying:
Veronika Zavodska (CZE) d. Neira Fatic (BIH) 6-1 3-6 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Ema Mikulcic (CRO) vs. Martina Borecka (CZE)
(WC) Matea Curic (CRO) vs. (7) Martina Kubicikova (CZE)
(SE) Jessica Ginier (FRA) vs. (Q) Veronika Zavodska (CZE)
(6) Barbara Sobaszkiewicz (POL) vs. Jana Jandova (CZE)

Antalya 10K

1st round qualifying:
(1/WC) Ekaterine Gorgodze (GEO) d. Tereza Budilova (CZE) 2-6 6-3 6-2
(9) Denisa Allertova (CZE) d. Daria Sagopova (BLR) 1-6 6-2 6-2

2nd round qualifying:
Nikola Vajdova (SVK) d. (9) Denisa Allertova (CZE) 1-6 7-5 6-2

Caracas 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (WC) Mariana Muci-Torres (VEN) 6-1 6-1
(3) Zuzana Linhova (CZE) d. Gabriela Coglitore (VEN) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
? vs. Katerina Kramperova (CZE)
Nicole Robinson (USA) vs. (3) Zuzana Linhova (CZE)

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 12th, 2011 at 02:43 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios