2009 Czech weekly update thread! - Page 2 - TennisForum.com
TennisForum.com   Wagerline.com MensTennisForums.com TennisUniverse.com
TennisForum.com is the premier Women's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!
Reply

Old Apr 24th, 2009, 05:13 PM   #16
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 4/13

WTA Tour Events

Charleston (Premier)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Shenay Perry (USA) d. (15) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 6-1

Barcelona (International)

1st round qualifying:
Yevgenia Savranska (UKR) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 4-6 6-1 6-4
(3) Timea Bacsinszky (SUI) d. Renata Voracova (CZE) 6-4 6-1
Mervana Jugic-Salkic (BIH) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-1 3-6 6-0
Nicole Vaidisova (CZE) d. (Q) Yevgenia Savranska (UKR) 6-2 6-4
Magdalena Rybarikova (SVK) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-1 7-6(7)
(2/WC) Flavia Pennetta (ITA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. (7) Sara Errani (ITA) 6-3 6-3
Francesca Schiavone (ITA) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Francesca Schiavone (ITA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-3 7-5

ITF Events

Tessenderlo 25K

1st round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Bye
(16) Eva Birnerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. Kim Stubbe (BEL) 2-6 6-1 6-4
Elyne Boekens (BEL) d. (16) Eva Birnerova (CZE) W/O

3rd round qualifying:
(5) Iveta Gerlova (CZE) d. (9) Katarzyna Piter (POL) 2-6 6-4 6-2

Main Draw 1st round:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. Chayenne Ewijk (NED) 2-5 ret.
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 7-5 6-4
(7) Yulia Fedossova (FRA) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Svenja Weidemann (GER) 6-1 6-2
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. Stefania Boffa (SUI) 6-3 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(3) Tereza Hladikova (CZE) d. (8) Eva Hrdinova (CZE) 7-6(3) 6-0

Main Draw Semifinals:
Mandy Minella (LUX) d. (3) Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-3

Osprey, FL 25K

1st round qualifying:
(10) Katerina Kramperova (CZE) d. Christine Guerrazzi (USA) 6-0 6-0
Chichi Scholl (USA) d. Petra Padalikova (CZE) 6-4 7-5

2nd round qualifying:
(10) Katerina Kramperova (CZE) d. Chloe Jones (USA) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Ajla Tomjanovic (SRB) d. (10) Katerina Kramperova (CZE) 6-2 5-7 6-1

No Czechs in main draw

Civitavecchia 25K

1st round qualifying:
Martina Di Guiseppe (ITA) d. (16) Pavla Smidova (CZE) 7-5 6-3

Main Draw 1st round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Federica Di Sarra (ITA) 7-6(3) 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Marinne Giraud (MRI) 6-4 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Anna Floris (ITA) 6-1 6-0

Main Draw Semifinals:
(5) Andrea Petkovic (GER) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 4-6 6-2 6-1

Shymkent 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Hvar 10K

1st round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Sabina Stilu (ROU) 7-6(4) 6-2
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Daniela Islamaj (ALB) 2-6 6-2 6-3
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Bye
Martina Borecka (CZE) d. Yaroslava Zhishchenko (RUS) 6-1 6-4
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Martina Kubickova (CZE) d. Kristina Bekavac (CRO) 6-1 6-1
Yulia Pilnik (UKR) d. Karolina Navratilova (CZE) 6-1 6-4
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Ana Maria Stroe (ROU) 6-3 6-3
Marina Kachar (SRB) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-4
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Nilgen Ahmetspahic (SUI) 6-3 6-2
Martina Borecka (CZE) d. Julia Jagodzinska (POL) 6-1 6-0
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Natasha Bredl (AUT) 6-2 6-2

3rd round qualifying:
(3) Simona-Iulia Matei (ROU) d. Martina Kubickova (CZE) 6-3 6-1
(16) Teresa Malikova (CZE) d. Kim Stierli (SUI) 7-6(2) 6-1
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. Mina Gardic (SRB) 4-6 7-5 6-4
Martina Borecka (CZE) d. (7) Tina Obrez (SLO) 6-0 6-2
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Karen Filippou (AOU) 6-2 6-3

4th round qualifying:
(5) Aleksandra Filipovski (HUN) d. (16) Teresa Malikova (CZE) 6-0 6-2
Marina Kachar (SRB) d. (12) Kristyna Pliskova (CZE) 0-6 6-4 6-4
(14) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw 1st round:
(Q) Teresa Mrdeza (CRO) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-0 6-1
Simona Dobra (CZE) d. (LL) Teresa Malikova (CZE) 6-4 6-2
(Q) Chloe Babet (FRA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 3-6 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Simona Dobra (CZE) d. (SE) Annalisa Bona (ITA) 6-2 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Reka-Luca Jani (HUN) d. Simona Dobra (CZE) 6-1 6-1

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Belek 10K

1st round qualifying:
(WC) Dominika Kanakova (CZE) d. Shakhnoza Karieva (UZB) 6-4 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (4) Carmen Lopez-Rueda (ESP) 6-4 7-5
(8) Avgusta Tsybycheva (RUS) d. Karolina Vlachova (CZE) 6-1 6-3
Oksana Pavlova (UKR) d. Gabriela Horackova (CZE) 7-6(5) 6-1

2nd round qualifying:
(3) Sofia Kvatsabaia (GEO) d. (WC) Dominika Kanakova (CZE) 6-1 7-5
Zuzana Linhova (CZE) d. Sophie Cornerotte (BEL) W/O

3rd round qualifying:
(16) Anna Brazhnikova (SWE) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-5 6-4

Main Draw 1st round:
Irini Georgatou (GRE) d. (LL) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 4-6 6-0
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old Apr 24th, 2009, 05:56 PM   #17
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 4/20

WTA Tour Events

Fed Cup (Semifinals)
United States d. Czech Republic 3-2
Petra Kvitova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-3 7-6(2)
Alexa Glatch (USA) d. Iveta Benesova (CZE) 6-1 6-2
Lucie Safarova (CZE) d. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-3 6-1
Alexa Glatch (USA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-1
Liezel Huber/Bethanie Mattek-Sands (USA) d. Iveta Benesova/Kveta Peschke (CZE) 2-6 7-6(2) 6-1

ITF Events

Dothan 75K

No Czechs in qualifying or main draw

Bari 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (6) Elena Bovina (RUS) 6-3 6-3
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Alice Moroni (ITA) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
Sandra Zahlavova (CZE) d. Natalia Orlova (RUS) 6-4 6-3
(4) Renata Voracova (CZE) d. (WC) Claudia Giovine (ITA) 6-0 7-5

Main Draw Quarterfinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (3) Yvonne Meusberger (AUT) 6-2 6-1
(4) Renata Voracova (CZE) d. (Q) Irina Buryachok (UKR) 6-0 6-3

Main Draw Semifinals:
Sandra Zahlavova (CZE) d. (SE) Darya Kustova (BLR) 6-3 2-6 6-2
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (4) Renata Voracova (CZE) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(Q) Alexandra Dulgheru (ROU) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-4

Changwon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Kyung-Yee Chae (KOR) d. (8) Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 5-7 7-5

Torrent 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bol 10K

1st round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Bye
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Bye
Tereza Vancurova (CZE) d. Nina Mujezinovic (BIH) 6-1 7-5
(11) Martina Borecka (CZE) d. Bye
(8) Lucie Kregsmannova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Ana Maria Stroe (ROU) 6-1 6-0
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Milena Rmus (SLO) 6-2 6-4
Tereza Vancurova (CZE) d. Angela Dishkova (BUL) 6-0 6-2
(11) Martina Borecka (CZE) d. Karen Fillipou (AUS) 6-3 6-0
(8) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Milano Spremo (SRB) 6-2 4-6 6-0

3rd round qualifying:
(13) Martina Kubickova (CZE) d. Xenia Knoll (SUI) 1-6 6-2 6-4
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-2 6-3
(11) Martina Borecka (CZE) d. Dorotea Kraljevic (CRO) 6-3 6-3
(8) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. Ksenia Gospodinova (RUS) 6-1 6-2

4th round qualifying:
(4) Zorica Petrov (SRB) d. (13) Martina Kubickova (CZE) 6-4 6-3
(5) Kristyna Pliskova (CZE) d. Yaroslava Zhishchenko (RUS) 6-2 6-4
(6) Nadege Vergos (FRA) d. (11) Martina Borecka (CZE) 7-5 6-1
(8) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (10) Silvia Njiric (CRO 6-4 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(Q) Zorica Petrov (SRB) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 7-6(3)
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. (Q) Diana Marcu (ROU) 7-6(2) 6-2
(6) Naomi Broady (GBR) d. (LL) Martina Borecka (CZE) 6-1 6-4
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Maria Petrova (RUS) 6-2 6-1
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (2) Ana Savic (CRO) 5-7 6-4 6-4

Main Draw 2nd round:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Patricia Veresova (SVK) 6-1 6-0
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 4-6 7-5 6-1

Main Draw Quarterfinals:
(5) Karolina Pliskova (CZE) d. Ashley Weinhold (USA) 7-5 6-4
(Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (6) Naomi Broady (GBR) 7-5 7-5

Main Draw Semifinals:
Tereza Mrdeza (CRO) d. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 7-5
(8) Valentina Sulpizio (ITA) d. (Q) Lucie Kreigsmannova (CZE) 6-1 6-2

Almaty 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(Q) Carla Lucero (ARG) d. (7) Katerina Kramperova (CZE) 3-6 7-5 7-6(5)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Apr 27th, 2009 at 12:53 PM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Apr 30th, 2009, 02:31 PM   #18
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 4/27

WTA Tour Events

Stuttgart (Premier)

1st round qualifying:
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (5) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-7(4) 7-6(4)

Main Draw 1st round:
(7) Caroline Wozniacki (DEN) vs. [I[Iveta Benesova (CZE)[/i]

Fes (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) vs. Urzsula Radwanska (POL)
Lucie Hradecka (CZE) d. (WC) Nadia Lalami (MAR) 6-3 6-4
(Q) Eva Fernandez-Brugues (ESP) d. Petra Cetkovska (CZE) 2-6 6-4 6-2

ITF Events

Cagnes-Sur-Mer 100K+H

1st round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Stefania Chieppa (ITA) 6-1 7-5

2nd round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Audrey Bergot (FRA) 3-6 6-1 6-4

3rd round qualifying:
(3) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Nadejda Guskova (RUS) 6-2 6-0

Main Draw 1st round:
(Q) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (WC) Marie-Eve Pelletier (CAN) 6-2 6-0

Johannesburg 100K+H

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Marinne Giraud (MRI) d. (7) Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 6-0
(8) Eva Hrdinova (CZE) d. (Q) Natalia Cheng (BRA) 6-1 6-2
Lesya Tsurenko (UKR) d. Nikola Frankova (CZE) 6-7(5) 6-3 6-4

Makarska 50K

1st round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Tina Obrez (SLO) 6-3 6-2
Simona Dobra (CZE) d. Diana Marcu (ROU) 6-3 6-7(2) 6-3

2nd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. Zorica Petrov (SRB) 7-6(5) 6-2
(4) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Simona Dobra (CZE) 6-4 6-3

3rd round qualifying:
(8) Iveta Gerlova (CZE) d. (3) Noppawan Lertcheewakarn (THA) 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. Giulia Gabba (ITA) 7-6(2) 6-3
Lenka Tvaroskova (SVK) d. Tereza Hladikova (CZE) d. 6-3 6-2
(8) Renata Voracova (CZE) d. Sandra Martinovic (BIH) 6-3 6-0

Main draw 2nd round:
(3) Lenka Wienerova (SVK) vs. (Q) Iveta Gerlova (CZE)
Lenka Tvaroskova (SVK) vs. (8) Renata Voracova (CZE)

Charlottesville, VA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Gifu 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimcheon 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Jin-Hee Kim (KOR) 6-7(10) 6-1 7-5

Main Draw 2nd round:
(4) Veronika Chvojkova (CZE) d. (Q) Eun-Hye Cho (KOR) 6-4 5-7 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Ayaka Maekawa (JPN) vs. (4) Veronika Chvojkova (CZE)

Bundaberg 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Balikpapan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Namangan 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bournemouth 10K

1st round qualifying:
Timea Babos (HUN) d. (1) Zuzana Linhova (CZE) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
Alize Lim (FRA) d. (8) Jana Jandova (CZE) 6-1 6-3
(4) Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Michelle Farley (GBR) 6-1 6-0

Main Draw 2nd round:
(4) Katerina Vankova (CZE) vs. Elixiane Lechemia (FRA)

Brescia 10K

1st round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Ekaterina Strogonova (RUS) 6-3 6-4
Tereza Bekerova (CZE) d. (5) Ana-Maria Nedelcu (ROU) 6-2 7-6(3)

2nd round qualifying:
(1) Kristyna Pliskova (CZE) d. Camillia Bortolon (ITA) 6-4 6-2
Tereza Bekerova (CZE) d. d. Gioia Barbieri (ITA) 5-7 6-4 6-0

Main Draw 1st round:
Matea Mezak (CRO) d. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5 6-4
(2) Irina Buryachok (UKR) d. (Q) Tereza bekerova (CZE) 6-2 6-2

Vic 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Buenos Aires 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Kramperova (CZE) d. Carla Tiene (BRA) 6-3 6-7(5) 6-3

Main Draw 2nd round:
Katerina Kramperova (CZE) d. (4) Aranza Salut (ARG) 2-6 7-5 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(6) Maria-Fernandez Alves (BRA) vs. Katerina Kramperova (CZE)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 20th, 2009, 12:45 AM   #19
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 5/4

WTA Tour Events

Rome (Premier 5)

1st round qualifying:
(1) Nicole Vaidisova (CZE) d. Eloisa Compostize de Andres (ESP) 6-1 6-1

2nd round qualifying:
(13) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (1) Nicole Vaidisova (CZE) 6-2 7-5

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (Q) Mariya Koryttseva (UKR) 7-6(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
(4) Venus Williams (USA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-2 4-6 6-2

Estoril (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Neuza Silva (POR) 6-4 5-7 6-4
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. (Q) Silvia Soler Espinosa (ESP) 7-5 6-4
Yanina Wickmayer (BEL) d. (5) Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-4
(6) Ekaterina Makarova (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Jarmila Groth (SVK) d. (1) Iveta Benesova (CZE) 7-5 6-4
(7) Shahar Peer (ISR) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-4 6-1

ITF Events

Bucharest 100K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Andrea Petkovic (GER) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-3 6-3
(8) Stefanie Voegele (SUI) d. Eva Hrdinova (CZE) 6-0 6-1
Renata Voracova (CZE) d. Yevheniia Savranksa (UKR) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
(3) Stephanie Foretz (FRA) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

Zagreb 50K

1st round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Bye
(8) Anastasia Poltoratskaya (RUS) d. Karolina Pliskova (CZE) 6-4 6-4

2nd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Katarzyna Piter (POL) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(5) Michaela Pastikova (CZE) d. Lenka Jurikova (SVK) 2-6 6-4 6-3

Main Draw 1st round:
Anastasia Pivovarova (RUS) d. (1) Lucie Hradecka (CZE) 6-2 3-6 7-5
(Q) Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Marija Mirkovic (AUS) 6-4 6-4
Tereza Hladikova (CZE) d. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-2 4-6 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 5-7 6-3 6-0
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. (LL) Nika Ozegovic (CRO) 6-0 1-0 ret.

Main Draw 2nd round:
(4) Masa Zec-Peskiric (SLO) d. (Q) Michaela Pastikova (CZE) 6-0 6-1
Vesna Manasieva (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 6-2
Sandra Zahlavova (CZE) d. (7) Tatjana Malek (GER) 7-6(7) 6-4
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Zuzana Kucova (SVK) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(2) Klara Zakopalova (CZE) d. Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(3) 6-3

Main Draw Semifinals:
Polona Hercog (SLO) d. (2) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 6-2

Indian Harbor Beach, FL 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Fukuoka 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Ipswich 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Florence 25K

1st round qualifying:
(12) Kristyna Pliskova (CZE) d. (WC) Serena Frazzitta (ITA) 7-5 6-2

2nd round qualifying:
(7) Valentine Confalioneri (ITA) d. (12) Kristyna Pliskova (CZE) 1-6 7-5 6-1

Main Draw 1st round:
Elena Pioppo (ITA) d. (LL) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 6-3

Wiesbaden 10K

1st round qualifying:
Karolina Cechova (CZE) d. Bye
Stephanie Wagner (GER) d. Lenka Danielova (CZE) 6-2 6-0
Lea-Katharina Jacob (GER) d. Nikola Horakova (CZE) 4-6 6-4 7-6(5)

2nd round qualifying:
Krisztina Kovacs (HUN) d. Karolina Cechova (CZE) 6-0 6-0

No Czechs in main draw

Warsaw 10K

1st round qualifying:
Eva Husakova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anastasiya Shcherbakova (BLR) 6-4 6-1

2nd round qualifying:
Eva Husakova (CZE) d. Joanna Nalborska (POL) 6-4 5-7 6-2
Magdalena Osterle (AUT) d. Dominika Kanakova (CZE) 6-4 3-6 6-2
Klara Ellingerova (CZE) d. Hristina Dishkova (BUL) 7-5 6-4
Volha Kalodzitsa (BLR) d. Michaela Bezdickova (CZE) 7-6(6) 6-3

Main Draw 1st round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Volha Kalodzitsa (BLR) 6-3 6-1
(Q) Klara Ellingerova (CZE) d. (Q) Kim-Alice Grajdek (GER) 6-3 7-6(3)
Martina Kubickova (CZE) d. (6) Cristina Celani (ITA) 6-3 7-5
(3) Davinia Lobbinger (BEL) d. Petra Padalikova (CZE) 1-6 6-2 7-6(7)
(Q) Eva Husakova (CZE) d. Oksana Khomyk (ULR) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Klara Ellingerova (CZE) 6-2 6-1
(WC) Katarzyna Kawa (POL) d. Martina Kubickova (CZE) 6-2 6-4
(2) Karolina Kosinska (POL) d. (Q) Eva Husakova (CZE) 6-1 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Sylwia Zagorska (POL) 7-6(2) 6-0

Main Draw Semifinals:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. Paula Kania (POL) 6-4 2-6 7-5

Main Draw Final:
(1) Iveta Gerlova (CZE) d. (WC) Katarzyna Kawa (POL) 6-3 7-5

Tarakan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Mostar 10K

1st round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Katarina Markovic (SRB) 5-7 6-4 6-2

2nd round qualifying:
Marina Lazic (SRB) d. Karolina Navratilova (CZE)6-2 6-4

Main Draw 1st round:
(8) Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Jelena Simic (BIH) 6-3 6-3

Main Draw 2nd round:
Alessia Bertoia (ITA) d. (8) Barbora Krtickova (CZE) 7-6(4) 6-2

Edinburgh 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(WC) Katie Gater (GBR) d. Zuzana Linhova (CZE) 6-3 3-6 6-4

Badalona 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 21st, 2009, 05:23 AM   #20
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 5/11

WTA Tour Events

Madrid (Premier Mandatory)

1st round qualifying:
Vania King (USA) d. (WC) Vladimira Uhlirova (CZE) 6-1 6-1
Jill Craybas (USA) d. (14) Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 2-6 6-3 6-4

Main Draw 1st round:
Lucie Safarova (CZE) d. (16) Kaia Kanepi (EST) 6-2 2-3 ret.
(8) Nadia Petrova (RUS) d. Iveta Benesova (CZE) 6-0 2-1 ret.
Petra Kvitova (CZE) d. Sybille Bammer (AUT) 4-1 ret.

Main Draw 2nd round:
Lucie Safarova (CZE) d. Anne Keothavong (GBR) 6-1 7-5
Francesca Schiavone (ITA) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-2

Main Draw 3rd round:
(1) Dinara Safina (RUS) d. Lucie Safarova (CZE) 6-0 4-6 6-3

ITF Events

Saint Gaudens 50K

1st round qualifying:
(4) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(4) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Violette Huck (FRA) 7-5 6-1

3rd round qualifying:
(7) Alexandra Dulgheru (ROU) d. (4) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-1 2-6 6-2

Main Draw 1st round:
(LL) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (LL) Eleni Daniilidou (GRE) 6-2 7-6(3)
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Elena Bovina (RUS) 6-2 6-1

Main Draw 2nd round:
(1) Anastasia Yakimova (BLR) d. (LL) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-1
Petra Cetkovska (CZE) d. Anna Tatishvili (GEO) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(2) Petra Cetkovska (CZE) d. Ekaterina Ivanova (RUS) 7-5 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Yanina Wickmayer d. (2) Petra Cetkovska (CZE) 6-2 4-6 6-2

Raleigh, NC 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Kurume 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Tanjung Selor 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Caserta 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Michalovce 10K

1st round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Bye
Tereza Vancurova (CZE) d. Bye
Veronika Blaskova (SVK) d. Tereza Budilova (CZE) 6-7(5) 6-4 7-6(3)
Eva Husakova (CZE) d. Bye
Katarina Kaminkova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Tereza Vancurova (CZE) 6-4 6-4
Nina Zander (GER) d. Eva Husakova (CZE) 6-2 1-0 ret.
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Kaminkova (CZE) 6-2 7-5
Kristyna Hancarova (CZE) d. Ivana Karolyiova (SVK) 6-3 6-4
Klara Ellingerova (CZE) d. Yulia Pilnik (UKR) 6-4 6-2

3rd round qualifying:
(2) Martina Kubickova (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-0 6-2
Dominika Kanakova (CZE) d. Katarina Marackova (SVK) 6-1 6-3
Kristyna Hancarova (CZE) d. Andrea Popluharova (SVK) 6-4 7-5
Klara Ellingerova (CZE) d. Dominika Jasova (SVK) 6-4 7-6(3)

Main Draw 1st round:
Lucie Kreigsmannova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 6-3 6-3
Martina Borecka (CZE) d. (WC) Lucia Kovalova (SVK) 6-2 4-6 6-2
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (Q) Klara Ellingerova (CZE) 6-1 6-2
Petra Padalikova (CZE) d. (WC) Zuzana Luknarova (SVK) 7-5 7-5
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Martina Kubickova (CZE) 3-6 7-6(4) 7-6(5)
(Q) Kristyna Hancarova (CZE) d. (Q) Tatiana Illova (SVK) 6-7(3) 7-5 6-1
Barbora Krtickova (CZE) d. (WC) Andrea Rebrova (SVK) 6-3 6-3
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. Teresa Malikova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
(1) Michaela Pochabova (SVK) d. Lucie Kreigsmannova (CZE) 5-7 7-6(5) 6-2
Martina Borecka (CZE) d. (4) Monika Kochanova (SVK) 6-1 4-6 6-3
Lucia Vrskova (SVK) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 6-2
(8) Simona Dobra (CZE) d. (Q) Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-3
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-7(9) 6-1

Main Draw Quarterfinals:
Karolina Wlodarczak (AUS) d. Martina Borecka (CZE) 7-6(8) 4-6 7-6(7)
(2) Lenka Jurikova (SVK) d. (8) Simona Dobra (CZE) 6-3 3-6 6-4

Fuertaventura 10K

No Czechs in qualifying or main draw

St. Petersburg 10K

No Czechs in qualifying

Antalya-Manavgat 10K

1st round qualifying:
Karolina Navratilova (CZE) d. Bye

Main Draw 1st round:
(Q) Karolina Navratilova (CZE) d. Alexandra Kolesnichenko (UZB) 4-6 6-3 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Nadeja Guskova (RUS) d. (Q) Karolina Navratilova (CZE) 7-5 6-2

Villa Real de Santo Antonio 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ain Elsokhna-Suiz 10K

1st round qualifying:
Michaela Bezdickova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-1

Main Draw 1st round:
(7) Svenja Weidemann (GER) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-4 6-0
Monika Tumova (CZE) d. (6) Anna Rapoprt (RUS) 6-1 6-1

Main Draw 2nd round:
Monika Tumova (CZE) d. Milica Tomic (SUI) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(WC) Galina Fokina (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-0 6-2
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 24th, 2009, 02:49 AM   #21
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 5/18

WTA Events

Roland Garros (GS)

1st round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (14) Melanie Oudin (USA) 6-0 6-1
Nina Bratchikova (RUS) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-0 6-4
Sandra Zahlavova (CZE) d. Abigail Spears (USA) 7-5 7-5
Angelique Kerber (GER) d. Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4

2nd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Catalina Castano (COL) 6-2 7-6(2)
(16) Anastasija Sevastova (LAT) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-3 6-7(9) 6-1

3rd round qualifying:
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Carmen Klaschka (GER) 6-4 6-1

Warsaw (Premier)

1st round qualifying:
Nika Ozegovic (CRO) d. Nikola Frankova (CZE) 7-6(5) 6-3

Main Draw 1st round:
Klara Zakopalova (CZE) d. Melinda Czink 3-6 6-4 6-3

Main Draw 2nd round:
Klara Zakopalova (CZE) d. (3) Jie Zheng (CHN) 6-0 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(6/WC) Daniela Hantuchova (SVK) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 4-6 6-4

Strasbourg (International)

1st round qualifying:
(WC) Anne-Laure Heitz (FRA) d. Tereza Hladikova (CZE) 7-5 7-6(5)
Marie-Eve Pelletier (CAN) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-1 3-6 6-3
Nathalie Vierin (ITA) d. (7) Eva Hrdinova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Jasmin Woehr (GER) 3-6 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Lucie Hradecka (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 7-5 6-0

Main Draw Quarterfinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Kristina Barroi (GER) 6-3 7-6(2)

Main Draw Semifinals:
Lucie Hradecka (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 6-0 1-0 ret.

Main Draw Final:
Aravane Rezai (FRA) d. Lucie Hradecka (CZE) 7-6(2) 6-1

ITF Events

Kharkiv 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Moscow 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Incheon 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Nagano 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Santos 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Landisville, PA 10K

1st round qualifying:
Katerina Sevcikova (CZE) d. Marilyn Baker (USA) 6-0 6-0

2nd round qualifying:
Yana Koroleva (RUS) d. Katerina Sevcikova (CZE) 6-3 2-6 6-1

No Czechs in main draw

Telde - LP de Gran Canaria 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Craiova 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Antalya-Manavgat 10K

1t round qualifying:
Orian Ben Haim (ISR) d. Karolina Navratilova (CZE) 6-4 6-3

No Czechs in main draw

Mumbai 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Cantahede 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Ain Elsokhna-Suiz 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Monika Tumova (CZE) d. Anna Larkina (UKR) 7-6(2) 4-6 6-3
Zuzana Linhova (CZE) d. Lara Meccico (ITA) 6-0 5-7 6-1

Main Draw 2nd round:
Monika Tumova (CZE) d. (5) Stamatia Fafaliou (GRE) 6-2 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (WC) Menna El Nagdy (EGY) 6-2 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(SE) Galina Fokina (RUS) d. Monika Tumova (CZE) 6-1 6-2
Zuzana Linhova (CZE) d. (Q) Anouk Delefortre (BEL) 6-2 6-2

Main Draw Semifinals:
Zuzana Linhova (CZE) d. (8) Zuzana Zlochova (SVK) W/O
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old May 28th, 2009, 04:36 PM   #22
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 5/25

WTA Tour Events

Roland Garros (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Lucie Hradecka (CZE) d. (Q) Yvonne Meusberger (AUT) 6-1 6-2
(32) Iveta Benesova (CZE) d. Julia Goerges (GER) 7-5 4-1 ret.
Lucie Safarova (CZE) d. Sabine Lisicki (GER) 6-2 1-6 6-1
(5) Jelena Jankovic (SRB) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-3
Lourdes Dominguez Lino (ESP) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 4-6 9-7
Viktoriya Kutuzova (UKR) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-2 6-4
Virginia Ruano Pascual (ESP) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-3
(2) Serena Williams (USA) d. Klara Zakopalova (CZE) 6-3 6-7(5) 6-4

Main Draw 2nd round:
(22) Carla Suarez Navarro (ESP) d. Lucie Hradecka (CZE) 6-2 6-4
(32) Iveta Benesova (CZE) d. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-1 6-2
(3) Venus Williams (USA) d. Lucie Safarova (CZE) 6-7(5) 6-2 7-5

Main Draw 3rd round:
(8) Ana Ivanovic (SRB) d. (32) Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-2

ITF Events

Carson, CA 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Grado 25K

1st round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. Bye
(14) Eva Birnerova (CZE) d. Bye
Hana Birnerova (CZE) d. Bye
Kristyna Pliskova (CZE) d. Dalilia Jakupovic (SLO) 6-4 4-6 7-6(5)

2nd round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. Anna-Giulia Remondina (ITA) 6-2 6-4
(14) Eva Birnerova (CZE) d. Tadja Bestijanic (SLO) 6-4 6-7(4) 6-2
Hana Birnerova (CZE) d. (11) Patricia Veresova (SVK) 4-6 6-3 1-0 ret.
Kristyna Pliskova (CZE) d. (5) Elisa Balsamo (ITA) 6-1 2-6 7-5

3rd round qualifying:
(13) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Giulia Gabba (ITA) 2-6 6-4 6-1
(14) Eva Birnerova (CZE) d. (3) Eloisa Compostizo-de Andres (ESP) 1-6 7-5 6-4
(4) Lenka Jurikova (SVK) d. Hana Birnerova (CZE) 6-0 6-2
Andreea-Roxana Vaidineau (ITA) d. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(6) 6-1

Main Draw 1st round:
Catalina Castano (COL) d. (Q) Eva Birnerova (CZE) 6-4 6-1
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. Ana Vrljic (CRO) 6-3 7-6(1)
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Alessia Bertoia (ITA) 2-6 6-0 7-5

Main Draw 2nd round:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (3) Jorgelina Cravero (ARG) 5-7 6-4 6-2
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Martina Di Giuseppe (ITA) 7-5 7-5

Main Draw Quarterfinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (8) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-4 1-0 ret.
(2) Sandra Zahlavova (CZE) d. Anna Korzeniak (POL) 6-1 2-6 6-3

Main Draw Semifinals:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (2) Sandra Zahlavova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Final:
(Q) Karolina Pliskova (CZE) d. (1) Julia Schruff (GER) 7-6(2) 7-5

Goyang 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gunma 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Sumter, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Olecko 10K

1st round qualifying:
Klara Ellingerova (CZE) d. Bye
Gabriela Horackova (CZE) d. Bye
Kristyna Hancarova (CZE) d. Bye
Michaela Bezdickova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
Gabriela Horackova (CZE) d. Klara Ellingerova (CZE) 7-5 7-6(5)
Agata Baranska (POL) d. Kristyna Hancarova (CZE) 6-3 6-1
Michaela Bezdickova (CZE) d. Natalie Proese (GER) 6-1 6-4

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Anna Niemiec (POL) 6-0 6-3
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (Q) Gabriela Horackova (CZE) 6-1 6-3
Martina Borecka (CZE) d. (LL) Kristyna Hancarova (CZE) 6-2 6-1
Linda Fritschken (GER) d. (6) Darina Sedenkova (CZE) 6-2 6-2
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Michaela Bezdickova (CZE) 6-1 2-6 6-0

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. (WC) Joanna Nalborska (POL) 6-1 6-2
Martina Borecka (CZE) d. (8) Justyna Jegiolka (POL) 6-4 6-1
Linda Fritschken (GER) d. Barbora Krtickova (CZE) 7-6(2) 3-6 6-4

Main Draw Quarterfinals:
Karolina Wlodarczak (AUS) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 0-6 6-3 6-4
(4) Hanne Skak Jensen (DEN) d. Martina Borecka (CZE) 6-3 6-0

Kharkiv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tortosa 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Pitesti 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Braga 10K

1st round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. (WC) Nadine Ruegg (MEX) 6-2 6-0
Petra Krejsova (CZE) d. Nuria Sanjurjo (ESP) 6-2 6-1

2nd round qualifying:
Dominika Kanakova (CZE) d. Sabina Mediano-Alvarez (ESP) 6-1 6-1
Petra Krejsova (CZE) d. Raquel Mateus (POR) 6-2 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (SE) Joana Pangaio-Periera (POR) 6-4 3-6 6-3
(Q) Dominika Kanakova (CZE) d. (7) Karolina Nowak (GER) 6-4 6-2

Main Draw 2nd round:
(Q) Petra Krejsova (CZE) d. (LL) Margarida Moura (POR)
(Q) Rita Esteves De Freitas (POR) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE)

Main Draw Quarterfinals:
Sheila Solsona-Carcasona (ESP) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-3 6-1

Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Jul 20th, 2009 at 02:42 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Sep 1st, 2009, 07:40 AM   #23
country flag Lunaris
-LIFETIME MEMBER-
 
Lunaris's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Čisovice
Posts: 6,614
Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

No updates anymore? I understand it's a time consuming work but still
Lunaris is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 9th, 2009, 12:17 AM   #24
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

call me crazy, but i'm planning to get this all caught up and current

(slowly.)
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho

Last edited by Bennguin1491 : Nov 9th, 2009 at 02:00 AM.
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 9th, 2009, 02:00 AM   #25
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 6/1

WTA Events

Roland Garros (GS)

No Czechs remain

ITF Events

Nottingham 50K

No Czechs in qualifying or main draw

Sarajevo 25K

1st round qualifying:
Lenka Danielova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(6) Zuzana Zlochova (SVK) d. Lenka Danielova (CZE) 6-1 6-4

No Czechs in main draw

Komoro 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimhae 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Galatina 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Bukhara 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Brno 25K

1st round qualifying:
(1) Irina Kuzmina (LAT) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-3 6-2
(16) Barbora Krtickova (CZE) d. Sabrina Baumgarten (GER) 6-4 6-3
(2) Lenka Juricova (SVK) d. (WC) Klara Koprivova (CZE) 6-3 7-6(2)
(15) Lucie Kriegsmannova (CZE) d. (WC) Zuzana Luknarova (SVK) 6-4 4-6 6-1
(3/WC) Nikola Frankova (CZE) d. (WC) Dominika Schlehoferova (CZE) 6-2 6-4
(13) Justyna Jegiolka (POL) d. Tereza Bekerova (CZE) 6-1 6-2
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. Monika Tumova (CZE) 6-1 6-4
(10) Liga Dekmeijere (LAT) d. (WC) Klara Fabikova (CZE) 7-5 6-1
(5) Sandra Soler-Sola (ESP) d. (WC) Michaela Bezdickova (CZE) 6-2 6-0
(14) Eva Pigova (CZE) d. Eva Husakova (CZE) 6-2 6-2
(6) Monika Kochanova (SVK) d. Dagmar Dudlakova (CZE) 6-2 4-6 6-2
(11) Pavla Smidova (CZE) d. Lucie Sipkova (CZE) 6-2 6-0
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. Petra Padalikova (CZE) 6-1 7-5

2nd round qualifying:
(1) Irina Kuzmina (LAT) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-4 6-2
(2) Lenka Juricova (SVK) d. (15) Lucie Kriegsmannova (CZE) 6-0 6-3
(3/WC) Nikola Frankova (CZE) d. (13) Justyna Jegiolka (POL) 6-3 6-4
(4) Iveta Gerlova (CZE) d. (10) Liga Dekmeijere (LAT) 6-3 6-1
(5) Sandra Soler-Sola (ESP) d. (14) Eva Pigova (CZE) 6-3 4-6 7-5
(11) Pavla Smidova (CZE) d. (6) Monika Kochanova (SVK) 6-3 6-2
(7) Darina Sedenkova (CZE) d. (9) Romana Tabakova (SVK) 6-1 7-6(2)

Main Draw 1st round:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 6-2
(Q) Iveta Gerlova (CZE) d. (Q) Nikola Frankova (CZE) 6-2 6-2
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. Ksenia Lykina (RUS) 4-6 6-3 6-3
(WC) Kristyna Pliskova (CZE) d. Michaela Pochabova (SVK) 6-4 1-6 6-4
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. Aniko Kapros (HUN) 6-2 6-2
Michaela Pastikova (CZE) d. (Q) Lucia Vrskova (CZE) 6-2 6-2
(6) Renata Voracova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-2 7-5
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Pavla Smidova (CZE) 6-3 6-3
Andrea Hlavackova (CZE) d. (WC) Martina Kubicikova (CZE) 6-2 6-0
(2) Kristina Kucova (SVK) d. (WC) Martina Borecka (CZE) 6-2 4-6 6-2

Main Draw 2nd round:
(8) Tereza Hladikova (CZE) d. (Q) Iveta Gerlova (CZE) 7-5 6-1
Lesya Tsurenko (UKR) (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-3 4-6 6-0
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (7) Sophie Ferguson (AUS) 4-6 6-1 7-6(2)
(Q) Lenka Jurikova (SVK) d. (6) Renata Voracova (CZE) 6-3 3-6 6-4
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(5) 6-0
(2) Kristina Kucova (SVK) d. Andrea Hlavackova (CZE) 6-2 6-4

Main Draw Quarterfinals:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (8) Tereza Hladikova (CZE) 6-3 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. Lesya Tsurenko (UKR) 6-2 5-7 7-6(4)
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (Q) Lenka Jurikova (SVK) 6-4 6-0

Main Draw Semifinals:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 6-3 4-6 7-5
(4) Sandra Zahlavova (CZE) d. (2) Kristina Kucova (SVK) 7-6(3) 7-6(5)

Main Draw Final:
(1) Ekaterina Ivanova (RUS) d. (4) Sandra Zahlavova (CZE) 6-0 6-3

Villa Del Dique-Cordoba 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Tel Aviv 10K

No Czechs in qualifying or main draw

New Delhi 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Managua 10K

No qualifying held, No Czechs in main draw

Hilton Head, SC 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Amarante 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 17th, 2009, 01:14 PM   #26
country flag Lunaris
-LIFETIME MEMBER-
 
Lunaris's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Čisovice
Posts: 6,614
Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute Lunaris has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Quote:
Originally Posted by crazylace01 View Post
call me crazy, but i'm planning to get this all caught up and current

(slowly.)
Lunaris is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 24th, 2009, 02:30 AM   #27
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 6/8

WTA Tour Events

Birmingham (International)

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Petra Cetkovska (CZE) d. Stephanie Foretz (CAN) 7-6(5) 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) d. Ayumi Morita (JPN) 7-5 3-6 6-3

Main Draw 2nd round:
Urszula Radwanska (POL) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-3 7-5
(16) Melinda Czink (HUN) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-2 6-3

ITF Events

Marseille 100K+H

1st round qualifying:
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. Tamaryn Hendler (BEL) 6-2 6-0

3rd round qualifying:
(2) Zuzana Ondraskova (CZE) d. (7) Olivia Rogowska (AUS) 6-3 6-0

Main Draw 1st round:
(6) Ioana-Raluca Olaru (ROU) d. (Q) Zuzana Ondraskova (CZE) 6-3 6-1
Klara Zakopalova (CZE) d. (2) Mathilde Johansson (FRA) 6-0 6-2

Main Draw 2nd round:
Corinna Dentoni (ITA) d. Klara Zakopalova (CZE) 7-5 7-5

Zlin 50K+H

1st round qualifying:
(WC) Kristyna Hancarova (CZE) d. (9) Astrid Besser (ITA) 6-3 7-5
Gabriela Horackova (CZE) d. Monika Kochanova (SVK) 6-3 3-1 ret.
Hana Birnerova (CZE) d. Alina Tseplukhova (RUS) 6-2 6-1
(6) Lenka Jurikova d. Eva Husakova (CZE) 6-0 6-2
(3) Teodora Mircic (SRB) d. (WC) Pernilla Mendesova (CZE) 6-3 6-2
Darina Sedenkova (CZE) d. Lyutfya Velieva (BUL) 6-3 6-4
(WC) Tereza Bekerova (CZE) d. (WC) Teresa Vancurova (CZE) 6-3 6-4
(5) Julia Glushko (ISR) d. (WC) Karolina Vlachova (CZE) 6-3 7-5
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. Martina Kubicikova (CZE) 6-1 6-2
Jana Jandova (CZE) d. (WC) Monika Tumova (CZE) 2-6 6-4 6-0
Martina Borecka (CZE) d. Renata Kuricova (SVK) 6-3 6-4
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Katarina Marackova (SVK) 7-5 2-6 6-2

2nd round qualifying:
Veronica Kapshay (UKR) d. (WC) Kristyna Hancarova (CZE) 6-4 6-1
(8) Dia Evtimova (BUL) d. Gabriela Horackova (CZE) 6-0 7-6(8)
(6) Lenka Jurikova (SVK) d. Hana Birnerova (CZE) 6-2 6-0
Darina Sedenkova (CZE) d. (3) Teodora Mircic (SRB) 6-3 6-1
(5) Julia Glushko (ISR) d. (WC) Tereza Bekerova (CZE) 6-4 4-6 6-3
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. Jana Jandova (CZE) 6-0 6-1
(7) Nikola Frankova (CZE) d. Martina Borecka (CZE) 6-1 6-1

3rd round qualifying:
Darina Sedenkova (CZE) d. (5) Julia Glushko (ISR) 6-3 6-3
(4) Michaela Pochabova (SVK) d. (7) Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
Darya Kustova (BLR) d. (WC) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2 6-0
Renata Voracova (CZE) d. (3) Lenka Wienerova (SVK) 7-5 6-3
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. Ksenia Milevskaya (BLR) 7-(5) 6-2
(WC) Karolina Pliskova (CZE) d. (5) Kristina Kucova (SVK) 6-4 4-6 6-2
Petra Martic (CRO) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-2 6-0
Greta Arn (HUN) d. (WC) Iveta Gerlova (CZE) 6-0 6-3
(2) Maret Ani (EST) d. (Q) Darina Sedenkova (CZE) 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Polona Hercog d. Renata Voracova (CZE) 6-4 7-5
(Q) Lesya Tsurenko (UKR) (6) Sandra Zahlavova (CZE) 7-6(8) 7-6(5)
Petra Martic (CRO) d. (WC) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(7) 6-2

Szczecin 25K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Liana-Gabriela Unger (ROU) 6-1 2-1 ret.
Michaela Pastikova (CZE) d. Veronika Chvojkova (CZE) 6-0 4-6 6-1

Main Draw 2nd round:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Angelika Roesch (GER) 6-3 6-0
Michaela Pastikova (CZE) d. (4) Lenka Tvaroskova (SVK) 6-4 6-0

Main Draw Quarterfinals:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. Michaela Pastikova (CZE) 7-6(6) 6-4

Main Draw Semifinals:
(5) Andrea Hlavackova (CZE) d. (2) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3 6-2

Main Draw Final:
(3) Stephanie Gehrlein (GER) d. (5) Andrea Hlavackova (CZE) 6-4 6-0

Karshi 25K

No Czechs in qualifying or main draw

El Paso, TX 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Campobasso 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Tokyo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Santa Fe 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Montemor-O-Novo 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Budapest 10K

1st round qualifying:
(2) Teresa Malikova (CZE) d. Bye
Dominika Schlehoferova (CZE) d. Bye
Dominika Kanakova (CZE) d. Bye

2nd round qualifying:
(2) Teresa Malikova (CZE) d. Alina Petra (MDA) W/O
Veronika Blaskova (SVK) d. Dominika Schlhoferova (CZE) 4-6 6-4 6-2
Dominika Kanakova (CZE) d. Nicola George (GBR) 6-1 6-0

3rd round qualifying:
Orian Ben Haim (ISR) d. (2) Teresa Malikova (CZE) 7-6(3) 6-3
Dominika Kanakova (CZE) d. Rebecca Horompoliova (SVK) 3-6 6-3 7-5

Main Draw 1st round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (Q) Dominika Kanakova (CZE) 1-6 6-4 6-0
(7) Pavla Smidova (CZE) d. Janina Toljan (AUT) 6-2 7-5
Ximena Hermosa (MEX) d. (LL) Teresa Malikova (CZE) 3-6 7-5 6-4
Eva Pigova (CZE) d. Yuliana Umanets (UKR 6-1 6-2

Main Draw 2nd round:
Barbora Krtickova (CZE) d. (8) Lucis Vrskova (SVK) 7-5 6-0
(7) Pavla Smidova (CZE) d. (WC) Viktorija Golubic (SUI) 4-6 6-0 6-3
(2) Amanda Carreras (GBR) d. Eva Pigova (CZE) 6-4 6-3

Main Draw Quarterfinals:
Klaudia Gawlik (POL) d. Barbora Krtickova (CZE) 6-3 6-3
(4) Natasa Zoric (SRB) d. (7) Pavla Smidova (CZE) 1-6 6-3 6-2

Bucharest 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Apeldoorn 10K

1st round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. Daniela Islama (ALB) 6-2 6-3

2nd round qualifying:
Petra Krejsova (CZE) d. (5) Aleksandra Romanova (RUS) 6-1 6-3

Main Draw 1st round:
(WC) Quirine Lemoine (NED) d. (Q) Petra Krejsova (CZE) 6-4 6-1
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 25th, 2009, 01:57 AM   #28
country flag hellas719
Senior Member
 
hellas719's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: ATHENS GR
Posts: 50,309
hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute hellas719 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Great work
Especially now that you're making up all the weeks you missed
__________________
Eleni Daniilidou 2014

Wickmayer. Venus. Ivanovic. Cirstea. Halep.
Azarenka. Krajicek. Flipkens. Pironkova. Begu.
Lisicki. Paszek. Vesnina. Pavlyuchenkova. Cornet.
Stephens. Oudin. King. Vandeweghe. McHale.
Grammatikopoulou ~ Papamichail ~ Sakkari
hellas719 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Nov 28th, 2009, 04:34 PM   #29
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 6/15

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

1st round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Sofia Arvidsson (SWE) 6-2 6-0
Eva Hrdinova (CZE) d. (4) Arantxa Rus (NED) 2-6 6-4 6-0
Renata Voracova (CZE) d. (5) Mara Santangelo (ITA) 6-1 6-3
(8) Andrea Petkovic (GER) d. Tereza Hladikova (CZE) 6-1 6-4
Silvia Soler Espinosa (ESP) d. Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 7-6(5)
Zuzana Ondraskova (CZE) d. (24) Lenka Wienerova (SVK) 6-4 6-0

2nd round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Tomoko Yonemura (JPN) 6-1 6-1
Lindsay Lee-Waters (USA) d. Eva Hrdinova (CZE) 7-6(5) 6-4
Arantxa Parra Santonja (ESP) d. Renata Voracova (CZE) 6-1 6-2
Zuzana Ondraskova (CZE) d. Meng Yuan (CHN) 6-2 6-4

3rd round qualifying:
(14) Klara Zakopalova (CZE) d. Mervana Jugic-Salkic (BIH) 6-2 6-1
(9) Alberta Brianti (ITA) d. Zuzana Ondraskova (CZE) 6-4 6-4

Eastbourne (International)

1st round qualifying:
(5) Nicole Vaidisova (CZE) d. Edina Gallovits (ROU) 7-5 6-3
(4) Lucie Hradecka (CZE) d. Vania King (USA) 4-6 7-6(2) 7-6(4)

2nd round qualifying:
Melanie South (GBR) d. (5) Nicole Vaidisova (CZE) 6-3 6-3
(4) Lucie Hradecka (CZE) d. Evgeniya Rodina (RUS) 6-3 6-2

3rd round qualifying:
Urszula Radwanska (POL) d. (4) Lucie Hradecka (CZE) 6-4 6-7(4) 6-3

No Czechs in main draw

s’Hertogenbosch (International)

1st round qualifying:
(6) Sandra Zahlavova (CZE) d. (WC) Jasmin Woehr (GER) 7-5 6-4

2nd round qualifying:
(1) Yaroslava Shvedova (KAZ) d. (6) Sandra Zahlavova (CZE) 6-1 4-6 6-3

Main Draw 1st round:
(Q) Ksenia Pervak (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 7-5 7-6(6)
Tamarine Tanasugarn (THA) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-1 6-3
(7) Iveta Benesova (CZE) d. Mara Santangelo (ITA) 6-2 6-3

Main Draw 2nd round:
Tamarine Tanasugarn (THA) d. (7) Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-1

ITF Events

Padova 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Montpellier 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Belem 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Pattaya 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Melilla 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Lenzerheide 10K

1st round qualifying
Martina Krischkeova (CZE) d. Karin Hoppler (SUI) 6-3 6-2

2nd round qualifying:
Martina Krischkeova (CZE) d. Anastasia Wagner (GER) 6-2 6-2

Main Draw 1st round:
(WC) Karin Hechenberger (SUI) d. (Q) Martina Krischkeova (CZE) 6-3 6-1
Eva Pigova (CZE) d. (2) Lisa Sabino (ITA) 7-6(5) 6-2

Main Draw 2nd round:
Justyna Jegiolka (POL) d. Eva Pigova (CZE) 2-6 6-2 6-3

Istanbul 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(8) Zuzana Linhova (CZE) d. Alexandra Riley (USA) 6-0 6-1

Main Draw 2nd round:
(8) Zuzana Linhova (CZE) d. Malou Ejdesgaard (DEN) 6-3 6-3

Main Draw Quarterfinals:
(1) Maria Mokh (RUS) d. (8) Zuzana Linhova (CZE) 0-6 6-3 6-3

Brownsville, TX 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alkmaar 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Alcobaca 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old Dec 2nd, 2009, 01:31 AM   #30
country flag Bennguin1491
A new star is rising...
 
Bennguin1491's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Dallas/Fort Worth
Posts: 20,877
Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute Bennguin1491 has a reputation beyond repute
Re: 2009 Czech weekly update thread!

Events the week of 6/22

WTA Tour Events

Wimbledon (GS)

Qualifying rounds: see previous post.

Main Draw 1st round:
Rossana De Los Rios (PAR) d. Nicole Vaidisova (CZE) 6-4 6-7(4) 6-4
Maria Kirilenko (RUS) d. Petra Kvitova (CZE) 6-4 6-4
Ekaterina Makarova (RUS) d. Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 7-5 2-6 6-3
(13) Ana Ivanovic (SRB) d. Lucie Hradecka (CZE) 5-7 6-2 8-6
Iveta Benesova (CZE) d. (WC) Katie O’Brien (GBR) 6-2 5-7 6-4
(WC) Michelle Larcher de Brito (POR) d. (Q) Klara Zakopalova (CZE) 6-2 7-5
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) d. Petra Cetkovska (CZE) 6-2 6-2

Main Draw 2nd round:
(6) Jelena Jankovic (SRB) d. Iveta Benesova (CZE) 6-4 7-6(0)

ITF Events

Waterloo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Perigeueux 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Kristienhamn 25K

Main Draw 1st round:
(4) Carmen Klaschka (GER) d. Nikola Frankova (CZE) 6-1 6-1

Getxo 25K

No Czechs in qualifying or main draw

Wichita, KS 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Torino 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Aleksandrina (BUL) 6-1 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q) Giulia Pasini (ITA) 6-2 7-6(6)

Main Draw 2nd round:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Alice Baldacci (ITA) 7-5 4-0 ret.
Kristyna Pliskova (CZE) d. Morgane Pons (FRA) 7-5 6-7(5) 7-6(6)

Main Draw Quarterfinals:
(1) Veronika Chvojkova (CZE) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-1 6-2

Main Draw Semifinals:
(8) Martina Di Giuseppe (ITA) d. (1) Veronika Chvojkova (CZE) 7-5 3-6 6-4

Rotterdam 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-3 6-2

Main Draw 2nd round:
Katerina Vankova (CZE) d. (Q) Kairangi Vano (NZL) 6-1 6-2

Main Draw Quarterfinals:
(7) Danielle Harmsen (NED) d. Katerina Vankova (CZE) 6-3 6-1

Qianshan 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gimcheon 10K

No Czechs in qualifying or main draw

Gausdal 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
Zuzana Linhova (CZE) d. (LL) Ofelya Poghosyan (ARM) 6-1 6-4

Main Draw 2nd round:
Zuzana Linhova (CZE) d. Gally De Wael (BEL) 6-4 4-6 7-6(4)

Main Draw Quarterfinals:
Zuzana Linhova d. (Q) Bianca Koch (GER) 6-4 6-2

Main Draw Semifinals:
Zuzana Linhova (CZE) d. Victoria Larriere (FRA) 6-3 6-4

Main Draw Final:
(8) Anne-Valerie Evain (FRA) d. Zuzana Linhova (CZE) 7-5 7-5

Davos 10K

No Czechs in qualifying

Main Draw 1st round:
(5) Darina Sedenkova (CZE) d. (SE) Karin Hechenberger (SUI) 6-1 6-1
Eva Pigova (CZE) d. Justyna Jegiolka (POL) d. 6-2 6-0
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Pavla Smidova (CZE) 4-6 6-3 6-4

Main Draw 2nd round:
Eva Pigova (CZE) d. (5) Darina Sedenkova (CZE) 6-1 4-6 6-2

Main Draw Quarterfinals:
Eva Pigova (CZE) d. (3) Conny Perrin (SUI) 3-6 6-1 6-4

Main Draw Semifinals:
Anna-Giulia Remondina (ITA) d. Eva Pigova (CZE) 6-2 7-5

Bangkok 10K

No Czechs in qualifying or main draw
__________________

we'll be counting s t a r s
benny.segs.toaster.rouster.nacho
Bennguin1491 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios