Official Tournament Winners by Event - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Mar 19th, 2012, 06:33 PM   #1
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
Official Tournament Winners by Event

Thanks to Rollo for originally creating this thread, and for have given me the responsibility of the new thread, that is for listing ladies tennis championship winners by event.

When a tennis player marries I will use both the maiden name and the married name, in chronological order, and I will maintain them in following years. ( It will be difficult with some divorced and remarried players.... but I will try to always use the maiden name and the married name at the time she was playing. )
When a married player doesn't use her married name ( that so doesn't appear in the honour rolls ) , I will use the maiden name only.

Obviously every correction and addition will be very welcome!

The original thread with contributions may be found at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=225508

Last edited by Jimbo109 : Apr 12th, 2012 at 11:19 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Mar 19th, 2012, 06:34 PM   #2
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
A
**********************************************

Aberavon, Wales (Indoors)

Until 1973 was valid for the Dewar Cup.

1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 6-4
1969 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-4 6-4
1970 Virginia Wade d. Ann Haydon Jones 6-3 1-6 7-5
1971 Virginia Wade d. Evonne Goolagong (Aus) 7-6 6-3
1972 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-3 6-4
1973 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-3 6-1

1976 Michele Tyler d. Sue Mappin 6-1 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acapulco SEE Mexican Championships / Open

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adelaide SEE South Australian Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aix-en-Provence, France (Clay)

Denomination: Raquette d'Or

(incomplete roll)

1956 Joan Curry (GB) d. Louise Snow (US) 6-3 6-3
1957 Christiane Mercelis (Bel) d. Pat Ward (GB) 1-6 6-3 6-1
1958 Suzy Kormoczy (Hun) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 7-5
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Flo De La Courtie 7-5 6-1
1960 Edda Buding (Frg) d. Ruia Morrison (Nzl) 6-4 8-6
1961 Margaret Smith (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-2 6-3
1962 Jill Blackman (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-3
1963 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 5-7 6-4 6-3
1964 Jan Lehane (Aus) d. Madonna Schacht (Aus) 6-1 6-0
1965 Robin Lesh (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 3-6 6-4 6-4
1966 Francoise Durr d. Jill Blackman (Aus) 6-0 6-2
1967 Gail Sherriff (Aus) d. Joan Gibson Cottrill (Aus) 7-5 13-11
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Reyes Darmon 6-3 6-1
1969 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr 6-1 6-1
1970 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Odile de Roubin 11-9 4-6 6-1
1971 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Odile de Roubin 6-2 5-7 8-6

1973 A.M. Ganzabal d. Seagalen 6-3 6-4
1974 Gail Sherriff Chanfreau d. Odile de Roubin 6-4 6-3

1988 Judith Polzl Wiesner (Aut) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-1 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alassio, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1927 Ida Quintavalle d. Sign. Isotta (?) 9-7 6-3
1928 Lucia Valerio d. Claire Beckingham (GB) 6-1 6-3
1929 Miss Hunt (GB) d. Miss de la Prynne 6-4 3-6 6-2
1930 (Spring) Lucia Valerio d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-2
1930 (Summer) Ionides d. Bettramine 0-6 7-5 9-7
1931 Betty Boas (GB) d. Garlit 6-2 6-3
1932 Dorothy Andrus Burke (US) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-0 9-7
1933 Elizabeth Ryan (US) d. Ucci Manzutto 6-2 6-0
1934 Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Ryan (USA) 6-3 6-4
1935 Edith Belliard (Fra) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 1-6 6-3

1937 Minni Hein Muller (Tch) d. Trude Wolf (Aut) 6-1 7-9 6-1
1938 Minni Hein-Müller (Tch) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-4 5-7 6-2
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Klara Somogyi (Hun) 6-3 6-2
1940 Hella Kovac (You) d. Alice Florian (You) 6-2 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alberta Championships, Canada

Tennis in Alberta dates back to the early 1880’s. It was a very well-liked sport and popularity spread throughout the Province in no time. The first tennis club in Alberta began in 1887 in Lethbridge and not long after clubs begin to appear in various communities all across the province.
Only one year after Alberta gained its full Provincial status the first annual Alberta Tennis Championships (AKA the Alberta Open) took place in August 1906, becoming the first Provincial Championship in any sport. With the exception of 6 years during World Wars I and II, the Alberta Open has continued to take place every year, typically alternating locations throughout the Province.
The first annual Alberta Open was hosted in Calgary on the barracks square at Fort Calgary on only two courts. This event proved to be vastly successful as it had around 60 entries, as well as it included various social events. This initial Provincial Championships was what initiated organized competitive tennis in our province.
The naming of Edmonton as the Capital of Alberta in 1905 was only the beginning of the well known rivalry, the Battle of Alberta. The 1906 Alberta Open failed to attract the best Edmonton players but it did strike attention in the Edmonton tennis community and in 1908 controversy arouse as both Calgary and Edmonton decided to host the annual tournament (Due to the lack of a Provincial governing body at the time, no official sanctions were assigned to events). It was soon realized that both cities needed to join forces and settle on only one event, and the rival tournaments did not take place again.

Here there is every honour roll: Doubles, Mixed, Men's.
http://www.courtsidecanada.ca/commun...womens-singles

1906 [Calgary] Miss Thomason
1907 [Calgary] Mrs Clark
1908 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1909 [Calgary] Miss Sterling
1910 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1911 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1912 [Calgary] Mrs H. Dudley-Smith
1913 [Edmonton] Mrs Welsh
1914 [Calgary] Mrs McLaughlin
1915 [Edmonton] Mrs Hedley
1916-18 not held
1919 [Calgary] Mrs Grace Wormald
1920 [Edmonton] Mrs G. Beart
1921 [Calgary] Mrs Grace Wormald
1922 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1923 [Calgary] S. Bourque
1924 [Edmonton] S. Bourque
1925 [Calgary] S. Bourque
1926 [Edmonton] S. Bourque
1927 [Calgary] Marjorie Collinge Eustace
1928 [Edmonton] E. Mulholland
1929 [Calgary] Marjorie Collinge Eustace
1930 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1931 Marjorie Collinge Eustace
1932 [Edmonton] Mrs V. Johnson
1933 [Calgary] H. Johnson
1934 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1935 [Calgary] Ruby Roberts Fisher
1936 [Edmonton] Marjorie Collinge Eustace
1937 [Calgary] Ruby Roberts Fisher d. Marjorie Collinge Eustace 6-4 6-4
1938 [Banff] C. Ehman
1939 [Lethbridge] Marjorie Collinge Eustace
1940 [Calgary] J. Saunders
1941 [Edmonton] B. McAvoy
1942-45 not held
1946 [Calgary] E. Fidles
1947 [Calgary] P. Timmerman
1948 [Edmonton] Helen Roche
1949 [Calgary] Helen Roche
1950 [Edmonton] C. Dunsmore
1951 [Calgary] C. Dunsmore
1952 [Jasper] Marge Forrester
1953 [Jasper] Marge Forrester
1954 [Jasper] E. Wigham
1955 [Calgary] Marge Forrester
1956 [Edmonton] Marge Forrester
1957 [Calgary] M. Allison
1958 [Jasper] K. Gladstone
1959 [Calgary] M. Allison
1960 [Jasper] L. Petre
1961 [Calgary] B. Spiers
1962 [Edmonton] (Simone?) Miller
1963 [Calgary] (Simone?) Miller
1964 [Edmonton] B. Spiers
1965 [Calgary] M. Allison
1966 [Edmonton] B. Spiers
1967 [Calgary] (Simone?) Miller
1968 [Edmonton] B. Spiers
1969 [Calgary] C. Clarke
1970 [Edmonton] J. Horsky
1971 [Calgary] J. Horsky
1972 [Edmonton] J. Horsky
1973 [Calgary] S. Haig
1974 [Edmonton] B. Spiers
1975 [Calgary] M. Allison
1976 [Calgary] J. Horsky
1977 [Edmonton] R. Nelson
1978 [Calgary] (Laila?) Pirila (Fin)
1979 [Calgary] L. Leighton
1980 [Calgary] L. Leighton
1981 [Edmonton] Mary Manley
1982 [Calgary] I. Gupta
1983 [Calgary] I. Gupta
1984 [Edmonton] Mary Manley
1985 [Calgary] Monica Silenzi
1986 [Edmonton] Jane Crowshaw
1987 [Calgary] Jane Crowshaw
1988 [Edmonton] Monica Silenzi
1989 [Calgary] M. Duda
1990 [Edmonton] K. Frost
1991 [Red Deer] M. Duda
1992 [Calgary] M. Duda
1993 [Edmonton] Barbara Urbanska
1994 [Calgary] Barbara Urbanska
1995 [Calgary] K. Emes
1996 [Edmonton] Kristin Gyaki
1997 [Calgary] Charlotte Feasby
1998 [Edmonton] Barbara Urbanska
1999 [Edmonton] Kristin Gyaki
2000 [Edmonton] Christine Skoda
2001 [Edmonton] Kristin Gyaki
2002 [Edmonton] Leanne Rutherford
2003 [Red Deer] Christine Skoda
2004 [Red Deer] Lan Yao (Chn)
2005 [Red Deer] Lan Yao (Chn)
2006 [Calgary] Lan Yao (Chn)
2007 [Red Deer] Christine Skoda
2008 [Edmonton] Lan Yao (Chn)
2009 [Edmonton] Lan Yao (Chn)
2010 [Edmonton] K. Scott
2011 [Edmonton] K. Scott
2012 [Edmonton] W. Sweeting


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aldeburgh, Suffolk, England

It appears that this tournament was always held on hard courts.

(incomplete roll)

1891 Toupie Lowther d. Miss Carter 6-4 0-6 6-4

1908 Lavinia Radeglia d. May Morris 4-6 6-2 6-2
1909 Dorothy Holman d. E.G. Willis 6-0 6-2
1910 Miss Stogdon d. N. Stanford 6-1 6-0
1911 M. Brooksmith d. Miss Everard 6-2 6-0
1912 Daisy Clark Kercheval-Hole d. Mrs Reynolds 6-2 6-0
1913 M. Brooksmith d. E.M. Brogden 6-2 6-3

1920 Dorothy Kemmis-Betty d. Mrs Hind 6-3 6-4
1921 Mrs Darbishire d. N. Welch 4-6 6-3 6-3
1922 Dorothy Kemmis-Betty d. Violet Southam 6-1 6-0
1923 Violet Southam d. Joan Ridley 6-4 5-7 6-3
1924 Mrs Sybil Edwards
1925 Mrs Sybil Edwards d. J. Hill 6-2 11-9
1926 Dorothy Biddle d. Miss Norman 6-2 6-4
1927 Mary Cambridge d. L.K. Bond 6-4 6-1
1928 Mrs Sybil Edwards d. Mrs P. Carthew 6-2 7-5
1929 Mrs Sybil Edwards d. Betty Boas 6-1 6-2
1930 Helen Eddis d. Miss Wentworth-Reeve 5-7 6-2 7-5
1931 Kay Stammers d. Margaret McKane Stocks 6-3 6-1
1932 Dorothy Biddle de Winton d. I.M. Boothroyd 6-1 6-1
1933 Dorothy Biddle de Winton d. D. Finnigan 7-5 6-1
1934 D. Finnigan
1935 Mrs P. Carthew d. D. Finnigan 6-4 6-3
1936 Audrey Wright d. E. Worrall 6-3 6-4
1937 Freda Scott Underwood d. E. Worrall 6-2 6-3
1938 Mrs H. Edwards d. Mrs P. Carthew 3-6 6-4 6-4
1939-45 not held due to WWII


Posted by Newmark401

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alexandria International Championships, Egypt

According to our yearly threads, in 1937 '39 '46 '50 '52 '53 '55 was valid as "Egypt International Championships", but it's need check it again.

1914 R. Aighton d. Mrs Adamson 0-6 8-6 10-8

1936 Billie Yorke (GB) d. Rosl Kraus (Aut) 6-1 6-3
1937 Hilda Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Gaby Curtis (GB) 6-2 6-0
1939 Gaby Curtis (GB) d. Josephine Harman (Irl) 6-2 6-4

1946 (Mar 28-Apr 7) Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Vera Mattar 6-1 6-1
1947 Annelies Ullstein Bossi (Ita) d. Suzanne Pannetier (Fra) 5-7 7-5 6-2
1948 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Alice Weivers (Lux) 6-1 6-0
1949 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Joy Gannon (GB) 6-1 6-0
1950 Pat Canning Todd (US) d. Gussie Moran (US) 1-6 6-3 6-0
1951 Doris Hart (US) d. Louise Brough (US) 7-5 6-2
1952 Betsy Venter Abbas d. Suzanne Mathieu 6-1 6-4
1953 Dottie Head Knode (US) d. Pat Ward (GB) 6-0 6-2
1954 Betsy Venter Abbas d. Totte Zehden (Frg) 4-6 6-2 6-3
1955 Silvana Lazzarino (Ita) d. Angela Mortimer (GB) wo
1956 Angela Mortimer (GB) d. Althea Gibson (US) 6-3 6-4
1957 Edda Buding (Frg) d. Ilse Buding (Frg) 6-4 1-0 ret
1958 Dottie Head Knode (US) d. Andrea Eid 6-1 6-0
1959 Vera Puzejova (Tch) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-1 6-0
1960 Margaret Hellyer (Aus) d. X. Vassiliadis 6-3 6-4
1961 Vera Puzejova (Tch) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-1 6-3
1962 Donna Floyd (US) d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 9-7 7-9 6-2
1963 Jill Blackman (Aus) d. Rita Bentley (GB) 6-2 2-6 6-2
1964 Jan Lehane (Aus) d. Helga Schultze (Frg) 3-6 6-3 6-4
1965 Madonna Schacht (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 2-6 7-5
1966 Galina Baksheeva (USSR) d. Carole Caldwell Graebner (US) 7-5 6-2
1967 Helga Schultze (Frg) d. Anna Dmitrieva (USSR) 4-6 6-1 8-6
1968 Anna Dmitrieva (USSR) d. Robin Blakelock Lloyd (GB) 6-0 6-3
1969 Nell Truman (GB) d. Olga Morozova (USSR) 6-3 2-6 6-3
1970 Olga Morozova (USSR) d. M. Baranchova (Tch) 6-4 6-0
1971 Alena Palmeova West (Tch) d. Yelena Granaturova (USSR) 6-4 6-4
1972 Alena Palmeova West (Tch) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-3 1-6 6-1
1973 Nathalie Fuchs (Fra) d. Odile de Roubin (Fra) 6-2 6-0
1974 Marina Chuvyrina (USSR) d. Marie Neumannova (Tch) 6-3 5-7 6-4
1975 Sue Barker (GB) d. Jackie Fayter (GB) 5-7 7-5 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All-India Championships SEE under "I"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

All Saints Tournament (Tournoi de la Toussaint) SEE Paris, All Saints Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amelia Island, Florida, USA (Green Clay)

See http://en.wikipedia.org/wiki/Bausch_..._Championships for history

The event was demoted in 2008 to a tier II event and moved to Ponte Vedra Beach as the WTA reducred it's green clay schedule. In 2010 the event was cut from the tour.

1980 Martina Navratilova (Tch) d. Hana Mandlikova (Tch) 5-7 6-3 6-2
1981 Chris Evert Lloyd d. Martina Navratilova (Tch) 6-0 6-0
1982 Chris Evert Lloyd d. Andrea Jaeger 6-3 6-1
1983 Chris Evert Lloyd d. Carling Bassett (Can) 6-3 2-6 7-5
1984 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6-2 6-0
1985 Zina Garrison d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-3
1986 Steffi Graf (Frg) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-4 5-7 7-6
1987 Steffi Graf (Frg) d. Hana Mandlikova (Tch) 6-3 6-4
1988 Martina Navratilova d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-0 6-2
1989 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Frg) 3-6 6-3 7-5
1990 Steffi Graf (Frg) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-0
1991 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 7-5 7-6
1992 Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 6-2 1-6 6-3
1993 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-2 5-7 6-2
1994 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 6-4
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 6-4
1996 Irina Spirlea (Rom) d. Mary Pierce (Fra) 6-7 6-4 6-3
1997 Lindsay Davenport d. Mary Pierce (Fra) 6-2 6-3
1998 Mary Pierce (Fra) d. Conchita Martinez (Esp) 6-7 6-0 6-2
1999 Monica Seles d. Ruxandra Dragomir (Rom) 6-2 6-3
2000 Monica Seles d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
2001 Amelie Mauresmo (Fra) d. Amanda Coetzer (SA) 6-4 7-5
2002 Venus Williams d. Justine Henin (Bel) 2-6 7-5 7-6
2003 Elena Dementieva (Rus) d. Lindsay Davenport 4-6 7-6 6-3
2004 Lindsay Davenport d. Amelie Mauresmo (Fra) 6-4 6-4
2005 Lindsay Davenport d. Silvia Farina Elia (Ita) 7-5 7-5
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-4 6-4
2007 Tatiana Golovin (Fra) d. Nadia Petrova (Rus) 6-2 6-1
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 7-6 6-3

(at Ponte Vedra Beach)
2009 Caroline Wozniacki (Den) d. Alexandra Wozniak (Can) 6-1 6-2
2010 Caroline Wozniacki (Den) d. Olga Govortsova (Blr) 6-2 7-5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Angmering-on-Sea, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Aurea Farrington Edgington d. Louise Bull 9-7 6-4
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-1
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Peggy Ingram 6-3 6-2
1923 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ariadne Rodocanachi 6-1 8-6
1924 R. Armstrong d. Louise Bull 1-6 6-0 6-4
1925 Phoebe Holcroft-Watson d. Eleanor Rose 6-3 6-4
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Kitty McKane Godfree 6-3 6-4
1927 Phoebe Holcroft Watson d. Aurea Farrington Edgington 6-4 6-4
1928 Margaret McKane Stocks d. Joyce Brown 6-4 6-0
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Dorothy Shaw Jameson 6-1 6-4
1930 Margaret Mellows d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1931 Peggy Brazier d. Helen Ramsey Burr 7-5 6-2
1932 Phyllis Mudford King d. Louise Bull 6-0 6-1
1933-35 not held
1936 Valerie Scott d. Betty Hobson 3-6 6-4 10-8
1937 Valerie Scott d. Betty Smith 5-7 6-3 6-2
1938 Valerie Scott d. Thelma Jarvis 6-1 4-6 6-4
1939-45 not held


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antibes / Juan-les-Pins, France (Clay)

They are two neighbouring towns on the Côte d'Azur, and it's often difficult distinguish where a tournament was held. When exactly known, I write the location.

Venues: Miramar LTC in Antibes, Provencal LTC in Juan-les-Pins.

(incomplete roll)

1924 Sylvia Jung Lafaurie d. Lili de Alvarez (Esp) 7-5 6-2
1925 (Apr) Lili de Alvarez (Sp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-4 6-2
1925 (Aug) Josette Yves d. Juliette Martin 6-4 6-3
1926 Mrs Coleman (GB) d. Mrs Young 6-2 6-1
1927 (Apr) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Sylvia Jung Lafaurie 7-5 6-8 7-5
1927 (Aug) Jeanne Maurel d. Mme Seitert 6-2 6-2
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Thelma Cazalet (GB) 6-1 6-1
1928 (Aug) Leslie Bancroft Aeschlimann (Swi) d. Jeanne Maurel le Gendre 6-4 7-5
1929 (Mar) Eileen Bennett (GB) d. Loewenthal (Ger) 7-5 6-0 at Miramar
1929 (Apr) Sylvia Jung Lafaurie d. Daisy Speranza Wyns 8-6 6-4
1929 (Aug) Jacqueline Vives d. Mlle Boilaive 6-2 6-4 at Miramar
1930 (Apr) Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-2 7-5 at Miramar
1930 (Aug) Jacqueline Vives d. Mrs de Bourdineau Esseiva 13-15 7-5 6-1 at Provencal
1930 (Dec) Muriel Thomas (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-1
1931 (Apr) Cilly Aussem (Ger) d. Sylvia Jung Henrotin 6-2 6-0 at Miramar
1931 (Aug) Muriel Thomas (GB) d. Mlle Boilaive 6-0 6-0
1931 (Oct) Elizabeth Ryan (US) d. Muriel Thomas (GB) 6-2 6-0 at Provencal
1932 (Apr) Ida Adamoff d. Muriel Thomas (GB) 6-4 7-5
1932 Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Boilaive ??
1932 Muriel Thomas (GB) d. Boilaive ??
1933 (Apr) Muriel Thomas (GB) d. Dorothy Andrus Burke (US) 6-3 6-3 at Miramar
1933 (Apr) Sylvia Jung Henrotin d. Dorothy Andrus Burke (USA) 6-4 6-2 at Provencal
1933 (Aug) Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 4-6 6-4 8-6
1933 (Sep) Joan Ingram (GB) d. Helen Foster Dyson (GB) 6-4 6-4
1934 (Apr) Sylvia Jung Henrotin d. Dorothy Andrus Burke (US) 5-7 8-6 6-4 at Provencal
1934 (summer) Jacqueline Vives d. Cosette Saint-Omer-Roy ??
1935 (Jan) Simone Passemard Mathieu d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-1 6-3 at Provencal
1935 (Apr) Simone Passemard Mathieu d. Jacqueline Goldschmidt 6-3 6-3 at Provencal
1935 (Aug) Simone Amaury Gorodnitchenko d. Olga Haycraft (GB) 6-2 6-2 at Provencal
1936 (Mar) Simone Passemard Mathieu d. Kay Stammers (GB) 6-2 8-6 at Provencal
1937 Alice Weivers (Lux) d. Susan Noel (GB) at Provencal
1937 (Aug) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 6-2 3-6 6-1 at Miramar
1938 (Mar) Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Grete Deutschova (Tch) 6-3 6-4 at Provencal
1938 (Apr) Jackson d. Jacqueline Goldschmidt 6-3 2-6 6-2 at Miramar
1938 (Aug 7) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Horner 6-1 6-1
1938 (Aug 14) Jacqueline Horner d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-3 6-0 at Provencal
1939 Alice Weivers (Lux) d. Grete Deutschova (Tch) ?? at Miramar
1939 Simone Passemard Mathieu d. Alice Weivers (Lux) ?? at Provencal
1939 (Aug 6) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives ?? at Miramar
1939 (Aug 13) Jacqueline Vives d. Cosette Saint-Omer-Roy ?? at Provencal

1943 Alice Weivers (Lux) d. Arlette Neufeld Halff 6-2 6-3 in Juan-les-Pins

1946 Jeannette Poncelet d. Nadine Guinand (Alg) 6-2 6-4 at Provencal

1950 Marie Harlin Arni (Fin) d. Lucia Manfredi (Ita) ??

1955 Regine Garcon d. Francesca Leland (US) 6-3 6-0

1958 Lucia Bassi (Ita) d. Marie Martin (Aus) 6-2 5-7 6-4

1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Pauline Titchener Roberts (GB) 8-6 6-1 at Provencal
1962 Helga Schultze (Frg) d. Deidre Catt (GB) 3-6 6-1 7-5

1964 Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-4 6-0
1965 Johanne Venturino d. Mary Habicht (Bra) 6-2 6-3 at Provencal

1968 Marilyn Aschner (US) d. Monique Salfati 6-0 6-0 in Juan-les-Pins

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antwerp, Belgium


Beerschot Club Tournament (Clay)

(incomplete roll)

1905 Marie Dufrenoy

1914 Anita Heimann Lent (Ger) d. Anne de Selliers de Borman 6-4 6-1

1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Josane Sigart 6-2 6-4

1954 Myriam Van Custem d. Josefa de Riba (Esp) 6-2 6-3

1957 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Christiane Mercelis 3-6 6-4 6-1
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Yola Ramirez (Mex) 6-2 6-0
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 6-3 6-0
1960 Darlene Hard (US) led Maria Bueno (Bra) 10-9 when play stopped. Title was divided.
1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Christiane Mercelis 6-2 6-4

1966 Nell Truman (GB) d. Christiane Mercelis 7-5 6-4

------

Proximus Diamond Games (Indoors)

2002 Venus Williams (US) d. Justine Henin (Bel) 6-3 5-7 6-3
2003 Venus Williams (US) d. Kim Clijsters (Bel) 6-2 6-4
2004 Kim Clijsters (Bel) d. Silvia Farina (Ita) 6-3 6-0
2005 Amelie Mauresmo (Fra) d. Venus Williams (US) 4-6 7-5 6-4
2006 Amelie Mauresmo (Fra) d. Kim Clijsters (Bel) 3-6 6-3 6-3
2007 Amelie Mauresmo (Fra) d. Kim Clijsters (Bel) 6-4 7-6
2008 Justine Henin (Bel) d. Karin Knapp (Ita) 6-3 6-3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ardsley Invitational, Ardsley-on-Hudson, NY, USA

(incomplete roll)

1916 Adelaide Browning Green d. Grace Moore LeRoy 6-0 6-2
1917 Molla Bjurstedt (Nor) d. Marie Wagner 5-7 7-5 6-3
1918 Molla Bjurstedt (Nor) d. Adelaide Browning Green 4-6 6-1 6-2
1919 Clare Cassel d. Nathalie Browning 6-4 6-1
1920 Louise Hammond Raymond d. Marie Wagner 7-5 6-2
1921 Molla Bjurstedt Mallory d. Louise Hammond Raymond 6-4 6-2
1922 Molla Bjurstedt Mallory d. Mary K. Browne 6-1 2-6 7-5
1923 Molla Bjurstedt Mallory d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 3-6 6-1 6-0
1924 Molla Bjurstedt Mallory d. Adelaide Browning Green 6-0 6-1
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Marion Zinderstein Jessup 6-1 6-4

1927 Alice Francis d. Louise Hammond Raymond 6-1 6-4
1928 Clara Greenspan d. Alice Francis 2-6 6-3 6-4
1929 Norma Taubele d. Ellice Mack Endicott 6-4 1-6 6-2
1930 Norma Taubele d. Alice Francis 7-5 3-6 13-11
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 3-6 6-3 6-3
1932 Joan Ridley (GB) d. Alice Francis 6-3 6-0

1939 Josephine Sanfilippo d. Nellie Sheer 8-6 10-12 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Argentine Championships, Buenos Aires (Clay)

It seems that in 1949, from '62 to '65, from '70 to '72, in '74 '76 '77 '82 was also valid as South American Champs.

(incomplete roll)

1921 Catalina MacKenzie de Norris d. Ines Anderson 6-2 4-6 8-6

1927 Analia Obarrio de Aguirre d. C. Paysse 6-4 6-0

1930 Lili de Alvarez (Esp) d. Phoebe Holcroft Watson (GB) 6-2 6-2
1931 Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 6-1, 6-4
1932 Anita Lizana (Chi) d. Mrs J. Dellepiane 6-3 6-3
1933 Maria Elena Bushell de Moss d. Monica Ricketts 6-3 6-8 6-3
1934 Monica Ricketts d. Maria Garcia de Sola 2-6 6-1 6-3
1935 Monica Ricketts d. Ana Pauwels de Madrid 6-0 6-3

1937 Maria Elena Bushell de Moss d. Denise Rutherford de Zappa 6-2 4-6 6-3
1938 Felisa Piedrola d. Denise Rutherford de Zappa 6-4 7-5
1939 Felisa Piedrola d. Maria Teran 4-6 7-5 4-0 ret.
1940 Dorothy Bundy (US) d. Sarah Palfrey Cooke (US) 6-1 4-6 6-3
1941 Sarah Palfrey Cooke (US) d. Dorothy Bundy (US) 3-6 9-7 7-5
1942 Felisa Piedrola d. Maria Teran 8-6 6-2

1944 Felisa Piedrola d. Maria Teran de Weiss 3-6 13-11 6-1
1946 Margaret Osborne (US) d. Louise Brough (US) 5-7 6-4 6-4
1947 Pat Canning Todd (US) d. Doris Hart (US) 6-3 6-4
1948 Pat Canning Todd (US) d. Maria Teran de Weiss 7-5 6-4
1949 Barbara Scofield (US) d. Nancy Chaffee (US) 6-3 6-2

1954 Silvana Lazzarino (Ita) d. Edda Buding (Ger) 8-6 6-2
1955 Ingrid Metzner (Bra) d. June Hanson 6-1 6-4

1958 Shirley Bloomer (GB) d. Margaret Hellyer (Aus) 2-6 6-2 10-8
1959 Nora Bonifacino de Somoza vs Norma Baylon 6-3 5-7 divided *
1960 Nora Bonifacino de Somoza d. Mabel Bove 7-5 6-4
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Darlene Hard (US) 6-1 6-2
1962 Norma Baylon d. Vera Puzejova Sukova (Tch) 5-7 6-4 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Norma Baylon 6-2 6-4
1964 Nancy Richey (US) d. Maria Bueno (Bra) 4-6 6-2 6-4
1965 Nancy Richey (US) d. Norma Baylon 6-2 6-4

1970 Beatriz Araujo d. Raquel Giscafre 6-4 6-4
1971 Helga Niessen Masthoff (Frg) d. Heidi Schildknecht Orth (Frg) 6-4 7-5
1972 Virginia Wade (GB) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-4 6-1
1973 Julie Heldman (US) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-3 6-1
1974 Raquel Giscafre d. Beatriz Araujo 7-5 1-6 6-2
1975 Raquel Giscafre d. Kristien Kemmer Shaw (US) 6-2 6-4
1976 Laura DuPont (US) d. Beatriz Araujo 6-1 6-2
1977 Patricia Medrado (Bra) d. Ivanna Madruga 6-1 3-6 6-4

1982 Liliana Giussani d. Andrea Tiezzi 6-1 7-5


* When organizers make the women leave center court so the men's doubles final could on ( "due to the lateness of the hour") the ladies refuse to play on an outside court!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asian Games


1958 [Tokyo] Sachiko Kamo (Jap) d. Desideria Ampon (Phi)
1962 [Jakarta] Akiko Fukui (Jap) d. Reiko Miyagi (Jap)
1966 [Bangkok] Lany Kaligis (Ina) d. Kazuko Kuromatsu (Jap)
1970 not held
1974 [Teheran] Lita Liem Sugiarto (Ina) d. Paulina Peisachov (Isr)
1978 [Bangkok] Duk-Hee Lee (Kor) d. Chuan Chen (Chn)
1982 [New Delhi] Etsuko Inoue (Jap) d. Soo-Ok Kim (Kor)
1986 [Seoul] Xin-Yi Li (Chn) d. Jeong-Soon Lee (Kor)
1990 [Beijing] Akiko Kijimuta (Jap) d. Li Chen (Chn)
1994 [Hiroshima] Kimiko Date (Jap) d. Naoko Sawamatsu (Jap)
1998 [Bangkok] Yayuk Basuki (Ina) d. Tamarine Tanasugarn (Tha)
2002 [Busan] Iroda Tulyaganova (Uzb) d. Tamarine Tanasugarn (Tha)
2006 [Doha] Jie Zheng (Chn) d. Sania Mirza (Ind)
2010 [Guangzhou] Shuai Peng (Chn) d. Akgul Amanmuradova (Uzb) 7-5 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asian Lawn Tennis Championships

The first Asian Lawn Tennis Championships tournament was held in Calcutta, India, from 22 December 1949 to 1 January 1950. The original idea was to hold the tournament on a rotating basis, i.e. in a different city (or country) each year. However, after 1959 the tournament was held solely in India.

Despite its grandiose title, the tournament rarely attracted the very best male and female players in the world, although the lists of winners do include some star names. It appears that the Asian Lawn Tennis Championships were held on grass in some years and on a hard surface, most likely clay, in others. In some years the tournament began in late December and ended in early January.

As with so many other tournaments, the Asian Lawn Tennis Championships eventually became a victim of open tennis, and ceased to exist in the early 1970s. The principal source for the results given below is the "Times of India" archive.

1950 [Calcutta -Jan] Patricia Canning Todd (US) d. Betty Clements Hilton (GB) 6-4 6-0
1950 [Lahore -Dec] Dorothy Head (US) d. Joy Gannon Mottram (GB) 4-6 6-2 6-3
1951 not held
1952 [Colombo] Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-4 2-6 6-1
1953 not held
1954 [Manila] Sachiko Kamo (JPN) d. Desideria Ampon 6-2 6-4
1955 not held
1956 [Calcutta] Althea Gibson (US) d. Sachiko Kamo 6-3 9-11 6-2
1957 [Colombo] Althea Gibson (US) d. Patricia Ward (GB) 6-0 13-11
1958 [Lahore] Louise Snow (US) d. Parveen Sheikh Ahmed (PAK) 6-3 6-4
1959 not held
1960 [Calcutta] Margaret Hellyer (AUS) d. Mimi Arnold (US) 3-6 6-1 7-5
1961 not held
1962 [Calcutta] Lesley Turner (AUS) d. Madonna Schacht (AUS) 6-3 6-2
1963 [Calcutta] Cherri Chettyanna d. Rattan Thadani 6-1 1-6 6-3
1964 [Calcutta] Lakshmi Mahadevan d. Jill Rook Mills (GB) 6-3 6-2
1965 [Calcutta] Nirupama Vasant d. Lakshmi Mahadevan 6-2 6-4
1966 [Calcutta] Tiiu Soome (USSR) d. Carole Prosen (US) 6-3 1-6 6-1
1967 [Calcutta] Rena Abjandadze (USSR) d. Alla Ivanova (USSR) 6-4 6-0
1968 [Bangalore] Alla Ivanova (USSR) d. Nina Tukherli (USSR) 6-1 6-2
1969 [Calcutta] Nirupama Vasant d. Alice Luthy Tym (US) 6-1 3-6 6-3
1970 [New Delhi] Rena Abjandadze (USSR) d. Alla Ivanova 9-7 6-3
1971 not held
1972 [Poona] Kiran Peshawaria d. Susan Das 6-2 6-0
-----

A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATA (American Tennis Association) Championships, US

(incomplete roll)

1917 [Baltimore] Lucy Slowe
1918 [New York] May Rae
1919 [New York] May Rae
1920 [New York] May Rae
1921 [Washington] Lucy Slowe
1922 [Philadelphia] Isadore Channels d. Mrs L. Wade 6-1 4-6 8-6
1923 [Chicago] Isadore Channels
1924 [Baltimore] Isadore Channels
1925 [Bordentown, NJ] Lulu Ballard
1926 [St. Louis, MO] Isadore Channels
1927 [Hampton, VA] Lulu Ballard
1928 [Bordentown, NJ] Lulu Ballard
1929 [Bordentown, NJ] Ora Mae Washington d. Frances Gittens 4-6 6-4 6-2
1930 [Indianapolis] Ora Mae Washington
1931 [Tuskegee, AL] Ora Mae Washington d. Blanche Winston 6-3 6-3
1932 [Shady Rest, NJ] Ora Mae Washington d. Frances Gittens 4-6 6-2 6-3
1933 [Hampton, VA] Ora Mae Washington
1934 [Lincoln University, PA] Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4 5-7 6-4
1935 [Institute, WV] Ora Mae Washington d. Lulu Ballard 6-4 4-6 6-4
1936 [Wilberforce, OH] Lulu Ballard d. Ora Mae Washington 8-6 6-1
1937 [Tuskegee, AL] Ora Mae Washington d. Kathryn Jones 1-6 6-4 6-3
1938 [Lincoln University, PA or Tuskegee, AL] Flora Lomax d. Margaret Peters 6-4 6-0
1939 [Hampton, VA] Flora Lomax
1940 [Wilberforce, OH] Agnes Lawson d. Kathryn Jones 6-4 3-6 6-4
1941 [Tuskegee, AL] Flora Lomax
1942 [Lincoln University, PA] Flora Lomax d. Kathryn Jones
1943 not held
1944 [New York] Roumania Peters d. Lillian Van Buren 6-1 2-6 6-4
1945 [New York] Kathryn Jones Irvis d. Lillian Van Buren 6-4 2-6 7-5
1946 [Wilberforce, OH] Roumania Peters
1947 [Tuskegee, AL] Althea Gibson d. Roumania Peters 7-5 6-0
1948 [Orangeburg, SC] Althea Gibson
1949 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1950 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1951 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1952 [Wilberforce, OH] Althea Gibson d. Mary Etta Fine 6-3 6-1
1953 [Daytona Beach, FL] Althea Gibson d. Mary Etta Fine 6-1 6-1
1954 [Daytona Beach, FL] Althea Gibson
1955 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1956 [Wilberforce, OH] Althea Gibson
1957 [Wilberforce, OH] Gwendolyn McEvans
1958 [Wilberforce, OH] Mary Etta Fine
1959 [Wilberforce, OH] Gwendolyn McEvans
1960 [Hampton, VA] Mimi Kanarek
1961 [Hampton, VA] Carolyn Williams
1962 [Wilberforce, OH] Carolyn Liguori
1963 [Wilberforce, OH] Ginger Pfiefer
1964 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1965 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1966 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1967 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1968 [Wilberforce, OH] Bonnie Logan
1969 [St. Louis, MO] Bonnie Logan
1970 [St. Louis, MO] Bonnie Logan
1971 [St. Louis, MO] Bessie Stockard
1972 [Boston] Lorraine Bryant
1973 [Boston] Mimi Kanarek
1974 [Washington] Jean Burnett
1975 [San Diego] Diane Morrison
1976 [New Orleans] Kim Sands
1977 [New Orleans] Leslie Allen
1978 [Princeton, NJ] Joann Jacobs
1979 [Atlanta] Zina Garrison
1980 [Atlanta] Zina Garrison
1981 [Detroit] Lori McNeil
1982 [San Diego] Luch Bacerra
1983 [Boston] Lisa De Angeles
1984 [Atlanta] Shandra Livingston
1985 [Washington] Kyle Copeland
1986 [Chicago] Melissa Brown
1987 [Oakland] Iwalani McCalla
1988 [Austin, TX] Iwalani McCalla
1989 [New Orleans] Iwalani McCalla
1990 [New Orleans] Erica Adams
1991 [Washington] Iwalani McCalla
1992 [Boston] Jeri Ingram
1993 [Richmond, VA] Tonya Edwards
1994 [Richmond, VA] Erica Adams
1995 [Jackson, MS] Jeri Ingram
1996 [Memphis] Jeri Ingram
1997 [Fort Lauderdale] Julie Stevens
1998 [Fort Lauderdale] Christina Turner
1999 [New Orleans] Erica Adams
2000 [Birmingham, AL] Luciane Kelbert
2001 [Birmingham, AL] Robyn White
2002 [Prince George's, MD] Stephanie Johnson
2003 [Prince George's, MD] Alana Van Dervort
2004 [Houston] Tayo Bailey
2005 [Daytona Beach, FL] Tayo Bailey
2006 [San Diego] Cameron Benjamin
2007 [New York] D. Robinson
2008 [Miami] Rachel Rye


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Athens, Greece (Clay)

These rolls are complicated, because the annual Greek tournament appears in our yearly threads with many denominations:
Eastern Mediterranean Championships
Greek International Championships
Athens International
Prince Hertier Cup
Georges Melas Cup
and it's possible have some doubt on their exact denomination.
Here I collect the Eastern Mediterranean Championships' roll and after the others tournaments held in Athens that we have.

(incomplete rolls)

Eastern Mediterranean Championships

1932 Lavender Letts Campbell (Irl) d. E. Alexandroff (Egy) 6-3 6-0

1935 Lucia Valerio (Ita) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 6-3
1936 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Helen Jacobs (US) 9-7 6-0

1949 Anneliese Ullstein Bossi (Ita) d. Joan Curry (GB) 7-5 6-8 6-3
1950 Kay Tuckey (GB) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 8-6 4-6 9-7
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 4-6 6-3 6-1
1952 Dorothy Head (US) d. Totta Zehden (Frg) 6-0 8-6
1953 Suzanne Schmitt (Fra) d. Jacqueline Kermina (Fra) 7-5 6-3
1954 Erika Obst Vollmer (Frg) d. Barbara Bradley (US) 6-2 6-2
1955 Maud Mottez Galtier (Fra) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-2 6-4
1956 Edda Buding (Frg) d. Daphne Seeney (Aus) 6-2 6-2
1957 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-0

1961 Carmen Hernandez-Coronado (Esp) d. Doris Schuster (Aut) 6-4 6-3


Greek International Championships

1931 Irmgard Rost (Ger) d. Nelly Bamberger Neppach (Ger) 6-4 6-3

1948 Jean Quertier (GB)

1958 Shirley Bloomer (GB) d. Lea Pericoli (Ita) 4-6 6-4 6-4

1970 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Laura Rossouw (SA) 3-6 6-4 6-4


Athens International

1959 Sandra Reynolds (SA) d. Renee Schuurman (SA) 4-6 6-1 6-3

1968 Maria Guzman (Ecu) d. Maria José Aubet (Esp) 6-2 6-2
1969 Maria Nasuelli (Ita) d. Sally Holdsworth (GB) 6-4 8-6

1971 Brenda Kirk (SA) d. Fiorella Bonicelli (Uru) 6-2 6-3
1972 Maria Nasuelli (Ita) d. Margaret Tesch (Aus) 8-6 3-6 6-0
1973 Lindsay Beaven (GB) d. Kora Schediwy (Frg) 6-2 1-6 6-0


Athens Trophy

1986 Sylvia Hanika (Frg) d. Angelikí Kanellopoulou 7–5 6–0
1987 Katerina Maleeva (Bul) d. Julie Halard (Fra) 6-0 6-1
1988 Isabel Cueto (Frg) d. Laura Golarsa (Ita) 6-0 6-1
1989 Cecilia Dahlman (Swe) d. Rachel McQuillan (Aus) 6–3 1–6 7–5
1990 Cecilia Dahlman (Swe) d. Katia Piccolini (Ita) 7–5 7–5


Athens ITF Tournament

1991 Yvonne Grubben (Net) d. Christina Zachariadou 6-1 6-0
1992 Rita Kuti-Kis (Hun) d. Claudia Timm (Ger) 6-0 6-3
1993 Claudia Chabalgoity (Bra) d. Irina Fateeva Zvereva (Rus) 6-2 4-6 6-3
1994 Julija Apostoli d. Irina Fateeva Zvereva (Rus) 6-0 6-3
1995 Henrieta Nagyova (Svk) d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 6-0


The below 2 events were held together the Eastern Mediterranean Championships or the Greek International Championships:

Prince Hertier Cup

1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-0 6-1
1938 Hella Kovac (Yug) d. Gracyn Wheeler (US)
1939 Klara Somogyi (Rom) d. Alice Florian (Yug) 6-4 6-2


Georges Melas Cup

1938 Gracyn Wheeler (US) d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-1 9-7
1939 Hella Kovac (Yug) d. Gaby Curtis (GB) 6-1 6-3


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Auckland, New Zealand

Besides many editions of the New Zealand Championhips, in Auckland have been played many tournaments, of which I write here a partial list.
Held likely on grass in early times, and from '87 on hard.

Some titles of the tournaments:
1985-93 Nutri-Metics Open
1994-96 Amway Classic
from 1997 ASB Classic

The New Zealand Open seems be different from the New Zealand Championhips, as shown in a roll of the NZ Federation.

(incomplete roll)

1956 (Mar?) Mary Bevis Hawton d. Thelma Coyne Long 8-6 10-8 "Auckland Invitation"

1959 (Feb) Ruia Morrison d. Betty Holstein (Aus) 6-4 6-4 "New Zealand Invitation"
1960 (Oct) M.A. Smith d. Ruia Morrison 6-2 6-4 "Auckland Invitation"
1961 (Feb) Ann Smith d. Ruia Morrison 6-4 1-6 6-4 "Auckland Champs."
1961 (Feb) Jan Lehane (Aus) d. Ruia Morrison 6-0 6-3 "Auckland Invitation"
1962 (Jan) Darlene Hard (US) d. Ruia Morrison 7-5 7-5 "Auckland Invitation"
1962 (Feb) Heather Redwood Robson d. Patsy Belton 4-6 6-3 7-5 "Auckland Champs."
1963 (Jan) Ethne Green d. Sonia Cox 8-6 6-1 "Auckland Champs."
1963 (Feb) Lesley Turner (Aus) d. Ruia Morrison Davy 6-2 6-1 "Wills International"
1964 (Feb) Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-0 "Wills International"
1965 (Jan) Rita Bentley (GB) d. Elaine Becroft Stephan 6-2 6-2 "Auckland Champs."
1965 (Feb) Rita Bentley (GB) d. Jill Blackman (Aus) 6-4 6-3 "Wills International"
1965 (Feb) Rita Bentley (GB) d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-2 1-6 6-2 "Canterbury Champs."
1966 (Feb) Margaret Smith (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-1 "Wills International"
1967 (Feb) Rosie Casals (US) d. Francoise Durr (Fra) 6-2 7-5 "Wills International"
1968 (Feb 1) Beverley Vercoe d. Patsy Stevens 6-4 6-0 "Auckland Champs."
1968 (Feb 5) Kerry Melville (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 8-6 6-1 "Wills International"
1968 (Feb) Beverley Vercoe d. Pam Rogan 6-4 4-6 6-4 "North Shore Champs."
1968 (Nov) Beverly Vercoe d. Jill Bloxham 6-0 6-3 "Auckland Hard Court Champs."
1968 (Dec) Marilyn Pride d. Shirley Collins 6-1 6-3 "Auckland Champs."
1969 (Feb) Ann Haydon Jones (GB) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-1 6-1 "New Zealand Open, Benson & Hedges Open"
1970 (Feb) Ann Haydon Jones (GB) d. Kerry Melville (Aus) 0-6 6-4 6-1 "Benson & Hedges Open"
1971 (Jan 14) Kathy Harter d. Shelley Monds 6-1 6-0 "Auckland Grass Court Champs."
1971 (Jan 24) Beverley Vercoe d. Jill Fraser 1-6 6-2 7-6 "North Shore Champs."
1971 (Mar) Margaret Smith Court (Aus) d. Evonne Goolagong (Aus) 3-6 7-6 6-2 "Benson & Hedges Open"
1971 (Dec) Kerry Melville (Aus) d. Rosie Casals (US) 6-4 6-0 "Auckland Champs."
1972 (Jan) Marilyn Pryde d. Robyn Hunt Legge 4-6 6-4 7-5 "Auckland Tournament"
1972 (Jan) Mona Schallau (US) d. Marilyn Pryde 6-2 6-0 "New Zealand Open"
1973 (Jan) Marilyn Pryde d. Pat Bostrom (US) 7-6 6-2 "Auckland Champs."
1973 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Marilyn Pryde 6-0 6-1 "Benson & Hedges Open"
1973 (Dec) Marilyn Pryde d. Judy Connor 4-6 6-1 6-2 "Auckland Champs."
1974 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Ann Kiyomura (US) 6-3 6-1 "New Zealand Open, Benson & Hedges Open"
1975 (Jan) Evonne Goolagong (Aus) d. Linda Mottram (GB) 6-2 7-5 "New Zealand Open"
1975 (Jan) Judy Connor d. Shelley Monds 6-4 6-4 "Auckland Champs."
1976 (Jan) divided between Sue Barker (GB) e Helga Niessen Masthoff (Frg) due to rain "Benson & Hedges Open"
1977 (Jan) Heidi Eisterlehner (Ger) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-4 6-4 "New Zealand Open"
1978 (Jan) Helena Anliot (Swe) d. Marilyn Tesch (Aus) "Benson & Hedges Open"

1980 (Jan) Janet Newberry (US) d. Judy Connor 6-2 6-1 "Benson & Hedges Open"

1985 (Dec) Anne Hobbs (GB) d. Louise Field (Aus) 6-3 6-1
1986 not held
1987 (Jan) Gretchen Rush Magers (US) d. Terry Phelps (US) 6-2 6-3
1988 (Jan) Patty Fendick (US) d. Sara Gomer (GB) 6-3 7-6
1989 (Feb) Patty Fendick (US) d. Belinda Cordwell 6-2 6-0
1990 (Feb) Leila Meskhi (USSR) d. Sabine Appelmans (Bel) 6-1 6-0
1991 (Feb) Eva Sviglerova (Tch) d. Andrea Strnadova (Tch) 6-2 0-6 6-1
1992 (Feb) Robin White (US) d. Andrea Strnadova (Tch) 2-6 6-4 6-3
1993 (Feb) Elna Reinach (SA) d. Caroline Kuhlman (US) 6-0 6-0
1994 (Feb) Ginger Helgeson (US) d. Ines Gorrochategui (Arg) 7-6 6-3
1995 (Feb) Nicole Provis Bradtke (Aus) d. Ginger Helgeson (US) 3-6 6-2 6-1
1996 (Jan) Sandra Cacic (US) d. Barbara Paulus (Aut) 6-3 1-6 6-4
1997 (Jan) Marion Maruska (Aut) d. Judith Polzl Wiesner (Aut) 6-3 6-1
1998 (Jan) Dominique Monami van Roost (Bel) d. Silvia Farina (Ita) 4-6 7-6 7-5
1999 (Jan) Julie Halard Decugis (Fra) d. Dominique Monami van Roost (Bel) 6-4 6-1
2000 (Jan) Anna Kremer (Lux) d. Cara Black (SA) 6-4 6-4
2001 (Jan) Meilen Tu (US) d. Paola Suarez (Arg) 7-6 6-2
2002 (Jan) Anna Smashnova (Isr) d. Tatiana Panova (Rus) 6-2 6-2
2003 (Jan) Eleni Daniilidou (Gre) d. Yoon Jeong Cho (Kor) 6-4 4-6 7-6
2004 (Jan) Eleni Daniilidou (Gre) d. Ashley Harkleroad (US) 6-3 6-2
2005 (Jan) Katarina Srebotnik (Slo) d. Shinobu Asagoe (Jap) 5-7 7-5 6-4
2006 (Jan) Marion Bartoli (Fra) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-2 6-3
2007 (Jan) Jelena Jankovic (Srb) d. Vera Zvonareva (Rus) 7-6 5-7 6-3
2008 (Jan) Lindsay Davenport (US) d. Aravane Rezai (Fra) 6-2 6-2
2009 (Jan) Elena Dementieva (Rus) d. Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-1
2010 (Jan) Yanina Wickmayer (Bel) d. Flavia Pennetta (Ita) 6-3 6-2
2011 (Jan) Greta Arn (Hun) d. Yanina Wickmayer (Bel) 6-3 6-3
2012 (Jan) Jie Zheng (Chn) d. Flavia Pennetta (Ita) 2-6 6-3 2-0 ret.
2013 (Jan) Agnieszka Radwanska (Pol) d. Yanina Wickmayer (Bel) 6-4 6-4
2014 (Jan) Ana Ivanovic (Srb) d. Venus Williams (US) 6-2 5-7 6-4

Last edited by Jimbo109 : Jul 29th, 2014 at 02:16 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:35 PM   #3
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
A 2
******************************************

Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

1946 Doris Hart d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-0 6-1

1948 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn 6-0 6-2
1949 Helen Pedersen Rihbany d. Virginia Lee Boyer 6-2 6-1
1950 Laura Lou Jahn d. Rhoda Hopkins 6-8 6-3 6-3
1951 Laura Lou Jahn d. Nancy Morrison 6-2 4-6 7-5
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Alicia Wright (Ecu) 6-0 6-2
1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Hanna Kozeluhova Sladek (Can) 4-6 6-3 6-4
1955 Karol Fageros d. Marilyn Stock 6-2 6-2
1956 Marilyn Stock d. Lois Miller Osten 6-0 6-3
1957 Maria Bueno (Bra) d. Marta Hernandez (Mex) 6-2 6-1
1958 Maria Bueno (Bra) d. Janet Hopps 1-6 6-4 6-4
1959 Karol Fageros d. Marie Martin (Aus) 6-4 6-3
1960 Ann Barclay (Can) d. Margaret Babbitt 6-1 6-1
1961 Mary Habicht (Bra) d. Kay Hubbell 1-6 6-4 6-0
1962 Margaret Hellyer (Aus) d. Stephanie DeFina 6-4 6-3
1963 Stephanie DeFina d. Carol Hanks 6-2 5-7 10-8
1964 Stephanie DeFina d. Frances Farrar 6-3 6-0
1965 Trudy Groenman (Net) d. Ellie Krocke (Net) 6-4 6-3
1966 Stephanie DeFina d. Peachy Kellmeyer 5-7 7-5 6-2
1967 Stephanie DeFina d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-1
1968 Faye Urban (Can) d. Alice Luthy Tym 6-2 6-1
1969 (Jan) Stephanie DeFina d. Mary Ann Eisel 6-3 7-5

------

In the following years other clay tournaments were played in Fort Lauderdale, always in the early months of the year.

from '69 to '71 was named WLOD Invitational
in '73 and '74 it was S&H Green Stamp Classic (valid for Virginia Slims in '74)

1969 (Mar) Julie Heldman d. Virginia Wade (GB) 6-1 6-4 "WLOD Invitational"
1970 Nancy Richey d. Peaches Bartkowicz 6-3 6-0 "WLOD Invitational"
1971 (Jan) Chris Evert d. Laurie Fleming 6-2 6-1 "Fort Lauderdale Invitation"
1971 (Feb) Francoise Durr (Fra) d. Billie Jean Moffitt King 6-3 3-6 6-3 "WLOD Invitational"
1972 (Jan) Laurie Fleming d. Janet Haas 6-0 6-3
1972 (Feb) Chris Evert d. Billie Jean Moffitt King 6-1 6-0
1973 Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 6-1 6-2
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) default


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Capital Territory Championships, Canberra

1946 N. Mathews d. N. Southwell 6-1 8-6
1947 N. Mathews d. N. Southwell 6-4 6-4
1948 Beryl Penrose d. F. Mathews 5-7 8-6 9-7
1949 Liiv d. M. Joyce 6-1 6-1
1950 Esme Ashford d. Gay Sim 6-1 6-1
1951 Gay Sim d. Kay Newcombe 7-5 6-1
1952 Mary Bevis Hawton d. Kay Newcombe 6-0 6-0
1953 Mary Bevis Hawton d. Kay Newcombe 6-1 6-1
1954 Kay Newcombe d. M. Moss 6-3 6-2
1955 Beth Jones d. Kay Newcombe 11-9 6-4
1956 Mary Carter d. Pat Parmenter 6-1 7-9 6-2
1957 Mary Carter d. J. Whittle 6-3 6-1
1958 Jill Tuckfield Olorenshaw d. Judy Grangel 7-5 8-6
1959 Judy Grangel Purdy d. Kaye Dening 8-6 6-3
1960 Lesley Turner d. Patricia McClenaughan 6-1 6-4
1961 Lorraine Plummer d. Kay Newcombe Mansfield 6-3 3-6 7-5
1962 Margaret Smith d. Lesley Turner 6-3 4-6 6-3
1963 Norma Marsh d. Joan Gibson 6-3 5-7 7-5
1964 Helen Gourlay d. Elizabeth Fenton 6-3 6-2
1965 Lesley Turner d. Jan Lehane 6-4 4-6 7-5
1966 Jill Blackman d. Jan Lehane O'Neill 6-3 6-1
1967 Lesley Turner d. Elizabeth Fenton 6-3 3-0 ret.
1968 Sue Alexander d. Barbara Walsh 6-3 6-1
1969 Evonne Goolagong d. Pat Coleman 6-4 6-1
1970 Pat Coleman d. Maureen Smith 6-1 6-3
1971 Pat Macnicol d. M. Law 7-5 7-5
1972 Pat Macnicol d. M. Law 7-5 6-4
1973 Sue Alexander Rodriguez d. Maureen Smith 6-4 6-2
1974 Sue Alexander Rodriguez d. J.Hamilton 6-0 6-0
1975 Julia Headford d. A. Richardson 6-4 7-6
1976 washed out
1977 Linda Kral d. Julia Headford 6-3 6-2
1978 Sue Leo d. Sue Pinchbeck 6-0 6-0
1979 Pat Macnicol d. Joy Barrett
1980 Elizabeth Minter d. Rebecca Bryant 3-6 6-3 6-2
1981 Ann Minter d. Kerryn Pratt 6-4 6-2
1982-1984 not held
1985 Michelle Turk d. Janine Thompson 7-5 6-4
1986 Jackie Masters d. Michelle Parun 6-4 6-2

1989 Janine Thompson d. Sally McCann 6-4 6-3
1990 Janine Thompson d. Danielle Jones 6-3 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Championships / Open

From 1905 until 1926 was named Australasian Championships., with New Zealand hosting some years. The women didn't get a national title until 1922.
In 1923 was valid as Queensland Champs. too, and in 1970 as New South Wales Champs. too.

Until 1987 held on grass, from '88 on hard.
From 1972 held in Melbourne.
From 1987 held in January.

1922 [Sydney -Dec] Mall Mutch Molesworth d. Esna Boyd 6-3 10-8
1923 [Brisbane -Aug] Mall Mutch Molesworth d. Esna Boyd 6-1 7-5
1924 [Melbourne -Jan] Sylvia Lance d. Esna Boyd 6-3 3-6 6-4
1925 [Sydney -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 1-6 8-6 6-4
1926 [Adelaide -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 6-1 6-3
1927 [Melbourne -Jan] Esna Boyd d. Sylvia Lance Harper 5-7 6-1 6-2
1928 [Sydney -Jan] Daphne Akhurst d. Esna Boyd 7-5 6-2
1929 [Adelaide -Jan] Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-1 5-7 6-2
1930 [Melbourne -Jan] Daphne Akhurst d. Sylvia Lance Harper 10-8 2-6 7-5
1931 [Sydney -Mar] Coral McInnes Buttsworth d. Marjorie Cox Crawford 1-6 6-3 6-4
1932 [Adelaide -Feb] Coral McInnes Buttsworth d. Kath Le Messurier 9-7 6-4
1933 [Melbourne -Jan] Joan Hartigan d. Coral McInnes Buttsworth 6-4 6-3
1934 [Sydney -Jan] Joan Hartigan d. Mall Mutch Molesworth 6-1 6-4
1935 [Melbourne, Jan] Dorothy Round (GB) d. Nancy Lyle (GB) 1-6 6-1 6-3
1936 [Adelaide -Jan] Joan Hartigan d. Nancye Wynne 6-4 6-4
1937 [Sydney -Jan] Nancye Wynne d. Emily Hood Westacott 6-3 5-7 6-4
1938 [Adelaide -Jan] Dorothy Bundy (US) d. Dorothy Stevenson 6-3 6-2
1939 [Melbourne -Jan] Emily Hood Westacott d. Nell Hall Hopman 6-1 6-2
1940 [Sydney -Jan] Nancye Wynne d. Thelma Coyne 5-7 6-4 6-0
1941-1945 not held
1946 [Adelaide -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Joyce Fitch 6-4 6-4
1947 [Sydney -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Nell Hall Hopman 6-3 6-2
1948 [Melbourne -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Marie Toomey 6-3 6-1
1949 [Adelaide -Jan] Doris Hart (US) d. Nancye Wynne Bolton 6-3 6-4
1950 [Melbourne -Jan] Louise Brough (US) d. Doris Hart (US) 6-4 3-6 6-4
1951 [Sydney -Jan] Nancye Wynne Bolton d. Thelma Coyne Long 6-1 7-5
1952 [Adelaide -Jan] Thelma Coyne Long d. Helen Angwin 6-2 6-3
1953 [Melbourne -Jan] Maureen Connolly (US) d. Julie Sampson (US) 6-3 6-2
1954 [Sydney -Jan] Thelma Coyne Long d. Jennifer Staley 6-3 6-4
1955 [Adelaide -Jan] Beryl Penrose d. Thelma Coyne Long 6-4 6-3
1956 [Brisbane -Jan] Mary Carter d. Thelma Coyne Long 3-6 6-2 9-7
1957 [Melbourne -Jan] Shirley Fry (US) d. Althea Gibson (US) 6-3 6-4
1958 [Sydney -Jan] Angela Mortimer (GB) d. Lorraine Coghlan 6-3 6-4
1959 [Adelaide -Jan] Mary Carter Reitano d. Renee Schuurman (SA) 6-2 6-3
1960 [Brisbane -Feb] Margaret Smith d. Jan Lehane 7-5 6-2
1961 [Melbourne -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-1 6-4
1962 [Sydney -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-0 6-2
1963 [Adelaide -Jan] Margaret Smith d. Jan Lehane 6-2 6-2
1964 [Brisbane -Jan] Margaret Smith d. Lesley Turner 6-3 6-2
1965 [Melbourne -Feb] Margaret Smith d. Maria Bueno (Bra) 5-7 6-4 5-2 ret.
1966 [Sydney -Jan] Margaret Smith d. Nancy Richey (US) default
1967 [Adelaide -Jan] Nancy Richey (US) d. Lesley Turner 6-1 6-4
1968 [Melbourne -Jan] Billie Jean Moffitt King (US) d. Margaret Smith Court 6-1 6-2
1969 [Brisbane -Jan] Margaret Smith Court d. Billie Jean Moffitt King (US) 6-4 6-1
1970 [Sydney -Jan] Margaret Smith Court d. Kerry Melville 6-3 6-1
1971 [Sydney -Mar] Margaret Smith Court d. Evonne Goolagong 2-6 7-6 7-5
1972 [Melbourne -Jan] Virginia Wade (GB) d. Evonne Goolagong 6-4 6-4
1973 (Jan) Margaret Smith Court d. Evonne Goolagong 6-4 7-5
1974 (Jan) Evonne Goolagong d. Chris Evert (US) 7-6 4-6 6-0
1975 (Jan) Evonne Goolagong d. Martina Navratilova (Tch) 6-3 6-2
1976 (Jan) Evonne Goolagong Cawley d. Renata Tomanova (Tch) 6-2 6-2
1977 (Jan) Kerry Melville Reid d. Dianne Fromholtz 7-5 6-2
1977 (Dec) Evonne Goolagong Cawley d. Helen Gourlay Cawley 6-3 6-0
1978 (Dec) Chris O'Neil d. Betsy Nagelsen (US) 6-3 7-6
1979 (Dec) Barbara Jordan (US) d. Sharon Walsh (US) 6-3 6-3
1980 (Nov) Hana Mandlikova (Tch) d. Wendy Turnbull 6-0 7-5
1981 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-7 6-4 7-5
1982 (Dec) Chris Evert Lloyd (US) d. Martina Navratilova (US) 6-3 2-6 6-3
1983 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Kathy Jordan (US) 6-2 7-6
1984 (Dec) Chris Evert Lloyd (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-7 6-1 6-3
1985 (Dec) Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-2 4-6 6-2
1986 not held
1987 (Jan) Hana Mandlikova (Tch) d. Martina Navratilova (US) 7-5 7-6
1988 Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert (US) 6-1 7-6
1989 Steffi Graf (Frg) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-4
1990 Steffi Graf (Frg) d. Mary Joe Fernandez (US) 6-3 6-4
1991 Monica Seles (Yug) d. Novotna (Tch) 5-7 6-3 6-1
1992 Monica Seles (Yug) d. Mary Joe Fernandez (US) 6-2 6-3
1993 Monica Seles (Yug) d. Steffi Graf (Ger) 4-6 6-3 6-2
1994 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-0 6-2
1995 Mary Pierce (Fra) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 6-2
1996 Monica Seles (US) d. Anke Huber (Ger) 6-4 6-1
1997 Martina Hingis (Sui) d. Mary Pierce (Fra) 6-2 6-2
1998 Martina Hingis (Sui) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-3
1999 Martina Hingis (Sui) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-2 6-3
2000 Lindsay Davenport (US) d. Martina Hingis (Sui) 6-1 7-5
2001 Jennifer Capriati (US) d. Martina Hingis (Sui) 6-4 6-3
2002 Jennifer Capriati (US) d. Martina Hingis (Sui) 4-6 7-6 6-2
2003 Serena Williams (US) d. Venus Williams (US) 7-6 3-6 6-4
2004 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 6-3 4-6 6-3
2005 Serena Williams (US) d. Lindsay Davenport (US) 2-6 6-3 6-0
2006 Amélie Mauresmo (Fra) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 6-1 2-0 ret.
2007 Serena Williams (US) d. Maria Sharapova (Rus) 6-1 6-2
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Ana Ivanovic (Srb) 7-5 6-3
2009 Serena Williams (US) d. Dinara Safina (Rus) 6-0 6-3
2010 Serena Williams (US) d. Justine Henin (Bel) 6–4 3–6 6–2
2011 Kim Clijsters (Bel) d. Na Li (Chn) 3–6 6–3 6–3
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Maria Sharapova (Rus) 6-3 6-0
2013 Victoria Azarenka (Blr) d. Na Li (Chn) 4–6 6–4 6–3
2014 Na Li (Chn) d. Dominika Cibulkova (Svk) 7-6 6-0


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Australian Hardcourt Championships

In 1940 '51 '64 was valid as Tasmanian Championships too.
From 1989 was valid as Queensland Open too.

1938 [Sydney] Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 7-5 6-1
1939 [Toowoomba] May Hardcastle d. Thelma Coyne 6-3 6-4
1940 [Hobart] Nell Hall Hopman d. Thelma Coyne 6-4 3-6 6-1
1941-1945 not held
1946 [Sydney] Nancye Wynne Bolton d. Dulcie Whittaker 7-5 6-1
1947 [Toowoomba] Thelma Coyne Long d. Mary Bevis 8-6 6-3
1948 [Launceston] Nancye Wynne Bolton d. Sadie Berryman Newcombe 6-2 6-3
1949 [Sydney] Mary Bevis d. Esme Ashford 6-1 6-1
1950 [Toowoomba] Nancye Wynne Bolton d. Thelma Coyne Long 5-7 6-3 6-3
1951 [Launceston] Joyce Fitch d. Beryl Penrose 4-6 7-5 6-1
1952 [Sydney] Pam Southcombe d. Loris Nichols 6-4 7-5
1953 [Sydney] Beryl Penrose d. Mary Bevis Hawton 6-2 6-3
1954 [Brisbane] Jenny Staley d. Beryl Penrose 3-6 6-0 6-4
1955 [Launceston] Margaret Hellyer d. Pat Parmenter 6-4 6-3
1956 [Melbourne] Mary Carter d. Marie Toomey Martin 7-5 4-6 6-1
1957 [Sydney] Beth Jones d. Mary Bevis Hawton 6-3 4-6 6-2
1958 [Brisbane] Lorraine Coghlan d. Mary Bevis Hawton 6-3 6-3
1959 [Melbourne] Jan Lehane d. Lorraine Coghlan 6-0 2-6 6-2
1960 [Hobart] Lesley Turner d. Dawn Robberds 6-2 6-2
1961 [Rockdale] Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 0-6 7-5
1962 [Brisbane] Lesley Turner d. Jan Lehane 4-6 6-4 6-4
1963 [Glen Iris] Joan Gibson d. Madonna Schacht 10-8 6-3
1964 [Launceston] Madonna Schacht d. Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8
1965 [Sydney] Lesley Turner d. Margaret Smith 7-5 6-3
1966 [Brisbane] Karen Krantzcke d. Lexie Kenny 6-1 6-2
1967 [Melbourne] Lesley Turner d. Karen Melville 1-6 7-5 6-2
1968 [Launceston] Karen Krantzcke d. Evonne Goolagong 6-1 6-1
1969 [Sydney] Kerry Melville d. Karen Krantzcke 6-3 8-10 6-1
1970 [Toowoomba] Evonne Goolagong d. Marilyn Tesch 6-3 7-5
1971 [Southport] Evonne Goolagong d. Mona Schallau (US) 6-1 6-1
1972 [Melbourne] Evonne Goolagong d. Pat Coleman 6-7 6-2 6-2
1973 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Ann Kiyomura (US) 6-1 7-5
1974 [Gympie] Helena Anliot (Swe) d. Natasha Chmyreva (USSR) 6-1 7-5
1975 [Melbourne] Judy Tegart Dalton d. Kym Ruddell 6-2 6-3
1976 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Leanne Harrison 6-1 6-0
1977 [Brighton East] Sue Saliba d. Pam Whytcross 2-6 7-6 6-2
1978 not held
1979 [] Jill Davis (US)
1980 [Hobart -Jan] Nerida Gregory d. Karen Gulley 7-5 6-2
1980 [Hobart -Nov?] Susan Leo
1981 not held
1982 [Sydney] Anne Minter d. Amanda Tobin Dingwall 6-4 6-2
1983 [Sydney] Anne Minter d. Amanda Tobin Dingwall 6-3 6-4
1984 [Sydney] Dianne Fromholtz d. Anneli Bjork (Swe) 6-3 6-2
1985 [Sydney] Helena Dahlstrom (Swe) d. Monica Lundqvist (Swe) 6-4 3-6 7-6
1986 [Sydney] Nicole Provis d. Michelle Bowrey 6-3 6-3
1987 [Auburn] Louise Stacey d. Jane Morro 0-6 7-6 6-2
1988 not held
1989 [Brisbane] Helena Sukova (Tch) d. Brenda Schultz (Net) 7-6 7-6
1990 [Brisbane] Natasha Zvereva (USSR) d. Rachel McQuillan 6-4 6-0
1991 [Brisbane] Helena Sukova (Tch) d. Akiko Kijimuta (Jap) 6-4 6-3
1992 [Brisbane] Nicole Provis d. Rachel McQuillan 6-3 6-2
1993 [Brisbane] Conchita Martinez (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-3 6-4
1994 [Brisbane] Lindsay Davenport (US) d. Florencia Labat (Arg) 6-1 2-6 6-3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Austrian Championships

Held on clay, in Prague (Bohemia) up until World War One; in Vienna from '21 to '51, '54 '55 '57 '64, in Salzburg in '52, in Portschach in '54 '58 '60 '63? '66 '68, in Linz? in '56, in Kitzbühel in '59 '61 '65 '67 and from '69

1898 Baroness Maria-Anna Ringhoffer
1899 Bertha Kalser
1900 no women’s single event
1901 Elsie Lane (GB) d. Bertha Kalser 6-3 6-2
1902 Elsie Lane (GB) d. Frida Pietrzikowski 6-1 6-0
1903 Winifred Longhurst (GB) d. Frida Pietrzikowski 6-0 6-0
1904 Edith Bromfield (GB) d. Hedwiga Oesterreichova Rosenbaumova 6-1 6-3
1905 Marie Bertrand Amende d. Sybil Speed (GB) 5-7 6-1 6-2
1906 Luise Berton (Ger) d. Marie Bertrand Amende 6-4 6-1
1907 Emmy Matuch d. Marie Bertrand Amende 8-10 6-4 6-2
1908 not held
1909 Dagmar von Krohn (Ger) d. Emmy Matuch 6-2 6-3
1910 Dagmar von Krohn (Ger) d. Emmy Matuch 6-2 7-5
1911 Hedwig Neresheimer (Ger) d. Emmy Matuch 6-0 6-2
1912 Dagmar von Krohn (Ger) d. Marie Bertrand Amende 6-0 6-2
1913 Emmy Matuch d. Dagmar von Krohn (Ger) wo
1914 Marie Bertrand Amende d. Emmy Matuch 4-6 6-2 6-2
1915-20 not held
1921 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-2 3-6 16-14
1922 Ilona Várady (Hun) d. E. Mayer 7-5 4-6 9-7
1923 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Toni Weihermann (Ger) 6-4 6-4
1924 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Toni Weihermann (Ger) [score?]
1925 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné (Hun) 6-3 6-3
1926 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Nelly Bamberger Neppach (Ger) 6-2 7-5
1927 Erna Redlich d. Lilly Ellissen 6-4 6-1
1928 Irmgard Rost (Ger) d. Emmy Hagenauer 3-6 6-4 6-3
1929 Mrs Schréderné (Hun) d. Emmy Hagenauer 3-6 6-3 6-4
1930 Cilly Aussem (Ger) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-3 6-4
1931 Cilly Aussem (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 6-4 6-2
1932 Marie Luise Horn (Ger) d. Grete Deutschova (Tch) 7-5 4-6 6-3
1933 Helen Jacobs (US) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 8-6 8-6
1934 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Grete Deutschova (Tch) 6-0 6-4
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Lisl Herbst 6-3 6-0
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 4-6 7-5 15-13
1937 Marie Luise Horn (Ger) d. Trude Wolf 6-1 6-4
1938-48 not held
1949 Hilde Walterova Doleschell (Tch) d. Hella Kovac Strecker 10-8 10-8
1950 Dorothy Head (US) d. Hella Kovac Strecker 6-3 6-4
1951 Hella Kovac Strecker d. Lucia Manfredi (Ita) 6-2 7-5
1952 Hella Kovac Strecker d. Liezl Broz 6-3 6-0
1953 not held
1954 Hella Kovac Strecker d. Mrs H. Kremer 4-6 6-4 6-4
1955 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Gem Hoahing (GB) walkover
1956 Erika Obst Vollmer (Frg) d. Vera Puzejova (Tch) 6-3 6-4 *
1957 Vera Puzejova (Tch) d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-4 6-1
1958 Angela Mortimer (GB) d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-1
1959 Renee Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 64 35 retired
1960 Angela Mortimer (GB) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-0
1961 Margot Dittmeyer (Frg) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-1 7-5
1962 Edda Buding (Frg)
1963 Renee Schuurman (SA) d. Noelene Turner (Aus) 6-4 3-6 8-6
1964 Sonja Pachta d. Aimut Sturm (Frg) 6-2 6-2
1965 Annette Van Zyl (SA) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-3
1966 Kora Schediwy (Ger) d. T. Schoenberger 6-4 8-6
1967 Francoise Durr (Fra) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 6-3
1968 Winnie Shaw (GB) d. Elena Subirats (Mex) 6-1 7-5
1969 Judy Tegart (Aus) d. Pat Walkden (SA) 8-6 6-2
1970 Helga Niessen (Frg) d. Evonne Goolagong (Aus) 7-5 6-3
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Laura Rossouw (SA) 6-2 4-6 7-5
1972 Katja Burgemeister Ebbinghaus (Frg) d. Marijke Jansen Schaar (Net) 7-5 6-3
1973 divided due to rain between Evonne Goolagong (Aus) and Olga Morozova (USSR)
1974 Miroslava Kozeluhova (Tch) d. Mima Jausovec (You) 6-3 6-0
1975 Sue Barker (GB) d. Pam Teeguarden (US) 6-4 6-4
1976 Wendy Turnbull (Aus) d. Virginia Ruzici (Rom) 6-4 5-7 6-3
1977 Renata Tomanova (Tch) d. Katja Burgemeister Ebbinghaus (Frg) 6-3 7-5
1978 Virginia Ruzici (Rom) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-4 6-3
1979 Hana Mandlikova (Tch) d. Sylvia Hanika (Frg) 2-6 7-5 6-3
1980 Virginia Ruzici (Rom) d. Hana Mandlikova (Tch) 3-6 6-1 retired
1981 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Sylvia Hanika (Frg) 7-5 7-6
1982 Virginia Ruzici (Rom) d. Lea Plchova (Tch) 6-2 6-2
1983 Pascal Paradis (Fra) d. Petra Huber 3-6 6-3 6-2
1984 Helena Sukova (Tch) d. Petra Huber
1985 Nanette Schutte (Net) d. Sabine Hack (Frg) 6-4 6-1
1986 Petra Huber d. Judith Polzl 3-6 6-2 6-0
1987 Petra Huber d. Judith Polzl Wiesner 6-3 3-6 6-1
1988 Petra Ritter d. Karin Oberleitner 2-6 6-0 6-2
1989 Federica Bonsignori (Ita) d. Sabine Appelmans (Bel) 6-3 4-6 7-6
1990 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Rachel McQuillan (Aus) 7-6 6-4
1991 Conchita Martinez (Esp) d. Judith Polzl Wiesner 6-1 2-6 6-3
1992 Conchita Martinez (Esp) d. Manuela Maleeva Fragničre (Sui) 6-0 3-6 6-2
1993 Anke Huber (Ger) d. Judith Polzl Wiesner 6-4 6-1


From a starting contribution by Newmark


Notes by Jimbo
* it's need check 1956, because I have an official programme that shows Vera Puzejova winner in an edition held in Linz.

1960 venue uncertain between Portschach and Kitzbuhel
1963 venue uncertain because our thread "1963 results" has a tournament held in Kitzbuhel, while the official programme shows as Championships a tournament in Portschach, that is in "1963 results" too.

Last edited by Jimbo109 : Today at 11:02 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:38 PM   #4
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
B
********************************************

Bad Gastein, Austria (Clay)


2007 Francesca Schiavone (Ita) d. Yvonne Meusburger 6-1 6-4
2008 Pauline Parmentier (Fra) d. Lucie Hradecka (Cze) 6-4 6-4
2009 Andrea Petkovic (Ger) d. Raluca Olaru (Rom) 6-2 6-3
2010 Julia Goerges (Ger) d. Timea Bacsinszky (Sui) 6-1 6-4
2011 Maria José Martinez-Sanchez (Esp) d. Patricia Mayr-Achleitner 6-0 7-5
2012 Alizé Cornet (Fra) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-5 7-6
2013 Yvonne Meusburger d. Andrea Hlavackova (Cze) 7-5 6-2
2014 Andrea Petkovic (Ger) d. Shelby Rogers (US) 6-3 6-3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Homburg, Germany (Clay)

From 1898 to 1901 was valid as German Championships.

(incomplete roll)

1895 Toupie Lowther (GB) d. S. Pollen 6-2 6-1
1896 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-0 6-2
1897 Blanche Bingley Hillyard and Charlotte Cooper divided the prizes.
1898 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 7-5 7-5
1899 Charlotte Cooper (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 7-5 6-4
1900 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Muriel Robb (GB) 2-6 8-6 7-5
1901 Toupie Lowther (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-0 6-0
1902 Charlotte Cooper Sterry (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-2 2-6 6-3
1903 Toupie Lowther (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 1-6 6-4 6-0
1904 Toupie Lowther (GB) d. Elsie Lane (GB) 6-2 7-5
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-3 7-5
1906 Dorothea Douglass (GB) d. Blanche Bingley Hillyard (GB) 6-4 8-6
1907 Hedwig Neresheimer d. Rosamund Salusbury (GB) 10-8 6-3
1908 Lucie Bergmann d. Stettheimer 6-2 6-2
1909 Agnes Morton (GB) d. Dagmar von Krohn 6-2 6-2
1910 Agnes Morton (GB) d. Mieken Rieck 6-1 6-4
1911 Agnes Morton (GB) d. Nelly Bamberger 6-2 6-4
1912 Lilly Salin d. Ilse Weihermann 6-3 6-4
1913 Nelly Bamberger d. Lilly Salin 6-3 2-0 retired
1914-19.. not held

1924 Ilse Weihermann Friedleben vs Toni Weihermann
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-2 6-3
1926 Anna Weihermann Hemp d. Nelly Bamberger Neppach 6-4 3-6 3-0 retired
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 3-0 retired
1928 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ilse Weihermann Friedleben 6-4 2-6 6-4
1929 Toni Weihermann Richter d. Ellen Hoffmann 6-1 6-2
1930 Ilse Weihermann Friedleben d. Hilde Krahwinkel default
1931 Anne Peitz d. Marie-Luise Horn 6-3 7-5
1932 Hilde Krahwinkel d. Marie-Luise Horn 6-1 6-0
1933-34 not held
1935 Margarethe Käppel d. Anne Peitz Schneider 6-4 3-6 7-5
1936 Anneliese Ullstein d. Klara Hammer Beutter 6-4 7-5
1937-38 not held


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Neuenahr, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Hilde Krahwinkel 6-0 6-0

1931 Ilse Weihermann Friedleben d. Klara Hammer 4-6 6-3 6-1

1935 Lisa Fabian d. Erna Reimann 6-1 4-6 6-4
1936 Lisa Fabian d. Ingeborg Schumann 3-6 6-3 6-2
1937 Margarathe Käppel d. Irmgard Rost 6-3 6-0
1938 Frl ten Elsen d. Frl Rduch 8-6 6-6 retired

1952 Joy Gannon Mottram (GB) d. Beryl Penrose (Aus) 6-1 6-2
1953 Joy Gannon Mottram (GB) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-1 6-3
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Edda Buding 6-2 6-1

1957 Angela Mortimer (GB) d. Patricia Ward (GB) 6-1 8-6
1958 Ilse Buding d. Rita Bentley (GB)

1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Renee Schuurman (RSA) 6-3 6-1
1962 Renee Schuurman (RSA) d. Heide Schildknecht 6-2 6-1

1964 Elizabeth Starkie (GB) d. Faye Toyne (Aus) 6-1 6-2

1967 Helga Schultze d. Susanne Korpas 6-2 6-1


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bad Ragaz, Switzerland (Clay)

(incomplete roll)

1901 Mrs H. Salisbury d. F. Simon 2nd edition

1903 Miss Short d. Miss Strauss 6-0 6-0
1904 Miss Short d. Miss Klein 6-0 6-2

1906 N. Stettheimer d. E. Maidment (GB) 7-5 6-3
1907 Elsie Lane (GB) d. Frl v. Juwald 6-0 6-4

1911 Dagmar von Krohn (Ger) d. Miss Hore (GB) 6-1 6-3
1912 Tessa Hore (GB) d. Margaret Manley-Sims Laverton (GB) 3-6 6-4 7-5
1913 Eveline Froude-Bellew Crundall-Punnett (GB) d. C. de Prelle 6-1 7-5

1929 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Richter 7-5 2-6 8-6

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Baden Baden, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1896 Elsie Lane (GB) d. Zographo 6-1 6-0
1897 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Charlotte Cooper (GB) 6-2 6-4

1905 Elsie Lane (GB) d. Lucie Bergmann 6-4 6-4
1906 Dorothea Douglass (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-4 6-4
1907 Daisy Clark Kercheval-Hole (GB) d. Hedwig Neresheimer 6-4 6-3
1908 Dagmar von Krohn d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-2 6-0
1909 Agnes Morton (GB) d. Dagmar von Krohn 6-3 6-2
1910 Agnes Morton (GB) * d. Hedwig Neresheimer 6-4 6-3 (* with the pseudonym Frl Freiburg)

1913 Lilly Salin d. Anita Heimann Lent 6-0 7-5
1914-19.. not held

1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Frau von Udermann ??

1924 Ilse Weihermann Friedleben
1925 Irma Kallmeyer d. Erika de Lacroix [score?]
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-3
1927 Irma Kallmeyer d. Anna Weihermann Hemp 6-8 6-4 7-5
1928 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1929 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 7-5 6-2
1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 7-5
1931 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 6-4 4-6 6-4
1932 Lolette Payot (Sui) d. Paula Heimann von Reznicek 4-6 8-6 6-3
1933 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Klara Hammer 2-6 6-1 6-2

1935 Marie Luise Horn d. Anne Peitz Schneider 6-4 6-1
1936 Marie Luise Horn d. Irmgard Rost 2-6 8-6 6-4
1937 Irmgard Rost d. Gisela Enger 6-4 6-3
1938 Totte Zehden d. Gisela Enger 6-1 6-3

1940 Hilde Weihe d. Frl Rduch, walkover

1950 Dottie Head (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 7-5 7-5
1951 Maria Weiss (Arg) d. Mrs Karel Kozeluh 6-4 6-1
1952 Joy Gannon Mottram (GB) d. Joan Curry (GB)
1953 Joy Gannon Mottram (GB) d. Dottie Head Knode (US) 9-7 1-6 10-8
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Edda Buding 6-1 6-1

1957 Yola Ramirez (Mex) d. Edda Buding 6-2 6-1
1958 Angela Mortimer (GB) d. Edda Buding 5-7 6-3 8-6
1959 Edda Buding d. Erika Obst Launert 6-4 7-5
1960 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 4-6 6-2 6-2
1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Margot Dittmeyer 6-3 1-6 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Renee Schuurman (SA) 2-6 6-4 6-3
1963 Norma Baylon (Arg) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 2-6 6-2
1964 Maria Bueno (Bra) d. Norma Baylon (Arg) 6-3 4-6 6-4
1965 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-2 6-1
1966 Helga Schultze d. Helga Niessen 6-3 3-6 7-5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bali SEE Wismilak International / Commomwealth Bank

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Balkan Championships (Clay)

It was restricted to players from Bulgaria, Greece, Romania, Turkey and Yugoslavia.

(incomplete roll)

1931 [Athens] I. Lenos (Gre) d. Nini Golescu (Rom) 6-2 8-6

1934 [Athens] Simona Butculescu (Rom) d. Mlle Racota (Rom) 6-3 6-3

1937 [Thessaloniki] Klara Somogyi (Rom) d. Madga Berescu (Rom) 10-8 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Banská-Bystrica, Slovakia

Pohar SNP = Cup of Slovakian Uprising

1974 Jana Pikorova
1975 Libuse Kuzelova
1976 Maria Kociskova
1977 Maria Kociskova
1978 Kulhankova
1979 Miroslava Kozeluhova Bendlova
1980 Hana Kopeckova
1981 Miroslava Kozeluhova Bendlova


Info provided by Pete7

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barcelona International, Spain (Clay)

(incomplete roll)

1912 Carmen Witty d. Lydia Witty 4-6 6-3 6-2 (April 7-14)
1913 Elizabeth Ryan (US) d. Marie Decugis (Fra) 6-3 6-2 (April 6-13)
1914 Elizabeth Ryan (US) d. Luisa Marnet 6-3 6-4
1915 Luisa Marnet d. Lolita Marnet 6-3 6-3 (April 3-11)
1916 Panchita Subirana d. Consuelo de Ayguavives 6-1 6-2
1917 Panchita Subirana d. Rosa Torras 6-2 6-2
1918 Panchita Subirana d. Rosa Torras 6-2 6-1
1919 Panchita Subirana
1920 Panchita Subirana d. Isabel Fonrodona 6-4 7-5 (April 17-25)
1921 Luisa Marnet
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Isabel Fonrodona 6-1 7-5 (April 17-23)
1923 Suzanne Lenglen (Fra) d. Luisa Marnet 6-0 6-0 (October 6-14)
1924 Suzanne Lenglen (Fra) d. Luisa Marnet 6-1 6-1 (April 19-27)
1925 Marguerite Broquedis Billout (Fra) d. Yvonne Bourgeois (Fra) 7-5 4-6 6-3
1926 Bella Dutton de Pons vs Rosa Torras [?]
1927 Isabel Fonrodona d. Bella Dutton de Pons 4-6 6-4 6-0

1929 Madzy Rollin-Couquerque (Net) d. Ida Adamoff (Fra) 6-1 1-6 8-6

1942 Alice Weivers (Lux) d. Ferraros 6-1 6-2

1946 Carmen Puig d. Losse de Farrones 6-2 6-0

1969 Ana Maria Cavadini (Arg) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-3 retired (as Sabadell International)

1978 Gail Sherriff Lovera (Fra) d. Vicki Baldovinos 6-1 6-3



From Newmark: The International Championships of Barcelona were first held in 1903, but there was no open women's singles event until 1912, when Carmen Witty won it, beating her sister in the final.

-------

Barcelona Ladies Open (Clay)

Held on clay, until 2006 at CT La Salut, in 2007 and from '11 at T.Center Vall d'Hebron, from '08 to '10 at David Lloyd Club Turo.

2003 Marta Fraga d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 5-7 6-4
2004 Laura Pous-Tio d. Tsvetana Pironkova (Bul) 4-6 7-5 6-2
2005 Katerina Bohmova (Cze) d. Maria Antonia Sanchez-Lorenzo 3-6 6-3 7-5
2006 Tathiana Garbin (Ita) d. Ekaterina Ivanova (Rus) 6-3 7-5
2007 Meghann Shaughnessy (US) d. Edina Gallovits (Rom) 6-3 6-2
2008 Maria Kirikenko (Rus) d. Maria José Martinez-Sanchez 6-0 6-2
2009 Roberta Vinci (Ita) d. Maria Kirilenko (Rus) 6-0 6-4
2010 Francesca Schiavone d. Roberta Vinci (Ita) 6-1 6-1
2011 Roberta Vinci (Ita) d. Lucie Hradecka (Cze) 4-6 6-2 6-2
2012 Sara Errani (Ita) d. Dominika Cibulkova (Svk) 6-2 6-2


-------

Barcelona, Trofeo Conde de Godó (Clay)

Held at Real Club de Tenis.
Begun in 1953, was held together the men's tournament until at least 1980. Then the men's trophy continued until today, while I haven't certitude about the women, that continued to play in Barcelona until 1995, but in different dates and sometimes in different venues.
From 1968 was valid as International Championships of Spain too, a denomination that had also from 1985 to '95.

1953 (June) Alicia Guri
1954 (May) Melita Ramirez (Mex) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-2 6-2
1955 (May) Erika Obst Vollmer (Frg) d. Connie Clifton Ball (US) 6-2 4-6 6-1 (also given as 6-1 4-6 6-2)
1956 (June) Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Barbara Scofield Davidson (US) 6-2 6-2
1957 (May) Yola Ramirez (Mex) d. Darlene Hard (US) 8-6 6-4
1958 (May) Lorraine Coghlan (Aus) d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-2 6-1
1959 (June) Silvana Lazzarino (Ita) d. Karol Fageros (US) 4-6 6-4 6-4
1960 (June) Heather Nicholls Segal (SA) d. Pilar Barril 6-1 6-1
1961 (June) Ana Maria Estalella d. Carmen Hernandez-Coronado 4-6 6-3 6-3
1962 (June) Pilar Barril d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-2 2-6 7-5
1963 (June) Margaret Smith (Aus) d. Noelene Turner (Aus) 6-0 6-0
1964 (June) Carmen Hernandez-Coronado d. Michelle Boulle (Fra) 6-3 6-4
1965 (June) Madonna Schacht (Aus) d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 7-5
1966 (May) Kathy Harter (US) d. Faye Urban (Can) 6-2 6-2
1967 (June) Ana Maria Estalella d. Michelle Boulle Rodriguez (Chi) 6-2 7-5
1968 (June) Michelle Boulle Rodriguez (Chi) d. Kersten Seelbach (Frg) 7-5 6-4
1969 (May) Kerry Melville (Aus) d. Helen Gourlay (Aus) 5-7 6-4 7-5
1970 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Sue Alexander (Aus) 6-1 6-1
1971 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Maria Arias Pinto-Bravo (Chi) 6-2 6-1
1972 (Oct) Gail Sherriff Chanfreau (Fra) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-1 6-4
1973 (Oct) Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Nathalie Fuchs (Fra) 6-2 7-5
1974 (Oct) Nathalie Fuchs (Fra) d. Glynis Coles (GB) 7-5 8-6
1975 (Oct) Janice Metcalf (US) d. Iris Riedel (Frg) 4-6 6-1 6-4
1976 (Oct) Renata Tomanova (Tch) d. Virginia Ruzici (Rom) 3-6 6-4 6-2
1977 (Oct) Regina Marsikova (Tch) d. Mariana Simionescu (Rom) 6-3 6-4
1978 (Oct) Hana Mandlikova (Tch) d. Sabina Simmonds (Ita) 6-1 5-7 6-3
1979 (Oct) Lena Sandin (Swe) d. Iva Budarova (Tch) ??
1980 (Oct) Nora Blom Lauteslager (Net) d. Carmen Perea 7-6 6-3


In the following years I am not sure if it was valid again for Trofeo Conde de Godó:

1981 Carmen Perea
1982 Liliana Giussani (Arg)
1983 Liliana Giussani (Arg)
1984 Ana Almansa
1985 (May) Sandra Cecchini (Ita) d. Raffaella Reggi (Ita) 6-3 6-4
1986 (May) Petra Huber (Aut) d. Laura Garrone (Ita) 7-6 6-0
1987 not held
1988 (May) Neige Dias (Bra) d. Bettina Fulco (Arg) 6-3 6-3
1989 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Helen Kelesi (Can) 6-2 5-7 6-1
1990 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Isabel Cueto (Frg) 6-4 6-2
1991 (Apr) Conchita Martinez d. Manuela Maleeva Fragničre (Swi) 6-4 6-1
1992 (Apr) Monica Seles (You) d. Arantxa Sanchez-Vicario 3-6 6-2 6-3
1993 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Conchita Martinez 6-1 6-4 at T.Center Vall d'Hebron
1994 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Iva Majoli (Cro) 6-0 6-2 at Real Club de Polo de Barcelona
1995 (Apr) Arantxa Sanchez-Vicario d. Iva Majoli (Cro) 5-7 6-0 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barnes SEE Lowther Tournament

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Barranquilla SEE Colombian International

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bastad SEE Swedish International

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bavarian International Championships, Munich, Germany (Clay)

Venue: Iphitos Club
The first men's tournament was held in early 1900s.

(incomplete roll)

1924 Toni Weihermann d. Frau von Glaserfeld 6-0 6-2
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Hedy Dyhrenfurth 6-3 6-3

1927 Frau Krug d. Frl Mirre 7-5 7-5
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Ilse Weihermann Friedleben 6-0 6-4
1929 Klara Hammer d. Irmgard Rost 6-4 4-6 7-5
1930 Elizabeth Ryan (US) d. Klara Hammer 6-3 6-3
1931 Lucia Valerio (Ita) d. Marie Luise Horn 6-1 7-5
1932 Paula Heimann von Reznicek d. Edith Sander 6-2 9-7

1935 Irmgard Rost d. Frau Richter 6-1 6-1
1936 Trude Wolf (Aut) d. Käthe Richter 6-2 6-2
1937 Frl Niebler d. Else Huss 6-4 2-6 6-4
1938 Trude Wolf (Aut) d. Irmgard Rost 6-4 6-4
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Frl Kramer 7-5 6-4

1950 Dottie Head (US) d. Alice Florian von Tarnay 6-2 6-2

1952 Joan Curry (GB) d. Hanna Kramer 6-2 6-0
1953 Hella Kovac Strecker (Aut) d. Margot Dittmeyer 6-4 6-4
1954 Joan Curry (GB) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 7-5 6-1
1955 Anne-Marie Simon Seghers (Fra) d. Margot Dittmeyer 6-2 7-5
1956 Edda Buding d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-1 6-4
1957 Renee Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 4-6 6-3 9-7
1958 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 3-6 6-4 6-1
1959 Edda Buding d. Margot Dittmeyer 4-6 6-4 8-6
1960 Edda Buding d. Margot Dittmeyer 6-3 6-4
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 9-7
1962 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-1 6-2
1963 Renee Schuurman (SA) d. Lesley Turner (Aus) 6-1 6-1
1964 Ann Haydon Jones (GB) d. Annette Van Zyl (SA) 3-6 6-2 6-4
1965 Norma Baylon (Arg) d. Lesley Turner (Aus) 4-6 7-5 6-4
1966 Helga Niessen d. Helga Schultze *
1967 Edda Buding d. Jan Lehane O'Neill (Aus) 7-5 1-6 6-2
1968 Julie Heldman (US) d. Helga Niessen 4-6 6-3 6-3
1969 Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Schultze Hoesl 6-8 6-2 6-1
1970 Evoone Goolagong (Aus) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-2 6-1
1971 Helga Schultze Hoesl d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-1 6-2
1972 not held
1973 Helga Schultze Hoesl d. Raquel Giscafre (Arg) 4-6 6-2 6-1
Event discontinued

* from August 15 the final was postponed until September 24 because of rain.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bay Counties Championships SEE San Francisco (1st entry)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beaulieu-sur-Mer, France (Clay)

Venue: Hotel Bristol

(incomplete roll)

1913 Elizabeth Ryan (US) d. M. Towler (GB) 6-2 6-1
1914 Jessie Tripp (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 9-11 6-4
1915-1919 not held
1920 Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-0
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 retired
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 7-5 8-6
1923 Geraldine Ramsey Beamish (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-3
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 retired
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-0 6-1
1926 Helen Wills (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-4
1928 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-0
1928 (Apr) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Bella Dutton de Pons (Esp) 6-0 6-1
1929 (Feb) Betty Nuthall (GB) d. Joan Fry (GB) 6-2 6-1
1929 (Apr) Lili de Alvarez (Esp) d. Paula Heimann von Reznicek (Ger) 6-3 6-3
1930 (Feb) Joan Ridley (GB) d. Violet Chamberlain Owen (GB) 6-3 0-6 6-4
1930 (Apr) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Helen Jacobs (US) 2-6 8-6 6-4
1931 (Feb) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-1
1931 (Apr) Sylvia Jung Henrotin d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 7-5 6-2
1932 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 6-4
1933 Peggy Scriven (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 11-13 6-4
1934 Billie Yorke (GB) d. Sylvia Jung Henrotin 6-1 4-6 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu d. Billie Yorke (GB) 6-4 6-2
1936 Simone Passemard Mathieu d. Billie Yorke (GB) 6-0 6-2
1937 Simone Passemard Mathieu d. Hilde Krahwinkel Sperling (Den) 7-5 6-1
1938 Peggy Scriven d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 5-7 6-1 6-3
1939 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Alice Weivers (Lux) 4-6 6-0 6-1
1940-1946 not held
1947 divided due to rain between Pauline Betz (US) and Bibi Gullbrandson (Swe)
1948
1949 Hilde Walterova Doleschell (Aut) d. Jacqueline Marcellin 6-2 6-8 6-3
1950 Joan Curry (GB) d. Jean Quertier 7-5 4-6 7-5
1951 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Curry (GB) 6-3 7-5
1952 Susan Partridge (GB) d. Marta Popp aka Peterdy (Hun) 6-0 6-3
1953 Joan Curry (GB) d. Totta Zehden (Ger) 6-3 6-4
1954
1955 (Feb) Lorna Cornell Cawthorn (GB) d. Lucia Manfredi (Ita) 2-6 6-4 6-1
1955 (Mar) Shirley Bloomer (GB) d. Pat Ward (GB) 6-4 6-1
1956 Ilse Buding (Frg) d. Shirley Bloomer (GB) 3-6 6-1 6-4
1957 Renate Ostermann (Frg) d. Carmen Lampe (US) 1-6 6-3 6-3
1958 Estrella Punete (Uru) d. Mary Martin 3-6 6-4 7-5

1960 Sheila Armstrong (GB) d. Carole Webb (GB) 6-2 6-2
1961 Margaret Hellyer (Aus) d. Renate Ostermann (Frg) 4-6 6-1 6-1
1962 Deidre Catt (GB) d. Rita Bentley (GB) 8-6 1-6 6-1
1963 Carol Rosser (GB) d. Ann Barclay (Can) 6-3 6-3
1964 Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Rosser (GB) 6-1 6-1
1965 Robin Blakelock Lloyd (GB) d. Roberta Beltrame (Ita) 6-4 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Winnie Shaw (GB) 7-5 6-3
1967 Winnie Shaw (GB) d. Kathy Harter (US) 6-3 6-4
1968 Alice Luthy Tym (US) d. Marilyn Aschner (US) 4-6 6-4 6-4
1969 Ingrid Loeys (Bel) d. Marijke Jansen Schaar (Net) 6-2 6-0
1970
1971 Betty Stove (Net) d. Jill Cooper (GB) 3-6 6-3 6-2
1972 Monique Salfati Di Maso d. Zell Ambrus 8-6 7-5
1973 Tine Zwaan (Net) d. Elly Appel (Net) 6-2 4-6 6-3
1974 Gail Sherriff Chanfreau d. Monique Van Haver (Bel) 6-2 6-2
1975 divided due to rain between Antonella Rosa (Ita) and Beatrix Klein (Hun)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beckenham SEE Kent Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1892 Miss Blencowe d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-2

1909 Mrs Cole d. M.T. Gross, walkover
1910 Ruth Pennington-Legh Winch d. Miss Scott 6-4 6-0
1911 Ruth Pennington-Legh Winch d. E.M. White 6-1 6-2
1912 Ruth Pennington-Legh Winch d. A. Sargent 6-2 6-4
1913 E.M. White d. Miss Sargent 3-6 6-3 3-0 retired
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ruth Pennington-Legh Winch 6-1 6-1

1921 Ruth Pennington-Legh Winch d. Miss Dalton 6-4 6-0
1922 Ruth Pennington-Legh Winch d. A. Sargent 6-2 6-1

1924 R. Fletcher d. A. Wells 6-3 10-8
1925 (Phoebe Holcroft?) Mrs M. Watson d. Betty Boas 6-3 6-0
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Claire Beckingham 6-2 6-1
1927 Betty Boas d. D. Haines 6-2 6-4
1928 Naomi Trentham d. E. Howes 6-2 6-4
1929 Naomi Trentham d. Joan Ridley 6-4 7-5
1930 Margaret Mellows d. Sylvia Lumley-Ellis Mayne 8-6 6-4
1931 Freda Scott d. E. Howes 6-2 6-3
1932 Freda Scott d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-3
1933 N.C. Case d. Helen Foster Dyson 9-7 6-1
1934 N. Hill d. M. MacTier 6-3 1-6 6-3
1935 N. Hill d. M. MacTier 8-6 6-3
1936 Effie Hemmant Peters d. Billie Yorke 6-3 6-3
1937 Elsie Goldsack Pittman d. Betty Batt 5-7 6-3 6-4
1938 Valerie Scott d. Elsie Goldsack Pittman 6-0 6-4 (or 7-5 6-3)
1939 the event was divided between four players

1947 Gem Hoahing d. M. Smith 6-0 6-1
1948 Gem Hoahing d. Betty Batt Passingham 6-1 6-2
1949 Gem Hoahing d. Edith Middleton 6-3 6-1
1950 Jean Knight d. M. Graham 6-4 6-3
1951 Lorna Cornell d. Elaine Watson 6-4 6-2
1952 Elaine Watson d. Joyce Reid 6-1 6-1
1953 Evelyn Attwood (NZ) d. Jean Knight 6-0 6-2
1954 Jean Knight d. Evelyn Attwood (NZ) 6-2 6-2
1955 Sheila Armstrong d. Rita Bentley 6-1 6-4
1956 Jean Knight d. E. Tudor 6-0 6-0
1957 Rita Bentley d. Margaret O'Donnell 6-3 6-2
1958 Rita Bentley d. Margaret O'Donnell 6-3 6-3
1959 Angela Mortimer d. Margaret O'Donnell 8-6 6-3
1960 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer Brasher 6-2 6-1
1961 Pat Stewart d. Honor Durose 6-3 8-10 7-5
1962 Carole Rosser d. Diane Tuckey 6-4 6-2
1963 Heather Allen and Carole Rosser divided the prizes
1964 Heather Allen d. Susan Tutt, walkover
1965 Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3 6-1
1966 Susan Tutt d. Anthea Rigby 6-2 6-4

1974 Sandra Coe d. E. Evans 6-3 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beijing SEE China Open

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belgian Championships, Brussels (Clay)

In the early years it seems was Leopold Club Tournament only.

(incomplete roll)

1899 Marie-Rose de Laveleye Trasenster d. Mme Paul Comblen 7-5 4-6 8-6 *
1900 Mme Paul Comblen d. Marie-Rose de Laveleye Trasenster 7-9 7-5 9-7 *
1901 Marie-Rose de Laveleye Trasenster d. Mme Everaerts 6-2 6-2
1902 Mildred Coles (GB) and Mabel Squire (GB) divided the prizes *
1903 Jeanne Chazal d. Mme R. van Lennep 6-3 6-0 *
1904 Vera Warden (US) *
1905 Jeanne Chazal d. Marie-Rose de Laveleye Trasenster 6-0 7-5 *
1906 Marie Dufrénoy *
1907 Mildred Coles (GB) d. Marie Dufrénoy 6-3 11-9 *
1908 Marie Dufrénoy *
1909 G. de Mot *
1910 Jeanne Liebrechts d. Betty Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 2-6 10-8 6-2 *
1911 Anne de Selliers de Borman *
1912 Anne de Selliers de Borman d. G. de Mot 6-4 6-3 probably closed
1913 Anne de Selliers de Borman d. Marguerite Leguerrier 6-3 6-2 *
1914 Jeanne Liebrechts *

1920 Anne de Selliers de Borman d. Marie Storms 11-13 6-4 6-4 *
1921 Marie Storms d. Mlle de Spirlet 6-2 6-0

1930 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Elsa McAlpin Haylock (GB) 1-6 6-1 8-6
1931 (May) Josane Sigart d. J. du Monceau 6-0 6-0 probably closed only
1931 (May) Susan Noel (GB) d. Marguerite du Monceau 6-2 6-2 *
1932 Josane Sigart d. Lili de Alvarez (Esp) 6-0 2-6 12-10 *

1934 Nelly Adamson d. Marguerite du Monceau 5-7 6-0 6-3 probably closed only
1935 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-3
1936 (May) Marie Isaac d. Myriam de Borman 6-1 6-2 *
1936 (Aug) Sylvia Aubert (Fra) d. Susan Noel (GB) 7-5 6-4 *

1939 Yvonne Hoyaux *

1948 Pat Canning Todd (US) d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-2 6-2

1952 Angela Mortimer (GB) d. Pat Harrison (GB) 6-3 6-4
1953 Christiane Mercelis d. Poucette Coessens 6-3 6-0 probably closed only
1954 Melita Ramirez (Mex) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-3 6-4

1958 Dottie Head Knode (US) d. Chrsitiane Mercelis 6-1 6-2 *
1959 Christiane Mercelis d. Alice Heegewalt (Chi) 6-2 6-1
1960 Christiane Mercelis d. Norma Marsh (Aus) 4-6 6-4 6-3 *
1961 Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado (Esp) 6-2 6-4 *

1964 Christiane Mercelis d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-1 6-4 *
1965 (May) Julie Heldman (US) d. Gail Sherriff (Aus) 9-7 6-1 *
1965 (Jun) Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado (Esp) 6-2 9-7 it seems was Brussels International
1966 Judy Tegart (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-4
1967 Michelle Kahn d. Jacob 6-1 6-1 *
1968 (Jun) Gail Sherriff (Aus) d. Marilyn Aschner (US) 6-3 6-2 it seems was Brussels International
1968 [Knokke-le Zoute, Aug] Judy Tegart (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 7-5
1969 Ann Haydon Jones (GB) d. Rosie Casals (US) 6-4 6-0
1970 Julie Heldman (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 6-1 6-2

1987 [Knokke-le Zoute] Kathy Horvath (US) d. Bettina Bunge (Frg) 6-1 7-6
1988 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Raffaella Reggi (Ita) 6-0 7-5
1989 Radka Zrubakova (Tch) d. Mercedes Paz (Arg) 7-6 6-4
1990-91 not held
1992 [Waregem] Wiltrud Probst (Ger) d. Meike Babel (Ger) 6-2 6-3
1993 [Ličge] Radka Bobkova (Cze) d. Karin Kschwendt (Aut) 6-3 4-6 6-2


* uncertain denomination.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belgian Closed Outdoor Championships

First held in 1897, most likely on clay courts.

1897 Madeleine Habets
1898 Marie-Rose de Laveleye Trasenster
1899 Mme Paul Comblen
1900 Marie-Rose de Laveleye Trasenster
1901 Mme Paul Comblen
1902 Louise Gevers d. Mme Paul Comblen ??
1903 Jeanne Chazal d. Louise Gevers, walkover
1904 Marie-Rose de Laveleye Trasenster
1905 Marie Dufrénoy
1906 Marie Dufrénoy
1907 Marie Dufrénoy
1908 Marie Dufrénoy
1909 Marguerite Trasenster Chaudoir
1910 Marie Dufrénoy
1911 Anne de Selliers de Borman
1912 Anne de Selliers de Borman
1913 Jeanne Liebrechts
1914 Anne de Selliers de Borman
1915-18 not held due to World War One
1919 Anne de Selliers de Borman
1920 Anne de Selliers de Borman d. Mlle Arendt 2-6 6-2 6-3
1921 Marthe Trasenster Dupont
1922 Anne de Selliers de Borman
1923 Mme Marie Storms
1924 Anne de Selliers de Borman
1925 Mme E. Guyot de Mishaegen
1926 Pauline Alison
1927 Mme Marie Storms
1928 Josane Sigart
1929 Josane Sigart
1930 Marthe Trasenster Dupont
1931 Josane Sigart d. Marguerite du Monceau 6-0 6-0
1932 Josane Sigart d. Mme E. Guyot de Mishaegen 6-0 6-2
1933 Nelly Adamson
1934 Nelly Adamson d. M.M. Sole 3-6 6-2 6-4
1935 Nelly Adamson
1936 Josane Sigart de Meulemeester d. Mme Georges de Bary 6-3 6-3
1937 Myriam de Borman d. Mme Georges de Bary 0-6 6-0 7-5
1938 Mme Georges de Bary d. Marguerite du Monceau 8-6 1-6 6-2
1939 Yvonne Hoyaux d. Marguerite du Monceau 3-6 6-3 6-1
1940 not held
1941 Mme Georges de Bary
1942 Yvonne Hoyaux d. Mme Georges de Bary 3-6 6-2 6-0
1943 Marcelle David
1944 not held
1945 Marcelle David van Leer
1946 Josane Sigart de Meulemeester
1947 Myriam de Borman d. Josane Sigart de Meulemeester 7-5 7-5
1948 Myriam de Borman
1949 Myriam de Borman
1950 Myriam de Borman van Cutsem
1951 Christiane Mercelis
1952 Janine de Ridder
1953 Christiane Mercelis
1954 Christiane Mercelis
1955 Christiane Mercelis
1956 Christiane Mercelis
1957 Christiane Mercelis
1958 Christiane Mercelis
1959 Christiane Mercelis
1960 Christiane Mercelis
1961 Christiane Mercelis
1962 Elza Bellens
1963 Christiane Mercelis
1964 Christiane Mercelis
1965 Michelle Kahn-Rotta
1966 Christiane Mercelis
1967 Ingrid Loeys
1968 Ingrid Loeys
1969 Ingrid Loeys
1970 Monique van Haver
1971 Michele Gurdal
1972 Michele Gurdal
1973 Michele Gurdal
1974 Michele Gurdal
1975 Michele Gurdal
1976 Michele Gurdal
1977 Michele Gurdal
1978 Michele Gurdal
1979 Michele Gurdal
1980 Michele Gurdal
1981 Marion de Witte
1982 Marion de Witte
1983 Anne Gebriel
1984 Kathleen Schuurmans
1985 Ilse de Russycher
1986 Sandra Wasserman
1987 Sabine Appelmans
1988 Ann Devries
1989 Ann Devries
1990 Sabine Appelmans
1991 Sabine Appelmans
1992 Dominique Monami
1993 Dominique Monami
1994 Dominique Monami
1995 Dominique Monami
1996 Stéfanie Devillé
1997 Justine Henin
1998 Kim Clijsters
1999 Justine Henin
2000 Daphne van de Zande
2001 Daphne van de Zande
2002 not held
2003 Kirsten Flipkens
2004 Caroline Bailly
-----

A contribution by Newmark401 and Rollo

http://www.tennisbelgica.be/
http://books.google.it/books?id=RQKE...page&q&f=false

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bengal Championships, Calcutta, India

(incomplete roll)

1915 Mrs Marshall
1916 Miss McNaught
1917 Miss McNaught
1918 Mrs Molesworth
1919 Phyllis Cox Berthoud
1920 Phyllis Cox Berthoud d. Mrs Martin 6-0 6-1
1921 not held
1922 Dorothy Shepherd Barron (GB) d. Miss Eddis 6-4 5-7 6-4
1923 Phyllis Cox Berthoud
1924 Mrs Williams
1925 Esmé Sandison d. Mrs Hasler 4-6 6-1 7-5
1926 Jenny Sandison d. Mrs Stork, walkover (held in December 1925)
1927 Mrs Graham d. Jenny Sandison 6-2 2-6 6-0
1928 Jenny Sandison d. Lena McKenna, walkover
1929 Jenny Sandison d. Lena McKenna 6-1 7-5
1930 Jenny Sandison d. Lena McKenna 6-3 6-3
1931 Jenny Sandison d. Mrs Stork 6-4 6-2
1932 Mrs Graham d. Mrs Hanson 7-5 6-1
1933 Lena McKenna Baker d. Rosie Gibson 6-2 3-6 6-2
1934 Jenny Sandison d. Leela Row 6-3 6-3
1935
1936 Olga Webb McInnes d. Jenny Sandison Boland ??
1937 Olga Webb McInnes
1938 Jenny Sandison Boland

1951 Laura Woodbridge d. Mrs H. Cargin 8-6 6-0


Posted by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berkshire Championships, Reading, England (Grass)

From 1936 to '38 it was held in Wallingford, that until 1974 was in Berkshire, and was transferred to Oxfordshire in that year.

(incomplete roll)

1903 Winifred Longhurst d. Alice Greene 7-5 6-3
1904 Hilda Lane d. Winifred Longhurst 2-6 8-6 6-3 *
1905 Connie Wilson d. Miss Paterson 3-6 6-0 6-1
1906 Dorothea Douglass d. Violet Pinckney 6-0 6-1 *
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Violet Pinckney 6-1 6-1 *
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Violet Pinckney 6-1 6-1 *
1909 Edith Johnson d. Amy Ransome 4-6 8-6 7-5
1910 Dorothea Douglass Chambers d. Edith Johnson 6-2 6-0
1911 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 8-6 6-4
1912 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 7-5 6-1
1913 Dorothy Holman d. Jessie Tripp 6-3 6-2
1914 Dorothy Holman d. Gladys Eastlake-Smith Lamplough 6-4 8-6
1915-21 not held
1922 Kathleen Lidderdale d. Dorothy Holman 10-8 7-5 *
1923 Elisabeth d'Ayen Macready d. Dorothy Holman 6-2 7-5 *
1924 Violet Chamberlain d. "Miss Coles" 8-6 6-1
1925 Violet Chamberlain d. Marion Phayre 6-3 6-3
1926 Violet Chamberlain d. Agnes Daniell Tuckey 6-0 6-2
1927 Agnes Daniell Tuckey d. M. Morison 6-1 6-1
1928 E. Stokes d. N. Hunt 9-7 7-9 6-4
1929 H. Brooke d. Naomi Bannister Jackson-Feilden 6-1 6-1
1930 H. Brooke d. Mrs J. Humfrey 6-1 6-3
1931 H. Brooke d. N. Truman 6-3 6-2
1932 Violet Chamberlain Owen d. D. White 6-4 6-4
1933 Aline Knapp d. V. Gilbert 6-2 6-0
1934 Gladys Clarke-Jervoise d. A. Beacon 6-1 6-0
1935 not held
1936 Mrs J.C. Bouch d. E. Barker 3-6 7-5 6-4
1937 Nancy Dickin d. Jean Saunders 6-1 6-4
1938 Joy Cox d. S. Dalgleish 6-2 6-3
1939 ?
1940-45 not held due to WWII
1946 Valerie Cooper d. Margot Parker 6-2 6-1 [where?]
1947 Valerie Cooper d. Margot Parker 6-4 6-3
1948 Sally Stoney Lister d. J. (or Isabel?) Follows 6-2 6-2
1949 Margot Parker d. Madge Slaney 9-7 retired
1950 Margot Parket d. Madge Slaney 6-2 6-0
1951 Mrs R. Scott d. Margaret Grace 6-3 6-0
1952 Margot Parker d. Margaret Grace 6-3 6-3
1953 Margot Parker d. A. Luxton 6-3 7-5
1954 (Alison Burton?) Mrs A. Baker d. Margot Parker 7-5 3-6 6-2
1955 S. Collett d. Mrs D. Hales 6-4 6-0
1956 Margot Parker d. Caroline Leather 6-3 6-3
1957 Margot Parker d. Gem Gilbert 4-6 6-2 6-0


* uncertain denomination

A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berlin Championships, Germany (Clay)

Venues: Lawn-Tennis-Turnier-Club (in and around Berlin) until definitive move in 1907 out to Grunewald, a wooded area still within Berlin, where the Rot-Weiss (Red White) Club then came into existence.

The women's German Open was held at the Rot-Weiss Club from 1979 until its demise in 2008. The Steffi Graf Stadium with seating for 7,000 spectators, was opened within the grounds of this club in 2004.

The Championships of Berlin was also called the "Pfingstturnier", or Whitsuntide tournament
After WWII was called "West Berlin International"

(incomplete roll)

1896 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. T. Steinmann 6-3 6-1 6-2
1897 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Antonie Kusenberg Popp 6-3 ret. (the two finalists were sisters)
1898 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Miss Jackson (GB) 6-0 6-0 6-2
1899 Hedwig Rosenbaum (Boh) d. E. Steinmann 2-6 6-2 10-8 6-4
1900 Bertha Kalser (Boh) d. Frl Garnet 6-4 6-2
1901 L. von Simson d. G. Wiebe 6-2 3-6 6-1
1902 Elsie Lane (GB) d. N. Herz walkover
1903 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Nora Cavallar 6-3 6-1
1904 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Paula Gusserow 6-2 6-1
1905 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Nelly Schmoller 6-0 6-3
1906 not held
1907 Emma Koettgen d. F. Foth 6-1 6-1
1908 Dagmar von Krohn d. Mrs White (GB) 9-7 6-4
1909 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Gertrud Mittler 6-1 6-1
1910 Clara Kusenberg von der Schulenburg d. Hedwig Neresheimer 7-5 6-4
1911 Mieken Rieck d. Emma Köttgen 8-6 4-6 6-2
1912 Mieken Rieck d. Gertrud Mittler 6-1 6-3
1913 Gertrud Mittler d. T. Popp 6-1 6-3
1914 Hedwig Neresheimer von Satzger (Hun) d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-8 6-4 6-3
1915-18 not held due to WWI
1919 Hete Kaeber d. Daisy Schultz Uhl
1920 Clara Kusenberg von der Schulenburg
1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Lili de Alvarez (Esp) 6-2 6-0
1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 5-7 6-2
1923 Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Varady (Hun) 6-2 6-1
1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-1 7-5
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 6-0
1926 Kea Bouman (Net) d. Nelly Bamberger Neppach 6-0 7-5
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-3 6-3
1929 Paula Heimann von Reznicek d. Cilly Aussem 7-5 6-3
1930 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 4-6 8-6 6-1
1931 Ida Adamoff (Fra) d. Ilse Weihermann Friedleben 3-6 6-0 6-4
1932 Hilde Krahwinkel d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-4 6-1
1933 Hilde Krahwinkel d. Marie Luise Horn 3-6 6-4 6-2
1934 Marie Luise Horn d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-2
1935 not held
1936 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Nelly Adamson (Bel) 6-2 6-0
1937 Hilda Krahwinkel Sperling (Den) d. Annelies Ullstein 6-0 6-3
1938 Totte Zehden d. Gracyn Wheeler (US) 6-2 6-8 6-1

1950 Thelma Coyne Long (Aus) d. Inge Pohmann 6-3 6-3

1954 Silvana Lazzarino (Ita) d. Elena Lehmann (Arg) 6-1 6-4
1955 Bibbi Gullbrandsson Sanden (Swd) d. Marica Crnadak (Yug) 6-3 6-4
1956 Erika Obst Vollmer d. Heather Nicholls Brewer (GB) 4-6 6-4 6-2
1957 Jenny Staley Hoad (Aus) d. Mary Bevis Hawton (Aus) 6-1 7-5
1958 Edda Buding d. Lucia Bassi (Ita) 6-2 6-0
1959 Sandra Reynolds (SA) d. Maria Bueno (Bra) 7-5 6-2
1960 (June) Yola Ramirez (Mex) d. Inge Pohmann 6-4 6-0
1960 (Aug) Yola Ramirez (Mex) d. Inge Pohmann 7-5 6-4
1961 Angela Mortimer (GB) d. Margot Dittmeyer 6-2 6-1
1962 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 8-6 3-6 6-2
1963 (June) Margaret Smith (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-2 7-5
1963 (August) Almut Sturm d. Kaye Dening (Aus) 2-6 6-1 6-2 *
1964 Margaret Smith (Aus) d. Helga Schultze 6-2 6-1
1965 Helga Schultze d. Jill Blackman (Aus) 6-4 6-8 6-1
1966 Sonja Pachta (Aut) d. Almut Sturm 6-2 8-6
1967 Pat Walkden (Rho) d. Helga Schultze 6-2 1-6 6-2
1968 Helga Schultze d. Margaret Smith Court (Aus) 6-1 7-5
1969 Karen Krantzcke (Aus) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-1 6-2
1970 Virginia Wade (GB) d. Helga Niessen 10-8 6-1
1971 Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 7-5 1-6 6-3

1974 Helga Schultze Hoesl d. Raquel Giscafre (Arg) 6-4 6-0


* a 2nd edition in 1963, called "Berlin International" , but I don't know in which venue.


From a starting contribution by Newmark

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berlin, Germany (Clay)


Events below are listed by location:


Blau-Weiss Club

(incomplete roll)

1924 Hete Kaeber d. Elsebeth Brehm (Den) 8-6 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Daisy Schultz Uhl 6-0 6-2
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Amalie Schurig 6-2 6-1
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 4-6 6-1 6-2
1928 Ilse Weihermann Friedleben d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 8-6
1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 1-6 10-8 6-1
1930 Hilde Krahwinkel d. Klara Hammer 6-2 6-3

1932 Anne Peitz d. Ilse Weihermann Friedleben 6-3 6-3
1933 Anne Peitz Schneider d. Edith Sander 7-5 6-1
1934 Cilly Aussem d. Anne Peitz Schneider 6-0 6-3
1935 Nelly Adamson (Bel) d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-3 6-1

1937 Totta Zehden d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 3-6 6-3 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Else Stockel Hollis (Den) 10-8 6-3
1939 Alice Florian (Yug) d. Minni Hein Muller (Tch) 9-7 4-6 6-2

1956 Dottie Head Knode (US) d. Margot Dittmeyer 5-7 6-3 6-3

1960 Bernice Carr Vukovich (RSA) d. Edda Buding 12-10 6-4

------

Borussia LTC

(incomplete roll)

1923 Nelly Bamberger Neppach d. Lili de Alvarez (Esp) 6-4 4-6 6-2
1924 Toni Weihermann d. Nelly Bamberger Neppach 6-4 3-6 6-3

1926 Hete Kaeber d. Frau Littmann 6-4 6-1

1928 Nelly Bamberger Neppach d. Hete Kaeber Stitzel 6-3 6-2
1929 Daisy Schultz Uhl d. Irma Kallmeyer 6-4 3-6 6-4

1931 Klara Hammer d. Else Koehne 6-1 6-2
1932 Paula Heimann von Reznicek d. Nelly Bamberger Neppach 8-6 9-11 6-2
1933 Paula Heimann Stuck d. Margarethe Käppel 6-2 6-3
1934 Gisela Enger d. Frl Ewen 5-7 6-4 6-2
1935 Gisela Enger d. Frau Blumenthal 6-3 6-4

1937 Ursula Rosenow d. B. Bergengruen 6-4 7-5

1939 Magda Berescu (Rom) d. E. Stancescu (Rom) 4-6 6-4 6-4

------

Gelb-Weiss Club

(incomplete roll)

1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Kea Bouman (Net) 6-1 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Hete Kaeber 6-0 6-3
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann von Reznicek 6-8 6-3 6-3
1927 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach in 3 sets
1928 Paula Heimann von Reznicek d. Cilly Aussem 6-2 6-3

1930 Nelly Bamberger Neppach d. Frl Kroehne 6-2 6-0
1931 Irma Kallmeyer d. Nelly Bamberger Neppach 6-1 6-4
1932 Irma Kallmeyer d. Anja Carnatz 6-4 6-4
1933 Marie Luise Horn d. Lisa Fabian 6-3 6-2

------

Schlittschuh-Club ( Ice Skating Club ) nowadays International Club

(incomplete roll)

1924 Irma Kallmeyer d. Hete Kaeber, walkover
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Irma Kallmeyer 6-1 6-2
1926 Paula Heimann von Reznicek d. Elsebeth Brehm (Den) 6-1 6-2
1927 Paula Heimann von Reznicek d. Irma Kallmeyer 7-5 5-7 6-2
1928 Irmgard Rost d. Irma Kallmeyer 6-3 6-4
1929 Nelly Bamberger Neppach d. Irma Kallmeyer 6-0 retired
1930 Nelly Bamberger Neppach d. May Kozeluhova (Tch) 7-5 6-1

1937 Gisela Enger d. Rosl Kraus (Aut) 6-1 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bermuda Championships, Hamilton

(incomplete roll)

An open tournament was first held in Hamilton, Bermuda, in early March of 1913, when the competitors included a number of English and American players. This first tournament featured a women's singles event, but no top players took part in the Bermuda Championships until the early 1920s.

The Bermuda Championships were usually held outdoors during the early part of the year, in the capital, Hamilton. The surface used seems was hard in the early years, and clay from 1932 when a new stadium was built.

In 1950s-1960s it isn't clear if the denominations "Bermuda Invitation" and "Bermuda International" were always related to the "Bermuda Championships".

1913 Bessie Gosling Harvey d. Mary Gray [score?]
1914 Bessie Gosling Harvey d. Marion Cresswell, walkover
1915

1922 Marie Wagner d. Miss Yuillo 6-0 3-6 6-1
1923 Mayme McDonald d. Gladys Hutchings 6-4 6-4
1924 Mollie Thayer d. Gladys Hutchings 8-6 6-4
1925 Mary Hart McIlquham (GB) d. Joan Reid-Thomas (GB) 6-2 6-0
1926 Martha Bayard d. Gladys Hutchings 6-2 6-2
1927 Martha Bayard d. Penelope Anderson 6-2 2-6 6-1
1928 Alice Francis d. Gladys Hutchings 6-3 6-1
1929 Penelope Anderson d. Mary Harland (GB) 7-9 6-4 6-2
1930 Edith Sigourney d. Penelope Anderson 2-6 6-3 8-6
1931 Sarah Palfrey d. Marjorie Morrill 6-3 6-2
1932 Sarah Palfrey d. Betty Nuthall 6-4 4-6 6-4
1933 Virginia Rice d. Virginia Hilleary 10-8 6-3
1934 Marjorie Sachs d. Penelope Anderson McBride 5-7 6-4 6-2
1935 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Dorothy Andrus, walkover
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Norma Taubele 6-2 8-6
1937 Helen Pedersen d. Penelope Anderson McBride 6-1 6-2
1938 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Marjorie Gladman van Ryn 3-6 6-4 6-2
1939 Helen Bernhard d. Pauline Betz 6-3 7-5
1940 Sarah Palfrey Fabyan d. Pauline Betz 6-2 6-4
1941 Gladys Hutchings d. Barbara Robinson Freisenbruch 5-7 6-3 7-5
1942
1943
1944 Barbara Robinson Freisenbruch d. Gladys Hutchings 6-1 6-3
1945
1946
1947 Doris Hart d. Barbara Scofield 6-2 9-7
1948 Doris Hart d. Patricia Canning Todd 4-6 6-1 6-2
1949 Dottie Head d. Nancy Chaffee 6-2 6-1
1950 Betty Rosenquest d. Helen Pedersen Rihbany 5-7 6-3 6-4
1951 Beverly Baker d. Barbara Scofield 9-7 7-5 "Bermuda Invitation"
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-4 6-0 "Bermuda International"
1953 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 9-7 4-6 6-1 "Bermuda Invitation"
1954 Heather Nicholls Brewer d. Kay Hubbell 6-2 6-3 "Bermuda Invitation"
1955 Sheila Gosling d. J. Pollitt 2-6 6-3 6-1 "Bermuda Invitation"
1956 Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2 6-3 "Bermuda International"
1957 Sheila Gosling d. Mrs J. Jones 6-2 6-1

1959 [Coral Beach] Barbara Scofield Davidson d. Elizabeth Coleman 6-2 6-4 "Bermuda Invitation"

1961 [Coral Beach] Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-0 6-3 "Bermuda Invitation"

1964 [?] Barbara Scofield Davidson d. Jean French 6-1 6-1 "Bermuda Invitation"
1965 [Coral Beach] Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-4 7-5 "Bermuda Invitation"
1966 [Coral Beach] Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-1 6-2 "Bermuda Invitation"


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bexhill-on-Sea, East Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1908 Mrs Wallich d. Mrs Lowndes, walkover (First edition)

1910 C.M.S. Foster d. Miss Woods 6-2 6-2
1911 Emmeline Ward Warburg d. Miss Hemmant 6-4 6-2
1912 event abandoned at semi-final stage due to bad weather
1913 Beryl Tulloch d. Madeline Fison 6-2 6-1
1914-19 not held due to WWI
1920 Phyllis Howkins d. Agnes Daniell Tuckey 3-6 7-5 6-3
1921 Phyllis Howkins d. Dorothy Kemmis-Betty 6-2 3-6 10-8
1922 Phoebe Holcroft d. Christine Tyrrell 6-1 6-3
1923 Phoebe Holcroft d. Christine Tyrrell 6-3 6-3
1924 Phoebe Holcroft d. N. Harries 6-1 6-0
1925 Phoebe Holcroft Watson d. Phyllis Howkins Covell 6-2 6-2
1926 Phoebe Holcroft Watson d. Madge Valantine 6-2 6-1
1927 Phoebe Holcroft Watson d. Peggy Saunders 6-4 7-5
1928 Phoebe Holcroft Watson d. Christine Tyrrell 6-1 6-1
1929 Beatrice Feltham d. P. Kiernander 6-2 6-0
1930 Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 8-6 3-6 6-3
1931 Beatrice Feltham d. Christine Tyrrell 6-0 6-2
1932 Mrs Martin and Christine Tyrrell divided the prizes
1933 Phyllis Mudford King d. Gladys Osborne 6-1 6-1
1934 Gladys Osborne d. Katherine Keith-Steele 8-6 6-2
1935 Freda Scott d. Leila Row (Ind) 3-6 6-3 6-1
1936 Anita Lizana d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-3
1937 Jean Saunders d. Gem Hoahing 6-3 6-3
1938 Gem Hoahing d. Jean Saunders 6-3 7-5
1939-45 not held due to WWII


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bi-State Tournament, Louisville, Kentucky, US

Comprising States of Kentucky and Ohio.

An asterisk (*) indicates that the holder did not defend her title, so there was no Challenge Round in that year, the winner of the All-Comers' Final becoming the new champion.

(incomplete roll)

1910 only Doubles?
1911 Helen McLaughlin d. Barbara Potter 6-3 6-3
1912 May Sutton d. Helen McLaughlin 6-1 6-2
1913 Ruth Sanders d. Mary Shreve Lyons 6-1 6-2

1915 Mary Shreve Lyons d. Madelle Lyons default *

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biarritz, France (Clay)

Early it had the denomination "Championnats de la Cote Basque".
From 2003 is named Open GDF Suez and is held at Biarritz Olympique Tennis, Parc des Sports d'Aguilera.

(incomplete roll)

1920 Germaine Le Conte d. Nanette Le Besnerais 6-2 6-8 6-2

1922 (??) Germaine Le Conte d. Cintrat, walkover "Championnats de la Cote Basque"
1922 (Sep) Marguerite Broquedis Billout d. Germaine Le Conte 1-6 6-3 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Germaine Le Conte, walkover
1924 Daisy Speranza Wyns d. Germaine Le Conte 6-3 6-3
1925 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-0 6-0

1927 Jeanne Peyré d. Nanette le Besnerais 6-3 1-6 6-1
1928 Cilly Aussem (Ger) d. Jeanne Peyré 6-2 6-1
1929 Simone Passemard Mathieu d. Marguerite Broquedis Bordes 6-4 6-3 , TC de Chiberta
1930 (Apr 20) Simone Passemard Mathieu d. Jeanne Peyré 6-4 6-2 , courts d'Aguilera
1930 (Apr 27) in final Arlette Neufeld , TC de Chiberta

1933 Simone Iribarne d. Jeanne Peyré 3-6 6-1 6-0

1954 Angela Salvet d. Suzanne Schmidt 6-2 7-5

1956 Florence de la Courtie d. Janine de la Giroday 6-3 8-6
1957 Pat Ward (GB) d. Susan Partridge Chatrier 5-7 6-2 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Susan Partridge Chatrier 6-2 6-

1963 Rosie Reyes Darmon d. Solange Galtier 8-6 6-8 6-1

2003 Zuzana Ondraskova (Cze) d. Natalia Gussoni (Arg) 6-0 6-3
2004 Bahia Mouhtassine (Mar) d. Laura Pous-Tio (Esp) 6-4 7-6
2005 Martina Muller (Ger) d. Timea Bacsinszky (Swi) 4-6 7-6 6-2
2006 Stephanie Cohen-Aloro d. Madalina Gojnea (Rou) 6-7 6-4 6-4
2007 Pauline Parmentier d. Selima Sfar (Tun) 6-2 6-4
2008 Kathrin Woerle (Ger) d. Selima Sfar (Tun) 6-1 6-3
2009 Julia Goerges (Ger) d. Ekaterina Dzehalevich (Blr) 7-5 6-0
2010 Julia Goerges (Ger) d. Sophie Ferguson (Aus) 6-2 6-2
2011 Pauline Parmentier d. Patricia Mayr-Achleitner (Aut) 1-6 6-4 6-4
2012 Romina Oprandi (Swi) d. Mandy Minella (Lux) 7-5 7-5
2013 Stephanie Vogt (Lie) d. Anna Karolina Schmiedlova (Svk) 1-6 6-3 6-2
2014 Kaia Kanepi (Est) d. Teliana Pereira (Bra) 6-2 6-4


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blackheath SEE Kent County Championships

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Blue Gray Championships, Montgomery, Alabama, US

(incomplete roll)

1949 Elinor Shaw d. Ewing McAllester 6-4 8-6

1953 Jean Clarke d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-4 6-4
1954 Jean Clarke d. Pat Stewart 6-3 6-3
1955 Yola Ramirez (Mex) d. Jean Clarke 7-9 6-3 6-3
1956 Karol Fageros d. Yola Ramirez (Mex) 6-3 6-3

1958 Owen McHaney d. Martha Hernandez 8-6 6-4
1959 Carol Hanks d. Marie Martin (Aus) 6-4 7-5
1960 Susan Butt d. Linda Vail 6-2 6-2
1961 Roberta Alison d. Mary Habicht (Bra) 6-4 2-6 6-1

1963 Justina Bricka d. Stephanie DeFina 3-6 8-6 6-2
1964 Roberta Alison d. Becky Vest 6-0 6-4
1965 Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-0
1966 Becky Vest d. Linda Tuero 6-3 2-6 6-2

1968 Linda Tuero d. Emilie Burrer 6-0 6-4

1972 Pat Bostrom d. Bev Barger 6-4 6-2

1977 Kate Latham d. Kathy Kuykendall 7-6 6-2

Last edited by Jimbo109 : Today at 05:29 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:40 PM   #5
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
B 2
*****************************************

Bognor Regis SEE West Sussex Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogotŕ, Colombia (Clay)

Denomination: Colsanitas Cup
Until '97 it was a Satellite tournament

1993 Sumara Passos (Bra) d. Cecilia Hincapié
1994 Cecilia Hincapié d. Fabiola Zuluaga 6-4 6-3
1995 Luciana Tella (Bra) d. Miriam D’Agostini (Bra)6-3 7-6
1996 Fabiola Zuluaga d. Gloria Pizzichini (Ita) 6-4 6-3
1997 Corina Morariu (US) d. Lenka Nemeckova (Cze) 6-2 6-3
1998 Paola Suarez (Arg) d. Sonya Jeyaseelan (Can) 6-3 6-4
1999 Fabiola Zuluaga d. Christina Papadaki (Gre) 6-1 6-3
2000 Patricia Wartusch (Aut) d. Tathiana Garbin (Ita) 4–6 6–1 6–4
2001 Paola Suarez (Arg) d. Rita Kuti-Kis (Hun) 6-2 6-4
2002 Fabiola Zuluaga d. Katarina Srebotnik (Slo) 6-1 6-4
2003 Fabiola Zuluaga d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-3 6-2
2004 Fabiola Zuluaga d. Maria Sanchez-Lorenzo (Esp) 3–6 6–4 6–2
2005 Flavia Pennetta (Ita) d. Lourdes Dominguez-Lino (Esp) 7-6 6-4
2006 Lourdes Dominguez-Lino (Esp) d. Flavia Pennetta (Ita) 7-6 6-4
2007 Roberta Vinci (Ita) d. Tathiana Garbin (Ita) 6-7 6-4 0-3 ret.
2008 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Maria Emilia Salerni (Arg) 6-0 6-4
2009 Maria José Martinez-Sanchez (Esp) d. Gisela Dulko (Arg) 6-3 6-2
2010 Mariana Duque-Marino d. Angelique Kerber (Ger) 6-4 6-3
2011 Lourdes Dominguez-Lino (Esp) d. Mathilde Johansson (Fra) 2-6 6-3 6-2
2012 Laura Arruabarrena-Vecino (Esp) d. Alexandra Panova (Rus) 6-2 7-5
2013 Jelena Jankovic (Srb) d. Paula Ormaechea (Arg) 6-1 6-2
2014 Caroline Garcia (Fra) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-3 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bohemia, Moravia and Silesia Championships, or Czech Crown Championships?, Prague (Clay)

Venue: I. Cesky LTK (First Czech LTC) at Stvanice Island.

We are still uncertain about the exact or prevalent denomination of this event, that was probably the precursor to the "Czechoslovakian Championships". It was held at the same tournament as the "Championships of Prague" and it shouldn't be confused with the "Bohemian Championships", held sometimes as part of the "Austrian Championships" tournament during these years.

An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.

1895 Milada Cifkova
1896 Milada Cifkova
1897 H.F. Gerard
1898 Milada Cifkova d. Baroness Albina Spens-Boden ??
1899 Mrs M. Cingrosova-Petakova
1900 Mrs M. Cingrosova-Petakova
1901 G. Wacker
1902 Emmy Matuch (Aut)
1903 Emmy Matuch (Aut) d. Frau Glaser 6-2 7-5
1904 Hedwiga Oesterreichova Rosenbaumova d. Frl Stöhr 6-3 6-1
1905 Sibyl Speed (GB) d. Frl Stöhr 6-0 6-1 *
1906 Emmy Matuch (Aut) d. Frau Weinzettel 6-0 4-6 6-3
1907 Hedwig Neresheimer (Ger)
1908 Mrs O. Garrickova-Masarykova
1909 Mrs O. Garrickova-Masarykova
1910 Emmy Matuch (Aut)
1911 Valborg Bjurstedt (Nor)
1912 No women's events held
1913 V. Schmidt
1914 V. Schmidt
Event discontinued

Thanks to Elegos7 and Newmark401 for their spurs and contributions to clear this tournament.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bohemian Championships, Prague (Clay)

Held sometimes as part of the "Austrian Championships"

(incomplete roll)

1894 A. von Stoninka Holodow d. Hedwig Oesterreichova Rosenbaumova 5-7 6-3 ret. "1st edition"
1895 Countess Karolina Chotkova von Nostitz d. Hedwig Oesterreichova Rosenbaumova 6-4 6-4
1896 Milada Cifkova d. G. Rössler 6-2 3-6 6-3 6-3

1898 (Marie?) Bertrand d. Frl Schmidt 6-3 6-0
1899 Baroness Leopoldine von Ringhoffer d. Bertha Kalser 6-2 2-6 6-4 *
1900 Bertha Kalser d. Mimi Hlawatsch 6-3 6-3
1901 Elsie Lane (GB) d. Bertha Kalser 6-3 6-2
1902 M. Masha d. Frl Hlawatsch 4-6 6-4 8-6

1907 Hedwig Neresheimer (Ger) d. Emmy Matuch 4-6 6-3 6-4

1946 [Tabor] (Olga?) Miskova d. Mrs Solcova 6-1 6-3


* some doubt because the "Prager Tagblatt" writes that Bertha Kalser was the title holder.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bol, Croatia (Clay)

Until '94 it was a Future, except the second edition in '91. From 1995, when was held in Zagreb, it was valid as Croatian Open (perhaps with the exception of 1996).

1987 Jana Pospisilova (Tch) d. Karin Kschwendt (Aut) 6-3 6-3
1988 Andrea Strnadova (Tch) d. Jitka Dubcova (Tch) 3-6 6-3 6-3
1989 Barbara Mulej (Yug) d. Heleen Van der Berg (Net) 3-6 6-3 7-6
1990 Barbara Mulej (Yug) d. Andreea Vanc (Rom) 6-4 6-0
1991 (Mar) Sofie Albinus (Den) d. Nadine Ercegovic (Yug) 6-2 6-4
1991 (Apr) Sandra Cecchini (Ita) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-4 3-6 7-5
1992 not held
1993 Laura Montalvo (Arg) d. Svetlana Krivencheva (Bul) 6-0 6-4
1994 Ivona Horvat d. Blanka Kumbarova (Cze) 6-0 6-2
1995 Sabine Appelmans (Bel) d. Silke Meier (Ger) 6-4 6-3 in Zagreb
1996 Gloria Pizzichini (Ita) d. Silvija Talaja 6-0 6-2
1997 Mirjana Lucic d. Corina Morariu (US) 7-5 6-7 7-6
1998 Mirjana Lucic d. Corina Morariu (US) 6-2 6-4
1999 Corina Morariu (US) d. Julie Halard Decugis (Fra) 6-2 6-0
2000 Tina Pisnik (Slo) d. Amélie Mauresmo (Fra) 7-6 7-6
2001 Angeles Montolio (Esp) d. Mariana Diaz-Oliva (Arg) 3-6 6-2 6-4
2002 Asa Carlsson Svensson (Swe) d. Iva Majoli 6-3 4-6 6-1
2003 Vera Zvonareva (Rus) d. Conchita Martinez-Granados (Esp) 6-1 6-3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bonn, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1905 Lucie Bergmann d. Luise Berton 6-2 6-1
1906 Lucie Bergmann d. G. von Loe 6-1 6-0
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Hedwig Neresheimer 7-5 1-6 6-3
1908 Dagmar von Krohn d. von Helmolt 6-0 6-1
1909 Hedwig Neresheimer d. Mieken Rieck 6-1 4-6 8-6
1910 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Marthe Trasenster (Bel) 6-2 6-1

1912 Anita Heimann Lent d. Weber 4-6 7-5 6-3
1913 Mieken Rieck d. Anna Weihermann 6-1 6-0
1914 Lilly Salin d. Renoldi 6-2 6-2
1915-19.. not held

1921 Guilleret d. Mme Powers 6-3 4-6 6-1

1931 Ruth Kohnert d. Hilde Weihe 6-0 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Border State Championships, East London, South Africa

(incomplete roll)

1934 Molly Miles *
1935 Molly Miles
1936 Molly Miles
1937 Molly Miles
1938 Molly Miles
1939 Mrs I. Baikie d. J. Wood 7-5 7-5
1940-1945 not held due to WWII
1946 Nora Street Farrer **
1947 Nora Street Farrer
1948 (Dec) Mrs F. Bowyer d. Curlewis 7-5 3-6 6-3
1949 (Jan '50?) (Ruth Smith?) Stevens d. Mrs F. Bowyer 6-4 6-4
1950 Mrs S. Smit
1951 Mrs Anne Pretorius d. Solvieg Glietenberg
1952 Mrs Anne Pretorius
1953 not held
1954 (Jan?) Hazel Redick Smith d. Jean Forbes 7-5 8-6
1955 (Jan) Beryl Nicholas Bartlett d. Gwendy Love 6-2 6-2
1956 (Jan?) Beryl Nicholas Bartlett d. Gwendy Love 6-1 6-1 (or 6-3 6-4)
1956 (Dec) Beryl Nicholas Bartlett d. Bernice Carr 10-8 1-6 6-1
1957 not held
1958 (Jan?) Gwendy Love d. Bernice Carr Vukovich 6-4 4-6 6-4
1959 (Jan 3) Bernice Carr Vukovich d. Dora Kilian Shaw 2-6 6-3 6-4
1960 (Jan 2) Bernice Carr Vukovich d. Valerie Koortzen Forbes 6-3 6-3
1961 (Jan?) Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 3-6 7-5 6-1
1962 (Jan 6) Renee Schuurman d. Chistine Truman (GB) 6-4 8-6
1963 (Jan 5) Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 9-7 0-6 10-8
1964 (Jan?) Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-4
1965 (Jan 9) Francoise Durr (Fra) d. Ingrid Frohling 1-6 6-1 9-7
1966 (Jan 8) Annette Van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 2-6 8-6
1966 (Dec 31) Virginia Wade (GB) d. Pat Walkden 6-3 6-4
1967 (Dec 23) Virginia Wade (GB) d. Pat Walkden 6-1 4-6 6-4
1968 not held
1969 (Jan 1) Virginia Wade (GB) d. Winnie Shaw (GB) 6-1 3-6 6-1
1969 (Dec 27) Peaches Bartkowicz (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
1970 (Dec) Ceci Martinez (US) d. Tory Ann Fretz (US)
1971 (Dec 25) Ilana Kloss d. Linda Tuero (US) 6-3 6-2
1972 not held
1973 (Jan 6) Alison McMillan d. Linky Boshoff 3-6 6-0 6-2
1974 (Jan 6) Linky Boshoff d. Ilana Kloss 7-5 6-1
1974 (Dec 7) Brigitte Cuypers d. Annette Van Zyl DuPlooy 3-6 7-6 6-1
1975 Greer Stevens d. Brigitte Cuypers 6-3 6-4
1976 Yvonne Vermaak d. Sue Mappin (GB) 6-3 2-6 6-2
1977 (Dec?) Elizabeth Truter Vlotman d. Alison McMillan 7-5 6-2
1978 (Dec?) not completed
1979 Alison McMillan McDade d. L. Zietsman 6-3 6-2
1980 (Dec 17) Rene Uys d. Elizabeth Gordon 6-4 6-3
1981 Jennifer Mundel d. Susan Rollinson 7-6 7-5

* Mrs L. Miles
** Mrs S. Farrer

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bordighera, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1913 E. White (GB) d. M. Towler (GB) 6-4 6-2
1914 Margaret Tripp (GB) d. Sissons (GB) default

1922 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 8-6 6-0
1923 Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1924 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Dorothy Holman (GB) 6-2 6-2
1925 Dorothy Holman (GB)
1926 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Honor Woolrych (GB) walkover
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Lumley-Ellis (GB) 6-3 6-3
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio 6-4 6-1
1929 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio 6-3 6-2
1930 final: Lucia Valerio vs Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1931 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 5-7 6-4 6-4
1932 Ucci Manzutto d. Miss Redmayne 6-1 6-2
1933 Peggy Scriven (GB) d. Ida Adamoff (Fra) 6-2 6-0
1934 Muriel Thomas (GB) d. Lucia Valerio 8-6 3-6 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Cilly Aussem (Ger) 6-3 6-2
1936 Ivana Orlandini d. Marcelle Aubin (Sui) 6-4 6-3
1937 Totte Zehden (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-4 6-4
1938 Peggy Scriven (GB) d. Hella Kovac (Yug) 6-4 8-6
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Alice Florian (Yug)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Boston SEE Longwood Tournament

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Boulogne-sur-Mer, France (Clay)

In the early years a Challenge Round was instituted. An asterisk (*) indicates that the holder was not defending her title, so the last match was an All-Comers' Final.

(incomplete roll)

1888 Mrs Knock (GB) d. Miss Hick (GB) 2-6 6-2 7-5

1891 May Arbuthnot (GB) d. Constance Langley Smith (GB) 6-3 7-9 6-3
1892 H. Froome (GB) d. Bigwood (GB) 6-0 6-3 6-2 *
1893 J. Corder (GB) d. Mrs White (GB) 6-0 6-0 6-2 *
1894 Lottie Paterson (GB) d. Marsh (GB) 6-0 6-1 *
1895 Lottie Paterson (GB) d. Gould (GB) 6-1 6-0
1896 Lottie Paterson (GB) d. F. Gould (GB) 6-0 6-0
1897 F. Gould (GB) d. Ms Harvey (GB) 6-1 6-3 *
1898 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. F. Gould (GB) 6-1 6-0
1899 H. Froome (GB) d. Henrietta Govey Horncastle (GB) default
1900 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. H. Froome (GB) 6-3 6-0
1901 Henrietta Govey Horncastle (GB) d. Adine Masson 6-8 retired
1902 Winifred Longhurst (GB) d. Henrietta Govey Horncastle (GB) default
1903 Edith Austin Greville (GB) d. Beryl Tulloch (GB) 6-0 6-2 *
1904 F.L. Nockolds d. H. Clayden 7-5 6-0 6-4 [score needs verification]
1905 M. Wright (GB) d. Mrs Galloway (GB) 3-6 6-4 2-0 retired
1906 M. Wright (GB) d. Maidment 6-1 6-2
1907 Mrs Galloway (GB) d. M. Wright 6-2 0-6 6-3
1908 A.M. Fergus (GB) d. M. Towler (GB) 6-1 6-2
1909 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. AM Fergus (GB) 8-6 7-5
1910 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. M. Wright (GB) 6-3 9-7
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Mlle Dibos 6-1 6-1
1912 Beryl Tulloch (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-3 4-6 6-3
1913 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs Holloway (GB) 6-3 3-6 6-2
1914-1918 not held
1919 Holmes d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 15-13 5-7 7-5
1920 Suzanne Lenglen d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-0 6-0
1921 Madeline Fisher O'Neill (GB) d. M. Wright (GB) 6-3 6-2
1922 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-4 6-1
1923 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs W.P. Keays (Ind) 6-4 6-1

1926 Colette de Fontvillard d. Simone Barbier 6-3 6-3
1927 Simone Barbier d. Mme M. Bernard 7-5 6-2
1928 Mme M. Bernard d. Miss Bunyer-Smith (?)* 6-3 5-7 6-1

1930 Mme M. Bernard d. Cécile Durand-Mercier 8-6 6-4

1932 Cécile Durand-Mercier d. Anne-Marie Sergeant 3-6 6-3 6-4
1933 Cécile Durand-Mercier d. Sergeant
1934 Francine Chandon-Moët d. Cécile Durand-Mercier 6-1 5-7 6-3

1937 Mme M. Bernard d. Janine Floquet 6-1 6-3


* This name needs to be verified.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bournemouth
SEE British Hard Court Championships
SEE Hampshire Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bratislava City Cup, Slovakia (Clay)

(incomplete roll)

1959 Vera Puzejova
1960 Angela Mortimer (GB) d. Vera Puzejova 6-1 6-4
1961 Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-1 6-3
1962 Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-3 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova
1964 Elizabeth Starkie (GB) d. Dora Schuster (Aut) 6-3 6-0
1965 Vlasta Kodesova Vopickova
1966 Jitka Horcickova Volavkova d. Marie Neumannova 6-4 7-5
1967 Vlasta Kodesova Vopickova
1968 not held


Posted by Pete7

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bremen SEE German Covered Court Championships


Bremen Championships, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1903 Hilda Meyer d. A. Glardon 6-3 6-1

1911 Mieken Rieck d. Hedwig Neresheimer 6-4 4-6 6-2

1913 Mieken Rieck d. M. Wagener 6-2 6-1

1925 Annemarie Buss d. M. Herbst 7-9 6-3 6-3
1926 Else Klatte d. M. Herbst 6-4 4-6 7-5
1927 Ellen Hoffmann d. Frl Frese 6-4 6-2
1928 Frl Frese d Annemarie Buss 8-6 1-6 6-2
1929 Nelly Gassmann Stephanus d. Frl Schem 6-4 6-1
1930 Frl Herbst d. Frl Strauch 8-6 6-1

1932 Annemarie Buss d. Nelly Gassmann Stephanus 7-5 6-0
1933 Annemarie Buss d. M. Herbst 6-1 5-7 6-2
1934 Annemarie Buss d. Frl Bornemann 8-6 6-1
1935 Frl Othberg-Krüger d. Annemarie Buss 2-6 9-7 retired
1936 Eva Wedekind d. Irmgard Rost 8-6 6-2
1937 Thilde Hamel d. Annemarie Buss 3-6 6-3 retired
1938 Anneliese Frisch Timme d. Annemarie Buss 6-3 retired *
1939 Anneliese Frisch Timme d. Annemarie Buss 6-3 retired *

1965 Helga Niessen d. Almut Sturm 6-0 6-2 valid as North Germany Champs.

1969 Heide Schildknecht Orth d. Helga Niessen 0-6 6-3 6-4


* Probably 1938 or 1939 is wrong.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Breslau Championships SEE Wroclaw

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brighton SEE Sussex Championships


Brighton, England (Indoors)


1978 Virginia Ruzici (Rom) d. Betty Stove (Net) 5-7 6-2 7-5
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-3 6-3
1980 Chris Evert d. Martina Navratilova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1981 Sue Barker d. Mima Jausovec (Yug) 4-6 6-1 6-1
1982 Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-1 6-4
1983 Chris Evert Lloyd (US) d. Jo Durie 6-1 6-1
1984 Sylvia Hanika (Frg) d. Joanne Russell (US) 6-3 1-6 6-2
1985 Chris Evert Lloyd (US) d. Manuela Maleeva (Bul) 7-5 6-3
1986 Steffi Graf (Frg) d. Catarina Lindqvist (Swe) 6-3 6-3
1987 Gabriela Sabatini (Arg) d. Pam Shriver (US) 7-5 6-4
1988 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva Fragničre (Swi) 6-2 6-0
1989 Steffi Graf (Frg) d. Monica Seles (Yug) 7-5 6-4
1990 Steffi Graf (Ger) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 6-3
1991 Steffi Graf (Ger) d. Zina Garrison (US) 5-7 6-4 6-1
1992 Steffi Graf (Ger) d. Jana Novotna (Tch) 4-6 6-4 7-6
1993 Jana Novotna (Cze) d. Anke Huber (Ger) 6-2 6-4
1994 Jana Novotna (Cze) d. Helena Sukova (Cze) 6-7 6-3 6-4
1995 Mary Joe Fernandez (US) d. Amanda Coetzer (SA) 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brisbane SEE Queensland Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bristol SEE West of England Championships

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Columbia Championships, Victoria, Canada

(incomplete roll)

1896 M. Goward d. Mrs Burton

1900 Kitto d. M. Goward
1901 M. Goward d. Kitto 12-10 6-2
1902 M. Goward d. Mrs Byron Johnson 8-6 6-2

1906 Alice Ryan (US) d. Marion Pitts
1907 Elizabeth Ryan (US) d. Beckett 6-1 6-2

1913 Miss McDermott d. Marion Pitts 6-2 8-6
1914 Lawson d. Miss McDermott 6-1 4-6 6-3

1920 Lawson d. Helen Baker (US) 6-4 6-3
1921 Marjorie Leeming d. Lawson 4-6 6-3 6-1
1922 Mrs Diamond d. Marjorie Leeming 6-3 6-3
1923 Marjorie Leeming d. Mrs Diamond 6-4 6-1
1924 Winifred Suhr (US) d. Marjorie Leeming 6-3 1-6 8-6 *
1925 Marjorie Leeming
1926 Marjorie Leeming

1931 Edith Cross (US) d. Olive Wade 7-5 6-4
1932 Gracyn Wheeler (US) d. Mary Campbell 6-2 7-9 7-5
1933 Mary Campbell d. Dorothy Bundy (US) 6-0 2-6 6-4
1934 Gussie Raegner (US) d. Eleanor Young 3-6 6-4 6-2

1936 Virginia Wolfenden (US) d. Eleanor Young 6-4 6-3
1937 Ruby Bishop Bixler d. Virginia Wolfenden (US) 6-4 4-6 7-5
1938 Eleanor Young d. Kay Staples (US)
1939 Jean Milne d. May Doeg (US) 12-10 3-6 6-2

1955 June Fitzpatrick (Irl)

1968 Alice Luthy Tym (US) d. Candy Douglas 6-0 6-2


* according the British Columbia Sports Hall of Fame, Marjorie Leeming won in 1924.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Covered Court Championships, London

Until 1894 at Hyde Park Club, from 1895 to 1968 at Queen's Club, from 1969 at Wembley Arena.
Traditionally held in spring, but from 1926 to 1938 swapped date with "London Covered Court Championships" and was held in october. After WWII it continued to be played in autumn until 1958, when began playing again in february or march. From 1963 in autumn again.

The Challenge Round was abolished in 1923. An asterisk (*) indicates that the defending champion did not take part in the tournament, the match in question therefore being an All-Comers’ Final.

In 1924 was merged with "London Covered Court Championships" held in October, the winners succeeding to both titles.
In 1968 was also a leg of the "Dewar Cup" series.

1890 May Jacks d. Maud Shackle 6-0 6-1
1891 Maud Shackle d. May Jacks 7-5 6-2
1892 Maud Shackle d. May Arbuthnot 6-3 3-6 6-2
1893 Maud Shackle d. May Arbuthnot 6-2 1-6 7-5
1894 Edith Austin d. May Arbuthnot 2-6 6-4 7-5 *
1895 Charlotte Cooper d. Edith Austin 6-4 3-6 6-1
1896 Edith Austin d. Charlotte Cooper 6-2 3-6 6-3
1897 Edith Austin d. Ruth Dyas 9-11 6-4 12-10
1898 Edith Austin d. Ruth Pennington-Legh 6-3 2-6 6-2
1899 Edith Austin d. Charlotte Cooper 6-2 6-4
1900 Toupie Lowther d. Edith Austin Greville 2-6 7-5 6-4
1901 Blanche Bingley Hillyard d. Toupie Lowther 6-2 6-3
1902 Toupie Lowther d. Blanche Duddell 6-3 6-1 *
1903 Toupie Lowther d. Adine Masson (FRA) 6-1 6-0
1904 Dorothea Douglass d. Edith Austin Greville 6-2 6-3 *
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 6-4 8-6 *
1906 Dorothea Douglass d. Hilda Lane 6-2 6-0
1907 Gladys Eastlake-Smith d. Mildred Coles 6-3 6-3 *
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Gladys Eastlake-Smith 6-3 6-3
1909 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-1 6-3 *
1910 Dorothea Douglass Chambers d. Madeline Fisher O’Neill 6-4 6-3 *
1911 Dorothea Douglass Chambers d. Helen Aitchison 6-3 6-1
1912 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-0 *
1913 Dorothea Douglass Chambers d. Dorothy Holman 6-2 6-3
1914 Dorothy Holman d. Dorothea Douglass Chambers default
1915-1918 not held
1919 Dorothea Douglass Chambers d. Dorothy Holman 6-3 6-3
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Dorothea Douglass Chambers default
1921 Dorothy Holman d. Irene Bowder Peacock (SA) 6-1 3-6 6-4 *
1922 Dorothy Holman d. Doris Covell Craddock 6-2 6-1
1923 Aurea Farrington Edgington d. Mabel Davy Clayton 6-3 6-2 **
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Doris Covell Craddock 6-4 6-4
1925 Joan Reid-Thomas d. Blanche Duddell Colston 6-2 7-5
1926 Peggy Saunders d. Betty Dix 6-4 6-2
1927 Eileen Bennett d. Cristobel Hardie 6-4 6-0
1928 Kitty McKane Godfree d. Eileen Bennett 6-1 6-2
1929 Peggy Saunders Michell d. Joan Ridley 6-4 6-4
1930 Joan Ridley d. Joan Fry 6-2 6-2
1931 Mary Heeley d. Jeanette Morfey 6-1 6-0
1932 Peggy Scriven d. Kay Stammers 6-2 6-4
1933 Phyllis Mudford King d. Kay Stammers 10-12 6-1 6-3
1934 Phyllis Mudford King d. Mary Hardwick 6-3, 4-6, 6-2
1935 Peggy Scriven d. Ermyntrude Harvey 6-2 6-2
1936 Anita Lizana (Chi) d. Mary Hardwick 6-3 6-0
1937 Peggy Scriven d. Phyllis Mudford King 6-1 6-2
1938 Peggy Scriven d. Alexandra McOstrich McKelvie 6-3 4-6 6-1
1939-1946 not held
1947 Gem Hoahing d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 8-6 6-3
1948 Gem Hoahing d. Joan Curry 1-6 6-3 7-5
1949 Joan Curry d. Jean Quertier 6-1 6-0
1950 Jean Quertier d. Joan Curry 3-6 7-5 6-3
1951 Susan Partridge d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-4
1952 Angela Mortimer d. Susan Partridge 6-3 3-6 6-3
1953 Angela Mortimer d. Georgie Woodgate 6-3 6-2
1954 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer 6-2 6-3
1955 Anne Shilcock d. Pat Ward 6-2 6-4
1956 Angela Buxton d. Anne Shilcock 6-2 6-2
1957 not held
1958 Anne Shilcock d. Christine Truman 6-2 6-2
1959 Angela Mortimer d. Pat Ward 6-2 6-3
1960 Angela Mortimer d. Ann Haydon 7-5 ret.
1961 Angela Mortimer d. Christine Truman 2-6 6-1 6-4
1962 Ann Haydon d. Chistine Truman 6-4 4-6 9-7
1963 Deidre Catt d. Renee Schuurman (SA) 4-6 6-3 6-3
1964 Ann Haydon Jones d. Faye Toyne (Aus) 6-3 6-3
1965 Ann Haydon Jones d. Faye Toyne (Aus) 6-2 6-1
1966-1967 not held
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 10-8 6-1
1969 Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt King (US) 9-11 6-2 9-7
1970 Billie Jean Moffitt King (US) d. Ann Haydon Jones 8-6 3-6 6-1
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 5-7 7-5
Event discontinued


** it's need check 1923 because Lance Tingay's "The Guinness book of tennis" shows Mabel Davy Clayton as winning.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

British Hard Court Championships

*Note that the surface for this event is clay, "hard court" being the term used in England for clay.
Held in Torquay in 1924 '25 '26, then in Bournemouth at West Hants Lawn Tennis Club.

1924 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-2 6-2
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Joan Fry 6-2 6-2
1926 Joan Fry d. Phoebe Holcroft Watson 6-1 7-9 6-1
1927 Betty Nuthall d. Edith Clarke 8-6 6-2
1928 Elsie Goldsack d. Joan Ridley 8-6 6-3
1929 Bobbie Heine (SA) d. Joan Ridley 6-4 3-6 8-6
1930 Joan Fry d. Madge Valantine List 6-1 2-6 6-2
1931 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Mary Heeley 6-4 6-4
1932 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Dorothy Round 6-1 6-2
1933 Dorothy Round d. Helen Jacobs (US) 3-6 6-2 6-3
1934 Dorothy Round d. Peggy Scriven 6-2 2-6 8-6
1935 Kay Stammers d. Peggy Scriven 6-2 6-2
1936 Kay Stammers d. Anita Lizana (Chi) 7-5 7-5
1937 Anita Lizana (CHi) d. Scriven 7-5 6-3
1938 Peggy Scriven d. Nancye Wynne (Aus) 7-5 6-2
1939 Kay Stammers d. Anita Lizana Ellis 6-3 6-3
1940-1945 World War II - no event
1946 Jean Nicoll Bostock d. Kay Stammers Menzies 6-3 6-4
1947 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Joan Curry 7-5 6-3
1948 Betty Clements Hilton d. Pam Seaton Bocquet 6-1 6-4
1949 Joan Curry d. Jean Quertier 3-6 7-5 7-5
1950 Joan Curry d. Maria Teran de Weiss (Arg) 8-6 8-6
1951 Doris Hart (US) d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 8-6
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-4 6-3
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Doris Hart (US) d. Joy Gannon Mottram 6-1 6-3
1955 Angela Mortimer d. Angela Buxton 6-1 6-1
1956 Angela Mortimer d. Shirley Bloomer 7-5 5-7 6-1
1957 Shirley Bloomer d. Pat Ward 3-6 6-3 6-2
1958 Shirley Bloomer d. Ann Haydon 6-4 6-4
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-4 2-6 6-4
1960 Christine Truman d. Ann Haydon 6-2 6-2
1961 Angela Mortimer d. Deidre Catt 6-2 6-3
1962 Renee Schuurman (SA) d. Angela Mortimer 5-7 6-2 6-4
1963 Ann Haydon Jones d. Norma Baylon (Arg) 6-0 1-6 9-7
1964 Ann Haydon Jones d. Jan Lehane (Aus) 6-2 12-10
1965 Ann Haydon Jones d. Annette Van Zyl (SA) 7-5 6-1
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-3 6-1
1967 Virginia Wade d. Ann Haydon Jones 6-1 10-8
1968 Virginia Wade d. Winnie Shaw 6-4 6-1
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Winnie Shaw 5-7 6-4 6-4
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-2 6-4
1971 Margaret Smith Court (Aus) d. Evonne Goolagong (Aus) 75 61
1972 Evonne Goolagong (Aus) d. Helga Niessen Masthoff (Ger) 6-0 6-4
1973 Virginia Wade d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-4
1974 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-1 3-6 6-1
1975 Janet Newberry (US) d. Terry Holladay (US) 7-9 7-5 6-3
1976 Helga Niessen Masthoff (Frg) d. Sue Barker 5-7 6-3 6-2
1977 not held
1978 Iris Riedel (Frg) d. Belinda Thompson 62 61
1979-1980 not held
1981 Jo Durie d. Sophie Amiach (Fra) 75 16 63
1982-1994 not held
1995 Ludmila Richterova (Cz) d. Patricia Hy Boulais (Can) 6-7(10) 6-4 6-3


From a starting contribution by Chris Whiteside
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brockenhurst, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1914 Violet Pinckney d. Mrs R.E.S. Pearce 6-2 6-3
1915-20 not held
1921 Violet Pinckney d. Blanche Duddell Colston 4-6 6-4 retired
1922 Kitty McKane d. Dorothy Holman 6-2 6-2
1923 Dorothy Holman d. Camilla Rimington 6-1 6-4
1924 Dorothy Holman d. Cristobel Hardie 3-6 6-2 8-6
1925 Dorothy Holman d. Edith Clarke 8-6 7-5
1926 Cristobel Hardie d. Mabel Squire Mavrogordato 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Claire Beckingham 9-7 7-5
1928 Margaret McKane Stocks d. Claire Beckingham 4-6 10-8 6-4
1929 Violet Chamberlain d. Mabel Squire Mavrogordato 6-1 5-0 retired
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 8-6 7-5
1931 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 1-6 6-3 6-3
1932 Edie Rudd d. A. Yeates 7-5 6-4
1933 Evelyn Dearman d. Margaret McKane Stocks 6-4 6-2
1934 Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-0 7-5
1935 Effie Hemmant Peters d. P. Scott 6-4 6-2
1936 Evelyn Dearman d. Peggy Scriven 6-3 6-4
1937 Nina Brown and Effie Peters divided the prizes
1938 Evelyn Dearman d. Margot Stewart 4-6 6-1 6-0
1939 Nancy Lyle Glover d. Gay Chandler 6-1 7-5
1940-45 not held due to WWII


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brumana, near Beirut, Lebanon (Clay)

Brumana International, sometimes called Beirut International or Lebanon International.
The first men's tournament was held in 1927, the women began later.
Usually contested in August, not to be confused with an event held in Beirut in April.

1953 Jacqueline Kermina d. Liezl Broz 6-4 6-0
1954 Erika Obst Vollmer d. Ginette Jucker Bucaille 4-6 6-4 6-3
1955 Maud Mottez Galtier d. Daphne Seeney 6-3 7-5
1956 Edda Buding d. Daphne Seeney 6-1 8-6
1957 Yola Ramirez d. Margaret Hellyer 6-2 7-5
1958 not held
1959 Lea Pericoli d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman
1961 Carmen Hernandez-Coronado d. Pia Balling 6-2 6-1
1962 Jean Forbes d. Helga Schultze 8-6 1-6 6-4 (NYT) or 6-3 6-3 (World Tennis)
1963 Annette van Zyl d. Margaret Hunt 6-1 6-0
1964 Judy Tegart d. Deidre Catt 4-6 6-4 6-3
1965 Francoise Durr d. Annette van Zyl 6-4 6-1
1966 Pat Walkden d. Glenda Swan 6-1 6-1
1967 Gail Sherriff d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-1 1-6 6-2
1968 Gail Sherriff d. Lesley Turner Bowrey 6-2 9-7
1969 Pat Walkden d. Fay Toyne Moore 6-3 3-6 6-1
1970 Winnie Shaw d. Ann Haydon Jones 1-6 6-2 6-1
1971 Daphne Botha d. Fay Toyne Moore ??
1972 Sonja Pachta d. Julie Anthony 6-4 3-6 6-4
1973 Racquel Giscafre d. Jackie Fayter ??
1974 Christine Matison d. Raquel Giscafre ??
1975 Heidi Eisterlehner d. Christine Matison 6-3 6-3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budapest, Hungary (Clay)


Budapest International Championships

First held in 1903, when the Austro-Hungarian Empire was still in existence, it continued to be held on and off until 1975. It was usually held in either May or June.

1903 Margit Madarász d. Katalin Cséry default *
1904 Margit Madarász d. Katalin Cséry 6-2 7-5 6-3
1905 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Margit Madarász 6-2 8-6
1906 not held
1907 Margit Madarász d. Sidi Klaus Maschka (Aut) 6-2 6-2
1908 Margit Madarász d. M.C. Whyte (RSA) 1-6 6-3 4-6 6-3 6-4
1909 Katalin Cséry d. Gabriella Szerviczky 6-1 6-3
1910 probably not held
1911 Sarolta Cséry d. Eszter Mészáros 6-2 6-3
1912 Dagmar von Krohn (Ger) d. Hedwig Neresheimer von Satzger [score?]
1913-21 not held
1922 Ilona Várady d. Margarete Janotta (Tch) 6-0 6-3
1923 Salme Redlich (Ger) d. Frau Dedhatel 6-3 6-2
1924 Ilona Várady Péteriné
1925 Ilona Várady Péteriné d. Paula Heimann (Ger) [score?]
1926 Magda Baumgarten d. Frl Dery (?) 2-6 6-0 6-2
1927 Mrs Schréderné
1928 Magda Baumgarten d. Maria Uhlmann Paksy
1929 Mrs Schréderné d. Magda Baumgarten 6-2 3-6 6-4
1930 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Grete Deutschova (Tch) 6-2 6-4
1931 Magda Baumgarten d. Mrs Schréderné [score?]
1932 probably not held
1933 Mrs Schréderné
1934 Lili Sárkány
1935 Mrs Schréderné
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Helen Jacobs (US) 3-6 6-1 6-0
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Vittoria Tonolli (Ita) 6-0 6-1
1938 Hella Kovac (You) d. Klára Somogyi 12-10 2-6 6-4
1939 not held
1940 Suzy Körmöczy d. Márta Popp 6-3 6-0
1941-42 probably not held
1943 Márta Popp aka Peterdy d. Mrs Gallner 3-6 6-3 6-2
1944-45 probably not held
1946 Suzy Körmöczy d. Márta Popp aka Peterdy 6-3 4-6 6-3
1947 Márta Popp aka Peterdy d. Suzy Körmöczy [score?]
1948-56 probably not held
1957 Suzy Körmöczy d. Mrs N. Lepesne 7-5 6-1
1958-63 probably not held
1964 Klára Bardóczy d. Gyöngyi Fehér 6-0 6-4
1965-69 probably not held
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 6-3 6-2
1971 not held
1972-73 ????
1974 not held
1975 Éva Szabó d. Renata Tomanova (Tch) 2-6 7-5 6-4
Event discontinued

* it did not carry the Budapest International Championships title (as opposed to the men’s event)


Created by Newmark401 from information provided by Elegos7

------

Hungarian International Championships

Usually held in Budapest in early September or late August.

1921 Margarete Janotta (Tch) d. Mrs D. Mayer (Aut) 6-0 2-6 ret.
1922 Ilona Várady d. Médi Krencsey 6-2 6-2
1923 Margarete Janotta (Tch) d. Médi Krencsey 6-4 6-3
1924 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Ilona Várady Péteriné 8-6 6-1
1925 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Ilona Várady Péteriné 6-3 6-1
1926 Ilona Várady Péteriné d. Magda Baumgarten 6-1 6-0
1927 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Mrs Schréderné 6-0 6-2
1928 Irmgard Rost (Ger) d. Nelly Gassmann Stephanus (Ger) 6-2 6-3
1929 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Ellen Hoffmann (Ger) 6-4 6-1
1930 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6-4 2-6 8-6
1931 Klara Hammer (Ger) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-3 9-7
1932 Klara Hammer (Ger) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-4 6-2
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Cilly Aussem (Ger) 6-2 6-3
1934 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Rosl Kraus (Aut) 6-2 6-2
1935 Klara Hammer (Ger) d. Lili Sárkány 4-6 6-4 6-3
1936 Márta Sass d. Lili Sárkány 6-1 3-6 6-1
1937 Annelies Ullstein (Ger) d. Magda Baumgarten 6-1 6-4
1938 Marie Luise Horn (Ger) d. Hella Kovac (You) 3-6 7-5 (retired, nerval breakdown after not converting match points)
1939 Aliz Flórián (You) d. Hella Kovac (You) 6-2 4-6 5-4 (retired, irritated by the crowd, at match ball)
1940 Suzy Körmöczy d. Klára Somogyi 6-2 6-2
1941 not played
1942 Aliz Flórián (You) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) walkover
1943 Aliz Flórián (You) d. Ilona Jusits 6-1 6-4
1944 Aliz Flórián (You) d. Zsuzsa Vad 6-2 6-2
1945 not played
1946 Márta Popp aka Peterdy d. Suzy Körmöczy 6-0 5-7 7-5
1947 Hilde Walterova Doleschell (Aut) d. Márta Popp aka Peterdy 6-4 8-6
1948 Erzsébet Bárd d. Ilona Siposs Hidassyné 6-4 6-2
1949 Olga Miskova (Tch) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-3 4-6 6-4
1950-52 not played
1953 Suzy Körmöczy d. Mária Jávori 1-6 6-3 6-2
1954-55 not played
1956 Vera Puzejova (Tch) d. Márta Popp aka Peterdy 6-1 6-3
1957 Suzy Körmöczy d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-3 6-2
1958 Suzy Körmöczy d. Vera Puzejova (Tch) 6-3 6-3
1959 Suzy Körmöczy d. Zsófia Broszmann 6-3 6-2
1960 Suzy Körmöczy d. Ann Haydon (GB) 1-6 8-6 8-6
1961 not played
1962 Suzy Körmöczy d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1963 not played
1964 Alena Palmeova (Tch) d. Tsen Tsu Sun (Chn) 4-6 6-3 6-1
1965 not played
1966 Wieczorkowna (Pol) d. H. Magdeburg (Gdr) 6-2 6-1
1967-68 not played
1969 Helen Gourlay (Aus) d. Marina Chuvyrina (USSR) 6-4 6-4
1970 not played
1971 Judith Szörényi d. Éva Szabó 6-2 6-2
Event discontinued


A contribution by Elegos7

------

Since 1993, a tournament run by the Women's Tennis Association (WTA) has been held in Budapest, under various denominations, the latter in 2013 was Hungarian Grand Prix.

1993 Zina Garrison (US) d. Sabine Appelmans (Bel) 7–5 6–2
1994-95 not held
1996 Ruxandra Dragomir (Rom) d. Melanie Schnell (Aut) 7–6 6–1
1997 Amanda Coetzer (RSA) d. Sabine Appelmans (Bel) 6–1 6–3
1998 Virginia Ruano-Pascual (Esp) d. Silvia Farina (Ita) 6–4 4–6 6–3
1999 Sarah Pitkowski (Fra) d. Cristina Torrens-Valero (Esp) 6–2 6–2
2000 Tathiana Garbin (Ita) d. Kristie Boogert (Net) 6–2 7–6
2001 Magdalena Maleeva (Bul) d. Anne Kremer (Lux) 3–6 6–2 6–4
2002 Martina Muller (Ger) d. Myriam Casanova (Swi) 6–2 3–6 6–4
2003 Magui Serna (Esp) d. Alicia Molik (Aus) 3–6 7–5 6–4
2004 Jelena Janković (Srb) d. Martina Suchá (Svk) 7–6 6–3
2005 Anna Smashnova (Isr) d. Catalina Castańo (Col) 6–2 6–2
2006 Anna Smashnova (Isr) d. Lourdes Domínguez-Lino (Esp) 6–1 6–3
2007 Gisela Dulko (Arg) d. Sorana Cîrstea (Rom) 6–7 6–2 6–2
2008 Alizé Cornet (Fra) d. Andreja Klepač (Slo) 7–6 6–3
2009 Ágnes Szávay d. Patty Schnyder (Swi) 2-6 6-4 6-2
2010 Ágnes Szávay d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 6-4
2011 Roberta Vinci (Ita) d. Irina-Camelia Begu (Rom) 6-4 1-6 6-4
2012 Sara Errani (Ita) d. Elena Vesnina (Rus) 7-5 6-4
2013 Simona Halep (Rom) d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 6-7 6-1


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bude, Cornwall, England (Grass)

(incomplete roll)

1927 Dorothy Round d. F. Cooper 6-3 6-2
1928 E. Pearce d. L. Bridge 3-6 8-6 6-4
1929 P. Cranfield d. Mrs Nelson Smith 6-4 6-2
1930 Elizabeth Brunyate d. Annie Brunyate 2-6 6-2 8-6
1931 Isa Watanabe d. Miss Hamm 6-4 7-5
1932 D. Bullock d. Mrs Gregg 6-2 6-1
1933 Ermyntrude Harvey d. T. Wilcock 6-2 6-0

1936 C. Douglas d. B.M. Turner 6-1 6-2
1937 Betty Hart-Cox d. C. Douglas 6-4 12-10
1938 Margot Stewart d. Elsie Hamilton 7-5 8-6
1939 Betty Cooke d. Pam Seaton 6-2 6-2

1948 Mrs S. Dyke d. Mrs P. Alcorn 7-5 6-1
1949 N. Feiron d. R. James 6-0 6-2
1950 Ann Layfield d. J. Geidt 6-1 6-1

1952 Rita Bentley d. Nancy Liebert 6-1 6-4
1953 Mary Harris d. R. Longley 2-6 6-3 6-2
1954 A. Ford d. M. Jeffries 6-2 6-4

1956 Mrs N. Watkins d. Mrs K. Obee 6-4 6-4
1957 Sheila Griffin Bramley d. Susannah Prettyjohn 4-6 6-1 6-2

1959 Elizabeth Starkie d. Mrs B. Pinfold 6-0 3-6 6-0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budleigh Salterton, Devon, England (Grass)

Held in the late summer, this small but popular tournament formed part of the Devon circuit of tournaments for several decades. In later years it tended to clash with the holding of the United States Championships.

