2009 Czech weekly update thread! - Page 3 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Dec 9th, 2009, 03:48 PM   #31
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,345
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 6/29

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

No Czechs remain

ITF Events

Cuneo 100K

1st round qualifying
(7) Veronika Chvojkova (CZE) d. Andreea-Roxana Vaideanu (ROU) 6-3 7-6(6)
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Alexia Virgili (ITA) d. (7) Veronika Chvojkova (CZE) 7-6(3) 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. Vanessa Henke (GER) 6-3 6-3

3rd round qualifying:
(3) Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
Yvonne Meusburger (AUT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 4-6 6-4
(4) Stefanie Voegele (SUI) d. (Q) Karolina Pliskova (CZE) 6-0 5-7 6-2
Akgul Amanmuradova (UZB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 6-3
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (2) Mathilde Johansson (FRA) 6-2 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Ekaterina Bychkova (RUS) 6-4 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Varvara Lepchenko (USA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 6-3

Pozoblanco 50K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Anastasia Rodionova (RUS) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 3-6 6-2

Boston 50K

1st round qualifying:
(6) Remi Tezuka (JPN) d. (WC) Katerina Sevcikova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Ystad 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Xiamen 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Torun 25K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Anna Lukashevich (RUS) 7-5 6-3
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(1) Katarzyna Piter (POL) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-4
Karolina Navratilova (CZE) d. Karolina Zamiela (POL) 3-0 ret.

3rd round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Alexandra Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 1st round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Karolina Navratilova (CZE) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Tereza Hladikova (CZE) d. Amanda Carreras (GBR) 6-2 4-6 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(7) Ksenia Milevskaya (BLR) d. (1) Tereza Hladikova (CZE) 6-4 6-2

Stuttgart 25K

1st round qualifying:
(14) Jana Jandova (CZE) d. Jovana Karac (SRB) 6-0 6-0
Eva Pigova (CZE) d. (3) Davinia Lobbinger (BEL) 6-1 3-6 6-2
(13) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Anna-Benita Fuchs (GER) 6-0 6-1
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. Ines Janbakhsh (GBR) 6-1 6-1
(12) Valentina Stephan (GER) d. Hana Birnerova (CZE) 6-4 7-5
(7) Katerina Vankova (CZE) d. Ana-Maria Chavez Franco (PAR) 6-1 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. Anna Zaja (GER) 6-1 7-5
(15) Eva Birnerova (CZE) d. (WC) Nina Lfahler (GER) 6-3 6-0

2nd round qualifying:
(2) Valeria Savinykh (RUS) d. (14) Jana Jandova (CZE) 6-2 4-6 6-3
(13) Pavla Smidova (CZE) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 7-5
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (12) Valetina Stephan (GER) 6-4 2-6 6-1
(7) Katerina Vankova (CZE) d. Scarlett Werner (GER) 6-1 4-6 7-6(10)
(8) Simona Dobra (CZE) d. (15) Eva Birnerova (CZE) 7-6(5) 6-1

Main Draw 1st round:
Angelika Roesch (GER) d. (Q) Simona Dobra (CZE) 6-3 3-6 7-6(3)
(Q) Darina Sedenkova (CZE) d. Nika Ozegovic (CRO) 6-4 2-6 6-2
(Q) Katerina Vankova (CZE) d. (WC) Sandra Kloesel (GER) 2-6 7-6(8) 6-4
(4) Renata Voracova (CZE) d. (LL) Dominice Ripoll (GER) 6-3 6-3
Ana Vrlic (CRO) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
(5) Stephanie Gehrlein (GER) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-4 7-6(3)
(4) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Katerina Vankova (CZE) 6-4 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Sarah Gronert (GER) d. (4) Renata Voracova (CZE) 3-6 6-2 6-3

Mont-de-Marsan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Prokuplje 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Julija Lukac (SRB) d. Michaela Bezdickova (CZE) 6-3 6-3

No Czechs in main draw

Gimcheon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cremona 10K

1st round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Elena Bertoia (ITA) 4-6 6-3 6-2

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Rebecca Spinello (ITA) 6-3 6-7(6) 6-1

Main Draw 1st round:
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Alessia Carrozzo (WC) 6-4 6-1

Main Draw 2nd round:
Elixane Lechemia d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-3
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios