Petra Kvitova News and Articles - Page 152 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old May 11th, 2013, 08:23 PM   #2266
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

*Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of
Re: Petra Kvitova News and Articles

Quote:
Originally Posted by ShiftyFella View Post
Petra tasted joy of shopping while event is still ongoing when it happens tennis is secondary objective Petra proven more times that she can go all in and Tomas don't
Yeah, you're right she did but I think she has still to work on in terms of saving match points and winning matches from them.

Quote:
I don't see controlled aggression from him or any benefit to it, today i've seen uninspired play and player who wasn't able to use full advantage of his big serve or take his bp opportunities. Maybe you will try harder next time until then Tomas still has more to learn from Petra then other way around
I can agree with you, he wasn't playing his best tennis like yesterday but he did pretty good job to take this match to the 3rd set and then was close to broke Wawrinka's will, but then unfortunately he messed it up.

That's my last contribution to this discussion. I don't want to see Stan and James deleting my posts.

Last edited by *Jack* : May 11th, 2013 at 08:28 PM.
*Jack* is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 11th, 2013, 08:34 PM   #2267
country flag ShiftyFella
Senior Member

ShiftyFella's Avatar

ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by *Jack* View Post
Yeah, you're right she did but I think she has still to work on in terms of saving match points and winning matches from them.
Petra has to improve in keeping her focus all match, also recent trend of displaying more negative energy on court i don't enjoy watching, in 2011 even in most matches of 2012 if things wasn't going her way she was more positive and less frustrated then this season and this contributes to more errors Her mental coach hasn't done any progress working with her

Treachery is a virus
ShiftyFella is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 11th, 2013, 08:53 PM   #2268
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

*Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of *Jack* has much to be proud of

Quote:
Petra has to improve in keeping her focus all match, also recent trend of displaying more negative energy on court i don't enjoy watching, in 2011 even in most matches of 2012 if things wasn't going her way she was more positive and less frustrated then this season and this contributes to more errors Her mental coach hasn't done any progress working with her
Exactly, I totally understand that Kotyza was asking her why did she was giving it free to her. Petra then started to fight like she often used to do but at 4:2 in the 3rd set it was too late. She should have done this one set ago. I hope she knows that this is not good attitude and wants to change this.
She is totally able to do it better, now she has to show it on the court, too!
Old May 16th, 2013, 09:52 AM   #2269
country flag ShiftyFella
Senior Member

ShiftyFella's Avatar

ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute ShiftyFella has a reputation beyond repute

Petra's interview with Polish journalist Robert Pałuba in Madrid
Quote:
Podczas halowego turnieju w Paryżu nie kryła pani rozczarowania pierwszym miesiącem sezonu. Jak ocenia pani swoje wyniki po nieco dłuższej części sezonu?

- Przede wszystkim bardzo poprawiłam swoją grę w stosunku do tego, jak prezentowałam się w Australii, gdzie miałam słabe wyniki i nie grałam najlepiej. Dobrze zagrałam w Pucharze Federacji, a potem, w Dausze, zagrałam bardzo zacięty mecz z Sereną Williams, który dodał mi dużo pewności siebie. Turniej w Dubaju był dla mnie wspaniały, a poza tym zawsze dobrze jest mieć na koncie jakiś tytuł. To było niezwykle ważne zwycięstwo. Byłam zaskoczona moim wynikiem w Indian Wells, wcześniej zawsze się tam męczyłam. Ćwierćfinał był satysfakcjonującym rezultatem i choć w meczu z Karoliną [Woźniacką] miałam swoje szanse, to nie mogłam narzekać na swój występ. Na chwilę obecną jestem całkiem zadowolona z moich wyników.

Na początku sezonu zmieniła pani specjalistę od przygotowania fizycznego. Jest pani zadowolona z efektów?

- To była duża zmiana, zmieniliśmy całe przygotowanie fizyczne. Zamiast jeździć wysoko w góry, jak w latach poprzednich, zostaliśmy w domu. Bardziej pracujemy nad moim ciałem, mięśniami. Nie chcę powtórzyć historii z 2012 roku, kiedy męczyły mnie kontuzje i dlatego skupiamy się głównie na zdrowiu. Staram się wzmacniać i poprawiać szybkość na korcie, choć nie jest to łatwe i wprowadzenie tego w życie trochę trwa.

Za to niezmiennie od lat pani głównym trenerem jest David Kotyza.

- Zaczęliśmy współpracować w 2009 roku. Wtedy współpracował jeszcze z Ivetą Benešovą, więc opiekował się naszą dwójką, z pewnością nie miał lekko [śmiech]. Byłyśmy dobrymi przyjaciółkami, więc wszystko dobrze się układało. Pamiętam, że swój pierwszy finał, w Hobart, grałam właśnie przeciwko niej. Ta wygrana to piękne wspomnienie, zwłaszcza, że był to nasz pierwszy wspólny turniej.

Co jest kluczem do tak zdrowych relacji na linii trener-podopieczna?

- Doskonale się znamy i rozumiemy, to w relacji z trenerem jest najważniejsze. Spędzamy razem mnóstwo czasu. Jest bardzo bystry, dużo widzi, poprawia moją grę zarówno na korcie jak i poza nim. David ma też świetne poczucie humoru, nigdy się z nim nie nudzę, a przy okazji jest spokojny i zrelaksowany.

Jaki wpływ na zainteresowanie sportem w Czechach mają dekady tradycji i wielkich sukcesów?

- Tenis w naszym kraju ma wspaniałą historię, wszyscy w Czechach chcą grać w tenisa lub hokeja. Pomagają w tym liczne legendy dyscypliny, których sama niestety nie miałam okazji oglądać, jestem za młoda. Gdy byłam dzieckiem, tata zaprowadził mnie na korty, bo nie uprawiałam żadnego sportu. W naszym przypadku padło właśnie na sport narodowy, tenis. Mam dwóch starszych braci, którzy ciągle grali z tatą w tenisa - w ten sposób wylądowałam na kortach w Fulneku.

Zawsze ciepło wypowiada się pani Martina Navrįtilovį. Jak wyglądają pani relacje z rodaczką?

- Nie mogę powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółkami. Spotykamy się głównie w oficjalnych okolicznościach: na Wielkich Szlemach lub gdy komentuje, ale nie należy do mojego sztabu i nie utrzymujemy bezpośredniego kontaktu.

Jak z dwuletniej perspektywy ocenia pani triumf w Wimbledonie? W których sferach życia doświadczyła pani największych zmian?

- Po zwycięstwie w Wimbledonie zmieniło się wszystko, zarówno na korcie, jak i poza nim. Na początku pomyślałam "Wygrałam turniej wielkoszlemowy, więc zawsze muszę grać bardzo dobrze" i czasem trudno mi było udźwignąć presję, którą sama na siebie narzuciłam. Zmieniło się też podejście moich przeciwniczek, które do spotkań ze mną zaczęły przystępować czując, że nie mają nic do stracenia i mogą prezentować swój najlepszy tenis. Pamiętam, że gdy wcześniej sama byłam 50-60. w rankingu i grałam z rywalkami z Top 10, to wychodziłam na kort bez oczekiwań, żeby tylko zagrać najlepiej jak potrafię. Dokładnie tak czują się teraz moje rywalki.

A poza kortem?

- Poza kortem też wszystko jest inne. Oczywiście, mam więcej zobowiązań medialnych czy sponsorskich, ale także ludzie zaczęli mnie wszędzie rozpoznawać, to duża zmiana. To część naszego życia, nie mogę jednoznacznie powiedzieć, czy lubię to, czy nie. Nic nie jestem w stanie na to poradzić, więc po prostu mierzę się z tym.

Była pani największą gwiazdą turnieju w Katowicach. Jakie były pani odczucia związane z imprezą?

- To był bardzo dobry turniej, zwłaszcza jak na jego pierwszą edycję. W moim odczuciu wszystko było należycie przygotowane. Korty były starannie wykonane, zarówno turniejowe, jak i treningowe, piłka nie odbijała się na nich krzywo. Jedzenie też było dobre, byłam bez trenera, więc tego nie widział [śmiech]. Wszystko odpowiednio się ułożyło.

Skąd pomysł, by jeździć bez opieki trenera, nawet na wielkie imprezy?

- David musi czasami pobyć w domu, ma dziewczynę i dzieci. To ważne dla wszystkich trenerów, by czasami byli z rodziną. Dlatego od czasu do czasu sama jeżdżę na turnieje i nawet mam dobre wyniki [Kvitovį wygrała bez trenera turnieje w Paryżu, Montrealu i Dubaju - przyp. red.]. Przyznam, że czasami nawet to lubię, ale z drugiej strony nie można przesadzać, trener jest potrzebny.

W kraju, w którym tenis jest tak popularny, brak turnieju WTA musi być niezwykle dokuczliwy.

- Turniej wciąż się odbywa, choć jest mniejszy [ITF o puli 100 tys. dolarów - przyp. red.]. Nie wiem wszystkiego, jak wyglądają kwestie sponsorskie i finansowe. Szefem imprezy jest mój czeski menedżer i stara się przyciągnąć jak najlepsze tenisistki. W tym roku wystąpią Lucie Šafįřovį i Klįra Zakopalovį, sama grałam w niej dwa lata temu. Teraz nie mogę, bo jestem w Top 10 i nie pozwalają na to przepisy. Sytuacja finansowa turnieju w Pradze była trudna, więc wypadł z kalendarza.

Namiastką takiej rywalizacji jest czeska liga? Czołowki czescy tenisiści zawsze chętnie w niej występują.

- To duża i silna liga, w której występuje sporo silnych zawodników i zawodniczek. Agnieszka [Radwańska] też gra w naszym klubie w Prościejowie i zawsze chcemy wygrać. Gra przed własną publicznością do zawsze dobre wyzwanie i niezła zabawa, na rozgrywki ligowe przychodzą też moi rodzice. To świetna inicjatywa, bo poza tym fani mogą nas zobaczyć tylko podczas tych meczów Pucharu Federacji, które gramy u siebie.

Czescy fani białego sportu mają doskonałą opinię. Ich entuzjazm udziela się też zawodniczkom na korcie?

- Kibice są niesamowici. Gdy gramy u siebie, można naprawdę poczuć atmosferę, bardzo nam to pomaga. Ale nawet teraz, gdy grałyśmy w Palermo [mecz półfinałowy Pucharu Federacji z Włoszkami - przyp. red.], kibice przyjechali za nami. Zawsze dobrze widzieć fanów na trybunach, którzy są z nami punkt po punkcie w meczu, niezależnie od tego, czy się przegrywa, czy prowadzi, to zawsze jest miłe. To bardzo dla nas ważne.

Podczas finału turnieju w Dubaju na trybunach pojawił się Lukįš Rosol. Jak blisko siebie są kobieca i męska reprezentacja narodowa?

- Wiedziałam, że na trybunach był też Jan Hįjek. Za to, gdy Lukįš wygrał niedawno swój pierwszy turniej w Bukareszcie, wysłałam mu SMS-a. Utrzymujemy kontakty z męską reprezentacją, ale też nie za często. Choć oczywiście świetnie jest mieć tak silną drużynę także wśród mężczyzn.
SOURCE

Treachery is a virus
ShiftyFella is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 06:55 PM   #2270
country flag Petronius
Senior Member

Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute

A big hug to the lovely individual who deleted the posts comparing Petra's game with her big-hitting compatriot Tomas Berdych

Hope all is well in your world.
Petronius is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 06:58 PM   #2271
country flag Petronius
Senior Member

Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute Petronius has a reputation beyond repute

Quote:
Petra's interview with Polish journalist Robert Pałuba in Madrid

SOURCE
Very good find and a nice refresh of one's Polish skills
Old May 16th, 2013, 07:53 PM   #2272
country flag bruce goose
Senior Member

bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute

Indeed,now that the useless B.S. has been eliminated(and that includes MY irrelevant post which mentioned another poster's voracious appetite for performing oral sex on male players),does anyone have any updates on Petra's plans for Brussels?

She's not on the latest entry list that I just checked but she'd be the #1 seed if she took a WC(IF it were offered).In one sense,it'd be nice to see her get some match rhythm for RG. OTOH,she'd get a lot less rest for RG if she went deep in Brussels.THAT'S where I'm not really sure how she would do;Petra didn't last too long in Madrid or Rome,so she got some rest due to being eliminated.Would that be enough for her to maintain her stamina at RG,or would she get worn out from not getting a full week of rest in any of the 3 weeks prior to RG??I suppose that it depends partly on her overall state of physical fitness,huh?

Ste. Kim, we didn't have you for long enough, but we appreciate what you gave us

Opening Soon: The Allaster-Stubbs-Amanmuradova Academy of Feminine Grace and Charm
bruce goose is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 08:05 PM   #2273
country flag Embittered
Senior Member

Embittered has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Petronius View Post
A big hug to the lovely individual who deleted the posts comparing Petra's game with her big-hitting compatriot Tomas Berdych

Hope all is well in your world.
I'd imagine the mod or admin who deleted your posts was pretty fed up at being drawn into this spat and gave it as little of his or her attention as he or she could get away with in deciding that the forum rules were not on your side. If you want to be angry, be angry with the person who reported your posts. I have no more idea than you who that might be, which is to say we're both 99.99% sure we know who it was.

I wouldn't have reported your posts: I shocked myself once by reporting a post in another subforum and don't really want to go there again. But I can assure you that Bruce is not the only person who is sick of wading through outside-the-scope posts here about the sublimely uncharismatic Thomas Birdbrain.

Apologies in advance for this post, I'm sure we all value your non-Berdych stuff. I'll probably regret posting, but I can't bear to throw this away.

Oh G_d, I'm so slow. I think we can say 100% now.
Embittered is online now View My Blog!   Reply With Quote
Old May 16th, 2013, 09:46 PM   #2274
country flag Petronius
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Embittered View Post
I'd imagine the mod or admin who deleted your posts was pretty fed up at being drawn into this spat and gave it as little of his or her attention as he or she could get away with in deciding that the forum rules were not on your side. If you want to be angry, be angry with the person who reported your posts. I have no more idea than you who that might be, which is to say we're both 99.99% sure we know who it was.

I wouldn't have reported your posts: I shocked myself once by reporting a post in another subforum and don't really want to go there again. But I can assure you that Bruce is not the only person who is sick of wading through outside-the-scope posts here about the sublimely uncharismatic Thomas Birdbrain.

Apologies in advance for this post, I'm sure we all value your non-Berdych stuff. I'll probably regret posting, but I can't bear to throw this away.

Thanks for info. I don't care who reports other people's posts, but they for sure must have too much time on their hands.

It's obvious that when a subforum has 10 or 20 regular members, there'll be many instances when not everyone likes a particular post or topic. C'est la vie.

When I don't like a post or find it uninteresting to me, I simply skip it, because the post may be interesting for someone else. For example, I once or twice visited the thread Random Posts/miscellaneous/anything Petra and have found it as completely irrelevant, but I tolerate its existence without any problem. Why report it?

Live and let live.

And BTW, don't be shy and post here more often so we have sth to "wade through".
Old May 16th, 2013, 10:20 PM   #2275
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Petronius View Post
Thanks for info. I don't care who reports other people's posts, but they for sure must have too much time on their hands.

It's obvious that when a subforum has 10 or 20 regular members, there'll be many instances when not everyone likes a particular post or topic. C'est la vie.

When I don't like a post or find it uninteresting to me, I simply skip it, because the post may be interesting for someone else. For example, I once or twice visited the thread Random Posts/miscellaneous/anything Petra and have found it as completely irrelevant, but I tolerate its existence without any problem. Why report it?

Live and let live.

And BTW, don't be shy and post here more often so we have sth to "wade through".
Good post, can't disagree.
Old May 17th, 2013, 05:49 AM   #2276
country flag bruce goose
Senior Member

bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute bruce goose has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by Embittered View Post

Can knowledgeably state that mods sift through forums that have been sources of problems in the past,even when no complaint has been filed.However,you deserve the respect of candor,and I'll freely admit that I complained over the irrelevant non-Petra-related garbage that has frequently spewed forth...95%,probably,from one poster.On the street,I can politely ask my neighbor to turn his radio down at 3am when I have to work the next day.If he refuses,I can kick his punk ass in the teeth and then smash his speakers over his head...then explain myself to the police if he chooses to call them and explain why someone was so upset over his stereo.Here at TF,though,the most limp-wristed weasel,who wouldn't dare look you in the eye in the real world,can 'bravely' hide behind a near-anonymous poster name.

What you and the pleasant,easygoing Jack are unaware of is that the poster you replied to is a pathetic,bullshit-spouting hypocrite.Live and let live??What you DIDN'T see was how he cried like a little bitch when some of us criticized Petra's manager...acting as if it were some sort of anti-Czech racism.Then he claimed that it was completely off-topic and that we should ONLY do it in a special thread that he created for that purpose,though he took EVERY opportunity to promote said manager even when there was nothing remotely pertinent to Petra in the post(I actually complied with his request,btw).Just check his asinine comments that he was 'kind enough to not report the off-topic threads'--which virtually EVERY forum has...and are the perfect places for his irrelevant babble,anyway--and you realize that you're dealing with someone who possesses juvenile reasoning skills.It's like having a sleazy politician complain about corruption in society;the TOPIC is worthy,but you just dismiss the source when he/she has ZERO credibility

Can't say WHY TF established the no-men's-tennis rule originally,but it might have something to do with the arrogant disdain that many ATP fans show towards the women's game.Because I actually have a job,often working mornings AND nights,I post here FAR less often than most of the biggest babblers here.I normally come here twice a day and likely wouldn't come more often even if I had the whole day free,as some posters apparently do.When aye DO come,I expect people to follow the same rules that I'M compelled to follow...posting about PETRA,not about types of housepaint,cadavers on the streets of Mexico,or how Petra can supposedly 'learn from an ATP player's match'

I'd have just a smidgen of respect for our obsessive ATP lover if he came out and admitted that he phrased his post,as indicated in the last sentence of the paragraph above,as a phony pretext for dodging TF rules and initiating yet another discussion about men's tennis.The fact that he would persist in such an absurdly-transparent,kindergarten-caliber lie--that he was REALLY hoping that Petra would learn from that match--and that he had NO intention of fomenting another pageful of ATP crap......Well,you pretty much forfeit the right to respect when you tell the sort of lie that only a crackhead would say.

Personally,I think that Petra is plenty interesting in her own right,and she offers ample topics for discussion.Plus,there are lots of intriguing sidebars in chatting about whatever tournament Petra has entered into...or her Fed Cup teammates...or even her team.I know that there are lots of gays here at TF but,if one find men's tennis THAT irresistible that he CAN'T control himself from cluttering Petra's thread by concocting phony excuses to inject such chat,then that speaks to psychological problems...even for the horniest,flaming gay(can imagine a funeral where he looks down on the deceased in the coffin,turns to his widow,and says,"Hey,I heard that he was a BIG Agassi fan").IMO,this is not a censorship issue AT ALL.There is Men's Tennis Forum--and likely countless similar ones--plus the numerous off-topic threads here at Women's Tennis Forum.If THAT'S not enough,then someone can follow Berdych around and offer to be his personal,fellatio-performing bitch whenever his gf can't travel.Who knows?Maybe he'd LIKE that offer.Regardless,it's not incumbent upon Petra fans to open her forum to any and all whims and hobbies that don't focus on Petra herself

Ste. Kim, we didn't have you for long enough, but we appreciate what you gave us

Opening Soon: The Allaster-Stubbs-Amanmuradova Academy of Feminine Grace and Charm
Old May 17th, 2013, 11:21 AM   #2277
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

Quote:
Originally Posted by bruce goose View Post
Can knowledgeably state that mods sift through forums that have been sources of problems in the past,even when no complaint has been filed.However,you deserve the respect of candor,and I'll freely admit that I complained over the irrelevant non-Petra-related garbage that has frequently spewed forth...95%,probably,from one poster.On the street,I can politely ask my neighbor to turn his radio down at 3am when I have to work the next day.If he refuses,I can kick his punk ass in the teeth and then smash his speakers over his head...then explain myself to the police if he chooses to call them and explain why someone was so upset over his stereo.Here at TF,though,the most limp-wristed weasel,who wouldn't dare look you in the eye in the real world,can 'bravely' hide behind a near-anonymous poster name.

What you and the pleasant,easygoing Jack are unaware of is that the poster you replied to is a pathetic,bullshit-spouting hypocrite.Live and let live??What you DIDN'T see was how he cried like a little bitch when some of us criticized Petra's manager...acting as if it were some sort of anti-Czech racism.Then he claimed that it was completely off-topic and that we should ONLY do it in a special thread that he created for that purpose,though he took EVERY opportunity to promote said manager even when there was nothing remotely pertinent to Petra in the post(I actually complied with his request,btw).Just check his asinine comments that he was 'kind enough to not report the off-topic threads'--which virtually EVERY forum has...and are the perfect places for his irrelevant babble,anyway--and you realize that you're dealing with someone who possesses juvenile reasoning skills.It's like having a sleazy politician complain about corruption in society;the TOPIC is worthy,but you just dismiss the source when he/she has ZERO credibility

Can't say WHY TF established the no-men's-tennis rule originally,but it might have something to do with the arrogant disdain that many ATP fans show towards the women's game.Because I actually have a job,often working mornings AND nights,I post here FAR less often than most of the biggest babblers here.I normally come here twice a day and likely wouldn't come more often even if I had the whole day free,as some posters apparently do.When aye DO come,I expect people to follow the same rules that I'M compelled to follow...posting about PETRA,not about types of housepaint,cadavers on the streets of Mexico,or how Petra can supposedly 'learn from an ATP player's match'

I'd have just a smidgen of respect for our obsessive ATP lover if he came out and admitted that he phrased his post,as indicated in the last sentence of the paragraph above,as a phony pretext for dodging TF rules and initiating yet another discussion about men's tennis.The fact that he would persist in such an absurdly-transparent,kindergarten-caliber lie--that he was REALLY hoping that Petra would learn from that match--and that he had NO intention of fomenting another pageful of ATP crap......Well,you pretty much forfeit the right to respect when you tell the sort of lie that only a crackhead would say.

Personally,I think that Petra is plenty interesting in her own right,and she offers ample topics for discussion.Plus,there are lots of intriguing sidebars in chatting about whatever tournament Petra has entered into...or her Fed Cup teammates...or even her team.I know that there are lots of gays here at TF but,if one find men's tennis THAT irresistible that he CAN'T control himself from cluttering Petra's thread by concocting phony excuses to inject such chat,then that speaks to psychological problems...even for the horniest,flaming gay(can imagine a funeral where he looks down on the deceased in the coffin,turns to his widow,and says,"Hey,I heard that he was a BIG Agassi fan").IMO,this is not a censorship issue AT ALL.There is Men's Tennis Forum--and likely countless similar ones--plus the numerous off-topic threads here at Women's Tennis Forum.If THAT'S not enough,then someone can follow Berdych around and offer to be his personal,fellatio-performing bitch whenever his gf can't travel.Who knows?Maybe he'd LIKE that offer.Regardless,it's not incumbent upon Petra fans to open her forum to any and all whims and hobbies that don't focus on Petra herself
Oh, come on, Bruce. Do you think anybody will read this?
Old May 17th, 2013, 12:10 PM   #2278
country flag Lufa
Senior Member

Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all Lufa is a name known to all

Quote:
Oh, come on, Bruce. Do you think anybody will read this?
I did
But honestly, I don't like to see that kind of fights here, between Petra's fans
Guys, better transfer your fighting spirit to Petra!
And TBH, I miss Excelsiors essays too
Lufa is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 17th, 2013, 03:00 PM   #2279
country flag *Jack*
Senior Member

*Jack*'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Lufa View Post
I did
But honestly, I don't like to see that kind of fights here, between Petra's fans
Guys, better transfer your fighting spirit to Petra!
And TBH, I miss Excelsiors essays too
Agreed.
Petra seems to play a little worse again, so I expect him to come back soon.
Old May 17th, 2013, 05:54 PM   #2280
country flag bruce goose
Senior Member

Quote:
Agreed.
Petra seems to play a little worse again, so I expect him to come back soon.
Can confirm that Excelscior is alive and well,but that's all I'll say...and it's more likely that he'll come back to celebrate when Petra is actually playing WELL

Reply

Thread Tools

Posting Rules