1919 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite 3-6 6-1 retired
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-3 6-2
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-1 6-2
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Satterthwaite 6-2 6-3
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Edith Clarke 6-3 6-0
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-4
1925 Gwyneth Sterry d. Peggy Saunders 7-5 6-1
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Peggy Saunders 6-3 6-2
1927 Peggy Saunders d. Edith Clarke 6-1 6-4
1928 Phyllis Mudford d. Davina Gordon 1-2 retired with tennis elbow
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-4
1930 Phyllis Mudford d. Jenny Sandison (Ind) 3-6 6-2 6-3
1931 Andrée Lucas and Peggy Saunders Michell divided the title
1932 Dorothy Round d. Olga Webb 3-6 6-1 6-1
1933 Andrée Lucas d. Patricia Brazier 6-0 5-7 7-5
1934 Elsie Goldsack Pittman d. Billie Yorke 7-5 3-6 6-4
1935 Mona Riddell d. Joan Reid-Thomas Strawson 6-2 7-5
1936 Phyllis Mudford King d. Freda James 6-3 8-6
1937 Peggy Scriven d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-2
1938 Peggy Scriven d. Elsie Hamilton 6-1 6-2
1939-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Mary Eyre 6-1 6-0
1947 Pam Seaton Bocquet d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 4-6 6-3
1948 Pam Seaton Bocquet d. Viola White 8-6 6-4
1949 Joyce Fitch (Aus) d. Rosemary Walsh 6-1 6-0
1950 Pam Seaton Bocquet d. Katie Whitefield Johns 6-2 8-6
1951 Angela Mortimer and Elsie Hamilton Phillips divided the prizes
1952 Viola White d. Gem Hoahing 6-2 6-4
1953 Mary Harris d. Rosemary Walsh 6-2 6-2
1954 Judy Burke (NZ) d. Evelyn Attwood (NZ) 6-2 6-4
1955 Anne Shilcock d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1956 Ann Haydon d. Elaine Watson 6-3 6-2
1957 Angela Mortimer d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-0 6-2
1958 Jill Rook d. Margaret Grace 7-5 6-2
1959 Sheila Armstrong d. Mrs T. Preston 6-3 11-9
1960 Lorna Cornell Cawthorn d. Carole Webb 6-3 6-4
1961 Margaret O'Donnell d. Margaret Cooper 6-2 6-1
1962 Carole Rosser d. Frances Walton 6-2 8-6
1963 Carole Rosser and Judy Tee divided the prizes
1964 Robin Blakelock Lloyd d. Faye Toyne (Aus) 8-6 8-10 6-3
1965 Robin Blakelock Lloyd d. Janice Townsend 6-2 6-1
1966 Elizabeth Starkie d. Kathy Harter (US) 7-5 6-4
1967 Margaret Harris (Aus) d. Judy Congdon 4-6 8-6 6-3
1968 Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (RSA) 6-0 6-0
1969 Lindsay Beaven vs Rita Bentley
1970 Rita Bentley d. Jackie Fayter 6-1 6-1
1971 Susan Alexander (Aus) d. Vicki Lancaster (Aus) 4-6 6-4 6-2
1972 Sue Barker d. Rosemary Pearson 6-1 6-2 *
1973 Corinne Molesworth d. Clare Coleman 6-4 6-1
Tournament discontinued
-----

* in our yearly thread we have this final: Cherry Panton d. Sue Barker 8-6 6-3

A contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Today at 08:55 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:41 PM   #6
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
B 3
*********************************************

Bungay, Suffolk, England (Grass)

(incomplete roll)

1909 Maud Cochrane Raikes d. M. Towler 6-3 6-4
1910 Maud Cochrane Raikes d. Mrs Spencer Cubitt 6-4 6-2
1911 M. Brooksmith d. Maud Cochrane Raikes 6-3 6-4
1912 B. Leader d. Mrs Davies, walkover
1913 M. Towler d. Mrs H.C. Davies 6-2 9-7

1923 Lilias Raikes d. Mrs Robinson 6-4 6-2
1924 Dorothy Biddle d. Mrs P. Wilkin 7-5 2-6 9-7
1925 N. Fox d. M. Phillips 7-9 6-1 7-5
1926 Barbara Adams d. Mrs Wilkin 1-6 7-5 7-5
1927 Mrs P. Wilkin d. Mrs C. Robinson 6-4 3-6 6-4
1928 Vera Shepherd Wellesley d. M. Johnson Taylor 6-1 6-2
1929 Joan Fry d. Vera Shepherd Wellesley 6-1 6-2
1930 Freda Scott d. K. Ringrose 6-2 6-2
1931 Freda Scott d. Barbara Adams 6-4 8-6
1932 Freda Scott d. Audrey Wright 6-2 6-0
1933 Audrey Wright d. Joan Goss 6-3 6-1
1934 Audrey Wright d. B. Lound 6-2 6-2
1935 Audrey Wright d. Joan Ridley 8-6 6-4

1938 Rosl Kraus (Ger) d. Freda Scott Underwood 6-3 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Joan Ridley d. N. Shute 6-2 7-5
1924 Mrs Wilkin d. Miss Griffith 6-1 6-0

1927 W. Reeve d. A. Lacy 6-4 6-3

1935 Joan Ridley d. Nancy Kidson Fontes 6-0 6-3
1936 Nancy Kidson Fontes d. Joan Ridley O'Meara 6-1 6-3
1937 Freda Scott Underwood d. Sally Stoney 6-1 6-2
1938 Freda Scott Underwood d. Betty Batt 6-4 3-6 6-4
1939 Freda Scott Underwood d. Sybil de la Pryme Owen 6-3 6-2

1946 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 6-1 6-3

1952 D. Gaskell d. E.A.G. Love 6-3 3-6 6-4

1954 Georgie Woodgate d. D.E. Gaskell 6-3 6-1

1962 Jenny Young d. Elizabeth Terry (NZ) 6-3 6-1
1963 Mrs F. Lillis d. Barbara Knapp 3-6 6-4 7-5
1964 J. Stedman d. C. French 6-2 6-1
1965 Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4 7-5

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buxton SEE Derbyshire Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Jimbo109 : Today at 08:02 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:42 PM   #7
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
C
*********************************************

Cabourg, France (Clay)

(incomplete roll)

1913 Marguerite Broquedis d. Jeanne Liebrechts (Bel) 6-1 6-2

1919 Suzanne Amblard d. Blanche Amblard default or retired
1920 Marguerite Broquedis Billout d. Daisy Speranza 6-4 6-2
1921 Marguerite Broquedis Billout d. Daisy Speranza 6-4 6-2
1922 Marguerite Broquedis Billout d. Suzanne Amblard 1-6 7-5 retired
1923 Suzanne Lenglen d. Daisy Speranza Wyns default
1924 Daisy Speranza Wyns d. Genevičve Cousin 6-2 6-3
1925 Daisy Speranza Wyns d. Germaine Charnelet 6-2 6-1
1926 Daisy Speranza Wyns d. Jacqueline Gallay 2-6 6-1 7-5

1928 Simone des Landes de Danoet Kleinadel d. Jacqueline Gallay 7-5 6-2
1929 Mlle Bailly d. Mme Germaine Hindamian 7-5 7-5

1931 Jacqueline Goldschmidt d. Andrée Freville

1933 Lucette Beyt d. Arlette Neufeld 6-2 6-2
1934 Mary Burgess-Smith (GB) d. Sylvia Aubert 6-3 6-3
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Sylvia Aubert 6-2 9-7
1936 Arlette Neufeld d. Sylvia Aubert 1-6 6-4 13-11
1937 Marguerite Lebailly d. Jacqueline Goldschmidt 6-2 3-6 6-2
1938 Marguerite Lebailly d. Micheline Inglebert 6-2 6-2
1939 Marguerite Lebailly d. Henriette Morel-Deville 6-2 7-5

1954 Angela Salvet d. Francoise Lemal 6-3 6-3

1956 Paule Courteix d. Marcilhacy 4-6 6-2 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cali, Colombia (Clay)

Copa Bionaire

2007 Teliana Pereira (Bra) d. Frederica Piedade (Por) 7–6 6–2 in Bogotŕ
2008 Mathilde Johansson (Fra) d. Ekaterina Shulaeva (Can) 3–6 6–0 6–1
2009 Anastasiya Yakimova (Blr) d. Rossana De Los Rios (Par) 6–3 6–0
2010 Polona Hercog (Slo) d. Mariana Duque-Marino 6–4 5–7 6–2
2011 Irina-Camelia Begu (Rom) d. Laura Pous-Tio (Esp) 6–3 7–6
2012 Alexandra Dulgheru (Rom) d. Mandy Minella (Lux) 6–3 1–6 6–3
2013 Lara Arruabarrena-Vecino (Esp) d. Catalina Castano 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

California State Championships, USA

(incomplete roll)

1903 [San Rafael] Miriam Edwards d. Eva Varney 6-4 6-3
1904 [San Rafael] Hazel Hotchkiss d. Miriam Edwards 6-3 6-1
1905 [San Rafael] Ethel Ratcliffe d. Sarita Van Vliet 6-3 6-3 *
1906 [San Francisco] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-3 6-4 *
1907 [San Rafael] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-3 8-6
1908 [San Francisco] Hazel Hotchkiss d. Ida Mearns 6-1 6-1
1909 [San Rafael] May Sutton d. Hazel Hotchkiss 6-4 6-1
1910 [Berkeley] Hazel Hotchkiss d. Golda Meyer 6-4 6-2 *
1911 [Berkeley] Hazel Hotchkiss d. Tilla Menz Niemeyer 6-2 6-2
1912 [Oakland] Sarita van Vliet d. Tilla Menz Niemeyer 6-1 6-1
1913 [Oakland] Anita Myers d. U.J. Nicholas 3-6 6-2 6-3
1914 [Oakland] Sarita van Vliet Wood d. Tilla Menz Niemeyer 9-7 6-2
1915 [Oakland] Helen Baker d. Anita Myers 6-4 6-2
1916 [Oakland] Anita Myers d. Mrs J.C. Cushing 2-6 6-3 6-4
1917 [Berkeley] Helen Baker d. Anita Myers 6-1 6-4 "Patriotic Tournament"
1918 [Berkeley] Helen Baker d. Florence Sutton 6-3 6-1
1919 [Berkeley] Carmen Tarilton d. Helen Baker 3-6 7-5 6-3
1920 [Berkeley] Mrs E.G. Clute d. Johanna Gunzberger 6-1 6-1
1921 [Berkeley] Helen Wills d. Helen Baker 3-6 9-7 6-0
1922 [Berkeley] Mrs J.C. Cushing d. Anna McCune 6-3 6-4
1923 [Berkeley] Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-3 6-1
1924 [Berkeley] Helen Wills d. May Sutton Bundy 6-3 6-4
1925 [Berkeley] Helen Wills d. Lucy McCune 6-0 6-0
1926 [Berkeley] Helen Jacobs d. Edith Cross 6-0 6-1
1927 [Berkeley] Helen Jacobs d. Edith Cross 6-4 6-2
1928 [San Francisco] Edith Cross d. May Sutton Bundy 6-1 4-6 6-1
1929 [Berkeley] Dorothy Weisel d. Josephine Cruickshank 6-2 6-0
1930 [Berkeley] Dorothy Weisel d. Ethel Burkhardt 2-6 8-6 6-3
1931 [Berkeley] Alice Marble d. Dorothy Weisel 8-6 4-6 6-4
1932 [Berkeley] Alice Marble d. Eleanor Goss 6-0 6-1
1933 [Berkeley] Alice Marble d. Anna McCune Harper 6-2 10-8
1934 [Berkeley] Edith Cross Jensen d. Anna McCune Harper 3-6 7-5 6-4
1935 [Berkeley] Alice Marble d. Margaret Osborne 6-4 6-3
1936 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Gussie Raegener 6-4 6-4
1937 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Dorothy Workman 6-2 6-4
1938 [Berkeley] Bonnie Miller Blank d. Virginia Wolfenden 6-4 6-2
1939 [Berkeley] Virginia Wolfenden d. Margaret Osborne 6-1 1-6 6-3
1940 [Berkeley] Pauline Betz d. Margaret Osborne 6-3 7-5
1941 [San Francisco] Virginia Wolfenden d. Pat Canning 6-8 6-2 6-1
1942 [San Francisco] Margaret Osborne d. Barbara Krase 6-0 6-4
1943 [Berkeley] Margaret Osborne d. Dottie Head 1-6 6-2 6-3
1944 [Berkeley] Louise Brough d. Margaret Osborne 6-2 6-2
1945 [Berkeley] Margaret Osborne d. Louise Brough 6-4 6-3
1946
1947 [Berkeley] Louise Brough d. Margaret Osborne 2-6 6-4 6-3
1948 [Berkeley] Dottie Head d. Virginia Wolfenden Kovacs 2-6 6-3 6-3
1949 [San Francisco] Barbara Scofield d. Beverly Baker 6-4 6-3
1950 [San Francisco] Helen Pastall Perez d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 6-4
1951
1952 [Berkeley] Anita Kanter d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-1 1-6 9-7
1953 [San Francisco] Anita Kanter d. Barbara Bradley 6-4 6-2
1954 [San Francisco] Virginia Wolfenden Kovacs d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-0
1955 [San Francisco] Mimi Arnold d. Mary Ann Mitchell 6-2 7-5
1956 [San Francisco] Mimi Arnold d. Mary Ann Mitchell 6-2 6-1
1957 [San Francisco] Janet Hopps d. Mary Ann Mitchell 4-6 6-3 6-1
1958 [San Francisco] Janet Hopps d. Pat Naud 3-6 6-1 6-1
1959
1960 [San Francisco] Janet Hopps d. Susan Hodgeman 6-0 6-2
1961 [San Francisco] Carole Caldwell d. Farel Footman 6-4 6-3
1962 [San Francisco] Carol Hanks d. Jane Albert 4-6 8-6 6-1
1963 [Pebble Beach] Jane Albert d. Mimi Arnold 6-1 6-3
1964 [Menlo Park] Jane Albert d. Mimi Arnold 3-6 6-1 6-1
1965 [Portola Valley] Billie Jean Moffitt d. Rosie Casals 6-2 8-6
1966 [Portola Valley] Rosie Casals d. Lynne Abbes 6-1 11-9
1967 [Portola Valley] Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 6-1 6-3
1968 [Portola Valley] Denise Carter d. Kristy Pigeon 6-8 9-7 6-1
1969 [Portola Valley] Denise Carter d. Gail Hansen 6-4 6-3

1972 [Portola Valley] Brenda Garcia d. Kate Latham 6-4 6-4
1973 [Portola Valley] Kate Latham d. Brenda Garcia 2-6 7-5 6-1
1974 [Portola Valley] Kate Latham d. Marcy O'Keefe 6-1 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Canadian Championships / Open

The first Canadian Championships tournament was held in 1881, when the main event was a men's singles open to both Canadian and overseas players. In 1890, the Canadian Lawn Tennis Association was founded and from this year onwards the Canadian Championships were officially held under the auspices of this association. This tournament is usually held in late July or early August.

A women's singles event open to both Canadian and overseas players was first held at the Canadian Championships in 1892; a Challenge Cup was first presented for this event in 1893. This meant that, for several years, the holder did not have to play through. An asterisk (*) after the result indicates that the holder did not defend her title in the year in question. In the early years the final match in the women's singles event was sometimes played on a best-of-five-sets basis.

Up until 1980, the Canadian Championships tournament as a whole was played in various venues and on various surfaces. The latter are unclear in a number of cases, although the surface at Niagara-on-the-Lake was grass, while the surface used when the tournament was held in Toronto was, up until 1980, clay. Since 1980, the surface has been of a hard (concrete) type.

Since 1981, the tournament has been held alternately in Toronto and Montreal, with separate tournaments featuring the men's and women's events, which are no longer held at the same time.

Names:
1881–1967 Canadian Championships
1968–1996 Canadian Open
1997–2000 Du Maurier Open
2001-2004 Rogers AT&T Cup
2005-2011 Rogers Cup (aka Rogers Masters)
--

1892 [Toronto] Maude Delano-Osborne d. Mrs Sydney Smith 9-7 7-9 6-2 8-6
1893 [Toronto] Maude Delano-Osborne d. Mrs Sydney Smith 6-8 6-2 6-2
1894 [Ottawa] Maude Delano-Osborne d. Mrs Whitehead [3-6] 6-2 6-1
1895 [Niagara Falls] Mrs Sydney Smith d. Maude Delano-Osborne 3-6 6-1 6-3
1896 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (US) d. Mrs Sydney Smith 6-1 6-2
1897 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (US) d. J. Davis 6-3 6-1
1898 [Niagara-on-the-Lake] Juliette Atkinson (USA) d. [????]
1899 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Miss Marquis 6-2 9-11 6-3*
1900 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 6-8 6-4 6-0 6-4
1901 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 6-3 2-6 6-0 0-6 9-7
1902 [Niagara-on-the-Lake] Minnie Hague d. Violet Summerhayes 6-0 6-1
1903 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes d. Mrs Burgess 1-6 6-4 6-2*
1904 [Niagara-on-the-Lake] Violet Summerhayes is unchallenged as champion
1905 not held
1906 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Violet Summerhayes 6-3 6-3
1907 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Minnie Hague 3-6 6-4 6-3
1908 [Niagara-on-the-Lake] Lois Moyes d. Evelyn Clay 6-2 6-1
1909 [Niagara-on-the-Lake] Edith Boucher Hannam (GB) d. [????]
1910 [Toronto] Lois Moyes d. Rhea Fairbairn 6-4 6-0
1911 [Ottawa] Florence Sutton (US) d. [????]
1912 [Vancouver] Miss Birch d. Miss Beckett 3-6 6-3 7-5
1913 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Florence Best 6-4 6-4
1914 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Florence Best 6-4 6-1
1915-1918 not held due to World War One
1919 [Toronto] Marion Zinderstein (US) d. Lois Moyes Bickle 8-6 6-4
1920 [Winnipeg] Lois Moyes Bickle d. Florence Best [score?]
1921 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Margaret Grove (US) 6-3 6-3
1922 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Gladys Hutchings 6-4 6-1
1923 [Toronto] Florence Best d. Mrs M. Brooks 6-3 6-3
1924 [Toronto] Lois Moyes Bickle d. Marjorie Leeming 4-6 6-3 6-4
1925 [Victoria] Marjorie Leeming d. Mrs F. Wright 7-5 6-4
1926 [Victoria] Marjorie Leeming d. Marjorie Gladman (US) 6-2 6-0
1927 [Victoria] Carolyn Swartz (US) d. Edith Cross (US) 6-3 4-6 7-5
1928 [Toronto] Marjorie Gladman (US) d. Mary Greef (US) 5-7 6-1 6-1
1929 [Toronto] Olive Wade d. Ruth Smith Riese 6-0 1-6 6-1
1930 [Toronto] Olive Wade d. Marjorie Leeming 6-4 2-6 6-3
1931 [Vancouver] Edith Cross (US) d. Marjorie Leeming [score?]
1932 [Ottawa] Olive Wade d. Marjorie Leeming 4-6 6-4 6-1
1933 [Vancouver] Gracyn Wheeler (US) d. Mary Campbell 4-6 6-1 6-3
1934 [Toronto] Caroline Deacon d. Eleanor Young 7-5 6-3
1935 [Victoria] Margaret Osborne (US) d. Gussie Raegner (US) 6-4 6-2
1936 [Vancouver] Esther Hare Bartosh (US) d. Jean Milne 6-1 3-6 6-1
1937 [Toronto] Evelyn Dearman (GB) d. Mary Hardwick (GB) walkover
1938 [Toronto] Mrs Pauline Bolte d. Ruth Porter 6-1 6-4
1939 [Windsor] Elizabeth Blackman (US) d. Mrs Pauline Bolte 7-5 7-5
1940 [Québec City] Eleanor Young d. Jean Milne 7-5 7-5
1941-1945 not held due to World War Two
1946 [Ottawa] Baba Madden Lewis (US) d. Noreen Haney 6-1 6-3
1947 [Vancouver] Gracyn Wheeler Kelleher (US) d. Eleanor Young Connolly 6-0 3-6 6-0
1948 [Toronto] Patricia Macken d. Elaine Fildes [score?]
1949 [Halifax] Baba Madden Lewis (US) d. Patricia Macken 6-0 6-2
1950 [Québec City] Doris Popple (US) d. Barbara Knapp (GB) 8-6 6-8 7-5
1951 [Windsor] Lucille Davidson (US) d. Patricia Lowe 8-6 6-1
1952 [Toronto] Melita Ramirez (Mex) d. Lucille Davidson 6-4 6-3
1953 [Toronto] Melita Ramirez (Mex) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-1 6-2
1954 [Toronto] Karol Fageros (US) d. Ethel Norton 3-6 7-5 6-4
1955 [Toronto] Hanna Kozeluhova Sladek d. Connie Bowan 8-6 6-0
1956 [Vancouver] Jean Laird (US) d. Linda Vail (US) 4-6 7-5 8-6
1957 [Montreal] Louise Brown d. Singeline Boeck 6-4 6-3
1958 [Vancouver] Eleanor Dodge d. Barbara Browning 6-3 6-4
1959 [Toronto] Mary Martin (US) d. Marta Hernandez (Mex) 6-1 6-2
1960 [Toronto] Donna Floyd (US) d. Ann Barclay 7-5 6-2
1961 [Toronto] Ann Haydon (GB) d. Ann Barclay 6-4 6-0
1962 [Québec City] Ann Barclay d. Louise Brown 6-3 6-4
1963 [Vancouver] Ann Barclay d. Louise Brown 6-0 6-1
1964 [Montreal] Benita Senn d. Louise Brown 6-4 6-4
1965 [Toronto] Julie Heldman (US) d. Faye Urban 6-3 8-6
1966 [Vancouver] Rita Bentley (GB) d. Susan Butt (GB) 6-3 6-3
1967 [Montreal] Kathy Harter (US) d. Rita Bentley (GB) 6-1 5-7 7-5
1968 [Toronto] Peaches Bartkowicz (US) d. Faye Urban 6-3 6-3
1969 [Toronto] Faye Urban d. Vicki Berner 6-2 6-0
1970 [Toronto] Margaret Smith Court (Aus) d. Rosie Casals (US) 6-8 6-4 6-4
1971 [Toronto] Françoise Durr (Fra) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-2
1972 [Toronto] Evonne Goolagong (Aus) d. Virigina Wade (GB) 6-3 6-1
1973 [Toronto] Evonne Goolagong (Aus) d. Helga Niessen Masthoff (Frg) 7-6 6-4
1974 [Toronto] Chris Evert (US) d. Julie Heldman (US) 6-0 6-3
1975 [Toronto] Marcie Louie (US) d. Laura DuPont (US) 6-1 4-6, 6-4
1976 [Toronto] Mima Jausovec (You) d. Lesley Hunt (Aus) 6-2 6-0
1977 [Toronto] Regina Marsikova (Tch) d. Marise Kruger (SA) 6-4 4-6 6-2
1978 [Toronto] Regina Marsikova (Tch) d. Virginia Ruzici (Rom) 7-5 6-7 6-2
1979 [Toronto] Laura DuPont (US) d. Brigitte Cuypers (SA) 6-4 6-7 6-1
1980 [Toronto] Chris Evert Lloyd (US) d. Virginia Ruzici (Rom) 6-3 6-1
1981 [Toronto] Tracy Austin (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-1 6-4
1982 [Montreal] Martina Navratilova (US) d. Andrea Jaeger (US) 6-3 7-5
1983 [Toronto] Martina Navratilova (US) d. Chris Evert Lloyd (US) 6-4 4-6 6-1
1984 [Montreal] Chris Evert Lloyd (US) d. Alycia Moulton (US) 6-2 7-6
1985 [Toronto] Chris Evert Lloyd (US) Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-2 6-4
1986 [Montreal] Helena Sukova (Tch) d. Pam Shriver (US) 6-2 7-5
1987 [Toronto] Pam Shriver (US) d. Zina Garrison (US) 6-4 6-1
1988 [Montreal] Gabriela Sabatini (Arg) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-1 6-2
1989 [Toronto] Martina Navratilova (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 6-2
1990 [Montreal] Steffi Graf (Frg) d. Katerina Maleeva (Bul) 6-1 6-7 6-3
1991 [Toronto] Jennifer Capriati (US) d. Katerina Maleeva (Bul) 6-2 6-3
1992 [Montreal] Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Monica Seles (You) 6-3 4-6 6-4
1993 [Toronto] Steffi Graf (Ger) d. Jennifer Capriati (US) 6-1 0-6 6-3
1994 [Montreal] Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Steffi Graf (Ger) 7-5 1-6 7-6
1995 [Toronto] Monica Seles (US) d. Amanda Coetzer (SA) 6-0 6-1
1996 [Montreal] Monica Seles (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 7-6
1997 [Toronto] Monica Seles (US) d. Anke Huber (Ger) 6-2 6-4
1998 [Montreal] Monica Seles (US) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 6-2
1999 [Toronto] Martina Hingis (Swi) d. Monica Seles (US) 6-4 6-4
2000 [Montreal] Martina Hingis (Swi) d. Serena Williams (US) 0-6 6-3 3-0 retired
2001 [Toronto] Serena Williams (US) d. Jennifer Capriati (US) 6-1 6-7 6-3
2002 [Montreal] Amélie Mauresmo (Fra) d. Jennifer Capriati (US) 6-4 6-1
2003 [Toronto] Justine Henin Hardenne (Bel) d. Lina Krasnoroutskaya (Rus) 6-1 6-0
2004 [Montreal] Amélie Mauresmo (Fra) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-1 6-0
2005 [Toronto] Kim Clijsters (Bel) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 7-5 6-1
2006 [Montreal] Ana Ivanovic (Srb) d. Martina Hingis (Swi) 6-2 6-3
2007 [Toronto] Justine Henin (Bel) d. Jelena Jankovic (Srb) 7-6 7-5
2008 [Montreal] Dinara Safina (Rus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 6-2 6-1
2009 [Toronto] Elena Dementieva (Rus) d. Maria Sharapova (Rus) 6-4 6-3
2010 [Montreal] Caroline Wozniacki (Den) d. Vera Zvonereva (Rus) 6-3 6-2
2011 [Toronto] Serena Williams (US) d. Samantha Stosur (Aus) 6-4 6-2
2012 [Montreal] Petra Kvitova (Cze) d. Na Li (Chn) 7-5 2-6 6-3
2013 [Toronto] Serena Williams (US) d. Sorana Cirstea (Rom) 6-2 6-0


A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Canberra International, Australia (Hard)


2001 Justine Henin (Bel) d. Sandrine Testud (Fra) 6-2 6-2
2002 Anna Smashnova (Isr) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-5 7-6
2003 Meghann Shaughnessy (US) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-1 6-1
2004 Paola Suarez (Arg) d. Silvia Farina Elia (Ita) 3-6 6-4 7-6
2005 Ana Ivanovic (Srb) d. Melinda Czink (Hun) 7-5 6-1
2006 Anabel Medina Garrigues (Esp) d. Yoon Jeong Cho (Kor) 6-4 0-6 6-4

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cannes, France (Clay)


Events below are listed by location:


Beau-Site Hotel, Cannes Championships

1901 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-2 6-2

1904 Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 6-2 7-5
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 6-3 6-3
1906 Toupie Lowther (GB) d. Mme Popp (Ger) 6-4 6-4
1907 Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Toupie Lowther (GB) 6-0 6-1
1908 Dorothea Douglass Chambers (GB) d. (Melita or Minnie) Dillon (GB) 6-1 6-4
1909 Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) wo
1910 Rosamund Salusbury (GB) d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) 6-1 6-4
1911 Hedwig Neresheimer (Ger) d. Rosamund Salusbury (GB) 6-4 8-10 7-5
1912 Jessie Tripp (GB) d. Mieken Rieck (Ger) 6-3 6-1
1913 Jessie Tripp (GB) d. E. White (GB) 6-3 4-1 ret.
1914 Elizabeth Ryan (US) d. Jessie Tripp (GB) 6-2 6-1
1915-1918 not held
1919 Suzanne Lenglen d. Elisabeth d'Ayen 6-0 6-0
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-2 6-2
1921 Phyllis Howkins (GB) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 2-6 6-1 6-2
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-4 6-4
1923 Kitty McKane (GB) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-2 6-2
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Lili de Alvarez (Sp) default
1925 abandoned at a very early stage due to bad weather.
1926 Lili de Alvarez (Sp) d. Heather Woolrych (GB) 6-4 6-2
1927 Lili de Alvarez (Sp) d. Helene Contostavlos 6-2 6-3
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Cilly Aussem (Ger) 6-0 6-2
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 6-3
1930 divided between Elizabeth Ryan (US) and Paula Heimann von Reznicek (Ger)
1931 Cilly Aussem (Ger) d. Lolette Payot (Sui) 6-3 6-3
1932 Lolette Payot (Sui) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 9-7 7-5
1933 Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 6-3 4-6 6-4
1934 Jacqueline Goldschmidt d. Simone Passemard Mathieu 6-4 11-9
1935 Simone Passemard Mathieu d. Kay Stammers (GB) 6-3 6-3
1936 Simone Passemard Mathieu d. Paulette Marjollet de Saint-Ferreol 6-3 6-1
1937 Alice Weivers (Lux) d. Grete Deutschova (Tch) 6-0 6-1
1938 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Weivers (Lux) 6-1 8-6
1939 Simone Passemard Mathieu d. Elfi von Kriegs-Au (Aut) 6-1 6-2

------

Beau-Site Hotel, New Year Meeting (or First Meeting)

1913 Adčle Topham (GB) d. Doris Topham (GB) 7-5 3-6 6-4
1914 Suzanne Lenglen d. Miss M. Ward 6-0 6-0
1915-1919 not held
1920 Suzanne Lenglen d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-1 6-0
1921 Suzanne Lenglen d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-0 6-0
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-2
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Lesley Cadle (GB) 6-3 6-3
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Margaret Tripp (GB) 6-2 6-4
1926 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Eileen Bennett (GB) 6-2 6-0
1927 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Mme Taunay (Net) 6-2 6-0
1928 (Jan) Eileen Bennett (GB) d. Madge Slaney (GB) 4-6 7-5 6-3
1928 (Dec) Esna Boyd (Aus) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-1 6-0
1929 (Dec) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-3 1-6 6-3

1931 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 4-6 8-6 6-1
1932 Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 8-10 6-2 6-1
1933 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-3 6-1
1934 (Jan) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) 6-2 6-2
1934 (Dec) Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-2 7-5
1936 Simone Passemard Mathieu d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-3
1937 Simone Passemard Mathieu d. Cosette Saint-Omer-Roy 8-6 6-3
1938 Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 3-6 6-4 6-4
1939 Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 7-5 7-5


1920 (Apr) Suzanne Lenglen d. Sigrid Frenckell Fick (Swe) 6-1 6-1 3rd meeting

------

Cannes Lawn Tennis Club, Côte d'Azur Championships

1912 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs Perrett (GB) 6-2 6-4
1913 Elizabeth Ryan (US) d. Dagmar von Krohn (Ger) 4-6 6-2 6-0
1914 Elizabeth Ryan (US)
1915-1919 not held
1920 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 4-6 6-2 6-2
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 7-5 6-2
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-4 6-3
1923 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 8-6 6-4
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Lili de Alvarez (Esp) 6-3 6-3
1925 Lili de Alvarez (Esp) d. Cristobel Hardie (GB) 6-0 6-2
1926 Helen Wills (US) d. Joan Ridley (GB) default
1927 Lili de Alvarez (Esp) d. Helene Contostavlos 6-3 6-3
1928 Cilly Aussem (Ger) d. Elizabeth Barber Corbiere (US) 6-3 6-0
1929 Lily de Alvarez (Esp) d. Paula Heimann von Reznicek (Ger) 6-4 6-1
1930 Cilly Aussem (Ger) d. Violet Chamberlain Owen 6-0 6-0
1931 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lolette Payot (Sui) 6-2 6-0
1932 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Muriel Thomas (GB) 6-3 6-2
1933 Lolette Payot (Sui) d. Grete Deutschova (Ger) 6-2 6-3
1934 Nancy Lyle (GB) d. Simone Passemard Mathieu 6-4 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu d. Kay Stammers (GBR) 6-1 2-6 6-0
1936 Simone Passemard Mathieu d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-0 5-7 7-5
1937 Anita Lizana (Chl) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 5-7 6-1
1938 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Weivers (Lux) 6-2 5-7 6-4
1939 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne Lafargue 8-6 6-3
1940-19.. not held

------

Carlton Club

1914 (Jan) Suzanne Lenglen d. Ruth Pennington-Legh Winch (GB) 7-5 3-6 6-1
1914 (Apr) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 3-6 6-2
1915-1918 not held
1919 Suzanne Lenglen d. Doris Wolfson 6-1 6-1
1920 (Jan) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-1
1920 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-0 6-1
1921 (Jan) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-1
1921 (Feb) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-0 6-2
1921 (Apr) Suzanne Lenglen d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-0
1922 (Jan) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung 6-3 6-4
1922 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 3-6 6-3 6-2
1922 (Apr) Sylvia Jung d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-3 7-5
1923 (Jan) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 9-7 6-2
1923 (Feb) Suzanne Lenglen d. Elizabeth Ryan (US) 6-3 6-1
1924 (Jan) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1924 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 7-5
1925 (Jan) Elizabeth Ryan (US) d. Eveline Froude-Bellew Crundall-Punnett (GB) 6-2 6-3
1925 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 6-3 7-5
1926 (Feb) Suzanne Lenglen d. Helen Wills (USA) 6-3 8-6
1926 (Apr) Lili de Alvarez (Esp) d. Dorothy Shepherd Barron (GB) 6-2 6-3
1927 Diddie Vlasto d. Cristobel Hardie (GB) 6-3 6-1
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Helene Contostavlos 6-3 1-6 6-0
1929 Eileen Bennett (GB) d. Esna Boyd (Aus) 6-4 5-7 6-4
1930 Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie default
1931 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 6-2
1932 Elizabeth Ryan (US) d. Elsa Riboli (Ita) 6-2 6-1
1933 Sheila Hewitt (GB) d. Cilly Aussem (Ger) 6-2 6-8 8-6
1934 Muriel Thomas (GB) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-2 6-2
1935 Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas
1936 Simone Passemard Mathieu d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-0 6-1
1937 Simone Passemard Mathieu d. Anita Lizana (Chl) 7-5 6-0
1938 Alice Weivers (Lux) d. Valerie Scott (GB) 3 sets
1939 Alice Weivers (Lux) d. Simone Passemard Mathieu 6-3 6-3

1942 Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-4 6-4

1947 Pauline Betz (US) d. Kay Stammers Menzies (GB) 6-2 6-0
1948 Jacqueline Foy
1949 Jacqueline Horner Patorni d. Hilde Walterova Doleschell (Aut) 6-4 4-6 6-1
1950 Joan Curry (GB) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-3 7-5

1953 Totta Zehden (Frg) d. Joan Curry (GB) 9-7 0-6 6-4
1954 Elaine Watson (GB) d. Joan Curry (GB) 6-3 2-6 6-2
1955 (Feb) Lorna Cornell Cawthorn (GB) d. Elaine Watson (GB) 3-6 6-4 6-2
1955 (Mar) Pat Ward (GB) d. Shirley Bloomer (GB) 6-2 6-4 (or Carlton at Nice?)
1956 Shirley Bloomer (GB) d. Ilse Buding (Frg) 6-3 6-2
1957 Christaine Mercelis (Bel) d. Ginette Jucker Bucaille 8-6 6-2
1958 Jerry Carter d. Nadine Jansen 6-1 6-2 (or Carlton at Nice?)
1959
1960 Suzy Kormoczy (Hun) d. Flo de la Courtie 6-4 6-2
1961 Elizabeth Starkie (GB) d. Lucia Bassi (Ita) 6-2 6-2
1962 Almut Sturm (Frg) d. Helga Niessen (Frg) 7-5 6-1
1963 Ann Haydon Jones (GB) d. Mary Habicht (US) 6-0 6-1
1964 Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-0 6-2
1965 Robin Blakelock Lloyd (GB) d. Evelyne Terras 6-1 5-7 6-3
1966 Jill Blackman (Aus) d. Rita Bentley (GB) 6-4 6-4

1971 Event cancelled due to snow

------

Gallia Club

1924 Elizabeth Ryan (US) d. Lesley Cadle (GB) 6-3 6-2
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 8-6 6-3
1926 Helen Wills (US) d. Helene Contostavlos (Gre) 6-3 6-2
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Eileen Bennett (GB) 4-6 6-4 6-3
1928 Eileen Bennett (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 8-6 6-3
1929 Esna Boyd (Aus) d. Muriel Thomas (GB) 6-1 6-1
1930 (Feb) Elizabeth Ryan (US) d. Sylvia Jung Lafaurie 6-3 6-2
1930 (Aug) Ginette Sineux d. Boilaive 6-4 6-0
1931 (Jan) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio (Ita) 5-7 7-5 10-8
1931 (Aug) Muriel Thomas (GB) d. Mme Taunay (Net) 6-1 8-6
1932 (Jan) Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 6-3
1932 (Aug) Mrs Henry Boyer d. Lucette Beyt 7-5 6-4
1933 Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 6-4 6-0
1934 Muriel Thomas (GB) d. Joan Ingram (GB) 6-0 4-6 6-3
1935 Simone Passemard Mathieu d. Muriel Thomas (GB) 6-3 8-6
1936 Simone Passemard Mathieu d. Susan Noel (GB) 6-1 4-2 retired
1937 Simone Passemard Mathieu d. Alice Weivers (Lux) 6-2 6-2
1938 Alice Weivers (Lux) d. Gracyn Wheeler (US) 3-6 6-3 6-0
1939 Gracyn Wheeler (US) d. Simone Passemard Mathieu 6-4 4-6 7-6
1940-19.. not held
1953 Joan Curry (GB) d. Shirley Bloomer (GB) 7-5 9-7
1954 Joan Curry (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 10-8
1955 Marcelle Beaughon d. Bettina Laisne 6-4 6-4
1955 Shirley Bloomer (GB) d. Pat Ward (GB) 6-4 6-2
1956 Althea Gibson (US) d. Shirley Bloomer (GB) 6-2 6-2
1957 Marta Popp aka Peterdy d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 6-1 6-4
1958 Edda Buding (Frg) d. Marie Therese Riedl (Ita) 6-2 6-3
1959 Suzy Kormozcy (Hun) d. Marie Therese Riedl (Ita) 1-6 6-2 6-2
1960 Armstrong d. Broccardo 6-2 5-7 6-2
1961 Christiane Mercelis (Bel) d. Edda Buding (Frg) 11-9 ret.
1962 Almut Sturm (Frg) d. Rita Bentley (GB) 6-4 6-4
1963
1964 Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-3 6-1
1965 Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-1 6-3
1966 Roberta Beltrame (Ita) d. Ada Bakker (Net) 7-5 7-5

------

Metropole Hotel

1907 Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger)
1908 Ruth Pennington-Legh Winch (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-2 6-1
1909 Alice Greene (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-0 6-2
1910 Rosamund Salusbury (GB) d. E Rose (GB) 6-1 5-2 retired
1911-1912 not held
1913 Elizabeth Ryan (US) d. Mrs Perrett (GB) 5-7 6-1 10-8
1914 Elizabeth Ryan (US) d. Jessie Tripp (GB) 4-6 6-3 6-4
1915-1919 not held
1920 Madeline Fisher O'Neill (GB) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1921 divided between Geraldine Ramsey Beamish (GB) and Phyllis Carr Satterthwaite (GB)
1922 Sylvia Jung d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 4-6 8-6
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1924 (Apr) Lili de Alvarez (Esp) d. Phyllis Howkins Covell (GB) 9-7 2-6 6-4
1924 (Dec) Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-4
1925 Elizabeth Ryan (US) d. Geraldine Ramsey Beamish (GB) 7-5 6-3
1926 Helen Wills (US) d. Diddie Vlasto 6-3 7-5
1927 Diddie Vlasto d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) default
1928 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-1 6-1
1929 (Jan) Esna Boyd (Aus) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-2
1929 (Aug) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Jacqueline Vives 6-0 6-0
1930 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 2-5 retired
1931 Helene Contostavlos d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-2 6-3

------

Montfleury

1963 Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-2 6-4
1964 Heide Schildknecht (Frg) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-4
1965 Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-2 6-1
1966 Jacqueline Rees-Lewis Vives d. Janice Townsend (GB) 6-3 6-3

1968 Marilyn Aschner (US) d. Alice Luthy Tym (US) 2-6 6-4 6-4

------

New Courts Lawn Tennis Club

1926 Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Eileen Bennett (GB) 6-2 6-1
1927 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-3 10-8
1928 Eileen Bennett (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-2
1929 Esna Boyd (Aus) and Sylvia Jung Lafaurie divided the prizes
1930 Elizabeth Ryan (US) d. Lucia Valerio (Ita) 6-2 2-6 6-0
1931 (Jan) Phyllis Carr Satterthwaite (GB) d. Lucia Valerio (Ita) 6-3 10-8
1931 (Aug) Muriel Thomas (GB) d. Elisabeth D'Ayen Macready 6-1 6-3
1931 (Sep) Elizabeth Ryan (US) d. Mme Taunay 6-1 6-1
1932 (Jan) Lucia Valerio (Ita) d. Ida Adamoff 7-5 4-6 6-4 "Mediterranean Championships"
1932 (Apr) Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-2 6-3
1932 (Sep) Paulette Marjollet de Saint-Ferreol d. Muriel Thomas (GB) 6-1 6-4
1933 (Jan) Sheila Hewitt (GB) d. Muriel Thomas (GB) 6-4 6-3
1933 (Apr) Lolette Payot (Swi) d. Muriel Thomas (GB) 6-2 6-2
1933 (summer) Cosette Saint-Omer-Roy d. Elisabeth D'Ayen Macready

------

Tournaments of incertain denomination:

1899 Phoebe Riseley Hausburg (GB) d. Mme Popp (Ger) 6-4 6-3 (handicap event)

1921 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 1-6 6-1 6-2 at Cannes LTC
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite (GB) 6-4 retired at Cannes LTC
1923 Elizabeth Ryan (US) d Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-0 6-0 at Cannes LTC (members of the club only)

1925 Elizabeth Ryan (US) d. Leslie Bancroft Aeschlimann (US) 6-3 6-3 at Cannes LTC

1928 (Dec) Sylvia Jung Lafaurie d. Mme Taunay 6-1 4-6 6-4 at Cannes LTC

1931 (Aug) Mme Taunay (Net) d. Muriel Thomas (GB) 8-6 6-4 at Cannes LTC
1932 (Aug) Muriel Thomas (GB) d. Maud Rosenbaum Levi (US) 11-9 7-5 at Cannes LTC
1933 (Aug) Cosette Saint-Omer-Roy d. Jacqueline Vives 6-4 6-1 at Cannes LTC
1934 (Jan) Cosette Saint-Omer-Roy d. Joan Ingram (GB) 3-6 6-1 6-3 at Cannes LTC
1934 (Aug) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) wo at Cannes LTC
1935 (Apr)Simone Passemard Mathieu d.Paula Heimann Stuck(Ger)6-4 6-2 at Cannes LTC
1935 (Aug) Cosette Saint-Omer-Roy d. Alice Weivers (Lux) 6-2 4-6 6-2 at Cannes LTC
1936 (Apr) Simone Passemard Mathieu d. Susan Noel (GB) 6-1 6-2 at Cannes LTC
1936 (Aug) Alice Weivers (Lux) d. Paulette Marjollet de Saint-Ferreol 6-1 6-0 at Cannes LTC
1937 (Aug) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 9-7 6-2 at Cannes LTC

1939 (Jan) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer Roy 4-6 6-3 6-4 at Cannes LTC
1939 (Aug) Alice Weivers (Lux) d. Jacqueline Vives 6-1 6-2 at Cannes LTC

1942 (Mar) Alice Weivers (Lux) d. Cosette Saint-Omer-Roy 6-4 6-4 at Cannes LTC

1944 (Jun) Alice Weivers (Lux) d. Mme Denarié 6-2 6-2

1947 (Apr) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova (Tch) 6-3 4-6 6-1 "Cannes International"

1949 (Apr) Lucia Manfredi (Ita) d. Alice Weivers (Lux) 6-3 6-0
1950 (Mar) Lucia Manfredi (Ita) d. Gilberte Jamain 2-6 7-5 6-4
1951 (Mar) final between Thelma Coyne Long (Aus) Barbara Scofield (US)
1951 (Apr) Hella Kovac Strecker (Aut) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 61 64
1952 (Mar) Joan Curry (GB) d. Susan Partridge (GB) 6-3 6-2

1954 (Mar) Shirley Bloomer (GB) d. Joan Curry (GB) 4-6 7-5 6-0
1954 (Aug) Anne-Marie Simon Seghers d. Annie Soisbault 6-0 6-2 at Cannes LTC
1955 (Apr) Ilse Schuh Proxauf (Aut) d. C. Triboullier 5-7 8-6 10-8 at Cannes LTC
1956 (Jan) Louise Snow (US) d. Roberta Beltrame (Ita) 6-3 1-6 6-3
1956 (Mar) Shirley Bloomer (GB) d. Edda Buding (Frg) 6-4 4-6 6-4 at Cannes LTC
1956 (Sep) Nadine(?) Guinard d. Annie Soisbault 1-6 6-2 6-3

1958 (Apr) Flo de la Courtie d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 6-8 8-6
1959 (Mar) Suzy Kormozcy (Hun) d. Flo de la Courtie 7-5 6-1 at Cannes LTC
1960 (Mar) Sheila Armstrong d. Vivienne Cox 64 62 at Cannes LTC
1961 (Mar) Elizabeth Starkie (GB) d. Pauline Titchener Roberts (GB) 8-6 6-1 at Cannes LTC
1962 (Apr) Helga Schultze (Frg) d. Deidre Catt (GB) 4-6 7-5 6-4
1963 (Mar) Francoise Durr d. Carole Rosser (GB) 1-6 6-2 6-2
1964 (Feb) Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-1 6-2 at Cannes LTC
1965 (Apr) Faye Toyne (Aus) d. Trish McClenaughan (Aus) 8-6 6-0
1966 (Feb) Ingrid Loeys (Bel) d. Alex Soady 62 62
1967 (Feb) Ingrid Loeys (Bel) d. Jacqueline Rees-Lewis Vives 4-6 8-6 10-8
1967 (Mar) Winnie Shaw (GB) d. Johanne Venturino 3-6 6-3 6-1
1967 (Apr) Kathy Harter (US) d. Ingrid Lofdahl (Swe) 6-3 6-2
1967 (Apr) Almut Sturm (Frg) d. Ingrid Lofdahl (Swe) 7-5 6-3
1968 (Mar) Roberta Beltrame (Ita) d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-4
1969 (Mar) Marijke Jansen Schaar (Neth) d. Betty Stove (Net) 4-6 6-2 6-0
1970 (Mar) Cooper d. Burton 6-3 6-0

1972 (Apr) Odile De Roubin d. Judith Szorenyi (Hun) 4-6 6-0 6-2 at Cannes LTC

Last edited by Jimbo109 : Jul 28th, 2014 at 05:23 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:43 PM   #8
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
C 2
********************************************

Caracas, Altamira International, Venezuela (Hard)
Venue: Altamira TC

1958 Althea Gibson (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 4-6 9-7
1959 Christine Truman (GB) d. Maria Bueno (Bra) 6-2 6-3
1960 Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 3-6 7-5 6-2
1961 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 7-5 6-1
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-2 5-7 6-2
1963 Maria Bueno (Bra) d. Lesley Turner (Aus) 7-5 8-6
1964 Francoise Durr (Fra) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-2
1965 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 4-6 6-2 7-5
1966 Norma Baylon (Arg) d. Gail Sherriff (Aus) 2-6 7-5 6-4
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Virginia Wade (GB) 6-2 6-3
1968 Ann Haydon Jones (GB) d. Julie Heldman (US) 6-4 11-9
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Maria Bueno (Bra) walkover
1970 Mary Ann Eisel (US) d. Patti Hogan (US) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caribbean Championships, Montego Bay, Jamaica (Grass)

(incomplete roll)

1950 Nancy Chaffee (US) d. Nancy Morrison (US) 9-7 6-0

1952 Pat Canning Todd (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 6-2 6-0 (in Kingston)
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 8-10 6-4 6-4
1954 Shirley Fry (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 6-2 7-9 6-4
1955 Barbara Breit (US) d. Betty Rosenquest Pratt (US) 12-10 6-2
1956 Shirley Fry (US) d. Dottie Head Knode (US) 6-4 6-4
1957 Darlene Hard (US) d. Shirley Bloomer (GB) 11-9 6-4
1958 Althea Gibson (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-3
1959 Christine Truman (GB) d. Janet Hopps (US) 6-3 6-0
1960 divided between Ann Haydon (GB) and Darlene Hard (US) due to rain
1961 Yola Ramirez (Mex) d. Ann Haydon (GB) 6-3 11-9
1962 Darlene Hard (US) d. Edda Buding (Ger) 6-4 7-5
1963 Lesley Turner (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 3-6 6-0 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caribe Hilton International SEE Puerto Rico (1st entry)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carlisle, Cumbria, England (Grass)

(incomplete roll)

1900 M.E. Morton
1901 Mrs Nicholson
1902 Lucy Kendal d. W. James 6-0 6-0
1903 Lucy Kendal d. Mrs Bourn 6-1 6-1
1904 Lucy Kendal d. F.M. Hollins 6-3 6-3
1905 Lucy Kendal d. F. Hollins 6-3 6-2
1906 Maude Garfit d. Lucy Kendal 2-6 6-2 1-0 retired
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 7-5 5-7 6-2
1908 Maude Garfit d. Mrs J.E. Day 6-3 6-3
1909 Maude Garfit d. M. Watt 6-3 6-3
1910 Maude Garfit
1911 Ethel Thomson Larcombe d. Eleanor Rose 6-2 6-4
1912 Ethel Thomson Larcombe d. Eleanor Rose 6-2 6-2
1913 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Longhurst 6-1 3-0 retired
1914-18 not held due to World War One
1919 Camilla Rimington d. Kathleen Aitchison 6-4 7-5
1920 Ruth Watson d. Beryl Tulloch 6-1 6-1
1921 Camilla Rimington d. Ruth Watson 6-4 2-6 6-2
1922 Camilla Rimington d. Ruth Watson 8-6 6-3
1923 Ruth Watson d. Camilla Rimington 5-7 6-4 6-2
1924 Ruth Watson d. Mary Hart McIlquham 7-5 6-1
1925 Camilla Rimington Smith d. Ruth Watson 1-6 6-2 6-2
1926 Ruth Watson d. M. Thomasson 6-3 6-2
1927 Ruth Watson d. Camilla Rimington Smith 6-4 6-8 6-2
1928 Ruth Watson d. Jean Rankine 6-2 6-4
1929 Ruth Watson d. V. March 6-1 6-2
1930 Freda James d. Ruth Watson 6-1 6-3
1931 Freda James d. Dorothy Anderson 6-1 6-2
1932 Freda James d. Dorothy Anderson 7-5 6-1
1933 M. Wynne d. Edie Rudd Luxton 6-4 6-2
1934 M. Wynne d. Manon Hargreaves 6-2 6-1
1935 Esna Boyd Robertson d. Madge Slaney 8-6 6-0
1936 Esna Boyd Robertson d. Madge Slaney 6-3 2-6 6-4
1937 Olga Webb MacInnes d. Esna Boyd Robertson 4-6 6-4 6-3
1938 Nina Brown d. Olga Webb MacInnes 6-1 6-2
1939-1945 not held due to WWII
1946 Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-1 4-6 6-1
1947 Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-0 6-1
1948 Patsy Rodgers d. Madge Slaney 6-4 8-6
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Helen Proudfoot 6-2 6-0
1950 Helen Proudfoot d. Madge Slaney 6-4 6-4
1951 Pat Harrison d. Jean Trower 6-4 6-4
1952 Pat Harrison d. Joyce Reid 6-4 6-4
1953 Shirley Bloomer d. Rosemary Bulleid 6-1 8-6
1954 Shirley Bloomer d. Rosemary Walsh 6-2 6-4

1956 Sheila Armstrong d. Barbara Knapp 6-2 6-3

1958 Norma Seacy d. Joyce Wilson Boothman 3-6 6-3 6-4

1960 Louise Grundy d. I. Taylor 6-2 6-3
1961 Vivienne Cox d. J. Matthews 6-2 6-2


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carlsbad, California, USA (Hard)

Held in San Diego:
(Balboa Park) in 1984
(Hilton Beach and Tennis Resort on Mission Bay Park) in '85 '86
(San Diego Tennis & Racquet Club on Mission Bay Park) from '87 to '90
in Carlsbad: La Costa Resort and Spa from '91

List of the various official titles of the tournament:
1984 Ginny of San Diego
1985-1988 Virginia Slims of San Diego
1989-90 Great American Bank Teenis Classic
1991-93 Mazda Tennis Classic
1994-98 Toshiba Tennis Classic
1999 TIG Tennis Classic
2000-07 Acura Classic
2010-12 Mercury Insurance Open
2013-.. Southern California Open

1984 Debbie Spence d. Betsy Nagelsen 6-3 6-7 6-4
1985 Annabel Croft (GB) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-0 7-6
1986 Melissa Gurney d. Stephanie Rehe 6-2 6-4
1987 Raffaella Reggi (Ita) d. Anne Minter (Aus) 6-0 6-4
1988 Stephanie Rehe d. Ann Grossman 6-1 6-1
1989 Steffi Graf (Frg) d. Zina Garrison 6-4 7-5
1990 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva Fragničre (Sui) 6-3 6-2
1991 Jennifer Capriati d. Monica Seles (You) 4-6 6-1 7-6
1992 Jennifer Capriati d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
1993 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 4-6 6-1
1994 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 6-1
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Lisa Raymond 6-2 6-0
1996 Kimiko Date (Jap) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 3-6 6-3 6-0
1997 Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles 7-6 6-4
1998 Lindsay Davenport d. Mary Pierce (Fra) 6-3 6-1
1999 Martina Hingis (Sui) d. Venus Williams 6-4 6-0
2000 Venus Williams d. Monica Seles 6-0 6-7 6-3
2001 Venus Williams d. Monica Seles 6-2 6-3
2002 Venus Williams d. Jelena Dokic (You) 6-2 6-2
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 3-6 6-2 6-3
2004 Lindsay Davenport d. Anastasia Myskina (Rus) 6-1 6-1
2005 Mary Pierce (Fra) d. Ai Sugiyama (Jap) 6-0 6-3
2006 Maria Sharapova (Rus) d. Kim Clijsters (Bel) 7-5 7-5
2007 Maria Sharapova (Rus) d. Patty Schnyder (Sui) 6-2 3-6 6-0
2008-2009 not held
2010 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Agnieszka Radwanska (Pol) 6-4 6-7 6-3
2011 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-3 6-4
2012 Dominika Cibulkova (Svk) d. Marion Bartoli (Fra) 6-1 7-5
2013 Samantha Stosur (Aus) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-2 6-3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carmarthenshire Championships, Llanelli, Wales (Grass)

(incomplete roll)

1922 E. Bird d. M. Brewer 3-6 10-8 7-5
1923 Mary Hart McIlquham d. Mrs J.B. Perrett 6-1 6-3
1924 E.D. Bird d. Mary Hart McIlquham 6-4 6-4 or E.G. Bird d. Mrs C. Williams 6-4 6-4
1925 Mrs Harper d. Daphne Seel 7-5 6-2
1926 Mary Hart McIlquham d. Daphne Seel 4-6 6-3 6-2

1929 Daphne Seel d. B. Brown 8-6 5-7 6-3
1930 Daphne Seel d. Effie Hemmant 4-6 6-1 6-3
1931 Mary Hart McIlquham d. Daphne Seel 6-4 6-1
1932 Vera Montgomery d. Daphne Seel 7-5 6-2
1933 Billie Yorke d. Jackie McAlpine 6-4 6-4

1935 Billie Yorke d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-4
1936 Joan Ingram d. Valerie Scott 6-2 7-5
1937 Effie Hemmant Peters d. Daphne Seel 4-6 6-3 6-1
1938 Joan Ingram d. T. King 7-5 6-3
1939 Jean Nicoll d. Joan Ingram 6-4 6-3

1947 Joan Physick David d. Laura Morgan 9-7 4-6 6-1
1948 Patsy Rodgers d. Joan Physick David 6-4 6-1
1949 Joyce Fitch (Aus) d. Barbara Costerton Behr 6-2 6-8 6-0
1950 A. Bates and Georgie Woodgate divided the prizes
1951 Pat Harrison d. Laura Morgan 7-5 6-1
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Nell Hall Hopman (Aus) 7-5 6-2
1953 Angela Buxton d. Laura Morgan 6-3 6-2
1954 A. Bates d. Lorna Cornell Cawthorn 6-3 7-5

1956 Sheila Armstrong d. Thea Hale (RSA) 8-6 6-3
1957 Rita Bentley d. Pauline Edwards 3-6 7-5 6-4
1958 Deidre Catt d. G. Evans 6-3 4-6 6-1
1959 Pauline Titchener Roberts d. Margaret O'Donnell 8-6 2-6 6-2
1960 Jean Knight d. Janet Kemp 6-0 6-1
1961 Pat Wheeler d. Mrs Kerr 8-6 6-2 *
1962 Alison Stroud d. Jean Knight 6-3 6-3
1963 Judy Tee d. Vivienne Dennis 6-2 3-6 6-2
1964 Robin Blakelock Lloyd d. Margaret O' Donnell 6-0 9-11 6-4 *
1965 Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3
1966 Janice Townsend and P. Coleclough divided the prizes

1968 Corinne Molesworth d. Elizabeth Ernest 5-7 6-1 6-4

1970 Jackie Fayter d. Elizabeth Ernest 9-7 3-6 6-4

1972 Diane Riste d. Cherry Panton 3-6 6-1 8-6
1973 Annette Coe d. Mrs E. James 6-3 6-1
1974 Jenny Dimond (Aus) led Diane Riste 5-2 when play was abandoned due to rain *
1975 Julia Potterton d. J. Willson 6-2 6-3
1976 Anne Hobbs d. Jill Cottrell 6-4 6-2

1978 Debra Parker d. Sonia Davies 6-4 6-0 *
1979 Jill Cottrell d. Julia Lloyd 6-2 6-2
1980 Jill Cottrell d. Eleanor Lightbody 6-4 6-3 *
1981 Eleanor Lightbody d. Mrs K. James 6-1 6-3 *
1982 R. Griffiths d. L. Penry 6-1 6-3
1983 Joy Tacon d. G. Oakenfull 4-6 7-6 6-3


* uncertain denomination

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Casablanca
SEE Moroccan Championships
SEE Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Catania, Italy (Clay)

(incomplete roll)

1959 Sandra Reynolds (SA) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 2-6 6-3

1964 Madonna Schacht (Aus) d. Vlasta Kodesova (Tch) 6-3 6-4
1965 Helga Niessen (Frg) d. Madonna Schacht (Aus) 6-1 7-5
1966 Helga Niessen (Frg) d. Ulla Sandulf (Swe) 6-1 6-1
1967 Lesley Turner (Aus) d. Galina Baksheeva (USSR) 6-4 6-4
1968 Helen Gourlay (Aus) d. Judith Dibar (Rom) 6-3 6-3
1969 Maria Nasuelli d. Maria Guzman (Ecu) 6-1 6-2
1970 Christina Sandberg (Swe) d. Pamela Austin (US) 6-3 6-0
1971 Virginia Wade (GB) d. Gail Sherriff Chanfreau (Fra) 1-6 7-6 6-2 (or 6-0 6-3)
1972 Evelyne Terras Papale d. Rosalba Vido 6-2 6-1

1978 Elisabeth Ekblom (Swe) d. Diane Evers (Aus) 5-7 6-2 6-1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central American and Caribbean Games

1926 (Mexico City) not held
1930 (La Habana) Maria L. Garcia d. Maria del C. Camacho ?? only 6 Cubans played
1935 (San Salvador) Maria Tapia d. Maria del C. Camacho ??
1938 (Panama) Raquel Moch d. Esperanza Belmar 7-5 6-3
1946 (Barranquilla) Carmen Christlies d. Hilde Heyn ??
1950 (Guatemala) Hilde Heyn d. Imelda "Melita" Ramirez ??
1954 (Mexico City) Imelda "Melita" Ramirez d. Rosie Reyes 6-1 6-3
1959 (Caracas) Yola Ramirez d. Imelda "Melita" Ramirez de Castro ??
1962 (Kingston) Antonia Prado d. Elena Osuna ??
1966 (San Juan de Puerto Rico) Elena Subirats d. Patricia Montano ??
1970 (Panama) not held
1974 (Santo Domingo) Gina Diaz d. Aleida Spex ??
1978 (Medellin) Alejandra Vallejo d. Maria H. Llamas ??
1982 (La Habana) Claudia Hernandez d. Gigi Fernandez ??
1986 (Santiago de los Caballeros) Crissy Gonzalez d. Marilda Julia ??
1990 (Mexico City) Joelle Schad d. Rita Pichardo ??
1993 (Ponce) Xochitl Escobedo d. Maria Francesa ??
1998 (Maracaibo) Maria Vento d. Maryolis Sequera ??
2002 (San Salvador) Kristina Brandi d. Vilmarie Castellvi ??
2006 (Cartagena) Kristina Brandi d. Milagros Sequera ??
2010 (Mayagüez) Monica Puig d. Adriana Perez 6-3 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central California State Championships, US

(incomplete roll)

1911 [Stockton] Hazel Hotchkiss d. Mary K. Browne 6-2 2-6 6-4
1912 [Stockton] Florence Sutton d. Mary K. Browne 8-6 6-3 *

1914 [Sacramento] Sarita Van Vliet Wood d. Anita Myers 6-0 6-0

1921 [Sacramento] Helen Baker d. Anna Muller Leachman 6-4 6-4
1922 [Sacramento] Marjore Thorne d. Lucille Murphy 6-1 6-2
1923 [Sacramento] Avery Follett d. Anna Muller Leachman 6-3 6-3

1925 [] Helen Wills d. Charlotte Hosmer 6-2 6-2

1937 [Sacramento] Margaret Osborne d. Virginia Wolfenden 6-1 6-3
1938 [Sacramento] Margaret Jessee d. Pat Canning
1939 [Sacramento] Evelyn Peyre d. Dottie Head 6-2 6-2

1954 [Sacramento] Virginia Wolfenden Kovacs d. Mary Ann Mitchell 6-4 4-6 8-6
1955 [Sacramento] Mimi Arnold d. Anita Kanter 6-2 2-6 6-2
1956 [Sacramento] Mimi Arnold vs Mary Ann Mitchell

1960 [Sacramento] Gerry Carter d. Linda Vail 6-3 6-3
1961 [Sacramento] Andria Miller d. Gerry Carter 7-5 6-1 **
1962 [Sacramento] Jean Danilovich d. Lynne Abbes 6-4 6-3
1963 [Sacramento] Jean Danilovich d. Rosie Casals 6-2 6-1

1968 [Sacramento] Denise Carter d. Roylee Bailey 7-5 6-3


* uncertain denomination
** other final result that we have: Carole Caldwell d. Billie Jean Moffitt

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

(incomplete roll)

1946 Joyce Fitch
1947 Marie Toomey
1948 Nancye Wynne Bolton
1949 Nancye Wynne Bolton

1951 Esme Ashford

1955 Elaine Holstein
1956 Elaine Holstein

1959 Elaine Holstein Higgins

1965 Alison Martin d. Betty Holstein Sweeney 7-5 6-3

1975 Gai Healey d. J. Hicks 6-7 6-3 6-2

1977 Joan Gibson d. Gai Healey 6-1 4-6 6-4

1981 Pamela Bailey d. L. Wayte 6-1 6-3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

(incomplete roll)

1940 May Hardcastle d. Dorn McGill 6-1 6-2

1953 Daphne Seeney d. Gloria Blair 8-6 6-0

1957 Fay Muller d. Eunice Asplin 6-1 6-0

1959 Dot Duff d. S. Burton 6-3 6-4
1960 Robyn Ebbern d. Madonna Schacht 6-3 2-6 9-7
1961 Faye Toyne d. B. Beak 6-0 6-0

1963 Faye Toyne d. Barbara Hawcroft 6-4 6-1

1978 Marilyn Tesch d. K. Stewart 6-1 6-3
1979 U. Hansson d. N. Schubert 6-4 6-2
1980 L. Cox d. A. Jones 6-3 6-3
1981 C. Lacey d. E. Burke 6-3 7-5

1983 J. Hardman d. K. Peach 7-6 6-2
1984 Stephanie Faulkner d. J.Hardman 6-1 6-1

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ceylon Championships / Sri Lanka Championships

In 1972 the country changed name, from Ceylon to Sri Lanka.
The clay courts of the Hill Club in Nuwara Eliya have been the venue for most of the Nationals from 1884 to 1971.
Later the venue was in Colombo.
First Men's edition in 1884, the Women's Championships began in 1888.

1888 J. Watson d. Miss D'Esterre 6-1 6-1 6-5
1889 Mrs Norman d. Miss Watson 5-7 6-2 6-3
1890 Miss Wynniatt (or Wymatt) d. Miss Watson 6-1 6-1
1891 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) d. N. de Saram 4-6 13-11 6-2
1892 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB)
1893 Mrs A.F. Brown d. Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) 4-6 6-4 6-1
1894 Mrs A.F. Brown d. Annette Kettlewell de Fonblanque (GB) 6-3 6-2
1895 Mrs A.F. Brown
1896 Mrs J.R. Manners
1897 Mrs J.R. Manners
1898 Miss Shaw
1899 N. de Saran
1900 Mrs A.F. Brown
1901 R. Elliot
1902 R. Elliot
1903 R. Elliot
1904 Mrs D.K. Kelly
1905 R. Elliot
1906 Annette Kettlewell de Fonblanque (GB)
1907 Mrs D.E. Kelly
1908 Mrs W.S. Rose
1909 Mrs Brook-Smith
1910 Mrs W.S. Rose
1911 Mrs J.B. Rennie
1912 Mrs G. Windus
1913 Mrs G. Windus
1914 Mrs Milne
1915–18 not held due to World War I
1919 Mrs W. B. Bartlett
1920 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1921 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1922 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1923 Mrs G. Gilliat
1924 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1925 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1926 Evelyn Marshall Dewhurst (GB)
1927 Evelyn Marshall Dewhurst (GB)
1928 Mrs C. Gilliat
1929 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1930 Mrs G.D.H. Alston (GB)
1931 G. Steiger d. Nedra Obeysekera 6-3 7-5
1932 Mrs C. Wright
1933 Mrs C. Wright
1934 Nedra Obeysekera
1935 Doreen Sansoni
1936 Doreen Sansoni
1937 Doreen Sansoni
1938 Doreen Sansoni
1939 Doreen Sansoni
1940 Doreen Sansoni
1941 Sheila Roberts
1942–45 not held due to World War II
1946 Doreen Sansoni
1947 Sheila Roberts
1948 Promilla Khanna Singh (Ind)
1949 Sheila Roberts
1950 Sheila Roberts
1951 Sheila Roberts
1952 Mrs C.R. Warren
1953 Mrs C.R. Warren d. Ranjani Jayasuriya 7-5 6-0
1954 Mrs C.R. Warren d. Gladys Loke Chua (Mas) 6-4 7-5
1955 Christobel Fonseka d. Mrs F. Keun 6-1 6-2
1956 Inge Vogler (Frg) d. Totta Zehden (Frg) 9-7 2-6 8-6
1957 Ranjani Jayasuriya d. Christobel Fonseka 8-6 6-4
1958 Ranjani Jayasuriya
1959 Ranjani Jayasuriya d. Dechu Appaiah (Ind) 6-2 7-5
1960 Dechu Appaiah (Ind)
1961 Dechu Appaiah (Ind)
1962 Dechu Appaiah (Ind)
1963 Ranjani Jayasuriya
1964 Lakshmi Mahadevan (Ind)
1965 Lita Liem (Ina)
1966 Lita Liem (Ina) d. Dechu Appaiah (Ind) 6-1 6-1
1967 Lita Liem (Ina)
1968 Sria Gooneratne
1969 Sria Gooneratne
1970 Mrs Wendy Molligoda
1971 Mrs O. Chanmugam
1972 Udaya Kumar (Ind)
1973 Susan Das (Ind)
1974 Lany Kaligis (Ina) d. Lita Liem Sugiarto (Ina) 7-5 1-6 6-1
1975 Nirupama Vasant Mankad (Ind)
1976 Mrs S.A. Gunawardena
1977 Manisha Perera
1978 Manisha Perera
1979 Manisha Perera
1980 Kamala Hegde (Ind)
1981 Manisha Perera
1982 R. Krishnan (Ind)
1983 S.D. Soysa
1984 Laura Pesenti
1985 Lihini Weerasuriya
1986 Lihini Weerasuriya
1987 Lihini Weerasuriya
1988 Lihini Weerasuriya
1989 Vajira Premaratne
1990 Sobhini de Silva
1991 Saranga Sangakkara
1992 Lihini Weerasuriya
1993 Saranga Sangakkara
1994 Saranga Sangakkara
1995 Saranga Sangakkara
1996 Saranga Sangakkara
1997 Saranga Sangakkara
1998 Sobhini de Silva Wickremahewa
1999 Anushka Rajaih
2000 Vajira Premaratne
2001 Shalini Pereira
2002 Dinali de Silva
2003 Thiyumi Abeysinghe
2004 Udanthi Narahenpitage
2005 Jithmie Jayawickrema
2006 Jithmie Jayawickrema
2007 Jithmie Jayawickrema
2008 Jithmie Jayawickrema
2009 Amritha Muttiah
2010 Amritha Muttiah

2012 Amritha Muttiah


http://www.island.lk/index.php?page_...de_title=31882
http://www.island.lk/index.php?page_...de_title=30768

A contribution by Newmark401 and Rollo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chapel Allerton, West Yorkshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1886 L. Moir d. Miss Tannett 6-3 5-6 6-5

1899 Ethel Jessop d. Agnes Morton

1911 Katherine Slater Clegg d. Bertha Holder, walkover

1920 G. Grey d. Mrs W. Holtby 4-6 6-3 6-4
1921 Mrs W. Holtby d. Mrs Hobson 2-6 6-1 6-0
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Miss Willans 6-4 6-3
1923 Miss Willans d. V. Watson 6-2 6-0
1924 Miss Willans d. Dorothy Shaw 6-3 6-1
1925 Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 7-5 9-7
1926 Kathleen Aitchison d. O.B. Pawson 4-6 6-2 6-2
1927 Winifred Bower d. Kathleen Aitchison 8-6 3-6 6-2
1928 Ruth Watson d. Dorothy Anderson 6-2 6-2
1929 Elsie Goldsack d. Dorothy Anderson 6-3 6-4
1930 Winifred Bower d. Janet Lawson 4-6 6-3 6-2
1931 Janet Lawson d. Winifred Bower 6-1 6-3
1932 Vera Montgomery d. Nancy Hellewell 6-4 7-5
1933 Edie Rudd Luxton d. Nancy Hellewell 6-0 6-2
1934 Freda Scott d. Jean Saunders 6-3 6-1

1936 Jean Saunders d. Effie Hemmant Peters 6-4 6-2

1938 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) and Effie Hemmant Peters divided the prizes.
1939 Rosemary Smith d. Betty Clements 6-4 4-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Bea Watson Carris d. Freda James 6-0 6-2
1947 Helena Straubeova (Tch) d. Evelyn Moeller 6-4 6-4
1948 Penny Weekes Durlac d. Betty Fulton 6-2 6-0
1949 Barbara Costerton Behr d. Evelyn Moeller 6-3 6-2
1950 Gertrude Kornfeld (Isr) d. Evelyn Moeller 7-5 6-4
1951 D. James d. Lesley Hunter Fulton 6-1 6-3
1952 Bea Watson Walter d. M. Morgan 6-4 6-4
1953 Evelyn Moeller d. R. Longley 6-3 6-2
1954 Rosemary Walsh d. Billie Woodgate 6-4 4-6 6-1

1956 Phyllis Edwards d. Joyce Fulton 6-3 6-4
1957 Elaine Watson Shenton d. R. Thackeray 6-4 5-7 7-5
1958 Joyce Fulton d. R. Thackeray
1959 P. Edwards d. M.R. Cooper 6-3 0-6 6-3
1960 Margaret Cooper d. B. Richardson 6-1 6-4
1961 Sally Holdsworth d. Joyce Fulton 6-4 3-6 6-2
1962 Margaret Cooper d. Sally Holdsworth 6-2 6-3
1963 Joyce Fulton d. Margaret Cooper 4-6 6-3 8-6
1964 Margaret Cooper d. C. Lindsey 6-2 6-2
1965 Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes

1970 Jane O’Hara (Can) d. Barbara Walsh (Aus) 6-1 6-4

1983 J. Kirby d. Angela Longo (Zim) 6-1 7-6

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cheltenham, Gloucestershire, England

(incomplete roll)

1879 Florence Mardall d. Miss Bradley 6-5 6-4 3-6 3-6 6-3
1880 not held
1881 (Apr) Miss Bradley d. Florence Mardall 3-6 6-2 6-2
1881 (Sep) Grace Gibbs d. Miss Perry 6-4 6-4
1882 Maud Watson d. Constance Langley Smith 6-2 3-6 7-5
1883 Maud Watson d. F. Davies 6-3 6-0
1884 Edith Davies d. Louisa Martin 3-6 6-5 6-3
1885 Maud Watson d. Connie Butler 6-3 6-1
1886 Louisa Martin d. Maud Watson 6-4 6-4
1887 Louisa Martin d. Maud Watson 6-4 5-7 6-2
1888 Louisa Martin d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-4
1889 Louisa Martin d. Florence Stanuell 6-1 4-6 6-2
1890 Miss Bryan d. Beatrice Wood 6-1 6-0
1891 [Montpelier Gardens] Maud Shackle d. G. Leeds-Paine 6-2 6-1
1891 [East Gloucestershire Cricket Ground] N. Pope d. Florence Mardall 6-1 6-1
1892 Miss Agg d. Florence Mardall 6-0 6-4
1893-1912 not held
1913 Edith Boucher Hannam d. Marjory Hattersley-Smith 6-1 6-2 as "East Gloucestershire Champs."
1914 Edith Boucher Hannam d. Helen Aitchison 6-4 6-4
1915-19 not held due to World War One
1920 Edith Boucher Hannam d. Mrs J.B. Perrett 6-0 6-1
1921 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 6-2 6-1
1922 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 4-6 9-7 6-3
1923 Edith Boucher Hannam d. Kathleen Lidderdale 6-2 6-3
1924 Marie Hazel d. Miss de Putron 6-3 6-2
1925 Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 6-4 6-2
1926 Mary Hart McIlquham d. Mrs Furness 6-4 6-2
1927 Mary Hart McIlquham d. Mrs Whitley 5-7 6-3 6-0
1928 Kathleen Lidderdale Bridge d. Vera Marshall 2-6 6-4 7-5
1929 Effie Hemmant d. Vera Marshall 6-1 4-6 6-2
1930 Mary Hart McIlquham d. Effie Hemmant 6-2 6-3
1931 Mary Hart McIlquham d. D. White 6-4 6-0
1932 Jeanette Morfey d. Kay Smith 8-6 7-5
1933 not held
1934 Jeanette Morfey d. Madge Slaney 2-6 6-4 8-6
1935 Kay Smith d. Gethyn Harry 7-5 6-2
1936 divided between Gaby Curtis and Kay Smith
1937 Olga Webb MacInnes d. Gaby Curtis 6-3 6-2
1938 Gaby Curtis d. Gertrude Valentine-Brown 6-1 6-2
1939 Eva Porokova (Tch) d. Pam Seaton 10-8 6-4
1940-45 not held due to World War Two
1946 Gertrude Valentine-Brown d. Monica Ereaut 6-2 6-3
1947 Pam Seaton Bocquet d. Alison Burton Baker (Aus) 6-1 6-3
1948 Pam Seaton Bocquet d. Patricia Cowney 6-2 6-2
1949 Mary Eyre d. Patricia Cowney 9-7 7-5
1950 Pam Seaton Bocquet d. Sheila Speight 6-2 6-3
1951 Sheila Speight d. Pam Seaton Bocquet 8-6 6-1
1952 (Lorna?) Cornell d. Sheila Speight 1-6 13-11 6-2
1953 Joan Curry d. Hazel Cheadle 6-3 6-4
1954 Joan Curry d. Jenny Middleton 6-3 8-6
1955 Susan Speight d. Marion Craig-Smith 6-4 6-3
1956 Ann Haydon d. Viola White 6-1 5-7 6-1
1957 Joan Curry d. Viola White 6-8 6-1 6-2
1958 Angela Mortimer d. Ann Haydon 6-3 6-3
1959 Patricia Hird and Mary Carter Reitano (Aus) divided the prizes
1960 Sheila Griffin Bramley d. Mrs S. Kerr 6-0 6-4
1961 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 7-5 2-6 6-3
1962 Ann Haydon d. Renée Schuurman (SA) 6-2 8-6
1963 Ann Haydon Jones d. Renée Schuurman (SA) 7-5 9-7
1964 abandoned at semi-final stage due to rain
1965 Annette van Zyl (SA) d. Elizabeth Starkie 6-4 3-6 6-3
1966 Elizabeth Starkie d. Carole Rosser 6-4 6-1
1967
1968
1969 Nell Truman d. Kerry Harris (Aus) 2-6 6-3 6-2
1970


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chicago, Virginia Slims / Avon Tournament, USA

Originally held in August, outdoors on clay, this tournament moved indoors in 1973; it was held on carpet from then until its demise in 1997. It had two main sponsors during the years of its existence - Virginia Slims and Avon.

Between 1978 and 1992, Martina Navratilova won a record twelve singles titles at this tournament, including six consecutively from 1978 to 1983.

1971 Françoise Dürr (FRA) d. Billie Jean Moffitt King 6-4 6-2
1972 not held
1973 Margaret Smith Court (AUS) d. Billie Jean Moffitt King 6-2 4-6 6-4
1974 Virginia Wade (GBR) d. Rosie Casals 2-6 6-4 6-4
1975 Margaret Smith Court (AUS) d. Martina Navratilova (TCH) 6-3 3-6 6-2
1976 Evonne Goolagong Cawley (AUS) d. Virginia Wade (GBR) 3-6 6-3 6-2
1977 Chris Evert d. Margaret Smith Court (AUS) 61 63
1978 Martina Navratilova (TCH) d. Evonne Goolagong Cawley (AUS) 6-7 (4-5) 6-2 6-2
1979 Martina Navratilova (TCH) d. Tracy Austin 6-3 6-4
1980 Martina Navratilova (TCH) d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-4
1981 Martina Navratilova (TCH) d. Hana Mandlikova (TCH) 6-4 6-2
1982 Martina Navratilova d. Wendy Turnbull (AUS) 6-4 6-1
1983 Martina Navratilova d. Andrea Jaeger 6-3 6-2
1984 Pam Shriver d. Barbara Potter 7-6 (4) 2-6 6-3
1985 Bonnie Gadusek d. Kathy Rinaldi 6-1 6-3
1986 Martina Navratilova d. Hana Mandlikova (TCH) 7-5 7-5
1987 Martina Navratilova d. Natasha Zvereva 6-1 6-2 (USSR)
1988 Martina Navratilova d. Chris Evert 6-2 6-2
1989 Zina Garrison Jackson d. Larisa Savchenko (USSR) 6-3 2-6 6-4
1990 Martina Navratilova d. Manuela Maleeva Fragničre (SUI) 6-3 6-2
1991 Martina Navratilova d. Zina Garrison Jackson 6-1 6-2
1992 Martina Navratilova d. Jana Novotna (TCH) 7-6(4) 4-6 7-5
1993 Monica Seles (YOU) d. Martina Navratilova 3-6 6-2 6-1
1994 Natasha Zvereva (BLR) d. Chanda Rubin 6-3 7-5
1995 Magdalena Maleeva (BUL) d. Lisa Raymond 7-5 7-6(2)
1996 Jana Novotna (CZE) d. Jennifer Capriati 4-6 6-3 6-1
1997 Lindsay Davenport d. Nathalie Tauziat (FRA) 6-0 7-5
Tournament discontinued
-----

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chichester, West Sussex, England (Grass)

Until 1912 the West Sussex Championships were played in Chichester (see under "W")

(incomplete roll)

1970 Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-1
1971 Judy Tegart Dalton (Aus) d. Janet Newberry (US) 6-1 6-4
1972 Karen Krantzcke (Aus) and Betty Stove (Net) divided the prizes.
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Brigitte Cuypers (RSA) 6-1 6-0
1974 Pauline Peisachov (Isr) d. Sue Barker 6-2 6-2
1975 Greer Stevens (RSA) d. Terry Holladay (US) 6-7 6-4 6-3
1976 Marise Kruger (RSA) d. Bunny Bruning (US) 6-2 6-2
1977 It was rained off at the quarter-final stage.
1978 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Pam Teeguarden (US) 6-4 6-4
1979 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Sue Barker 6-1 6-4
1980 Chris Evert Lloyd (US) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-7 7-5
1981 Rene Uys (RSA) d. Florenta Mihai (Rom) 6-4 6-3


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

China Open, Beijing (Hard)


2004 Serena Williams (US) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6 7–5 6–4
2005 Maria Kirilenko (Rus) d. Anna-Lena Groenefeld (Ger) 6-3 6-4
2006 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 6-0
2007 Agnes Szavay (Hun) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–7 7–5 6–2
2008 Jelena Jankovic (Srb) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-3 6-2
2009 Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Agnieszka Radwanska (Pol) 6-2 6-4
2010 Caroline Wozniacki (Den) d. Vera Zvonareva (Rus) 6–3 3–6 6–3
2011 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Andrea Petkovic (Ger) 7–5 0–6 6–4
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Maria Sharapova (Rus) 6-3 6-1
2013 Serena Williams (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 6–2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chingford SEE Connaught Hard Court Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiswick Park SEE Middlesex Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cinque Ports Championships, Folkestone, Kent, England (Grass)

(incomplete roll)

1902 Winifred Longhurst d. Edith Austin Greville 6-3 6-1
1903 Winifred Longhurst d. E. Rapson 6-1 6-4
1904 Winifred Longhurst d. "Miss Britain" (a pseudonym) 6-4 3-6 10-8
1905 Agnes Morton d. Winifred Longhurst 6-1 6-0
1906 Dora Boothby d. Mildred Coles 5-7 6-4 6-2
1907 Violet Pinckney d. Dora Boothby 7-5 1-6 6-2
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Dora Boothby 7-5 0-6 6-2
1909 Dora Boothby d. Mildred Coles 7-9 6-4 6-1
1910 Mildred Coles d. Dora Boothby 6-3 2-6 6-2
1911 Dora Boothby d. Mildred Coles 7-5 6-2
1912 Winifred Slocock McNair d. Dora Boothby 6-3 4-6 7-5
1913 Winifred Slocock McNair d. Dora Boothby 7-5 6-1
1914-1918 not held
1919 Winifred Slocock McNair d. Dorothy Shepherd 6-0 6-2
1920 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-3 7-9 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-4 6-3
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Winifred Slocock McNair 6-3 6-4
1923 Edith Boucher Hannam d. Dorothy Shepherd Barron 6-3 1-6 6-2
1924 Geraldine Ramsey Beamish d. Claire Beckingham 6-2 7-5
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 7-5 6-1
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Agnes Daniell Tuckey 8-6 6-3
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 2-6 7-5 6-3
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-1
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 6-1 7-5
1930 Mary Heeley d. Betty Dix 6-1 6-3
1931 Mary Heeley d. Olga Webb 6-1 7-5
1932 Peggy Scriven d. Olga Webb 6-2 6-2
1933 Phyllis Howkins Covell d. Lucy Johnstone Pennycuick 6-1 6-1
1934 Barbara Frye d. Madeleine Pearson Moss 8-6 6-3
1935 Ermyntrude Harvey d. Billie Yorke 4-6 6-4 6-2
1936 Barbara Frye d. Madeleine Pearson Moss 0-6 7-5 6-4
1937 Phyllis Grover d. Jeanette Morfey 6-3 6-3
1938 Sally Stoney d. Ida Hutchings 6-1 6-2
1939 J. Holman d. J. Moseley 6-4 7-5
1940-45 not held due to WWII
1946 ?
1947 Betty Hart-Cox d. A. Cloke 6-2 6-3
1948 S. Grubb d. M. Crombie 3-6 6-2 6-3
1949 Barbara Knapp d. S. Grubb 6-2 6-4
1950 Doreen Wedderburn (RSA) d. Gladys Southwell Lines 2-6 10-8 7-5
1951 Andy Ross-Dilley d. Sally Stoney Lister 6-4 7-5
1952 Lorna Cornell d. Barbara Knapp 6-2 6-2
1953 Evelyn Attwood (NZ) d. Margaret Grace 6-2 7-5
1954 Margaret Grace d. Sheila Griffin 6-4 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Fremantle Championships, WA, Australia

(incomplete roll)

1947 Mrs Edwards d. Crisp 9-7 6-2
1948 M. Nicholas d. B. Bahen 3-6 6-3 6-1
1949 M. Nicholas d. Darlinson 9-7 6-2
1950 Joan Ryan d. N.W.Collins 6-0 6-2

1953 Mrs Edwards d. M. Chalwell 6-3 6-3

1957 M. Edwards d. June McLeod 7-9 6-1 6-3
1958 M. Edwards d. P. Holmes 4-6 6-4 8-6

1960 P. Holmes d. M. Symonds 6-3 8-6
1961 R. Wilson d. M. Symonds 7-5 6-1
1962 Gwenda Don d. Diane Gugeri 3-6 6-1 6-2
1963 L. Jowett d. Alison McKenzie 3-6 6-3 6-1
1964 J. Bignell d. Lesley Hunt 3-6 6-3 6-3
1965 Gwenda Don d. Pamela Brand 7-5 6-1
1966 Alison McKenzie d. K. Dugan 4-6 6-2 6-4
1967 Alison McKenzie d. M. Bovell 7-5 6-0
1968 J. Edmiston d. L.Collins 5-7 6-2 6-3
1969 S. Roddy d. B. McCarthy 4-6 6-4 6-2

1971 Christine Matison d. R. Giles 6-3 6-3
1972 Christine Matison d. Mandy Morgan 6-3 7-9 6-1
1973 Christine Matison d. Helen Young 6-4 6-2
1974 Dianne Fromholtz d. Vicki Lancaster 6-2 6-2
1975 Mary Sawyer d. Dianne Born Berkinshaw 7-5 6-4
1976 L. Cooper d. Kerryl Chute 6-4 6-1
1977 Dianne Born Berkinshaw d. R. Fisher 6-1 6-2

1979 Christine Matison d. P. Ferguson 6-3 1-6 6-2
1980 Mary Sawyer d. Christine Matison Dorey 6-1 6-1
1981 Christine Matison d. P. Ferguson 6-1 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Miami Invitation, Florida, USA (Clay)

(incomplete roll)

1946 Betty Hulbert d. Eleanor Purdy Cushingham 6-2 8-10 6-3
1947 Betty Hulbert d. Laura Lou Jahn 6-3 6-4

1952 Magda Berescu Rurac d. Betty Hulbert James
1953 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Merciadis 6-1 2-6 6-1
1954 Doris Hart d. Joan Merciadis 6-2 6-2

1957 Marta Hernandez (Mex) d. Marilyn Stock 6-2 4-6 6-4

1959 Marie Martin (Aus) d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-1
1960 Marilyn Stock d. Margaret Demogenes 0-6 6-4 6-4
1961 Mary Habicht (Bra) d. Ann Barclay (Can) 2-6 6-1 6-3
1962 Margaret Hellyer (Aus) d. Stephanie DeFina 6-2 6-2
1963 Stepahnie DeFina d. Carol Prosen 6-3 6-3
1964 Stephanie DeFina d. Margarita Bender 6-1 6-4
1965 Betty Stove (Net) d. Trudy Groenman (Net) 6-3 6-2
1966 Stephanie DeFina d. Nancy Corse Reed 2-6 6-4 6-3
1967 Alice Luthy Tym d. Elena Subirats (Mex) 6-3 8-6
1968 Faye Urban (Can) d. Vera Cleto (Bra) 6-2 6-0
1969 Stephanie DeFina d. Suzanna Petersen (Bra) 6-1 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Paris Championships, aka International Championships of Paris, France (Clay)

Several venues: Ile de Puteaux, Tennis-Club de Paris, Racing Club de France, Roland Garros.

(incomplete roll)

1901 Hélčne Prévost d. Antoinette Gillou 6-2 6-2
1902 Hélčne Prévost d. Kate Gillou 6-4 6-4
1903 Hélčne Prévost d. Kate Gillou 5-7 6-4 8-6
1904 Kate Gillou d. Hélčne Prévost 6-3 3-6 7-5

1907 Catherine d’Elva d. Yvonne de Pfeffel 6-2 6-4
1908 Kate Gillou Fenwick d. Péan 6-2 6-4

1912 Marguerite Broquedis d. Marie Conquet 6-2 8-6 (Indoor)

1914 Elizabeth Ryan (US) d. Kate Gillou Fenwick 3-6 6-4 6-1

1931 Simone Passemard Mathieu d. Josane Sigart (Bel) 4-6 6-4 6-4
1932 Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 6-2 6-2
1933 Simone Passemard Mathieu d. Colette Rosambert 2-6 6-3 6-0
1934 Lolette Payot (Sui) d. Simone Passemard Mathieu 1-6 6-2 6-1
1935 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne 6-3 6-3
1936 Simone Passemard Mathieu d. Simone Iribarne 6-2 6-4
1937 Simone Passemard Mathieu d. Lili de Alvarez de la Valdčne (Esp) 4-6 8-6 6-3

1945 Anne-Marie Simon Seghers d. Micheline Ingelbert 6-2 6-3
1946 Nelly Adamson (Bel) d. Monique Hamelin 6-1 6-2
1947 Nelly Adamson (Bel) d. Magda Berescu Rurac (Rom) 3-6 6-3 6-2

1950 Anne-Marie Simon Seghers d. Maire Harlin Arni (Fin) 6-3 6-0
1951 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 9-7 6-0
1952 Anne-Marie Simon Seghers d. Raymonde Jones Veber 6-4 5-7 8-6
1953 Ginette Jucker Bucaille d. Maire Harlin Arni (Fin) 6-2 6-3
1954 Nelly Adamson (Bel) d. Jacqueline Kermina 6-4 3-6 6-3
1955 Ginette Jucker Bucaille d. Anne-Marie Simon Seghers 6-2 6-3
1956 Ginette Jucker Bucaille d. Jacqueline Kermina 3-6 8-6 6-4
1957 Jacqueline Kermina d. Maud Mottez Galtier 6-1 3-6 8-6
1958 Marta Popp (aka Peterdy) Wolf d. Jacqueline Kermina 8-6 7-5

1960 Flo de la Courtie d. Pat Ward Hales (GB) 6-2 6-1
1961 Margaret Smith (Aus) d. Flo de la Courtie 6-1 6-3
1962 Flo de la Courtie d. Francoise Durr 6-2 6-3
1963 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Mary Habicht (Bra) 6-1 6-1
1964 Vera Puzejova Sukova (Tch) d. Francoise Durr 6-4 7-5
1965 Gail Sherriff (Aus) d. Faye Toyne (Aus) 6-3 1-6 6-3
1966 Jill Blackman (Aus) d. Francoise Durr 6-3 4-6 6-2
1967 Francoise Durr d. Maria Bueno (Bra) 4-6 7-5 6-1
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Helen Amos (Aus) 6-1 6-0

1971 Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Brenda Kirk (SA) 4-6 6-2 6-1

1973 Helga Schultze Hoesl (Frg) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-1 6-4 (in the Stade Jean Bouin)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Perth Championships, Australia

(incomplete roll)

1927 Meryl Waxman O'Hara Wood d. Ida Wedin 6-2 6-4

1934 Myrtle Herbert d. Ailsa Carcary 6-2 4-6 6-4
1935 Jean Glover d. Mollie McGrath 6-2 4-6 6-4
1936 Mary O’Mahoney d. Myrtle Herbert 4-6 6-1 6-2
1937 Nancye Wynne d. Thelma Coyne 8-6 6-3
1938 Mavis Williams Cooke d. Ada Peacock 6-4 6-2
1939 Sadie Berryman d. Mollie McGrath King 6-1 4-6 6-4

1941 Joyce Wood d. Val Watts 6-0 6-0

1948 Joyce Wood McDermott d. R. Ryan 6-3 6-1
1949 V. MacFarlane White d. Helen Collins ??
1950 R. Ryan d. Val Bandy 3-6 6-2 8-6
1951 Val Bandy d. Patricia Cunningham 6-3 6-2
1952 Joan Ryan d. Mary Blacklock 6-1 7-5
1953 Helen Collins d. Patricia Cunningham 6-2 4-6 6-1
1954 June McLeod d. M. White 6-3 10-8
1955 M. Stewart d. M. Nicholas 6-2 6-3
1956 P. Holmes d. J. Irving 6-2 6-1
1957 June McLeod d. Helen Collins 9-7 6-4
1958 Jill Langley d. P. Holmes 6-4 6-2
1959 Jan Lehane d. Jill Langley 6-0 6-2
1960 Jill Langley d. G. Waters 7-5 6-1
1961 Jill Langley d. Dorothy Whitely 1-6 7-5 6-3
1962 Helen Plaisted d. Pamela Brand 6-3 9-7
1963 Gwenda Don d. Dorothy Whitely 6-4 3-6 6-3
1964 Gwenda Don d. Dorothy Whitely 6-1 6-3
1965 Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-4 6-4
1966 Lesley Hunt d. Gwenda Don 6-0 3-6 6-1
1967 Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-1 6-3
1968 Margaret Smith Court d. Lesley Hunt 8-6 6-1
1969 Lesley Hunt d. J. Larritt 6-2 6-0
1970 Lesley Hunt d. Christine Matison 6-4 6-1
1971 Christine Matison d. Kerryl Chute 10-8 2-6 6-1
1972 Christine Matison d. L. Cooper 6-1 6-3
1973 Christine Matison d. L. Cooper 6-3 6-1
1974 Christine Matison d. L. Cooper 6-0 7-5

1976 S. Mack d. Kerryl Chute 3-6 6-3 6-3

1978 L. Cooper d. S. Mack 6-1 7-5

1983 Jenny Byrne d. Shevlin 6-1 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

City of Sydney Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1913 Orea Moustaka Beatty d. Annie Baker Ford 6-4 ret.

1919 Annie Baker Ford d. Floris St George 6-3 7-5
1920 Annie Baker Ford d. Sylvia Lance 8-6 6-1
1921 Sylvia Lance d. Nellie Halley 6-4 7-5
1922 Sylvia Lance d. Nellie Halley Lascelles 6-1 6-2
1923 Sylvia Lance d. Annie Gray 6-4 5-7 6-1
1924 Annie Gray d. Gwen Chiplin Utz 5-7 9-7 9-7
1925 Annie Gray Martin d. Marjorie Cox 5-7 6-4 7-5
1926 Daphne Akhurst d. Annie Gray Martin 7-5 6-2
1927 Daphne Akhurst d. Annie Gray Martin 6-0 6-1
1928 Gwynneth Waterhouse d. Marjorie Cox 6-3 3-6 6-4
1929 Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 6-3 6-3
1930 Marjorie Cox Crawford d. Joan Hartigan 6-0 6-3
1931 Joan Hartigan d. Nell Hall 2-6 6-3 6-3
1932 Nell Hall d. Ula Valkenburg 4-6 6-2 6-4
1933 Louie Bickerton d. Alison Hattersley 7-5 6-2
1934 Louie Bickerton d. Muriel Wilson 6-1 6-3
1935
1936 Joan Hartigan d. Thelma Coyne 3-6 6-0 7-5
1937 Thelma Coyne d. Vera Selwin 7-5 6-3
1938 May Blick d. Vera Selwin 6-2 2-6 6-2
1939 Joan Hartigan d. Thelma Coyne 4-6 6-3 6-2
1940 Vivienne Berg d. Enid Irwin 6-2 1-6 6-3

Last edited by Jimbo109 : Jul 27th, 2014 at 09:35 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:44 PM   #9
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
C 3
*******************************************

Cologne, Germany (Clay)

From 1955 in Cologne were often held the German Covered Court Championships too.

(incomplete roll)

1906 Dagmar von Krohn d. Lucie Bergmann 6-4 5-7 6-0

1924 Friedel Jacobiny d. Paula Finger 6-0 6-3
1925 (Jun) Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Finger 6-4 6-2
1925 (Aug) Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-2
1926 Irma Kallmeyer d. Ruth Kohnert 6-1 6-2
1927 Cilly Aussem d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 6-2
1928 Toni Weihermann Richter d. Cilly Aussem 4-6 6-4 ret.

1930 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Irmgard Rost default

1936 Anne Peitz Schneider d. Edith Sander 6-1 6-1

1938 Totta Zehden d. Edith Sander 1-6 6-1 9-7
1939 Magda Berescu (Rom) d. Alice Florian (You) 3-6 6-2 6-1

1950 Dottie Head (US) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-4 6-1
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Hanna Kozeluhova (Tch) 6-1 6-3

1953 Silvana Lazzarino (Ita) d. Totta Zehden 3-6 9-7 6-4
1954 Christiane Mercelis (Bel) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-3 6-4

1957 Daphne Seeney Fancutt (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-6 ret.
1958 Ilse Buding d. Edda Buding 2-6 6-1 8-6

1960 Ann Haydon (GB) d. Sandra Reynolds (SA) default
1961 Jan Lehane (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-8 6-4 6-1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colombian International, Barranquilla, Colombia
aka International Tournament City Of Barranquilla

(incomplete roll)

1952 Melita Ramirez (Mex) d. Betty Rosenquest Pratt (US)
1953 Shirley Fry (US) d. Doris Hart (US) 4-6 6-4 6-3

1955 Doris Hart (US) d. Dottie Head Knode (US) 8-6 7-5
1956 Shirley Fry (US) d. Dorothy Watman Levine (US) 6-4 6-2
1957 Shirley Bloomer (GB) d. Angela Buxton (GB) 7-5 7-5
1958 Janet Hopps (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-3 7-5
1959 Dottie Head Knode (US) d. Maria Bueno (Bra) 1-6 6-2 6-2
1960 Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-2
1961 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-3
1962 Renee Schuurman (SA) d. Yola Ramirez (Mex) 6-2 6-4
1963 Lesley Turner (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 3-6 6-3 6-2
1964 Francoise Durr (Fra) d. Judy Alvarez (US) 6-0 6-2
1965 Lesley Turner (Aus) d. Margaret Smith (Aus) 1-6 6-4 6-4
1966 Norma Baylon (Arg) d. Betty Stove (Net) 6-0 6-1
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-4
1968 Nancy Richey (US) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-2 6-0
1969 Julie Heldman (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 5-7 6-2 6-3
1970 Mary Ann Eisel Curtis (US) d. Patti Hogan (US) 6-3 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Colorado State Championships, Denver, US

http://www.gatestenniscenter.info/Wo..._Champions.pdf

1924 Julia Fuller d. Mrs G. Daly 6-3 6-4
1925 Julia Fuller d. Mrs G. Daly 6-2 6-3
1926 Carol Collins Neville d. Mrs G. Daly 4-6 6-3 7-5
1927 Willa Wolcott
1928 Willa Wolcott d. Margaret Ward 3-6 6-2 6-2
1929 Evelyn Parsons d. Willa Wolcott 6-4 6-1 (or 6-4)
1930 Mae Ceurvorst d. Willa Wolcott 6-1 6-1
1931 Willa Wolcott
1932 Dorothy Workman d. Elizabeth Deike 0-6 6-1 6-3
1933 Willa Wolcott d. Edna Fuller 6-1 5-7 6-3
1934 Willa Wolcott
1935 Esther Hare Bartosh
1936 Dorothy Bundy d. Ruby Bishop Bixler 6-1 6-4
1937 Dorothy Bundy d. Carolin Babcock 4-6 6-0 6-3
1938 Carolin Babcock Stark d. Bonnie Miller Blank 1-6 6-4 6-3
1939 Dorothy Bundy d. Midge Gladman Van Ryn 6-3 4-6 6-4
1940 Dorothy Bundy d. Esther Hare Bartosh 7-5 6-4
1941 Nina Brown (GB) d. Dorothy Bundy 8-6 7-5
1942 Dorothy Bundy d. Pearl Harland *
1943-45 not held due to WWII
1946 Phyllis Lockwood
1947 Eleanor Purdy Cushingham
1948 Beverly Baker d. Maureen Connolly 6-0 6-3
1949 Raymonde Veber Jones **
1950 Barbara Green
1951 Diane Hunsaker
1952 Anita Kanter
1953 Anita Kanter d. Joan Merciadis 6-2 8-6
1954 Dorothy Bundy Cheney d. Julia Sampson 6-3 6-4
1955 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 6-4 venue uncertain
1956 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 6-4 6-4
1957 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 8-6 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Janet Hopps 6-2 4-2 retired
1959 Sandra Reynolds (RSA)
1960 Carol Hanks d. Justina Bricka 7-5 6-2
1961 Anne Rose
1962 Joan Packard Birkland
1963 Fay Shwayder Morris
1964 Anne Rose
1965 Anne Rose
1966 Joan Packard Birkland
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Carlene Basore Petersen
1970 Carlene Basore Petersen
1971 not held
1972 Ellie McPhail
1973 Stephanie DeFina Johnson
1974 Barbara Mueller
1975 Carlene Basore Petersen
1976 Barbara Mueller
1977 Carlene Basore Petersen
1978 Carol Baily
1979 Carol Baily
1980 Lucy Becerra
1981 Paula Coulter
1982 Stephanie DeFina Hagan
1983 Carol Baily
1984 Karen Ryan Sather
1985 Sheila Ohlsson
1986 Nancy Roe
1987 Kathleen Heckman
1988 Kathleen Heckman
1989 Kathleen Heckman Winegardner
1990 Kathleen Heckman Winegardner
1991 Kathleen Heckman Winegardner
1992 Kathleen Heckman Winegardner
1993 Kathleen Heckman Winegardner
1994 Chris Bowers
1995 Kathleen Heckman Winegardner
1996 Karen McIntosh
1997 Rhona Howett
1998 Rhona Howett
1999 Becky Varnum
2000 Jessica Garrow
2001 Becky Varnum
2002 Yana Dorodnova
2003 Dominique Lemperle
2004 Alicia Salas
2005 Alicia Salas
2006 Yana Dorodnova Ruegsegger
2007 Lorinda Boothman
2008 Ute Schnoy (Ger)
2009 Sophia Bergner (Ger)
2010 Mallory Voelker
2011 Alexa Glatch
2012 Alex Poorta (Net) d. Vasilisa Bardina (Rus) 7-6 3-6 6-1
2013 Vasilisa Bardina (Rus) d. Lauren Strasburger 6-2 6-4


* This tournament combined the Colorado State Championships with the Intermountain Championships.
** The honour roll shows a Raymond (male name) Dever Jones, but I think is a mistake. The Veber's husband was Raymond Geyer Jones.

A joint contribution by LKK and Jimbo109

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conishead Priory, Cumbria, England (Grass)

http://en.wikipedia.org/wiki/Conishead_Priory

(incomplete roll)

1901 Maude Garfit d. Miss Windsor 6-3 6-3 1st edition
1902 Maude Garfit d. Minnie Hunter 3-6 6-4 6-4
1903 Maude Garfit d. L. Clarke 6-3 8-6
1904 Maude Garfit d. Miss Hart Jackson
1905 Maude Garfit d. Alice Ferguson 7-5 0-6 6-2
1906 Maude Garfit d. Alice Ferguson 6-2 6-1
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 6-4 6-3
1908 Edith Boucher d. Maude Garfit 6-1 6-2
1909 “Miss Grey” d. M. Warman 6-3 6-3

1911 M. Davies d. Miss Hewlett 6-3 6-2

1913 Norah Fosdick Middleton d. Miss Hart Jackson 6-4 6-1

1923 M. Fergus d. Betty Dix 6-3 2-6 6-3
1924 Betty Dix d. E.M. Kenyon 6-4 6-0
1925 Mrs R. Hobson d. Mrs Morrison-Smith 6-1 6-4
1926 Camilla Rimington Smith d. O. Walker 6-0 6-3
1927 M.E. Case d. Mrs Blackett 7-5 6-2
1928 M.E. Case d. M. Herd 6-3 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

(incomplete roll)

1951 Kay Tuckey d. Joy Gannon Mottram 6-4 6-4
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Joy Gannon Mottram 1-6 9-7 6-4
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Leonie Brighton d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1955 Angela Mortimer d. Elaine Watson 6-1 6-0
1956 Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-3 6-1
1957 Christine Truman d. Elaine Watson Shenton 6-3 6-3
1958 Christine Truman d. Ann Haydon 6-3 8-6
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-3 7-5
1960 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-1 4-6 6-4
1961 Angela Mortimer d. Edda Buding (Frg) 6-3 6-3
1962 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-2 6-4
1963 Norma Baylon (Arg) and Christine Truman divide title due to rain
1964 Norma Baylon (Arg) d. Christine Truman 3-6 6-2 6-4
1965 Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-4 6-3
1967 Virginia Wade d. Pat Walkden (Rho) 6-0 9-7
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Virginia Wade 6-4 8-6
1969 Corinne Molesworth d. Shirley Bloomer Brasher 3-6 6-2 6-4

1972 Cynthia Sieler (Aus) d. Wendy Appleby (US) 7-5 7-5
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Ilana Kloss (SA) 6-1 3-6 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connecticut State Championships, US

(incomplete roll)

1920 [New Canaan] Louise Hammond Raymond d. Gladys Taylor Lynch 6-4 7-5
1921 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Louise Hammond Raymond 6-3 4-6 6-4
1922 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Lilian Scharman 6-2 7-5
1923 [New Canaan] Lilian Scharman d. Mayme McDonald 4-6 6-2 8-6
1924 [New Canaan] Mayme McDonald d. Adelaide Browning Green 6-2 1-6 6-3
1925 [New Canaan] Theodora Sohst d. Mrs W. Pritchard 6-3 6-3
1926 [New Canaan] Helen Gilleaudeau Lockhorn d. Helene Pollak Falk 7-5 7-5
1927 [New Canaan] Marjorie Morrill d. Helene Pollack Falk 6-3 5-7 10-8

1929 [New Haven] Dorothy Andrus d. Virginia Hilleary 6-2 8-6

1931 [New Haven] Rosamund Newton d. Barbara Stoddard 6-3 6-3
1932 [New Haven] Charlotte Hosmer Chapin d. Clare Smith 6-1 6-2
1933 [New Haven] Clare Smith d. Barbara Stoddard 6-4 6-0

1936 [New Haven] Olga Kallos d. Mrs S. Noyes 4-6 6-2 6-3
1937 [New Haven] Elizabeth Barber Corbiere d. Olga Kallos 6-4 6-3
1938 [New Haven] Hope Knowles d. Betty Barber Corbiere 6-2 8-6
1939 [New Haven] Argyll Pryor Rice d. Betty Morris 6-2 6-3
1940 [New Haven] Gracyn Wheeler d. Louise Raymond 7-5 7-5
1941 [New Haven] Hope Knowles d. Millicent Hirsch Lang 6-2 5-7 7-5

1949 [] Dottie Head d. Kay Hubbell 6-2 6-4

1952 [] Lois Felix d. Ann Gray 6-0 12-10

1954 [New Haven] Lois Felix d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-0 6-3
1955 [] Lois Felix
1956 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-1 6-4
1957 [] Lois Felix
1958 [] Lois Felix
1959 [] Lois Felix
1960 [New Haven] Kay Hubbell d. Mrs Gloria Martin 1-6 6-4 6-1
1961 [New Haven] Kay Hubbell d. Baba Madden Lewis 6-0 6-1

1963 [New Haven] Alice Luthy Tym d. Mimi Kanarek 1-6 6-2 6-4

1966 [New Haven] Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-8 6-0 6-0

1968 [New Haven] Shirley Fry Irvin d. Pat Stewart 4-6 6-1 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contrexeville, France (Clay)

It's named Open 88
Until 2006 it was held in Vittel

2003 Eva Birnerova (Cze) d. Tatiana Poutchek (Blr) 6-4 6-4
2004 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Lubomira Bacheva (Bul) 6-2 6-4
2005 Hanna Nooni (Swe) d. Mathilde Johansson 6-2 6-2
2006 Jarmila Gajdosova (Svk) d. Olivia Sanchez 6-4 6-0
2007 Andrea Petkovic (Ger) d. Ksenia Milevskaya (Blr) 6-2 6-0
2008 Ioana-Raluca Olaru (Rou) d. Stephanie Foretz 6-4 6-2
2009 Ekaterina Bychkova (Rus) d. Kathrin Woerle (Ger) 6-4 6-4
2010 Jelena Dokic (Aus) d. Olivia Sanchez 4-6 6-3 6-1
2011 Iryna Kuryanovich Bremond d. Stephanie Foretz Gacon 6-4 6-7 6-2
2012 Aravane Rezai d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 2-6 6-3
2013 Timea Bacsinszky (Sui) d. Beatriz Garcia-Vidagany (Esp) 6-1 6-1
2014 Irina-Camelia Begu (Rou) d. Kaia Kanepi (Est) 6-3 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coral Beach, Bermuda

Coral Beach Invitation

(incomplete roll)

1940 Gracyn Wheeler d. Sarah Palfrey Fabyan 10-8 6-3

1947 Kay Winthrop d. Betty Clements Hilton 6-3 0-6 7-5
1948 Midge Gladman Buck d. Hope Knowles 6-4 4-6 6-1
1949 Dottie Head d. Barbara Scofield 6-1 1-6 6-3
1950 Betty Rosenquest d. Midge Gladman Buck 7-5 10-8
1951 Beverly Baker d. Betty Rosenquest 4-6 6-4 6-2
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-2
1953 Louise Brough d. Thelma Coyne Long 6-3 6-4

1958 Barbara Scofield Davidson
1959 Barbara Scofield Davidson d. V. Large 6-1 6-0

1961 Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-1 7-5

1963 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Hughes 6-1 6-2
1964 Barbara Scofield Davidson d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1965 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Dublin Championships, Carrickmines, Ireland (Grass)

Venue: Carrickmines Croquet & LTC

(incomplete roll)

1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 4-6 6-4 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Mrs Keily 6-0 6-0
1912 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. M. Martin 6-0 5-7 6-0
1913 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Monahan 6-2 6-2
1914 Miss Monahan d. Janet Jackson 2-6 6-3 6-1

1919 Elizabeth Ryan (US) d. Janet Jackson 6-0 6-1
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-3 7-5
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Hilda Wallis 6-4 6-0
1922 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-1
1923 Elizabeth Ryan (US) d. Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-3
1924 Kathleen McKane (GB) d. Hilda Wallis 6-3 6-4
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-3
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-4 6-0
1927 Phoebe Newell Blair-White d. Hilda Wallis 8-6 6-4
1928 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 8-6 6-1
1929 Lavender Letts Campbell d. W. Monypenny 2-6 6-2 6-2
1930 Norma Stoker d. Mrs R. Tottenham 6-2 6-1
1931 Phoebe Newell Blair-White d. Phyllis Wallis 6-3 6-3
1932 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-2 6-3
1933 Phyllis Wallis d. Norma Stoker 4-6 6-3 9-7
1934 Alexandra McOstrich d. Phyllis Leadham-Green 6-3 6-4
1935 Phyllis Leadham-Green d. Vera Mahony 6-2 6-4
1936 it was abandoned before the final stage due to rain
1937 Vera Mahony d. Josephine Creagh 6-2 6-4
1938 Thelma Jarvis (GB) d. Joy Cunningham Myerscough 6-1 6-4
1939 Susan Noel (GB) d. Thelma Jarvis (GB) 6-4 0-6 6-2

2014 Karola Bejenaru (Rom) d. Mariana Levova (Bul) 6-3 7-5

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County of Cumberland Championships, Sydney, Australia

Held at Pratten Park. As is the case with a number of important tournaments in Australia, singles competition for women was only introduced from the 1920s.

1924 (Jan) Daphne Akhurst d. Pattie Meaney 6-0 6-1
1925 (Jan) Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 9-7 7-5
1926 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-2 8-6
1927 (Jan) Sylvia Lance Harper d. Daphne Akhurst 6-4 6-1
1928 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 9-7 6-2
1929 (Jan) Coral McInnes Buttsowrth d. Nell Hall 6-2 4-6 11-9
1930 (Jan) Louie Bickerton d. Daphne Akhurst 6-4 6-2
1931 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-3 6-4
1932 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-4 7-5
1933 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 6-1 2-6 6-4
1934 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 8-6 6-2
1935 (Jan) Peggy Menzies d. Vera Selwin 6-3 6-3
1936 (Jan) Alison Hattersley d. Peggy Menzies 6-1 6-4
1937 (Jan) Ida Webb d. Peggy Menzies 5-7 6-1 8-6
1938 (Jan) Nina Vickery d. Vera Selwin 6-3 6-2
1939 (Jan) Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4 6-3
1939 (Oct) Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3 6-3
1940 (Nov) Thelma Coyne d. Alison Hattersley 9-7 6-2

1946 (Jan) Joyce Fitch d. Alison Hattersley 5-7 6-4 6-4
1947 (Jan) Pat Jones d. Alison Hattersley 8-10 6-4 6-4
1948 (Jan) Alison Hattersley d. Dorn McGill Fogarty 5-7 6-2 8-6
1949 (Jan) Phyllis Finn d. Dorothy Jenkins wo
1950 (Jan) Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 7-5
1951 (Jan) Joyce Fitch d. Beryl Penrose 7-5 6-2
1952 (Jan) Beryl Penrose d. Esme Ashford 6-4 6-3
1952 (Dec) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-4 6-2
1953 not held
1954 (Jan) Beryl Penrose d. Barbara Warby 6-3 3-6 6-1
1955 (Jan) Beryl Penrose d. Beth Jones 6-8 6-3 6-4
1956 (Jan) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 3-6 6-2
1957 (Jan) Pat Parmenter d. Norma Marsh 6-3 8-6

1959 (Dec) Madonna Schacht d. Kaye Dening 6-4 6-3

1961 cancelled due to rain


From a starting contribution by GeeTee

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Wicklow Championships, Bray, Ireland

From 1921 to 1925, and in 1940 it was valid for South-Eastern Counties Championships too.

(incomplete roll)

1914 M. Martin d. Janet Jackson 6-1 6-1

1921 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 6-4 6-8 8-6
1922 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 6-4 6-3
1923 Hilda Wallis d. Mrs F. Price 7-5 6-0
1924 Hilda Wallis d. Mrs Tomlinson 6-4 6-1
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-4
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-3 6-3
1927 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-2 6-1
1928 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-3 6-1
1929 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-4

1940 Dorothy Curley d. Betty Lombard 1-6 6-4 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Albert Canet SEE Paris, All Saints Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe de Noel SEE Paris, Coupe de Noel

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Marcel Poree SEE Paris, Coupe Marcel Poree

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Pierre Gillou SEE Paris, Coupe Pierre Gillou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Craigside Hydro Hotel, Llandudno, Wales (Grass)

The hotel was built in 1888 and demolished in 1974. It housed the Welsh Covered Court Championships too.

(incomplete roll)

1890 Ida Cressy d. K. Grant 7-5 6-1 [HO]

1893 Ellen Cressy and Ida Cressy divided the prizes [HO]

1896 Winifred Longhurst d. Emma Ridding 6-0 6-2

1898 Miss Golding d. Mrs Carson 6-2 7-5
1899 Ida Cressy d. Miss Pollen
1900 Miss Slater d. Ellen Evered 6-2 6-3
1901 Mrs E. Gardner d. C.M. Everard 6-2 6-1
1902 Mrs E. Gardner d. Mrs J.B. Perrett 5-7 9-7 6-0
1903 E. Gardner d. K.L. Pick 6-2 6-2
1904 E. Gardner d. K.L. Pick 6-1 6-2
1905 K.I. Manning d. C. Duerden 8-6 6-8 6-0

1907 A. Reeves d. C. Duerden 6-0 6-4
1908 Mrs Heatley d. Miss Everard 6-0 6-1
1909 M. Fergus d. Mrs H. Heatley 4-6 6-2 6-1

1911 Ethel Tanner d. M. Smith 6-2 7-5
1912 M. Smith d. Mrs H. Heatley 7-9 6-3 6-1
1913 Dorothy Boadle (Arg) d. C. Everard 6-2 6-4
1914 M.K. Smith d. C. Everard 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cranleigh, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 C.J. Walters d. E. Kelsey 12-10 6-1
1924 Aurea Farrington Edgington d. Mrs Hume-Williams 6-1 6-0
1925 Madge Slaney d. Mrs Temperley 2-6 6-1 6-3
1926 Margaret Mellows d. Mrs Barrett 6-0 6-0
1927 Eleanor Rose and Madge Slaney divided the prizes
1928 Madge Slaney d. Eleanor Rose 7-5 6-2
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Eleanor Rose 6-1 6-1
1930 Evelyn Goldsworth d. Eleanor Rose 6-4 5-7 7-5
1931 S. Eccles d. A. Price 6-2 6-2
1932 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1933 Olive Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1934 Phyllis Howkins Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 6-4
1935 Rosemary Smith d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 6-3
1936 Nancy Lyle d. Peggy Scriven 6-3 10-8
1937 Nancy Lyle and Peggy Scriven divided the prizes.
1938 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 6-1 6-1
1939 Mollie Trouncer d. Evelyn Dearman 6-3 6-4
1940-45 not held due to WWII
1946 Margot Parker d. Thelma Jarvis 6-2 6-3
1947 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-3 6-3
1948 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-4 6-3
1949 Edie Rudd Luxton d. Andy Ross-Dilley 3-6 6-2 7-5
1950 D. Griffith d. Mrs J. Graham 6-3 6-4
1951 Margot Parker d. D. Griffith 6-4 6-2
1952 Betty Wilford d. Margot Parker 5-7 6-2 6-0
1953 Shirley Bloomer d. Pat Harrison 6-3 4-6 7-5
1954 Evelyn Attwood (NZ) d. Margot Parker 6-2 6-1
1955 Jill Rook d. Margot Parker 6-3 11-9
1956 Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5 6-1
1957 Marion Craig-Smith d. Jill Rook 3-6 7-5 6-1
1958 Jill Rook d. Jenny Young 1-6 6-4 6-0
1959 Mrs R. Wilson d. Margot Parker 6-4 6-1
1960 Shirley Bloomer Brasher d. Caroline Yates-Bell 6-3 8-6
1961 Caroline Yates-Bell d. Rosemary Walsh Deloford 6-3 2-6 6-1
1962 Elizabeth Terry (NZ) d. Mary McAnally 8-6 6-2
1963 Lorna Cornell Cawthorn d. P. Mundy 6-1 6-4
1964 Lorna Cornell Cawthorn d. E. Tew 6-2 6-1
1965 Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd
1966 Shirley Bloomer Brasher d. Lorna Cornell Greville-Collins 6-4 6-0

1969 Shirley Bloomer Brasher d. Belinda Orchard 6-2 3-6 6-3
1970 Patti Hogan (US) d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 7-5

1972 Jenny Helliar d. Susan Hole (Aus) 6-0 4-6 6-2
1973 Lorna Cornell Greville-Collins d. Mrs G. Russo (Aus) 6-3 6-1
1974 Clare Harrison d. Lorna Cornell Greville-Collins 2-6 6-4 6-4
1975 Ruth Allan d. Mrs O. Stickney 6-4 6-0
1976 Susan Hole (Aus) d. Susan Imhof 6-4 6-1

1978 Patti Hogan Fordyce (US) d. Josephine Cox 6-2 6-0

1981 Jane Langstaff d. K. Dalton (US) 6-1 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Criccieth SEE North Wales Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croatian Open SEE Bol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cromer SEE Norfolk Championships


Cromer, Norfolk, England (Grass)

Held in mid-August, maybe some results belong to the Norfolk Championships, but at the moment we don't know it.

(incomplete roll)

1908 Mrs Burton d. Mrs Simpson 6-4 6-4 First edition
1909 B. Leader d. Mrs Simpson 6-1, 6-2

1911 Jessie Green d. K. Humble 6-4 6-1

1919 M. Towler

1921 Ethel Tanner d. Miss Todd 6-0 6-3
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Peggy Ingram 6-2 6-2
1923 Ethel Tanner d. Eleanor Rose 6-1 retired
1924 Sylvia Lumley-Ellis
1925 Dorothy Holman d. Joan Ridley 6-4 9-11 6-0
1926 Dorothy Shepherd Barron d. Dorothy Holman 5-7 10-8 6-3
1927 Elsa McAlpin Haylock d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-1
1928 Margaret Mellows d. Mrs Pryce-Harrison 6-4 6-0

1930 Margaret Mellows d. Mrs Munro 9-7 3-6 6-3

1969 Susan Tutt d. Yvonne Grimwade 6-4 6-1

1971 Sue Mappin d. Penny Hardgrave 6-4 6-2

1973 A. Lister d. C. Cummings 6-2 6-2

1975 S. Matthews d. Mrs R. Patchey 6-4 6-1

1977 J. (Jacqueline?) Boothman d. S. Matthews 6-3 9-8
1978 V. Nockolds d. B. Tunnard 6-4 6-1
1979 Jill Cottrell d. J. Sculthorpe 6-1 6-1
1980 J. Sculthorpe d. M. MacPherson 6-2 6-0

-------------

Cromer, Norfolk, England (Indoors)

Venue: Newhaven Court Hotel

(incomplete roll)

1925 Eileen Bennett d. Ermyntrude Harvey 5-7 6-3 6-3 First edition
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Ermyntrude Harvey 2-6 7-5 6-3
1927 Joan Fry d. Elsa McAlpin Haylock 6-2 6-0
1928 Dorothy Shaw d. Ermyntrude Harvey 4-6 7-5 6-4
1929 Dorothy Round d. Joan Ridley 6-2 3-6 6-3
1930 Dorothy Round d. Joan Ridley 2-6 9-7 6-4
1931 Dorothy Round d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-0
1932 (Feb) Kay Stammers d. Naomi Trentham 6-2 6-3
1932 (Oct) Dorothy Round d. Kay Stammers 6-0 6-4

1934 (Apr) Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6
1934 (Nov) Joan Reid-Thomas Strawson d. Audrey Wright 6-3 3-6 6-4
1935 (Nov) Audrey Wright d. M. Smith 7-5 6-1
1936 (Apr) Audrey Wright d. Joan Ridley O'Meara 6-1 5-7 6-3
1936 (Sep) Joan Goss d. Nora Maingay 3-6 6-4 6-2
1937 Nora Maingay d. Sheila Paterson 6-3 6-4

1939 Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Jean Quertier d. Joy Gannon 6-0 5-7 6-3
1947 (Mar) Jean Nicoll Bostock d. Joan Curry 6-2 6-4
1947 (Oct) Jean Nicoll Bostock d. Betty Clements Hilton 6-1 1-6 6-2

1955 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-4 3-6 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Venue: Cumberland LTC
First edition in 1927

(incomplete roll)

1927 Cristobel Hardie d. Elsie Goldsack 6-4 4-6 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Cristobel Hardie 6-2 6-1
1929 Joan Ridley d. Betty Dix 6-2 6-2
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-3 6-3
1931 Davina Gordon Townsend d. Freda Scott 3-6 6-1 6-2
1932 Mrs H. Martin d. N. Case 6-4 6-2
1933 Jeanette Morfey and Jean Saunders divided the prizes
1934 Cristobel Hardie Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6
1935 Joan Ingram d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-1 6-3
1936 Mary Heeley d. Sheila Paterson 6-1 6-1
1937 Mary Heeley d. Nina Brown 6-1 6-0
1938 Mary Hardwick d. Betty Batt 8-6 6-2
1939-45 not held due to WWII
1946 Joan Curry d. Betty Clements Hilton 7-5 6-4
1947 Joan Curry d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 6-3 6-2
1948 Joan Curry d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-4
1949 Jean Quertier d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-1
1950 Patsy Rodgers d. Joey Physick David 6-4 6-0
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Susan Partridge 4-6 6-2 6-4
1952 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 2-6 6-4 6-3
1953 Angela Mortimer d. Gem Hoahing 6-3 6-1
1954 Angela Buxton d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-0
1955 Pearl Panton d. Jenny Middleton 5-7 6-2 6-0
1956 Angela Buxton d. Sue Waters 6-0 6-4
1957 Christine Truman d. Sheila Armstrong 4-6 6-1 8-6
1958 Christine Truman d. Sheila Armstrong 6-3 5-7 6-3
1959 Shirley Bloomer d. Ruia Morrison (NZ) 6-2 6-4
1960 Christine Truman d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 6-2
1961 Pauline Titchener Roberts d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-4 6-2
1962 Ann Haydon d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
1963 Christine Truman d. Robin Lesh 7-5 6-8 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 6-3 2-6 6-4
1965 Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8
1966 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-2 6-2
1967 Christine Truman d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 7-5 6-1
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Christine Truman Janes 6-4 6-2
1969 Joyce Barclay Williams d. Winnie Shaw 7-5 6-2
1970 Evonne Goolagong (Aus) d. Jill Cooper 6-2 9-7
1971 Christine Truman Janes d. Jill Cooper 8-6 4-6 6-2
1972 Glynis Coles d. Patti Hogan (US) 8-6 6-4
1973 Linda Mottram d. Veronica Burton 7-5 2-6 6-2
1974 Veronica Burton d. Pauline Peisachov (Isr) 4-6 9-8 6-2
1975 Linda Mottram d. Glynis Coles 7-6 7-5

1977 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-2 5-7 6-4
1978 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-3 6-7 6-2
1979 Jo Durie d. Linda Mottram 6-4 6-1
1980 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 7-6
1981 Jo Durie d. Debbie Jevans 6-3 6-4
1982 Kate Brasher d. Masako Yanagi (Jap) 6-1 6-1
1983 Amanda Brown d. Debbie Jevans Jarrett 6-2 4-6 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Curacao, Netherlands Antilles

(incomplete roll)

1942 Elaine da Costa Gomez d. C. Elvers 6-2 3-6 6-2

1965 Trudy Groenman (Net) d. Elly Krocke (Net) 6-4 6-2
1966 Norma Baylon (Arg) d. Donna Floyd Fales (US) 6-4 6-2
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-2
1968 Nancy Richey (US) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-1 6-2
1969 Julie Heldman (US) d. Nancy Richey (US) 5-7 6-1 10-8
1970 Peaches Bartkowicz (US) d. Nell Truman (GB) 6-4 6-0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian Closed Championships (Clay)

In 1974 it merged with Czechoslovakian International Championships.

(incomplete roll)

1928 [Bratislava] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 5-1 retired

1945 [Prague] Hrdlickova d. Vseteckova 9-7 6-3

1951 [Ostrava] Vlasta Kanturkova Holeckova
1952 [Bratislava] Vera Puzejova
1953 [Ostrava] Jirina Elgrova
1954 [Ostrava] Vera Puzejova
1955 [Bratislava] Vera Puzejova d. Jirina Elgrova 6-4 6-1
1956 [Ostrava] Vera Puzejova Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-2
1957 [Ostrava] Vera Puzejova
1958 [Ostrava] Vera Puzejova
1959 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-0
1960 [Ostrava] Vera Puzejova d Olga Miskova Siroka 6-2 7-5
1961 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova
1962 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcikova 6-2 6-2
1963 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-2 6-1
1964 [Ostrava] Jitka Horcickova d. Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2
1965 [Plzen] Jitka Horcickova Volavkova
1966 [Ostrava] Jitka Horcickova Volavkova
1967 [Plzen] Vlasta Kodesova Vopickova
1968 [Ostrava] Alena Palmeova
1969 [Ostrava] Alena Palmeova
1970 [Ostrava] Miroslava Holubova
1971 [Ostrava] Marie Neumannova
1972 [Ostrava] Martina Navratilova d. Vlasta Kodesova Vopickova 7-5 6-4
1973 [Ostrava] Marie Neumannova d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-4 6-2


Info provided by Pete7

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian International Championships (Clay)

1919 [Prague] E. Völker
1920 [Prague] M. Lindova
1921 [Prague] E. Völker
1922 [Prague] Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. E. Völker ??
1923 [Prague] G. (Hete?) Kaeber (Ger)
1924 [Prague] Maria Sindelarova d. Josefine von Lobkoviczova 6-2 7-5
1925 [Prague] Maria Sindelarova d. Frau Fröhlich (Swi?) 6-3 6-1
1926 [Prague] Ilona Varady (Hun) d. Elsebeth Brehm (Den) 6-2 6-2
1927 [Prague] Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Margarete Janotta 6-0 7-5
1928 [Prague] Grete Deutschova d. Albina Korotvickova 6-1 6-0
1929 [Prague] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 6-2 6-4
1930 [Prague] Grete Deutschova d. Frl Fessel 6-2 6-0
1931 [Prague] Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 6-3
1932 [Prague] Klara Hammer (Ger) d. Grete Deutschova 6-2 6-1
1933 [Prague] Grete Deutschova d. Minni Hein 6-4 6-4
1934 [Prague] Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3
1935 [Prague] Minni Hein Muller d. M. Fischerova 6-0 6-2
1936 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 retired
1937 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Minni Hein Muller 11-9 7-5
1938 [Prague] Minni Hein Muller d. J. Pittnerova 6-1 6-1
1939 [Prague] Gracyn Wheeler (US) d. Eva Porokova 6-3 13-11
1940-44 not held
1945 Helena Straubeova
1946 [Prague] (mid-September) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova 4-6 6-2 6-4 (as Czechoslovakian Championships) *
1947 [Prague] Suzy Kormoczy (Hun)
1948 [Prague] M. Erdödy d. V. Zdviholova 6-3 6-2
1949 Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1950 Suzy Kormoczy (Hun)
1951-55 not held **
1956 [Prague] Erika Obst Vollmer (Ger) d. Totte Zehden (Ger) 6-2 6-4
1957 [Prague] Vera Puzejova d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-3 8-6
1958 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-2 6-3
1959 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-3
1960 [Prague] Vera Puzejova d. Jan Lehane (Aus) 6-4 6-2
1961 [Prague] (July 10-16) Jan Lehane (Aus) d. Olga Jenistova Lendlova 6-2 6-1 (as Czechoslovakian International) ***
1962 [Prague] (ends August 1) Anna Dmitrieva (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-0 ****
1963 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1964 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcickova Volavkova 6-3 6-2
1965 not held
1966 [Prague] Kerry Melville (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-4
1967 not held *****
1968 [Prague] Helen Gourlay (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 6-0
1969 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova
1970 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-4 6-4
1971 [Bratislava] Marie Neumannova d. Miroslava Holubova 6-4 0-6 6-3
1972 not held
1973 [Bratislava] Evonne Goolagong (Aus) d. Renata Tomanova 6-3 6-3
1974 [Ostrava] Renata Tomanova d. Miroslava Kozeluhova Bendlova 6-2 6-3 (it seems be also Ostrava International)
1975 [Bratislava] Regina Marsikova
1976 [Ostrava] Renata Tomanova
1977 [Bratislava] Regina Marsikova d. Renata Tomanova 6-7 6-2 8-6
1978 [Ostrava] Regina Marsikova
1979 [Bratislava] Lea Plchova
1980 [Ostrava] Hana Mandlikova
1981 [Bratislava] Hana Mandlikova


* 1946 it was held in Prague, early August, a Czechoslovakian International Tournament. FI: Dodo Bundy (US) d. Olga Miskova 6-3 6-3
** 1955 it was held a tournament that seems not valid for the Championships: FI: Vera Puzejova d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-1 6-1
*** 1961 it was also held in Ostrava, in September, a Czechoslovakian Championships. FI: Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-2 6-3
**** 1962 it was also held in Prague, ends July 12, this tournament: FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-4 6-2
***** 1967 in Bratislava was held a tournament of uncertain denomination, most likely Bratislava City Cup, or Czechoslovak Inter. Champs. FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Alena Palmeova 6-3 6-2


Posted by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Today at 05:00 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:46 PM   #10
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
D
*******************************************

Dallas, Texas, US (Indoors)

List of the various official titles:
1970-75 Maureen Connolly Memorial
1976-78 Virginia Slims of Dallas
1979-82 Avon Championships of Dallas
1983-89 Virginia Slims of Dallas

1970 (Feb) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 1-6 6-3 11-9
1971 Virginia Wade (GB) (uncertain win)
1972 Nancy Richey Gunter d. Billie Jean Moffitt King 7-6 6-1
1973 Virginia Wade (GB) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-1
1974 (Mar) Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 7-5 6-2
1975 Virginia Wade (GB) d. Martina Navratilova (Tch) 2-6 7-6 4-2 ret.
1976 Evonne Goolagong (Aus) d. Martina Navratilova (Tch) 6-1 6-1
1977 Sue Barker (GB) d. Terry Holladay 6-1 7-6
1978 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Tracy Austin 4-6 6-0 6-2
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert 6-4 6-4
1980 Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1981 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6-2 6-4
1982 Martina Navratilova d. Mima Jausovec (Yug) 6-3 6-2
1983 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-0
1984 Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan 7–6 3–6 6–1
1985 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–3 6–4
1986 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–2 6–1
1987 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6–1 6–3
1988 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–0 6–3
1989 Martina Navratilova d. Monica Seles (Yug) 7–6 6–3
Event discontinued

----------

Besides the above main indoors event, in Dallas were played other tournaments:

1963 (Jan, indoors) Karen Hantze Susman d. Justina Bricka 6-3 6-0
1963 (Apr) Nancy Richey d. Vicki Palmer 6-3 7-5
1964 (Jan, indoors) Nancy Richey d. Billie Jean Moffitt 6-2 7-5
1964 (Apr) Nancy Richey d. Vicky Palmer 6-2 13-11
1965 (Feb, indoors) Carol Hanks Aucamp d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
1965 (May) Nancy Richey d. Margaret Smith (Aus) 6-1 6-4

1968 Maryna Godwin (SA) d. Julie Heldman 7-9 6-3 6-4

1970 (Mar) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 6-4 6-4

1974 (Apr) Dianne Fromholtz (Aus) d. Mary Struthers 6-4 2-6 6-3

2011 Sabine Lisicki (Ger) d. Aravane Rezai (Fra) 6-2 6-1 on hard
2012 Roberta Vinci (Ita) d. Jelena Jankovic (Srb) 7-5 6-3 on hard


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Indoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1914.
http://www.b93.dk/index.php?option=c...193&Itemid=160

This tournament has probably always been held in the Danish capital, Copenhagen.

1914 Mieken Rieck (Ger)
1915 not held
1916 Alice Krayenbühl
1917 Asrid Sandby
1918 Alice Krayenbühl
1919 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1920 Alice Krayenbühl
1921 Elsebeth Brehm
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Mrs Laud
1926 Ebba Meyer
1927 Elsebeth Brehm
1928 Elsebeth Brehm
1929 Irmgard Rost (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 7-5 4-6 6-1
1930 Else Střckel d. Mme Daur 4-6 6-1 6-0
1931 Jacqueline Gallay (Fra) d. Else Dam 6-4 3-6 6-4
1932 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6-3 6-2
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Else Střckel Hollis 6-1 6-3
1934 Hilde Krahwinkel Sperling d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) walkover
1935 Hilde Krahwinkel Sperling d. Marie Luise Horn (Ger) 6-4 6-3
1936 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Střckel Hollis, walkover
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Střckel Hollis 6-1 3-6 6-0
1939 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Střckel Hollis 6-4 6-3 (or 6-4 6-1)
1940 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Střckel Hollis [score?]
1941 Hilde Krahwinkel Sperling d. Lilleba Hals (Swe) 7-5 6-2
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Lisa Granholm
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Vera Nielsen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-2
1947 Vera Nielsen d. Vera Jensen Nielsen 6-4 6-4
1948 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-1 6-2
1949 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Eva Munthe-Fog 4-6 6-0 6-2
1950 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-3
1951 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 5-7 7-5
1952 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 3-6 6-3
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 5-7 6-4 6-3
1954 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Střckel Schmidt 6-3 6-3
1955 Vera Nielsen Johansen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-4 6-1
1956 Else Střckel Schmidt d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-2 6-4
1957 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Else Střckel Schmidt 6-2 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Lisa Granholm Gram-Andersen
1960 Ulla Rise
1961 Pia Balling d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 5-7 7-5 6-2
1962 Lisa Granholm Gram-Andersen d. U. Schmidt 6-4 4-6 6-4
1963 Vera Nielsen Johansen
1964 Pia Balling d. Ulla Rise 6-0 6-3
1965 Pia Balling
1966 Pia Balling
1967 Pia Balling
1968 Gitte Grage Ejlerskov
1969 Mari-Ann Bloch-Jřrgensen
1970 Gitte Grage Ejlerskov
1971 Gitte Grage Ejlerskov
1972 Lotte Sřlbech
1973 Anne-Mette Sřrensen
1974 Anne-Mette Sřrensen
1975 Mari-Ann Bloch-Jřrgensen Klougart
1976 Anne-Mette Sřrensen
1977 Anne-Mette Sřrensen
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Dorte Ekner
1981 Anne-Mette Sřrensen
1982 Tine Scheuer-Larsen
1983 Tine Scheuer-Larsen
1984 Tine Scheuer-Larsen
1985 Lone Vandborg
1986 Tine Scheuer-Larsen
1987 Tine Scheuer-Larsen
1988 Lone Vandborg
1989 Tine Scheuer-Larsen
1990 Merete Balling-Stockmann
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek
1993 Sofie Albinus
1994 Maria Rasmussen
1995 Not held
1996 Karin Ptaszek
1997 Maria Rasmussen
1998 Eva Dyrberg
1999 Eva Dyrberg
2000 Charlotte Aagaard
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Marie-Louise Frřlich-Hansen
2003 Karina I. Jacobsgaard
2004 Marie-Louise Frřlich-Hansen
2005 Caroline Wozniacki
2006 Hanne-Skak Jensen
2007 Hanne-Skak Jensen
2008 Karina I. Jacobsgaard
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Karen Barbat
2011 Mai Grage
2012 Karen Barbat
2013 Karen Barbat


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Outdoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1904 (only men's singles).
http://www.b93.dk/index.php?option=c...193&Itemid=160

This tournament has probably always been held on clay courts in the Danish capital, Copenhagen.

1906 Sophie Castenschiold
1907 Sophie Castenschiold
1908 Sophie Castenschiold
1909 Sophie Castenschiold
1910 Sophie Castenschiold
1911 Mary Herskind
1912 Inger Hammer
1913 Inger Hammer
1914 Inger Hammer
1915 Alice Krayenbühl
1916 Valborg Bjurstedt (Nor)
1917 Alice Krayenbühl
1918 Alice Krayenbühl
1919 Alice Krayenbühl
1920 Amory Scheel Hansen
1921 Margrethe Kähler
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Elsebeth Brehm
1926 Else Dam
1927 Martha Pio
1928 Ilse Weihermann Friedleben (Ger)
1929 Else Střckel
1930 Else Střckel
1931 Else Střckel
1932 Else Střckel
1933 Else Střckel Hollis d. Martha Pio 6-3 6-3
1934 Ida Mřlmark-Jensen
1935 Else Střckel Hollis
1936 Else Střckel Hollis d. Johanne Louise Gleerup 7-5 7-5
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling
1939 Hilde Krahwinkel Sperling
1940 Hilde Krahwinkel Sperling
1941 Else Střckel Prochownik
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Else Střckel Prochownik
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Else Střckel Prochownik d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-2
1947 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 6-1
1948 Vera Nielsen d. Barbara Plougmann 6-0 6-0
1949 Else Střckel Prochownik d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-0 5-7 6-3
1950 Else Střckel Prochownik d. Vera Nielsen Johansen 6-3 6-2
1951 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-0
1952 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 7-5 6-2
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Mrs B. Thoresen 6-3 6-4
1954 Vera Nielsen Johansen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-2 4-6 6-2
1955 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 9-7 6-1
1956 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Střckel Schmidt 7-5 6-4
1957 Vera Nielsen Johansen d. Else Střckel Schmidt 1-6 6-3 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Vera Nielsen Johansen
1960 Pia Balling d. Lise Sřrensen 6-3 6-1
1961 Pia Balling
1962 Pia Balling
1963 Pia Balling
1964 Gitte Grage
1965 Mari-Ann Bloch-Jřrgensen
1966 Pia Balling
1967 Gitte Grage Ejlerskov
1968 Pia Balling
1969 Mari-Ann Bloch-Jřrgensen d. L. Kornum 6-2 6-0
1970 Inger Buchwald
1971 Mari-Ann Bloch-Jřrgensen
1972 Gitte Grage Ejlerskov
1973 Anne-Mette Sřrensen
1974 Anne-Mette Sřrensen
1975 Helle Sparre
1976 Helle Sparre Viragh
1977 Dorte Ekner
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Anne-Mette Sřrensen
1981 Tine Scheuer-Larsen
1982 Tine Scheuer-Larsen
1983 Tine Scheuer-Larsen
1984 Lone Vandborg
1985 Lone Vandborg
1986 Tine Scheuer-Larsen
1987 Tine Scheuer-Larsen
1988 Merete Balling-Stockmann
1989 Henriette Kjćr Nielsen
1990 Karin Ptaszek
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek
1993 Tine Scheuer-Larsen
1994 Sofie Albinus
1995 Karin Ptaszek
1996 Karin Ptaszek
1997 Eva Dyrberg
1998 Eva Dyrberg
1999 Charlotte Aagaard
2000 Anne Munch Larsen
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Mette Iversen
2003 Mette Iversen
2004 Caroline Wozniacki
2005 Karina I. Jacobsgaard
2006 Karina I. Jacobsgaard
2007 Karina I. Jacobsgaard
2008 Hanne-Skak Jensen
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Hanne-Skak Jensen
2011 Mai Grage
2012 Mai Grage


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

(incomplete roll)

1929 Mall Mutch Molesworth d. Coleman 6-1 6-1

1935 Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-4 6-2
1936 Thelma Coyne d. Mall Mutch Molesworth 6-3 6-2

1939 Thelma Coyne d. Emily Hood Westacott 6-3 6-2

1946 Norma Martin d. Edith Niemeyer 2-6 6-1 6-1
1947 H. Christensen d. Norma Martin 9-7 6-2
1948 Lavina Singleton Mills d. Dorothy Kamp 6-3 4-6 6-3
1949 Lavina Singleton Mills d. Heather Hargraves 6-4 6-4
1950 Lavina Singleton Mills d. F. Olsen 6-4 6-2
1951 Lavina Singleton Mills d. Edith Niemeyer Finney 6-2 6-2
1952 Edith Niemeyer Finney d. Mary Schultz 6-2 6-3
1953 Fay Muller d. Lavina Singleton Mills 6-1 6-4
1954 Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2
1955 Shirley Lee d. Betty Bradfield 6-4 6-2
1956 Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2
1957 Joan Gray d. B. Bull 6-4 8-6
1958 Fay Muller d. Shirley Lee 1-6 9-7 6-3

1961 Val Wicks d. Shirley Lee ??
1962 Rosemary White d. Val Wicks 6-3 6-3
1963 Robyn Ebbern d. Val Wicks 6-3 6-1

1966 Val Wicks d. J. Wicks 6-3 6-3

1968 Marilyn Tesch d. Barbara Hawcroft ??

1976 Janet Fallis d. S. Quinnell 7-5 6-3
1977 Peta Kelly d. Janet Fallis 7-6 7-5
1978 M. Earle d. Peta Kelly 6-4 5-7 10-8
1979 Janet Fallis d. M. Earle 6-4 7-6
1980 C. Kelly d. Joanne Butler 4-6 6-3 6-4
1981 Helen Davis d. Janet Fallis 6-7 6-2 6-4
1982 Jackie Pinto d. E. Sinkins 6-1 6-4
1983 Paula Kelly d. T. Melia 7-5 7-5
1984 Helen Davis d. Rosemary Eden 6-1 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Davos, Switzerland (Clay)

(incomplete roll)

1926 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Frau Fehlmann 6-2 6-2

1929 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Wiera Richter (Pol) 7-5 6-4
1930 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Miss Ribolt 6-3 6-3
1931 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Mlle Menges 8-6 7-5

1949 Thelma Coyne Long (Aus) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-3 6-2
1950 Totta Zehden (Frg) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-0 6-0

1973 Alena Palmeova West (Tch) d. Daniele Wild Bouteleux (Fra) 3-6 7-6 6-1

2005 Andrea Petkovic (Ger) d. Janette Bejlkova (Cze) 6-4 6-2
2006 Sandra Martinovic (Bih) d. Tatjana Malek (Ger) 1-6 6-4 6-2
2007 Stephanie Vogt (Lie) d. Jessica Moore (Aus) 6-4 4-6 6-3
2008 Amra Sadikovic d. Michaela Pochabova (Svk) 7-5 7-6
2009 Sandra Martinovic (Bih) d. Anna Giulia Remondina (Ita) 6-1 6-3
2010 Myriam Casanova d. Victoria Kamenskaya (Rus) 6-3 4-6 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deauville, France (Clay)

(incomplete roll)

1912 Marguerite Broquedis d. Blanche Bingley Hillyard (GB) 6-3 6-1
1913 Agnes Morton (GB) d. Marguerite Broquedis 6-4 6-3

1917 Daisy Speranza d. Marie Storms (Bel) 6-2 6-4

1919 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-3
1920 Sylvia Jung d. Daisy Speranza 6-3 7-5
1921 Sylvia Jung d. Marguerite Broquedis Billout 6-2 6-2
1922 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Sylvia Jung Lafaurie 6-1 6-0
1924 Molla Mallory (US) d. Marguerite Broquedis Billout 4-6 7-5 6-0
1925 Suzanne Lenglen d. Daphne Akhurst (Aus) 6-2 6-2
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Mme Marie Danet 6-3 9-7
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. L. Huchez 6-4 6-2
1928 Simone Passemard Mathieu d. Helene Contostavlos Nicolopoulo (Gre) 6-2 6-4
1929 Simone Passemard Mathieu d. Eileen Bennett (GB) 7-5 9-7
1930 (Apr) Nicole Desclercs de Montebello d. Lacarričre 4-6 6-1 6-2
1930 (Aug) Simone Passemard Mathieu d. Doris Metaxa 6-3 6-2
1931 Josane Sigart (Bel) d. Colette Rosambert 3-6 6-2 6-2
1932 Sylvia Jung Henrotin d. Yvonne Kleinadel 6-2 8-6
1933 Sylvia Jung Henrotin d. Sylvia Aubert 6-1 8-6 *
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1 6-1
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-4 6-2
1936 Sylvia Aubert d. Henriette Morel-Deville 9-7 6-3
1937 Susan Noel (GB) d. Marguerite Lebailly 6-3 6-0

1955 Susan Partridge Chatrier d. Ann Shilcock (GB) 6-4 6-3
1956 Jennifer Edmondson (Aus) d. Angele Salvet 6-2 6-3
1957 Susan Partridge Chatrier d. Ginette Jucker Bucaille 6-2 5-7 7-5

1962 Lesley Turner (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-1
1963 Norma Baylon (Arg) d. Marie-Jeanne Dusapt 6-2 6-1

1965 Cora Schediwy (Ger) d. Carol Prosen (US) 10-8 1-0 retired
1966 Rosie Reyes Darmon d. Maria Nasuelli (Ita) 6-1 7-5

1968 Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Reyes Darmon 6-1 2-6 6-1


* final uncertain, because Le Figaro writes that "Dans le simple dames, Mme Aubert triompha aisément, puis emporta le mixte avec Berthet"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Delaware State Championships, Wilmington, USA (Grass)

(incomplete roll)

1915 Hildegarde Turle Taylor d. Flora Brown Harvey 5-7 6-4 8-6
1916 Suzanne White d. Edith Kurtz Newhall 6-2 6-1
1917 Molla Bjurstedt (Nor) vs Phyllis Walsh
1918 Molla Bjurstedt (Nor)
1919 Anne Townsend d. Hildegarde Turle Taylor 6-4 3-6 6-2
1920 Marion Zinderstein d. Anne Townsend 6-1 7-5
1921 Marion Zinderstein Jessup d. Molly Thayer 7-5 6-1
1922 Marion Zinderstein Jessup d. Leslie Bancroft 6-2 6-2
1923 Molly Thayer d. Eleanor Cottman 6-4 4-6 6-1

1925 Marion Zinderstein Jessup d. Molla Bjurstedt Mallory 6-1 6-3
1926 Molly Thayer d. Gladys Hutchings (Ber) 7-5 6-2
1927 Marion Zinderstein Jessup d. Margaret Blake 6-2 6-3
1928 Anne Townsend d. Dorothy Andrus 6-2 7-5
1929 Marjorie Gladman d. Virginia Hilleary 6-3 6-1
1930 Marjorie Morrill d. Dorothy Andrus 6-1 6-2
1931 Marion Zinderstein Jessup d. Charlotte Miller 6-3 6-2
1932 Marion Zinderstein Jessup d. Anne Townsend 6-1 6-2
1933 Anne Townsend d. Marion Zinderstein Jessup 7-5 2-6 6-0
1934 Olga Kallos d. Cecilia Riegel 7-5 6-1
1935 Marion Zinderstein Jessup d. Catherine Kendig 6-3 6-3
1936 Dorothy Workman d. Marion Zinderstein Jessup 6-4 6-4
1937 Marion Zinderstein Jessup d. Alison Harrison 6-2 6-3

1943 Louise Brough d. Doris Hart 6-2 2-6 6-4
1944 Margaret Osborne d. Louise Brough 11-13 6-2 6-2
1945 Margaret Osborne d. Pauline Betz 3-6 6-4 7-5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Derbyshire Championships, Buxton, England (Grass)

Originally held in 1884, usually around mid-August, it was for many years one of the most popular tournaments in the British lawn tennis calendar.

The tournament still has a special place in the annals of lawn tennis because for many years it was also the venue for the All England Women's Doubles Championships, there being no official women's doubles event at the Wimbledon tournament until 1913.

The Derbyshire Championships was discontinued in 1953.

1884 Agnes Noon Watts d. Florence Stanuell 6-1 6-2
1885 Blanche Bingley d. Louisa Martin 6-3 6-3
1886 Louisa Martin d. May Langrishe 6-3 6-0
1887 May Langrishe d. Bertha Steedman 6-3 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. May Langrishe 7-5 6-1
1889 Bertha Steedman d. Louisa Martin 5-7 6-4 6-3
1890 Louisa Martin d. Mary Steedman 6-2 6-4
1891 May Marriott d. Beatrice Wood 6-2 6-2
1892 Helen Jackson d. Miss Vicars 6-2 6-1
1893 Blanche Bingley Hillyard d. Helen Jackson 6-0 6-1
1894 Blanche Bingley Hillyard d. Charlotte Cooper 6-4 4-6 7-5
1895 Helen Jackson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 3-6 6-3
1896 Blanche Bingley Hillyard d. Bertha Steedman 6-4 3-6 7-5
1897 Alice Simpson Pickering d. Blanche Bingley Hillyard 6-4 5-7 6-4
1898 Ruth Dyas d. Blanche Bingley Hillyard 6-2 6-4
1899 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1900 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 7-5 6-3
1901 Blanche Bingley Hillyard d. Alice Simpson Pickering 6-2 7-5
1902 Muriel Robb d. Bertha Steedman 6-1 6-1
1903 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 6-1
1904 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 4-6 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 4-6 6-1 7-5
1906 Blanche Bingley Hillyard d. Connie Meyer 6-4 6-3
1907 Maude Garfit d. Connie Meyer 3-6 6-3 6-4
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Maude Garfit 6-2 6-2
1909 Maude Garfit d. Helen Aitchison 2-6 6-2 6-2
1910 Maude Garfit d. Helen Aitchison, walkover
1911 Ethel Thomson Larcombe d. Helen Aitchison 6-3 6-1
1912 Ethel Thomson Larcombe d. Hilda Lane 6-0 6-1
1913 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Longhurst 6-2 6-1
1914-18 not held due to World War One
1919 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Thomson Larcombe 3-6 6-4 7-5
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Tanner 6-1 6-2
1921 Elizabeth Ryan (USA) d. M. Wright 6-0 6-1
1922 Kathleen McKane and Irene Bowder Peacock (RSA) divided the title
1923 Blanche Duddell Colston d. Phyllis Radcliffe 6-0 6-4
1924 Joan Fry d. Kathleen McKane 6-4 3-4 retired
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madge Valantine 6-1 6-1
1926 Davina Gordon d. E. Mill 6-4 6-2
1927 Peggy Saunders d. Elsie Goldsack 8-6 3-6 6-3
1928 Beatrice Feltham d. Davina Gordon 6-0 4-6 6-2
1929 Mary Heeley d. Effie Hemmant 3-6 6-2 6-4
1930 Mary Heeley d. Effie Hemmant 6-2 6-0
1931 Mary Heeley d. Freda Scott 6-3 6-2
1932 Freda Scott d. Florence Ford 6-3 6-4
1933 Florence Ford d. Billie Yorke 8-6 6-3
1934 Billie Yorke d. Joy Mowbray-Green 7-5 6-1
1935 Florence Ford d. Billie Yorke 5-7 6-4 10-8
1936 Mary Heeley d. Florence Ford 1-6 6-3 6-0
1937 Denise Huntbach d. Mary Heeley, walkover
1938 Valerie Scott d. Denise Huntbach 6-1 6-8 6-3
1939 Gem Hoahing d. Patience Thomson 6-1 6-4
1940-45 not held due to World War Two
1946 Bea Watson Carris d. Gem Hoahing 4-6 6-3 6-2
1947 Gem Hoahing d. Mrs J. Wallace 6-0 6-2
1948 Gem Hoahing d. Natalia Zinovieff 6-4 6-4
1949 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 6-1 6-1
1950 Doreen Wedderburn (RSA) d. Gladys Southwell Lines 6-0 6-8 6-4
1951 Billie Woodgate d. Gladys Southwell Lines 6-3 7-5
1952 Billie Woodgate divided the title with [????]
1953 Mary Harris d. Rosemary Walsh 7-5 5-7 6-2
-----

A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detroit, Virginia Slims / Avon Tournament, Michigan, USA (Indoors)

Virginia Slims in '71, from '73 to '78, '83
Avon from '79 to '82
In '72 was named K-Mart Invitational and held in Rochester, near Detroit.

1971 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 3-6 6-1 6-2
1972 Kerry Melville (Aus) d. Rosie Casals 6-3 6-7 6-4
1973 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 7-6 6-3
1974 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 6-1 6-1
1975 Evonne Goolagong (Aus) d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 3-6 6-3
1976 Chris Evert d. Rosie Casals 6-4 6-2
1977 Martina Navratilova (Tch) d. Sue Barker (GB) 6-4 6-4
1978 Martina Navratilova (Tch) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-3 6-2
1979 Wendy Turnbull (Aus) d. Virginia Ruzici (Rom) 7-5 1-6 7-6
1980 Billie Jean Moffitt King d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-0
1981 Leslie Allen d. Hana Mandlikova (Tch) 6-4 6-4
1982 Andrea Jaeger d. Mima Jausovec (Yug) 2-6 6-4 6-2
1983 Virginia Ruzici (Rom) d. Kathy Jordan 4-6 6-4 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dewar Cup, Great Britain

Sponsored by the whisky firm of Dewar, flourished 1968 to 1976. It was an integrated circuit of British indoor tournaments staged in a continuous series of weeks in the autumn, each event being complete in itself but giving qualifying points for the climax. This was always staged in London, at the Crystal Palace in the first 2 years, subsequently at the Royal Albert Hall.
The growth of open lawn tennis brought increasing difficulties to the staging of the provincial tournaments and the circuit had declined to the one main event for 1975 and 1976.

1968 Virginia Wade d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1969 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-4 6-1
1970 Francoise Durr (Fra) d. Ann Haydon Jones 7-6 2-6 6-2
1971 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-1 6-3
1972 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-1 6-1
1973 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-2 3-6 7-5
1974 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 7-6 6-2
1975 Virginia Wade d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1976 Virginia Wade d. Chris Evert (US) 6-2 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dieppe, France (Clay)

(incomplete roll)

1906 E. Maidment (GB) d. Miss Vaughan 6-1 6-1
1907 Charlotte Cooper Sterry (GB)
1908 Mme Berner d. Daisy Speranza 6-3 6-2
1909 N. Stevens (GB) d. Mrs MacNee (GB) 6-4 6-2
1910 Marguerite Broquedis d. Beryl Tulloch (GB) 6-4 6-1
1911 Marguerite Broquedis
1912 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-2 7-5
1913 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-3 7-5
1914 Marguerite Broquedis
1915-19 not held due to World War One

1922 Marguerite Broquedis Billout d. Germaine Bourgeois Pigueron 6-2 6-3
1923 Marguerite Broquedis Billout
1924 Marguerite Broquedis Billout d.??
1925 Mme Derouen d. Y. Rouard 6-3 6-4
1926 Francoise Holzschuch d. Germaine Charnelet 6-3 6-4
1927 Simone Barbier d. Mlle André 6-4 7-5
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 7-5 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 6-3 6-4
1930 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-3 3-0 retired
1931 Sylvia Jung Henrotin d. Mme Meunier 6-0 6-3

1933 Simone Barbier d. Edith Belliard 3-6 6-3 6-4
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2
1935 Lili de Alvarez (Esp) d. Simone Barbier 6-0 6-2
1936 Simone Barbier d. Frédérique Tugendhat 6-1 6-1


A contribution by Newmark401 and Jimbo

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dinard, France (Clay)

In the early years a Challenge Round was instituted. An asterisk (*) indicates that the holder was not defending her title, so the last match was an All-Comers' Final.

(incomplete roll)

1892 Miss Parker (GB) d. Miss Wombwell (GB) 6-3 6-4 (handicap event)
1893 Hélčne Prévost d. Margaret Manley-Sims (GB) 2-6 6-2 6-3 (handicap event)
1894 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 6-2 6-8 6-4
1895 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 3-6 6-2 7-5
1896 Ivy Arbuthnot (GB) d. May Arbuthnot (GB) default
1897 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 6-3 3-6 6-4
1898 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 2-6 6-4 2-0 ret.
1899 Hélčne Prévost d. Ivy Arbuthnot (GB) 6-3 6-4
1900 Hélčne Prévost d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (GER) 1-6 8-6 2-0 retired
1901 Ellen Thynne Evered (GB) d. Hélčne Prévost 6-3 6-1
1902 Hélčne Prévost d. Antoinette Gillou 6-0 3-6 6-0 *
1903 Kate Gillou d. Antoinette Gillou 6-4 6-1 *
1904 Kate Gillou d. Amy Ransome (GB) 7-5 6-4
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Kate Gillou 6-3 6-4
1906 Kate Gillou d. Vera Warden (US) 7-5 6-2 *
1907 Miss Fitzgibbon (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 8-6 6-2 *
1908 Hilda Lane (GB) d. Miss Fitzgibbon (GB) 6-1 6-3
1909 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 7-5 6-0
1910 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GBR) 6-1 6-2
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Mrs Marriott (GB 6-2 6-2
1912 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-3
1913 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-1 6-0
1914-1919 not held
1920 Suzanne Devé d. Elisabeth d'Ayen 7-5 6-4
1921 Kitty McKane (GB) d. Aurea Farrington Edgington (GB) 6-1 6-3
1922 Dorothy Kemmis-Betty (GB) d. Suzanne Devé 4-6 6-2 6-4
1923 Suzanne Devé d. Cecily Hartley Marriott (GB) 6-2 6-2
1924 Suzanne Devé d. Mme Sgoutta 6-0 6-1
1925 Suzanne Devé d. Mme de la Metrie 7-5 6-2
1926 Suzanne Devé d. Francoise Holzschuch 6-2 6-2
1927 Suzanne Devé Desloges d. Kennedy 6-1 6-1
1928 Suzanne Devé Desloges d. Jacqueline Cantenat 6-3 6-0
1929 (Aug) Simone Barbier d. Suzanne Devé Desloges 1-6 6-1 6-4
1929 (Sep) Ginette Odier d. Mme Porée 6-1 6-2
1930 (Aug) Paulette Guillier d. Mrs Stocks 6-2 5-7 6-0
1930 (Aug) Simone Barbier d. Miss Brown (GB) 7-5 6-0
1931 Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Simone Barbier 6-1 3-6 6-4
1932 Mme Morel-Deville d. Nadine Lanquest 3-6 6-1 6-1
1933 Nelly Adamson (Bel) d. Jeanne Vaussard 6-1 7-5
1934 Arlette Neufeld d. Simone Barbier
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 7-5 6-3
1936 not held

1953 Challand d. Ereig 6-8 6-1 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Anne-Marie Simon Seghers 7-6 6-0

1964 Pat Walkden (SA) d. Francoise Courteix 6-1 6-3

Last edited by Jimbo109 : Today at 09:32 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:46 PM   #11
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
D 2
****************************************

Dixie International, Tampa, Florida, US (Clay)

Held in early January on the clay courts of Davis Islands--in 1960s held in late Feb/early March as part of Caribbean circuit.

1926 Elizabeth Ryan d. Mary Browne 6-3 8-6

1940 Pauline Betz
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 6-4 6-3
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 3-6 6-3 6-3

1946 Baba Madden Lewis d. Betty Hulbert 6-4 6-3
1947 Doris Hart d. Barbara Scofield 3-6 6-3 6-4
1948 Doris Hart d. Magda Berescu Rurac 6-1 6-3
1949 Nancy Morrison d. Marta Barnett Andrade 6-3 6-4
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 1-6 6-1
1951 Beverly Baker d. Shirley Fry 6-4 6-3
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 7-5 6-1
1953 Shirley Fry d. Thelma Coyne Long 6-1 6-3
1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 6-0 6-3
1955 Shirley Fry d. Karol Fageros 9-7 8-6
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 6-4 3-6 6-3
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-2
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-4 6-1
1959 Laura Lou Jahn Kunnen d. Marie Martin (Aus) 6-3 8-6
1960 Sandy Warshae d. Laura Lou Jahn 6-3 4-6 6-4
1961 Carole Ann Prosen d. Judy Alvarez 2-6 6-3 6-1
1962 Edda Buding (Frg) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-1 6-3
1963 Darlene Hard d. Lesley Turner (Aus) 9-7 1-6 75 (Final held indoors)
1964 Karen Hantze Susman d. Judy Alvarez 6-4 2-6 6-4
1965 Tory Ann Fretz d. Judy Alvarez 6-2 6-1
1966 Elena Subirats (Mex) d. Alice Luthy Tym 6-1 8-6
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 8-6
1968 Helga Niessen (Frg) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-4 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doha, Qatar (Hard)

2001 Martina Hingis (Swi) d. Sandrine Testud (Fra) 6-3 6-3
2002 Monica Seles (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-6 6-3
2003 Anastasia Myskina (Rus) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-1
2004 Anastasia Myskina (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6 6–4 6–4
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Alicia Molik (Aus) 4–6 6–1 6–4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-3 7-5
2007 Justine Henin (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-4 6-2
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6–1 2–6 6–0
2009-2010 not held
2011 Vera Zvonareva (Rus) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-4
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Samantha Stosur (Aus) 6-1 6-2
2013 Victoria Azarenka (Blr) d. Serena Williams (US) 7-6 2-6 6-3
2014 Simona Halep (Rom) d. Angelique Kerber (Ger) 6-2 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dorset Championships, Parkstone, England (Grass)

(incomplete roll)

1910 M. Wright d. Daisy Clark Kercheval-Hole 6-3 4-6 6-2
1911 Agnes Daniell Tuckey d. Madeline Fisher O’Neill 6-1 6-2
1912 Agnes Daniell Tuckey d. J. Coles 6-3 6-3
1913 Beatrice Lee d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-3 6-4
1914-18 not held due to World War One
1919 Beatrice Lee d. Agnes Daniell Tuckey 6-0 6-0
1920 Phyllis Howkins d. Violet Pinckney 6-1 6-4
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Aurea Farrington Edgington 6-3 6-4
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Violet Pinckney 6-1 6-1
1923 Agnes Daniell Tuckey d. Kathleen Lidderdale 6-3 6-2
1924 Agnes Daniell Tuckey d. Mabel Davy Clayton 6-2 5-7 6-2
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Edith Clarke 6-4 6-2
1926 Violet Chamberlain d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 6-3
1927 Kathleen Lidderdale Bridge and Violet Chamberlain divided the prizes
1928 Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-4 6-0

1931 Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
1932 Evelyn Dearman d. K.V. Baxter 6-0 6-1
1933 Morven Morton d. Patience Thomson 6-2 6-2
1934 Rosemary Smith d. Margot Stewart 6-1 6-2
1935 Anita Lizana (Chi) d. P. Scott 6-3 6-2
1936 Margot Stewart d. S. Pratt 6-0 6-2


A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dortmund, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1929 Hilde Krahwinkel d. Nelly Gassmann Stephanus 11-9 6-1

1938 Anne Peitz Schneider d. Margarethe Plümacher 6-2 6-2
1939 Anne Peitz Schneider d. Annemarie Buss 6-3 6-1
1940 Frau Hoffert-Buderus d. Ruth Thiemen 6-3 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Pohmann 5-7 6-2 6-0

1952 Dottie Head (US) d. Erika Obst Vollmer 6-0 6-2

1954 Inge Vogler d. Leoni 6-0 6-3

1956 Edda Buding d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-2 1-6 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dresden, Germany (Clay)

Championships of Dresden

(incomplete roll)

1908 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Dora Köring 3-6 6-4 6-0 *

1911 Hedwig Neresheimer d. Valborg Bjurstedt (Nor) 6-2 6-0
1912 Dora Köring d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-3 9-11 6-1
1913 Sidi Klaus Maschka (Aut) d. Freya von der Schulenburg 6-2 6-3
1914 Mieken Rieck d. Dora Köring 6-2 6-1
1915-19.. not held

1924 Nelly Bamberger Neppach d. Gertrud Hagelin 6-1 6-2 *
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Varady Peteriné (Hun) 6-1 6-4 *
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Daisy Schultz Uhl 6-0 6-4
1927 Irma Kallmeyer d. Frau Fritsch 7-6 6-4 *
1928 Hilde Eisenmenger (Aut) d. Erna Redlich (Aut) 6-2 6-2 *
1929 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ellen Hoffmann 6-3 6-2

1931 Grete Deutschova (Tch) d. Lotte Ertl (Tch) 6-3 6-4
1932 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 1-6 6-1 7-5
1933 Paula Heimann Stuck d. Grete Deutschova (Tch) 8-6 8-6 *
1934 Anneliese Ullstein d. Edith Sander 8-6 6-3
1935 Totta Zehden d. Toni Mettenheimer Schomburgk

1937 Totta Zehden d. Anneliese Ullstein 3-6 6-4 11-9
1938 Totta Zehden d. Margot Haepp Blumenfeld 7-5 6-2
1939 Minni Hein Müller d. Irmgard Mühlberg 6-0 6-1

1941 Gisela Enger Hamann d. Frl Heinrich 6-1 6-2 *


* uncertain denomination

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drive Club Tournament, Fulham, London, England (Clay)

First edition in 1908, last in 1928. In January 1931 the Club closed.

(incomplete roll)

1908 no women's singles event held
1909 Dorothy Holman d. Molla Bjurstedt (Nor) 6-1 0-6 6-3
1910 Aurea Farrington Edgington d. (Ada Spencer?) Hollick 6-1 6-4
1911 (Cecily Hartley?) Marriott d. Mrs Capon 6-1 6-3
1912 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite 4-6 6-4 6-2
1913 E. White d. (Cecily Hartley?) Marriott 6-2 6-3
1914-19.. not held due to WWI
1920 Dorothy Holman d. Mabel Davy Clayton 6-2 6-1
1921 Eleanor Rose d. Mrs Bruce May 3-6 6-3 6-2
1922 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-2
1923 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-0 6-2
1924 Kitty McKane d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-1
1925 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin Lycett 2-6 7-5 6-3
1925 (Sep) Phyllis Howkins Covell and Mrs Bruce May divided the prizes.
1926 Cristobel Hardie d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-1
1927 Phyllis Howkins Covell d. Honor Woolrych Lowe 6-1 6-4
1928 Phyllis Mudford d. Dorothy Shaw 6-4 2-6 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Droitwich Spa, Worcestershire, England (Grass)

(incomplete roll)

1928 Vera Marshall d. Vera Noott 6-3 6-2

1931 Vera Noott d. Mrs H. O'Connor 6-1 6-4

1933 Florence Ford d. Mary Whitmarsh 6-4 6-4

1935 Florence Ford d. Joy Cunningham 6-3 6-2
1936 Dorothy Round d. Florence Ford 6-4 6-4
1937 Florence Ford d. Betty Batt 2-6 6-2 6-2
1938 Gertrude Valentine-Brown d. Florence Ford 6-2 1-6 6-4
1939 Gertrude Valentine-Brown d. Madge Slaney 4-6 7-5 6-1

1969 Janice Townsend d. Brenda Kirk (RSA) 7-5 4-6 6-4 on Clay
1970 Maria Guzman (Ecu) d. Sandra Walsham (Aus) 6-2 12-10

1972 Charlotte Bastin d. S. Preece 6-2 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dubai, United Arab Emirates (Hard)

2001 Martina Hingis (Swi) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6-4 6-4
2002 Amélie Mauresmo (Fra) d. Sandrine Testud (Fra) 6-4 7-6
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Monica Seles (US) 4–6 7–6 7–5
2004 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 7-6 6-3
2005 Lindsay Davenport (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 3–6 6–4
2006 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Maria Sharapova (Rus) 7-5 6-2
2007 Justine Henin (Bel) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 7-5
2008 Elena Dementieva (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6, 6–3, 6–2
2009 Venus Williams (US) d. Virginie Razzano (Fra) 6-4 6-2
2010 Venus Williams (US) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-3 7-5
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-1 6-3
2012 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Julia Goerges (Ger) 7-5 6-4
2013 Petra Kvitova (Cze) d. Sara Errani (Ita) 6-2 1-6 6-1
2014 Venus Williams (US) d. Alizé Cornet (Fra) 6-3 6-0

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dulwich, Greater London, England (Clay)

Farm Open at Dulwich Farm Club

(incomplete roll)

1909 Dora Boothby d. Mildred Coles 6-0 6-2 First edition
1910 Tessa Hore d. Mrs Segrue 6-3 6-2
1911 Dorothy Holman d. Dora Boothby 6-1 7-5
1912 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-4 6-3
1913 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-4
1914 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Holman 4-6 6-2 6-4


Gallery Tournament at Gallery LTC

(incomplete roll)

1925 Cristobel Hardie d. Enid Head 6-2, 6-1
1926 Betty Dix d. Elizabeth D'Ayen Macready (Fra) 6-4 6-4

1929 Joan Ridley d. Cristobel Hardie 6-4 7-5
1930 Joan Ridley d. Madge Valantine List 6-4 6-8 6-3


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

(incomplete roll)

1901 Lucy Kendal d. Helen Aitchison 6-1 6-1 *
1902 Lucy Kendal d. C. Everard 6-0 10-8 *
1903 N. Hunter d. J. Forster 4-6 6-3 7-5 *
1904 Helen Aitchison
1905 Helen Aitchison d. Maude Garfit 6-3 3-6 8-6 *
1906 Helen Aitchison d. N. Jewsbury 6-0 6-2 *
1907 Mrs J. Day d. Sybil Aitchison 7-5 6-0 *
1908 Helen Aitchison d. Alice Aitchison 6-3 6-1
1909 (Mabel Hurlbatt?) Mrs Dudgeon d. Kathleen Aitchison 6-8 9-7 6-4
1910 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1911 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1912 Alice Aitchison Coatsworth d. Mrs J. Day 6-2 6-2
1913 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-2 6-4
1914 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-1 7-5
1915-19 not held due to WWI
1920 Lesley Cadle d. Mrs Spoor 6-2 6-3
1921 Ruth Watson d. Mrs Helps 10-8 8-6
1922 Ruth Watson d. Miss Walton-Brown 7-5 6-3
1923 Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 10-8 3-6 7-5
1924 Lesley Cadle d. Kathleen Aitchison 6-1 4-6 11-9
1925 Kathleen Aitchison d. Dorothy Alexander 6-3 7-5
1926 Kathleen Aitchison d. Camilla Rimington Smith 3-6 6-4 6-2
1927 Kathleen Aitchison d. Miss Brunton, walkover

1930 Ruth Watson d. Lesley Cadle 6-4 6-2 *

1932 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 4-6 6-4 6-4
1933 Ruth Watson d. (Doris?) D. Davison 6-3 7-5 *
1934 Ruth Watson d. Doris Davison 8-6 6-8 6-2 *
1935 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 6-2 4-6 6-1 *

1938 Hella Kovac (You) d. Inge Behrens (Den) 6-3 6-2 *
1939 Elsie Hamilton d. Hella Kovac (You) 6-3 6-2 *
1940-45 not held due to WWII
1946 Doris Davison Heppenstall d. Mrs R. Gibson 6-0 6-0
1947 Doris Davison Heppenstall d. I. Taylor 6-2 7-5
1948 Vera Mattar (Leb) d. Mrs E. Wilson 6-4 6-4
1949 Helena Straubeova (Tch) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-1 6-3
1950 Georgie Woodgate d. Billie Woodgate 6-4 1-6 6-2
1951 Billie Woodgate d. Mrs H. Goodwin 6-3 6-2
1952 Rosemary Walsh d. Joyce Reid 2-6 6-3 6-2
1953 Valerie Lewis d. Chloe Rhodes 6-4 6-1
1954 Hazel Cheadle d. Doreen Spiers 6-3 6-3 (uncertain venue)
1955 Georgie Woodgate d. Hazel Cheadle 6-4 6-2 (uncertain venue)
1956 Ann Haydon d. Kay Newcombe (Aus) 6-1 6-1
1957 Ann Haydon d. Rita Bentley 6-2 6-2 *
1958 Ann Haydon d. H. Clarke 6-0 6-0
1959 Angela Mortimer d. Ann Haydon 6-4 6-3
1960 Lorna Cornell Cawthorn d. Jenny Trewby 6-0 6-4 *
1961 B. Fish d. I. Taylor 6-4 10-8
1962 Diane Tuckey d. Carole Rosser 7-5 6-4
1963 J. Stansfield d. R. Hindhaugh 6-1 9-7
1964 G. Zeissig (Frg) d. Mrs G. Graham 6-3 3-6 6-4
1965 Evelyn Fulton Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4
1966 Virginia Wade d. Elizabeth Starkie 6-3 6-0

1969 Mrs G. Graham d. Mrs J. Hunter 3-6 6-3 6-2

1971 Lesley Charles d. Vicki Lancaster (Aus) 6-2 6-4 *

1977 Mrs P. Clark d. Mrs J. Lilley 6-0 6-4 *


* uncertain denomination.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dusseldorf, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1912 Anita Heimann Lent d. M. Deus 6-3 6-0

1924 (early July) Ilse Weihermann Friedleben d. Friedel Jacobiny 6-1 6-2
1924 (late July) Irma Kallmeyer d. Frau Boesch 6-4 6-3
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-1
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-3 6-3
1927 Nelly Gassmann Stephanus d. Isabel Fonrodona (Esp) 7-5 6-2
1928 Cilly Aussem d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 6-4
1929 Hilde Krahwinkel d. Irma Kallmeyer 6-4 6-1
1930 Paula Heimann von Reznicek d. Ilse Weihermann Friedleben 7-9 retired

1933 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 4-6 6-1 6-4
1934 Cilly Aussem d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-3 6-1
1935 Marie Luise Horn d. Nelly Adamson (Bel) 1-6 6-4 6-1

1937 Anneliese Ullstein d. Hella Kovac (You) 6-1 6-3
1938 Gracyn Wheeler (US) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 2-6 7-5
1939 Hilde Walterova d. Alice Florian (You) 6-1, 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Pohmann 6-2 8-6
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Erika Obst Vollmer 6-3 3-6 6-3
1952 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Curry (GB) 6-0 6-1
1953 Dottie Head Knode (US) d. Inge Pohmann 6-0 6-2
1954 Inge Pohmann d. Erika Obst Vollmer 3-6 10-8 6-2
1955 Doris Hart (US) d. Erika Obst Vollmer 6-2 6-1
1956 Shirley Fry (US) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-1 13-11
1957 Jean Forbes (SA) d. Pat Ward (GB) 6-1 6-3

1959 Karol Fageros (US) d. Renate Ostermann 6-8 6-1 6-1
1960 Maria Bueno (Brz) d. Edda Buding 6-1 6-1
1961 Lesley Turner (Aus) d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1962 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-1 6-2
1963 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-2
1964 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 1-6 6-1 6-4

1966 Helga Schultze d. Edda Buding 7-5 4-6 6-1
1967 Helga Schultze d. Gail Sherriff (Aus) 3-6 6-3 6-0
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Helga Niessen 6-4 1-6 6-2
1969 Helga Niessen d. Edda Buding 6-1 8-6
1970 Helga Schultze Hoesl d. Helga Niessen ??
1971 Helga Niessen Masthoff d. Betty Stove (Net) 46 63 63
1972 Pat Walkden Pretorius (RSA) d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-2 1-6 6-3
1973 Helga Niessen Masthoff d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-4
1974 Katja Burgemeister Ebbinghaus d. Helga Niessen Masthoff 6-2 6-1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch Closed Championships, The Netherlands

The first official Closed Dutch Championships were held in 1899, the same year in which the Dutch Lawn Tennis Association was formed. In the early years a number of players took part in the tournament under pseudonyms.

The clay courts of the De Metselaars Lawn Tennis Club in Scheveningen used to be the main venue for the Closed Dutch Championships. However, since 1987 the venue has been changed regularly. Since circa 1990 the top Dutch players have tended not to take part in the Closed Dutch Championships because of the demanding nature of the modern calendar of international tournaments.

1899 L. Teding van Berkhout
1900 Anthonie van Aken
1901 Anthonie van Aken
1902 Anthonie van Aken
1903 N. Broese van Groenou
1904 Emilie Dolleman
1905 Louise Dolleman
1906 Loes Everts
1907 Louise Dolleman
1908 Loes Everts
1909 Loes Everts
1910 Loes Everts
1911 C. van Romunde
1912 Loes Everts
1913 C. van Romunde
1914 Loes Everts
1915 Loes Everts
1916 A. Alting Mees
1917 Loes Everts
1918 Loes Everts
1919 Loes Everts
1920 M. Otten
1921 Maria Taudin Chabot-Veder
1922 Leonie Lhoëst
1923 Kornelia Bouman
1924 Kornelia Bouman
1925 Kornelia Bouman
1926 Kornelia Bouman
1927 Madzy Rollin-Couquerque
1928 Madzy Rollin-Couquerque
1929 Madzy Rollin-Couquerque
1930 Madzy Rollin-Couquerque
1931 Els Belzer d. Margaretha Canters Dros
1932 Madzy Rollin-Couquerque
1933 Madzy Rollin-Couquerque
1934 Madzy Rollin-Couquerque
1935 Madzy Rollin-Couquerque
1936 Gertruid Terwindt
1937 Gertruid Terwindt
1938 Madzy Rollin-Couquerque
1939 Madzy Rollin-Couquerque
1940 Madzy Rollin-Couquerque
1941 Madzy Rollin-Couquerque
1942 Madzy Rollin-Couquerque
1943-44 not held
1945 Gertruid Terwindt Blaisse
1946 Gertruid Terwindt Blaisse
1947 Madzy Rollin-Couquerque
1948 Jopie van der Wal Roos
1949 Nel Hermsen
1950 Nel Hermsen
1951 Jopie van der Wal Roos
1952 Jopie van der Wal Roos
1953 Fenny ten Bosch
1954 Jopie van der Wal Roos
1955 Nel Hermsen van der Storm
1956 Jopie Roos-van der Wal
1957 Fransje Rouwenhorst
1958 Fenny ten Bosch de Soet
1959 Mientje Tettelaar Vletter
1960 Madeleine Weurman
1961 Jetty Baars
1962 Eva Duldig de Jong
1963 Jenny Seven Ridderhof
1964 Trudy Groenman
1965 Trudy Groenman
1966 Trudy Groenman d. Betty Stove 6-2 6-4
1967 Astrid Suurbeek
1968 Marijke Jansen
1969 Marijke Jansen Schaar
1970 Betty Stöve
1971 Marijke Jansen Schaar
1972 Betty Stöve
1973 Marijke Jansen Schaar
1974 Marijke Jansen Schaar
1975 Elly Appel
1976 Tine Zwaan
1977 Elly Appel Vessies
1978 Elly Appel Vessies
1979 Marianne van der Torre
1980 Marianne van der Torre
1981 Marcella Mesker
1982 Astrid Suurbeek
1983 Nanette Schutte
1984 Judith Warringa
1985 Marianne van der Torre
1986 Nicole Jagerman
1987 Eveline Hamers
1988 Brenda Schultz
1989 Nicole Jagerman
1990 Linda Niemantsverdriet
1991 Heleen van den Berg
1992 Stéphanie Rottier
1993 Petra Kamstra
1994 not completed due to rain
1995 Petra Kamstra
1996 Amanda Hopmans
1997 Amanda Hopmans
1998 Hanneke Ketelaars
1999 Debby Haak
2000 Hanneke Ketelaars
2001 Lotty Seelen
2002 Lotty Seelen
2003 Michaëlla Krajicek
2004 Michelle Gerards
2005 Renée Reinhard
2006 Daniëlle Harmsen
2007 Renée Reinhard
2008 Marlot Meddens
2009 Richel Hogenkamp
2010 Kiki Bertens
2011 Lesley Kerkhove
-----

A contribution by Newmark401

http://nl.wikipedia.org/wiki/Nationa...mpioenschappen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch International Championships

Held on clay in The Hague in 1898, in Scheveningen in 1900 '02 '03 '04 '28 '40, in Noordwijk from '19 to '27, from '29 to 38, '47 '49 '51 '53 '57, in Amsterdam in '61, in Hilversum (at Lawn Tennis Club ‘t Melkhuisje) from '58 to '60, and from '62 to '73

(incomplete roll)

1903 Violet Pinckney (GB) d. Anthonie van Aken (holder) 6-3 6-2
1904 Elisabeth Moore (US) d. "Edo" 4-6 6-3 6-3

1919 Frau Loan d. L. Phaff 6-3 6-2
1920 M. Vriesendorp d. L. Schoute 6-1 9-11 7-5
1921 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. M. Vriesendorp [score?]
1922
1923 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Frau Otten 6-1 6-0
1924 Friedel Jacobiny (Ger) d. Hete Kaeber (Ger) 6-2 6-2
1925 J. Stroink d. Frau Bijleveld 6-0 6-2
1926 Irma Kallmeyer (Ger) d. J. Stroink 9-7 6-3
1927 Cilly Aussem (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 6-1 6-3
1928 Kea Bouman d. Cilly Aussem (Ger) 2-6 6-4 6-2
1929 Josane Sigart (Bel) d. Kea Bouman 6-4 6-4
1930 Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 5-7 6-1 6-2
1931 Ida Adamoff (Fra) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-2 6-3
1932 Helen Wills Moody (US) d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-1
1933 Paula Heimann Stuck (Ger) d. Ida Adamoff (Fra) 6-2, 6-4
1934 Madzy Rollin-Couquerque d. Cristobel Hardie Wheatcroft (GBR) 6-3, 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-2 6-1
1936 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-3 6-3
1937 Madzy Rollin-Couquerque d. Gertruida Terwindt 1-6 6-2 9-7
1938 Bobbie Heine Miller (SA) d. Nancye Wynne Bolton (Aus) 10-8 8-6

1947 Nancye Bolton (Aus) d. Sheila Piercey Summers (SA) 7-5 7-5
1949 Kay Tuckey (GB) d. Helen Pedersen Rihbany (US) 5-7 7-5 6-4

1951 Jean Quertier (GB) d. Georgie Woodgate (GB) 6-2 3-6 6-2

1953 Dottie Head Knode (US) d. Suzanne Schmidt (Fra) 6-0 6-4

1957 Dottie Head Knode (US) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 9-7
1958 Jennie Wienesse d. Zus Schmier Peters 6-4 6-2
1959 Norma Marsh (Aus) d. Zus Schmier Peters 6-4 6-1
1960 Berenice Carr Vukovich (SA) d. Renée Schuurman (SA) 6-0 6-1
1961 Jan Lehane (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Sandra Reynolds Price (SA) 6-1 4-6 6-2
1963 Lesley Turner (Aus) d. Renée Schuurman (SA) 6-2 6-1
1964 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-0 1-6 6-3
1965 Françoise Durr (Fra) d. Norma Baylon (Arg) 9-11 7-5 6-4
1966 Annette van Zyl (SA) d. Trudy Groenman 6-3 6-1
1967 not held
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Judy Tegart (Aus) 8-6 6-0
1969 Kerry Melville (Aus) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-2 3-6 6-3
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-1
1971 Evonne Goolagong (Aus) d. Christina Sandberg (Swe) 8-6 6-3
1972 Betty Stove d. Marijke Jansen Schaar 7-5 6-3
1973 Betty Stove d. Helga Niessen Masthoff (Frg) 7-5 6-2
1974 Women's event discontinued.


* these tournaments held in Hilversum were not "Dutch International Champs." and I have doubts for those in 1958 and 1959 too.
1955 J.M. Müllermeister
1956 Beatrice de Chambure d. Zus Schmier Peters 6-2 3-6 7-5
1957 Beatrice de Chambure d. Topel 7-5 3rd set

Last edited by Jimbo109 : Jul 10th, 2014 at 04:40 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:47 PM   #12
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
E
*******************************************

Ealing Lawn Tennis Championships, London, England (Grass)

An early British grass court event with stronger entries until World War One-after which it became purely a local event.
http://www.ealingtennis.com/Ealing_L...rs.html#Ladies

1884 M. Streetem
1885 Charlotte Cooper
1886 Charlotte Cooper d. A. Brown 6-4 5-7 6-4
1887 Charlotte Cooper
1888 A. Brown
1889 Charlotte Cooper
1890 A. Brown
1891 A. Brown
1892 Charlotte Cooper
1893 Charlotte Cooper
1894 Charlotte Cooper
1895 A. Brown
1896 A. Brown
1897 A. Brown
1898 G. Nansen
1899 Dorothea Douglass
1900 Dorothea Douglass
1901 Dorothea Douglass
1902 A. Brown
1903 K.O. Martin
1904 K.O. Martin
1905 Mrs E. Hextall
1906 Mrs E. Hextall
1907 Christina Douglass
1908 Christina Douglass
1909 Christina Douglass
1910 Christina Douglass
1911 Christina Douglass
1912 Christina Douglass
1913 I. Ruston
1914 D.C. Boyne
1915-1918 not held due to WWI
1919 W.M. Ruston
1920 Helen Eddis
1921 Helen Eddis
1922 Joan Reid-Thomas
1923 H. Adams
1924 Mrs Marriott
1925 R.J. Horsley
1926 R.J. Horsley
1927 R.J. Horsley
1928 R.J. Horsley
1929 H. Johnson
1930 R.J. Horsley
1931 R.J. Horsley
1932 R.J. Horsley
1933 R.J. Horsley
1934 Mrs E.J. Tucker
1935 H. Johnson
1936 M.C. Whiteley
1937 R.J. Horsley
1938 Mrs Prisk
1939 Mrs Prisk
1940-1945 not held due to WWII
1946 Mrs J. Darley
1947 Mrs J. Darley
1948 Mrs J. Darley
1949 J. Haselhurst
1950 Mrs W.J. Gallimore
1951 Mrs J. Darley
1952 P. Sinclair
1953 P. Haigh
1954 Anne C. Forster
1955 Anne C. Forster
1956 P. Haigh
1957 Mrs D. Bartlett
1958 P. Haigh
1959 Mrs F.C. Cook
1960 Anne C. Forster Mallinson
1961 Anne C. Forster Mallinson
1962 Anne C. Forster Mallinson
1963 Anne C. Forster Mallinson
1964 Anne C. Forster Mallinson
1965 Mrs D. Hales
1966 Mrs D. Hales d. Mrs F.C. Cook
1967 Anne C. Forster Mallinson d. Susan Wolstenholme
1968 Susan Wolstenholme d. W. Rossington
1969 Mrs J.F.B. Hunter d. M. Howell
1970 Mrs A. Ercegovic d. Mrs R. Watson
1971 Mrs E.M. Hexter d. Mrs J. Hawley
1972 Mrs J. Hawley d. Mrs E.M. Hexter
1973 B.M. Langfield d. Mrs E.M. Hexter
1974 Mrs E.M. Hexter d. B.M. Langfield
1975 Mrs F.M. Cable d. Mrs E.M. Hexter
1976 C. Lewis d. B. Langfield
1977 C. Lewis d. R. Stent
1978 M. MacKay d. J. Mills
1979 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1980 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1981 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1982 R. Stent d. Mrs A. Hext
1983 N. Maraj d. R. Stent
1984 A. Jackson d. S. Chesterman
1985 N. Corbett d. A. Jackson
1986 D. Schauerman d. N. Corbett
1987 D. Schauerman d. P. Clark
1988 D. Schauerman d. P. Clark
1989 Mrs D. James d. P. Clark
1990 S. Hargreaves d. R. Pleace
1991 Mrs D. James d. Mrs C. Beer
1992 Mrs D. James d. S. Harding
1993 Mrs D. James d. H.O. Brien
1994 S. Harding d. G. Narozny
1995 Mrs S. Wong d. J. Donovan
1996 J. Donovan d. C. Willis
1997 A. Campbell d. C. Willis
1998 Mrs S. Wong d. V. Hodges
1999 Mrs D. James d. Mrs A. Hattori
2000 Mrs A. Hattori d. S. Macey
2001 Mrs S. Bell d. C. Bond
2002 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2003 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2004 R. Valentino d. C. Sewell
2005 C. Sewell d. Mrs S. Bell
2006 M. Shah d. Mrs T. Galova
2007 M. Shah d. Alexandra Zaniewski
2008 Alexandra Zaniewski d. Mrs S. Bell
2009 Mrs S. Bell d. Mrs A. Els
2010 C. Espinasse d. Mrs S. Bell
2011 Mrs S. Bell d. T. Yamaguchi
2012 N. Yamaguchi d. R. Markov
2013 N. Yamaguchi d. L. Forbes


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ealing, The West Side Country Club, London, England (Clay)

(incomplete roll)

1924 (May) Kitty McKane d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1924 (Oct) Kitty McKane d. Joan Reid-Thomas 5-7 6-2 6-3
1925 (May) Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1
1925 (Oct) Kitty McKane d. Phyllis Howkins Covell 6-4 6-4
1926 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Betty Nuthall 5-7 6-4 6-2
1926 (Oct) Peggy Saunders d. Mrs Bruce May 6-4 8-6
1927 Joan Ridley d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-4
1927 (Oct) Peggy Saunders d. Phyliss Howkins Covell 6-3 6-3
1928 Peggy Saunders d. Betty Nuthall 6-3 4-6 7-5
1928 (Oct) Phyllis Howkins Covell d. Gwen Sterry 6-2 6-4
1929 (Apr) Eileen Bennett d. Betty Nuthall 9-7 7-5
1929 (Oct) Phyllis Mudford d. Peggy Saunders Michell 6-4 6-2
1930 (Apr) Betty Nuthall d. Mary Heeley 6-0 6-3
1930 (Oct) Phyllis Mudford d. Mary Heeley 7-5 3-6 9-7
1931 (Apr) Betty Nuthall and Eileen Bennett Whittingstall divided the prizes.
1931 (Oct) Phyllis Mudford d. Dorothy Round 7-5 2-6 6-3
1932 Josane Sigart (Bel) and Phyllis Mudford divided the prizes.
1932 Kay Stammers d. Freda Scott 6-3 6-3
1933 Peggy Scriven d. Betty Nuthall ??
1933 (Oct) Kay Stammers d. Freda James 6-4 3-6 6-1
1934 Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/29.html

The first edition of this tournament (usually held in late July/early August, outdoors, on clay) was known as the "Eastern Zone Championships".
Between 1954 and 1980, the singles events were held 23 times at the Leipziger Sport-Club 1901 e V., in Leipzig, Saxony.

1949 Irmgard Hallbauer
1950 Irmgard Hallbauer
1951 Irmgard Hallbauer Jacke
1952 Irmgard Hallbauer Jacke
1953 Eva Mannschatz
1954 Eva Mannschatz
1955 Inge Fiebig
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Eva Mannschatz Johannes
1959 Eva Mannschatz Johannes
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Eva Mannschatz Johannes
1963 Eva Mannschatz Johannes
1964 Eva Mannschatz Johannes
1965 Hella Vahley Riede
1966 Hella Vahley Riede
1967 Helga Magdeburg
1968 Veronika Koch
1969 Hella Vahley Riede
1970 Helga Magdeburg Taterczynski
1971 Brigitte Hoffmann
1972 Veronika Koch
1973 Brigitte Hoffmann
1974 Brigitte Hoffmann
1975 Brigitte Hoffmann
1976 Brigitte Hoffmann
1977 Brigitte Hoffmann
1978 Christine Schulz
1979 Brigitte Hoffmann
1980 Christine Schulz
1981 Ines Schwarz
1982 Christine Schulz
1983 Christine Schulz
1984 Grit Schneider
1985 Grit Schneider
1986 Grit Schneider
1987 Grit Schneider
1988 Grit Schneider
1989 Gabriele Lucke
1990 Juliana Gorka


A contribution by LKK and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Indoor Closed Championships

http://www.sport-komplett.de/sport-k...is/hst/32.html

1953 G. Hesse
1954 Irmgard Hallbauer Jacke
1955 Irmgard Hallbauer Jacke
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 I. Wild
1959 I. Schulz
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Helga Magdeburg
1963 Helga Magdeburg
1964 Hella Vahley
1965 Hella Vahley
1966 Helga Magdeburg
1967 Brigitte Hoffmann

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Grinstead, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1882 Mrs Baddington d. May Arbuthnot 6-1 6-5

1884 Miss Cobbold d. Ada Strapp 6-1 6-4
1885 Blanche Bingley d. Edith Davies 6-2 5-7 6-3
1886 Miss Cobbold d. May Jacks 3-6 6-1 6-1
1887 Miss Cobbold d. May Arbuthnot 6-3 6-3
1888 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes
1889 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes

1903 Hilda Lane d. Marion Colbatch-Clark, walkover
1904 Hilda Lane d. E. Attfield 6-1 6-2
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-4 6-3
1906 Violet Pinckney d. Gladys Eastlake-Smith 14-16 6-1 8-6
1907 M. Brooksmith d. M. Parsons 6-4 6-1
1908 Hilda Lane d. [Amy Wilson?] Kirby 7-5 5-7 7-5
1909 Mildred Coles d. Hilda Lane 4-6 6-1 9-7
1910 Edith Austin Greville d. M. Brooksmith 6-1, 6-1
1911 Hilda Lane d. Mildred Coles 6-2 6-3
1912 Hilda Lane d. Edith Austin Greville 6-8 7-5 6-3
1913 Hilda Lane d. Jessie Tripp 6-4 1-6 7-5
1914 M. Stuart d. Jessie Tripp 6-4 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Olive Manser d. Aurea Farrington Edgington 4-6 6-2 6-3
1921 Dorothy Holman d. Olive Manser 6-2 6-2
1922 Dorothy Holman d. Olive Manser 9-7 6-3
1923 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite, walkover
1924 Dorothy Holman d. Miss Happell 6-4 6-4 or Dorothy Holman d. Annie Wix Cobb 6-4 6-4 *
1925 Dorothy Holman d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1926 Mrs N. Godfrey d. Dorothy Holman 6-4 11-9
1927 Mary Cambridge d. Aurea Farrington Edgington 6-4 7-5
1928 Joan Ridley d. Phyllis Mudford 9-7 6-0
1929 Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 7-5 3-6 6-4
1930 Joan Ridley d. Helen Bourne 6-3 6-3
1931 Geraldine Ramsey Beamish and Elisabeth d'Ayen Macready divided the prizes
1932 Elisabeth d'Ayen Macready d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 6-2 6-2
1933 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready 6-3 6-0
1934 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready, wo
1935 Ermyntrude Harvey d. Judith Tomkin Backhouse 6-3 7-5
1936 Ermyntrude Harvey d. Josephine Harman 6-2 2-6 7-5
1937 Olga Webb MacInnes d. Ermyntrude Harvey 8-6 6-1
1938 Ermyntrude Harvey d. Doreen Hely-Hutchinson Pleydell-Bouverie 6-4 6-1
1939 Suzy Kormoczy (Hun) d. Ermyntrude Harvey 6-1 9-7
1940-45 not held due to WWII


* the first result is by Newmark401, the second is by "the computer".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of England Championships, Felixstowe, Suffolk

Although an East of England tournament was held in Filey, North Yorkshire, in the late 1880s/early 1890s, this tournament was only local in nature and never achieved the status of the tournament first held in Felixstowe in 1885. The Felixstowe tournament eventually became a compliment to the North of England Championships (usually held in Scarborough, Yorkshire), the South of England Championships (held in Eastbourne, Sussex) and the West of England Championships (originally held in Bath, but in later years held in Bristol).

The Felixstowe tournament was first called the East of England Championships circa 1889, an indication both of the increase in its status and its growing popularity among the top players. Located in the south-eastern county of Suffolk, Felixstowe has for many decades been a popular seaside resort and is one of many tournaments to have their origins in such a location, not just in the British Isles.

During its early years, the women's singles event was quite modest in nature, sometimes local and sometimes handicap only [HO]. However, as the list below indicates, it became popular with a number of the top players relatively quickly and maintained this popularity almost until its demise.

During the early decades of the tournament's existence, the East of England Championships tournament was usually held around mid-August. In later years it was usually held during the second or third week of July, just after Wimbledon. The East of England Championships survived the upheavals of two world wars and open tennis for fifteen years before it was discontinued in 1983.


1885 no women's singles event held
1886 A. Ridley d. Helen Kersey 6-1 6-5
1887 no open women's singles event [HO]
1888 Nellie Turner d. F Green 4-6 6-2 10-8 *
1889 Ivy Arbuthnot d. Helen Kersey 6-3 6-4
1890 Florence Noon Thompson d. Winifred Kersey 6-3 6-4
1891 Winifred Kersey d. C. Tidbury 6-4 6-2
1892 not held
1893 Elsie Lane d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 11-9
1894 M. Burton d. E. Burton 6-3 retired
1895 Elsie Lane d. A. Inge 6-1 6-3
1896 Emma Ridding and Henrica Ridding divided the prizes [HO]
1897 Mrs White d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-3
1898 Edith Austin d. Miss Tootell 6-1 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Elsie Lane 6-8 6-2 6-4
1900 Beryl Tulloch d. Winifred Kersey 4-6 6-0 6-2
1901 Connie Wilson d. Hilda Lane 6-2 6-4
1902 Dorothea Douglass d. Winifred Longhurst 6-3 4-6 9-7
1903 Alice Greene d. Connie Wilson 6-3 3-6 7-5
1904 Connie Wilson d. Agnes Morton 6-3 6-3
1905 Alice Greene d. M. Colbatch-Clark 8-6 6-2
1906 Dorothea Douglass d. Connie Wilson 14-14 retired
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-2 6-2
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-1 6-3
1909 Agnes Morton d. Mary Gray Curtis-Whyte 6-0 6-1
1910 Dorothea Douglass Chambers d. M. Messom 6-0 6-2
1911 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 6-3 3-6 6-2
1912 Agnes Morton d. Dorothea Douglass Chambers 5-7 6-3 retired
1913 Winifred Slocock McNair d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 7-5
1914-18 not held due to World War One
1919 Muriel Ledger Hextall d. Mrs F.W. Hodges 6-4 4-6 6-2
1920 Mabel Dav(e)y Clayton d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-4 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-3 7-5
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-0 6-2
1923 Mabel Dav(e)y Clayton d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-2 10-8
1924 Ermyntrude Harvey d. Claire Beckingham 6-4 6-1
1925 Claire Beckingham d. Geraldine Ramsey Beamish 3-6 6-3 6-3
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 4-6 7-5
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-3
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 5-7 6-3 6-3
1930 Nancy Lyle d. Elsie Goldsack Pittman 6-4 6-3
1931 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-2 6-2
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 6-0 8-6
1933 Geraldine Ramsey Beamish d. Lucy Bond Pretty 6-1 6-1
1934 Freda Scott d. Joan Ridley 12-10 8-8 retired
1935 Leela Row (Ind) d. Freda Scott 6-3 6-2
1936 Audrey de Smidt Allister (RSA) d. Mrs H. Edwards (Nancy Palmer?) 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Audrey Wright 6-1 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. R. Thomas 7-5 9-7
1939 Elsie Goldsack Pittman d. I. Hutchings 2-6 6-1 6-3
1940-46 not held due to World War Two
1947 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Bibi Gullbrandsson (Swe) 6-1 6-2
1948 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 11-9 6-2
1949 Patricia Ward d. Joey Physick David 7-5 6-2
1950 Margaret Emerson d. Anne Shilcock 6-2, 6-2
1951 Anne Shilcock d. Joey Physick Lloyd 1-6 6-4 6-4
1952 Jean Quertier Rinkel d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 4-6 6-2
1953 Lucille van der Westhuizen (RSA) d. D. Midgley 6-0 6-3
1954 Shirley Bloomer d. Heather Redwood Robson (NZ) 6-3 6-1
1955 Bea Watson Walter d. Anthea Gibb 6-4 6-2
1956 Elaine Becroft (NZ) d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4
1957 Patricia Hird d. Inge Overgaard (Den) 6-2 6-0
1958 A. Hardwick d. Pia Balling (Den) 7-5 6-2
1959 Sheila Griffin Bramley d. J. Stedman 6-3 6-2
1960 Sheila Griffin Bramley and Elaine Watson Shenton divided the prizes
1961 J. Watts d. Sheila Griffin Bramley 7-5 1-6 6-3
1962 Judy Davidson (NZ) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-3
1963 Alison Stroud d. Mrs S. Stevenson 6-4 4-6 6-4
1964 Elizabeth Starkie d. Deidre Catt 9-7 4-6 6-4
1965 Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Laura Rossouw (RSA) 6-3 6-4
1967 Patti Hogan (US) d. Lynne Abbes (US) 6-2 6-3
1968 Janice Townsend d. Jenny Staley Hoad (Aus) 11-9 6-1
1969 Anita van Deventer (RSA) d. Brenda Kirk (RSA) 6-2 6-4
1970 Corinne Molesworth d. Robin Blakelock Lloyd 2-6 6-4 6-2
1971 Jill Cooper d. Corinne Molesworth 6-3 6-2
1972 Patti Coleman (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 7-5 8-6
1973 Greer Stevens (RSA) d. Diane Riste 6-2 6-1
1974 Gwen Stirton (Aus) d. Lois Raymond (Aus) 6-3 7-5
1975 Lindsay Blachford d. Annette Coe 2-6 6-2 6-2
1976 J. Wilton d. Julia Lloyd 6-3 7-5
1977 Linda Geeves d. Jill Cottrell 6-2 6-4
1978 Deborah Stewart d. Hagit Zubary (Isr) 6-2 9-7
1979 Phyllis Blackwell (US) d. E. Sharp (US) 6-4 6-3
1980 Elizabeth Little (Aus) d. Sonia Davies 6-1 6-1
1981 Debbie Stewart d. Jane Plackett 6-3 6-3
1982 Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2
1983 Jane Langstaff d. Paulette Moreno (HK) 7-6 6-0
-----


* At this point in time, the women's singles event at this tournament was open only to members of the Felixstowe Cricket and Lawn Tennis Club.

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Ireland Championships, Dublin

(incomplete roll)

1909 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-4 7-5
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-1 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Orea Moustaka Beatty 6-4 6-2

1919 Miss Monahan d. Janet Jackson 3-6 10-8 9-7
1920 Miss Maguire d. Mrs Rounds 6-4 6-1

1922 Hilda Wallis d. Mrs West 7-5 6-1
1923 Hilda Wallis d. Miss Monahan
1924 Hilda Wallis d. N. Daly 6-4 6-4

1938 Dorothy Curley d. Olive Poole 2-6 6-4 8-6
1939 Dorothy Curley d Norah Conway 8-6 7-5

1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-3 3-6 6-4
1942 Betty Lombard d. Dorothy Curley 9-7 6-0
1943 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-2 4-6 6-3
1944 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-4 6-3
1945 Betty Lombard d. Mary Nichols 4-6 6-0 6-3

1955 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 2-6 7-5 6-4
1956 Kay Newcombe (Aus) and Mary Nichols Fitzgibbon divided the prizes


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Scotland Championships

Early years held in Saint Andrews on grass, then mainly in Liberton, a suburb of Edinburgh, on clay. Below when in 1930s is written Edinburgh is likely that it was Liberton.

(incomplete roll)

1889 [Saint Andrews] Miss Moir d. Miss Malcolm 7-9 9-7 6-2

1891 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-0 6-2
1892 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-1 3-6 6-2

1911 [Liberton] Mary Gray Welsh d. G. Laidlaw 6-1 6-1
1912 [Liberton] Mary Gray Welsh d. E. Henderson 6-0 6-2

1914 [Liberton] Mary Gray Welsh d. M. Fergus 6-1 6-1

1919 [Liberton] M. Fergus d. K. Little 6-3 6-0
1920 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Mary Thom 6-2 2-6 6-0
1921 [Liberton] Mary Gray Welsh d. S. Sime 6-1 6-0
1922 [Liberton] Mary Gray Welsh d. Marie Macfarlane 6-2 6-3
1923 [Liberton] M. Fergus d. A. Wallace 8-6 6-2
1924 [Liberton] L. Hall d. C. Duncan 6-1 6-1
1925 [Liberton] M.K. Jenkins d. L. Hall 6-3 6-4
1926 [Liberton] M. Fergus d. M. Jenkins 6-4 6-3

1928 [Liberton] M. Jenkins d. M. Fergus 6-1 8-6
1929 [Liberton] Jean Rankine d. M. Herd 6-1 6-4
1930 [Liberton] M. Herd d. Jeanette Weir 6-4 6-4
1931 [Liberton] Winnie Mason d. Jeanette Weir 7-5 5-7 6-0
1932 [Edinburgh] Winnie Mason d. Mrs J. Clark 6-1 6-1
1933 [Edinburgh] Lesley Hunter d. Mrs J. Clark 8-6 3-6 6-2
1934 [Liberton] Kathleen Robertson d. Lesley Hunter 8-6 6-3
1935 [Liberton] Winnie Mason d. Mollie Trouncer 6-4 6-3
1936 [Edinburgh] Winnie Mason d. Lesley Hunter Fulton 9-7 6-2
1937 [Edinburgh] Esna Boyd Robertson d. Mollie Trouncer 6-1 6-2
1938 [Liberton] Esna Boyd Robertson d. Lesley Hunter Fulton 8-6 7-5

1946 [Edinburgh] Mrs M. Cornell d. Molly Welsh 6-2 3-6 6-2

1954 [Craiglockhart]

1978 [Edinburgh] Judy Erskine d. Helen Lennon (Irl) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Surrey Championships, Croydon, England (Grass)

(incomplete roll)

1905 Ellen Stawell-Brown d. Dora Boothby 6-1 2-6 6-4
1906 Gladys Eastlake-Smith d. (Ellen Stawell-Brown?) Hemsted 6-3 4-6 8-6
1907 Connie Wilson d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-2 6-0
1908 Agnes Morton d. Dora Boothby 6-3 6-2
1909 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-2 6-4
1910 Dora Boothby d. Dorothea Douglass Chambers wo
1911 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-1 6-1
1912 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-3 7-5
1913 Dora Boothby d. Marie Hazel 6-4 7-9 6-3

1915-18 not held due to WWI

1920 not held

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastbourne SEE South of England Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Clay Court Championships, USA

(incomplete roll)

1928 [Montclair] Clara Greenspan d. Florence Sheldon 6-2 9-7
1929 [Montclair] Miller d. Edith Moore 6-1 6-3
1930 [Montclair] Norma Taubele d. Alice Francis 6-2 2-6 6-4
1931 [Montclair] Charlotte Miller d. Clara Greenspan 6-2 6-2
1932 [Montclair] Norma Taubele d. Maud Rosenbaum Levi 6-1 8-6
1933 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-2 4-6 6-2
1934 [Montclair] Penelope Anderson McBride d. Norma Taubele 1-6 6-2 6-1
1935 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-3 9-7
1936 [Jackson Heights] Norma Taubele d. Edith Moore 6-3 6-3
1937 [Jackson Heights] Eunice Dean d. Helen Germaine 1-6 6-2 7-5
1938 [Jackson Heights] Edna Smith d. Helen Bernhard 5-7 9-7 ret.
1939 [Jackson Heights] Millicent Hirsch d. Helen Germaine 10-8 8-6
1940 [Jackson Heights] Virginia Wolfenden d. Dorothy Bundy 4-6 6-4 6-3
1941 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Virginia Wolfenden 6-1 6-1
1942 [Jackson Heights] Pat Canning Todd d. Helen Bernhard 6-4 8-6
1944 [Montclair] Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 6-1 6-2
1945 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Mary Arnold 6-3 6-0
1946 [Jackson Heights] Helen Pedersen Rihbany d. Norma Taubele Barber 3-6 6-2 6-2
1947 [Jackson Heights] Jacque Virgil Fischer d. Millicent Hirsch Lang 6-2 6-3
1948 [Philadelphia] Ann Gray (Mrs David Gray) d. Deborah Welsh 6-2 6-1

1950 [Rye] Elfi von Kriegs-Au Carroll d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-4 3-6 6-0

1952 [Philadelphia] Joan Merciadis d. Connie Bowan 6-0 6-1
1953 [New York] Isabel Troccole d. Jane Breed 6-4 9-7
1954 [New York] Isabel Troccole d. Nellie Sheer Kagan 6-3 7-5
1955 [Bayside] Isabel Troccole d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1956 [Bayside] Carole Wright d. Carmen Lampe 5-7 6-3 6-2

1960 [Ardsley-on-Hudson] Carmen Lampe d. Wendy Stone 6-8 6-3 6-0
1961 [Purchase] Mimi Kanarek d. Sally Wilson 6-3 6-4
1962 [Purchase] Mandy Mandel Einstein d. Nadine Netter 6-3 7-5
1963 [Scarborough-on-Hudson] Nadine Netter d. Elaine Scarpone 6-3 6-0
1964 [] Louise Gonnerman
1965 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6
1966 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Marilyn Aschner 6-0 6-2
1967 [] Mimi Kanarek
1968 [Mamaroneck] Marjorie Gengler d. Pat Stewart 6-4 6-4

1971 [] Louise Gonnerman
1972 [Mamaroneck] Louise Gonnerman vs Sheila McInerney

1981 [] Terry Phelps
1982 [Mamaroneck] final between Terry Phelps and Melissa Brown


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Germany Championships, Sopot (Clay)

At this point in time Sopot was a part of the Kingdom of Prussia and under German rule.
It is now a part of Poland.

(incomplete roll)

1901 Frau von Staden d. Jochem 6-4 6-2 6-2

1903 Frau Dschenfzig d. H. Wieler 6-0 4-6 6-4

1905 Tischbein d. H. Wieler 6-2 8-6
1906 Rose Szczesny d. Frau Tischbein 6-1 7-5
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Frau Tischbein 6-2 6-3
1908 Rosamund Salusbury (GB) d. Gertrud Kaminski 6-0 6-0
1909 Emma Köttgen d. Gertrud Kaminski 6-3 6-1
1910 Emma Köttgen d. Gertrud Mittler 6-4 10-8
1911 Hedwig Neresheimer d. Emma Köttgen 6-1 6-1
1912 Dora Köring d. Pepper 6-2 6-2
1913 Frl Werner d. Daisy Schultz 6-2 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Grass Court Championships, USA

Held in August, it began in 1927 at Rye (New York State) in the new Westchester Country Club (aka Westchester Biltmore Club, opened in 1922) where was held until '45. From '46 it moved to South Orange, NJ, at Orange LTC.

1927 Molla Bjurstedt Mallory d. Charlotte Hosmer Chapin 2-6 6-2 7-5
1928 May Sutton Bundy d. Charlotte Hosmer Chapin 4-6 7-5 6-4
1929 Sarah Palfrey d. Mary Greef 6-1 6-3
1930 Marjorie Gladman d. Maud Rosenbaum Levi 7-5 4-6 8-6
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) vs Joan Ridley (GB) 6-3 4-6 double retirement *
1932 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-8 6-1 6-2
1933 Dorothy Round (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-4
1934 Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4
1935 Agnes Sherwood Lamme d. Mary Greef Harris 4-6 8-6 6-3
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Helen Pedersen 5-7 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Marble 7-5 6-4
1938 Alice Marble d. Dorothy Bundy 7-5 6-0
1939 Alice Marble d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1940 Alice Marble d. Helen Jacobs 6-1, 6-0
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 2-6 8-6 7-5
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 7-5
1943 Margaret Osborne d. Doris Hart 6-2 6-4
1944 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 6-1
1945 Sarah Palfrey Cooke d. Pauline Betz 5-7 6-3 6-3
1946 Shirley Fry d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 9-7
1947 Margaret Osborne d. Louise Brough 6-3 4-6 9-7
1948 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 6-3 8-6
1949 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-4
1950 Doris Hart d. Louise Brough 6-4 9-7
1951 Patricia Canning Todd d. Maureen Connolly 3-6 6-4 6-2
1952 Doris Hart d. Shirley Fry 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 2-6 6-2
1954 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 8-6 6-2
1955 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Breit 6-4 1-6 6-1
1956 Althea Gibson d. Louise Brough 6-1 6-3
1957 Mary Ann Mitchell d. Jeanne Arth 75 62
1958 Althea Gibson d. Sally Moore 9-7 6-2
1959 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 6-4 1-6 6-1
1960 Karen Hantze (Frg) d. Nancy Richey 6-1 6-3
1961 Karen Hantze (Frg) d. Edda Buding (Frg) 6-2 6-4
1962 Margaret Smith (Aus) d. Karen Hantze Susman (Frg) 6-3 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-1 6-1
1964 Billie Jean Moffitt d. Nancy Richey 7-5 3-6 8-6
1965 Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3
1966 Donna Floyd Fales d. Rosie Casals 5-7 6-3 6-0
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-3
1968 Mary Ann Eisel d. Kristy Pigeon 3-6 6-1 6-2
1969 Patti Hogan d. Kristy Pigeon 6-3 3-6 6-4
1970 Kerry Melville (Aus) d. Patti Hogan 7-6 6-4
1971 Chris Evert d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-0
1972 Olga Morozova (USSR) d. Marina Kroshina (USSR) 6-2 6-7 7-5
1973 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-4 7-5
1974 Pam Teeguarden d. Dianne Fromholtz (Aus) 7-5 6-3

Event probably discontinued when in 1975 at South Orange were put clay courts.


* 1931 Pittman and Ridley decided to come to the US "on their own" after being left off their nation's Wightman Cup team. They create a firestorm of controversy when they run to the net and shake hands after splitting sets, announcing they will divide the first prize. No name will go on the trophy and the title is not split, though the tournament director hands both the winners and runnerup prizes to the two ladies to divide. The ladies were surprised at the outburst, stating their action was a common practice back home. Elsie and Joan stated that they wished to default the singles in order to conserve their energy for the doubles final later that afternoon. When their request to play the doubles the next day was denied they formulated their plan to default if sets were split.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Indoor Championships, New York, US

(incomplete roll)

1944 Norma Taubele Barber d. Mary Jane Metcalf Donnalley 6-2 6-2
1945 Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 1-6 6-3 6-2
1946 Norma Taubele Barber d. Edna Steinbach 6-2 6-2
1947 Nina Irwin d. Sylvia Knowles 7-5 4-6 7-5
1948 Barbara Wilkins d. Nina Irwin 6-4 4-6 6-4
1949 Betty Rosenquest d. Helen Germaine 6-4 6-0
1950 Althea Gibson d. Millicent Hirsch Lang 6-3 6-1

1966 Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-3 8-10 7 -5

1977 Barbara Potter d. Kathy Mueller 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Mediterranean Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Province Championships, Port Elizabeth, RSA

At least from the 1950s onwards, these championships were played at the end of the year in December, often extending over the New Year holiday. Nonetheless, the year given refers to the December when they were played.

1904 E. Lumsden d. Mrs Wardrop 6-2 6-2
1905 M. Stones d. N. Pringle 6-3 6-4
1906-12 No Tournament
1913 Mrs G.F. Johnstone d. M. Tudhope wo
1914-19 No Tournament
1920 A.H. Lumsden d. Mrs G.F. Johnstone 6-1 6-1
1921 A.H. Lumsden d. Miss Lane 7-5 3-6 6-1
1922 J. Parker d. A.H. Lumsden 6-0 6-1
1923 Mrs Moor d. Mrs McArthur 6-2 6-4
1924 No Tournament
1925 M. Kingwell d. Mrs W. Tait 6-3 6-4
1926 Not held (South African Nationals held in Port Elizabeth)
1927 Bobbie Heine d. G. Richards
1928 Mrs? Alida Neave d. Billie Tapscott 6-3 2-6 6-4
1929 Winifred Miller d. May Phillips McJannett 11-9 6-4
1930 Audrey De Smidt d. Winifred Miller 2-6 7-5 7-5
1931 Bobbie Heine Miller d. Audrey De Smidt 6-3 6-2
1932 No Tournament
1933 Doreen Cole Malcolm d. K. Rodd score not given
1934 Billie Tapscott Robbins d. S. Johnstone 6-3 6-4
1935 Sheila Piercey d. B. Hime 6-3 7-5
1936 Sheila Piercey d. P. Elton 6-0 6-2
1937 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-2 6-0
1938 I. Michau d. Mrs Haller 6-3 2-6 6-3
1939 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5
1940 Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7
1941 Joy Wood d. Miss Whitely 6-3 6-2
1942-1944 Not held
1945 Hazel Redick d. E. Nash 7-5 10-8
1946 Olive Craze Plessis d. Joan Scott 6-2 6-2
1947 Mrs Mary Muller d. Mrs Ethel Watermeyer 6-4 6-2
1948 Mrs Ethel Watermeyer d. Hazel Redick 6-0 6-4
1949 Mrs Mary Muller d. Mrs Ethel Watermeyer 3-6 8-6 6-0
1950 Hazel Redick Smith finalist & score not given
1951 Gwendy? Love d. Mrs Ethel Watermeyer 6-3 6-4
1952 Mrs Ethel Watermeyer d. Mrs Thea Hale 6-3 6-3
1953 L. Vermaak d. Jean Forbes 2-6 6-2 6-0
1954 Dora Kilian d. L. Vermaak 6-2 2-6 6-2
1955 Dora Kilian d. Jean Forbes 6-1 8-6
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Bernice Carr 6-2 6-2
1957 Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 6-3 5-7 7-5
1958 Margaret Hunt d. D. Roux 6-2 8-6
1959 Heather Nicholls Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman 6-2 2-6 6-0
1961 D. Roux d. Greta Delport 6-1 6-4
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 3-6 6-3
1963 Annette van Zyl d. Darlene Hard (US) 2-6 7-5 6-0
1964 Christine Truman (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3
1965 Annette van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 0-6 6-1 6-3
1966 Annette van Zyl d. Laura Rossouw 6-2 6-3
1967 Patricia Walkden d. Carole Caldwell Graebner (US) 6-1 6-1
1968 Patricia Walkden d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-3
1969 Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones (GB) 6-4 6-2
1970 Tory Ann Fretz (US) d. Ceci Martinez (US) 5-7 6-0 6-1
1971 Linda Tuero (US) d. Sharon Walsh (US) 6-1 6-2
1972 Linky Boshoff d. Ilana Kloss 6-1 6-1
1973 Ilana Kloss d. Linky Boshoff 6-4 3-6 7-5
1974 Annette van Zyl du Plooy d. Linky Boshoff 6-4 6-1
1975 Annette van Zyl du Plooy d. Ilana Kloss 4-6 7-5 6-1
1976 Yvonne Vermaak d. Alison McMillan 6-2 6-2
1977 Anne Hobbs (GB) d. Annette van Zyl du Plooy
1978 Barbara Hambridge d. Rita Agassi (US) 6-1 6-0
1979 Lesley Charles (GB) d. Yvonne Vermaak 6-2 3-6 6-1
1980 Jennifer Mundel d. Rene Uys 7-6 6-4
1981 Yvonne Vermaak d. Rene Uys 6-3 6-2


Posted by Andy T

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Suburbs Hard Court Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1947 [Kensington East] Dorn McGill Fogarty d. J. Morgan 6-2 6-2

1950 [Kensington East] Thelma Coyne Long d. Esme Ashford 6-3 9-7
1951 [Kensington East] Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 6-3
1952 [Kensington East] Esme Ashford d. Joyce Martin 6-2 6-0
1953 [Kensington East] Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 6-2
1954 [Kensington East] Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5

------

Eastern Suburbs Open, NSW, Australia

(incomplete roll)

1970 [Coogee] Evonne Goolagong d. Anne Coleman 6-2 6-0
1971 [Coogee] Lesley Turner Bowrey d. Pat Coleman 4-6 6-2 6-2
1972 [Coogee] Kathy Walker d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-0
1973 [Coogee] Dianne Fromholtz d. Jenny Walker 6-3 6-1
1974 [Sydney] Lesley Turner Bowrey d. Kathy Walker 2-6 6-3 6-0
1975 [Coogee] Kaye Hallam d. C. McCann 6-4 6-4
1976 [Coogee] Jan Lehane O'Neill d. Kaye Hallam 6-4 6-2
1977 [Sydney] Amanda Tobin d. Kaye Hallam 6-4 3-6 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

(incomplete roll)

1929 E. Lambourn
1930 E. Lambourn
1931 E. Lambourn
1932 Mrs D. Crowley
1933 E. Lambourn
1934 ????
1935 ????
1936 ????
1937 Miss Taylor
1938 Mrs C. de Jager
1939 Mrs C. de Jager
1940 not held
1941 Mrs C. de Jager
1942-45 not held
1946 Mrs Toots Watermeyer
1947 Mrs Toots Watermeyer
1948 Mrs Toots Watermeyer
1949 Hazel Redick
1950 Madzy Rollin-Couquerque (Net)
1951 B. Connor
1952 Mrs Toots Watermeyer
1953 Gwendy Love
1954 Mrs Toots Watermeyer
1955 Bernice Carr
1956 Bernice Carr d. Estelle van Tonder 6-2 6-3
1957 ????
1958 ????
1959 Lynn Hutchings
1960 Margaret Hunt
1961 Annette van Zyl
1962 Annette van Zyl
1963 Margaret Hunt
1964 Eunice Passmore *
1965 Glenda Swan *
1966 Wendy Tomlinson
1967 R. Wolpert
1968 Brenda Kirk
1969 Brenda Kirk
1970 Brenda Kirk
1971 Ilana Kloss
1972 L. Montgomery
1973 Ilana Kloss
1974 N. Kruger
1975 Annette van Zyl du Plooy
1976 Sabina Simmonds
1977 Gwynn Sammel


A contribution by Rollo

* in our yearly thread we have this finals, held in Benoni:
1964 Darlene Hard (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 7-5 6-4
1965 Margaret Hunt Price and Carol Rosser (GB) divided the prizes.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edgbaston / Midland Counties Championships, Edgbaston (Birmingham), West Midlands, England (Grass)

(incomplete roll)

1881 Maud Watson d. Lilian Watson [score?]
1882 Constance Langley Smith d. Miss Heaton 6-2 6-1
1883 Miss Hutton d. L. Sanders 6-5 8-6
1884 Edith or Florence Noon d. Miss Richardson 6-3 8-6 6-3
1885 Margaret Bracewell d. Mary Steedman 6-3 6-2
1886 Blanche Bingley d. Lilian Watson 6-0 6-2
1887 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 6-0 4-6 7-5 [HO]
1888 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 7-5 6-1
1889 Maud Watson d. Mrs G. Elkington 6-3 9-7 [HO]
1890 The women's singles event was handicap only
1891 Alice Simpson Pickering d. Mrs Wills 6-1 6-3 [HO]
1892 Edith Longhurt and Winifred Longhurst divided the prizes [HO]
1893 D. Morgan d. Blanche Bingley Hillyard 12-10 retired [HO]
1894 The women's singles event was handicap only
1895 Winifred Longhurst d. C. Jones 4-6 6-4 7-5 [HO]
1896 Bertha Steedman d. Katherine Grey 6-4 6-2
1897 Ruth Dyas d. Alice Simpson Pickering 8-6 3-6 6-3
1898 Blanche Hillyard d. Maude Garfit 6-3 6-1
1899 ACF: Charlotte Cooper d. Ruth Dyas Durlacher 3-6 6-4 8-6
1900 Muriel Robb d. Constance Hill 6-3 2-6 6-3
1901 Ruth Dyas Durlacher d. Maude Garfit 6-4 6-4
1902 Winifred Longhurst d. Muriel Robb 7-5 7-5
1903 Ethel Thomson d. Gertrude Provis Houselander 6-4 6-2
1904 Connie Wilson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 7-5 6-4
1906 Connie Wilson d. Alice Greene 6-1 3-6 6-4
1907 Charlotte Cooper Sterry d. Alice Greene 6-3 9-7
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Edith Boucher 6-3 6-0
1909 Helen Aitchison d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 4-6 6-3
1910 Dora Boothby d. Helen Aitchison 7-5 7-5
1911 Edith Boucher Hannam d. Dora Boothby 6-4 2-6 7-5
1912 Edith Boucher Hannam d. Ethel Thomson Larcombe 2-6 6-4 7-5
1913 Edith Boucher Hannam d. Elizabeth Ryan (US) 6-4 6-0
1914 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 4-6 6-3 9-7
1915-18 not held due to World War One
1919 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Slocock McNair 4-6 6-2 7-5
1920 Dorothy Shepherd d. Lesley Cadle 8-6 7-5
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Dorothy Shepherd 8-6 6-2
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. M. Fergus 6-1 6-1
1923 Jessie Russell Colegate d. Dorothy Shepherd Barron 10-8 2-6 6-4
1924 Elizabeth Ryan (US) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Gwyneth Sterry 6-1 6-0
1926 Ermyntrude Harvey d. Joan Fry 2-6 6-4 6-3
1927 Jessie Russell Colegate d. Mary Hart McIlquham 6-2 6-1
1928 Naomi Trentham d. Gwyneth Sterry 3-6 9-7 9-7
1929 Dorothy Round d. Joan Fry 6-1 6-4
1930 Naomi Trentham d. Mary Hart McIlquham 6-1 1-6 7-5
1931 Lolette Payot (Swi) d. Mary Heeley 6-4 4-6 6-4
1932 Marie-Luise Horn (Ger) d. Freda James 6-2 6-3
1933 Olga Webb d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-4 6-4
1934 Countess Gabriela Szapary (Hun) d. E. Woodhall 6-3 4-6 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Anita Lizana (Chi) 3-6 6-3 6-2
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Irmgard Rost (Ger) 6-3 6-3
1937 Mary Heeley d. Anita Lizana (Chi) 0-6 6-4 6-3
1938 Mary Hardwick d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-1
1939 Freda James Hammersley and Simone Passemard Mathieu (Fra) divided the prizes due to rain, with the former leading 3-2 in the first set
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-3
1947 Joan Curry d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 6-0
1948 Barbara Knapp d. Dorothy Round Little 7-5 6-0
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joy Gannon 9-7 6-3
1950 Nancy Chaffee (US) d. Rita Jarvis Anderson 6-0 6-2
1951 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 4-6 6-2 7-5
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 7-5 3-6 9-7
1953 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Billie Woodgate 6-4 6-1
1954 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Joan Curry 6-3 3-6 6-4
1955 Hazel Redick Smith (SA) d. Beryl Penrose (Aus) 11-9 2-6 11-9
1956 Angela Mortimer d. Jenny Staley Hoad 6-2 4-6 6-0
1957 Angela Mortimer d. Maria Elena de Amorin (Bra) 6-1 6-1
1958 cancelled
1959 Heather Cheadle d. Miss Bishop 6-4 8-6
1960 Angela Mortimer d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-1
1961 Barbara Knapp d. S. Morris 6-0 6-3
1962 Rita Bentley and Ann Haydon divided the prizes
1963 Renée Schuurman (SA) d. Ann Haydon Jones 8-6 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 7-5 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5
1966
1967
1968 Susan Tutt d. Hazel Cheadle 6-4 6-3
1969 J. MacFarlane d. Mrs K. Tillin 6-2 6-4
1970 Sandra Walsham (Aus) d. Beatriz Araujo (Arg) 1-6 7-5 6-1
1971
1972
1973 Hazel Cheadle d. Mrs P. Reynolds 3-6 6-2 7-5
1974 C. Aitken d. Hazel Cheadle 7-6 6-3
1975 Ann Haydon Jones d. Inge Korsten (Net) 6-0 6-1
1976 Inge Korsten (Net) d. Janice Townsend Wainwright 4-6 6-1 6-3
1977 Ann Haydon Jones d. Corinne Molesworth 6-4 6-4
1978
1979
1980
1981
1982 Billie Jean Moffitt King (US) d. Rosalyn Fairbank (SA) 6-2 6-1
1983 Billie Jean Moffitt King (US) d. Alycia Moulton (US) 6-0 7-5
1984 Pam Shriver (US) d. Anne White (US) 7-6 6-3
1985 Pam Shriver (US) d. Betsy Nagelsen (US) 6-1 6-0
1986 Pam Shriver (US) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 7-6
1987 Pam Shriver (US) d. Larissa Savchenko (USSR) 4-6 6-2 6-2
1988 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Pam Shriver (US) 6-2 6-1
1989 Martina Navratilova (US) d. Zina Garrison (US) 7-6 6-3
1990 Zina Garrison Jackson (US) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-1
1991 Martina Navratilova (US) d. Natalia Zvereva (USSR) 6-4 7-6
1992 Brenda Schultz (Net) d. Jenny Byrne (Aus) 6-2 6-2
1993 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-4 2-6 6-3
1994 Lori McNeil (US) d. Zina Garrison Jackson (US) 6-2 6-2
1995 Zina Garrison Jackson (USA) d. Lori McNeil (US) 6-3 6-3
1996 Meredith McGrath (US) d. Nathalie Tauziat 2–6 6–4 6–4
1997 Nathalie Tauziat (Fra) d. Yayuk Basuki (Ind) 2–6 6–2 6–2
1998 cancelled at quarter-final stage due to rain
1999 Julie Halard Decugis (Fra) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6–2 3–6, 6–4
2000 Lisa Raymond (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 6–2 6–7 6–4
2001 Nathalie Tauziat (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6–3 7–5
2002 Jelena Dokic (Srb) d. Anastasia Myskina (Rus) 6–2 6–3
2003 Magdalena Maleeva (Bul) d. Shinobu Asagoe (Jap) 6–1 6–4
2004 Maria Sharapova (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 4–6 6–2 6–1
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 4–6 6–1
2006 Vera Zvonareva (Rus) d. Jamea Jackson (US) 7–6 7–6
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Maria Sharapova (Rus) 4–6 6–3 7–5
2008 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-6 3-6 7-6
2009 Magdaléna Rybárikova (Svk) d. Na Li (Chn) 6–0 7–6
2010 Na Li (Chn) d. Maria Sharapova (Rus) 7–5 6–1
2011 Sabine Lisicki d. Daniela Hantuchova (Svk) 6–3 6–2
2012 Melanie Oudin (US) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 6–2
2013 Daniela Hantuchova (Svk) d. Donna Vekic (Cro) 7-6 6-4
2014 Ana Ivanovic (Srb) d. Barbora Strycova Zahlavova (Cze) 6-3 6-2


A contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Jul 25th, 2014 at 01:18 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:48 PM   #13
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
E 2
********************************************

Egypt International Championships, Cairo

Held on clay at Gezira Sporting Club.
Not to be confused with the Alexandria International Championships, which usually followed the week after Cairo.
But, according to our yearly threads, in 1937 '39 '46 '50 '52 '53 '55 the name "Egypt International Championships" was assigned to the Alexandria's tournament. I use the winners of Cairo's tournament, but it's need consider this thing and check it again.
In some years there was in Cairo another tournament also, the Cairo Championships, of which I show far down the results that I know. (in 1937 and '39 I use the Cairo Champs. as Egypt International Champs.)
Always according to our yearly threads, in 1954 '63 '64 '65 '66 '71 the Egypt International Championships was named United Arab Repubblic Championships, and in 1960 '68 '69 '72 '76 was named Cairo International.

??
1928 Lavender Letts Campbell (Irl)
1929 E. Alexandroff
1930 E. Alexandroff
1931 E. Alexandroff d. d. I. Lenos (Gre) 5-7 6-1 6-3
1932 Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 6-3 6-4
1933 E. Alexandroff d. Whittington 6-1 6-0
1934 I. Lenos (Gre) d. Jensen 6-3 6-3
1935 (March 25-30) Helen Jacobs (US) d. Evelyn Dearman 6-2 6-0
1936 Billie Yorke (GB) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 1-6 6-4
1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0
1938 Billie Yorke (GB) d. Gracyn Wheeler (US) 6-4 1-6 6-2
1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0
1940 Georgeina Greiss
1941 G. Michaelidis
1942 Mrs Marie Brown (GB)
1943-1944 not held
1945 Mrs Marie Brown (GB)
1946 (March 11-24) Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Vera Mattar 6-3 6-3
1947 Billie Yorke (GB) d. Betsy Venter 1-6 6-2 6-3
1948 Nelly Adamson (Bel) d. Suzanne Pannetier (Fra) 6-4 6-2
1949 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) 6-3 6-8 6-0
1950 Gussy Moran (US) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) 6-2 6-3
1951 Shirley Fry (US) d. Louise Brough (US) 6-3 6-4
1952 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 2-6 6-1 6-2
1953 Dottie Head Knode (US) d. Pat Ward (GB) 8-6 6-1
1954 (March 5-14) Totte Zehden (Frg) d. Betsy Venter Abbas 6-3 6-3
1955 Angela Mortimer (GB) d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
1956 Angela Mortimer (GB) d. Althea Gibson (US) 6-0 6-1
1957 Suzy Kormoczy (Hun) d. Edda Buding (Frg) 10-8 1-6 7-5
1958 Dottie Head Knode (US) d. Colette Holvoet 6-1 6-1
1959 Vera Puzejova (Tch) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-3 4-6 6-2
1960 Margaret Hellyer (Aus) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 5-7 6-2 6-2
1961 Vera Puzejova (Tch) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-0
1962 Donna Floyd (US) d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-0 6-2
1963 Rita Bentley (GB) d. V. Dennis (GB) 6-4 9-7
1964 Jan Lehane (Aus) d. Christine Truman (GB) 6-2 6-1
1965 Gail Sherriff (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 6-4 6-1
1966 Helga Niessen (Frg) d. Carole Prosen (US) 6-2 6-1
1967 Helga Schultze (Frg) d. Lea Pericoli (Ita) 6-2 6-3
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Monique Salfati (Fra) 6-4 6-2
1969 Lea Pericoli (Ita) d. Olga Morozova (USSR) 6-1 6-2
1970 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 6-3 3-6 9-7
1971 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 7-5 6-0
1972 Gail Sherriff Chanfreau (Fra) d. Lea Pericoli (Ita) 6-1 6-2
1973 Marina Chuvyrina (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 2-6 8-6 3-4 retired EO
1974 Marie Neumannova (Tch) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 2-6 6-1 6-2
1975 Yelena Granaturova (USSR) d. Iris Riedel (Frg) 6-4-1-6-6-3
1976 Yelena Granaturova (USSR) d. Lydia Zinkevich (USSR) 0-6 6-0 6-1


1999 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Irina Spirlea (Rom) 6-1 6-0

-----

Cairo Championships

1932 (Jan) Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 0-6 6-1 7-5

1935 (March 18-24) Helen Jacobs (US) d. Lisl Herbst (Aut) 6-1 6-2

1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0

1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0

1954 (Feb 9) Betsy Venter Abbas d. Saul 6-0 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Engadine Championships SEE Saint Moritz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Epsom, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1903 Alice Greene d. Edith Bromfield 7-5 6-3
1904 Alice Greene d. Charlotte Cooper Sterry 6-4 1-6 6-4
1905 Ethel Thomson d. Dora Boothby 6-1 6-2
1906 Ethel Thomson d. Edith Johnson 6-2 6-0
1907 Dora Boothby d. Violet Pinckney 3-6 6-0 6-4
1908 Dora Boothby d. Hilda Lane 9-7 7-5
1909 Agnes Daniell Tuckey d. Helen Aitchison 3-6 6-4 6-3
1910 J. Coles d. B. Leader 6-3 6-2
1911 Mabel Squire Parton d. Edith Johnson 6-1 6-3
1912 Edith Johnson d. K. Goodwin 6-4 6-1
1913 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 2-6 6-4 6-1
1914 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 6-3 6-2

1921 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Kemmis-Betty 6-4 9-7
1922 Vera Spofforth Youle d. Aurea Farrington Edgington 7-9 6-2 8-6
1923 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-4 6-4
1924 Eleanor Rose d. Jessie Russell Colegate 6-3 6-3
1925 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-2 6-3
1926 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 3-6 6-0 11-9
1927 Elizabeth d'Ayen Macready d. Helen Bourne 3-6 6-3 8-6
1928 Phyllis Howkins Covell d. Beatrice Feltham 6-4 6-0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex Championships, England

An Essex Championships tournament was being held as early as 1879, although the tournament in question featured only a men’s singles event. This early tournament was held in late July, in Woodford, in the western part of the county of Essex, which itself is located in the south-east of England.

According to the records, a tournament was also held in Colchester, in north-east Essex, in 1882. However, this tournament featured only two handicap events, a men’s singles and a men’s doubles. It was held at the Colchester Lawn Tennis Club on Whit Monday, May 29. In later years, from about 1895 onwards, Colchester would be the venue for what eventually became the first large-scale Essex Championships tournament, i.e. one featuring open events not just for men, but also for women.

In the interim, in the years circa 1882-95, tournaments were held in several parts of Essex, with Chingford and Leyton being additional venues (both of these areas, formerly located in the western part of Essex, are now part of Greater London). The first women’s singles event of any significance was held in Leyton in 1887. However, it was not until 1895 that challenge cups were presented for both a men’s and women’s single event, at the Colchester tournament.

According to a report carried in “Pastime” on August 7, 1895: “A glance at the names of the competitors in the various events below will suffice to show that the meeting is steadily gaining in popularity, especially with the first-rate players of both sexes. It has now a Ladies’ Challenge Cup, presented by Lady Pearson [née Annie Cass]. […] The prizes were presented by Lady Pearson, the donor of the Ladies’ Cup, and the wife of the MP for Colchester [Weetman Pearson].”

A Challenge Round was thus in force at the Essex Championships from 1896 until about 1905. An asterisk (*) indicates that the holder did not therefore have to play through in the year in question.

In the early years the Essex Championships tournament was usually held in early to mid-August. After World War One the tournament was moved to Westcliff-on-Sea, a popular seaside resort in the south of the county. During its final decades, the Essex Championships were held in Frinton-on-Sea, in the north-east of the county. By this time the tournament had been moved up to the calendar, to mid-July, just after Wimbledon. This popular tournament was discontinued in 1983.
--

1879 [Woodford] No women’s singles event held
1880 [Woodford] No women’s singles event held
1881 [Woodford] No women’s singles event held
1882 [Colchester] No women’s singles event held
1883 [Brentwood] No women’s singles event held
1884 [Brentwood] No women’s singles event held
1885 probably not held
1886 [Brentwood] No women’s singles event held
1887 [Leyton] B. James d. May Jacks 6-8 6-2 6-4
1888 [Chingford] Miss Triscott d. B. James 6-4 0-6 6-4 [HO]
1889 [Colchester] Miss Norman d. Helen Kersey 6-2 6-2
1890 [Chingford] B. James d. Miss Swift 2-6 6-4 6-1 [HO]
1890 [Colchester] Winifred Kersey d. Agnes Morton 5-7 6-1 6-2
1891 [Chingford] Men's singles event only
1892 [Chingford] C. Day d. E. Brown 6-2 4-6 6-3
1893 [Chingford] Women’s singles event handicap only
1894 [Colchester] Women’s singles event handicap only
1895 [Colchester] Agatha Templeman d. Agnes Morton 6-4 6-2
1896 Ruth Pennington-Legh d. Agatha Templeman 6-4 7-5
1897 Henrietta Govey Horncastle d. Ursula Templeman 6-0 6-2*
1898 Beryl Tulloch d. Henrietta Govey Horncastle 6-0 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Agnes Morton 6-1 3-6 7-5
1900 Ruth Pennington-Legh Winch d. Beryl Tulloch 6-0 6-0
1901 Dorothea Douglass d. Agnes Morton 6-3 6-3*
1902 Winifred Longhurst d. Dorothea Douglass 1-6 6-3 6-4
1903 Edith Austin Greville d. Agnes Morton 6-1 6-3*
1904 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-1 6-3
1905 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1906 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1907 Mrs C.E. Hunter d. Agnes Morton, walkover
1908 Agnes Morton d. E. White 6-0 6-0
1909 Agnes Morton d. M. Brooksmith 6-1 6-0
1910 M. Brooksmith d. Madeline Fisher O'Neill 4-6 6-1 6-4
1911 Agnes Morton d. Mrs C.E. Hunter 6-1 6-1
1912 Elizabeth Ryan (US) d. J. Coles 6-3 6-4
1913 not held
1914 Mrs Leigh-Day d. Miss Daniell 6-1 3-6 6-3
1915-1919 not held due to World War One
1920 [Westcliff-on-Sea] Irene Bowder Peacock (SA) d. Mrs Malleson 6-2 6-1
1921 Irene Bowder Peacock (SA) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 2-6 6-4
1922 Irene Bowder Peacock (SA) d. Eleanor Rose 6-4 6-4
1923 M. Best d. Mrs P. Wilkin 6-2 6-1
1924 Mrs P. Wilkin d. Davina Gordon 6-1 6-1
1925 Joan Ridley d. Mrs P. Wilkin 6-3 6-2
1926 Joan Ridley d. Mary Cambridge 6-4 6-2
1927 Eleanor Rose d. Joan Ridley 6-2 2-6 7-5
1928 Eleanor Rose d. Sheila Johnston 6-0 6-1
1929 Eleanor Rose d. Joan Marshall 11-9 3-6 6-2
1930 Billie Yorke d. D. Sloane-Stanley 6-2 6-4
1931 Billie Yorke d. E. Weakley 6-1 6-1
1932 Jean Saunders d. Billie Yorke 7-5 6-8 6-4
1933 Patricia Brazier d. Gladys Southwell 3-6 6-4 9-7
1934 Sheila Chuter d. Joan Marshall 6-3 6-2
1935 Gladys Southwell d. Sheila Chuter 7-5 6-2
1936 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-4 6-2
1937 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-2 8-6
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Alexandra Ostrich McKelvie 9-7 2-6 6-1
1939 Valerie Scott d. Kay Stammers 6-0 5-7 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 [Frinton-on-Sea] Jean Nicoll Bostock d. Kay Stammers Menzies 4-6 6-3 6-2
1947 Jean Nicoll Bostock d. Gem Hoahing 6-1 6-1
1948 Jean Nicoll Bostock d. Natalia Zinovieff 6-2 6-1
1949 Patricia Canning Todd (US) d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-2
1950 Patricia Canning Todd (US) d. Betty Wilford 6-1 6-0
1951 Althea Gibson (US) d. Arvila McGuire (US) 6-0 6-2
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Jean Quertier Rinkel 7-5 6-3
1953 Joan Scott (SA) d. Betty Wilford Dawes 6-2 6-0
1954 Anne Shilcock d. Judy Burke (NZ) 6-3 6-3
1955 Beryl Penrose (Aus) d. Mary Carter (Aus) 8-6 4-6 6-3
1956 Anne Shilcock d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
1957 Ruia Morrison (NZ) d. Heather Redwood Robson (NZ) 3-6 6-2 7-5
1958 Christine Truman d. Anne Shilcock 6-3 7-5
1959 Shirley Bloomer Brasher d. Patricia Hird 7-5 1-6 6-3
1960 Deidre Catt d. Patricia Hird 6-2 6-4
1961 Patricia Hird d. Caroline Yates-Bell 6-2 6-3
1962 Jan Lehane (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-2
1963 Deidre Catt d. Christine Truman 7-5 7-5
1964 Deidre Catt d. Carole Rosser 8-6 6-4
1965 Lesley Turner (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
1966 Judy Tegart (Aus) d. Nell Truman 6-2 6-0
1967 Ann Haydon Jones d. Gail Sherriff (Aus) 6-0 6-2
1968 Robin Blackelock Lloyd d. Nell Truman 6-3 8-6
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Patricia Walkden (SA) 6-2 4-6 6-4
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones 2-6 7-5 6-2
1971 Kerry Harris (Aus) d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-4
1972 Lindsay Beaven d. Cherry Panton 6-2 6-0
1973 Corinne Molesworth d. Greer Stevens (SA) 7-5 8-6
1974 Corinne Molesworth d. Beverley Vercoe (NZ) 7-6 6-4
1975 Annette Coe d. Belinda Thompson 6-3 6-4
1976 Corinne Molesworth d. Jo Durie 6-4 9-8
1977 Ann Haydon Jones d. Debra Parker 6-3 7-5
1978 Corinne Molesworth d. Ann Haydon Jones 6-3 7-6
1979 Corinne Molesworth d. Annette Coe 6-2 6-4
1980 Denise Taylor led Elinore Lightbody 6-3 4-2 when rain interrupted play; the final was then divided
1981 Joy Tacon (Hkg) d. Debbie Stewart, walkover
1982 Rina Einy d. Lorrayne Gracie 6-0 6-0
1983 Bernadette Randall (Aus) d. Vicki Marler (Aus) 6-2 6-3
Tournament discontinued.
-----

A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, Usa (Grass)

(incomplete roll)

1925 Helen Wills d. Mary K. Browne 6-2 6-1
1926 Elizabeth Ryan d. Eleanor Goss 6-0 6-3
1927 Helen Wills d. Helen Jacobs 6-1 6-2
1928 Helen Wills d. Edith Cross 6-1 6-3
1929 Edith Cross d. Mary Greef 3-6 6-4 6-2
1930 Marjorie Morrill d. Marjorie Gladman 6-1 6-2
1931 Helen Wills Moody d. Anna McCune Harper 6-0 6-1
1932 Marjorie Morrill Painter d. Josephine Cruickshank 9-7 8-6
1933 Alice Marble d. Carolin Babcock 7-5 6-3
1934 Jane Sharp d. (Marjorie Morrill?) Painter 6-4 6-3
1935 Ethel Burkhardt Arnold d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1936 Helen Jacobs d. Alice Marble 6-3 0-6 6-4
1937 Dorothy Andrus d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 6-4 6-4 *
1938 Alice Marble d. Nancye Wynne (Aus) 6-3 6-1
1939 Alice Marble d. Valerie Scott (GB) 6-1 6-2
1940 Alice Marble d. Pauline Betz 6-2 6-2
1941 Margaret Osborne d. Helen Bernhard 6-4 6-3
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 1-6 6-3
1943-45 not held
1946 Mary Arnold Prentiss d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 6-4
1947 Barbara Krase d. Helen Pedersen Rihbany 7-5 7-5
1948 Doris Hart d. Helen Pedersen Rihbany 6-1 6-2
1949 Margaret Osborne DuPont d. Doris Hart 3-6 6-4 6-3
1950 Margaret Osborne DuPont d. Beverly Baker 6-3 6-0
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-3
1952 Maureen Connolly d. Louise Brough 4-6 6-0 6-3
1953 Maureen Connolly d. Shirley Fry 7-5 6-0
1954 Betty Rosenquest Pratt d. Barbara Scofield Davidson 7-5 2-6 6-1
1955 Shirley Fry d. Doris Hart 7-5 3-6 6-2
1956 Shirley Fry d. Louise Brough 6-4 4-6 6-2
1957 Althea Gibson d. Louise Brough 9-7 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Mary Ann Mitchell 6-3 6-0
1959 Angela Mortimer (GB) d. Barbara Green Weigandt 6-3 3-6 6-3
1960 Ann Haydon (GB) d. Darlene Hard 6-3 2-6 6-1
1961 Darlene Hard d. Edda Buding (Frg) 6-4 6-2
1962 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-4 11-9
1964 Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-4 4-6 11-9
1965 Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-3 10-8
1966 Maria Bueno (Bra) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 6-8 6-1
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kerry Melville (Aus) 8-6 6-1
1968 Maria Bueno (Bra) d. Margaret Smith Court (Aus) 7-5 3-6 6-3


* the final was played the next year, during the tournament 1938

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Estonian Championships

Usually held in mid-summer, most likely always outdoors on clay courts in the capital, Tallinn.

1920 Ilse Grünberg
1921 Elli Orgussaar
1922 Salme Redlich (GER)
1923 Ilse Grünberg Hesse
1924 Ilse Grünberg Hesse
1925 Ilse Grünberg Hesse
1926 Ilse Grünberg Hesse
1927 Ilse Grünberg Hesse
1928 Ilse Grünberg Hesse
1929 Elisabeth Bagh
1930 Elisabeth Bagh
1931 Tournament not held
1932 Veera Nőmmik
1933 Veera Nőmmik
1934 Veera Nőmmik
1935 Veera Nőmmik
1936 Veera Nőmmik
1937 Antonina Bagh
1938 Veera Nőmmik
1939 Veera Nőmmik
1940 Veera Nőmmik b. Ella Tikenberg
1941 not held
1942 Veera Nőmmik b. Ella Tikenberg
1943-44 not held
1945 Paula Prass d. Aino Utso
1946 Iida Lellep d. Ilme Peebo
1947 Iida Lellep d. Benita Kerman
1948 Iida Lellep d. Aleksandra Ivanova
1949 Aleksandra Ivanova d. Iida Lellep
1950 Iida Lellep d. Aino Utso
1951 Iida Lellep d. Aino Utso
1952 Velve Tamm d. Taivi Väli
1953 Taivi Väli d. Aino Utso
1954 Velve Tamm d. Talvi Märja
1955 Talvi Märja d. Velve Tamm
1956 Velve Tamm d. Helgi Ustav
1957 Helgi Ustav d. Lia Steinberg
1958 Maila Tőruke d. Virve Kottav
1959 Helgi Ustav d. Ann Puudist
1960 Inna Häling d. Virve Kottav
1961 Maria Kull d. Velve Tamm
1962 Tiiu Kivi d. Velve Tamm
1963 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1964 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1965 Tiiu Soome d. Eva Kärmas
1966 Eva Kärmas d. Tiiu Soome Simson
1967 Tiiu Kivi d. Tiiu Soome Simson
1968 Tiiu Kivi d. Liidia Sinkevitš
1969 Liidia Sinkevitš d. Aita Kree
1970 Maria Kull d. Tiiu Kivi Parmas
1971 Tiiu Soome Simson d. Maria Kull
1972 Liidia Sinkevitš d. Maria Kull
1973 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1974 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1975 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1976 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1977 Liidia Nurme d. Tiiu Kivi Parmas
1978 Tiiu Kivi Parmas d. Katrin Alvin
1979 Elena Lapimaa d. Tiiu Kivi Parmas
1980 Elena Lapimaa d. Liidia Nurme
1981 Liidia Nurme d. Elina Lapimaa
1982 Katrin Alvin d. Elina Lapimaa
1983 Tournament probably not held
1984 Kaja Kőnd d. Merike Steinberg
1985 Kaja Kőnd d. Merike Steinberg
1986 Marge Laast d. Kaja Kőnd
1987 probably not held
1988 Piret Ilves d. Merike Steinberg
1989 Helen Holter d. Kaja Kőnd
1990 Helen Holter d. Kaja Kőnd
1991 Marje Redel d. Ilona Polkajova
1992 Kaja Kőnd d. Helen Holter
1993 Kaja Kőnd d. Helina Lill
1994 Helen Holter d. Helina Lill
1995 Helen Holter d. Helina Lill
1996 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1997 Helen Holter d. Sandra Kvelstein
1998 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1999 Kaia Kanepi d. Liina Suurvarik
2000 Kaia Kanepi d. Piret Ilves
2001 Piret Ilves d. Julia Matojan
2002 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova
2003 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova
2004 Margit Rüütel d. Gajane Vage
2005 Jekaterina Jeritševa d. Julia Matojan
2006 Margit Rüütel d. Anett Schutting
2007 Kaia Kanepi d. Maret Ani
2008 Margit Rüütel d. Anett Schutting
2009 Anett Kontaveit d. Julia Matojan
2010 Anett Kontaveit d. Margit Rüütel
2011 Tatjana Vorobjova d. Kadi Ilves
2012 Eva Paalma d. Erika Hendsel 6-2 6-2
2013 Eva Paalma d. Tatjana Vorobjova 6-3 6-2


Created by Newmark401 from information provided by Meelis.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Estoril SEE Portugal Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etretat, France (Clay)

It was inaugurated in 1903 and usually held in the late summer.

(incomplete roll)

1903 Mme A. Magnus d. Miss Carrew-Hunt (GB) [score?]
1904 Mrs Galloway (GB) d. Mrs Moritz, walkover

1907 E.L.Bosworth (GB) d. Lucienne Tschaggeny (Bel) 6-0 6-1

1913 Marie Danet d. Marthe Trasenster Dupont (Bel) 6-3 6-1

1920 Jeanne Vaussard d. Marie Danet ??

1922 Germaine Bourgeois Pigueron d. Marie Danet 6-2 6-2
1923 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-4 2-6 6-0

1925 Nicole Desclercs d. Yvonne Bourgeois 6-2 8-6
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 3-6 6-0
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 6-2
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Simone Barbier 6-3 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Arlette Neufeld 4-6 7-5 6-2
1930 Arlette Neufeld d. Sylvia Jung Henrotin 6-1 6-3
1931 Arlette Neufeld d. Edith Belliard 6-0 4-6 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

European Amateur Championships

The short-lived European Amateur Championships tournament was usually held in early August, although the first edition was held in mid-September. In most years it attracted some of the top players, mainly from Eastern Bloc/Soviet countries. This is not surprising, given that the tournament was held in Communist countries for all but five years of its existence.

1969 [Torino, Ita] Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) d. Marie Neumannova (Tch) 6-4 6-3
1970 [Sofia, Bul] Olga Morozova (USSR) d. Katalin Borka (Hun) 6-4 6-2
1971 [Esch, Lux] Olga Morozova (USSR) d. Evgenia Biryukova (USSR) 6-1 6-4
1972 [Budapest, Hun] Marina Kroshina (USSR) d. Olga Morozova (USSR) 1-6 6-2 6-2
1973 [Pescara, Ita] Olga Morozova (USSR) d. Eva Szabo (Hun) 6-0 1-6 9-7
1974 [Wroclaw, Pol] Martina Navratilova (Tch) d. Marina Kroshina (USSR) 7-9 6-3 6-2
1975 [Vienna, Aut] Renata Tomanova (Tch) d. Regina Marsikova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1976 [Prerov, Tch] Mima Jausovec (You) d. Natalia Chmyreva (USSR) 3-6 6-2 7-5
1977 [Maribor, You] Marina Kroshina (USSR) d. Yelena Granaturova (USSR) 6-1 2-6 6-3
1978 [Brasov, Rom] Virginia Ruzici d. Renata Tomanova (Tch) 6-4 6-2
1979 [Sopot, Pol] Olga Morozova (USSR) d. Hana Mandlikova (Tch) 4-6 7-6 6-3
1980 [Belgrade, You] Elena Eliseenko (USSR) d. Olga Zaitseva (USSR) 6-1 6-1
1981 [Athens, Gre] Elena Eliseenko (USSR) d. Natalia Borodina (USSR) 4-6 6-1 6-3
1982 [Nyiregyhaza, Hun] Natalia Borodina (USSR) d. Yulia Salnikova (USSR) 6-2 6-2
1983 [Jurmala, Lat] Larisa Savchenko (USSR) d. Svetlana Cherneva (USSR) 6-2 3-6 6-3
Tournament discontinued
-----

From an original contribution by AndyT; expanded by Newmark401.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evian-les-Bains, France (Clay)

(incomplete roll)

1908 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Elsie Lane (GB) 6-0 4-6 6-4
1909 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Miss Maidment 6-1 6-1
1910 Aurea Farrington Edgington (GB) d. M. Brooksmith (GB) 14-12 6-1 as "Savoie Championships"
1911 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs L. Clery (GBR) 3-6 6-1 6-2

1922 Mme Vuillermet d. A. Pollard (GB) 4-6 9-7 8-6
1923 Mme Septier Ballas d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-3 6-2 as "Savoie Championships"
1924 (Aug) Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Danet 6-3 6-2
1924 Aimée Cochet d. Germaine Charnelet 8-6 2-6 6-2
1925 Aimée Cochet d. Jeanne Maurel 6-3 6-3
1926 Jeanne Vaussard d. Aimée Cochet 6-0 6-0 as "Savoie Championships"
1927 Aimée Cochet Charpenel d. Daisy Speranza Wyns 6-3 7-5
1928 Mme de Taunay d. Germaine Charnelet 6-1 6-4
1929 Ida Adamoff d. Aimée Cochet Charpenel 6-0 3-0 ret. as "Savoie Championships"
1930 Ida Adamoff d. Rosie Berthet 6-3 6-4
1931 Ida Adamoff and Lolette Payot (Swi) divided the title
1932 Simone Passemard Mathieu d. Lolette Payot (Swi) 6-4 6-3

1938 Frl Holubova (Tch) d. Mme Brouillet [score?]

1955 Josefa de Riba (Esp) d. Myrtil Brunerius Dubois 4-6 6-0 6-3
1956 Joan Curry (GB) d. N. Matton 6-2 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
1961 Rosie Reyes Darmon d. Pilar Barril (Esp) 6-2 7-5

1965 Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2
1966 Faye Toyne (Aus) d. Vivianne Dennis (GB) 6-3 6-2
1967 Faye Toyne (Aus) d. Langsford 6-2 6-4
1968 Faye Toyne (Aus) d. Carol Sherriff (Aus) 6-2 5-7 6-1


A contribution by Newmark401 and Jimbo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Exmouth, Devon, England (Grass)

Inaugurated in 1881, the Exmouth tournament was one of the earliest English tournaments to feature a women's singles event. Exmouth is a port town situated at the mouth of the river Exe in the eastern part of the county of Devon, in south-west England.

(incomplete roll)

1881 Lilian Cole d. Eveline Belfield 6-0 6-0
1882 Lilian Cole d. C. Taylor 6-4 6-2
1883 Maud Watson d. Lilian Cole 6-4 6-2
1884 Maud Watson d. Agnes Watts 6-1 7-5 6-3
1885 not held
1886 Maud Watson d. Blanche Bingley 7-5 0-6 6-3
1887 Blanche Bingley Hillyard d. Maud Watson 6-4 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. Miss Bryan 6-3 6-1
1889 K. Hole d. Lilian Cole Pine-Coffin 2-6 7-5 6-4
1890 Lilian Cole Pine-Coffin d. K. Hole 6-1 5-7 6-4
1891 Edith Austin d. Lilian Cole Pine-Coffin 6-3 9-7
1892 Lilian Cole Pine-Coffin d. Miss Bryan 8-6 4-6 6-2
1893 Lilian Cole Pine-Coffin d. Miss Bryan 6-4 6-2
1894 Lilian Cole Pine-Coffin d. Helen Jackson 6-2 6-3
1895 Helen Jackson d. Jane Corder 6-0 3-6 6-3
1896 not held
1897 Violet Pinckney d. Elsie Pinckney, walkover
1898 Ellen Thynne d. Edith Riseley 9-11 6-3 8-6
1899 Phoebe Riseley Hausburg d. Winifred Longhurst 6-3 2-6 6-3

1901 Mrs Thompson d. Amy Mooijaart 6-1 6-1 [HO]

1903 D. Compton-Lundie d. Miss Brown 6-3 6-4

1907 Aurea Farrington d. Miss McDonald 6-0 6-0

1909 Joan Retallack d. (Margaret Compton-Lundie?) Snowden 6-1 5-5 retired
1910 M. Fergus d. Lois Putman Hawker 6-3 2-6 6-4
1911 Winifred Longhurst d. Phyllis Carr 6-3 6-3
1912 Joan Retallack d. M. Leacroft 5-1 retired
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madeline Fisher O’Neill 6-4 6-4
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. E. White 6-0 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. M. Aplin 6-3 6-0
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Mrs Hall 6-1 6-2
1922 E. Bristowe d. Mrs M.E. Stebbing 5-7 6-2 6-2
1923 Mrs Nelson-Smith d. Violet Pinckney 6-0 6-2
1924 Violet Pinckney d. M. Aplin 5-7 6-2 6-1
1925 Gwyneth Sterry d. M. Aplin 6-1 7-5
1926 Agnes Daniell Tuckey d. Gwyneth Sterry 6-3 6-4
1927 Violet Chamberlain d. M. Aplin 6-2 7-5
1928 Violet Chamberlain d. Margaret McKane Stocks 6-1 1-6 6-2
1929 Violet Chamberlain d. Jenny Sandison (Ind) 2-6 6-2 6-4
1930 Ermyntrude Harvey d. Joan Reid-Thomas Strawson 5-7 6-3 6-3
1931 Madge Slaney d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-0
1932 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 6-2 6-1
1933 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 9-7 6-4
1934 Andrée Lucas d. Gethyn Harry 6-1 6-4
1935 Ermyntrude Harvey and Billie Yorke divided the title
1936 Phyllis Mudford King d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-3
1937 Elsie Hamilton d. Ermyntrude Harvey 6-2 8-6
1938 Peggy Scriven d. Madge Slaney 6-2 6-3
1939 Elsie Hamilton d. Nancy Dickin Macpherson-Grant 6-4 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 Madge Slaney d. Katherine Keith-Steele 6-1 4-6 6-1
1947 Joan Curry d. Joey Physick David 2-6 6-3 8-6
1948 Joey Physick David and Mrs B. Lance divided the title
1949 Violet White d. Joey Physick David 6-3 7-5
1950 Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-0
1951 Rosemary Bulleid d. Mrs H.R. Knight 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (US) d. Elaine Watson 6-2 6-0
1953 Anita Lizana Ellis d. Jennifer Middleton 9-7 6-3
1954 Anita Lizana Ellis d. Heather Cheadle 11-9 5-7 6-1
1955 Sonia Cox (NZ) d. Penny Burrell 6-1 4-6 6-2
1956 Christine Truman d. Mrs J. Parker 6-1 6-1
1957 S. Porter d. Honor Durose 2-6 6-4 6-4
1958 Deidre Catt d. Sonia Cox (NZ) 7-5 1-6 6-2
1959 Elizabeth Starkie d. Pam Seaton Bocquet 6-3 6-3
1960 Carole Webb d. Frances Walton 6-2 6-3
1961 Margaret O'Donnell d. Carole Rosser 2-6 6-4 6-2
1962 Margaret Lee d. Margaret Cooper 6-4 6-1
1963 Robin Blakelock Lloyd d. Joyce Barclay 6-2 1-6 6-2
1964 Faye Toyne (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-3 6-4
1965 Robin Lesh d. Winnie Shaw 6-2 2-6 6-1
1966 Elizabeth Starkie d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
1967 Corinne Molesworth d. Margaret Harris (Aus) 2-6 7-5 9-7
1968 Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (SA) 6-3 5-7 6-4
1969 Jill Cooper d. Rita Bentley 6-4 3-6 6-1
1970 Rita Bentley d. Nuala Dwyer 6-2 6-3
1971 Susan Alexander (Aus) d. Vicki Lancaster (Aus) 6-4 4-6 6-2

1973 Sue Barker d. Annette Coe 6-3 6-1
1974 Sue Barker d. Annette Coe 6-2 6-2
1975 Jana Simonova (Tch) d. Jo Durie 7-5 7-6


Major contribution by Newmark401

Last edited by Jimbo109 : Jul 19th, 2014 at 04:12 PM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:49 PM   #14
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
E 3
*******************************************

Last edited by Jimbo109 : Apr 13th, 2012 at 12:18 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old Mar 19th, 2012, 06:50 PM   #15
country flag Jimbo109
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5,199
Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice Jimbo109 is just really nice
F
********************************************

Falmouth, Cornwall, England (Grass)

(incomplete roll)

1894 Agatha Templeman d. Miss Boyd 6-4 6-4

1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Miss Wix 6-1 6-1

1919 Miss Hearn d. Mrs Nalder 6-0 8-6
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs Nelson Smith 6-0 6-0
1921 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs F.L. Horsey 6-0 6-0
1922 Annie Wix Cobb d. Miss Frost 12-10 6-4
1923 Mrs G. Nalder d. Miss Nix 6-4 6-2
1924 Mrs Naylor d. Mrs Burns 2-6 6-1 6-2

1926 G. Tomblin d. Betty Uber 6-4 6-1

1928 or 1929 Elizabeth Brunyate d. Mrs Whatley 6-1 4-6 6-4

1930 Olga Webb d. Marion Phayre 7-5 6-4
1931 Olga Webb d. Marion Phayre 6-3 6-3
1932 Joan Strettel d. Marion Phayre 6-0 4-6 6-4
1933 Mrs E. Holloway d. N. Bull 6-2 6-3
1934 N.C. Edes d. Mrs E. Holloway 6-3 6-2
1935 N. Hill d. N. Edes 6-3 6-1
1936 Margot Stewart d. N.C. Edes 6-1 6-1

1938 Margot Stewart d. Valerie Cooper 6-3 6-2
1939 Evelyn Dearman d. Viola White 6-2 7-5

1947 Viola White d. M. White 6-4 8-6
1948 Audrey Mothersole d. P. Wells 6-1 6-1
1949 Elaine Watson d. B. Rigano 0-6 7-5 6-0
1950 E. Ward d. Mrs Myers 6-4 1-6 6-1
1951 A. Margaret Carlisle d. Mrs P. Johns 6-4 3-6 6-4
1952 Laura Morgan d. Billie Woodgate 6-4 6-3
1953 Angela Buxton d. Mrs G. Gilbert 6-3 6-1
1954 Anita Lizana Ellis d. Jane Godfrey 6-1 6-1

1956 Joan Curry d. Mollie Govett 6-0 6-1
1957 A. Hardwick d. J. Grant 6-3 6-4
1958 M. Box d. Helen Tingley 6-1 6-3
1959 Mollie Govett d. M. Box 4-6 6-3 6-2
1960 M. Box d. P. Andrew 6-4 3-6 6-2

1962 M. Box d. S. Elliott 6-2 3-6 8-6
1963 Victoria Coombs d. M. Box 4-6 9-7 6-1
1964 Margaret Cooper d. M. Box 8-6 6-1
1965 M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4
1966 Mrs N. Watkins d. E. Harvey 6-1 1-6 7-5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Family Circle Cup, USA

Held on clay, at Hilton Head Island, SC, in 1973 '74, and from '77 to 2000, at Amelia Island, FL, in '75 '76, at Charleston, SC, from 2001

1973 Rosie Casals d. Nancy Richey Gunter 3-6 6-1 7-5
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-3
1975 Chris Evert d. Martina Navratilova (Tch) 7-5 6-4
1976 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-2
1977 Chris Evert d. Billie Jean Moffitt King 6-0 6-1
1978 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-0
1979 Tracy Austin d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-6 7-6
1980 Tracy Austin d. Regina Marsikova (Tch) 3-6 6-1 6-0
1981 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6-3 6-2
1982 Martina Navratilova d. Andrea Jaeger 6-4 6-2
1983 Martina Navratilova d. Tracy Austin 5-7 6-1 6-0
1984 Chris Evert Lloyd d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-2 6-3
1985 Chris Evert Lloyd d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-4 6-0
1986 Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Lloyd 6-4 7-5
1987 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 4-6 6-3
1988 Martina Navratilova d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 4-6 6-4
1989 Steffi Graf (Frg) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-1 6-1
1990 Martina Navratilova d. Jennifer Capriati 6-2 6-4
1991 Gabriela Sabatini (Arg) d. Leila Meskhi (USSR) 6-1 6-1
1992 Gabriela Sabatini (Arg) d. Conchita Martinez (Esp) 6-1 6-4
1993 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-1
1994 Conchita Martinez (Esp) d. Natasha Zvereva (Blr) 6-4 6-0
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-1 6-1
1996 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Barbara Paulus (Aut) 6-2 2-6 6-2
1997 Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles (US) 3-6 6-3 7-6
1998 Amanda Coetzer (RSA) d. Irina Spirlea (Rom) 6-3 6-4
1999 Martina Hingis (Sui) d. Anna Kournikova (Rus) 6-4 6-3
2000 Mary Pierce (Fra) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-0
2001 Jennifer Capriati d. Martina Hingis (Sui) 6-0 4-6 6-4
2002 Iva Majoli (Cro) d. Patty Schnyder (Sui) 7-6 6-4
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Serena Williams 6-3 6-4
2004 Venus Williams d. Conchita Martinez (Esp) 2-6 6-2 6-1
2005 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 7-5 6-4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Patty Schnyder (Sui) 6-3 4-6 6-1
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Dinara Safina (Rus) 6-2 6-2
2008 Serena Williams d. Vera Zvonareva (Rus) 6-4 3-6 6-3
2009 Sabine Lisicki (Ger) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-2 6-4
2010 Samantha Stosur (Aus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-0 6-3
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Elena Vesnina (Rus) 6-2 6-3
2012 Serena Williams d. Lucie Safarova (Cze) 6-0 6-1
2013 Serena Williams d. Jelena Jankovic (Srb) 3-6 6-0 6-2
2014 Andrea Petkovic (Ger) d. Jana Cepelova (Svk) 7-5 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Federation Cup

Finals:

1963 (London, GB, Queen's Club, grass, June 20) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard (USA) 6-3 6-0
Billie Jean Moffitt (USA) d. Lesley Turner (Aus) 5-7 6-0 6-3
Hard/Moffitt (USA) d. Smith/Turner (Aus) 6-3 11-13 6-3
1964 (Philadelphia, USA, Germantown Cricket Club, grass, Sep 5) Australia d. USA 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-2 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Nancy Richey (USA) 7-5 6-1
Moffitt/Hantze Susman (USA) d. Smith/Turner (Aus) 4-6 7-5 6-1
1965 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, January 18) Australia d. USA 2-1
Lesley Turner (Aus) d. Carole Caldwell Graebner (USA) 6-3 2-6 6-3
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-4 8-6
Caldwell Graebner/Moffitt (USA) d. Smith/Judy Tegart (Aus) 7-5 4-6 6-4
1966 (Torino, Italy, Sporting Club, clay, May 15) USA d. West Germany 3-0
Julie Heldman (USA) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Edda Buding (Frg) 6-3 3-6 6-1
Caldwell Graebner/Moffitt King (USA) d. Edda Buding/Helga Schultze (Frg) 6-4 6-2
1967 (Berlin, Germany, Blau-Weiss TC, clay, June 11) USA d. Great Britain 2-0
Rosie Casals (USA) d. Virginia Wade (GB) 9-7 8-6
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
Wade/Haydon Jones (GB) and Casals/Moffitt King (USA) 8-6 7-9 unfinished
1968 (Paris, France, Roland Garros, clay, May 21-26) Australia d. Netherlands 3-0
Kerry Melville (Aus) d. Marijke Jansen (Net) 4-6 7-5 6-3
Margaret Smith Court (Aus) d. Astrid Suurbeck (Net) 6-1 6-3
Melville/Smith Court (Aus) d. Suurbeck/Venneboer (Net) 6-3 6-8 7-5
1969 (Athens, Greece, TC, clay, May 25) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 8-6
Nancy Richey (USA) d. Kerry Melville (Aus) 6-4 6-3
Peaches Bartkowicz/Richey (USA) d. Smith Court/Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4
1970 (Freiburg, W.Germany, TC, clay, May 24) Australia d. West Germany 3-0
Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 6-2 6-3
Judy Tegart Dalton (Aus) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 6-3 6-3
Krantzcke/Tegart Dalton (Aus) d. Niessen/Schultze Hoesl (Frg) 6-2 7-5
1971 (Perth, Australia, Royal King's Park TC, grass, 29 December 1970) Australia d. Great Britain 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-8 6-3 6-3
Smith Court/Lesly Hunt (Aus) d. Wade/Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1972 (Johannesburg, S.Africa, Ellis Park, hard, March 25) South Africa d. Great Britain 2-1
Virginia Wade (GB) d. Patricia Walkden (SA) 6-3 6-2
Brenda Kirk (SA) d. Winnie Shaw (GB) 4-6 7-5 6-0
Kirk/Walkden (SA) d. Wade/Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 7-5
1973 (Bad Homburg, W.Germany, TC, clay, May 6) Australia d. South Africa 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Patricia Walkden (SA) 6-0 6-2
Pat Coleman (Aus) d. Brenda Kirk (SA) 10-8 6-0
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Kirk/Walkden (SA) 6-1 6-2
1974 (Napoli, Italy, TC, clay, May 13-19) Australia d. USA 2-1
Evonne Goolagong (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 7-5
Jeanne Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 7-5 6-4
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Heldman/Sharon Walsh (USA) 7-5 8-6
1975 (Aix-en-Provence, France,Aixoise CC, clay, May 5-11) Czechoslovakia d. Australia 3-0
Renata Tomanova (Tch) d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-2
Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-3 6-4
Navratilova/Tomanova (Tch) d. Dianne Fromholtz/Gourlay (Aus) 6-3 6-1
1976 (Philadelphia, USA, The Spectrum, indoor, August 22-29) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Rosie Casals (USA) 1-6 6-3 7-5
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Evonne Goolagong (Aus) 7-6 6-4
Casals/Moffitt King (USA) d. Goolagong/Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
1977 (Eastbourne, GB, Devonshire Park, grass, June 13-18) USA d. Australia 2-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-1 2-6 6-2
Chris Evert (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) d. Rosie Casals/Evert (USA) 6-3 6-3
1978 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, Nov 27-Dec 3) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Tracy Austin (USA) 6-3 6-3
Chris Evert (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-1 6-1
Evert/Billie Jean Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Turnbull (Aus) 4-6 6-1 6-4
1979 (Madrid, Spain, RSHE Club Campo, clay, Apr 30-May 6) USA d. Australia 3-0
Tracy Austin (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-3 6-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 6-3 8-6
Rosie Casals/B.J. Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-3 8-6
1980(Berlin, Germany, Rot-Weiss TC, clay, May 19-25) USA d. Australia 3-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 4-6 6-1 6-1
Tracy Austin (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-3 6-2
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Fromholtz/Susan Leo (Aus) 2-6 6-4 6-4
1981 (Tokyo, Japan, Tamagawa en Racquet Club, clay, Nov 9-15) USA d. Great Britain 3-0
Andrea Jaeger (USA) d. Virginia Wade (GB) 6-3 6-1
Chris Evert (USA) d. Sue Barker (GB) 6-2 6-1
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Wade/Jo Durie (GB) 6-4 7-5
1982 (Santa Clara, USA, Decathlon Club, hard, July 19-25) USA d. West Germany 3-0
Chris Evert (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 2-6 6-1 6-3
Martina Navratilova (USA) d. Bettina Bunge (Frg) 6-4 6-4
Evert/Navratilova (USA) d. Bunge/Kohde-Kilsch (Frg) 3-6 6-1 6-2
1983 (Zurich, Switzerland, Albisguetli TC, clay, July 17-24) Czechoslovakia d. West Germany 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-4 2-6 6-2
Hana Mandlikova (Tch) d. Bettina Bunge (Frg) 6-2 3-0 ret.
Kohde-Kilsch/Eva Pfaff (Frg) d. Iva Budarova/Marcela Skuherska (Tch) 3-6 6-2 6-1
1984 (Sao Paulo, Brazil, Pinheiros Sports Club, clay, July 15-22) Czechoslovakia d. Australia 2-1
Anne Minter (Aus) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-5
Hana Mandlikova (Tch) d. Liz Sayers (Aus) 6-1 6-0
Mandlikova/Sukova (Tch) d. Sayers/Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-2
1985 (Nagoya, Japan, Green TC, hard, October 6-14) Czechoslovakia d. USA 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Elise Burgin (USA) 6-3 6-7 6-4
Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan (USA) 7-5 6-1
Burgin/Sharon Walsh Pete (USA) d. Andrea Holikova/Regina Marsikova (Tch) 6-2 6-3
1986 (Prague, Czechoslovakia, Stavnice Stadium, clay, July 20-27) USA d. Czechoslovakia 3-0
Chris Evert (USA) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-6
Martina Navratilova (USA) d. Hana Mandlikova (Tch) 7-5 6-1
Navratilova/Pam Shriver (USA) d. Mandlikova/Sukova (Tch) 6-4 6-2
1987 (Vancouver, Canada, Hollyburn CC, hard, July 26-Aug 2) West Germany d. USA 2-1
Pam Shriver (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-0 7-6
Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert (USA) 6-2 6-1
Graf/Kohde-Kilsch (Frg) d. Evert/Shriver (USA) 1-6 7-5 6-4
1988 (Melbourne, Australia, Flinders Park, hard, Dec 4-11) Czechoslovakia d. USSR 2-1
Radomira Zrubakova (Tch) d. Larisa Savchenko (USSR) 6-1 7-6
Helena Sukova (Tch) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-3 6-4
Savchenko/Zvereva (USSR) d. Jana Novotna/Jana Pospisilova (Tch) 7-6 7-5
1989 (Tokyo, Japan, Ariake Forest Park, hard, October 1-9) USA d. Spain 3-0
Chris Evert (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
Martina Navratilova (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 0-6 6-3 6-4
Zina Garrison/Pam Shriver (USA) d. Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
1990 (Atlanta, USA, Peachtree W.O.T, hard, July 21-29) USA d. USSR 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Leila Meskhi (USSR) 7-6 6-2
Natasha Zvereva (USSR) d. Zina Garrison (USA) 4-6 6-3 6-3
Gigi Fernandez/Garrison (USA) d. Larisa Savchenko/Zvereva (USSR) 6-4 6-3
1991 (Nottingham, GB, T.Centre, hard, July 28) Spain d. USA 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 4-6 7-6 6-1
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Zina Garrison (USA) 3-6 6-1 6-1
1992 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 19) Germany d. Spain 2-1
Anke Huber (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-7 6-1
Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-2
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Huber/Barbara Rittner (Ger) 6-1 6-2
1993 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 25) Spain d. Australia 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Michelle Jaggard Lai 6-0 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Nicole Provis 6-2 6-3
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Liz Sayers Smylie/Rennae Stubbs (Aus) 3-6 6-1 6-3
1994 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 24) Spain d. USA 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-2 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Lindsay Davenport (USA) 6-2 6-1
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
1995 (Valencia, Spain, TC, clay, November 25-26) Spain d. USA 3-2
Conchita Martinez (Esp) d. Chanda Rubin (USA) 7-5 7-6
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-2
Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Rubin (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 1-6 6-4 6-4
Lindsay Davenport/Gigi Fernandez (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Maria Sanchez-Lorenzo (Esp) 6-3 7-6
1996 (Atlantic City, USA, Convention Centre, indoor, Sep 28-29) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
Seles (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 3-6 6-3 6-1
Davenport (USA) d. Gala Leon-Garcia (Esp) 7-5 6-2
Mary Joe Fernandez/Linda Harvey-Wild (USA) d. Leon-Garcia/Virginia Ruano-Pascual (Esp) 6-1 6-4
1997 ('s-Hertogenbosch, Netherlands, Brabant Hall, indoor, October 4-5) France d. Netherlands 4-1
Sadrine Testud (Fra) d. Brenda Schultz McCarthy (Net) 6-4 4-6 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6-4 6-1
Schultz McCarthy (Net) d. Pierce (Fra) 4-6 6-3 6-4
Testud (Fra) d. Oremans (Net) 0-6 6-3 6-3
Alexandra Fusai/Nathalie Tauziat (Fra) d. Manon Bollegraf/Caroline Vis (Net) 6-3 6-4
1998 (Geneva, Switzerland, Palexpo Hall, indoor, Sep 19-20) Spain d. Switzerland 3-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 3-6 6-2
Martina Hingis (Swi) d. Conchita Martinez (Esp) 6-4 6-4
Hingis (Swi) d. Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-3
Martinez (Esp) d. Schnyder (Swi) 6-3 2-6 9-7
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Hingis/Schnyder (Swi) 6-0 6-2
1999 (Stanford, USA, Taube T.Stadium, hard, September 18-19) USA d. Russia 4-1
Venus Williams (USA) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Elena Dementieva (Rus) 6-4 6-0
Davenport (USA) d. Likhovtseva (Rus) 6-4 6-4
Dementieva (Rus) d. Venus Williams (USA) 1-6 6-3 7-6
Serena Williams/Venus Williams (USA) d. Dementieva/Elena Makarova (Rus) 6-2 6-1
2000 (Las Vegas, USA, Mandalay Bay Events Center, indoor, November 24-25) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-3
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-6 6-3
Davenport (USA) d. Martinez (Esp) 6-1 6-2
Jennifer Capriati (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-0 ret.
Capriati/Lisa Raymond (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Magui Serna (Esp) 4-6 6-4 6-2
2001 (Madrid, Spain, Parque Ferial Juan Carlos I, clay indoor, November 11) Belgium d. Russia 2-1
Justine Henin (Bel) d. Nadia Petrova (Rus) 6-0 6-3
Kim Clijsters (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 6-0 6-4
Elena Likhovtseva/Petrova (Rus) d. Els Callens/Laurence Courtois (Bel) 7-5 7-6
2002 (Gran Canaria, Spain, Palacio de Congresos de Maspalomas, indoor, Nov 2-3) Slovak Republic d. Spain 3-1
Conchita Martinez (Esp) d. Janette Husarova (Svk) 6-4 7-6
Daniela Hantuchova (Svk) d. Magui Serna (Esp) 6-2 6-1
Hantuchova (Svk) d. Martinez (Esp) 6-7 7-5 6-4
Husarova (Svk) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-0 6-2
2003 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, November 22-23) France d. USA 4-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Lisa Raymond (USA) 6-4 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Meghann Shaughnessy (USA) 6-3 3-6 8-6
Mauresmo (Fra) d. Shaughnessy (USA) 6-2 6-1
Emilie Loit (Fra) d. Alexandra Stevenson (USA) 6-4 6-2
Martina Navratilova/Raymond (USA) d. Loit/Stephanie Cohen-Aloro (Fra) 6-4 6-0
2004 (Moscow, Russia, Ice Stadium Krylatskoe, indoor, Nov 27-28) Russia d. France 3-2
Nathalie Dechy (Fra) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 3-6 7-6 8-6
Anastasia Myskina (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 6-4 7-6
Myskina (Rus) d. Dechy (Fra) 6-3 6-4
Golovin (Fra) d. Kuznetsova (Rus) 6-4 6-1
Myskina/Vera Zvonareva (Rus) d. Marion Bartoli/Emilie Loit (Fra) 7-6 7-5
2005 (Paris, France, Roland Garros, clay, September 17-18) Russia d. France 3-2
Elena Dementieva (Rus) d. Mary Pierce (Fra) 7-6 2-6 6-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Anastasia Myskina (Rus) 6-4 6-2
Dementieva (Rus) d. Mauresmo (Fra) 6-4 4-6 6-2
Pierce (Fra) d. Myskina (Rus) 4-6 6-4 6-2
Dementieva/Dinara Safina (Rus) d. Mauresmo/Pierce (Fra) 6-4 1-6 6-3
2006 (Charleroi, Belgium, Spiroudome, indoor, September 16-17) Italy d. Belgium 3-2
Francesca Schiavone (Ita) d. Kirsten Flipkens (Bel) 6-1 6-3
Justine Henin (Bel) d. Flavia Pennetta (Ita) 6-4 7-5
Henin (Bel) d. Schiavone (Ita) 6-4 7-5
Mara Santangelo (Ita) d. Flipkens (Bel) 6-7 6-3 6-0
Schiavone/Roberta Vinci (Ita) d. Flipkens/Henin (Bel) 3-6 6-2 2-0 ret.
2007 (Moscow, Russia, Arena Luzhniki, indoor, September 15-16) Russia d. Italy 4-0
Anna Chakvetadze (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-4 4-6 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Mara Santangelo (Ita) 6-1 6-2
Kuznetsova (Rus) d. Schiavone (Ita) 4-6 7-6 7-5
Elena Vesnina (Rus) d. Santangelo (Ita) 6-2 6-4
2008 (Madrid, Spain, Club de Campo, clay, September 13-14) Russia d. Spain 4-0
Vera Zvonareva (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-3 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) 6-3 6-1
Kuznetsova (Rus) d. Medina-Garrigues (Esp) 5-7 6-3 6-4
Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rus) d. Nuria Llagostera-Vives/Suarez-Navarro (Esp) 6-2 6-1
2009 (Reggio Calabra, Italy, CT Polimeni, clay, November 7-8) Italy d. USA 4-0
Flavia Pennetta (Ita) d. Alexa Glatch (USA) 6-3 6-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Melanie Oudin (USA) 7-6 6-2
Pennetta (Ita) d. Oudin (USA) 7-5 6-2
Sara Errani/Roberta Vinci d. Liezel Horn Huber/Vania King (USA) 4-6 6-3 [11-9]
2010 (San Diego, USA, Sports Arena, indoor, November 6-7) Italy d. USA 3-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Coco Vandeweghe (USA) 6-2 6-4
Flavia Pennetta (Ita) d. Bethanie Mattek Sands (USA) 7-6 6-2
Melanie Oudin (USA) d. Schiavone (Ita) 6-3 6-1
Pennetta (Ita) d. Vandeweghe (USA) 6-1 6-2
2011 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, Nov 5-6) Czech Republic d. Russia 3-2
Petra Kvitova (Cze) d. Maria Kirilenko (Rus) 6-2 6-2
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Lucie Safarova (Cze) 6-2 6-3
Kvitova (Cze) d. Kuznetsova (Rus) 4-6 6-2 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Safarova (Cze) 6-2 6-4
Kveta Hrdlickova Peschke/Lucie Hradecka (Cze) d. Kirilenko/Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-2
2012 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 3-4) Czech Republic d. Serbia 3-1
Lucie Safarova (Cze) d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 6-3
Petra Kvitova (Cze) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-4 6-1
Ivanovic (Srb) d. Kvitova (Cze) 6-3 7-5
Safarova (Cze) d. Jankovic (Srb) 6-1 6-1
2013 (Cagliari, Italy, TC Cagliari, clay, November 2-3) Italy d. Russia 4-0
Roberta Vinci d. Alexandra Panova 5-7 7-5 8-6
Sara Errani d. Irina Khromacheva 6-1 6-4
Sara Errani d. Alisa Kleybanova 6-1 6-1
Karin Knapp/Flavia Pennetta d. Margarita Gasparyan/Khromacheva 4-6 6-2 [10-4]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Felixstowe SEE East of England Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fes SEE Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Filderstadt SEE Stuttgart, Porsche Grand Prix

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Indoor Championships

1924 Marianne Sandelin
1925 Wera Voss-Schrader
1926 Anita Brunou
1927 Elna Lindfors
1928 Elna Lindfors
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Anita Brunou
1932 Elna Lindfors
1933 Elna Lindfors
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Marianne Sandelin
1937 Marianne Sandelin
1938 Vera Pavlova Nömmik (Est)
1939 Tournament not held due to World War Two
1940 Thelma Löfgren
1941-45 Tournament not held due to World War Two
1946 Ery Broman d. Mrs M. Hellstrom 7-5 6-4
1947 Thelma Löfgren Salo
1948 Greta Stĺhle
1949 Maire Harlin
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Greta Stĺhle
1953 Greta Stĺhle
1954 Maire Harlin Arni
1955 Maire Harlin Arni
1956 Greta Stĺhle
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Thelma Löfgren Salo
1959 Thelma Löfgren Salo
1960 Greta Stĺhle
1961 Greta Stĺhle
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Birgitta Lindström
1965 Birgitta Lindström
1966 Birgitta Lindström
1967 Christina Lindström
1968 Birgitta Lindström
1969 Leena Ahonen
1970 Birgitta Lindström
1971 Christina Lindström
1972 Leena Mutanen
1973 Christina Lindström
1974 Elina Durchman
1975 Erja Saraste
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Pirjo Ojala
1979 Pirjo Ojala
1980 Anne Happonen
1981 Anne Happonen
1982 Hanna Thorén
1983 Marianna Ansio
1984 Mervi Männistö
1985 Marianna Ansio
1986 Anne Aallonen
1987 Petra Thorén
1988 Anne Aallonen
1989 Nanne Dahlman
1990 Nanne Dahlman
1991 Petra Thorén
1992 Nanne Dahlman
1993 Petra Thorén
1994 Marissa Lincoln
1995 Nanne Dahlman
1996 Nanne Dahlman
1997 Nanne Dahlman
1998 Hanna-Katri Aalto
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Hanna-Katri Aalto
2001 Emma Laine
2002 Maarit Nieminen
2003 Essi Laine
2004 Carina Björnström
2005 Piia Suomalainen
2006 Piia Suomalainen
2007 Essi Laine
2008 Heini Salonen
2009 Veera Nurmi
2010 Heini Salonen
2011 Ella Leivo
2012 Mia Eklund
-----

Posted by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Outdoor Championships

Began in 1912, a women's singles event was first held in 1915. The tournament has probably always been held on clay courts.

1915 Ingrid Schildt
1916 Marianne Hackman
1917 Marianne Hackman
1918 Tournament not held
1919 Marianne Hackman
1920 Marianne Sandelin
1921 Marianne Sandelin
1922 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1923 Anita Brunou
1924 Anita Brunou
1925 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1926 Anita Brunou
1927 Salme Redlich (Ger)
1928 Anita Brunou
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Elna Lindfors 6-2 6-0
1932 Elna Lindfors
1933 Marianne Sandelin
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Annemarie Morczeck (Ger)
1937 Britt Carlgren (Swe)
1938 Greta Lahtinen
1939 Greta Lahtinen
1940 Thelma Löfgren
1941-44 Tournament not held due to World War Two
1945 Greta Stĺhle
1946 Stina Stenman d. Thelma Salo 8-10 6-4 6-3
1947 Kaija Horsma
1948 Maire Harlin
1949 Maire Harlin Arni
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Maire Harlin Arni
1953 Maire Harlin Arni
1954 Maire Harlin Arni
1955 Kaija Horsma
1956 Thelma Löfgren Salo
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Kaija Horsma
1959 Greta Stĺhle
1960 Kaija Horsma
1961 Kaija Horsma
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Leena Ahonen
1965 Leena Ahonen
1966 Leena Ahonen
1967 Christina Lindström
1968 Christina Lindström
1969 Birgitta Lindström
1970 Leena Mutanen
1971 Birgitta Lindström
1972 Leena Mutanen
1973 Elina Durchman
1974 Leena Pirilä
1975 Leena Pirilä
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Elina Durchman
1979 Pirjo Ojala
1980 Tarja Koho
1981 Tarja Koho
1982 Tarja Koho
1983 Mervi Männistö
1984 Anne Aallonen
1985 Tarja Koho
1986 Anne Aallonen
1987 Petra Thorén
1988 Petra Thorén
1989 Petra Thorén
1990 Petra Thorén
1991 Nanne Dahlman
1992 Nanne Dahlman
1993 Petra Thorén
1994 Petra Thorén
1995 Petra Thorén
1996 Petra Thorén
1997 Minna Rautajoki
1998 Minna Rautajoki
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Emma Laine
2001 Katriina Saarinen
2002 Piia Suomalainen
2003 Carina Björnström
2004 Emma Laine
2005 Emma Laine
2006 Piia Suomalainen
2007 Veera Nurmi
2008 Heini Salonen
2009 Ella Leivo
2010 Saana Saarteinen
2011 Ella Leivo
------

Posted by Newmark401
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Firenze, Italy (Clay)

While the men played in Firenze also in 1969 '70 and from '73 to '94, the women played few years only, from '53. But tournaments in Firenze were played in the early 1900s too, and we have some results of those years.

1902 L. Ranney
1903 Ranner (or Ranney?) d. Cornelia Scovel (US)

1933 Elizabeth Ryan (US) d. Anna Luzzatti 6-2 6-2

1953 Dottie Head Knode (US) d. Totta Zehden (Frg) 7-5 6-0
1954 Watson (GB)
1955 Totta Zehden (Frg) d. Ginette Jucker Bucaille (Fra) 6-4 6-2
1956 Althea Gibson (US) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-2 6-2
1957 Margaret Hellyer (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) default

1965 Maria Bueno (Bra) d. Annette Van Zyl (SA) 6-4 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fleet, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1925 E. Stokes d. Agnes Daniell Tuckey 6-1 6-4
1926 Dorothy Holman d. Agnes Daniell Tuckey 4-6 6-3 retired
1927 Phyllis Dransfield d. Agnes Daniell Tuckey 2-6 6-3 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Betty Dix 6-4 6-3
1929 Violet Chamberlain d. Nancy Lyle 6-1 6-4
1930 Nancy Lyle d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1931 Peggy Scriven d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-4
1932 Andrée Lucas d. Mrs P. Thomas 6-4 7-5
1933 Andrée Lucas d. Jean Saunders 6-2 6-1
1934 Andrée Lucas d. Gaby Curtis 4-6 6-4 6-3
1935 Andrée Lucas d. N. Truman 6-2 6-0
1936 Gaby Curtis d. Andrée Lucas 6-3 6-4
1937 Gaby Curtis d. Josephine Creagh (Irl)
1938 Andrée Lucas d. F.B. Cooke 6-4 3-6 6-4


Posted by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida Federal Open, US

From 1986 it changed denomination: Eckerd Open
Until 1986 played on hard in autumn, from '87 on clay in April.

1977 [Palm Harbor] Virginia Ruzici (Rom) d. Laura DuPont 6–4 4–6 6–2
1978 [Clearwater] Virginia Wade (GB) d. Anna Maria Fernandez 6–4 7–6
1979 [Tampa] Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6–0 6–3
1980 [Tampa] Andrea Jaeger d. Tracy Austin, walkover
1981 [Tampa] Martina Navratilova d. Bettina Bunge (Frg) 5–7 6–2 6–0
1982 [Tampa] Chris Evert Lloyd d. Andrea Jaeger 3–6 6–1 6–4
1983 [Tarpon Springs] Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–3 6–2
1984 [Tampa] Michelle Torres d. Carling Bassett (Can) 6–1 7–6
1985 [Tampa] Stephanie Rehe d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–4 6–7 7–5
1986 [Tampa or Largo] Lori McNeil d. Zina Garrison 2–6 7–5 6–2
1987 [Tampa] Chris Evert d. Kate Gompert 6–3 6–2
1988 [Tampa] Chris Evert d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7–6 6–4
1989 [Tampa] Conchita Martinez (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–3 6–2
1990 [Tampa] Monica Seles d. Katerina Maleeva (Bul) 6–1 6–0

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida State Championships, USA

until 1931 in Palm Beach, then in Orlando, except in '64 in Winter Park

(incomplete roll)

1912 Alice Cunningham d. Adelaide Chatfield Taylor 6-4 6-3
1913 Adelaide Browning d. Mrs Haight 6-0 6-1
1914 Teresa Schwab Wood d. Hilda Holmes 6-2 1-6 8-6
1915 Maud Barger Wallach d. Mary Snyder 6-4 6-3
1916 Mary Bigelow Bremer d. Teresa Schwab Wood 6-3 6-4
1917 Martha Guthrie d. Margaret Taylor 6-0 6-3
1918 only men's doubles and mixed doubles were held, in a patriotic tournament
1919 Molla Bjurstedt (Nor) d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1920 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1921 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-1
1922 Clare Cassel d. Phyllis Walsh 4-6 7-5 6-4 or Palm Beach Champs.
1923 Clare Cassel d. Anna Townsend Godfrey 9-7 6-2
1924 Molla Bjurstedt Mallory d. Leslie Bancroft 9-7 9-7
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Julie Makin Stenz 6-4 7-5
1926 Elizabeth Ryan d. Mary K. Browne 6-4 6-0
1927 Clare Cassel d. Julie Makin Stenz 6-1 6-4
1928 Eleanor Goss d. Clare Cassel 6-1 4-6 6-1
1929 Eleanor Goss d. Eleanor Cottman 6-3 6-0
1930 Julie Makin Stenz d. Virginia Hilleary 6-0 6-3 or Palm Beach Champs.
1931 Eleanor Goss d. Marjorie Gladman Van Ryn 6-1 7-5

1937 Catherine Sample d. Eunice Evers 6-2 2-6 8-6
1938 Marta Barnett d. Lila Porter 4-6 6-0 6-4
1939 Pauline Betz d. Marta Barnett 12-10 6-1
1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 6-2 7-9 6-4
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Doris Hart 6-3 6-3
1942 Pauline Betz d. Dorothy Bundy 6-1 6-4

1946 Shirley Fry d. Eleanor Purdy Cushingham 6-0 2-6 6-3
1947 Shirley Fry d. Doris Hart 6-4 6-3
1948 Shirley Fry d. Magda Berescu Rurac 6-3 6-3
1949 Shirley Fry d. Jean Clarke 6-1 8-6
1950 Doris Jensen d. Laura Lou Jahn 7-5 7-9 7-5

1952 Karol Fageros d. Pat Stewart 6-3 2-6 6-4

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Connie Clifton Ball 6-3 4-6 6-3
1955 Karol Fageros d. Connie Clifton Ball 6-3 9-7
1956 Ann Bagge (Den) d. Nancy Corse 6-2 6-2

1958 Maria Bueno (Bra) d. Janet Hopps 6-4 6-3
1959 Marie Martin (Aus) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-2 6-2
1960 Carol Ann Prosen d. Owen McHaney 6-2 6-3
1961 Carol Ann Prosen d. Belmar Gunderson 6-2 6-3

1964 Elena Subirats (Mex) d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3
1965 Trudy Groenman (Net) d. Nancy Corse Reed 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Nancy Corse Reed 6-8 7-5 6-3
1967 Vera Cleto (Bra) d. Betty Rosenquest Pratt 4-6 7-5 6-4
1968 Kazuko Sawamatsu (Jap) d. Vera Cleto (Bra) 6-1 6-2
1969 Stephanie DeFina d. Wendy Overton 6-3 6-3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida, Virginia Slims / Avon Tournament, USA

Avon only in 1979
Held indoors the first 3 years, on clay in '84, on hard from '85
In '95 was named Winter Championships.

1977 [Hollywood] Chris Evert d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1978 [Hollywood] Evonne Goolagong (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-3
1979 [Hollywood] Greer Stevens (SA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-4 2-6 6-4
1980-1983 not held
1984 [Palm Beach] Chris Evert Lloyd d. Bonnie Gadusek 6-0 6-1
1985 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Martina Navratilova 6-2 6-4
1986 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Steffi Graf (Frg) 6-3 6-1
1987 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Helena Sukova (Tch) 6-2 6-3
1988 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Frg) 2-6 6-3 6-1
1989 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Mill 4-6 6-2 6-3
1990 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Jennifer Capriati 6-4 7-5
1991 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 6-4 7-6
1992 [Boca Raton] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 3-6 6-2 6-0
1993 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-3
1994 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 7-5
1995 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida West Coast Championships, St.Petersburg, USA

(incomplete roll)

1937 Marta Barnett d. Eunice Evers 6-4 7-5
1938 (Mar) Marta Barnett d. Lila Porter 6-2 6-3
1938 (Nov) Mrs Helen Dillon d. Mrs Ann Washington 6-0 6-2

1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 8-6 6-3
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Bundy 7-5 6-1
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 8-6 7-5

1944 Helen Cowes d. Nancy Morrison 7-5 6-1

1946 Eleanor Purdy Cushingham d. Baba Madden Lewis 3-6 8-6 6-3
1947 Ada Wing d. Laura Lou Jahn 9-11 7-5 7-5
1948 Magda Berescu Rurac d. Shirley Fry 10-8 6-3
1949 Nancy Morrison d. Helen Pedersen Rihbany 6-4 6-1
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 6-1
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-4 2-6 6-0
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-1

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 3-6 6-2 7-5
1955 Doris Hart d. Shirley Fry 7-9 6-4 7-5
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 3-6 6-4 7-5
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 8-6
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-3

Last edited by Jimbo109 : Jul 24th, 2014 at 11:13 AM.
Jimbo109 is online now View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios